О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2007 года N 805
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Закон
Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам банкротства"
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 13, ст. 85; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20, 21; N 4, ст. 28;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития хлопковой отрасли", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 2 августа 2007 г.):
в части второй статьи 52 слова "обязательные платежи в бюджет и внебюджетные фонды" вменить словами "уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет".

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 қыркүйектегі N 805 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасының
Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы кеңесі қабылдаған 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексіне  (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасының Жоғарғы кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731 -құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20, 21-құжаттар; N 4, 28-құжат; 2007 жылғы 2 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мақта саласын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңы ):
52-баптың екінші бөлігінде "бюджетке және бюджеттен тыс қорларға міндетті төлемдерді" деген сөздер "салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуді" деген сөздермен ауыстырылсын.

2. В  Уголовный кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 2, ст. 19; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 12, ст. 72; N 15, ст. 92; 2007 г., N 1, ст. 2; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст.69;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования борьбы с коррупцией", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 августа 2007 г.):
1) в статье 215:
в абзаце втором части первой слова "либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "либо лишением свободы на срок до пяти лет";
в части второй:
в абзаце первом после слова "(банкротстве)," дополнить словами "а также лицом, наделенным функциями управления имуществом и делами несостоятельного должника при конкурсном производстве или реабилитационной процедуре,";
в абзаце втором слова "либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "либо лишением свободы на срок до трех лет";
2) в абзаце втором статьи 216 слова "либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "либо лишением свободы на срок до трех лет";
3) в абзаце втором статьи 217 слова "либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "либо лишением свободы на срок до трех лет".
3. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13. ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2. ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст.67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88;  Закон  Республики Казахстан от 29 июня 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проявления неуважения к суду, опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 июля 2007 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития хлопковой отрасли", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 2 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охраны и использования историко-культурного наследия", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования борьбы с коррупцией", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 августа 2007 г.):

2. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж.,N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 72-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; 2007 жылғы 3 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңы ):
1) 215-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында "не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге" деген сөздер "не бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзацта "меншік иесі" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ конкурстық іс жүргізу немесе оңалту рәсімі кезінде дәрменсіз борышкердің мүлкін және істерін басқару функциялары берілген тұлға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта "бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер "үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
216-баптың екінші абзацында "бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер "үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
217-баптың екінші абзацында "бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер "үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; 2007 жылғы 5 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сотқа құрметтемеушілік білдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңы ; 2007 жылғы 2 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мақта саласын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңы ; 2007 жылғы 7 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңы ; 2007 жылғы 3 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңы ; 2007 жылғы 3 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңы ):

1) в статье 155:
в абзаце втором части первой слова "тридцати", "ста", "трехсот" заменить словами соответственно "шестидесяти", "двухсот пятидесяти", "четырехсот пятидесяти";
в абзаце втором части второй слова "тридцати", "пятисот", "пятисот" заменить словами соответственно "шестидесяти", "четырехсот", "девятисот";
2) дополнить статьей 155-1 следующего содержания:
"Статья 155-1. Нарушение законодательства о банкротстве
конкурсным, реабилитационным управляющими,
администратором внешнего наблюдения
1. Нарушение законодательства о банкротстве конкурсным управляющим, совершенное в виде:
несвоевременного формирования состава комитета кредиторов;
не предъявления к лицам, имеющим задолженность перед должником, требования о взысканий этой задолженности;
несообщения информации в правоохранительные органы в случаях обнаружения признаков преднамеренного и/или ложного банкротства;
не предъявления требований о признании недействительными сделок, совершенных должником при обстоятельствах, указанных в законодательстве о банкротстве, в случаях их выявления;
несвоевременного рассмотрения требований кредиторов, заявленных в соответствии законодательством о банкротстве;
проведения расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов;
нарушения порядка опубликования информационного сообщения о проведении торгов;
продажи имущества должника с нарушением плана продажи имущества (активов) должника,-
влечет штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.
2. Нарушение законодательства о банкротстве реабилитационным управляющим, совершенное в виде:
не предъявления требований о признании недействительными сделок, совершенных должником при обстоятельствах, указанных в законодательстве о банкротстве, в случаях их выявления;
несвоевременного рассмотрения требований кредиторов, заявленных в соответствии законодательством о банкротстве;
проведения расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов;
неисполнения плана реабилитации несостоятельного должника;
заключения без согласования с комитетом кредиторов сделок, порождающих новые денежные обязательства должника, если общая сумма денежных обязательств должника, возникших после введения реабилитационной процедуры, превышает 20 процентов общей суммы кредиторской задолженности на момент введения реабилитационной процедуры,-
влечет штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.

1) 155-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында "отыздан", "жүзден", "үш жүзден" деген сөздер тиісінше "алпыстан", "екі жүз елуден", "төрт жүз елуден" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында "отыздан", "бес жүзге", "бес жүзден" деген сөздер тиісінше "алпыстан", "төрт жүзге", "тоғыз жүзден" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 155-1-баппен толықтырылсын:
"155-1-бап. Конкурстық, оңалтушы басқарушылардың, сырттай байқау әкімшісінің банкроттық туралы заңнаманы бұзуы
1. Конкурстық басқарушының:
кредиторлар комитетінің құрамын уақытылы қалыптастырмауы;
борышкер алдында берешегі бар тұлғаларға осы берешекті өтеу туралы талап қоймауы;
әдейі және/немесе жалған банкроттық белгілері анықталған жағдайларда, құқық қорғау органдарына ақпаратты хабарламауы;
банкроттық туралы заңнамада көрсетілген мән-жайлар кезінде, олар анықталған жағдайларда, борышкер жасаған мәмілелердің күші жойылды деп тану туралы талаптарды қоймауы;
банкроттық туралы заңнамаға сәйкес мәлімделген кредиторлардың талаптарын уақытылы қарамауы;
кредиторлармен белгіленген тәртіпті бұза отырып, есеп айырысулар жүргізуі;
сауда-саттық жүргізу туралы ақпараттық хабарды жариялау тәртібін бұзуы;
борышкердің мүлкін (активтерін) сату жоспарын бұзып борышкердің мүлкін сатуы нәтижесінде жасаған банкроттық туралы заңнаманы бұзуы,-
банкроттық рәсімдерінде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару бойынша қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның қолданылуын тоқтата отырып, елуден жетпіс айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Оңалтушы басқарушының:
банкроттық туралы заңнамада көрсетілген мән-жайлар кезінде, олар анықталған жағдайларда, борышкер жасаған мәмілелердің күші жойылды деп тану туралы талаптарды қоймауы;
банкроттық туралы заңнамаға сәйкес мәлімделген кредиторлардың талаптарын уақытылы қарамауы;
кредиторлармен белгіленген тәртіпті бұза отырып, есеп айырысулар жүргізуі;
дәрменсіз борышкерді оңалту жоспарын орындамауы;
егер оңалту рәсімі жүргізілгеннен кейін пайда болған борышкердің ақшалай міндеттемелерінің жалпы сомасы оңалту рәсімі жүргізілген сәттегі кредиторлық берешектің жалпы сомасының 20 пайызынан асып кетсе, борышкердің жаңа ақшалай міндеттемелерін тудыратын мәмілелерді кредиторлар комитетінің келісімінсіз жасауы нәтижесінде жасаған банкроттық туралы заңнаманы бұзуы, -
банкроттық рәсімдерінде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару бойынша қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның қолданылуын тоқтата отырып, елуден жетпіс айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Нарушение законодательства о банкротстве администратором внешнего наблюдения, совершенное в виде:
несогласования с комитетом кредиторов действий в отношении совершения должником сделок по отчуждению основных средств, передаче имущества в залог или аренду, а также других сделок по ценам значительно ниже рыночных либо без достаточных оснований, исполнение которых повлечет убытки для должника, проведение реорганизации;
несообщения в правоохранительные органы, в случаях выявления признаков преднамеренного и/или ложного банкротства в процедуре внешнего наблюдения либо не предъявления требований к должнику о признании недействительными сделок по отчуждению имущества, ухудшивших финансовое положение должника,-
влечет штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания,-
влекут штраф в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии на право осуществления деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.";
3) статью 156 изложить в следующей редакции:
"Статья 156. Преднамеренное банкротство
Преднамеренное банкротство, то есть умышленное создание или увеличение неплатежеспособности, совершенное руководителем или собственником коммерческой организации, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или интересах иных лиц, если это деяние не содержит признаков уголовного наказуемого деяния,-
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестисот пятидесяти до семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
4) в абзаце втором статьи 157 слова "двадцати", "ста", "двухсот" заменить словами соответственно "тридцати", "двухсот пятидесяти", "четырехсот пятидесяти";
5) в части первой статьи 541 цифры "153-157" заменить цифрами "153-155, 155-1 (частью четвертой), 156, 157";
дополнить статьей 571-2 следующего содержания:
"Статья 571-2. Органы, осуществляющие государственное
регулирование в области банкротства

