О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики, инвестиционной деятельности субъектов естественных монополий и регулируемого рынка"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2011 года № 413
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики, инвестиционной деятельности субъектов естественных монополий и регулируемого рынка".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики,
инвестиционной деятельности субъектов естественных монополий и
регулируемого рынка
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г, № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; Л" 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г, № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1,4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146,149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; Закон Республики Казахстан от 18 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшей гуманизации уголовного законодательства и усиления гарантий законности в уголовном процессе", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 24 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 2 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 29 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 26 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 3 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 1 февраля 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 28 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам медиации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 5 февраля 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечного кредитования и защиты прав потребителей финансовых услуг и инвесторов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 15 февраля 2011 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы, табиғи монополиялар мен реттелетін нарық субъектілерінің инвестициялық қызметі мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 сәуірдегі № 413 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы, табиғи монополиялар мен реттелетін нарық субъектілерінің инвестициялық қызметі мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр
энергетикасы, табиғи монополиялар мен реттелетін нарық
субъектілерінің инвестициялық қызметі мәселелері бойынша
толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62 -құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар, № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар, № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; 2011 жылғы 25 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру және қылмыстық процестегі заңдылықтың кепілдіктерін күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 2 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 29 қаңтарда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне механикалық көлік құралдарына және олардың тіркемелеріне міндетті техникалық байқаудан өткізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 24 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 3 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 1 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 26 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 8 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 5 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне медиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 17 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 15 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ипотекалық кредит беру және қаржылық қызметтерді тұтынушылар мен инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 147-6:
заголовок дополнить словами "и услуг по поддержанию готовности электрической мощности";
дополнить частями 1-1,2-1, 2-2 следующего содержания: "1-1. Реализация энергопроизводящей организацией услуги по поддержанию готовности электрической мощности по цене, превышающей предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста процентов от дохода (выручки), полученного в результате реализации энергопроизводящей организацией услуги по поддержанию готовности электрической мощности по цене, превышающей предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.";
"2-1. Незаконное приобретение (покупка) энергопроизводящей организацией электрической энергии у другой энергопроизводящей организации, -
влечет штраф в размере ста процентов от суммы оплаты за электрическую энергию, приобретенную (купленную) в результате нарушения запрета на приобретение (покупку) электрической энергии (к организации, купившей электрическую энергию).
2-2. Реализация (продажа) энергопроизводящей организацией электрической энергии энергоснабжающим, энергопередающим организациям и потребителям, являющимся субъектами оптового рынка электрической энергии, и не имеющим договоров с системным оператором на оказание услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства. - в размере четырехсот, на юридических лиц. являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
абзац первый в части третьей изложить в следующей редакции: "Незаконная реализация (продажа) энергоснабжающей организацией электрической энергии другой энергоснабжающей организации,-";
2) статью 147-7 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Неисполнение субъектами регулируемого рынка обязанности по исполнению инвестиционных программ (проектов), учтенных в предельных ценах, -
влечет штраф в размере десяти процентов от сумм, не использованных на реализацию инвестиционных программ (проектов).";
3) дополнить статьей 147-11 следующего содержания:
"Статья 147-11. Нарушение законодательства Республики Казахстан
об электроэнергетике
"1. Несвоевременное, недостоверное или неполное опубликование энергопроизводящей организацией в средствах массовой информации сведений об объеме и направлениях инвестиций либо исполнении инвестиционных обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.

1) 147-6-бапта:
тақырыбы «энергиясын» деген сөзден кейін «және электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1, 2-1, 2-2-бөліктермен толықтырылсын:
«1-1. Энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметті электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметке шекті тарифтен асатын баға бойынша өткізуі -
заңды тұлғаларға энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметті электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметке арналған шекті тарифтен асатын баға бойынша өткізу нәтижесінде алынған табысының (түсімінің) бір жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
«2-1. Энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын басқа энергия өндіруші ұйымнан заңсыз алуы (сатып алуы) -
электр энергиясын алуға (сатып алуға) салынған тыйымды бұзу нәтижесінде алынған (сатып алынған) электр энергиясы үшін ақы төлеу сомасының бір жүз проценті мөлшерінде (электр энергиясын сатып алған ұйымға) айыппұл салуға әкеп соғады.
2-2. Энергия өндіруші ұйымның энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдарға және электр энергиясының көтерме нарығының субъектілері болып табылатын және жүйелік оператормен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған шарттары жоқ тұтынушыларға электр энергиясын өткізуі (сатуы) -
дара кәсіпкерлерге үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
үшінші бөліктегі бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Энергиямен жабдықтаушы ұйымның басқа энергиямен жабдықтаушы ұйымға электр энергиясын заңсыз өткізуі (сатуы) -»;
2) 147-7-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Реттелетін нарық субъектілерінің шекті бағаларда ескерілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) орындау жөніндегі міндетті орындамауы -
инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға пайдаланылмаған соманың он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) мынадай мазмұндағы 147-11-баппен толықтырылсын:
«147-11-бап. Қазақстан Республикасының электр энергетикасы
туралы заңнамасын бұзу
1. Энергия өндіруші ұйымның Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында көзделген инвестициялардың көлемі мен бағыттары не инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында уақтылы, дұрыс немесе толық жарияламауы -
дара кәсіпкерлерге бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды. тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление энергопроизводящей организацией отчета по затратам на производство и реализацию электрической энергии и по объемам производства и реализации электрической энергии, предусмотренного законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
3. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление энергопроизводящей организацией запрашиваемой государственными органами информации, необходимой для осуществления их полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
4. Неисполнение энергопроизводящей организацией обязанности по исполнению инвестиционных обязательств, определенных соглашением, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, -
влечет штраф в размере десяти процентов от сумм, не использованных на реализацию инвестиционных обязательств, предусмотренных соглашением.";
4) часть первую статьи 541 после слов "147-1 (частью второй),"
дополнить словами "147-6 (частями 1-1,2-1, 2-2), 147-11";
5) часть первую статьи 565-1 после цифры "147-6" дополнить словами "(частями первой, второй, третьей)";
6) в подпункте 1) пункта 1 статьи 636:
абзац двадцатый изложить в следующей редакции:
"уполномоченного органа в области электроэнергетики (статьи 127, 147-6 (часть 2-2), 147-11, 223, 224, 224-1);";
в абзаце тридцать девятом слова "(статья 356)" заменить словами "(статьи 147-6 (части 1-1,2-1), 356).
2. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г, № 16, ст. 214; 1999 г, № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст. 62; № 18, ст. 84, 2010 г., № 5, ст. 20, 23; 2011 г., № 1,ст. 2):

2. Энергия өндіруші ұйымның Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында көзделген электр энергиясын өндіру мен өткізу шығындары жөніндегі және электр энергиясын өндіру мен өткізу көлемі жөніндегі есепті табыс етпеуі, уақтылы, дұрыс немесе толық табыс етпеуі -
дара кәсіпкерлерге екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Энергия өндіруші ұйымның мемлекеттік органдар сұратқан, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында көзделген өз өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты табыс етпеуі, уақтылы, дұрыс немесе толық табыс етпеуі -
дара кәсіпкерлерге екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, энергия өндіруші ұйымның келісімде айқындалған инвестициялық міндеттемелерді орындау жөніндегі міндетті орындамауы -
келісімде көзделген инвестициялық міндеттемелерді іске асыруға пайдаланылмаған соманың он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
4) 541-баптың бірінші бөлігі «147-1 (екінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «147-6 (1-1, 2-1, 2-2-бөліктерінде), 147-11,» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 565-1-баптың бірінші бөлігі «147-6» деген цифрлардан кейін «(бірінші, екінші, үшінші бөліктерінде)» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 636-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
жиырмасыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«энергетика саласындағы уәкілетті органның (127, 147-6 (2-2-бөлігі), 147-11, 223,224, 224-1-баптар);
отыз тоғызыншы абзацтағы «(356-бап)» деген сөздер «(147-6 (1-1, 2-1-бөліктері), 356-баптар)» деген сөздермен ауыстырылсын.
2. «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж, № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат):

1) подпункт 4) статьи 3 после слова "монополии," дополнить словами "регулируемого рынка,";
2) пункт 1 статьи 4 дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;";
3) в статье 7:
подпункт 7) после слова "тридцати" дополнить словом "календарных";
дополнить подпунктом 7-5) следующего содержания:
"7-5) в период реализации инвестиционной программы (проекта) ежегодно, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставлять информацию об исполнении инвестиционной программы (проекта) по форме, утвержденной Правительством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) для утверждения тарифа, его предельного уровня и инвестиционной программы (проекта) представлять заключения финансовой и технической экспертизы, проведенной экспертами, в порядке, установленном уполномоченным органом;";
в подпункте 18):
слова "субъектов естественных монополий" исключить;
абзац вторую после цифры "10)," дополнить цифрой "14-1),";
4) статью 7-2 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания: "2-1. Уполномоченный орган рассматривает ежеквартальную информацию об исполнении инвестиционной программы (проекта), учтенной в предельной цене, и в случае ее неисполнения по итогам года вносит предписание субъекту регулируемого рынка о возврате дохода, полученного и не использованного на реализацию инвестиционной программы (проекта), учтенной в предельный цене.";
5)в статье 7-3:
подпункт 1) дополнить абзацем шестым следующего содержания: "ежеквартальную информацию об исполнении инвестиционной программы (проекта), учтенной в предельной цене по форме, утвержденной уполномоченным органом, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, за исключением субъектов регулируемого рынка, которые представляют данную информацию в соответствии с иными Законами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания: "3-1) исполнять инвестиционные программы (проекты), учтенные в предельных ценах в соответствии с порядком ценообразования;
3-2) возвратить доход, полученный и не использованный на реализацию инвестиционных программ (проектов), учтенных в предельных ценах, потребителям, либо, в случае невозможности установления полного перечня потребителей, путем снижения уровня предельной цены на предстоящий период в соответствии с порядком ценообразования;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) возвратить доход, полученный в результате необоснованного превышения предельной цены потребителям, либо, в случае невозможности установления полного перечня потребителей, путем снижения уровня предельной цены на предстоящий период в соответствии с порядком ценообразования.";

1) 3-баптың 4) тармақшасы «монополия» деген сөзден кейін «, реттелетін нарық» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
«5-2) электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі;»;
3) 7-бапта:
7) тармақша «бастап» деген сөзден кейін «күнтізбелік» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-5) тармақшамен толықтырылсын:
«7-5) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысан бойынша инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы ақпарат беруге;»;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
«14-1) тарифті, оның шекті деңгейін және инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту үшін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тәуелсіз сарапшылар жүргізген қаржылық және техникалық сараптаманың қорытындыларын табыс етуге;»;
18) тармақшада:
«табиғи монополиялар субъектілерінің белгіленген тәртіппен бекітілген инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын)» деген сөздер «белгіленген тәртіппен бекітілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды)» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы «10),» деген цифрлардан кейін «14-1),» деген цифрлармен толықтырылсын;
4) 7-2-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Уәкілетті орган шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы тоқсан сайынғы ақпаратты қарайды және ол орындалмаған жағдайда жыл қорытындысы бойынша реттелетін нарық субъектісіне алынған және шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға пайдаланылмаған табысты қайтару туралы нұсқама енгізеді.»;
5) 7-3-бапта:
1) тармақшаның бесінші абзацындағы «табыс етуге» деген сөздер «;» белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«осы ақпаратты Қазақстан Республикасының өзге заңдарына сәйкес табыс ететін реттелетін нарық субъектілерін қоспағанда, шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы тоқсан сайынғы ақпаратты уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей табыс етуге;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) баға белгілеу тәртібіне сәйкес шекті бағаларда ескерілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) орындауға;»;
«3-2) алынған және шекті бағаларда ескерілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға пайдаланылмаған табысты тұтынушыларға не тұтынушылардың толық тізбесін белгілеу мүмкін болмаған жағдайда, баға белгілеу тәртібіне сәйкес алдағы кезеңге шекті бағаның деңгейін төмендету жолымен қайтаруға;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) шекті бағаны негізсіз көтеру нәтижесінде алынған табысты тұтынушыларға не тұтынушылардың толық тізбесін белгілеу мүмкін болмаған жағдайда, баға белгілеу тәртібіне сәйкес алдағы кезеңге шекті бағаның деңгейін төмендету жолымен қайтаруға міндетті;»;

6) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 5-9) следующего содержания:
"5-9) проводит анализ информации субъектов естественных монополий об исполнении инвестиционной программы (проекта);";
7) подпункт 20) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"20) утверждать совместно с соответствующим государственным органом инвестиционные программы (проекты) субъектов естественных монополий, учитываемые при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней:";
8)в статье 14-1:
в подпункте 1) пункта 1:
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"неисполнения инвестиционных программ (проектов), учтенных при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней;";
в абзаце седьмом слова "и пятым" заменить словами ", пятым и шестым";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Под неисполнением инвестиционных программ (проектов) понимается реализация инвестиционных программ (проектов) с фактическими финансовыми показателями, менее показателей в утвержденных инвестиционных программах (проектах).";
9) дополнить статьей 15-3 следующего содержания:
"Статья 15-3. Порядок утверждения инвестиционной программы
(проекта) субъекта естественной монополии и
проведения анализа информации о ее исполнении
1. Инвестиционная программа (проект) для утверждения представляется субъектом естественной монополии в уполномоченный орган.
2. Инвестиционная программа (проект) субъекта естественной монополии утверждается уполномоченным органом в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган рассматривает инвестиционную программу (проект) в течение тридцати календарных дней с момента ее представления в уполномоченный орган.
По результатам рассмотрения инвестиционной программы (проекта) уполномоченный орган направляет в государственный орган, указанный в пункте 5 настоящей статьи, подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) (с приложением инвестиционной программы (проекта)), либо уведомляет субъекта естественной монополии об отказе в утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением мотивированного заключения.
Проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) предусматривает утверждение инвестиционной программы (проекта), представленной субъектом естественной монополии или откорректированной уполномоченным органом.
Уполномоченный орган корректирует инвестиционную программу (проект) в случаях и порядке, установленных правилами утверждения инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии.
В течение тридцати календарных дней со дня представления проекта решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) государственный орган, указанный в пункте 5 настоящей статьи, направляет уполномоченному органу подписанное решение об утверждении инвестиционной программы (проекта) либо информирует о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением мотивированного заключения.

6) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-9) тармақшамен толықтырылсын:
«5-9) табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы ақпаратына талдау жүргізеді;»;
7) 14-баптың 1-тармағының 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«20) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде ескерілетін табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) тиісті мемлекеттік органмен бірлесіп бекітуге;»;
8) 14-1-бапта:
1-тармақтың 1)тармақшасында:
бесінші абзацтағы «жағдайларында табиғи монополия субъектісінің тұтынушыларға келтірген залалын өтеу үшін уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешім қабылдауға міндетті.» деген сөздер «;» белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) орындамау жағдайларында табиғи монополия субъектісінің тұтынушыларға келтірген залалын өтеу үшін уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешім қабылдауға міндетті.»;
екінші бөліктегі «және бесінші» деген сөздер «, бесінші және алтыншы» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
«Ескертпе. Нақты қаржылық көрсеткіштері бекітілген инвестициялық бағдарламалардағы (жобалардағы) көрсеткіштерден кем инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыру инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) орындамау деп түсініледі.»;
9) мынадай мазмұндағы 15-3-баппен толықтырылсын:
«15-3-бап. Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және оның орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу тәртібі
1. Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту үшін уәкілетті органға ұсынады.
2. Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен бекітеді.
3. Уәкілетті орган инвестициялық бағдарлама (жоба) уәкілетті органға ұсынылған сәттен бастап оны күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган осы баптың 5-тармағында көрсетілген мемлекеттік органға инвестициялық бағдарламаны (жобаны) (инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қоса бере отырып) бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасын жібереді не табиғи монополия субъектісін дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту туралы хабардар етеді.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасы табиғи монополия субъектісі ұсынған немесе уәкілетті орган түзеткен инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуді көздейді.
Уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаны (жобаны) табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту қағидасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен түзетеді.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасы табыс етілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде осы баптың 5-тармағында көрсетілген мемлекеттік орган уәкілетті органға инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы қол қойылған шешімді жібереді не дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы хабардар етеді.

4. Основаниями отказа в утверждении инвестиционной программы (проекта) являются:
1) отсутствие экономической эффективности инвестиционной программы (проекта);
2) отсутствие источников финансирования инвестиционной программы (проекта);
3) отсутствие обосновывающих документов и материалов, предусмотренных порядком, утвержденным Правительством Республики Казахстан;
4) представление документов, содержащих недостоверную информацию.
5. Инвестиционная программа (проект) субъекта естественной монополии, утверждается уполномоченным органом совместно с государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, за исключением случая, указанного в части второй настоящего пункта.
Инвестиционная программа (проект) субъекта естественной монополии, являющегося коммунальным государственным предприятием, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий, утверждается уполномоченным органом совместно с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
6. Решение об утверждении инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии оформляется совместным приказом уполномоченного органа и государственного органа, указанного в пункте 5 настоящей статьи, за исключением случая, указанного в части второй настоящего пункта.
Решение об утверждении инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии, являющегося коммунальным государственным предприятием, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий, оформляется совместным правовым актом уполномоченного органа и местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
7. Субъект естественной монополии в период реализации инвестиционной программы (проекта) ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет в уполномоченный орган информацию об исполнении инвестиционной программы (проекта), включающую:
1) информацию о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых товаров (работ, услуг);
2) отчет о прибылях и убытках;
3) информацию о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы (проекта);
4) информацию о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы (проекта) с показателями, утвержденными в инвестиционной программе (проекте);
5) разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе (проекте).

4. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту негіздері:
1) инвестициялық бағдарламаның (жобаның) экономикалық тиімділігінің болмауы;
2) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландыру көздерінің болмауы;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен көзделген негіздеуші құжаттар мен материалдардың болмауы;
4) дұрыс емес ақпаратты қамтитын құжаттарды табыс ету болып табылады.
5. Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті орган мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен бірлесіп бекітеді.
Мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын болып табылатын, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізілген табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті орган облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органымен бірлесіп бекітеді.
6. Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту туралы шешім уәкілетті органның және осы баптың 5-тармағында көрсетілген мемлекеттік органның бірлескен бұйрығымен ресімделеді.
Мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын болып табылатын, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізілген табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту туралы шешім уәкілетті органның және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының бірлескен құқықтық актісімен ресімделеді.
7. Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органға:
1) ұсынылатын реттелетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпаратты;
2) пайда және залал туралы есепті;
3) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпаратты;
4) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындаудың нақты көрсеткіштерін бекітілген инвестициялық бағдарламадағы (жобадағы) көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпаратты;
5) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы (жобадағы) көрсеткіштерден ауытқу себептерінің түсіндірмесін қамтитын инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы ақпаратты табыс етеді.

8. Анализ информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии проводится уполномоченным органом в течение тридцати календарных дней с момента ее предоставления.
9. Проведение анализа информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии включает следующие этапы:
1) сбор информации о ходе реализации инвестиционной программы (проекта);
2) анализ достигнутых фактических объемов оказанных регулируемых товаров (работ, услуг) и фактических затрат;
3) сопоставление достигнутого фактического финансового результата с показателями, принятыми в инвестиционной программе (проекте);
4) оценка влияния реализации инвестиционной программы (проекта) на изменение уровня тарифа (цены, ставки сборов), развитие спроса на предоставляемые субъектом естественной монополии регулируемые товары (работы, услуги);
5) подготовка заключения о результатах анализа информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии.";
10) в подпунктах 1), 2) части первой, подпунктах 1), 2), 4) части третьей пункта 2, пунктах 3, 4 статьи 17 после слов "пятнадцать", "семь", "тридцать", "один", "пяти", "десяти" дополнить словами "календарных", "календарный" соответственно;
11) в пункте 3 статьи 17 слово "шестидесяти" заменить словом "сорока";
12) пункт 2 статьи 18 после слов "пяти", "десяти" дополнить словами "календарных";
13) в статье 18-1:
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции: "Субъект естественной монополии малой мощности до совершения действий, указанных в подпунктах 2) - 4), 5) пункта 1 настоящей статьи, обязан не менее чем за десять календарных дней направить информацию в уполномоченный орган о своем намерении совершить указанные действия."; в пункте 4 слова "вправе отклонить" заменить словом "отклоняет";
14) пункт 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган устанавливает временный компенсирующий тариф на основании материалов проведенных им проверок субъекта естественной монополии, по результатам анализа исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы и (или) анализа информации субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта) с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения. Введение временного компенсирующего тарифа осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем проведения проверки, анализа исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы и (или) анализа информации субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта).".

8. Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы ақпаратын талдауды уәкілетті орган ол ұсынылған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жүргізеді.
9. Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы ақпаратына талдау жүргізу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру барысы туралы ақпарат жинау;
2) көрсетілген реттелетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қол жеткізілген нақты көлемін және нақты шығындарды талдау;
3) қол жеткізілген нақты қаржы нәтижесін инвестициялық бағдарламада (жобада) қабылданған көрсеткіштермен салыстыру;
4) тариф (баға, алымдар ставкалары) деңгейінің өзгеруіне, табиғи монополия субъектісі ұсынатын реттелетін тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) сұраныстың дамуына инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асырудың әсерін бағалау;
5) табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламасының (жобасының) орындалуы туралы ақпаратты талдау нәтижелері туралы қорытынды дайындау.»;
10) 17-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2) тармақшаларындағы, үшінші бөлігінің 1), 2),4) тармақшаларындағы, 3, 4-тармақтарындағы «он бес», «жеті», «отыз», «бір», «бес», «он» деген сөздердің алдынан «күнтізбелік» деген сөзбен толықтырылсын;
11) 17-баптың 3-тармағындағы «алпыс» деген сөз «қырық» деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 18-баптың 2-тармағы «отыз», «он» деген сөздердің алдынан «күнтізбелік» деген сөзбен толықтырылсын;
13) 18-1-бапта:
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қуаты аз табиғи монополия субъектісі осы баптың 1-тармағының 2) - 4), 5) тармақшаларында көрсетілген іс-әрекеттерді жасағанға дейін кемінде күнтізбелік он күн бұрын уәкілетті органға өзінің көрсетілген іс-әрекеттерді жасауға ниеттенгені туралы ақпарат жіберуге міндетті.»;
4-тармақтағы «қабылдамауға құқылы» деген сөздер «қабылдамайды» деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 19-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісіне өзі жүргізген тексерулер материалдарының негізінде табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметаны орындауын талдау және (немесе) табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы ақпаратын талдау нәтижелері бойынша шешім қабылдау күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып уақытша өтемдік тарифті белгілейді. Уақытша өтемдік тарифті енгізу тексеру, табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметаны орындауын талдау және (немесе) табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы ақпаратына талдау жүргізілген айдан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.».

3. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г. № 17, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 7, ст. 38; № 13, ст. 87; № 24, ст. 148; 2007 г., № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г. № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 74, № 18, ст. 84, 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного имущества", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 11 марта 2011 г., и "Казахстанская правда" 12 марта 2011 г.;): 1)в статье 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) генерирующая установка - устройство, вырабатывающее электрическую энергию;";
подпункт 40) изложить в следующей редакции:
"40) оптовый рынок электрической энергии - система отношений, связанных с куплей-продажей электрической энергии, в том числе на централизованных торгах электрической энергией, оказанием системных и вспомогательных услуг, услуг на рынке электрической мощности, функционирующая на основе договоров между субъектами оптового рынка электрической энергии;"; в подпункте 42):
после слова "торговли" слова "электрической энергией" исключить; дополнить словами ", и услугами по поддержанию готовности электрической мощности";
дополнить подпунктом 43-1) следующего содержания: "43-1) спот-торги электрической мощностью - организованная торговля услугами по поддержанию готовности электрической мощности (за исключением электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе) в электронной системе торговли на краткосрочном основании в режиме за день вперед;";
в подпункте 50) слова ", а также поставку импортируемой электрической энергии" исключить;
в подпункте 51) слово "топлива." заменить словом "топлива;"; дополнить подпунктами 52), 53), 54), 55) и 56) следующего содержания: "52) обеспечение готовности электрической мощности к несению нагрузки - услуга, оказываемая системным оператором по обеспечению готовности электрической мощности генерирующих установок, аттестованной в установленном порядке, в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, к несению нагрузки;
53) поддержание готовности электрической мощности - услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями системному оператору, по поддержанию готовности электрической мощности генерирующих установок, аттестованной в установленном порядке, к несению нагрузки; 54) рынок электрической мощности - система взаимоотношений между субъектами оптового рынка электрической энергии, связанная с поддержанием величины электрической мощности в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, определенной на основании прогнозного баланса электрической мощности;

3. «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 17, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 7, 38-құжат; № 13, 87-құжат, № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; 2011 жылғы 11 наурызда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 12 наурызда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік мүлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) генерациялайтын қондырғы - электр энергиясын шығаратын құрылғы;»;
40) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«40) «электр энергиясының көтерме нарығы — электр энергиясын, оның ішінде электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында сатуға-сатып алуға, жүйелік және қосалқы қызметтерді, электр қуаты нарығындағы қызметтерді көрсетуге байланысты электр энергиясының көтерме нарығы субъектілерінің арасындағы шарттардың негізінде жұмыс істейтін қарым-қатынастар жүйесі;»;
42) тармақшада:
«орталықтандырылған» деген сөздің алдындағы «электр энергиясының» деген сөз алып тасталсын;
«электр энергиясының» деген сөздерден кейін «және электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтердің» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 43-1) тармақшамен толықтырылсын:
«43-1) электр қуатының спот-сауда-саттығы - бір күн бұрын режимінде қысқа мерзімді негізде электрондық сауда жүйесінде электр қуатының (тендерлік негізде жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын қоспағанда) әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтердің ұйымдастырылған саудасы;»
50) тармақшадағы «, сондай-ақ импортталатын электр энергиясын жеткізуді» деген сөздер алып тасталсын;
51) тармақшадағы «ұйымдар.» деген сөз «ұйымдар;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 52), 53), 54), 55) және 56) тармақшалармен толықтырылсын:
«52) электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету - генерациялайтын қондырғылардың Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінде белгіленген тәртіппен аттестаттаудан өткен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде жүйелік оператор көрсететін қызмет;
53) электр қуатының әзірлігін қолдау - энергия өндіруші ұйымдар жүйелік операторға генерациялайтын қондырғылардың белгіленген тәртіппен аттестаттаудан өткен электр қуатын жүктеме көтеруге әзірлігін қолдау жөнінде көрсететін қызмет;
54) электр қуатының нарығы - электр энергиясының көтерме нарығы субъектілерінің арасындағы өзара қарым-қатынастарының Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінде электр қуатының қажетті шамасын ұстауға байланысты электр қуатының болжамды теңгерімінің негізінде айқындалған жүйесі;

55) централизованные торги электрической мощностью - сделки купли-продажи услуг по поддержанию готовности электрической мощности (за исключением электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе) в электронной системе торговли, заключаемые между энергопроизводящими организациями и системным оператором;
56) предельный тариф на услуги по поддержанию готовности электрической мощности - утвержденная по группам энергопроизводящих организаций максимальная величина тарифа (цены) на услуги по поддержанию готовности электрической мощности для энергопроизводящих организаций, участвующих на рынке электрической мощности (за исключением электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе).";
2) в статье 4:
подпункт 3-1) и 3-3) изложить в следующей редакции:
"3-1) устанавливает порядок определения расчетного тарифа, утверждения предельного и индивидуального тарифов и порядок определения предельного тарифа на услуги по поддержанию готовности электрической мощности;";
"3-3) утверждает предельные тарифы и предельные тарифы на услуги по поддержанию готовности электрической мощности;";
в подпункте 5) слово "электроэнергетики." заменить словом "электроэнергетики;";
дополнить подпунктами 6), 7) и 8) следующего содержания:
"6) утверждает порядок проведения тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
7) утверждает порядок организации и функционирования рынка электрической мощности;
8) в случае невозможности выполнения системным оператором обязательств перед энергопроизводящими организациями за поддержание готовности электрической мощности вследствие недостаточности доходов системного оператора от оказания услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки для компенсации его расходов, понесенных исключительно при предоставлении данной услуги, учет по которым ведется раздельно в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, осуществляет государственную финансовую поддержку системному оператору.";
3) в статье 5:
в подпункте 5):
после слов "разрабатывает и" дополнить словом "(или)";
после слова "электрической" дополнить словами "энергии и мощности";
дополнить подпунктами 7-5), 7-6), 7-7), 7-8), 7-9), 7-10) и 10-2) следующего содержания:
"7-5) запрашивает и получает от энергопроизводящих организаций информацию об исполнении инвестиционных обязательств, с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;

55) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығы - энергия өндіруші ұйымдар мен жүйелік оператор арасында жасалатын электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді электронды сауда жүйесінде сатып алу-сату мәмілелері (тендерлік негізде жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын қоспағанда);
56) электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерге арналған шекті тариф - электр қуатының нарығына қатысатын энергия өндіруші ұйымдар үшін энергия өндіруші ұйымдардың топтары бойынша бекітілген электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерге арналған тарифтің (бағаның) ең жоғары шамасы (тендерлік негізде жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын қоспағанда).»:
2) 4-бапта:
3-1) және 3-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3-1) есептік тарифті айқындау, шекті және жеке тарифтерді бекіту тәртібі мен электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерге шекті тарифті айқындау тәртібін белгілейді;»;
«3-3) шекті тарифтерді және электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерге арналған шекті тарифтерді бекітеді;»;
5) тармақшадағы «бекітеді.» деген сөз «бекітеді;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6), 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
«6) жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендерлер өткізу тәртібін бекітеді;
7) электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу тәртібін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес есебі бөлек жүргізілетін электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуден түскен жүйелік оператор табыстарының тек осы қызметті ұсыну кезінде шеккен өзінің шығыстарын өтеуге жетіспеуінің салдарынан электр қуатының әзірлігін қолдау үшін энергия өндіруші ұйымдардың алдындағы міндеттемелерін жүйелік оператордың орындауы мүмкін болмаған жағдайда жүйелік операторға мемлекеттік қаржылай қолдауды жүзеге асырады.»;
3) 5-бапта:
5) тармақшада:
«әзірлейді және» деген сөздерден кейін «(немесе)» деген сөзбен толықтырылсын;
«электр» деген сөзден кейін «энергиясы мен қуатын» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-5), 7-6), 7-7), 7-8), 7-9), 7-10) және 10-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жариялауға қойылатын талаптарды сақтай отырып, энергия өндіруші ұйымдардан инвестициялық міндеттемелерді орындау туралы ақпарат сұратады және алады;

7-6) разрабатывает и утверждает перспективную схему размещения электрических мощностей;
7-7) проводит тендер на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
7-8) по итогам тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, заключает договор с победителем данного тендера;
7-9) определяет системному оператору победителя тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, для -заключения договора о покупке услуг по поддержанию готовности электрической мощности, цену, объем и сроки покупки услуг по поддержанию готовности электрической мощности;
7-10) вносит в Правительство Республики Казахстан предложение об утверждении предельных тарифов и предложение об утверждении предельных тарифов на услуги по поддержанию готовности электрической мощности;";
"10-2) утверждает прогнозные балансы электрической энергии и мощности;";
в подпункте 11-1) слова "электрической энергией" исключить;
дополнить подпунктами 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"12-1) осуществляет контроль за соблюдением энергопроизводящими организациями требований, предусмотренных подпунктами 2), 4)-8) пункта 3 статьи 12, подпунктом 3) пункта 3-2 статьи 13 настоящего Закона;
12-2) осуществляет контроль за соблюдением системным оператором требований, предусмотренных пунктом 2 статьи 15-2 настоящего Закона.";
4) в статье 7:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществляет контроль за соблюдением энергопроизводящими организациями требований, предусмотренных подпунктами 1), 3), 9) пункта 3, пунктом 4 статьи 12, пунктами 4, 5 статьи 12-1, подпунктами 1), 2), 4) пункта 3-2, пунктом 3-3 статьи 13 настоящего Закона, и вносит обязательные для исполнения предписания об устранении выявленных нарушений;";
в подпункте 8) слово "Законом." заменить словом "Законом;"; дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) запрашивает и получает от энергопроизводящих организаций информацию по выполнению энергопроизводящими организациями требований, предусмотренных подпунктами I), 3), 9) пункта 3, пунктом 4 статьи 12, пунктами 4, 5 статьи 12-1, подпунктами 1), 2), 4) пункта 3-2 статьи 13 настоящего Закона, с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну.";
5) в пункте 1 статьи 10:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) осуществляет разработку прогнозных балансов электрической энергии и мощности;";
дополнить подпунктами 16), 17), 18), 19), 20) и 21) следующего содержания:

7-6) электр қуатын орналастырудың перспективалық схемасын әзірлейді және бекітеді;
7-7) жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізеді;
7-8) жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің қорытындылары бойынша осы тендер жеңімпазымен шарт жасасады;
7-9) жүйелік операторға электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасу үшін жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің жеңімпазын, электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді сатып алу бағасын, көлемі мен мерзімдерін белгілейді;
7-10) Қазақстан Республикасының Үкіметіне шекті тарифтерді бекіту туралы ұсыныс және электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерге арналған шекті тарифтерді бекіту туралы ұсыныс енгізеді;»;
«10-2) электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімдерін бекітеді;»;
11-1) тармақшадағы «электр энергиясының» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) және 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«12-1) энергия өндіруші ұйымдардың осы Заңның 12-бабы 3-тармағының 2), 4) - 8) тармақшаларында, 13-бабы 3-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
12-2) жүйелік оператордың осы Заңның 15-2-бабының 2-тармағында көзделген талаптарды сақтауын.бақылауды жүзеге асырады;»;
4) 7-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) осы Заңның 12-бабы 3-тармағының 1), 3), 9) тармақшаларында, 4-тармағында, 12-1-бабының 4, 5-тармақтарында, 13-бабы 3-2-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында, 3-3-тармағында көзделген талаптарды энергия өндіруші ұйымдардың сақтауын бақылауды жүзеге асырады және анықталған бұзушылықтарды жою туралы орындалуы үшін міндетті нұсқамалар енгізеді;»;
8) тармақшада «бекітеді.» деген сөз «бекітеді;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жариялауға қойылатын талаптарды сақтай отырып, энергия өндіруші ұйымдардан осы Заңның 12-бабы 3-тармағының 1), 3), 9) тармақшаларында, 4-тармағында, 12-1-бабының 4, 5-тармақтарында, 13-бабы 3-2-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көзделген талаптарды энергия өндіруші ұйымдардың орындауы жөнінде ақпарат сұратады және алады.»;
5) 10-баптың 1-тармағында:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімдерін әзірлеуді жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 16), 17), 18), 19), 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:

"16) осуществляет организацию функционирования рынка электрической мощности;
17) оказывает услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;
18) осуществляет аттестацию электрической мощности генерирующих установок;
19) заключает договор о покупке услуг по поддержанию готовности электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, с победителем тендера по цене, в объеме и на сроки, определенные уполномоченным органом;
20) осуществляет оплату за услуги по поддержанию готовности электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, в соответствии с заключенным договором, с момента ввода в эксплуатацию генерирующих установок;
21) осуществляет покупку услуг по поддержанию готовности электрической мощности на централизованных торгах электрической мощностью, за исключением электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе.";
6)в статье 12:
в пункте 3:
в подпункте 3) слово "выполнении." заменить словом "выполнении;";
дополнить подпунктами 4), 5), 6), 7), 8) и 9) следующего содержания:
"4) ежегодно, не позднее 31 марта представлять в уполномоченный орган отчет по затратам на производство и реализацию электрической энергии, по объемам производства и реализации электрической энергии за предшествующий календарный год;
5) ежегодно, не позднее 31 декабря опубликовывать в средствах массовой информации сведения об объеме и направлениях инвестиций, предусмотренных соглашением на следующий год;
6) ежегодно, не позднее 1 мая опубликовывать в средствах массовой информации сведения об исполнении инвестиционных обязательств предусмотренных соглашением, за предыдущий год;
7) ежегодно, не позднее 1 мая проводить публичные слушания по результатам выполнения соглашений с приглашением через средства массовой информации представителей государственных органов, потребителей и их вещественных объединений, независимых экспертов, средств массовой информации с публикацией объявления о проведении публичных слушаний в средствах массовой информации не позднее, чем за пять календарных дней до проведения публичных слушаний;
8) по требованию уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, предоставлять информацию, предусмотренную подпунктом 7-5) статьи 5 и подпунктом 9) статьи 7 настоящего Закона соответственно, на бумажном и (или) электронном носителях в установленные ими сроки, которые не могут быть менее пяти рабочих дней со дня получения соответствующего запроса;

«16) электр қуаты нарығының жұмыс істеуін ұйымдастырады;
17) электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде қызметтер көрсетеді;
18) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттауды жүзеге асырады;
19) тендер жеңімпазымен жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді уәкілетті орган айқындаған баға бойынша, көлемде және мерзімде сатып алу туралы шарт жасасады;
20) жасалған шартқа сәйкес генерациялайтын қондырғылар пайдалануға енгізілген сәттен бастап жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметке ақы төлеуді жүзеге асырады;
21) тендерлік негізде жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын қоспағанда, электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді орталықтандырылған сауда-саттықта сатып алуды жүзеге асырады.»;
6) 12-бапта:
3-тармақта:
3) тармақшадағы «міндетті» деген сөз «;» белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
«4) жыл сайын, 31 наурыздан кешіктірмей уәкілетті органға өткен күнтізбелік жыл ішіндегі электр энергиясын өндіру мен өткізу шығындары жөніндегі, электр энергиясын ендіру мен өткізу көлемі жөніндегі есепті табыс етуге;
5) жыл сайын, 31 желтоқсаннан кешіктірмей келісімде келесі жылға көзделген инвестициялардың көлемі мен бағыттары туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
6) жыл сайын, 1 мамырдан кешіктірмей өткен жыл үшін инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
7) жыл сайын, 1 мамырдан кешіктірмей жария тыңдауларды өткізу туралы хабарландыруды бұқаралық ақпарат құралдарында жария тыңдауларды өткізгенге дейін күнтізбелік бес күн бұрын жариялап, келісімдерді орындау нәтижелері бойынша жария тыңдауларды бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік органдардың, тұтынушылардың және олардың қоғамдық бірлестіктерінің, тәуелсіз сарапшылардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін шақыра отырып өткізуге;
8) уәкілетті органның және табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның талап етуі бойынша тиісінше осы Заңның 5-бабының 7-5) тармақшасында және 7-бабының 9) тармақшасында көзделген ақпаратты тиісті сауал алынған күннен бастап бес жұмыс күнінен кем болмайтын олар белгілеген мерзімде қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде беруге;

9) осуществлять реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности по цене, не превышающей предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, за исключением электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе.";
дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. В случае неисполнения энергопроизводящей организацией инвестиционных обязательств, предусмотренных соглашением, энергопроизводящая организация обязана возвратить субъектам оптового и (или) розничного рынка полученные средства, предусмотренные для выполнения инвестиционных обязательств и не использованные на их реализацию, путем снижения отпускной цены на электрическую энергию на следующий календарный год в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Обязанность, предусмотренная частью первой настоящего пункта, не распространяется на энергопроизводящие организации, принявшие при заключении соглашения на следующий календарный год дополнительные обязательства на сумму неисполнения с учетом ставки рефинансирования Национального банка Республики Казахстан на день заключения соглашения.
В случае неисполнения в следующем календарном году энергопроизводящей организацией дополнительных обязательств, предусмотренных соглашением, данные дополнительные инвестиционные обязательства не могут быть приняты энергопроизводящей организацией на последующие годы и подлежат возврату субъектам оптового и (или) розничного рынка в соответствии с частью первой настоящего пункта.
6. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, обязаны участвовать в рынке электрической мощности на основании заключенных с системным оператором договоров на оказание услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.";
7) пункт 3 статьи 12-1 изложить в следующей редакции:
"3. Для реализации электрической энергии по ценам, не превышающим предельный тариф, энергопроизводящая организация в установленном порядке заключает с уполномоченным органом соглашение.
Соглашение предусматривает инвестиционные обязательства энергопроизводящей организации по реализации мероприятий, направленных на создание новых активов, расширение, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение существующих активов.
В соглашении определяется полный перечень мероприятий, связанных с производством электрической энергии, с указанием физических объемов и сумм инвестиций по каждому мероприятию.
При заключении соглашения учитывается заключение независимой энергетической экспертизы для подтверждения технического состояния оборудования.
Внесение в соглашение изменений и (или) дополнений со снижением общей суммы инвестиций не допускается.
Соглашение предусматривает штрафные санкции за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение соглашения энергопроизводящей организацией.
Уполномоченный орган ведет мониторинг исполнения соглашений энергопроизводящими организациями и мониторинг затрат на производство и реализацию электрической энергии и объемов производства и реализации электрической энергии.
Энергопроизводящая организация самостоятельно определяет свои инвестиционные обязательства в соответствии с амортизационными отчислениями и уровнем чистого дохода от реализации электрической энергии по ценам, не превышающим предельный тариф.";

9) тендерлік негізде жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын қоспағанда, электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметке арналған шекті тарифтен аспайтын баға бойынша электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметті өткізуді жүзеге асыруға міндетті.»;
мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
«5. Энергия өндіруші ұйым келісімде көзделген инвестициялық міндеттемелерді орындамаған жағдайда, энергия өндіруші ұйым көтерме және (немесе) бөлшек нарығының субъектілеріне инвестициялық бағдарламаларды орындауға көзделген және оларды іске асыруға пайдаланылмаған, алынған қаражатты Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен электр энергиясының босату бағасын келесі күнтізбелік жылға төмендету арқылы қайтаруға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген міндет келесі күнтізбелік жылға келісім жасасу кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің келісім жасасу күнгі қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып, орындамау сомасына қосымша міндеттемелерді қабылдаған энергия өндіруші ұйымдарға қолданылмайды.
Энергия өндіруші ұйым келісімде көзделген қосымша міндеттемелерді келесі күнтізбелік жылы орындамаған жағдайда энергия өндіруші ұйым кейінгі жылдарға осы қосымша инвестициялық міндеттемелерді қабылдай алмайды және осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес көтерме және (немесе) бөлшек нарығының субъектілеріне қайтарылуға тиіс.
6. Энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және электр энергиясының көтерме нарығының субъектілері болып табылатын тұтынушылар электр қуатының нарығына электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетуге жүйелік оператормен жасалған шарттардың негізінде қатысуға міндетті.»;
7) 12-1-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Энергия өндіруші ұйым электр энергиясын шекті тарифтен аспайтын бағамен өткізу үшін уәкілетті органмен белгіленген тәртіппен келісім жасасады.
Келісім энергия өндіруші ұйымның жаңа активтерді құруға, қолда бар активтерді кеңейтуге, жаңартуға, қолдауға, қайта құруға және техникалық қайта жарақтандыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру жөніндегі инвестициялық міндеттемелерін көздейді.
Келісімде электр энергиясын өндіруге байланысты іс-шаралардың толық тізбесі әрбір іс-шара бойынша инвестициялардың нақты көлемі мен сомалары көрсетіле отырып айқындалады.
Келісім жасасу кезінде жабдықтың техникалық жай-күйін растау үшін тәуелсіз энергетикалық сараптаманың қорытындысы ескеріледі.
Келісімге инвестициялардың жалпы сомасын төмендете отырып өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Келісім энергия өндіруші ұйымның келісімді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін айыппұл санкцияларын көздейді.
Уәкілетті орган энергия өндіруші ұйымдардың келісімдерді орындауының мониторингін және электр энергиясын өндіру мен өткізу шығындарының және электр энергиясын ендіру мен өткізу көлемдерінің мониторингін жүргізеді.
Энергия өндіруші ұйым өзінің инвестициялық міндеттемелерін амортизациялық аударымдарға және электр энергиясын шекті тарифтен аспайтын бағалар бойынша өткізуден алынған таза табыстың деңгейіне сәйкес дербес белгілейді.»;

8)в статье 13:
пункт 3-2 изложить в следующей редакции:
"3-2. Энергопроизводящей организации запрещается:
1) реализация (продажа) электрической энергии физическим или юридическим лицам, не являющимся субъектами оптового и (или) розничного рынка, за исключением экспорта электрической энергии;
2) приобретение (покупка) электрической энергии у другой энергопроизводящей организации, за исключением аварийного выбытия мощностей в объеме, определяемом исходя из суточного графика производства электрической энергии, и (или) приобретения электрической энергии в объеме собственных нужд;
3) реализация (продажа) электрической энергии энергоснабжающим, энергопередающим организациям и потребителям, являющимся субъектами оптового рынка электрической энергии, не имеющим договоров с системным оператором на оказание услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;
4) заниматься деятельностью по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения.";
часть первую пункта 3-3 дополнить словами "и поставки импортируемой электрической энергии (в объеме импортируемой электрической энергии)";
в пункте 4:
часть первую дополнить словами ", правилами организации и функционирования рынка электрической мощности"; часть вторую исключить; 9)в статье 15: в пункте 1:
в подпункте 4) слово "энергии." заменить словом "энергии;"; дополнить подпунктом 5) следующего содержания: "5) рынка электрической мощности."; в пункте 2:
в абзаце первом слова "электрической энергией" исключить; подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет организацию и проведение спот-торгов электрической энергией и мощностью;";
подпункт 2) после слова "энергией" дополнить словом "(мощностью)";
10) дополнить статьями 15-1, 15-2, 15-3 следующего содержания:
"Статья 15-1. Порядок разработки перспективной схемы размещения
электрических мощностей и проведения тендера на
строительство генерирующих установок, вновь
вводимых в эксплуатацию
1. Системный оператор ежегодно в срок до пятнадцатого октября разрабатывает прогнозный баланс электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период.
2. Уполномоченный орган на основе прогнозных балансов электрической энергии и мощности ежегодно устанавливает прогнозируемый дефицит электрической мощности, а также разрабатывает и утверждает перспективную схему размещения электрических мощностей, в которую приоритетно включаются вновь вводимые в эксплуатацию генерирующие установки, по которым проведен тендер.

8) 13-бапта:
3-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Энергия өндіруші ұйымға:
1) электр энергиясының экспортын қоспағанда, көтерме және (немесе) бөлшек нарығының субъектілері болып табылмайтын жеке немесе заңды тұлғаларға электр энергиясын өткізуге (сатуға);
2) электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестесіне сүйене отырып айқындалатын қуаттардың авариялық істен шығу және (немесе) электр энергиясын өз мұқтаждарының көлемінде сатып алу жағдайларын қоспағанда, электр энергиясын басқа энергия өндіруші ұйымнан алуға (сатып алуға);
3) жүйелік оператормен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер көрсетуге шарттары жоқ электр энергиясының көтерме нарығының субъектісі болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушыларға электр энергиясын өткізуге (сатуға);
4) энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу жөніндегі қызметпен айналысуға тыйым салынады.»;
3-3-тармақтың бірінші бөлігі «сатып алу-сату» деген сөздерден кейін «және импортталатын электр энергиясын жеткізу (импортталатын электр энергиясының көлемінде)» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлік «ережелерінде» деген сөзден кейін «, электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу ережелерінде» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
9) 15-бапта:
1-тармақта:
4-тармақшадағы «тұрады.» деген сөз ««;» белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) электр қуаты нарығынан тұрады;»;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы «Электр энергиясының» деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) электр энергиясының және қуатының спот-сауда-саттығын ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асырады;»;
2) тармақша «энергиясының» деген сөзден кейін «(қуатының)» деген сөзбен толықтырылсын;
10) мынадай мазмұндағы 15-1, 15-2, 15-3-баптармен толықтырылсын:
«15-1-бап. Электр қуаттарын орналастырудың перспективалық
схемасын әзірлеу және жаңадан пайдалануға
енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға
тендер өткізу тәртібі
1. Жүйелік оператор жыл сайын он бесінші қазанға дейінгі мерзімде алдағы жеті жыл кезеңіне электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімін әзірлейді.
2. Уәкілетті орган электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімдерінің негізінде жыл сайын электр қуатының болжамды тапшылығын белгілейді, сондай-ақ олар бойынша тендер өткізілген жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылар басым енгізілетін электр қуаттарын орналастырудың перспективалық схемасын әзірлейді және бекітеді.

3. Для покрытия прогнозируемого дефицита электрической мощности уполномоченный орган в соответствии с порядком, установленным Правительством Республики Казахстан, проводит тендер на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.
4. Уполномоченный орган не позднее трех рабочих дней со дня утверждения тендерной документации, но не менее чем за тридцать календарных дней до окончательной даты представления потенциальными инвесторами документов и материалов для участия в тендере опубликовывает в средствах массовой информации объявление о проведении тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.
5. Пакет тендерной документации на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, содержит:
1) описание и требуемые технические, качественные и эксплуатационные характеристики генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
2) проект договора с победителем тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.
6. В тендере на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, участвуют потенциальные инвесторы, которые предоставили документы и материалы, подтверждающие:
1) правоспособность (учредительные документы);
2) наличие финансовых и материальных ресурсов, достаточных для строительства генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, из расчета финансирования за счет собственных средств не менее тридцати процентов от общего объема стоимости генерирующих установок; 3) отсутствие налоговой задолженности сроком, не превышающим три месяца, на день подачи тендерных заявок;
4) отсутствие процедуры банкротства либо ликвидации.
7. Тендерная комиссия подводит итоги тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, в срок не более тридцати календарных дней со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками.
Уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней со дня подведения итогов тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, направляет проект договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, потенциальному инвестору, признанному победителем тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.
Победитель тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, в течение десяти рабочих дней со дня получения проекта договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, подписывает его или письменно уведомляет уполномоченный орган об имеющихся разногласиях или об отказе от подписания.

3. Электр қуатының болжамды тапшылығын жабу үшін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпке сәйкес жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізеді.
4. Уәкілетті орган тендерлік құжаттама бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ әлеуетті инвесторлардың тендерге қатысуға құжаттар мен материалдарды табыс етуінің соңғы күніне дейін күнтізбелік отыз күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізу туралы хабарландыру жариялайды.
5. Жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендерлік құжаттама пакеті:
1) жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың сипатын және талап етілетін техникалық, сапалық және пайдалану ерекшеліктерін;
2) жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің жеңімпазымен шарттың жобасын қамтиды.
6. Жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендерге:
1) құқық қабілеттігін (құрылтай құжаттарын);
2) жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салу үшін генерациялайтын қондырғылар құнының жалпы көлемінің кемінде отыз процентін өз қаражатынан қаржыландыру есебінен жеткілікті қаржы және материалдық ресурстарының болуын;
3) салық берешегінің тендерлік өтінімдерді беру күніне үш айдан аспайтын мерзімде болмауын;
4) банкроттық не тарату рәсімінің болмауын растайтын құжаттар мен материалдарды табыс еткен әлеуетті инвесторлар қатысады.
7. Тендерлік комиссия жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің қорытындыларын тендерлік өтінімдері бар конверттерді ашқан күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде шығарады.
Уәкілетті орган жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер қорытындыларын шығарған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннің ішінде жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салу шартының жобасын жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің жеңімпазы деп танылған әлеуетті инвесторға жолдайды.
Жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің жеңімпазы жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салу шартының жобасын алған күннен бастап он жұмыс күнінің ішінде оған қол қояды немесе уәкілетті органды қазіргі бар келіспеушіліктер туралы немесе қол қоюдан бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді.

8. Тендер на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, признается несостоявшимся в случаях:
1) наличие менее чем двух потенциальных инвесторов;
2) несоответствия документов и материалов, представленных всеми потенциальными инвесторами, пункту 6 настоящей статьи.
В случае признания тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, несостоявшимся, уполномоченный орган проводит повторный конкурс.
9. В течение сорока пяти календарных дней со дня подведения итогов тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, уполномоченный орган заключает с победителем тендера договор на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, в котором определяет срок ввода в эксплуатацию генерирующих установок и ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение принятых победителем тендера обязательств.
10. В течение тридцати календарных дней со дня заключения договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, системный оператор заключает договор о покупке услуг по поддержанию готовности электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, с победителем тендера по цене, в объеме и на сроки, установленные уполномоченным органом.
Договоры, предусмотренные пунктами 9 и 10 настоящей статьи, заключаются на основании типовых договоров, утвержденных Правительством Республики Казахстан.
Статья 15-2. Порядок проведения аттестации электрической
мощности генерирующих установок
1. Энергопроизводящая организация осуществляет реализацию услуг по поддержанию готовности электрической мощности после проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок.
2. Системный оператор осуществляет аттестацию электрической мощности генерирующих установок энергопроизводящей организации в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
3. Системный оператор осуществляет аттестацию электрической мощности генерирующих установок один раз в год по заявке энергопроизводящей организации в сроки, согласованные с энергопроизводящей организацией, но не позднее десяти календарных дней после получения заявки на проведение аттестации.
При проведении аттестации электрической мощности генерирующих установок системный оператор определяет:
1) величину электрической мощности генерирующих установок, которой располагает энергопроизводящая организация и, в соответствии с которой энергопроизводящая организация имеет техническую возможность вырабатывать электрическую энергию;

8. Жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер:
1) екеуден кем әлеуетті инвесторлар болған;
2) барлық әлуетті инвесторлар табыс еткен құжаттар мен материалдар осы баптың 6-тармағына сәйкес келмеген жағдайларда өтпеді деп танылады.
Жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер өтпеді деп танылған жағдайда, уәкілетті орган қайтадан конкурс өткізеді.
9. Жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің қорытындыларын шығарған күннен бастап уәкілетті орган күнтізбелік қырық бес күннің ішінде жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің жеңімпазымен шарт жасасады, онда генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға енгізу мерзімін және тендердің жеңімпазы қабылдаған міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапкершілігін айқындайды.
10. Жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған шартты жасасқан күннен бастап күнтізбелік қырық бес күннің ішінде жүйелік оператор тендердің жеңімпазымен жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді сатып алу жөніндегі шартты уәкілетті орган белгілеген баға бойынша, көлемде және мерзімге жасасады.
Осы баптың 9 және 10-тармақтарында көзделген шарттар Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен үлгі шарттардың негізінде жасалады.
15-2-бап. Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын
аттестаттаудан өткізу тәртібі
1. Энергия өндіруші ұйым электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді өткізуді генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты аттестаттаудан өткізілгеннен кейін жүзеге асырады.
2. Жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттауды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырады.
3. Жүйелік оператор генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттауды энергия өндіруші ұйымның өтінімі бойынша жылына бір рет энергия өндіруші ұйыммен келісілген мерзімде, бірақ аттестаттауды өткізуге арналған өтінімді алғаннан кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей жүзеге асырады.
Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудан өткізу кезінде жүйелік оператор:
1) энергия өндіруші ұйымда бар және оған сәйкес энергия өндіруші ұйым электр энергиясын шығаруға техникалық мүмкіндігіне ие генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының шамасын;

2) соответствие требуемых параметров генерирующих установок значениям, указанным в заявке энергопроизводящей организации на проведение аттестации электрической мощности генерирующих установок.
4. По результатам аттестации электрической мощности генерирующих установок системный оператор не позднее пяти календарных дней после проведения аттестации оформляет и направляет энергопроизводящей организации акт аттестации электрической мощности генерирующих установок, в котором указывается величина аттестованной электрической мощности генерирующих установок энергопроизводящей организации, готовой к выработке электрической энергии.
5. Внеочередная аттестация электрической мощности генерирующих установок проводится в следующих случаях:
1) при выявлении системным оператором несоответствия фактической величины электрической мощности и параметров генерирующих установок аттестованным;
2) по инициативе энергопроизводящей организации.
15-3. Рынок электрической мощности
1. Рынок электрической мощности функционирует в целях привлечения инвестиций для ввода новых электрических мощностей, поддержки существующих электрических мощностей в объеме, достаточном для удовлетворения спроса на электрическую энергию и поддержания величины электрической мощности в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, определенной на основании прогнозного баланса электрической мощности.
2. Субъекты оптового рынка формируют прогнозные заявки на производство-потребление электрической энергии и мощности на предстоящий год с разбивкой по месяцам и направляют системному оператору не позднее первого октября года, предшествующего расчетному году.
Системный оператор в срок не позднее пятнадцатого октября года, предшествующего расчетному, разрабатывает прогнозный баланс электрической энергии и мощности на предстоящий год на основе прогнозных заявок на производство-потребление электрической энергии и мощности субъектов оптового рынка.
3. Системный оператор приобретает услуги по поддержанию готовности электрической мощности:
1) на основании договора о покупке услуг по поддержанию готовности электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, после ввода данных генерирующих установок в эксплуатацию и проведения аттестации;
2) на основании договора о купле-продаже услуг по поддержанию готовности электрической мощности, заключенного по итогам централизованных торгов электрической мощностью.
4. На централизованные торги электрической мощностью энергопроизводящие организации допускаются после проведения системным оператором аттестации электрической мощности генерирующих установок.
Энергопроизводящие организации осуществляют продажу услуг по поддержанию готовности электрической мощности на централизованных торгах электрической мощностью в объеме, не превышающем аттестованную электрическую мощность, за вычетом:

2) генерациялайтын қондырғылардың талап етілетін параметрлерінің генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудан өткізуге арналған энергия өндіруші ұйымның өтінімінде көрсетілген мәндерге сәйкестігін айқындайды.
4. Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудың нәтижелері бойынша жүйелік оператор аттестаттау өткізілгеннен кейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау актісін ресімдейді және энергия өндіруші ұйымға жолдайды, онда электр энергиясын шығаруға дайын энергия өндіруші ұйымның генерациялайтын қондырғыларының аттестаттаудан өткен электр қуатының шамасы көрсетіледі.
5. Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын кезектен тыс аттестаттау мынадай жағдайларда:
1) жүйелік оператор электр қуатының нақты шамасының және генерациялайтын қондырғылар параметрлерінің аттестаттаудан өткендерге сәйкес келмеуін анықтаған кезде;
2) энергия өндіруші ұйымның бастамасы бойынша өткізіледі.
15-3-бап. Электр қуатының нарығы
1. Электр қуатының нарығы жаңа электр қуатын енгізу, электр энергиясына сұранысты қанағаттандыру үшін жеткілікті көлемде қолда бар электр қуатын қолдау және электр қуатының болжамды теңгерімінің негізінде айқындалған Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде электр қуатының шамасын ұстау үшін инвестицияларды тарту мақсатында жұмыс істейді.
2. Көтерме нарығының субъектілері электр энергиясын және қуатын өндіруге-тұтынуға арналған болжамды өтінімдерді айларға бөле отырып алдағы жылға қалыптастырады және жүйелік операторға есептік жылдың алдындағы жылдың бірінші қазанынан кешіктірмей жолдайды.
Жүйелік оператор есептік жылдың алдындағы жылдық он бесінші қазанынан кешіктірмей электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімін алдағы жылға көтерме нарығы субъектілерінің электр энергиясын және қуатын өндіруге-тұтынуға арналған болжамды өтінімдерінің негізінде әзірлейді.
3. Жүйелік оператор электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді:
1) осы генерациялайтын қондырғылар пайдалануға енгізілгеннен және аттестаттаудан өткізілгеннен кейін жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді сатып алу туралы шарттың негізінде;
2) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының қорытындылары бойынша жасалған электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді сатып алу-сату туралы шарттың негізінде сатып алады.
4. Электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығына энергия өндіруші ұйымдар генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын жүйелік оператор аттестаттаудан өткізгеннен кейін жіберіледі.
Энергия өндіруші ұйымдар электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығында сатуды аттестаттаудан өткен электр қуатынан аспайтын көлемде:

1) максимального объема электрической мощности экспортируемой электрической энергии;
2) объема электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе.
В случае снижения величины аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации в результате проведения внеочередной аттестации электрической мощности объем услуг но поддержанию готовности электрической мощности снижается до аттестованной величины.
5. Оператор рынка централизованной торговли организует и проводит централизованные торги электрической мощностью в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Оператор рынка централизованной торговли по итогам централизованных торгов электрической мощностью осуществляет безвозмездную регистрацию сделок.
Оператор рынка централизованной торговли оказывает услуги по организации и проведению централизованных торгов электрической мощностью системному оператору и субъектам рынка на договорной основе.
7. Системный оператор осуществляет предоставление услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки энергоснабжающим, энергопередающим организациям, потребителям, являющимся субъектами оптового рынка в соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках.";
11)в статье 17:
в пункте 1 слова "организации и функционированию" заменить словами "обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, поддержанию готовности электрической мощности, участие на рынке централизованной торговли электрической энергией и мощностью, организация и функционирование";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Договоры купли-продажи электрической энергии, договоры на оказание услуг по передаче электрической энергии, технической диспетчеризации, регулированию электрической мощности, обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, поддержанию готовности электрической мощности, балансированию производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии, договоры участия на рынке централизованной торговли электрической энергией и мощностью должны содержать условия и порядок прекращения оказания соответствующих услуг в случае несвоевременной оплаты по договору.";
12) статью 25 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Энергопроизводящие организации, не заключившие с уполномоченным органом соглашение в соответствии с настоящим Законом и не имеющие утвержденной инвестиционной программы, реализуют электрическую энергию по цене электрической энергии, не превышающей цену электрической энергии соответствующей энергопроизводящей организации по состоянию на 1 января 2009 года.".

1) экспортқа шығарылатын электр энергиясы электр қуатының ең жоғарғы көлемін;
2) тендерлік негізде жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының көлемін шегеріп жүзеге асырады.
Электр қуатын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижесінде энергия өндіруші ұйымның аттестаттаудан өткен электр қуатының шамасы төмендеген жағдайда электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтердің көлемі аттестаттаудан өткен шамаға дейін төмендейді.
5. Орталықтандырылған сауда нарығының операторы электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен ұйымдастырады және өткізеді.
Орталықтандырылған сауда нарығының операторы электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының қорытындылары бойынша мәмілелерді өтеусіз тіркеуді жүзеге асырады.
Орталықтандырылған сауда нарығының операторы жүйелік операторға электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру мен өткізу жөнінде және нарық субъектілеріне шарттық негізде қызметтер көрсетеді.
7. Жүйелік оператор электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтерді энергиямен жабдықтаушы, энергияны беруші ұйымдарға, көтерме нарығының субъектілері болып табылатын тұтынушыларға табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес ұсынуды жүзеге асырады.»;
11) 17-бапта:
1-тармақтағы «теңгерімдеу,» деген сөзден кейін «электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету, электр қуатының әзірлігін қолдау, электр энергиясының және қуатының орталықтандырылған сауда нарығына қатысу, электр энергиясының көтерме нарығында электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Электр энергиясын сатып алу-сату шарттары, электр энергиясын беру, техникалық диспетчерлендіру, электр қуатын реттеу, электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету, электр қуатының әзірлігін қолдау, электр энергиясының көтерме нарығында электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеу жөніндегі қызметтерді көрсету шарттары, электр энергиясының және қуатының орталықтандырылған сауда нарығына қатысу шарттары шарт бойынша уақтылы төлем жасалмаған жағдайда тиісті қызметтерді көрсетуді тоқтату талаптары мен тәртібін қамтуы тиіс»;
12) 25-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Осы Заңға сәйкес уәкілетті органмен келісім жасамаған және бекітілген инвестициялық бағдарламасы жоқ энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясын тиісті энергия өндіруші ұйымның 2009 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша электр энергиясының бағасынан аспайтын электр энергиясының бағасымен өткізеді.»;

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзаца седьмого подпункта 8) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2012 года, абзацев четвертого, пятого, восьмого, девятого подпункта 1) пункта 1, подпункта 2) пункта 2, абзацев шестого - десятого, четырнадцатого, семнадцатого и восемнадцатого подпункта 1). абзацев второго, третьего, четвертого, девятого подпункта 2), абзацев шестого, седьмого, девятого и десятого подпункта 5), абзацев десятого и пятнадцатого подпункта 6), абзацев шестого, десятого, одиннадцатого подпункта 8), абзацев восьмого, девятого и десятого подпункта 9), абзацев тридцать пятого, тридцать шестого, сорок первого - пятидесятого подпункта 10), подпункта II) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 8) тармақшасының жетінші абзацын, 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы абзацтарын, 2-тармағының 2) тармақшасын, 3-тармағы 1) тармақшасының алтыншы - оныншы, он төртінші, он жетінші және он сегізінші абзацтарын, 2) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, тоғызыншы абзацтарын 5) тармақшасының алтыншы, сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 6) тармақшасының оныншы және он бесінші абзацтарын, 8) тармақшасының алтыншы, оныншы, он бірінші абзацтарын, 9) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 10) тармақшасының отыз бесінші, отыз алтыншы, қырық бірінші - елуінші абзацтарын, 11) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті