Некоторые вопросы, регламентирующие проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1345. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2016 года № 778
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.12.2016 № 778 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 90.
В целях реализации Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан и выдачи разрешительных документов.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 626 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 20 января 2005 года № 39 "О внесении дополнения и изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2002 года № 62" (САПП Республики Казахстан, 2005 год, № 2, ст. 17).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2008 года № 1345
Правила
проезда автотранспортных средств по территории
Республики Казахстан и выдачи разрешительных документов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулируют порядок проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, включающий в себя:
1) выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении;
2) въезд (выезд) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзит по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении;
3) проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуін регламенттейтін кейбір мәселелер
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1345 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 7 желтоқсандағы № 778 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.12.2016 № 778 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а.2016 жылғы 28 қаңтардағы № 90 бұйрығын қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексін (Салық кодексі) іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өту және рұқсат құжаттарын беру ережесі бекітілсін.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 626 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 қаңтардағы  N 62 қаулысына толықтыру мен өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 қаңтардағы N 39 қаулысының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 2, 17-құжат).
3. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1345 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өту және рұқсат құжаттарын беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже өзіне:
1) Қазақстан Республикасының аумағынан жолаушылар мен жүктерді халықаралық қатынаста тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының шығуын;
2) жолаушылар мен жүктерді халықаралық қатынаста тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кіруін (шығуын), Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитін;
3) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы отандық және шетелдік ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының жүріп өтуін қамтитын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өту тәртібін реттейді.

2. Порядок проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан определяется законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан в области международных автомобильных перевозок, положениями настоящих Правил и применяется с целью обеспечения государственного регулирования международных автомобильных перевозок.
Если международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, устанавливаются иные правила, чем те, которые установлены настоящими Правилами, то применяются правила международных договоров.
3. Настоящие Правила определяют порядок проезда по автомобильным дорогам общего пользования и улицам населенных пунктов Республики Казахстан следующих автотранспортных средств:
автобусов;
грузовых автомобилей (допустимый общий вес которых, включая прицеп, более 6 тонн, или допустимая полезная нагрузка, включая прицеп, более 3,5 тонн);
специализированных автомобилей (предназначенных для перевозки определенных видов грузов);
специальных автомобилей (предназначенных для выполнения различных, преимущественно нетранспортных работ);
самосвалов (грузовых саморазгружающихся автомобилей, прицепов или полуприцепов с кузовом, механически наклоняемым для выгрузки груза).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Въезд и пребывание иностранных граждан (водители и лица, сопровождающие груз или следующие в качестве пассажиров) в Республике Казахстан, а также их выезд из Республики Казахстан регламентируются соответствующими международными договорами Республики Казахстан и Правилами въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан.
5. При въезде иностранного автотранспортного средства на территорию Республики Казахстан маршрут следования по территории Республики Казахстан и срок выезда данного автотранспортного средства из территории Республики Казахстан устанавливается уполномоченным органом в области транспорта.
2. Порядок выдачи разрешительных документов
на проезд по территории Республики Казахстан
6. Въезд (выезд) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзит по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении, производятся на основании разрешительного документа-разрешения на поездку.
7. Исключен постановлением Правительства РК от 31.01.2013 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

2. Автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен, Қазақстан Республикасының халықаралық автомобиль тасымалдары саласындағы халықаралық шарттарымен, осы Ереженің қағидаларымен анықталады және халықаралық автомобиль тасымалдарын мемлекеттік реттеуді қамтамасыз ету мақсатында қолданылады.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осы Ережеде белгіленгеннен өзге ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттардың ережелері қолданылады.
3. Осы Ереже Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары және елдi мекендердің көшелері арқылы мынадай автокөлік құралдарының жүріп өту тәртiбiн белгiлейдi:
автобустар;
жүк автомобильдері (рұқсат етілген жалпы салмағы тіркемені қоса алғанда, 6 тоннадан астам немесе рұқсат етілген пайдалы жүктеме тіркемені қоса алғанда, 3,5 тоннадан астам);
мамандандырылған автомобильдер (жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған);
арнайы автомобильдер (әр түрлі, басым көпшілігі көліктік емес жұмыстарды орындауға арналған);
өзі аударғыштар (жүкті түсіру үшін механикалық еңкейтілетін шанағы бар, жүкті өзі түсіретін автомобильдер, тіркеме немесе жартылай тіркемелер).
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Шетелдік азаматтардың (жүргізушілер және жүктерді алып жүретін немесе жолаушылар ретінде жол жүруші адамдар) Қазақстан Республикасына келуі және онда болуы, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан шығуы Қазақстан Республикасының тиісті халықаралық шарттарымен және Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келу және онда болу, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кету ережесімен регламенттеледі.
5. Шетелдік автокөлік құралы Қазақстан Республикасының аумағына келген кездегі Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүру бағытын және осы автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағынан шығу мерзімін көлік саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
2. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өтуге рұқсат құжаттарын беру тәртібі
6. Жолаушылар мен жүктерді халықаралық қатынаста тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кіруі (шығуы), Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиті рұқсат құжатының - жол жүруге рұқсаттың негізінде жүргізіледі.
7. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.01.2013 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

8. Проезд иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, осуществляющих перевозку пассажиров и (или) грузов от пункта отправления, находящегося на территории третьего государства, до пункта назначения на территории Республики Казахстан или от пункта отправления на территории Республики Казахстан до пункта назначения на территории третьего государства допускается на основании разрешительного документа - разрешения на выполнение перевозок иностранными перевозчиками с (на) территории Республики Казахстан в (из) третьи страны.
9. Уполномоченным органом в области транспорта может быть произведен паритетный обмен с компетентными органами иностранных государств бланками разрешительных документов, указанных в пунктах 6 и 8 настоящих Правил.
9-1. Если уполномоченным органом в области транспорта не произведен паритетный обмен с компетентными органами иностранных государств бланками разрешительных документов, указанных в пункте 6  настоящих Правил, то их выдача осуществляется на основе запроса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
10. В случаях запроса иностранным перевозчиком, осуществляющим перевозку в международном сообщении транзитом по территории Республики Казахстан, разрешения на поездку по территории Республики Казахстан уполномоченный орган в области транспорта, выдает ему такое разрешение, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, по ставкам, установленным законодательством Республики Казахстан.
11. При попутной загрузке на территории Республики Казахстан иностранного грузового автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, необходимо наличие дополнительного разрешения на проезд по территории Республики Казахстан, которое выдается уполномоченным органом после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 31.01.2013 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
12. Бланки разрешительных документов являются бланками строгой отчетности.
Изготовление, учет и использование бланков разрешительных документов производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

8. Үшінші мемлекеттің аумағында орналасқан жөнелту пунктінен Қазақстан Республикасының аумағындағы жеткізу пунктіне дейін немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы жөнелту пунктінен үшінші мемлекеттің аумағындағы жеткізу пунктіне дейін жолаушыларды және (немесе) жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өтуіне шетелдік тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасының аумағынан (на) үшінші елдерге (ден) тасымалдауды орындауға рұқсат беруі - рұқсат құжатының негізінде рұқсат етіледі.
9. Көлік саласындағы уәкілетті орган шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен осы Ереженің 6 және 8-тармақтарында көрсетілген рұқсат құжаттарының бланкілерімен тепе-тең алмасуды жүргізуі мүмкін.
9-1. Көлік саласындағы уәкілетті органмен шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген рұқсат құжаттарының бланкілерімен тепе-тең алмасу жүргізілмесе, онда олардың берілуі сұрау салу негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Халықаралық қатынаста Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушы Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жол жүруге рұқсат сұраған жағдайда көлік саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгілеген ставкалар бойынша, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алынатын алым сомасын төлегеннен кейін осы рұқсатты береді.
11. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк рейстен керi бағытта қайтып бара жатқан шетелдiк жүк автокөлiк құралына Қазақстан Республикасының аумағында жолай жүк тиелген кезде «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгiленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп өтуі үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн уәкiлеттi орган беретiн Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп өтуге қосымша рұқсаттың болуы қажет.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда  - ҚР Үкіметінің 31.01.2013 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Рұқсат құжаттарының бланкілері қатаң есептегі бланкілер болып табылады.
Рұқсат құжаттарының бланкілерін дайындау, есепке алу және пайдалану Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

13. Срок действия разрешительных документов на проезд по территории Республики Казахстан определяется уполномоченным органом в области транспорта.
14. Порядок и условия выполнения разрешительной системы при международных автомобильных перевозках определяются уполномоченным органом в области автомобильного транспорта.
15. Получение разрешительных документов не освобождает перевозчиков от обязательности последующего оформления таможенных документов на перемещаемые через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, транспортные средства и грузы.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Порядок проезда иностранных автотранспортных
средств по территории Республики Казахстан
16. Международные автомобильные перевозки грузов, пассажиров и багажа между Республикой Казахстан и иностранными государствами должны осуществляться через международные автомобильные пункты пропуска.
17. Разрешительные и другие документы (международная транспортная накладная (CMR), инвойс, коносамент или иной коммерческий документ на перевозимый груз), которые в соответствии с законодательством и международными договорами Республики Казахстан необходимы для осуществления международных автомобильных перевозок, должны находиться у водителей автотранспортных средств и предъявляться по требованию должностных лиц, уполномоченных государственных органов.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
18. Не допускается перевозка пассажиров и грузов иностранными автотранспортными средствами между двумя пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан.
Иностранным автотранспортным средствам, осуществляющим транзитные перевозки пассажиров по территории Республики Казахстан, запрещается производить посадку и (или) высадку пассажиров на территории Республики Казахстан.
18-1. Транзитный проезд иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, с государствами которых не произведен паритетный обмен бланками разрешительных документов, осуществляется на основе разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан либо таможенными органами в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза (далее – таможенные органы), после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).

13. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өтуге рұқсат құжаттарының қолданылу мерзімін көлік саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
14. Халықаралық автомобиль тасымалдары кезінде рұқсат жүйесін орындаудың тәртібі мен шарттарын автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
15. Рұқсат құжаттарын алу тасымалдаушыларды Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өтетін көлік құралдары мен жүктерге кедендік құжаттарды кейіннен ресiмдеу мiндетiнен босатпайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдік автокөлік құралдарының жүріп өту тәртібі
16. Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттердің арасындағы жүктерді, жолаушыларды және багажды халықаралық автомобиль тасымалдары халықаралық автомобильдік өткізу пункттері арқылы жүзеге асырылуға тиіс.
17. Қазақстан Республикасының заңнамасына және халықаралық шарттарына сәйкес халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру үшін қажет рұқсат және басқа да құжаттар (халықаралық көліктік жүкқұжат (CMR), инвойс, коносамент немесе тасымалданатын жүкке басқа да коммерциялық құжат) автокөлік құралдарының жүргізушілерінде болуы және уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының талап етуі бойынша ұсынылуы тиіс.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Жолаушылар мен жүктерді шетелдік автокөлік құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан екі пункттің арасында тасымалдауға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жолаушыларды транзиттік тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік автокөлік құралдарына Қазақстан Республикасының аумағында жолаушыларды отырғызуды және (немесе) түсіруді жүргізуге тыйым салынады.
18-1. Мемлекеттерімен рұқсат беру құжаттарының бланкілерін тепе-тең айырбастау жүргізілмеген шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жүріп өтуі «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүруі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті органмен Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде немесе кеден органдарымен Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде (бұдан әрі – кеден органдары) берілетін транзиттік жүруге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие с 01.01.2014).
18-2. Проезд иностранного автотранспортного средства, следующего транзитом по территории Республики Казахстан без регистрационного и отличительного знака своего государства, осуществляется на основе разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом либо таможенными органами после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Попутная загрузка на территории Республики Казахстан иностранного грузового автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, разрешается только при наличии дополнительного разрешения на проезд по территории Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие с 01.01.2014).
19. Перевозчики, осуществляющие международные автомобильные перевозки, должны использовать автотранспортные средства, имеющие регистрационные и отличительные знаки своего государства.
При этом прицепы или полуприцепы могут иметь регистрационные и отличительные знаки другого государства.
4. Порядок выезда с территории Республики Казахстан
отечественных автотранспортных средств и
выдачи им иностранных разрешений
20. В случаях выезда отечественных автотранспортных средств в иностранные государства, с которыми согласно пункту 9 настоящих Правил произведен обмен бланками разрешительных документов, перевозчик на основании ранее представленных заявок может получить соответствующие иностранные разрешительные документы, выдаваемые уполномоченным органом в области транспорта, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным законодательством Республики Казахстан.
21. На каждое автотранспортное средство выдается отдельный разрешительный документ.
22. Использованные иностранные разрешительные документы подлежат возврату ранее выдавшему их органу.
23. Передача перевозчиком выданных ему иностранных разрешительных документов другому перевозчику не допускается.
24. В случае, если количество выделенных иностранных разрешительных документов меньше общего количества поданных перевозчиками заявок, распределение бланков иностранных разрешительных документов между перевозчиками производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. Ереже 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
18-2. Өз мемлекетінің тіркеу және айырым белгісінсіз Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүретін шетелдік автокөлік құралының жүріп өтуі «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүруі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті органмен немесе кеден органдарымен берілетін транзитпен жүріп өтуге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттік рейстен кері бағытта бара жатқан шетелдік жүк автокөлік құралына Қазақстан Республикасының аумағында жолшыбай жүк тиеуге Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуге арналған қосымша рұқсат болған кезде ғана рұқсат етіледі.
Ескерту. Ереже 18-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
19. Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыратын тасымалдаушылар өз мемлекетінің тіркеу және айырым белгілері бар автокөлік құралдарын пайдалануы тиіс.
Бұл ретте тіркемелер мен жартылай тіркемелерде басқа мемлекеттің тіркеу және айырым белгілері болуы мүмкін.
4. Отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығу және оларға шетелдік рұқсаттарды беру тәртібі
20. Отандық автокөлік құралдары осы Ереженің 9-тармағына сәйкес рұқсат құжаттары бланкілерімен алмасу жүргізілген шет мемлекеттерге шыққан жағдайда, тасымалдаушы бұрын берілген өтінімдер негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алынатын алым сомасы төленгеннен кейін көлік саласындағы уәкілетті орган беретін тиісті шетелдік рұқсат құжаттарын ала алады.
21. Әрбір автокөлік құралына жеке рұқсат құжаты беріледі.
22. Пайдаланылған шетелдік рұқсат құжаттары оларды бұрын берген органға қайтарылуға тиіс.
23. Тасымалдаушының оған берілген шетелдік рұқсат құжаттарын басқа тасымалдаушыға беруіне жол берілмейді.
24. Егер шетелдік рұқсат құжаттарының бөлінген саны тасымалдаушылардың өтінім берген жалпы санынан аз болған жағдайда, тасымалдаушылардың арасында шетелдік рұқсат құжаттарының бланкілерін бөлу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

25. Выдача отечественным перевозчикам сверхзаявленных иностранных разрешительных документов может быть произведена в случае отказа других отечественных перевозчиков от заявленных ими иностранных разрешительных документов данного вида.
26. Выдача разрешительных документов на регулярные международные перевозки пассажиров и багажа отечественными перевозчиками осуществляется согласно условиям международных договоров Республики Казахстан.
5. Порядок выдачи специальных разрешений на проезд
отечественных и иностранных крупногабаритных и (или)
тяжеловесных автотранспортных средств
по территории Республики Казахстан
27. Проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан с грузом или без груза, имеющих превышение по габаритам, массе и (или) осевым нагрузкам над установленными Правительством Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, осуществляется на основании разрешительного документа – специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств (далее – специальное разрешение).
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
28. Специальное разрешение выдается уполномоченным органом при проезде крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан либо въезде на территорию Республики Казахстан через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, таможенными органами в пунктах пропуска автотранспортных средств после установления маршрута движения и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
При этом специальное разрешение заполняется и заверяется печатью уполномоченного органа либо таможенных органов.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
28-1. Автомобильные перевозки грузов самосвалом, максимальная разрешенная масса которого превышает установленную законодательством Республики Казахстан допустимую общую массу автотранспортного средства, по автомобильным дорогам общего пользования Республики Казахстан не допускаются.

25. Отандық тасымалдаушыларға өтінім берілгеннен тыс шетелдік рұқсат құжаттарын беру басқа отандық тасымалдаушылар өздері өтінім берген шетелдік рұқсат құжаттарының осы түрінен бас тартқан жағдайда жүргізілуі мүмкін.
26. Отандық тасымалдаушылардың жолаушылар мен багажды тұрақты халықаралық тасымалдауына рұқсат құжаттарын беру Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы отандық және шетелдік ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсаттар беру тәртібі
27. Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары арқылы жүруге арналған автокөлік құралдарының жол беретін параметрлерінен көлемі, салмағы және (немесе) осьтік жүктемелері бойынша артық, жүгі бар немесе жүксіз, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы отандық және шетелдік iрi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының жүріп өтуі рұқсат құжаттың – ауыр салмақты және (немесе) iрi көлемді автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсаттың (бұдан әрі – арнайы рұқсат) негiзiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Арнайы рұқсатты уәкiлеттi органмен ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралы Қазақстан Республикасының аумағымен немесе Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автокөлік құралдарын өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумағына кірген кезде кеден органдарымен қозғалыс маршруты белгіленгеннен және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген мөлшерлемелер бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін беріледі.
Бұл ретте, Арнайы рұқсатты уәкілетті орган не кеден органдары толтырады және мөрмен куәландырады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28-1. Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары бойынша рұқсат етілген барынша салмағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген автокөлік құралының жол берілген жалпы салмағынан асатын өзі аударғыш автомобильмен жүктерді тасымалдауға жол берілмейді.