Об утверждении перечня медицинских противопоказаний, имеющихся у больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, в отношении которых не применяется направление в наркологические организации для принудительного лечения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 725. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 731.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан от 7 апреля 1995 года "О принудительном лечении больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень медицинских противопоказаний, имеющихся у больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, в отношении которых не применяется направление в наркологические организации для принудительного лечения.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июня 2011 года № 725
Перечень медицинских противопоказаний,
имеющихся у больных алкоголизмом, наркоманией и
токсикоманией, в отношении которых не применяется
направление в наркологические организации
для принудительного лечения
1. Шизофрения - все формы с непрерывным и приступообразно прогредиентным типом течения, (со стабильным) дефектом личности (код F20 по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (далее - МКБ-10).
2. Другие органические расстройства личности и поведения вследствие заболевания, повреждения и дисфункции головного мозга (код F07.8 по МКБ-10), деменция при других уточненных заболеваниях, классифицируемых в других разделах (код F 02.8 по МКБ-10).
3. Шизоаффективные расстройства (код F 25 по МКБ-10), тяжелый депрессивный эпизод с психотическими симптомами (код F32.3 по МКБ-10), маниакальный эпизод с психотическими симптомами (код F30.2 по МКБ-10), органическое кататоническое расстройство (код F06.1 по МКБ-10), органическое бредовое (шизофреноподобное) расстройство (код F06.2 по МКБ-10), органический галлюциноз (код F 06.0 по МКБ-10), сосудистая деменция (код F01 по МКБ-10), деменция при болезнях, классифицированных в других разделах (код F02 по МКБ-10), деменция неуточненная (код F03 по МКБ-10), органический амнестический синдром, не обусловленный алкоголем или другими психоактивными веществами (код F04 по МКБ-10), другие хронические бредовые расстройства (код F22.8 по МКБ-10).

Мәжбүрлеп емдеуге арналған наркологиялық ұйымдарға жіберу қолданылмайтын алкоголизммен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын науқастардың медициналық қарсы айғақтарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 маусымдағы № 725 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 731 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 731 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертіне шалдыққан ауруларды еріксіз емдеу туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 7 сәуірдегі Заңының 5-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мәжбүрлеп емдеуге арналған наркологиялық ұйымдарға жіберу қолданылмайтын алкоголизммен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын науқастардың медициналық қарсы айғақтарының тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер- министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 28 маусымдағы
№ 725 қаулысымен
бекітілген
Мәжбүрлеп емдеуге арналған наркологиялық ұйымдарға жіберу қолданылмайтын алкоголизммен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын науқастардың медициналық қарсы айғақтарының тізбесі
1. Шизофрения - жеке тұлғасының кемшілігі (тұрақты) бар, үздіксіз және ұстама тектес, ағымы прогредиентті түрдегі аурудың барлық нысаны (Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі (бұдан әрі - АХЖ-10) бойынша коды Ғ20).
2. Бас миының ауруы, зақымдануы немесе функциясының бұзылуы салдарынан тұлға мен мінез-құлықтың басқа да органикалық бұзылуы (АХЖ-10 бойынша коды Ғ07.8), басқа бөлімдерде жіктелетін нақтыланған басқа аурулар кезіндегі деменция (АХЖ-10 бойынша коды Ғ02.8)
3. Шизоаффектілік бұзылулар (АХЖ-10 бойынша коды Ғ25), психоздық симптомдары бар ауыр депрессиялық эпизод (АХЖ-10 бойынша коды Ғ32.3), психоздық симптомдары бар маниакалдық эпизод (АХЖ-10 бойынша коды Ғ30.2), органикалық кататониялық бұзылу (АХЖ-10 бойынша коды Ғ06.1), органикалық сандырақтық (шизофренияға ұқсас) бұзылу (АХЖ-10 бойынша коды Ғ06.2), органикалық галлюциноз (АХЖ-10 бойынша коды Ғ06.0), тамырлық деменция (АХЖ-10 бойынша коды Ғ01), басқа бөлімдерде жіктелетін басқа аурулар кезіндегі деменция (АХЖ-10 бойынша коды Ғ02), нақтыланбаған деменция (АХЖ-10 бойынша коды Ғ03), алкогольмен немесе басқа психобелсенді заттармен байланысы жоқ органикалық амнестиялық синдром (АХЖ-10 бойынша коды Ғ04), басқа созылмалы сандырақтық бұзылулар (АХЖ-10 бойынша коды Ғ22.8)

4. Легкая, умеренная и тяжелая умственная отсталость (код F7 по МКБ-10).
5. Приступы биполярного аффективного расстройства (код F31 по МКБ-10) и рекуррентного депрессивного расстройства настроения (код F33 по МКБ-10).
6. Органический галлюциноз (код F06.0 по МКБ-10), органическое кататоническое расстройство (код F06.1 по МКБ-10), органическое бредовое (шизофреноподобное) расстройство (код F06.2 по МКБ-10), делирий (код F10.03, F 10.4 по МКБ-10).
7. Другие цереброваскулярные болезни (код I67 по МКБ-10), другие уточненные поражения центральной нервной системы (код G 96.8 по МКБ-10), поражение центральной нервной системы неуточненное (код G 96.9 по МКБ-10).
8. Отдаленные последствия туберкулеза центральной нервной системы (код В90.0 по МКБ-10)).
9. Системные атрофии, поражающие преимущественно центральную нервную систему (коды G10 - G13 по МКБ-10).
10. Экстрапирамидные и другие двигательные нарушения (коды G20 - G26 по МКБ-10).
11. Другие дегенеративные болезни нервной системы (коды G30 - G32 по МКБ-10).
12. Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы (коды G35-G37 по МКБ-10).
13. Эпизодические и пароксизмальные расстройства (коды G40 - G47 по МКБ-10).
14. Полиневропатии и другие поражения периферической нервной системы (коды G60 - G64 по МКБ-10).
15. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ (коды Е00 - Е16 по МКБ-10) в стадии декомпенсации.
16. Спондилопатии (коды М45 - М49 по МКБ-10) с ограничением подвижности позвоночника, ребер, крупных сустав с ФНС II - III ст.
17. Злокачественные новообразования (коды С00 - С97 по МКБ-10).
18. Хронические ревматические болезни сердца с пороками (коды I05 - I09 по МКБ-10) с нарушением кровообращения II-III степени.
19. Острый инфаркт миокарда.
20. Постинфарктный кардиосклероз с нарушением кровообращения II-III степени.
21. Некоторые текущие осложнения острого инфаркта миокарда (код I23 по МКБ-10).
22. Другие формы острой ишемической болезни сердца (код I24 по МКБ-10).
23. Легочное сердце и нарушения легочного кровообращения (коды I26 - I28 по МКБ-10).
24. Другие болезни сердца (коды I30 - I52 по МКБ-10) с тяжелыми нарушениями сердечного ритма и проводимости с ФК III-IV степени.
25. Хроническая ишемическая болезнь сердца, (код I25 по МКБ-10).
26. Болезни, характеризующиеся повышенным кровяным давлением (коды I10-I15 по МКБ-10): гипертоническая болезнь II - III степени, а также гипертоническая болезнь с частыми кризовыми состояниями.

4. Жеңіл, орташа және ауыр дәрежелі ақыл кемдігі (АХЖ-10 бойынша коды Ғ7).
5. Көңіл-күйдің биополярлық аффектілік бұзылуының (АХЖ-10 бойынша коды Ғ31) және рекуренттік депрессиялық бұзылуының ұстамалары (АХЖ-10 бойынша коды Ғ33).
6. Органикалық галлюциноз (АХЖ-10 бойынша коды Ғ06.0), органикалық кататониялық бұзылу (АХЖ-10 бойынша коды Ғ06.1), органикалық сандырақтық (шизофренияға ұқсас) бұзылу (АХЖ-10 бойынша коды Ғ06.2), делирия (АХЖ-10 бойынша коды Ғ10.03, Ғ10.4).
7. Ми-тамырдың басқа аурулары (АХЖ-10 бойынша коды І67), орталық нерв жүйесінің басқада анықталған зақымдануы (АХЖ-10 бойынша коды С96.8), орталық нерв жүйесінің басқада анықталмаған зақымдануы (АХЖ-10 бойынша коды G96.9).
8. Орталық нерв жүйесі туберкулезінің алшақ салдары (АХЖ-10 бойынша коды В90.0).
9. Негізінен орталық нерв жүйесін зақымдайтын жүйелі атрофиялар (АХЖ-10 бойынша кодтары G10 - G13).
10. Экстрапирамидалық және басқа қозғалыстық бұзылулар (АХЖ-10 бойынша кодтары G20 - G026).
11. Орталық нерв жүйесінің басқа дегенерациялық аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары G30 - G32).
12. Орталық нерв жүйесінің миелинсіздендіруші аурулары (кодтары G35 - G37 АХЖ - 10 бойынша).
13. Эпизодтық және ұстамалы бұзылулар (АХЖ-10 бойынша кодтары G40 - G47).
14. Полиневропатиялар мен шеткі нервілер жүйесінің басқа зақымданулары (АХЖ-10 бойынша кодтары G60 - G64).
15. Декомпенсация сатысындағы эндокриндік жүйе аурулары, тамақтану мен зат алмасуының бұзылуы (АХЖ-10 бойынша кодтары Е00 - Е16).
16. ІІ-ІІІ сатыдағы НЖФ-мен омыртқаның, қабырғаның, ірі буындардың қозғалуын шектейтін спондилопатиялар (АХЖ-10 бойынша кодтары М45 - М49).
17. Қатерлі ісіктер (АХЖ-10 бойынша кодтары С00 - С97).
18. ІІ-ІІІ дәрежедегі қанайналым бұзылуларымен жүректің ақауымен бірге ревматикалық созылмалы аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары І05 - І09).
Жіті миокард инфаркті.
20. ІІ-ІІІ дәрежедегі қанайналым бұзылуларымен инфарктен кейінгі кардиосклероз.
21. Жіті миокард инфаргінің бірқатар өтпелі асқынулары (АХЖ-10 бойынша коды І23).
22. Жүректің жіті ишемиялық ауруының басқа түрлері (АХЖ-10 бойынша коды І24).
23. Өкпелік жүрек пен өкпе қан айналымының бұзылуы (АХЖ-10 бойынша кодтары І26 - І28).
24. ІІІ-ІV дәрежедегі ФК-мен жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің ауыр бұзылуларымен жүректің басқа аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары І30 - І52).
25. Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы (АХЖ-10 бойынша коды І25).
26. Қан қысымының жоғарылауымен сипатталатын аурулар (АХЖ-10 бойынша кодтары І10 - І15) (II - III дәрежедегі гипертониялық ауру, сондай-ақ жиі кризистік жағдайдағы гипертониялық ауру).

27. Цереброваскулярные болезни (коды I60 - I69 по МКБ-10): острые нарушения мозгового кровообращения и состояния после перенесенных острых нарушений мозгового кровообращения с явлениями парезов, параличей, афазии, атаксии.
28. Болезни артерий, артериол и капилляров (коды I70 - I79 по МКБ-10) с резко выраженными необратимыми трофическими изменениями (некроз) и нарушением функций конечностей.
29. Хронические болезни нижних дыхательных путей (коды J40 - J47 по МКБ-10) с легочной недостаточностью II - III степени.
30. Заболевания желудочно-кишечного тракта (коды К20 - К77 по МКБ-10) в стадии обострения, декомпенсации.
31. Системные поражения соединительной ткани (коды М30 - М36 по МКБ-10) с нарушением функции органов II - III степени.
32. Болезни легкого, вызванные внешними агентами (коды J60 - J70 по МКБ-10) с легочно-сердечной недостаточностью II - III степени.
33. Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм (коды D50 - D89 по МКБ-10) средней и тяжелой степени декомпенсации.
34. Болезни мочеполовой системы (коды N00 - N99 по МКБ-10) с хронической почечной недостаточностью.
35. Отмирание и отторжение пересаженных органов и тканей (код Т86 по МКБ-10).
36. Туберкулез (коды А15 - А19 по МКБ-10) с деструктивными и бациллярными формами туберкулеза.
37. Болезни глаз:
1) болезни глазницы (код Н05 по МКБ-10);
2) болезни сосудистой оболочки и сетчатки (коды Н30 - Н36 по МКБ-10);
3) глаукома (коды Н40 - Н42 по МКБ-10);
4) болезни зрительного нерва и зрительных путей (коды Н46 - Н48 по МКБ-10);
5) зрительные расстройства и слепота (коды Н53 - Н54 по МКБ-10).
38. Врожденные заболевания внутренних органов в стадии декомпенсации или обострения:
1) врожденные аномалии (пороки развития) системы кровообращения (коды Q20 - Q28 по МКБ-10);
2) врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания (коды Q30 - Q34 по МКБ-10);
3) другие врожденные аномалии (пороки развития) органов пищеварения (коды Q38 - Q45 по МКБ-10);
4) врожденные аномалии (пороки развития) половых органов (коды Q50 - Q56 по МКБ-10);
5) врожденные аномалии (пороки развития) мочевой системы (коды Q60 - Q64 по МКБ-10);
6) врожденные аномалии (пороки развития) и деформации костно-мышечной системы (коды Q65 - Q79 по МКБ-10);
7) другие врожденные аномалии (пороки развития) (коды Q80 - Q89 по МКБ-10).
39. Острые психозы любого генеза (в том числе и вызванные употреблением наркотических средств и алкоголя), требующие стационарного лечения в психиатрической больнице*.

27. Бас миы тамырларының ауруы (АХЖ-10 бойынша кодтары І60 - І69):
бас миы қанайналымының жіті бұзылуы және парез, сал, афазия, атаксия құбылыстары бар бастан өткерген жіті ми бұзылуларынан кейінгі жағдай.
28. Артериялардың, артериолалардың және қылтамырлардың аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары І70 - І79).
29. II - III дәрежелі өкпе функциясының жетіспеушілігі бар төменгі тыныс жолдарының созылмалы аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары J140 - J147).
30. Асқыну, декомпенсация сатысындағы асқазан-ішек жолдарының аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары К20 - К77).
31. II - III дәрежелі органдар функциялары бұзылған дәнекер тіннің жүйелік зақымдану (АХЖ-10 бойынша кодтары М30 - М36).
32. II - III дәрежелі өкпе-жүрек функциясының жетіспеушілігі бар өкпенің сыртқы агенттер тудырған аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары J160 - J170).
33. Декомпенсацияның орташа және ауыр дәрежесіндегі қанның, қан өндіру ағзаларының аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар (АХЖ-10 бойынша кодтары D50 - D89).
34. Бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігі бар несеп-жыныс жүйесінің аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары N00 - N99).
35. Ауыстырылып қондырылған ағзалар мен тіндердің өлуі мен ажырауы (АХЖ-10 бойынша коды Т86).
36. Туберкулездің деструктивті және бациллалы нысандарындағы туберкулез (АХЖ-10 бойынша кодтары А15 - А19).
37. Көз аурулары:
1) көз шарасының аурулары (АХЖ-10 бойынша коды Н05);
2) тамырлы қабық пен торқабықтың аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары Н30 - Н36);
3) глаукома (АХЖ-10 бойынша кодтары Н40 - Н42);
4) көру нерві мен көру жолдарының аурулары (АХЖ-10 бойынша кодтары Н46 - Н48);
5) көрудің бұзылулары мен соқырлық (АХЖ-10 бойынша коды Н53 - Н54);
38. Декомпенсация немесе асқынулар сатысындағы ішкі органдардың туа біткен аурулары:
1) қанайналым жүйесінің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (АХЖ-10 бойынша кодтары Q20 - Q28);
2) тыныс алу ағзаларының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (АХЖ-10 бойынша кодтары Q30 - Q34);
3) ас қорыту ағзаларының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (АХЖ-10 бойынша коды Q38 - Q45);
4) жыныс ағзаларының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (АХЖ-10 бойынша кодтары Q50 - Q56);
5) несеп жүйесінің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (АХЖ-10 бойынша кодтары Q60 - Q64);
6) сүйек-бұлшық ет жүйесінің туа біткен ауытқулары мен деформациялары (даму кемістіктері) (АХЖ-10 бойынша кодтары Q65 - Q79);
7) туа біткен басқа ауытқулар (даму кемістіктері) (АХЖ-10 бойынша кодтары Q80 - Q89);
39. Психиатриялық ауруханада стационарлық емдеуді талап ететін кез келген генездегі (оның ішінде есірткі заттары мен алкогольді тұтынудан туындаған) жіті психоздар*.

40. Все сопутствующие заболевания у больного с зависимостью от алкоголя, наркотиков или других психоактивных веществ, требующие срочного специализированного стационарного лечения*.
41. Манифестные формы сифилиса (код А51 по МКБ-10), свежая гонорея (код А54 по МКБ-10), хламидиоз (код А56 по МКБ-10), трихомоноз (код А59 по МКБ-10) до проведения санирующего курса лечения; тяжелые, в частности, системные дерматозы (коды L10 - L14, L98 по МКБ-10) в стадии обострения*.
Примечание: *Лица, больные алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, имеющие противопоказания, указанные в пунктах 39 - 41, после проведения соответствующего специализированного лечения подлежат направлению на принудительное лечение в наркологические организации для принудительного лечения.

40. Жедел мамандандырылған стационарлық емдеуді талап ететін алкогольге, есірткілерге немесе басқа да психикаға белсенді әсер ететін заттарға тәуелді науқастың барлық қосалқы аурулары*.
41. Емдеудің тазарту курсын өткізгенге дейінгі мерездің манифестік нысандары (АХЖ-10 бойынша коды А51), жаңадан пайда болған гонорея (АХЖ-10 бойынша коды А54), хламидиоз (АХЖ-10 бойынша коды А56), трихомоноз (АХЖ-10 бойынша коды А59); ауыр, атап айтқанда, асқыну сатысындағы жүйелі дерматоздар (АХЖ-10 бойынша кодтары L10 - L14, L98)*
Ескертпе: * 39-41-тармақтарда көрсетілген қарсы айғақтары бар алкоголизммен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын адамдар тиісті мамандандырылған ем жүргізілгеннен кейін мәжбүрлеп емдеуге арналған наркологиялық ұйымдарға мәжбүрлеп емдеуге жіберіледі.