О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам казахстанского содержания"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2009 года № 1481
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение в Мажилис Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам казахстанского содержания".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам казахстанского
содержания"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г, № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст.97; № 23, ст.114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст.7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70; 72; 73; 74; 75; 76; № 13-14, ст. 62, 63; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам долевого участия в жилищном строительстве", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 29 июля 2009 г. и "Казахстанская правда" 22 июля 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности торгово-промышленных палат", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 18 июля 2009 г. и "Казахстанская правда" 22 июля 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 июля 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 24 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ветеринарии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 августа 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 сентября 2009 г.):
в статье 167:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалың актілеріне қазақстандық қамту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қыркүйектегі N 1481 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қазақстандық қамту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
қазақстандық қамту мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж.,  N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат, N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар, N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51-құжаттар; N 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 62-құжат; N 20, 88-құжат; N 21, 97-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 7, 21-құжаттар; N 9-10, 47, 48-құжаттар; N 13-14, 62, 63-құжаттар; N 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; N 13-14, 62, 63-құжаттар; 2009 жылғы 29 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 22 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 18 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 22 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда-өнеркәсіп палаталары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 11 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ветеринария мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 24 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 8 қыркүйекте "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
167-бапта:

дополнить частью 6-1 следующего содержания:
"6-1. Нарушение требований законодательного акта Республики Казахстан о государственных закупках в части применения критериев, влияющих на конкурсное ценовое предложение участников конкурса, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.".
в части десятой слова "первой и четвертой" заменить словами "первой, четвертой и 6-1";
в примечании слова "в части шестой" заменить словами "в частях шестой и 6-1";
2. В Закон Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" от 27 января 1996 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 182; 1999 г., № 11, ст. 357; № 21, ст. 787; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 22, ст. 131; № 23, ст. 142; 2005 г., № 16, ст. 70; 2006 г., № 3, ст. 22; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 22, ст. 170; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 июля 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 г.):
1) в статье 1:
подпункты 29-1), 30), 31), 32) изложить в следующей редакции:
"29-1) товар казахстанского происхождения - товар, на который выдан сертификат о происхождении товара для внутреннего обращения, подтверждающий его происхождение на территории Республики Казахстан;
"30) казахстанское содержание в товаре - процентное содержание стоимости используемых местных материалов и затрат производителя товаров на переработку товара, осуществляемых на территории Республики Казахстан, в конечной стоимости товара";
"31) казахстанский производитель товаров - физические и юридические лица Республики Казахстан, производящие товары казахстанского происхождения на территории Республики Казахстан;
"32) казахстанский производитель работ, услуг - физические и (или) юридические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан, использующие не менее девяноста пяти процентов граждан Республики Казахстан в общей численности сотрудников";
дополнить подпунктами 30-1), 31-1), 32-1), 32-2), 32-3) следующего содержания:
""30-1) казахстанское содержание в работе (услуге) - совокупная суммарная доля от общей стоимости договора на выполнение работы (услуги), выраженная в процентах, стоимости казахстанского содержания в товарах, используемых при выполнении работы, и (или) оплаты труда работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, в фонде оплаты труда производителя работы (услуги)";

мынадай мазмұндағы 6-1-бөлікпен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының конкурсқа қатысушылардың конкурстық баға ұсынысына әсер ететін өлшемдерді қолдану бөлігіндегі талаптарын бұзу, -
лауазымды адамдарға қырықтан бастап елу айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.";
оныншы бөліктегі "бірінші және төртінші" деген сөздер "бірінші, төртінші және 6-1-" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертудегі "алтыншы бөлікте" деген сөздер "алтыншы және 6-1-бөліктерде" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 182-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 16, 99-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 22, 170-құжат; 2008 ж., N 23, 114-құжат; 2009 ж., N 2-3, 18-құжат; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
29-1), 30), 31), 32) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1) Қазақстанда шығарылатын тауар - оның Қазақстан Республикасының аумағында шығарылғанын растайтын ішкі айналымға арналған тауардың шығу тегі туралы сертификат берілген тауар;
30) тауардағы қазақстандық қамту - Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын тауарды қайта өңдеуге пайдаланылатын жергілікті материалдар мен тауарларды өндірушінің шығындары құнының тауардың түпкі құнындағы проценттік қатынасы;
31) тауарларды қазақстандық өндіруші - Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстанда шығарылатын тауарларды өндіретін Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары;
32) жұмыстарды, қызметтерді қазақстандық өндіруші - Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, қызметкерлердің жалпы санынан Қазақстан Республикасы азаматтарының кемінде тоқсан бес процентін пайдаланатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;";
мынадай мазмұндағы 30-1), 31-1), 32-1), 32-2), 32-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"30-1) жұмыстардағы (қызметтердегі) қазақстандық қамту - жұмыстарды (қызметтерді) өндірушінің еңбекақы төлеу қорында жұмысты орындау және (немесе) Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын жұмысшыларға еңбекақы төлеу кезінде пайдаланылатын тауарлардағы қазақстандық қамту құнының жұмысты (қызметті) орындауға арналған шарттың жалпы құнындағы процентпен көрсетілген жиынтық сомалық үлесі;

31-1) производитель товаров казахстанского происхождения - физические и юридические лица, производящие товары казахстанского происхождения.
"32-1) процентное содержание оплаты труда граждан Республики Казахстан, задействованных в исполнении контракта:
для филиала(-ов) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан: соотношение общей суммы оплаты труда граждан Республики Казахстан к общему фонду оплаты труда работников филиала(-ов), расположенных на территории Республики Казахстан;
для юридических лиц и/или физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица - резидентов Республики Казахстан: соотношение общей суммы оплаты труда граждан Республики Казахстан к общему фонду оплаты труда работников данного лица;
32-2) единая методика расчета организациями казахстанского содержания при закупках товаров, работ и услуг - утверждаемый Правительством Республики Казахстан порядок, применяемый для расчета казахстанского содержания в закупках товаров, работ и услуг;
32-3) Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию - государственная информационная система, предназначенная для контроля и мониторинга закупок товаров, работ и услуг, используемых при операции по недропользованию, а также проведения электронных закупок и формирования перечня товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию;
2) статью 7 дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) утверждает единую методику расчета организациями казахстанского содержания при закупке товаров, работ и услуг.";
3) в статье 8:
в пункте 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществление мониторинга и контроль за выполнением недропользователями условий контрактов, включая обязательства по казахстанскому содержанию в закупках товаров, работ, услуг и принятие меры в случае выявления нарушений условий контрактов.";
дополнить подпунктами 14), 15), 16), 17), 18) следующего содержания:
"14) утверждение формы отчета недропользователей о приобретенных товарах, работах и услугах и годовой программы закупа товаров, работ и услуг на предстоящий год;
15) обеспечивание сбора и анализа информации о произведенных, производимых и планируемых на следующий за отчетным периодом год закупках товаров, работ и услуг, предоставляемой недропользователями и (или) лицами, уполномоченными недропользователями осуществлять закуп товаров, работ и услуг для проведения операций по недропользованию;

31-1) Қазақстанда шығарылатын тауарларды өндіруші - Қазақстанда шығарылатын тауарларды өндіретін жеке және заңды тұлғалар;
32-1) келісім-шартты орындауға жұмылдырылған Қазақстан Республикасының азаматтарына еңбекақы төлеудің проценттік мазмұны:
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың филиал(дар)ы үшін: Қазақстан Республикасы азаматтарына еңбекақы төлеудің жалпы сомасының Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан филиал(дар) жұмысшыларына еңбекақы төлеудің жалпы қорына қатынасы;
Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалар және/немесе кәсіпкерлік қызметті заңды тұлға құрмай-ақ жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін: Қазақстан Республикасының азаматтарына еңбекақы төлеудің жалпы сомасының осы тұлға жұмысшыларына еңбекақы төлеудегі жалпы қорына қатынасы;
32-2) ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу кезіндегі қазақстандық қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесі - Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудағы қазақстандық қамтуды есептеу үшін қолданылатын тәртіп;
32-3) Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер тізілімі - жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды бақылауға және мониторингілеуге, сондай-ақ электрондық сатып алуды жүргізуге және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер тізбесін қалыптастыруға арналған мемлекеттік ақпараттық жүйе;";
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
"17) ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу кезіндегі қазақстандық қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесін бекітеді.";
3) 8-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алудағы қазақстандық қамту бойынша міндеттемелерді қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шарттар талаптарын орындауына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру және келісім-шарттар талаптарын бұзу анықталған жағдайда шаралар қабылдау.";
мынадай мазмұндағы 14), 15), 16), 17), 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен қызметтер туралы есебінің және алдағы жылға арналған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың жылдық бағдарламасын бекіту;
15) жер қойнауын пайдаланушылар және (немесе) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдаланушылар тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлғалар ұсынатын жүргізілген, жүргізілетін және есепті кезеңнен кейінгі жылға жоспарланатын тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу туралы ақпараттарды жинауды және талдауды қамтамасыз ету;

16) формирование и ведение реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, а также разработка и утверждение критерии их оценки для внесения в данный реестр;
17) запрос информации из национальных реестров идентификационных номеров;
18) предоставление в уполномоченный орган в области государственного регулирования торговой и индустриальной политики для свода и анализа общую информацию по казахстанскому содержанию в закупках недропользователей товаров, работ и услуг, согласно совместно утвержденной форме";
4) статью 8-1 дополнить подпунктами 15), 16), 17) следующего содержания:
"15) осуществляет мониторинг и совместно с компетентным органом, контроль за выполнением недропользователями условий контракта;
16) осуществляет контроль за соблюдением недропользователями порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию;
17) запрашивает у недропользователей и (или) лиц, уполномоченных недропользователями осуществлять закуп товаров, работ и услуг для проведения операций по недропользованию, информацию о производимых и произведенных и планируемых закупках товаров, работ и услуг.";
5) в статье 8-3:
в пункте 1 подпункты 1), 3), 4), 6), 7) исключить;
6) пункт 2-4 статьи 42 дополнить словами ", а также обязательства по казахстанскому содержанию";
7) в пункте 1 статьи 63:
подпункты 13-1), 13-2) изложить в следующей редакции:
"13-1) ежегодно не позднее 1 февраля планируемого для проведения закупок года, предоставлять в компетентный орган годовую программу закупа товаров, работ и услуг по форме, им утвержденной;
13-2) ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставлять в компетентный орган отчет по приобретенным товарам, работам и услугам по форме, им утвержденной;"; дополнить подпунктами 20), 21) следующего содержания:
"20) при внесении изменений и (или) дополнений в годовую программу закупа товаров, работ и услуг в течение пяти рабочих дней предоставлять в компетентный орган указанные изменения и (или) дополнения;
21) зарегистрироваться в реестре товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, за исключением недропользователей, более пятидесяти процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу.";

16) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер тізілімін қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемдерін әзірлеу және бекіту;
17) сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінен ақпарат сұрату;
18) жинақтау мен талдау үшін сауда және индустриялық саясатты мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға бірлесіп бекітілген нысанға сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуындағы қазақстандық қамту жөнінде жалпы ақпарат беру.";
4) 8-1-бап мынадай мазмұндағы 15), 16), 17) тармақшалармен толықтырылсын:
"15) жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шарт талаптарын орындауына мониторингті және құзыретті органмен бірлесіп, бақылауды жүзеге асырады;
16) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу тәртібін сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
17) жер қойнауын пайдаланушылардан және (немесе) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдаланушылар тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлғалардан жүргізілетін және жүргізілген әрі жоспарланған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу туралы ақпарат сұрайды.";
5) 8-3-бапта:
1-тармақтағы 1), 3), 4), 6), 7) тармақшалар алып тасталсын;
6) 42-баптың 2-4-тармағы "міндеттемелері" деген сөзден кейін ", сондай-ақ қазақстандық қамту бойынша міндеттемелері" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 63-баптың 1-тармағында:
13-1), 13-2)тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1) жыл сайын, сатып алуды жүргізу үшін жоспарланатын жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей, құзыретті орган бекіткен нысан бойынша оған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың жылдық бағдарламасын ұсынуға;
13-2) тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей, құзыретті орган бекіткен нысан бойынша тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу жөнінде есеп ұсынуға;";
19) тармақшадағы "міндетті." деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 20), 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"20) тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың жылдық бағдарламасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде бес жұмыс күні ішінде көрсетілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды құзыретті органға ұсынуға;
21) акцияларының (қатысу үлестерінің) елу проценттен астамы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізген кезде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер тізілімінде тіркелуге міндетті.";

8) в статье 63-1:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) открытый конкурс;";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Приобретение товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, производится способами, указанными в пункте 1 настоящей статьи посредством реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При приобретении товаров, работ и услуг способом открытого конкурса объявление о проведении конкурса подлежит размещению в Информационной системе "Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию", и периодических печатных изданиях, публикуемых не реже трех раз в неделю и распространяемых на территории Республики Казахстан на государственном и русском языках.";
пункт 5 исключить;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Расходы по приобретению товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение установленного Правительством Республики Казахстан порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.";
9) дополнить статьей 77 следующего содержания:
"Статья 77. Переходные положения
1. Положение подпункта 4) пункта 1 статьи 63-1 настоящего Закона действует до 1 апреля 2010 года.
2. Положение пункта 2-1 статьи 63-1 настоящего Закона вводится в действие с 1 апреля 2010 года.".
3. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г, № 7-8, ст. 23; 2006 г, № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9):

8) 63-1-бапта:
1-тармақтың 1)тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ашық конкурс;";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізген кезде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізген кезде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер тізілімі арқылы осы баптың 1-тармағында көрсетілген тәсілдермен жүргізіледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді ашық конкурс тәсілімен сатып алу кезінде конкурс өткізу туралы хабарландыру "Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізген кезде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер тізілімі" ақпараттық жүйесінде және аптасына кемінде үш рет жарияланатын әрі Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырылуға тиіс";
5-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс өткізілген конкурс нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртібін бұза отырып сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі шығыстар құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушының келісім-шарт міндеттемелерін орындауы ретінде ескеретін шығыстардан алып тасталады.";
9) мынадай мазмұндағы 77-баппен толықтырылсын:
"77-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Заңның 63-1-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының ережесі 2010 жылғы 1 сәуірге дейін қолданылады.
2. Осы Заңның 63-1-бабы 2-1-тармағының ережесі 2010 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.".
3. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 144-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 13, 86, 87-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 99-құжат; N 18, 113-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 14-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 17, 139-құжат; N 20, 152-құжат; 2008 ж., N 21, 97-құжат; N 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж.,  N 2-3, 9-құжат):

1) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктами 24), 25) следующего содержания:
"24) осуществляет сбор, анализ и представляет в уполномоченный орган в области индустрии и торговли, информацию по казахстанскому содержанию в закупках организаций согласно перечня, утвержденному Правительством Республики Казахстан, по форме и в сроки установленные законодательством Республики Казахстан;
25) формирует перечень товаров, работ и услуг, производимых на территории области (города республиканского значения, столицы), и их производителей.".
4. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовых организаций, банковской деятельности и деятельности Национального Банка Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 31 июля 2009 г. и "Казахстанская правда" 30 июля 2009 г.):
1) пункт 8 статьи 34 исключить;
2) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Особенности закупок товаров, работ и услуг
1. Закупки товаров, работ и услуг национальным управляющим холдингом, национальными холдингами, национальными компаниями и организациями, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании, осуществляются на основе типовых правил закупок товаров, работ и услуг, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
Косвенное владение означает владение каждой последующей организацией пятьюдесятью и более процентами акций (долей участия) иной организации на праве собственности или доверительного управления.
2. При проведении закупок товаров, работ и услуг лица, перечисленные в пункте 1 настоящей статьи, если иное не предусмотрено иными законодательными актами Республики Казахстан, должны:
1) предусматривать в тендерной документации, предоставляемой участникам тендера, требования по условному снижению цен участников тендера - казахстанских производителей товаров, работ и услуг;

1) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 24), 25) тармақшалармен толықтырылсын:
"24) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес ұйымдардың сатып алуындағы қазақстандық қамту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және оны индустрия және сауда саласындағы уәкілетті органға береді;
25) облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) аумағында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің және оларды өндірушілердің тізбесін қалыптастырады.".
4. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 10, 55-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 10, 52-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 4, 28, 33-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 20, 153-құжат; 2008 ж., N 13-14, 56-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21, 97-құжат; 2009 ж., N 2-3, 18-құжат; 2009 жылғы 31 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 30 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі, банк қызметі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 34-баптың 8-тармағы алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
"34-1-бап. Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу ерекшеліктері
1. Ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан көп проценті тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың үлгі ережесінің негізінде жүзеге асырылады.
Жанама иелену әрбір келесі ұйымның өзге ұйым акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан көп процентін меншік немесе сенімгерлік басқару құқығымен иеленуін білдіреді.
2. Егер Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жүргізу кезінде осы баптың 1-тармағында аталған тұлғалар:
1) тендерге қатысушыларға ұсынылатын тендерлік құжаттамада тендерге қатысушы - тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді қазақстандық өндірушілердің бағаларын шартты төмендету жөніндегі талаптарды көздеуге;

2) применять условное снижение цен при рассмотрении заявок казахстанских производителей товаров, работ и услуг и выборе победителя тендера;
3) при равенстве ценовых предложений участников тендера отдавать предпочтение казахстанским производителям товаров, работ и услуг.
3. Лица, перечисленные в пункте 1 настоящей статьи, обязаны представлять информацию по казахстанскому содержанию в закупках товаров, работ и услуг в уполномоченный орган в области индустрии и торговли по форме и сроки им установленные.
Казахстанское содержание определяется по единой методике расчета организациями казахстанского содержания при закупке товаров, работ и услуг утвержденной Правительством Республики Казахстан.
5. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 88; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 97):
1) подпункт 5) пункта 1 статьи 17 после слов "всех критериев," дополнить словами "в том числе обязательств по казахстанскому содержанию,";
2) пункт 1 статьи 21 дополнить подпунктами 18), 19) следующего содержания:
"18) обязательства по казахстанскому содержанию;
19) обязательства концессионера по предоставлению ежегодно, не позднее 1 февраля планируемого для проведения закупок года, годовой программы закупа товаров, работ и услуг на предстоящий год информации о приобретенных товарах, работах и услугах, в уполномоченный орган в области индустрии торговли, по форме и в сроки им установленные".
6. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97, № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст.47, 49; № 15-16, ст. 74; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного оборонного заказа", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 29 июля 2009 г. и "Казахстанская правда" 22 июля 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 16 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 11 августа 2009 г. и "Казахстанская правда" 12 августа 2009 г.):

2) тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді қазақстандық өндірушілердің өтініштерін қарау және тендер жеңімпазын таңдау кезінде бағалардың шартты төмендеуін қолдануға;
3) тендерлік баға ұсыныстары тең болған кезде тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді қазақстандық өндірушілерге артықшылық беруге тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағында аталған тұлғалар индустрия және сауда саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде оған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудағы қазақстандық қамту жөнінде ақпарат беруге міндетті.
Қазақстандық қамту Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу кезінде қазақстандық қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесі бойынша айқындалады.".
5. "Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 14, 88-құжат; 2008 ж., N 15-16, 64-құжат; N 21, 97-құжат):
1) 17-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы "барлық өлшемдердің" деген сөздерден кейін ", оның ішінде қазақстандық қамту жөніндегі міндеттемелердің" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 21-баптың 1-тармағының 17) тармақшасындағы "қамтуға тиіс" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 18), 19) тармақшалармен толықтырылсын:
"18) қазақстандық қамту жөніндегі міндеттемелерді;
19) концессионердің жыл сайын, сатып алу жүргізу үшін жоспарланған жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей, индустрия және сауда саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде оған алдағы жылға арналған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың жылдық бағдарламасын ұсыну жөніндегі міндеттемелерін қамтуға тиіс".
6. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 17, 135-құжат; 2008 ж., N 13-14, 58-құжат; N 20, 87-құжат; N 21, 97-құжат; N 24, 128-құжат; 2009 ж., N 2-3, 21-құжат; N 9-10, 47, 49-құжаттар; N 15-16, 74-құжат; 2009 жылғы 29 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 22 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 11 тамызда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 12 тамызда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 1:
в подпункте 5) слова "товары," исключить;
подпункт 6-2) изложить в следующей редакции:
"6-2) казахстанское содержание - процентное содержание стоимости оплаты труда граждан Республики Казахстан, задействованных в исполнении договора о государственных закупках от общего фонда оплаты труда по данному договору, и (или) стоимости доли (ей) казахстанского происхождения, установленной в товаре (ах) в соответствии с критериями достаточной переработки или полного производства резидентами Республики Казахстан от общей стоимости товара (ов) по договору о государственных закупках;";
2) подпункт 44) пункта 1 статьи 4 исключить;
3) в статье 13:
в подпункте 19):
слово "республиканскими" исключить;
слова "в соответствии с подпунктом 44) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона" исключить;
4) статью 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Поддержка отдельных категорий отечественных потенциальных поставщиков
1. Государственной поддержке при осуществлении государственных закупок подлежат отечественные товаропроизводители, отечественные поставщики работ, услуг, отечественные предприниматели. Наибольшие меры государственной поддержки предоставляются отечественным товаропроизводителям и отечественным поставщикам работ, услуг.
2. Меры государственной поддержки субъектов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, определяются Правительством Республики Казахстан.
3. Организаторы государственных закупок при проведении государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг осуществляют государственные закупки способами, предусмотренными настоящим Законом только у организаций, производящих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги, создаваемые общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан.
4. Перечень, объемы и порядок приобретения товаров, работ и услуг, закупаемых у организаций, производящих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги, создаваемые общественными объединениями инвалидов определяются Правительством Республики Казахстан.
При этом названные организации общественных объединений инвалидов должны иметь численность инвалидов не менее пятидесяти одного процента от общего числа работников.".
7. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2009 года "О Фонде национального благосостояния" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 2-3, ст. 17):
1) статью 7 дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. При проведении закупок товаров, работ и услуг лица, перечисленные в пункте 1 настоящей статьи, должны:
1) предусматривать в тендерной документации, предоставляемой участникам тендера, требования по условному снижению цен участников тендера - отечественных товаропроизводителей и поставщиков работ и услуг;

1) 1-бапта:
5) тармақшадағы "тауарларға," деген сөз алып тасталсын;
6-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-2) қазақстандық қамту - мемлекеттік сатып алу туралы шартты орындауға жұмылдырылған Қазақстан Республикасы азаматтарына еңбекақы төлеу құнының осы шарт бойынша жалпы еңбекақы төлеу қорынан және (немесе) Қазақстан Республикасы резиденттерінің жеткілікті дәрежеде қайта өңдеуі және толық өндіруі өлшемдеріне сәйкес тауар(лар)да белгіленген үлестің(тердің) Қазақстанда шығарылған құнының мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша тауар(лар)дың жалпы құнынан проценттік мазмұны;";
4-баптың 1-тармағының 44) тармақшасы алып тасталсын;
13-бапта:
19) тармақшада:
"республикалық" деген сөз алып тасталсын;
"осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 44) тармақшасына сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
7) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Отандық әлеуетті өнім берушілердің жекелеген санаттарын қолдау
1. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде отандық тауар өндірушілер, жұмыстарды, қызметтерді отандық жеткізушілер, отандық 9 кәсіпкерлер мемлекеттік қолдауға жатады. Мемлекеттік қолдаудың неғұрлым: қомақты шаралары отандық тауар өндірушілерге және жұмыстарды, қызметтерді отандық жеткізушілерге ұсынылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген субъектілерді мемлекеттік қолдау шараларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3. Мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушылар тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің жекелеген түрлерін мемлекеттік сатып алуды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құратын тауарларды өндіруші, жұмыстарды орындаушы, қызметтерді көрсетуші ұйымдардан ғана осы Заңда көзделген тәсілдермен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады.
4. Мүгедектердің қоғамдық бірлестіктері құратын тауарларды өндіруші, жұмыстарды орындаушы, қызметтерді көрсетуші ұйымдардан сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің тізбесін, көлемін және оларды сатып алу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Бұл ретте мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерінің аталған ұйымдарындағы мүгедектердің саны қызметкерлердің жалпы санының елу бір процентінен кем болмауы тиіс".
7. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2009 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., N 2-3, 17-құжат):
1) 7-бап мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 1-тармағында аталған тұлғалар тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жүргізген кезде:
1) тендерге қатысушыларға ұсынылатын тендерлік құжаттамада тендерге қатысушы - отандық тауар өндірушілердің және жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілердің бағаларын шартты төмендету жөніндегі талаптарды көздеуге;

2) применять условное снижение цен при рассмотрении заявок отечественных товаропроизводителей и поставщиков работ и услуг, и выборе победителя тендера;
3) при равенстве ценовых предложений участников тендера отдавать предпочтение отечественным товаропроизводителям и поставщикам работ и услуг.
Казахстанское содержание определяется по единой методике расчета казахстанского содержания при закупке товаров, работ и услуг утвержденной Правительством Республики Казахстан.
Информация о проводимых закупках представляется консолидировано в лице национального управляющего холдинга в уполномоченный орган в области индустрии и торговли, по форме и сроки им установленные.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2) отандық тауар өндірушілердің және жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілердің өтінімдерін қарау және тендер жеңімпазын таңдау кезінде бағалардың шартты төмендеуін қолдануға;
3) тендерге қатысушылардың баға ұсыныстары тең болған кезде отандық тауар өндірушілерге және жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілерге артықшылық беруге тиіс.
Қазақстандық қамту Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу кезінде қазақстандық қамтуды есептеудің бірыңғай әдістемесі бойынша айқындалады.
Жүргізілетін сатып алу туралы ақпарат ұлттық басқарушысы холдинг тұлғасындағы индустрия және сауда саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде оған шоғырландырылған түрде ұсынылады.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті