Об утверждении Правил обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года № 119. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 677
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 677 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 февраля 2011 года № 119
Правила
обслуживания недропользователей
профессиональными аварийно-спасательными службами
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами Республики Казахстан разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок обслуживания недропользователей профессиональными аварийно-спасательными службами на территории Республики Казахстан.
2. В своей деятельности профессиональные аварийно-спасательные службы руководствуются вышеназванным законом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящими Правилами.
2. Порядок обслуживания недропользователей профессиональными
аварийно-спасательными службами
3. Профессиональные аварийно-спасательные службы обеспечивают:
постоянное, круглосуточное обслуживание недропользователей, имеющих опасные производственные объекты по добыче и обогащению полезных ископаемых, объекты строительства и эксплуатации подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых;
готовность недропользователей к выполнению на них аварийно-спасательных работ, а в случае возникновения аварий - спасению людей и ликвидации самих аварий, а также задач, связанных с обеспечением защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций на указанных объектах;
выполнение противофонтанных, газоспасательных и горноспасательных работ в аварийных ситуациях (кроме очагов радиоактивного излучения), в организациях угольной, химической, нефтехимической, нефтегазоперерабатывающей, нефтегазоразведочной, нефтегазодобывающей, металлургической, горнодобывающей промышленности, на суше, шельфе морей и водоемов, транспорте, перевозящем сильнодействующие ядовитые вещества (далее - СДЯВ), строительства и эксплуатации подземных сооружений, на объектах жизнеобеспечения населения;
спасение и эвакуацию людей при авариях на обслуживаемых объектах, не связанных с добычей полезных ископаемых;
локализацию и ликвидацию аварий и их последствий;
тушение пожаров, ликвидацию последствий взрывов газа и пыли, внезапных выбросов угля и газа, горных ударов, обвалов, водогазофонтанных выбросов, пожаров на эксплуатационных и разведочных скважинах, загазованности и затоплений объектов и других специальных работ, проводимых в аварийных ситуациях на обслуживаемых объектах;
оказание пострадавшим первой медицинской помощи непосредственно на рабочих местах и в ходе эвакуации;

Қазақстан Республикасының кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 10 ақпандағы № 119 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 677 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 677 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 10 ақпандағы
№ 119 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасыныңкәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің
жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету қағидасы «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының аумағында кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсету тәртібін анықтайды.
2. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері өз қызметінде жоғарыда аталған заңды, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы Қағиданы басшылыққа алады.
2. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларына қызмет көрсету тәртібі
3. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері:
пайдалы қазбаларды өндіру және байыту жөніндегі қауіпті өндірістік объектілері, пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және пайдалану объектілері бар жер қойнауын пайдаланушыларға үздіксіз, тәулік бойы қызмет көрсетуді;
жер қойнауын пайдаланушылардың оларда авариялық-құтқару жұмыстарын орындауға, ал авария туындаған жағдайда адамдарды құтқаруға және авариялардың өзін жоюға, сондай-ақ көрсетілген объектілерде тұрғындар мен аумақтарды төтенше жағдайлардан қорғауды қамтамасыз етуге байланысты міндеттерді орындауға әзірлігін;
көмір, химия, мұнай-химия, мұнай-газ өңдеу, мұнай-газ барлау, мұнай-газ өндіру, металлургия, тау-кен өндіру өнеркәсібі ұйымдарында, құрлықта, теңіздер мен су қоймаларының қайраңында, қатты әсер ететін улы заттарды (бұдан әрі — ҚӘУЗ) тасымалдайтын көліктерде, жерасты құрылыстарын салу мен пайдалануда, тұрғындардың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету объектілерінде авариялық жағдайда (радиоактивті сәуле шығару ошақтарынан басқа) атқыламаға қарсы, газдан құтқару және тау-кен құтқару жұмыстарын орындауды;
қызмет көрсетілетін пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты емес объектілердегі авариялар кезінде адамдарды құтқару мен көшіруді;
авариялардың оқшаулауды және олардың салдарын жоюды;
өрт сөндіруді, газ жарылыстары мен шаңның, кенеттен болған көмір мен газ шығарындыларының, тау жыныстары соққысының, опырылудың, су-газ атқыламасы шығарындыларының, пайдаланымдағы және барлау ұңғымаларындағы өрттің, объектілерде газдану мен су басудың салдарын жоюды және қызмет көрсетілетін объектілердегі авариялық жағдайларда жүргізілетін басқа да арнайы жұмыстарды;
зардап шеккендерге тікелей жұмыс орындарында және көшіру барысында алғашқы медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.

4. Для выполнения аварийно-спасательных работ при ликвидации аварий на объектах недропользователей, профессиональные аварийно-спасательные службы имеют военизированные оперативные составы, наличие которых предусматривает:
постоянную круглосуточную готовность оперативных подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб к немедленному выезду на ликвидацию аварий и проведение аварийно-спасательных работ;
выполнение аварийно-спасательных работ личным составом с беспрекословным выполнением приказов и распоряжений руководителей ликвидации чрезвычайной ситуации с оправданным риском для жизни и здоровья, если это связано со спасением людей при авариях;
обязательность проведения аварийно-спасательных работ до полного их завершения;
соблюдение принципа единоначалия, поддержание высокой дисциплины и оперативно-технической готовности аварийно-спасательных служб к ликвидации возможных аварий и их последствий;
соблюдение порядка служебных взаимоотношений при прохождении службы;
при выполнении служебных обязанностей обязательное ношение форменного обмундирования со знаками различия, а также привлечение оперативного состава профессиональных аварийно-спасательных служб на дежурство или выполнение аварийно-спасательных работ в выходные и праздничные дни, во время отпуска;
неучастие в действиях, препятствующих нормальному функционированию профессиональных аварийно-спасательных служб, включая забастовки и прекращение работ, как средства разрешения трудовых споров.
5. В проектах вновь строящихся опасных производственных объектов, если они не входят в район обслуживания действующих подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб, предусматривается строительство служебных зданий и сооружений для организуемых подразделений.
6. Финансирование строительства зданий и сооружений профессиональных аварийно-спасательных служб, их текущее содержание, осуществляется за счет обслуживаемых недропользователей по сметам затрат.
7. Подразделения профессиональных аварийно-спасательных служб размещаются в специально построенных зданиях, в комплекс которых входят служебные помещения в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
8. Оперативные автомобили оборудуются приборами звуковых и световых сигналов и окрашиваются по цветографическим схемам, в соответствии с Правилами дорожного движения Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 для оперативных служб Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), имеют опознавательные знаки аварийно-спасательной службы, находятся на стоянке чистыми и подготовленными к выезду.

4. Жер қойнауын пайдаланушылардың объектілерінде аварияларды жою кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын орындау үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің әскерилендірілген жедел құрамы болады, олардың болуы:
кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жедел бөлімшелерінің аварияларды жоюға және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге дереу шығуға тәулік бойы ұдайы әзірлігін;
төтенше жағдайларды жою басшыларының бұйрықтары мен өкімдерін мүлтіксіз орындай отырып, егер тәуекел авариялар кезінде адамдарды құтқаруға байланысты болса, жеке құрамның авариялық-құтқару жұмыстарын өмірі мен денсаулығы үшін тәуекелді ақтай отырып орындауын;
авариялық-құтқару жұмыстары толық аяқталғанына дейін оларды жүргізу міндеттілігін;
бірыңғай басшылық қағидатын сақтауды, жоғары тәртіпті қолдауды және авариялық-құтқару қызметтерінің ықтимал авариялар мен олардың салдарын жоюға жедел-техникалық әзірлігін;
қызмет өткеру кезінде қызметтік өзара қарым-қатынас тәртібін сақтауды;
қызметтік міндеттерді орындау кезінде айырым белгілеріне сәйкес міндетті түрде нысанды киім-кешек киюді, сондай-ақ кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жедел құрамын демалыс және мереке күндері, еңбек демалысы уақытында кезекшілікке немесе авариялық-құтқару жұмыстарын атқаруға тартуды;
еңбек дауларын шешу құралы ретінде ереуілдер мен жұмысты тоқтатуды қоса алғанда, кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіретін іс-әрекеттерге қатыспауды көздейді.
5. Егер жаңадан салынып жатқан қауіпті өндірістік объектілер кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жұмыс істеп тұрған бөлімшелерінің қызмет көрсету ауданына кірмесе, олардың жобаларында ұйымдастырылатын бөлімшелерге арналған қызметтік ғимараттар мен құрылыстар салу көзделеді.
6. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің ғимараттары мен құрылыстарын салуды қаржыландыру, оларды ағымдағы күтіп-ұстау шығындар сметасы бойынша қызмет көрсететілетін жер қойнауын пайдаланушылар есебінен жүзеге асырылады.
7. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің бөлімшелері арнайы салынған қызметтік ғимараттарда орналасады, олардың кешеніне осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес қызметтік үй-жайлар кіреді.
8. Жедел автомобильдер Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) жедел қызметтері үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген Жол қозғалысы ережелеріне сәйкес дыбыстық және жарықтық сигнал аспаптарымен жарақталады, авариялық-құтқару қызметінің танымдық белгілері болады, теракта таза және шығуға дайын тұрады.

9. Финансирование деятельности профессиональных аварийно-спасательных служб осуществляется за счет:
финансовых средств, поступающих от реализации договоров с недропользователями, имеющих опасные производственные объекты;
иных источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
10. Дислокация подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб и численность личного состава определяются руководителем профессиональных аварийно-спасательных служб.
11. В структуру профессиональных аварийно-спасательных служб входят:
территориальные филиалы;
профессиональные военизированные аварийно-спасательные отряды (далее - ВАСО);
профессиональные военизированные аварийно-спасательные взводы (далее - ВАСВ);
отделения (звенья);
военизированные аварийно-спасательные пункты (далее - ВАСП), состоящие из двух отделений;
службы обеспечения - подразделения медицинской службы, пылегазо-аналитические лаборатории (далее - ПГАЛ), группы воздушно-депрессионных съемок (далее - ВДС), канатно-испытательные станции (далее - КИС), мастерские по производству и ремонту аварийно-спасательного оснащения.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 марта 1997 года "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" (далее - Закон) размер заработной платы спасателей и других работников профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб не может быть ниже размера заработной платы соответствующих категорий работников обслуживаемых ими организаций. Соответствующие категории по оплате приведены в приложении 2 к настоящим Правилам.
12. Решение о создании при территориальном филиале производства по изготовлению аварийно-спасательного оборудования, аппаратуры и оснащения, научных подразделений, пылегазо-аналитических лабораторий принимает руководитель профессиональной аварийно-спасательной службы по согласованию с уполномоченным органом в области промышленной безопасности. Расчет численности работников ремонтно-механических мастерских (далее - РММ), пылегазо-аналитических лабораторий утверждается МЧС.
По решению руководителя профессиональной аварийно-спасательной службы несколько ВАСО объединяются в территориальный филиал.
13. Руководство оперативной, профилактической и другими видами деятельности, осуществляет руководитель территориального филиала ВАСО.
Общее руководство оперативными службами осуществляет заместитель руководителя территориального филиала ВАСО по оперативной работе (главный инженер).
Профилактическими службами руководит заместитель руководителя по профилактической работе. При наличии в отряде мощной аварийно-спасательной техники и оснащения предусмотрена должность заместителя командира отряда по технической работе.
Для оперативного решения возникающих задач при ликвидации аварий на обслуживаемых объектах при территориальном филиале ВАСО создается оперативно-технический отдел, в котором работают ведущие специалисты по направлениям: метрология, кислородно-дыхательная аппаратура и горноспасательное оснащение, охрана труда, электромеханическое обеспечение, автотранспорт и так далее.

9. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қызметін қаржыландыру:
қауіпті өндірістік объектілері бар жер қойнауын пайдаланушылармен шарттарды іске асырудан түсетін қаржы қаражатының;
Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге көздер есебінен жүзеге асырылады.
10. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің бөлімшелерін орналастыруды және жеке құрам санын кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің басшысы айқындайды.
11. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құрылымына:
аумақтық филиалдар;
әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару жасақтары (бұдан әрі - ӘАҚЖ);
әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару взводтары (бұдан әрі - ӘАҚВ);
бөлімшелер (звенолар);
екі бөлімшеден тұратын әскерилендірілген авариялық-құтқару пункттері (бұдан әрі - ӘАҚП);
қамтамасыз ету қызметтері - медициналық қызмет бөлімшелері, шаң-газ талдау зертханалары (бұдан әрі - ШГТЗ), ауа қысымын түсіру тобы (бұдан әрі - АТТ), қанаттық-сынақ станциялары (бұдан әрі - КСС), авариялық-құтқару жарақтарын шығару және жөндеу шеберханалары кіреді.
«Авариялық-құтқару қызметі және құтқарушылардың мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 27 наурыздағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушылары мен басқа да қызметкерлерінің еңбекақы мөлшері олар қызмет көрсететін ұйымдар қызметкерлерінің тиісті санаттағы еңбекақы мөлшерінен төмен болмауға тиіс. Төлем бойынша тиісті санаттар осы Қағидаға 2-қосымшада келтірілген.
12. Аумақтық филиалда авариялық-құтқару жабдығын, аппаратура мен жарақтар шығаратын өндіріс, ғылыми бөлімшелер, шаң-газ талдау зертханаларын құру туралы шешімді өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша кәсіби авариялық-құтқару қызметінің басшысы қабылдайды. Жөндеу-механикалық шеберханалар (бұдан әрі - ЖМШ), шаң-газ талдау зертханалар қызметкерлерінің санын есептеуді ТЖМ бекітеді.
Кәсіби авариялық-құтқару қызметі басшысының шешімі бойынша бірнеше ӘАҚЖ аумақтық филиалға біріктіріледі.
13. Қызметтің жедел, профилактикалық және басқа түрлерін басқаруды ӘАҚЖ аумақтық филиалының басшысы жүзеге асырады.
Жедел қызметтерді жалпы басқаруды ӘАҚЖ аумақтық филиалы, басшысының жедел жұмыс жөніндегі орынбасары (бас инженер) жүзеге асырады.
Профилактикалық қызметтерді басшының профилактикалық жұмыс жөніндегі орынбасары басқарады. Жасақта қуатты авариялық-құтқару техникасы мен жарақтар болған кезде жасақ командирінің техникалық жұмыс жөніндегі орынбасарының лауазымы көзделген.
Қызмет көрсетілетін объектілердегі аварияларды жою кезінде туындайтын міндеттерді жедел шешу үшін ӘАҚЖ аумақтық филиалының жанынан метрология, оттегі-тыныс алу аппаратурасы мен тау-кен құтқару жарағы, еңбекті қорғау, электромеханикалық; қамтамасыз ету, автокөлік және тағы сол сияқты бағыттар бойынша жетекші мамандар жұмыс істейтін жедел-техникалық бөлім құрылады.

14. Личный состав профессиональной аварийно-спасательной службы комплектуется на добровольной основе и подразделяется на военизированный оперативный, административный и технический состав.
К военизированному оперативному составу (спасатели) относятся лица, непосредственно участвующие в выполнении аварийно-спасательных работ.
К административному и техническому составу - весь остальной персонал подразделения.
Перечень должностей профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб, на которые распространяется статус спасателя, определен приложением 3 к настоящим Правилам.
Расчет численности подразделений профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб для обслуживания опасных производственных объектов определяется в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
15. Внутренний распорядок, подчиненность и взаимоотношения военизированного оперативного состава профессиональных аварийно-спасательных служб (спасателей) строятся на основе правовых актов руководителя профессиональной аварийно-спасательной службы.
16. Режим работы (несения службы) и отдыха спасателей в межаварийный период определяется правилами внутреннего распорядка, утверждаемыми руководителем подразделения аварийно-спасательной службы.
17. На период проведения аварийно-спасательных работ, в целях сосредоточения на аварийном объекте оптимального количества сил и средств, руководитель аварийно-спасательных работ вводит особый режим труда и отдыха спасателей (казарменное положение), при котором все выходные смены отменяются.
18. Недропользователь два раза в год, не позднее 1 июня и 1 декабря предыдущего полугодия представляет на согласование в профессиональную аварийно-спасательную службу план ликвидации аварии.
Профессиональные военизированные аварийно-спасательные службы в течение 10 календарных дней с даты регистрации, рассматривают представленный план ликвидации аварии, с выдачей заключения о возможности согласования плана ликвидации аварий и подписания договора.
В случае несогласования плана ликвидации аварии, профессиональная военизированная аварийно-спасательная служба направляет информацию в территориальный уполномоченный орган МЧС и в установленном законодательством порядке начинает процедуру расторжения договора.
19. Договор на аварийно-спасательное обслуживание с недропользователями при согласовании плана ликвидации аварии заключается на календарный год с возможностью его пролонгации.
В договоре учитываются возможности выполнения плана ликвидации аварий, количественный состав аварийно-спасательных подразделений, их материально-техническое обеспечение, фонд оплаты труда, налоги и другие обязательные платежи в бюджет и другие затраты, приведенные в приложении 5 к настоящим Правилам.

14. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жеке құрамы ерікті негізде жинақталады және әскерилендірілген жедел, әкімшілік және техникалық құрамдарға бөлінеді.
Әскерилендірілген жедел құрамға (құтқарушылар) авариялық-құтқару жұмыстарын орындауға тікелей қатысатын адамдар жатады.
Әкімшілік және техникалық құрамға - бөлімшенің қалған барлық персоналы.
Әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушы мәртебесі таралатын лауазымдар тізбесі осы Қағидаға 3-қосымшада анықталған.
Қауіпті өндірістік объектілерге қызмет көрсету үшін әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің санын есептеу осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес анықталады.
15. Әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің әскерилендірілген жедел құрамының (құтқарушылар) ішкі тәртібі, басшылыққа бағыныстылығы мен өзара қарым-қатынасы кәсіби авариялық-құтқару қызметтері басшысының құқықтық актілері негізінде құрылады.
16. Авария арасындағы кезеңде құтқарушылардың жұмыс (қызмет өткеру) және демалыс режимі авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің басшысы бекітетін ішкі тәртіп қағидаларымен анықталады.
17. Авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезеңінде авариялық объектіде күш пен құралдың оңтайлы санын шоғырландыру мақсатында авариялық-құтқару жұмыстарының басшысы құтқарушылардың еңбегі мен демалысының ерекше режимін (казармалық жағдай) енгізеді, бұл кезде барлық демалыс ауысымдары жойылады.
18. Жер қойнауын пайдаланушы әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтеріне жылына екі рет, алдағы жартыжылдықтың 1 маусымынан және 1 желтоқсанынан кешіктірмей, аварияларды жою жоспарын келісуге ұсынады.
Әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтері ұсынылған аварияларды жою жоспарын тіркелген күнінен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде қарап, аварияларды жою жоспарын келісу және шартқа қол қою мүмкіндігі жөнінде шешім береді.
Аварияларды жою жоспары келісілмеген жағдайда, әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтері ақпаратты ТЖМ-нің аумақтық уәкілетті органына жібереді және заңнамада белгіленген тәртіппен шартты бұзу рәсімін бастайды.
19. Аварияларды жою жоспары келісілген кезде жер қойнауын пайдаланушылармен авариялық-құтқару қызметтерін көрсету шарты оның мерзімін ұзарту мүмкіндігімен күнтізбелік бір жылға жасалады.
Шартта аварияны жою жоспарын орындау мүмкіндігі, авариялық-құтқару бөлімшелерінің сандық құрамы, олардың материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі, еңбекақы төлеу қоры, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мен осы Қағидаға 5-қосымшада көрсетілген басқа шығындар есепке алынады.

20. Подразделения профессиональных аварийно-спасательных служб осуществляют свою деятельность в режиме круглосуточной готовности к спасению людей и ликвидации возможных аварий на основании договора с обслуживаемым недропользователем. Отвлечение сил и средств подразделений предприятия от их основной деятельности, не предусмотренное договором, не допускается.
2.1. Порядок ликвидации аварий
21. Порядок выезда, количество сил и средств, привлекаемых на ликвидацию аварий, определяются диспозициями выездов на аварии, утверждаемыми руководителями профессиональных аварийно-спасательных служб.
Аварийно-спасательные работы производятся в соответствии с действующими в профессиональных аварийно-спасательных службах нормативными актами по организации и ведению аварийно-спасательных работ (военизированных горноспасательных, противофонтанных, газоспасательных), утвержденными уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
22. В течение всего периода аварийно-спасательных работ, функции ответственного руководителя по ликвидации аварии выполняет технический руководитель организации, в которой произошла авария. Ответственный руководитель все распоряжения, непосредственно связанные с ликвидацией аварии, отдает только через руководителя аварийно-спасательных работ (ответственного исполнителя).
23. Руководителем аварийно-спасательных работ является руководитель подразделения профессиональной аварийно-спасательной службы, обслуживающей опасный производственный объект на котором произошла авария.
В соответствии с пунктом 1 ст. 11 Закона - деятельность профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований носит особый характер, влечет неукоснительное выполнение всеми их работниками приказов и распоряжений руководителя аварийно-спасательных работ. Эти требования распространяются также на добровольные аварийно-спасательные формирования с момента их привлечения к участию в ликвидации чрезвычайной ситуации.
24. Решения руководителей по ликвидации аварии, направленные на спасение людей и ликвидацию аварии, являются обязательными для исполнения всеми должностными лицами профессиональной аварийно-спасательной службы, организациями и гражданами, находящимися в зоне аварии.
25. В соответствии с пунктом 5 статьи 17 Закона - никто не вправе вмешиваться в деятельность руководителей ликвидации аварии по руководству работами, иначе, как отстранив их приказом и приняв на себя обязанности или назначив другое должностное лицо.
26. Руководители ликвидации аварии получают полную и достоверную информацию, необходимую для ведения аварийно-спасательных работ.

20. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің бөлімшелері өз қызметін қызмет көрсетілетін жер қойнауын пайдаланушылармен шарт негізінде адамдарды құтқаруға және ықтимал аварияларды жоюға тәулік бойына әзірлік тәртібінде жүзеге асырады. Кәсіпорын бөлімшелерінің күштері мен құралдарын олардың негізгі қызметінен басқа шартта көзделмеген қызметке тартуға жол берілмейді.
2.1. Аварияларды жою тәртібі
21. Аварияларды жоюға тартылатын күштер мен құралдардың шығу тәртібі, саны кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің басшылары бекітетін аварияға шығу диспозициясымен анықталады.
Авариялық-құтқару жұмыстары кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінде қолданылатын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган бекітетін авариялық-құтқару жұмыстарын (әскерилендірілген тау-кен құтқару, атқыламаға қарсы, газдан құтқару) ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі нормативтік актілерге сәйкес жүргізіледі.
22. Авариялық-құтқару жұмыстарының бүкіл кезеңінде аварияны жою жөніндегі жауапты басшының функцияларын авария болған ұйымның техникалық басшысы атқарады. Жауапты басшы аварияны жоюға байланысты тікелей өкімдерінің барлығын авариялық-құтқару жұмыстарының басшысы (жауапты орындаушы) арқылы ғана береді.
23. Авария болған қауіпті өндірістік объектіге қызмет көрсететін кәсіби авариялық-құтқару қызметінің бөлімше басшысы авариялық-құтқару жұмыстарының басшысы болып табылады.
Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес кәсіби авариялық-құтқару қызметі мен құрамаларының қызметі ерекше сипатта болады, аталған қызмет пен құрамалардың басшылары берген бұйрықтар мен өкімдерді олардың барлық қызметкерлерінің мүлтіксіз орындауын көздейді. Бұл талаптар ерікті авариялық-құтқару құрамалары төтенше жағдайды жоюға тартылған кезден бастап оларға да қойылады.
24. Аварияны жою жөніндегі басшылардың адамдарды құтқаруға және аварияны жоюға бағытталған шешімдерін кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің барлық лауазымды адамдарының авария аймағындағы ұйымдар мен азаматтардың орындауы міндетті болып табылады.
25. Заңның 17-бабының 5-тармағына сәйкес аварияларды жою басшыларын бұйрықпен шеттетіп, басшылықты өзіне қабылдаудан немесе басқа лауазымды адамды тағайындаудан басқа ретте олардың қызметіне араласуға ешкімнің құқығы жоқ.
26. Аварияны жою басшылары авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін қажетті толық және дұрыс ақпаратты алады.

27. В случае технологической невозможности проведения всего объема аварийно-спасательных работ, руководители по ликвидации аварии принимают решения о приостановке указанных работ в целом или их части, приняв в первоочередном порядке все возможные меры по спасению людей, находящихся в аварийной зоне.
28. Материально-техническое обеспечение подразделений, участвующих в выполнении аварийно-спасательных работ в период ликвидации аварии, ликвидации ее последствий, обеспечение их питанием, проживанием, привлечение дополнительных сил и средств, производится за счет организации, на которой произошла авария.
29. Порядок выезда на аварию по сигналу "Тревога", количество оперативных отделений и перечень оснащения определяются на основании планов ликвидации аварии обслуживаемых объектов.
30. Нормативы выезда по сигналу "Тревога", оперативной готовности личного состава к действиям на аварийном объекте, применения аварийно-спасательного оснащения разрабатываются применительно к специфике каждого региона и утверждаются руководителем профессиональной аварийно-спасательной службы.
2.2. Порядок организации профилактических работ
31. Подразделения профессиональных аварийно-спасательных служб проводят профилактические работы в соответствии с нормативными актами об организации профилактической работы на обслуживаемых объектах, утвержденными уполномоченным органом.
32. Профилактическая работа направлена на определение готовности обслуживаемой организации к спасению людей и ликвидации аварий, противопожарной защиты, содержанию запасных выходов, соответствию планов ликвидации аварии действительному положению на обслуживаемом объекте.
33. При обнаружении нарушений требований промышленной безопасности, в том числе противопожарной защиты, несоответствия плана ликвидации аварии действительному положению на обслуживаемом объекте, руководитель подразделения профессиональной аварийно-спасательной службы вносит в установленном порядке предложения недропользователю по устранению выявленных нарушений, а в случае их неисполнения, снимает подпись о согласовании отдельных позиций или плана ликвидации аварии в целом, уведомляет руководителя профессиональной аварийно-спасательной службы и территориального подразделения МЧС.
34. В период ликвидации аварий работникам профессиональных аварийно-спасательных служб за выполненные аварийно-спасательные и технические работы из расчета часовой ставки за счет организаций, на объекте которых произошла авария, дополнительно начисляется:
оплата в 4-кратном размере - за фактически отработанное в респираторе время, независимо от смен и праздников; за фактически отработанное в шахте время; за фактически отработанное на поверхности время и время нахождения на аварийном предприятии с выполнением своих должностных обязанностей;
оплата в 2-кратном размере - за сверхурочные работы и работы в выходные смены, выходные и праздничные дни; за нормативное время нахождения в пути от пункта дислокации до аварийного предприятия и обратно в праздничные и выходные дни; за фактическое время дежурства и работы в выходные и праздничные дни в служебном здании;

27. Авариялық-құтқару жұмыстарының толық көлемін жүргізуге технологиялық мүмкіндік болмаған жағдайда, аварияны жою басшылары, бірінші кезекте авария аймағындағы адамдарды құтқару үшін қолдан келетін барлық шараларды қабылдап, көрсетілген жұмыстарды толықтай немесе олардың бір бөлігін тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.
28. Аварияны жою, оның салдарын жою кезеңінде авариялық-құтқару жұмыстарын орындауға қатысатын бөлімшелерді материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оларды тамақпен, тұратын орынмен қамтамасыз ету, қосымша күштер мен құралдарды тарту авария болған ұйымның есебінен жүргізіледі.
29. «Дабыл» сигналы бойынша аварияға шығу тәртібі, жедел бөлімшелер саны және жарақтар тізбесі қызмет көрсетілетін объектілердің аварияны жою жоспарына сәйкес анықталады.
30. «Дабыл» сигналы бойынша шығу, жеке құрамның авария болған объектідегі іс-әрекеттерге жедел әзірлігі, авариялық-құтқару жарақтарын қолдану нормативтері әр өңірдің ерекшелігіне қатысты әзірленеді және кәсіби авариялық-құтқару қызметінің басшысы бекітеді.
2.2. Профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі
31. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің бөлімшелері
профилактикалық жұмыстарды уәкілетті орган бекіткен қызмет көрсетілетін объектілерде профилактикалық жұмысты ұйымдастыру туралы нормативтік актілерге сәйкес жүргізеді.
32. Профилактикалық жұмыс қызмет көрсетілетін ұйымның адамдарды құтқаруға және аварияны жоюға әзірлігін, өртке қарсы қорғауды, қосалқы шығу жолдарының болуын, аварияны жою жоспарларының қызмет көрсетілетін объектідегі шынайы жағдайға сәйкестігін анықтауға бағытталған.
33. Өнеркәсіптік қауіпсіздік, оның ішінде өртке қарсы қорғау талаптарының бұзылғаны, аварияны жою жоспары қызмет көрсетілетін объектідегі шынайы жағдайға сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, кәсіби авариялық-құтқару қызметінің бөлімше басшысы белгіленген тәртіппен жер қойнауын пайдаланушыға анықталған жолсыздықтарды жою жөнінде ұсыныс енгізеді, ал олар орындамаған жағдайда аварияны жою жоспарын тұтастай немесе оның кейбір бөліктерін келісу туралы қолтаңбасын жояды, кәсіби авариялық-құтқару қызметінің басшысы мен ТЖМ-нің аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
34. Аварияларды жою кезеңінде әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қызметкерлеріне орындалған авариялық-құтқару және техникалық жұмыстары үшін объектісінде авария болған ұйымдардың есебінен сағаттық ставка есебінен қосымша:
ауысымдар мен мереке күндеріне қарамастан, респиратормен нақты жұмыс істеген уақыты үшін; шахтада нақты жұмыс істеген уақыты үшін; жер үстінде нақты жұмыс істеген және өзінің лауазымдық міндеттерін орындап, авария болған кәсіпорында болған уақыты үшін 4 есе мөлшеріндегі төлем;
жоспардан тыс жұмыстар мен демалыс ауысымындағы жұмыстар, демалыс және мереке күндері үшін; мереке және демалыс күндері орналасқан пункттен авария болған кәсіпорынға бару және кері қайту үшін жолға кеткен нормативтік уақыты үшін; қызметтік ғимаратта демалыс және мереке күндеріндегі кезекшілік еткен және жұмыс істеген нақты уақыты үшін 2 есе мөлшеріндегі төлем;

оплата в 1,5-кратном размере - за работы в ночное время суток;
оплата с коэффициентом 0,5 - за фактическое время дежурства в праздничные и выходные дни на служебной квартире в режиме постоянной готовности к выезду на ликвидацию аварии.
Расчетная часовая ставка определяется путем деления месячного должностного оклада на норму рабочего времени данного месяца.
При определении часовой ставки респираторшиков, командиров отделений и водителей к учету принимаются надбавки за классность.

тәуліктің түн мезгіліндегі жұмыс үшін 1,5 есе мөлшеріндегі төлем;
демалыс және мереке күндері қызметтік пәтерде аварияны жоюға шығуға үнемі әзірлік режиміндегі кезекшіліктің нақты уақыты үшін 0,5 коэффициентімен төлем есептеледі.
Есептік сағаттық ставка айлық лауазымдық жалақыны сол айдағы жұмыс уақытының нормасына бөлу арқылы анықталады.
Респираторшылардың, бөлімше командирлерінің және жүргізушілердің сағаттық ставкаларын анықтау кезінде сыныптылық үшін үстемеақы есепке алынады.

1. Респираторщик, спасатель, водитель-спасатель оперативного автомобиля.
2. Командир военизированного аварийно-спасательного отделения, командир отделения - инструктор вспомогательной аварийно-спасательной команды, старший мастер (мастер), старший механик (механик).
3. Командир аварийно-спасательного пункта, вспомогательной аварийно-спасательной команды.
4. Инженер (районный, ведущий) оперативного отдела.
5. Заместитель (помощник) командира взвода.
6. Командир взвода.
7. Директор территориального филиала, командир отряда.
8. Заместитель (помощник) директора территориального филиала, командира отряда по оперативной и оперативно-профилактической работе.
9. Ведущий инженер, инженер оперативного отдела (управления) РГКП "ЦШ ПВАСС".
10. Заместитель начальника оперативно-технического отдела РГКП "ЦШ ПВАСС".
11. Начальник оперативно-технического отдела РГКП "ЦШ ПВАСС".
12. Заместитель начальника оперативно-технического управления РГКП "ЦШ ПВАСС".
13. Начальник оперативно-технического управления РГКП "ЦШ ПВАСС".
14. Заместитель начальника РГКП "ЦШ ПВАСС".
15. Начальник РГКП "ЦШ ПВАСС".
Приложение 4
к Правилам обслуживания
недропользователей
профессиональными аварийно-
спасательными службами
Республики Казахстан
Расчет
численности подразделений профессиональных военизированных
аварийно-спасательных служб для обслуживания опасных
производственных объектов
1. В угольной отрасли
1. Количество оперативных отделений, определяется с учетом фактической аварийности на обслуживаемых объектах региона за последние 10 лет (количество возникших аварий, длительность и трудоемкость их ликвидации), среднегодовой нагрузки на отделение по объему выполнения аварийных и технических работ, а также удаленности объекта от подразделений соседних аварийно-спасательных отрядов.
2. Расчет ведется в следующем порядке:
По обслуживаемым объектам за 10 - летний период определяется среднегодовое количество:
взрывов метана и угольной пыли (Ав);
пожаров, рецидивов и загораний, ликвидированных в начальной стадии (Ап);
внезапных выбросов угля (породы) и газа (Авв);
случаев загазирований горных выработок (Ар);
обрушений пород (угля), прорывов воды и глинистой пульпы (Ао);
других подземных и поверхностных аварий (Ад);
технических работ (Ат).
Определяется:
средняя длительность аварийно-спасательных работ (в часах) по ликвидации одной аварии (Д), (в часах);
средняя нагрузка на аварийно-спасательное отделение (на чел. час) по выполнению аварийных и технических работ (Тотд.).
3. По каждому роду аварий, имевших место в обслуживаемом регионе за 10-летний период, определяется ежегодное значение максимального количества аварийно-спасательных отделений, работавших одновременно в течение смены, за первые сутки ее ликвидации.

1. Респираторшы, құтқарушы, жедел көліктің құтқарушы жүргізушісі.
2. Әскерилендірілген авариялық-құтқару бөлімшесінің командирі, бөлімше командирі - қосалқы авариялық-құтқару командасының нұсқаушысы, аға шебер (шебер), аға механик (механик).
3. Авариялық-құтқару пунктінің, қосалқы авариялық-құтқару командасының командирі.
4. Жедел бөлім инженері (аудандық, жетекші).
5. Взвод командирінің орынбасары (көмекшісі).
6. Взвод командирі.
7. Аумақтық филиал директоры, жасақ командирі.
8. Аумақтық филиал директорының, жасақ командирінің жедел және жедел-профилактикалық жұмыс жөніндегі орынбасары (көмекшісі).
9. «ӘКАҚҚ ОШ» РМҚК жедел бөлім (басқарма) жетекші инженері, инженері.
10. «ӘКАҚҚ OШ» РМҚК жедел-техникалық бөлімі бастығының орынбасары.
11. «ӘКАҚҚ ОШ» РМҚК жедел-техникалық бөлімінің бастығы.
12. «ӘКАҚҚ ОШ» РМҚК жедел-техникалық басқармасы бастығының орынбасары.
13. «ӘКАҚҚ ОШ» РМҚК жедел-техникалық басқармасының бастығы.
14. «ӘКАҚҚ ОШ» РМҚК бастығының орынбасары.
15. «ӘКАҚҚ ОШ» РМҚК бастығы.
Қазақстан Республикасының
кәсіби авариялық-құтқару
қызметтерінің жер қойнауын
пайдаланушыларға қызмет
көрсету қаулысына
4-қосымша
Қауіпті өндірістік объектілерге қызмет көрсету үшін әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің санын есептеу
1. Көмір саласында
1. Жедел бөлімшелер саны аймақтағы қызмет көрсетілетін объектілердің соңғы 10 жылдағы нақты авариялық қауіптілігіне (болған авария саны, ұзақтығы және жоюдың қиындығы), бөлімшенің атқаратын авариялық және техникалық жұмыстарының орташа жылдық көлемінің жүктемесіне, сондай-ақ объектінің көршілес авариялық-құтқару жасақтары бөлімшелерінен алыстығына байланысты анықталады.
2. Есептеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
Қызмет көрсетілетін объектілер бойынша соңғы 10 жылдық кезеңдегі мыналардың:
метан және көмір шаңы жарылысының (Аж);
бастапқы сатыда жойылған өрттің, рецидивтердің және жанулардың (Аө);
көмірдің (жыныстық) және газдың кенеттен болған лақтырысының (Акл);
тау-кен өнімдерінің газдану жағдайларының (Аг);
жыныстар (көмір) опырылуының, су және сазды қойыртпақтар тасқынының (Ао);
тағы басқа жер асты және үсті авариялардың (Аб);
техникалық жұмыстардың (Ат) орташа жылдық саны анықталады.
Мыналар:
бір аварияны жою жөніндегі авариялық-құтқару жұмыстарының (сағатпен) орташа ұзақтығы (Ұ), (сағатпен);
авариялық-құтқару бөлімшелерінің (ад. сағ.) авариялық және техникалық жұмыстарды орындау жөніндегі орташа жүктемесі (Тбөл.) анықталады.
3. Қызмет көрсетілетін өңірде 10 жылдық кезеңде орын алған авариялардың әрбір түрі бойынша оны алғашқы тәуліктерде жою үшін ауысым бойына бір уақытта жұмыс істеген авариялық-құтқару бөлімшелерінің ең көп санының жыл сайынғы мәні анықталады.

4. За 10-летний период определяется среднегодовое значение максимального количества работавших в одну смену аварийно-спасательных отделений при ликвидации последствий взрыва Ов, пожара Оп, внезапного выброса Овв, разгазирования Ор, обрушения Оо, других аварий Од и технических работ От.
5. По обслуживаемому региону за 10 летний период определяется среднее значение максимального количества работавших в одну смену аварийно-спасательных отделений на авариях всех видов (Оср):
Оср = (ОвхАв+ОпхАп+ОввхАвв+ОрхАр+ОохАо+ОдхАд+ОтхАт)/
(Ав+Ап+Авв+Ар+Ао+Ад+Ат)
6. Определяется поправочный коэффициент K1 на длительность ликвидации одной аварии и принимается равным:
K1 = 1, если Д не превышает одной смены (6 часов);
K1 = Д / 6, если Д лежит в пределах от 6 по 24 часов;
K1 = 4, если Д больше 24 часов.
7. Определяется поправочный коэффициент К2 на взаимопомощь соседних аварийно-спасательных отрядов. Этот коэффициент зависит от времени прибытия отделений из подразделений соседних аварийно-спасательных отрядов и принимается равным:
К2 = 2, если время прибытия отделений из соседних отрядов на наиболее удаленный объект превышает 24 часа;
К2 = 1,5, если помощь может быть оказана в течение от 6 до 24 часов с момента возникновения аварии;
К2 = 1, если отделения из соседних отрядов могут прибыть на наиболее удаленный объект в течение первых 6 часов ликвидации аварии.
8. Определяется коэффициент К3 на регламент несения отделениями службы в подразделениях отряда. Этот коэффициент равен отношению общего числа отделений в подразделениях к числу отделений, готовых к выезду на ликвидацию возникшей аварии, т.е. к суммарному среднесуточному числу дежурных и резервных отделений в подразделении.
Этот коэффициент зависит от используемого в подразделении графика дежурств отделений и принимается равным:
К3 = 2 - при графиках ДРСВ;
К3 = 2,5 - при графиках ДРСВВ;
К3 = 3 - при графиках ДРВВВ.
9. Определяется поправочный коэффициент К4 для учета нагрузки на отделение по объемам выполненных аварийных и технических работ. Этот коэффициент зависит от среднегодовой нагрузки на отделение Тотд.
К4 = 0,5, если Тотд меньше 360 чел.часов;

4. 10 жылдық кезең үшін бір ауысымда авариялық-құтқару бөлімшелерінде жарылыс Ож, өрт Оө, кенеттен болған лақтырыс Окл, газдану Oг, опырылу Оо, басқа авариялар Об және техникалық жұмыстар От салдарын жою кезінде жұмыс істейтін қызметкерлердің орташа жылдық саны есептеледі.
5. Қызмет көрсетілетін өңірдегі 10 жылдық кезеңде болған аварияның барлық түріне бір ауысымда авариялық-құтқару бөлімшелерінде жұмыс істейтін қызметкерлердің орташа жылдық саны (Оор) есептеледі:
Оор = (ОжхАж+ОөхАө+ОклхАкл+ОгхАг+ОохАо+ОбхАб+ОтхАт) /
(Аж+Аө+Акл+Аг+Ао+Аб+Ат)
6. Бір аварияны жою ұзақтығына толықтыру К1 коэффициенті анықталады және тең деп алынады:
К1 = 1, егер Ұ бір ауысымнан аспайды (6 сағаттан);
К1 = Ұ/6, егер Д 6 сағаттан 24 сағатқа дейінгі шекте;
К1 = 4, егер Ұ 24 сағаттан көп.
7. Көршілес авариялық-құтқару жасақтарының өзара көмегіне толықтыру коэффициенті К2 анықталады. Бұл коэффициент көршілес авариялық-құтқару жасақтары бөлімшелерінің көмекке келіп жету уақытына байланысты және тең деп қабылданады:
К2 = 2, егер көршілес авариялық-құтқару жасақтары бөлімшелерінің ең алыс объектіге келіп жету уақыты 24 сағаттан асса;
К2 = 1,5, егер көмек авария басталғаннан кейін 6 сағаттан 24 сағатқа дейінгі аралықта көрсетілетін болса;
К2 = 1, егер көршілес жасақтың бөлімшелері ең алыс объектіге авария жою жұмыстарының алғашқы 6 сағатында келетін болса.
8. Бөлімшелердің жасақ бөлімдері құрамындағы қызметін реттейтін К3 толықтыру коэффициенті анықталады. Бұл коэффициент жалпы жасақ бөлімшелерінің аварияға шығуға дайын болып отырған бөлімшесі қатынасына тең, ашып айтқанда кезекшілер мен резервтік бөлімшелердің  орташа тәуліктік қосынды санына тең.
Бұл коэффициент бөлімшенің бөлімдегі кезекшілік кестесін пайдалануына байланысты және тең деп алынады:
К3 = 2 - ДРСВ кестесінде;
К3 = 2,5 - ДРСВВ кестесінде;
К3 = 3 - ДРВВВ кестесінде.
9. Атқарылған авариялық және техникалық жұмыстар көлемі бойынша бөлімшеге жүктеме есептеу үшін К4 толықтыру коэффициенті анықталады. Бұл коэффициент бөлімшеге орташа жылдық жүктемеге байланысты Тбөл.
K4 = 0,5, егер Тбөл. 360 ад.сағаттан аз;

К4 = 1, если Тотд составляет от 360 до 1800 чел.часов;
К4 = Тотд / Т, если Тотд превышает 1800 чел.часов.
Тн = 1800 чел.час/год - нормативная годовая нагрузка на отделение по выполнению аварийных и технических работ на обслуживаемых объектах.
10. Определяется поправочный коэффициент К5 на протяженность горных, выработок обслуживаемых объектов:
К5 = 0,5, при суммарной протяженности горных выработок наиболее крупного объекта региона до 30 км;

K4 = 1, егер Тбөл. 360-ден 1800 ад.сағатты құрайды;
K4 = Тотд/Т, егер Тбөл. 1800 ад.сағаттан асса.
Тн = 1800 ад.сағат/жыл - қызмет көрсететін объектілерде авариялық және техникалық жұмыстарды атқару бойынша бөлімшеге нормативтік жылдық жүктеме.
10. Қызмет көрсетілетін объектілердегі кен қазбасының ұзақтығын К5 толықтыру коэффициентімен анықталады:
K5 = 0,5, өңірдегі ең ірі объектідегі кен қазбасының жиынтық ұзақтығы 30 км дейін болғанда;

К5 = 0,6, при суммарной протяженности от 30 до 60 км;
К5 = 0,8, при суммарной протяженности от 60 до 120 км;
К5 = 1,0, при суммарной протяженности более 120 км.
11. Определяется поправочный коэффициент К6 на число трудящихся, одновременно работающих в подземных условиях:
К6 = 1,2 - при численности трудящихся на подземных работах в наиболее загруженную смену на наиболее крупном объекте (Р) до 1000 чел;

К5 = 0,6, жиынтық ұзақтығы 30 км ден 60 км дейін болғанда;
К5 = 0,8, жиынтық ұзақтығы 60 км ден 120 км дейін болғанда;
К5 = 1,0, жиынтық ұзақтығы 120 км артық болғанда.
11. Жер асты жағдайында бір уақытта жұмыс істейтін қызметкерлер саны К6 толықтыру коэффициентімен анықталады:
К6 = 1,2 - өңірдегі ең ірі объектідегі (Р) жүктемесі ең ауыр ауысымдағы жер асты жағдайында жұмыс істейтін қызметкерлер саны 1000 адамға дейін;

2. В нефтяной, химической и газовой отраслях
13. Расчет численности профилактического состава профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб.
Профилактическая работа по предупреждению газонефтеводопроявлений и открытых фонтанов на скважинах обслуживаемых организаций осуществляется профилактическим составом военизированных противофонтанных аварийно-спасательных отрядов путем обследования объектов и проверки выданных замечаний.
В проведении профилактической работы участвует старший и высший начальствующий состав военизированных противофонтанных аварийно-спасательных отрядов филиалов, руководство и инженерно-технические работники обслуживаемых организаций.
Военизированный противофонтанный аварийно-спасательный отряд филиалов составляет план-график профилактической работы и согласовывает с руководством обслуживаемых организаций.
Очередность периодичность обследований планируется в зависимости от условий бурения, испытания, эксплуатации, сроков консервации, капитального и текущего ремонта, состояния скважины противовыбросного оборудования, но не реже:
для бурящихся скважин - двух обследований в месяц;
в испытании, добыче (промышленная эксплуатация) и пробной эксплуатации - одного обследования в месяц;
в капитальном и подземном ремонте - одного обследования в месяц;
скважин, находящихся во временной консервации - одного обследования в месяц;
скважин, находящихся в консервации - двух обследований в год.
13.1 Расчет фактического времени, требуемого для профилактического обследования одного объекта.
14. Время, требуемое на профилактическое обследование одного объекта во время строительства скважин по вызову на опрессовку колонн совместно с противовыбросным оборудованием, проверку готовности к вскрытию продуктивного горизонта, дежурство при проведении испытаний пластов на месторождениях, содержащих H2S, проведении капитального ремонта скважин:
Проверка технической документации - 1 час;
Проверка соответствия оборудования устья скважины утвержденной схеме, состояния противовыбросного оборудования - 1 час;
Опрессовка противовыбросного оборудования совместно с колонной - 4 часа;
Проведение учебно-тренировочных занятий по сигналу "выброс" и инструктаж - 1 час;
Оформление документации - 1 час.
Всего: 8 часов без учета проезда к буровой. Один рабочий день - 8 часов.
14.1. Время, требуемое на профилактическое обследование одного объекта при добыче, консервации, нагнетании воды в пласт и водозаборе, освоении, испытании:
Проверка технической документации на групповой установке - 4 часа;

2. Мұнай, химия және газ салаларында
13. Әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің профилактикалық құрамының санын есептеу.
Қызмет көрсетілетін ұйымдардың ұңғымаларында газдың, мұнайдың, судың пайда болуы мен ашық атқыламаларды болдырмау жөніндегі профилактикалық жұмыстар атқыламаға қарсы әскерилендірілген авариялық-құтқару жасақтарының профилактикалық құрамының объектілерді тексеруі және берілген ескертулерді қадағалауы арқылы жүргізіледі.
Профилактикалық жұмыстарды жүргізуге атқыламаға қарсы әскерилендірілген авариялық-құтқару филиалдары жасақтарының аға және жоғарғы басшы құрамы, қызмет көрсетілетін ұйымның басшылығы мен инженерлік-техникалық қызметкерлері қатысады.
Филиалдардың атқыламаға қарсы әскерилендірілген авариялық-құтқару жасақтары профилактикалық жұмыстардың жоспар-кестесін әзірлейді және қызмет көрсетілетін ұйымдар басшылығымен келіседі.
Тексеру мерзімділігі мен кезектілігі бұрғылау, сынау, пайдалану жағдайына, консервация, күрделі және ағымдағы жөндеу мерзімдеріне, атқыламаға қарсы құралдың жағдайына байланысты жоспарланады, алайда:
бұрғыланатын ұңғымалар үшін - айына екі тексеруден;
сынақ мерзімінде, өндіруде (өнеркәсіп пайдаланымында) және пайдаланып көруде - айына бір тексеруден;
күрделі және жер асты жөндеудегі - айына бір тексеруден;
уақытша консервацияланған ұңғымаларды - айына бір тексеруден;
консервациядағы ұңғымаларды - жылына екі тексеруден сирек болмауға тиіс.
13.1. Бір объектіні профилактикалық тексеру үшін жұмсалатын нақты уақытты есептеу.
14. Бір объектіде шақырту бойынша лақтырысқа қарсы құралдармен бірге бағандарды пресстеу ұңғыма құрылысы кезінде, өнімді қабаттарды ашуға дайындықтарын тексеру, құрамында H2S бар кен орындарында қабаттарға сынау өткізу кезіндегі кезекшілік, күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде профилактикалық жұмыстарға кететін уақыт:
Техникалық құжаттарды тексеру — 1 сағат;
Бекітілген схемамен ұңғыма сағасына құралдың сәйкестігін, лақтырысқа қарсы құралдар жағдайын тексеру - 1 сағат;
Діңгекпен бірге лақтырысқа қарсы құралдарды пресстеу - 4 сағат;
«Лақтырыс» сигналы бойынша оқу-жаттығу сабақтарын өткізу және нұсқау беру - 1 сағат;
Құжаттарды ресімдеу - 1 сағат.
Барлығы: бұрғылау жүріп жатқан жерге баруға кететін уақытты есептемегенде 8 сағат. Бір жұмыс күні - 8 сағат.
14.1. Өндіру, тоқтату, қатпарға су айдау және су алу, игеру, сынақ кезінде бір объектіні профилактикалық тексеру үшін кететін нақты уақыт:
Топтық қондырғының техникалық құжаттарын тексеру — 4 сағат;

Обследование устьевого оборудования на одной групповой установке (40 скважин) - 25 часов (обследование 1-ой скважины - 38 минут);
Проверка ранее выявленных нарушений - 2 часа;
Проведение учебно-тренировочных занятий по сигналу "открытый фонтан" и проведение инструктажа с операторами по добыче по недопущению открытых фонтанов на групповой установке - 3 часа;
Оформление документации - 2 часа.
Всего: Один час на скважину.
15. Расчет необходимой численности инженеров по профилактике для ведения профилактических работ в бурении и капитальном ремонте скважин (Nб) производится по формуле:
Nб = Кб х (Hб + V) х К, где:
Нпр
Кб - количество бригад бурения, капитального ремонта скважин;
Нб - время, затрачиваемое на обследование одной скважины совместно с опрессовкой;
V - среднее время проезда до объекта;
К - коэффициент запаса времени при форс-мажорных обстоятельствах, исчисляемый с момента вызова на объект, равный 1,5.
Нпр - норма времени в месяц для ведения профилактических работ
168 часов - 8 часов (выходные, праздничные дни) - 8 часов (время нахождения в офисе для получения задания, сдачи отчета и т.д.) = 152 часа.
Примечание: Нд, V, K, Нпр для достижения необходимых результатов могут варьироваться.
16. Расчет необходимой численности инженеров по профилактике для ведения профилактических работ в добыче, консервации, пробной эксплуатации, испытании, освоении скважин (Nд) производится по формуле:
Nд = Кс х (Hд + V) x K, где:
Нпр
Kс - количество скважин;
Нд - время, затрачиваемое на обследование одной скважины;
V - среднее время проезда до объекта;
К - коэффициент запаса времени при форс-мажорных обстоятельствах, исчисляемый с момента вызова на объект, равный 1,5 часам;
Нпр - норма времени в месяц для ведения профилактических работ
168 часов - 8 часов (выходные, праздничные дни) - 8 часов (время нахождения в офисе для получения задания, сдачи отчета и т.д.) = 152 часа.
Примечание: Нд, V, K, Нпр для достижения необходимых результатов могут варьироваться.
17. Расчет необходимой численности инженеров по профилактике для ведения профилактических работ в ходе строительства скважины, включающей в себя бурение, вскрытие продуктивного горизонта, испытание первого объекта, и ее обустройства (Nc) производится по формуле:
Nc = См х Кcм, где:
СЗП
См - сметная стоимость строительства скважины и ее обустройства;
Ксм - коэффициент, определяющий отчисления от сметной стоимости строительства скважины и ее обустройства, равный 0,01;
СЗП - средняя заработная плата.
18. Расчет необходимой численности подразделений профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб при ликвидации открытых нефтяных и газовых фонтанов зависит от объемов работ по промышленной и пробной эксплуатации, освоению, капитальному ремонту скважин и добычи углеводородного сырья, производимых обслуживаемой организацией (предприятием).

Бір топтық қондырғыға (40 ұңғыма) ұңғыма сағасын тексеру - 25 сағат (1 ұңғыманы тексеру - 38 минут);
Бұрын табылған бұзушылықтарды тексеру - 2 сағат;
«Ашық атқылама» дабылы бойынша оқу-жаттығу сабақтарын жүргізу және топтық қондырғыға ашық атқыламаны жібермеу бойынша өндіріс операторларын нұсқаулықтан өткізу - 3 сағат;
Құжаттарды ресімдеу - 2 сағат.
Барлығы: бір ұңғымаға бір сағат.
15. Бұрғылау және ұңғымаларға күрделі жөндеу жұмыстарына профилактикалық жұмыстар жүргізу үшін қажетті профилактикалық инженерлер саны (Nб)
Сб х (Нб + V) х К
Nб = -------------------, мұндағы:
Нпж
Сб - бұрғылау, ұңғыманы күрделі жөндеу бригадаларының саны;
Нб — бір ұңғыманы пресстеумен бірге тексеруге кеткен уақыт;
V — объектіге баруға кететін орташа уақыт;
К - объектіге шақырылған уақыттан бастап есептелетін форс-мажорлық жағдай кезіндегі қосымша уақыт коэффициенті 1,5-ке тең.
Нпж - айына профилактикалық жұмыстарды жүргізуге кететін уақыт мөлшері 168 сағат - 8 сағат (демалыс, мереке күндері) - 8 сағат (тапсырма алу, есеп беру және т.б. үшін кеңседе болған уақыт) = 152 сағат.
Ескерту: Нд, V, К, Нпж қажетті қорытындыға жету үшін өзгертілуі мүмкін.
16. Ұңғыманы өндіру, тоқтату, пайдаланып көру, сынақтан өткізу, игеру және ұңғыманы жер асты жөндеу кезінде профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін қажетті инженерлер санын есептеу (Nд) келесі формула бойынша жүргізіледі:
Сұ х (Нд + V)
Nд = -------------- х К, мұндағы
Нпж
Сұ - ұңғыма саны;
Нд - бір ұңғыманы тексеруге кететін уақыт;
V - объектіге баруға кететін орташа уақыт;
К - объектіге шақырылған уақыттан бастап есептелетін форс-мажорлық жағдай кезіндегі қосымша уақыт коэффициенті 1,5 сағатқа тең.
Нпж - айына профилактикалық жұмыстарды жүргізуге кететін уақыт мөлшері 168 сағат — 8 сағат (демалыс, мереке күндері) - 8 сағат (тапсырма алу, есеп беру және т.б. үшін кеңседе болған уақыт) = 152 сағат.
Ескерту: Нд, V, К, Нпж қажетті қорытындыға жету үшін өзгертілуі мүмкін.
17. Өзіне бұрғылауды, өнімді жазықтықты ашу, бірінші объектіні сынау және оны жайғастыруды қоса алатын ұңғыма құрылысы кезінде профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін қажетті инженерлер санын есептеу (Nc) төмендегі формула бойынша жүргізіледі:
См х Кcм
Nc = ----------, мұндағы:
ОЕА
См — ұңғыма құрылысы мен оны жайғастырудың сметалық құны;
Ксм - ұңғыма құрылысы мен оны жайғастырудың сметалық құнынан аударымдарды анықтайтын коэффициент 0.01-ге тең;
ОЕА - орташа еңбекақы.
18. Ашық мұнай және газ атқыламаларын жою кезінде қажетті әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің санын есептеу ұңғымаларды өндірістік және сынақтық қолдану, игеру, күрделі жөндеу бойынша жұмыстар және қызмет көрсетілетін ұйыммен (кәсіпорынмен) өндірілетін көміртегі шикізаттары көлеміне байланысты.

При условии проведения вышеуказанных работ и добычи углеводородного сырья от 4000 до 10000 тонн в год предприятие недропользователя обслуживают не менее двух профессиональных военизированных аварийно-спасательных взводов, от 10000 тонн и выше - более двух профессиональных военизированных аварийно-спасательных взводов.
3. В горнорудной отрасли и газоопасных производствах
19. Расчет необходимой численности профессионального военизированного аварийно-спасательного подразделения в горнорудной отрасли и газоопасных производствах определяется в зависимости от действующей дислокации профессиональной аварийно-спасательной службы, утвержденного плана ликвидации аварий на каждый обслуживаемый объект, количества выезжающих на аварию отделений, степени аварийной опасности обслуживаемого объекта.
20. Расчет оптимальной численности подразделений профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб (Nопт) производится по формуле:
(Nопт) = Nмин х Кв х Ктр х Квыр х Кпод, где:
Nмин - количество отделений, определенных по таблице 2
Кв - поправочный коэффициент, учитывающий время прибытия помощи из соседних подразделений профессиональных аварийно-спасательных служб, определяется по таблице 3;
Ктр - поправочный коэффициент, учитывающий объем аварийно-спасательных и технических работ, выполняемых отделением за год, определяется по таблице 4;
Квыр - поправочный коэффициент, учитывающий протяженность горных выработок обслуживаемого объекта, определяется по таблице 5;
Кпод - поправочный коэффициент, учитывающий количество работников, находящихся одновременно в подземных условиях, определяется по таблице 6.
Таблица 2
№ п/п
Годовая
добыча
горной
массы
(тыс. м3)
Структурное подразделение ПВАСС, обслуживающее:
Объект 1-ой степени
аварийной опасности
Объект 2-ой степени
аварийной опасности
Объекты 1-ой и 2-й
степени аварийной
опасности
1
2
3
4
5
1.
До 40
АСП из 2-х отделений, BACK
обслуживаемого объекта*,
ПГАЛ
АСП из 2-х
отделений, BACK
обслуживаемого
объекта*, ПГАЛ
ВАСВ из 4-х
отделений, BACK
обслуживаемого
объекта, ПГАЛ
2.
От 40 до
500
ВАСВ из 4-х отделений, BACK
обслуживаемого объекта,
ПГАЛ
ВАСВ из 4-х
отделений, ПГАЛ
ВАСВ из 5-ти
отделений, BACK
обслуживаемого
объекта, ПГАЛ
3.
От 500
до 3000
ВАСВ из 6-и отделений, BACK
обслуживаемого объекта,
ПГАЛ
ВАСВ из 4-х
отделений, BACK
обслуживаемого
объекта, ПГАЛ
ВАСВ из 7-х
отделений, BACK
обслуживаемого
объекта 1-й степени
аварийной опасности,
ПГАЛ
4.
От 3000
до 5000
ВАСВ из 8-и отделений, BACK
обслуживаемого объекта,
ПГАЛ
ВАСВ из 5-и
отделений, BACK
обслуживаемого
объекта, ПГАЛ
ВАСВ из 9-х
отделений, BACK
обслуживаемого
объекта 1-й степени
аварийной опасности,
ПГАЛ
5.
Свыше
5000
ВАСВ из 9-и отделений, BACK
обслуживаемого объекта,
ПГАЛ
ВАСВ из 6-й
отделений, BACK
обслуживаемого
объекта, ПГАЛ
ВАСВ из 10-х
отделении или
ВАСО из 2-х ВАСВ
с тем же кол-вом
отделений, BACK
обслуживаемого
объекта 1-й степени
аварийной опасности,
ПГАЛ
* Примечание: при отсутствии BACK обслуживание горнодобывающего объекта осуществляется взводом из 4 отделений.
Таблица 3
Время прибытия помощи из ближайших подразделений ПВАСС (час)
До 2
От 2
до 6
От 6
до 12
Более
12
Значение поправочного коффициента (Кв)
1,0

Ұңғыма қорына қарай жоғарыда аталған жұмыстарды атқару және жылына 4000-нан 10000 тоннаға дейін көміртегі шикізаттарын өндіретін жер қойнауын пайдаланушы кәсіпорындарға кем дегенде екі әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару взводы қызмет көрсетеді, жылына 10000 тоннадан және жоғары болса - екі әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару взводынан көп.
3. Тау-кен саласында және газ қауіпті өндірістерде
19. Тау-кен саласына және газ қауіпті өндірістерге қажетті
әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару бөлімшелерінің саны кәсіби авариялық-құтқару қызметінің қазіргі тұрған орнына, қызмет көрсетілетін әрбір объектінің бекітілген аварияны жою жоспарына, аварияға шығатын бөлімшелердің санына, қызмет көрсетілетін объектінің авариялық қауіптілігіне байланысты есептеледі.
20. Әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің тиімді саны (Nt) төмендегі формуламен анықталады:
Nt = Nминх Ку х Ктж х Кқаз х Кж, мұндағы:
Nмин — 2-кестеге сәйкес анықталған бөлімше саны;
Ку — әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметі көршілес бөлімшелерінен көмектің келіп жету уақытын есептеу коэффициенті 3-кестеге сәйкес анықталады;
Ктж - бөлімшенің жыл бойына атқаратын авариялық-техникалық жұмыс көлемін есептейтін коэффициент 4 кестеге сәйкес;
Кқаз — қызмет көрсетілетін объект қазбаларының ұзындығын есептейтін коэффициент 5-кестеге сәйкес;
Кж - жерасты жағдайында бір уақытта жұмыс істейтін жұмысшылар санын есептейтін коэффициент 6-кестеге сәйкес.
2-кесте
Р/с
Жылдық қазба өнімдерінің салмағы (мың м3)
ӘКАҚҚ бөлімшелерінің құрылымы, қызмет көрсететін:
1-дәрежелі авариялық қауіпті объект
2-дәрежелі авариялық қауіпті объект
1 және 2-дәрежелі авариялық қауіпті объектілер
1
2
3
4
5
1
40-қа дейін
2 бөлімшеден тұратын ӘАҚП, қызмет көрсетілетін объектілер ӘАҚК, ШГАЛ*
2 бөлімшеден тұратын ӘАҚП, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ*
4 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ*
2
40-тан 500-ге дейін
4 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
4 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, ШГАЛ
5 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
3
500-ден 3000-ке дейін
6 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
4 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
7 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін 1-дәрежелі қауіпті авариялық объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
4
3000-нан 5000-ға дейін
8 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
5 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
9 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін 1-дәрежелі қауіпті авариялық объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
5
5000 жоғары
9 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
6 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ, қызмет көрсетілетін объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
9 бөлімшеден тұратын ӘАҚВ немесе сол бөлімшелер санынан тұратын 2 ӘАҚВ құралған ӘАҚЖ, қызмет көрсетілетін 1-дәрежелі қауіпті авариялық объектінің ӘАҚК, ШГАЛ
* Ескерту: кен өндіру объектілерінде ӘАҚК болмаған кезде 4 бөлімшеден тұратын взвод қызмет көрсетеді.
3-кесте
Жақын арадағы ӘАҚҚ бөлімшесінің көмекке келу уақыты (сағ.)
2-ге дейін
2-ден 6-ға дейін
6-дан 12-ге дейін
12-ден көп
толықтыру мәні коэффициент (Kу)
1,0

1,05
1,1
1,15
1,2
21. Расчет списочной численности военизированного аварийно- спасательного взвода (Ссп) производится по формуле:
Ссп = Nопт x Cмин х Кяв + Скто, где:
Nопт - оптимальная численность подразделений профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб;
Cмин - минимальная численность отделения, выезжающего на ликвидацию аварии, не может быть ниже 6;
Кяв - поправочный коэффициент, учитывающий возможное отсутствие работающего на службе;
Скто - численность командного состава, технического и обслуживающего персонала военизированного аварийно-спасательного взвода определяется руководителем профессиональной аварийно-спасательной службы для каждого подразделения, исходя из фактического объема оперативных, технических, профилактических работ на обслуживаемых объектах.
Поправочный коэффициент, учитывающий возможное отсутствие работающего на службе (Кяв) определяется по формуле:
Кяв = L:(L-Loтс), где:
L - число дней в год;
Loтс - число дней возможного отсутствия работающего на службе.

1,05
1,1
1,15
1,2
21. Әскерилендірілген авариялық-құтқару взводының тізімдік санын (Ст) есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Ст = Nтиім х Смин. х Кқат + Сққс, мұндағы:
Nтиім - кәсіби әскерилендірілген авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің тиімді саны;
Смин - аварияны жоюға шығатын бөлімшелердің тиімді саны, 6-дан төмен болмауы керек;
Кқат — жұмыс істеушінің қызметте болмау мүмкіндігін есепке алатын толықтыру коэффициенті;
Сққс - әскерилендірілген авариялық-құтқару взводының командалық құрамының, техникалық және қызмет көрсетуші қызметшілерінің тізімдік санын әскерилендірілген авариялық-құтқару қызметінің басшысы әр бөлімшеге атқаратын жедел, техникалық және профилактикалық жұмыстарының нақты көлеміне байланысты анықтайды.
Жұмыс істеушінің қызметте болмау мүмкіндігін есепке алатын толықтыру коэффициенті төмендегі формула бойынша анықталады:
Кқат = L: (L - Lкелм), мұндағы:
L - жылдағы күндер саны;
Lкелм - жұмыс істеушінің қызметте болмауы мүмкін күндер саны;

22. Списочная численность аварийно-спасательных пунктов определяется по формуле:
Ссп = Nопт х Смин х Кяв + Скто, где:
Nопт - оптимальная численность подразделений профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб;
Смин - минимальная численность группы аварийно-спасательных пунктов, выезжающей на ликвидацию аварии совместно с членами вспомогательной аварийно-спасательной команды, не может быть ниже 3;
Кяв - поправочный коэффициент, учитывающий возможное отсутствие работающего на службе;
Скто - численность командного состава, технического и обслуживающего персонала аварийно-спасательного пункта определяется руководителем профессиональной аварийно-спасательной службы для каждого подразделения исходя из фактического объема оперативных, технических, профилактических работ на обслуживаемых объектах.

22. Авариялық-құтқару пункттерінің тізімдік саны төмендегі формула бойынша анықталады:
Ст = Nтиім х Смин. х Кқат + Сққс, мұндағы:
Nтиім - кәсіби әскерилендірілген авариялық-құтқару қызметтері бөлімшелерінің тиімді саны;
Смин - аварияны жоюға көмекші авариялық-құтқару командалары мүшелерімен бірге шығатын авариялық-құтқару пункттері тобының ең аз саны, 3-тен аз болмауы керек;
Сққс — әскерилендірілген авариялық-құтқару пунктінің тізімдік санын әскерилендірілген авариялық-құтқару қызметінің басшысы әр бөлімшеге қызмет көрсетілетін объектілерде атқаратын жедел, техникалық және профилактикалық жұмыстарының нақты көлеміне байланысты анықтайды.

Уборщик помещений (1 на 200 м.кв. помещений)
1
-
Всего:
16
11
Приложение 5
к Правилам обслуживания
недропользователей
профессиональными аварийно-
спасательными службами
Республики Казахстан
Перечень обязательных условий
для заключения договора об обслуживании недропользователей
профессиональными военизированными
аварийно-спасательными службами
1. В состав профессиональных аварийно-спасательных служб входят оперативные, профилактические, медицинские, административные, хозяйственные, учебные и другие вспомогательные службы.
2. Оперативные подразделения состоят из военизированных аварийно-спасательных отделений, пунктов, взводов, отрядов, филиалов. Управление подразделениями централизовано.
3. Первичной оперативной единицей профессиональных аварийно-спасательных служб, способной оказать помощь пострадавшему и выполнить задание по ликвидации аварии является военизированное аварийно-спасательное отделение. Отделение состоит из 8-10 человек респираторщиков (спасателей), в том числе командир отделения и водитель оперативного транспорта.
4. Количество аварийно-спасательных отделений в каждом взводе обуславливается необходимостью соблюдения нормативной продолжительности рабочего времени, круглосуточной готовностью подразделения к выезду на аварийно-спасательные работы силами, определенными планами ликвидации аварий на данных объектах.
5. Первичным оперативным подразделением профессиональных аварийно-спасательных служб, способным вести аварийно-спасательные работы (спасение людей, ликвидация последствий аварий) и успешно завершить их, является военизированный аварийно-спасательный взвод. Военизированный аварийно-спасательный взвод состоит из четырех и более отделений и выполняет все виды аварийно-спасательных работ на обслуживаемых объектах. В состав военизированного аварийно-спасательного взвода входят отделения спасателей-водолазов, спасателей-альпинистов.
6. Руководство взводом возлагается на командира взвода. При наличии во взводе более 3-х отделений или специальной аварийно-спасательной техники и оборудования, у командира взвода имеется помощник по оперативно-технической работе.
7. Формированием, объединяющим несколько профессиональных аварийно-спасательных взводов (пунктов), является военизированный аварийно-спасательный отряд, филиал, способный самостоятельно ликвидировать чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера, возникающие на опасных промышленных объектах.
Количество взводов в ВАСО обуславливается регламентом работы, спецификой аварийно-спасательной техники, имеющейся на оснащении отряда (криогенная техника, генераторы инертных газов), а также спецификой подготовки личного состава аварийно-спасательных отделений (альпинистская подготовка, водолазная подготовка). Руководство ВАСО возлагается на командира отряда.
При необходимости в состав ВАСО входит пылегазо-аналитическая лаборатория, которая осуществляет контроль состава рудничной атмосферы в горных выработках обслуживаемых предприятий в межаварийный период, а также выполнение анализов аварийных проб при ликвидации аварий. Медицинские службы, реанимационно-противошоковые группы (далее - РПГ) и вспомогательные службы (учебный взвод, ремонтно-механические мастерские (далее - РММ), автослужба. Численность определяется в соответствии с расстановкой, обеспечением функционального предназначения и соблюдением баланса рабочего времени. Всем военизированным аварийно-спасательным отрядам присваивается индивидуальный номер.

Қызметтік үй-жайды жуушы (200 шаршы м үй-жайға 1)
1
-
Барлығы:
16
11
Қазақстан Республикасының
кәсіби авариялық-құтқару
қызметтерінің жер қойнауын
пайдаланушыларға қызмет
көрсету қаулысына
5-қосымша
Әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жер қойнауын пайдаланушыларға қызмет көрсетуі туралы шарт жасасу үшін міндетті талаптардың тізбесі
1. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құрамына жедел, профилактикалық, медициналық, әкімшілік, шаруашылық, оқу және тағы басқа қосалқы қызметтер кіреді.
2. Жедел бөлімдер әскерилендірілген авариялық-құтқару бөлімшелерінен, пункттерден, взводтардан, жасақтардан, филиалдардан тұрады. Бөлімшелерді басқару орталықтандырылған.
3. Зардап шеккендерге көмек көрсете алатын және аварийны жою жөніндегі тапсырмаларды орындай алатын бөлімше кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің алғашқы жедел бірлігі болып саналады. Бөлімше 8-10 респираторщиктен (құтқарушылардан) тұрады, соның ішінде бөлімше командирі мен жедел көлік жүргізушісі бар.
4. Әр взводтағы авариялық-құтқару бөлімшелерінің саны жұмыс уақытының ұзақтығын сақтау мүмкіндігіне, бөлімшенің, объектілердегі аварияны жою жоспарымен бекітілген күшімен авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге тәулік бойына дайындығына байланысты анықталады.
5. Авариялық-құтқару жұмыстарын (адамдарды құтқару, авария салдарын жою) жүргізе алатын және оларды ойдағыдай аяғына дейін жеткізе алатын әскерилендірілген авариялық-құтқару взводы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің алғашқы жедел бірлігі болып саналады. ӘАҚВ төрт немесе одан да көп бөлімшелерден құрылады және қызмет көрсетілетін мекемелерде авариялық-құтқару жұмыстарының барлық түрін жүргізеді. Взвод құрамына құтқарушы-сүңгуірлер, құтқарушы-альпинистер бөлімшелері кіруі мүмкін.
6. Взводты басқару взвод командиріне жүктеледі. Взвод құрамында 3-тен көп бөлімше немесе арнайы авариялық-құтқару техникасы мен құрал-жабдықтар болған жағдайда, взвод командирінің жедел-техникалық жұмыстар жөніндегі көмекшісі болады.
7. Қызмет көрсетілетін қауіпті өнеркәсіптік объектілерде табиғи және техногенді сипаттағы авария кезінде өз бетімен авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізе алатын бірнеше кәсіби авариялық-құтқару взводтардан (пункттерден) құрылған құрылым әскерилендірілген авариялық-құтқару жасағы болып табылады.
ӘАҚЖ-дағы бөлімшелер саны жұмыс ретінде, жасақ жабдықтарының ішіндегі авариялық-құтқару техникасының ерекшелігіне (криогендік техника, инертті газдың генераторлары және т.б.), сонымен қатар авариялық-құтқару бөлімшелерінің жеке құрамының дайындығына (альпинистер дайындығы, сүңгуірлер дайындығы) байланысты анықталады. ӘАҚЖ басқару жасақ командиріне жүктеледі.
Қажет болған жағдайда ӘАҚЖ құрамына авария арасындағы кезеңде қызмет көрсетілетін кәсіпорындардағы тау-кен өнімдерінің кен атмосфера құрамын тексеру, сонымен қатар авария жою кезінде авариялық сынауға талдау жүргізу қызметін атқаратын шаң-газ талдау зертханасы кіреді. Жарақаттанғандарға тікелей жұмыс орнында алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған медициналық қызметтер, реанимациялық-шокқа қарсы топтар (бұдан әрі - РШТ) және көмекші қызметтер (оқу взводы, жөндеу-механикалық шеберханалары (бұдан әрі - ЖМШ), автоқызмет. Саны ара қашықтығана, негізгі бағытына және жұмыс уақытының теңгерімін сақтауға байланысты анықталады. Барлық әскерилендірілген авариялық-құтқару жасақтарына жеке нөмір беріледі.

8. Нормальная продолжительность рабочего времени спасателя в межаварийный период не превышает 40-часовую рабочую неделю при выполнении работ на поверхности и 30-часовую рабочую неделю при выполнении работ в подземных условиях.
9. В связи с особенностями несения службы (дежурство по графику), в профессиональных аварийно-спасательных службах принят суммированный учет рабочего времени. Периодом, при суммированном учете рабочего времени, является календарный год, в рамках которого в среднем соблюдена установленная продолжительность рабочей недели.
10. Началом работы или дежурства считается момент явки работника профессиональной аварийно-спасательной службы к месту работы или начало установленного графиком дежурства на дому, а окончанием работ или дежурства - момент полного освобождения от работы или дежурства.
11. Для военизированного оперативного состава профессиональных аварийно-спасательных служб с суммированным учетом рабочего времени, переработкой считается время сверх нормальной продолжительности рабочего времени за учетный период.
12. При выполнении работником профессиональной аварийно-спасательной службы в установленный графиком выходной день плановых работ, направленных на предупреждение аварий на обслуживаемом объекте (работы по договору), время, затраченное на выполнение таких работ, дополнительно оплачивается.
13. Нормативная продолжительность рабочей смены составляет:
4 часа - при работе в респираторе;
6 часов - на подземных работах без включения в респираторы;
8 часов - на поверхностных работах.
14. В экстремальных случаях по распоряжению руководителей ликвидации аварии при спасении людей, продолжительность рабочей смены на подземных работах увеличивается. При этом общая занятость в сутки не превышает двукратную нормативную продолжительность рабочей смены.
15. При выполнении аварийно-спасательных и технических работ, предельное количество часов работы за учетный период и календарный год не ограничивается.
16. Время работы в зоне высоких температур, установленное нормативными актами, действующими в профессиональных аварийно-спасательных службах, приравнивается по продолжительности к полной рабочей смене.
17. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 марта 1997 года "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" (далее - Закон) размер заработной платы спасателей и других работников профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб не может быть ниже размера заработной платы соответствующих категорий работников обслуживаемых ими организаций. Соответствующие категории по оплате приведены в приложении 2 настоящих Правил.

8. Авария арасындағы құтқарушылардың қалыпты жұмыс уақыты 40 сағаттық жұмыс аптасынан және жер асты жағдайында жұмыс атқарған кезде жұмыс уақыты 30 сағаттық жұмыс аптасынан аспауы керек.
9. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері қызметінің ерекшелігіне (кесте бойынша кезекшілік, т.б.) байланысты жұмыс уақытының жиынтықтап есептеу қабылданған. Жиынтықтап есептеу кезінде есеп мерзімі болып, белгіленген жұмыс аптасының орташа ұзақтығы сақталатын, күнтізбелік жыл саналады.
10. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері қызметкерінің жұмыс уақытының және кезекшілігінің басталуы болып қызметкердің жұмыс орнына келген немесе кесте бойынша үйінде кезекшілік еткен кезеңі есептеледі, ал жұмыс уақытының немесе кезекшілігінің аяқталуы — жұмыстан және кезекшіліктен толық босаған уақыты.
11. Жұмыс уақыты жиынтықтап есептелетін кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің әскерилендірілген құрамында есептеу кезеңіндегі қалыпты жұмыс уақытынан тыс жұмыс артық жұмыс болып есептеледі.
12. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері қызметкерінің, кесте бойынша демалыс күні, қызмет көрсетілетін объектілерде аварияның алдын алу жұмыстарын атқаруға (шарт бойынша жұмысқа) жіберілген уақытына қосымша ақы төленеді және қызметкердің жұмыс уақытының теңгерімінде есептелмейді.
13. Жұмыс ауысымының қалыпты ұзақтығы төмендегідей:
4 сағат — респираторда жұмыс істеу;
6 сағат - жер астында респираторды қоспай жұмыс істеу;
8 — сағат жер бетінде жұмыс істеу.
14. Авария салдарын жою және тағы да басқа экстремалдық жағдайлар кезінде, басшылар шешімімен жұмыс ауысымының ұзақтығы жер асты жұмысы барысында ұзартылуы мүмкін. Алайда жалпы жұмыс уақыты мөлшердегі ауысым жұмысының екі есе ұзақтығынан аспауы керек.
15. Авариялық-құтқару және техникалық жұмыстарды жүргізу кезіндегі есептік кезеңдегі және күнтізбелік жылдағы жұмыс уақыты шектелмейді.
16. Кәсіби авариялық-құтқару қызметінің қолданыстағы нормативтік актілеріне сәйкес белгіленген норма шегінде жоғарғы температура аймағында авариялық-құтқару жұмыстары мен техникалық жұмыстарды атқару уақыты толық жұмыс күні болып саналады.
17. «Авариялық-құтқару қызметі және құтқарушылардың мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 27 наурыздағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушылары мен басқа да қызметкерлерінің еңбекақы мөлшері олар қызмет көрсететін ұйымдар қызметкерлерінің тиісті санаттағы еңбекақы мөлшерінен төмен болмауға тиіс. Төлем бойынша тиісті санаттар осы Қағидаға 2-қосымшада келтірілген.

18. В соответствии с Законом работникам профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб ежемесячно выплачивается надбавка за выслугу лет в процентах к должностному окладу в зависимости от стажа работы.
В стаж работы спасателя, дающий право на получение процентной надбавки за выслугу лет, включается время работы в профессиональных аварийно-спасательных службах и формированиях.
В стаж работы спасателя, дающий право на получение процентной надбавки за выслугу лет, также включается:
работа в составе военизированных горноспасательных частей и подразделений;
работа в составе военизированных противофонтанных формирований, организаций;
работа в составе военизированных газоспасательных служб, формирований;
работа в составе профессиональной (военизированной), отраслевой противопожарной службы;
работа в составе оперативно-спасательных формирований, в том числе в составе республиканских, областных, ведомственных водно-спасательных служб и подразделений;
работа в составе единой авиационной поисково-спасательной службы;
работа в Центре медицины катастроф;
работа в составе уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
работа на опасных производственных объектах, подлежащих обслуживанию аварийно-спасательными службами;
работа в составе других специализированных в области чрезвычайных ситуаций частях и подразделениях.
В стаж работы для исчисления процентной надбавки к должностному окладу за выслугу лет также засчитывается:
время службы в рядах Вооруженных Сил и других воинских формированиях, в подразделениях Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел и других правоохранительных органов;
время учебы по направлению профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований на курсах по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров с отрывом от работы.
19. Планируемая смета затрат на следующий финансовый год на содержание профессиональных аварийно-спасательных служб составляется в IV квартале текущего года, но не позднее 30 ноября т.г.
20. Резервы финансовых и материальных ресурсов, обеспечивающих создание, подготовку и поддержание в готовности профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб для выполнения возложенных на них задач, включают в себя:
материальные затраты, состоящие из расходов на приобретение материалов, в том числе ГСМ, запасных частей, материалов по техническому оснащению, обеспечению своей жизнедеятельности, на текущие ремонты зданий и сооружений предприятия; топлива для подразделений, имеющих автономные котельные; энергии, в том числе электро- и теплоэнергии, горячего водоснабжения; услуг по холодному водоснабжению и канализации; работ и услуг производственного характера по строительству, капитальному ремонту зданий, сооружений и других затрат;
прочие затраты, состоящие из расходов по командировкам, в том числе по проезду, найму жилья, суточным; по оплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, по оплате услуг сторонних организаций, в том числе услуг связи, центра стандартизации и метрологии, банков, обслуживающих профессиональные военизированные аварийно-спасательные службы, по ремонту аварийно-спасательного оборудования и техники, техосмотру транспортных средств профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб, по обязательному страхованию ответственности владельцев транспортных средств, других расходов;
расходы, включающие фонд оплаты труда, для расчета которого используются данные государственных статистических органов о размере средней заработной платы на обслуживаемом предприятии (организации, объекте), с учетом п. 18 настоящего Приложения, а также расходы, направленные на правовую и социальную защиту и льготы, установленные для аварийно-спасательных служб, в том числе лечебные пособия к отпуску.
расходы на приобретение аварийно-спасательного оборудования, снаряжения, автотранспорта и других основных средств;
другие расходы, состоящие из затрат на оплату обучающих курсов, курсов повышения квалификации для оперативного состава спасателей и работников вспомогательных служб, представительских расходов, просветительско-профилактических и оздоровительных мероприятий, аренды помещений и т. п.
Резервы финансовых и материальных ресурсов, определяются в смете затрат при заключении договоров обслуживания организаций, имеющих опасные производственные объекты.

18. Заңға сәйкес әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтері қызметкерлеріне ай сайын еңбек сіңірген жылдары үшін пайыз көлемінде лауазымдық жалақыларына жұмыс өтіліне байланысты үстеме төленеді.
Еңбек сіңірген жылдарына қосымша пайыздың үстеме алуға құқық беретін құтқарушының жұмыс өтіліне кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құрылымдарындағы жұмыс уақыты кіреді.
Еңбек сіңірген жылдарына қосымша пайыздың үстеме алуға құқық, беретін құтқарушының жұмысы өтіліне сонымен қатар:
әскерилендірілген кен құтқару бөлімдері мен бөлімшелері құрамындағы жұмысы;
атқыламаға қарсы әскерилендірілген құрылымдар, мекемелер құрамындағы жұмысы;
әскерилендірілген газдан құтқару қызметтері, құрылымдары құрамындағы жұмысы;
кәсіби (әскерилендірілген), салалық өрт сөндіру қызметтері құрамындағы жұмысы;
жедел-құтқару құрылымдары, соның ішінде республикалық, облыстық, ведомстволық су-құтқару қызметтері мен бөлімшелері құрамындағы жұмысы;
бірыңғай авиациялық іздеу-құтқару қызметтері құрамындағы жұмысы;
Апаттық медицина орталығындағы жұмысы;
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласы органдары құрамындағы жұмысы;
авариялық-құтқару қызметтері қызмет көрсетуге жататын қауіпті өндірістік объектілердегі жұмысы;
басқа да төтенше жағдайлар саласындағы мамандандырылған бөлімдер мен бөлімшелер құрамындағы жұмысы кіреді.
Еңбек сіңірген жылдарына қосымша пайыздық үстеме төлеу үшін жұмыс өтіліне сондай-ақ:
Қарулы Күштер және тағы басқа әскери құралымдар қатарындағы, Ұлттық қауіпсіздік комитеті бөлімшелеріндегі, Ішкі істер министрлігіндегі және басқа да құқық қорғау органдарындағы қызметі уақыты;
кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құрылымдарының жолдамалары бойынша кадрларды дайындау, қайта дайындау және біліктілігін жоғарылату курстарындағы өндірістен қол үзіп оқу уақыты есептеледі.
19. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін қамтамасыз ету жөніндегі келесі қаржы жылына арналып жоспарланған шығындар сметасы ағымдағы жылдың IV тоқсанында, алайда ағымдағы жылдың 30 қарашасынан кешіктірмей жасалады.
20. Әскерилендірілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің өздеріне жүктелген міндеттерін атқаруға ұдайы әзірлікте болуын қамтамасыз ету үшін қауіпті өндірістік объектілері бар кәсіпорындар төмендегідей бөлімдерден тұратын қаржы және материалдық қорлар құрады:
кәсіпорынның жанар-жағар майға жұмсайтын шығындары, кәсіпорынды техникалық жарақтандыру үшін алынатын материалдарға, қосалқы бөлшектерді сатып алуға жұмсалатын шығындар, кәсіпорынның ғимараттарына кезекті жөндеу жұмыстарын жүргізу, кәсіпорынның жеке қазандықтары бар бөлімшелерді жылытуға арналған өз қажеттілігіне жарату үшін сатып алатын отынға жұмсалатын шығын, кәсіпорынның жылыту үшін жұмсалған жылу энергиясы мен ыстық сумен қамтамасыз ету үшін жұмсалған шығындары, кәсіпорынның электр қуатын сатып алуға жасайтын шығындары, сумен қамтамасыз ету және канализацияны, өндірістік сипаттағы жұмыстар мен қызмет көрсетудің төлемдері, ғимараттарын, құрылыстарын күрделі жөндеуден өткізу мен салуға жұмсалатын шығындар кіретін құрылыс сипатындағы жұмыстар мен қызметтер және тағы басқа шығындардан тұратын материалдық шығындар;
іссапар шығындары, соның ішінде жол ақысы, пәтер жалдау, тәуліктік шығынға жұмсалатын қаражат, міндетті төлемдерге сәйкес төленетін салықтарға жұмсалатын шығындар, басқа ұйымдардың қызметтерін өтеуге кеткен шығындар, мұнда стандартизация және метрология орталығының, кәсіпорынды қамтамасыз ететін банк қызметін төлеуге жұмсалатын шығындар, пошта-телеграфтық шығындар кіретін телекоммуникациялар, радиобайланысты қолдануға жұмсалған, байланыс қызметін төлеуге кеткен шығындар, техника мен құрал-жабдықтарды жөндейтін зауыттардың қызметтерін өтеуге кеткен, автотранспорт құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыруға, транспорттық құралдарын техникалық тексеруден өткізуге жұмсалған шығындардан тұратын өзге де шығындар;
негізгі Қағиданың 18-тармағын есепке ала отырып, қызмет көрсетілетін кәсіпорындағы (мекеме, объект) орташа айлық еңбекақы туралы мемлекеттік статистикалық органдар мәліметтері бойынша есептелетін еңбектік төлемақы шығындарын, сонымен қатар авариялық-құтқару қызметтері үшін белгіленген құқықтық және әлеуметтік қорғауға бағытталған шығындар, соның ішінде еңбек демалысына жәрдемақылар;
авариялық-құтқару жарақтарын және тағы басқа негізгі құралдарды сатып алуға жұмсалатын шығындар;
құтқарушылар мен қосалқы қызмет жұмысшыларын курстық оқытуға жұмсалатын, мәдени-ағарту және сауықтыру шараларын өткізуге жұмсалған, алдын-ала келісілген, жарғылық міндеттерді орындау үшін бөлмелерді жалға алуға жұмсалатын шығындар және т.б.
Қаржы және материалдық ресурстар қауіпті өндірістік объектілері бар ұйымдарға қызмет көрсету шарттарын жасасу кезінде шығыс сметасында анықталады.

21. В течение года допускается превышение фактических расходов по отдельным статьям затрат в пределах дополнительных доходов, поступивших от выполнения незапланированных работ.
22. Смета расходов на содержание филиалов утверждается руководителем профессиональной аварийно-спасательной службы.
23. Подразделения профессиональных аварийно-спасательных служб за счет обслуживаемых организаций оснащаются аппаратурой, оборудованием, штатным запасом материалов и автотранспортом согласно нормам оснащения профессиональных аварийно-спасательных формирований и обеспечения кинологических служб, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2007 года № 872.
Оснащение аппаратурой, оборудованием, штатным запасом материалов и автотранспортом определяется в смете затрат при заключении договоров обслуживания организаций, имеющих опасные производственные объекты.

21. Жыл ішінде жоспарланбаған жұмыстар атқару кезінде түскен қосымша кіріс шеңберінде нақты шығынның кейбір баптарын көтеруге болады.
22. Филиалдарды ұстауға кететін шығыс сметасын кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің басшысы бекітеді.
23. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің бөлімшелері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 қазандағы № 872 қаулысымен бекітілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтері құрылымдары мен кинологиялық қызметтерді жабдықтау нормасына сәйкес қызмет көрсетілетін мекемелер есебінен құрал-жабдықтармен, аппаратуралармен, штаттық материалдар қорымен және автокөлікпен қамтамасыз етіледі.
Аппаратурамен, құрал-жабдықтармен, материалдар қорымен және автокөлікпен жабдықтау қауіпті өндірістік объектілері бар мекемелерге қызмет көрсету шарттарын жасау кезінде шығыс сметасында анықталады.