О Концепции перехода к всеобщему декларированию доходов и имущества гражданами Республики Казахстан и лицами, имеющими вид на жительство, и утверждении Плана мероприятий по переходу к всеобщему декларированию доходов и имущества гражданами Республики Казахстан и лицами, имеющими вид на жительство
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2010 года № 975
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемую Концепцию перехода к всеобщему декларированию доходов и имущества гражданами Республики Казахстан и лицами, имеющими вид на жительство.
2. Утвердить прилагаемый План мероприятий по переходу к всеобщему декларированию доходов и имущества гражданами Республики Казахстан и лицами, имеющими вид на жительство (далее - План мероприятий).
3. Руководителям центральных государственных органов, в том числе непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (по согласованию), местным исполнительным органам:
1) принять меры по выполнению Плана мероприятий;
2) ежеквартально до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Министерство финансов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство финансов Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 сентября 2010 года № 975
Концепция
перехода к всеобщему декларированию доходов и имущества
гражданами Республики Казахстан и лицами, имеющими вид на жительство
Раздел 1. Видение развития определенной сферы, отрасли (отраслей)
1. Анализ текущей ситуации
В соответствии с Программой Правительства Республики Казахстан "Основные направления экономической политики и организационных мер по сокращению размеров теневой экономики в Республике Казахстан на 2005 - 2010 годы", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2005 года № 969, в целях сокращения объемов теневого сектора экономики в качестве одного из основных мероприятий в области совершенствования налогового администрирования предусмотрен поэтапный переход к всеобщему декларированию доходов физических лиц.
Настоящая Концепция перехода к всеобщему декларированию доходов и имущества гражданами Республики Казахстан и лицами, имеющими вид на жительство, детализирует цели, задачи, этапы, а также основные направления и механизмы перехода к всеобщему декларированию.

Қазақстан Республикасының азаматтары мен тұруға ықтиярхаты бар адамдардың кірістерін және мүлкін жалпыға бірдей декларациялауға көшіру тұжырымдамасын және Қазақстан Республикасының азаматтары мен тұруға ықтиярхаты бар адамдардың кірістерін және мүлкін жалпыға бірдей декларациялауға көшіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 23 қыркүйектегі № 975 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтары мен тұруға ықтиярхаты бар адамдардың кірістерін және мүлкін жалпыға бірдей декларациялауға көшіру тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтары мен тұруға ықтиярхаты бар адамдардың кірістері мен мүлкін жалпыға бірдей декларациялауға көшіру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
3. Орталық мемлекеттік органдардың, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың (келісім бойынша) басшылары, жергілікті атқарушы органдар:
1) Іс-шаралар жоспарын орындау жөнінде шаралар қабылдасын;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 975 қаулысымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасының азаматтары мен тұруға ықтиярхаты бар адамдардың кірістерін және мүлкін жалпыға бірдей декларациялауға көшіру тұжырымдамасы 1-бөлім. Белгілі бір аяны, саланы (салаларды) дамытуды пайымдау 1. Ағымдағы жағдайды талдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 969 қаулысымен бекітілген «Қазақстан Республикасында көлеңкелі экономиканың мөлшерін қысқарту жөніндегі экономикалық саясат пен ұйымдастыру шараларының 2005 — 2010 жылдарға арналған негізгі бағыттары» атты Қазақстан Республикасы Үкіметінің Бағдарламасына сәйкес, салықтық әкімшілендіруді жетілдіру саласындағы негізгі іс-шаралардың бірі ретінде экономиканың көлеңкелі секторының көлемін қысқарту мақсатында жеке тұлғалардың кірістерін жалпыға бірдей декларациялауға кезең-кезеңімен көшіру көзделді.
Осы Қазақстан Республикасының азаматтары мен тұруға ықтиярхаты бар адамдардың кірістерін және мүлкін жалпыға бірдей декларациялауға көшіру тұжырымдамасы жалпыға бірдей декларациялауға көшіру мақсаттарын, міндеттерін, кезеңдерін, сондай-ақ негізгі бағыттары мен тетіктерін егжей-тегжейлі қарастырады.

При наличии в Казахстане достаточно низких налоговых ставок с доходов и имущества физических лиц масштабы уклонения от уплаты налогов остаются значительными. Анализ данных официальной статистики за 2008 год показывает, что около 50 % доходов физических лиц, проживающих в Республике Казахстан, не облагается налогами.
Развитие малого бизнеса, рынка ценных бумаг, рынка недвижимости в Республике Казахстан не дали адекватного роста поступлений в бюджет в виде индивидуального подоходного налога. Так, по результатам 2008 года основным источником доходов бюджета в Республике Казахстан остается корпоративный подоходный налог (около 43 % от доходов государственного бюджета с учетом Национального фонда), а поступления индивидуального подоходного налога составляют незначительную долю (6 % от доходов государственного бюджета с учетом Национального фонда). При этом бюджеты развитых стран в основном формируются за счет налогов с физических лиц. В частности, поступления индивидуального подоходного налога в консолидированном бюджете составляют в США - 60 %, в Великобритании, Швейцарии, Швеции - по 40 %, странах ОЭСР, в среднем, - 30 %, а вместе с взносами на социальное страхование, взимаемыми с общей базы, что и подоходный налог - 55 %.
Кроме того, развитие рыночной экономики обуславливает увеличение объема доходов физических лиц, с которых не производится удержание налога у источника выплаты и которые по законодательству подлежат декларированию физическими лицами самостоятельно, что в свою очередь требует организации эффективного контроля со стороны государства за полнотой отражения таких доходов.
Вместе с тем, обеспечение всеобъемлющего контроля отражения физическими лицами доходов для целей налогообложения и выявление лиц, уклоняющихся от уплаты налогов, затруднено, поскольку в настоящее время декларацию о доходах и сведения об имуществе представляет лишь незначительная часть населения республики (3,8 % от граждан Республики Казахстан).
Как показывает международный опыт, важным условием для решения задачи полномасштабного администрирования налогообложения доходов физических лиц в целях снижения размеров теневой экономики является всеобщее декларирование доходов и имущества населения.
В связи с чем, требуется разработка концептуальных "шагов" по переходу к всеобщему декларированию как инструмента обеспечения полноты собираемости налогов и противодействия теневой экономике.
2. Цель и задачи перехода к всеобщему декларированию
Целью перехода к всеобщему декларированию является создание системы эффективного контроля доходов и имущества физических лиц для борьбы с теневой экономикой и коррупционными проявлениями, а также усиление роли государства в обеспечении сбора налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Основными задачами по обеспечению перехода к всеобщему декларированию являются:
разработка методологических основ введения всеобщего декларирования и их законодательное обеспечение;
проведение мероприятий по подготовке государственных органов к приему и обработке деклараций физических лиц;
создание максимально удобной для населения процедуры декларирования доходов и имущества;
широкомасштабное информирование населения по вопросам перехода к всеобщему декларированию;
оказание методической помощи населению со стороны государства по составлению и представлению декларации;
создание эффективной системы камерального контроля деклараций физических лиц.

Қазақстанда жеке тұлғалардың кірістерінен және мүлкінен алынатын салық ставкаларының жеткілікті дәрежеде төмен екендігіне қарамастан, салық төлеуден жалтару ауқымы айтарлықтай күйінде қалып отыр. 2008 жыл ішіндегі ресми статистика деректерін талдау көрсеткендей, Қазақстан Республикасында тұратын жеке тұлғалар кірістерінің шамамен 50%-ына салық салынбайды.
Қазақстан Республикасындағы шағын бизнестің, бағалы қағаздар нарығының, жылжымайтын мүлік нарығының дамуы жеке табыс салығы түріндегі бюджет түсімінің барабар өсуіне әкелген жоқ. 2008 жылдың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасында бюджет кірісінің негізгі көзі корпоративтік табыс салығы (Ұлттық қорды есепке ала отырып, мемлекеттік бюджет кірістерінің 43%-ы шамасында) болып қала береді, ал жеке табыс салығының түсімдері болмашы үлесін ғана (Ұлттық қорды есепке ала отырып, мемлекеттік бюджет кірісінің 6%-ы) құрайды. Бұл ретте дамыған елдердің бюджеттері негізінен жеке тұлғалардан алынатын салықтардан қалыптасады. Атап айтқанда, жеке табыс салығының түсімі шоғырландырылған бюджетте АҚШ-та - 60 %, Ұлыбританияда, Швейцарияда, Швецияда - 40 %, ЭЫДҰ елдерінде орта есеппен - 30 %, ал табыс салығы сияқты жалпы базадан алынатын әлеуметтік сақтандыру жарналарын қоса алғанда - 55 % құрайды.
Одан басқа, нарықтық экономиканың дамуы төлем көзінен салық ұсталмайтын және заңнама бойынша жеке тұлғалардың дербес мәлімдеуіне жататын жеке тұлғалардың кірістері көлемінің ұлғаюын негіздейді, бұл өз кезегінде, мемлекет тарапынан мұндай кірістердің толық көрсетілуіне тиімді бақылау ұйымдастыруды қажет етеді.
Сонымен бірге салық салу және салық салудан жалтаратын адамдарды әшкерелеу мақсатында жеке тұлғалар кірістерінің көрсетілуіне барлығын қамтитын бақылауды қамтамасыз ету қиынға соғып тұр, өйткені қазіргі кезде кірістер туралы декларацияны және мүлік туралы мәліметті республика халқының болмашы бөлігі ғана (Қазақстан Республикасы азаматтарының 3,8%-ы) табыс етеді.
Халықаралық тәжірибе көрсеткендей, көлеңкелі экономиканың мөлшерін қысқарту мақсатында жеке тұлғалардың кірістеріне салық салуды толық ауқымды әкімшілендіру мәселесін шешуге арналған маңызды шарт халықтың кірістері мен мүлкін жалпыға бірдей декларациялау болып табылады.
Осыған байланысты салықтар жинаудың толықтылығын қамтамасыз ету  және көлеңкелі экономикаға қарсы тұру құралы ретінде жалпыға бірдей декларациялауға көшу бойынша тұжырымдамалық «қадамдар» әзірлеу қажет.
2. Жалпыға бірдей декларациялауға көшудің мақсаты мен міндеттері
Жалпыға бірдей декларациялауға көшудің мақсаты көлеңкелі экономикамен және сыбайлас жемқорлықпен күрес үшін жеке тұлғалардың табыстары мен мүлкіне тиімді бақылау жүйесін құру, сондай-ақ салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді жинауды қамтамасыз етудегі мемлекеттің рөлін күшейту болып табылады.
Жалпыға бірдей декларациялауға көшуді қамтамасыз ету бойынша негізгі міндеттер:
жалпыға бірдей декларациялауды енгізудің әдістемелік негіздерін әзірлеу және оларды заңнамалық қамтамасыз ету;
жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдауға және өңдеуге мемлекеттік органдарды дайындау бойынша іс-шаралар жүргізу;
кірістер мен мүлікті декларациялаудың халық үшін анағұрлым қолайлы рәсімін жасау;
жалпыға бірдей декларациялауға көшу мәселелері бойынша халықты кең ауқымда ақпараттандыру;
декларацияны толтыру және табыс ету бойынша халыққа мемлекет тарапынан әдістемелік көмек көрсету;
жеке тұлғалар декларациясын тиімді камералдық бақылау жүйесін құру болып табылады.

3. Периоды исполнения и ожидаемые результаты от реализации концепции
В целом, переход к всеобщему декларированию будет осуществлен поэтапно в течение 7 лет.
При этом в рамках перехода к всеобщему декларированию сначала будут осуществлены подготовительные мероприятия со стороны государства (в течение 2010 - 2013 годов) с тем, чтобы в 2013 году была обеспечена полная готовность к приему деклараций и процедура составления и представления декларации была максимально простой и удобной для населения.
Таким образом, переход к всеобщему декларированию будет осуществлен в следующие этапы:
1 этап (в течение 2010 - 2011 годов): будут осуществлены мероприятия по определению методологических основ перехода к всеобщему декларированию и внесению изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан по вопросам всеобщего декларирования;
2 этап (в течение 2012 - 2013 годов): будут проведены мероприятия по разработке отдельных подзаконных нормативных правовых актов, по техническому оснащению государственных органов к приему, обработке и анализу деклараций физических лиц, созданию системы оповещения населения о наступлении срока представления деклараций и разработке программ методической помощи со стороны государства по составлению и представлению декларации, так чтобы к началу 2014 года была обеспечена полная готовность к приему деклараций;
3 этап (в течение 2014 - 2015 годов): будет осуществлена сдача деклараций работниками государственных учреждений, государственных предприятий и компаний, в которых имеется доля государства.
При этом в 2014 году указанными физическими лицами будет сдана первоначальная декларация. В течение 2014 года лица, вновь принятые на работу в указанные организации, будут представлять первоначальную декларацию при приеме на работу, а в 2015 году лица, представившие первоначальную декларацию в течение 2014 года, должны будут представить очередную декларацию по итогам 2014 года независимо от того, продолжают они работать в указанных организациях или нет.
В течение указанного периода (2014 - 2015 годы) налоговыми органами будут произведены пилотные прием и обработка представленных деклараций. При этом в 2015 году на основе практических результатов, полученных в ходе пилотных приема и обработки деклараций, будут проведены анализ содержания деклараций на предмет полноты сведений, необходимых для проведения контроля, а также анализ эффективности процедур по приему, обработке, камеральному контролю деклараций, отбору деклараций на проверку и доработка этих процедур в целях совершенствования;

3. Тұжырымдаманың орындалу кезеңдері және іске асырылуынан күтілетін нәтижелер
Жалпы жалпыға бірдей декларациялауға көшу 7 жыл ішінде кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын болады.
Бұл ретте жалпыға бірдей декларациялауға көшу шеңберінде мемлекет тарапынан 2013 жылы декларацияларды қабылдауға дайындық толық қамтамасыз етіліп, декларацияларды жасау және табыс ету рәсімі анағұрлым қарапайым және қолайлы болуы үшін алдымен (2010 - 2013 жылдар аралығында) дайындық іс-шаралары жүзеге асырылады.
Осылайша, жалпыға бірдей декларациялауға көшу мынадай кезеңдерде жүзеге асырылады:
1-кезең (2010 - 2011 жылдар аралығында): жалпыға бірдей декларациялауға көшудің әдістемелік негіздерін айқындау және жалпыға бірдей декларациялау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша іс-шаралар жүзеге асырылады;
2-кезең (2012 - 2013 жылдар аралығында): 2014 жылдың басында декларацияларды қабылдаудың толық дайындығы қамтамасыз етілетіндей, заңға бағынысты жекелеген нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдауға, өңдеуге және талдауға мемлекеттік органдарды техникалық жабдықтау, декларация табыс ету мерзімінің басталғаны туралы халықты хабардар ету жүйесін құру және декларация жасау және табыс ету бойынша мемлекет тарапынан әдістемелік көмек көрсету бағдарламаларын әзірлеу бойынша іс-шаралар жүргізілетін болады;
3-кезең (2014 - 2015 жылдар): мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет үлесі бар компаниялар қызметкерлерінің декларация тапсыруы жүзеге асырылатын болады.
Бұл ретте 2014 жылы аталған жеке тұлғалар бастапқы декларация тапсыратын болады. 2014 жыл ішінде көрсетілген ұйымдарға жаңадан қабылданған тұлғалар жұмысқа қабылданған кезде бастапқы декларацияны тапсыратын болады, ал 2014 жыл ішінде бастапқы декларацияны тапсырған тұлғалар 2015 жылы олардың аталған ұйымдарда жұмысын жалғастырып жатырма ма, жоқ па оған қарамастан, 2014 жылдың қорытындылары бойынша кезекті декларацияны тапсыруға тиіс.
Көрсетілген кезең ішінде (2014 - 2015 жылдар) салық органдары табыс етілген декларацияларды пилоттық қабылдау және өңдеу жүргізеді. Бұл ретте 2015 жылы декларацияларды пилоттық қабылдау және өңдеу барысында алынған іс жүзіндегі нәтижелер негізінде бақылау жүргізу үшін қажетті мәліметтердің толықтығы мәніне декларация құрамын талдау, сондай-ақ декларацияларды қабылдау, өңдеу, камералдық бақылау, декларацияларды тексеруге іріктеу бойынша рәсімдердің тиімділігіне талдау және жетілдіру мақсатында бұл рәсімдерге пысықтау жүргізілетін болады;

4 этап (2016 год): сдача первоначальной декларации всеми остальными физическими лицами. Государственные органы в указанном периоде должны будут актуализировать свои базы данных в части сведений, используемых при всеобщем декларировании, налоговые органы - оказывать физическим лицам методическую помощь при сдаче деклараций.
5 этап (2017 год): полный переход на всеобщее декларирование, то есть все физические лица будут обязаны представлять декларацию. С указанного периода будет обеспечен всеобъемлющий налоговый контроль доходов и имущества физических лиц.
Реализация настоящей Концепции будет способствовать:
противодействию теневой экономике;
снижению уровня коррупции в государственных органах;
расширению налоговой базы и увеличению поступлений в бюджет индивидуального подоходного налога;
эффективности криминальных расследований;
повышению налоговой культуры налогоплательщиков Республики Казахстан.
Введение всеобщего декларирования позволит произвести 100 процентный охват по налоговому администрированию физических лиц, что позволит обеспечить полноту уплаты налогов физическими лицами, в результате чего минимальный рост поступлений в бюджет по индивидуальному подоходному налогу составит 10 процентов.
4. Обзор позитивного опыта мировой практики
Всеобщее декларирование, как инструмент налогового контроля реальных доходов населения и противодействия теневой экономике, применяется во многих странах мира, в том числе развитых. В частности, всеобщее декларирование введено в таких странах, как США, Германия, Франция, Швеция, Финляндия, Дания, Австралия, Чехия, Новая Зеландия, Сингапур, Швейцария, Чили.
Вместе с тем, для оперативного удовлетворения потребностей государственного бюджета большинство из вышеназванных стран (за исключением Франции, Сингапура и Швейцарии) наряду с всеобщим декларированием применяют механизм удержания индивидуального подоходного налога у источника выплаты дохода, определяя в качестве налогового агента работодателей, осуществляющих выплату заработной платы.
В отношении вопроса сбора деклараций представляется целесообразным использование опыта США, где работа по приему и обработке деклараций сконцентрирована в едином Центре по приему и обработке деклараций (ЦОД), который входит в структуру налоговых органов США. Основными функциями ЦОД являются:
прием деклараций как на бумажных носителях, так и в электронном виде;
обработка деклараций (считывание деклараций, представленных в электронном виде с магнитного носителя, сканирование и распознавание деклараций на бумажном носителе);
сопоставление сведений, указанных в декларациях, с информацией о доходах, полученной от налоговых агентов, осуществивших выплату доходов физическим лицам;
передача результатов обработки деклараций в территориальные налоговые органы для дальнейшего администрирования.
В пиковые периоды сдачи деклараций ЦОД привлекает труд сезонных работников, не являющихся сотрудниками налоговых органов.
Концентрация приема и обработки всех деклараций физических лиц в едином центре обработки декларации в США позволяет достичь следующие преимущества:
обеспечение высокого технического оснащения ЦОД при общей экономии бюджетных средств;
высокая квалификация персонала, работающего в ЦОД;
качественная и оперативная обработка деклараций;
единая методика проведения сопоставления доходов и имущества;
применение единой системы управления рисками при проверке деклараций и направление в территориальные налоговые органы копий деклараций, по которым выявлены расхождения;
обеспечение максимальных условий для сохранения налоговой тайны, поскольку декларации остаются на хранении в ЦОД.
В качестве государственной услуги при всеобщем декларировании в скандинавских странах и Чили используется процедура предварительного заполнения деклараций, что представляет собой последовательное проведение следующих действий:
на основе сведений о доходах и имуществе физических лиц, полученных от третьих лиц (в том числе уполномоченных государственных органов) формируется база данных по доходам и имуществу физических лиц;
на основе базы данных осуществляется предварительное заполнение налоговыми органами деклараций физических лиц;
налоговыми органами производится рассылка предварительно заполненных деклараций физическим лицам;
физические лица подтверждают сведения о доходах и имуществе либо в случае несогласия со сведениями, указанными в предварительно заполненной декларации, заявляют фактические данные о доходах и имуществе.
Учитывая, что переход к всеобщему декларированию в Казахстане преследует цель повышения собираемости налогов и противодействие теневой экономике, при реализации Концепции следует сосредоточиться на детальном изучении передового международного опыта, в том числе на вопросах налогового администрирования всеобщего декларирования.

4-кезең (2016 жыл): бастапқы декларацияны қалған барлық жеке тұлғалардың табыс етуі. Мемлекеттік органдар көрсетілген кезеңде жалпыға бірдей декларациялау кезінде пайдаланылатын мәліметтер бөлігінде өздерінің дерекқорларын жаңартуға тиіс, салық органдары жеке тұлғаларға декларация табыс ету кезінде әдістемелік көмек көрсетуі тиіс.
5-кезең (2017 жыл): жалпыға бірдей декларациялауға толықтай көшу, яғни барлық жеке тұлғалар декларация табыс етуге міндетті болады. Көрсетілген кезеңнен бастап жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкін тұтастай қамтитын салықтық бақылау қамтамасыз етіледі.
Осы Тұжырымдаманы іске асыру:
көлеңкелі экономикаға қарсы тұруға;
мемлекеттік органдарда сыбайлас жемқорлық деңгейінің төмендеуіне;
салық базасын кеңейтуте және жеке табыс салығының бюджетке түсімін арттыруға;
қылмыстық іздестірулердің тиімділігіне;
Қазақстан Республикасы салық төлеушілерінің салықтық мәдениетін арттыруға ықпал ететін болады.
Жалпыға бірдей декларациялауға көшу жеке тұлғаларды салықтық әкімшілендіруді 100 пайызға қамтуға мүмкіндік береді, бұл жеке тұлғалардың салықты толық төлеуін қамтамасыз етеді, нәтижесінде жеке табыс салығы бойынша бюджет түсімдерінің ең төменгі өсімі 10 пайызды құрайтын болады.
4. Әлемдік практиканың оң тәжірибесіне шолу
Жалпыға бірдей декларациялау халықтың нақты табыстарын салықтық бақылау мен көлеңкелі экономикаға қарсы тұру құралы ретінде көптеген елдерде, оның ішінде дамыған елдерде қолданылады. Атап айтқанда, жалпыға бірдей декларациялау АҚШ, Германия, Франция, Швеция, Финляндия, Дания, Австралия, Чехия, Жаңа Зеландия, Сингапур, Швейцария, Чили сияқты елдерде енгізілген.
Сонымен қатар, мемлекеттік бюджеттің қажеттіліктерін тез арада қанағаттандыру үшін жоғарыда аталған елдердің көпшілігі (Франция, Сингапур мен Швейцарияны есептемегенде) жалпыға бірдей декларациялаумен қатар жалақы төлеуді жүзеге асыратын жұмыс берушіні салық агенті ретінде анықтап, төлем кезінен жеке табыс салығын ұстап қалу тетігін қолданады.
Декларацияларды жинау мәселесіне қатысты декларацияларды қабылдау мен өңдеу бойынша жұмыстар АҚШ салық органдарының құрамына кіретін декларацияларды қабылдау мен өңдеудің бірыңғай орталығында (ДӨО) шоғырланған АҚШ тәжірибесін қолдану мақсатқа сай болып көрінеді. ДӨО негізгі функциялары мыналар:
декларацияларды қағаз тасығыштарда да, электронды түрде де қабылдау;
декларацияларды өңдеу (магниттік тасығыштан электрондық түрде тапсырылған декларацияларды оқу, сканерлеу және қағаз тасығыштағы декларацияларды тану);
декларацияларда көрсетілген мәліметтерді жеке тұлғаларға табыстарын төлеуді жүзеге асыратын салық агенттерінен алынған ақпаратпен салыстыру;
декларациялардың өңдеу нәтижелерін аумақтық салық органдарына оны әрі қарай әкімшілендіруге жіберу.
Декларацияларды өткізудің қарбалас кезеңдерінде ДӨО салық органдарының қызметкерлері болып табылмайтын маусымдық жұмыскерлер еңбегін тартады.
АҚШ-тағы барлық жеке тұлғалар декларацияларының бірыңғай декларацияларды өңдеу орталығында қабылдануы мен өңделуін шоғырландыру мынадай артықшылықтарға қол жеткізуге мүмкіндік береді:
жалпы бюджеттік қаржыны өнімдеумен қатар ДӨО жоғары техникалық жабдықтау;
ДӨО қызмет жасайтын қызметкерлердің жоғары біліктілігі;
декларацияларды сапалы және оперативті өңдеу;
табыстар мен мүліктерді салыстыру жүргізудің бірыңғай әдістемесі;
декларацияларды тексеру кезінде тәуекелдерді басқарудың бірыңғай жүйесін қолдану және айырмашылықтар айқындалған декларациялардың көшірмесін аумақтық салық органдарына жіберу;
декларациялар ДӨО сақталуында қалдырылатындықтан, салық құпиясының сақталуы үшін барынша жағдайлардың жасалуын қамтамасыз ету.
Жалпыға бірдей декларациялау кезінде мемлекеттік қызмет көрсету ретінде скандинавтік елдер мен Чилиде декларацияларды алдын ала толтыру процедурасы қолданылады, бұл дәйекті түрде мынадай әрекеттерді жүргізуді білдіреді:
үшінші тұлғалардан (оның ішінде уәкілетті мемлекеттік органдардан) алынған жеке тұлғалардың табыстары мен мүліктері туралы мәліметтердің негізінде жеке тұлғалардың табыстары мен мүліктері туралы деректер қоры құрылады;
деректер қорының негізінде салық органдарымен жеке тұлғалардың декларацияларын алдын ала толтыру жүзеге асырылады;
салық органдарымен алдын ала толтырылған декларациялардың жеке тұлғаларға таратылуы жүзеге асырылады;
жеке тұлғалар табыстар мен мүліктер туралы мәліметтерді растайды немесе алдын ала толтырылған декларацияда көрсетілген мәліметтермен келіспеген жағдайда табыстар мен мүліктер туралы нақты мағлұматтарды мәлімдейді.
Қазақстандағы жалпыға бірдей декларациялауға көшу салықтардың жиналуын жоғарылату және көлеңкелі экономикаға қарсы тұру мақсаттарын көздейтінін ескере отырып, Тұжырымдаманы іске асыру кезінде алдыңғы қатарлы халықаралық тәжірибені, оның ішінде жалпыға бірдей декларациялауды салықтық әкімшілендіру мәселелерін егжей-тегжейлі зерттеуге дейін салу қажет.

Раздел 2. Основные принципы и общие подходы развития
определенной сферы, отрасли (отраслей)
В течение 2010 - 2011 годов будут проработаны методологические основы перехода на всеобщее декларирование. В этой связи необходимо:
1) определить круг лиц, на которые будет распространяться обязанность по представлению декларации в рамках всеобщего декларирования. В частности, будет определено, как производить заполнение и представление декларации за несовершеннолетних, в том числе находящихся в детских домах, интернатах, под опекой, в неполных семьях, в семьях, в которых родители находятся в разводе;
2) пересмотреть перечень и размер налоговых вычетов для целей обложения индивидуальным подоходным налогом, поскольку в связи с переходом на всеобщее декларирование становится возможным реализация механизма применения налоговых вычетов при исчислении индивидуального подоходного налога непосредственно налогоплательщиками при составлении декларации. При этом, наряду со стандартным налоговым вычетом в размере минимальной заработной платы за каждый месяц начисления дохода будет рассмотрена возможность применения следующих социальных налоговых вычетов по расходам на оплату:
образовательных услуг (в том числе дошкольное воспитание и обучение), оказанных декларанту и лицам, находящимся на его иждивении;
медицинских услуг, оказанных декларанту и лицам, находящимся на его иждивении;
вознаграждения по жилищным кредитам или кредитам на приобретение земельного участка для индивидуального строительства.
При этом будет определено пороговое значение по применению таких вычетов;
3) определить содержание первоначальной декларации, в том числе перечень имущества физических лиц, подлежащего отражению в декларации, в том числе имущества за пределами Республики Казахстан. В первоначальной декларации - "фотографии" будут фиксироваться сведения обо всем имуществе физического лица на конкретную дату, в том числе дебиторская и кредиторская задолженность. При этом будут определены перечень государственных органов и юридических лиц, которые будут предоставлять сведения органам налоговой службы по каждому виду доходов и имущества физических лиц, а также порядок представления таких сведений. Эти сведения будут использоваться при предварительном заполнении деклараций физических лиц налоговыми органами, а также при проведении камерального контроля этих деклараций и при применении системы управления рисками;
4) определить содержание очередной декларации, в том числе перечень доходов и имущества физических лиц, подлежащих отражению в декларации, в том числе доходов и имущества за пределами Республики Казахстан.
В отношении сведений, указываемых в очередной декларации, необходимо отойти от действующего в настоящее время принципа отражения только. доходов, подлежащих налогообложению, предусмотрев отражение всех доходов, полученных за календарный год, а также определиться, какие сведения по имуществу будут отражаться в очередной декларации;

2-бөлім. Белгілі бір аяны, саланы (салаларды) дамытудың негізгі қағидаттары мен жалпы тәсілдері
2010 - 2011 жылдар ішінде жалпыға бірдей декларациялауға көшудің әдістемелік негіздері пысықталатын болады. Соған байланысты:
1) жалпыға бірдей декларациялау шеңберінде декларация табыс ету міндеті таралатын адамдар тобын айқындау қажет. Атап айтқанда, кәмелетке толмағандар, соның ішінде балалар үйлеріндегі, интернаттардағы, қамқорындағы, толық емес отбасыларындағы, ата-аналары ажырасқан отбасыларындағы кәмелетке толмағандар үшін декларацияны қалай толтыру және табыс ету керектігі айқындалатын болады;
2) жалпыға бірдей декларациялауға көшумен байланысты жеке табыс салығын есептеген кезде салық шегерімдерін қолдану тетігі декларацияны табыс ету кезінде тікелей салық төлеушімен жүзеге асырылуы мүмкін болатындықтан, жеке табыс салығын салу мақсатындағы салық шегерімдерінің тізбесі мен мөлшерін қайта қарау қажет. Бұл ретте табыстың есепке жазылуының әрбір айы үшін ең төменгі жалақы мөлшеріндегі стандартты салық шегерімдерімен қатар, төлеуге жұмсалған шығыстар бойынша мынадай әлеуметтік салық шегерімдерін қолдану мүмкіндігі қаралатын болады:
декларантқа және оның асырауындағы адамдарға көрсетілген білім беру қызметтері (соның ішінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту);
декларантқа және оның асырауындағы адамдарға көрсетілген медициналық қызметтер;
тұрғын жай кредиттері немесе жеке құрылыс үшін жер учаскесін сатып алуға кредиттер бойынша сыйақылар.
Бұл ретте мұндай шегерімдерді қолдану бойынша бастапқы мән айқындалатын болады;
3) бастапқы декларацияның мазмұнын, оның ішінде декларацияда көрсетілуге тиіс жеке тұлғалар мүліктерінің, соның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүліктерінің тізбесін айқындау қажет. Бастапқы декларацияда — «фотосуретте» нақты бір күнге жеке тұлғаның барлық мүлкі, соның ішінде дебиторлық және кредиторлық берешегі туралы мәліметтер тіркеледі. Бұл ретте жеке тұлғалардың кірісі мен мүлкінің әрбір түрі бойынша салық қызметі органдарына мәліметтер беретін мемлекеттік органдар мен заңды тұлғалардың тізбесі, сондай-ақ мұндай мәліметтерді беру тәртібі айқындалатын болады. Бұл мәліметтерді салық органдары жеке тұлғалардың декларациясын алдын ала толтыру кезінде, сондай-ақ бұл декларацияларға камералдық бақылау жүргізу кезінде және тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану кезінде пайдаланады;
4) кезекті декларацияның мазмұнын, оның ішінде декларацияда көрсетілуге тиіс жеке тұлғалар кірістері мен мүліктерінің, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі кірістері мен мүліктерінің тізбесін айқындау қажет.
Кезекті декларацияда көрсетілетін мәліметке қатысты күнтізбелік жыл ішінде алынған барлық кірістерді көрсетуді көздей отырып, қазіргі кезде қолданыстағы салық салуға жататын кірістерді көрсету қағидатынан ауытқу қажет, сондай-ақ кезекті декларацияда қандай мүлік бойынша мәліметтер көрсетілетінін айқындау қажет;

5) пересмотреть порядок налогообложения физических лиц в части исключения специальных налоговых режимов для крестьянских и фермерских хозяйств.
При этом будет рассмотрен вопрос реформирования специальных налоговых режимов на основе патента, упрощенной декларации, отдельного порядка налогообложения для частных нотариусов и адвокатов;
6) определить порядок предварительного заполнения декларации налоговыми органами (далее - предзаполнение).
Суть предзаполнения будет заключаться в том, что налоговые органы на основе сведений по доходам и имуществу физического лица, представленных ему государственными органами и другими юридическими лицами, будут заполнять декларацию и направлять ее такому физическому лицу по месту жительства или в "Кабинет налогоплательщика", позволяющий производить заполнение и отправку декларации в налоговый орган в электронном виде.
Физическое лицо, ориентируясь на информацию в такой декларации, может либо согласиться с отраженной в ней информацией, либо указать свои сведения.
При этом в случае, если физическое лицо указывает свои сведения, которые не совпадают с информацией предзаполнения, будет определен механизм подтверждения физическими лицами таких сведений при налоговой проверке.
Также, в целях оптимизации расходов бюджета по уведомлению физических лиц об исчисленных суммах налога на имущество, земельного налога и налога на транспортные средства целесообразно предусмотреть такое уведомление в предварительно заполненной декларации. Для этого будет и исключена обязанность по уплате земельного налога, налогов на имущество, транспортные средства в течение отчетного периода и будет осуществлен переход на исчисление и уплату таких налогов физическими лицами по истечении отчетного периода на основе данных о периоде фактического владения физическим лицом объектом налогообложения.
Кроме того, будет определен порядок оценки объектов недвижимого имущества для целей налогообложения;
7) определить порядок доставки деклараций с предзаполнением по месту жительства физических лиц с одновременным размещением их в Интернете с возможностью доступа к ним через "Кабинет налогоплательщика" для физических лиц, заключивших соглашение об использовании и признании налоговыми органами электронной цифровой подписи при обмене электронными документами. При этом необходимо предусмотреть, что такая доставка декларации должна быть бесплатной для физического лица. В связи с чем, будет предусмотрена возможность возмещения государством расходов почтовой организации по такой доставке.
Для реализации этой задачи потребуется актуализация государственных баз "Физические лица", "Юридические лица", "Адресный регистр", "Регистр недвижимости", "Единый государственный земельный кадастр", базы данных уполномоченных государственных органов по регистрации (снятии с учета) транспортных средств и ИНИС;

5) шаруа және фермерлік қожалықтарға арналған арнаулы салық
режимдерін алып тастау бөлігінде жеке тұлғаларға салық салу тәртібін қайта қарау қажет.
Бұл ретте жекеше нотариустар мен адвокаттарға арналған патент, оңайтылған декларация негізіндегі арнаулы салық режимдерін, жекелеген салық салу тәртібін реформалау мәселесі қаралатын болады;
6) салық органдарының декларацияны алдын ала толтыруының (бұдан
әрі - алдын ала толтыру) тәртібін айқындау қажет.
Алдын ала толтырудың мәні мемлекеттік органдары мен басқа да заңды тұлғалар берген жеке тұлғаның кірістері мен мүліктері бойынша мәліметтер негізінде салық органдарының декларацияны толтыратынын және оны тұрғылықты жері бойынша сондай жеке тұлғаға немесе декларацияны электронды түрде толтыруға және салық органына жіберуге мүмкіндік беретін «Салық төлеушінің кабинетіне» жіберетіндігін білдіреді.
Жеке тұлға осындай декларациядағы ақпаратқа сүйене отырып, онда көрсетілген ақпаратпен не келіседі, не өзінің мәліметтерін көрсете алады.
Бұл ретте, егер жеке тұлға алдын ала толтырылған ақпаратпен сәйкес келмейтін өзінің мәліметттерін көрсеткен жағдайда, салық тексеруі кезінде жеке тұлғалардың осындай мәліметтерді растау тетігі айқындалатын болады.
Сондай-ақ есептелген мүлік, жер салығы және көлік құралы салығы сомалары туралы жеке тұлғаларды хабарландыру бойынша бюджет шығыстарын оңтайландыру мақсатында мұндай хабарландыруды алдын ала толтырылған декларацияда көздеген жөн. Ол үшін есепті кезең ішінде жер салығын, мүлік, көлік құралдары салықтарын төлеу міндеті алып тасталады және есепті кезең өткеннен кейін жеке тұлғалардың мұндай салықтарды жеке тұлғаның салық салу объектісіне нақты ие болып отырған кезең туралы деректер негізінде есептеуіне және төлеуіне көшу жүзеге асырылады.
Бұдан басқа салық салу мақсатында жылжымайтын мүлік объектілерін бағалау тәртібі айқындалатын болады;
7) декларацияларды салық органдарымен электрондық құжат алмасу
кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісім жасасқан жеке тұлғалар үшін «Салық төлеушінің кабинеті» арқылы қол жеткізу мүмкіндігін қоса бере отырып, Интернетке бір мезгілде орналастыра отырып, оларды алдын ала толтырып, жеке тұлғалардың тұрғылықты жері бойынша жеткізу тәртібі айқындау қажет. Бұл ретте мұндай декларацияны жеткізу жеке тұлғалар үшін ақысыз болу керектігін қарастыру қажет. Осыған байланысты осындай жеткізу бойынша почта ұйымының шығыстарын мемлекеттің өтеуі мүмкіндігін көздеу қажет.
Бұл міндетті іске асыру үшін «Жеке тұлғалар», «Заңды тұлғалар», «Мекен-жай тіркелімі», «Жылжымайтын мүлік тіркелімі», «Бірыңғай мемлекеттік жер кадастры» мемлекеттік дерекқорларын, көлік құралдарын тіркеу (есептен шығару) бойынша уәкілетті мемлекеттік органдардың дерекқорларын және БСАЖ жаңарту қажет;

8) определить порядок доставки деклараций с предзаполнением отдельным категориям физических лиц, временно находящимся не по месту жительства, а также составления и отправки деклараций такими лицами. В частности, такой порядок будет разработан для физических лиц - граждан Республики Казахстан:
находящихся за рубежом, которым будут предоставлены условия сдачи деклараций из загранучреждений Республики Казахстан;
проходящих военную службу - с места прохождения военной службы;
находящихся в местах лишения свободы - из исправительных учреждений;
9) определить порядок представления деклараций физическими лицами. При этом будет предусмотрен особый порядок представления деклараций сотрудниками специальных служб, субъектов оперативно-розыскной деятельности правоохранительных органов с целью обеспечения сохранности и конфиденциальности сведений, составляющих государственные секреты. Также будет определен порядок заполнения и представления деклараций уполномоченными представителями налогоплательщиков, в том числе налоговыми консультантами, за физических лиц, включая недееспособных лиц.
Будут созданы условия для перехода от явочного способа представления деклараций к представлению их преимущественно в электронном виде, в том числе через развитие сети "терминалов налогоплательщиков" в налоговых органах и акиматах, с сохранением альтернативной возможности представить декларацию по почте заказным письмом с уведомлением. Для этого в целях предоставления возможности составления и отправки деклараций налоговым органам в электронном виде будет определен порядок выдачи криптографических ключей физическим лицам и лицам, оказывающим услуги населению по составлению и представлению деклараций;
10) определить способы информирования населения по вопросам всеобщего декларирования, оказания помощи по составлению, представлению деклараций и уплате налогов физическими лицами.
В частности, будет предусмотрена система предварительного оповещения физических лиц о наступлении срока представления деклараций через автоматические голосовые сообщения на городские телефоны по месту жительства, в виде СМС сообщений на сотовые телефоны, объявлений в средствах массовой информации. Также предусмотреть такое оповещение тех лиц, которые не представили декларации своевременно.
В качестве способов оказания помощи населению по составлению и представлению ими деклараций будут разработаны методические рекомендации по составлению деклараций, при этом такие методические рекомендации будут реализованы в виде программного обеспечения которое подлежит размещению на сайте органов налоговой службы для возможности бесплатного использования его физическими лицами, обеспечение налоговых органов бланками деклараций и методическими рекомендациями по их составлению для бесплатной раздачи налогоплательщикам.
Также будет создан цикл передач по составлению и представлению деклараций и расширена работа Саll-Центра. Кроме того, учитывая необходимость квалифицированной помощи населению, будет проведена работа по созданию условий для развития института сертифицированных налоговых консультантов, оказывающих услуги населению по составлению и представлению деклараций.
В части создания комфортных условий по уплате налогов будет предусмотрена возможность автоматического формирования платежного документа на уплату налогов, который будет направлен физическому лицу одновременно с предварительно заполненной декларацией.
Кроме того, будет предусмотрено развитие веб-сервиса по уплате налогов посредством банкоматов, веб-киосков, банкинга, терминалов, а также будет разработан Регламент работы Центров налоговых органов по работе с уведомлениями (далее - Центр).
Основными функциями Центра будет предоставление услуг населению по информированию о наличии налоговой задолженности и (или) наличии нарушений, выявленных по результатам камерального контроля. При этом будет предусмотрена возможность физических лиц получать такую информацию посредством телефонных звонков в Центр. Учитывая необходимость сохранения конфиденциальности сведений, будет предусмотрен порядок идентификации при обращении физического лица в Центр посредством телефонного звонка;

8) жеке тұлғалардың уақытша тұрғылықты жерінде тұрмайтын жекелеген санаттарына декларацияларды алдын ала толтырыла отырып, жеткізу, сондай-ақ осындай тұлғалардың декларацияны толтыру және жіберу тәртібін айқындау қажет. Атап айтқанда, мұндай тәртіп мынадай жеке тұлғалар - Қазақстан Республикасының азаматтары үшін әзірленеді:
декларацияны Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінен тапсыруға жағдай жасалатын шетелдегілер;
әскери қызметтегілер - әскери қызметін өту орнынан;
бас бостандығынан айыру орнындағылар - түзеу мекемелерінен;
9) жеке тұлғалардың декларацияны табыс етуі тәртібін айқындау қажет. Бұл ретте мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтердің сақталуын және құпиялығын қамтамасыз ету мақсатында арнайы қызметтер қызметкерлерінің, құқық қорғау органдары қызметінің жедел іздестіру субъектілерінің декларация табыс етуінің ерекше тәртібі көзделетін болады. Сондай-ақ салық төлеушілердің уәкілетті өкілдерінің, оның ішінде салық консультанттарының әрекетке қабілетсіз адамдарды қоса алғанда, жеке тұлғалар үшін декларацияларды толтыру және табыс ету тәртібі айқындалатын болады.
Декларацияны почта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен табыс ету баламалық мүмкіндігін сақтай отырып, декларацияны табыс етудің өзі келіп тапсыру тәсілінен салық органдары мен әкімдіктерде «салық төлеушілердің терминалдары» желісін дамыту арқылы оны көбіне электронды түрде табыс етуге көшуге жағдай жасалатын болады. Ол үшін декларацияны электронды түрде толтыру және салық органдарына жіберу мүмкіндігін беру мақсатында жеке тұлғаларға және декларацияны толтыру және табыс ету бойынша халыққа қызмет көрсететін тұлғаларға криптографиялық кілттер беру тәртібі айқындалатын болады;
10) халықты жалпыға бірдей декларациялау мәселелері бойынша
ақпараттандыру, декларацияны толтыру, табыс ету және жеке тұлғалардың
салықтарды төлеу бойынша көмек көрсету тәсілдерін айқындау қажет.
Атап айтқанда, жеке тұлғаларды декларация табыс ету мерзімінің басталғаны туралы тұрғылықты орны бойынша қалалық телефондарына автоматтық дауыстық хабарламалар арқылы, ұялы телефондарға СМС хабарлама түрінде, бұқаралық ақпарат құралдарына хабарландырулар беру арқылы алдын ала ақпараттандыру жүйесі қарастырылатын болады.
Декларацияларды жасау және табыс ету бойынша халыққа көмек көрсету тәсілдері ретінде декларацияларды жасау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірленетін болады, бұл ретте мұндай әдістемелік ұсынымдар жеке тұлғалардың тегін пайдалану мүмкіндігі үшін салық қызметі органдарының сайтында орналастырылуы тиіс бағдарламалық қамтамасыз ету түрінде іске асырылатын болады, салық органдарын салық төлеушілерге тегін тарату үшін декларация бланкілерімен және оларды жасау бойынша әдістемелік ұсынымдармен қамтамасыз ету қажет.
Сондай-ақ декларацияларды жасау және табыс ету бойынша бағдарламалар циклы құрылады және Саll-Орталықтарының жұмысы кеңейтілетін болады. Бұдан басқа, халыққа білікті көмектің қажеттілігін ескере отырып, декларация жасау және табыс ету бойынша халыққа қызмет көрсететін сертификацияланған салық консультанттарының институтын дамыту үшін жағдай жасау бойынша жұмыстар жүргізілетін болады.
Салықтарды төлеу бойынша қолайлы жағдай жасау бөлігінде алдын ала толтырылған декларациямен бір мезгілде жеке тұлғаға жіберілетін салықтарды төлеуге төлем құжатын автоматты түрде жасау мүмкіндігі болады.
Бұдан басқа банкоматтар, веб-киоскілер, банкинг, терминалдар арқылы салықтарды төлеу бойынша веб-сервисті дамыту көзделетін болады, сондай-ақ Хабарламалармен жұмыс бойынша салық органдары орталықтарының (бұдан әрі - Орталық) жұмыс Регламенті әзірленеді.
Орталықтың негізгі функциясы камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған салық берешегінің бар екендігі және (немесе) бұзушылықтардың бар екендігі туралы ақпараттандыру бойынша халыққа қызмет көрсету болады. Бұл ретте жеке тұлғалардың мұндай ақпаратты Орталыққа телефон соғу арқылы алу мүмкіндігі қарастырылатын болады. Мәліметтердің құпиялығын сақтау қажеттігін ескере отырып, жеке тұлғаның Орталыққа телефон соғу арқылы жүгінген жағдайда сәйкестендіру тәртібі көзделетін болады;

11) определить порядок приема и первичной обработки деклараций, включающий в себя, в том числе, порядок считывания и распознавания информации, отраженной в декларации, посредством сканера. При этом в целях обеспечения эффективности такой работы прием и обработка деклараций будет сконцентрирована в одном или двух Центрах обработки деклараций, которые будут входить в состав органов налоговой службы (далее - ЦОД). Такие ЦОДы наряду с приемом и первичной обработкой деклараций будут осуществлять процедуры камерального контроля деклараций, а также их отбор для проведения налоговой проверки. Это будет достигнуто за счет высокого технического оснащения ЦОДов, привлечения персонала, не являющегося государственными служащими, для технической обработки деклараций, применения единой методики сопоставления доходов и расходов физических лиц, применения единой системы управления рисками при отборе деклараций для налоговой проверки, сохранности тайны сведений деклараций. В связи с чем, в 2011 году будет определено количество таких ЦОД, их местонахождение, разработан Регламент работы ЦОД, в 2012 году - проведены мероприятия по их строительству, а в 2013 году - по их техническому оснащению;
12) определить архитектуру и порядок функционирования информационной системы для целей всеобщего декларирования на основе развития информационных систем налоговых органов и государственных баз данных. Такой порядок будет включать вопросы информационного межсистемного взаимодействия и синхронизации информационных систем государственных органов с информационными системами налоговых органов (ИНИС, РНИОН, СОНО), причем такое взаимодействие будет основываться на прямой передаче данных;
13) определить порядок обеспечения сохранности сведений, указанных в декларациях. Такой порядок будет включать процедуры по принятию на себя работниками, не являющимися государственными служащими, осуществляющими техническую работу в ЦОДах, обязательства по неразглашению и меры ответственности за разглашение сведений, указанных в декларации, по обеспечению невозможности доступа указанных лиц к сведениям деклараций, хранящихся в информационных системах. Также будет предусмотрен порядок хранения и контроля доступа к сведениям деклараций, хранящихся на бумажном носителе;
14) определить порядок проведения камерального контроля по декларациям по доходам и имуществу, суть которого будет заключаться в следующем. Сведения, отраженные в декларации по доходам и имуществу физического лица, будут сопоставляться:
со сведениями государственных органов и юридических лиц, представляющих сведения для камерального контроля;
в динамике со сведениями ранее представленных деклараций по доходам и имуществу такого физического лица;
со сведениями других деклараций, представленных таким физическим лицом;
со сведениями деклараций, представленных индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, которые являются контрагентами такого физического лица.
По выявленным расхождениям будет разработана процедура дальнейшей отработки их в целях принятия решения, в том числе для применения системы управления рисками;

11) сканер арқылы декларацияда көрсетілген ақпаратты оқу және тану тәртібін қамтитын декларацияны қабылдау және бастапқы өңдеу тәртібін айқындау қажет. Бұл ретте мұндай жұмыстың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында декларацияларды қабылдау және өңдеу салық қызметі органдарының құрамына кіретін бір немесе екі декларацияны өңдеу орталығында (ДӨО) шоғырландырылады. Мұндай ДӨО декларацияларды қабылдау және бастапқы өңдеу жұмыстарымен қатар декларацияларды камералдық бақылау, сондай-ақ оларды салық тексеруін жүргізу үшін іріктеу рәсімдерін жүзеге асыратын болады. Бұған ДӨО жоғарғы техникалық жарақтандыру, декларацияларды техникалық өңдеу үшін мемлекеттік қызметкер болып табылмайтын қызметкерлерді тарту, жеке тұлғалардың кірістері мен шығыстарын салыстырудың бірыңғай әдістерін қолдану, салық тексеруі үшін декларацияларды іріктеу кезінде бірыңғай тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану, декларация мәліметтерінің құпиялығын сақтау арқылы қол жеткізуге болады. Осыған байланысты 2011 жылы осындай ДӨО саны, олардың орналасатын орны айқындалатын болады, ДӨО жұмыс Регламенті әзірленеді, 2012 жылы олардың құрылысы бойынша, ал 2013 жылы оларды техникалық жарақтандыру бойынша іс-шаралар жүргізіледі;
12) салық органдарының ақпараттық жүйелерін және мемлекеттік дерекқорларды дамыту негізінде жалпыға бірдей декларациялау мақсатында ақпараттық жүйенің жұмыс жасау архитектурасы мен тәртібін айқындау қажет. Бұл тәртіп мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің салық органдарының ақпараттық жүйелерімен (БСАЖ, СТжСО, СЕӨЖ) ақпараттық жүйеаралық өзара іс-қимыл және синхрондау мәселелерін қамтитын болады, бұл өзара іс-қимыл мәліметтерді тікелей беруге негізделетін болады;
13) декларацияларда көрсетілген мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету тәртібін айқындау қажет. Бұл тәртіп ДӨО-да техникалық жұмысты жүзеге асыратын, мемлекеттік қызметкер болып табылмайтын қызметкерлердің декларацияда көрсетілген мәліметтерді жария етпеу міндеттемесін өз мойнына алу бойынша рәсімдерді және мәліметтерді жария еткені үшін жауапкершілік шараларын, аталған тұлғалардың ақпараттық жүйелерде сақталатын декларациялардың мәліметтеріне қол жеткізуінің мүмкін болмауын қамтамасыз ету бойынша рәсімдерді қамтитын болады. Сондай-ақ қағаз тасығыштарда сақталған декларациялардың мәліметтерін сақтау және оларға қол жеткізілімді бақылау тәртібі көзделетін болады;
14) кірістер мен мүлік деклациялары бойынша камералдық бақылау жүргізу тәртібін айқындау қажет, оның мәні мынаны білдіреді. Жеке тұлғаның кірістер және мүлік бойынша декларациясында көрсетілген мәліметтер:
камералды бақылау үшін мәліметтер беретін мемлекеттік органдар мен заңды тұлғалардың мәліметтерімен;
осы жеке тұлға бұрын табыс еткен кірістер және мүлік бойынша декларациялардың мәліметтерімен динамикада;
осы жеке тұлға табыс еткен басқа да декларацияларының мәліметтерімен;
осы жеке тұлғаның контрагенті болып табылатын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар табыс еткен декларациялардың мәліметтерімен салыстырылатын болады.
Анықталған алшақтықтар бойынша шешім қабылдау мақсатында, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану үшін оларды одан әрі пысықтау рәсімі әзірленетін болады;

15) пересмотреть систему управления рисками и разработать порядок отбора деклараций физических лиц по доходам и имуществу для налоговой проверки;
16) определить порядок взаимодействия налоговых органов, осуществляющих камеральный контроль деклараций физических лиц по доходам и имуществу, с уполномоченным государственным органом, осуществляющим финансовый мониторинг;
17) определить методы и процедуры контроля доходов физического лица из зарубежных источников (прирост от реализации ценных бумаг на иностранных фондовых биржах, имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, доход от аренды) и имущества физического лица, находящегося за рубежом;
18) определить порядок проведения налоговой проверки деклараций физических лиц по доходам и имуществу;
19) определить административную и уголовную ответственность за нарушения при представлении (непредставлении) деклараций, в том числе, за какие нарушения наступает ответственность, размеры такой ответственности и порядок применения мер административной и уголовной ответственности;
20) определить механизм исполнения налогового обязательства в отношении имущества, по которому ранее налогоплательщиком не было исполнено налоговое обязательство.
Для выработки предложений по вышеуказанным вопросам будет создана Межведомственная рабочая группа по переходу к всеобщему декларированию (далее - МРГ).
По итогам обсуждения названных вопросов на МРГ не позднее 4 квартала 2011 года будут подготовлены проекты соответствующих нормативных правовых актов.
Также в течение 2011 года будет проведена работа по внесению изменений и (или) дополнений в международные договоры и (или) заключение новых международных договоров по обмену информацией с целью получения сведений о доходах и имуществе граждан Республики Казахстан, полученных и имеющихся за пределами Республики Казахстан.
Начиная с 2012 года, будут проведены мероприятия по технической подготовке государственных органов к приему и обработке деклараций физических лиц, а также по реализации программ информирования и оказания помощи населению по составлению и представлению ими деклараций.
При этом в рамках проведения работы по технической подготовке будет создан Вычислительный центр налоговых органов, функциями которого будут:
разработка, модернизация, сопровождение и внедрение автоматизированных информационных систем налоговых органов;
формирование и ведение информационных ресурсов;
обеспечение взаимодействия с автоматизированными системами других государственных органов;
информационно-вычислительные услуги;
сертификация программных средств на соответствие действующему налоговому законодательству и нормативным правовым актам Республики Казахстан;
разработка, проектирование, создание и монтаж телекоммуникационных систем и комплексов, телефонии, локальных вычислительных центров и электрических сетей;
обеспечение взаимодействия информационных систем с автоматизированными системами налоговых ведомств стран СНГ;
обучение работников налоговых органов и других организаций работе с созданными информационными системами.

15) тәуекелдерді басқару жүйесін айқындау және салық тексеруі үшін кірістер және мүлік бойынша жеке тұлғалардың декларацияларын іріктеу тәртібін әзірлеу қажет;
16) жеке тұлғалардың кірістер және мүлік бойынша декларацияларына камералдық бақылауды жүзеге асыратын салық органдарының қаржы мониторингін жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындау қажет;
17) шетелдік көздерден жеке тұлғаның кірістерін (шетелдік қор
биржаларында құнды қағаздарын, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан мүлікті өткізуден түскен өсім, жалға беруден түскен кіріс) және жеке тұлғаның шетелдегі мүлкін бақылау әдістері мен рәсімдерін айқындау қажет;
18) жеке тұлғаның кірістер және мүлік бойынша декларацияларына салық тексеруін жүргізу тәртібін айқындау қажет;
19) декларацияны табыс ету (табыс етпеу) кезіндегі бұзушылықтар үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікті, соның ішінде жауапкершіліктің қандай бұзушылықтар үшін туындайтынын, мұндай жауапкершіліктің мөлшерін және әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік шараларын қолдану тәртібін айқындау қажет;
20) ол бойынша бұрын салық төлеуші салық міндеттемесін орындамаған мүлікке қатысты салық міндеттемесін орындау тетігін айқындау қажет.
Жоғарыда көрсетілген мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін Жалпыға бірдей декларациялауға көшу жөніндегі ведомствоаралық жұмыс Тобы (бұдан әрі — ВЖТ) құрылатын болады.
Аталған мәселелерді ВЖТ-да талқылау қорытындылары бойынша 2011 жылдың 4-тоқсанынан кешіктірілмей тиісті нормативтік құқықтық актілердің жобалары әзірленетін болады.
Сондай-ақ 2011 жылдың ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден алған және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан Қазақстан Республикасы азаматтарының кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді алу мақсатында халықаралық шарттарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу және (немесе) ақпарат алмасу жөніндегі жаңа халықаралық шарттар жасасу бойынша жұмыстар жүргізілетін болады.
2012 жылдан бастап мемлекеттік органдарды жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдауға және өңдеуге техникалық дайындау, сондай-ақ халыққа декларация жасау және табыс ету бойынша ақпарат беру және көмек көрсету бағдарламаларын іске асыру жөнінде іс-шаралар жүргізілетін болады.
Бұл ретте техникалық дайындау жұмысын жүргізу шеңберінде салық органдарының Есептеу орталығы құрылатын болады, оның функциясы:
салық органдарының автоматтандырылған ақпараттық жүйелерін әзірлеу, жаңғырту, сүйемелдеу және енгізу;
ақпараттық ресурстарды қалыптастыру және жүргізу;
басқа мемлекеттік органдардың автоматтандырылған жүйелерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
ақпараттық есептеу қызметтері;
бағдарламалық құралдарды Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына және нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестігіне сертификаттау;
телекоммуникациялық жүйелерді және кешендерді, телефонияны, жергілікті есептеу орталықтарын және электр желілерін әзірлеу, жобалау, құру және монтаждау;
ақпараттық жүйелердің ТМД елдерінің салық ведомстволарының автоматтандырылған жүйелерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
салық органдарының және басқа да ұйымдардың қызметкерлерін құрылған ақпараттық жүйелермен жұмыс жасауға үйрету болып табылады.

100.
Пилотный прием очередных
деклараций работников
государственных учреждений,
государственных предприятий и
компаний, в которых имеется
доля участия государства
Наполнение
базы данных
очередных
деклараций
МФ
2 квартал
2015 года
101.
Пилотная первичная обработка
очередных деклараций
работников государственных
учреждений, государственных
предприятий и компаний, в
которых имеется доля участия
государства
Наполнение
базы данных
первичной
обработки
очередных
деклараций
МФ
3 квартал
2015 года
102.
Пилотный запуск камерального
контроля первоначальных
деклараций физических лиц
Акт ввода в
эксплуатацию
МФ
3 квартал
2015 года
103.
Доработка процедур по приему
и первичной обработке
очередных деклараций
Акт ввода в
эксплуатацию
МФ
4 квартал
2015 года
2016 год
104.
Предварительное заполнение
налоговыми органами
первоначальных и очередных
деклараций физических лиц
Предварительно
заполненные
декларации
МФ, МЮ,
МВД,
МТСЗН,
МСХ, АЗР,
(по согла-
сованию)
1 квартал
2016 года
105.
Бесплатная доставка
предварительно заполненных
первоначальных и очередных
деклараций налоговыми
органами по месту жительства
физических лиц
Доставка
предварительно
заполненных
деклараций
МФ, АО
"Казпочта"
(по согла-
сованию)
1 квартал
2016 года
106.
Организация налоговыми
органами методической помощи
в составлении первоначальной
и очередной деклараций
Оказание
методологи-
ческой помощи
МФ
1 квартал
2016 года
107.
Прием первоначальных
деклараций граждан Республики
Казахстан и лиц, имеющих вид
на гражданство, не подавших
первоначальную декларацию в
течение 2014 - 2015 годов
Наполнение
базы данных
Системы приема
и первичной
обработки
деклараций
МФ
2 квартал
2016 года
108.
Обработка первоначальных
деклараций граждан РК и лиц,
имеющих вид на гражданство,
не подавших первоначальную
декларацию в течение
2014 - 2015 годов
Наполнение
базы данных
Системы приема
и первичной
обработки
деклараций
МФ
3 квартал
2016 года
109.
Пилотный запуск камерального
контроля первоначальных
деклараций граждан Республики
Казахстан и лиц, имеющих вид
на гражданство, не подавших
первоначальную декларацию в
течение 2014 - 2015 годов
Акт ввода в
эксплуатацию
МФ
3 квартал
2016 года
110.
Доработка процедур по приему
и первичной обработке
первоначальных деклараций
граждан Республики Казахстан
и лиц, имеющих вид на
гражданство, не подавших
первоначальную декларацию в
течение 2014 - 2015 годов
Акт ввода в
эксплуатацию
МФ
4 квартал
2016 года
2017 год
111.
Промышленная эксплуатация
системы приема и первичной
обработке деклараций граждан
РК и лиц, имеющих вид на
гражданство
Наполнение
базы данных
Системы приема
и первичной
обработки
деклараций
МФ
Постоянно,
начиная с
1
квартала
2017
года

100.
Мемлекеттік мекемелердің, мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет үлесі бар компаниялардың қызметкерлерінің кезекті декларацияларын пилоттық қабылдау
Кезекті декларациялардың дерекқорларын толтыру
Қаржымині
2015 жылдың 2-тоқсаны
101.
Мемлекеттік мекемелердің, мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет үлесі бар компаниялардың қызметкерлерінің кезекті декларацияларын пилоттық өңдеу
Кезекті декларалияларды бастапқы өңдеу дерекқорларын толтыру
Қаржымині
2015 жылдың 3-тоқсаны
102.
Жеке тұлғалардың бастапқы декларацияларын камералдық бақылауды пилоттық іске қосу
Пайдалануға енгізу актісі
Қаржымині
2015 жылдың 3-тоқсаны
103.
Кезекті декларацияларды қабылдау және бастапқы өңдеу бойынша рәсімдерді қайта әзірлеу
Пайдалануға енгізу актісі
Қаржымині
2015 жылдың 4-тоқсаны
2016 жыл
104.
Жеке тұлғалардың бастапқы және кезекті декларацияларын салық органдарының алдын ала толтыруы
Алдын ала толтырылған декларациялар
Қаржымині, Әділетмині, ІІМ, Еңбекмині, АШМ, ЖРА (келісім бойынша)
2016 жылдың 1-тоқсаны
105.
Салық органдары толтырған бастапқы және кезекті декларацияларды жеке тұлғалардың тұрғылықты орны бойынша ақысыз жеткізу
Алдын ала толтырылған декларацияларды жеткізу
Қаржымині, «Қазпошта» АҚ (келісім бойынша)
2016 жылдың 1-тоқсаны
106.
Салық органдарының бастапқы және кезекті декларацияларды жасауда әдістемелік көмекті ұйымдастыруы
Әдістемелік көмек көрсету
Қаржымині
2016 жылдың 1-тоқсаны
107.
2014 - 2015 жылдар ішінде бастапқы декларацияны тапсырмаған Қазақстан Республикасы азаматтарының және азаматтыққа ықтиярхаты бар тұлғалардың бастапқы декларацияларын қабылдау
Декларацияларды қабылдау және бастапқы өңдеу жүйесінің дерекқорларын толтыру
Қаржымині
2016 жылдың 2-тоқсаны
108.
2014 - 2015 жылдар ішінде бастапқы декларацияны тапсырмаған Қазақстан Республикасы азаматтарының және азаматтыққа ықтиярхаты бар тұлғалардың бастапқы декларацияларын өңдеу
Декларацияларды қабылдау және бастапқы өңдеу жүйесінің дерекқорларын толтыру
Қаржымині
2016 жылдың 3-тоқсаны
109.
2014 - 2015 жылдар ішінде бастапқы декларацияны тапсырмаған Қазақстан Республикасы азаматтарының және азаматтыққа ықтиярхаты бар тұлғалардың бастапқы декларацияларын камералдық бақылауды пилоттық іске қосу
Пайдалануға енгізу актісі
Қаржымині
2016 жылдың 3-тоқсаны
110.
2014 - 2015 жылдар ішінде бастапқы декларацияны тапсырмаған Қазақстан Республикасы азаматтарының және азаматтыққа ықтиярхаты бар тұлғалардың бастапқы декларацияларын қабылдау және бастапқы өңдеу бойынша рәсімдерді пысықтау
Пайдалануға енгізу актісі
Қаржымині
2016 жылдың 4-тоқсаны
2017 жыл
111.
Қазақстан Республикасы азаматтарының және азаматтыққа ықтиярхаты бар тұлғалардың декларацияларын қабылдау және бастапқы өңдеу жүйесін өндірістік пайдалану
Декларацияларды қабылдау және бастапқы өңдеу жүйесінің дерекқорларын толтыру
Қаржымині
2017 жылдың 1-тоқсанынан бастап тұрақты

112.
Предварительное заполнение
налоговыми органами
первоначальных и очередных
деклараций физических лиц
Предварительно
заполненные
декларации
МФ, МЮ,
МВД,
МТСЗН,
МСХ, АЗР,
(по согла-
сованию)
1 квартал
2017 года
113.
Бесплатная доставка
предварительно заполненных
первоначальных и очередных
деклараций налоговыми
органами по месту жительства
физических лиц
Доставка
предварительно
заполненных
деклараций
МФ, АО
"Казпочта"
(по согла-
сованию)
1 квартал
2017 года
114.
Организация налоговыми
органами методической помощи
в составлении первоначальной
и очередной деклараций
Оказание
методологи-
ческой помощи
МФ
1 квартал
2017 года
115.
Прием очередных деклараций
граждан Республики Казахстан
и лиц, имеющих вид на
гражданство, подавших
первоначальную (очередную)
декларации в течение
2014 - 2016 годов
Наполнение
базы данных
Системы приема
и первичной
обработки
деклараций
МФ
2 квартал
2017 года
116.
Обработка очередных
деклараций граждан РК и лиц,
имеющих вид на гражданство,
подавших первоначальную
(очередную) декларацию в
течение 2014 - 2016 годов
Наполнение
базы данных
Системы приема
и первичной
обработки
деклараций
МФ
3 квартал
2017 года
117.
Запуск камерального контроля
очередных деклараций
физических лиц
Акт ввода в
эксплуатацию
МФ
2
полугодие
2017 года
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
АЗР - Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСИ - Министерство связи и информации Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
КГА - Комитет гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
КТК - Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
НК МФ - Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан
ИНИС - интегрированная налоговая информационная система

112.
Салық органдарының жеке тұлғалардың бастапқы және кезекті декларацияларын алдын ала толтыруы
Алдын ала толтырылған декларациялар
Қаржымині, Әділетмині, ІІМ, Еңбекмині, АШМ, ЖРА (келісім бойынша)
2017 жылдың 1-тоқсаны
113.
Салық органдарының алдын ала толтырылған бастапқы және кезекті декларацияларды жеке тұлғалардың тұрғылықты орны бойынша ақысыз жеткізуі
Алдын ала толтырылған декларацияларды жеткізу
Қаржымині, «Қазпошта» АҚ (келісім бойынша)
2017 жылдың 1-тоқсаны
114.
Салық органдарының бастапқы және кезекті декларацияларды жасау бойынша әдістемелік көмекті ұйымдастыруы
Әдістемелік көмек көрсету
Қаржымині
2017 жылдың 1-тоқсаны
115.
2014 - 2016 жылдар ішінде бастапқы (кезекті) декларация тапсырған Қазақстан Республикасы азаматтарының және азаматтыққа ықтиярхаты бар тұлғалардың кезекті декларацияларын қабылдау
Декларацияларды қабылдау және бастапқы өңдеу жүйесінің дерекқорларын толтыру
Қаржымині
2017 жылдың 2-тоқсаны
116.
2014 - 2016 жылдар ішінде бастапқы (кезекті) декларация тапсырған Қазақстан Республикасы азаматтарының және азаматтыққа ықтиярхаты бар тұлғалардың кезекті декларацияларын өңдеу
Декларацияларды қабылдау және бастапқы өңдеу жүйесінің дерекқорларын толтыру
Қаржымині
2017 жылдың 3-тоқсаны
117.
Жеке тұлғалардың кезекті декларацияларын камералдық бақылауды іске қосу
Пайдалануға енгізу актісі
Қаржымині
2017 жылдың 2-жарты жылдығы
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
БП - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ҰБ - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі
ЖРА - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару жөніндегі агенттігі
ЭҚСКА - Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (Қаржы полициясы),
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Қорғанысмині - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
БАМ - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭДСМ - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ААК - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
КБК - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті
Қаржымині СК - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті
БСАЖ - біріккен салықтық ақпараттық жүйе