О признании утратившими силу некоторых постановлений Пленума Верховного Суда Казахской ССР, постановлений Пленума Верховного Суда Республики Казахстан, нормативных постановлений Верховного Суда Республики Казахстан
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 27.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет :
1. Признать утратившими силу следующие постановления Пленума Верховного Суда Казахской ССР, постановления Пленума Верховного Суда Республики Казахстан, нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан:
1) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 12 июня 1975 года № 3 "О ходе выполнения постановления Пленума Верховного Суда СССР от 8 октября 1973 года № 15 "О судебной практике по делам о заражении венерической болезнью";
2) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 15 сентября 1975 года № 5 "О квалификации незаконного ношения, хранения, приобретения, изготовления или сбыта холодного оружия";
3) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 24 декабря 1976 года № 5 "О некоторых вопросах, возникших в судебной практике по делам о заранее не обещанном укрывательстве преступлений и о недонесении о преступлениях";
4) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 29 сентября 1980 года № 5 "О судебной практике по делам о хищениях грузов на железнодорожном транспорте";
5) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 23 сентября 1983 года № 11 "О судебной практике по делам об автотранспортных преступлениях";
6) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 23 сентября 1983 года № 12 "О квалификации действий работников предприятий газового хозяйства, допускающих обман граждан при продаже газовых баллонов";
7) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 21 сентября 1984 года № 9 "О судебной практике по делам об обмеривании, обвешивании, обсчете и ином обмане покупателей и заказчиков";
8) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 28 марта 1986 года № 13 "Об изготовлении судебных документов";
9) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 20 июня 1986 года № 15 "О практике рассмотрения судами уголовных дел с протокольной формой досудебной подготовки материалов";
10) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 2 октября 1987 года № 8 "О судебной практике освобождения от уголовной ответственности и наказания";
11) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 2 октября 1987 года № 9 "О судебной практике по делам о преступлениях, составляющих пережитки местных обычаев";

Кейбір Қазақ КСР Жоғарғы Сот Пленумы қаулыларының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты қаулыларының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы N 27 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
1. Мынадай Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумы қаулыларының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты қаулыларының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларының:
1) "КСРО Жоғарғы Соты Пленумының 1973 жылғы 8 қазандағы N 15 "Венерологиялық ауруды жұқтыру туралы істер жөніндегі сот тәжірибесі туралы" қаулысының орындалу барысы туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1975 жылғы 12 маусымдағы N 3 қаулысының ;
2) "Суық қаруды заңсыз алып жүруді, сақтауды, алуды, жасауды немесе өткізуді саралау туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1975 жылғы 15 қыркүйектегі N 5 қаулысының ;
3) "Қылмысты алдын ала уәделеспей жасыру және қылмыстар туралы хабарламау туралы істер жөніндегі сот тәжірибесінде туындайтын кейбір мәселелер туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1976 жылғы 24 желтоқсандағы N 5 қаулысының ;
4) "Темір жол көлігінде жүктерді ұрлауға қатысты істерді қарау жөніндегі сот практикасы туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1980 жылғы 29 қыркүйектегі N 5 қаулысының ;
5) "Автокөлік қылмыстары туралы істер жөніндегі сот тәжірибесі туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1983 жылғы 23 қыркүйектегі N 11 қаулысының ;
6) "Азаматтарға газ баллондарын сату кезінде алдауға жол берген газ шаруашылығы қызметкерлерінің әрекетін саралау туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1983 жылғы 23 қыркүйектегі N 12 қаулысының ;
7) "Тұтынушыларды және тапсырыс берушілерді өлшеуден, есептен жеу және басқадай алдау туралы істер жөніндегі сот тәжірибесі туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1984 жылғы 21 қыркүйектегі N 9 қаулысының ;
8) "Сот документтерін әзірлеу туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1986 жылғы 28 наурыздағы N 13 қаулысының ;
9) "Материалдарды сотқа дейін протокол түрінде дайындалған қылмыстық істерді соттардың қарау тәжірибесі туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1986 жылғы 20 маусымдағы N 15 қаулысының ;
10) "Қылмыстық жауаптылықтан және жазадан босату жөніндегі сот тәжірибесі туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1987 жылғы 2 қазандағы N 8 қаулысының ;
11) "Жергілікті әдет-ғұрып сарқыншақтарын құрайтын қылмыстар туралы істер жөніндегі сот практикасы туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1987 жылғы 2 қазандағы N 9 қаулысының ;

12) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 2 октября 1987 года № 10 "О порядке пересмотра постановлений суда о направлении в лечебно-профилактические учреждения больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией";
13) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 18 декабря 1987 года № 12 "Некоторые вопросы квалификации преступлений, связанных с выполнением профессиональных обязанностей";
14) Постановление Пленума Верховного суда Казахской ССР от 25 марта 1988 года № 1 "О выполнении судами республики постановления Пленума Верховного Суда СССР от 5 апреля 1985 года №1 "О практике применения судами законодательства об ответственности за выпуск из промышленных предприятий недоброкачественной, нестандартной или некомплектной продукции и за выпуск в продажу таких товаров в торговых предприятиях";
15) Постановление Пленума Верховного суда Казахской ССР от 24 июня 1988 года № 3 "О выполнении судами республики постановления Пленума Верховного Суда СССР от 5 декабря 1986 года №16 "О практике применения судами уголовного законодательства, направленного на охрану безопасных условий труда и безопасности горных, строительных и иных работ";
16) Постановление Пленума Верховного суда Казахской ССР от 23 сентября 1988 года № 5 "О квалификации действий работников транспорта, связанных с обращением в свою собственность денег за оказанные транспортные услуги";
17) Постановление Пленума Верховного суда Казахской ССР от 23 сентября 1988 года № 7 "О ходе выполнения судами республики законодательства, постановлений Пленума Верховного суда СССР и Пленума Верховного суда Казахской ССР при рассмотрении дел об освобождении имущества от ареста (исключении из описи)";
18) Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 22 декабря 1989 года № 12 "О практике применения судами законодательства о языке судопроизводства";
19) Постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 30 апреля 1999 года № 6;
20) Постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 16 июля 1999 года № 13 "О применении Гражданского кодекса (Особенная часть) и Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан";
21) Постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 16 июля 1999 года № 14;
22) Постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 22 декабря 2000 года № 20 "О совершенствовании уголовного закона, устанавливающего ответственность за незаконные хранение и оборот наркотических средств и психотропных веществ";
23) Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 15 августа 2002 года № 16 "О протесте Генерального прокурора Республики Казахстан на нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан № 18 от 13 декабря 2001 года "О практике рассмотрения судами уголовных дел о преступлениях, связанных с коррупцией";

12) "Алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертіне шалдыққан ауруларды емдеу-сауықтыру мекемелеріне жіберу туралы сот қаулыларын қайта қараудың тәртібі туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1987 жылғы 2 қазандағы N 10 қаулысының ;
13) "Кәсіптік міндеттерді орындауға байланысты қылмыстарды квалификациялау жөніндегі кейбір мәселелер туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1987 жылғы 2 қазандағы N 12 қаулысының ;
14) "СССР Жоғарғы Соты Пленумының "Өнеркәсіп кәсіпорындарынан сапасы төмен, стандартқа сай келмейтін немесе комплектісіз өнім шығарғаны үшін және мұндай товарларды сауда кәсіпорындарында сатуға шығарғаны үшін жауаптылық туралы заңдарды соттардың қолдану практикасы туралы" 1985 жылғы 5 сәуірдегі N 1 қаулысын республика соттарының орындауы туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1988 жылғы 25 наурыздағы N 1 қаулысының ;
15) "Еңбектің қауіпсіз жағдайларын және кен, құрылыс жұмыстары мен өзге жұмыстардың қауіпсіздігін қорғауға бағытталған қылмыстық заңдарды соттардың қолдану практикасы туралы" СССР Жоғарғы Соты Пленумының 1986 жылғы 5 желтоқсандағы N 16 қаулысын республика соттарының орындауы туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1988 жылғы 24 маусымдағы N 3 қаулысының ;
16) "Транспорттық қызметтер үшін төленген ақшаны өз меншігіне айналдырған транспорт қызметкерлерінің әрекеттерін квалификациялау туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1988 жылғы 23 қыркүйектегі N 5 қаулысының ;
17) "Мүлікті тыйым салудан босату (хаттаудан шығару) туралы істерді қарағанда заңдарды, СССР Жоғарғы Соты Пленумының және Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының қаулыларын республика соттарының орындау барысы туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1988 жылғы 23 қыркүйектегі N 7 қаулысының ;
18) "Сот ісі жүргізілетін тіл жөнінде заңдарды соттардың қолдану практикасы туралы" Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумының 1989 жылғы 22 желтоқсандағы N 12 қаулысының ;
19) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1999 жылғы 30 сәуірдегі N 6 қаулысының ;
20) "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлігін) және Азаматтық іс жүргізу кодексін қолдану туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1999 жылғы 16 маусымдағы N 13 қаулысының ;
21) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1999 жылғы 16 маусымдағы N 14 қаулысының ;
22) "Есірткі және психотроптық заттарды заңсыз айналымға түсіру жөніндегі қылмыстық заңды жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 2000 жылғы 22 желтоқсандағы N 20 қаулысының :
23) ""Қазақстан Республикасы Бас прокурорының "Соттардың сыбайлас жемқорлыққа байланысты қылмыстар жөніндегі қылмыстық істерді қарау практикасы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы N 18 нормативтік қаулысына наразылығы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2002 жылғы 15 тамыздағы N 16 нормативтік қаулысының ;

24) Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 20 марта 2003 года № 1 "О судебном обжаловании санкции прокурора на арест, домашний арест подозреваемого, обвиняемого или продление срока ареста, домашнего ареста".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
К. Мами
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Ж. Баишев

24) "Прокурордың сезіктіні, айыпталушыны қамауға алу, үйде қамап ұстау немесе қамауға алу, үйде қамап ұстау мерзімін ұзарту жөніндегі санкциясына сотқа шағымдану туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2003 жылғы 20 наурыздағы N 1 нормативтік қаулысының күші жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қ. Мәми
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Ж. Бәйішев