Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности лакокрасочных материалов и растворителей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1398.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования к безопасности лакокрасочных материалов и растворителей".
2. Центральным и местным исполнительным органам привести в соответствие с настоящим постановлением ранее принятые нормативные правовые акты.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2007 года N 1398
Технический регламент
"Требования к безопасности лакокрасочных материалов и растворителей"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "О безопасности лакокрасочных материалов и растворителей" (далее - технический регламент) разработан в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и Законов Республики Казахстан: от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", от 22 декабря 1996 года "О пожарной безопасности", от 3 апреля 2002 года " О промышленной безопасности на опасных производственных объектах", от 4 декабря 2002 года "О санитарно -эпидемиологическом благополучии населения", от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции".
2. Требования настоящего технического регламента распространяются на лакокрасочные материалы и растворители, являющиеся объектами технического регулирования: лаки, краски, эмали, грунтовки, шпатлевки, растворители и их отходы, классифицируемые в соответствии с кодами Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности. Перечень объектов технического регулирования установлен в приложении 1 к настоящему техническому регламенту.
2. Термины и определения
3. В настоящем техническом регламенте применяются термины, использованные в Законе Республики Казахстан "О техническом регулировании", а также следующие термины и определения:
1) химическое вещество - химическое соединение или смесь химических соединений, добываемых в природе или полученных промышленным путем;
2) вредное химическое вещество - химическое вещество, которое при контакте с организмом человека в случае нарушения требований безопасности может вызвать травмы, заболевания или отклонения в состоянии здоровья, обнаруживаемые современными методами как в период работы, так и в более отдаленные сроки жизни нынешнего и последующего поколений;

"Лак-бояу материалдары мен еріткіштер қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы N 1398 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Лак-бояу материалдары мен еріткіштер қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар бұрын қабылданған нормативтік құқықтық актілерді осы қаулыға сәйкес келтірсін.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап 6 ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1398 қаулысымен
бекітілген
"Лак-бояу материалдары мен еріткіштер қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолданылу саласы
1. Осы "Лак-бояу материалдары мен еріткіштер қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент (бұдан әрі - техникалық регламент) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексін, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексін және Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы, "Өрт қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 22 желтоқсандағы, "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі, "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы, "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңдарын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы техникалық регламенттің талаптары техникалық реттеу объектілері болып табылатын мына лак-бояу материалдары мен еріткіштерге: Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының кодтарына сәйкес жіктелетін лактар, бояулар, эмальдар, тығыздағыштар, бітегіштер, еріткіштер мен олардың қалдықтарына қолданылады. Техникалық реттеу объектілерінің тізбесі осы техникалық регламентке 1-қосымшада белгіленген.
2. Терминдер мен анықтамалар
3. Осы техникалық регламентте "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында пайдаланылған терминдер, сондай-ақ мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) химиялық зат - табиғатта өндірілген немесе өнеркәсіптік жолмен алынған химиялық қосылыс немесе химиялық қосылыстар қоспасы;
2) зиянды химиялық зат - қауіпсіздік талаптарын бұзған жағдайда адам организмімен жанасу кезінде жұмыс кезеңінде де қазіргі және одан кейінгі ұрпақ өмірінің барынша ұзақ мерзімінде де қазіргі заманғы әдістермен анықталатын жарақаттар, аурулар немесе денсаулық жағдайының ауытқуын, ауру тудыруы мүмкін химиялық зат;

3) лакокрасочный материал - смесь химических веществ в виде жидкости, пасты или порошка, которая после нанесения на поверхность образует лакокрасочное покрытие, обладающее защитными, декоративными или специальными техническими свойствами;
4) растворитель - химическое вещество или смесь химических веществ в виде жидкости, которая входит в состав лакокрасочного материала и применяется для регулирования его вязкости, растворения пигмента и/или связывания частиц материала;
5) водоразбавляемый лакокрасочный материал - лакокрасочный материал, растворителем которого является вода, вязкость которого регулируется применением воды;
6) водно-дисперсионный лакокрасочный материал - лакокрасочный материал на основе водных органических дисперсий;
7) органоразбавляемый лакокрасочный материал - лакокрасочный материал, растворителем которого является органическое вещество, вязкость которого регулируется применением органического растворителя;
8) порошковый лакокрасочный материал - лакокрасочный материал в виде порошка, не содержащий растворителя;
9) лак - лакокрасочный материал, который после нанесения на поверхность образует прозрачное лакокрасочное покрытие;
10) краска - лакокрасочный материал на основе растительных масел или полимеров, который после нанесения на поверхность образует полупрозрачное или непрозрачное лакокрасочное покрытие;
11) эмаль - лакокрасочный материал, который после нанесения на поверхность образует защитно-декоративное непрозрачное лакокрасочное покрытие;
12) грунтовка - лакокрасочный материал, который после нанесения непосредственно на поверхность образует защитное лакокрасочное покрытие;
13) шпатлевка - лакокрасочный материал в виде жидкости или пасты, который применяют для выравнивания поверхности;
14) ускоритель для лакокрасочного материала - химическое вещество, которое при введении в лакокрасочный материал ускоряет процесс его сушки;
15) отвердитель для лакокрасочного материала - химическое вещество, которое взаимодействует с лакокрасочным материалом и обеспечивает его сушку;
16) сиккатив для лакокрасочного материала - химическое вещество, которое взаимодействует с лакокрасочным материалом в присутствии кислорода воздуха и обеспечивает его сушку;
17) паспорт безопасности химической продукции - документ, содержащий сведения о характеристиках химической продукции и мерах по обеспечению безопасного обращения с ней;
18) взрывобезопасность лакокрасочных материалов и растворителей - состояние процессов хранения, перевозки, реализации, применения лакокрасочных материалов и растворителей, утилизации и (или) ликвидации их отходов, при котором исключается возможность взрыва или, в случае его возникновения, предотвращается воздействие на людей вызываемых взрывом опасных и вредных факторов и обеспечивается сохранение имущества;

3) лак-бояу материалы - үстіңгі бетіне жаққаннан кейін қорғаушы, әсемдік немесе арнайы техникалық қасиеттері бар лак-бояу жабынын түзетін сұйық паста немесе ұнтақ түріндегі химиялық заттар қоспасы;
4) еріткіш - лак-бояу материалы құрамына кіретін және оның тұтқырлығын реттеу, пигментті еріту және/немесе материал бөлшектерін байланыстыру үшін қолданылатын сұйықтық түріндегі химиялық зат немесе химиялық заттар қоспасы;
5) су қосатын лак-бояу материалы - еріткіші су болып табылатын, тұтқырлығы суды қолданумен реттелетін лак-бояу материалы;
6) су-дисперсиялық лак-бояу материалы - су органикалық дисперсиялар жөніндегі лак-бояу материалы;
7) органикалық еритін лак-бояу материалы - еріткіші органикалық зат болып табылатын, тұтқырлығы органикалық еріткішті қолданумен реттелетін лак-бояу материалы;
8) ұнтақты лак-бояу материалы - құрамында еріткіш жоқ, ұнтақ түріндегі лак-бояу материалы;
9) лак - үстіңгі бетіне жаққаннан кейін мөлдір лак-бояу жабынын түзетін лак-бояу материалы;
10) бояу - үстіңгі бетіне жаққаннан кейін жартылай мөлдір немесе мөлдір емес лак-бояу жабынын түзетін, өсімдік майлары немесе полимерлер жөніндегі лак-бояу материалы;
11) эмаль - үстіңгі бетіне жаққаннан кейін қорғаушы-әсемдік мөлдір емес лак-бояу жабынын түзетін лак-бояу материалы;
12) бітегіш - үстіңгі бетіне жаққаннан кейін қорғайтын лак-бояу жабынын түзетін лак-бояу материалы;
13) тығыздағыш - үстіңгі бетті түзеу үшін қолданылатын, сұйық немесе паста түріндегі лак-бояу материалы;
14) лак-бояу материалына арналған жылдамдатқыш - лак-бояу материалына енгізген кезде оның кебу процесін тездететін химиялық зат;
15) лак-бояу материалына арналған қатайтқыш - лак-бояу материалымен өзара әрекеттесетін және оның кебуін қамтамасыз ететін химиялық зат;
16) лак-бояу материалына арналған сиккатив - ауа оттегісінің қатысуымен лак-бояу материалымен өзара әрекеттесетін және оның кебуін қамтамасыз ететін химиялық зат;
17) химиялық өнімнің қауіпсіздік паспорты - химиялық өнімнің сипаттамалары және онымен жұмыс істеудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы мәліметтер қамтылған құжат;
18) лак-бояу материалдары мен еріткіштердің жарылыс қауіпсіздігі - ол кезде жарылыс мүмкіндігін болдырмайтын немесе ол туындаған жағдайда жарылыстан пайда болған қауіпті және зиянды факторлардың адамдарға әсерін болдырмайтын және мүлікті сақтау қамтамасыз етілетін лак-бояу материалдары мен еріткіштерін сақтау, тасымалдау, өткізу, қолдану, олардың қалдықтарын кәдеге жарату және (немесе) жою процестерінің жай-күйі;

19) пожарная безопасность лакокрасочных материалов и растворителей - состояние процессов хранения, перевозки, реализации, применения лакокрасочных материалов и растворителей, утилизации и (или) ликвидации их отходов, при котором исключается возможность возникновение пожара или, в случае его возникновения, предотвращается воздействие на людей вызываемых пожаром опасных и вредных факторов и обеспечивается сохранение имущества;
20) химическая безопасность лакокрасочных материалов и растворителей - отсутствие вредного воздействия лакокрасочных материалов и растворителей на жизнь и здоровье людей, а также на окружающую среду, в том числе животных и растения;
21) предельно допустимая концентрация - максимальное количество вредного химического вещества в единице объема, которое при ежедневном воздействии в течение длительного времени не оказывает вредного воздействия на организм людей, обнаруживаемого современными методами исследований; является гигиеническим критерием при оценке санитарно-эпидемиологического состояния окружающей среды (воздуха рабочей зоны и населенных пунктов, водных объектов и почвы);
22) летучее органическое соединение в лакокрасочном материале и растворителе - химическое вещество, присутствующее в лакокрасочном материале, самопроизвольно испаряющееся при определенных значениях температуры и давления атмосферы;
23) содержание летучих органических соединений - масса летучих органических соединений, выраженная в граммах на литр (г/л);
24) токсичность лакокрасочного материала и растворителя - совокупность свойств, внутренне присущих химическим веществам, входящим в состав лакокрасочного материала и растворителя, характеризующих способность химических веществ оказывать вредное воздействие, которое проявляется только при контакте с живым организмом;
25) сенсибилизирующее действие - действие, вызванное явлением повышенной чувствительности организма человека к воздействию химических веществ и ведущее к развитию аллергических заболеваний, оказывающее вредное воздействие на окружающую среду;
26) мутагенное действие - способность химических веществ вызывать изменения на генетическом уровне у людей, животных, растений;
27) канцерогенное действие - способность химических веществ при воздействии на организм человека вызывать появление злокачественных или доброкачественных образований;
28) эмбриотропное действие - способность химических веществ, вызывать гибель эмбриона людей, животных и семян растений;
29) гонадотропное действие - способность химических веществ оказывать вредное воздействие на репродуктивную функцию людей, животных и растений;

19) өрт қауіпсіздігі - ол кезде өрттің пайда болу мүмкіндігін болдырмайтын немесе ол туындаған жағдайда өрттен пайда болған қауіпті және зиянды факторлардың адамдарға әсерін болдырмайтын және мүлікті сақтау қамтамасыз етілетін лак-бояу материалдары мен еріткіштерін сақтау, тасымалдау, іске асыру, қолдану, олардың қалдықтарын кәдеге жарату және (немесе) жою процестерінің жай-күйі;
20) лак-бояу материалдары мен еріткіштердің химиялық қауіпсіздігі - лак-бояу материалдары мен еріткіштердің адам өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ қоршаған ортаға, оның ішінде жануарлар мен өсімдіктерге зиянды әсерінің болмауы;
21) шектік рұқсат етілетін концентрация - ұзақ уақыт бойы күнделікті әсер ету кезінде адам организміне зиянды әсер етпейтін қазіргі заманғы зерттеу әдістерімен табылатын, көлем бірлігіндегі зиянды химиялық заттың ең үлкен мөлшері; ол қоршаған ортаның санитарлық-эпидемиологиялық жағдайын (жұмыс аймағының және елді мекендердің ауасын, су объектілері мен топырақты) бағалау кезінде гигиеналық өлшем болып табылады;
22) лак-бояу материалындағы және еріткіштегі ұшпа органикалық қосылыс - лак-бояу материалында бар, атмосфераның температурасы мен қысымының белгілі бір мәндерінде өздігінен буланатын химиялық зат;
23) ұшпа органикалық қосылыстардың болуы - литрге граммен көрсетілетін (г/л) ұшпа органикалық қосылыстардың салмағы;
24) лак-бояу материалы мен еріткіштің уыттылығы - лак-бояу материалы мен еріткішінің құрамына кіретін химиялық заттарға іштей тән, тірі организммен байланысқа түскен кезде ғана пайда болатын химиялық заттардың зиянды әсер көрсету қабілетін сипаттайтын қасиеттердің жиынтығы;
25) сенсибилизациялайтын әсер - адам организмінің химиялық заттар әсеріне жоғарғы сезімталдығы құбылысымен пайда болған және аллергиялық аурулардың дамуына әкелетін әрі қоршаған ортаға зиянды әсер тигізетін әсер;
26) мутагенді әсер - химиялық заттардың адамдарда, жануарларда, өсімдіктерде генетикалық деңгейде өзгерістер тудыратын қабілеті;
27) канцерогенді әсер - химиялық заттардың адам организміне әсер еткен кезде қатерлі ісік немесе қатерсіз ісік тудыратын қабілеті;
28) эмбриотроптық әсер - химиялық заттардың адамның, жануарлардың және өсімдіктер тұқымы эмбрионының өлуін тудыратын қабілеті;
29) гонадотроптық әсер - химиялық заттардың адамның, жануарлардың және өсімдіктердің ұрпақтану функциясына және өсімдіктерге зиянды әсер ету қабілеті;

30) тератогенное действие - способность химических веществ вызывать повреждение зародыша человека с возникновением аномалий и пороков развития и оказывающее вредное воздействие на окружающую среду;
31) кумулятивность - способность химических веществ накапливаться и оказывать суммирующее вредное воздействие на организм человека;
32) отходы - остатки лакокрасочных материалов и растворителей, которые образовались в процессе потребления, а также лакокрасочные материалы и растворители, утратившие свои потребительские свойства;
33) утилизация отходов лакокрасочного материала и (или) растворителя - деятельность заявителя или потребителя, связанная с использованием или переработкой отходов лакокрасочного материала и (или) растворителя;
34) ликвидация отходов лакокрасочного материала и растворителей - деятельность заявителя или потребителя, связанная с уничтожением или захоронением отходов лакокрасочного материала;
35) упаковка - потребительская или транспортная тара, обеспечивающая защиту лакокрасочного материала и растворителей от повреждения и потерь, а окружающую среду от загрязнений вредными химическими веществами;
36) окрашивание - нанесение лакокрасочного материала на поверхность;
37) заявитель - физическое или юридическое лицо, предоставившее продукцию для подтверждения соответствия;
38) поставщик продукции - физическое или юридическое лицо независимо от форм собственности, реализующее лакокрасочные материалы и растворители;
39) потребитель - физическое или юридическое лицо, приобретающее лакокрасочные материалы и растворители для непосредственного употребления (использования).
3. Условия обращения продукции на рынке
4. Лакокрасочные материалы и растворители должны соответствовать требованиям, установленными настоящим техническим регламентом.
5. Лакокрасочные материалы и растворители могут быть поставлены на рынок и реализованы только в том случае, если они не представляют опасности для здоровья людей при применении по назначению.
4. Требования к безопасности продукции
4.1. Общие требования
6. Безопасность лакокрасочных материалов и растворителей при производстве, хранении, перевозке, реализации, применении, утилизации и (или) ликвидации отходов должна быть достигнута за счет снижения уровня риска для жизни и здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, государственного имущества, охраны окружающей среды, жизни и здоровья животных и растений до допустимого уровня.
7. Для установления допустимого уровня риска производитель должен:
1) определить возможные группы потребителей лакокрасочных материалов и растворителей;

30) тератогендік әсер - химиялық заттардың адам ұрығын ауытқушылық пен даму кемшіліктерін тудыра отырып, оны жоюды тудыратын және қоршаған ортаға зиянды әсер ететін қабілеті;
31) кумулятивтілік - химиялық заттардың жиналу және адам организміне жиынтық зиянды әсер ету қабілеті;
32) қалдықтар - тұтыну процесінде пайда болған лак-бояу материалдары мен еріткіштерінің қалдықтары, сондай-ақ өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан лак-бояу материалдары мен еріткіштер;
33) лак-бояу материалының және (немесе) еріткіштің қалдықтарын кәдеге жарату - өтініш берушінің немесе тұтынушының лак-бояу материалының және (немесе) еріткіштің қалдықтарын пайдаланумен немесе қайта өңдеумен байланысты қызметі;
34) лак-бояу материалының және еріткіштердің қалдықтарын жою - өтініш берушінің немесе тұтынушының лак-бояу материалы қалдықтарын жоюмен немесе көмумен байланысты қызметі;
35) орама - лак-бояу материалын және еріткіштерді зақымдалудан және шығындалудан, ал қоршаған ортаны зиянды химиялық заттармен ластанудан қорғауды қамтамасыз ететін тұтынушылық немесе көліктік ыдыс;
36) бояу - лак-бояу материалын үстіңгі бетке жағу;
37) өтініш беруші - сәйкестікті растау үшін өнімді берген жеке немесе заңды тұлға;
38) өнім беруші - меншік нысанына қарамастан лак-бояу материалдары мен еріткіштерді өткізетін жеке немесе заңды тұлға;
39) тұтынушы - тікелей тұтыну (пайдалану) үшін лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сатып алатын жеке немесе заңды тұлға.
3. Өнімнің нарықта айналу жағдайы
4. Лак-бояу материалдары мен еріткіштер осы техникалық регламенттерде белгіленген талаптарға сәйкес болуға тиіс.
5. Лак-бояу материалдары мен еріткіштері, егер олар мақсаты бойынша қолдану кезінде адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіп төндірмеген жағдайда ғана нарыққа жеткізілуі және сатылуы мүмкін.
4. Өнімдердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар 4.1. Жалпы талаптар
6. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің қауіпсіздігі қалдықтарды өндіру, сақтау, тасымалдау, іске асыру, қолдану, кәдеге жарату және (немесе) жою кезінде азаматтардың өмірі мен денсаулығы, жеке және заңды тұлғалардың мүлкі, мемлекеттік мүлік үшін, қоршаған ортаны, жануарлардың өмірі мен денсаулығын және өсімдіктерді рұқсат етілген деңгейге дейін қорғау үшін қатер деңгейін төмендету есебінен қол жеткізілуі тиіс.
7. Қатердің рұқсат етілетін деңгейін белгілеу үшін өндіруші:
1) лак-бояу материалдары мен еріткіштерді тұтынушылардың ықтимал тобын айқындауы;

2) определить все виды возможного предсказуемого неправильного использования лакокрасочных материалов и растворителей;
3) предусмотреть возникновение опасности, при производстве, хранении, перевозке, реализации и применении лакокрасочных материалов и растворителей, утилизации и ликвидации отходов;
4) оценить риск, возникающий вследствие определенной опасности;
5) заменять наиболее опасные химические вещества в составе лакокрасочных материалов и растворителей на менее опасные химические вещества;
6) заменять органоразбавляемые лакокрасочные материалы и растворители на водоразбавляемые и порошковые лакокрасочные материалы и растворители;
7) применять защитные меры;
8) проводить обучение персонала безопасным методам и приемам труда;
9) сопровождать лакокрасочный материал и растворитель информацией о безопасном применении.
4.2. Требования взрывобезопасности и пожарной безопасности
лакокрасочных материалов и растворителей
8. Взрывоопасность и пожарная опасность лакокрасочных материалов и растворителей обусловлена физико-химическими свойствами и показателями химических веществ, входящих в их состав и способных вызывать возникновение взрыва и пожара.
9. В лакокрасочных материалах и растворителях должны применяться химические вещества с определенными показателями взрывоопасности и пожарной опасности.
10. При применении лакокрасочных материалов и растворителей в зданиях и сооружениях должны быть определены показатели взрывоопасности и пожарной опасности с учетом функционального назначения помещения.
11. Запрещается применять в лакокрасочных материалах и растворителях химические вещества, образующие взрывоопасные смеси.
12. Запрещается совместное хранение, перевозка и применение лакокрасочных материалов и растворителей, которые при взаимодействии друг с другом вызывают воспламенение, взрыв или образуют горючие газы.
13. Взрывобезопасность и пожарная безопасность при хранении, перевозке, реализации, применении лакокрасочных материалов и растворителей, утилизации и (или) ликвидации отходов должна обеспечиваться мерами, предотвращающими условия возникновения взрыва и пожара:
1) производитель должен предупредить потребителя о взрывоопасности и пожарной опасности лакокрасочных материалов и растворителей;
2) потребитель должен соблюдать требования по безопасному применению лакокрасочных материалов и растворителей, указанные заявителем в специально прилагаемой информации;
3) потребитель должен соблюдать требования и правила пожарной безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пожарной безопасности".

2) лак-бояу материалдары мен еріткіштерін ықтимал болжамды дұрыс пайдаланбаудың барлық түрлерін айқындауы;
3) лак-бояу материалдары мен еріткіштерін өндіру, сақтау, тасымалдау, өткізу және қолдану, қалдықтарды кәдеге жарату және жою кезінде пайда болатын қауіпті көздеуі;
4) белгілі бір қауіп салдарынан туындайтын қатерлерді бағалауы;
5) лак-бояу материалдары мен еріткіштері құрамындағы барынша қауіпті химиялық заттарды қауіптілігі аз химиялық заттарға ауыстыруы;
6) органикалық еритін лак-бояу материалдары мен еріткіштерін сумен еритін және ұнтақ лак-бояу материалдары мен еріткіштеріне ауыстыруы;
7) қорғау шараларын қолдануы;
8) персоналды қауіпсіз әдістер мен еңбек тәсілдеріне оқытуды жүргізуі;
9) лак-бояу материалы мен еріткішті қауіпсіз қолдану туралы ақпаратпен сүйемелдеуі тиіс.
4.2. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің жарылыс қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі талаптары
8. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің жарылыс қауіптілігі мен өрт қауіптілігі олардың құрамына кіретін және жарылыс пен өртті тудыруға қабілетті химиялық заттардың физикалық-химиялық қасиеттері мен көрсеткіштеріне байланысты.
9. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерде жарылыс қауіптілігі мен өрт қауіптілігінің белгілі бір көрсеткіштері бар химиялық заттар қолданылуы тиіс.
10. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерін ғимараттар мен құрылыстарда қолдану кезінде үй-жайдың функционалдық мақсатын есепке ала отырып, жарылыс қауіптілігі мен өрт қауіптілігінің көрсеткіштері айқындалуы тиіс.
11. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерде жарылыс қауіпті қоспалар құрайтын химиялық заттарды қолдануға тыйым салынады.
12. Бір-бірімен өзара әрекет еткен кезде тұтануды, жарылысты тудыратын немесе жанғыш газдарды құрайтын лак-бояу материалдары мен еріткіштерді бірге сақтауға, тасымалдауға және қолдануға тыйым салынады.
13. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сақтау, тасымалдау, өткізу, қолдану, қалдықтарды кәдеге жарату және (немесе) жою кезінде жарылыс қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі жарылыс және өрт туындау шарттарының алдын алатын мынадай шаралармен қамтамасыз етілуі тиіс:
1) өндіруші тұтынушыны лак-бояу материалдары мен еріткіштердің жарылыс қауіптілігі және өрт қауіптілігі туралы ескертуі тиіс;
2) тұтынушы өтініш берушінің арнайы қоса беріп отырған ақпаратында көрсеткен лак-бояу материалдары мен еріткіштерді қауіпсіз қолдану жөніндегі талаптарды сақтауы тиіс;
3) тұтынушы өрт қауіпсіздігі талаптары мен ережелерін "Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес сақтауы тиіс.

14. Для уменьшения риска возникновения взрыва и пожара должны предусматриваться мероприятия:
1) замена наиболее взрывоопасных и пожароопасных летучих органических соединений на менее опасные;
2) замена органоразбавляемых лакокрасочных материалов и растворителей водоразбавляемыми;
3) использованием лакокрасочных материалов и растворителей с высоким сухим остатком;
4) соблюдение требований пожарной безопасности.
15. В условиях промышленного применения лакокрасочных материалов и растворителей уменьшение риска возникновения взрыва и пожара должно достигаться следующими мерами и средствами:
1) использованием методов применения лакокрасочных материалов и растворителей, обеспечивающих максимально возможный уровень взрывобезопасности и пожарной безопасности;
2) механизацией и автоматизацией процессов применения лакокрасочных материалов и растворителей;
3) использованием оборудования во взрывозащищенном исполнении;
4) использованием искрогасителей, искроуловителей, огнезадерживающих, огнепреграждающих, пыле- и металлоулавливающих и противовзрывных устройств, систем защиты от статического электричества;
5) использованием системы вентиляции, предотвращающей образование пожаро- и взрывоопасных концентраций летучих органических соединений;
6) обеспечением эффективными средствами пожаротушения.
4.3. Требования химической безопасности лакокрасочных
материалов и растворителей
16. Обеспечение химической безопасности лакокрасочных материалов и растворителей достигается ограничением использования опасных химических веществ и (или) снижением их содержания в составе лакокрасочного материала и растворителя.
17. В составе лакокрасочного материала и растворителя следует использовать химические вещества, зарегистрированные в соответствии с Законом Республики Казахстан "О безопасности химической продукции".
18. Запрещается хранение, перевозка, реализация и применение лакокрасочных материалов и растворителей без наличия положительного санитарно-эпидемиологического заключения и паспорта безопасности химической продукции.
19. Запрещается использовать в составе лакокрасочных материалов и растворителей химические вещества с неизученным сенсибилизирующим действием.
20. Запрещается использовать в составе лакокрасочных материалов и растворителей летучие органические соединения: бензол, пиробензол, хлорированные углеводороды, метанол.
21. (Исключен постановлением Правительства РК от 16.01.2009 N 13 ).
22. Запрещается использовать в составе лакокрасочных материалов и растворителей химические вещества: ртуть, мышьяк и их соединения.

14. Жарылыс пен өрттің туындау қатерін азайту үшін:
1) барынша жарылыс қауіпі мен өрт қауіпі бар ұшпа органикалық қосылыстарды қауіптілігі аз қосылыстарға ауыстыру;
2) органикалық еритін лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сумен еритіндерге ауыстыру;
3) құрғақтылығы жоғары қалдығы бар лак-бояу материалдары мен еріткіштері пайдалану;
4) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау іс-шаралары көзделуі тиіс.
15. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді өнеркәсіптік қолдану жағдайларында жарылыс пен өрттің туындау қатерін азайту мынадай:
1) жарылыс қауіпсіздігінің және өрт қауіпсіздігінің барынша ықтимал деңгейін қамтамасыз ететін лак-бояу материалдары мен еріткіштерін қолдану әдістерін пайдаланатын;
2) лак-бояу материалдары мен еріткіштерді қолдану процестерін механикаландыратын және автоматтандыратын;
3) құрал-жабдықты жарылыстан қорғалған орындауда пайдаланатын;
4) ұшқын сөндіргіштерді, ұшқын тұтқыштарды, отты ұстайтын, отты тоқтататын, шаң- мен металл тұтқыш және жарылысқа қарсы құрылғылары, статикалық электрден қорғау жүйелерін пайдаланатын;
5) ұшпа органикалық қосылыстардың өрт- және жарылысқа қауіпті концентрацияларының құралуын алдын алатын желдеткіш жүйелерін пайдаланатын;
6) өрт сөндірудің тиімді құралдарымен қамтамасыз ететін шаралармен және құралдармен қол жеткізілуі тиіс.
4.3. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің химиялық қауіпсіздігі талаптары
16. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің химиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету қауіпті химиялық заттарды пайдалануды шектеу және (немесе) олардың лак-бояу материалы мен еріткіштің құрамында болуын азайту арқылы қол жеткізіледі.
17. Лак-бояу материалы мен еріткіш құрамында "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тіркелген химиялық заттарды пайдаланған жөн.
18. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді оң санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысыз және химиялық өнімнің қауіпсіздік паспортынсыз сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға тыйым салынады.
19. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің құрамында перделенбеген сенсибилизациялайтын әсері бар химиялық заттарды пайдалануға тыйым салынады.
20. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің құрамында: бензол, пиробензол, хлорланған көмір сутектері, метанол ұшпа органикалық түзілімдерді пайдалануға тыйым салынады.
21. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
22. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерінің құрамында сынап, тотыяйын және олардың қосылыстары сияқты химиялық заттарды пайдалануға тыйым салынады.

23. Запрещается использовать в составе лакокрасочных материалов и растворителей, применяемых в строительстве для внутренних работ, химические вещества: свинец, хром, кадмий и их соединения.
24. Содержание летучих органических соединений в лакокрасочных материалах и растворителях на эфирах целлюлозы и в пропиточных лакокрасочных материалах и растворителях, применяемых в строительстве, не должно превышать 60 %.
25. Лакокрасочные материалы и растворители не должны выделять в окружающую среду вредные химические вещества в таких количествах, которые могут оказывать прямое или косвенное неблагоприятное воздействие на организм человека (с учетом совместного воздействия всех выделяющихся химических веществ). При выделении нескольких вредных химических веществ, сумма отношений концентраций к их предельно допустимой концентрации не должна превышать единицу.
26. Концентрация вредных веществ в воздухе эксплуатируемых зданий, строений, сооружений и помещений при использовании лакокрасочных материалов и растворителей не должна превышать нормативные значения предельно допустимых концентраций летучих органических соединений в воздухе рабочей зоны или в атмосферном воздухе в зависимости от функционального назначения помещений.
27. Гигиенические нормативы основных летучих органических соединений в воздухе рабочей зоны и в атмосферном воздухе населенных пунктах указаны в таблице 1 приложения 2 к настоящему техническому регламенту; гигиенические нормативы основных летучих органических соединений в воде водных объектов хозяйственно-питьевого и культурно-бытового водопользования и в почве - в таблице 2 приложения 2 к настоящему техническому регламенту; гигиенические нормативы соединений тяжелых металлов в воздухе рабочей зоны и в атмосферном воздухе населенных пунктах - в таблице 3 приложения 2 к настоящему техническому регламенту.
Токсикологические показатели основных летучих органических соединений, входящих в состав лакокрасочных материалов и растворителей, указаны в таблице 4 приложения 2 к настоящему техническому регламенту.
28. Летучие органические соединения, не указанные в приложении 2, разрешается применять при соблюдении всех требований настоящего технического регламента.
4.4. Требования безопасности при хранении
лакокрасочных материалов и растворителей
29. Лакокрасочные материалы и растворители допускаются к хранению при условии, что они надлежащим образом упакованы, маркированы, снабжены информацией по безопасному хранению.
30. При хранении лакокрасочных материалов и растворителей должны обеспечиваться:

23. Ішкі жұмыстарға арналған құрылыста қолданылатын лак-бояу материалдары мен еріткіштерінің құрамында қорғасын, хром, кадмий және олардың қосылыстары сияқты химиялық заттарды пайдалануға тыйым салынады.
24. Целлюлоза эфирлеріндегі лак-бояу материалдары мен еріткіштерде және құрылыста қолданылатын сіңбе лак-бояу материалдары мен еріткіштерде ұшпа органикалық қосылыстардың болуы 60 %-дан аспауы тиіс.
25. Лак-бояу материалдары мен еріткіштері қоршаған ортаға зиянды химиялық заттарды адам организміне тікелей немесе жанама жағымсыз әсер ете алатын мөлшерде (барлық бөлінетін химиялық заттардың бірлескен әсерін есепке ала отырып) бөлінбеуге тиіс. Бірнеше зиянды химиялық заттардың бөлінуі кезінде концентрациялардың олардың шектік рұқсат етілетін концентрациясына қатынастарының жиынтығы бір бірліктен аспауға тиіс.
26. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді пайдалану кезінде пайдаланылатын ғимараттардың, құрылыстардың және үй-жайлардың ауасындағы зиянды заттардың концентрациясы үй-жайлардың функционалдық мақсатына байланысты жұмыс аймағы ауасындағы немесе атмосфера ауасындағы ұшпа органикалық қосылыстардың шекті рұқсат етілген концентрацияларының нормативтік мәндерінен аспауға тиіс.
27. Жұмыс аймағы ауасындағы және елді мекендердің атмосфералық ауасындағы негізгі ұшпа органикалық қосылыстардың гигиеналық нормативтері осы техникалық регламентке 2-қосымшаның 1-кестесінде; шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдалану су объектілерінің суындағы және топырақтағы негізгі ұшпа органикалық қосылыстардың гигиеналық нормативтері - осы техникалық регламентке 2-қосымшаның 2-кестесінде; жұмыс аймағы ауасындағы және елді мекендердің атмосфералық ауасындағы ауыр металдар қосылыстардың гигиеналық нормативтері - осы техникалық регламентке 2-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің құрамына кіретін негізгі ұшпа органикалық қосылыстардың уытты көрсеткіштері осы техникалық регламентке 2-қосымшаның 4-кестесінде көрсетілген.
28. 2-қосымшада көрсетілмеген ұшпа органикалық қосылыстардың осы техникалық регламенттің барлық талаптары сақталған кезде қолдануға рұқсат етіледі.
4.4. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді
сақтау кезіндегі қауіпсіздік талаптары
29. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді олар тиісінше оралған, таңбаланған, қауіпсіз сақтау жөніндегі ақпаратпен жабдықталған жағдайда сақтауға жіберіледі.
30. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сақтау кезінде:

1) сохранение герметичности, целостности, прочности упаковки, исключающее несанкционированный доступ к продукции с последующим изменением ее потребительских свойств и показателей безопасности;
2) наличие сопроводительных документов к каждой партии лакокрасочного материала и растворителя с указанием условий хранения, сроков хранения и инструкций на случай возникновения нештатных, аварийных или чрезвычайных ситуаций;
3) использование приемов и методов охраны труда, исключающих риск воздействия лакокрасочных материалов и растворителей на жизнь и здоровье граждан, имущества физических и юридических лиц, государственного имущества, окружающую среду, жизнь и здоровье животных и растений;
4) предоставление работающему персоналу необходимых индивидуальных и коллективных средств защиты, спецодежды, средств личной гигиены, средств оказания первой медицинской помощи;
5) ознакомление работающего персонала с информацией о требованиях безопасности и приемах безопасной работы при хранении лакокрасочных материалов и растворителей;
6) разработка мер по предотвращению аварийных ситуаций и ликвидации их последствий, включающих способы и средства пожаротушения.
31. Защитные меры при хранении лакокрасочных материалов и растворителей должны указываться заявителем в паспорте безопасности химической продукции.
32. К работам при хранении продукции допускается персонал, имеющий необходимую квалификацию для соблюдения требований безопасности.
33. Помещения для хранения лакокрасочных материалов и растворителей должно соответствовать требованиям санитарно-эпидемиологических норм и правилам пожарной безопасности.
4.5. Требования безопасности при перевозке
лакокрасочных материалов и растворителей
34. Лакокрасочные материалы и растворители допускаются к перевозке при условии, что они надлежащим образом упакованы, маркированы, снабжены информацией по безопасной перевозке.
35. При перевозке лакокрасочных материалов и растворителей должны обеспечиваться:
1) сохранение герметичности, целостности, прочности упаковки, исключающее несанкционированный доступ к продукции с последующим изменением ее потребительских свойств и показателей безопасности;
2) наличие сопроводительных документов к каждой партии лакокрасочного материала и растворителя с указанием условий хранения, сроков хранения и инструкций на случай возникновения нештатных, аварийных или чрезвычайных ситуаций;
3) использование приемов и методов охраны труда, исключающих риск воздействия лакокрасочных материалов и растворителей на жизнь и здоровье граждан, имущества физических и юридических лиц, государственного имущества, окружающую среду, жизнь и здоровье животных и растений;

1) кейіннен тұтынушылық қасиеттерін және қауіпсіздік көрсеткіштерін өзгерте отырып, өнімге санкцияланбаған рұқсатты болдырмайтын орамның герметикалығын, тұтастығын, беріктігін сақтау;
2) лак-бояу материалы мен еріткіштің әрбір партиясына сақтау шарттары, сақтау мерзімдері және штаттан тыс, авариялық немесе төтенше жағдайлар пайда болған жағдайға арналған нұсқаулықтар көрсетіле отырып ілеспе құжаттардың болуы;
3) лак-бояу материалдары мен еріткіштерді азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлардың өмірі мен денсаулығына және өсімдіктерге әсер ету қатерін болдырмайтын тәсілдер мен еңбекті қорғау әдістерін пайдалану;
4) жұмыс істейтін персоналға қажетті жеке және ұжымдық қорғау құралдарын, арнайы киімді, жеке гигиена құралдарын, алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралдарын беру;
5) жұмыс істейтін персоналды лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сақтау кезінде қауіпсіздік талаптары мен қауіпсіз жұмыс әдістері туралы ақпаратпен таныстыру;
6) өрт сөндіру тәсілдері мен құралдарын қамтитын, авариялық оқиғалардың алдын алу және олардың зардаптарын жою жөніндегі шараларды әзірлеу қамтамасыз етілуі тиіс.
31. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сақтау кезінде қорғау шараларын мәлімдеуші химиялық өнімнің қауіпсіздігі паспортында көрсетуі тиіс.
32. Өнімді сақтау кезіндегі жұмыстарға қауіпсіздік талаптарын сақтау үшін қажетті біліктілігі бар персонал жіберіледі.
33. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сақтауға арналған үй-жайлар санитарлық-эпидемиологиялық нормалардың және өрт қауіпсіздігі ережелерінің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
4.5. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді
тасымалдау кезіндегі қауіпсіздік талаптары
34. Лак-бояу материалдары мен еріткіштер олар тиісінше оралған, таңбаланған, қауіпсіз тасымалдау жөніндегі ақпаратпен жабдықталған жағдайда тасымалдауға жіберіледі.
35. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерін тасымалдау кезінде:
1) кейіннен тұтынушылық қасиеттерін және қауіпсіздік көрсеткіштерін өзгерте отырып, өнімге санкцияланбаған рұқсатты болдырмайтын орамның герметикалығын, тұтастығын, беріктігін сақтау;
2) лак-бояу материалы мен еріткіштің әрбір партиясына сақтау шарттары, сақтау мерзімдері және штаттан тыс, авариялық немесе төтенше жағдайлар пайда болған жағдайға арналған нұсқаулықтар көрсетіле отырып ілеспе құжаттардың болуы;
3) лак-бояу материалдары мен еріткіштерді азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлардың өмірі мен денсаулығына және өсімдіктерге әсер ететін қауіп-қатерді болдырмайтын тәсілдер мен еңбекті қорғау әдістерін пайдалану;

4) предоставление работающему персоналу необходимых индивидуальных и коллективных средств защиты, спецодежды, средств личной гигиены, средств оказания первой медицинской помощи;
5) ознакомление работающего персонала с информацией о требованиях безопасности и приемах безопасной работы при перевозке лакокрасочных материалов и растворителей;
6) разработка мер по предотвращению аварийных ситуаций и ликвидации их последствий, включающих способы и средства пожаротушения.
36. Защитные меры при перевозке лакокрасочных материалов и растворителей должны указываться заявителем в паспорте безопасности химической продукции.
37. К перевозке продукции допускается персонал, имеющий необходимую квалификацию для соблюдения требований безопасности.
4.6. Требования безопасности при реализации
лакокрасочных материалов и растворителей
38. Лакокрасочные материалы и растворители допускаются к реализации при условии, что они надлежащим образом упакованы, маркированы, снабжены информацией по безопасному хранению, перевозке и реализации.
39. При реализации лакокрасочных материалов и растворителей должны обеспечиваться:
1) сохранение герметичности, целостности, прочности упаковки, исключающее несанкционированный доступ к продукции с последующим изменением ее потребительских свойств и показателей безопасности;
2) наличие сопроводительных документов к каждой партии лакокрасочного материала и растворителя с указанием условий хранения, сроков хранения и инструкций на случай возникновения нештатных, аварийных или чрезвычайных ситуаций;
3) использование приемов и методов охраны труда, исключающих риск воздействия лакокрасочных материалов и растворителей на жизнь и здоровье граждан, имущества физических и юридических лиц, государственного имущества, окружающую среду, жизнь и здоровье животных и растений;
4) предоставление работающему персоналу необходимых индивидуальных и коллективных средств защиты, спецодежды, средств личной гигиены, средств оказания первой медицинской помощи;
5) ознакомление работающего персонала с информацией о требованиях безопасности и приемах безопасной работы реализации лакокрасочных материалов и растворителей;
6) разработка мер по предотвращению аварийных ситуаций и ликвидации их последствий, включающих способы и средства пожаротушения.
40. Защитные меры при реализации лакокрасочных материалов и растворителей должны указываться заявителем в паспорте безопасности химической продукции.
41. К работам при реализации продукции допускается персонал, имеющий необходимую квалификацию для соблюдения требований безопасности.

4) жұмыс істейтін персоналға қажетті жеке және ұжымдық қорғау құралдарын, арнайы киімді, жеке гигиена құралдарын, алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралдарын беру;
5) жұмыс істейтін персоналды лак-бояу материалдары мен еріткіштерді тасымалдау кезінде қауіпсіздік талаптары мен қауіпсіз жұмыс тәсілдері туралы ақпаратпен таныстыру;
6) өрт сөндіру тәсілдері мен құралдарын қамтитын, авариялық оқиғалардың алдын алу және олардың зардаптарын жою жөніндегі шараларды әзірлеу қамтамасыз етілуі тиіс.
36. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді тасымалдау кезінде қорғау шараларын өтініш беруші химиялық өнімнің қауіпсіздік паспортында көрсетуі тиіс.
37. Өнімді тасымалдауға қауіпсіздік талаптарын сақтау үшін қажетті біліктілігі бар персонал жіберіледі.
4.6. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді
өткізу кезіндегі қауіпсіздік талаптары
38. Лак-бояу материалдары мен еріткіштері олар тиісінше оралған, таңбаланған, қауіпсіз сақтау, тасымалдау және өткізу жөніндегі ақпаратпен жабдықталған жағдайда өткізуге жіберіледі.
39. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді өткізу кезінде:
1) өнімге санкцияланбаған рұқсатты болдырмайтын, кейіннен оның тұтынушылық қасиеттерін және қауіпсіздік көрсеткіштерін өзгерте отырып, орамның герметикалығын, тұтастығын, беріктігін сақтау;
2) лак-бояу материалы мен еріткіштің әрбір партиясына сақтау шарттары, сақтау мерзімдері және штаттан тыс, авариялық және төтенше жағдайлар пайда болған жағдайға арналған нұсқаулықтар көрсетіле отырып ілеспе құжаттардың болуы;
3) лак-бояу материалдары мен еріткіштердің азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлардың өмірі мен денсаулығына және өсімдіктерге әсер ету қатерін болдырмайтын тәсілдер мен еңбекті қорғау әдістерін пайдалануы;
4) жұмыс істейтін персоналға қажетті жеке және ұжымдық қорғау құралдарын, арнайы киімді, жеке гигиена құралдарын, алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралдарын беру;
5) жұмыс істейтін персоналды лак-бояу материалдары мен еріткіштерді өткізу кезінде қауіпсіздік талаптары мен қауіпсіз жұмыс тәсілдері туралы ақпаратпен таныстырылуы;
6) өрт сөндіру тәсілдері мен құралдарын қамтитын, авариялық оқиғалардың алдын алу және олардың зардаптарын жою жөніндегі шараларды әзірлеу қамтамасыз етілуі тиіс.
40. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді өткізу кезінде қорғау шараларын өтініш беруші химиялық өнімнің қауіпсіздік паспортында көрсетуі тиіс.
41. Өнімді өткізу кезіндегі жұмыстарға қауіпсіздік талаптарын сақтау үшін қажетті біліктілігі бар персонал жіберіледі.

42. Помещения для реализации лакокрасочных материалов и растворителей должно соответствовать требованиям санитарных норм и правилам пожарной безопасности.
4.7. Требования безопасности при применении
лакокрасочных материалов и растворителей
43. Лакокрасочные материалы допускаются к применению при условии, что они надлежащим образом упакованы, маркированы, снабжены знаками опасности, информацией по их безопасному применению.
44. Информация по безопасному применению должна разрабатываться производителем.
45. Информация по безопасному применению лакокрасочных материалов и растворителей в бытовых условиях должна содержать сведения о:
1) индивидуальных средствах защиты при работе с лакокрасочными материалами и растворителями;
2) приемах и методах труда, исключающих опасность воздействия лакокрасочных материалов и растворителей на жизнь и здоровье граждан, имущество физических и юридических лиц, государственное имущество, окружающую среду, жизнь и здоровье животных.
46. Информация по безопасному применению лакокрасочных материалов и растворителей в промышленных условиях должна содержать:
1) перечень химических веществ, оказывающих вредное воздействие на граждан и окружающую среду, и подлежащих санитарно-эпидемиологическому контролю в воздухе рабочей зоны, атмосферном воздухе и окружающей среде;
2) перечень химических веществ, обладающих сенсибилизирующими свойствами;
3) перечень необходимых коллективных и индивидуальных средств защиты работающего персонала;
4) перечень необходимых технических средств контроля за безопасностью применения лакокрасочных материалов и растворителей;
5) рекомендации по выбору приемов и методов труда (включая технологии и оборудование), исключающие контакт человека с лакокрасочными материалами и растворителями и опасность воздействия на жизнь и здоровье граждан, имущества физических и юридических лиц, государственного имущества, окружающую среду, жизнь и здоровье животных, а также исключение создания аварийных ситуаций;
6) способы предотвращения аварийных ситуаций, в том числе требований к оборудованию и перечень способов и средств пожаротушения, взрывозащиты.
47. Промышленное применение лакокрасочных материалов и растворителей должно осуществляться персоналом, имеющим необходимую квалификацию, обученным безопасным методам и приемам труда, обеспеченным необходимыми средствами защиты и допущенным к работам с
лакокрасочными материалами и растворителями в соответствии с требованиями безопасности и охраны труда работающего персонала.
48. При промышленном применении лакокрасочных материалов и растворителей взрывобезопасность, пожарная безопасность и химическая безопасность должна обеспечиваться мерами, реализуемыми путем:

42. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерге арналған үй-жайлар санитарлық нормалардың және өрт қауіпсіздігі ережелерінің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
4.7. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді
қолдану кезіндегі қауіпсіздік талаптары
43. Лак-бояу материалдары олар тиісінше үлгіде оралған, таңбаланған, қауіпсіздік белгілерімен, оларды қауіпсіз қолдану жөніндегі ақпаратпен жабдықталған жағдайда қолдануға жіберіледі.
44. Қауіпсіз қолдану жөніндегі ақпаратты өндіруші әзірлеуі тиіс.
45. Тұрмыстық жағдайларда лак-бояу материалдары мен еріткіштерді қауіпсіз қолдану жөніндегі ақпаратта:
1) лак-бояу материалдарымен және еріткіштермен жұмыс істеу кезіндегі жеке қорғау құралдары;
2) лак-бояу материалдары мен еріткіштерді азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлардың өмірі мен денсаулығына әсер ету қауіпін болдырмайтын еңбек тәсілдері мен әдістері туралы мәліметтер қамтылуы тиіс.
46. Өнеркәсіптік жағдайларда лак-бояу материалдары мен еріткіштерді қауіпсіз қолдану жөніндегі ақпаратта:
1) азаматтар мен қоршаған ортаға зиянды әсер ететін және жұмыс аймағы ауасындағы, атмосфералық ауадағы және қоршаған ортадағы санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын химиялық заттардың тізбесі;
2) сенсибилизациялайтын қасиеттерге ие химиялық заттардың тізбесі;
3) жұмыс істейтін персоналдың қажетті ұжымдық және жеке құралдарының тізбесі;
4) лак-бояу материалдары мен еріткіштерді қолдану қауіпсіздігіне бақылау жасайтын қажетті техникалық құралдардың тізбесі;
5) адамның лак-бояу материалдарымен және еріткіштермен жанасуын және азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлардың өмірі мен денсаулығына әсер ету қаупін болдырмайтын, еңбек тәсілдері мен әдістерін (технологиялар мен жабдықты қоса алғанда) таңдау жөніндегі ұсынымдар, сондай-ақ авариялық жағдайлардың пайда болуын болдырмау;
6) авариялық жағдайлардың алдын алу тәсілдері, оның ішінде құрал-жабдыққа қойылатын талаптар мен өрт сөндіру, жарылыстан қорғау тәсілдері мен құралдарының тізбесі қамтылуы тиіс.
47. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді өнеркәсіптік қолдануды қажетті біліктілігі бар, қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін оқыған, қажетті қорғау құралдарымен қамтамасыз етілген және қауіпсіздік пен жұмыс істейтін персоналдың еңбегін қорғау талаптарына сәйкес лак-бояу материалдарымен және еріткіштермен жұмыстарға жіберілген персонал жүзеге асыруы тиіс.
48. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді өнеркәсіптік қолдану кезінде жарылыс қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және химиялық қауіпсіздік мынадай:

1) выбора технологии и оборудования, приемов и методов труда, которые сводят к минимуму опасности, связанные с применением лакокрасочных материалов и растворителей;
2) использования и надлежащего содержания технических средств контроля за безопасностью применения лакокрасочных материалов и растворителей;
3) проведения производственного лабораторного контроля за содержанием вредных химических веществ, выделяющихся при применении лакокрасочных материалов и растворителей, в воздухе рабочей зоны, в атмосферном воздухе и объектах окружающей среды;
4) использования знаков безопасности, предназначенных для предупреждения работающего персонала о непосредственной или возможной опасности, запрещения, предписания или разрешения определенных действий, а также для информации о расположении средств, использование которых исключает или снижает воздействие опасных и вредных факторов;
5) предоставление работающему персоналу необходимых индивидуальных и коллективных средств защиты, спецодежды, средств личной гигиены, средств оказания первой медицинской помощи;
6) проверки знаний персонала, отработки способов предотвращения аварийных ситуаций и оснащения необходимыми средствами их ликвидации;
7) обеспечения безопасных условий труда и предоставление работающему персоналу, занятому на работах с лакокрасочными материалами и растворителями, компенсаций, установленных законодательством Республики Казахстан.
4.8. Требования безопасности при утилизации и уничтожении
отходов лакокрасочных материалов и растворителей
49. Утилизация и (или) уничтожение отходов лакокрасочных материалов и растворителей должна осуществляться в соответствии с законодательством Республики Казахстан с соблюдением мер, разработанных заявителем в паспорте безопасности химической продукции, направленных на минимизацию вредного воздействия этих процессов на жизнь и здоровье граждан, имущество физических и юридических лиц, государственное имущество, окружающую среду, жизнь и здоровье животных и растений.
50. При утилизации и (или) уничтожении отходов лакокрасочных материалов и растворителей концентрации вредных химических веществ в воздухе рабочей зоны, атмосферном воздухе, в воде открытых водоемов и в почве не должны превышать предельно допустимых концентраций.
51. Приоритетом является утилизация отходов лакокрасочных материалов и растворителей, связанная с их использованием для получения вторичного сырья, лакокрасочных материалов, растворителей или теплоносителей.

1) лак-бояу материалдарын және еріткіштерді қолданумен байланысты қауіпті азайтуға әкеп тірейтін технологияларды және жабдықтарды, еңбек тәсілдері мен әдістерін таңдау;
2) лак-бояу материалдары мен еріткіштерді қолдану қауіпсіздігіне бақылау жасайтын техникалық құралдарды пайдалану және тиісінше күтіп ұстау;
3) лак-бояу материалдары мен еріткіштерді қолдану кезінде бөлінетін зиянды химиялық заттардың жұмыс аймағы ауасында, атмосфералық ауада және қоршаған орта объектілерінде болуына өндірістік зертханалық бақылау жүргізу;
4) жұмыс істейтін персоналға тікелей немесе ықтимал қауіп туралы ескертуге, белгілі бір әрекеттерге тыйым салуға, нұсқамаға немесе рұқсат етуге арналған, сондай-ақ пайдалануы қауіпті және зиянды факторлардың әсерін жоятын немесе азайтатын құралдардың орналасқан жері туралы ақпаратқа арналған қауіпсіздік белгілерін пайдалану;
5) жұмыс істейтін персоналға қажетті жеке және ұжымдық қорғау құралдарын, арнайы киім, жеке гигиена құралдарын, алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралдарын беру;
6) персоналдың білімдерін тексеру, авариялық оқиғалардың алдын алу тәсілдерін пысықтау және оларды жоюға қажетті құралдармен жарақтандыру;
7) қауіпсіз еңбек жағдайларымен және лак-бояу материалдарымен және еріткіштері мен жұмыс істеумен айналысатын жұмыс істейтін персоналға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өтемақылар беруді қамтамасыз ету жолымен іске асырылатын шаралармен қамтамасыз етілуі тиіс.
4.8. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің қалдықтарын кәдеге жарату және жою кезіндегі қауіпсіздік талаптары
49. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің қалдықтарын кәдеге жарату және (немесе) жою осы процестердің өтінім беруші химиялық өнімнің қауіпсіздік паспортында әзірлеген, азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлардың өмірі мен денсаулығына және өсімдіктерге зиянды әсер етуді азайтуға бағытталған шараларды сақтай отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
50. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің қалдықтарын кәдеге жарату және (немесе) жою кезінде жұмыс аймағы ауасындағы, атмосфералық ауадағы, ашық су қоймаларының суындағы және топырақтағы зиянды химиялық заттардың концентрациялары шектік рұқсат етілетін концентрациялардан аспауы тиіс.
51. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің қалдықтарын қайталама шикізатты, лак-бояу материалдарын, еріткіштерді немесе жылу жеткізгіштерді алу үшін оларды пайдаланумен байланысты жою басымдық болып табылады.

52. Утилизация должна проводиться путем промышленной переработки отходов лакокрасочного материала, растворителей и (или) во вторичную продукцию с различными потребительскими свойствами.
53. Отходы, которые невозможно утилизировать, подлежат уничтожению путем термического обезвреживания и (или) захоронения на полигонах по обезвреживанию и захоронению промышленных отходов.
54. При утилизации и уничтожении отходов лакокрасочных материалов и растворителей должны соблюдаться экологические, санитарно-эпидемиологические требования и обеспечиваться меры по безопасности охраны труда работающего персонала в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4.9. Оценка риска воздействия лакокрасочных материалов
и растворителей на человека и окружающую среду
55. Лакокрасочные материалы и растворители являются опасными для жизни и здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, государственного имущества, окружающей среды, жизни и здоровья животных и растений.
56. Лакокрасочные материалы и растворители могут оказывать следующие виды вредного воздействия:
1) на человека - общетоксическое, раздражающее воздействие на кожу и органы зрения, сенсибилизирующее действие при попадании в организм через дыхательные пути или кожу, мутагенное действие, канцерогенное действие, эмбриотропное, гонадотропное и тератогенное действие;
2) на окружающую среду, животных и растения - острая и хроническая токсичность, мутагенное действие, канцерогенное действие, эмбриотропное, гонадотропное и тератогенное действие;
3) повреждение или разрушение имущества при взрыве, пожаре.
57. Оценка риска осуществляется производителем при разработке новых лакокрасочных материалов и растворителей и включает проведение следующих обязательных этапов:
1) определение источников и видов опасностей;
2) определение количественных показателей взрывоопасности, пожарной опасности и химической опасности;
3) определение вероятности возникновения опасности и оценивание воздействия вредных факторов на жизнь и здоровье граждан, имущество физических и юридических лиц, государственное имущество, на окружающую среду, на жизнь и здоровье животных и растений.
4.10. Предупреждение действий, вводящих в заблуждение
потребителей лакокрасочных материалов и растворителей
58. Информация для потребителя по хранению, перевозке, реализации или применению лакокрасочных материалов и растворителей представляется в виде предупредительной маркировки продукции, инструкции по безопасному использованию и паспорта безопасности химической продукции.

52. Кәдеге жарату лак-бояу материалының еріткіштердің қалдықтарын өнеркәсіптік қайта өңдеу (немесе) әр түрлі тұтынушылық қасиеттері бар қайталама өнімге айналдыру жолымен жүргізілуі тиіс.
53. Кәдеге жаратылуы мүмкін емес қалдықтар өнеркәсіптік қалдықтарды термикалық залалсыздандыру жолымен және (немесе) залалсыздандыру мен көму жөніндегі полигондарда көму жолымен жойылуы тиіс.
54. Лак-бояу материалдарының және еріткіштердің қалдықтарын кәдеге жарату және жою кезінде экологиялық, санитарлық- эпидемиологиялық талаптары сақталуы және жұмыс істейтін персоналдың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес еңбекті қорғау қауіпсіздігі жөніндегі шаралар қамтамасыз етілуі тиіс.
4.9. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің адамға
және қоршаған ортаға әсер ету қатерін бағалау
55. Лак-бояу материалдары мен еріткіштер азаматтардың өмірі мен денсаулығы, жеке және заңды тұлғалардың мүліктері, мемлекеттік мүлік, қоршаған орта, жануарлардың өмірі мен денсаулығы және өсімдіктер үшін қауіпті болып табылады.
56. Лак-бояу материалдары мен еріткіштері зиянды әсер етудің мынадай түрлерін тудыра алады:
1) адамға - теріге және көру органдарына жалпы уыттылық, тітіркендіруші әсер ету, тыныс жолдары немесе тері арқылы организмге түскен кезде сенсибилизациялық әсер, мутагендік әсер, канцерогендік әсер, эмбриотроптық, гонадотроптық және тератогендік әсер ету;
2) қоршаған ортаға, жануарларға және өсімдікке - күшті және созылмалы уыттылық, мутагендік әсер, канцерогендік әсер, эмбриотроптық, гонадотроптық және тератогенді әсер ету;
3) жарылыс, өрт кезінде мүліктің зақымдануы немесе бұзылуы.
57. Қатерді бағалауды жаңа лак-бояу материалдары мен еріткіштерді әзірлеу кезінде өндіруші жүзеге асырады және ол мынадай міндетті кезеңдерді жүргізуді қамтиды:
1) қауіп көздері мен түрлерін айқындау;
2) жарылыс қаупінің, өрт қауіпінің және химиялық қауіптің сандық көрсеткіштерін айқындау;
3) қауіптің туындау ықтималдығын айқындау және зиянды факторлардың азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлардың өмірі мен денсаулығына және өсімдіктерге әсерін бағалау.
4.10. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді
тұтынушыларды адастыруға әкелетін әрекеттердің алдын алу
58. Тұтынушы үшін лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сақтау, тасымалдау, өткізу немесе қолдану жөніндегі ақпарат өнімнің ескерту таңбасы, қауіпсіз пайдалану жөніндегі нұсқаулық және химиялық өнімнің қауіпсіздік паспорты түрінде беріледі.

59. Минимальные требования к составу, содержанию и форме информации, включаемой в предупредительную маркировку и паспорт безопасности химической продукции, устанавливаются Законом Республики Казахстан "О безопасности химической продукции".
60. Предупредительная маркировка наносится на упаковку в виде текста, символов, пиктограмм.
61. Информация для потребителя должна быть четкой и легко читаемой.
Требования безопасности при хранении, перевозке, использовании и утилизации лакокрасочных материалов и растворителей должны быть выделены из остальной информации другим шрифтом, цветом или иным способом.
62. Средства нанесения информации должны обеспечивать стойкость маркировки при хранении, перевозке, реализации и применении продукции.
63. При небольших размерах единиц тары (до 0,3 кубических дециметров), на которые технически сложно поместить полностью необходимый текст, информация для потребителя размещается на листе-вкладыше, прилагаемом к каждой единице тары.
4.11. Презумпция соответствия
64. Лакокрасочные материалы и растворители, изготовленные в соответствии с требованиями гармонизированных стандартов, считаются соответствующими требованиям настоящего технического регламента.
5. Порядок подтверждения соответствия продукции
65. Идентификация лакокрасочных материалов и растворителей проводится при подтверждении соответствия и при осуществлении государственного контроля.
66. Идентификация лакокрасочных материалов и растворителей проводится с целью подтверждения:
1) соответствия продукции образцу и (или) ее описанию;
2) принадлежности лакокрасочного материала и растворителя к объекту технического регулирования и соответствию основному понятию, указанному в пункте 2 настоящего технического регламента;
3) принадлежности к марке, типу лакокрасочного материала и растворителя, партии продукции;
4) назначения лакокрасочного материала и растворителя.
67. Идентификация лакокрасочных материалов и растворителей осуществляется в два этапа:
1) при отборе проб образца лакокрасочного материала и растворителей;
2) при проведении испытаний.
68. Идентификация проводится по показателям и требованиям, которые в совокупности достаточны для подтверждения соответствия конкретного лакокрасочного материала и растворителя и (или) его описанию. В качестве описания лакокрасочного материала и растворителя могут быть использованы товаросопроводительная документация, договоры поставки, спецификации и другие документы, характеризующие продукцию.
69. Исключен постановлением Правительства РК
от 16.01.2009 N 13 ).

59. Ескерту таңбасына және химиялық өнімнің қауіпсіздік паспортына кіретін ақпараттың құрамына, мазмұнына және нысанына қойылатын ең аз талаптар "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.
60. Ескерту таңбасы орамға мәтін, нышан, пиктограммалар түрінде басылады.
61. Тұтынушыға арналған ақпарат анық және жеңіл оқылатын болуы тиіс.
Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сақтау, тасымалдау, пайдалану және кәдеге жарату кезіндегі қауіпсіздік талаптары қалған ақпараттан басқа қаріппен, түспен немесе өзге де тәсілмен ерекшеленуі тиіс.
62. Ақпаратты басу құралдары өнімді сақтау, тасымалдау, өткізу және қолдану кезінде таңбаның орнықтылығы қамтамасыз етілуге тиіс.
63. Тұтынушы үшін ақпараттың қажетті мәтіні толығымен орналастыру ыдыс бірліктерінің мөлшерлері шағын, техникалық жағынан қиын болған жағдайда, (0,3 текше дециметрге дейін) әрбір ыдыс бірлігіне қоса берілген қосымша бетке орналастырылады.
4.11. Сәйкестік презумциясы
64. Үйлестірілген стандарттардың талаптарына сәйкес дайындалған лак-бояу материалдары мен еріткіштер осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес деп есептеледі.
5. Өнімнің сәйкестігін растау тәртібі
65. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сәйкестендіру сәйкестікті растаған кезде және мемлекеттік бақылауды жүзеге асырған кезде жүргізіледі.
66. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сәйкестендіру:
1) өнімнің үлгіге және (немесе) оның сипаттамасына сәйкестігін;
2) лак-бояу материалы мен еріткіштің техникалық реттеу объектісіне тиесілілігін және осы техникалық регламенттің 2-бабында көрсетілген негізгі ұғымға сәйкестігін;
3) лак-бояу материалы мен еріткіштің өнім партиясының маркасына, типіне тиісілілігін;
4) лак-бояу материалы мен еріткіштің мақсатын растау мақсатында жүргізіледі.
67. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сәйкестендіру екі кезеңмен:
1) лак-бояу материалы мен еріткіштер үлгісінің сынамаларын іріктеу кезінде;
2) сынақтар жүргізу кезінде жүзеге асырылады.
68. Сәйкестендіру нақты лак-бояу материалы мен еріткіштің және (немесе) оның сипаттамаға сәйкестігін растау үшін жиынтық түрінде жеткілікті көрсеткіштер мен талаптар бойынша жүргізіледі. Лак-бояу материалы мен еріткіштің сипаттамасы ретінде тауарға ілеспе құжаттама, жеткізу шарттары, ерекшеліктері мен өнімді сипаттайтын басқа да құжаттар пайдаланылуы мүмкін.
69. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).

70. Идентификация лакокрасочного материала и растворителя осуществляется по следующим признакам, параметрам и требованиям.
1) При отборе проб образца лакокрасочного материала и растворителя по:
маркировке на соответствие информации для потребителя;
наименованию лакокрасочного материала и растворителя на соответствие заявляемой продукции;
количеству единиц или объему партии;
соответствию упаковки.
2) При проведении испытаний по:
внешнему виду (агрегатному состоянию - жидкость, порошок, паста);
основному или действующему веществу в соответствии с требованиями, предусмотренными в главе 4 настоящего технического регламента;
показателям назначения.
71. При идентификации лакокрасочных материалов и растворителей должен быть использован один из следующих методов или их сочетание:
1) документальный;
2) визуальный;
3) инструментальный;
4) испытательный.
72. Идентификацию лакокрасочных материалов и растворителей проводят:
1) испытательные лаборатории;
2) органы по подтверждению соответствия;
3) уполномоченные органы при осуществлении контроля в пределах их компетенции.
73. Подтверждение соответствия лакокрасочных материалов и растворителей в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования должно осуществляться заявителем в формах обязательной и добровольной сертификации.
74. Обязательное подтверждение соответствия лакокрасочных материалов и растворителей и декларация о соответствии проводится органом по подтверждению соответствия на основании договора с заявителем:
1) для лаков, эмалей, грунтовок и шпатлевок на конденсационных и полимеризационных смолах, лаков и эмалей на эфирах целлюлозы и олиф, предназначенных для розничной торговли;
2) для лакокрасочных материалов и растворителей, относящихся к сфере действия международных договоров, к которым присоединилась Республика Казахстан и в которых предусмотрена сертификация подобной продукции.
Сноска. Пункт 74 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.01.2009 N 13 .
75. Исключен постановлением Правительства РК
от 16.01.2009 N 13 ).
76. Исключен постановлением Правительства РК
от 16.01.2009 N 13 ).
77. Исключен постановлением Правительства РК
от 16.01.2009 N 13 ).
78. Исключен постановлением Правительства РК
от 16.01.2009 N 13 ).
79. При установлении несоответствия лакокрасочных материалов и растворителей требованиям настоящего технического регламента отзыв продукции с рынка должен осуществляться в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
6. Перечень гармонизированных стандартов

70. Лак-бояу материалы мен еріткішті сәйкестендіру мынадай белгілері, параметрлері мен талаптары бойынша:
1) Лак-бояу материалы мен еріткіші үлгісінің сынамаларын іріктеу кезінде:
тұтынушы үшін ақпараттың сәйкестігіне таңбалау;
өтініш берілген өнімнің сәйкестігіне лак-бояу материалы мен еріткішінің атауы;
бірліктердің саны немесе партиясының көлемі;
орамның сәйкестігі бойынша.
2) Сынақтар жүргізу кезінде:
сыртқы түрі (агрегаттық жай-күйі - сұйық, ұнтақ, паста);
осы техникалық регламенттің 4-бөлімінде көзделген талаптарға сәйкес негізгі немесе қолданыстағы зат;
тағайындалу көрсеткіштері бойынша жүзеге асырылады.
71. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерді сәйкестендіру кезінде мынадай:
1) құжаттама;
2) көрнекі;
3) аспаптық;
4) сынау әдістерінің бірі немесе олардың үйлесімділігі пайдаланылуы тиіс.
72. Лак-бояу материалдары мен еріткіштерін сәйкестендіруді:
1) сынақ зертханалары;
2) сәйкестікті растау жөніндегі органдар;
3) өз құзыреті шегінде бақылау жүргізу кезінде уәкілетті органдар жүргізеді.
73. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің сәйкестігін растау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасы талаптарына сәйкес өтініш беруші міндетті және ерікті сертификаттау нысандарында жүзеге асыруы тиіс.
74. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің сәйкестігін және сәйкестік туралы декларацияны міндетті растауды:
1) бөлшек саудаға арналған конденсациялық және полимерленген шайырлардан жасалған лактар, эмальдар, бітегіштер мен тығыздағыштар үшін және целлюлоза эфирлерінен жасалған эмальдар мен олифтер үшін;
2) Қазақстан Республикасы қосылған және осыған ұқсас өнімді сертификаттау көзделген халықаралық шарттардың қолданылу саласына жатқызылған лак-бояу материалдары мен еріткіштер үшін өтінім берушімен жасалған шарт негізінде сәйкестікті растау жөніндегі орган жүргізеді.
Ескерту. 74-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен.
75. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
76. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
77. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
78. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
79. Лак-бояу материалдары мен еріткіштердің осы техникалық регламент талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда өнімді нарықтан қайтарып алу Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Үйлестірілген стандарттардың тізбесі

80. Перечень гармонизированных стандартов:
1) ГОСТ 6806-73 "Материалы лакокрасочные. Метод определения эластичности пленки при изгибе";
2) ГОСТ 8420-74 "Материалы лакокрасочные. Методы определения условной вязкости";
3) ГОСТ 8832-76 "Материалы лакокрасочные. Методы получения лакокрасочного покрытия для испытания";
4) ГОСТ 9980.2-86 "Материалы лакокрасочные. Отбор проб для испытаний";
5) ГОСТ 9980.3-86 "Материалы лакокрасочные. Упаковка";
6) ГОСТ 9980.4-2002 "Материалы лакокрасочные. Маркировка";
7) ГОСТ 9980.5-86 "Материалы лакокрасочные. Транспортирование и хранение";
8) ГОСТ 14243-78 "Материалы лакокрасочные. Методы получения свободных пленок";
9) ГОСТ 15140-78 "Материалы лакокрасочные. Методы определения адгезии";
10) ГОСТ 17537-72 "Материалы лакокрасочные. Методы определения массовой доли летучих и нелетучих, твердых и пленкообразующих веществ";
11) ГОСТ 18299-72 "Материалы лакокрасочные. Метод определения предела прочности при растяжении, относительного удлинения при разрыве и модуля упругости";
12) ГОСТ 19007-73 "Материалы лакокрасочные. Метод определения времени и степени высыхания";
13) ГОСТ 19266-79 "Материалы лакокрасочные. Методы определения цвета";
14) ГОСТ 20811-75 "Материалы лакокрасочные. Методы испытания покрытий на истирание";
15) ГОСТ 21513-76 "Материалы лакокрасочные. Методы определения водо- и влагопоглощения лакокрасочной пленкой";
16) ГОСТ 21903-76 "Материалы лакокрасочные. Методы определения условной светостойкости";
17) ГОСТ 23955-80 "Материалы лакокрасочные. Методы определения кислотного числа";
18) ГОСТ 27037-86 "Материалы лакокрасочные. Метод определения устойчивости к воздействию переменных температур";
19) ГОСТ 27271-87 "Материалы лакокрасочные. Метод контроля срока годности";
20) ГОСТ 28513-90 "Материалы лакокрасочные. Метод определения плотности";
21) ГОСТ 29317-92 "Материалы лакокрасочные и сырье для них. Температуры и влажности для кондиционирования и испытания";
22) ГОСТ 29318-92 "Материалы лакокрасочные. Оценка совместимости продукта с окрашиваемой поверхностью. Методы испытания";
23) ГОСТ 29319-92 "Материалы лакокрасочные. Метод визуального сравнения цвета";
24) ГОСТ 896-69 "Материалы лакокрасочные. Фотоэлектрический метод определения блеска";
25) ГОСТ 4765-73 "Материалы лакокрасочные. Метод определения прочности при ударе";
26) ГОСТ 30991.4-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Определение содержания "растворенной" сурьмы. Метод пламенной атомно-абсорбционной спектрометрии и спектрофотометрический метод с использованием родамина Б";

80. Үйлестірілген стандарттардың тізбесі:
1) МСМСТ 6806-73 "Лак-бояу материалдары. Ию кезіндегі пленканың созылғыштығын анықтау әдісі";
2) МСМСТ 8420-74 "Лак-бояу материалдары. Шартты тұтқырлықты анықтау әдістері";
3) МСМСТ 8832-76 "Лак-бояу материалдары. Сынауға арналған лак-бояу жабынын алу әдістері";
4) МСМСТ 9980.2-86 "Лак-бояу материалдары. Сынауға арналған сынамаларды іріктеу";
5) МСМСТ 9980.3-86 "Лак-бояу материалдары. Орам";
6) МСМСТ 9980.4-2002 "Лак-бояу материалдары. Таңбалау";
7) МСМСТ 9980.5-86 "Лак-бояу материалдары. Тасымалдау және сақтау";
8) МСМСТ 14243-78 "Лак-бояу материалдары. Бос пленкаларды алу әдістері";
9) МСМСТ 15140-78 "Лак-бояу материалдары. Адгезияны анықтау әдістері";
10) МСМСТ 17537-72 "Лак-бояу материалдары. Ұшпа және ұшпайтын, қатты және пленка түзетін заттардың салмақтық үлесін анықтау әдістері";
11) МСМСТ 18299-72 "Лак-бояу материалдары. Созу, салыстырмалы ұзарту кезінде, үзілу және серпінділік модулі кезінде беріктік шегін анықтау әдісі";
12) МСМСТ 19007-73 "Лак-бояу материалдары. Кебу уақыты мен дәрежесін анықтау әдісі";
13) МСМСТ 19266-79 "Лак-бояу материалдары. Түсті анықтау әдістері";
14) МСМСТ 20811-75 "Лак-бояу материалдары. Жабындарды қырнауға сынау әдістері";
15) МСМСТ 21513-76 "Лак-бояу материалдары. Лак-бояу пленкасының су- және ылғал сіңіруін анықтау әдістері";
16) МСМСТ 21903-76 "Лак-бояу материалдары. Шартты жарыққа төзімділігін анықтау әдістері";
17) МСМСТ 23955-80 "Лак-бояу материалдары. Қышқылдық санды анықтау әдістері";
18) МСМСТ 27037-86 "Лак-бояу материалдары. Ауыспалы температуралардың әсеріне төзімділігін анықтау әдісі";
19) МСМСТ 27271-87 "Лак-бояу материалдары. Жарамдылық мерзімін бақылау әдісі";
20) МСМСТ 28513-90 "Лак-бояу материалдары. Тығыздықты анықтау әдісі";
21) МСМСТ 29317-92 "Лак-бояу материалдары және оларға арналған шикізат. Кондиционирлеуге және сынауға арналған температуралар мен ылғалдық";
22) МСМСТ 29318-92 "Лак-бояу материалдары. Өнімнің боялған бетпен үйлесімділігін бағалау. Сынау әдістері";
23) МСМСТ 29319-92 "Лак-бояу материалдары. Түсті көрнекі салыстыру әдісі";
24) МСМСТ 896-69 "Лак-бояу материалдары. Жалтырды анықтаудың фотоэлектрлік әдісі";
25) МСМСТ 4765-73 "Лак-бояу материалдары. Соққы кезіндегі беріктігін анықтау әдісі";
26) МСМСТ 30991.4-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Құрамында "еріген" сүрменің болуын анықтау. Жалынды атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісі және Б родаминін пайдалану арқылы жасалатын спектрофотометрикалық әдіс";

27) ГОСТ 30991.5-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Определение содержания "растворенного" бария. Метод пламенной атомно-эмиссионной спектрометрии";
28) ГОСТ 30991.6-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Определение содержания "растворенного" кадмия. Метод пламенной атомно-абсорбционной спектрометрии и полярографический метод";
29) ГОСТ 30991.7-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Определение содержания "растворенного" шестивалентного хрома в пигментной части жидкой и порошковой красок. Спектрофотометрический метод с использованием дифенилкарбазида";
30) ГОСТ 30991.8-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Определение содержания общего "растворенного" хрома в жидкой части краски. Метод пламенной атомно-абсорбционной спектрометрии";
31) ГОСТ 30991.9-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Определение содержания "растворенной" ртути в пигментной части краски и в жидкой части водоразбавляемых красок. Метод беспламенной атомно-абсорбционной спектрометрии";
32) ГОСТ 30991.10-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Определение содержания общего свинца. Метод пламенной атомно-абсорбционной спектрометрии";
33) ГОСТ 30991.11-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Определение содержания общей ртути. Метод беспламенной атомно-абсорбционной спектрометрии";
34) ГОСТ 30991.1-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Приготовление кислых экстрактов из лакокрасочных материалов в жидкой или порошковой формах";
35) ГОСТ 30991.2-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Приготовление кислых экстрактов из высушенных лакокрасочных пленок";
36) ГОСТ 30991.3-2002 "Материалы лакокрасочные. Методы определения содержания металлов. Определение содержания "растворенного" свинца. Метод пламенной атомно-абсорбционной спектрометрии и спектрофотометрический метод с использованием дитизона".
7. Сроки и условия введения в действие
81. Настоящий технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
82. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные до введения в действие настоящего технического регламента считаются действительными до окончания срока их действия.
Приложение 1
к техническому регламенту
Перечень объектов технического регулирования
на которые распространяются требования технического регламента

27) МСМСТ 30991.5-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Құрамында "еріген" барийдің болуын анықтау. Жалынды атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісі";
28) МСМСТ 30991.6-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Құрамында "еріген" кадмийдің болуын анықтау. Жалынды атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісі және полярографикалық әдіс";
29) МСМСТ 30991.7-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Сұйық және ұнтақ бояулардың пигмент бөлігінде "еріген" алты валентті хромның болуын анықтау. Дифенилкарбазидті пайдалану арқылы жасалатын спектрофотометрикалық әдіс";
30) МСМСТ 30991.8-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Бояудың сұйық бөлігінде жалпы "еріген" хромның болуын анықтау. Жалынды атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісі";
31) МСМСТ 30991.9-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Бояудың пигмент бөлігінде және сумен сұйытылатын бояулардың сұйық бөлігінде "еріген" сынаптың болуын анықтау. Жалынсыз атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісі";
32) МСМСТ 30991.10-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Құрамында жалпы қорғасынның болуын анықтау. Жалынды атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісі";
33) МСМСТ 30991.11-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Құрамында жалпы сынаптың болуын анықтау. Жалынсыз атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісі";
34) МСМСТ 30991.1-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Сұйық немесе ұнтақ түрлеріндегі лак-бояу материалдарынан қышқыл шайғындар дайындау";
35) МСМСТ 30991.2-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Кепкен лак-бояу пленкаларынан қышқыл шайғындар дайындау";
36) МСМСТ 30991.3-2002 "Лак-бояу материалдары. Құрамында металдардың болуын анықтау әдісі. Құрамында "еріген" қорғасынның болуын анықтау. Жалынды атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісі және дитизонды пайдалану арқылы жасалатын спектрофотометрикалық әдіс".
7. Мерзімі және қолданысқа енгізу шарты
81. Осы техникалық регламент ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
82. Осы техникалық регламент қолданысқа енгізілгенге дейін берілген сәйкестікті растау саласындағы құжаттар олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жарамды деп есептеледі.
Техникалық регламентке
1-қосымша
Техникалық регламент талаптары қолданылатын техникалық реттеу объектілерінің тізбесі

1. Лаки
1) лаки на природных смолах канифольные;
2) лаки на природных смолах янтарные;
3) лаки на природных смолах битумные;
4) лаки на природных смолах масляные;
5) лаки на алкидных смолах глифталевые;
6) лаки на алкидных смолах пентафталевые;
7) лаки на алкидных смолах этриольные;
8) лаки на алкидных смолах алкидно-стирольные;
9) лаки на конденсационных смолах карбамидно- и меламиноформальдегидные;
10) лаки на конденсационных смолах эпоксидные и полиамидные;
11) лаки на конденсационных смолах кремнийорганические;
12) лаки на конденсационных смолах полиуретановые;
13) лаки на конденсационных смолах фенольные;
14) лаки на конденсационных смолах полиэфирные ненасыщенные;
15) лаки на конденсационных смолах полиэфирные насыщенные;
16) лаки на конденсационных смолах прочие;
17) лаки перхлорвиниловые;
18) лаки сополимерополивинилхлоридные;
19) лаки полиакриловые;
20) лаки сополимерополиакриловые;
21) лаки каучуковые;
22) лаки поливинилацетальные;
23) лаки фторопластовые;
24) лаки на прочих полимеризационных смолах;
25) лаки нитроцеллюлозные;
26) лаки нитроалкидные;
27) лаки нитроэпоксидные;
28) лаки этилцеллюлозные;
29) лаки на прочих эфирах целлюлозы;
30) лаки и политуры щелочные спиртовые;
31) лаки и политуры спиртовые;
32) лаки и политуры фенольные спиртовые;
33) лаки и политуры циклогексановые спиртовые.
2. Краски
1) краски поливинилацетатные водно-дисперсионные;
2) краски поливинилацетатные пониженной горючести водно-дисперсионные;
3) краски стиролбутадиеновые водно-дисперсионные;
4) краски на акрилатных латексах водно-дисперсионные;
5) краски на полимеризационных сополимерах водно-дисперсионные;
6) краски водно-дисперсионные прочие;
7) краски масляные густотертые;
8) краски масляные жидкотертые, готовые к применению;
9) краски полиэфирные порошковые;
10) краски порошковые прочие.
3. Эмали
1) эмали глифталевые;
2) эмали пентафталевые;
3) эмали полиэфирные;
4) эмали фенольные;
5) эмали эпоксидные;
6) эмали карбамидо- и меламидоформальдегидные;
7) эмали кремнийорганические и полиуретановые;
8) эмали на природных смолах;
9) эмали на прочих конденсационных смолах;
10) эмали перхлорвиниловые;
11) эмали сополимерополивинилхлоридные;
12) эмали полиакриловые;
13) эмали сополимерополиакриловые;
14) эмали каучуковые;
15) эмали поливинилацетальные;
16) эмали фторопластовые;
17) эмали на прочих полимеризационных смолах;

1. Лактар
1) табиғи шайырлар негізіндегі канифоль лактар;
2) табиғи шайырлар негізіндегі янтарь түсті лактар;
3) табиғи шайырлар негізіндегі битум лактар;
4) табиғи шайырлар негізіндегі майлы лактар;
5) алкид шайырлар негізіндегі глифтал лактар;
6) алкид шайырлар негізіндегі пентафтал лактар;
7) алкид шайырлар негізіндегі этриоль лактар;
8) алкид шайырлар негізіндегі алкид-стироль лактар;
9) конденсациялық шайырлар негізіндегі карбамид- және меламиноформальдегид лактары;
10) конденсациялық шайырлар негізіндегі эпоксид және полиамид лактары;
11) конденсациялық шайырлар негізіндегі кремнийорганикалық лактар;
12) конденсациялық шайырлар негізіндегі полиуретан лактар;
13) конденсациялық шайырлар негізіндегі фенол лактар;
14) конденсациялық шайырлар негізіндегі полиэфирлік қанықпаған лактар;
15) конденсациялық шайырлар негізіндегі полиэфирлік қанық емес лактар;
16) конденсациялық шайырлар негізіндегі өзге де лактар;
17) перхлорвинилді лактар;
18) полимерлес поливинилхлоридті лактары;
19) полиакрилді лактар;
20) полимерлес полиакрилді лактар;
21) каучук лактары;
22) поливинилацеталді лактар;
23) фторпластикалық лактар;
24) өзге де полимерленген шайырлар негізіндегі лактар;
25) нитроцеллюлозалы лактар;
26) нитроалкидті лактар;
27) нитроэпоксид лактар;
28) этилцеллюлозалы лактар;
29) өзге де эфирлердегі целлюлоза негізіндегі лактар;
30) сілтілік спирт лактар мен политуралар;
31) спирт лактар мен политуралар;
32) фенолді спирт лактар мен политуралар;
33) циклогексан спирт лактар мен политуралар.
2. Бояулар:
1) су-дисперсиялық поливинилацетатты бояулар;
2) су-дисперсиялық жанғыштығы төмендетілген поливинилацетатты бояулар;
3) су-дисперсиялық стиролбутадиенді бояулар;
4) су-дисперсиялық акрилатты латекстер негізіндегі бояулар;
5) су-дисперсиялық полимерленген полимерлестер негізіндегі бояулар;
6) су-дисперсиялық өзге де бояулар;
7) қою ұсатылған майлы бояулар;
8) қолдануға дайын, сұйық ұсатылған майлы бояулар;
9) ұнтақ полиэфирлі бояулар;
10) өзге де ұнтақ бояулар.
3. Эмальдар:
1) глифталді эмальдар;
2) пентафталді эмальдар;
3) полиэфирлі эмальдар;
4) фенолді эмальдар;
5) эпоксидті эмальдар;
6) карбамид- және меламидформальдегидті эмальдар;
7) кремнийорганикалық және полиуретанді эмальдар;
8) табиғи шайырлар негізіндегі эмальдар;
9) өзге де конденсациялық шайырлар негізіндегі эмальдар;
10) перхлорвинилді эмальдар;
11) полимерлесполивинилхлоридті эмальдар;
12) полиакрилді эмальдар;
13) полимерлесполиакрилді эмальдар;
14) каучук эмальдар;
15) поливинилацеталді эмальдар;
16) фторпластті эмальдар;
17) өзге де полимерленген шайырлар негізіндегі эмальдар;

18) эмали нитроцеллюлозные;
19) эмали нитроалкидные;
20) эмали нитроэпоксидные;
21) эмали этилцеллюлозные;
22) эмали на прочих эфирах целлюлозы;
4. Грунтовки
1) грунтовки водно-дисперсионные стиролбутадиеновые;
2) грунтовки водно-дисперсионные прочие;
3) грунтовки глифталевые;
4) грунтовки пентафталевые;
5) грунтовки полиэфирные;
6) грунтовки фенольные;
7) грунтовки эпоксидные;
8) грунтовки карбамидо- и меламиноформальдегидные;
9) грунтовки кремнийорганические и полиуретановые;
10) грунтовки на природных смолах;
11) грунтовки на прочих конденсационных смолах;
12) грунтовки перхлорвиниловые;
13) грунтовки сополимерополивинилхлоридные;
14) грунтовки полиакриловые;
15) грунтовки сополимерополиакриловые;
16) грунтовки каучуковые;
17) грунтовки поливинилацетальные;
18) грунтовки фторопластовые;
19) грунтовки на прочих полимеризационных смолах;
20) грунтовки нитроцеллюлозные;
21) грунтовки нитроалкидные;
22) грунтовки нитроэпоксидные;
23) грунтовки этилцеллюлозные;
24) грунтовки на прочих эфирах целлюлозы;
5. Шпатлевки
1) шпатлевки водно-дисперсионные стиролбутадиеновые;
2) шпатлевки водно-дисперсионные прочие;
3) шпатлевки глифталевые;
4) шпатлевки пентафталевые;
5) шпатлевки полиэфирные;
6) шпатлевки фенольные;
7) шпатлевки эпоксидные;
8) шпатлевки карбамидо- и меламидоформальдегидные;
9) шпатлевки кремнийорганические и полиуретановые;
10) шпатлевки на природных смолах;
11) шпатлевки на прочих конденсационных смолах;
12) шпатлевки перхлорвиниловые;
13) шпатлевки сополимерополивинилхлоридные;
14) шпатлевки полиакриловые;
15) шпатлевки сополимерополиакриловые;
16) шпатлевки каучуковые;
17) шпатлевки поливинилацетальные;
18) шпатлевки фторопластовые;
19) шпатлевки на прочих полимеризационных смолах;
20) шпатлевки нитроцеллюлозные;
21) шпатлевки нитроалкидные;
22) шпатлевки нитроэпоксидные;
23) шпатлевки этилцеллюлозные;
24) шпатлевки на прочих эфирах целлюлозы;
6. Отходы лакокрасочные
7. Лакокрасочные материалы для розничной продажи
8. Лаки, эмали, грунтовки и шпатлевки на конденсационных смолах
9. Лаки и эмали на эфирах целлюлозы
10. Краски водно-дисперсионные
11. Краски и белила масляные тертые
12. Лаки, эмали, грунтовки и шпатлевки на полимеризационных смолах
13. Олифы
14. Растворители, разбавители, смывки и прочие материалы
Приложение 2
к техническому регламенту
Гигиенические нормативы и токсикологические показатели
основных летучих органических соединений
Гигиенические нормативы основных летучих органических
соединений в воздухе рабочей зоны и в атмосферном воздухе
населенных пунктов.
Таблица 1
Летучие органические
соединения
Хими-
ческая
формула
Величина
ПДК р.з. ,
мг/м 3
Величина ПДК атм.в. , мг/м 3
Лимити-
рующий
показатель
вредности
Макси-
мально
разовая
Средне-
суточная
1
2
3
4
5
6
Амилацетат
(Пентилацетат)

18) нитроцеллюлозалы эмальдар;
19) нитроалкидті эмальдар;
20) нитроэпоксидті эмальдар;
21) этилцеллюлозалы эмальдар;
22) өзге де целлюлоза эфирлері негізіндегі эмальдар.
4. Бітегіштер:
1) стиролбутадиенді су-дисперсиялық бітегіштер;
2) өзге де су-дисперсиялық бітегіштер;
3) глифталды бітегіштер;
4) пентафталды бітегіштер;
5) полиэфирлі бітегіштер;
6) фенолді бітегіштер;
7) эпоксидті бітегіштер;
8) карбамид- және меламинформальдегидті бітегіштер;
9) кремнийорганикалық және полиуретанды бітегіштер;
10) табиғи шайырлар негізіндегі бітегіштер;
11) өзге де конденсациялық шайырлар негізіндегі бітегіштер;
12) перхлорвинилді бітегіштер;
13) полимерлесполивинилхлоридті бітегіштер;
14) полиакрилді бітегіштер;
15) полимерлесполиакрилді бітегіштер;
16) каучук бітегіштер;
17) поливинилацеталды бітегіштер;
18) фторпластты бітегіштер;
19) өзге де полимерленген шайырлар негізіндегі бітегіштер;
20) нитроцеллюлозалы бітегіштер;
21) нитроалкидті бітегіштер;
22) нитроэпоксидті бітегіштер;
23) этилцеллюлозалы бітегіштер;
24) өзге де целлюлоза эфирлері негізіндегі бітегіштер.
5. Тығыздағыштар:
1) стиролбутадиенді су-дисперсиялық тығыздағыштар;
2) өзге де су-дисперсиялық тығыздағыштар;
3) глифталды тығыздағыштар;
4) пентафталды тығыздағыштар;
5) полиэфирлі тығыздағыштар;
6) фенолді тығыздағыштар;
7) эпоксидті тығыздағыштар;
8) карбамид- және меламинформальдегидті тығыздағыштар;
9) кремнийорганикалық және полиуретанды тығыздағыштар;
10) табиғи шайырлар негізіндегі тығыздамалар;
11) өзге де конденсациялық шайырлар негізіндегі тығыздағыштар;
12) перхлорвинилді тығыздағыштар;
13) полимерлесполивинилхлорид тығыздағыштар;
14) полиакрилді тығыздағыштар;
15) полимерлесполиакрилді тығыздағыштар;
16) каучук тығыздағыштар;
17) поливинилацеталды тығыздағыштар;
18) фторпластты тығыздағыштар;
19) өзге де полимерленген шайырлар негізіндегі тығыздағыштар;
20) нитроцеллюлозалы тығыздағыштар;
21) нитроалкидті тығыздағыштар;
22) нитроэпоксидті тығыздағыштар;
23) этилцеллюлозалы тығыздағыштар;
24) өзге де целлюлоза эфирлері негізіндегі тығыздағыштар.
6. Лак-бояу қалдықтары;
7. Бөлшек саудаға арналған лак-бояу материалдары;
8. Конденсациялық шайырлар негізіндегі лактар, эмальдар, бітегіштер және тығыздағыштар;
9. Целлюлоза эфирлеріндегі лактар мен эмальдар;
10. Су-дисперсиялық бояулар;
11. Ұсатылған майлы бояулар мен ақ сырлар;
12. Полимерленген шайырлар негізіндегі лактар, эмальдар, бітегіштер мен тығыздағыштар;
13. Олифтер.
14. Еріткіштер, сұйылтқыштар, шайғыштар және өзге де материалдар.
Техникалық регламентке
2-қосымша
Негізгі ұшпа органикалық қосылыстардың гигиеналық нормативтері мен уыттылық көрсеткіштері Жұмыс аймағы ауасындағы және елді мекендердің атмосфералық ауасындағы негізгі ұшпа органикалық қосылыстардың гигиеналық нормативтері
1-кесте
Ұшпа органикалық
қосылыстар
Химиялық
формула
РШК ж.а.
шамасы,
мг/м 3
РШК атм.а.
шамасы, мг/м 3
Зиянды-
лықтың
лимит-
теуші
көрсет-
кіші
Ең
үлкен
бір
реттік
Орташа
тәу-
ліктік
1
2
3
4
5
6
Амилацетат
(Пентилацетат)

(Этан-1,2-диол)
С 2 Н 6 О 2
10/5
1,0
-
-
Этанол
С 2 Н 6 О
2000/
1000
5
-
рефл.
Этилцеллозольв
(2-этоксиэтанол)
С 4 Н 10 О 2
30/10
0,7 (ОБУВ)
-
-
Примечания:
ПДК рз - предельно допустимая концентрация летучего органического соединения в воздухе рабочей зоны, при которой у работающего персонала при ежедневном вдыхании в пределах 8 часов в течение всего трудового стажа не должно происходить заболеваний или отклонений в состоянии здоровья.
ПДК атм.в. максимально разовая - предельно допустимая концентрация летучего органического соединения в воздухе населенных пунктов, которая не вызывает рефлекторных реакций в организме человека.
ПДК атм.в. среднесуточная - среднесуточная предельно допустимая концентрация летучего органического соединения в воздухе населенных пунктов, которая не должна оказывать на человека прямого или косвенного вредного воздействия в условиях неопределенно долгого круглосуточного вдыхания.
ОБУВ - ориентировочно безопасный уровень воздействия летучего органического соединения в воздухе рабочей зоны
рез. - резорбтивный.
рефл. - рефлекторный.
рефл.-рез. - рефлекторно-резорбтивный
Гигиенические нормативы основных летучих органических соединений
в воде водных объектов хозяйственно-питьевого и культурно-бытового
водопользования и в почве
Таблица 2
Летучие органические
соединения
Химическая формула
ПДК в , мг/л
ПДК п , мг/кг
Ацетон (Пропан-2-он)

(Этан-1,2-диол)
С 2 Н 6 О 2
10/5
1,0
-
-
Этанол
С 2 Н 6 О
2000/
1000
5
-
рефл.
Этилцеллозольв
(2-этоксиэтанол)
С 4 Н 10 О 2
30/10
0,7
(ӘБҚД)
-
-
Ескертпе:
ШРК ж.а. - жұмыс істейтін персоналдың жұмыс аймағы ауасындағы ұшпа органикалық қосылыстың шектік рұқсат етілетін концентрациясы барлық жұмыс өтілі аралығында 8 сағат бойы күнделікті тыныстаған кезде денсаулығы жағдайында аурулар немесе ауытқулар тудырмауға тиіс.
ШРК атм.ауа. ең көп дегенде бір рет - адам ағзасында рефлекторлық реакциялар тудырмайтын, елді мекендер ауасындағы ұшпа органикалық қосылыстардың шектік рұқсат етілетін концентрациясы.
ШРК атм.а. белгісіз ұзақ уақыт тәулік бойы тыныстаған жағдайда адамға тікелей немесе жанама зиянды әсерін тигізбейтін, елді мекендер ауасындағы ұшпа органикалық қосылыстардың орташа тәуліктік - орташа тәуліктік шектік рұқсат етілетін концентрациясы.
ӘБҚД - жұмыс аймағы ауасында ұшпа органикалық қосылыстардың әсер ететін болжамды қауіпсіз деңгейі
рез. - резорбтивтік.
рефл. - рефлекторлық.
рефл.-рез. - рефлекторлық-резорбтивтік.
Шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдаланатын
су объектілерінің суларындағы және топырақтағы негізгі
ұшпа органикалық қосылыстардың гигиеналық нормативтері
2-кесте
Ұшпа органикалық қосылыстар
Химиялық
формула
РШК с , мг/л
РШК т ,
мг/кг
Ацетон (Пропан-2-он)

0,03/0,01
-
0,0015
Свинец и его неорганические соединения (в пересчете на свинец)
-/0,05
0,001
0,0003
Кадмий и его неорганические соединения
0,05/0,01
-
0,0003
Примечания:
ПДК р.з. - предельно допустимая концентрация летучего органического соединения в воздухе рабочей зоны, при которой у работающего персонала при ежедневном вдыхании в пределах 8 часов в течение всего трудового стажа не должно происходить заболеваний или отклонений в состоянии здоровья.
ПДК атм.в. максимально разовая - предельно допустимая концентрация летучего органического соединения в воздухе населенных пунктов, которая не вызывает рефлекторных реакций в организме человека.
ПДК атм.в. среднесуточная - среднесуточная предельно допустимая концентрация летучего органического соединения в воздухе населенных пунктов, которая не должна оказывать на человека прямого или косвенного вредного воздействия в условиях неопределенно долгого круглосуточного вдыхания.
Токсилогические показатели основных летучих органических соединений,
входящих в состав лакокрасочных материалов
Таблица 4
Лету-
чие
орга-
ниче-
ские
сое-
дине-
ния
Хими-
чес-
кая
фор-
мула
Показатели
острой
токсичности
Опасность для здоровья человека при
непосредственном контакте
DL 50 , мг/кг
CL 50 , мг/м 3
Ку-
му-
ля-
тив-
ность
Раздра-
жающее
действие
на
кожу
Раз-
дра-
жаю-
щее
дей-
ствие
на
гла-
за
Кож-
но-
ре-
зорб-
тив-
ное
дей-
ствие
Сен-
сибили-
зирую-
щее
дей-
ствие
Эмб-
рио-
троп
-
ное
дей-
ствие
Гонадо-
тро-
пное
дей-
ствие
Терато-
ген-
ное
дей-
ствие
Мутаген-
ное
дей-
ствие
Кан-
церо
ген-
ное
дей-
ствие
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ацетон
С 3 Н 6 О
3800,
в/ж,
кролики
50100,8 ч,
крысы
слабая
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не
изу-
чено
установ-
лено
не
изу-
чено
не
изу-
чено
не
уста-
нов-
лено
не
изу-
чено
Бутил-
ацетат
С 6 Н 12 О 2
4130,
в/ж,
крысы
6000, 2 ч, мыши
слабая
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не ус-
танов-
лено
не ус-
танов-
лено
не ус-
танов-
лено
не ус-
танов-
лено
не ус-
танов-
лено
не
изу-
чено
Бути-
ловый
спирт
С 4 Н 10 О
2680,
в/ж,
мыши
24624,4 ч,
крысы
слабая
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не ус-
танов-
лено
не ус-
танов-
лено
не ус-
танов-
лено
не ус-
танов-
лено
не ус-
танов-
лено
не ус-
танов-
лено
Изобу-
тило-
вый
спирт
С 4 Н 10 О
2460,
в/ж,
крысы
19200,4 ч,
крысы
слабая
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не
изу-
чено
не
изу-
чено
не
изу-
чено
уста
-
нов-
лено
не
изу-
чено
Ксилол
С 8 Н 10
4300,
в/ж,
крысы
22084, 4 ч,
крысы
умерен-
ная
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не ус-
танов-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не ус-
танов-
лено
группа
3
Толуол
С 7 Н 8
2600-
7500,
в/ж,
крысы
53600, 4 ч, крысы
умерен-
ная
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не
изу-
чено
уста-
нов-
лено
уста-
нов-
лено
группа
3
Уайт-спирит
С 10,5 Н 21
62600,
в/ж,
мыши
50000, 3 ч, мышы
-
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не
изу-
чено
не
изу-
чено
-
Цикло-
гекса-
нон
С 6 Н 10 О
1400-
2780,
в/ж,
мыши
25000, 4 ч, мыши
слабая
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не
изу-
чено
установ-
лено
не
уста-
нов-
лено
не
изу-
чено
установ-
лено
не
изу-
чено
Этилен-
гликоль
С 2 Н 6 О 2
7500-
8050,
в/ж,
мыши
не
доста-
точно
слабая
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
-
установ-
лено
установ-
лено
не
изу-
чено
Этил-целло-
зольв
С 4 Н 10 О 2
2451,
в/ж,
мыши
6824,7 ч,
мыши
умерен-
ная
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не
уста-
нов-
лено
установ-
лено
установ-
лено
установ-
лено
не
уста-
нов-
лено
не
изу-
чено
Примечания:
DL 50 - средняя смертельная доза вещества, вызывающая гибель 50 % всех лабораторных животных при однократном пероральном введении в унифицированных условиях.
CL 50 - средняя смертельная концентрация вещества, вызывающая гибель 50 % всех лабораторных животных при однократном ингаляционном введении в унифицированных условиях.
в/ж - введение в желудок.
ч - часы

0,03/0,01
-
0,0015
Қорғасын және оның
бейорганикалық қосылыстары
(қорғасынға қайта есептегенде)
-/0,05
0,001
0,0003
Кадмий және оның бейорганикалық
қосылыстары
0,05/0,01
-
0,0003
Ескертпе:
ШРК ж.а. - жұмыс істейтін персоналдар жұмыс аймағы ауасындағы ұшпа органикалық түзілістің шектік рұқсат етілетін концентрациясы барлық жұмыс өтілі аралығында 8 сағат бойы күнделікті тыныстаған жағдайда денсаулығында аурулар немесе ауытқулар болмауға тиіс.
ШРК атм.а. адам ағзасында рефлекторлық реакциялар тудырмайтын, елді мекендер ауасындағы ұшпа органикалық түзілістің ең үлкен бір реттік - шектік рұқсат етілетін концентрациясы.
ШРК атм.а. белгісіз ұзақ уақыт тәулік бойы тыныстаған жағдайда адамға тікелей немесе жанама зиянды әсер тигізбеуге тиісті, елді мекендер ауасындағы ұшпа органикалық түзілістің орташа тәуліктік - орташа тәуліктік шектік рұқсат етілетін концентрациясы.
Лак-бояу материалдарының құрамына кіретін негізгі
ұшпа органикалық қосылыстардың уыттылық көрсеткіштері
4-кесте
Ұшпа
органика-
лық қо-
сылыстар
Химиялық
формула
Күшті уыттылық көрсеткіштері
Тікелей емес байланыс
жасау кезінде адам
денсаулығына
қауіптілігі
DL 50 ,
мг/кг
CL 50 ,
мг/м 3
Кумля-
тивтік
Теріге
тітір-
кен-
дір-
гіштік
әсер
Көзге
тітір-
кендір-
гіштік
әсер
1
2
3
4
5
6
7
Ацетон
С 3 Н 6 О
Үй 3800,
а/е, үй қояны
50100,
8с, егеу-
құйрық
Әлсіз
Анық-
талды
Анық-
талды
Бутил-
ацетат
С 6 Н 12 О 2
4130, а/е,
егеу-құйрық
6000,
2с,
тышқан
Әлсіз
Анық-
талды
Анық-
талды
Бутил спирт
С 4 Н 10 О
2680,
а/е, тышқан
24624,
4с, егеу-
құйрық
Әлсіз
Анық-
талды
Анық-
талды
Изобутил
спирті
С 4 Н 10 О
2460, а/е,
егеу-құйрық
19200,
4с, егеу-
құйрық
Әлсіз
Анық-
талды
Анық-
талды
Ксилол
С 8 Н 10
4300, а/е,
егеу-құйрық
22084,
4с, егеу-
құйрық
Орташа
Анық-
талды
Анық-
талды
Толуол
С 7 Н 8
2600-7500,
а/е, егеу-
құйрық
53600,
4с, егеу-
құйрық
Орташа
Анық-
талды
Анық-
талды
Уайт-
спирит
С 10,5 Н 21
62600,
а/е, тышқан
50000,
3с,
тышқан
Анық-
талды
Анық-
талды
Цикло-
гексанон
С 6 Н 10 О
1400-2780,
а/е, тышқан
25000,
4с,
тышқан
Әлсіз
Анық-
талды
Анық-
талды
Этилен-
гликоль
С 2 Н 6 О 2
7500-8050,
а/е, тышқан
Жеткі-
ліксіз
Әлсіз
Анық-
талды
Анық-
талды
Этилцел-
лозольв
С 4 Н 10 О 2
2451,
а/е, тышқан
6824,
7с,
тышқан
Орташа
Анық-
талды
Анық-
талды
кестенің жалғасы
Ұшпа
органика-
лық қо-
сылыстар
Тікелей емес байланыс жасау кезінде
адам денсаулығына қауіптілігі
Тері-
резорб-
тік әсер
Сезім-
тал-
дықты
арттыру
әсері
Эмб-
рио-
троп-
тық
әсер
Гона-
дот-
роп-
тық
әсер
Терато-
гендік
әсер
Мута-
ген-
дік
әсер
Кан-
церо-
гендік
әсер
1
8
9
10
11
12
13
14
Ацетон
Анық-
талды
Зерт-
телген
жоқ
Анық-
талды
Зерт-
телген
жоқ
Зерт-
телген
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Зерт-
телген
жоқ
Бутил-
ацетат
Анық-
талды
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Зерт-
телген
жоқ
Бутил спирт
Анық-
талды
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талған
жоқ
Изобутил
спирті
Анық-
талды
Анық-
талды
Зерт-
телген
жоқ
Зерт-
телген
жоқ
Зерт-
телген
жоқ
Анық-
талды
Зерт-
телген
жоқ
Ксилол
Анық-
талды
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талды
Анық-
талды
Анық-
талды
Анық-
талған
жоқ
3-топ
Толуол
Анық-
талды
Анық-
талды
Анық-
талды
Зерт-
телген
жоқ
Анық-
талды
Анық-
талды
3-топ
Уайт-
спирит
Анық-
талды
Анық-
талды
Анық-
талды
Анық-
талған
жоқ
Зерт-
телген
жоқ
Зерт-
телген
жоқ
-
Цикло-
гексанон
Анық-
талды
Зерт-
телген
жоқ
Анық-
талды
Анық-
талған
жоқ
Зерт-
телген
жоқ
Анық-
талды
Зерт-
телген
жоқ
Этилен-
гликоль
Анық-
талды
Анық-
талды
Анық-
талды
-
Анық-
талды
Анық-
талды
Зерт-
телген
жоқ
Этилцел-
лозольв
Анық-
талды
Анық-
талған
жоқ
Анық-
талды
Анық-
талды
Анық-
талды
Анық-
талған
жоқ
Зерт-
телген
жоқ
Ескертпе:
DL 50 - бірыңғайланған жағдайларда бір рет пероральдық енгізген кезде тәжірибе жасау үшін барлық алынған зертханалық жануарлардың 50% өлім тудыратын, заттың орташа өлтіретін мөлшері.
CL 50 - бірыңғайланған жағдайларда бір рет ингаляциялық енгізген кезде тәжірибе жасау үшін барлық алынған зертханалық жануарлардың 50%-на өлім тудыратын, заттың орташа өлтіретін мөлшері.
а/е - асқазанға енгізу.
с - сағат