Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2010 года № 563. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования к безопасности смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Кaзaхстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 июня 2010 года № 563
Технический регламент
"Требования к безопасности смазок и специальных жидкостей для
автомобильных транспортных средств"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств" (далее - Технический регламент) распространяется на смазки и специальные жидкости для автомобильных транспортных средств.
Перечень смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств приведен в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту, в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (далее - ТН ВЭД РК).
2. Технический регламент не устанавливает требования к безопасности смазок и специальных жидкостей для морских, железнодорожных и воздушных транспортных средств.
3. Основными опасными факторами (рисками), которых следует избегать в процессах жизненного цикла смазок и специальных жидкостей для транспортных средств, являются:
1) попадание в состав смазок и специальных жидкостей механических примесей и частиц абразивных материалов;
2) повышенная или пониженная температура окружающей среды и поверхностей оборудования;
3) неосторожное обращение, неправильная установка при транспортировании, чрезмерная нагрузка на упаковку смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств;
4) опасные эксплуатационные процессы, при которых выделяется избыточное количество тепла, что может явиться причиной возникновения пожара;
5) попадание в глаза, желудочно-кишечный тракт, слизистую оболочку и на кожу человека;

"Автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 12 маусымдағы № 563 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай еткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 12 маусымдағы
№ 563 қаулысымен
бекітілген
"Автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы
сұйықтықтардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"
техникалық регламенті
1. Қолданылу саласы
1. Осы "Автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі — Техникалық регламент) автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайларға және арнайы сұйықтықтарға қолданылады.
Автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың тізбесі Қазақстан Республикасы Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына (бұдан әрі — ҚР СЭҚ ТН) сәйкес осы Техникалық регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
2. Техникалық регламент теңіз, темір жол және әуе көлігі құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды белгілемейді.
3. Көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардан тіршілік циклінің процестерінде аулақ болатын, негізгі қауіпті факторлар (тәуекелдер) мыналар:
1) жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың құрамына механикалық қоспалардың және абразивті материалдар бөлшектерінің түсуі;
2) қоршаған ортаның және жабдықтар беттерінің жоғары немесе төмен температурасы;
3) автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтарды ұқыпсыз қолдану, тасымалдау кезінде дұрыс орнатпау, қаптамасына тым ауыр салмақ түсіру;
4) өрттің туындауына себеп болатын, артық жылу мөлшері бөлінуі кезінде қауіпті пайдалану процестері;
5) адамның көзіне, асқазан-ішек жолдарына, шырышты қабықшасына және терісіне түсуі;

6) наличие присадок ухудшающих эксплуатационные характеристики смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств.
4. Критериями и методами идентификации для целей применения Технического регламента являются:
информация на этикетке смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств;
внешний вид (цвет, консистенция), в соответствии с нормативными документами по стандартизации на каждый вид смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств;
требования к характеристикам смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств приведены в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту;
информация о наличии и количестве присадок в составе смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств.
2. Термины и определения
5. В Техническом регламенте наряду с установленными Законами Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции", от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", используется следующие термины и определения:
автомобильное транспортное средство - единица подвижного состава автомобильного транспорта, включающая автобусы, микроавтобусы, легковые и грузовые автомобили, автомобильные прицепы, полуприцепы к седельным тягачам, а также специализированные автомобили (предназначенные для перевозки определенных видов грузов) и специальные автомобили (предназначенные для выполнения различных, преимущественно нетранспортных работ);
моторные масла - смесь на масляной основе, в которой содержится ряд присадок, улучшающих свойства масла;
смазка - средство для уменьшения трения и износа между двумя поверхностями, скользящими одна по другой (моторные, трансмиссионные масла и масла для гидромеханических передач);
специальные жидкости - совокупность жидкостей, применяемая в гидравлических системах, системах охлаждения и очистки двигателей, аккумуляторах автомобильных транспортных средств.
3. Условия обращения смазок и специальных жидкостей для
автомобильных транспортных средств на территории
Республики Казахстан
6. Смазки и специальные жидкости для автомобильных транспортных средств, соответствие которых Техническому регламенту не подтверждено, не должны маркироваться знаком соответствия и не допускаться к обращению на рынке.
7. По запросу потребителя ему должна предоставляться дополнительная информация о смазках и специальных жидкостях для автомобильных транспортных средств, мерах защиты от воздействия их опасных свойств на жизнь и здоровье человека, окружающую среду.

6) автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтарды пайдалану қасиеттерін нашарлататын телімдердің болуы.
4. Техникалық регламентті қолдану мақсаттары үшін сәйкестендіру өлшемдері мен әдістері мыналар болып табылады:
автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың заттаңбасындағы ақпарат;
стандарттау бойынша нормативтік құжаттарға сәйкес, автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың әрбір түріне қатысты сыртқы көрінісі (түсі, консистенциясы);
автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар және арнайы сұйықтықтардың сипаттамаларына қойылатын талаптар осы Техникалық регламенттің 2-қосымшасында келтірілген;
автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың құрамындағы телімдердің болуы және мөлшері туралы ақпарат.
2. Терминдер және анықтамалар
5. Қазақстан Республикасының "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі, "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңдарымен белгіленген Техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
автомобиль көлік құралы - автобустар, шағын автобустар, жеңіл және жүк автомобильдерін, автомобиль тіркемелерін, ершікті тартқыштарға жартылай тіркемелерді, сондай-ақ мамандандырылған автомобильдерді (жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған) және арнайы автомобильдерді (әр түрлі, көбінесе көлікке арналмаған жұмыстарды орындауға арналған) қамтитын автомобиль көлігі жылжымалы құрамының бірлігі;
мотор майы - майдың қасиетін жақсартатын, құрамында бірқатар телімдерді қамтитын май негізіндегі қоспа;
жағармай - бірінің бетіне бірі сырғитын екі беттің арасындағы үйкеліс пен тозуды азайтуға арналған құрал (мотор, трансмиссиялық майлар мен гидромеханикалық беріліске арналған майлар);
арнайы сұйықтықтар - автомобиль көлік құралдарының гидравликалық жүйелерінде, қозғалтқыштарды суыту және тазарту жүйелерінде, аккумуляторларында қолданылатын сұйықтықтар жиынтығы.
3. Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль көлік
құралдарына арналған жағармайлармен және арнайы
сұйықтықтармен жұмыс істеу жағдайлары
6. Техникалық регламентке сәйкестігі расталмаған автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтарды сәйкестік белгісімен таңбалануына және нарықта айналымға түсуіне жол берілмеуі тиіс.
7. Тұтынушының сұрауы бойынша оған автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтар туралы және олардың адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға әсер ететін қауіпті ерекшеліктерінен қорғану шаралары туралы қосымша ақпарат берілуі тиіс.

8. Предупредительная и идентифицирующая маркировка смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств наносится в виде текста, символов.
9. При поставке смазок и специальных жидкостей, предусматривается сопровождение смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств информацией на государственном и русском языках, включающей название страны изготовителя и наименование изготовителя, допустимый срок эксплуатации, способ применения, меры предосторожности для снижения риска опасности, условия хранения и классификацию по следующим параметрам:
по химическому составу основы (минеральное, полусинтетическое, синтетическое масло);
по вязкости;
по набору присадок и качеству;
по допускам производителей автомобилей.
4. Требования к безопасности смазок и специальных жидкостей для
автомобильных транспортных средств
10. По своим характеристикам смазки и специальные жидкости должны соответствовать требованиям, установленным в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту.
11. Для улучшения эксплуатационных показателей смазок и специальных жидкостей допускается добавление производителем присадок, не оказывающих негативное воздействие на двигатели внутреннего сгорания автомобильных транспортных средств.
12. В смазках и специальных жидкостях не допускается содержание металлов (медь, свинец, железо, алюминий).
13. Не допускается содержание механических примесей в смазках без присадок. Доля механических примесей в смазках с присадками должна быть не более 0,2 %.
14. Внешний вид смазок и специальных жидкостей определяется визуально. Смазки должны быть однородными и без комков.
15. Не допускается смешивание смазок для автомобильных транспортных средств любым видом топлива.
5. Требования к территории, производственным помещениям и
организации рабочих мест, предназначенных для проведения работ
со смазками и специальными жидкостями для автомобильных
транспортных средств и их хранения
16. Территория и производственные помещения (здания, сооружения и т.п.), предназначенные для проведения работ со смазками и специальными жидкостями и их хранения, оборудуются системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализацией в соответствии с требованиями Технического регламента "Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2008 года № 796.

8. Автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың ескертуші және сәйкестендіруші таңбасы мәтін, символ түрінде түсіріледі.
9. Жағармайлар мен арнайы сұйықтықтарды жеткізу кезінде, дайындаушы елдің атауын және дайындаушының атын, пайдаланудың рұқсат етілген мерзімін, қолданылу әдісін, қауіп тәуекелдерін азайту үшін алдын-алу шараларын, сақтау шарттарын қамтитын, автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтарды мемлекеттік және орыс тілдеріндегі ақпаратпен сүйемелдеу және мынадай параметрлері бойынша жіктеу көзделеді:
негіздің химиялық құрамы бойынша (минералдық, жартылай синтетикалық, синтетикалық май);
тұтқырлығы бойынша;
телімдер және сапа жиынтығы бойынша;
автомобильдерді өндірушілердің рұқсаты бойынша.
4. Автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы
сұйықтықтарға қойылатын қауіпсіздік талаптары
10. Жағармайлар мен арнайы сұйықтықтар өз сипаттары бойынша осы Техникалық регламенттің 2-қосымшасында белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
11. Жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың пайдаланушылық көрсеткіштерін жақсарту үшін өндірушіге автомобиль көлік құралдарының іштен жану қозғалтқыштарына теріс әсерін тигізбейтін телімдерді қосуға жол беріледі.
12. Жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың құрамында металдардың (мыс, қорғасын, темір, алюминий) болуына жол берілмейді.
13. Телімдерсіз жағармайлардағы механикалық қоспалардың болуына жол берілмейді. Телімдері бар майлардағы механикалық қоспалардың үлесі 0,2 %-дан артық болмауы тиіс.
14. Жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың сыртқы түрі көзбен шолу арқылы анықталады. Жағармайлар біртекті және кесексіз болуы тиіс.
15. Автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайларды кез келген отынның түрімен араластыруға жол берілмейді.
5. Автомобиль көлік құралдарына жағармайлармен және арнайы
сұйықтықтармен жұмыс жүргізуге және оларды сақтауға арналған
аумақтарға, өндірістік үй-жайлар мен жұмыс орындарын
ұйымдастыруға қойылатын талаптар
16. Жағармайлармен және арнайы сұйықтықтармен жұмыс жүргізуге және оларды сақтауға арналған белгіленген аумақтар мен өндірістік үй-жайлар (ғимараттар, құрылыстар және т.б.) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 29 тамыздағы № 796 қаулысымен бекітілген "Ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды автоматты түрде өрт сендіру және автоматты өрт дабылымен өрт кезінде адамдарға хабарлау және оларды эвакуациялауды басқару жүйелері мен жабдықтау жөніндегі талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес автоматты түрде өрт сөндіру және автоматты өрт дабылы жүйелерімен жабдықталады.

17. В помещениях, где проводятся работы со смазками и специальными жидкостями, стены покрываются на высоту не менее 2 м от пола несгораемыми материалами, позволяющими производить их очистку от загрязнений. Двери с обеих сторон обиваются негорючим и легкомоющимся материалом.
18. Пол помещения выполняется из материала, непроницаемого для смазок и специальных жидкостей. В полу предусматриваются сточные каналы для отвода пролитых смазок и специальных жидкостей в специальные емкости, из которых они в дальнейшем должны утилизироваться.
19. Помещения, где применяются смазки и специальные жидкости, следует оборудовать механической местной приточно-вытяжной вентиляцией, которая должна быть автономной от общеобменной вентиляции других производственных помещений.
20. Вентиляционное оборудование должно быть во взрывобезопасном исполнении.
21. Кроме общеобменной приточно-вытяжной вентиляции в помещениях необходимо оборудовать местный отсос паров и аэрозолей от ванн, различных машин и других источников, выделения вредных веществ в воздух, путем установки зонтов и устройства бортовых отсосов.
22. Система вентиляции должна надежно обеспечивать отсутствие в воздухе помещений вредных веществ выше их предельно допустимых концентраций.
23. Помещения для расфасовки и перезатаривания смазок и специальных жидкостей, кроме общеобменной приточно-вытяжной вентиляции, рекомендуется оборудовать дополнительно аварийной вентиляцией, которая должна включаться снаружи помещения.
24. Искусственное освещение рабочих мест при работе со смазками и специальными жидкостями должно соответствовать безопасным условиям труда.
25. На рабочих местах хранить запас смазок и специальных жидкостей разрешается только в количестве, необходимом для проведения технологического процесса в течение смены, в специально отведенных местах, без доступа к ним посторонних лиц.
26. В помещениях, где применяются горючие и взрывоопасные смазки и специальные жидкости, хранить тару запрещается.
6. Требования к безопасности при упаковке, маркировке,
транспортировании, приемке, хранении и утилизации смазок и
специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств
27. Упаковка, маркировка, этикетирование смазок и специальных жидкостей производится согласно Техническому регламенту "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению", утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года № 277.
28. Сформированные пакеты со смазками и специальными жидкостями должны сохранять целостность при воздействии инерционных нагрузок с ускорением 3g.

17. Жағармайлармен және арнайы сұйықтықтармен жұмыс жүргізілетін үй-жайларда қабырғалар оларды ластанудан тазарту жүргізуге мүмкіндік беретін кемінде еденнен 2 м биіктікте жанбайтын материалдармен жабылады. Есіктер екі жағынан жанбайтын және жеңіл жуылатын материалмен қапталады.
18. Үй-жайлардың едендері жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды өткізбейтін материалдан жасалады. Еденде төгілген жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды, олар одан әрі кәдеге асырылуы тиіс арнайы ыдыстарға бұру үшін ағынды арналар көзделеді.
19. Жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды қолданатын өндірістік үй-жайлар басқа өндірістік үй-жайлардың жалпы алмастырылатын желдеткіштерінен дербес болуы тиіс жергілікті механикалық ағынды-сорғыш желдеткіштермен жабдықталғаны жөн.
20. Желдеткіш жабдық жарылысқа қауіпсіз орындалуы тиіс.
21. Жалпы алмастырылатын ағынды-сорғыш желдеткіштерден басқа, үй-жайларды қолшатырлар мен борттық сорғыш құралғыларын орнату жолымен әр түрлі машиналардан және басқа да көздерден ауаға зиянды қоспалардың бөлінуін, ванналардан шыққан буларды және аэрозольдарды жергілікті сорғышпен жабдықтау қажет.
22. Желдеткіштер жүйесі үй-жай ауасындағы зиянды заттардың шекті рұқсат етілген концентрациядан жоғары болмауын сенімді қамтамасыз етуі тиіс.
23. Жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды қалыптарға бөлшектеп құюға және қалыпқа қайта толтырып құюға арналған үй-жайларды жалпы алмастырылатын ағысты-сорғыш желдеткіштерден басқа, үй-жайлардың сыртынан қосылатын қосымша авариялық желдеткішпен жабдықтау ұсынылады.
24. Жағармайлармен және арнайы сұйықтықтармен жұмыс істеу кезінде жұмыс орындарының жасанды жарықтандырылуы қауіпсіз еңбек шарттарына сәйкес болуы тиіс.
25. Жұмыс орындарында жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың қорын технологиялық процесті өткізу үшін, ауысым ішіндегі арнайы белгіленген орындарда, бөгде тұлғалардың қатысуынсыз қажетті мөлшерде ғана сақтауға рұқсат етіледі.
26. Жанғыш және жарылысқа қауіпті жағармайлар мен арнайы сұйықтықтарды қолданатын үй-жайларда ыдыстарды сақтауға тыйым салынады.
6. Жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды буып-түю, таңбалау,
тасымалдау, қабылдау, сақтау және пайдаға асыру кезінде
қойылатын қауіпсіздік талаптары
27. Жағармайлар мен арнайы сұйықтықтарды буып-түю, таңбалау, затбелгі жапсыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурыздағы № 277 қаулысымен бекітілген "Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентіне сәйкес жүргізіледі.
28. Инерциялық жүктемелер 3g үдеуімен әсер еткен кезде жағармайлармен және арнайы сұйықтықтармен қалыптасқан пакеттер бүтіндігін сақтауы тиіс.

29. На каждой единице транспортной тары содержащей смазки и специальные жидкости наносится надпись, содержащая:
1) наименование смазки и специальной жидкости, марку (допускается для пластичных смазок указывать их сокращенные наименования);
2) товарный знак предприятия-изготовителя;
3) массу брутто и массу нетто;
4) дату - месяц и год изготовления смазок и специальных жидкостей;
5) номер партии;
6) наименование нормативного документа, в соответствии с которым произведена продукция.
Если на транспортной таре содержащей смазки и специальные жидкости не может быть сделана указанная надпись, то к таре прикрепляют ярлык или наклеивают этикетку с указанной надписью, а на самой таре делают штампом или трафаретом несмываемую водой и нефтепродуктами надпись, содержащую наименование смазки и специальной жидкости и дату изготовления.
30. Наносимая транспортная маркировка должна содержать манипуляционные знаки, основные, дополнительные и информационные надписи.
31. Смазки и специальные жидкости, упакованные в хрупкую, легкопробиваемую тару, изготовленную из стекла, фарфора и полимерных материалов, следует перевозить в специальной транспортной таре (деревянных ящиках, корзинах, упаковках и т.п.), с заполнением свободных мест инертными к смазкам и специальным жидкостям прокладочными материалами.
32. Каждое тарное место должно иметь ярлык с наименованием смазки и специальной жидкости и соответствующую предупредительную надпись согласно маркировке тары и условиям хранения смазок и специальных жидкостей.
33. Запрещается перевозка смазок и специальных жидкостей вместе с продовольствием, вещевым имуществом или людьми.
34. При хранении смазок и специальных жидкостей должны быть соблюдены требования пожарной безопасности. Пожарная безопасность помещений для хранения отработанных смазок должна обеспечиваться системами предотвращения пожара и противопожарной защиты, в том числе необходимыми организационно-техническими мероприятиями.
35. Хранить смазки и специальные жидкости допускается только в исправной, маркированной и опломбированной таре, резервуаре. При обнаружении негерметичности тары принимаются меры по устранению дефекта или перезатариванию жидкости. Запрещается отправлять смазки и специальные жидкости в неопломбированной таре.
36. В помещениях, предназначенных для хранения тары, проведение работ со смазками и специальными жидкостями запрещается.
37. Во избежание коррозии и смывания маркировки следует исключить возможность попадания воды на поверхность бочек и барабанов.

29. Жағармайлар мен арнайы сұйықтықтары бар көлік ыдысының әр бірлігінде мынадай жазулар енгізіледі:
1) жағармай мен арнайы сұйықтықтың атауы, таңбасы (пластикалық жағармайлар үшін олардың қысқартылған атауларын көрсетуге рұқсат етіледі);
2) өндіруші кәсіпорынның тауарлық белгісі;
3) брутто салмағы және нетто салмағы;
4) күні - жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды дайындау айы мен жылы;
5) партияның нөмірі;
6) өндірілген өнімге сәйкес нормативтік құжаттың атауы.
Егер жағармайлар және арнайы сұйықтықтары бар көлік ыдысында белгіленген жазуды көрсету мүмкін болмаса, онда ыдысқа арнайы жазба белгісін қыстырады немесе көрсетілген жазумен затбелгіні желімдейді, ал ыдыстың өзіне сумен және мұнай өнімдерімен шайылып кетпейтін мөртаңбамен немесе траферетпен жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың атауы және оның дайындалу күні көрсетілген жазу жазылады.
30. Енгізілетін көлік таңбасы манипуляциялық белгілерді, негізгі, қосымша және ақпараттық жазуларды қамтуы тиіс.
31. Шыныдан, фарфордан және полимер материалдарынан жасалған нәзік, тез сынатын ыдысқа буылып-түйілген жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды бос орындарын жағармайларға және арнайы сұйықтықтарға инертті төсеу материалдарымен толтырып, арнайы көлік ыдысына (ағаш жәшіктерге, себеттерге, орауыштарға және т.б.) тасу керек.
32. Әрбір ыдыс орнында жағармайлардың және арнайы сұйықтықтардың атауы жазылған жазба белгісі және ыдысты таңбалау мен жағармайлар мен арнайы сұйықтықтарды сақтау шарттарына сәйкес, тиісті ескерту жазбасы болуы тиіс.
33. Жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды азық-түлікпен, заттық мүлікпен немесе адамдармен бірге тасуға тыйым салынады.
34. Жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды сақтау кезінде өрт қауіпсіздігінің талаптары сақталуы тиіс. Өңделген жағармайларды сақтауға арналған үй-жайлардың өрт қауіпсіздігі - өрттің алдын алу және өртке қарсы қорғану жүйелерімен, оның ішінде ұйымдық-техникалық іс-шаралармен қамтамасыз етілуі тиіс.
35. Жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды түзу, таңбаланған және пломба салынған ыдыста, резервуар да ғана сақтауға рұқсат етіледі. Ыдыстың саңылаусыз емес екендігі анықталған жағдайда, ақауды жою немесе сұйықтықты басқа ыдысқа қайта толтырып құю жөнінде шаралар қолданылады. Жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды пломба салынбаған ыдыспен жіберуге тыйым салынады.
36. Ыдысты сақтауға арналған үй-жайларда жағармайлармен және арнайы сұйықтықтармен жұмыс істеуге тыйым салынады.
37. Таңбаның коррозияға ұшырауын және шайылуын болдырмас үшін бөшкелер мен барабандардың үстіңгі бетіне су түсу мүмкіндігін жою керек.

38. Бочки и барабаны со смазками и специальными жидкостями располагают на стеллажах или полках, на значительном расстоянии от влажных поверхностей, вызывающих коррозию металлической тары. Запрещается устанавливать бочки на поверхность, содержащую коррозионный клинкер.
39. Бочки и барабаны следует регулярно осматривать с целью выявления коррозии, течи в швах и уплотнениях и проверки состояния маркировки.
40. Необходимо избегать чрезмерного местного перегрева от паровых труб и печей, так как это может вызвать термодеструкцию или испарение продуктов, содержащих растворитель.
41. Резервуары для хранения смазок и специальных жидкостей рекомендуется располагать в помещениях, однако они могут находиться и на открытых площадках, при условии их защиты от дождя, снега и экстремальных температур.
42. Для сохранения качества и цвета светлых или окрашенных масел их необходимо хранить в резервуарах из нержавеющей стали или с внутренним покрытием из эпоксидной смолы.
43. Резервуары устанавливают с уклоном 1/10 по направлению к дренажному вентилю, что уменьшает вероятность диспергирования загрязненного масла. Некоторые сорта смазок и специальных жидкостей при попадании в них большого количества воды могут частично или полностью превратиться в эмульсию.
44. Отработанные смазки и специальные жидкости должны собираться раздельно, в зависимости от назначения. Смешивание отработанных смазок и специальных жидкостей не допускается.
8. Подтверждение соответствия смазок и специальных жидкостей
для автомобильных транспортных средств
45. Подтверждение соответствия смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств требованиям закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", Технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года № 90 и Технического регламента, осуществляется в форме обязательного подтверждения соответствия.
Перечень смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств, подлежащих обязательному подтверждению соответствия, приводится в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
46. Обязательное подтверждение соответствия осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования. Схемы сертификации смазок и специальных жидкостей для автомобильных транспортных средств, подлежащих обязательному подтверждению соответствия, приведены в приложении 3 к настоящему Техническому регламенту.

38. Жағармайлары және арнайы сұйықтықтары бар бөшкелер мен барабандар металл ыдыстың коррозияға ұшырауына әкелетін дымқыл беттерден алшақ орналасқан, стеллаждар мен сөрелерге қойылады. Коррозиялық клинкері бар үстіңгі бетіне бөшкелерді қоюға тыйым салынады.
39. Коррозияны анықтау, жіктер мен тығыздалған жерлерде ағуды және таңбаның жай-күйін тексеру мақсатында бөшкелер мен барабандарды жүйелі түрде тексеріп отыру қажет.
40. Бу құбырларынан және пештерден шамадан тыс жергілікті қыздыруды болдырмау керек, өйткені ол термодеструкция немесе құрамында еріткіші бар өнімдердің булануын тудыруы мүмкін.
41. Жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды сақтауға арналған резервуарларды үй-жайларға орнату ұсынылады, алайда оларды жаңбырдан, қардан және төтенше температуралардан қорғау шарттарында, ашық алаңдарға да орнатылуға болады.
42. Ашық немесе боялған майлардың сапасы мен түсін сақтау үшін, оларды тот баспайтын болаттан жасалған немесе ішіндегі жабыны эпоксид шайырынан жасалған резервуарларда сақтау 0ажет.
43. Резервуарларды дренаждық шығыршығы бағыты бойынша 1/10 көлбеу орнатады, бұл ластанған майдың шашырау ықтималдығын азайтады. Жағармайлардың және арнайы сұйықтықтардың кейбір сұрыптары, оларға көп көлемде су тамған жағдайда жартылай немесе толығымен эмульсияға айналуы мүмкін.
44. Қолданыстан шыққан жағармайлар және арнайы сұйықтықтар мақсатына байланысты бөлек жиналуы тиіс. Қолданыстан шыққан жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды араластыруға жол берілмейді.
8. Өнімнің сәйкестігін растау
45. "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 ақпандағы № 90 қаулысымен бекітілген "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентінің талаптарына, автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың сәйкестігін растау - міндетті түрде сәйкестікті растау нысанында жүзеге асырылады.
Сәйкестігі міндетті түрде расталуға жататын автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтар тізбесі осы Техникалық регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
46. Сәйкестікті міндетті түрде растау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Сәйкестігі міндетті түрде расталуға жататын автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен арнайы сұйықтықтардың сертификаттау схемалары осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасында келтірілген.

9. Переходный период
47. Технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня его первого официального опубликования.
Приложение 1
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности смазок и
специальных жидкостей для
автомобильных транспортных средств"
Перечень
смазок и специальных жидкостей для
автомобильных транспортных средств
Код ТН ВЭД РК
Наименование смазок и
специальных жидкостей
2710198100
Моторные масла, компрессорные смазочные,
масло турбинное, смазочные масла

9. Өтпелі кезең
47. Техникалық регламент алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай еткен соң қолданысқа енгізіледі.
"Автомобиль көлік құралдарына
арналған жағармайлар мен арнайы
сұйықтықтардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
1-қосымша
Автомобиль көлік құралдарына арналған жағармайлар мен
арнайы сұйықтықтар тізбесі
ҚР СЭҚ ТН Коды
Жағармайлар мен арнайы сұйықтықтар атауы
2710198100
Мотор майлары, компрессорлық жағармайлар, турбиналық май, жағармай

100
3,6
3,6
3,9
Температура застывания,
не выше
оС
-40
-52
-43
Низкозамерзающие охлаждающие жидкости (антифризы)
Характерис-
тики
охлаждающих
жидкостей
Единица
измере-
ния
"Тосол"
"Лена"
ОЖ-25
А
А-40
А-65
А
А-40
А-65
ПГ
Цвет
Голубой *
Зеленый, допускается
опалесценция
Желто-
зеленый
Температура
начала
кристали-
зации,
не выше
оС
-
-40
-65
-
-40
-65
-25
Плотность
при 20 оС
кг/м3
1140
1065-1085
1085-1100
1120-1150
1075-1085
1085-1100
1040-1055
Щелочность,
не менее
см3
10
* Допускается окрашивание "Тосол" А-65 в красный цвет.
Приложение 3
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности смазок и
специальных жидкостей для
автомобильных транспортных средств"
Схемы
подтверждения соответствия смазок и специальных жидкостей
для автомобильных транспортных средств
Номер
схемы
Способы
подтверждения
соответствия
Проверка
производства
Инспекционный
контроль
Срок
действия
сертификата
Примечание
1
2
3
4
5
6
1
Испытания типа
6 мес.
Маркировка
не производится
2
Испытания типа
Анализ
состояния
производства
Испытания
образцов,
взятых у
продавца.
Анализ
состояния
производства
12 мес.
Маркируется
вся
выпускаемая
продукция
данного типа
3
Испытания типа
Анализ
состояния
производ-
ства
Испытания
образцов,
взятых у
изготовителя.
Анализ
состояния
производства
12 мес.
Маркируется
вся
выпускаемая
продукция
данного типа
4
Испытания типа
Анализ
состояния
производ-
ства
Испытания
образцов,
взятых у
продавца.
Испытания
образцов,
взятых у
изготовителя.
Анализ
состояния
производства
18 мес.
Маркируется
вся
выпускаемая
продукция
данного типа
5
Испытания типа
Сертифика-
ция системы
менеджмента
качества
Испытания
образцов,*
взятых у
продавца.
Испытания
образцов,
взятых у
изготовителя.
Контроль
производства
(системы
менеджмента
качества)**
36 мес.
Маркируется
вся
выпускаемая
продукция
данного типа
6
Испытания типа
Сертифика-
ция системы
менеджмента
качества
Контроль
системы
менеджмента
качества**
36 мес.
Маркировка
не производится
7
Испытания
партии
Устанавли-
вается, но
не более
срока
годности
продукции
Маркировка
не производится
8
Испытания
каждого
изделия
Устанавли-
вается, но
не более
срока
годности
продукции
Маркируется
каждое изделие
Примечания:
* - необходимость и объем испытаний определяет орган по подтверждению соответствия продукции по результатам контроля за сертифицированной системой менеджмента качества (производством);
** - осуществляет орган, выдавший сертификат на систему менеджмента качества.

100
3,6
3,6
3,9
Қату температурасы, артық емес
оС
-40
-52
-43
Төмен температурада қататын салқындатқыш сұйықтықтар (антифриздер)
Салқындатқыш сұйықтықтардың сипаттамасы
Өлшем бірлігі
"Тосол"
"Лена"
ОЖ-25
А
А-40
А-65
А
А-40
А-65
ПГ
Түсі
Көгілдір *
Жасыл, опалесценцияға жол беріледі
Жасыл-сары
Кристалдана бастаған кездегі температурасы, артық емес
оС
-
-40
-65
-
-40
-65
-25
1
2
3
4
5
6
7
8
9
20оС кезіндегі тығыздығы
кг/м3
1140
1065-1085
1085-1100
1120-1150
1075-1085
1085-1100
1040-1055
Сілтілігі, кемінде
см3
10
* "Тосол" А-65 қызыл түске бояуға жол беріледі.
"Автомобиль көлік құралдарына
арналған жағармайлардың және арнайы
сұйықтардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
3-қосымша
Жағармайлар мен арнайы сұйықтықтар сәйкестігін растау схемасы
Схеманың нөмірі
Сәйкестікті растау тәсілдері
Өндірісті тексеру
Инспекциялық бақылау
Сертификаттың қолданылу мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1
Түрді сынау
6 ай
Таңбалау жүргізілмейді
2
Түрді сынау
Өндірістің жағдайын талдау
Сатушыдан алынған үлгілерді сынау.Өндірістің жағдайын талдау
12 ай
Осы түрдің барлық шығарылатын өнімі таңбаланады
3
Түрді сынау
Өндірістің жағдайын талдау
Сатушыдан алынған үлгілерді сынау.Өндірістің жағдайын талдау
12 ай
Осы түрдің барлық шығарылатын өнімі таңбаланады
4
Түрді сынау
Өндірістің жағдайын талдау
Сатушыдан алынған үлгілерді сынау. Дайындаушыдан алынған үлгілерді сынау. Өндірістің жағдайын талдау
18 ай
Осы түрдің барлық шығарылатын өнімі таңбаланады
5
Түрді сынау
Сапа менеджменті жүйесін сертификаттау
Сатушыдан алынған үлгілерді сынау*. Дайындаушыдан алынған үлгілерді сынау. Өндірісті бақыла (сапа менеджменті жүйелері)**
36 ай
Осы түрдің барлық шығарылатын өнімі таңбаланады
6
Түрді сынау
Сапа менеджменті жүйесін сертификаттау
Сапа менеджменті жүйесін бақылау**
36 ай
Таңбалау жүргізілмейді
7
Партияны сынау
Белгіленеді, бірақ өнімнің жарамдылық мерзімінен аспайды
Таңбалау жүргізілмейді
8
Әрбір бұйымды сынау
Белгіленеді, бірақ өнімнің жарамдылық мерзімінен аспайды
Әрбір өнім таңбаланады
Ескертпе:
* - сынақтардың қажеттілігі мен көлемін сапа менеджментінің сертификатталған жүйесін (өндірістің) бақылау нәтижелері бойынша өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі орган анықтайды;
** - сапа менеджменті жүйесіне сертификат берген орган жүзеге асырады.