Об утверждении Правил обращения с объектами судебной экспертизы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2010 года № 512. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 291
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 291 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обращения с объектами судебной экспертизы.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июня 2010 года № 512
Правила
обращения с объектами судебной экспертизы
Общие положения
1. Настоящие Правила обращения с объектами судебной экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» и устанавливают порядок приема, хранения и возврата объектов судебной экспертизы сотрудниками органов судебной экспертизы, лицами, осуществляющими судебно-экспертную деятельность на основании лицензии и иными лицами, осуществляющими производство судебной экспертизы в разовом порядке.
2. Объектами судебной экспертизы являются вещественные доказательства, документы, тело и состояние психики человека, трупы, животные, образцы, а также относящиеся к предмету судебной экспертизы сведения, содержащиеся в материалах дела, по которому производится судебная экспертиза.
3. Порядок обращения с живыми лицами устанавливается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в сфере судебно-экспертной деятельности.
Раздел 1. Порядок обращения с объектами судебной экспертизы
1. Порядок приема объектов судебной экспертизы
4. Объекты судебной экспертизы направляются судебному эксперту почтой, специальной связью, непосредственно органом (лицом), назначающим судебную экспертизу либо его уполномоченным представителем.
Запрещается пересылка почтой, специальной связью оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и пиротехнических составов, взрывных устройств и средств взрывания, легковоспламеняющихся и горючих веществ, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, сильнодействующих, токсичных и ядовитых веществ, радиоактивных веществ и ядерных материалов.

Сот сараптамасы объектілерін пайдалану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 4 маусымдағы № 512 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 291 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 291 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сот сараптамасы объектілерін пайдалану ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 4 маусымдағы
№ 512 қаулысымен
бекітілген
Сот сараптамасы объектілерін пайдалану ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сот сараптамасы объектілерін пайдалану ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңының 27-бабына сәйкес әзірленді және сот сараптамасы органдары қызметкерлерінің, сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адамдардың және сот сараптамасын жүргізуді біржолғы тәртіппен жүзеге асыратын өзге де адамдардың сот сараптамасы объектілерін қабылдаудың, сақтаудың және қайтарудың тәртібін белгілейді.
2. Заттай дәлелдемелер, құжаттар, адамның денесі мен психикасының жай-күйі, мәйіттер, жануарлар, үлгілер, сондай-ақ сот сараптамасының мәніне жататын, ол бойынша сот сараптамасы жүргізілетін істердің материалдарында қамтылған мәліметтер сот сараптамасы объектілері болып табылады.
3. Тірі адамдарды пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
1-бөлім. Сот сараптамасы объектілерін пайдалану тәртібі
1. Сот сараптамасы объектілерін қабылдаудың тәртібі
4. Сот сараптамасы объектілерін сот сарапшысына тікелей сот сараптамасын тағайындайтын орган (адам) не оның уәкілетті өкілі почтамен, арнайы байланыс арқылы жібереді.
Почта, арнайы байланыс арқылы қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттар мен пиротехникалық құрамдарды, жарғыш құрылғылар мен жару құралдарын, жеңіл тұтанатын және жанғыш заттарды, есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды, қатты әсер ететін және улы заттарды, радиоактивті заттар мен ядролық материалдарды жіберуге тыйым салынады.

5. Объекты судебной экспертизы помещаются в упаковку, исключающую возможность их повреждения, замены, изменений и обеспечивающую сохранение признаков и свойств, в силу которых они имеют значение объектов по делам и материалам, а также имеющихся на них следов.
Объекты судебной экспертизы необходимо упаковывать таким образом, чтобы во время транспортировки они не теряли своих свойств и формы, а также исключить возможность их фальсификации.
Каждый предмет-носитель и образцы веществ следует упаковать в отдельную тару (флакон, пакет из полиэтилена), во избежания контактирования объектов судебной экспертизы во время транспортирования.
6. В случае невозможности представления объектов судебной экспертизы по причине их габаритов и размеров, в силу специфики материалов, подлежащих исследованию, орган (лицо), назначивший судебную экспертизу, обеспечивает беспрепятственный доступ судебного эксперта к ним и условия, необходимые для проведения судебно-экспертного исследования.
7. На упаковке указываются сведения о наименовании объекта судебной экспертизы, его происхождении, условий изъятия, фамилия, имя, отчество лица, у которого были обнаружены и изъяты объекты, подписи лиц, присутствовавших при обнаружении, изъятии и упаковке объекта судебной экспертизы, подпись должностного лица, назначившего судебную экспертизу и оттиск печати, заверяющий его подпись.
8. При предоставлении объектов судебной экспертизы органом (лицом), назначившим судебную экспертизу или его уполномоченным представителем, упаковка вскрывается судебным экспертом в его присутствии и проверяется соответствие представленных объектов перечню объектов судебной экспертизы, указанных в постановлении (определении) о назначении судебной экспертизы и при выявлении несоответствия перечню объектов, указанных в постановлении (определении) о назначении судебной экспертизы составляется акт, содержащий сведения о нарушениях, копия которого вручается непосредственно лицу, представившему объекты судебной экспертизы.
9. Поступившие объекты судебной экспертизы наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры взвешиваются, измеряется объем судебным экспертом в присутствии органа (лица), назначившего судебную экспертизу, либо его уполномоченного представителя.
Результаты осмотра указанных объектов судебной экспертизы и взвешивания (изменения объема) отражаются в акте осмотра, составляемого в 2-х экземплярах, в котором указываются дата и время поступления материалов, орган (лицо), назначившее экспертизу, номер уголовного (административного) дела, состояние общей упаковки и каждого объекта в отдельности, перечень вещественных доказательств, их вес (брутто и нетто) или объем.
Акт осмотра, подписывается судебным экспертом, органом (лицом), назначившим судебную экспертизу, либо его уполномоченным представителем, в присутствии которого проведен осмотр.
Один экземпляр акта осмотра передается органу (лицу), назначившего экспертизу, либо его уполномоченному представителю, другой подшивается к копии заключения судебного эксперта.

5. Сот сараптамасы объектілері олардың зақымдануы, ауысып кетуі, өзгеруі мүмкіндігін болдырмайтын және істер мен материалдар бойынша объектілердің маңызын беріп отырған белгілері мен қасиеттерінің, сондай-ақ ондағы іздердің сақталуын қамтамасыз ететін орауышқа салынады.
Сот сараптамасы объектілерін тасымалдау кезінде олар өз қасиеттері мен пішіндерін жоғалтпайтындай етіп орау қажет, сондай-ақ оларды бұрмалау мүмкіндігін болдырмау керек.
Әрбір тасымалдаушы-бұйым мен заттардың үлгілерін тасымалдау кезінде сот сараптамасы объектілерінің бір-бірімен жанасуын болдырмау үшін жеке ыдысқа (шиша сауытқа, полиэтиленнен жасалған пакетке) орау қажет.
6. Зерттелуге тиіс материалдардың ерекшеліктеріне орай, көлемдері мен өлшемдеріне байланысты сот сараптамасы объектілерін ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, сот сараптамасын тағайындаған орган (адам) сот сарапшысының оларға кедергісіз қол жеткізуін және сот-сараптамалық зерттеу жүргізу үшін қажетті жағдайлармен қамтамасыз етеді.
7.  Орауышта сот сараптамасы объектісінің атауы, оның пайда болуы, алу шарттары, объекті табылған және алынған адамның тегі, аты, әкесінің аты туралы мәліметтер, табу, алу және орау кезінде қатысқан адамдардың қолы, сот сараптамасын тағайындаған лауазымды тұлғаның қолы және оның қолын куәландыратын мөрдің бедері көрсетіледі.
8. Сот сараптамасы объектілерін сот сараптамасын тағайындаған орган (адам) немесе оның уәкілетті өкілі ұсынған жағдайда, орауышын сот сарапшысы оның қатысуымен ашады және ұсынылған объектілердің сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген сот сараптамасы объектілерінің тізбесіне сәйкес келуін тексереді және сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген объектілердің тізбесіне сәйкес келмеуі анықталған кезде бұзушылықтар туралы мәліметтерді қамтитын акт жасалады, оның көшірмесі сот сараптамасы объектілерін ұсынған адамға тікелей табыс етіледі.
9. Келіп түскен сот сараптамасы объектілері есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар сот сараптамасын тағайындаған органның (адамның) не оның уәкілетті өкілінің қатысуымен таразыға тартылады, олардың көлемі өлшенеді.
Көрсетілген сот сараптамасы объектілерін қарау және өлшеу (көлемін өзгерту) нәтижелері материалдардың келіп түскен күні мен уақыты, сараптаманы тағайындаған орган (адам), қылмыстық (әкімшілік) істің нөмірі, жалпы ораманың және әрбір объектінің жеке-жеке жай-күйі, заттай дәлелдемелердің тізбесі, олардың салмағы (бруттосы мен неттосы) немесе көлемі көрсетілетін, 2 данада жасалатын қарау актісінде көрсетіледі.
Қарау актісіне сот сарапшысы, сараптаманы тағайындаған орган (адам) не соның қатысуымен қарау жүргізілген оның уәкілетті өкілі қол қояды.
Актінің бір данасы сараптаманы тағайындаған органға (адамға) немесе оның уәкілетті өкіліне беріледі, екіншісі сот сарапшысы қорытындысының көшірмесіне тігіледі.

10. К объектам судебной экспертизы прикрепляют бирки с надписями, содержащими номер судебной экспертизы, дату поступления.
После завершения судебной экспертизы объекты судебной экспертизы вместе с заключением судебного эксперта направляются органу (лицу), назначившему судебную экспертизу.
11. Количество израсходованного вещества при производстве судебной экспертизы отражается в заключении судебного эксперта на каждой стадии судебно-экспертного исследования.
В синтезирующей части заключения судебный эксперт указывает общее количество израсходованного и возвращаемого вещества.
12. В случае приема органами судебной экспертизы объектов крупной партии наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, взрывчатых веществ, а также при поступлении на судебную экспертизу денежных средств, ценных бумаг, ювелирных изделий, фоноскопических материалов акт осмотра составляется с обязательным участием руководителя территориального подразделения органов судебной экспертизы.
13. В случаях нарушения целостности (сохранности) упаковки или печати на ней, несоответствия объектов судебной экспертизы перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении судебной экспертизы, составляется акт, содержащий сведения об установленных нарушениях, и подписывается руководителем территориального подразделения органов судебной экспертизы или судебным экспертом, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании лицензии, органом (лицом), представившим постановление (определение) о назначении судебной экспертизы и объекты, лицом, ответственным за прием объектов судебной экспертизы.
14. В случае обнаружения нарушений процессуальных требований оформления постановления (определения) о назначении судебной экспертизы и объектов судебной экспертизы постановление (определение) о назначении судебной экспертизы и объекты судебной экспертизы возвращаются без исполнения органу (лицу), назначившему судебную экспертизу в соответствии с пунктом 2 статьи 245 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
15. При отсутствии нарушений процессуальных требований оформления постановления (определения) о назначении судебной экспертизы и объектов судебной экспертизы, поступившие объекты принимаются судебным экспертом с отметкой в журнале «Журнал регистрации материалов, поступающих для производства судебной экспертизы» по форме 2 согласно приложению (далее - журнал регистрации по форме 2).
16. В журнале регистрации по форме 2 перечисляются все полученные для исследования предметы, вещества, документы. При наличии однородных предметов указывается их количество, для веществ - вес или объем, для документов одинакового содержания - количество листов дела.

10. Сот сараптамасы объектілеріне сот сараптамасының нөмірі, келіп түскен күні жазылған тақтайша ілінеді.
Сот сараптамасы аяқталғаннан кейін сот сараптамасы объектілері сот сарапшысының қорытындысымен бірге сот сараптамасын тағайындаған органға (адамға) жіберіледі.
11. Сот сараптамасын жүргізу кезінде жұмсалған заттардың саны сот сарапшысының қорытындысында сот-сараптамалық зерттеудің әр кезеңінде көрсетіледі.
Қорытындының синтездеу бөлігінде сот сарапшысы жұмсалған және қайтарылатын заттың жалпы санын көрсетеді.
12. Сот сараптамасы органдары есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың, жарылғыш заттардың ірі жиынының объектілерін қабылдаған жағдайда, сондай-ақ сот сараптамасына ақша қаражаттары, құнды қағаздар, зергерлік бұйымдар, фоноскопиялық материалдар келіп түскен кезде қарау актісі сот сараптамасы органдарының аумақтық бөлімшесі басшысының міндетті түрде қатысуымен жасалады.
13. Орауыштың немесе ондағы мөрдің тұтастығы (сақталуы) бұзылған, сот сараптамасы объектілерінің сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкес келмеген жағдайда, анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтерді қамтитын акті жасалады оған сот сараптамасы органдарының аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын сот сарапшысы, сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыны (ұйғарымды) және объектілерді ұсынған орган (адам), сот сараптамасы объектілерін қабылдауға жауапты адам қол қояды.
14. Сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыны (ұйғарымды) және сот сараптамасы объектілерін рәсімдеудің іс жүргізу талаптары бұзылғаны анықталған жағдайда, сот сараптамасын тағайындау туралы қаулы (ұйғарым) мен сот сараптамасының объектілері Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 245-бабының 2-тармағына сәйкес сот сараптамасын тағайындаған органға (адамға) орындаусыз қайтарылады.
15. Сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыны (ұйғарымды) және сот сараптамасы объектілерін рәсімдеудің іс жүргізу талаптарын бұзушылық болмаған кезде, келіп түскен объектілерді сот сарапшысы қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша «Сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін материалдарды тіркеу журналы» журналына (бұдан әрі - 2-нысан бойынша тіркеу журналы) белгі қоя отырып қабылдайды.
16. 2-нысан бойынша тіркеу журналында зерттеу үшін алынған бұйымдардың, заттардың, құжаттардың барлығы тізбеленеді. Біртекті бұйымдар болған кезде олардың саны, заттар үшін - салмағы немесе көлемі, мазмұндары бірдей құжаттар үшін - парақтарының саны көрсетіледі.

17. При получении материалов уголовного, гражданского дела или дела об административных правонарушениях указывается его номер, фамилия, имя, отчество обвиняемого (обвиняемых) или сторон в гражданском деле, количество томов и листов дела.
18. Поступающие для производства судебной экспертизы наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры подлежат регистрации в журнале «Журнал регистрации наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров» по форме 3 согласно приложению.
19. Поступающие для производства судебной экспертизы оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества и взрывные устройства подлежат регистрации в журнале «Журнал регистрации нарезного оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств» по форме 4 согласно приложению.
20. Изделия из драгоценных металлов (лом этих изделий), драгоценных камней и жемчуга, а также кустарные ювелирные изделия, драгоценные камни, монеты из драгоценных металлов и иностранная валюта подлежат регистрации в журнале «Журнал регистрации аудио-, видеокассет, изделии из драгоценных металлов и камней, ценных бумаг, денежных банкнот Республики Казахстан и других государств» по форме 5 согласно приложению (далее - журнал регистрации по форме 5).
21. Поступающие на судебную экспертизу аудио-, видеокассеты, а также технические средства, с помощью которых изготовлены объекты исследования, либо возможно их изучение (фотоаппараты, видеокамеры, видеоплейеры, магнитофоны, работающие в специальном режиме и прочие) подлежат регистрации в журнале регистрации по форме 5.
22. В случае установления при вскрытии упаковки несоответствия количества предметов, указанных в постановлении (определении) о назначении судебной экспертизы, составляется акт (в двух экземплярах) и в трехдневный срок, а по делам упрощенного досудебного производства в суточный срок, сообщается о несоответствии количества предметов, указанных в постановлении (определении) о назначении судебной экспертизы, органу (лицу), назначившему судебную экспертизу.
Если в течение десяти суток, а по делам упрощенного досудебного производства - не более двух суток указанные нарушения не будут устранены, постановление (определение) о назначении судебной экспертизы и представленные на судебно-экспертное исследование объекты возвращаются органу (лицу), назначившему судебную экспертизу, без исполнения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в сфере судебно-экспертной деятельности.
23. Объекты судебной экспертизы, поступающие после сообщения органу (лицу), назначившему судебную экспертизу о несоответствии количества предметов, указанных в постановлении (определении) о назначении судебной экспертизы, регистрируются в общем порядке.

17. Қылмыстық, азаматтық істердің немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің материалдарын алған кезде оның нөмірі, айыпталушының (айыпталушылардың) немесе азаматтық істегі тараптардың тегі, аты, әкесінің аты, істің томдары мен парақтарының саны көрсетіледі.
18. Сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша «Есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорларды тіркеу журналы» журналында тіркелуге тиіс.
19. Сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін қару, оқ-дәрілер, жарылғыш заттар мен жарғыш құрылғылар қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша «Иір ойықты қару, оқ-дәрілер, жарылғыш заттар мен құрылғыларды тіркеу журналы» журналында тіркелуге тиіс.
20. Бағалы металдардан (осы бұйымдардың сынықтары), бағалы тастар мен інжуден жасалған бұйымдарды, сондай-ақ зергерлік қолөнер бұйымдарын, бағалы тастарды, бағалы металдардан жасалған тиындар мен шетел валютасы қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша «Аудио-, бейнетаспаларды, бағалы металдар мен тастардан жасалған бұйымдарды, бағалы қағаздарды, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің ақша банкноттарын тіркеу журналында» журналында (бұдан әрі - 5-нысан бойынша тіркеу журналы) тіркелуге тиіс.
21. Сот сараптамасына келіп түсетін аудио-, бейнетаспалар, сондай-ақ зерттеу объектілері даярлауға көмегі тиген, не оларды зерттеуге септігі тиюі мүмкін техникалық құралдар (фотоаппараттар, бейнекамералар, бейнеойнатқыштар, арнайы тәртіпте жұмыс істейтін магнитофондар және басқалар) 5-нысан бойынша тіркеу журналында тіркелуге тиіс.
22. Орауышты ашқан кезде сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген бұйымдардың саны сәйкес келмейтіндігі анықталған жағдайда акт (2 данада) жасалады және сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген бұйымдардың мөлшерінің сәйкес келмейтіндігі туралы сот сараптамасын тағайындаған органға (адамға) үш күн мерзімде, ал сотқа дейінгі жеңілдетілген іс жүргізу істері бойынша бір тәулік мерзімде хабарланады.
Егер көрсетілген бұзушылықтар он тәулік ішінде, ал сотқа дейінгі жеңілдетілген іс жүргізу істері бойынша - екі тәулік ішінде жойылмаса, сот сараптамасын тағайындау туралы қаулы (ұйғарым) мен сот-сараптамалық зерттеуге ұсынылған объектілер сот сараптамасын тағайындаған органға (адамға) Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес орындаусыз қайтарылады.
23. Сот сараптамасын тағайындаған органға (адамға) сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген заттардың мөлшері сәйкес келмейтіндігі туралы хабарлама берілгеннен кейін келіп түсетін coт сараптамасы объектілері жалпы тәртіп бойынша тіркеледі.

2. Порядок хранения объектов судебной экспертизы
24. Использование объектов в целях, не связанных с производством судебной экспертизы, категорически запрещается.
При проведении исследований судебные эксперты используют методы, обеспечивающие сохранность объектов судебной экспертизы.
25. В случае необходимости применения при производстве судебной экспертизы методов исследования, приводящих к изменению свойств объектов судебной экспертизы, частичного или полного их уничтожения, судебным экспертом о данном обстоятельстве письменно уведомляется орган (лицо), назначивший судебную экспертизу.
Дальнейшие исследования проводятся только с письменного разрешения органа (лица), назначившего судебную экспертизу.
26. В течение рабочего дня объекты судебной экспертизы хранятся у судебного эксперта в местах, исключающих доступ к ним посторонних лиц.
27. В заключении судебного эксперта отражаются все изменения, произошедшие с объектами судебной экспертизы.
28. В целях обеспечения сохранности, если позволяют габариты и размеры объектов судебной экспертизы, то хранятся в сейфах, металлических шкафах.
Судебный эксперт обеспечивает их недоступность для посторонних лиц.
29. На исследуемые объекты судебные эксперты наклеивают ярлыки, навешивают бирки с указанием номера судебной экспертизы, даты поступления, фамилии и инициалов судебных экспертов.
Исследуемые документы хранятся в конвертах, подшитых в деле.
На исследуемые документы наносится оттиск личной печати судебного эксперта или штампа органов судебной экспертизы, на документы для судебно-экспертного исследования - оттиск штампа «ҮЛГІ».
30. Объекты судебной экспертизы, указанные в пунктах 18 - 21 настоящих Правил, хранятся в сейфах, которые по окончании рабочего дня опечатываются.
3. Порядок возврата объектов судебной экспертизы
31. Объекты судебной экспертизы выдаются непосредственно органу (лицу), назначившему судебную экспертизу, или его уполномоченному представителю. При этом в журнале регистрации по формам 1, 2 и на копии заключения судебного эксперта отмечается фамилия, имя, отчество, место работы, должность получателя, номер и дата выдачи удостоверения личности, доверенности.
В журнале по форме 1 при выдаче объектов судебной экспертизы лицом, ответственным за прием и регистрацию, а в случае осуществления судебно-экспертной деятельности на основании лицензии - судебным экспертом делаются отметки «получено лично», «вручено по доверенности» и дата выдачи материалов.
32. Возврат драгоценностей, оружия, боеприпасов, наркотических, ядовитых, сильнодействующих, взрывчатых, легковоспламеняющихся веществ, аудио, кино, видеоматериалов, аппаратуры и громоздких объектов, которые не подлежат пересылке почтой, специальной связью, производится непосредственно органу (лицу), назначившему судебную экспертизу, или его уполномоченному представителю.
При этом в журналах регистрации перечисленных объектов и на копии заключения судебного эксперта отмечается фамилия, имя, отчество, место работы, должность получателя, номер и дата выдачи удостоверения личности, доверенности с указанием форм выдачи с отметками «получено лично», «вручено по доверенности», дата выдачи материалов.
В данном случае орган (лицо), назначивший судебную экспертизу, при предоставлении им материалов для производства судебной экспертизы, предварительно уведомляется о необходимости получения заключения судебного эксперта и объектов судебной экспертизы лично, либо через уполномоченного представителя.

2. Сот сараптамасы объектілерін сақтау тәртібі
24. Объектілерді сот сараптамасын жүргізуге байланысты емес мақсаттарда пайдалануға қатаң түрде тыйым салынады.
Зерттеу жүргізу кезінде сот сарапшылары сот сараптамасы объектілерінің сақталуын қамтамасыз ететін әдістерді қолданады.
25. Сот сараптамасын жүргізу кезінде объектілердің қасиеттерін өзгертуге, олардың ішінара немесе толық жойылуына әкеліп соғатын зерттеу әдістерін қолдану қажет болған жағдайда, сот сарапшысы аталған жағдай туралы сот сараптамасын тағайындаған органды (адамды) жазбаша хабардар етеді.
Одан кейінгі зерттеулер сот сараптамасын тағайындаған органның (адамның) тек жазбаша рұқсатымен жүргізіледі.
26. Сот сараптамасы объектілері жұмыс күні ішінде сот сарапшысында, бөтен адамдардың қолдары жетпейтін орындарда сақталады.
27. Сот сарапшысының қорытындысында сот сараптамасы объектісімен болған барлық өзгерістер көрсетіледі.
28. Сақталуын қамтамасыз ету мақсатында, егер сот сараптамасы объектілерінің көлемдері мен өлшемдері мүмкіндік берсе, онда олар сейфтерде, металл шкафтарда сақталады.
Сот сарапшысы оларға бөтен адамдардың қолдары жетпеуін қамтамасыз етеді.
29. Сот сарапшылары зерттеліп жатқан объектілерге сот сараптамасының нөмірі, келіп түскен күні, сот сарапшыларының тектері мен аты-жөндері көрсетілген жапсырма қағаздарды жапсырады немесе тақтайшаларды іледі.
Зерттеліп жатқан құжаттар істе тігілген конверттерде сақталады.
Зерттеліп жатқан құжаттарға сот сарапшысының жеке мөрі немесе сот сараптамасы органдарының мөртабанының бедері, ал сот-сараптамалық зерттеуге арналған құжаттарға - «ҮЛГІ» мөртабанының бедері басылады.
30. Осы Ереженің 18-21-тармақтарында көрсетілген сот сараптамасы объектілері жұмыс күні аяқталған соң мөрленетін сейфтерде сақталады.
3. Сот сараптамасы объектілерін қайтару тәртібі
31. Сот сараптамасы объектілері сот сараптамасын тағайындаған органның (адамның) тікелей өзіне немесе оның уәкілетті өкіліне беріледі. Бұл ретте 1, 2-нысан бойынша тіркеу журналында және сот сарапшысы қорытындысының көшірмесінде алушының тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, лауазымы, жеке куәлігінің, сенімхаттың нөмірі мен берілген күні белгіленеді.
1-нысан бойынша журналда сот сараптамасы объектілерін беру кезінде қабылдау және тіркеу үшін жауапты адам, ал сот-сараптама қызметі лицензия негізінде жүзеге асырылған жағдайда - сот сарапшысы «өзі алды», «сенімхат бойынша берілді» деген белгілерді және материалдардың берілген күнін белгілейді.
32. Бағалы заттар, қару, оқ-дәрілер, есірткі, улы, күшті әсер ететін, жарылғыш, жеңіл тұтанатын заттар, аудио, кино, бейнематериалдар, аппаратуралар және почта, арнайы байланыс арқылы жіберілмеуге тиіс қолайсыз объектілер coт сараптамасын тағайындаған органның (адамның) тікелей өзіне немесе оның уәкілетті өкіліне қайтарылады.
Бұл ретте тізбеленген объектілерді тіркеу журналдарында және сот сарапшысы қорытындысының көшірмесінде «өзі алды», «сенімхат бойынша берілді» деген белгілер, материалдардың берілген күні түріндегі беру нысаны көрсетіле отырып, алушының тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, лауазымы, жеке куәлігінің, сенімхаттың нөмірі мен берілген күні белгіленеді.
Аталған жағдайда сот сараптамасын тағайындаған орган (адам) сот сараптамасын жүргізу үшін материалдарды ұсынған кезде сот сарапшысының қорытындысын және сот сараптамасы объектілерін өзі не уәкілетті өкілі арқылы алу қажеттігі туралы алдын ала хабардар етіледі.

33. По окончанию производства судебной экспертизы объекты судебной экспертизы, подлежащие пересылке почтой, специальной связью передаются судебным экспертом лицу, ответственному за прием и регистрацию, с отметкой в журналах регистрации по формам 1 и 2.
34. Представленные на судебную экспертизу объекты судебной экспертизы находятся в органах судебной экспертизы только на время их судебно-экспертного исследования.
35. Отправка заключения судебного эксперта почтой, специальной связью передача его органу (лицу), назначившему судебную экспертизу, или его уполномоченному представителю без объектов судебной экспертизы не допускается.
36. Упаковка исследованных объектов судебной экспертизы производится судебным экспертом с соблюдением правил обращения с объектами судебной экспертизы и требований, предъявляемым к упаковке посылок и бандеролей.
37. Возврат объектов судебной экспертизы осуществляется с составлением реестра вместе с заключением судебного эксперта в течение трех суток.
Раздел 2. Порядок обращения с трупами, поступающими в органы
судебной экспертизы уполномоченного органа в области
здравоохранения Республики Казахстан
1. Порядок представления, приема и регистрации трупов
38. В органы судебной экспертизы уполномоченного органа в области здравоохранения Республики Казахстан (далее - органы судебной экспертизы в области здравоохранения) труп направляется вместе с постановлением о назначении судебно-медицинской экспертизы и копией протокола осмотра трупа на месте его обнаружения (происшествия).
Прием трупов в органы судебной экспертизы в области здравоохранения производится санитаром.
39. Санитар, принимающий труп, после его доставки в органы судебной экспертизы в области здравоохранения, регистрирует одежду, ценности, документы умершего и другие предметы, доставленные с трупом, в журнале регистрации носильных вещей, вещественных доказательств, ценностей и документов в морге и прикрепляет к трупу бирку с указанием фамилии, имени, отчества, возраста умершего и регистрационного номера либо металлический жетон со штампованным регистрационным номером.
40. При направлении трупа в органы судебной экспертизы в области здравоохранения из организации здравоохранения орган (лицо), назначивший судебно-медицинскую экспертизу, обеспечивает одновременную доставку подлинника истории болезни и одежды умершего.
Если одежда была изъята органами дознания или следствия, либо с их разрешения выдана родственникам умершего, в постановлении делается соответствующая запись.
41. Регистрация трупа и сопроводительных документов в «Журнале регистрации трупов в судебно-медицинском морге» по форме согласно установленному уполномоченным органом в области здравоохранения осуществляется медицинским регистратором.

33. Сот сараптамасын жүргізу аяқталған соң почта, арнайы байланыс арқылы жіберілуге тиіс сот сараптамасы объектілерін сот сарапшысы 1 және 2-нысан бойынша тіркеу журналына белгі қоя отырып, қабылдау және тіркеу үшін жауапты адамға береді.
34. Сот сараптамасына ұсынылған сот сараптамасы объектілері сот сараптамасы органдарында олардың сот-сараптамалық зерттелуі уақытында ғана болады.
35. Сот сарапшысының қорытындысын почта, арнайы байланыс арқылы сот сараптамасын тағайындаған органға (адамға) немесе оның уәкілетті өкіліне сот сараптамасы объектілерінсіз жөнелтуге жол берілмейді.
36. Зерттелген сот сараптамасы объектілерін сот сараптамасы объектілерін пайдалану ережелерін және жіберілімдер мен бандерольдарды буып-түюге қойылатын талаптарды сақтай отырып жүргізеді.
37. Сот сараптамасы объектілерін қайтару сот сарапшысының қорытындысымен бірге тізілім жасала отырып, үш тәулік ішінде жүзеге асырылады.
2-бөлім. Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау саласындағы
уәкілетті органының сот сараптамасы органдарына келіп
түсетін мәйіттерді пайдалану тәртібі
1. Мәйіттерді ұсынудың, қабылдаудың және тіркеудің тәртібі
38. Мәйіт Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органының сот сараптамасы органдарына (бұдан әрі - денсаулық сақтау саласындағы сот сараптамасы органдары) сот-медициналық сараптама тағайындау туралы қаулымен және мәйіттің табылған (оқиға) орнында оны қарау хаттамасының көшірмесімен бірге жіберіледі.
Мәйітті денсаулық сақтау саласындағы сот сараптамасы органдарына қабылдауды санитар жүргізеді.
39. Мәйітті қабылдаушы санитар оның денсаулық сақтау саласындағы сот сараптамасы органдарына жеткізілгенінен кейін өлген адамның киімін, құнды заттарын және өлікпен бірге жеткізілген басқа да бұйымдарын, күнделікті киетін киімдерді, заттай дәлелдемелерді, құнды заттар мен құжаттарды мәйітханада тіркеу журналына тіркейді және өлікке оның тегі, аты, әкесінің аты, жасы мен тіркеу нөмірі көрсетілген бирка не тіркеу нөмірі штампталған металл белгі ілінеді.
40. Мәйітті денсаулық сақтау ұйымынан денсаулық сақтау саласындағы сот сараптамасы органдарына жіберген кезде, сот-медициналық сараптаманы тағайындаған орган (адам) сонымен бір мезгілде ауру тарихының түпнұсқасын және өлген адамның киімдерін де жеткізуді қамтамасыз етеді.
Егер киімдерді анықтау немесе тергеу органдары алған болса, не олардың рұқсатымен өлген адамның туысқандарына берілген болса, қаулыда тиісті жазба жазылады.
41. Мәйітті және жолдау құжаттарын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілегенге сәйкес нысан бойынша «Сот-медициналық мәйітханада мәйітті тіркеу журналында» тіркеуді медициналық тіркеуші жүзеге асырады.

42. В нерабочее время прием трупов, их регистрация в журналах осуществляется дежурным санитаром под контролем дежурного судебно-медицинского эксперта.
43. При невозможности доставить труп в органы судебной экспертизы в области здравоохранения орган (лицо), назначивший судебно-медицинскую экспертизу, совместно с администрацией организации здравоохранения обеспечивает создание судебно-медицинскому эксперту необходимых условий для работы.
44. По согласованию с судебно-медицинским экспертом, допускается производство судебно-медицинской экспертизы эксгумированного трупа на открытом воздухе, при условии теплого времени года, сухой погоды и создания необходимых условий для работы.
45. Судебно-медицинская экспертиза начинается после появления ранних трупных изменений (охлаждение, трупные пятна, трупное окоченение).
До появления указанных изменений вскрытие трупа производится только после констатации смерти и оформления акта о констатации биологической смерти.
Один экземпляр акта о констатации биологической смерти вручается судебно-медицинскому эксперту, которому поручена судебно-медицинская экспертиза, и хранится в органах судебной экспертизы в области здравоохранения вместе с копией заключения.
46. Замерзшие трупы исследуются после их полного оттаивания при комнатной температуре, не допускается проводить ускоренное оттаивание трупа в условиях повышенной температуры.
47. Трупы, предназначенные для направления в органы судебной экспертизы в области здравоохранения, изымаются, упаковываются и опечатываются.
Заполняется бланк (бланки) направления в органы судебной экспертизы в области здравоохранения, в котором также указывают, кем и когда вынесено постановление о назначении судебно-медицинской экспертизы трупа и вопросы из постановления, подлежащие разрешению при проведении судебно-медицинской экспертизы.
48. По окончании исследования трупа все органы под контролем судебно-медицинского эксперта помещают в труп и зашивают его.
Зашиваются дополнительно произведенные разрезы. Не допускается помещать в полости трупа не принадлежащие ему органы или посторонние предметы.
49. Не допускается введение в труп консервирующих веществ до окончания исследования трупа и взятия материала на лабораторное исследование.
По окончании судебно-медицинской экспертизы трупа, консервация в органе судебной экспертизы в области здравоохранения производится только по письменному разрешению органа (лица), назначившего судебную экспертизу.
2. Порядок хранения трупов
50. Одежда трупа и доставленные с ним предметы, сохраняются до начала производства судебно-медицинской экспертизы в том состоянии, в каком они поступили в органы судебной экспертизы в области здравоохранения.

42. Жұмыстан тыс уақытта мәйітті қабылдауды, оларды журналға тіркеуді кезекші сот-медициналық сарапшының бақылауымен кезекші санитар жүргізеді.
43. Мәйітті денсаулық сақтау саласындағы сот сараптамасы органдарына жеткізу мүмкін болмаған кезде, сот сараптамасын тағайындаған орган (адам) денсаулық сақтау ұйымының әкімшілігімен бірге сот-медициналық сарапшысына жұмыс үшін қажетті жағдайды жасауды қамтамасыз етеді.
44. Сот-медициналық сарапшысының келісімі бойынша, жылдың жылы мезгілдері, құрғақ ауа райы және жұмыс үшін қажетті жағдай жасалған кезде, эксгумация жасалған мәйіттің сараптамасын ашық далада жүргізуге жол беріледі.
45. Сот сараптамасы мәйіттегі ерте өзгерістер (дененің салқындауы, мәйіт дақтары, мәйіттің сіресуі) пайда болғаннан кейін басталады.
Көрсетілген өзгерістер пайда болғанға дейін мәйітті сою тек өлу фактісі анықталғаннан кейін және тиісті актіні рәсімдегеннен кейін ғана жүргізіледі.
Биологиялық өлімнің анықталғаны туралы актінің актінің бір данасы сот сараптамасы тапсырылған сот-медициналық сарапшысына тапсырылады да, қорытындының көшірмесімен бірге сот сараптамасы органында сақталады.
46. Қатып қалған мәйіттер бөлме температурасында олар толық ерігеннен кейін ғана зерттеледі, жоғары температура жағдайында мәйітті жылдамдатып ерітуді жүргізуге жол берілмейді.
47. Денсаулық сақтау саласындағы сот сараптамасы органдарына жіберу үшін арналған мәйіттер алынады, буып-түйіледі және мөрленеді.
Мәйітке сот-медициналық сараптаманы тағайындау туралы қаулыны кім, қашан шығарғаны және сот-медициналық сараптама жүргізу кезінде шешілуге тиіс қаулыдағы сұрақтар көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы сот сараптамасы органдарына жолдау бланкісі (бланкілер) толтырылады.
48. Мәйітті зерттеу аяқталғаннан кейін сот-медициналық сарапшының бақылауымен барлық органдары мәйітке салынады және оны тігеді.
Қосымша кесілген орындары тігіледі. Мәйіттің қуысына оған тиесілі емес органдарды немесе бөтен заттарды салуға жол берілмейді.
49. Мәйітке оны бұзылудан сақтайтын заттарды мәйітті зерттеу аяқталғанға және материалдарды зертханалық зерттеуте алынғанға дейін енгізуге жол берілмейді.
Мәйітке зерттеу аяқталғаннан кейін сот сараптамасы органында мәйітті бұзылмайтын ету сот сараптамасын тағайындаған органның (адамның) рұқсатымен ғана жүргізіледі.
2. Мәйіттерді сақтау тәртібі
50. Мәйіттің киімі мен онымен бірге жеткізілген басқа да заттар денсаулық сақтау саласындағы сот сараптамасы органдарына қандай күйде түссе, сол күйінде сот-медициналық сараптама жүргізу басталғанға дейін сақталады.

51. Трупы, а также части расчлененных трупов, в органах судебной экспертизы в области здравоохранения хранятся в условиях, препятствующих развитию гнилостных процессов.
52. Не допускается при осмотре ран (повреждений) проводить их зондирование и другие действия, влекущие за собой изменения первоначального вида или свойства повреждения, а также обмывание, обтирание или удаление иным способом засохшей крови, выделений во избежание утраты мелких частиц, которые могут стать вещественными доказательствами (осколков стекла, металла, копоти и так далее).
Не допускается извлечение, перемещение фиксированных в повреждениях орудия и предметы в ранах до судебной экспертизы трупа.
53. Трупы лиц, умерших от карантинных и особо опасных инфекций, хранятся изолированно от других трупов.
54. Трупы в органах судебной экспертизы хранятся не более трех суток после окончания судебно-медицинской экспертизы.
3. Порядок возврата трупов
55. Трупы выдаются санитаром (обмытыми и одетыми соответственно местным национальным обычаям) для погребения родственникам или близким умершего либо уполномоченным общественным организациям, взявшими на себя погребение по письменному разрешению органа (лица), назначившего судебную экспертизу.
56. Трупы лиц, умерших от карантинных и особо опасных инфекций, выдаются для доставки на место погребения (кремации) без права вскрытия гроба.
Приложение
к Правилам обращения
с объектами судебной экспертизы
Журнал регистрации материалов,
поступающих для производства судебной экспертизы
(Форма 1)
Номер
экспер-
тизы,
дата
регис-
трации
Следс-
твенный
орган и
должност-
ное лицо,
назна-
чившее
экспер-
тизу
Номер
уголов-
ного или
граждан-
ского
дела,
КУЗа
Служба,
шифр
экспер-
тизы
Дата
сдачи
экспер-
тизы,
исполни-
тель
Выводы
Особые
отметки
Отметка
о получе-
нии
наблю-
датель-
ных произ-
водств
Отметка
о получе-
нии
экспертизы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Журнал регистрации материалов,
поступающих для производства судебной экспертизы
(Форма 2)
п/п
Номер
экспертизы,
дата
поступления
Орган,
назначивший
экспертизу,
Ф.И.О. судьи,
следователя,
должность,
звание
Номер и
категория
уголовного,
гражданского
дела, КУЗа,
Ф.И.О.
подозре-
ваемого,
обвиняемого
Шифр
экспертизы,
объекты
исследования
Ф.И.О.
эксперта,
отметка о
получении,
подпись
Отметка о
ходатайствах:
дата
вынесения,
дата
удовлетво-
рения,
срок
приостановки
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Статистические данные
Дата
сдачи
эксперти-
зы,
подпись
эксперта
Отметка о
получении
экспертизы,
Ф.И.О.
получающего
лица,
дата
получения,
номер
служебного
удостове-
рения,
подпись
кол-во
объек-
тов
кол-во
вопро-
сов
кол-во
выво-
дов
кате-
гори-
ческие
вероят-
ные
НПВ
срок
экс-
пер-
тизы
слож-
ность
иллюс-
трации
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Журнал регистрации наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров
(Форма 3)
п/п
Номер
экспер-
тизы,
дата
регис-
трации
Орган,
назна-
чивший
экспер-
тизу,
Ф.И.О.
следова-
теля,
должность,
звание
Номер
уголовно-
го дела,
КУЗа,
Ф.И.О.
задержан-
ного,
подозре-
ваемого,
обвиня-
емого
Коли-
чество
пакетов,
вид
объектов,
масса,
объем
Кем
достав-
лены,
объекты,
дата,
подпись
Ф.И.О.
эксперта,
дата
получения
экспер-
тизы
Дата
сдачи,
заклю-
чения
в
канце-
лярию
Коли-
чество
вопросов,
ответов,
срок
произ-
водства
Ф.И.О.
получив-
шего
экспер-
тизу и
объекты,
дата
получе-
ния,
подпись,
номер
служеб-
ного
удосто-
верения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Журнал регистрации нарезного оружия, боеприпасов,
взрывчатых веществ и устройств
(Форма 4)
п/п
Дата
Номер
экспер-
тизы
Наименование
органа,
откуда
поступили
объекты на
исследование
Перечень
поступивших
объектов
Ф.И.О.
эксперта,
получившего
объекты,
подпись
Отметка
о сдаче
на хранение,
подпись
эксперта
Отметка
о получении,
подпись
ответственного
лица
1
2
3
4
5
6
7
8
Журнал регистрации аудио-, видеокассет, изделий из драгоценных
металлов и камней, ценных бумаг, денежных банкнот
Республики Казахстан и других государств
(Форма 5)
п/п
Дата
Номер
экспер-
тизы
Наименование
органа,
откуда
поступили
объекты на
исследование
Перечень
поступивших
объектов
Ф.И.О.
эксперта,
получившего
объекты,
подпись
Отметка
о сдаче
на хранение,
подпись
эксперта
Отметка
о получении,
подпись
ответствен-
ного лица
1
2
3
4
5
6
7
8

51. Мәйіттер, сондай-ақ бөлінген мәйіттердің бөлшектері денсаулық сақтау саласындағы сот сараптамасы органдарында шіру процестерінің дамуына жол бермейтін жағдайларда сақталады.
52. Жарақаттарды (зақымдарды) қарау кезінде оларды зондымен тексеру және бастапқы түрін немесе зақымданудың қасиетін өзгертуге алып келетін басқа да әрекеттерді жүргізуге, сондай-ақ кепкен қанды, заттай дәлеледемелер болуы мүмкін ұсақ бөлшектерді (шынының, металдың сынықтары, ыс және тағы басқалар) жоюға жол бермес үшін шығуларды жуу, сүрту және өзге жолмен оны жоюға жол берілмейді.
Мәйіттің сот сараптамасына дейін зақымданулардағы шегенделген қаруды және жарақаттардағы заттарды алуға, қозғауға жол берілмейді.
53. Карантиннен және аса қауіпті инфекциялардан өлген адамдардың мәйіттері басқа мәйіттерден оқшауланған түрде сақталады.
54. Мәйіттер сот сараптамасы органдарында сот-медициналық сараптама аяқталғаннан кейін үш тәуліктен асырмай сақталады.
3. Мәйіттерді қайтару тәртібі
55. Мәйіттерді санитарлар жерлеу үшін өлген адамның туыстарына немесе жақындарына не сот сараптамасын тағайындаған органның (адам) жазбаша рұқсаты бойынша өзіне жерлеуді алған уәкілетті қоғамдық ұйымдарға (жергілікті ұлттық ғұрыптарға сәйкес жуылған және киіндірілген түрде) береді.
56. Карантиннен және аса қауіпті инфекциялардан өлген адамдардың мәйіттерінің табытын ашуға құқығынсыз жерлеу (кремациялау) орнына жеткізу үшін беріледі.
Сот сараптамасы
объектілерін пайдалану
ережесіне қосымша
Сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін материалдарды
тіркеу журналы
(1-нысан)
Сараптама нөмірі тіркелген күні
Сараптаманы тағайындаған тергеу органы және лауазымды адам
Қылмыстық немесе азаматтық істің, АТК-ның нөмірі
Қызмет, сараптама шифры
Сараптаманың тапсырылған күні, орындаушысы
Тұжырымдар
Ерекше белгілер
Бақылау өндірістерін алғандығы туралы белгі
Сараптаманы алғандығы туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сот сараптамасын жүргізу үшін келіп түсетін материалдарды
тіркеу журналы
(2-нысан)
р/с
Сараптама нөмірі, келіп түскен күні
Сараптаманы тағайындаған орган, судьяның, тергеушінің Т.А.Ә., лауазымы, шені
Қылмыстық, азаматтық істің, АТК-ның нөмірі мен санаты, күдіктінің, айыпталушының Т.А.Ә.
Сараптама шифры, зерттеу объектілері
Сарапшының Т.А.Ә., алғандығы туралы белгі, қолы
Өтініштер туралы белгі:
жіберген күні,қанағаттандыру уақыты,тоқтата тұру мерзімдері
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Статистикалық деректер
Сараптаманың тапсырылған күні, сарапшының Т.А.Ә.
Сараптаманы алғандығы туралы белгі, алған адамның Т.А.Ә., алған күні, қызметтік куәлігінің нөмірі, қолы
объектілердің саны
сұрақтардың саны
тұжырымдар саны
санатты
болжамды
ҚДМЕ
сараптама мерзімі
күрделілігі
безендіру
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорларды
тіркеу журналы
(3-нысан)
Р/с
Сараптама нөмірі, тіркелген күні
Сараптаманы тағайындаған орган, тергеуші Т.А.Ә., лауазымы, шені
Қылмыстық немесе азаматтық істің, АТК-ның нөмірі, ұсталғанның, күдіктінің, айыпталушының Т.А.Ә.
Пакеттердің саны, объектілердің түрлері, салмағы, көлемі
Объектілерді кім әкелді, күні, қолы
Сарапшының Т.А.Ә., сараптаманы алған күні
Қорытындының кеңсеге берілген күні
Сұрақтардың, жауаптардың саны, сараптама мерзімі
Сараптама мен объектіні алған адамның Т.А.Ә., алған күні, қолы, қызметтік куәлігінің нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Иір ойықты қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттар мен
құрылғыларды тіркеу журналы
(4-нысан)
Р/с
Күні
Сараптама нөмірі
Объектілерді зерттеуге жіберген органның атауы
Келіп түскен объектілердің тізбесі
Объектіні алған сарапшының Т.А.Ә., қолы
Сақтауға берілгендігі туралы белгі, қолы
Алғандығы туралы белгі, жауапты адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
Аудио-, бейнетаспаларды, бағалы металдар мен тастардан
жасалған бұйымдарды, бағалы қағаздарды, Қазақстан
Республикасының және басқа мемлекеттердің ақша
банкноттарын тіркеу журналы
(5-нысан)
Р/с
Күні
Сараптама нөмірі
Объектілерді зерттеуге жіберген органның атауы
Келіп түскен объектілердің тізбесі
Объектіні алған сарапшының Т.А.Ә., қолы
Сақтауға берілгендігі туралы белгі, қолы
Алғандығы туралы белгі, жауапты адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8