О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшей гуманизации уголовного законодательства и усиления гарантий законности в уголовном процессе"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2010 года № 1131
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшей гуманизации уголовного законодательства и усиления гарантий законности в уголовном процессе".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшей гуманизации
уголовного законодательства и усиления гарантий законности
в уголовном процессе
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 759; № 15, ст. 71; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления ответственности в сфере оборота нефти и отдельных видов нефтепродуктов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 12 октября 2010 г. и "Казахстанская правда" 13 октября 2010 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру және қылмыстық процестегі заңдылықтың кепілдіктерін күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қазандағы № 1131 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру және қылмыстық процестегі заңдылықтың кепілдіктерін күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру және қылмыстық процестегі заңдылықтың кепілдіктерін күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж.,' № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 759-құжат; № 15, 71-құжат; 2010 жылғы 12 қазандағы «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 13 қазандағы «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мұнай және мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің айналымы саласында жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в части первой статьи 39:
дополнить пунктом а-1) следующего содержания:
"а-1) возложение обязанности загладить причиненный вред;";
пункт ж) изложить в следующей редакции:
"ж) содержание на гауптвахте;";
2) в части четвертой статьи 40 слова "или арестом", "или десяти дней ареста" и "и 46" исключить;
3) дополнить статьей 40-1 следующего содержания:
"Статья 40-1 Возложение обязанности загладить причиненный вред
1. Обязанность загладить причиненный вред состоит в непосредственном устранении причиненного вреда, возмещении материального и морального ущерба и принесении публичного извинения потерпевшей стороне.
2. Наказание в виде возложения обязанности загладить причиненный вред может быть назначено за преступления небольшой и средней тяжести в случае, когда суд, учитывая характер вреда, наличие реальной возможности его загладить и данные о личности виновного, признает, что он способен устранить причиненный вред.
3. При назначении наказания в виде возложения обязанности загладить причиненный вред суд может обязать лицо компенсировать потерпевшей стороне моральный вред в денежном выражении в размере от ста до двух тысяч месячных расчетных показателей.
4. Если осужденный уклоняется от исполнения обязанности загладить причиненный вред, суд может заменить это наказание более строгим видом наказания в пределах, установленных статьей Особенной части настоящего Кодекса, по которой лицо осуждено.";
4) в предложении первом части четвертой статьи 41 слова "аресту или" исключить;
5) в части второй статьи 42:
в предложении втором слова ", арестом" и цифры "46," исключить;
в предложении третьем слова ", ареста" исключить;
6) в части четвертой статьи 43 слово ", ареста" исключить;
7) в предложении первом абзаца первого части первой статьи 45 слово "пяти" заменить словом "семи";
8) статью 46 изложить в следующей редакции:
"Статья 46. Содержание на гауптвахте
1. Содержание на гауптвахте состоит в содержании осужденного военнослужащего в условиях строгой изоляции от общества на весь срок назначенного наказания.
2. Содержание на гауптвахте устанавливается на срок от одного до трех месяцев.";

1) 39-баптың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы а-1) тармақпен толықтырылсын:
«а-1) келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеу;»;
ж) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«ж) абақтыда ұстау;»;
2) 40-баптың төртінші бөлігінің мемлекеттік тілдегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жазалаудың негізгі түрі ретінде тағайындалған айыппұлды төлеуден әдейі жалтарған жағдайда ол осы Кодекстің 42 және 43-баптарында көзделген ережелер сақтала отырып, айлық есептік көрсеткіштің үш еселенген мөлшеріне есебінен айыппұл сомасы орнына ол тиісінше бір ай түзеу жұмыстары немесе сексен сағат қоғамдық жұмыстарға тарту есебінен қоғамдық жұмыстарға, түзеу жұмыстарына тартумен ауыстырылады.»;
3) мынадай мазмұндағы 40-1-баппен толықтырылсын:
«40-1-бап. Келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеу
1. Келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеу келтірілген зиянды тікелей жоюды, материалдық және моральдық зиянды өтеуді және жәбірленуші тараптан жария кешірім сұрауды білдіреді.
2. Сот зиянның сипатын, оның орнын толтырудың нақты мүмкіндігінің болуын және кінәлінің жеке басы туралы деректерді ескеріп, ол келтірілген зиянды жоюға қабілетті деп таныған жағдайда, ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар үшін келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеу түріндегі жаза белгіленуі мүмкін.
3. Келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеу түріндегі жазаны тағайындау кезінде сот адамға жәбірленуші тарапқа бір жүзден екі мыңға дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі ақшалай мәнде моральдық зиян өтеуді адамға міндеттеуі мүмкін.
4. Егер сотталған адам келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін орындаудан жалтаратын болса, сот бұл жазаны осы Кодекстің Ерекше бөлімінің адамды соттауда негізге алынған бабында белгіленген шектерде жазалаудың неғұрлым қатаң түрімен ауыстыра алады.»;
4) 41-баптың төртінші бөлігінің бірінші сөйлеміндегі «қамауға алуға немесе» деген сөздер алып тасталсын;
5) 42-баптың екінші бөлігінде:
екінші сөйлемдегі «46,» деген цифрлар және «, қамауға алумен» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші сөйлемдегі «, қамауға алудың» деген сөздер алып тасталсын;
6) 43-баптың төртінші бөлігінде «, қамауға алу» деген сөздер алып тасталсын;
7) 45-баптың бірінші бөлігі бірінші абзацының бірінші сөйлеміндегі «бес жылға» деген сөздер «жеті жылға» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 46-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«46-бап. Абақтыда ұстау
1. Абақтыда ұстау сотталған әскери қызметшіні тағайындалған жазаның толық мерзімінде қоғамнан қатаң оқшаулау жағдайында ұстауды білдіреді.
2. Абақтыда ұстау бір айдан үш айға дейінгі мерзімге белгіленеді.»;

9) статью 53 дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Если санкция статьи Особенной части настоящего Кодекса, по которому лицо признано виновным, предусматривает различные (альтернативные) виды наказаний, при наличии смягчающего обстоятельства, предусмотренного пунктом д) части первой настоящей статьи, лишение свободы за преступления небольшой и средней тяжести не назначается.";
10) часть первую статьи 54 дополнить пунктом р) следующего содержания:
"р) совершение преступления сотрудником правоохранительного органа, судьей с использованием своего служебного положения;";
11) в статье 61:
пункт а) части первой изложить в следующей редакции:
"а) один день содержания на гауптвахте;";
в части второй слово "арестом," исключить;
12) в частях перовой, третьей и 3-1 статьи 62 слова ", ареста" заменить словами "содержания на гауптвахте";
13) в статье 63:
в части первой после слова "виды" дополнить словами "ограничений и";
дополнить частью 5-1 следующего содержания:
"5-1. Суд, назначая условное осуждение, может возложить на осужденного исполнение определенных обязанностей: не менять постоянного места жительства, работы, учебы без уведомления специализированного государственного органа, осуществляющего контроль за поведением условно осужденного, не посещать определенные места, пройти курс лечения от алкоголизма, наркомании, токсикомании, венерического заболевания или ВИЧ/СПИД, осуществлять материальную поддержку семьи. Суд может возложить на условно осужденного исполнение и других обязанностей, способствующих его исправлению.";
14) в статье 67:
в заголовке слова "с потерпевшим" исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. В случаях, когда преступлением причинен вред охраняемых законом интересам общества и государства, лицо, указанное в части первой или второй настоящей статьи, может быть освобождено от уголовной ответственности, если оно чистосердечно раскаялось и загладило вред, причиненный охраняемым законом интересам общества или государства.
Положения настоящей статьи не распространяются на лиц, совершивших коррупционные преступления.";
15) в части четвертой статьи 73 слово "аресту" заменить словами "содержанию на гауптвахте";
16) часть третью статьи 76 после слова "силу" дополнить словами "а равно лица, отбывающего либо отбывшего на территории Республики Казахстан наказание, назначенное по приговору суда иностранного государства,";
17) в пункте б) части третьей статьи 77 слово "ареста" заменить словами "содержания на гауптвахте";

9) 53-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«5. Егер осы Кодекстің Ерекше бөлімінің адам кінәлі болып танылған бабының санкциясында осы баптың бірінші бөлігінің д) тармағында көзделген жеңілдететін мән-жайлар болғанда жазаның әрқилы (балама) түрлері көзделсе, ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар үшін бас бостандығынан айыру тағайындалмайды.»;
10) 54-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы р) тармақпен толықтырылсын:
«р) құқық қорғау органы қызметкерінің, судьяның өз қызмет жағдайын пайдаланып қылмыс жасауы.»;
11) 61-бапта:
бірінші бөліктің а) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«а) абақтыда ұстаудың бір күні;»;
екінші бөліктегі «қамаумен,» деген сөз алып тасталсын;
12) 62-баптың бірінші, үшінші және 3-1-бөліктеріндегі «қамаудың», «қамау» деген сөздер тиісінше «абақтыда ұстаудың», «абақтыда ұстау» деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 63-бапта:
бірінші бөлік «Егер» деген сөзден кейін «шектеулер және» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Сот шартты түрде соттауды тағайындағанда сотталған адамға белгілі бір міндеттерді орындауды: шартты түрде сотталған адамның тәртібін бақылауды жүзеге асыратын мамандандырылған мемлекеттік органға хабарламай, тұрақты мекен жайын, жұмысын, оқуын айырбастамауды, белгілі бір орындарға бармауды, маскүнемдіктен, нашақорлықтан, уытқұмарлықтан, венерологиялық аурудан немесе ВИЧ/ЖҚТБ-дан емделу курсын өтуді, отбасына материалдық қолдауды жүзеге асыруды жүктеуі мүмкін. Сот шартты түрде сотталған адамға оның түзелуіне мүмкіндік беретін басқа да міндеттерді орындауды жүктеуі мүмкін.»;
14) 67-бапта:
тақырыбындағы «Жәбірленушімен татуласуына» деген сөздер «Татуласуға» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«3. Қылмыс қоғам мен мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне зиян келтірген жағдайларда осы баптың бірінші бөлігінде және екінші бөлігінде көрсетілген адам шын ықыласымен өкінсе және қоғам мен мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне келтірілген зиянның орнын толтырған болса, ол қылмыстық жауаптылықтан босатылуы мүмкін.
Осы баптың ережелері сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған адамдарға қолданылмайды.»;
15) 73-баптың төртінші бөлігіндегі «Қамауға» деген сөз «Абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 76-баптың үшінші бөлігі «жағдайда» деген сөзден кейін «, сондай-ақ шет мемлекет сотының үкімі бойынша тағайындалған жазаны Қазақстан Республикасының аумағында өтеп отырған немесе өтеген адамға» деген сөздермен толықтырылсын;
17) 77-баптың үшінші бөлігінің б) тармағындағы «қамау» деген сөз «абақтыда ұстау» деген сөздермен ауыстырылсын;

18) предложение второе части седьмой статьи 79 изложить в следующей редакции:
"Несовершеннолетним, совершившим преступление небольшой тяжести или впервые совершившим преступление средней тяжести, лишение свободы не назначается.";
19) в абзаце втором части первой статьи 98 слова ", или арестом на срок до шести месяцев," исключить;
20) абзац второй части первой статьи 103 изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением свободы на срок от трех до семи лет либо лишением свободы на тот же срок.";
21) абзац второй части первой статьи 104 изложить в следующей редакции:
"наказывается возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
22) статью 105 изложить в следующей редакции:
"Статья 105. Умышленное причинение легкого вреда здоровью
Умышленное причинение легкого вреда здоровью, повлекшее кратковременное расстройство здоровья или незначительную стойкую утрату общей трудоспособности, совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, -
наказывается штрафом в размере от пятидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей, либо возложением обязанности загладить причиненный вред, либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо исправительными работами на срок до одного года, либо ограничением свободы на тот же срок.";
23) в абзаце втором части первой статьи 107 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до шести месяцев, либо арестом на срок от трех до шести месяцев," заменить словами "либо ограничением свободы на срок до двух лет,";
24) абзац второй статьи 108 изложить в следующей редакции:
"наказывается возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
25) в статье 111:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев," заменить словами ", либо возложением обязанности загладить причиненный вред,";
слова "трех лет, либо арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "двух лет";
в абзаце втором части четвертой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев," заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред,";
слова "трех лет, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев" заменить словами "двух лет";

18) 79-баптың жетінші бөлігінің екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ауыр емес қылмыс жасаған немесе ауырлығы орташа қылмысты бірінші рет жасаған кәмелетке толмағандарға бас бостандығынан айыру тағайындалмайды.»;
19) 98-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
20) 103-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
21) 104-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады»;
22) 105-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«105-бап. Денсаулыққа қасақана жеңіл зиян келтіру
Денсаулықтың қысқа уақыттық бұзылуына немесе жалпы еңбек қабілетін айтарлықтай емес тұрақты жоғалтуға әкеп соққан денсаулыққа қасақана жеңіл зиян келтіруді дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда -
елу айлық есептік көрсеткіштен бір жүз елу айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге, не бір жүз сексен сағаттан екі жүз қырық сағатқа дейін қоғамдық жұмыстарға тартуға, не бір жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына не дәл сол мерзімге бас бостандығын шектеуге жазаланады.»;
23) 107-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер «айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 108-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге немесе дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады»;
25) 111-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«үш жылға» деген сөздер «екі жылға» деген сөздермен ауыстырылып, «, не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«үш» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылып, «, не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;

26) абзац второй статьи 112 изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до двух лет.";
27) в статье 114:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред,";
слова "арестом на срок от одного до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
в абзаце втором части второй слова "в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех месяцев до одного года либо арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением свободы на срок до двух лет";
в абзаце втором части третьей слова "арестом на срок от двух до шести месяцев" заменить словами "возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением свободы на срок до трех лет";
28) в абзаце втором статьи 115 слова "в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев либо лишением свободы" заменить словами "возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением свободы";
29) часть первую статьи 116 изложить в следующей редакции:
"1. Заведомое поставление другого лица в опасность заражения ВИЧ/СПИД, совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, -
наказывается штрафом в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до трех лет.";
30) в статье 117:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Производство аборта лицом, не имеющим высшего медицинского образования соответствующего профиля, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, -";
в абзаце втором слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до шести месяцев," и ", либо арестом на срок до шести месяцев" исключить;
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:

26) 112-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бір жүз айлық есептік көрсеткіштен екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге жазаланады.»;
27) 114-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«бір айдан үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға, не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «, не екі айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 115-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 116-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Басқа адамды көрінеу ВИЧ/ЖҚТБ-ны жұқтыру қаупінде қалдыруды дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда, -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге жазаланады.»;
30) 117-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тиісті бейіндегі жоғары медициналық білімі жоқ адамның аборт жасауы, дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда, -»;
екінші абзацтағы «немесе сотталған адамның алты айға дейінгі кезеңдегі жалақасының немесе өзге табысының мөлшерінде» және «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Незаконное производство аборта лицом, имеющим высшее медицинское образование соответствующего профиля, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, -";
в абзаце втором слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до шести месяцев," и ", либо арестом на срок до четырех месяцев" исключить;
в части третьей:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Производство аборта лицом, не имеющим высшего медицинского образования соответствующего профиля, либо незаконное производство аборта лицом, имеющим высшее медицинское образование соответствующего профиля, совершенное неоднократно, -";
в абзаце втором:
слова ", либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;
слова "срок до трех лет" заменить словами "тот же срок";
31) в статье 119:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев," исключить;
слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
32) в абзаце втором статьи 122 слова ", либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
33) абзац второй статьи 123 изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
34) абзац второй части первой статьи 126 изложить в следующей редакции:
"наказывается возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
35) абзац второй части первой статьи 127 изложить в следующей редакции:
"наказывается возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
36) в статье 129:
в части первой:
абзац первый дополнить словами "совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния,";
в абзаце втором слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев," заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред,";
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев," заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред,";
слова ", либо арестом на срок до шести месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей:
после слова "наказывается" дополнить словами "возложением обязанности загладить причиненный вред, либо";
слово "или" заменить словом ", либо";

«2. Тиісті бейіндегі жоғары медициналық білімі бар адамның заңсыз аборт жасауы, дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда, -»;
екінші абзацтағы «немесе сотталған адамның алты айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» және «не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға алуға» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзац мынандай редакцияда жазылсын:
«3. Тиісті бейіндегі жоғары медициналық білімі жоқ адамның бірнеше рет жасауы не тиісті бейіндегі жоғары медициналық білімі бар адамның бірнеше рет заңсыз аборт жасауы, -»;
екінші абзацта:
«, не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«үш жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 119-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«, не үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бес жүз айлық есептік көрсеткіштен бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады»;
32) 122-баптың екінші абзацындағы «немесе алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
33) 123-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жүз айлық есептік көрсеткіштен бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
34) 126-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге немесе үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
35) 127-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге немесе үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
36) 129-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы «тарату» деген сөз «таратуды дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуга не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацында:
«үш жылға» деген сөздердің алдынан «келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге, не» деген сөздермен толықтырылсын;
«немесе» деген сөз «, не» деген сөзбен ауыстырылсын;

37) в статье 130:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Оскорбление, то есть унижение чести и достоинства другого лица, выраженное в неприличной форме, совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, -";
в абзаце втором слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца," заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред,";
в части второй:
абзац первый дополнить словами ", совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния";
в абзаце втором слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до четырех месяцев," заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред,";
38) в статье 132:
в абзаце втором части первой слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
в абзаце втором части второй слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;
39) в абзаце втором статьи 135:
слова "в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" заменить словами "возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова ", либо арестом на срок до шести месяцев" исключить;
40) в статье 136:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев," заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред,";
слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев," заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред,";
слова "либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "либо лишением свободы на тот же срок";
41) абзац первый статьи 137 дополнить словами ", совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния";

37) 130-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қорлау, яғни басқа адамның ар-намысы мен қадір-қасиетін әдепсіз түрде кемсітуді дәл осындай әрекет жасағаны үшін бір оған жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда -»;
екінші абзацтағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы «қорлау» деген сөз «қорлауды дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда -» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы «немесе сотталған адамның бір айдан төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 132-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
39) 135-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
40) 136-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның жалақысының немесе екі айдан бес айға дейінгі кезеңде тапқан өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның жалақысының немесе екі айдан бес айға дейінгі кезеңде тапқан өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 137-баптың бірінші абзацындағы «орындамауы немесе тиісті дәрежеде орындамауы» деген сөздер «орындамауын немесе тиісті дәрежеде орындамауын дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда» деген сөздермен ауыстырылсын;

42) статью 140 исключить;
43) в статье 141:
в части первой:
абзац первый дополнить словами ", совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере от двухсот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением свободы на срок до одного года.";
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением";
44) в статье 142:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до семи месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова "либо арестом на срок до четырех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;
45) в статье 143:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
в абзаце втором части второй слова "либо арестом на срок от двух до четырех месяцев," исключить;
46) в статье 144:
часть первую исключить;
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Разглашение медицинским работником без профессиональной или служебной необходимости сведений о заболевании или результатах медицинского освидетельствования пациента, выразившееся в сообщении сведений о наличии у лица ВИЧ/СПИД, -";
в абзаце втором слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до трех месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
в части третьей:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Деяние, предусмотренное частью второй настоящей статьи, если оно повлекло тяжкие последствия, -";
в абзаце втором слово "наказываются" заменить словом "наказывается";
47) в статье 145:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова "либо арестом на срок до трех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо арестом на срок от двух до четырех месяцев," исключить;
в абзаце втором части третьей слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;

42) 140-бап алып тасталсын;
43) 141-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы «шектеу» деген сөз «шектеуді дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге, не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан шектеуге жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 142-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның терт айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«, не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
45) 143-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «не екі айдан төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
46) 144-бапта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Адам бойында ВИЧ/ЖҚТБ бар екені туралы мәліметтерді хабарлаудан көрінген пациенттің сырқаты немесе медициналық куәландыру нәтижелері туралы мәліметті кәсіптік немесе қызметтік қажеттіліксіз медициналық қызметкердің жария етуі -»;
екінші абзацтағы «немесе сотталған адамның бір айдан үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген әрекет, егер ол ауыр зардаптарға әкеп соқса -»;
47) 145-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, не үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» және «не екі айдан төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;

48) в абзаце втором части второй статьи 146 слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
49) в абзаце втором части первой статьи 148 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
50) статью 149 исключить;
51) статью 150 исключить;
52) в статье 150-1:
абзац первый дополнить словами "совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния";
в абзаце втором:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" заменить словами либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
53) в части первой статьи 152:
в абзаце первом слова "или средней тяжести" исключить;
в абзаце втором:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" заменить словами либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слово "лишением" заменить словом "ограничением";
54) в абзаце втором части первой статьи 155 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" заменить словами либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
55) в абзаце втором части первой статьи 164 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев, либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
56) в статье 172:
в абзаце втором части первой:
слова "арестом на срок от четырех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до пяти лет";
слова "срок до пяти лет" заменить словами "тот же срок";
в абзаце втором части второй:
слова "арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет";
слова "срок до трех лет" заменить словами "тот же срок";
в абзаце втором части третьей:
слова "либо арестом на срок до четырех месяцев," заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет";

48) 146-баптың екінші бөлігінің алтыншы абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
49) 148-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
50) 149-бап алып тасталсын;
51) 150-бап алып тасталсын;
52) 150-1-бапта:
бірінші абзацтағы «араласуы» деген сөз «араласуын дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
«немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
53) 152-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «немесе орташа ауыртпалықтағы» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«айыруға» деген сөз «шектеуге» деген сөзбен ауыстырылсын;
54) 155-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
55) 164-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» және «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
56) 172-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға немесе» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға немесе» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацында:
«, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға алуға,» деген сөздер «не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;

57) в статье 173:
в абзаце втором части первой:
слова "либо арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "либо ограничением свободы на срок до четырех лет,";
слова "срок до четырех лет" заменить словами "тот же срок";
в абзаце втором части второй:
слова "либо арестом на срок до двух месяцев," заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
слова "срок до одного года" заменить словами "тот же срок";
58) в статье 175:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев" заменить словами либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
слова "срок до трех лет" заменить словами "тот же срок";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказывается возложением обязанности загладить причиненный вред, либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок с конфискацией имущества или без таковой.";
59) в абзаце втором части первой статьи 176:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова "арестом на срок до шести месяцев," заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет";
слова "срок до трех лет" заменить словами "тот же срок";
60) в абзаце втором части первой статьи 177:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
61) в статье 178:
в абзаце втором части первой слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением свободы на срок от трех до семи лет, либо лишением свободы на тот же срок с конфискацией имущества или без таковой.";
62) в статье 181:
в абзаце втором части первой слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением свободы на срок от трех до семи лет, либо лишением свободы на тот же срок с конфискацией имущества или без таковой.";

57) 173-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не екі айға дейінгі мерзімге қамауға алуға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
58) 175-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге не мүлкі тәркіленіп немесе онсыз бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
59) 176-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«үш жылға дейінгі мерзімге» деген сөздерден кейін «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
60) 177-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
61) 178-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«мүлкі тәркіленіп немесе онсыз үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
62) 181-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«мүлкі тәркіленіп немесе онсыз үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;

63) статью 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 182. Причинение имущественного ущерба путем обмана или злоупотребления доверием
1. Причинение имущественного ущерба собственнику или иному владельцу имущества путем обмана или злоупотребления доверием при отсутствии признаков хищения, совершенное:
а) группой лиц по предварительному сговору;
б) неоднократно;
в) с использованием служебного положения, -
наказывается штрафом в размере от четырехсот до восьмисот месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок со штрафом в размере до ста месячных расчетных показателей либо без такового.
2. То же деяние, совершенное:
а) совершенное организованной группой;
б) причинившее крупный ущерб, -
наказывается лишением свободы на срок до пяти лет с конфискацией имущества или без таковой.";
64) в абзаце втором части первой статьи 183 слова "либо арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "либо ограничением свободы на срок до двух лет";
65) в статье 184:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова "арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
66) в статье 184-1:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова "арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
67) в абзаце втором части первой статьи 185:
слова "либо арестом на срок до шести месяцев" исключить;
слова "срок до трех лет" заменить словами "тот же срок";

63) 182-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«182-бап. Алдау немесе сенімге қиянат жасау жолымен мүліктік
залал келтіру
1. Алдау немесе сенімге қиянат жасау жолымен меншік иесіне немесе өзге мүлік иеленушіге ұрлық белгілерінсіз мүліктік залал келтіруді:
а) адамдар тобының алдын ала сөз байласуы бойынша;
б) бірнеше рет;
в) қызмет бабын пайдаланып жасау -
төрт жүзден сегіз жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не бір жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Дәл сол әрекет:
а) ұйымдасқан топпен жасалғанда;
б) ірі зиян келтіргенде -
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
64) 183-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
65) 184-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
66) 184-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген  сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
67) 185-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;

68) в статье 186:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"наказываются штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до двух лет, лишением свободы на тот же срок.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказываются штрафом в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от двух до пяти лет, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
69) в статье 187:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"наказываются штрафом в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, либо возложением обязанности загладить причиненный вред, либо привлечением к общественным работам на срок от ста до ста восьмидесяти часов, либо исправительными работами на срок до одного года, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
в абзаце втором части второй:
слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
слова "срок до четырех лет" заменить словами "тот же срок";
70) в статье 188:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Уничтожение или повреждение чужого имущества, совершенные по неосторожности, причинившие крупный ущерб, совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, -";
в абзаце втором слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" заменить словами "либо возложением обязанности загладить причиненный вред";
слова "либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
71) в абзаце втором статьи 189:
слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
слово "ограничением" заменить словами "лишением";
в примечании слово "пятьсот" заменить словом "тысячу";
72) в абзаце втором части первой статьи 190 слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;

68) 186-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бес жүз айлық есептік көрсеткіштен сегіз жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
69) 187-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«елуден бір жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге, не бір жүз сағаттан бір жүз сексен сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не бір жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге немесе дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не екі айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдындағы «төрт жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
70) 188-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бөтен адамның мүлкін ірі зиян келтіріп абайсызда жоюды немесе бүлдіруді дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда, -»;
екінші абзацтағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер «айыппұл салуға не келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
71) 189-баптың екінші абзацында:
«, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«бостандығынан айыруға» деген сөздер «бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
72) 190-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;

73) абзац второй части первой статьи 192 изложить в следующей редакции:
"наказываются штрафом в размере шестисот пятидесяти месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок двух до пяти лет или лишением свободы на тот же срок со штрафом в размере двухсот месячных расчетных показателей либо без такового.";
74) абзац второй статьи 192-1 изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере пятисот месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
75) абзац второй части первой статьи 193 изложить в следующей редакции:
"наказываются штрафом в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок со штрафом в размере до ста месячных расчетных показателей либо без такового.";
76) в статье 194:
часть первую исключить;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
77) статью 195 исключить;
78) в статье 196:
в абзаце втором части первой слова ", либо лишением свободы на тот же срок" исключить;
в абзаце втором части второй слова "пяти лет" заменить словами "трех лет";
абзац второй части третьей после слова "наказываются" дополнить словами "штрафом в размере от двух до пяти тысяч месячных расчетных показателей,";
в примечании слово "сто" заменить словом "двести";
79) статью 197 исключить;
80) статью 198 исключить;
81) в статье 199:
в абзаце втором части первой слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
в абзаце втором части второй слова "либо арестом на срок до трех месяцев," исключить;
82) в статье 200:
в абзаце втором части первой:
слова "арестом на срок до шести месяцев," заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года,";
слова "срок до одного года" заменить словами "тот же срок";
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;
слова "лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок";

73) 192-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«алты жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл сала отырып не онсыз екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
74) 192-1-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
75) 193-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бес жүзден жеті жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не жүз айлық есепті көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе айыппұл салына отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
76) 194-бапта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына немесе екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл осы мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
77) 195-бап алып тасталсын;
78) 196-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «, не нақ сол мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «бес жылға» деген сөздер «үш жылға» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «мүлкі тәркіленіп» деген сөздердің алдынан «айлық есептік көрсеткіштің екі мыңнан бес мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, не» деген сөздермен толықтырылсын;
ескертудегі «жүз» деген сөз «екі жүз» деген сөздермен ауыстырылсын;
79) 197-бап алып тасталсын;
80) 198-бап алып тасталсын;
81) 199-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «не үш айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
82) 200-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» және «не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;

83) статью 201 исключить;
в абзаце втором части третьей слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев" исключить;
84) в абзаце втором статьи 202:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;
слова "лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок";
85) в абзаце втором статьи 202-1 слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением" заменить словом "ограничением";
86) в статье 203:
в абзаце втором части первой слова "либо арестом на срок до четырех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет или лишением свободы на тот же срок";
87) в абзаце втором статьи 204 слова "либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением" заменить словами "либо ограничением";
88) в статье 205:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением" заменить словами "либо ограничением";
в абзаце втором части второй слова "либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок";
89) в статье 208:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет или лишением свободы на тот же срок";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечания.
1. Значительным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель.
2. Лицо, добровольно возместившее причиненный ущерб, освобождается от уголовной ответственности по части первой настоящей статьи, если в его действиях не содержится состав иного преступления.";
90) в абзаце втором части первой статьи 209:
слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;
слова "лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок";
91) в статье 214:
в абзаце втором части первой слова ", либо арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" исключить;
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечания.

83) 201-бап алып тасталсын;
84) 202-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» және «не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
85) 202-1-баптың екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
86) 203-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
87) 204-баптың екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
88) 205-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
89) 208-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не алты айға дейін қамауға алуға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
«Ескертулер.
1. Осы бапта айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын сомада келтірілген залал қомақты залал деп танылады.
2. Егер келтірілген зиянның орнын өз еркімен толтырған адамның әрекетінде өзге қылмыстың құрамы болмаса, ол осы баптың бірінші  бөлігі бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылады.»;
90) 209-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
91) 214-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
«Ескертулер.

1. Уклонение от уплаты таможенных платежей признается совершенным в крупном размере, если стоимость неуплаченных таможенных платежей превышает пять тысяч месячных расчетных показателей.
2. Лицо, добровольно уплатившее сумму недоимки, начисленные пени, сумму штрафов, установленных законодательством Республики Казахстан, освобождается от уголовной ответственности по части первой настоящей статьи, если в его действиях не содержится состав иного преступления.";
92) в статье 215:
в абзаце втором части первой слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;
слово "пяти" заменить на слово "трех";
в абзаце втором части второй слова "либо арестом на срок до четырех месяцев," исключить;
93) в абзаце втором статьи 216 слова "либо арестом на срок до четырех месяцев," исключить;
94) в абзаце втором статьи 216-1 слова "либо арестом на срок от трех до шести месяцев," исключить;
95) в абзаце втором статьи 217 слова "либо арестом на срок до четырех месяцев," исключить;
96) в абзаце втором статьи 219 слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
97) в статье 220:
в абзаце втором части первой:
слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;
слова "лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части второй слова "либо арестом на срок до четырех месяцев," исключить;
98) в абзаце втором части первой статьи 221 слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет или лишением свободы на тот же срок";
99) в абзаце втором статьи 222-1 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением" заменить словами "либо ограничением";
100) статью 223 исключить;
101) в статье 224:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет или лишением свободы на тот же срок";
102) статью 225 исключить;
103) в статье 227-1:
в абзаце втором части первой слова ", либо лишением свободы на тот же срок" исключить;
в абзаце втором части второй слово "трех" заменить словом "двух";
в абзаце втором части третьей слово "пяти" заменить словом "трех";

1. Егер төленбеген кеден төлемдерінің құны бес мың айлық есептік көрсеткіштен асса, кеден төлемдерін төлеуден жалтару ірі мөлшерде жасалған деп танылады.
2. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген бересінің, есептелген өсімпұлдың сомасын, айыппұл сомасын өз еркімен төлеген адамның әрекетінде өзге қылмыстың құрамы болмаса, ол осы баптың бірінші бөлігі бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылады.»;
92) 215-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бес айдан» деген сөздер «үш айдан» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
93) 216-баптың екінші абзацындағы «не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
94) 216-1-баптың екінші абзацындағы «не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
95) 217-баптың екінші абзацындағы «не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
96) 219-баптың екінші абзацындағы «не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
97) 220-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында «, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
98) 221-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
99) 222-1-баптың екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
100) 223-бап алып тасталсын;
101) 224-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «дәл сол мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
102) 225-бап алып тасталсын;
103) 227-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «, не нақ осы мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «үш» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «бес» деген сөз «үш» деген сөзбен ауыстырылсын;

104) в абзаце втором статьи 228 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до четырех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до четырех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
105) в статье 229:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет или лишением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до четырех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до четырех лет или лишением свободы на тот же срок";
106) в абзаце втором части первой статьи 230 слова ", либо арестом на срок до шести месяцев, либо" заменить словом "или";
107) в статье 231:
в абзаце втором части второй слова "либо арестом на срок от трех до шести месяцев," исключить;
в абзаце втором части третьей слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев," исключить;
108) абзац второй части второй статьи 236 изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением свободы на срок до трех лет либо лишением свободы на тот же срок";
109) в абзаце втором части третьей статьи 241 слова "либо арестом на срок от двух до четырех месяцев," исключить;
110) в абзаце втором части первой статьи 242 слова "четырех лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
111) в абзаце втором части первой статьи 245 слова "ограничением свободы на срок до трех" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух";
112) в статье 245-1:
в абзаце втором части первой:
слова "либо исправительными" заменить словами ", либо исправительными";
слова "ограничением свободы на срок до трех" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух";
в абзаце втором части второй слово "шести" заменить словом "пяти";
113) в абзаце втором части первой статьи 249 слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
114) в статье 251:
в абзаце втором части первой слова ", либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до пяти лет" заменить словами "или лишением свободы на тот же срок";
в части четвертой:
абзац первый после слов "охотничьим промыслом," дополнить словами "совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния,";
в абзаце втором слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года или лишением свободы на тот же срок";

104) 228-баптың екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, » деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
105) 229-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, » деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
106) 230-баптың екінші абзацындағы «, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
107) 231-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацындағы «не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
108) 236-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
109) 241-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы «не екі айдан төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
110) 242-баптың екінші абзацында:
«төрт» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
«, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш жылға дейінгі» деген сөздер «не дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
111) 245-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздер «екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
112) 245-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөз «екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөзге ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «алты» деген сөз «бес» деген сөзбен ауыстырылсын;
113) 249-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
114) 251-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«онсыз» деген сөзден кейінгі «бес жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
бірінші абзацтағы «алып жүру немесе сату» деген сөздер «алып жүруді немесе сатуды дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
«не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;

115) в части четвертой статьи 252:
абзац первый после слов "метательного оружия" дополнить словами ", совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния,";
в абзаце втором:
слова "либо привлечением" заменить словами ", либо привлечением";
слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
116) в абзаце втором части первой статьи 253:
слово ", либо" заменить словом "либо";
слова ", либо арестом на срок до шести месяцев" исключить;
117) в абзаце втором части первой статьи 254 слова "трех лет, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "двух лет либо лишением свободы на тот же срок";
118) в статье 257:
в абзаце втором части первой слова "трех лет, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением свободы на срок от трех до семи лет либо лишением свободы на тот же срок";
119) в абзаце втором части первой статьи 258 слова "либо арестом на срок до четырех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
120) в статье 259 часть первую исключить;
121) в абзаце втором части первой статьи 261 слова ", либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
122) в абзаце первом части первой статьи 266 слова "или средней тяжести" исключить;
123) в абзаце втором части первой статьи 272 слова "либо арестом на срок до шести месяцев или лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами ", либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
124) в абзаце втором части первой статьи 275 слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
125) в статье 276:
в абзаце втором части первой слова "либо арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет";

115) 252-баптың төртінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «заңсыз жасау» деген сөздер «заңсыз жасауды дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
«немесе сотталған адамның төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» және «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
116) 253-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
117) 254-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер «екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«онсыз» деген сөздерден кейінгі «екі жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
118) 257-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жылға дейінгі» деген сөздер «екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
119) 258-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында «, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
120) 259-баптың бірінші бөлігі алып тасталсын;
121) 261-баптың бірінші бөлігіндегі «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
122) 266-баптың бірінші бөлігіндегі «немесе орташа ауыр» деген сөздер алып тасталсын;
123) 272-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
124) 275-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
125) 276-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «, не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;

126) в абзаце втором части первой статьи 281 слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
127) в статье 282:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
128) в абзаце втором части первой статьи 283 слова "арестом на срок до четырех месяцев" заменить словами "ограничением свободы сроком до одного года";
129) в части первой статьи 287:
пункт а) изложить в следующей редакции:
"а) лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, причинившего значительный ущерб;";
в абзаце втором слова "арестом на срок от четырех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
130) в части первой статьи 288:
пункт а) изложить в следующей редакции:
"а) лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, причинившего значительный ущерб;";
в абзаце втором слова "арестом на срок от четырех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы до одного года";
131) в абзаце втором части первой статьи 292 слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
132) в статье 295:
в абзаце втором части первой:
слово "пяти" заменить словом "двух";
слова "либо арестом на срок от трех до шести месяцев," исключить;
в абзаце втором части четвертой слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года или лишением свободы на тот же срок";
133) в части первой статьи 296:
в абзаце первом слова "или средней тяжести" исключить;
в абзаце втором:
слово "пяти" заменить словом "двух";
слова "либо арестом на срок от трех до шести месяцев," исключить;
134) в абзаце втором статьи 297:
слово "трех" заменить словом "двух";
слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;

126) 281-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «, не үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
127) 282-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «, не үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
128) 283-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
129) 287-баптың бірінші бөлігінде:
а) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«а) қомақты зиян келтірген дәл осындай әрекетті жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адаммен;»;
екінші абзацтағы «төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
130) 288-баптың бірінші бөлігінде:
а) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«а) елеулі зиян келтірген дәл осындай әрекетті жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адаммен;»;
екінші абзацтағы «төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
131) 292-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
132) 295-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«бес» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацында:
«не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға алуға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
133) 296-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «немесе орташа ауырлықтағы» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
«бес» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
134) 297-баптың екінші абзацында:
«үш» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;

135) в статье 298:
в части первой:
в абзаце первом слова "или средней тяжести" исключить;
в абзаце втором слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
в части второй:
в абзаце первом слова "или средней тяжести" исключить;
в абзаце втором слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
136) в абзаце втором части первой статьи 299 слова "арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до четырех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до четырех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
137) в абзаце втором части первой статьи 300 слова "трех лет, либо арестом на срок от двух до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
138) в части первой статьи 302:
абзац первый после слов "дорожного движения," дополнить словами "совершенное лицом, к которому в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния,";
в абзаце втором слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
139) в части первой статьи 303:
в абзаце первом слова "или средней тяжести" исключить;
в абзаце втором слова "четырех лет, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
140) в абзаце втором части первой статьи 304 слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет";
141) в абзаце втором части первой статьи 306 слова "либо арестом на срок от трех до шести месяцев," исключить;
142) в абзаце втором части первой статьи 307 слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
143) в абзаце втором части первой статьи 308 слова "арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
144) в абзаце втором статьи 309 слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";

135) 298-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы «немесе орташа ауырлықтағы» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы «немесе орташа ауырлықтағы» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
136) 299-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға немесе төрт жылға дейінгі мерзімге» деген сөздер «төрт жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен ауыстырылсын;
137) 300-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«үш» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
«екі айдан төрт айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөзбен ауыстырылсын;
138) 302-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац «бұзуы,» деген сөзден кейін «сондай-ақ дәл осындай әрекет жасағаны үшін оған бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адамның жасауы,» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
139) 303-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «немесе орташа ауырлықтағы» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
«төрт» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
140) 304-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
141) 306-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
142) 307-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
143) 308-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
144) 309-баптың екінші абзацындағы «үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;

145) в абзаце втором части первой статьи 310 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
146) в абзаце втором части первой статьи 312 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
147) в абзаце втором части первой статьи 313 слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "лишением свободы на тот же срок";
148) в абзаце втором части первой статьи 314 слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
149) в абзаце втором части первой статьи 315 слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
150) в абзаце втором части первой статьи 316 слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
151) в абзаце втором статьи 317 слова "двух лет, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
152) в статье 317-1:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до пяти месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
153) в статье 318:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до пяти месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
154) в статье 319:
в абзаце втором части первой слова ", либо арестом на срок до четырех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;

145) 310-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
146) 312-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
147) 313-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «төрт айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
148) 314-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
149) 315-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не терт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
150) 316-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
151) 317-баптың екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
152) 317-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не бес айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
153) 318-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не бес айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сездердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
154) 319-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға алуға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;

155) в статье 320:
в абзаце втором части первой слова ", либо арестом на срок до трех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
156) в абзаце втором части первой статьи 321 слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до пяти лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок";
157) в абзаце втором статьи 321-1 слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
158) в абзаце втором части первой статьи 322 слова "арестом на срок до четырех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
159) в абзаце втором статьи 323 слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
160) в статье 324:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
161) в статье 325:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"наказываются ограничением свободы на срок до двух лет либо лишением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части третьей слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
162) в абзаце втором части первой статьи 326 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
163) в абзаце втором части первой статьи 327 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
164) статью 330-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 330-1. Невыполнение решения о выдворении
Невыполнение иностранным гражданином либо лицом без гражданства примененной в отношении него меры административного взыскания в виде административного выдворения за пределы Республики Казахстан, в случаях, если к нему в течение одного года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, -
наказывается штрафом в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до одного года.";

155) 320-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «, не үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не бір жылға дейінгі» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
156) 321-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
157) 321-1-баптың екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
158) 322-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
159) 323-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
160) 324-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «не үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға, не бір жылға дейінгі» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
161) 325-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады»;
үшінші бөліктің екінші абзацында:
«, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
162) 326-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жылға дейінгі» деген сөздер «екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
163) 327-баптың екінші абзацындағы «, не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
164) 330-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«330-1-бап. Шығарып жіберу туралы шешімді орындамау
Шетел азаматының және азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік шығарып жіберу түрінде өздеріне қатысты қолданылған әкімшілік жазалау шараларын орындамауы, егер оған бір жыл ішінде осындай әрекет жасағаны үшін әкімшілік жаза қолданылған жағдайларда, -
бір жүз айлық есептік көрсеткіштен бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;

165) абзац второй части первой статьи 331 изложить в следующей редакции:
"наказываются ограничением свободы на срок до двух лет либо лишением свободы на тот же срок.";
166) в абзаце втором статьи 332 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
167) в абзаце втором статьи 333 слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
168) в статье 334:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до четырех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
169) в абзаце втором статьи 335 слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
170) в статье 336:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до четырех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
171) в статье 337:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части второй слова "либо арестом на срок до шести месяцев," исключить;
в абзаце втором части третьей слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
172) в статье 337-1:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";

165) 331-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дэл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
166) 332-баптың екінші абзацындағы «үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
167) 333-баптың екінші абзацындағы «үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
168) 334-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не бір жылға дейінгі» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
169) 335-баптың екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не бір жылға дейінгі» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
170) 336-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
171) 337-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацында:
«не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
172) 337-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;

173) в абзаце втором статьи 338 слова "арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
174) в статье 339:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
175) в абзаце втором части второй статьи 341 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
176) в статье 342:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок от двух до четырех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок от четырех до шести месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет";
177) в статье 343:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
178) в абзаце втором части первой статьи 346 слова "трех лет, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
179) в части первой статьи 347 слово "либо" заменить словами ", а равно воспрепятствование лицу в добровольной даче показаний, подаче заявления о совершенном преступлении либо принуждение к отказу от дачи показаний, либо принуждение";
180) часть первую статьи 347-1 после слова "должностным лицом" дополнить словами ", либо с его подстрекательства или с молчаливого согласия другим лицом,";
181) в абзаце втором части первой статьи 348 слова "либо арестом на срок от двух до четырех месяцев," исключить;

173) 338-баптың екінші абзацында:
«не алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
174) 339-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында «үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
175) 341-баптың екінші бөлігінің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
176) 342-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «екі айдан төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
177) 343-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
178) 346-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«үш» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
«не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«онсыз» деген сөзден кейінгі «екі жылға дейінгі» деген сөздер «дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
179) 347-баптың бірінші бөлігіндегі «не сарапшыны» деген сөздер «, сол сияқты адамға ерікті түрде жауап беруіне, жасалған қылмыс туралы өтініш беруге кедергі келтіруі не жауап беруден бас тартуға мәжбүр етуі, не сарапшыны қорытынды беруге» деген сөздермен ауыстырылсын;
180) 347-1-баптың бірінші бөлігіндегі «лауазымды адамның» деген сөзден кейін «, не оның айдап салуымен немесе басқа адамның үнсіз келісуімен» деген сөздермен толықтырылсын;
181) 348-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не екі айдан төрт айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;

182) в абзаце втором части первой статьи 351 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
183) в абзаце втором части первой статьи 352 слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
184) в абзаце втором статьи 353 слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
185) в абзаце втором части второй статьи 354 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок";
186) в абзаце втором статьи 355 слова "арестом на срок до трех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
187) в абзаце втором части первой статьи 356 слова ", либо арестом на срок до четырех месяцев" исключить;
188) в абзаце втором части первой статьи 357 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
189) в статье 362:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до четырех месяцев" заменить словами "ограничением свободы на срок до одного года";
в абзаце втором части второй слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"наказывается исправительными работами на срок от одного года до двух лет, либо ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок";
190) в абзаце втором статьи 363 слова "арестом на срок от трех до шести месяцев, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";
191) в абзаце втором статьи 364 слова ", либо арестом на срок до трех месяцев," исключить;
192) в абзаце втором части первой статьи 365 слова "либо арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами ", либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок";

182) 351-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дэл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
183) 352-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
184) 353-баптың екінші абзацындағы «үш жылға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздер алып тасталсын;
185) 354-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
186) 355-баптың екінші абзацындағы «үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
187) 356-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
188) 357-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не үш айдан төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
189) 362-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «төрт айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға,» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацында:
«не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
190) 363-баптың екінші абзацында:
«не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
«шектеуге, не екі жылға» деген сөздер «шектеуге, не дәл сол» деген сөздермен ауыстырылсын;
191) 364-баптың екінші абзацындағы «не үш айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер алып тасталсын;
192) 365-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан» деген сөздердің алдынан «бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;

193) в статье 367:
в абзаце втором части первой слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
в абзаце втором части четвертой слова "арестом на срок от трех до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
194) абзац второй части первой статьи 368 изложить в следующей редакции:
"наказываются ограничением по воинской службе на срок до двух лет, либо содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет.";
195) в абзаце втором части первой статьи 369:
слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
слово "пяти" заменить словом "двух";
196) абзац второй части первой статьи 370 изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением по воинской службе на срок до двух лет, либо содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев.";
197) в абзаце втором части второй статьи 371 слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до двух месяцев";
198) абзац второй части первой статьи 374 изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, либо ограничением по воинской службе на срок до одного года, либо содержанием на гауптвахте на срок до двух месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года.";
199) в абзаце втором части первой статьи 375:
слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
слово "пяти" заменить словом "двух";
200) в абзаце втором части первой статьи 376:
слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
слово "трех" заменить словом "двух";
201) в абзаце втором части первой статьи 377 слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
202) в абзаце втором части первой статьи 378 слова ", либо арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "либо содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
203) в абзаце втором части первой статьи 380 слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";

193) 367-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацындағы «не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «не үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
194) 368-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жылға дейінгі мерзімге әскери қызметі бойынша шектеуге, не үш айға дейінгі мерзімге дейін абақтыда ұстауға жазаланады.»;
195) 369-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға, не бес» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға, не екі» деген сөздермен ауыстырылсын;
196) 370-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жылға дейінгі мерзімге әскери қызметі бойынша шектеуге, не үш айға дейінгі мерзімге дейін абақтыда ұстауға жазаланады.»;
197) 371-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе бір жылға дейінгі мерзімге әскери қызметі бойынша шектеуге не екі айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
198) 374-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе бір жылға дейінгі мерзімге әскери қызметі бойынша шектеуге не үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
199) 375-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не бір жылдан бес» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге дейін абақтыда ұстауға не бір жылдан екі» деген сөздермен ауыстырылсын;
200) 376-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге дейін абақтыда ұстауға не екі» деген сөздермен ауыстырылсын;
201) 377-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
202) 378-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
203) 380-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;

204) в абзаце втором части первой статьи 381:
слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
слово "трех" заменить словом "двух";
205) в абзаце втором части первой статьи 382:
слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
слово "пяти" заменить словом "двух";
206) в абзаце втором части первой статьи 386 слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до двух месяцев";
207) в абзаце втором части первой статьи 387 слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
208) в абзаце втором статьи 388:
слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
слова "тот же срок" заменить словами "срок до одного года";
209) в абзаце втором части первой статьи 389 слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев";
210) в абзаце втором части первой статьи 390 слово "арестом" заменить словами "содержанием на гауптвахте";
211) в части первой статьи 391:
в абзаце первом слова "или средней тяжести" исключить;
в абзаце втором слова "арестом на срок до шести месяцев" заменить словами "ограничением по воинской службе на срок до двух лет, либо содержанием на гауптвахте на срок до трех месяцев".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 июля 2010 г. и "Казахстанская правда" 24 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления ответственности в сфере оборота нефти и отдельных видов нефтепродуктов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 12 октября 2010 г. и "Казахстанская правда" 13 октября 2010 г.):

204) 381-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға, не екі» деген сөздермен ауыстырылсын;
205) 382-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға, не бес» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға, не екі» деген сөздермен ауыстырылсын;
206) 386-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «екі айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
207) 387-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «не алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
208) 388-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не сол» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға, не бір жылға дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
209) 389-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
210) 390-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «қамауға» деген сөз «абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
211) 391-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «немесе орташа ауырлықтағы» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацтағы «алты айға дейінгі мерзімге қамауға» деген сөздер «екі жылға дейінгі мерзімге әскери қызметі бойынша шектеуге, не үш айға дейінгі мерзімге абақтыда ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат, № 11, 59-құжат; 2010 жылғы 23 шілдедегі «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 24 шілдедегі «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электрондық үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 12 қазандағы «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 13 қазандағы «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мұнай және мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің айналымы саласында жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в пункте 14-1) статьи 7 слова ", по преступлениям небольшой и средней тяжести" исключить;
2) часть вторую статьи 31 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"С просьбой о помиловании или смягчении наказания имеет право обратиться также лицо, осужденное судом иностранного государства и переданное для отбытия наказания в Республику Казахстан без условия о неприменении помилования.";
3) часть первую статьи 64 после слова "компетенции:" дополнить словами "специальный прокурор,";
4) статью 109 дополнить частью одиннадцатой следующего содержания:
"11. Обжалование решения о выдаче лица, обвиняемого в совершении преступления или осужденного на территории иностранного государства, и судебная проверка его законности и обоснованности осуществляются в порядке, предусмотренном статьей 531-1 настоящего Кодекса.";
5) статью 140 изложить в следующей редакции:
"Статья 140. Меры пресечения и дополнительные ограничения
1. Мерами пресечения являются:
1) подписка о невыезде и надлежащем поведении;
2) личное поручительство;
3) передача военнослужащего под наблюдение командования воинской части;
4) отдача несовершеннолетнего под присмотр;
5) залог;
6) домашний арест;
7) арест.
2. При необходимости в отношении лица, к которому применена мера пресечения, за исключением передачи военнослужащего под наблюдение командования воинской части и ареста, могут быть применены электронные средства слежения.
О применении электронных средств слежения и разъяснении обвиняемому их назначения делается отметка в постановлении о применении меры пресечения.
Применение электронных средств слежения допускается при условии принятия мер к сокрытию их от наблюдения окружающими, должно осуществляться с учетом мест, посещаемых обвиняемым, и путей его перемещения, а также возраста, состояния здоровья, семейного положения и образа жизни.";
6) в статье 141:
заголовок дополнить словами "и установлении дополнительных ограничений";
после слова "именно" дополнить словами ", а также об установлении дополнительных ограничений, указанных в части второй статьи 140 настоящего Кодекса";
7) в части первой статьи 144 после слова "жительства" дополнить словами "(населенный пункт)";
8) часть первую статьи 147 дополнить словами "в том числе ограничить его пребывание вне дома, не допускать выезд в другие местности без разрешения органа, ведущего уголовный процесс";
9) часть вторую статьи 149 дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"При осуществлении надзора за соблюдением арестованным установленных ограничений выхода из жилища орган, ведущий уголовный процесс, вправе в любое время суток проверять его нахождение по месту жительства.
Проверка производится не более двух раз в дневное время и не более одного раза в ночное время. Нахождение должностного лица в жилище арестованного допускается с согласия этого лица и лиц, проживающих с ним совместно, и не должно превышать тридцати минут.";

1) 7-баптың 14-1) тармағындағы «ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар бойынша» деген сөздер алып тасталсын;
2) 31-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Шет мемлекеттің соты соттаған және жазасын өтеу үшін кешірім жасауды қолданбау туралы талапсыз Қазақстан Республикасына берілген адамның кешірім жасау немесе жазаны жеңілдету туралы өтінішпен жүгінуге құқығы бар.»;
3) 64-баптың бірінші бөлігі «адам:» деген сөзден кейін «арнайы прокурор» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 109-бап мынадай мазмұндағы он бірінші бөлікпен толықтырылсын:
«11. Шет мемлекеттің аумағында қылмыс жасауға айыпталған немесе сотталған адамды беру туралы шешімге шағым беру және оның заңдылығы мен негізділігін соттың тексеруі осы Кодекстің 531-1-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
5) 140-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«140-бап. Бұлтартпау шаралары және қосымша шектеулер
Бұлтартпау шаралары:
1. ешқайда кетпеу және өзін дұрыс ұстау туралы қол қойдыру;
2. жеке кепілдік беру;
3. әскери қызметшіні әскери бөлім командованиесінің бақылауына беру;
4. кәмелетке толмағанды қарауға беру;
5. кепіл болу;
6. үйде қамауда ұстау;
7. қамау болып табылады.
2. Әскери қызметшіні әскери бөлім командованиесінің бақылауына беруді және қамауды қоспағанда, қажет кезде бұлтартпау шарасы қолданылған адамға қатысты электронды ізге түсу құралдары қолданылуы мүмкін.
Айыпталушыға электронды ізге түсу құраларын қолдану және олардың мақсатын түсіндіру туралы бұлтартпау шарасын қолдану туралы қаулыда белгі жасалады.
Электрондық ізге түсу құралдарын қолдануға оларды айналасындағылардың байқауынан жасыруға шараларды қолдану айыпталушының баратын жерлері, және оны басқа жерге баратын жолдары, сондай-ақ жасы, денсаулығы, отбасылық жағдайы мен өмір салты ескеріліп жүзеге асырылуы тиіс жағдайда жол беріледі.»;
6) 141-бапта:
тақырып «таңдау» деген сөзден кейін «және қосымша шектеулер шараларын белгілеу» деген сөздермен толықтырылсын;
«қажеттігі туралы» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ осы Кодекстің 140-бабының екінші бөлігінде көрсетілген қосымша шектеулерді белгілеу туралы» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 144-баптың бірінші бөлігіндегі «жерінен» деген сөзден кейін «(елді мекеннен)» деген сөздермен толықтырылсын;
8) 147-баптың бірінші бөлігі «қамтамасыз етуін» деген сөздерден кейін «, соның ішінде оның үйден тыс жерде болуын шектеуді, қылмыстық процесті жүргізуші органның рұқсатынсыз басқа жерлерге шығуына жол бермеуді» деген сөздермен толықтырылсын;
9) 149-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
«Қамауға алынған адамның тұрғын үйден шығуына белгіленген шектеулердің сақталуын қадағалауды жүзеге асыру кезінде қылмыстық процесті жүргізуші орган тәуліктің кез келген уақытында тұрғылықты жері бойынша оның орналасқан жерін тексеруге құқылы. Тексеру күндізгі  уақытта екі реттен артық және түнгі уақытта бір реттен артық жүргізілмейді. Лауазымды адамның қамауда отырған адамның тұрғын үйінде болуына осы адамның және онымен бірге тұратын адамдардың келісімімен жол беріледі және отыз минуттан аспауға тиіс»;

10) часть первую статьи 150 изложить в следующей редакции:
"1. Арест в качестве меры пресечения применяется только с санкции суда и лишь в отношении обвиняемого, подозреваемого в совершении преступления, за которое законом предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок не менее пяти лет. В исключительных случаях эта мера пресечения может быть применена в отношении обвиняемого, подозреваемого в совершении преступления, за которое законом предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок менее пяти лет, если:
1) он не имеет постоянного места жительства на территории Республики Казахстан;
2) не установлена его личность;
3) им нарушена ранее избранная мера пресечения;
4) он пытался скрыться или скрылся от органов уголовного преследования или суда;
5) он обвиняется либо подозревается в совершении преступления в составе организованной группы или преступного сообщества (преступной организации);
6) он имеет судимость за ранее совершенное тяжкое или особо тяжкое преступление.";
11) часть четвертую статьи 178 изложить в следующей редакции:
"4. Анонимное заявление о преступлении не может служить поводом для возбуждения уголовного дела.";
12) в статье 184:
в предложении втором:
слова ", истребования документов или иных материалов, проведения осмотра места происшествия, экспертизы" исключить;
слова "двух месяцев, о чем в течение трех суток должен быть уведомлен прокурор" заменить словами "одного месяца с согласия прокурора";
дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Срок рассмотрения заявлений и сообщений о преступлениях, предусмотренных статьями 190-226 Уголовного кодекса Республики Казахстан, может быть продлен начальником органа дознания, начальником следственного отдела согласия прокурора до двух месяцев.";
13) в статье 190-1:
в части первой слова "согласно на применение упрощенного порядка досудебного производства" исключить;
в абзаце втором части второй слова "тяжким или" исключить;
14) в статье 192:
в части первой:
цифры "165-174" заменить цифрами "165-173";
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"По делам о преступлениях, предусмотренных иными статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие может производиться органом национальной безопасности, если их расследование непосредственно связано с производством предварительного следствия по делам о преступлениях, отнесенных к подследственности органов национальной безопасности, и уголовное дело не может быть выделено в отдельное производство.";
в части второй:
после цифр "155" дополнить цифрами "174,";

10) 150-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«150-бап. Қамауға алу
1. Қамауға алу бұлтартпау шарасы ретінде соттың санкция беруімен ғана және заңмен кемінде бес жыл мерзімге бас бостандығынан айыру түріндегі жаза көзделген қылмыс жасаған деп айыпталушыға, сезіктіге қатысты ғана қолданылады. Ерекше жағдайларда бұл бұлтартпау шарасы заңмен кемінде бес жыл мерзімге бас бостандығынан айыру түріндегі жаза көзделген қылмыс жасаған деп айыпталушыға, сезіктіге қатысты, егер:
1) оның Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын жері болмаса;
2) оның жеке басы анықталмаса;
3) ол бұрын таңдалған бұлтартпау шарасын бұзса;
4) ол қылмыстық қудалау органдарынан немесе соттан жасырынуға тырысса немесе жасырынса;
5) ол ұйымдасқан топтың немесе қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) құрамында қылмыс жасаған деп айыпталса не күдік
келтірілсе;
6) оның бұрын жасаған қасақана қылмысы үшін соттылығы болса, қолданылуы мүмкін.»;
11) 178-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қылмыс туралы «домалақ арыз» қылмыстық іс қозғауға себеп бола алмайды.»;
12) 184-бапта:
екінші сөйлемде:
«, құжаттарды немесе өзге материалдарды талап етіп алу, тексеріп қарауды, іс үшін маңызы бар нәрселерді немесе құжаттарды алуды, сараптаманы жүргізу» деген сөздер алып тасталсын;
«ерекше жағдайларда -» деген сөздерден кейін «прокурордың келісімімен бір айға дейін ұзарта алады.» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190-226-баптарында көзделген қылмыстар туралы арыздар мен хабарларды қарау мерзімін прокурордың келісімімен анықтау органының бастығы, тергеу бөлімінің бастығы екі айға дейін ұзарта алады.»;
13) 190-1-бапта:
бірінші бөліктегі «, сотқа дейінгі іс жүргізудің жеңілдетілген тәртібін қолдануға келіскен» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «ауыр немесе» деген сөздер алып тасталсын;
14) 192-бапта:
бірінші бөлікте:
«165-174» деген цифрлар «165-173» деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің өзге де баптарында көзделген қылмыстар туралы істер бойынша алдын ала тергеуді, егер оларды тергеу ұлттық қауіпсіздік органдарының тергеу ретінде жатқызылған қылмыстар туралы істер бойынша алдын ала тергеу жүргізумен тікелей байланысты болса, оны ұлттық қауіпсіздік органы жүргізе алады және қылмыстық істі жеке іс жүргізуге бөлектеуге болмайды.»;
екінші бөлікте:
«155» деген цифрлардан кейін «174» деген цифрлармен толықтырылсын;

цифры "227-1," исключить;
после цифр "246," дополнить словами "250 (частями второй, третьей и четвертой),";
слова "259 (частями 1-1 и второй)" заменить словами "259 (частями 1-1, второй, 2-1, третьей и четвертой)";
после слов "377 (частью второй)," дополнить словами "381 (частями первой и второй),";
в части третьей:
после цифр "199-205," дополнить цифрами "206,";
после слов "226 (частью второй)," дополнить цифрами "227-1,";
слова "307 (частями первой и второй)" заменить цифрами "307";
слова "308 (частями первой и второй), 310, 311 (частями первой и второй), 312-315" заменить цифрами "308, 310-315, 380";
в части четвертой цифры "206," исключить;
в части 4-1:
слова "259 (частями 2-1, третьей и четвертой)," и "347-1, 381 (частью второй)" исключить;
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"По уголовным делам о преступлениях, предусмотренных статьей 347-1 Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится органом внутренних дел или национальной безопасности, возбудившим уголовное дело в отношении лица, не являющегося сотрудником этого органа.";
часть 4-2 исключить;
в части 4-3 слова "статьями 227, 380" заменить словами "статьей 227";
15) в статье 285:
в части второй слова ", 214 (частью первой)" исключить;
часть третью после цифр "208," дополнить словами "209 (частью первой), 214 (частью первой),";
часть четвертую исключить;
в части шестой слова "возбудившим уголовное дело органом внутренних дел или" исключить;
в части девятой слова "частью первой статьи 209," исключить;
16) статью 317 дополнить частью восьмой следующего содержания:
"8. При наличии обстоятельств, указанных в части третьей статьи 67 Уголовного кодекса Республики Казахстан, прокурор вправе заявить суду о согласии с примирением с подсудимым в части вреда, причиненного охраняемых законом интересам общества и государства. Заявление прокурора о согласии с примирением с подсудимым не означает отказа от уголовного преследования.";
17) в части третьей статьи 461 слова "их вступления в законную силу" заменить словами "получения постановления суда лицами, имеющими право ходатайствовать о пересмотре вступивших в законную силу приговоров и постановлений судов, опротестовать вступившие в законную силу приговоры и постановления судов";

«227-1,» деген цифрлар алып тасталсын;
«246-баптарында,» деген сөздерден кейін «250 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)» деген сөздермен толықтырылсын;
«259-бабында (1-1 және екінші бөліктерінде)» деген сөздер «259-бабында (1-1, екінші, 2-1, үшінші және төртінші бөліктерінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«377-бабында (екінші бөлігінде)» деген сөздерден кейін «381-бабында (бірінші және екінші бөліктерінде)» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
«199-205,» деген цифрлардан кейін «206,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«226-бабында (екінші бөлігінде)» деген сөздерден кейін «227-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«307-бабында (бірінші және екінші бөліктерінде)» деген сөздер «307» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«308-бабында (бірінші және екінші бөліктерінде), 310, 311-баптарында (бірінші және екінші бөліктерінде), 312-315» деген сөздер «308, 310-315, 380» деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі «206,» деген цифрлар алып тасталсын;
4-1-бөлікте:
«259-бабында (2-1, үшінші және төртінші бөліктерінде),» және «347-1-бабында, 381-бабында (екінші бөлігінде)» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 347-1-бабында көзделген қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша алдын ала тергеуді осы органның қызметкері болып табылмайтын адамдарға қатысты қылмыстық істі қозғаған ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органы жүргізеді.»;
4-2-бөлік алып тасталсын;
4-3-бөліктегі «227, 380-баптарында» деген сөздер «227-бабында» деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 285-бапта:
екінші бөліктегі «214-бабында (бірінші бөлігінде)» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлік «208,» деген цифрлардан кейін «209 (бірінші бөлігінде), 214 (бірінші бөлігінде),» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік алып тасталсын;
алтыншы бөліктегі «қылмыстық істі қозғаған ішкі істер органы немесе» деген сөздер алып тасталсын;
тоғызыншы бөліктегі «209-бабының бірінші бөлігінде,» деген сөздер алып тасталсын;
16) 317-бап мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
«8. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 67-бабының үшінші бөлігінде көрсетілген мән-жайлар болған кезде прокурор заңмен қорғалатын қоғам мен мемлекет мүддесіне келтірілген зиян бөлігінде сотталушымен татуласуға келісетіндігі туралы сотқа мәлімдеуге құқылы. Прокурордың сотталушымен татуласуға келісуі туралы мәлімдемесі қылмыстық қудалаудан бас тартуды білдірмейді.»;
17) 461-баптың үшінші бөлігіндегі «олар заңды күшіне енген күннен бастап» деген сөздер «соттардың заңды күшіне енген үкімдері мен қаулыларын қайта қарау туралы өтініш жасауға, соттардың заңды күшіне енген үкімдері мен қаулыларына наразылық беруге құқығы бар тұлғалар қаулыны алған күннен бастап» деген сөздермен ауыстырылсын;

18) в статье 531:
в части пятой слово "указания" заменить словом "постановления";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"6. О результатах рассмотрения Генеральным Прокурором Республики Казахстан или уполномоченным прокурором требования о выдаче гражданина иностранного государства, уведомляется лицо, в отношении которого поступила просьба о выдаче, ему также разъясняется право на обжалование принятого решения в суд.
Постановление о выдаче вступает в законную силу по истечении десяти суток с момента уведомления лица, в отношении которого оно принято. В случае обжалования постановления выдача не производится вплоть до вступления в законную силу судебного решения.";
19) дополнить статьей 531-1 следующего содержания:
"Статья 531-1. Обжалование решения о выдаче лица
1. Постановление Генерального Прокурора Республики Казахстан или уполномоченного прокурора о выдаче может быть обжаловано лицом, в отношении которого принято это решение, или его защитником в районный и приравненный к нему суд по месту нахождения лица в течение десяти суток с момента получения уведомления.
2. Администрация места содержания под стражей лица, в отношении которого принято решение о выдаче, по получении адресованной суду жалобы в течение двадцати четырех часов направляет ее в соответствующий суд и уведомляет об этом прокурора.
3. Прокурор в течение десяти суток с момента поступления уведомления об обжаловании постановления о выдаче направляет в суд материалы, подтверждающие законность и обоснованность принятого им решения.
4. Проверка законности и обоснованности решения о выдаче лица производится в течение одного месяца со дня получения жалобы судом в открытом судебном заседании с участием прокурора, лица, в отношении которого принято решение о выдаче, и его защитника, если он участвует в уголовном деле.
5. В начале заседания председательствующий объявляет какая жалоба подлежит рассмотрению, разъясняет присутствующим их права, обязанности и ответственность. Затем заявитель и (или) его защитник, если он участвует в уголовном деле, обосновывают жалобу, после чего слово предоставляется прокурору.
6. В ходе судебного рассмотрения суд не обсуждает вопросы виновности лица, принесшего жалобу, ограничиваясь проверкой соответствия решения о выдаче данного лица законодательству и международным договорам Республики Казахстан.
7. В результате проверки суд выносит одно из следующих постановлений:
1) о признании решения о выдаче лица незаконным или необоснованным и его отмене;
2) об оставлении жалобы без удовлетворения.

18)531-бапта:
бесінші бөліктегі «нұсқау» деген сөз «қаулы» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«6. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының немесе уәкілетті прокурордың шет мемлекеттің азаматын ұстап беру туралы талапты қарау нәтижелері туралы ұстап беру туралы өтініші келіп түскен адамға хабарланады, сондай-ақ оған қабылданған шешімге сотқа шағымдану құқығы түсіндіріледі.
Ұстап беру туралы қаулы оған қатысты қабылданған адамға хабарланған сәттен бастап он тәулік өткен соң күшіне енеді. Қаулыға шағым берілген жағдайда ұстап беру сот шешімі заңды күшіне енбегенге дейін жүргізілмейді.»;
19) мынадай мазмұндағы 531-1-баппен толықтырылсын:
«531-1-бап. Адамды ұстап беру туралы шешімге шағымдану
1. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының немесе уәкілетті прокурордың беру туралы қаулысына осы шешім оған қатысты қабылданған адам немесе оның қорғаушысы адамның орналасқан жеріндегі аудандық және оған теңестірілген сотқа хабарламаны алған күннен бастап он тәуліктің ішінде шағым бере алады.
2. Ұстап беру туралы шешім қабылданған адамды қамауда ұстау орнының әкімшілігі сотқа жолданған шағымды алған соң жиырма төрт сағаттың ішінде оны тиісті сотқа жібереді және бұл туралы прокурорға хабарлайды.
3. Прокурор ұстап беру туралы қаулыға шағымдану туралы хабарлама келіп түскен сәттен бастап он тәуліктің ішінде сотқа өзі қабылдаған шешімнің заңдылығы мен негізділігін растайтын материалдарды жібереді.
4. Адамды ұстап беру туралы шешімнің заңдылығы мен тексеруді шағымды алған күннен бастап бір айдың ішінде сот прокурордың, ұстап беру туралы шешім қабылданған адамның және, егер ол қылмыстық іске қатысса, оны қорғаушының қатысуымен ашық сот отырысында жүргізеді.
5. Отырысты бастар алдында төрағалық етуші қандай шағым қарауға жататынын жариялайды, қатысушыларға олардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершіліктерін түсіндіреді. Содан кейін өтініш беруші және (немесе) оны қорғаушы, егер ол қылмыстық іске қатысса, шағымын негіздейді, содан кейін сөз прокурорға беріледі.
6. Сотта қарау барысында сот осы адамды ұстап беру туралы шешімнің Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық шарттарына сәйкестігін тексерумен шектеліп, шағымды келтірген адамның кінәлі болу мәселелерін талқыламайды.
7. Тексеру нәтижесінде сот мынадай қаулылардың біреуін шығарады:
1) адамды ұстап беру туралы шешімді заңсыз немесе негізсіз деп тану және оның күшін жою туралы;
2) шағымды қанағаттандырусыз қалдыру туралы;

3) о приостановлении решения о выдаче до рассмотрения вопросов, имеющих существенное значение для принятия данного решения с одновременным продлением сроков содержания под арестом лица на срок не менее одного месяца.
8. Освобождение арестованного для выдачи лица производится после вступления в силу постановления суда о признании выдачи незаконной или необоснованной и его отмене в порядке, предусмотренном статьей 534 настоящего Кодекса.
9. Постановление суда о признании решения о выдаче лица незаконным или необоснованным и его отмене либо об оставлении жалобы без удовлетворения может быть обжаловано или опротестовано в областной и приравненный к нему в течение десяти суток со дня его вынесения.";
20) в статье 534:
в части четвертой слово "тридцати" заменить словом "сорока";
в части пятой слова "одного месяца" заменить словами "сорока суток";
часть седьмую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае наличия обращения запрашиваемого к выдаче лица или его защитника по вопросам обжалования решения о выдаче, предоставления ему статуса беженца или лица, ищущего убежище, либо по иным вопросам, имеющим существенное значение для принятия решения о выдаче, срок экстрадиционного ареста по ходатайству прокурора может быть продлен судом до двенадцати месяцев, но не более чем на срок, к которому осуждено лицо в иностранном государстве, запрашивающем выдачу для приведения приговора в исполнение.";
21) часть шестую статьи 541 после слов "иностранном государстве" дополнить словами "либо в Республике Казахстан".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; № 20, ст. 152; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 15-16, ст. 73; № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 7, ст. 28):
1) дополнить новой главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Исполнение наказания в виде возложения обязанности загладить причиненный вред
Статья 23-1. Порядок исполнения наказания в виде возложения обязанности загладить причиненный вред
1. Осужденный обязан возместить моральный и материальный ущерб, причиненный преступлением не позднее одного месяца после вступления приговора в законную силу.

3) адамды қамауда ұстау мерзімін кемінде бір ай мерзімге бір мезгілде ұзарта отырып, осы шешімді қабылдау үшін елеулі маңызы бар мәселелерді қарағанға дейін ұстап беру туралы шешімді тоқтата тұру туралы.
8. Ұстап беру үшін қамауға алынған адамды босату осы Кодекстің 534-бабында көзделген тәртіппен ұстап беруді заңсыз немесе негізсіз деп тану және оның күшін жою туралы сот қаулысы күшіне енгеннен кейін жүргізіледі.
9. Ұстап беруді заңсыз немесе негізсіз деп тану және оның күшін жою туралы не шағымды қанағаттандырусыз қалдыру туралы сот қаулысына ол шығарылған күннен бастап он тәуліктің ішінде облыстық және оған теңестірілген сотқа шағым берілуі немесе наразылық келтірілуі мүмкін.»;
20) 534-бапта:
төртінші бөліктегі «отыз» деген сөз «қырық» деген сөзбен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі «бір айға» деген сөздер «қырық тәулікке» деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
«Ұстап беруге сұралған адамның немесе оны қорғаушының ұстап беру туралы шешімге шағымдану, оған босқын мәртебесін беру мәселелері бойынша немесе баспана іздеген адамның ұстап беру туралы шешім қабылдау үшін елеулі маңызы бар өзге де мәселелер бойынша шағымы болған жағдайда, прокурордың өтініші бойынша экстрадициялық қамау мерзімін сот он екі айға дейін, бірақ үкімді орындауға келтіру үшін ұстап беруді сұрап отырған шет мемлекетте адам сотталған мерзімнен артық емес ұзартуы мүмкін.»;
21) 541-баптың алтыншы бөлігіндегі «не шет мемлекетінде» деген сөздер «шет мемлекетінде не Қазақстан Республикасында» деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 24, 337-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; № 8, 189-құжат; № 18, 339-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 23-24, 192-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139, 142-құжаттар; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 7, 28-құжат):
1) мынадай мазмұндағы жаңа 4-1-тараумен толықтырылсын:
«4-1-тарау. Келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеу
түріндегі жазаны орындау
23-1-бап. Келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеу
түріндегі жазаны орындау тәртібі
1. Сотталған адам қылмыспен келтірілген моральдық және материалдық залалды үкім заңды күшіне енгеннен кейін бір айдан кешіктірмей өтеуге міндетті.

2. В случае, если осужденный не имеет возможности единовременного возмещения причиненного вреда, по ходатайству осужденного допускается отсрочка или рассрочка возмещения вреда до шести месяцев.
3. При не возмещении осужденным добровольно исполнение наказания производится принудительно на основании исполнительного листа, выданного судом. Взыскание может быть обращено на имущество осужденного, в том числе на определенную судом его долю в имуществе на правах общей собственности.
4. При исполнении данного взыскания не может быть изъято имущество, не подлежащее конфискации в соответствии с перечнем, установленным приложением к настоящему Кодексу.
Статья 23-2. Злостное не исполнении приговора суда о возложении обязанности загладить причиненный вред
1. Злостно уклоняющимся от исполнения обязанности загладить причиненный вред признается осужденный, не возместивший моральный и материальный ущерб, причиненный преступлением, в установленный пунктом 1 статьи 22 настоящего Кодекса срок и скрывающий свои доходы и имущество от принудительного взыскания.
2. В отношении осужденных, злостно уклоняющихся от исполнения обязанности загладить причиненный вред, судебный исполнитель направляет в суд представление о замене данного наказания другим видом наказания в соответствии с частью третьей статьи 40-1 Уголовного кодекса Республики Казахстан.".
2) часть первую статьи 53 изложить в следующей редакции:
"1. Надзор за отбывающими наказание в виде ограничения свободы осуществляется уголовно-исполнительной инспекцией и обеспечивается наблюдением и контролем за осужденными по месту их проживания и работы, а также в свободное от работы время. Для обеспечения надлежащего контроля и получения информации о месте нахождении осужденных лиц, уголовно-исполнительные инспекции вправе использовать электронные средства слежения, виды которых определяются Правительством Республики Казахстан. Порядок их применения и организация деятельности уголовно-исполнительной инспекции по осуществлению надзора определяется органом, ведающим исполнением наказания.";
3) часть первую статьи 178-1 дополнить абзацем вторым следующего следующего содержания:
"Для обеспечения надлежащего контроля и получения информации о месте нахождении лица, освобожденного условно-досрочно, органы внутренних дел вправе использовать электронные средства слежения, виды которых определяются Правительством Республики Казахстан. Порядок их применения и организация деятельности органов внутренних дел по осуществлению надзора определяется Министерством внутренних дел Республики Казахстан.";

2. Егер сотталған адамның келтірілген зиянды бір жолғы өтеуге мүмкіндігі болмаған жағдайда, сотталған адамның өтініші бойынша алты айға дейін зиянды өтеу мерзімін кейінге қалдыруға немесе бөліп-бөліп өтеуге жол беріледі.
3. Сотталған адам ерікті түрде өтемеген кезде жазаны орындау сот берген атқару парағының негізінде мәжбүрлі түрде жүргізіледі. Жаза сотталған адамның мүлкіне, соның ішінде ортақ меншік құқығындағы мүлікке сот айқындаған оның үлесіне айналдырылуы мүмкін.
4. Осы жазаны орындау кезінде осы Кодекске қосымшада белгіленген тізбеге сәйкес тәркілеуге жатпайтын мүлікті алуға болмайды.
23-2-бап. Келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін жүктеу
туралы сот үкімін қасақана орындамау
1. Осы Кодекстің 22-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімде қылмыспен келтірілген моральдық және материалдық зиянды өтемеген және өзінің табысы мен мүлкін мәжбүрлеп өндіріп алудан жасырған сотталған адам келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін орындаудан қасақана жалтарушы деп танылады.
2. Келтірілген зиянның орнын толтыру міндетін орындаудан қасақана жалтарушы сотталғандарға қатысты сот орындаушысы Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 40-1-бабының үшінші бөлігіне сәйкес осы жазаны жазаның басқа түріне ауыстыру туралы ұсынымды сотқа жібереді.»;
2) 53-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеушілерді қадағалауды қылмыстық-атқару инспекциясы жүзеге асырады және сотталған адамдарға олардың тұратын жері мен жұмыс орны бойынша, сондай-ақ жұмыстан бос уақытында байқау мен бақылау жасауды қамтамасыз етеді. Тиісті бақылауды қамтамасыз ету және сотталған адамдардың орналасқан жері туралы ақпарат алу үшін қылмыстық-атқару инспекциялары Қазақстан Республикасының Үкіметі түрлерін айқындайтын электрондық байқау құралдарын пайдалануға құқылы. Оларды қолдану және қадағалауды жүзеге асыру бойынша қылмыстық-атқару инспекциясының қызметін ұйымдастыру тәртібін жазаны атқарушы мекеме айқындайды.»;
3) 178-1-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
«Тиісті бақылауды қамтамасыз ету және шартты-мерзімінен бұрын босатылған адамдардың орналасқан жері туралы ақпарат алу үшін ішкі істер органдары Қазақстан Республикасының Үкіметі түрлерін айқындайтын электрондық байқау құралдарын пайдалануға құқылы. Оларды қолдану және қадағалауды жүзеге асыру бойынша ішкі істер органдарының қызметін ұйымдастыру тәртібін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі айқындайды.»;

4) в статье 182:
в части четвертой после слова "поведении" дополнить словами ", выполнять возложенные судом обязанности";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"6. Для обеспечения надлежащего контроля и получения информации о месте нахождении осужденных лиц, уголовно-исполнительные инспекции вправе использовать электронные средства слежения, виды которых определяются Правительством Республики Казахстан. Порядок их применения и организация деятельности уголовно-исполнительной инспекции по осуществлению надзора определяется органом, ведающим исполнением наказания.";
5) в статье 184:
в части первой после слова "взыскание" дополнить словами ", неявки для регистрации, смены места жительства без разрешения уголовно-исполнительных инспекций";
в части третьей слова "административного правонарушения, указанного" заменить словами "нарушений, указанных".
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам авиации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления ответственности в сфере оборота нефти и отдельных видов нефтепродуктов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 12 октября 2010 г. и "Казахстанская правда" 13 октября 2010 г.):
в части третьей статьи 48:
в абзаце первом слово "двести" заменить словом "пятьсот";
в абзаце втором слово "четыреста" заменить словом "тысячу";

4) 182-бапта:
төртінші бөліктегі «беруге» деген сөзден кейін «, сот жүктеген міндеттерді орындауға» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«6. Тиісті бақылауды қамтамасыз ету және сотталған адамдардың орналасқан жері туралы ақпарат алу үшін қылмыстық-атқару инспекциялары Қазақстан Республикасының Үкіметі түрлерін айқындайтын электрондық байқау құралдарын пайдалануға құқылы. Оларды қолдану және қадағалауды жүзеге асыру бойынша қылмыстық-атқару инспекциясының қызметін ұйымдастыру тәртібін жазаны орындауды жүргізетін орган айқындайды.»;
5) 184-бапта:
бірінші бөліктегі «қолданылған» деген сөзден кейін «, тіркеу үшін келмеген, қылмыстық-атқару инспекцияларының рұқсатынсыз тұрғылықты жерін ауыстырған» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктегі «әкімшілік құқық бұзушылықты» деген сөздер «бұзушылықтарды» деген сөзбен ауыстырылсын.
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне авиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 12 қазандағы «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 13 қазандағы «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мұнай және мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің айналымы саласында жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) часть первую статьи 55 изложить в следующей редакции:
"1. Административный арест назначается судьей в исключительных случаях в пределах, предусмотренных в статьях особенной части настоящего раздела, на срок до сорока пяти суток.";
2) в части первой статьи 71-1 цифры "131" заменить цифрами "85-3, 131, 136-2,";
3) статью 79-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 79-3. Причинение вреда здоровью
1. Причинение средней тяжести вреда здоровью по неосторожности, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей либо арест до пятнадцати суток.
2. Умышленное причинение легкого вреда здоровью, повлекшее кратковременное расстройство здоровья или незначительную стойкую утрату общей трудоспособности, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.";
4) дополнить статьями 79-6, 79-7, 79-8, 79-9, 83-1, 83-2, 85-3, 87-3, 117-2, 136-1, 136-2, 144-1, 146-1 и 155-2 следующего содержания:
"Статья 79-6. Незаконное производство аборта
1. Производство аборта лицом, не имеющим высшего медицинского образования соответствующего профиля, -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест на срок до сорока пяти суток.
2. Незаконное производство аборта лицом, имеющим высшее медицинское образование соответствующего профиля, -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест на срок до сорока пяти суток.";
"Статья 79-7. Злостное уклонение от содержания нетрудоспособного супруга (супруги)
Злостное уклонение более трех месяцев трудоспособного лица от уплаты по решению суда средств на содержание нетрудоспособного и нуждающегося в материальной помощи супруга (супруги) -
влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей либо арест до тридцати суток.";
"Статья 79-8. Клевета
Клевета, то есть распространение заведомо ложных сведений, порочащих честь и достоинство другого лица или подрывающих его репутацию, -
влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей.";
"Статья 79-9. Оскорбление
1. Оскорбление, то есть унижение чести и достоинства другого лица, выраженное в неприличной форме, -
влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей либо арест до пятнадцати суток.

1) 48-баптың үшінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «екі жүз» деген сөздер «бес жүз» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы «төрт жүз» деген сөздер «мың» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 55-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әкімшілік қамауға алуды судья ерекше жағдайларда осы бөліктің ерекше бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтың жекелеген түрлерін жасағаны үшін қырық бес күнге дейінгі мерзімге тағайындайды.»;
3) 71-1 баптың бірінші бөлігіндегі «131» деген сан «85-3, 131, 136-2» деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) 79-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«79-3-бап. Денсаулыққа абайсызда орташа ауырлықтағы зиян
келтіру
1. Денсаулыққа абайсызда орташа ауырлықтағы зиян келтіру, егер осы іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.
2. Денсаулықтың қысқа уақытқа бұзылуына немесе жалпы еңбек қабілетін тұрақты түрде жоғалтуға әкелген денсаулыққа қасақана жеңіл зиян келтіру, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;
5) мынадай мазмұндағы 79-6,79-7, 79-8, 79-9, 83-1, 83-2, 85-3, 87-3,117-2, 136-1,136-2,144-1, 146-1 және 155-2-баптармен толықтырылсын:
«79-6-бап. Заңсыз аборт жасау
1. Тиісті бейіндегі жоғары медициналық білімі жоқ адамның аборт жасауы, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге қамауға әкеп соғады.
2. Тиісті бағдардағы жоғары медициналық білімі бар адамның заңсыз аборт жасауы, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге қамауға әкеп соғады.»;
«79-7-бап. Еңбекке жарамсыз жұбайын (зайыбын) асыраудан әдейі
жалтару
Еңбекке жарамды адамның еңбекке жарамсыз және материалдық көмекке мұқтаж жұбайын (зайыбын) асырау үшін сот шешімі бойынша төлем төлеуден үш айдан астам әдейі жалтаруы -
айлық есептік көрсеткіштің жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не отыз тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;
«79-8-бап. Жала жабу
Жала жабу, яғни басқа адамның ар-намысы мен қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін немесе оның беделін түсіретін көрінеу жалған мәліметтер тарату -
айлық есептік көрсеткіштің жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
«79-9-бап. Қорлау
1. Қорлау, яғни басқа адамның ар-намысы мен қадір-қасиетін әдепсіз түрде кемсіту, -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.

2. Оскорбление, содержащееся в публичном выступлении, либо в публично демонстрирующемся произведении, либо в средствах массовой информации, -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест до тридцати суток.";
"Статья 83-1. Нарушение равноправия граждан
Прямое или косвенное ограничение прав и свобод человека (гражданина) по мотивам происхождения, социального, должностного или имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства, принадлежности к общественным объединениям или по любым иным обстоятельствам, -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест до тридцати суток.";
"Статья 83-2. Воспрепятствование деятельности общественных объединений
Воспрепятствование законной деятельности общественных объединений должностным лицом с использованием служебного положения, а равно вмешательство в законную деятельность этих объединений, совершенное должностным лицом с использованием своего служебного положения, повлекшее существенное нарушение их прав и законных интересов, -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.";
"Статья 85-3. Разглашение врачебной тайны
Разглашение медицинским работником без профессиональной или служебной необходимости сведений о заболевании или результатах медицинского освидетельствования пациента -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест до тридцати суток.";
"Статья 87-3. Воспрепятствование законной деятельности представителей работников
Воспрепятствование законной деятельности представителей работников должностным лицом с использованием служебного положения, а равно вмешательство в их законную деятельность, совершенное должностным лицом с использованием своего служебного положения, повлекшее существенное нарушение их прав и законных интересов -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест до тридцати суток.";
"Статья 117-2. Неисполнение обязанностей по воспитанию несовершеннолетнего
Неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей по воспитанию несовершеннолетнего родителем или иным лицом, на которое возложены эти обязанности, а равно педагогом или другим работником учебного, воспитательного, лечебного или иного учреждения, обязанного осуществлять надзор за несовершеннолетним, если это деяние соединено с жестоким обращением с несовершеннолетним, -
влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.";

2. Көпшілік алдында сөз сөйлегенде не көпшілікке таратылатын шығармада, не бұқаралық ақпарат құралдарында қорлау, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не отыз тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;
«83-1-бап. Азаматтардың тең құқықтылығын бұзу
Адамның (азаматтың) құқықтары мен бостандықтарын тегі, әлеуметтік, лауазымдық немесе мүліктік жағдайы, жынысы, нәсілі, ұлты, тілі, дінге көзқарасына сенімі, тұрғылықты жері, қоғамдық бірлестіктерге қатыстылығы себептерімен немесе өзге кез келген жағдайлар бойынша тікелей немесе жанама шектеу,-
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не отыз тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;
«83-2-бап. Қоғамдық бірлестіктердің қызметіне кедергі жасау
Қоғамдық бірлестіктердің заңды қызметіне лауазымды адамның өзінің қызмет бабын пайдаланып кедергі жасауы, сол сияқты осы бірлестіктердің заңды қызметіне олардың құқықтары мен заңды мүдделерін елеулі түрде бұзуға әкеп соғатын лауазымды адамның өзінің қызмет бабын пайдалана отырып араласуы, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;
«85-3-бап. Дәрігерлік құпияны жария ету
Пациенттің сырқаты немесе медициналық куәландыру нәтижелері туралы мәліметті кәсіптік немесе қызметтік қажеттіліксіз медициналық қызметкердің жария етуі -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не отыз тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;
«87-3-бап. Қызметкерлер өкілдерінің заңды қызметіне кедергі
келтіру
Қызметкерлер өкілдерінің заңды қызметіне лауазымды адамның қызмет бабын пайдаланып кедергі келтіруі, сол сияқты олардың құқықтары мен заңды мүдделерін елеулі түрде бұзуға әкеп соққан лауазымды адамның өзінің қызмет бабын пайдалана отырып олардың заңды қызметіне араласуы, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не отыз тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;
«117-2-бап. Кәмелетке толмаған баланы тәрбиелеу жөніндегі
міндеттерді орындамау
Кәмелетке толмаған баланы тәрбиелеу жөніндегі міндеттерді ата-анасының немесе өзіне осы міндеттер жүктелген өзге адамның, сол сияқты кәмелетке толмаған баланы қадағалауды жүзеге асыруға міндетті педагогтің немесе оқу, тәрбие беру, емдеу немесе өзге мекеменің басқа қызметкерінің орындамауы немесе тиісті дәрежеде орындамауы, егер бұл әрекет кәмелетке толмаған балаға қатал қараумен ұштасса, -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;

"Статья 136-1. Причинение имущественного ущерба путем обмана или злоупотребления доверием
Причинение имущественного ущерба собственнику или иному владельцу имущества путем обмана или злоупотребления доверием при отсутствии признаков хищения -
влечет штраф в размере от ста до o трехсот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.";
"Статья 136-2. Неосторожное уничтожение или повреждение чужого имущества
Уничтожение или повреждение чужого имущества, совершенные по неосторожности, причинившие крупный ущерб, -
влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.
Примечание. Крупным ущербом в настоящей статье признается стоимость имущества или размер ущерба, в пятьсот раз превышающие месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения правонарушения.";
"Статья 144-1. Заведомо ложная реклама
Использование рекламодателем в рекламе заведомо ложной информации относительно товаров, работ или услуг, а также их производителей, исполнителей или продавцов, совершенное из корыстных побуждений и причинившее крупный ущерб, -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток, штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, штраф на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей.
Примечание. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный физическому лицу на сумму, в сто раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения правонарушения.";
"Статья 146-1. Злостное уклонение от погашения кредиторской задолженности
Злостное уклонение руководителя организации или гражданина от погашения кредиторской задолженности в крупном размере после вступления в законную силу соответствующего судебного акта -
влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.
Примечание. Кредиторской задолженностью в крупном размере признается задолженность гражданина в сумме, превышающей пятьсот месячных расчетных показателей, а организации - в сумме, превышающей две тысячи пятьсот месячных расчетных показателей.";

«136-1-бап. Алдау немесе сенімге қиянат жасау жолымен мүліктік
залал келтіру
Алдау немесе сенімге қиянат жасау жолымен меншік иесіне немесе өзге мүлік иеленушіге ұрлық белгілерінсіз мүліктік залал келтіру -
айлық есептік көрсеткіштің жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;
«136-2-бап. Бөтен адамның мүлкін абайсызда жою немесе бүлдіру
Бөтен адамның мүлкін ірі зиян келтіріп абайсызда жою немесе бүлдіру, -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта ірі залал ретінде құқық бұзушылық жасалған сәтте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштерін бес жүз есе асатын мүліктің құны немесе залалдың мөлшері танылады.»;
«144-1-бап. Көрінеу жалған жарнама беру
Жарнамада жарнама берушінің пайдакүнемдік ниетпен жасаған және ірі зиян келтірген тауарларға, жұмыстарға немесе қызмет көрсетуге, сондай-ақ оларды өндірушілерге, орындаушыларға немесе сатушыларға қатысты көрінеу жалған ақпаратты пайдалануы, -
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта ірі залал ретінде құқық бұзушылық жасалған сәтте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен бір жүз есе асатын сомаға жеке тұлғаларға келтірілген залал, не айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын сомаға ұйымға немесе мемлекетке келтірілген залал танылады.»;
«146-1-бап. Несиелік берешекті өтеуден әдейі жалтару
Ірі мөлшердегі несиелік берешекті өтеуден тиісті сот актісі заңды күшіне енгеннен кейін ұйым жетекшісінің немесе азаматтың әдейі жалтаруы -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.
Ескерту. Азаматтың бес жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын сомадағы, ал ұйымның екі мың бес жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын сомадағы берешегі ірі мөлшердегі несиелік берешек деп танылады.»;

"Статья 155-2. Злостное нарушение установленного порядка проведения публичных торгов, аукционов и конкурсов
Злостное нарушение установленного порядка проведения публичных торгов аукционов или конкурсов, причинившее крупный ущерб собственнику имущества, организатору торгов или аукционов, покупателю или иному хозяйствующему субъекту, -
влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.
Примечание. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный физическому лицу на сумму, в сто раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения правонарушения.";
5) в статье 159:
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, если эти действия совершены в значительном размере, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности и приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Под обманом потребителей в значительном размере понимается ущерб в сумме, превышающей один месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения правонарушения.";
6) в статье 176:
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Те же деяния, если они причинили крупный ущерб, -
влекут штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный организации в пятьсот раз превышающий месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения правонарушения.";
7) дополнить статьями 234-1 и 275-1 следующего содержания:
"Статья 234-1. Нарушение правил безопасности при строительстве, эксплуатации или ремонте магистральных трубопроводов
Нарушение правил безопасности при строительстве, эксплуатации или ремонте магистральных трубопроводов, если это деяние повлекло по неосторожности причинение средней тяжести вреда здоровью человека, -
влечет штраф в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.";

«155-2-бап. Көпшілік сауда-саттықтар, аукциондар мен конкурстар
өткізудің белгіленген тәртібін қасақана бұзу
Көпшілік сауда-саттықтар, аукциондар немесе конкурстар өткізу тәртібін қасақана бұзу мүлік иесіне, сауда-саттықты, аукциондарды немесе конкурстарды ұйымдастырушыға, сатып алушыға немесе өзге шаруашылық жүргізуші субъектіге ірі зиян келтірсе -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта ірі залал ретінде құқық бұзушылық жасалған сәтте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен бір жүз есе асатын сомаға жеке тұлғаларға келтірілген залал, не айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын сомаға ұйымға немесе мемлекетке келтірілген залал танылады.»;
6) 159-бапта:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әрекет, егер осы әрекет қомақты мөлшерде жасалса,-
үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызмет түріне берілетін лицензиядан айырып және қызметін тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Тұтынушыларды едәуір мөлшерде алдау ретінде құқық бұзушылық жасалған сәтте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген бір айлық есептік көрсеткіштен асатын сомадағы залал танылады.»;
7) 176-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Сол әрекет, егер олар ірі залал келтірсе, -
айлық есептік көрсеткіштің үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не екі айға қамауға әкеп соғады»;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Осы бапта ірі залал ретінде құқық бұзушылық жасалған сәтте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын, ұйым келтірген залал танылады.»;
8) мынадай мазмұндағы 234-1 және 275-1-баптармен толықтырылсын:
«234-1-бап. Магистралдық труба құбырларын салу, пайдалану
немесе жөндеу кезінде қауіпсіздік ережелерін бұзу
1. Магистралдық труба құбырларын салу, пайдалану немесе жөндеу кезінде қауіпсіздік ережелерін бұзу, егер бұл әрекет абайсызда адамның денсаулығына ауыр немесе орташа ауырлықтағы зиян келтіруге әкеп соқса, -
айлық есептік көрсеткіштің үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;

"Статья 275-1. Регистрация незаконных сделок по природопользованию
Регистрация заведомо незаконных сделок по природопользованию, искажение данных государственного учета и государственных кадастров природных ресурсов, а равно умышленное занижение платы за пользование природными ресурсами, загрязнение окружающей среды, охрану и воспроизводство природных ресурсов, если эти деяния совершены из корыстной или иной личной заинтересованности должностным лицом с использованием своего служебного положения, -
влечет штраф в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.";
8) статью 298 дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Незаконная охота, если это деяние совершено с причинением значительного ущерба, -
влечет штраф в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей либо арест до сорока пяти суток.
Примечание. Значительным ущербом в настоящей статье признается размер ущерба, в сто и более раз превышающий месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент.";
9) статью 298-1 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Незаконная добыча рыбных ресурсов и других водных животных или растений, если это деяние совершено с причинением значительного ущерба, -
влечет штраф в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо арест до сорока пяти суток.
Примечание. Значительным ущербом в настоящей статье признается размер ущерба, в сто и более раз превышающий месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент.";
10) статью 320 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Незаконные приобретение, перевозка или хранение без цели сбыта наркотических средств или психотропных веществ в крупном размере -
влекут штраф на физических лиц в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до сорока пяти суток.";
11) дополнить статьями 324-1, 326-1, 331-1 и 332-1 следующего содержания:
"Статья 324-1. Незаконная медицинская деятельность и незаконная выдача либо подделка рецептов или иных документов, дающих право на получение наркотических средств или психотропных веществ
Занятие медицинской или фармацевтической деятельностью лицом, не имеющим сертификата и (или) лицензии на данный вид деятельности, если это повлекло по неосторожности причинение средней тяжести вреда здоровью человека, -
влечет штраф в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей либо арест на срок до сорока пяти суток.";

«275-1-бап. Табиғат пайдалану жөніндегі заңсыз мәмілелерді
тіркеу
Табиғат пайдалану жөніндегі көрінеу заңсыз мәмілелерді тіркеу, табиғат ресурстарын мемлекеттік есепке алу мен мемлекеттік жер кадастрларының деректерін бұрмалау, сол сияқты табиғат ресурстарын пайдаланғаны, қоршаған ортаны ластағаны, табиғат ресурстарын қорғап, молықтырғаны үшін төлемді қасақана төмендету, егер бұл әрекеттерді лауазымды адам өзінің қызмет бабын пайдалана отырып, пайдакүнемдік немесе өзге жеке мүддесі үшін жасаса, -
айлық есептік көрсеткіштің үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.»;
9) 298-бап мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
«2-1. Заңсыз аңшылық, егер бұл әрекет қомақты зиян келтіріп жасалса, айлық есептік көрсеткіштің үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта қомақты залал ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сәттегі айлық есептік көрсеткіштен бір жүз және одан да көп есе асатын залал мөлшері танылады.»;
10) 298-1-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын немесе өсімдіктерін заңсыз алу, егер бұл әрекет елеулі зиян келтіре отырып жасалса, -
айлық есептік көрсеткіштің үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта елеулі залал ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сәттегі айлық есептік көрсеткіштен жүз және одан да көп есе асатын залал мөлшері танылады.»;
11) 320-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Есірткі заттарды немесе психотроптық заттарды сату мақсатынсыз көп мөлшерде заңсыз иемденіп алу, тасымалдау немесе сақтау -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.»;
12) мынадай мазмұндағы 324-1, 326-1, 331-1 және 332-1-баптармен толықтырылсын:
«324-1 -бап. Заңсыз медициналық және фармацевтикалық қызмет
және есірткіні немесе психотроптық заттарды алуға
құқық беретін рецепттерді немесе өзге де
құжаттарды заңсыз беру не қолдан жасау
Қызметтің осы түріне сертификаты және (немесе) лицензиясы жоқ тұлғаның медициналық немесе фармацевтикалық қызметпен айналысуы, егер бұл абайсызда адамның денсаулығына ауыр немесе ауырлығы орташа зиян келтіруге әкеп соқса, -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге қамауға әкеп соғады.»;

"Статья 326-1. Заведомое поставление другого лица в опасность заражения ВИЧ/СПИД
Заведомое поставление другого лица в опасность заражения ВИЧ/СПИД, -
влечет штраф в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей либо арест на срок до сорока пяти суток.";
"Статья 331-1. Незаконный ремонт и изготовление оружия
Незаконный ремонт, либо изготовление газового оружия, холодного оружия, в том числе метательного оружия, -
влечет штраф в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей либо арест на срок до сорока пяти суток.";
"Статья 332-1. Незаконные ношение или сбыт холодного оружия.
Незаконные ношение или сбыт кинжалов, финских ножей или другого холодного оружия, за исключением, когда ношение холодного оружия связано с охотничьим промыслом, -
влечет штраф в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей, либо арест на срок до сорока пяти суток.";
12) статью 375 дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1, Воспрепятствование законной деятельности религиозных организаций, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до сорока пяти суток.";
13) дополнить статьями 394-1, 468-1, 468-2, 474-1 и 512-5 следующего содержания:
"Статья 394-1. Невыполнение решения о выдворении
Невыполнение иностранными гражданами и лицами без гражданства принятых в отношении их решений о выдворении из пределов Республики Казахстан -
влечет штраф в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей либо арест на срок до сорока пяти суток.";
"Статья 468-1. Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств лицами, управляющими транспортными средствами
Нарушение лицом, управляющим автомобилем, троллейбусом, трамваем либо другим механическим транспортным средством, правил дорожного движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности причинение средней тяжести вреда здоровью человека, -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до сорока пяти суток.";
"Статья 468-2. Нарушение действующих на транспорте правил
Нарушение действующих на транспорте правил охраны порядка и безопасности движения лицами, выполняющими управленческие функции в дорожных, строительных и других организациях и ответственными за эксплуатацию дорог и дорожных сооружений, их оборудования, а также за организацию дорожного движения, если оно повлекло:
а) причинение крупного ущерба;
б) причинение телесного повреждения средней тяжести, -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до сорока пяти суток.
Примечание. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный физическому лицу в размере, в сто раз превышающем месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству в размере, в пятьсот раз превышающем месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения правонарушения.";

«326-1-бап. Басқа адамды көрінеу ВИЧ/ЖҚТБ-ны жұқтыру қаупінде
қалдыру
Басқа адамды көрінеу ВИЧ/ЖҚТБ-ны жұқтыру қаупінде қалдыру,-
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге қамауға әкеп соғады.»;
«331-1-бап. Қаруды заңсыз жөндеу және жасау
Газ қаруын, суық қаруды, оның ішінде лақтырғыш қаруды заңсыз жөндеу, не жасау,-
айлық есептік көрсеткіштің жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге қамауға әкеп соғады.»;
«332-1-бап. Суық қаруды заңсыз алып жүру немесе сату
Суық қаруды алып жүру, аңшылық кәсіпшілікке байланысты болатын кезді қоспағанда, қанжарларды, фин пышақтарын немесе басқа да суық қаруды заңсыз алып жүру немесе сату,-
айлық есептік көрсеткіштің жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге қамауға әкеп соғады.»;
13) 375-бап мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
«2-1. Діни ұйымдардың заңды қызметіне немесе кедергі келтіру,-
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.»;
14) мынадай мазмұндағы 394-1, 468-1, 468-2, 474-1 және 512-5-баптармен толықтырылсын:
«394-1 -бап. Шығарып жіберу туралы шешімді орындамау
Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың өздеріне қатысты қабылданған Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу туралы шешімдерді орындамауы,-
айлық есептік көрсеткіштің жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге қамауға әкеп соғады.»;
«468-1-бап. Көлік құралдарын жүргізуші адамдардың жол
қозғалысы және көлік құралдарын пайдалану
ережелерін бұзуы
Автомобильді, троллейбусты, трамвайды не басқа да механикалық көлік құралын жүргізуші адамның жол қозғалысы немесе көлік құралдарын пайдалану ережелерін бұзуы, абайсызда адамның денсаулығына ауыр немесе орташа ауырлықтағы зиян келтірсе, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.»;
«468-2-бап. Көлікте қолданылатын ережелерді бұзу
Жол, құрылыс және басқа ұйымдарда басқару міндеттерін атқаратын және жолдарды және жол құрылыстарын, олардың жабдықтарын пайдалану, сондай-ақ жол қозғалысын ұйымдастыру үшін жауапты адамдардың көлікте қолданылатын тәртіп қорғау және қозғалыс қауіпсіздігі ережелерін бұзуы, егер ол:
а) ірі көлемде залал келтіруге;
б) орташа ауырлықтағы дене зақымын келтіруге әкеп соқса, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта ірі залал деп құқық бұзушылық жасалған сәтте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен жүз есе асатын мөлшерде жеке тұлға келтірілген залал, не айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын мөлшерде ұйымға немесе мемлекетке келтірілген залал түсініледі.»;

"Статья 474-1. Недоброкачественный ремонт транспортных средств и выпуск их в эксплуатацию с техническими неисправностями
Недоброкачественный ремонт транспортных средств, путей сообщения, средств сигнализации или связи либо иного транспортного оборудования, а равно выпуск в эксплуатацию заведомо технически неисправных транспортных средств лицом, ответственным за техническое состояние транспортных средств, если эти деяния повлекли по неосторожности причинение средней тяжести вреда здоровью, -
влекут штраф на физических лиц в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до сорока пяти суток.";
"Статья 512-5. Нарушение правил вождения или эксплуатации машин
Нарушение правил вождения или эксплуатации боевой, специальной или транспортной машины, повлекшее по неосторожности причинение средней тяжести вреда здоровью человека, -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до сорока пяти суток.";
14) в части первой статьи 541:
после цифр "79-5," дополнить цифрами "79-6, 79-7, 79-8, 79-9,";
после слов "85-2 (частью второй)," дополнить цифрами "85-3,";
после цифр "87-2," дополнить цифрами "87-3,";
после цифр "95 - 110-1," дополнить цифрами "117-2,";
цифры "136" заменить цифрами "136-136-2";
цифры "145" заменить цифрами "144-1, 145, 146-1";
после слов "155-1 (частью четвертой)," дополнить цифрами "155-2,";
слова "176 (частью первой)" заменить словами "176 (частями первой и третей)";
после цифр "233," дополнить цифрами "234-1,";
после слов "246 (частью второй)," дополнить цифрами "275-1,";
слова "298-1 (частью второй)" заменить словами "298-1 (частями 1-1 и второй)";
слова "320 (частью первой)" заменить словами "320 (частями первой и 1-1)";
цифры "326" заменить цифрами "324-1, 326, 326-1";
после слов "330-1 (частью второй)," дополнить цифрами "331-1,";
после слов "332 (частями первой, второй, четвертой)," дополнить цифрами "332-1,";
после слов "394 (частью второй)," дополнить цифрами "394-1,";
после слов "468 (частями первой и второй)," дополнить цифрами "468-1, 468-2,";
после слов "473 (частью третьей)," дополнить цифрами "474-1,";

«474-1-бап. Көлік құралдарын сапасыз жөндеу және оларды
техникалық ақауларымен пайдалануға шығару
Көлік құралдарын, қатынас жолдарын, белгі беру немесе байланыс құралдарын не өзге көлік жабдықтарын сапасыз жөндеу, сол сияқты көлік құралдарының техникалық жағдайына жауапты адамның техникалық ақауы бар екені белгілі көлік құралдарын пайдалануға шығаруы, егер бұл әрекеттер абайсызда денсаулыққа орташа ауырлықтағы зиян келтірсе, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.»;
«512-5-бап. Машиналарды жүргізу немесе пайдалану ережелерін
бұзу
Әскери, арнаулы немесе көліктік машинаны жүргізу немесе пайдалану ережелерін бұзу, абайсызда адамның денсаулығына орташа ауырлықтағы зиян келтіруге әкеп соқса, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.»;
15) 541-баптың бірінші бөлігінде:
«79-5,» деген цифрлардан кейін «79-6, 79-7, 79-8, 79-9» деген цифрлармен толықтырылсын;
«85-2 (екінші бөлігінде)» деген сөздерден кейін «85-3» деген цифрмен толықтырылсын;
«87-2,» деген цифрлардан кейін «87-3,» деген цифрмен толықтырылсын;
«95-110-1,» деген цифрлардан кейін «117-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«136» деген цифрлар «136-136-2» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«145» деген цифрлар «144-1, 145, 146-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«155-1 (төртінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «155-2,» деген цифрмен толықтырылсын;
«176 (бірінші бөлігінде)» деген сөздер «176 (бірінші және үшінші бөліктерінде) деген сөздермен ауыстырылсын;
«233,» деген цифрлардан кейін «234-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«246 (екінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «275-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«298-1 (екінші бөлігінде)» деген сөздер «298-1 (1-1 және екінші бөліктерінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«320 (бірінші бөлігінде)» деген сөздер «320 (бірінші және 1-1-бөліктерінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«326» деген цифрлар «324-1, 326, 326-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«330-1 (екінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «331-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«332 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде),» деген сөздерден кейін «332-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«394 (екінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «394-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«468 (бірінші және екінші бөліктерінде),» деген сөздерден кейін «468-1, 468-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«473 (үшінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «474-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;

цифры "512-1 - 512-4" заменить цифрами "512-1 - 512-5";
15) в подпункте 1-1) части первой статьи 619 цифры "79-5" заменить цифрами "79-9";
16) в подпункте 1) части первой статьи 636:
в абзаце втором:
после цифр "79-5," дополнить цифрами "79-6, 79-7, 79-8, 79-9, 83-1, 83-2, 85-3,";
после цифр "86-1," дополнить цифрами "87-3,";
после цифр "111-117," дополнить цифрами "117-2,";
после цифр "136," дополнить цифрами "136-1, 136-2,";
после цифр "203," дополнить цифрами "234-1,";
слова "298 (часть вторая), 298-1 (часть вторая)," заменить словами "298 (часть вторая и 2-1), 298-1 (часть вторая и 2-1)";
после цифр "318-321," дополнить цифрами "324-1, 326-1,";
цифры "332" заменить цифрами "331-1, 332, 332-1";
после слов "394 (часть вторая)," дополнить цифрами "394-1,";
после слов "468 (части первая и вторая)," дополнить цифрами "468-1, 468-2,";
после цифр "474," дополнить цифрами "474-1,";
в абзаце шестом цифры "512-4" заменить цифрами "512-5";
в абзаце девятом слова "298 (части вторая и третья), 298-1 (часть вторая)" заменить словами "298 (части вторая, 2-1 и третья), 298-1 (часть вторая и 2-1)";
в абзаце тридцать первом:
цифры "145" заменить цифрами "144-1, 145, 146-1,";
после цифр "155," дополнить цифрами "155-2,";
после цифр "157," дополнить словами "159 (часть третья),";
слова "176 (часть первая)" заменить словами "176 (часть первая и 1-1),".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

«512-1 - 512-4» деген цифрлармен «512-1 - 512-5» деген цифрлармен ауыстырылсын;
16) 619-баптың бірінші бөлігінің 1-1) тармақшасындағы «79-5» деген цифрлар «79-9» деген цифрлармен ауыстырылсын;
17) 636-баптың 1-бөлігінің 1) тармақшасында:
екінші абзацта:
«79-5,» деген цифрлардан кейін «79-6, 79-7, 79-8, 79-9, 83-1, 83-2, 85-3,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«86-1,» деген цифрлардан кейін «87-3,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«111-117» деген цифрлардан кейін «117-2» деген цифрлармен толықтырылсын;
«136,» деген цифрлардан кейін «136-1, 136-2» деген цифрлармен толықтырылсын;
«203» деген цифрлардан кейін «234-1» деген сандармен толықтырылсын;
«298 (екінші бөлігі), 298-1 (екінші бөлігі),» деген сөздерден кейін «298 (екінші және 2-1-бөліктері), 298-1 (екінші және 2-1-бөліктері)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«318-321,» деген цифрлардан кейін «324-1, 326-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«332» деген цифрлар «331-1, 332, 332-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«394 (екінші бөлігі),» деген сөздерден кейін «394-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«468 (бірінші және екінші бөліктері),» деген сөздерден кейін «468-1, 468-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«474,» деген цифрлар кейін «474-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
алтыншы абзацтағы «512-4» деген цифрлар «512-5» деген цифрлармен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацтағы «298 (екінші және үшінші бөліктері), 298-1 (екінші бөлігі)» деген сөздер «298 (екінші, 2-1 және үшінші бөліктері), 298-1 (екінші және 2-1-бөліктері)» деген сөздермен ауыстырылсын;
отыз бірінші абзацта:
«145» деген цифрлар «144-1, 145, 146-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«155,» деген цифрлардан кейін «155-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«157,» деген цифрлардан кейін «159 (үшінші бөлігі)» деген сөздермен толықтырылсын;
«176 (бірінші бөлігі)» деген сөздер «176 (бірінші және 1-1-бөліктері)» деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті