Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации распоряжения Президента Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 289 "О мерах по сокращению административных расходов в центральных и местных государственных органах, холдингах, национальных компаниях, социально-предпринимательских корпорациях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые нормы расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта (далее - нормы).
2. Рекомендовать национальным компаниям соблюдение установленных норм.
3. Рекомендовать акимам областей, городов Астаны и Алматы принять аналогичные меры в отношении местных исполнительных органов.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 августа 2009 года № 1210
Нормы расходов горюче-смазочных материалов для государственных
органов Республики Казахстан и расходов на содержание
автотранспорта
Сноска. Заголовок Норм расходов в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
РАЗДЕЛ 1. НОРМЫ РАСХОДОВ ГОРЮЧЕ-СМАЗОЧНЫХ МАТЕРИАЛОВ
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Нормируемые значения расходов горюче-смазочных материалов (QH) рассчитываются на основании общепринятых республиканских:
1) базовых норм расходов горюче-смазочных материалов Н Б , которые представляют собой нормы на пробег (единицу времени или работы) и определяются для каждой конкретной модели автотранспортного средства или специальной техники;
2) норм расходов горюче-смазочных материалов на транспортную работу Н ТР , которые представляют собой дополнительный расход горюче-смазочных материалов на перевозку груза, в том числе в виде дополнительной массы (Н ДМ ), например, массы прицепа, полуприцепа или дополнительного оборудования;
3) норм расходов горюче-смазочных материалов на работу различного дополнительного или специального оборудования Н ДО , которые представляют собой расход горюче-смазочных материалов на работу оборудования, приводимого в действие (работающего) за счет энергии этого горюче-смазочных материалов;

Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы N 1210 Қаулысы.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 228 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Орталық және жергілікті мемлекеттік органдарда, холдингтерде, ұлттық компанияларда, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларда әкімшілік шығыстарды қысқарту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 289 өкіміне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормалары (бұдан әрі - нормалар) бекітілсін.
2. Ұлттық компанияларға белгіленген нормаларды сақтау ұсынылсын.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдеріне жергілікті атқарушы органдарға қатысты ұқсас шаралар қабылдау ұсынылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 11 тамыздағы
N 1210 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормалары
Ескерту. Норманың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 228 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-БӨЛІМ. ЖАНАР-ЖАҒАРМАЙ МАТЕРИАЛДАРЫ ШЫҒЫСТАРЫНЫҢ НОРМАЛАРЫ
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормаланатын мәндері (QH) жалпы қабылданған республикалық:
1) жүріске (уақыттың немесе жұмыстың бірлігіне) арналған нормаларды білдіретін және автокөлік құралдарының немесе арнайы техниканың әрбір нақты моделі үшін анықталатын жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары Н Б ;
2) жүк тасымалдауға арналған жанар-жағармай материалдарының қосымша шығысын, оның ішінде қосымша масса (Н қм ), мысалы, тіркеме, жартылай тіркеме немесе қосымша жабдықтың массасын білідіретін көліктік жұмысқа Н кж арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары;
3) осы жанар-жағармай материалдары энергиясы есебінен іс-қимылға келтірілетін (жұмыс істейтін) жабдықтың жұмысына арналған жанар-жағармай материалдары шығысын білдіретін әр түрлі қосымша немесе арнайы жабдықтың Н қж жұмысына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары;

4) норм расходов горюче-смазочных материалов на пробег при выполнении специальной работы Н СР , которые представляют собой дополнительный расход горюче-смазочных материалов автотранспортными средствами, выполняющими специальную работу в процессе движения;
5) индивидуальных поправочных коэффициентов (К і ), с помощью которых корректируется расход горюче-смазочных материалов в зависимости от условий эксплуатации автотранспортной и специальной техники.
2. Нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов Q H , определяется:
в литрах для жидкого горюче-смазочных материалов;
в кубических метрах для газового горюче-смазочных материалов.
3. Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов НБ устанавливаются в литрах или в кубических метрах на сто километров пробега (единицу времени, работы).
Для новых моделей и модификаций автотранспортной и специальной техники, не вошедших в настоящий раздел, базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов устанавливаются на основе технической документации или информации завода-изготовителя транспортного средства или его представителя, имеющего право выдавать эти документы, на основании проведенных заводом-изготовителем испытаний.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В течение указанного срока временные нормы расходов горюче-смазочных материалов при необходимости корректируются, а по истечении двух лет переводятся в разряд постоянно действующих.
4. Для моделей и модификаций автомобилей, не имеющих установленных базовых норм расходов горюче-смазочных материалов и отличающихся от базовых моделей только снаряженной массой, Н Б устанавливается путем корректировки соответствующих норм согласно п. 5 настоящих Норм.
5. Нормы расходов горюче-смазочных материалов на транспортную работу Н ТР или дополнительную массу Н ДМ являются едиными на всей территории Республики Казахстан и составляют:
1). для бензина - 2,0 л/100ткм;
2). для дизельного горюче-смазочных материалов - 1,3 л/100ткм;
3). для сжиженного нефтяного газа - 2,5 л/100ткм;
4). для сжатого природного газа - 2,0 м 3 /100ткм;
5). для газодизелей - 1,2 м 3 +0,25 л/100ткм.
6. Нормы расходов горюче-смазочных материалов на работу дополнительного и/или специального оборудования Н ДО СО ) определяются, как правило, производителем соответствующей техники или оборудования и устанавливаются в литрах для жидких горюче-смазочных материалов или в кубических метрах для сжатого природного газа на час работы или на единицу работы соответствующего оборудования. Некоторые значения Н ДО приведены в таблице 9.

4) қозғалыс процесінде арнайы жұмысты Н аж орындайтын автокөлік құралдары жұмсайтын жанар-жағармай материалдарының қосымша шығысын білдіретін арнайы жұмысты орындаған кездегі жүріске жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары;
5) автокөлік пен арнайы техниканы пайдалану жағдайына байланысты солардың көмегімен жанар-жағармай материалдары шығысы түзетілетін жеке түзету коэффициенттері (К і ) негізінде есептеледі.
2. Жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәні Q н :
сұйық жанар-жағармай материалдары үшін литрмен;
газ жанар-жағармай материалдары үшін текше метрмен анықталады.
3. Жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары НБ жүрістің жүз километріне (уақыт, жұмыс бірлігіне) литрмен немесе текше метрмен белгіленеді.
Осы бөлімге кірмеген автокөлік және арнайы техниканың жаңа үлгілері мен модификациялары үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары техникалық құжаттама немесе көлік құралын әзірлеуші зауыттың немесе әзірлеуші зауыт жүргізген сынақтар негізіндегі осы құжаттарды беруге құқығы бар оның өкілінің ақпараты негізінде белгіленеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 228 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Жанар-жағармай материалдары шығыстарының белгіленген базалық нормалары жоқ және базалық модельдерден тек жарақталған массасымен айрықшаланатын автомобильдердің модельдері мен модификациялары үшін, Н б осы нормалардың 5-тармағына сәйкес тиісті нормаларды түзету жолымен белгіленеді.
5. Көліктік жұмысқа Н кж немесе қосымша массаға арналған Н қм жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында бірыңғай болып табылады және мыналарды құрайды:
1) бензин үшін - 2,0 л/100ткм;
2) дизель жанар-жағармай материалдары үшін - 1,3 л/100ткм;
3) сұйытылған мұнай газы үшін - 2,5 л/100ткм;
4) сығымдалған табиғи газ үшін - 2,0 м 3 /100ткм;
5) газ-дизельдері үшін - 1,2 м 3 +0,25 л/100ткм.
6. Қосымша және/немесе арнайы жабдықтың жұмысына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормаларын Н қж аж ), әдетте, тиісті техниканы немесе жабдықты шығарушы анықтайды және тиісті жабдықтың бір сағат жұмысына немесе жұмыс бірлігіне сұйық жанар-жағармай материалдары үшін литрмен немесе сығымдалған табиғи газ үшін шаршы метрмен белгіленеді. Н қж кейбір мәндері 9-кестеде келтірілген.

7. Нормы расходов горюче-смазочных материалов на пробег при выполнении специальной работы Н СР специальными автотранспортными средствами, также как и базовые нормы, устанавливаются в литрах или в кубических метрах на сто километров пробега автотранспортного средства.
Глава 2. НОРМЫ РАСХОДОВ ГОРЮЧЕ-СМАЗОЧНЫХ МАТЕРИАЛОВ
8. Легковые автомобили
Для легковых автомобилей нормируемое значение расходов горюче-смазочных материалов QH рассчитывается по формуле:
Q H = 0,01 x H Б x L x (1 + 0,01 х K s ), (1)
где: Н Б - базовая норма расхода горюче-смазочных материалов, л/100 км;
L - пробег автомобиля, км;
K s - суммарная относительная поправка к расходу горюче-смазочных материалов, %.
Значение базовых норм расходов горюче-смазочных материалов НБ для легковых автомобилей представлены в таблице 1.
Таблица 1 - Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов
для легковых автомобилей
Марка, модель автомобиля
Двигатель
Тип КП* и
количество
передач
Базовая
норма
Н Б **,
л/100км
модель
объем,
см 3
1
2
3
4
5
Audi A-4

7. Арнайы автокөлік құралдарымен арнайы жұмыстарды Н аж орындаған кезде жүріске арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары базалық нормалар сияқты автокөлік құралының жүз километр жүрісіне литрмен немесе текше метрмен белгіленеді.
2-тарау. ЖАНАР-ЖАҒАРМАЙ МАТЕРИАЛДАРЫ ШЫҒЫСТАРЫНЫҢ НОРМАЛАРЫ
8. Жеңіл автомобильдер
Жеңіл автомобильдер үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормаланатын мәні QН мынадай формула бойынша есептеледі:
Q н = 0,01 x Н Б х L х (1+0,01 х К s ), (1)
мұндағы: Н б - жанар-жағармай материалдары шығысының базалық
нормасы, л/100 км;
L - автомобиль жүрісі, км;
К s - жанар-жағармай материалдары шығысына қатысты
жиынтық салыстырмалы түзету, %.
Жеңіл автомобильдер үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормаларының НБ мәні 1-кестеде келтірілген.
1-кесте - Жеңіл автомобильдер үшін жанар-жағармай материалдары
шығыстарының базалық нормалары
Автомобильдің маркасы, моделі
Қозғалтқыш
БҚ* тұр және беріліс саны
Базалық норма Н Б **, л/100км
модель
көлем, см 3
1
2
3
4
5
Audi А-4

5403
А4
23,2
Ford Tourneo 2.2D (9 мест)
2198
М5
10,5 Д
Ford Transit 2.0 (12 мест)
2000
М5
13,5
Ford Transit 2.4D (14 мест)
2402
М5
11,5 Д
Ford Transit 150/150L 2.0i
(15 мест)
2000
М5
13,0
Ford Transit 350 Bus (14 мест)
2402
М5
12,1 Д
Ford Transit 350 Bus (13 мест)
2402
М5
11,9 Д
Ford Transit FT 150/150L 2.5D
(13 мест)
2496
М5
11,0 Д
Ford Transit 2,5 D
М5
11,3 Д
Hyundai Aero City
D6AV
М5
28,5 Д
Hyundai Aero Space
D6AB-D
М5
29,0 Д
Hyundai Aerocity
1200
М5
26,5 Д
Hyundai
D4AF (D4DC)
М5
17,2 Д
Hundai Grace
2500
М5
11,5 Д
Ikarus-180
41,0 Д
Ikarus-250
31,0 Д
Ikarus-250.58, (.59,.93,.95)
34,0 Д
Ikarus-255
31,0 Д
Ikarus-256 всех модификаций
31,0 Д
Ikarus-256.59
26,0 Д
Ikarus-260 всех модификаций
38,0 Д
Ikarus-260.18
40,0 Д
Ikarus-260.27
34,0 Д
Ikarus-263
40,0 Д
Ikarus-280 всех модификаций
42,0 Д
Ikarus 280 (гор. Сочл.
Алтайдизель)
40,0 Д
Ikarus 280.33 VTS Turbo
41,0 Д
Ikarus 280.33M (гор. Сочл.
115 мест)
42,4 Д
Ikarus-283.00
46,0 Д
Ikarus-350.00
37,0 Д
Ikarus-365.10,-365.11
34,0 Д
Ikarus-415.08
39,0 Д
Ikarus-435.01
46,0 Д
Ikarus 435.17
(VTSII-190-6L-10,35-258-6M)
43,0 Д
Ikarus 435.17S А (гор.Сочл.)
(6L-10,35-258-3А)
50,1 Д
Ikarus-543.26
27,0 Д
Ikarus-55
28,0 Д
Ikarus-556
38,0 Д
Ikarus-620
34,0
Iveco Turbo Daily A 45.10
2789
М5
13,0 Д
Isuzu Turquise Bus
4700
М6
20,0 Д
Karosa B-732
LIAZ ML 637
М4
39,1 Д
Karosa B732 (гор. 94 места)
LIAZ ML636
36,8 Д
Karosa C734 (гор. 80 мест)
ЯМЗ-238М2
41,2 Д
Karosa C835-1031 (м/г 46 мест)
(6L-11,940-257-8М)
11940
М8
28,8 Д
MAN Marcopolo Viaggio 12.0D
(м/гор. 50 мест)
11967
М8
24,7 Д
Mercedes-Benz 0302 С V-8
32,0 Д
Mercedes-Benz 0340
25,0 Д
Mercedes-Benz 0340 (м/г)
25,0 Д
Mercedes-Benz 0350
26,9 Д
Mercedes-Benz 0350 (турист.)
26,9 Д
Mercedes-Benz 0404
27,4 Д
Mercedes-Benz 0404 (м/г)
27,4 Д

5403
А4
23,2
Ford Nourneo 2.2D (9 орын)
2198
М5
10,5 Д
Ford Transit 2.0 (12 орын)
2000
М5
13,5
Ford Transit 2.4D (14 орын)
2402
М5
11,5 Д
Ford Transit 150/150L 2.0і (15 орын)
2000
М5
13,0
Ford Transit 350 Виз (14 орын)
2402
М5
12,1 Д
Ford Transit 350 Виз (13 орын)
2402
М5
11,9 Д
Ford Transit FT 150/150L 2.5D (13 орын)
2496
М5
11,0 Д
Ford Transit 2,5 D
М5
11,3 Д
Hyundai Areo City
D6AV
М5
28,5 Д
Hyundai Areo Space
D6AB-D
М5
29,0 Д
Hyundai Aerocity
1200
М5
26,5 Д
Hyundai
D4AF (D4DС)
М5
17,2 Д
Hyundai Grace
2500
М5
11,5 Д
Ikarus-180
41,0 Д
Ikarus-250
31,0 Д
Ikarus-250.58, (.59,.93,.95)
34,0 Д
Ikarus-255
31,0 Д
Ikarus-256 барлық модификациялары
31,0 Д
Ikarus-256.59
26,0 Д
Ikarus-260 барлық модификациялары
38,0 Д
Ikarus-260.18
40,0 Д
Ikarus-260.27
34,0 Д
Ikarus-263
40,0 Д
Ikarus-280 барлық модификациялары
42,0 Д
Ikarus 280 (Алтайдизельді қалалық біріктірілген)
40,0 Д
Ikarus 280.33 VTS Turbo
41,0 Д
Ikarus 280.33М (115 орынды қалалық біріктірілген)
42,4 Д
Ikarus-283.00
46,0 Д
Ikarus-3 50.00
37,0 Д
Ikarus-365.10, -365.11
34,0 Д
Ikarus-415.08
39,0 Д
Ikarus-435.01
46,0 Д
Ikarus 435.17 (VTSII-190-6L-10,35-258-6М)
43,0 Д
Ikarus 435.178А (қалалық біріктірілген) (6L-10,35-258-3А)
50,1 Д
Ikarus-543.26
27,0 Д
Ikarus-55
28,0 Д
Ikarus-556
38,0 Д
Ikarus-620
34,0
Iveco Turbo Daily А 45.10
2789
М5
13,0 Д
Isuzu Turquise Bus
4700
М6
20,0 Д
Karosa В-732
LIAZ ML 637
М4
39,1 Д
Karosa В732 (94 орынды қалалық)
LIAZ ML 636
36,8 Д
Karosa С734 (80 орынды қалалық)
ЯМЗ-238М2
41,2 Д
Karosa С835-1031 (м/г 46 орын)(6L-11,940-257-8М)
11940
М8
28,8 Д
MAN Marcopolo Viaggio 12.0D (м/қал. 50 орын)
11967
М8
24,7 Д
Mercedes-Benz 0302 С V-8
32,0 Д
Mercedes-Benz 0340
25,0 Д
Mercedes-Benz 0340 (м/г)
25,0 Д
Mercedes-Benz 0350
26,9 Д
Mercedes-Benz 0350 (туристік)
26,9 Д
Mercedes-Benz 0404
27,4 Д
Mercedes-Benz 0404 (м/г)
27,4 Д

16,5
ГАЗ-322132224 "Газель"
УМЗ-4215 СР
М5
17,9
ГАЗ-3262 "Газель"
18,8 СНГ
КавЗ-3270
ЗМЗ-53
М4
31,8
КавЗ-3270
ЗМЗ-53
М4
35,0 СНГ
КавЗ-3270,-3271
ЗМЗ-53-11
30,0
КавЗ-327001
30,9
КавЗ-3976
30,0
КавЗ-3976
33,2 СНГ
КавЗ-39765
32,5
КавЗ-651 всех модификаций
26,0
КавЗ-685 всех модификаций
30,0
ЛАЗ-4202
35,0 Д
ЛАЗ-42021
33,0 Д
ЛАЗ-52073
24,5 Д
ЛАЗ-52523
Renault
33,0 Д
ЛАЗ-6205
Renault
47,5 Д
ЛАЗ-695
ЗИЛ-375
44,0
ЛАЗ-695 (Б,Е,Ж,М,Н)
ЗИЛ-508.10
41,0
ЛАЗ-695Н
ЗИЛ-375.01
44,0
ЛАЗ-695НГ
ЗИЛ-508.10
43,0 СПГ
(41,0)
ЛАЗ-695П
ЗИЛ-508.10
51,0 СНГ
ЛАЗ-697
ЗИЛ-375
43,0
ЛАЗ-697Е (М,Н,Р)
40,0
ЛАЗ-699 всех модификаций
43,0
ЛАЗ-699Р
ЯМЗ-236
М5
39,5 Д
ЛиАЗ-158 всех модификаций
41,0
ЛиАЗ-5256,-52564
КамАЗ-740.10
46,0 Д
ЛиАЗ-5256
ЯМЗ-236
A3
41,1 Д
ЛиАЗ-5256, 4320
ЯМЗ-238
A3
43,4 Д
ЛиАЗ-525610
36,1 Д
ЛиАЗ-525616
32,5 Д
ЛиАЗ-52567
37,4 Д
ЛиАЗ-5256М
22,5 Д
ЛиАЗ-5256НП
35,0 Д
ЛиАЗ-5256-ЯАЗ
35,5 Д
ЛиАЗ-525617
30,5
ЛиАЗ-52562R
6600
31,5 Д
ЛиАЗ-52565-БК БАРЗ
27,0 Д
ЛиАЗ-5267
35,5 Д
ЛиАЗ-6240 СВАРЗ
45,5 Д
ЛиАЗ-677
КамАЗ-740.10
ГМП
42,3 Д
ЛиАЗ-5256-11
КамАЗ-740
46,0 Д
ЛиАЗ-677 (А,Б,Г,М,П)
ГМП
54,0
ЛиАЗ-677Г
ГМП
73,0 СНГ
ЛиАЗ-677МБ
ГМП
56,4
ЛиАЗ-677МС
ГМП
55,7
НЗАС-3964
ЗМЗ-66-06
М4
33,5
НЗАС-4208
35,0 Д
НЗАС-4947
53,0
ЮАС-4951
КамАЗ-740 .10
36,2 Д
НЗАС-4951-01
ЯМЗ-236
М5

16,5
ГАЗ-322132224 "Газель"
УМЗ-4215СР
М5
17,9
ГАЗ-3262 "Газель"
18,8 СМГ
КаВЗ-3270
ЗМЗ-53
М4
31,8
КАвЗ-3270
ЗМЗ-53
М4
35,0 СМГ
КАвЗ-3270,-3271
ЗМЗ-53-11
30,0
КАвЗ-327001
30,9
КАвЗ-3976
30,0
КАвЗ-3976
33,2 СМГ
КАвЗ-39765
32,5
КАвЗ-651 барлық модификациялары
26,0
КАвЗ-685 барлық модификациялары
30,0
ЛАЗ-4202
35,0 Д
ЛАЗ-42021
33,0 Д
ЛАЗ-52073
24,5 Д
ЛАЗ-52523
Renault
33,0 Д
ЛАЗ-6205
Renault
47,5 Д
ЛАЗ-695
ЗИЛ-375
44,0
ЛАЗ-695(Б,Е,Ж,М,Н)
ЗИЛ-508.10
41,0
ЛАЗ-695Н
ЗИЛ-375.01
44,0
ЛАЗ-695НГ
ЗИЛ-508.10
43,0 СТГ (41,0)
ЛАЗ-695П
ЗИЛ-508.10
51,0 СМГ
ЛАЗ-697
ЗИЛ-375
43,0
ЛАЗ-697Е (М,Н,Р)
40,0
ЛАЗ-699 барлық модификациялары
43,0
ЛАЗ-699Р
ЯМЗ-236
М5
39,5 Д
ЛиАЗ-158 барлық модификациялары
41,0
ЛиАЗ-5256,-52564
КамАЗ-740.10
46,0 Д
ЛиАЗ-5256
ЯМЗ-236
АЗ
41,1 Д
ЛиАЗ-5256, 4320
ЯМЗ-238
АЗ
43,4 Д
ЛиАЗ-525610
36,1 Д
ЛиАЗ-525616
32,5 Д
ЛиАЗ-52567
37,4 Д
ЛиАЗ-5256М
22,5 Д
ЛиАЗ-5256НП
35,0 Д
ЛиАЗ-5256-ЯАЗ
35,5 Д
ЛиАЗ-525617
30,5
ЛиАЗ-52562R
6600
31,5 Д
ЛиАЗ-52565-БК БАРЗ
27,0 Д
ЛиАЗ-5267
35,5 Д
ЛиАЗ-6240 СВАРЗ
45,5 Д
ЛиАЗ-677
КамАЗ-740.10
ГМП
42,3 Д
ЛиАЗ-5256-11
КамАЗ-740
46,0 Д
ЛиАЗ-677 (А, Б, Г, М, П)
ГМП
54,0
ЛиАЗ-677Г
ГМП
73,0 СМГ
ЛиАЗ-677МБ
ГМП
56,4
ЛиАЗ-677МС
ГМП
55,7
НЗАС-3964
ЗМЗ-66-06
М4
33,5
НЗАС-4208
35,0 Д
НЗАС-4947
53,0
НЗАС-4951
КамАЗ-740.10
36,2 Д
НЗАС-4951-01
ЯМЗ-236
М5

18,0
УАЗ-450 всех модификаций
17,0
УАЗ-452 всех модификаций
18,0
ЭЗСА-4216
КамАЗ-740
35,6 Д
ЯАЗ-6211
50,6 Д
Daewoo ВS 090
DL08,DE 08TIS (Евро-3)
М5
35Д
Daewoo ВS 106 А.
DE 08 TIS (Евро-4)
М5
40Д
* М - механическая, А - автоматическая коробки передач;
** если после численного значения нет индекса, то это норма для бензина;
индекс "Д" обозначает норму расходов для дизельного горюче-смазочных материалов;
индекс "СНГ" обозначает норму расходов для сжиженного нефтяного газа;
индекс "СПГ" обозначает норму расходов для сжатого природного газа;
(в скобках приведены нормы расхода бензина)
10. Грузовые автомобили
1) Для грузовых бортовых автомобилей, фургонов и тягачей нормируемое значение расходов горюче-смазочных материалов QH рассчитывается по формуле:
Q H = 0,01 х [(Н Б + Н ДМ х G ДМ ) х L + Н ТР х G ГР х L ГР ] х х (1 + 0,01 х K s ) + Н ДО х t ДО , (3)
где: Н Б - базовая норма расходов горюче-смазочных материалов, л/100 км(м 3 /100км);
L - общий пробег грузового автомобиля, км;
L ГР - пробег грузового автомобиля с грузом, км;
Н ДМ - нормы расходов горюче-смазочных материалов на дополнительную массу прицепа и/или полуприцепа автопоезда (по п. 5);
G ДМ - дополнительная масса прицепа и/или полуприцепа, т;
Н ТР - норма расходов горюче-смазочных материалов на транспортную работу (по п. 5);
G ГР - масса перевозимого груза, т;
K s - суммарная относительная поправка к расходу горюче-смазочных материалов, %.
Н ДО - норма расходов горюче-смазочных материалов на работу дополнительного оборудования, л/час или л/ед. работы (м 3 /час или м 3 /ед. работы);
t ДО - время работы дополнительного оборудования, час.
K s - суммарная относительная поправка к расходу горюче-смазочных материалов, %.
Для грузовых автомобилей, работающих на почасовой оплате, нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов определяется по формуле (2).
Значение базовых норм расходов горюче-смазочных материалов НБ для грузовых автомобилей представлены в таблице 3.
Таблица 3 - Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов для грузовых автомобилей
Сноска. Таблица 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Марка, модель автомобиля
Модель
двигателя,
объем
Тип КП* и
количество
передач
Базовая
норма НБ**,
л/100км
1
2
3
4
БОРТОВЫЕ АВТОМОБИЛИ
Avia A-20H
11,0 Д
Avia A-21K,-21N
11,0 Д
Avia A-30N
13,0 Д
Avia A-31L,-31N,-31P
13,0 Д
Ford F-550 XL Crew Cab

18,0
УАЗ-450 барлық модификациялары
17,0
УАЗ-452 барлық модификациялары
18,0
ЭЗСА-4216
КамАЗ-740
35,6 Д
ЯАЗ-6211
50,6 Д
Daewoo ВS 090
DL08, DE 08TIS (Еуро-3)
М5
35Д
Daewoo ВS 106 А.
DE 08 TIS (Еуро-4)
М5
40Д
* М - механикалық, А - автоматты беріліс қорабы;
** егер сандық белгіден кейін индекс болмаса, онда бұл бензинге арналған норма;
"Д" индексі дизельдік жанар-жағармай материалдарына арналған шығыс нормасын белгілейді;
"СМГ" индексі сұйытылған мұнай газы үшін шығыс нормасын белгілейді;
"СТГ" индексі сығымдалған табиғи газ үшін шығыс нормасын белгілейді;
(жақшада бензиннің шығыс нормалары келтірілген).
10. Жүк автомобильдері
1) Шанақты жүк автомобильдері, фургондар және тартқыштар үшін жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәні QН мынадай формула бойынша есептеледі:
Q Н = 0,01 х [(Н Б + Н қм х G қм ) х L + Н кж х G жүк х L жүк ] х х (1+0,01 х К s ) + H жүк х Н қж х t қж, (3)
мұндағы: Н Б - жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық
нормасы, л/100 км (м 3 /100 км);
L - жүк автомобилінің жалпы жүрісі, км;
L жүк - жүк автомобилінің жүгімен жалпы жүрісі, км;
H қм - Автопоезд тіркемесінің және/немесе жартылай
тіркемесінің қосымша массасына жанар-жағармай
материалдары шығысының нормасы (5-тармақ бойынша);
G қм - тіркеменің және/немесе жартылай тіркеменің қосымша
массасы, т;
Н кж - көліктік жұмысқа арналған жанар-жағармай
материалдары шығысының нормалары (5-тармақ
бойынша);
G жүк - тасымалданатын жүктің массасы, т;
К s - жанар-жағар май материалдары шығысына қатысты
жиынтық салыстырмалы түзету, %.
H қж - қосымша жабдықтың жұмысына жанар-жағармай
материалдары шығысының нормасы, жұмыстың л/сағ.
немесе л/бір. (жұмыстың м 3 /сағ. немесе м 3 /бір.);
t қж - қосымша жабдықтың жұмыс істейтін уақыты, сағ.
К s - жанар-жағармай материалдары шығысына қатысты
жиынтық салыстырмалы түзету, %.
Сағаттық төлеммен жұмыс істейтін жүк автомобильдері үшін жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын (2) формула бойынша анықталады.
Жүк автомобильдері үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары НБ 3-кестеде келтірілген.
3-кесте - Жүк автомобильдері үшін жанар-жағармай материалдары
шығыстарының базалық нормалары
Ескерту. 3-кестеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 228 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Автомобильдің маркасы, моделі
Қозғалтқыштың моделі, көлемі
БҚ* түрі және беріліс саны
Базалық нормасы Н Б **, л/100 км
1
2
3
4
БОРТТЫ АВТОМОБИЛЬДЕР
Avia А-20Н
11,0 Д
Avia А-21K-2N
11,0 Д
Avia А-30N
13,0 Д
Avia А-31L,-3N,-31Р
13,0 Д
Ford F-550 ХL Crew Cab

6400
А
22,3 Д
Ford F-550 XL Crew Cab
6800
А
25,5
IFA-W50L
20,0 Д
Magirus 232 D 19L
24,0 Д
Magirus 290 D 26L
34,0 Д
Tatra-111R
33,0 Д
ГАЗ-3302,-33021 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М4
16,9
ГАЗ-3302,-33021 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М4
16,5
ГАЗ-3302,-33021 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М5
16,5
ГАЗ-3302,-33021 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
16,0
ГАЗ-33021 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
17,5 СНГ
ГАЗ-33023
ЗМЗ-4063.10
М5
15,5
ГАЗ-33023
ЗМЗ-406
М5
17,0
ГАЗ-33023
ЗМЗ-402.10
М5
17,0
ГАЗ-330232-14 "Газель"
ЗМЗ-4063.10
М5
15,5
ГАЗ-3307
24,5
ГАЗ-3309
17,0 Д
ГАЗ-3309-352
Д-245.7 ММЗ
М5
17,0 Д
ГАЗ-51 всех модификаций

6400
А
22,3 Д
Ford F-550 XL Crew Cab
6800
А
25,5
IFA-W50L
20,0 Д
Magirus 232 D 19L
24,0 Д
Magirus 290 D 26L
34,0 Д
Tatra-111R.
33,0 Д
ГАЗ-3302,-33021 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М4
16,9
ГАЗ-3302,-33021 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М4
16,5
ГАЗ-3302,-33021 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М5
16,5
ГАЗ-3302,-33021 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
16,0
ГАЗ-33021 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
17,5 СМГ
ГАЗ-33023
ЗМЗ-4063.10
М5
15,5
ГАЗ-33023
ЗМЗ-406
М5
17,0
ГАЗ-33023
ЗМЗ-402.10
М5
17,0
ГАЗ-330232-14 "Газель"
ЗМЗ-4063.10
М5
15,5
ГАЗ- 3307
24,5
ГАЗ-3309
17,0 Д
ГАЗ-3309-352
Д-245.7 ММЗ
М5
11.0 Д
ГАЗ-51 барлық модификациялары

21,5
ГАЗ-51Ж
33,0 СНГ
ГАЗ-52,-52А
22,0
ГАЗ-52-01,-52-03,-52-04,-52-05,-
52-54,-52-74
22,0
ГАЗ-52-07,-52-08,-52-09
30,0 СНГ
ГАЗ-52-27,-52-28
21,0 СПГ
(22,0)
ГАЗ-53,-53А,-53-50,-53-70
25,0
ГАЗ-53-12,-53-12-016,-53-12А
24,5
ГАЗ-53-07,-53-19
37,0 СНГ
ГАЗ-53-27
25,5 СПГ
(25,0)
ГАЗ-53Ф
22,0
ГАЗ-63,-63А
26,0
ГАЗ-66 всех модификаций
29,0
ЗИЛ-130
ЗИЛ-375
М5
33,3
ЗИЛ-130
ЗИЛ-375
М5
36,5 СНГ
ЗИЛ-130
ЗИЛ-508
М4
30,5
ЗИЛ-130 всех модификаций
ЗИЛ-130
31,0
ЗИЛ-131,-131А
42,0
ЗИЛ-131Н
ЗИЛ-508.10

21,5
ГАЗ-51 Ж
33,0 СМГ
ГАЗ-52.-52 А
22,0
ГАЗ-52-01,-52-03,-52-04,-52-05,-52-54,-52-74
22,0
ГАЗ-52-07,-52-08,-52-09
30,0 СМГ
ГАЗ-52-27,-52-28
21,0 СТГ (22,0)
ГАЗ-53.-53А,-53-50,-53-70
25,0
ГАЗ-53-12,-53-12-016,-53-12А
24,5
ГАЗ-53-07,-53-19
37,0 СМГ
ГАЗ-53-27
25,5 СТГ (25,0)
ГАЗ-53Ф
22,0
ГАЗ-63.-63А
26,0
ГАЗ-66 барлық модификациялары
29,0
ЗИЛ-130
ЗИЛ-375
М5
33,3
ЗИЛ-130
ЗИЛ-375
М5
36,5 СМГ
ЗИЛ-130
ЗИЛ-508
М4
30,5
ЗИЛ-130 барлық модификациялары
ЗИЛ-130
31,0
ЗИЛ-131,-131А
42,0
ЗИЛ-131Н
ЗИЛ-508.10

41,5
ЗИЛ-133Г,-133Г1,-133Г2,-133ГУ
38,0
ЗИЛ-133ГЯ
25,0 Д
ЗИЛ-138
42,0 СНГ
ЗИЛ-138А,-138АГ
32,0 СПГ
(31,0)
ЗИЛ-150
31,0
ЗИЛ-151,-157 всех модификаций
39,0
ЗИЛ-157
ЗИЛ-130
М5
39,4
ЗИЛ-164 всех модификаций
31,0
ЗИЛ-166 всех модификаций
41,0
ЗИЛ-332410
Д-245
М5
14,8 Д
ЗИЛ-4314 всех модификаций
31,0
ЗИЛ-4315 всех модификаций
31,0
ЗИЛ-431610
32,0 СПГ
(31,0)
ЗИЛ-431810
42,0 СНГ
ЗИЛ-4319 всех модификаций
31,0
ЗИЛ-4331
25,0 Д
ЗИЛ-43317
КамАЗ-740
27,0 Д
ЗИЛ-433362
ЗИЛ-508.10
М5
32,7
ЗИЛ-4334
25,3 Д
ЗИЛ-4981
ЗИЛ-508
М4
30,5
ЗИЛ-5301
Д-245.7
М5
16,0 Д
КамАЗ-4310
КамАЗ-740.3
М4
29,5 Д
КамАЗ-4310
КамАЗ-
740.10
31,0 Д
КамАЗ-43105
30,5 Д
КамАЗ-43101
КамАЗ-
740.10-20
М10
33,4 Д
КамАЗ-43114(6Х6)
М5
36,0 Д
КамАЗ-43 26-02 (4X4)
КамАЗ-
740.11-240
М5
31,0 Д
КамАЗ-43269
ЯМЗ-238
М5
35,6 Д
КамАЗ-43269
КамАЗ-
740.11-240
М5
31,0 Д
КамАЗ-53102
КамАЗ-740
М4
28,0Д
КамАЗ-5320
25,0 Д
КамАЗ-53202,-53212,-53213
25,5 Д
КамАЗ-53208
22,5 СПГ +
6,5 Д
(26,0 Д)
КамАЗ-53215
КамАЗ-740.3
М4
28,0 Д
КамАЗ-53217
21,5 СПГ+
6,5 Д
(26,0 Д)
КамАЗ-53218
23,0 СПГ+
6,5 Д
(26,0 Д)
КамАЗ-53219
22,0 СПГ+
6,5 Д
(26,0 Д)
КамАЗ-55102-012-02
ЯМЗ-238
М5
35,0 Д
КрАЗ-214 всех модификаций
54,0 Д
КрАЗ-219 всех модификаций
47,0 Д
КрАЗ-250
ЯМЗ-238М2
М5
36,6 Д
КрАЗ-255 всех модификаций
40,0 Д
КрАЗ-257 всех модификаций
40,0 Д
КрАЗ-260 всех модификаций
42,5 Д
КрАЗ-65101
ЯМЗ-238М2
М10
37,6 Д
МАЗ-200 всех модификаций
27,5 Д
МАЗ-500 всех модификаций
23,0 Д
МАЗ-514
25,0 Д
МАЗ-516,-516Б
26,0 Д
МАЗ-5334,-5335,-533501
23,0 Д
МАЗ-53352
24,0 Д
МАЗ-53362
ЯМЗ-238Ф
М8
25,7 Д
МАЗ-53366

41,5
ЗИЛ-133Г,-133Г1,-133Г2,-133ГУ
38,0
ЗИЛ-133ГЯ
25,0 Д
ЗИЛ-138
42,0 СМГ
ЗИЛ-138А,-138АГ
32,0 СТГ (31,0)
ЗИЛ-150
31,0
ЗИЛ-151,-157 барлық модификациялары
39,0
ЗИЛ-157
ЗИЛ-130
М5
39,4
ЗИЛ-164 барлық модификациялары
31,0
ЗИЛ-166 барлық модификациялары
41,0
ЗИЛ-332410
Д-245
М5
14,8 Д
ЗИЛ-4314 барлық модификациялары
31,0
ЗИЛ-4315 барлық модификациялары
31,0
ЗИЛ-431610
32,0 СТГ (31,0)
ЗИЛ-431810
42,0 СМГ
ЗИЛ-4319 барлық модификациялары
31,0
ЗИЛ-4331
25,0 Д
ЗИЛ-43317
КамАЗ-740
27,0 Д
ЗИЛ-433362
ЗИЛ-508.10
М5
32,7
ЗИЛ-4334
25,3 Д
ЗИЛ-4981
ЗИЛ-508
М4
30,5
ЗИЛ-5301
16,0 Д
КамАЗ-4310
КамАЗ-740.3
М4
29,5 Д
КамАЗ-4310
КамАЗ-740.10
31,0 Д
КамАЗ-43105
30,5 Д
КамАЗ-43101
КамАЗ-740.10-20
M10
33,4 Д
КамАЗ-43114(6Х6)
М5
36,0 Д
КамАЗ-4326-02 (4X4)
КамАЗ-740.11-240
М5
31,0 Д
КамАЗ-43269
ЯМЗ-238
М5
35,6 Д
КамАЗ-43269
КамАЗ-740.11-240
М5
31,0 Д
КамАЗ-53102
КамАЗ-740
М4
28,0 Д
КамАЗ-5320
25,0 Д
КамАЗ-53202,-53212,-53213
25,5 Д
КамАЗ-53208
22,5 СТГ + 6,5 Д (26.0 Д)
КамАЗ-53215
КамАЗ-740.3
М4
28.0 Д
КамАЗ-53217
21,5 СТГ + 6,5 Д (26,0 Д)
КамАЗ-53218
23,0 СТГ + 6,5 Д (26.0 Д)
КамАЗ-53219
22,0 СТГ + 6,5 Д (26,0 Д)
КамАЗ-55102-012-02
ЯМЗ-238
М5
35,0 Д
КрАЗ-214 барлық модификациялары
54,0 Д
КрАЗ-219 барлық модификациялары
47,0 Д
КрАЗ-250
ЯМЗ-238М2
М5
36,6 Д
КрАЗ-255 барлық модификациялары
40,0 Д
КрАЗ-257 барлық модификациялары
40,0 Д
КрАЗ-260 барлық модификациялары
42,5 Д
КрАЗ-65101
ЯМЗ-238М2
М10
37,6 Д
МАЗ-200 барлық модификациялары
27,5 Д
МАЗ-500 барлық модификациялары
23,0 Д
МАЗ-514
25,0 Д
МАЗ-516,-516 Б
26,0 Д
МАЗ-5334,-5335,-533501
23,0 Д
МАЗ-53352
24,0 Д
МАЗ-53362
ЯМЗ-238Ф
М8
25,7 Д
МАЗ-53366

31,0
КАЗ-608В1
ЗИЛ-375
45,0
КамАЗ-5410,-54101
25,0 Д
КамАЗ-54112
24,0 Д
КамАЗ-54112
ЯМЗ-238
26,0 Д
КамАЗ-54115
22,0 Д
КамАЗ-54118
23,5СПГ+6,5
Д (26,0Д)
КЗКТ-537Л
100,0 Д
КЗКТ-7427,-7428
140,0 Д
КрАЗ-221
46,5 Д
КрАЗ-221Б
45,5 Д
КрАЗ-255В,-255В1
40,5 Д
КрАЗ-255Л,-255Л1,-255ЛС
41,5 Д
КрАЗ-258,-258Б1
40,0 Д
КрАЗ-260В
40,0 Д
КрАЗ-643701
41,5 Д
КрАЗ-6443
40,0 Д
КрАЗ-6444
37,0 Д
ЛуАЗ-2403
10,0
МАЗ-200В,-200М,-200Р
27,5 Д
МАЗ-504,-504А-504Б,-504Г
23,0 Д
МАЗ-504В
31,0 Д
МАЗ-509,-509А
36,5 Д
МАЗ-537,-537Т
100,0 Д
МАЗ-5429,-5430
23,0 Д
МАЗ-5432
27,0 Д
МАЗ-54321
27,0 Д
МАЗ-54322,-543221
27,0 Д
МАЗ-54323,-54324
22,5 Д
МАЗ-54326
25,0 Д
МАЗ-5433,-54331
23,0 Д
МАЗ-6422
35,0 Д
МАЗ-642201
33,5 Д
МАЗ-64226,-64227,-642271,-64229
35,0 Д
МАЗ-642208-020
ЯМЗ-7511.10
М9
35,0 Д
МАЗ-7310,-73101,-7313
98,0 Д
МАЗ-7916
138,0 Д
Урал-375С,-375СК,-375СК-1,-375СН
49,0
Урал-377С,-377СК,-377СН
44,0
Урал-4420
29,0 Д
Урал-44202
31,0 Д
Урал-44202-01
ЯМЗ-238 М2
31,0 Д
ФУРГОНЫ
Avia A-20F
11,0 Д
Avia A-30F,-30KSU,-31KSU
13,0 Д
Hyundai HD-72
М5
17,8 Д
Hyundai HD-65
М5
17,8 Д
IFA-RoburLD 3000KF/STKo
17,0 Д
Iveco 50.9, 60.11
13,8 Д
Iveco 65.10
14,6 Д
Iveco 79.12
14,7 Д
IvecoML140E18W
М5
28,0
Iveco ML 140E18W
М5
28,0 Д
Mercedes Benz 100D
М5
10,0 Д
Mercedes-Benz 814D
15,7 Д
Mercedes-Benz Vario 816D
4300
М6
17,0 Д
Mercedes-Benz LP 809/36
17,0 Д
Mercedes Atego
М6
29
Mercedes Atego
М6
29 Д
Nusa С-502-1, С-521С, C-522C
14,0
ZukA-03,A-06,A-07M
14,0
ZukA-11,A-13,A-13M
14,0
АПА-4721
33,0
ГАЗ-02101-1214 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
18,5 СПГ
ГАЗ-270500
ЗМЗ-4061.10
М5
16,0
ГАЗ-270500
ЗМЗ-24-01
М5
16,3
ГАЗ-2705 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
16,6 СНГ
ГАЗ-2705 "Газель"
ЗMЗ-4026.10
М5
15,0
ГАЗ-2705-24
ЗМЗ-24-01
М5
16,5
ГАЗ-270500-44 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
16,0
ГАЗ-27181 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М5
17,3
ГАЗ-27181 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М4
17,7
ГАЗ-2752 "Соболь"
ЗМЗ-406
М5
14,0
ГАЗ-2754-104 "Соболь"
ЗМЗ-40630С
М5
16,5
ГАЗ-330210-1214 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
17,5
ГАЗ-33022-0000310 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М5
17,8
ГАЗ-33022 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М5
16,5
ГАЗ-33023-14
ЗМЗ-406
М5
17,0
ГАЗ-3307
ЗМЗ-511
25,0
ГАЗ-3307
ГАЗ-52-01
М4
23,2
ГАЗ-3307
ЗМЗ-53
М4
24,0
ГАЗ-3308 "Садко"
Д-245.7
М5
16,0 Д
ГАЗ-3308 "Садко"
ЗМЗ-5233
М5
21,5
ГАЗ-3308 "Садко"
ЗМЗ-513
М5
20,0
ГАЗ-33094
17,8 Д
ГЗСА-270710 "Газель"
17,5
ГЗСА-3702
31,0 СНГ
(23,0)
ГЗСА-37021
31,8 СНГ
ГЗСА-37022
24,0 СПГ
(23,0)
ГЗСА-3704

31,0
КАЗ-608В1
ЗИЛ-375
45,0
КамАЗ-5410,-54101
25,0 Д
КамАЗ-54112
24,0 Д
КамАЗ-54112
ЯМЗ-238
26,0 Д
КамАЗ-54115
22,0 Д
КамАЗ-54118
23,5 СТГ + 6,5 Д (26.0 Д)
КЗКТ-537Л
100,0 Д
КЗКТ-7427,-7428
140,0 Д
КрАЗ-221
46,5 Д
КрАЗ-221Б
45,5 Д
КрАЗ-255В,-255В1
40,5 Д
КрАЗ-255Л,-255Л1,-255ЛС
41,5 Д
КрАЗ-258,-258Б1
40,0 Д
КрАЗ-260В
40,0 Д
КрАЗ-643701
41,5 Д
КрАЗ-6443
40,0 Д
КрАЗ-6444
37,0 Д
ЛуАЗ-2403
10,0
МАЗ-200В,-200М,-200Р
27,5 Д
МАЗ-504,-504А,-504Б,-504Г
23,0 Д
МАЗ-504В
31,0 Д
МАЗ-509.-509А
36,5 Д
МАЗ-537,-537Т
100,0 Д
МАЗ-5429,-5430
23,0 Д
МАЗ-5432
27,0 Д
МАЗ-54321
27,0 Д
МАЗ-54322,-543221
27,0 Д
МАЗ-54323,-54324
22,5 Д
МАЗ-54326
25,0 Д
МАЗ-5433,-54331
23,0 Д
МАЗ-6422
35,0 Д
МАЗ-642201
33,5 Д
МАЗ-64226,-64227,-642271,-64229
35,0 Д
МАЗ-642208-020
ЯМЗ-7511.10
М9
35,0 Д
МАЗ-7310,-73101,-7313
98,0 Д
МАЗ-7916
138,0 Д
Урал-375С,-375СК,-375СК-1,-375СН
49,0
Урал-377С,-377СК,-377СН
44,0
Урал-4420
29,0 Д
Урал-44202
31,0 Д
Урал-44202-01
ЯМЗ-238 М2
31,0 Д
ФУРГОНДАР
Avia А-20Ғ
11,0 Д
Avia А-30F,-30KSU,-31KSU
13,0 Д
Hyundai HD-72
М5
17,8 Д
Hyundai HD-65
М5
17,8 Д
IFA-Robur LD 3000KF/STKo
17,0 Д
Iveco 50.9, 60.11
13,8 Д
Iveco 65.10
14,6 Д
Iveco 79.12
14,7 Д
Iveco ML 140Е 18W
М5
28,0
Iveco ML 140Е 18W
М5
28,0 Д
Mercedes-Benz 100D
М5
10,0 Д
Mercedes-Benz 814D
15,7 Д
Mercedes-Benz Vario 816D
4300
М6
17,0 Д
Mercedes-Benz LP 809/36
17,0 Д
Mercedes Atego
М6
29
Mercedes Atego
М6
29 Д
Nusa С-502-1, С-521С, С-522С
14,0
Zuk А-03, А-06, А-07М
14,0
Zuk А-11, А-13, А-13М
14,0
АПА-4721
33,0
ГАЗ-02101-1214 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
18,5 СТГ
ГАЗ-270500
ЗМЗ-4061.10
М5
16,0
ГАЗ-270500
ЗМЗ-24-01
М5
16,3
ГАЗ-2705 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
16,6 СМГ
ГАЗ-2705 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
15,0
ГАЗ-2705-24
ЗМЗ-24-01
М5
16,5
ГАЗ-270500-44 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
16,0
ГАЗ-27181 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М5
17,3
ГАЗ-27181 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М4
17,7
ГАЗ-2752 "Соболь"
ЗМЗ-406
М5
14,0
ГАЗ-2754-104 "Соболь"
ЗМЗ-40630С
М5
16,5
ГАЗ-330210-1214 "Газель"
ЗМЗ-4026.10
М5
17,5
ГАЗ-33022-0000310 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М5
17,8
ГАЗ-33022 "Газель"
ЗМЗ-4025.10
М5
16,5
ГАЗ-33023-14
ЗМЗ-406
М5
17,0
ГАЗ-3307
ЗМЗ-511
25,0
ГАЗ-3307
ГАЗ-52-01
М4
23,2
ГАЗ-3307
ЗМЗ-53
М4
24,0
ГАЗ-3308 "Садко"
Д-245.7
М5
16,0 Д
ГАЗ-3308 "Садко"
ЗМЗ-5233
М5
21,5
ГАЗ-3308 "Садко"
ЗМЗ-513
М5
20,0
ГАЗ-33094
17,8 Д
ГЗСА-270710 "Газель"
17,5
ГЗСА-3702
31,0 СМГ (23,0)
ГЗСА-37021
31,8 СМГ
ГЗСА-37022
24,0 СТГ (23,0)
ГЗСА-3704

17,6
УАЗ-3962
17,5
УАЗ-396201
17,0
УАЗ-3909
451М
М4
19,4 СНГ
УАЗ-39099
УМЗ-4218
18,0
УАЗ-452В
17,0
УАЗ-450А,-451А
17,0
Урал-4320 Вахта
ЯМЗ-236
32,6
Урал-49472
53,0
БОРТОВЫЕ АВТОМОБИЛИ
КамАЗ-43505 4х4 всех модификаций
740.11-240(Евро-1)
М5
31,0Д
КамАЗ-53501 6х6 всех модификаций
740.30-260(Евро-2)
М10
28,0Д
КамАЗ-65225 6х6 всех модификаций
740.50-360
М16
37,0Д
УРАЛ-43206 4х4 всех модификаций
ЯМЗ-236М2, 236НЕ2
М5
24 Д
УРАЛ-4320 6х6 всех модификаций
ЯМЗ-238М2,238 НЕ2
М5
34,5Д
ФУРГОНЫ
Камаз-43114 (вахтовый автобус)
740.11-240(Евро-1)
М5
31,0Д
Урал-4320 (вахтовый автобус)
ЯМЗ-238М2,238 НЕ2
М5
34,5Д
Урал-5575-20 (вахтовый автобус)
Зил-130
М5
53,0
* М - механическая, А - автоматическая коробки передач;
** если после численного значения нет индекса, то это норма
для бензина;
индекс "Д" обозначает норму расходов для дизельного
горюче-смазочных материалов;
индекс "СНГ" обозначает норму расходов для сжиженного
нефтяного газа;
индекс "СПГ" обозначает норму расходов для сжатого
природного газа;
сумма обозначает нормы расходов соответствующих
горюче-смазочных материалов для газодизелей
(в скобках приведены нормы расходов бензина или
дизельного горюче-смазочных материалов для газобаллонных
автомобилей)
2) Для автомобилей-самосвалов и самосвальных автопоездов нормы расходов горюче-смазочных материалов Q Н рассчитывается по формуле:
Q Н = 0,01х[Н Б ТР х(G ДМ +0,5xq)]xLx(1+0,01хK s )++H E xn E , (4)
где: Н Б - базовая норма расходов горюче-смазочных материалов
автомобиля-самосвала с учетом транспортной работы,
л/100 км(м 3 /100км);
L - пробег автомобиля-самосвала, км;
Н ТР - норма расходов горюче-смазочных материалов на
транспортную работу (по п. 5);
G ДМ - собственная масса прицепа, т;
q - грузоподъемность самосвального прицепа, т;
K s - суммарная относительная поправка к расходу
горюче-смазочных материалов, %;
H E - норма расходов горюче-смазочных материалов на
маневрирование в местах погрузки/разгрузки.
Н Е равна 0,25 л жидкого; 0,25 м 3 газообразного
горюче-смазочных материалов или 0,2 м 3 + 0,1 л (для
газодизелей) на каждую ездку с грузом.
Для автомобилей-самосвалов грузоподъемность более 40
тонн (типа БелАЗ) Н Е = 1л дизельного горюче-смазочных
материалов.
N Е - количество поездок с грузом.
В случаях работы автомобилей-самосвалов с коэффициентом полезной работы более 0,5 допускается нормировать расходы горюче-смазочных материалов по формуле (3). При этом в качестве Н Б следует принимать базовую норму расходов горюче-смазочных материалов соответствующего базового бортового автомобиля, скорректированную с учетом разницы собственных масс этих автомобилей.
Значение базовых норм расхода горюче-смазочных материалов Н Б для автомобилей-самосвалов представлены в таблице 4.
Таблица 4 - Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов
для автомобилей-самосвалов
Марка, модель автомобиля
Модель
двигателя
Тип КП* и
количество
передач
Базовая
норма Н Б **,
л/100км
1
2
3
4

17,6
УАЗ-3962
17,5
УАЗ-396201
17,0
УАЗ-3909
451М
М4
19,4 СМГ
УАЗ-39099
УМЗ-4218
18,0
УАЗ-452В
17,0
УАЗ-450А.-451А
17,0
Урал-4320 Вахта
ЯМЗ-236
32,6
Урал-49472
53,0
Камаз-43114 (вахталық автобус)
740.11-240(Еуро-1)
М5
31,0Д
Урал-4320 (вахталық автобус)
ЯМЗ-238М2,238 НЕ2
М5
34,5Д
Урал-5575-20 (вахталық автобус)
Зил-130
М5
53,0
* М - механикалық, А - автоматты беріліс қорабы;
** егер сандық белгіден кейін индекс болмаса, онда бұл бензинге арналған норма;
"Д" индексі дизель жанар-жағармай материалына арналған шығыстар нормасын белгілейді;
"СМГ" индексі сұйытылған мұнай газы үшін шығыстар нормасын белгілейді;
"СТГ" индексі сығымдалған табиғи газ үшін шығыстар нормасын белгілейді;
сомасы газды дизельге арналған тиісті жанар-жағармай материалдарының шығыстар нормаларын белгілейді (жақшада бензиннің немесе газ баллонды автомобильдерге арналған дизель жанар-жағармай материалдарының шығыс нормалары келтірілген).
2) Өзі аударғыш автомобильдер мен өзі аударғыш автопоездар үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары мәні Q H мынадай формула бойынша есептеледі.
Q Н = 0,01 х [Н Б + Н кж х (G қм + 0,5 х q)]х L х (1 + 0,01 х К s ) + + Н Е х n Е , (4)
мұндағы: Н Б - көліктік жұмыстарды ескере отырып, өзі аударғыш
автомобильдің жанар-жағармай материалдары шығыстарының
базалық нормасы, л/100 км (м 3 /100 км);
L - өзі аударғыш автомобильдің жүрісі, км;
Н кж - көліктік жұмысқа арналған жанар-жағармай материалдары
шығыстарының нормасы (5-тармақ бойынша);
G қм - тіркеменің меншікті массасы, т;
q - өзі аударғыш тіркеменің жүк көтергіштігі, т;
К s - жанар-жағармай материалдары шығысына жиынтық
салыстырмалы түзету, %.
Н E - тиеу/түсіру орындарында маневр жасауға арналған
жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормасы. Н E
0,25 л сұйық; 0,25 м 3 газ түріндегі жанар-жағармай
материалдарына немесе 0,2 м 3 + 0,1 л әрбір жүкпен
жүруге (газ/дизельдері үшін) тең.
Жүк көтергіштігі 40 тоннадан астам (БелАЗ типтес) өзі
аударғыш автомобильдер үшін Не = 1л дизель
жанар-жағармай материалдарына.
n Е - жүкпен жүру саны.
Өзі аударғыш автомобильдердің 0,5 астам пайдалы жұмыс коэффициентімен жұмыс істеу жағдайында жанар-жағармай материалдары шығыстарын мынадай формула (3) бойынша нормалауға рұқсат етіледі. Бұл ретте Н Б ретінде осы автомобильдердің меншікті салмақтарының айырмасын ескере отырып, түзетілген тиісті базалық шанақты автомобильдің жанар-жағармай материалдары шығысының базалық нормасын қабылдау керек.
Өзі аударғыш автомобильдердің жанар-жағармай материалдары шығысының базалық нормаларының Н Б мәні 4-кестеде келтірілген.
4-кесте - Өзі аударғыш автомобильдерге арналған жанар-жағармай
материалдары шығысының базалық нормасы
Автомобильдің маркасы, сызбасы
Қозғалтқыштың сызбасы
БҚ* түрі және беріліс саны
базалық норматив Н Б **, л/100 км
1
2
3
4

Avia A-30KS,-А-30К
15,0 Д
Avia A-3KSI
13,0 Д
IFA-W50/A
19,0 Д
IFA-W50L/K
24,0 Д
IVECO MP380E37H
45,0 Д
Magirus 232 D 19R
30,0 Д
Magirus 290 D 26R
44,0 Д
Tatra-138S1,-138S3
36,0 Д
Tatra-148S1M,-148S3
36,0 Д
Tatra-T815C1,-T815C1A-T815C3
42,0 Д
Tatra-T815C3
Tatra-
3-930.52
65,0
БелАЗ-540,-540А
135,0 Д
БелАЗ-548А
160,0 Д
БелАЗ-548ГД
200,0 СНГ
БелАЗ-549,-7509
270,0 Д
БелАЗ-7510,-7522
135,0 Д
БелАЗ-7523,-7525
160,0 Д
БелАЗ-7526
135,0 Д
БелАЗ-7527
160,0 Д
БелАЗ-75401
150,0 Д
БелАЗ-7548
160,0 Д
ГАЗ-93 всех модификаций
23,0
ГАЗ-САЗ-2500,-3507,-3508
29,0
ГАЗ-САЗ-3509
27,0 СПГ
(28,0)
ГАЗ-САЗ-35101
28,0
ГАЗ-САЗ-3511
30,0
ГАЗ-САЗ-35071
Д-245
М5
17,5 Д
ГАЗ-САЗ-4509
17,0 Д
ГАЗ-САЗ-53Б
29,0
ЗИЛ-ММЗ-138АБ
37,5 СПГ
(37,0)
ЗИЛ-ММЗ-4502,-45021,-45022
37,0
ЗИЛ-ММЗ-45023
50,0 СНГ
ЗИЛ-ММЗ-4505
37,0
ЗИЛ-ММЗ-45054
37,5 СПГ
(37,0)
ЗИЛ-ММЗ-553
32,0
ЗИЛ-ММЗ-554,-555 всех модификаций
37,0
ЗИЛ-ММЗ-585 всех модификаций
36,0
ЗИЛ-250200
Д-245
16,0 Д
ЗИЛ-ЦСМ-4503
40,8 СНГ
ЗИЛ-ММЗ-45054
37,5 СПГ
ЗИЛ-ММЗ-554
40,5 СНГ
КАЗ-4540
28,0 Д
КАЗ-600 всех модификаций
36,0
КАМАЗ-452802
КамАЗ-
740.13
34,0 Д
КамАЗ-45142
КамАЗ-
740.13
34,0 Д
КамАЗ-5510,-55102
32,0 Д
КамАЗ-55102
ЯМЗ-238
35,0 Д
КамАЗ-5511
34,0 Д
КамАЗ-55111
36,5 Д
КамАЗ-55118
31,0 СПГ +
9,0Д (35,0Д)
КАМАЗ-65115-015-13
КамАЗ-
740.13
32,5 Д
КрАЗ-222,-222Б
50,0 Д
КрАЗ-256,-256Б,-256Б1,-256Б1С
48,0 Д
КрАЗ-6505
50,0 Д
КрАЗ-6510
49,0 Д
МАЗ-205
33,0 Д
МАЗ-503,-503А,-503Б,-503В,-503Г
28,0 Д
МАЗ-510,-510Б,-510В,-510Г
28,0 Д
МАЗ-511,-512
28,0 Д
МАЗ-513,-513А
28,0 Д
МАЗ-525
145,0
МАЗ-5549,-5551
28,0 Д
МоАЗ-75051
85,0 Д
САЗ-3502
29,0
САЗ-3503,-3504
26,0
Урал-5557
34,0 Д
Урал-5557-01
ЯМЗ-238 М2
38,0 Д
Урал-5557-0013
ЯМЗ-238
35,0 Д
Урал-55571
ЯМЗ-236
34,5 Д
* М - механическая, А - автоматическая коробки передач;
** если после численного значения нет индекса, то это норма для
бензина;
индекс "Д" обозначает норму расхода для дизельного
горюче-смазочных материалов;
индекс "СНГ" обозначает норму расхода для сжиженного нефтяного
газа;
индекс "СПГ" обозначает норму расхода для сжатого природного
газа;
сумма обозначает нормы расхода соответствующих
горюче-смазочных материалов для газодизелей
(в скобках приведены нормы расхода бензина или дизельного
горюче-смазочных материалов для газобаллонных автомобилей).
11. Специальные и специализированные автомобили
1) Специальные и специализированные автомобили с установленным на них оборудованием подразделяются на две группы:
автомобили, выполняющие специальные работы во время остановки (автокраны, бурильные установки и т.п.);
автомобили, выполняющие специальные работы в процессе передвижения (поливомоечные, снегоуборочные и т.п.).
2) Нормы расходов горюче-смазочных материалов Q Н для первой группы специальных автомобилей рассчитывается по формуле:
Q Н = (0,01 х Н Б х L + Н СО х t СО ) х (1 + 0,01 х K s ) + Н ДО х t ДО , (5)
где: Н Б - базовая норма расходов горюче-смазочных материалов на
пробег специального автомобиля, л/100 км (м 3 /100км);
L - общий пробег специального автомобиля, км;
Н СО - нормы расходов горюче-смазочных материалов на работу
специального оборудования, л/час (м 3 /час) или литры
(м 3 ) на единицу работы;
t СО - время (час) или количество единиц работы специального
оборудования;
K s - суммарная относительная поправка к расходу
горюче-смазочных материалов, %;
Н ДО - норма расходов горюче-смазочных материалов на работу
отопителей, л/час (м 3 /час);
t ДО - время работы отопителей, час.
Если специальный автомобиль перевозит дополнительный груз, то нормы расходов горюче-смазочных материалов рассчитывается по формуле:
Q Н ={0,01х[(Н Б ДМ хG ДМ )хL+Н ТР хG ГР хL ГР ]+Н СО хt СО }хх(1+0,01xK s )+Н ДО xt ДО , (5')
где: Н ДМ - нормы расходов горюче-смазочных материалов на
дополнительную массу прицепа;
G ДМ - дополнительная масса прицепа, т;
Н ТР - норма расходов горюче-смазочных материалов на
транспортную работу (по п. 5);
G ГР - масса перевозимого груза, т;
L ГР - пробег специального автомобиля с дополнительным
грузом, км.
K s - суммарная относительная поправка к расходу
горюче-смазочных материалов, %;
Значение базовых норм расходов горюче-смазочных материалов Н Б для специальных и специализированных автомобилей, выполняющих специальные работы во время остановки, представлены в таблице 5.
Таблица 5 - Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов
для специальных и специализированных автомобилей

Avia А-30KS,-А-30К
15,0 Д
Avia А-3KSI
13,0 Д
IFA-W50/А
19,0 Д
IFA-W50L/K
24,0 Д
IVECO МР380Е37Н
45,0 Д
Magirus 232 D 19R
30,0 Д
Magirus 290 D 26R.
44,0 Д
Tatra-138S1,-138S3
36,0 Д
Tatra-148S1М,-148S3
36,0 Д
Tatra-Т815С1,-Т815С1А-Т815С3
42,0 Д
Tatra-Т815С3
Tatra-3-930.52
65,0
БелАЗ-540,-540А
135,0 Д
БелАЗ-548А
160,0 Д
БелАЗ-548ГД
200,0 СМГ
БелАЗ-549,-7509
270,0 Д
БелАЗ-7510,-7522
135,0 Д
БелАЗ-7523,-7525
160,0 Д
БелАЗ-7526
135,0 Д
БелАЗ-7527
160,0 Д
БелАЗ-75401
150,0 Д
БелАЗ-7548
160,0 Д
ГАЗ-93 барлық модификациялары
23,0
ГАЗ-САЗ-2500,-3507,-3508
29,0
ГАЗ-САЗ-3509
27,0 СТГ (28,0)
ГАЗ-САЗ-35101
28,0
ГАЗ-САЗ-3511
30,0
ГАЗ-САЗ-35071
Д-245
М5
17,5 Д
ГАЗ-САЗ-4509
17,0 Д
ГАЗ-САЗ-53Б
29,0
ЗИЛ-ММЗ-138АБ
37,5 СТГ (37,0)
ЗИЛ-ММЗ-4502,-45021,-45022
37,0
ЗИЛ-ММЗ-45023
50,0 СМГ
ЗИЛ-ММЗ-4505
37,0
ЗИЛ-ММЗ-45054
37,5 СТГ (37,0)
ЗИЛ-ММЗ-553
32,0
ЗИЛ-ММЗ-554,-555 барлық модификациялары
37,0
ЗИЛ-ММЗ-585 барлық модификациялары
36,0
ЗИЛ-250200
Д-245
16,0 Д
ЗИЛ-ЦСМ-4503
40,8 СМГ
ЗИЛ-ММЗ-45054
37,5 СТГ
ЗИЛ-ММЗ-554
40,5 СМГ
КАЗ-4540
28,0 Д
КАЗ-600 барлық модификациялары
36,0
КАМАЗ-452802
КамАЗ-740.13
34,0 Д
КамАЗ-45142
КамАЗ-740.13
34,0 Д
КамАЗ-5510,-55102
32,0 Д
КамАЗ-55102
ЯМЗ-238
35,0 Д
КамАЗ-5511
34,0 Д
КамАЗ-55111
36,5 Д
КамАЗ-55118
31,0 СТГ + 9,0 Д (35,0 Д)
КАМАЗ-65115-015-13
КамАЗ-740.13
32,5 Д
КрАЗ-222,-222Б
50,0 Д
КрАЗ-256,-256Б,-256Б1,-256Б1С
48,0 Д
КрАЗ-6505
50,0 Д
КрАЗ-6510
49,0 Д
МАЗ-205
33,0 Д
МАЗ-503,-503А-503Б,-503В,-503Г
28,0 Д
МАЗ-510,-510Б,-510В,-510Г
28,0 Д
МАЗ-511,-512
28,0 Д
МАЗ-513,-513А
28,0 Д
МАЗ-525
145,0
МАЗ-5549,-5551
28,0 Д
МоАЗ-75051
85,0 Д
САЗ-3502
29,0
САЗ-3503,-3504
26,0
Урал-5557
34,0 Д
Урал-5557-01
ЯМЗ-238 М2
38,0 Д
Урал-5557-0013
ЯМЗ-238
35,0 Д
Урал-55571
ЯМЗ-236
34,5 Д
* М - механикалық, А - автоматты беріліс қорабы;
** егер сандық белгіден кейін индекс болмаса, онда бұл бензинге арналған норма;
"Д" индексі дизель жанар-жағармай материалына арналған шығыстар нормасын белгілейді;
"СМГ" индексі сұйытылған мұнай газы үшін шығыстар нормасын белгілейді;
"СТГ" индексі сығымдалған табиғи газ үшін шығыстар нормасын белгілейді;
сомасы газды дизельге арналған тиісті жанар-жағармай материалдарының шығыс нормаларын белгілейді (жақшада бензиннің немесе газ баллонды автомобильдерге арналған дизельдік жанар-жағармай материалдарының шығыс нормалары келтірілген).
11. Арнайы және мамандандырылған автомобильдер
1) Арнайы және мамандандырылған автомобильдер оларға орнатылған жабдығымен қоса екі топқа бөлінеді:
аялдау уақытында арнайы жұмыстарды орындайтын автомобильдер (автокрандар, бұрғылау қондырғылары және т.б.);
қозғалу процесінде арнайы жұмыстарды орындайтын автомобильдер (суару-жуу, қар жинау және т.б.).
2) Арнайы автомобильдердің бірінші тобы үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормаланатын мәні Q H мынадай формула бойынша есептеледі:
Q н = (0,01 х H Б х L + Н аж x t аж ) х (1 + 0,01 х K s ) + Н қж x t кж , (5)
мұнда: Н Б - арнайы автомобильдің жүрісіне арналған жанар-жағармай
материалдары шығысының базалық нормасы, л/100 км
(м 3 100 км);
L - арнайы автомобильдің жалпы жүрісі, км;
Н аж - арнайы автожабдықтың жұмысына арналған жанар-жағармай
материалдары шығыстарының нормалары, л/сағ (м 3 /сағ)
немесе жұмыс бірлігіндегі (м 3 ) литр
t аж - арнайы автомобильдің жұмыс уақыты (сағ.) немесе бірлік
саны;
К s - жанар-жағармай материалдары шығысына қатысты жиынтық
салыстырмалы түзету, %;
Н қж - жылу бергіштің жұмысына арналған жанар-жағармай
материалдары шығысының нормалары, л/сағ (м 3 /сағ);
t кж - жылу бергіштің жұмыс істейтін уақыты, сағат.
Егер арнайы автомобиль қосымша жүкті тасымалдайтын болса, онда жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары мынадай формула бойынша есептеледі:
Q Н = {0,01 X [(Н Б + Н қм х G қс ) х L + Н қж х G жү x L жү ] + Н аж x t аж } х (1 + 0,01 х К s + Н қж x t қж , (5 , )
мұнда: Н қс - тіркеменің қосымша салмағына арналған
жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары;
G қс - тіркеменің қосымша салмағы, т;
Н қж - көліктік жұмысқа арналған жанар-жағармай
материалдары шығыстарының нормасы, (5-т. бойынша);
G жүк - тасымалданатын жүктің салмағы, т;
L жүк - қосымша жүгі бар арнайы автомобильдің жүрісі, км;
К s - жанар-жағармай материалдары шығысына қатысты жиынтық салыстырмалы түзету, %.
Аялдау уақытында арнайы жұмысты орындайтын арнайы және мамандандырылған автомобильдер үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормаларының мәні Н Б 5-кестеде көрсетілген.
5-кесте - Арнайы және мамандандырылған автомобильдер үшін
жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық
нормалары

27,7
2,8
СНЕГОПОГРУЗЧИКИ
Д-566А
спецшасси
4,8
КО-203
ГАЗ-52-01
24,0
6,0
АВТОМОБИЛИ БИТУМОВОЗЫ
Норма на работу
битумного насоса/
подогрев цистерны, л/час
ДС-10 (Д-351)
КрАЗ-258
51,0
10,0/3,8
ДС-41А (Д-642А)
ЗИЛ-130В1
38,0
8,0/3,0
АВТОМОБИЛИ ГУДРОНАТОРЫ
Норма на работу
гудронатора/битумного
насоса, л/час
Д-154А
МАЗ-200
6,0/8,0
Д-251А
ЗИЛ-164
34,0
10,0/8,0
Д-640А (ДВ-39А)
ЗИЛ-130В1
34,5
10,0/8,0
Д-642 (ДС-53А)
ЗИЛ-130В1
40,5
10,0/8,0
ДС-40 (Д-641)
ЗИЛ-130В1
40,5
10,0/8,0
ДС-51А, 536
ЗИЛ-164
34,0
10,0/8,0
ДС-53 (Д-722)
ЗИЛ-130В1
34,5
10,0/8,0
(*) - нормы расходов горюче-смазочных материалов на работу специального оборудования, установленного на автомобилях, определяются по данным заводов - изготовителей специальных и специализированных автомобилей в литрах на час работы оборудования.
3) Нормы расходов горюче-смазочных материалов Q Н для второй группы специальных автомобилей рассчитывается по формуле:
Q Н = 0,01 х (Н Б х L * + Н СР х L ** ) x (1 + 0,01 х K s ) + Н ДО х t ДО , (6)
где: Н Б - базовая норма расходов горюче-смазочных материалов на
пробег специального автомобиля, л/100км (м 3 /100км);
L * - пробег к месту работы и обратно, км;
Н СР - норма расходов горюче-смазочных материалов на пробег
при выполнении специальной работы во время движения,
л/100км (м 3 /100км);
L ** - пробег при выполнении специальной работы во время
движения, км;
K s - суммарная относительная поправка к расходу
горюче-смазочных материалов, %;
Н ДО - нормы расходов горюче-смазочных материалов на работу
специального оборудования (в том числе отопителей),
л/час (м 3 /час) или литры (м 3 ) на единицу выполненной
работы;
t ДО - время работы специального оборудования, час или
количество единиц выполненной работы.
Значение базовых норм расходов горюче-смазочных материалов Н Б для специальных и специализированных автомобилей, выполняющих дополнительную работу во время движения, приведены в таблице 6.
Таблица 6 - Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов
для специальных и специализированных автомобилей

27,7
2,8
ҚАРТИЕГІШТЕР
Д-566А
арнайы шасси
4,8
КО-203
ГАЗ-52-01
24,0
6,0
БИТУМ ТАСИТЫН АВТОМОБИЛЬДЕР
Битумды сорғыш жұмысы/цистернаны жылыту нормасы, л/сағ.
ДС-10 (Д-351)
КрАЗ-258
51,0
10,0/3,8
ДС-41А (Д-642А)
ЗИЛ-130В1
38,0
8,0/3,0
ГУДРОНДАҒЫШ АВТОМОБИЛЬДЕР
Гудрондағыш/битум сорғыш жұмысына норма, л/сағ
Д-154А
МАЗ-200
6,0/8,0
Д-251А
ЗИЛ-164
34,0
10,0/8,0
Д-640А (ДВ-39А)
ЗИЛ-130В1
34,5
10,0/8,0
Д-642 (ДС-53А)
ЗИЛ-130В1
40,5
10,0/8,0
ДС-40 (Д-641)
ЗИЛ-130В1
40,5
10,0/8,0
ДС-51А, 536
ЗИЛ-164
34,0
10,0/8,0
ДС-53 (Д-722)
ЗИЛ-130В1
34,5
10,0/8,0
(*) - автомобильдерге орнатылған арнайы жабдықтың жұмысына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары арнайы және мамандандырылған автомобильдерді шығарушы зауыттардың деректері бойынша жабдық жұмысының бір сағатына литрмен айқындалады.
3) Арнайы автомобильдердің екінші тобы үшін Q н жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары мынадай формула бойынша есептеледі:
Q н = 0,01 х (Н Б х L* + Н ср х L**) х (1 + 0,01 х К s ) + Н дo х t до , (6)
мұнда: Н Б - арнайы автомобильдің жүрісіне арналған жанар-жағармай
материалдары шығыстарының базалық нормасы, л/100 км (м 3
/100км);
L * - жұмыс орнына және кері жүріс, км;
Н ср - қозғалыс уақытында арнайы жұмысты орындау кезіндегі
жұмысқа арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының
нормасы, л/100 км (м 3 /100км);
L ** - қозғалыс уақытында арнайы жұмысты орындау кезіндегі
жүрісі, км;
К s - жанар-жағармай материалдары шығысына қатысты жиынтық
салыстырмалы түзету, %;
Н дo - арнайы жабдықтың (оның ішінде жылытқыштардың) жұмысына
арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының
нормалары, л/сағ (м 3 /сағ) немесе орындалған жұмыс
бірлігіне литр (м 3 );
t до - арнайы жабдықтың жұмыс уақыты, сағат немесе орындалған
жұмыстың бірлік саны.
Қозғалыс уақытында қосымша жұмысты орындайтын арнайы және мамандандырылған автомобильдер үшін Н Б жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормаларының мәні 6-кестеде келтірілген.
6-кесте - Арнайы және мамандандырылған автомобильдер үшін
жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары

64,0
71,0
КО-002, ПМ-130Б
ЗИЛ-130
33,5
64,6
71,0
КО-829А-01
ЗИЛ-433362
33,5
64,6
71,0
12. Специальная техника
Для специальной техники нормируемое значение расходов горюче-смазочных материалов Q H рассчитывается по формуле:
Q H = Н Б х Т х (1 + 0,01 х К КЛ ) + Н ДО х t ДО , (7)
где: Н Б - базовая норма расходов горюче-смазочных материалов на
единицу времени, л/час (кг/час);
Т - общее время работы специальной техники, час;
К КЛ - поправка к расходу горюче-смазочных материалов, %
(см. таблицу 10);
Н ДО - нормы расходов горюче-смазочных материалов на работу
специального оборудования (в том числе отопителей),
л/час (кг/час);
t ДО - время работы специального оборудования, час.
Значение базовых норм расходов горюче-смазочных материалов Н Б для специальной техники приведены в таблице 7.
Таблица 7 - Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов
для специальной техники, агрегатов и оборудования

64,0
71,0
КО-002, ПМ-130Б
ЗИЛ-130
33,5
64,6
71,0
КО-829А-01
ЗИЛ-433362
33,5
64,6
71,0
12. Арнайы техника
Арнайы техника үшін Q н жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормаланатын мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
Q H = Н Б х Т х (1 + 0,01 х К кл ) + Н до х t до , (7)
мұнда: Н Б - уақыт бірлігіне арналған жанар-жағармай материалдары
шығыстарының базалық нормасы, л/сағ (кг/сағ);
Т - арнайы техниканың жалпы жұмыс уақыты, сағаты;
К кл - жанар-жағармай материалдары шығысына қатысты түзету, %
(10-кестені қараңыз);
Н до - арнайы жабдықтың (оның ішінде жылытқыштардың) жұмысына
арналған жанар-жағармай материалдары шығыстары, л/сағ
(кг/сағ);
t до - арнайы жабдықтың жұмыс уақыты, сағ.
Арнайы техника үшін Н Б жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормаларының мәні 7-кестеде келтірілген.
7-кесте - Арнайы техника, агрегаттар және жабдықтар үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары

ПД-305-42
Д-144-10
6,7
ЗЕМЛЕСОСНЫЕ СНАРЯДЫ
производительностью
ЭС-ТР "12-5Д" № 226
ЦСМЗ
до 250 м 3
83,7
СШ-Ш, 3Р, ДЭ-250
(Япония, ЧССР)
150-360 м 3
83,7
МС-Ш № 805 (ГДР)
до 400 м 3
83,7
МС-Ш № БЗ-150 (СФРЮ)
до 400 м 3
126,0
МС-Ш № 101, МС-Ш (ГДР)
до 750 м 3
152,4
МС-Ш (Япония)
до 750 м 3
200,3
ЗС-ТР № 491/1 (СФРЮ)
до 1000 м 3
303,5
ПРОЧАЯ СПЕЦИАЛЬНАЯ ТЕХНИКА
АБ-1П/30
Двигатель 2СД-М1, агрегат бензиновый мощность
до 1кВт, постоянный ток напряжением 30 В
0,8
АВ-50 МЕ-5,0 kVa
Агрегат бензиновый мощностью до 4кВт,
постоянный ток напряжением 30 В
3,0
АБ-4-Т/230-М1
Агрегат бензиновый мощностью до 4 кВт,
трехфазный, переменный ток напряжением 230 В
2,6
АБ-1,5-О/230
Агрегат бензиновый мощностью до 1,5 кВт,
однофазный, переменный ток напряжением 230 В
1,4
ЭД 12-Т400-РП
Электростанция дизельная мощностью до 12 кВт,
трехфазный, переменный ток напряжением 400 В
5,2Д
"Aksa" AJD 150 kVa
Двигатель John Deere 6068Н,
дизель-генераторная установка мощностью до 150
кВт, трехфазный, переменный ток напряжением
230 В
26,5Д
"Aksa" AJD 70 kVa
Двигатель John Deere 4039Т,
дизель-генераторная установка мощностью до 150
кВт, трехфазный, переменный ток напряжением
230 В
14,8Д
"Aksa" AJD 44 kVa
Двигатель John Deere 4039D,
дизель-генераторная установка мощностью до 44
кВт, трехфазный, переменный ток напряжением
230 В
9,1Д
"Aksa" AJD 33 kVa
Двигатель John Deere 3029D,
дизель-генераторная установка мощностью до 33
кВт, трехфазный, переменный ток напряжением
230 В
6,9Д
"Aksa" ALP 22 kVa
Двигатель LPW3, дизель-генераторная установка
мощностью до 22 кВт, трехфазный, переменный
ток напряжением 230 В
5,9Д
"Aksa" ALP 14 kVa
Двигатель LPW2, дизель-генераторная установка
мощностью до 14 кВт, трехфазный, переменный
ток напряжением 230 В
3,9Д
"Aksa" ALP 10 kVa
Двигатель LPW, дизель-генераторная установка
мощностью до 10 кВт, трехфазный, переменный
ток напряжением 230 В, ДТ
5,3Д
HONDA GX160
Двигатель Elemax SH 3200 EX, агрегат
бензиновый мощностью до 3 кВт, однофазный,
переменный ток напряжением 220 В
1,4
JUMBO 4600 DL5000
Двигатель DE400 DG, агрегат бензиновый
мощностью до 5 кВт, однофазный, переменный ток
напряжением 220 В
3,5
ОВ-65
Отопитель кунга комбинированной радиостанции
Р-142Н
1,2Д
КIPOR КР-6000SE
Двигатель HONDA KG390 GET (OHY),
дизель-генераторная установка мощностью до 6
кВт, однофазный, переменный ток напряжением
220 В
2,7Д
WOLW-6.5
5,5-6,5КвТ (220-240В)
1,8
LIFAN-1.3JF1
1,3 КвТ (220В)
0,91
АБ-10/230
Бензоэлектрический агрегат 1 Квт 230 вольт
1,0
Дизельный агрегат
"ЗИЛ"
Дизельный агрегат, 75 Квт 380 вольт
20,0Д
2.8 GF-3/4 173F
Бензоэлектрический агрегат, 220 вольт
1,9
generator, Sel
KP 6000 SE 6 KW
Дизельный электрогенератор 6 Квт

ПД-305-42
Д-144-10
6,7
ТОПЫРАҚ СОРҒЫШ СНАРЯДТАР
өнімділігі
ЭС-ТР "12-5Д" N 226 ЦСМЗ
250 м 3 сағ дейін
83,7
СШ-Ш, ЗР, ДЭ-250 (Жапония, ЧССР)
150-360 м 3 /сағ
83,7
МС-Ш N 805(ГДР)
400 м 3 /сағ дейін
83,7
МС-Ш N БЗ-150 (СФРЮ)
400 м 3 / сағ дейін
126,0
МС-Ш N 101, МС-Ш (ГДР)
750 м 3 /сағ дейін
152,4
МС-Ш (Жапония)
750 м 3 /сағ дейін
200,3
ЗС-ТР N 491/1 (СФРЮ)
1000 м 3 /сағ дейін
303,5
БАСҚА ДА АРНАЙЫ ТЕХНИКА
АБ-1П/30
2СД-М1 қозғалтқышы, қуаты 1кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 30 В тұрақты ток
0,8
АВ-50 МЕ-5,0 kVa
Қуаты 4кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 30 В тұрақты ток
3,0
АБ-4-Т/230-М1
Қуаты 4кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
2,6
АБ-1,5-О/230
Қуаты 1,5 кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 230 В бір фазалық, айнымалы ток
1,4
ЭД 12-Т400-РП
Қуаты 12 кВт дейінгі дизель электростанциясы, кернеуі 400 В үш фазалық айнымалы ток
5,2Д
"Aksa" AJD 150 kVa
John Deere 6068Н қозғалтқышы, қуаты 150 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
26,5Д
"Aksa" AJD 70 kVa
John Deere 4039Т қозғалтқышы, қуаты 150 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
14,8Д
"Aksa" AJD 44 kVa
John Deere 4039D қозғалтқышы, қуаты 44 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
9,1Д
"Aksa" AJD 33 kVa
John Deere 3029D қондырғы, қуаты 33 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
6,9Д
"Aksa" ALP 22 kVa
LPW3 қозғалтқышы, қуаты 22 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
5,9Д
"Aksa" ALP 14 kVa
LPW2 қозғалтқышы, қуаты 14 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
3,9Д
"Aksa" ALP 10 kVa
LPW қозғалтқышы, қуаты 10 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток, ДТ
5,3Д
HONDA GX160
Elemax SH 3200 EX қозғалтқышы, қуаты 3кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 220 В бір фазалық, айнымалы ток
1,4
JUMBO 4600 DL5000
DE400 DG қозғалтқышы, қуаты 5кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 220 В бір фазалық, айнымалы ток
3,5
ОВ-65
Р-142Н комбинирленген радиостанцияның кунга жылытқышы
1,2Д
КIPOR КР-6000SE
HONDA KG390 GET (OHY) қозғалтқышы, қуаты 6 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 220 В бір фазалық, айнымалы ток
2,7Д
WOLW-6.5
5,5-6,5КвТ (220-240В)
1,8
LIFAN-1.3JF1
1,3 КвТ (220В)
0,91
АБ-10/230
1 Квт
230 вольт бензоэлектрлі агрегат
1,0
"ЗИЛ" дизель агрегаты
Дизель агрегаты, 75 Квт 380 вольт
20,0Д
2.8 GF-3/4 173F
Бензоэлектрлі агрегат, 220 вольт
1,9
generator, Sel KP 6000 SE 6 KW
Дизель электргенераторы 6 Квт

1,2 Д
независи-
мый обог-
реватель
EBERSPACHER D
24 W
2,9
EBERSPACHER D
30 W
3,65
ОВ-95
ЛАЗ-699А, -699P
1,6
П-148106
ЛАЗ-4202, -42021
3
ДВ-2020
ЛиАЗ-5256
2,5
Х7А, KP-D2-24.1
Tatra-815 C1, -C3
0,8
ПЕРЕДВИЖНЫЕ (МАЛОГАБАРИТНЫЕ) ЭЛЕКТРОАГРЕГАТЫ
HONDA GX-340
2,6
мощность
8кВт
SINCRO SPL
2,0
мощность
6кВт
TIGMAX ТН 7000
DX
2,0
мощность
6кВт
РЕФРИЖЕРАТОРНЫЕ УСТАНОВКИ
БИС-31-37
Полуприцеп 12СН
3,7
охлаждение
4,5
нагрев
ВИЦЭ-32
Полуприцеп 13СН
3,7
охлаждение
4,5
нагрев
Termo King RD
II-МАХ
IVECO Eurotech MPL 240E42
3,2
Termo King LHD IIМ-МАХ
3,2
Тепло King SB-1
3,6
Termo King
KD-11-25
IVECO FIAT 240.30
2,7
Carrier
3,1
13.1. для автомобилей, работающих на сжиженном нефтяном газе (СНГ) - в литрах СНГ из расчета 1 л бензина соответствует "1,32 л СНГ, не более" (рекомендуемая норма в пределах 1,22±0,10 л СНГ к 1л бензина, в зависимости от свойств пропан-бутановой смеси).
13.2. для автомобилей, работающих на сжатом (компримированном) природном газе (СПГ) - в нормальных метрах кубических СПГ, из расчета 1л бензина соответствует 1±0,1 куб. м СПГ (в зависимости от свойств природного газа).
13.3. величина поправочного коэффициента для автомобилей, оборудованных автоматической коробкой передач и не вошедших в вышеперечисленные таблицы, равняется сумме Н Б автомобиля с аналогичными характеристиками, но с механической коробкой передач и 6 %.
(Н Б + 6 %).
14. Индивидуальные поправочные коэффициенты к расходу горюче-смазочных материалов
Для учета климатических, дорожно-транспортных и других эксплуатационных факторов при расчете нормируемого значения расходов горюче-смазочных материалов используются различные поправочные коэффициенты.
1) Климатические условия. При эксплуатации автотранспортной и специальной техники в холодное время года расход горюче-смазочных материалов увеличивается. Величины поправочных коэффициентов К КЛ определяются климатическими зонами, а продолжительность их применения ограничивается количеством месяцев n зим с отрицательной среднемесячной температурой. Значения поправочных коэффициентов и количество месяцев с отрицательной среднемесячной температурой по регионам СНГ представлены в таблице 10.
Таблица 10 - Значения К КЛ , учитывающих климатические условия
эксплуатации
Сноска. Таблица 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Зоны
Области, регионы
n зим и срок
действия
К КЛ , %
1
2
3
4
Республика Казахстан
А
Джамбульская,
Мангистауская, Южно-Казахстанская
4
15.ХI-15.III
до 5,0
В
Алматинская,
Атырауская,
Кызылординская
5

1,2 Д
Тәуелсіз жылытқыш
ЕВЕRSРАСНЕR D 24 W
2,9
ЕВЕRSРАСНЕR D 30 W
3,65
ОВ-95
ЛАЗ-699А,-699Р
1,6
П-148106
ЛАЗ-4202,-42021
3
ДВ-2020
ЛиАЗ-5256
2,5
Х7А,КР-02-24.1
Tatra-815С1,-С3
0,8
ЖЫЛЖЫМАЛЫ (ШАҒЫН ГАБАРИТТІ) ЭЛЕКТР АГРЕГАТТАРЫ
HONDA GX-340
2,6
қуаты 8 кВт
SINCRO SPL
2,0
қуаты 6 кВт
TIGMAX ТН 7000 DХ
2,0
қуаты 6 кВт
РЕФРИЖЕРАТОРЛЫ ҚОНДЫРҒЫЛАР
БИС-31-37
12СН жартылай тіркемесі
3,7
салқындату
4,5
қыздыру
ВИЦЭ-32
13СН жартылай тіркемесі
3,7
салқындату
4,5
қыздыру
Termo King RD II-МАХ
IVECO Eurotech МРL 240Е42
3,2
Termo King LHD IIМ-МАХ
3,2
Termo King SB-1
3,6
Termo King KD 11-25
IVECO FIAT 240.30
2,7
Carrier
3,1
13.1. сұйытылған мұнай газымен (СМГ) жұмыс істейтін автомобильдер үшін - СМГ литріндегі есебінен 1л бензин "1,32 л СМГ, артық емес" сәйкес келеді (ұсынылып отырған норма 1л бензинге 1,22 + 0,10 л СМГ, пропан-бутан қоспаларының ерекшеліктеріне байланысты).
13.2. сығылған (сығымдалған) табиғи газбен (СТГ) жұмыс істейтін автомобильдер үшін - СТГ қалыпты текше метрмен есептегенде 1 л бензин 1±0,1 текше метр СТГ сәйкес келеді (табиғи газдың ерекшелігіне байланысты).
13.3. автоматтық беріліс қорабымен жабдықталған және жоғарыда көрсетілген кестелерге кірмеген автомобильдерге арналған түзету коэффициенттерінің көлемі ұқсас сипаттамалары, бірақ механикалық беріліс қорабы бар автомобильдің Н Б сомасына және 6 % -ға тең болады.
(Н Б + 6 %).
14. Жанар-жағармай материалдарын шығыстарына қатысты жеке түзету коэффициенттері:
Климаттық, жол-көліктік және басқа пайдалану факторларын есепке алу үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормаланатын мәнін есептеу кезінде түрлі түзету коэффициенттері пайдаланылады.
1) Климаттық жағдайлар. Автокөліктік және арнайы техниканы жылдың суық уақытында пайдаланған кезде жанар-жағармай материалдары шығысы артады. Түзету коэффициенттерінің шамалары К кл климаттық аймақтармен анықталады, ал оларды қолданудың ұзақтығы теріс орта айлық температурасы бар айлар санымен n зим шектеледі. Түзету коэффициенттерінің мәндері мен ТМД өңірі бойынша теріс орта айлық температурасы бар айлар саны 10-кестеде келтірілген.
10-кесте - Пайдаланудың климаттық жағдайлары ескерілетін К кл -нің
мәндері
Ескерту. 10-кестеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 228 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аймақтар
Облыстар, өңірлер
n қыс және қолдану мерзімі
К кл %
1
2
3
4
Қазақстан Республикасы
А
Жамбыл, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан
4
15.ХІ-15.III
5,0-ке дейін
В
Алматы Атырау, Қызылорда
5

01.ХI-31.III
до 10,0
С
Акмолинская, Кустанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская, Актюбинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Западно-Казахстанская
5
01.XI-31.III
до 15,0
*
Величины поправочных коэффициентов
К КЛ для городов Астана и Алматы
определяются аналогично областям, в
которых они расположены
Российская Федерация
I-II
Республика Дагестан, Кабардино-
Балкарская, Чеченская, Ингушская,
Северо-Осетинская, Краснодарский и
Ставропольский края
3
01.ХII-01.III
до 5,0
III
Белгородская, Калининградская, Ростовская области
4
15.ХI-15.III
до 7,0
IV-VII
Республики Калмыкия, Марий Эл,
Татарстан, Чувашская, Мордовская,
Удмуртская республики, Астраханская,
Брянская, Владимирская,
Волгоградская, Вологодская,
Воронежская, Ивановская, Калужская,
Костромская, Курганская, Курская,
Ленинградская, Липецкая, Московская,
Новгородская, Нижегородская,
Орловская, Пензенская, Пермская,
Псковская, Рязанская, Самарская,
Саратовская, Свердловская,
Тамбовская, Тульская, Ульяновская,
Челябинская, Ярославская области
5
01.XI-01.IV
до 10,0
VIII
Республики Алтай, Башкортостан,
Карелия, Хакасия*), Алтайский,
Красноярский*), Приморский,
Хабаровский края, Кировская,
Новосибирская, Омская, Сахалинская,
Тюменская*) области, Еврейская АО
5
01.XI-01.IV
до 12,0
IX-X
Республики Бурятия и Коми*),
Амурская, Иркутская*), Камчатская,
Кемеровская*), Мурманская*),
Оренбургская, Читинская*) области,
острова Баренцева и Белого морей
6
15.X-15.IV
до 15,0
XI
Республика Тува, Таймырский,
Ханты-Мансийский, Чукотский,
Эвенкийский, Ямало-Ненецкий АО,
Магаданская область, острова моря
Лаптевых
6
15.X-15.IV
до 18,0
XII
Республика Саха, острова Ледовитого
океана, Карского моря
7
01.X-01.V
до 20,0
*) В местностях, приравненных к районам Крайнего Севера,
применяются надбавки, установленные для ХI климатической зоны
Республика Беларусь, Литва, Латвия и Эстония
5
до 10,0
Республики Украина и Молдова
4
до 7,0
Республики Средней Азии, за исключением Туркменистана
3
до 4,0
2) Географические условия. При эксплуатации автотранспортной и специальной техники в горных условиях расход горюче-смазочных материалов увеличивается. Величины поправочных коэффициентов К ВГ определяются в зависимости от высоты над уровнем моря и их значения приведены в таблице 11.
Таблица 11 - Значения К ВГ , учитывающих горные условия
эксплуатации
Высота над уровнем моря, м
К ВГ , %
до 500
от 500 до 1000
от 1000 до 1500
от 1500 до 2000
от 2000 до 2500
от 2500 до 3000
свыше 3000
до 3,0
до 5,0
до 8,0
до 11,0
до 14,0
до 17,0
до 20,0
При эксплуатации автотранспортных средств в городах с высокой плотностью дорожного движения расход горюче-смазочных материалов увеличивается. Величины поправочных коэффициентов К гор определяются количеством жителей, проживающих в городе, и их значения приведены в таблице 12.
Таблица 12 - Значения К гор , учитывающие городские условия
эксплуатации
Города с населением
К гор , %
до 200 тыс. человек

01.ХІ-31.III
10,0-ға дейін
С
Ақмола, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Батыс Қазақстан
5 01.XI-31.III
15,0-ге дейін
*
Астана және Алматы қалалары үшін К кл түзету коэффициенттерінің шамалары олар орналасқан облыстарға ұқсас белгіленеді
Ресей Федерациясы
І-ІІ
Дағыстан, Кабардин-Балқар, Шешен, Ингуш, Солтүстік-Осетия Республикалары, Краснодар және Ставрополь өлкелері
3
01.ХII-01.III
5,0-ке дейін
III
Белгород, Калининград, Ростов облыстары
4
15.ХІ-15.III
7,0-ге дейін
ІV-VII
Қалмық, Марий Эл, Татарстан, Чуваш, Мордова, Удмурт Республикалары, Астрахань, Брянск, Владимир, Волгоград, Вологда, Воронеж, Иванов, Калуга, Кострома, Курган, Курск, Ленинград, Липецк, Мәскеу, Новгород, Нижегород, Орел, Пенза, Пермь, Псков, Рязань, Самара, Саратов, Свердловск, Тамбов, Тула, Ульянов, Челябі, Ярослав облыстары
5
01.ХI-01.ІV
10,0-ға дейін
VIII
Алтай, Башқұртстан, Карелия, Хакасия*), Республикалары, Алтай, Красноярск*), Примор, Хабаров өлкелері, Киров, Новосибирск, Омск, Сахалин, Түмен*) облыстары, Еврей АА
5
01.XІ-01.IV
12,0-ге дейін
ІХ-Х
Бурятия және Коми*), Республикалары Амур Иркутск*), Камчатка, Кемерово*), Мурманск*), Оренбург, Чита*) облыстары, Баренцев және Ақ теңіздердің аралдары
6
15.,Х-15.ІV
15,0-ке дейін
XI
Тува Республикасы, Таймыр, Ханты-Мансы, Чукот, Эвенки, Ямал-Ненец АО, Магадан облысы, Лаптев теңізінің аралдары
6
15.Х-15.ІV
18,0-ге дейін
XII
Саха Республикасы, Мұзды мұхиттың, Кар теңізінің аралдары.
7
01.Х-01.V
20,0-ға дейін
*) Қиыр Солтүстік аудандарына теңестірілген жерлерде XI климаттық аймақ үшін белгіленген үстемелер қолданылады
Беларусь, Литва, Латвия және Эстония Республикалары
5
10,0-ға дейін
Украина және Молдова Республикалары
4
7,0-ге дейін
Түрікменстанды қоспағанда), Орта Азия Республикалары
3
4,0-ке дейін
2) Географиялық жағдайлар. Автокөлік техникасы мен арнайы техниканы таулы жерлерде пайдаланған кезде жанар-жағармай материалдарының шығысы ұлғаяды. Түзету коэффициенттерінің шамалары К вг теңіз деңгейінен биіктікке байланысты анықталады және олардың мәндері (-) 11-кестеде келтірілген.
11-кесте - Тауда пайдалану жағдайлары ескерілетін К вг -мәні
Теңіз деңгейінен биіктігі, м
К вг , %
500-ге
3,0-ке
500-ден 1000-ға дейін
5,0-ке
1001-ден 1500-ге дейін
8,0-ге
1501-ден 2000-ға дейін
11,0-ге
2001-ден 2500-ге дейін
14,0-ке
2501-ден 3000-ға дейін
17,0-ге
3000-нан астам
20,0-ға
Автокөлік құралдарын жол қозғалысының тығыздығы жоғары қалаларда пайдаланған кезде жанар-жағармай материалдарының шығысы ұлғаяды. Түзету коэффициенттерінің шамалары К қала қалада тұратын тұрғындардың санымен анықталады, және олардың мәндері 12-кестеде келтірілген.
12-кесте - Қалада пайдалану жағдайлары ескерілетін К гор мәні
Қала халқы
К гор , %
200 мыңға дейін адам
3,0-ке

от 200 тыс. до 600 тыс. человек
от 600 тыс. до 1,0 млн. человек
свыше 1,0 млн. человек
до 3,0
до 5,0
до 8,0
до 10,0
3) Другие специфические условия эксплуатации автотранспортных средств и специальной техники могут приводить как к увеличению, так и к снижению расходов горюче-смазочных материалов. Величины поправочных коэффициентов К i в зависимости от таких условий представлены в таблице 13.
Таблица 13 - Значения K i , учитывающих специфические условия
эксплуатации

200 мыңнан 600 мыңға дейін адам
5,0-ке
600 мыңнан 1,0 млн.-ға дейін адам
8,0-ге
1,0 млн.-нан астам адам
10,0-ға
3) Автокөлік құралдарын және арнайы техниканы пайдаланудың басқа да ерекше жағдайлары жанар-жағармай материалдары шығыстарының ұлғаюына да, азаюына да әкелуі мүмкін. Осындай жағдайларға байланысты К i түзету коэффициенттерінің шамалары 13-кестеде келтірілген.
13-кесте - Пайдаланудың ерекше жағдайлары ескерілетін К і , мәндері

Сноска. Таблица 13 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.12.2014 № 1286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Условия эксплуатации
K i, %
1
2
3
Нормы расходов горюче-смазочных материалов увеличиваются:
1
При работе автотранспортных средств, требующей частых технологических остановок (в среднем более чем одна остановка на 1 км пробега), связанных с погрузкой и выгрузкой
до 10,0
2
При движении автотранспортных средств по дорогам со сложным профилем (более 50 закруглений радиусом менее 40 метров на 10 км пути)
до 10,0
3
При перевозке крупногабаритных, тяжеловесных, взрывоопасных и т.п. грузов, а также при движении автотранспортных средств в колоннах с пониженными скоростями (до 40 км/ч)
до 10,0
4
При обкатке новой или вышедшей из капитального ремонта автотранспортной и специальной техники при пробеге первой тысячи километров или наработке первых 50 моточасов
до 10,0
5
При почасовой работе грузовых бортовых автомобилей или их постоянной работе в качестве технологического транспорта, грузовых таксомоторов, грузопассажирских автомобилей
до 10,0
6
При движении автотранспортной и специальной техники по бездорожью
до 20,0
7
При работе автотранспортной и специальной техники в тяжелых дорожных условиях в период сезонной распутицы, снежных или песчаных заносов, наводнениях и других стихийных бедствиях
до 35,0
(не более
месяца в
году)
8
При учебной езде
до 20,0
9
При использовании кондиционера или установки "климат-контроль"
до 5,0
10
При использовании кондиционера на холостом ходу нормативный расход топлива устанавливается из расчета за один час простоя с работающим двигателем, то же на холостом ходу при использовании установки "климат-контроль" (независимо от времени года) за один час простоя с работающим двигателем
до 10,0
11
Для автомобилей, возраст которых более 5 лет с общим пробегом более 100 тыс. км
до 5,0
12

Ескерту. 13-кесте жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 2014.12.09 № 1286 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Р/с
Пайдалану шарттары
Ki, %
1
2
3
Жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары ұлғаяды:
1
Тиеуге және түсiруге байланысты жиi технологиялық аялдауды талап ететiн автокөлiк құралдарының жұмысы кезiнде (орташа алғанда 1 км жүрiске бiр аялдамадан көп)
10,0-ге дейін
2
Автокөлiк құралдары пiшiмiн күрделi жолдармен жүрген кезде (10 км жолда 40 метрден кем радиусi бар 50-ден астам айналым)
10,0-ге дейін
3
Iрi габаритті, ауыр салмақты, жарылыс қауiптi және т.с.с. жүктердi тасымалдау кезiнде, сондай-ақ автокөлiк құралдары жылдамдығы төмендетiлген колонналарда (40 км/сағ дейiн) жүрген кезде
10,0-ге дейін
4
Жаңа немесе күрделi жөндеуден шыққан автокөлiктiк және арнайы техниканы сыннан өткiзу кезiнде бiрiншi мың км жүрiп өту кезiнде немесе бiрiншi 50 мотосағатты жүрiп өту кезiнде
10,0-ге дейін
5
Бортты жүк автомобильдерiнiң сағаттық жұмысы кезiнде немесе олардың технологиялық көлiк, жүк таксомоторлары, жүк-жолаушы автомобильдерi ретiндегi тұрақты жұмысы кезiнде
10,0-ге дейін
6
Автокөлiктiк және арнайы техниканың жолсыз жерлермен қозғалысы кезiнде
20,0-ге дейін
7
Автокөлiктiк және арнайы техниканың ауыр жол жағдайларында маусымдық қар еруi, қар немесе құм көшкiндерi, су тасқыны және басқа да дүлей апаттар кезеніндегі жұмысы кезiнде
35,0-ге дейін
(жылына бір айдан артық емес)
8
Оқыту мақсатында жүрген кезде
20,0-ге дейін
9
Ауа баптағышты немесе "климат-бақылау" қондырғысын пайдаланған кезде
5,0-ге дейін
10
Ауа баптағышты бос жүрісте пайдаланған кезде отынның нормативтік шығысы жұмыс істеп тұрған қозғалтқышпен бір сағат тұру есебінен орнатылады, бос жүрісте жұмыс істеп тұрған қозғалтқышпен бір сағат тұру бойынша "климат-бақылау" қондырғысын (жыл мезгіліне қарамай) қолдану кезінде де солай
10,0-ге дейін
11
100 мың км-ден артық жалпы жүрген жолымен шығарылғанына 5 жылдан астам автомобильдер үшін
5,0-ге дейін
12

Для автомобилей, возраст которых более 8 лет с общим пробегом более 150 тыс. км
до 10,0
13
При работе специальных автомобилей (патрульных, киносъемочных, ремонтных, автовышек, автопогрузчиков и т.д.), не вошедших в таблицу 5 настоящих норм, выполняющих специальные работы
до 20,0
14
В зимнее или холодное (при среднесуточной температуре ниже +5 С) время года на холостом ходу при необходимости пуска и прогрева автомобилей и автобусов (если нет независимых отопителей), а также на холостом ходу в ожидании пассажиров (в том числе для медицинских АТС и при перевозках детей), устанавливается нормативный расход топлива из расчета за один час простоя с работающим двигателем
до 10,0
15
При проведении полевых учений, при слаживании частей и соединений, тренировках к парадам
до 15,0
16
При работе по вывозу снега в период очистки подъездных дорог и аэродромов
до 15,0
Нормы расходов горюче-смазочных материалов снижаются:
17
При движении автотранспортных средств за пределами населенных пунктов на дорогах с усовершенствованным покрытием (цементобетон, асфальтобетон и т.п.), находящихся в хорошем состоянии
до 15,0
18
То же, но на холмистой местности
до 10,0
19
При движении автотранспортных средств за пределами населенных пунктов на дорогах с битумоминеральным покрытием, из дегтебетона, щебня (гравия), находящихся в хорошем состоянии

150 мың км-ден артық жалпы жүрген жолымен шығарылғанына 8 жылдан астам автомобильдер үшін
10,0-ге дейін
13
Осы Нормалардың 5-кестесіне кірмеген арнайы жұмыстарды орындайтын арнайы автомобильдердің (патрульді, кино түсіретін, жөндеуші, автомұнара, автотиегіш және т.б.) жұмысы кезінде
20,0-ге дейін
14
Қыста немесе жылдың суық (+5 С төмен орташа тәуліктік температура кезінде) уақытында бос жүрісте автомобильдер мен автобустарды жүргізу мен жылытудың қажеттілігіне қарай (егер тәуелсіз жылытқыштар болмаса), сондай-ақ бос жүрісте жолаушыларды күту кезінде (оның ішінде медициналық АКҚ үшін және балаларды тасымалдау кезінде) жұмыс істеп тұрған қозғалтқышпен бір сағат тұру (тұрып қалу) есебінен отынның нормативтік шығысы белгіленеді
10,0-ге дейін
15
Дала оқуларын өткізу кезінде, бөлімдерді және құрылымдарды қосылдыру, парадтарға дайындық кезінде
15,0-ге дейін
16
Кірме жолдарды және әуеаймақтарды тазалау кезеңінде қарды шығару бойынша жұмыс кезінде
15,0-ге дейін
Жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары төмендейдi:
17
Автокөлiк құралдарының елдi мекендердiң шегiнен тысқары жетiлдiрiлген (цементбетон, асфальтбетон және тағы басқа) жамылғысы бар жақсы жай-күйдегi жолдармен қозғалысы кезiнде
15,0-ге дейін
18
Сол сияқты, бірақ төбешікті жерлерде
10,0-ге дейін
19
Автокөлiк құралдарының елдi мекендердiң шегiнен тысқары қарамайбетонды, шағылтасты (қиыршықтасты) битумды минералды жамылғысы бар жақсы жай-күйдегi жолдармен қозғалысы кезiнде

до 5,0
20
При эксплуатации заказных и ведомственных автобусов с числом мест для сидения более 16, не работающих на постоянных маршрутах
до 10,0
Примечание:
1. Для автомобилей дежурных частей силовых структур, подразделений дорожно-патрульной полиции, групп задержания пультов централизованной охраны нормы расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта увеличиваются на 10 %.
2. Для автомобилей, оборудованных специальным кузовом для перевозки лиц заключенных под стражу, находящихся в состоянии опьянения, транспортировки нарядов полиции, проведения оперативно-розыскных мероприятий, автомашин Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан, обеспечивающих службу по охране общественного порядка и безопасности, имущественной безопасности охраняемых лиц, а также автомобилей скорой помощи нормы расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта увеличиваются на 15 %.
3. Для автомобилей с прицепами, выполняющих работу, учитываемую в тонно-километрах, базовая норма расхода горючего увеличивается на каждую тонну собственной массы прицепов: автомобилей с карбюраторными двигателями – на 2 л, а для автомобилей с дизелями – на 1,3 л.
4. Для автомобилей, выполняющих работу, не учитываемую в тонно-километрах, при работе их с прицепами базовая норма расхода горючего увеличивается на каждую тонну общей массы прицепного подвижного состава: автомобилей с карбюраторными двигателями – на 2 л, а для автомобилей с дизелями – на 1,3 л.
5. На подогрев двигателей в зимнее время (при температуре ниже минус 50С) в период выполнения службы по охране общественного порядка и безопасности, имущественной безопасности охраняемых лиц, обслуживания полетов норма расхода на 1 час работы на месте устанавливается:
1) для автомобилей Газ (Газель), УАЗ и их модификаций 4,5 л;
2) для автомобилей Зил, Урал, Камаз, Бронемобиль СПМ-2 и их модификаций – 6 л;
3) для колесных тягачей – 10 л;
4)для гусеничных тягачей – 12 л.
6. Расход горючего для опробования автомобилей длительного хранения на месте (пуском двигателя) устанавливается на 1 час работы двигателя и приравнивается к норме расхода горючего на 25 км. пробега автомобиля.
7. При использовании двигателей машин для привода специального оборудования необходимо пользоваться нормой расхода горючего на один час работы на месте без нагрузки увеличенной на 50 % к базовой норме.
8. В случае отсутствия горючего основных марок разрешается использовать:

5,0-ге дейін
20
Тұрақты бағыттарда жұмыс iстемейтiн, отыратын орындарының саны 16-дан астам тапсырыстық және ведомстволық автобустарды пайдалану кезiнде
10,0-ге дейін
Ескертпе:
1. Әлуетті құрылымдардың кезекші бөлімдерінің, жол-патрульдік полициясы бөлімшелерінің, орталықтандырылған күзет пульттерінің ұстау топтарының автомобильдері, патрульдік полицияның патрульдік автомобильдері үшін жанар-жағармай материалдары шығыстары мен автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормалары 10 %-ға ұлғайтылады.
2. Тұтқынға алынған, масаң күйдегі адамдарды тасымалдауға арналған, полиция нарядтарын тасымалдауға арналған, жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін, қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті, күзетілетін тұлғалардың мүліктік қауіпсіздігін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскер автомашиналары, сондай-ақ жедел жәрдем автомобильдері үшін жанар-жағармай материалдары шығыстары мен автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормалары 15%-ға ұлғайтылады.
3. Тіркегіштері бар, тонна-километрмен есептелетін жұмыстарды орындайтын автомобильдер үшін отын шығысының базалық нормасы тіркегіштердің өздерінің әр тонна салмағына ұлғайтылады: карбюраторлық қозғалтқышты автомобильдер – 2 л-ге, ал дизель автомобильдері үшін – 1,3 л-ге.
4. Тонна-километрмен есептелмейтін жұмыстарды орындайтын автомобильдер үшін олардың тіркелгіштермен жұмысы кезінде отын шығысының базалық нормасы тіркелмелі жылжымалы құрамның жалпы салмағына әр тоннасына ұлғайтылады: карбюраторлық қозғалтқыштары бар автомобильдер үшін – 2 л-ге, ал дизель автомобильдері үшін – 1,3 л-ге.
5. Қыс мезгілінде (50С-тан төмен температура кезінде) қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті, күзетілетін тұлғалардың мүліктік қауіпсіздігін қорғау жөніндегі қызметті орындау, ұшуға қызмет көрсету кезеңінде 1 сағат жұмысқа шығыс нормасы сол жерде белгіленеді:
1) Газ (Газель), УАЗ автомобильдері және олардың модификациялары үшін 4,5 л;
2) Зил, Урал, Камаз, СПМ-2 бронемобиль автомобильдері және олардың модификациялары үшін – 6 л;
3) дөңгелекті тартқыштар үшін – 10 л;
4) шынжыр табанды тартқыштар үшін – 12 л.
6. Ұзақ сақтаудағы автомобильдерді сол жерде (қозғалтқышты қосуын) сынап көру үшін отын шығысы қозғалтқыш жұмысының 1 сағатына белгіленеді және автомобильдің 25 км жүрісінің отын шығысы нормасына теңеледі.
7. Арнайы жабдықты жетектеу үшін машиналардың қозғалтқыштарын пайдалану кезінде жұмыстың бір сағатына отын шығысының нормасын сол жерде базалық нормаға 50%-ға ұлғайтылған жүктемесіз пайдалану қажет.
8. Отынның негізгі маркалары болмаған жағдайда:

1) вместо дизельного топлива З (зимнего) – смесь (в объемных долях): 50-60 % дизельного топлива Л (летнее) и 40-50 % топлива Т-1, ТС-1, РТ;
2) вместо автомобильного бензина Аи-93 (Аи-92) – смесь автомобильных бензинов (в объемных долях): Аи-80 – 75 % и Аи-96 (Аи-95) – 25 %.
9. При простоях автотранспортных средств, оборудованных мобильными пеленгационными комплексами, техническими средствами групповой маскировки при проведении общих и специальных оперативно-розыскных мероприятий устанавливается дополнительный нормируемый расход горюче-смазочных материалов из расчета, один час простоя соответствует 10 км пробега автотранспортного средства.
15. Порядок применения поправочных коэффициентов и дополнительных надбавок.
В случае одновременного применения нескольких коэффициентов в качестве суммарной относительной поправки к расходу горюче-смазочных материалов К а принимается алгебраическая сумма всех применяемых поправочных коэффициентов.
В случае междугородних или международных перевозок, когда эксплуатация автотранспортного средства осуществляется в разных климатических и/или географических зонах, в качестве суммарной относительной поправки к расходу горюче-смазочных материалов К а применяется среднее арифметическое значение суммарных относительных поправок, установленных для начального и конечного пунктов маршрута.
Выше представлены предельные значения различных поправочных коэффициентов, надбавок к расходу горюче-смазочных материалов и норм расходов смазочных материалов. Принимая во внимание многообразие условий эксплуатации автотранспортной и специальной техники на территории Республики Казахстан, допускается в каждом конкретном случае устанавливать индивидуальные значения применяемых поправочных коэффициентов, надбавок к расходу горюче-смазочных материалов и норм расхода смазочных материалов, не превышающих, однако, установленных настоящими Нормами.
Глава 3. НОРМЫ РАСХОДОВ СМАЗОЧНЫХ МАТЕРИАЛОВ

1) Қ (қысқы) дизель отынының орнына – қоспа (көлем үлестерінде): 50-60% Ж (жазғы) дизель отыны және 40-50% Т-1, ТС-1, РТ отыны;
2) Аи-93 (Аи-92) автомобиль бензинінің орнына – автомобиль бензиндерінің қоспасы (көлем үлестерінде): Аи-80 – 75% және Аи-96 (Аи-95) – 25% пайдалануға рұқсат беріледі
9. Мобильдік пеленгациялық кешендермен, жалпы және арнайы жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу кезінде топтық бүркеме техникалық құралдарымен жабдықталған автокөлік құралдары бос тұрған кезде жанар-жағармай материалдарының қосымша нормаланатын шығысы бос тұрған бір сағат автокөлік құралының 10 км жүрісіне сәйкес келеді деген есеппен белгіленеді.
15. Түзету коэффициенттері мен қосымша үстемелерді қолдану тәртібі.
Жанар-жағармай материалдары шығысына қатысты К а жиынтық салыстырмалы түзету ретінде бірнеше коэффициентті бір уақытта қолданған жағдайда, барлық қолданылатын түзету коэффициенттерінің алгебралық сомасы қабылданады.
Автокөлік құралын пайдалану әр түрлі климатты және/немесе географиялық аймақтарда жүзеге асырылатын қалааралық немесе халықаралық тасымалдар жағдайында жанар-жағармай материалдары шығысына қатысты жиынтық салыстырмалы түзету К а ретінде бағыттың бастапқы және соңғы пункттері үшін белгіленген жиынтық салыстырмалы түзетулердің орташа арифметикалық мәні қолданылады.
Жоғарыда әр түрлі түзету коэффициенттерінің, жанар-жағармай материалдары шығысына үстемелердің және жағармай материалдарының шығыс нормаларының шектік мәндері берілген. Қазақстан Республикасының аумағында автокөліктік және арнайы техниканы пайдалану шарттарының әр алуандығын ескере отырып, әрбір нақты жағдайда қолданылатын түзету коэффициенттерінің, жанар-жағармай материалдары шығысына үстемелердің және жағармай материалдарының шығыс нормаларының, алайда осы Нормада белгіленгенінен аспайтын жеке мәндерін белгілеуге рұқсат етіледі.
3-тарау. ЖАҒАРМАЙ МАТЕРИАЛДАРЫ ШЫҒЫСТАРЫНЫҢ НОРМАЛАРЫ

16. Нормы расходов смазочных материалов для автотранспортных средств устанавливаются в литрах (для различных масел) или килограммах (для пластических смазок) на 100 литров (100 м3) нормируемого значения расхода горюче-смазочных материалов.
17. Нормы расходов смазочных материалов снижаются на 50 % для всех автотранспортных средств и специальной техники, находящихся в эксплуатации менее трех лет.
18. Нормы расходов смазочных материалов увеличиваются на 20 % для автотранспортных средств и специальной техники, находящихся в эксплуатации более восьми лет.

16. Жағармай материалдары шығыстарының нормалары автокөлік құралдары үшін жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланған мәнінің 100 литріне (100 м 3 ) литрмен (әр түрлі майлар үшін) немесе килограммен (пластикалық жағармайлар үшін) белгіленеді.
17. Жағармай материалдарының шығыс нормалары үш жылдан кем пайдалануда болған барлық автокөлік құралдары мен арнайы техника үшін 50 %-ға төмендетіледі.
18. Жағармай материалдарының шығыс нормалары сегіз жылдан астам пайдалануда болған барлық автокөлік құралдары мен арнайы техника үшін 20 %-ға ұлғайтылады.

1,0-1,5
Эксплуатация круглогодично или в течении зимнего периода
Охлаждающие,
низкозамерзающие жидкости
марок Тосол (всех марок),
антифризы (всех марок)
1,0
Долив в систему охлаждения на один месяц эксплуатации:
Охлаждающие,
низкозамерзающие жидкости
марок Тосол (всех марок),
антифризы (всех марок)
гусеничной или колесной четырехосной машины
0,12
колесной машины (кроме колесной четырехосной машины)
0,08
Примечание:
1. Смена тормозной жидкости производится в Алматинской, Атырауской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областях на автомобилях транспортной группы – два раза в год, на остальных один раз в год; в других областях на машинах всех групп эксплуатации – один раз в полтора года.
2. Расход тормозной жидкости при ремонте гидросистемы тормозов и привода включения сцепления автомобилей устанавливается в размере 1,1 заправки.
3. Расход тормозной жидкости при промывке гидросистемы тормозов и привода включения сцепления при ремонте устанавливается на один ремонт:
для двухосных автомобилей, автобусов и прицепов – 0,06 л;
для трехосных автомобилей – 0,09 л;
для четырехосных автомобилей – 0,20 л.
РАЗДЕЛ 2. НОРМЫ РАСХОДОВ НА СОДЕРЖАНИЕ АВТОТРАНСПОРТА
В настоящем разделе под "нормами расходов на содержание автотранспорта" понимается эксплуатационные сроки службы аккумуляторных батарей и эксплуатационные нормы пробега автомобильных шин.
Глава 2. ЭКСПЛУАТАЦИОННЫЕ СРОКИ СЛУЖБЫ АККУМУЛЯТОРНЫХ БАТАРЕЙ
22. Помимо гарантийных норм для аккумуляторных батарей
устанавливаются эксплуатационные сроки службы, по истечении которых
допускается производить их списание в случае непригодности к дальнейшей эксплуатации.

1,0-1,5
Жыл бойы немесе қыс мезгілінде пайдалану
Салқындатушы, төменгі температурада қататын Тосол маркалы (барлық маркалары) сұйықтықтар, антифриздер (барлық маркалары)
1,0
Бір ай пайдалануға салқындату жүйесіне үстеп құю:
Салқындатушы, төменгі температурада қататын Тосол маркалы (барлық маркалары) сұйықтықтар, антифриздер (барлық маркалары)
0,12
шынжыр табанды немесе төрт дөңгелекті машина
дөңгелекті машина (төрт осьті дөңгелекті машинадан басқа)
0,08
Ескертпе:
1. Тежегіш сұйықтықты ауыстыру Алматы, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарында көліктік топтағы автомобильдерге – жылына екі рет, басқаларына жылына бір рет; басқа облыстарда машиналарды пайдаланудың барлық топтарына – бір жарым жылда бір рет жүргізіледі.
2. Автомобильдердің тежегіштер гидрожүйесін және іліністі қосу жетегін жөндеу кезіндегі тежегіш сұйықтығының шығысы 1,1 құю мөлшерінде белгіленеді.
3. Тежегіштің гидрожүйесі мен іліністі қосу жетегін жуу кезіндегі тежегіш сұйықтығының шығысы жөндеу кезінде бір жөндеуге былайша белгіленеді:
екі осьті автомобильдер, автобустар және тіркегіштер үшін – 0,06 л;
үш осьті автомобильдер үшін – 0,09 л;
төрт осьті автомобильдер үшін – 0,20 л.
2-БӨЛІМ. АВТОКӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫН КҮТІП-ҰСТАУҒА
ЖҰМСАЛАТЫН ШЫҒЫСТАРДЫҢ НОРМАЛАРЫ
Осы Бөлімде "автокөлікті күтіп-ұстауға шығыстардың нормалары" деп аккумуляторлық батареялардың қызмет етуінің пайдалану мерзімдері және автомобиль шиналары жүрісінің пайдалану нормалары түсіндіріледі.
2-тарау. АККУМУЛЯТОРЛЫҚ БАТАРЕЯЛАРДЫҢ ҚЫЗМЕТ
ЕТУІНІҢ ПАЙДАЛАНУ МЕРЗІМДЕРІ
22. Аккумуляторлық батареяларға арналған кепілдік нормаларынан басқа қызмет етудің пайдалану мерзімдері белгіленеді, олар өткен соң одан әрі пайдалануға жарамсыз болған жағдайда, оларды есептен шығаруға рұқсат етіледі.

23. Эксплуатационные сроки службы определяются интенсивностью работы аккумуляторных батарей и определяются согласно данным, приведенным в таблице 17 и п. 24. настоящих Норм.
Срок службы аккумуляторных батарей снижается:
на 20 % в климатической зоне "А";
на 15 % в климатической зоне "В";
на 10 % в климатической зоне "С";
на 30 % для автотранспортных средств, оборудованных дополнительным источником потребления энергии (радиостанция, сигнально-говорящее устройство, бортовые компьютеры и т.д.) и 5 % на каждый следующий дополнительный источник потребления энергии;
на 10 % при использовании на автомобилях и тягачах аэродромного обслуживания.
Срок хранения аккумуляторных батарей в сухом виде (не залитых электролитом) устанавливается не более трех лет.

23. Қызмет етудің пайдалану мерзімдері аккумуляторлық батареялар жұмысы қарқынымен анықталады және осы Норманың 17-кестесі мен 24-тармағында келтірілген деректерге сәйкес анықталады.
Аккумуляторлық батареялардың қызмет ету мерзімі:
"А" климатты аймағында 20 %-ға;
"В" климатты аймағында 15 %-ға;
"С" климатты аймағында 10 %-ға;
энергия тұтынудың қосымша көздерімен жабдықталған автокөлiк құралдары үшiн 30%-ға (радиостанция, сигналды-сөйлеу құрылғысы, борттық компьютерлер және т.с.с.) және энергия тұтынудың әрбір келесі қосымша көзіне 5%-ға;
әуеайлаққа қызмет көрсететін автомобильдер мен тартқыштарды пайдалану кезінде 10 %-ға төмендетіледі.
Аккумуляторлық батареяларды құрғақ түрде (электролит құймай) сақтау мерзімі үш жылға дейін белгіленеді.

3000
Необслуживаемые аккумуляторные батареи
48
100
4000
24. Промежуточные значения минимальных сроков эксплуатации обслуживаемых (обычных) аккумуляторных батарей допускается определять по формуле:
T min = 42 - L ф /5, (8)
а необслуживаемых аккумуляторных батарей - по формуле:
T min = 98 - L ф /2, (9)
где: L ф - фактическое значение наработки аккумуляторной батареи
в тыс. км пробега.
Глава 3. ЭКСПЛУАТАЦИОННЫЕ НОРМЫ ПРОБЕГА АВТОМОБИЛЬНЫХ ШИН

3000
Қызмет көрсетілмейтін аккумуляторлық батареялар
48
100
4000
24. Қызмет көрсетілетін (кәдімгі) аккумуляторлық батареяларды ең төменгі пайдалану мерзімдерінің аралық мәндерін мына формула бойынша:
Т min = 42-L ф /5, (8)
ал қызмет көрсетілмейтін аккумуляторлық батареяларды мына формула бойынша анықтауға рұқсат етіледі:
Т min = 98-L ф /2, (9)
мұнда: L ф - аккумуляторлық батарея жұмысының бір мың км жүрісінің нақты мәні.
3-тарау. АВТОМОБИЛЬ ШИНАЛАРЫ ЖҮРІСІНІҢ ПАЙДАЛАНУ НОРМАЛАРЫ

25. Помимо гарантийных, для автомобильных шин устанавливаются эксплуатационные нормы пробега, в течении которого должны обеспечиваться условия безопасной эксплуатации автотранспортных средств и специальной техники согласно Правилам дорожного движения Республики Казахстан и Правилам технической эксплуатации соответствующей техники.
По достижении эксплуатационной нормы пробега допускается производить восстановление протектора шины или, в случае непригодности к дальнейшей эксплуатации, шина подлежит списанию.

25. Автомобиль шиналары үшін кепілдіктен басқа, жүрістің пайдалану нормалары белгіленеді, оның ішінде Қазақстан Республикасының жол қозғалысы ережесі мен тиісті техниканы Техникалық пайдалану ережесіне сәйкес автокөлік құралдарын қауіпсіз пайдалану шарттары қамтамасыз етілуі тиіс.
Жүрістің пайдалану нормасына жеткеннен кейін шинаның бұжыртабанын қалпына келтіруге рұқсат етіледі немесе одан әрі пайдалануға жарамсыз болған жағдайда, шина есептен шығарылуға жатады.

26. Под эксплуатационной нормой подразумевается пробег шины в километрах (или наработка в часах) до снятия с транспортного средства по одной из следующих причин:
1) износ рисунка протектора достиг минимально допустимой высоты или появления индикаторов износа;
2) возникли дефекты производственного или эксплуатационного характера, которые исключают возможность дальнейшей эксплуатации шины по условиям обеспечения безопасности.

26. Пайдалану нормасы деп көлік құралынан мынадай себептердің бірі бойынша алып тастауға дейінгі шинаның километрмен (немесе сағатпен жұмысы) жүрісі түсініледі:
1) бұжыртабан бедерінің тозуы ең төменгі рұқсат етілген деңгейге жету немесе тозу индикаторларының пайда болуы;
2) қауіпсіздікті қамтамасыз ету шарттары бойынша шинаны одан әрі пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын өндірістік немесе пайдалану сипатындағы ақаулардың пайда болуы.

27. Нормы пробега автомобильных шин оперативно-служебных транспортных средств, а также основных и специальных пожарных автомобилей подразделений противопожарных служб, оперативных и аварийно-спасательных автомобилей аварийно-спасательных служб и формирований снижаются на 30 % и дополнительно на 20 % для транспортных средств эскортных подразделений.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27. Жедел-қызметтік көлік құралдарының, сондай-ақ өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің негізгі және арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің, авариялық-құтқару қызметтерінің және құралымдардың жедел және авариялық-құтқару автомобильдерінің автомобиль шиналарының жүріс нормалары 30%-ға және эскорттық бөлімшелердің көлік құралдары үшін қосымша 20%-ға төмендейді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 228 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

0,85
7.
Шины, устанавливаемые на тяжеловесные прицепы,
по отношению к шинам того же типоразмера для
грузовых автомобилей
0,75
8.
Шины с восстановленным протектором
0,30
9.
Автотопливозаправщики (автоцистерны),
перекачивающие станции и грузовые автомобили и
прицепы, постоянно используемые для перевозки
горючего и смазочных материалов, шины учебных
автомобилей
0,9
Результирующий коэффициент корректирования эксплуатационных норм пробега автомобильных шин получается путем перемножения отдельных коэффициентов, приведенных в таблице 20.

0,85
7.
Жүк автомобильдеріне арналған дәл сондай типті өлшемді шиналарға қатысты ауыр салмақты тіркемелерге орнатылатын шиналар
0,75
8.
Қалпына келтірілген бұжыртабанды шиналар
0,30
9.
Автоотын құюшылар (автоцистерналар), айдау станциялары және жанар және жағар май тасу үшін тұрақты пайдаланылатын жүк автомобильдері мен тіркемелер, оқыту автомобильдерінің шиналары
0,9
Автомобилъ шиналары жүрісінің пайдалану нормаларын түзетудің нәтижелік коэффициенті 20-кестеде келтірілген жеке коэффициенттерді көбейту жолымен алынады.

30. Эксплуатационные нормы пробега автомобильных шин, установленных на прицепах и полуприцепах, соответствуют нормам пробега шин для соответствующих автомобилей-тягачей.
31. Нормы наработки шин снижаются на 5 % за каждый год после пятилетнего срока со времени их изготовления (автотопливозаправщики (автоцистерны), перекачивающие станции и грузовые автомобили и прицепы, постоянно используемые для перевозки горючего и смазочных материалов, шины учебных автомобилей).
32. Нормы расходов на содержание автотранспорта не вошедшие в настоящий раздел определяются в рамках проведения комплекса мероприятий, технических воздействий (диагностирование, техническое обслуживание, ремонт), в соответствии с Правилами технической эксплуатации автотранспортных средств, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2008 года № 203.
ПРИЛОЖЕНИЕ
(справочное)
Примеры составления расчетов
по определению нормируемых
значений расхода
горюче-смазочных
материалов
Пример 1.
Исходные данные:
Автомобиль ГАЗ-31029 (двигатель ЗМЗ-402), работающий в г. Алматы в качестве такси, совершил в январе пробег L = 280 км за смену.
Нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов Q Н определяется по формуле (1):
Q Н = 0,01'Н Б 'L'(1 + 0,01'K s )
Нормативные данные:
. Базовая норма расхода горюче-смазочных 13,0
материалов Н Б для автомобиля ГАЗ-31029 л/100 км
. Надбавка за работу в городе с населением более
1,0 млн. человек 10 %
. Надбавка за работу на высоте от 500 до 1000 м
над уровнем моря 5 %
. Надбавка за работу в зимнее время 8 %
Суммарная относительная надбавка к расходу горюче-смазочных материалов составляет:
K s = 10 + 5 + 8 = 23 %.
После подстановки числовых значений исходных и нормативных данных в формулу (1) получим:
Q Н = 0,01'Н Б 'L'(1 + 0,01'K s ) =
= 0,01'13'280'(1 + 0.01'23) = 44,8 л.
Пример 2.
Исходные данные:
Из путевого листа установлено, что городской автобус Икарус-280.33, работая в г. Павлодаре в зимнее время с использованием штатных отопителей салона Сирокко, совершил пробег L = 164 км за 8 часов работы на линии.
Нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов Q Н определяется по формуле (2):
Q Н = 0,01'Н Б 'L'(1 + 0,01'K s ) + Н ОТ 't ОТ
Нормативные данные:
. базовая норма расхода горюче-смазочных материалов
Н Б для автобуса Икарус-280.33 42,0/100 км
. надбавка за работу в зимнее время установлена в
размере 10 %
. надбавка за работу с частыми остановками
(маршрутный автобус) принята равной 5 %
. норма расхода горюче-смазочных материалов Н ОТ на

30. Тіркемелер мен жартылай тіркемелерде орнатылған автомобиль шиналары жүрісінің пайдалану нормалары тиісті тартқыш автомобильдерге арналған шиналар жүрісінің нормаларына сәйкес келеді.
31. Шина жұмысының нормалары оларды дайындау уақытынан бес жылдық мерзімнен кейін әрбір жылда 5 %-ға төмендейді (автоотын құюшылар (автоцистерналар), айдау станциялары және жанар және жағар май тасу үшін тұрақты пайдаланылатын жүк автомобильдері мен тіркемелер, оқу автомобильдерінің шиналары).
32. Осы бөлімге кірмеген автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығындардың нормасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 ақпандағы N 203 қаулысымен бекітілген Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережесіне сәйкес техникалық ықпал ету (диагностикалау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу) іс-шаралары кешенін жүргізуі шеңберінде белгіленеді.
ҚОСЫМША
(анықтамалық)
Жанар-жағармай материалдары шығыстарының
нормаланатын мәндерін айқындау жөніндегі
есептерді жасау үлгілері
1-мысал.
Бастапқы деректер:
Алматы қаласында такси ретінде жұмыс істейтін ГАЗ-31029 автомобилі (ЗМЗ-402 қозғалтқышы) қаңтарда бір ауысымда L = 280 км жүрісті орындады.
Жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәні Q н (1) формула бойынша анықталады:
Q н =0,01'Н Б 'L'(1+0,01 К s )
Нормативтік деректер:
ГАЗ-31029 автомобилі үшін жанар-жағармай материалдары шығысының базалық нормасы Н Б
13,0 л/100 км
1,0 млн. адамнан астам халқы бар қалада жұмысы үшін үстеме
10 %
Теңіз деңгейінен 500-ден 1000 м биіктікте жұмысы үшін үстеме
5 %
Қысқы уақытта жұмысы үшін үстеме
8 %
Жанар-жағармай материалдары шығысына жиынтық салыстырмалы үстеме мынаны құрайды:
К s = 10 + 5 + 8 = 23 %.
Бастапқы және нормативтік деректердің сандық мәндерін (1) формулаға қойғаннан кейін мынаны аламыз:
Q н = 0,01 'Н Б 'L'(1+0,01 'К s ) = 0,01'13'280'(1+0,01'23) = 44,8 л.
2-мысал.
Бастапқы деректер:
Жол парағынан Икарус-280.33 қалалық автобусы Павлодар қаласында Сирокко штаттық салон жылытқыштарын пайдалана отырып, қысқы уақытта жұмыс істегенде желіде 8 сағат жұмыс ішінде L = 164 км жүріс орындағаны анықталды.
Жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәні Q н (2) формула бойынша анықталады:
Q н = 0,01'Н Б 'L'(1+0,01'К s ) + Н от 't от
Нормативтік деректер:
Икарус-280.33 автобусы үшін жанар-жағармай материалдары шығысының базалық нормасы Н Б
42,0/100 км
қысқы уақытта жұмысы үшін үстеме мына мөлшерде белгіленген
10 %
жиі аялдаулармен (маршруттық автобус) жұмысы үшін үстеме мынаған тең деп қабылданған
5 %
салон жылытқыштарының жұмысына жанар-жағармай материалдары шығысының нормасы Н от

работу отопителей салона 3,5 л/час
. время работы отопителей салона t ОТ принимается 8 часов
равным времени нахождения автобуса на линии, т.е.
Суммарная относительная надбавка к расходу горюче-смазочных материалов составляет:
K s = 10 + 5 = 15 %
После подстановки числовых значений исходных и нормативных данных в формулу (2) получим:
Q Н = 0,01'Н Б 'L'(1 + 0,01'K s ) + H ОТ 't ОТ =
= 0,01'42,0'164'(1 + 0,01'15) + 3,5'8 = 107,2 л.
Пример 3.
Исходные данные:
Грузовой автомобиль ГАЗ-3307, работая летом в г. Костанае, совершил пробег L = 195 км, перевез G ГР = 4,5 т груза, пробег с грузом составил L TP = 120 км.
Нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов Q Н определяется по формуле (3):
Q Н = 0,01'[(Н Б + Н ДМ 'G ДМ )'L + Н ТР 'Grp'L TP ]
''(1 + 0,01'K s ) + Н ДО 't ДО
Нормативные данные:
. базовая норма расхода горюче-смазочных материалов 24,5 л/100км
Н Б для автомобиля ГАЗ-3307
. норма расхода на транспортную работу Н ТР 2,0 /100ткм
. по условиям эксплуатации не предусмотрено каких-либо
увеличений или снижений расхода горюче-смазочных материалов.
После подстановки числовых значений исходных и нормативных данных в формулу (3) получим:
Q Н = 0,01'[(Н Б + Н ДМ 'G ДМ )'L + Н ТР 'G ГР 'L ТР ]'(1 +0,01'K s ) +
+ Н ДО 't ДО = 0,01'[(24,5 + 0'0)'195 + 2,0'4,5'120]'
'(1 + 0,01'0) + 0'0 = 58,6 л
Пример 4.
Исходные данные:
Автопоезд в составе седельного тягача Мерседес-Бенц 1735 и полуприцепа (снаряженной массой G ДМ = 14 т) совершает рейс по маршруту Алматы - Караганда - Костанай и обратно. Длина маршрута составляет в одну сторону L = L ТР = 2000 км. Масса перевозимого груза по маршруту Алматы - Караганда - Костанай составляет G ТР > = 20 т, обратно - G ТР < = 4 т. Из Алматы в Костанай везется груз, требующий термостатирования в пути, обратно - тара. Время движения по маршруту в одну сторону составляет 48 часов. Время работы рефрижераторного оборудования t ДО 1> = 48 часов при движении по маршруту Алматы - Караганда - Костанай. На обратном пути t ДО 1< = 0.
Требуется определить нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов автопоездом для данного маршрута в зимнее время года (время работы отопителя t ДО 2> = t ДО 2< = 8 часов)
Нормируемый расход горюче-смазочных материалов Q Н для автопоезда определяется по формуле (3):
Q Н = 0,01'[(Н Б + Н ДМ 'G ДМ )'L + Н ТР 'G ТР 'L ТР ]'(1 + 0, 01'Ks)+ + Н ДО 't ДО
Нормативные данные:
. базовая норма расхода горюче-смазочных
материалов Н Б для автомобиля Мерседес-Бенц
1735 24,5 л/100 км
. норма потребления горюче-смазочных материалов
на транспортную работу (основную и

3,5 л/сағ
салон жылытқыштарын жұмыс уақыты t от автобустың желіде болған уақытына тең қабылданады, яғни
8 сағат
Жанар-жағармай материалдары шығысына жиынтық салыстырмалы үстеме мынаны құрайды:
К s =10+5=15 %
Бастапқы және нормативтік деректердің сандық мәндерін (2) формулаға қойғаннан кейін мынаны аламыз:
Q н = 0,01' Н Б ' L ' (1 + 0,01' К s ) + Н от ' t от = 0,01' 42,0 ' 164 ' (1 + 0,01 ' 15) + 3,5 ' 8 = 107,2 л.
3-мысал.
Бастапқы деректер:
ГАЗ-3307 жүк автомобилі жазда Қостанай қаласында жұмыс істегенде L = 195 км жүрісті орындады, G гр = 4,5 т жүк тасыды, жүкпен жүру L тр = 120 км құрады.
Жанар-жағармай материалдары шығысының Q н нормаланатын мәні (3) формула бойынша анықталады:
Q н =0,01 '[(Н Б + Н дм 'G дм )'L + Н тр 'G гр 'L тр ] ' '(1+0,01 'К s ) + Н дo 't до
Нормативтік деректер:
ГАЗ-3307 автомобилі үшін жанар-жағармай материалдары шығысының базалық нормасы Н Б
24,5 л/100 км
көліктік жұмысқа шығыс нормасы Н тр пайдалану шарттары бойынша жанар-жағармай материалдары шығысын қандай да бір арттыру немесе төмендету көзделмеген.
2,0 /100 ткм
Бастапқы және нормативтік деректердің сандық мәндерін (3) формулаға қойғаннан кейін мынаны аламыз:
Q н =0,01 ' [(Н Б + Н дм ' G дм ) ' L + Н тр ' G гр ' L тр ] ' (1 +0,01 ' К 8 ) + + Н дo ' t до = 0,01 ' [(24,5 + 0 ' 0) ' 195 +2,0 ' 4,5 ' 120] ' '(1+0,01 '0) + 0 '0 = 58,6 л
4-мысал.
Бастапқы деректер:
Мерседес-Бенц 1735 ершікті тартқыш пен жартылай тіркеме құрамындағы автопоезд (жарақталған массасы G дм = 14 т) Алматы - Қарағанды - Қостанай бағыты бойынша және кері рейс орындайды. Бағыт ұзақтығы бір жаққа L = L тр = 2000 км құрайды. Алматы - Қарағанды - Қостанай бағыты бойынша тасылатын жүктің массасы G тр >= 20 т, кері қарай - G тр <= 4 т құрайды. Алматыдан Қостанайға жолда термостаттауды қажет ететін жүк, кері қайтқанда ыдыс тасылады. Маршрут бойынша қозғалыс уақыты бір жаққа 48 сағатты құрайды. Алматы - Қарағанды - Қостанай бағыты бойынша қозғалыс кезіндегі рефрижераторлық жабдықтың жұмыс уақыты t дo 1> = 48 сағат. Кері жолда t до <= 0.
Осы бағыт үшін жылдың қысқы уақытында автопоездің жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәнін анықтау қажет етіледі (жылытқыштың жұмыс уақыты t до 2> = t до 2> = 8 сағат).
Автопоезд үшін жанар-жағармай материалдарының нормаланатын шығысы Q H (3) формула бойынша анықталады:
Q н = 0,01'[(Н Б + Н дм 'G дм )'L + Н TP 'G ТР 'L TP ]'(1+0,01'К s )+ + Н до ' t до
Нормативтік деректер:
Мерседес-Бенц 1735 автомобилі үшін жанар-жағармай материалдары шығысының базалық нормасы Н Б
24,5 л/100 км
көліктік жұмысқа (негізгі және қосымша) жанар-жағармай материалдары тұтыну нормалары Н дм және Н тр

дополнительную) Н ДМ и Н ТР 1,3 л/100 ткм
. норма расхода горюче-смазочных материалов на
работу рефрижераторного оборудования Н ДО 1 3,6 л/час
. норма расхода горюче-смазочных материалов на
работу отопителя кабины Н ДО 2 2,0 л/час
. надбавки при работе в зимнее время года (для
климатической зоны В - 8,0 %, а для зоны С - 12 %)
принимаем среднюю надбавку, равную 10 %
После подстановки числовых значений исходных и нормативных данных в формулу (3) получим по маршруту Алматы - Караганда - Костанай:
Q Н > = 0,01'[(Н Б + Н ДМ 'G ДМ )'L + Н ТР 'G ТР > 'L ТР ]'(1 + 0,01'K s ) +
+ Н ДО 1 't ДО 1> + Н ДО 2 't ДО 2> = 0,01'[(24,5 + 1,3'14)'2000 +
+ 1,3'20'2000]'(1 + 0,01'10) + 3,6'48 + 2,0'8 = 1700,2 л;
по маршруту Костанай - Караганда - Алматы получим:
Q Н < = 0,01'[(Н Б + Н ДМ 'G ДМ )'L + Н ТР 'G ТР > 'L ТР ]'(1 + 0,01'Ks) +
+ Н ДО 1 't ДО 1< + Н ДО 2 't ДО 2< = 0.01'[(24,5 + 1,3'14)'2000 +
+ 1,3'4,0'2000)'(1 + 0,01'10) + 3,6'0 + 2,0'8 = 1069,8 л;
Итого нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов на весь маршрут (туда и обратно) составляет:
Q Н = Q Н > + Q Н < = 1700,2 + 1069,8 = 2770 л.
Пример 5.
Исходные данные:
Из путевого листа установлено, что в летнее время автомобиль-самосвал МАЗ-503 совершил в Кзылординской области общий пробег L = 165 км, выполнив при этом n Е = 10 ездок с грузом.
Нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов Q Н для самосвала МАЗ-503 определяется по формуле (4):
Q Н = 0,01'[Н Б + Н ТР '(G ДМ + 0,5'q)]'L'(1 + 0,01'K s ) + Н Е 'n Е
Нормативные данные:
. базовая норма расхода горюче-смазочных материалов
Н Б для автомобиля-самосвала МАЗ-503 составляет 28 л/100 км
. норма расхода горюче-смазочных материалов для
самосвалов на каждую ездку с грузом Н Е составляет 0,25 л
. надбавка за работу в карьере установлена в размере 10 %
После подстановки числовых значений исходных и нормативных данных в формулу, получим нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов:
Q Н = 0,01'[Н Б + Н ТР '(G ДМ + 0,5'q)]'L'(1 + 0,01'K s ) + Н Е 'n Е =
= 0,01'[28 + 0'(0 + 0,5'0)]'165'(1 + 0,01 х 10) + 0,25 х 10 =
= 53,3 л
Пример 6.
Исходные данные:
Из путевого листа установлено, что автомобиль-самосвал КамАЗ-5511 с самосвальным прицепом ГКБ-8527 перевез на расстояние L 1 = 115 км G ГР 1 = 13 т кирпича, а в обратную сторону перевез на расстояние L 2 = 80 км G ГР 2 = 16 т щебня. Общий пробег составил L = 240 км.
Учитывая, что автомобиль-самосвал работал с коэффициентом полезной работы более чем 0,5, нормируемый расход горюче-смазочных материалов определяется также как и для бортового автомобиля КамАЗ-5320 (базового для автомобиля-самосвала КамАЗ-5511) с учетом разницы собственных масс этих автомобилей G ДМ 1 = 2,08 т. Масса снаряженного самосвального прицепа ГКБ-8527 составляет G ДМ 2 = 4,5 тонны;

1,3 л/100 ткм
рефрижераторлық жабдықтың жұмысына жанар-жағармай материалдары шығысының Н до 1 нормасы
3,6 л/сағ
кабина жылытқышының жұмысына жанар-жағармай материалдары шығысының нормасы Н до 2
2,0 л/сағ
жылдың қысқы уақытындағы жұмыс кезіндегі үстемеге (В климаттық аймағы үшін - 8,0%, ал С аймағы үшін - 12 %) мынаған тең орташа үстемені қабылдаймыз
10 %
Бастапқы және нормативтік деректердің сандық мәндерін (3) формулаға қойғаннан кейін Алматы - Қарағаңды - Қостанай бағыты бойынша мынаны аламыз:
Q H > = 0,01' [(Н Б + Н дм ' G дм )' L + Н тр ' G тр ' > L тр ] ' (1 +0,01' К s )+ Н до 1, t до 1> + Н до 2 ' t до 2> = 0,01 ' [(24,5 + 1,3 ' 14) ' 2000 + + 1,3 ' 20 ' 2000] ' (1 + 0,01 ' 10) + 3,6 ' 48 + 2,0 ' 8 = 1700,2 л;
Қостанай - Қарағанды - Алматы бағыты бойынша мынаны аламыз:
Q H < = 0,01' [(Н Б + Н дм ' G дм )' L + Н тр ' G тр > ' L тр ] ' (1 + 0,01' К s )+ + Н до 1 ' t до 1< + Н до 2 ' t до 2< = 0.01' [(24,5 + 1,3 ' 14)' 2000 + 1,3 ' 4,0 ' 2000) ' (1 + 0,01 ' 10)+ 3,6 '0+2,0 '8 = 1069,8 л;
Жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәнінің жиыны жалпы бағытқа (баруға және кері қайтуға) мынаны құрады:
Q н = Q н > + О н < = 1700,2 + 1069,8 = 2770 л.
5-мысал.
Бастапқы деректер:
Жол парағынан МАЗ-503 өзі аударғыш автомобилі жазғы уақытта Қызылорда облысына L = 165 км жалпы жүрісін орындағаны анықталды, бұл кезде n E = 10 жүкпен баруды орындады.
Жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәні Q H МАЗ-503 өзі аударғыш үшін (4) формула бойынша анықталады:
Q н = 0,01' [Н Б + Н ТР ' (G дм + 0,5 ' q)] L' (1 + 0,01 ' К s ) + Н Е ' n Е .
Нормативтік деректер:
жанар-жағармай материалдары шығысының базалық нормасы Н Б МАЗ-503 өзі аударғыш автомобилі үшін мынаны құрайды
28 л/100 км
жанар-жағармай материалдары шығысының нормасы Н е өзі аударғыштар үшін жүкпен әрбір жүруге мынаны құрайды
0,25 л
карьерде жұмыс үшін үстеме мына мөлшерде белгіленеді
10 %
Бастапқы және нормативтік деректердің сандық мәндерін формулаға қойғаннан кейін жанар-жағармай материалдары шығысының нормалық мәнін аламыз:
Q н = 0,01' [Н Б + Н ТР ' (G дм + 0,5 ' q)] ' L (1 + 0,01 ' К s ) + Н Е ' n Е = 0,01 ' [28 + 0'(0 + 0,5' 0)]' 165' (1 + 0,01 х 10) + 0,25 х 10 = 53,3 л
6-мысал.
Бастапқы деректер:
Жол парағынан КамАЗ-5511 өзі аударғыш автомобилі ГКБ-8527 тіркемесімен L 1 = 115 км қашықтыққа G гр 1 = 13 т кірпіш тасығаны, кері бағытта L 2 = 80 км қашықтыққа G гр 2 = 16 т шағылтас тасығаны анықталды. Жалпы жүріс L = 240 км-ді құрады.
Өзі аударғыш автомобиль 0,5-тен астам пайдалы жұмыс коэффициентімен жұмыс істегенін ескере отырып, жанар-жағармай материалдарының нормаланатын шығысы КамАз-5320 бортты автомобилі (КамАЗ-5511 өзі аударғыш автомобилі үшін базалық) үшін анықталғандай, осы автомобильдердің меншікті массаларының G ДМ 1 = 2,08 т айырмашылығын ескере отырып анықталады. Жарақталған ГКБ-8527 өзі аударғыш тіркемесінің массасы G ДМ 2 = 4,5 тоннаны құрайды;

Нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов на пробег автопоезда в составе автомобиль КамАЗ-5320 с прицепом ГКБ-8350 определяется по формуле (3):
Q Н = 0,01'[(Н Б + Н ДМ 'G ДМ )'L + Н ТР 'G ГР 'L ГР ]'(1 + 0,01'K s ) + Н ДО 't ДО
Нормативные данные:
. базовая норма расхода горюче-смазочных материалов
на пробег для автомобиля КамАЗ-5320 25,0 л/100 км
. норма расхода горюче-смазочных материалов на
перевозку дополнительного и полезного груза 1,3 л/ткм
Работа проводилась в условиях, не требующих применения каких-либо надбавок или снижений расхода горюче-смазочных материалов (K s = 0).
После подстановки числовых значений исходных и нормативных данных в формулу (3) получим:
Q Н = 0,01'[(Н Б + Н ДМ '(G ДМ 1 + G ДМ 2 ))'L + Н ТР '(G ГР 1 'L ГР 1 +
+ G ГР 2 'L ГР 2 )] = 0,01'[(25,0 + 1,3'(2,08 + 4,5))'240 +
+ 1,3'(13'115 + 16'80)] = 116,6 л
Пример 7.
Исходные данные:
Из путевого листа установлено, что грузовой автомобиль-фургон ГЗСА-37021, работая в августе с почасовой оплатой в г. Кокчетаве с частыми остановками, совершил пробег L = 152 км.
Нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов Q Н для автомобиля-фургона, работающего с почасовой оплатой, определяется по формуле (2):
Q Н = 0,01'Н Б 'L'(1 + 0,01'K s ) + Н ОТ 't ОТ
Нормативные данные:
. базовая норма расхода сжиженного газа Н Б
автомобиля-фургона ГЗСА-37021 составляет 31,8 м 3 /100 км
. надбавка на работу с почасовой оплатой 10 %
. надбавка на работу с частыми технологическими
остановками установлена в размере 8 %
Суммарная относительная надбавка к расходу горюче-смазочных материалов составляет:
K s = 10,0 + 8,0 = 18,0 %
После подстановки числовых значений исходных и нормативных данных в формулу (2) получим:
Q Н = 0,01'Н Б 'L'(1 + 0,01'K s ) + Н ОТ 't ОТ =
= 0,01'31,8'152'(1 + 0,01'18) + 0'0 = 57 м 3
Пример 8.
Исходные данные:
Из путевого листа установлено, что автокран КС-4571 на базе автомобиля КрАЗ-257 совершил пробег L = 127 км. Время работы спецоборудования по перемещению грузов составило t СО = 8 часов.
Нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов Q Н для автомобильных кранов определяется по формуле (5):
Q Н = (0,01'Н Б 'L + Н СО 't СО )'(1 + 0,01'K s ) + Н ОТ 't ОТ
Нормативные данные:
. базовая норма расхода горюче-смазочных
материалов Н Б автомобильного крана КС-4571 55 л/100 км
. норма расхода горюче-смазочных материалов на
работу специального оборудования Н СО , 8,4 л/час
установленного на автомобиле
Работа проводилась в условиях, не требующих применения каких-либо надбавок или снижений расхода горюче-смазочных материалов (K s = 0).
После подстановки числовых значений исходных и нормативных данных в формулу, получим нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов:
Q Н = (0,01'Н Б 'L + Н СО 't СО )'(1 + 0,01'K s ) + Н ОТ 't ОТ =
= (0,01'55'127 + 8,4'8)'(1 + 0,01'0) + 0'0 = 137,1 л.
Пример 9.
Исходные данные:

ГКБ-8350 тіркемесімен КамАЗ-5320 автомобилінің құрамындағы автопоезд жүрісіне жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын шығысы (3) формула бойынша анықталады:
Q н = 0,01 '[(Н Б ДМ 'G ДМ )L + Н ТР ' Q ГР ' L ГР ]'(1 + 0,01 К s ) + Н до ' t до
Нормаланған деректер:
КамАЗ-5320 автомобилінің жүрісіне арналған жанар-жағармай материалдары шығысының базалық нормасы
25,0 л/100 км
қосымша және пайдалы жүкті тасуға жанар-жағармай материалдары шығысының нормасы
1,3 л/ткм
Жұмыс қандай да бір үстемелер мен жанар-жағармай материалдары шығыстарын төмендетуді қолдануды талап етпейтін жағдайларда жүргізілді (К s =0).
Бастапқы және нормативтік деректердің сандық мәндерін (3) формулаға қойғаннан кейін мынаны аламыз:
Q н = 0,01' [(Н Б дм '(G дм 1 + G дм 2 ))' L + Н тр ' (G гр 1 ' L гр 1 + G гр 2 ' L гр 2 )]= 0,01 '[(25,0 +1,3' (2,08 + 4,5)) ' 240 + 1,3' (13 ' 115 + 16 '80)] = 116,6 л
7-мысал.
Бастапқы деректер:
Жол парағынан ГЗСА-37021 фургон автомобилі тамыз айында сағаттық төлеммен Көкшетау қаласында жиі аялдаулармен жұмыс істеген кезде L = 152 км жүрісті орындағаны анықталды.
Сағаттық төлеммен жұмыс істейтін фургон автомобилі үшін жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәні Q н (2) формула бойынша анықталады:
Q н = 0,01' Н Б ' L ' (1 + 0,01 К s ) + Н от ' t от
Нормативтік деректер:
ГЗСА-37021 фургон автомобилі үшін сұйытылған газдың базалық нормасы Н Б мынаны құрайды
31,8 м 3 /100 км
сағаттық төлеммен жұмыс істеуге үстеме
10 %
жиі техникалық аялдаулармен жұмысқа үстеме мына мөлшерде белгіленген
8 %
Жанар-жағармай материалдары шығысына жиынтық салыстырмалы үстеме мынаны құрайды:
К s = 10,0+ 8,0 = 18,0 %
Бастапқы және нормативтік деректердің сандық мәндерін (2) формулаға қойғаннан кейін мынаны аламыз:
Q н = 0,01 ' Н Б ' L '(1+0,01 ' К s ) + Н от 't от = 0,01 ' 31,8 ' 152 '(1+0,01 '18)+ 0 ' 0 = 57 м 3
8-мысал.
Бастапқы деректер:
Жол парағынан КрАЗ-257 автомобилінің базасындағы КС-4571 автокраны L = 127 км жүрісті орындағаны анықталды. Арнайы жабдықтың жүкті ауыстыру жөніндегі жұмысының уақыты t со = 8 сағатты құрады.
Автомобиль крандары үшін жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәні Q н (5) формула бойынша анықталады:
Q н = (0,01' H Б ' L + Н со ' t co ) ' (1 + 0,01 ' К s ) + H от ' t от
Нормативтік деректер:
КС-4571 автомобиль кранының жанар-жағармай
материалдары шығысының базалық нормасы Н Б
55 л/100 км
автомобильде орнатылған арнайы жабдықтың жұмысына жанар-жағармай материалдары шығысының нормасы Н со
8,4 л/сағ
Жұмыс қандай да бір үстемелер мен жанар-жағармай материалдары шығыстарын төмендетуді қолдануды талап етпейтін жағдайларда жүргізілді (К s =0).
Бастапқы және нормативтік деректердің сандық мәндерін формулаға қойғаннан кейін жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәнін аламыз:
Q н = (0,01' Н Б ' L + Н со ' t со ) ' (1 + 0,01' К s ) + Н от ' t от = (0,01 ' 55 ' 127 + 8,4 ' 8)' (1 + 0,01' 0) + 0 ' 0 = 137,1 л.
9-мысал.
Бастапкы деректер:

Из путевого листа установлено, что пескоразбрасыватель ПР-53 на базе автомобиля ГАЗ-53А совершил пробег 74 км, из них пробег к месту работы и обратно составил L , = 24 км, а при выполнении специальной работы - L ,, = 50 км, количество кузовов разбрасываемого песка в смену составило t ДО = 6. Работы проводились в зимнее время года в г. Астана.
Нормируемое значение расхода горюче-смазочных материалов для автомобилей-пескоразбрасывателей Q Н определяется по формуле (6)
Q Н = 0,01'(Н Б 'L , + Н СР 'L ,, )'(1 + 0,01'K s ) + Н ДО 't ДО
Нормативные данные:
. базовая норма расхода горюче-смазочных
материалов Н Б на пробег к месту работы и
обратно пескоразбрасывателя ПР-53 составляет 27,5 л/100 км
. норма расхода горюче-смазочных материалов
Н СР при выполнении специальной работы
пескоразбрасывателя ПР-53 во время
передвижения составляет 76,8 л/100 км
. дополнительная норма расхода
горюче-смазочных материалов при разбрасывании
1-го кузова песка в смену Н ДО составляет 0,7 л
. надбавка на работу в зимнее время 12,0 %
После подстановки числовых значений исходных и нормативных данных в формулу (6) получим:
Q Н = 0,01'(Н Б 'L , + Н СР 'L ,, )'(1 + 0,01'K s ) + Н ДО 't ДО =
= 0,01'(27,5'24 + 76,8'50)'(1 + 0,01'12) + 0,7'6 = 54,6 л
..........................
* I и II категория эксплуатации - дороги с твердым и/или облегченным
типом покрытия, на равнинной (до 2000 метров над уровнем
моря) местности, за пределами населенных пунктов и/или в
городах с населением до 100 тыс. чел;
III категория эксплуатации - дороги с твердым, облегченным или
гравийным типом покрытия на равнинной или горной местности
(свыше 2000 метров над уровнем моря), или в городах с
населением более 100 тыс. чел.;
IV и V категория эксплуатации - дороги с облегченным покрытием или
естественные грунтовые дороги на любом рельефе местности или
в городах с населением более 100 тыс. чел.

Жол парағынан ГАЗ-53А автомобилінің базасындағы ПР-53 құм шашқыш 74 км жүрісті орындағаны, соның ішінде жұмыс орынан және кері жүру L' = 24 км, ал арнайы жұмысты орындаған кезде L' = 50 км-ді құрағаны анықталды, шашылатын құм шанақтарының ауысымдағы саны t до = 6 құрады. Жұмыстар қысқы жыл мерзімінде Астана қаласында жүргізілді.
Құм шашқыш автомобильдер үшін жанар-жағармай материалдары шығысының нормаланатын мәні Q н (6) формуласы бойынша анықталады:
Q н = 0,01 ' (Н Б ' L + Н cp ' L")'(1+0,01' К s ) + Н до ' t до
Нормативтік деректер:
ПР-53 құм шашқыштың жүрісіне орнына және кері жүрісіне жанар-жағармай материалдары шығысының базалық нормасы Н Б мынаны құрайды
27,5 л/100 км
ПР-53 құм шашқышысының қозғалу уақытында арнайы жұмысты орындау кезіндегі жанар-жағармай материалдары шығысының нормасы Н ср мынаны құрайды
76,8 л/100 км
ауысымда 1 шанақ құмды шашу кезіндегі жанар-жағармай материалдары шығысының қосымша нормасы Н до мынаны құрайды
0,7 л
қысқы уақытта жұмыс істеуге үстеме
12,0 %
Бастапқы және нормативтік деректердің сандық мәндерін (6) формулаға қойғаннан кейін мынаны аламыз:
Q н = 0,01 ' (Н Б ' L + Н ср ' L") ' (1 + 0,01' К s ) + Н до ' t до = 0,01'(27,5 ' 24 + 76,8 ' 50)'(1 + 0,01 ' 12)+ 0,7 '6 = 54,6 л
Пайдаланудың I және II санаттары - елді мекендерден тыс жазық (теңіз деңгейінен 2000 метрге дейін) жерлердегі және/немесе халқы 100 мың адамға дейінгі қалалардағы, қатты және/немесе жеңілдетілген үлгідегі жамылғысы бар жолдар;
Пайдаланудың III санаты - жазық немесе таулы (теңіз деңгейінен 2000 метрден астам) жерлердегі немесе халқы 100 мың адамнан астам қалалардағы жамылғысы бар қатты, жеңілдетілген немесе қиыршық тасты түріндегі жолдар;
Пайдаланудың IV және V санаттары - кез келген жер рельефтеріндегі немесе халқы 100 мың адамнан астам қалалардағы жеңілдетілген жамылғысы бар жолдар немесе табиғи қара жолдар.