3. Сырттай байқау әкімшісінің:
борышкердің негізгі құралдарды иеліктен айыру, мүлікті кепілге немесе жалға беру бойынша мәмілелер, сондай-ак олардың орындалуы борышкерге залал келтіруі мүмкін, нарықтық бағадан айтарлықтай төмен бағамен не жеткіліксіз негіздер бойынша өзге мәмілелер жасауына қатысты іс-әрекеттерін кредиторлар комитетімен келісім жасамауы;
сырттай байқау рәсімінде әдейі және/немесе жалған банкроттық белгілері анықталған жағдайларда, құқық қорғау органдарына хабарламауы не борышкердің қаржылық жағдайын нашарлатқан мүлікті шеттету бойынша мәмілелердің күші жойылды деп тану туралы борышкерге талап қоймауы нәтижесінде жасаған банкроттық туралы заңнаманы бұзуы, -
банкроттық рәсімдерінде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару бойынша қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның қолданылуын тоқтата отырып, елуден жетпіс айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші, және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
банкроттық рәсімдерінде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару бойынша қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыра отырып, сексеннен жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 156-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"156-бап. Әдейі банкрот болу
Әдейі банкрот болу, яғни коммерциялық ұйым басшысының немесе меншіктенушісінің, сол сияқты жеке кәсіпкердің жеке өз мүдделерін немесе өзге тұлғалардың мүдделерін көздей отырып жасаған төлем қабілетсіздігін қасақана жасауы немесе ұлғайтуы, егер осы іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алты жүз елуден жеті жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 157-баптың екінші абзацында "жиырмадан", "жүзден", "екі жүзден" деген сөздер тиісінше "отыздан", "екі жүз елуден", "төрт жүз елуден" деген сөздермен ауыстырылсын;
541 баптың бірінші бөлігінде "153-157" деген цифрлар "153-155, 155-1 (төртінші бөлігінде), 156, 157" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 571-2-баппен толықтырылсын:
"571-2-бап. Банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын органдар

1. Органы, осуществляющие государственное регулирование в области банкротства, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 155-1 (частями первой, второй и третей) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование в области банкротства и его заместители, руководители территориальных подразделений уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование в области банкротства и их заместители.";
7) в подпункте 1) части первой статьи 636:
в строке "органов финансовой полиции" цифры "153-157" заменить цифрами "153, 154, 155, 156, 157";
в строке "органов налоговой службы" цифры "154-157" заменить цифрами "154, 155, 156, 157";
дополнить новым абзацем следующего содержания:
"органов, осуществляющих государственное регулирование в области банкротства (статьи 155-1 (часть четвертая), 356);".
4. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88;  Закон  Республики Казахстан от 2 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных строительных сбережений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 июля 2007 г.):
в подпункте 23) статьи 501:
после слова "конкурсные" дополнить словами "и реабилитационные";
после слов "конкурсного производства" дополнить словами ", реабилитационной процедуры".
5. В  Таможенный кодекс  Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г, N 18, ст. 106; 2005 г, N 11, ст. 43; N 21-22, ст. 86; 2006 г., N 3, ст. 22; N 11, ст. 55: N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 3; N 2, ст. 14, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
в статье 389:

1. Банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын органдар, осы Кодекстің 155-1 (бірінші, екінші және үшінші бөлігінде) бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның басшысы мен оның орынбасарлары, банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
7) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында:
"қаржы полициясы органдарының" деген жолда "153-157" деген цифрлар "153, 154, 155, 156, 157" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"салық қызметі органдарының" деген жолда "154-157" деген цифрлар "154, 155, 156, 157" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жаңа абзацпен толықтырылсын:
"банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын органдар (155-1 (төртінші бөлігі), 356-баптар);".
4. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  кодексіне  (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 1-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69- құжат; N 12, 88-құжат; 2007 жылғы 10 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңы ):
501-баптың 23) тармақшасында:
"конкурстық" деген сөзден кейін "және оңалтушы" деген сөздермен толықтырылсын;
"конкурстық іс жүргізу" деген сөздерден кейін ", оңалту рәсімі" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 2003 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Кеден  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; N 21-22, 86-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 3-құжат; N 2, 14, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
389-бапта:

в подпункте 3) пункта 4 слова "либо принято решение о проведении внесудебной процедуры ликвидации" исключить;
в подпункте 3) пункта 6 слова "либо принятия решения о проведении внесудебной процедуры ликвидации" исключить.
6. В  Бюджетный кодекс  Республики Казахстан 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 8, ст. 45: N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 86; N 16, ст. 97; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1. ст.4; N 2, ст. 16: N 4, ст. 28;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития столицы Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 августа 2007 г.):
в абзаце десятом подпункта 1) пункта 1 статьи 50 слова "и внесудебной процедуры ликвидации" исключить.
7. В  Закон  Республики Казахстан от 21 января 1997 г. "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14. ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 17-18. ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 4, ст. 26; N 11, ст. 67; 2004 г., N 6, ст. 42; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 57; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 13, ст. 86; N 15, ст. 95; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 14, 18; N 9, ст. 67):
1) в преамбуле слова "внесудебной процедуры ликвидации" заменить словами "процедуры внешнего наблюдения";
2) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие понятия:
1) денежное обязательство - обязанность должника оплатить стоимость поставленных (переданных) кредиторами товаров (выполненных работ, оказанных услуг), возвратить сумму займа с выплатой вознаграждения (интереса) за его использование, а также осуществить выплаты по иным требованиям денежного характера;
2) сельскохозяйственная организация - организация, производящая сельскохозяйственную продукцию с использованием земли; производящая сельскохозяйственную продукцию животноводства, птицеводства (в том числе племенного с полным циклом, начиная с выращивания молодняка), пчеловодства, если доход от реализации этой продукции, в том числе переработанной, составляет более пятидесяти процентов от общей суммы годового дохода;

4-тармақтың 3) тармақшасында "не соттан тыс тарату рәсімін жүргізу туралы шешім қабылданған" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақтың 3) тармақшасында "не соттан тыс тарату рәсімін жүргізу туралы шешім қабылданғаннан" деген сөздер алып тасталсын.
6. 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Бюджет  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 86-құжат; N 16, 97-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16-құжат; N 4, 28-құжат; 2007 жылғы 1 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының астанасын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңы ):
50-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының оныншы абзацында "және таратудың соттан тыс рәсімін" деген сөздер алып тасталсын.
7. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңында  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат;№N 17-18, 225-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N№14, 57-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат, N 4, 24-құжат; N 13, 86-құжат, N 15, 95-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 14, 18-құжаттар; N 9, 67-құжат):
1) преамбулада "соттан тыс тарату" деген сөздер "сырттай байқау" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ақшалай міндеттеме - борышкердің кредиторлар жеткізген (беріп жіберген) тауарлардың (орындаған жұмыстардың, көрсеткен қызметтердің) құнын төлеуге, пайдаланғаны үшін сыйақы (мүдде) төлей отырып, қарыз сомасын қайтаруға, сондай-ақ ақшалай сипаттағы өзге де талаптар бойынша төлемдерді жүзеге асыруға міндеттілігі;
2) ауыл шаруашылығы ұйымы - егер өнімді өткізуден түсетін, оның ішінде ұқсатылған өнімнен түсетін кірісі жылдық кірісінің жалпы сомасының елу пайызынан артығын құраса, жерді пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы өнімін өндіретін; мал шаруашылығының, құс шаруашылығының (оның ішінде төлді өсіруден бастап толық циклды асыл тұқымды шаруашылықтар), омарта шаруашылығының ауыл шаруашылығы өнімін өндіретін ұйым;

3) преднамеренное банкротство - умышленное создание или увеличение неплатежеспособности, совершенное руководителем или собственником коммерческой организации, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или интересах иных лиц;
4) административные расходы - все расходы, связанные с инициированием и проведением процедур банкротства, реабилитационной процедуры и внешнего наблюдения, включая затраты по оплате услуг привлекаемых и специализированных организаций, суммы вознаграждений
реабилитационного и конкурсного управляющих, а также администратора внешнего наблюдения.
К административным расходам приравниваются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, обязательства по уплате которых возникли в ходе ликвидации должника;
5) банкрот - должник, несостоятельность которого установлена судом;
6) банкротство - признанная решением суда несостоятельность должника, являющаяся основанием для его ликвидации;
7) должник - юридическое лицо и индивидуальный предприниматель неплатежеспособность или несостоятельность которого является основанием применения к нему процедур внешнего наблюдения, банкротства в порядке, предусмотренном настоящим Законом;
8) принудительная ликвидация должника - прекращение деятельности несостоятельного должника, осуществляемое по решению суда на основании заявлений кредиторов, прокурора;
9) несостоятельность - неспособность должника - индивидуального предпринимателя или юридического лица - удовлетворить требования кредиторов по денежным обязательствам, произвести расчеты по оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору, а также обеспечить уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет;
10) добровольная ликвидация несостоятельного должника - ликвидация несостоятельного должника на основании его заявления по решению суда;
11) ложное банкротство - заведомо ложное объявление руководителем или собственником коммерческой организации, а равно индивидуальным предпринимателем о своей несостоятельности с целью введения в заблуждение кредиторов для получения отсрочки или рассрочки причитающихся кредиторам платежей или скидки с долгов, а равно для неуплаты долгов;
12) отсутствующий должник - должник, место нахождения его постоянного органа, а также учредителей, участников, менеджеров и должностных лиц, без которых юридическое лицо не может осуществлять свою деятельность, невозможно установить в течение шести месяцев;
13) залоговый кредитор - кредитор по обязательствам, требования которого обеспечены залогом имущества должника;
14) конкурсный управляющий - лицо, назначенное в установленном порядке для осуществления конкурсного производства;

3) әдейі банкроттық - коммерциялық ұйым басшысының немесе меншіктенушісінің, сол сияқты жеке кәсіпкердің жеке өз мүдделерін немесе өзге тұлғалардың мүдделерін көздей отырып жасаған төлем қабілетсіздігін қасақана жасауы немесе ұлғайтуы;
4) әкімшілік шығыстар - сырттан тартылатын және мамандандырылған ұйымдардың көрсететін қызметтеріне ақы төлеу бойынша шығындарды, оңалтушы және конкурстық басқарушылардың, сондай-ақ сырттай байқау әкімшісінің сыйақы сомасын қоса алғанда, банкроттық рәсімдеріне, оңалту  рәсіміне және сырттай байқауға бастамашылық жасау мен оларды өткізуге байланысты барлық шығыстар.
Борышкердің таратылуы барысында төлеу бойынша міндеттемелер пайда болған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер әкімшілік шығыстарға теңестіріледі;
5) банкрот - дәрменсіздігін сот белгілеген борышкер;
6) банкроттық - борышкердің сот шешімімен танылған оны таратуға негіз болатын дәрменсіздігі;
7) борышкер - осы Заңда көзделген тәртіппен өзіне сырттай байқау, банкроттық рәсімдерінің қолданылуына төлем қабілетсіздігі немесе дәрменсіздігі негіз болып табылатын заңды тұлға және жеке кәсіпкер;
8) борышкерді мәжбүрлеп тарату - кредиторлардың, прокурордың өтініштері негізінде сот шешімі бойынша жүзеге асырылатын дәрменсіз борышкердің қызметін тоқтату;
9) дәрменсіздік - ақшалай міндеттемелер бойынша кредиторлардың талабын қанағаттандыруға, еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін тұлғалармен еңбекақы төлеу бойынша есеп айырысуды жүргізуге, сондай-ақ салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуді қамтамасыз етуге жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға борышкердің қабілетсіздігі;
10) дәрменсіз борышкердің өз еркімен таратылуы - дәрменсіз борышкердің өз өтініші негізінде сот шешімі бойынша таратылуы;
11) жалған банкроттық - кредиторларға тиесілі төлемдерді кейінге қалдыру немесе бөліп-бөліп төлеу немесе борыштарға шегерім алу, сол сияқты борыштарды төлемеу үшін кредиторларды жаңылыстыру мақсатымен коммерциялық ұйым басшысының немесе меншіктенушісінің, сол сияқты жеке кәсіпкердің өзінің дәрменсіздігі туралы көрінеу жалған хабарлауы;
12) жоқ борышкер - тұрақты органының, сондай-ақ заңды тұлға оларсыз өз қызметін жүзеге асыра алмайтын құрылтайшыларының, қатысушыларының, менеджерлері мен лауазымды адамдарының тұрған жерін алты ай ішінде анықтау мүмкін емес борышкер;
13) кепілді кредитор - талаптары борышкердің мүлкін кепілге салумен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша кредитор;
14) конкурстық басқарушы - конкурстық іс жүргізуді жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен тағайындалған адам;

15) конкурсный кредитор - кредитор, не имеющий преимуществ в получении удовлетворения своих имущественных требований ни в силу законодательства, ни в силу соглашения о залоге;
16) конкурсная масса - имущество должника, на которое может быть обращено взыскание в процессе конкурсного производства, а также имущество иных лиц в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
17) конкурсное производство - процедура, осуществляемая с целью удовлетворения требований кредиторов и объявления банкрота (несостоятельного должника) свободным от долгов;
18) кредитор - лицо, имеющее к должнику имущественные требования, возникающие из гражданско-правовых и иных его обязательств, включая обязательства по оплате труда, уплате социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, выплате авторского вознаграждения, налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
19) должностное лицо - руководитель (заместитель руководителя) юридического лица - несостоятельного должника, а также иное лицо, входящее в коллегиальный исполнительный орган юридического лица, осуществляющее функции управления юридическим лицом;
20) мониторинг - это комплекс мероприятий, направленных на сбор, обработку информации и проведение анализа финансово-экономического состояния неплатежеспособных и несостоятельных организаций в целях своевременности применения к ним мер финансово-экономического оздоровления и защиты интересов кредиторов;
21) реабилитационный управляющий - лицо, которому передаются в порядке, установленном настоящим Законом, функции управления имуществом и делами несостоятельного должника на период реабилитационной процедуры;
22) реабилитационная процедура - судебная процедура, в рамках которой к несостоятельному должнику применяются любые реорганизационные, организационно-хозяйственные, управленческие, инвестиционные, технические, финансово-экономические, правовые и иные, не противоречащие законодательству меры, направленные на восстановление платежеспособности должника с целью предотвращения его ликвидации;
23) санация - реабилитационная мера, в ходе которой собственником имущества должника (уполномоченным им органом), кредиторами или иными лицами несостоятельному должнику оказывается финансовая помощь, а также реализуется иной комплекс мер по мобилизации резервов должника и улучшению его финансово-хозяйственного положения;
24) субсидиарная ответственность - ответственность лица, которую в соответствии с законодательством или условиями обязательства он несет дополнительно к ответственности другого лица, являющегося основным должником;

15) конкурстық кредитор - өзінің мүліктік талаптарын қанағаттандыруда заңнаманың күшімен де, кепіл туралы келісімнің күшімен де артықшылығы жоқ кредитор;
16) конкурстық масса - конкурстық іс жүргізу процесінде шығынды өндіріп алуға болатын борышкердің мүлкі, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларда, өзге де тұлғалардың мүлкі;
17) конкурстық іс жүргізу - кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру және банкротты (дәрменсіз борышкерді) борыштардан босатылған деп жариялау мақсатымен жүзеге асырылатын рәсім;
18) кредитор - еңбекке ақы төлеу, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеу, авторлық сыйақы төлеу, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша міндеттемелерді қоса алғанда, борышкерге азаматтық-құқықтық және өзінің өзге де міндеттемелерінен туындайтын мүліктік талаптары бар тұлға;
19) лауазымды адам - дәрменсіз борышкер - заңды тұлғаның басшысы (басшысының орынбасары), сондай-ақ заңды тұлғаның басқару функциясын жүзеге асыратын, заңды тұлғаның алқалы атқарушы органына кіретін өзге адам;
20) мониторинг - бұл ақпаратты жинауға, өңдеуге және төлем қабілеті жоқ және дәрменсіз ұйымдарға қаржылық-экономикалық сауықтыру шараларын уақытылы қолдану және кредиторлардың мүддесін қорғау мақсатында олардың қаржылық-экономикалық жай-күйіне талдау жүргізуге бағытталған іс-шаралар кешені;
21) оңалтушы басқарушы - осы Заңда белгіленген тәртіппен оңалту рәсімінің кезеңіне дәрменсіз борышкердің мүлкін және істерін басқару функциясы берілетін адам;
22) оңалту рәсімі - сот рәсімі, оның шеңберінде дәрменсіз борышкерге кез келген қайта ұйымдастыру, ұйымдастыру-шаруашылық, басқару, инвестициялық, техникалық, қаржылық-экономикалық, құқықтық және борышкердің таратылуын болдырмау мақсатында оның төлем қабілетін қалпына келтіруге бағытталған заңнамаға қайшы келмейтін өзге де шаралар қолданылады;
23) санация - оңалту шарасы, оның барысында борышкер мүлкінің иесі (ол уәкілеттік берген орган), кредиторлар немесе өзге тұлғалар дәрменсіз борышкерге қаржылық көмек көрсетеді, сондай-ақ борышкердің резервтерін жұмылдыру мен оның қаржылық-шаруашылық жағдайын жақсарту жөнінде өзге де шаралар кешені іске асырылады;
24) субсидиарлық жауапкершілік - заңнамаға немесе міндеттеме шарттарына сәйкес тұлғаның негізгі борышкер болып табылатын басқа тұлғаның жауапкершілігіне қосымша жауапкершілігі;

25) внешнее наблюдение - процедура, вводимая судом в целях обеспечения сохранности имущества должника, выявления признаков преднамеренного и ложного банкротства, проведения анализа финансового состояния, определения возможности или невозможности восстановления платежеспособности должника, а также действий (бездействия) по уклонению от исполнения обязательств перед кредиторами, контроля со стороны кредиторов за состоянием финансово-хозяйственной деятельности должника, проведением им реорганизации, совершением сделок по отчуждению основных средств, передаче имущества в залог или аренду, а также других сделок по ценам значительно ниже рыночных либо без достаточных оснований, исполнение которых может повлечь убытки для должника;
26) администратор внешнего наблюдения - лицо, назначенное в установленном порядке для проведения процедуры внешнего наблюдения;
27) неплатежеспособность - невыполнение должником обязательств в течение трех месяцев с момента наступления срока его исполнения;
28) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области банкротства (за исключением банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов).";
3) в статье 2:
в пункте 1:
в части третьей после слова "фондов" дополнить словами ", банков, страховых (перестраховочных) организаций";
части четвертую, пятую исключить;
в пункте 2 слова "законодательными актами Республики Казахстан в области индивидуального предпринимательства" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о частном предпринимательстве.";
4) в статье 3:
в абзаце втором части первой пункта 4 после слова "задолженности" дополнить словами ", включая задолженность филиалов и представительств должника,";
в пункте 5 слова "либо во внесудебном" исключить;
в пункте 7 слова "либо проведения внесудебных процедур ликвидации" исключить;
5) в статье 4:
в заголовке слова "и проведения внесудебной процедуры ликвидации" исключить:
в пунктах 1 и 2 слова "либо в уполномоченный орган о проведении внесудебных процедур ликвидации" исключить:
6) в статье 6:
в части первой пункта 1:
в абзаце первом слова "либо до принятия решения о проведении внесудебной процедуры ликвидации" исключить;
в подпункте 2) слова "либо принятия решения о проведении внесудебной процедуры ликвидации" исключить;
подпункт 3) исключить;
в пунктах 2 и 3 слова "или инициирования внесудебной процедуры ликвидации" исключить;
в пункте 4 слова "либо инициирования внесудебной процедуры ликвидации" исключить;
в пункте 6:
слова "утерей", "утерянного" заменить словами соответственно "утратой", "утраченного";
после слов "в пределах" дополнить словом "рыночной";

25) сырттай байқау - борышкер мүлкінің сақталуын қамтамасыз ету, әдейі және жалған банкроттық белгілерін анықтау, борышкердің қаржылық жай- күйіне, төлем қабілетін қалпына келтіру мүмкіндігін немесе мүмкіндігінің жоқтығын анықтау, сондай-ақ кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындаудан жалтару бойынша әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) талдау жүргізу, кредиторлар тарапынан борышкердің қаржылық-шаруашылық қызметінің жай-күйіне, оларға қайта ұйымдастыру жүргізілуіне бақылау жасау, немесе құралдарды иеліктен айыру, мүлікті кепілге немесе жалға беру бойынша мәмілелер, сондай-ақ орындалуы борышкерге залал келтіруі мүмкін нарықтық бағадан айтарлықтай төмен бағамен не жеткіліксіз негіздер бойынша өзге де мәмілелер жасалуына бақылау жасау мақсатында сот енгізетін рәсім;
26) сырттай байқау әкімшісі - сырттай байқау рәсімін жүргізу үшін белгіленген тәртіппен тағайындалған тұлға;
27) төлем қабілетсіздігі - борышкердің міндеттемелерін орындау мерзімі болған сәттен бастап үш ай ішінде орындамауы;
28) уәкілетті орган - банкроттық саласында (банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын және жинақтаушы зейнетақы қорларын қоспағанда) мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
3) 2-бапта:
1-тармақта:
үшінші бөлікте "қорларына" деген сөзден кейін ", банктерге, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші, бесінші бөліктер алып тасталсын;
2-тармақта "Қазақстан Республикасының жеке кәсіпкерлік саласындағы заң актілерімен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының жеке кәсіпкерлік туралы заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігінің екінші абзацында "төлемдер жөніндегі" деген сөздерден кейін "борышкердің филиалдары мен өкілдіктерінің берешегін қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта "не соттан тыс тәртіппен" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақта "не соттан тыс тарату рәсімдерін өткізумен" деген сөздер алып тасталсын;
5) 4-бапта:
тақырыпта "және соттан тыс тарату рәсімін өткізу" деген сөздер алып тасталсын;
1 және 2-тармақтарда "не соттан тыс тарату рәсімдерін өткізу туралы уәкілетті органға" деген сөздер алып тасталсын;
6) 6-бапта:
1 тармақтың 1 бөлігінде:
бірінші абзацта "не соттан тыс тарату рәсімін өткізу туралы шешім қабылданғанға дейін" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшада:
"не соттан тыс тарату рәсімін өткізу туралы шешім қабылдағаннан" деген сөздер алып тасталсын;
"жарамсыз деп танылуға тиіс" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
2 және 3-тармақтарда "немесе соттан тыс тарату рәсімінің бастамасына" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта "не соттан тыс тарату рәсімін бастап," деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақта "сатып алынған мүліктің" деген сөздерден кейін "нарықтық" деген сөзбен толықтырылсын;

7) в статье 9:
в части первой пункта 1 слова "и внесудебной процедуры ликвидации", "либо внесудебной процедуры ликвидации" исключить;
в пункте 1-1 слова "ее проведение может быть возложено на руководителя должника уполномоченным органом" заменить словами "реабилитационным управляющим может быть назначен руководитель должника";
в пункте 4:
подпункт 2) исключить;
дополнить частью следующего содержания:
"Положения подпункта 4) настоящего пункта не распространяются на случаи, предусмотренные пунктом 1-1 настоящей статьи";
8) в статье 10:
в пунктах 1, 3 "и внесудебной процедуре ликвидации должника", "или внесудебной процедуры ликвидации" исключить;
в пункте 4:
в частях первой и второй слова "уполномоченным органом либо", "или уполномоченного органа" исключить;
часть третью исключить;
9) Статьи 10-1, 10-2, 10-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 10-1 Компетенция Правительства Республики Казахстан
К компетенции Правительства Республики Казахстан относятся:
1) установление особых условий и порядка реализации конкурсной массы и дополнительных требований к покупателям объектов конкурсной массы при банкротстве организаций, являющихся субъектами естественных монополий или субъектами рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке либо имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, а также признанных банкротами по инициативе государства;
2) утверждение Правил лицензирования деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства;
3) утверждение квалификационных требований к деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства;
4) определение порядка проведения торгов по продаже имущества (активов) должника.
Статья 10-2 Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган в пределах своей компетенции:
1) выдает лицензии на осуществление деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства в соответствии с законодательством о лицензировании;
2) дает согласие на применение к должнику процедур реабилитации;
3) назначает реабилитационного, конкурсного управляющих и администратора внешнего наблюдения;
4) осуществляет контроль в процедурах банкротства несостоятельного должника за деятельностью реабилитационного и конкурсного управляющих, а также за деятельностью администратора внешнего наблюдения при процедуре внешнего наблюдения;

7) 9-бапта:
1 -тармақтың бірінші бөлігінде "және соттан тыс тарату рәсімін", "не соттан тыс тарату рәсімін өткізу" деген сөздер алып тасталсын;
1-1-тармақта "оны өткізуді уәкілетті орган кредиторлар комитетінің келісімімен борышкердің басшысына жүктеуі мүмкін" деген сөздер "оңалтушы басқарушы кредиторлар комитетінің келісімімен борышкердің басшысы болуы мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 4) тармақшасының ережесі осы баптың 1-1-тармағында көзделген жағдайларға қолданылмайды.";
8) 10-бапта:
1, 3 тармақтарда "және борышкерді соттан тыс тарату рәсіміне", "немесе соттан тыс тарату рәсімін" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта:
бірінші және екінші бөліктерде "уәкілетті орган не", "немесе уәкілетті органның" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
9) 10-1, 10-2, 10-3-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзіреті Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзіретіне:
1) табиғи монополия субъектілері немесе тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие болған нарық субъектілері болып табылатын не Республика экономикасы үшін зор стратегиялық маңызы бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын, сондай-ақ мемлекеттің бастамасымен банкрот деп танылған ұйымдардың банкроттығы кезінде конкурстық массасын сатудың ерекше шарттары мен тәртібін және конкурстық масса объектілерін сатып алушыларға қосымша талаптарды белгілеу;
2) банкроттық рәсімдерде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару бойынша қызметті лицензиялау Ережесін бекіту;
3) банкроттық рәсімдерде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару бойынша қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту;
4) борышкердің мүлкін (активтерін) сату бойынша сауда-саттықтар жүргізу тәртібін анықтау жатады.
10-2-бап. Уәкілеті органның құзыреті Уәкілеті орган өзінің құзыреті шегінде:
1) лицензиялау туралы заңнамаға сәйкес банкроттық рәсімдерінде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия береді;
2) борышкерге оңалту рәсімдерін қолдануға келісім береді;
3) оңалтушы, конкурстық басқарушыларды және сырттай байқау әкімшісін белгілейді;
4) дәрменсіз борышкердің банкроттық рәсімдерінде оңалтушы және конкурстық басқарушылардың қызметін, сондай-ақ сырттай байқау рәсімі кезінде сырттай байқау әкімшісінің қызметін бақылауды жүзеге асырады;

5) формирует и утверждает состав комитета кредиторов и созывает первое его заседание в реабилитационной процедуре;
6) рассматривает проекты соглашений, заключаемых комитетом кредиторов с реабилитационным или конкурсным управляющим, а также администратором внешнего наблюдения, на соответствие законодательству Республики Казахстан;
7) определяет порядок согласования применения реабилитационной процедуры в отношении несостоятельного должника;
8) согласовывает представленный реабилитационным и конкурсным управляющими (ликвидатором) проект сметы административных расходов конкурсного производства, реабилитационной процедуры;
9) рассматривает текущие отчеты реабилитационного управляющего о ходе проведения реабилитационной процедуры (истребует информацию о совершенных сделках) и конкурсного управляющего о ходе проведения конкурсного производства, а также текущие отчеты администратора внешнего наблюдения о ходе проведения процедуры внешнего наблюдения;
10) согласовывает заключительный отчет реабилитационного управляющего и дает заключение по результатам проведения реабилитационной процедуры, а также заключительные отчеты конкурсного управляющего и администратора внешнего наблюдения;
11) обращается в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры;
12) утверждает формы заключительного отчета администратора внешнего наблюдения, реабилитационного и конкурсного управляющих и порядок их согласования;
13) утверждает состав комитета кредиторов при конкурсном производстве, процедуре реабилитации, а также при процедуре внешнего наблюдения;
14) утверждает реестр требований кредиторов;
15) вправе истребовать у участника санации подтверждающие
документы;
16) продлевает сроки конкурсного производства;
17) рассматривает проект плана продажи конкурсной массы;
18) принимает решение об отстранении реабилитационного, конкурсного управляющих и администратора внешнего наблюдения в случаях, установленных настоящим Законом;
19) осуществляет контроль за соблюдением  гласности, конкурентности при реализации конкурсной массы должника на конкурсных торгах;
20) выявляет признаки ложного и преднамеренного банкротства;
21) рассматривает жалобы на действия реабилитационного, конкурсного управляющих и администратора внешнего наблюдения;
22) принимает меры по выявлению сделок, совершенных при обстоятельствах, указанных в статье 6 настоящего Закона;
23) утверждает правила подготовки администраторов внешнего наблюдения, реабилитационных и конкурсных управляющих через организации образования;
24) устанавливает порядок назначения администратора внешнего наблюдения, порядок назначения реабилитационного управляющего, а также порядок назначения, учета и регистрации конкурсного управляющего;

5) кредиторлар комитетінің құрамын қалыптастырып, бекітеді және оңалту рәсімінде оның алғашқы отырысын шақырады;
6) кредиторлар комитетінің оңалтушы немесе конкурстық басқарушымен, сондай-ақ сырттай байқау әкімшісімен жасайтын келісімдер жобаларының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келуін қарайды;
7) дәрменсіз борышкерге қатысты оңалту рәсімін қолдануды келісу тәртібін анықтайды;
8) оңалтушы және конкурстық басқарушылар (таратушы) ұсынған конкурстық іс жүргізудің, оңалту рәсімінің әкімшілік шығыстары сметасының жобасын келіседі;
9) оңалтушы басқарушының оңалту рәсімін жүргізу барысы туралы (жасалған мәмілелер туралы ақпарат сұратады) және конкурстық басқарушының конкурстық іс жүргізу барысы туралы ағымдағы есептерін, сондай-ақ сырттай байқау әкімшісінің сырттай байқау рәсімінің жүргізілу барысы туралы ағымдағы есептерін қарайды;
10) оңалтушы басқарушының қорытынды есебін келіседі және оңалту рәсімін жүргізу нәтижелері бойынша қорытынды береді, сондай-ақ конкурстық басқарушының және сырттай байқау әкімшісінің қорытынды есептерін келіседі;
11) оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішпен сотқа жүгінеді;
12) сырттай байқау әкімшісі, оңалтушы және конкурстық басқарушылардың қорытынды есеп нысанын және оларды келісу тәртібін бекітеді;
13) конкурстық іс жүргізу, оңалту рәсімдері кезінде, сондай-ақ сырттай байқау рәсімі кезінде кредиторлар комитетінің құрамын бекітеді;
14) кредиторлар талаптарының тізілімін бекітеді;
15) санацияға қатысушыдан растайтын құжаттар талап етуге құқылы;
16) конкурстық іс жүргізу мерзімін ұзартады;
17) конкурстық массаны сату жоспарының жобасын қарайды;
18) осы Заңда белгіленген жағдайларда, оңалтушы, конкурстық басқарушыларды және сырттай байқау әкімшісін шеттету туралы шешім қабылдайды;
19) борышкердің конкурстық массасын конкурстық сауда-саттықта өткізу кезінде жариялылықтың, бәсекелестіктің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
20) жалған және әдейі жасалған банкроттықтың белгілерін анықтайды;
21) оңалтушы, конкурстық басқарушылардың және сырттай байқау әкімшісінің әрекеттеріне шағымдарды қарайды;
22) осы Заңның 6-бабында көрсетілген мән-жайлар кезінде жасалған мәмілелерді анықтау жөнінде шаралар қолданады;
23) білім беру ұйымы арқылы сырттай байқау әкімшілерін, оңалтушы және конкурстық басқарушыларды даярлау ережесін бекітеді;
24) сырттай байқау әкімшісін белгілеу тәртібін, оңалтушы басқарушыны белгілеу тәртібін, сондай-ақ конкурстық басқарушыны белгілеу, есепке алу және тіркеу тәртібін белгілейді;

25) осуществляет мониторинг в пределах своей компетенции;
26) запрашивает и получает информацию от государственных органов и их должностных лиц сведения о неплатежеспособных и несостоятельных должниках;
27) по ходатайству конкурсного, реабилитационного управляющих либо администратора внешнего наблюдения может обратиться в суд в пользу конкурсного производства, реабилитационной процедуры и процедуры внешнего наблюдения, а также в целях защиты интересов кредиторов;
28) оказывает электронные услуги с применением информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;
29) осуществляет проверку соблюдения реабилитационными и конкурсными управляющими процедур банкротства.
Статья 10-3. Контроль за проведением реабилитационной
процедуры, конкурсного производства
1. Предметом контроля уполномоченного органа за проведением реабилитационной процедуры, конкурсного производства является соблюдение сторонами законодательства о банкротстве.
2. Целями контроля являются защита установленных настоящим Законом прав и обеспечение выполнения обязанностей сторонами реабилитационной процедуры, конкурсного производства.
3. Для целей настоящей статьи под сторонами реабилитационной процедуры, конкурсного производства понимаются кредиторы, должник, собственник имущества или уполномоченный им орган, комитет кредиторов, конкурсный и реабилитационный управляющие.
4. Контроль за проведением реабилитационной процедуры, конкурсного производства осуществляется в следующих формах:
1) регистрационный учет лиц, имеющих лицензии на управление имуществом и делами неплатежеспособных должников, в процедурах банкротства;
2) мониторинг неплатежеспособных и несостоятельных организаций;
3) камеральный контроль;
4) контроль за соблюдением законодательства о банкротстве сторонами реабилитационной процедуры, конкурсного производства;
5) проверка соблюдения реабилитационными и конкурсными управляющими установленных действующим законодательством реабилитационной процедуры, конкурсного производства.
Проверка соблюдения реабилитационными и конкурсными управляющими реабилитационной процедуры, конкурсного производства не является контролем субъектов малого предпринимательства;
6) контроль за соблюдением гласности, конкурентности при реализации конкурсной массы должника на конкурсных торгах.";
10) дополнить статьей 10-4 следующего содержания:
"Статья 10-4. Проверка соблюдения реабилитационными и
конкурсными управляющими реабилитационной
процедуры, конкурсного производства
1. Проверка проводится на основании предписания уполномоченного органа или его территориальных органов не чаще одного раза в проверяемый период сроком в три месяца.

25) өз құзіреті шегінде мониторингті жүзеге асырады;
26) мемлекеттік органдардан және олардың лауазымды тұлғаларынан төлем қабілеті жоқ және дәрменсіз борышкерлер туралы мәліметтерді сұратады және оны алады;
27) конкурстық, оңалтушы басқарушылардың не сырттай байқау әкімшісінің өтініші бойынша конкурстық іс жүргізу, оңалту рәсімінің және сырттай байқау рәсімінің пайдасына, сондай-ақ кредиторлардың мүддесін қорғау мақсатында сотқа жүгіне алады;
28) ақпараттандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық қызметтер көрсетеді;
29) оңалтушы және конкурстық басқарушылардың банкроттық рәсімдерді сақтауын тексеруді жүзеге асырады.
10-3-бап. Оңалту рәсімінің, конкурстық іс жүргізудің жүргізілуін бақылау
1. Уәкілетті органның оңалту рәсімінің, конкурстық іс жүргізудің жүргізілуін бақылау мәні тараптардың банкроттық туралы заңнаманы сақтауы болып табылады.
2. Осы Заңда белгіленген құқықтарды қорғау және тараптардың оңалту рәсімі, конкурстық іс жүргізу міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етуі бақылаудың мақсаты болып табылады.
3. Осы баптың мақсаты үшін оңалту рәсімінің, конкурстық іс жүргізудің тараптары деп кредиторлар, борышкер, мүлік иесі немесе ол уәкілеттік берген орган, кредиторлар комитеті, конкурстық және оңалтушы басқарушылар түсініледі.
4. Оңалту рәсімінің, конкурстық іс жүргізудің жүргізілуін бақылау мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқаруға лицензиясы бар тұлғалардың банкроттық рәсімдерде тіркелу есебі;
2) төлем қабілеті жоқ және дәрменсіз ұйымдардың мониторингі;
3) камералдық бақылау;
4) оңалту рәсімі, конкурстық іс жүргізу тараптарының банкроттық туралы заңнаманы сақтауын бақылау;
5) оңалтушы және конкурстық басқарушылардың қолданыстағы заңнамасында белгіленген оңалту рәсімін, конкурстық іс жүргізуді сақтауын тексеру.
Оңалтушы және конкурстық басқарушылардың оңалту рәсімін, конкурстық іс жүргізуді сақтауын тексеру шағын кәсіпкерлік субъектілерін бақылау болып табылмайды;
6) борышкердің конкурстық массасын конкурстық сауда-саттықта сату кезінде жариялылықтың, бәсекелестіктің сақталуын бақылау.";
10) мынадай мазмұндағы 10-4-бабымен толықтырылсын:
"10-4-бап. Оңалтушы және конкурстық басқарушылардың оңалту
рәсімін, конкурстық іс жүргізуді сақтауын тексеру
1. Тексеру уәкілетті органның немесе оның аумақтық органдарының нұсқамасы негізінде үш ай мерзімді тексерілетін кезеңде бір реттен жиі жүргізілмейді.

2. Основанием проведения проверки является предписание, содержащее следующие реквизиты:
1) дату и номер регистрации в уполномоченном органе;
2) наименование уполномоченного органа, выдавшего предписание;
3) полное наименование и регистрационный номер должника;
4) должности, фамилии, имена, отчества проверяющих лиц.
Предписание должно быть подписано первым руководителем уполномоченного органа или его территориального органа либо лицами, их замещающими, и заверено гербовой печатью.
3. На основании одного предписания может проводиться только одна проверка.
4. Реабилитационный и конкурсный управляющие обязаны допустить проверяющих лиц на территорию или в помещение должника для обследования, а также предоставить любую запрашиваемую информацию.
5. Уполномоченный орган имеет право привлекать к проверкам работников других государственных органов.
6. При завершении проверки составляется акт о результатах проверки, который регистрируется в специальном журнале регистрации актов проверки, пронумерованном, прошнурованном и скрепленном печатью уполномоченного органа или его территориального органа.
7. На основе отраженных результатов в акте проверки при наличии выявленных нарушений законодательства о банкротстве, уполномоченным органом выносится представление с указанием срока устранения таких нарушений.";
11) статью 11 изложить в следующей редакций:
"Статья 11. Формирование комитета кредиторов
1. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием в процедурах внешнего наблюдения, банкротства, реабилитационной процедуре создается комитет кредиторов.
Формирование комитета кредиторов регулируется:
1) при внешнем наблюдении статьей 41-2 настоящего Закона;
2) при конкурсном производстве статьей 70 настоящего Закона;
3) при процедуре реабилитации статьей 43 настоящего Закона.
2. В состав комитета кредиторов входят представитель кредиторов по оплате труда, социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, кредиторы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, а также конкурсные кредиторы и кредитор по обязательствам, обеспеченным залогом имущества, имеющие наибольшие суммы требований к
должнику.
3. Комитет кредиторов состоит из нечетного количества членов не более семи человек.
4. Кредитор вправе отказаться от участия в процедурах банкротства, реабилитационной процедуре в качестве члена комитета кредиторов.
5. По заявлению администратора внешнего наблюдения, конкурсного и реабилитационного управляющего, комитета кредиторов, кредиторов должника, уполномоченным органом могут быть внесены изменения в сформированный и утвержденный состав комитета кредиторов с учетом требований пунктов 2 и 3 настоящей статьи.

2. Тексеру жүргізу үшін мынадай деректемелер жазылған нұсқама болып табылады:
1) уәкілетті органда тіркелген күні мен нөмірі;
2) нұсқаманы берген уәкілетті органның атауы;
3) борышкердің толық атауы және тіркеу нөмірі;
4) тексеруші адамдардың лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты.
Нұсқамаға уәкілетті органның немесе оның аумақтық органының бірінші не оны ауыстыратын адамдар қол қойып, елтаңбалы мөрмен расталуға тиіс.
5. Бір нұсқаманың негізінде бір тексеру ғана жүргізіледі.
4. Оңалтушы және конкурстық басқарушылар борышкердің аумағына немесе үй-жайына зерттеу жүргізу үшін тексеруші адамдарды жіберуге, сондай-ақ кез келген сұратылған ақпаратты беруге міндетті.
5. Уәкілетті органның тексерулерге басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тартуға құқығы бар.
6. Тексеру аяқталғаннан кейін тексерудің қорытындылары туралы акт жасалады, ол нөмірленіп, тігіліп және уәкілетті органның немесе оның аумақтық органының мөрі басылып, тексеру актілерін тіркейтін арнайы журналда тіркеледі.
7. Тексеру актісінде көрсетілген қорытындылар негізінде банкроттық туралы заңнаманы анықталған бұзушылықтар болған жағдайда, уәкілетті орган мұндай бұзылушылықтарды жою мерзімін көрсете отырып, ұсыным шығарады.";
11) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Кредиторлар комитетін қалыптастыру
1. Сырттай байқау, банкроттық рәсімдерінде, оңалту рәсімінде кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету және олардың қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитеті құрылады.
Кредиторлар комитетін қалыптастыру.
1) сырттай байқау кезінде осы Заңның 41-2-бабымен;
2) конкурстық іс жүргізу кезінде осы Заңның 70-бабымен;
3) оңалту рәсімі кезінде осы Заңның 43-бабымен реттеледі.
2. Кредиторлар комитетінің құрамына еңбекақы төлеу, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша кредиторлардың өкілі, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша кредиторлар, сондай-ақ борышкерге қоятын талап сомасы неғұрлым көп, мүлік кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша кредитор кіреді.
3. Кредиторлар комитеті мүшелері жеті адамнан аспайтын тақ санынан тұрады.
4. Кредитор кредиторлар комитетінің мүшесі ретінде банкроттық рәсімдеріне, оңалту рәсіміне қатысудан бас тартуға құқылы.
5. Сырттай байқау әкімшісінің, конкурстық және оңалтушы басқарушысының, кредиторлар комитетінің, борышкер кредиторларының өтініші бойынша уәкілетті орган осы баптың 2 және 3-тармақтарының талаптарын ескере отырып, қалыптастырылған және бекітілген кредиторлар комитетінің құрамына өзгерістер енгізуі мүмкін.

6. Основаниями внесения изменений в сформированный и утвержденный состав комитета кредиторов являются:
1) непосещение членом комитета кредиторов заседаний комитета кредиторов более двух раз без уважительных причин;
2) выявление кредитора с большей суммой требований к должнику;
3) заявление члена комитета кредиторов об исключении его из состава комитета кредиторов;
4) исполнение обязательств перед кредитором, входящим в состав комитета кредиторов;
5) заявление кредитора о включении его в состав комитета кредиторов;
6) иные обстоятельства, препятствующие кредитору находится в составе комитета кредиторов (вступившие в законную силу судебные акты, ликвидация либо смерть кредитора и другие).";
12) в статье 13:
в абзацах четвертом, восьмом слова "и внесудебной процедуры ликвидации", ", внесудебной процедуры ликвидации" исключить;
13) в пункте 1 статьи 17 слова "вправе обратиться" заменить словом "обращается";
14) в пункте 5 статьи 22 слова "пунктами 2 и 3" заменить словами "пунктами 2, 3 и 4";
15) в подпункте 2) статьи 23 после слова "должнику" дополнить словами "и уполномоченному органу";
16) в статье 36:
в пункте 1:
подпункты 2) и 3) дополнить словами ", с приложением документов, подтверждающих неспособность должника в полном объеме удовлетворить требования кредиторов по денежным обязательствам;";
в пункте 2-1 слово "трех" заменить словом "пяти";
17) в части второй пункта 1 статьи 41-1 слово "трехдневный" заменить словом "пятидневный";
18) в пункте 2 статьи 41-2 слова "при наличии налоговой задолженности кредитор" заменить словами "представители кредиторов по оплате труда и";
19) в статье 41-4:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) по запросу уполномоченного органа представляет ему необходимую информацию по процедуре внешнего наблюдения;";
подпункт 5) дополнить словами ", содержащий заключение о возможности восстановления платежеспособности должника и применении в отношении него реабилитационной процедуры либо о признании должника банкротом.";
20) статью 41-6 изложить в следующей редакции:
"Статья 41-6. Расходы внешнего наблюдения
Размеры административных расходов и текущих выплат администратору внешнего наблюдения определяются соглашением, заключаемым между кредиторами и администратором внешнего наблюдения.
Суммы административных расходов и текущих выплат администратору внешнего наблюдения выплачиваются за счет имущества должника, один раз в месяц в размере, не превышающем пятьдесят месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";

6. Қалыптастырылған және бекітілген кредиторлар комитетінің құрамына өзгерістер енгізудің негіздемелері мыналар:
1) кредиторлар комитеті мүшесінің кредиторлар комитетінің отырыстарына екі реттен артық дәлелді себептерсіз келмей қалуы;
2) борышкерге үлкен сомалы талабы бар кредиторлардың анықталуы;
3) кредиторлар комитетінің құрамынан өзін шығару туралы кредиторлар комитеті мүшесінің өтініші;
4) кредиторлар комитетінің құрамына кіретін кредиторлар алдындағы міндеттемелерді орындауы;
5) кредиторлар комитетінің құрамына оны қосу туралы кредитордың өтініші;
6) кредиторға кредиторлар комитетінің құрамында болуға кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар (заң күшіне енген сот актілері, кредиторды тарату немесе оның қайтыс болуы және басқалар) болып табылады.";
12) 13-бапта:
төртінші, сегізінші абзацтарда "және соттан тыс тарату рәсімін", ", соттан тыс тарату рәсімін" деген сөздер алып тасталсын;
13) 17-баптың 1-тармағында "жүгінуге құқылы" деген сөздер "жүгінеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 22-баптың 5-тармағында "2 және 3-тармақтарында" деген сөздер "2, 3 және 4-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 23-баптың 2) тармақшасында "борышкерге" деген сөзден кейін "және уәкілетті органға" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 36-бапта:
1 -тармақта:
2) және 3) тармақшаларда "аспайтын мерзімде" деген сөздерден кейін "ақшалай міндеттемелер бойынша кредиторлардың талабын толық көлемде қанағаттандыруға борышкердің қабілетінің болмауын растайтын құжаттарды қоса бере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
2-1-тармақта "үш" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
41-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде "үш күн" деген сөздер "бес күн" деген сөздерге ауыстырылсын;
41-2-баптың 2-тармағында "салықтық берешегі болған кезде" деген сөздер "жалақы төлеу бойынша және" деген сөздермен, "кредитор" деген сөз "кредиторлардың өкілдері" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 41-4-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) уәкілетті органның сұрауы бойынша оған сырттай байқау рәсімі бойынша қажетті ақпаратты беруге;";
5) тармақшада "келісілген," деген сөзден кейін "борышкердің төлем қабілетін қалпына келтіру не оған қатысты оңалту рәсімін қолдану туралы немесе борышкерді банкрот деп тану туралы қорытындысы бар" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 41-6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-6-бап. Сырттай байқау шығыстары
Сырттай байқау әкімшісіне әкімшілік шығыстар және ағымдағы төлемдер мөлшері кредиторлар мен сырттай байқау әкімшісі арасында жасалатын келісіммен анықталады.
Сырттай байқау әкімшісіне әкімшілік шығыстар және ағымдағы төлемдер сомасы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген елу айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде айына бір рет борышкердің мүлкі есебінен төленеді.";

21) в статье 41-7:
в подпункте 1) слово "недельный" заменить словом "десятидневный";
дополнить подпунктами 4), 5) следующего содержания:
"4) обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о применении реабилитационной процедуры с приложением документов, предусмотренных статьей 43 настоящего Закона, при наличии заключения администратора внешнего наблюдения о возможности восстановления платежеспособности;
5) обратиться в суд с заявлением о признании его банкротом, при наличии заключения администратора внешнего наблюдения о невозможности восстановления платежеспособности";
22) в пункте 3 статьи 43:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) финансовая отчетность за три последних года и сведения о финансовом состоянии должника на момент составления плана реабилитации;";
подпункт 2-1) исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) заключение администратора внешнего наблюдения о возможности восстановления платежеспособности, в случае если в отношении должника вводилась процедура внешнего наблюдения;";
23) пункт 1 статьи 44 дополнить частью следующего содержания:
"Изменения в план реабилитации организаций, являющихся субъектами естественных монополий или субъектами рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, должен согласовываться с соответствующим центральным исполнительным органом, соответствующим территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а по градообразующим предприятиям - с соответствующим акимом области (города республиканского значения, столицы).";
24) статью 45 дополнить словами ", а также заключением администратора внешнего наблюдения о возможности восстановления платежеспособности, в случае если в отношении должника вводилась процедура внешнего наблюдения";
25) в пункте 2 статьи 47 слова ", установленной статьей 75" заменить словами "и правил расчетов, установленных статьями 75, 76";
26) статью 50 дополнить частью следующего содержания:
"Для организаций являющихся субъектами естественных монополий или субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке, либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, суд вправе продлить срок реабилитационной процедуры до одного года.";
27) в части второй пункта 1 статьи 53 слова "отчет", "отчета" заменить соответственно словами "заключительный отчет", "заключительного отчета";
в статье 65:
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом, заявление конкурсного управляющего о продлении срока конкурсного производства направляется в уполномоченный орган не менее чем за 15 дней до истечения установленного срока конкурсного производства.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

21) 41-7-бапта:
1) тармақшада "бір апта" деген сөздер "он күн" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "міндетті" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4), 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) сырттай байқау әкімшісінің төлем қабілетін қалпына келтіру мүмкіндігі туралы қорытындысы болған кезде борышкер осы Заңның 43-бабында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішпен уәкілетті органға жүгінуге;
5) сырттай байқау әкімшісінің төлем қабілетін қалпына келтіру мүмкіндігі болмағаны туралы қорытындысы болған кезде борышкер банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге міндетті.";
22) 43-баптың 3-тармағында:
1) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"1) соңғы үш жылдағы қаржы есептілігі және оңалту жоспарын жасау сәтіндегі борышкердің қаржылық ахуалы туралы мәліметтер;";
2-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) борышкерге қатысты сырттай байқау рәсімі енгізілген жағдайда сырттай байқау әкімшісінің төлем қабілетін қалпына келтіру мүмкіндігі туралы қорытынды;";
23) 44-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Табиғи монополия субъектілері немесе тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие болған нарық субъектілері болып табылатын не Республика экономикасы үшін зор стратегиялық маңызы бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдардың оңалту жоспарына өзгерістер тиісті орталық атқарушы органмен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тиісті аумақтық органымен, ал қала негізін қалаушы кәсіпорындар бойынша - тиісті облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімімен келісілуге тиіс";
45-бап ", борышкерге қатысты сырттай байқау рәсімі енгізілген жағдайда сырттай байқау әкімшісінің төлем қабілетін қалпына келтіру мүмкіндігі туралы қорытындысымен" деген сөздермен толықтырылсын;
47-баптың 2-тармағында "75-бабында белгіленген кезек" деген сөздері "75, 76-баптарында белгіленген кезек және есеп айырысу ережелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 50-бап мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Табиғи монополиялар субъектілерінің немесе тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие болған не республика экономикасы үшін зор стратегиялық маңызы бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға ықпал ете алатын нарық субъектілерінің ұйымдары үшін сот оңалту рәсімінің мерзімін бір жылға дейін ұзартуға құқылы.";
53-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде "есебі", "Есептің" деген сөздер тиісінше "қорытынды есебі", "Қорытынды есептің" деген сөздермен ауыстырылсын;
65-бапта:
екінші тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте, конкурстық басқарушының конкурстық іс жүргізу мерзімін ұзарту туралы өтініші уәкілетті органға конкурстық іс жүргізуге белгіленген мерзім өткенге дейін кем дегенде 15 күнде жіберіледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. При ликвидации должника с большим объемом имущества, наличии реальной возможности взыскания дебиторской задолженности, судебных разбирательств, исполнения конкурсным управляющим требований статьи 5 и 6 настоящего Закона, или в случаях, когда Правительством Республики Казахстан установлены особые условия и порядок реализации конкурсной массы, при банкротстве организаций, являющихся субъектами естественных монополии или субъектами рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке либо имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, а также признанных банкротами по инициативе государства, сроки конкурсного производства по заявлению конкурсного управляющего с согласия комитета кредиторов могут быть продлены уполномоченным органом с учетом указанных обстоятельств до одного года.";
29) в статье 70:
в подпункте 1) слова "и созывает первое заседание комитета кредиторов" исключить;
подпункт 1-1) дополнить словами ", которое проводится в сроки, установленные пунктом 1 статьи 12 настоящего Закона";
30) в пункте 3 статьи 72 слова "уполномоченный орган или" исключить;
31)в статье 75:
в пункте 2 после слов "удовлетворяются требования" дополнить словами "по уплате удержанных из заработной платы и (или) иного дохода алиментов, а также требования";
в пункте 3 слова "алиментов и" исключить;
32) в пункте 2 статьи 80 слова "платежи в бюджет и внебюджетные фонды" заменить словами "налоги и другие обязательные платежи в бюджет";
33) в пункте 2 статьи 84 после слов "подлежит передаче" дополнить словами "по минимальной цене, указанной в плане продажи,";
34) в части второй пункта 5 статьи 94 слова "объявление о возбуждении производства по делу о банкротстве" исключить;
35) главу 8 исключить.
8. В  Закон  Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 12; N 15-16, ст. 232; 2003 г., N 19-20, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 9, ст. 67):
второе предложение пункта 1 статьи 36 исключить.
9. В  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21; N 16, ст. 99; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 августа 2007 г.):
в абзаце втором пункта 19 приложения к Закону слова ", а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника" исключить.

"3. Көлемі үлкен мүлкі бар борышкерді таратқан, дебиторлық берешекті өндіріп алудың нақты мүмкіндігі болған, сот талқылаулары, конкурстық басқарушының осы Заңның 5 және 6-баптарының талаптарын орындауы кезінде немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі конкурстық массаны іске асырудың ерекше шарттары мен тәртібін белгілеген жағдайларда, табиғи монополия субъектілері немесе тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие болған нарық субъектілері болып табылатын не Республика экономикасы үшін зор стратегиялық маңызы бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын, сондай-ақ мемлекеттің бастамасымен банкрот деп танылған ұйымдардың банкроттығы кезінде конкурстық басқарушының өтініші бойынша конкурстық іс жүргізу мерзімін уәкілетті орган кредиторлар комитетінің келісімімен көрсетілген мән-жайларды ескере отырып бір жылға ұзартуы мүмкін.";
29) 70-бапта:
1) тармақшада "және кредиторлар комитетінің бірінші отырысын шақырады" деген сөздер алып тасталсын;
1-1) тармақшада "мүшелеріне" деген сөзден кейін "осы Заңның 12-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімде өткізілетін" деген сөздермен толықтырылсын;
30) 72-баптың 3-тармағында "уәкілетті органға немесе" деген сөздер алып тасталсын;
31) 75-бапта:
2-тармақта "азаматтардың" деген сөзден кейін "жалақыдан және (немесе) өзге кірістен ұсталған алименттерді, сондай-ақ талаптарды төлеу бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта "алиментті және" деген сөздер алып тасталсын;
84-баптың 2-тармағында "меншікке" деген сөзден кейін "сауда- саттық жоспарында көрсетілген ең төменгі баға бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
94-баптың 5-тармағының екінші абзацында "банкроттық туралы іс қозғау жөнінде хабарландыруды" деген сөздер алып тасталсын;
34) 8-тарау алып тасталсын.
8. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 2, 12-құжат; N 15-16, 232-құжат; 2003 ж., N 19-20, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 9, 67-құжат):
36-баптың 1-тармағында екінші сөйлем алып тасталсын.
9. "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; 2007 жылғы 7 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңы ):
Заңға қосымшаның 19-тармағының екінші абзацында ", сондай-ақ дәрменсіз борышкерді соттан тыс тарату рәсімінің өткізілуін" деген сөздер алып тасталсын.

Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования, за исключением пункта 4 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2009 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң, 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4 тармағын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті