Об установлении требований минимального состава экипажа судна
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 726. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 624
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 164.
В соответствии с подпунктом 25) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые требования минимального состава экипажа судна.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июня 2011 года № 727
Требования минимального состава экипажа судна
1. Настоящие требования минимального состава экипажа судна (далее – Требования) определяют требования к минимальному составу экипажа судна, который необходим для обеспечения безопасности плавания судна и защиты окружающей среды.
2. Требования распространяются на самоходные суда, подлежащие государственной регистрации в Государственном судовом реестре морских судов, бербоут-чартерном реестре и международном судовом реестре Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 23.04.2014 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В минимальный состав экипажа судна входят следующие должности, численность которых устанавливается в соответствии с нормативами минимального состава экипажей судов согласно приложению 1 к настоящим требованиям:
1) капитан;
2) старший помощник капитана;
3) вахтенный помощник капитана;
4) старший механик;
5) исключен постановлением Правительства РК от 23.04.2014 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) вахтенный механик;
7) исключен постановлением Правительства РК от 23.04.2014 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) рядовой состав палубной команды;

Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 маусымдағы № 726 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 624 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 624 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 2-тармағының 25) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 28 маусымдағы
№ 726 қаулысымен
бекітілген
Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптар
1. Осы кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптар (бұдан әрі - Талаптар) кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарды белгілейді, ол кеме жүзуінің қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету үшін қажет.
2. Талаптар Қазақстан Республикасының Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінде, бербоут-чартер тізілімінде және халықаралық кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын өздігінен жүретін кемелерге қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.04.2014 № 388 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Экипаждың ең аз құрамына мынадай лауазымдар кіреді, олардың саны осы талаптарға 1-қосымшаға сәйкес кеме экипаждарының ең аз құрамының нормативіне сәйкес белгіленеді:
1) капитан;
2) капитанның аға көмекшісі;
3) капитанның вахталық көмекшісі;
4) аға механик;
5) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.04.2014 № 388 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
6) вахта механигі;
7) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.04.2014 № 388 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
8) палубалық команданың қатардағы құрамы;

9) рядовой состав машинной команды.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2012 № 1002 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.04.2014 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4. Соответствие состава экипажа судна настоящим Требованиям удостоверяется свидетельством о минимальном составе экипажа судна по форме согласно приложению 2 к Требованиям, выдаваемым капитаном морского порта, в котором осуществлена государственная регистрация судна, сроком на три года.
5. При численности экипажа судна, менее указанного в свидетельстве о минимальном составе экипажа, выход судна в море не допускается, за исключением наличия одного из следующих обстоятельств:
1) смерть члена экипажа судна;
2) болезнь или травма члена экипажа судна, требующие лечения вне судна;
3) репатриация члена экипажа судна в случаях, указанных в пункте 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании»;
4) объективная невозможность члена экипажа выйти в рейс (задержание правоохранительными органами, пропажа без вести, невозвращение на судно к моменту назначенного выхода судна в рейс, утеря документов).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 23.04.2014 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. При отсутствии одного члена экипажа судна из числа, указанного в свидетельстве о минимальном составе экипажа, при обстоятельствах, указанных в пункте 5 настоящих Требований, капитан морского порта выдает судну свидетельство об изъятии согласно приложению 3 к настоящим Требованиям.
Для получения свидетельства об изъятии капитан судна по согласованию с судовладельцем по истечении 4 часов с момента первоначально назначенного выхода судна в рейс предоставляет капитану морского порта заявление в свободной форме с указанием:
1) названия, позывного сигнала, валовой вместимости, номера Международной Морской Организации (IMO) судна;
2) должности отсутствующего члена экипажа судна;
3) причины отсутствия члена экипажа судна;
4) перераспределения должностных обязанностей отсутствующего члена экипажа судна среди других членов экипажа судна;
5) количества членов экипажа судна, исключая отсутствующего члена экипажа судна;
6) даты выхода судна из порта;
7) деталей предстоящего рейса судна.
Капитан морского порта в срок не позднее 20 часов с момента подачи заявления выдает капитану судна свидетельство об изъятии.
Свидетельство об изъятии выдается на срок не более 10 рабочих дней с момента его выдачи.
Перераспределение обязанностей отсутствующего члена экипажа судна производится с учетом обеспечения непрерывности несения вахтенной службы членами экипажа и установленного трудовым законодательством Республики Казахстан минимального времени их отдыха.

9) машиналық команданың қатардағы құрамы.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2012 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.04.2014 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Кеме экипажы құрамының осы Талаптарға сәйкестігі кеменің мемлекеттік тіркелуі жүзеге асырылған теңіз портының капитаны үш жыл мерзімге Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша беретін Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікпен расталады.
5. Кеме экипажының саны кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікте көрсетілгеннен кем болған кезде, мынадай мән-жайлардың бірінің болуын қоспағанда, кеменің теңізге шығуына жол берілмейді:
1) кеме экипажы мүшесінің қайтыс болуы;
2) кеме экипажы мүшесінің кемеден тыс емдеуді талап ететін ауруы немесе жарақаты;
3) «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 27-бабының 1-тармағында көрсетілген жағдайларда кеме экипажы мүшесінің репатриациясы;
4) экипаж мүшесінің рейске шығуға объективті мүмкіндігінің болмауы (құқық қорғау органдарының ұстауы, хабар-ошарсыз жоғалып кетуі, кеменің рейске тағайындалған шығу уақытына қарай кемеге оралмауы, құжаттарды жоғалтуы).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.04.2014 № 388 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5-1. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікте көрсетілгендердің қатарынан кеме экипажының бір мүшесі болмаған кезде осы Талаптардың 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар кезінде теңіз портының капитаны кемеге осы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес ерекше жағдай туралы куәлік береді.
Ерекше жағдай туралы куәлікті алу үшін кеме капитаны кеменің рейске алғашқы тағайындалған шығу сәтінен кейін 4 сағат еткен соң кеме иесімен келісу бойынша теңіз портының капитанына мыналарды көрсетіп, еркін нысанда өтініш береді:
1) кеменің атауы, шақыру сигналы, жалпы сыйымдылығы, Халықаралық Теңіз Ұйымының (ІМО) нөмірі;
2) кеме экипажының келмей қалған мүшесінің лауазымы;
3) кеме экипажы мүшесінің келмей қалу себебі;
4) кеме экипажының келмей қалған мүшесінің лауазымдық міндеттерін кеме экипажының басқа мүшелері арасында қайта бөлу;
5) кеме экипажының келмей қалған мүшесін қоспағанда, кеме экипажы мүшелерінің саны;
6) кеменің порттан шығу күні;
7) кеменің алдағы рейсінің егжей-тегжейі.
Теңіз портының капитаны өтініш берілген сәттен бастап 20 сағаттан кешіктірмейтін мерзімде кеме капитанына ерекше жағдай туралы куәлікті береді.
Ерекше жағдай туралы куәлік берілген сәттен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге беріледі.
Кеме экипажының келмей қалған мүшесінің міндеттерін қайта бөлу экипаж мүшелерінің вахта қызметін атқаруының үздіксіздігін қамтамасыз ету және олардың тынығуының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген ең аз уақыты ескеріле отырып, жүргізіледі.

Сноска. Требования дополнены приложением 3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.04.2014 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения о судне
Название судна ______________________________________________________
Позывной сигнал _____________________________________________________
Порт приписки _______________________________________________________
Валовая вместимость _________________________________________________
Номер IМО ___________________________________________________________
Порт и дата отхода __________________________________________________
Порт назначения и предполагаемая дата прихода _______________________
Настоящим удостоверяется, что судно вправе покинуть порт для
совершения рейса с экипажем на борту меньше определенного
свидетельством о минимальном составе экипажа, принимая во внимание
обстоятельства и меры обеспечения безопасности, перечисленные ниже:
Обстоятельства выдачи свидетельства об изъятии: ______________
____________________________________________________________________
Безопасность мореплавания и безопасная эксплуатация судна на
период выдачи свидетельства об изъятии обеспечиваются следующими
мерами: ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
Настоящее Свидетельство выдано на срок не более 10 рабочих дней
и действительно до «___»________ 20___ года при условии, что
Свидетельство о минимальном составе экипажа, к которому приложено
настоящее Свидетельство, действительно.
Выдан капитаном морского порта ________________________________
Подпись _________________________ Печать
Дата выдачи «___»_________20____год

Ескерту. Талаптар 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.04.2014 № 388 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Кеме туралы мәліметтер
Кеменің атауы _______________________________________________________
Шақыру сигналы ______________________________________________________
Тіркеу порты ________________________________________________________
Жалпы сыйымдылығы ___________________________________________________
ІМО нөмірі __________________________________________________________
Порт және кету күні _________________________________________________
Межелі порты және болжамды келу күні ________________________________
Осымен кеменің төменде санамаланған мән-жайларды және
қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын назарға ала отырып, бортында
кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікте белгіленгеннен аз
экипажбен рейс жасауы үшін порттан кету құқығы куәландырылады:
Ерекше жағдай туралы куәлік берілген мән-жайлар:
Теңізде жүзу қауіпсіздігі және ерекше жағдай туралы куәлік беру
кезеңінде кемені қауіпсіз пайдалану мынадай шаралармен қамтамасыз
етіледі:
Осы Куәлік 10 жұмыс күннен аспайтын мерзімге берілді және осы
Куәлік қоса берілген Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәліктің
жарамды болуы шартымен 20 ___ жылғы «__» ________ дейін жарамды болады.
____________________________ теңіз портының капитаны берді
Қолы _________________ Мөрі
Беру күні 20 ___ жылғы «___» ___________