Об утверждении Правил проведения морских научных исследований
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2010 года № 1244. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 475
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.06.2015 № 475 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 49) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения морских научных исследований.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июня 1996 года № 693 "Об утверждении Положения о порядке проведения морских научных исследований, связанных с нефтяными операциями на море и внутренних водоемах Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 26, ст. 219).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 ноября 2010 года № 1244
Правила
проведения морских научных исследований
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2012 № 1349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения морских научных исследований
(далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 49) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок проведения морских научных исследований в казахстанской части Каспийского и Аральского морей.
2. Морские научные исследования проводятся в целях изучения влияния операций по недропользованию на море и их последствий на окружающую среду и биологическое разнообразие.
3. Морские научные исследования могут осуществляться как казахстанскими, так и иностранными физическими и юридическими лицами, иностранными государственными и компетентными международными организациями.
4. Компетентным органом в области проведения морских научных исследований является Министерство нефти и газа Республики Казахстан (далее – компетентный орган).
5. При проведении операций по недропользованию на море могут осуществляться следующие морские научные исследования:
1) экологические исследования (исследование разливов нефти, исследования, связанные с разработкой методов и технологий по борьбе с загрязнителями окружающей среды, исследования аварийных ситуаций и другие);

Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 24 қарашадағы N 1244 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 475 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2015 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабы 49) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. «Қазақстан Республикасының теңіздегі және ішкі су айдындарындағы мұнай операцияларымен байланысты теңіз ғылыми зерттеулерін жүргізу тәртібі туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 5 маусымдағы № 693 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 26, 219-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 24 қарашадағы
№ 1244 қаулысымен
бекітілген
Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.24 № 1349 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабы 49) тармақшасына сәйкес әзірленді және Каспий және Арал теңіздерінің қазақстандық бөлігінде теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Теңіздегі ғылыми зерттеулер жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың теңізге әсерін және олардың қоршаған ортаға салдары мен биологиялық әртүрлілігін зерттеу мақсатында жүргізіледі.
3. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді қазақстандық та, шетелдік те жеке және заңды тұлғалар, шетелдік мемлекеттік және құзыретті халықаралық ұйымдар жүзеге асыра алады.
4. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі теңіздегі ғылыми зерттеулер саласындағы құзыретті орган (бұдан әрі – құзыретті орган) болып табылады.
5. Теңізде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде мынадай теңіздегі ғылыми зерттеулер жүзеге асырылуы мүмкін:
1) экологиялық зерттеулер (мұнайдың төгілуін зерттеу, қоршаған ортаны ластаушылармен күрес жөніндегі әдістер мен технологияларды әзірлеуге байланысты зерттеулер, авариялық жағдайларды зерттеу және басқалар);

2) изучение гидродинамики водной среды и ледовой обстановки;
3) изучение и прогнозирование колебаний уровня Каспийского моря и его влияние на морские нефтегазопромысловые гидротехнические сооружения и береговую нефтегазовую инфраструктуру;
4) исследования, направленные на разработку подводных методов проведения нефтяных операций и бурения в научно-исследовательских целях;
5) исследования, направленные на изучение поведения различных строительных материалов в морской среде;
6) исследования, направленные на научное обеспечение разработки проекта (проектов) прокладки подводных кабелей и трубопроводов;
7) исследования, направленные на научное обеспечение разработки проекта (проектов) создания в казахстанском секторе Каспийского моря искусственных островов, сооружений и установок;
8) гидрографические, геофизические, гидробиологические и геотехнические исследования;
9) иные научные исследования, связанные с операциями по недропользованию.
2. Порядок проведения морских научных исследований
6. Лица, заинтересованные в проведении морских научных исследований (далее – заявители), направляют в компетентный орган уведомление о начале проведения работ, содержащее:
1) информацию о характере и целях проведения морских научных исследований;
2) географические координаты района, в котором планируется проведение морских научных исследований, маршруты следования к указанным районам и от них;
3) предполагаемые даты, места первого прибытия и окончательного ухода исследовательских судов, типы привлекаемых судов и плавучих средств, сроки размещения и удаления научного оборудования.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 04.02.2014 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Не допускается проведение морских научных исследований, если эти работы:
1) создают или могут создать угрозу национальной безопасности Республики Казахстан;
2) несовместимы с требованиями защиты окружающей морской среды, сохранения природных ресурсов, а также комплексного использования водных ресурсов морей;
3) включают оборудование, установки или действия, запрещенные на территории Республики Казахстан;
4) создают помехи для деятельности, проводимой Республикой Казахстан в осуществлении своих суверенных и исключительных прав на казахстанской части акватории моря;
5) включают строительство, эксплуатацию или использование искусственных островов, установок и сооружений.
8. После получения уведомления компетентный орган в течение пяти рабочих дней направляет его в уполномоченные органы по изучению и использованию недр, в области окружающей среды и водных ресурсов, обеспечения охраны государственной границы.

2) сулы ортаның және мұзды жағдайдың гидродинамикасын зерттеу;
3) Каспий теңізі деңгейінің тербелістерін және оның теңіздегі мұнай-газ кәсіпшілігі гидротехникалық құрылыстарына және жағадағы мұнай-газ инфрақұрылымына тигізетін әсерін зерттеу және болжамдау;
4) ғылыми-зерттеу мақсатында мұнай операциялары мен бұрғылауды жүргізудің су асты әдістерін әзірлеуге бағытталған зерттеулер;
5) теңіз аясында түрлі құрылыс материалдарының жай-күйін зерттеуге бағытталған зерттеулер;
6) су асты кәбілдері мен құбырларын төсеу жобасын (жобаларын) әзірлеудің ғылыми қамтамасыз етілуіне бағытталған зерттеулер;
7) Каспий теңізінің қазақстандық секторында жасанды аралдар, құрылыстар мен қондырғылар жасау жобасын (жобаларды) әзірлеудің ғылыми қамтамасыз етілуіне бағытталған зерттеулер;
8) гидрографикалық, геофизикалық, гидробиологиялық және геотехникалық зерттеулер;
9) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға байланысты өзге де ғылыми зерттеулер.
2. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу тәртібі
6. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізуге мүдделі тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) жұмыстарды жүргізудің басталуы жөнінде құзыретті органға мыналарды:
1) теңізде ғылыми зерттеулер жүргізудің сипаты мен мақсаты туралы ақпаратты;
2) теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу жоспарланатын ауданның географиялық координаттарын, көрсетілген аудандарға баратын және кері қайтатын маршруттарды;
3) зерттеу жүргізетін кемелердің алғашқы келетін және түпкілікті кететін болжамды күндері, қатыстырылатын кемелер мен жүзіп жүретін құралдардың түрлері, ғылыми жабдықтарды орналастыру және шығару мерзімдерін қамтитын хабарлама жібереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 N 49 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізуге мынадай жағдайларда жол берілмейді:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндірсе немесе төндіруі мүмкін болса;
2) қоршаған теңіз аясын қорғау, табиғи ресурстарды сақтау, сондай-ақ теңіздердің су ресурстарын кешенді пайдалану талаптарымен үйлеспейтін болса;
3) Қазақстан Республикасының аумағында тыйым салынған жабдықты, қондырғыларды немесе іс-қимылдарды қамтитын болса;
4) Қазақстан Республикасының теңіз акваториясының қазақстандық бөлігінде өзінің егеменді және айрықша құқықтарын жүзеге асыруда жүргізетін қызметіне кедергі келтіретін болса;
5) жасанды аралдарды, қондырғыларды және құрылыстарды салуды, қолдануды немесе пайдалануды қамтитын болса.
8. Хабарламаны алғаннан кейін құзыретті орган бес жұмыс күні ішінде оны жер қойнауын зерттеу және пайдалану, қоршаған орта және су ресурстары, мемлекеттік шекараны қорғауды қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органдарға жібереді.

Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 04.02.2014 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Морские научные исследования проводятся по отдельным проектам, которые утверждаются заказчиком (лицом, организующим проведение морских научных исследований), и результаты согласовываются с уполномоченным органом в области окружающей среды и водных ресурсов. Уполномоченный орган в области окружающей среды и водных ресурсов рассматривает проект в сроки, установленные статьей 50 Экологического кодекса от 9 января 2007 года.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 04.02.2014 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Отчет о результатах проведения морских научных исследований направляется в уполномоченные органы по изучению и использованию недр, в области науки и научно-технической деятельности, окружающей среды и водных ресурсов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.02.2014 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 N 49 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Теңіздегі ғылыми зерттеулер тапсырыс беруші (теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізуді ұйымдастырушы тұлға) бекітетін жеке жобалар бойынша өткізіледі және нәтижесі қоршаған орта және су ресурстары саласындағы уәкілетті органмен келісіледі. Қоршаған орта және су ресурстары саласындағы уәкілетті орган жобаны 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодекстің 50-бабында белгіленген мерзімдерде қарайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 N 49 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу нәтижелері туралы есеп жер қойнауын зерттеу және пайдалану, ғылым және ғылыми-техникалық қызмет, қоршаған орта және су ресурстары саласындағы уәкілетті органдарға жолданады.
Ескерту. Қағида 10-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 N 49 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).