О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам долевого участия в жилищном строительстве"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2008 года N 683
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам долевого участия в жилищном строительстве".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам долевого участия в жилищном строительстве
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О долевом участии в жилищном строительстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 16, ст. 101; 2007 г., N 2, ст. 18):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) уполномоченный орган в сфере долевого участия в жилищном строительстве - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере долевого участия в жилищном строительстве;";
в подпункте 5) слово "жилище" заменить словами "жилое и/или нежилое помещение";
в подпункте 11) слова "для удовлетворения потребностей в жилье" исключить;
2) в статье 3:
подпункт 2) дополнить словами "в сфере долевого участия в жилищном строительстве";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) утверждение правил осуществления учета договоров о долевом участии в жилищном строительстве.";
3) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Компетенция уполномоченного органа в сфере
долевого участия в жилищном строительстве
Уполномоченный орган в сфере долевого участия в жилищном строительстве:
1) реализует единую государственную политику в сфере долевого участия в жилищном строительстве;
2) утверждает порядок расчета достаточности собственного капитала застройщика;
3) запрашивает информацию у уполномоченного органа для изучения и анализа вопросов долевого участия в жилищном строительстве.";
4) в статье 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) ежеквартально осуществляет проверку соблюдения застройщиком требований, установленных частью второй пункта 2 статьи 6 настоящего Закона;";
подпункт 6) дополнить словами ", в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан";

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 шілдедегі N 683 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын
үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 16, 101-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы уәкілетті орган - тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
5) тармақшадағы "тұрғын үй" деген сөздер "тұрғын және/тұрғын емес үй-жай" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшада "өздерінің тұрғын үйге қажетін қанағаттандыру үшін" деген сөздер алып тасталсын;
2) 3-бапта:
2) тармақша мынадай сөздермен толықтырылсын:
"тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы";
3) тармақшадағы "бекіту" деген сөзден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттарды есепке алуды жүзеге асыру ережесін бекіту";
3) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы
уәкілетті органның құзыреті
Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы уәкілетті орган:
1) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) құрылыс салушының меншікті капиталының жеткіліктілігін есептеудің тәртібін бекітеді;
3) уәкілетті органнан тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелерін зерделеу және талдау үшін ақпарат сұратады.";
4) 4-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тоқсан сайын құрылыс салушының осы Заңның 6-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде белгіленген талаптарды сақтауын тексеруді жүзеге асырады;";
6) тармақшадағы "тұрғын үй" деген сөздердің алдынан ", Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;

5) пункт 3 статьи 5 исключить;
6) в статье 6:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Застройщик должен обладать опытом возведения жилых зданий не менее 3 лет, сдать в эксплуатацию в установленном законодательством порядке не менее ста квартир, за исключением юридических лиц с пятидесятипроцентным и более участием застройщика в уставном капитале, соответствующего настоящим требованиям и иметь собственный капитал в размере не менее ста тысяч месячных расчетных показателей.
После заключения первого договора долевого участия в жилищном строительстве на конец отчетного квартала застройщик обязан обеспечить выполнение одного из следующих условий:
1) наличие собственного капитала застройщика, рассчитанного в соответствии с порядком расчета достаточности собственного капитала, в объеме не менее 20 процентов от привлеченных денег по неисполненным договорам долевого участия в жилищном строительстве;
2) наличие договоров страхования гражданско-правовой ответственности застройщика перед дольщиками по возмещению вреда, причиненного в результате неисполнения застройщиком обязательств по договорам о долевом участии в жилищном строительстве, заключенного в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о страховании и предусматривающего размер страховой суммы не менее реализуемой стоимости жилого и/или нежилого помещений, указанной в договоре.
Со дня заключения первого договора долевого участия в жилищном строительстве жилого здания и вплоть до дня сдачи этого здания в эксплуатацию застройщик обязан обеспечивать наличие на отдельном счете в банках второго уровня средств в объеме не менее 5 % от привлеченных денег по неисполненным договорам долевого участия в жилищном строительстве, которые могут быть направлены только для выплат дольщикам, пожелавшим расторгнуть указанные договора в соответствии с пунктом 4 статьи 13 настоящего Закона.
пункт 3 исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Для подтверждения представляемых сведений застройщик обязан проводить аудит годовой финансовой отчетности и представлять аудиторский отчет в уполномоченный орган не позднее первого квартала, следующего за отчетным годом.";
7) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Лицензирование деятельности по организации
строительства жилых зданий за счет привлечения
денег дольщиков
1. Лицензирование деятельности по организации строительства жилых зданий за счет привлечения денег дольщиков осуществляется в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан о лицензировании.

5) 5-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
6) 6-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Құрылыс салушының осы талаптарға сәйкес келетін жарғылық капиталда елу пайыз және одан астам қатысуы бар заңды тұлғаны қоспағанда, кемінде 3 жыл тұрғын жайды тұрғызу тәжірибесіне ие болуға, заңнамада белгіленген тәртіппен кемінде жүз пәтерді пайдалануға беруге және кемінде жүз мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жеке капиталы болуға тиіс.
Құрылыс салушы тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға алғашқы шартты жасасқаннан кейін есепті тоқсанның соңында мынадай шарттардың бірінің орындалуын қамтамасыз етуге міндетті:
1) құрылыс салушының тартылған ақшаның кемінде 20 пайызы көлемінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысудың орындалмаған шарттары бойынша меншікті капиталдың жеткіліктілігін есептеу тәртібіне сәйкес есептелген меншікті капиталының болуы;
2) құрылыс салушының Қазақстан Республикасының сақтандыру туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған және шартта көрсетілген тұрғын және/немесе тұрғын емес үй-жайлардың өткізілетін құнынан кем емес сақтандыру сомасын көздейтін тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттар бойынша міндеттерін орындамауының нәтижесінде келтірілген зиянды өтеу бойынша құрылыс салушының үлескерлер алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарттарының болуы.
Тұрғын жайға тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға алғашқы шартты жасасқан сәттен бастап осы ғимаратты пайдалануға берген сәтке дейін дерлік құрылыс салушы екінші деңгейдегі банктердің жеке шотында тұрғын үй құрылысына үлестік қатысудың орындалмаған шарттары бойынша тартылған ақшаның кемінде 5 %-ы көлемінде қаражаттың болуын қамтамасыз етуге міндетті, бұл осы Заңның 13-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілген шартты бұзғысы келетін үлескерлерге төлем жасау үшін жіберілуі мүмкін.";
3-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Ұсынылатын мәліметтерді растау үшін құрылыс салушы жылдық қаржылық есептілік аудитін жүргізуге және есепті жылдан кейінгі бірінші тоқсаннан кешіктірмей уәкілетті органға аудиторлық есеп беруге міндетті.";
7) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Үлескерлердің ақшаларын тарту есебінен тұрғын
жайлар құрылысын ұйымдастыру жөніндегі қызметті
лицензиялау
1. Үлескерлердің ақшаларын тарту есебінен тұрғын жайлар құрылысын ұйымдастыру жөніндегі қызметті лицензиялау осы Заңға және Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

2. Деятельность по организации строительства жилых зданий за счет привлечения денег дольщиков осуществляется на основании разовых лицензий, выдаваемых лицензиаром застройщикам на строительство каждого жилого здания.";
8) в статье 9:
в пункте 1 слова "в порядке, им определяемом" исключить;
в пункте 2:
в подпункте 3) слова "полезной площади жилища (квартиры)" заменить словами "общей площади жилого и/или нежилого помещений";
в подпункте 5) слово "жилища" заменить словами "жилого и/или нежилого помещений", слово "квартире" заменить словами "жилому и/или нежилому помещениям";
9) в статье 10:
в пункте 1 после слов "законом порядке" дополнить словами "лицензии и";
пункт 2 исключить;
10) пункт 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2. Требования, предусмотренные частью первой пункта 2 статьи 6 настоящего Закона, не распространяются на застройщика, заключившего договоры долевого участия в жилищном строительстве до 1 января 2009 года, при этом данное исключение распространяется только на отношения долевого участия в рамках отдельного объекта строительства, требующего получения разовой лицензии.".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 2, ст. 10; N 20, ст. 152):
подпункт 2) пункта 2 статьи 9 дополнить словами "и на занятие деятельностью по организации строительства жилых зданий за счет привлечения денег дольщиков в пределах объема, установленного законом Республики Казахстан о долевом участии в жилищном строительстве".
Статья 2 .
1. Договоры долевого участия в жилищном строительстве, заключенные до введения в действие настоящего Закона не подлежат перезаключению.
2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении трех месяцев со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2. Үлескерлердің ақшаларын тарту есебінен тұрғын жайлар құрылысын ұйымдастыру жөніндегі қызмет әрбір тұрғын жайдың құрылысы үшін құрылыс салушыға лицензиар беретін біржолғы лицензиялардың негізінде жүзеге асырылады.";
8) 9-бапта:
1-тармақта "өзі айқындайтын тәртіппен" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
3) тармақшадағы "тұрғын үйдің (пәтердің) пайдалы алаңының" деген сөздер "тұрғын және/немесе тұрғын емес үй-жайдың жалпы алаңының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "тұрғын үйдің" деген сөздер "тұрғын және/немесе тұрғын емес үй-жайдың" деген сөздермен, "пәтерге" деген сөз"тұрғын және/немесе тұрғын емес үй-жайға" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 10-бапта:
1-тармақтағы "белгіленген тәртіппен" деген сөздерден кейін "лицензия және" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
10) 19-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заңның 6-бабының 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген талаптар 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттар жасасқан құрылыс салушыға қолданылмайды, бұл ретте осы артықшылық біржолғы лицензия алуды талап ететін жеке құрылыс объектісінің шеңберінде үлестік қатысу қатынастарына ғана қолданылады.".
2. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат; N 20, 152-құжат):
9-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "айналысуға" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңымен белгіленген көлем шегінде үлескерлердің ақшасын тарту есебінен тұрғын жайлар құрылысын ұйымдастыру жөніндегі қызметпен айналысуға" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап .
1. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу шарттары қайта жасалуға жатпайды.
2. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті