О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Иорданского Хашимитского Королевства о сотрудничестве в области карантина и защиты растений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2007 года N 678
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Иорданского Хашимитского Королевства о сотрудничестве в области карантина и защиты растений.
2. Уполномочить Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Есимова Ахметжана Смагуловича подписать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Иорданского Хашимитского Королевства о сотрудничестве в области карантина и защиты растений, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Иорданского Хашимитского Королевства о сотрудничестве в
области карантина и защиты растений
Правительство Республики Казахстан и Правительство Иорданского Хашимитского Королевства (далее - Стороны), с целью укрепления взаимного сотрудничества в области карантина и защиты растений, охраны территорий своих государств от заноса карантинных вредных организмов и уменьшения убытков, вызываемых их воздействием, а также осуществления взаимной торговли семенами, рассадой и товарами растительного происхождения, согласились о нижеследующем:
Статья 1
Перечень карантинных вредных организмов, т.е. вредителей, болезней растений и сорных растений, объявленных карантинными согласно принятым положениям в государствах Сторон, приведен в приложениях 1, 2 к настоящему Соглашению.
Компетентные органы Сторон обязуются информировать друг друга о всех изменениях, вносимых в списки карантинных вредных организмов. Эти изменения становятся обязательными для исполнения по прошествии 60 дней после передачи их другой Стороне.
Статья 2
Компетентные органы Сторон обмениваются информацией о появлении и распространении карантинных вредных организмов на территориях государств Сторон, перечисленных в перечне карантинных вредных организмов.
Статья 3
Стороны обеспечивают соблюдение компетентными органами и организациями законодательства государства другой Стороны, касающегося карантина и защиты растений во время экспорта и транзита семян, рассады и других товаров растительного происхождения с территории государства одной Стороны на (через) территорию государства другой Стороны.
Пункты перемещения импортируемых, экспортируемых и транзитных товаров через государственную границу государств Сторон определяются в соответствии с законодательством государств Сторон.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иордан Хашимит Корольдігінің Үкіметі арасындағы Өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 7 тамыздағы N 678 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иордан Хашимит Корольдігінің Үкіметі арасындағы Өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі Ахметжан Смағұлұлы Есімовке қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иордан Хашимит Корольдігінің Үкіметі арасындағы Өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Иордан Хашимит Корольдігінің Үкіметі арасындағы Өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы келісім
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иордан Хашимит Корольдігінің Үкіметі (бұдан әрі - Тараптар) өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласында өзара ынтымақтастықты нығайту, өз мемлекеттерінің аумақтарын карантиндік зиянды организмдер әкелінуінен қорғау және олардың әсерінен болатын залалдарды азайту, сондай-ақ тұқымдарды, көшеттер мен өсімдік тектес тауарларды өзара саудалауды жүзеге асыру мақсатында мыналар туралы келісті:
1-бап
Тараптардың мемлекеттерінде қабылданған ережелерге сәйкес карантиндік деп жарияланған карантиндік зиянды организмдердің, яғни өсімдіктер зиянкестерінің, ауруларының және арамшөптердің тізбесі осы Келісімге 1, 2-қосымшаларда келтірілген.
Тараптардың құзыретті органдары карантиндік зиянды организмдердің тізімдеріне енгізілетін барлық өзгерістер туралы бір-бірін хабардар етуге міндеттенеді. Бұл өзгерістер оларды екінші Тарапқа бергеннен кейін 60 күн өткен соң орындау үшін міндетті болады.
2-бап
Тараптардың құзыретті органдары Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында карантиндік зиянды организмдердің тізбеде санамаланған карантиндік зиянды организмдердің пайда болуы және таралуы туралы ақпарат алмасады.
3-бап
Тараптар, бір Тараптың мемлекетінің аумағынан басқа Тараптың мемлекетінің аумағына (аумағы арқылы) тұқымдарды, көшетті және басқа да өсімдік тектес тауарларды экспорттау және транзиттеу кезінде құзыретті органдар мен ұйымдардың басқа Тараптың мемлекетінің өсімдіктердің карантиніне және оларды қорғауға қатысты заңнамасын сақтауын қамтамасыз етеді.
Тараптар мемлекеттерінің мемлекеттік шекарасы арқылы импортталатын, экспортталатын және транзиттелетін тауарлардың өту пункттері Тараптар мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес белгіленеді.

Статья 4
При экспорте подкарантинного материала должны применяться в качестве упаковочного материала стружки, бумаги, пластик и другие материалы, которые не могут быть переносчиками карантинных объектов и должны быть свободны от почвы. Стороны запрещают импорт почвы (исключая торф), живых окорененных растений с почвой, которые могут быть переносчиками карантинных вредных организмов.
Транспортные средства, используемые одной Стороной для перевозки подкарантинного материала на территорию государства другой Стороны, должны быть тщательно очищены и при необходимости обеззаражены.
Статья 5
Каждая партия подкарантинного материала, ввозимая с территории государства одной Стороны на /через/ территорию государства другой Стороны, должна сопровождаться импортным карантинным разрешением, выдаваемым компетентным органом государства Стороны-импортера и фитосанитарным сертификатом, выдаваемым компетентным органом Стороны-экспортера, который подтверждает, что ввозимый материал не содержит карантинных вредных организмов, рассматриваемых как карантинные в государстве Стороны-импортера.
Фитосанитарный сертификат, сопровождающий партию товаров, должен быть в оригинале и заполнен на казахском, русском и английском языках для казахстанской Стороны и на арабском, английском языках для иорданской Стороны. Фитосанитарные сертификаты действительны в течение 30 дней с даты выдачи. В случае вынужденного исправления /исправлений в фитосанитарных сертификатах он/они должны быть заверены печатью компетентного органа Стороны, выдавшего его/их.
Компетентные органы Сторон правомочны определять дополнительные фитосанитарные условия для импорта отдельных партий товаров.
В случае реэкспорта растений и товаров растительного происхождения фитосанитарный сертификат для реэкспорта должен обязательно сопровождаться оригиналом фитосанитарного сертификата государства-производителя.
Статья 6
Компетентные органы Сторон имеют право произвести возврат экспортеру или обеззараживание подкарантинного материала за счет его владельца в случае обнаружения карантинных вредных организмов при фитосанитарном контроле в пограничном пункте государства экспортера или импортера, а при невозможности возврата или обеззараживания материала - на уничтожение по согласованию с его владельцем, о чем должны в каждом отдельном случае предварительно информировать компетентные органы другой Стороны.
Статья 7
Компетентные органы Сторон в случае необходимости по договоренности оказывают друг другу профессиональное, техническое содействие в области карантина и защиты растений.

4-бап
Карантинге жатқызылған материалды экспорттау кезінде буып-түю материалы ретінде жоңқалар, қағаз, пластик және карантиндік объектілерді тасушылар бола алмайтын басқа да материалдар қолданылуы тиіс және олар топырақтан таза болуға тиіс. Тараптар топырақты (шым тезекті қоспағанда), карантиндік зиянды организмдерді тасушылар болуы мүмкін тамырланып өскен тірі өсімдіктерді топырағымен импорттауға тыйым салады.
Бір Тарап басқа Тараптың мемлекетінің аумағына карантинге жатқызылған материалды тасымалдау үшін пайдаланатын көлік құралдары мұқият тазартылған және қажет болған жағдайда залалсыздандырылған болуы тиіс.
5-бап
Бір Тараптың мемлекетінің аумағынан басқа Тараптың мемлекетінің аумағына (аумағы арқылы) әкелінетін карантинге жатқызылған материалдың әрбір партиясы импорттаушы Тарап мемлекетінің құзыретті органы беретін импорттық карантиндік рұқсатпен және әкелінетін материалда импорттаушы Тарап мемлекетінде карантиндік ретінде қаралатын карантиндік зиянды организмдер жоқ екендігін растайтын экспорттаушы Тараптың құзыретті органы беретін фитосанитарлық сертификатпен бірге жүруге тиіс.
Тауарлардың партиясымен бірге жүретін фитосанитарлық сертификат түпнұсқада болуға тиіс және қазақстандық Тарап үшін қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде және иордандық Тарап үшін араб, ағылшын тілдерінде толтырылуы тиіс. Фитосанитарлық сертификаттар берілген күнінен бастап 30 күн бойы қолданылады. Фитосанитарлық сертификаттарда амалсыз түзету/түзетулер жазылған жағдайда ол/олар Тараптың оны/оларды берген құзыретті органының мөрімен куәландырылуы тиіс.
Тараптардың құзыретті органдары тауарлардың жекелеген партияларын импорттау үшін қосымша фитосанитарлық шарттар белгілеуге құқылы.
Өсімдіктер мен өсімдік тектес тауарлар кері экспортталған жағдайда кері экспорттауға арналған фитосанитарлық сертификат өндіруші мемлекеттің фитосанитарлық сертификатының түпнұсқасымен міндетті түрде қоса берілуі тиіс.
6-бап
Экспорттаушы немесе импорттаушы мемлекеттің шекаралық пунктіндегі фитосанитарлық бақылау кезінде карантиндік зиянды организмдер байқалған жағдайда карантинге жатқызылған материалды экспорттаушыға қайтаруды немесе залалсыздандыруды оның иесінің есебінен жүргізуге, ал материалды қайтару немесе залалсыздандыру мүмкін болмаған кезде, басқа Тараптың құзыретті органына әрбір жекелеген жағдайда алдын ала хабардар етуі тиістігі туралы оның иесінің келісуі бойынша жоюға құқылы.
7-бап
Тараптардың құзыретті органдары қажет болған жағдайда уағдаластық бойынша өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласында бір-біріне кәсіптік, техникалық көмек көрсетеді.

Статья 8
С целью сотрудничества в области карантина и защиты растений компетентные органы Сторон обязуются:
1) обмениваться нормативными правовыми актами и другими положениями, касающимися карантина и защиты растений, в течение не более двух месяцев со дня их издания;
2) сообщать друг другу о профессиональных журналах, монографиях и важных публикациях в области карантина и защиты растений, выпущенных соответственно в их государствах;
3) сотрудничать в области фитосанитарной науки между научно-исследовательскими институтами и организациями карантина и защиты растений.
Статья 9
По предварительной договоренности организуются совместная проверка и лабораторное исследование партий растений и товаров растительного происхождения, представляющих наибольшую опасность в карантинном отношении во время ввоза и вывоза с территории государства одной Стороны на территорию государства другой Стороны. Каждая Сторона обеспечивает необходимое помещение и оборудование для проведения вышеупомянутых лабораторных проверок. Все расходы, связанные с командированием экспертов, берет на себя направляющая Сторона.
Статья 10
Компетентными органами Сторон, обеспечивающими выполнение настоящего Соглашения, являются:
от казахстанской Стороны - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
от иорданской стороны - Министерство сельского хозяйства Иорданского Хашимитского Королевства.
В целях выполнения настоящего Соглашения компетентные органы Сторон поддерживают связь через дипломатические каналы.
Все споры и разногласия относительно толкования положений настоящего Соглашения решаются путем взаимных переговоров и консультаций между Сторонами.
Статья 11
Положения настоящего Соглашения не затрагивают права и обязанности Сторон, вытекающие из других международных договоров, участниками которых они являются.
Статья 12
Настоящее Соглашение вступает в силу на тридцать первый день с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение остается в силе до истечения шести месяцев со дня получения одной из Сторон по дипломатическим каналам письменного уведомления другой Стороны об ее намерении прекратить его действие.
Статья 13
По взаимной договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Совершено в городе _______ "___" _______ 200__ года в двух экземплярах, каждый на казахском, арабском, русском и английском языках.
В случае возникновения разногласий при толковании положений настоящего Соглашения, Стороны обращаются к тексту на английском языке.
За Правительство                       За Правительство
Республики Казахстан                  Иорданского Хашимитского
Королевства
Приложение 1
к Соглашению между Правительством
Республики Казахстан и
Правительством Иорданского
Хашимитского Королевства о
сотрудничестве в области
карантина и защиты растений
Перечень
вредителей, возбудителей болезней растений и сорняков,
отсутствующих на территории Республики Казахстан,
имеющие карантинное значение А. Вредители растений
Anoplophora glabripennis Motschulsky
Callosobruchus analis L.
Spodoptera litura Fabr.
Liriomyza trifolii (Burg)
Premnotrypes spp.
Unaspis citri Comst.
Pantomorus leucoloma Boh.
Tetradacus citri Chen.
Pseudococcus citriculus Green.
Unaspis yanonensis Kuw.
Numonia pyrivorella Mats.
Spodoptera littoralis Boisd.
Diabrotica virgifera virgifera le Conte
Frankliniella occidentalis Perg.
Callosobruchus phaseoli Gyll.
Ceroplastes rusci L.
Epitrix tuberis Gentner
Epitrix cucumeris Harris
Phthorimaea operculella Zell.
Callosobruchus chinensis L.
Thrips palmi Karny.
Carposina niponensis Wlsghm.
Conotrachelus nenuphar Hb.
Ceratitis capitata Wied
Liriomisa sativae Blanch.
Pseudaulacaspis pentagona (Targ.)
Pectinophora gossypiella Saund.
Bemisia tabaci Gew.
Dialeurodes citri Rillcy
Phyllocnistis citrella Stainton
Pseudococcus gahani Green.
Liriovyza huidobrensis Blanch.
Rhagoletis pomonella Walsh.
Agrilus mali (Mats).
Popillia japonica (Newm).
Geroplastes japonicus Green.
Leucaspis japonica Ckll.
Viteus vitifolli (Fitsch).
Callosobruchus maculatus F.
Dendroctonus micans (Kugelman).
Dendrolimus sibiricus Tschetw.
Monochamus urussovi Fisch.
Monochamus sutot L.
Monochamus galloprovincialis Oliv.
Monochamus saltuarius Gebl.
В. Болезни растений
Грибные
Glomerella gossypii (South) Edgerton
Didymella chrysanthemi (Tassi) Gar. et Gull.
Puccinia horiana P.Henn.
Angiosorus solani (Thirum et О Brier)
Diplodia macrospora (Earle)
Diplodia frumenti (Ellet Ev)
Tilletia (Neovossia) indica Mitra
Cochliobolus carbonum R.Nelson
Synchytrium endobioticum (Schild.) Percival
Atropellis pinicola Zeller & Goodding
Atropellis piniphillf (Weir.) Lohman & Cash
Phymatotrichum omnivorum (Schear.) Guggar
Ceratocystis fagacearum (Bretz.) Hunt.
Phytophthora fragariae Hickman.
Phomopsis helianthi (Munt-Wetetal)
Cochliobolus heterostrophus Drechsler
rasa T. (Helminthosporium maydis Nisicado et Miyake)
Бактериальные
Xanthomonas ampelina (Panagopoulus)
Erwinia stewartii (Smith.)
Clavibacter michiganehis subsp
sepedonicum (Spieckermann and Kotthoff) Davis et al.
Xanthomonas oryzae pv. oryzae (Ishiyama) Swings et al
Xanthomonas oryzae pv. oryzicola (Fang et al) Swings et al
Ralstonia solanacearum (Smith.) Yabuuchi et al
Erwinia amylovora (Curill.)
Clavibacter tritici (Carls et Vidav) Davis
Фитоплазменые и вирусные
Potato Andeam mottle comovirus
Potatj Andean latent timovirus
Potato T trichovirus
Grapevine flavescence doree phytoplasma
Peach latent mosaic viroid
Potato yellowing alfamovirus
Cherry rasp leaf virus
Peach rosette mosaic nepovirus
Plum poxpotyvirus
Нематодные
Globodera pallida (Stone) Mulvey et Stone
Globodera rostochiensis (Woll.) M. et. St.
Meloidogine chitwoodi Golden et al
Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer)
С. Сорные растения
Ambrosia trifida L.
Iva axillaris Pursh.
Ipomoea hederacea L.
Ipomoea lacunosa L.
Solanum carolinense L.
Solanum elaeagnifolium Cav.
Solanum triflorum Nutt.
Helianthus californicus DC.
Helianthus ciliaris DC.
Striga sp.sp
Cenchrus payciflorus Benth.
Bidens pilosa L.
Карантинные объекты, ограниченно распространенные
на территории Республики Казахстан А. Вредители растений
Grapholitha molesta (Busck.)
Quadraspidiotus perniciosus (Comst.)
Trogoderma granarium (Ev.)
Pseudococcus comstocki Kuw.
Hyphantria cunea Drury.
Lymantria dispar L. (asian race).
Myiopardalis pardalina.
В. Сорные растения
Ambrosia artemisiifolia (L.)
Ambrosia psilostachya (D.C.)
Acroptilon repens (D.C.)
Solarium rostratum Dun.
Cuscuta sp.sp
Перечень
особо опасных вредных организмов

8-бап
Тараптардың құзыретті органдары өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласындағы ынтымақтастық мақсатында:
1) өсімдіктердің карантиніне және оларды қорғауға қатысты нормативтік құқықтық актілер және басқа да ережелер басылып шыққан күнінен бастап екі айдан аспайтын уақыт ішінде олармен алмасып тұруға;
2) тиісінше өздерінің мемлекеттерінде өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласында шығарылған кәсіби журналдар, монографиялар мен маңызды жарияланымдар туралы бір-біріне хабарлауға;
3) ғылыми-зерттеу институттары мен өсімдіктердің карантині және оларды қорғау ұйымдары арасындағы фитосанитария ғылымы саласында ынтымақтасуға міндеттенеді.
9-бап
Бір Тараптың мемлекетінің аумағынан басқа Тарап мемлекетінің аумағына әкелу және әкету кезінде карантинге қатысты ең көп қауіп туғызатын өсімдіктер мен өсімдік тектес тауарлар партияларын бірлесіп тексеру және зертханалық зерттеу алдын ала уағдаластық бойынша ұйымдастырылады. Әрбір Тарап жоғарыда аталған зертханалық тексерулерді өткізу үшін қажетті үй-жай мен құрал-жабдықты қамтамасыз етеді. Сарапшыларды іссапарға жіберуге байланысты шығыстардың бәрін жіберуші Тараптың өзі өтейді.
10-бап
Осы Келісімнің орындалуын қамтамасыз ететін Тараптардың құзыретті органдары:
- қазақстандық Тараптан - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
- иордандық Тараптан - Иордан Хашимит Корольдігінің Ауыл шаруашылығы министрлігі болып табылады.
Осы Келісімді орындау мақсатында Тараптардың құзыретті органдары дипломатиялық арналар арқылы байланыс жасап тұрады.
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге қатысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы өзара келіссөздер мен консультациялар арқылы шешіледі.
11-бап
Осы Келісімнің ережелері Тараптар қатысушысы болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын олардың құқықтары мен міндеттерін қозғамайды.
12-бап
Осы Келісім Тараптардың оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны алған күннен бастап отыз бірінші күні күшіне енеді.
Осы Келісім Тараптардың біреуі басқа Тараптан дипломатиялық арналар арқылы оның қолданылуын тоқтату ниеті туралы жазбаша хабарлама алған күннен бастап алты ай өткенге дейін өз күшінде қалады.
13-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара уағдаластығы бойынша жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін және осы Келісімнің ажырамас бөліктері болып табылады.
2007 жылғы "____" ____________ _____________ қаласында екі данада, әрқайсысы қазақ, араб, орыс және ағылшын тілдерінде жасалды.
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіру кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар ағылшын тіліндегі мәтінге жүгінетін болады.
Қазақстан Республикасының      Иордан Хашимит Корольдігінің
Үкіметі үшін                     Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Иордан Хашимит Корольдігі Үкіметі арасындағы
Өсімдіктердің карантині және оларды қорғау
саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге
1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында жоқ,
карантиндік маңызы бар өсімдіктер зиянкестерінің, ауруларын
қоздырғыштардың және арамшөптердің тізбесі       А. Өсімдіктердің зиянкестері
Anoplophora glabripennis Motschulsky
Callosobruchus analis L.
Spodoptera litura Fabr.
Liriomyza trifolii (Burg)
Premnotrypes spp.
Unaspis citri Comst.
Pantomorus leucoloma Boh.
Tetradacus citri Chen.
Pseudococcus citriculus Green.
Unaspis yanonensis Kuw.
Numonia pyrivorella Mats.
Spodoptera littoralis Boisd.
Diabrotica virgifera virgifera le Conte
Frankliniella occidentalis Perg.
Callosobruchus phaseoli Gyll.
Ceroplastes rusci L.
Epitrix tuberis Gentner
Epitrix cucumeris Harris
Phthorimaea operculella Zell.
Callosobruchus chinensis L.
Thrips palmi Karny.
Carposina niponensis Wlsghm.
Conotrachelus nenuphar Hb.
Ceratitis capitata Wied
Liriomisa sativae Blanch.
Pseudaulacaspis pentagona (Targ.)
Pectinophora gossypiella Saund.
Bemisia tabaci Gew.
Dialeurodes citri Rillcy
Phyllocnistis citrella Stainton
Pseudococcus gahani Green.
Liriovyza huidobrensis Blanch.
Rhagoletis pomonella Walsh.
Agrilus mali (Mats).
Popillia japonica (Newm).
Geroplastes japonicus Green.
Leucaspis japonica Ckll.
Viteus vitifolli (Fitsch).
Callosobruchus maculatus F.
Dendroctonus micans (Kugelman).
Dendrolimus sibiricus Tschetw.
Monochamus urussovi Fisch.
Monochamus sutot L.
Monochamus galloprovincialis Oliv.
Monochamus saltuarius Gebl.
В. Өсімдіктердің аурулары
Саңырауқұлақтар
Glomerella gossypii (South) Edgerton
Didymella chrysanthemi (Tassi) Gar. et Gull.
Puccinia horiana P.Henn.
Angiosorus solani (Thirum et О Brier)
Diplodia macrospora (Earle)
Diplodia frumenti (Ellet Ev)
Tilletia (Neovossia) indica Mitra
Cochliobolus carbonum R.Nelson
Synchytrium endobioticum (Schild.) Percival
Atropellis pinicola Zeller & Goodding
Atropellis piniphillf (Weir.) Lohman & Cash
Phymatotrichum omnivorum (Schear.) Guggar
Ceratocystis fagacearum (Bretz.) Hunt.
Phytophthora fragariae Hickman.
Phomopsis helianthi (Munt-Wetetal)
Cochliobolus heterostrophus Drechsler
rasa T. (Helminthosporium maydis Nisicado et Miyake)
Бактериялық
Xanthomonas ampelina (Panagopoulus)
Erwinia stewartii (Smith.)
Clavibacter michiganehis subsp
sepedonicum (Spieckermann and Kotthoff) Davis et al.
Xanthomonas oryzae pv. oryzae (Ishiyama) Swings et al
Xanthomonas oryzae pv. oryzicola (Fang et al) Swings et al
Ralstonia solanacearum (Smith.) Yabuuchi et al
Erwinia amylovora (Curill.)
Clavibacter tritici (Carls et Vidav) Davis
Фитоплазмалық және вирустық
Potato Andeam mottle comovirus
Potatj Andean latent timovirus
Potato T trichovirus
Grapevine flavescence doree phytoplasma
Peach latent mosaic viroid
Potato yellowing alfamovirus
Cherry rasp leaf virus
Peach rosette mosaic nepovirus
Plum poxpotyvirus
Нематодалық
Globodera pallida (Stone) Mulvey et Stone
Globodera rostochiensis (Woll.) M. et. St.
Meloidogine chitwoodi Golden et al
Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer)
С. Арамшөптер
Ambrosia trifida L.
Iva axillaris Pursh.
Ipomoea hederacea L.
Ipomoea lacunosa L.
Solanum carolinense L.
Solanum elaeagnifolium Cav.
Solanum triflorum Nutt.
Helianthus californicus DC.
Helianthus ciliaris DC.
Striga sp.sp
Cenchrus payciflorus Benth.
Bidens pilosa L.
Қазақстан Республикасының аумағында шектеулі таралған карантиндік объектілер А. Өсімдіктердің зиянкестері
Grapholitha molesta (Busck.)
Quadraspidiotus perniciosus (Comst.)
Trogoderma granarium (Ev.)
Pseudococcus comstocki Kuw.
Hyphantria cunea Drury.
Lymantria dispar L. (asian race).
Myiopardalis pardalina.
В. Арамшөптер
Ambrosia artemisiifolia (L.)
Ambrosia psilostachya (D.C.)
Acroptilon repens (D.C.)
Solarium rostratum Dun.
Cuscuta sp.sp
Аса қауіпті зиянды организмдердің тізбесі

1. Вредители растений:
1) саранча (азиатская, марроканская и прус);
2) клоп-черепашка;
3) зерновая совка;
4) гессенская муха;
5) хлебный жук;
6) хлопковая совка;
7) паутинный клещ;
8) колорадский картофельный жук;
9) суслики;
10) мышевидные грызуны;
2. Болезни растений - ржавчина и септориоз зерновых культур.
Приложение 2
к Соглашению между Правительством
Республики Казахстан и
Правительством Иорданского
Хашимитского Королевства о
сотрудничестве в области
карантина и защиты растений
Перечень
вредителей, возбудителей болезней растений и сорняков,
отсутствующих на территории Иорданского Хашимитского
Королевства, имеющие карантинное значение Карантинные Насекомые и Клещи
1. Aclens variana
2. Acleris gloverana
3. Acrobasis pirivorella
4. Aculops fuchsiae
5. Adoxophyes orana
6. Aleurocanthus spiniferus
7. Aleurocanthus woglumi
8. Aleurocanthus destructor
9. Amauromyza maculosa
10. Anarsia lineatella
11. Anastrepha fraterculus
12. Anastrepha grandis
13. Anastrepha ludens
14. Anastrepha obliqua
15. Anastrepha serpentina
16. Anastrepha suspensa
17. Anthonomus pyri
18. Anthonomus bisignifer
19. Anthonomus eugenii
20. Anthonomus grandis
21. Aonidiella citrina
22. Araecerus fasciculatus
23. Bactrocera aquilions
24. Bactrocera correcta
25. Bactrocera cucumis
26. Bactrocera cucurbitae
27. Bactrocera diversa
28. Bactrocera dorsalis
29. Bactrocera minax
30. Bactrocera jarvisi
31. Bactrocera neoliumeralis
32. Bactrocera tau
33. Bactrocera musae
34. Bactrocera tryoni
35. Bactrocera tsuneonis
36. Bactrocera zonata
37. Cacoecimorpha pronupa
38. Carpophilus dimidiatus
39. Carposina niponesis
40. Castina licus
41. Ceratitis rosa
42. Ceratitis cosyra
43. Ceratitis quinaria
44. Chaetanaphothrips signipennis
45. Cicadulina mblia
46. Coccus viridis
47. Colapsis hypochlora
48. Colomerus vitis
49. Conotrachelus nenuphar
50. Corryra cephalonica
51. Cryptobalbes gnidiella
52. Cryptoletes ferrngineus
53. Cryptophlebia leucotreta
54. Cosmopolites minutus
55. Cydia funebrana
56. Cydia molesta
57. Cydia inopinata
58. Cydia packardi
59. Cydia prunivora
60. Dacus musae
61. Dacus dorsalis
62. Dermestes lardarius
63. Diaphorina citri
64. Diaprepes abbreviatus
65. Diatraea saccharalis
66. Eutetranychus lewisi
67. Ephestia vapidella
68. Epiphyas postvittana
69. Epitrix cucmeris
70. Epitrix tuberis
71. Epichoristodes acerbella
72. Eupoecilia ambiguella
73. Frankliniella occidentalis
74. Gonipterus scutellatus
75. Gonterus gibberrus
76. Hyphantria cunea
77. Hercinothrips bicinctus
78. Icerya aegyptica
79. Ips amitinus
80. Ips calligraphus
81. Ips confusus
82. Ips grandicollis
83. Ips cembrae
84. Ips lecontei

1. Өсімдіктердің зиянкестері:
1) шегіртке (азиялық, маррокалық және прус);
2) қандала-бақашық;
3) астықтың көбелегі,
4) гессен шыбыны;
5) астық қоңызы;
6) мақта көбелегі;
7) өрмекші кене;
8) колорадтық картоп қоңызы;
9) сарышұнақтар;
10) кеміргіштер.
2. Өсімдіктердің аурулары - тат ауруы және дәнді дақылдардың септориозы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Иордан Хашимит Корольдігі Үкіметі арасындағы
Өсімдіктердің карантині және оларды қорғау
саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге
2-қосымша
Иордан Хашимит Корольдігі аумағында жоқ,
карантиндік маңызы бар өсімдіктер зиянкестерінің, ауруларын
қоздырғыштардың және арамшөптердің тізбесі
Карантиндік жәндіктер
1. Aclens variana
2. Acleris gloverana
3. Acrobasis pirivorella
4. Aculops fuchsiae
5. Adoxophyes orana
6. Aleurocanthus spiniferus
7. Aleurocanthus woglumi
8. Aleurocanthus destructor
9. Amauromyza maculosa
10. Anarsia lineatella
11. Anastrepha fraterculus
12. Anastrepha grandis
13. Anastrepha ludens
14. Anastrepha obliqua
15. Anastrepha serpentina
16. Anastrepha suspensa
17. Anthonomus pyri
18. Anthonomus bisignifer
19. Anthonomus eugenii
20. Anthonomus grandis
21. Aonidiella citrina
22. Araecerus fasciculatus
23. Bactrocera aquilions
24. Bactrocera correcta
25. Bactrocera cucumis
26. Bactrocera cucurbitae
27. Bactrocera diversa
28. Bactrocera dorsalis
29. Bactrocera minax
30. Bactrocera jarvisi
31. Bactrocera neoliumeralis
32. Bactrocera tau
33. Bactrocera musae
34. Bactrocera tryoni
35. Bactrocera tsuneonis
36. Bactrocera zonata
37. Cacoecimorpha pronupa
38. Carpophilus dimidiatus
39. Carposina niponesis
40. Castina licus
41. Ceratitis rosa
42. Ceratitis cosyra
43. Ceratitis quinaria
44. Chaetanaphothrips signipennis
45. Cicadulina mblia
46. Coccus viridis
47. Colapsis hypochlora
48. Colomerus vitis
49. Conotrachelus nenuphar
50. Corryra cephalonica
51. Cryptobalbes gnidiella
52. Cryptoletes ferrngineus
53. Cryptophlebia leucotreta
54. Cosmopolites minutus
55. Cydia funebrana
56. Cydia molesta
57. Cydia inopinata
58. Cydia packardi
59. Cydia prunivora
60. Dacus musae
61. Dacus dorsalis
62. Dermestes lardarius
63. Diaphorina citri
64. Diaprepes abbreviatus
65. Diatraea saccharalis
66. Eutetranychus lewisi
67. Ephestia vapidella
68. Epiphyas postvittana
69. Epitrix cucmeris
70. Epitrix tuberis
71. Epichoristodes acerbella
72. Eupoecilia ambiguella
73. Frankliniella occidentalis
74. Gonipterus scutellatus
75. Gonterus gibberrus
76. Hyphantria cunea
77. Hercinothrips bicinctus
78. Icerya aegyptica
79. Ips amitinus
80. Ips calligraphus
81. Ips confusus
82. Ips grandicollis
83. Ips cembrae
84. Ips lecontei

85. Ips duplicatus
86. Ips sexdentatus
87. Ips pini
88. Ips plastographus
89. Ipsn tryptographus
90. Leptinotarsa decemlineata
91. Liriomyza sativae
92. Liriomyza trifolii
93. Margarodes prieskaensis
94. Margarodes vitis
95. Margarodes vredendalensis
96. Metamasius spp.
97. Monalonion spp.
98. Mycocentrospora cladosporoides
99. Nacoleia octasema
100. Necrobia rufipes
101. Naupactus xanthgraphus
102. Odioporus longicollis
103. Opogona sacchari
104. Oryctes boas
105. Otiorhynchus sulcatus
106. Parabemisia myricae
107. Paradalapis quinaria
108. Phorbia antiqua
109. Pissodes nipi
110. Pissodes nipiphilus
111. Pissodes nemoorensis
112. Pissodes strobi
113. Pissodes terminalis
114. Planococcus (= Pseudococcus ) kenyae
115. Planococcus lilacinus
116. Popilliajaponica
117. Prays endocarpa
118. Prostephanus truncatus
119. Premnotryes spp. (Andean)
120. Quadraspidiotus pemiciosus
121. Rhagoletis cerasi
122. Rhagoletis cingulata
123. Rhagoletis сортleta
124. Rhagoletis fausta
125. Rhagoletis pomonella
126. Rhagoletis sauvis
127. Rhynchophorus palmarum
128. Rhynchophorus phoenicis
129. Scirtothrips aurantii
130. Scirtothrips citri
131. Spodoptera eridania
132. Spodoptera exempta
133. Spodoptera fruigperda
134. Tenebriodes mauritanicus
135. Thrips palmi
136. Toxoptera citricida
137. Unaspis citri
138. Unaspis yemenensis
Карантинные нематоды
1. Aphelenchoides besseyi
2. Aphelenchoides fragariae
3. Bursaaphelenchus xylophilus
4. Ditylenchus angustus
5. Globodera pallida
6. Globodera rostochiensis
7. Globodera tabacum
8. Heterodera avenae
9. Heterodera cruciferae
10. Heterodera glycines
11. Heterodera zaea
12. Hirshmaniella oryzae
13. Meloidogyne artiellia
14. Meloidogyne chitwoodi
15. Meloidoyne exigua
16. Meloidoyne hapla
17. Meloidogyne naasi
18. Nacobbus aberrans
19. Radopholus citrophillus
20. Radopholus similes
Карантинные грибковые болезни растений
Alternaria citri        Alternaria rot            Lemon, Oranges
Alternaria mali         Alternaria blotch of      Apples
apple
Alternaria gaisen       Black spot of Japanese    Japanese pear
pear
Anisogramma anomala     Eastern blight of filbert Corylus
Apiosporina pinocola    Black rot of prunus       Plum, cherry
Atropellis pinicola     Pine canker               Pine tree
Atropellis piniphila    Branch canker of pine     Pine trees
Botrytis byssoidea      Onion neck rot            Onion
Botrytis narcissicola   Narcissus smoulder        Narcissus sp.
Botrytis squamosa       Neck rot of onion         Onion
Botrytis tulipae        Tulip fire                Tulip
Capnodium citri         Sooty mould               Lemon, oranges
Ceratocysitis           Oak wilt                  Oak trees
fagacearum
Cercospora fuligena     Leaf mould                Tomato
Cercospora melongenae   Leaf spot                 Eggplant
Cercospora musea        Banana leaf spot          Banana
Cercospora nicotianae   Frogeye leaf spot         Tobacco
Chrysomyxa              Broom rust                Picea
arctostaphyli
Ciborinia camelliae     Flower blight of          Camillia
camwllia
Cladosporium fulvum     Tomato leaf mould         Tomato
Colletotrichum          Anthracnose               Olive
gloeosporioides
Cronartium              Stalactiform blister rust Pine trees
coleosporioides
Cronartium comandrae    Comandra blister rust     Pine trees
Cronartium comptoniae   Sweet fern blister rust   Pine trees
Cronartium fusiforme    southern fusiform rust    Pine trees
Cronartium              Japanese white pine rust  Pine trees
himalayense
Cronartium quercuum     Easter pine gall rust     Pine trees
Cytospora mali          Diback of apple           Apple
Diaporthe helianthi     Twig blight               Sunflower
Diaoorthe phaseolorum   Sweet potat dry rot       Sweet potato
Diaporthe vaccinii      Twig blight               Blueberry
Diplocarpon earlianum   Strawberry leaf scorch    Strawberry
Elsinoe ampelina        Grape anthracnose         Grapes
Elsinoe australis       Citrus scab               Citrus
Elsinoe phaseoli        Lima bean scab            Lima bean
Elsinoe piri            Pear anthracnose          Pear
Endocronartium          Western gall rust         pine trees
harknessii
eutypa armeniacae       Apricot gummosis          Apricot
Fusarium oxysporum      Chickpea wilt             Chickpea
f.sp. ciceris
Fusarium oxysporum      Banna wilt                Banna
f.sp. cubenes
Gloeosporium olivatum   Olive scab                Olive
Gnomonia fragariae      Strawberry fruit rot      Strawberry
Guignardia bidwellii    Grapes black rot          Grapes
Guignardia citricarpa   Citrus black spot         Citrus
Gymnosporangium         Quince rust               Quince, apple,
clavipes                                          juniper trees
Gymnosporangium         American hawthorn rust    Apple, juniper
globosum                                          trees
Gymnosporangium         Cedar apple rust          Apple, juniper
yamadae                                           trees
Haplobasidium musae     Banana diamond leaf       Banana
spot
Helminthosporium teres  Net botch of barely       Barley
Heterosporium variable  Leaf spot of spinach      Spinach
Maerophomina            Charcoal root rot
phaseolina
Melampsora farlowii     Hemlock rust              Hemlock trees
Monilia fructicola      Brown rot                 Apple, pear
Monilia laxa            Blossom blight            Banana
Mycosphaerella citri    Citrus rind blotch        Citrus
Mycosphaerella fijinsis Black leaf streak         Banana
Mycosphaerella          Leaf blight               Strawberry
fragariae
Mycosphaerella          Pine brown spot           Pine trees
gibsonii
Mycosphaerella          Needle cast of larch      Larch trees
laricisleptolepidis
Mycosphaerella          Cucumber black rot        Cucurbits
melonis
Mycosphaerella          Speckle disease of        Banana
musicola                banana
Mycosphaerella          Canker of poplar          Poplar trees
populorum
Mycosphaerella          Peach leaf spot           Peach
prunipersicae
Mycosphaerella sentina  Apple leaf spot           Apple, pear
Peronospora hyoscyami   Blue mould of tobacco     Tobacco
Peronospora maydis      Downy mildew              Corn
Peronospora parasitica  Downy mildew              Cabbage
Peronospora             Philippen downy           Corn
philippinensis          mildew
Peronospora sorghi      Sprgum downy mildew       Sorgum, corn
Phaeoramularia          Stem end rot              Capsicum
capsicicola
Phoma andina            Black blight              Potato
Phoma destructive       Phoma rot                 Tomato, potato
Phomposis sclerotioides Cucumber black root rot   Cucumber
Phomposis vexans        Fruit rot                 Eggplant
Phomposis viticola      Dead-arm of grapevine     Grapes
Phyllosticta solitaria  Blotch of Apple           Apple, pear
Phymatotrichopsis       Root rot of grapes        Grapes
omnivora
Physopella              Grapevine rust            Grapes
ampelopsidis
Phytophthora capsici    Pepper root rot           Pepper
Phytophthora            Heart rot of pineapple    Avocado, pineapple
cinnamomi                                         peach
Phytophthora            Apple crown rot           Apple, soybean,
negasperma                                        crucifers
Plasmodiophora          Cabbage club rot          Brassicaceae
brassicae
Pleospora allii         Leaf blight               Onion, asparagus
Puccinia pitteiriana    Potato rust               Potato
Puccinia psidii         Guava rust                Guava
Pucciniastrum           Cherry spurce rust        Cherry
aereolatum
Sclerotinia bulberum    Sclerotinia disease of    Tulip
tulip
Sclerophthora           Downey mildew             Wheat, corn, sorgum
macrospora
Seproria lycopersici    Tomato leaf spot          Tomato
Seproria tritici        Wheat leaf spot           Wheat
Spongospora             Powdery scab of potato    Potato
subterranea
Stromatinia cepivorum   Onion white rot           Onion
Synchytrium             Wart of potato            Potato
endobioticcum
Tafrina bullata         Pear leaf blister         Pear
Thecaphora solani       Smut of potato            Potato
Thielaviopsis paradoxa  Crown rot of banana       Banana
Tikketia indica         karnal bunt of wheat      Wheat
Urocysitis tritici      Flag smut of wheat        Wheat
Urocysitis cepulae      Onion smut                Onion
Uromyces fabae          Rust of board beans       Board beans
Ustaligo tritici        Common corn smut          Corn
Ustaligo tritici        Wheat smut                Wheat
Valsa mali              Apple tree dieback        Apple
Venturia carpophila     Stone fruit scab          Stone fruit
Venturia cerasi         Peach scab                peach
Карантинные бактерии

85. Ips duplicatus
86. Ips sexdentatus
87. Ips pini
88. Ips plastographus
89. Ipsn tryptographus
90. Leptinotarsa decemlineata
91. Liriomyza sativae
92. Liriomyza trifolii
93. Margarodes prieskaensis
94. Margarodes vitis
95. Margarodes vredendalensis
96. Metamasius spp.
97. Monalonion spp.
98. Mycocentrospora cladosporoides
99. Nacoleia octasema
100. Necrobia rufipes
101. Naupactus xanthgraphus
102. Odioporus longicollis
103. Opogona sacchari
104. Oryctes boas
105. Otiorhynchus sulcatus
106. Parabemisia myricae
107. Paradalapis quinaria
108. Phorbia antiqua
109. Pissodes nipi
110. Pissodes nipiphilus
111. Pissodes nemoorensis
112. Pissodes strobi
113. Pissodes terminalis
114. Planococcus (= Pseudococcus) kenyae
115. Planococcus lilacinus
116. Popilliajaponica
117. Prays endocarpa
118. Prostephanus truncatus
119. Premnotryes spp. (Andean)
120. Quadraspidiotus pemiciosus
121. Rhagoletis cerasi
122. Rhagoletis cingulata
123. Rhagoletis сортleta
124. Rhagoletis fausta
125. Rhagoletis pomonella
126. Rhagoletis sauvis
127. Rhynchophorus palmarum
128. Rhynchophorus phoenicis
129. Scirtothrips aurantii
130. Scirtothrips citri
131. Spodoptera eridania
132. Spodoptera exempta
133. Spodoptera fruigperda
134. Tenebriodes mauritanicus
135. Thrips palmi
136. Toxoptera citricida
137. Unaspis citri
138. Unaspis yemenensis
Карантиндік нематодалар
1. Aphelenchoides besseyi
2. Aphelenchoides fragariae
3. Bursaaphelenchus xylophilus
4. Ditylenchus angustus
5. Globodera pallida
6. Globodera rostochiensis
7. Globodera tabacum
8. Heterodera avenae
9. Heterodera cruciferae
10. Heterodera glycines
11. Heterodera zaea
12. Hirshmaniella oryzae
13. Meloidogyne artiellia
14. Meloidogyne chitwoodi
15. Meloidoyne exigua
16. Meloidoyne hapla
17. Meloidogyne naasi
18. Nacobbus aberrans
19. Radopholus citrophillus
20. Radopholus similes
Өсімдіктердің карантиндік таз аурулары
Alternaria citri        Alternaria rot            Lemon, Oranges
Alternaria mali         Alternaria blotch of      Apples
apple
Alternaria gaisen       Black spot of Japanese    Japanese pear
pear
Anisogramma anomala     Eastern blight of filbert Corylus
Apiosporina pinocola    Black rot of prunus       Plum, cherry
Atropellis pinicola     Pine canker               Pine tree
Atropellis piniphila    Branch canker of pine     Pine trees
Botrytis byssoidea      Onion neck rot            Onion
Botrytis narcissicola   Narcissus smoulder        Narcissus sp.
Botrytis squamosa       Neck rot of onion         Onion
Botrytis tulipae        Tulip fire                Tulip
Capnodium citri         Sooty mould               Lemon, oranges
Ceratocysitis           Oak wilt                  Oak trees
fagacearum
Cercospora fuligena     Leaf mould                Tomato
Cercospora melongenae   Leaf spot                 Eggplant
Cercospora musea        Banana leaf spot          Banana
Cercospora nicotianae   Frogeye leaf spot         Tobacco
Chrysomyxa              Broom rust                Picea
arctostaphyli
Ciborinia camelliae     Flower blight of          Camillia
camwllia
Cladosporium fulvum     Tomato leaf mould         Tomato
Colletotrichum          Anthracnose               Olive
gloeosporioides
Cronartium              Stalactiform blister rust Pine trees
coleosporioides
Cronartium comandrae    Comandra blister rust     Pine trees
Cronartium comptoniae   Sweet fern blister rust   Pine trees
Cronartium fusiforme    southern fusiform rust    Pine trees
Cronartium              Japanese white pine rust  Pine trees
himalayense
Cronartium quercuum     Easter pine gall rust     Pine trees
Cytospora mali          Diback of apple           Apple
Diaporthe helianthi     Twig blight               Sunflower
Diaoorthe phaseolorum   Sweet potat dry rot       Sweet potato
Diaporthe vaccinii      Twig blight               Blueberry
Diplocarpon earlianum   Strawberry leaf scorch    Strawberry
Elsinoe ampelina        Grape anthracnose         Grapes
Elsinoe australis       Citrus scab               Citrus
Elsinoe phaseoli        Lima bean scab            Lima bean
Elsinoe piri            Pear anthracnose          Pear
Endocronartium          Western gall rust         pine trees
harknessii
eutypa armeniacae       Apricot gummosis          Apricot
Fusarium oxysporum      Chickpea wilt             Chickpea
f.sp. ciceris
Fusarium oxysporum      Banna wilt                Banna
f.sp. cubenes
Gloeosporium olivatum   Olive scab                Olive
Gnomonia fragariae      Strawberry fruit rot      Strawberry
Guignardia bidwellii    Grapes black rot          Grapes
Guignardia citricarpa   Citrus black spot         Citrus
Gymnosporangium         Quince rust               Quince, apple,
clavipes                                          juniper trees
Gymnosporangium         American hawthorn rust    Apple, juniper
globosum                                          trees
Gymnosporangium         Cedar apple rust          Apple, juniper
yamadae                                           trees
Haplobasidium musae     Banana diamond leaf       Banana
spot
Helminthosporium teres  Net botch of barely       Barley
Heterosporium variable  Leaf spot of spinach      Spinach
Maerophomina            Charcoal root rot
phaseolina
Melampsora farlowii     Hemlock rust              Hemlock trees
Monilia fructicola      Brown rot                 Apple, pear
Monilia laxa            Blossom blight            Banana
Mycosphaerella citri    Citrus rind blotch        Citrus
Mycosphaerella fijinsis Black leaf streak         Banana
Mycosphaerella          Leaf blight               Strawberry
fragariae
Mycosphaerella          Pine brown spot           Pine trees
gibsonii
Mycosphaerella          Needle cast of larch      Larch trees
laricisleptolepidis
Mycosphaerella          Cucumber black rot        Cucurbits
melonis
Mycosphaerella          Speckle disease of        Banana
musicola                banana
Mycosphaerella          Canker of poplar          Poplar trees
populorum
Mycosphaerella          Peach leaf spot           Peach
prunipersicae
Mycosphaerella sentina  Apple leaf spot           Apple, pear
Peronospora hyoscyami   Blue mould of tobacco     Tobacco
Peronospora maydis      Downy mildew              Corn
Peronospora parasitica  Downy mildew              Cabbage
Peronospora             Philippen downy           Corn
philippinensis          mildew
Peronospora sorghi      Sprgum downy mildew       Sorgum, corn
Phaeoramularia          Stem end rot              Capsicum
capsicicola
Phoma andina            Black blight              Potato
Phoma destructive       Phoma rot                 Tomato, potato
Phomposis sclerotioides Cucumber black root rot   Cucumber
Phomposis vexans        Fruit rot                 Eggplant
Phomposis viticola      Dead-arm of grapevine     Grapes
Phyllosticta solitaria  Blotch of Apple           Apple, pear
Phymatotrichopsis       Root rot of grapes        Grapes
omnivora
Physopella              Grapevine rust            Grapes
ampelopsidis
Phytophthora capsici    Pepper root rot           Pepper
Phytophthora            Heart rot of pineapple    Avocado, pineapple
cinnamomi                                         peach
Phytophthora            Apple crown rot           Apple, soybean,
negasperma                                        crucifers
Plasmodiophora          Cabbage club rot          Brassicaceae
brassicae
Pleospora allii         Leaf blight               Onion, asparagus
Puccinia pitteiriana    Potato rust               Potato
Puccinia psidii         Guava rust                Guava
Pucciniastrum           Cherry spurce rust        Cherry
aereolatum
Sclerotinia bulberum    Sclerotinia disease of    Tulip
tulip
Sclerophthora           Downey mildew             Wheat, corn, sorgum
macrospora
Seproria lycopersici    Tomato leaf spot          Tomato
Seproria tritici        Wheat leaf spot           Wheat
Spongospora             Powdery scab of potato    Potato
subterranea
Stromatinia cepivorum   Onion white rot           Onion
Synchytrium             Wart of potato            Potato
endobioticcum
Tafrina bullata         Pear leaf blister         Pear
Thecaphora solani       Smut of potato            Potato
Thielaviopsis paradoxa  Crown rot of banana       Banana
Tikketia indica         karnal bunt of wheat      Wheat
Urocysitis tritici      Flag smut of wheat        Wheat
Urocysitis cepulae      Onion smut                Onion
Uromyces fabae          Rust of board beans       Board beans
Ustaligo tritici        Common corn smut          Corn
Ustaligo tritici        Wheat smut                Wheat
Valsa mali              Apple tree dieback        Apple
Venturia carpophila     Stone fruit scab          Stone fruit
Venturia cerasi         Peach scab                peach
Карантиндік бактериялар

1. Calvibacter michiganense subsp. insidiosum
2. Calvibacter michiganense subsp. michiganense
3. Calvibacter michiganense subsp. nebraskense
4. Calvibacter michiganense subsp. sepedonicum
5. Curtobacterium flaccumafaciens subsp. flaccumafaciens
6. Erwinia stewartii
7. Erwinia tracheiphila
8. Pseudomonas auruginosa
9. Pseudomonas caryophylli
10. Pseudomonas cepacia
11. Pseudomonas chicori
12. Pseudomonas solanacearum (Ralstonia solanacearum)
13. Pseudomonas syringae pv. persicae
14. Pseudomonas syringae pv. syringae
15. Pseudomonas syringae pv. tabaci
16. Rhadococcus fascians
17. Xanthomonas arboricola pv. corylina
18. Xanthomonas arboricola pv. pruni
19. Xanthomonas axonopodis pv. citri
20. Xanthomonas axonopodis pv. dieffenbachiae
21. Xanthomonas campestris pv. carotae
22. Xanthomonas campestris pv. juglandis
23. Xanthomonas fragariae
24. Xanthomonas oryzae pv. oryzae
25. Xanthomonas oryzae pv. oryzicola
26. Xanthomonas translucens pv. translucens
27. Xylella fastidiosa
28. Xylophilus ampelinus
Карантинные вирусные болезни растений
1. Andean potato latent tymovirus
2. Andean potato mottle comovirus
3. Apple chat fruit diseases
4. Apple green crinkle disease
5. Apple proliferation MLO
6. Apple rubbery wood MLO
7. Apricot ringpox disease
8. Apricot chlorotic leafroll MLO
9. Arracacha В virus, oca strain nepovirus
10. Artichoke italian latent nepovirus
11. Avocado sun blotch viroid
12. Banana bract mosaic disease
13. Banana bunchy top virus
14. Banana streak badnavirus
15. Barley stripe mosaic virus
16. Bean golden mosaic geminivirus
17. Bean yellow dwarf virus
18. Beet leaf curl rhabdovirus
19. Beet necrotic yellow vein furovirus
20. Blueberry leaf mottle nepovirus
21. Broad bean mottle bromovirus
22. Broccoli necrotic yellows rhabdovirus
23. Cherry little cherry disease
24. Cherry necrotic rusty mottle disease
25. Citrus concave gum disease
26. Citrus cristacortis disease
27. Citrus impietrature disease
28. Citrus leporosis rhabdovirus
29. Citrus lime witches broom MLO
30. Citrus tatter leaf capillovirus
31. Citrus tristeza closterovirus
32. Citrus enation disease
33. Cowpea aphid-borne mosaic virus
34. Cucumber green mottle mosaic tobamovirus
35. Grapevine chrome mosaic nepovirus
36. Grapevine flavescence doree
37. Grapevine italian latent virus
38. Grapevine line pattern ilarvirus
39. Grapevine yellows disease
40. Grapevine yellow speckle viroid
41. Lettuce infectious yellows virus
42. lucerne Australian latent nepovirus
43. Maize streak geminivirus
44. Maize dwarf mozaic potyvirus
45. Olive latent 2 ourmiavirus
46. Olive latent ringspot nepovirus

1. Calvibacter michiganense subsp. insidiosum
2. Calvibacter michiganense subsp. michiganense
3. Calvibacter michiganense subsp. nebraskense
4. Calvibacter michiganense subsp. sepedonicum
5. Curtobacterium flaccumafaciens subsp. flaccumafaciens
6. Erwinia stewartii
7. Erwinia tracheiphila
8. Pseudomonas auruginosa
9. Pseudomonas caryophylli
10. Pseudomonas cepacia
11. Pseudomonas chicori
12. Pseudomonas solanacearum (Ralstonia solanacearum)
13. Pseudomonas syringae pv. persicae
14. Pseudomonas syringae pv. syringae
15. Pseudomonas syringae pv. tabaci
16. Rhadococcus fascians
17. Xanthomonas arboricola pv. corylina
18. Xanthomonas arboricola pv. pruni
19. Xanthomonas axonopodis pv. citri
20. Xanthomonas axonopodis pv. dieffenbachiae
21. Xanthomonas campestris pv. carotae
22. Xanthomonas campestris pv. juglandis
23. Xanthomonas fragariae
24. Xanthomonas oryzae pv. oryzae
25. Xanthomonas oryzae pv. oryzicola
26. Xanthomonas translucens pv. translucens
27. Xylella fastidiosa
28. Xylophilus ampelinus
Өсімдіктердің карантиндік вирус аурулары
1. Andean potato latent tymovirus
2. Andean potato mottle comovirus
3. Apple chat fruit diseases
4. Apple green crinkle disease
5. Apple proliferation MLO
6. Apple rubbery wood MLO
7. Apricot ringpox disease
8. Apricot chlorotic leafroll MLO
9. Arracacha В virus, oca strain nepovirus
10. Artichoke italian latent nepovirus
11. Avocado sun blotch viroid
12. Banana bract mosaic disease
13. Banana bunchy top virus
14. Banana streak badnavirus
15. Barley stripe mosaic virus
16. Bean golden mosaic geminivirus
17. Bean yellow dwarf virus
18. Beet leaf curl rhabdovirus
19. Beet necrotic yellow vein furovirus
20. Blueberry leaf mottle nepovirus
21. Broad bean mottle bromovirus
22. Broccoli necrotic yellows rhabdovirus
23. Cherry little cherry disease
24. Cherry necrotic rusty mottle disease
25. Citrus concave gum disease
26. Citrus cristacortis disease
27. Citrus impietrature disease
28. Citrus leporosis rhabdovirus
29. Citrus lime witches broom MLO
30. Citrus tatter leaf capillovirus
31. Citrus tristeza closterovirus
32. Citrus enation disease
33. Cowpea aphid-borne mosaic virus
34. Cucumber green mottle mosaic tobamovirus
35. Grapevine chrome mosaic nepovirus
36. Grapevine flavescence doree
37. Grapevine italian latent virus
38. Grapevine line pattern ilarvirus
39. Grapevine yellows disease
40. Grapevine yellow speckle viroid
41. Lettuce infectious yellows virus
42. lucerne Australian latent nepovirus
43. Maize streak geminivirus
44. Maize dwarf mozaic potyvirus
45. Olive latent 2 ourmiavirus
46. Olive latent ringspot nepovirus

47. Olive vein yellowing associated virus
48. Onion yellow dwarf potyvirus
49. Palm lethal yellowing MLO
50. Papaya bunchy top MLO
51. Papaya mosaic virus
52. Pea early browing tobravirus
53. Peach rosette mosaic nepovirus
54. Peach phony rickettsia
55. Peach rosette MLO
56. Peach X disease MLO
57. Peach yellow MLO
58. Pear decline MLO
59. Pepper mild tiger gemivirus
60. Plum american line pattern ilavirus
61. Potato purple-top wilt MLO
62. Potato stolbur MLO
63. Potato splind tuber viroid
64. Potato T virus
65. Potato virus S carlavirus
66. Potato yellow dwarf rhabdovirus
67. Potato yellow vine disease
68. Rose wilt virus
69. Satsuma dwarf nepovirus
70. Squash leaf curl geminivirus
71. Strawberry crinkle rhabdovirus
72. Strawberry latent С rhabdovirus
73. Strawberry vein banding caulimovirus
74. Strawberry witches broom MLO
75. Southern bean mosaic sobemovirus
76. Tobacco necrosis necrovirus
77. Tobacco Rattle tobravirus
78. Tobacco streak ilavirus
79. Tomato spotted wilt tospovirus
80. Tomato streak virus
81. Wheat streak mosaic rynovirus
Карантинные Сорняки
1. Arceuthobium abietinum
2. Arceuthobium americanum
3. Arceuthobium campylopodum
4. Arceuthobium douglasil
5. Arceuthobium laricis
6. Arceuthobium minutissimum
7. Arceuthobium occidentale
8. Arceuthobium pusillum
9. Arceuthobium spp.
10. Arceuthobium tsugense
11. Arceuthobium vaginatum
12. Canna indica
13. Cuscuta europaea
14. Eleocharis paulustris
15. Euphorbia prunifolia
16. Lagenaria siceraria
17. Nymphaeaalba
18. Nymphaea coerulea
19. Reseda alba
20. Saocharum spontaneum
21. Stachys arvensis
Примечание РЦПИ: Далее прилагается текст Соглашения на английском языке.

47. Olive vein yellowing associated virus
48. Onion yellow dwarf potyvirus
49. Palm lethal yellowing MLO
50. Papaya bunchy top MLO
51. Papaya mosaic virus
52. Pea early browing tobravirus
53. Peach rosette mosaic nepovirus
54. Peach phony rickettsia
55. Peach rosette MLO
56. Peach X disease MLO
57. Peach yellow MLO
58. Pear decline MLO
59. Pepper mild tiger gemivirus
60. Plum american line pattern ilavirus
61. Potato purple-top wilt MLO
62. Potato stolbur MLO
63. Potato splind tuber viroid
64. Potato T virus
65. Potato virus S carlavirus
66. Potato yellow dwarf rhabdovirus
67. Potato yellow vine disease
68. Rose wilt virus
69. Satsuma dwarf nepovirus
70. Squash leaf curl geminivirus
71. Strawberry crinkle rhabdovirus
72. Strawberry latent С rhabdovirus
73. Strawberry vein banding caulimovirus
74. Strawberry witches broom MLO
75. Southern bean mosaic sobemovirus
76. Tobacco necrosis necrovirus
77. Tobacco Rattle tobravirus
78. Tobacco streak ilavirus
79. Tomato spotted wilt tospovirus
80. Tomato streak virus
81. Wheat streak mosaic rynovirus
Карантиндік арамшөптер
1. Arceuthobium abietinum
2. Arceuthobium americanum
3. Arceuthobium campylopodum
4. Arceuthobium douglasil
5. Arceuthobium laricis
6. Arceuthobium minutissimum
7. Arceuthobium occidentale
8. Arceuthobium pusillum
9. Arceuthobium spp.
10. Arceuthobium tsugense
11. Arceuthobium vaginatum
12. Canna indica
13. Cuscuta europaea
14. Eleocharis paulustris
15. Euphorbia prunifolia
16. Lagenaria siceraria
17. Nymphaeaalba
18. Nymphaea coerulea
19. Reseda alba
20. Saocharum spontaneum
21. Stachys arvensis