Об утверждении Правил исчисления (определения), назначения, перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1307. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 617
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 617 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 236.
В текст постановления внесены изменения на казахском языке, на русском языке текст не изменяется в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.01.2015 № 18.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2014 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 8-1 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года «Об обязательном социальном страховании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2013 № 562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления (определения), назначения, перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2014 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2004 года N 780 "Об утверждении Правил повышения и исчисления размера социальных выплат из Государственного фонда социального страхования" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 28, ст. 364);
2) пункт 17 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республика Казахстан от 30 апреля 2007 года N 352 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., N 13, ст. 157).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2008 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2007 года № 1307
Правила
исчисления (определения), назначения, перерасчета и
повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда
социального страхования

Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, қайта есептеу және арттыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1307 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 617 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 617 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 236 бұйрығын қараңыз.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.04.2014 N 308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-1-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2013 № 562 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, қайта есептеу және арттыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.04.2014 N 308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру және есептеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 шілдедегі N 780 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 28, 364-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 352 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 17-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 13, 157-құжат).
3. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 28 желтоқсандағы
N 1307 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік
төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, қайта
есептеу және арттыру қағидалары

Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2014 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления (определения), назначения, перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 8-1 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года «Об обязательном социальном страховании» (далее – Закон) и определяют порядок исчисления (определения), назначения, перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) кормилец – лицо, содержащее нетрудоспособных членов семьи, состоящих на его иждивении, за счет своего дохода;
2) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель или самостоятельно занятое лицо, осуществляющее исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном Законом;
3) социальные выплаты – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
4) получатель социальной выплаты (далее – получатель) – физическое лицо, за которого производились либо которое уплачивало в качестве самостоятельно занятого лица социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления социального риска и в отношении которого уполномоченным органом по назначению социальных выплат вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, – члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;
5) уполномоченный орган по назначению социальных выплат – центральный исполнительный орган в области социальной защиты населения и его территориальные подразделения;
6) уполномоченная организация по учету социальных отчислений и социальных выплат (далее – центр) – республиканское государственное казенное предприятие, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, имеющее структурные подразделения в регионах;
7) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений и выплаты участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца – участника системы обязательного социального страхования;

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.04.2014 N 308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 8-1-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, қайта есептеу және арттыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) асыраушы – өзінің асырауындағы отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерін өз табысы есебінен асыраушы адам;
2) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Заңда белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші немесе өзін-өзі жұмыспен қамтыған адам;
3) әлеуметтік төлемдер – әлеуметтік төлемді алушының пайдасына Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын төлемдер;
4) әлеуметтік төлемді алушы (бұдан әрі – алушы) – әлеуметтік қатер басталғанға дейін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген не өзін-өзі жұмыспен қамтыған адам ретінде оларды өзі төлеген және әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган оған қатысты әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешім шығарған жеке тұлға, ал міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген қатысушысы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда – қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелері;
5) әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы орган және оның аумақтық бөлімшелері;
6) әлеуметтік аударымдарды және әлеуметтік төлемдерді есепке алу жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі – орталық) – өңірлерде құрылымдық бөлімшелері бар, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын;
7) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болған асыраушысынан айырылған жағдайда, оның асырауындағы отбасы мүшелерін қоса алғанда, оған қатысты әлеуметтік қатер жағдайы басталған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға төлемдер жүргізетін заңды тұлға;

8) исчисление (определение) размера социальной выплаты – порядок осуществления расчета размеров социальной выплаты центром и уполномоченным органом по назначению социальных выплат в зависимости от вида социального риска, исходя из среднемесячного дохода участника системы обязательного социального страхования, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, в порядке, установленном статьями 21222323-123-2 Закона;
9) отделения центра – городские, районные отделения центра;
10) филиалы центра – областные, городов Астаны и Алматы филиалы центра;
11) электронный макет дела – пакет электронных документов и сканированных копий, необходимых для назначения социальных выплат, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме, с электронным проектом решения, которая удостоверена посредством электронной цифровой подписи специалиста и руководителя отделений и филиалов центра;
12) электронный проект решения – электронный документ, подготовленный на основании пакета электронных документов и сведений получателя для рассмотрения и утверждения/отказа уполномоченным органом в назначении социальных выплат;
13) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
14) объект исчисления социальных отчислений – расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов за выполненные работы, оказанные услуги. Объектом для исчисления социальных отчислений самостоятельно занятого лица являются получаемые им доходы;
15) участник системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления (далее – участник системы обязательного социального страхования) – физическое лицо, за которого уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Законом;
16) общий стаж участия в системе обязательного социального страхования – общее количество месяцев, за которые поступили социальные отчисления;
17) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных центра для осуществления социальных выплат на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок исчисления (определения) размеров социальных выплат
3. Исчисление (определение) размеров социальной выплаты производится исходя из среднемесячного дохода участника системы обязательного социального страхования до даты возникновения права на социальную выплату и соответствующих коэффициентов.

8) әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеу (айқындау) – орталықтың және әлеуметтік төлемдерді тағайындау жөніндегі уәкілетті органның міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық табысын негізге ала отырып, Заңның 21222323-123-2-баптарына сәйкес белгіленген тәртіппен әлеуметтік қатердің түріне қарай әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру тәртібі;
9) орталықтың бөлімшелері – орталықтың қалалық, аудандық бөлімшелері;
10) орталықтың филиалдары – орталықтың облыстық, Астана және Алматы қалаларының филиалдары;
11) электрондық іс макеті – ақпарат орталық бөлімшелері мен филиалдарының маманы мен басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық шешім жобасы бар электрондық цифрлық нысанда берілген, әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін қажетті электрондық құжаттардың және сканерленген көшірмелердің топтамасы;
12) электрондық шешім жобасы – электрондық құжаттардың топтамасы мен алушының мәліметтері негізінде әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті органының қарауы және бекітуі/бекітуден бас тартуы үшін дайындалған электрондық құжат;
13) электрондық цифрлық қолтаңба – (бұдан әрі – ЭЦҚ) электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
14) әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi – жұмыс берушiнiң қызметкерге орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер үшiн табыс түрiнде төлейтiн шығыстары. Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған адамның әлеуметтiк аударымдарын есептеуге арналған объект оның алатын табыстары болып табылады;
15) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген қатысушысы (бұдан әрі – мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң қатысушысы) – өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар төленетiн және Заңда көзделген әлеуметтiк қатер жағдайлары басталған кезде әлеуметтiк төлемдер алуға құқығы бар жеке тұлға;
16) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі – әлеуметтік аударымдар түскен айлардың жалпы саны;
17) орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі – ОДҚ) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттарда әлеуметтік төлемдер түрлерін жүзеге асыруға арналған орталықтың орталықтандырылған дерекқоры.
2. Әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау) тәртібі
3. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік төлемге құқығы туындаған күнге дейінгі орташа айлық табысын және тиісті коэффициенттерді негізге ала отырып жүргізіледі.

4. При исчислении размеров социальных выплат на случаи утраты трудоспособности, потери кормильца, потери работы и потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года среднемесячный размер дохода определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату на двадцать четыре по следующей формуле:
СМД = (ЕД1+ЕД2 + ЕД3.......+ ЕД24)/24, где:
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
При исчислении размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) среднемесячный размер дохода определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двенадцать календарных месяцев (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату на двенадцать по следующей формуле:
СМДсвбр = (ЕД1 + ЕД2 + ЕД3.......+ ЕД12)/12, где:
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
Ежемесячный доход рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений, действующую в данном месяце, и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СОм/Sco х 100, где:
СОм – социальные отчисления за месяц;
Sсо – ставка социальных отчислений.
5. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом восьмидесяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату, на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВут = (СМД – 80% от МЗП) х КЗД х КСУ х КУТ, где:
СВут – социальная выплата на случай утраты трудоспособности;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
МЗП – минимальная заработная плата, установленная законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
КУТ – коэффициент утраты трудоспособности.
При этом коэффициенты замещения дохода, утраты трудоспособности и стажа участия установлены статьей 21 Закона.

4. Еңбек ету қабілетінен айырылған, асыраушысынан айырылған, жұмысынан айырылған және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде орташа айлық табыс мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыс сомасын жиырма төртке бөлу арқылы мына формула бойынша айқындалады:
ОАТ = (АТ1 + АТ2 + АТ3...... + АТ24) / 24 мұндағы:
ОАТ – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
АТ – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табысы.
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде орташа айлық табыс мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыс сомасын он екіге бөлу арқылы мына формула бойынша айқындалады:
ОАТәтжб = (АТ1 + АТ2 + АТ3...... + АТ24) / 12 мұндағы:
ОАТәтжб – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
АТ – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табысы.
Ай сайынғы табысы төлеушіден көрсетілген айда келіп түскен әлеуметтік аударымдар сомасын осы айда қолданылған әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу және алынған нәтижені жүзге көбейту жолымен мына формула бойынша есептеледі:
АТ = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.
5. Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жалақының ең төменгі мөлшерінің сексен пайызын шегеріп, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мына формула бойынша айқындалады:
ӘТеа = (ОАТ - 80% ЕТЖ) х ТАК х ҚӨК х ЕАК мұндағы:
ӘТеа – еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысының орташа айлық табысы;
ЕТЖ – әлеуметтік төлем алуға құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төменгі жалақы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
ЕАК – еңбек ету қабілетінен айырылу коэффициенті.
Бұл ретте табысты алмастыру, еңбек ету қабілетінен айырылу және қатысу өтілі коэффициенттері Заңның 21-бабында белгіленген.

6. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери кормильца определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом восьмидесяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВПК = (СМД – 80% от МЗП) х КЗД х КСУ х ККИ, где:
СВПК – социальная выплата на случай потери кормильца;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
МЗП – минимальная заработная плата, установленная законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
ККИ – коэффициент количества иждивенцев.
При этом коэффициенты замещения дохода, количества иждивенцев и стажа участия установлены статьями 21 и 22 Закона.
7. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери работы определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВпр = СМД х КЗД х КСУ, где:
СВпр – социальная выплата на случай потери работы;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия.
При этом коэффициенты замещения дохода и стажа участия установлены статьями 21 и 23 Закона.
8. Размер единовременной социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующий коэффициент количества дней нетрудоспособности по следующей формуле:
СВбр = СМДсвбр х ККД, где:
СВбр – социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ККД – коэффициент количества дней нетрудоспособности.
Коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется путем деления количества дней, на которые выдан лист временной нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению) новорожденного ребенка (детей) на тридцать календарных дней.
Для жителей города Байконыр, являющихся участниками системы обязательного социального страхования коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется исходя из количества дней отпуска по беременности и родам, предусмотренного в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
В случае осложненных родов, рождения двух и более детей коэффициент количества дней нетрудоспособности пересчитывается на основании продления листа временной нетрудоспособности по беременности и родам. При этом перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами осуществляется в соответствии с пунктом 36 настоящих Правил.

6. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтiк төлем мөлшерi әлеуметтік төлем алуға құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген жалақының ең төмен мөлшерінің сексен пайызын шегеріп, әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың орташа айлық мөлшерiн тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мына формула бойынша айқындалады:
ӘТаа = (ОАТ - 80% ЕТЖ) х ТАК х ҚӨК х АСК мұндағы:
ӘТаа – асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ЕТЖ – әлеуметтік төлемге құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төменгі жалақы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
АСК – асырауындағылар санының коэффициенті.
Бұл ретте табысты алмастыру, асырауындағылардың саны мен қатысу өтілінің коэффициенті Заңның 21 және 22-баптарында белгіленген.
7. Жұмысынан айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мына формула бойынша айқындалады:
ӘТ жа = ОАТ х ТАК х ҚӨК мұндағы:
ӘТ жа – жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілі коэффициенті.
Бұл ретте табысты алмастыру және қатысу өтілінің коэффициенті Заңның 21 және 23-баптарында белгіленген.
8. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін біржолғы әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін Заңға сәйкес еңбекке жарамсыздық күндері коэффициентіне көбейту арқылы мына формула бойынша айқындалады:
ӘТ жб = ОАТ әтжб х ЕСК мұндағы:
ӘТ жб – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ әтжб – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ЕСК – еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті.
Еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті жүктілік және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы берілген күндер санын күнтізбелік отыз күнге бөлу арқылы айқындалады.
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген жүктілік және босану бойынша демалыс күндерінің саны негізге алына отырып айқындалады.
Ауыр босанған немесе екі және одан көп бала туған жағдайда еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті жүктілігі және босануы бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын ұзарту негізінде қайта есептеледі. Бұл ретте жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда әлеуметтік төлемдерді қайта есептеу осы Қағидалардың 36-тармағына сәйкес жүргізіледі.

9. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на коэффициент замещения дохода по следующей формуле:
СВур = СМД х КЗД, где:
СВур – социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
КЗД – коэффициент замещения дохода.
При этом коэффициент замещения дохода установлен статьей 23-2 Закона.
10. В случае неоднократного поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от одного и того же плательщика, суммарный доход, принимаемый для исчисления социальной выплаты за данный месяц, не должен превышать десятикратного размера минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
В случае поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от двух и более плательщиков ежемесячный доход от каждого плательщика по поступившим социальным отчислениям принимается в размере, не превышающем десятикратного размера минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, которые впоследствии суммируются.
11. В случае, если ежемесячный доход получателя социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) в течение двенадцати календарных месяцев до даты наступления социального риска превышает десятикратный размер минимальной заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете, то разница между социальной выплатой на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) из Фонда и оплатой отпуска по беременности и родам, отпуска работникам, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей), осуществляется работодателем в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок назначения и перерасчета социальных выплат
12. Участник системы обязательного социального страхования или член (члены) семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца при наступлении случаев социального риска обращается (обращаются) за назначением социальной выплаты в отделение центра по месту жительства с заявлением по формам, согласно приложениям 1 или 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
для назначения социальной выплаты на случай утраты трудоспособности:

9. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетiн ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін табысты алмастыру коэффициентіне көбейту арқылы мына формула бойынша айқындалады:
ӘТ бк = ОАТ х ТАК мұндағы:
ӘТ бк – бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті.
Бұл ретте табысты алмастыру коэффициенті Заңның 23-2-бабында белгіленген.
10. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір айдың ішінде бір төлеушіден бірнеше рет әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, аталған айға әлеуметтік төлемді есептеу үшін қолданылатын жиынтық табыс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір айдың ішінде екі және одан да көп төлеушіден әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, әрбір төлеушіден келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ай сайынғы табыс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде есептеледі, кейін олар жинақталады.
11. Егер жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда әлеуметтік төлем алушының ай сайынғы табысы әлеуметтік қатер басталған күнге дейін күнтізбелік он екі ай ішінде республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен асатын болса, Қордан жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлем мен жүктілікке және босануға байланысты демалысқа, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлерге берілетін демалысқа төленетін ақы арасындағы айырманы жұмыс беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
3. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау және қайта есептеу тәртібі
12. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы немесе асыраушысы қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болған деп жарияланған) отбасы мүшесі (мүшелері) әлеуметтік қатер төнген жағдайда осы Қағидаларға 1 немесе 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішпен қажетті құжаттарды қоса бере отырып, тұрғылықты жеріндегі орталықтың бөлімшесіне жүгінеді:
еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:

1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о месте жительства (адресная справка или справка акима сельского округа);
3) сведения о проведении освидетельствования и установлении степени утраты общей трудоспособности;
4) сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) контрольном счете наличности исправительного учреждения;
для назначения социальной выплаты на случай потери кормильца:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о составе семьи;
3) сведения о месте жительства (адресная справка или справка акима сельского округа);
4) копия свидетельства о смерти кормильца или решения суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
5) копии документов, подтверждающих родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельств о заключении брака (супружества), о рождении детей умершего кормильца, об усыновлении (удочерении);
6) справка из организации общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования о том, что члены семьи являются учащимися или студентами, обучающимися по очной форме обучения (обновляется ежегодно в начале учебного года);
7) справка о назначении опекуном (при необходимости);
8) сведения о проведении освидетельствования и установлении группы инвалидности (в случае, когда дети, в том числе усыновленные (удочеренные), братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, признаны инвалидами с детства первой или второй группы);
9) сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольном счете наличности исправительного учреждения;
для назначения социальной выплаты на случай потери работы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о месте жительства (адресная справка или справка акима сельского округа);
3) справка уполномоченного органа по вопросам занятости;
4) сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольном счете наличности исправительного учреждения;
для назначения социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей):

1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) тұрғылықты жерi туралы мәлiметтер (мекенжай анықтамасы немесе ауылдық округ әкiмiнiң анықтамасы);
3) куәландыруды және жалпы еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесiн белгiлеуді жүргiзу туралы мәлiметтер;
4) банктерде ашылған банк шотының нөмірі және (немесе) түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәліметтер;
асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) отбасының құрамы туралы мәліметтер;
3) тұрғылықты жерi туралы мәлiметтер (мекенжай анықтамасы немесе ауылдық округ әкiмiнiң анықтамасы);
4) асыраушысының қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе соттың адамды хабар-ошарсыз кетті деп тану туралы немесе қайтыс болды деп жариялау туралы шешімінің көшірмесі;
5) қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кеткен деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттардың, неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы, қайтыс болған асыраушы балаларының туу туралы, асырап алу туралы куәлiктерінің көшiрмелерi;
6) отбасы мүшелерi күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын оқушылар немесе студенттер болып табылатыны туралы жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарынан алынған анықтама (оқу жылының басында жыл сайын жаңартылады);
7) қорғаншы етіп тағайындау туралы анықтама (қажет болған кезде);
8) куәландыруды және мүгедектiк тобын белгiлеуді жүргiзу туралы мәлiметтер (он сегiз жасқа толмаған және осы жастан асқан балалары, оның iшiнде асырап алған балалары, аға-iнiлерi, апа-сiңлiлерi мен немерелерi бала кезiнен бірінші немесе екінші топтағы мүгедектер деп танылған жағдайда);
9) банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәліметтер қоса беріледі;
жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшiн:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) тұрғылықты жерi туралы мәлiметтер (мекенжай анықтамасы немесе ауылдық округ әкiмiнiң анықтамасы);
3) жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның анықтамасы;
4) банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәліметтер;
жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:

1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о месте жительства (адресная справка или справка акима сельского округа);
3) лист (листы) временной нетрудоспособности;
4) справка (справки) установленного образца с места работы о доходах за последние двенадцать календарных месяцев перед наступлением социального риска по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольном счете наличности исправительного учреждения;
6) для самостоятельно занятых лиц дополнительно:
копия свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя;
акт сверки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, выданный налоговыми органами;
для назначения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о месте жительства (адресная справка или справка акима сельского округа);
3) копия свидетельства о рождении ребенка (детей), а также оригиналы для их сверки;
4) сведения о составе семьи;
5) сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольном счете наличности исправительного учреждения;
6) в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) в возрасте до одного года – копия выписки из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданная органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству;
7) в случаях установления опеки над ребенком (детьми) в возрасте до одного года – копия решения органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству.
13. Подача заявления и необходимых документов для назначения социальных выплат третьими лицами осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение социальных выплат в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате».
Для назначения социальной выплаты за участника системы обязательного социального страхования или члена семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, решением суда признанным недееспособным или ограниченно дееспособным, заявление и необходимые документы подаются их опекуном.
Для назначения социальной выплаты за участника системы обязательного социального страхования, имеющего право на получение социальной выплаты и находящегося в исправительном учреждении, заявление и документы подаются администрацией учреждения.

1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) тұрғылықты жерi туралы мәлiметтер (мекенжай анықтамасы немесе ауылдық округ әкiмiнiң анықтамасы);
3) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (парақтары);
4) жұмыс орнынан әлеуметтiк қатердiң басталуы алдындағы соңғы күнтiзбелiк он екi ай ішіндегі табыстары туралы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгiленген үлгiдегi анықтама (анықтамалар);
5) банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәліметтер;
6) өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар үшін қосымша:
дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
салық органдары берген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салыстырып тексеру актісі;
бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) тұрғылықты жерi туралы мәлiметтер (мекенжай анықтамасы немесе ауылдық округ әкiмiнiң анықтамасы);
3) баланың (балалардың) туу туралы куәлiгінің көшiрмесi, сондай-ақ салыстырып тексеру үшiн олардың түпнұсқалары;
4) отбасының құрамы туралы мәліметтер;
5) банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банктік шотының нөмірі не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәліметтер;
6) бір жасқа толмаған баланы (балаларды) асырап алған жағдайларда – қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімінен үзіндінің көшірмесі;
7) бір жасқа толмаған балаға (балаларға) қорғаншылық белгіленген жағдайларда – қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган шешімінің көшірмесі.
13. Әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды үшінші адамдардың ұсынуы «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар адамның нотариатта куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына немесе асыраушысы қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кеткен деп таныған немесе қайтыс болған деп жарияланған) отбасы мүшесіне әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың қорғаншылары ұсынады.
Әлеуметтік төлем алуға құқығы бар және түзеу мекемесінде орналасқан міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына әлеуметтік төлем тағайындау үшін өтініш пен құжаттарды мекеме әкімшілігі береді.

14. При обращении за назначением социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей):
1) в случае не соответствия или не полного соответствия сумм перечисленных социальных отчислений, указанных в справке с места работы о доходах за последние двенадцать календарных месяцев перед наступлением социального риска, фактически поступившим суммам социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов, указанным в справке о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, отделение центра возвращает лицу, обратившемуся за назначением социальной выплаты, представленные документы для уточнения у работодателя выявленных расхождений по ежемесячным доходам;
2) в случае ликвидации организации представляется архивная справка с указанием места работы, сумм заработка (дохода) и социальных отчислений за последние двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, номера архивного дела, его страницы, заверенная печатью и подписью директора архива и архивариуса. При отсутствии архивных данных, суммы социальных отчислений за последние двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором наступило право участника системы обязательного социального страхования на социальную выплату, устанавливаются в судебном порядке.
15. Отделение центра проверяет полноту пакета документов, сверяет подлинность оригиналов с копиями документов и сведениями, представленными из государственной информационной системы государственных органов, обеспечивает качество сканированных документов оригиналам.
16. Заявление о назначении социальных выплат и приложенные к нему документы регистрируются в журнале регистрации заявлений. Лицу, обратившемуся за назначением социальной выплаты, вручается отрывной талон заявления с отметкой о принятии документов.
17. На основании представленных документов центр формирует электронный и бумажный макеты дела получателя социальных выплат по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
18. Центр в течение пяти рабочих дней со дня обращения за назначением социальной выплаты направляет в уполномоченный орган:
1) электронный макет дела и электронный проект решения по формам, согласно приложениям 5-9 к настоящим Правилам;
2) справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по формам согласно приложениям 10 или 11 к настоящим Правилам;

14. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындауға жүгінген кезде:
1) жұмыс орнынан әлеуметтік қатер басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі айдағы табысы туралы анықтамада көрсетілген, аударылған әлеуметтік аударымдардың сомалары міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық табысы туралы анықтамада көрсетілген, нақты келіп түскен әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарының сомаларына сәйкес келмеген немесе толық сәйкес келмеген жағдайда орталықтың бөлімшесі ай сайынғы табыстар бойынша анықталған айырмашылықтарды жұмыс берушіден нақтылау үшін ұсынылған құжаттарды әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген адамға қайтарады;
2) ұйым таратылған жағдайда жұмыс орнын, жалақының (табыстың) және әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі айдағы әлеуметтік аударымдардың сомаларын, мұрағат ісінің нөмірін, мөрмен және мұрағат директоры мен мұрағатшының қолымен куәландырылған оның бетін көрсете отырып, мұрағат анықтамасы ұсынылады. Мұрағат деректері болмаған кезде, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік төлемге құқығы басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі айдағы әлеуметтік аударымдардың сомалары сот тәртібімен белгіленеді.
15. Орталық бөлімшесі құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, түпнұсқалардың төлнұсқалығын құжаттардың көшiрмелерiмен және мемлекеттiк органдардың мемлекеттiк ақпараттық жүйесiнен алынған мәлiметтермен салыстырып тексередi, сканерленген құжаттардың сапасын түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
16. Әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы өтініш және оған қоса берілген құжаттар өтініштерді тіркеу журналында тіркеледі. Әлеуметтік төлем алуға жүгінген адамға құжаттардың қабылданғаны туралы белгі қойылған өтініштің үзбелі талоны беріледі.
17. Ұсынылған құжаттар негізінде орталық осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемдер алушының электрондық және қағаз түріндегі іс макеттерін қалыптастырады.
18. Орталық әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға:
1) осы Қағидаларға 5-9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша электрондық іс макетін және электрондық шешім жобасын;
2) осы Қағидаларға 10 немесе 11-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы туралы анықтаманы;

3) проект справки (проекты справок) о размере социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
19. Для выделения доли социальной выплаты на случай потери кормильца получатель и (или) член семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, имеющий право на долю социальной выплаты на случай потери кормильца, подает заявление с необходимыми документами в отделение центра по месту жительства.
Отделение центра по месту жительства лица, обратившегося за выделением доли социальной выплаты на случай потери кормильца, направляет в отделение центра по месту жительства основного получателя сканированные копии заявления и документов, приложенных к нему.
Отделение центра по месту жительства основного получателя формирует электронный макет дела с электронным проектом решения и направляет в уполномоченный орган по назначению социальных выплат.
20. Электронное взаимодействие уполномоченного органа по назначению социальных выплат и центра при электронном назначении социальных выплат осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи».
21. Уполномоченный орган по назначению социальных выплат в течение пяти рабочих дней со дня поступления рассматривает электронный макет дела с электронным проектом решения и принимает решение о назначении (перерасчете, отказе в назначении) социальных выплат. Решение представляет собой документ в электронно-цифровой форме о назначении (перерасчете, отказе в назначении) социальных выплат, удостоверенный посредством ЭЦП специалиста, руководителя управления (отдела) и руководителя уполномоченного органа по назначению социальных выплат (далее – решение), номер и дата решению присваиваются в автоматическом режиме.
22. Уведомление о принятии решения о назначении социальной выплаты по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, выдается лицу, обратившемуся за назначением социальной выплаты при его личном обращении в отделение центра.
23. Для проверки достоверности представленных документов, уполномоченный орган по назначению социальных выплат в течение пяти рабочих дней направляет запросы в соответствующие государственные органы и организации с уведомлением об этом лица, обратившегося за назначением социальной выплаты, через отделение центра.

3) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем мөлшері туралы анықтама жобасын (анықтамалар жобаларын) қалыптастырады.
19. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнiң үлесiн бөлу үшін асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнiң үлесiне құқығы бар алушы және (немесе) қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының отбасы мүшесі тұрғылықты жері бойынша орталық бөлімшесіне барлық қажетті құжаттармен қоса өтініш береді.
Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнiң үлесiн бөлу үшін жүгінген адамның тұрғылықты жері бойынша орталық бөлімшесі негізгі алушының тұрғылықты жері бойынша орталық бөлімшесіне өтініштің және оған қоса берілген қосымша құжаттардың сканерленген көшірмелерін жібереді.
Негізгі алушының тұрғылықты жері бойынша орталық бөлімшесі электрондық шешім жобасы бар электрондық іс макетін қалыптастырады және әлеуметтік төлемдерді тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
20. Әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган мен орталықтың әлеуметтік төлемдерді электрондық тағайындаудағы электрондық өзара іс-қимылы «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган электрондық жобасы бар электрондық іс макетін түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды және әлеуметтік төлемдер тағайындау (қайта есептеу, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды. Шешім әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган маманының, басқарма (бөлім) басшысының және басшысының, ЭЦҚ арқылы куәландырылған әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу, тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық цифрлық нысандағы құжатты білдіреді (бұдан әрі – шешім), шешімге нөмір мен күні автоматты режимде беріледі.
22. Осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдау жөніндегі хабарлама әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген адамға орталық бөлімшесіне өзі жүгінген жағдайда беріледі.
23. Ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексеру үшін әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бұл туралы әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген адамды орталықтың бөлімшесі арқылы хабардар ете отырып, бес жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдарға сұратулар жібереді.

24. В случае возникновения сомнений в представленных сканированных документах уполномоченный орган по назначению социальных выплат запрашивает из центра макет дела на бумажном носителе для сверки с электронным макетом дела.
25. В случае выявления ошибок и необходимости представления дополнительных документов и (или) сведений для принятия решений, электронный макет дела возвращается уполномоченным органом по назначению социальных выплат в центр на дооформление.
26. Отделение центра в течение пяти рабочих дней со дня поступления электронного макета дела от уполномоченного органа по назначению социальных выплат:
1) устраняет выявленные ошибки и возвращает дооформленные макеты дел;
2) уведомляет лицо, имеющее право на назначение социальной выплаты о необходимости представления в течение двадцати пяти рабочих дней дополнительных документов, указанных в уведомлении.
27. Если в течение тридцати рабочих дней со дня возвращения электронного макета дела в отделение центра документы недооформлены, уполномоченный орган по назначению социальных выплат выносит решение об отказе в назначении социальной выплаты.
В последующем датой обращения за социальной выплатой считается день повторной подачи заявления со всеми необходимыми документами.
28. В случае смены опекуна, получающего социальные выплаты за опекаемого, признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, изменения фамилии, имени, даты рождения получателя, уполномоченный орган по назначению социальных выплат утверждает решение на основании вновь представленных документов, дополненных в электронном (бумажном) макете дела.
В случае смерти получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, уполномоченный орган по назначению социальных выплат утверждает решение о назначении социальной выплаты лицу, осуществляющему уход за ребенком по достижении им возраста одного года, с указанием размера социальной выплаты, назначенной умершему получателю.
29. В случае принятия решения об отказе в назначении социальной выплаты, уполномоченный орган по назначению социальных выплат указывает в решении причину отказа.
Уведомление об отказе в назначении социальной выплаты по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам выдается лицу, обратившемуся за назначением социальной выплаты при его личном обращении в отделение центра.
30. После принятия решения о назначении социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) справка (справки) о сумме назначенной социальной выплаты удостоверяется ЭЦП ответственного лица уполномоченного органа по назначению социальных выплат.
При личном обращении получателя в отделение центра выдается справка (справки) о сумме назначенной социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей).

24. Сканерленіп ұсынылған құжаттарға күмән туындаған жағдайда әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган электрондық іс макетімен салыстырып тексеру үшін орталықтан қағаз жеткізгіштегі іс макетін сұратады.
25. Қателер анықталған және шешімдер қабылдау үшін қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну қажет болған жағдайда әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган электрондық іс макетін орталыққа жете ресімдеуге жібереді.
26. Орталық бөлімшесі әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) анықталған қателерді жояды және жете ресімделген істердің макеттерін қайтарады;
2) әлеуметтік төлем тағайындауға құқығы бар адамды хабарламада көрсетілген қосымша құжаттарды жиырма бес жұмыс күні ішінде ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
27. Егер электрондық іс макеті орталық бөлімшесіне қайтарылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде құжаттар толық ресімделмесе, әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
Барлық қажетті құжаттармен бірге қайтадан өтініш берілген күн кейіннен әлеуметтік төлем тағайындауға жүгіну мерзімі болып есептеледі.
28. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқорлықтағы адам үшін әлеуметтік төлем алушы қамқоршы ауыстырылған, алушының тегі, аты, туған күні өзгерген жағдайда, әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган электрондық (қағаз түріндегі) іс макетіне толықтырылған қайта ұсынылған құжаттардың негізінде шешімді бекітеді.
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушы қайтыс болған жағдайда, әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қайтыс болған алушыға тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін көрсете отырып, бала бір жасқа толғанға дейін оған күтім жасауды жүзеге асыратын адамға әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешімді бекітеді.
29. Әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешімде бас тарту себебін көрсетеді.
Осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы хабарлама әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген адамның өзі орталық бөлімшесіне жүгінген кезде беріледі.
30. Жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылданғаннан кейін тағайындалған әлеуметтік төлемнің сомасы туралы анықтама (анықтамалар) әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жауапты адамының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
Жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда тағайындалған әлеуметтік төлемнің сомасы туралы анықтама (анықтамалар) алушының өзі орталық бөлімшесіне жүгінген кезде беріледі.

31. При назначении и перерасчете размеров социальных выплат суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного тенге.
32. Отделение центра приостанавливает социальные выплаты на основании решения уполномоченного органа по назначению социальных выплат по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам в случаях:
1) выявления факта перечисления 10 процентов обязательных пенсионных взносов с доходов лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими, или поступления информации, подтверждающей факт нахождения лица в живых;
2) поступления сведений об умерших или объявленных умершими, в том числе из Государственной базы данных «Физические лица»;
3) выявления факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, представляемых уполномоченным органом в области правовой статистики и специальных учетов, в том числе из Государственной базы данных «Физические лица»;
4) поступления сведений об отчислении обучающегося получателя социальной выплаты на случай потери кормильца, достигшего возраста восемнадцати лет из учебного заведения или перевода на заочную форму обучения;
5) истечения срока действия документов, необходимых для назначения социальных выплат;
6) поступления сведений об освобожденных и отстраненных опекунов.
Возобновление приостановленных социальных выплат осуществляется на основании решения уполномоченного органа, в случаях прекращения обстоятельств, являющих основанием для их приостановления.
33. Социальная выплата на случай утраты трудоспособности приостанавливается в соответствии с пунктом 7 статьи 21 Закона.
В случае изменения степени утраты трудоспособности социальная выплата возобновляется в размере, соответствующем вновь установленной степени утраты трудоспособности, со дня изменения степени утраты трудоспособности.
Перерасчет размера социальной выплаты на случай утраты трудоспособности производится со дня изменения степени утраты общей трудоспособности согласно выписке из справки о степени утраты общей трудоспособности.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на случай утраты трудоспособности на текущий коэффициент утраты общей трудоспособности и умножения результата на вновь установленный коэффициент утраты общей трудоспособности.
34. Социальная выплата на случай потери кормильца приостанавливается в соответствии с пунктом 10 статьи 22 Закона.
В случае переосвидетельствования инвалидности лицам, признанным инвалидами с детства первой или второй группы, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, социальная выплата на случай потери кормильца возобновляется со дня переосвидетельствования.
При очередном представлении справки из организации общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования о том, что члены семьи являются учащимися или студентами по очной форме обучения социальная выплата на случай потери кормильца возобновляется с момента приостановления.

31. Әлеуметтік төлемдер мөлшерін тағайындаған және қайта есептеген кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.
32. Орталық бөлімшесі осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімі негізінде әлеуметтік төлемдерді мынадай:
1) хабар-ошарсыз кетті деп танылған немесе қайтыс болды деп жарияланған адамдардың табысынан 10 пайыз міндетті зейнетақы жарналарын аудару фактісі анықталған немесе адамның тірі екенін растайтын ақпарат келіп түскен;
2) қайтыс болғандар немесе қайтыс болды деп жарияланғандар туралы мәліметтер, оның ішінде «Жеке тұлғалар» мемлекеттік дерекқорынан келіп түскен;
3) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті орган ұсынатын хабар-ошарсыз кеткен, іздеуде жүрген адамдар фактісі, оның ішінде «Жеке тұлғалар» мемлекеттік дерекқорынан анықталған;
4) асыраушысынан айырылған жағдайда әлеуметтік төлем алатын он сегіз жасқа толған білім алушының оқу орнынан шығарылғаны немесе сырттай оқу нысанына ауыстырылғаны туралы мәліметтер келіп түскен;
5) әлеуметтік төлемдер тағайындауға қажетті құжаттардың қолданылу мерзімі аяқталған;
6) босатылған және шеттетілген қамқоршылар туралы мәліметтер келіп түскен жағдайларда тоқтата тұрады.
Тоқтатыла тұрған әлеуметтік төлемдерді қайта жалғастыру оларды тоқтата тұру үшiн негiз болып табылатын мән-жайлар тоқтатылған жағдайларда уәкілетті органның шешімі негізінде жүзеге асырылады.
33. Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем Заңның 21-бабының 7-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрады.
Еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесi өзгерген жағдайда, әлеуметтiк төлем еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесi өзгерген күннен бастап еңбек ету қабiлетiнен айырылудың жаңадан белгiленген дәрежесiне сәйкес келетiн мөлшерде қайта жалғасады.
Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзінді көшірмеге сәйкес жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі өзгерген күннен бастап жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін жалпы еңбек ету қабілетінен айырылудың ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижесін жалпы еңбек ету қабілетінен айырылудың жаңадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі.
34. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем Заңның 22-бабының 10-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрады.
Қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған, бала кезден бірінші немесе екінші топ мүгедегі деп танылған адамдарға қайта куәландыру жүргізілген жағдайда, асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем қайта куәландыру күнінен бастап қайта жалғасады.
Жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарынан отбасы мүшелері білім алушылар немесе күндізгі оқу нысаны бойынша студент болып табылатыны туралы анықтаманы кезекті ұсынған кезде асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған сәттен бастап қайта жалғасады.

35. В случае увеличения количества иждивенцев перерасчет размера социальной выплаты на случай потери кормильца производится со дня подачи письменного заявления получателя социальной выплаты, члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца или лица, имеющего право на долю социальной выплаты на случай потери кормильца.
В случае уменьшения количества иждивенцев перерасчет размера социальной выплаты на случай потери кормильца производится центром со дня прекращения социальной выплаты на случай потери кормильца одному из иждивенцев умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на случай потери кормильца на текущий коэффициент количества иждивенцев и умножения результата на вновь установленный коэффициент количества иждивенцев.
36. Перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами в случае осложненных родов, рождения двух и более детей осуществляется путем вычитания назначенной суммы социальной выплаты из вновь рассчитанной суммы социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами.
37. При пересмотре размеров ежемесячного государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, предусмотренного Законом Республики Казахстан «О государственных пособиях семьям, имеющим детей», минимальный размер социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года пересчитывается до уровня государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года.
При этом формируется электронный проект решения о перерасчете размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
38. В случае поступления социальных отчислений за период, который был принят для исчисления социальной выплаты, после даты обращения за назначением социальной выплаты перерасчет размера назначенной социальной выплаты получателю не производится.
4. Порядок повышения размеров социальных выплат
39. Повышение размеров социальных выплат за счет средств Фонда на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца производится на основании решения Правительства Республики Казахстан лицам, являющимся получателями на дату повышения.
Повышение производится путем умножения назначенного размера социальной выплаты лицам, являющимся получателями социальных выплат на дату повышения на соответствующий процент повышения.

35. Асырауындағы адам саны ұлғайған жағдайда асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу әлеуметтік төлемді алушы, қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адамның асырауындағы отбасы мүшесі немесе асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің үлесіне құқығы бар адам жазбаша өтініш берген күннен бастап жүргізіледі.
Асырауындағы адам саны азайған жағдайда, асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеуді орталық қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адамның асырауындағы адамдардың біреуіне әлеуметтік төлем тоқтаған күннен бастап жүргізеді.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін ағымдағы асырауындағы адамдар санының ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижені асырауындағы адамдар санының жаңадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі.
36. Ауыр босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда, жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді қайта есептеу әлеуметтік төлемнің тағайындалған сомасын жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің қайта есептелген сомасынан алып тастау арқылы жүзеге асырылады.
37. «Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша берілетін мемлекеттік жәрдемақының ай сайынғы мөлшері қайта қаралған кезде бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ең төменгі мөлшері бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша төленетін мемлекеттік жәрдемақының деңгейіне дейін қайта есептеледі.
Бұл ретте бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы электрондық шешім жобасы осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
38. Әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген күннен кейін әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңде әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда алушыға тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жүргізілмейді.
4. Әлеуметтік төлемдер мөлшерін арттыру тәртібі
39. Еңбек ету қабілетінен айырылған және асыраушысынан айырылған жағдайларда Қор қаражаты есебінен төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде арттыру күні алушы болып табылатын адамдарға жүргізіледі.
Арттыру күні әлеуметтік төлемдерді алушы болып табылатын адамдарға әлеуметтік төлемнің тағайындалған мөлшерін арттырудың тиісті пайызына көбейту жолымен арттыру жүргізіледі.

40. Электронные проекты решений о повышении размеров социальных выплат на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца по каждому получателю формируются по формам, согласно приложениям 17 и 18 к настоящим Правилам.
5. Заключительные положения
41. Социальные выплаты из Фонда выплачиваются за текущий месяц на основании решений уполномоченного органа по назначению социальных выплат.
42. Социальные выплаты производятся в течение срока действия документов, необходимых для назначения социальных выплат.
При продлении срока действия документов, необходимых для назначения социальных выплат, социальные выплаты возобновляются со дня приостановления.
43. На основании потребности в средствах на социальные выплаты, подготовленной центром, Фонд в течение трех рабочих дней производит перечисление средств, необходимых для осуществления социальных выплат на счет центра.
44. Социальные выплаты производятся путем:
1) зачисления средств на банковские счета получателей;
2) перечисления средств на контрольный счет наличности исправительного учреждения получателям, находящимся в исправительном учреждении;
3) доставки средств на дом получателям, являющимся инвалидами первой группы или имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья банки и (или) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
45. В случае изменения номера банковского счета получателя, места жительства получатель или опекун подает в отделение центра по месту жительства заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
Приложение 1
к Правилам исчисления
(определения), назначения,
перерасчета и повышения
размеров социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
Форма
Код района ________________
Департамент по контролю и
социальной защите
по _______________________ области
(городу)
Заявление
От гражданина(ки)
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
Дата рождения: «__» __________ ___ г.
ИИН: __________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________
Серия документа: ______ Номер документа: _______ Кем выдан: ___
Дата выдачи: «__» __________ ___ г.
Адрес постоянного места жительства: ___________________________
Область _______________________________________________________
город (район) __________________________ село: ________________
улица (микрорайон) __________ дом __________ квартира _________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ____________________________________________
Банковский счет № _____________________________________________
Тип счета: текущий _________________ картсчет _________________
(нужное подчеркнуть)
Прошу назначить (выделить долю, возобновить) мне
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(социальную выплату на случай утраты трудоспособности*, на случай потери кормильца*, на случай потери работы, на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, на случай потери дохода в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года – нужное прописать)

40. Еңбек ету қабілетінен айырылған және асыраушысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру туралы электрондық шешімдердің жобалары әрбір алушы бойынша осы Қағидаларға 17 және 18-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қалыптастырылады.
5. Қорытынды ережелер
41. Қордан төленетін әлеуметтік төлемдер әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімі негізінде ағымдағы ай үшін төленеді.
42. Әлеуметтік төлемдер әлеуметтік төлемдерді тағайындауға қажетті құжаттардың қолданылу мерзімі ішінде жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін қажетті құжаттардың қолданылу мерзімі ұзартылған кезде әлеуметтік төлемдер тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта жалғасады.
43. Орталық дайындаған әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігі негізінде Қор әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыруға қажетті қаражатты орталық шотына үш жұмыс күні ішінде аударуды жүргізеді.
44. Әлеуметтік төлемдер:
1) қаражатты алушылардың банк шоттарына аудару;
2) қаражатты түзеу мекемесіндегі алушыларға түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару;
3) қаражатты бірінші топтағы мүгедек болып табылатын немесе адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банктерге және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар алушыларға үйіне жеткізіп беру жолымен жүргiзiледi.
45. Алушының банк шотының нөмірі, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда, алушы немесе қамқоршы осы өзгерістер туралы тұрғылықты жері бойынша орталық бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен өтініш береді.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдердің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, қайта есептеу және арттыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
__________________ облысы (қаласы)
бойынша Бақылау және халықты
әлеуметтік қорғау департаменті
Өтініш
Азамат (ша) _________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
Туған күні ____ ж. «__» ______________
ЖСН _________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі ______________________________
Құжат сериясы __________ Құжат нөмірі _________ Кім берген __________
Берілген күні ____ ж. «___» __________
Тұрғылықты мекенжайы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ облысы
_____________________ қаласы (ауданы) _________________________ ауылы
______________________ көшесі (шағын ауданы) _______ үй, ______ пәтер
Банк деректемелері:
Банк атауы __________________________________________________________
Банк шотының № ______________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы, карточкалық шот (қажеттісінің астын сызу)
Маған _______________________________________________________________
(еңбек ету қабілетінен айырылу* жағдайына, асыраушысынан айырылу
жағдайына*, жұмысынан айырылу жағдайына, жүктілікке және босануға
байланысты табысынан айырылу жағдайына, жаңа туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты табысынан айырылу жағдайына, бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына
төленетін әлеуметтік төлемдер – қажеттісін жазу) тағайындауды сұраймын

