Об утверждении Сертификационных требований к эксплуатантам гражданских воздушных судов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 319. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2015 года № 782
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.09.2015 № 782 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 153.
В соответствии с подпунктом 47) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Сертификационные требования к эксплуатантам гражданских воздушных судов.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2011 года № 319
Сертификационные требования
к эксплуатантам гражданских воздушных судов
1. Общие положения
1. Настоящие Сертификационные требования к эксплуатантам гражданских воздушных судов (далее - Сертификационные требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и иными нормативными правовыми актами, с учетом соответствующих международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан.
2. Сертификационные требования устанавливают требования к эксплуатантам гражданских воздушных судов, осуществляющих воздушные перевозки, авиационные работы, а также полеты в целях авиации общего назначения.
3. Термины и определения, используемые в настоящих Сертификационных требованиях:
1) эксплуатант - физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
2) руководство по производству полетов - документ, регламентирующий правила, организацию, обеспечение и выполнение полетов;
3) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания - документ, содержащий описание процедур эксплуатанта, которые обеспечивают возможность управления своевременным и удовлетворительным выполнением всех плановых и неплановых работ по техническому обслуживанию воздушных судов данного эксплуатанта;

Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 319 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 қыркүйектегі № 782 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.09.2015 № 782 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 47) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 31 наурыздағы
№ 319 қаулысымен
бекітілген
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптар (бұдан әрі - Сертификаттық талаптар) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңына және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын тиісті халықаралық шарттарды ескере отырып, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
2. Сертификаттық талаптар әуе тасымалдарын, авиациялық жұмыстарды, сондай-ақ жалпы мақсаттағы авиация мақсатында ұшуды жүзеге асыратын азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Осы Сертификаттық талаптарда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) пайдаланушы - әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
2) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқау - ұшу қағидасын, ұшуды ұйымдастыруды, қамтамасыз етуді және орындауды регламенттейтін құжат;
3) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқау - осы пайдаланушының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі барлық жоспарлы және жоспардан тыс жұмыстардың уақтылы әрі қанағаттандырылған түрде орындалуын басқару мүмкіндігін қамтамасыз ететін пайдаланушының рәсімдері сипаттауларын қамтитын құжат;

4) инструкция по управлению безопасностью полетов эксплуатантов - комплекс мер и правил, направленных на повышение уровня безопасности полетов;
5) техническое обслуживание - комплекс работ, выполняемых на авиационной технике для поддержания летной годности (исправности, работоспособности и правильного функционирования) при подготовке воздушного судна к полету, после полетов, при хранении и транспортировке;
6) пономерная документация - документация, предназначенная для оформления государственной регистрации и годности воздушного судна к полетам, учета наработки и технического состояния воздушного судна, которая действительна только для данного экземпляра воздушного судна, зарегистрированного на заводе-изготовителе под определенным номером.
2. Организационная структура эксплуатанта
4. Эксплуатант в зависимости от вида деятельности, типа эксплуатируемых воздушных судов разрабатывает и утверждает перечень необходимых структурных подразделений и служб, входящих в организационную структуру:
1) летную службу;
2) службу по поддержанию летной годности;
3) службу по наземному обслуживанию;
4) инспекцию по безопасности полетов;
5) службу авиационной безопасности;
6) службу бортпроводников;
7) службу подготовки персонала;
8) службу контроля качества;
9) службу по организации и управлению полетами;
10) службу охраны труда или ответственного за состояние охраны труда.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Эксплуатант обеспечивает собственными силами или на основании договоров с другими организациями проведение следующих видов работ:
1) техническое обслуживание и ремонт авиационной техники;
2) обработку и анализ полетной информации;
3) медицинское обеспечение полетов и прохождение медицинского свидетельствования;
4) метеорологическое обеспечение;
5) аэронавигационное обеспечение;
6) обеспечение повышения квалификации авиационного персонала и тренажерной подготовки;
7) обеспечение авиационной безопасности;
8) обеспечение наземного обслуживания;
9) обслуживание пассажиров и грузов;
10) обеспечение горюче-смазочными материалами;
11) обеспечение бортовым питанием;
12) обеспечение организации и управления полетами.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. В зависимости от объема и сложности выполняемых полетов эксплуатант обеспечивает внедрение системы управления безопасностью полетов в соответствии с типовой инструкцией по управлению безопасностью полетов эксплуатантов гражданских воздушных судов, за исключением относящихся к авиации общего назначения и эксплуатирующих воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1070.

4) пайдаланушылардың ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нұсқаулық - ұшу қауіпсіздігінің деңгейін арттыруға бағытталған шаралар мен қағидалар кешені;
5) техникалық қызмет көрсету - әуе кемесін ұшуға дайындау кезінде, ұшудан кейін, сақтау және тасымалдау кезінде әуе кемесінің ұшу жарамдылығын (қалпында болуын, жұмысқа қабілеттілігін және дұрыс жұмыс істеуін) қолдау үшін авиациялық техникада орындалатын жұмыстар кешені;
6) нөмірлі құжаттама - ұшуға әуе кемесін мемлекеттік тіркеуді және оның жарамдылығын ресімдеуге, жасаушы зауытта белгілі бір нөмірмен тіркелген әуе кемесінің осы данасы үшін ғана жарамды әуе кемесінің жұмыс атқарымын және техникалық жай-күйін есепке алуға арналған құжаттама.
2. Пайдаланушының ұйымдық құрылымы
4. Пайдаланушы қызмет түріне, пайдаланылатын әуе кемелерінің үлгісіне қарай, ұйымдық құрылымға кіретін қажетті құрылымдық бөлімшелер мен қызметтердің тізбесін әзірлейді және бекітеді:
1) ұшу қызметі;
2) ұшуға жарамдылықты қолдау қызметі;
3) жердегі қызмет көрсету қызметі;
4) ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекция;
5) авиациялық қауіпсіздік қызметі;
6) бортсеріктер қызметі;
7) персоналды даярлау қызметі;
8) сапаны бақылау қызметі;
9) ұшуды басқару және ұйымдастыру қызметі;
10) еңбекті қорғау қызметі немесе еңбекті қорғаудың жай-күйі үшін жауапты адам.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
5. Пайдаланушы өз күшімен немесе басқа ұйымдармен шарттардың негізінде мынадай жұмыс түрлерін жүргізуді қамтамасыз етеді:
1) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу;
2) ұшу ақпаратын өңдеу және талдау;
3) ұшуды медициналық қамтамасыз ету және медициналық куәландырудан өту;
4) метеорологиялық қамтамасыз ету;
5) аэронавигациялық қамтамасыз ету;
6) авиация персоналының біліктілігін арттыруды және тренажерда даярлануын қамтамасыз ету;
7) авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
8) жерде қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
9) жолаушылар мен жүктерге қызмет көрсету;
10) жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету;
11) борт тағамымен қамтамасыз ету;
12) ұшуды ұйымдастыруды және басқаруды қамтамасыз ету.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
5-1. Орындалатын ұшудың көлемі мен күрделілігіне қарай пайдаланушы жалпы мақсаттағы және сертификатталған ең ауыр ұшып көтерілу салмағы бес мың жеті жүз килограмнан кем әуе кемелерін пайдаланатын авиацияға жататындарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 қазандағы № 1070 қаулысымен бекітілген азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі үлгілік нұсқаулыққа сәйкес ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін енгізуді қамтамасыз етеді.

Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-2. Эксплуатант обеспечивает наличие достаточного количества воздушных судов, необходимых для выполнения объема заявленной деятельности, имеющих действующие сертификаты летной годности. Не допускается одновременное внесение одного и того же воздушного судна в сертификаты двух и более эксплуатантов.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 5-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Эксплуатант разрабатывает и утверждает положения о структурных подразделениях, где отражены задачи и функции сотрудников и руководителей, которые в совокупности охватывают все вопросы, реализуемые эксплуатантом.
7. Эксплуатант располагает собственной или на договорной основе производственной базой, оборудованной для организации и оперативного управления полетами воздушных судов, выполнения работ по поддержанию летной годности воздушных судов, анализа полетной информации, сбора и обработки данных по надежности авиационной техники и безопасности полетов, учета и хранения эксплуатационно-технической и пономерной документации на основные и комплектующие изделия воздушных судов.
7-1. Эксплуатант располагает квалифицированным и подготовленным летным, кабинным и наземным персоналом, необходимым для осуществления предполагаемого объема работ.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-2. Эксплуатант обеспечивает незамедлительное распространение эксплуатационных директив и другой информации, которые могут поставить под угрозу безопасность полетов, всем заинтересованным службам эксплуатанта, а также обеспечивает своевременное внесение изменений и дополнений в эксплуатационную и другую документацию.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 7-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Эксплуатант, выполняющий коммерческие воздушные перевозки или авиационные работы на территории иностранных государств, обеспечивает надежные каналы связи с воздушными судами для оперативного управления и контроля за воздушными перевозками или авиационными работами, а также представляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации ежемесячную информацию о выполненных рейсах, регионах полетов и характере перевозимых грузов.

Ескерту. Сертификаттық талаптар 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
5-2. Пайдаланушы қызметтің мәлімделген көлемін орындау үшін қажетті, қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаттары бар әуе кемелерінің жеткілікті санының болуын қамтамасыз етеді. Бір әуе кемесін екі және одан да көп пайдаланушының сертификатына бір мезгілде енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
6. Пайдаланушы құрылымдық бөлімшелер туралы ережені бекітеді, онда қызметкерлер мен басшылардың пайдаланушы іске асыратын барлық мәселелер жиынтығы қамтылатын міндеттері мен функциялары көрсетілген.
7. Пайдаланушыда әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыру және жедел басқару, әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды орындау, ұшу ақпаратын талдау, авиациялық техниканың сенімділігі және ұшу қауіпсіздігі жөніндегі деректерді жинау және өңдеу, пайдалану-техникалық және әуе кемелерінің негізгі және жинақтаушы бұйымдарына арналған нөмірлі құжаттаманы есепке алу және сақтау үшін жабдықталған меншіктік немесе шарттық негіздегі өндірістік базасы болады.
7-1. Пайдаланушыда жұмыстардың болжамды көлемін жүзеге асыру үшін қажетті, білікті және даярланған ұшу персоналы, кабиналық және жердегі персоналы болады.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
7-2. Пайдаланушы ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіруі мүмкін пайдалану директивалары мен басқа да ақпаратты пайдаланушының мүдделі қызметтерінің бәріне дереу таратуды қамтамасыз етеді, сондай-ақ пайдалану құжаттамасы мен басқа да құжаттамаға өзгерістер мен толықтыруларды уақтылы енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 7-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
8. Шет мемлекеттердің аумағында коммерциялық әуе тасымалдарын немесе авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушы әуе тасымалдарын немесе авиациялық жұмыстарды жедел басқару және бақылау үшін әуе кемелерімен сенімді байланыс арналарын қамтамасыз етеді, сондай-ақ азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға орындалған рейстер, ұшу өңірлері және тасымалданатын жүктердің сипаттамасы туралы ай сайынға ақпаратты ұсынады.

9. При выполнении международных полетов эксплуатант обеспечивает обязательные виды страхования в соответствии с законодательством государств, куда выполняются полеты.
9-1. Эксплуатант обеспечивает аварийное оповещение при полетах своих воздушных судов в неконтролируемом воздушном пространстве.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-2. Эксплуатант обеспечивает представление уполномоченному органу в сфере гражданской авиации информацию о финансово-экономическом положении по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 9-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Руководящие работники эксплуатанта
10. Эксплуатант предусматривает в штате должности руководителей, ответственных за:
1) летную эксплуатацию;
2) поддержание летной годности;
3) подготовку авиационного персонала;
4) наземное обслуживание;
5) авиационную безопасность;
6) систему менеджмента (контроля) качества;
7) систему управления безопасностью полетов.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. В случае если штатная численность эксплуатанта составляет менее 20 штатных сотрудников, одно лицо может занимать две должности назначенного руководителя, за исключением руководителя системы качества, при соблюдении требований законодательства Республики Казахстан в части режима труда и отдыха.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Система документации эксплуатанта
11. Эксплуатант обеспечивает разработку и утверждение в уполномоченном органе в сфере гражданской авиации:
1) руководства по производству полетов;
2) руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
3) руководства по системе управления безопасностью полетов, включая описание системы документации по безопасности полетов;
4) программы обеспечения авиационной безопасности;
5) программы технического обслуживания;

9. Халықаралық ұшуды орындаған кезде пайдаланушы ұшу орындалатын мемлекеттердің заңнамасына сәйкес сақтандырудың міндетті түрлерін қамтамасыз етеді.
9-1. Пайдаланушы өздерінің әуе кемелері бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшқан кезде авариялық хабардар етуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
9-2. Пайдаланушы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қаржы-экономикалық жағдай туралы ақпарат беруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 9-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
3. Пайдаланушының басшы қызметкерлері
10. Пайдаланушы штатта мыналарға жауапты басшылардың лауазымдарын көздейді:
1) ұшуда пайдалану;
2) ұшуға жарамдылықты қолдау;
3) авиация персоналын даярлау;
4) жерде қызмет көрсету;
5) авиациялық қауіпсіздік;
6) сапа менеджменті (бақылау) жүйесі;
7) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
10-1. Егер пайдаланушының штат саны штаттық 20 қызметкерден кем болса, сапа жүйесінің басшысын қоспағанда, бір адам Қазақстан Республикасы заңнамасының еңбек және тынығу бөлігіндегі талаптарын сақтай отырып, тағайындалған басшының екі лауазымын атқара алады.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
4. Пайдаланушының құжаттамалар жүйесі
11. Пайдаланушы:
1) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқауды;
2) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушы нұсқауын;
3) ұшу қауіпсіздігі жөніндегі құжаттама жүйесінің сипаттамасын қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі жөніндегі нұсқауды;
4) авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бағдарламасын;
5) техникалық қызмет көрсету бағдарламасын;

6) руководства по обучению для персонала технического обслуживания.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Руководства пересматриваются и дополняются в случаях:
приобретения (в аренду или собственность) новых типов воздушных судов;
введение в действие уполномоченным органом в сфере гражданской авиации новых нормативных правовых актов, либо внесение изменений в действующие нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность эксплуатанта.
13. Эксплуатант обеспечивает наличие на борту воздушного судна необходимой информации для экипажа и инженерно-технического персонала из соответствующих разделов руководства по производству полетов и руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания в части, касающейся производства и обеспечения полетов на данном воздушном судне.
14. Эксплуатанты, за исключением эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч килограмм, внедряют систему управления безопасностью полетов эксплуатанта.
При наличии в структуре эксплуатанта собственной организации по техническому обслуживанию эксплуатант внедряет систему управления безопасностью при техническом обслуживании.
5. Аэронавигационное обеспечение
15. Эксплуатант создает службу аэронавигационной информации или назначает ответственное лицо, если аэронавигационное обеспечение осуществляется по договорам с другими организациями.
16. Эксплуатант обеспечивает экипажи действующими документами аэронавигационной информации, полетными и бортовыми радионавигационными картами, бюллетенями предполетной информации или НОТАМ (извещение для пилотов об изменениях в аэронавигационном оборудовании, обслуживании, процедурах, о возможных опасностях в полете), предварительными навигационными расчетами и эксплуатационными минимумами, необходимыми для подготовки и выполнения полетов на заявленных для полетов аэродромах.
17. При использовании пилотажно-навигационных комплексов и навигационных систем, имеющих бортовую базу аэронавигационных данных, эксплуатант обеспечивает их своевременную замену (обновление), применяя базы данных сертифицированных поставщиков на основании заключенных договоров (контрактов).
6. Организация летной работы эксплуатантов
18. Организация летной работы эксплуатанта осуществляется в соответствии с Правилами по организации летной работы в гражданской авиации Республики Казахстан, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.

6) техникалық қызмет көрсету персоналы үшін оқыту жөніндегі нұсқауды әзірлеуді және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органда бекітуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
12. Нұсқау:
әуе кемелерінің жаңа үлгілерін сатып алған (жалға немесе меншікке);
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жаңа нормативтік құқықтық актілерді қолданысқа енгізген не пайдаланушының қызметін регламенттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізген жағдайда қайта қаралады және толықтырылады.
13. Пайдаланушы осы әуе кемесінде ұшуды жүргізуге және қамтамасыз етуге қатысты бөлігінде ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаудың және пайдаланушының техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі нұсқаудың тиісті бөлімдерінен экипаж және инженерлік-техникалық персонал үшін қажетті ақпараттың әуе кемесінің бортында болуын қамтамасыз етеді.
14. Пайдаланушылар бес мың килограмнан кем ең жоғары сертификаттық ұшу массасымен әуе кемелерін пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияның пайдаланушыларын қоспағанда, пайдаланушының ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін енгізеді.
Пайдаланушының құрылымында техникалық қызмет көрсету жөніндегі өз ұйымы болған кезде пайдаланушы техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздікті басқару жүйесін енгізеді.
5. Аэронавигациялық қамтамасыз ету
15. Пайдаланушы аэронавигациялық ақпарат қызметін құрады немесе аэронавигациялық қамтамасыз ету басқа ұйымдармен жасалған шарттар бойынша жүзеге асырылатын болса, жауапты адамды тағайындайды.
16. Пайдаланушы экипаждарды қолданыстағы аэронавигациялық ақпарат құжаттарымен, ұшу және борт карталарымен, ұшу алдындағы ақпарат бюллетеньдерімен немесе НОТАМ (аэронавигациялық жабдықтағы, қызмет көрсетудегі өзгерістер, рәсімдер туралы, ұшудағы ықтимал қауіптер туралы ұшқыштарға арналған хабарлама), ұшу үшін мәлімделген әуеайлақтарда ұшуды дайындау және орындау үшін қажетті алдын ала навигациялық есептермен және пайдалану минимумдарымен қамтамасыз етеді.
17. Пайдаланушы борттық аэронавигациялық дерекқорлары бар пилотаж-навигациялық кешендер мен навигациялық жүйелерді пайдалану кезінде жасалған шарттар (келісімшарттар) негізінде сертификаттық өнім берушілердің дерекқорларын қолдана отырып, олардың уақтылы ауыстырылуын (жаңартылуын) қамтамасыз етеді.
6. Пайдаланушылардың ұшу жұмысын ұйымдастыру
18. Пайдаланушының ұшу жұмысын ұйымдастыру Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшу жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі қағидаға сәйкес жүзеге асырылады.

19. Летная служба эксплуатанта обеспечивает:
1) организацию и осуществление подготовки, переподготовки, поддержания и повышения профессионального уровня летного и руководящего состава, допуск летного состава к полетам (включая бортоператоров и бортпроводников, если они входят в состав летной службы);
2) планирование летной работы, рабочего времени и времени отдыха летного состава;
3) формирование экипажей воздушных судов;
4) организацию летно-методической работы, ведение летно-штабной документации и делопроизводства;
5) соблюдение установленных правил и процедур допуска к полетам членов экипажей воздушных судов;
6) проведение предварительной и предполетной подготовки экипажей;
7) систематический контроль и анализ деятельности экипажей;
8) анализ состояния безопасности полетов;
9) анализ материалов полетной информации;
10) профилактические мероприятия по предупреждению авиационных происшествий или инцидентов;
11) актуализацию нормативных актов и других документов, регламентирующих летную деятельность.
20. Авиационный персонал эксплуатанта соответствует квалификационным требованиям, подтверждаемым действующими свидетельствами (сертификатами) и другими документами с необходимыми квалификационными отметками и допусками, выдаваемыми в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
21. Эксплуатант, использующий на временной основе летный состав других организаций гражданской авиации Республики Казахстан, оформляет вкладыши в свидетельства специалистов каждого члена летного состава согласно приложению к настоящим Сертификационным требованиям.
Вкладыш заверяется подписью и печатью руководителя работодателя.
7. Организация технического обслуживания и поддержания
летной годности
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Эксплуатант обеспечивает техническое обслуживание и ремонт воздушных судов собственной организацией по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, имеющей действующий сертификат, выдаваемый уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в соответствии с Правилами сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, утвержденными Правительством Республики Казахстан или по договору с другими сертифицированными организациями по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
22-1. Эксплуатант обеспечивает техническое обслуживание и ремонт воздушных судов легкой и сверхлегкой авиации, не осуществляющих коммерческие воздушные перевозки, авиационным персоналом, имеющим действующие свидетельства, выданные в соответствии со статьей 54 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон), или свидетельства, выданные иностранным государством и признанные в соответствие со статьей 55 Закона.

19. Пайдаланушының ұшу қызметі:
1) ұшу және басшы құрамын даярлауды, қайта даярлауды және олардың кәсіби деңгейін қолдау мен арттыруды ұйымдастыруды және жүзеге асыруды, ұшу құрамын (бортоператорлар мен бортсеріктерді қоса алғанда, егер олар ұшу қызметінің құрамына кірсе) ұшуға жіберуді;
2) ұшу құрамының ұшу жұмысын, жұмыс уақытын және тынығу уақытын жоспарлауды;
3) әуе кемелерінің экипаждарын қалыптастыруды;
4) ұшу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыруды, ұшу-штабтық құжаттаманы жүргізуді және іс жүргізуді;
5) әуе кемелері экипаждарының мүшелерін ұшуға жіберудің белгіленген қағидаларын және рәсімдерін сақтауды;
6) экипаждарды алдын ала және ұшу алдында дайындауды жүргізуді;
7) экипаждар қызметін жүйелі бақылауды және талдауды;
8) ұшу қауіпсіздігінің жай-күйін талдауды;
9) ұшу ақпараты материалдарын талдауды;
10) авиациялық оқиғаларды немесе инциденттерді болдырмау бойынша профилактикалық іс-шараларды;
11) ұшу қызметін регламенттейтін нормативтік актілер мен басқа да құжаттарды өзекті етуді қамтамасыз етеді.
20. Пайдаланушының авиациялық персоналы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен берілетін, қолданыстағы куәліктермен (сертификаттармен) және қажетті біліктілік белгілері мен рұқсат берулері бар басқа да құжаттармен расталатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
21. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының басқа ұйымдарының ұшу құрамын уақытша негізде пайдаланатын пайдаланушы осы Сертификациялық талаптарға қосымшаға сәйкес ұшу құрамының әрбір мүшесінің мамандар куәліктеріне астарларды ресімдейді. Астарлар жұмыс беруші басшыларының қолымен және мерімен расталады.
7. Техникалық қызмет көрсетуді және ұшу жарамдылығын қолдауды ұйымдастыру
Ескерту. 7-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
22. Пайдаланушы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық кызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және сертификат беру қағидасына сәйкес азаматтық авиация саласындагы уәкілетті орган беретін қолданыстағы сертификаты бар авиациялық техникаға кызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ез ұйымының немесе авиация техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша басқа сертификатталған ұйымдармен шарт бойынша әуе кемелеріне қызмет көрсетуін және жөндеуін қамтамасыз етеді.
22-1. Пайдаланушы коммерциялық әуе тасымалын жүзеге асырмайтын жеңіл және аса жеңіл авиацияның әуе кемелеріне «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 54-бабына сәйкес берілген қолданыстағы куәліктері немесе шет мемлекет берген және Заңның 55-бабына сәйкес танылған куәліктері бар авиация персоналының техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін қамтамасыз етеді.

Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-2. Эксплуатант обеспечивает техническое обслуживание воздушных судов по программам (регламентам) технического обслуживания, утвержденных уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
Соответствие нормам летной годности воздушных судов и его компонентов эксплуатант осуществляет в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации и ремонта гражданских воздушных судов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2011 года № 851.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 22-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-3. Эксплуатант обеспечивает ведение и архивное хранение всех учетных сведений по поддержанию летной годности и/или технических документов, включающих:
1) информацию бортового технического журнала эксплуатанта;
2) формуляр воздушного судна;
3) формуляры двигателей или паспорта (этикетки) модулей двигателей;
4) формуляры или паспорта воздушных винтов.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 22-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Коммерческие воздушные перевозки
23. Эксплуатант, выполняющий регулярные коммерческие воздушные перевозки обеспечивает соблюдение квалификационных требований, установленных Правилами допуска авиакомпаний к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 185.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. Эксплуатант, выполняющий международные регулярные коммерческие воздушные перевозки, обеспечивает соблюдение квалификационных требований, установленных Правилами проведения конкурса на международные авиамаршруты и выдачи свидетельств на международные авиамаршруты для оказания услуг по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2010 года № 1221.

Ескерту. Сертификаттық талаптар 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
22-2. Пайдаланушы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен техникалық қызмет көрсету бағдарламалары (регламенттері) бойынша қамтамасыз етеді.
Әуе кемелерінің және оның құрауыштарының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес келуін пайдаланушы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 шілдедегі № 851 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалану және оларды жөндеу қағидасының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 22-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
22-3. Пайдаланушы ұшуға жарамдылықты қолдау жөніндегі барлық есептік мәліметтердің және/немесе техникалық құжаттардың жүргізілуін және мұрағаттық сақталуын қамтамасыз етеді, олар мынаны қамтиды:
1) пайдаланушының борттық техникалық журналының ақпараты;
2) әуе кемесінің формуляры;
3) қозғалтқыштардың формулярлары немесе қозғалтқыштар модульдерінің паспорты (заттаңбалар);
4) әуе бұрандаларының формулярлары немесе паспорттары.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 22-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
8. Коммерциялық әуе тасымалдары
23. Тұрақты коммерциялық әуе тасымалдарын орындайтын пайдаланушы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 ақпандағы № 185 қаулысымен бекітілген Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауды орындауға рұқсат беру қағидаларында белгіленген біліктілік талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
23-1. Халықаралық тұрақты коммерциялық әуемен тасымалдауды орындайтын пайдаланушы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 19 қарашадағы № 1221 қаулысымен бекітілген Жолаушыларды, багажды, жүктер мен почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету үшін авиамаршрутқа арналған конкурс өткізу және авиамаршруттарға куәліктер беру қағидаларында белгіленген біліктілік талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.

Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-2. Для осуществления нерегулярных коммерческих воздушных перевозок эксплуатант располагает как минимум одним воздушным судном, приобретенным на основании договора купли-продажи, лизинга или аренды без экипажа.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 23-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Авиационные работы
24. Эксплуатант, выполняющий авиационные работы, обеспечивает наличие:
1) воздушных судов, предназначенных и оборудованных для выполнения заявленных видов авиационных работ;
2) персонала, допущенного к выполнению заявленного вида авиационных работ;
3) сертифицированных технических средств для выполнения заявленного вида авиационных работ.
25. Эксплуатант разрабатывает порядок выполнения конкретных видов авиационных работ, а также порядок использования и поддержания в пригодном состоянии временных аэродромов и их оборудования.
26. Эксплуатант устанавливает ограничения на выполнение авиационных работ, связанные с экологическими особенностями соответствующей территории или с особым режимом нахождения на этой территории транспортных средств и людей.
10. Авиация общего назначения
27. Эксплуатант авиации общего назначения:
1) обеспечивает выполнение работ по поддержанию летной годности воздушных судов, хранению эксплуатационно-технической и пономерной документации на основные и комплектующие изделия воздушных судов;
2) организует техническое обслуживание и ремонт заявленных воздушных судов;
3) ведет учет данных об отказах и неисправностях воздушных судов, учет наработки воздушных судов;
4) производит обработку полетной информации при наличии на борту воздушного судна бортовых самописцев;
5) организует медицинское, метеорологическое, аэронавигационное и другие виды обеспечения полетов;
6) осуществляет меры по обеспечению безопасности полетов и авиационной безопасности.
28. Эксплуатант, эксплуатирующий самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолеты, оснащенные одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями обеспечивает наличие на борту воздушного судна документов из соответствующих разделов руководства по производству полетов и руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания в части, касающейся производства и обеспечения полетов на данном воздушном судне.

Ескерту. Сертификаттық талаптар 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
23-2. Тұрақты емес коммерциялық әуе тасымалдарын жүзеге асыру үшін пайдаланушыда сатып алу-сату, лизинг немесе экипажсыз жалға алу шартының негізінде алған кемінде бір әуе кемесі болады.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 23-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
9. Авиациялық жұмыстар
24. Авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушы мыналардың болуын қамтамасыз етеді:
1) авиациялық жұмыстардың мәлімделген түрлерін орындауға арналған және жабдықталған әуе кемелері;
2) авиациялық жұмыстардың мәлімделген түрін орындауға жіберілген персонал;
3) авиациялық жұмыстардың мәлімделген түрін орындауға арналған сертификаттық техникалық құралдар.
25. Пайдаланушы авиациялық жұмыстардың нақты түрлерін орындау тәртібі, сондай-ақ уақытша әуеайлақтарды және олардың жабдығын жарамды жай-күйде пайдалану және қолдау тәртібін әзірлейді.
26. Пайдаланушы тиісті аумақтардың экологиялық ерекшеліктерімен немесе осы аумақта көлік құралдары мен адамдардың болуының ерекше режимімен байланысты авиациялық жұмыстарды орындауға шектеулер белгілейді.
10. Жалпы мақсаттағы авиация
27. Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы:
1) әуе кемелерінің ұшу жарамдығын қолдау, әуе кемелерінің негізгі және жинақтаушы бұйымдарына арналған пайдалану-техникалық және нөмірлі құжаттамаларды сақтау бойынша жұмыстарды орындауды қамтамасыз етеді;
2) мәлімделген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастырады;
3) әуе кемелерінің істен шығуы мен ақаулықтары туралы деректерді есепке алуды, әуе кемелерінің жұмыс атқарымын есепке алуды жүргізеді;
4) әуе кемесінің бортында борттық өзіжазғыш болған кезде ұшу ақпаратын өңдеуді жүргізеді;
5) ұшуды қамтамасыз етудің медициналық, метеорологиялық, аэронавигациялық және басқа да түрлерін ұйымдастырады;
6) ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша шараларды жүзеге асырады.
28. Бес мың жеті жүз килограмнан жоғары ең көп сертификатталған ұшу массасымен ұшақтарды және (немесе) бір немесе бірнеше турбореактивтік (турбобұрамалық) қозғалтқыштармен жарақталған ұшақтарды пайдаланатын пайдаланушы әуе кемесінің бортында осы әуе кемесінде ұшуды жүргізу мен қамтамасыз етуге қатысты бөлігінде ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаудың және пайдаланушының техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі нұсқаудың тиісті бөлімдерінен құжаттардың болуын қамтамасыз етеді.

29. Эксплуатант, эксплуатирующий самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм и вертолеты независимо от максимальной сертифицированной взлетной массой, обеспечивает наличие на борту воздушного судна необходимой информацией по организации полетов и техническому обслуживанию воздушного судна.
30. Воздушные суда эксплуатанта (заявителя) оборудованы в соответствии с установленными требованиями для выполнения полетов в заявленных регионах и имеют действующие сертификаты летной годности и  свидетельства о государственной регистрации.
11. Перевозка опасных грузов
31. Для получения права на перевозку опасных грузов эксплуатант обеспечивает наличие:
1) ответственного специалиста, имеющего документ, подтверждающий уровень квалификации по перевозке опасных грузов, а также наделенного правами принимать решения от имени эксплуатанта о допуске (отказе в допуске) к воздушной перевозке опасных грузов и об условиях их перевозки в зависимости от класса (категории) опасных грузов;
2) пилотов, бортинженеров, бортоператоров, бортпроводников, прошедших в установленном порядке обучение по перевозке опасных грузов и имеющих действующие документы, подтверждающие допуск к перевозке опасных грузов;
3) воздушных судов, багажно-грузовые отсеки которых отвечают требованиям норм летной годности и позволяют осуществлять безопасную перевозку опасных грузов в соответствии с требованиями Инструкции по перевозке опасных грузов на гражданских воздушных судах, утверждаемой уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
12. Авиационная безопасность
32. Авиакомпания, выполняющая регулярные воздушные перевозки имеет в своей структуре службу авиационной безопасности.
Эксплуатант, выполняющий авиационные работы и нерегулярные воздушные перевозки, имеет в своей структуре ответственное лицо по авиационной безопасности.
33. Руководителем службы авиационной безопасности авиакомпаний, выполняющих регулярные воздушные перевозки, а также ответственным лицом по авиационной безопасности эксплуатанта, выполняющего нерегулярные перевозки и авиационные работы, может быть только гражданин Республики Казахстан, непосредственно подчиненный первому руководителю авиакомпании, назначаемый по согласованию с органами национальной безопасности.
34. Эксплуатант организует подготовку авиационного персонала по авиационной безопасности в соответствии с требованиями нормативных правовых актов, регулирующих деятельность гражданской авиации.
13. Аренда (лизинг) воздушных судов
35. При аренде воздушных судов эксплуатант (арендатор) вносит соответствующие изменения и дополнения в руководство по производству полетов и руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, касающиеся особенностей эксплуатации и технического обслуживания арендованного воздушного судна и взаимодействия арендодателя и арендатора.

29. Бес мың жеті жүз килограмнан жоғары ең көп сертификатталған ұшу массасымен ұшақтарды және ең көп сертификатталған ұшу массасына қарамай тікұшақтарды пайдаланатын пайдаланушы әуе кемесінің бортында әуе кемесінің ұшуын ұйымдастыру және оған техникалық қызмет көрсету жөнінде қажетті ақпараттың болуын қамтамасыз етеді.
30. Пайдаланушының (өтініш берушінің) әуе кемелері мәлімделген өңірлерде ұшуды орындау үшін белгіленген талаптарға сәйкес жабдықталған және қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты мен мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі болады.
11. Қауіпті жүктерді тасымалдау
31. Пайдаланушы қауіпті жүктерді тасымалдау құқығын алу үшін мыналардың:
1) қауіпті жүктерді тасымалдау жөніндегі біліктілік деңгейін растайтын құжаты бар, сондай-ақ пайдаланушының атынан қауіпті жүктерді әуе тасымалына жіберу (жіберуден бас тарту) туралы және қауіпті жүктердің сыныбына (санатына) қарай оларды тасымалдау шарттары туралы шешім қабылдау құқығы берілген жауапты маманның;
2) қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша белгіленген тәртіппен оқытылған және қауіпті жүктерді тасымалдауға жіберілгенін растайтын қолданыстағы құжаттары бар пилоттардың, бортинженерлердің, бортоператорлардың, бортсеріктердің;
3) багаж-жүк бөлмелері ұшуға жарамдылық нормаларының талаптарына сай келетін және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді тасымалдау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес қауіпті жүктердің қауіпсіз тасымалдануын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін әуе кемелері.
12. Авиациялық қауіпсіздік
32. Тұрақты әуе тасымалдарын орындайтын авиакомпанияның құрылымында авиациялық қауіпсіздік қызметі болады.
Ликвидациялық жұмыстарды және тұрақты емес әуе тасымалдарын орындайтын пайдаланушының құрылымында авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлға болады.
33. Тұрақты әуе тасымалдарын орындайтын авиакомпаниялардың авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы, сондай-ақ тұрақты емес тасымалдарды және авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғасы ұлттық қауіпсіздік орманымен келісім бойынша тағайындалатын, авиакомпанияның бірінші басшысына тікелей бағынысты Қазақстан Республикасының азаматы ғана бола алады.
34. Пайдаланушы азаматтық авиация қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес авиациялық қауіпсіздік жөніндегі авиация персоналын даярлауды ұйымдастырады.
13. Әуе кемелерін жалдау (лизинг)
35. Әуе кемесін жалдау кезінде пайдаланушы (жалға алушы) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқауға және пайдаланушының техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі нұсқауға жалға алынған әуе кемесін пайдалану мен техникалық қызмет көрсету ерекшеліктеріне және жалға беруші мен жалға алушының өзара іс-қимылына қатысты тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.

36. Арендованные воздушные суда (в том числе арендованные за рубежом) допускаются к полетам только после внесения их в установленном порядке в специальные положения по эксплуатации  сертификата эксплуатанта, свидетельства на выполнение авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов авиации общего назначения.
Срок, на который вносятся воздушные суда в специальные положения по эксплуатации, не превышает срок действия соглашения об аренде (лизинге). При продлении действия соглашения об аренде (лизинге) специальные положения по эксплуатации переоформляются и продлеваются на срок действия аренды (лизинга).
36-1. Эксплуатант обеспечивает эксплуатацию арендованных воздушных судов, зарегистрированных в другом государстве-члене Международной организации гражданской авиации (ИКАО), при наличии соглашения или договоренности между уполномоченным органом в сфере гражданской авиации Республики Казахстан и другим государством в рамках статей 83 или 83 bis Конвенции о международной гражданской авиации, в отношении ответственности за сохранение летной годности этих воздушных судов.
Сноска. Сертификационные требования дополнены пунктом 36-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Охрана труда и экологическая безопасность
37. Эксплуатант обеспечивает условия труда персонала в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, располагает необходимыми нормативными актами по охране труда, разрабатывает и осуществляет организационные и технические мероприятия по соблюдению требований по охране труда.
38. Эксплуатант обеспечивает соблюдение требований экологической безопасности при эксплуатации и техническом обслуживании воздушных судов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области экологической безопасности.
Приложение
к Сертификационным требованиям,
к эксплуатантам
гражданских воздушных судов
Форма
ВКЛАДЫШ    Ф.И.О. _____________________________________
Свидетельство пилота № _____________________
Занимаемая должность _______________________
____________________________________________
(наименование организации) Приказ о принятии на работу
___________________________
(№ дата)    Действителен: с ___________ по ______________                МП  Руководитель авиакомпании __________ ___________
(подпись)   (Ф.И.О.)

36. Жалға алынған әуе кемелері (соның ішінде шетелде жалға алынған) оларды белгіленген тәртіппен пайдаланушы сертификатын пайдалану жөніндегі арнайы ережеге, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікке, жалпы мақсаттағы авиацияның ұшуын орындау құқығына арналған куәлікке енгізгеннен кейін ғана ұшуға жіберіледі.
Әуе кемелерінің пайдалану жөніндегі арнайы ережеге енгізілу мерзімі жалдау (лизинг) туралы келісімнің қолданылу мерзімінен аспайды. Жалдау (лизинг) туралы келісімнің қолданылуын ұзартқан кезде пайдалану жөніндегі арнайы ереже қайта ресімделеді және жалдаудың (лизингтің) қолданылу мерзіміне ұзартылады.
36-1. Пайдаланушы Халықаралық азаматтық авиация ұйымына (ИКАО) мүше басқа мемлекетте тіркелген, жалға алынған әуе кемелерін пайдалануды Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 83 немесе 83 bis баптарының шеңберінде осы әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын сақтау үшін жауапкершілікке қатысты Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органы мен басқа мемлекет арасындағы келісім немесе уағдаластық болған жағдайда қамтамасыз етеді.
Ескерту. Сертификаттық талаптар 36-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
14. Еңбек қорғау және экологиялық қауіпсіздік
37. Пайдаланушы Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес персоналдың жұмыс жағдайын қамтамасыз етеді, еңбекті қорғау жөніндегі қажетті нормативтік актілері болады, еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды сақтау бойынша ұйымдастыру және техникалық іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады.
38. Пайдаланушы әуе кемелерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету кезінде Қазақстан Республикасының экологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді.
Азаматтық әуе кемелерін
пайдаланушыларға қойылатын
сертификаттық талаптарға
қосымша
Нысан
АСТАР
Т.А.Ә.______________________________________________
Пилот куәлігі №______________
Атқаратын қызметі___________________________________
____________________________________________________
(ұйым атауы)
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
____________________________________________________
(№, күні)
_______________бастап _______________кезеңге жарамды
МО
Авиакомпания басшысы____________  __________________
(қолы)           (Т.А.Ә.)