Об утверждении перечня объектов охраны окружающей среды, имеющих особое экологическое, научное и культурное значение
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 521
В соответствии со  статьей 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый перечень объектов охраны окружающей среды, имеющих особое экологическое, научное и культурное значение.
2. Признать утратившим силу  постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 416 "Об утверждении перечня объектов охраны окружающей среды, имеющих особое экологическое, научное и культурное значение" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 19, ст. 228).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июня 2007 года N 521
Перечень
объектов охраны окружающей среды, имеющих особое
экологическое, научное и культурное значение
Животные
Подтип - Позвоночные
Класс - Круглоротые
1. Каспийская минога
Класс - Костные рыбы
2. Сибирский осетр               11. Кутум
3. Шип (аральская и илийская     12. Щуковидный жерех (лысач)
популяции)                    13. Аральский усач
4. Сырдарьинский лжелопатонос    14. Туркестанский усач
5. Волжская многотычинковая      15. Илийская маринка
сельдь                            (илийская популяция)
6. Каспийский лосось             16. Чуйская остролучка
7. Аральский лосось              17. Балхашский окунь
8. Таймень                           (балхаш-илийская популяция)
9. Нельма                        18. Чаткальский подкаменщик
10. Белорыбица
Класс - Земноводные
19. Семиреченский лягушкозуб     21. Сибирская лягушка
20. Данатинская жаба
Класс - Пресмыкающиеся
22. Пестрая круглоголовка        24. Серый варан
23. Зайсанская круглоголовка     25. Желтопузик
26. Глазчатая ящурка             29. Желтобрюхий полоз
27. Центральноазиатская ящурка   30. Четырехполосый полоз
28. Краснополосый полоз          31. Полосатый полоз
Класс - Птицы
32. Розовый пеликан              61. Кумай
33. Кудрявый пеликан             62. Кречет
34. Желтая цапля                 63. Балобан
35. Малая белая цапля            64. Шахин
36. Колпица                      65. Сапсан
37. Каравайка                    66. Алтайский улар
38. Туркестанский белый аист     67. Стерх
39. Черный аист                  68. Серый журавль

Экологиялық, ғылыми және мәдени ерекше маңызы бар қоршаған ортаны қорғау объектілерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 маусымдағы N 521 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің  16-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған экологиялық, ғылыми және мәдени ерекше маңызы бар қоршаған ортаны қорғау объектілерінің тізбесі бекітілсін.
2. "Экологиялық, ғылыми және мәдени жағынан ерекше маңызы бар
қоршаған ортаны қорғау объектілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 3 мамырдағы N 416  қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 19, 228-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы»21 маусымдағы
N 521 қаулысымен
бекітілген
Экологиялық, ғылыми және мәдени ерекше маңызы бар қоршаған ортаны қорғау объектілерінің тізбесі
Жануарлар
Түр тармағы - Омыртқалылар
Дөңгелекауыздылар класы
1. Каспий тілтісі
Сүйекті балықтар класы
2. Сібір бекіресі                        11. Күтім
3. Пілмай (арал және іле популяциясы)    12. Шортан тектес ақмарқа
4. Сырдария тасбекіресі                  13. Арал қаязы
5. Волга көп аталықты майшабағы          14. Түркістан қаязы
6. Каспий албырты                        15. Іле қарабалығы
7. Арал албырты                          (іле популяциясы)
8. Таймен                                16. Шу сүйрікқанаты
9. Сылан                                 17. Балқаш алабұғасы
10. Ақбалық                              (балқаш-іле популяциясы)
18. Шатқалдық тас тасалағыш
Қосмекенділер класы
19. Жетісу бақатісі                      21. Қызылаяқбақа
20. Даната құрбақасы
Бауырымен жорғалаушылар класы
22. Шұбар батбат кесіртке                27. Шұбар кесіртке
23. Зайсан батбат кесірткесі             28. Қызылжолақ абжылан
24. Кесел, алабажақ кесіртке             29. Сарықұрсақ абжылан
25. Сары бауыр кесіртке                  30. Төрт жолақты абжылан
26. Үлкен көз кесіртке                   31. Жолақты абжылан
Құстар класы
32. Қызғылт бірқазан                    61. Құмай
33. Бұйра бірқазан                      62. Ақсұңқар
34. Сарықұтан                           63. Ителгі
35. Кішкене аққұтан                     64. Бидайық
36. Жалбағай                            65. Лашын
37. Қарабай                             66. Алтай ұлары
38. Түркістан ақ дегелегі               67. Ақтырна
39. Қара дегелек                        68. Тазтырна

40. Фламинго                     69. Журавль-красавка
41. Гусь пискулька               70. Султанка
42. Гусь-сухонос                 71. Дрофа
43. Краснозобая казарка          72. Стрепет
44. Лебедь-кликун                73. Джек
45. Малый лебедь                 74. Кречетка
46. Мраморный чирок              75. Серпоклюв
47. Белоглазая чернеть           76. Кроншнеп-малютка
48. Горбоносый турпан            77. Тонкоклювый кроншнеп
49. Черный турпан                78. Азиатский
50. Савка                            бекасовидный веретенник
51. Скопа                        79. Черноголовый хохотун
52. Змееяд                       80. Реликтовая чайка
53. Орел-карлик                  81. Чернобрюхий рябок
54. Степной орел                 82. Белобрюхий рябок
55. Могильник                    83. Саджа
56. Беркут                       84. Бурый голубь
57. Орлан-долгохвост             85. Филин
58. Орлан-белохвост              86. Илийская саксаульная сойка
59. Бородач                      87. Синяя птица
60. Стервятник                   88. Большая чечевица
Класс - Млекопитающие
89. Белозубка малютка            93. Кожанок Бобринского
90. Выхухоль                     94. Белобрюхий стрелоух
91. Ночница Иконникова           95. Широкоухий складчатогуб
92. Азиатская широкоушка         96. Красный волк
97. Тянь-шаньский бурый медведь  115. Кызылкумский горный баран
98. Каменная куница              116. Казахстанский горный баран
99. Лесная куница                117. Тянь-шаньский горный баран
100. Европейская норка           118. Каратауский горный баран
101. Перевязка                   119. Сурок Мензбира
102. Медоед                      120. Индийский дикобраз
103. Среднеазиатская речная      121. Селевиния
выдра                       122. Пятипалый карликовый
104. Гепард                           тушканчик
105. Барханный кот               123. Карликовый тушканчик
106. Манул                            Гептнера
107. Каракал                     124. Бледный карликовый тушканчик
108. Центральноазиатская или     125. Жирнохвостый карликовый
туркестанская рысь               тушканчик
109. Снежный барс                126. Гигантский слепыш
110. Туркменский кулан           127. Хомячок Роборовского
111. Тугайный благородный олень  128. Желтая пеструшка
112. Джейран
113. Устюртский горный баран
114. Алтайский горный баран
Подтип - Беспозвоночные
Тип - Кольчатые черви
Класс- Малощетинковые
Отряд - Люмбрикоморфа
129. Перелия змеевидная          130. Эйзения великолепная
Тип - Моллюски
Класс - Брюхоногие
Отряд - Наземные

40. Қоқиқаз                             69. Ақбас тырна
41. Шиқылдақ қаз                        70. Көңмаңдай
42. Қутұмсық қаз                        71. Дуадақ
43. Қызылжемсаулы қарашақаз             72. Безгелдек
44. Сұңқылдақ аққу                      73. Жек дуадақ
45. Кіші аққу                           74. Тарғақ
46. Мәрмәр шүрегей                      75. Орақтұмсық
47. Алакөз қаралаүйрек                  76. Кіші шалшықты құс
48. Дентұмсық тұрпан                    77. Сүйір тұмсықты
49. Қара тұрпан                             шалшықшы құс
50. Ақбас үйрек                         78. Азиялық тарбан шырғалақ
51. Балықшы тұйғын                      79. Қарабас өгізшағала
52. Жыланшы қыран, бүркіт               80. Қарамойнақ шағала
53. Бақалтақ қыран                      81. Қарабауыр бұлдырық
54. Дала қыраны                         82. Ақбауыр бұлдырық
55. Қарақұс                             83. Ұбақ, қалаңтөс
56. Бүркіт                              84. Қоңыр кептер
57. Ақиық субүркіт                      85. Үкі
58. Аққұйрықты субүркіт                 86. Іле жорға торғайы
59. Сақалтай, қозықұмай                 87. Көкқұс
60. Жұртшы                              88. Үлкен құралайқұс
Сүт қоректілер класы
89. Көптісті жертесер                 94. Ақбауыр жарқанат
90. Жұпар тышқан                      95. Бүрме ерінді жарқанат
91. Иконников жарқанаты               96. Қызыл қасқыр
92. Азия жалпаққұлақты жарқанаты      97. Тянь-Шань қоңыр аюы
93. Бобринский жарқанаты              98. Тас сусары
99. Орман сусары
100. Еуропа күзені                    114. Алтай арқары
101. Шұбар күзен                      115. Қызылқұм арқары
102. Балжегіш аю                      116. Қазақстан арқары
103. Орта Азиялық өзен кәмшаты        117. Тянь-шань арқары
104. Қабылан                          118. Қаратау арқары
105. Шағыл мысығы                     119. Мензбир суыры
106. Сабаншы                          120. Үнді жайрасы
107. Қарақал                          121. Жалман
108. Орта Азия немесе                 122. Бессаусақты ергежейлі
түркістан сілеусіні                   қосаяқ
109. Барыс                            123. Гептнер ергежейлі қосаяғы
110. Түрікмен құланы                  124. Ергежейлі боз қосаяқ
111. Тоғай кермаралы                  125. Ергежейлі майқұйрық
қосаяқ
112. Қарақұйрық                       126. Үлкен көртышқан
113. Үстірт арқары                    127. Роборовский атжалманы
128. Сары алақоржын
Түр тармағы - Омыртқасыздар
Түрі - Буылтық құрттар
Аз қылшықтылар класы
Люмбрикоморфа отряды
129. Жылан тәрізді передня            130. Керемет эйзения
Түрі - Моллюскалар
Бауыраяқтылар класы
Құрлықтағылар отряды

131. Гастрокопта Тееля           134. Туркомилакс туркестанский
132. Брадибена синистрорза       135. Туркомилакс Цветкова
133. Псеудонапэус Шнитникова     136. Монахоидес акулеата
Тип  Членистоногие
Класс  Ракообразные
Отряд - Десятиногие
137. Туркестанский рак
Класс - Паукообразные
Отряд - Сольпуги
138. Сольпуга Рикмерса
Отряд - Скорпионы
139. Скорпион Рикмерса
Класс - Насекомые
Отряд - Стрекозы
140. Тонкохвост аральский        144. Дозорщик-император
141. Булавобрюх заметный         145. Прямобрюх южноазиатский
142. Лето-детка Кириченко        146. Селисия черная
143. Красотка девушка
Отряд - Богомоловые
147. Боливария короткокрылая     148. Богомол древесный
Отряд - Прямокрылые
149. Деракантина гранулированная 152. Севчук Сервилля
150. Дамалаканта Вакка           153. Кузнечик темнокрылый
151. Дыбка степная
Отряд - Равнокрылые
154. Филлоргериус Якобсона       158. Карминосный червец польский
155. Карминоносный червец        159. Червец удлиненный
Виктории                    160. Червец галловый
156. Карминоносный червец
горчаковый
157. Карминоносный червец
бурачниковый
Отряд - Жесткокрылые
161. Скакун сумеречный           165. Жужелица Михаилова
162. Красотел Семенова           166. Жужелица Линдеманна
163. Красотел сетчатый           167. Жужелица илийская
164. Жужелица Геблера            168. Жужелица Хике
169. Жужелица Сольского          179. Корнеед Гангльбауэра
170. Жужелица-мальчик            180. Корнеед большой
171. Жужелица восхитительная     181. Дровосек мускусный
172. Жук-олень                   182. Дровосек Галузо
173. Оленек                      183. Дровосек тамарисковый
174. Подвижнорогий навозник      184. Большая туранговая златка
175. Кравчик Чичерина            185. Коровка тянь-шанская
176. Кнемизус европейский        186. Хилокорус двуточечный
177. Гаплозома обычная           187. Точечная коровка
178. Корнеед балхашский
Отряд - Перепончатокрылые
188. Сколия-гигант               196. Металлинелла белобрюхая
189. Сколия степная              197. Парарофитес округлый
190. Сцелифрон Шестакова         198. Клизодон тонконогий
191. Сфекс желтокрылый           199. Проксилокопа рыжевато-красная
192. Прионикс Хаберхауэра        200. Проксилокопа блестящебрюхая
193. Прионикс траурный
194. Лестифорус горолюбивый
195. Гоплит рыжий
Отряд - Двукрылые

131. Теель гастрокоптасы              134. Түркістан туркомилаксы
132. Сол бұрандалы брадибена          135. Цветков туркомилаксы
133. Шнитников псеудонапэусы          136. Монахоидес акулеата
Түрі - Буынаяқтылар
Шаян тәрізділер класы
Он аяқтылар отряды
137. Түркістан шаяны
Өрмекші тәрізділер класы
Сольпугалар отряды
138. Рикмерс сольпугасы
Сары шаяндар отряды
139. Рикмерс сары шаяны
Насекомдар класы
Инеліктер отряды
140. Арал жіңішке                    143. Әдеміқыз инелік
құйрықты инелігі                144. Әмірші инелік
141. Көрнекті шоқпар                 145. Оңтүстік Азиялық
қарынды инелік                       тік қарынды инелік
142. Кириченко инелігі               146. Селисия қара инелігі
Дәуіттер отряды
147. Қысқа қанатты Боливария дәуіті  148. Ағаш дәуіті
Тең қанаттылар отряды
149. Түйіршікті деракантина          152. Сервилль Севчугі
150. Дамалаканта вакка шегірткесі    153. Қоңыр қанатты шегіртке
151. Дала шегірткесі
Тік қанаттылар отряды
154. Якобсон филлоргериусы (сымыры)  157. Кармин айлаулықтар сымыры
155. Виктория карминді сымыры        158. Карминді поляк сымыры
156. Кармин бояуын өндіруші          159. Ұзынша сымыр
ақ мия сымыры                   160. Ісік түзгіш сымыр
Қатты қанаттылар отряды
161. Кешкілік барылдауық қоңызы      168. Хике барылдауық қоңызы
162. Семенов барылдауық қоңызы       169. Сольский барылдауық
қоңызы
163. Тор қанатты барылдауық қоңыз    170. Ұл бала барылдауық
қоңызы
164. Геблер барылдауық қоңызы        171. Керемет барылдауық қоңызы
165. Михайлов барылдауық қоңызы      172. Бұғы қоңыз
166. Линденманн барылдауық қоңызы    173. Балауса бұғы қоңыз
167. Іле барылдауық қоңызы           174. Жылжымалы мүйізді қоңыз
175. Чичерин летрус қоңызы           181. Іле отын кескіш қоңызы
176. Еуропа кнемизус қоңызы          182. Галузо отын кескіш қоңызы
177. Кәдімгі гаплозома қоңызы        183. Жыңғыл отын кескіш қоңызы
178. Балқаш тамыр жегіш қоңызы       184. Үлкен тораңғы қоңызы
179. Гангльбауэр тамыр жегіш қоңызы  185. Тянь-Шань қанқызы
180. Үлкен тамыр жегіш қоңыз         186. Қос нүктелі қанқызы
187. Нүктелі қанқызы
Жарғақ қанаттылар отряды
188. Алып сколия                    195. Жирен гоплит
189. Дала сколиясы                  196. Ақ бауыр металлинелла
190. Шестаков Сцелифроны            197. Дөңгеленген парарофитес
191. Сары қанатты сфекс             198. Жіңішке аяқты клизодон
192. Харберхауэр приониксі          199. Жирен-қызыл проксилокопа
193. Қаралы прионикс                200. Жылтыр бауырлы
194. Тау лестифорусы                     проксилокопа
Қос қанаттылар отряды

201. Атрафаксиола богутинская    203. Стефаниола азиатская
202. Эфедромия                   204. Стефаниола великолепная
недоразвитощупиковая        205. Псектросема разнороговая
Отряд - Чешуекрылые
206. Пестрянка туркменская       216. Желтушка Вискотта
207. Бражник туранговый          217. Желтушка Ершова
208. Хохлатка тугайная           218. Сенница монгольская
209. Лента орденская туранговая  219. Энейс Мулла
210. Хаймоптена оперенная        220. Голубянка Мирмекида
211. Парусник Алексанор          221. Голубянка Аргали
212. Поликсена                   222. Голубянка Бавия
213. Бедромиус                   223. Голубянка Панопа
214. Патриций                    224. Голубянка Татьяна
215. Микрозегрис пламенный
Растения
Отдел  Плауновидные
1. Дифазиаструм альпийский       2. Гуперция. Баранец
Отдел - Папоротниковые
3. Адиантум Венерин волос        4. Щитовник мынжылкинский
Отдел - Голосеменные
5. Стланиковая форма ели Шренка  6. Можжевельник зеравшанский
Отдел - Покрытосеменные
7. Кувшинка белая                33. Смолевка меловая
8. Лотос орехоносный             34. Смолевка Муслима
9. Водосбор Виталия              35. Смолевка сырдарьинская
10. Водосбор каратауский         36. Смолевка тяньшанская
11. Прострел желтоватый          37. Горицвет кожистый
12. Прострел раскрытый.          38. Качим аулиеатинский
Сон-трава                    39. Гвоздика Андржевского
13. Печеночница Фальконера       40. Ежовник тургайский
14. Адонис весенний              41. Саксаульник илийский
15. Адонис волжский              42. Лебеда Фомина
16. Адонис золотистый            43. Рафидофитон Регеля
17. Адонис пушистый              44. Солянка хивинская
18. Адонис тяньшанский           45. Солянка широколистная
19. Борец таласский              46. Курчавка вальковатолистая
20. Живокость клиновидная        47. Курчавка Мушкетова
21. Живокость саурская           48. Жузгун печальный
22. Барбарис илийский            49. Ревень алтайский
23. Барбарис каркаралинский      50. Ревень Виттрока
24. Гимноспермиум алтайский      51. Акантолимон Линчевского
25. Пион Марьин-корень           52. Акантолимон тарбагатайский
26. Пион степной                 53. Акантолимон Титова
27. Мак тоненький                54. Хетолимон щетинчатый
28. Хохлатка Семенова            55. Иконниковия Кауфмановская
29. Аллохруза качимовидная       56. Кермек Михельсона
30. Песчанка Потанина            57. Кермек Резниченковский
31. Эремогоне турланская         58. Дуб обыкновенный
32. Смолевка бетпакдалинская
59. Ольха клейкая                102. Родиола розовая
60. Береза киргизская            103. Бадан угамский
61. Береза таласская             104. Смородина Янчевского
62. Береза Ярмоленковская        105. Росянка круглолистая
63. Лещина обыкновенная          106. Альдрованда пузырчатая
64. Багульник болотный           107. Сибирка алтайская
65. Толокнянка обыкновенная      108. Сибирка тяньшанская
66. Клюква мелкоплодная          109. Таволгоцвет Шренка
67. Зимолюбка зонтичная          110. Шиповник Павлова
68. Первоцвет Минквица           111. Лапчатка тяньшанская
69. Кауфмания Семенова           112. Рябина персидская
70. Гребенщик Андросова          113. Яблоня Недзвецкого
71. Тополь беркаринский          114. Яблоня Сиверса

201. Бөгеті құмытысы                204. Керемет стенфаниола
202. Жетілмеген эфедромия           205. Түрлі мүйізді псектросема
203. Азия стенфаниоласы
Қабыршақ қанаттылар отряды
206. Түрікмен ала көбелегі          216. Вискотт сары көбелегі
207. Тораңғы филерема көбелегі      217. Ершов сары көбелегі
208. Тоғай айдарлы көбелегі         218. Монғол барқыт түсті
көбелегі
209. Жолақты тораңғы көбелегі       219. Энейс Мулл көбелегі
210. Мамықты хаймоптена көбелегі    220. Мирмекида көгілдір көбелегі
211. Алексанор көбелегі             221. Арғали көгілдір көбелегі
212. Поликсена                      222. Бавия көгілдір көбелегі
213. Бедромиус                      223. Панопа көгілдір көбелегі
214. Патриций                       224. Татьяна көгілдір көбелегі
215. Алау түсті микрозегрис
Өсімдіктер
Бөлім  -  Сушырмауық тәрізділер
1. Альпі дифизиаструмы              2. Таңдамалы гуперция
Бөлім - Папоротник тәрізділер
3. Шолпаншаш сүмбіл                 4. Мыңжылқы усасыр қырыққұлағы
Бөлім - Жалаң тұқымдылар
5. Шренк шыршасы                    6. Зеравшан аршасы
Бөлім - Жабық тұқымдылар
7. Ақ тұңғиық                       40. Торғай бұйырғыны
8. Жаңғақты лотос                   41. Іле сексеуілшесі
9. Виталий шөмішгүлі                42. Фомин көкпегі
10. Қаратау шөмішгүлі               43. Регель рафидофитоны
11. Сарғылт құндызшөп               44. Хиуа сораңы
12. Ашық құндызшөп Ұйқышөп          45. Жалпақ жапырақты сораң
13. Фальконер бауыршөбі             46. Жұмыртқа жапырақ түйесіңір
14. Көктем жанаргүлі                47. Мушкетов түйесіңірі
15. Еділ жанаргүлі                  48. Қоңыр жүзген
16. Жылтыр жанаргүл                 49. Алтай рауғашы
17. Түкті жанаргүл                  50. Виттрок рауғашы
18. Тянь-Шань жанаргүлі             51. Линчевский кемпіршөбі
19. Талас бәрпісі                   52. Тарбағатай кемпіршөбі
20. Сына жапырақты тегеурінгүл      53. Титов кемпіршөбі
21. Сауыр тегеурінгүлі              54. Тікенді келіншекшөп
22. Іле бөріқарақаты                55. Кауфман ирекжапырағы
23. Қарқаралы бөріқарақаты          56. Михельсон кермегі
24. Алтай гимноспермиумы            57. Резниченко кермегі
25. Шұғылық                         58. Кәдімгі емен
26. Дала шұғылығы, сәлдегул         59. Жабысқақ қандыағаш
27. Жіңішке көкнәр                  60. Қырғыз қайыңы
28. Семенов айдаршөбі               61. Талас қайыңы
29. Қаңбақ тәрізді жерсабын         62. Ярмоленко қайыңы
30. Потанин құмдақшөбі              63. Кәдімгі шаттауық орманжаңғақ
31. Түрлан құмдақшөбі               64. Саз қазанақ
32. Бетпақдала сылдыршөбі           65. Кәдімгі аюжидек, аюбүлдірген
33. Бор сылдыршөбі                  66. Ұсақ жемісті мүкжидек
34. Мүслім сылдыршөбі               67. Шатырша қысшылшөп
35. Сырдария сылдыршөбі             68. Минквиц наурызгүлі,
36. Тянь-Шань сылдыршөбі                наурызшешегі
37. Қыртысты жалынгүл               69. Семенов лөңкесі
38. Әулиеата қаңбағы                70. Андросов жыңғылы, кеңөзегі
39. Андржевский қалампыры           71. Беркара терегі

72. Тополь сизолистый            115. Кизильник каратауский
73. Переступень черноплодный     116. Боярышник сомнительный
74. Долгоног снеговой            117. Абрикос обыкновенный
75. Желтушник оранжевый          118. Миндаль Ледебуровский
76. Эутрема ложносердцелистная   119. Афлатуния вязолистая
77. Неоторулария каратауская     120. Водяной орех
78. Бочанцевия каратауская       121. Майкараган волжский
79. Гладкосемянница              122. Майкараган джунгарский
бесстебельная                123. Карагана трагакантовая
80. Неуролома Бекетова           124. Чезнея джунгарская
81. Резуха мынжылкинская         125. Астрагал беловойлочный
82. Резуха Попова                126. Астрагал волосистоцветковый
83. Бурачок Федченко             127. Астрагал джимский
84. Щитница яруточная            128. Астрагал зайсанский
85. Крупка мелкоплодная          129. Астрагал каратауский
86. Клоповник Мейера             130. Астрагал кендырлыкский
87. Строгановия коренастая       131. Астрагал кокашикский
88. Строгановия сердцелистная    132. Астрагал копальский
89. Строгановия стрелолистая     133. Астрагал ложноракитниковый
90. Строгановия Траутфеттера     134. Астрагал почтитройчатый
91. Штубендорфия тонкая          135. Астрагал птицеклювый
92. Пушистотычиночник лопатчатый 136. Астрагал Рубцова
93. Катран беззубый              137. Астрагал сладколистый
94. Катран татарский             138. Астрагал Сумневича
95. Каркас кавказский            139. Астрагал тонкостебельный
96. Молочай твердобокальчатый    140. Астрагал чарынский
97. Молочай Ярослава             141. Астрагал Штейнберга
98. Волчеягодник алтайский       142. Остролодочник алматинский
99. Стеллеропсис тарбагатайский  143. Остролодочник двулопастный
100. Стеллеропсис тяньшанский    144. Остролодочник иглистый
101. Ложноочиток каратауский
145. Остролодочник каратауский   184. Ледебуриелла жабрицевидная
146. Остролодочник Недзвецкого   185. Медиазия крупнолистная
147. Остролодочник               186. Чулактавия скальная
почтимутовчатый             187. Ферула белополосчатая
148. Остролодочник саурский      188. Ферула гипсолюбивая
149. Остролодочник таласский     189. Ферула гладкая
150. Остролодочник угамский      190. Ферула горичниколистная
151. Остролодочник шиповатый     191. Ферула илийская
152. Копеечник бектауатауский    192. Ферула Крылова
153. Копеечник каратауский       193. Ферула ксероморфная
154. Копеечник мынжылкинский     194. Ферула мягколистная
155. Копеечник Разумовского      195. Ферула сюгатинская
156. Копеечник прутьевидный      196. Ферула таукумская

72. Тораңғыл терек                  115. Қаратау ырғайы
73. Қара жемісті итжүзім            116. Күмәнді долана
74. Қар дәуаяғы                     117. Кәдімгі өрік
75. Жирен ақбасқурай                118. Ледебур бадамы
76. Жалған жүрек жапырақты деңгел   119. Шегіршін жапырақты
77. Қаратау неоторулариясы               тасжаңғақ
78. Қаратау бочанцевиясы            120. Сужаңғақ, шылым
79. Сабақсыз лейоспора              121. Еділ майқарағаны
80. Бекетов неуроломасы             122. Жоңғар майқарағаны
81. Мыңжылқы ақшешегі               123. Тікенді қараған
82. Попов ақшешегі                  124. Жоңғар аспарасы
83. Федченко жауылшасы              125. Ақ түкті таспа
84. Яруткалық кірпікшөп             126. Түкті гүлді таспа
85. Ұсақ жемісті әжік               127. Жым таспасы
86. Мейер шытырмағы                 128. Зайсан таспасы
87. Тамыры нық ергеш                129. Қаратау таспасы
88. Жүрек жапырақты ергеш           130. Кендірлік таспасы
89. Жебе жапырақты ергеш            131. Көкашық таспасы
90. Траутфеттер ергеші              132. Қопал таспасы
91. Жеңішке пайыз                   133. Жалған шілікті таспа
92. Күрекше мамықбас                134. Дерлік үшқабатты таспа
93. Тіссіз қатыран                  135. Құс тұмсықты таспа
94. Татар қатыраны                  136. Рубцов таспасы
95. Кавказ таудағаны                137. Тәтті жапырақты таспа
96. Берік сүттіген                  138. Сумневич таспасы
97. Ярослав сүттігені               139. Жіңішке сабақты таспа
98. Алтай қасқыржидегі              140. Шарын таспасы
99. Тарбағатай таушешегі            141. Штейнберг таспасы
100. Тянь-Шань таушешегі            142. Алматы кекегі
101. Қаратау бозкілемі              143. Қосбұдыр кекек
102. Қызғылт семізот, алтынтамыр    144. Инелі кекек
103. Үгем бадамы                    145. Қаратау кекегі
104. Янчевский қарақаты             146. Недзвецқий кекегі
105. Дөңгелек жапырақты шықшөп      147. Дерлік күлтебасты кекек
106. Бүршікті дәнел                 148. Сауыр кекегі
107. Алтай суықшөбі                 149. Талас кекегі
108. Тянь-Шань суықшөбі             150. Үгем кекегі
109. Шренк тобылғытүсі              151. Бұдыр кекек
110. Павлов итмұрыны                152. Бектауата тиынтағы
111. Тянь-Шань қазтабаны            153. Қаратау тиынтағы
112. Парсы шетені                   154. Мыңжылқы тиынтағы
113. Недзвецкий алмасы              155. Разумовский тиынтағы
114. Сиверс алмасы                  156. Шыбықша тиынтағы

157. Эспарцет алатауский         197. Дорема каратауская
158. Чина Ледебура               198. Семеновия Рубцова
159. Люцерна тяньшанская         199. Волосореберник Голоскокова
160. Цельнолистник джунгарский   200. Пастернаковник ледниковый
161. Цельнолистник Евгения       201. Тугайя илийская
Коровина                    202. Гиалолена чу-илийская
162. Парнолистник каратауский    203. Абелия щитковидная
163. Парнолистник Потанина       204. Жимолость илийская
164. Мягкоплодник критмолистный  205. Жимолость каратауская
165. Фисташка настоящая          206. Валериана снеголюбивая
166. Бересклет бородавчатый      207. Морина кокандская
167. Бересклет Коопмана          208. Марена меловая
168. Ленец Минквица              209. Марена Павлова
169. Арцевтобиум                 210. Марена Резниченковская
можжевельниковый            211. Болотноцветник щитолистный
170. Виноград дикий              212. Горечавка джунгарская
171. Подлесник европейский       213. Ясень согдийский
172. Осмориза остистая           214. Вьюнок персидский
173. Синеголовник каратауский    215. Гелиотроп маленький
174. Жестковенечник пятирогий    216. Мертензия джагастайская
175. Шренкия Культиасова         217. Мертензия Попова
176. Шуровския Маргариты         218. Мертензия тарбагатайская
177. Козополянския туркестанская 219. Липучка оголенная
178. Прангос Гердера (Кахрис     220. Лепехиниелла Михаила
Гердера)                    221. Черепоплодник ежистый
179. Прангос пушистоцветковый    222. Риндера светло-желтая
180. Прангос хвощевидный         223. Паракариум каратауский
181. Каратавия Культиасова       224. Паракариум цельнокрайний
182. Володушка розеточная        225. Норичник джунгарский
183. Бороздосемянник Попова      226. Норичник Нурании
227. Льнянка меловая             267. Наголоватка превосходная
228. Вероника алатауская         268. Наголоватка Федченко
229. Вероника тимьянная          269. Плагиобазис васильковый
230. Мытник тарбагатайский       270. Серпуха джунгарская
231. Мытник чу-илийский          271. Рапонтикум аулиеатинский
232. Цимбария даурская           272. Рапонтикум каратауский
233. Шаровница точечная          273. Рапонтикум сафлоровидный
234. Недзвецкия семиреченская    274. Василек Культиасова
235. Шлемник каратауский         275. Василек Талиева
236. Шлемник лодочковый          276. Василек туркестанский
237. Шлемник почтидернистый      277. Василек шерстистоногий
238. Котовник заилийский         278. Бузульник Павлова
239. Змееголовник каратауский    279. Танацетопсис Голоскокова
240. Фломоидес Зинаиды.          280. Танацетопсис Пятаевой
Пустынноколосник            281. Крестовник огненноязычковый

157. Алатау эспарцеті
158. Ледебур әйкені                 198. Рубцов таушығы
159. Тянь-Шань жоңышқасы            199. Голоскоков көкшолағы
160. Жоңғар тұтасжапырағы           200. Мұз ботташ
161. Евгений Коровин тұтасжапырағы  201. Іле тугайясы
162. Қаратау түйетабаны             202. Шу-Іле шыбынқанаты
163. Потанин түйетабаны             203. Қалқанды асаймүсей
164. Критможапырақты жұмсақжеміс    204. Іле ұшқаты
165. Кәдімгі пісте                  205. Қаратау ұшқаты
166. Сүйелді қабыржық               206. Қаршыл шүйіншөп
167. Коопман қабыржығы              207. Қоқан салпысы
168. Минквиц кендіршесі             208. Бор рияны
169. Арша шажыр                     209. Павлов рияны
170. Жабайы жүзім                   210. Резниченко рияны
171. Еуропа орманоты                211. Қалқан жапырақты батпақгүл
172. Қылтанды дәлен                 212. Жоңғар шерменгүлі
173. Қаратау көкбасы                213. Соғды шағаны
174. Бес мүйізді қаттыбас           214. Парсы шырмауығы
175. Культиасов батаны              215. Кіші сүйелжазар
176. Маргарита щуровскиясы          216. Жағастай дембеті
177. Түркістан козополянскиясы      217. Попов дембеті
178. Гердер (Кахрис Гердер)         218. Тарбағатай дембеті
сайсабағы
179. Түктігүлді сайсабақ            219. Жалаң кәріқыз
180. Қырықбуын тәрізді сайсабақ     220. Михаил басағы
181. Культиасов каратавиясы         221. Кірпі бас сүйектұқым
182. Жертаран шоқсары               222. Ақсары жуантамыр
183. Попов аулакоспермумы           223. Қаратау емшені
184. Желбезекше ледебуриелла        224. Бүтін жиекті емшен
185. Ірі жапырақты медиазия         225. Жоңғар сабынкөгі
186. Жартас чулактавиясы            226. Нурания сабынкөгі
187. Ақжолақ сасыр                  227. Бор сиякөгі
188. Гипсшіл сасыр                  228. Алатау бөденешөбі
189. Тегіс сасыр                    229. Жебір бөденешөбі
190. Ащы жапырақты сасыр            230. Тарбағатай қандыгүлі
191. Іле сасыры, илан               231. Шу-Іле қандыгүлі
192. Крылов сасыры                  232. Дауыр бақаауызы
193. Құрғақ сасыр                   233. Сопақша допшагүл
194. Жұмсақ жапырақты сасыр         234. Жетісу қызыладыраспаны
195. Сөгеті сасыры                  235. Қаратау томағашөбі
196. Тауқұм сасыры                  236. Қайықша томағашөп
197. Қаратау сасыққурайы            237. Дерлік түбірлі томағашеп
238. Іле көкжалбызы
239. Қаратау жыланбасы
240. Зинаида фломоидесі.
Шөлмасақ

241. Метастахис стреловидный     282. Арника Ильина
242. Лжепустынноколосник         283. Астеротамнус кустарниковый
Северцова                   284. Солонечник скальный
243. Ложная шандра               285. Анафалис кистеносный
пустынноколосниковая        286. Пупавка Корнух-Троцкого
244. Островския великолепная     287. Пижма скальная
245. Криптокодон одноглавый      288. Пижма улытауская
246. Ястребинка кумбельская      289. Пиретрум Келлера
247. Козелец тау-сагыз           290. Пиретрум североджунгарский
248. Козелец хантауский          291. Угамия ангренская
249. Латук удивительный          292. Трихантемис аулиеатинский
250. Одуванчик Виталия           293. Лепидолофа каратауская
251. Одуванчик кок-сагыз         294. Полынь цитварная
252. Хондрила Кузнецова          295. Канкриниелла Крашенинников
253. Мордовник зайсанский        296. Безвременник желтый
254. Мордовник казахский         297. Безвременник Кессельринга
255. Мордовник равновысокий      298. Мерендера коренастая
256. Кузиния Вавилова            299. Касатик Альберта
257. Кузиния жесткая             300. Касатик Людвига
258. Кузиния крупнолистная       301. Касатик тигровый
259. Кузиния мынжылкинская       302. Иридодиктиум Колпаковского
260. Шмальгаузения гнездистая    303. Иридодиктиум Винклера
261. Соссюрея Микешина           304. Юнона алматинская
262. Соссюрея обвернутая         305. Юнона голубая
263. Наголоватка алматинская     306. Юнона Кушакевича
264. Наголоватка головоногая     307. Юнона орхидная
265. Наголоватка мощная          308. Шпажник черепитчатый
266. Наголоватка мугоджарская    309. Шафран алатауский
310. Шафран Королькова           341. Лук монгольский
311. Гусиный лук новый Попова    342. Лук пскемский
312. Лилия кудреватая            343. Лук Сергея
313. Рябчик бледноцветковый      344. Лук Суворова
314. Тюльпан Альберта            345. Лук турчинский
315. Тюльпан Биберштейна         346. Лук Эдуарда
316. Тюльпан Борщова             347. Красноднев желтый
317. Тюльпан Грейга              348. Унгерния Северцова
318. Тюльпан двуцветковый        349. Ландыш майский
319. Тюльпан Зинаиды             350. Спаржа Введенского
320. Тюльпан Кауфмановский       351. Вороний глаз обыкновенный
321. Тюльпан Колпаковского       352. Башмачок настоящий
322. Тюльпан Королькова          353. Башмачок крупноцветный
323. Тюльпан короткотычиночный   354. Башмачок пятнистый
324. Тюльпан Леманновский        355. Дремлик болотный
325. Тюльпан одноцветковый       356. Надбородник безлистый

241. Садақша найзабас               283. Буталық ақбасбалау
242. Северцов жалған шөлмасағы      284. Жартас далазығыры
243. Шөлмасақты жалған бұйражапырақ 285. Шашақ тәріздес бозтұқ
244. Әдемі ойраш                    286. Корнух-Троцкий егізкөзі
245. Дара бас ершін                 287. Тастақ түймешетені
246. Құмбел саршатыры               288. Ұлытау түймешетені
247. Таусағыз                       289. Келлер кестежусаны
248. Хантау таусағызы               290. Солтүстік жоңғар
249. Тамаша сүтжапырақ                   кестежусаны
250. Виталий бақбағы                291. Ангрен қалпақбасы
251. Көк-сағыз бақбағы              292. Әулиеата саржауы
252. Кузнецов жерсағызы             293. Қаратау сетені
253. Зайсан лақсасы                 294. Дермене жусан
254. Қазақ лақсасы                  295. Крашенинников сартүтігі
255. Біркелкі биік лақса            296. Сары лапыз
256. Вавилов көбеңқұйрығы           297. Кессельринг лапызы
257. Қатты көбеңқұйрық              298. Мығым дестегүл
258. Ірі жапырақты көбеңқұйрық      299. Альберт құртқашашы
259. Мыңжылқы көбеңқұйрығы          300. Людвиг құртқашашы
260. Ұялы шмальгаузения             301. Тарғыл құртқашаш
261. Микешин шұбаршөбі              302. Колпаковский иридодиктиумы
262. Орамалы шұбаршөп               303. Винклер иридодиктиумы
263. Алматы ақжапырағы              304. Алматы шиқылдағы
264. Аяқбас ақжапырақ               305. Жасыл шиқылдақ
265. Қалың ақжапырақ                306. Кушакевич шиқылдағы
266. Мұғалжар ақжапырағы            307. Сүйсін шиқылдақ
267. Көркем ақжапырақ               308. Қатпар баршынгүл
268. Федченко ақжапырағы            309. Алатау запыраны, ботатабан
269. Гүлкекірелі себетбас           310. Корольков запыраны
269. Жоңғар түймебасы               311. Жаңа Попов қазжуасы
270. Әулиеата аюдәрісі              312. Бұйра лалагүл
272. Қаратау аюдәрісі               313. Ақшыл секпілгүл
273. Сафлор тәріздес аюдәрі         314. Альберт қызғалдағы
274. Культиасов гүлкекіресі         315. Биберштейн қызғалдағы
275. Талиев гүлкекіресі             316. Борщов қызғалдағы
276. Түркістан гүлкекіресі          317. Грейг қызғалдағы
277. Түкті аяқ гүлкекіре            318. Қос гүлді қызғалдақ
278. Павлов сарыандызы              319. Зинаида қызғалдағы
279. Голоскоков сертебесі           320. Кауфман қызғалдағы
280. Пятаева сертебесі              321. Колпаковский қызғалдағы
281. Қызыл тілді зиягул             322. Корольков қызғалдағы
282. Ильин арникасы                 323. Қысқа аталықты қызғалдақ
324. Леманн қызғалдағы
325. Дара гүлді қызғалдақ

326. Тюльпан Островского         357. Любка двулистная
327. Тюльпан поздний             358. Пальчатокоренник Фукса
328. Тюльпан поникающий          359. Ятрышник шлемовидный
329. Тюльпан разнолепестный      360. Камыш казахстанский
330. Тюльпан Регеля              361. Меч-трава обыкновенная
331. Тюльпан Шренка              362. Тонконог жестколистный
332. Кандык сибирский            363. Болотник Верещагина
333. Эремурус Иларии             364. Ковыль уклоняющийся
334. Птицемлечник Фишеровский    365. Ковыль южно-алтайский
335. Лук афлатунский             366. Ковыль каратауский
336. Лук дернистый               367. Ковыль кунгейский
337. Лук желтоватый              368. Ковыль перистый
338. Лук кастекский              369. Аронник Королькова
339. Лук мелкосетчатый. Черемша  370. Эминиум Леманна
340. Лук многокорневой
Отдел - Моховидные
371. Пахифиссиденс               372. Ортотрихум приглаженный
крупнолиственный            373. Сфагнум гладкий
Отдел  Грибы
374. Сморчок степной             378. Клаваридельфус пестиковый
375. Шампиньон табличатый        379. Диктиофора сдвоенная
376. Мухомор щетинистый          380. Полипорус корнелюбивый
377. Клавулина хрящеватая        381. Скутигер тянь-шанский
382. Спарарис казахстанский      385. Клевеция удивительная
383. Хламидопус Мейена           386. Феллориния шишковатая
384. Сетчатоголовник оттянутый
Отдел - Лишайники
387. Кладина оленья. Ягель.
Особо ценные насаждения государственного лесного фонда
Алматинская область
1. Чарынская ясеневая лесная     2. Чинтургенские ельники
дача
Восточно-Казахстанская область
3. Синегорская пихтовая роща
Северо-Казахстанская область
4. Серебряный бор                6. Реликтовый массив
5. Сосновый бор                  7. Жанажол
Уникальные природные водные объекты или их участки
Акмолинская область
1. Коргалжынские озера (мелкие)  12. Озеро Жаманколь
2. Озеро Керей                   13. Озеро Караколь
3. Озеро Кожаколь                14. Озеро Боровое
4. Озеро Алаколь                 15. Озера Щучье
5. Озеро Итеген                  16. Озеро Котарколь
6. Озеро Тенгиз                  17. Озеро Копа

326. Островский қызғалдағы          349. Мамыр меруертгүлі
327. Кеш қызғалдақ                  350. Введенский қасқыржемісі
328. Жатаған қызғалдақ              351. Кәдімгі қарғакөз
329  Ала күлтелі қызғалдақ          352. Нағыз шолпанкебіс
330. Регель қызғалдағы              353. Ірі гүлді шолпанкебіс
331. Шренк қызғалдағы               354. Секпіл шолпанкебіс
332. Сібір қандығы                  355. Батпақ жылантамыры
333. Илария шырышы                  356. Жапырақсыз орашық
334. Фишер құссүттігені             357. Қос жапырақты жұпаршөп
335. Афлатун жуасы                  358. Фукс бармақтамыры
336. Қыртысты жуа                   359. Телпек сүйсін
337. Сары жуа                       360. Қазақстан өлеңшөбі
338. Қастек жуасы                   361. Кәдімгі семсершөп
339. Ұсақ торлы жуа                 362. Қатты жапырақты дұғаш
340. Көп тамырлы жуа                363. Верещагин саздақшөбі
341. Монғол жуасы                   364. Таспа боз
342. Піскем жуасы                   365. Оңтүстік Алтай бозы
343. Сергей жуасы                   366. Қаратау бозы
344. Суворов жуасы                  367. Күнгей бозы
345. Турчин жуасы                   368. Қау боз, ақ селеу
346. Эдуард жуасы                   369. Корольков шаяноты
347. Сарғыш сарана                  370. Леманн күшаласы, ит күшала
348. Северцов унгерниясы
Бөлім - Мүк тәрізділер
371. Ірі жапырақты пахифиссиденс    373. Жатық сфагнум
372. Жатаған ортотрихум
Бөлім - Саңырауқұлақтар
374. Дала тыржыңқұлағы             381. Тянь-шань скутигері
375. Кестелі қозықұйрық            382. Қазақстан спарасисы
376. Тікенді шыбынжұт              383. Мейен хламидопопусы
377. Берішті клавулина             384. Сопақша торлыбас
378. Аналық мүйіз саңырауқұлақ     385. Керемет клевеция
379. Торлы диктиофора              386. Бүрлікті феллориция
380. Тамырсүйгіш полипорус
Бөлім  -  Қыналар
387. Кладина. Бұғы мүгі
Мемлекеттік орман қорының ерекше құнды екпелері
Алматы облысы
1. Шарын шетенді орман саяжайы
2. Шынтүрген шыршалары
Шығыс Қазақстан облысы
3. Көкшілтау самырсын тоғайы
Солтүстік Қазақстан облысы
4. Күміс қарағайлы орман
5. Қарағайлы орман
6. Реликті алқап
7. Жаңажол
Бірегей табиғи су объектілері немесе олардың
учаскелері
Ақмола облысы
1. Қорғалжын көлдері (ұсақ көлдер)     12. Жаманкөл көлі
2. Керей көлі                          13. Қаракөл көлі
3. Қожакөл көлі                        14. Бурабай көлі
4. Алакөл көлі                         15. Шортанды көлі
5. Итенген көлі                        16. Қотыркөл көлі
6. Теңіз көлі                          17. Қопа көлі

7. Озеро Есей                    18. Озеро Малое Чебачье
8. Озера Султанкельды            19. Озеро Большое Чебачье
9. Озеро Кокай                   20. Озеро Болпаш Сор
10. Озеро Асаубалык              21. Озеро Майбалык
11. Озеро Сарыгуль
Актюбинская область
22. Озеро Байпиколь              26. Озеро Тобускен
23. Озеро Байтакколь             27. Озеро Белькопа
24. Озеро Айке                   28. Озеро Жарколь
25. Озеро Курдым                 29. Озеро Кармаколь
30. Озеро Аирколь                32. Озеро Кызылколь
31. Озеро Кулыколь               33. Озеро Малайдар
Алматинская область
34. Дельта реки Тентек           37. Озера Кольсайские (Нижнее,
Среднее, Верхнее)
35. Селеопасные моренные         38. Озеро Жаланашколь
озера, расположенные на      39. Озеро Уялы
высотах 2500-3800 метров
на юге, юго-востоке и
востоке республики
36. Озеро Большое Алматинское
Атырауская область
40. Акватория восточной части    41. Озеро Индер
Северного Каспия с дельтами  42. Озеро Жалтырколь
рек Волги, в пределах
территории Республики
Казахстан и Урала
Восточно-Казахстанская область
43. Озеро Маркаколь              49. Озеро Нижний Балыктыколь
44. Озеро Айыр                   50. Озеро Большое
45. Озеро Рахмановское           51. Озеро Колдар
46. Озера Аблайкетские           52. Озеро Балыктыколь
47. Озеро Дубыгалинское          53. Озеро Шолактерек
48. Озеро Верхний Балыктыколь    54. Озеро Караколь
Жамбылская область
55. Озеро Биликоль               60. Озеро Кокколь
56. Озеро Акколь                 61. Озеро Малый Камкалы
57. Озеро Малый Акколь           62. Озеро Большой Камкалы
58. Озеро Ашиколь                63. Озеро Караколь
59. Озеро Акжар                  64. Озеро Кызылаут
Западно-Казахстанская область
65. Озеро Шалкар                 67. Озеро Аралсор
66. Озеро Аралсор (Узденсор)
Карагандинская область
68. Озеро Карасор                79. Озеро Сасыколь
69. Озеро Токсумак               80. Озеро Большое
70. Озеро Караколь               81. Озеро Рудничное
71. Озеро Агаштыколь             82. Озеро Шалкарколь
72. Озеро Батпакколь             83. Озеро Каракаин
71. Озеро Саумалколь-1           84. Озеро Ашиколь
74. Озеро Карау Камыс            85. Озеро Буршикитыколь
75. Озеро Катынколь              86. Озеро Косколь
76. Озеро Балыктыколь            87. Озеро Баракколь
77. Озеро Саумалколь-2           88. Озеро Кабыршакты
78. Озеро Кумколь
Костанайская область
89. Озеро Кушмурун               94. Озеро Сарымаюк
90. Озеро Койбагар               95. Озеро Жарман

7. Есей көлі                           18. Кіші шабақты көлі
8. Сұлтанкелді көлі                    19. Үлкен шабақты көлі
9. Қоқай көлі                          20. Болпаш Сор көлі
10. Асаубалық көлі                     21. Майбалық көлі
11. Сарыгүл көлі
Ақтөбе облысы
22. Байпақкөл көлі                     28. Жаркөл көлі
23. Байтақкөл көлі                     29. Қармақкөл көлі
24. Айке көлі                          30. Айыркөл көлі
25. Құрдым көлі                        31. Қулыкөл көлі
26. Төбіскен көлі                      32. Қызылкөл көлі
27. Белқопа көлі                       33. Малайдар көлі
Алматы облысы
34. Тентек өзенінің атырауы            37. Көлсай (төменгі ортаңғы,
жоғарғы) көлдері
35. Республиканың оңтүстігінде,
оңтүстік шығысында және            38. Жалаңашкөл көлі
шығысында 2500-3800 м. биіктікте   39. Ұялы көлі
орналасқан тасқыны қауіпті
теңіз көлдері
36. Үлкен Алматы көлі
Атырау облысы
40. Қазақстан Республикасы мен Орал    41. Индер көлі
аумақтарының шегіндегі Еділ        42. Жалтыркөл көлі
өзендерінің атырауларымен
Солтүстік Каспий шығыс
бөлігінің айдыны
Шығыс Қазақстан облысы
43. Марқакөл көлі                      49. Төменгі Балықтыкөл көлі
44. Айыр көлі                          50. Үлкен көл
45. Рахман көлі                        51. Қолдар көлі
46. Абылайкет көлі                     52. Балықтыкөл көлі
47. Дубіғали көлі                      53. Шолақтерек көлі
48. Жоғары Балықтыкөл көлі             54. Қаракөл көлі
Жамбыл облысы
55. Билікөл көлі                       60. Көккөл көлі
56. Ақкөл көлі                         61. Кіші Қамқалы көлі
57. Кіші Ақкөл көлі                    62. Үлкен Қамқалы көлі
58. Ащыкөл көлі                        63. Қаракөл көлі
59. Ақжар көлі                         64. Қызылауыт көлі
Батыс Қазақстан облысы
65. Шалқар көлі                        67. Аралсор көлі
66. Аралсор (Өзденсор) көлі
Қарағанды облысы
68. Қарасор көлі                       79. Сасықкөл көлі
69. Тоқсұмақ көлі                      80. Үлкен көлі
70. Қаракөл көлі                       81. Рудник көлі
71. Ағаштыкөл көлі                     82. Шалқаркөл көлі
72. Батпақкөл көлі                     83. Қарақайың көлі
73. Саумалкөл-1 көлі                   84. Ащыкөл көлі
74. Қарау қамыс көлі                   85. Бүршіктікөл көлі
75. Қатынкөл көлі                      86. Қоскөл көлі
76. Балықтыкөл көлі                    87. Барақкөл көлі
77. Саумалкөл-2 көлі                   88. Қабыршақты көлі
78. Құмкөл көлі
Қостанай облысы
89. Құсмұрын көлі                      94. Сарымайық көлі
90. Қойбағар көлі                      95. Жарман көлі

91. Озеро Тымтауыр               96. Озеро Жарколь
92. Озеро Шошкалы                97. Озеро Тениз
93. Озеро Аксуат                 98. Озеро Сарыкопа
Кызылординская область
99. Озера Камыслыбасские         103. Озеро Караколь
100. Озеро Арыс                  104. Озеро Телеколь
101. Озеро Ащиколь               105. Озеро Кокшеколь
102. Озеро Акшатау
Павлодарская область
106. Озера Калкамантузские       111. Озеро Маралды
107. Озеро Кызылкок              112. Озеро Сабындыколь
108. Озеро Жалаулы               113. Озеро Жасыбай
109. Озеро Шурексор              114. Озеро Турайгыр
110. Озеро Большой Агибулат      115. Озеро Мойылды
Северо-Казахстанская область
116. Озеро Таранколь             119. Озеро Имантау
117. Озеро Щеличино              120. Озеро Шалкар
118. Озеро Питное                121. Озеро Селеты Тениз
122. Озеро Киши-карой            127. Озеро Карасор
123. Озеро Улкен-карой           128. Озеро Калмакколь
124. Озеро Шаглы Тениз           129. Озеро Коксенгирсор
125. Озеро Теке                  130. Озеро Алабота
126. Озеро Калибек
Южно-Казахстанская область
131. Озеро Кызылаут              132. Озеро Кызылколь
Участки недр, представляющие особую экологическую,
научную и культурную ценность
Геологические объекты
Акмолинская область
1. Гора Аютас                    11. Пляж великанов на озере Зеренда
2. Гора Бурабай                  12. Скала Бастион
3. Гора Жекебатыр                13. Скала Окжетпес
4. Гора Кокшетау                 14. Скала Орлиные гнезда
5. Гора Лысая                    15. Скала Пахомовка
6. Гора Улкен Буркитты           16. Скала Три сестры
7. Грива у реки Малиновая        17. Смольная сопка
8. Зеленый мыс на озере Зеренда  18. Сопка Пожарная
9. Каменный остров Жумбактас     19. Сопка Стрекач
10. Малиновый мыс у озера        20. Галочья сопка
Зеренда
Актюбинская область
21. Аулиинский массив
22. Богатое местонахождение остатков растений и животных палеогенового и позднемелового возраста у ручья Тыкбутак
23. Богатое местонахождение остатков цефалопод нижнепермского возраста на реке Актасты
24. Водорослевые рифовые известняки нижнепермского возраста Актастинского рифа
25. Известняково-терригенная толща у ручья Буртебай
26. Кратер в урочище Жаманшин
27. Отпечатки растений олигоценового возраста на возвышенности Кызылтобе
28. Палеовулкан Жалгызтау
29. Пески Кокжиде
30. Плато Актолагай Южный
31. Рудопроявление Южный Жамантау
32. Серпентинитовый меланж (девон-карбон) на реке Алимбет
33. Скопление раннекарбоновых аммоноидов на Домбарских холмах
34. Соляной купол Боктыгарын. Граница нижнего - верхнего Маастрихта

91. Тымтәуір көлі                      96. Жаркөл көлі
92. Шошқалы көлі                       97. Теңіз көлі
93. Ақсуат көлі                        98. Сарықопа көлі-4
Қызылорда облысы
99. Қамыстыбас көлі                    103. Қаракөл көлі
100. Арыс көлі                         104. Телікөл көлі
101. Ащыкөл көлі                       105. Көкшекөл көлі
102. Ақшатау көлі
Павлодар облысы
106. Қалқамантұз көлі                  111. Маралды көлі
107. Қызылкөк көлі                     112. Сабындыкөл көлі
108. Жалаулы көл                       113. Жасыбай көлі
109. Шүрексор көлі                     114. Торайғыр көлі
110. Үлкен Ағыболат көлі               115. Мойылды көлі
Солтүстік Қазақстан облысы
116. Таранкөл көлі                     123. Үлкен қараой көлі
117. Шелішін көлі                      124. Шағылы Теңіз көлі
118. Питное көлі                       125. Теке көлі
119. Имантау көлі                      126. Қалибек көлі
120. Шалқар көлі                       127. Қарасор көлі
121. Селеті Теңіз көлі                 128. Қалмақкөл көлі
122. Кіші-қараой көлі                  129. Көксеңгірсор көлі
130. Алабота көлі
Оңтүстік Қазақстан облысы
131. Қызылауыт көлі                    132. Қызылкөл көлі
Ерекше экологиялық, ғылыми және мәдени құндылықты
білдіретін жер қойнауы учаскелері
Геологиялық объектілер
Ақмола облысы
1. Аютас тауы
2. Бурабай тауы
3. Жеке Батыр тауы
4. Көкшетау тауы
5. Лысая тауы
6. Үлкен Бүркітті тауы
7. Малиновая өзеніндегі жал
8. Зеренді көліндегі жасыл мүйіс
9. Жұмбақтас тас аралы
10. Зеренді көлінің жанындағы қызыл күрең мүйіс
11. Зеренді көліндегі алыптар жағажайы
12. Бастион жартасы
13. Оқжетпес жартасы
14. Сұңқар ұясы жартасы
15. Пахомовка жартасы
16. Үш апалы-сіңлі жартасы
17. Қарамай шоқысы
18. Өрт байқау шоқысы
19. Қашқын шоқысы
20. Малта тасты шоқы
Ақтөбе облысы
21. Әулие алқабы
22. Тікбұтақ бұлағындағы палеоген және кейінгі бор жасындағы
өсімдіктер мен жануарлар қалдықтарының мол орналасқан орны
23. Ақтасты өзеніндегі төменгі перм жасындағы цефалопод
қалдықтарының мол орналасқан орны
24. Ақтасты рифінің төменгі перм жасындағы су балдырларының рифтік әктастары
25. Бөртебай бұлағындағы әктасты-терриген қабаты.
26. Жаманшы тау алқабындағы кратер
27. Қызылтөбе жотасындағы олигоцен жасындағы өсімдіктердің
таңбалары
28. Жалғызтау палеожанартауы
29. Көкжиде құмы
30. Оңтүстік Ақтолағай үстірті
31. Оңтүстік Жамантау кен білінуі
32. Әлімбет өзеніндегі серпентинитті меланж (девон-карбон)
33. Домбар қырқасындағы ерте карбонды аммоноидтардың жиналуы
34. Боқтықарын тұз күмбезі. Төменгі - жоғарғы Маастрихт шекарасы

35. Шуылдакский палеовулканический район
Алматинская область
36. Активные каменные глетчеры Городецкого и Моренный в верховье реки Озерная
Восточно-Казахстанская область
37. Грязевые вулканы на юго-западной части Таганского месторождения
38. Выход пермских песчаников у горного массива Улькен-Тектурмас
39. Гора Ащутас
40. Гора Белуха (Восточная вершина)
41. Гора Киин-Кериш
42. Гора Коронная
43. Гранитный массив с большим разнообразием драгоценных и полудрагоценных камней участка Дельбегетей
44. Массив Акжайляу
45. Массив Пылающие адыры
46. Массив Шакельмес
47. Оползни в Сайканском хребте
48. Разрез кайнозойских отложений Зайсанской впадины
49. Редкометальные минералы пегматитовых месторождений района поселка Асубулак
50. Рудник Кокколь
51. Тарханский геологический разрез
Жамбылская область
52. Байжансайский девонско-каменноугольный риф
53. Кембрий и ордовик по логу реки Батырбай
Западно-Казахстанская область
54. Гора Айдарлы
55. Гора Актау
56. Гора Алмазтау
57. Гора Большая Ичка
58. Гора Сантас
59. Гора Сасай
60. Гора Шатырлы
61. Караагашские пески в верховье реки Булдурты
62. Меловые горы у истоков рек Утва, Булдырты и Калдыгайты
63. Меловые останцы в верховьях рек Шолаканкаты и Есананкаты
64. Меловые поднятия у села Семиглавый Map
65. Пески Ак-Кумы в верховье реки Калдыгайты
66. Пески Кугузеккумы и Карагандыкумы между рекой Шийли и рекой Жаксыбай
Карагандинская область
67. Гора Ак-аю
68. Гора Бугулы
69. Гора Жирен-Сакал
70. Гора Коктобе
71. Гора Тар-кезен
72. Гора Шанкоз
73. Искусственное сооружение Калмыцкий вал
74. Месторождение диоптаза в урочище Алтын-Тобе
75. Месторождение малахита в урочище Чокпак
76. Месторождение хризопраза в урочище Сарыкулболды
Кызылординская область
77. Местонахождение остатков верхнемеловых растений в урочище Кызылжар
78. Местонахождение остатков палеоген-неогеновых растений в урочище Алтын-Шокысу
79. Местонахождение отпечатков листьев и остатков морских животных в урочище Кумсуат
Костанайская область
80. Местонахождение остатков палеоген-неогеновых растений в урочище Жаман-Каинды
81. Стратотипические разрезы толщ неогена с богатыми остатками позвоночных в долине рек Улы-Жиланшик, Дулугалы, Улькен (возвышенность Турме и Сазынбай)
Мангистауская область
82. Гора Акмыш
83. Гора Беки-Баскудук
84. Гора Босага-Кокосем
85. Горы Восточный и Западный Каратау
86. Гора Жармыш-Жапыракты
87. Гора Караган-Босага
88. Гора Каракия
89. Гора Карамая
90. Гора Каратаушык
91. Гора Карашек
92. Гора Карынжарык
93. Гора Кунанбай

35. Шуылдақ палеожанартау ауданы
Алматы облысы
36. Озерная өзенінің жоғарғы жағындағы Городецкий және Моренный белсенді тас глетчерлері
Шығыс Қазақстан облысы
37. Таған кен орнының оңтүстік-батыс бөлігіндегі саз балшықты
жанартаулар
38. Үлкен Тектұрмас тау алқабындағы перм құмдарының бөлігі
39. Ашутас тауы
40. Белуха тауы (Шығыс бөлігі)
41. Қиын Керіс тауы
42. Тәж тауы
43. Делбегетей учаскесінің үлкен алуан түрлі қымбат бағалы және жартылай қымбат бағалы тастары бар гранит алқабы
44. Ақжайлау алқабы
45. Алаулы адырлар алқабы
46. Шақкелмес алқабы
47. Сайқан жотасындағы көшкін
48. Зайсан ойпатының кайнозой шөгінділерінің қимасы
49. Асубұлақ кенті ауданының маңындағы пегматитті кен орындарының сирек металды минералдары
50. Көккөл руднигі
51. Тархан геологиялық қимасы
Жамбыл облысы
52. Байжансай девон-таскөмір рифі
53. Батырбай өзеніндегі лог бойынша кембрий мен ордовик
Батыс Қазақстан облысы
54. Айдарлы тауы
55. Ақтау тауы
56. Алмазтау тауы
57. Большая Ичка тауы
58. Сантас тауы
59. Сасай тауы
60. Шатырлы тауы
61. Бұлдырты өзенінің жоғарғы сағасындағы Қараағаш құмы
62. Утва, Бұлдырты және Қалдығайты езендерінің бастауындағы борлы таулар
63. Шолақаңқаты және Есананқаты өзендерінің жоғарғы сағаларындағы бор қалдықтары
64. Семиглавый Мар ауылындағы борлы төбешіктер
65. Қалдығайты өзенінің жоғарғы сағасындағы Аққұм құмы
66. Шилі өзені мен Жақсыбай өзенінің аралығындағы Көкөзекқұмы және Қарағандықұмы құмдары
Қарағанды облысы
67. Ақ аю тауы
68. Бұғылы тауы
69. Жирен Сақал тауы
70. Көктөбе тауы
71. Тар кезең тауы
72. Шаңкөз тауы
73. Қалмақ жалы жасанды құрылысы
74. Алтынтөбе тау алқабындағы диоптаз кен орны
75. Шоқпақ тау алқабындағы малахит кен орны
76. Сарықұлболды тау алқабындағы хризопраз кен орны
Қызылорда облысы
77. Қызылжар тау алқабындағы жоғарғы бор өсімдіктер қалдықтарының орналасқан орны
78. Алтын Шоқысу тау алқабындағы палеоген-неогенді өсімдіктер
қалдықтарының орналасқан орны
79. Құмсуат тау алқабындағы жапырақтар таңбаларының және теңіз
жануарлары қалдықтарының орналасқан орны
Қостанай облысы
80. Жаман Қайыңды тау алқабындағы палеоген-неоген өсімдіктері
қалдықтарының орналасқан орны
81. Ұлы Жыланшық, Дулығалы, Үлкен өзендерінің жазығындағы (Түрме және Сазанбай қырқасы) омыртқалы жануарлардың қалдықтарына бай неоген қабаттарының стратотипикалық қималары
Маңғыстау облысы
82. Ақмыш тауы
83. Бекі Басқұдық тауы
84. Босаға Көкөсем тауы
85. Шығыс және Батыс Қаратау таулары
86. Жармыш Жапырақты тауы
87. Қараған Босаға тауы
88. Қарақия тауы
89. Қарамая тауы
90. Қаратаушық тауы
91. Қарашек тауы
92. Қарынжарық тауы
93. Құнанбай тауы

94. Гора Тущыбек
95. Гора Тынымбай
96. Гора Узень
97. Гора Шайыр-Сарыкез
Павлодарская область
98. Группа проявлений родипгитов в урочище Сыргалы
99. Месторождение бирюзы в урочище Алпыс
100. Месторождение горного хрусталя в урочище Калмаккырган
101. Проявление агатов в урочище Акшиман
102. Проявление бирюзы в урочище Тайгын
103. Обрыв Гусиный перелет
Северо-Казахстанская область
104. Айыртауский гранитный массив
105. Имантауский гранитный массив
106. Обнажение глин с ядрами крупных морских моллюсков в Александровском логе
107. Остров Казачий на озере Имантау
108. Петропавловское Западное обнажение. Остатки фауны рыб и млекопитающих миоценового возраста
109. Петропавловское Северное обнажение. Остатки фауны беспозвоночных нижнечетвертичного возраста
110. Реликтовый гранитный массив
111. Скальное отложение Котелок
112. Сопка Два брата
113. Сопка Обозрение
114. Сопка Острая
115. Сопка Расколотая
Южно-Казахстанская область
116. Верхний девон - нижний карбон по реке Жаныкурган
117. Верхний девон по реке Хатынкамал
118. Верхний девон с рифовыми постройками в районе станции Тюлькубас
119. Гора Келиншектау
120. Гора Мынжылкы
121. Каратауский юрский бассейн
122. Карбон в бассейне реки Байсай
123. Карбон по реке Жертапсай
124. Карбон по реке Уя
125. Кембрий и ордовик с обильными остатками трилобитов по реке Арпаозен
126. Месторождение Аулие
127. Нижний и средний ордовик в левобережье реки Аксу, в горах Жабаглы
128. Средний карбон - нижняя пермь в горах Каржантау
Геоморфологические объекты
Актюбинская область
129. Долина реки Айдарлыаша
130. Карстовый ландшафт на левобережье реки Жаксы-Каргалы
131. Чинки Шалкарнура с местонахождением костных остатков млекопитающих
Алматинская область
132. Верховье реки Жарсай
133. Водопад Мужские и Женские слезы на правом притоке реки Тургень
134. Гигантский каменный глетчер в верховье долины Иссык
135. Каньон реки Асы с экзотическими формами рельефа
136. Чарынский каньон
137. Озеро Жусалы-коль обвального происхождения
138. Озеро Иссык (Жасыл-коль) обвального происхождения
139. Скалы разнообразной окраски, причудливой формы эрозионного размыва и разрушения у правого берега реки Тургень
Город Алматы
140. Урочище Медеу
141. Урочище Шымбулак
Восточно-Казахстанская область
142. Водопад Арасан на реке Арасан
143. Водопад Кокколь на реке Кокколь
144. Водопад Язовой на реке Язовая
145. Геоархитектурный комплекс гранитных останцев Линейские столбы
146. Каскад водопадов на реке Черная Берель
147. Рахмановский водопад на озере Рахмановское
Западно-Казахстанская область

94. Тұщыбек тауы
95. Тынымбай тауы
96. Өзен тауы
97. Шайыр Сарыкез тауы
Павлодар облысы
98. Сырғалы тау алқабындағы родипгиттер көріністерінің тобы
99. Алпыс тау алқабындағы көгілдір ақық кен орны
100. Қалмаққырған тау алқабындағы тау хрусталі кен орны
101. Ақшиман тау алқабындағы агаттар көрінісі
102. Тайғын тау алқабындағы көгілдір ақық көрінісі
103. Қаз қайтуы аңғары
Солтүстік Қазақстан облысы
104. Айыртау гранит алқабы
105. Имантау гранит алқабы
106. Александров ойпатындағы ірі теңіз моллюскаларының ядролары бар балшықтар ашылымы
107. Имантау көліндегі Казачий аралы
108. Петропавл Батыс ашылымы. Миоцен жасындағы балықтар мен сүт қоректілер фаунасының қалдықтары
109. Петропавл Солтүстік ашылымы. Төменгі ширек жастағы омыртқасыздар фаунасының қалдықтары
110. Көне гранит алқабы
111. Қазан жартасты шөгінділері
112. Қостау шоқысы
113. Шолғыншы шоқысы
114. Сүйір шоқы
115. Расколотая шоқысы
Оңтүстік Қазақстан облысы
116. Жаңақорған өзені бойындағы жоғарғы девон-төменгі карбон
117. Қатынқамал өзені бойындағы жоғарғы девон
118. Түлкібас стансасы маңындағы рифтік құрылыстары бар жоғарғы девон
119. Келіншектау тауы
120. Мыңжылқы тауы
121. Қаратау юра бассейні
122. Байсай өзені бассейніндегі карбон
123. Жертапсай өзені бойындағы карбон
124. Ұя өзені бойындағы карбон
125. Арпаөзен өзені бойындағы трилобиттер қалдықтары мол кембрий мен ордовик
126. Әулие кен орны
127. Ақсу өзенінің сол жағалауындағы, Жабағлы тауындағы төменгі және орта ордовик
128. Орта карбон - Қаржантау тауының төменгі маңы
Геоморфологиялық объектілер
Ақтөбе облысы
129. Айдарлы аша өзенінің жазығы
130. Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы карсттық ландшафт
131. Сүт қоректілердің сүйек қалдықтары сақталған Шалқарнұра
жартастары
Алматы облысы
132. Жарсай өзенінің жоғарғы сағасы
133. Түрген өзенінің оң сағасындағы Ерлер және Әйелдер көз жасы сарқырамасы
134. Есік жазығының жоғарғы сағасындағы алып тас глетчері
135. Рельефі экзотикалық нысандағы Асы өзенінің каньоны
136. Шарын каньоны
137. Опырылымнан пайда болған Жусалыкөл көлі
138. Опырылымнан пайда болған Есік көлі (Жасылкөл)
139. Түрген өзенінің оң жағалауындағы эрозионды су шайған және
бүлінген әлем-жәлем нысанды бояуы алуан түрлі жартастар
Алматы қаласы
140. Медеу шатқалы
141. Шымбұлақ шатқалы
Шығыс Қазақстан облысы
142. Арасан өзеніндегі Арасан сарқырамасы
143. Көккөл өзеніндегі Көккөл сарқырамасы
144. Язовая өзеніндегі Язовой сарқырамасы
145. Гранит қалдықтарының Желілік бағандар геосәулет кешені
146. Қара Берел өзеніндегі сарқырамалар каскады
147. Рахманов көліндегі Рахманов сарқырамасы
Батыс Қазақстан облысы

148. Водопад Саркырама на реке Саркырама в песках Караагаш
149. Меловые останцы на плато Общий Сырт
150. Яр Алебастровый
151. Яр Белоглинный
152. Яр Джамбул
153. Яр Долинный
154. Яр Красная школа
155. Яр Полоусов
156. Яр Сауркин
157. Яр Упорный
Карагандинская область
158. Грот Три пещеры
159. Каменный грот Большая палата
Костанайская область
160. Чинки Терсекского плато и Гора Кызбель-Тау с разрезами терсекской свиты
Мангистауская область
161. Пещера карстовая Булы-Ойык
162. Пещера карстовая Караган-Босага
163. Пещеpa карстовая Отебай
Павлодарская область
164. Грот Драверта
165. Грот Кувшин
166. Пещера Аулие
167. Пещера Коныраулие
168. Ущелье Айманбулак
169. Ущелье Каменных чудес
170. Ущелье Рахай
171. Ущелье Ушсала
Северо-Казахстанская область
172. Водопад с пещерой на озере Лобаново
173. Комплекс береговых валов и террас озера Шалкар
174. Комплекс береговых валов озера Имантау
Южно-Казахстанская область
175. Водопад в ущелье Кши-Каинды
176. Каньон реки Аккуз
177. Каньон реки Аксу
178. Пещера Актас в долине реки Баялдыр
179. Пещера Балагайын в ущелье Кенузен
180. Пещера Бестогай
181. Пещера Кенес-Тюбе
182. Пещера с родником Казанбулак
183. Пещера Шаркойлы
184. Пещера-шахта Улучурская
185. Пойма реки Кантаги
186. Скала Дарбазинские ворота
Гидрогеологические объекты
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.05.2011 № 568 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Актюбинская область
186-1. Подземные воды месторождения Кокжиде
Алматинская область
187. Естественный выход радоновых минеральных вод по тектоническому разлому в ущелье Алма-Арасан
188. Минеральный сероводородный источник в устье реки Куйгентас левого притока реки Малая Алматинка
189. Эрозионный перехват истока ручья Терисбутака рекой Тикбутак в урочище Кокжайлау
Восточно-Казахстанская область
190. Минеральные источники Джеменей
191. Рахмановские радоновые источники
192. Термальные и минеральные источники Арасан-Талды
Западно-Казахстанская область
193. Грязи озера Альжансор
194. Минеральный источник у села Кабылтобе
Карагандинская область
195. Группа Карасорских озер
196. Участок Сфагновое болото
Мангистауская область
197. Группа родников Акмыш
198. Родник Кендирли
199. Родник Тамшалы
200. Родник Туесу
201. Родник Унере
202. Скважина Сауыскан
Павлодарская область
203. Родник Аулиебулак
204. Родник Телеубулак
Южно-Казахстанская область
205. Коксайские озера
Уникальные единичные объекты растительного мира, имеющие
особое научное и (или) историко-культурное значение
Акмолинская область
1. Береговая облепиха
2. Танцующая березовая роща

148. Қараағаш құмындағы Сарқырама өзеніндегі Сарқырама су
құламасы
149. Жалпы Сырт үстіртіндегі борлы қалдықтар
150. Алебастр жары
151. Ақбалшық жары
152. Жамбыл жары
153. Долинный жары
154. Қызыл мектеп жары
155. Полоусов жары
156. Сауркин жары
157. Упорный жары
Қарағанды облысы
158. Үш үңгір кешені
159. Үлкен палата тас үңгірі
Қостанай облысы
160. Терсек үстіртінің жартасы және терсек шоғырының қималары бар Қызбелтау тауы
Маңғыстау облысы
161. Карстық Булы Ойық үңгірі
162. Карстық Қараған Босаға үңгірі
163. Карстық Өтебай үңгірі
Павлодар облысы
164. Драверт үңгірі
165. Құмыра үңгірі
166. Әулие үңгірі
167. Коңырәулие үңгірі
168. Айманбұлақ шатқалы
169. Тас ғажаптары шатқалы
170. Рахай шатқалы
171. Үшсала шатқалы
Солтүстік Қазақстан облысы
172. Лобаново көліндегі үңгірі бар сарқырама
173. Шалқар көлінің жағалау жалдары мен жарқабақтарының кешені
174. Имантау көлінің жағалау жалдарының кешені
Оңтүстік Қазақстан облысы
175. Кіші Қайыңды шатқалындағы сарқырама
176. Аққұз өзенінің каньоны
177. Ақсу өзенінің каньоны
178. Баялдыр өзенінің жазығындағы Ақтас үңгірі
179. Кеңөзен шатқалындағы Балағайын үңгірі
180. Бестоғай үңгірі
181. Кеңес Төбе үңгірі
182. Қазанбұлақ бұлағы бар үңгір
183. Шарқойлы үңгірі
184. Ұлушыр шахта-үңгірі
185. Хантағы өзенінің жайылмасы
186. Дарбаза қақпа жартасы
Гидрогеологиялық объектілер
Ескерту. Бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.05.24 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ақтөбе облысы
186-1. Көкжиде кен орнының жерасты сулары
Алматы облысы
187. Алма-Арасан шатқалындағы тектоникалық қиынды бойынша радон минералды суларының табиғи шығымы
188. Кіші Алматы өзенінің сол жақ сағасындағы Күйгентас өзенінің атырабындағы минералды күкірт қышқылы көзі
189. Көкжайлау тау алқабындағы Тікбұтақ өзенінің Терісбұтақ
бұлағының көзін эрозиялық сипатта ілестіру
Шығыс Қазақстан облысы
190. Жеменей минералды су көздері
191. Рахманов радон бұлақтары
192. Арасан-Талды жылы және минералды су көздері
Батыс Қазақстан облысы
193. Алжансор көлінің саз балшығы
194. Қабылтөбе ауылындағы минералды су көзі
Қарағанды облысы
195. Карасор көлдерінің тобы
196. Сфагнов батпағының учаскесі
Маңғыстау облысы
197. Ақмыш бұлақтарының тобы
198. Кендірлі бұлағы
199. Тамшалы бұлағы
200. Туесу бұлағы
201. Өнере бұлағы
202. Сауысқан ұңғымасы
Павлодар облысы
203. Әулиебұлақ бұлағы
204. Телеубұлақ бұлағы
Оңтүстік Қазақстан облысы
205. Көксай көлдері
Ерекше ғылыми және (немесе) тарихи-мәдени маңызы бар өсімдіктер дүниесінің бірегей дара объектілері
Ақмола облысы
1. Жағалау шырғанағы
2. Биші қайыңдар шоқ тоғайы

3. Дендрологический парк Республиканского государственного предприятия "Научно-производственный центр лесного хозяйства" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
4. Дендрологический арборетум Республиканского государственного предприятия "Научно-производственный центр лесного хозяйства" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
5. Дендрологический парк Боровского колледжа экологии и лесного хозяйства Министерства образования и науки Республики Казахстан
Город Алматы
6. Роща Баума

3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Ғылыми-өндірістік орман шаруашылығы орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының дендрологиялық паркі
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің»"Ғылыми өндірістік орман шаруашылығы орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының дендрологиялық арборетумы
5. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Бурабай экология және орман шаруашылығы колледжінің дендрологиялық паркі
Алматы қаласы
6. Баум тоғайы