Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, Правил их проведения и групп населения, подлежащих плановым прививкам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.09.2020 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки;
2) Правила проведения профилактических прививок;
3) группы населения, подлежащие плановым прививкам.
2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан, акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить:
1) получение профилактических прививок населением в соответствии с правилами и сроками проведения прививок;
2) функционирование выездных прививочных бригад в целях вакцинации населения, проживающего в населенных пунктах, где отсутствуют медицинские организации.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2003 года № 488 "О мерах по улучшению вакцинации населения против инфекционных заболеваний" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 21-22, ст. 216);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2003 года № 1250 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2003 года № 488" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 46, ст. 515);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 22 января 2008 года № 40 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2003 года № 488" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 1, ст. 19).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2295
Перечень заболеваний, против которых
проводятся профилактические прививки
1. За счет средств республиканского бюджета проводятся профилактические прививки (введение вакцин и других иммунобиологических препаратов) против следующих инфекционных и паразитарных заболеваний:
бешенство
брюшной тиф
весенне-летний клещевой энцефалит
вирусный гепатит "В"
гемофильная инфекция типа b
дифтерия
коклюш
корь
краснуха
полиомиелит
столбняк
туберкулез
чума
эпидемический паротит
дизентерия
сальмонеллез
пневмококковая инфекция.

Қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесін, оларды жүргізу ережесін және халықтың жоспарлы егілуге жатқызылатын топтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.09.2020 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесі;
2) Профилактикалық егу жүргізу ережесі;
3) халықтың жоспарлы егілуге жатқызылатын топтары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) егу жүргізу ережесі мен мерзімдеріне сәйкес халықтың профилактикалық егу алуын;
2) медициналық ұйымдары жоқ елді мекендерде тұратын халықты вакцинациялау мақсатында жылжымалы егу бригадаларының жұмыс істеуін қамтамасыз етсін.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Халықты жұқпалы ауруларға қарсы вакциналауды жақсарту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 23 мамырдағы № 488 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 21-22, 216-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 23 мамырдағы № 488 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 9 желтоқсандағы № 1250 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 46, 515-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 23 мамырдағы № 488 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 22 қаңтардағы № 40 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 1, 19-құжат).
4. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2295 қаулысымен
бекітілген
Қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесі
1. Республикалық бюджет қаражаты есебінен мынадай инфекциялық және паразиттік ауруларға қарсы профилактикалық егулер (вакциналар мен басқа да иммундық биологиялық препараттарды енгізу) жүргізіледі:
құтырма
іш сүзегі
көктемгі-жазғы кене энцефалиті
"В" вирусты гепатиті
b типті гемофильдік инфекция
дифтерия
көкжөтел
қызылша
қызамық
полиомиелит
сіреспе
туберкулез
оба
эпидемиялық паротит
дизентерия
сальмонеллез
пневмококк инфекциясы.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.06.2010 № 663 (порядок введения в действие см. п.2).
2. За счет средств местных бюджетов проводятся профилактические прививки (введение вакцин и других иммунобиологических препаратов) против следующих инфекционных заболеваний:
вирусный гепатит "А"
грипп
сибирская язва
туляремия.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2295
Группы населения, подлежащие плановым прививкам
Плановым прививкам против инфекционных и паразитарных заболеваний подлежат следующие группы населения:
1) лица по возрастам в соответствии с установленными сроками проведения профилактических прививок;
2) население, проживающее и работающее в природных очагах инфекционных заболеваний (весенне-летний клещевой энцефалит, сибирская язва, туляремия, чума);
3) лица, относящиеся к группам риска по роду своей профессиональной деятельности:
медицинские работники (вирусный гепатит "В", грипп);
работники канализационных и очистных сооружений (брюшной тиф);
4) лица, относящиеся к группам риска по состоянию своего здоровья:
получившие переливание крови (вирусный гепатит "В");
дети, состоящие на диспансерном учете в медицинской организации (грипп);
5) дети детских домов, домов ребенка, контингент домов престарелых (грипп);
6) лица, подвергшиеся укусу, ослюнению любым животным (бешенство);
7) лица, получившие травмы, ранения с нарушением целостности кожных покровов и слизистых (столбняк);
8) лица, проживающие в регионах с высоким уровнем инфекционной заболеваемости, которым вакцинация проводится по эпидемиологическим показаниям (вирусный гепатит "А", грипп, корь, краснуха, эпидемический паротит).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2295
Правила проведения профилактических прививок
1. Настоящие Правила проведения профилактических прививок (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет порядок проведения профилактических прививок.
2. Профилактические прививки проводят юридические лица при наличии лицензии на осуществление первичной медико-санитарной помощи, консультативно-диагностической и (или) стационарной медицинской помощи взрослому и (или) детскому населению.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.06.2010 № 663 (порядок введения в действие см. п.2).
3. Профилактические прививки проводятся в сроки, установленные в приложении к настоящим Правилам.

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.29 N 663 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2. Жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен мынадай инфекциялық ауруларға қарсы профилактикалық егулер (вакциналар мен басқа да иммундық биологиялық препараттарды енгізу) жүргізіледі:
"А" вирусты гепатиті;
тұмау;
күйдіргі;
туляремия.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2295 қаулысымен
бекітілген
Халықтың жоспарлы егілуге жатқызылатын топтары
Инфекциялық және паразиттік ауруларға қарсы жоспарлы егулерге халықтың мынадай топтары жатады:
1) профилактикалық егулер жүргізу белгіленген мерзімдерге сәйкес жасы бойынша адамдар;
2) инфекциялық аурулардың (көктемгі-жазғы кене энцефалиті, күйдіргі, туляремия, оба) табиғи ошақтарында тұратын және жұмыс істейтін халық;
3) өзінің кәсіби қызметінің түрі бойынша қатер топтарына жататын адамдар:
медицина қызметкерлері ("В" вирусты гепатиті, тұмау);
кәріз және тазалау құрылыстарының қызметкерлері (іш сүзегі);
4) өз денсаулығының жағдайы бойынша қатер топтарына жататын адамдар:
құйылған адамдар ("В" вирусты гепатиті);
медициналық ұйымда диспансерлік есепте тұрған балалар (тұмау);
5) балалар үйлерінің, сәбилер үйлерінің балалары, қарттар үйлерінің контингенті (тұмау);
6) кез келген жануардың тістеуіне, сілекейлеуіне ұшыраған адамдар (құтырма);
7) жарақат алған, тері қабаттары мен шырышты қабықтарының тұтастығы бұзылып зақымданған адамдар (сіреспе);
8) эпидемиологиялық айғақтар бойынша вакцинациялау жүргізілетін инфекциялық аурушаңдық деңгейі жоғары өңірлерде тұратын адамдар ("А" вирусты гепатиті, тұмау, қызылша, қызамық, эпидемиялық паротит).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2295 қаулысымен
бекітілген
Профилактикалық егу жүргізу ережесі
1. Осы Профилактикалық егу жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес әзірленді және профилактикалық егулер жүргізу тәртібін анықтайды
2. Профилактикалық егулерді алғашқы медициналық-санитариялық көмекті, ересектерге және (немесе) балаларға консультативтік-диагностикалық және (немесе) стационарлық медициналық көмекті жүзеге асыруға лицензиясы бар болған жағдайда заңды тұлғалар жүргізеді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.29 N 663 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3. Профилактикалық егулер осы Ережеге қосымшада белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.

4. К проведению профилактических прививок допускаются лица с высшим и средним медицинским образованием, обученные правилам техники проведения прививок, приемам неотложной помощи в случае развития поствакцинальных реакций и осложнений, имеющие разрешение к проведению прививок.
Разрешение выдается ежегодно, специально созданной при медицинской организации комиссией по выдаче допуска к проведению профилактических прививок.
5. Организация проведения профилактических прививок, подготовка специалистов, проводящих профилактические прививки, осуществляется руководителями медицинских организаций.
6. Профилактические прививки проводятся в специально оборудованных прививочных кабинетах медицинских организаций и (или) организаций образования. Помещения, где проводятся профилактические прививки, обязательно обеспечиваются наборами для неотложной и противошоковой терапии с инструкцией по их применению.
7. В случае отсутствия в населенном пункте условий для проведения профилактических прививок (отсутствие медицинской организации, медицинского работника или условий для хранения вакцин и других иммунобиологических препаратов), профилактические прививки проводятся соответствующей выездной прививочной бригадой.
Режим работы выездных прививочных бригад определяется местными органами государственного управления здравоохранением.
8. Для проведения профилактических прививок используются медицинские иммунобиологические препараты, зарегистрированные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
9. Профилактические прививки проводятся парентерально - путем использования саморазрушающихся шприцев и перорально - путем употребления вовнутрь.
10. Перед проведением профилактических прививок в обязательном порядке проводится осмотр прививаемого лица врачом, при его отсутствии - фельдшером, с оформлением разрешения к проведению профилактической прививки в медицинском документе прививаемого. Врач или фельдшер после осмотра и получения согласия на проведение профилактических прививок граждан, родителей или иных законных представителей несовершеннолетних и граждан, признанных недееспособными в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан, проводит разъяснительную работу о необходимости обращения за медицинской помощью в случае возникновения поствакцинальной реакции на прививку.
11. Перед проведением профилактических прививок медицинский работник тщательно проверяет качество вакцин и других иммунобиологических препаратов: целостность ампулы (флакона), срок годности, маркировку, соответствие вакцины растворителю и прилагаемой инструкции.

4. Жоғары және орта медициналық білімі бар, егуді жүргізу техникасы ережелеріне, вакцинадан кейінгі реакциялар мен асқынулар дамыған жағдайда кезек күттірмейтін көмек тәсілдеріне оқытылған, егулерді жүргізуге рұқсаты бар адамдарға профилактикалық егулерді жүргізуге рұқсат етіледі. Рұқсатты жыл сайын медициналық ұйым жанынан арнайы құрылған профилактикалық егулер жүргізуге рұқсат беру жөніндегі комиссия береді.
5. Профилактикалық егулер жүргізуді ұйымдастыруды, профилактикалық егулерді жүргізетін мамандарды даярлауды медициналық ұйымдардың басшылары жүзеге асырады. Профилактикалық егулер медициналық ұйымдардың және (немесе) білім беру ұйымдарының арнайы жабдықталған егу кабинеттерінде жүргізіледі.
6. Профилактикалық егулер жүргізілетін үй-жайлар қолдануға арналған нұсқаулығы бар кезек күттірмейтін және шоққа қарсы терапия жиынтығымен міндетті түрде қамтамасыз етіледі.
7. Елді мекенде профилактикалық егулер жүргізу үшін жағдай болмаған кезде (медициналық ұйым, медицина қызметкері немесе вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сақтау үшін жағдайдың болмауы) профилактикалық егулерді тиісті жылжымалы егу бригадасы жүргізеді.
Жылжымалы егу бригадаларының жұмыс режимін денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары белгілейді.
8. Профилактикалық егулер жүргізу үшін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген медициналық иммундық-биологиялық препараттар пайдаланылады.
9. Профилактикалық егулер парентеральды - өздігінен жойылатын шприцтер арқылы және пероральды - ішке қабылдау арқылы жүргізіледі.
10. Профилактикалық егулерді жүргізу алдында егілетін адамның медициналық құжатына профилактикалық егуді жүргізуге рұқсатты ресімдей отырып, егілетін адамды міндетті түрде дәрігер, ал ол болмаған кезде фельдшер тексеріп-қарауды жүргізеді. Дәрігер немесе фельдшер тексеріп қарағаннан және азаматтардан, кәмелеттік жасқа толмағандардың ата-аналарынан немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтардың басқа да заңды өкілдерінен профилактикалық егулер жүргізуге келісім алғаннан кейін егуге вакцинациялаудан кейінгі реакция пайда болған жағдайда медициналық көмекке жүгіну қажеттілігі туралы түсіндірме жұмысын жүргізеді.
11. Профилактикалық егулер жүргізу алдында медицина қызметкері вакцинаның және басқа да иммундық-биологиялық препараттардың сапасын: ампуланың (сауыттың) бүтіндігін, жарамдылық мерзімін, таңбалануын, вакцинаның ерітіндіге және қоса берілген нұсқаулыққа сәйкестігін мұқият тексереді.

12. Перед проведением профилактической прививки врач или фельдшер проводит сбор анамнестических данных путем изучения медицинских документов, а также выяснение данных у лица, подлежащего профилактической прививке, его родителей или законных представителей.
13. Медицинское обследование прививаемого лица перед проведением профилактических прививок проводят в случае предъявления им жалоб на ухудшение состояния здоровья и (или) при наличии объективных симптомов заболеваний.
14. Перед проведением профилактических прививок обязательно проводят термометрию прививаемого лица.
15. Привитые лица в течение 30 минут находятся под наблюдением в медицинской организации, где они получили профилактические прививки, для принятия мер в случае возникновения поствакцинальных реакций и осложнений. В случае проведения профилактических прививок выездной прививочной бригадой, привитые находятся под наблюдением медицинского работника, сделавшего прививку.
16. Все проведенные профилактические прививки подлежат учету медицинским работником и должны содержать следующие сведения: дата введения препарата, название препарата, номер серии, доза, контрольный номер, срок годности, характер реакции на введение препарата, страна-производитель. Перечисленные данные вносят в учетные формы медицинских документов:
1) у детей - карта профилактических прививок (форма 063/у), история развития ребенка(форма 112/у), медицинская карта ребенка (форма 026/у), вкладной лист на подростка к медицинской карте амбулаторного больного (форма 025-1/у), журнал учета профилактических прививок новорожденным (родильного дома) - форма 064-1/у, журнал движения вакцин - форма 064-2/у;
2) у взрослых - медицинскую карту амбулаторного больного (форма 025/у), журнал учета профилактических прививок (форма 064/у).
17. Сведения о профилактических прививках вносятся в прививочный паспорт, форма которого утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения.
Правильность и достоверность записей о проведении профилактических прививок в учетной документации и прививочном паспорте обеспечивает медицинский работник, проводивший профилактические прививки.
18. Все случаи реакций и осложнений на введение вакцин и других иммунобиологических препаратов регистрируются в учетных формах медицинских документов, указанных в пунктах 16 и 17 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам проведения
профилактических прививок
Сроки проведения профилактических прививок
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.06.2010 № 663 (порядок введения в действие см. п.2); от 12.02.2013 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого опубликования).

12. Профилактикалық егулер жүргізу алдында дәрігер немесе фельдшер медициналық құжаттарды зерделеу жолымен анамнез деректерін жинауды, сондай-ақ профилактикалық егуге жататын адамнан, оның ата-аналарынан немесе заңды өкілдерінен деректерді анықтауды жүргізеді.
13. Профилактикалық егулер жүргізу алдында егілетін адамды медициналық зерттеп-қарау ол денсаулығының жай-күйінің нашарлауына шағымданған жағдайда және (немесе) аурудың объективті симптомдары бар болған кезде жүргізіледі.
14. Профилактикалық егулер жүргізу алдында егілетін адамға міндетті түрде термометрия жүргізіледі.
15. Егілген адамдар вакцинациялаудан кейінгі реакциялар мен асқынулар пайда болған жағдайда шаралар қабылдау үшін өздері профилактикалық егулер алған медициналық ұйымда 30 минут бойы бақылауда болады. Профилактикалық егулерді жылжымалы егу бригадасы жүргізген жағдайда егілген адамдар егуді жүргізген медицина қызметкерінің бақылауында болады.
16. Барлық жүргізілген профилактикалық егулерді медицина қызметкері есепке алуы және мына мәліметтерді қамтуы тиіс: препаратты енгізу күні, препараттың атауы, сериясының нөмірі, дозасы, бақылау нөмірі, жарамдылық мерзімі, препаратты енгізуге реакцияның сипаты, шығарушы ел. Аталған деректер медициналық құжаттардың есепке алу нысандарына енгізіледі:
1) балаларда - профилактикалық егу картасы (063/у нысаны), баланың даму тарихы (112/у нысаны), баланың медициналық картасы (026/у нысаны), амбулаториялық науқастың медициналық картасына жасөспірімге арналған қосымша парақ (025-1/у нысаны), жаңа туған нәрестенің профилактикалық егулерін есепке алу журналы (перзентхананың) - 064-1/у нысаны, вакциналардың қозғалысы журналы - 064-2/у нысаны;
2) ересектерде - амбулаториялық науқастың медициналық картасы (025/у нысаны), профилактикалық егулерді есепке алу журналы (064/у нысаны).
17. Профилактикалық егулер туралы мәліметтер нысанын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін егу паспортына енгізіледі.
Есепке алу құжаттамасы мен егу паспортында профилактикалық егулерді жүргізу туралы жазбаның дұрыстығын және шынайылығын профилактикалық егулерді жүргізген медицина қызметкері қамтамасыз етеді.
18. Вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды енгізудегі реакциялар мен асқынулардың барлық жағдайлары осы Ереженің 16 және 17-тармақтарында көрсетілген медициналық құжаттардың есепке алу нысандарында тіркеледі.
Профилактикалық егу
жүргізу ережесіне
қосымша
Қазақстан Республикасында профилактикалық егулер жүргізу
мерзімдері
Ескерту. Қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.06.2010 N 663 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 12.02.2013 N 119 қаулыларымен.