1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) ____________________________________________________________
5) ____________________________________________________________
6) ____________________________________________________________
7) ____________________________________________________________
(указать документы, представляемые в соответствии со статьями 21222323-123-2 Закона Республики Казахстан «Об обязательном социальном страховании»).
Имеются дети (умершего) в другой семье: да/нет (ненужное вычеркнуть).
Обо всех изменениях, влекущих изменения размера социальной выплаты, а также изменении места жительства (в т.ч. выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщать в отделение центра в течение 10 рабочих дней.
Несу правовую ответственность за подлинность документов, представленных в отделение центра.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
п/п
Наименование документа
Количество листов в
документе
Примечание
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения социальных выплат из Государственного фонда социального страхования.
Контактные данные заявителя:
Телефон _______________ мобильный ________________ E-маіl ___________
дата подачи заявления: «__» __________ 20__ г. Подпись заявителя ____
Заявление гр. _______________________________________________________
зарегистрировано за № _____ Дата принятия документов ---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление от _____ с прилагаемыми документами принято, дата регистрации заявления: «__» __________ 20 __ г.
В случаях выявления отсутствия документа (документов), необходимого для назначения социальной выплаты, срок оказания государственной услуги продлевается в соответствии с действующим законодательством
_____________________________________________________________________
Ф.И.О., должность и подпись лица, принявшего документы
Обо всех изменениях, влекущих изменение размера социальной выплаты, а также об изменении места жительства (в т.ч. выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в отделение ЦОНа.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных документов
Ф.И.О. заявителя и подпись __________________________________
Примечание.
* При заявлении на социальную выплату на случаи утраты трудоспособности или потери кормильца указать степень утраты общей трудоспособности или количество иждивенцев.
Приложение 2
к Правилам исчисления
(определения), назначения,
перерасчета и повышения
размеров социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
Форма
Код района ________________
Департамент по контролю и
социальной защите
по _______________________ области
(городу)
Заявление
От ____________________________________________________________
(Ф. И. О. заявителя)
Дата рождения «__» ______ 19 __ г., проживающего (-ей) по
адресу: _____________________________________________________________
Прошу произвести перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами в связи с ___________________
_____________________________________________________________________
(осложненными родами или рождением двух и более детей –
нужное прописать)
Прилагаю: лист временной нетрудоспособности по беременности и родам, подтверждающий осложненные роды или рождение двух и более детей.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения социальных выплат из Государственного фонда социального страхования.
Дата подачи _________ Подпись заявителя ____________
Заявление гр. ______________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято «__» _______ 20 __ г. № ________
Ф.И.О., должность и подпись лица, принявшего документы: ____
_____________________________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование
документа
Количество
листов в документе
Примечание
_____________________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гр. ___________________________________________
Зарегистрировано за № ___ Дата принятия документов ______
Дата принятия решения ___________________________________
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы: ________
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения), назначения,
перерасчета и повышения
размеров социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
Форма
СПРАВКА
с места работы о доходах за последние двенадцать календарных месяцев
перед наступлением социального риска
Наименование плательщика ______________________________________
Бизнес-идентификационный номер (БИН) или индивидуальный идентификационный номер (ИИН) и местонахождение плательщика социальных отчислений _______________________________________________
Ф.И.О. работника ____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) работника ________
Период
(месяц и год)
Сумма заработка
(дохода)
Сумма социальных отчислений, тенге
Примечание
начисленная
уплаченная
1
2
3
4
5
Итого
Всего за _____________ месяцев ________________ тенге
(сумма прописью)
Основание: ____________________________________________________
(документы, послужившие основанием для выдачи справки)
Руководитель ____________
(подпись)
Главный бухгалтер _________
(подпись)
______________________
Ф.И.О.
______________________
Ф.И.О.
Дата выдачи: «__» __________ 20 __ год
Приложение 4
к Правилам исчисления
(определения), назначения,
перерасчета и повышения
размеров социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
Форма
Дело получателя социальных выплат
Дело получателя социальных выплат №
Республика Казахстан
Область
Город (район)
Телефон
Вид выплаты
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Филиал банка
Отделение связи №
График выплаты
Отметки о принятии и снятии с учета
Принять на учет с « __ » ______20__ г.         Вид выплаты __________________
Размер выплаты _______ тенге /__________/
Количество листов в деле ________
M.Ш. Начальник отделения  ___________________________
Снять с учета с «__» _____ 20__ г.
Размер выплаты _________ тг.
Количество листов в деле ___________
М.Ш. Начальник отделения ________________
Вид выплаты _____________________
Выплачено по __ _________ 20__ г.
Причина __________________________
Принять на учет с «__» _____ 20__ г.   Вид выплаты _________________
Размер выплаты _______ тенге /___________/
Количество листов в деле _______         /
М.Ш. Начальник отделения _________________
Снять с учета с «__» _____ 20__ г.
Размер выплаты _________ тг.
Количество листов в деле___________
М.Ш. Начальник отделения ________________
Вид выплаты _____________________
Выплачено по __ _________ 20__ г.
Причина __________________________
Отметки о проведении инвентаризации
______ листов (дата, подпись, должность)  _______ листов (дата, подпись, должность)
______ листов (дата, подпись, должность)  _______ листов (дата, подпись, должность)
______ листов (дата, подпись, должность)  _______ листов (дата, подпись, должность)
______ листов (дата, подпись, должность)  _______ листов (дата, подпись, должность)
______ листов (дата, подпись, должность)  _______ листов (дата, подпись, должность)
______ листов (дата, подпись, должность)  _______ листов (дата, подпись, должность)
Отметки о проверке дел
(дата, подпись, должность)
Представитель
(дата, подпись, должность)
Представитель
(дата, подпись, должность)
Представитель
(дата, подпись, должность)
Представитель
(дата, подпись, должность)
Представитель
(дата, подпись, должность)
Представитель
(дата, подпись, должность)
Представитель
(дата, подпись, должность)
Представитель
(дата, подпись, должность)
Представитель
(дата, подпись, должность)
Представитель
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения), назначения,
перерасчета и повышения
размеров социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
Форма
Код _________________
Область (город) __________
РЕШЕНИЕ № ______
от «__» __________ 20__ г.
Департамента по контролю и социальной защите
по ________________ области (городу)
о назначении (перерасчете) или отказе в назначении
социальной выплаты
на случай утраты трудоспособности
1. Назначить в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан «Об обязательном социальном страховании»:
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) ________________________________________
Дата рождения _______________________ пол _____________________
(число, месяц, год)            (жен., муж.)
Адрес места жительства ________________________________________
Удостоверение личности (паспорт) №    от «__» ________ 20__ г.
Кем выдан _____________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Дата обращения: ____________ 20__ г.
Учтен среднемесячный доход с ______ 20__ г. по ______ 20__ г.
________________________________________ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату «__» ____ 20_ г.
Степень утраты общей трудоспособности _____ %
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на «__» __________ 20__ г. ___ мес.
Размер ежемесячной социальной выплаты с «__» _______ 20__ г. по  «__» ______ 20__ г. в сумме
__________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)

1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) ____________________________________________________________
5) ____________________________________________________________
6) ____________________________________________________________
7) ____________________________________________________________
(«Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасы
Заңының 21222323-123-2-баптарына сәйкес ұсынылатын құжаттарды
көрсету керек).
Басқа отбасында (қайтыс болған адамның) балалары бар: иә/жоқ
(қажет емесін сызып тастау).
Әлеуметтік төлемдер мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғуы мүмкін
барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің, (оның ішінде
Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге кету) сауалнама
деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы орталықтың
бөлімшесіне 10 күн ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Орталықтың бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы үшін
құқықтық жауапкершілікті мойныма аламын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемдер
тағайындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге келісемін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ____________ ұялы телефоны ______________ Е-маil ___________
өтініш берілген күн: 20 __ ж. «__» _____ Өтініш берушінің қолы ______
Азамат (ша) _________________________________________________ өтініші
№ _________ тіркелді. Құжаттар қабылданған күн
_____________________________________________________________________
(қию сызығы)
Азамат (ша) _________________ өтініші қоса берілген құжаттармен
бірге қабылданды, өтініштің тіркелген күні: 20 __ ж. «__» ___________
__________________________ әлеуметтік төлемін тағайындау үшін қажетті
құжаттың (құжаттардың) жоқ екені анықталған жағдайларда, мемлекеттік
қызмет көрсету мерзімі қолданыстағы заңнамаға сәйкес ұзартылады.
_____________________________________________________________________
құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы
_____________ әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғуы мүмкін
барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығу), сауалнама деректерінің,
банк деректемелерінің өзгеруі туралы ТҚО хабарлауға міндеттенемін.
Дәйексіз мәліметтер мен жасанды құжаттарды ұсыну үшін
жауапкершілік туралы ескертілді.
Өтініш берушінің Т.А.Ә. және қолы _____________________________
Ескертпе:
* еңбек ету қабілетінен айырылған немесе асыраушысынан
айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемге өтініш берген
кезде жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін немесе
асырауындағылардың санын көрсету.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдердің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, қайта есептеу және арттыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
__________________ облысы (қаласы)
бойынша Бақылау және халықты
әлеуметтік қорғау департаменті
Өтініш
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
Туған күні «__» ______ 19 ___ ж. тұрғылықты мекенжайы: ______________
Маған _______________________________________________________________
(ауыр босануыма немесе екі және одан көп бала тууыма
_____________________________________________________________________
байланысты – қажетін жазу)
жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда
берілетін әлеуметтік төлемді қайта есептеуді жүргізуді сұраймын.
Ауыр босанғанымды немесе екі одан көп бала туғанымды растайтын
жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын қоса
беріп отырмын.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемдер
тағайындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге келісемін.
Өтініш берілген күн ________ Өтініш берушінің қолы ____________
Азамат (ша) _________________________________________________ өтініші
(өтініштің құжаттармен бірге қабылданған күні)
20__ ж. «__» _______ № _________________________ қабылданды.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:
_____________________________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
_____________________________________________________________________
(қию сызығы)
Азамат (ша) ___________________________________________ өтініші
№ ______________ тіркелді, құжаттар қабылданған күн _________________
Шешім қабылданған күн ________________
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы: ___________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдердің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, қайта есептеу және арттыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әлеуметтік қатердің басталуы алдындағы соңғы күнтізбелік он екі
айдағы табысы туралы жұмыс орнынан берілетін
АНЫҚТАМА
Төлеушінің атауы ____________________________________________________
Әлеуметтік аударымдарды төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
немесе жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) және орналасқан жері
_____________________________________________________________________
Қызметкердің Т.А.Ә. _________________________________________________
Қызметкердің жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ________________________
Кезең (ай және жыл)
Жалақы (табыс) сомасы
Әлеуметтік аударымдардың сомасы, теңге
Ескертпе
аударылған
төленген
1
2
3
4
5
Жиыны:
Барлығы _________ айда __________________________________ теңге
(сомасы жазумен)
Негіздеме: ____________________________________________________
(анықтама беру үшін негіздеме болған құжаттар)
Мөр        Басшы ________________   _________________________________
орны                 (қолы)                  (Т.А.Ә.)
Бас бухгалтер _________  _________________________________
(қолы)           (Т.А.Ә.)
Берілген күні: 20__ жылғы «__» _______________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдердің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, қайта есептеу және арттыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Әлеуметтік төлемдер алушының ісі
Әлеуметтік төлемдер алушының ісі №
Қазақстан Республикасы
Облыс
Қала (аудан)
Телефон
Төлем түрі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Банк филиалы
Байланыс бөлімшесінің №
Төлеу кестесі
Есепке қабылдау және есептен шығару туралы белгілер
Есепке 20__ ж. «___» ______ қабылдансын. Төлем түрі ____________
Төлем мөлшері _________ теңге/_________________________________/
Істегі парақтардың саны _______________________________________
М.О. Бөлімше бастығы __________________________________________
Есептен 20__ ж. «___» ______ шығарылсын. Төлем түрі ____________
Төлем мөлшері ________ теңге 20__ ж. «__» _______ дейін төленді.
Істегі парақтардың саны ___________ Себебі _____________________
М.О. Бөлімшенің бастығы ________________________________________
Есепке 20__ ж. «___» ______ қабылдансын. Төлем түрі ____________
Төлем мөлшері ________ теңге/__________________________________/
Істегі парақтардың саны _______________________________________
М.О. Бөлімшенің бастығы ________________________________________
Есептен 20__ ж. «___» _______ шығарылсын. Төлем түрі ___________
Төлем мөлшері _______ теңге 20__ ж. «___» _______ дейін төленді.
Істегі парақтардың саны __________ Себебі ______________________
М.О. Бөлімшенің бастығы ________________________________________
Түгендеу жүргізу туралы белгілер
____ парақ (күні, қолы, лауазымы) _____ парақ (күні, қолы, лауазымы)
____ парақ (күні, қолы, лауазымы) _____ парақ (күні, қолы, лауазымы)
____ парақ (күні, қолы, лауазымы) _____ парақ (күні, қолы, лауазымы)
____ парақ (күні, қолы, лауазымы) _____ парақ (күні, қолы, лауазымы)
____ парақ (күні, қолы, лауазымы) _____ парақ (күні, қолы, лауазымы)
____ парақ (күні, қолы, лауазымы) _____ парақ (күні, қолы, лауазымы)
Істерді тексеру туралы белгілер
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Өкіл
(күні, қолы, лауазымы)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдердің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, қайта есептеу және арттыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
_________________________ облысы (қаласы) бойынша Бақылау және
әлеуметтік қорғау департаментінің еңбек ету қабілетінен айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу)
немесе тағайындаудан бас тарту туралы
20__ жылғы «___» ___________
№ ________ ШЕШІМІ
1. «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасы
Заңының 21-бабына сәйкес тағайындалсын:
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған жылы ________________________ жынысы __________________________
(күні, айы, жылы)                  (әйел, ер)
Тұрғылықты мекенжайы ________________________________________________
Жеке куәлігі (паспорт) № _______________ 20__ ж. «__» _______________
Кім берген __________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Өтініш берілген күні: 20___ ж. «___» ________________________________
20__ ж. «__» ________ бастап 20__ ж. «__» ______ қоса алғанда _______
теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлем алу құқығы пайда болған күн 20__ ж. «___» __________
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі ______________________ %
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жалпы қатысу өтілі
20 __ ж. «___» ________________ ай
Ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері 20__ ж. «___» ___________ бастап
20 __ ж. _______ қоса алғанда ______________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)

2. Отказать в назначении социальной выплаты
_____________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ____________________________ (Ф.И.О.)
Руководитель управления (отдела) _____________________ (Ф.И.О.)
Специалист ___________________________________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала центра ______________________________ (Ф.И.О.)
Специалист филиала центра ___________________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения центра ___________________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения центра __________________________ (Ф.И.О.)
Приложение 6
к Правилам исчисления
(определения), назначения,
перерасчета и повышения
размеров социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
Форма
Код _________________
Область (город) __________
РЕШЕНИЕ № ______
от «__» __________ 20__ г.
Департамента по контролю и социальной защите
по _________ области (городу) о назначении
(перерасчете) или отказе в назначении
социальной выплаты на случай потери кормильца
1. Назначить в соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан «Об обязательном социальном страховании»:
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) ________________________________________
Дата рождения _______________________ пол _____________________
(число, месяц, год)            (жен., муж.)
Адрес места жительства _______________________________________
Удостоверение личности (паспорт) №      от «__» _______ 20__ г.
Кем выдан _____________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Дата обращения: «__» ________ 20__ г.
Дата возникновения права на социальную выплату «__» ______ 20__ г.
Общее количество иждивенцев ___________________________________
Стаж участия умершего кормильца в системе обязательного социального страхования на «__» __________ 200__ г. _____ мес.
Учтен среднемесячный доход с ______ 20__ г. по ______ 20__ г. _________________________________________________________ тенге.
Общий размер социальной выплаты в сумме
_____________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
с ______ 20__ г. по _______ 20__ г.
В том числе размер социальной выплаты
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. основного получателя, адрес)
__________________________ на ____________________ иждивенцев
(сумма цифрами и прописью)
Иждивенцы 1. __________________________________________________

2. __________________________________________________________________
(себебін көрсету)
_______________ бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Департаменттің басшысы ____________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарманың (бөлімінің) басшысы ___________________ (Т.А.Ә.)
Маман _____________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешім жобасын даярлаған:
Орталық филиалының директоры ______________________ (Т.А.Ә.)
Орталық филиалының маманы _________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің басшысы ______________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің маманы _______________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдердің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, қайта есептеу және арттыру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Коды ________________
__________ облысы (қаласы)
_________________ облысы (қаласы) бойынша Бақылау және әлеуметтік
қорғау департаментінің асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін
әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан
бас тарту туралы
20__ жылғы «___» ____________
№ _________ ШЕШІМІ
1. «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасы
Заңының 22-бабына сәйкес тағайындалсын:
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған жылы _______________________ жынысы ___________________________
(күні, айы, жылы)               (әйел, ер)
Тұрғылықты мекенжайы ________________________________________________
Жеке куәлігі (паспорт) № ______________ 20__ж. «__» _________________
Кім берген __________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Өтініш берілген күні: 20 __ ж. «___» ________________________________
Әлеуметтік төлем алуға құқық туындаған күн: 20__ ж. «___» ___________
Асырауындағы адамдардың жалпы саны __________________________________
Қайтыс болған асыраушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне
қатысу өтілі 20__ ж. «___» ________ ________ ай
20__ ж. ____ бастап 20__ ж. ____ қоса алғанда ____ теңге орташа айлық
табысы ескеріледі.
Әлеуметтік төлемнің жалпы мөлшері 20 __ ж.___ бастап 20 ___ ж. ______
қоса алғанда _______________________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Оның ішінде
_____________________________________________________________________
(негізгі алушының Т.А.Ә., мекенжайы)
асырауындағы ________________ адамға ________________________________
(сомасы сандармен және жазбаша)
әлеуметтік төлем мөлшері.
Асырауындағы адамдар:
1. __________________________________________________________________

2. __________________________________________________
2. Выделить долю с __________ 20__ г. по __________ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. долевого получателя)
в размере социальной выплаты с ______ 20__ г. по ______ 20__ г.
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
на иждивенцев (Ф.И.О.) ______________________________________
Продолжать по числу выделенных долей
3. Отказать в назначении социальной выплаты ___________________
(указать причину)
Руководитель департамента ____________________________ (Ф.И.О.)
Руководитель управления (отдела) _____________________ (Ф.И.О.)
Специалист ___________________________________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала центра ______________________________ (Ф.И.О.)
Специалист филиала центра ____________________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения центра ___________________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения центра __________________________ (Ф.И.О.)
Приложение 7
к Правилам исчисления
(определения), назначения,
перерасчета и повышения
размеров социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
Форма
Код _________________
Область (город) __________
РЕШЕНИЕ № ______
от «__» __________ 20__ г.
Департамента по контролю и социальной защите
по ______ области (городу) о назначении
или отказе в назначении социальной выплаты
на случай потери работы
1. Назначить в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан «Об обязательном социальном страховании»:
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) ________________________________________
Дата рождения _______________________ пол _____________________
(число, месяц, год)            (жен., муж.)
Адрес места жительства ________________________________________
Удостоверение личности (паспорт) № от «__» __________ 20__ г.
Кем выдан _____________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Дата возникновения права на социальную выплату «__» ______ 20__ г.
Дата обращения: ____________ 20__ г.
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на «__» __________ 20__ г.________ мес.
Учтен среднемесячный доход с ________ 20 ___ г. по ________ 20 ___ г. ____________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с «__» __________ 200 __ г. по «__» __________ 20 __ г. ____________________________________ в сумме
_____________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Социальная выплата назначена на
_____________________________________________________________ месяцев
(количество месяцев)

2. __________________________________________________________________
2. 20__ ж. «__» _______ бастап 20__ж. «__» __________ қоса алғанда
_____________________________________________________________________
(үлес алушының Т.А.Ә.)
20__ж. ____________ бастап 20__ж. ____________ қоса алғанда
____________________________ теңге әлеуметтік төлем мөлшерінде
(сома сандармен және жазбаша)
асырауындағы _____ адамға бөлінсін.
Бөлінген үлестер саны бойынша жалғастыру
3. __________________________________________________________________
(себебін көрсету)
бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Департаменттің басшысы ____________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарманың (бөлімінің) басшысы ___________________ (Т.А.Ә.)
Маман _____________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешім жобасын даярлаған:
Орталық филиалының директоры ______________________ (Т.А.Ә.)
Орталық филиалының маманы _________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің басшысы ______________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің маманы _______________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдердің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, қайта есептеу және арттыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Коды ________________
___________ облысы (қаласы)
_________________________ облысы бойынша Бақылау және әлеуметтік
қорғау департаментінің жұмысынан айырылған жағдайда төленетін
әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе
тағайындаудан бас тарту туралы
20__жылғы «___» _____________
№ ___________ ШЕШІМІ
1. «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес тағайындалсын:
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған жылы ___________________ жынысы _______________________________
(күні, айы, жылы)                 (әйел, ер)
Тұрғылықты мекенжайы ________________________________________________
Жеке куәлігі (паспорт) № ____________ 20__ ж. «__» __________________
Кім берген __________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Әлеуметтік төлем алуға құқық туындаған күн 20__ ж. «___» ____________
Өтініш берілген күн: 20__ ж. «___» _______________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жалпы қатысу өтілі 20__ ж.
«___» ______________________ ай
20__ ж. _________ бастап 20__ ж. _________ қоса алғанда _____________
теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ ж. ____________ бастап 20__ ж.
қоса алғанда ____________________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Әлеуметтік төлем ____________________________ айға тағайындалды.
(айлар саны)

2. Отказать в назначении социальной выплаты ___________________
(указать причину)
Руководитель департамента ____________________________ (Ф.И.О.)
Руководитель управления (отдела) _____________________ (Ф.И.О.)
Специалист ___________________________________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала центра ______________________________ (Ф.И.О.)
Специалист филиала центра ____________________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения центра ___________________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения центра __________________________ (Ф.И.О.)
Приложение 8
к Правилам исчисления
(определения), назначения,
перерасчета и повышения
размеров социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
Форма
Код _________________
Область (город) __________
РЕШЕНИЕ № ______
от «__» __________ 20__ г.
Департамента по контролю и социальной защите
по ______ области (городу) о назначении
или отказе в назначении социальной выплаты
на случаи потери дохода в связи с беременностью
и родами, усыновлением (удочерением)
новорожденного ребенка (детей)
1. Назначить в соответствии со статьей 23-1 Закона Республики Казахстан «Об обязательном социальном страховании»:
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) ________________________________________
Дата рождения _______________________ пол _____________________
(число, месяц, год)            (жен., муж.)
Адрес места жительства ________________________________________
Удостоверение личности (паспорт) № _____ от «__» ______ 20__ г.
Кем выдан _____________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Дата обращения: ____________ 20__ г.
Дата возникновения права на социальную выплату «__» ______ 20__ г.
Количество дней нетрудоспособности, указанных в листе временной трудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению) новорожденного ребенка (детей)
____________________________________________________________________
Учтен среднемесячный доход с ______ 20__ г. по ______ 20__ г.
______________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с «__» _________ 20__ г. по «__» __________ 20__ г. в сумме __________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Доплата за осложненные роды или рождение двух и более детей с «__» ________ 20__ г. по «__» __________ 20__ г.
в сумме _____________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)

2. __________________________________________________________________
(себебін көрсету)
______________ бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Департаменттің басшысы ____________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарманың (бөлімінің) басшысы ___________________ (Т.А.Ә.)
Маман _____________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешім жобасын даярлаған:
Орталық филиалының директоры ______________________ (Т.А.Ә.)
Орталық филиалының маманы _________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің басшысы ______________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің маманы _______________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдердің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, қайта есептеу және арттыру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы)
___________________ облысы (қаласы) бойынша Бақылау және әлеуметтік
қорғау департаментінің жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы
(балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда
төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе
тағайындаудан бас тарту туралы
20__ жылғы «___» ____________
№ ___________ ШЕШІМІ
1. «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-1-бабына сәйкес тағайындалсын:
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған жылы ____________________ жынысы ______________________________
(күні, айы, жылы)                  (әйел, ер)
Тұрғылықты мекенжайы ________________________________________________
Жеке куәлігі (паспорт) № _____________ 20__ ж. «___» ________________
Кім берген __________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Өтініш берілген күн: 20__ ж. «___» __________________________________
Әлеуметтік төлем алуға құқық туындаған күн __________________________
Жүктілік және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу
бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағында көрсетілген, еңбек
етуге қабілетсіз күнде саны _________________________________________
20___ж. «___» ______ бастап 20__ж. «__» _______ қоса алғанда
_______________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлем мөлшері 20__ ж. ___________________________ бастап
20__ж. «__» ________ қоса алғанда ____________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
Ауыр босануына немесе екі және одан да көп бала тууына қосымша ақы
20__ ж. «___»______бастап 20__ ж. «___»______________ қоса алғанда
__________________________________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)

1. Выделить долю с «__» __________ 20__ г. по «__» __________ 20__ г.
Гражданину (-ке) ____________________________________________________
(Ф.И.О. долевого получателя социальной выплаты)
в размере социальной выплаты с «__» _______ 20__ г. по «__» ________ 20__ г. _____________________________________________ тенге
(сумма прописью)
на ___________________________ иждивенцев
2. Выделить долю с «__» __________ 20__ г. по «__» ____________ 20__ г. гр.__________________________________________________________
(Ф.И.О. долевого получателя социальной выплаты)
в размере социальной выплаты с «__» _______ 20__ г. по «__» _______ 20__ г.
__________________ тенге ______________ на_________ иждивенцев
(сумма прописью)
Продолжать по числу выделенных долей
_____________________________________________________________________
Руководитель департамента ____________________________ (Ф.И.О.)
Руководитель управления (отдела) _____________________ (Ф.И.О.)
Специалист ___________________________________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала центра ______________________________ (Ф.И.О.)
Специалист филиала центра ____________________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения центра ___________________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения центра __________________________ (Ф.И.О.)

1. Азамат (ша) ______________________________________________________
(әлеуметтік төлемді үлестеп алушының Т.А.Ә.)
асырауындағы __________________ адамға 20__ж. «__»____________ бастап
20__ ж. «___» ___________ қоса алғанда әлеуметтік төлем
________________________________________ теңге мөлшерінде
(сомасы жазбаша)
20__ж. «__» _____ бастап 20__ж. «__» _______ дейін үлес бөлінсін.
2. Азамат (ша) ______________________________________________________
(әлеуметтік төлемді үлестеп алушының Т.А.Ә.)
асырауындағы _______________ адамға 20__ ж. «___» ____________ бастап
20__ж. «___» ______ дейін әлеуметтік төлем ____________________ теңге
(сомасы жазбаша)
мөлшерінде 20__ ж. «__» ______ бастап 20__ ж. «__» ______ дейін үлес бөлінсін.
Бөлінген үлестер саны бойынша жалғастыру
____________________________________________________________________
Департаменттің басшысы __________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарманың (бөлімінің) басшысы _________________________ (Т.А.Ә.)
Маман ___________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешім жобасын даярлаған:
Орталық филиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық филиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің басшысы ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің маманы _____________________________ (Т.А.Ә.)