Об утверждении Правил выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2009 года № 1520. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2023 года № 642
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.08.2023 № 642.
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
В соответствии со статьей 212 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2008 года № 252 "Об утверждении Правил выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 14, ст. 133).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 2009 года № 1520
Правила
выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке
местным исполнительным органом области, города республиканского
значения, столицы
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и определяют порядок выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных ценных бумаг местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 қазандағы N 1520 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 3 тамыздағы № 642 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.08.2023 № 642 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 212-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
2. "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздарды шығару ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 наурыздағы N 252 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 14, 133-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы кол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 2 қазандағы
N 1520 қаулысымен
бекітілген
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу
үшін бағалы қағаздар шығару қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және "Бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздар шығару, орналастыру, айналысқа қосу, оларға қызмет көрсету және өтеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) андеррайтер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, обладающий лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности и оказывающий услуги эмитенту по выпуску и размещению эмиссионных ценных бумаг;
2) ценные бумаги – государственные эмиссионные ценные бумаги, эмитируемые местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы;
3) первичный дилер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, допущенный в установленном порядке к участию в размещении ценных бумаг;
4) свод правил депозитария – внутренний документ депозитария, на основании которого депозитарий осуществляет обслуживание и погашение ценных бумаг;
5) центральный депозитарий (далее – депозитарий) – акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг", осуществляющее функции платежного агента при размещении ценных бумаг, по выплате дохода по ценным бумагам и при их погашении, функции по депозитарному обслуживанию ценных бумаг в соответствии с договором, заключенным с эмитентом;
6) организатор торгов – акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа";
7) правила организатора торгов – внутренний документ организатора торгов, на основании которого организатор торгов осуществляет размещение ценных бумаг;
8) эмитент – местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
При этом местные исполнительные органы области могут быть эмитентами только государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ, а также иных ценных бумаг, выпускаемых для финансирования в установленном порядке отдельных мероприятий по содействию занятости.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения ценных бумаг
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие условия выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения ценных бумаг
Сноска. Заголовок параграфа 2-1- в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) андеррайтер – брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және эмитентке эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару мен орналастыру жөнінде қызметтер көрсететін бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы;
2) бағалы қағаздар – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары эмиссиялайтын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар;
3) бастапқы дилер – белгіленген тәртіппен бағалы қағаздарды орналастыруға қатысуға жіберілген бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы;
4) депозитарийдің ережелер жинағы – депозитарийдің ішкі құжаты, оның негізінде депозитарий бағалы қағаздарға қызмет көрсетуді және оларды өтеуді жүзеге асырады;
5) орталық депозитарий (бұдан әрі – депозитарий) – эмитентпен жасалған шартқа сәйкес бағалы қағаздарды орналастыру кезінде бағалы қағаздар бойынша кірісті төлеу жөніндегі төлем агентінің функцияларын және оларды өтеу кезінде бағалы қағаздарға депозитарийлік қызмет көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамы;
6) сауда-саттықты ұйымдастырушы – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы;
7) сауда-саттықты ұйымдастырушының ережелері – сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаты, оның негізінде сауда-саттықты ұйымдастырушы бағалы қағаздарды орналастыруды жүзеге асырады;
8) эмитент – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы.
Бұл ретте облыстың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналым жасау үшін облыстардың жергілікті атқарушы органдары шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздардың, сондай-ақ жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жекелеген іс-шараларды белгіленген тәртіппен қаржыландыру үшін шығарылатын өзге де бағалы қағаздардың ғана эмитенттері бола алады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Бағалы қағаздарды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, оларға қызмет көрсету және өтеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Бағалы қағаздарды шығарудың, орналастырудың, айналысқа жіберудің, оларға қызмет көрсетудің және өтеудің жалпы шарттары
Ескерту. 2.1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Ценные бумаги могут выпускаться эмитентом в бездокументарной форме. Обслуживание ценных бумаг (начисление и выплата вознаграждения) осуществляется в национальной валюте.
4. Каждый выпуск имеет международный идентификационный номер (ISIN), присваиваемый центральным депозитарием в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2018 № 831 (вводится в действие с 01.01.2019).
5. Ценные бумаги размещаются эмитентом путем проведения аукциона, доразмещения, повторного открытия, подписки и другими способами, установленными правилами организатора торгов.
6. Эмитент при осуществлении выпуска ценных бумаг вправе привлекать андеррайтера.
7. Учет ценных бумаг и прав по ним осуществляется по лицевым счетам первичных дилеров в депозитарии и на индивидуальных субсчетах инвесторов, открытых на лицевых счетах первичных дилеров.
Депозитарий осуществляет функции платежного агента, которые заключаются в осуществлении расчетов по ценным бумагам на первичном рынке при размещении, на вторичном рынке при обращении и погашении ценных бумаг, а также в депозитарном обслуживании ценных бумаг.
8. Условия, объем и целевое назначение выпуска ценных бумаг местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
При этом совокупный объем государственного заимствования местных исполнительных органов не должен превышать установленный лимит долга соответствующего местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
9. Эмитент в срок не позднее, чем за десять календарных дней до даты размещения информирует Министерство финансов Республики Казахстан о дате проведения размещения, объемах предстоящего выпуска.
10. Условия и процедуры способов размещения, обслуживания и погашения ценных бумаг устанавливаются правилами организатора торгов и сводом правил депозитария соответственно.
11. Юридические и физические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан могут приобретать ценные бумаги через первичных дилеров.
12. Ставка вознаграждения, объем размещения ценных бумаг согласовываются с Министерством финансов Республики Казахстан.
13. Днем начала обращения ценных бумаг считается день осуществления депозитарием расчетов по размещенным ценным бумагам. Последним днем обращения считается день, предшествующий дню погашения данных ценных бумаг.

3. Бағалы қағаздарды эмитент құжатсыз нысанда шығара алады. Бағалы қағаздарға қызмет көрсету (сыйақыны есептеу және төлеу) ұлттық валютада жүзеге асырылады.
4. Әрбір шығарылымның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орталық депозитарий беретін халықаралық сәйкестендiру нөмiрi (ISIN) болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 13.12.2018 № 831 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Бағалы қағаздар аукционды өткізу, жете орналастыру, қайта ашу, жазылым жүргізу жолымен және сауда-саттықты ұйымдастырушының ережелерінде белгіленген басқа да тәсілдермен орналастырылады.
6. Эмитент бағалы қағаздарды шығаруды жүзеге асырған кезде андеррайтерді тартуға құқылы.
7. Бағалы қағаздарды және олар бойынша құқықтарды есепке алу бастапқы дилерлердің депозитарийдегі жеке шоттары бойынша және бастапқы дилерлердің жеке шоттарында ашылған инвесторлардың жеке қосалқы шоттарында жүзеге асырылады.
Депозитарий төлем агентінің функцияларын жүзеге асырады, олар бағалы қағаздар бойынша орналастыру кезінде бастапқы нарықта, бағалы қағаздардың айналымы мен оларды өтеу кезінде қайталама нарықта есеп айырысуды жүзеге асырудан, сондай-ақ бағалы қағаздарға депозитарийлік қызмет көрсетуден тұрады.
8. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстың жергілікті атқарушы органдарының бағалы қағаздар шығаруының шарттарын, көлемін және нысаналы мақсатын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Бұл ретте жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қарыз алуының жиынтық көлемі тиісті жергілікті атқарушы орган борышының белгіленген лимитінен аспауы тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
9. Эмитент орналастыру күніне дейін он күнтізбелік күннен кешіктірмейтін мерзімде орналастыруды жүргізу күні, алдағы шығарылым көлемі туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігін хабардар етеді.
10. Бағалы қағаздарды орналастыру, оларға қызмет көрсету және өтеу тәсілдерінің шарттары мен рәсімдері тиісінше сауда-саттықты ұйымдастырушының ережелерінде және депозитарийдің ережелер жинағында белгіленеді.
11. Қазақстан Республикасының резиденттері мен резиденттері емес заңды және жеке тұлғалар бағалы қағаздарды бастапқы дилерлер арқылы сатып ала алады.
12. Сыйақы ставкасы, бағалы қағаздарды орналастыру көлемі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен келісіледі.
13. Депозитарийдің орналастырылған бағалы қағаздар бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру күні бағалы қағаздар айналысының басталу күні болып саналады. Осы бағалы қағаздарды өтеу күнінің алдындағы күн соңғы айналыс күні болып саналады.

14. Первым днем, за который начисляется вознаграждение по данным ценным бумагам, является день начала их обращения, а последним днем - последний день, предшествующий дню их погашения.
Выплата вознаграждения по ценным бумагам производится в дни, установленные условиями выпуска отдельных видов ценных бумаг. Последняя выплата вознаграждения совпадает с днем погашения ценных бумаг, если иной срок не предусмотрен условиями выпуска ценных бумаг. Если дата выплаты вознаграждения по ценным бумагам приходится на нерабочий день, то выплата производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.
15. Погашение ценных бумаг производится по номинальной стоимости в первый день, следующий за окончанием срока их обращения. Если дата погашения номинальной стоимости ценных бумаг приходится на нерабочий день, то погашение производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.
15-1. Эмитент может производить частичное досрочное или полное досрочное погашение ценных бумаг.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.05.2018 № 287 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Погашение и обслуживание ценных бумаг осуществляется за счет средств соответствующего местного бюджета.
17. После погашения ценных бумаг эмитент в течение пяти рабочих дней представляет в Министерство финансов Республики Казахстан копию сведений депозитария о погашении ценных бумаг и копии документов, подтверждающих произведенное погашение.
18. Эмитент может выкупить весь или частично объем определенного выпуска ценных бумаг по рыночной цене на вторичном рынке. Решение эмитента о выкупе всего объема определенного выпуска ценных бумаг доводится до организатора торгов за месяц до даты такого выкупа, который в течение пяти календарных дней после данного уведомления сообщает об этом первичным дилерам.
19. Порядок налогообложения по операциям с ценными бумагами определяется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
20. Эмитент осуществляет выпуск, размещение, обращение, обслуживание и погашение следующих видов ценных бумаг:
1) среднесрочных;
2) долгосрочных;
3) среднесрочных индексированных;
4) долгосрочных индексированных;
5) государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ (далее – государственные ценные бумаги для финансирования строительства жилья).

14. Осы бағалы қағаздар бойынша сыйақы есептелетін бірінші күн - олардың айналысы басталатын күн, ал соңғы күн оларды өтеу күнінің алдындағы соңғы күн болып табылады.
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеу бағалы қағаздардың жекелеген түрлерін шығару шарттарында белгіленген күндері жүргізіледі. Сыйақыны соңғы төлеу күні, егер бағалы қағаздарды шығару шарттарында өзгеше мерзім көзделмесе, бағалы қағаздарды өтеу күніне сәйкес келеді. Егер бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеу күні жұмыс істемейтін күнге келсе, онда төлем жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
15. Бағалы қағаздарды өтеу оларды айналымға жіберу мерзімі аяқталған күннен кейінгі бірінші күні атаулы құны бойынша жүргізіледі. Егер бағалы қағаздардың атаулы құнын өтеу күні жұмыс істемейтін күнге келсе, онда төлем жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
15-1. Эмитент бағалы қағаздарды ішінара мерзімінен бұрын немесе толық мерзімінен бұрын өтеуді жүргізе алады.
Ескерту. Қағида 15-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 24.05.2018 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Бағалы қағаздарды өтеу және оларға қызмет көрсету тиісті жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
17. Бағалы қағаздарды өтегеннен кейін эмитент бес жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне депозитарийдің бағалы қағаздарды өтеу туралы мәліметтерінің көшірмесін және жүргізілген өтеуді растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
18. Эмитент қайталама нарықта бағалы қағаздардың белгілі бір шығарылымының барлық көлемін немесе ішінара бөлігін нарықтық бағамен сатып ала алады. Эмитенттің бағалы қағаздардың белгілі бір шығарылымының барлық көлемін сатып алуы туралы шешімі осындай сатып алу күніне дейін бір ай бұрын сауда-саттықты ұйымдастырушыға жеткізіледі, ол осы хабарламадан кейін бес күнтізбелік күн ішінде бастапқы дилерлерге бұл туралы хабарлайды.
19. Бағалы қағаздармен жасалатын операциялар бойынша салық салу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалады.
20. Эмитент бағалы қағаздардың мынадай:
1) орта мерзімді;
2) ұзақ мерзімді;
3) орта мерзімді индекстелген;
4) ұзақ мерзімді индекстелген;
5) мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздар (бұдан әрі – тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін мемлекеттiк бағалы қағаздар) түрлерін шығаруды, орналастыруды, айналысқа жіберуді, оларға қызмет көрсетуді және өтеуді жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 06.06.2016 № 332; от 13.12.2018 № 831 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Среднесрочные, долгосрочные, среднесрочные индексированные, долгосрочные индексированные ценные бумаги и государственные ценные бумаги для финансирования строительства жилья являются купонными эмиссионными ценными бумагами, номинальная стоимость которых составляет одну тысячу тенге.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
22. Расчетная база для исчисления суммы купона по среднесрочным, долгосрочным, среднесрочным индексированным, долгосрочным индексированным ценным бумагам и государственным ценным бумагам для финансирования строительства жилья - тридцать дней в расчетном месяце, триста шестьдесят дней в расчетном году.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
23. Владельцы ценных бумаг могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки с ценными бумагами, за исключением ограничений, установленных законодательными актами. При этом инвестор все операции с ценными бумагами оформляет через первичного дилера.
Параграф 2. Среднесрочные ценные бумаги
Сноска. Заголовок параграфа 2-2- в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Среднесрочные ценные бумаги выпускаются со сроками обращения свыше года до пяти лет включительно.
25. Размещение и погашение среднесрочных ценных бумаг осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном.
26. Выплата купона по среднесрочным ценным бумагам осуществляется в дни, установленные эмитентом два раза в год соответствующего года обращения среднесрочных ценных бумаг.
27. Сумма купона среднесрочных ценных бумаг исчисляется согласно пункту 1 приложения к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 27 внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
Параграф 3. Долгосрочные ценные бумаги
Сноска. Заголовок параграфа 2-3- в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 20-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332; 13.12.2018 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
21. Орта мерзімді, ұзақ мерзімді, орта мерзімді индекстелген, ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздар және тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін мемлекеттiк бағалы қағаздар купондық эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады, олардың атаулы құны бір мың теңгені құрайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
22. Орта мерзімді, ұзақ мерзімді, орта мерзімді индекстелген, ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздар және тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша купон сомасын есептеу үшін есептік база – есепті айда отыз күн, есепті жылда үш жүз алпыс бес күн.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
23. Бағалы қағаздардың иелері заңнамалық актілерде белгіленген шектеулерді қоспағанда, бағалы қағаздармен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор бағалы қағаздармен жасалатын барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.
2-параграф. Орта мерзімді бағалы қағаздар
Ескерту. 2.2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Орта мерзімді бағалы қағаздар бір жылдан жоғары бес жылды қоса алғанға дейін айналыс мерзімдерімен шығарылады.
25. Орта мерзімді бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу атаулы құн бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде купон деп аталатын орналастыру кезінде белгіленген сыйақы төленеді.
26. Орта мерзімді бағалы қағаздар бойынша купон төлеу орта мерзімді бағалы қағаздар айналысқа жіберілетін тиісті жылы жылына екі рет эмитент белгілеген күндері жүзеге асырылады.
27. Орта мерзімді бағалы қағаздар купонының сомасы осы Қағидаларға қосымшаның 1-тармағына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
3-параграф. Ұзақ мерзімді бағалы қағаздар
Ескерту. 2.3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

28. Долгосрочные ценные бумаги выпускаются со сроками обращения свыше пяти лет.
29. Размещение и погашение долгосрочных ценных бумаг осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном.
30. Выплата купона по долгосрочным ценным бумагам осуществляется в дни, установленные эмитентом один раз в год соответствующего года обращения ценных бумаг.
31. Сумма купона долгосрочных ценных бумаг исчисляется согласно пункту 2 приложения к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 31 внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
Параграф 4. Среднесрочные индексированные ценные бумаги
Сноска. Заголовок параграфа 2-4- в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Среднесрочные индексированные ценные бумаги выпускаются со сроками обращения свыше года до пяти лет включительно и должны иметь шестимесячную кратность.
33. Размещение и погашение среднесрочных индексированных ценных бумаг осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном.
34. Размещение среднесрочных индексированных ценных бумаг производится в предпоследний рабочий день месяца, если эмитентом не предусмотрена иная дата выпуска ценных бумаг.
35. Выплата индексированного купона осуществляется по среднесрочным индексированным ценным бумагам в дни, установленные эмитентом два раза в год, с соответствующей периодичностью.
При этом выплата индексированного купона по среднесрочным индексированным ценным бумагам производится в пятый рабочий день месяца через каждые шесть полных календарных месяца обращения.
36. Индексация денег, вложенных в среднесрочные индексированные ценные бумаги, производится путем исчисления индексированного купона, полученного от сложения фиксированного купона, определенного при размещении, и индекса инфляции за истекший купонный период.
37. Сумма индексированного купона среднесрочных индексированных ценных бумаг исчисляется согласно пункту 3 приложения к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 37 внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
38. Индекс потребительских цен публикуется ежемесячно Агентством Республики Казахстан по статистике.

28. Ұзақ мерзімді бағалы қағаздар бес жылдан астам айналыс мерзімімен шығарылады.
29. Ұзақ мерзімді бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу атаулы құн бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде купон деп аталатын орналастыру кезінде белгіленген сыйақы төленеді.
30. Ұзақ мерзімді бағалы қағаздар бойынша купон төлеу бағалы қағаздар айналысқа жіберілетін тиісті жылы жылына бір рет эмитент белгілеген күндері жүзеге асырылады.
31. Ұзақ мерзімді бағалы қағаздар купонының сомасы осы Қағидаларға қосымшаның 2-тармағына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
4-параграф. Орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздар
Ескерту. 2.4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздар бір жылдан астам бес жылға дейін қоса алғандағы айналыс мерзімдерімен шығарылады және алты ай еселігі болуға тиіс.
33. Орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
34. Егер эмитент бағалы қағаздарды шығарудың өзгеше күнін көздемесе, орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздарды орналастыру айдың соңғы күнінің алдындағы жұмыс күні жүргізіледі.
35. Индекстелген купонды төлеу тиісті кезеңділікпен жылына екі рет эмитент белгілеген күндері орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздар бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздар бойынша индекстелген купонды төлеу айналыстың әрбір алты толық күнтізбелік айы сайын айдың бесінші жұмыс күнінде жүргізіледі.
36. Орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздарға салынған ақшаны индекстеу тіркелген купонды қосудан алынған, орналастыру кезінде анықталған индекстелген купонды және өткен купондық кезең үшін инфляция индексін есептеу арқылы жүргізіледі.
37. Орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздардың индекстелген купонының сомасы осы Қағидаларға қосымшаның 3-тармағына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
38. Тұтыну бағаларының индексін Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі ай сайын жариялайды.

39. В случае если индекс инфляции за истекший купонный период равен отрицательному значению, то значение индекса инфляции принимать равным нулю.
Параграф 5. Долгосрочные индексированные ценные бумаги
Сноска. Заголовок параграфа 2-5- в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Долгосрочные индексированные ценные бумаги выпускаются со сроками обращения свыше пяти лет и должны иметь двенадцатимесячную кратность.
41. Размещение и погашение долгосрочных индексированных ценных бумаг осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном.
42. Размещение долгосрочных индексированных ценных бумаг производится в предпоследний рабочий день месяца, если эмитентом не предусмотрена иная дата выпуска ценных бумаг.
43. Выплата индексированного купона осуществляется по долгосрочным индексированным ценным бумагам в дни, установленные эмитентом один раз в год, с соответствующей периодичностью.
При этом выплата индексированного купона по долгосрочным индексированным ценным бумагам производится в пятый рабочий день месяца через каждые двенадцать полных календарных месяца обращения.
44. Индексация денег, вложенных в долгосрочные индексированные ценные бумаги, производится путем исчисления индексированного купона, полученного от сложения фиксированного купона, определенного при размещении, и индекса инфляции за истекший купонный период.
45. Сумма индексированного купона долгосрочных индексированных ценных бумаг исчисляется согласно пункту 4 приложения к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 45 внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
46. Индекс потребительских цен публикуется ежемесячно Агентством Республики Казахстан по статистике.
47. В случае если индекс инфляции за истекший купонный период равен отрицательному значению, то значение индекса инфляции принимать равным нулю.
Параграф 6. Государственные ценные бумаги, выпускаемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ
Сноска. Заголовок параграфа 2-6- в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2021 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

39. Егер өткен купондық кезең үшін инфляция индексі теріс мәнге тең болса, онда инфляция индексінің мәнін нөлге тең деп қабылдау қажет.
5-параграф. Ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздар
Ескерту. 2.5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздар бес жылдан астам айналыс мерзімдерімен шығарылады және он екі ай еселігі болуға тиіс.
41. Ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
42. Егер эмитент бағалы қағаздарды шығарудың өзгеше күнін көздемесе, ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздарды орналастыру айдың соңғы жұмыс күнінің алдындағы күні жүргізіледі.
43. Индекстелген купонды төлеу тиісті кезеңділікпен жылына бір рет эмитент белгілеген күндері ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздар бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздар бойынша индекстелген купонды төлеу айналыстың әрбір он екі толық күнтізбелік айы сайын айдың бесінші жұмыс күнінде жүргізіледі.
44. Ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздарға салынған ақшаны индекстеу тіркелген купонды қосудан алынған, орналастыру кезінде анықталған индекстелген купонды және өткен купондық кезең үшін инфляция индексін есептеу арқылы жүргізіледі.
45. Ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздардың индекстелген купонының сомасы осы Қағидаларға қосымшаның 4-тармағына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
46. Тұтыну бағаларының индексін Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі ай сайын жариялайды.
47. Егер өткен купондық кезең үшін инфляция индексі теріс мәнге тең болса, онда инфляция индексінің мәнін нөлге тең деп қабылдау қажет.
6-параграф. Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздар
Ескерту. 2.6-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 525 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Правила дополнены разделом 2.6 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
48. Государственные ценные бумаги для финансирования строительства жилья выпускаются со сроком обращения два года.
49. Размещение и погашение государственных ценных бумаг для финансирования строительства жилья осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном.
50. Выплата купона по государственным ценным бумагам для финансирования строительства жилья осуществляется в дни, установленные эмитентом два раза в год соответствующего года обращения данных ценных бумаг.
51. Сумма купона государственных ценных бумаг для финансирования строительства жилья исчисляется аналогично сумме купона среднесрочных ценных бумаг согласно пункту 1 приложения к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам выпуска ценных бумаг
для обращения на внутреннем рынке
местным исполнительным органом области,
города республиканского значения, столицы
Сноска. Правый верхний угол Приложения в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2016 № 332.
Формулы
исчисления суммы купона среднесрочных, долгосрочных,
среднесрочных индексированных и долгосрочных индексированных
ценных бумаг
1. Сумма купона среднесрочных ценных бумаг исчисляется согласно следующей формуле:
S=N*C*180/360
где,
S, тенге - сумма купона среднесрочных ценных бумаг, подлежащего очередной выплате,
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества среднесрочных ценных бумаг, вознаграждение по которым подлежит очередной выплате,
С, % - ставка купона.
2. Сумма купона долгосрочных ценных бумаг исчисляется согласно следующей формуле:
S=N*C
где,
S, тенге - сумма купона долгосрочных ценных бумаг, подлежащего очередной выплате,
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества долгосрочных ценных бумаг, вознаграждение по которым подлежит очередной выплате,
С, % - ставка купона.
3. Сумма индексированного купона среднесрочных индексированных ценных бумаг исчисляется согласно следующей формуле:
S=N*I/100+C,
где,
S, тенге - сумма индексированного купона среднесрочных индексированных ценных бумаг, подлежащего очередной выплате,
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества среднесрочных индексированных ценных бумаг, вознаграждение по которым подлежит очередной выплате,
I, % - индекс инфляции за истекший купонный период,
при этом,
I = (((I1/100)*(I2/100)*(I3/100)*....*(In/100))-1)*100,
где,
I1, I2, I3,...In - индексы потребительских цен за соответствующие месяцы купонного периода, значение I округляется до третьей (включительно) цифры после запятой,
С, - сумма фиксированного купона,

Ескерту. Қағида 2.6-параграфпен тоықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
48. Тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін мемлекеттiк бағалы қағаздар екі жылдық айналыс мерзімімен шығарылады.
49. Тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін мемлекеттiк бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу номиналды құнымен жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде орналастыру кезінде айқындалған купон деп аталатын сыйақы төленеді.
50. Тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша купон төлеу осы бағалы қағаздар айналысының тиісті жылы жылына екі рет, эмитент белгілеген күндері жүзеге асырылады.
51. Тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін мемлекеттiк бағалы қағаздар купонының сомасы орта мерзімді бағалы қағаздар купоны сияқты осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес есептеледі.
Облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органының
ішкі нарықта айналысқа жіберу
үшін бағалы қағаздар шығару
қағидаларына қосымша
Ескерту. Қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрыштағы мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.06.2016 № 332 қаулысымен.
Орта мерзімді, ұзақ мерзімді, орта мерзімді индекстелген және
ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздардың купон сомасын
есептеу формулалары
1. Орта мерзімді бағалы қағаздардың купон сомасы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
S=N*С* 180/360
мұндағы,
S, теңге - кезекті төленуге тиіс орта мерзімді бағалы қағаздар купонының сомасы,
N, теңге - орта мерзімді бағалы қағаздар бойынша сыйақы кезекті төленуге тиіс олардың тиісті санының атаулы құнының сомасы,
С, % - купон ставкасы.
2. Ұзақ мерзімді бағалы қағаздардың купон сомасы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
S=N*С
мұндағы,
S, теңге - кезекті төленуге тиіс ұзақ мерзімді бағалы қағаздар купонының сомасы,
N, теңге - ұзақ мерзімді бағалы қағаздар бойынша сыйақы кезекті төленуге тиіс олардың тиісті санының атаулы құнының сомасы,
С, % - купон ставкасы.
3. Орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздардың индекстелген купон сомасы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
S=N*I/100+С
мұндағы,
S, теңге - кезекті төленуге тиіс орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздардың индекстелген купонының сомасы,
N, теңге - орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздар бойынша сыйақы кезекті төленуге тиіс олардың тиісті санының атаулы құнының сомасы,
I, % - өткен купондық кезең үшін инфляция индексі,
бұл ретте инфляция индексі процентте көрсетілген купондық кезеңнің тиісті айлары үшін тұтыну бағасының индекстерін жүргізу жолымен анықталады:
І=(((І1/100)*(І2/100)*(І3/100)*...*(Іn/100))-1)*100,
мұндағы,
І1, І2, І3, ..., Іn- купондық кезеңнің тиісті айлары үшін тұтыну бағасының индекстері, I мәні үтірден кейін үш (қоса алғанда) санға дейін дөңгелектенеді,
С, - тіркелген купон сомасы,
бұл ретте тіркелген купон сомасы олар бойынша сыйақы кезекті төлеуге жататын орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздардың тиісті саны атаулы құнының сомасын, тіркелген жылдық купонды және купондық кезеңдегі күндер санын жүргізу жолымен анықталады:

при этом, C=N*K*180/360,
где,
K, % - значение фиксированного годового купона, определенного при размещении.
4. Сумма индексированного купона долгосрочных индексированных ценных бумаг исчисляется согласно следующей формуле:
S=N*I/100+C,
где,
S, тенге - сумма индексированного купона долгосрочных индексированных ценных бумаг, подлежащего очередной выплате,
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества долгосрочных индексированных ценных бумаг, вознаграждение по которым подлежит очередной выплате,
I, % - индекс инфляции за истекший купонный период,
при этом,
I=(((I1/100)*(I2/100)*(I3/100)*....*(In/100))-1)*100,
где,
I1, I2, I3,...In - индексы потребительских цен за соответствующие месяцы купонного периода, значение I округляется до третьей (включительно) цифры после запятой,
С, - сумма фиксированного купона,
при этом, C=N*K,
где,
K, % - значение фиксированного годового купона, определенного при размещении.

С=N*К* 180/360,
мұндағы,
K, % - орналастыру кезінде белгіленген тіркелген жылдық купонның мәні.
4. Ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздардың индекстелген купон сомасы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
S=N*І/100+С,
мұндағы,
S, теңге - кезекті төленуге тиіс ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздардың индекстелген купонының сомасы,
N, теңге - ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздар бойынша сыйақы кезекті төленуге тиіс олардың тиісті санының атаулы құнының сомасы,
I, % - өткен купондық кезең үшін инфляция индексі,
бұл ретте өткен купондық кезең үшін инфляция индексі пайызда көрсетілген купондық кезеңнің тиісті айлары үшін тұтыну бағасының индекстерін жүргізу жолымен анықталады:
І=(((І1/100)*(І2/100)*(І3/100)*...*(Іn/100))-1)*100,
мұндағы,
І1, I2, I3, ..., Іn- купондық кезеңнің тиісті айлары үшін тұтыну бағаларының индекстері, I мәні үтірден кейін үш (қоса алғанда) санға дейін дөңгелектенеді,
С, - тіркелген купон сомасы,
бұл ретте тіркелген купон сомасы олар бойынша сыйақы кезекті төлеуге жататын ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздар тиісті саны атаулы құнының және тіркелген жылдық купон сомасын жүргізу жолымен анықталады:
С=N*К
мұндағы,
К, % - орналастыру кезінде белгіленген тіркелген жылдық купонның мәні.