О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки использования возобновляемых источников энергии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 1293
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам поддержки использования возобновляемых источников энергии".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
поддержки использования возобновляемых источников энергии
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст.27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; Закон Республики Казахстан от 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 ноября 2008 года):
дополнить статьей 224-1 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 1293 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51-құжаттар; N 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 62-құжат; 2008 жылғы 25 қарашадағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 20 қарашадағы Заңы ):
1) мынадай мазмұндағы 224-1-баппен толықтырылсын:

"Статья 224-1. Отказ энергопередающей организации в определении ближайшей точки подключения объектов по использованию возобновляемых источников энергии к электрическим и (или) тепловым сетям
1. Отказ энергопередающей организации в определении ближайшей точки подключения к электрическим и (или) тепловым сетям, соответствующей по классу напряжения или параметрам теплоносителя в общей системе теплоснабжения, и в подключении объектов по использованию возобновляемых источников энергии, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере трехсот пятидесяти, на юридических лиц являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
2) в части первой статьи 541 цифры "222-229" заменить цифрами "222, 223, 224, 224-1, 225-229".
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64):
1) в статье 16:
в подпункте 2) пункта 1 после слов "объектов переработки нефти и газа" дополнить словами "объектов по использованию возобновляемых источников энергии";
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) предоставление земельных участков для целей строительства объектов по использованию возобновляемых источников энергии;";
2) в пункте 4 статьи 26 после слов "магистральных трубопроводов" дополнить словами "для целей строительства объектов по использованию возобновляемых источников энергии";
3) подпункт 1) пункта 2 статьи 119 дополнить словами ", объектов по использованию возобновляемых источников энергии";
4) в статье 135 после слов "рыбного, охотничьего хозяйства" дополнить словами ", размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии".
3. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 1997 года "Об энергосбережении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 343; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5):

"224-1-бап. Энергия беруші ұйымның жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді электр және (немесе) жылу желілеріне қосуға жақын нүктені анықтаудан бас тартуы
1. Энергия беруші ұйымның кернеу класына немесе жылумен
жабдықтаудың жалпы жүйесіндегі жылу тасымалдағыштың параметрлеріне
сәйкес келетін электр және (немесе) жылу желілеріне жақын қосу нүктесін анықтаудан және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді қосудан бас тартуы, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза
қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2) 541-баптың бірінші бөлігінде "222-229" деген цифрлар "222, 223, 224, 224-1, 225-229" деген цифрлармен ауыстырылсын.
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер
кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 79, 83-құжат; N 16, 97-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; N 14, 105-құжат; N 15, 106, 109-құжат; N 16, 129-құжат; N 17, 139-құжат; N 18, 143-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 15-16, 64-құжат):
1) 16-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында "мұнай және газ өңдеу объектілерін" деген сөздерден кейін "жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді салу мақсаттары үшін жер учаскелерін беру;";
26-баптың 4-тармағында "кеңейте түсу үшін" деген сөздерден кейін ", жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін салу үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 119-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында "электр станцияларын" деген сөздерден кейін ", жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 135-бапта "балық, аңшылық шаруашылықтарының" деген сөздерден кейін ", жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Энергия үнемдеу туралы" 1997 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 343-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):

1) абзац одиннадцатый статьи 1 изложить в следующей редакции:
"возобновляемые источники энергии - источники энергии, непрерывно возобновляемые за счет естественно протекающих природных процессов: энергия солнечного излучения, энергия ветра, гидродинамическая энергия воды для установок мощностью до тридцати пяти мегаватт, работающих в проточном (деривационном) режиме без изменения гидрогеологического режима рек, геотермальная энергия: тепло грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, а также антропогенные источники первичных энергоресурсов: биомасса, биогаз и иное топливо из органических отходов, используемые для производства электрической и (или) тепловой энергии;";
2) статью 15 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Поддержка использования возобновляемых источников энергии осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о поддержке использования возобновляемых источников энергии.".
4. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64):
1) в статье 18-4:
в пункте 1 после слов "пунктами 4" дополнить цифрами ", 4-1";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1.Покупка электрической и (или) тепловой энергии от квалифицированной энергопроизводящей организации осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о поддержке использования возобновляемых источников энергии.".
5. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 7, ст. 38; № 13, ст. 87; № 24, ст. 148; 2007 г., № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64):
статью 13 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Региональные электросетевые компании, к электрическим сетям которых непосредственно подключены объекты по использованию возобновляемых источников энергии, обязаны покупать в полном объеме электрическую энергию, производимую соответствующими квалифицированными энергопроизводящими организациями на компенсацию нормативных потерь электрической энергии в своих сетях в объеме не более пятидесяти процентов размера этих потерь.
В случае превышения объема производства электрической энергии квалифицированными энергопроизводящими организациями пятидесяти процентов размера нормативных потерь соответствующей региональной электросетевой компании, оставшийся объем этой электрической энергии покупается системным оператором на компенсацию нормативных потерь электрической энергии в национальной электрической сети.".

1) 1-баптың он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жаңартылатын энергия көздері - өздігінен ағатын табиғи процестер есебінен үздіксіз жаңартылатын энергия көздері: күн сәулесінің энергиясы, жел энергиясы, өзендердің гидрогеологиялық режимін өзгертпей-ақ ағыс (деривациялық) режимінде жұмыс істейтін қуаты отыз бес мегаватқа дейінгі қондырғыларға арналған судың гидродинамикалық энергиясы, геотермальдық энергия: топырақтың, топырақ қабатындағы сулардың, кезеңдердің, су айдындарының жылуы, сондай-ақ бастапқы энергия ресурстарының антроногендік көздері: электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын биомасса, биогаз және өзге де органикалық қалдықтардан жасалатын отын;";
2) 15-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
4. "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., N 2, 17-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 13, 87-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 19, 148-құжат; 2008 ж., N 15-16, 64-құжат):
1) 18-4 бапта:
1-тармақ "4-тармақтармен" деген сөздерден кейін ", 4-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Электр және (немесе) жылу энергиясын білікті энергии өндіруші ұйымдардан сатып алу Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
5. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 2004 ж., N 17, 102-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 7, 38-құжат; N 13, 87-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 19, 148-құжат; 2008 ж., N 15-16, 64-құжат):
13-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер электр желілеріне тікелей қосылған өңірлік электр желілік компапиялары өз желілеріндегі электр энергиясының нормативтік ысырабын өтеуге осы ысырап мөлшерінің елу пайыздан аспайтын көлемінде тиісті білікті энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын толық көлемінде сатып алуға міндетті.
Білікті энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясының көлемі тиісті өңірлік электр желілік компанияның нормативтік ысырабы мөлшерінің елу пайызынан асып кеткен жағдайда, ұлттық электр желісіндегі электр энергиясының нормативтік ысырабын өтеуге осы электр энергиясының қалған көлемін жүйелік оператор сатып алады.".

6. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152):
подпункт 1) статьи 12 дополнить словами ", за исключением производства электрической и (или) тепловой энергии от возобновляемых источников энергии для индивидуального пользования".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

6. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат; N 20, 152-құжат):
12-баптың 1) тармақшасында "электр және жылу энергиясын" деген сөздердің алдынан "жеке пайдалану үшін жаңартылатын энергия көздерінен электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап . Осы Заң алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн еткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті