О Стратегическом плане Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1222
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1222
Стратегический план
Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан на 2009-2011 годы
г. Астана
Содержание
1. Миссия и видение
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан
4. Функциональные возможности и возможные риски Министерства охраны
окружающей среды Республики Казахстан
5. Перечень программных и иных нормативных правовых документов
6. Бюджетные программы
1. Миссия и видение
Миссия: создание условий по сохранению, восстановлению и улучшению качества окружающей среды, обеспечению перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию для удовлетворения потребностей нынешнего и будущих поколений.
Видение: экологическое законодательство и механизмы его соблюдения на основе наилучшей международной практики и стандартов обеспечивают снижение эмиссий в окружающую среду, внедрение наилучших технологий и природоохранные мероприятия обеспечивают рациональное использование и восстановление природных ресурсов, институциональные меры позволяют внедрить принципы устойчивого развития в различные сферы социально-экономического развития страны, модернизация системы мониторинга окружающей среды и гидрометслужбы обеспечивает надежное прогнозирование погоды, стихийных природных явлений и доступность населения к информации о состоянии окружающей среды.
2. Анализ текущей ситуации
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.05.2009 № 715 ; от 14.04.2010 N 303.
Утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2006 года № 216 Концепция перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы (далее - Концепция) ставит в качестве приоритетов вопросы эффективности использования ресурсов и энергии, сбалансированную демографическую политику, обеспечение экологической устойчивости. Тем самым повышается роль государства в решении вопросов экологии и охраны окружающей среды. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года № 848 приняты целевые показатели перехода к устойчивому развитию. В этом документе определены конкретные значения ключевых экономических, социальных, экологических параметров, которые наша страна намечает достичь к 2009, 2012, 2018 и 2024 годам.
Принятие в 2007 году Экологического кодекса Республики Казахстан позволило обеспечить его соответствие международным стандартам и гармонизировать применяемые Казахстаном принципы с наилучшим международным опытом.
В то же время интенсивное развитие отечественной индустрии на современном этапе, сопровождаемое нерациональным использованием природных ресурсов и загрязнением окружающей среды, требуют применения более прогрессивных механизмов по снижению антропогенного воздействия на окружающую среду.

Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1222 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1222 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары   Астана қ. Мазмұны
1. Миссия және пайымдау
2. Ағымдағы ахуалды талдау
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары және міндеттері
4. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал тәуекелдер
5. Бағдарламалық және өзге нормативтік құқықтық құжаттардың тізбесі
6. Бюджеттік бағдарламалар
1. Миссия және пайымдау
Миссия: қазіргі және болашақ ұрпақтардың қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін қоршаған ортаны сақтау, өсімін молайту және сапасын жақсарту, Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуін қамтамасыз ету жөнінде жағдайлар жасау.
Пайымдау: экологиялық заңнама және ең жақсы халықаралық тәжірибе және стандарттар негізінде оны сақтау тетіктері қоршаған ортаға эмиссияларды төмендетуді қамтамасыз етеді, ең жақсы технологияларды енгізу және табиғат қорғау іс-шаралары табиғат ресурстарын ұтымды пайдалануды және қалпына келтіруді қамтамасыз етеді, институционалдық шаралар орнықты даму қағидаттарын елдің әлеуметтік экономикалық дамуының әртүрлі аяларына енгізуге мүмкіндік береді, қоршаған орта мониторингінің жүйесін және гидрометқызметті жаңғырту ауа-райын, сұрапыл табиғат құбылыстарын сенімді болжауды және халықтың қоршаған ортаның жай-күйі туралы ақпаратқа қол жетімдігін қамтамасыз етеді.
2. Ағымдағы ахуалды талдау
Ескерту. 2-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 715, 2010.04.14 № 303 Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 14 қарашадағы N 216 Жарлығымен бекітілген 2007 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы (бұдан әрі - Тұжырымдама) басымдықтар ретінде ресурстарды және энергияны тиімді пайдалану мәселелерін, теңгерімделген демографиялық саясатты, экологиялық орнықтылықты қамтамасыз етуді қояды. Дәл осымен экология және қоршаған ортаны қорғау мәселелерін шешудегі мемлекеттің рөлі артады. 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 848 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен орнықты дамуға көшудің нысаналы көрсеткіштері қабылданды. Бұл құжатта маңызды экономикалық, әлеуметтік, экологиялық параметрлердің нақты мәндері анықталған, оларға біздің ел 2009, 2012, 2018 және 2024 жылдарға қарай қол жеткізуді көздеп отыр.
2007 жылы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін қабылдау халықаралық стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз етуге және Қазақстан қолданатын қағидаттарды ең жақсы халықаралық тәжірибемен үндестіруге мүмкіндік берді.
Сол уақытта табиғат ресурстарын ұтымсыз пайдаланумен және қоршаған ортаны ластаумен үйлесетін отандық индустрияның қазіргі заманғы сатыдағы интенсивті дамуы қоршаған ортаға антропогендік әсерді төмендету жөніндегі неғұрлым прогрессивті тетіктерді қолдануды талап етеді.

Выбросы промышленных предприятий Казахстана в атмосферу составляют порядка трех миллионов тонн в год, из которых 85 % приходится на 43 крупных предприятия. Продолжается процесс загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, основной причиной которых является сброс в водоемы неочищенных или недостаточно очищенных сточных вод. Ежегодные сбросы в водные объекты составляют порядка 2,5 миллионов тонн. По-прежнему остро стоит проблема доступа населения к качественной питьевой воде.
Несмотря на отдельные положительные сдвиги, в целом еще не удалось заметно снизить отрицательное влияние на здоровье людей и экосистему таких факторов, как загрязнение воздуха, почвы и воды.
Все более угрожающими становятся объемы загрязнения воздуха автомобильным транспортом, что обусловлено стремительным ростом численности автотранспортных средств на территории республики. Данная проблема наиболее актуальна для крупных городов республики, где вклад автотранспорта в загрязнение воздушного бассейна достигает 60 % и более от общегородского валового выброса. Необходимо введение новых нормативов и законодательных актов по экологической безопасности автотранспорта, международных стандартов в части технических требований к автотранспортным средствам и автомоторным топливам, а также научно-обоснованная оценка экологического воздействия автотранспортных средств.
Остается крайне неудовлетворительной ситуация с производственными отходами. Принимаемые меры пока не приближают нас к стандартам развитых стран. К настоящему времени на казахстанских предприятиях накоплено порядка 16 миллиардов тонн отходов. Ежегодно их количество возрастает более чем на 650 миллионов тонн, тогда как утилизируется около 15 % образовавшихся отходов. Для сравнения: в развитых странах этот показатель превышает 30 %.
В этой связи наиболее проблемными вопросами выступают:
1) загрязнение воздушного бассейна крупных городов и промышленных центров. Каспийский и Балхашский регионы;
2) загрязнение поверхностных и подземных вод, трансграничные водные проблемы;
3) накопление промышленных и бытовых отходов;
4) неудовлетворительное состояние систем водоотведения и канализационных очистных сооружений;
5) процессы опустынивания;
6) Аральская и Семипалатинская зоны экологического бедствия;
7) "исторические" загрязнения.
Для решения указанных проблем в качестве первого стратегического направления выделена стабилизация и улучшение качества окружающей среды, в цели которой входит снижение эмиссий в окружающую среду и восстановление природной среды.
Снижение эмиссий в окружающую среду будет обеспечиваться посредством диверсификации и технического перевооружения индустриальных объектов, внедрения наилучших доступных технологий. По опыту Евросоюза, вводятся комплексные экологические разрешения, включающие помимо нормативов эмиссий также критерии энергоэффективности, энерго и ресурсосбережения, а также сроки и порядок перехода к наилучшим доступным технологиям. Будет внедрено экологическое нормирование на основе целевых показателей качества окружающей среды, а также значительно будет сокращен список нормируемых веществ.
С целью снижения нагрузки на окружающую среду от добычи сырой нефти и попутного газа, на предприятия которых приходится 10 % выбросов в атмосферу страны от стационарных источников и образование значительной доли токсичных отходов, будет организована государственная сертификация предприятий по нефтедобыче, переработке и транспортировке на соответствие экологическим стандартам по принципу "Жасыл мунай - Зеленая нефть".

Қазақстанның өнеркәсіптік кәсіпорындарының атмосфераға шығарындылары жылына үш миллион тоннадан астамды құрайды, олардың ішінде 85%-ы 43 ірі кәсіпорынға келеді. Жер беті суларын ластау, қоқыстау және тозу үдерісі жалғасып келеді, оны басты себебі су айдындарына тазартылмаған немесе жеткіліксіз тазартылған сарқынды суларды төгу болып табылады. Су объектілеріне жыл сайынғы төгінділер 2,5 миллион тоннадан астамды құрайды. Әлі күнге дейін халықтың сапалы ауыз суға қол жетімдігінің проблемасы өзекті тұр.
Жеке оң қозғалыстарға қарамастан, ауаның, топырақтың және судың ластануы сияқты факторлардың адамдардың денсаулығына және экожүйеге кері әсерін байқауды төмендетуге жалпы қол жеткен жоқ.
Ауаны автомобиль көлігімен ластау көлемдері неғұрлым қауіпті болып келеді, бұл республика аумағындағы автокөлік құралдары санының қарқынды өсуімен шартталған. Бұл проблема республиканың ірі қалаларына неғұрлым өзекті, мұнда ауа бассейнін ластауға автокөлік үлесі жалпы қалалық жиынтық шығарындылардың 60%-ына және одан астамына жетеді. Автокөлік құралдарына және автомотор отындарына техникалық талаптар бөлігінде экологиялық қауіпсіздік жөніндегі жаңа нормативтерді және заңнамалық актілерді, халықаралық стандарттарды енгізу, сондай-ақ автокөліктік құралдарының экологиялық әсерін ғылыми негізделген талдау қажет.
Өндірістік қалдықтарымен ахуал барынша қанағаттандырарсыз болып қалып отыр. Қабылдап жатқан шараларды біздерді дамыған елдердің стандарттарына әлі де жақындатпайды. Қазіргі уақытқа қарай қазақстандық кәсіпорындарда 16 миллион тоннадан астам қалдық жинақталған. Жыл сайын олардың саны 650 миллион тоннадан астамға өседі, бұл уақытта түзілген қалдықтардың шамамен 15% кәдеге жаратылады. Салыстыру үшін: дамыған елдерде бұл көрсеткіш 30%-дан асады.
Осыған байланысты барынша проблемалық мәселелер болып мыналар тұрады:
1) ірі қалалар мен өнеркәсіптік орталықтардың ауа бассейндерінің ластануы. Каспий және Балқаш өңірлері;
2) жер беті және жер асты суларының ластануы, трансшекаралық су проблемалары;
3) өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтардың жинақталуы;
4) су бұру жүйелерінің және канализациялық тазарту құрылыстарының қанағаттандырарсыз жай-күйі;
5) шөлейттену үдерістері;
6) Арал және Семей экологиялық апат аймақтары;
7) "тарихи" ластанулар.
Көрсетілген проблемаларды шешу үшін бірінші стратегиялық бағыт ретінде қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту ерекшеленген, оның мақсаттарына қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету және табиғи ортаны қалпына келтіру кіреді.
Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету индустриялық объектілерді диверсификациялау және техникалық қайта жарақтандыру, озық қолжетімді технологияларды енгізу арқылы қамтамасыз етілетін болады. Еуроодақ тәжірибесі бойынша нормативтік эмиссиялардан өзге энергия тиімділік, энергия және ресурс үнемдеу критерийлерін, сондай-ақ озық қолжетімді технологияларға көшу мерзімдері мен тәртібін қосатын кешенді экологиялық рұқсаттар енгізілуде. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері негізінде экологиялық нормалау енгізілетін болады, сондай-ақ нормаланатын заттардың тізімі мәнді қысқартылатын болады.
Олардың кәсіпорындарына елдің стационарлық көздерден ауаға шығарындыларының 10%-ы, уытты қалдықтардың мәнді үлесінің түзілуі келетін шикі мұнайды және ілеспе газды өндіруден қоршаған ортаға жүктемені төмендету мақсатында мұнайды өндіру, өңдеу және тасымалдау жөніндегі кәсіпорындарды "Жасыл мұнай - Зеленая нефть" қағидаты бойынша экологиялық стандарттарға сәйкестікке мемлекеттік сертификаттау ұйымдастырылатын болады.

С вводом в действие Технического регламента о требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемым в обращение на территории Республики Казахстан, на экологическом этапе Евро-2 с января 2009 года будут запрещены производство и импорт автомоторного топлива, не соответствующего характеристикам, указанных в приложении 3 и ввоз в Казахстан автомобилей, не соответствующих приложению 4 указанного технического регламента. С 2011 года на экологическом этапе Евро-3 требования к характеристикам топлива и автотранспортным средствам при их выпуске в эксплуатацию и эксплуатации на территории республики будут ужесточены. В целях снижения выбросов автотранспорта Министерство предусматривает усиление государственного экологического контроля за соблюдением вышеуказанного технического регламента, а также за качеством реализуемого автомобильного топлива в розничной сети.
Основным препятствием на данном этапе является отсутствие соответствующих приборов и аппаратуры для анализа выхлопных газов и качества бензина, потребность в среднем оценивается минимум по два прибора для крупных городов страны. Кроме того, для вывода из эксплуатации старых автомобилей необходимо пересмотреть налог на автотранспортные средства, который должен учитывать как мощность двигателя, так и год его выпуска по принципу: чем старее авто - тем больше налог.
Необходимо внедрить эколого-экономические механизмы стимулирования природопользователей, в том числе обеспечить переход к экологическим налогам, повысить эффективность государственного экологического регулирования и контроля, расширить практику стимулирования природопользователей к внедрению систем управления охраной окружающей среды в соответствии со стандартами ISO 14001. Это позволит повысить конкурентоспособность казахстанских компаний в преддверии вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО).
Будут приняты меры по созданию национальной системы мониторинга и отчетности по выбросам парниковых газов и созданию уполномоченного органа по регулированию деятельности по Киотскому протоколу .
Будет обеспечено эффективное функционирование разрешительной системы с поэтапным переходом всех крупнейших природопользователей к получению комплексных экологических разрешений, включающих не только параметры эмиссий в окружающую среду, но и обязательные требования к энерго- и ресурсосбережению, внедрению наилучших доступных технологий.
В соответствии с международным опытом, работа системы государственного природоохранного контроля будет направлена на конечную результативность, заключающейся в строгом соблюдении экологического законодательства, реализации мероприятий по снижению негативного воздействия на окружающую среду, исполнение применяемых санкций. Указанные меры позволят повысить позицию Казахстана по индикатору Глобального индекса конкурентоспособности "Строгость экологических правил", который предусматривает регулирование поведения людей по отношению к природе законодательным путем. По данному индикатору Казахстан занимает в настоящее время 95 место. С внедрением новых нормативных документов, закрепляющих обязательства и ответственность "загрязнителей" за издержки, связанные с загрязнением окружающей среды по их вине, позиция Казахстана по данному индексу в 2011 году повысится до 93 места.
Для реализации цели по восстановлению природной среды планируются дальнейшие шаги по обеспечению реализации проектов по строительству, реконструкции и модернизации систем водоотведения и канализационных очистных сооружений в городах Тараз, Актобе, Атырау, Уральск, Усть-Каменогорск, Семей, Актау, Курык, Бейнеу, Жанаозен, Балхаш и других, ликвидации исторических загрязнений и обеспечение комплекса мероприятий по улучшению состояния окружающей среды в зонах экологического бедствия. Будут продолжены работы по выполнению поручений Президента страны о ликвидации исторических загрязнений шестивалентным хромом в Актобе и свинцом в Шымкенте, для чего будут разработаны современные технологии очистки окружающей среды. Будут приняты дальнейшие меры по очистке территории Казахстана от стойких органических загрязнителей, предотвращению загрязнения казахстанской части Каспийского моря. Будут предприниматься меры по ликвидации биологического загрязнения ("заиливания") крупных казахстанских озер, в частности озер Боровое, Щучье, Жукей в Акмолинской области.
Повсеместно будут усилены требования к режиму особо охраняемых природных территорий.
Вторым стратегическим направлением определяем создание механизмов перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию. Достижение устойчивого развития требует соблюдения принципов оптимального сочетания экономических, социальных и экологических факторов, и защита окружающей среды должна составлять неотъемлемую часть процесса развития и не может рассматриваться в отрыве от него.

Қазақстан Республикасының аумағында айналуға шығарылатын автокөліктік құралдардың зиянды (ластаушы) заттарының шығарындыларына техникалық регламентті қолданысқа енгізумен Еуро-2 экологиялық кезеңде 2009 жылғы қаңтардан бастап аталған техникалық регламентінің 3-қосымшасында көрсетілген сипаттамаларға сәйкес келмейтін автомоторлық отынды өндіру мен импорттауға және 4-қосымшаға сәйкес келмейтін автомобильдерді Қазақстанға әкелуге тиым салынатын болады. 2011 жылдан бастап Еуро-3 экологиялық кезеңде отынның сипаттамаларына және автокөліктік құралдарға оларды республиканың аумағында пайдалануға шығару және пайдалану кезіндегі талаптар қатаңдатылады. Автокөлік шығарындыларын төмендету мақсатында Министрлік жоғарыда аталған техникалық регламентті сақтауды, сондай-ақ бөлшектеп сату желісінде сатылатын автомобильдік отынның сапасын мемлекеттік экологиялық бақылауды күшейтуді көздейді.
Бұл кезеңдегі негізгі кедергі пайдаланылған газдарды және бензин сапасын талдау үшін тиісті аспаптар мен аппаратураның жоқ болуы болып табылады, қажеттілік орташа елдің ірі қалалары үшін кемінде екеуден бағаланады. Бұдан өзге, ескі автомобильдерді пайдаланудан шығару үшін автокөлік құралдарына салықты қайта қарау қажет, ол қозғалтқыштың қуатын да, оны шығару жылын да авто ескі болған сайын салық көбірек қағидаты бойынша ескеруі тиіс.
Табиғат пайдаланушыларды экологиялық-экономикалық ынталандыру тетіктерін енгізу, оның ішінде экологиялық салықтарға көшуді қамтамасыз ету, мемлекеттік экологиялық реттеу мен бақылаудың тиімділігін арттыру, табиғат пайдаланушыларды ISO 14001 стандартына сәйкес қоршаған ортаны қорғау жүйесін енгізуге ынталандыру тәжірибесін кеңейту қажет. Бұл Дүниежүзілік сауда ұйымына (ДСҰ) кіру қарсаңында қазақстандық компаниялардың бәсекеге қабілеттіліктерін арттыруға мүмкіндік береді.
Парниктік газдар шығарындылары бойынша мониторинг және есеп берудің ұлттық жүйесін құру және Киото хаттамасы бойынша қызметті реттеу жөніндегі уәкілетті органды құру жөніндегі шаралар қабылданатын болады.
Рұқсаттық жүйенің тиімді жұмыс істеуі барлық ірі табиғат пайдаланушылардың қоршаған ортаға эмиссиялар параметрлерін де, энергия және ресурс үнемдеуге, озық қолжетімді технологияларды енгізуге міндетті талаптарды да қосатын кешенді экологиялық рұқсаттарды алуға кезеңдік көшірумен қамтамасыз етілетін болады.
Халықаралық тәжірибеге сәйкес мемлекеттік табиғат қорғау жүйесінің жұмысы экологиялық заңнаманы қатаң сақтауға, қоршаған ортаға кері әсерді төмендету жөніндегі іс-шараларды іске асыруға, қолданылатын шараларды орындауға негізделген нақты нәтижелілікке бағытталатын болады. Аталған шаралар "Экологиялық ережелердің қаталдығы" Бәсекеге қабілеттіліктің жаһандық индексі бойынша Қазақстанның орнын көтеруге мүмкіндік береді, ол адамдардың табиғатқа деген жүріс-тұрысын заңнамалық жолмен реттеуді көздейді. Бұл индикатор бойынша Қазақстан қазіргі уақытта 95 орында. Олардың кінәсі бойынша қоршаған ортаның ластануымен байланысты шығындар үшін міндеттемелер мен жауапкершілікті бекітетін жаңа нормативтік құжаттарды енгізумен Қазақстанның бұл индекс бойынша позициясы 2011 жылға қарай 93 орынға дейін жоғарылайды.
Табиғи ортаны қалпына келтіру жөніндегі мақсатты іске асыру үшін Тараз, Ақтөбе, Атырау, Орал, Өскемен, Семей, Ақтау, Құрық, Бейнеу, Жаңаөзен, Балқаш және басқа қалалардағы су бұру жүйелерін және канализациялық тазарту құрылыстарын салу, қалпына келтіру және жаңғырту, тарихи ластануларды жою жөніндегі жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету бойынша әрі қарай қадамдар және экологиялық қияпат аймақтарында қоршаған ортаның жай-күйін жақсарту жөніндегі іс-шаралар кешенін қамтамасыз ету жоспарланып отыр. Ел Президентінің Ақтөбедегі алты валентті хроммен және Шымкенттегі қорғасынмен тарихи ластануларды жою туралы тапсырмаларын орындау жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады, бұл үшін қоршаған ортаны тазартудың қазіргі заманғы технологиялары әзірленетін болады. Қазақстан аумағын орнықты органикалық ластағыштардан тазарту, Каспий теңізінің қазақстандық бөлігінің ластануының алдын алу жөніндегі әрі қарай шаралар қабылданатын болады. Ірі қазақстандық өзендердің, жекелегенде Ақмола облысындағы Бурабай, Щучье, Жәкей өзендерінің биологиялық ластануларын ("қайырлану") жою жөніндегі шаралар қабылданатын болады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар режиміне талаптар барлық жерде күшейтіледі.
Екінші стратегиялық бағыт болып Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тетіктерін құруды анықтаймыз. Орнықты дамуға қол жеткізу экономикалық, әлеуметтік және экологиялық факторлардың оңтайлы үйлесу қағидаттарын сақтауды талап етеді және қоршаған ортаны қорғау даму үдерісінің ажырамас бөлігін құрауы тиіс және одан ерекшеленіп қарастырылуы тиіс емес.

Устойчивое развитие необходимо для достижения целей Стратегии развития Казахстана до 2030 года. Принцип устойчивого развития также заложен в основу стратегии вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира, обозначенной в Послании Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 1 марта 2006 года.
Для обеспечения перехода страны к устойчивому развитию и осуществления межотраслевой координации по вопросам обеспечения экологически устойчивого развития общества Министерством планируется:
1) создать эффективные механизмы внедрения принципов и целевых показателей устойчивого развития во все сферы государственного управления;
2) снизить эмиссии промышленных предприятий в окружающую среду за счет установления целевых показателей и квот, повышения эффективности государственного контроля, внедрения эколого-экономического стимулирования;
3) активизировать роль Казахстана в обеспечении трансграничного и международного взаимодействия в вопросах экологии и сохранения климата.
В соответствии с Планом мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Концепции принимаются меры по включению принципов устойчивого развития во все государственные и отраслевые программы. Разработаны количественные критерии отнесения технологий к категории "прорывных". На основе 12 установочных параметров Концепции Правительством Республики Казахстан утверждены 32 межотраслевых целевых показателя перехода к устойчивому развитию. Данные целевые показатели подлежат непрерывному и систематическому анализу, коррекции и мониторингу. Необходимо обеспечить разработку и мониторинг целевых показателей устойчивого развития по регионам страны и отраслям экономики. Предупреждение и уменьшение экологических угроз здоровью населения будет способствовать улучшению демографической ситуации в стране.
Правительством Республики Казахстан принята и реализуется Программа "Обеспечение устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна на 2007-2009 годы". В настоящее время Министерством разработана модель создания трансграничной зоны устойчивого развития на примере Жайык-Каспийской, на основе которой предполагается разработка региональных планов мероприятий по переходу к устойчивому развитию для восьми зон устойчивого экосистемного развития по бассейновому принципу.
Будет осуществляться деятельность Евразийского центра воды, направленного на комплексное решение проблем использования и охраны водных ресурсов на континенте, обеспечение трансферта технологий. Евразийский центр воды призван осуществлять ведение и мониторинг кадастров питьевых вод, их обязательную сертификацию и контроль качества, в соответствии с целевыми показателями, установленными Правительством Республики Казахстан.

Орнықты даму Қазақстанның 2030 жылға дейін даму стратегиясының мақсаттарына қол жеткізу үшін қажет. Орнықты даму қағидаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына 2006 жылғы 1 наурыздағы Жолдауында көрсетілген Қазақстанның әлемнің барынша бәсекеге қабілетті елу елдерінің қатарына кіру стратегиясының негізіне салынған.
Елдің орнықты дамуға көшуін қамтамасыз ету және қоғамның экологиялық орнықты даму мәселелері жөніндегі салааралық үйлестіруді жүзеге асыру үшін Министрлік мыналарды жоспарлайды:
1) орнықты даму қағидаттарын және нысаналы көрсеткіштерін мемлекеттік басқарудың барлық аяларына енгізудің тиімді тетіктерін құру;
2) өнеркәсіптік кәсіпорындардың қоршаған ортаға эмиссияларын нысаналы көрсеткіштерді және квоталарды белгілеу, мемлекеттік бақылау тиімділігін арттыру, экологиялық-экономикалық ынталандыруды енгізу есебінен төмендету;
3) экология және климатты сақтау мәселелерінде трансшекаралық және халықаралық өзара әрекеттесуді қамтамасыз етудегі Қазақстанның рөлін белсендіру.
Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2007 - 2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарына сәйкес орнықты даму қағидаттарын барлық мемлекеттік және салалық бағдарламаларға қосу жөніндегі шаралар қабылдануда. Технологияларды "серпінділер" біліктілігіне жатқызудың сандық критерийлері әзірленді. Тұжырымдаманың 12 нұсқаушы параметрлерінің негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі орнықты дамуға көшудің 32 салааралық нысаналы көрсеткіштерін бекітті. Бұл нысаналы көрсеткіштер үздіксіз және жүйелі талдауға, түзетуге және мониторингке жатады. Орнықты дамудың нысаналы көрсеткіштерін ел өңірлері экономика салалары бойынша әзірлеуді және мониторингті қамтамасыз ету қажет. Халық денсаулығына экологиялық қауіптердің алдын алу және азайту елдегі демографиялық жағдайды жақсартуға ықпал ететін болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі "Балқаш-Алакөл бассейнінің 2007 - 2009 жылдарға арналған орнықты дамуын қамтамасыз ету" бағдарламасын қабылдады және ол іске асырылуда. Қазіргі уақытта Министрлік Жайық-Каспий мысалында орнықты дамудың трансшекаралық аймағын құру моделін әзірледі, оның негізінде бассейндік қағидат бойынша орнықты экожүйелік дамудың сегіз аймағы үшін орнықты дамуға көшу жөніндегі іс-шаралардың өңірлік жоспарларын әзірлеу көзделіп отыр.
Континентте су ресурстарын пайдалану және қорғау проблемаларын кешенді шешуге, технологиялар трансфертін қамтамасыз етуге бағытталған Еуразия су орталығының қызметі жүзеге асырылатын болады. Еуразия су орталығы ауыз су кадастрларын жүргізуді және мониторингін, оларды міндетті сертификаттауды және Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысаналы көрсеткіштерге сәйкес сапасын бақылауды жүзеге асыруға арналған.

В настоящее время гидроэнергетический потенциал нашей страны оценивается в 170 миллиардов киловатт часов в год. Потенциально возможная выработка солнечной энергии оценивается в 2,5 миллиарда киловатт часов в год. В рамках данного направления планируется создание законодательной базы эффективного использования возобновляемых ресурсов и альтернативных источников энергии. В 2009 году будет принят законопроект "О поддержке использования возобновляемых источников энергии", направленный на поддержку альтернативных источников энергии, в разработке которого Министерство является основным соисполнителем. Работа в данном направлении позволит повысить долю альтернативных источников энергии в республике не менее 0,03 % к 2011 году. Таким образом, в 2009-2011 годы будут созданы предпосылки для обеспечения перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию, улучшения качества окружающей среды на всей территории Казахстана.
Следующий важный комплекс задач Министерства - внедрение современной системы экологического мониторинга и обеспечения гидрометеорологической безопасности Республики Казахстан.
По имеющимся оценкам, ежегодные экономические потери Казахстана за счет недооснащенности метеослужбы составляют порядка 200 миллионов долларов США. Это связано с тем, что доля погодозависимых отраслей в структуре ВВП нашей страны составляет 45 %.
Министерством разработана Концепция создания и ведения единой государственной системы мониторинга, которая утверждена совместным приказом 10 заинтересованных государственных органов. С текущего года внедряется система аэрокосмического мониторинга, что даст возможность с большой точностью определять объемы сжигания газа на факельных установках, площади нефтяных разливов как в морской среде, так и на земле.
Совместно с экспертами Всемирного банка разработаны принципы реформирования гидрометеослужбы, которая во всем мире считается фактором обеспечения национальной безопасности. По их данным, значения ежегодных дополнительных выгод за счет улучшения состояния гидрометслужбы может принести порядка 5 долларов выгод экономике в виде предотвращенного ущерба на 1 доллар вложенных в техническую модернизацию.
Для обеспечения гидрометеорологической безопасности страны необходима модернизация Национальной гидрометеорологической службы Республики Казахстан (НГМС). Министерством предлагается поэтапное переоснащение службы на уровне, лучшей мировой практики. Разрабатываемый в настоящее время Комплекс мер по модернизации НГМС Республики Казахстан на 2009-2011 годы с перспективой до 2015 года предусматривает формирование новой модели мониторинга окружающей среды, основанной на автоматических системах по наблюдениям за качеством воды, атмосферным воздухом, радиацией и почвой, открытие лабораторий экспресс-анализов на трансграничных реках, использование усовершенствованных методик измерения, создание моделей численных прогнозов погоды, развитие метеорологических и гидрологических прогнозов и систем раннего предупреждения об опасных и стихийных гидрометеорологических явлениях.
С целью улучшения качества и своевременности обслуживания предполагается развитие всех компонентов инфраструктуры, современных средств создания и распространения гидрометеорологической и экологической продукции.
В рамках данного направления планируется обеспечение координации ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов. Министерством проведен подготовительный этап создания Единой системы мониторинга, преодолены межведомственные барьеры, создана правовая база и Государственный кадастр природных ресурсов Республики Казахстан. Для того, чтобы вся эта система заработала, необходимо на втором этапе создать центр Единой государственной системы мониторинга окружающей и провести совершенствование системы сбора информации и получения данных на ведомственной сети мониторинга.

Қазіргі уақытта біздің еліміздің гидроэнергетикалық әлеуеті жылына 170 миллиард киловатт сағатына бағаланады. Күн энергиясын әлеуетті мүмкін өндіру жылына 2,5 миллиард киловатт сағатына бағаланады. Бұл бағыттың шеңберінде жаңартылатын ресурстарды және балама энергия көздерін тиімді пайдаланудың заңнамалық базасын құру жоспарланып отыр. 2009 жылы балама энергия көздерін қолдауға бағытталған "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" заң жобасы қабылданады, оны әзірлеуде Министрлік негізгі тең орындаушы болып табылады. Осы бағыттағы жұмыс республикадағы балама энергия көздерінің үлесін 2011 жылға қарай 0,03 %-дан кем емеске арттыруға мүмкіндік береді. Осылайша, 2009 - 2011 жылдары Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуін қамтамасыз ету, Қазақстанның барлық аумағында қоршаған ортаның сапасын жақсарту үшін алғышарттар құрылатын болады.
Министрліктің келесі маңызды міндеттер кешені - экологиялық мониторингтің қазіргі заманғы жүйесін енгізу және Қазақстан Республикасының гидрометеорологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Қолда бар бағалаулар бойынша метеоқызметті жеткіліксіз жабдықтау есебінен Қазақстанның жыл сайынғы экономикалық жоғалтулары 200 миллион АҚШ долларынан астамды құрайды. Бұл біздің еліміздің ЖІӨ құрылымындағы ауа-райына тәуелді салаларының үлесі 45 %-ды құраумен байланысты.
Министрлік мониторингтің бірыңғай мемлекеттік жүйесін құру және жүргізу тұжырымдамасын әзірледі, ол 10 мүдделі мемлекеттік органдардың бірлескен бұйрығымен бекітілді. Ағымдағы жылдан бастап аэроғарыштық мониторинг жүйесі енгізіледі, бұл алаулық қондырғыларда газды жағу көлемдерін, мұнай төгілулерінің аудандарын теңіз ортасында да, жерде де үлкен дәлдікпен анықтауға мүмкіндік береді.
Дүниежүзілік банктің сарапшыларымен бірлесе отырып, гидрометеоқызметті реформалау қағидаттары әзірленді, ол бүкіл әлемде ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету факторы болып саналады. Олардың деректері бойынша гидрометеоқызметтің жай-күйін жақсарту есебінен жыл сайынғы қосымша пайдалардың мәндері экономикаға техникалық жаңғыртуға салынған 1 доллар залалдың алдын алу түрінде 5 доллардан астам пайда әкелуі мүмкін.
Елдің гидрометеорологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометеорологиялық қызметін (ҰГМҚ) жаңғырту қажет. Министрлік қызметті ең жақсы әлемдік тәжірибе деңгейінде кезеңдік қайта жабдықтауды ұсынады. Қазіргі уақытта 2015 жылға дейінгі перспектива бойынша әзірленіп жатқан Қазақстан Республикасының ҰГМҚ жаңғырту жөніндегі 2009 - 2011 жылдарға арналған шаралар кешені судың сапасын, атмосфералық ауаны, радиация мен топырақты бақылау жөніндегі автоматтық жүйелерге негізделген қоршаған орта мониторингінің жаңа моделін қалыптастыруды, трансшекаралық өзендерде жедел талдау зертханаларын ашуды, өлшеудің жетілдірілген әдістерін пайдалануды, сандық ауа-райы болжамдар моделдерін құруды, қауіпті және сұрапыл гидрометеорологиялық құбылыстар туралы метеорологиялық және гидрологиялық болжамдарды және ерте ескерту жүйелерін дамытуды көздейді.
Сапаны және қызмет көрсету уақыттылығын жақсарту мақсатында гидрометеорологиялық экологиялық өнімді құру және тарату инфрақұрылымының, қазіргі заманғы құралдарының барлық құрауыштарын дамыту көзделеді.
Осы бағыттың шеңберінде Қоршаған орта және табиғат ресурстары мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін жүргізуді үйлестіруді қамтамасыз ету жоспарланып отыр. Министрлік Мониторингтің бірыңғай жүйесін құрудың дайындық кезеңін жүргізді, ведомствоаралық кедергілер өтілді, құқықтық база және Қазақстан Республикасының табиғат ресурстарының мемлекеттік кадастры құрылды. Осы жүйе толығымен жұмыс істеп кетуі үшін екінші кезеңде Қоршаған орта мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесінің орталығын құру және мониторингтің ведомстволық желісінде ақпаратты жинақтауды және деректерді алуды жетілдіруді жүргізу қажет.

Необходимая сумма финансирования первого этапа модернизации НГМС Казахстана (2009-2011 гг.) составляет 33 млрд. тенге. Выделяемые из республиканского бюджета финансовые средства на эти цели в сумме 4,0 млрд. тенге позволяют покрыть расходы лишь на замену морально устаревших приборов и оборудования на наблюдательной сети, без необходимого увеличения количества наблюдательных пунктов, что приведет только частично к улучшению показателей по оправдываемости прогнозов и эффективности оценки качества состояния окружающей среды.
3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
2. Создание механизмов перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию
3. Модернизация и ведение гидрометеорологического и экологического мониторинга
Приложение 1
Стратегические направления, цели и показатели деятельности
Министерства охраны окружающей среды
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.05.2009 № 715; от 15.12.2009 № 2122.
Стратегические направления,
цели и бюджетные программы
(наименования)
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период

Қазақстанның ҰГМҚ жаңғыртудың бірінші кезеңін (2009-2011 жылдар) қаржыландырудың қажетті сомасы 33 млрд. теңгені құрайды. Республикалық бюджеттен осы мақсаттарға бөлінетін 4,0 млрд. теңге сомасындағы қаржылық қаражаттар бақылау пунктерінің санының қажетті арттырусыз бақылау желісіндегі моральді тозған аспаптар мен жабдықтарды ауыстыруға шығындарды ғана жабуға мүмкіндік береді, бұл болжамдардың расталуы және қоршаған орта жай-күйінің сапасын бағалау тиімділігі бойынша көрсеткіштерді текке бөлшектей жақсартуға әкеледі.
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары және міндеттері
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
2. Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тетіктерін құру
3. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жаңғырту және жүргізу
1-қосымша
Қоршаған ортаны қорғау министрлігі қызметінің стратегиялық
бағыттары, мақсаттары және міндеттері
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 715, 2009.12.15 № 2122 Қаулыларымен.
Стратегиялық бағыттар,
мақсаттар және бюджеттік
бағдарламалар (атаулары)
Өлшем
бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең

Цель 2.2. Углубление
международного экологического
сотрудничества и формирование
зон устойчивого развития
Целевой индикатор
1. Проведение комплекса мер
по формированию трансгранич-
ных зон устойчивого развития
кол-во,
шт.
1
1
1
2. Проведение крупных
международных форумов
(конференций) по экологии и
устойчивому развитию в
Республике Казахстан
кол-во,
шт.
1
1
Задача 2.2.1. Активизация
международного сотрудничества
с другими государствами в
вопросах экологии и
устойчивого развития,
реализация международных
конвенций, регулирующих
вопросы охраны окружающей
среды
Проведение международных
форумов (конференций) по
устойчивому развитию и
экологии
кол-во,
шт.
1
1
Научное обеспечение
реализации международных
конвенций и создания
экосистемных зон Казахстана
по бассейновому принципу
шт.
14
5
7
7
Задача 2.2.2. Осуществлять
мероприятия по предупреждению
загрязнения шельфа
Каспийского моря и
прилегающих территорий
Участие в подготовке проектов
Протоколов к Рамочной
конвенции по защите морской
среды Каспийского моря
кол-во,
шт.
1
1
Цель 2.3. Ориентирование
экономики и создание условий
для эффективного
использования возобновляемых
ресурсов и источников энергии
Целевой индикатор
1. Доля использования
альтернативных источников
энергии к общему объему
энергопотребления
%
0,023
0,026
0,028
0,03
0,03
Задача 2.3.1. Создание
правовой основы,
стратегических документов в
области эффективного
использования возобновляемых
источников энергии
Принятие Указа Президента
Республики Казахстан об
утверждении Стратегии
эффективного использования
энергии и возобновляемых
ресурсов в целях устойчивого
развития Республики Казахстан
до 2024 года и Плана
мероприятий к данной Стратегии
кол-во
2
Внедрение механизма
стимулирования использования
возобновляемых источников
энергии
кол-во,
шт.
1
Задача 2.3.2. Разработка и
реализация проектов по
эффективному использованию
и сохранению природных
ресурсов и развитию
альтернативной энергетики
Достижение высоких стандартов
качества окружающей среды за
счет развития и внедрения
альтернативной энергетики
кол-во,
шт.
1
Стратегическое направление 3.
Модернизация и ведение
гидрометеорологического и
экологического мониторинга

2.2-мақсат. Халықаралық экологиялық ынтымақтастықты тереңдету және орнықты даму аймақтарын қалыптастыру
Нысаналы индикатор
1. Орнықты дамудың трансшекаралық аймақтарын қалыптастыру жөніндегі шаралар кешенін жүргізу
саны,
дана
1
1
1
2. Қазақстан Республикасында экология және орнықты даму жөніндегі ірі халықаралық форумдарды (конференцияларды) өткізу
1
1
2.2.1-міндет. Экология  және орнықты даму мәселелерінде басқа мемлекеттермен халықаралық ынтымақтастықты белсендіру, қоршаған ортаны қорғау мәселелерін реттейтін халықаралық конвенцияларды іске асыру
Орнықты даму және экология жөніндегі халықаралық форумдарды (конференцияларды) өткізу
саны,
дана
1
1
Бассейндік қағидат бойынша халықаралық конвенцияларды іске асыруды және Қазақстанның экожүйелері аймақтарын құруды ғылыми қамтамасыз ету
дана
14
5
7
7
2.2.2-міндет. Каспий теңізі қайраңының және жақын маңдағы аумақтың ластануының алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
Каспий теңізінің теңіз ортасын қорғау жөніндегі Негіздемелік конвенцияға Хаттамалар жобаларын дайындауға қатысу
саны,
дана
1
1
2.3-мақсат. Жаңартылатын ресурстар мен энергия көздерін тиімді пайдалану үшін экономиканы бағыттау және жағдайлар құру
Нысаналы индикатор
1. Балама энергия көздерін пайдаланудың энергия тұтынудың жалпы көлеміне үлесі
%
0,023
0,026
0,028
0,03
0,03
2.3.1-міндет. Жаңартылатын энергия көздерін тиімді пайдалану саласында құқықтық негізді, стратегиялық құжаттарды құру
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" заңды, 2024 жылға дейін орнықты даму мақсатында Қазақстан Республикасының энергиясы мен жаңартылатын ресурстарын тиімді пайдалану стратегиясын және осы Стратегияға іс-шаралар жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын қабылдау
саны
2
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды ынталандыру тетігін енгізу
саны,
дана
1
2.3.2-міндет. Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану және сақтау және балама энергетиканы дамыту жөніндегі жобаларды әзірлеу және іске асыру
Қоршаған орта сапасының жоғары стандарттарына балама энергетиканы дамыту және енгізу есебінен қол жеткізу
саны,
дана
1
3-стратегиялық бағыт. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жаңғырту және жүргізу

Задача 3.2.1. Обеспечение
потребности государства и
населения в гидрометеорологи-
ческой информации, в том
числе своевременном
предупреждении об опасных и
стихийных гидрометеорологи-
ческих явлениях
Увеличение времени
заблаговременности штормовых
предупреждений об опасных и
стихийных гидрометеорологи-
ческих явлениях
час.
до 48
до 48
до 48
до 48
до 60
Задача 3.2.2. Обеспечение
государственных органов и
населения информацией о
состоянии загрязнения
окружающей среды
Расширение спектра
определяемых показателей в
почвах
кол-во
показа-
телей
до 5
до 5
до 5
до 6
до 6
4. Функциональные возможности Министерства охраны
окружающей среды и возможные риски
В рамках проводимой административной реформы Министерством создан Комитет экологического регулирования и контроля (далее - Комитет), которому переданы регулятивные и контрольные функции в области охраны окружающей среды. Все территориальные подразделения в настоящее время формируются не по административно-территориальному, а по бассейновому принципу, что позволит обеспечить эффективное природопользование и сохранение природных ресурсов на основе единого подхода к управлению территориями, относящимися к целостным экологическим системам. Количество территориальных подразделений сокращено с 16 до 8 единиц и они непосредственно подчиняются Комитету. Министерством будет продолжена системная работа по совершенствованию внутренней среды и улучшению результатов деятельности.
Для достижения поставленных стратегических направлений, целей необходима дальнейшая реализация Экологического кодекса, гармонизация нормативов качества окружающей среды с международными стандартами. Необходимо внедрить единую систему управления отходами производства и потребления, обеспечить очистку территории страны от исторических загрязнений и решить проблему загрязнения воздуха в крупных городах транспортом.
Для формирования эффективной эколого-экономической системы, способствующей внедрению наилучших доступных, экологичных и прорывных технологий необходимо дальнейшее совершенствование системы экологического регулирования и контроля, постоянное повышение технического оснащения государственного природоохранного контроля. Установления промышленных предприятий целевых показателей и квот, повышения эффективности государственного контроля, внедрения эколого-экономического стимулирования. Внедрение на предприятиях системы управления охраной окружающей среды в соответствии со стандартом ISO 14001, ведение экологических налогов, организация сертификации предприятий по нефтедобыче, переработке и транспортировке на соответствие экологическим стандартам. В рамках разграничения функций между центральными и местными исполнительными органами будут переданы на местный уровень функции по выдаче разрешений и проведению экологической экспертизы природопользователям, относящихся ко 2 и 3 категории.
Для обеспечения перехода к устойчивому развитию и повышение Йельского индекса экологической устойчивости для Республики Казахстан необходимо внедрение устойчивых моделей производства и потребления, использование новых и экологически безопасных технологий, повышение доли возобновляемых ресурсов и источников энергии в Республике Казахстан и внедрение механизма стимулирования использования возобновляемых источников энергии, обеспечение деятельности Евразийского центра воды.
Для организации достижения целей устойчивого развития в разрезе отраслей и регионов необходимо создание центра по проблемам устойчивого развития, ряда координационных центров в регионах, обеспечивающих реализацию региональных планов мероприятий по переходу к устойчивому развитию и проведение мониторинга целевых показателей.
Для решения экологических проблем трансграничного характера необходимо продолжение работ по созданию межрегиональных зон устойчивого развития по бассейновому принципу.
Для внедрения современной системы экологического мониторинга и обеспечения гидрометеорологической безопасности Республики Казахстан необходимо обеспечить реформирование национальной системы гидрометеорологического и экологического мониторинга перспективой до 2015 года.
Для улучшения и совершенствования деятельности Министерства будет проводиться рейтинговая оценка эффективности и качества деятельности территориальных подразделений Министерства, проводимая соответствующим комитетом. Проведение оценки позволит определить имеющиеся недостатки в детальности, выявить слабые места, повысить качество исполнения государственных услуг и внедрить систему управления охраной окружающей среды в территориальных управлениях.
Для обеспечения Министерства кадрами, сокращения текучести кадров необходимо постоянное повышение кадрового потенциала, привлечение квалифицированных специалистов, повышение уровня квалификации, а также стимулирование работников. Необходимо повышение качества и количества курсов обучения в области аудиторских экологических услуг и экологического страхования, проводимых Информационно-аналитическим центром при Министерстве. Для повышения качества и мониторинга исполнительской дисциплины расширить функциональное применение информационных программ на всех этапах прохождения документации.
Возможные риски
В процессе своей деятельности Министерство может столкнуться с возникновением целого ряда рисков. В зависимости от типа и источника риска для их управления Министерством будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже представлен перечень основных рисков.
Наименование
риска
Возможные
последствия в
случае непринятия
превентивных и (или)
своевременных мер
реагирования
Механизмы и
меры управления
1
2
3
Глобальные
Нарастание
последствий
глобального
изменения
климата
Возникновение
чрезвычайных
экологических
ситуаций,
дестабилизация
водных ресурсов
Принятие мер по снижению
выбросов парниковых газов,
углубление международного
сотрудничества, ратификация
Киотского протокола,
проведение переговоров по
вступлению Казахстана в
режим пост-Киото
Трансграничные
загрязнения
природной среды
Неконтролируемая
деградация природных
объектов и
экологических систем
Создание системы эффективного
экологического мониторинга и
мер оперативного реагирования,
формирование трансграничных
зон устойчивого развития,
обеспечение деятельности
Евразийского центра воды
Внутристрановые
Повышение
эмиссий
вследствие
роста экономики
Ухудшение состояния
окружающей среды
Стимулирование перехода к
наилучшим доступным
технологиям, квотирование
эмиссий, проведение
экологической экспертизы
проектов и программ развития
Возникновение
критических
экологических
ситуаций в
зонах с
накопленными
историческими
загрязнениями
Неблагоприятные
последствия для
здоровья человека и
демографической
ситуации
Проведение инвентаризации
исторических загрязнений,
придание проектам по их
реализации статуса приоритетных
Загрязнение
Каспийского
моря вследствие
нарастающих
нефтяных
операций
Разрушение уникальных
экологических систем
Внедрение системы мониторинга
на Каспии, реализация
превентивных мероприятий,
применение повышенных
требований к проектам
разработки нефтяных
месторождений, проведение
конкурсов "Жасыл мунай -
Зеленая нефть"
Институциональные
Недостаточная
координация и
неэффективность
деятельности
местных
исполнительных
органов в
вопросах
экологии
Обострение локальных
экологических проблем
Выполнение надзорных функций
за деятельностью местных
исполнительных органов
Отсутствие
стимулирующего
эффекта от
применяемых
эколого-
экономических
механизмов
Невозможность
обеспечения перехода
природопользователей
к наилучшим доступным
технологиям, торможе-
ние в реализации
приоритетных экологи-
ческих проектов
Введение новых эколого-
экономических механизмов
стимулирования
природопользователей,
применение эффективной системы
санкций к нарушителям
законодательства
Сохранение
технической
недооснащен-
ности гидроме-
теослужбы и
системы
экологического
мониторинга
Снижение точности
прогнозов,
несвоевременное
реагирование на
возникновение
чрезвычайных ситуаций
природного и экологи-
ческого характера
Реализация программы
реформирования и переоснащения
системы мониторинга в
соответствии с международными
стандартами
Межведомственное взаимодействие
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.05.2009 № 715 .
Стратегическое
направление,
цели, задачи
Мероприятия, требующие межотраслевой
координации
Стратегическое
направление 1.
Стабилизация и
улучшение качества
окружающей среды

3.2.1-міндет. Мемлекет пен халықтың гидрометеорологиялық ақпараттағы, оның ішінде қауіпті және табиғи гидрометеорологиялық құбылыстар туралы уақытылы ескертудегі қажеттілігін қамтамасыз ету
Қауіпті және сұрапыл гидрометеорологиялық құбылыстар туралы дауыл ескертулерінің алдын ала уақыттылығын арттыру
сағат
48-ге
дейін
48-ге
дейін
48-ге
дейін
48-ге
дейін
60-қа
дейін
3.2.2-міндет. Мемлекеттік органдарды және халықты қоршаған орта ластануының жай-күйі туралы ақпаратпен қамтамасыз ету
Топырақтарда анықталатын көрсеткіштердің спектрін кеңейту
көрсет-
кіштер
5-ке
дейін
5-ке
дейін
5-ке
дейін
6-ға
дейін
6-ға
дейін
4. Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің
функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал тәуекелдер
Жүргізіліп жатқан әкімшілік реформа шеңберінде Министрлік Экологиялық реттеу және бақылау комитетін құрды, оған қоршаған ортаны қорғау саласындағы реттеулік және бақылау функциялар берілді. Барлық аумақтық бөлімшелер қазіргі уақытта әкімшілік-аумақтық емес, бассейндік қағидат бойынша қалыптастырылады, бұл бүтіндей экологиялық жүйелерге жататын аумақтарды басқаруға бірыңғай тәсіл негізінде тиімді табиғат пайдалануды және табиғат ресурстарын сақтауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Аумақтық басқармалардың саны 16-дан 8-ге дейін қысқартылды және Комитетке тікелей бағынысты. Министрлік ішкі ортаны жетілдіру және қызмет нәтижелерін жақсарту жөніндегі жүйелі жұмысты жалғастыратын болады.
Қойылған стратегиялық бағыттарға, мақсаттарға қол жеткізу үшін Экологиялық кодексті әрі қарай іске асыру, қоршаған орта сапасының нормативтерін халықаралық стандарттармен үндестіру қажет. Өндіріс және тұтыныс қалдықтарын басқарудың бірыңғай жүйесін енгізу, ел аумағын тарихи ластанулардан тазартуды қамтамасыз ету және ірі қалаларда ауаны көлікпен ластау проблемасын шешу қажет.
Озық қолжетімді, экологиялық және серпінді технологияларды енгізуге ықпал ететін тиімді экологиялық-экономикалық жүйені қалыптастыру үшін экологиялық реттеу және бақылау жүйесін әрі қарай жетілдіру, мемлекеттік табиғат қорғауды бақылауды техникалық жабдықтауды тұрақты арттыру қажет. Өнеркәсіптік кәсіпорындарға нысаналы көрсеткіштерді және квоталарды белгілеу, мемлекеттік бақылау тиімділігін арттыру, экологиялық-экономикалық ынталандыруды жүргізу қажет. Кәсіпорындарда ISO 14001 стандартына сәйкес қоршаған ортаны қорғауды басқару жүйесін енгізу, экологиялық салықтарды жүргізу, мұнай өндіру, өңдеу және тасымалдау жөніндегі кәсіпорындарды экологиялық стандарттарға сәйкестікке сертификаттауды ұйымдастыру қажет. Орталық және жергілікті атқарушы органдар арасында функцияларды бөлу шеңберінде жергілікті деңгейге 2-інші және 3-санаттарға жататын табиғат пайдаланушыларға рұқсаттарды беру және экологиялық сараптаманы жүргізу жөніндегі функциялар берілетін болады.
Орнықты дамуға көшуді қамтамасыз ету және орнықты дамудың Йельск индексін арттыру үшін Қазақстан Республикасы үшін өндіру мен тұтынудың орнықты модельдерін енгізу, жаңа және экологиялық таза технологияларды пайдалану, Қазақстан Республикасындағы жаңартылатын ресурстар мен энергия көздерінің үлесін арттыру және жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды ынталандыру тетігін енгізу, Еуразия су орталығының қызметін қамтамасыз ету қажет.
Салалар және өңірлер бөлігінде орнықты даму мақсаттарына қол жеткізуді ұйымдастыру үшін орнықты даму проблемалары жөніндегі орталықты, орнықты дамуға көшу және нысаналы көрсеткіштер мониторингін жүргізу жөніндегі іс-шаралардың өңірлік жоспарларын іске асыруды қамтамасыз ететін өңірлерде үйлестірушілік орталықтарының қатарын құру қажет.
Трансшекаралық сипаттағы экологиялық проблемаларды шешу үшін бассейндік қағидат бойынша орнықты дамудың өңіраралық аймақтарын құру жөніндегі жұмыстарды жалғастыру қажет.
Экологиялық мониторингтің қазіргі заманғы жүйесін енгізу және Қазақстан Республикасының гидрометеорологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингтің ұлттық жүйесін 2015 жылға дейінгі перспективамен реформалауды қамтамасыз ету қажет.
Министрліктің қызметін жақсарту және жетілдіру үшін тиісті комитет жүргізетін Министрліктің аумақтық басқармалары қызметінің тиімділігін және сапасын рейтингтік бағалау жүргізілетін болады. Бағалауды жүргізу аумақтық органдарының қызметтерінде бар кемшіліктерді анықтауға, осал жерлерді айқындауға, мемлекеттік қызметтерді орындау сапасын арттыруға және қоршаған ортаны қорғауды басқару жүйесін енгізуге мүмкіндік береді.
Министрлікті кадрлармен қамтамасыз ету, кадрлардың тұрақтамауын қысқарту үшін кадрлық әлеуетті тұрақты көтеру, білікті мамандарды тарту, біліктілік деңгейін арттыру, сондай-ақ қызметкерлерді ынталандыру қажет. Министрліктің жанындағы Ақпараттық талдау орталығы жүргізетін аудиторлық экологиялық қызметтер және экологиялық сақтандыру саласындағы оқыту курстарының сапасын және санын арттыру қажет. Атқарушылық тәртіптің сапасын арттыру және мониторингі үшін құжаттың өту жолының барлық кезеңдерінде ақпараттық бағдарламаларды функционалдық қолдануды кеңейту қажет.
Ықтимал тәуекелдер
Өз қызметінің үдерісінде Министрлік тәуекелдердің қатарының пайда болуымен қақтығысуы мүмкін. Тәуекелдің типіне және көзіне байланысты оларды басқару үшін Министрлік стандартты және ахуалдық шараларды іске асыратын болады. Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі келтірілген.
Тәуекелдің атауы
Дем қоюдың превентивті және (немесе) уақытылы шараларын қабылдамау жағдайындағы ықтимал салдар
Басқару тетіктері және шаралары
1
2
3
Жаһандық
Климаттың жаһандық өзгеруі салдарының өсуі
Төтенше экологиялық жағдайлардың пайда болуы, су ресурстарының тұрақсыздануы
Парниктік газдардың шығарындыларын төмендету жөніндегі шараларды қабылдау, халықаралық ынтымақтастықты тереңдету, Киото хаттамасын ратификациялау, Қазақстанның пост-Киото режиміне кіруі жөніндегі келіссөздерді жүргізу
Табиғи ортаның трансшекаралық ластанулары
Табиғат объектілерінің және экологиялық жүйелерінің бақыланбас азып-тозуы
Тиімді экологиялық мониторинг және жедел дем қою шаралар жүйесін құру, орнықты дамудың трансшекаралық аймақтарын қалыптастыру, Еуразия су орталығының қызметін қамтамасыз ету
Елішілік
Экономика өсуінің салдарынан эмиссиялардың артуы
Қоршаған орта жай-күйінің нашарлауы
Озық қолжетімді технологияларға көшуді ынталандыру, эмиссияларды квоталау, даму жобалары мен бағдарламаларының экологиялық сараптамасын жүргізу
Жинақталған тарихи ластанулары бар аймақтарда сыни экологиялық ахуалдардың пайда болуы
Адамның денсаулығы және демографиялық ахуал үшін қолайсыз салдар
Тарихи ластануларды түгендеуді жүргізу, оларды іске асыру жөніндегі жобаларға басымдылар мәртебесін беру
Өсіп келе жатқан мұнай операцияларының салдарынан Каспий теңізінің ластануы
Бірегей экологиялық жүйелердің бұзылуы
Каспийде мониторинг жүйесін енгізу, превентивті іс-шараларды іске асыру, мұнай кен орындарын әзірлеу жобаларына жоғары талаптарды қолдану, "Жасыл Мұнай - Зеленая Нефть" конкурсын өткізу
Институционалдық
Жергілікті атқарушы органдар қызметінің экология мәселелеріндегі жеткіліксіз үйлестірілуі және тиімділігі
Жергілікті экологиялық проблемалардың шиеленісуі
Жергілікті атқарушы органдардың қызметіне қадағалау функцияларын орындау
Қолданылатын экологиялық-экономикалық тетіктерден ынталандырушылық эффекттің жоқ болуы
Табиғат пайдаланушылардың озық қолжетімді технологияларға көшуін қамтамасыз ету мүмкіншілігі, басымды экологиялық жобаларды іске асырудағы тежеушілік
Табиғат пайдаланушыларды ынталандырудың жаңа экологиялық-экономикалық тетіктерін енгізу, заңнаманы бұзушыларға санкциялардың тиімді жүйесін қолдану
Гидрометеоқызметті және экологиялық мониторинг жүйесінің техникалық толық жабдықталмауының сақталуы
Болжамдардың дәлдігінің төмендеуі, табиғи және экологиялық сипаттағы төтенше жағдайлардың пайда болуына уақытылы емес дем қою
Мониторинг жүйесін халықаралық стандарттарға сәйкес реформалау және қайта жабдықтау бағдарламасын іске асыру
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасау
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 715 Қаулысымен.
Стратегиялық бағыт, мақсаттар, міндеттер
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
1-стратегиялық бағыт. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту

Цель 1.1. Снижение
эмиссий в окружающую
среду
МТК, МЭМР - разработка и реализация мер по
безопасной перевозке (транспортировке) опасных
отходов, вторичному вовлечению неопасных и
малоопасных отходов в производство для нужд
отраслей промышленности;
МИТ - разработка и внедрение малоотходных
технико-технологических мероприятий по
комплексной переработке промышленных отходов,
утилизации отходов потребления;
МСХ - обеспечение безопасности и безотходности
при применении сельскохозяйственных реагентов.
МОН - научное обеспечение решения
экологических проблем;
МТСЗН - разработка и внедрение современных
стандартов безопасности и охраны труда
(МОТ-СУОТ-2001, OHSAS-18001) на предприятиях:
в 2009 году - на 5 %, в 2010 году - на 10 %,
2015 году - на 15 % от числа действующих
предприятий.
Задача 1.1.1.
Разработка и
реализация мер по
снижению выбросов и
сбросов в окружающую
среду и размещения
отходов
Задача 1.1.3.
Совершенствование
экономических
механизмов охраны
окружающей среды
МЭБП - законодательное обеспечение проведения
политики внедрения ресурсосберегающих и
безотходных технологий во всех сферах
хозяйственной деятельности;
МИТ, МОН, МЭМР, МСХ, МФ (Таможенный комитет) -
внедрение комплекса мер по сокращению ввоза
устаревших технологий и оборудования и
стимулированию использования современных
ресурсосберегающих и безотходных технологий во
всех сферах хозяйственной деятельности.
Задача 1.1.4.
Совершенствование
системы
экологического
регулирования и
контроля
МЭМР, МСХ, АЗР, МВД - работа по предотвращению
и пресечению всех видов нелегального
использования природных ресурсов, усиление
государственного контроля за соблюдением
действующих норм и требований в пределах своей
компетенции;
МЗ - улучшение стандартов питания, усиления
контроля за качеством продуктов питания на
внутреннем рынке;
МЧС - повышение уровня промышленной
безопасности
Цель 1.2.
Восстановление
природной среды
Задача 1.2.2.
Проведение комплекса
мер по улучшению
экологической
ситуации в зонах
экологического
бедствия
МЭБП - финансовое обеспечение мероприятий по
улучшению экологической ситуации в зонах
экологического бедствия, предусмотренных
стратегическими и программными документами
страны
МИТ, МЭБП, МОН, МСХ - согласованная выработка
путей сокращения в структуре национальной
экономики доли предприятий, эксплуатирующих
природные ресурсы, развития наукоемких
природосберегающих высокотехнологичных
производств
МИТ, МЭБП, МОН, МСХ, МЗ - согласованная
выработка мер по стабилизации и снижению
степени экологического неблагополучия,
снижению уровня воздействия хозяйственной и
иной деятельности на окружающую среду,
проведению оперативных мер по восстановлению
природных ресурсов и минимизации последствий
на состояние здоровья населения

1.1-мақсат. Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету
ККМ, ЭМРМ - қауіпті қалдықтарды қауіпсіз тасу (тасымалдау), өнеркәсіп салаларының қажеттіліктері үшін қауіпсіз және аз қауіпті қалдықтарды өндіріске қайталата тарту жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру;
ИСМ - өнеркәсіптік қалдықтарды, кешенді қайта өңдеу, тұтыныс қалдықтарын кәдеге жарату жөніндегі аз қалдықты техникалық-технологиялық іс-шараларды әзірлеу және енгізу;
АШМ - ауыл шаруашылық реагенттерді қолданған кезде қауіпсіздікті және қалдықсыздықты қамтамасыз ету;
БҒМ - экологиялық мәселелерді шешуді ғылыми қамтамасыз ету;
Еңбекмині - кәсіпорындарда еңбек қауіпсіздігі мен қорғаудың қазіргі заманғы стандарттарын (МОТ-СУОТ-2001, ОНSAS-18001) әзірлеу және енгізу:
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар санынан 2009 жылы - 5 %, 2010 жылы - 10 %, 2011 жылы - 15 %.
1.1.1-міндет. Қоршаған ортаға шығарындылар мен төгінділерді және қалдықтарды орналастыруды төмендету жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру
1.1.3-міндет. Қоршаған ортаны қорғаудың экономикалық тетіктерін жетілдіру
ЭБЖМ - шаруашылық қызметтің барлық аяларында ресурс үнемдеуші және қалдықсыз технологияларды енгізу саясатын жүргізуді заңнамалық қамтамасыз ету;
ИСМ, БҒМ, ЭМРМ, АШМ, Қаржымині (Кеден комитеті) - ескі технологиялар мен жабдықтарды әкелуді/қысқарту және шаруашылық қызметтің барлық аяларында қазіргі заманғы ресурс үнемдеуші және қалдықсыз технологияларды пайдалануды ынталандыру жөніндегі іс-шаралар кешенін енгізу.
1.1.4-міндет. Экологиялық реттеу және бақылау жүйесін жетілдіру
ЭМРМ, АШМ, ЖРБА, ІІМ - табиғат ресурстарын заңсыз пайдаланудың барлық түрлерінің алдын алу және жолын кесу жөніндегі жұмыс, қолданыста бар нормалар мен талаптарды сақтауға мемлекеттік бақылауды өз құзыреті шегінде күшейту;
ДСМ - тамақтану стандарттарын жақсарту, ішкі нарықта азық-түлік өнімдерінің сапасын бақылауды күшейту;
ТЖМ - өнеркәсіптік қауіпсіздік деңгейін көтеру.
1.2-мақсат. Табиғи ортаны қалпына келтіру
1.2.2-міндет. Экологиялық қияпат аймақтарында экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізу
ЭБЖМ - экологиялық қияпат аймақтарындағы экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі елдің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарымен көзделген іс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету;
ИСМ, ЭБЖМ, БҒМ, АШМ - ұлттық экономика құрылымында табиғат ресурстарын пайдаланатын кәсіпорындар үлесін қысқарту, ғылым сыйымды, табиғат қорғаушы, жоғары технологиялық өндірістерді дамыту жолдарын келісіп әзірлеу;
ИСМ, ЭБЖМ, БҒМ, АШМ, ДСМ - экологиялық саулықты тұрақтандыру және дәрежесін төмендету, шаруашылық және өзге қызметтің қоршаған ортаға әсер ету деңгейін төмендету, табиғат ресурстарын қалпына келтіру бойынша жедел шараларды жүргізу және халық денсаулығына салдарын азайту жөніндегі шараларды келісіп әзірлеу.

Задача 1.2.3.
Приостановление
деградации
природной среды,
ликвидация
"исторических"
загрязнений
МСХ - внедрение систем обустройства
сельскохозяйственных земель и ведения
сельского хозяйства, адаптированных к
природным ландшафтам, развитию экологически
чистых сельскохозяйственных технологий,
сохранению и восстановлению естественного
плодородия почв на землях
сельскохозяйственного назначения
АЗР - усиление контроля рационального
использования и охраны земельных ресурсов,
выработка путей прекращения процессов
деградации земель
Стратегическое
направление 2.
Создание механизмов
перехода Республики
Казахстан к
устойчивому развитию
Цель 2.1.
Формирование
инструментов
сбалансированного
развития
МОН - принятие мер по интегрированию в учебные
программы и планы вопросов устойчивого
развития;
Акиматы областей, городов Астаны и Алматы -
обеспечение разработки регионального плана
мероприятий по переходу к устойчивому
развитию, проведение мониторинга достижения
индикаторов устойчивого развития региона;
МЭМР, МИТ, МСХ, МТК, МЗ, МОН, АЗР -
обеспечение разработки целевых показателей
устойчивого развития отрасли;
МТСЗН - обеспечить достижение целевых
показателей устойчивого развития отрасли по
развитию трудовых ресурсов, обеспечению
безопасных условий трудовой деятельности,
реализации государственных, социальных
гарантий, содействию снижению бедности;
АИС - интеграция с базовыми компонентами
"Электронного Правительства" для мониторинга
процесса перехода к устойчивому развитию
Задача 2.1.1.
Разработка целевых
показателей
устойчивого развития
по регионам и
отраслям Казахстана
Задача 2.1.2.
Оценка рисков для
здоровья населения
от загрязнения
окружающей среды по
регионам Казахстана
МЗ - предоставление аналитической информации
по вопросам взаимосвязи экологической ситуации
и здоровья населения
Задача 2.2.1.
Активизация
международного
сотрудничества с
другими государства-
ми в вопросах
экологии и
устойчивого
развития, реализация
международных кон-
венций, регулирующих
вопросы охраны
окружающей среды
МИД - осуществление согласованной
международной экологической политики,
содействие в организации международных форумов
(конференций) по устойчивому развитию и
экологии
Задача 2.3.1.
Создание правовой
основы,
стратегических
документов в области
эффективного
использования
возобновляемых
источников энергии
МЭМР, МСХ, Акиматы областей, городов Астаны и
Алматы - согласование и совместная проработка
предложений в планы реализации стратегических
документов в области эффективного
использования возобновляемых источников энергии
Задача 2.3.2.
Разработка и
реализация проектов
по эффективному
использованию и
сохранению природных
ресурсов и развитию
альтернативной
энергетики
МСХ, МЭМР - совместная реализация проектов по
развитию альтернативной энергетики
Стратегическое
направление 3.
Модернизация и
ведение гидрометео-
рологического и
экологического
мониторинга
МЭБП - своевременное обеспечение
финансирования модернизации и ведения
гидрометеорологического и экологического
мониторинга;
МСХ - совместная работа по развитию
государственной сети гидрологических
наблюдений;
НКА - совместная работа по ведению
космического мониторинга
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
АЗР - Агентство Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЧС - Министерство чрезвычайных ситуаций Республики
Казахстан
НКА - Национальное космическое агентство Республики
Казахстан
АИС - Агентство Республики Казахстан по информации и связи

1.2.3-міндет. Табиғи ортаның азып-тозуын тоқтата тұру, "тарихи" ластануларды жою
АШМ - ауыл шаруашылығы жерлерін жайластыру және табиғи ландшафттарға бейімделген ауыл шаруашылығын жүргізу, экологиялық таза ауыл шаруашылық технологияларды дамыту, ауыл шаруашылығы мақсаттары жерлеріндегі топырақтың табиғи құнарлығын сақтау және қалпына келтіру жүйелерін енгізу;
ЖРБА - жер ресурстарын ұтымды пайдалануды бақылауды күшейту, жерлердің азып-тозуларын тоқтату жолдарын әзірлеу.
2-стратегиялық бағыт.
Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тетіктерін құру
2.1-мақсат. Теңгерімді даму құралдарын қалыптастыру
БҒМ - оқу бағдарламаларына және жоспарларына орнықты даму мәселелерін біріктіру жөніндегі шараларды қабылдау;
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері - орнықты дамуға көшу жөніндегі іс-шаралардың өңірлік жоспарын әзірлеуді қамтамасыз ету, өңірдің орнықты дамуға көшу индикаторларының мониторингін жүргізу;
ЭМРМ, ИСМ, АШМ, ККМ, ДСМ, БҒМ, ЖРБА - салалардың орнықты дамуының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеуді қамтамасыз ету;
Еңбекмині - еңбек ресурстарын дамыту, еңбек қызметінің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету, мемлекеттік, әлеуметтік кепілдерді іске асыру, кедейлік деңгейін төмендетуге ықпал ету жөніндегі саланың орнықты дамуының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету;
АБА - орнықты дамуға көшу үдерісінің мониторингі үшін "Электрондық Үкіметтің" базалық құрауыштарымен бірігуі.
2.1.1-міндет. Қазақстанның өңірлері және салалары бойынша орнықты дамудың нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу
2.1.2-міндет. Қазақстан өңірлері бойынша қоршаған ортаның ластануына халықтың денсаулығы үшін тәуекелдерді бағалау
ДСМ - экологиялық ахуал мен халық денсаулығының өзара байланысы мәселелері жөніндегі аналитикалық ақпаратты ұсыну.
2.2.1-міндет. Басқа мемлекеттермен экология және орнықты даму мәселелерінде халықаралық ынтымақтастықты белсендіру, қоршаған ортаны қорғау мәселелерін реттейтін халықаралық конвенцияларды іске асыру
СІМ - келісілген халықаралық экологиялық саясатты жүзеге асыру, орнықты даму және экология жөніндегі халықаралық форумдарды (конференцияларды) ұйымдастыруға ықпал ету.
2.3.1-міндет. Жаңартылатын энергия көздерін тиімді басқару саласында заңнамалық негізді, стратегиялық құжаттарды құру
ЭМРМ, АШМ, облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері - жаңартылатын энергия көздерін тиімді пайдалану саласындағы стратегиялық құжаттарды іске асыру жоспарларына ұсыныстарды келісу және бірлесе пысықтау.
2.3.2-міндет. Разработка и реализация проектов по эффективному использованию и сохранению природных ресурсов и развитию альтернативной энергетики
АШМ, ЭМРМ - балама энергетиканы дамыту жөніндегі жобаларды бірлесе іске асыру
3-стратегиялық бағыт. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жаңғырту және жүргізу
ЭБЖМ - гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жаңғыртуды және жүргізуді қаржыландыруды уақытылы қамтамасыз ету;
АШМ - гидрологиялық бақылаулардың мемлекеттік желісін дамыту жөніндегі бірлескен жұмыс.
ҰҒА - ғарыш мониторингісін жүргізу жөніндегі бірлескен жұмыс
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ККМ      - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ЭМРМ     - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі
ИСМ      - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
АШМ      - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
БҒМ      - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
ЭБЖМ     - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЖРА      - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі
ІІМ      - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ДСМ      - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
СІМ      - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ      - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ҰҒА      - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
АБА      - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі

5. Перечень программных и иных нормативных правовых документов
1. Конституция Республики Казахстан от 30 августа 1995 года
2. Экологический Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года
3. Бюджетный Кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года
4. Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы"
5. Указ Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года № 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы"
6. Указ Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2006 года № 216 "О Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы"
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2007 года № 163 "Об утверждении Программы "Обеспечение устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна на 2007-2009 годы"
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2008 года № 162 "Об утверждении Программы "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2008-2010 годы"
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года № 848 "Об утверждении целевых показателей перехода к устойчивому развитию"
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1332 "О Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы"
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2007 года № 111-1 "Об утверждении Плана мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы".
Раздел 6. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.05.2009 № 715 .
Министерство охраны окружающей среды является администратором по 15-ти бюджетным программам, из которых 9 - текущие, 6 - бюджетные программы развития. Бюджетные программы разработаны по форме согласно приложениям 3 по каждой в отдельности.
Свод бюджетных программ представлен в приложении 5.
Общий объем финансирования по действующим бюджетным программам в 2008 году составит 9,4 млрд. тенге, в том числе по текущим бюджетным программам - 4,3 млрд. тенге, программам развития - 5,1 млрд. тенге.
В структуре бюджетных программ Министерства разработаны три новые бюджетные программы с общей суммой предполагаемых бюджетных расходов в плановый период 4,56 млрд. тенге: "Модернизация Национальной гидрометеорологической службы Республики Казахстан", "Внедрение принципов устойчивого развития в Республике Казахстан", "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на передаваемые административные функции в рамках разграничения полномочий между уровнями государственного управления".
Кроме этого, из программы 001 "Обеспечение деятельности уполномоченного органа в области охраны окружающей среды" исключены затраты капитальные затраты (ремонт, материально-техническое обеспечение, информационно техническое обеспечение и выделены в отдельные бюджетные программы. Проведено распределение средств по приоритетным мероприятиям, включаемым в Стратегические направления с точки зрения их финансирования.

5. Бағдарламалық және өзге нормативтік құқықтық құжаттардың тізбесі
1. Қазақстан Республиканың 1995 жылғы 30 тамыздағы Конституциясы
2. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексі
3. Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі
4. "Қазақстан Республикасының 2004 - 2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 1241 Жарлығы
5. "Қазақстан Республикасының 2007 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 11 қарашадағы N 216 Жарлығы
6. "Балқаш-Алакөл бассейнінің 2007 - 2009 жылдарға арналған орнықты дамуын қамтамасыз ету" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 наурыздағы N 163 қаулысы
7. "Қазақстан Республикасының 2008 - 2010 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 ақпандағы N 162 қаулысы
8. "Орнықты дамуға көшудің нысаналы көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 848 қаулысы
9. "Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктері сапалы жаңа деңгейге қол жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1332 қаулысы
10. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 ақпандағы N 111-1 қаулысымен бекітілген Үкіметтің 2007 - 2009 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары.
6. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009.05.14 N 715 Қаулысымен.
Қоршаған ортаны қорғау министрлігі 15 бюджеттік бағдарламаның әкімшісі болып табылады, оның ішінде 9 - ағымдағы, 6 - бюджеттің даму бағдарламалары. Бюджеттік бағдарламалар нысан бойынша 3-қосымшаға сәйкес әрқайсысына жеке әзірленген.
Бюджеттік бағдарламалардың жиынтығы 5-қосымшада ұсынылған.
Қолданыстағы бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландырудың жалпы көлемі 2008 жылы 9,4 млрд. теңгені құрады, оның ішінде ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша - 4,3 млрд. теңге, даму бағдарламалары - 5,1 млрд. теңге.
Министрліктің бюджеттік бағдарламаларының құрылымында жоспарлы кезеңдегі көзделетін бюджеттік шығындарының жалпы сомасы 4,56 млрд. теңге үш жаңа бюджеттік бағдарлама әзірленді: "Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометеорологиялық қызметін жаңғырту", "Қазақстан Республикасында орнықты даму қағидаттарын енгізу", "Облыстық бюджеттерге, Алматы және Астана қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік басқаруда деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің ара жігін ажырату шеңберінде әкімшілік функцияларға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер".
Бұдан өзге, 001 "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету" бағдарламасынан капиталдық шығындар (жөндеу, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету) алынып тасталды және жеке бюджеттік бағдарламаларға бөлініп шығарылды. Оларды қаржыландыру көзқарасынан Стратегиялық мақсаттарға қосылатын басымды іс-шаралар бойынша қаражаттарды қайта бөлу жүргізілді.

Общие бюджетные расходы на реализацию Стратегического плана на 2009-2011 годы составляют 35,6 млрд. тенге, в том числе в 2009 году - 6,5 млрд. тенге, в 2010 году - 17,1 млрд. тенге и в 2011 году - 12,0 млрд. тенге.
Распределение расходов по стратегическим направлениям, целям, задачам и бюджетным программам представлено по форме согласно приложению 6.
Приложение 3 (001)
Бюджетная программа, направленная на предоставление услуг
по обеспечению деятельности государственного органа
Сноска. Приложение 3 (001) с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.05.2009 № 715; от 15.12.2009 № 2122.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Услуги по сохранению восстановлению и улучшению качества окружающей
среды, обеспечению перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию
Описание
Содержание аппаратов Министерства и его территориальных органов;
Обновление и углубление профессиональных знаний и навыков
государственных служащих в соответствии с предъявляемыми
квалификационными требованиями. Обучение государственных служащих
государственному языку. Проведение комплекса технологических,
технических, организационных, социальных и экономических мер,
направленных на охрану окружающей среды и улучшение ее качества
1. Стратегическое планирование, мониторинг, координация, и развитие системы
государственного регулирования и контроля в области охраны окружающей среды
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель
Цель 1.1. Снижение эмиссий в окружающую среду
Задача
1.1.1. Разработка и реализация мер по снижению выбросов и сбросов в
окружающую среду и размещения отходов
1.1.2. Формирование научного обеспечения процессов снижения уровня
эмиссий в окружающую среду, снижения воздействия стойких органических
загрязнителей на окружающую среду, восстановления окружающей среды и
обеспечения нормативной методической документации для поэтапного
достижения нормативов качества окружающей среды и усиления экологических
правил
1.1.3. Совершенствование эколого-экономических механизмов охраны
окружающей среды
1.1.5. Усиление материально-технического обеспечения территориальных
подразделений, техническое перевооружение и оснащение аналитических
лабораторий, повышение кадрового и методологического обеспечения
инспекционной работы
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество выдаваемых
лицензий
ед.

2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспарды іске асыруға жалпы бюджеттік шығындар 35,6 млрд. теңгені құрайды, оның ішінде 2009 жылы - 6,5 млрд. теңге, 2010 жылы - 17,1 млрд. теңге, 2011 жылы - 12,0 млрд. теңге.
Шығындарды стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер және бюджеттік бағдарламалар бойынша қайта бөлу нысан бойынша 6-қосымшаға сәйкес ұсынылған.
3-қосымша (001)
Мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
қызметтерді ұсынуға бағытталған бюджеттік бағдарлама
Ескерту. 3 (001)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 715, 2009.12.15 № 2122 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қоршаған ортаның сапасын қалпына келтіру және жақсарту, Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
Сипаты
Министрліктің аппаратын және оның аумақтық органдарын ұстау. Қойылатын біліктілік талаптарға сәйкес мемлекеттік қызметкерлердің кәсіптік білімдерін және дағдыларын жаңарту және тереңдету. Мемлекеттік қызметкерлерді мемлекеттік тілге оқыту. Қоршаған ортаны қорғауға және оның сапаларын жақсартуға бағытталған технологиялық, техникалық, ұйымдастырушылық әлеуметтік және экономикалық шаралар кешенін жүргізу
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік реттеу және бақылау жүйесінің стратегиялық бағыты, мониторингі, үйлестіру және дамыту
Стратегиялық бағыт
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту.
Мақсат
1.1-мақсат. Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету
Міндет
1.1.1. Қоршаған ортаға шығарындыларды және төгінділерді және қалдықтарды орналастыруды төмендету жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру
1.1.2. Қоршаған орта сапасының нормативтеріне кезең-кезеңмен қол жеткізу үшін қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету, қоршаған ортаға орнықты органикалық ластағыштардан кері әсерді төмендету, қоршаған ортаның қалпына келу үдерістерін ғылыми қамтамасыз етуді және нормативтік әдістемелік құжаттаманы қамтамасыз етуді қалыптастыру
1.1.3. Қоршаған ортаны қорғаудың экологиялық экономикалық тетіктерін жетілдіру
1.1.5. Аумақтық басқармаларды материалдық-техникалық қамтамасыз етуді күшейту, аналитикалық зертханаларды техникалық қайта жарақтау және жабдықтау, инспекциялық жұмысты кадрлық және әдістемелік қамтамасыз етуді арттыру
Көрсеткіштер
Атауы Өлшем б. Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Берілетін лицензиялардың шамалас саны
бірлік

33,1
25,1
25
25
Количество
разработанных
нормативных правовых
актов в поддержку
Киотского протокола
шт.
3
3
1
Создание Регистра
парниковых газов
ед.
1
2. Обеспечение государственного экологического регулирования и контроля в области
охраны окружающей среды в регионах
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель
Цель 1.1. Снижение эмиссий в окружающую среду
Задача
1.1.1. Разработка и реализация мер по снижению выбросов и сбросов в
окружающую среду и размещения отходов
1.1.2. Формирование научного обеспечения процессов снижения уровня
эмиссий в окружающую среду, снижения воздействия стойких органических
загрязнителей на окружающую среду, восстановления окружающей среды и
обеспечения нормативной методической документации для поэтапного
достижения нормативов качества окружающей среды и усиления экологических
правил
1.1.5. Усиление материально-технического обеспечения территориальных
подразделений, техническое перевооружение и оснащение аналитических
лабораторий, повышение кадрового и методологического обеспечения
инспекционной работы
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество приборов
лабораторий
аналитического
контроля, прошедших
поверку
ед.

33,1
25,1
25
25
Киото хаттамасын қолдауға әзірленген нормативтік құқықтық актілер саны
дана
3
3
1
Парниктік газдар тізілімін құру
бірлік
1
2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік экологиялық реттеуді және бақылауды өңірлерде қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
Мақсат
1.1-мақсат. Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету
Міндет
1.1.1. Қоршаған ортаға шығарындыларды және төгінділерді және қалдықтарды орналастыруды төмендету жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру
1.1.2. Қоршаған орта сапасының нормативтеріне кезең-кезеңмен қол жеткізу және экологиялық ережелерді күшейту үшін қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету, қоршаған ортаға орнықты органикалық ластағыштардан кері әсерді төмендету, қоршаған ортаның қалпына келу үдерістерін ғылыми қамтамасыз етуді және нормативтік әдістемелік құжаттаманы қамтамасыз етуді қалыптастыру
1.1.5. Аумақтық басқармаларды материалдық-техникалық қамтамасыз етуді күшейту, аналитикалық зертханаларды техникалық қайта жарақтау және жабдықтау, инспекциялық жұмысты кадрлық және әдістемелік қамтамасыз етуді арттыру
Көрсеткіштер Өлшем б. Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Тексерістен өткен аналитикалық бақылау зертханалары аспаптарының шамалас саны
бірлік

Приложение 3 (002)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 (002) с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.05.2009 № 715 .
Администратор
бюджетной
программы
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Подпрограмма
Разработка качественных и количественных показателей (экологических
нормативов и требований
Описание
Проведение мероприятий по разработке качественных и количественных
показателей (экологических нормативов и требований) в области охраны
окружающей среды для оптимизации системы управления контроля качества
окружающей среды и принятия мер по снижению влияния хозяйственной и иной
деятельности на окружающую среду
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель
Цель 1.1. Снижение эмиссий в окружающую среду
Задача
1.1.4. Совершенствование системы экологического регулирования и контроля
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
2007 год
2008 год
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Утверждение качественных и
количественных показателей
(экологических нормативов и
требований)
шт.
50
-
35
40
40
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Утверждение качественных и
количественных показателей
(экологических нормативов и
требований)
шт.
50
-
35
40
40
Расходы на
реализацию
программы
X
тыс.
тенге
40 000
42 975
49 113
49 113
Приложение 3 (003)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 (003) с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.05.2009 № 715; от 15.12.2009 № 2122.
Администратор
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Научные исследования в области охраны окружающей среды
Описание
Проведение научных исследований в области охраны окружающей среды
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
2. Создание механизмов перехода Республики Казахстан к устойчивому
развитию
Цель
Цель 1.1. Снижение эмиссий в окружающую среду
Цель 1.2. Восстановление природной среды
Цель 2.1 Формирование инструментов сбалансированного развития
Цель 2.2. Углубление международного экологического сотрудничества и
формирование трансграничных зон устойчивого развития
Цель 2.3. Ориентирование экономики и создание условий для эффективного
использования возобновляемых ресурсов и источников энергии
Задачи
1.1.1. Разработка и реализация мер по снижению выбросов и сбросов в
окружающую среду и размещения отходов
1.1.2. Формирование научного обеспечения процессов снижения уровня
эмиссий в окружающую среду, снижения воздействия стойких органических
загрязнителей на окружающую среду, восстановления окружающей среды и
обеспечения нормативной методической документации для поэтапного
достижения нормативов качества окружающей среды
1.1.3. Совершенствование эколого-экономических механизмов охраны
окружающей среды
1.1.4. Совершенствование системы экологического регулирования и контроля

3-қосымша (002)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Ескерту. 3 (002)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 715 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Сапалық және сандық көрсеткіштерді (экологиялық нормативтерді және талаптарды) әзірлеу
Сипаты
Қоршаған орта сапасын бақылауды басқару жүйесін оңтайландыру және шаруашылық және өзге қызметтің қоршаған ортаға әсерін төмендету жөніндегі шараларды қабылдау үшін қоршаған ортаны қорғау саласында сапалық және сандық көрсеткіштерді (экологиялық нормативтерді және талаптарды) әзірлеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу
Стратегиялық бағыт
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
Мақсат
1.1-мақсат. Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету
Міндеттер
1.1.4. Экологиялық реттеу және бақылау жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Атауы Өлшем
б.
Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Сапалық және сандық көрсеткіштерді (экологиялық нормативтерді және талаптарды) бекіту
дана
50
-
35
40
40
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Сапалық және сандық көрсеткіштерді (экологиялық нормативтерді және талаптарды) бекіту
дана
50
-
35
40
40
Бағдарламаны іске асыруға шығындар
X
мың теңге
40 000
0
42 975
49 113
49 113
3-қосымша (003)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Ескерту. 3 (003)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 715, 2009.12.15 № 2122 Қаулыларымен.
Әкімші
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы ғылыми зерттеулер
Сипаты
Қоршаған ортаны қорғау саласында ғылыми зерттеулерді жүргізу
Стратегиялық бағыт
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
2. Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тетіктерін құру
Мақсат
1.1-мақсат. Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету
1.2-мақсат. Табиғи ортаны қалпына келтіру
2.1-мақсат. Теңгерімді даму құралдарын қалыптастыру
2.2-мақсат. Халықаралық экологиялық ынтымақтастықты тереңдету және орнықты дамудың трансшекаралық аймақтарын қалыптастыру
2.3-мақсат. Жаңартылатын ресурстарды және энергия көздерін тиімді пайдалану үшін экономиканы бағыттау және жағдайлар құру
Міндеттер
1.1.1-міндет. Қоршаған ортаға шығарындылар мен төгінділерді және қалдықтарды орналастыруды төмендету жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру
1.1.2-міндет. Қоршаған орта сапасының нормативтеріне кезең-кезеңмен қол жеткізу үшін қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету, қоршаған ортаға орнықты органикалық ластағыштардан кері әсерді төмендету, қоршаған ортаның қалпына келу үдерістерін ғылыми қамтамасыз етуді және нормативтік әдістемелік құжаттаманы қамтамасыз етуді қалыптастыру
1.1.3-міндет. Қоршаған ортаны қорғаудың экологиялық-экономикалық тетіктерін жетілдіру
1.1.4-міндет. Экологиялық реттеу және бақылау жүйесін жетілдіру

1.2.2. Проведение комплекса мер по улучшению экологической ситуации в
зонах экологического бедствия
1.2.3. Приостановление деградации природной среды, ликвидация
"исторических" загрязнений
2.1.1. Внедрение принципов устойчивого развития и разработка целевых
показателей устойчивого развития по регионам и отраслям Казахстана
2.1.2. Оценка рисков для здоровья населения от загрязнения окружающей
среды по регионам Казахстана
2.2.1. Активизация международного сотрудничества с другими государствами
в вопросах экологии, реализация международных конвенций, регулирующих
вопросы охраны окружающей среды
2.2.2. Осуществление мероприятий по предупреждению загрязнения шельфа
Каспийского моря и прилегающих территорий
2.3.1. Создание правовой основы, стратегических документов в области
эффективного использования возобновляемых источников энергии
2.3.2. Разработка и реализация проектов по эффективному использованию и
сохранению природных ресурсов и развитию альтернативной энергетики
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Обеспечение научно-
обоснованными предложениями
и рекомендациями подготовки
мероприятий и инвестиционных
проектов в области охраны
окружающей среды
ед.
75
89

1.2.2. Экологиялық қияпат аймақтарында экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізу
1.2.3-міндет. Табиғи ортаның азып-тозуын тоқтата тұру
2.1.1-міндет. Қазақстанның өңірлері және салалары бойынша орнықты даму қағидаттарын енгізу және орнықты дамудың нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу
2.1.3-міндет. Қоршаған ортаның ластануынан халықтың денсаулығы үшін қауіпті Қазақстанның өңірлері бойынша бағалау
2.2.1-міндет. Басқа мемлекеттермен экология мәселелерінде халықаралық ынтымақтастықты белсендіру, қоршаған ортаны қорғау мәселелерін реттейтін халықаралық конвенцияларды іске асыру
2.2.2-міндет. Каспий теңізі қайраңының және жақын маңдағы аумақтардың ластануларының алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
2.3.1-міндет . Жаңартылатын энергия көздерін тиімді пайдалану саласында заңнамалық базаны, стратегиялық құжаттарды құру
2.3.2-міндет. Табиғат ресурстарын тиімді пайдалану мен сақтау және балама энергетиканы дамыту жөніндегі жобаларды әзірлеу және іске асыру
Көрсеткіштер Өлшем
бірлігі
Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Қоршаған ортаны қорғау саласында іс-шаралар мен инвестициялық жобаларды дайындауды ғылыми негізделген ұсыныстармен және ұсынымдармен қамтамасыз ету
бірлік
75
89

294 947
312 029
290 800
390 231
406 428
Приложение 3 (004)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 (004) с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.05.2009 № 715; от 15.12.2009 № 2122.
Администратор
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Строительство и реконструкция объектов охраны окружающей среды
Описание
Предупреждение истощения и загрязнения природных ресурсов
Стратегическое
направление
Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель
Цель 1.2. Восстановление природной среды
Задачи
1.2.1. Реализация проектов по строительству, реконструкции и
модернизации систем водоотведения и канализационных очистных сооружений
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011
год
Показатели
количества
Количество реализуемых
инвестиционных проектов
ед.
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Развитие объектов охраны окружающей среды для улучшения экологической
обстановки
Показатели
результата
Количество построенных
объектов
1
Расходы на
реализацию
программы
X
тыс.
тенге
899 260
1 360 243
1 924 350
Приложение 3 (006)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 (006) с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2122.
Администратор
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Ведение гидрометеорологического мониторинга
Описание
Обеспечение функционирования системы гидрометеорологического
мониторинга, проведение систематических гидрометеорологических и
агрометеорологических наблюдений, сбор, обобщение и анализ
гидрометеорологической информации, составление метеорологических,
гидрологических, агрометеорологических и морских прогнозов
Стратегическое
направление
3. Модернизация и ведение гидрометеорологического и экологического
мониторинга
Цель
3.2. Совершенствование гидрометеорологического и экологического
мониторинга
Задачи

294 947
312 029
290 800
390 231
406 428
3-қосымша (004)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
Ескерту. 3 (004)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 715, 2009.12.15 № 2122 Қаулыларымен.
Әкімші
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қоршаған ортаны қорғау объектілерін салу және қалпына келтіру
Сипаты
Табиғат ресурстары тозуларының және ластануларының алдын алу
Стратегиялық бағыт
Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
Мақсат
1.2-мақсат. Табиғи ортаны қалпына келтіру
Міндеттер
1.2.1-міндет. Су бұру жүйелерін және канализациялық тазарту құрылыстарын салу, қалпына келтіру және жаңғырту жөніндегі жобаларды іске асыру
Көрсеткіштер Өлшем б. Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Іске асырылатын инвестициялық жобалардың саны:
бірлік
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Экологиялық жағдайды жақсарту үшін қоршаған ортаны қорғау объектілерін дамыту
Нәтиже көрсеткіштері
Салынған объектілердің саны
1
Бағдарламаны іске асыруға шығындар
X
мың теңге
899 260 1 360 243
1 924 350
3-қосымша (006)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Ескерту. 3 (006)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2122 Қаулысымен.
Әкімші
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Гидрометеорологиялық мониторингті жүргізу
Сипаты
Гидрометеорологиялық мониторинг жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету, жүйелі гидрометеорологиялық және агрометеорологиялық бақылауларды жүргізу, гидрометеорологиялық ақпаратты жинау, жалпылау және талдау, метеорологиялық, гидрологиялық, агрометеорологиялық және теңіздік болжамдарды құрастыру
Стратегиялық бағыт
3. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жаңғырту және жүргізу
Мақсат
3.2. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жетілдіру
Міндеттер

2 172 739
1 946 921
2 010 718
2 277 315
2 611 247
Приложение 3 (008)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 (008) с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2122.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Проведение наблюдений за состоянием окружающей среды
Описание
Проведение систематических наблюдений за состоянием загрязнения основных
компонентов окружающей среды
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
2. Создание механизмов перехода Республики Казахстан к устойчивому
развитию
3. Модернизация и ведение гидрометеорологического и экологического
мониторинга
Цель
1.1. Снижение эмиссий в окружающую среду
2.1. Формирование инструментов сбалансированного развития
3.2. Совершенствование гидрометеорологического и экологического
мониторинга
Задача
2.1.2. Оценка рисков для здоровья населения от загрязнения окружающей
среды по регионам Казахстана
3.2.2. Обеспечение государственных органов и населения информацией о
состоянии загрязнения окружающей среды
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Проведение наблюдений за
состоянием окружающей среды на
государственной сети
Количество постов наблюдений по
атмосферному воздуху на начало
периода на основной сети:
стационарные пункты наблюдений

2172739
1946921
2 010 718
2277315
2611247
3-қосымша (008)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Ескерту. 3 (008)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2122 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
(Кіші бағдарлама)
Қоршаған ортаның жай-күйін бақылауды жүргізу
Сипаты
Қоршаған ортаны негізгі құрауыштары ластануының жай-күйін жүйелі бақылауды жүргізу
Стратегиялық бағыты
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
2. Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тетіктерін құру
3. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жаңғырту және жүргізу
Мақсат
1.1. Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету
2.1. Теңгерімді дамытудың құралдарын қалыптастыру
3.2. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жетілдіру
Міндет
2.1.2. Қазақстан өңірлері бойынша қоршаған ортаның ластануынан халықтың денсаулығы үшін қауіпті бағалау
3.2.2. Мемлекеттік органдарды және халықты қоршаған ортаның ластануы туралы ақпаратпен қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Атауы Өлшем
бірлігі
Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сапа көрсеткіштері
Мемлекеттік желілерде қоршаған орта ахуалы үшін бақылауларды жүргізу
Кезең басына атмосфералық ауа бойынша бақылау бекеттерінің саны
негізгі желілерде:

320
120
120
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
601 896
558 969
596 136
664 827
746 393
Приложение 3 (009)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 (009) с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.05.2009 № 715; от 15.12.2009 № 2122.
Администратор
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Подпрограмма
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на строительство и реконструкцию объектов охраны
окружающей среды
Описание
Предупреждение истощения и загрязнения природных ресурсов
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель
Цель 1.2. Восстановление природной среды
Задачи
1.2.1. Реализация проектов по строительству, реконструкции и
модернизации систем водоотведения и канализационных очистных сооружений
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
качества
Принятие стандартов качества воды
по более 80 параметров
Показатели
эффективности
Развитие объектов охраны окружающей
среды для улучшения экологической
обстановки
Показатели
результата
Количество реализованных
инвестиционных проектов
ед.
7
4
10
2
Расходы на
реализацию
программы
X
тыс.
тенге
2 388 609
1 530 940
6 449 171
1 911 389
Приложение 3 (010)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 (010) с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.05.2009 № 715 .
Администратор
бюджетной
программы
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Материально-техническое оснащение Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Описание
Проведение капитального ремонта, реконструкция административных зданий и
материально-техническое оснащение центрального аппарата и
территориальных управлений охраны окружающей среды; Приобретение,
установка, монтаж, настройка и сопровождение вычислительного, сетевого
телекоммуникационного и электрического оборудования, комплектующих и
запасных частей, расходных материалов и программных продуктов для
обеспечения функционирования информационных систем и локальных задач
уполномоченного органа; Системно-техническое обслуживание средств
вычислительной техники и оборудования. Услуги доступа к сети Интернет и
электронной почты.
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель
Цель 1.1. Снижение эмиссий в окружающую среду
Задачи

320
120
120
Бағдарламаны іске асыруға шығындар
мың теңге
601896
558969
596136
664827
746393
3-қосымша (009)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Ескерту. 3 (009)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 715, 2009.12.15 № 2122 Қаулыларымен.
Әкімші
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне қоршаған ортаны қорғау объектілерін салуға және қайта жаңартуға берілетін нысаналы даму трансферттері
Сипаты
Табиғат ресурстарының тозуы мен ластануының алдын алу
Стратегиялық бағыты
Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
Мақсат
1.2-мақсат. Табиғи ортаны қалпына келуі
Міндеттер
1.2.1-міндет. Су бұру жүйелерін және канализация  тазарту құрылыстарын салу, қайта жаңарту және жаңғырту жөніндегі жобаларды іске асыру
Көрсеткіштер Өлшем
б.
Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Су сапасының стандарттарын 80-нен астам параметр бойынша қабылдау
Тиімділік көрсеткіштері
Экологиялық жағдайды жақсарту үшін қоршаған ортаны қорғау объектілерін дамыту
Нәтиже көрсеткіштері
Іске асырылған инвестициялық бағдарламалардың саны
бірлік
7
4
10
2
Бағдарламаны іске асыруға шығындар
X
мың
теңге
2 388 609 1 530 940 6 449 171 1 911 389
3-қосымша (010)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Ескерту. 3 (010)-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009.05.14 N 715 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігін материалдық-техникалық жабдықтау
Сипаты
Күрделі жөндеуді жүргізу, орталық аппараттың және аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармаларының әкімшілік ғимараттарын қалпына келтіру және материалдық-техникалық жабдықтау; уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінің және жергілікті желілерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін есептеуіш, желілік телекоммуникациялық және электр жабдықтарын, құрауыш және запас бөлшектерін, жұмсалатын материалдарды және бағдарламалық өнімдерді сатып, алу, орнату, монтаждау, жөнге келтіру және сүйемелдеу; Есептеуіш техника құралдарына және жабдықтарға жүйелік-техникалық қызмет көрсету. Интернет желісіне және электрондық поштаға қол жеткізу қызметі.
Стратегиялық бағыт
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
Мақсат
1.1-мақсат. Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету
Міндеттер

Приложение 3 (012)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Администратор
бюджетной
программы
Министерство охраны окружающей среды РК
Бюджетная
программа
Ликвидация "исторических" загрязнений
Описание
Очистка подземных вод в долине реки Илек севернее города Актобе от
загрязнения шестивалентным хромом до уровня, обеспечивающего снижение
концентрации хрома в речных водах до значений ПДК водотоков
рыбопромыслового значения (0,01 мг/дмЗ).
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель
Цель 1.2. Восстановление природной среды
Задачи
1.2.3. Приостановление деградации природной среды, ликвидация
"исторических" загрязнений
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
результата
% очищенной территории
от загрязнения
шестивалентным хромом
от проектного значения
%
50
100
Расходы на
реализацию
программы
X
тыс.
тенге
385 000
984 571
0
2 275 000
1 775 000
Приложение 3 (013)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 (013) с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2122.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство охраны окружающей среды РК
Бюджетная
программа
Подпрограмма
Восстановление нарушенной природной среды
Реализация проекта за счет софинансирования гранта из республиканского
бюджета
Реализация проекта за счет гранта
(Проект "Управление засушливыми землями")
Описание
Внедрение устойчивых систем землепользования в засушливых условиях;
борьба с деградацией почв; оценка уровня поглощения углерода для
определения возможности участия Республики Казахстан в международной
торговле "углеводородными квотами"; расширение биоразнообразия;
предупреждение истощения и загрязнения природных ресурсов
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель
Цель 1.2. Восстановление природной среды
Задачи
1.2.3. Приостановление деградации природной среды, ликвидация
"исторических" загрязнений
Показатели
Наименование
Ед.
изме-
рения
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
восстановление залежных земель
га

3-қосымша (012)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
"Тарихи" ластануларды жою
Сипаты
Балық кәсіпшілігі мәнінің су ағындыларының ШРБШ мәніне дейін өзен суларында хромның шоғырлануын төмендетуді қамтамасыз ететін деңгей үшін алты валентті хромнан Ақтөбе қаласынан солтүстікке қарай Елек өзенінің аңғарында жер асты суларын тазарту (0,01мг/дм 3 )
Стратегиялық бағыт
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
Мақсат
1.2. мақсат. Табиғи ортаны қалпына келтіру
Міндеттер
1.2.3. міндет. Табиғи ортаның азып-тозуын тоқтата тұру, "тарихи" ластануларды жою
Көрсеткіштер
Атауы Өлшем
б.
Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сапа көрсеткіштері
бірлік
Сапа көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Алты валентті хроммен ластанудан тазартылған аумақтың жобалық мәнінен пайызы
%
50
100
Бағдарламаның шығындары
X
мың теңге
385000
984 751
2275000
1775000
3-қосымша (013)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Ескерту. 3 (013)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2122 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Бұзылған табиғи ортаны қалпына келтіру
Грантты республикалық бюджеттен тең қаржыландыру есебінен жобаны іске асыру
Грант есебінен жобаны іске асыру
("Қуаң жерлерді басқару" жобасы)
Сипаты
Шөлейттенген жағдайлардағы жерді пайдаланудың орнықты жүйесін енгізу; қойнаулардың бұзылуымен күрес; Қазақстан Республикасының "көмірсутекті квоталармен" халықаралық саудаға қатысу мүмкіндігін анықтау үшін көміртегін жұту деңгейі бағасы; биоәртүрлілікті кеңейту; табиғат ресурстарын ластау және тозуын ескерту
Стратегиялық бағыт
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
Мақсат
1.2. мақсат. Табиғи ортаны қалпына келтіру
Міндеттер
1.2.3 міндет . Табиғи ортаның азып-тозуын тоқтату, "тарихи" ластануларды жою
Көрсеткіштер
Атауы Өлшем
бірлігі
Есептік кезең Жоспарлық кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сапа көрсеткіштері
- тыңайған жерлерді қалпына келтіру;
га

Сноска. Приложение 3 (014) с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.05.2009 № 715; от 15.12.2009 № 2122.
Администратор
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Модернизация Национальной гидрометеорологической службы Республики
Казахстан
Описание
Развитие сети наблюдений, в том числе внедрение сети автоматических
метеорологических станций, систем метеорологических радиолокаторов,
усовершенствование системы связи, получение новых спутниковых данных.
Приобретение автоматических постов наблюдений за загрязнением
атмосферного воздуха, открытие лабораторий экспресс-анализов на
трансграничных реках.
Создание и развитие Службы средств измерений.
Стратегическое
направление
3. Модернизация и ведение гидрометеорологического и экологического
мониторинга
Цель
3.1. Обеспечение гидрометеорологической и экологической безопасности
Задачи
3.1.1. Развитие государственной сети гидрометеорологических наблюдений и
сети наблюдений за состоянием окружающей среды
3.1.2. Модернизация средств связи, обработки и передачи данных
3.1.3. Модернизация прогностической деятельности
3.1.4. Совершенствование системы организации и управления Национальной
гидрометеорологической службы Республики Казахстан
3.1.5. Обеспечение служебно-производственными зданиями подразделений
Национальной гидрометеорологической службы Республики Казахстан
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
2008
год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Развитие государственной
системы гидрометеорологичес-
ких наблюдений и сети
наблюдений за состоянием
окружающей среды:
Создание пунктов наблюдений
за качеством атмосферного
воздуха
шт.
4
Введение в эксплуатацию
автоматических
метеорологических станций с
программным обеспечением
шт.
58
Автоматизация процессов
прогнозирования за счет
внедрения автоматизированных
рабочих мест
шт.
3
3
9
11
Завершение строительства в
2009 году Национального
центра метеорологии
Министерства
шт.
1
Завершение строительства в
2010 году административного
здания ДТП "Мангистауский
центр гидрометеорологии" в
поселке Умирзак
шт.
1
Завершение строительства в
2010 году Республиканского
учебного центра по
гидрометеорологии в городе
Астана
1
Приобретение в 2010 году
помещения для химической
лаборатории в городе Уральске
1
Завершение строительства в
2011 году производственно-
лабораторного корпуса ДГП
"Карагандинский ЦГМ"
1
Завершение строительства в
2011 году служебного корпуса
центра гидрометеорологии в
городе Петропавловске
1
Завершение строительства в
2011 году здания для
комплексной лаборатории
экологического мониторинга в
городе Темиртау
1
Показатели
качества
Увеличение заблаговременнос-
ти штормовых предупреждений
об опасных и стихийных
гидрометеорологических
явлениях
час.
48
48
48
60
72
Увеличение оперативности
получения информации о
качестве состояния
атмосферного воздуха
24 ч.
24 ч.
24 ч.
до 24 ч.
до 1 ч.
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Повышение уровня
безопасности населения и
экономики страны в
отношении стихийных
гидрометеорологических,
агрометеорологических и
экологических явлений
Оправдываемость штормовых
предупреждений о стихийных
гидрометеорологических
явлениях (СТЯ) и резких
изменениях погоды (РИП)
%
85
85
86
87
88
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

Ескерту. 3 (014)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 715, 2009.12.15 № 2122 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометеорологиялық қызметін жаңғырту
Сипаты
Бақылау желілерін дамыту, оның ішінде автоматтандырылған метеорологиялық станциялар желілерін, гидрологиялық локаторлар жүйелерін енгізу, байланыс жүйесін жетілдіру, жаңа спутниктік деректерді алу
Атмосфералық ауаның ластануына автоматтандырылған бақылау бекеттерін сатып алу, трансшекаралық өзендерде экспресс талдаулардың зертханаларын ашу
Өлшеулер құралдары қызметін құру және дамыту
Стратегиялық бағыт
3. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті енгізу және жаңғырту
Мақсат
3.1. Гидрометеорологиялық және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Міндеттер
3.1.1. Гидрометеорологиялық бақылаудың мемлекеттік желісін және қоршаған ортаның жай-күйін бақылау желісін дамыту
3.1.2. Байланыс құралдарын деректерді өңдеуді және беруді жаңғырту
3.1.3. Болжам қызметін жаңғырту
3.1.4. Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометеорологиялық қызметін ұйымдастыру және басқару жүйесін жетілдіру
3.1.5. Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометеорологиялық қызметінің бөлімшелерін қызметтік-өндірістік ғимараттармен қамтамасыз ету
Көрсеткіштер Өлшем
бірлігі
Есептік кезең Жоспарлық кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сапа көрсеткіштері
Гидрометеорологиялық бақылаулар және қоршаған ортаның жай-күйіне бақылаулар желісінің мемлекеттік жүйесін дамыту:
Атмосфералық ауаның сапасын бақылау пункттерін құру
дана
4
Бағдарламалық қамтамасыз етуі бар автоматтандырылған метеорологиялық станцияларды пайдалануға беру
дана
58
Автоматтандырылған жұмыс орындарын енгізу арқылы болжау процестерін автоматтандыру
дана
3
3
9
11
Қоршағанортаминінің Ұлттық метеорологиялық станциясының құрылысын 2009 жылы аяқтау
1
Өмірзақ кентіндегі "Маңғыстау гидрометеорология орталығы" ЕМК әкімшілік ғимаратын 2010 жылы аяқтау.
1
Астана қаласындағы Республикалық гидрометеорология жөніндегі оқу орталығының құрылысын 2010 жылы аяқтау
1
Орал қаласында химиялық зертхана үшін 2010 жылы үй-жай сатып алу
1
"Қарағанды ГМО" ЕМК өндірістік-зертханалық корпусының құрылысын 2011 жылы аяқтау
1
Петропавловск қаласындағы гидрометеорология орталығының қызметтік корпусының құрылысын 2011 жылы аяқтау
1
Теміртау қаласындағы экологиялық мониторингтің кешенді зертханасы үшін 2011 жылы үй-жайдың құрылысын аяқтау
1
Сапа көрсеткіштері
Қауіпті және табиғи гидрометеорологиялық құбылыстар туралы дауылды ескертулердің алдын алуды арттыру
сағат
48
48
48
60
72
Атмосфералық ауа жай-күйінің сапасы туралы ақпарат алу жеделдігін арттыру
24 с.
24 с.
24 с.
24 сағ.
дейін
1 сағ.
дейін
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Халық және ел экономикасы қауіпсіздігінің деңгейін табиғи, гидрометеорологиялық, агрометеорологиялық және экологиялық құбылыстарға қатысты көтеру.
Табиғи гидрометеорологиялық құбылыстар (ТГҚ) және ауа-райының күрт өзгеруі (АКӨ) туралы дауылды ескертулердің дәл болуы
%
85
85
86
87
88
Бағдарламаны іске асыруға шығындар
мың теңге

442 486
1 215 583
2 338 789
Приложение 3 (015)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 (015) с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2122.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Подпрограмма
Проведение государственной экологической экспертизы стратегических,
трансграничных и экологически опасных объектов
Описание
Предотвращение возможных негативных последствий при реализации,
планируемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной и иной
деятельности на окружающую среду через оценку соответствия экологическим
требованиям
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель
Цель 1.1. Снижение эмиссий в окружающую среду
Задачи

442 486
1 215 583
2 338 789
3-қосымша (015)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Ескерту. 3 (015)-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2122 Қаулыcымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауіпті объектілерге мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу
Сипаты
Экологиялық талаптарға сәйкестігін бағалау арқылы қоршаған ортаға жоспарланған басқарушылық, шаруашылық, инвестициялық және басқа да қызметті іске асырған кезде болатын мүмкін кері салдарының алдын алу
Стратегиялық бағыт
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
Мақсат
1.1. мақсат. Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету
Міндеттері

4131
3796
4245
4245
Приложение 3 (111)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Администратор
бюджетной
программы
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Подпрограмма
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и
Алматы на передаваемые административные функции в рамках разграничения
полномочий между уровнями государственного управления
Описание
Совершенствование системы экологического регулирования предусматривающее
упрощение процедуры регулирования и нормирования природопользования
путем передачи данных функции в местные исполнительные органы
Стратегическое
направление
1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды (за счет внедрения
предприятиями наилучших доступных технологии и эффективного
использования средств, направляемых предприятиями на природоохранные
мероприятия)
Цель
Цель 1.1. Снижение эмиссий в окружающую среду
Задачи
1.1.4. Совершенствование системы экологического регулирования и контроля
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Количество заключений государственной
экологической экспертизы объектов
планируемой хозяйственной и иной
деятельности выдаваемых Министерством
и его территориальными органами
тыс.
ед.

4131
0
3796
4245
4245
3-қосымша(111)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Облыстық бюджеттерге, Алматы және Астана қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік басқаруда деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің ара жігін ажырату шеңберінде әкімшілік функцияларға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаты
Аталған функцияларды жергілікті атқарушы органдарға беру жолымен табиғат пайдалануды реттеу және нормалау рәсімін жеңілдетуді көздейтін экологиялық реттеу жүйесін жетілдіру
Стратегиялық бағыт
1. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
(кәсіпорындардың ең жақсы қолжетімді технологияны енгізу және кәсіпорындардың табиғатты қорғау шараларына бағыттаған қаражатты тиімді пайдалану жолымен)
Мақсат
1.1. мақсат. Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету
Міндеттері
1.1.4. міндет. Экологиялық реттеу және бақылау жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Атауы Өлшем
бірлігі
Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Министрлік және оның аумақтық органдары беретін жоспарланатын шаруашылық және басқа қызметтің объектілеріне мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының саны
мың бірлік

25195
31494
40942
Приложение 3 (016)
Бюджетная программа Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Администратор
Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Подпрограмма
Внедрение принципов устойчивого развития в Республике Казахстан
Описание
Для Республики Казахстан переход к устойчивому развитию является также
определяющей необходимостью в рамках вхождения в 50-ку
конкурентоспособных стран мира, в соответствии с Посланием Главы
государства народу Казахстана. Проект обеспечивает содействие в
реализации Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому
развитию на 2007-2024 годы, утвержденной Указом Президента Республики
Казахстан от 14 ноября 2006 года № 216 (далее - Концепция), благодаря
чему будут поддержаны усилия Республики Казахстан в реализации задач,
направлений и механизмов перехода к устойчивому развитию, что в свою
очередь позволит обеспечить выполнение совместных задач Совета по
устойчивому развитию Республики Казахстан (СУР РК), Правительства
Республики Казахстан, Программа развития Организации Объединенных Наций
(ПРООН) и других партнеров в рамках перехода Казахстана к устойчивому
развитию.
Реализация данного проекта будет профинансирована совместно с ПРООН.
Ответственным за реализацию проекта (подрядчиком) выступит ПРООН
Стратегическое
направление
Создание механизмов перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию
Цель
Формирование инструментов сбалансированного развития
Задачи
Внедрение принципов устойчивого развития и разработка целевых
показателей устойчивого развития по регионам и отраслям Казахстана
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества

25195
31494
40942
3-қосымша (016)
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Қазақстан Республикасында орнықты даму қағидаттарын енгізу
Сипаты
Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес Қазақстан Республикасы үшін орнықты дамуға көшу, сондай-ақ әлемнің 50 барынша бәсекеге қабілетті елдерінің қатарына кіру шеңберіндегі анықтаушы қажеттілік болып табылады.
Жоба Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 14 қарашадағы N 216 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2007 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасын (бұдан әрі - Тұжырымдама) іске асыруға жәрдемдесуді қамтамасыз етеді, осының арқасында Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшудегі міндеттерді, бағыттарды және көшу тетіктерін іске асыруға арналған күш-жігер қолдау табады, бұл өз кезегінде Қазақстан Республикасы Орнықты даму кеңесінің (ҚР ОДК), Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Біріккен Ұлттар Ұйымы Даму Бағдарламасының (БҰҰДБ) және басқа серіктестердің Қазақстанның орнықты дамуға көшу шеңберіндегі бірлескен міндеттерін орындауды қамтамасыз етеді.
Осы жобаны іске асыру БҰҰДБ бірлесе қаржыландырылатын болады.
Жобаны іске асыру үшін жауапты (Мердігер) БҰҰДБ болады.
Стратегиялық бағыт
Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тетіктерін құру
Мақсат
Теңгерімді даму құралдарын қалыптастыру
Міндеттері
Орнықты дамудың қағидаттарын енгізу және Қазақстанның өңірлері мен салалары бойынша орнықты дамудың нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу
Көрсеткіштер
Атауы Өлшем
бірлігі
Есепті кезең Жоспарлы кезең
2007 жыл 2008 жыл 2009 жыл 2010 жыл 2011 жыл
Сан көрсеткіштері

1) Усиление потенциала
стратегического планирования с
учетом принципов и индикаторов
устойчивого развития (внедрение
принципов УР в государственные
программы развития)
%
60
70
80
2) внедрение методик по разработке
индикаторов УР
шт.
2
2
3) Практическая апробация новой
методики разработки программ
развития и межсекторальной
интеграции с учетом принципов УР на
примере региональных программ
развития
кол-во
прог-
рамм
2
2
Показатели
результата
I. Выявление и подготовка анализа
барьеров внедрению принципов УР на
национальном и местном уровнях
Отчет в МООС и СУР РК "Анализ
государственного стратегического
планирования и управления процессами
перехода стран мира к УР" с
рекомендациями и предложениями.
Отчет в МООС и СУР РК "Анализ
государственных программ развития
Республики Казахстан на соответствие
принципам УР и экологическим
требованиям" с рекомендациями и
предложениями.
II. Адаптация и внедрение
индикаторов УР в национальную и
местную системы статистки и процессы
управления секторов экономики
2.1. Отчет в МООС и СУР РК "Анализ
формирования энергоэффективной
структуры энергетической отрасли с
перечнем индикаторов содействующих
УР энергетики" с рекомендациями и
предложениями.
2.2. Проекты документов по
интеграции количественных
показателей и индикаторов УР в
стратегическое планирование и
управление
III. Поддержка усилий по подготовке
и осуществлению организационных
мероприятий внутри страны и за
рубежом, обеспечивающих активное
участие и членство Казахстана в
международных организациях,
структурах и конференциях по
вопросам устойчивого развития и
окружающей среды.
3.1. Подготовка документов и
участие Республики Казахстан в
подготовительно-экспертных и
официальных заседаниях Комиссии ООН
по устойчивому развитию и трех
глобальных конференциях по
окружающей среде и УР в целях
реализации интересов и формирования
благоприятного имиджа Республики
Казахстан в международном
сообществе;
3.2. разработка обоснования
проведения в Астане в 2010, 2011 и
2012 годах глобальных конференций по
окружающей среде и устойчивому
развитию;
3.3. организация процесса выдвижения
казахстанских представителей в
международные организации развития и
секретариаты экологических
конвенций;
3.4. формирование институциональной
структуры и механизма постоянного
сотрудничества с международными
экологическими финансовыми
организациями и странами-донорами.
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

1) Орнықты дамудың қағидаттары мен индикаторларын ескере отырып, стратегиялық жоспарлаудың әлеуетін нығайту (ОД қағидаттарын мемлекеттік даму бағдарламаларына енгізу)
%
60
70
80
2) ОД индикаторларын әзірлеу жөніндегі әдістемелер енгізу
дана
2
2
3) Өңірлік даму бағдарламаларының үлгісінде ОД қағидаттарын ескере отырып, даму бағдарламалары мен сектораралық бірігуді әзірлеудің жаңа әдістемесін практикалық саралаудан өткізу
бағ-
дарла-
малар
саны
2
2
Нәтиже көрсеткіштері
І. ОД қағидаттарын ұлттық және жергілікті деңгейлерде енгізудегі кедергілерді анықтау мен талдауды әзірлеу
"Мемлекеттік стратегиялық жоспарлау мен әлем елдерінің ОД-ға көшу үдерісін басқаруды талдау"
ҚР Қоршағанортамині және ОДК-не ұсынымдар мен ұсыныстарды қоса есеп беру
"ҚР даму мемлекеттік бағдарламаларының ОД қағидаттарына және экологиялық талаптарға сәйкестігі тұрғысында талдау жасау" ҚР Қоршағанортамині және ОДК-не ұсынымдар мен ұсыныстарды қоса есеп беру
ІІ. Ұлттық және жергілікті статистика жүйесіне және экономика секторларын басқару үдерістеріне ОД индикаторларын бейімдеу және енгізу
2.1. "Энергетиканың ОД жәрдемдесетін индикаторлардың тізбесі бар энергетикалық саланың энергия тиімді құрылымдарын қалыптастыруды талдау" ҚР Қоршағанортамині және ОДК-не ұсынымдар мен ұсыныстарды қоса есеп беру
2.2. ОД сандық көрсеткіштері мен индикаторларының стратегиялық жоспарлау мен басқаруға бірігуі жөніндегі құжаттардың жобалары
III. Қазақстанның орнықты даму мен қоршаған орта мәселелері бойынша халықаралық ұйымдарға, құрылымдарға және конференцияларға мүшелігі мен белсенді қатысуын қамтамасыз ететін шетелдегі және ел ішіндегі ұйымдастыру іс-шараларын даярлау мен жүзеге асырудағы күш-жігерін қолдау
3.1. Қазақстан Республикасы халықаралық қауымдастықтағы оң имиджін қалыптастыру мен мүдделерін іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы БҰҰ Орнықты даму жөніндегі комиссиясының және қоршаған орта мен ОД бойынша үш жаһандық конференцияның даярлық-сараптамалық және ресми отырыстарына құжаттар әзірлеу және қатысу
3.2. Астанада 2010, 2011 және 2012 жылдарда қоршаған орта мен орнықты даму жөніндегі жаһандық конференцияларын өткізудің негізін әзірлеу;
3.3. халықаралық даму ұйымдары мен экологиялық конвенциялардың хатшылықтарына қазақстандық өкілдерді алға тарту үдерісін ұйымдастыру;
3.4. халықаралық экологиялық қаржы ұйымдарымен және донор елдермен институционалдық құрылымды және тұрақты ынтымақтастық тетіктерін қалыптастыру
Бағдарламаны жүзеге асыруға арналған шығыстар
мың теңге

52800
22500
101175
94113
104113
Задача 1.1.3.
Совершенствование
эколого-экономических
механизмов охраны
окружающей среды
Бюджетная программа 001
"Услуги по сохранению,
восстановлению и
улучшению качества
окружающей среды,
обеспечению перехода
Республики Казахстан к
устойчивому развитию"
8000
13800
102699
81864
86864
Задача 1.1.4.
Совершенствование
системы экологического
регулирования и
контроля
Бюджетные программы 015 "Проведение государст-
венной экологической экспертизы стратегичес-
ких, трансграничных и
экологических опасных
объектов";
007 "Создание и
развитие информационной
системы охраны
окружающей среды",
111 "Целевые текущие
трансферты областным
бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы
на передаваемые
административные функ-
ции в рамках разграни-
чения полномочий между
уровнями государствен-
ного управления"
480379
201000
28991
61665
76527
Задача 1.1.5.
Материально-техничес-
кое обеспечение
территориальных подраз-
делений, техническое
перевооружение и
оснащение аналитических
лабораторий, повышение
кадрового и методологи-
ческого обеспечения
инспекционной работы
Бюджетные программы 010
"Материально-техничес-
кое оснащение государ-
ственных органов",
011 "Капитальный ремонт
зданий, помещений и
сооружений подведомст-
венных учреждений",
001 "Услуги по
сохранению,
восстановлению и
улучшению качества
окружающей среды,
обеспечению перехода
Республики Казахстан к
устойчивому развитию"

52800
22500
101175
94113
104113
1.1.3-міндет. Қоршаған ортаны қорғаудың экологиялық экономикалық тетіктерін жетілдіру
001 «Қоршаған орта сапасын сақтау, қалпына келтіру және жақсарту, Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламасы
8000
13800
102699
81864
86864
1.1.4-міндет. Экологиялық реттеу және бақылау жүйесін жетілдіру
015 «Стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауіпті объектілердің мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүргізу»;
007 «Қоршаған ортаны қорғаудың ақпараттық жүйесін құру және дамыту», 111 «Мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктерді бөлу шеңберінде әкімшілік функцияларға берілетін облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер» бюджеттік бағдарламалары
480379
201000
28991
61665
76527
1.1.5-міндет. Аумақтық бөлімшелерді материалдық-техникалық қамтамасыз ету, талдау зертханаларын техникалық қайта жарақтандыру және жабдықтау, инспекциялық жұмысты кадрлық және әдістемелік қамтамасыз етуді арттыру
010 «Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінматериалдық-техникалық жарақтандыру, 011 «Ведомстволық бағынысты мекемелердің ғимараттарын, үй-жайларын және құрылыстарын күрделі жөндеу», 001 «Қоршаған орта сапасын сақтау, қалпына келтіру және жақсарту, Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламалары