О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства" Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2009 года № 1485
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства" Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного Правительства" Республики Казахстан"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 14-16, ст. 74; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовых организаций, банковской деятельности и деятельности Национального Банка Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 31 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 30 июля 2009 года):
1) часть третью статьи 83 дополнить абзацем следующего содержания:
"Электронные документы, удостоверенные электронными цифровыми подписями, приравниваются к подлинным письменным документам, за исключением случаев, когда законодательством не допускается использование только электронного документа.";

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметін" дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қыркүйектегі N 1485 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметін" дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметін" дамыту мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 4, 28-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 13, 99-құжат; 2008 ж., N 13-14, 56-құжат; N 15-16, 62-құжат; 2009 ж., N 14-16, 74-құжат; 2009 жылғы 31 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 30 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі, банк қызметі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы "Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 83-баптың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Электрондық цифрлық қолтаңбалармен куәландырылған электрондық құжаттар заңнамада тек электрондық құжатты ғана пайдалануға жол берілмеген жағдайларды қоспағанда, түпнұсқа жазбаша құжаттарға теңестіріледі.";

2) статью 84 после слов "исследование письменных доказательств" дополнить словами "(в том числе электронных документов)";
3) в статье 141:
в части второй:
после слов "в письменной форме" дополнить словами ", либо в форме электронного документа";
подпункт 5) дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При подаче заявления в электронной форме вместе с заявлением направляются копии документов, которые должны прилагаться.";
часть четвертую дополнить абзацем следующего содержания:
"При подаче заявления в форме электронного документа оно удостоверяется электронной цифровой подписью взыскателя либо его представителя. К заявлению, подаваемому представителем в электронной форме, должна быть приложена доверенность в форме электронного документа, либо копия письменной доверенности.";
4) в статье 150:
часть первую дополнить словами: ", либо в форме электронного документа.";
подпункт 8) части второй дополнить абзацем следующего содержания:
"При подаче искового заявления в форме электронного документа вместе с исковым заявлением направляются копии документов, которые должны прилагаться.";
часть пятую дополнить абзацем следующего содержания:
"При подаче заявления в форме электронного документа оно удостоверяется электронной цифровой подписью истца. При наличии полномочия исковое заявление может удостоверяться электронной цифровой подписью представителя.";
5) в статье 258:
слово "Лица" заменить словом "1. Лица";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. По ходатайству лица, участвующего в деле, или его представителя суд обязан предоставить протокол в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью судьи.
Лицо, участвующее в деле, или его представитель вправе внести замечания на протокол в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.".
2. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г, № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовых организаций, банковской деятельности и деятельности Национального Банка Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 31 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 30 июля 2009 года; Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 сентября 2009 года и "Казахстанская правда" 18 сентября 2009 года):

2) 84-бап "жазбаша дәлелдемелерді" деген сөздерден кейін "(соның ішінде электрондық құжаттарды)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 141-бапта:
екінші бөлікте:
"Арыз жазбаша нысанда" деген сөздерден кейін "не құжат нысанында" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын: "Арыз электрондық нысанда берілген кезде арызбен бірге қоса берілуі тиіс құжаттардың көшірмелері жіберіледі.";
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Арыз электрондық құжат нысанында берілген кезде ол өндіріп алушының не оның өкілінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады. Өкілдің электрондық нысанда берілетін арызына электрондық құжат нысанындағы сенімхат, не жазбаша сенімхаттың көшірмесі қоса берілуге тиіс";
4) 150-бапта:
бірінші бөлік "жазбаша нысанда" деген сөздерден кейін "не электрондық құжат нысанында" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің 8) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Талап арыз электрондық құжат нысанында берілген кезде талап арызбен бірге қоса берілуге тиіс құжаттардың көшірмелері жіберіледі.";
бесінші бөлік мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Арыз электрондық құжат нысанында берілген кезде ол талап қоюшының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады. Өкілеттігі болған кезде талап арыз өкілдің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылуы мүмкін.";
5) 258-бапта:
"Іске қатысушы адамдар" деген сөздер "1. Іске қатысушы адамдар" деген сөздермен ауысытырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"2. Іске қатысушы адамның немесе оның өкілінің қолдаухаты бойынша сот судьяның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы хаттаманы беруге міндетті.
Іске қатысушы адам немесе оның өкілі электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы хаттамаға ескертулер енгізуге құқылы.".
2. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 206-құжат; 1998 ж., N 22, 307-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 15-16, 236-құжат; N 24, 338-құжат; 2003 ж.,  N 10, 48-құжат; N 12, 86-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; 2009 ж., N 8, 44-құжат; 2009 жылғы 31 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 30 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі, банк қызметі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 8 қыркүйекте "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 18 қыркүйекте "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Единая нотариальная информационная система
Единая нотариальная информационная система - это аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации нотариальной деятельности и взаимодействия органов юстиции и нотариальных палат.";
2) статью 22 после слов "(печать частного нотариуса)," дополнить словами "электронную цифровую подпись,";
3) пункт 3 статьи 27 дополнить словами "на бумажном и (или) электронном носителях";
4) пункт 3 статьи 29 дополнить словами "на бумажном и (или) электронном носителе";
5) в статье 49 слово "реестрах" заменить "Электронном реестре Единой нотариальной информационной системы.".
3. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст. 435; 2001 г., № 21-22, ст. 286; 2003 г., № 10, ст. 53; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22, № 13, ст. 86; 2007 г., № 8, ст. 55; 2009 г., № 11-12, ст. 53; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 года):
1) пункт 4 статьи 15 после слов "бесплатно пользоваться документами" дополнить словами "и электронными информационными ресурсами";
2) в статье 16-1:
подпункты 1), 2) дополнить словами ", а также электронных информационных ресурсов";
подпункт 3) после слов "при опубликовании документов" дополнить словами "а также электронных информационных ресурсов".
4. В Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 379; 2004 г., № 5, ст. 29; 2007 г., № 12, ст. 86; № 19, ст. 147; 2008 г., № 21, ст. 97; 2009 г., № 15-16, ст. 74; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 года):
1) подпункт 1) пункта 1 статьи 1 дополнить словами ", в том числе в электронной форме;";

1) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе
Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе - бұл нотариаттық қызметті автоматтандыруға және әділет органдары мен нотариаттық палаталардың өзара іс-қимылына арналған аппараттық-бағдарламалық кешен.";
2) 22-бап "жеке мөрі," деген сөздерден кейін "электрондық цифрлық қолтаңбасы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 27-баптың 3-тармағы "қызметі туралы" деген сөздерден кейін "қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 29-баптың 3-тармағы "жыл сайын" деген сөздерден кейін "қағаз  және(немесе) электрондық жеткізгіштерде" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 49-баптағы "тізілімге" деген сөз "Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің электрондық тізілімінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 24, 435-құжат; 2001 ж., N 21-22, 286-құжат; 2003 ж., N 10, 53-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 8, 55-құжат; 2009 ж., N 11-12, 53-құжат; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 15-баптың 4-тармағы "Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын" деген сөздерден кейін "және электрондық ақпараттық ресурстарын" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 16-1-бапта:
1), 2) тармақшалар "пайдаланылатын құжаттардың" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ электрондық ақпараттық ресурстардың" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "құжаттарды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ электрондық ақпараттық ресурстарды" деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 20, 379-құжат; 2004 ж., N 5, 29-құжат; 2007 ж, N 12, 86-құжат; N 19, 147-құжат; 2008 ж, N 21, 97-құжат; 2009 ж, N 15-16, 74-құжат; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы ", соның ішінде электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;

2) пункт 5 статьи 15-2 изложить в следующей редакции:
"5. Предоставление государственных услуг в электронной форме с применением информационных технологий осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации.".
5. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 143; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2009 г., № 8, ст. 44; № 15-16, ст. 75; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 года; Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 сентября 2009 года и "Казахстанская правда" 18 сентября 2009 года):
подпункт 3) статьи 24 после слова "информацию" дополнить словами "на бумажном и (или) электронном носителях".
6. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 1-2, ст. 1; 2004 г., № 23, ст. 142; 2009 г., № 15-16, ст. 75; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 года):
1) в статье 1:
подпункт 13) исключить;
дополнить подпунктами 14), 15) следующего содержания:
"14) аккредитация удостоверяющего центра - официальное признание уполномоченным органом в сфере информатизации компетентности удостоверяющего центра в оказании услуг;
15) электронное сообщение - информация в электронной форме.";
2) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Аккредитация Удостоверяющего центра
1. Процедура аккредитации удостоверяющих центров является добровольной.

2) 15-2-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік қызметтерді ақпараттық технологияларды қолдана отырып, электрондық нысанда ұсыну Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
5. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж, N 6, 67-құжат; 2004 ж, N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж, N 7-8, 23-құжат; 2006 ж, N 3, 22-құжат; N 10, 52-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж, N 2, 14, 18-құжаттар, N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 18, 143-құжат; 2008 ж, N 10-11, 39-құжат; 2009 ж, N 8, 44-құжат; N 15-16, 75-құжат; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 8 қыркүйекте "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 18 қыркүйекте "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
24-баптың 3) тармақшасындағы "ақпарат пен" деген сөздер "ақпаратты қағаз және (немесе) электронды жеткізгіштерде және" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж, N 1-2, 1-құжат; 2004 ж, N 23, 142-құжат; 2009 ж, N 15-16, 75-құжат; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
13) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14), 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) куәландырушы орталықты аккредиттеу - ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның куәландырушы орталықтың қызметтер көрсету құзыретін ресми тануы;
15) электрондық хабарлама - электрондық нысандағы ақпарат.";
2) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Куәландырушы орталықты аккредиттеу
1. Куәландырушы орталықтарын аккредиттеу рәсімі ерікті болып табылады.

2. Удостоверяющие центры и их пользователи могут взаимодействовать между собой без прохождения процедуры аккредитации.
3. Порядок аккредитации определяется уполномоченным органом в сфере информатизации.";
3) в пункте 1 статьи 17 слова "уполномоченного органа" заменить словами "удостоверяющего центра".
7. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 74; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 года):
1) пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осуществление координации работ по эффективному функционированию, рациональному использованию сетей и ресурсов операторов связи, обеспечению в случае необходимости их централизованного управления и использования в интересах национальной безопасности страны;";
2) часть первую пункта 2 статьи 20 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) на услуги телекоммуникаций, необходимых для организации единой транспортной среды государственных органов.".
8. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст. 47; № 13-14, ст. 62, 63; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам долевого участия в жилищном строительстве", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 18 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 22 июля 2009 года; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовых организаций, банковской деятельности и деятельности Национального Банка Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 31 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 30 июля 2009 года; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 24 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 года; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам фитосанитарной безопасности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 года):

2. Куәландырушы орталықтарды және оларды пайдаланушылар аккредиттеу рәсімінен өтпестен өзара әрекет ете алады.
3. Аккредиттеу тәртібін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган анықтайды.";
3) 17-баптың 1-тармағындағы "уәкілетті органнан" деген сөздер "куәландырушы орталықтан" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 14, 81-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 95-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 19, 148-құжат; 2008 ж., N 20, 89-құжат; N 24, 129-құжат; 2009 ж., N 15-16, 74-құжат; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 8-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) байланыс операторлары желілері мен ресурстарының тиімді жұмыс істеуі, ұтымды пайдаланылуы, қажет болған жағдайда оларды елдің ұлттық қауіпсіздігі мүдделерінде орталықтандырылған пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды үйлестіруді жүзеге асыру;";
2) 20-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) бекітеді" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы
3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасын ұйымдастыру үшін қажетті телекоммуникация қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) бекітеді.".
8. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2007 ж., N 2, 10-құжат; N 20, 152-құжат; 2008 ж., N 20, 89-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 16, 18-құжаттар; N 9-10, 47-құжат; N 13-14, 62, 63-құжаттар; 2009 жылғы 18 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 22 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 31 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 30 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі, банк қызметі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 22 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне фитосанитариялық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 3:
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктами 9-1), 14) и 15) следующего содержания:
"9-1) государственный электронный реестр лицензий - информационная система, содержащая сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие уполномоченными государственными органами лицензиях;";
"14) электронная лицензия - лицензия в форме электронного документа, оформляемая и выдаваемая с использованием информационных технологий, равнозначная лицензии на бумажном носителе;
15) идентификационный номер лицензий - уникальный код, генерируемый в государственном электронном реестре лицензий в порядке, установленным Правительством Республики Казахстан.";
2) статью 7 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) учет и ведение государственного электронного реестра лицензий, в котором централизованно формируется идентификационный номер лицензий, выдаваемых лицензиарами.
В государственном электронном реестре лицензий должны быть указаны следующие сведения:
наименование лицензиара;
дата выдачи и номер лицензии и (или) приложения к лицензии;
фамилия, имя, отчество, место жительства, данные документа, удостоверяющего личность физического лица, а также номер и дата выдачи свидетельства в случае государственной регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя;
наименование и организационно-правовая форма, местонахождение - для юридического лица;
вид деятельности и (или) подвиды деятельности;
срок действия лицензии;
регистрационный номер налогоплательщика;
номер платежного поручения и дата уплаты лицензионного сбора;
основания и дата переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии;
основания и даты приостановления, возобновления действия лицензии;
основание и дата прекращения действия лицензии.";
3) в статье 8 подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) предоставление информации, необходимой для учета и ведения государственного электронного реестра лицензий;";
4) статью 42 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Заявитель может обратиться в соответствующий орган непосредственно либо направить заявление о выдаче лицензии в форме электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью, с копиями прилагаемых к заявлению документов.
Государственные органы обеспечивают получение необходимых для осуществления лицензирования сведений из государственных электронных информационных ресурсов. При этом требование от заявителей предоставления документов, указанных в подпунктах 2)-6) пункта 2 и подпункте 2) пункта 3 статьи 42 настоящего Закона, не допускается.".

1) 3-бапта:
9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-1), 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімі - уәкілетті мемлекеттік органдар берген, қайта ресімдеген, тоқтата тұрған, жаңартқан және қолданылуын тоқтатқан лицензиялар туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе;";
"14) электрондық лицензия - ақпараттық технологияларды пайдаланып ресімделетін және берілетін, қағаз жеткізгіштегі лицензияға тең электрондық құжат нысанындағы лицензия;
15) лицензиялардың сәйкестендіру нөмірі - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімінде генерацияланатын бірегей код.";
2) 7-баптың 2) тармақшасындағы "жатады" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) лицензиарлар беретін лицензиялардың сәйкестендіру нөмірі орталықтандырылып қалыптасатын лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімін есепке алу және жүргізу жатады.
Лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімінде мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс:
лицензиардың атауы;
лицензияның берілген күні мен нөмірі және (немесе) лицензияға қосымшалар;
тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, сондай-ақ дара кәсіпкер үшін - жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген жағдайда куәліктің нөмірі және берілген күні;
заңды тұлға үшін - атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны, орналасқан жері;
қызмет түрі және (немесе) кіші қызмет түрлері;
лицензияның қолданылу мерзімі;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
төлем тапсырмасының нөмірі және лицензия алымын төлеу күні;
лицензияның қайта ресімделу негіздері мен күні және (немесе) лицензияға қосымшалар;
лицензияның қолданылуының тоқтатыла тұру, жаңартылу негіздері мен күндері;
лицензияның қолданылуының тоқтатыла тұру негізі мен күні.";
3) 8-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) лицензияның мемлекеттік электрондық тізілімін есепке алу және жүргізу үшін қажетті ақпарат беруді;";
4) 42-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Өтініш беруші тиісті органға тікелей жүгіне алады не өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелерімен бірге электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы лицензияны беру туралы өтініш жібере алады.
Мемлекеттік органдар мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстардан лицензиялауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді алуды қамтамасыз етеді. Бұл ретте өтініш берушілерден осы Заңның 42-бабының 2-тармағының 2)-6) тармақшаларында және 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды талап етуге жол берілмейді.".

9. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 13; 2009 г., № 15-16, ст. 74; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 июля 2009 года и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 года):
1) в статье 1:
подпункты 3), 7), 8), 9), 18), 23), 25), 26), 32), 34), 35) изложить в следующей редакции:
"3) информационная система - система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса;";
"7) информационно-коммуникационная сеть - совокупность технических и аппаратно-программных средств обеспечения взаимодействия между информационными системами или между их составляющими, а также передачи информационных ресурсов;
8) информационная услуга - услуга по предоставлению пользователям информационных ресурсов;
9) информационные процессы - процессы создания, сбора, обработки, накопления, хранения, поиска, распространения и потребления информации;";
"18) интерактивная услуга - услуга по предоставлению электронных информационных ресурсов пользователям по их запросам или по соглашению сторон, требующая взаимный обмен информацией;";
"23) единая транспортная среда государственных органов - сеть телекоммуникаций, расположенная на территории Республики Казахстан, состоящая из межведомственной информационно-коммуникационной сети, предназначенная для реализации управленческих и организационных целей государственных органов и органов местного самоуправления в соответствии с их полномочиями, включая обеспечение взаимодействия электронных информационных ресурсов и информационных систем "электронного правительства;";
"25) платежный шлюз "электронного правительства" - автоматизированная информационная система, предназначенная для обеспечения взаимодействия между информационными системами банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и "электронного правительства" при осуществлении платежей физических и юридических лиц;
26) транзакционная услуга - услуга по предоставлению пользователям электронных информационных ресурсов, требующая взаимного обмена информацией с применением электронной цифровой подписи;";
"32) "электронный акимат" - региональная государственная система управления на основе сетевой информационно-коммуникационной инфраструктуры и электронных средств обработки, передачи и распространения информации, направленная на оперативное и качественное исполнение функций местных исполнительных органов;";

9. "Ақпараттандыру туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 13-құжат; 2009 ж., N 15-16, 74-құжат; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
3), 7), 8), 9), 18), 23), 25), 26), 32), 34), 35) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ақпараттық жүйе - бұл ақпараттық-бағдарламалық кешенді пайдаланып ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған жүйе;";
"7) ақпараттық-коммуникациялық желі - ақпараттық жүйелер арасындағы немесе оларды құраушылар арасындағы өзара іс-қимылды, сондай-ақ ақпараттық ресурстарды беруді қамтамасыз ететін техникалық және аппараттық-бағдарламалық құралдардың жиынтығы;
8) ақпараттық қызметтер көрсету - пайдаланушыларға ақпараттық ресурстар беру жөніндегі қызмет;
9) ақпараттық процестер - ақпаратты құру, жинау, өңдеу, жинақтау, сақтау, іздеу, тарату және тұтыну процестері;";
"18) интерактивтік қызметтер көрсету - электрондық ақпараттық ресурстарды пайдаланушыларға олардың сұраулары бойынша немесе тараптардың келісімі бойынша беру жөніндегі, өзара ақпарат алмасуды талап ететін қызмет;";
"23) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, электрондық ақпараттық ресурстардың және "электрондық үкіметтің" ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз етуді қоса алғанда, мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының олардың өкілеттіктеріне сәйкес басқару әрі ұйымдастыру мақсаттарын жүзеге асыруға арналған ведомствоаралық ақпараттық-коммуникациялық желісінен тұратын телекоммуникация желісі;";
"25) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі - жеке және заңды тұлғалардың төлемдерін жүзеге асыру кезінде екінші деңгейдегі банктер, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және "электрондық үкіметтің" ақпараттық жүйелері арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйе;
26) транзакциялық қызмет - пайдаланушыларға электрондық цифрлық қолтаңбаны қолданып, өзара ақпарат алмасуды талап ететін электрондық ақпараттық ресурстар ұсыну жөніндегі қызмет;";
"32) "электрондық әкімдік" - жергілікті атқарушы органдардың функцияларын жедел және сапалы орындауға бағытталған желілік ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым мен ақпаратты өңдеудің, берудің және таратудың электрондық құралдарының негізінде өңірлік мемлекеттік басқару жүйесі;"

"34) "электронное правительство" - государственная система управления на основе сетевой информационно-коммуникационной инфраструктуры и электронных средств обработки, передачи и распространения информации, направленная на своевременное и качественное исполнение государственных функций;
35) веб-портал "электронного правительства" - информационная система, предоставляющая единую точку доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и электронным государственным услугам. Веб-портал "электронного правительства" является организационно-технологической платформой, определяющей и регулирующей развитие государственных интернет-ресурсов;";
статью 1 дополнить подпунктами 18-3), 18-4), 29-1), 38), 39), 40), 41), 42) следующего содержания:
"18-3) провайдер электронных услуг - физическое или юридическое лицо, оказывающее на коммерческой основе электронные услуги пользователям через сети операторов связи;
18-4) системный интегратор - юридическое лицо, обеспечивающее разработку и реализацию комплексных решений в области информационно-коммуникационных технологий;";
"29-1) компьютерный инцидент - отдельно или серийно возникающие сбои в работе информационных систем, информационных ресурсов, информационно-коммуникационных сетей, создающие угрозу их надлежащему функционированию и (или) условия для незаконного получения, копирования, распространения, искажения, модификации, уничтожения или блокирования обращающейся в них информации;";
"38) электронные государственные услуги - государственные услуги, оказываемые в электронной форме с применением информационных технологий;
39) оператор единой транспортной среды государственных органов - юридическое лицо, имеющее в собственности аппаратно-программный комплекс единой транспортной среды государственных органов и предоставляющее услуги связи исключительно государственным учреждениям и иным государственным организациям, определяемое уполномоченным органом в порядке, установленном настоящим Законом, сроком на 5 лет;
40) регламент предоставления электронной государственной услуги -нормативный правовой акт, определяющий порядок деятельности субъектов предоставления электронной государственной услуги по предоставлению услуги;
41) субъекты предоставления электронных государственных услуг - государственные органы, их подведомственные организации и иные лица, привлекаемые на основе государственного заказа;
42) аппаратно-программный комплекс - совокупность общесистемных программных и технических средств, обеспечивающих информационные процессы.";

"34) "электрондық үкімет" — мемлекеттік функцияларды уақтылы және сапалы орындауға бағытталған желілік ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым мен ақпаратты өңдеудің, берудің және таратудың электрондық құралдарының негізінде мемлекеттік басқару жүйесі;
35) "электрондық үкімет" веб-порталы - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық мемлекеттік қызметтерге бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын ақпараттық жүйе. "Электрондық үкімет" веб-порталы мемлекеттік интернет-ресурстарды дамытуды айқындайтын және реттейтін ұйымдастыру-технологиялық платформа болып табылады;";
1-бап мынадай мазмұндағы 18-3), 18-4), 29-1) 38), 39), 40), 41), 42) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-3) электрондық қызметтер провайдері - пайдаланушыларға байланыс операторларының желілері арқылы электрондық қызметтерді коммерциялық негізде көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
18-4) жүйелік интегратор - ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында кешенді шешімдер әзірлеуді және іске асыруды қамтамасыз ететін заңды тұлға;";
"29-1) компьютерлік инцидент - ақпараттық жүйелердің, ақпараттық ресурстардың, ақпараттық-коммуникациялық желілердің тиісінше жұмыс істеуіне қатер төндіретін және (немесе) ондағы айналыстағы ақпаратты заңсыз алу, көшіру, тарату, бұрмалау, түрлендіру, жою немесе құлыптау үшін жағдай жасайтын олардың жұмысындағы жеке немесе сериялық түрде туындайтын олқылықтар;";
"38) электрондық мемлекеттік қызметтер — ақпараттық технологияларды қолданып, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер;
39) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторы - меншігінде мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының аппараттық-бағдарламалық кешені бар және 5 жыл мерзімге осы Заңда белгіленген тәртіппен уәкілетті орган айқындайтын, тек мемлекеттік мекемелер мен өзге де мемлекеттік ұйымдарға байланыс қызметтерін көрсететін заңды тұлға;
40) электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету регламенті - қызмет көрсету бойынша электрондық мемлекеттік қызмет көрсету субъектілерінің қызмет тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық акт;
41) электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету субъектілері - мемлекеттік тапсырыс негізінде тартылатын мемлекеттік органдар, оларға ведомстволық бағынысты ұйымдар және өзге де тұлғалар;
42) аппараттық-бағдарламалық кешен - ақпараттық процестерді қамтамасыз ететін жалпы жүйелік бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы.";

2) в статье 5:
подпункт 9) дополнить словами ", оператора единой транспортной среды государственных органов";";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) утверждение правил проведения конкурса по определению оператора единой транспортной среды государственных органов.";
3) статью 6 дополнить подпунктами 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26), 27) следующего содержания:
"18) осуществление мониторинга на соответствие государственных информационных систем, аппаратно-программного комплекса, создаваемого и (или) приобретаемого за счет бюджетных средств, требованиям технической документации (техническое задание, технико-экономическое обоснование, техническая спецификация);
19) осуществление контроля за функционированием интернет-ресурсов центральных государственных органов и акиматов областей, городов Астаны и Алматы;
20) аттестация государственных информационных систем и негосударственных, интегрируемых с государственными информационными системами, на соответствие их требованиям информационной безопасности и принятым на территории Республики Казахстан стандартам;
21) участие в мероприятиях по приемке в эксплуатацию (промышленную эксплуатацию) государственных информационных систем;
22) разработка и утверждение нормативов затрат на создание информационных ресурсов и информационных систем;
23) разработка и утверждение методических рекомендаций по разработке регламентов предоставления электронных государственных услуг;
24) проведение экспертизы технико-экономического обоснования, технической спецификации и технического задания на создание информационных ресурсов и информационных систем, в том числе вносимых в них изменений;
25) разработка и утверждение порядка регистрации, пользования и распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет;
26) координация деятельности по выполнению требований единых технологических стандартов в использовании информационных систем, информационно-коммуникационных сетей для интеграции их в инфраструктуру "электронного правительства" и реагированию на компьютерные инциденты;
27) определение оператора единой транспортной среды государственных органов в соответствии с Правилами проведения конкурса по определению оператора единой транспортной среды государственных органов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
4) в статье 9 подпункт 8) исключить;
5) подпункт 7 статьи 9-1 после слов "государственных информационных систем" дополнить словами "и Единой транспортной среды государственных органов";

2) 5-бапта:
9) тармақша "ұлттық операторды" деген сөздерден кейін ", мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын айқындау жөнінде конкурс өткізу ережесін бекіту.";
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26), 27) тармақшалармен толықтырылсын:
"18) бюджет қаражаты есебінен құрылатын және (немесе) сатып алынатын мемлекеттік ақпараттық жүйелердің, аппараттық-техникалық кешеннің техникалық құжаттама (техникалық тапсырма, техникалық-экономикалық негіздеме, техникалық ерекшелік) талаптарына сәйкестігіне мониторингті жүзеге асыру;
19) орталық мемлекеттік органдар мен облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің интернет-ресурстарының жұмыс істеуіне бақылауды жүзеге асыру;
20) мемлекеттік ақпараттық жүйелермен интеграцияланатын мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерді олардың ақпараттық қауіпсіздік талаптарына және Қазақстан Республикасының аумағында қабылданған стандарттарға сәйкестігіне аттестаттау;
21) мемлекеттік ақпараттық жүйелерді пайдалануға (өнеркәсіптік пайдалануға) қабылдау жөніндегі іс-шараларға қатысу;
22) ақпараттық ресурстарды және ақпараттық жүйелерді құруға жұмсалатын шығындар нормативтерін әзірлеу және бекіту;
23) электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету регламенттерін әзірлеу жөніндегі әдіснамалық ұсынымдарды әзірлеу және бекіту;
24) ақпараттық ресурстарды және ақпараттық жүйелерді, оның ішінде оларға енгізілетін өзгерістерді құруға арналған техникалық-экономикалық негіздемеге, техникалық ерекшелікке және техникалық тапсырмаға сараптама жүргізу;
25) Интернет желісінің қазақстандық сегментінің домендік кеңістігін тіркеу, пайдалану және тарату тәртібін әзірлеу және бекіту;
26) ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық желілерді "электрондық үкімет" инфрақұрылымына ықпалдастыру үшін пайдаланудағы бірыңғай технологиялық стандарттардың талаптарын орындау және компьютерлік инциденттерге ден қою жөніндегі қызметті үйлестіру;
27) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын айқындау жөнінде конкурс өткізу ережесіне сәйкес мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын айқындау.";
4) 9-бапта 8) тармақша алып тасталсын;
5) 9-1-баптың 7-тармақшасында "мемлекеттік ақпараттық жүйелерді" деген сөздерден кейін "және Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасын" деген сөздермен толықтырылсын;

6) дополнить статьей 9-2 следующего содержания:
"Статья 9-2. Полномочия оператора единой транспортной среды   государственных органов
Оператор единой транспортной среды государственных органов:
1) участвует в планировании, формировании и анализе инвестиционных проектов и программ государственных органов в целях реализации единой технической политики в сфере информатизации и связи, а также вправе участвовать в их развитии;
2) осуществляет функции системного интегратора Единой транспортной среды государственных органов Республики Казахстан, в том числе формирует единую техническую политику, а также управляет проектированием, построением и развитием Единой транспортной среды государственных органов Республики Казахстан;
3) осуществляет функции управления (администрирования) коммуникационными ресурсами Единой транспортной среды государственных органов Республики Казахстан;
4) осуществляет системно-техническое обслуживание
программно-аппаратных средств Единой транспортной среды государственных органов Республики Казахстан;
5) обеспечивает подключение пользователей государственных учреждений и иных государственных организаций к Единой транспортной среде государственных органов Республики Казахстан;
6) Обеспечивает создание условий для безопасного подключения государственных учреждений и иных государственных организаций к мировым информационным ресурсам.";
7) в статье 10:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Государственные электронные информационные ресурсы, имеющие важное стратегическое значение для экономики и безопасности государства, являются национальными.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Электронные информационные ресурсы, которые предоставляются или распространяются их собственником или владельцем без указания условий их использования, а также сведения, доступ к которым является свободным и не зависит от формы их представления и способа распространения, являются общедоступными.";
8) пункт 3 статьи 12 дополнить словами ", а также для предоставления электронных государственных услуг.";
9) подпункты 1), 2) пункта 9 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"1) исходные программные коды информационной системы, кроме защищенных авторскими правами;
2) инсталляционный пакет информационных систем;";
10) пункт 3 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"3. Расходы по проведению аудита информационных систем несет сторона, определенная по согласованному решению между собственником и/или владельцем и разработчиком информационной системы.";

6) мынадай мазмұндағы 9-2-баппен толықтырылсын:
"9-2-бап. Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы операторының өкілеттіктері
Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторы:
1) ақпараттандыру және байланыс саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру мақсатында мемлекеттік органдардың инвестициялық жобалары мен бағдарламаларын жоспарлауға, қалыптастыруға және талдауға қатысады, сондай-ақ оларды дамытуға қатысуға құқылы;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары бірыңғай көлік ортасының жүйелік интеграторы функциясын жүзеге асырады, оның ішінде бірыңғай техникалық саясатты қалыптастырады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары бірыңғай көлік ортасын жобалауды, құруды және дамытуды басқарады;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары бірыңғай көлік ортасының коммуникациялық ресурстарын басқару (әкімшілендіру) функцияларын жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары бірыңғай көлік ортасының бағдарламалық-аппараттық құралдарына жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
5) мемлекеттік мекемелер мен өзге де мемлекеттік ұйымдардың пайдаланушыларының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары бірыңғай көлік ортасына қосылуын қамтамасыз етеді;
6) мемлекеттік мекемелер мен өзге де мемлекеттік ұйымдардың әлемдік ақпараттық ресурстарға қауіпсіз қосылуы үшін жағдай жасауды қамтамасыз етеді.";
7) 10-бапта:
3-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттің экономикасы мен қауіпсіздігі үшін маңызды стратегиялық мәні бар мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар ұлттық болып табылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Меншік иесі немесе иеленушісі оларды пайдалану шарттарын көрсетпей беретін немесе тарататын электрондық ақпараттық ресурстар, сондай-ақ еркін қолжетімді болып табылатын және оларды беру нысаны мен тарату тәсіліне байланысты болмайтын, жалпыға ортақ қолжетімді болып табылатын мәліметтер.";
8) 12-баптың 3-тармағы "электрондық қызметтер көрсету үшін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 25-баптың 9-тармағының 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қорғалған авторлық құқықтардан басқа, ақпараттық жүйенің бастапқы бағдарламалық кодтары;
2) ақпараттық жүйелердің инсталляциялау пакеті;";
10) 27-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ақпараттық жүйелердің аудитін жүргізу жөніндегі шығыстарды ақпараттық жүйенің меншік иесі және/немесе иесі мен әзірлеуші арасындағы келісілген шешім бойынша айқындалған тарап көтереді.";

11) подпункт 2) статьи 28 изложить в следующей редакции:
"2) создание в государственных органах подразделений по информатизации. При отсутствии таких подразделений государственные органы вправе обращаться к национальному оператору с предложениями об оказании национальным оператором услуг в сфере информатизации при создании и развитии соответствующей инфраструктуры, на договорной основе;";
12) статью 29 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Оказание электронных государственных услуг
1. Субъекты предоставления электронных государственных услуг оказывают электронные государственные услуги через веб-портал "электронного правительства".
Электронные государственные услуги по видам оказания подразделяются на информационные, интерактивные и транзакционные, по степени автоматизации подразделяются на полностью автоматизированные и частично автоматизированные.
2. Оказание электронных государственных услуг осуществляется в соответствии с настоящим Законом, стандартами оказания государственных услуг и регламентами предоставления электронных государственных услуг.
Регламент предоставления электронной государственной услуги должен определять порядок деятельности по предоставлению электронной государственной услуги. Регламенты предоставления электронных государственных услуг утверждаются государственными органами, в компетенцию которых входит предоставление электронных государственных услуг, с согласованием уполномоченным органом по информатизации.
3. Обращение физических и юридических лиц для получения электронной государственной услуги, осуществляется на основании запроса пользователей в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
4. Требование от получателей электронных государственных услуг справок и иной информации, которые могут быть получены из государственных электронных информационных ресурсов, не допускается.";
13) в статье 31:
подпункт 2) изложить в следующей редакции: "2) платежный шлюз "электронного правительства";";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) единая система электронного документооборота государственных органов Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий закон вводится в действие после его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

11) 28-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік органдарда ақпараттандыру жөнінде бөлімшелер құру. Мұндай бөлімшелер болмаған кезде мемлекеттік органдар тиісті инфрақұрылым құру мен дамыту кезінде ұлттық оператордың шарттық негізде ақпараттандыру саласында қызметтер көрсетуі туралы ұсыныстармен ұлттық операторға өтініш білдіруге құқылы;";
12) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету
1. Электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету субъектілері электрондық мемлекеттік қызметтерді "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетеді.
Электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету түрлері бойынша ақпараттық, интерактивтік және транзакциялық болып бөлінеді, автоматтандыру дәрежесі бойынша толық автоматтандырылған және ішінара автоматтандырылған болып бөлінеді.
2. Электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету осы Заңға, мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарына және электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету регламенттеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету регламенті электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі қызмет тәртібін айқындауы тиіс. Электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету регламенттерін құзыретіне электрондық мемлекеттік қызметтер көрсету кіретін мемлекеттік органдар ақпараттандыру жөніндегі уәкілетті органмен келісіп бекітеді.
3. Электрондық мемлекеттік қызметтерді алу үшін жеке және заңды тұлғалардың жүгінуі пайдаланушылардың электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрауы негізінде жүзеге асырылады.
4. Электрондық мемлекеттік қызметтерді алушылардан мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстардан алынуы мүмкін анықтамалар мен өзге де ақпаратты талап етуге жол берілмейді.";
13) 31-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі;";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі.".
2-бап. Осы заң ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті