Об утверждении Правил предоставления компенсации инвестиционных затрат по концессионным проектам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2008 года № 944. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.02.2009 № 220 (вводится в действие с 01.01.2009).
В соответствии со статьей 58 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления компенсации инвестиционных затрат по концессионным проектам.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 октября 2008 года № 944
Правила
предоставления компенсации инвестиционных
затрат по концессионным проектам
1. Настоящие Правила предоставления компенсации инвестиционных затрат по концессионным проектам разработаны в соответствии с подпунктом 15-3) статьи 58 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок предоставления компенсации инвестиционных затрат по концессионным проектам.
2. Компенсация инвестиционных затрат по концессионному проекту (далее - компенсация) - это возмещение определенного объема инвестиционных затрат концессионера из республиканского или местного бюджета.
3. Формирование тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественных монополий, осуществляющего свою деятельность по договорам концессии, по которым предусмотрена выплата компенсации, производится в порядке, определяемом законодательством в области естественных монополий .
4. Инвестиционные затраты концессионера это расходы концессионера на создание (строительство) или реконструкцию объекта концессии.
5. Принятие решения о предоставлении компенсации осуществляется при формировании перечня объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период, с учетом установленных финансовых границ и приоритетов.
6. Концессионные обязательства - сумма на определенную дату принятых и не исполненных концедентом обязательств по компенсации инвестиционных затрат по заключенным договорам концессии.
7. Принятие концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения Правительства Республики Казахстан по каждому отдельному концессионному проекту.

Концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындар өтемақысын беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 қазандағы N 944 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы N 220 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы N 220 (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджет кодексінің 58-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындар өтемақысын беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 15 қазандағы
N 944 қаулысымен
бекітілген
Концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындар өтемақысын беру ережесі
1. Осы Концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындар өтемақысын беру ережесі Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 58-бабының 15-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысын беру тәртібін айқындайды.
2. Концессиялық жоба бойынша инвестициялық шығындар өтемақысы (бұдан әрі - өтемақы) - бұл концессионердің инвестициялық шығындарының белгілі бір көлемін республикалық немесе жергілікті бюджеттен өтеу.
3. Өтемақы төлемі көзделген концессия шарттары бойынша өзінің қызметін жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) арналған тарифтерді қалыптастыру табиғи монополиялар саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
4. Концессионердің инвестициялық шығындары - концессионердің концессия объектісін құруға (салуға) немесе қайта жаңартуға арналған шығыстары.
5. Өтемақы беру туралы шешім қабылдау орта мерзімді кезеңге концессияға беруге ұсынылатын объектілердің тізбесін қалыптастыру кезінде белгіленген қаржылық шекаралар мен басымдықтарды ескере отырып жүзеге асырылады.
6. Концессиялық міндеттемелер - концеденттің жасалған концессия шарттары бойынша инвестициялық шығындарды өтеу бойынша белгілі бір күнге қабылдаған және орындамаған міндеттемелерінің сомасы.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің концессиялық міндеттемелерді қабылдауын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әрбір жекелеген концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің негізінде жүзеге асырады.

8. Принятие концессионных обязательств исполнительными органами осуществляется местными уполномоченными органами по исполнению бюджета на основании решения маслихата области, города республиканского значения, столицы по каждому отдельному концессионному проекту.
9. Центральный или местный уполномоченный орган по экономическому планированию вносит концессионные проекты, по которым предусматривается предоставление компенсации, на заседание соответствующей бюджетной комиссии.
10. Суммарная стоимость компенсации и других применяемых видов государственной поддержки рассматриваемого концессионного проекта не должна превышать стоимости объекта, созданного (строящегося) за счет средств концессионера в рамках договора концессии.
11. При предоставлении компенсации концессионер выпускает инфраструктурные облигации в объеме не менее двадцати процентов по отношению к стоимости предлагаемого к реализации концессионного проекта.
Объем выпуска, условия размещения инфраструктурных облигаций определяется соглашением сторон в договоре концессии.
12. Выплата компенсации осуществляется после ввода объекта концессии в эксплуатацию.
13. Выплата компенсации производится центральным или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
14. Выплата компенсации производится в установленные договором концессии сроки и в определенных им объемах.
15. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
16. Планы финансирования по платежам формируются центральным или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета с учетом условий договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством .
17. Для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, концессионеры представляют в центральный или соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на выделение бюджетных средств.
18. Заявки представляются в сроки не позднее, чем за 15 дней до начала месяца, в котором предполагается выделение средств из бюджета согласно планам финансирования по платежам центрального или соответствующего местного уполномоченного органа по исполнению бюджета.
19. Удовлетворение заявок концессионера на выплату компенсации за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных годовым планом финансирования по платежам, центрального или соответствующего местного уполномоченного органа по исполнению бюджета.

8. Атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелерді қабылдауын бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар әрбір жекелеген концессиялық жоба бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихаты шешімінің негізінде жүзеге асырады.
9. Экономикалық жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган өтемақысын беруді көздейтін концессиялық жобаларды тиісті бюджет комиссиясының отырысына енгізеді.
10. Өтемақысының және қаралатын концессиялық жобаны мемлекеттік қолдаудың басқа да қолданылатын түрлерінің жиынтық құны концессия шарты шеңберінде концессионердің қаражаты есебінен құрылған (салынған) объектінің құнынан аспауға тиіс.
11. Өтемақы берілген кезде концессионер сатуға ұсынылатын концессиялық жобаның құнына қатысты кемінде жиырма пайыз көлемінде инфрақұрылымдық облигациялар шығарады.
Инфрақұрылымдық облигацияларды шығару көлемі, орналастыру талаптары тараптардың келісімімен концессия шартында айқындалады.
12. Өтемақы төлеу концессия объектісі пайдалануға берілгеннен кейін жүзеге асырылады.
13. Өтемақы төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүргізеді.
14. Өтемақы төлеу концессия шартында белгіленген мерзімдерде және олар айқындаған көлемдерде жүргізіледі.
15. Өтемақы төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган концессия шарттарының талаптарын ескере отырып, бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қалыптастырады.
17. Бюджеттен қаражатты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімдерде алу үшін концессионерлер бюджет қаражатын бөлуге арналған өтінімдерді бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе тиісті жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
18. Өтінімдер бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе тиісті жергілікті уәкілетті органның төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес бюджеттен қаражат бөлу болжанған ай басталғанға дейін 15 күннен кешіктірмейтін мерзімдерде беріледі.
19. Республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен өтемақы төлеуге концессионердің өтінімдерін қанағаттандыру бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе тиісті жергілікті уәкілетті органның төлемдер бойынша қаржыландырудың жылдық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.