О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан № 11 от 23 декабря 2005 года "О применении норм уголовно-процессуального закона о протоколе судебного заседания"
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 15.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет:
1. Внести в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан № 11 от 23 декабря 2005 года "О применении норм уголовно-процессуального закона о протоколе судебного заседания" следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 1 после слова "апелляционными" дополнить словом ", кассационными и";
2) в пункте 5:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"- рассмотрении жалоб на действия (бездействие) и решения прокурора, органов следствия и дознания в порядке статьи 109 УПК;";
в абзаце третьем слова "санкции прокурора" заменить словами "санкции суда" и после слов ", а также" дополнить словами "санкции прокурора";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"- рассмотрении дела в апелляционной инстанции в случаях, предусмотренных частью седьмой статьи 409 УПК;";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"- санкционировании судьей меры пресечения в виде ареста и домашнего ареста обвиняемого, подозреваемого.";
3) пункт 8 дополнить абзацем следующего содержания:
"В протоколе предварительного слушания дела необходимо отражать разъяснение права подсудимому, обвиняющемуся в совершении особо тяжкого преступления, ходатайствовать о рассмотрении его дела с участием присяжных заседателей, указывать его позицию по данному вопросу, мнение сторон по заявленному ходатайству. Принятое судом решение излагается в постановлении.";
4) в пункте 27 слова "видео-, звукозаписи" заменить словами "видео-, аудиозаписи".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
М. Алимбеков
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Ж. Баишев

"Сот отырысының хаттамасы жөнінде қылмыстық іс жүргізу заңдарының нормаларын қолдану туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы № 11 нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2010 жылғы 25 маусымдағы N 15 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
1. "Сот отырысының хаттамасы жөнінде қылмыстық іс жүргізу заңдарының нормаларын қолдану туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы № 11 нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-тармақ "апелляциялық" деген сөзден кейін ", кассациялық және" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 5-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- ҚІЖК-нің 109-бабындағы тәртіпте прокурордың, тергеу және анықтау органдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) берілген шағымдарды қарау;";
үшінші абзац "ұзартуға" деген сөзден кейін "берілген сот санкциясының" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- ҚІЖК-нің 409-бабының жетінші бөлігінде көзделген жағдайларда істі апелляциялық сатыда қарау кезінде;";
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"- сезіктіні, айпталушыны қамауға алу және үйде қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шарасына судья санкция бергенде.";
3) 8-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Аса ауыр қылмыс жасағаны үшін айып тағылған сотталушыға оның ісін алқабилердің қатысуымен қарау туралы өтініш беру құқығының түсіндірілуі, осы мәселе бойынша оның ұстанымын, мәлімделген өтініш бойынша тараптардың пікірін істі алдын ала тыңдау хаттамасында көрсету қажет.";
4) 27-тармақтағы "бейне-, дыбысжазбаларына" деген сөздер "бейне, -аудиожазбаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
М. Әлімбеков
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Ж. Бәйішев