О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 383"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2008 года N 1180
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 383".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 383
В соответствии со статьей 20 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 383 "О Государственной программе жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 28, ст. 321) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе 1. "Паспорт Программы":
в подразделе "Необходимые ресурсы и источники финансирования":
в абзаце втором цифры "300,8", "108", "100,1" и "92,6" заменить соответственно цифрами "299,349", "106,598", "100,123" и "92,628";
в абзацах четвертом и пятом слова "и строительство" заменить словами ", строительство и (или) приобретение у частных застройщиков";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"АО "Жилищный строительный сберегательный банк" (далее - ЖССБ) по ставке 1 % годовых - 57 млрд. тенге в 2008-2010 годы, в том числе в 2008 году - 23,56 млрд. тенге, в 2009 году - 18,28 млрд. тенге, в 2010 году - 15,16 млрд. тенге;";
в абзаце восьмом цифры "194" заменить цифрами "192,549";
абзац девятый и десятый изложить в следующей редакции:
"на проектирование, строительство и (или) приобретение у частных застройщиков государственных арендных домов для граждан, состоящих в очереди в акиматах, - 42,834 млрд. тенге, в том числе в 2008 году - 8,734 млрд. тенге, в 2009 году - 21,6 млрд. тенге, в 2010 году - 12,5 млрд. тенге;
на проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение у частных застройщиков инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки - 89,905 млрд. тенге в том числе в 2008 году - 29,905 млрд. тенге, в 2009 году - 30 млрд. тенге, в 2010 году - 30 млрд. тенге;";

"Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 тамыздағы N 383 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 желтоқсандағы N 1180 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 тамыздағы N 383 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 тамыздағы N 383 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының 20-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 тамыздағы N 383 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 28, 321-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында:
"Бағдарламаның паспорты" деген 1-бөлімде:
"Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері" деген кіші бөлімде:
екінші абзацтағы "308,8", "108", "100,1" және "92,6" деген цифрлар тиісінше "299,349", "106,598", "100,123" және "92,628" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші және бесінші абзацтардағы "және салуға" деген сөздер ", салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2008-2010 жылдары "Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" АҚ (бұдан әрі - ТҚЖБ) жылдық 1% ставка бойынша - 57 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 23,56 млрд. теңге, 2009 жылы - 18,28 млрд. теңге, 2010 жылы - 15,16 млрд. теңге;";
сегізінші абзацтағы "194" деген цифрлар "192,549" деген цифрлармен ауыстырылсын;
тоғызыншы және оныншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"әкімдіктерде кезекте тұрған азаматтар үшін мемлекеттік жалға берілетін үйлерді жобалауға, салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға - 42,834 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 8,734 млрд. теңге, 2009 жылы - 21,6 млрд. теңге, 2010 жылы - 12,5 млрд. теңге;
тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға, жайластыруға және жеке құрылыс салушылардан сатып алуға - 89,905 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 29,905 млрд. теңге, 2009 жылы - 30 млрд. теңге, 2010 жылы - 30 млрд. теңге;";

в абзаце тринадцатом слова "6 млрд. 508" и "1 млрд. 123" заменить соответственно словами "6 млрд. 18" и "633";
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"увеличение уставного капитала ЖССБ на 10,3 млрд. тенге в 2008-2010 годы, в том числе в 2008 году - 6,6 млрд. тенге, в 2009 году - 1,9 млрд. тенге, в 2010 году - 1,8 млрд. тенге;";
в абзаце пятнадцатом слова "на 30 млрд. тенге" заменить словами "на 15 млрд. тенге в 2008 году";
в подразделе "Ожидаемые результаты":
в абзаце третьем слова ", в том числе в 2008 году - 0,6 млн. кв. метров, в 2009 году - 0,6 млн. кв. метров, в 2010 году - 0,3 млн. кв. метров" исключить;
в абзаце четвертом цифры "479,8", "5900" заменить соответственно цифрами "730,6", "8900";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"в 2009 году в рамках Программы "Нурлы Кош" будет построено и/или приобретено 1051 жилищ;";
в абзаце шестом:
цифры "21" заменить цифрами "20,5";
слова ", в том числе: в 2008 году - 5 млн. кв. метров, в 2009 году - 7 млн. кв. метров, в 2010 году - 9 млн. кв. метров" исключить;
абзацы седьмой и восьмой исключить;
в абзаце девятом:
цифры "4,4" заменить цифрами "4,6";
слова ": в 2008 году - 2 млн. кв. метров, в 2009 году - 1,1 млн. кв. метров, в 2010 году - 1,3 млн. кв. метров" исключить;
в подразделе "5.1 Создание полноценного сбалансированного рынка жилья как со стороны предложения, так и со стороны спроса":
в абзаце первом:
слова "посредством строительства недорогого" заменить словами "посредством реализации им недорогого жилья";
после слова "построенное" дополнить словами "и (или) приобретенное у частных застройщиков";
дополнить абзацами седьмым и восьмым следующего содержания:
"На строительство и (или) приобретение у частных застройщиков жилья из республиканского бюджета будут выделяться кредиты из расчета стоимости строительства 56515 тенге за 1 квадратный метр общей площади жилища с учетом поправочного коэффициента на сейсмичность.
Затраты на строительство и (или) приобретение у частных застройщиков жилья, превышающие стоимость его реализации гражданам, могут быть произведены за счет местного бюджета.";
в абзаце восьмом:
слова "Средняя площадь жилья, построенного" заменить словами "Общая площадь жилища, построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков";
слово "(квартиры)" исключить;
цифры "80" заменить цифрами "120";
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:

он үшінші абзацтағы "6 млрд. 508" және "1 млрд. 123" деген сөздер тиісінше "6 млрд. 18" және "633" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2008-2010 жылдары ТҚЖБ-ның жарғылық капиталын 10,3 млрд. теңгеге ұлғайту, оның ішінде 2008 жылы - 6,6 млрд. теңге, 2009 жылы - 1,9 млрд. теңге, 2010 жылы - 1,8 млрд. теңге;";
он бесінші абзацтағы "30 млрд. теңгеге" деген сөздер "2008 жылы 15 млрд. теңгеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Күтілетін нәтижелер" деген кіші бөлімде:
үшінші абзацтағы ", оның ішінде 2008 жылы - 0,6 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 0,6 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 0,3 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші абзацтағы "479,8", "5900" деген цифрлар тиісінше "730,6", "8900" деген цифрлармен ауыстырылсын;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Нұрлы көш" бағдарламасының шеңберінде 2009 жылы 1051 тұрғын үй салынатын және/немесе сатып алынатын болады;";
алтыншы абзацта:
"21" деген цифрлар "20,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
", оның ішінде: 2008 жылы - 5 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 7 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 9 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын;
жетінші және сегізінші абзацтар алып тасталсын;
тоғызыншы абзацта:
"4,4" деген цифрлар "4,6" деген цифрлармен ауыстырылсын;
": 2008 жылы - 2 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 1,1 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 1,3 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын;
"Ұсыныс тарапынан да, сұраныс тарапынан да толыққанды теңдестірілген тұрғын үй нарығын құру" деген 5.1-кіші бөлімде:
бірінші абзацта:
"салу арқылы" деген сөздер "оларға сату арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салынған" деген сөзден кейін "және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алынған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"Тұрғын үй салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға сейсмикалығына түзету коэффициентін ескере отырып, тұрғын үйдің жалпы алаңының 1 шаршы метрі үшін құрылысының құны 56515 теңге деп есептеп, республикалық бюджеттен кредиттер бөлінетін болады.
Тұрғын үйді азаматтарға сату құнынан асып кеткен оны салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға арналған шығындар жергілікті бюджеттің есебінен жүргізілуі мүмкін.";
сегізінші абзацта:
"салынған тұрғын үйдің (пәтерлердің) орташа алаңы" деген сөздер "салынған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алынған тұрғын үй-жайдың жалпы алаңы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"80" деген цифрлар "120" деген цифрлармен ауыстырылсын;
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"Реализация жилья, построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета на возвратной основе МИО областей, городов Астаны и Алматы будет производиться в соответствии с правилами реализации местными исполнительными органами жилья, построенного в рамках Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
дополнить абзацами тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым и семнадцатым следующего содержания:
"Для обеспечения прозрачности процедур и контроля за выделением земельных участков, выбором подрядных организаций, ходом строительства и (или) приобретения жилья у частных застройщиков и распределением жилья МИО создадут комиссии под руководством акимов областей (городов, районов) с участием представителей общественных организаций, средств массовой информации.
Жилье, построенное и (или) приобретенное у частных застройщиков за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета на возвратной основе МИО областей, городов Астаны и Алматы в первую очередь будут реализовываться приоритетным категориям граждан, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан".
Жилье, невостребованное приоритетными категориями граждан, будет реализовываться всем гражданам Республики Казахстан и юридическим лицам для обеспечения жильем своих работников по рыночной стоимости посредством проведения аукционов в установленном законодательством порядке. При этом льготное кредитование через систему жилищных строительных сбережений, предусмотренное Программой в данном случае применяться не будет.
Жилье, построенное и нереализованное, в рамках Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, за исключением жилья, по которому по состоянию на 1 декабря 2008 года не подписаны договоры купли-продажи, но было принято решение уполномоченного органа о реализации жилья на основании решения комиссии либо не подписаны договоры займа, будет реализовываться в соответствии с условиями настоящей Программы.
При этом приобретение жилья, по которому по состоянию на 1 декабря 2008 года не подписаны договоры купли-продажи, но было принято решение уполномоченного органа о реализации жилья на основании решения Комиссии либо не подписаны, договоры займа, может осуществляться через систему жилищных строительных сбережений за счет средств бюджетного кредита в соответствии с подразделом 5.5 Госпрограммы.";

"Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО қайтарымды негізде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат есебінен салған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алған тұрғын үйді сатуы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде салынған тұрғын үйлерді сату ережесіне сәйкес жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"Жер учаскелерінің бөліну, мердігерлік ұйымдарды таңдау, құрылыс барысы және (немесе) жеке құрылыс салушылардан тұрғын үйді сатып алу мен тұрғын үйді бөлу рәсімдерінің ашықтығын және оларды бақылауды қамтамасыз ету үшін ЖАО қоғамдық ұйымдар, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің қатысуымен облыстар (қалалар, аудандар) әкімдерінің басшылығымен комиссиялар құрады.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО қайтарымды негізде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат есебінен салған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алған тұрғын үйлері ең алдымен "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес азаматтардың басым санаттарына сатылатын болады.
Азаматтардың басым санаттары алмаған тұрғын үй Қазақстан Республикасының барлық азаматтарына және заңнамада белгіленген тәртіппен аукциондар өткізу арқылы нарықтық құны бойынша өз қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін заңды тұлғаларға сатылатын болады. Бұл ретте Бағдарламада көзделген тұрғын үй құрылысы жинақтары жүйесі арқылы жеңілдікпен кредит беру бұл жағдайда қолданылмайды.
2008 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша сатып алу-сату шарттарына қол қойылмаған, бірақ комиссияның шешімі негізінде тұрғын үйді сату туралы уәкілетті органның шешімі қабылданған не қарыз алу шарттарына қол қойылмаған тұрғын үйлерді қоспағанда, Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде салынған және сатылмаған тұрғын үй осы Бағдарламаның талаптарына сәйкес сатылатын болады.
Бұл ретте 2008 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша сатып алу-сату шарттарына қол қойылмаған, бірақ комиссияның шешімі негізінде тұрғын үйді сату туралы уәкілетті органның шешімі қабылданған не қарыз алу шарттарына қол қойылмаған тұрғын үйлерді сатып алу Мемлекеттік бағдарламаның 5.5-кіші бөліміне сәйкес тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесі арқылы бюджеттік кредит қаражаты есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.";

в главе 5.2.1. "Развитие арендного сектора жилья":
в абзаце четвертом:
после слов "ежегодное строительство" дополнить словами "и (или) приобретение у частных застройщиков";
слова "не менее 120 квартир в государственных арендных домах за счет средств республиканского бюджета и создание условий для строительства частных арендных (коммерческих) домов" заменить словами "государственных арендных домов за счет средств республиканского бюджета";
абзац пятый исключить;
абзац десятый исключить;
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"На строительство и (или) приобретение у частных застройщиков арендных домов из республиканского бюджета будут выделяться средства из расчета стоимости строительства 56515 тенге за 1 квадратный метр общей площади жилища с учетом поправочного коэффициента на сейсмичность.
Затраты на строительство и (или) приобретение у частных застройщиков 1 квадратного метра государственного арендного дома, превышающие 56515 тенге с учетом поправочного коэффициента на сейсмичность, могут быть произведены за счет местного бюджета.";
в главе 5.2.2. "Создание дополнительных стимулов для широкомасштабного строительства жилья":
абзацы шестой, седьмой, восьмой и девятый изложить в следующей редакции:
"Для стимулирования государственно-частного партнерства в сфере жилищного строительства предусматривается использование СПК.
В этих целях из республиканского бюджета предусматривается выделение 15 млрд. тенге для увеличения уставного фонда СПК.
За счет этих средств СПК:
1. Принимают участие в реализации пилотных проектов по компактному расселению участников Программы "Нурлы кош" в микрорайоне "Асар" города Шымкента, в городе Курчатов и селе Красный Яр города Кокшетау посредством строительства и приобретения жилья для участников Программы, а также строительства и реконструкции инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах их расселения. Расходы на эти цели составят 6356,6 млн. тенге.
2. Производят строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры к переданным им акиматами земельным участкам и реализуют их на аукционах по рыночной стоимости. При этом, определенную договором с МИО часть земельных участков СПК передает безвозмездно в пользование гражданам, состоящим на очереди в акиматах на получение земли для индивидуального строительства.
Акиматы выделяют СПК земельные участки в оплату уставного капитала (собственность) по цене, исчисляемой по кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, единым массивом за вычетом земельных участков, предназначенных для подведения инженерно-коммуникационной инфраструктуры.

"Жалға берілетін тұрғын үй секторын дамыту" деген 5.2.1-тарауда:
төртінші абзацта:
"жыл сайын салу" деген сөздерден кейін "және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алу" деген сөздермен толықтырылсын;
"мемлекеттік жалға берілетін үйлерде кемінде 120 пәтер жобалау мен жыл сайын салу және жеке меншік жалға берілетін (коммерциялық) үйлер салу үшін жағдай жасау" деген сөздер "мемлекеттік жалға берілетін үйлер жобалау мен жыл сайын салу" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзац алып тасталсын;
оныншы абзац алып тасталсын;
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалға берілетін тұрғын үйлер салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға сейсмикалығына түзету коэффициентін ескере отырып, жалпы алаңының 1 шаршы метрі үшін құрылысының құны 56515 теңге деп есептеп, республикалық бюджеттен қаражат бөлінетін болады.
Мемлекеттік жалға берілетін үйдің сейсмикалығына түзету коэффициентін ескере отырып, 56515 теңгеден асып кеткен 1 шаршы метрін салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға жұмсалатын шығындар жергілікті бюджеттің есебінен жүргізілуі мүмкін.";
"Кең ауқымда тұрғын үй салу үшін қосымша ынталандыру шараларын жасау" деген 5.2.2-тарауда:
алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысы саласында мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті ынталандыру үшін ӘКК-ны пайдалану көзделіп отыр.
Осы мақсатта республикалық бюджеттен ӘКК-ның жарғылық қорын ұлғайтуға 15 млрд. теңге бөлу көзделіп отыр.
Осы қаражат есебінен ӘКК:
1. Бағдарламаға қатысушылар үшін тұрғын үй салу және сатып алу, сондай-ақ олар қоныстанатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу және қайта жаңарту арқылы "Нұрлы көш" бағдарламасына қатысушыларды Шымкент қаласының "Асар" шағын ауданына, Курчатов қаласына және Көкшетау қаласының Красный Яр селосына жинақы қоныстандыру жөніндегі пилоттық жобаларды іске асыруға қатысады. Осы мақсаттарға арналған шығыстар 6356,6 млн. теңгені құрайды.
2. Әкімдіктер ездеріне берген жер учаскелерінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салуды жүргізеді және оларды нарықтық құны бойынша аукциондарда сатады. Бұл ретте ЖАО-мен жасалған шартта белгіленген жер учаскелерінің бір бөлігін ӘКК жеке құрылыс үшін жер алуға әкімдіктерде кезекте тұрған азаматтарға өтеусіз пайдалануға береді.
Әкімдіктер жер учаскелерін ӘКК-ге жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны бойынша есептелетін баға бойынша жарғылық капиталының төлеміне (меншікке), инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізуге арналған жер учаскелерін шегере отырып, біртұтас алап ретінде береді.

Сданная в эксплуатацию инженерно-коммуникационная инфраструктура передается СПК в коммунальную собственность МИО. Расходы на эти цели составят 8643,4 млн. тенге.";
в абзаце третьем третье предложение подраздела 5.3. "Стимулирование развития индивидуального жилищного строительства" исключить;
в пункте 1 подраздела 5.4. "Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры районов жилищной застройки" слова "и развитие" заменить словами ", развитие и (или) приобретение у частных застройщиков";
в разделе 6. "Необходимые ресурсы и источники финансирования":
в абзаце втором цифры "300,8", "108", "100,1" и "92,6" заменить соответственно цифрами "299,349", "106,598", "100,123" и "92,628";
в абзацах четвертом и пятом слова "и строительство" заменить словами ", строительство и (или) приобретение у частных застройщиков";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"ЖССБ по ставке 1 % годовых - 57 млрд. тенге в 2008-2010 годы, в том числе в 2008 году - 23,56 млрд. тенге, в 2009 году - 18,28 млрд. тенге, в 2010 году - 15,16 млрд. тенге;";
в абзаце восьмом цифры "194" заменить цифрами "192,549";
абзац девятый и десятый изложить в следующей редакции:
"на проектирование, строительство и (или) приобретение у частных застройщиков государственных арендных домов для граждан, состоящих в очереди в акиматах, - 42,834 млрд. тенге, в том числе в 2008 году - 8,734 млрд. тенге, в 2009 году - 21,6 млрд. тенге, в 2010 году - 12,5 млрд. тенге;
на проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение у частных застройщиков инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки - 89,905 млрд. тенге, в том числе в 2008 году - 29,905 млрд. тенге, в 2009 году - 30 млрд. тенге, в 2010 году - 30 млрд. тенге;";
в абзаце тринадцатом слова "6 млрд. 508" и "1 млрд. 123" заменить соответственно словами "6 млрд. 18" и "633";
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"увеличение уставного капитала ЖССБ на 10,3 млрд. тенге в 2008-2010 годы, в том числе в 2008 году - 6,6 млрд. тенге, в 2009 году - 1,9 млрд. тенге, в 2010 году - 1,8 млрд. тенге;";
в абзаце пятнадцатом слова "на 30 млрд. тенге" заменить словами "на 15 млрд. тенге в 2008 году";
в разделе "7. Ожидаемый результат от реализации Программы":
в абзаце третьем слова ", в том числе в 2008 году - 0,6 млн. кв. метров, в 2009 году - 0,6 млн. кв. метров, в 2010 году - 0,3 млн. кв. метров" исключить;

Пайдалануға берілген инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды ӘКК ЖАО-ның коммуналдық меншігіне береді. Осы мақсаттарға арналған шығыстар 8643,4 млн. теңгені құрайды.";
"Жеке тұрғын үй құрылысын дамытуды ынталандыру" деген 5.3-кіші бөлімнің үшінші абзацындағы үшінші сөйлем алып тасталсын;
"Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандардың инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту" деген 5.4-кіші бөлімнің 1-тармағындағы "және дамыту" деген сөздер ", дамыту және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері" деген 6-бөлімде:
екінші абзацтағы "300,8", "108", "100,1" және "92,6" деген цифрлар тиісінше "299,349", "106,598", "100,123" және "92,628" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші және бесінші абзацтардағы "және салуға" деген сөздер ", салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2008-2010 жылдары ТҚЖБ жылдық 1% ставка бойынша - 57 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 23,56 млрд. теңге, 2009 жылы - 18,28 млрд. теңге, 2010 жылы - 15,16 млрд. теңге;";
сегізінші абзацтағы "194" деген цифрлар "192,549" деген цифрлармен ауыстырылсын;
тоғызыншы және оныншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"әкімдіктерде кезекте тұрған азаматтар үшін мемлекеттік жалға берілетін үйлерді жобалауға, салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға - 42,834 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 8,734 млрд. теңге, 2009 жылы - 21,6 млрд. теңге, 2010 жылы - 12,5 млрд. теңге;
тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға, жайластыруға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға - 89,905 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 29,905 млрд. теңге, 2009 жылы - 30 млрд. теңге, 2010 жылы - 30 млрд. теңге;";
он үшінші абзацтағы "6 млрд. 508" және "1 млрд. 123" деген сөздер тиісінше "6 млрд. 18" және "633" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2008-2010 жылдары ТҚЖБ-ның жарғылық капиталын 10,3 млрд. теңгеге ұлғайту, оның ішінде 2008 жылы - 6,6 млрд. теңге, 2009 жылы - 1,9 млрд. теңге, 2010 жылы - 1,8 млрд. теңге;";
он бесінші абзацтағы "30 млрд. теңгеге" деген сөздер "2008 жылы 15 млрд. теңгеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже" деген 7-бөлімде:
үшінші абзацтағы ", оның ішінде 2008 жылы - 0,6 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 0,6 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 0,3 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын;

в абзаце четвертом цифры "479,8", "5900" заменить соответственно цифрами "730,6", "8900";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"в 2009 году в рамках Программы "Нурлы Кош" будет построено и/или приобретено 1051 жилищ;";
в абзаце шестом:
цифры "21" заменить цифрами "20,5";
слова ", в том числе: в 2008 году - 5 млн. кв. метров, в 2009 году - 7 млн. кв. метров, в 2010 году - 9 млн. кв. метров" исключить;
абзацы седьмой и восьмой исключить;
в абзаце девятом:
цифры "4,4" заменить на цифрами "4,6";
слова ": в 2008 году - 2 млн. кв. метров, в 2009 году - 1,1 млн. кв. метров, в 2010 году - 1,3 млн. кв. метров" исключить.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

төртінші абзацтағы "479,8", "5900" деген цифрлар "730,6", "8900" деген цифрлармен ауыстырылсын;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Нұрлы көш" бағдарламасының шеңберінде 2009 жылы 1051 тұрғын үй салынатын және/немесе сатып алынатын болады;";
алтыншы абзацта:
"21" деген цифрлар "20,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
", оның ішінде: 2008 жылы - 5 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 7 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 9 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын;
жетінші және сегізінші абзацтар алып тасталсын;
тоғызыншы абзацта:
"4,4" деген цифрлар "4,6" деген цифрлармен ауыстырылсын;
": 2008 жылы - 2 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 1,1 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 1,3 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н. Назарбаев