О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Водный кодекс Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 января 2008 года N 7
Сноска. Проект Закона отозван из Парламента РК постановлением Правительства РК от   26 июня 2008 года  N 620  .
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Водный кодекс Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Водный кодекс
Республики Казахстан
Статья 1.  Внести в  Водный кодекс  Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2003 г., N 17, ст. 141; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 18) следующие изменения и дополнения:
1) по всему тексту слова "уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда", "уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда", "уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда", "уполномоченному органу в области использования и охраны водного фонда", "уполномоченном органе в области использования и охраны водного фонда" заменить соответственно словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченного органа", "уполномоченному органу", "уполномоченном органе";
2) статью 1:
дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
"11-1) водоснабжение - совокупность мероприятий, обеспечивающих забор, хранение, подготовку, подачу и распределение воды через системы водоснабжения водопотребителям;
11-2) водоотведение - совокупность мероприятий, обеспечивающих сбор, транспортировку, очистку и отведение сточных вод через системы водоотведения в водные объекты и/или в рельефы местности;";
в подпункте 22) слова "водоподготовкой, отведением сточных вод" заменить словами "водоснабжением, водоотведением";
в подпункте 24) слова ", предназначенных для обеспечения рационального использования и охраны вод, а также для отведения сточных вод" исключить;
дополнить подпунктами 24-1) и 24-2) следующего содержания:
"24-1) система водоснабжения - комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенный для забора, хранения, подготовки, подачи и распределения воды к местам ее потребления;

"Қазақстан Республикасының Су кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 қаңтардағы N 7 Қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiнен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2008.06.26  N 620  Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Су кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының Су кодексіне
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап.  2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су   кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2003 ж., N 17, 141-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат, 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бүкіл мәтін бойынша "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті орган", "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органмен", "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен", "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның", "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органда", "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органға" сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "уәкілетті органмен", "уәкілетті органның", "уәкілетті органда", "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-бап:
мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) сумен жабдықтау - су тұтынушыларға сумен жабдықтау жүйелері арқылы су алуды, сақтауды, дайындауды, беруді және бөлуді қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы;
11-2) су бұру - су объектілеріне және/немесе жергілікті жер рельефтеріне су бұру жүйелері арқылы ағынды суларды алуды, тасымалдауды, тазартуды және бұруды қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы;";
22) тармақшадағы "су дайындаумен, ағынды суларды бұрумен" деген сөздер "сумен жабдықтаумен, су бұрумен" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) тармақшадағы "суларды ұтымды пайдалану мен қорғауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ ағынды суларды бұруға арналған" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 24-1) және 24-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"24-1) сумен жабдықтау жүйесі - суды тұтыну орындарына суды алуға, сақтауға, дайындауға, беруге және бөлуге арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;

24-2) система водоотведения - комплекс инженерных сетей и сооружений, посредством которого осуществляется сбор, транспортировка, очистка и отведение сточных вод, включая очистные сооружения;";
в подпункте 25):
слова "на водных объектах" исключить;
слова "обеспечения водой населения и отраслей экономики, отведения сточных вод" заменить словами "водоснабжения, водоотведения";
в подпункте 27):
слова "подготовки, подачи," исключить;
после слов "транспортировки воды водопользователям" дополнить словом ", водоснабжения";
в подпункте 31) слово "водопользования" заменить словом "водоснабжения";
подпункт 49) дополнить словами ", регулирования в сфере водоснабжения и водоотведения";
3) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) регулирование в сфере водоснабжения и водоотведения";
4) в пункте 1 статьи 10 слово "сооружениями" заменить словами "системами, водоснабжения и водоотведения";
5) пункт 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1. Объектами водных отношений являются водохозяйственные системы и земли водного фонда.";
6) в статье 35:
в подпункте 1) после слов "отраслей экономики," дополнить словами "водоснабжения и водоотведения населенных пунктов,";
в подпункте 3) слова "водопотребления, водоотведения" заменить словами "в сфере водоснабжения и водоотведения";
в подпункте 9) слова "водными объектами и водохозяйственными сооружениями" заменить словами "водохозяйственными системами";
7) статью 36:
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) утверждает Правила пользования системами водоснабжения и водоотведения в населенных пунктах;
1-2) утверждает Правила технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;";
8) в статье 37:
подпункт 1) дополнить словами ", водоснабжения и водоотведения в пределах своей компетенции";
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) разрабатывает Правила пользования системами водоснабжения и водоотведения в населенных пунктах;
3-2) разрабатывает Правила технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;";
дополнить подпунктом 26) следующего содержания:
"26) осуществляет методическое обеспечение деятельности водохозяйственных организаций;";
9) в подпункте 3) статьи 38 после слов "и охране водных объектов" дополнить словами ", водоснабжению, водоотведению";

24-2) су бұру жүйесі - тазарту құрылыстарын қоса алғанда, олар арқылы ағынды суларды алу, тасымалдау, тазарту және бұру жүзеге асырылатын инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;";
25) тармақшада:
"су объектілерінде" деген сөздер алып тасталсын;
"халықты және экономика салаларын сумен қамтамасыз ету ағынды суларды бұру" деген сөздер "сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) тармақшада:
"дайындау,", "беру," деген сөздер алып тасталсын;
"суды су пайдаланушыларға тасымалдау" деген сөздерден кейін ", сумен жабдықтау" деген сөздермен толықтырылсын;
31) тармақшадағы "су пайдалану" деген сөздер "сумен жабдықтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
49) тармақша "қорғау" деген сөзден кейін "сумен жабдықтау және су бұру аясында реттеу" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) сумен жабдықтау және су бұру саласындағы реттеу.";
4) 10-баптың 1-тармағындағы "құрылыстарын" деген сөз "жүйелерін" деген сөзбен ауыстырылсын, "басқару" деген сөзден кейін "сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 11-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Су шаруашылығы жүйелері және су қорының жерлері су қатынастарының объектілері болып табылады.";
6) 35-бапта:
1) тармақшадағы "экономика салаларын," деген сөздерден кейін "елді мекендерді сумен жабдықтауды және су бұруды" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "су тұтыну, су беру" деген сөздер "сумен жабдықтау және су бұру саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарын" деген сөздер "су шаруашылығы жүйелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 36-бап:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) Елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану ережесін бекітеді;
1-2) Елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін техникалық пайдалану ережесін бекітеді;";
8) 37-бапта:
1) тармақша "су қорын" деген сөздердің алдынан "өз құзыреті шегінде" деген сөздермен, "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) Елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану ережесін әзірлейді;
3-2) Елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін техникалық пайдалану ережесін әзірлейді;";
мынадай мазмұндағы 26) тармақшамен толықтырылсын:
"26) су шаруашылығы ұйымдарының қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;";
9) 38-баптың 3) тармақшасындағы "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздермен толықтырылсын;

10) в статье 39:
подпункт 5) после слов "и охране водных объектов," дополнить словами "водоснабжению, водоотведению и";
в подпункте 8) после слов "о состоянии водных объектов," дополнить словами "систем водоснабжения и водоотведения,";
11) в подпункте 2) пункта 2 статьи 79 после слов "изъятию водных ресурсов для" дополнить словами "водоподготовки и/или", после слов "доставки водопользователям" дополнить словами "и/или водопотребителям";
12) в подпункте 2) статьи 87 слово "водоподачи" заменить словом "водоснабжения";
13) в статье 134:
заголовок после слов "подаче воды" дополнить словом "водопользователям";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Услуги, связанные с подачей воды водопользователям, водоснабжением, водоотведением, выполнением ремонтно-восстановительных работ и другими водохозяйственными мероприятиями, осуществляются на платной основе.";
В пункте 2 слова "водохозяйственных систем" заменить словами "по подаче воды водопользователям, водоснабжению и водоотведению";
14) подпункт 1) статьи 139 после слов "самовольное водопользование" дополнить словами "и/или подключение к системам водоснабжения и/или водоотведения";
15) в пункте 1, подпунктах 1), 3), 4) пункта 2 статьи 3;
в заголовке статьи 10;
в заголовке раздела 3;
в заголовке главы 5;
в заголовке, пункте 1 статьи 33;
в заголовке, в абзаце первом, подпункте 1) статьи 34;
в заголовке, в абзаце первом статьи 35;
в заголовке главы 6;
в заголовке, подпункте 1) статьи 36;
в подпункте 14) статьи 37;
в заголовке, подпункте 1) статьи 38;
в заголовке статьи 39;
в подпунктах 16), 20) статьи 40;
в подпункте 3) статьи 41;
в пункте 3 статьи 43;
в заголовке главы 8;
в заголовке, пунктах 1, 2 статьи 44;
в заголовке главы 11;
в заголовке, пунктах 1,3 статьи 61;
в подпункте 9) статьи 71;
в подпункте 18) статьи 72;
в пунктах 1, 2, 3 статьи 79;
в заголовке главы 15;
в заголовке, пунктах 1, 2 статьи 81;
в заголовке, пунктах 1, 2 статьи 85;
в заголовке раздела 9;
в заголовке, подпунктах 2), 3) статьи 132;
в заголовке, пунктах 1, 2 статьи 139;
в заголовке, в абзаце первом статьи 140
после слов "и охраны водного фонда" дополнить словами ", водоснабжения и водоотведения".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

10) 39-бапта:
5) тармақша "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау, су бұру" сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшасындағы "су объектілерінің" деген сөздерден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 79-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "су пайдаланушыларға" деген сөздердің алдынан "су дайындау және/немесе" деген сөздермен "су пайдаланушыларға" деген сөздерден кейін "және/немесе су тұтынушыларға" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 87-баптың 2) тармақшасындағы "су беру" деген сөздер "сумен жабдықтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 134-бапта:
тақырыбы "Су беру" деген сөздердің алдынан "Су пайдаланушыларға" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Су пайдаланушыларға су беруге, сумен жабдықтауға, су бұруға, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындауға және басқа да су шаруашылығы іс-шараларын орындауға байланысты көрсетілетін қызметтер ақылы негізде жүзеге асырылады.";
2-тармақтағы "су шаруашылығы жүйелерінің қызметтері" деген сөздер "Су пайдаланушыларға су беру, сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі қызметтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 139-баптың 1) тармақшасы "өз бетінше су пайдалану" деген сөздерден кейін "және/немесе сумен жабдықтау және/немесе су бұру жүйелеріне қосылу" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 3-баптың 1-тармағында, 2-тармағының 1), 3), 4) тармақшаларында;
10-баптың тақырыбында;
3-бөлімнің тақырыбында;
5-тараудың тақырыбында;
33-баптың 1-тармағының тақырыбында;
34-баптың тақырыбында, бірінші абзацында, 1) тармақшасында;
35-баптың тақырыбында, бірінші абзацында;
6-тараудың тақырыбында;
36-баптың тақырыбында, 1) тармақшасында;
37-баптың 14) тармақшасында;
38-баптың тақырыбында, 1) тармақшасында;
39-баптың тақырыбында;
40-баптың 16), 20) тармақшаларында;
41-баптың 3) тармақшасында;
43-баптың 3-тармағында;
8-тараудың тақырыбында;
44-баптың тақырыбында, 1, 2-тармақтарында;
11-тараудың тақырыбында;
61-баптың тақырыбында, 1, 3-тармақтарында;
71-баптың 9) тармақшасында;
72-баптың 18) тармақшасында;
79-баптың 1, 2, 3-тармақтарында;
15-тараудың тақырыбында;
81-баптың тақырыбында, 1, 2-тармақтарында;
85-баптың тақырыбында, 1, 2-тармақтарында;
9-бөлімнің тақырыбында;
132-баптың тақырыбында, 2), 3) тармақшаларында;
139-баптың тақырыбында, 1, 2-тармақтарында;
140-баптың тақырыбында, бірінші абзацында
"қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті