Об утверждении Правил осуществления внутреннего государственного финансового контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 235. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2016 года № 76
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.02.2016 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 136 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления внутреннего государственного финансового контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 марта 2009 года № 235
Правила
осуществления внутреннего государственного
финансового контроля на республиканском и
местном уровнях в Республике Казахстан
Сноска. По всему тексту после слов "акт контроля", "Акт контроля", "акта контроля", "акту контроля", "акте контроля", дополнены словами "(заключение по итогам внутреннего контроля)", "(заключение по итогам внутреннего контроля)", "(заключения по итогам внутреннего контроля)", "(заключению по итогам внутреннего контроля)", "(заключении по итогам внутреннего контроля)" постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п.2).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления внутреннего государственного финансового контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 136 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее - Кодекс) и определяют порядок осуществления внутреннего государственного финансового контроля (далее - внутренний контроль) на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан (далее - Правила).
Осуществление внутреннего государственного финансового контроля должно проводиться в соответствии со Стандартами государственного финансового контроля, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788 (далее – Стандарты), и настоящими Правилами.

Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 наурыздағы N 235 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 ақпандағы № 76 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.02.2016 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 136-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 2 наурыздағы
N 235 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесі
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша «бақылау актісі», «бақылау актісіне», «Бақылау актісіне», «бақылау актісін», «бақылау актісінің» деген сөздерден кейін «(ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды)», «(ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға)», «(ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға)», «(ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыны)», «(ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындының)» деген сөздермен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 685 Қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 136-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды (бұдан әрі - ішкі бақылау) жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
Ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына (бұдан әрі – Cтандарттар) және осы Ережеге сәйкес жүргізілуі тиіс.

Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) промежуточный акт - акт контроля (заключение по итогам внутреннего контроля), составляемый в ходе проведения контроля и требующий незамедлительного (отдельного) документального оформления;
1-1) акт контроля - документ, составленный уполномоченным Правительством Республики Казахстан органом по внутреннему контролю по результатам контроля;
1-2) заключение по итогам внутреннего контроля - документ, составляемый по результатам проведенного контроля, подписываемый службой внутреннего контроля и объектом внутреннего контроля;
1-3) отчет о результатах внутреннего контроля - документ, составленный на основании заключения по итогам внутреннего контроля, содержащий рекомендации по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в целях повышения эффективности работы, достижения прямых и конечных результатов деятельности объекта внутреннего контроля, представляемый руководителю государственного органа;
2) материалы контроля - документы необходимые для проведения контрольного мероприятия, а также составленные по результатам контроля документы и прилагаемые доказательства выявленных нарушений и недостатков в работе;
3) должностные лица объекта контроля - руководитель объекта контроля, а также лица определенные руководителем объекта контроля, имеющие право подписи бухгалтерских и иных документов объекта контроля;
4) контрольное мероприятие (далее - контроль) - комплекс взаимосвязанных контрольных действий, осуществляемых уполномоченным органом по внутреннему контролю на предмет соответствия бюджетному законодательству, законодательству в сфере государственных закупок и иного законодательства Республики Казахстан, а также службами внутреннего контроля на предмет соответствия бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан с целью выявления, устранения и недопущения нарушений объектами контроля;
5) масштаб контроля - перечень вопросов, проверяемый период и срок проведения контроля;
6) специалист - специалисты государственных органов и эксперты, привлеченные уполномоченным органом к проведению контрольного мероприятия;
7) ревизор - работник органа внутреннего контроля, осуществляющий контрольное мероприятие;
8) проверяющая группа - два и более ревизора, а также, при необходимости, привлеченные специалисты;
9) органы внутреннего контроля - уполномоченный Правительством Республики Казахстан орган по внутреннему контролю (далее - уполномоченный орган), службы внутреннего контроля центральных государственных органов и службы внутреннего контроля исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы (далее - службы внутреннего контроля);

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
2. Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аралық акт - бақылау жүргізу барысында жасалатын және дереу (жекелеген) құжаттамалық ресімдеуді талап ететін бақылау актісі (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды);
1-1) бақылау актісі - бақылау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі орган жасаған құжат;
1-2) ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды - ішкі бақылау қызметі және ішкі бақылау объектісі қол қоятын, жүргізілген бақылау нәтижелері бойынша жасалатын құжат;
1-3) ішкі бақылау нәтижелері туралы есеп - жұмыс тиімділігін арттыру, мемлекеттік органның басшысына ұсынылатын ішкі бақылау объектісі қызметінің тікелей және түпкі нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ішкі рәсімдерді, ережелерді, процестерді жақсарту бойынша ұсынымдары бар ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды негізінде жасалған құжат;
2) бақылау материалдары - бақылау іс-шараларын жүргізу үшін қажетті құжаттар, сондай-ақ бақылау нәтижесі бойынша жасалған құжаттар және анықталған бұзушылықтардың қоса берілетін дәлелдемелері және жұмыстағы кемшіліктерді;
3) бақылау объектісінің лауазымды тұлғалары - бақылау объектісінің басшысы, сондай-ақ бақылау объектісінің басшысы анықтайтын, бақылау объектісінің бухгалтерлік және өзге де құжаттарына қол қою құқығы бар тұлғалар;
4) бақылау іс-шарасы (бұдан әрі - бақылау) - Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасына және өзге де заңнамасына сәйкестігі мәніне ішкі бақылау жөніндегі уәкілетті орган, сондай-ақ бақылау объектілеріндегі бұзушылықтарды анықтау, жою және оған жол бермеу мақсатында Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына сәйкестігі мәніне ішкі бақылау қызметтері жүзеге асыратын өзара байланысты бақылау іс-қимылдарының кешені;
5) бақылау ауқымы - мәселелер тізбесі, тексерілетін кезең және бақылау жүргізу мерзімі;
6) маман - мемлекеттік органдардың мамандары және уәкілетті орган бақылау іс-шараларын жүргізуге тартқан сарапшылар;
7) ревизор - бақылау іс-шарасын жүзеге асыратын ішкі бақылау органының қызметкері;
8) тексеруші топ - екі және одан көп ревизор, сондай-ақ қажеттілігіне карай тартылған мамандар;
9) ішкі бақылау органдары - Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі орган (бұдан әрі - уәкілетті орган), орталық мемлекеттік органдардың ішкі бақылау қызметтері және облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтері (бұдан әрі - ішкі бақылау қызметтері);

10) план проведения контроля - документ, разработанный на основе данных предварительного изучения объекта контроля, включающий типы, виды, цели, объекты и масштаб контроля, в том числе приоритеты и вопросы возникшие в процессе планирования контроля, необходимые ресурсы для осуществления контроля и состав работников органов контроля;
11) программа контроля - детально разработанный документ, составляемый индивидуально по каждому объекту контроля, содержащий перечень вопросов подлежащих контролю.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п.2).
3. Другие понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определяемых Кодексом.
Глава 2. Порядок осуществления внутреннего контроля
§ 1. Планирование контрольных мероприятий
4. Органы внутреннего контроля проводят контроль по утвержденному на соответствующий финансовый год плану контрольных мероприятий, включающему наименование объекта, масштаб и вид контроля.
5. Процесс планирования контрольных мероприятий состоит из этапов:
1) предварительного изучения деятельности объектов контроля, в том числе исполнение объектом контроля республиканского и (или) местных бюджетов за предыдущий финансовый год;
2)  разработки плана контрольных мероприятий с указанием объектов контроля, сроков проведения контроля и формы завершения контрольных мероприятий.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п.2).
6. Планирование контрольных мероприятий осуществляется на принципах независимости и объективности при выборе объекта контроля, предусмотренных Кодексом.
7. Планирование комплексного контроля осуществляется на основе периодичности, определенной Кодексом.
Планирование тематического контроля осуществляется на основе инициативных вопросов, поручений и запросов соответствующих представительных и исполнительных органов и по другим основаниям.
Планирование контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках осуществляется на основе периодичности, определенной законодательством Республики Казахстан о государственных закупках .
8. План контрольных мероприятий уполномоченного органа утверждается до 15 декабря года, предшествующего планируемому, и в течение трех календарных дней направляется в службы внутреннего контроля.
План контрольных мероприятий служб внутреннего контроля утверждается до 20 декабря года, предшествующего планируемому, с учетом плана уполномоченного органа.

10) бақылау жүргізу жоспары - бақылау объектісін алдын ала зерделеу деректері негізінде әзірленген, бақылау тұрпаттары, түрлері, мақсаттары, объектілері және ауқымы, оның ішінде бақылауды жоспарлау процесінде туындайтын басымдықтар мен мәселелер, бақылауды жүзеге асыруға арналған қажетті ресурстар мен бақылау органдары қызметкерлерінің құрамы кіретін құжат;
11) бақылау бағдарламасы - бақылауға жататын мәселелер тізбесін құрайтын, әрбір бақылау объектісі бойынша дербес жасалатын, егжей-тегжейлі әзірленген құжат.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 685 Қаулысымен.
3. Осы Ережеде пайдаланылатын басқа да ұғымдар Кодексте айқындалатын мәндерде қолданылады.
2-тарау. Ішкі бақылауды жүзеге асыру тәртібі § 1. Бақылау іс-шараларын жоспарлау
4. Ішкі бақылау органдары объектінің атауын, бақылаудың ауқымын және түрін қамтитын тиісті қаржы жылына бекітілген бақылау іс-шараларының жоспары бойынша бақылау жүргізеді.
5. Бақылау іс-шараларын жоспарлау процесі мынадай сатылардан тұрады:
1) бақылау объектілерінің қызметін, оның ішінде бақылау объектісінің өткен қаржы жылы үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерді атқаруын алдын ала зерделеу;
2) бақылау объектілерін, бақылау жүргізу мерзімдері мен бақылау іс-шараларын аяқтау нысандарын көрсете отырып, бақылау іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 685 Қаулысымен.
6. Бақылау іс-шараларын жоспарлау бақылау объектісін таңдау кезінде Кодексте көзделген тәуелсіздік және объективтілік принциптері бойынша жүзеге асырылады.
7. Кешенді бақылауды жоспарлау Кодексте анықталған кезеңділік негізінде жүзеге асырылады.
Тақырыптық бақылауды жоспарлау тиісті өкілді және атқарушы органдардың бастамашылық мәселелері, тапсырмалары мен сұратулары негізінде және басқа негіздемелер бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жоспарлау Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында анықталған кезеңділік негізінде жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті органның бақылау іс-шараларының жоспары жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 15 желтоқсанына дейін бекітіледі және күнтізбелік үш күн ішінде ішкі бақылау қызметтеріне жіберіледі.
Ішкі бақылау қызметтерінің бақылау іс-шараларының жоспары уәкілетті органның жоспарын ескере отырып, жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейін бекітіледі.

Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
9. В целях проведения контроля органы внутреннего контроля осуществляют обмен информацией о планах и проведенных контрольных мероприятиях на основе письменного запроса, в котором должны быть предусмотрены сроки обмена информацией.
10. Внеплановый контроль уполномоченным органом проводится по поручениям Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, уполномоченных на то государственных органов, в том числе в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, депутатскими запросами.
§ 2. Организация проведения внутреннего контроля
11. Документом, служащим основанием для проведения внутреннего контроля, является приказ о назначении контроля, издаваемый руководителем уполномоченного органа или его территориального подразделения, руководителем государственного органа, в котором создана служба внутреннего контроля на основе типового приказа о назначении контроля, согласно приложению 1 к Правилам.
11-1. В случае поступления в уполномоченный орган или его территориальные подразделения постановлений правоохранительных органов о проведении проверки и (или) привлечении специалиста, вынесенных в соответствии с требованиями уголовно-процессуального законодательства, назначается внеплановый контроль, и (или) в распоряжение данных правоохранительных органов направляется ревизор, обладающий специальными знаниями в области бюджетного законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан, для проведения внепланового контроля и (или) представления заключения на соответствие деятельности объекта контроля требованиям бюджетного законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан.
В случае поступления в уполномоченный орган или его территориальные подразделения обращений (запросов) правоохранительных органов, вынесенных в пределах полномочий о проведении проверки, назначается внеплановый тематический контроль.
При проведении внепланового контроля по вышеуказанным основаниям ревизор уполномоченного органа или его территориальных подразделений осуществляет контроль на объекте контроля в соответствии с Правилами и Стандартами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
12. Срок проведения контроля устанавливается с учетом объема предстоящих работ, поставленных задач, количества членов проверяющей группы, а также необходимого времени на подписание акта контроля (заключения по итогам внутреннего контроля) и не должен превышать тридцать календарных дней.
При наличии объективных причин, срок проведения контроля продлевается на основании приказа руководителя уполномоченного органа или его территориального подразделения, руководителя государственного органа, в котором создана служба внутреннего контроля, по мотивированному представлению ревизора, возглавляющего контрольное мероприятие на срок не более тридцати календарных дней.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п. 2); от 26.06.2012 № 851.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
9. Бақылауды жүргізу мақсатында ішкі бақылау органдары ақпарат алмасу мерзімдері көзделуі тиіс жазбаша сұрау салудың негізінде жоспарлары және жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
10. Уәкілетті орган жоспардан тыс бақылауды Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, осыған уәкілеттік берілген мемлекеттік органдардың тапсырмалары бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, депутаттық сауалдар бойынша жүргізеді.
§ 2. Ішкі бақылауды жүргізуді ұйымдастыру
11. Ережеге 1-қосымшаға сәйкес бақылауды тағайындау туралы үлгі бұйрықтың негізінде уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысы, ішкі бақылау қызметі құрылған мемлекеттік органның басшысы шығарған бақылауды тағайындау туралы бұйрық ішкі бақылау жүргізу үшін негіздеме қызметін атқаратын құжат болып табылады.
11-1. Уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне қылмыстық іс жүргізу заңнамасының талаптарына сәйкес шығарылған құқық қорғау органдарының тексеру жүргізу және (немесе) маман тарту туралы қаулылары келіп түскен жағдайда жоспардан тыс бақылау тағайындалады және (немесе) бақылау объектісі қызметінің Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы мен мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне жоспардан тыс бақылау жүргізу және (немесе) қорытынды беру үшін осы құқық қорғау органдарының қарамағына Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы саласында арнайы білімі бар ревизор жіберіледі.
Уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне тексеру жүргізу туралы өкілеттік шеңберінде шығарылған құқық қорғау органдарының өтініштері (сауалдары) келіп түскен жағдайда, жоспардан тыс тақырыптық бақылау тағайындалады.
Жоғарыда көрсетілген негіздер бойынша жоспардан тыс бақылау жүргізу кезінде уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің ревизоры бақылау объектісінде бақылауды Ереже мен Cтандарттарға сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
12. Бақылауды жүргізу мерзімі алдағы жұмыстардың көлемі, қойылған міндеттері, тексеру тобы мүшелерінің саны, сондай-ақ бақылау актісіне (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға) қол қоюға қажетті уақыт ескеріле отырып белгіленеді және отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
Объективті себептер болған кезде бақылау жүргізу мерзімі бақылау іс-шарасына басшылық ететін ревизордың дәлелденген ұсынысы бойынша уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесі басшысының, ішкі бақылау қызметі құрылған мемлекеттік орган басшысының бұйрығы негізінде отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 685, 2012.06.26 N 851 Қаулыларымен.

13. Органом внутреннего контроля по приказам о назначении контроля ведется отдельный журнал, в котором отражается номер и дата регистрации приказа, наименование объекта контроля, вид контроля, фамилия, имя, отчество назначенных на проведение контроля должностных лиц, масштаб контроля.
14. До начала срока проведения контроля руководитель или заместители органа внутреннего контроля, или его территориального подразделения, а также руководитель службы внутреннего контроля центрального государственного органа и исполнительного органа, финансируемого из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, утверждают план проведения контроля по предложению должностного лица, ответственного за проведение контроля, который подвергается изменению или дополнению руководителем или заместителем руководителя органа внутреннего контроля или его территориального подразделения, а также руководителем службы внутреннего контроля центрального государственного органа и исполнительного органа, финансируемого из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, в процессе проведения контроля.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
15. Программа контроля утверждается должностным лицом органа внутреннего контроля, ответственного за проведение контроля, или руководителем подразделения органа контроля и подвергается изменению и (или) дополнению в процессе проведения контроля на основании дополнительно полученной информации о нарушениях на объекте контроля для установления реального периода, в котором они имели место, и общей сумме нарушений.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
16. Ревизор, возглавляющий контрольное мероприятие, перед началом проведения контроля:
1) предъявляет руководителю объекта контроля приказ о назначении контроля, в котором указаны цель, время, продолжительность контроля;
2) представляет руководителю объекта контроля членов проверяющей группы.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
17. Ревизоры при проведении контроля:
1) запрашивают и получают в установленные ими сроки от объектов контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля;
2) беспрепятственно знакомятся с документацией объектов контроля, относящейся к вопросам контрольного мероприятия, с учетом соблюдения требований законодательства о государственных секретах и иной охраняемой законом тайны;

13. Ішкі бақылау органы бақылауды тағайындау туралы бұйрықтар бойынша бұйрықты тіркеу нөмірі және күні, бақылау объектісінің атауы, бақылау түрі, бақылауды жүргізуге тағайындалған лауазымды тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты, бақылау ауқымы көрсетілетін жеке журнал жүргізеді.
14. Бақылау жүргізу мерзімі басталғанға дейін ішкі бақылау органының немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе оның орынбасарлары, сондай-ақ орталық мемлекеттік органның және облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органның ішкі бақылау қызметінің басшысы бақылауды жүргізуге жауапты лауазымды адамның ұсынысы бойынша ішкі бақылау органының немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе оның орынбасарлары, сондай-ақ орталық мемлекеттік органның және облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органның ішкі бақылау қызметінің басшысы бақылау жүргізу процесінде өзгертетін немесе толықтыратын бақылау жүргізу жоспарын бекітеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
15. Бақылау бағдарламасын ішкі бақылау органының бақылау жүргізу үшін жауапты лауазымды тұлғасы немесе бақылау органы бөлімшесінің басшысы бекітеді және бақылау объектісіндегі бұзушылықтар туралы қосымша алынған ақпараттың негізінде олар орын алған нақты кезеңді және бұзушылықтардың жалпы сомасын анықтау үшін бақылау жүргізу процесінде өзгеріске және (немесе) толықтыруға ұшырайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
16. Бақылау іс-шарасына басшылық ететін ревизор бақылау жүргізуді бастар алдында:
1) бақылау объектісінің басшысына бақылауды тағайындау туралы бұйрықты ұсынады, онда бақылау мақсаты, уақыты, ұзақтығы көрсетіледі;
2) бақылау объектісінің басшысын тексеруші топтың мүшелерімен таныстырады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
17. Ревизорлар бақылау жүргізу кезінде:
1) бақылау жүргізуге байланысты мәселелер бойынша қажетті құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсініктемелерді бақылау объектілерінен өздері белгілеген мерзімде сұратады және алады;
2) мемлекеттік құпиялар туралы заңнама талаптарының және заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, бақылау объектісінің бақылау іс-шарасы мәселелеріне қатысты құжаттамасымен кедергісіз танысады;

3) осуществляют иные действия, входящие в компетенцию органа внутреннего контроля в соответствии с законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;
4) при выявлении нарушений, выявляемых на объектах контроля, руководствуется классификатором нарушений.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
17-1. Руководитель объекта контроля обеспечивает работников органа государственного финансового контроля рабочими местами, всей запрашиваемой информацией, необходимой для осуществления контроля, несет персональную ответственность за ее достоверность, объективность и полноту; не вмешивается в действия работников органа государственного финансового контроля, не препятствует проведению контроля и не ограничивает его масштаб; не препятствует вышестоящим должностным лицам органов контроля осуществлять систематический контроль за работниками, с посещением объекта контроля, в целях проведения ими объективного и полного контроля, в случаях воспрепятствования ревизорам государственного финансового контроля, руководитель объекта контроля несет ответственность в установленном законодательством порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
18. При необходимости проведения контрольного мероприятия с привлечением специалистов или аудиторской организации, руководитель государственного органа, в котором создана служба внутреннего контроля, направляет ходатайство в уполномоченный орган о включении объекта контроля в план контрольных мероприятий уполномоченного органа текущего или следующего финансового года.
Службы внутреннего контроля могут привлекать к участию в проведении контрольного мероприятия других работников подведомственных организаций, структурных и территориальных подразделений государственного органа, в котором создана служба внутреннего контроля.
19. Членами проверяющей группы проводится контроль по всем вопросам, включенным в приказ о назначении контроля и в программу контроля.
20. По результатам контрольного мероприятия ревизором в двух экземплярах составляется акт контроля по форме, согласно приложению 2 к Правилам, заключение по итогам внутреннего контроля составляется членом проверяющей группы по форме согласно приложению 2-1 к Правилам. Акт контроля (заключение по итогам внутреннего контроля) подписывается и полистно парафируется ревизором (членами проверяющей группы).
В случае проведения совместного контроля, количество экземпляров акта контроля (заключения по итогам внутреннего контроля) определяется ревизором.
До окончания контрольного мероприятия один экземпляр акта контроля (заключения по итогам внутреннего контроля) представляется руководителю объекта контроля для ознакомления, при этом в присутствии ревизора руководителем объекта контроля на обоих экземплярах акта контроля (заключения по итогам внутреннего контроля) делается отметка с фиксированием даты его получения.
В течение трех дней со дня представления акта контроля (заключения по итогам внутреннего контроля) на ознакомление с результатами проведенного контроля руководитель объекта контроля подписывает и полистно парафирует оба экземпляра акта контроля (заключения по итогам внутреннего контроля).
Неподписание акта контроля (заключения по итогам внутреннего контроля) руководителем объекта контроля не является препятствием для дальнейшей реализации материалов контроля.
В случае несогласия с результатами контроля, руководитель объекта контроля в течение десяти дней после подписания акта контроля (заключения по итогам внутреннего контроля) направляет органу внутреннего контроля возражение к акту контроля (заключению по итогам внутреннего контроля).

3) Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес ішкі бақылау органының құзыретіне кіретін өзге де іс-әрекеттерді жүзеге асырады;
4) бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтарды анықтаған кезде Бұзушылықтар сыныптауышын басшылыққа алады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
17-1. Бақылау объектісінің басшысы мемлекеттік қаржылық бақылау органының қызметкерлерін жұмыс орындарымен, бақылауды жүзеге асыруға қажетті барлық сұрау салынған ақпаратпен қамтамасыз етеді, оның дұрыстығы, объективтілігі және толықтығы үшін дербес жауап береді; мемлекеттік қаржылық бақылау органы қызметкерлерінің іс-қимылына араласпайды, бақылау жүргізуге кедергі жасамайды және оның ауқымын шектемейді; бақылау органдарының жоғары тұрған лауазымды адамдарының объективті және толық бақылау жүргізуі мақсатында бақылау объектісінде жүріп қызметкерлерді жүйелі түрде бақылауды жүзеге асыруына кедергі жасамайды, мемлекеттік қаржылық бақылау тексерушілеріне кедергі жасаған жағдайда бақылау объектісінің басшысына заңнамада белгіленген тәртіппен жауапкершілік жүктеледі.
Ескерту. Ереже 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
18. Бақылау іс-шарасын мамандарды немесе аудиторлық ұйымды тарта отырып жүргізу қажет болған кезде ішкі бақылау қызметі құрылған мемлекеттік органның басшысы уәкілетті органға бақылау объектісін уәкілетті органның ағымдағы немесе келесі қаржы жылының бақылау іс-шаралары жоспарына енгізу туралы өтініш жібереді.
Ішкі бақылау қызметтері бақылау іс-шараларын жүргізуге қатысуға ішкі бақылау қызметі құрылған мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымдарының, құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің басқа да қызметкерлерін тарта алады.
19. Тексеруші топтың мүшелері бақылауды тағайындау туралы бұйрыққа және бақылау бағдарламасына енгізілген барлық мәселелер бойынша бақылау жүргізеді.
20. Бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша ревизор Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада бақылау актісін жасайды, Ережеге 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеру тобының мүшесі ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды жасайды. Бақылау актісіне (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға) ревизор (тексеруші топтың мүшелері) қол қояды және әр парағын дәйектейді.
Бірлескен бақылау жүргізілген жағдайда, бақылау актісінің (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындының) даналар санын ревизор айқындайды.
Бақылау іс-шарасы аяқталғанға дейін бақылау актісінің (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындының) бір данасы бақылау объектісінің басшысына танысу үшін беріледі, бұл ретте тексерушінің қатысуымен бақылау объектісінің басшысы бақылау актісінің (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындының) екі данасына оны алған күнді тіркей отырып белгі қояды.
Бақылау актісін (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыны) жүргізілген бақылау нәтижесімен танысуға берілген күннен бастап үш күн ішінде бақылау объектісінің басшысы бақылау актісінің (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындының) екі данасына қол қояды және әр парағын дәйектейді.
Бақылау объектісі басшысының бақылау актісіне (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға) қол қоймауы бақылау материалдарын одан әрі іске асыруға кедергі болып табылмайды.
Бақылау объектісінің басшысы бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бақылау актісіне (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға) қол қойылғаннан кейін он күн ішінде ішкі бақылау органына бақылау актісіне (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға) қарсылық жібереді.

Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
21. При необходимости принятия срочных мер по устранению выявленных нарушений или привлечению к ответственности лиц, допустивших указанные нарушения, незамедлительно составляется промежуточный акт, с приложением доказательств нарушений.
Ревизором уполномоченного органа или его территориального подразделения, возглавляющим контрольное мероприятие, промежуточный акт (материалы контроля) незамедлительно направляется руководителю уполномоченного органа или его территориального подразделения для решения вопроса о принятии мер в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил.
Ревизором службы внутреннего контроля, возглавляющим контрольное мероприятие, промежуточный акт (материалы контроля) незамедлительно направляется руководителю службы внутреннего контроля, который обеспечивает его направление руководителю государственного органа, в котором создана служба внутреннего контроля для решения вопроса о принятии мер в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил.
Промежуточные акты составляются также по проверкам, осуществляемым специалистами, а также привлеченными работниками подведомственных организаций, структурных и территориальных подразделений государственного органа, в котором создана служба внутреннего контроля.
Промежуточные акты прилагаются к акту контроля (заключению по итогам внутреннего контроля).
22. При осуществлении уполномоченным органом совместного контроля акт контроля (заключение по итогам внутреннего контроля) подписывается всеми должностными лицами государственных органов-участников совместного контроля.
Результаты контроля включаются в материалы контроля с предварительным разделением выявленных нарушений между государственными органами, проводившими контрольное мероприятие.
23. При отсутствии нарушений по вопросам, определенным программой контроля, в акте контроля (заключении по итогам внутреннего контроля) делается ссылка на то, что контроль проведен в строгом соответствии и объемах, установленных программой контроля, при этом нарушений не установлено.
23-1. Контроль эффективности органами внутреннего государственного финансового контроля осуществляется путем проведения оценки достижения прямых и конечных результатов, предусмотренных стратегическими планами государственных органов, анализа степени достижения показателей результативности, эффективности бюджетных программ и правильности их измерения, а также на основе контроля на соответствие и финансовой отчетности.
При проведении контроля эффективности ревизоры должны руководствоваться принципами результативности и эффективности бюджетной системы.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
21. Анықталған бұзушылықтарды жою немесе көрсетілген бұзушылықтарға жол берген лауазымды тұлғаларды жауапкершілікке тарту бойынша жедел шаралар қабылдау қажет болған кезде дереу бұзушылықтар дәлелдері қоса берілген аралық акт жасалады.
Бақылау іс-шарасына басшылық ететін уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің ревизоры аралық актіні (бақылау материалдарын) осы Ереженің 29-тармағына сәйкес шаралар қабылдау туралы шешім шығару үшін дереу уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысына жібереді.
Бақылау іс-шарасына басшылық ететін ішкі бақылау қызметінің ревизоры аралық актіні (бақылау материалдарын) осы Ереженің 29-тармағына сәйкес шаралар қабылдау туралы мәселені шешу үшін ішкі бақылау қызметі құрылған мемлекеттік органның басшысына жіберуін қамтамасыз ететін ішкі бақылау қызметі басшысына дереу жібереді.
Аралық актілер мамандар, сондай-ақ ішкі бақылау қызметі құрылған мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымдарынан, құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінен тартылған қызметкерлер жүзеге асыратын тексерістер бойынша да жасалады.
Аралық актілер бақылау актісіне (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға) қоса беріледі.
22. Уәкілетті орган бірлескен бақылауды жүзеге асырған кезде бірлескен бақылауға қатысушы барлық мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары бақылау актісіне (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға) қол қояды.
Бақылау нәтижелері бақылау іс-шараларын жүргізген мемлекеттік органдар арасында анықталған бұзушылықтарды алдын ала бөле отырып бақылау материалдарына енгізіледі.
23. Бақылау бағдарламасында анықталған мәселелер бойынша бұзушылықтар болмаған кезде бақылау актісіне (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға) бақылау бағдарламасында белгіленген қатаң сәйкестікте және көлемде бақылау жүргізілді, бұл ретте бұзушылықтар анықталған жоқ деген сілтеме жасалады.
23-1. Ішкі мемлекеттік қаржылық бақылау органдары тиімділікті бақылауды мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында көзделген тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілуін бағалауды жүргізу, нәтижелілік, бюджеттік бағдарламалар тиімділігі көрсеткіштеріне қол жетімділік дәрежесін және оларды өлшеудің дұрыстығын талдау негізінде, сондай-ақ сәйкестік пен қаржылық есептілік тұрғысынан бақылау негізінде жүзеге асырылады.
Тиімділікті бақылауды жүргізу кезінде тексерушілер бюджет жүйесінің нәтижелілік және тиімділік принциптерін басшылыққа алуы тиіс.

Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
23-2. При проведении контроля использования субъектами квазигосударственного сектора бюджетных средств на соответствие финансово-экономическому обоснованию органы внутреннего государственного финансового контроля проводят также оценку достижения прямых и конечных результатов в соответствии с произведенными инвестициями, достижения целей и задач бюджетных инвестиций, показателей качества и эффективности, достигнутых в результате произведенных инвестиций.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
24. В целях осуществления контроля за соблюдением стандартов государственного финансового контроля уполномоченным органом или его территориальными подразделениями проводится контроль качества материалов контроля служб внутреннего контроля.
В случае несоответствия заключений по итогам внутреннего контроля служб внутреннего контроля стандартам государственного финансового контроля, объект контроля включается в план контрольных мероприятий уполномоченного органа текущего или следующего финансового года.
В случае несоответствия материалов контроля стандартам государственного финансового контроля, руководитель уполномоченного органа определяет необходимость проведения контроля качества деятельности его работников, отдельных направлений проведенного ими контроля, в том числе с доступом на объект контроля в соответствии со стандартами государственного финансового контроля.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п.2).
§ 3. Реализация материалов контроля
25. В случае выявления нарушений бюджетного законодательства, законодательства о государственных закупках и иного законодательства Республики Казахстан, недостатков в работе объекта контроля или его структурного подразделения, уполномоченный орган или его территориальное подразделение в течение десяти рабочих дней после подписания акта контроля направляет объекту контроля представление, обязательное для устранения выявленных нарушений и недостатков в работе.
При выявлении нарушений бюджетного законодательства и иных законодательств Республики Казахстан, недостатков в работе объекта контроля служба внутреннего контроля в течение десяти рабочих дней после подписания заключения по итогам внутреннего контроля вносит руководителю государственного органа отчет о результатах внутреннего контроля, который включает информацию о результатах, выявленных в объекте контроля нарушений за конкретный период, причинах и условиях, способствовавших совершению нарушений и недостаткам в работе, а также предложения по их устранению.
По результатам рассмотрения отчета вносится проект представления, принимаемого руководителем государственного органа по итогам внутреннего контроля, обязательный для устранения объектом внутреннего контроля выявленных нарушений и недостатков в работе, а также выполнения содержащихся в нем рекомендаций, направленных на исправление недостатков в работе объекта контроля.
Службы внутреннего контроля исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, осуществляют внутренний государственный финансовый контроль в исполнительных органах, финансируемых из областного бюджета, и соответствующих исполнительных органах, финансируемых из бюджета района (города областного значения), а также в подведомственных им организациях.
При проведении внутреннего государственного финансового контроля в исполнительных органах районов (городов областного значения) служба внутреннего контроля областного уровня представляет отчет о результатах контроля и проект представления первому руководителю государственного органа, финансируемого из бюджета района (города областного значения), в котором проводился внутренний государственный финансовый контроль.
В представлении должны содержаться обязательные требования об устранении выявленных нарушений, причин и условий, способствовавших совершению нарушений законодательства, а также о принятии мер к виновным лицам в совершении нарушений объекта контроля.
В представлении должны быть изложены рекомендации, направленные на устранение причин и условий, способствующих совершению нарушений и недостатков в работе.
Рекомендации объекту контроля должны содержать предложения по устранению и недопущению в дальнейшем нарушений по исполнению обязательств по поступлениям (обязательства по перечислению в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала), а также по возврату из бюджета и (или) зачета излишне уплаченных сумм поступлений при использовании бюджетных средств и активов государства, ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, в части соблюдения установленных сроков, порядка выполнения бюджетных процедур и процедур законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, совершенствованию внутренних систем управления персоналом, включая информационные системы, повышению эффективности и результативности конкретных направлений деятельности объекта контроля и другие.
До прекращения действия представление может быть приостановлено, изменено либо отменено уполномоченным органом или государственным органом, вынесшим данное представление, вышестоящим к нему государственным органом либо судом.
В случае обжалования объектом контроля представления, внесенного уполномоченным органом (государственным органом) в вышестоящий государственный орган либо в суд, действие представления приостанавливается до принятия соответствующего решения об отмене или изменении данного представления.
Представление составляется согласно приложению 5 к Правилам.

Ескерту. Ереже 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
23-2. Сонымен қатар ішкі мемлекеттік қаржылық бақылау органдары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бюджет қаражатын пайдалануының қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкестігіне бақылау жүргізу кезінде жүргізілген инвестицияларға сәйкес тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілуіне, бюджеттік инвестициялар мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізілуіне, жүргізілген инвестициялар нәтижесінде қол жеткізілген сапа мен тиімділік көрсеткіштеріне баға береді.
Ескерту. Ереже 23-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
24. Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарының сақталуын Бақылауды жүзеге асыру мақсатында уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері ішкі бақылау қызметтерінің бақылау материалдарының сапасын бақылауды жүргізеді.
Ішкі бақылау қызметтерінің ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындылар мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмеген жағдайда бақылау объектісі уәкілетті органның ағымдағы немесе келесі қаржы жылының бақылау іс-шаралары жоспарына енгізіледі.
Бақылау материалдары мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті органның басшысы оның қызметкерлері қызметінің, олар, оның ішінде мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес бақылау объектісінде бола отырып жүргізген бақылаудың жекелеген бағыттарының сапасына бақылау жүргізудің қажеттілігін айқындайды.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 685 Қаулысымен.
§ 3. Бақылау материалдарын іске асыру
25. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын, мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын және өзге де заңнамасын бұзушылықтар, бақылау объектісінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің жұмысында кемшіліктер анықталған жағдайда, уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі бақылау актісіне қол қойылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде бақылау объектісіне анықталған бұзушылықтар мен жұмыстағы кемшіліктерді жою үшін міндетті ұсыну жібереді.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын және өзге де заңнамаларын бұзушылықтар, бақылау объектісінің жұмысында кемшіліктер анықталған жағдайда ішкі бақылау қызметі ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға қол қойылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның басшысына нақты кезеңдегі бақылау объектісінде анықталған бұзушылықтар, жұмыстағы бұзушылықтар мен кемшіліктерді жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайлардың нәтижелері туралы ақпаратты, сондай-ақ оларды жою жөніндегі ұсыныстарды қамтитын ішкі бақылау нәтижелері туралы есепті енгізеді.
Есепті қарау нәтижелері бойынша ішкі бақылау қорытындысы бойынша мемлекеттік органның басшысы ішкі бақылау объектісінің жұмысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоюға, сондай-ақ онда қамтылған бақылау объектісінің жұмысындағы кемшіліктерді түзетуге бағытталған ұсынымдарды орындау үшін міндетті ұсыну жобасын енгізеді.
Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметі облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарда және аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен қаржыландырылатын тиісті атқарушы органдарда, сондай-ақ олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарында ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асырады.
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарында ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу кезінде облыстық деңгейдегі ішкі бақылау қызметі аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен қаржыландырылатын ішкі мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізілген мемлекеттік органның бірінші басшысына бақылау нәтижелері туралы есеп пен ұсыну жобасын береді.
Ұсынуда анықталған бұзушылықтарды, заңнаманы бұзушылықтарды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою туралы, сондай-ақ бақылау объектісінің бұзушылықтарды жасауға кінәлі тұлғаларына шаралар қолдану туралы міндетті талаптар болуға тиіс.
Ұсынуда жұмыстағы бұзушылықтар мен кемшіліктерді жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жоюға бағытталған ұсынымдар баяндалуы тиіс.
Бақылау объектісіне берілген ұсынымдар бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезіндегі түсімдер бойынша міндеттемелерді (салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түскен түсімдерді бюджетке аудару жөніндегі міндеттемелерді) орындау бойынша бұзушылықтарды жою және келешекте жол бермеу, бюджеттік рәсімдер мен мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының рәсімдерін орындаудың белгіленген мерзімдерін, тәртібін сақтау бөлігінде бухгалтерлік есепті жүргізумен қаржылық есептілікті жасау, ақпараттық жүйелерді қоса алғанда, персоналды басқарудың ішкі жүйелерін жетілдіру, бақылау объектісі қызметінің нақты бағыттарының және басқалардың тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру бойынша ұсыныстарды қамтуға тиіс.
Қолданылуы тоқтатылғанға дейін ұсыну осы ұсынуды шығарған уәкілетті орган немесе мемлекеттік орган, одан жоғары тұрған мемлекеттік орган не сот тоқтата тұруы, өзгертуі не күшін жоюы мүмкін.
Бақылау объектісі шағымданған жағдайда уәкілетті орган (мемлекеттік орган) жоғары тұрған мемлекеттік органға не сотқа енгізген ұсыну осы ұсынудың күшін жою немесе өзгерту туралы тиісті шешім қабылданғанға дейін қолданылуы тоқтатыла тұрады.
Ұсыну Ережеге 5-қосымшаға сәйкес жасалады.

Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
26. При непринятии или принятии не в полном объеме объектом контроля или его структурным подразделением мер по устранению нарушений в течение срока, определенного представлением:
1) уполномоченный орган принимает меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) службы внутреннего контроля направляют соответствующую информацию руководителю центрального государственного органа, в котором создана данная служба внутреннего контроля, для привлечения виновных лиц к дисциплинарной ответственности;
3) службы внутреннего контроля исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, осуществляющие внутренний государственный финансовый контроль в исполнительных органах, финансируемых из областного бюджета, и соответствующих исполнительных органах финансируемых из бюджета района (города областного значения), а также в подведомственных им организациях, направляют соответствующую информацию первому руководителю государственного органа, для привлечения виновных лиц к дисциплинарной ответственности.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п. 2); от 26.06.2012 № 851.
27. Уполномоченный орган или его территориальные подразделения направляют информацию об установленных фактах нарушений бюджетного законодательства в части планирования бюджета в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию соответственно для руководства в работе.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
28. При подведении результатов проведенного комплексного контроля объектов контроля с охватом их подведомственных организаций составляется обобщенная информация. В ее основу входят материалы контроля с приведением полного перечня объектов контроля, охваченных контролем.
Информация направляется руководителю объекта контроля для организации работы по устранению нарушений и принятия мер к виновным лицам в соответствии с законами Республики Казахстан .
29. По результатам контрольного мероприятия, при выявлении признаков правонарушений, предусматривающих ответственность в соответствии с законодательством об административных правонарушениях Республики Казахстан, уполномоченный орган в пределах полномочий принимает соответствующие меры.
Органы внутреннего контроля в случаях выявления признаков преступлений или административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта контроля передают материалы контроля в правоохранительные органы или органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан .
Передаваемые материалы должны содержать:

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
26. Бақылау объектісі немесе оның құрылымдық бөлімшесі ұсыныста белгіленген мерзім ішінде бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдамаған немесе толық көлемде қабылдамаған кезде:
1) уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды;
2) ішкі бақылау қызметтері кінәлі тұлғаларды тәртіптік жауапкершілікке тарту үшін тиісті ақпаратты осы ішкі бақылау қызметі құрылған орталық мемлекеттік органның басшысына жібереді;
3) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарда және аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен қаржыландырылатын тиісті атқарушы органдарда, сондай-ақ олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарында ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыратын облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметі кінәлі тұлғаларды тәртіптік жауапкершілікке тарту үшін мемлекеттік органның бірінші басшысына тиісті ақпарат жібереді.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 685, 2012.06.26 N 851 Қаулыларымен.
27. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері бюджетті жоспарлау бөлігінде бюджет заңнамасын бұзушылықтардың анықталған фактілері туралы ақпаратты бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе тиісінше жұмыста басшылыққа алу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
28. Бақылау объектілеріне олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қамти отырып жүргізілген кешенді бақылаудың нәтижелерін шығару кезінде қорытылған ақпарат жасалады. Оның негізіне бақылаумен қамтылған бақылау объектілерінің толық тізбесі келтіріле отырып бақылау материалдары кіреді.
Ақпарат бұзушылықтарды жою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кінәлі тұлғаларға шаралар қолдану үшін бақылау объектісінің басшысына жіберіледі.
29. Бақылау іс-шарасының нәтижесі бойынша Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жауапкершілікті көздейтін бұзушылықтардың белгілері анықталған жағдайда уәкілетті орган өкілеттіктері шегінде тиісті шаралар қабылдайды.
Бақылау объектісінің лауазымды адамдарының іс-әрекеттерінде қылмыстар немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, ішкі бақылау органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға береді.
Берілетін материалдар мыналарды:

1) сопроводительное письмо о фактах нарушений, подписанное руководителем уполномоченного органа или его территориального подразделения, руководителем государственного органа, в котором создана служба внутреннего контроля;
2) копии актов, в том числе промежуточных, подписанных руководителем объекта контроля;
3) приобщенные к материалам контроля заверенные копии документов, относящихся к выявленным фактам, письменных объяснений и возражений работников объекта контроля.
Уполномоченный орган и правоохранительные органы проводят ежеквартальные сверки о движении переданных в соответствующий правоохранительный орган материалов контроля.
30. Завершение работы органа внутреннего контроля над реализацией материалов контроля оформляется справкой, утверждаемой руководителем уполномоченного органа или его территориального подразделения, руководителем государственного органа, в котором создана служба внутреннего контроля, по форме согласно приложению 4 к Правилам.
31. Действия должностных лиц органов внутреннего контроля, объектов контроля могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32. Уполномоченный Правительством Республики Казахстан орган по внутреннему контролю представляет сводные отчеты о результатах контрольных мероприятий, проведенных органами внутреннего государственного финансового контроля, ежеквартально и по итогам соответствующего финансового года в Правительство Республики Казахстан в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
33. Материалы контроля уполномоченного органа обобщаются в информационной системе "Финансовый контроль" в течение пяти рабочих дней после даты подписания акта либо рассмотрения возражений к акту.
34. Информационную систему "Финансовый контроль" по каждому объекту контроля формируют следующие документы:
1) приказ о назначении контроля, с отметкой о его регистрации, в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов;
2) программа контроля;
3) акт контроля (заключение по итогам внутреннего контроля), а также при наличии переписка с государственными и правоохранительными органами по реализации материалов контроля, судебные иски, решения судов, постановления коллегий судов, протокола и постановления об административных правонарушениях, справка на завершение работы по реализации материалов контроля.

1) уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысы, ішкі бақылау қызметі құрылған мемлекеттік органның басшысы қол қойған бұзушылықтар фактілері туралы ілеспе хатты;
2) бақылау объектісінің басшысы қол қойған актілердің, оның ішінде аралық актілердің көшірмелерін;
3) бақылау материалдарына қоса берілген анықталған фактілерге қатысты құжаттардың расталған көшірмелерін, бақылау объектісі қызметкерлерінің жазбаша түсініктемелері мен келіспеушіліктерін қамтуы тиіс.
Уәкілетті орган және құқық қорғау органдары тиісті құқық қорғау органына берілген бақылау материалдарының қозғалысы туралы тоқсан сайынғы салыстыруларды жүргізеді.
30. Ішкі бақылау органының бақылау материалдарын іске асыруды аяқтауы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысы, ішкі бақылау қызметі құрылған мемлекеттік органның басшысы бекітетін анықтамамен ресімделеді.
31. Ішкі бақылау органдары лауазымды адамдарының, бақылау объектілерінің іс-әрекеттеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
32. Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне ішкі мемлекеттік қаржылық бақылау органдары өткізген бақылау іс-шараларының нәтижелері туралы тоқсан сайын және тиісті қаржы жылының қорытындысы бойынша бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жиынтық есептер тапсырады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
33. Уәкілетті органның бақылау материалдары актіге қол қойған немесе актіге келіспеушіліктерді қараған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде "Қаржылық бақылау" ақпараттық жүйесінде қорытылады.
34. Әрбір бақылау объектісі бойынша "Қаржылық бақылау" ақпараттық жүйесін мынадай құжаттар қалыптастырады:
1) өз құзыреті шегінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органда тіркелуі туралы белгісімен бақылауды тағайындау туралы бұйрық;
2) бақылау бағдарламасы;
3) бақылау актісі (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды), сондай-ақ бақылау материалдарын іске асыру жөнінде мемлекеттік және құқық қорғау органдарымен хат алмасу болған кезде, сот арыздары, сот шешімдері, сот алқаларының қаулылары, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар мен қаулылар, бақылау материалдарын іске асыру бойынша жұмыстарды аяқтауға анықтама.

35. При контроле вопросов и бюджетных программ, являющихся государственными секретами, акт контроля (заключение по итогам внутреннего контроля) в информационную систему "Финансовый контроль" не направляется.
В этом случае к акту контроля (заключению по итогам внутреннего контроля) прилагается информация с отражением наименования объекта контроля, бюджетных программ, вопросов, охваченных контролем, расшифровки выявленных нарушений.
36. Уполномоченный орган обеспечивает публикацию результатов контроля в виде информации в средствах массовой информации, в том числе на сайте уполномоченного органа с учетом обеспечения требований законодательства о государственных секретах и иной охраняемой законом тайны.
37. Служба внутреннего контроля предоставляет руководителю государственного органа отчеты о результатах контроля и рекомендации по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в государственном органе в целях повышения эффективности его работы, достижения прямых и конечных результатов его деятельности.
38. Службы внутреннего контроля обеспечивают публикацию результатов контроля в виде информации на сайте государственного органа, в состав которого они входят, с учетом обеспечения требований законодательства о государственных секретах и иной охраняемой законом тайны.
39. Службы внутреннего контроля центральных государственных и местных исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения и столицы, ежеквартально и по итогам соответствующего финансового года для контроля за состоянием возмещения в бюджет сумм нарушений, выявленных органами внутреннего государственного финансового контроля, представляют соответственно в уполномоченный Правительством Республики Казахстан орган по внутреннему контролю и его территориальные подразделения отчеты и информацию по проведенным контрольным мероприятиям и принятым по ним мерам в установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 39 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
Глава 3. Заключительные положения
Сноска. Глава 3 исключена постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п.2).
39. Исключен постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п.2).
Приложение 1
к Правилам осуществления внутреннего
государственного финансового контроля
на республиканском и местном уровнях
в Республике Казахстан
Типовая форма
приказа о назначении контроля

35. Мемлекеттік құпия болып табылатын мәселелерді және бюджеттік бағдарламаларды бақылау кезінде бақылау актісі (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды) "Қаржылық бақылау" ақпараттық жүйесіне жіберілмейді.
Мұндай жағдайда бақылау актісіне (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыға) бақылау объектісінің, бюджеттік бағдарламалардың атауы, бақылаумен қамтылған мәселелер, анықталған бұзушылықтардың анық жазылуы көрсетілген ақпарат қоса беріледі.
36. Уәкілетті орган бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде уәкілетті органның сайтында мемлекеттік құпиялар туралы заңнама талаптарының және заңмен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, бақылау нәтижелерін ақпарат түрінде жариялауды қамтамасыз етеді.
37. Ішкі бақылау қызметі мемлекеттік органның басшысына мемлекеттік орган жұмысының тиімділігін арттыру, оның қызметінің тікелей және түпкі нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ондағы бақылау нәтижелері туралы есептерді және ішкі рәсімдерді, ережелерді, процестерді жақсарту жөнінде ұсынымдар береді.
38. Ішкі бақылау қызметтері құрамына өздері кіретін мемлекеттік органның сайтында мемлекеттік құпиялар туралы заңнама талаптарының және заңнамалармен қорғалады өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, бақылау нәтижелерін ақпарат түрінде жариялауды қамтамасыз етеді.
3-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 3-тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 685 Қаулысымен.
39. Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала және астана бюджеттерінен қаржыландырылатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтері ішкі мемлекеттік қаржылық бақылау органдары анықтаған бұзушылықтар сомасының бюджетке өтелуінің жай-күйін бақылау үшін тоқсан сайын және тиісінше тиісті қаржы жылының қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органға және оның аумақтық бөлімшелеріне бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүргізілген бақылау іс-шаралары мен олар бойынша қолданылған шаралар жөніндегі есептер мен ақпаратты ұсынады.
Ескерту. Ереже 39-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында
республикалық және жергілікті
деңгейлерде ішкі мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүзеге асыру
ережесіне 1-қосымша

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
____________ 20__ год                                          №_____
О назначении контроля
В соответствии с
_____________________________________________________________________
(правовые основания - компетенция органа внутреннего контроля)
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Для проведения контроля в_________________________________.
(организационно-правовая форма объекта контроля, полное
наименование, его местонахождение и регистрационный номер
налогоплательщика (РНН), при наличии индивидуальный идентификационный
номер (ИИН) или бизнес-идентификационный номер (БИН), Ф.И.О.
руководителя объекта контроля (реквизиты "РНН", "ИИН", "БИН" не
заполняются центральными государственными органами)
направить: ________________________________________________________.
(Ф.И.О. должностных лиц, осуществляющих проверку)
2. Провести _________________________ контроль за период
(вид контроля)
с "__"____________ 200_ года по "__"____________ 200_ года
__________________________________________________________________.
(вопросы при проведении встречного или тематического контроля)
3. К проведению контроля приступить с "__"________ 200_ года и
завершить до "__"__________ 200_ года.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Ф.И.О., занимаемая должность)
Основание:_____________________________________________________
(поручения вышестоящих органов, план контрольных мероприятий
на соответствующий год, постановления правоохранительных органов и другое)
Руководитель органа внутреннего контроля/
Первый руководитель центрального
государственного органа или
исполнительного органа, финансируемого
из областного бюджета, бюджета города
республиканского значения, столицы ________________ _______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 2
к Правилам осуществления внутреннего
государственного финансового контроля
на республиканском и местном уровнях
в Республике Казахстан
Акт контроля
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
_________________________________                 __________________
местонахождение объекта контроля                   число, месяц, год
1. Основание для проведения контроля _______________________________
(план контрольных мероприятий на соответствующий год, приказ о
назначении контроля, поручение вышестоящих органов, постановление
правоохранительных органов, др.)

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
Бақылау тағайындау туралы бұйрықтың үлгі нысаны
200 __ жылғы ____________ № _____________
Бақылау тағайындау туралы
_____________________________________________________________сәйкес
(құқықтық негіздері – ішкі бақылау органының құзыреті)
БҰЙЫРАМЫН:
1. _______________________________________ бақылау жүргізу үшін (бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның орналасқан жері және салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН), бар болса жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), бақылау объектісі басшысының аты-жөні (орталық мемлекеттік органдар "СТН", "ЖСН", "БСН" деректемелерін толтырмайды)
_________________________________________________________жіберілсін.
(тексеруді жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың аты-жөні)
2. 20 __ жылғы "__ " _____ бастап 200 __ жылғы "__" ________
дейінгі кезең үшін _________________________________________________.
(үстеме немесе тақырыптық бақылауды жүргізу кезіндегі мәселелер)
_________________ бақылау жүргізілсін.
(бақылау түрі)
3. Бақылау жүргізуге 20 __ жылғы "__" _______ бастап кіріссін 20 __ жылғы "__" _____ дейін аяқтасын.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау:___________________________
(аты-жөні, лауазымы)
жүктелсін.
Негізі: _____________________________________________________________
(жоғары тұрған органдардың тапсырмалары, тиісті жылға арналған
бақылау іс-шараларының жоспары, құқық қорғау органдарының
қаулылары және басқалар)
Ішкі бақылау органының басшысы/
орталық мемлекеттік органның немесе
облыстық бюджеттен, республикалық
маңызы бар қала, астана бюджетінен
қаржыландырылатын атқарушы органның
бірінші басшысы ___________ _______________
(қолы)       (аты-жөні)
М.О.
Қазақстан Республикасында
республикалық және жергілікті
деңгейлерде ішкі мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүзеге асыру
ережесіне 2-қосымша
Бақылау актісі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
__________________________                           ________________
бақылау объектісінің орналасқан жері                 күні, айы, жылы
1. Бақылау жүргізу үшін негіздеме ___________________________________
(тиісті жылға арналған бақылау іс-шараларының жоспары, бақылауды тағайындау туралы бұйрық, жоғары тұрған органдардың тапсырмасы, құқық қорғау органдарының қаулылары, басқалар)

2. Объект контроля _________________________________________________
(краткая информация об объекте контроля, в т.ч. данные
____________________________________________________________________
о государственной регистрации, банковские реквизиты, учредительные
документы и др.)
3. Вид контроля _____________________________________________________
4. Масштаб контроля _________________________________________________
5. Контроль проведен ________________________________________________
(должность и Ф.И.О. ревизора)
с ведома ___________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. должностного лица объекта контроля)
и в присутствии ____________________________________________________
(должность и Ф.И.О. должностного лица объекта контроля)
6. Предыдущий контроль проведен
_____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. ревизора(ов).
_____________________________________________________________________
(участвовавших в проведении предыдущего контрольного мероприятия, его
результаты и принятые объектом контроля меры по устранению ранее
выявленных нарушений)
7. Ограничения в проведении контроля _______________________________
8. * Результаты исполнения Плана финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам государственных учреждений (с указанием причин неосвоения и отклонения кассовых расходов от фактических) или планов хозяйственной деятельности государственных предприятий, анализ исполнения Плана государственных закупок. Информация о разработке, утверждении, исполнении и уточнении бюджета (при контроле местных уполномоченных органов по бюджетному планированию и исполнению бюджета).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
9. Выявления ________________________________________________________
(охваченные контролем вопросы, с указанием, какими нормативными
правовыми актами они регламентируются, установленные в ходе контроля
факты нарушений, с конкретизацией нарушенного нормативного правового
акта)
10. Причины возникновения нарушений ________________________________
(что повлекло нарушение, факторы,
предложения по их недопущению впредь)
11. О проведенной работе в ходе контроля ____________________________
(устранение нарушений в ходе контроля и др.)
Орган внутреннего контроля __________________________________________
(полное наименование органа внутреннего контроля)
Члены проверяющей группы ____________________________________________
(должность и Ф.И.О.)
____________________
(подпись)
Объект контроля _____________________________________________________
(полное наименование проверяемого объекта)
Должностные лица объекта контроля ___________________________________
(должность и Ф.И.О.)
____________________
(подпись)
Количество листов приложений ________________________________________
(количество страниц)
Отметка о получении акта контроля (заключения по итогам внутреннего контроля) на ознакомление:
Акт контроля (заключение по итогам внутреннего контроля) мною ___________________________________________ получен
(Ф.И.О. руководителя объекта контроля)
___________________________.
(дата получения, подпись)
Примечание: * пункт 8 не заполняется при проведении
тематического контроля, за исключением случаев проведения
тематического контроля по вопросам исполнения плана финансирования по
обязательствам и платежам государственных учреждений или планов
хозяйственной деятельности государственных предприятий, а также при
проведении тематического контроля по государственным закупкам.

2. Бақылау объектісі ________________________________________________
(бақылау объектісі туралы қысқаша ақпарат, оның ішінде мемлекеттік
_____________________________________________________________________
тіркеу туралы деректер, банк деректемелері, құрылтайшылық құжаттар және басқалар.)
3. Бақылау түрі _____________________________________________________
4. Бақылау ауқымы ___________________________________________________
5. Бақылау __________________________________________________________
(бақылау объектісі лауазымды тұлғасының лауазымы және аты-жөні)
рұқсат етуімен және _________________________________________________
(бақылау объектісі лауазымды тұлғасының лауазымы және аты-жөні)
қатысуымен __________________________________________________________
(ревизордың лауазымы және аты-жөні)
жүргізілді.
6. Алдыңғы бақылау ____________________________________________
(алдыңғы бақылау іс-шарасын жүргізуге қатысқан, оның нәтижелері және бұрын анықталған бұзушылықтарды жою бойынша бақылау объектісі қабылдаған шаралар)
жүргізілген.
7. Бақылау жүргізудегі шектеулер ____________________________________
8. * Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын (игермеу және кассалық шығыстардың іс жүзіндегі шығыстардан ауытқу себептерін көрсете отырып) немесе мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық қызметінің жоспарларын орындау нәтижелері, Мемлекеттік сатып алу жоспарының орындалуын талдау. Бюджетті әзірлеу, бекіту, атқару және нақтылау туралы ақпарат (бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарды бақылау кезінде).
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
9. Анықталғандар ____________________________________________________
(қандай нормативтік құқықтық актілермен регламенттелетінін көрсете отырып, бақылауда қамтылатын мәселелер, бұзылған нормативтік құқықтық актіні нақтылай отырып, бақылау барысында белгіленген бұзушылықтар фактілері)
10. Бұзушылықтар пайда болуының себептері ___________________________
(бұзушылық неге әкелді, факторлар, бұдан кейін оларға жол бермеу жөніндегі ұсыныстар)
11. Бақылау барысында жүргізілген жұмыс туралы ______________________
(бақылау барысында бұзушылықтарды жою және басқалар)
_____________________________________________________________________
Ішкі бақылау органы _________________________________________________
(ішкі бақылау органының толық атауы)
Тексеруші топтың мүшелері ___________________________________________
(лауазымы және аты-жөні)
__________
(қолы)
Бақылау объектісі ___________________________________________________
(тексерілетін объектінің толық атауы)
Бақылау объектісінің лауазымды тұлғалары ____________________________
(лауазымы және аты-жөні)
________
(қолы)
Қосымшалар парақтарының саны _______________________________________
(беттерінің саны)
Бақылау актісін (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыны) танысуға алғаны туралы белгі:
Бақылау актісін (ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыны) мен _________________________________________________
(ішкі бақылау объектісі басшысының аты-жөні)
______________ алдым. _______
(алынған күні)        (қолы)
Ескертпе: * мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын немесе мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық қызметінің жоспарын орындау мәселелері бойынша тақырыптық бақылау жүргізу жағдайларын қоспағанда, 8-тармақ тақырыптық бақылау жүргізу кезінде, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу бойынша тақырыптық бақылау жүргізу кезінде толтырылмайды.

Сноска. Приложение 2 дополнено примечанием в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
Приложение 2-1
к Правилам осуществления внутреннего
государственного финансового контроля
на республиканском и местном уровнях
в Республике Казахстан
от 2 марта 2009 года № 235
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п.2).
Заключение
по итогам внутреннего контроля
___________________________________             _____________________
(местонахождение объекта контроля)              (число, месяц, год)
1. Основание для проведения контроля
_____________________________________________________________________
(план контрольных мероприятий на соответствующий год, приказ о
назначении контроля, поручения вышестоящих органов)
2. Объект контроля
_____________________________________________________________________
(краткая информация об объекте контроля, в том числе по юридическим
лицам, данные о государственной регистрации, банковские реквизиты,
учредительные документы и др., (при контроле структурных
подразделений государственных органов указывается только
наименование структурного подразделения и Ф.И.О. его руководителя)
3. Вид контроля
_____________________________________________________________________
4. Масштаб контроля
_____________________________________________________________________
5. Контроль проведен
_____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. проверяющего)
с ведома
_____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. должностного лица объекта контроля)
и в присутствии
_____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. должностного лица объекта контроля)
6. Предыдущий контроль проведен
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. проверяющего (щих), участвовавшего (щие) в
проведении предыдущего контрольного мероприятия, его результаты и
принятые объектом контроля меры по устранению ранее выявленных
нарушений)
7. Ограничения в проведении контроля
_____________________________________________________________________
8. * Результаты исполнения индивидуальных планов финансирования по
обязательствам и платежам государственных учреждений (с указанием
причин неосвоения и отклонения кассовых расходов от фактических) или
планов хозяйственной деятельности государственных предприятий.
Информация о разработке, утверждении, исполнении и уточнении бюджета
(при контроле местных уполномоченных органов по бюджетному
планированию и исполнению бюджета).

Ескерту. 2-қосымша ескертпемен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында
республикалық және жергілікті
деңгейлерде ішкі мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүзеге асыру
ережесіне 2-1-қосымша
Ішкі бақылау нәтижелері бойынша
қорытынды
Ескерту. Ереже 2-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 685 Қаулысымен.
______________________________________             __________________
(бақылау объектісінің орналасқан жері)              (күні, айы, жылы)
1. Бақылау жүргізу үшін негіздеме
_______________________________________________________________
(тиісті жылға арналған бақылау іс-шараларының жоспары, бақылауды тағайындау туралы бұйрық, жоғары тұрған органдардың тапсырмалары)
2. Бақылау объектісі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(бақылау объектісі туралы, оның ішінде заңды тұлғалар жөнінде қысқаша ақпарат, мемлекеттік тіркеу туралы деректер, банк деректемелері, құрылтайшы құжаттар және басқалар, (мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерін бақылау кезінде тек құрылымдық бөлімшенің атауы және оның басшысының Т.А.Ә. көрсетіледі)
3. Бақылау түрі
_____________________________________________________________________
4. Бақылау ауқымы
_____________________________________________________________________
5. Бақылау жүргізілді
_____________________________________________________________________
(тексерушінің лауазымы және Т.А.Ә.)
рұқсат етуімен және
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісі лауазымды тұлғасының лауазымы және Т.А.Ә.)
қатысуымен
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісі лауазымды тұлғасының лауазымы және Т.А.Ә.)
6. Алдыңғы бақылауды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(алдыңғы бақылау іс-шарасын жүргізуге қатысқан тексерушінің (лердің) лауазымы және Т.А.Ә., оның нәтижелері және бұрын анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі бақылау объектісі қабылдаған шаралар) жүргізген.
7. Бақылау жүргізудегі шектеулер
_____________________________________________________________________
8.* Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер мен төлемдер бойынша дербес қаржыландыру жоспарын (игермеу және кассалық шығыстардың іс жүзіндегі шығыстардан ауытқу себептерін көрсете отырып) немесе мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық қызметінің жоспарларын орындау нәтижелері. Бюджетті әзірлеу, бекіту, атқару және нақтылау туралы ақпарат (бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарды бақылау кезінде).

Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
9. Выявления
_____________________________________________________________________
(охваченные контролем вопросы, с указанием нормативных правовых
актов, которыми они регламентируются, установленные в ходе контроля
факты нарушений, с конкретизацией нарушенного нормативного правового
акта)
10. Причины возникновения нарушений
_____________________________________________________________________
(что повлекло нарушение, факторы)
11. О проведенной работе в ходе контроля
_____________________________________________________________________
(устранение нарушений в ходе контроля и др.)
Служба внутреннего контроля
_____________________________________________________________________
(полное наименование органа внутреннего контроля)
Члены проверяющей группы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
Объект контроля
_____________________________________________________________________
(полное наименование проверяемого объекта)
Должностные лица объекта контроля
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
Количество листов приложений
_____________________________________________________________________
(количество страниц)
Отметка о получении заключения по итогам внутреннего контроля на
ознакомление: _______________________________________________________
Заключение по итогам внутреннего контроля мною
____________________________________________________________ получено
(Ф.И.О. руководителя объекта контроля)
_________________________
(дата получения, подпись)
Примечание: * пункт 8 не заполняется при проведении
тематического контроля, за исключением случаев проведения
тематического контроля по вопросам исполнения индивидуальных планов
финансирования по обязательствам и платежам государственных
учреждений или планов хозяйственной деятельности государственных
предприятий.
Сноска. Приложение 2-1 дополнено примечанием в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
Приложение 3
к Правилам осуществления внутреннего
государственного финансового контроля
на республиканском и местном уровнях
в Республике Казахстан
_____________________________________
(наименование объекта контроля или
его структурного подразделения)
_____________________________________
(Ф.И.О. руководителя)
Представление
на устранение выявленных нарушений
и (или) причин и условий, способствующих им
Сноска. Приложение исключено постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 685 (порядок введения в действие см. п.2).
Приложение 4
к Правилам осуществления внутреннего
государственного финансового контроля
на республиканском и местном уровнях
в Республике Казахстан
Справка
на завершение работы по реализации материалов контроля
Руководителю
(заместителю руководителя)
органа внутреннего контроля
___________________________
(Ф.И.О.)
"__"_________ 200_ года
1. По результатам контроля ____________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта контроля)
установлено финансовых нарушений на общую сумму ______ тыс. тенге,
нарушений законодательства о государственных закупках на сумму _____
тыс. тенге. В случае установления нарушений по государственным
закупкам, не влияющих на итоги государственных закупок, указать о
наличии таковых.
Из них подлежит возмещению в бюджет _____ тыс. тенге,
восстановлению - ______ тыс. тенге.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
_____________________________________________________________________
9. Анықталғандар
_____________________________________________________________________
(қандай нормативтік құқықтық актілермен регламенттелетінін көрсете отырып, бақылауда қамтылатын мәселелер, бұзылған нормативтік құқықтық, актіні нақтылай отырып, бақылау барысында белгіленген бұзушылық фактілері)
10. Бұзушылықтардың туындау себептері
_____________________________________________________________________
(бұзушылыққа не әкеп соқты, факторлар)
11. Бақылау барысында жүргізілген жұмыс туралы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бақылау барысында бұзушылықтарды жою және басқалар)
_____________________________________________________________________
Ішкі бақылау қызметі
_____________________________________________________________________
(ішкі бақылау органының толық атауы)
Тексеруші топтың мүшелері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
Бақылау объектісі
_____________________________________________________________________
(тексерілетін объектінің толық атауы)
Бақылау объектісінің лауазымды тұлғалары
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
Қосымшалар парақтарының саны
_____________________________________________________________________
(беттерінің саны)
Ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыны танысуға алғаны туралы белгі:________________________________________________________
Ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындыны мен
______________________________________________________________ алдым
(ішкі бақылау объектісі басшысының Т.А.Ә.)
_____________________________________
(алған күні, қолы)
Ескертпе: * мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер мен төлемдер бойынша дербес қаржыландыру жоспарын немесе мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық қызметінің жоспарын орындау мәселелері бойынша тақырыптық бақылау жүргізу жағдайларын қоспағанда, 8-тармақ тақырыптық бақылау жүргізу кезінде толтырылмайды.
Ескерту. 2-1-қосымша ескертпемен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында
республикалық және жергілікті
деңгейлерде ішкі мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүзеге асыру
ережесіне 3-қосымша
________________________________
(бақылау объектісінің немесе оның
құрылымдық бөлімшесінің атауы)
_________________________
(басшының аты-жөні)
Анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларға ықпал
өткен себептер мен жағдайларды жоюға ұсыныс
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 685 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында
республикалық және жергілікті
деңгейлерде ішкі мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүзеге асыру
ережесіне 4-қосымша
Бақылау материалдарын іске асыру бойынша жұмыстарды
аяқтауға анықтама
Ішкі бақылау органының басшысына
(басшының орынбасарына)
____________________________
(аты-жөні)
200 __ жылғы "__" __________
1.__________________________________ бақылау нәтижелері бойынша
(объектінің ұйымдық-құқықтық нысаны және атауы)
жалпы сомасы ____ мың теңгеге қаржылық бұзушылықтар, _____ мың теңге сомасына мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың бұзылуы анықталды. Мемлекеттік сатып алу қорытындыларға әсер етпейтін мемлекеттік сатып алу жөніндегі бұзушылықтар анықталған жағдайда, олардың болғандығы туралы көрсету.
Олардың ішінен бюджетке _____ мың теңге өтеуге, _____ мың теңге қалпына келтіруге жатады.

2. Приняты следующие меры:
виновные должностные лица привлечены к административной
ответственности в порядке, установленном Кодексом об административных
правонарушениях Республики Казахстан _____________________________
(в случае не наложения административных взысканий указать причины:
например, несвоевременно составлен протокол об административной
ответственности, освобождение от административной ответственности в
связи с истечением срока давности)
объекту контроля направлено представление на устранение
выявленных нарушений письмом от "__"_________ года № ________________
_____________________________________________________________________
(при наличии повторного направления представления указать номер и
дату)
ответ от объекта контроля получен "__"__________ года № ______
_____________________________________________________________________
(указать возмещенные и восстановленные суммы; применение
дисциплинарных мер воздействия)
материалы контроля переданы в органы __________________________
(прокуратуры, правоохранительные и т.д.)
письмом от "__"__________ года №___ на сумму ________ тыс. тенге
_____________________________________
(в случае непередачи указать причины)
информация направлена ________________________________________
(в вышестоящий орган о привлечении к
ответственности руководителя объекта контроля за нереагирование на
представление органов внутреннего контроля)
"__"_______ года №_________
3. Все процедуры по реализации материалов контроля завершены.
Прошу Вашего согласия на передачу материалов контроля в текущий
архив.
Руководитель проверяющей группы                 _____________________
(должность и Ф.И.О.)
_____________________
(подпись)
"__"____________ года
Приложение 5
к Правилам осуществления
внутреннего государственного
финансового контроля
на республиканском и местном уровнях
в Республике Казахстан
___________________________________
(наименование объекта контроля
или его структурного подразделения)
____________________________________
(Ф.И.О. руководителя)
Типовая форма
Представление
на устранение выявленных нарушений
и (или) причин и условий, способствующих им
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 851.
Произведенным ___________ контролем в __________________,
(вид контроля) (наименование объекта контроля)
акт контроля от "__"______________ 201_ года, установлены финансовые
нарушения на сумму _____________ тенге, в том числе:
___________________________________________________________________
(перечислить все факты с указанием нарушенных нормативных правовых
актов)
Из них подлежит возмещению (перечислению) в бюджет _____ тенге,
восстановлению по бухгалтерскому учету, выполнению поставщиками работ
и услуг, поставке товаров ______ тенге, в счет погашения дебиторской
задолженности.
Выявлены нарушения соблюдения законодательства о
государственных закупках на сумму ______ тенге, из них повлиявшие на
итоги конкурса _____ тенге, в том числе:
__________________________________________________________________
(указать государственные закупки с перечислением всех фактов
нарушения норм законодательства о государственных закупках)
В ходе контроля ___________________________(указать принятые
меры)
В соответствии со ст. 140 Бюджетного кодекса Республики
Казахстан, со ст. 15 Закона Республики Казахстан "О государственных
закупках" от 21 июля 2007 года № 303 (при необходимости) и п. 25
Правил осуществления внутреннего государственного финансового
контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан,
утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 2
марта 2009 года № 235 ПРЕДСТАВЛЯЮ:

2. Мынадай шаралар қабылданды:
кінәлі лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік жауапкершілікке тартылған ___________________________________________
(әкімшілік жаза қолданылмаған жағдайда себептерін көрсету: мысалы, әкімшілік жауапкершілік туралы хаттама уақтылы жасалмаған, мерзім ұзақтығының өтуіне байланысты әкімшілік жауапкершіліктен босатылған)
бақылау объектісіне анықталған бұзушылықтарды жоюға ұсыныс ____ жылғы "__" _____ N _______ хатпен жіберілді ______________________
(ұсынысты қайта жіберу болған кезде нөмір мен күнді көрсету)
бақылау объектісінен жауап ____ жылғы "__" ______ N __________ хатпен алынды _______________________________________________________
(өтелген және қалпына келтірілген сомаларды көрсету; әсер етудің тәртіптік шараларын қолдану)
_____ мың теңге сомасында "__" ______________ N ______________
хатпен бақылау материалдары _________________________________________
(прокуратура, құқық қорғау, және т.б.)
органдарға тапсырылды _______________________________________________
(берілмеген жағдайда себептерін көрсету)
ақпарат "___" _______ N _______________________________________
(ішкі бақылау органдарының ұсыныстарына ден қоймағаны үшін бақылау объектісінің басшысын жауапкершілікке тарту туралы жоғары тұрған органға)
жіберілді.
3. Бақылау материалдарын іске асыру бойынша барлық рәсімдер аяқталды. Бақылау материалдарын ағымдағы мұрағатқа беруге Сіздің келісіміңізді сұраймын.
Тексеруші топтың басшысы              _______________________
(лауазымы және аты-жөні)
______________
(қолы)
_______ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасында
республикалық және
жергілікті деңгейлерде ішкі
мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүзеге асыру
ережесіне
5-қосымша
Ескерту. Ереже 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 851 Қаулысымен.
________________________________
(бақылау объектісінің немесе оның
құрылымдық бөлімшесінің атауы)
________________________________
(басшысының аты-жөні)
Үлгі нысан Анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларға ықпал еткен себептер
мен жағдайларды жоюға ұсыну
Жүргізілген __________ бақылау арқылы ________________________,
(бақылау түрі)           (бақылау объектісінің атауы)
"__"______________ 201_ жылғы бақылау актісі, _____________ теңге сомасындағы қаржылық бұзушылықтар анықталды, оның ішінде:
_____________________________________________________________________
(бұзылған нормативтік құқықтық актілерді көрсете отырып барлық фактілерді тізіп көрсету)
Олардың ішінен _____ теңге бюджетке өтелуге (аударылуға), ______ теңге дебиторлық берешекті өтеу есебінен бухгалтерлік есеп бойынша қалпына келтірілуге, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің өнім берушілері орындауға, тауарларды жеткізуге тиіс.
Сомасы ______ теңге болатын мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын бұзушылықтар анықталды, оның конкурс қорытындысына әсер еткені _____ теңге, оның ішінде:
_____________________________________________________________________
мемлекеттік сатып алу туралы заңнама нормаларының барлық бұзушылық фактілерін тізе отырып мемлекеттік сатып алуды көрсету)
Бақылау барысында _________________________________
(қабылданған шараларды көрсету)
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 140-бабына, «Мемлекеттік сатып алу туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі № 303 Заңының 15-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 наурыздағы № 235 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесінің 25-тармағына сәйкес ҰСЫНАМЫН:

1. Принять меры по полному устранению выявленных нарушений и
рассмотрению в установленном порядке ответственности виновных
должностных лиц, в том числе:
1) возместить (перечислить) в бюджет сумму
________________(описать факты нарушений) в размере _________тенге на
КБК ___________;
2) восстановить по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности
сумму _______________________(описать факты нарушений) в размере
_______ тенге;
3) обеспечить поставку __________________(наименование товаров
в раках заключенных договоров), обеспечить выполнение
__________________ (наименование работ или услуг);
4) по нарушениям государственных закупок указать необходимые
меры, способствующие устранению нарушений по конкретным закупкам,
согласно проведенному способу.
2. В целях устранения причин и условий, способствующих
допущению нарушения, рекомендуется:
- _________________________________________________________
(перечислить все мероприятия, которые необходимо провести для
устранения причин и условий, способствующих допущению нарушения и
недостатков в работе).
3. О выполнении представления и принятых мерах
проинформировать в срок до "__" ___________ 201_ года с приложением
подтверждающих документов (копии платежных поручений, приказов и
т.д.).
4. Одновременно ставим Вас в известность, что в соответствии с
п.п. 5) п. 2 ст. 146 Бюджетного кодекса Республики Казахстан
руководитель объекта контроля обязан своевременно представлять
информацию о принятых мерах по полному устранению недостатков и
недопущению их впредь, указанных в представлении. В случае
невыполнения или ненадлежащего выполнения данного представления,
ответственное должностное лицо будет привлечено к административной
ответственности в соответствии с ч. 3 ст. 356 Кодекса Республики
Казахстан об административных правонарушениях.
Руководитель Уполномоченного
Правительством органа по внутреннему
контролю/ руководитель
государственного органа ______________ ___________________
(подпись)        (Ф.И.О.)
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 марта 2009 года № 235
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2004 года № 931 "Об утверждении перечня государственных органов, которым разрешается создание служб внутреннего контроля" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 33, ст. 446).

1. Анықталған бұзушылықтарды толық жою және кінәлі лауазымды тұлғалардың жауапкершілігін белгіленген тәртіппен қарау бойынша шаралар қабылдансын, оның ішінде:
- _________ теңге мөлшеріндегі ________________(бұзушылық фактілерін сипаттап жазу) сомасы бюджетке БСК-ға ___________ өтелсін (аударылсын);
- _________ теңге мөлшеріндегі ________________(бұзушылық фактілерін сипаттап жазу) сомасы бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қалпына келтірілсін;
- ___________________________________________________________
(жасасқан шарттар шеңберіндегі тауарлар атауы) жеткізілуі қамтамасыз етілсін, __________________(жұмыстар мен көрсетілген қызметтер атауы) орындалуы қамтамасыз етілсін;
- мемлекеттік сатып алуды бұзушылықтар бойынша өткізілген тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін қажетті шараларды көрсету.
2. Бұзушылықтарға жол беруге ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою мақсатында мынадай ұсынымдар беріледі:
- _____________________________________________________________
(жұмыстағы бұзушылықтар мен кемшіліктерге жол беруге ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою үшін қажетті барлық іс-шараларды атап көрсету).
3. Ұсынуды орындау және қабылданған шаралар туралы растау құжаттарын (төлем тапсырмаларының, бұйрықтарының және т.б. көшірмелері) қоса бере отырып 201_ жылғы "__" ___________ дейінгі мерзімде хабардар етсін.
4. Сонымен бірге Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 146-бабы 2-тармағы 5) тармақшасына сәйкес бақылау объектісінің басшысы мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынуында көрсетiлген кемшiлiктердi толық жою және оларды алдағы уақытта болдырмау жөнiнде қабылданған шаралар туралы ақпаратты уақтылы табыс етiп отыруға міндетті екендігін Сізге хабарлаймын. Осы ұсынуды орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда жауапты лауазымды тұлға Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 356-бабының 3-бөлігіне сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі
уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі
органның басшысы
/мемлекеттік органның басшысы_________ _____________________
қолы)           (Т.А.Ә.)
МО
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 2 наурыздағы
N 235 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Ішкі бақылау қызметтерін құру рұқсат етілетін мемлекеттік органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 қыркүйектегі N 931 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы 2004 ж., N 33, 446-құжат);

2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2004 года № 1246 "Об утверждении Правил проведения внутреннего контроля в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 47, ст. 588).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2005 года № 159 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2004 года № 931" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 9, ст. 87).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2005 года № 447 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2004 года № 931" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 20, ст. 241).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2007 года № 651 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2004 года № 1246" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 26, ст. 306).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 716 "Об утверждении Правил проведения оценки эффективности бюджетных программ при внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 31, ст. 336).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2008 года № 924 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2004 года № 931" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 40, ст. 440).

2. "Қазақстан Республикасында ішкі бақылау жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 30 қарашадағы N 1246 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 47, 588-құжат);
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 қыркүйектегі N 931 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 ақпандағы N 159 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 9, 87-құжат);
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 қыркүйектегі N 931 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 447 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 20, 241-құжат);
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 30 қарашадағы N 1246 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 31 шілдедегі N 651 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 26, 306-құжат);
6. "Бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын ішкі бақылау кезінде бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 тамыздағы N 716 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 31, 336-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 қыркүйектегі N 931 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 қазандағы N 924 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 40, 440-құжат).