О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 февраля 2002 года N 237
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года N 59. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 860
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.07.2014 № 860.
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 21 февраля 2002 года N 237 "Об утверждении Правил оперирования материальными ценностями государственного материального резерва" следующие дополнения и изменения:
в Правилах оперирования материальными ценностями государственного материального резерва, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 после слова "поставки" дополнить словом ", хранения";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) государственный материальный резерв - запас материальных ценностей, предназначенный для мобилизационных нужд, принятия первоочередных мер по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказания гуманитарной помощи и регулирующего воздействия на рынок;";
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) план оперирования материальных ценностей государственного резерва - документ, регламентирующий поставку, хранение и выпуск материальных ценностей государственного резерва с указанием сроков их освежения, заимствования и разбронирования (далее - план оперирования).";
в пункте 3:
в абзаце втором слова "о государственных закупках" заменить словами "Республики Казахстан.";
абзацы третий и пятый исключить;
пункт 5 исключить;
в пункте 8 слова "отвечать требованиям стандартов, техническим условиям" заменить словами "соответствовать техническим регламентам";
в пункте 10:
в подпункте 2) слово "временного" исключить;
в подпункте 3) слова "и заменой" исключить;
подпункты 4), 5) и 6) исключить;
в пункте 11:
в абзаце втором слова "и замены" исключить;
в абзаце третьем слова "с разрывом во времени не более 90 календарных дней" исключить;
в пункте 13 слова ", замены" исключить;
в пункте 14 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 21 ақпандағы N 237 қаулысына толықтырулар мен өзгертулер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы N 59 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 860 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.07.2014 № 860 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операция жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 21 ақпандағы N 237  қаулысына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операция жасау ережесінде:
1-тармақта "жеткізулер" деген сөзден кейін ", сақтау" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік материалдық резерв - жұмылдыру мұқтаждарына, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөніндегі бірінші кезектегі шараларды қабылдауға, ізгілік көмек көрсетуге және нарыққа реттеушілік ықпал етуге арналған материалдық құндылықтар қоры;";
2) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарымен операция жасау жоспары - мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жаңарту, қарызға беру және броньнан шығару мерзімін көрсете отырып, оларды жеткізуді, сақтауды және шығаруды регламенттейтін құжат (бұдан әрі - операция жасау жоспары).";
3-тармақта:
екінші абзацтағы "мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші және бесінші абзацтар алынып тасталсын;
5-тармақ алынып тасталсын;
8-тармақтағы "стандарттар, техникалық шарттар талаптарына сай болуы" деген сөздер "техникалық регламенттер сәйкес болу" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақта:
2) тармақшадағы "уақытша" деген сөз алынып тасталсын;
3) тармақшадағы "және алмастыруға" деген сөздер алынып тасталсын;
4), 5) және 6) тармақшалар алынып тасталсын;
11-тармақта:
екінші абзацтағы "және алмастыру" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "90 күнтізбелік күннен аспайтын уақыт алшақтығымен," деген сөздер алынып тасталсын;
13-тармақтағы ", алмастыру" деген сөздер алынып тасталсын;
14-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:

"14-1. Выпуск материальных ценностей в порядке разбронирования осуществляется: для мобилизационных нужд; при принятии первоочередных мер по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера; при оказании гуманитарной помощи; при оказании регулирующего воздействия на рынок; при исключении из номенклатуры государственного резерва, а также уничтожении непригодных к употреблению (применению) материальных ценностей.
Уничтожение материальных ценностей непригодных к употреблению (применению), представляющих опасность для здоровья, жизни людей и окружающей среды осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
пункт 15 исключить;
в пункте 16 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Выдача материальных ценностей при выпуске из пункта хранения или филиала подведомственной организации уполномоченного органа осуществляется на основании наряда.
Форма и порядок выдачи наряда утверждаются уполномоченным органом.";
пункт 18 изложить в новой редакции:
"18. В целях подтверждения соответствия материальных ценностей требованиям технических регламентов, нормативным документам по стандартизации заинтересованным лицам по решению уполномоченного органа могут быть выданы на платной основе образцы материальных ценностей государственного резерва, подлежащих выпуску в порядке освежения и разбронирования.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Денежные и другие средства, полученные в качестве погашения задолженности по оплате за выпущенные материальные ценности из государственного резерва, подлежат зачислению в бюджет.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

"14-1. Материалдық құндылықтарды шығару броннан алу тәртібімен жүзеге асырылады: жұмылдыру мұқтаждары үшін; табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөніндегі бірінші кезектегі шараларды қабылдау кезінде; ізгілік көмек көрсету кезінде; нарыққа реттеушілік ықпал етуді қолданған кезде; мемлекеттік резерв номенклатурасынан алып тасталған, сондай-ақ тұтынуға (қолдануға) жарамсыз материалдық құндылықтарды жою кезінде.
Адамдардың денсаулығына, өміріне және қоршаған ортаға қауіп төндіретін, тұтынуға (қолдануға) жарамсыз материалдық құндылықтарды жою Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.";
15-тармақ алынып тасталсын;
16-тармақтағы "Ұлттық Банк белгіленген" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Материалдық құндылықтарды сақтау пунктінен немесе уәкілетті органның ведомстволық бағыныстағы ұйымының филиалынан шығару кезінде беру наряд негізінде жүзеге асырылады.
Нарядтың нысаны мен беру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.";
18-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"18. Материалдық құндылықтардың техникалық регламенттер талаптарына, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкестігін растау мақсатында мүдделі тұлғаларға уәкілетті органның шешімі бойынша жаңарту және броннан шығару тәртібімен шығаруға жататын мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының үлгілері ақылы негізде берілуі мүмкін.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Мемлекеттік резервтен шығарылған материалдық құндылықтар үшін ақы төлеу жөніндегі берешекті өтеу ретінде алынған ақшалай және басқа да қаражат бюджетте есептелуге жатады.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі