Об утверждении Правил расследования авиационных происшествий и инцидентов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 828. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2019 года № 53 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.02.2019 № 53 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 145, приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 505.
В соответствии с пунктом 3 статьи 93 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 1996 года № 755 "Об утверждении Положения о правилах проведения служебного расследования авиационных происшествий и инцидентов с гражданскими воздушными судами на территории Республики Казахстан";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2010 года № 57 дсп "Об утверждении Правил проведения служебного расследования авиационных происшествий в государственной авиации Республики Казахстан".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2011 года № 828
Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов
Раздел 1. Общие положения
1. Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
2. Правила устанавливают порядок проведения расследования авиационных происшествий и инцидентов с государственными и гражданскими (экспериментальными) воздушными судами Республики Казахстан, а также с государственными и гражданскими воздушными судами иностранных государств, происшедших на территории Республики Казахстан, полномочия комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента, условия и порядок участия представителей Республики Казахстан в проведении расследований иностранными государствами авиационных происшествий и инцидентов с гражданскими воздушными судами Республики Казахстан, классификацию и учет авиационных происшествий и инцидентов, порядок создания системы представления данных об авиационных происшествиях или инцидентах.

Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 828 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 ақпандағы № 53 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 11.02.2019 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 145 бұйрығын қараңыз, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 505 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 93-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру қағидасы бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының аумақтарында азаматтық әуе кемелерiмен болған авиациялық оқиғалар мен тосын оқиғаларға қызметтiк тексеру жүргiзудің тәртіптері туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 19 маусымдағы № 755 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясындағы авиациялық оқиғаларға қызметтік тексеру жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 2 ақпандағы № 57 қбп қаулысы.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 828 қаулысымен
бекітілген
Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру
қағидасы
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген.
2. Қағида Қазақстан Республикасының мемлекеттік және азаматтық (эксперименттік) әуе кемелерімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында болған шетел мемлекеттерін мемлекеттік және азаматтық әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру тәртібін, авиациялық оқиғаларды немесе инциденттерді тексеру жөніндегі комиссияның өкілеттілігін, Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен инциденттерді шетел мемлекеттерінің тексеру жүргізуіне Қазақстан Республикасы өкілдерінің қатысу шарты мен тәртібін, авиациялық оқиғалар мен инциденттерді жіктеуін және есепке алуын, авиациялық оқиғалар немесе инциденттер туралы деректерді ұсыну жүйесін құру тәртібін белгілейді.

3. Авиационные происшествия и инциденты с воздушными судами гражданской (экспериментальной) авиации расследуются комиссией по расследованию авиационных происшествий и инцидентов, назначаемой уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
Комиссии по расследованию авиационных происшествий и инцидентов в соответствии со стандартами и рекомендациями Приложения 13 к Конвенции о Международной организации гражданской авиации (далее - ИКАО) предоставляется независимость в проведении расследования.
4. Авиационные происшествия с воздушными судами государственной авиации расследуются комиссией по расследованию авиационных происшествий или инцидентов, создаваемой уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
5. Авиационные инциденты с воздушными судами государственной авиации расследуются комиссией по расследованию авиационных инцидентов, создаваемой уполномоченным органом в сфере государственной авиации на постоянной основе.
6. Организация проведения расследований авиационных происшествий с воздушными судами государственной авиации осуществляется уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
7. Установление чьей-либо вины и ответственности не является целью расследования авиационных происшествий или инцидентов.
8. Процесс расследования авиационных происшествий или инцидентов включает в себя сбор и анализ информации, проведение необходимых исследований, установление причин авиационных происшествий и инцидентов, подготовку отчетных материалов и заключения, разработку рекомендаций по предотвращению авиационных происшествий и инцидентов.
9. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) в сфере государственной авиации:
авиационное событие - событие, связанное с эксплуатацией воздушного судна, в ходе которого произошла угроза безопасности полета, повреждение или утрата воздушного судна и/или гибель людей находившихся на этом воздушном судне;
авиационное происшествие - авиационное событие, связанное с летной эксплуатацией воздушного судна, которое привело к гибели (телесному повреждению со смертельным исходом) людей, находившихся на борту воздушного судна, и (или) утрате этого воздушного судна;
авария - авиационное происшествие без человеческих жертв;
авиационный инцидент - авиационное событие, связанное с летной эксплуатацией воздушного судна, которое могло создать или создало угрозу целостности воздушного судна и (или) жизни людей, находящихся на его борту, но не закончилось авиационным происшествием;
авиационная часть - государственное учреждение, осуществляющее организацию и выполнение полетов воздушных судов государственной авиации, их эксплуатацию и хранение;
воздушное судно - летательный аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
дежурная группа состава Комиссии - дежурная группа для проведения экстренных мероприятий по расследованию и осуществлению полномочий Комиссии до ее создания. При создании Комиссии специалисты дежурной группы включаются в состав Комиссии;
катастрофа - авиационное происшествие с человеческими жертвами;
органы управления государственной авиации - Управление главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан, Главное командование Внутренних войск - Комитет Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
причины (факторы) авиационного происшествия или авиационного инцидента - действия, бездействие, обстоятельства, условия или их сочетание, которые привели к авиационному происшествию или авиационному инциденту;
расследование авиационного происшествия - процесс, включающий выявление, сбор и изучение информации о фактах, условиях и обстоятельствах, относящихся к рассматриваемому авиационному событию, проведение исследований, экспертиз и экспериментов, обобщение и анализ полученных данных, подготовку по результатам проведенных работ заключения о причинах авиационного происшествия и рекомендаций по результатам расследования авиационного происшествия;
серьезный авиационный инцидент - авиационный инцидент, обусловленный возникновением сложной или аварийной полетной ситуации, или при котором здоровью хотя бы одного из лиц, находившихся на борту воздушного судна, причинен вред;
серьезный авиационный инцидент с повреждением воздушного судна - авиационный инцидент, при котором восстановление воздушного судна, получившего повреждение, возможно и экономически целесообразно;
советник уполномоченного представителя - лицо, имеющее соответствующую квалификацию и оказывающее помощь уполномоченному представителю в проведении расследования авиационного происшествия;
телесное повреждение со смертельным исходом (используется только в целях единообразия статистических данных) - телесное повреждение, в результате которого в течение тридцати суток с момента происшествия наступила смерть;
уполномоченный орган в сфере государственной авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности государственной авиации;
уполномоченный представитель - лицо, назначенное уполномоченным органом в силу наличия у него соответствующей квалификации для участия в расследовании, проводимом другим государством;
утрата воздушного судна - авиационное событие когда:
произошло полное разрушение воздушного судна;
местонахождение воздушного судна (его обломков) не установлено и его официальные поиски прекращены;
эвакуация воздушного судна с места его вынужденной посадки невозможна или нецелесообразна независимо от полученных им повреждений;

3. Азаматтық (эксперименттік) авиацияда әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен инциденттерді азаматтық авиация саласында уәкілетті орган тағайындаған авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру жөніндегі комиссия тексереді.
Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру жөніндегі комиссияға Халықаралық азаматтық авиация ұйымы туралы (бұдан әрі – ИКАО) конвенцияның 13-қосымшасының стандарттарына және ұсынымдарына сәйкес тексеруді жүргізуде тәуелсіздік беріледі.
4. Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғаларды мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган құратын авиациялық оқиғаларды немесе инциденттерді тексеру жөніндегі комиссия тексереді.
5. Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық инциденттерді тұрақты негізде мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган құратын авиациялық инциденттерді тексеру жөніндегі комиссия тексереді.
6. Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғаларға тексеру жүргізуді ұйымдастыруды мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
7. Біреудің кінәсін және жауапкершілігін белгілеу авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексерудің мақсаты болып табылмайды.
8. Авиациялық оқиғаларды немесе инциденттерді тексеру үдерісі өзіне ақпаратты жинау мен талдауды, қажетті зерттеулерді жүргізуді, авиациялық оқиғалар мен инциденттердің себебін анықтауды, есеп беру материалдарын және қорытындыларды дайындауды, авиациялық оқиғалар мен инциденттерді болдырмау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеуді қамтиды.
9. Осы Қағидада пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) мемлекеттік авиация саласында:
авиациялық жағдай – әуе кемесін пайдалану барысында ұшу қауіпсіздігіне қатер төнген, әуе кемесі зақымданған немесе әуе кемесі істен шыққан және/немесе осы әуе кемесінде болған адамдар қаза тапқан оқиға;
авиациялық оқиға – әуе кемесін ұшуға пайдаланумен байланысты әуе кемесінің бортындағы адамдардың қаза болуына (өлімге әкеп соққан дене жарақаты) және (немесе) осы әуе кемесінің жойылып кетуіне әкеп соқтырған авиациялық оқиға;
авария – адам шығындары болмаған авиациялық оқиға;
авиациялық инцидент – әуе кемесін ұшуға пайдаланумен байланысты, әуе кемесінің тұтастығына және (немесе) оның бортындағы адамдардың өміріне қатер туғызуы мүмкін немесе қатер туғызған, бірақ авиациялық оқиғамен аяқталмаған авиациялық оқиға;
авиациялық бөлім – мемлекеттік авиация әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыру мен орындауды, оларды пайдалануды және сақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме;
әуе кемесі – жер (су) бетінен шағылысқан ауамен әрекеттесуді болғызбай, ауамен өзара әрекеттесу есебінен атмосферада қалықтайтын ұшу аппараты;
Комиссия құрамының кезекші тобы – тексеру бойынша шұғыл іс-шараларды жүргізуге және Комиссия құрылғанға дейін оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға арналған кезекші топ. Комиссияны құру кезінде кезекші топтың мамандары Комиссия құрамына енгізіледі;
апат – адам шығындары болған авиациялық оқиға;
мемлекеттік авиацияны басқару органдары - Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер бас қолбасшылығы - Ішкі әскерлер комитеті, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі;
авиациялық оқиғаның немесе авиациялық инциденттің себептері (факторлары) – авиациялық оқиғаға немесе авиациялық инцидентке әкеп соқтырған іс-қимылдар, әрекетсіздік, мән-жайлар, жағдайлар немесе олардың үйлесуі;
авиациялық оқиғаны тексеру – қарастырылып отырған авиациялық оқиғаға қатысты фактілер, жағдайлар және мән-жайлар туралы ақпаратты анықтауды, жинауды және зерделеуді, зерттеулерді, сараптамаларды және эксперименттерді, алынған деректерді қорытындылауды және талдауды, жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытындыны және авиациялық оқиғаны тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдар дайындауды қамтитын процесс;
елеулі авиациялық инцидент – күрделі немесе авариялық ұшу жағдайының туындауына байланысты немесе сол кезде әуе кемесінің бортында болған адамдардың ең болмаса біреуінің денсаулығына зиян келтірілген авиациялық инцидент;
әуе кемесі зақымданған елеулі авиациялық инцидент – мұндай авиациялық инцидент кезінде зақымданған әуе кемесін қалпына келтіру мүмкін және экономикалық тұрғыдан мақсатқа сай болады;
уәкілетті өкілдің кеңесшісі – тиісті біліктілігі бар және авиациялық оқиғаға тексеру жүргізуде уәкілетті өкілге көмек көрсететін адам;
өлімге әкеп соқтырған дене зақымы (тек статистикалық деректерді бірегейлендіру мақсатында пайдаланылады) – оқиға болған сәттен бастап отыз тәулік ішінде өлімге әкеп соқтырған дене зақымы;
мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және мемлекеттік авиация қызметі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
уәкілетті өкіл – басқа мемлекет жүргізетін тексеруге қатысу үшін тиісті біліктілігінің болуына байланысты уәкілетті орган тағайындаған адам;
әуе кемесін жоғалту – мынадай жағдайда:
әуе кемесі толық бүлінгенде;
әуе кемесінің тұрған орны (оның сынықтары) анықталмағанда және оны ресми түрде іздестіру тоқтатылғанда;
әуе кемесінің алған зақымдарына қарамастан оны мәжбүрлі қону орнынан эвакуациялау мүмкін емес немесе орынсыз болғанда туындайтын авиациялық жағдай;

2) в сфере гражданской (экспериментальной) авиации:
авиационное событие - любое событие, связанное с использованием воздушного судна, обеспечением и выполнением полета на любом этапе, а также техническим обслуживанием или хранением;
авиационное происшествие - авиационное событие, связанное с использованием гражданского воздушного судна с намерением совершить полет, которое в случае пилотируемого воздушного судна, имеет место с момента, когда какое-либо лицо вступило на борт с намерением совершить полет, до момента, когда все находившиеся на борту лица с целью совершения полета покинули воздушное судно, или в случае беспилотного воздушного судна имеет место с момента, когда воздушное судно готово начать движение с целью совершить полет, до момента его остановки в конце полета и выключения основной силовой установки, и в ходе которого:
какое-либо лицо получает телесное повреждение со смертельным исходом (включая случаи, когда в связи с причиненным телесным повреждением смерть наступила в течение тридцати календарных дней с момента происшествия) в результате нахождения на данном воздушном судне, за исключением тех случаев, когда телесные повреждения получены вследствие естественных причин, нанесены самому себе либо нанесены другими лицами или когда телесные повреждения нанесены безбилетным пассажиром, скрывающимся вне зон, куда обычно открыт доступ пассажирам и членам экипажа;
воздушное судно получает повреждение или происходит разрушение его конструкции, в результате чего нарушается прочность конструкции, ухудшаются технические или летные характеристики воздушного судна, требуется крупный ремонт или замена поврежденного элемента, за исключением случаев:
отказа или повреждения двигателя, когда поврежден только один двигатель, его капоты или вспомогательные агрегаты;
повреждений только воздушных винтов, лопастей несущего винта, лопастей хвостового винта, несиловых элементов планера, обтекателей, законцовок крыла, антенн, датчиков, лопаток, пневматиков, тормозных устройств, лобовых стекол, колес или когда незначительно повреждены шасси, панели створки шасси либо когда в обшивке имеются небольшие вмятины или пробоины, в том числе незначительные повреждения, вызванные градом или столкновением с птицами (включая пробоины в обтекателе антенны радиолокатора);
повреждений других элементов, не нарушающих общей прочности конструкции;
повреждений элементов несущих и рулевых винтов, втулки несущего или рулевого винта, трансмиссии, повреждений вентиляторной установки или редуктора, если эти случаи не привели к повреждениям или разрушениям силовых элементов фюзеляжа (балок), повреждений обшивки фюзеляжа (балок) без повреждения силовых элементов;
воздушное судно пропадает без вести или оказывается в таком месте, где доступ к нему абсолютно невозможен;
авиационное происшествие с человеческими жертвами (катастрофа) - авиационное происшествие, приведшее к гибели или пропаже без вести кого-либо из пассажиров или членов экипажа.
К катастрофам также относятся случаи гибели кого-либо из лиц, находящихся на борту, в процессе аварийной эвакуации из воздушного судна;
авиационное происшествие без человеческих жертв (авария) - авиационное происшествие, не повлекшее за собой человеческих жертв или пропажи без вести кого-либо из пассажиров или членов экипажа;
авиационный инцидент - событие, связанное с использованием воздушного судна, которое имеет место с момента, когда какое-либо лицо вступило на борт с намерением совершить полет до момента, когда все находившиеся на борту лица с целью совершения полета покинули воздушное судно, и обусловленное отклонениями от нормального функционирования воздушного судна, экипажа, служб управления и обеспечения полетов, воздействием внешней среды, которое может оказать влияние на безопасность полета, но не закончившееся авиационным происшествием;
авиакомпания - юридическое лицо, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов;
бортовой самописец (бортовое устройство регистрации) - любой самопишущий прибор, установленный на борту воздушного судна в качестве источника информации, используемой для проведения расследования авиационных событий;
воздушное судно - аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
государство изготовитель - государство, обладающее юрисдикцией в отношении организации, ответственной за окончательную сборку воздушного судна;
государство места события - государство, на территории которого имело место авиационное происшествие или инцидент;
государство разработчика - государство, обладающее юрисдикцией в отношении организации, ответственной за конструкцию типа воздушного судна;
государство регистрации - государство, в реестр которого занесено воздушное судно;
государство эксплуатанта - государство, в котором находится основное место деятельности эксплуатанта или, если эксплуатант не имеет такого места деятельности, постоянное место пребывания эксплуатанта;
максимальная масса - максимальная сертифицированная взлетная (посадочная) масса воздушного судна, указанная в его эксплуатационной документации;
опасное сближение - непреднамеренное и непредусмотренное заданием на полет сближение воздушных судов между собой или с другими материальными объектами на интервалы менее половины установленных Основными правилами полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан, в результате, которого возникает опасность их столкновения;
организация гражданской авиации - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере гражданской авиации;
повреждение воздушного судна на земле - событие, связанное с обслуживанием, хранением и транспортировкой воздушного судна, при котором судну причинены повреждения, не нарушающие его силовые элементы, не ухудшающие летно-технические характеристики, устранение которых возможно в эксплуатационных условиях;
комиссия по расследованию авиационного происшествия или инцидента - комиссия, назначаемая уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в целях организации и проведения расследования авиационного происшествия или инцидента;
полет воздушного судна - перемещение воздушного судна по земной (водной) поверхности и в воздушном пространстве от начала разбега при взлете (отрыва от земной или водной поверхности при вертикальном взлете) до окончания пробега (освобождения взлетно-посадочной полосы без остановки) или касания земной (водной) поверхности при вертикальной посадке;
предварительный отчет - сообщение, используемое для незамедлительного распространения сведений, полученных на начальных стадиях расследования;
расследование - процесс, проводимый с целью предотвращения авиационных происшествий или инцидентов, который включает сбор и анализ информации, подготовку заключений, включая установление причин и/или сопутствующих факторов авиационных происшествий или инцидентов и выработку рекомендаций по обеспечению безопасности;
советник - лицо, назначенное уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в силу наличия у него соответствующей квалификации для оказания помощи уполномоченному представителю этого государства в расследовании;
уполномоченный орган по расследованию - государственный орган, занимающийся вопросами организации и проведения расследования авиационных происшествий и инцидентов;
уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
уполномоченный представитель - лицо, назначенное уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в силу наличия у него соответствующей квалификации для участия в расследовании, проводимом другим государством;
эксплуатант - физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.03.2013 № 274.

2) азаматтық (эксперименттік) авиация саласында:
авиациялық жағдай – кез келген кезеңде әуе кемесін пайдалануға, ұшуды қамтамасыз етуге және орындауға, сондай-ақ техникалық қызмет көрсетуге немесе оны сақтауға байланысты кез келген оқиға;
авиациялық оқиға – азаматтық әуе кемесін ұшу мақсатында пайдаланумен байланысты, ұшқыш басқаратын әуе кемесі жағдайында қандай да бір адам ұшу ниетімен бортқа кірген кезден бастап ұшу мақсатында бортта болған барлық адамдар әуе кемесін тастап шыққан кезге дейін орын алған немесе ұшқышсыз әуе кемесінде әуе кемесі ұшу мақсатында қозғалуға дайын болған кезден бастап ұшуды аяқтап тоқтағанға және негізгі күш қондырғысын ажыратқанға дейін орын алған және оның барысында:
дене жарақатын табиғи себептер нәтижесінде алған, өзін-өзі жарақаттаған не басқа адамдар жарақаттаған немесе әдетте жолаушылар мен экипаж мүшелерінің кіруіне болатын аймақтан тыс жерде жасырынып қалған билетсіз жолаушы дене жарақатын салған жағдайларды қоспағанда, қандай да бір адамның осы әуе кемесінде болуы нәтижесінде өлімге әкеп соқтырған дереп жарақатын алған (дене жарақатын алуына байланысты оқиға болған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қайтыс болған жағдайды қоса алғанда);
мыналарды:
бір ғана қозғалтқыш, оның капоттары немесе оның қосалқы агрегаттары бүлінген кездегі қозғалтқыштың істен шыққан немесе зақымданған;
тек қана әуе бұрандалары, күш түсетін бұрандалардың қалақтары, соңғы жағындағы бұранданың қалақтары, планердің күш түспейтін элементтері, ағыстатқыштар, қанатының ұштары, антенналар, датчиктер, қалақтар, пневматикалар, тежегіш құрылғылар, алдыңғы әйнектері, доңғалақтары зақымданған немесе шассилері, шассилердің ашылатын панельдері болымсыз зақымданған не қаптамада аздаған майысқан жерлер немесе ойықтар болған, оның ішінде бұршақтың немесе құстармен соқтығысудың салдарынан (радиолакатор антеннасының ағыстатқышындағы ойықтарды қоса алғанда) аздаған зақымданған;
конструкцияның жалпы беріктігін бұзбайтын басқа да элементтер зақымданған;
егер бұл жағдайлар фюзеляждың (арқалықтардың) күш түсетін элементтерінің зақымдануына немесе бүлінуіне әкеп соқпаған болса, тірек және рульдік бұрандалар элементтерінің, тірек немесе рульдік бұранда төлкесінің, трансмиссияның зақымданған, желдеткіш қондырғының немесе редуктордың зақымданған, күш түсетін элементтерді зақымдамай фюзеляждың қаптамасының (арқалықтарының) зақымданған жағдайларын қоспағанда, әуе кемесі зақымданған немесе оның конструкциялары сынған, соның салдарынан әуе кемесі конструкциясының беріктігі бұзылатын, әуе кемесінің техникалық немесе ұшу сипаттамалары нашарлайтын, ірі жөндеу немесе зақымданған элементті ауыстыру қажет болатын;
әуе кемесі хабарсыз жоғалып кеткен немесе оған бару мүлдем мүмкін болмайтын жерде болған;
адамдар өлімі болған авиациялық оқиға (апат) – жолаушылардың немесе экипаж мүшелерінің біреуінің өліміне немесе хабарсыз жоғалып кетуіне әкеп соқтырған авиациялық оқиға.
Сондай-ақ, әуе кемесінен адамдарды авариялық эвакуациялау кезінде оның бортында болған адамдардың біреуінің қаза болуы да апатқа жатады;
адам шығынынсыз болған авиациялық оқиға (авария) – адам шығынынсыз болған немесе жолаушылардың немесе экипаж мүшелерінің біреуінің жоғалуына әкеп соқтырмаған авиациялық оқиға;
авиациялық инцидент – азаматтық әуе кемесін пайдаланумен байланысты, қандай да бір адам ұшу ниетімен бортқа кірген кезден бастап ұшу мақсатында бортта болған барлық адамдар әуе кемесін тастап шыққан кезге дейін орын алған және әуе кемесінің, экипаждың, ұшуды басқару және қамтамасыз ету қызметтерінің қалыпты жұмыс істеуден ауытқуына байланысты, ұшу қауіпсіздігіне әсер етуі мүмкін сыртқы ортаның әсеріне байланысты болған, бірақ авиациялық оқиғамен аяқталмаған оқиға;
авиакомпания – азаматтық әуе кемелерін пайдаланушының сертификаты бар заңды тұлға;
борттық өздігінен жазғыш құрал (борттық тіркеу құрылғысы) – авиациялық оқиғаларды тексеру үшін пайдаланылатын, ақпарат көзі ретінде әуе кемесінің бортында орналастырылған кез келген өздігінен жазатын аспап;
әуе кемесі – жер (су) бетінен шағылысқан ауамен әрекеттесуді болғызбай, ауамен өзара әрекеттесу есебінен атмосферада қалықтайтын аппарат;
жасаушы мемлекет – әуе кемесін түпкілікті жинау үшін жауапты ұйымғақатысты заңды құзыры бар мемлекет;
оқиға орнының мемлекеті – аумағында авиациялық оқиға немесе инцидент болған мемлекет;
әзірлеушінің мемлекеті – әуе кемесі үлгісінің конструкциясы үшін жауапты ұйымға қатысты заңды құзыры бар мемлекет;
тіркеу мемлекеті – тізіліміне әуе кемесі кіргізілген мемлекет;
пайдаланушының мемлекеті – пайдаланушының негізгі қызмет орны орналасқан мемлекет немесе егер пайдаланушының ондай қызмет орны болмаса, оның тұрақты болатын орны;
ең жоғары масса – әуе кемесінің пайдалану құжаттамасында көрсетілген сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу (қону) массасы;
қауіпті жақындасу – әуе кемелерінің өзара және басқа да материалдық объектілермен Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшудың негізгі қағидасында белгіленген интервалдардың жартысынан кем интервалға байқаусыз және ұшу тапсырмасында көзделмеген жақындасуы, осының нәтижесінде олардың соқтығысуына қауіп төнеді;
азаматтық авиация ұйымы – азаматтық авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
әуе кемесінің жерде зақымдануы – пайдалану жағдайында жоюға болатын, әуе кемесінің күш элементтерін бұзбайтын, ұшу-техникалық сипаттамасын нашарлатпайтын зақымдар келтірілген әуе кемесіне қызмет көрсетуге, оны сақтауға және тасымалдауға байланысты оқиға;
авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру жөніндегі комиссия – авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеруді ұйымдастыру және жүргізу мақсатында азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тағайындайтын комиссия;
әуе кемесiнiң ұшуы – әуе кемесінің ұшып көтерiлу кезіндегі екпін алудан (тiк ұшып көтерiлген кезде жер немесе су бетiнен ажыраудан) бастап жүру аяқталғанға (ұшу-қону жолағын аялдамай босатқанға дейін) немесе тiк қонған кезде жер (су) бетiне жанасқанға дейiн әуе кемесiнiң жер (су) бетiмен және әуе кеңiстiгiнде қозғалуы;
алдын ала есеп – тексерудің бастапқы сатыларында алынған мәліметтерді дереу тарату үшін пайдаланылатын хабарлама;
тексеру – авиациялық оқиғаларды немесе инциденттерді болғызбау мақсатында жүргізілетін процесс, ол авиациялық оқиғалардың немесе инциденттердің болу себептерін және/немесе ілеспе факторларын анықтауды қоса алғанда, ақпарат жинауды және талдауды, қорытынды дайындауды және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөнінде ұсынымдар әзірлеуді қамтиды;
кеңесші – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган осы мемлекеттің уәкілетті өкіліне көмек көрсету үшін онда тиісті біліктіліктің болуына байланысты тағайындайтын адам;
тексеру жөніндегі уәкілетті орган – авиациялық оқиғалар мен инциденттерге тексеруді ұйымдастыру және жүргізу мәселелерімен айналысатын мемлекеттік орган;
азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
уәкілетті өкіл – басқа мемлекет жүргізетін тексеруге қатысу үшін оның тиісті біліктілігінің болуына қарай азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік орган тағайындаған адам;
пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерiн пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерiн ұсынатын жеке немесе заңды тұлға.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің
26.03.2013 N 274 қаулысымен.

Раздел 2. Порядок расследования авиационных происшествий
и инцидентов в государственной авиации
1. Авиационные происшествия
§ 1. Оповещение об авиационном происшествии
10. В случае авиационного происшествия, а также при потере радиосвязи с экипажем и пропадании отметки от воздушного судна на экранах индикаторов радиолокационных станций, старший дежурной смены органа управления воздушным движением, осуществляющей управление (руководство) полетом воздушного судна, немедленно докладывает об этом оперативному дежурному вышестоящего командного пункта и командиру авиационной части (старшему авиационному начальнику) в зоне обслуживания воздушного движения).
Информация об авиационном происшествии с воздушным судном через командные пункты немедленно доводится до командира авиационной части, за которой закреплено данное воздушное судно.
11. Для оперативного оповещения руководящих должностных лиц об авиационном происшествии в каждом органе управления государственной авиации разрабатывается инструкция, с учетом настоящих Правил, утверждаемая руководителем органа управления, определяющая порядок действий должностных лиц при авиационном происшествии.
12. Устный доклад об авиационном происшествии командир авиационной части (по принадлежности воздушного судна) немедленно представляет в вышестоящие органы управления и в уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
13. В устном докладе указываются:
1) дата, время (Астаны) авиационного происшествия;
2) вид авиационного происшествия и его последствия;
3) район авиационного происшествия (координаты точки потери радиосвязи и пропадания отметки от воздушного судна на экране индикатора радиолокационной станции);
4) тип и принадлежность воздушного судна;
5) аэродром вылета;
6) полетное задание, метеоусловия;
7) данные о командире экипажа, наличии пассажиров на борту воздушного судна;
8) наличие на борту воздушного судна опасных грузов или боеприпасов и их характеристики;
9) данные о поисково-спасательных работах и предложения по оказанию дополнительной помощи в их проведении.
Отсутствие каких-либо из указанных сведений не является основанием для задержки доклада.
14. Оповещение государственных органов - пользователей воздушного пространства об авиационном происшествии осуществляет уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
15. Письменный доклад об авиационном происшествии командир авиационной части (по принадлежности воздушного судна) в течении одних суток установленным порядком представляет руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна) и в уполномоченный орган в сфере государственной авиации.

2-бөлім. Мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар
мен инциденттерді тексеру тәртібі
1. Авиациялық оқиғалар
§ 1. Авиациялық оқиға туралы хабар беру
10. Авиациялық оқиға жағдайында, сондай-ақ экипажбен радиобайланысты жоғалып, радиолокациялық станциялар индикаторларының экрандарында әуе кемесінің белгісі жоғалған кезде әуе кемесінің ұшуын басқаруды (басшылық жасауды) жүзеге асыратын әуе қозғалысын басқару органы кезекші ауысымның аға кезекшісі ол туралы жоғары тұрған командалық пункттің жедел кезекшісіне және авиация бөлімінің командиріне (әуе қозғалысына қызмет көрсету аймағының аға авиациялық бастығына) дереу баяндайды.
Әуе кемесімен болған авиациялық оқиға туралы ақпарат командалық пункттер арқылы осы әуе кемесі бекітілген авиациялық бөлімнің командиріне дереу жеткізіледі.
11. Авиациялық оқиға туралы басшы лауазымды адамдарға жедел хабарлау үшін авиациялық оқиға кезінде лауазымды адамдар әрекеттерінің тәртібін айқындайтын осы Қағида ескеріліп, басқару органының басшысы бекітетін нұсқаулық мемлекеттік авиация басқаруының әрбір органында әзірленеді.
12. Авиациялық бөлім командирі (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) авиациялық оқиға туралы ауызша баяндаманы жоғары тұрған басқару органдарына және мемлекеттік авиациясы саласындағы уәкілетті органға дереу ұсынады.
13. Ауызша баяндамада мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) авиациялық оқиға болған күні, уақыты (Астана бойынша);
2) авиациялық оқиғаның түрі және оның салдары;
3) авиациялық оқиға ауданы (радиобайланыс жоғалған және радиолокациялық станция индикаторының экранынан әуе кемесінің белгісі жоғалған нүкте координаттары);
4) әуе кемесінің түрі және оның тиесілігі;
5) ұшып шығу әуеайлағы;
6) ұшу тапсырмасы, метеожағдайлар;
7) экипаж командирі, әуе кемесінің бортында жолаушылардың болуы туралы деректер;
8) әуе кемесінің бортында қауіпті жүктердің немесе оқ-дәрілердің болуы және олардың сипаттамалары;
9) іздестіру-құтқару жұмыстары туралы деректер және оларды жүргізуге қосымша көмек көрсету жөнінде ұсыныстар.
Көрсетілген мәліметтердің кейбіреулерінің болмауы баяндаманы кешіктіруге негіз болып табылмайды.
14. Әуе кеңістігін пайдаланушы мемлекеттік органдарға авиациялық оқиға туралы хабар беруді мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
15. Авиация бөлімінің командирі (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) авиациялық оқиға туралы жазбаша баяндаманы бір тәулік ішінде мемлекеттік органның басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға белгіленген тәртіппен ұсынады.

16. В письменном докладе указываются:
1) дата, время (Астаны) авиационного происшествия;
2) вид авиационного происшествия;
3) район авиационного происшествия (координаты точки потери радиосвязи и пропадания отметки от воздушного судна на экране индикатора радиолокационной станции, координаты места падения воздушного судна);
4) тип и принадлежность воздушного судна;
5) аэpодpом вылета;
6) полетное задание, метеоусловия;
7) данные об экипаже и пассажирах, находившихся на борту воздушного судна;
8) данные о наличии на борту воздушного судна опасных грузов или боеприпасов;
9) информация о последствиях авиационного происшествия для членов экипажа, пассажиров воздушного судна и окружающей среды;
10) данные о поисково-спасательных работах и предложения по оказанию дополнительной помощи в их проведении;
11) другие достоверные сведения по авиационному происшествию, известные к моменту представления сообщения.
§ 2. Организация расследования авиационных происшествий
17. Для расследования авиационного происшествия, уполномоченный орган в сфере государственной авиации назначает комиссию по расследованию авиационных происшествий (далее - Комиссия).
Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов Комиссии. Председателем Комиссии назначается должностное лицо, имеющее летную специальность и соответствующую квалификацию.
Членами Комиссии могут быть лица из числа авиационного персонала, имеющие соответствующую квалификацию и прошедшие специальную подготовку.
Рабочими органами Комиссии являются:
летная, инженерно-техническая и административно-штабная подкомиссии, работу которых возглавляют члены Комиссии;
расчетно-аналитическая, рабочие, исследовательские и экспертные группы, которые могут не входить в состав подкомиссий. Работу групп могут возглавлять специалисты, которые не являются членами Комиссии.
Решение о создании рабочих органов принимает председатель Комиссии.
К работе Комиссии, по решению председателя Комиссии привлекаются уполномоченные представители заинтересованных государств и государственных органов, представители разработчика, изготовителя, эксплуатанта воздушного судна, заинтересованных государственных органов, и другие специалисты.
Заинтересованными государствами являются:
государство места события;
государство регистрации воздушного судна;
государство-эксплуатант воздушного судна;
государство-разработчик воздушного судна (двигателя, оборудования);
государство-изготовитель воздушного судна (двигателя, оборудования);
государство, осуществлявшее ремонт воздушного судна (двигателя, оборудования);
государства, граждане которых погибли или получили серьезные телесные повреждения при авиационном происшествии.

16. Жазбаша баяндамада мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) авиациялық оқиға болған күні, уақыты (Астана бойынша);
2) авиациялық оқиғаның түрі;
3) авиациялық оқиға болған аудан (радиобайланыс жоғалған және радиолокациялық станциядан әуе кемесінің белгісі жоғалған нүкте координаттары, әуе кемесі құлаған орынның координаттары);
4) әуе кемесінің түрі және оның тиесілігі;
5) ұшып шығу әуеайлағы;
6) ұшу тапсырмасы, метеожағдайлар;
7) экипаж және әуе кемесінің бортында болған жолаушылар туралы деректер;
8) әуе кемесінің бортында қауіпті жүктің немесе оқ-дәрілердің болуы туралы деректер;
9) экипаж мүшелері, әуе кемесінің жолаушылары және қоршаған орта үшін авиациялық оқиғаның салдары туралы ақпарат;
10) іздестіру-құтқару жұмыстары туралы деректер және оларды жүргізуге қажетті қосымша көмек көрсету туралы ұсыныстар;
11) хабарламаны ұсыну кезіне қарай авиациялық оқиға жөнінде белгілі болған басқа да нақты мәліметтер.
§ 2. Авиациялық оқиғаларға тексеруді ұйымдастыру
17. Авиациялық оқиғаны тексеру үшін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган авиациялық оқиғаларды тексеру жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) тағайындайды.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және Комиссия мүшелерінен тұрады. Комиссия төрағасы болып ұшу мамандығы және тиісті біліктілігі бар лауазымды адам тағайындалады.
Авиациялық персонал қатарынан тиісті біліктілігі бар, арнайы даярлықтан өткен адамдар Комиссия мүшелері бола алады.
Комиссияның жұмыс органдары:
жұмысын Комиссия мүшелері басқаратын ұшу, инженерлік-техникалық және әкімшілік-штабтық кіші комиссиялар;
кіші комиссиялардың құрамына кірмеуі мүмкін есептік-талдау, жұмыс, зерттеу және сараптама топтары болып табылады. Топтардың жұмысын Комиссия мүшелері болып табылмайтын мамандар басқаруы мүмкін.
Жұмыс органдарын құру туралы шешімді Комиссия төрағасы қабылдайды.
Комиссия жұмысына Комиссия төрағасының шешімі бойынша мүдделі мемлекеттер мен мемлекеттік органдардың уәкілетті өкілдері, әуе кемесін әзірлеушінің, жасаушының, пайдаланушының, мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері және басқа да мамандар тартылады.
Мыналар:
оқиға болған жер мемлекеті;
әуе кемесі тіркелген мемлекет;
әуе кемесін пайдаланушы мемлекет;
әуе кемесін (қозғалтқышты, жабдықты) әзірлеуші мемлекет;
әуе кемесін (қозғалтқышты, жабдықты) жасаушы мемлекет;
әуе кемесін (қозғалтқышты, жабдықты) жөндеуді жүзеге асырған мемлекет;
авиациялық оқиға кезінде азаматтары қаза болған немесе елеулі дене зақымдарын алған мемлекеттер мүделлі мемлекеттер болып табылады.

18. Комиссия проводит расследование авиационных происшествий независимо от правоохранительных органов.
19. Комиссия имеет полномочия:
проводить осмотр места происшествия, объектов и обломков, относящихся к авиационному происшествию или инциденту;
привлекать для решения задач, требующих знаний в соответствующих областях науки и техники, экспертов, работников организаций, независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности;
опрашивать очевидцев авиационного происшествия и лиц, которые имеют или могут иметь отношение к авиационному происшествию, получать необходимую информацию от правоохранительных органов;
назначать проведение исследований и испытаний, необходимых для установления причин авиационного происшествия или инцидента и (или) сопутствующих факторов;
изучать все вопросы, касающиеся разработки, испытаний, производства, эксплуатации и ремонта потерпевшего авиационное происшествие или инцидент воздушного судна, подготовки лиц из числа авиационного персонала, организации воздушного движения, выполнения и обеспечения полетов воздушного судна;
обследовать потерпевшее авиационное происшествие или инцидент воздушное судно, его составные части, имущество, находящееся на его борту, независимо от принадлежности этого имущества, а также средства и объекты обеспечения полета этого воздушного судна;
запрашивать и получать от соответствующих государственных органов, а также от физических и юридических лиц документы и материалы по вопросам, связанным с данным авиационным происшествием;
проводить исследования психофизиологического состояния членов экипажа потерпевшего авиационного происшествие или инцидент воздушного судна, а также соответствующих лиц из числа авиационного персонала;
давать рекомендации в целях предотвращения аналогичных авиационных происшествий или инцидентов или уменьшения их последствий.
Полномочия членов комиссии по расследованию авиационного происшествия с воздушными судами государственной авиации изложены в приложении 1 к настоящим Правилам.
20. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, районов, городов областного значения, физические и юридические лица оказывают содействие комиссии по расследованию авиационного происшествия.
21. Для работы в составе Комиссии и в ее рабочих органах могут привлекаться представители государственных органов независимо от их организационно-правовой формы, по согласованию с соответствующими руководителями. Информация о кандидатах для работы в составе Комиссии передается в уполномоченный орган в сфере государственной авиации, в минимально короткие сроки после получения от него запроса.

18. Комиссия авиациялық оқиғаларға тексеруді құқық қорғау органдарынан тәуелсіз жүргізеді.
19. Комиссияның:
авиациялық оқиғаға немесе инцидентке қатысты оқиға орнын, объектілерді және сынықтарды тексеруге;
ғылымның және техниканың тиісті салаларындағы білімді талап ететін міндеттерді шешу үшін ұйымдық-құқықтық нысандары және меншік нысанына қарамастан сарапшыларды, ұйымдардың қызметкерлерін тартуға;
авиациялық оқиғаға қатысы бар немесе қатысы болуы мүмкін авиациялық оқиғаны көрген адамдардан жауап алуға, құқық қорғау органдарынан қажетті ақпаратты алуға;
авиациялық оқиғаның немесе инциденттің және (немесе) ілеспе факторлардың себептерін анықтау үшін қажетті зерттеулерді және сынақтарды жүргізуді белгілеуге;
авиациялық оқиғаға немесе инцидентке ұшыраған әуе кемесін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, жасауға, пайдалануға және жөндеуге, авиациялық персонал қатарынан адамдарды дайындауға, әуе қозғалысын ұйымдастыруға, әуе кемесінің ұшуларын орындауға және қамтамасыз етуге қатысты барлық мәселелерді зерделеуге,
авиациялық оқиғаға немесе инцидентке ұшыраған әуе кемесін, оның құрамды бөліктерін, мүліктің тиесілігіне қарамастан, оның бортындағы мүлікті, сондай-ақ осы әуе кемесінің ұшуын қамтамасыз ететін құралдар мен объектілерді тексеруге;
осы авиациялық оқиғаға байланысты мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардан құжаттар мен материалдарды сұратуға және алуға;
авиациялық оқиғаға немесе инцидентке ұшыраған әуе кемесі экипажы мүшелерінің, сондай-ақ авиациялық персонал қатарынан тиісті адамдардың психофизиологиялық жай-күйіне зерттеу жүргізуге;
ұқсас авиациялық оқиғалар немесе инциденттерді болдырмау немесе олардың салдарын азайту мақсатында ұсынымдар беруге өкілеттігі бар.
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссия мүшелерінің өкілеттігі осы Қағидаға 1-қосымшада жазылған.
20. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, жеке және заңды тұлғалар авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияға жәрдем көрсетеді.
21. Комиссияның құрамында және оның жұмыс органдарында жұмыс істеуге тиісті басшылармен келісім бойынша ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, мемлекеттік органдардың өкілдері тартылуы мүмкін. Комиссия құрамында жұмыс істеу үшін кандидаттар туралы ақпарат одан сұрау алынғаннан кейін барынша қысқа мерзімде мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға беріледі.

22. Для участия в расследовании авиационных происшествий, связанных с отказом (недостатком) авиационной техники, в обязательном порядке привлекаются уполномоченные представители промышленности и ремонтных предприятий, на котором воздушное судно (двигатель) проходило последний ремонт. В случае, когда воздушное судно изготовлено или отремонтировано в иностранном государстве, уполномоченные представители этих государств привлекаются к работе Комиссии через руководителей государственного органа по принадлежности воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие.
23. Заинтересованные государства назначают своего уполномоченного представителя для участия в расследовании авиационного происшествия.
Уполномоченные представители могут привлекать для участия в расследовании авиационного происшествия специалистов (советников, экспертов).
24. В расследовании авиационного происшествия участвуют лица, не причастные к организации, выполнению, обеспечению или обслуживанию полета, по которому проводится расследование.
Члены Комиссии и члены ее рабочих органов не могут представлять интересы страховых компаний, имеющих финансовые обязательства перед юридическими или физическими лицами, причастными к авиационному происшествию.
25. Если в процессе работы Комиссии стало известно о вовлечении в расследуемое авиационное происшествие авиационного персонала другого государственного органа, председатель Комиссии сообщает об этом руководителю уполномоченного органа в сфере государственной авиации, руководителям государственных органов, авиационный персонал которых был вовлечен в расследуемое авиационное происшествие, для принятия решения о порядке дальнейшего расследования.
26. Оперативное взаимодействие с заинтересованными государственными органами по вопросам организации и проведения расследования авиационных происшествий осуществляется уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
27. Контроль за работой Комиссии осуществляет уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
28. Продолжительность работы Комиссии не превышает тридцати суток.
Началом работы Комиссии считается дата создания Комиссии, окончанием - дата подписания акта расследования авиационного происшествия председателем и членами Комиссии.
Если для установления причин происшествия необходимо проведение специальных исследований, завершение которых в указанные сроки невозможно, то по ходатайству председателя Комиссии срок ее работы продлевается руководителем уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
Расследование считается законченным после утверждения акта расследования авиационного происшествия.
Решение о целесообразности эвакуации воздушного судна принимает руководитель государственного органа (по принадлежности воздушного судна).
Решение о прекращении поиска воздушного судна, потерпевшего бедствие, принимает председатель Комиссии по согласованию с руководителем государственного органа (по принадлежности воздушного судна) и руководителем Единой авиационной поисково-спасательной службы.
Такое решение принимается лишь после того, когда будут иметься достаточные основания полагать, что дальнейший поиск не приведет к обнаружению воздушного судна имеющимся поисково-спасательными силами и средствами, и не осталось никакой реальной надежды на спасение оставшихся в живых людей.
Решение о целесообразности восстановления воздушного судна, получившего повреждение в процессе эксплуатации, принимает руководитель государственного органа (по принадлежности воздушного судна).

22. Авиациялық техниканың істен шығуына (кемшілігіне) байланысты авиациялық оқиғаларды тексеруге қатысу үшін әуе кемесі (қозғалтқыш) соңғы жөндеуден өткен өнеркәсіп және жөндеу кәсіпорындарының уәкілетті өкілдері міндетті түрде тартылады. Әуе кемесі шетел мемлекетінде жасалған немесе жөнделген жағдайда осы мемлекеттердің уәкілетті өкілдері авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесінің тиесілігі бойынша мемлекеттік органның басшылары арқылы Комиссияның жұмысына тартылады.
23. Мүдделі мемлекеттер авиациялық оқиғаны тексеруге қатысу үшін өзінің уәкілетті өкілін тағайындайды.
Уәкілетті өкілдер авиациялық оқиғаны тексеруге қатысу үшін мамандарды (кеңесшілерді, сарапшыларды) тартуы мүмкін.
24. Авиациялық оқиғаны тексеруге тексеру жүргізіліп отырған ұшуды ұйымдастыруға, орындауға, қамтамасыз етуге немесе қызмет көрсетуге қатысы болмаған адамдар қатысады.
Комиссия мүшелері және оның жұмыс органдарының мүшелері авиациялық оқиғаға қатысы бар заңды немесе жеке тұлғалар алдында қаржылық міндеттемелері бар сақтандыру компанияларының мүдделерін білдіре алмайды.
25. Егер Комиссияның жұмыс процесінде тексеріліп отырған авиациялық оқиғаға басқа мемлекеттік органның авиация персоналы тартылғаны туралы белгілі болса, Комиссия төрағасы одан әрі тексеру тәртібі туралы шешім қабылдау үшін ол туралы мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысына және авиация персоналы тексеріліп отырған авиациялық оқиғаға тартылған мемлекеттік органдардың басшыларына хабарлайды.
26. Авиациялық оқиғаларды тексеруді ұйымдастыру және жүргізу мәселелері жөнінде мүдделі мемлекеттік органдармен жедел өзара іс-қимылды мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
27. Комиссияның жұмысын бақылауды мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
28. Комиссия жұмысының ұзақтығы отыз тәуліктен аспайды.
Комиссия жұмысының басталуы Комиссия құрылған күн, аяқталуы – Комиссия төрағасы мен мүшелері авиациялық оқиғаны тексеру актісіне қол қойған күн есептеледі.
Егер оқиғаның себептерін анықтау үшін аяқталуы көрсетілген мерзімдерде мүмкін болмайтын арнайы зерттеулерді жүргізу қажет болса, онда Комиссия төрағасының өтініші бойынша оның жұмыс мерзімін мемлекеттік авиациясы саласындағы уәкілетті органның басшысы ұзартады.
Тексеру авиациялық оқиғаны тексеру актісі бекітілгеннен кейін аяқталған болып есептеледі.
Әуе кемесін эвакуациялаудың дұрыстығы туралы шешімді мемлекеттік органның (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) басшысы қабылдайды.
Апатқа ұшыраған әуе кемесін іздестіруді тоқтату туралы шешімді Комиссия төрағасы мемлекеттік органның басшысымен (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) және Бірыңғай авиациялық іздестіру-құтқару қызметінің басшысымен келісім бойынша қабылдайды.
Осындай шешім одан әрі іздестіру қолда бар іздестіру-құтқару күштерімен және құралдарымен әуе кемесін табуға әкелмейді және тірі қалған адамдарды құтқаруға ешқандай нақты үміт қалмады деп ойлауға жеткілікті негіздер болғанда ғана қабылданады.
Пайдалану процесінде зақымданған әуе кемесін қалпына келтірудің дұрыстығы туралы шешімді мемлекеттік органның басшысы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) қабылдайды.

29. Доставку членов Комиссии и лиц, привлекаемых к расследованию, к месту авиационного происшествия и обратно организует руководитель государственного органа, в ведении которого находится воздушное судно, потерпевшее авиационное происшествие.
30. Все работы, связанные с расследованием авиационного происшествия, финансируются эксплуатантом. Эксплуатант обеспечивает участников расследования спецодеждой и обувью, средствами индивидуальной защиты для проведения работ на месте происшествия, транспортными средствами и средствами связи, необходимым инвентарем и расходными материалами, создает им необходимые условия для работы, организует хранение, размножение и рассылку материалов расследования, обеспечивает размещение на отдых и питание.
31. Члены Комиссии, при использовании воздушного судна государственной авиации, по предъявлению копии приказа на проведение расследования и командировочных удостоверений, вписываются в список пассажиров воздушного судна.
§ 3. Порядок действий должностных лиц
при авиационном происшествии
32. С момента авиационного происшествия и до прибытия Комиссии (дежурной группы состава Комиссии), старший авиационный начальник, в зоне ответственности которого произошло авиационное происшествие, а до его прибытия командир воздушного судна, проводят первоначальные мероприятия.
33. Члены экипажа потерпевшего бедствие воздушного судна, местные исполнительные органы, юридические и физические лица до прибытия Комиссии принимают все возможные меры по обеспечению сохранности воздушного судна, его составных частей и обломков, бортовых средств объективного контроля, предметов, находившихся на борту этого воздушного судна.
34. В случае авиационного происшествия, вынужденной посадки вне аэродрома командир воздушного судна совместно с членами экипажа выполняет действия, предусмотренные руководством по летной эксплуатации воздушного судна, по эвакуации пассажиров и тушению пожара. Убедившись, что нет возгорания воздушного судна, командир воздушного судна до прибытия старшего авиационного начальника, на территории которого произошло авиационное происшествие:
1) немедленно полностью обесточивает воздушное судно (если это не препятствует проведению эвакуации) и убеждается, что бортовые самописцы выключены;
2) обеспечивает неприкосновенность пультов управления в кабине экипажа и бортовых самописцев;
3) обеспечивает неприкосновенность предметов, находящихся на борту воздушного судна, запретить слив топлива, масла и других жидкостей;
4) закрывает и по возможности опломбирует двери, люки, капоты;

29. Комиссия мүшелерін және тексеруге тартылатын адамдарды авиациялық оқиға орнына жеткізуді және кері қайтаруды авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесі қарамағында болатын мемлекеттік органның басшысы ұйымдастырады.
30. Авиациялық оқиғаны тексеруге байланысты барлық жұмыстарды пайдаланушы қаржыландырады. Пайдаланушы тексеруге қатысушыларды оқиға орнында жұмыс жүргізу үшін арнайы киіммен және аяқ киіммен, жеке қорғану құралдарымен, көлік және байланыс құралдарымен, қажетті құрал-саймандармен және шығын материалдарымен қамтамасыз етеді, оларға жұмыс істеу үшін қажетті жағдай жасайды, тексеру материалдарын сақтауды, көбейтуді және таратуды ұйымдастырады, демалуға орналасуын және тамақтануды қамтамасыз етеді.
31. Комиссия мүшелері мемлекеттік авиациясының әуе кемесін пайдалану кезінде тексеруді жүргізуге бұйрықтың көшірмесін және іссапар куәліктерін ұсынғаннан кейін әуе кемесі жолаушыларының тізіміне енгізіледі.
§ 3. Лауазымды адамдардың авиациялық оқиға кезіндегі
іс-қимыл жасау тәртібі
32. Авиациялық оқиға болған сәттен бастап және Комиссия (Комиссия құрамының кезекші тобы) келгенге дейін авиациялық оқиға соның жауапкершілік аймағында болған аға авиациялық бастық, ал ол келгенге дейін әуе кемесінің командирі бастапқы іс-шараларды жүргізеді.
33. Әуе кемесі апатқа ұшыраған экипаж мүшелерінің, жергілікті атқарушы органдар, жеке және заңды тұлғалар Комиссия келгенге дейін әуе кемесінің, оның құрамды бөліктері мен сынықтарының, объективті бақылаудың борттық құралдарының, осы әуе кемесінің бортында болған заттардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі барлық ықтимал шараларды қабылдайды.
34. Авиациялық оқиға, әуеайлақтан тыс жерге мәжбүрлі қонған жағдайда әуе кемесінің командирі экипаж мүшелерімен бірлесіп, әуе кемесін ұшуға пайдалану, жолаушыларды эвакуациялау және өртті сөндіру жөніндегі нұсқаулықта көзделген іс-әрекеттерді орындайды. Әуе кемесінде жанудың болмауына көзі жеткеннен кейін оқиға болған аумақтағы аға авиациялық бастығы келгенше әуе кемесінің командирі:
1) әуе кемесін жедел толық тоқсыздандырады (егер бұл эвакуация жүргізуге кедергі болмаса) және борттық өздігінен жазатын құралдардың сөндірілгеніне көз жеткізеді;
2) экипаж кабинасында басқару пульттарына және борттық өздігінен жазатын құралдарға тиіспеуді қамтамасыз етеді;
3) әуе кемесінің бортындағы заттарға тиіспеуді қамтамасыз етеді, отынды, майды және басқа да сұйықтарды ағызып тастауға тыйым салады;
4) есіктерді, люктарды, капоттарды жабады және мүмкіндігінше пломбалайды;

5) организует охрану воздушного судна и места происшествия;
6) принимает все возможные меры, чтобы как можно быстрее известить о случившемся событии ближайшую воинскую часть или местные исполнительные органы.
В случае, если командир воздушного судна по состоянию здоровья не может выполнять свои обязанности, эти действия выполняют другие члены экипажа.
35. Без разрешения председателя Комиссии, какие-либо работы на месте авиационного происшествия не производятся, за исключением работ по тушению пожара, эвакуации раненых и погибших, а также фиксированию следов, которые могут быть утрачены (отложений льда, копоти, следов движения воздушного судна по грунту и т.п.).
36. По прибытии на место авиационного происшествия, старший авиационный начальник, в зоне ответственности которого произошло авиационное происшествие, проводит первоначальные мероприятия:
1) организует проведение поисковых и аварийно-спасательных работ;
2) определяет необходимость принятия дополнительных мер по спасанию воздушного судна, пассажиров и членов экипажа, тушению (предупреждению) пожара, сохранению вещественных доказательств;
3) организует охрану места авиационного происшествия, запрещает допуск к нему посторонних лиц, обеспечивает неприкосновенность воздушного судна, его содержимого или его обломков (за исключением случаев, когда необходимо извлечь из-под обломков пострадавших). Перемещение воздушного судна или его обломков до прибытия Комиссии допускается только в случаях, если они препятствуют безопасному движению транспортных средств или посадке воздушных судов. При необходимости такого перемещения принимаются меры по фиксированию (путем фотогpафиpования, видеосъемки, составления акта осмотра, схем и т.п.) положения и общего состояния воздушного судна (его обломков), показаний пpибоpов, положения переключателей и рукояток управления в кабинах воздушного судна;
4) при необходимости дает указание об эвакуации останков погибших после предварительного фотографирования и составления схемы их расположения относительно основных частей воздушного судна, избегая разборки и повреждения обломков;
5) принимает меры по сохранению бортовых средств объективного контроля, документов, оказавшихся на месте авиационного происшествия, организует поиск обломков воздушного судна на прилегающей к месту авиационного происшествия местности и обеспечивает их сохранность на местах обнаружения. Если бортовые средства объективного контроля находятся в агрессивных жидкостях или в очаге пожара, их необходимо немедленно изъять, принять меры к сохранению информации, составить акт об изъятии и внешнем состоянии накопителей полетной информации. В других случаях изъятие бортовых средств объективного контроля до прибытия Комиссии запрещается;

5) әуе кемесін және оқиға орнын күзетуді ұйымдастырады;
6) болған жағдай туралы жақын әскери бөлімге немесе жергілікті атқарушы органдарға мүмкіндігінше тез хабар беру үшін барлық ықтимал шараларды қолданады.
7) Егер әуе кемесінің командирі денсаулық жағдайы бойынша өз міндеттерін орындай алмаса, бұл әрекеттерді экипаждың басқа мүшелері орындайды.
35. Комиссия төрағасының рұқсатынсыз авиациялық оқиға болған жерде өрт сөндіру, жараланғандар мен қаза тапқандарды эвакуациялау, сондай-ақ жоғалуы мүмкін іздерді (мұз, күйе қабаттары, әуе кемесі қозғалысының топырақтағы іздері және т.б.) тіркеу бойынша жұмыстардан басқа, қандай да бір жұмыстарды жүргізуге тыйым салынады.
36. Авиациялық оқиға жауапкершілігі аймағында болған аға авиациялық бастығы авиациялық оқиға болған жерге келгенде мынадай бастапқы іс-шараларды жүргізеді:
1) іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады;
2) әуе кемесін, жолаушылар мен экипаж мүшелерін құтқару, өртті сөндіру (алдын алу), заттай айғақтарды сақтау жөніндегі қосымша шараларды қабылдау қажеттілігін белгілейді;
3) авиациялық оқиға болған орынды күзетуді ұйымдастыруға, оған бөгде адамдарды жіберуге тыйым салады, әуе кемесіне, оның ішіндегісіне немесе оның сынықтарына (сынықтар астынан зардап шеккендерді алып шығу қажет болған жағдайларды қоспағанда) тиіспеуді қамтамасыз етеді. Комиссия келгенге дейін әуе кемесінің немесе оның сынықтарының орнын ауыстыруға, егер олар көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысына немесе әуе кемелерінің қонуына кедергі жасаған жағдайларда ғана рұқсат етіледі. Осындай орын ауыстыру қажет болған кезде әуе кемесінің (оның сынықтарының) қалпын және жалпы жай-күйін, әуе кемесінің кабинасындағы құралдардың көрсеткіштерін, ауыстырып-қосқыштар мен басқару тұтқаларының қалпын тіркеу (фотоға түсіру, бейне түсіру, тексеру актісін, схемаларды жасау және т.б. жолмен) жөнінде шаралар қабылданады;
4) қажет болған кезде сынықтарды бөлшектеуді және зақымдауды болдырмай, әуе кемесінің негізгі бөліктеріне қатысты олардың орналасуын фотоға алдын ала түсіргеннен кейін және кестесін жасағаннан кейін қаза тапқандардың сүйектерін эвакуациялау туралы нұсқау береді;
5) объективті бақылаудың борттық құралдарын, авиациялық оқиға орнында болған құжаттарды сақтау жөнінде шаралар қабылдайды, авиациялық оқиға болған орынға жанасатын жергілікті жердегі әуе кемесінің сынықтарын іздестіруді ұйымдастырады және олар табылған орындарда сақталуын қамтамасыз етеді. Егер объективті бақылаудың борттық құралдар агрессивтік сұйықтықтарда немесе өрт ошағында болса, оларды дереу алып шығу, ақпаратты сақтауға шара қабылдау, ұшу ақпаратын жинақтағыштарды алып қою және олардың сыртқы жай-күйі туралы акті жасау қажет. Басқа жағдайларда объективті бақылаудың борттық құралдарын Комиссия келгенге дейін алуға тыйым салынады;

6) при наличии на воздушном судне агрегатов с изотопами радиоактивных элементов и боеприпасов организует проверку уровня радиации на месте авиационного происшествия, изъятие этих агрегатов, а также имеющихся боеприпасов, с привлечением соответствующих специалистов;
7) организует снятие и опечатывание материалов объективного контроля общего назначения (кассет звуконосителей магнитофонов на пунктах управления полетами, фотокассет, видеокассет, регистрирующих запись изображения на экранах индикаторов радиолокационных станций, в зоне действия которых находилось воздушное судно в момент авиационного происшествия);
8) организует опечатывание инструмента, контрольных проб топлива, средств наземного обеспечения полетов, которые использовались при подготовке воздушного судна к полету, дает указание о прекращении заправки и об опечатывании емкостей (топливозаправщиков), из которых осуществлялась заправка воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие;
9) организует изъятие и хранение летной, технической и другой документации, имеющей отношение к полету воздушного судна, который закончился авиационным происшествием (плановые таблицы полетов, метеорологическая документация, летные и медицинские книжки членов экипажа, документация органа управления воздушным движением, осуществлявшего руководство (управление) полетом, формуляры и журнал подготовки воздушного судна, документы на горючее, масла, специальные жидкости и газы, материалы последней градуировки параметров, регистрируемых бортовыми средствами объективного контроля, аппаратные журналы);
10) принимает меры по фиксированию метеорологических условий на аэродроме, по маршруту полета и на месте авиационного происшествия;
11) организует проведение медицинского осмотра членов экипажа воздушного судна, с которым произошло авиационное происшествие, лиц осуществлявших руководство полетом и непосредственную подготовку воздушного судна к нему, получение письменных объяснений их действий;
12) организует выявление воздушных судов, выполнявших полеты в районе авиационного происшествия в период, близкий к моменту происшествия, и принимает меры по сохранению информации бортовых средств объективного контроля этих воздушных судов;
13) устанавливает очевидцев авиационного происшествия и берет у них объяснения для последующего представления Комиссии;
14) информирует старшего авиационного начальника аэродрома вылета воздушного судна об авиационном происшествии, в целях обеспечения сохранности информации и соответствующих документов о подготовке и выполнении полета воздушного судна перед авиационным происшествием;

6) әуе кемесінде радиоактивті элементтердің изотоптары бар агрегаттар мен оқ-дәрілер болған кезде авиациялық оқиға болған жерде радиация деңгейін тексеруді, осы агрегаттарды, сондай-ақ тиісті мамандарды тарта отырып, бар оқ-дәрілерді алуды ұйымдастырады;
7) жалпы мақсаттағы объективті бақылау материалдарын (ұшуларды басқару пункттеріндегі магнитофондардың дыбыс тасымалдағыш кассеталарын, авиациялық оқиға болған сәтте әуе кемесі солардың іс-қимылы аймағында болған радиолокациялық станциялар индикаторларының экрандарындағы бейне жазбасын тіркейтін фотокассеталарды, бейнекассеталарды) алуды және оларды мөрлеуді ұйымдастырады;
8) әуе кемесін ұшуға дайындау кезінде пайдаланылған аспапты, отынның бақылау сынамаларын, ұшуларды жерүсті қамтамасыз ету құралдарын мөрлеуді ұйымдастырады, май құюды тоқтату туралы және авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесіне май құю жүзеге асырылған ыдыстарды (отын құйғыштарды) мөрлеу туралы нұсқау береді;
9) авиациялық оқиғамен аяқталған әуе кемесінің ұшуына қатысы бар ұшу, техникалық және басқа да құжаттаманы (ұшулардың жоспарлы кестелерін, метеорологиялық құжаттаманы, экипаж мүшелерінің ұшу және медициналық кітапшаларын, ұшуға басшылық жасауды (оны басқаруды) жүзеге асыратын әуе қозғалысын басқару органының құжаттамасын, әуе кемесін дайындау формулярлары мен журналын, жанармайға, майға, арнайы сұйықтықтар мен газға арналған құжаттарды, объективті бақылаудың борттық құралдарымен тіркелетін параметрлердің соңғы градуирлеу материалдарын, аппараттық журналдарды) алуды және сақтауды ұйымдастырады;
10) әуеайлақтағы, ұшу бағдары бойынша және авиациялық оқиға болған жердегі метеорологиялық жағдайларды тіркеу жөнінде шара қабылдайды;
11) авиациялық оқиға болған әуе кемесі экипажының мүшелеріне, ұшуға басшылық жасауды және оған әуе кемесін тікелей дайындауды жүзеге асырған адамдарға медициналық тексеру жүргізуді, олардың әрекеттеріне жазбаша түсініктемелер алуды ұйымдастырады;
12) оқиға сәтіне жақын кезеңде авиациялық оқиға ауданында ұшуларды орындаған әуе кемелерін анықтауды ұйымдастырады және осы әуе кемелерінің объективті бақылау борттық құралдарындағы ақпаратты сақтау жөнінде шара қабылдайды;
13) авиациялық оқиғаны көрген адамдарды анықтайды және кейін Комиссияға ұсыну үшін олардан түсініктемелер алады;
14) авиациялық оқиға болар алдында әуе кемесін ұшуға дайындау және оны орындау туралы ақпараттың және тиісті құжаттардың сақталуы мақсатында авиациялық оқиға туралы әуе кемесі ұшып шыққан әуеайлақтың аға авиациялық бастығына хабарлайды;

15) формирует группу обеспечения работы Комиссии.
Полученные в результате первоначальных мероприятий материалы передаются в Комиссию.
37. Вскрытие и прослушивание наземных и бортовых магнитофонов, декодирование и дешифрирование записей бортовых самописцев, а также внесение каких-либо дополнений, изменений или поправок в документацию, относящуюся к полету и его обеспечению, запрещаются. Работы с наземными и бортовыми средствами объективного контроля проводятся только по указанию председателя Комиссии.
38. Материалы наземных средств объективного контроля при необходимости могут использоваться до прибытия Комиссии, в целях организации поисковых и аварийно-спасательных работ. Старший авиационный начальник принимает все меры по сохранению информации и составляет акт об изъятии и внешнем состоянии наземных средств объективного контроля.
39. Руководители организаций, выполнявших эксплуатацию, ремонт и техническое обслуживание воздушного судна, с которым произошло авиационное происшествие, по получении информации об авиационном происшествии принимают меры по обеспечению сохранности документации, относящейся соответственно к испытаниям, ремонту и эксплуатации этого воздушного судна и обеспечению его полета.
§ 4. Порядок работы комиссии по расследованию
авиационного происшествия
40. Сбор и убытие Комиссии (дежурной группы состава Комиссии) к месту авиационного происшествия производится не позднее четырех часов после получения задачи.
41. После прибытия на место авиационного происшествия дежурная группа состава Комиссии осуществляет экстренные мероприятия и полномочия Комиссии.
По прибытии на место авиационного происшествия, председатель Комиссии осуществляет и организует проведение следующих мероприятий:
1) проводит заседание, на котором объявляет состав Комиссии, заслушивает должностных лиц, осуществлявших первоначальные мероприятия, сведения об обстоятельствах происшествия и проделанной работе;
2) создает рабочие органы Комиссии, назначает их руководителей, определяет основные направления работ;
3) осматривает место авиационного происшествия и организует изъятие материалов бортовых средств объективного контроля;
4) утверждает план расследования авиационного происшествия и планы работ подкомиссий;
5) осуществляет сбор и изучение данных об организации полетов;
6) осуществляет сбор данных об экипаже, лицах управления полетом и о пассажирах, а также изучает состояние членов экипажа и пассажиров после авиационного происшествия;

15) Комиссия жұмысын қамтамасыз ету тобын құрады.
Бастапқы іс-шаралар нәтижесінде алынған барлық материалдар Комиссияға тапсырылады.
37. Жерүсті және борттық магнитофондарды ашуға және тыңдауға, борттық өздігінен жазу құралдарының кодын және шифрын ашуға, сондай-ақ ұшуға және оны қамтамасыз етуге қатысты құжаттамаға қандай да бір толықтырулар, өзгерістер немесе түзетулер енгізуге тыйым салынады. Жерүсті және объективті бақылаудың борттық құралдарымен жұмыс жасау Комиссия төрағасының нұсқауы бойынша ғана жүргізіледі.
38. Объективті бақылаудың жерүсті құралдарының материалдары қажет болған кезде iздестiру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру мақсатында Комиссия келгенге дейін пайдаланылуы мүмкін. Аға авиациялық бастығы ақпаратты сақтау жөнінде барлық шараларды қабылдайды және объективті бақылаудың жерүсті құралдарын алу және олардың сыртқы жай-күйі туралы актіні жасайды.
39. Авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесін пайдалануды, жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді орындаған ұйымдардың басшылары авиациялық оқиға туралы ақпаратты алғаннан кейін тиісінше осы әуе кемесін сынақтан өткізуге, жөндеуге және пайдалануға және оның ұшуын қамтамасыз етуге қатысты құжаттаманың сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
§ 4. Авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссия жұмысының тәртібі
40. Комиссияның (Комиссия құрамының кезекші тобының) жиналуы және авиациялық оқиға болған жерге кетуі тапсырма алынғаннан кейін төрт сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.
41. Комиссия құрамының кезекші тобы авиациялық оқиға болған жерге келгеннен кейін шұғыл іс-шараларды және Комиссияның өкілеттіктерін жүзеге асырады.
Комиссия төрағасы авиациялық оқиға болған жерге келгеннен кейін мынадай іс-шараларды жүргізуді жүзеге асырады және ұйымдастырады:
1) отырыс өткізеді, онда Комиссия құрамын жариялайды, бастапқы іс-шараларды жүзеге асырған лауазымды адамдарды, оқиғаның жағдайлары және жасалған жұмыстар туралы мәліметтерді тыңдайды;
2) Комиссияның жұмыс органдарын құрайды, олардың басшыларын тағайындайды, жұмыстың негізгі бағыттарын белгілейді;
3) авиациялық оқиға болған жерді қарап тексереді және объективті бақылаудың борттық құралдарының материалдарын алуды ұйымдастырады;
4) авиациялық оқиғаны тексеру жоспарын және кіші комиссиялардың жұмыс жоспарларын бекітеді;
5) ұшуларды ұйымдастыру туралы деректер жинауды және зерделеуді жүзеге асырады;
6) экипаж, ұшуды басқару адамдары және жолаушылар туралы деректерді жинауды жүзеге асырады, сондай-ақ экипаж мүшелері мен жолаушылардың авиациялық оқиғадан кейінгі жай-күйін зерделейді;

7) осуществляет сбор данных о характере перевозимых грузов;
8) осуществляет сбор данных об авиационной технике;
9) осуществляет сбор данных о метеорологической и орнитологической обстановке;
10) осуществляет сбор данных об аэродроме, средствах связи и радиотехнического обеспечения полетов;
11) изучает действия поисково-спасательной службы;
12) организует проведение экспериментов, экспертиз, аналитических, лабораторных и других исследований;
13) на основе изученного материала, хронологии событий разрабатывает причинно-следственные связи обстоятельств авиационного происшествия;
14) изучает недостатки и упущения, которые оказали влияние на возникновение и развитие особой ситуации в полете, приведшее к авиационному происшествию;
15) готовит заключение, в котором излагаются причины авиационного происшествия;
16) разрабатывает рекомендации по результатам расследования авиационного происшествия, направленные на предотвращение подобных авиационных происшествий;
17) проводит разбор обстоятельств и причин авиационного происшествия.
42. Председатель Комиссии организует, проводит и контролирует работу Комиссии на всех этапах расследования, координирует действия всех участников расследования. Решения по основным организационным и методическим вопросам расследования принимаются Комиссией, при этом председатель Комиссии обладает правом принятия окончательного решения.
Член Комиссии, несогласный с принятым решением, письменно излагает особое мнение, которое приобщается к акту расследования.
Заседания Комиссии при наличии разногласий по обсуждаемым вопросам, а также в других необходимых случаях оформляются протоколами.
Протокол подписывается всеми членами Комиссии, присутствовавшими на заседании. При необходимости производится магнитофонная запись заседания Комиссии, о чем делается соответствующая запись в протоколе.
43. Работа Комиссии и подкомиссий проводится по утвержденным председателем Комиссии планам.
Состав рабочих органов утверждает председатель Комиссии.
44. Комиссия определяет объекты для проведения экспериментов, экспертиз, аналитических, лабораторных и других исследований, которые вместе с описанием обстоятельств авиационного происшествия, необходимой документацией и техническим заданием на проведение исследований направляет в научно-исследовательские организации или передает начальнику исследовательской летающей лаборатории, в случае ее работы на месте авиационного происшествия.
45. Детали воздушного судна, имеющие признаки столкновения с птицей и останки птицы направляются на экспертизу.

7) тасымалданған жүктердің сипаты туралы деректер жинауды жүзеге асырады;
8) авиациялық техника туралы деректер жинауды жүзеге асырады;
9) метеорологиялық және орнитологиялық жағдай туралы деректер жинауды жүзеге асырады;
10) әуеайлақ, байланыс және ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары туралы деректер жинауды жүзеге асырады;
11) іздестіру-құтқару қызметінің іс-қимылдарын зерделейді;
12) эксперименттер, сараптамалар, талдамалық, зертханалық және басқа да зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады;
13) зерделенген материалдың, оқиғалар хронологиясының негізінде авиациялық оқиға жағдайларының себеп-салдарлық байланысын әзірлейді;
14) авиациялық оқиғаға әкеп соқтырған ұшуда ерекше жағдайдың туындауына және дамуына ықпал еткен кемшіліктер мен олқылықтарды зерделейді;
15) авиациялық оқиғаның себептері жазылатын қорытындыны дайындайды;
16) авиациялық оқиғаны тексеру нәтижелері бойынша осындай авиациялық оқиғаларды болдырмауға бағытталған ұсынымдарды әзірлейді;
17) авиациялық оқиғаның жағдайлары мен себептеріне талдау жүргізеді.
42. Комиссия төрағасы тексерудің барлық кезеңдерінде Комиссияның жұмысын ұйымдастырады, жүргізеді және бақылайды, барлық тексеруге қатысушылардың іс-қимылын үйлестіреді. Тексерудің негізгі ұйымдық және әдістемелік мәселелері жөніндегі шешімдерді Комиссия қабылдайды, бұл ретте Комиссия төрағасы соңғы шешімді қабылдау құқығына ие болады.
Қабылданған шешіммен келіспеген Комиссия мүшесі тексеру актісіне қоса берілетін ерекше пікірін жазбаша көрсетеді.
Талқыланатын мәселелер бойынша келіспеушіліктер болған кезде, сондай-ақ басқа да қажетті жағдайларда Комиссия отырыстары хаттамалармен ресімделеді.
Хаттамаға отырысқа қатысқан Комиссияның барлық мүшелері қол қояды. Қажет болған кезде комиссия отырысының үнтаспалық жазбасы жүргізіледі, ол туралы хаттамаға тиісті жазба жасалады.
43. Комиссияның және кіші комиссиялардың жұмысы Комиссия төрағасы бекіткен жоспарлар бойынша жүргізіледі.
Жұмыс органдарының құрамын Комиссия төрағасы бекітеді.
44. Комиссия эксперименттер, сараптамалар, талдамалық, зертханалық және басқа да зерттеулер жүргізу үшін объектілерді белгілейді, оларды авиациялық оқиға жағдайларының сипаттамасымен, қажетті құжаттамамен және зерттеулерді жүргізуге арналған техникалық тапсырмамен бірге ғылыми-зерттеу ұйымдарына жолдайды немесе ол авиациялық оқиға болған жерде жұмыс істеп жатқан жағдайда ұшатын зерттеу зертханасының бастығына береді.
45. Құспен соқтығысу белгілері бар әуе кемесінің бөлшектері және құс денесінің қалдықтары сараптамаға жіберіледі.

46. Исследования аварийной авиационной техники проводятся в специально подготовленном для работы месте или на борту исследовательской летающей лаборатории с выставлением воздушного судна-аналога.
47. Исследования аварийной авиационной техники, как в научно-исследовательских организациях, так и на месте авиационного происшествия, проводятся совместно с представителями организаций-разработчиков и организаций-изготовителей воздушного судна. В случае неприбытия указанных представителей в течение пяти суток с момента авиационного происшествия, исследования проводятся без их участия.
48. Специалисты научно-исследовательских организаций в течение десяти суток, после получения от Комиссии объектов исследования и технического задания, проводят необходимые работы и представляют заключение руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна) и председателю Комиссии.
49. Полный отчет по результатам проведенных исследований аварийной авиационной техники составляется в течение тридцати суток, с даты поступления материала на исследование, подписывается специалистами, участвовавшими в исследованиях, утверждается руководителем научно-исследовательской организации и рассылается адресатам, указанным в пункте 62 настоящих Правил.
50. Эксперт (экспертная группа) в соответствии с планом работы Комиссии получает в письменной форме техническое задание от председателя Комиссии (подкомиссии) с перечнем вопросов, требующих ответа.
51. Результаты работы оформляются в виде заключения, подписываемого экспертом (членами экспертной группы), которое приобщается к делу расследования авиационного происшествия.
52. Результаты работы подкомиссий оформляются в виде отчетов, которые после рассмотрения на заседании Комиссии включаются в дело расследования авиационного происшествия.
53. Итоговым документом работы Комиссии является акт расследования авиационного происшествия, который составляется на основании материалов и выводов, содержащихся в отчетах подкомиссий и рабочих групп, результатов исследований и экспертиз, а также с учетом других имеющихся в распоряжении Комиссии материалов.
54. Каждый экземпляр акта расследования авиационного происшествия подписывается членами Комиссии.
55. Член Комиссии, несогласный с содержанием или выводами акта расследования авиационного происшествия, в течение суток представляет председателю Комиссии письменно особое мнение с обоснованием и конкретными предложениями.
Для рассмотрения особого мнения Комиссией создается специальная группа, которая готовит по нему мотивированное заключение. Если особое мнение не учитывается Комиссией, член Комиссии, представивший его, подписывает акт расследования авиационного происшествия с пометкой "с особым мнением". Особое мнение вместе с мотивированным заключением по нему приобщается к акту расследования.
Аналогичный порядок соблюдается при составлении и подписании отчетов подкомиссий и рабочих групп.

46. Авариялық авиациялық техниканы зерттеу жұмыс істеу үшін арнайы дайындалған орында немесе ұшатын зерттеу зертханасының бортында ұқсас әуе кемесі шығарылып, жүргізіледі.
47. Авариялық авиациялық техниканы зерттеу ғылыми-зерттеу ұйымдарында, сондай-ақ авиациялық оқиға болған жерде де әуе кемесін әзірлеуші ұйымдардың және жасаушы ұйымдардың өкілдерімен бірлесіп жүргізіледі. Аталған өкілдер авиациялық оқиға болған сәттен бастап бес тәулік ішінде келмеген жағдайда зерттеулер олардың қатысуынсыз жүргізіледі.
48. Ғылыми-зерттеу ұйымдарының мамандары Комиссиядан зерттеу объектілері мен техникалық тапсырманы алғаннан кейін он тәулік ішінде қажетті жұмыстарды жүргізеді және қорытындыны мемлекеттік органның басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) және Комисия төрағасына ұсынады.
49. Авариялық авиациялық техникаға жүргізілген зерттеулердің нәтижелері бойынша толық есеп материал зерттеуге келіп түскен күннен бастап отыз күн ішінде жасалады, зерттеулерге қатысқан мамандар оған қол қояды, ғылыми-зерттеу ұйымының басшысы бекітеді және осы Қағиданың 62-тармағында көрсетілген адресаттарға таратылады.
50. Сарапшы (сараптама тобы) Комиссияның жұмыс жоспарына сәйкес Комиссия (кіші комиссия) төрағасынан жауапты талап ететін сұрақтар тізбесімен жазбаша үлгіде техникалық тапсырма алады.
51 . Жұмыс нәтижелері сарапшы (сараптама тобының мүшелері) қол қоятын қорытынды түрінде ресімделеді, ол авиациялық оқиғаны тексеру ісіне қоса беріледі.
52. Кіші комиссиялар жұмысының нәтижелері есеп түрінде ресімделеді, олар Комиссия отырысында қаралғаннан кейін авиациялық оқиғаны тексеру ісіне қосылады.
53. Комиссия жұмысының қорытынды құжаты кіші комиссиялар мен жұмыс топтарының есептерінде жазылған материалдар мен қорытындылар, зерттеулер мен сараптамалар нәтижелері негізінде, сондай-ақ Комиссия қарауында болған басқа да материалдарды ескере отырып, жасалатын авиациялық оқиғаны тексеру актісі болып табылады.
54. Авиациялық оқиғаны тексеру актісінің әрбір данасына Комиссия мүшелері қол қояды.
55. Авиациялық оқиғаны тексеру актісінің мазмұнымен немесе қорытындыларымен келіспейтін Комиссия мүшесі бір тәулік ішінде негіздемесі және нақты ұсыныстары берілген ерекше пікірін жазбаша түрде Комиссия төрағасына ұсынады.
Комиссия ерекше пікірді қарау үшін арнайы топты құрады, ол осы пікір бойынша дәлелді қорытынды дайындайды. Егер Комиссия ерекше пікірді ескермесе, оны ұсынған Комиссия мүшесі "ерекше пікірмен" деген белгі қойып, авиациялық оқиғаны тексеру актісіне қол қояды. Ерекше пікір ол бойынша дәлелді қорытындымен бірге тексеру актісіне тіркеледі.
Ұқсас тәртіп кіші комиссиялар мен жұмыс топтарының есептерін жасау және оларға қол қою кезінде сақталады.

56. Материалы расследования авиационного происшествия вместе с актом расследования оформляются в дело расследования авиационного происшествия в государственной авиации (приложение 2 к настоящим Правилам).
§ 5. Порядок оформления документов по результатам
расследования авиационного происшествия
57. По окончании работы комиссии председатель Комиссии представляет доклад о его результатах с приложением дела расследования авиационного происшествия руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна).
В докладе указываются обстоятельства авиационного происшествия, его причины, вскрытые в ходе расследования недостатки и рекомендации Комиссии по предотвращению подобных авиационных происшествий.
58. Акт расследования авиационного происшествия утверждается руководителем уполномоченного органа в сфере государственной авиации, назначившим Комиссию.
59. Руководитель уполномоченного органа в сфере государственной авиации, утверждающий акт расследования авиационного происшествия, принимает решение о пересмотре заключения Комиссии о причинах авиационного происшествия, если будут установлены факты нарушения порядка и правил расследования, повлиявшие на его результаты или если имеются основания считать выводы и заключение Комиссии ошибочными.
60. В предложении о пересмотре результатов расследования, представляемом не позднее тридцати суток, с момента подписания Комиссией акта расследования авиационного происшествия, указываются:
1) проблемы, не рассмотренные Комиссией;
2) обоснование необходимости рассмотрения этих проблем;
3) предложения по проведению дополнительных исследований и экспертиз;
4) предложения о составе экспертной комиссии.
61. Для пересмотра заключения о причинах авиационного происшествия, руководитель уполномоченного органа в сфере государственной авиации образует экспертную комиссию, которая с учетом заключения Комиссии, расследовавшей авиационное происшествие, новых обстоятельств и фактов проводит дополнительные исследования и готовит экспертное заключение, включаемое в дело расследования авиационного происшествия.
Акт расследования авиационного происшествия представляется на утверждение в уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
62. Дело расследования авиационного происшествия составляется в пяти экземплярах и в течение десяти суток после утверждения акта расследования авиационного происшествия направляется:
первый с первым экземпляром акта расследования авиационного происшествия - в уполномоченный орган в сфере государственной авиации;
второй - руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна);
третий - в орган управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна);
четвертый - в авиационную часть (по принадлежности воздушного судна);
пятый - в орган военной прокуратуры.

56. Авиациялық оқиғаны тексеру материалдары тексеру актісімен бірге мемлекеттік авиацияда авиациялық оқиғаны тексеру ісіне ресімделеді (осы Қағидаға 2-қосымша).
§ 5. Авиациялық оқиғаны тексеру нәтижелері бойынша
құжаттарды ресімдеу тәртібі
57. Комиссияның жұмысы аяқталғаннан кейін Комиссия төрағасы мемлекеттік органның басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) авиациялық оқиғаны тексеру ісін қоса бере отырып, оның нәтижелері туралы баяндаманы ұсынады.
Баяндамада авиациялық оқиғаның мән-жайлары, оның себептері, тексеру барысында анықталған кемшіліктер және Комиссияның осындай авиациялық оқиғаларды болдырмау жөніндегі ұсынымдары көрсетіледі.
58. Авиациялық оқиғаны тексеру актісін Комиссияны тағайындаған мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысы бекітеді.
59. Авиациялық оқиғаны тексеру актісін бекітетін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысы, егер тексерудің нәтижелеріне ықпал еткен тексеру тәртібі мен ережелерін бұзу фактілері анықталған болса немесе Комиссияның тұжырымдары мен қорытындысы қате деп есептеуге негіз болса, Комиссияның авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытындысын қайта қарау туралы шешім қабылдайды.
60. Комиссияның авиациялық оқиғаны тексеру актісіне қол қойған сәтінен бастап отыз күннен кешіктірмей ұсынылатын тексеру нәтижелерін қайта қарау туралы ұсыныста:
1) Комиссия қарамаған проблемалар;
2) осы проблемаларды қарау қажеттілігінің негіздемесі;
3) қосымша зерттеулер мен сараптамалар жүргізу жөніндегі ұсыныстар;
4) сараптама комиссиясының құрамы туралы көрсетіледі.
61. Авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытындыны қайта қарау үшін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысы сараптама комиссиясын құрады, ол авиациялық оқиғаны тергеген Комиссияның қорытындысын, жаңа мән-жайлар мен фактілерді ескере отырып, қосымша зерттеулер жүргізеді және авиациялық оқиғаны тексеру ісіне қосылатын сараптама қорытындысын дайындайды.
Авиациялық оқиғаны тексеру актісі мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысына бекітуге ұсынылады.
62. Авиациялық оқиғаны тексеру ісі бес данада жасалады және авиациялық оқиғаны тексеру актісі бекітілгеннен кейін он тәулік мерзімде:
авиациялық оқиғаны тексеру актісінің бірінші данасы бар біріншісі – мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға;
екіншісі – мемлекеттік орган басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша);
үшіншісі – мемлекеттік авиацияны басқару органына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша);
төртіншісі – авиация бөліміне (әуе кемесінің тиесілігі бойынша);
бесіншісі – әскери прокуратура органына жолданады.

63. Экземпляр дела расследования авиационного происшествия, находящийся в уполномоченном органе в сфере государственной авиации, является документом постоянного хранения, срок хранения остальных экземпляров - десять лет.
64. В процессе расследования авиационного происшествия могут быть преданы гласности только фактические данные об этом авиационном происшествии, с разрешения руководителя государственного органа, в чьем ведении находится воздушное судно, потерпевшее авиационное происшествие.
65. Информация, полученная в процессе расследования авиационного происшествия и содержащая любые заявления лиц, любую переписку между лицами, имеющими отношение к эксплуатации воздушного судна, медицинские или конфиденциальные сведения, касающиеся участников авиационного происшествия, расшифровку записей бортовых речевых самописцев, предается гласности по согласованию с правоохранительным органом, осуществляющим предварительное следствие по факту авиационного происшествия.
66. Информацию относительно обстоятельств авиационного происшествия участники расследования этого происшествия передают председателю Комиссии. С согласия председателя Комиссии они могут использовать эту информацию для принятия мер, направленных на повышение безопасности полетов. Чтобы не нанести вреда процессу расследования, указанная информация ни при каких обстоятельствах не может предоставляться или обсуждаться с посторонними лицами.
67. После завершения расследования авиационного происшествия официальная информация о происшествии и результатах его расследования доводится до сведения общественности, юридических лиц и граждан руководителем государственного органа (по принадлежности воздушного судна) или другим лицом по его поручению.
68. Если авиационное происшествие с государственным воздушным судном Республики Казахстан произошло на территории другого государства, руководитель государственного органа, в чьем ведении находится воздушное судно, назначает уполномоченных представителей для участия в расследовании. Соответствующее уведомление о составе уполномоченных представителей направляется через Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее - МИД) государству, на территории которого произошло авиационное происшествие.
Оформление документов на выезд уполномоченных представителей осуществляется в установленном порядке соответствующими государственными органами или организациями, направляющими этих представителей.
Загранучреждения Республики Казахстан в иностранном государстве, на территории которого произошло авиационное происшествие, оказывают содействие уполномоченным представителям и обеспечивают им соответствующие условия для работы.

63. Авиациялық оқиғаны тексеру ісінің мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органдағы данасы ұдайы сақтаудағы құжат болып табылады, қалған даналардың сақталу мерзімі – он жыл.
64. Авиациялық оқиғаны тексеру процесінде авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесі иелігінде тұрған мемлекеттік орган басшысының рұқсатымен осы авиациялық оқиға туралы нақты деректер ғана жариялануы мүмкін.
65. Авиациялық оқиғаны тексеру процесінде алынған және адамдардың кез келген мәлімдемелерінен, әуе кемесін пайдалануға қатысы бар адамдар арасындағы кез келген хат жазысудан, авиациялық оқиғаның қатысушыларына қатысты медициналық немесе құпия мәліметтерден, борттық өздігінен дыбыс жазғыштар жазбаларының шифрын ашудан тұратын ақпарат авиациялық оқиға фактісі бойынша алдын ала тексеруді жүзеге асыратын құқық қорғау органымен келісім бойынша жарияланады.
66. Авиациялық оқиғаның мән-жайларына қатысты ақпаратты осы оқиғаны тексеруге қатысушылар Комиссия төрағасына береді. Комиссия төрағасының келісімімен олар осы ақпаратты ұшулар қауіпсіздігін арттыруға бағытталған шараларды қабылдау үшін пайдалануы мүмкін. Тексеру процесіне зиян келтірмеу үшін көрсетілген ақпарат қандай да болмасын жағдайда бөгде адамдарға берілмейді немесе олармен талқыланбайды.
67. Авиациялық оқиғаны тексеру аяқталғаннан кейін оқиға және оны тексеру нәтижелері туралы ресми ақпаратты мемлекеттік органның басшысы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да адам жұртшылықтың, заңды тұлғалардың және азаматтардың назарына жеткізеді.
68. Егер Қазақстан Республикасының мемлекеттік әуе кемесімен болған авиациялық оқиға басқа мемлекет аумағында болса, әуе кемесі қарамағында болған мемлекеттік органның басшысы тексеруге қатысу үшін уәкілетті өкілдерді тағайындайды. Уәкілетті өкілдердің құрамы туралы тиісті хабарлама Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – СІМ) арқылы аумағында авиациялық оқиға болған мемлекетке жолданады.
Уәкілетті өкілдердің шығуға құжаттарын ресімдеуді осы өкілдерді жіберетін тиісті мемлекеттік органдар немесе ұйымдар белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Аумағында авиациялық оқиға болған шетел мемлекетіндегі Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері уәкілетті өкілдерге жәрдем көрсетеді және оларды жұмыс істеу үшін тиісті жағдаймен қамтамасыз етеді.

69. Расследование авиационных происшествий с воздушными судами государственной авиации Республики Казахстан, имевших место на территории другого государства, проводится с учетом требований нормативных правовых актов этих государств. Если между этими государствами установлены международные правила расследования авиационных происшествий, то применяются указанные правила.
70. Если государство, на территории которого произошло авиационное происшествие, передает право расследования этого происшествия Республике Казахстан, то такое расследование проводится в соответствии с международными договорами, участником которых является соответствующее государство, международными правилами расследования авиационных происшествий и национальным законодательством государства места события.
71. Вопросы, возникающие в ходе расследования авиационного происшествия, решаются уполномоченными представителями через председателя Комиссии по расследованию авиационного происшествия.
При необходимости проведения специальных исследований в иностранных научно-исследовательских организациях, уполномоченные представители информируют об этом уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
72. По окончании работ, связанных с расследованием авиационного происшествия, уполномоченный представитель по результатам расследования авиационного происшествия представляет доклад руководителю уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
2. Авиационные инциденты
§ 1. Оповещение об авиационном инциденте
73. Для оперативного оповещения руководящих должностных лиц об авиационном инциденте в каждой авиационной части, органе управления государственной авиации разрабатывается схема оповещения, с учетом настоящих Правил, утверждаемая первым руководителем органа управления государственной авиации, авиационной части, определяющая порядок действий должностных лиц при авиационном инциденте.
74. Оповещение об авиационных инцидентах осуществляется по окончании полетов по линии оперативных дежурных устно на вышестоящий командный пункт (по принадлежности воздушного судна), где они учитываются в журналах учета оповещений об авиационных инцидентах в государственной авиации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также в уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
75. Обо всех серьезных инцидентах командир авиационной части незамедлительно устно докладывает руководителю органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна) и в уполномоченный орган в сфере государственной авиации. В докладе указываются:

69. Басқа мемлекеттің аумағында орын алған Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғаларды тексеру осы мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінің талаптары ескеріліп жүргізіледі. Егер осы мемлекеттер арасында авиациялық оқиғаларды тексерудің халықаралық ережелері белгіленсе, онда көрсетілген ережелер қолданылады.
70. Егер аумағында авиациялық оқиға болған мемлекет осы оқиғаны тексеру құқығын Қазақстан Республикасына беретін болса, онда осындай тексеру тиісті мемлекет қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға, авиациялық оқиғаларды тексерудің халықаралық қағидаларына және оқиға болған мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
71. Авиациялық оқиғаны тексеру барысында туындайтын мәселелерді уәкілетті өкілдер Авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы арқылы шешеді.
Шетелдік ғылыми-зерттеу ұйымдарында арнайы зерттеулерді жүргізу қажет болған кезде уәкілетті өкілдер бұл туралы мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға хабарлайды.
72. Авиациялық оқиғаны тексеруге байланысты жұмыстар аяқталғаннан кейін авиациялық оқиғаны тексеру нәтижелері жөніндегі уәкілетті өкіл баяндаманы мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысына ұсынады.
2. Авиациялық инциденттер
§ 1. Авиациялық инцидент туралы хабар беру
73. Басқарушы лауазымды адамдарға авиациялық инцидент туралы хабар беру үшін әрбір авиациялық бөлімде, мемлекеттік авиацияның басқару органында осы Қағида ескеріліп, авиациялық инцидент кезінде лауазымды адамдар әрекеттерінің тәртібін белгілейтін хабар беру схемасы әзірленеді, оны мемлекеттік авиацияны басқару органының, авиация бөлімінің бірінші басшысы бекітеді.
74. Авиациялық инциденттер туралы хабар беру ұшулар аяқталғаннан кейін жедел кезекшілер тарапы бойынша жоғары тұрған командалық пунктке (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) жүзеге асырылады, онда олар осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық инциденттер туралы хабар беру журналдарында, сондай-ақ мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органда есепке алынады.
75. Барлық елеулі инциденттер туралы авиациялық бөлім командирі мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға дереу ауызша баяндайды. Баяндамада:

1) характер события, дата, время суток и метеорологические условия;
2) авиационная часть, аэродром, тип воздушного судна;
3) должность, класс, воинское звание, фамилия командира экипажа;
4) номер упражнения, содержание полетного задания и этап полета;
5) известные обстоятельства, действия летчика (экипажа) и группы руководства полетами;
6) характер повреждения воздушного судна;
7) данные об авиационной технике, если авиационный инцидент связан с ее отказом;
8) данные о персонале группы руководства полетами (органа управления воздушным движением), если авиационный инцидент связан с их действиями;
9) предложение (решение) о порядке расследования серьезного авиационного инцидента.
Отсутствие каких-либо из указанных сведений, не должно являться основанием для задержки доклада. В докладе не должны содержаться предположительные сведения об обстоятельствах и причинах авиационного инцидента.
§ 2. Выявление авиационных инцидентов и
порядок их расследования
76. Выявление авиационных инцидентов осуществляется всеми должностными лицами, участвующими в подготовке, проведении и обеспечении полетов, а также лицами, контpолиpующими их проведение.
77. Контроль за выявлением авиационных инцидентов, полнотой и объективностью их расследования, а также ведением их учета осуществляют старшие авиационные начальники и соответствующие специалисты уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
78. Для выявления авиационных инцидентов используются:
1) личные наблюдения и доклады лиц, организующих, выполняющих, обеспечивающих и обслуживающих полеты;
2) материалы объективного контроля;
3) информация и доклады лиц, контролирующих полеты;
4) записи в журналах руководителя полетов и старшего инженера полетов;
5) бортовая и техническая документация;
6) свидетельства очевидцев;
7) добровольные сообщения лиц, имеющих сведения об авиационных событиях, которые подлежат расследованию.
79. Каждый авиационный инцидент подлежит расследованию, основанному на тех же принципах и проводимому с той же целью, что и расследование авиационного происшествия.
80. Решение об отнесении того или иного авиационного события к авиационному инциденту и о его классификации принимается командиром авиационной части, старшим авиационным начальником или соответствующими специалистами уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
Перечень авиационных инцидентов, подлежащих расследованию в государственной авиации, приведен в приложении 4 к настоящим Правилам.
81. Расследования авиационных инцидентов проводят комиссии, создаваемые уполномоченным органом в сфере государственной авиации на постоянной основе (далее - комиссия по расследованию авиационного инцидента).

1) оқиға сипаттамасы, күні, тәулік уақыты және метеорологиялық жағдай;
2) авиациялық бөлім, әуеайлақ, әуе кемесінің үлгісі;
3) экипаж командирінің лауазымы, сыныбы, әскери атағы, тегі;
4) жаттығу нөмірі, ұшу тапсырмасының мазмұны және ұшу кезеңі;
5) белгілі мән-жайлар, ұшқыштың (экипаждың) және ұшуларды басқару тобының іс-әрекеттері;
6) әуе кемесі зақымдарының сипаты;
7) егер авиациялық инцидент авиациялық техниканың істен шығуына байланысты болса, авиациялық техника туралы деректер;
8) егер авиациялық инцидент ұшуларды басқару тобының персоналының іс-әрекетімен байланысты болса, ұшуларды басқару тобының персоналы туралы деректер;
9) елеулі авиациялық инцидентті тексеру тәртібі туралы ұсыныс (шешім) көрсетіледі.
Көрсетілген мәліметтердің кейбіреулерінің болмауы баяндаманы кешіктіруге негіз болып табылмауға тиіс. Баяндамада авиациялық инциденттің мән-жайлары мен себептері туралы болжамданатын ақпарат болмауға тиіс.
§ 2. Авиациялық инциденттерді анықтау және оларды тексеру тәртібі
76. Авиациялық инцидентті айқындауды ұшуларды дайындауңа, жүргізуге және қамтамасыз етуге қатысатын барлық лауазымды адамдар, сондай-ақ оларды жүргізуді бақылайтын адамдар жүзеге асырады.
77. Авиациялық инциденттерді айқындау, оларды толық және объективті тексеру үшін, сондай-ақ оларды есепке алуды жүргізу үшін бақылауды аға авиациялық бастықтар және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның тиісті мамндары жүзеге асырады.
78. Авиациялық инциденттерді айқындау үшін:
1) ұшуларды ұйымдастыратын, орындайтын, қамтамасыз ететін және оларға қызмет көрсететін адамдардың жеке бақылаулары мен баяндамалары;
2) объективті бақылаудың материалдары;
3) ұшуларды бақылайтын адамдардың ақпараты мен баяндамалары;
4) ұшулардың басшысы мен ұшулардың аға инженерінің журналдарындағы жазбалар;
5) борттық және техникалық құжаттама;
6) көрген адамдардың куәлігі;
7) тексерілуге жататын авиациялық оқиғалар туралы мәліметі бар адамдардың өз еркімен хабарламасы пайдаланылады.
79. Әрбір авиациялық инцидент авиациялық оқиғаны тексерудің сол қағидаттарына негізделген және сол мақсатта жүргізілетін тексерілуге тиіс.
80. Қандай да бір авиациялық жағдайды авиациялық инцидентке жатқызу және оның жіктелуі туралы шешімді авиациялық бөлімнің командирі, аға авиациялық бастық немесе мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның тиісті мамандары қабылдайды.
Мемлекеттік авиацияда тексеруліге жататын авиациялық инциденттердің тізбесі осы Қағидаға 4-қосымшада келтірілген.
81. Авиациялық инциденттерді тексеруді мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган ұдайы негізде құрайтын комиссия (бұдан әрі – авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі комиссия) жүргізеді.

82. Срок расследования авиационного инцидента, с момента издания приказа о назначении комиссии по расследованию авиационного инцидента и до утверждения акта расследования авиационного инцидента, как правило, не превышает пяти суток, серьезного авиационного инцидента - десяти суток, если не требуется проведение дополнительных исследований.
Уполномоченный орган по ходатайству комиссии продлевает установленный срок расследования.
В случаях, требующих проведения специальных исследований, окончательный вывод о причинах авиационного инцидента делается после получения заключения о результатах этих исследований.
83. При расследовании серьезных авиационных инцидентов с повреждением воздушных судов, к работе комиссии по расследованию могут привлекаться представители организаций-разработчиков, организаций-изготовителей воздушного судна и ремонтного предприятия.
84. По результатам расследования авиационного инцидента или серьезного авиационного инцидента составляется акт расследования авиационного инцидента или серьезного авиационного инцидента в государственной авиации, который утверждается должностным лицом, назначившим комиссию (приложение 5 к настоящим Правилам). Акт расследования и материалы расследования авиационного инцидента или серьезного авиационного инцидента собираются в дело расследования авиационного инцидента. Количество экземпляров дела расследования определяет председатель комиссии. Первый экземпляр дела расследования авиационного инцидента или серьезного авиационного инцидента хранится в авиационной части, второй экземпляр направляется в орган управления государственной авиации, третий - направляется в уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
В случае возбуждения уголовного дела по факту авиационного инцидента, один экземпляр дела расследования авиационного инцидента направляется в орган, осуществляющий предварительное следствие.
85. В случае серьезного авиационного инцидента, повлекшего материальный ущерб или нанесение вреда здоровью людей, руководитель органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна), в срок не позднее пяти рабочих дней со дня окончания расследования представляет письменный доклад о результатах расследования руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна), копию - в уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
В сообщении указываются: характер серьезного авиационного инцидента, данные о летчике (экипаже), авиационной технике (в случаях, связанных с ее отказом или повреждением), задание, обстоятельства и причина авиационного инцидента, оценка действий летчика (экипажа) и группы руководства полетами, органа управления воздушным движением, характер материального ущерба и степень нанесения вреда здоровью людей, рекомендации по профилактике подобных инцидентов.

82. Авиациялық инцидентті тексеру мерзімі авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі комиссияны құру туралы бұйрық шығарылған кезден бастап авиациялық инцидентті тексеру актісі бекітілгенге дейін болады, әдетте, егер қосымша зерттеу жүргізу қажет болмаса, бес тәуліктен, елеулі авиациялық инцидент үшін – он тәуліктен аспайды.
Уәкілетті орган комиссияның өтініші бойынша тексерудің белгіленген мерзімін ұзартады.
Арнайы зерттеуді жүргізуді талап ететін жағдайларда осы зерттеулердің нәтижелері туралы қорытынды алынғаннан кейін авиациялық инциденттің себептері туралы түпкілікті қорытынды жасалады.
83. Әуе кемесі зақымданған елеулі авиациялық инциденттерді тексеру кезінде тексеру жөніндегі комиссияның жұмысына әуе кемесін әзірлеуші ұйымдардың, жасаушы ұйымдардың және жөндеу кәсіпорнының өкілдері тартылуы мүмкін.
84. Авиациялық инцидентті немесе елеулі авиациялық инцидентті тексеру нәтижелері бойынша мемлекеттік авиацияда авиациялық инцидентті немесе елеулі авиациялық инцидентті тексеру актісі (осы Қағидаға 5-қосымша) жасалады, оны комиссияны тағайындаған лауазымды адам бекітеді. Авиациялық инцидентті немесе елеулі авиациялық инцидентті тексеру актісі мен материалдары авиациялық инцидентті тексеру ісінде жинақталады. Тексеру ісі даналарының санын комиссия төрағасы белгілейді. Авиациялық инцидентті немесе елеулі авиациялық инцидентті тексеру ісінің бірінші данасы авиация бөлімінде сақталады, екінші данасы мемлекеттік авиациясының басқару органына жіберіледі, үшіншісі – мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
Авиациялық инцидент фактісі бойынша қылмыстық іс қозғалған жағдайда авиациялық инцидентті тексеру ісінің бір данасы алдын ала тексеруді жүзеге асыратын органға жіберіледі.
85. Материалдық зиянға немесе адамдар денсаулығына зиян келтіруге әкеп соқтырған елеулі авиациялық инцидент болған жағдайда мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) тексеру аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, мемлекеттік органның басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) тексеру нәтижелері туралы жазбаша баяндаманы, көшірмесін – мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Хабарламада елеулі авиациялық инциденттің сипаты, ұшқыш (экипаж), авиациялық техника (оның істен шығуына немесе зақымдануына байланысты болған жағдайда), тапсырма, авиациялық инциденттің мән-жайлары мен себебі туралы деректер, ұшқыш (экипаж) және ұшулар басшылығының тобы, әуе қозғалысын басқару органы іс-әрекетінің бағасы, материалдық зиян сипаты және адамдар денсаулығына зиян келтірген дәрежесі, ұқсас инциденттерді алдын алу жөніндегі ұсынымдар көрсетіледі.

3. Рекомендации и мероприятия по предотвращению авиационных
происшествий и инцидентов. Классификация и учет авиационных
происшествий и инцидентов. Порядок создания системы
представления данных об авиационных происшествиях и инцидентах
§ 1. Разработка профилактических мероприятий по результатам
расследования авиационного происшествия или инцидента
86. На основании анализа информации, полученной в ходе расследования авиационного происшествия или инцидента, комиссия по расследованию авиационного происшествия или инцидента разрабатывает предложения и рекомендации по повышению безопасности полетов. При разработке рекомендаций учитываются все опасные факторы, в том числе не оказавшие непосредственного влияния на возникновение и развитие особой ситуации в полете, но представляющие угрозу безопасности полетов.
87. Рекомендации могут включать вопросы совершенствования системы технического обслуживания, ремонта и эксплуатации авиационной техники, совершенствования организационно-штатной структуры, повышения уровня профессиональной подготовки авиационного персонала, совершенствования управления воздушным движением и наземного обеспечения полетов, совершенствование нормативных правовых актов и другие аспекты авиационной деятельности.
88. Разработка профилактических мероприятий по результатам расследования авиационных происшествий осуществляется органом управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие) и представителями авиационной промышленности (если авиационное происшествие произошло по причине отказа авиационной техники, ее эргономического несовершенства, или нарушений правил ее эксплуатации, или ремонта).
89. Профилактические мероприятия разрабатываются на основе предложений и рекомендаций комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента и оформляются в виде планов мероприятий (внутриведомственных или межведомственных).
Внутриведомственные планы профилактических мероприятий по результатам расследования авиационных происшествий разрабатываются в течение пятнадцати суток с даты окончания расследования авиационного происшествия, а межведомственные - в течение тридцати суток.
Срок разработки плана мероприятий по реализации рекомендаций комиссии по расследованию авиационного инцидента составляет десять суток для внутриведомственных планов и двадцати суток для межведомственных планов. Срок исчисляется с момента получения рекомендаций.
90. В отдельных случаях оперативные мероприятия по рекомендациям комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента разрабатываются и внедряются до завершения расследования и утверждения акта расследования авиационного происшествия или инцидента.
Контроль за реализацией рекомендаций комиссии по расследованию авиационного происшествия возлагается на уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
Контроль за реализацией рекомендаций комиссии по расследованию авиационного инцидента возлагается на орган управления государственной авиации.

3. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді болдырмау жөніндегі ұсынымдар мен іс-шаралар. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді жіктеу және есепке алу. Авиациялық оқиғалар мен инциденттер туралы деректерді ұсыну жүйесін құру тәртібі
§ 1. Авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру нәтижелері
бойынша алдын алу іс-шараларын әзірлеу
86. Авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру барысында алынған ақпаратты талдау негізінде авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру жөніндегі комиссия ұшу қауіпсіздігін арттыру жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдарды әзірлейді. Ұсынымдарды әзірлеу кезінде барлық қауіпті, оның ішінде ұшуда ерекше жағдайдың туындауы мен дамуына тікелей ықпал етпеген, бірақ ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін факторлар ескеріледі.
87. Ұсынымдарға авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету, оны жөндеу және пайдалану жүйесін жетілдіру, ұйымдық-штаттық құрылымдарды жетілдіру, авиациялық персоналды кәсіби даярлау деңгейін арттыру, әуе қозғалысын және ұшуларды жерүстімен қамтамасыз етуді басқаруды жетілдіру, нормативтік құқықтық актілер жетілдіру мәселелері және авиациялық қызметтің басқа да аспектілері енгізілуі мүмкін.
88. Авиациялық оқиғаларды тексеру нәтижелері бойынша алдын алу іс-шараларын әзірлеуді мемлекеттік авиацияны басқару органы (авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесінің тиесілігі бойынша) және авиациялық өнеркәсіп өкілдері (егер авиациялық оқиға авиациялық техниканың істен шығуының, оның эргономикалық жетілдірілмеуі немесе оны пайдалану немесе жөндеу қағидаларын бұзу себебінен болса) жүзеге асырады.
89. Алдын алу іс-шараларын авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру жөніндегі комиссияның ұсыныстары мен ұсынымдары негізінде әзірленеді және іс-шаралар жоспарлары түрінде (ведомствоішілік немесе ведомствоаралық) ресімделеді.
Авиациялық оқиғаларды тексеру нәтижелері бойынша алдын алу іс-шараларының ведомствоішілік жоспарлары авиациялық оқиғаны тексеру аяқталған күнінен бастап он бес тәулік ішінде, ал ведомствоаралық жоспарлар – отыз тәулік ішінде әзірленеді.
Авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу мерзімі ведомствоішілік жоспарлар үшін он тәулікті және ведомствоаралық жоспарлар үшін – жиырма тәулікті құрайды. Мерзім ұсынымдар алынған сәттен бастап есептеледі.
90. Жекелеген жағдайларда авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру жөніндегі комиссиялардың ұсынымдары бойынша жедел іс-шаралар тексеру аяқталып, авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру актісі бекітілгенге дейін әзірленеді және енгізіледі.
Авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдарын іске асыруды бақылау мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға жүктеледі.
Авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдарын іске асыруды бақылау мемлекеттік авиацияның басқару органына жүктеледі.

91. При составлении плана мероприятий все рекомендации комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента должны быть приняты к исполнению. Планы мероприятий или иные распорядительные документы, должны предусматривать принятие профилактических мер, направленных на повышение безопасности полетов. В план мероприятий могут быть внесены дополнительные меры, направленные на устранение недостатков, выявленных при расследовании, которые не указаны в рекомендациях комиссии по расследованию авиационного инцидента.
92. В разработке плана профилактических мероприятий принимают участие представители государственного органа (по принадлежности воздушного судна), с привлечением специалистов других государственных органов (по согласованию с руководителем).
93. Допускается разработка объединенного плана профилактических мероприятий по результатам расследования нескольких авиационных событий.
94. План профилактических мероприятий утверждается руководителем, назначившим комиссию по расследованию авиационного события. Копии плана направляются исполнителям и в уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
95. В установленные сроки, исполнители докладывают о реализации профилактических мероприятий руководителю, утвердившему план профилактических мероприятий и в уполномоченный орган в сфере государственной авиации или, не позднее, чем за пять суток до истечения установленного срока, представляют письменное уведомление о причинах невыполнения мероприятия.
96. После завершения расследования авиационного происшествия или инцидента председатель комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента или его заместитель проводит в авиационной части разбор, с целью доведения до заинтересованных организаций и лиц информации об обстоятельствах, причинах, опасных факторах и недостатках, выявленных в результате расследования, а также рекомендаций по предотвращению подобных авиационных событий.
97. Решение о времени и порядке проведения разбора, а также о привлекаемых к участию в нем лиц принимается председателем комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента.
98. Участники разбора вправе представлять в письменной форме свои предложения и рекомендации, вытекающие из результатов расследования и направленные на повышение безопасности полетов, задавать вопросы.
§ 2. Классификация и учет авиационных происшествий и инцидентов
99. Классификация авиационных происшествий и инцидентов осуществляется уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
100. Авиационные происшествия в зависимости от их последствий подразделяются на катастрофы и аварии.

91. Іс-шаралар жоспарын құру кезінде авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру комиссиясының барлық ұсынымдары орындалуға қабылдануға тиіс. Іс-шаралар жоспарлары немесе өзге де басқарушы құжаттар ұшу қауіпсіздігін арттыруға бағытталған алдын алу шараларын қабылдауды қарастыруға тиіс. Іс-шаралар жоспарына тексеру кезінде айқындалған, авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі комиссия ұсынымдарында көрсетілмеген кемшіліктерді жоюға бағытталған қосымша шаралар енгізілуі мүмкін.
92. Алдын алу іс-шараларының жоспарын әзірлеуге басқа да мемлекеттік органдардың мамандары (басшымен келісім бойынша) тартылып, мемлекеттік органның (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) өкілдері қатысады.
93. Бірнеше авиациялық оқиғаларды тексеру нәтижелері жөніндегі алдын алу іс-шараларының бірлескен жоспарын әзірлеуге рұқсат етіледі.
94. Алдын алу іс-шараларының жоспарын авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссия тағайындаған басшы бекітеді. Жоспардың көшірмелері орындаушыларға және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға жолданады.
95. Белгіленген мерзімдерде орындаушылар алдын алу іс-шараларын іске асыру туралы алдын алу іс-шараларының жоспарын бекіткен басшыға және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға баяндайды немесе белгіленген мерзім аяқталғанға дейін бес тәуліктен кешіктірмей іс-шараны орындамау себептері туралы жазбаша хабарламаны ұсынады.
96. Авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру аяқталғаннан кейін авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы немесе оның орынбасары авиациялық бөлімде тексеру нәтижесінде айқындалған мән-жайлар, себептер, қауіпті факторлар мен кемшіліктер туралы ақпаратты, сондай-ақ ұқсас авиациялық оқиғаларды болдырмау жөніндегі ұсынымдар мүдделі ұйымдар мен адамдарға жеткізу мақсатында талқылау жүргізеді.
97. Талқылауды жүргізу уақыты мен тәртібі туралы, сондай-ақ оған қатысуға тартылатын адамдар туралы шешімді аваициялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы қабылдайды.
98. Талқылауға қатысушылар тексеру нәтижелерінен туындаған және ұшу қауіпсіздігін арттыруға бағытталған өздерінің ұсыныстары мен ұсынымдарын жазбаша түрде ұсынуға, сұрақ қоюға құқылы.
§ 2. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді жіктеу және есепке алу
99. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді жіктеуді мемлекеттік авиация саласындағы уәкілеті орган жүзеге асырады.
100. Авиациялық оқиға олардың салдарына қарай апаттар мен аварияларға бөлінеді.

101. Инциденты в зависимости от степени их опасности и последствий подразделяются на авиационные инциденты, серьезные авиационные инциденты и серьезные авиационные инциденты с повреждением воздушного судна.
К серьезным авиационным инцидентам с повреждением воздушного судна не относятся повреждения, устраняемые путем замены агрегатов и не требующие применения технологий, не предусмотренных документом по технической эксплуатации воздушного судна.
Авиационные происшествия в результате столкновения воздушных судов расследуются как одно событие, а классифицируются и учитываются для каждого воздушного судна раздельно. По результатам расследования оформляется одно дело расследования авиационного происшествия.
102. Учет авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации осуществляется уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
103. Каждое авиационное происшествие подлежит регистрации в Журнале учета авиационных происшествий в государственной авиации (приложение 6 к настоящим Правилам) в уполномоченном органе в сфере государственной авиации, органом управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна), авиационной частью. На командных пунктах авиационных частей и органов управления государственной авиации ведутся журналы учета оперативной информации об авиационных происшествиях в государственной авиации (приложение 7 к настоящим Правилам).
Журналы учета авиационных происшествий являются документами постоянного хранения.
104. Для автоматизированного учета авиационных происшествий с применением персональных электронно-вычислительных машин, в уполномоченном органе в сфере государственной авиации, в органах управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна) ведутся карточки учета авиационных происшествий в государственной авиации (приложение 8 к настоящим Правилам).
105. Учет авиационных происшествий ведется по группам факторов (причин) авиационных происшествий в государственной авиации (приложение 9 к настоящим Правилам), в целях определения фактического состояния аварийности, накопления данных об опасных факторах, своевременной разработки профилактических мероприятий и оценки их эффективности.
106. Hа все авиационные инциденты в авиационных частях составляются карточки учета авиационного инцидента в государственной авиации установленной формы (приложение 10 к настоящим Правилам). Один экземпляр указанной карточки ежемесячно, до 10 числа, направляется в уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
Hа каждый авиационный инцидент, причиной которого явился отказ авиационной техники, в уполномоченном органе в сфере государственной авиации и органе управления государственной авиации, кроме карточки учета авиационного инцидента, оформляется карточка отказа авиационной техники установленного образца.

101. Инциденттер олардың қауіп дәрежесіне және салдарына қарай авиациялық инциденттерге, елеулі авиациялық инциденттерге және әуе кемесі зақымданған елеулі авиациялық инциденттерге бөлінеді.
Әуе кемесі зақымданған елеулі авиациялық инцидентке әуе кемесін техникалық пайдалану жөніндегі құжатта көзделмеген агрегаттарды ауыстыру жолымен жойылған және технологияларды қолдануды талап етпейтін бүлінулер жатпайды;
Әуе кемелерінің соқтығысуы нәтижесінде болған авиациялық оқиғалар бір оқиға ретінде тексеріледі, ал әрбір әуе кемесі үшін жеке жіктеледі және есепке алынады. Тексеру нәтижелері бойынша авиациялық оқиғаны тексерудің бір ісі ресімделеді.
102. Мемлекеттік авиациясында авиациялық оқиғалар мен инциденттерді есепке алуды мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
103. Әрбір авиациялық оқиғаны мемлекеттік авиацияны басқару органы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша), авиациялық бөлім мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органда Мемлекеттік авиацияда авиациялық оқиғаларды есепке алу журналына (осы Қағидаға 6-қосымша) тіркеуге жатады. Авиациялық бөлімнің және мемлекеттік авиацияның басқару органдарының командалық пункттерінде мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар туралы жедел ақпаратты есепке алу журналы (осы Қағидаға 7-қосымша) жүргізіледі.
Авиациялық оқиғаларды есепке алу журналдары ұдайы сақтаудағы құжаттар болып табылады.
104. Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органда, мемлекеттік авиацияны басқару органдарында (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) дербес электрондық-есептеу машиналарын қолданып, авиациялық оқиғаларды автоматтандырылған түрде есепке алу үшін мемлекеттік авиацияда авиациялық оқиғаларды есепке алу карточкалары (осы Қағидаға 8-қосымша) жүргізіледі.
105. Авиациялық оқиғаларды есепке алу нақты авариялық жай-күйді айқындау, қауіпті факторлар туралы деректер жинақтау, алдын алу
іс-шараларын уақтылы әзірлеу және олардың тиімділігін бағалау мақсатында мемлекеттік авиациядағы факторлар (себептер) топтары бойынша (осы Қағидаға 9-қосымша) жүргізіледі.
106. Авиациялық бөлімдерде барлық авиациялық инциденттерге белгіленген нысанда (осы Қағидаға 10-қосымша) мемлекеттік авиацияда авиациялық инцидентті есепке алу карточкасы құрылады. Аталған карточканың бір данасы ай сайын, әр айдың 10-на дейін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға жолданады.
Авиациялық техниканың істен шығуы себеп болған әрбір авиациялық инцидентке мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органда және мемлекеттік авиацияның басқару органында авиациялық инцидентті есепке алу карточкасынан басқа, авиациялық техниканың істен шығуының белгіленген үлгідегі карточкасы ресімделеді.

107. В авиационных подразделениях авиационные инциденты, нарушения и ошибочные действия летного состава (экипажей) учитываются в журнале учета авиационных инцидентов, нарушений и ошибочных действий летного состава (экипажей) в государственной авиации (приложение 11 к настоящим Правилам).
108. В авиационной части авиационные инциденты учитываются в журнале учета авиационных инцидентов в государственной авиации (приложение 12 к настоящим Правилам).
109. В органах управления государственной авиации авиационные инциденты учитываются в журнале учета авиационных инцидентов в государственной авиации по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
110. В уполномоченном органе в сфере государственной авиации учитываются все авиационные инциденты.
§ 3. Порядок создания системы представления данных
об авиационных происшествиях и инцидентах
111. В целях повышения эффективности мероприятий по предотвращению авиационных происшествий, уполномоченный орган в сфере государственной авиации ежегодно проводит анализ состояния безопасности полетов и не позднее двадцатого февраля представляет соответствующие материалы заинтересованным государственным органам.
112. Анализ состояния безопасности полетов включает:
1) количество произошедших авиационных происшествий и инцидентов, их классификацию и причины;
2) оценку состояния профилактической работы по обеспечению безопасности полетов;
3) рекомендации по повышению безопасности полетов.
113. Исходными данными для анализа являются материалы расследования авиационных происшествий и инцидентов, результаты инспекционных проверок авиационных частей и органов управления государственной авиации, профилактические мероприятия, которые были проведены в целях предотвращения авиационных происшествий и инцидентов.
114. Обо всех авиационных инцидентах, нарушениях и ошибочных действиях, допущенных во время летной смены и дежурства расчета органа управления воздушным движением, информируется авиационный персонал авиационной части. Информация о выводах и профилактических мероприятиях по предотвращению подобных авиационных инцидентов по окончании их расследования доводится до всех заинтересованных лиц.
115. В авиационной части ежемесячно (в органах управления государственной авиации ежеквартально) разрабатывается анализ авиационных инцидентов, нарушений и ошибочных действий авиационного персонала, результаты которого в виде отдельного раздела включаются в доклад командира авиационной части (руководителя органа управления государственной авиации) при подведении итогов работы за отчетный период.

107. Авиациялық бөлімшелерде авиациялық инциденттер, ұшқыштар құрамының (экипаждардың) бұзушылықтары мен қате әрекеттері мемлекеттік авиацияда авиациялық инциденттерді, ұшқыштар құрамының (экипаждардың) бұзушылықтары мен қате әрекеттерін есепке алу журналында (осы Қағидаға 11-қосымша) есепке алынады.
108. Авиациялық бөлімде авиациялық инциденттер мемлекеттік авиацияда авиациялық инциденттерді есепке алу журналында (осы Қағидаға 12-қосымша) есепке алынады.
109. Мемлекеттік авиацияның басқару органдарында авиациялық инциденттер осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік авиацияда авиациялық инциденттерді есепке алу журналында есепке алынды.
110. Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органда барлық авиациялық инциденттер есепке алынады.
§ 3. Авиациялық оқиғалар мен инциденттер туралы деректерді ұсыну жүйесін құру тәртібі
111. Авиациялық оқиғаларды болдырмау жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін арттыру мақсатында мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган жыл сайын ұшу қауіпсіздігінің жай-күйіне талдау жүргізеді және жиырмасыншы ақпаннан кешіктірмей тиісті материалдарды мүдделі мемлекеттік органдарға ұсынады.
112. Ұшу қауіпсіздігінің жай-күйін талдауға:
1) болған авиациялық оқиғалар мен инциденттердің саны, олардың жіктелуі мен себептері;
2) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі алдын алу жұмыстарының жай-күйін бағалау;
3) ұшу қауіпсіздігін арттыру жөніндегі ұсынымдар енгізіледі.
113. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру материалдары, авиациялық бөлімдер мен мемлекеттік авиацияны басқару органдарының инспекциялық тексеру нәтижелері, авиациялық оқиғалар мен инциденттерді болдырмау мақсатында жүргізілген алдын алау іс-шаралары талдау үшін бастапқы деректер болып табылады.
114. Барлық авиациялық инциденттер, ұшқыштар ауысымы және әуе қозғалысын басқару органдарының кезекшілік уақытындағы бұзушылықтар мен қате әрекеттер туралы авиациялық бөлімнің авиациялық персоналына хабарланады. Авиациялық инциденттерді тексеру аяқталғаннан кейін олардың қорытындылар туралы, ұқсас авиациялық инциденттерді болдырмау жөніндегі алдын алу іс-шаралары туралы ақпарат барлық мүдделі адамдардың назарына жеткізіледі.
115. Авиациялық бөлімде ай сайын (мемлекеттік авиацияны басқару органдарда тоқсан сайын) авиациялық инциденттерді, авиациялық персоналдың бұзушылықтары мен қате әрекеттерін талдау әзірленеді, оның нәтижелері есептік кезеңде жұмыс қорытындыларын жүргізу кезінде авиациялық бөлім командирінің (мемлекеттік авиацияны басқару органы басшысының) баяндамасында жеке бөлім түрінде енгізіледі.

116. Анализ авиационных инцидентов, нарушений и ошибочных действий личного состава проводится с целью выявления опасных факторов, выработки рекомендаций и проведении мероприятий по предотвращению авиационных происшествий по аналогичным причинам.
Исходным материалом для анализа служат итоги проверок и результаты расследования авиационных инцидентов, карточки учета инцидентов, а также аналитические материалы, разрабатываемые соответствующими органами управления.
117. Анализ авиационных инцидентов состоит из разделов:
1) выводы из оценки обстановки и условий повседневной деятельности авиационных частей;
2) факторы, усложнившие выполнение поставленных задач;
3) характер и особенности задач, решаемых авиационными частями в прошедшем месяце (квартале), основные итоги их выполнения;
4) анализ авиационных происшествий и авиационных инцидентов, выявленные опасные факторы;
5) детальный анализ состояния безопасности полетов по категориям авиационного персонала, классности, этапам полета, метеоусловиям, другим критериям. Анализ, разрабатываемый в органе управления государственной авиации, дополнительно включает информацию о количестве авиационных инцидентов и налете за квартал в каждой авиационной части, по типам воздушных судов;
6) состояние профилактической работы, эффективность выполнения программ предотвращения авиационных происшествий, принимаемые меры по предупреждению повторения авиационных инцидентов, в первую очередь связанных с неправильными (ошибочными) действиями личного состава, нарушением требований нормативных документов;
7) выводы о состоянии учета, факты сокрытия или неправильной классификации авиационных инцидентов, положительные примеры работы по предотвращению авиационных происшествий;
8) указания, предложения и рекомендации по предотвращению авиационных происшествий.
118. Материалы анализа авиационных инцидентов подписываются руководителем органа управления государственной авиации и направляются в подчиненные авиационные части для изучения с авиационным персоналом.
Один экземпляр материалов анализа до десятого числа, следующего за отчетным кварталом месяца, направляется в уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
Раздел 3. Порядок расследования авиационных происшествий
и инцидентов в гражданской (экспериментальной) авиации
1. Авиационные происшествия
§ 1. Оповещение об авиационном происшествии
119. Органы обслуживания воздушного движения, в случае потери радиосвязи с экипажем или пропадании отметки воздушного судна на экране радиолокатора, передают первичное сообщение о случившемся в соответствии с Табелем сообщений о движении воздушных судов гражданской авиации Республики Казахстан и схемой оповещения об авиационных происшествиях и инцидентах, утверждаемых уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.

116. Ұқсас себептер бойынша қауіпті факторларды айқындау, авиациялық оқиғаларды болдырмау бойынша ұсынымдарды әзірлеу және іс-шараларды жүргізу мақсатында авиациялық инциденттерге, жеке құрамның бұзушылықтары мен қате әрекеттеріне талдау жүргізіледі.
Авиациялық инциденттерді тексеру қорытындылары мен нәтижелері, инциденттерді есепке алу карточкалары, сондай-ақ тиісті басқару органдары әзірлейтін талдамалық материалдар талдау үшін бастапқы материал қызметін атқарады.
117. Авиациялық инциденттерді талдау мынадай бөлімдерден тұрады:
1) авиациялық бөлімдердің күнделікті қызметінің жай-күйі мен жағдайларын бағалау тұжырымдары;
2) алға қойылған міндеттерді орындауды қиындатқан факторлар;
3) өткен айда (тоқсанда) авиациялық бөлімдермен шешкен міндеттердің сипаты мен ерекшеліктері, оларды орындаудың негізгі қорытындылары;
4) авиациялық оқиғалар мен авиациялық инциденттерді талдау, айқындалған қауіпті факторлар;
5) авиациялық персоналдың санаттары, сыныбы, ұшу кезеңдері, метеожағдай, басқа да өлшемдер бойынша ұшу қауіпсіздігінің жай-күйін егжей-тегжейлі талдау. Мемлекеттік авиацияны басқару органында әзірленетін талдауға авиациялық инциденттердің саны және әрбір авиациялық бөлімде әуе кемесінің үлгісі бойынша тоқсан ішіндегі ұшулар туралы қосымша ақпарат енгізіледі;
6) алдын алу жұмыстарының жай-күйі, авиациялық оқиғаларды болдырмау бағдарламаларын орындау тиімділігі, авиациялық инциденттердің, бірінші кезекте жеке құрамның дұрыс емес (қате) іс-әрекеттеріне, нормативтік құжаттардың талаптарын бұзуға байланысты қайталануының алдын алу бойынша шаралар қабылдау;
7) авиациялық инциденттерді есепке алудың жай-күйі, жасыру немесе дұрыс емес жіктеу фактілері, авиациялық оқиғаларды болдырмау бойынша жұмыстың оң үлгілері туралы тұжырымдар;
8) авиациялық оқиғаларды болдырмау бойынша нұсқаулар, ұсыныстар мен ұсынымдар;
118. Авиациялық инциденттерді талдау материалдарына мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы қол қояды және олар авиациялық персоналдың зерттеуі үшін бағынышты авиациялық бөлімдерге жіберіледі.
Талдау материалдарының бір данасы есептік тоқсаннан кейінгі келесі айдың онына дейін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
3-бөлім. Азаматтық (эксперименттік) авиациядағы авиациялық
оқиғалар мен инциденттерді тексеру тәртібі
1. Авиациялық оқиғалар
§ 1. Авиациялық оқиға туралы хабар беру
119. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары экипажбен радиобайланысты жоғалтқан немесе радиолакатордың экранында әуе кемесінің белгісі жоғалған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуе кемелерінің қозғалысы туралы хабарламалар табеліне және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен авиациялық оқиғалар мен инциденттер туралы хабар беру схемасына сәйкес болған жағдай туралы алғашқы хабарды береді.

120. Для оперативного оповещения руководящих должностных лиц об авиационном происшествии в каждой организации гражданской авиации разрабатывается инструкция, с учетом настоящих Правил, утверждаемая первым руководителем организации, определяющая порядок действий должностных лиц при авиационном происшествии.
121. Эксплуатант (владелец) воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие, в течении одних суток передает первоначальное сообщение в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, местный исполнительный орган, на территории которого произошло авиационное происшествие, транспортную прокуратуру и территориальные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД), Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС) и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ).
122. Первоначальное сообщение содержит следующую информацию:
1) вид авиационного происшествия;
2) дату, время (местное и UTC);
3) тип, государственный и регистрационный знак, серийный (заводской) номер воздушного судна;
4) наименование эксплуатанта (владельца) воздушного судна;
5) метеоусловия в момент происшествия;
6) фамилия командира корабля и гражданство членов экипажа и пассажиров;
7) характер полетного задания с указанием начального пункта вылета и пункта назначения;
8) число членов экипажа и пассажиров, в том числе погибших и получивших телесные повреждения, а также число погибших и получивших телесные повреждения лиц, не находившихся на борту воздушного судна;
9) последний пункт вылета и намеченный пункт посадки;
10) местоположение воздушного судна относительно какого-либо легко определяемого географического пункта, широты и долготы;
11) физико-географическая характеристика местности, где произошло происшествие;
12) обстоятельства авиационного происшествия, достоверно известные к моменту передачи сообщения;
13) степень повреждения воздушного судна;
14) разрушения (если они имели место) на земной поверхности, нанесенные падением (вынужденной посадкой) воздушного судна;
15) данные об организации и проведении поисковых и аварийно-спасательных работ;
16) другие достоверные сведения по авиационному происшествию, известные к моменту представления сообщения;
17) наличие и характер опасных грузов на борту.
Отсутствие каких-либо из указанных сведений не должно задерживать передачу первоначального сообщения. В сообщении не должны содержаться предположительные сведения об обстоятельствах и причинах происшествия.
123. При авиационном происшествии с воздушным судном иностранного государства, происшедшего на территории Республики Казахстан, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации передает первоначальное сообщение в представительство эксплуатанта, а также в МИД, которое по дипломатическим каналам уведомляет государство регистрации и государство эксплуатанта.

120. Басшы лауазымды адамдарға авиациялық оқиға туралы жедел хабар беру үшін осы Қағида ескеріліп, авиациялық оқиға кезінде лауазымды адамдардың іс-әрекеттерінің тәртібін белгілейтін нұсқаулық азаматтық авиацияның әрбір ұйымында әзірленеді, оны ұйымның бірінші басшы бекітеді.
121. Авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесін пайдаланушы (оның иесі) бір тәулік ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға, аумағында авиациялық оқиға болған жергілікті атқарушы органға, көлік прокуратурасына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ), Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ТЖМ) және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) аумақтық органдарына бастапқы хабарламаны жібереді.
122. Бастапқы хабарламада мынадай ақпарат:
1) авиациялық оқиғаның түрі;
2) күні, уақыты (жергілікті және UTC);
3) әуе кемесінің үлгісі, мемлекеттік және тіркеу белгісі, сериялық (зауыттық) нөмірі;
4) әуе кемесін пайдаланушының (иесінің) атауы;
5) оқиға болған кездегі метеожағдай;
6) кеме командирінің тегі және экипаж мүшелері мен жолаушылардың азаматтығы;
7) ұшып шығудың бастапқы пункті және жеткізу пункті көрсетілген ұшу тапсырмасының сипаты;
8) экипаж мүшелері мен жолаушылар саны, оның ішінде қайтыс болғандар мен дене жарақаттарын алғандардың саны, сондай-ақ әуе кемесінің бортында болмаған қаза тапқан және жарақат алған адамдардың саны;
9) ұшудың соңғы пункті және белгіленген қону пункті;
10) әуе кемесінің қандай да бір тез анықтауға болатын географиялық пунктідегі, ендіктегі және бойлықтағы тұрған жері;
11) оқиға болған жердің физикалық-географиялық сипаттамасы;
12) авиациялық оқиғаның хабарламаны беру кезінде анық белгілі болған мән-жайлары;
13) әуе кемесінің зақымдану дәрежесі;
14) әуе кемесі құлауына (мәжбүрлі қонуына) байланысты жердің бетінде болған бүлінушіліктер (олар орын алған жағдайда);
15) іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу туралы деректер;
16) хабарлама беру сәтіне белгілі болған авиациялық оқиға бойынша басқа да нақты мәліметтер;
17) бортта қауіпті жүктердің болуы және оның сипаты қамтылады.
Аталған мәліметтердің кейбіреулерінің болмауы бастапқы хабарламаны жіберуді кешіктірмеуге тиіс. Хабарламада оқиғаныңмән-жайлары мен себептері туралы болжамды мәліметтер болмауға тиіс.
123. Қазақстан Республикасының аумағында шетел мемлекетінің әуе кемесімен авиациялық оқиға болған кезде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушының өкілдігіне, сондай-ақ дипломатиялық арналар бойынша тіркеу мемлекеті мен пайдаланушы мемлекетіне хабарлама беретін СІМ-ге бастапқы хабарламаны жібереді.

124. Первичное сообщение об авиационном происшествии с воздушным судном Республики Казахстан, происшедшего на территории иностранного государства, передается авиационными властями государства места события дипломатическому представительству или консульским учреждениям Республики Казахстан, представительству эксплуатанта (владельца) воздушного судна, которые в свою очередь уведомляют уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
125. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации незамедлительно направляет уведомление об авиационном происшествии:
1) организациям гражданской авиации Республики Казахстан;
2) государству разработчика;
3) государству изготовителя;
4) ИКАО, если максимальная масса воздушного судна более 2250 кг или оно является турбореактивным самолетом.
Уведомление, по возможности, содержит информацию, указанную в пункте 122 настоящих Правил и не задерживается из-за отсутствия полной информации.
126. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации уведомляет государства, которые проявляют особый интерес к авиационному происшествию в силу того, что среди погибших или получивших тяжкие телесные повреждения имеются граждане этого государства, а также дает разрешения этим государствам назначать экспертов, которые имели бы право оказывать помощь и участвовать в расследовании.
§ 2. Организация расследования авиационных происшествий
127. Расследование авиационных происшествий с гражданскими воздушными судами Республики Казахстан, возлагается на Комиссию, в состав которой могут быть привлечены представители эксплуатанта (владельца) воздушного судна, организаций гражданской авиации, разработчика, изготовителя воздушного судна, заинтересованных государственных органов и организаций.
128. Для формирования состава Комиссии уполномоченный орган по расследованию направляет запросы в организации гражданской авиации и государственные органы, которые в течение трех суток с момента получения запроса представляют кандидатуры для включения в состав Комиссии.
129. Комиссия проводит расследование авиационных происшествий независимо от правоохранительных органов, координируя свои действия с представителями прокуратуры, МВД и КНБ.
130. Полномочия членов комиссии:
беспрепятственно проходить на борт потерпевшего бедствие воздушного судна для выяснения обстоятельств авиационного происшествия;
обследовать потерпевшее бедствие воздушное судно, его составные части, имущество, находящееся на борту потерпевшего бедствие воздушного судна, независимо от принадлежности этого имущества, а также средства и объекты обеспечения полетов воздушных судов;
привлекать для решения задач, требующих знаний в соответствующих областях науки и техники, работников организаций независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности;
опрашивать очевидцев авиационного происшествия, лиц, которые имеют или могут иметь отношение к авиационному происшествию, получать необходимую информацию от правоохранительных органов;
изучать все вопросы, касающиеся разработки, испытаний, производства, эксплуатации и ремонта потерпевшего авиационное происшествие воздушного судна, подготовки лиц из числа авиационного персонала, организации воздушного движения, выполнения и обеспечения полетов воздушных судов;
запрашивать и получать от государственных органов, а также от физических и юридических лиц документы и материалы по вопросам, связанным с данным авиационным происшествием;
проводить исследования психофизиологического состояния членов экипажа потерпевшего бедствие воздушного судна, а также соответствующих лиц из числа авиационного персонала.
Полномочия членов комиссии с гражданским воздушным судном Республики Казахстан изложены в приложении 14 к настоящим Правилам.

124. Шетел мемлекетінің аумағында Қазақстан Республикасының әуе кемесімен болған авиациялық оқиға туралы бастапқы хабарды оқиға болған мемлекеттің авиациялық өкіметі Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігіне немесе консулдық мекемелеріне, әуе кемесін пайдаланушының (иесінің) өкілдігіне хабарлайды, олар өз кезегінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға хабарлайды.
125. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган авиациялық оқиға туралы хабарламаны:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарына;
2) әзірлеуші мемлекетке;
3) жасаушы мемлекетке;
4) егер әуе кемесінің ең үлкен массасы 2250 кг-дан асса немесе ол турбореактивті ұшақ болса Халықаралық азаматтық авиация ұйымына (ИКАО) жіберіледі.
Хабарламада, мүмкіндігінше, осы Қағиданың 122-тармағында көрсетілген ақпарат қамтылады және толық ақпараттың болмауына байланысты ол кешіктірілмейді.
126. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қаза болғандардың немесе ауыр дене жарақаттарын алғандардың ішінде олардың азаматтары бар болғандықтан, авиациялық оқиғаға ерекше мүдделі мемлекеттерге хабарлайды, сондай-ақ осы мемлекеттерге тексеруге көмек көрсетуге және қатысуға құқығы болатын сарапшыларды тағайындауға рұқсат береді.
§ 2. Авиациялық оқиғаларға тексеруді ұйымдастыру
127. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғаларды тексеру Комиссияға жүктеледі, оның құрамына әуе кемесін пайдаланушының, азаматтық авиация ұйымдарының, әуе кемесін әзірлеушінің, жасаушының, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдері кіруі мүмкін.
128. Комиссия құрамын қалыптастыру үшін тексеру жөніндегі уәкілетті орган азаматтық авиацияның ұйымдарына және мемлекеттік органдарға сұрау жібереді, олар сұрауды алған кезден бастап, үш тәулік ішінде Комиссияның құрамына енгізу үшін кандидатураларды ұсынады.
129. Комиссия өзінің әрекеттерін прокуратура, ІІМ және ҰҚК өкілдерімен үйлестіріп, авиациялық оқиғаларды тексеруді құқық қорғау органдарынан тәуелсіз жүргізеді.
130. Комиссия мүшелері:
авиациялық оқиға жағдайын анықтау үшін апатқа ұшыраған әуе кемесінің бортына кедергісіз кіруге;
апатқа ұшыраған әуе кемесін, оның құрамды бөліктерін, апатқа ұшыраған әуе кемесінің бортындағы мүлікті, осы мүліктің тиесілігіне қарамастан, сондай-ақ әуе кемелерінің ұшуларын қамтамасыз ететін құралдар мен объектілерді тексеруге;
ғылым және техника салаларында тиісті білімді талап ететін міндеттерді шешу үшін олардың ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйым қызметкерлерін тартуға;
авиациялық оқиғаны көрген, авиациялық оқиғаға қатысы бар немесе қатысы болуы мүмкін адамдардан жауап алуға, құқық қорғау органдарынан қажетті ақпаратты алуға;
авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, өндіруге, пайдалануға және жөндеуге, авиациялық персонал қатарынан адамдарды дайындауға, әуе қозғалысын ұйымдастыруға, әуе кемелерінің ұшуларын орындауға және қамтамасыз етуге қатысты барлық мәселелерді зерделеуге;
осы авиациялық оқиғаға байланысты мәселелер бойынша құжаттар мен материалдарды мемлекеттік органдардан, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардан сұратуға және алуға;
апатқа ұшыраған әуе кемесінің экипаж мүшелерінің, сондай-ақ авиациялық персонал қатарынан тиісті адамдардың психофизиологиялық жай-күйіне зерттеу жүргізуге өкілетті.
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеруге қатысушылардың өкілеттіктері осы Қағидаға 14-қосымшада жазылған.

131. Расследование авиационного происшествия с гражданским воздушным судном Республики Казахстан, происшедшего на территории иностранного государства, проводится уполномоченным органом по расследованию государства места события, в соответствии с законодательством этого государства. Республика Казахстан назначает своего уполномоченного представителя для участия в расследовании. В помощь уполномоченному представителю могут быть назначены советник (советники).
132. По принятию решения о персональном составе группы специалистов, привлекаемых к расследованию, направляется соответствующее уведомление через МИД в государство, на территории которого произошло авиационное происшествие.
133. Эксплуатант (владелец) воздушного судна, дипломатическое представительство и консульские учреждения Республики Казахстан, находящиеся в государстве места события, оказывают всемерное содействие группе специалистов по расследованию, в том числе в обеспечении транспортом, связью, помещениями для работы и отдыха, питанием и т.п.
134. Уполномоченные представители и советники по согласованию с председателем Комиссии государства места события:
1) посещают место авиационного происшествия или инцидента;
2) осматривают воздушное судно или его части;
3) получают информацию, содержащую показания свидетелей, и предлагают тематику их опроса;
4) имеют доступ к относящимся к делу вещественным доказательствам;
5) получают относящиеся к делу документы;
6) участвуют в считывании записей полетной информации;
7) участвуют в мероприятиях по расследованию за пределами места авиационного происшествия или инцидента, таких как осмотр и исследования агрегатов, технические консультации, испытания и моделирование в целях расследования;
8) принимают участие в совещаниях;
9) делают заявления в отношении различных аспектов расследования.
135. Уполномоченный представитель и его советники предоставляют государству, проводящему расследование, всю имеющуюся у них соответствующую информацию и не могут распространять информацию о ходе и результатах расследования без согласия государства, проводящего расследование.
136. Если межправительственным соглашением о воздушном сообщении установлены иные правила расследования авиационного происшествия, то применяются правила, установленные соглашением.
137. В случае авиационного происшествия с воздушным судном Республики Казахстан, происшедшего на территории иностранного государства, которое не является договаривающимся государством, такое государство может передать целиком или частично проведение расследования Республике Казахстан по взаимной договоренности и согласию. Республика Казахстан направляет подтверждение данному государству о своем участии в расследовании. Расследование проводится в соответствии с настоящими Правилами. При этом государство места события использует все средства для оказания содействия проведению расследования.

131. Шет мемлекеттің аумағында Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесімен болған авиациялық оқиғаны тексеруді оқиға болған мемлекеттің тексеру жөніндегі уәкілетті органы сол мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүргізеді. Қазақстан Республикасы тексеруге қатысу үшін өзінің уәкілетті өкілін тағайындайды. Уәкілетті өкілге көмекші ретінде кеңесші (кеңесшілер) тағайындалуы мүмкін.
132. Тексеруге тартылатын мамандар тобының дербес құрамы туралы шешім қабылдау үшін СІМ арқылы авиациялық оқиға болған мемлекетке тиісті хабарлама жіберіледі.
133. Әуе кемесін пайдаланушы (иесі), оқиға болған мемлекеттегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігі және консулдық мекемелері тексеру жөніндегі мамандардың тобына жан-жақты, оның ішінде көлікпен, байланыспен, жұмыс істеу және демалу бөлмелерімен, тамақтандырумен қамтамасыз етуге көмек көрсетеді.
134. Уәкілетті өкілдер мен кеңесшілер оқиға болған мемлекеттің Комиссия төрағасының келісімі бойынша:
1) авиациялық оқиға немесе инцидент болған жерге барады;
2) әуе кемесін немесе оның бөлшектерін тексеріп қарайды;
3) куәгерлерден жауаптары қамтылған ақпаратты алады және оларға сұрақ қою тақырыптарын ұсынады;
4) іске қатысты заттай айғақтарға қол жеткізеді;
5) іске қатысты құжаттарды алады;
6) ұшу ақпаратының жазбаларын оқуға қатысады;
7) тексеру мақсатында агрегаттарды тексеру және зерттеу, техникалық консультацияларды, сынақтарды жүргізу және модель үлгілерін жасау сияқты авиациялық оқиға немесе инцидент болған жерден тыс жерлерде болатын тексеру іс-шараларына қатысады;
8) кеңестерге қатысады;
9) тексерудің әртүрлі аспектілеріне қатысты өтініштер жасайды.
135. Уәкілетті өкіл және оның кеңесшілері тексеруді жүргізіп отырған мемлекетке өздеріндегі барлық тиісті ақпаратты береді және тексеру барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты тексеруді жүргізіп жатқан мемлекеттің келісімінсіз тарата алмайды.
136. Егер әуе хабарламасы туралы үкіметаралық келісімде авиациялық оқиғаны тексерудің басқа ережелері белгіленбесе, келісімде көрсетілген ережелер қолданылады.
137. Уағдаласушы мемлекет болып табылмайтын шет мемлекеттің аумағында Қазақстан Республикасының әуе кемесімен авиациялық оқиға болған жағдайда, ондай мемлекет өзара уағдаластық немесе келісім бойынша тексеру жүргізуді Қазақстан Республикасына толық немесе жартылай тапсыруы мүмкін. Қазақстан Республикасы өзінің тексеруге қатысатыны жөнінде аталған мемлекетке растау құжатын жібереді. Тексеру осы Қағидаға сәйкес жүргізіледі. Бұл ретте оқиға болған мемлекет тексеру жүргізуге көмек көрсету үшін барлық құралдарды пайдаланады.

138. Если невозможно определенно установить, что место авиационного происшествия с воздушным судном Республики Казахстан находится на территории какого-либо государства, в этом случае Республика Казахстан проводит расследование авиационного происшествия самостоятельно, или может передать целиком или частично проведение расследования другому государству по взаимной договоренности.
139. Расследование авиационного происшествия с гражданским воздушным судном иностранного государства, происшедшего на территории Республики Казахстан, проводится уполномоченным органом по расследованию Республики Казахстан в соответствии с настоящими Правилами.
Государства регистрации, эксплуатанта, разработчика, изготовителя воздушного судна могут назначать своих уполномоченных представителей и советников для участия в расследовании.
Другие заинтересованные государства могут назначать экспертов для участия в расследовании. Уполномоченные представители иностранных государств, их советники и эксперты, как правило, в состав комиссии не входят.
140. Республика Казахстан может передать расследование авиационного происшествия государству-эксплуатанта или государству-регистрации воздушного судна. В этом случае, Республика Казахстан назначает своего уполномоченного представителя для участия в расследовании.
141. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации может обратиться в Межгосударственный авиационный комитет или в любое государство с просьбой оказание помощи и содействия в расследовании, включая направление специалистов и проведение работ по расшифровке средств объективного контроля.
142. Если от государств регистрации, эксплуатанта, разработчика или изготовителя поступила просьба о том, чтобы воздушное судно осталось нетронутым до осмотра уполномоченным представителем обратившегося с этой просьбой государства, то принимаются все необходимые меры для выполнения такой просьбы, насколько это практически осуществимо.
143. При необходимости получения дополнительных сведений, оборудования или привлечения экспертов орган, назначивший расследование, направляет соответствующий запрос любому государству с просьбой направить такие сведения, оборудование или экспертов для обеспечения расследования.
Государство, предоставляющее по запросу сведения, оборудование или экспертов, может назначить своего уполномоченного представителя для участия в расследовании авиационного происшествия. Степень участия в расследовании уполномоченного представителя или экспертов такого государства, если оно не является государствами регистрации, эксплуатанта, разработчика, изготовителя, ограничивается теми вопросами, по которым они привлекаются к расследованию. Степень участия представителей определяется председателем Комиссии, в каждом отдельном случае.

138. Егер Қазақстан Республикасының әуе кемесімен болған авиациялық оқиғаның қай мемлекеттің аумағында екенін нақты анықтау мүмкін болмаса, мұндай жағдайда Қазақстан Республикасы авиациялық оқиғаны тексеруді өзі жүргізеді немесе өзара уағдаластық бойынша тексеру жүргізуді толық немесе жартылай басқа мемлекетке тапсыруы мүмкін.
139. Қазақстан Республикасының аумағында шет мемлекеттің азаматтық әуе кемесімен болған авиациялық оқиғаны тексеруді осы Қағидаға сәйкес Қазақстан Республикасының тексеру жөніндегі уәкілетті органы жүргізеді.
Әуе кемесін тіркеген, пайдаланған, әзірлеген, жасаған мемлекеттер тексеруге қатысу үшін өздерінің уәкілетті өкілдерін және кеңесшілерін тағайындай алады.
Басқа мүдделі мемлекеттер тексеруге қатысу үшін сарапшыларды тағайындай алады. Шет мемлекеттердің уәкілетті өкілдері, олардың кеңесшілері және сарапшылар, әдетте, комиссияның құрамына кірмейді.
140. Қазақстан Республикасы авиациялық оқиғаны тексеруді әуе кемесін пайдаланушы мемлекетке немесе әуе кемесін тіркеуші мемлекетке тапсыра алады. Мұндай жағдайда, Қазақстан Республикасы тексеруге қатысатын өзінің уәкілетті өкілін тағайындайды.
141. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тексеруге мамандарын жіберуді және объективті бақылау құралдарын қолдануды түсіндіру жұмыстарын жүргізуді қоса есептегенде, тексеруге көмек көрсету өтінішімен Мемлекетаралық авиациялық комитетке немесе кез келген мемлекетке жүгіне алады.
142. Егер тіркеуші, пайдаланушы, әзірлеуші немесе жасаушы мемлекеттерден мемлекеттің уәкілетті өкілі тексеріп, қарағанға дейін әуе кемесіне тиіспеу туралы өтініш келіп түссе, онда осы өтінішті орындау үшін мүмкіндігінше барлық ықтимал шаралар қабылданады.
143. Қосымша мәліметтерді, жабдықты алу немесе сарапшыларды тарту қажеттілігі кезінде тексеруді тағайындаған орган тексеруді қамтамасыз ету үшін кез келген мемлекетке осындай мәліметтерді, жабдықты немесе сарапшыларды жіберу туралы тиісті сұрау жібереді.
Сұрау бойынша мәліметтерді, жабдықты немесе сарапшыларды жіберетін мемлекет авиациялық оқиғаны тексеруге қатысу үшін өзінің уәкілетті өкілін тағайындай алады. Егер мемлекет тіркеуші, пайдаланушы, әзірлеуші, жасаушы мемлекет болып табылмаса, ондай мемлекеттің уәкілетті өкілінің немесе сарапшыларының тексеруге қатысу дәрежесі олар тексеруге тартылған мәселелермен ғана шектеледі. Әрбір жеке оқиға бойынша өкілдердің қатысу дәрежесін Комиссия төрағасы белгілейді.

144. Если в силу того, что среди погибших или получивших тяжкие телесные повреждения при авиационном происшествии на территории иностранного государства имеются граждане Казахстана, то уполномоченный орган в сфере гражданской авиации назначает эксперта для расследования авиационного происшествия, который уполномочен:
1) посещать место авиационного происшествия;
2) получать доступ к соответствующей информации, которая была утверждена для опубликования государством, проводящим расследование, и информации о ходе расследования;
3) получать экземпляр окончательного отчета.
145. Эксплуатант (владелец) воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие и организация гражданской авиации места события принимают участие в расследовании авиационного происшествия и осуществляют координацию действий с местными исполнительными органами по обеспечению работы Комиссии. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, районов, городов областного значения, физические и юридические лица оказывают всемерное содействие Комиссии.
146. Продолжительность расследования авиационного происшествия, с момента создания Комиссии до даты утверждения окончательного отчета по результатам расследования авиационного происшествия, как правило, не превышает тридцати суток, если не потребуется дополнительных исследований.
Если проведение исследований и испытаний авиационной техники в установленные для расследования сроки невозможно, сроки расследования по ходатайству председателя Комиссии продлеваются до окончания проведения исследований.
147. Местные исполнительные органы, организации гражданской авиации создают членам Комиссии и привлекаемым к расследованию специалистам все необходимые условия для проведения работ на месте авиационного происшествия, в том числе обеспечивают соответствующими одеждой, обувью, средствами индивидуальной защиты, транспортными средствами и средствами связи, необходимым снаряжением, расходуемыми материалами, проживанием и питанием бесплатно.
148. Все работы, связанные с расследованием авиационного происшествия, финансируются эксплуатантом.
Исследования и испытания, связанные с расследованием авиационного происшествия, проводимые научно-исследовательскими, конструкторскими, ремонтными и промышленными организациями, финансируются этими организациями с последующим возмещением их затрат эксплуатантом.
149. Члены Комиссии, при использовании воздушных судов казахстанских авиакомпаний, независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности, по предъявлению копии приказа на проведение расследования и командировочных удостоверений, вписываются в задание на полет, с правом нахождения в кабине или салоне воздушного судна.
§ 3. Порядок действий должностных лиц
при авиационном происшествии

144. Егер шет мемлекет аумағында болған авиациялық оқиға кезінде қаза болғандардың немесе ауыр дене жарақаттарын алғандардың ішінде Қазақстанның азаматтары болса, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган авиациялық оқиғаны тексеру үшін сарапшыны тағайындайды, ол:
1) авиациялық оқиға болған жерге баруға;
2) тексеру жүргізіп отырған мемлекеттің жариялауы үшін бекітілген тиісті ақпаратына және тексеру барысы туралы ақпаратқа қол жеткізуге;
3) түпкілікті есептің данасын алуға өкілетті.
145. Авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесін пайдаланушы (иесі) және оқиға болған жердің азаматтық авиация ұйымы авиациялық оқиғаны тексеруге қатысады және Комиссияның жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі жергілікті атқарушы органдармен іс-қимылды үйлестіруді жүзеге асырады. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандардың облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, жеке және заңды тұлғалар Комиссияға жан-жақты көмек көрсетеді.
146. Комиссия құрылған сәттен бастап авиациялық оқиғаларды тексеру нәтижелері бойынша түпкілікті есепті бекіту күніне дейінгі авиациялық оқиғаны тексеру ұзақтығы, әдетте, егер қосымша зерттеулер қажет болмаса, отыз тәуліктен аспайды.
Егер авиациялық техниканы зерттеуді және сынақтан өткізуді жүргізу тексеру үшін белгіленген мерзімі ішінде мүмкін болмаса, Комиссия төрағасының өтініші бойынша тексеру мерзімі зерттеуді жүргізу аяғына дейін ұзартылады.
147. Жергілікті атқарушы органдар, азаматтық авиация ұйымдары Комиссия мүшелеріне және тексеруге тартылатын мамандарға авиациялық оқиға болған жерде жұмыс жүргізу үшін барлық қажетті жағдайды жасайды, оның ішінде тиісті киіммен, аяқ киіммен, жеке қорғаныс құралдарымен, көлік және байланыс құралдарымен, қажетті керек-жарақтармен, шығын материалдарымен, тұратын орынмен және ақысыз тамақпен қамтамасыз етеді.
148. Авиациялық оқиға болған жерде жүргізілетін тексеруге байланысты барлық жұмыстарды пайдаланушы қаржыландырады.
Ғылыми зерттеу, конструкторлық, жөндеу және өнеркәсіптік ұйымдар жүргізетін авиациялық оқиғаны тексеруге байланысты зерттеулер мен сынақтарды осы ұйымдар қаржыландырады, кейіннен олардың шығындарын пайдаланушы өтейді.
149. Комиссия мүшелері, ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан, қазақстандық авиакомпаниялардың әуе кемелерін пайдалану кезінде, тексеру жүргізуге бұйрықтың көшірмесін және іссапар куәлігін ұсынғаннан кейін әуе кемесінің кабинасында немесе салонында болу құқығы беріліп, ұшуға тапсырмаға енгізіледі.
§ 3. Авиациялық оқиға кезіндегі лауазымды адамдардың
іс-қимыл жасау тәртібі

150. С момента авиационного происшествия и до прибытия Комиссии, руководитель организации гражданской авиации, в районе и на территории которого произошло авиационное происшествие, а до его прибытия, командир воздушного судна, проводят первоначальные действия на месте авиационного происшествия.
151. Члены экипажа потерпевшего бедствие воздушного судна, местные исполнительные органы, физические и юридические лица, до прибытия Комиссии принимают все возможные меры по обеспечению сохранности воздушного судна, его составных частей и обломков, бортовых и наземных средств объективного контроля, предметов, находившихся на борту этого воздушного судна.
152. В случае авиационного происшествия, вынужденной посадки вне аэродрома, командир воздушного судна совместно с членами экипажа выполняет действия, предусмотренные руководством по летной эксплуатации воздушного судна, по эвакуации пассажиров и тушению пожара. Убедившись, что нет возгорания воздушного судна, командир воздушного судна до прибытия ответственного представителя, на территории которого произошло авиационное происшествие:
1) немедленно полностью обесточивает воздушное судно (если это не препятствует проведению эвакуации) и убеждается, что бортовые самописцы выключены;
2) обеспечивает неприкосновенность пультов управления в кабине экипажа и бортовых самописцев;
3) обеспечивает неприкосновенность коммерческой загрузки и других предметов, находящихся на борту воздушного судна, запретить слив топлива, масла и других жидкостей;
4) закрывает и по возможности опломбирует двери, люки, капоты;
5) организует охрану воздушного судна и места происшествия;
6) принимает все возможные меры, чтобы как можно быстрее известить о случившемся событии ближайшую организацию гражданской авиации или местные исполнительные органы.
В случае, если командир воздушного судна по состоянию здоровья не может выполнять свои обязанности, эти действия осуществляет второй пилот, являющийся членом экипажа.
153. После прибытия на место авиационного происшествия, руководитель организации гражданской авиации обеспечивает дальнейшую сохранность воздушного судна, его содержимого и находящихся на месте происшествия вещественных доказательств, во взаимодействии с представителями МЧС, МВД и местных исполнительных органов:
1) определяет необходимость по принятию дополнительных мер по спасению пассажиров и членов экипажа, тушению пожара (или его предупреждению), сохранению вещественных доказательств;
2) организует проведение поисковых и аварийно-спасательных работ, при необходимости с привлечением взаимодействующих ведомств;

150. Авиациялық оқиға болған сәттен бастап Комиссия келгенге дейін авиациялық оқиға болған ауданда және аумақта, азаматтық авиация ұйымының басшысы, ал ол келгенге дейін әуе кемесінің командирі авиациялық оқиға болған жерде алғашқы әрекеттерді жүргізеді.
151. Апатқа ұшыраған әуе кемесі экипажының мүшелері, жергілікті атқарушы органдар, жеке және заңды тұлғалар Комиссия келгенге дейін әуе кемесінің, оның бөлшектері мен сынықтарының, объективті бақылаудың борттық және жердегі құралдарының, осы әуе кемесінің бортындағы заттардың сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық ықтимал шараларды қабылдайды.
152. Авиациялық оқиға болған, әуеайлақтан тыс жерде қонуға мәжбүр болған жағдайда әуе кемесінің командирі экипаж мүшелерімен бірлесіп, әуе кемесін ұшуға пайдалану, жолаушыларды эвакуациялау және өртті сөндіру жөніндегі нұсқаулықта қарастырылған әрекеттерді орындайды. Әуе кемесінде жанудың болмауына көз жеткізгеннен кейін әуе кемесінің командирі авиациялық оқиға болған аумақтың жауапты өкілі келгенге дейін:
1) әуе кемесін жедел түрде толық тоқсыздандыруға (егер бұл эвакуациялауға кедергі болмаса) және борттық өздігінен жазатын құралдардың өшірілгенін тексереді;
2) экипаж кабинасындағы басқару пульттеріне және борттық өздігінен жазатын құралдарға тиіспеуді қамтамасыз етеді;
3) әуе кемесінің бортындағы коммерциялық тиеуге және басқа да заттарға тиіспеуді қамтамасыз етеді, отын, май және басқа да сұйықтарды төгіп тастауға тыйым салады;
4) есіктерді, люктерді, капоттарды жабады және, мүмкіндігінше, пломбалап тастайды;
5) әуе кемесіне және оқиға болған жерге күзетті ұйымдастырады;
6) жақын орналасқан азаматтық авиация ұйымын немесе жергілікті атқарушы органдарға болған оқиға туралы барынша жедел хабарлау үшін барлық ықтимал шараларды қабылдайды.
Егер әуе кемесінің командирі денсаулығына байланысты өз міндеттерін орындай алмаса, осы әрекеттерді экипаж мүшесі болып табылатын екінші пилот жүзеге асырады.
153. Азаматтық авиация ұйымының басшысы авиациялық оқиға болған жерге келгеннен кейін әуе кемесінің, оның ішіндегі заттар мен оқиға болған жердегі заттай айғақтардың одан әрі сақталуын ТЖМ, ІІМ және жергілікті атқарушы органдардың өкілдерімен өзара іс-қимылда қамтамасыз етеді:
1) жолаушыларды және экипаж мүшелерін құтқару, өрт сөндіру (немесе оны болдырмау), заттай айғақтарды сақтау жөнінде қосымша шараларды қабылдау қажеттілігін белгілейді;
2) қажет болған жағдайда өзара іс-қимыл жасайтын ведомстволарды тартып, іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастырады;

3) организует совместно с представителями органов внутренних дел, а при необходимости и дислоцированными в этом районе воинскими частями, охрану места происшествия, обеспечив неприкосновенность воздушного судна и его содержимого (за исключением случаев, когда необходимо извлечь из-под обломков пострадавших) и принимает меры по исключению доступа к месту авиационного происшествия посторонних лиц;
4) при необходимости дает указание об эвакуации останков погибших после фотографирования и составления схемы их расположения относительно основных частей воздушного судна, при этом следует по возможности избегать разборки и повреждения обломков воздушного судна;
5) организует проведение медицинского контроля состояния здоровья экипажа и, при необходимости, диспетчеров службы движения и других лиц авиационного персонала;
6) получает объяснительные записки от членов экипажа и должностных лиц, ответственных за подготовку и обеспечение полета;
7) организует поиск бортовых самописцев и обломков воздушного судна на прилегающей к месту происшествия местности и обеспечивает их сохранность на месте обнаружения;
8) принимает необходимые меры по сохранению судовых документов и бортовых самописцев, найденных на месте происшествия. Если бортовые самописцы находятся в агрессивных жидкостях или в очаге пожара, их необходимо немедленно изъять оттуда и, приняв меры к сохранению информации, составить акт об изъятии и внешнем состоянии. В других случаях изъятие самописцев запрещается;
9) обеспечивает выявление свидетелей авиационного происшествия, а также лиц, осуществляющих аварийно-спасательные работы, составление их списков для представления Комиссии и правоохранительным органам;
10) организует изъятие и обеспечивает сохранность летной, технической и диспетчерской документации;
11) организует документальное фиксирование (путем фотографирования, видеозаписи или составления схем) признаков, которые могут быть уничтожены при воздействии внешней среды (отложения льда, копоти на поверхности воздушного судна, характерных следов от движения воздушного судна по земле, ВПП и т.п.);
12) составляет предварительные кроки места авиационного происшествия;
13) организует внеочередное контрольное наблюдение за погодой, а если авиационное происшествие произошло вне аэродрома, обеспечивает сбор метеоданных с ближайших метеостанций;
14) координирует, при необходимости, проведение радиологического, химического и бактериологического контроля места авиационного происшествия;
15) дает указание о прекращении заправки и опечатывании емкостей (топливозаправщиков), из которых осуществлялась заправка воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие;

3) ішкі істер органдарының өкілдерімен, қажет болған жағдайда осы ауданда орналасқан әскери бөлімдермен бірлесіп, әуе кемесіне және оның ішіндегі заттарға тиіспеуді (зардап шеккендерді сынықтардан алып шығу қажет болған жағдайларды есептемегенде) қамтамасыз етіп, авиациялық оқиға болған жерге бөтен адамдардың қол жеткізуін болдырмау үшін шаралар қабылдайды;
4) қаза болғандардың сүйектерін фотосуретке түсіргеннен кейін және әуе кемесінің негізгі бөліктеріне қатысты сызба жасалғаннан кейін қажеттілігіне қарай эвакуациялау туралы нұсқау береді;
5) экипаж және қажет болған жағдайда қозғалыс қызметі диспетчерлері және авиация персоналының басқа да адамдары денсаулығының жай-күйіне медициналық бақылау жүргізуді ұйымдастырады;
6) экипаж мүшелерінен және ұшуды дайындау және қамтамасыз ету үшін жауапты тұлғалардан түсініктеме жазбаларды алады;
7) оқиға болған жердің аумағынан борттық өздігінен жазатын құралдарды және әуе кемесінің сынықтарын іздеуді ұйымдастырады және тауып алған жағдайда олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
8) оқиға болған жерден табылған әуе кемесінің құжаттарын және борттық өздігінен жазатын құралдарды сақтау үшін қажетті шаралар қабылдайды. Егер борттық өздігінен жазатын құралдар ащы сұйықтың немесе жанып жатқан оттың ішінде жатса, оларды жедел алып шығып, ақпаратты сақтап қалу үшін шаралар қабылдау қажет, одан кейін алып шыққандары жөнінде және оның сыртқы жай-күйі туралы акт жасалады. Басқа жағдайларда өздігінен жазатын құралдарды алып шығуға тыйым салынады;
9) авиациялық оқиғаның куәгерлерлін табуды, сондай-ақ авариялық-құтқару жұмыстарын жүзеге асыратын адамдарды, Комиссияға және құқық қорғау органдарына ұсыну үшін олардың тізімдерін дайындауды қамтамасыз етеді;
10) ұшу, техникалық және диспетчерлік құжаттарды алуды ұйымдастырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
11) сыртқы ортаның әсерінен (әуе кемесінің копотында мұздың қатып қалуынан, әуе кемесінің үстіндегі күйе, әуе кемесінің жүруіне тән іздер, ҰҚЖ және тағы сол сияқты) жоғалып кетуі мүмкін белгілерді құжат ретінде (фотосуретке түсіру, бейнежазба немесе сызба жасау жолымен) белгілеуді ұйымдастырады;
12) авиациялық оқиға болған жердің жоспарын алдын ала жасайды;
13) ауа райын кезектен тыс бақылауды ұйымдастырады, ал егер авиациялық оқиға әуеайлақтан тыс жерде болса жақын орналасқан метеостанциялардан метеодеректер жинауды қамтамасыз етеді;
14) қажет болған жағдайда, авиациялық оқиға болған жерде радиологиялық, химиялық және бактериологиялық бақылауды жүргізуді үйлестіреді;
15) авиациялық оқиға болған әуе кемесінің отын құятын ыдысына (отын құйғыш) отын құюды тоқтату және ыдысты белгі қойып, жауып тастау туралы нұсқау береді;

16) обеспечивает сохранность спецоборудования, имевшего гриф секретности, и полетной документации, находящейся на борту воздушного судна;
17) организует изъятие и опечатывание записей (магнитных лент) диспетчерских магнитофонов, аппаратного журнала радиообмена и учета времени работы радиотехнических средств, летных книжек, летных дел и медицинских книжек всех членов экипажа, формуляров воздушного судна, двигателей и агрегатов, дефектных ведомостей и карт-нарядов на техническое обслуживание, инструментов и контрольной аппаратуры, которая использовалась при подготовке воздушного судна к полету или при устранении неисправностей перед полетом, документов, характеризующих состояние летного поля, количество и качество заправленных горюче-смазочных материалов, метеодокументов, характеризующих метеоусловия в районе места авиационного происшествия, аэродрома и по маршруту полета;
18) фиксирует бортовые номера воздушных судов, выполнявших полеты в районе места авиационного происшествия в период времени, близкий к моменту происшествия, и принимает меры по сохранению информации бортовых самописцев контроля этих воздушных судов для последующего использования в процессе расследования;
19) перемещает, при необходимости, по согласованию с правоохранительными органами поврежденное воздушное судно. Перемещение его до прибытия Комиссии допускается только в том случае, если воздушное судно упало на железнодорожную, шоссейную, водную магистраль или на аэродром и препятствует движению транспорта или полетам. При перемещении принимаются меры по сохранению воздушного судна (его обломков) в том состоянии, в котором оно находилось на месте происшествия. В этих случаях состояние и расположение воздушного судна или его обломков до перемещения фиксируется способом ориентирующей и детальной фотосъемки или видеозаписи с нескольких положений с земли, а при необходимости и с воздуха, составляется акт осмотра места происшествия, в котором отражается положение и общее состояние воздушного судна или его обломков, угол столкновения с землей (с наземными препятствиями), в кабине экипажа фотографируются или фиксируются с помощью видеозаписи показания приборов, положение переключателей, выключателей, рукояток управления, составляется акт осмотра кабины;
20) принимает меры по отстранению от выполнения своих обязанностей экипажа воздушного судна, персонала наземных служб, непосредственно осуществлявших подготовку воздушного судна к полету, обеспечение полета и управление воздушным движением. Указанные лица допускаются к выполнению своих обязанностей решением уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по согласованию с председателем комиссии;

16) құпия белгісі бар арнайы жабдықтың және әуе кемесінің бортындағы ұшу құжатының сақталуын қамтамасыз етеді;
17) диспетчерлік магнитофондардың, радиоалмасудың аппараттық журналдың және радиотехникалық құралдардың, ұшу кітапшаларының, экипаж мүшелерінің ұшу кезіндегі істерінің және медициналық кітапшалардың, әуе кемелері формулярларының, қозғалтқыштар мен агрегаттардың, ақаулық ведомостарының және техникалық қызмет көрсетудің, аспаптардың, әуе кемесін ұшуға дайындаған кезде немесе ұшу алдында кемшіліктерді жою үшін пайдаланылған бақылау аппаратурасының, ұшу алаңын сипаттайтын құжаттардың жұмыс уақытын, құйылған жанар-жағар материалдардың саны мен сапасын, оқиға болған ауданның, әуеайлақтың және ұшу бағытының метеожағдайын сипаттайтын метеоқұжаттарды есепке алу жазбаларын (магнитті таспа) алуды және белгілеуді ұйымдастырады;
18) оқиға болған кезде, оқиға болар алдында авиациялық оқиға болған ауданда ұшуды орындаған әуе кемелерінің борттық нөмірлерін белгілейді және тексеру барысында одан әрі пайдалану үшін осы әуе кемелерінің бақылауын өздігінен жазатын борттық құралдардағы ақпаратты сақтау үшін шаралар қабылдайды;
19) қажет болған жағдайда, құқық қорғау органдарының келісімі бойынша бұзылған әуе кемесін орналастырады. Егер әуе кемесі темір жолға, тас жолға, су магистральына немесе әуеайлаққа құласа және көлік және ұшу қозғалысына кедергі жасаса ғана Комиссия келгенге дейін оны орналастыруға рұқсат етіледі. Ауыстыру барысында әуе кемесін (оның сынықтарын) оқиға болған жердегі қалпында сақтау үшін шаралар қолданылады. Мұндай жағдайларда ауыстырғанға дейін әуе кемесінің немесе оның сынықтарының орналасуы мен жағдайы болжамды және деректі фотосуретке немесе бейнежазбаға жердегі қалпын түсіру, қажет болса аспаннан жан-жақты түсіру жолымен белгіленеді, оқиға болған жерді тексеру актісі жасалады, әуе кемесінің немесе оның сынықтарының жалпы жағдайы және орналасу қалпы, жерге құлаған бұрышы (жермен соқтығысуы), аспаптар көрсеткіштерінің көмегімен, жағып-сөндіргіштердің, жүргізу тұтқа саптарының жағдайы экипаж кабинасында суретке түсіріледі немесе белгіленеді;
20) қажет болған жағдайда әуе кемесінің экипажын, әуе кемесін ұшуға дайындайтын, ұшуды қамтамасыз ететін және әуе қозғалысын басқаратын жердегі қызметтің қызметкерлерін міндеттерін орындаудан босату бойынша шаралар қолданады. Аталған тұлғаларға азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның шешімімен Комиссия төрағасының келісімі бойынша міндеттерін орындауға рұқсат етіледі;

21) информирует службы аэродрома последнего вылета воздушного судна, органы управления воздушным движением по маршруту его полета, владельца (эксплуатанта) воздушного судна о факте авиационного происшествия с целью обеспечения сохранности информации и соответствующих документов, по выполнению и обеспечению полета воздушного судна перед авиационным происшествием;
22) формирует совместно с местными исполнительными органами группу содействия и оказания помощи пострадавшим и их родственникам и группу обеспечения работы Комиссии.
Все материалы, полученные в результате первоначальных действий должностных лиц при авиационном происшествии, передаются в Комиссию.
154. Вскрытие и прослушивание наземных и бортовых магнитофонов, а также вскрытие и расшифровка записей бортовых самописцев производится по решению председателя Комиссии.
155. Руководители эксплуатанта (владельца) воздушного судна, организаций разработчика, изготовителя, организаций, выполнявших ремонт воздушного судна, осуществлявших управление воздушным движением, техническое и аэродромное обслуживание воздушного судна, потерпевшего бедствие, по получении информации об авиационном происшествии принимают меры по обеспечению сохранности документации, относящейся к разработке, испытаниям, производству, ремонту, эксплуатации и обеспечению полета данного воздушного судна.
156. Для обеспечения работы Комиссии руководитель организации гражданской авиации, на базе которого проводятся работы по расследованию, приказом назначает группу материально-технического обеспечения, на которую возлагается:
1) организация материально-технического, бытового и медицинского обеспечения Комиссии и привлекаемых к работе по расследованию специалистов;
2) взаимодействие с местными исполнительными органами и организациями по всем вопросам обеспечения работы Комиссии;
3) взаимодействие с грузополучателем и грузоотправителем;
4) эвакуация воздушного судна или его составных частей с места происшествия в целях расследования, а также организация по заданию Комиссии отправки аварийной техники (составных частей) для исследования в соответствующие организации;
5) взаимодействие с организацией гражданской авиации, которой принадлежит воздушное судно по вопросам обеспечения работы Комиссии и возмещения расходов, связанных с расследованием;
6) выполнение других работ в интересах расследования авиационного происшествия.
§ 4. Порядок работы комиссии по расследованию
157. По прибытии Комиссии на место авиационного происшествия председатель Комиссии информирует об этом местный исполнительный орган, проводит организационное заседание, на котором зачитывает приказ о назначении комиссии, заслушивает должностных лиц, осуществлявших первоначальные действия на месте авиационного происшествия, создает подкомиссии и назначает их председателей, определяет основные направления работ на начальном этапе расследования и дает необходимые оперативные указания. Председатель Комиссии организует, проводит и контролирует все этапы расследования, координирует действия всех участников расследования.

21) әуе қозғалысын басқару органы, әуе кемесі соңғы рет ұшып шыққан жердегі әуеайлақ қызметі әуе кемесінің ұшуын орындау және қамтамасыз ету бойынша авиациялық оқиға болар алдындағы ақпараттардың және тиесілі құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында, авиациялық оқиғаның фактілері туралы әуе кемесінің иесіне (пайдаланушыға) әуе кемесінің ұшу бағыты жөнінде ақпарат береді;
22) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, зардап шеккендерге және олардың туысқандарына көмек көрсететін топ және Комиссия жұмысын қамтамасыз ететін топ құрады.
Авиациялық оқиға барысындағы лауазымды адамдардың алғашқы әрекеттері нәтижесінде алынған барлық материалдар Комиссияға тапсырылады.
154. Жердегі және борттағы магнитофондарды ашу және тыңдау, сондай-ақ борттық өздігінен жазатын құралдардың жазуын ашу және тексеру Комиссия төрағасының шешімі бойынша жүргізіледі.
155. Әуе кемесін пайдаланушылардың (иесінің), апатқа ұшыраған әуе кемесін әзірлеуші, жасаушы ұйымдардың, жөндейді орындаған ұйымның, әуе қозғалысын басқаруды жүзеге асырған, техникалық және әуеайлақтық қызмет көрсекен ұйымдар басшылары авиациялық оқиға туралы ақпарат алғаннан кейін аталған әуе кемесін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, жасауға, жөндеуге, пайдалануға және ұшуын қамтамасыз етуге қатысты құжаттаманың сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
156. Комиссияның жұмысын қамтамасыз ету үшін тексеру жұмыстары жүргізіліп отырған азаматтық авиация ұйымының басшысы бұйрықпен материалдық-техникалық қамтамасыз ету тобын тағайындайды, оған:
1) Комиссияны материалдық-техникалық, тұрмыстық және медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
2) жергілікті атқарушы органдармен және ұйымдарымен Комиссия жұмысын қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
3) жүк алушымен және жүк жіберушімен өзара іс-қимыл жасау;
4) тексеру мақсатында оқиға болған жерден әуе кемесін және оның құрамды бөліктерін эвакуациялау, сондай-ақ Комиссияның тапсырмасы бойынша тиісті ұйымдарға зерттеу үшін авариялық техниканы (құрамды бөліктерін) жөнелту;
5) Комиссия жұмысын қамтамасыз ету және тексеруге байланысты шығындарды өтеу мәселелері бойынша әуе кемесі тиесілі болатын азаматтық авиация ұйымымен өзара іс-қимыл жасау;
6) азаматтық оқиғаны тексеру мүддесінде басқа да жұмыстарды орындау жүктеледі.
§ 4. Тексеру жөніндегі комиссия жұмысының тәртібі
157. Авиациялық оқиға болған жерге Комиссия келгеннен кейін Комиссия төрағасы ол туралы атқарушы билік органына хабарлайды, ұйымдастыру отырысын өткізеді, онда комиссия тағайындау туралы бұйрықты оқиды, авиациялық оқиға болған жерде алғашқы әрекет жасаған лауазымды адамдарды тыңдайды, кіші комиссияларды құрады және олардың төрағаларын тағайындайды, тексерудің бастапқы кезеңіндегі жұмыстардың негізгі бағыттарын белгілейді және қажетті жедел нұсқаулар береді. Комиссия төрағасы тексерудің барлық кезеңдерін ұйымдастырады, барлық тексеруге қатысушылардың әрекеттерін үйлестіреді.

158. Указания председателя Комиссии по вопросам, связанным с расследованием авиационного происшествия, являются обязательными для исполнения всеми должностными лицами, связанными с расследованием авиационного происшествия и обеспечением работы Комиссии.
159. В Комиссии по решению председателя Комиссии создаются подкомиссии по основным направлениям работ: летная, инженерно-техническая, административная и штаб. В подкомиссиях создаются рабочие группы.
160. Группа по составлению схемы (кроков) места происшествия и группа опроса по решению председателя Комиссии включаются в состав летной или инженерно-технической подкомиссии, либо работают самостоятельно под руководством председателя Комиссии или его заместителя.
Функции группы по составлению схемы (кроков) места происшествия авиационного происшествия определены приложением 15 настоящих Правил.
Функции группы опроса, а также форма протокола опроса определены приложением 16 настоящих Правил.
161. Группа поисковых и аварийно-спасательных работ подчиняется непосредственно председателю Комиссии. В случаях, не связанных с гибелью людей, эта группа может быть введена в состав административной подкомиссии.
Функции группы поисковых и аварийно-спасательных работ определены приложением 17 настоящих Правил.
162. В Комиссии создается группа расчета и анализа, которая не входит в состав подкомиссий и подчиняется непосредственно председателю Комиссии.
Функции группы расчета и анализа определены приложением 18 настоящих Правил.
163. Специалисты, привлекаемые к расследованию, включаются в состав подкомиссий или рабочих групп в зависимости от их специализации, либо используются в качестве экспертов по отдельным вопросам.
Состав подкомиссий, планы их работ, а также состав рабочих групп утверждает председатель Комиссии.
164. Работа Комиссии осуществляется по плану, проект которого до его утверждения председателем рассматривается и обсуждается на заседании Комиссии. План предусматривает основные направления деятельности Комиссии, последовательность выполнения работ, исследований, а также ответственных за проведение работ с указанием сроков их окончания.
План работы Комиссии детализируется в оперативных планах подкомиссий и рабочих групп, которые составляются на период от одного до нескольких дней, и утверждаются председателями подкомиссий.
165. До утверждения плана работы Комиссии, какие-либо работы на месте происшествия не производятся, за исключением внешнего осмотра, фиксации следов (отложений льда, копоти и т.п., следов движения воздушного судна), эвакуации раненых и погибших, изъятия бортовых самописцев.
План работы Комиссии и подкомиссий корректируется и дополняется в ходе расследования в зависимости от полученных фактических данных.

158. Комиссия төрағасының авиациялық оқиғаны тексеруге байланысты мәселелер бойынша нұсқаулары авиациялық тексеруге және Комиссия жұмысын қамтамасыз етуге байланысты барлық лауазымдық адамдар үшін орындауға міндетті болып табылады.
159. Комиссия төрағасының шешімі бойынша жұмыстың негізгі бағыттары бойынша Комиссияның ішінде ұшу, инженерлік-техникалық, әкімшілік кіші комиссиялар және штаб құрылады. Кіші комиссияларда жұмыс топтары құрылады.
160. Оқиға болған жердің схемасын (сұлба) жасайтын топ және Комиссия төрағасының шешімі бойынша сұрау жүргізу тобы Комиссия төрағасының шешімі бойынша ұшу және инженерлік-техникалық кіші топтардың құрамдарына кіреді немесе Комиссия төрағасының немесе оның орынбасарының басшылық етуімен жеке жұмыс істейді.
Оқиға болған жердің схемасын (сұлба) жасайтын топтың функциялары осы Қағидаға 15-қосымшада белгіленген.
Сұрау жүргізу тобының функциялары, сондай-ақ сұрау хаттамасының нысаны осы Қағидаға 16-қосымшада белгіленген.
161. Іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарының тобы Комиссия төрағасына тікелей бағынады. Адамдардың қаза болуына байланысты емес жағдайларда, бұл топ әкімшілік кіші комиссияның құрамына енгізілуі мүмкін.
Іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстары тобының функциялары осы Қағидаға 17-қосымшада белгіленген.
162. Комиссияда есептеу және талдау тобы құрылады, ол кіші комиссиялардың құрамына кірмейді және Комиссия төрағасына тікелей бағынады.
Есептеу және талдау тобының функциялары осы Қағидаға 18-қосымшада белгіленген.
163. Тексеруге тартылатын мамандар олардың мамандандырылуына қарай кіші комиссиялардың немесе жұмыс топтарының құрамына кіреді немесе жекелеген мәселелер бойынша сарапшылар ретінде жұмыс пайдаланылады.
Кіші комиссиялардың құрамын, олардың жұмыс жоспарларын, сондай-ақ жұмыс топтарының құрамын Комиссия төрағасы бекітеді.
164. Комиссия жұмысы жоспар бойынша жүзеге асырылады, оның жобасы төраға бекіткенге дейін Комиссия отырысында қаралады және талданады. Жоспарда Комиссия қызметінің негізгі бағыттары, жұмысты орындау кезегі, зерттеулер, сондай-ақ олардың мерзімдері көрсетіліп, жұмыстарды жүргізу үшін жауаптылар қарастырылады.
Бір күннен бірнеше күнге дейінгі кезеңге жасалатын және кіші комиссиялардың төрағалары бекітетін Комиссия жұмысының жоспары кіші комиссиялардың және жұмыс топтарының жедел жоспарларында нақтыланады.
165. Комиссия жұмысының жоспары бекітілгенге дейін оқиға болған жерде, сырттай тексеруді, жоғалып кетуі мүмкін іздерді белгілеуді (мұздардың, күйенің және тағы сол сияқты болуы, әуе кемесі жылжуының іздері), жаралыларды және қаза болғандарды эвакуациялауды және борттық өздігінен жазатын құралдарды алуды есептемегенде, қандай да бір жұмыстарды жүргізуге тыйым салынады.
Комиссия және кіші комиссиялар жұмысының жоспары нақты деректерге байланысты тексеру барысында түзетіледі және толықтырылады.

166. Исследования объектов авиационной техники (проверка их на работоспособность), эксперименты на месте работы Комиссии проводятся по предварительно составленным планам (программам), которые подписываются представителями участвующих в расследовании сторон, утверждаются председателем Комиссии и прикладываются к материалам расследования.
167. На заседаниях Комиссии могут присутствовать представители эксплуатанта (владельца), разработчика, изготовителя, Межгосударственного авиационного комитета, прокуратуры, МЧС, МВД, КНБ.
Члены Комиссии по согласованию с председателем Комиссии могут приглашать на заседание Комиссии других специалистов, принимающих участие в расследовании.
168. В течение трех суток, с момента прибытия на место авиационного происшествия, председатель Комиссии направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации последующее сообщение, которое должно содержать следующую информацию:
1) дата, время (местное и всемирное скоординированное время - UTC), место, вид происшествия, тип воздушного судна, его государственный и регистрационный опознавательные знаки, принадлежность, сведения о владельце (эксплуатанте), заводской номер воздушного судна (двигателей), наработку воздушного судна (двигателей) с начала эксплуатации, количество ремонтов, дату и место последнего ремонта, и наработку после него;
2) метеоусловия в период времени, близкий к моменту авиационного происшествия (чем была обусловлена погода, скорость и направление ветра у земли, количество, форма и высота облаков, видимость, наличие опасных метеоусловий);
3) фамилию, имя, отчество командира воздушного судна (проверяющего, его должность), класс, минимум погоды, общий налет, в том числе на воздушном судне данного типа (из них в качестве командира);
4) состав экипажа (должности, фамилии, имена и отчества);
5) характер задания, маршрут полета с указанием последнего аэропорта (пункта) вылета и пункта назначения;
6) число пассажиров на борту и их гражданство;
7) последствия происшествия (количество погибших, их гражданство, количество лиц, получивших серьезные телесные повреждения);
8) характер и массу груза;
9) краткое описание обстоятельств авиационного происшествия;
10) степень повреждения воздушного судна;
11) представляющие интерес факты, установленные в ходе расследования;
12) предложения по проведению срочных профилактических мероприятий.
169. Решения по основным методическим и организационным вопросам принимаются Комиссией, при этом председатель Комиссии выносит окончательное решение. Члены комиссии, несогласные с принятым решением, могут отразить свое мнение в любой приемлемой форме.

166. Авиациялық техниканың объектілерін зерттеу (олардың жұмыс істеу қалпын тексеру), Комиссияның жұмыс орнында эксперимент жасау жұмыстары алдын ала жасалған жоспар (бағдарлама) бойынша жүргізіледі, бұл жоспарларға (бағдарламаларға) тексеруге қатысатын тараптардың өкілдері қол қояды, Комиссия төрағасы бекітеді және тексеру материалдарына қоса тіркеледі.
167. Комиссия отырыстарына пайдаланушының (иесінің), әзірлеушінің, жасаушының, Мемлекетаралық авиациялық комитеттің, прокуратураның, ТЖМ, ІІМ, ҰҚК өкілдері қатыса алады.
Комиссия төрағасының келісімі бойынша Комиссия мүшелері тексеруге қатысатын басқа да мамандарды Комиссия отырысына шақыра алады.
168. Авиациялық оқиға болған жерге келген сәттен бастап үш тәулік ішінде, Комиссия төрағасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға келесі ақпаратты жібереді, онда мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) күні, уақыты (жергілікті және UTC), оқиғаның орны, түрі, әуе кемесінің үлгісі, оның мемлекеттік және тіркеу айыратын белгілері, тиесілігі, иесі (пайдаланушы) туралы мәліметтер, әуе кемесінің (қозғалтқыштардың) зауыттық нөмірі, әуе кемесін (қозғалтқыштарын) пайдаланудың басынан бастап ұшуы, жөндеулер саны, соңғы рет жөнделген күні және орны, одан кейінгі ұшулар;
2) авиациялық оқиға болған сәтке жақын уақыттағы метеожағдайлар (ауа райы, жердегі желдің жылдамдығы мен бағыты, бұлттардың саны, нысаны және биіктігі, қауіпті метеожағдайлардың болуы);
3) әуе кемесі командирінің (тексерушінің, оның лауазымы) тегі, аты, әкесінің аты, сыныбы, ауа-райының минимумы, жалпы ұшуы, оның ішінде осы типтес әуе кемесіндегі (оның ішінде командир ретінде) ұшуы;
4) экипаждың құрамы (лауазымдары, тектері, аттары мен әкелерінің аттары);
5) ұшу және жеткізу пункті бойынша соңғы әуежайы көрсетілген тапсырмалар сипаты, ұшу бағыты;
6) борттағы жолаушылар саны және олардың азаматтығы;
7) оқиғаның салдары (қаза болғандардың саны, олардың азаматтығы, ауыр дене жарақаттарын алған адамдардың саны);
8) жүктің сипаты мен салмағы;
9) авиациялық оқиға жағдайларының қысқаша сипаттамасы;
10) әуе кемесінің бүліну дәрежесі;
11) тексеру барысында белгілі болған қызығушылық тудыратын фактілер;
12) жедел профилактикалық шаралар жүргізу бойынша ұсыныстар.
169. Негізгі әдістемелік және ұйымдық мәселелер бойынша шешімдерді Комиссия қабылдайды, бұл ретте Комиссия төрағасы түпкілікті шешім шығарады. Қабылданған шешіммен келіспеген Комиссия мүшелері кез келген нысанда өзінің ойын білдіре алады.

170. Заседания Комиссии и подкомиссий оформляются протоколами, в которых подробно отражаются обсуждаемые вопросы, принятые решения, указания председателя. При наличии разногласий по обсуждаемым вопросам в протоколе в обязательном порядке отражаются позиции сторон. Протоколы подписываются председателем и начальником штаба Комиссии (подкомиссий).
При необходимости проводится магнитофонная запись заседания Комиссии, о чем делается соответствующая запись в протоколе.
171. Результаты проведенных работ летной подкомиссией оформляются отчетами, которые обсуждаются на заседаниях Комиссии.
Основные задачи и форма отчета летной подкомиссии определены приложением 19 настоящих Правил.
172. Результаты проведенных работ инженерно-технической подкомиссией оформляются отчетами, которые обсуждаются на заседаниях Комиссии.
Основные задачи подкомиссии, форма отчета и форма акта на обнаружение и изъятие бортового самописца (магнитофона) определены приложением 20 настоящих Правил.
173. Результаты проведенных работ административной подкомиссией оформляются отчетами, которые обсуждаются на заседаниях Комиссии.
Основные задачи административной подкомиссии, форма отчета, а также формы иных документов административной подкомиссии определены приложением 21 настоящих Правил.
174. При согласии членов Комиссии с достаточностью проделанных подкомиссиями работ и полученных по их результатам фактических данных, отчеты принимаются к сведению и прикладываются к материалам расследования. В противном случае возвращаются подкомиссии (рабочей группе) на доработку.
§ 5. Проведение исследований
при расследовании авиационных происшествий
175. Необходимость проведения специальных исследований определяется Комиссией.
Исследования, связанные с расследованием авиационного происшествия, проводятся организацией-исполнителем исследований, которая определяется Комиссией и, при необходимости, с участием заинтересованных организаций-соисполнителей.
Организацией-исполнителем исследований, а также организациями-соисполнителями могут быть научно-исследовательские организации, организации-разработчики, изготовители и эксплуатанты авиационной техники, ремонтные организации и другие заинтересованные организации.
176. Если воздушное судно и его агрегаты, представляющие интерес для расследования, изготовлены в другом государстве и есть необходимость в проведении исследований в этом государстве, решение о проведении таких исследований принимаются Комиссией по согласованию с уполномоченным представителем государств: эксплуатанта, регистрации, изготовителя, разработчика воздушного судна.

170. Комиссияның және кіші комиссиялардың отырыстары хаттамалармен ресімделеді, оларда талқыланатын мәселелер, қабылданған шешімдер, төрағаның нұсқаулары толық көрсетіледі. Талқыланатын мәселелер бойынша келіспеушіліктер болған жағдайда тараптардың ұстанымдары міндетті түрде хаттамада көрсетіледі. Хаттамаларға Комиссия төрағасы мен Комиссия штабының (кіші комиссия) бастығы қол қояды.
Қажет болған жағдайда Комиссия отырысы магнитофонға жазылады, ол туралы хаттамаға тиісті жазбалар енгізіледі.
171. Ұшу жөніндегі кіші комиссия жүргізген жұмыстардың нәтижелері есептермен ресімделеді, ол Комиссия отырыстарында талқыланады.
Ұшу жөніндегі кіші комиссиялардың негізгі міндеттері мен есептеу нысандары осы Қағидаға 19-қосымшада белгіленген.
172. Инженерлік-техникалық кіші комиссиясы жүргізген жұмыстардың нәтижелері есептермен ресімделеді, Комиссия отырыстарында талқыланады.
Борттық өздігінен жазатын құралды (магнитофонды) табу және алу бойынша негізгі міндеттер, есептің нысаны және актінің нысаны осы Қағидаға 20-қосымшада қарастырылған.
173. Әкімшілік кіші комиссияның жүргізген жұмыстарының нәтижелері есептермен ресімделеді, олар Комиссия отырыстарында талқыланады.
Әкімшілік кіші комиссиялардың негізгі міндеттері, есептің нысаны, сондай-ақ әкімшілік кіші комиссияның өзге де құжаттары осы Қағидаға 21-қосымшада белгіленген.
174. Комиссия мүшелері кіші комиссиялардың жасаған жұмыстарымен және олардың нәтижелерінде алынған нақты деректермен келіскен жағдайда, есептер назарға қабылданады және тексеру материалдарымен қоса тігіледі. Керісінше жағдайда кіші комиссияға (жұмыс тобына) пысықтауға қайтарылады.
§ 5. Авиациялық оқиғаларды тексеру кезінде зерттеулер жүргізу
175. Арнайы зерттеулер жүргізу қажеттілігін Комиссия белгілейді.
Авиациялық оқиғаны тексеруге байланысты зерттеулерді Комиссия белгілейтін зерттеулерді орындаушы ұйым жүргізеді және қажет болған жағдайда бірлесіп орындаушы мүдделі ұйымдардың қатысуымен жүргізеді.
Ғылыми-зерттеу ұйымдары, авиациялық техниканы әзірлеуші, жасаушы және пайдаланушы, жөндеу ұйымдары және басқа да мүдделі ұйымдар зерттеулерді орындаушы ұйым, сондай-ақ бірлесіп орындаушы ұйым болуы мүмкін.
176. Егер тексеруді қажет ететін әуе кемелері және оның агрегаттары басқа мемлекетте жасалған болса және сол мемлекетте зерттеулер жүргізу қажеттілігі туындаған жағдайда, мұндай зерттеулерді жүргізу туралы шешімді әуе кемесін пайдаланушы, тіркеуші, жасаушы, әзірлеуші мемлекеттердің уәкілетті өкілдерімен келісе отырып, Комиссия қабылдайды.

177. Исследование объектов авиационной техники в организациях-исполнителях, расположенных на территории других государств, выполняются с обязательным присутствием полномочных представителей Комиссии. Организация таких исследований осуществляется по согласованию с уполномоченным органом в области расследования соответствующего государства.
178. Основанием для проведения исследований является техническое задание Комиссии, в котором подробно указывается цель проведения исследований, а при необходимости и организации-соисполнители, с участием которых должны быть проведены исследования.
К техническому заданию прикладывается справка с кратким изложением обстоятельств авиационного происшествия, данных о воздушном судне и объекте исследования, их ремонте и техническом обслуживании.
179. Объекты, подлежащие исследованию, направляются в адрес организации-исполнителя не позднее пятнадцати суток с момента принятия решения об исследовании.
Сроки проведения исследований могут превышать:
1) по отдельным деталям и агрегатам - сорока пяти суток;
2) по двигателям и комплексным исследованиям - шестидесяти суток.
После получения объекта для проведения исследований организация-исполнитель определяет дату начала исследований и направляет уведомление об этом организациям-соисполнителям с приглашением принять участие в исследованиях.
180. Срок начала исследований определяется с учетом возможности прибытия представителей организаций-соисполнителей и не превышает пяти суток с момента получения объекта.
В случае неприбытия представителей организаций-соисполнителей к указанному сроку организация-исполнитель проводит исследования самостоятельно.
Исследования проводятся под контролем члена Комиссии по согласованным с представителями организаций-соисполнителей планам (программам) и методикам, которые представляются в Комиссию для сведения.
181. Специалисты организаций-соисполнителей, принимающие участие в исследовании:
1) высказывают свои предложения по порядку, методике и объему проведения исследований;
2) участвуют в проведении исследований и знакомятся со всеми относящимися к ним материалами;
3) принимают участие в обсуждении хода исследований и их результатов;
4) подписывают отчет или прилагать к нему свое аргументированное мнение, которое является неотъемлемой частью заключения.
182. Организация-исполнитель, при необходимости, дополнительно привлекает к исследованию специалистов научно-исследовательских организаций, промышленности, ремонтных и эксплуатационных организаций для получения необходимых материалов, документов или консультаций.

177. Басқа мемлекеттердің аумағында орналасқан орындаушы ұйымдардағы авиациялық техниканың объектілерін зерттеуді міндетті түрде Комиссияның өкілетті өкілдерінің қатысуымен орындалады. Мұндай зерттеулерді ұйымдастыру тиісті мемлекеттің тексеру саласындағы уәкілетті органының келісімі бойынша жүзеге асырылады.
178. Комиссияның техникалық тапсырмасы зерттеу жүргізуге негіз болып табылады, мұнда зерттеу жүргізудің мақсаты толық көрсетіледі, қажет болған жағдайда бірлесіп орындаушы ұйымдардың қатысуымен зерттеу жүргізілуі мүмкін.
Техникалық тапсырмаға авиациялық оқиғаның мән-жайлары қысқаша баяндалған анықтама, әуе кемесі және зерттеу объектісі, оларды жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету туралы деректер қоса беріледі.
179. Зерттеуге жататын объектілер зерттеу туралы шешім қабылданған сәттен бастап он бес күннен кешіктірілмей орындаушы ұйымның мекенжайына жіберіледі.
Зерттеу жүргізу мерзімі:
1) жекелеген бөлшектер мен агрегаттар бойынша – қырық бес тәуліктен;
2) қозғалтқыштар және кешенді зерттеулер бойынша – алпыс тәуліктен аспауға тиіс.
Орындаушы ұйым зерттеу жүргізу үшін объектіні алғаннан кейін зерттеу басталатын күнді белгілейді және зерттеуге қатысуға шақырып, ол туралы бірлесіп орындаушы ұйымдарға хабарлама жібереді.
180. Зерттеудің басталу мерзімі бірлесіп орындаушы ұйымдардың өкілдерінің келу мүмкіндігі ескеріліп, белгіленуге және объектіні алған сәттен бастап бес тәуліктен аспауға тиіс.
Бірлесіп орындаушы ұйымдардың өкілдері көрсетілген мерзімде келмеген жағдайда орындаушы ұйым зерттеуді дербес жүргізеді.
Зерттеулер бірлесіп орындаушы ұйымдардың өкілдерімен келісіліп, Комиссия мүшесінің бақылауымен Комиссияға мәлімет үшін ұсынылатын жоспарлар (бағдарламалар) және әдістемелер бойынша жүргізіледі.
Зерттеуге қатысатын бірлесіп орындаушы ұйымдардың мамандары:
1) зерттеу жүргізу тәртібі, әдістемесі және көлемі бойынша өздерінің ұсыныстарын айтады;
2) зерттеу жүргізуге қатысады және оларға қатысты барлық материалдармен танысады;
3) зерттеу барысын және олардың нәтижелерін талдауға қатысады;
4) есепке қол қояды немесе қорытындының ажырамас бөлігі болып табылатын өзінің дәлелді пікірін оған қоса береді.
182. Орындаушы ұйым қажет болған жағдайда, қажетті материалдарды, құжаттарды немесе консультацияларды алу үшін зерттеуге ғылыми-зерттеу ұйымдарының, өнеркәсіптің, жөндеу және пайдалану ұйымдарының мамандарын қосымша тартады.

183. В случае если организация-исполнитель не имеет технических возможностей для выполнения работ по отдельным пунктам программы исследований, такие работы по ее заявке могут быть проведены другими организациями на их базе при участии представителей организации-исполнителя исследования.
Согласование объема, места и сроков проведения исследования в этом случае возлагается на организацию-исполнителя исследования.
184. Исследование объектов авиационной техники и расшифровка средств объективного контроля при расследовании авиационных происшествий с воздушными судами Республики Казахстан или иностранными воздушными судами, потерпевших авиационное происшествие на территории Республики Казахстан, производятся соответствующими организациями гражданской авиации, имеющими допуск на проведение таких работ. При отсутствии технических возможностей проведения этих работ в Республике Казахстан, расшифровка средств объективного контроля может производиться в Межгосударственном авиационном комитете, по запросу уполномоченного органа в сфере гражданской авиации.
185. Расшифровка средств объективного контроля может быть произведена в государстве регистрации или государстве эксплуатанта данного воздушного судна, с обязательным присутствием полномочных представителей Комиссии.
Работы по расшифровке осуществляются по согласованию с уполномоченным органом в области расследования авиационных происшествий соответствующего государства.
186. По результатам исследований составляется отчет. Форма отчета по результатам исследования и методические рекомендации по отбору и упаковке объектов для исследования определены приложением 22 настоящих Правил.
Отчет подписывается участниками исследований, утверждается руководителем организации-исполнителя и направляется в Комиссию. Отчет является неотъемлемой частью материалов расследования. Окончательный отчет по расследованию составляется с учетом результатов исследований по их завершению. Утверждать и публиковать Окончательный отчет до получения отчета по результатам исследования не разрешается.
187. Все материалы исследований, включающие техническое задание Комиссии, программу проведения исследований, специально разработанные методики и все рабочие материалы (протоколы испытаний, замеров, лабораторных анализов и т.п.) прикладываются к экземпляру отчета, хранящемуся в организации-исполнителе исследований.
Организация проводит исследование качественно и объективно.
188. Объекты авиационной техники и носители полетной информации бортовых самописцев, прошедшие исследования, хранятся в организации-исполнителе исследований в течение трех месяцев после утверждения Окончательного отчета.
По истечении указанного срока, по объектам, связанным с авиационным происшествием, направляется запрос владельцу воздушного судна на их утилизацию.

183. Егер орындаушы ұйымның зерттеу бағдарламасының жекелеген тармақтары бойынша жұмыстарды орындау үшін техникалық мүмкіндіктер болмаса, аталған жұмыстарды оның өтінімі бойынша зерттеуді орындаушы ұйым өкілдерінің қатысуымен олардың базасында басқа ұйымдар жүргізе алады.
Зерттеу жүргізу көлемін, орны мен мерзімін келісу бұл жағдайда зерттеуді орындаушы ұйымға жүктеледі.
184. Қазақстан Республикасының аумағында авиациялық оқиғаға ұшыраған Қазақстан Республикасының әуе кемелерімен және шетелдік әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғаларды тексеру кезінде авиациялық техника объектілерін зерттеуді және объективтік бақылау құралдарының мағынасын ашуды аталған жұмыстарды жүргізуге рұқсаты бар тиісті азаматтық авиация ұйымдары жүргізеді. Қазақстан Республикасында осындай жұмыстарды жүргізуге техникалық мүмкіндіктер болмаған кезде объективтік бақылау құралдарының мағынасын ашу азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның сұрауы бойынша Мемлекетаралық авиациялық комитетте жүргізілуі мүмкін.
185. Объективтік бақылау құралдарының мағынасын ашу Комиссияның өкілетті өкілдерінің міндетті түрде қатысуымен аталған әуе кемесі әуе кемесін тіркеу мемлекетінде немесе пайдаланушы мемлекетінде жүргізілуі мүмкін.
Мағынасын ашу бойынша жұмыстар тиісті мемлекеттің авиациялық оқиғаларды тексеру саласындағы уәкілетті органымен келісіліп, жүзеге асырылады.
186. Зерттеу нәтижелері бойынша есеп жасалады. Зерттеу нәтижелері бойынша есеп нысаны және зерттеуге арналған объектілерді сұрыптау және орау бойынша әдістемелік ұсыныстар осы Қағидаға 22-қосымшада белгіленген.
Зерттеу нәтижелері бойынша есеп жасалады, оған зерттеуге қатысушылар қол қояды, оны орындаушы ұйымның басшысы бекітеді және Комиссияға жіберіледі. Есеп зерттеу материалдарының ажырамас бөлігі болып табылады. Зерттеу нәтижелері бойынша Қорытынды есеп зерттеу нәтижелері аяқталғаннан кейін, алынған нәтижелер ескеріліп, жасалады. Қорытынды есепті зерттеу нәтижелері бойынша есепті алғанға дейін бекітуге және жариялауға болмайды.
187. Комиссияның техникалық тапсырмасына енетін, зерттеулердің барлық материалдарын, жүргізу бағдарламасын, арнайы әзірленген әдістемелерді және барлық жұмыс материалдарын (сынаулар, өлшемдер, зертханалық талдаулардың хаттамалары және т.б.) қамтылған барлық зерттеу материалдары зерттеуді орындаушы-ұйымда сақталатын есепке қоса беріледі.
Ұйым зерттеуді сапалы және объективті жүргізеді.
188. Зерттеуден өткен авиациялық техника объектілері, борттық өздігінен жазғыш құралдардың ұшу ақпаратын таратушылар Қорытынды есеп бекітілгеннен кейін үш ай ішінде зерттеулерді орындаушы-ұйымда сақталады.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін авиациялық оқиғаға қатысы бар объектілер бойынша әуе кемесінің иесіне объектілерді жою туралы сұраныс жіберіледі.

189. Эксплуатант (владелец) воздушного судна согласует вопрос утилизации с правоохранительными органами, проводящими следствие, и сообщает о принятом решении организации-исполнителю исследований.
Объекты, связанные с авиационным происшествием и прошедшие исследование, не могут уничтожаться без разрешения владельца воздушного судна.
Полетная информация бортовых самописцев на носителях хранится в организации-исполнителе исследований постоянно.
190. Если проведение исследований и испытаний авиационной техники не закончено на момент завершения полевого этапа расследования, председатель Комиссии по согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, после завершения всех необходимых действий на месте происшествия, переносит работу Комиссии на базу другой организации или уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, назначившего расследование.
§ 6. Представление отчета об авиационном происшествии
191. Предварительный отчет готовится Комиссией на русском или английском языках и направляется в течение тридцати дней с момента авиационного происшествия в ИКАО, а при необходимости заинтересованным государствам, если максимальная масса воздушного судна превышает 2250 кг или оно является турбореактивным самолетом.
Предварительный отчет может не передаваться в ИКАО, если к моменту истечения срока его передачи расследование закончено и имеется возможность подготовить и направить информационный отчет.
192. Информационный отчет об авиационном происшествии составляется с целью оперативного информирования ИКАО о результатах расследования. Отчет составляется по окончании расследования на русском или английском языках и в возможно кратчайшие сроки направляется в ИКАО.
Инструктивный материал по составлению предварительного и информационного отчетов содержится в Руководстве ИКАО по представлению данных об авиационных происшествиях и инцидентах (Dос 9156-АN/900).
193. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, по запросу другого государства, может представить соответствующую информацию дополнительно к содержащейся в информационном отчете об авиационном происшествии.
194. Если в ходе расследования получена информация, которая может быть полезной для принятия оперативных мер по предотвращению авиационных происшествий, такая информация передается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации заинтересованным государствам.
Если в ходе расследования становится известным или есть подозрения, что имел место акт незаконного вмешательства, такая информация незамедлительно передается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации органам обеспечения авиационной безопасности заинтересованного (-ых) государства (государств).
§ 7. Пересмотр или изменение выводов
по результатам расследования

189. Әуе кемесін пайдаланушы (иесі) құқық қорғау органдарымен объектіні жою мәселесін келіседі және қабылданған шешім туралы зерттеуді орындаушы ұйымға хабарлайды.
Авиациялық оқиғаға қатысы бар және зерттеуден өткен объектілерді жоюды әуе кемесі иесінің рұқсатынсыз жүзеге асыруға тыйым салынады.
Таратушылардағы борттық өздігінен жазғыш құралдардағы ұшу ақпараты тұрақты түрде зерттеулерді орындаушы-ұйымда сақталады.
190. Егер авиациялық техникаға зерттеулер мен сынақтарды жүргізу тексерудің қырдағы кезеңі аяқталған сәтте аяқталмаса, Комиссия төрағасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша оқиға болған жерде барлық қажетті әрекеттер аяқталғаннан кейін Комиссия жұмысын тексеруді тағайындаған басқа ұйымның немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның базасына ауыстырады.
§ 6. Авиациялық оқиғалар туралы есепті ұсыну
191. Алдын ала есепті Комиссия орыс немесе ағылшын тілдерінде әзірлейді және авиациялық оқиға болған сәттен бастап отыз күн ішінде ИКАО, қажет болған жағдайда егер әуе кемесінің ең жоғарғы массасы 2250 кг асса немесе ол турбореактивті ұшақ болып табылса мүдделі мемлекеттерге жіберіледі.
Егер оны мерзімі өтіп кеткен сәтте берген кезде тексеру аяқталса алдын ала есепті ИКАО тапсырмауға болады және ақпараттық есеп дайындау және жіберу мүмкіндігі болады.
192. Авиациялық оқиға туралы ақпараттық есеп тексеру нәтижелері туралы ИКАО жедел түрде хабарлау мақсатында жасалады. Есеп тексеру аяқталғаннан кейін орыс немесе ағылшын тілдерінде жасалады және мүмкіндігінше қысқа мерзімде ИКАО жіберіледі.
Алдын ала және ақпараттық есепті жасау бойынша нұсқаушы материал авиациялық оқиғалар мен инциденттер туралы деректерді ұсыну бойынша ИКАО басшылығында (Dос 9156-АN/900) қамтылған.
193. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган басқа мемлекеттің сұранымы бойынша авиациялық оқиға туралы ақпараттық есепте қамтылған ақпаратқа қосымша тиісті ақпаратты ұсына алады.
194. Егер тексеру барысында авиациялық оқиғаларды болдырмау бойынша жедел шараларды қабылдау үшін пайдалы болуы мүмкін ақпарат алынған болса, аталған ақпаратты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мүдделі мемлекеттерге жібереді.
Егер тексеру барысында заңсыз араласу актісі орын алғаны белгілі болса немесе күдік туғызса, ондай ақпаратты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мүдделі мемлекеттің (мемлекеттердің) авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету органдарына беріледі.
§ 7. Тексеру нәтижелері бойынша қорытындыларды
қайта қарау немесе өзгерту

195. Законченное расследование авиационного происшествия возобновляется в случае выявления (или представления) новых сведений, касающихся обстоятельств происшествия. Решение о возобновлении расследования принимается совместным решением Комиссии и других организаций, принимавших участие в расследовании, по просьбе эксплуатанта или физических лиц, имеющих прямую заинтересованность в результатах расследования, которыми представлены новые доказательства, свидетельствующие, что выводы Комиссии ошибочны. Заявление о пересмотре результатов расследования подается в письменном виде в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
196. В заявлении указывается новая проблема, не рассмотренная ранее, а также причины, по которым проблема не была озвучена в процессе работы комиссии по расследованию.
К заявлению прикладываются документы и результаты расчетов или исследований, если таковые имеются, являющиеся основанием для решения этой проблемы и возобновлению расследования.
§ 8. Подготовка и выпуск окончательного отчета
197. Итоговым документом работы комиссии по расследованию является окончательный отчет по результатам расследования авиационного происшествия в гражданской (экспериментальной) авиации (далее - Окончательный отчет), который составляется с учетом материалов подкомиссий, рабочих групп, результатов исследования и экспертиз, а также другой, имеющейся в распоряжении Комиссии информации. Форма Окончательного отчета определена приложением 23 настоящих Правил.
198. Дополнительные материалы включаются в Окончательный отчет или добавления к нему только в том случае, когда они имеют отношение к анализу авиационного происшествия. Части записей, не имеющих отношения к такому анализу, гласности не придаются.
199. Проект Окончательного отчета представляется председателем Комиссии на обсуждение членам комиссии. При возникновении разногласий по содержанию, Окончательный отчет готовится в редакции, предлагаемой председателем Комиссии. Член комиссии, не согласный с содержанием Окончательного отчета, представляет особое мнение в письменном виде.
В особом мнении указываются конкретные мотивы несогласия и их обоснование, а также предлагаемые формулировки. Особое мнение рассматривается членами комиссии с обязательным оформлением протокола.
Окончательный отчет подписывается председателем и всеми членами Комиссии.
200. Если в результате рассмотрения особое мнение не было учтено в Окончательном отчете, член Комиссии, представивший его, подписывает отчет с пометкой "С особым мнением".
Аналогичный порядок соблюдается при составлении и подписании отчетов подкомиссий и рабочих групп.
В любом случае особое мнение остается приложенным к Окончательному отчету Комиссии, подкомиссии, рабочей группы.
Одновременно с Окончательным отчетом председатель Комиссии и начальник штаба комиссии подписывают перечень документов, которые должны быть приложены к материалам расследования.

195. Аяқталған авиациялық оқиғаны тексеру оқиға жағдайларына қатысты жаңа мәліметтер анықталған (немесе ұсынылған) жағдайда қайта басталуы мүмкін. Тексеруді қайта бастау туралы шешім Комиссияның және Комиссия қорытындысының қате екенін куәландыратын жаңа дәлелдер ұсынған тексеру нәтижелеріне тікелей қатысы бар пайдаланушының немесе жеке тұлғалардың өтініші бойынша тексеруге қатысқан басқа да ұйымдардың бірлесіп шешуімен қабылданады. Тексеру нәтижелерін қайта қарау туралы өтініш жазбаша түрде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға беріледі.
196. Өтініште бұған дейін қаралмаған жаңа мәселе, сондай-ақ тексеру жөніндегі комиссия жұмысының барысында мәселенің қаралмау себептері көрсетіледі.
Егер бар болса өтінішке аталған мәселені шешуге және тексеруді қайта бастауға негіз болып табылатын құжаттар мен есептердің немесе зерттеулердің нәтижелері қоса беріледі.
§ 8. Түпкілікті есеп дайындау және шығару
197. Азаматтық (эксперименттік) авиацияда авиациялық оқиғаны тексеру нәтижесі бойынша түпкілікті есеп (бұдан әрі – Түпкілікті есеп) тексеру жөніндегі комиссияның қорытынды құжаты болып табылады, бұл есеп кіші комиссиялардың, жұмыс топтарының материалдарын, тексеру және сараптама нәтижелерін, сондай-ақ Комиссияның иелігінде болған басқа да ақпарат ескеріліп жасалады. Түпкілікті есептің нысаны осы Қағидаға 23-қосымшада белгіленген.
198. Қосымша материалдар олар авиациялық оқиғанының талдауына қатысы болса ғана Түпкілікті есепке немесе оның қосымшасына енгізіледі. Мұндай талдауға қатысы жоқ жазбалардың бір бөлігі жарияланбайды.
199. Түпкілікті есептің жобасын Комиссия төрағасы комиссия мүшелеріне талдауға ұсынады. Мазмұны бойынша келіспеушіліктер болса, Түпкілікті есеп Комиссия төрағасы ұсынатын редакцияда дайындалады Түпкілікті есептің мазмұнымен келіспеген комиссия мүшесі өзінің ерекше пікірін жазбаша түрде жазып жеткізеді.
Ол өз ойында келіспеуінің нақты себептерін және олардың негіздемесін, сондай-ақ ұсынып отырған тұжырымын көрсетеді. Оның ерекше пікірін міндетті түрде хаттамада ресімдеп, комиссия мүшелері қарайды.
Түпкілікті есепке Комиссия төрағасы және оның мүшелері қол қояды.
200. Егер қарау нәтижесінде ерекше пікір Түпкілікті есепке енгізілмесе, оны ұсынған Комиссия мүшесі "Ерекше пікір" белгісімен есепке қол қояды.
Мұндай тәртіп кіші комиссиялар мен жұмыс топтары есеп жасағанда және оған қол қойғанда да сақталады.
Кез келген жағдайда ерекше пікір Комиссияның, кіші комиссияның, жұмыс тобының Түпкілікті есебіне қоса беріледі.
Түпкілікті есеппен бір уақытта Комиссия төрағасы және комиссия штабының бастығы тексеру материалдарына қоса берілетін құжаттар тізбесіне қол қояды.

201. В протоколе заседания Комиссии указывается мнение каждого из членов Комиссии (подкомиссии) по существу особого мнения. В любом случае особое мнение остается приложенным к отчету подкомиссии (рабочей группы).
При невозможности устранения разногласий Окончательный отчет с особым мнением и совместным протоколом рассматривается должностным лицом уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, утверждающим Окончательный отчет.
202. Председатель Комиссии представляет Окончательный отчет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для его утверждения. Дата утверждения Окончательного отчета считается датой окончания расследования.
203. После утверждения Окончательного отчета уполномоченный орган по расследованию в пятидневный срок направляет материалы расследования авиационного происшествия и прилагаемых к нему документов:
1) уполномоченному органу в сфере гражданской авиации;
2) эксплуатанту (владельцу) воздушного судна;
3) правоохранительному органу, проводящему предварительное следствие (по запросу).
204. Окончательный отчет без приложений направляется:
1) Министерству обороны Республики Казахстан (при расследовании авиационного происшествия совместной комиссией);
2) МИД (по запросу, в случае расследования авиационного происшествия с иностранным воздушным судном на территории Республики Казахстан);
3) Межгосударственному авиационному комитету;
4) ИКАО (если авиационное происшествие произошло с воздушным судном максимальной массой более 5700 кг.).
205. Если авиационное происшествие произошло с воздушным судном максимальной массой более 2250 кг или оно является турбореактивным самолетом в ИКАО направляется информационный отчет. Порядок и правила заполнения информационного отчета определяется действующими документами ИКАО по кодированию информации об авиационных происшествиях.
206. Авиакомпания (эксплуатант), в которой произошло авиационное происшествие осуществляет (по запросу) своевременную рассылку Окончательного отчета.
207. При расследовании авиационного происшествия с иностранным воздушным судном на территории Республики Казахстан проект Окончательного отчета направляется с предложением высказать свои существенные и обоснованные замечания по возможности в короткие сроки, государству, которое назначило расследование, государству регистрации, государству эксплуатанта, государству разработчика, государству-изготовителю, государству, которое приняло участие в расследовании. Все замечания государств, поступившие в течение шестидесяти суток с момента направления проекта, рассматриваются Комиссией.
Замечания, внесение которых в текст отчета признано нецелесообразным, прикладываются к окончательному варианту отчета.

201. Комиссия отырысының хаттамасында ерекше пікірдің мәні бойынша Комиссия (кіші комиссия) мүшелерінің әрқайсысының пікірі көрсетіледі. Кез келген жағдайда ерекше есеп кіші комиссияның (жұмыс тобының) есебіне қоса беріледі.
Келіспеушілікті жою мүмкін болмаған кезде Түпкілікті есепті бекітетін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымдық тұлғасы ерекше пікір мен бірлескен хаттама қоса берілген Түпкілікті есепті қарайды.
202. Комиссия төрағасы Түпкілікті есепті бекіту үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ұсынады. Түпкілікті есепті бекіту күні тексерудің аяқталу күні болып есептеледі.
203. Түпкілікті есепті бекіткеннен кейін тексеру жөніндегі уәкілетті орган бес күн ішінде авиациялық оқиғаны тексеру материалдарын және оған қоса берілетін құжаттарды:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға;
2) әуе кемесін пайдаланушыға (иесіне);
3) алдын ала тексеруді жүргізетін құқық қорғау органына (сұрау бойынша) жібереді.
204. Қосымшалары қоса берілмеген Түпкілікті есеп:
1) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне (авиациялық оқиғаны бірлескен комиссия тексерген кезде);
2) СІМ-ге (сұрау бойынша, Қазақстан Республикасының аумағында шетел әуе кемесімен болған авиациялық оқиғаны тексерген жағдайда);
3) Мемлекетаралық авиациялық комитетке;
4) ИКАО-ға (егер авиациялық оқиға салмағы 5700 кг-дан асатын әуе кемесімен болса) жіберіледі.
205. Егер авиациялық оқиға салмағы 2250 кг-ден асатын әуе кемесімен болса немесе ол турбореактивті ұшақ болып есептелсе, ақпараттық есеп ИКАО-ға жіберіледі. Авиациялық оқиғалар туралы ақпаратты кодпен хабарлау бойынша ақпараттық есептің тәртібі мен ережелері ИКАО-ның қолданыстағы құжаттарымен айқындалады.
206. Түпкілікті есепті уақытында таратуды жауапкершілігі авиациялық оқиға болған жердегі авиакомпания (пайдаланушы) жүзеге асырады (сұрау бойынша).
207. Қазақстан Республикасының аумағында шетел әуе кемесімен болған авиациялық оқиғаны тексеру барысында Түпкілікті есептің жобасы қысқа мерзім ішінде өздерінің нақты және негізді ескертулері көрсетілген ұсыныстарымен тексеруді бастаған мемлекетке, тіркеуші мемлекетке, пайдаланушы мемлекетке, әзірлеуші мемлекетке, жасаушы мемлекетке, тексеруге қатысқан мемлекетке мүмкіндігінше қысқа мерзімде жіберіледі. Жобасы жіберілген сәттен бастап 60 күн ішінде мемлекеттердің келіп түскен барлық ескертулерін Комиссия қарайды.
Есептің мәтініне енгізу орынсыз болып танылған ескертулер, есептің түпкілікті нұсқасына қоса беріледі.

208. Утвержденный в установленном порядке Окончательный отчет незамедлительно направляется государствам, указанным в пункте 207 настоящих Правил, а также государству, граждане которого погибли или получили тяжкие телесные повреждения и государству, которое предоставило соответствующую информацию, основное оборудование и экспертов.
209. Лица, принимающие участие в расследовании, полно и качественно проводят расследование, делают обоснованные и объективные выводы, а также качественно оформляют материалы.
210. В интересах предотвращения авиационных происшествий государство, проводящее расследование авиационного происшествия, как можно скорее и, если это возможно, в течение двенадцати месяцев публикует Окончательный отчет.
В случае, если Окончательный отчет не может быть опубликован в течение двенадцати месяцев, государство, проводящее расследование, публикует промежуточное сообщение к каждой годовщине происшествия с подробным изложением хода расследования, включая информацию о любых возникших вопросах, касающихся безопасности полетов.
211. В процессе расследования информация об авиационном происшествии ограничивается только фактическими данными. Информация, содержащая:
1) любые заявления лиц, полученные в процессе расследования;
2) всю переписку между лицами, имеющими отношение к эксплуатации воздушного судна;
3) медицинские или конфиденциальные сведения, касающиеся лиц - участников авиационного происшествия или инцидента;
4) записи бортовых речевых самописцев и расшифровку таких записей;
5) записи и расшифровки записей органов управления воздушным движением;
6) записи бортовых регистраторов изображения в кабине экипажа и любую часть или расшифровку таких записей;
7) мнения, высказываемые при анализе информации, включая записи бортовых самописцев, предается гласности только в случае решения правоохранительного органа, осуществляющего предварительное следствие по факту авиационного происшествия и, если гласность этой информации не нанесет ущерб расследованию или другим будущим расследованиям.
Вышеуказанная информация включается в Окончательный отчет или добавления к нему только в том случае, когда она имеет отношение к анализу авиационного происшествия или инцидента.
212. Всю информацию относительно обстоятельств авиационного происшествия участники расследования могут использовать с целью проведения корректирующих мер или действий, направленных на повышение безопасности полетов. Ни при каких обстоятельствах эта информация не может предоставляться или обсуждаться с неуполномоченными лицами, чтобы не повредить процессу расследования.

208. Белгіленген тәртіппен бекітілген Түпкілікті есеп осы Қағиданың 207-тармағында көрсетілген мемлекеттерге, сондай-ақ азаматтары қаза болған немесе ауыр дене жарақаттарын алған мемлекетке және тиісті ақпаратты, негізгі жабдықтарды және сарапшыларды берген мемлекетке жедел жіберіледі.
209. Тексеруге қатысқан адамдар толық және сапалы тексеру жүргізеді, негізді және объективті тұжырымдар жасайды, сондай-ақ материалдарды сапалы ресімдейді.
210. Авиациялық оқиғаларды болдырмау мақсатында авиациялық оқиғаға тексеру жүргізетін мемлекет, барынша тез арада, мүмкін болса он екі айдың ішінде Түпкілікті есепті жариялайды.
Егер Түпкілікті есепті он екі айдың ішінде жариялана алмайтын болса, тексеруді жүргізетін мемлекет оқиғаның әр жылдығына орай тексеру барысын толық көрсете отырып, оның ішінде ұшу қауіпсіздігіне қатысты кез келген мәселелер туралы ақпаратты қоса алғанда, аралық хабарламаны жариялап отырады.
211. Тексеру барысында авиациялық оқиға туралы ақпарат нақты деректермен ғана шектеледі. Мынадай ақпарат:
1) тексеру барысында алған адамдардың кез келген мәлімдемелері;
2) әуе кемесін пайдалануға қатысы бар адамдар арасындағы барлық хат жазысу;
3) авиациялық оқиғаға немесе инцидентке қатысқан адамдарға қатысты медициналық немесе құпиялы мәліметтер;
4) борттық өздігінен жазатын құралдардың жазбалары және мұндай жазбалардың мағынасын ашу;
5) әуе қозғалысын басқару органдарының жазбалары және олардың мағынасын ашу;
6) экипаж кабинасындағы борттық тіркегіштердің жазбалары және ондай жазбалардың немесе кез келген бөлігінің мағынасын ашу;
7) ақпаратты талдау кезіндегі айтылған пікірлер, оның ішінде борттық өздігінен жазатын құралдардың жазбалары, алдын ала тексеру жүргізетін құқық қорғау органы авиациялық оқиғаның фактілері бойынша шешім қабылдаған жағдайда және егер бұл ақпараттың жариялануы тексеруге немесе алдағы болатын тексерулерге залал келтірмесе ғана жариялануы мүмкін.
Жоғарыда көрсетілген ақпарат Түпкілікті есепке енгізіледі немесе авиациялық оқиғаның немесе инциденттің талдауына қатысы болған жағдайда ғана оған толықтыруларға енгізіледі.
212. Тексеруге қатысушылар авиациялық оқиғаның мән-жайларына қатысты барлық ақпаратты ұшу қауіпсіздігін арттыруға бағытталған түзету шараларын немесе әрекеттерді өткізу мақсатында пайдалана алады. Тексеру процесіне зиян келтірмеу үшін ешқашан бұл ақпаратты уәкілетті емес тұлғаларға беруге немесе олармен талқылауға болмайды.

213. По результатам расследования информация об авиационном происшествии доводится до сведения общественности, юридических лиц и граждан председателем Комиссии, расследовавшей данное авиационное происшествие, либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, назначившим расследование.
214. При расследовании авиационного происшествия считывание и расшифровку звуковых записей бортового речевого самописца выполняют специалисты, определенные Комиссией.
Лица, не связанные с выполнением процесса расследования, к считыванию и расшифровке звуковых записей бортового речевого самописца не допускаются.
Не допускается использование информации звуковых записей бортовых речевых самописцев в целях, не относящихся к расследованию авиационного происшествия.
215. Информация, добровольно представляемая лицами, опрошенными в ходе расследования авиационного происшествия, не может быть использована для целей дисциплинарного, гражданского, административного разбирательства.
2. Авиационные инциденты
§ 1. Оповещение об авиационном инциденте
216. Оповещение об авиационном инциденте осуществляется организацией управления воздушным движением в соответствии с Табелем сообщений о движении воздушных судов гражданской авиации Республики Казахстан и схемой оповещения об авиационных происшествиях и инцидентах, утверждаемых уполномоченным органом в сфере гражданской авиации Республики Казахстан.
217. Для оперативного оповещения руководящих должностных лиц об авиационном инциденте в каждой организации гражданской авиации должна быть разработана инструкция, с учетом настоящих Правил, утверждаемая первым руководителем организации, определяющая порядок действий, должностных лиц при авиационном инциденте.
218. Руководитель эксплуатанта (владельца) воздушного судна, с которым произошел авиационный инцидент, в течении одних суток передает первоначальное сообщение в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, местный исполнительный орган и транспортную прокуратуру.
219. Первоначальное сообщение содержит следующую информацию:
1) вид события;
2) дату, время (местное и всемирное скоординированное время - UTC), место авиационного инцидента;
3) тип, государственный и регистрационный опознавательные знаки и принадлежность воздушного судна;
4) метеоусловия в момент авиационного инцидента;
5) фамилия командира воздушного судна и членов экипажа;
6) характер задания, номер рейса;
7) обстоятельства авиационного инцидента, достоверно известные к моменту подачи сообщения;
8) степень повреждения воздушного судна.
Отсутствие каких-либо из указанных сведений не должно задерживать передачу первоначального сообщения. В сообщении не могут содержаться предположительные сведения об обстоятельствах и причинах авиационного инцидента.

213. Тексеру нәтижелері бойынша авиациялық оқиға туралы ақпаратты осы авиациялық оқиғаны тексерген Комиссия төрағасы немесе тексеруді тағайындаған азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жұртшылықтың, заңды тұлғалардың және азаматтардың назарына жеткізе алады.
214. Авиациялық оқиғаны тексеру барысында борттық өздігінен жазатын құралдың дыбыстық жазбаларын оқуды және мағынасын ашуды Комиссия белгіленген мамандар орындайды.
Тексеру процесін орындаумен байланысы жоқ тұлғаларға борттық өздігінен жазатын құралдың дыбыстық жазбасын оқуға және мағынасын ашуға рұқсат берілмейді.
Борттық өздігінен жазатын құралдың дыбыстық жазбасындағы ақпаратты авиациялық оқиғаны тексеруге жатпайтын мақсатта пайдалануға жол берілмейді.
215. Авиациялық оқиғаны тексеру барысында жауап алынған адамдардың өз еркімен берген ақпараттын тәртіптік, азаматтық, әкімшілік талқылау мақсаттары үшін пайдалануға болмайды.
2. Авиациялық инциденттер
§ 1. Авиациялық инцидент туралы хабар беру
216. Авиациялық инцидент туралы хабар беруді Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуе кемелерінің қозғалысы туралы хабарлау табеліне және Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органы бекітетін авиациялық оқиғалар мен инциденттер туралы хабарлау сызбасына сәйкес әуе қозғалысын басқару ұйымы жүзеге асырады.
217. Басшылық ететін лауазымды адамдарға авиациялық инцидент туралы жедел түрде хабарлау үшін азаматтық авиацияның әр ұйымында осы Қағида ескеріліп, авиациялық инцидент кезінде лауазымды адамдардың әрекеттерінің тәртібі белгіленетін ұйымның бірінші басшысы бекітетін нұсқаулық әзірленуге тиіс.
218. Авиациялық инцидент болған әуе кемесін пайдаланушының (иесінің) басшысы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органға және көлік прокуратурасына бастапқы хабарламаны бір тәулік ішінде жеткізеді.
219. Бастапқы хабарламада мынадай ақпарат:
1) оқиға түрі;
2) авиациялық инциденттің күні, уақыты (жергілікті және UTC), орны;
3) үлгісі, әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу танылым белгілері мен тиесілігі;
4) авиациялық инцидент болған сәттегі метеожағдай;
5) әуе кемесі командирінің және экипаж мүшелерінің тектері;
6) тапсырманың сипаты, рейс нөмірі;
7) хабарламаны берген кездегі авиациялық инциденттің нақты анықталған мән-жайлары;
8) әуе кемесінің зақымдану дәрежесі қамтылады.
9) Көрсетілген мәліметтердің ішінен қандай да бір мәліметтің болмауы бастапқы хабарламаны жеткізуді кешіктірмеуге тиіс. Хабарламада авиациялық инциденттің мән-жайлары мен себептері туралы болжамды мәліметтер болмауға тиіс.

220. Порядок оповещения об авиационном инциденте с гражданским воздушным судном Республики Казахстан, происшедшем на территории иностранного государства, а также с гражданским воздушным судном иностранного государства, происшедшем на территории Республики Казахстан такой же, как и при авиационном происшествии.
221. В случае, если инцидент связан с конструктивно-производственными недостатками авиационной техники, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации направляет первоначальное сообщение представителям организации-разработчика или организации-изготовителя воздушного судна (двигателя), которые в течение двенадцати часов с момента получения сообщения, уведомляют о своем участии в работе Комиссии.
222. Если авиационный инцидент связан с неудовлетворительным метеорологическим обеспечением, в состав Комиссии могут привлекаться представители метеослужб, которые уведомляют уполномоченный орган в сфере гражданской авиации о своем участии в течение двенадцати часов, с момента получения сообщения.
223. В случае неполучения уведомлений об участии в расследовании представителей этих организаций в течение двух суток или в случае наличия такого уведомления, но неприбытия указанных представителей в течение трех суток с момента подачи первоначального сообщения, расследование проводится без их участия.
224. В случае, если авиационный инцидент произошел или выявлен на земле при техническом, коммерческом обслуживании воздушного судна или при его хранении, первичное сообщение передает руководитель организации гражданской авиации, в ведении которого находится воздушное судно на момент выявления данного события.
§ 2. Организация расследования авиационного инцидента
225. Порядок работы комиссии по расследованию авиационного инцидента определяется пунктами 157-174 настоящих Правил. Основанием для формирования Комиссии является первоначальное сообщение об авиационном инциденте.
226. Перечень инцидентов и серьезных инцидентов, подлежащих расследованию в гражданской (экспериментальной) авиации, определен приложением 24 настоящих Правил.
227. В состав Комиссии привлекаются представители эксплуатанта (владельца) воздушного судна, организаций гражданской авиации, при необходимости представители разработчика, изготовителя воздушного судна и заинтересованных государственных органов.
При расследовании авиационного инцидента разрешается не создавать подкомиссий и рабочих групп.
228. Если от эксплуатанта (владельца), с воздушным судном которого произошел инцидент, поступила информация, указывающая на то, что неисправность может быть устранена силами инженерно-авиационной службы эксплуатанта/аэропорта, имеющей допуск к этим работам, уполномоченный орган по расследованию дает разрешение на проведение таких работ. Ввод воздушного судна в строй осуществляется инженерно-авиационной службой в установленном порядке.
Разрешение на вылет воздушного судна выдает уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, на основании акта о допуске воздушного судна к полету, выданного инженерно-авиационной службой.

220. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесімен шетел мемлекетінің аумағында, сондай-ақ шетел мемлекетінің азаматтық әуе кемесімен Қазақстан Республикасының аумағында болған авиациялық инцидент туралы хабарлау тәртібі, авиациялық оқиға үшін көзделген тәртіп бойынша жүргізіледі.
221. Егер инцидент авиациялық техниканың конструктивті-өндірістік кемшіліктеріне байланысты болса, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әуе кемесін (қозғалтқышты) әзірлеуші ұйымның немесе жасаушы ұйымның өкілдеріне бастапқы хабарламаны жібереді, олар хабарламаны алған сәттен бастап он екі сағат ішінде Комиссияның жұмысына өздерінің қатысатындары туралы хабарлайды.
222. Егер авиациялық инцидент қанағаттанарлықсыз метеоқамтамасыз етуге байланысты болса, Комиссия құрамына метеоқызметтердің өкілдері тартылуы мүмкін, олар хабарламаны алған сәттен бастап он екі сағат ішінде өздерінің қатысатындары туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға хабарлайды.
223. Осы ұйымдар өкілдерінің тексеруге қатысу туралы хабарлама екі тәулік ішінде алынбаған жағдайда немесе бастапқы хабарламаны алған сәттен бастап үш тәулік ішінде көрсетілген өкілдер осы хабарламаны алып, бірақ келмеген жағдайда тексеру олардың қатысуынсыз жүргізіледі.
224. Егер авиациялық инцидент әуе кемесіне жерде техникалық, коммерциялық қызмет көрсету кезінде орын алса немесе анықталса, бастапқы хабарламаны осы жағдай анықталған кезде әуе кемесі оның басқаруында болған азаматтық авиация ұйымының басшысы береді.
§ 2. Авиациялық инцидентті тексеруді ұйымдастыру
225. Авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі комиссияның жұмыс істеу тәртібі осы Қағиданың 157-174-тармақтарында белгіленген. Комиссия құруға авиациялық инцидент туралы бастапқы хабарлама негіз болып табылады.
226. Азаматтық (эксперименттік) авиацияда тіркелуге жататын инциденттер мен елеулі инциденттердің тізбесі осы Қағидаға 24-қосымшада белгіленген.
227. Комиссия құрамына әуе кемесін пайдаланушының (иесінің), азаматтық авиация ұйымдарының өкілдері, қажет болған кезде әуе кемесін әзірлеушінің, жасаушының және мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері тартылады.
Авиациялық инцидентті тексеру кезінде кіші комиссиялар мен жұмыс топтарын құрмауға рұқсат етіледі.
228. Егер инцидент болған әуе кемесін пайдаланушыдан (иесінен) ақаулықты пайдаланушының/әуежайдың осындай жұмыстарды жүргізуге рұқсат берілген инженерлік-авиациялық қызметінің күшімен жоюға болады деген ақпарат келіп түссе, тексеру жөніндегі уәкілетті орган осындай жұмыстарды жүргізуге рұқсат береді. Әуе кемесін іске қосуды инженерлік-авиациялық қызмет белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Әуе кемесінің ұшуына рұқсатты инженерлік-авиациялық қызмет берген әуе кемесіне ұшуға рұқсат ету туралы актінің негізінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган береді.

229. При расследовании авиационного инцидента члены Комиссии могут:
1) беспрепятственно проходить на борт воздушного судна для выяснения обстоятельств авиационного инцидента;
2) обследовать воздушное судно, а также средства и объекты обеспечения полетов воздушных судов;
3) поручать юридическим лицам независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности проведение исследований и работ, связанных с расследованием авиационного инцидента;
4) привлекать для решения задач, требующих знаний в соответствующих областях науки и техники, работников организаций независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности;
5) запрашивать и получать от местных исполнительных органов, а также от физических и юридических лиц, документы и материалы по вопросам, связанным с данным инцидентом;
6) проводить исследования психофизиологического состояния членов экипажа воздушного судна, а также соответствующих лиц из числа авиационного персонала.
230. Срок расследования авиационного инцидента, с момента издания приказа о назначении Комиссии до утверждения отчета по результатам расследования авиационного инцидента, как правило, не превышает десяти суток, серьезного авиационного инцидента - пятнадцати суток, если не требуется проведения дополнительных исследований.
Продление срока расследования допускается с разрешения уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по запросу председателя Комиссии.
Комиссия качественно и объективно расследует авиационный инцидент.
231. В случае авиационного инцидента, в том числе серьезного авиационного инцидента с гражданским воздушным судном Республики Казахстан, происшедшего на территории иностранного государства или с гражданским воздушным судном иностранного государства, происшедшем на территории Республики Казахстан, порядок участия специалистов в расследовании такой же, как при авиационном происшествии.
232. По получении уведомления об авиационном инциденте уполномоченный орган по расследованию незамедлительно предоставляет государству места события имеющуюся информацию относительно летного экипажа и воздушного судна, вовлеченных в данный инцидент, а также информирует о назначении уполномоченного представителя для расследования, его фамилию, предполагаемую дату и время прибытия в государство места события.
233. В помощь уполномоченному представителю могут быть назначены советники. Полномочия уполномоченного представителя и советников определены пунктом 134 настоящих Правил.
Для участия в работах по восстановлению воздушного судна эксплуатант (владелец) воздушного судна формирует группу специалистов.

229. Авиациялық инцидентті тексеру кезінде Комиссия мүшелері:
1) авиациялық инцидент мән-жайларын анықтау үшін әуе кемесінің бортына еш кедергісіз өте алады;
2) әуе кемесін, сондай-ақ әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ететін құралдар мен объектілерді тексере алады;
3) авиациялық инцидентті тексеруге байланысты зерттеулер мен жұмыстарды жүргізуге олардың ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан заңды тұлғаларға тапсыра алады;
4) ғылым мен техниканың тиісті салаларында білімді талап ететін тапсырмаларды шешу үшін олардың ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйымдардың жұмыскерлерін тарта алады;
5) жергілікті атқарушы органдардан, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардан аталған инцидентке қатысты мәселелер бойынша құжаттар мен материалдарды сұрата алады және ала алады;
6) әуе кемесі экипажы мүшелерінің, сондай-ақ авиациялық персонал ішінен тиісті адамдардың психофизиологиялық жай-күйіне зерттеу жүргізе алады.
230. Комиссияны тағайындау туралы бұйрық шыққан сәттен бастап авиациялық инцидентті тексеру нәтижелері бойынша есеп бекітілгенге дейін авиациялық инцидентті тексеру мерзімі, әдетте, он тәуліктен, қосымша зерттеулерді жүргізу қажет болмаса, елеулі авиациялық инцидент он бес тәуліктен аспайды.
Тексеру мерзімін ұзартуға Комиссия төрағасының сұрауы бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның рұқсатымен жол беріледі.
Комиссия авиациялық инцидентті сапалы және объективті тексереді.
231. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесімен шетел мемлекетінің аумағында, сондай-ақ шетел мемлекетінің азаматтық әуе кемесімен Қазақстан Республикасының аумағында авиациялық инцидент, оның ішінде елеулі авиациялық инцидент болған жағдайда мамандардың тексеруге қатысуы авиациялық оқиға үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
232. Авиациялық инцидент туралы хабарламаны алғаннан кейін тексеру жөніндегі уәкілетті орган аталған инцидентке қатыстырылған ұшу экипажы мен әуе кемесіне қатысты қолда бар ақпаратты, сондай-ақ тексеру үшін уәкілетті өкілдің тағайындалғаны туралы, оның тегін, оқиға орын алған мемлекетке келу болжанып отырған күні мен уақытын хабарлайды.
233. Уәкілетті өкілге көмекке кеңесшілер тағайындалуы мүмкін. Уәкілетті өкілдің және кеңесшілердің өкілеттіктері осы Қағиданың 134-тармағында белгіленген.
Әуе кемесін қалпына келтіру бойынша жұмыстарға қатысу үшін әуе кемесін пайдаланушы (иесі) мамандар тобын құрайды.

234. Дипломатические представительства, консульские учреждения и представительства организаций гражданской авиации Республики Казахстан в государстве места события, а также представители владельца (эксплуатанта) воздушного судна оказывают всемерное содействие группе специалистов, участвующих в расследовании, в том числе в обеспечении транспортом, связью, помещениями для работы и отдыха, питанием и т.п.
235. В случае, если государство места события передает проведение расследования авиационного инцидента казахстанской стороне, такое расследование проводится в соответствии с настоящими Правилами.
236. В процессе работы Комиссии эксплуатант (владелец) оказывает всемерное содействие Комиссии, в том числе выделяет необходимые силы и средства, принимает меры по обеспечению охраны места авиационного инцидента, обеспечивает транспортировку и проведение необходимых работ и исследований авиационной техники в интересах расследования, осуществляет координацию действий с местными исполнительными органами и организациями гражданской авиации по обеспечению работы Комиссии.
237. Работы по восстановлению воздушного судна проводит эксплуатант (владелец) воздушного судна с привлечением собственных специалистов и по договоренности с инженерно-авиационной службой аэропорта государства места события.
После восстановления воздушного судна в аэропорту государства места события, все вопросы по перелету воздушного судна в Республику Казахстан решаются уполномоченным органом в сфере гражданской авиации совместно с авиационной администрацией государства места события.
§ 3. Порядок действия должностных лиц при авиационном инциденте
238. С момента возникновения авиационного инцидента и до прибытия Комиссии, эксплуатант (владелец) воздушного судна, руководитель организации гражданской авиации, в районе и на территории ответственности которого произошел авиационный инцидент, а до его прибытия - командир воздушного судна, проводят первоначальные действия на месте авиационного инцидента.
239. По прибытии Комиссии на место авиационного инцидента, дальнейшая организация расследования возлагается на председателя Комиссии. Председатель Комиссии информирует, при необходимости, местные исполнительные органы, проводит организационное заседание, на котором озвучивает приказ о назначении Комиссии, заслушивает должностных лиц, осуществлявших первоначальные действия на месте авиационного инцидента, об обстоятельствах этого события и проделанной работе.
240. Председатель Комиссии организует, проводит и контролирует все этапы расследования, координирует действия всех участников расследования.
Указания председателя Комиссии по вопросам, связанным с расследованием авиационного инцидента, являются обязательными для исполнения всеми должностными лицами, связанными с расследованием авиационного инцидента.

234. Оқиға орын алған мемлекеттегі дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер мен Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясы ұйымдарының өкілдері, сондай-ақ әуе кемесі иесінің (пайдаланушының) өкілдері тексеруге қатысатын мамандар тобына барлық жағынан жәрдем етеуге, оның ішінде көлікпен, байланыспен, жұмысқа және демалуға арналған үй-жайлармен, тамақпен және т.б. қамтамасыз етеді.
235. Егер оқиға орын алған мемлекет авиациялық инцидентті тексеруді Қазақстан тарапына берсе, ондай тексеру осы Қағидаға сәйкес жүргізіледі.
236. Комиссия жұмысының барысында пайдаланушы (иесі) Комиссияға барлық жағынан ықпал етеді, оның ішінде қажетті күштер мен құралдарды бөледі, авиациялық инцидент болған орынды күзетуді қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдайды, тексеру барысында тасымалдауды және қажетті жұмыстарды жүргізеді және авиациялық техниканы зерттеуді қамтамасыз етеді, Комиссия жұмысын қамтамасыз ету бойынша жергілікті атқарушы органдармен және азаматтық авиация ұйымдарымен әрекеттерді үйлестіруді жүзеге асырады.
237. Әуе кемесін қалпына келтіру бойынша жұмыстарды өз мамандарын тарта отырып және оқиға орын алған мемлекет әуежайының инженерлік-авиациялық қызметімен келісім бойынша әуе кемесін пайдаланушы (иесі) жүргізеді.
Оқиға орын алған мемлекет әуежайында әуе кемесін қалпына келтіргеннен кейін әуе кемесінің Қазақстан Республикасына ұшып келуі бойынша барлық мәселелерді оқиға орын алған мемлекеттің авиациялық әкімшілігімен бірлесе отырып, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган шешеді.
§ 3. Авиациялық инцидент кезінде лауазымды адамдардың
іс-қимыл жасау тәртібі
238. Авиациялық инцидент орын алған сәттен бастап Комиссия келгенге дейін авиациялық инцидент болған орында бастапқы әрекеттерді жүзеге асыру бойынша авиациялық инцидент орын алған жауапкершілік ауданында және аумағында әуе кемесін пайдаланушыға (иесіне), азаматтық авиация ұйымының басшысына, ал ол келгенге дейін әуе кемесінің командиріне жүктеледі.
239. Авиациялық инцидент орын алған жерге Комиссия келгеннен кейін тексеруді одан әрі ұйымдастыру Комиссия төрағасына жүктеледі. Комиссия төрағасы қажет болған жағдайда жергілікті атқарушы органдарға хабарлайды, ұйымдық отырысты өткізеді, онда Комиссияны тағайындау туралы бұйрық оқылады, авиациялық инцидент орнында бастапқы әрекеттерді жүзеге асырған лауазымды тұлғалар тыңдалады, оқиғаның мән-жайлары және орындалған жұмыстар туралы айтылады.
240. Комиссия төрағасы тексерудің барлық кезеңдерін ұйымдастырады, жүргізеді және бақылайды, барлық тексеруге қатысушылардың әрекеттерін үйлестіреді.
Авиациялық инцидентті тексеруге байланысты мәселелер бойынша Комиссия төрағасының нұсқаулары авиациялық инцидентті тексеруге қатысы бар барлық лауазымды адамдардың орындау үшін міндетті болып табылады.

241. Комиссии предоставляется независимость в проведении расследования авиационного инцидента. Работа Комиссии осуществляется по плану, утверждаемому председателем Комиссии.
242. Если в ходе расследования Комиссией выявлены опасные отклонения, угрожающие безопасности полетов, председатель Комиссии направляет об этом сообщение, содержащее соответствующую информацию и рекомендации для принятия оперативных мер. Сообщение направляется в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и организации гражданской авиации.
243. Исследование объектов авиационной техники при расследовании авиационного инцидента проводится на базе организации-владельца воздушного судна, а специальные исследования, проводятся в организациях гражданской авиации, имеющих технические возможности выполнения таких исследований.
Исследование объектов авиационной техники (проверка их на работоспособность), эксперименты на месте работы Комиссии проводятся по предварительно составленным планам (программам), которые подписываются представителями участвующих в расследовании сторон, утверждаются председателем Комиссии и прикладываются к материалам расследования.
244. Председатель Комиссии разрешает замену отказавшего агрегата (детали) и ввод воздушного судна в строй в установленном порядке до прибытия представителей разработчика и/или изготовителя, ремонтной организации и владельца воздушного судна в случае, если в ходе расследования бесспорно установлено, что причиной авиационного инцидента является отказ (неисправность) авиационной техники, который может быть устранен заменой отказавшего агрегата (детали). Отказавший агрегат (деталь) сохраняется в неприкосновенности до прибытия представителей заинтересованных организаций, участвующих в расследовании.
245. В исключительных случаях, по решению Комиссии, разрешается перегонка воздушного судна на базовый аэродром до завершения расследования инцидента. При этом составляется технический акт о состоянии воздушного судна, в котором обосновывается возможность безопасного перелета, оговариваются условия перелета и меры безопасности. Технический акт подписывается членами группы по восстановлению воздушного судна и утверждается старшим группы, входящим в состав Комиссии.
246. Решения по основным методическим и организационным вопросам принимаются Комиссией, при этом председатель Комиссии выносит окончательное решение. Члены Комиссии, несогласные с принятым решением, могут отразить свое мнение в письменной форме.
Действия членов Комиссии по изъятию и передачи на хранение средств объективного контроля осуществляются с ведома правоохранительного органа, проводящего предварительное следствие.

241. Комиссияға авиациялық инцидентті тексеруді жүргізуде тәуелсіздік беріледі. Комиссияның жұмысы Комиссия төрағасы бекіткен жоспар бойынша жүзеге асырылады.
242. Егер тексеру барысында Комиссия ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін қауіпті ауытқушылықтарды анықтаса, Комиссия төрағасы жедел түрде шараларды қабылдау үшін тиісті ақпарат пен ұсыныстар қамтылған ол туралы хабарлама жібереді. Хабарлама азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және азаматтық авиация ұйымына жіберіледі.
243. Авиациялық инцидентті тексеру кезінде авиациялық техника объектілерін зерттеу әуе кемесі иесінің ұйымы базасында жүргізіледі, ал арнайы зерттеулер аталған зерттеулерді орындау мүмкіндігі бар азаматтық авиация ұйымдарында жүргізіледі.
Авиациялық техника объектілерін зерттеу (олардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру), Комиссия жұмысының орнында жүргізілетін сараптамалар алдын ала жасалған жоспарлар (бағдарламалар) бойынша жүргізіледі. Жоспарға тексеруге қатысатын тараптардың өкілдері қол қояды, Комиссия төрағасы бекітеді және тексеру материалдарына тіркеледі.
244. Комиссия төрағасы істен шыққан агрегатты (бөлшектерді) ауыстыруға және егер тексеру барысында авиациялық инциденттің орын алу себебі істен шыққан агрегатты (бөлшектерді) ауыстырғанда қалпына келуі мүмкін авиациялық техниканың істен шығуынан болып табылады деп анықталса, әуе кемесін әзірлеушінің және/немесе жасаушының, жөндеу ұйымының және әуе кемесі иесінің өкілдері келгенге дейін белгіленген тәртіпте іске қосуға рұқсат бере алады. Істен шыққан агрегат (бөлшектер) тексеруге қатысатын мүдделі ұйымдардың өкілдері келгенге дейін қозғалмаған күйінде сақталады.
245. Ерекше жағдайларда, Комиссия шешімі бойынша инцидентті тексеру аяқталғанға дейін базалық әуеайлаққа әуе кемесінің орнын ауыстыруға рұқсат етіледі. Сонымен қатар қауіпсіз ұшып-қону мүмкіндігі және ұшып-қону талаптары мен қауіпсіздік шаралары қамтылған әуе кемесінің жағдайы туралы техникалық акті жасалады. Техникалық актіге әуе кемесін қалпына келтіру бойынша топ мүшелері қол қояды және оны Комиссия құрамына кіретін топ басшысы бекітеді.
246. Негізгі әдістемелік және ұйымдық мәселелер бойынша шешімді Комиссия қабылдайды, бұл ретте Комиссия төрағасы түпкілікті шешім қабылдайды. Қабылданған шешіммен келіспейтін Комиссия мүшелері кез келген қабылдауға болатын нысанда өз пікірін білдіре алады.
Объективті бақылау құралдарын алып қоюға және сақтауға беру бойынша Комиссия мүшелерінің әрекеттері, егер ондай жағдай орын алса алдын ала тексеру жүргізетін құқық қорғау органының рұқсатымен жүзеге асырылады.

247. Итоговым документом работы Комиссии является отчет по результатам расследования авиационного инцидента в гражданской (экспериментальной) авиации (далее - Отчет), форма которого определена приложением 25 настоящих Правил.
Проект Отчета представляется председателем Комиссии на обсуждение членам Комиссии. При возникновении разногласий по содержанию Отчет готовится в редакции, предлагаемой председателем Комиссии. Член Комиссии, не согласный с содержанием Отчета, представляет особое мнение в письменном виде.
В особом мнении указываются конкретные мотивы несогласия и их обоснование, а также предлагаемые формулировки. Особое мнение рассматривается членами Комиссии с обязательным оформлением протокола.
Отчет подписывается председателем и всеми членами Комиссии.
248. Если в результате рассмотрения особое мнение не было учтено в Отчете, член Комиссии, представивший его, подписывает отчет с пометкой "С особым мнением".
Особое мнение остается приложенным к Отчету Комиссии.
В протоколе указывается мнение каждого из членов Комиссии по существу особого мнения.
249. Председатель Комиссии представляет Отчет на утверждение в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, назначивший расследование авиационного инцидента.
К Отчету прилагаются следующие материалы:
1) осциллограммы записи бортовых регистраторов с необходимыми тарировочными данными по всем регистрируемым каналам, характеризующим параметры полета, работу авиатехники, действия экипажа от момента времени за 1 мин до появления отклонений до их ликвидации или до окончания полета;
2) результаты исследования авиатехники;
3) выписка из записи бортовых и наземных магнитофонов;
4) объяснительные записки и протоколы опроса;
5) технический акт на ввод самолета в строй;
6) сведения об убытках.
По требованию любого из членов Комиссии к отчету могут прилагаться и другие документы.
250. Уполномоченный орган по расследованию направляет утвержденный Отчет с приложениями:
1) эксплуатанту (владельцу) воздушного судна, на базе которого проводилось расследование;
2) уполномоченному органу в сфере гражданской авиации;
3) разработчику/изготовителю воздушного судна, если авиационный инцидент связан с отказом авиационной техники;
4) в транспортную прокуратуру (по запросу).
При расследовании серьезных инцидентов материалы расследования направляются в транспортную прокуратуру Республики Казахстан.
При расследовании серьезного инцидента с воздушным судном максимальной массой более 5700 кг информационный отчет направляется в ИКАО.
251. Своевременную рассылку Отчета и материалов расследования осуществляет эксплуатант (владелец) воздушного судна.

247. Азаматтық (эсперименттік) авиациядағы авиациялық инцидентті тексеру нәтижелері бойынша есеп (бұдан әрі - Есеп) Комиссия жұмысының қорытынды құжаты болып табылады, оның нысаны осы Қағидаға 25-қосымшада белгіленген.
Комиссия төрағасы Есеп жобасын талқылау үшін Комиссия мүшелеріне ұсынады. Есептің мазмұны бойынша келіспеушіліктер пайда болған жағдайда Есеп Комиссия төрағасы ұсынған редакцияда жасалады. Есеп мазмұнымен келіспейтін Комиссия мүшесі ерекше пікірін жазбаша түрде ұсынады.
Ерекше пікірде келіспеушіліктің нақты себептері мен олардың негіздемесі, сондай-ақ ұсынатын тұжырымдары көрсетіледі. Ерекше пікірді міндетті түрде хаттама ресімдей отырып, Комиссия мүшелері қарайды.
Есепке Комиссия төрағасы және оның барлық мүшелері қол қояды.
248. Егер қарау нәтижесінде ерекше пікір Есепте ескерілмеген болса, оны ұсынған Комиссия мүшесі оған "Ерекше пікірмен" деген белгімен қол қояды.
Ерекше пікір Комиссия Есебіне қосымша тіркеледі.
Хаттамада ерекше пікірдің мәні бойынша Комиссияның әр мүшесінің пікірі көрсетіледі.
249. Комиссия төрағасы Есепті авиациялық инцидентті тексеруді тағайындаған азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға бекітуге береді.
Есепке мына материалдар:
1) ұшу параметрлерін, авиатехника жұмысының кемшіліктері анықталғанға дейін, оларды жойғанға дейін немесе ұшу аяқталғанға дейін 1 минут ішінде экипаждардың әрекеттерін сипаттайтын барлық тіркеуші арналар бойынша қажетті тарирлендірілген деректері бар борттық тіркеуші жазбаларының осциллограммалары;
2) авиатехниканы зерттеу нәтижелері;
3) борттағы және жердегі магнитофон жазбаларынан үзінді;
4) түсіндірме жазбалар және сұрау хаттамалары;
5) ұшақты іске қосуға арналған техникалық акті;
6) шығындар туралы мәлімет қоса беріледі.
7) Комиссияның кез келген мүшесінің талабы бойынша есепке басқа да құжаттар қоса берілуі мүмкін.
250. Тексеру жөніндегі уәкілетті орган төменде көретілген қосымшалармен бірге бекітілген Есепті:
1) базасында тексеру жүргізілген әуе кемесін пайдаланушыға (иесіне);
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға;
3) егер авиациялық инцидент авиациялық техниканың істен шығуына байланысты болса, әуе кемесін әзірлеушіге/жасаушыға;
4) көлік прокуратурасына (сұрау бойынша) жіберіледі.
Елеулі инциденттерді тексеру кезінде тексеру материалдары Қазақстан Республикасының көлік прокуратурасына жіберіледі.
Ең жоғары ұшу салмаңы 5700 кг-дан артық әуе кемесімен болған елеулі инцидентті тексеру кезінде ақпараттық есеп ИКАО-ға жіберіледі.
251. Есепті және тексеру материалдарын уақытында таратуды әуе кемесін пайдаланушы (иесі) жүзеге асырады.

252. Лица, принимающие участие в расследовании, делают обоснованные и объективные выводы, а также качественно оформляют материалы.
§ 4. Проведение исследований
при расследовании авиационного инцидента
253. Исследования объектов авиационной техники при расследовании авиационного инцидента выполняются Комиссией на базе организации гражданской авиации. Разборка и исследование объектов авиационной техники, причиной отказа которых предполагается конструктивно-производственный недостаток или неудовлетворительный ремонт, должны проводиться с участием представителей промышленности или ремонтных организаций соответственно.
При этом на указанных представителей возлагается обеспечение исследований необходимой технической документацией, информационными материалами, специальным инструментом и оснасткой, отсутствующими в эксплуатирующих подразделениях.
254. Необходимость проведения специальных исследований определяется Комиссией.
Решение Комиссии о проведении исследований оформляется протоколом. Организация-исполнитель исследований определяется Комиссией.
Если воздушное судно и его агрегаты, представляющие интерес для расследования, изготовлены в другом государстве и есть необходимость в проведении исследований в организациях этого государства, то решение о проведении таких исследований принимаются Комиссией по согласованию с уполномоченным представителем государств изготовителя, разработчика, регистрации или эксплуатанта.
255. Исследования объектов авиационной техники в организациях-исполнителях, расположенных на территории других государств, выполняются с обязательным присутствием полномочных представителей комиссии по расследованию авиационного инцидента. Организация таких исследований осуществляется по согласованию с уполномоченным органом по расследованию соответствующего государства.
256. Основанием для проведения исследований является техническое задание Комиссии, в котором подробно указывается цель проведения исследований, а при необходимости и организации-соисполнители.
К техническому заданию прикладывается справка с изложением в необходимом объеме обстоятельств авиационного инцидента, данных о воздушном судне и объекте исследования, их ремонте и техническом обслуживании, а также Технический акт с указанием перечня проведенных работ и их результатов.
257. Объекты, подлежащие исследованию, направляются в адрес организации-исполнителя не позднее пятнадцати суток с момента принятия решения об исследовании.
Порядок проведения исследований отказавших объектов авиационной техники в организациях гражданской авиации и авиационной промышленности определяется с учетом требований настоящих Правил, при этом сроки проведения исследований не должны превышать:

252. Тексеруге қатысатын адамдар негізді және объективті тұжырымдарды жасайды, сондай-ақ материалдарды сапалы ресімдейді.
§ 4. Авиациялық инцидентті тексеру кезінде зерттеулер жүргізу
253. Авиациялық инцидентті тексеру кезінде авиациялық техника объектілерін зерттеуді Комиссия азаматтық авиация ұйымдарының базасында орындайды. Істен шығу себебі конструктивті-өндірістік кемшілік немесе қанағаттанарлықсыз жөндеу деп ұйғарылса, авиациялық техника объектілерін бөлшектеу және зерттеу тиісінше өнеркәсіптің немесе жөндеу ұйымдары өкілдерінің қатысуымен жүргізілуге тиіс.
Бұл ретте аталған өкілдерге зерттеулерді қажетті техникалық құжаттамамен, пайдаланатын бөлімшелерде жоқ арнайы құралдармен және жабдықтармен қамтамасыз ету жүктеледі.
254. Арнайы зерттеулерді жүргізу қажеттілігін Комиссия белгілейді.
Зерттеулер жүргізу туралы Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді. Зерттеулерді орындаушы ұйымды Комиссия анықтайды.
Егер тексеруге ұсынылған әуе кемесі және оның агрегаттары басқа мемлекетте жасалса және сол мемлекеттің ұйымдарында зерттеулер жүргізу қажет болса, онда мұндай зерттеулерді жүргізу туралы шешімді жасаушы, әзірлеуші, тіркеуші немесе пайдаланушы мемлекеттің уәкілетті өкілімен келісім бойынша Комиссия қабылдайды.
255. Басқа мемлекеттердің аумағында орналасқан орындаушы ұйымдарда авиациялық техника объектілерін зерттеу авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі комиссияның өкілетті өкілдерінің міндетті түрде қатысуымен орындалады. Мұндай зерттеулерді ұйымдастыру тиісті мемлекеттің уәкілетті органымен келісім бойынша жүзеге асырылады.
256. Зерттеу жүргізуге Комиссияның зерттеу жүргізу мақсаты, қажет болған жағдайда бірлесіп орындаушы ұйымдар толық көрсетілген техникалық тапсырмасы негіз болып табылады.
Техникалық тапсырмаға авиациялық инцидент жағдайларының қажетті көлемі, әуе кемесі және зерттеу объектісі, оларды жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету туралы деректерді баяндай отырып, анықтама, сондай-ақ жүргізілген жұмыстар және олардың нәтижелерін көрсете отырып, Техникалық акті қоса беріледі.
257. Зерттеуге жататын объектілер зерттеу туралы шешім қабылдаған сәттен бастап он бес тәуліктен кешіктірілмей орындаушы ұйымның мекенжайына жіберіледі.
Азаматтық авиация және авиациялық өнеркәсіп ұйымдарында авиациялық техниканың бас тартылған объектілеріне зерттеу жүргізу тәртібі осы Қағиданың талаптары ескеріліп, анықталады, бұл ретте аталған зерттеу жүргізу мерзімдері төмендегі мерзімдерден:

1) по отдельным деталям и агрегатам - сорок пять суток;
2) по исследованиям двигателей и комплексным исследованиям - шестьдесят суток.
258. Организация-исполнитель по получении объекта для проведения исследований определяет дату начала исследований и направляет уведомление об этом организациям-соисполнителям с приглашением принять участие в исследованиях, при необходимости.
Срок начала исследований определяется с учетом возможности прибытия представителей организаций-соисполнителей. Этот срок не превышает пяти суток с момента получения объекта.
В случае неприбытия представителей организаций-соисполнителей к указанному сроку организация-исполнитель проводит исследования самостоятельно.
Исследования проводятся под контролем представителя Комиссии по согласованным с представителями организаций-соисполнителей планам (программам) и методикам, которые представляются в Комиссию для сведения.
259. Исследование полетной информации, объектов авиационной техники и расшифровка средств объективного контроля, в том числе при расследовании авиационных инцидентов с иностранными воздушными судами проводится на базе организаций гражданской авиации, имеющих допуск на проведение этих работ.
При отсутствии технических возможностей проведения таких работ в Казахстане они могут быть выполнены в Межгосударственном авиационном комитете или других государств по согласованию, с обязательным присутствием полномочных представителей Комиссии.
260. По результатам исследований составляется отчет, который подписывается участниками исследований, утверждается руководителем организации-исполнителя и направляется в Комиссию.
Отчет по результатам исследований является неотъемлемой частью материалов расследования. Отчет по расследованию составляется с учетом результатов исследований по их завершению. Утверждать и опубликовывать Отчет по расследованию инцидента до получения отчета по результатам исследования не разрешается.
261. Объекты авиационной техники, в том числе носители полетной информации бортовых самописцев вместе с тарировочными (градуировочными) данными, прошедшие исследования, хранятся в головной организации-исполнителе исследований в течение трех месяцев после утверждения Отчета по результатам расследования.
После истечения указанного срока направляется запрос владельцу воздушного судна на утилизацию объектов.
262. В случае если по факту инцидента проводилось следственное действие, эксплуатант (владелец) воздушного судна согласует с правоохранительными органами вопрос об утилизации объекта и сообщает о принятом решении организации-исполнителю исследований.
Утилизация объектов, прошедших исследование, осуществляется только с разрешения владельца воздушного судна.

1) жекелеген бөлшектер мен агрегаттар бойынша – қырық бес тәуліктен;
2) қозғалтқыштарды зерттеу бойынша және кешенді зерттеулер бойынша - алпыс тәуліктен аспауға тиіс.
258. Орындаушы ұйым зерттеулерді жүргізу үшін объектіні алғаннан кейін зерттеуді бастау күнін белгілейді және қажет болған кезде зерттеулерге қатысуға шақырып, бірлесіп орындаушы ұйымдарға сол туралы хабарлама жібереді.
Зерттеуді бастау мерзімі бірлесіп орындаушы ұйым өкілдерінің келу мүмкіндігі ескеріліп, анықталады. Аталған мерзім объектіні алған сәттен бастап бес тәуліктен аспайды.
Көрсетілген мерзімде бірлесіп орындаушы ұйымның өкілдері келмеген жағдайда, орындаушы ұйым зерттеуді өзі жүргізеді.
Зерттеулер мәлімет үшін комиссияға ұсынылатын бірлесіп орындаушы ұйымдардың өкілдерімен келісілген жоспарлар (бағдарламалар) және әдістемелер бойынша Комиссия өкілінің бақылауында жүргізіледі.
259. Авиациялық техника объектілерінің ұшу туралы ақпаратын зерттеуді және объективтік бақылау құралдарының мағынасын ашуды, оның ішінде шетел мемлекетінің әуе кемелерімен болған авиациялық инциденттерді тексеру кезіндегі зерттеу осы жұмыстарды жүргізуге рұқсаты бар азаматтық авиация ұйымдарының базасында жүргізіледі.
Қазақстанда осындай жұмыстарды жүзеге асыруға техникалық мүмкіндіктер болмаған жағдайда, олар Комиссияның өкілетті өкілдерінің міндетті түрде қатысуымен, келісім бойынша Мемлекетаралық авиациялық комитетте немесе басқа мемлекеттерде орындалуы мүмкін.
260. Зерттеу нәтижелері бойынша есеп жасалады, оған зерттеуге қатысушылар қол қояды, орындаушы ұйымның басшысы бекітеді және Комиссияға жіберіледі.
Зерттеу нәтижелері бойынша Есеп тексеру материалдарының ажырамас бөлігі болып табылады. Тексеру бойынша есеп тексеру нәтижелері аяқталғаннан кейін, зерттеу нәтижелері ескеріліп, жасалады. Инцидентті тексеру бойынша Есепті зерттеу нәтижелері бойынша есепті алғанға дейін бекітуге және жариялауға рұқсат етілмейді.
261. Зерттеуден өткен авиациялық техника объектілері, оның ішінде градуирленген деректерімен бірге борттық өздігінен жазылатын ұшу ақпаратын таратушылар тексеру нәтижелері бойынша Есеп бекітілгеннен кейін 3 ай зерттеуді орындаушының бас ұйымында сақталады.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін әуе кемесінің иесіне объектілерді жою туралы сұрау жіберіледі.
262. Инцидент фактісі бойынша тексеру жұмыстары жүргізілген жағдайда, әуе кемесін пайдаланушы (иесі) құқық қорғау органдарымен объектіні жою мәселесін келіседі және қабылданған шешім туралы зерттеуді орындаушы ұйымға хабарлайды.
Зерттеуден өткен объектілерді жою әуе кемесі иесінің рұқсатымен ғана жүзеге асырылуы мүмкін.

3. Авиационные происшествия и инциденты, связанные
с перевозкой опасных грузов
§ 1. Расследование авиационных происшествий и инцидентов
при перевозке опасных грузов
263. Порядок организации и проведения расследования авиационных происшествий и инцидентов с гражданскими воздушными судами Республики Казахстан, связанных с перевозкой опасных грузов, такой же, как при расследовании авиационных происшествий и инцидентов, установленных главами 1 и 2 раздела 3 настоящих Правил.
264. Первоначальное сообщение об авиационном происшествии или инциденте с воздушным судном, связанным с перевозкой опасных грузов, передается открытым текстом и должно содержать следующую информацию:
1) дата и время авиационного происшествия или инцидента;
2) наименование авиакомпании-эксплуатанта воздушного судна;
3) наименование грузоотправителя опасного груза;
4) описание соответствующих опасных грузов;
5) краткое описание авиационного происшествия или инцидента;
6) количество граждан, которые получили смертельные или серьезные телесные повреждения, и степень повреждения имущества;
7) информация о любой опасности, которая сохраняется для безопасности, здоровья или окружающей среды в результате происшествия;
8) информация, в какой степени Республика Казахстан будет проводить расследование или предполагает передать его другому государству;
9) наименование органа, выпустившего уведомление.
265. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации при получении уведомления об авиационном происшествии или инциденте, связанном с перевозкой опасных грузов воздушным судном Республики Казахстан или воздушным судном иностранного государства, вылетевшего из аэропорта Республики Казахстан, незамедлительно сообщает государству места события любую имеющуюся информацию об опасных грузах, перевозимых этим воздушным судном.
266. Если при расследовании авиационного происшествия или инцидента, происшедшего на территории Республики Казахстан, становится известно, что причиной авиационного происшествия или инцидента были опасные грузы, уполномоченный орган по расследованию включает в состав Комиссии специалиста, который занимается расследованием обстоятельств, связанных с опасными грузами.
267. Для расследования обстоятельств и факторов, связанных с опасными грузами создается рабочая группа или подкомиссия. По ее результатам работы готовится отчет в произвольной форме, который является составной частью расследования авиационного происшествия или инцидента и прилагается к Окончательному отчету по результатам расследования.
268. В случае авиационного происшествия с воздушным судном, перевозившим радиоактивные материалы, необходимо немедленно принять меры по их удалению квалифицированным персоналом до того, как они могут причинить вред лицам, работающим в непосредственной близости от места происшествия. К осмотру места происшествия следует приступать только тогда, когда будет произведен замер уровня радиации и место происшествия будет объявлено безопасным.

3. Қауіпті жүктерді тасымалдауға байланысты авиациялық
оқиғалар мен инциденттер
§ 1. Қауіпті жүктерді тасымалдау кезіндегі авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру
263. Қауіпті жүктерді тасымалдауға байланысты Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі осы Қағиданың 3-бөлімінің 1 және 2-тарауларында белгіленген авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
264. Қауіпті жүктерді тасымалдауға байланысты әуе кемесімен болған авиациялық оқиға және инцидент туралы бастапқы хабарлама ашық мәтінмен беріледі және онда төмендегі ақпарат:
1) авиациялық оқиғаның немесе инциденттің күні және уақыты;
2) әуе кемесін пайдаланушы авиакомпанияның атауы;
3) қауіпті жүкті жөнелтушінің атауы;
4) тиісті қауіпті жүктердің сипаттамасы;
5) авиациялық оқиғаның немесе инциденттің қысқаша сипаттамасы;
6) өлімге әкеп соқтырған немесе ауыр дене жарақаттарын алған азаматтардың саны және мүліктің бүліну дәрежесі;
7) оқиғаның нәтижесінде қауіпсіздік, денсаулық немесе қоршаған орта үшін сақталатын кез келген қауіп туралы ақпарат;
8) Қазақстан Республикасы тексеруді қандай дәрежеде жүргізеді немесе басқа мемлекетке беруді жоспарлағаны туралы ақпарат;
9) хабарлама шығарған органның атауы қамтылуға тиіс.
10) Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының әуежайынан ұшып шыққан қауіпті жүктерді тасымалдауға байланысты Қазақстан Республикасының әуе кемесімен немесе шетел мемлекетінің әуе кемесімен болған авиациялық оқиға немесе инцидент туралы хабарлама алған кезде, тез арада аталған әуе кемесі тасымалдайтын қауіпті жүктер туралы қолда бар кез келген ақпаратты оқиға орын алған мемлекетке хабарлайды.
266. Егер Қазақстан Республикасының аумағында болған авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру кезінде, авиациялық оқиғаның немесе инциденттің себебі қауіпті жүктер екені анықталса, тексеру жөніндегі уәкілетті орган Комиссия құрамына қауіпті жүктермен байланысты жағдайларды тексерумен айналысуға тиіс маманды енгізеді.
267. Қажет болған кезде қауіпті жүктермен байланысты жағдайлар мен факторларды тексеру үшін жұмыс тобы немесе кіші комиссия құрылады. Оның жұмысының нәтижелері бойынша еркін түрде есеп жасалады, ол авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексерудің құрамдас бөлігі болып табылады және тексеру нәтижелері бойынша Түпкілікті есепке қоса беріледі.
268. Радиоактивті материалдарды тасымалдаған әуе кемесімен авиациялық оқиға орын алған жағдайда, тез арада оқиға орнына жақын орналасқан жерде жұмыс істейтін адамдарға зиян келтірілгенге дейін білікті мамандардың оларды жоюы бойынша шараларды қолдану керек. Оқиға орнын тексеруге радиация деңгейін өлшеу жүргізілгеннен кейін және оқиға орны қауіпсіз деп жарияланғаннан кейін ғана кіріскен жөн.

269. По результатам расследования авиационного происшествия, связанного с опасными грузами, Комиссией по расследованию составляется Окончательный отчет по форме, установленной приложением 23 настоящих Правил.
По результатам расследования авиационного инцидента, связанного с опасными грузами, Комиссией по расследованию составляется Окончательный отчет по форме, установленной приложением 24 настоящих Правил.
270. Отчет по результатам расследования авиационного происшествия или инцидента, связанного с опасными грузами, рассылается в соответствии с порядком, установленным настоящими Правилами, а также дополнительно направляется в адрес авиационной администрации государства-отправителя опасного груза.
Если результаты расследования свидетельствуют о недостатках требований Технических инструкций по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху (Doc 9284 AN/985 ИКАО), такая информация указывается в Окончательном отчете.
4. Рекомендации и мероприятия по предотвращению
авиационных происшествий и инцидентов.
Классификация и учет авиационных происшествий и инцидентов.
Порядок создания системы представления данных
об авиационных происшествиях и инцидентах
§ 1. Разработка рекомендаций и мероприятий по результатам
расследования авиационного происшествия или инцидента
271. Комиссия по расследованию авиационных происшествий и инцидентов, на основании анализа информации, полученной в ходе расследования, разрабатывает рекомендации по обеспечению безопасности полетов с целью предотвращения других авиационных происшествий и инцидентов по аналогичным причинам или уменьшения последствий таких авиационных происшествий и инцидентов.
272. Рекомендации могут включать вопросы совершенствования системы технического обслуживания, ремонта и эксплуатации авиационной техники, повышения уровня профессиональной подготовки летного и наземного состава, совершенствования управления воздушным движением и наземного обеспечения полетов, совершенствование нормативных правовых актов и другие аспекты авиационной деятельности.
273. Организации гражданской авиации, к компетенции которых относятся рекомендации Комиссии, после получения Окончательного отчета, разрабатывают и утверждают планы мероприятий, предусматривающие принятие профилактических мер на уровне организаций гражданской авиации. Утвержденные планы мероприятий в течение трех суток направляются уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
274. При составлении плана мероприятий все рекомендации Комиссии должны быть приняты к исполнению. Планы мероприятий или иные распорядительные документы, должны предусматривать принятие профилактических мер, направленных на повышение безопасности полетов. В план мероприятий могут быть внесены дополнительные меры, направленные на устранение недостатков, выявленных при расследовании, которые не указаны в рекомендациях Комиссии.

269. Қауіпті жүктермен байланысты авиациялық оқиғаны тексеру нәтижелері бойынша Тексеру жөніндегі комиссия осы Қағидаға 23-қосымшада белгіленген нысан бойынша Түпкілікті есеп жасайды.
Қауіпті жүктермен байланысты авиациялық инцидентті тексеру нәтижелері бойынша Тексеру жөніндегі комиссия осы Қағидаға 24-қосымшада белгіленген нысан бойынша Түпкілікті есеп жасайды.
270. Қауіпті жүктермен байланысты авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру нәтижелері бойынша Есеп осы Қағидаға белгіленген тәртіпке сәйкес таратылады, сондай-ақ қауіпті жүкті жөнелтуші мемлекеттің авиациялық әкімшілігінің мекенжайына қосымша жіберіледі.
Егер тексеру нәтижелері әуеде қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау бойынша Техникалық нұсқаулықтардың талаптары (Doc 9284 AN/985 ИКАО) бойынша кемшіліктер туралы куәландырса, аталған ақпарат Түпкілікті есепте көрсетіледі.
4. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді болдырмау
жөніндегі ұсынымдар мен іс-шаралар. Авиациялық оқиғалар
мен инциденттерді жіктеу және есепке алу. Авиациялық оқиғалар
мен инциденттер туралы деректерді ұсыну жүйесін құру тәртібі
§ 1. Авиациялық оқиғалар немесе инциденттерді тексеру
нәтижелері жөніндегі ұсыныстар мен іс-шараларды әзірлеу
271. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру жөніндегі Комиссия тексеру барысында алынған ақпаратты талдау негізінде, ұқсас себептер бойынша басқа да авиациялық оқиғалар мен инциденттерді болдырмау мақсатында немесе осындай авиациялық оқиғалар мен инциденттердің салдарын азайту мақсатында ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұсыныстарды әзірлейді.
272. Ұсынымдарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және авиациялық техниканы пайдалану жүйесін жетілдіру, ұшу және жердегі құрамның кәсіби дайындық деңгейін жақсарту, әуе қозғалысын басқаруды және ұшуларды жерде қамтамасыз етуді жетілдіру, нормативтік құқықтық актілерді және басқа да авиациялық қызметтің аспектілерін жетілдіру мәселелері енгізілуі мүмкін.
273. Құзыретіне Комиссия ұсыныстарының қатысы бар азаматтық авиация ұйымдары Түпкілікті есепті алғаннан кейін азаматтық авиация ұйымының деңгейінде профилактикалық шараларды қабылдауды қарастыратын іс-шаралар жоспарын әзірлейді және бекітеді. Бекітілген іс-шаралар жоспары үш тәулік ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
274. Іс-шаралар жоспарын жасаған кезде Комиссияның барлық ұсыныстары орындауға қабылдануға тиіс. Іс-шаралар жоспары немесе басқа да өкімдік құжаттар ұшу қауіпсіздігін жақсартуға бағытталған профилактикалық шараларды қабылдауды қарастырады. Іс-шаралар жоспарына Комиссия ұсыныстарында көрсетілмеген, тексеру кезінде анықталған кемшіліктерді жоюға бағытталған қосымша шаралар енгізілуі мүмкін.

275. Контроль за реализацией рекомендаций по безопасности осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
276. План межведомственных мероприятий по реализации рекомендаций разрабатывается исполнителями совместно с соисполнителями. Соисполнители работ при отсутствии замечаний и предложений согласовывают проект плана мероприятий в течение трех рабочих дней, либо представляют свои замечания и предложения в письменном виде. Решение по спорным вопросам принимают руководители, утверждающие план мероприятий.
277. Срок разработки плана мероприятий по реализации рекомендаций Комиссии по расследованию авиационного происшествия составляет пятнадцать суток для внутриведомственных планов, тридцать суток для межведомственных планов.
278. Срок разработки плана мероприятий по реализации рекомендаций Комиссии по расследованию авиационного инцидента составляет десять суток для внутриведомственных планов и двадцать суток для межведомственных планов.
Срок исчисляется с момента получения рекомендаций.
279. Комиссия, на любом этапе расследования авиационного происшествия или инцидента рекомендует уполномоченному органу в сфере гражданской авиации, а также любым заинтересованным государствам, осуществить необходимые предупредительные меры для повышения безопасности полетов.
Если рекомендации по обеспечению безопасности касаются положений действующих документов ИКАО, то они направляются в эту организацию.
280. В случае получения Республикой Казахстан рекомендаций по обеспечению безопасности от государства, проводившего расследование, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение девяноста суток с момента их получения информирует это государство о принятых или рассматриваемых предупредительных мерах или о причинах непринятия каких-либо мер.
281. В отдельных случаях оперативные мероприятия по рекомендациям Комиссии разрабатываются и внедряются до завершения расследования и утверждения Окончательного отчета.
Контроль за реализацией рекомендаций Комиссии возлагается на уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
282. По завершению расследования авиационного происшествия или инцидента председателем Комиссии или замещающим его лицом проводится разбор в организации гражданской авиации, где произошло авиационное происшествие или инцидент. Целью разбора является доведение до сведения эксплуатанта, обстоятельств, причин и способствующих факторов авиационного происшествия или инцидента, а также рекомендаций по их предотвращению в будущем. Разборы могут быть закрытыми, когда рассматриваются материалы, не предназначенные для открытой публикации.
§ 2. Классификация и учет авиационных происшествий и инцидентов

275. Қауіпсіздік бойынша ұсынымдарды іске асыру бойынша бақылау азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
276. Ұсыныстарды іске асыру бойынша ведомствоаралық іс-шаралардың жоспарын орындаушылар бірлесіп орындаушылармен бірге әзірлейді. Жұмыстарды бірлесіп орындаушылар қарауға іс-шаралар жоспарының жобасын алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде оны келісулері немесе өздерінің ескертулері мен ұсыныстарын жазбаша түрде ұсынады. Даулы мәселелер бойынша шешімді іс-шаралар жоспарын бекітетін басшылар қабылдайды.
277. Авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі Комиссияның ұсыныстарын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу мерзімі ішкі ведомстволық жоспарларға он бес тәулікті және ведомствоаралық жоспарларға отыз тәулікті құрайды.
278. Авиациялық инцидентті тексеру жөніндегі Комиссияның ұсыныстарын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу мерзімі ішкі ведомстволық жоспарларға он тәулікті және ведомствоаралық жоспарларға жиырма тәулікті құрайды.
Мерзім ұсынымдарды алған сәттен бастап есептеледі.
279. Комиссия авиациялық оқиға мен инцидентті тексерудің кез келген кезеңінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ кез келген мүдделі мемлекеттерге ұшу қауіпсіздігін жақсарту үшін қажетті алдын алу шараларын жүзеге асыруға ұсыныс жасауы мүмкін.
Егер қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар ИКАО қолданыстағы құжаттарының ережелеріне қатысты болса, онда олар сол ұйымға жіберіледі.
280. Тексеру жүргізген мемлекеттен қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы ұсыныс алған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган оны алған сәттен бастап тоқсан тәулік ішінде сол мемлекетке қабылданған немесе қараудағы алдын алу шаралары туралы немесе қандай да бір шаралардың қабылданбау себептері туралы хабарлайды.
281. Жеке жағдайларда Комиссия ұсыныстары бойынша жедел іс-шаралар тексеру аяқталғанға дейін және Түпкілікті есеп бекітілгенге дейін әзірленеді және енгізіледі.
Комиссия ұсынысын іске асыруды бақылау азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жүктеледі.
282. Авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру аяқталғаннан кейін Комиссия төрағасы немесе оның орнындағы тұлға авиациялық оқиға немесе инцидент болған азаматтық авиация ұйымында талқылау өткізеді. Талқылаудың мақсаты пайдаланушыға авиациялық оқиға немесе инциденттің жағдайын, себептері мен әсер ететін факторларын, сондай-ақ алдағы уақытта олардың алдын алу бойынша ұсыныстарды жеткізу болып табылады. Ашық жариялауға арналмаған материалдар қаралған кезде талқылау жабық болуы мүмкін.
§ 2. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді жіктеу және
есепке алу

283. Авиационные события в зависимости от места, обстоятельств и тяжести наступивших последствий классифицируются на:
1) авиационные происшествия;
2) авиационные инциденты.
284. Авиационные происшествия, в зависимости от тяжести наступивших последствий, подразделяются на:
1) авиационные происшествия с человеческими жертвами (катастрофы);
2) авиационные происшествия без человеческих жертв (аварии).
285. Авиационные инциденты, в зависимости от тяжести наступивших последствий, подразделяются на:
1) авиационный инцидент, обстоятельства которого указывают на то, что имело место высокая вероятность авиационного происшествия, связанная с использованием воздушного судна с намерением совершить полет;
2) серьезный авиационный инцидент с телесными повреждениями, во время которого лицу, причинен тяжкий или опасный вред здоровью, а также не опасный для жизни вред здоровью, являющийся тяжким по последствиям, и которое:
требует госпитализации более чем на двое суток в течение семи дней с момента получения повреждения;
привело к перелому любой кости (за исключением простых переломов пальцев рук, ног или носа), вывихам в крупных суставах конечностей и позвонков или сдавливанию мягких тканей с синдромом раздавливания;
связано с разрывами биологических тканей, вызывающими сильное кровотечение, повреждение нервных стволов, мышц или сухожилий;
привело к повреждению любого внутреннего органа, а также проникающим ранениям и ушибам глазного яблока, сопровождающимся расстройством зрения;
связано с получением термических, химических и других ожогов второй и третьей степени независимо от площади поражения, или любых ожогов, поражающих более 5 % поверхности тела или ожогов верхних дыхательных путей; с воздействием электрического тока, сопровождающимся нарушением сознания, расстройством дыхания, а также с обморожением третьей и четвертой степени или общим охлаждением организма;
связано с подтвержденным фактом воздействия инфекционных, отравляющих веществ или проникающей радиации;
привело к сотрясению головного или спинного мозга средней и тяжелой степени, внутричерепным кровоизлияниям травматического характера;
повлекло за собой прерывание беременности.
286. Столкновение (опасное сближение) двух или нескольких воздушных судов расследуется как одно событие и классифицируется для каждого воздушного судна в соответствии с наступившими последствиями. По результатам расследования оформляется общий окончательный отчет и информационные отчеты на каждое воздушное судно.
При вовлечении в авиационное происшествие или инцидент нескольких воздушных судов, последствия для каждого из них должны классифицироваться отдельно в соответствии с определениями, указанными в пункте 9 настоящих Правил.

283. Авиациялық оқиғалар болған жеріне, мән-жайларына және туындаған салдарының ауырлығына байланысты төмендегідей жіктеледі:
1) авиациялық оқиғалар;
2) авиациялық инциденттер;
284. Туындаған салдардың ауырлығына қарай авиациялық оқиғалар төмендегідей бөлінеді:
1) адам шығындары болған авиациялық оқиғалар (апаттар);
2) адам шығындары болмаған авиациялық оқиғалар (авариялар).
285. Авиациялық инциденттер туындаған салдарының ауырлығына қарай төмендегідей бөлінеді:
1) авиациялық инцидент, оның мән-жайлары әуе кемесін ұшуды жасау ниетімен пайдалануға байланысты авиациялық оқиғаның жоғары ықтимал болғанын көрсетеді;
2) дене жарақаттары болған елеулі авиациялық инцидент, онда адамның денсаулығына ауыр және қауіпті зиян келтіріледі, сондай-ақ салдары бойынша өмірі үшін қауіпті емес денсаулыққа ауыр болып табылатын зиян келтіріледі, ол:
жарақат алған сәттен бастап жеті күн ішінде екі тәуліктен асатын уақытқа госпитальге жатқызу қажеттілігін талап етеді;
кез келген сүйегінің сынуына (қол, аяқ саусақтарының немесе мұрнының сынуын есептемегенде), ірі буын және омыртқа шеттерінің сынуына және жұмсақ еттерінің езіліп кетуіне әкелді;
қатты қан кетуіне, биологиялық тамырының үзіліп кетуіне, жүйке тамырының, бұлшық еттері мен сіңірінің үзілуіне байланысты;
кез келген ішкі органының бұзылуына, сондай-ақ көзінің көрмей қалуына әкелуі мүмкін, көзінің шырыны қатты жаралануына әкелген;
денесінің немесе сыртқы тыныс алу жолдары терісінің 5%-дан аса күйіп кеткен кез келген жері термиялық, химиялық және басқа да екінші және үшінші дәрежелі күйік алуымен, есінен тандыруы мүмкін электр тоғының әрекет етуімен, дем алуының нашарлауымен, сондай-ақ үшінші және төртінші дәрежелі үсіп кетуімен немесе ағзаның жалпы салқындауымен байланысты;
инфекциялық, уландыру заттарының немесе радиацияның әсер ету фактілерінің расталуымен байланысты;
бас және арқа миының орта және ауыр дәрежелі шайқалуына, жарақат алуына байланысты ішкі бас сүйекке қан кетуіне әкелген;
жүктілікті тоқтату салдарынан болған ауыр дене жарақаты.
286. Екі немесе бірнеше әуе кемесінің соқтығысуы (қауіпті жақындауы) бір оқиға ретінде тексеріледі және болған жағдайға сәйкес құжаттар әр әуе кемесіне бөлек-бөлек жинақталады. Тексеру нәтижесі бойынша әр әуе кемесіне бөлек-бөлек нақты жалпы есеп және ақпараттық есеп ресімделеді.
Бірнеше әуе кемелерімен болған оқиғаға қатыстыру кезінде, осы Қағиданың 9-тармағында көрсетілген анықтамаларға сәйкес олардың әрқайсысы үшін бөлек-бөлек жинақталуы тиіс.

287. Авиационные происшествия и инциденты с гражданскими воздушными судами Республики Казахстан подлежат учету. Учет осуществляют уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, уполномоченный орган по расследованию авиационных происшествий и инцидентов, эксплуатанты (владельцы) воздушных судов.
288. Каждое авиационное происшествие и инцидент должны быть классифицированы по всем выявленным в ходе расследования причинам и способствующим факторам для установления причастности к ним конкретных лиц, служб организаций гражданской авиации и иных организаций.
Окончательное решение по классификации конкретного авиационного происшествия и инцидента принимает Комиссия по расследованию авиационных происшествий и инцидентов.
289. По результатам расследования всех авиационных происшествий и инцидентов уполномоченный орган в сфере гражданской авиации составляет анализ по безопасности полетов за квартал, полугодие, год, который включает:
1) количество произошедших авиационных происшествий и инцидентов, их классификацию и причины;
2) оценку состояния профилактической работы по обеспечению безопасности полетов;
3) рекомендации по повышению безопасности полетов.
290. Исходными данными для анализа являются материалы расследования авиационных происшествий и инцидентов, результаты инспекционных проверок эксплуатантов воздушных судов и организаций гражданской авиации, профилактические мероприятия, которые были проведены в целях предотвращения авиационных происшествий и инцидентов.
Целями анализа являются выявление опасных факторов, влияющих на безопасность полетов, разработка мероприятий по их предотвращению, а также оценка эффективности ранее принятых мер.
291. Если в ходе расследования авиационного происшествия или инцидента выявлены вопросы, представляющие интерес для других государств и влияющие на безопасность полетов, то такая информация направляется также этим государствам.
§ 3. Порядок представления данных об авиационных происшествиях
или инцидентах
292. Для содействия сбору информации, в структурах эксплуатантов гражданской авиации создается система предоставления данных об авиационных происшествиях или инцидентах.
293. Система представления данных об авиационных происшествиях или инцидентах ориентирована на применение наказания и предусматривает защиту источников информации. Лица, представившие информацию об авиационных происшествиях или инцидентах, должны быть уверены в том, что любая информация об авиационном происшествии или инциденте не будет использована против них.
294. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, авиакомпании (эксплуатанты), которые используют добровольные доклады об инцидентах в рамках своей программы по предотвращению авиационных происшествий или инцидентов, полученную информацию используют в целях предотвращения авиационных происшествий или инцидентов в будущем.

287. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерімен болған авиациялық оқиға мен инцидент міндетті түрде есепке алуынуға тиіс. Есепке алуды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, авиациялық оқиға мен инциденттерді тексеру жөніндегі уәкілетті орган, әуе кемелерін пайдаланушылар (иелері) жүзеге асырады.
288. Әрбір авиациялық оқиға мен инцидент оған нақты тұлғалардың, азаматтық авиация және басқа да ұйымдар қызметтерінің қатысы барын анықтау үшін тексеру барысында анықталған себептер мен әсер етуші факторлар бойынша жіктелуге тиіс.
Нақты авиациялық оқиға мен инцидентті жіктеу бойынша түпкілікті шешімді авиациялық оқиға мен инциденттерді тексеру жөніндегі комиссия қабылдайды.
289. Барлық авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру нәтижелері бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тоқсанға, жартыжылдыққа, бір жылға ұшу қауіпсіздігі бойынша талдау жасайды, оған:
1) орын алған авиациялық оқиғалар мен инциденттердің саны, олардың жіктелуі мен себептері;
2) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша профилактикалық жұмыстардың жағдайын бағалау;
3) ұшу қауіпсіздігін арттыру жөніндегі ұсынымдар кіреді.
4) Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру материалдары, әуе кемелерін және азаматтық авиация ұйымдарын пайдаланушылардың инспекциялық тексеру нәтижелері, авиациялық оқиғалар мен инциденттердің алдын алу мақсатында жүргізілген профилактикалық іс-шаралар талдауға арналған бастапқы материалдар болып табылады.
Талдау мақсаттары ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін қауіпті факторларды анықтау, олардың алдын алу бойынша іс-шараларды әзірлеу, сондай-ақ бұдан бұрын қабылданған шаралардың тиімділігін бағалау болып табылады.
291. Егер авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру барысында басқа мемлекеттердің мүддесін қорғайтын және ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін мәселелер анықталса, онда мұндай ақпарат сол мемлекеттерге де жіберіледі.
§ 3. Авиациялық оқиғалар немесе инциденттер туралы
деректерді ұсыну тәртібі
292. Авиациялық оқиғалар немесе инциденттер туралы деректерді ұсыну жүйесі ақпараттарды жинауға қатысу үшін азаматтық авиацияны пайдаланушылардың құрылымдарында құрылады.
293. Авиациялық оқиғалар немесе инциденттер туралы деректерді ұсыну жүйесі жаза қолдануға және ақпарат көздерін қорғауды қарастыруға бағытталған. Инциденттер туралы ақпаратты ұсынған адамдар инцидент туралы өз еркімен ұсынылған кез келген ақпарат оларға қарсы қолданылмайтынына сенімді болуға тиіс.
294. Авиациялық оқиғаларды немесе инциденттерді болдырмау жөніндегі өздерінің бағдарламалары шеңберінде инциденттер туралы ерікті баяндамаларды пайдаланатын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, авиакомпаниялар (пайдаланушылар) алынған ақпаратты келешекте авиациялық оқиғаларды немесе инциденттерді болдырмау мақсатында пайдаланады.

295. Каждая информация об авиационном происшествии или инциденте, добровольно представленная лицами, подлежит проверке уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, в том числе с выездом на место предполагаемого авиационного события.
Все авиационные события рассматриваются уполномоченным органом и по ним принимаются решения, какие из них заслуживают расследования, а какие нет. Критериями такого решения должны служить возможности выявления аварийных факторов, влияющих на безопасность полетов.
Приложение 1
к Правилам расследования
авиационных происшествий и инцидентов
Полномочия членов комиссии по расследованию
авиационного происшествия с воздушными судами
государственной авиации
1. Председатель Комиссии
1. Председатель Комиссии организует и руководит расследованием авиационного происшествия и несет ответственность за объективное установление причин авиационного происшествия. Распоряжения и указания председателя Комиссии, касающиеся расследования, подлежат обязательному выполнению всеми лицами, участвующими в расследовании авиационного происшествия.
2. Председатель Комиссии:
1) инструктирует членов Комиссии по мерам безопасности при работе на месте авиационного происшествия;
2) осматривает место авиационного происшествия и дает оценку действиям должностных лиц по проведению поисково-спасательных работ;
3) принимает решение о месте обработки средств объективного контроля;
4) организует разработку плана расследования авиационного происшествия и утверждает его;
5) создает рабочие органы Комиссии;
6) утверждает состав подкомиссий и рабочих групп;
7) организует работу Комиссии в соответствии с требованиями настоящих Правил и планом расследования;
8) обеспечивает согласованность в работе членов Комиссии, координацию их действий в ходе расследования;
9) регулярно проводит заседания Комиссии, на которых заслушивает доклады о результатах работ, проведенных членами Комиссии, и в соответствии с этим координирует дальнейшую работу по расследованию;
10) периодически информирует о ходе расследования руководителя органа по надзору за безопасностью полетов государственной авиации и руководителя государственного органа (по принадлежности воздушного судна);
11) немедленно докладывает руководителям органа по надзору за безопасностью полетов государственной авиации, руководителю уполномоченного органа в сфере государственной авиации и других государственных органов о выявлении фактов вовлечения в авиационное происшествие авиационного персонала этих органов;
12) осуществляет контроль за полнотой, своевременностью, всесторонностью и объективностью расследования авиационного происшествия и правильным оформлением документов расследования;

295. Адамдар авиациялық оқиғалар немесе инциденттер туралы өз еркімен берген әрбір ақпарат азаматтық авиация салаындағы уәкілетті органның, оның ішінде болжамды авиациялық оқиға болған орынға барып, тексеруіне жатады.
Барлық авиациялық оқиғаларды уәкілетті орган қарайды және олардың қайсысы тексеруді қажет ететіні, қайсысы қажет етпейтіні туралы шешім қабылдайды. Аталған шешімнің өлшемдері ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін авариялық факторларды айқындау мүмкіндігі болуға тиіс.
Авиациялық оқиғалар мен
авиациялық инциденттерді тексеру
қағидасына
1-қосымша
Мемлекеттік авиациясының әуе кемелерімен болған авиациялық
оқиғаны тексеру жөніндегі комиссия мүшелерінің өкілеттілігі
1. Комиссия төрағасы
1. Комиссия төрағасы авиациялық оқиғаны тексеруді ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және авиациялық оқиғаның себептерін объективті түрде белгілеу үшін жауапкершілік көтереді. Комиссия төрағасының тексеруге қатысты өкімдері мен нұсқауларын авиациялық оқиғаны тексеруге қатысатын барлық адамдар міндетті түрде орындауға тиіс.
2. Комиссия төрағасы:
1) Комиссия мүшелеріне авиациялық оқиға болған жерде жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқау береді;
2) авиациялық оқиға болған жерді қарап тексеруге және іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша лауазымды адамдардың іс-қимылдарына баға береді;
3) объективті бақылау құралдарын өңдеу орны туралы шешім қабылдайды;
4) авиациялық оқиғаны тексеру жоспарын әзірлеуді ұйымдастырады және бекітеді;
5) Комиссияның жұмыс органдарын құрады;
6) кіші комиссиялар мен жұмыс топтарының құрамын бекітеді;
7) Комиссия жұмысын осы Қағиданың талаптарына және тексеру жоспарына сәйкес ұйымдастырады;
8) Комиссия мүшелерінің жұмысында келісушілікті, тексеру барысында олардың іс-қимылдарын үйлестіруді қамтамасыз етеді;
9) Комиссия отырыстарын жүйелі түрде өткізеді, оларда Комиссия мүшелері жүргізген жұмыстардың нәтижелері туралы баяндамаларды тыңдайды және осыған сәйкес тексеру бойынша одан әрі жұмысты үйлестіреді;
10) мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігін қадағалау жөніндегі орган басшысына және мемлекеттік орган басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) тексеру барысы туралы кезең-кезеңімен хабарлайды;
11) мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігін қадағалау жөніндегі орган, уәкілетті орган және басқа да мемлекеттік органдар басшыларына осы органдардың авиация персоналын авиациялық оқиғаға тарту фактілерінің анықталғаны туралы дереу баяндайды;
12) авиациялық оқиғаны тексерудің толықтығын, уақтылығын, жан-жақтылығы мен объективтілігін және тексеру құжаттарын дұрыс ресімдеуді бақылауды жүзеге асырады;

13) анализирует данные, полученные в ходе расследования, и на итоговом заседании Комиссии делает выводы о причинах авиационного происшествия;
14) готовит в установленные сроки доклад и акт расследования авиационного происшествия;
15) проводит с руководящим составом авиационной части разбор обстоятельств авиационного происшествия;
16) докладывает о результатах расследования согласно пункту 57 настоящих Правил;
17) принимает решение о вызове на место авиационного происшествия научно-исследовательской летающей лаборатории, привлекать в установленном порядке для участия в расследовании или проведении консультаций экспертов специалистов военных представительств, научно-исследовательских организаций и военных образовательных учреждений государственных органов;
18) создает подкомиссии и рабочие группы по основным направлениям расследования, определяет их состав, назначает председателей подкомиссий и старших групп;
19) дает обязательные для исполнения указания членам Комиссии и привлеченным к расследованию экспертам и специалистам;
20) принимает решение о проведении исследований и экспертиз;
21) запрашивает в установленном порядке у должностных лиц необходимую документацию, относящуюся к авиационному происшествию;
22) направляет в научно-исследовательские и другие организации материалы бортовых и наземных средств объективного контроля, детали и агрегаты воздушного судна, потерпевшего бедствие, и других объектов, связанных с авиационным происшествием, для проведения аналитических, лабораторных и других исследований;
23) получает объяснения от всех лиц, причастных к авиационному происшествию;
24) вносит предложения о проведении в авиационных частях срочных мероприятий по предотвращению авиационных происшествий, необходимость которых определена в процессе расследования.
3. Заместитель председателя Комиссии по указанию председателя Комиссии участвует в организации и проведении ее работы в соответствии с планом расследования, а в отсутствие председателя исполняет его обязанности.
2. Председатель подкомиссии (старший рабочей группы)
4. Председатель подкомиссии (старший рабочей группы) по расследованию авиационного происшествия:
1) организует работу подкомиссии (рабочей группы) в соответствии с планом работы, утвержденным председателем Комиссии;
2) обеспечивает полноту и объективность расследования;
3) обеспечивает четкость и согласованность в работе подкомиссии (рабочей группы) и координацию совместных действий с другими подкомиссиями (рабочими группами);
4) докладывает председателю Комиссии о ходе расследования;

13) тексеру барысында алынған деректерді талдайды және Комиссияның қорытынды отырысында авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытындылар жасайды;
14) белгіленген мерзімде авиациялық оқиғаны тексеру нәтижелері туралы баяндама мен актіні дайындайды;
15) авиация бөлімінің басшылық құрамымен авиациялық оқиғаның жағдайларына талдау жүргізеді;
16) осы Қағиданың 57-тармағына сәйкес тексеру нәтижелері туралы баяндайды;
17) авиациялық оқиға болған орынға ұшатын ғылыми-зерттеу зертханасын шақыру, тексеруге қатысу үшін немесе сарапшыларға консультация беру үшін әскери өкілдіктердің, ғылыми-зерттеу ұйымдарының және мемлекеттік органдардың әскери білім беру мекемелерінің мамандарын белгіленген тәртіппен тарту тралы шешім қабылдайды;
18) тексерудің негізгі бағыттары бойынша кіші комиссиялар мен жұмыс топтарын құрады, олардың құрамын айқындайды, кіші комиссиялар мен топ жетекшілерінің төрағаларын тағайындайды;
19) Комиссия мүшелеріне және тексеруге тартылған сарапшылар мен мамандардың орындауы үшін міндетті нұсқаулар береді;
20) зерттеулер мен сараптамаларды жүргізу туралы шешім қабылдайды;
21) авиациялық оқиғаға қатысты қажетті құжаттаманы лауазымды адамдардан белгіленген тәртіппен сұратады;
22) объективті бақылаудың борттық және жерүсті құралдарының материалдарын, апатқа ұшыраған әуе кемесінің бөлшектері мен агрегаттарын және авиациялық оқиғаға байланысты басқа да объектілерді талдамалық, зертханалық және басқа да зерттеулерді жүргізу үшін ғылыми-зерттеу және басқа да ұйымдарға жібереді;
23) авиациялық оқиғаға қатысы бар барлық адамдардан түсініктемелер алады;
24) қажеттілігі тексеру процесінде айқындалған авиациялық оқиғаларды болдырмау жөніндегі шұғыл іс-шараларды авиация бөлімдерінде жүргізу туралы ұсыныстар енгізеді.
3. Комиссия төрағасының орынбасары Комиссия төрағасының нұсқауы бойынша тексеру жоспарына сәйкес оның жұмысын ұйымдастыруға және жүргізуге қатысады, төраға болмаған жағдайда оның міндеттерін атқарады.
2. Кіші комиссияның төрағасы (жұмыс тобының жетекшісі)
4. Авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі кіші комиссияның төрағасы (жұмыс тобының жетекшісі):
1) кіші комиссияның (жұмыс тобының) жұмысын Комиссия төрағасы бекіткен жұмыс жоспарға сәйкес ұйымдастырады;
2) тексерудің толықтығы мен объективтілігін қамтамасыз етеді;
3) кіші комиссияның (жұмыс тобының) жұмысындағы анықтық пен келісімділікті және басқа кіші комиссиялармен (жұмыс топтарымен) бірлескен іс-қимылдарды үйлестіруді қамтамасыз етеді;
4) Комиссия төрағасына тексеру барысы туралы баяндайды;

5) представляет к установленному сроку отчет о проведенных исследованиях;
6) дает распоряжения и указания специалистам, входящим в состав подкомиссии (рабочей группы), и контролирует их исполнение;
7) запрашивает через председателя Комиссии у должностных лиц необходимые материалы, относящиеся к расследованию;
8) включает в состав экспертной группы необходимых специалистов;
9) привлекает к участию в работе подкомиссии (рабочей группы) специалистов и экспертов других подкомиссий (рабочих групп) по согласованию с их председателями (старшими рабочих групп).
3. Член Комиссии, специалист, эксперт
5. Член Комиссии:
1) проводит полное и объективное исследование обстоятельств и факторов авиационного происшествия по профилю своей специальности в соответствии с планом работы Комиссии;
2) докладывает председателю Комиссии (председателю подкомиссии, старшему рабочей группы) о результатах проведенных исследований и вносит соответствующие предложения;
3) участвует в рассмотрении материалов расследования и обсуждении акта расследования авиационного происшествия;
4) вносит предложения, направленные на улучшение работы Комиссии;
5) вносит предложения о вызове специалистов и экспертов, о запросе необходимых материалов для проведения расследования, о проведении дополнительного исследования в научно-исследовательских организациях с указанием объектов и целей исследования;
6) представляет председателю Комиссии в письменной форме особое мнение при несогласии с выводами Комиссии (подкомиссии) о причинах авиационного происшествия с изложением доказательств и фактов, подтверждающих неприемлемость предлагаемых Комиссией выводов, и высказывает свое мнение о причинах авиационного происшествия;
7) беспрепятственно проходит на борт потерпевшего бедствие воздушного судна для выяснения обстоятельств авиационного происшествия;
8) обследует потерпевшее бедствие воздушное судно, его составные части, имущество, находящееся на борту этого воздушного судна либо вовлеченное в авиационное происшествие извне, независимо от принадлежности этого имущества, а также средства и объекты обеспечения полетов воздушных судов;
9) поручает организациям независимо от их организационно-правовой формы проведение исследований и работ, связанных с расследованием авиационного происшествия;
10) привлекает для решения задач, требующих знаний в соответствующих областях науки и техники, работников организаций независимо от их организационно-правовой формы;
11) опрашивает очевидцев авиационного происшествия, лиц, которые имеют или могут иметь отношение к авиационному происшествию, получать необходимую информацию у правоохранительных органов;

5) белгіленген мерзімде жүргізілген зерттеулер туралы есеп беруді ұсынады;
6) кіші комиссия (жұмыс тобы) құрамына кіретін мамандарға өкімдер мен нұсқаулар береді және олардың орындалуын бақылайды;
7) Комиссия төрағасы арқылы лауазымды адамдардан тексеруге қатысты қажетті материалдарды сұратады;
8) сараптама тобының құрамына қажетті мамандарды қосады;
9) кіші комиссия (жұмыс тобы) жұмысына қатысуға олардың төрағаларымен (жұмыс топтарының жетекшілерімен) келісім бойынша басқа кіші комиссиялардың (жұмыс топтарының) мамандары мен сарапшыларын тартады.
3. Комиссия мүшесі, маман, сарапшы
5. Комиссия мүшесі:
1) Комиссия жұмысының жоспарына сәйкес өз мамандығының бейіні бойынша авиациялық оқиғаның жағдайлары мен факторларына толық және объективті зерттеуді жүргізеді;
2) Комиссия төрағасына (кіші комиссия төрағасына, жұмыс тобының жетекшісіне) жүргізілген зерттеулердің нәтижелері туралы баяндайды және тиісті ұсыныстар енгізеді;
3) авиациялық оқиғаны тексеру материалдарын қарайды және тексеру актісін талқылауға қатысады;
4) Комиссия жұмысын жақсартуға бағытталған ұсыныстар енгізеді;
5) мамандар мен сарапшыларды шақыру туралы, тексеру жүргізу үшін қажетті материалдарды сұрату туралы, зерттеу объектілері мен мақсаттарын көрсете отырып, ғылыми-зерттеу ұйымдарында қосымша зерттеу жүргізу туралы ұсыныстар енгізеді;
6) Комиссия (кіші комиссия) қорытындыларымен келіспеген кезде Комиссия ұсынатын қорытындыларды қабылдауға болмайтынын растайтын дәлелдер мен фактілерді мазмұндай отырып, жазбаша түрде Комиссия төрағасына авиациялық оқиғаның себептері туралы ерекше пікірін ұсынады және авиациялық оқиғаның себептері туралы өз пікірін айтады;
7) авиациялық оқиғаның жағдайларын анықтау үшін апатқа ұшыраған әуе кемесінің бортына кедергісіз өтеді;
8) апатқа ұшыраған әуе кемесін, оның құрамдас бөліктерін, осы мүліктің тиесілігіне қарамастан, осы әуе кемесінің бортындағы немесе сырт жақтан авиациялық оқиғаға тартылған мүлікті, сондай-ақ әуе кемелерінің ұшуларын қамтамасыз ету құралдары мен объектілерін тексереді;
9) ұйымдарға олардың ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, авиациялық оқиғаны тексеруге байланысты зерттеулер мен жұмыстар жүргізуді тапсырады;
10) ғылым мен техниканың тиісті салаларында білімді қажет ететін міндеттерді шешу үшін олардың ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, ұйым қызметкерлерін тартады;
11) авиациялық оқиғаны көрген, авиациялық оқиғаға қатысы бар немесе қатысы болуы мүмкін адамдардан жауап алады, құқық қорғау органдарынан қажетті ақпарат алады;

12) изучает все вопросы разработки, испытаний, производства, эксплуатации и ремонта потерпевшего бедствие воздушного судна, подготовки лиц из числа авиационного персонала, организации воздушного движения, выполнения и обеспечения полетов воздушных судов;
13) запрашивает у соответствующих государственных органов, а также у граждан и юридических лиц документы и материалы по вопросам, связанным с авиационным происшествием;
14) проводить исследование психофизиологического состояния членов экипажа потерпевшего бедствие воздушного судна, а также соответствующих лиц из числа авиационного персонала.
6. Специалисты и эксперты:
1) проводят полное и объективное исследование всех материалов согласно плану работ и заданию председателя Комиссии (подкомиссии);
2) участвуют в определении объектов и задач исследований, в отработке программ их проведения, представляют предложения по вопросам, выносимым на экспертизу;
3) выполняют распоряжения и указания председателя Комиссии (подкомиссии), отрабатывают необходимую документацию по результатам расследования;
4) своевременно представляют заключение по проведенным исследованиям (экспертизам) председателю Комиссии (подкомиссии).
Приложение 2
к Правилам расследования
авиационных происшествий и инцидентов
Дело расследования авиационного происшествия
с воздушными судами государственной авиации
_______________________ самолета (вертолета) _________, пилотируемого
(вид авиационного происшествия) (тип)
____________________________________________________________________,
(должность, классификация, воинское звание, Ф.И.О. командира экипажа)
происшедшей _______________________________________________________.
(дата и место происшествия)
Расследование проведено комиссией, назначенной
__________________________________________ от _________ № __________,
(должность лица, назначившего комиссию) (дата)
в составе:
председателя _______________________________________________________,
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
заместителя председателя
____________________________________________________________________,
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
членов комиссии ____________________________________________________.
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
Сроки работы комиссии:
начало _____________________________________________________________
(дата авиационного происшествия)
окончание __________________________________________________________
(дата подписания акта расследования)
В расследовании принимали участие представители:
____________________________________________________________________
(перечисляются специалисты государственных органов,
____________________________________________________________________
научно-исследовательских организаций и предприятий
____________________________________________________________________
с указанием должности, воинского звания, фамилии и инициалов)
Опись документов и материалов, вошедших в дело расследования авиационного происшествия:

12) апатқа ұшыраған әуе кемесін жасаудың, сынақтан өткізудің, жасаудың, пайдалану мен жөндеудің, авиация персоналы қатарынан адамдарды даярлаудың, әуе қозғалысын ұйымдастырудың, әуе кемелерінің ұшуларын орындау мен қамтамасыз етудің барлық мәселелерін зерделейді;
13) тиісті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ азаматтар мен заңды тұлғалардан авиациялық оқиғаға байланысты мәселелер бойынша құжаттар мен материалдарды сұратады;
14) апатқа ұшыраған әуе кемесі экипажы мүшелерінің, сондай-ақ авиация персоналы қатарынан тиісті адамдардың психологиялық-физиологиялық жай-күйіне зерттеу жүргізеді.
6. Мамандар мен сарапшылар:
1) Комиссия (кіші комиссия) төрағасының жұмыс жоспарына және тапсырмасына сәйкес барлық материалдарға толық және объективті зерттеу жүргізеді;
2) зерттеулердің объектілері мен міндеттерін айқындауға, оларды жүргізу бағдарламаларын пысықтауға қатысады, сараптамаға шығарылатын мәселелер бойынша ұсыныстар береді;
3) Комиссия (кіші комиссия) төрағасының өкімдері мен нұсқауларын орындайды, тексеру нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы пысықтайды;
4) Комиссия (кіші комиссия) төрағасына жүргізілген зерттеулер (сараптамалар) бойынша қорытындыны уақтылы ұсынады.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
2-қосымша
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған
авиациялық оқиғаны тексеру ісі
______________________ ұшақты (тікұшақты) ______________, пилоттайтын
(авиациялық оқиғаның түрі) (үлгісі)
____________________________________________________________________,
(экипаж командирнің лауазымы, біліктілігі, әскери атағы, тегі және
аты-жөні)
болған ______________________________________________________________
(оқиға күні мен орны)
Тексеруді __________________________________ _____ № _______________, (комиссия тағайындаған лауазымды адам) (күні)
тағайындаған комиссия мына құрамда жүргізген:
төраға _____________________________________________________________,
(лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні)
Комиссия
мүшелері ___________________________________________________________
(тексеру актісіне қол қойылған күн)
Комиссия жұмысының мерзімі:
Басталуы ____________________________________________________________
(авиациялық оқиға күні)
аяқталуы ____________________________________________________________
(тексеру актісіне қол қойылған күн)
Тексеруге:
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органдардың, ғылыми-зерттеу ұйымдары мен
_____________________________________________________________________
кәсіпорындардың мамандары лауазымы, әскери атағы мен
____________________________________________________ өкілдері қатысты
тегі және аты-жөні көрсетіліп тізбеленеді)
Авиациялық оқиғаларды тексеру ісіне кіретін материалдар мен құжаттар тізімі:

1) акт расследования авиационного происшествия;
2) приложения к акту расследования:
версии авиационного происшествия с описанием выводов по результатам их проработки;
кроки места падения воздушного судна;
протокол осмотра места падения воздушного судна и аварийных
деталей;
данные анализа материалов объективного контроля;
протокол радиообмена между членами экипажа воздушного судна;
протокол переговоров лиц группы руководства полетами и органов УВД с экипажем воздушного судна;
фотоснимки радиолокационной проводки воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие;
копия кальки проводки воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие;
схема (траектория) полета (аварийного участка полета);
модель возникновения и развития особой ситуации в полете;
модель причинно-следственных связей;
особые мнения членов комиссии о причинах авиационного происшествия с обоснованиями и предложениями об иных причинах авиационного происшествия;
протоколы заседаний комиссии, на которых возникли разногласия по вопросам расследования;
3) отчеты подкомиссий с приложениями;
4) отчеты по специальным исследованиям;
5) служебная информация;
6) экспертные заключения;
7) донесения об авиационном происшествии и результатах его расследования;
8) копии приказов по результатам расследования авиационного происшествия;
9) профилактические мероприятия по результатам расследования авиационного происшествия;
10) доклады о выполнении планов профилактических мероприятий и устранении вскрытых недостатков.
Все документы и материалы дела расследования включаются в него по мере поступления и сшиваются в папку, обеспечивающую установленные сроки хранения.
УТВЕРЖДАЮ
_____________________________________
(должность, воинское звание, инициалы
и фамилия должностного лица,
утверждающего акт расследования)
"__" _____________ 20__ г.
АКТ РАССЛЕДОВАНИЯ
АВИАЦИОННОГО ПРОИСШЕСТВИЯ
_____________________________________________________________________
(вид авиационного происшествия, тип воздушного судна)
_____________________________________________________________________
(наименование авиационной части,
_____________________________________________________________________
государственного органа)
_____________________________________________________________________
(дата события, день недели, время суток, время события:
Астаны/по Гринвичу)
_____________________________________________________________________
(место авиационного происшествия, его географические координаты)
1. Фактическая информация
1) данные об организации полетов
Полнота и своевременность мероприятий по организации полетов.
Выводы о соответствии организации полетов нормативным требованиям.

1) авиациялық оқиғаларды тексеру актісі;
2) тексеру актісіне қосымша;
оларды пысықтау нәтижелері бойынша қорытындыларды сипаттаумен авиациялық оқиғалар хабары;
әуе кемесінің құлаған орнындағы кроктар;
әуе кемесі құлаған орнын тексеру хаттамасы мен авариялық детальдар;
объективті бақылау материалдарының талдау деректері:
әуе кемесі экипаж мүшелері арасында радиоалмасу хаттамасы;
әуе кемесі экипаждарымен ӘҚБ органдары және ұшулар басшылығы топтары адамдарының сөйлесу хаттамасы;
авиациялық оқиға болған әуе кемесінің радиолокациялық желісінің фототүсірілімі;
авиациялық оқиға болған әуе кемесінің калька желісінің көшірмесі;
ұшу (ұшудың авариялы телімі) кестесі (траектория);
ұшуда ерекше жағдайдың даму мен туындау модельі;
себептік-тексеру байланыстар модельі;
басқа авиациялық оқиғалардың себептері туралы ұсыныстарымен және негіздеумен авиациялық оқиғалардың себептері туралы комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері;
комиссия отырысының тексеру сұрақтары бойынша түсінбеушілік туындаған хаттамасы;
3) кіші комиссияның қосымшасымен есебі;
4) арнайы зерттеулер бойынша есептер;
5) қызметтік ақпарат;
6) сараптама қорытындылары;
7) авиациялық оқиғалар туралы мәлімдеме және оның тексеру нәтижелері;
8) авиациялық оқиғаларды тексеру нәтижелері бойынша бұйрықтар көшірмесі;
9) авиациялық оқиғаларды тексеру нәтижелері бойынша алдын-алу іс-шаралары;
10) алдын-алу іс-шаралар жоспарларын орындау туралы баяндамалар мен ашылған кемшіліктерді жою;
Тексеру ісінің барлық материалдары мен құжаттары оған түскен шамасы бойынша және белгіленген сақтау мерзімін қамтамасыз ететін мұқабаға тігіледі.
БЕКІТЕМІН
___________________________________
(тексеру актісін бекітетін лауазымды
адамның лауазымы, әскери атағы,
тегі және аты-жөні)
20___ жылғы "____" ___________________
АВИАЦИЯЛЫҚ ОҚИҒАНЫ ТЕКСЕРУ АКТІСІ
_____________________________________________________________________
((авиациялық оқиғаның түрі, әуе кемесінің үлгісі)
_____________________________________________________________________
(авиациялық бөлімнің,
_____________________________________________________________________
мемлекеттік органның атауы
_____________________________________________________________________
(оқиға болған күні, апта күні, тәулік уақыты, оқиға уақыты: Астана/Гринвич бойынша)
_____________________________________________________________________
(авиациялық оқиғаның орны, оның географиялық координаттары)
1. Нақты ақпарат
1) ұшуды ұйымдастыру туралы деректер
Ұшуды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралардың толықтығы мен уақтылығы. Ұшуды ұйымдастырудың нормативтік талаптарға сәйкестігі туралы тұжырымдар.

2) данные об экипаже
п/п
Штатная
должность
Воинское
звание
Фамилия,
имя, отчество
Классная
квалификация и
год ее
присвоения
Последствия для
экипажа (погиб,
ранен, невредим,
не найден)
1
2
Дается оценка профессиональной подготовленности экипажа и делается вывод о соответствии его уровня подготовки полетному заданию.
3) данные о лицах управления полетом (группы руководства
полетами, органа УВД)
№ п/п
Штатная
Должность
Воинское
звание
Фамилия,
имя, отчество
Классная
квалификация и
год ее
присвоения
Стаж руководства и
количество руководств
полетами за последние
12 месяцев
1
2
Дается оценка профессиональной подготовленности лиц управления полетом и их действий при возникновении и развитии особой ситуации.
4) данные о пассажирах
№ п/п
Фамилия,
имя, отчество
Отношение к
воинской службе,
должность, место
работы
Основание для
полета на данном
воздушном судне
Последствия для
пассажира (погиб, ранен,
невредим, не найден)
1
2
Дается оценка обоснованности допуска к воздушной перевозке перечисленных лиц.
5) данные о характере перевозимых грузов
№ п/п
Наименование
перевозимого
груза
Габариты (м)
Вес
(кг)
В чьих интересах выполнялась
воздушная перевозка груза
длина
ширина
высота
1
2
Общий вес груза
Центровка
Составляется заключение о соответствии взлетной массы и центровки требованиям руководства по летной эксплуатации воздушного судна и дается оценка соответствия допущенных к воздушной перевозке грузов установленным требованиям.
6) данные об авиационной технике
Данные о воздушном судне: тип, заводской номер, завод-изготовитель, дата выпуска, налет с начала эксплуатации, количество посадок и ремонтов, дата последнего ремонта, налет и количество посадок после него.
Данные о двигателе (двигателях): тип, заводской номер, завод-изготовитель, дата выпуска, наработка с начала эксплуатации, количество ремонтов и дата последнего ремонта, наработка после последнего ремонта.
Дается оценка соответствия технической эксплуатации воздушного судна установленным требованиям.
7) метеорологическая и орнитологическая информация
Приводятся данные о прогнозе погоды и фактических метеорологических и орнитологических условиях на аэродромах взлета и посадки, по маршруту полета и на месте авиационного происшествия.
Дается краткая оценка метеорологического и орнитологического обеспечения полета.
8) данные об аэродроме
Приводятся данные о классе аэродрома и характеристиках взлетно-посадочной полосы.
Дается краткая оценка технического состояния и эксплуатации аэродрома.
9) данные о средствах связи и радиотехнического
обеспечения полетов
Приводятся данные об использовавшихся средствах связи, навигации, посадки и УВД в процессе полета воздушного судна, в ходе которого произошло авиационное происшествие.
Дается краткая оценка соответствия технической эксплуатации средств связи и радиотехнического обеспечения полетов установленным требованиям.

2) экипаж туралы деректер
Р/с
Штаттық лауазымы
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты
Біліктілік сыныбы және оны алған жылы
Экипаж үшін салдар (қаза тапты, жарақаттанды, сау, жоғалып кетті)
1
2
Экипаждың кәсіби дайындығына баға беріледі және ұшу тапсырмасына оның дайындық деңгейінің сәйкестігі туралы тұжырым жасалады.
3) ұшуды басқаратын адамдар (ұшуға басшылық тобы,
ӘҚБ органы) туралы деректер
Р/с
Штаттық лауазымы
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты
Біліктілік сыныбы және оны берген жылы
Басқару өтілі және соңғы 12 айға ұшуды басқару саны
1
2
Ұшуды басқаратын адамдардың кәсіби дайындығына және ерекше жағдай туындаған және өрістеген кезіндегі олардың іс-әрекеттеріне баға беріледі
4) жолаушылар туралы деректер
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Әскери қызметке қатысы, лауазымы, жұмыс орны
Берілген әуе кемесінде ұшу үшін негіздеме
Жолаушылар үшін салдар (қаза тапты, жарақаттанды, сау, жоғалып кетті)
1
2
Тізімделген адамдарды әуеде тасымалдауда берілген рұқсаттың негізділігіне баға беріледі.
5) тасымалдайтын жүктердің сипаты туралы деректер
Р/с
Тасымалдайтын жүктің атауы
Габариттер (м)
Салмағы (кг)
Жүктерді әуеде тасымалдау кімнің мүддесінде орындалды
ұзындығы
ені
биіктігі
1
2
Жүктің жалпы салмағы
Центровка
Ұшу салмағының сәйкестігі туралы және әуе кемесін ұшуда пайдалану бойынша басшы талаптарын центровкалауда қорытынды құрылады және белгіленген тәртіпте жүктерді әуеде тасымалдауға жіберілгенге сәйкес баға беріледі.
6) авиациялық техника туралы деректер
Әуе кемесі туралы деректер: үлгісі, зауыттық номері, зауыт-әзірлеуші, шығару күні, пайдалануды бастаудағы ұшулары, қонулар және жөндеулер саны, соңғы жөндеу күні, одан кейінгі ұшулар мен қонулар саны.
Қозғалтқыш (қозғалтқыштар) туралы деректер: үлгісі, зауыттық нөмірі, зауыт-әзірлеуші, шығару күні, пайдалануды бастаудағы өңдеу, жөндеулер саны және соңғы жөндеу күні, соңғы жөндеуден кейінгі өңдеу.
Белгіленген талапта әуе кемесін техникалық пайдалану сәйкесітігіне баға беріледі.
7) метеорологиялық және орнитологиялық ақпарат
Авиациялық оқиға орнында және ұшу маршруты бойынша, әуеайлақтарда ұшуда және қонуда нақты метеорологиялық және орнитологиялық және ауа-райы туралы деректер келтіріледі.
Ұшуды метеорологиялық және орнитологиялық қамтамасыз етуге қысқаша баға беріледі.
8) әуеайлақ туралы деректер
Әуеайлақ сыныбы және ұшу-қону жолағы туралы деректер келтіріледі.
Әуеайлақтың техникалық және пайдалану жай-күйіне қысқаша баға беріледі.
9) ұшуды байланыс және радиотехникалық құралдармен
қамтамасыз ету туралы деректер
Авиациялық оқиға болған барысында әуе кемелерінің ұшу үдерісінде ӘҚБ және қонулар, навигациялар, байланыс құралдарын пайдалану туралы деректер келтіріледі.
Белгіленген талапта ұшуларды байланыс және радиотехникалық құралдармен қамтамасыз етуде техникалық пайдалану сәйкестігіне қысқаша баға беріледі.

10) действия поисково-спасательной службы
Указываются количество сил и средств, привлекаемых к проведению поисково-спасательных работ, своевременность их приведения в готовность, результаты поисково-спасательных работ.
Дается краткая оценка проведенным поисково-спасательным работам и работам по ликвидации последствий авиационного происшествия.
11) состояние членов экипажа и пассажиров после
авиационного происшествия
Устанавливаются причины гибели находившихся на борту воздушного судна людей. Указывается количество людей, получивших телесные повреждения.
12) другая информация
Приводится вся фактическая информация, полученная из других источников, необходимая для установления обстоятельств авиационного происшествия и составления заключения о причинах этого события.
2. Обстоятельства авиационного происшествия
Указываются с соблюдением (по возможности) хронологии событий:
1) задание на полет, номер упражнения курса боевой (летной, учебно-летной и т.п.) подготовки рода авиации, какой по очередности, в котором часу летной смены и в каких условиях выполнялся полет;
2) время суток, время (местное/Астаны/по Гринвичу) и аэродром взлета;
3) по истечении какого времени после взлета, в каком месте (название пункта, где произошло событие, или азимут и расстояние от характерного ориентира), на каком этапе полета, в чьей зоне ответственности, на какой высоте и скорости полета, при каких условиях возникла и как протекала особая ситуация;
4) действия экипажа в особой ситуации, степень влияния этих действий на исход полета;
5) действия руководителя полетов (командира группы и других лиц, управлявших полетом) в особой ситуации;
6) характер падения (посадки) воздушного судна (положение воздушного судна, угол падения, траектория полета до удара (касания) об земную (водную) поверхность и др.);
7) условия применения экипажем средств спасения (скорость, высота полета, положение воздушного судна, срабатывание автоматики системы спасения и др.), а также причины неиспользования средств спасения или их позднего применения;
8) последствия для членов экипажа (пассажиров);
9) последствия для воздушного судна;
10) последствия для окружающей среды на месте авиационного происшествия.
3. Недостатки и упущения, выявленные при расследовании
авиационного происшествия, их влияние на возникновение,
развитие особой ситуации и исход полета
Приводятся все отклонения в функционировании авиационной системы по направлениям проведенных исследований с указанием что, когда и кем было нарушено:
1) в организации полетов;
2) в управлении воздушным движением (управлении полетами);

10) іздестіру-құтқару қызметінің іс-әрекеті
Іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізуге тартылатын күштер мен құралдардың саны, оларды дайындыққа дер кезінде әкелу, іздестіру-құтқару жұмыстарының нәтижелері келтіріледі.
Өткізілген іздестіру-құтқару жұмыстарына және авиациялық оқиғалардың салдарларын жою бойынша жұмыстарға қысқаша баға беріледі.
11) авиациялық оқиғадан кейінгі экипаж мүшелерінің және
жолаушылардың жай-күйі
Әуе кемесінің бортындағы адамдардың қаза болуының себептері анықталады. Дене жарақаттарын алған адамдардың саны көрсетіледі.
12) басқа ақпарат
Басқа көздерден алынған авиациялық оқиғаның мән-жайларын айқындау және осы оқиғаның себептері туралы қорытындыны жасау үшін барлық дәйекті ақпарат келтіріледі.
2. Авиациялық оқиғаның мән-жайлары
Оқиғалар хронологиясы сақталып (мүмкіндігінше) мыналар көрсетіледі:
1) ұшу тапсырмасы, авиация түрінің жауынгерлік дайындық курс жаттығуының нөмірі (ұшу, оқу-ұшуы және т.с.с.), кезегі бойынша нешінші, ұшу ауысымының қай сағатында және қандай жағдайда ұшу орындалды;
2) тәулік уақыты, уақыт (жергілікті/Астана/Гринвич бойынша) және ұшу әуеайлағы;
3) ерекше оқиға ұшқаннан кейін қай уақыт өткеннен кейін, қандай орында (пункттің атауы, оқиға қай жерде болды, немесе азимут және бағдар сипатынан арақашықтық), ұшудың қай кезеңінде, кімнің жауапкершілік аймағында, қандай биіктікте және ұшу жылдамдығында, қандай жағдай кезінде туындады және қалай өрбіді;
4) ерекше жағдайда экипаждың іс-әрекеттері, ұшудың нәтижесіне осы іс-әрекеттердің әсер ету деңгейі;
5) ерекше жағдайда ұшу басшысының (топ командирінің және ұшуы басқарған басқа да адамдардың) іс-әрекеттері;
6) әуе кемесінің құлау (қону) сипаты (әуе кемесінің қалпы, құлау бұрышы, жер (су) үсті және басқалар туралы соққанға дейін ұшу траекториясы.);
7) экипаждың құтқару құралдарын қолдану жағдайы (жылдамдығы, ұшу биіктігі, әуе кемесінің қалпы, құтқару жүйесі автоматикасының іске қосылуы және т.б.), сондай-ақ құтқару құралдарын қолданбау немесе оларды кеш қолдану себептері;
8) экипаж мүшелері (жолаушылар) үшін салдар;
9) әуе кемесі үшін салдар;
10) авиациялық оқиға орнындағы қоршаған орта үшін салдар.
3. Авиациялық оқиғаны тексеру кезінде айқындалған
кемшіліктер мен қателіктер, олардың ерекше оқиғаның
туындауына, дамуы мен ұшу нәтижесіне әсері
Қашан және кім қателік жібергені көрсетіліп, өткізілген зерттеу бағыты бойынша авиациялық жүйелердің жұмыс істеуінде:
1) ұшуларды ұйымдастыруда;
2) әуе қозғалысын басқаруда (ұшуларды басқаруда);

3) в действиях экипажа;
4) в обеспечении полетов;
5) в проектировании, изготовлении и ремонте авиационной техники;
6) в испытаниях авиационной техники и регламентации летной работы;
7) в проектировании, изготовлении и ремонте средств обеспечения полетов;
8) другие недостатки и упущения.
Выводы о влиянии недостатков и упущений на возникновение и развитие особой ситуации и исход полета.
4. Заключение
В произвольной форме излагаются причины авиационного происшествия.
Формулировка причин должна исключать двусмысленное их понимание.
5. Рекомендации и предложения комиссии по расследованию
авиационного происшествия
Приводятся рекомендации и предложения, направленные на устранение выявленных при расследовании недостатков.
Председатель комиссии _______________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Заместитель председателя комиссии ___________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены комиссии ______________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
6. Окончательное заключение о причинах
авиационного происшествия
Окончательное заключение о причинах авиационного происшествия дает руководитель органа по надзору за безопасностью полетов государственной авиации с обоснованием изменений выводов Комиссии о причинах авиационного происшествия.
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" ____________ 20__ г.
Протокол № ____
ОТЧЕТ
летной подкомиссии по результатам работ,
проведенных в связи с расследованием
___________________________ самолета (вертолета) ___________________,
(вид авиационного происшествия) (тип)
происшедшей _________________________________________________________
(дата и место происшествия)
_____________________________________________________________________
(наименование авиационной части,
_____________________________________________________________________
государственного органа)
Подкомиссия в ходе расследования авиационного происшествия в
период с ____ по ________________ 20___ г. установила:
1. Данные об организации полета
1. Основание для принятия решения о проведении полета (дата принятия решения, кем оно принято, для решения каких задач, когда и в какой форме поставлена задача руководящему составу авиационной части, командирам авиационных частей и подразделений, обеспечивающих полеты).
2. Полнота мероприятий, проведенных штабом авиационной части, на основании принятого решения о проведении полета (своевременность подачи заявок на полеты и их обеспечение, подготовка предложений по использованию воздушного пространства, полигонов, разработка плановых таблиц).

3) экипаж іс-әрекеттерінде;
4) ұшуларды қамтамасыз етуде;
5) авиациялық техниканы жобалауда, жасауда және жөндеуде;
6) авиациялық техниканы сынақтан өткізуде және ұшу жұмыстарын реттеуде;
7) ұшуларды қамтамасыз ету құралдарын жобалауда, жасауда және жөндеуде барлық ауытқулар;
8) басқа кемшіліктер мен қателіктер көрсетіледі;
Ерекше оқиғаның туындауына және дамуына және ұшудың нәтижелеріне кемшіліктер мен қателіктердің ықпалы етуі туралы қорытындылар.
4. Қорытынды
Авиациялық оқиғаның себептері еркін нысанда мазмұндалады.
Себептерді тұжырымдауда оларды екітүрлі түсіну болмауға тиіс.
5. Авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдары
мен ұсыныстары
Тексеру кезінде айқындалған кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсынымдар мен ұсыныстар келтіріледі.
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Комиссия төрағасының орынбасары _____________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
6. Авиациялық оқиғаның себептері туралы түпкілікті қорытынды
Мемлекеттік авиациясы ұшуларының қауіпсіздігін қадағалау жөніндегі органның басшысы авиациялық оқиғаның себептері туралы Комиссия тұжырымдарын өзгерту негіздемесін көрсетіп, авиациялық оқиға себептері туралы түпкілікті қорытынды береді.
Комиссияның
20___ жылғы "_____" ____________
отырысында қаралған
№ ____ хаттама
Ұшу кіші комиссиясының тексеруге байланысты өткізілген
жұмыстардың нәтижелері жөніндегі
ЕСЕБІ
__________________________________ ұшақтың(тікұшақтың)______________,
(авиациялық оқиғаның түрі) (үлгісі)
болған _____________________________________________________________________
(оқиға күні және орны)
_____________________________________________________________________
(авиациялық бөлімнің атауы
_____________________________________________________________________
мемлекеттік органның атауы)
20___ жылғы ________-дан _______ дейін кезеңінде авиациялық оқиғаны тексеру барысында кіші комиссия мыналарды анықтады:
1. Ұшуды ұйымдастыру туралы деректер
1. Ұшуды ұйымдастыру туралы шешім қабылдау үшін негіздеме (шешімді қабылдау күні, кіммен қабылданған, қандай тапсырмаларды қабылдау үшін, ұшуларды қамтамасыз ететін авиациялық бөлімнің және бөлімшенің командирлеріне, авиациялық бөлімнің басшылық құрамына қашан және қандай үлгіде тапсырма қойылды).
2. Ұшуларды өткізу туралы қабылданған шешім негіздемеге авиациялық бөлім штабымен өткізілген іс-шаралардың толықтығы (ұшуларға дер кезінде өтінім беру және олардың қамтамасыз етілуі, әуе кеңістігін, полигондарды пайдалану бойынша ұсыныстар даярлау, жоспарлы кестелерді әзірлеу).

3. Планирование полетов (соответствие запланированных упражнений замыслу проведения полетов, соблюдение методической последовательности запланированных упражнений, соблюдение установленных курсом боевой подготовки рода авиации (курса летной подготовки и т.п.), норм по количеству запланированных полетов и налету экипажей в летную смену, соблюдение времени, необходимого для подготовки воздушного судна к повторному полету, определение экипажей-разведчиков и экипажей-доразведчиков погоды, экипажей поисково-спасательных воздушных судов, наличие резервных воздушных судов, планирование оперативного объективного контроля, количество разработанных таблиц по вариантам полетов и другие необходимые данные).
4. Подготовка экипажа к полетам:
1) общая подготовка: дата проведения, кем организована и кем проведена, полнота проведения;
2) предварительная подготовка: дата проведения, кем поставлены задачи на полеты и их полнота, качество проведения самостоятельной подготовки, тренировок на тренажерах (в кабинах воздушных судов), контроля готовности к полетам;
3) предполетная подготовка: прохождение медицинского контроля, полнота предполетных указаний, выполнение необходимых расчетов для конкретных условий полета, прием авиационной техники, подготовка и проверка защитного снаряжения, подготовка и проверка рабочих мест кабины воздушного судна к предстоящему полетному заданию.
5. Разведка погоды:
1) своевременность и полнота проведения радиолокационной разведки погоды;
2) данные воздушной разведки погоды, наличие опасных явлений погоды.
6. Выводы о полноте и соответствии организации полетов нормативным требованиям.
2. Данные об основных лицах, участвовавших в организации,
выполнении полета и его обслуживании
7. Данные о командире авиационной части:
1) воинское звание, фамилия, имя, отчество, год рождения, образование общее и военное (когда и какие учебные заведения окончил);
2) дата назначения на должность;
3) сроки прохождения службы на основных должностях;
4) когда прибыл в данную часть;
5) были ли ранее авиационные происшествия в подчиненных ему авиационном подразделении, авиационной части, их причины;
6) местонахождение и действия в момент данного авиационного происшествия.
8. Данные о командире экипажа (в случае выполнения вывозных или контрольных полетов данные заполняются на инструктора и летчика, а при выполнении группового полета - на ведущего и ведомого, если их действия оказали влияние на развитие и исход особой ситуации) и членах экипажа, чьи действия оказали влияние на возникновение и развитие особой ситуации (должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество, число, месяц и год рождения, образование общее и военное, присвоенная классная квалификация (дата, номер приказа, на каком типе воздушного судна), сроки прохождения службы на летных должностях, с какого времени летает на данном типе воздушного судна, когда и где проходил переучивание на данный тип воздушного судна).
Данные о налете в соответствии с прилагаемой таблицей (раздельно для боевых и учебно-боевых воздушных судов):
Тип
воздушного
судна
Налет в часах
Количество посадок (заходов) с применением посадочных систем
О
б
щ
и
й
Д
н
е
м
В том числе
Н
о
ч
ь
ю
В том числе
Днем
Ночью
Под
штор-
кой
В СМУ
В обла-
ках
Над
морем
Под
штор-
кой
В СМУ
В обла-
ках
Над
мо-
рем
В
с
е
г
о
При
УМП
В
с
е
г
о
При
УМП
Всего:
В том числе за последние 12 месяцев
Общий налет по годам за последние 5 лет _______________________
Данные о натренированности в полетах за последние 12 месяцев
(с разбивкой по месяцам):
Дата, метеоусловия,
Условное обозначение
полета,
Номер упражнения
Налет (ч. мин.):
Днем,
ночью,
всего,
в том числе тренировочный
Данные о проведении тренажей
На тренажере
В кабине воздушного судна
Общий
налет
(час,
мин.)
Количество
полетов
По особому
случаю,
связанному с
авиационным
происшествием
(количество,
дата
последнего
тренажа)
Последний
тренаж по
особому
случаю
По особому
случаю в полете
(коли-
чество)
По особому
случаю,
связанному с
авиационным
происшествием
(количество,
дата последнего
тренажа)
По отработке
взаимодействия
экипажа с
группой
руководства
полетами
(количество,
дата последнего
тренажа)
Данные о соблюдении установленных минимальных сроков проверки в полетах за последние 12 месяцев (в соответствии с курсом боевой (летной, учебно-летной) подготовки рода авиации, дата, время суток, метеорологические условия, кто осуществлял проверку, оценка):

3. Ұшуларды жоспарлау (ұшуларды өткізу пікіріне жоспарланған жаттығулардың сәйкестігі, жоспарланған жаттығулардың әдістемелік бірізділігін сақтау, жауынгерлік даярлық курсы белгілеген авиация тегін сақтау (ұшу даярлық курсы және т.с.с), жоспарланған ұшулардың саны бойынша нормасы және ұшу ауысымда экипаждың ұшулары, уақытты сақтау, қайталанатын ұшуларға әуе кемесін дайындау үшін қажеттіліктер, экипаж-барлаушыларды және экипаж-барлаушылар ауа-райын, іздестіру-құтқару әуе кемелер экипаждарын анықтау, резервтегі әуе кемелерінің бары, жедел объективті бақылауды жоспарлау, ұшулар нұсқасы бойынша әзірленген кестелер саны және қажетті басқа деректер)
4. Ұшуларға экипаждарды даярлау:
1) жалпы даярлау: өткізу күні, кіммен ұйымдастырған және кіммен өткізілген, өткізу толықтығы;
2) алдын ала даярлау: өткізген күні, ұшуларға тапсырмаларды кіммен қойылған және олардың толықтығы, өздігінен даярлықты өткізу сапасы, тренажерларда жаттығулар (әуе кемелердің кабиналарында), ұшуларға дайындауды бақылау;
3) ұшу алдындағы даярлық: медициналық бақылауды өту, ұшу алдындағы нұсқаулар толықтығы, ұшулардың нақты жағдай үшін қажетті есептеулерді орындау, авиациялық техникаларды қабылдау, сақтау жабдықтарын дайындау және тексеру, алдағы ұшу тапсырмаларына әуе кемесінің кабиналар жұмыс орындарын тексеру.
5. Ауа-райын барлау:
1) ауа-райына радиолокациялық барлаудың дер кезінде өткізу және толықтығы;
2) ауа-райының әуе барлау деректер, қауіпті ауа-райы құбылысының бары.
6. Нормативтік талаптарға ұшуларды ұйымдастыру толықтығы және сәйкестігі туралы қорытындылар.
2. Ұйымдастыруға қатысатын негізгі адамдар, ұшуларды орындау
және оған қызмет көрсету туралы деректер
7. Авиациялық бөлім командирі туралы деректер:
1) әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты, туылған жылы, жалпы және әскери білімі (қашан және қандай оқу орындарын бітірді);
2) лауазымға тағайындалған күні;
3) негізгі лауазымдарда қызмет өткеру мерзімі;
4) берілген бөлімге қашан келді;
5) оған бағынысты авиациялық бөлімшеде, бөлімде бұрын авиациялық оқиғалар болды ма, олардың себептері;
6) берілген авиациялық оқиға сәтінде орналасқан жері мен іс-әрекеті.
8. Экипаж командирі туралы деректер (нұсқаушы және ұшқышқа шығаруды немесе бақылау ұшуларды орындау жағдайында деректер толтырылады, ал топтық ұшуларды орындау кезінде – жетекші және бастаушыға, егер олардың іс-әрекеті ерекше оқиғаның дамуына және аяқталуына әсер көрсетсе) және экипаж мүшелері, ерекше оқиғаның туындауына және дамуына кімнің іс-әрекеті әсер көрсетті) (лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты, туылған күні, айы және жылы, жалпы және әскери білімі, берілген сыныптық біліктілігі, (күні, бұйрық нөмірі, қандай әуе кемесінің үлгісінде), ұшу лауазым қызметте өту мерзімі, берілген әуе кемесі үлгісінде қай уақыттан ұшады, берілген әуе кемесі үлгісін қайта меңгеруді қашан және қайда өтті).
Қосымша берілген кестеге сәйкес ұшулар туралы деректер (жауынгерлік және оқу-жауынгерлік әуе кемелері үшін бөлек):
Әуе кемесінің үлгісі
Ұшу сағаты
Қону жүйесін қолданып, қону (кіру) саны
Жалпы
Күндіз
Сонымен қатар
түнде
Сонымен қатар
күндіз
түнде
Пердеше астында
СМУ
бұлттарда
Теңіз үстінде
Пердеше астында
СМУ
бұлттарда
Теңіз үстінде
барлығы
АМА кезінде
барлығы
АМА кезінде
Барлығы:
Сонымен қатар соңғы 12 айда
Соңғы 5 жылда жылдар бойынша жалпы ұшулар _____________________
Соңғы 12 айда ұшуларда жаттыққаны туралы деректер (айлар бойынша бөлініп):
Күні, метеожағдай, ұшуды шартты белгілеу, жаттығу нөмірі
Ұшу (сағ. мин.): күндіз, түнде, барлығы, сонымен қатар жаттықтырылған
Тренаж өткізу туралы деректер
Тренажерде
Әуе кемесінің кабиналарында
Жалпы ұшу (сағат, мин.)
Ұшулар саны
Авиациялық оқиғаларға байланысты ерекше оқиғалар бойынша (саны, соңғы тренажер күні)
Ерекше оқиға бойынша соңғы тренажер
Ұшуларда (саны) ерекше оқиғалар бойынша
Авиациялық оқиғаларға байланысты ерекше оқиғалар бойынша (саны, соңғы тренажер күні)
Ұшулар басшылық топтарымен экипаж қарым-қатынасын пысықтау бойынша (саны, соңғы тренажер күні)
Соңғы 12 айда ұшуларда тексеру белгіленген минималды мерзімдердің сақталуы (жауынгерлік курсына (ұшу, оқу-ұшу) сәйкес авиация тегін даярлауы, күні, тәулік уақыты, метеорологиялық жағдайы туралы деректер, тексеруді кім жүзеге асырды, бағалау):

1) по технике пилотирования;
2) по боевому применению;
3) по воздушной навигации;
4) для инструктора - зачетно-методические полеты;
5) для ведущего (ведомого) - контрольные полеты для проверки техники пилотирования строем.
Данные по парашютной подготовке:
1) учебно-тренировочные прыжки с парашютом: количество (общее/за последние 12 месяцев), дата последнего прыжка;
2) наземное катапультирование: количество, дата последней тренировки;
3) тренаж на специальных тренажерах: тип тренажера, количество тренировок, дата последнего тренажа;
4) комплексный тренаж по использованию средств спасения: вид тренажа, количество, дата последнего тренажа.
Данные о соблюдении методики ввода в строй после перерывов в полетах по виду летной подготовки, при котором произошло авиационное происшествие (за последние 12 месяцев).
Данные по подготовке к полетам в соответствии с требованиями нормативных правовых актов, документов и методических пособий. Когда и кто контролировал готовность экипажа к полету.
Данные о полноте выполнения заданий на полет, об отклонениях в технике пилотирования и эксплуатации авиационной техники от требований руководства (инструкции экипажу) по летной эксплуатации и нормативов курса боевой (летной, учебно-летной) подготовки рода авиации по данным бортовых и наземных средств объективного контроля в предыдущих 10 полетах.
Наличие у экипажа за последние 12 месяцев:
1) авиационных происшествий, их причины;
2) авиационных инцидентов, их причины;
3) дисциплинарных взысканий, какие и за что.
Семейное положение, количество детей, их возраст.
Жилищные условия.
Дата и заключение врачебно-летной комиссии и последнего периодического осмотра. Перенесенные заболевания в межкомиссионный период.
Результаты предполетного медицинского контроля: дата проведения, пульс, артериальное давление, температура, заключение о допуске к полетам.
Данные о времени и месте проведения очередного отпуска и профилактического отдыха за последние два года.
Краткая характеристика состояния здоровья и эмоционального состояния накануне и в день полетов, режим труда и отдыха, соответствие летной нагрузки состоянию здоровья и физической выносливости, характерные особенности личности.
Краткая летная характеристика.
Краткие выводы об уровне летной подготовки и его соответствие полетному заданию.
9. Данные о лицах группы руководства полетами (о руководителе полетов во всех случаях, о других - в случае, если их действия оказали влияние на возникновение и развитие особой ситуации):
1) должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество, год рождения, классная квалификация (номер и дата приказа о ее присвоении);

1) пилоттау техникасы бойынша;
2) жауынгерлік қолдану бойынша;
3) әуе навигациясы бойынша;
4) нұсқаушылар үшін – сынақ-әдістемелік ұшулар;
5) жетекші үшін (жетекші) – саптық пилоттау техникаларын тексеру үшін бақылау ұшулары;
Парашюттік даярлық бойынша деректер:
1) парашютпен оқу-жаттығу секірулер: саны (жалпы/соңғы 12 айда), соңғы секіру күні;
2) жердегі катапульттеу: саны, соңғы жаттығу күні;
3) арнайы тренажерлердегі тренаж: тренажер үлгісі, жаттығулар саны, соңғы тренажер күні;
4) құтқару құралдарын пайдалану бойынша кешенді тренаж: тренаж түрі, саны, соңғы тренаж күні.
Авиациялық оқиға кезінде ұшу даярлық түрі бойынша ұшуларда үзілістерден кейін сапқа енгізу әдістемесін сақтау деректері (соңғы 12 айға).
Нормативтік құқықтық актілер, құжаттар, және әдістемелік құралдар талаптарына сәйкес ұшуларға даярлық бойынша деректер. Ұшуларға экипаждың дайындығын қашан және кім бақылады.
Ұшуларға тапсырмалардың толық орындалуы туралы, пилоттау техникаларда ауытқулар туралы және ұшу пайдалануы бойынша басшылық (экипажға нұсқаулық) талаптарынан және борттық деректер бойынша авиация тегін даярлау жауынгерлік курстарының нормативтерінен және авиациялық техникаларды және өткен 10 ұшуларда объективті бақылаудың жерүсті құралдарын пайдалану деректері.
Соңғы 12 айда экипажда мыналардың болуы:
1) авиациялық оқиғалар, олардың себептері;
2) авиациялық инциденттер, олардың себептері;
3) тәртіптік жазалар, қандай және не үшін;
4) Отбасылық жағдайы, балалар саны, олардың жасы.
Тұрғын-үй жағдайы.
Күні және дәрігерлік-ұшу комиссияның қорытындысы және соңғы кезеңдік тексеру. Комиссия аралық кезеңде басынан кешірген ауруы.
Ұшу алдындағы медициналық бақылау нәтижелері: өткізу күні, тамыр соғысы, күретамыр қысымы, температурасы, ұшуларға жіберу туралы қорытынды.
Уақыт және кезекті демалысты өткізу орны және соңғы екі жылда профилактикалық демалысы туралы деректер.
Денсаулық жағдайының қысқаша сипаттамасы және ұшулар күні және қарсаңында эмоционалдық жай-күйі, еңбек режимі және рухани шыдамдылығы, жеке тұлға ретінде ерекшелік сипаты.
Қысқаша ұшу мінездемесі.
Ұшу даярлық деңгейі туралы қысқаша қорытынды және оның ұшулар тапсырмаларына сәйкестігі.
9. Ұшулар басшылық топтарының адамдары туралы деректер (барлық жағдайлардағы, басқалар туралы – егер ерекше жағдайдың туындауына және дамуына олардың іс-әрекетіне әсер етсе, ұшулар басшысы туралы):
1) лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты, туылған жылы, сынып біліктілігі (нөмірі және оны берген бұйрық күні туралы);

2) образование (когда и что окончил);
3) сроки прохождения службы на основных должностях;
4) когда закончил летную работу (год и на каком типе воздушного судна);
5) когда и где проходил подготовку к руководству полетами;
6) кто, когда и какой допуск дал к руководству полетами (каким составом, в каких метеоусловиях, днем, ночью);
7) когда и кем, в каких условиях проверен в практическом руководстве полетами за последние 12 месяцев, полнота проверки и ее качество;
8) установленные командиром (начальником) допустимые перерывы в руководстве полетами;
9) как вводился в строй при перерывах в руководстве полетами, превышающих допустимые;
10) регулярность руководства полетами за последние 12 месяцев (по месяцам):
Месяц
Дата
День/ночь
Метеоусловия
Количество воздушных судов
11) соблюдение правил подготовки к руководству полетами: кто и когда поставил задачу, организовал подготовку и осуществлял контроль;
12) местонахождение руководителя полетов и его действия в момент возникновения особой ситуации в полете;
13) допускал ли ранее авиационные инциденты при руководстве полетами, их причины;
14) имел ли в прошлом при руководстве полетами авиационные происшествия, их причины;
15) данные медицинского осмотра перед руководством полетами (пульс, артериальное давление, температура, заключение о допуске к руководству полетами);
16) краткая характеристика состояния здоровья и эмоционального состояния накануне и в день полетов, режим труда и отдыха;
17) краткие выводы об уровне профессиональной подготовки.
3. Фактическая информация
10. Содержание полетного задания, его соответствие уровню подготовки экипажа и условиям выполнения полета.
11. Воздушная и навигационная обстановка в районе полетов на период возникновения особой ситуации.
12. Фактические метеорологические, гидрологические и орнитологические (при необходимости) условия на период возникновения особой ситуации в полете.
13. Данные об имеющихся средствах связи и радиотехнического обеспечения полетов, и использованных в процессе полета, во время которого произошло авиационное происшествие.
14. Характер возникновения усложнения условий полета. Какие факторы повлияли на перерастание их в сложную ситуацию (в какое время после взлета появилась усложненная ситуация, на каком этапе полета, при каких параметрах движения воздушного судна, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается).
15. Характеристика сложной ситуации. Какие факторы повлияли на перерастание ее в аварийную (время проявления, на каком этапе полета, при каких параметрах движения воздушного судна, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается).

2) білімі (қашан және не бітірді);
3) негізгі лауазымдарда қызмет өткеру мерзімі;
4) ұшу жұмыстарын қашан бітірді (жыл және әуе кемесінің қай үлгісінде);
5) ұшулар басшылығына даярлықты қашан және қайда өтті;
6) ұшулар басшылығына кім, қашан және қандай рұқсаттама берді (қандай құраммен, қандай метеожағдайда, күндіз, түнде);
7) қашан және кіммен, қандай жағдайда соңғы 12 айда ұшулар басшылығы практикасында тексерілген, тексеру толықтығы мен оның сапасы;
8) ұшулар басшылығында командирмен (бастықпен) белгіленген жіберілетін үзілістер;
9) шегінен жіберілген ұшулар басшылығында үзілістер кезінде сапқа қалай енгізілді;
10) соңғы 12 айда ұшулар басшылығының жүйелігі (айлар бойынша):
Ай
Күні
Күн/түн
Метеожағдай
Әуе кемелерінің саны
11) ұшулар басшылығында даярлық ереженің сақталуы: кім және қашан тапсырма қойды, даярлықты ұйымдастырды және бақылауды жүзеге асырды;
12)ұшулар басшылығының тұрған орны және ұшуларда ерекше жағдай туындаған сәтте оның іс-әрекеті;
13) бұрын ұшуларды басқару кезінде авиациялық инциденттерді жіберді ме, олардың себептері;
14) өткен ұшуларды басқару кезінде уақытта авиациялық оқиғалары бар ма, олардың себептері;
15) ұшуларды басқару алдында медициналық тексеру деректері (тамыр соғысы, күретамыр қысымы, температурасы, ұшуларды басқаруға жіберу туралы қорытынды);
16) денсаулық жағдайының қысқаша сипаттамасы және ұшулар күні және қарсаңында эмоционалдық жай-күйі, еңбек және демалыс режимі;
17) кәсіби даярлық деңгейі туралы қысқаша қорытынды.
3. Нақты ақпарат
10. Ұшу тапсырмасының мазмұны, оның экипажды дайындау деңгейіне сәйкестігі және ұшуларды орындау жағдайы.
11. Ерекше жағдай туындаған кезеңде ұшулар ауданында әуе және навигациялық жағдай.
12. Ұшуларда ерекше жағдай туындаған кезеңінде нақты метеорологиялық, гидрологиялық және орнитологиялық (қажет кезде) жағдай.
13. Ұшуларды байланыс құралдары және радиотехникалық қамтамасыз етуде бары туралы және авиациялық оқиға болған уақыт кезіндегі ұшулар үдерісінде пайдаланылғаны туралы деректер.
14. Ұшулар жағдайында туындау қиындау сипаттамасы. Күрделі жағдайда олардың қайта өрбуіне әсер еткен қандай факторлар (қиындатылған жағдай ұшудан кейін қандай уақытта пайда болды, ұшудың қай кезеңінде, әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде, экипаждың ұшулар басшылық топтары адамдарының немесе осы жағдайда әуе қозғалысын басқару органдарының іс-әрекеті, бұл немен расталады).
15. Күрделі жағдай сипаттамасы. Аварияда оның өрбуіне қандай факторлар әсер етті (пайда болу уақыты, ұшудың қай кезеңінде, әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде, экипаждың ұшулар басшылық топтары адамдарының немесе осы жағдайда әуе қозғалысын басқару органдарының іс-әрекеті, бұл немен расталады).

16. Характеристика аварийной ситуации. Характер ее протекания (время проявления, на каком этапе полета и при каких параметрах движения воздушного судна она возникла, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается).
17. Характеристика катастрофической ситуации. Время проявления, на каком этапе полета и при каких параметрах движения воздушного судна она возникла, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается.
18. Исход полета:
1) последствия для экипажа (указывается, кто погиб, ранен, не найден, невредим, чем подтверждается);
2) последствия для пассажиров (указывается число погибших, раненых, ненайденных, невредимых, чем подтверждается);
3) последствия для воздушного судна (степень разрушения, повреждения, чем подтверждается);
4) последствия для окружающей среды (число погибших, раненых на месте авиационного происшествия, нанесенный ущерб строениям, лесным массивам, сельскохозяйственным угодьям, водоемам и другим объектам, чем подтверждается).
19. Анализ средств объективного контроля:
1) результаты дешифрирования регистрируемых параметров, характеризующих траекторию движения воздушного судна в пространстве и действия экипажа с органами управления;
2) результаты дешифрирования магнитофонных записей радиообмена с пунктами управления (в хронологической последовательности указываются фразы, подтверждающие возникновение и развитие особой ситуации в полете);
3) результаты дешифрирования магнитофонной записи переговоров членов экипажа (в хронологической последовательности указываются фразы, подтверждающие возникновение и развитие особой ситуации в полете);
4) результаты дешифрирования фотоснимков экранов индикаторов радиолокационных средств (время, азимуты, дальности положения воздушного судна до пропадания отметок на экранах радиолокационных станций);
5) результаты дешифрирования других средств, подтверждающих аварийный полет воздушного судна.
20. Выводы из анализа материалов объективного контроля.
4. Недостатки, выявленные при расследовании
авиационного происшествия, и их влияние на возникновение,
развитие аварийной ситуации и исход полета
21. Указываются все отклонения в функционировании авиационного персонала по направлениям проведенных исследований с перечнем фактов, что и кем было нарушено:
1) в организации полетов;
2) в обслуживании воздушного движения (управлении полетами);
3) в действиях экипажа;
4) в обеспечении полетов;

16. Авариялық жағдай сипаттамасы. Оның өрбу сипаттамасы (пайда болу уақыты, ұшудың қай кезеңінде, әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде, экипаждың ұшулар басшылық топтары адамдарының немесе осы жағдайда әуе қозғалысын басқару органдарының іс-әрекеті, бұл немен расталады).
17. Апатты жағдайдың сипаттамасы. Пайда болу уақыты, ұшудың қай кезеңінде, әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде ол өрбіді, осы жағдайда экипаждың ұшулар басшылық топтары адамдарының немесе осы жағдайда әуе қозғалысын басқару органдарының іс-әрекеті, бұл немен расталады).
18. Ұшудың аяқталуы:
1) экипаж үшін салдар (кім қаза тапқаны, жараланғаны, табылмағаны, сау екені көрсетіледі, немен расталады);
2) жолаушылар үшін салдар (қаза тапқандар, жараланғандар, табылмағандар, сау болғандар саны көрсетіледі, немен расталады);
3) әуе кемесі үшін салдар (қирау, зақымдану деңгейі, немен расталады);
4) қоршаған орта үшін салдар (авиациялық оқиға орнындағы қаза тапқандар, жараланғандар саны, құрылысқа, орман алабына, ауыл шаруашылықтың пайдаланатын жеріне, сулы жерге және басқа объектілерге алып келген зияны, немен расталады).
19. Объективті бақылау құралдар талдауы:
1) тіркелетін параметрлер шифрларын оқу нәтижелері, кеңістікте әуе кемесі қозғалысын траекториялау сипаттамасы және басқару органдарымен экипаждың іс-әрекеті;
2) басқару пунктерімен радиоалмасу магнитофондық жазбаларының шифрларын ашу нәтижелері (хронологиялық салдарда ұшуларда ерекше жағдайдың туындауын және дамуын растайтын фразалар көрсетіледі);
3) экипаж мүшелерінің сөйлесу магнитофондық жазбаларының шифрларын ашу нәтижелері (хронологиялық салдарда ұшуларда ерекше жағдайдың туындауын және дамуын растайтын фразалар көрсетіледі);
4) радиолокациялық құралдар индикаторлар экрандарын фототүсірулерінің шифларын ашу нәтижелері (уақыт, азимуттар, радиолокациялық станция экранында белгілердің жоғалуына дейін әуе кемесінің орын қашықтығы);
5) әуе кемесінің авариялы ұшуларын растайтын, басқа құралдар шифрларын ашу нәтижелері.
20. Объективті бақылау материалдарының талдауынан қорытындылар.
4. Авиациялық оқиғаны тексеру кезінде айқындалған кемшіліктер,
және авариялық жағдайдың туындауына, дамуына және ұшудың
нәтижесіне олардың әсер етуі
21. Фактілер тізбесімен өткізген зерттеулер бағыты бойынша авиациялық персоналдың жұмыс істеуінде барлық ауытқулар, не және кіммен бұзылғаны көрсетіледі:
1) ұшуларды ұйымдастыруда;
2) әуе қозғалысын қызмет етуде (ұшуларды басқаруда);
3) экипаж іс-әрекеттерінде;
4) ұшуларды қамтамасыз етуде;

5) в регламентации летной работы;
6) другие отклонения.
Выводы из анализа недостатков, приведших к возникновению и развитию особой ситуации.
5. Заключение
На основании проведенных исследований и анализа их результатов делаются выводы об опасных факторах, находящихся, по мнению членов летной подкомиссии, в причинной связи с авиационным происшествием, или указывается, что причина авиационного происшествия не связана с летными факторами.
6. Рекомендации по устранению опасных факторов,
выявленных при расследовании
Приводятся рекомендации по устранению опасных факторов, выявленных при расследовании.
Председатель подкомиссии _____________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены подкомиссии ____________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Приложения:
1. Выписка (копия) из плановой таблицы полетов.
2. Материалы рабочих групп подкомиссии.
3. Описание версий авиационного происшествия, не нашедших своего подтверждения.
4. Рапорты должностных лиц, участвующих в организации, обслуживании и выполнении полета.
Рассмотрен на заседании комиссии
"__" __________ 20__ г.
Протокол № ____
ОТЧЕТ
инженерно-технической подкомиссии о результатах работ,
проведенных в связи с расследованием
___________________________ самолета (вертолета) ___________________,
(вид авиационного происшествия) (тип)
происшедшей _________________________________________________________
(дата и место происшествия)
_____________________________________________________________________
(наименование авиационной части,
_____________________________________________________________________
государственного органа)
Подкомиссия в ходе расследования авиационного происшествия в
период с ________ по _________ 20___ г. установила:
1. Данные об авиационной технике
1. Воздушное судно ______________________ выпущено _________
предприятием __________________ "___" __________ 20__ г.
с назначенным ресурсом ________ ч. в течение ________ лет, ресурсом
до первого ремонта _______ ч., сроком службы ________ лет.
Гарантийный ресурс __________ ч. в течение _______ лет.
Налет с начала эксплуатации ____ ч. _____ мин., ______ посадок.
Принято для эксплуатации в войсковой части ___________________
"__" ________ 20__ г.
Назначенный ресурс (срок службы) продлен "___" ________ 20__ г.
до ___ ч., _______ лет.
Ресурс до первого ремонта продлен "__" ___________20__ г.
до _______ ч. _____ лет на основании
_______________________________________________________________
Воздушное судно прошло ремонты:
Порядковый
номер
ремонта
Объем
ремонта
Дата
ремонта
Кто проводил и
место
проведения
ремонта
Налет с начала
эксплуатации
Налет после
ремонта
Ресурс,
установленный
после ремонта
Налет после последнего ремонта _____ ч. ____ посадок.
Остаток ресурса (срока службы) до очередного ремонта ____ ч., ____ лет.

5) ұшу жұмыстарын регламенттеуде;
6) басқа ауытқуларда.
Ерекше жағдайдың туындауына және дамуына әкелген кемшіліктердің талдауынан қорытындылар.
5. Қорытынды
Өткізген зерттеулер негізінде және олардың нәтижелер талдауынан қауіпті факторлар туралы қорытындылар жасалады, ұшу кішікомиссия мүшелерінің пікірі бойынша, авиациялық оқиғалармен себептер байланысты, немесе ұшу фактормен авиациялық оқиға себебі байланысты еместігі көрсетіледі.
6. Тексеру кезінде айқындалған қауіпті факторларды
жою бойынша ұсынымдар
Тексеру кезінде айқындалған қауіпті факторларды жою бойынша ұсынымдар жүргізіледі.
Кіші комиссия төрағасы ______________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Кіші комиссия мүшелері ______________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Қосымша:
1. Ұшулардың жоспарлы кестесінен көшірме (көшірме).
2. Кіші комиссия жұмыс топтарының материалдары.
3. Өзінің растауын таппаған, авиациялық оқиға хабарын сипаттау.
4. Ұшуларды орындауда және ұйымдарда қызмет көрсетуге қатысатын лауазымды адамдардың баянаттары.
Комиссияның
20__ жылғы "___" ____________
отырысында қаралған
№ ____ хаттама
Инженерлік-техникалық кіші комиссияның тексеруге
байланысты өткізілген жұмыстарының нәтижелері туралы
ЕСЕБІ
_____________________________ ұшақтың (тікұшақтың) ________________,
(авиациялық оқиғаның түрі) (үлгісі)
болған _____________________________________________________________
(оқиға күні және орны)
____________________________________________________________________
(авиациялық бөлімнің атауы
____________________________________________________________________
мемлекеттік органның атауы)
20___жылғы _____________-дан _____________ дейін кезеңде авиациялық оқиғаны тексеру барысында кіші комиссия мыналарды анықтады:
1. Авиациялық техника туралы деректер
1. Әуе кемесін ____________________ кәсіпорны 20___ ж. "______"
________________________ _____________ жыл ішінде ______________ сағ. ресурсын, бірінші жөндеуге дейін ____________ сағ ресурсын,______ жыл қызмет мерзімін белгілеп, шығарған.
Кепілдік берілген ресурс ___________ жылда _______________ сағ.
Пайдалануды басталғаннан ұшу _____ сағ.______ мин.,___ қонулар.
________________________ әскери бөлімінде пайдалану үшін алынды
20____жылғы "_____" _________________
Белгіленген ресурс (қызмет мерзімі) ұзарған 20___ ж.
"____" ___________ дейін ______ сағ.,__________ жыл.
Ресурс бірінші жөндеуге дейін ұзарған 20___ жылғы "____" ______ дейін cағ.________ жыл негізде
_____________________________________________________________________
Әуе кемесі мынадай жөндеулерден өтті:
Жөндеудің реттік нөмірі
Жөндеу көлемі
Жөндеу күні
Кім жүргізді және жөндеу жүргізген орны
Пайдалануды бастаудан бергі ұшулар
Жөндеуден кейінгі ұшулар
жөндеуден кейінгі белгіленген
ресурс
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшулар ______ сағ.__________ қонулар.
Кезекті жөндеуге дейін ресурс (қызмет мерзімі) қалдығы ___ сағ.,____ жыл.

2. Сведения по двигателям:
Сведения по силовой установке
Первый
Второй
Третий
Четвертый
Тип
Заводской номер
Завод-изготовитель
Дата выпуска
Дата установки на самолет
Назначенный ресурс
Межремонтный ресурс
Гарантийный ресурс
Наработка с начала эксплуатации
всего
На теплонапряженных режимах:
взлетный, номинальный
Прошел ремонты:
Порядковый номер
Причины ремонта и объем
Дата
Место ремонта
Порядковый номер
Причины ремонта и объем
Дата
Место ремонта
Установлен межремонтный ресурс
после последнего ремонта
Установлен гарантийный ресурс
после последнего ремонта
Наработка после последнего
ремонта в воздухе
на земле
всего
На теплонапряженных режимах:
взлетный, номинальный
Остаток межремонтного ресурса
Вывод о достаточности ресурса (срока службы) воздушного судна для выполнения полета.
2. Данные об инженерно-техническом составе,
участвовавшем в подготовке воздушного судна
3. Состав технического расчета:
№ п/п
Штатная
должность
Воинское
звание
Фамилия,
имя,
отчество,
год
рождения
Классность
Номер приказа и дата
допуска к
обслуживанию
воздушного судна
данного типа
Стаж работы в
занимаемой
должности
1
2
Выводы о достаточности сил технического расчета для подготовки воздушного судна к полету. Оценка готовности специалистов к выполнению работ. Недостатки, нарушения по допуску авиационного персонала к самостоятельной работе на авиационной технике.
3. Данные о работах, проведенных на воздушном судне
4. Подготовка к полетам:
Вид подготовки
к полетам
Дата, время начала и
окончания подготовки
Место
проведения
подготовки
Воинское звание, фамилия и
инициалы
Специалистов,
выполнявших
подготовку
Специалистов,
контролиро-
вавших
подготовку
Послеполетная
подготовка
Предварительная
подготовка
Предполетная
подготовка
Подготовка к
повторному полету
Выводы о полноте и качестве подготовки воздушного судна к полету, недостатки, нарушения.
5. Периодические работы: дата выполнения, виды работ.
Выводы о полноте и качестве выполнения периодических работ, недостатки, нарушения.
6. Регламентные работы: "___" _____________ 20__ г. при налете воздушного судна с начала эксплуатации ____ ч., после последнего ремонта ____ ч., через ___ ч. (месяцев) после выполнения предшествующих ______________ регламентных работ (через ___ месяцев после последних 24-месячных регламентных работ) на воздушном судне выполнены _________ регламентные работы.
Налет после выполнения последних регламентных работ ____ ч., календарный срок ____ месяцев.
Наработка двигателя (двигателей) после последних регламентных работ ___ ч.
Выводы о полноте и качестве выполнения регламентных работ, недостатки, нарушения.
7. Целевые осмотры и проверки: дата выполнения, виды осмотров и проверок.
Выводы о полноте и качестве выполнения указаний, директив и распоряжений по вопросам эксплуатации авиационной техники.

2. Қозғалтқыш бойынша мәлімет:
Күш қондырғылары бойынша мәлімет
Бірінші
Екінші
Үшінші
Төртінші
Үлгісі
Зауыттық нөмір
Зауыт-әзірлеуші
Шығару күні
Ұшаққа қондырған күні
Белгіленген ресурс
Жөндеуаралық ресурс
Кепілдік ресурс
Барлық пайдалануды бастаудан өңдеу
Жылуқуаттылар режимдерінде:
ұшатын, атаулы
Жөндеулерден өтті:
Реттік нөмір
Жөндеу себебі және көлемі
Күні
Жөндеу орны
Реттік нөмір
Жөндеу себебі және көлемі
Күні
Жөндеу орны
Соңғы жөндеуден кейінгі белгіленген жөндеуаралық ресурс
Соңғы жөндеуден кейінгі өңдеу
әуеде
жерде
барлығы
Жылуқуаттылар режимдерінде:
ұшатын, атаулы
Жөндеуаралық ресурс қалдығы
Ұшуларды орындау үшін әуе кемелері жеткілікті ресурс (қызмет мерзімі) туралы қорытынды.
2. Әуе кемесін дайындауға қатысатын инженерлік-техникалық
құрам туралы деректер
3. Техникалық есеп құрамы:
Р/с
Штаттық лауазымы
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты, туылған жылы
Сыныптық
Берілген үлгідегі әуе кемесін қызмет етуге рұқсат берген күні және бұйрық нөмірі
Атқарған лауазымындағы жұмыс өтілі
1
2
Ұшуға әуе кемесін дайындау үшін жеткілікті техникалық есеп күштері туралы қорытынды. Жұмысты орындауға арнайы дайындық бағасы. Авиациялық техникада өздігінен жұмысқа авиациялық персоналды жіберу бойынша кемшіліктер, қателіктер.
3. Әуе кемесінде өткізілген жұмыстар туралы деректер
4. Ұшуларға дайындық:
Ұшуға дайындық түрі
Дайындықты бастау күні, уақыты және аяқталуы
Дайындықты өткізу орны
Әскери атағы, аты-жөні
Дайындықты орындайтын мамандар
Дайындықты бақылайтын мамандар
Ұшудан кейінгі дайындық
Алдын ала дайындық
Ұшу алдындағы дайындық
Қайталанатын ұшуларға дайындық
Ұшуларға әуе кемесін дайындау толықтығы мен сапасы, кемшіліктер, қателіктер туралы қорытындылар.
5. Кезеңдік жұмыстар: орындау күні, жұмыс түрі.
Кезеңдік жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы, кемшіліктер, қателіктер туралы қорытындылар.
6. Регламенттік жұмыстар: 20___ ж. "____" _____________ пайдалануды бастаудан әуе кемесінің ұшу кезінде ______сағ., соңғы жөндеуден кейін ______ сағ, кейін ______сағ. (айлар) алдыңғы орындаудан кейін _______ регламенттік жұмыстардан (соңғы 24 айлық регламенттік жұмыстардан кейін _____ айлар) әуе кемесінде _______ регламенттік жұмыстар орындалды.
Соңғы регламенттік жұмыстарды ______ сағ., күнтізбелік мерзімде ________ айлар орындағаннан кейінгі ұшулар.
Соңғы регламенттік жұмыстардан кейін ______ сағ. қозғалтқышты (қозғалтқыштар) өңдеу.
Регламенттік жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы, кемшіліктері, қателіктері туралы қорытындылар.
7. Мақсатты тексерулер мен тексерістер: орындау күні, тексеру мен тексеріс түрі.
Авиациялық техниканы пайдалану сұрақтары бойынша өкімдер, директивалар, нұсқаулардың орындалу толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар.

8. Подготовка к летней (зимней) эксплуатации: в период с "___"______ 20 _ г. по "___" ________ 20 __ г. на воздушном судне был выполнен перечень работ по подготовке его к летней (зимней) эксплуатации.
Выводы о полноте и качестве подготовки воздушного судна к летней (зимней) эксплуатации, недостатки, нарушения.
9. Работы при хранении (при длительных перерывах в полетах): виды и сроки выполнения работ.
Выводы о полноте и качестве выполнения работ на воздушном судне при его хранении, недостатки, нарушения.
10. Войсковой ремонт: когда, где, в каком объеме выполнялся войсковой ремонт. Причина ремонта, характер повреждения. Налет после выполнения войскового ремонта.
Выводы о качестве ремонта и законности допуска воздушного судна к летной эксплуатации после ремонта, недостатки, нарушения.
11. Работы по бюллетеням: перечень и сроки выполнения работ.
Выводы о своевременности, полноте и качестве выполненных на воздушном судне работ по бюллетеням, недостатки, нарушения.
12. Облеты воздушного судна: когда, где проведены требуемые облеты воздушного судна. Причины облетов.
Выводы о полноте и качестве проведения облетов, обоснованность допуска воздушного судна к дальнейшей эксплуатации, недостатки, нарушения.
13. Работы по продлению ресурса воздушного судна и двигателей: указать основание для выполнения, дату выполнения.
Выводы о полноте и качестве выполнения работ.
14. Парковый день: дата проведения последнего паркового дня.
Выводы о полноте и качестве выполнения работ, недостатки, нарушения.
Сделать вывод о полноте и качестве технического обслуживания воздушного судна.
4. Состояние авиационной техники в период ее эксплуатации
до авиационного происшествия
15. Налет воздушного судна по месяцам за последние 12 месяцев.
16. Оценка исправности воздушного судна за последние 12 месяцев: авиационные инциденты и отказы в воздухе, даты и обстоятельства авиационных инцидентов и отказов, даты и методы устранения отказов.
17. Случаи нарушения правил эксплуатации воздушного судна на земле и в воздухе, применения некондиционных средств наземного обеспечения полетов, горюче-смазочных материалов, спецжидкостей, газов и боеприпасов, эксплуатации агрегатов, оборудования за пределами установленных ресурсов, сроков службы (указываются за последние 12 месяцев).
Вывод о работоспособности систем воздушного судна и его эксплуатации за последние 12 месяцев.
18. Оценка работоспособности систем воздушного судна по материалам бортовых устройств регистрации параметров полета в 10 полетах, предшествовавших авиационному происшествию.

8. Жазғы (қысқы) пайдалануға дайындық: 20____ ж. "____"____________ кезеңінен 20____ ж. "____" ______________ әуе кемесінде жазғы (қысқы) пайдалануға оны дайындау бойынша жұмыстар тізбесі орындалған болатын.
Жазғы (қысқы) пайдалануға әуе кемесін дайындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, қателіктер.
9. Сақтау кезіндегі жұмыстар (ұшуларда ұзақ үзілістер кезінде): жұмыстарды орындау түрі мен мерзімі.
Оны сақтау кезіндегі әуе кемесінде жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы, кемшіліктер, қателіктер туралы қорытындылар.
10. Әскери жөндеу: қашан, қайда, әскери жөндеу қандай көлемде орындалды. Жөндеу себебі, зақымдану сипаты. Әскери жөндеуді орындағаннан кейінгі ұшу.
Жөндеуден кейінгі ұшу пайдалануына әуе кемесін жіберу заңдылығы және жөндеу сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, қателіктер.
11. Бюллетень бойынша жұмыстар: жұмыстарды орындалу тізбесі мен мерзімі.
Бюллетень бойынша жұмыстардың әуе кемесінде орындалғандар дер кезінде, толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, қателіктер.
12. Әуе кемесінің ұшып келуі: қашан, әуе кемесінің талап еткен ұшып келуі қайда жүргізілді. Ұшып келу себептері.
Бұдан әрі пайдалануға әуе кемесін жіберу негіздемесі, ұшып келуді орындау сапасы және толықтығы туралы қорытындылар, кемшіліктер, қателіктер.
13. Әуе кемесінің ресурсын және қозғалтқыштарын ұзарту бойынша жұмыстар: орындау үшін негіздемелер көрсету керек, орындалу күні.
Жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар.
14. Парктік күн: соңғы парктік күнді өткізу күні.
Жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, қателіктер.
Әуе кемесін техникалық қызмет көрсету толықтығы мен сапасы туралы қорытынды жасау керек.
4. Авиациялық оқиға болғанға дейін оны пайдалану кезеңінде
авиациялық техниканың жай-күйі
15. Соңғы 12 айда ай бойынша әуе кемесінің ұшуы.
16. Соңғы 12 айға әуе кемесінің дұрыстығын бағалау:
авиациялық инциденттер және әуеде істен шығуы, авиациялық инциденттердің жағдайы мен күні және істен шығуы, күні мен істен шығуды жою әдістері.
17. Жерде және әуеде әуе кемесін пайдалану ережесін бұзу жағдайы, ұшуларды сәйкес емес қамтамасыз ету жерүсті құралдарын, жанар-жағар май материалдарын, арнайы сұйықтарды, газдарды және оқ-дәрілерді қолдану, агрегаттарды, белгіленген ресурстар шегіндегі жабдықтарды пайдалану, қызмет мерзімдері (соңғы 12 айға көрсетіледі).
Әуе кемесі жүйесінің жұмыс қабілеттілігі туралы қорытындылар және соңғы 12 айда оны пайдалану.
18. Алдында болатын авиациялық оқиғаға 10 ұшуларда ұшулар параметрлерін тіркеу борттық қондырғы материалдары бойынша әуе кемесі жүйесінің жұмыс қабілеттілігін бағалау.

19. Количество и продолжительность полетов воздушного судна в данный летный день. Замечания по работе систем воздушного судна в предыдущих полетах летного дня.
20. Данные о заправке (дозаправке) систем воздушного судна горюче-смазочными материалами, газами, спецжидкостями, о зарядке (подвеске) боеприпасов перед полетом, с указанием наименования и количества. Результаты лабораторных анализов контрольных проб заправленных в самолет горюче-смазочных материалов, газов, спецжидкостей, паспортные данные заряженных (подвешенных) боеприпасов.
21. Оценка работоспособности систем воздушного судна в последнем полете по материалам бортовых средств регистрации полетных данных. При наличии признаков отказа авиационной техники, нарушений экипажем установленных порядка и правил эксплуатации авиационной техники дать подробный анализ работы систем воздушного судна и действий экипажа.
Вывод о работоспособности систем воздушного судна и его эксплуатации в последнем полете.
5. Состояние воздушного судна после
авиационного происшествия
22. Описывается состояние планера и его систем, двигателей, агрегатов и коммуникаций авиационного и радиоэлектронного оборудования, авиационного вооружения и боеприпасов, средств спасения, их крепления и сочленения, положение рычагов, кранов, штурвалов, переключателей и других агрегатов управления воздушным судном, положение управляющих поверхностей и показания приборов.
Определяется конфигурация воздушного судна, наличие внешних подвесок в момент его разрушения. Указываются признаки, характеризующие работоспособность авиационной техники в полете. Особенно подробно описываются те неисправности (повреждения) авиационной техники, которые могли привести к авиационному происшествию.
23. Определяется наличие горюче-смазочных материалов, газов, спецжидкостей и боеприпасов после авиационного происшествия, их кондиционность (указать количество проб и их объем, из каких систем взяты). В случае их отсутствия оценивается соответствие горюче-смазочных материалов, газов и спецжидкостей техническим условиям по результатам лабораторного анализа проб, отобранных из средств заправки, которыми проводилась заправка систем воздушного судна. Кондиционность авиационных средств поражения оценивается по паспортным данным и результатам проверки условий их хранения и подготовки к применению.
6. Исследования по оценке работоспособности систем
воздушного судна в последнем полете
24. Описываются исследования, которые проводила подкомиссия на аварийном воздушном судне. Результаты исследований, перечень принятых к проработке версий авиационного происшествия и результаты работы подкомиссии по каждой версии, схема причинно-следственных связей отказа авиационной техники, структурно-функциональная схема отказавшей системы (если в последнем полете воздушного судна произошел ее отказ).

19. Берілген жазғы күнде әуе кемесінің ұшулар ұзақтығы және саны. Жазғы күннің алдағы ұшуларда әуе кемесі жүйесінің жұмысы бойынша ескертулер.
20. Жанар-жағар май материалдарымен, газдармен, арнайы сұйықтармен әуе кемесінің жүйесіне май құю (май құюға дейін) туралы, атауы мен саны көрсетуімен ұшулар алдындағы оқ-дәрілер заряды (аспа) туралы деректер. Ұшаққа құйылған жанар-жағар май материалдары, газдардың, арнайысұйықтардың бақылау сынамасының зертханалық талдауларының нәтижелері, оқталған (ілінген) оқ-дәрілердің куәлік деректрі.
21. Ұшулар деректерін тіркеу борттық құралдар материалдары бойынша соңғы ұшуда әуе кемесі жүйесінің жұмыс қабілеттілігін бағалау. Авиациялық техниканың істен шығу белгілері бар, белгіленген тәртіпті экипажбен және авиациялық техникаларды пайдалану тәртібін бұзу кезінде әуе кемесі жүйесінің жұмыстарының және экипаж іс-әрекетіне түбегейлі талдау беру.
Әуе кемесі жүйесінің жұмыс қабілеттілігі туралы қорытындылары және соңғы ұшуда оны пайдалану.
5. Әуе кемесінің авиациялық оқиғадан кейінгі жай-күйі
22. Планердің жай-күйі және оның жүйесі, қозғалтқыштар, агрегаттар мен авиациялық коммуникациялар және радиоэлектрондық жабдықтардың, авиациялық қару-жарақтар мен оқ-дәрілер, құтқару құралдарының, олардың нығайуы мен бірігуін, рычагтар, крандар, штурвалдар, ауыстырып қосқыштар мен басқа әуе кемесін басқару агрегаттардың жай-күйі, беттік басқару және құралдар көрсеткішінің жағдайы сипатталады.
Әуе кемесінің кескіні анықталады, оны қирату сәтінде ішкі аспанның бары. Ұшуларда авиациялық техникалардың жұмыс қабілеттілігін сипаттайтын белгілері көрсетіледі. Әсіресе авиациялық оқиғаға алып келуге мүмкін, авиациялық техникалар дұрыс еместігі (зақымдануы) егжей-тегжейлігі сипатталады.
23. Авиациялық оқиғалардан кейінгі жанар-жағар май материалдары, газдар, арнайы сұйықтар және оқ-дәрілердің бары, олардың сәйкестігі (сынау саны және олардың көлемі, қандай жүйеден алынғаны көрсетіледі) анықталады. Олардың жоғы жағдайында әуе кемесі жүйесінің май құю жүргізілген, май құю өнімдерінен іріктелген, зертханалық сынау талдау нәтижелері бойынша техникалық жағдайға арнайы сұйықтар мен газдар, жанар-жағар май материалдарының сәйкестігі бағаланады. Авиациялық жою құралдардың сәйкес еместігі куәлік деректері және оларды сақтауды тексеру жағдайы нәтижелері мен қолдануға дайындығы бойынша бағаланады.
6. Соңғы ұшуда әуе кемесі жүйесінің жұмыс қабілеттілігін
бағалау бойынша зерттеу
24. Авариялы авиациялық кемеде кішікомиссия жүргізген зерттеу сипатталады. Авиациялық оқиға хабарын және әр хабар бойынша кішікомиссия жұмыстарының нәтижелерін, авиациялық техникалардың істен шығуда себептік-іздестіру байланыс кестелерін, жүйелер істен шыққан құрылымдық-функционалдық кесте (егер әуе кемесінің соңғы ұшуында оның істеншығуы болса) өңдеуге қабылданған тізбелерді зерттеу нәтижелері.

25. Какие исследования проводила научно-исследовательская летающая лаборатория. Результаты исследований.
26. Что и когда направлено на исследование в научно-исследовательские организации, что требовалось установить. Результаты исследований.
27. Причина отказа или неисправности систем воздушного судна, к чему она привела (могла привести) и чем это подтверждается.
28. Данные по агрегатам, которые отказали в полете (указать в соответствии с требованиями раздела 1 настоящего отчета).
29. Анализ всех отмеченных в ходе расследования авиационного происшествия недостатков в конструкции воздушного судна, его изготовлении, эксплуатации и ремонте, а также недостатки в обеспечении полетов (указать недостатки и степень их влияния на причину отказа).
7. Заключение
30. На основании проведенных исследований и анализа их результатов делаются выводы об опасных факторах, связанных с отказами авиационной техники в полете, находящихся, по мнению членов инженерно-технической подкомиссии в причинной связи с авиационным происшествием, или указывается, что причина авиационного происшествия не связана с отказом авиационной техники.
8. Рекомендации
31. Излагаются рекомендации по предотвращению авиационных происшествий для авиационной промышленности, научно-исследовательских организаций, эксплуатантов и ремонтных предприятий по установленным причинам и опасным факторам, выявленным в ходе расследования.
Председатель подкомиссии _____________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены подкомиссии ____________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
9. Заключение по результатам исследований аварийной техники
в научно-исследовательских организациях
32. Приводится заключение по результатам исследований аварийной техники, указывается, кем и когда оно подписано (заполняется в случае получения заключения по результатам исследований после окончания работы комиссии).
Приложения:
1. Отчеты рабочих групп.
2. Рапорты должностных лиц, участвовавших в подготовке воздушного судна к полету, письменные показания очевидцев авиационного происшествия.
3. Акты проверок складов горюче-смазочных материалов, авиационно-технического имущества, боепитания, зарядно-аккумуляторной станции, средств наземного обеспечения полетов, которые использовались при эксплуатации и проведении подготовки воздушного судна к полету.
4. Задания на проведение исследований в научно-исследовательской летающей лаборатории.
5. Задания на проведение исследований в научно-исследовательских организациях.
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" __________ 20__ г.
Протокол № ____
ОТЧЕТ
административно-штабной подкомиссии по результатам работ,
проведенных в связи с расследованием
_______________________ самолета (вертолета) _______________________,
(вид авиационного происшествия) (тип)
происшедшей _________________________________________________________
(дата и место происшествия)
_____________________________________________________________________
(наименование авиационной части,
_____________________________________________________________________
государственного органа)
Подкомиссия в ходе расследования авиационного происшествия в
период с _________ по _________ 20___ г. установила:

25. Ұшатын ғылыми-зерттеу зертханасы қандай зерттеулер жүргізді. Зерттеулер қорытындылары.
26. Орнатуға талап етілген не және қашан ғылыми-зерттеу ұйымдарына зерттеуге жіберілді. Зерттеу нәтижелері.
27. Әуе кемесі жүйесінің істен шығу себебі және дұрыс еместігі, ол неге алып келді (алып келуі мүмкін) және немен бұл расталады.
28. Ұшуда істен шыққан агрегаттар бойынша деректер (осы есептің 1-бөлімінің талаптарына сәйкестікте көрсетілсін).
29. Әуе кемесінің құрылымында авиациялық оқиғалар кемшіліктерін зерттеу барысында барлық белгіленген талдаулар, оның дайындалуы, пайдалануы мен жөнделуі, сондай-ақ ұшуларды қамтамасыз етудегі кемшіліктер (кемшіліктерді және олардың істен шығу себебіне ықпал ету деңгейі).
7. Қорытынды
30. Зерттеу жүргізген және олардың нәтижелерінің талдау негізінде авиациялық оқиғалармен байланысты себептерде инженерлік-техникалық кішікомиссия мүшелерінің пікірі бойынша ұшуларда бар авиациялық техниканың істен шығуымен байланысты қауіпті факторлар туралы қорытынды жасалады, немесе авиациялық техниканың істен шығуымен байланысты емес авиациялық оқиғалар себептері көрсетіледі.
8. Ұсынымдар
31. Авиациялық өнімдер, ғылыми-зерттеу ұйымдар, белгіленген себептер бойынша пайдалану және жөндеу мекемелері және зерттеу барысында айқындалған қауіпті факторлар үшін авиациялық оқиғаларды болдырмау бойынша ұсынымдар мазмұндалады.
Кіші комиссия төрағасы ______________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, аты-жөні)
Кіші комиссия мүшелері ______________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, аты-жөні)
Ғылыми-зерттеу ұйымдарда авариялық техниканы
зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды
32. Авариялық техникаларды зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды келтіріледі, кіммен және қашан ол қойылған (комиссия жұмысы аяқталған соң зерттеу нәтижелері бойынша алынған жағдайда қорытынды толтырылады).
Қосымша:
1. Жұмыс топтарының есептері.
2. Ұшуға әуе кемесін дайындауға қатысатын лауазымды адамдардың баянаттары, авиациялық оқиғалар куәгерлерінің жазбаша көрсетулері.
3. Ұшуларға әуе кемелерін дайындауды жүргізу және пайдалану кезінде пайдаланған, ұшуларды қамтамасыз етудің жерүсті құралдарын, зарядтық-аккумуляторлық станцияларын, оқпен қоректендіру, авиациялық-техникалық мүліктерді, жанар-жағар май материалдар қоймаларын тексеру актісі.
4. Ұшатын зертхана ғылыми-зерттеуде зерттеуді жүргізуге тапсырма.
5. Ғылыми-зерттеу ұйымдарда зерттеуді жүргізуге тапсырма.
Комиссияның
20__ жылғы "___" ______________
отырысында қаралған
№ ____ хаттама
Әкімшілік-штабтық кіші комиссияның тексеруге байланысты
жүргізген жұмыстарының нәтижелері бойынша
ЕСЕБІ _____________________________ ұшақтың (тікұшақтың) ________________,
(авиациялық оқиғаның түрі) (үлгісі)
болған _____________________________________________________________
(оқиға күні және орны)
____________________________________________________________________
(авиациялық бөлімнің атауы
____________________________________________________________________
мемлекеттік орган)
20___ жылғы _____________-дан _____________ дейін кезеңде авиациялық оқиғаны тексеру барысында кіші комиссия мыналарды анықтады:

1. Организация воздушной перевозки
1. Данные о пассажирах:
№ п/п
Фамилия,
имя, отчество
Отношение к
воинской службе.
Должность, место
Работы
Основание для
полета на данном
воздушном судне
Последствия для
пассажиров (погиб,
ранен, невредим, не
найден)
2. Наличие перевозочных документов, их наименования, даты заполнения.
3. Соответствие числа пассажиров числу разрешенных к перевозке людей на данном воздушном судне.
4. Заявленный к перевозке вес багажа и ручной клади пассажиров.
5. Размещение на борту воздушного судна пассажиров, багажа и ручной клади.
6. Данные о характере перевозимых грузов.
№ п/п
Наименование
перевозимого
груза
Габариты (м)
Вес (кг)
В чьих интересах
выполнялась воздушная
перевозка груза
длина
ширина
высота
Общий вес груза
Центровка
7. Размещение груза на борту воздушного судна, способ его крепления.
8. Общая нагрузка (указать также предельно допустимую нагрузку).
9. Центровка воздушного судна.
10. Состояние перевозимого груза на месте авиационного происшествия (разбился, сгорел, поврежден горюче-смазочными материалами, не обнаружен и т.п.).
Краткий вывод об организации воздушной перевозки.
2. Поисково-спасательные работы
№ п/п
Фамилия,
имя, отчество
Отношение к
воинской службе.
Должность, место
Работы
Основание для
полета на
данном
воздушном судне
Последствия для
пассажиров (погиб,
ранен, невредим, не
найден)
11. Состав сил и средств, привлеченных к проведению поисково-спасательных работ.
12. Время оповещения дежурных поисково-спасательных сил об авиационном происшествии.
13. Время начала поиска воздушного судна и время его обнаружения.
14. Краткое описание поиска: границы района поиска, время поиска, высота поиска, результаты поиска.
15. Время оповещения и сбора наземной поисково-спасательной команды и время прибытия к месту авиационного происшествия.
16. Время и способы эвакуации пассажиров и членов экипажа воздушного судна с места авиационного происшествия. Время доставки пострадавших в лечебные учреждения (указать в какие).
17. Действия членов экипажа воздушного судна потерпевшего авиационное происшествие при проведении поисково-спасательных работ.
18. Силы и средства, задействованные для тушения пожара, время, затраченное на его ликвидацию.
19. Результаты поиска бортовых средств объективного контроля.
20. Меры, принятые для охраны места авиационного происшествия (какими силами, кто, время начала и окончания охраны).
21. Метеоусловия в период проведения поисково-спасательных работ.
22. Количество погибших и получивших телесные повреждения пассажиров и членов экипажа воздушного судна, эвакуированных с места авиационного происшествия до прибытия наземной поисково-спасательной команды.

1. Әуе тасымалдауын ұйымдастыру
1. Жолаушылар туралы деректер:
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Әскери қызметке қатысы. Лауазымы, жұмыс орны
Берілген әуе кемеде ұшу үшін негіздеме
Жолаушылар үшін салдар (қаза тапты, жараланды, сау, табылмады)
2. Тасымалдайтын құжаттардың бары, олардың атауы, толтыру күні.
3. Берілген әуе кемеде адамдарды тасымалдауға рұқсат қатарына жолаушылар санының сәйкестігі.
4. Тасымалдауға мәлімделінген барлық жолжүктер және жолаушылардың қол жүктері.
5. Әуе кемесінің бортына жолаушыларды, жолжүктерді және қол жүктерін орналастыру.
6. Тасымалдайтын жүктердің сипаты туралы деректер.
Р/с
Тасымалдайтын жүктердің атауы
Габариттер (м)
Салмақ (кг)
Жүктерді әуеде тасымалдау кімнің мүддесінде орындалды
ұзындығы
ені
биіктігі
Жүктің жалпы салмағы
Центровка
7. Әуе кемесінің бортына жүктерді орналастыру, оны нығайту әдісі.
8. Жалпы жүктеме (сонымен шектен жіберілген жүктемелер көрсетілсін).
9. Әуе кемесін центровкалау.
10. Авиациялық оқиға орнында тасымалдайтын жүктердің жай-күйі (сынды, жанып кетті, жанар-жағар маймен бүлінген, табылмады және т.с.).
Әуе тасымалдауын ұйымдастыруы туралы қысқаша қорытынды.
2. Іздестіру-құтқару жұмыстары
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Әскери қызметке қатысы. Лауазымы, жұмыс орны
Берілген әуе кемеде ұшу үшін негіздеме
Жолаушылар үшін салдар (қаза тапты, жараланды, сау, табылмады)
11. Іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізуге тартылған кұштер мен құралдардың құрамы.
12. Авиациялық оқиға туралы іздестіру-құтқару күштері кезекшісіне хабарлау уақыты.
13. Әуе кемесін іздеуді бастау уақыты және оны табу уақыты.
14. Іздестіруді қысқаша сипаттау: іздестіру ауданының шекарасы, іздеу уақыты, іздеу биіктігі, іздеу нәтижелері.
15. Хабарлау уақыты және жерүсті іздестіру-құтқару командаларының жиыны және авиациялық оқиға орнына кету уақыты.
16. Авиациялық оқиға орнынан әуе кемесінің жолаушылары мен экипаж мүшелерін эвакуациялау уақыты мен әдісі. Емдеу мекемесіне (қандай көрсетілсін) зардап шеккендерді жеткізу уақыты.
17. Іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде авиациялық оқиғадан зардап шеккен әуе кемесінің экипаж мүшелерінің іс-әрекеті.
18. Өртті сөндіру үшін тартылған кұштер мен құралдар, оны жоюға кеткен уақыт.
19. Объективті бақылаудың борттық құралдарын іздеу нәтижелері.
20. Авиациялық оқиға орнын күзету үшін қабылданған шаралар (қандай күштермен, кім, күзетуді бастау және аяқтау уақыты).
21. Іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезіндегі метеожағдай.
22. Жерүсті іздестіру-құтқару командалары келгенге дейін авиациялық оқиға орнынан эвакуацияланған, әуе кемесінің экипаж мүшелерінің және жолаушыларының дене жарақатын алғандар және қаза болғандар саны.

23. Количество пассажиров и членов экипажа воздушного судна, эвакуированных с места авиационного происшествия наземной поисково-спасательной командой.
24. Установление личностей погибших.
25. Учреждения, куда направлены для патологоанатомических исследований останки погибших.
Краткая оценка организации и проведения поисково-спасательных работ.
3. Данные опроса очевидцев авиационного происшествия
26. Список выявленных и опрошенных лиц.
№ п/п
Фамилия,
имя, отчество
Дата
опроса
Место нахождения лица
в момент авиационного
происшествия
Место
жительства
1
2
Данные, вытекающие из обобщения показаний опрошенных лиц.
4. Данные об аэродроме
27. Класс аэродрома, характеристики взлетно-посадочной полосы, состояние покрытия, наличие искусственных и естественных препятствий в районе аэродрома и в полосе воздушных подходов.
Дается краткая оценка технической эксплуатации аэродрома.
5. Данные об эвакуации аварийного воздушного судна
с места авиационного происшествия
28. Проведенные работы по изъятию радиоактивных элементов и обезвреживанию боеприпасов на месте авиационного происшествия: дата, задействованные силы и средства.
29. Дата начала и окончания работ по эвакуации воздушного судна с места авиационного происшествия, силы и средства, задействованные для проведения этих работ.
30. Место доставки аварийного воздушного судна.
6. Данные об изъятии документов,
материалов, относящихся к авиационному происшествию
31. Перечень изъятых и переданных комиссии документов.
32. Наименование документов, дополнительно запрошенных комиссией.
33. Сохранность необходимых для комиссии материалов, относящихся к авиационному происшествию.
7. Оценка экономического ущерба от авиационного происшествия
34. Стоимость утраченной авиационной техники ________ (тыс. тенге).
35. Стоимость утраченных грузов ______________ (тыс. тенге).
36. Затраты на проведение расследования авиационного происшествия ______________________________________ (тыс. тенге).
37. Затраты на привлечение к расследованию специалистов летающих лабораторий __________________________________ (тыс. тенге).
8. Недостатки, вскрытые при расследовании
авиационного происшествия
38. Недостатки в организации воздушной перевозки пассажиров и грузов.
39. Недостатки в проведении поисково-спасательных и эвакуационных работ.
9. Заключение
Дается оценка действий должностных лиц в организации воздушной перевозки, соблюдении норм загрузки и центровки, оформлении перевозочных документов на пассажиров и груз, а также эффективности поисково-спасательных работ. Указываются причины авиационного происшествия, если они связаны с недостатками в организации и выполнении воздушной перевозки.

23. Жерүсті іздестіру-құтқару командаларымен авиациялық оқиға орнынан эвакуацияланған, әуе кемесінің экипаж мүшелері мен жолаушылар саны.
24. Қаза болғандардың жеке тұлғасын белгілеу.
25. Қаза болғандар қалдығын патологоанатомикалық зерттеу үшін жіберілген мекеме.
Іздестіру-құтқару жұмыстарын ұйымдастыруға және жүргізуге қысқаша баға.
3. Авиациялық оқиғаны көрген адамдардан жауап алу деректері
26. Анықталған және жауап алынған адамдардың тізімі.
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Сұрастыру күні
Авиациялық оқиға сәтінде адамның тұрған орны
Тұрғылықты орны
1
2
Сұрастырған адамдардың көрсетулерін қорытудан шығатын деректер.
4. Әуеайлақ туралы деректер
27. Әуеайлақ сыныбы, ұшу-қону жолағының сипаты, жабудың жай-күйі, әуеайлақ ауданында және әуе жолағы тұрғысынан жасандының бары және табиғи кедергілер.
Әуеайлақты техникалық пайдалануына қысқаша баға беріледі.
5. Авиациялық оқиға орнынан авариялы әуе кемесін эвакуациялау
туралы деректер
28. Авиациялық оқиға орнында оқ-дәрілерді зиянсыздау және радиоактивтік элементтерді алып тастау бойынша жүргізілген жұмыстар: күні, тартылған күштер мен құралдар.
29. Авиациялық оқиға орнынан әуе кемесін эвакуациялау бойынша жұмыстардың басталуы мен аяқталу күні, осы жұмыстарды жүргізу үшін тартылған күштер мен құралдар.
30. Авариялы әуе кемесін жеткізу орны.
6. Авиациялық оқиғаға қатысты құжаттарды, материалдарды
жою туралы деректер
31. Жойылған тізбесі мен комиссияға берілген құжаттар.
32. Комиссиямен қосымша сұрау салынған құжаттар атаулары.
33. Авиациялық оқиғаға қатысты, комиссияға үшін қажетті сақталатын материалдар.
7. Авиациялық оқиғадан экономикалық шығынды бағалау
34. Жоғалған авиациялық техника құны _____________ (мың теңге).
35. Жоғалған жүктердің бағасы құны _______________ (мың теңге).
36. Авиациялық оқиғаға тексеру жүргізудің шығындары ___________
(мың теңге).
37. Ұшатын зертхана мамандарын тексеруге тарту шығындары____ (мың теңге).
8. Авиациялық оқиғаларды тексеру кезінде ашылған кемшіліктер
38. Жолаушыларды және жүктерді әуеде тасымалдауын ұйымдастырудағы кемшіліктер.
39. Іздестіру-құтқару және эвакуация жұмыстарын жүргізудегі кемшіліктер.
9. Қорытынды
Әуе тасымалдауын ұйымдастыруда лауазымды адамдардың іс-әрекетіне, жүктеме нормаларын және центровканы сақтауға, жолаушылар мен жүктерге тасымалдау құжаттарын ресімдеуге, сондай-ақ іздестіру-құтқару жұмыстарының тиімділігіне баға беріледі. Авиациялық оқиғаға себебіне егер олар ұйымдастырудағы кемшіліктер мен әуе тасымалдауын орындауға байланысты болса көрсетіледі.

10. Рекомендации
Приводятся рекомендации, направленные на устранение выявленных недостатков.
Председатель подкомиссии ______________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены подкомиссии _____________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Приложения:
1. Копии перевозочных документов, договоров и других материалов, связанных с воздушной перевозкой.
2. Материалы рабочих групп подкомиссии.
3. Отчет по проведенным поисково-спасательным работам.
4. Описание версий авиационного происшествия, связанных с воздушной перевозкой, не нашедших своего подтверждения.
5. Материалы расчетов оценки экономического ущерба.
6. Рапорты должностных лиц, участвующих в организации воздушной перевозки, в организации и выполнении поисково-спасательных работ, свидетельства очевидцев авиационного происшествии.
Приложение 3
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Журнал
учета оповещений об авиационных инцидентах
с воздушными судами государственной авиации
Дата
Авиационная
часть.
Аэродром.
Кто
доложил.
Время
доклада
Тип
воздушного
судна.
Время
совершения
инцидента.
Время суток.
Метеоусловия
Полетное
задание.
Обстоятельства
и последствия
инцидента
Данные об
экипаже и лицах
ГРП (органа УВД),
управлявших
полетом. Данные
о воздушном
судне, если
инцидент связан
с отказом
авиационной
техники
Кому
доложено
Указания
старшего
начальника
Принятые
меры
1.
2.
Указания по ведению журнала
Журнал ведется на командном пункте органа управления государственной авиации.
Ответственным за ведение журнала является начальник командного пункта.
Доклады об авиационных инцидентах принимаются и обрабатываются дежурной сменой командного пункта в хронологической последовательности.
Приложение 4
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Перечень авиационных инцидентов, подлежащих расследованию
с воздушными судами государственной авиации
1. Серьезные авиационные инциденты
1) столкновение воздушных судов;
2) столкновение воздушного судна с наземным (надводным) препятствием;
3) повреждение воздушного судна средствами поражения (осколками);
4) несанкционированное или внеполигонное применение авиационных средств поражения;
5) повреждение (поражение) воздушного судна разрядом атмосферного электричества;
6) попадание воздушного судна в опасные явления погоды;
7) полет воздушного судна с конфигурацией, не соответствующей полетному заданию;
8) вывод воздушного судна на режим сваливания, потеря управляемости воздушного судна;
9) превышение эксплуатационных ограничений воздушного судна с возникновением остаточных деформаций конструкции;

10. Ұсынымдар
Айқындалған кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсынымдар келтіріледі.
Кіші комиссия төрағасы ________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Кіші комиссия мүшелері ________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Қосымша:
1. Әуе тасымалдауына байланысты тасымалдайтын құжаттардың, келісімдердің және басқа материалдардың көшірмесі.
2. Кіші комиссия жұмыс топтарының материалдары.
3. Жүргізілген іздестіру-құтқару жұмыстары бойынша есеп.
4. Өзінің растауын таппаған, әуе тасымалдауына байланысты авиациялық оқиға хабарын сипаттау.
5. Экономикалық зиянды бағалаудың есептеу материалдары.
6. Әуе тасымалдауын ұйымдастыруға, ұйымдастыруға және іздестіру-құтқару жұмыстарына қатысқан лауазымда адамдардың баянаттары, авиациялық оқиға куәлілердің куәлері.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
3-қосымша
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық
инциденттер туралы хабар беруді есепке алу
журналы
Күні
Авиациялық бөлім. Әуеайлақ
Кім баяндады.
Баяндау уақыты
Әуе кемесінің типі.
Инцидент жасалынған уақыт.
Тәулік уақыты. Метеожағдай
Ұшу тапсырмасы.
Инцидент жағдайы мен салдарлары.
Ұшуларды басқаратын, ҰБТ адамдары мен (ӘҚБ органы) экипаж туралы деректер.
Әуе кемесі туралы деректер, егер авиациялық техникалар істен шығуымен байланысты инцидент болса
Кімге баяндалды
Жетекші бастықтың нұсқауы
Қабылданған шаралар
1.
2.
Журналды жүргізу бойынша нұсқаулар
Мемлекеттік авиацияының басқару органының командалық пунктінде журнал жүргізіледі.
Журналдың жүргізілуіне жауапты командалық пунктінің бастығы болып табылады.
Авиациялық инциденттер туралы баяндамаларды хронологиялық кезекте командалық пунктінің кезекші ауысымы қабылдайды және өңдейді.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
4-қосымша
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған тексеруге жататын авиациялық инциденттердің тізбесі
1. Елеулі авиациялық инциденттер
1) әуе кемелерінің қақтығысы.
2) жерүсті (су үсті) бөгетпен әуе кемесінің қақтығысы.
3) әуе кемесінің жою (сынықтармен) құралдарымен зияндануы.
4) авиациялық жою құралдарын полигонсыз қолдану немесе рұқсат етпеуі.
5) атмосфералық электр дәрежесімен әуе кемесінің (жою) зияндануы.
6) қауіпті ауа-райы құбылысына әуе кемесінің түсуі.
7) ұшу тапсырмасына сәйкес емес нобайымен әуе кемесінің ұшуы.
8) әуе кемесінің нәтижесі құлау режиміне, әуе кемесін басқаруынан айрылуы.
9) өзгеріссіз қалған конструктордың пайда болуымен әуе кемесінің шектеулі пайдалануын жоғарлатуы.

10) потеря экипажем воздушного судна пространственной или визуальной ориентировки;
11) вынужденная посадка воздушного судна вне аэродрома (площадки целевого назначения);
12) нарушение норм загрузки воздушного судна, перевозка запрещенных грузов, смещение грузов;
13) резкое снижение или потеря работоспособности летчика (члена экипажа);
14) пожар на борту воздушного судна;
15) отказ двигателя, а также выключение двигателя, не предусмотренные заданием (в том числе и выключение вследствие появления ложного сигнала о его отказе);
16) отказы систем управления воздушным судном, отнесенные к особым случаям полета;
17) самопроизвольный выпуск тормозного парашюта на взлете или на предпосадочном планировании, а также не выпуск или обрыв его на посадке;
18) разрушение (открытие, срыв) фонаря (створки, сдвижного блистера и т.п.) кабины летчика;
19) отрыв или самопроизвольное открывание дверей, люков, трапов, капотов или обтекателей;
20) появление недопустимых трещин на силовых элементах планера, лобовых стеклах остекления кабин;
21) не выпуск одной или более стоек шасси от основной системы. Самопроизвольный или ошибочный выпуск или уборка шасси;
22) полет на обледеневшем воздушном судне (при наличии льда на поверхностях, защищенных противообледенительной системой). Полет в условиях обледенения на воздушных судах, не оборудованных противообледенительной системой;
23) нарушение безопасной высоты полета, установленных правил вертикального, продольного и бокового эшелонирования;
24) нарушение установленного минимума погоды при взлете и посадке;
25) выполнение посадок на площадки, подобранные с воздуха, которые не отвечают требованиям, установленным курсом боевой подготовки рода авиации (летной, учебно-летной);
26) выполнение посадок, не предусмотренных заданием. Посадка вне границ взлетно-посадочной полосы (посадочной площадки), выкатывание за ее пределы при взлете или посадке;
27) заправка воздушного судна некондиционными ГСМ, жидкостями и газами;
28) прием и выпуск воздушных судов с неподготовленных взлетно-посадочных полос;
29) отказ основных и дублирующих средств связи и радиотехнического обеспечения полетов, повлиявший на выполнение полетного задания;
30) другие события, которые привели к возникновению сложной ситуации или к причинению вреда здоровью членов экипажа (пассажиров) воздушного судна.
2. Авиационные инциденты
1) прекращение взлета;
2) попытка выполнения взлета воздушного судна с конфигурацией, не соответствующей требованиям руководства по летной эксплуатации воздушного судна;
3) приземление с перегрузкой, превышающей максимально допустимую для данного типа воздушного судна. Касание взлетно-посадочной полосы хвостовой пятой;

10) шамамен көзбен шолу немесе кеңістікте әуе кемесі экипажын жоғалтуы.
11) әуеайлақсыз (мақсатты белгіленген алаңдар) әуе кемесінің қону мәжбүрлігі.
12) жүктертің жылжуы, тиым салынған жүктерді тасымалдау, әуе кемесіне тиеу нормасының бұзылуы.
13) ұшқыштың (экипаж мүшесі) жұмыс қабілеттілігінің болмауы немесе шұғыл төмендеуі.
14) әуе кемесінің бортындағы өрт.
15) қарастырылмаған тапсырмалармен қозғалтқыштың тоқтап қалуы, сондай-ақ қозғалтқыштың өшуі (сонымен қатар өшкендіктен оның тоқтап қалуы туралы жалған дабылдың болуы).
16) ұшудың ерекше жағдайына жататын әуе кемесі басқару жүйесінің тоқтауы.
17) ұшу кезінде парашют тежегішінің немесе жоспарланған қонар алдында өздігінен шығуы, сондай-ақ қонғанда оның үзілуі немесе шықпауы.
18) ұшқыш кабинасы фонарының (жарма, жылжымалы блистер және т.б.) қирауы (ашылуы, жұлынуы).
19) есіктердің, люктардың, траптардың, капоттардың немесе обтекательдердің өздігінен ашылуы немесе жұлынуы.
20) планер күш элементтерінде, әйнектелген кабина маңдай әйнегінде жарамайтын жарықшақтың пайда болуы.
21) негізгі жүйеден шасси тіреуінің бір немесе көбірек шықпауы. Шассиді жинау немесе қате немесе өздігінен шығуы.
22) мұз басқан әуе кемесінде ұшуы (үстінде мұздың бар кезінде, қорғалған мұз басқанға қарсы жүйе). Мұз басқанға қарсы жүйесінің жабдықталмаған әуе кемесінде мұз басқан жағдайда ұшуы.
23) эшелондық қабырға, бойлай және тік бекіткен ережесі, ұшу жоғарлығы қауіпсіздігінің бұзылуы.
24) қону және ұшу кезінде ауа-райының бекітілген аздығының бұзылуы.
25) авиация тегінің (ұшу, оқу-ұшу) жауынгерлік даярлық курсы бекіткен талаптарға жауап бермейтін, ауадан жиналған алаңда қонудың орындалуы.
26) қарастырылмаған тапсырмалармен қонуды орындау. Ұшу-қоны жолағы шекарасынан басқаға қону (қону алаңы); Қону немесе ұшу кезінде оның шегінен домалауы.
27) сапасыз ЖЖМ, сұйықпен және газбен әуе кемені құю.
28) ұшу-қону жолағы даярланбағанмен әуе кеменің шығару және қабылдау.
29) ұшу тапсырмаларын орындауға әсер беретін, қайталайтын және негізгі ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс құралдарының тоқтауы.
30) әуе кемесінің экипаж мүшелерінің (жолаушылар) денсаулығына зиян тигізетін немесе күрделі жағдай туғызуға әкелген басқа оқиғалар.
2. Авиациялық инциденттер
1) ұшудың тоқтауы.
2) әуе кемесінің ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық талабына сәйкес емес нобайымен әуе кемесінің ұшуын орындау әрекеті.
3) әуе кемесінің берілген түрі үшін шамадан асыра барынша жіберілген артық тиелгенмен жерге қону. Артқы өкшесімен ұшу-қону жолағын жанап өту.

4) попадание в спутный след на взлете или на глиссаде снижения на посадку, а также в случаях, сопровождающихся существенным изменением параметров полета;
5) уход на второй круг с высоты, менее допустимой руководством по летной эксплуатации воздушного судна;
6) посадка с остатком топлива, не обеспечивающим выполнение повторного захода на посадку;
7) столкновение воздушного судна с птицами;
8) превышение эксплуатационных ограничений воздушного судна;
9) нарушение установленных минимальных безопасных параметров полетного порядка воздушных судов;
10) потеря из виду воздушного судна ведущего в групповом полете;
11) не предусмотренное заданием сближение воздушных судов, исключающее их раздельное наблюдение имеющимся радиолокационными станциями;
12) нарушение ограничений применения авиационных средств поражения;
13) попадание воздушного судна в зону поражения (разлета осколков) применяемых авиационных средств поражения;
14) выполнение полета экипажем в болезненном состоянии;
15) выполнение полета членами экипажа без специального снаряжения, соответствующего условиям полета;
16) превышение экипажем норм налета в летную смену, нарушение режима труда и норм отдыха перед полетами;
17) вылет экипажа на перелет с недооформленной документацией;
18) несоблюдение порядка и условий выполнения полетного задания;
19) течь топлива в пожароопасных местах воздушного судна;
20) разрушение (открывание, срыв) фонаря кабины члена экипажа (не летчика);
21) несанкционированное (без опознавания) выполнение атаки воздушной цели;
22) изменение заданной высоты полета без разрешения (уведомления) органа УВД;
23) подача исполнительной команды командиру экипажа при ошибочном определении места воздушного судна;
24) выдача экипажу неправильных данных о месте воздушного судна;
25) выдача экипажу неправильных данных об условиях взлета, захода на посадку и посадки;
26) временная потеря управления экипажем воздушного судна;
27) попадание экипажа в условия, к полету в которых он не подготовлен;
28) выполнение экипажем задания, не соответствующего уровню его подготовки;
29) превышение нормативных сроков перехода на резервные средства связи и радиотехнического обеспечения полетов при отказе основных или на автономные источники электропитания при отключении электроэнергии;
30) прекращение выдачи ГРП или расчетам КП информации о воздушной обстановке в зоне ответственности;
31) выдача оператором радиолокационной станции высоты с ошибкой, превышающей тактико-технические данные радиолокационной станции;
32) подача на полеты неподготовленных средств аэродромно-технического обеспечения полетов;

4) ұшуда серік ізіне немесе глиссадада қонуға төмендеу, сондай-ақ ұшу параметрінің маңызды өзгеруі қабаттасқан оқиғаға тап болу.
5) әуе кемесінің ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық жіберген жоғарыдан екінші шеңберге кету.
6) қонуды екінші рет орындауды қамтамасыз етпеген қалған сұйық отынмен қону.
7) әуе кемесінің құстармен қақтығысуы.
8) әуе кемесінің шектеулі пайдаланатынын асыру.
9) әуе кемесінің ұшу тәртібін аздап қауіпсіздік параметрі бекіткенін бұзылуы.
10) топтық ұшуда жетекші әуе кемесін көріністен жоғалту.
11) қарастырылмаған тапсырмалармен әуе кемелерінің жақындасуы, радиолокациялық бар станциялармен оларды жеке бақылаудан шығару.
12) авиациялық жою құралдарын шектеулі қолдануының бұзылуы.
13) авиациялық жою құралдарын қолданатын жою (сынықтардың ұшуы) аймағына әуе кемесінің тап болуы.
14) ауру күйі жағдайында ұшу экипажын орындау.
15) ұшу талабына сәйкес арнайы керек-жарақсыз экипаж мүшелерінің ұшуды орындауы.
16) ұшу алдында демалу нормасын және еңбек режимін бұзу, ұшу ауысымда ұшу нормасын экипажбен асыру.
17) ұшуға ресімделмеген құжаттамамен экипаждың ұшуы.
18) ұшу тапсырмаларын орындау талабы мен тәртібін сақтамау.
19) әуе кемелерінің қауіпті өрт орындарда сұйық отынның ағуы.
20) экипаж мүшесі кабинасы фонарының (ұшқыштың емес) қирауы (ашылуы, жұлынуы).
21) әуе мақсатындағы шабуылды (танусыз) бекітусіз орындау.
22) ӘҚБ органының рұқсатынсыз (хабарлама) берілген ұшу биіктігін өзгерту.
23) әуе кемесі орнын қате айқындау кезінде экипаж командиріне орындаушы пәрменді беру.
24) әуе кемесінің орны туралы дұрыс емес деректі экипажға тапсыру.
25) қону және қонуға кіргенде ұшу жағдайы туралы дұрыс емес деректерді экипажға тапсыру.
26) әуе кемесі экипажын басқаруды уақытша жоғалту.
27) ұшуға дайын емес жағдайына экипаждың тап болуы.
28) оның даярлығы деңгейге сәйкес емес тапсырмаларды экипажбен орындау.
29) электроэнергия, негізгі немесе автономдық электроқорек көзі өшкен кезде ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету және резервтегі байланыс құралдарына өту нормативтік мерзімін асыру.
30) жауапкершілік аймағында КП есебімен әуе жағдайы туралы ақпартты немесе ҰБТ тапсыруын тоқтату.
31) радиолокациялық станция деректерін жоғарыдан тактико-техникалық деректерді қатемен асыратын радиолокациялық станция операторымен тапсыру.
32) ұшуға ұшуды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етілген даярланбаған құралдарды беру.

33) ослепление летчика (члена экипажа) воздушного судна светом фар автомобильного или специального транспорта на рулежных дорожках и вблизи взлетно-посадочной полосы в ночное время при рулении воздушного судна;
34) выполнение полетов со взлетно-посадочной полосы (с площадки), не отвечающей установленным требованиям;
35) несвоевременная разработка и представление штормового предупреждения;
36) выпуск в полет воздушного судна с незавершенным техническим обслуживанием;
37) отказы авиационной техники, приведшие к прекращению (невыполнению) полетного задания;
38) другие события при организации, проведении, обеспечении или обслуживании полетов, которые привели к нарушениям требований нормативных документов по правилам проведения полетов и подготовки к ним и могли создать или создали угрозу целостности воздушного судна и жизни лиц, находящихся на его борту.
Приложение 5
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
УТВЕРЖДАЮ
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
(должность, воинское звание, подпись,
инициалы и фамилия должностного лица,
назначившего комиссию)
"___" ____________ 20__ г.
Акт
расследования авиационного инцидента или
серьезного авиационного инцидента с воздушными судами
государственной авиации
________________________, происшедшего в ___________________________
(тип воздушного судна) (наименование авиационного подразделения,
_________________________ "__" _______20__ г._______________________
части, органа управления государственной авиации) (день недели,
местное время)
1. Общие сведения
Расследование проведено комиссией, назначенной приказом
________________________________ от ___________ № __________________
(должность лица назначившего комиссию) дата
В составе:
Председателя _________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
Заместителя __________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
Членов комиссии ______________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
2. Экипаж воздушного судна
Фамилия, имя,
отчество
Воинское звание
Занимаемая
должность
Присвоенная
квалификация
3. Данные о командире экипажа
1. Должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество, присвоенная квалификация.
2. Год рождения.
3. Образование общее и военное.
4. Стаж летной работы, общий налет, с какого времени летает и налет на данном типе воздушного судна. Если серьезный авиационный инцидент связан с неправильными действиями лиц ГРП (органа УВД), инженерно-технического состава или служб обеспечения полетов, дополнительно указываются: для лиц ГРП (органа УВД) - стаж в руководстве полетами, для инженерно-технического состава и специалистов служб обеспечения полетов - стаж работы в данной должности и отдельно стаж работы по эксплуатации данного воздушного судна или средств обеспечения полетов.

33) әуе кемесін басқару кезінде түнгі уақытта жақын ұшу-қону жолағы және арнайы транспорттың рулеждік жолдарында немесе автомобиль фар жарығымен әуе кемесі ұшқышының (жкипаж мүшесі) шағылысуы.
34) бекітілген талаптарға сай келмейтін (алаңнан) ұшу-қону жолағынан ұшуды орындау.
35) дауылды ескертуді уақытынсыз ұсыну және әзірлеу.
36) аяқталмаған техникалық қызмет көрсетумен әуе кемесінің ұшуға шығуы.
37) ұшу тапсырмасын тоқтатуға (орындалмаған) әкелген авиациялық техниканың істен шығуы.
38) ұшуды қызмет көрсетуде немесе қамтамасыз етуде, жүргізуде, ұйымдастыру кезінің басқа жағдайларында ұшуды жүргізу ережесі бойынша нормативтік құқықтық талаптарының бұзылуына әкелген және оның бортында болған тұлғалардың өміріне және әуе кемесінің тұтастығына қауіп төндірген немесе төндіре алған және оларға даярлық.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
5-қосымша
БЕКІТЕМІН
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, комиссия
тағайындаған лауазымды тұлғаның тегі
және аты-жөні)
20__жылғы ___ ____________
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық
инцидентті немесе елеулі авиациялық инцидентті тексеру
АКТІСІ
________________________, болған ____________________________________
(әуе кемесінің үлгісі) (мемлекеттік авиациясының басқару органы,
_____________________ 20__жылғы "___" _______________________________
бөлім, авиациялық құрылымның атауы) (апта күні, жергілікті уақыт)
1. Жалпы мәлімет
Бұйрықпен белгіленген комиссия тексеру жүргізді
___________________________ ___________ № __________________
(комиссия тағайындаған лауазымды тұлға) күні
Құрамда:
Төраға __________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы,тегі және аты-жөні)
Орынбасары ___________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні)
Комиссия мүшелері______________________________________________
(лауазымы, әскери атағы,тегі және аты-жөні)
2. Әуе кемесінің экипажы
Тегі, аты,
әкесінің аты
Әскери атағы
Атқаратын лауазымы
Берілген біліктілігі
3. Экипаж командирі туралы дерек
1. Лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты, берілген біліктілігі.
2. Туылған жылы.
3. Әскери және жалпы білімі.
4. Ұшу жұмысындағы өтілі, жалпы ұшулары, қай уақыттан бері ұшады және берілген әуе кемесі үлгісіндегі ұшулары. Ұшуларды қамтамасыз ету қызметінде және инженерлік-техникалық құрамда, ҰБТ тұлғалары (ӘҚБ органы) дұрыс емес іс-әрекетіне байланысты маңызды авиациялық инцидент болса қосымша көрсетіледі: ҰБТ тұлғалары үшін (ӘҚБ органы) – ұшуларды басқарудағы өтілі, инженерлік-техникалық құрам және ұшуларды қамтамасыз ету қызметінің мамандары үшін – берілген лауазымдағы жұмыс өтілі және ұшуларды қамтамасыз ету құралдары мен берілген әуе кемесінің пайдалану жөніндегі жұмыстағы жеке өтілі.

5. Допускал ли ранее авиационные инциденты.
4. Данные о воздушном судне, двигателях, агрегате (станции)
(раздел заполняется в случае отказа (неисправности)
авиационной техники)
6. Тип и заводской номер воздушного судна, каким заводом и когда выпущен.
7. Установленный ресурс и налет с начала эксплуатации.
8. Количество ремонтов, когда, где и в каком объеме ремонтировался последний раз.
9. Установленный ресурс и налет после последнего ремонта.
10. Тип и заводской номер двигателя, каким заводом и когда выпущен.
11. Установленный ресурс и наработка с начала эксплуатации.
12. Количество ремонтов, когда, где и в каком объеме ремонтировался последний раз.
13. Установленный ресурс и наработка после последнего ремонта.
14. Тип и заводской номер агрегата (станции), каким предприятием и когда выпущен, количество ремонтов, когда, где и в каком объеме последний раз проходил ремонт, установленный ресурс и наработка после последнего ремонта.
5. Обстоятельства авиационного
(серьезного авиационного) инцидента
Полетное задание, метеорологические условия, этап и параметры полета, действия экипажа и группы руководства полетами при возникновении и в процессе развития особой ситуации. Какие обстоятельства, обусловившие причины серьезного авиационного инцидента, удалось выяснить в ходе его расследования.
6. Состояние авиационной техники
Излагается описание внешнего проявления отказа (неисправности) авиационной техники или повреждения воздушного судна. Приводится анализ материалов объективного контроля.
7. Вывод о причинах серьезного авиационного инцидента
8. Мероприятия, предложения и рекомендации
по результатам расследования
9. Заключение о порядке восстановления воздушного судна
Указывается перечень необходимых для восстановления воздушного судна запасных частей, агрегатов, деталей и узлов, место и порядок проведения восстановительных работ, предполагаемые трудозатраты, необходимые финансовые средства и срок восстановления воздушного судна. Должностное лицо, ответственное за восстановление воздушного судна.
Председатель комиссии ________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены комиссии:_______________________________________________
(должности, воинские звания, подписи, инициалы и фамилия)
Ответственный за восстановление воздушного судна:
____________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия).
Дата составления акта ______________
Приложение 6
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
ЖУРНАЛ
учета авиационных происшествий
с воздушными судами государственной авиации
Начат:
Окончен:
№ п/п
Дата, род
авиации,
характер
авиационного
происшествия,
число
погибших
Авиационная
часть. Аэродром
базирования.
Тип воздушного
судна
Время суток,
метеоусловия,
зона
ответственности
Командир экипажа:
должность, воинское звание,
инициалы и фамилия, классная
квалификация, год рождения,
какое училище и когда окончил,
общий налет на данном типе
воздушного судна
1
2
3
4
5
продолжение
Основные
данные о
воздушном
судне
Этап полета,
задание на
полет,
обстоятельства
авиационного
происшествия
Заключение о
причинах
авиационного
происшествия
Недостатки,
вскрытые при
расследовании
авиационного
происшествия
Мероприятия,
направленные на
устранение
вскрытых
недостатков
Документ,
изданный по
результатам
расследования
6
7
8
9
10
11
Приложение 7
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Журнал
учета оперативной информации об авиационных происшествиях
с воздушными судами государственной авиации
№ п/п
Дата и
время
получения
информации
От кого
получена
Содержание
информации
Профилактические
мероприятия
До кого
доведено
Подпись
командира и
мероприятия по
его указанию
1.
2.
Указания по ведению журнала
1. Журнал ведется на командном пункте авиационной части, командном пункте органа управления государственной авиации.

5. Бұрын авиациялық инциденттер жіберілген бе?
4. Әуе кемесі, қозғалтқыштар, агрегаттар (станция)
туралы деректер
(бөлім авиациялық техниканың істен шыққан (жөнделмейтін) жағдайында толтырылады)
6. Әуе кемесінің зауыттық номері және үлгісі, қашан және қай зауытпен шығарылды.
7. Пайдаланғаннан бастап ұшулар және белгіленген қор.
8. Соңғы рет қандай көлемде және қайда, қашан жөнделді, жөндеулер саны.
9. Соңғы жөндеуден кейінгі ұшу және белгіленген қор.
10. Қозғалтқыштың зауыттық номері және үлгісі, қашан және қай зауытпен шығарылды.
11. Пайдаланғаннан бастап істеу және белгіленген қор.
12. Соңғы рет қандай көлемде және қашан, қайда жөнделді, жөндеулер саны.
13. Соңғы жөндеуден кейінгі істеу және белгіленген қор.
14. Агрегаттың (станция) зауыттық номері және үлгісі, қашан және қандай мекемемен шығарылды, жөндеулер саны, соңғы рет қандай көлемде және қайда, қашан жөндеуден өтті, белгіленген қор және соңғы жөндеуден кейінгі істеу.
5. Елеулі авиациялық инциденттің жағдайы
Ұшу тапсырмасы, метеорологиялық жағдай, ұшулар параметрлері және кезеңі, ерекше жағдай дамыған процесте және пайда болған кезде ұшулар басшылық тобы мен экипаждың іс-әрекеті.
6. Авиациялық техниканың жай-күйі
Әуе кемесінің зақымдануы немесе авиациялық техниканың істен шығуы (жөнделмейтін) ішкі көрініс бейнесі айтылады. Объективті бақылаудың материалдарын талдау жүргізіледі.
7. Елеулі авиациялық инциденттің себептері туралы нәтиже
8. Тексеру нәтижесі бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар, іс-шаралар
9. Әуе кемесін қалпына келтіру тәртібі туралы қорытынды
Әуе кемесін қалпына келтіру үшін әуе кемесін қалпына келтіру мерзімі және қажетті қаржы қаражаты, шамаланған еңбек шығыны, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу тәртібі және орны, қажетті тораптар және бөлшектер, агрегаттар, қордағы бөлшектер тізімі көрсетіледі.
Комиссия төрағасы ____________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Комиссия мүшелері:_____________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Әуе кемесін қалпына келтіруге жауапты: ________________
___________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы,тегі және аты-жөні).
Акт жасалған күні.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
6-қосымша
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған
авиациялық оқиғаларды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Басталды:
Аяқталды:
Р/с №
Күні, авиация тегі,авиациялық оқиғаның сипаты қаза тапқандардың саны
Авиация бөлімі. Орналасу әуеайлағы.
Әуе кемесінің үлгісі.
Тәулік уақыты, метеожағдай, жауапкершілік аймағы
Экипаж командирі:
лауазымы, әскери атағы, аты-жөні және тегі, сыныптық біліктілігі, туған жылы, қандай училищені және қашан бітірді, әуе кемесінің осы үлгісіндегі жалпы ұшу
Әуе кемесі туралы негізгі деректер
Ұшу кезеңі, ұшуға тапсырма,
авиациялық оқиғаның жағдайлары
Авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытынды
Авиациялық оқиғаны тексеру кезінде ашылған кемшіліктер
Ашылған кемшіліктерді жоюға бағытталған іс- шаралар
Тексеру нәтижелері бойынша шығарылған құжат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
7-қосымша
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған
авиациялық оқиғалар туралы жедел ақпаратты есепке алу
Ж У Р Н А Л Ы
Р/с №
Ақпарат алу күні мен уақыты
Кім алды
Ақпараттың мазмұны
Алдын алу іс-шаралары
Кімге жеткізілді
Командирдің қолы және оның нұсқауы бойынша іс-шаралар
1
2
Журналды жүргізу жөніндегі нұсқаулар
1. Журнал авиация бөлімінің командалық пунктінде, мемлекеттік орган авиациялық ведомствосының командалық пунктінде жүргізіледі.

2. В журнал заносится информация обо всех авиационных происшествиях в государственной авиации, а также об авиационных происшествиях в гражданской и экспериментальной авиации (по указанию руководителя органа по надзору за безопасностью полетов государственной авиации).
3. Информация об авиационном происшествии принимается и обрабатывается дежурной сменой командного пункта по мере ее поступления.
4. Полученная информация должна доводиться до руководителей органов управления государственной авиации, руководителя государственного органа (по принадлежности воздушного судна), а также руководителя уполномоченного органа в сфере государственной авиации в кратчайшие сроки.
5. Основные требования к информации: объективность и полнота, краткость, целесообразность и выполнимость предлагаемых мероприятий.
6. Ответственным за ведение журнала является начальник, которому непосредственно подчинен командный пункт.
Приложение 8
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Раздел 1 Карточка учета авиационного происшествия
с воздушными судами государственной авиации
№ п/п
Д
а
т
а
Вид
авиационного
происшествия
Тип
воздушного
судна
Аэродром
базирования
Государст-
венный
орган
Орган
управления
государст-
венной
авиации
Род
авиа-
ции
Авиа-
ционная
часть
Авиа-
ционное
подраз-
деление
продолжение таблицы
Командир экипажа
Условия
и этап
полета
Вид
полета
Задание
Место
авиацион-
ного
происшест-
вия
Погибло
человек
Краткие
обстоя-
тельства
Долж-
ность
классная квалифи-
кация
воинское
звание
Инициалы
и фамилия
Раздел 2
№ п/п
Дата
Вид
авиа-
ционного
проис-
шествия
Тип
воздушного
судна
Аэродром
базирования
ОФ, находящиеся в причинно-следственной связи
с авиационным происшествием
Группа
причин
Краткое
содержание
Рекомендации
Комиссии
Локализация ОФ
продолжение таблицы
ОФ, находящиеся вне
причинно-следственной связи
с авиационным происшествием
Комиссия по
расследованию
авиационного
происшествия
Привлекаемые эксперты
Группа
причин
Краткое
содержание
Рекомендации
Комиссии
Локализация ОФ
Исследовательская
летающая
лаборатория
Научно-
исследо
вательские
и другие
организации
Указания по заполнению
Раздел 1 заполняется в процессе расследования авиационного происшествия.
Раздел 2 заполняется после оформления окончательного заключения о причинах авиационного происшествия.
Приложение 9
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Группы факторов (причин) авиационных происшествий
с воздушными судами государственной авиации
1. Нарушения (упущения) личного состава при организации,
производстве, управлении или обеспечении полетов
1. Нарушения (упущения) в организации полетов (НОП):
а) нарушения (упущения) установленных порядка и правил организации полетов;
б) недостаточная профессиональная подготовка должностных лиц авиационной части;
в) нарушения (упущения) в разработке документов по производству полетов личным составом авиационной части (соединения, объединения).

2. Журналға мемлекеттік авиациядағы барлық авиациялық оқиғалар туралы, сондай-ақ азаматтық және эксперименттік авиациядағы авиациялық оқиғалар (мемлекеттік авиацияның ұшулар қауіпсіздігін қадағалау жөніндегі орган басшысының нұсқауы бойынша) туралы ақпарат енгізіледі.
3. Авиациялық оқиға туралы ақпаратты авиция бөлімі командалық пунктінің кезекші ауысымы оның түсу шамасына қарай қабылдайды және пысықтайды.
4. Алынған ақпарат авиациялық ведомстволардың басшыларына, мемлекеттік органның басшысына, сондай-ақ уәкілетті органға дейін қысқа мерзімде жеткізілуі тиіс.
5. Ақпаратқа қойылатын негізгі талаптар: ұсынылатын іс-шаралардың объективтілігі мен толықтығы, қысқалығы, мақсатқа сәйкестігі және орындаушылығы.
6. Журналды жүргізуге жауапты оған командалық пункт бағынысты штаб бастығы болып табылады.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
8-қосымша
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған
1-бөлім авиациялық оқиғаны есепке алу карточкасы
Р/с
Күні
Авиациялық оқиғаның түрі
Әуе кемесінің үлгісі
Орналасу әуеайлағы
Мемлекеттік орган
Авиация тегі
Авиация бірлестігі
Авиация құрамасы
Авиация бөлімі
Экипаж командирі
Ұшу жағдайлары мен кезеңі
Ұшу түрі
Тапсырмасы
Авиациялық оқиға болған жері
Қаза тапқан адам
Қысқаша жағдайлар
Лауазымы
сыныптық біліктілігі
әскери атағы
аты-жөні және тегі
2-бөлім
Р/с
Күні
Авиациялық оқиғаның түрі
Әуе кемесінің үлгісі
Орналасу әуеайлағы
Авиациялық оқиғамен себеп-салдарлық байланысы бар ҚФ
Авиациялық оқиғамен себеп-салдарлық байланыстан тыс ҚФ
Авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссия
Тартылатын
сарапшылар
Себептер тобы
Қысқаша мазмұны
Комиссияның
ұсынымдары
ҚФ-ны оқшаулау
Себептер тобы
Қысқаша
мазмұны
Комиссияның
ұсынымдары
ҚФ-ны оқшаулау
Ғылыми-зерттеу ұшу зертханасы
Ғылыми-зерттеу және басқа да ұйымдар
Толтыру бойынша нұсқаулар:
Карточканың 1-бөлімі авиациялық оқиғаны тексеру процесінде толтырылады.
Карточканың 2-бөлімі авиациялық оқиғаның себептері туралы түпкілікті қорытынды ресімделгеннен кейін толтырылады.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
9-қосымша
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған
авиациялық оқиғалар факторларының (себептерінің) топтары
1. Ұшуларды ұйымдастыру, жасау, басқару немесе қамтамасыз
ету кезінде жеке құрамның бұзушылықтары (кемшіліктері)
1. Ұшуларды ұйымдастырудағы бұзушылықтар (кемшіліктер) (ҰҰБ):
а) ұшуларды ұйымдастырудың белгіленген тәртібі мен ережелеріндегі бұзушылықтар (кемшіліктер);
б) авиация бөлімі лауазымды адамдарының жеткіліксіз кәсіби даярлығы;
в) авиация бөлімі (құрамасы, бірлестігі) жеке құрамының ұшуларды жасау жөніндегі құжаттарды әзірлеуіндегі бұзушылықтар (кемшіліктер).

2. Нарушения (упущения) при управлении воздушным движением, руководстве полетами (НРП):
а) нарушения (упущения) в соблюдении установленных порядка и правил руководства полетами (обслуживания воздушного движения);
б) недобросовестность должностных лиц ГРП (органов УВД) при личной подготовке к руководству полетами;
в) недостаточная профессиональная подготовка должностных лиц ГРП (органа УВД);
г) нарушения (упущения) взаимодействия должностных лиц ГРП (органа УВД);
д) нарушения (упущения или ошибки) должностных лиц ГРП (органа УВД) вследствие снижения работоспособности.
3. Нарушения (ошибки) членов экипажа воздушного судна (НПП):
а) нарушения (упущения) в соблюдении установленных порядка и правил выполнения полетного задания;
б) нарушения (ошибки) командира экипажа (летчика) в технике пилотирования;
в) нарушения (ошибки) членов экипажа в эксплуатации авиационной техники;
г) недобросовестность члена экипажа при личной подготовке к полетам;
д) недостаточная профессиональная подготовка члена экипажа;
е) нарушения (упущения) взаимодействия членов экипажа;
ж) нарушения (ошибки) члена экипажа вследствие снижения работоспособности;
з) причина нарушений (ошибок) не установлена.
4. Нарушения (упущения) в обеспечении полетов (НОбП):
а) нарушения (упущения) в обеспечении аэронавигационной информацией;
б) нарушения (упущения) в штурманском обеспечении;
в) нарушения (упущения) в инженеpно-авиационном обеспечении;
г) нарушения (упущения) в аэродромно-техническом обеспечении;
д) нарушения (упущения) в радиотехническом (светотехническом) обеспечении;
е) нарушения (упущения) в метеорологическом (орнитологическом) обеспечении;
ж) нарушения (упущения) в медицинском обеспечении.
2. Отказы авиационной техники, не связанные с действиями личного состава, участвующего в производстве полетов
5. Конструктивно-производственные недостатки авиатехники (КПН):
а) конструктивные (в том числе эргономические) недостатки авиационной техники;
б) производственные недостатки авиационной техники.
6. Недостатки ремонта авиационной техники на авиаремонтных предприятиях (НР):
а) нарушения (упущения) правил и условий организации и технологии ремонта, установленных рабочей технологической документацией;
б) недостаточная профессиональная подготовка исполнителей выполняемых работ;
в) несоответствие технологии ремонта авиационной техники требованиям нормативной или ремонтной документации;
г) нарушения (упущения) установленных порядка и правил подготовки авиационной техники к полетам после выполнения ее ремонта.

2. Әуе қозғалысын басқарудағы, ұшуларға басшылық жасаудағы бұзушылықтар (кемшіліктер) (ҰББ):
а) ұшуларға басшылық жасаудың (әуе қозғалысына қызмет көрсетудің) белгіленген тәртібі мен ережелерін сақтаудағы бұзушылықтар (кемшіліктер);
б) ұшуларға басшылық жасауға жеке даярлық кезінде ҰБТ
(ӘҚБ органдары) лауазымды адамдарының жауапсыздығы;
в) ҰБТ (ӘҚБ органы) лауазымды адамдарының жеткіліксіз кәсіби даярлығы;
г) ҰБТ (ӘҚБ органы) лауазымды адамдарының өзара іс-қимылдарындағы бұзушылықтар (кемшіліктер);
д) ҰБТ (ӘҚБ органы) лауазымды адамдарының жұмысқа қабілеттілігінің төмендеу салдарынан болған бұзушылықтар (кемшіліктер немесе қателіктер).
3. Әуе кемесі экипажы мүшелерінің бұзушылықтары (қателіктері) (КДК):
а) ұшу тапсырмасын орындаудың белгіленген тәртібі мен ережелерін сақтаудағы бұзушылықтар (кемшіліктер);
б) экипаж командирінің (ұшқыштың) ұшуды басқару техникасындағы бұзушылықтары (қателіктері);
в) авиациялық техниканы пайдаланудағы экипаж мүшелерінің бұзушылықтары (қателіктері);
г) ұшуға жеке даярлық кезінде экипаж мүшелерінің жауапсыздығы;
д) экипаж мүшесінің жеткіліксіз кәсіби даярлығы;
е) экипаж мүшелерінің өзара іс-қимылдарындағы бұзушылықтар (кемшіліктер);
ж) экипаж мүшесінің жұмысқа қабілеттілігінің төмендеу салдарынан болған бұзушылықтар (қателіктер);
з) бұзушылықтар (қателіктер) себебі анықталған жоқ.
4. Ұшуларды қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (кемшіліктер) (ҰҚеБ):
а) аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (кемшіліктер);
б) штурмандық қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (кемшіліктер);
в) инженерлік-авиациялық қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (кемшіліктер);
г) әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (кемшіліктер);
д) радиотехникалық (жарықтехникалық) қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (кемшіліктер);
е) метеорологиялық (орнитологиялық) қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (кемшіліктер);
ж) медициналық қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (кемшіліктер).
2. Ұшуларды жасауға қатысатын жеке құрамның іс-қимылдарына байланысты емес авиациялық техниканың істен шығуы
5. Авиатехниканың конструктивтік-өндірістік кемшіліктері (КӨК):
а) авиациялық техниканың конструктивтік (соның ішінде эргономикалық) кемшіліктері;
б) авиациялық техниканың өндірістік кемшіліктері.
6. Авиажөндеу кәсіпорындарындағы авиациялық техниканы жөндеудің кемшіліктері (ЖК):
а) жұмыс технологиялық құжаттамасында белгіленген жөндеуді ұйымдастыру мен технологиясының ережелері мен шарттарындағы бұзушылықтар (кемшіліктер);
б) орындалатын жұмыстар орындаушыларының жеткіліксіз кәсіби даярлығы;
в) авиациялық техниканы жөндеу технологиясының нормативтік немесе жөндеу құжаттамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
г) жөндеу орындалғаннан кейін авиациялық техниканы ұшуға дайындаудың белгіленген тәртібі мен ережелеріндегі бұзушылықтар (кемшіліктер).

7. Отказы авиационной техники, причины которых не установлены, но могут быть наиболее вероятными (ОПНУ):
а) конструктивно-призводственные недостатки авиационной техники;
б) недостатки ремонта авиационной техники;
в) недостатки инженерно-авиационного обеспечения полетов;
г) недостатки аэродромно-технического обеспечения полетов;
д) воздействие внешних факторов.
3. Другие причины
8. Недостатки испытаний авиационной техники и регламентации летной работы (НИРЛ):
а) невыявление недостатков авиационной техники при проведении испытаний;
б) проведение испытаний не в полном объеме, нарушение порядка и правил выполнения испытательных полетов;
в) недостатки документов, регламентирующих организацию летной работы;
г) недостатки документов, регламентирующих управление полетами;
д) недостатки документов, регламентирующих обеспечение полетов;
е) недостатки документов, регламентирующих летную и техническую эксплуатацию воздушного судна.
9. Недостатки средств обеспечения полетов (НСОП):
а) конструктивные и эргономические недостатки средств наземного обеспечения полетов;
б) низкая эксплуатационная надежность средств наземного обеспечения полетов;
в) низкое качество ремонта средств наземного обеспечения полетов.
10. События, причины которых не установлены, но могут быть наиболее вероятными (ПНУ):
а) неправильные действия члена экипажа;
б) отказ авиационной техники;
в) воздействие внешних факторов.
11. Воздействие внешних непрогнозируемых факторов (ВВФ):
а) столкновение с инородными телами в атмосфере;
б) столкновение с птицами;
в) воздействие атмосферного электричества;
г) турбулентность;
д) сдвиг ветра;
е) воздействие различного вида помех;
ж) потеря работоспособности экипажа.
Приложение 10
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Карточка учета авиационного инцидента с воздушными судами
государственной авиации
1. Тип авиационного инцидента:
_____________________________________________________________________
2. Группы
факторов
(причин)
Нарушения или упущения
личного состава
Отказы авиационной
техники
Другие причины
3. Тип воздушного
судна ___________
4. Дата ________
5. Время ________
6. Прогноз погоды
__________________
_________________
7. Фактические
метеоусловия:_________________
_________________
8. Облачность______________ б
Высота нижней
границы ______ м
Высота верхней
границы ______ м
9. Видимость ____ м
10. Ветер:
направление
_____________ град
скорость _____ м/с

7. Себептері анықталмаған, бірақ барынша ықтимал болуы мүмкін авиациялық техниканың істен шығуы (САТІ):
а) авиациялық техниканың конструктивтік-өндірістік кемшіліктері;
б) авиациялық техниканы жөндеудің кемшіліктері;
в) ұшуларды инженерлік-авиациялық қамтамасыз етудің кемшіліктері;
г) ұшуларды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етудің кемшіліктері;
д) сыртқы факторлардың ықпалы.
3. Басқа да себептер
8. Авиациялық техниканы сынаудың және ұшу жұмыстарын регламенттеудің кемшіліктері (СҰРК):
а) сынау жүргізу кезінде авиациялық техниканың кемшіліктерін анықтамау;
б) сынауды толық көлемде жүргізбеу, сынау ұшуларын орындау тәртібі мен ережелерін бұзу;
в) ұшу жұмыстарын ұйымдастыруды регламенттейтін құжаттардың кемшіліктері;
г) ұшуларды басқаруды регламенттейтін құжаттардың кемшіліктері;
д) ұшуларды қамтамасыз етуді регламенттейтін құжаттардың кемшіліктері;
е) әуе кемесінің ұшуын және техникалық пайдаланылуын регламенттейтін құжаттардың кемшіліктері;
9. Ұшуларды қамтамасыз ету құралдарының кемшіліктері (ҰҚҚК):
а) ұшуларды жерүсті қамтамасыз ету құралдарының конструктивтік және эргономикалық кемшіліктері;
б) ұшуларды жерүсті қамтамасыз ету құралдарының төмен пайдалану сенімділігі;
в) ұшуларды жерүсті қамтамасыз ету құралдарын жөндеудің төмен сапасы;
10. Себептері анықталмаған, бірақ барынша ықтимал болуы мүмкін оқиғалар (САО):
а) экипаж мүшесінің дұрыс емес іс-қимылы;
б) авиациялық техниканың істен шығуы;
в) сыртқы факторлардың ықпалы;
11. Сыртқы болжанбайтын факторлардың ықпалы (СБФЫ);
а) атмосферада бөгде денелермен қақтығысуы;
б) құстармен қақтығысуы;
в) атмосфералық электрдің ықпалы;
г) турбуленттігі;
д) желдің жылжуы;
е) әртүрлі кедергілердің ықпалы;
Ж) экипаждың жұмысқа қабілеттілігінің жоғалуы.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
10-қосымша
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған
авиациялық инцидентті есепке алу карточкасы
Авиациялық инциденттің үлгісі:
_____________________________________________________________________
2. факторлар топтары (себеп)
Жеке құрамның жіберген қатесі немесе бұзылуы
Авиациялық техниканың тоқтап қалуы
Басқа себептер
3. Әуе кемесінің үлгісі
_____________________________
4. Күні _____________________________
5. Уақыты _____________________________
6. Ауа райы _____________________________
7. Шын метеожағдайы:
_____________________________
8. Бұлттылық ______________________ б
Төменгі шекараның биіктігі __________________________ м
Жоғарғы шекараның биіктігі
__________________________ м
9. Көрініс
__________________________ м
10. Жел: бағыты
_____________________ бұршақ
жылдамдығы ________________________ м/с

11. Государственный орган или
организация ________________________
12. Род авиации ____________________
13. Авиационное объединение ________
14. Авиационная часть ______________
15. Час полетов ____________________
16. Какой полет в летную смену _____
17. Этап полета ____________________
18. Параметры полета в момент
инцидента:
высота __________________________ м
приборная скорость __________ км/ч
угол крена ____________________ град
вертикальная скорость __________ м/c
угол тангажа __________________ град
перегрузка _____________________ ед.
19. Используемые РТС _______________
____________________________________
20. Данные о командире
экипажа:
должность ________________
воинское звание _________
инициалы и фамилия ____
________________________
возраст ______________ лет
образование: общее
__________________
военное _________________
стаж летной работы_______________ лет
классная квалификация
__________________________
налет: общий __________ ч.
на данном типе воздушного
судна ______ ч.
за последние 12 месяцев
_________ ч.
перерыв в полетах: общий
____ дней;
по данному виду
__________________ дней
минимум командира экипажа:
днем ________ м ________ м
ночью _______ м ________ м
диагноз:__________________
__________________________
какие инциденты допускал
ранее ____________________
__________________________
подгруппы
факторов
(причин)
НОП
НРП
НПП
НОбП
КПН
НР
ОПНУ
НИРЛ
НСОП
ПНУ
ВВФ
номер в
подгруппе
21. Данные об авиационной технике:
воздушное двигатель агрегат
судно (станция)
Заводской номер ______ ______ _______
Завод-изготовитель ___ ______ _______
Дата изготовления ____ ______ _______
Налет
с начала
эксплуатации _____ ч. ____ ч ____ ч.
Количество ремонтов ____ _____ _____
Последний ремонт:
номер АРЗ ____________ ______ _______
дата _________________ ______ _______
наработка
после ремонта _____ ч. ___ ч. _____ ч.
22. Что отказало: __________________
система ________ подсистема __________
23. Отказы систем и средств
радиотехнического обеспечения полетов
_______________________________________
24. Данные о технике (инженере),
обслуживающем отказавшую авиационную
технику, или должностном лице ГРП
(органа УВД), допустившем нарушение или
упущение:
должность ____________________________
воинское звание ______________________
инициалы и фамилия ___________________
возраст __________________________ лет
образование: общее ___________________
военное ______________________________
классная квалификация ________________
стаж работы: общий _______ лет; на
данном типе воздушного судна _________
лет.

11. Мемлекеттік орган немесе ұйым
________________________________
12. Авиация түрі
________________________________
13. Авиациялық бірлестік
________________________________
14. Авиациялық бөлім
________________________________
15. Ұшулар сағаты
________________________________
16. Ұшу ауысымындағы нешінші ұшу
________________________________17. Ұшу кезеңі ________________________________
18. Инцидент сәтіндегі ұшу параметрі:
биіктік _______________________м
жылдамдық құралы ___________км/с
крен бұрышы
________________________ бұршақ
тік жылдамдығы ______________м/c
тангаж бұрышы ____________ бұрыш
шамадан тыс
_________________________ бірлік
19. Болданылған РТҚ ____________
________________________________
20. Экипаж командирі туралы деректер:
лауазымы ________________
әскери атағы ____________
аты-жөні ________________
жасы ________________ жыл
білімі: жалпы ___________
әскери __________________
ұшу жұмысындағы өтіл
_____________________ жыл
сыныптық біліктілік
_________________________
ұшу: жалпы
______________________ с.
берілген әуе кемесінің үлгісінде ____________ с.
соңғы 12 айда
______________________ с.
ұшудағы үзіліс: жалпы
____________________ күн;
берілген түрде
_____________________ күн
экипаж командирінің
минимумы:
күндіз
_________ м ___________ м
түнде ______ м ________ м
диагнозы:________________
_________________________
бұрын қандай инциденттер жіберді _________________
факторлардың шағын топтары (себеп)
ҰҰК
ҰБҚ
КДЖ
ҰҚҚБ
КӨК
ЖК
БСТ
ҰРСК
ҚҚҚК
БС
ІФЫ
шағын топтағы номер
21. Авиациялық техника туралы деректер:
әуе кемесі қозғалтқыш агрегат (станция)
Зауыттық номер _____ ________ ______
Жасаушы зауыт ________ _______ ______
Жасау күні _______ _______ ________
Пайдалану басталғанынан
ұшу _______ с._______ с ___________с.
Жөндеулер саны _______ _______ ______
Соңғы жөндеу:
АЖЗ номері _______ _______ __________
күні __________ ______________ ______
жөндеуден кейінгі істеу
____________ с. _____________ с _____________с.
22. Не істен
шықты:_______________________________
жүйе __________ жүйеде ______________
23.
Ұшуларда радиотехникалық қамтамасыз етуде құралдар мен жүйенің істен шығуы
_____________________________________
24. Техника туралы деректер (инженерлік), істен шыққан авиациялық техникаға қызмет көрсеткен немесе ҰБТ лауазымдық тұлғада (ІІБ органы), қате немесе бұзушылық жіберген:
лауазымы ____________________________________
әскери атағы __________________________________
аты-жөні_____________________________________
жас ____________________________________жыл
білімі: жалпы _________________________________
әскери ____________________________________
сынып біліктілігі _____________________________
жұмыс өтілі: жалпы _______ жыл; берілген әуе кемесінің үлгіснде ______ жыл.

25. Задание на полет:
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
26. Обстоятельства и последствия инцидента:
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
27. Причина инцидента:
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
28. Принятые меры, предложения и
рекомендации:
___________________________________________
Командир войсковой части __________________
(воинское звание, подпись, инициалы и
фамилия)
Заместитель командира войсковой части по
инженерно-авиационной службе ______________
___________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и
фамилия)
М.П.
Приложение 11
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Журнал
учета авиационных инцидентов, нарушений и ошибочных
действий летного состава (экипажей) в государственной авиации
___________________________________________
(наименование авиационного подразделения)
1. Авиационные инциденты (нарушения и ошибки)
летного состава (экипажей)
Должность, воинское звание, класс ____________________________
Фамилия, имя и отчество летчика (члена экипажа)
_______________________________________________________
Д
а
т
а
Время суток.
Метеоусловия.
Тип и бортовой
номер воздушного
судна.
Этап полета.
Номер упражнения
Курса боевой
подготовки
рода авиации
и краткое
содержание
полетного задания.
Какой полет по
счету и в каком
часу летной смены
выполнялся полет
Обстоятельства
и характер
авиационного
инцидента
(нарушения,
ошибки)
Причины
авиационного
инцидента
Указания
командира
(начальника).
Принятые меры,
отметка о
выполнении
2. Меры, принятые командиром авиационного подразделения
3. Результаты проверки полноты учета и правильности
классификации авиационных инцидентов
Указания по ведению журнала
Журнал ведется по каждому летчику авиационного подразделения раздельно.
Авиационные инциденты, нарушения и ошибки, допущенные другими членами экипажа, учитываются за командиром экипажа.
В разделе "Меры, принятые командиром авиационного подразделения" ежемесячно производится запись результатов анализа авиационных инцидентов, нарушений и ошибок летного состава, делаются выводы из анализа и указания по устранению вскрытых причин и недостатков.
Ответственным за ведение журнала является заместитель командира авиационного подразделения.
Приложение 12
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Журнал
учета авиационных инцидентов в государственной авиации
_______________________________________________
(наименование авиационной части)

25. Ұшуға тапсырма:
_______________________________
________________________________
________________________________
26.Инцидент зардабы және жағдайы:
_______________________________
_______________________________
______________________________
27. Инцидент себебі:
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
28. Қолданылған шаралар, ұсынымдар мен ұсыныстар:
_______________________________
_______________________________
Әскери бөлімінің командирі _______________________________
_______________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні)
Инженерлік-авиациялық қызмет жөніндегі әскери бөлім
командирінің орынбасары _______________________________
_______________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні)
М.О.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
11-қосымша
Мемлекеттік авиациядағы ұшу құрамының (экипаждың) авиациялық
инциденттерін, бұзушылықтарын және қате іс-әрекеттерін есепке
алу журналы
______________________________________________________________
(авиациялық бөлімшенің атауы)
1. Ұшу құрамының (экипаждың) авиациялық инциденттері
(бұзушылықтар және қателіктер) Лауазымы, әскери атағы, сынып _______________________________________ Ұшқыштың (экипаж мүшесінің) тегі, аты, әкесінің аты _________________
Күні
Тәулік уақыты. Метеожағдай. Әуе кемесінің борттық номері және үлгісі.Ұшу кезеңі
Ұшу тапсырмасының қысқаша мазмұны және авиация түрінің жауынгерлік даярлықкурсы жаттығуының номері. Ұшу қай ұшу ауысым сағатында және есеп бойынша нешінші ұшу
Авиациялық инциденттің сипаты және жағдайы (бұзушылық, қателіктер)
Авиациялық инциденттің себептері
Командир нұсқаулығы (бастықтың) Қолданылған шаралар,орындалуы туралы белгі
2. Авиациялық бөлімше командирі қабылдаған шаралар.
3. Авиациялық инциденттерді дұрыс жіктеу және толық есепті тексеру нәтижесі
Журналды жүргізу бойынша нұсқау
Журнал әр ұшқышқа, авиациялық бөлімшеге бөлек жүргізіледі.
Басқа экипаж мүшелерімен жіберілген авиациялық инциденттер, бұзушылықтар, қателіктер экипаж командиріне есептелінеді.
"Авиациялық бөлімше командирі қабылдаған шаралар" бөлімінде ай сайын авиациялық инциденттер, ұшу құрамының бұзушылықтары, қателіктерін жазу жүргізіледі, кемшіліктер мен себептерді ашуды жою бойынша нұсқаулық және талдаудан қорытынды жасалады.
Журналды жүргізуге жауапты авиациялық бөлімше командирінің орынбасары болып табылады.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
12-қосымша
Мемлекеттік авиациядағы авиациялық инциденттерді есепке алу
журналы
______________________________________________________________
(авиациялық бөлімнің атауы)

1. Учет авиационных инцидентов по группам причин
Первая группа факторов (причин). Нарушения (упущения) личного состава
Д
а
т
а
Авиационное
подразделение
часть.
Тип и
бортовой
номер
воздушного
судна
Время
суток.
Метео-
условия.
Этап
полета
Должность,
воинское звание,
класс летчика,
фамилия, имя,
отчество, номер
упражнения и
краткое
содержание
полетного
задания.
Какой полет по
счету и в каком
часу летной смены
выполнялся полет
Обстоятельства
авиационного
инцидента.
Действия
летчика
(экипажа) и
лиц ГРП
(органа УВД)
Причины
авиа-
ционного
инцидента.
Рекомен-
дации
комиссии
по рассле-
дованию
Указания
командира.
Принятые
меры. Отметки
об исполнении
Вторая группа факторов (причин). Отказы авиационной техники
Д
а
т
а
Авиационное
подразделение
часть.
Тип и
бортовой
номер
воздушного
судна
Время
суток.
Метео-
условия.
Этап
полета
Должность,
воинское звание,
класс летчика,
фамилия, имя,
отчество, номер
упражнения и
краткое содержание
полетного задания.
Какой полет по
счету и в каком
часу летной смены
выполнялся полет
Обстоя-
тельства
инцидента.
Действия
летчика
(экипажа)
и лиц ГРП
(органа УВД)
Причины
инцидента.
Рекомендации
комиссии по
расследованию
Указания
командира.
Принятые
меры.
Отметки об
исполнении
Третья группа факторов (причин). Другие причины
Д
а
т
а
Авиационное
подразделение,
часть.
Тип и
бортовой
номер
воздушного
судна
Время
суток.
Метео-
условия.
Этап
полета
Должность,
воинское звание,
класс летчика,
фамилия, имя,
отчество, номер
упражнения и
краткое
содержание
полетного
задания.
Какой полет по
счету и в каком
часу летной смены
выполнялся полет
Обстоя-
тельства
инцидента.
Действия
летчика
(экипажа)
и лиц ГРП
(органа УВД)
Причины
инцидента.
Рекомен-
дации
комиссии
по расследо-
ванию
Указания
командира.
Принятые меры.
Отметки об
исполнении
2. Таблица учета авиационного инцидента в зависимости от его причины
№ п/п
Авиационное
подразделение,
часть
Причины инцидентов
Нарушения и упущения
личного состава
Отказы
авиационной
техники
Другие причины
НОП
НРП
НПП
НОбП
КПН
НР
ОПНУ
НИРЛ
НСОП
ПНУ
ВВФ
продолжение таблицы
Инциденты, совершенные летным составом
По должностным
категориям летного состава
По классности
Летчик,
старший
летчик
Командир
звена
Командир
(заместитель
командира)
авиационного
подразделения
Управление
авиационной части,
органа управления
государственной авиации
Снайпер,
1 класс
2 класс
3 класс
Без класса
3. Замечания командиров и начальников
Указания по ведению журнала
В авиационных частях записи в журнале (раздел 1) производятся по всем графам. При этом детально излагаются действия летчика (экипажа) при возникновении особой ситуации.
Таблица учета авиационного инцидента (раздел 2) ведется в авиационных подразделениях, авиационных частях, органах управления государственной авиации и заполняется по состоянию на последнее число прошедшего месяца с нарастающим итогом.
В разделе 3 "Замечания командиров и начальников" записываются справочные данные и другие материалы для анализа причин авиационных инцидентов, выводов и предложений по профилактике аварийности.
Ответственные за ведение журнала назначаются соответствующими руководителями.
Приложение 13
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Журнал
учета авиационных инцидентов в государственной авиации
_____________________________________________
(наименование органа управления государственной авиации)

1. Себеп топтары бойынша авиациялық инциденттерді есепке алу
Факторлардың бірінші тобы (себеп). Жеке құрамның (жіберілген) қателігі
Күні
Авиациялық бөлімше, бөлім,. Әуе кемесінің борттық номері және үлгісі
Тәулік уақыты. метеожағдай. Ұшу кезеңі
Лауазымы, әскери атағы, ұшқыш сыныбы, фамилиясы, аты әкесінің аты, жаттығу номері және ұшу тапсырмасының қысқаша мазмұны. Есеп бойынша нешінші ұшу және ұшу ұшу ауысымының нешінші сағатында орындалады
Авиациялық инциденттің жағдайы. ҰБТ тұлғалардың (ІІБ органы) ұшқыштың (экипаждың) іс-әрекеті
Авиациялық инциденттің себептері. Тергеу жөніндегі комиссияның ұсынымдары
Командир нұсқауы. Қабылданған шаралар. Орындалуы туралы белгі
Факторлардың екінші тобы (себеп). Авиациялық техниканың істен шығуы
Күні
Авиациялық бөлімше, бөлім,. Әуе кемесінің борттық номері және үлгісі
Тәулік уақыты. метеожағдай. Ұшу кезеңі
Лауазымы, әскери атағы, ұшқыш сыныбы, фамилиясы, аты әкесінің аты, жаттығу номері және ұшу тапсырмасының қысқаша мазмұны. Есеп бойынша нешінші ұшу және ұшу ұшу ауысымының нешінші сағатында орындалады
Авиациялық инциденттің жағдайы. ҰБТ тұлғалардың (ІІБ органы) ұшқыштың (экипаждың) іс-әрекеті
Авиациялық инциденттің себептері. Тергеу жөніндегі комиссияның ұсынымдары
Командир нұсқауы. Қабылданған шаралар. Орындалуы туралы белгі
Факторлардың үшінші тобы (себеп). Басқа себептер
Күні
Авиациялық бөлімше, бөлім,. Әуе кемесінің борттық номері және үлгісі
Тәулік уақыты. метеожағдай. Ұшу кезеңі
Лауазымы, әскери атағы, ұшқыш сыныбы, фамилиясы, аты әкесінің аты, жаттығу номері және ұшу тапсырмасының қысқаша мазмұны. Есеп бойынша нешінші ұшу және ұшу ұшу ауысымының нешінші сағатында орындалады
Авиациялық инциденттің жағдайы. ҰБТ тұлғалардың (ІІБ органы) ұшқыштың (экипаждың) іс-әрекеті
Авиациялық инциденттің себептері. Тергеу жөніндегі комиссияның ұсынымдары
Командир нұсқауы. Қабылданған шаралар. Орындалуы туралы белгі
2. Авиациялық инцидентті оның себептеріне байланысты есепке алу кестесі
р/с
Авиациялық бөлімше
Инциденттер себептері
Жеке құраммен жасалған инциденттер
Жеке құрамның жіберген қателігі және бұзушылығы
Авиациялық техникалардың істен шығуы
Басқа себептер
Ұшу құрамының лауазымдық санаты бойынша
Сыныптық бойынша
ҰҰҚ
ҰБҚ
ҚДЖ
ҰҚкб
КӨК
ЖК
БСТ
ҰРСК
ҚҚҚК
БС
ІФЫ
Аға ұшқыш, ұшқыш
Звено командирі
Авиациялық бөлімшенің комнадирі (командир орынбасары)
Мемлекеттік авиациясы, ведомство, авиациялық бөлім басқармасы
Мерген, 1 сынып
2 сынып
3 сынып
сыныпсыз
3. Командирлер мен бастықтардың ескертулері
Журналды жүргізу бойынша нұсқау
Авиация бөлімдерінде журналға (1 бөлім) барлық баған бойынша жазба жүргізіледі. Ерекше жағдайлар туындаған кезде ұшқыштың (экипаж) іс-әрекеті егжей-тегжейлі баяндалады.
Авиация инциденттерін есепке алу кестесі (2 бөлім) авиация бөлімдерінде, авиация бөлімшелерінде, мемлекеттік авиация басқармаларының органдарында жүргізіледі және өсу қорытындысымен өткен айдың соңғы санымен толтырылады.
3 бөлімде "Бастықтар мен командирлер ескертпелері" анықтамалық деректер және авиация инциденттерінің себептерін талдау үшін басқа да материалдар, апаттылықтың алдын-алу жөніндегі ұсыныстар мен қорытындылар жазылады.
Журналды жүргізуге жауаптылар тиісті басшылармен тағайындалады.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
13-қосымша
Мемлекеттік авиациядағы авиациялық инциденттерді есепке алу
журналы
_______________________________________________________________(мемлекеттік авиацияны басқару органының атауы)

1. Авиационные инциденты
Авиационная
часть
Причины инцидентов
Нарушения и упущения
личного состава
Отказы
авиационной
техники
Другие причины
НОП
НРП
НПП
НОбП
КПН
НР
ОПНУ
НИРЛ
НСОП
ПНУ
ВВФ
Всего
продолжение
Инциденты, совершенные летным составом
По должностным
категориям летного состава
По классности
Летчик,
старший
летчик
Командир
звена
Командир
(заместитель
командира)
авиационногоподразделения
Управление
авиационной части,
органа управления
государственной
авиации
Снайпер,
1 класс
2 класс
3 класс
Без класса
2. Серьезные авиационные инциденты
Д
а
т
а
Авиационная
часть,
ведомство.
Тип
воздушного
судна
Время
суток,
метео-
условия,
этап
полета
Должность,
воинское звание,
класс, инициалы и
фамилия летчика,
номер упражнения,
полетное задание
Обстоятельства
серьезного
авиационного
инцидента,
действия
летчика
(экипажа), лиц
ГРП (органа УВД)
Причины
серьезного
авиационного
инцидента.
Требования
каких
документов и
кем нарушены
Указания
командира
(начальника).
Принятые
меры
3. Серьезные авиационные инциденты с повреждением воздушных судов
Д
а
т
а
Авиационная
часть,
ведомство.
Тип
воздушного
судна
Время
суток,
метео-
условия,
этап
полета
Должность,
воинское звание,
класс, инициалы и
фамилия летчика,
номер упражнения,
полетное задание
Обстоятельства
серьезного
авиационного
инцидента с
повреждением
воздушного
судна,
действия
летчика
(экипажа), лиц
ГРП (органа УВД)
Причины
серьезного
авиационного
инцидента с
повреждением
воздушного
судна.
Требования
каких
документов и
кем нарушены
Указания
командира
(начальника).
Принятые
меры.
Сроки
восстановления
авиационной
техники
4. Анализ причин авиационных инцидентов, выводы и предложения
по предупреждению авиационных происшествий
Указания по ведению журнала
В разделе 1 учитываются все авиационные инциденты.
В разделе 2 учитываются серьезные авиационные инциденты в хронологической последовательности.
В разделе 3 учитываются серьезные авиационные инциденты с повреждением воздушных судов.
В разделе 4 записываются анализ причин авиационных инцидентов, выводы и предложения по предупреждению авиационных происшествий.
Ответственным за ведение журнала является должностное лицо, назначаемое руководителем органа управления государственной авиации.
Приложение 14
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Полномочия членов комиссии по расследованию авиационного
происшествия или инцидента с гражданским воздушным судном
Республики Казахстан
1. Председатель комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента (далее - Председатель комиссии) является старшим должностным лицом, распоряжения и указания которого подлежат обязательному исполнению всеми должностными лицами, связанными с расследованием происшествия или инцидента.

1. Авиациялық инциденттер
Авиациялық бөлімі
Инциденттер себептері
Ұшу құрамымен жасалған инциденттер
Жеке құрамның жіберген қателігі және бұзушылығы
Авиация техникаларының істен шығуы
Басқа себептер
Ұшу құрамының лауазымдық санаты бойынша
Сыныптық бойынша
ҰҰҚ
ҰБҚ
КДЖ
ҰҚқБ
КӨК
ЖК
БСТ
ҰРСК
ҚҚҚК
БС
ІФЫ
Аға ұшқыш, ұшқыш
Звено командирі
Авиациялық бөлімшенің комнадирі (командир орынбасары)
Мемлекеттік авиациясы, ведомство, авиациялық бөлім басқармасы
Мерген, 1 сынып
2 сынып
3 сынып
сыныпсыз
Барлығы
2. Елеулі авиациялық инциденттер
Күні
Авиация бөлімі, ведомство. Әуе кемесінің үлгісі
Тәулік уақыты, метеожағда, ұшу кезеңі
Лауазымы, әскери атағы, сынып, ұшқыштың аты-жөні, жаттығу номері, ұшу тапсырмасы
Елеулі авиация инциденттерінің жағдайы, ұшқыштың (экипаждың) іс-әрекеті, ҰБТ тұлғалары (ІІБ органдары)
Елеулі авиациялық инциденттердің себептері. Кімнен қателік кетті және қандай құжаттар талап етілді.
Командирадің (бастықтың) нұсқауы. Қабылданған шаралар
3. Әуе кемелерінің зақымдануымен елеулі авиациялық инциденттер
Күні
Авиация бөлімі, ведомство Әуе кемесінің үлгісі
Тәулік уақыты, метеожағдай, ұшу кезеңі
Лауазымы, әскери атағы, сынып, ұшқыштың аты-жөні, жаттығу номері, ұшу тапсырмасы
Әуе кемелерінің зақымдануымен маңызды авиациялық инциденттердің жағдайы, ұшқыштың (экипаждың) іс-әрекеті, ҰБТ тұлғалары (ІІБ органдары)
Әуе кемелерінің зақымдануымен маңызды авиациялық инциденттердің себептері. Кімнен қателік кетті және қандай құжаттар талап етілді.
Командирдің (бастықтың) нұсқауы. Қабылданған шаралар Авиациялық техниканы қалпына келтіру мерзімі.
4. Авиациялық инциденттер себептерін талдау,
авиациялық оқиғаларды болдырмау жөніндегі тұжырымдар
мен ұсыныстар
Журнал жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1-бөлімде барлық авиациялық инциденттері ескеріледі.
2-бөлімде хронологиялық жүйелілікте елеулі авиациялық инциденттері ескеріледі.
3-бөлімде әуе кемесінің зақымдануында елеулі авиациялық инциденттері ескеріледі.
4-бөлімде авиация оқиғаларды ескерту бойынша ұсыныстар мен қорытындылар, авиациялық инциденттердің себептерін талдау жазылған.
Журналды жүргізуге жауапты мемлекеттік авиациясы басқару органының басшылығы тағайындаған тұлға болып табылады.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
14-қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесімен болған
авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеруге қатысушылардың
уәкілеттілігі
1. Авиациялық оқиғалар немесе инциденттерді тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы (бұдан әрі – Комиссия төрағасы) аға лауазымды тұлға болып табылады, оқиғаны немесе инцидентті тексеруге байланысты барлық лауазымдық тұлғалар оның өкімдері мен нұсқауларын міндетті түрде орындауы тиіс.

2. Председатель Комиссии по прибытии на место происшествия или инцидента должен:
1) проинформировать органы исполнительной власти или органы местного самоуправления;
2) провести организационное заседание комиссии для ознакомления членов комиссии с информацией о происшествии или инциденте, заслушать должностных лиц, осуществлявших первоначальные действия на месте авиационного события, образовать подкомиссии, рабочие группы и назначить их председателей, определить необходимость дополнительного привлечения специалистов к работе в комиссии, определить порядок работ и основные задачи на ближайшие сутки;
3) осмотреть место авиационного происшествия или инцидента, при необходимости принять дополнительные меры по его охране и сохранению доказательных материалов;
4) обеспечить по согласованию с органами прокуратуры изъятие и передачу на ответственное хранение носителей информации бортовых средств объективного контроля, фоторегистраторов, наземных магнитофонов, летной, технической и метеорологической документации, относящейся к данному полету;
5) в случае авиационного происшествия ознакомить всех участников расследования с Инструкцией по безопасности и охране труда для работающих в комиссии по расследованию авиационных происшествий, с записью в протоколе заседания комиссии;
6) утвердить план работы Комиссии и подкомиссий;
в процессе работы Комиссии:
1) определять основные направления работы Комиссии, корректировать план ее работы;
2) обеспечивать согласованность и координацию совместных действий всех лиц, принимающих участие в расследовании авиационного происшествия или инцидента;
3) систематически проводить заседания Комиссии с целью решения основных организационных, методических и практических вопросов расследования авиационного происшествия или инцидента;
4) координировать и контролировать работу подкомиссий, обобщать и анализировать полученные результаты;
5) обеспечивать привлечение к расследованию необходимых квалифицированных специалистов соответствующих министерств, ведомств, органов исполнительной власти и органов местного самоуправления;
6) своевременно принимать решение о проведении исследований и испытаний, необходимых для установления причин авиационного происшествия или инцидента, давать поручения об отправке объектов авиационной техники, других материалов в соответствующие организации для проведения исследований;
7) обеспечивать составление окончательного отчета комиссии в установленные сроки;
8) систематически лично докладывать уполномоченному органу в сфере гражданской авиации о ходе работ;

2. Комиссия төрағасы оқиғаның немесе инциденттің орын алған жеріне келген кезде:
1) атқарушы билік органдарына немесе жергілікті өзін-өзі басқару органдарына хабарлауға;
2) оқиға немесе инцидент туралы комиссия мүшелерін таныстыру үшін комиссияның ұйымдастырушылық отырысын жүргізуге, авиациялық оқиға орнында алғашқы әрекеттерін жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларды тыңдауға, кіші комиссиялар жұмыс топтарын құруға және олардың төрағаларын тағайындауға, комиссия жұмысына қосымша мамандарды тарту қажеттілігін анықтауға, жұмыс тәртібін және алдағы тәуліктің негізгі міндеттерін белгілеуге;
3) авиациялық оқиғаның немесе инциденттің орнын қарауға, қажеттілігі болған, жағдайда оны қорғау бойынша қосымша шаралар қабылдауға және дәлелді материалдарды сақтауға;
4) прокуратура органдарымен келісе отырып, осы ұшуға қатысы бар объективті бақылайтын борт құралдарының ақпарат тасығыштарын, сурет тіркегіштерді, жердегі магнитофондарды, ұшу, техникалық және метеорологиялық құжаттаманы алып қоюды және жауапты сақтауға беруді қамтамасыз етуге;
5) авиациялық оқиға орын алған жағдайда, тексерудің барлық қатысушыларын Авиациялық оқиғалар жөніндегі комиссияда жұмыс істейтіндерге арналған Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықпен таныстыруға, комиссия отырысының хаттамасына жазуға;
6) Комиссияның және кіші комиссияның жұмыс жоспарын бекітуге;
Комиссия жұмысының барысында:
1) Комиссия жұмысының негізгі бағыттарын анықтауға, оның жұмыс жоспарын түзетуге;
2) авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеруге қатысатын барлық тұлғалардың бірлескен әрекеттерінің келісімі мен үйлесімін қамтамасыз етуге;
3) Авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексерудің ұйымдастырушылық, әдістемелік және практикалық мәселелерін шешу мақсатында жүйелі түрде Комиссия отырысын жүргізуге;
4) кіші комиссияның жұмысын үйлестіруге және бақылауға, алынған нәтижелерді жинақтауға және талдауға;
5) тиісті министрліктердің, ведомстволардың, атқарушы билік органдары мен жергілікті өзін өзі басқару органдарының білікті мамандарын тексеруге тартуды қамтамасыз етуге;
6) авиациялық оқиғаның немесе инциденттің себептерін анықтау үшін қажетті зерттеулер мен сынақтарды жүргізу туралы уақытылы шешім қабылдауға, авиациялық техника объектілерін, басқа материалдарды зерттеу жүргізу үшін тиісті ұйымдарға жіберу туралы тапсырмалар беруге;
7) комиссияның қорытынды есептерін белгіленген мерзімде жасауды қамтамасыз етуге;
8) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жұмыс барысы туралы жүйелі түрде тікелей өзі хабарлап отыруға;

9) после окончания расследования провести разбор обстоятельств и причин авиационного происшествия или инцидента, проконтролировать оформление, размножение и рассылку материалов расследования.
3. Председатель комиссии:
1) принимает окончательные решения по всем организационным, методическим и практическим вопросам расследования авиационного происшествия или инцидента;
2) дает обязательные для исполнения распоряжения и указания всем членам Комиссии и привлеченным к расследованию специалистам и экспертам, а также должностным лицам авиационных организаций по вопросам, связанным с расследованием авиационного происшествия или инцидента;
3) предоставляет рекомендации о проведении срочных мероприятий по обеспечению безопасности полетов, необходимость которых определена в процессе расследования авиационного происшествия или инцидента;
4) назначает проведение испытаний и исследований, необходимых для установления причин авиационного происшествия или инцидента;
5) привлекает к работе в Комиссии через руководителей соответствующих министерств, ведомств и организаций гражданской авиации, необходимых специалистов и технические средства;
6) дает рекомендации об отстранении от исполнения служебных обязанностей лиц, действия которых негативно влияют на работу Комиссии;
7) направляет, в соответствии с решением Комиссии, материалы, отдельные детали, агрегаты и элементы конструкции воздушного судна, а также документацию на них для проведения специальных исследований;
8) требует от должностных лиц местных исполнительных органов власти и органов местного самоуправления, авиакомпаний и организаций независимо от организационно-правовой формы необходимые материалы и документы, связанные с проведением расследования авиационного происшествия или инцидента;
9) опрашивает очевидцев авиационного происшествия или инцидента, лиц, которые имеют или могут иметь отношение к авиационному происшествию или инциденту, получает необходимую информацию;
10) изучает все вопросы разработки, испытаний, производства, эксплуатации и ремонта потерпевшего бедствие воздушного судна, подготовки лиц из числа авиационного персонала, организации воздушного движения, выполнения и обеспечения воздушных судов;
11) отстраняет от участия в расследовании авиационного происшествия или инцидента лиц (за исключением членов комиссии), допустивших действия, приведшие к порче или утрате вещественных доказательств, умышленному искажению документации, или систематически не выполняющих распоряжения председателя комиссии, с немедленным сообщением об этом уполномоченному органу в сфере гражданской авиации и руководителю соответствующего органа исполнительной власти;

9) тексеру аяқталғаннан кейін авиациялық оқиғаның немесе инциденттің жағдайлары мен себебін талқылауға, тексеру материалдарының рәсімделуін, көбейтілуін және таратылуын бақылауға алуға міндетті.
3. Комиссияның төрағасы:
1) авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексерудің барлық ұйымдастырушылық, әдістемелік және практикалық мәселелер бойынша қорытынды шешім қабылдауға;
2) авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеруге байланысты мәселелер бойынша Комиссияның барлық мүшелеріне және тексеруге тартылған мамандар мен сарапшыларға, авиациялық ұйымдардың лауазымды тұлғаларына міндетті түрде орындалуы тиіс өкімдер мен нұсқаулар беруге;
3) авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру барысында қажетті деп белгіленген ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жедел іс-шараларды жүргізу туралы ұсыныстар беруге;
4) авиациялық оқиғаның немесе инциденттің себептерін анықтау үшін қажетті сынақтар мен зерттеулер жүргізуді белгілеуге;
5) азаматтық авиацияның тиісті министрліктерінің, ведомстволары мен ұйымдарының басшылары арқылы Комиссияның жұмысына қажетті мамандар мен техникалық құралдарды тартуға;
6) әрекеттері Комиссияның жұмысына кері әсер ететін тұлғаларды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуге ұсынуға;
7) Комиссияның шешіміне сәйкес, арнайы зерттеу жүргізу үшін әуе кемесінің материалдарын, жекелеген бөлшектерін, агрегаттарын және элементтерін, сондай-ақ олардың құжаттарын жолдауға;
8) жергілікті атқарушы органдардың және жергілікті өзін өзі басқару органдарының, ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан авиакомпаниялар мен ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан авиациялық оқиғаға немесе инцидентке тексеру жүргізуге байланысы бар, қажетті материалдар мен құжаттарды талап етуге;
9) авиациялық оқиғаны немесе инцидентті көргендерден, авиациялық оқиғаға немесе инцидентке қатысы болуы мүмкін тұлғалардан сұрауға, қажетті ақпарат алуға;
10) апатқа ұшыраған әуе кемесін әзірлеудің, сынақтан өткізудің, жасаудың, пайдаланудың және жөндеудің, авиациялық персоналдың ішінен тұлғаларды дайындаудың, әуе қозғалысын ұйымдастырудың, әуе кемелерін орындау мен қамтамасыз етудің барлық мәселелерін зерделеуге;
11) заттық дәлелдерді бүлдіруге немесе жоғалтуға, құжаттаманы әдейі бұрмалауға әкеп соққан әрекеттерге жол берген немесе комиссия төрағасының өкімдерін жүйелі түрде орындамайтын (комиссия мүшелерінен басқа) тұлғаларды авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеруден шеттетуге, бұл туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органдарға және атқарушы биліктің тиісті органының басшысына тез арада хабарлауға;

12) дает указания должностным лицам авиакомпаний, предприятий и организаций об устранении недостатков, выявленных в ходе работы комиссии;
13) назначает заместителя председателя Комиссии и устанавливает порядок ее работы.
4. Председатель Комиссии несет ответственность за объективность, качество и сроки расследования авиационного происшествия или инцидента, правильность оформления документов, обоснованность принятых решений по вопросам расследования авиационного происшествия или инцидента и выданных рекомендаций.
5. Заместитель председателя Комиссии обеспечивает проведение работ, порученных им председателем Комиссии, а в отсутствии председателя Комиссии выполняет функции председателя.
6. Начальник штаба Комиссии подчиняется непосредственно председателю Комиссии.
Начальник штаба Комиссии должен:
1) организовать взаимодействие подкомиссий, рабочих групп и осуществлять контроль за материально-техническим обеспечением комиссии;
2) организовывать заседания Комиссии и вести протокол, а перед подписанием протокола председателем Комиссии - знакомить с ним членов комиссии;
3) инструктировать председателей подкомиссий в части правильного оформления документов и материалов;
4) оказывать помощь членам Комиссии, подкомиссий и экспертам в подготовке документов;
5) контролировать своевременное представление подкомиссиями качественных материалов расследования;
6) комплектовать и оформлять для рассылки материалы расследования авиационного происшествия или инцидента;
7) готовить проект информационного отчета.
Начальник штаба Комиссии возвращает в подкомиссии и рабочие группы на доработку неправильно оформленные материалы.
Работа начальника штаба Комиссии заканчивается сразу после рассылки материалов расследования авиационного происшествия или инцидента.
7. Председатель подкомиссии:
1) определяет основные направления работы подкомиссии и рабочих групп по расследованию авиационного происшествия;
2) готовит предложения по составу подкомиссии и рабочих групп, составляет план работы подкомиссии, представляет его на утверждение председателю Комиссии и утверждает планы работы рабочих групп;
3) организовывает и обеспечивает координацию деятельности рабочих групп в соответствии с планами работы Комиссии, подкомиссии и рабочих групп;
4) регулярно проводит заседания подкомиссии;
5) обеспечивает полноту и объективность расследования авиационного происшествия, представление отчета подкомиссии, отчетов рабочих групп и других документов в штаб комиссии по расследованию в установленный срок;

12) авиакомпаниялардың, кәсіпорындардың және ұйымдардың лауазымды тұлғаларына комиссия жұмысының барысында анықталған кемшіліктерді жою туралы нұсқау беруге;
13) Комиссия төрағасының орынбасарын тағайындауға және оның жұмыс тәртібін белгілеуге құқылы.
4. Комиссияның төрағасы авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексерудің объективтілігіне, сапасы мен мерзімдеріне, құжаттардың дұрыс рәсімделуіне, авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру мәселелері бойынша қабылданған шешімдердің және берілген ұсыныстардың негізділігіне жауапкершілікте болады.
5. Комиссия төрағасының орынбасары оған Комиссия төрағасы тапсырған жұмыстардың жүргізілуін қамтамасыз етеді, ал Комиссия төрағасы болмаған кезде төрағаның функцияларын орындайды.
6. Комиссия штабының бастығы тікелей Комиссия төрағасына бағынады.
Комиссия штабының бастығы:
1) кіші комиссиялардың, жұмыс топтарының өзара іс-қимылын ұйымдастыруға, комиссияның материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асыруға;
2) Комиссия отырыстарын ұйымдастыруға және хаттама жүргізуге, ал Комиссия төрағасы хаттамаға қол қояр алдында – онымен комиссия мүшелерін таныстыруға;
3) құжаттар мен материалдарды дұрыс рәсімдеуге қатысты кіші комиссиялардың төрағаларына нұсқау беруге;
4) құжаттарды дайындауда Комиссия, кіші комиссия мүшелеріне және сарапшыларға көмек көрсетуге;
5) кіші комиссиялар сапалы тексеру материалдарын уақытылы ұсынуын бақылауға;
6) тарату үшін авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру материалдарын жинақтау және рәсімдеу;
7) ақпараттың, есептің жобасын дайындауға міндетті.
8) Комиссия штабының бастығы кіші комиссиялар мен жұмыс топтарына дұрыс рәсімделмеген материалдарды толықтырып жасауға қайтаруға құқылы.
9) Комиссия штабы бастығының жұмысы авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру материалдарын таратқан соң бірден аяқталады.
7. Кіші комиссияның төрағасы:
1) авиациялық оқиғаларды тексеру бойынша кіші комиссиялар мен жұмыс топтары жұмысының негізгі бағыттарын анықтауға;
2) кіші комиссия мен жұмыс топтарының құрамы бойынша ұсыныстар дайындауға, кіші комиссияның жұмыс жоспарын жасауға, оны Комиссия төрағасына бекітуге ұсынуға және жұмыс топтарының жұмыс жоспарларын бекітуге;
3) Комиссияның, кіші комиссияның және жұмыс топтарының жұмыс жоспарларына сәйкес, жұмыс топтарының қызметін ұйымдастыруға және үйлестіруін қамтамасыз етуге;
4) үнемі кіші комиссияның отырыстарын өткізуге;
5) авиациялық оқиғаны тексерудің толықтығы мен объективтілігін, кіші комиссияның есептерін ұсынуды, жұмыс тобының есептерін және басқа құжаттарды тексеру жөніндегі комиссияның штабына белгіленген мерзімде ұсынуды қамтамасыз етуге;

6) вносит в Комиссию предложения о направлении на исследование объектов авиационной техники и других материалов;
7) проводит инструктаж по технике безопасности специалистов, работающих на месте авиационного происшествия.
8. Председатель подкомиссии может:
1) давать всем специалистам, входящим в состав подкомиссии и ее рабочих групп, экспертам обязательные для исполнения распоряжения по вопросам расследования, относящимся к компетенции подкомиссии;
2) запрашивать через председателя Комиссии необходимые материалы у должностных лиц и организаций;
3) привлекать по согласованию с председателями других подкомиссий специалистов этих подкомиссий для проведения экспертиз и участия в совещаниях подкомиссии, рабочих групп;
4) знакомиться со всеми материалами расследования авиационного происшествия.
9. Члены Комиссии по расследованию должны:
1) участвовать лично в работе одной из подкомиссий или рабочих групп;
2) выполнять распоряжения и указания руководства Комиссии, подкомиссии (рабочей группы);
3) полно и объективно проводить расследование авиационного происшествия, согласуя все свои действия с председателем подкомиссии (руководителем рабочей группы);
4) участвовать в составлении документов по расследованию авиационного происшествия или инцидента, подписывать отчет подкомиссии (рабочей группы).
10. Члены Комиссии:
1) ознакамливаются со всеми материалами, относящимися к расследованию авиационного происшествия или инцидента;
2) вносят предложения, направленные на улучшение работы Комиссии;
3) вносят предложения об участии в расследовании специалистов и экспертов, истребовании необходимых материалов, исследовании составных частей воздушного судна с указанием цели исследования, а также по другим вопросам, связанным с расследованием авиационного происшествия;
4) отражают свое мнение в протоколах заседаний Комиссии (подкомиссии), требуют уточнения формулировок выводов и заключений;
5) при несогласии с содержанием и заключением акта расследования авиационного происшествия прикладывают к нему особое мнение в письменной форме;
6) требуют приобщения к окончательному отчету дополнительных материалов и документов.
11. Члены подкомиссии (рабочей группы) должны:
1) выполнять все указания председателя Комиссии, подкомиссии (руководителя рабочей группы), связанные с расследованием авиационного происшествия;
2) проводить необходимые исследования, отбирать вещественные доказательства для направления на исследования (испытания), участвовать в составлении программ испытаний (исследований) и их проведения;

6) авиациялық техниканың объектілері мен басқа да элементтердің зерттеуге бағытталғаны туралы Комиссияға ұсыныс енгізуге;
7) авиациялық оқиға орнында жұмыс істейтін мамандардың қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау жүргізуге міндетті.
8. Кіші комиссияның төрағасы:
1) кіші комиссияның және оның жұмыс топтарының құрамына кіретін барлық мамандарға, сарапшыларға кіші комиссияның құзыретіне қатысты тексеру мәселелері бойынша орындауға міндетті өкімдер беруге;
2) Комиссия төрағасы арқылы лауазымды тұлғалар мен ұйымдардан қажетті материалдарға сұратуға;
3) басқа кіші комиссиялар төрағаларының келісім бойынша осы кіші комиссиялардың мамандарын сараптама жүргізуге және кіші комиссиялардың, жұмыс топтарының мәжілістеріне қатысу үшін тартуға құқылы;
4) авиациялық оқиғаны тексерудің барлық материалдарымен танысуға құқылы.
9. Тексеру жөніндегі комиссияның мүшелері:
1) кіші комиссиялардың немесе жұмыс топтарының бірінің жұмысына жеке өзі қатысуға;
2) Комиссия, кіші комиссия (жұмыс топтары) басшылығының өкімдері мен нұсқауларын орындауға;
3) өзінің барлық іс-қимылдарын кіші комиссияның төрағасымен (жұмыс тобының басшысымен) келісе отырып, авиациялық оқиғаға толық және жан-жақты тексеру жүргізуге;
4) авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру жөніндегі құжаттарды жасауға қатысуға, кіші комиссияның (жұмыс тобының) есептеріне қол қоюға міндетті.
10. Комиссия мүшелері:
1) авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеруге қатысы бар барлық материалдармен танысуға;
2) Комиссия жұмысын жақсартуға бағытталған ұсыныстар енгізуге;
3) тексеруге мамандар мен сарапшылардың қатысуы, зерттеудің мақсаттарын көрсете отырып, әуе кемесінің қосалқы бөлшектерін зерттеу туралы, сондай-ақ авиациялық оқиғаны тексеруге байланысты өзге де мәселелер бойынша ұсыныс енгізуге;
4) Комиссия (кіші комиссия) отырысының хаттамаларында өз пікірін білдіруге, қорытындылар мен шешімдердің нақтылап келтірілуін талап етуге;
5) авиациялық оқиғаны тексеру актісінің мазмұнымен келіспеген жағдайда ерекше пікірін жазбаша түрде қоса беруге;
6) қосымша материалдар мен құжаттарды қорытынды есепке қосуды талап етуге құқылы.
11. Кіші комиссияның (жұмыс тобының) мүшелері:
1) Комиссия, кіші комиссия (жұмыс тобы басшысы) төрағасының авиациялық оқиғаларды тексеруге байланысты барлық нұсқауларын орындауға;
2) қажетті зерттеулер жүргізуге, зерттеуге (сынақ жасауға) жіберу үшін заттай дәлелдерді алуға, сынақтардың (зерттеулердің) бағдарламаларын жасауға және оларды өткізуге қатысуға;

3) участвовать в составлении документации по расследованию, подписывать отчет подкомиссии.
12. Члены подкомиссии (рабочей группы):
1) через председателя подкомиссии ознакамливаются с материалами, относящимися к данному расследованию;
2) требуют через председателя подкомиссии (руководителя рабочей группы) предоставления дополнительных материалов, необходимых для работы;
3) вносят свои предложения по плану работ и порядку их проведения, необходимости проведения специальных исследований и испытаний, привлечению специалистов;
4) при несогласии с решением подкомиссии (рабочей группы) излагают свое мнение в протоколе заседания подкомиссии или в особом мнении к отчету подкомиссии (рабочей группы);
5) требуют приложение к отчету подкомиссии (рабочей группы) дополнительных документов.
13. Эксперт должен:
1) проводить полное и объективное исследование вещественных доказательств, материалов и документов по вопросам, относящимся к его компетенции;
2) давать письменное заключение по вопросам, поставленным ему комиссией (подкомиссией), с соответствующим его оформлением;
3) выполнять распоряжения председателя Комиссии (подкомиссии) по вопросам расследования авиационного происшествия или инцидента.
14. Эксперт:
1) ознакамливается через председателя подкомиссии с вещественными доказательствами, материалами и документами, необходимыми для дачи заключения;
2) вносит предложения о проведении расчетов, моделирования, стендовых и летных испытаний, а также о направлении на исследование узлов и деталей воздушного судна, других вещественных доказательств с указанием цели исследования.
15. Начальник штаба подкомиссии должен:
1) организовывать заседания подкомиссии и вести протокол;
2) контролировать своевременное и качественное представление группами материалов расследования;
3) оказывать помощь членам подкомиссии и экспертам в подготовке документов;
4) комплектовать материалы расследования подкомиссии в соответствии с перечнем документов в количестве, указанном начальником штаба комиссии и своевременно передавать их в штаб комиссии;
5) участвовать в комплектовании и оформлении материалов расследования Комиссии.
16. Начальник штаба подкомиссии может давать рекомендации членам Комиссии (подкомиссий) по оформлению материалов расследования, а также возвращать на доработку неправильно оформленные материалы.
Приложение 15
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Функции группы по составлению схемы (кроков)
места авиационного происшествия
Группа выполняет следующие функции:
1) определяет координаты места авиационного происшествия, его местоположение относительно ближайших географических пунктов, высоту над уровнем моря, характеристики местности;

3) тексеру бойынша құжаттарды жасауға қатысуға, кіші комиссияның есебіне қол қоюға міндетті.
12. Кіші комиссияның (жұмыс тобының) мүшелері:
1) кіші комиссияның төрағасы арқылы осы тексеруге байланысты материалдармен танысуға;
2) кіші комиссияның төрағасы (жұмыс тобының басшысы) арқылы жұмысқа қажетті қосымша материалдардың ұсынылуын талап етуге;
3) жұмыс жоспары және оларды өткізу тәртібі, арнайы зерттеулер мен сынақтар жүргізу, мамандарды тарту қажеттілігі бойынша өз ұсыныстарын беруге;
4) кіші комиссияның (жұмыс тобының) шешімімен келіспеген жағдайда кіші комиссия отырысының хаттамасында немесе кіші комиссияның (жұмыс тобының) есебіне ерекше пікірінде өз пікірін білдіруге;
5) кіші комиссияның (жұмыс тобының) есебіне қосымша құжаттардың қосылуын талап етуге құқылы.
13. Сарапшы:
1) оның құзыретіне қатысы бар мәселелер бойынша заттай дәлелдерге, материалдар мен құжаттарға толық және жан-жақты зерттеу жүргізуге;
2) оған комиссия (кіші комиссия) тиісінше рәсімдей отырып қойған сұрақтар бойынша жазбаша қорытынды беруге;
3) Комиссияның (кіші комиссияның) төрағасы авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру мәселелері бойынша өкімдерін орындауға міндетті.
14. Сарапшы:
1) қорытынды шығаруға қажетті заттай дәлелдермен, материалдармен және құжаттармен кіші комиссия төрағасы арқылы танысуға;
2) есеп жүргізу, модельдеу, стендтік және ұшу сынақтарын жүргізу, сондай-ақ зерттеу мақсаттарын көрсете отырып әуе кемелерінің тораптары мен бөлшектерін, басқа да заттай дәлелдерді зерттеуге жіберу туралы ұсыныстар енгізуге құқылы.
15. Кіші комиссия штабының бастығы:
1) кіші комиссияның отырысын ұйымдастыруға және хаттама жүргізуге;
2) топтардың тексеру материалдарын уақытылы және сапалы ұсынуды бақылауға;
3) кіші комиссия мүшелері мен сарапшыларға құжаттарды дайындауға көмек көрсетуге;
4) кіші комиссияның тексеру материалдарын комиссия штабының бастығы көрсеткен көлемде құжаттар тізбесіне сәйкес жинақтауға және оларды комиссия штабына уақытылы беруге;
5) Комиссияның тексеру материалдарын жинақтауына және рәсімдеуіне қатысуға міндетті.
16. Кіші комиссия штабының бастығы тексеру материалдарын рәсімдеу бойынша Комиссияның (кіші комиссияның) мүшелеріне ұсыныс беруге, сондай-ақ қате рәсімделген материалдарды толықтырып жасауға қайтаруға құқылы.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
15-қосымша
Авиациялық оқиға орнының схемасын (сұлбаларын) жасау
жөніндегі топтың функциялары
Топ мынадай функцияларды орындайды:
1) авиациялық оқиға орнының координатын, оның географиялық пункттерге қатысты түрде жақын орналасуын, теңіз деңгейінен биіктігін, жергілікті жердің сипаттамасын анықтайды;

2) устанавливает место первого касания воздушного судна о земную поверхность и препятствия, зону разброса элементов конструкции;
3) проводит маркировку элементов конструкции и привязку их расположения на местности;
4) проводит осмотр, фиксацию и анализ следов, оставленных на местности при падении воздушного судна;
5) выполняет фотографирование места авиационного происшествия и характерных следов на местности;
6) при необходимости составляет разрез профиля местности по направлению полета воздушного судна;
7) определяет положение воздушного судна в пространстве и направление его движения (магнитный курс, крен, угол наклона траектории) в момент столкновения с землей (препятствиями).
Результаты работы группы оформляются в виде схемы места авиационного происшествия, на которой приводятся следующие данные:
1) координаты места авиационного происшествия, расположение его относительно ближайших географических пунктов, высота над уровнем моря;
2) характерные следы, оставленные воздушным судном при столкновении с землей (препятствиями) и дальнейшим движением;
3) расположение обломков воздушного судна на местности, их перечень с указанием координат в выбранной системе координат;
4) расположение следов пожара на земле, следов топлива, масла и т.п.;
5) параметры, определяющие положение воздушного судна в пространстве и его направление движения в момент столкновения с землей (препятствиями);
6) искусственные и естественные препятствия в районе происшествия с указанием их конфигурации и высоты;
7) сооружения летного поля (ВПП, РД, огни и т.п.), если происшествие произошло на аэродроме;
8) профиль и характер местности по направлению движения воздушного судна (при необходимости);
9) другие характерные признаки, свидетельствующие о характере столкновения воздушного судна с землей (препятствиями) и его разрушения в зависимости от конкретных обстоятельств авиационного происшествия.
К схеме прикладываются общие фотографии места авиационного происшествия с указанием точки и направления фотографирования.
Приложение 16
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Функции группы опроса
Группа опроса выполняет следующие функции:
совместно с органами внутренних дел и прокуратуры выявляет свидетелей и очевидцев авиационного происшествия;
по согласованию или совместно с органами прокуратуры проводит опрос должностных лиц, свидетелей и очевидцев авиационного происшествия, при необходимости с применением магнитофонной записи, который оформляется протоколом с указанием времени, места опроса, должности лица, производящего опрос, анкетных данных опрашиваемого;
обобщает и анализирует результаты опроса;
составляет схему расположения свидетелей и очевидцев, в необходимых случаях на схеме указывается траектория полета на основании показаний очевидцев.
По результатам работы группы опроса составляется отчет, в котором указывается:
список выявленных и опрошенных лиц;
анализ показаний опрошенных лиц и данные, вытекающие из обобщения их показаний.
К отчету прикладываются:
протоколы опроса должностных лиц, свидетелей и очевидцев;
схема расположения очевидцев авиационного происшествия.
Протокол опроса
_____________________ ______________
(место опроса) (дата)
Мы, нижеподписавшиеся,
________________________________________
(фамилии, инициалы членов группы опроса)
в присутствии представителей прокуратуры и МВД
__________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
__________________________________________________________________
опросили:

2) әуе кемесінің жердің үстіне алғашқы тиген жерін және кедергілерді, конструкция элементтерінің лақтырылу аймағын анықтайды;
3) конструкция элементтеріне таңбалау жасайды және олардың жергілікті жерлерде орналасуын байлайды;
4) әуе кемесі құлаған кезде жергілікті жерлерде қалдырылған іздерді қарау, бекіту және талдау жасайды;
5) авиациялық оқиға орнын және жергілікті жерлердегі сипатты іздерді суретке түсіреді;
6) қажеттілігі болған жағдайда әуе кемесі ұшуының бағыты бойынша жергілікті жердің пішін қимасын жасайды;
7) әуе кемесінің кеңістіктегі жағдайын және жермен (кедергілермен) соқтығысқан кездегі оның қозғалыс (магнитті бағыт, крен, траекторияның бүгіліс ұшы) бағытын анықтайды.
Топ жұмысының нәтижелері авиациялық оқиға орнының сызбасы түрінде ресімделеді, онда мына мәліметтер келтіріледі:
1) авиациялық оқиға орнының координаттары, оның географиялық пункттерге қатысты түрде жақын орналасуы, теңіз деңгейінен биіктігі;
2) әуе кемесінің жермен (кедергілермен) соқтығысуы және одан әрі жүруі кезінде әуе кемесі қалдырған сипатты іздері;
3) әуе кемесі сынықтарының орналасуы, координаттың таңдалған жүйесінде координаттары көрсетілген тізбесі;
4) жердегі өрт іздерінің, отын, май және т.б. іздерінің орналасуы;
5) кеңістікте әуе кемесінің жағдайын анықтайтын параметрлер және оның жермен (кедергілермен) соқтығысу сәтіндегі қозғалыс бағыты;
6) олардың конфигурациясы мен биіктігін көрсете отырып, оқиға болған аудандағы жасанды және табиғи кедергілер;
7) егер оқиға әуеайлақта орын алса, ұшу алаңының құрылысы (ҰҚД, РЖ, оттар және т.б.);
8) (қажеттілігі болған жағдайда) әуе кемесі қозғалысының бағыты бойынша жергілікті жердің пішіні мен сипаты;
9) авиациялық оқиғаның нақты жағдайларына байланысты әуе кемесінің жермен (кедергілермен) соқтығысу және оның бұзылуы сипатын куәландыратын басқа сипатты белгілері.
Схемаға суретке түсіру нүктелері мен бағыттарын көрсете отырып, авиациялық оқиға орнының жалпы суреттері қоса беріледі.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
16-қосымша
Сұрау жүргізу тобының функциялары
Сұрау жүргізу тобы мынадай функцияларды орындайды:
ішкі істер және прокуратура органдарымен бірлесе отырып, авиациялық оқиғаның куәгерлері мен көрген адамдарын анықтайды;
прокуратура органдарының келісімі бойынша немесе олармен бірлесе отырып, лауазымды тұлғаларды, авиациялық оқиғаның куәгерлері мен көрген адамдарын сұрайды, қажеттілігі болған жағдайда магнитофондық жазба қолданады, онда сұрау уақыты, орны, сұраған тұлғаның лауазымы, сұралған адамның сауалнамалық мәліметтері рәсімделеді;
сұрау нәтижелерін жинақтайды және талдайды;
куәгерлер мен көрген адамдардың орналасу сызбасын жасайды, қажеттілігі болған жағдайда, куәгерлердің айтқан сөздері негізінде сызбада ұшу троекториясы көрсетеді.
Сұрау жүргізу тобы жұмысының нәтижелері бойынша есеп жасалады, онда:
анықталған және сұралған тұлғалардың тізімі;
сұрау жүргізілген адамдардың сөздерін талдау және олардың айтқандарын жинақтаудан шығатын мәліметтер көрсетіледі.
Есепке:
лауазымды тұлғаларды, куәгерлерді және көрген адамдарды сұрау хаттамасы;
авиациялық оқиғаны көрген адамдардың орналасу сызбасы қоса беріледі.
Сұрау жүргізу хаттамасы
____________________ ______________
(сұрау жүргізу орны) (күні)
Біз, төменде қол қойғандар,
__________________________________________________________
(сұрау жүргізу тобы мүшелерінің тегі, аты-жөні)
Прокуратура және ІІМ өкілдерінің қатысуымен
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
сұрады:

1. Фамилия, имя, отчество _________________________________________
2. Год рождения ___________________________________________________
3. Место работы, должность, телефон (рабочий/домашний) ____________
4. Место жительства _______________________________________________
5. Опрос начат в _______ час. ____________ мин.
6. Сведения о применении аудио-видео записи _______________________
Вопрос:
Ответ:
Вопрос:
Ответ:
Опрос окончен в ____ час. ____ мин.
Записано с моих слов правильно, мне прочитано (мною прочитано)
_____________________
(подпись опрошенного)
Руководитель группы опроса ________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
В опросе участвовали ______________________________________________
(подписи, инициалы, фамилии)
Приложение 17
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Функции группы поисковых и аварийно-спасательных работ
Группа поисковых и аварийно-спасательных работ в процессе расследования устанавливает:
время получения сообщения о бедствии, время и порядок объявления тревоги, оповещения поисковых экипажей, аварийно-спасательных команд и взаимодействующих сил других министерств (ведомств);
время вылета поисковых экипажей и выхода поисковых аварийно-спасательных команд, их состав, порядок ведения поиска;
время начала поиска, обнаружения места происшествия, прибытия на место аварийно-спасательных команд, начала проведения и окончания аварийно-спасательных работ;
время оцепления и организации охраны места происшествия;
численность личного состава и количество технических средств, применявшихся при проведении поисковых и аварийно-спасательных работ;
эффективность и правильность действий членов экипажей и аварийно-спасательных команд при выполнении аварийно-спасательных работ;
общее состояние поисково-спасательной службы в организации гражданской авиации.
По результатам работы группа поисковых и аварийно-спасательных работ составляет отчет, в котором приводит:
подробное описание действий членов поисковых экипажей, поисковых и аварийно-спасательных команд, должностных лиц с момента получения сообщения о бедствии до окончания аварийно-спасательных работ;
оценку правильности определения первоначального района поиска и его последующего уточнения;
оценку соответствия организации и проведения поисковых работ требованиям руководящих документов, все выявленные в ходе расследования отклонения от существующих требований, причины этих отклонений;
перечисление сил и средств, привлеченных к аварийно-спасательным работам, с указанием времени прибытия на место происшествия и эффективности действия;
время, в течение которого были эвакуированы члены экипажа и пассажиры, эффективность (время локализации и ликвидации) тушения пожара;
эффективность спасательных работ (количество спасенных пассажиров и членов экипажа, количество самостоятельно покинувших воздушное судно);
данные об оцеплении и охране места происшествия;
все отклонения от требований существующих норм в организации и проведении аварийно-спасательных работ;
выявленные при расследовании недостатки в руководящих документах по организации и проведению поисковых и аварийно-спасательных работ.
К отчету прикладываются следующие материалы:
справка о списочном составе и подготовке пожарно-спасательных расчетов, при необходимости других расчетов аварийно-спасательных команд;
справка о силах и средствах, задействованных при проведении поисковых и аварийно-спасательных работ;
справка о проверке организации поисковых и аварийно-спасательных работ в предприятии;
выписка из записей наземных магнитофонов с информацией, касающейся аварийно-спасательной службы;
выписка из рабочего журнала диспетчера пожарной связи отряда военизированной охраны (ВОХР).
Приложение 18
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Функции группы расчета и анализа
Группа расчета и анализа:
проводит сбор, обработку, восстановление и анализ полетной информации, накопленной бортовыми параметрическими и речевыми самописцами;
в процессе работы комиссии анализирует и обобщает информацию, получаемую рабочими группами подкомиссий, участвует в разработке предложений по основным направлениям работы комиссии;
разрабатывает, при необходимости, программы проведения экспериментов, облетов (с привлечением специалистов рабочих групп и подкомиссий);
изучает, при необходимости, материалы летных испытаний и опыт эксплуатации данного типа воздушного судна;
составляет расширенный анализ развития особой ситуации, на основе которого готовится проект акта комиссии по расследованию, заключение и рекомендации.
В процессе сбора, обработки информации и восстановления нерегистрируемых или неудовлетворительно зарегистрированных бортовыми средствами сбора полетной информации параметров и данных группа:
проводит расшифровку и анализ записей бортовых самописцев параметров полетной информации, бортовых и наземных (совместно с группой УВД) магнитофонов, фоторегистраторов с синхронизацией их по времени и указанием качества регистрации;
выполняет необходимые расчеты недостающих параметров;
выполняет необходимые аэродинамические расчеты с оценкой летных характеристик, характеристик устойчивости и управляемости;
определяет расчетным путем массу и центровку воздушного судна в момент авиационного происшествия;
строит траекторию полета на участке возникновения и развития особой ситуации с нанесением на нее переговоров и зафиксированных сигналов;
по записям средств объективного контроля выявляет отклонения в пилотировании и работе авиационной техники.
По результатам работы группа расчета и анализа составляет отчет, в котором приводятся:
подробное описание параметров полета непосредственно перед и в процессе возникновения и развития особой ситуации с анализом всех характерных участков записи бортовых самописцев, а также, при необходимости, других этапов полета и предыдущих полетов;
все отклонения от нормы в навигации и пилотировании воздушного судна, в работе его систем и оборудования, которые выявлены по записям бортовых самописцев, а также анализ причин этих отклонений;
все выявленные при анализе полетной информации отклонения характеристик воздушного судна от характеристик воздушного судна данного типа, зафиксированных при летных испытаниях, а также причины этих отклонений.
К отчету прилагаются:
графики записей бортовых самописцев параметров полета;
расшифровка записей бортовых самописцев параметров полета с нанесенным на нее радиообменом экипажа;
при необходимости, траектория полета воздушного судна в плане и вертикальной скорости с "привязкой" к местности и нанесенными переговорами членов экипажа между собой и диспетчерской службой, а также фиксацией моментов возникновения выявленных отказов или разовых команд;
выписка из записей бортовых и наземных магнитофонов с хронометражем;
результаты расчетов, моделирования динамики движения воздушного судна;
фотоснимки с экранов посадочных радиолокаторов с их расшифровкой;
данные радиолокационной проводки воздушного судна органами управления воздушным движением.
Приложение 19
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Основные задачи и форма отчета летной подкомиссии

1. Тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________
2. Туған жыл __________________________________________________
3. Жұмыс орны, лауазымы, (жұмыс/үй) телефон ___________________
4. Тұрғылықты жері ____________________________________________
5. Сұрау сағат _______ ____________ минутта басталды.
6. Аудио-бейне жазбаларды қолдану туралы
мәлімет ______________________________________________________
Сұрақ:
Жауап:
Сұрақ:
Жауап:
Сұрау жүргізу сағат ____ ____ минутта аяқталды
Менің сөздерім дұрыс жазылды, маған оқып берді (мен оқыдым)
______________________________
(сұралған адамның қолы)
Сұрау жүргізу тобының жетекшісі ______________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Сұрау жүргізуге қатысқандар ___________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
17-қосымшаrdІздестіру және авариялық-құтқару жұмыстары топтарының
функциялары
Іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарының тобы тергеу барысында төмендегілерді белгілейді:
апат туралы хабарлама алынған уақыт, дабылдама жариялау уақыты мен тәртібі, іздестіру экипаждарына, авариялық-құтқару командаларына және басқа министрліктердің (ведомстволар) өзара әрекет ететін күштеріне хабарлау;
іздестіру экипаждарының ұшып шығу және іздестіру және авариялық-құтқару командаларының шығу уақыты, олардың құрамы, іздестіруді жүргізу тәртібі;
іздеуді бастау уақыты, оқиға орнын анықтау, оқиға орнына авариялық-құтқару командаларының келуі, авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді және аяқтауды бастау;
оқиға орнын қоршау және күзету уақыты;
жеке құрам саны, іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде қолданылған техникалық құралдардың саны;
авариялық-құтқару жұмыстарын орындау кезіндегі экипаж мүшелері және апаттан құтқару командалары әрекеттерінің тиімділігі және дұрыстығы;
азаматтық авиация ұйымындағы іздестіру-құтқару қызметінің жалпы жағдайы.
Жұмыс нәтижелері бойынша іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарының тобы есеп жасайды, онда:
іздестіру экипаждары, іздестіру және авариялық-құтқару командалары мүшелерінің, лауазымды тұлғалардың апат туралы хабарламаны алған сәттен бастап авариялық-құтқару жұмыстары аяқталғанға дейінгі әрекеттерінің толық сипаттамасы;
бастапқы іздестіру ауданын анықтаудың және оны одан әрі нақтылаудың дұрыстығын бағалау;
іздестіру жұмыстарын ұйымдастырудың және жүргізудің басшылық құжаттардың талаптарына сай келуін, тергеу барысында анықталған тиісті талаптардан барлық ауытқушылықтарды, аталған ауытқушылықтардың себептерін бағалау;
келу уақыты мен әрекеттердің тиімділігін көрсете отырып, авариялық-құтқару жұмыстарына тартылған күштер мен құралдарды есептеу;
экипаж мүшелері мен жолаушылар эвакуацияланған уақыт, өрт сөндірудің тиімділігі (шектен шығармау және жою уақыты);
құтқару жұмыстарының тиімділігі (құтқарылған, әуе кемесінен өздігінен шыққан жолаушылар мен экипаж мүшелерінің саны);
оқиға орнын қоршау және күзету туралы деректер;
авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізуде қолданыстағы норма талаптарынан барлық ауытқушылықтар;
іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу бойынша басшылық құжаттарда тергеу кезінде анықталған кемшіліктер келтіріледі.
Есепке мына материалдар қоса беріледі:
авариялық-құтқару есебінің, қажет болған кезде авариялық-құтқару командаларының басқа да есептерінің тізімдегі құрамы мен дайындығы туралы анықтама;
іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде тартылған күштер мен құралдар туралы анықтама;
кәсіпорында іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарының ұйымдастырылуын тексеру туралы анықтама;
авариялық-құтқару қызметіне қатысты ақпаратпен жердегі магнитофондар жазбаларынан үзінді көшірме;
Әскери күзет жасағының өрт байланыс диспетчерінің жұмыс журналынан үзінді көшірме.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
18-қосымша
Есепке алу және талдау тобының функциялары
Есеп және талдау тобы:
борттық параметрлік және сөздерді өздігінен жазғыш құралдарда жиналған ұшу ақпаратын жинау, өңдеу, қалпына келтіру және талдауды жүргізеді;
комиссия жұмысының барысында кіші комиссиялардың жұмыс топтарынан алынатын ақпаратты жинақтайды, комиссия жұмысының негізгі бағыттары бойынша ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
қажет болған жағдайда, эксперименттерді, ұшуларды жүргізу бағдарламаларын әзірлейді (жұмыс топтарының және кіші комиссиялардың мамандарын тарта отырып);
қажет болған жағдайда, ұшып сынаулардың материалдарын және әуе кемесінің аталған үлгісін пайдалану тәжірибесін зерделейді;
ерекше жағдай дамуының кеңейтілген талдауын жасайды, соның негізінде тексеру жөніндегі комиссия актісінің жобасы, қорытынды және ұсыныстар әзірленеді.
Ақпаратты жинау, өңдеу және параметрлер мен деректердің ұшу ақпаратын жинаудың тіркелмейтін немесе қанағаттанарлықсыз тіркелген борт құралдарымен қалпына келтіру барысында, топ:
уақыты бойынша үйлестіріп, тіркеу сапасын көрсете отырып ұшу ақпараты, борттық және жердегі (ӘҚБ тобымен бірлесе отырып) магнитофондар, фототіркегіштер параметрлерінің борттық өздігінен жазғыш құралдарының талдамасын және талдауын жасайды;
жетіспейтін параметрлердің қажетті есебін орындайды;
ұшу сипаттамаларын, беріктілік және басқару сипаттамаларын бағалай отырып, қажетті аэродинамикалық есептерді орындайды;
авиациялық оқиға кезінде әуе кемесінің массасы мен орталықтандыруын есептеу жолымен анықтайды;
оған жүргізілген сөйлесулер мен тіркелген сигналдарды енгізе отырып, ерекше жағдай туындаған және өрбіген учаскедегі ұшу траекториясын жасайды;
объективті бақылау құралдарының жазбалары бойынша авиациялық техниканы жүргізуде және жұмыстарында ауытқушылықтарды анықтайды.
Жұмыс нәтижелері бойынша есеп және талдау тобы есеп жасайды, онда:
борттық өздігінен жазғыш құралдар жазбаларының барлық учаскелеріне талдау жасай отырып, ерекше жағдай алдында және аталған жағдай туындап, өрбіген кезде, сондай-ақ қажет болған жағдайда ұшудың басқа да кезеңдерінде және бұған дейінгі ұшулардағы ұшу параметрлерінің толық сипаттамасы;
навигацияда және әуе кемесін жүргізуде, борттық өздігінен жазғыш құралдардың жазбалары бойынша анықталған оның жүйелері мен жабдықтарының жұмыстарында нормадан барлық ауытқулар, сондай-ақ осы ауытқушылықтардың себептерін талдау;
ұшу сынамасынан өту кезінде тіркелген әуе кемесі үлгісінің сипаттамаларынан аталған әуе кемесі үлгісінің сипаттамаларының ұшу ақпаратын талдау кезінде анықталған барлық ауытқушылықтары келтіріледі;
Есепке:
ұшу парметрлерінің борттық өздігінен жазғыш құралдар
жазбаларының кестелері;
оған экипаждың радиоалмасуымен жазылған ұшу параметрлерінің борттық өздігінен жазғыш құралдары жазбаларын талдамалау;
қажет болған жағдайда, жоспарда және жерге "бекітілген", экипаж мүшелері арасында әрі олардың диспетчерлік қызметпен жүргізген сөйлесулері жазылған, сондай-ақ анықталған істен шығулардың немесе бір жолғы командалардың туындау сәттері белгіленген тура жылдамдықта әуе кемесі ұшуының траекториясын жасау;
хронометражы бар борттық және жердегі магнитофондардың жазбаларынан үзінді көшірме;
есептердің, әуе кемесінің қозғалыс динамикасын модельдеу нәтижелері;
олардың талдамасымен отырғызу радиолакаторлары экрандарының фототүсірілімдері;
әуе қозғалысын басқару органдарының әуе кемесінің радиолокациялық өткізбе сымының деректері қоса беріледі.
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
19-қосымша
Ұшу жөніндегі кіші комиссияның негізгі міндеттері және
есеп беру нысаны

1. Основными задачами летной подкомиссии являются:
1) установление уровня профессиональной подготовки экипажа, качества организации, обеспечения полета и управления воздушным движением с учетом влияния всех имеющихся факторов;
2) оценка правильности действий экипажа и должностных лиц в процессе возникновения и развития особой ситуации с учетом данных средств объективного контроля;
3) выявление отклонений от действующих норм подготовки, обеспечения и выполнения полета.
2. Летная подкомиссия состоит из следующих рабочих групп:
1) летная группа;
2) группа управления воздушным движением, радиосветотехнического, метеорологического и аэродромного обеспечения;
3) группа авиационной медицины.
В зависимости от обстоятельств происшествия, могут создаваться и другие рабочие группы.
3. Летная группа устанавливает:
1) уровень профессиональной подготовки членов экипажа, наличие недостатков в общей и специальной подготовке, допуске к полетам, формировании экипажа;
2) регулярность и качество контроля за уровнем подготовки экипажа в процессе его предыдущей работы, характерные ошибки и отклонения, допускавшиеся членами экипажа ранее, индивидуальные особенности членов экипажа в технике пилотирования и эксплуатации авиатехники;
3) качество подготовки экипажа к данному полету;
4) состояние дисциплины членов экипажа, случаи нарушения дисциплины, отмечавшиеся ранее;
5) отклонения от нормативных документов в действиях экипажа при подготовке к данному полету и при его выполнении;
6) наличие факторов, которые могли способствовать неправильным действиям членов экипажа;
7) наличие недостатков в документации, регламентирующей подготовку экипажа, организацию и выполнение полетов.
4. Летная группа изучает и анализирует:
1) летные и личные дела членов экипажа;
2) летно-штабную и полетную документацию;
3) результаты расшифровки записей средств объективного контроля (бортовых самописцев, наземных магнитофонов, фоторегистраторов посадочных локаторов и т.д.);
4) показания членов экипажа и очевидцев происшествия;
5) показания должностных лиц, готовивших экипаж к полетам, в том числе к данному полету;
6) документацию, характеризующую качество выполнения экипажем полетов в прошлом (результаты расшифровок записей средств объективного контроля, журналы разборов и т.д.);
7) состояние организации летной работы в организации, где произошло авиационное происшествие;
8) документацию, регламентирующую организацию, подготовку и выполнение данного вида полетов;
9) факторы, которые могли оказать отрицательное влияние на работу экипажа в полете;

1. Ұшу жөніндегі кіші комиссияның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) экипаждың кәсіби деңгейін, ұшуды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және барлық қолданыстағы факторлардың әсер етуін есепке алғанда әуе қозғалысын басқару сапасын белгілеу;
2) объективті бақылау құралдарының деректерін есепке алғанда ерекше жағдайдың туындау және өрбуі кезіндегі экипаж және лауазымды тұлғалар әрекеттерінің дұрыстығын бағалау;
3) қолданыстағы дайындау нормаларынан ауытқушылықтардың анықталуы, ұшуларды қамтамасыз ету және орындау.
2. Ұшу жөніндегі кіші комиссия төмендегі жұмыс топтарынан:
1) ұшқыштар тобынан;
2) әуе қозғалысын басқару, радиожарықтехникалық, метеорологиялық және әуеайлақтық қамтамасыз ету топтарынан;/
3) авиациялық медицина тобынан тұрады.
4) Оқиға жағдайына қарай басқа да жұмыс топтары құрылуы мүмкін.
3. Ұшқыштар тобы мыналарды белгілейді:
1) экипаж мүшелері кәсіби дайындығының деңгейі, жалпы және арнайы дайындықта, ұшуға жіберуде, экипаж жасауда кемшіліктің болуы;
2) бұған дейінгі жұмыс барысындағы экипаж дайындығының деңгейін бақылау жүйелігі және сапасы, бұған дейін экипаж мүшелері жіберген қателер мен ауытқушылықтар, ұшыру және авиатехниканы пайдалану техникасындағы экипаж мүшелерінің жеке ерекшеліктері;
3) экипажды аталған ұшуға дайындау сапасы;
4) экипаж мүшелері тәртіптерінің жағдайы, бұған дейін орын алған тәртіп бұзушылық жағдайлары;
5) аталған ұшуға дайындық кезінде және оның орындалуы кезінде экипаж әрекеттеріндегі нормативтік құжаттардан ауытқушылықтар;
6) экипаж мүшелерінің дұрыс әрекет етпеуіне әсер еткен факторлардың болуы;
7) экипаждың дайындығын, ұшулардың ұйымдастырылуын және орындалуын регламенттейтін құжаттамада кемшіліктердің болуы.
4. Ұшқыштар тобы мыналарды зерделейді және талдайды:
1) экипаж мүшелерінің ұшуға қатысты және жеке істері;
2) ұшқыштық-штабтық және ұшу жөніндегі құжаттама;
3) объективті бақылау құралдары жазбалары талдамаларының нәтижелері (борттық өзі жазғыштар, жердегі магнитофондар, отырғызу локаторларының фототіркегіштері және т.б.);
4) экипаж мүшелерінің және оқиғаны көзімен көргендердің көрсетілімдері;
5) экипажды ұшуға, оның ішінде осы ұшуға дайындаған лауазымды тұлғалардың көрсетілімдері;
6) экипаждың бұған дейін орындаған ұшуларының сапасын сипаттайтын құжаттама (объективті бақылау құралдары жазбалары талдамаларының нәтижелері, талдама журналдары және т.б.);
7) авиациялық оқиға болған ұйымдардағы ұшу жұмыстарының ұйымдастырылу жағдайлары;
8) осы ұшу түрінің ұйымдастырылуын, дайындалуын және орындалуын регламенттейтін құжаттама;
9) ұшуда экипаж жұмысына кері әсерін тигізген факторлар;

10) результаты специальных исследований (если они проводились);
11) другую документацию, определяющую организацию, подготовку и выполнение полета.
5. Летная группа по результатам работы составляет отчет, который должен содержать:
1) сведения о характере выполняемого задания;
2) данные о полетной массе и центровке воздушного судна перед вылетом (по сведениям, указанным в полетной документации, а также определенным по данным средств объективного контроля, показаниям экипажа, очевидцев и по другой информации);
3) сведения о каждом члене экипажа;
4) все выявленные отклонения со стороны командно-руководящего состава в подготовке и допуске экипажа к полетам, организации полета;
5) все выявленные отклонения, допущенные экипажем в процессе подготовки к полету;
6) описание действий экипажа при возникновении и развитии особой ситуации (на основании данных средств объективного контроля, показаний экипажа и очевидцев, а также другой информации) с указанием всех отклонений;
7) анализ возможных причин неправильных действий экипажа;
8) оценка документации, регламентирующей подготовку экипажа, организацию и выполнение полетов, с указанием выявленных в ней недостатков;
9) оценка профессиональной подготовки членов экипажа с учетом их действий в сложившейся ситуации.
Летная группа постоянно взаимодействует с группой расчета и анализа и группой опроса, использует в своей работе информацию других рабочих групп комиссии по расследованию. При необходимости летная группа составляет акт об обнаружении и изъятии полетной документации.
6. К отчету летной группы прилагаются следующие документы:
1) задание на полет и штурманский бортовой журнал;
2) служебные характеристики на членов экипажа;
3) акты об изъятии и передаче полетной документации;
4) справка о проверке организации летной работы в авиакомпании, где произошло авиационное происшествие (при необходимости);
5) отчеты об экспериментах, исследованиях и облетах, проводившихся летной группой;
6) объяснительные записки членов экипажа.
7. Группа управления воздушным движением, радиосветотехнического, метеорологического и аэродромного обеспечения устанавливает:
1) качество управления воздушным движением данного полета;
2) уровень профессиональной подготовки специалистов служб управления воздушным движением и обеспечения полетов;
3) наличие и состояние документации, определяющей организацию и осуществление управления воздушным движением;

10) арнайы зерттеулер нәтижелері (егер олар жүргізілген болса);
11) ұшудың ұйымдастырылуын, дайындығын және орындалуын анықтайтын басқа құжаттама.
5. Ұшқыштар тобы жұмыс нәтижелері бойынша есеп жасайды, онда мыналар қамтылуға тиіс:
1) орындалатын тапсырманың сипаты туралы мәлімет;
2) ұшу массасы және ұшу алдында әуе кемесінің орталықтандырылуы туралы деректер (ұшу құжаттамасында көрсетілген, сондай-ақ объективті бақылау құралдарының деректері, экипаж, оқиғаны көргендердің көрсетілімдері және басқа ақпарат бойынша анықталған мәліметтер бойынша);
3) экипаждың әрбір мүшесі туралы мәлімет;
4) экипажды ұшуға дайындау және жіберу, ұшуды ұйымдастыру барысында командалық басқарушылық құрам тарапынан анықталған барлық ауытқушылықтар;
5) ұшуға дайындалу барысында экипаж жіберген, анықталған барлық ауытқушылықтар;
6) барлық ауытқушылықтарды көрсете отырып, ерекше жағдай туындап және өрбіген кездегі экипаж әрекетінің сипаты (объективті бақылау құралдары деректерінің, экипаж, оқиғаны көргендердің көрсетілімдері және басқа ақпарат негізінде);
7) экипаждың дұрыс емес әрекеттерінің мүмкін болатын себептерінің талдауы;
8) анықталған кемшіліктерді көрсете отырып, экипаждың дайындалуын, ұшулардың ұйымдастырылуын және орындалуын регламенттейтін құжаттаманы бағалау;
9) олардың орын алған жағдайдағы әрекеттерін есепке ала отырып, экипаж мүшелерінің кәсіби дайындықтарын бағалау.
10) Ұшқыштар тобы үнемі есеп айырысу және талдау тобымен және сұрау тобымен өзара әрекет етеді, өз жұмысында тексеру жөніндегі комиссияның басқа жұмыс топтарының ақпараттарын пайдаланады. Қажет болған жағдайда ұшқыштар тобы ұшу құжаттамасының анықталуы және оны алып қою туралы акті жасайды.
6. Ұшқыштар тобының есебіне мына құжаттар қоса беріледі:
1) мұшуға арналған тапсырма және штурмандық борт журналы;
2) экипаж мүшелеріне арналған қызметтік мінездемелер;
3) ұшу құжаттамасын алып қою және оны беру туралы актілер;
4) авиациялық оқиға болған авиакомпаниядағы ұшу жұмысының ұйымдастырылуын тексеру туралы анықтама (қажет болған жағдайда);
5) ұшқыштар тобы жүргізетін эксперименттер, зерттеулер және ұшулар туралы есептер;
6) экипаж мүшелерінің түсіндірме жазбалары.
7. Әуе қозғалысын басқару, радиожарықтехникалық, метеорологиялық және әуеайлақтық қамтамасыз ету тобы мыналарды белгілейді:
1) аталған ұшудың әуе қозғалысын басқару сапасы;
2) әуе қозғалысын басқару және ұшуларды қамтамасыз ету қызметтерінің мамандары кәсіби дайындығының деңгейі;
3) әуе қозғалысын басқарудың ұйымдастырылуын және жүзеге асырылуын анықтайтын құжаттаманың болуы және оның жағдайы;

4) наличие и состояние средств радиотехнического обеспечения и связи, правильность их использования в процессе управления полетом;
5) состояние взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, места стоянок, посадочных площадок, оснащенность аэродромной службы техническими средствами;
6) соответствие установленного на аэродроме радиосветотехнического оборудования (по составу и схеме расположения) регламенту радиосветотехнического обеспечения полетов данного аэродрома;
7) наличие данных о работе средств радиотехнического оборудования, связи и светотехнического оборудования на рабочих местах специалистов управления воздушным движением (таблицы норм перехода на резервные источники питания, графики дальности действия средств РТО и связи и т.д.);
8) соблюдение правил ведения радиосвязи и фразеологии радиообмена;
9) обеспечение воздушного судна по маршруту полета запасными аэродромами;
10) наличие отклонений воздушного судна от заданного маршрута;
11) общую метеорологическую обстановку по маршруту полета, на основных и запасных аэродромах;
12) фактическую погоду в районе происшествия (при необходимости - на основных и запасных аэродромах) во время возникновения особой ситуации;
13) наличие у экипажа и диспетчеров УВД необходимой информации о метеорологической обстановке и ее достоверность;
14) соответствие метеорологического обеспечения полета установленным требованиям;
15) факты запуска в районе авиационного происшествия беспилотных средств и проведения стрельб, а также при необходимости орнитологическую обстановку.
8. По результатам работы группа управления воздушным движением, радиосветотехнического, метеорологического и аэродромного обеспечения представляет отчет, который должен содержать:
1) сведения о должностных лицах служб управления воздушным движением, метеорологического, радиосветотехнического и аэродромного обеспечения полетов, в действиях которых отмечены отклонения от требований нормативных документов;
2) выявленные при расследовании недостатки в подготовке персонала служб обеспечения полетов, его допуске к самостоятельной работе;
3) общую характеристику организации и состояния управления воздушного движения, метеорологического, радиосветотехнического и аэродромного обеспечения полетов, организации рабочих мест специалистов УВД с перечислением всех отклонений от установленных требований;
4) выявленные в ходе расследования недостатки в документах, регламентирующих порядок УВД и обеспечения полетов;
5) описание действий должностных лиц служб УВД и обеспечения полетов, оказавших влияние на исход полета;

4) радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс құралдарының болуы және оның жағдайы, олардың ұшуларды басқару барысында дұрыс пайдаланылуы;
5) ұшу-қону жолағы, рулежді жолдар, тұрақ орындары, отырғызу алаңдары жағдайы, әуеайлақ қызметінің техникалық құралдармен жабдықталуы;
6) әуеайлақта орнатылған радиожарықтехникалық жабдықтың осы әуеайлақтағы ұшуларды радижарықтехникалық қамтамасыз ету регламентіне (құрамы және орналасқан сызбасы бойынша) сәйкес келуі;
7) әуе қозғалысын басқару мамандарының жұмыс орындарындағы радиотехникалық жабдық, байланыс және жарықтехникалық жабдық құралдарының жұмысы туралы деректердің болуы (қоректендірудің резервтік көздеріне өту нормаларының кестелері, РТҚ және байланыс және т.б. құралдарының әрекет ету кестелері);
8) радиобайланыс жүргізу және радиоалмасу фразеологиясы ережелерінің сақталуы;
9) ұшу бағыты бойынша әуе кемесін қосалқы әуеайлақтармен қамтамасыз ету;
10) әуе кемесінің белгіленген бағыттан ауытқуы;
11) негізгі және қосалқы әуеайлақтардағы ұшу бағыты бойынша жалпы метеорологиялық жағдай;
12) ерекше жағдай туындаған кездегі оқиға аумағындағы нақты ауа райы (қажет болған жағдайда – негізгі және қосалқы әуеайлақтардағы);
13) экипажда және ӘҚБ диспетчерлерінде метеорологиялық жағдай туралы ақпараттың болуы және оның нақтылығы;
14) ұшудың метеорологиялық қамтамасыз етілуінің белгіленген талаптарға сәйкес келуі;
15) авиациялық оқиға болған ауданда ұшуға арналмаған құралдарын пайдалану және ату жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ қажет болған жағдайда орнитологиялық жағдайдың орын алу деректері.
8. Жұмыс нәтижелері бойынша әуе қозғалысын ұйымдастыру, радиожарықтехникалық, метеорологиялық және әуеайлақтық қамтамасыз ету тобы есеп ұсынады, есеп төмендегілерді қамтуы тиіс:
1) әуе қозғалысын басқару, ұшуларды метеорологиялық, радиожарықтехникалық және әуеайлақтық қамтамасыз ету қызметтерінің лауазымдық тұлғалары туралы мәліметтер, олардың әрекеттерінде нормативтік құжаттардың талаптарынан ауытқушылықтар белгіленеді;
2) тексеру кезінде ұшуды қамтамасыз ету персоналын дайындау, оларға дербес жұмысқа рұқсат ету бойынша анықталған кемшіліктер;
3) белгіленген талаптардан ауытқушылықтарды көрсете отырып, әуе қозғалысын басқару, ұшуларды метеорологиялық, радиожарықтехникалық және әуеайлақтық қамтамасыз ету, ӘҚБ мамандарының жұмыс орындарын ұйымдастыру және олардың жағдайы бойынша жалпы сипаттама;
4) ӘҚБ және ұшуларды қамтамасыз ету тәртібін регламенттейтін құжаттарды зерттеу барысында анықталған кемшіліктер;
5) ұшу нәтижесіне әсер еткен ӘҚБ және ұшуларды қамтамасыз ету қызметтері лауазымды тұлғаларының іс-әрекеттерінің сипаттамасы;

6) все отклонения в действиях должностных лиц служб УВД и обеспечения полетов, выявленные в ходе расследования, независимо от их влияния на исход полета;
7) прогнозируемую и фактическую в момент происшествия погоду в районе авиационного происшествия (при необходимости - по маршруту полета, на основных и запасных аэродромах);
8) недостатки в использовании средств РТО, связи и СТО, их работоспособность или отклонения в технических характеристиках, если они оказали влияние на качество УВД и обеспечение полетов;
9) анализ причин неправильных действий должностных лиц служб УВД и обеспечения полетов (если они имели место).
9. К отчету группы управления воздушным движением, радиосветотехнического, метеорологического и аэродромного обеспечения прилагаются следующие материалы:
1) выписки из книжек руководителей полетами, диспетчерских книжек специалистов УВД (в случае если их действия оказали влияние на исход полета);
2) в случае если авиационное происшествие произошло в пределах аэродрома:
выписка из журнала состояния летного поля;
акт об осмотре летного поля и контрольном замере коэффициента сцепления сразу после авиационного происшествия;
справка о наличии и состоянии технических средств замера коэффициента сцепления и технической документации на них;
3) акт о внеочередном (контрольном) наблюдении за погодой сразу после авиационного происшествия;
4) сведения о фактической погоде по данным ближайших метеостанций и сообщениям экипажей других воздушных судов;
5) метеорологическая документация, которая использовалась при подготовке и консультации экипажа;
6) сведения о штормовых предупреждениях и оповещениях (если они были);
7) справка о проверке служб управления воздушным движением и обеспечения полетов (при необходимости);
8) объяснительные записки специалистов управления воздушного движения и служб обеспечения, копии протоколов их опроса (при необходимости);
9) справка о наличии или отсутствии запусков радиозондов, беспилотных средств, производстве стрельб и др. (при необходимости).
10. Группа авиационной медицины определяет психофизиологическое состояние, работоспособность членов экипажа (в необходимых случаях - и специалистов служб обеспечения полетов), характер их действий при возникновении и развитии особой ситуации на основании оценки:
1) индивидуальных психологических особенностей членов экипажа, их общего физического развития, морально-психологического состояния за последний месяц (семейные и служебные конфликты, злоупотребление алкоголем, лекарственными и наркотическими веществами, курением и др.);

6) ұшу нәтижесіне әсер етуін есепке алмағанда, зерттеу барысында анықталған ӘҚБ және ұшуларды қамтамасыз ету қызметтерінің лауазымды тұлғаларының іс-әрекеттеріндегі барлық ауытқушылықтар;
7) авиациялық оқиға болған аудандағы (қажет болса ұшу бағыты бойынша негізгі және қосалқы әуеайлақтардағы) оқиға кезіндегі болжамды және нақты ауа-райы;
8) РТЖ, байланыс және ЖТЖ құралдарын пайдаланудағы кемшіліктер, олардың жұмысқа қабілеттілігі немесе олар ӘҚБ және ұшуларды қамтамасыз ету сапасына әсер етсе техникалық сипаттамалардан ауытқушылығы;
9) ӘҚБ және ұшуларды қамтамасыз ету қызметтерінің лауазымды тұлғалары жасаған бұрыс әрекеттердің себебін талдау.
9. Әуе қозғалысын басқару, радиожарықтехникалық, метеорологиялық және әуеайлақтық қамтамасыз ету тобының есебіне мына материалдар қоса беріледі:
1) ұшуларды басқарушылардың кітапшаларынан, ӘҚБ мамандарының диспетчерлік кітапшаларынан үзінділер (егер оларды қолдану ұшу нәтижесіне әсер етсе);
2) егер авиациялық оқиға әуеайлақ көлемінде болса:
ұшу алаңының жағдайы туралы журналдан үзінді;
авиациялық оқиғадан кейін ұшу алаңын тексеру және ілінісу коэффициентін бақылап өлшеу туралы акті;
ілінісу коэффициентін өлшейтін техникалық құралдардың болуы және жағдайы туралы анықтама, олардың техникалық құжаттамасының болуы;
3) авиациялық оқиғадан кейін дереу ауа-райын кезектен тыс бақылау туралы акті;
4) жақын жердегі метеостанциялардың және басқа да әуе кемелері экипаждарының хабарламалары бойынша нақты ауа-райы туралы мәліметтер;
5) дайындық кезінде және экипаж консультациясында пайдаланылған метеорологиялық құжаттама;
6) ауа райының күрт бұзылатыны жөнінде ескертулер мен хабарламалар (егер олар болса);
7) әуе қозғалысын басқару және ұшуларды қамтамасыз ету қызметтерін тексеру туралы анықтама (қажет болса);
8) әуе қозғалысын басқару және қамтамасыз ету қызметтері мамандарының түсіндірме жазбалары, оларға қойылған сұрақтар бойынша хаттамалардың көшірмелері (қажет болса);
9) радиозондтарды, ұшқышсыз құралдарды іске қосулардың, оқтарды пайдаланулардың және т.б. болуы немесе болмауы туралы анықтама (қажет болса.
10. Авиациялық медицина тобы экипаж мүшелерінің (қажет болса ұшуларды қамтамасыз ету қызметтері мамандарының) психофизиологиялық жағдайын, жұмыс қабілеттілігін, ерекше жағдай туындау және өрбу кезінде олардың әрекет ету сипатын төмендегілерді бағалау негізінде анықтайды:
1) экипаж мүшелерінің жеке психологиялық ерекшеліктерін, олардың жалпы дене қалпының дамуын, соңғы айдағы рухани-психологиялық жағдайын (отбасылық және қызметтік дау-жанжалдар, алкогольді, дәрілік және есірткі заттарын шектен тыс пайдалануы, темекі шегуі және т.б.);

2) состояния здоровья членов экипажа (психологического и физического) накануне происшествия и в день вылета, данных ежеквартальных и ежегодных медицинских освидетельствований, а также историй болезней в медицинских учреждениях за последние 3 года, результатов предполетного медицинского контроля;
3) полноценности отдыха, сна и питания в течение 3 суток, предшествовавших авиационному происшествию;
4) своевременности использования отпусков, выходных дней, а также летной нагрузки накануне, в день происшествия, в течение последнего месяца и соответствия ее установленным нормам;
5) результатов токсикологического исследования на алкоголь, карбоксигемоглобин (карбоксимиоглобин) и в случае необходимости - на прочие токсичные вещества и лекарственные препараты;
6) эмоционального состояния членов экипажа в аварийном полете по данным радиообмена и специальных исследований биологического материала (биохимических, морфологических и др.), наличия стрессового состояния и его влияния на правильность и своевременность действий членов экипажа;
7) данных медико-трассологических исследований (характер и локализация травм на теле, признаки позы и рабочих действий, особенности повреждений одежды и обуви и т.д.);
8) влияния конструктивных особенностей кабины воздушного судна, условий полета, средств защиты и спасения на состояние здоровья экипажа и условия его деятельности.
11. Группа авиационной медицины составляет отчет, который должен содержать (для каждого члена экипажа и специалиста службы обеспечения полетов):
1) результаты прохождения годовых и квартальных освидетельствований за последние 2 года (наличие отклонений, ограничений и т.п.) с учетом обращения в другие лечебные учреждения;
2) сведения об отстранении от полетов в результате предполетного медицинского контроля;
3) данные об индивидуальных физических и психофизиологических особенностях членов экипажа, в том числе о злоупотреблении алкоголем, лекарственными веществами и курением;
4) сведения о предшествующих заболеваниях и травмах;
5) краткую характеристику бытовых условий;
6) данные о своевременности использования отпусков и выходных дней, о полноценности отдыха, сна и питания за последние 3 суток;
7) результаты патологоанатомических, токсикологических, биохимических, морфологических, медико-трассологических и других специальных исследований;
8) сведения о наличии стрессового состояния, внезапного заболевания в полете;
9) оценку возможности влияния состояния здоровья, психофизиологического состояния и индивидуальных особенностей на работоспособность и характер действий членов экипажа при возникновении и развитии особой ситуации;

2) тоқсан сайынғы және жыл сайынғы медициналық куәландыруларда көрсетілген экипаж мүшелерінің оқиға болар алдында және ұшу күніндегі денсаулық жағдайы (психологиялық және дене), сондай-ақ медициналық мекемелердегі соңғы 3 жыл бойынша сырқаттану тарихы, ұшу алдындағы медициналық бақылау нәтижелері;
3) авиациялық оқиға алдындағы 3 тәулік ішінде толық тынығуы, ұйықтауы және тамақтануы;
4) демалыстардың, демалыс күндерінің уақытында пайдаланылуы, сондай-ақ, оқиға болатын күннің қарсаңында, оқиға болған күні, соңғы ай ішіндегі ұшу жүктемесі, олардың белгіленген нормаларға сәйкестігі;
5) алкоголь, карбоксигемоглобин (карбоксимиоглобин) және қажет болса басқа да токсинді заттар мен дәрілік препараттардың пайдаланылуына жүргізілген токсикологиялық зерттеулердің нәтижелері;
6) радиоалмасу және биологиялық материалды (биохимиялық, морфологиялық және т.б.) арнайы зерттеу деректері бойынша авариялық ұшу кезіндегі экипаж мүшелерінің эмоционалды жағдайы, стрестік жағдайдың болуы және экипаж мүшелерінің дұрыс және уақытында әрекет етуіне стрестік жағдайдың әсері;
7) медико-трассологиялық зерттеулердің медициналық деректері (денедегі жарақаттардың сипаты және жайылмауы, қалпы мен жұмыс істеу әрекеттерінің белгілері, киімнің және аяқ киімнің бүлінулері және т.б.);
8) әуе кемесі кабинасының конструктивтік ерекшеліктері, ұшу жағдайы, қорғау және құтқару құралдарының экипаж мүшелерінің денсаулық жағдайына және қызметіне әсер етуі.
11. Авиациялық медицина тобы жасайтын есепте мыналар қамтылуы тиіс (әрбір экипаж мүшесі және ұшуды қамтамасыз ету қызметінің мамандары үшін):
1) басқа емдеу мекемелеріне қаралауын есепке ала отырып, соңғы 2 жылда жылдық және тоқсандық куәландырудан өту нәтижелері (ауытқушылықтардың, шектеулердің және т.б. болуы);
2) алдын ала жүргізілген медициналық бақылау нәтижесінде ұшулардан шеттетілуі туралы мәліметтер;
3) экипаж мүшелерінің жеке дене және психофизиологиялық ерекшеліктері, сонымен қатар алкогольді, дәрілік заттарды және темекіні қолдануы туралы деректер;
4) болуы мүмкін аурулар мен жарақаттар туралы мәліметтер;
5) тұрмыстық жағдайдың қысқаша сипаттамасы;
6) еңбек демалыстары мен демалыс күндерінің уақытында қолданылуы, соңғы 3 тәулікте толық демалуы, ұйықтауы және тамақтануы туралы деректер;
7) патологоанатомиялық, токсикологиялық, биохимиялық, морфологиялық, медико-трассологиялық және басқа да арнайы зерттеулердің нәтижелері;
8) ұшу кезінде стрестік жағдай, кенеттен ауырып қалу оқиғаларының болуы туралы мәліметтер;
9) ерекше жағдай туындау және өрбу кезінде экипаж мүшелерінің жұмыс қабілеттілігі мен іс-әрекетінің сипатына денсаулық жағдайының, психофизиологиялық және жеке ерекшеліктердің әсер ету мүмкіндігін бағалау;

10) схему расположения тел погибших членов экипажа;
11) перечень выявленных в медицинском обеспечении полета недостатков;
12) перечень выявленных в нормативной документации по медицинскому обеспечению полетов недостатков;
13) перечень недостатков конструкции воздушного судна, спецодежды, средств защиты и спасения, оказавших влияние на работоспособность экипажа или явившихся причиной полученных травм.
Группа авиационной медицины постоянно взаимодействует с медицинской группой административно-штабной подкомиссии.
12. К отчету группы авиационной медицины прилагаются следующие материалы:
1) акт о положении тел погибших членов экипажа;
2) справка об освидетельствовании членов экипажа на наличие признаков алкогольного или наркотического опьянения;
3) акты судебно-медицинских и других исследований тел погибших членов экипажа;
4) справка о режиме труда и отдыха членов экипажа.
В случае если авиационное происшествие связано с нарушением работоспособности членов экипажа в полете, к отчету прилагаются также:
медицинские книжки и контрольные карты членов экипажа;
медицинские характеристики на членов экипажа;
данные о налете за последние 3 месяца (отдельно за каждый месяц); выписка из журнала предполетного медицинского контроля.
13. По результатам работы летной подкомиссии составляется отчет, в котором на основании обобщения и анализа материалов рабочих групп делаются выводы о правильности действий экипажа и специалистов служб обеспечения полета, при наличии отклонений - об их причинах, а также вносятся рекомендации по устранению недостатков, выявленных в ходе расследования.
14. К отчету летной подкомиссии прилагаются:
1) отчеты рабочих групп, включенных в состав летной подкомиссии, с приложениями;
2) списки членов летной подкомиссии и ее рабочих групп.
15. Перечень обязательных сведений о членах экипажа воздушного судна, указываемых в отчете летной подкомиссии:
1) занимаемая должность;
2) фамилия, имя, отчество;
3) дата рождения;
4) класс;
5) общее образование;
6) специальное образование (когда и какие авиационные учебные заведения окончил);
7) налет со времени окончания летного училища, налет на воздушном судне данного типа (общий и самостоятельный);
8) при каком минимуме погоды допущен к полетам, дата последней проверки техники пилотирования в условиях, соответствующих присвоенному допуску;
9) авиационные происшествия в прошлом (когда, тип воздушного судна, причина, отстранялся ли от летной работы);
10) налет за последние 3 месяца, налет и количество полетов в день происшествия, были ли перерывы в полетах в течение последнего года на воздушном судне данного типа и их причины;

10) қайтыс болған экипаж мүшелерінің денелерін орналастыру сызбасы;
11) ұшуды медициналық қамтамасыз етуде анықталған кемшіліктер тізбесі;
12) ұшуды медициналық қамтамасыз ету бойынша нормативтік құжаттамада анықталған кемшіліктер тізбесі;
13) экипаждың жұмыс қабілеттілігіне әсер еткен немесе жарақат алуға себеп болған әуе кемесінің құрылымы, арнайы киімдер, қорғау және құтқару құралдары бойынша кемшіліктердің тізбесі.
Авиациялық медицина тобы әкімшілік-штабтық кіші комиссияның медициналық тобымен тұрақты түрде өзара әрекет етеді.
12. Авиациялық медицина тобының есебіне мына материалдар қоса беріледі:
1) қайтыс болған экипаж мүшелері денелерінің жағдайы туралы акті;
2) экипаж мүшелерінің алкогольді немесе есірткіні пайдалану белгілерін куәландыру туралы анықтама;
3) қайтыс болған экипаж мүшелерінің денелеріне сот-медициналық және басқа да зерттеулер жүргізу актілері;
4) экипаж мүшелерінің жұмыс істеу және тынығу режимі туралы анықтама.
Егер авиациялық оқиға экипаж мүшелерінің ұшу кезінде жұмыс қабілеттілігінің бұзылуына байланысты болса, есепке мыналар қоса беріледі:
экипаж мүшелерінің медициналық кітапшалары және бақылау карталары;
экипаж мүшелеріне берілген медициналық сипаттамалар;
соңғы 3 ай (әр айға жеке-жеке) бойынша ұшу туралы деректер; ұшу алдындағы медициналық бақылау журналынан үзінді.
13. Ұшу жөніндегі кіші комиссиясының жұмыс нәтижесі бойынша есеп жасалады, есепте жұмыс топтарының материалдарын жинақтау және талдау негізінде экипаждың және ұшуларды қамтамасыз ету қызметтері мамандарының іс-әрекеттерінің дұрыстығы бойынша қорытынды жасалады, ауытқушылықтар болса олардың себептері, сондай-ақ зерттеу барысында анықталған кемшіліктерді жою бойынша ұсыныстар енгізіледі.
14. Ұшу жөніндегі кіші комиссияның есебіне:
1) ұшу жөніндегі кіші комиссияның құрамына енгізілген жұмыс топтарының есептері, қосымшаларымен бірге;
2) ұшу жөніндегі кіші комиссия және оның жұмыс тобы мүшелерінің тізімдері қоса беріледі.
15. Ұшу жөніндегі кіші комиссияның есебінде көрсетілген әуе кемесінің экипаж мүшелері туралы міндетті мәліметтердің тізбесі:
1) атқаратын лауазымы;
2) тегі, аты, әкесінің аты;
3) туған күні;
4) класс;
5) жалпы білімі;
6) арнаулы білімі (қашан және қандай авиациялық оқу орнын бітірген);
7) ұшу училищесін аяқтағаннан кейінгі, аталған әуе кемесінің үлгісінде (жалпы және жеке) ұшуы;
8) берілген рұқсатқа сәйкес жағдайларда ұшақты жүргізу техникасының соңғы тексерілген күні;
9) бұрынғы авиациялық оқиғалар (қашан, әуе кемесінің үлгісі, себебі, ұшатын жұмыстан шеттетілді ме);
10) соңғы 3 ай ішіндегі ұшу, оқиға болған күнгі ұшу және ұшу саны, сол әуе кемесінің үлгісімен соңғы бір жыл ішінде ұшуда кідірістер болды ма, олардың себептері;

11) даты последних проверок техники пилотирования и навигации, кем проверялся, в каких метеоусловиях, характерные ошибки и оценки при полетах днем и ночью;
12) когда и в каком объеме проводилась подготовка к полету;
13) кто и когда проверял подготовку к полету;
14) отдых (условия, продолжительность, выходные дни, условия и продолжительность предполетного отдыха);
15) время нахождения на аэродроме перед вылетом;
16) регулярность прохождения квартальных медицинских осмотров, дата последнего ежегодного медицинского освидетельствования и заключение комиссии, кем и когда осуществлялся медицинский контроль за состоянием здоровья перед вылетом;
17) условия повседневного быта в месте постоянного базирования или при длительном отрыве от базы (жилье, питание, транспортное обеспечение и др.).
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" __________________ 20__ г.
Протокол № __________
Отчет летной подкомиссии
_____________________________________________________________
(вид авиационного происшествия)
с самолетом (вертолетом) __________________________________________
(тип, государственный учетный и заводской номера,
принадлежность)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(дата и место авиационного происшествия)
1. Основные работы, проделанные подкомиссией
Приводится полный перечень основных работ, выполненных подкомиссией, с указанием прилагаемых отчетных документов. Например: изучена подготовка экипажа к данному полету и уровень организации летной работы в подразделении (отчет летной группы прилагается); проведена расшифровка записей бортовых средств объективного контроля (отчетные материалы прилагаются) и т.д.
2. Анализ
В настоящем разделе, являющимся основным в отчете подкомиссии, излагаются возможно более полные обоснования выводов о правильности действий экипажа, специалистов служб обеспечения полетов, причинах имеющихся отклонений и нарушений, обобщаются результаты, полученные рабочими группами подкомиссии и другими подкомиссиями (если это необходимо).
В разделе должна содержаться следующая информация:
1) состав экипажа, характер выполняемого задания, краткая характеристика уровня профессиональной подготовки членов экипажа, его соответствие установленным требованиям с указанием всех отклонений, оказавших влияние на правильность действий в полете, наличие и обоснованность допуска к выполнению данного вида авиационной деятельности (если при расследовании авиационного происшествия выявлены недостатки в деятельности служб обеспечения полета, оказавшие влияние на его исход, то аналогичные данные приводятся о персонале этих служб);

11) ұшақты жүргізу техникасы мен навигацияны соңғы тексеру күндері, кім тексерді, қандай метеожағдайларда, күндіз және түнде ұшқан кездегі сипатты қателер мен бағалар;
12) қашан және қандай мөлшерде ұшуға дайындық жүргізілді;
13) кім және қашан ұшуға дайындықты тексергені;
14) тынығу (жағдайлар, ұзақтығы, демалыс күндері, ұшу алдындағы тынығу ұзақтығы);
15) ұшу алдында әуеайлақта болу уақыты;
16) тоқсандық медициналық тексеру жүргізу жиілігі, соңғы жыл сайынғы медициналық тексеру күні және комиссия қорытындысы, ұшу алдында денсаулықтың жағдайын медициналық бақылауды кім және қашан жүзеге асырады;
17) тұрақты орналасу жерінде және базада ұзақ уақыт болмаған кезде күнделікті тұрмыс жағдайы (тұратын жай, тамақтану, көлікпен қамтамасыз ету және т.б.).
Комиссия отырысында қаралды
20__ жылғы "___" __________________
№ ___________ хаттама
Ұшу жөніндегі кіші комиссияның есебі ________________________________________________________________
(авиациялық оқиғаның түрі)
Ұшақпен (тікұшақпен) ______________________________________________
(үлгісі, мемлекеттік есептегі және зауыттық нөмірлері, тиесілігі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(авиациялық оқиғаның күні мен орны)
1. Кіші комиссия жасаған негізгі жұмыстар
Қоса беріліп отырған есептік құжаттаманы көрсете отырып, кіші комиссия орындайтын негізгі жұмыстардың толық тізбесі келтіріледі. Мысалы: экипаждың осы ұшуға дайындығы және бөлімшедегі ұшу жұмысын ұйымдастыру деңгейі зерделенді (ұшу тобының есебі қоса беріледі); объективті бақылайтын борт құралдарының жазбаларына шифрлеу жүргізілді) және т.б.
2. Талдау
Кіші комиссия есебінің негізгісі болып табылатын осы бөлімде экипаж, ұшуды қамтамасыз ету қызметтерінің мамандары әрекеттерінің дұрыстығы, орын алған ауытқулар мен бұзушылықтар туралы қорытындылардың барынша толық негіздемесі баяндалады, (егер қажетті болса) кіші комиссияның жұмыс топтары және басқа да кіші комиссиялары алған нәтижелерді жинақтайды.
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылуы тиіс:
1) экипаждың құрамы, орындалатын тапсырманың сипаттамасы, экипаж мүшелерінің кәсіби дайындығы деңгейінің қысқаша сипаттамасы, оның ұшу кезіндегі іс-қимылдардың дұрыстығына әсер еткен барлық ауытқулар көрсетілген белгіленген талаптарға сәйкестігі, авиациялық қызметтің осы түрін орындауға берілген рұқсаттың болуы және негіздемесі (егер авиациялық оқиғаны тексеру кезінде ұшуды қамтамасыз ету қызметінің жұмысында оның нәтижесіне әсер еткен кемшіліктер анықталса, онда баламалы мәліметтер осы қызметтердің персоналына келтіріледі);

2) описание подготовки к полету с указанием всех выявленных отклонений от установленных требований, допущенных экипажем, персоналом служб обеспечения и другими должностными лицами, оказавших влияние на возникновение и развитие особой ситуации;
3) оценка метеорологических условий (простые, сложные), состояние аэродрома, обоснованность принятия решения о вылете и посадке;
4) краткое описание полета до начала развития особой ситуации с указанием его особенностей (отклонений);
5) подробное хронологическое описание возникновения и развития особой ситуации, описание действий экипажа и персонала служб обеспечения с оценкой правильности этих действий, указание всех отклонений, оказавших влияние на исход полета;
6) анализ и обоснование причин неправильных действий экипажа и персонала служб обеспечения.
В ходе анализа приводится вся информация, необходимая для понимания и обоснования причин авиационного происшествия.
3. Выводы
В разделе в краткой форме приводятся следующие данные:
1) уровень профессиональной подготовки членов экипажа, соответствие их квалификации выполняемому заданию, недостатки в подготовке экипажа и порядке допуска его к полетам;
2) уровень профессиональной подготовки персонала служб управления воздушного движения и обеспечения полетов, ее соответствие установленным требованиям;
3) оценка действий экипажа при выполнении полета, в том числе в процессе возникновения и развития особой ситуации, с указанием всех допущенных отклонений, оказавших влияние на исход полета;
4) выводы подкомиссии о причинах неправильных действий экипажа;
5) оценка действий персонала служб управления воздушного движения и обеспечения полетов с указанием всех допущенных отклонений, оказавших влияние на исход полета;
6) выводы подкомиссии о причинах неправильных действий персонала служб управления воздушного движения и обеспечения полетов;
7) общая оценка организации летной работы, организации и оснащенности служб управления воздушного движения, метеорологического, аэродромного и других видов обеспечения.
4. Другие недостатки, выявленные при расследовании
Указываются все недостатки и нарушения в подготовке и действиях экипажа, служб обеспечения и управления полетом, в организационных и эксплуатационных документах, выявленные в ходе расследования, которые не оказали непосредственного влияния на исход полета, но отрицательно влияют на безопасность полетов в целом.
5. Рекомендации
Приводятся рекомендации летной подкомиссии (без указания исполнителей и сроков выполнения), направленные на устранение выявленных недостатков, в том числе:

2) экипаж, ұшуды қамтамасыз ету қызметінің персоналы жол берген, ерекше жағдайдың туындауына және өрбуіне әсер еткен өзге де лауазымды тұлғалардың белгіленген талаптардан барлық ауытқуларын көрсетілген ұшуға дайындықтың сипаттамасы;
3) метеорологиялық (қарапайым, қиын) жағдайдың бағасы, әуеайлақтың жағдайы, ұшу және қону туралы шешім қабылдаудың негіздемесі;
4) оның ерекшеліктерін (ауытқуларын) көрсете отырып, ерекше жағдай басталғанға дейін ұшудың қысқаша сипаттамасы;
5) ерекше жағдайдың пайда болуы мен дамуының жан-жақты хронологиялық сипаттамасы, экипаж бен қамтамасыз ету қызметі персоналының іс-әрекеттерінің, осы іс-әрекеттердің дұрыстығын бағалаумен бірге сипаттамасы, ұшудың нәтижесіне әсер ететін барлық ауытқуарды көрсету;
6) экипаж бен қамтамасыз ету қызметі персоналының қате әрекеттері себептерінің талдауы және негіздемесі.
Талдау барысында авиациялық оқиғаның себептерін түсінуге және негіздеуге қажетті барлық ақпарат келтіріледі.
3. Қорытындылар
Бөлімде қысқаша түрде мына мәліметтер келтіріледі:
1) экипаж мүшелерінің кәсіби дайындық деңгейі, орындайтын тапсырмаға олардың біліктілігінің сәйкес келуі, экипажды дайындаудағы және оны ұшуға жіберу тәртібіндегі кемшіліктер;
2) әуе қозғалысын басқару және ұшуларды қамтамасыз ету қызметтері персоналының кәсіби дайындық деңгейі, оның белгіленген талаптарға сәйкестігі;
3) ұшудың нәтижесіне әсер еткен барлық жол берілген ауытқушылықтарды көрсете отырып, ұшуды орындау кезінде, оның ішінде ерекше жағдайлардың туындауы және дамуы барысында экипаж әрекеттерінің бағасы;
4) экипаждың бұрыс әрекет етуінің себептері туралы кіші комиссияның қорытындылары;
5) ұшудың нәтижесіне әсер еткен барлық жол берілген ауытқушылықтарды көрсете отырып, әуе қозғалысын басқару және ұшуларды қамтамасыз ету қызметтерінің персоналы іс-қимылдарының бағасы;
6) әуе қозғалысын басқару және ұшуларды қамтамасыз ету қызметтерінің персоналы іс-қимылдарының себептері туралы кіші комиссияның қорытындылары;
7) ұшу жұмыстарын ұйымдастырудың және әуе қозғалысын басқару қызметтерінің ұйымдастырылуы мен жабдықталуының, метеорологиялық, әуеайлақтық және өзге де қамтамасыз ету түрлерінің жалпы бағасы.
4. Тексеру кезінде анықталған басқа да кемшіліктер
Тексеру барысында экипаждың дайындығы мен әрекеттерінде, ұшуды қамтамасыз ету және басқару қызметтерінде, ұйымдастырушылық және пайдаланушы құжаттарда анықталған ұшудың нәтижесіне әсер етпеген, алайда жалпы ұшу қауіпсіздігіне кері әсер еткен кемшіліктерді жоюға бағытталған барлық кемшіліктер көрсетіледі.
5. Ұсынымдар
Анықталған кемшіліктерді жоюға бағытталған ұшу жөніндегі кіші комиссияның (орындаушыларды және орындау мерзімдерін көрсетпей) ұсыныстары келтіріледі, оның ішінде:

1) рекомендации, направленные на устранение недостатков, оказавших влияние на исход полета;
2) рекомендации, направленные на устранение недостатков, которые не оказали влияния на исход полета, но отрицательно влияют на безопасность полетов в целом.
Председатель подкомиссии ________________________
(подпись, ф.и.о.)
Члены подкомиссии: ______________________________
(подписи, ф.и.о.)
Приложение 20
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Основные задачи подкомиссии, форма отчета и форма акта
на обнаружение и изъятие бортового самописца (магнитофона)
1. Основными задачами инженерно-технической подкомиссии являются:
1) определение состояния авиационной техники до и после авиационного происшествия;
2) изучение характера ее эксплуатации, качества технического обслуживания и ремонта;
3) проведение специальных исследований и испытаний с целью установления причин отказа авиационной техники.
2. Инженерно-техническая подкомиссия состоит из следующих рабочих групп:
анализа выполнения правил эксплуатации, технического обслуживания и ремонта авиационной техники;
планера и систем;
силовой установки;
авиационного и радиоэлектронного оборудования.
В случае необходимости в инженерно-технической подкомиссии могут быть образованы и другие рабочие группы.
3. Группа анализа выполнения правил эксплуатации, технического обслуживания и ремонта авиационной техники устанавливает:
1) своевременность и полноту выполнения регламентных работ, проведения доработок, замены агрегатов и устранения замечаний экипажа в процессе эксплуатации авиационной техники;
2) полноту и качество последнего технического обслуживания по периодической и оперативной формам регламента, качество устранения замечаний экипажа за предыдущий полет, методы и эффективность устранения дефектов (особенно в случае их повторения), причины повторяемости дефектов;
3) условия эксплуатации и хранения авиационной техники;
4) уровень профессиональной подготовки инженерно-технического состава, обслуживающего данную авиационную технику;
5) полноту и качество контроля над обслуживанием авиационной техники со стороны руководящего инженерно-технического состава;
6) количество и качество заправляемых горюче-смазочных материалов;
7) наличие и состояние инструмента и технических средств, применяемых при обслуживании авиационной техники;
8) качество ведения технической документации на авиационную технику, наличие необходимой руководящей и технической документации;
9) повторные или опасные дефекты авиационной техники, выявленные в процессе эксплуатации;

1) ұшудың нәтижесіне әсер еткен кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсыныстар;
2) ұшудың нәтижесіне әсер етпеген, алайда жалпы ұшу қауіпсіздігіне кері әсер еткен кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсыныстар.
Кіші комиссияның төрағасы ________________________
(қолдары, т.а.ә.)
Кіші комиссияның мүшелері: ________________________
(қолдары, т.а.ә.)
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
20-қосымша
Кіші комиссияның негізгі міндеттері, есеп беру нысаны
және борттық өздігінен жазғыш құралды (магнитофонды) табу
және алу актісінің нысаны
1. Инженерлік-техникалық кіші комиссияның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) авиациялық оқиғаға дейін және одан кейін авиациялық техниканың жағдайын анықтау;
2) оны пайдалану сипатын, техникалық қызмет көрсету және жөндеу сапасын зерделеу;
3) авиациялық техниканың істен шығу себебін анықтау мақсатында арнайы зерттеулер мен сынақтар жүргізу.
2. Инженерлік-техникалық кіші комиссия мына жұмыс топтарынан тұрады:
авиациялық техниканы пайдалану, оған техникалық қызмет көрсету және жөндеу ережелерінің орындалуын талдау;
планер және жүйе;
қуатты қондырғы;
авиациялық және радиоэлектрондық жабдық.
Қажеттілігі болған жағдайда инженерлік-техникалық кіші комиссияда басқа да жұмыс топтары құрылуы мүмкін.
3. Авиациялық техниканы пайдалану, оған техникалық қызмет көрсету және жөндеу ережесінің орындалуын талдау тобы:
1) регламенттеу жұмыстарының уақытылы және толық орындалуын, жұмыстардың толықтырып жасалуын, агрегаттардың ауыстырылуын және авиациялық техниканы пайдалану барысында экипаж ескертулерінің жойылуын;
2) регламенттің мерзімді және жедел түрде техникалық қызмет көрсету толықтығы мен сапасын, өткен ұшудағы экипаждардың ескертулерін жою сапасын, ақаулықтарды жоюдың әдістері мен тиімділігін (әсіресе олар қайталанған жағдайда, ақаулықтардың қайталану себептерін;
3) авиациялық техниканы пайдалану және сақтау жағдайларын;
4) осы авиациялық техникаға қызмет көрсететін инженерлік-техникалық құрамның кәсіби дайындығының деңгейін;
5) басқарушы инженерлік-техникалық құрамның тарапынан авиациялық техникаға қызмет көрсетілуінің толықтығы мен сапасын;
6) құйылатын жанар-жағармай материалдарының саны мен сапасын;
7) авиациялық техникаға қызмет көрсету кезінде қолданылатын инструменттің және техникалық құралдардың болуы және олардың жағдайы;
8) авиациялық техникаға арналған техникалық құжаттаманы жүргізу сапасын, қажетті басшылық және техникалық құжаттаманың болуы;
9) авиациялық техниканы пайдалану барысында анықталған қайталанатын немесе қауіпті ақауларды;

10) недостатки нормативной технической документации по эксплуатации авиационной техники.
Группа анализа выполнения правил эксплуатации, технического обслуживания и ремонта авиационной техники изучает и анализирует:
формуляры самолета (вертолета), двигателей и их агрегатов, техническую документацию, документацию на обслуживание, ремонт воздушного судна и его доработки по бюллетеням промышленности, указаниям, и другую документацию, свидетельствующую о состоянии авиационной техники перед авиационным происшествием;
достоверность сведений, содержащихся в технической документации;
записи бортовых самописцев в предыдущих полетах, показания свидетелей;
документацию по расследованию авиационных происшествий, причины которых аналогичны данному происшествию;
фактическое состояние организации и обеспечения технического обслуживания авиационной техники, условия ее эксплуатации и хранения;
материалы и документы по организации подготовки инженерно-технического состава, эксплуатирующего авиационную технику.
По результатам работы группа составляет отчет, в котором отражает:
данные по воздушному судну;
данные по техническому обслуживанию и ремонту;
оценку профессиональной подготовки инженерно-технического персонала, непосредственно обслуживающего воздушное судно с указанием всех нарушений, допущенных при подготовке и допуске к самостоятельной работе;
оценку организации и обеспечения технического обслуживания авиатехники с указанием всех выявленных отклонений от требований руководящих документов по технической эксплуатации авиатехники;
все выявленные при расследовании нарушения и недостатки, допущенные инженерно-техническим персоналом в процессе технического обслуживания;
оценку полноты и качества ремонта авиационной техники (по ремонтной документации);
количество и качество горюче-смазочных материалов, находящихся на борту воздушного судна перед полетом;
если при расследовании авиационного происшествия выявлена возможность отказа систем и агрегатов воздушного судна, то приводится перечень всех имевшихся ранее отказов и неисправностей этих систем и агрегатов с оценкой способов их устранения;
общую оценку качества технической эксплуатации воздушного судна.
К отчету прикладываются следующие материалы:
карты-наряды на последнее оперативное и периодическое техническое обслуживание (в 1-й экземпляр с приложениями, в остальные - без приложений);
требования на заправку воздушного судна горюче-смазочным материалом;
акты отбора проб горюче-смазочных материалов;
анализы горюче-смазочных материалов (спецжидкостей и газов при необходимости);
справка по результатам проверки качества технического обслуживания авиационной техники на авиапредприятии, которому принадлежит воздушное судно (при необходимости);
справка о подготовке и допуске к работе специалистов инженерно-авиационной службы, обслуживавших это воздушное судно;
объяснительные записки специалистов инженерно-авиационной службы и копии протоколов их опроса (при необходимости).

10) авиациялық техниканы пайдалану бойынша нормативтік техникалық құжаттаманың жетіспеушілігін анықтайды.
Авиациялық техниканы пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу ережесінің орындалуын талдау тобы мыналарды зерделейді және талдайды:
ұшақтың (тікұшақтың), қозғалтқыштардың және олардың агрегаттарының формулярларын, техникалық құжаттаманы, әуе кемесіне қызмет көрсетуге, жөндеуге және өнеркәсіптік бюллетендер бойынша оны толықтырып жасауға арналған құжаттаманы және авиациялық оқиғаның алдындағы авиациялық техниканың жағдайын куәландыратын өзге де құжаттаманы;
құжаттамада қамтылған мәліметтердің дұрыстығын;
өткен ұшулардағы борттық өздігінен жазғыштардың жазбаларын, куәгерлердің жауаптарын;
осы оқиғаға баламалы авиациялық оқиғаларды тексеру бойынша құжаттаманы;
авиациялық техниканы ұйымдастыру мен қамтамасыз етудің нақты жағдайын, оны пайдалану мен сақтаудың жағдайларын;
авиациялық техниканы пайдаланатын инженерлік-техникалық құрамның дайындығын ұйымдастыру бойынша материалдар мен құжаттарды.
Жұмыс нәтижесі бойынша топ есеп жасайды, онда мыналар көрініс табады:
әуе кемесі бойынша мәліметтер;
техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша мәліметтер;
дербес жұмыс істеуге дайындау және рұқсат беру кезінде жол берілген барлық бұзушылықтарды көрсете отырып, әуе кемесіне тікелей қызмет көрсететін инженерлік-техникалық қызметшілердің кәсіби дайындығының бағасы;
авиатехниканы техникалық пайдалану бойынша басшылық құжаттардың талаптарынан барлық анықталған ауытқуларды көрсете отырып, авиатехникаға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету бағасы;
техникалық қызмет көрсету барысында инженерлік-техникалық қызметшілер жол берген, тексеру кезінде анықталған барлық бұзушылықтар мен кемшіліктер;
(жөндеу құжаттамасы бойынша) авиациялық техниканы жөндеудің толықтығы мен сапасының бағасы;
ұшу алдында әуе кемесінің бортында болған жанар-жағармай материалдарының саны мен сапасы;
егер авиациялық оқиғаны тексеру кезінде әуе кемесінің жүйелері мен агрегаттарының істен шығу мүмкіндігі анықталса, онда осы жүйелер мен агрегаттардың бұдан бұрынғы істен шығуы мен ақаулықтарының барлық тізбесі, оларды жою тәсілдерінің бағаларымен бірге келтіріледі;
әуе кемесін техникалық пайдалану сапасының жалпы бағасы.
Есепке мына материалдар қоса беріледі:
соңғы жедел және кезеңдік қызмет көрсетуге арналған жүктеме карталар (1-данасы қосымшаларымен, қалғандары – қосымшасыз);
әуе кемесіне жанар-жағармай материалдарын құюға арналған талаптар;
жанар-жағармай материалдарының сынамасын алу актілері;
жанар-жағармай материалдарының талдаулары (қажеттілігі болған жағдайда арнайы сұйықтықтар мен газдардың);
әуе кемесінің иесі болып табылатын авиакәсіпорынның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету сапасын тексеру нәтижелері бойынша анықтама (қажеттілігі болған жағдайда);
аталған әуе кемесіне қызмет көрсеткен инженерлік-авиациялық қызметтің мамандарының жұмысқа дайындығы мен рұқсаты туралы анықтама;
инженерлік-авиациялық қызметі мамандарының түсіндірме жазбалары және (қажеттілігі болған жағдайда) оларды сұрау хаттамаларының көшірмелері.

4. Группы планера и систем, силовых установок, авиационного и радиоэлектронного оборудования изучают состояние воздушного судна после происшествия с целью выявления возможных отказов и установления их причин или подтверждения работоспособности авиационной техники в процессе возникновения и развития особой ситуации.
Рабочие этих групп (с учетом специфики каждой):
1) изучают место авиационного происшествия, определяют пространственное положение воздушного судна и его конфигурацию перед столкновением с землей;
2) осматривают элементы конструкции воздушного судна, производят поиск недостающих элементов конструкции (при необходимости совместно с группой кроков);
3) уточняют схему (кроки) места происшествия;
4) изучают состояние элементов конструкции, систем и агрегатов воздушного судна, выявляют признаки отказов или работоспособности;
5) проводят доступные на месте исследования и испытания объектов авиационной техники, отбирают элементы конструкции для отправки на лабораторные исследования;
6) оформляют документацию на отправляемые для исследования объекты (после разрешения председателя комиссии);
7) отбирают пробы горюче-смазочных материалов для анализа, отправляют их на исследование и анализируют полученные результаты;
8) описывают и фотографируют системы и агрегаты воздушного судна с указанием характерных особенностей;
9) изучают результаты расшифровки записей средств объективного контроля, показания членов экипажа, очевидцев и свидетелей, техническую документацию по эксплуатации авиационной техники;
10) при необходимости, принимают участие в опросе экипажа и других свидетелей;
11) выполняют, при необходимости, натурную выкладку элементов конструкции воздушного судна;
12) обобщают и анализируют результаты исследований авиационной техники, в том числе и проведенных ранее по аналогичным случаям;
13) производят поиск и изъятие бортовых самописцев и радиоактивных датчиков;
14) устанавливают наличие, причины и последствия пожара или взрыва, дают оценку работы систем пожаротушения.
По результатам работ этих групп составляются отчеты, в которых приводится:
подробное описание состояния элементов конструкции воздушного судна, систем и агрегатов с указанием признаков отказа или работоспособности;
описание характера и последовательности разрушения авиационной техники;
результаты исследований и экспериментов по определению работоспособности или причин отказов авиационной техники, проводившихся как на месте происшествия, так и в лабораторных условиях;
описание признаков пожара, места и времени его возникновения;
анализ записей средств объективного контроля;
анализ полученных результатов с приведением доказательств работоспособности авиатехники или наличия отказов.
Приводятся режимы работы двигателей, важнейших систем и агрегатов, положение органов управления, механизации и шасси в момент авиационного происшествия. При наличии отказов систем указывается время и характер отказов, их взаимосвязь и последовательность, а также причины отказов.
К отчетам прикладываются:
фотографии элементов конструкции воздушного судна с пояснениями;
акты, протоколы по результатам осмотра, проверки, разборки, исследования агрегатов авиационной техники;
отчеты по результатам исследования авиационной техники.
К отчету группы авиационного и радиоэлектронного оборудования кроме этого прикладываются:
акты на обнаружение и изъятие бортового самописца (магнитофона), согласно формы 1 настоящего Приложения;
акт на обнаружение и передачу радиоактивных устройств воздушного судна (оформляется в установленном порядке).

4. Планер мен жүйелердің, күшті қондырғылардың, авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтардың топтары оқиғадан кейін орын алуы мүмкін істен шығуларды және олардың себептерін анықтау немесе ерекше жағдайлардың туындауы және дамуы барысында авиациялық техниканың жұмыс қабілеттігін растау мақсатында, әуе кемесінің жағдайын зерделейді.
Осы топтың жұмысшылары (әрқайсысының ерекшеліктерін ескере отырып):
1) авиациялық оқиғаның орнын зерделейді, әуе кемесінің кеңістіктегі жағдайын және оның жерге соғылу алдындағы конфигурациясын анықтайды;
2) әуе кемесі конструкцияның элементтерін қарайды, конфигурацияның жетіспейтін элементтерін іздейді (қажеттілігі болған жағдайда крок тобымен бірлесе отырып);
3) оқиға орнының сызбасын (кроктар) нақтылайды;
4) конструкция элементтерінің, әуе кемесінің жүйелері мен агрегаттарының жағдайын зерделейді, істен шығуының немесе жұмыс істеу қабілетсіздігінің белгілерін анықтайды;
5) авиациялық техниканың объектілеріне мүмкіндік болса орнында зерттеулер мен сынақтар жүргізеді, зертханалық зерттеуге жіберу үшін конструкция элементтерін таңдайды;
6) (комиссия төрағасының рұқсатын алғаннан кейін) зерттеуге жіберілетін объектілердің құжаттамасын рәсімдейді;
7) талдауға арналған жанар-жағармай материалдарының сынамаларын алады, оларды зерттеуге жібереді және алынған нәтижелерді талдайды;
8) сипаттамалы ерекшеліктерін көрсете отырып, әуе кемесінің жүйесі мен агрегаттарын сипаттайды және суретке түсіреді;
9) объективті бақылау құралдарының жазбаларын шифрлеудің нәтижелерін, экипаж мүшелерінің, көрген адамдар мен куәгерлердің айтқандарын, авиациялық техниканы пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы зерделейді;
10) қажеттілігі болған жағдайда, экипажды және басқа да куәгерлерден сауал алуға қатысады;
11) қажеттілігі болған жағдайда, әуе кемесінің конструкция элементтерінің өздеріне қарап жасалғанын есептейді;
12) авиациялық техниканы, оның ішінде баламалы жағдайлар бойынша бұдан бұрын келтірілгендерді де зерттеу нәтижелерін жинақтайды және талдайды;
13) борттық өздігінен жазғышты және радиоактивті бергіштерді іздеу және алып тастауды жүргізеді;
14) өрттің немесе жарылудың орын алғанын, себептерін және салдарын анықтайды, өрт сөндіру жүйесінің жұмысына баға береді.
Осы топтардың жұмыс нәтижелері бойынша есептен жасалады, оларда мыналар келтіріледі:
әуе кемелері конструкцияларының элементтері, жүйелері мен агрегаттары жағдайының, олардың істен шығуы немесе жұмыс қабілеттілігінің себептері көрсетілген жан-жақты сипаттамасы;
авиациялық техниканың бұзылу сипаты мен ретінің сипаттамасы;
авиациялық техниканың жұмыс қабілетін немесе істен шығу себебін анықтау бойынша оқиға орын алған жерде де зертхана жағдайында да жүргізелетін зерттеулер мен эксперименттердің нәтижелері;
өрт белгілерінің сипаттамасы, оның пайда болу орны мен уақыты;
объективті бақылау құралдарының жазбаларын талдау;
авиатехниканың жұмыс қабілеттілігін немесе істен шығулардың дәлелдерін келтіре отырып, алынған нәтижелерді талдау.
Қозғалтқыштардың, маңызды жүйелер мен агрегаттардың, жұмыс режимі, авиациялық оқиға болған сәттегі басқару органдарының, механизация мен шассидің ережесі келтіріледі. Жүйенің істен шығулары болған жағдайда істен шығудың уақыты мен сипаты, олардың өзара әсер етуі мен реті, сондай-ақ істен шығу себептері көрсетіледі.
Есепке мыналар қоса беріледі:
әуе кемесі конструкциялары элементтерінің фотосуреттері, түсіндірмелерімен бірге;
авиациялық техниканың агрегаттарын қарау, тексеру, бұзып қарау, зерттеу нәтижелері бойынша актілер, хаттамалар;
авиациялық техниканы зерттеу нәтижелері бойынша есептер.
Авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтың тобына бұдан басқа мыналар қоса беріледі:
осы Қосымшаның 1-нысанына сәйкес, борттық өздігінен жазғышты (магнитофонды) анықтауға және алып қоюға арналған актілер;
әуе кемесінің радиоактивті құрылғыларын анықтауға және тапсыруға арналған акті (белгіленген тәртіпте рәсімделеді)

5. Инженерно-техническая подкомиссия по результатам работы рабочих групп оформляет отчет, в котором на основании обобщения и анализа материалов рабочих групп делает выводы о работоспособности авиационной техники, а при наличии отказов - об их последовательности, взаимовлияниях и причинах, а также дает оценку организации и качеству технического обслуживания и ремонта авиационной техники.
6. К отчету инженерно-технической подкомиссии прикладываются протоколы заседания подкомиссии, отчеты рабочих групп, входящих в состав подкомиссии, с приложениями, сведения по воздушному судну (двигателям), а также обязательные сведения по технической эксплуатации, которые включают:
1) дата, место и форма последнего периодического технического обслуживания;
2) номер смены, выполнявшей обслуживание, фамилии исполнителей, руководителя смены и лица, контролировавшего выполнение работ, номер карты-наряда;
3) наработка после проведения последнего периодического технического обслуживания;
4) дата, место и форма последнего оперативного технического обслуживания;
5) номер смены, выполнявшей обслуживание, фамилии исполнителей, руководителя смены и лица, контролировавшего выполнение работ, номер карты-наряда;
6) наработка после последнего оперативного технического обслуживания;
7) перечень отказов и неисправностей, устранявшихся при последнем оперативном и периодическом техническом обслуживаниях, которые могут быть связаны с причиной происшествия, с указанием методов устранения;
8) перечень повторяющихся отказов и неисправностей за последний год эксплуатации с указанием даты и методов устранения;
9) перечень невыполненных в эксплуатации и ремонте бюллетеней и указаний, причины невыполнения.
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" __________________ 20__ г.
Протокол № ___________
Отчет
инженерно-технической подкомиссии
_________________________________________________
(вид авиационного происшествия)
с самолетом (вертолетом) ___________________________________________
(тип, государственный учетный и заводской
номера, принадлежность)
____________________________________________________________________
(дата и место происшествия)
1. Основные работы, проделанные подкомиссией
Приводится полный перечень основных работ, выполненных подкомиссией (с указанием прилагаемых отчетных документов). Например:
проведена натурная выкладка элементов конструкции (отчет, схемы и фотографии прилагаются);
проведен эксперимент по имитации рассоединения проводки управления с записью параметров на бортовом устройстве регистрации (протокол с осциллограммами прилагается);
проведен анализ записей бортовых средств объективного контроля и т.п.

5. Инженерлік-техникалық кіші комиссия жұмыс топтары жұмысының нәтижелері бойынша есеп жасайды, онда жұмыс топтарының материалдарын жинақтау және талдау негізінде авиациялық техниканың жұмыс қабілеттілігі туралы, ал істен шығу жағдайлары орын алса, олардың реті, өзара әсер етуі және себептері туралы қорытынды жасайды, сондай-ақ авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетудің және жөндеудің ұйымдастырылуы мен сапасына баға береді.
6. Инженерлік-техникалық кіші комиссияның есебіне кіші комиссия отырысының хаттамалары, кіші комиссияның құрамына кіретін жұмыс тобының есептері қосымшаларымен бірге, әуе кемесі (қозғалтқыштары) бойынша мәліметтер, сондай-ақ техникалық пайдалану жөніндегі міндетті мәліметтер, оған мыналар кіреді:
1) соңғы кезеңдік техникалық қызмет көрсету күні, орны және нысаны;
2) қызметті орындайтын ауысымның нөмірі, орындаушылардың, ауысым басшысы мен жұмыстың орындалуын бақылаушы тұлғаның тегі, жүктеме картаның нөмірі;
3) соңғы кезеңдік техникалық қызмет көрсеткеннен кейінгі атқарым;
4) соңғы жедел техникалық қызмет көрсету күні, орны және нысаны;
5) қызметті орындайтын ауысымның нөмірі, орындаушылардың, ауысым басшысы мен жұмыстың орындалуын бақылаушы тұлғаның тегі, жүктеме картаның нөмірі;
6) соңғы кезеңдік техникалық қызмет көрсеткеннен кейінгі атқарым;
7) соңғы жедел және кезеңдік техникалық қызмет көрсету кезінде жойылған, оқиғаның себебімен байланысты болуы мүмкін істен шығулар мен ақаулықтардың, оларды жою әдістері көрсетілген тізбесі;
8) соңғы жылда пайдалану кезінде қайталанатын істен шығулар мен ақаулықтардың, олардың жойылған күні мен жою әдістері көрсетілген тізбесі;
9) пайдалану және жөндеу кезінде орындалмаған бюллетендер мен нұсқаулар тізбесі, олардың орындалмау себептері.
Комиссияның
20__ жылғы "___" __________________
отырысында қаралды
№ ___________ хаттама
Инженерлік-техникалық кіші комиссияның
есебі
____________________________________________________________________
(оқиғаның болған күні және орны)
_____________________________________________ ұшағымен (тікұшағымен)
(үлгісі, мемлекеттік есептегі және зауыттық нөмірі, тиесілі)
____________________________________________________________________
(авиациялық оқиға түрі)
1. Кіші комиссия жасаған негізгі жұмыстар
Кіші комиссия орындаған негізгі жұмыстардың толық тізбесі көрсетіледі (қоса берілетін есеп құжаттарын көрсете отырып). Мысалы:
конструкция элементтерінің нақты есебі жүргізілді (есебі, сызбалары мен фотографиялары қоса беріледі);
борттық тіркеу құрылғысындағы параметрлер жазбалары бар басқару сымдарын жасанды ажырату бойынша тәжірибе жүргізілді (осциллограммалары бар хаттама қоса беріледі);
объективтік бақылау борт құралдарының жазбаларына талдау жүргізілді және т.б.

2. Основные сведения о воздушном судне
Самолет (вертолет) ________________________________________________
(тип, государственный учетный и заводской номера)
принадлежит ______________________________________________________,
(наименование организации - владельца воздушного судна)
выполнял полет в организации ____________________________________,
(наименование организации)
выпущен ___________________________________________________________
(наименование предприятия, дата выпуска)
и налетал с начала эксплуатации ______ часов _____________ минут.
После последнего ремонта налетал __________ часов ___________ минут,
произвел ___________________________ посадок. Последний ремонт
проведен ___________________________________________________________
(наименование предприятия, дата ремонта)
Имеет следующие назначенные ресурсы и сроки службы:
общий (до списания) _______ час., _________ посадок, __________
лет;
до первого ремонта _______ час., _______ посадок в течение ____
лет;
межремонтный _________ час., _____ посадок в течение __________
лет.
Имеет свидетельство о государственной регистрации № __________,
выданное ___________________________________________________________,
(дата выдачи и наименование органа, выдавшего свидетельство)
действительное по ___________________________________________________
(дата окончания срока действия свидетельства)
(При необходимости приводятся аналогичные данные по каждому
отказавшему двигателю (агрегату).
На самолете (вертолете) в организации ____________________
выполнено техническое обслуживание (регламентные работы)
__________________________________
(наименование последнего
____________________________________________________________________,
выполненного вида технического обслуживания, дата)
после чего самолет (вертолет) налетал __________ час. ___________
мин. и произвел ________________ посадок.
Перед последним вылетом _____________________________________
(дата)
самолет (вертолет) прошел подготовку к полету в ____________________.
(наименование организации)
3. Описание места авиационного происшествия
Приводится описание места авиационного происшествия. Указывается место первого касания воздушного судна о землю или препятствия, размеры и направление зоны разброса фрагментов воздушного судна, наличие и расположение зоны наземного пожара. Приводится краткое описание расположения основных элементов конструкции.
Описывается характер столкновения воздушного судна с землей или препятствиями, общий характер разрушения конструкции. С использованием этих данных, а также анализа записей бортовых средств объективного контроля определяется положение воздушного судна в пространстве в момент столкновения с землей или препятствиями. Указывается конфигурация воздушного судна в момент происшествия.

2. Әуе кемесі туралы негізгі мәліметтер
____________________________________________________________ тиесілі,
(ұйымның – әуе кемесі иесінің атауы)
___________________________________________________ ұшағы (тікұшағы)
(үлгісі, мемлекеттік есептегі және зауыттық нөмірі)
___________________________________________ ұйымында ұшуды орындады,
(ұйымның атауы)
__________________________________________________________ шығарылды
(кәсіпорынның атауы, шығарылған күні)
және пайдаланылғаннан бастап ______ сағат _____________ минут ұшты.
Соңғы рет жөндеу жүргізілгеннен кейін __________сағат ___________ минут ұшты,
_____________________________________ қонды. Соңғы жөндеу жұмыстарын
___________________________________________________________ жүргізді.
(кәсіпорынның атауы, жөндеу жүргізілген күн)
Мынадай белгіленген ресурстары мен қызмет ету мерзімдері бар:
жалпы (есептен шығарылғанға дейін) ___ сағат, __ жыл ішінде __ қонды,
бірінші жөндеу жүргізілгенге дейін ___ сағат, __ жыл ішінде __ қонды;
жүргізілген жөндеу аралығында ___ сағат, ____ жыл ішінде _____ қонды.
______________________________________________________________ берген
(куәлік берілген күн және берген ұйымның атауы)
мемлекеттік тіркеу туралы № _____________________ куәлік
______________________________________________________ дейін жарамды.
(куәліктің қолданылу мерзімінің аяқталу күні)
(Қажет болған жағдайда істен шыққан әрбір қозғалтқыш (агрегат) бойынша ұқсас деректер келтіріледі.
____________________________________ ұйымы ұшаққа (тікұшаққа) мынадай
техникалық қызметтер көрсетті (регламенттік жұмыстар) ______________,
_____________________________________________________________________
(соңғы көрсетілген техникалық қызмет түрінің атауы, күні )
содан кейін ұшақ (тікұшақ) __________ сағат ___________ мин. ұшты және ______________ қонды.
Соңғы ұшу алдында _____________ ұшақ (тікұшақ) ______________________
(күні)
___________________________ ұшу дайындығынан өтті.
(ұйымның атауы)
3. Авиациялық оқиға болған жердің сипаттамасы
Авиациялық оқиға болған жердің сипаттамасы беріледі. Әуе кемесінің жермен ең бірінші жанасқан орны немесе кедергілері, әуе кемесінің бөліктері шашылған аймақтың көлемі мен бағыты, жердегі өрттің орналасу аймағы көрсетіледі. Құрылымның негізгі элементтерінің орналасуы бойынша қысқаша сипаттама беріледі.
Әуе кемесінің жермен немесе кедергілермен соқтығысу сипаты, құрылымның жалпы бұзылу сипаты беріледі. Осы деректерді, сондай-ақ объективтік бақылаудың борт құралдары жазбасының талдауын пайдалана отырып, жермен немесе кедергілермен соғылу сәтіндегі әуе кемесінің кеңістіктегі орны анықталады. Оқиға болған сәттегі әуе кемесінің конфигурациясы көрсетіледі.

4. Анализ
В настоящем разделе, являющемся основным в отчете инженерно-технической подкомиссии, излагаются возможно более полные обоснования выводов о работоспособности авиационной техники, о наличии и причинах отказов, качестве технической эксплуатации воздушного судна, обобщаются результаты, полученные рабочими группами подкомиссии (при необходимости с использованием данных других подкомиссий).
Раздел должен включать следующую информацию:
1) краткое описание подготовки воздушного судна к полету (включая последние виды технического обслуживания и подготовки к полету) с указанием всех допущенных при этом недостатков и нарушений, которые оказали влияние на работоспособность авиационной техники;
2) краткое описание работы авиационной техники во время полета до начала развития особой ситуации с указанием всех особенностей и отклонений;
3) подробное описание работы авиационной техники в процессе возникновения и развития особой ситуации с анализом последовательности и взаимосвязи и причин отказов (если они имели место);
4) подробный анализ работоспособности авиационной техники по основным функциональным системам (планер, система управления, топливная система, гидравлическая система, система кондиционирования и жизнеобеспечения, противообледенительная система, силовые установки, авиационное и радиоэлектронное оборудование, система вынужденного покидания).
В случае отсутствия отказов приводятся доказательства работоспособности каждой функциональной системы, при выявлении отказов приводится подробный анализ их причин. В случае если авиационное происшествие связано с возникновением пожара, приводятся анализ причин его возникновения, описание места возникновения и характерные признаки пожара.
Если в ходе работы подкомиссии установлено, что отказы были вызваны недостатками в техническом обслуживании (ремонте) воздушного судна, то приводится описание этих недостатков, а при необходимости - данные о специалистах, осуществлявших ремонт или обслуживание воздушного судна и его подготовку к полету.
5. Выводы
Дается краткая оценка работоспособности авиационной техники в последнем полете. При наличии отказов указываются их причины, последовательность возникновения и взаимосвязь.
Дается краткая оценка качества технического обслуживания и ремонта воздушного судна.
6. Состояние воздушного судна
Дается краткое описание состояния функциональных систем воздушного судна после авиационного происшествия.
7. Другие недостатки, выявленные при расследовании
Указываются все недостатки в конструировании, производстве, ремонте и техническом обслуживании воздушного судна, подготовке персонала соответствующих служб, выявленные в ходе расследования, которые не оказали непосредственного влияния на исход полета, но отрицательно влияют на безопасность полетов в целом.

4. Талдау
Инженерлік-техникалық кіші комиссия есебінің негізгісі болып табылатын осы бөлімде авиациялық техниканың жұмыс қабілеттілігі, істен шығу жағдайлары және олардың себептері, әуе кемесінің техникалық пайдаланылу сапасы туралы қорытындылардың мейлінше толық негіздемесі жазылады, кіші комиссияның жұмыс тобы (қажет болса басқа да кіші комиссияның деректері пайдаланылады) берген нәтижелер жинақталады.
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылуы тиіс:
1) авиациялық техниканың жұмыс қабілеттілігіне әсер еткен барлық кемшіліктер мен бұзушылықтарды көрсете отырып, әуе кемесінің ұшуға дайындығының қысқаша сипаттамасы (соңғы көрсетілген техникалық қызмет түрлерін және ұшу дайындықтарын қоса алғанда);
2) барлық өзгешеліктері мен ауытқушылықтарын көрсете отырып, ұшу кезінен бастап ерекше жағдай басталғанға дейінгі авиациялық техника жұмысының қысқаша сипаттамасы;
3) істен шығулардың жүйелілігін, өзара байланысын және себептерін (егер орны болса) талдай отырып, ерекше жағдайдың туындау және өрбу кезіндегі авиациялық техника жұмысының толық сипаттамасы;
4) негізгі функционалды жүйелер бойынша (планер, басқару жүйесі, отын жүйесі, гидравликалық жүйе, ауаны баптау және тіршілікпен қамтамасыз ету жүйесі, мұздануға қарсы жүйе, күш түсетін қондырғылар, авиациялық және радиоэлектрондық жабдық, еріксіз шығу жүйесі) авиациялық техниканың жұмыс қабілеттілігіне толық талдау.
Істен шығулар болмаған жағдайда әрбір функционалды жүйенің жұмысқа қабілеттілігі дәлелденеді, ал істен шығулар анықталса олардың себептеріне толық талдау жасалады. Егер авиациялық оқиға өрттің шығуымен байланысты болса, оның шығу себептеріне, өрт шыққан жердің сипатына және негізгі белгілеріне талдау жүргізіледі.
Егер кіші комиссия жұмыс барысында істен шығулар әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету (жөндеу) кезінде жіберілген кемшіліктерден болғанын анықтаса, осы кемшіліктердің сипаттамасы, қажет болса әуе кемесін жөндеген немесе қызмет көрсеткен және оны ұшуға дайындаған мамандар туралы мәліметтер беріледі.
5. Қорытындылар
Соңғы ұшу кезіндегі авиациялық техниканың жұмыс қабілеттілігіне қысқаша баға беріледі. Істен шығулар болған жағдайда олардың себептері, пайда болу жүйелілігі және өзара байланысы көрсетіледі.
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу сапасына қысқаша баға беріледі.
6. Әуе кемесінің жағдайы
Авиациялық оқиғадан кейін әуе кемесінің функционалды жүйелерінің жағдайына қысқаша сипаттама беріледі.
7. Тексеру кезінде табылған басқа да кемшіліктер
Тексеру барысында анықталған ұшу нәтижесіне тікелей әсер етпейтін, бірақ ұшу қауіпсіздігіне толығымен кері әсерін тигізетін әуе кемесін құрастыру, өндіру, жөндеу және техникалық қызмет көрсету, тиісті қызмет персоналын дайындау кезіндегі барлық кемшіліктер көрсетіледі.

8. Рекомендации
Приводятся рекомендации инженерно-технической подкомиссии (без указания исполнителей и сроков выполнения), направленные на устранение выявленных недостатков, в том числе:
рекомендации, направленные на устранение недостатков, оказавших влияние на исход полета;
рекомендации, направленные на устранение недостатков, которые не оказали влияния на исход полета, но отрицательно влияют на безопасность полетов в целом.
Председатель подкомиссии ____________________________________
(подпись, ф.и.о.)
Члены подкомиссии: __________________________________________
(подписи, ф.и.о.)
Ф.1
АКТ
на обнаружение и изъятие бортового
самописца (магнитофона)
Комиссия в составе: ___________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_____________________________________________________________________
при расследовании авиационного происшествия с ВС ____________________
(тип, номер)
обнаружила на месте происшествия контейнер (элементы конструкции)
самописца (магнитофона) (тип самописца, магнитофона)
_____________________________________________________________________
Состояние (указать повреждения, заводской номер, номер пломб,
если они имеются) ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Контейнер (носитель информации) самописца (магнитофона) изъят с
места происшествия, опломбирован печатью комиссии с оттиском
_____________________________________________________________________
и передан в _________________________________________________________
Контейнер самописца Контейнер самописца
сдали:____________________ принял: _____________________
(подписи, инициалы, (должность, подпись, инициалы,
фамилии, дата) фамилия, дата)
Приложение 21
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Основные задачи административной подкомиссии, форма отчета,
а также формы иных документов административной подкомиссии
1. Основными задачами административной подкомиссии является:
1) определение причин гибели, травм и других нарушений здоровья, находившихся на борту воздушного судна пассажиров;
2) установление количества и характера коммерческой загрузки на борту воздушного судна, определение правильности ее размещения, упаковки и крепления, выявление отклонений от норм загрузки, центровки и крепления;
3) выявление наличия на борту воздушного судна опасных грузов с характеристикой их свойств, веществ и предметов, запрещенных к перевозке, установление нарушений правил досмотра вещей, находящихся при пассажирах, багажа и личного досмотра пассажиров (совместно с органами внутренних дел);

8. Ұсыныстар
Инженерлік-техникалық кіші комиссияның (орындаушыларын және орындау мерзімін көрсетпестен) анықталған кемшіліктерді жоюға арналған ұсыныстары, оның ішінде:
ұшу нәтижесіне әсер ететін кемшіліктерді жоюға арналған ұсыныстар;
ұшу нәтижесіне әсер етпейтін, бірақ ұшу қауіпсіздігіне толығымен кері әсерін тигізетін кемшіліктерді жоюға арналған ұсыныстар беріледі.
Кіші комиссия төрағасы ____________________________________
(қолы, т.а.ә.)
Кіші комиссия мүшелері: __________________________________________
(қолы, т.а.ә.)
1-нысан
Борттық өздігінен жазғышты (магнитофонды)
табу және алу
АКТІСІ
Мына құрамдағы комиссия: ______________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі)
____________________________________________________________________
_______________________ ӘК болған авиациялық оқиғаны тексеру кезінде
(үлгісі, нөмірі)
оқиға болған жерден өздігінен жазғыш құралдың (магнитофонның) контейнерін (конструкция элементтерін) тапты _______________________.
(өздігінен жазғыштың, магнитофонның үлгісі)
Құралдың жағдайы (бұзылған жері, зауыт нөмірі, егер болса пломбы нөмірі көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өздігінен жазғыштың (магнитофонның) контейнері (ақпарат тасығыш) оқиға болған жерден алынып, _________________________________________
оттискісі бар комиссия мөрімен пломбаланды және _________________________________________________________ тапсырылды.
Өздігінен жазғыштың контейнерін Өздігінен жазғыштың контейнерін
тапсырған:____________________ қабылдаған:____________________
(қолы, тегі, аты-жөні, күні) (лауазымы, қолы, аты-жөні,тегі күні)
Авиациялық оқиғалар мен авиациялық
инциденттерді тексеру қағидасына
21-қосымша
Әкімшілік кіші комиссияның негізгі міндеттері, есеп беру
нысаны, сондай-ақ әкімшілік кіші комиссияның басқа да
құжаттарының нысандары
1. Әкімшілік кіші комиссияның негізгі міндеттеріне мыналар жатады:
1) әуе кемесінің бортында болған жолаушылардың мерт болу, жарақаттану және денсаулығына басқа да зақым алу себептерін анықтау;
2) әуе кемесінің бортына тиелген коммерциялық жүктің саны мен сипатын белгілеу, олардың дұрыс орналасуын, оралуы мен бекітілуін анықтау, тиеу, орталықтандыру және бекіту нормаларынан ауытқушылықтарды анықтау;
3) әуе кемесінің бортында қауіпті жүктердің, тасымалдауға тыйым салынған заттар мен бұйымдардың болуын анықтау, жолаушылармен бірге болған заттарды, багажды және жолаушылардың жеке басын тексеру (ішкі істер органдарымен бірлесіп) ережелерін бұзушылықтарды белгілеу;

4) установление личности пассажиров, погибших при авиационном происшествии (совместно с органами внутренних дел);
5) проведение мероприятий по оказанию помощи пострадавшим и их родственникам, удовлетворение заявленных претензий (совместно с группой материально-технического обеспечения);
6) установление ущерба от авиационного происшествия;
7) ликвидация последствий происшествия.
2. В Административную подкомиссию входят: пассажирская группа; почтово-грузовая группа, медицинская группа, группа содействия пострадавшим и их родственникам.
3. Пассажирская группа выполняет следующие функции:
1) устанавливает фактическое количество пассажиров, находившихся на борту воздушного судна, его соответствие перевозочной документации;
2) при обнаружении на борту неоформленных пассажиров устанавливает нарушения и упущения конкретных должностных лиц;
3) совместно с органами внутренних дел организует розыск родственников пострадавших и извещает их о происшествии;
4) совместно с органами внутренних дел устанавливает личности пассажиров и других лиц, погибших и получивших телесные повреждения;
5) определяет места размещения пассажиров на борту воздушного судна;
6) определяет правильность размещения коммерческой загрузки на борту воздушного судна;
7) проверяет порядок проведения досмотра вещей, находящихся при пассажирах, багажа и личного досмотра пассажиров, его соответствие руководящим документам (совместно с органами внутренних дел).
4. По результатам работы пассажирская группа составляет отчет, в котором указывается:
1) общее количество пассажиров на борту воздушного судна, в том числе взрослых и детей, с указанием последствий для них в результате происшествия;
2) наличие и количество неоформленных пассажиров, причины нарушений и упущений конкретных должностных лиц, приведшие к присутствию неоформленных пассажиров на борту;
3) недостатки в оформлении авиационных билетов и других перевозочных документов;
4) недостатки в проведении досмотра вещей, находившихся при пассажирах, багажа и личного досмотра пассажиров;
5) общая коммерческая загрузка, все отклонения от норм предельной загрузки и центровки, выявленные в ходе расследования.
5. К отчету прикладываются следующие документы:
1) список пассажиров, находившихся на борту воздушного судна с указанием их гражданства;
2) список пассажиров и других лиц, погибших и получивших телесные повреждения (с указанием их тяжести) в результате авиационного происшествия оформляется согласно Формам 2, 3 настоящего Приложения;
3) сводная загрузочная ведомость и центровочный график;

4) авиациялық оқиға кезінде қаза болған жолаушыларды тану (ішкі істер органдарымен бірлесіп);
5) зардап шеккендерге және олардың туыстарына көмек көрсету бойынша іс-шаралар өткізу, талап-өтініштерді қанағаттандыру (материалдық-техникалық қамтамасыз ету тобымен бірлесіп);
6) авиациялық оқиғадан келтірілген зиянды белгілеу;
7) оқиғаның салдарын жою.
2. Әкімшілік кіші комиссияға мыналар жатады: жолаушылар тобы, пошта-жүк тобы, медициналық топ, зардап шеккендер мен олардың туыстарына көмектесетін топ.
3. Жолаушылар тобы келесі функцияларды орындайды:
1) әуе кемесінің бортында болған жолаушылардың нақты санын, олардың тасымалдау құжаттамасына сәйкес болуын белгілейді;
2) бортта ресімделмеген жолаушылардың болғаны анықталса, бұзушылыққа және қателікке жол берген нақты тұлғаларды белгілейді;
3) ішкі істер органдарымен бірлесіп зардап шеккендердің туыстарын іздестіруді ұйымдастырады және оларға болған оқиға жайында хабарлайды;
4) ішкі істер органдарымен бірлесіп қаза болған және дене жарақаттарын алған жолаушылар мен басқа тұлғаларды тану;
5) әуе кемесінің бортында жолаушылардың орналасу орындарын анықтайды;
6) әуе кемесінің бортында коммерциялық тиелімнің дұрыс орналасуын анықтайды;
7) жолаушылармен бірге болған заттарды, багажды және жолаушылардың жеке басын тексеруден өткізу тәртібін, олардың басшылық құжаттарына сәйкестігін тексереді (ішкі істер органдарымен бірлесіп).
4. Жұмыстың қорытындысы бойынша жолаушылар тобы есеп жасайды және онда мына мәліметтер көрсетіледі:
1) оқиға салдарынан алған зардаптарын көрсете отырып, әуе кемесінің бортында болған жолаушылардың, оның ішінде ересектер мен балалардың жалпы саны;
2) ресімделмеген жолаушылардың болуы және олардың саны, бортта ресімделмеген жолаушылардың болуына мүмкіндік тудырған нақты лауазымды тұлғалардың бұзушылықтар мен қателіктерге жол беру себептері;
3) авиациялық билеттер мен басқа да тасымалдау құжаттарын ресімдеудегі кемшіліктер;
4) жолаушылардың өздерімен болған заттарын, багажын және жолаушылардың жеке басын тексеру кезіндегі кемшіліктер;
5) жалпы коммерциялық жүк тиеу, тексеру кезінде анықталған шекті тиеу және орталықтандыру нормаларынан ауытқушылықтар.
5. Есепке қосымша мына құжаттар беріледі:
1) азаматтығын көрсете отырып, әуе кемесінің бортында болған жолаушылардың тізімі;
2) авиациялық оқиғаның салдарынан мерт болған және дене жарақаттарын (олардың ауыртпалығын көрсете отырып) алған жолаушылар мен басқа да тұлғалардың тізімі осы Қосымшаның 2, 3 нысандарына сәйкес ресімделеді;
3) жиынтық тиеу ведомосы және орталықтандыру кестесі;

4) схема загрузки;
5) в случаях установления неоформленных пассажиров или нарушения правил оформления и досмотра прикладывается ведомость регистрации пассажиров, контрольные талоны авиабилетов (копии билетов при необходимости), досмотровые карты;
6) объяснительные начальника смены, дежурных по регистрации, оформлению документов, досмотру, диспетчеров по центровке и загрузке, загрузчиков багажа и других лиц при необходимости.
6. Почтово-грузовая группа выполняет следующие функции:
1) устанавливает фактическое количество на борту воздушного судна груза, почты, багажа и вещей, находившихся при пассажирах, их соответствие перевозочным документам;
2) производит вскрытие и проверку всех мест почты, груза, багажа, вещей, находившихся при пассажирах, независимо от объявленной ценности, определяет состояние почты, груза, багажа и вещей, находившихся при пассажирах и их пригодность к дальнейшему использованию и выдаче владельцам, о чем составляется соответствующий акт. Для вскрытия и проверки назначается специальная подгруппа с обязательным участием представителей органов прокуратуры и внутренних дел;
3) выявляет наличие в местах коммерческой загрузки опасных и запрещенных к перевозке веществ и предметов. При их обнаружении определяет нарушения и упущения должностных лиц или недостатки руководящих документов;
4) проводит на месте происшествия сбор коммерческой загрузки, личных вещей, ценностей и документов пассажиров. Совместно с работниками органов внутренних дел организует их осмотр и хранение;
5) производит уничтожение остатков коммерческой загрузки, пришедшей в негодность, с участием представителей органов внутренних дел с составлением акта по Форме 8 настоящего Приложения.
7. По результатам работы почтово-грузовой группы составляется отчет, в котором указывается:
1) фактическое количество груза, почты, багажа и вещей, находившихся при пассажирах и находившееся на борту воздушного судна;
2) общее состояние груза, почты, багажа и вещей, находившихся при пассажирах после авиационного происшествия;
3) наличие в местах коммерческой загрузки опасных и запрещенных к перевозке веществ и предметов;
4) места размещения (с указанием массы) груза, багажа, почты и вещей, находившихся при пассажирах на борту воздушного судна;
5) все выявленные в ходе расследования недостатки и нарушения в принятии, оформлении, досмотре груза, почты, багажа и вещей, находившихся при пассажирах, упаковке и размещении мест коммерческой загрузки на борту воздушного судна.

4) тиеу сызбасы;
5) ресімделмеген жолаушылардың болғаны немесе ресімдеу және тексеру ережелерін бұзушылықтар анықталған жағдайда, жолаушыларды тіркеу ведомосы, авиабилеттердің бақылау талондары (қажет болса билеттердің көшірмелері), тексеру карталары қоса беріледі;
6) ауысым бастығының, тіркеу, құжаттарды ресімдеу, тексеру жөніндегі кезекшілердің, орталықтандыру және тиеу жөніндегі диспетчерлердің, багаж тиеушілердің және қажет болса басқа да тұлғалардың түсініктемелері.
6. Пошта-жүк жөніндегі топ келесі функцияларды орындайды:
1) әуе кемесінің бортында болған жүктің, поштаның, багаждың және жолаушылармен бірге болған заттардың нақты санын және олардың тасымалдау құжаттарына сәйкестігін белгілейді;
2) пошта, жүк, багаж және жолаушылармен бірге болған заттар орналасқан барлық жерлерді ашып, тексереді, сондай-ақ, бағалы болып табылуына қарамастан поштаның, жүктің, багаждың және жолаушылармен бірге болған заттардың жағдайын, олардың одан әрі пайдалануға және иелеріне қайтарып беруге жарамдылығын анықтайды және тиісті акт жасайды. Ашып және тексеру үшін прокуратура және ішкі істер органдары өкілдерінің міндетті түрде қатысуымен арнайы қосымша топ белгіленеді;
3) коммерциялық жүкті тиеу орындарында қауіпті және тасымалдауға тыйым салынған заттар мен бұйымдардың болуын анықтайды. Ондай заттар табылған жағдайда лауазымды тұлғалардың бұзушылықтары мен қателіктерін немесе басшылық құжаттардың кемшіліктерін белгілейді;
4) оқиға болған жерде коммерциялық жүкті, жолаушылардың жеке заттарын, бағалы бұйымдары мен құжаттарын жинақтайды. Ішкі істер органдарының қызметкерлерімен бірлесіп оларды қарайды және сақтап қояды;
5) ішкі істер органдары өкілдерінің қатысуымен осы Қосымшаның 8 нысаны бойынша акті жасай отырып, жарамсыз болған коммерциялық жүктің қалдықтарын жояды.
7. Пошта-жүк жөніндегі топ жұмысының нәтижесі бойынша есеп жасалады және онда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) әуе кемесінің бортында болған жүктің, поштаның, багаждың және жолаушылармен бірге болған заттардың нақты саны;
2) авиациялық оқиғадан кейінгі жүктің, поштаның, багаждың және жолаушылармен бірге болған заттардың жалпы жағдайы;
3) коммерциялық тиеу орындарында қауіпті және тасымалдауға тыйым салынған заттар мен бұйымдардың болуы;
4) әуе кемесінің бортында жүкті, багажды, поштаны және жолаушылармен бірге болған заттарды (массасын көрсете отырып) орналастыратын орынның болуы;
5) тексеру барысында анықталған, жүкті, поштаны, багажды және жолаушылармен болған заттарды қабылдау, ресімдеу, тексеру, орау және әуе кемесінің бортындағы коммерциялық тиеу орындарына орналастыру кезінде жіберілген барлық кемшіліктер мен бұзушылықтар.

К отчету группы прикладываются: акты по Формам 4, 6, 7настоящего Приложения, почтово-грузовая ведомость, почтово-грузовые накладные, справка о свойствах груза, объяснительные записки работников грузовой службы.
8. Медицинская группа выполняет следующие функции:
1) производит поиск пострадавших, погибших и их эвакуацию с места авиационного происшествия с участием представителя органов прокуратуры и внутренних дел;
2) организует совместно с органами прокуратуры проведение судебно-медицинских и других специальных исследований останков погибших пассажиров для установления причин смерти, а также причин и характера телесных повреждений и других нарушений здоровья;
3) организует совместно с органами прокуратуры опознание останков погибших, при необходимости вносит предложения об их кремации;
4) определяет влияние конструкции воздушного судна, условий полета, средств и методов спасения на выживаемость пассажиров при авиационном происшествии, характер полученных травм;
5) идентифицирует пассажиров, находящихся на борту воздушного судна, на основании судебно-медицинского исследования останков;
6) оценивает состояние здоровья пассажиров, пострадавших при авиационном происшествии, места их госпитализации, прогноз лечения;
7) дает задание на санобработку места авиационного происшествия.
К отчету группы прикладывается схема расположения пассажиров на борту воздушного судна с указанием тяжести и причин полученных травм по Форме 5 настоящего Приложения и перечень работ, проведенных при уборке и санобработке места авиационного происшествия.
9. Группа содействия пострадавшим и их родственникам выполняет следующие функции:
1) обеспечивает мероприятия по организации захоронения (кремации) погибших;
2) организует выдачу необходимых документов в связи с гибелью пассажиров (свидетельство о смерти, справка о смерти и др.);
3) дает юридические консультации родственникам потерпевших по удовлетворению претензий и решению других вопросов, связанных с данным происшествием;
4) с разрешения органов прокуратуры производит выдачу сохранившегося груза, почты, багажа, личных вещей, ценностей и документов пассажиров (после установления их принадлежности).
По окончании работы группа составляет отчет, в котором указывает перечень проведенных мероприятий и их результаты.
Группа координирует свои действия с председателем административной подкомиссии.

Топтың есебіне мына құжаттар қоса беріледі: осы Қосымшаның 4, 6, 7 нысандары бойынша актілер, пошта-жүк ведомосы, пошта-жүк құжаттамалары, жүктің ерекшелігі туралы анықтама, жүк қызметіндегі жұмыскерлердің түсіндірме жазбалары.
8. Медициналық топ келесі функцияларды орындайды:
1) прокуратура және ішкі істер органдары өкілдерінің қатысуымен зардап шеккен, мерт болған адамдарды іздестіру және оларды оқиға болған жерден көшіру жұмыстарын орындайды;
2) мерт болу себебін, сондай-ақ, дене жарақаттары мен денсаулығына келген басқа да залалдың себептері мен сипатын анықтау үшін, прокуратура органдарымен бірлесе отырып қайтыс болған жолаушылардың мүрделеріне сот-медициналық және басқа да арнайы зерттеу жұмыстарын жүргізеді;
3) прокуратура органдарымен бірлесіп мерт болғандарды тану жұмыстарын жүргізеді, қажет болса кремация жасау жөнінде ұсыныс жасайды;
4) әуе кемесі құрылымының, ұшу жағдайының, құтқару құралдары мен әдістерінің авиациялық оқиға кезінде жолаушылардың тірі қалуына әсерін, алған жарақаттарының сипатын анықтайды;
5) мүрделерге жүргізілген сот-медициналық зерттеудің негізінде әуе кемесінің бортында болған жолаушыларды сәйкестендіреді;
6) авиациялық оқиғадан зардап шеккен жолаушылардың денсаулық жағдайын, олардың ауруханаға жатқызылған жерлерін, емделу жолын бағалайды;
7) авиациялық оқиға болған жерлерге санитарлық тазалау жұмыстарын жүргізу жөнінде тапсырма береді.
Топтың есебіне осы Қосымшаның 5 нысаны бойынша алған жарақаттарының ауыртпалығы мен себептерін көрсете отырып жолаушылардың әуе кемесінің бортында орналасу сызбасы және авиациялық оқиға болған жерлерді жөндеу және санитарлық тазалау кезінде жүргізілген жұмыстардың тізбесі қоса беріледі.
9. Зардап шеккендерге және олардың туыстарына көмектесетін топ келесі функцияларды орындайды:
1) мерт болғандарды жерлеу (кремациялау) бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
2) жолаушылардың мерт болуына қатысты қажетті құжаттарды беруді ұйымдастырады (қайтыс болуы туралы куәлік, қайтыс болуы туралы анықтама және т.б.);
3) талап-арыздарды қанағаттандыру және болған оқиғаға қатысты басқа да мәселелерді шешу бойынша зардап шеккендердің туыстарына заңға байланысты консультациялар береді;
4) прокуратура органдарының рұқсатымен сақталып тұрған жүкті, поштаны, багажды, жолаушылардың жеке заттарын, бағалы бұйымдары мен құжаттарын (заттардың кімге тиесілі екені анықталғаннан кейін) береді.
Жұмыс аяқталысымен топ мүшелері есеп жасайды және онда өткізілген іс-шаралар мен олардың нәтижелері көрсетіледі.
Топ өз істерін әкімшілік кіші комиссияның төрағасымен үйлестіреді.

10. Документы о гибели пассажиров или получении ими телесных повреждений выдаются за подписью или печатью руководителя организации гражданской авиации, эксплуатирующей воздушное судно.
11. Выдача сохранившегося груза, почты, багажа, личных вещей, ценностей и документов пассажиров или уничтожение остатков коммерческой загрузки, пришедшей в негодность, производится организацией гражданской авиации, на базе которой проводилось расследование, только с разрешения органов прокуратуры.
12. По результатам работы административная подкомиссия составляет отчет, согласно настоящего Приложения, в котором анализирует материалы рабочих групп, делает выводы о качестве обеспечения полета службой организации перевозок, наличии и причинах нарушений, а также дает рекомендации по устранению недостатков, выявленных при расследовании.
13. К отчету административной подкомиссии прилагаются отчеты рабочих групп, входящих в состав административной подкомиссии и списки членов административной подкомиссии и рабочих групп.
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" ________________ 20__ г.
Протокол № _______
Отчет
административной подкомиссии
___________________________________________________________
(вид авиационного происшествия)
с самолетом (вертолетом) ___________________________________________
(тип, государственный учетный и заводской номера,
принадлежность)
____________________________________________________________________
(дата и место происшествия)
1. Основные работы, проделанные подкомиссией
Приводится полный перечень основных работ, выполненных административной подкомиссией, с указанием прилагаемых отчетных документов.
2. Анализ
Данный раздел является основным разделом отчета подкомиссии и должен полностью обосновывать выводы о правильности действий персонала службы организации перевозок, поисковой и аварийно-спасательной службы (если группа поисковых и аварийно-спасательных работ включена в состав подкомиссии), а также о выживаемости пассажиров воздушного судна при авиационном происшествии.
Раздел, составляемый в описательной форме, должен включать в себя следующую информацию:
общее количество пассажиров на борту воздушного судна, в том числе взрослых и детей с указанием тяжести последствий для них в результате происшествия (в том числе смертельных, серьезных, незначительных);
общее количество груза, багажа и ручной клади на борту воздушного судна, состояние после авиационного происшествия;
общее фактическое количество коммерческой загрузки и его соответствие перевозочным документам;
соответствие количества коммерческой загрузки, ее размещение и крепление нормам загрузки и центровки;
наличие и характер опасных грузов на борту воздушного судна;
наличие неоформленных пассажиров на борту воздушного судна;
при выявлении отклонений от норм загрузки и центровки, наличия неоформленных пассажиров или опасных грузов подробно описываются приведшие к этому действия должностных лиц службы организации перевозок;
анализ и обоснование причин неправильных действий;
количество и гражданство пассажиров, погибших и получивших телесные повреждения (с указанием их тяжести) в процессе возникновения и развития особой ситуации, в момент приземления (столкновения с землей), при эвакуации из воздушного судна после авиационного происшествия, с указанием причин смерти и характера полученных травм;
описание особенностей конструкции воздушного судна, условий полета, средств и методов спасения, оказавших неблагоприятное воздействие на выживаемость пассажиров или явившихся причиной получения травм;
состояние здоровья пассажиров, пострадавших при авиационном происшествии, прогноз лечения.
Если в состав административной подкомиссии входит группа поисковых и аварийно-спасательных работ, то в анализе дополнительно приводится подробное описание действий поисковых и аварийно-спасательных служб с оценкой правильности их действий, эффективности поисковых и аварийно-спасательных работ с указанием всех выявленных нарушений, упущений и недостатков.
В ходе анализа приводится вся фактическая информация, необходимая для его понимания и обоснования.

10. Жолаушылардың мерт болғаны немесе олардың дене жарақаттарын алғаны туралы құжаттар әуе кемесін пайдаланатын азаматтық авиация ұйымының басшысына қол және мөр қою үшін беріледі.
11. Сақталып тұрған жүкті, поштаны, багажды, жолаушылардың жеке заттарын, бағалы бұйымдары мен құжаттарын беру немесе жарамсыз болып қалған коммерциялық жүктердің қалдықтарын жоюды азаматтық авиация ұйымы прокуратура органдарының рұқсатымен ғана тексеру жүргізілген базада жүзеге асырады.
12. Жұмыстардың нәтижелері бойынша әкімшілік кіші комиссия осы Қосымшаға сәйкес есеп жасайды және онда жұмыс топтарының материалы талданады, ұшуды тасымалдауды ұйымдастыру қызметімен қамтамасыз ету сапасы, бұзушылықтардың болуы және себебі туралы қорытындылар жасалады, сондай-ақ тексеру кезінде анықталған кемшіліктерді жою бойынша ұсыныстар беріледі.
13. Әкімшілік кіші комиссияның есебіне әкімшілік кіші комиссияның құрамына кіретін жұмыс топтарының есептері және әкімшілік кіші комиссия мен жұмыс тобы мүшелерінің тізімі қоса беріледі.
Комиссия отырысында қаралды
20__ жылғы "___" __________________
№ ___________ хаттама
Әкімшілік кіші комиссияның есебі
______________________________________________ ұшағымен (тікұшағымен)
(үлгісі, мемлекеттік есептегі және зауыт нөмірлері, тиесілігі)
_____________________________________________________________ болған
(оқиғаның болған күні және орны)
_____________________________________________________________________
(авиациялық оқиғаның түрі)
1. Кіші комиссия орындаған негізгі жұмыстар
Қоса берілген есеп құжаттарын көрсете отырып, әкімшілік кіші комиссия орындаған негізгі жұмыстардың толық тізбесі беріледі.
2. Талдау
Осы бөлім кіші комиссия есебінің негізгі бөлімі болып табылады және тасымалдауды ұйымдастыру қызметінің, іздестіру және апаттан құтқару қызметінің персоналы жүзеге асырған іс-әрекеттердің дұрыстығы (егер іздестіру және апаттан құтқару жұмыстарының тобы кіші комиссияның құрамына енгізілсе), сондай-ақ авиациялық оқиға кезінде әуе кемесіндегі жолаушылардың аман қалуы туралы қорытындыларды толық дәлелдеуі керек.
Сипаттама түрінде жасалатын бөлімде мынадай ақпарат қамтылуы тиіс:
әуе кемесінің бортындағы жолаушылардың, оның ішінде оқиға салдарынан алған зардаптарының ауыртпалығын (оның ішінде өлім қаупін тудыратын, айтарлықтай қауіпті, қаупі шамалы) көрсете отырып, ересектер мен балалардың жалпы саны;
әуе кемесінің бортындағы жүктің, багаждың және қол жүгінің жалпы саны, олардың авиациялық оқиғадан кейінгі жағдайы;
коммерциялық жүктің жалпы нақты саны және оның тасымалдау құжаттарына сәйкестігі;
коммерциялық жүктің саны, оның орналастырылуы мен бекітілуі тиеу және орталықтандыру нормаларына сәйкес болуы;
әуе кемесінің бортында қауіпті жүктердің болуы және сипаты;
әуе кемесінің бортында ресімделмеген жолаушылардың болуы;
тиеу және орталықтандыру нормаларынан ауытқушылықтар, ресімдемеген жолаушылардың немесе қауіпті жүктердің болуы анықталса, осындай жағдай туғызған тасымалдауды ұйымдастыру қызметінің лауазымды тұлғалары толық сипатталады;
қате іс-әрекеттердің талдануы және себептерінің дәлелденуі;
қайтыс болу себептерін және алған жарақаттарының сипатын көрсете отырып, ерекше жағдайдың туындау және өрбу барысында, жерге қону сәтінде (жермен соқтығысқан кезде), авиациялық оқиғадан кейін әуе кемесінен көшіру кезінде қайтыс болған және дене жарақаттарын алған (алған жарақаттарының ауыртпалығын көрсете отырып) жолаушылардың саны және олардың азаматтығы;
жолаушылардың аман қалуына кері әсер еткен немесе жарақат алуына себеп болған әуе кемесі құрылымы ерекшеліктерінің, ұшу жағдайының, құтқару құралдары мен әдістерінің сипаттамасы;
авиациялық оқиға кезінде зардап шеккен жолаушылардың денсаулық жағдайы, емделуі.
Егер әкімшілік кіші комиссияның құрамына іздестіру және апаттан құтқару жұмыстарының топтары кірсе, онда талдауда қосымша іздестіру және апаттан құтқару қызметтерінің іс-әрекеттері толық сипатталады және барлық анықталған бұзушылықтарды, қателіктер мен кемшіліктерді көрсете отырып, олардың іс-қимылдарының дұрыстығына, іздестіру және апаттан құтқару жұмыстарының тиімділігіне баға беріледі.
Талдау барысында оны түсінуге және дәлелдеуге қажетті барлық нақты ақпарат беріледі.

1. Объект исследования
(в скобках указывается наименование документа, на основании которого приводятся сведения об объекте исследования, исходящий номер документа и дата)
_____________________________________________________________________
В разделе, как правило, приводятся следующие сведения:
наименование объекта исследования, откуда поступил, тип самолета (вертолета);
завод-изготовитель, дата изготовления авиатехники;
продолжительность эксплуатации (общая наработка, наработка после последнего ремонта, после выполнения регламентных работ).
При целесообразности даются фотографии объекта в состоянии поступления на исследование.
2. Обстоятельства обнаружения отказа, неисправности
(в скобках указывается наименование документа, на основании которого приводятся сведения об обстоятельствах отказа, исходящий номер документа и дата)
_____________________________________________________________________
В разделе излагаются основные сведения об обстоятельствах и последствиях отказа:
дата отказа;
характер, место и условия проявления или обнаружения отказа (неисправности);
последствия отказа;
какие предварительные работы производились при расследовании до направления объекта на исследование и их краткие результаты.
Приводятся данные о количестве ранее имевших место подобных отказов или указывается, что таковых не было или что сведений о них не поступало.
3. Цель исследования
(в скобках приводится наименование документа, в котором поставлена цель исследования, исходящий номер и дата)
___________________________________________________________________
В разделе указывается цель исследования, изложенная в поступившей документации. Если в поступившей документации цель исследования не определена, то ее определяет начальник головного отдела.
4. Результаты исследования
В данном разделе последовательно излагаются результаты основных работ, выполняемых в процессе проведения исследования объекта в целом.
Например:
анализ внешнего состояния объекта в целом и его частей, включая контроль неразрушающими методами;
контрольные испытания агрегатов, приборов или частей объекта;
изменения геометрических размеров;
контрольные анализы и испытания физико-механических свойств материалов;
расчет на прочность, анализ статистических данных и т.д.
5. Анализ (обобщение) материалов исследования
Выполняется при наличии достаточного объема материалов по данному исследованию.
6. Заключение
Заключение по результатам исследования должно отвечать на вопросы, поставленные в цели исследования. Заключение составляется в форме отдельных пунктов, которые должны быть конкретными, однозначными и не требующими дополнительных пояснений.

1. Зерттеу объектісі
(жақшада зерттеу объектісі туралы мәліметтің келтірілуіне негіз болатын құжаттың атауы, құжаттың шығыс нөмірі және күні келтіріледі)
____________________________________________________________________
Бөлімде мына мәліметтер келтіріледі:
зерттеу объектісінің атауы, қайда келіп түсті, ұшақ (тікұшақ) үлгісі;
зауыт нөмірі, дайындаған зауыт және авиатехниканы дайындау күні;
пайдалану ұзақтығы (жалпы жұмыс істеуі, соңғы жөндеуден кейін жұмыс істеуі, регламенттеу жұмыстарын орындағаннан кейін жұмыс істеуі).
Мақсатқа лайықты болған жағдайда зерттеу басталған кездегі объектінің суреті беріледі.
2. Істен шығу, бұзушылық анықталған жағдайлар
(жақшада істен шығу жағдайлары туралы мәліметтердің келтірілуіне негіз болатын құжаттың атауы, құжаттың шығыс нөмірі және күні келтіріледі)
_________________________________________________________________
Бөлімде істен шығу жағдайлары мен салдары туралы негізгі мәліметтер келтіріледі:
істен шығу күні;
істен шығу сипаты, орны және орын алған немесе анықталған жағдайлар (бұзушылықтар);
істен шығу салдары;
объекті зерттеуге жіберілгенге дейін тексеру барысында қандай алдын алу жұмыстары жүргізілді және нәтижелері.
Бұған дейін орын алған осындай істен шығулар саны туралы деректер келтіріледі немесе мұндай жағдайдың болмағаны немесе олар туралы мәліметтердің келіп түспегені көрсетіледі.
3. Зерттеу мақсаты
(жақшада зерттеу мақсаты қойылған құжаттың атауы, шығыс нөмірі және күні келтіріледі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бөлімде келіп түскен құжаттамада баяндалған зерттеу мақсаты көрсетіледі. Егер келіп түскен құжаттамада зерттеу мақсаты белгіленбеген болса, оны бас бөлім бастығы анықтайды.
4. Зерттеу нәтижелері
Аталған бөлімде жүйелі түрде толығымен объектіні зерттеу жүргізу барысында орындалатын негізгі жұмыстардың нәтижелері баяндалады.
Мысалы:
бұзбайтын әдістермен бақылауды есепке алғанда, объектінің сыртқы жағдайын толығымен және оның бөліктерін талдау;
агрегаттарды, құралдарды немесе объекті бөлшектерін зерттеу;
геометриялық өлшемдердің өзгеруі;
материалдардың физика-механикалық қасиеттерін бақылау талдау және зерттеу;
беріктігіне арналған есеп, статистикалық деректерді талдау және т.б.
5. Зерттеу материалдарын талдау (қорытынды)
Аталған зерттеу бойынша материалдар көлемі жеткілікті болған кезде орындалады.
6. Қорытынды
Зерттеу бойынша қорытынды зерттеудің мақсатындағы мәселелерге сай болуы тиіс. Қорытынды нақты, бір мәнді және қосымша түсіндіруді талап етпейтін бөлек тармақтар нысанында жасалды.

7. Рекомендации
В разделе излагаются требования и рекомендации предприятиям и организациям промышленности по предупреждению отказов и доработке конструкции с целью безусловного обеспечения безопасности полетов.
Рекомендации эксплуатирующим и ремонтным предприятиям гражданской авиации должны быть конкретными и учитывать возможности их реализации. Рекомендации конструкторским бюро, предприятиям (организациям) промышленности, как правило, должны быть выражены в виде технических требований.
Рекомендации должны непосредственно вытекать из основных результатов работ, приведенных в заключении и выводах.
8. Отчет разослать
Перечисляются организации и предприятия, в которые направляется заключение. Перечень определяется организацией-исполнителем с учетом причин, обстоятельств и последствий отказа.
Подписи _______________________
Методические рекомендации
по отбору и упаковке объектов для исследования
1. В объект для исследования входят: деталь, узел, элемент конструкции, агрегат или изделие вместе с функционально связанными с ним элементами, которые несут информацию или признаки первопричины отказа.
Каждая деталь, элемент конструкции, агрегат или изделие должны иметь бирку с указанием наименования, принадлежность и места обнаружения.
2. Направленные на исследования объекты не должны подвергаться разборке, промывке и консервации. На них должны быть сохранены контровки и пломбы. Обо всех повреждениях, возникших при демонтаже, должно быть указано в прилагаемой к техническому заданию справке.
3. Если элементы сопряженные или функционально связанные с объектом, невозможно отправить на исследование, то к техническому заданию приложить фотографии, замеры, схемы и описания, которые позволят составить наиболее полное представление о взаимном положении и провести анализ особенностей возникновения и развития отказа.
4. Необходимо принимать все меры к тому, чтобы сохранить изломы, деформацию и другие повреждения в таком состоянии, в каком они были обнаружены. Необходимо также сохранить продукты износа деталей, стружку или посторонние предметы, обнаруженные в полостях объекта или на фильтрах.
5. В справке, прикладываемой к техническому заданию, излагаются обстоятельства, проявление отказа или обнаружение дефекта, особенности, данные о воздушном судне и объекте, их ремонте и техническом обслуживании, доработках и специальных работах, предположительную причину отказа или дефекта, в том числе и мнения представителей промышленности и ремонтных заводов.
6. Подготовленные к отправке на исследования объекты должны быть упакованы в тару так, чтобы они не могли получить при транспортировке дополнительных повреждений, подвергнуться воздействию окружающей среды и претерпеть другие изменения.
На таре и транспортной накладной должен быть нанесен адрес, по которому направляются объекты, и крупными печатными буквами написано: "НА ИССЛЕДОВАНИЕ".
Приложение 23
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Утверждаю
__________________________
(должность)
__________________________
(инициалы, фамилия)
"___" ____________ 20__ г.
Окончательный отчет по результатам
расследования авиационного происшествия
в гражданской (экспериментальной) авиации
____________________________________________________________________
(вид авиационного происшествия)
____________________________________________________________________
самолета (вертолета)
____________________________________________________________________
(тип, государственный регистрационный опознавательный знак
и принадлежность)
____________________________________________________________________
дата и место авиационного происшествия
Общие сведения
Раздел начинается кратким изложением обстоятельств авиационного происшествия. Приводится название полномочного органа, проводившего расследование авиационного происшествия, состав комиссии по расследованию, уполномоченный представитель (представители), участвующие в расследовании.
Указываются адресаты, которым были направлены уведомления об авиационном происшествии.
Расследование проведено комиссией, назначенной приказом
___________________________________ от _____________ № _________
(должность лица, назначившего комиссию) (дата)
в составе:
Председателя ___________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
Заместителя председателя _______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
Членов комиссии ________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
Сроки проведения расследования:
начало ____________________
(дата)
окончание __________________
(дата утверждения отчета)
В расследовании принимали участие представители:
____________________________________________________________________
(перечислить министерства, государственные комитеты, ведомства,
_____________________________________________________________________
учреждения, предприятия, организации)
предварительное следствие проводилось _______________________________
(наименование
_____________________________________________________________________
правоохранительного органа)

7. Ұсыныстар
Ұшу қауіпсіздігін сөзсіз қамтамасыз ету мақсатында бөлімде істен шығулардың алдын алу және конструкцияларды жөндеу бойынша өнеркәсіптік кәсіпорындар мен ұйымдарға қойылатын талаптар мен ұсыныстар баяндалады.
Пайдаланушы және жөндеу жүргізетін азаматтық авиация кәсіпорындарына берілетін ұсыныстар нақты және олардың іске асырылу мүмкіндігі ескерілуі тиіс. Конструкторлық бюроларға, өнеркәсіптіккәсіпорындарға (ұйымдарға) берілетін ұсыныстар техникалық талаптар түрінде жазылуы тиіс.
Ұсыныстар тікелей қорытынды мен тұжырымда келтірілген жұмыстардың негізгі нәтижелеріне негізделуі тиіс.
8. Есепті тарату
Қорытынды жіберілетін ұйымдар мен кәсіпорындар тізбектеледі. Тізбені себептерді, жағдайларды және соңғы істен шығуды есепке ала отырып, орындаушы-ұйым анықтайды.
Қолдар _______________________
Зерттеу үшін объектілерді іріктеу және орау бойынша
әдістемелік ұсыныстар
1. Зерттеу объектісіне мыналар жатады: құрылым бөлшегі, торабы, элементі, ақпаратты немесе істен шығудың бастапқы себебін қамтитын онымен функционалды түрде байланысқан элементпен бірге агрегат немесе бұйым.
Құрылымның әрбір бөлшегінің, элементінің, агрегаттың немесе бұйымның атауы, қосалқы бөлшегі мен анықталған орны көрсетілген биркасы болуы қажет.
2. Зерттеуге жіберілген объектілерді бөлшектеп, жууға және консервациялауға болмайды. Оларда контровка мен пломба сақталуы тиіс. Бұзу кезінде туындаған барлық бұзылулар туралы техникалық тапсырмаға қоса берілетін анықтамада көрсетілуі тиіс.
3. Егер қабаттасқан немесе объектімен функционалды түрде байланысқан элементтерді зерттеуге жіберуге болмайтын болса, онда техникалық тапсырмаға өзара жағдайлар туралы толық түсінік қалыптастыруға және істен шығудың туындау және өрбу ерекшелігіне талдау жасауға мүмкіндік беретін суреттер, өлшемдер, сызбалар мен сипаттамалар қоса беріледі.
4. Сынықтарды, өзгерістерді және басқа да бұзылуларды анықталған күйінде сақтау үшін барлық шараларды қолдану қажет. Сондай-ақ объекті қуысында немесе сүзгілерде анықталған тозған бөлшектер, жоңқа немесе басқа да заттарды сақтау қажет.
5. Техникалық тапсырмаға қоса берілетін анықтамада істен шығу немесе ақаудың анықталуы, ерекшеліктер, әуе кемесі және объекті туралы деректер, олардың жөнделуі және техникалық қызмет көрсетілуі, жұмыс істеуі және арнайы жұмыстары, істен шығуының немесе ақауының болжалды себебі, оның ішінде өнеркәсіп және жөндеу зауыттары өкілдерінің пікірі баяндалады.
6. Зерттеуге жіберуге дайындалған объектілер тасымалдау барысында зақымданбауы, қоршаған ортаның әсеріне түспеуі және басқалай өзгермеуі үшін ыдысқа жинақталуы тиіс.
Ыдыста және көлік құжаттамасында объектілер жіберілетін мекен жай жабыстырылып және үлкен әріптермен "ЗЕРТТЕУГЕ" деген сөз жазылуы тиіс.
Авиациялық оқиғалар мен
авиациялық инциденттерді
тексеру қағидасына
23-қосымша
Бекітемін
__________________________
(лауазымы)
__________________________
(тегі, аты-жөні)
20 жылғы "___"_________
Азаматтық (эксперименттік) авиациядағы авиациялық оқиғаны тексеру нәтижелері бойынша түпкілікті есеп
_______________________________________________________________
(авиациялық оқиғаның түрі)
____________________________________________________________________
ұшақ (тікұшақ)
____________________________________________________________________
(үлгісі, мемлекеттік тіркеу айқындауыш белгісі және қосалқы құралдары)
____________________________________________________________________
авиациялық оқиға орын алған күн және орын
Жалпы мәлімет
Бөлім авиациялық оқиға жағдайларын қысқаша баяндаудан басталады. Авиациялық оқиғаны тексеруді жүргізетін өкілетті органның атауы, тексеру бойынша комиссия құрамы, тексеруге қатысатын уәкілетті өкіл (өкілдер).
Авиациялық оқиға туралы хабарлама жіберілген мекен-жайлар көрсетіледі.
Тексеруді _________________________________ ___________ № ___
(комиссияны тағайындаған лауазымды тұлға) (күні)
бұйрығымен тағайындалған мына құрамдағы комиссия:
Төраға _________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
Төраға орынбасары ______________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
Комиссия мүшелері______________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
жүргізді.
Тексеру жүргізу мерзімі:
басталуы____________________
(күні)
аяқталуы__________________
(есепті бекіту күні)
Тексеруге ___________________________________________________________
(министрліктерді, мемлекеттік комитеттерді, ведомстволарды,
_____________________________________________________________________
мекемелерді, кәсіпорындарды, ұйымдарды тізбектеу)
өкілдері қатысты
алдын ала тексеруді ________________________________________________
(құқық қорғау
_______________________________________________________ жүргізді.
органының атауы)

1. Фактическая информация
1.1. История полета
Приводятся краткое описание, содержащее следующую информацию:
дата происшествия, тип воздушного судна, государственный регистрационный знак, принадлежность воздушного судна и экипажа (авиакомпания);
выполняемое задание, номер рейса, маршрут полета, количество людей на борту, их гражданство, характер коммерческой загрузки, ее количественные и качественные характеристики;
последний аэропорт вылета, время вылета (местное или по UTC), намеченный пункт посадки;
этап полета, на котором произошло происшествие, время (местное или по UTC, день, ночь), метеоусловия (простые, сложные);
подготовка к полету, описание полета и обстоятельств авиационного происшествия;
место происшествия относительно легко определяемого географического пункта (широта, долгота), его высота над уровнем моря, краткая характеристика местности.
1.2. Телесные повреждения
Заполняется следующий бланк (цифрами).
Телесные повреждения
Экипаж
Пассажиры
Прочие лица
Со смертельным исходом
Серьезные
Незначительные/ отсутствуют
Приводятся данные о причинах гибели находящихся на борту людей с указанием количества погибших по каждой причине.
1.3. Повреждения воздушного судна
Приводится краткое описание повреждения, полученного воздушным судном во время авиационного происшествия (разрушено, существенно повреждено, незначительно повреждено, не повреждено).
1.4. Прочие повреждения
Приводится краткое описание повреждений, причиненных другим объектам, помимо воздушного судна.
1.5. Сведения о личном составе
Данные об экипаже.
О каждом из членов экипажа приводятся следующие сведения:
должность;
фамилия, имя, отчество;
дата рождения;
класс;
образование общее и специальное (наименование учебных заведений и годы их окончания);
метеоминимум (для командиров воздушных судов);
общий налет, налет на данном типе, в данной должности, налет по данному виду работ (для авиационных работ);
авиационные происшествия и инциденты в прошлом (если имело место, указать, когда и по какой причине);
номер, дата выдачи и срок действия свидетельства;
прохождение обязательных проверок;
информация о времени работы (в полете и общее рабочее время);
краткая оценка профессиональной подготовленности экипажа.
Данные о персонале наземных служб и управления воздушным движением (приводится только в тех случаях, когда авиационное происшествие связано с неправильными действиями этих служб):
должность;
фамилия, имя, отчество;
дата рождения;
образование общее и специальное (наименование учебных заведений и годы их окончания);
время работы в данной должности, специальная подготовка, квалификация.
О персонале службы управления воздушным движением, кроме этого, указывается: наличие нарушений по управлению воздушным движением в прошлом, прохождение медицинского контроля и инструктажа перед заступлением на дежурство, последняя проверка теоретических знаний и практических навыков.
Краткая оценка уровня профессиональной подготовки персонала наземных служб.

1. Нақты ақпарат
1.1. Ұшу тарихы
Төмендегі ақпаратты қамтитын қысқаша сипаттама келтіріледі:
оқиға болған күн, әуе кемесінің үлгісі, мемлекеттік тіркеу белгісі, әуе кемесінің және экипаждың (авиакомпанияның) қосымша құралдары;
орындалатын тапсырма, рейс нөмірі, ұшу бағыты, борттағы адам саны, олардың азаматтығы, коммерциялық тиеу сипаты, оның сандық және сапалық сипаттамасы;
ұшып шыққан соңғы әуежай, ұшып шыққан уақыт (жергілікті немесе UTC бойынша), қонуы тиіс пункт;
оқиға орын алған ұшу кезеңі, уақыты (жергілікті немесе UTC бойынша, күн, түн), метеожағдайлар (қарапайым, қиын);
ұшуға дайындалу, ұшудың және авиациялық оқиға жағдайының сипаттамасы;
тез анықталатын географиялық пунктіге қатысты оқиға орны (ені, ұзындығы), оның теңіз деңгейіндегі биіктігі, жердің қысқаша сипаттамасы.
1.2. Дене жарақаты
Төмендегі бланк толтырылады (сандармен).
Дене жарақаты
Экипаж
Жолаушылар
Басқа тұлғалар
Қаза болғандар
Елеулі
Елеусіз/ жоқ
Әрбір себеп бойынша саны көрсетіле отырып, борттағы адамдардың қаза болу себептері туралы деректер келтіріледі.
1.3. Әуе кемесінің зақымдануы
Авиациялық оқиға кезінде әуе кемесіне келтірілген зақымның қысқаша сипаттамасы келтіріледі (қираған, маңызды зақымданған, маңызды емес зақымданған, зақымданбаған).
1.4. Басқа да бұзылулар
Әуе кемесінен басқа объектілерге келтірілген залалдардың қысқаша сипаттамасы келтіріледі.
1.5. Жеке құрам туралы мәлімет
Экипаж туралы деректер.
Экипаждың әрбір мүшесі туралы төмендегідей мәліметтер келтіріледі:
лауазымы;
тегі, аты, әкесінің аты;
туған күні;
класы;
жалпы және арнайы білімі (оқу орындарының атаулары және оларды тәмfмдаған жылдар);
метеоминимум (әуе кемелерінің командирлері үшін);
жалпы ұшу, аталған үлгідегі, аталған лауазымда ұшу, аталған жұмыс түрі бойынша ұшу (авиациялық жұмыстар үшін);
бұған дейін орын алған авиациялық оқиға және инциденттер (егер бұған дейін орын алған болса қашан және қандай себеппен болғанын көрсету);
куәліктің нөмірі, берілген күні және әрекет ету мерзімі;
міндетті тексерістерден өтуі;
жұмыс уақыты туралы ақпарат (ұшқан және жалпы жұмыс уақыты); экипаждың кәсіби дайындығының қысқаша бағасы.
Жерде қызмет ету және әуе қозғалысын басқару қызметтерінің персоналы туралы деректер (авиациялық оқиға осы қызметтердің дұрыс әрекет етпеуіне байланысты орын алған жағдайларда ғана келтіріледі): лауазымы;
тегі, аты, әкесінің аты;
туған күні;
жалпы және арнайы білімі (оқу орындарының атауы және оларды тәмәмдаған жылдары);
аталған лауазымдағы жұмыс уақыты, арнайы дайындық, біліктілігі.
Әуе қозғалысын басқару қызметінің персоналы туралы, бұдан басқа төмендегілер көрсетіледі: өткен шақта әуе қозғалысын басқару бойынша бұзушылықтардың болуы, кезекшілікке кірісер алдында медициналық бақылаудан және нұсқамадан өтуі, теориялық білімі мен практикалық дағдысын соңғы тексеру.
Жерде қызмет ететін қызметтердің кәсіби дайындығы дәрежесінің қысқаша бағасы.

1.6. Сведения о воздушном судне
тип, государственный регистрационный опознавательный знак;
заводской номер, завод-изготовитель и дата выпуска;
краткие сведения о летной годности (наличие и срок действия свидетельств о годности к эксплуатации и регистрации);
ресурс: гарантийный, назначенный, до первого ремонта, межремонтный;
налет с начала эксплуатации, количество посадок;
количество ремонтов, ремонтный завод и дата последнего ремонта, налет и количество посадок после последнего ремонта;
виды последнего периодического и оперативного технического обслуживания;
количество и тип горюче-смазочных материалов, их кондиционность;
сведения о массе и центровке воздушного судна, находились ли они в допустимых пределах;
наличие (или отсутствие) замечаний экипажа по подготовке авиатехники к последнему полету и ее работе, любые неисправности, известные до полета и во время полета, если они имеют отношение к авиационному происшествию.
Если происшествие связано с нарушением работоспособности двигателей, то по этим двигателям указывается:
тип, заводской номер, завод-изготовитель, дата выпуска;
ресурс: гарантийный, назначенный, до первого ремонта, межремонтный;
наработка с начала эксплуатации, наработка после последнего ремонта, количество ремонтов, ремонтный завод, дата последнего ремонта;
краткая оценка соответствия технической эксплуатации воздушного судна установленным требованиям, сведения о технических характеристиках.
1.7. Метеорологическая информация
Приводится прогнозируемая и фактическая погода на месте авиационного происшествия: условия естественного освещения во время авиационного происшествия, видимость горизонтальная и вертикальная, облачность, наличие осадков, направление и скорость ветра, температура воздуха, точка росы, влажность воздуха, атмосферное давление, наличие опасных метеоявлений, коэффициент сцепления на ВПП. В случае необходимости указывается также прогнозируемая и фактическая погода на основных и запасных аэродромах, по маршруту полета, прилагается анализ синоптической обстановки.
Краткая оценка метеообеспечения полета, наличие метеоинформации у экипажа.
1.8. Средства навигации, посадки и управления
воздушным движением
Наличие по табелю оснащения, исправность, использование. Отмечаются случаи отказа или неправильного использования средств навигации, посадки и управления воздушным движением.
1.9. Средства связи
Информация о средствах авиационной связи, оценка их работоспособности.
1.10. Данные об аэродроме
(если авиационное происшествие произошло в его пределах)
Состояние, вид покрытия, уклоны, длина и ширина ВПП, КПБ, БПБ, (если происшествие связано с выкатыванием за ее пределы), расположение препятствий в районе аэродрома, светосигнальное оборудование и т.д. (если происшествие связано с преждевременным снижением или столкновением с препятствием в зоне аэродрома).

1.6. Әуе кемесі туралы мәліметтер
үлгісі, мемлекеттік тіркеу айқындауыш белгілері;
зауыт нөмірі, дайындаған зауыт және шығарылған күні;
ұшуға дайындығы туралы қысқаша мәлімет (пайдалануға және тіркеуге дайындығы туралы куәліктің болуы және оның әрекет ету мерзімі);
ресурс: бірінші жөндеуге дейін берілген кепілдеме, жөндеу аралығында;
пайдаланылғаннан бастап ұшу, неше рет қонғаны;
жүргізілген жөндеу саны, жөндеу зауыты соңғы жөндеу жүргізілген күн, соңғы жөндеуден кейінгі ұшу және қону саны;
соңғы мерзімдік және жедел қызмет көрсету түрлері;
жанар-жағар май материалдарының мөлшері және үлгісі, олардың кондициялығы;
әуе кемесінің салмағы және орталықтандырылуы, олардың рұқсат етілген шектерде болуы туралы мәліметтер;
экипаждың авиатехниканы соңғы ұшуға дайындығы және оның жұмысы бойынша ескертулерінің болуы (немесе болмауы), авиациялық оқиғаға қандай да бір қатысы болатын болса ұшуға дейінгі және ұшу уақытындағы кез-келген бұзушылықтардың болуы;
Егер оқиға қозғалтқыштың жұмыс істеуіне байланысты болатын болса, осы қозғалтқыштар бойынша мыналар қарастырылады:
зауыт нөмірі, дайындаған зауыт және шығарылған күні;
ресурс: бірінші жөндеуге дейін берілген кепілдеме, жөндеу аралығында;
пайдаланылғаннан бастап жұмыс істеуі, соңғы жөндеуден кейін жұмыс істеуі, жүргізілген жөндеулер саны, жөндеу жүргізетін зауыт, соңғы жөндеу жүргізілген күн;
әуе кемесінің техникалық пайдаланылуының белгіленген талаптарға сәйкес келуінің қысқаша бағасы, техникалық сипаттамалары туралы мәлімет.
1.7. Метеорологиялық ақпарат
Авиациялық оқиға орын алған орында болатын болжамды және нақты ауа райы келтіріледі: авиациялық оқиға кезіндегі табиғи жарық жағдайлары, көлденең және тік жағы, жауын-шашынның болуы, желдің бағыты және жылдамдығы, ауа температурасы, шөп өсетін жер, ауа ылғалдығы, атмосфералық қысым, қауіпті метеоқұбылыстардың болуы, ҰҚЖ арналған ілініс коэффициенті. Қажет болған жағдайда, сондай-ақ, негізгі және қосалқы әуеайлақтарға арналған ұшу бағыты бойынша болжамды және нақты ауа райы көрсетіледі, синоптикалық жағдай талдауы ұсынылады.
Ұшудың метеоқамтамасыз етілуін қысқаша бағалау, экипажда метеоақпараттың болуы.
1.8. Навигация, қондыру және әуе қозғалысын басқару құралдары
Табель бойынша жабдықталуы, жарамдылығы, пайдаланылуы. Бас тартатын немесе навигация, қондыру және әуе қозғалысын басқару құралдарын дұрыс пайдаланбау жағдайлары да орын алады.
1.9. Байланыс құралдары
Авиациялық байланыс құралдары туралы ақпарат, олардың жұмысқа қабілеттілігінің бағасы.
1.10. Әуеайлақ туралы деректер
(егер авиациялық оқиға оның шегінде орын алатын болса)
Жағдайы, жабын түрі, көлбеу беті, ҰҚЖ, КПБ, БПБ ұзындығы және ені (егер оқиға оның шегінен шығуымен байланысты болса), кедергілердің әуеайлақ ауданында орналасуы, жарық сигнал жабдықтары және т.б. (егер оқиға әуеайлақ аймағында алдын ала төмендеуімен немесе кедергімен соқтығысуымен байланысты болса).

1.11. Бортовые самописцы
Типы самописцев, установленные на воздушном судне, состояние после обнаружения и полученные с их помощью данные.
1.12. Сведения о состоянии элементов воздушного судна
и их расположении на месте происшествия
Общие сведения о месте происшествия и характере разброса элементов конструкции.
В этот раздел может быть включена схема (кроки) места происшествия и ее описание.
1.13. Медицинские сведения и краткие результаты
патологоанатомических исследований
Краткое описание результатов проведенных исследований и выявленных при этом соответствующих данных.
1.14. Данные о выживаемости пассажиров,
членов экипажа и прочих лиц при авиационном происшествии
Краткое описание местонахождения экипажа, пассажиров и прочих лиц и полученных ими телесных повреждений.
Приводится следующая медицинская информация, имеющая значение для технических аспектов расследования:
силы и перегрузки, действующие на лиц, находившихся на борту воздушного судна:
положение воздушного судна в момент столкновения с препятствием;
связь телесных повреждений с особенностями конструкции кресел, разрушением элементов конструкции воздушного судна, вдыханием дыма и продуктов горения, разгерметизацией.
1.15. Действия аварийно-спасательных и пожарных команд
Приводятся данные о времени обнаружения места авиационного происшествия, прибытия аварийно-спасательной команды и ее составе, времени эвакуации лиц, находившихся на борту, из воздушного судна. Указываются причины возникновения и характер пожара, время его ликвидации, количество пожарной техники, эффективность аварийно-спасательных работ и систем пожаротушения.
1.16. Испытания и исследования
Приводится краткое описание результатов испытаний и исследований.
1.17. Информация об организациях и административной
деятельности, имеющих отношение к происшествию
Приводится соответствующая информация об организациях и их административной деятельности, имеющих отношение к эксплуатации воздушного судна.
К организациям относятся, например, эксплуатант и владелец воздушного судна, службы управления воздушным движением, службы эксплуатации аэродромов, метеослужбы и т.п., а также регламентирующие полномочные органы.
Информация может включать сведения об экономическом статусе, структурах, функциях, ресурсах, административной деятельности и нормативных документах организаций.
1.18. Дополнительная информация
Приводится вся фактическая информация, необходимая для обоснования заключения о причинах происшествия и не отраженная в предыдущих разделах отчета. При необходимости делаются точные ссылки на другие материалы расследования.

1.11. Борттық өздігінен жазғыш құралдар
Әуе кемесіне орнатылған өздігінен жазғыш құралдардың үлгілері, анықталғаннан кейінгі жағдай және олар арқылы алынған деректер.
1.12. Әуе кемесі элементтерінің жағдайы және олардың оқиға орнында орналасуы туралы мәліметтер
Оқиға орны және құрылым элементтері шашылуының сипаттамасы туралы жалпы мәліметтер.
Бұл бөлімге оқиға орнының сызбасы және оның сипаттамасы қосылуы мүмкін.
1.13. Медициналық мәліметтер және патологиялық-анатомиялық зерттеулердің қысқаша нәтижелері
Жүргізілген зерттеулер мен анықталған тиісті деректер нәтижелерінің қысқаша сипаттамасы.
1.14. Авиациялық оқиға кезінде жолаушылардың, экипаж мүшелерінің және басқа да тұлғалардың аман қалуы туралы деректер
Экипаж, жолаушылар мен басқа тұлғалардың орналасқан орындары және олар алған дене жарақаты туралы қысқаша сипаттама.
Тексерудің техникалық аспектілері үшін маңызы бар келесі медициналық ақпарат келтіріледі:
әуе кемесінің бортындағы тұлғаларға әсер ететін күштер мен ауыстырып тиеулер;
кедергіге тап болған сәттегі әуе кемесінің жағдайы;
дене жарақатының креслолар құрылымдарының ерекшеліктеріне, әуе кемесі құрылымы элементтерінің бұзылуына, түтінді тыныстаумен, қайта герметизациялаумен байланысты болуы.
1.15. Апаттан құтқару және өрт сөндіру командаларының әрекеттері
Авиациялық оқиға болған орын анықталған, апаттан құтқару командасының және оның құрамының келу, борттағы тұлғаларды әуе кемесінен эвакуациялау уақыты туралы деректер келтіріледі. Өрттің пайда болу себептері мен сипаты, оны жою уақыты, апаттан құтқару жұмыстарының және өрт сөндіру жүйелерінің тиімділігі көрсетіледі.
1.16. Сынау және зерттеу
Сынау және зерттеу нәтижелерінің қысқаша сипаттамасы келтіріледі.
1.17. Оқиғаға қатысы бар ұйымдар мен әкімшілік
қызмет туралы ақпарат
Әуе кемесін пайдалануға қатысы бар ұйымдар мен олардың әкімшілік қызметі туралы тиісті ақпарат келтіріледі.
Ұйымдарға, мысалы әуе кемесін пайдаланушы және оның иесі, әуе қозғалысын басқару қызметтері, әуеайлақтарды пайдалану қызметтері, метеоқызметтер және т.б., сондай-ақ регламенттейтін өкілетті органдар жатады.
Ақпарат экономикалық мәртебе, құрылымдар, функциялар, ресурстар, әкімшілік қызметтер және ұйымдардың нормативтік құжаттары туралы мәліметтерді қамтуы мүмкін.
1.18. Қосымша ақпарат
Оқиға себептері туралы қорытынды негіздемесі үшін қажетті және есептің бұған дейінгі бөлімдерінде айтылмаған барлық нақты ақпарат келтіріледі. Қажет болған жағдайда тексерудің басқа да материалдарына нақты сілтемелер жасалады.

2. Анализ
Данный раздел является основным разделом Окончательного отчета комиссии и должен полностью обосновывать заключение о причинах происшествия и рекомендации комиссии.
Раздел должен содержать:
хронологическое описание событий, имевших место в процессе возникновения и развития особой ситуации с раскрытием причинно-следственных связей между ними;
анализ всех выявленных в процессе расследования отклонений в действиях должностных лиц, работе авиатехники, отклонений от норм проектирования, изготовления и эксплуатации, недостатков подготовки и обеспечения полетов, руководящих документов и т.п. с определением степени влияния этих отклонений на исход полета и обоснованием необходимости разработки профилактических мероприятий по устранению;
анализ и обоснование причин возникновения отклонений, оказавших влияние на возникновение и развитие особой ситуации, и исход полета.
В анализе должны также приводиться факторы, оказавшие благоприятное воздействие на исход полета или последствия авиационного происшествия.
Вся необходимая для понимания и обоснования анализа фактическая информация включается в текст непосредственно или в качестве приложения к Окончательному отчету. При необходимости даются точные ссылки на другие материалы расследования.
3. Заключение
В произвольной форме приводится формулировка причины (причин) авиационного происшествия. Формулировка должна включать в себя все отклонения, приведшие к возникновению и развитию особой ситуации.
После формулировки причины происшествия указываются обобщенные группы причин и детализированные причины (факторы) оказавшие влияние на исход полета в соответствии с Руководством по эксплуатации МАСУ "Безопасность" в хронологическом порядке их проявления.
4. Недостатки, выявленные при расследовании
Указываются все недостатки и нарушения в подготовке и действиях экипажа, персонала служб обеспечения и управления полетом, проектирования, изготовления и технической эксплуатации авиационной техники, недостатки руководящих документов, выявленные в процессе расследования, которые не оказали непосредственного влияния на исход полета, но отрицательно влияют на безопасность полетов в целом.
5. Рекомендации по повышению безопасности
В разделе приводятся рекомендации (без указания исполнителей и сроков выполнения), направленные на устранение выявленных при расследовании недостатков. Раздел состоит из двух частей:
Рекомендации, направленные на устранение недостатков, оказавших влияние на возникновение, развитие особой ситуации и исход полета.
Рекомендации, направленные на устранение недостатков, не оказавших влияние на возникновение, развитие особой ситуации и исход данного полета, но отрицательно влияющих на безопасность полетов в целом.
Председатель комиссии __________________ (подпись)
Члены комиссии ________________________ (подписи)
В случае, когда нет необходимости в оформлении отдельных разделов отчета, в разделах указывается только причина их незаполнения.
К Окончательному отчету расследования прикладываются материалы расследования авиационного происшествия.
Материалы располагаются в деле об авиационном происшествии следующим образом:
Окончательный отчет о расследовании авиационного происшествия.
Материалы расследования:
приказ о назначении комиссии по расследованию;
протоколы заседаний комиссии;
отчеты подкомиссий и их рабочих групп, с приложениями;
отчеты рабочих групп, не входящих в состав подкомиссий, с приложениями;
результаты специальных исследований и экспертные заключения с приложением соответствующих заданий комиссии по расследованию.
Приложение 24
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Перечень инцидентов и серьезных инцидентов, подлежащих
расследованию в гражданской (экспериментальной) авиации

2. Талдау
Аталған бөлім комиссия қорытынды есебінің негізгі бөлімі болып табылады және толығымен оқиға себептері туралы қорытындылар мен комиссия ұсыныстарына негізделуі тиіс.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
олардың арасындағы себептік тексерулік байланыстарды аша отырып, ерекше жағдайдың туындауы және өрбуі барысында орын алған оқиғаның хронологиялық сипаты;
мұндай ауытқушылықтардың ұшулар нәтижесіне әсер ету дәрежесін анықтап және жою бойынша профилактикалық іс-шараларды әзірлеу қажеттілігін негіздей отырып, тексеру барысында лауазымды тұлғалардың әрекеттерінен, авиатехниканың жұмысынан, жобалау, дайындау және пайдалану нормаларынан анықталған барлық ауытқушылықтардың мен ұшулар дайындығы және оларды қамтамасыз ету, басшылық құжаттары және т.б. кемшіліктерінің талдауы;
ерекше жағдайдың туындауына және өрбуіне, ұшу нәтижесіне әсер еткен ауытқушылықтардың туындау себептерінің талдауы және негіздемесі.
Талдауда сондай-ақ ұшу нәтижесіне немесе авиациялық оқиға салдарына жағымды әсер еткен факторлар келтірілуі тиіс.
Талдауды түсініп, оған негізделу үшін қажетті барлық нақты ақпарат тікелей мәтінге немесе Қорытынды есепке қосымша ретінде беріледі. Қажет болған жағдайда тексерудің басқа материалдарына нақты сілтемелер жасалады.
3. Қорытынды
Ерікті түрде толтырылатын нысанда авиациядағы оқиға себебінің (себептері) тұжырымдамалары келтіріледі. Тұжырымдамада ерекше жағдайлардың туындауына және өрбуіне әкеліп соққан барлық ауытқушылықтар қарастырылуы тиіс.
Себептер тұжырымдамаларынан кейін себептердің жинақталған топтары мен ұшу нәтижесіне әсер еткен факторлар келтіріледі.
Оқиға себептерінің тұжырымдамасынан кейін жинақталған себептер тобы мен "Қауіпсіздік" МАСУ пайдалану бойынша басшылыққа сәйкес ұшулар нәтижесіне әсер еткен бөлек себептер, олардың туындауының хронологиялық тәртібі бойынша беріледі.
4. Тексеру барысында анықталған кемшіліктер
Ұшулар нәтижесіне тікелей әсер етпеген, алайда толығымен ұшулар қауіпсіздігіне кері әсерін тигізген, тексеру барысында экипаж, ұшуларды қамтамасыз ету және басқару қызметтері персоналының дайындығы мен әрекетіндегі, жобалауда, әзірлеуде және авиациялық техниканы техникалық пайдалануда анықталған барлық кемшіліктер мен бұзушылықтар, басшылық құжаттардың кемшіліктері көрсетіледі.
5. Қауіпсіздікті арттыру бойынша ұсыныстар
Бөлімде тексеру барысында анықталған кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсыныстар (орындаушылар мен орындау мерзімдері көрсетілмейді) келтіріледі. Бөлім екі бөліктен тұрады:
Ерекше оқиғалардың орын алуына, өрбуіне және ұшулар нәтижесіне әсер еткен кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсыныстар.
Ерекше оқиғалардың орын алуына, өрбуіне және ұшулар нәтижесіне әсер етпейтін, алайда толығымен ұшулар қауіпсіздігіне әсер ететін кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсыныстар.
Комиссия төрағасы __________________(қолы)
Комиссия мүшелері________________________(қолы)
Есептің жеке бөліктерін ресімдеу қажет болмаған жағдайда, бөліктерде тек толтырылмау себебі ғана көрсетіледі.
Тексерудің қорытынды есепке авиациядағы оқиға тексеруінің материалдары қоса беріледі.
Материалдар авиациядағы оқиға туралы іске төмендегідей тәртіппен орналастырылады:
Авиациялық оқиғаларды тексеру туралы қорытынды есеп.
Тексеру материалдары:
тексеру бойынша комиссия тағайындау туралы бұйрық;
комиссия отырысарының хаттамалары;
кіші комиссияның және олардың жұмыс топтарының қосымшалары бар есептері;
кіші комиссияның құрамына енбейтін жұмыс топтарының қосымшалары бар есептері;
тексеру комиссиясының тиісті тапсырмаларының қосымшалары бар арнайы зерттеулердің және сараптамалық қорытындылар нәтижелері.
Авиациялық оқиғалар мен
авиациялық инциденттерді
тексеру қағидасына
24-қосымша
Азаматтық (эксперименттік) авиациядағы тексеруге жататын инциденттер мен елеулі инциденттердің тізбесі

1. К авиационным инцидентам, подлежащим расследованию в эксплуатации относятся:
1) разрушение или повреждение несиловых элементов планера с нарушением герметичности гермокабин или отделением частей. Разрушение или рассоединение узлов навески аэродинамических поверхностей управления, пилонов и двигателей. Появление недопустимых трещин на силовых элементах планера и силовых стеклах. Отрыв или открытие в полете дверей, люков, трапов, капотов или обтекателей. Возникновение недопустимых вибраций, колебаний агрегатов воздушного судна;
2) потеря капотов двигателя и элементов реверсивного устройства, которая не приводит к дальнейшему повреждению воздушного судна;
3) события, при которых лопатки компрессора или турбины или другие внутренние элементы двигателя выбрасываются через выхлопную трубу двигателя;
4) разрушение или потеря обтекателя радиолокатора, которая не приводит к значительному повреждению других элементов конструкции или систем;
5) разрушение лопасти воздушного винта или повреждение ее, срыв обтекателя втулки воздушного винта или обогревательной накладки (для самолетов с воздушными винтами). Разрушение или повреждение элементов несущего или рулевого винта, втулки несущего или рулевого винта (для вертолетов);
6) изменение (или невозможность регулирования) заданных параметров работы двигателя либо срабатывание предупреждающей сигнализации, приведшие к необходимости выключения двигателя в полете. Выключение двигателя, не предусмотренное заданием (в том числе выключение двигателя вследствие появления ложного сигнала об его отказе). Локализованное разрушение двигателя, вспомогательной силовой установки или их агрегатов, невозможность запуска двигателя в полете;
7) невыключение, самопроизвольное или ошибочное включение или выключение реверса тяги двигателя воздушного судна. Неснятие воздушных винтов с упора;
8) невыработка топлива из отдельных баков воздушного судна или неравномерная его выработка, не устраняемая мерами, предусмотренными руководством по летной эксплуатации данного воздушного судна. Нарушение питания двигателя топливом. Течь топлива в полете. Отказ системы измерения расхода или количества топлива, не дающий экипажу возможность определения расхода или остатка топлива. Посадка воздушного судна с количеством топлива менее необходимого для выполнения повторного захода на посадку. Срабатывание сигнализации о минимальном остатке топлива в расходном баке. Заправка воздушного судна некондиционными горюче-смазочными материалами;

1. Пайдалану кезінде тексеруге жататын авиациялық инцидентке мыналар жатады:
1) гермокабиналардың герметикасы бұзылған немесе бөліктері бөлінген планердің күш бермейтін элементтерінің бүлінуі немесе зақымдануы. Басқарудың аэродинамикалық үстіңгі беті, пилондар және қозғалтқыштар ілмектері тораптарының бұзылуы немесе ажыратылуы. Планердің күш түсетін элементтерде және күш түсетін шыныларда жол беруге болмайтын жарылудың пайда болуы. Ұшу кезінде есіктердің, люктердің, сатылардың, капоттардың немесе ағыстатқыштардың жұлынуы немесе ашылуы. Әуе кемесі агрегаттарының жол беруге болмайтын дірілдің, тербелістің пайда болуы;
2) әуе кемесінің одан әрі зақымдануына әкеп соқпайтын қозғалтқыш капотын және реверсивті құрылғы элементтерін жоғалту;
3) компрессордың немесе турбина қалақшалары немесе қозғалтқыштың басқа да ішкі элементтері қозғалтқыштың түтін шығаратын түтігі арқылы шығаруға қатысты оқиғалар;
4) конструкцияның немесе жүйелердің басқа элементтерінің қатты зақымдануына алып келмейтін радиолокатор ағыстатқышының бүлінуі немесе жоғалуы;
5) әуе бұрандасы қалағының бүлінуі немесе оның зақымдануы, әуе бұрандасы төлкесінің ағыстатқышның немесе жылытқыш жапсырмасының (әуе бұрандалары бар ұшақтарға арналған) жұлынуы. Тірек немесе рульдік бұрандалар элементтерінің, тірек немесе рульдік бұранда төлкесінің (тікұшақтарға арналған) бүлінуі және зақымдануы;
6) ұшу кезінде қозғалтқышты сөндіру қажеттігіне алып келген қозғалтқыш жұмысы параметрлерінің өзгеруі (немесе басқара алмау) немесе ескерту дабылдамасының іске қосылуы. Қозғалтқыштың тапсырмада қарастырылмаған жағдайда сөнуі (оның ішінде істен шыққаны туралы жалған дабылдың пайда болуының салдарынан сөнуі). Қозғалтқыштың, күш түсетін қосымша қондырғының немесе олардың агрегаттарының бұзылуын шектен шығармау, ұшу кезінде қозғалтқышты іске қоса алмау;
7) әуе кемесінің қозғалтқышы тарту реверсін сөндірмеу, өздігінен немесе қателесіп сөндіру. Тіреуден әуе бұрандаларын алмау;
8) аталған әуе кемесін ұшуға пайдалану бойынша басшылықта қарастырылған шаралармен жойылмайтын әуе кемесінің жеке бактарынан отынның дұрыс шығындалмауы немесе оның біркелкі шығындалмауы. Қозғалтқыш қоректендіргішін отынның бұзуы. Ұшу кезінде отынның ағуы. Экипажға отын шығыны мен қалдығын анықтауға мүмкіндік бермейтін отын шығынын немесе мөлшерін өлшеу жүйесінің істен шығуы. Әуе кемесінің қайта қонуға бет алуды орындауға қажетті мөлшерден кем отын мөлшерімен қонуы. Шығын багындағы ең аз отын қалдығы туралы дабылдаманың іске қосылуы. Әуе кемесіне сапасыз жанар-жағар материалдарын құю;

9) невыпуск/неуборка одной или более стоек шасси от основной системы. Складывание стойки шасси или посадка с убранными шасси, в результате чего произошло лишь повреждение обшивки. Самопроизвольный или ошибочный выпуск/уборка стойки шасси. Незакрытие или самопроизвольное открытие створок шасси. Разрушение элементов амортизационных стоек шасси, подкосов, тележек. Несрабатывание или ложное срабатывание сигнализации положения стоек шасси. Отказ или невключение экипажем системы управления колесами передней стойки шасси;
10) отказ основной системы торможения. Самопроизвольное затормаживание или растормаживание колес. Разрушение любого количества авиашин, приведшее к повреждению элементов конструкции планера или двигателя;
11) разгерметизация гидросистемы воздушного судна. Падение давления в одной и более гидросистемах без разгерметизации, если нет дублирующих гидросистем. Отказ системы регулирования температуры или давления в гермокабине воздушного судна, приведшие к необходимости его снижения;
12) полет на обледеневшем воздушном судне (при наличии льда на поверхностях). Полет в условиях обледенения на воздушном судне, не оборудованном системой противообледенения. Выпуск обледеневшего воздушного судна в полет. Отказ системы очистки стекол кабины экипажа воздушного судна;
13) утечка горячего воздуха из магистралей, изменение температуры воздуха в гермокабине, уменьшение подачи воздуха в гермокабину, падение давления или перенаддув гермокабины, приведшие к необходимости экстренного снижения;
14) самопроизвольное или ошибочное отключение каналов курса, крена, тангажа или автомата тяги автоматической системы управления полетом воздушного судна;
15) появление дыма, запаха гари, паров жидкостей, запахов едких веществ в кабине воздушного судна. Ложное срабатывание системы пожаротушения или сигнализации о пожаре, дыме или повышенной температуре;
16) нарушение установленных правил и схем набора высоты, выхода из зоны аэродрома, снижения или захода на посадку. Изменение заданной высоты полета без согласования с органом УВД. Изменение плана и маршрута полета после вылета воздушного судна. Уход на второй круг с высоты менее допустимой для данного типа воздушного судна. Полет воздушных судов, осуществляемый без заявок и разрешения органов управления воздушным движением. Нарушение безопасной высоты полета, установленных правил вертикального и бокового эшелонирования, отклонение за пределы установленной зоны полетов и воздушных трасс, нарушение установленных метеоминимумов при взлете, посадке или полете;

9) негізгі жүйеден шассидің бір немесе бірнеше тіреулерінің шығарылмауы/алынбауы. Нәтижесінде тек қаптамасы ғана зақымданған шасси тіреуінің жиналуы немесе жиналған шассилермен қону. Шасси тіреулерінің өздігінен немесе қателікпен шығарылуы/жиналуы. Шасси створоктарының жабылмауы немесе өздігінен ашылуы. Шассидің амортизациялық тіреулері, подкостары,арбалары элементтерінің бұзылуы. Шасси тіреулерінің жағдайы дабылдамасының іске қосылмауы немесе жалған іске қосылуы. Шассидің алдыңғы тіреулерінің доңғалақтарын басқару жүйесінің істен шығуы немесе экипаждың сөндірмеуі;
10) тежегіштің негізгі жүйесінің істен шығуы. Доңғалақтарды өздігінен тоқтату немесе тоқтатпау. Планердің немесе қозғалтқыштың конструкциясының зақымдануына алып келген авиашиналардың кез келген санының бұзылуы;
11) әуе кемесінің гидрожүйесінің герметизацияланбауы. Егер қосымша гидрожүйелер болмаса, герметизациясыз бір немесе бірнеше гидрожүйелерде қысымның төмендеуі. Оның төмендеуіне алып келген әуе кемесінің гермокабинасында температураны немесе қысымды реттеу жүйесінің істен шығуы;
12) мұз қатқан әуе кемесімен ұшу (үстіңгі бетінде мұз болған кезде). Мұздануға қарсы жүйемен жабдықталмаған әуе кемесінде мұздану жағдайында ұшу. Ұшуға мұз қатқан әуе кемесін шығару. Әуе кемесі экипажы кабинасының шынысын тазалау жүйесінің істен шығуы;
13) магистральдардан ыстық ауаның шығуы, гермокабинада ауа температурасының өзгеруі, гермокабинаға берілетін ауаның азаюы, жедел төмендеуге алып келген қысымның төмендеуі немесе гермокабинаның қатты үрленуі (ПЕРЕНАДДУВ);
14) әуе кемесінің ұшуын автоматты түрде басқару жүйесінің курстарының каналдары, тангажының немесе автоматының өздігінен немесе қателікпен сөндірілуі;
15) әуе кемесінің кабинасында түтіннің, күйік исінің, сұйықтық буларының, зиянды заттардың пайда болуы. Өрт сөндіру жүйесінің немесе өрт, түтін немесе жоғары температура туралы дабылдаманың жалған түрде іске қосылуы;
16) биіктікке көтерілудің, әуеайлақ аймағынан шығудың, төмендеу немесе қонуға бет алудың белгіленген ережелері мен сызбаларын бұзу. ӘҚБ органымен келісусіз белгіленген ұшу биіктігін өзгерту. Әуе кемесі ұшып шыққаннан кейін ұшу жоспары мен бағытын өзгерту. Аталған әуе кемесінің үлгісіне рұқсат етілген биіктіктен кем биіктікте екінші айналымды орындауға. Әуе қозғалысын басқару органдарының өтінімдері мен рұқсатынсыз жүзеге асырылатын әуе кемелерінің ұшулары. Ұшудың қауіпсіз биіктігін, тік және бүйір эшелондаудың белгіленген ережелерін, ұшудың және әуе трассаларының белгіленген аймағынан тыс жерге шығу, ұшу көтерілу кезінде, қонғанда және ұшуда белгіленген метеоминимумдарды бұзу;

17) взлет, полет или посадка воздушного судна с конфигурацией, не соответствующей требованиям руководства по летной эксплуатации. Взлет воздушного судна с застопоренными рулями. Посадка с перегрузкой, превышающей максимально допустимую для данного типа воздушного судна;
18) повреждение воздушного судна градом. Отказ радиолокатора при полете в зоне грозовой деятельности. Поражение воздушного судна электрическим разрядом в полете, приведшее к повреждению элементов конструкции воздушного судна, отказу каких-либо систем или двигателя;
19) столкновение воздушного судна с птицами или другими объектами в полете, приведшее к повреждению элементов планера, двигателя или нарушению режима его работы. Столкновение или угроза столкновения воздушного судна с объектами на земле (наземными препятствиями, людьми, животными или транспортными средствами на ВПП, РД, перронах);
20) касание наземных препятствий (мачт, труб, антенн, линий электропередачи, деревьев, местных повышений рельефа и т.д.) любым элементом конструкции воздушного судна. Касание земли крылом, лопастью винта, хвостовой пятой и т.д. при взлете или посадке;
21) вынужденная посадка воздушного судна, посадка на незапланированный (не заявленный для полета) аэродром (посадочную площадку). Посадка вне границ взлетно-посадочной полосы (посадочной площадки). Прием и выпуск воздушных судов с неподготовленной взлетно-посадочной полосы (посадочной площадке);
22) рассогласование органов управления и рулевых поверхностей воздушного судна. Отказ гидроусиления при управлении рулевыми поверхностями воздушного судна. Невозможность триммирования усилий на органах управления воздушного судна. Невозможность отклонения, самопроизвольное или ошибочное отклонение, самопроизвольная перекладка стабилизатора воздушного судна. Несрабатывание или ложное срабатывание сигнализации и (или) индикации положения стабилизатора или механизации крыла;
23) потеря экипажем воздушного судна радиосвязи в полете;
24) нарушение экипажем воздушного судна норм загрузки или центровки воздушного судна. Смещение грузов в полете;
25) самопроизвольный сброс груза, обрыв внешней подвески вертолета.
2. К серьезным инцидентам, подлежащим расследованию в эксплуатации относятся:
1) опасные сближения, при которых для предотвращения столкновения или опасной ситуации воздушных судов экипажу потребовалось предпринять действия по уклонению;
2) ситуация, в которой едва удалось избежать столкновения исправного воздушного судна с землей;
3) прерванные взлеты с закрытой, занятой или не назначенной ВПП, в том числе взлеты с закрытой, занятой или не назначенной ВПП, взлеты с закрытой или занятой ВПП;

17) ұшуға пайдалану бойынша басшылық талаптарына сәйкес келмейтін конфигурациямен әуе кемесінің ұшып көтерілуі, ұшуы және қонуы. Әуе кемесінің тоқтатылған рульдерімен ұшып көтерілу. Аталған әуе кемесінің үлгісіне арналған ең жоғары рұқсат етілгеннен асатын артық тиеумен қону;
18) әуе кемесінің бұршақпен зақымдануы. Ұшу кезінде найзағай болған аймақта радиолокатордың істен шығуы. Ұшу кезінде әуе кемесі конструкциясы элементтерінің зақымдануына, қандай да бір жүйелердің немесе қозғалтқыштың істен шығуына алып келген әуе кемесінің электр разрядымен зақымдануы;
19) планер, қозғалтқыш элементтерінің зақымдануына немесе оның жұмыс режимінің бұзылуына алып келген әуе кемесінің ұшуда құстармен немесе басқа да объектілермен соқтығысуы. Әуе кемесінің жердегі объектілермен (жердегі кедергілермен, адамдармен, жануарлармен немесе ҰҚЖ, РЖ, перрондарда көлік құралдарымен) соқтығысуы немесе соқтығысу қаупі;
20) жердегі кедергілердің (діңгек, құбыр, антенналардың, электр беру желілері, ағаштар, рельефтің жергілікті көтерілуі және т.б.) әуе кемесі конструкциясының кез келген элементімен жанасуы. Ұшып көтерілген және қонған кезде қанатының, бұранда қалағының, қорытынды жағындағы өкшелігінің және т.б. жермен жанасуы;
21) әуе кемесінің мәжбүрлі қонуы, жоспарланбаған (ұшуға өтініш берілмеген) әуеайлаққа (қону алаңына) қонуы. Ұшу-қону жолағынан (қону алаңынан) тыс жерге қону. Дайындалмаған ұшу-қону жолағында (қону алаңында) әуе кемесін қабылдау және одан ұшуға шығару;
22) келісілмеген әуе кемесінің басқару органдары және рульдік үстіңгі беті. Әуе кемесінің рульдік үстіңгі бетін басқарған кезде гидрокүшейткіштің істен шығуы. Әуе кемесінің басқару органдарында күштерді треммирлеу мүмкіндігінің болмауы. Әуе кемесі стабилизаторының ауытқуының, өздігінен немесе қателікпен ауытқуының, өздігінен ауысуының мүмкін болмауы. Стабилизатор немесе қанат механизациялары жағдайының дабылдамасы және (немесе) индикациясының іске қосылмауы немесе жалған түрде іске қосылуы;
23) ұшу кезінде әуе кемесінің экипажымен радиобайланыстың үзілуі;
24) әуе кемесі экипажының тиеу нормаларын немесе әуе кемесінің орталықтандырылуын бұзуы;
25) жүкті өздігінен түсіру, тікұшақтың сыртқы аспасының үзілуі.
2. Пайдалану кезінде тексеруге жататын маңызды инциденттерге мыналар жатады:
1) әуе кемелерінің соқтығысуын немесе қауіпті жағдайларды болдырмау үшін экипажға ауытқу бойынша шара қолдану қажет болған қауіпті жақындаулар;
2) жарамды әуе кемесінің жерге соғылуын болдырмауға мүмкіндік берген жағдай;
3) жабық, бос емес немесе соған арналмаған ҰҚЖ тоқтатылған ұшып көтерілулер, оның ішінде жабық, бос емес немесе соған арналмаған ҰҚЖ ұшып көтерілулер, жабық немесе бос емес ҰҚЖ ұшып көтерілулер;

4) посадки или попытки выполнить посадку на закрытую, занятую или не назначенную ВПП;
5) явная неспособность воздушного судна достичь требуемых характеристик во время разбега при взлете или на начальном участке набора высоты, приведшая к прекращению взлета и/или к вынужденной посадке;
6) пожары и случаи появления дыма в пассажирском салоне, грузовых отсеках или пожары двигателя, даже если такие пожары затушены с помощью огнегасящих веществ;
7) ситуации, в которых потребовалось использование членами летного экипажа аварийного кислорода;
8) случаи разрушения конструкции воздушного судна или разрушения двигателя, включая нелокализованные отказы газотурбинных двигателей;
9) неоднократные выходы из строя одной или более бортовых систем, существенно влияющие на эксплуатацию воздушного судна;
10) потеря работоспособности членами летного экипажа в полете;
11) количество топлива, требующее объявление пилотом аварийной обстановки;
12) инциденты при взлете или посадке. Посадка воздушных судов до ВПП или выкатывание за пределы ВПП;
13) несанкционированные выезды на ВПП;
14) отказы систем, попадание в зону опасных метеоявлений;
15) выход воздушного судна за пределы ограничений, допустимых руководством по летной эксплуатации;
16) отказы более одной системы в системе резервирования, являющийся обязательной для управления полетом и навигации.
Приложение 25
к Правилам расследования авиационных
происшествий и инцидентов
Утверждаю
__________________________
(должность)
__________________________
(инициалы, фамилия)
"___" ____________ 20__ г.
Отчет по результатам расследования авиационного инцидента в
гражданской (экспериментальной) авиации
___________________________________________________________________
(тип ВС, государственный регистрационный опознавательный знак)
____________________________ ______________
(место составления отчета) (дата)
Комиссия в составе:
Председателя: _________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
Членов комиссии _______________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
Назначенная приказом __________________________________________
(должность лица, назначившего комиссию)
от _________ № __________, с _______________ по ________________
(дата) (дата) (дата)
провела расследование инцидента с самолетом (вертолетом)
_____________________________________________________________________
(тип, государственный регистрационный опознавательный знак и
принадлежность)
_____________________________________________________________________
происшедшего ________________________________________________________
(дата, место)

4) жабық, бос емес немесе соған арналмаған ҰҚЖ қону немесе қонуды орындауға әрекет жасау;
5) ұшуды тоқтатуға және/немесе мәжбүрлі қонуға алып келген ұшып көтерілу немесе биіктіктің бастапқы учаскесіне көтерілуі кезінде екпін алу барысында қажетті сипаттамаларға әуе кемесінің қол жеткізу қабілетсіздігі;
6) жолаушылар салонында, жүк қоятын бөліктерде өрттің шығуы және түтіннің пайда болу жағдайлары немесе аталған өрттер өрт сөндіретін заттардың көмегімен өшірілсе де, қозғалтқыштың өртенуі;
7) ұшу экипажы мүшелерінің апаттық оттегіні пайдалану қажет болған жағдайлар;
8) газқұбырлы қозғалтқыштардың локализацияланбаған істен шығуларын қоспағанда, әуе кемесінің конструкциясының бұзылу немесе қозғалтқыштың бұзылу жағдайлары;
9) әуе кемесін пайдалануға елеулі әсер ететін бір немесе бірнеше борт жүйелерінің бірнеше рет істен шығуы;
10) ұшу кезінде ұшу экипажы мүшелерінің жұмысқа қабілеттілігін жоғалтуы;
11) апатты жағдайды пилоттың хабарлауын талап ететін отын мөлшері;
12) Ұшу немесе қону кезіндегі инциденттер. Әуе кемелерінің ҰҚЖ дейін қонуы немесе ҰҚЖ тыс шығып кетуі;
13) ҰҚЖ санкцияланбаған шығулар;
14) жүйелердің істен шығуы, қауіпті метеоқұбылыстарының аймағына түсуі;
15) әуе кемесінің ұшу бойынша басшылықта рұқсат етілген шектеулерден шамадан тыс шығуы;
16) ұшуды және навигацияны басқаруға міндетті болып табылатын резервтеу жүйесінде бір жүйеден артық істен шығулары.
Авиациялық оқиғалар мен
авиациялық инциденттерді
тексеру қағидасына
25-қосымша
Бекітемін
_________________________
(лауазымы)
__________________________
(тегі, аты-жөні)
20___жылғы "_____"________
Азаматтық (эксперименттік) авиациядағы авиациялық инцидентті тексеру нәтижелері бойынша есеп
_______________________________________________________________
(ӘК үлгісі, мемлекеттік тіркеу таным белгісі)
____________________________ ______________
(есеп жасалған орын) (күні)
______________________________ ___________ № ___ бұйрығымен
(комиссияны тағайындаған тұлғаның лауазымы) (күні)
тағайындалған мына құрамдағы комиссия:
Төраға _________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері______________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
_____ бастап __________ қоса алған аралықта_________________________
(күні, орны)
орын алған _________________________________________________
үлгісі, мемлекеттік тіркеу таным белгісі және қосалқы құралдары)
_______________________ ұшақпен (тікұшақпен) болған инцидентке тексеру жүргізді.

1. Обстоятельства
В произвольной форме излагается следующая информация:
дата события, принадлежность воздушного судна и экипажа, выполняемое задание, номер рейса, маршрут полета, количество пассажиров на борту;
последний пункт вылета, время вылета, намеченный пункт посадки;
этап полета, на котором произошло событие, время события (местное или UTC), время суток (день, ночь), метеоусловия (простые, сложные);
место события относительно легко определяемого географического пункта, его высота над уровнем моря, краткая характеристика местности, характер грунта;
что конкретно произошло;
последствия события для людей и воздушного судна (количество получивших телесное повреждение из числа пассажиров, в том числе отдельно взрослых и детей, и членов экипажа), а также степень тяжести, указать травмы, полученные при эвакуации из потерпевшего бедствие воздушного судна и других лиц, степень повреждения воздушного судна.
Другие необходимые данные приводятся в зависимости от обстоятельств события.
2. Фактическая информация
2.1. Данные об экипаже
Данные об экипаже включают следующие сведения: должность, фамилию, имя, отчество, возраст, квалификационный класс, образование (наименование учебного заведения и год окончания), метеоминимум (для командира воздушного судна);
общий налет, налет на данном типе, в данной должности, налет по данному виду авиационных работ;
имел ли авиационные происшествия или подобные инциденты в прошлом.
Дается краткая характеристика профессиональной подготовки экипажа.
2.2. Данные о персонале наземных служб
(если событие связано с неправильными действиями этих служб)
Данные о персонале наземных служб включают: должность, фамилию, имя, отчество, возраст, образование (наименование учебного заведения и год окончания), стаж работы в данной должности, специальная подготовка, квалификация.
О персонале службы управления воздушным движением, кроме этого, указывается: наличие нарушений в сфере управления воздушным движением в прошлом, прохождение медицинского контроля и инструктажа перед заступлением на дежурство, последняя проверка теоретических знаний и практических навыков.
Дается оценка уровня профессиональной подготовки персонала наземных служб. Указываются ошибки и нарушения, допущенные персоналом.
2.3. Данные о воздушном судне
Указывается:
тип, государственной регистрационный и опознавательный знаки;
заводской номер, завод-изготовитель и дата выпуска;
ресурс: гарантийный, назначенный, до первого ремонта, межремонтный;
налет с начала эксплуатации, количество посадок;
количество ремонтов, ремонтный завод и дата последнего ремонта, налет и количество посадок после последнего ремонта;
даты и виды последнего периодического и оперативного технического обслуживания;
сведения о массе и центровке воздушного судна, находились ли они в допустимых пределах;
наличие (или отсутствие) замечаний экипажа по подготовке авиатехники к последнему полету и ее работе.
Если событие связано с нарушением работоспособности двигателей, то по этим двигателям указывается:
тип, заводской номер, завод-изготовитель, дата выпуска;
ресурс: гарантийный, назначенный, до первого ремонта, межремонтный;
наработка с начала эксплуатации, наработка после последнего ремонта, количество ремонтов, ремонтный завод, дата последнего ремонта.
Дается краткая оценка соответствия технической эксплуатации воздушного судна установленным требованиям, сведения о технических характеристиках.
Если событие связано с отказом агрегата, то приводятся данные по этому агрегату.

1. Мән-жайлар
Ерікті түрде толтырылатын нысанда төмендегі ақпарат баяндалады:
оқиға күні, тапсырманы орындаған әуе кемесінің және экипаждың қосалқы бөлшектері, рейс нөмірі, ұшу бағыты, борттағы жолаушылардың саны;
ұшып шыққан пункт, ұшқан уақыты, қонуға белгіленген пункті;
оқиға орын алған ұшу кезеңі, оқиға уақыты (жергілікті немесе UTC), тәулік уақыты (күн, түн), метеожағдайлар (қарапайым, қиын);
тез анықталатын географиялық пунктіге қатысты оқиға орны, оның теңіз деңгейіндегі биіктігі, орынның қысқаша сипаттамасы, топырақтың сипаты;
нақты болғаны;
оқиғаның адамдар мен әуе кемесіне келтірілетін салдары (жолаушылар санынан дене жарақатын алғандар саны, оның ішінде ересектер және балалар, экипаж мүшелері бөлек), сондай-ақ ауырлығының дәрежесі, әуе кемесінің апатынан зардап шеккендерді және басқа тұлғаларды эвакуациялау кезінде алынған жарақаттарды көрсету, әуе кемесінің бұзылу дәрежесі.
Басқа қажетті деректер оқиға жағдайына қарай келтіріледі.
2. Нақты ақпарат
2.1. Экипаж туралы деректер
Экипаж туралы деректер төмендегі мәліметтерді қамтиды: лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты, жасы, біліктілік класы, білімі (оқу орнының атауы және оны тәмәмдаған жыл), метеоминимум (әуе кемесінің командирі үшін);
жалпы ұшуы, аталған үлгіде ұшуы, аталған лауазымда ұшуы, авиациялық жұмыстардың аталған түрі бойынша ұшуы;
бұрын авиациялық оқиға немесе осыған ұқсас инциденттер орын алған ба.
Экипаждың кәсіби дайындығына қысқаша сипаттама беріледі.
2.2. Жерде қызмет көрсететін қызметтердің персоналы туралы деректер (егер оқиға бұл қызметтердің дұрыс әрекет етпеуіне байланысты болса)
Жерде қызмет көрсететін қызметтердің персоналы туралы деректерде: лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты, жасы, білімі (оқу орнының атауы және оны тәмамдаған жыл), аталған лауазым бойынша еңбек өтілі, арнайы дайындығы, біліктілігі көрсетіледі.
Әуе қозғалысын басқару қызметінің персоналы туралы деректе, сонымен қатар бұған дейінгі әуе қозғалысын басқару саласындағы бұзушылықтардың болуы, медициналық бақылаудан және кезекшілікке түсер алдында нұсқамадан өтуі, соңғы рет теориялық білімі мен практикалық дағдысының тексерілуі.
Жерде қызмет көрсететін қызмет персоналының кәсіби дайындығының деңгейіне баға беріледі. Персонал жіберген қателер мен бұзушылықтар көрсетіледі.
2.3. Әуе кемесі туралы деректер
Мыналар көрсетіледі:
үлгісі, мемлекеттік тіркеу және танылым белгілері;
зауыт нөмірі, дайындаған зауыт және шығарылған күні;
ұшуға дайындығы туралы қысқаша мәлімет (пайдалануға және тіркеуге дайындығы туралы куәліктің болуы және оның әрекет ету мерзімі);
ресурс: бірінші жөндеуге дейін берілген кепілдеме, жөндеу аралығында;
пайдаланылғаннан бастап ұшу, неше рет қонғаны;
жүргізілген жөндеу саны, жөндеу зауыты соңғы жөндеу жүргізілген күн, соңғы жөндеуден кейінгі ұшу және қону саны;
соңғы мерзімдік және жедел техникалық қызмет көрсету күні және түрі;
әуе кемесінің салмағы және орталықтандырылуы, олардың рұқсат етілген шектерде болуы туралы мәліметтер;
экипаждың авиатехниканы соңғы ұшуға дайындығы және оның жұмысы бойынша ескертулерінің болуы (немесе болмауы).
Егер оқиға қозғалтқыштың жұмыс істеуіне байланысты болатын болса, осы қозғалтқыштар бойынша мыналар қарастырылады:
зауыт нөмірі, дайындаған зауыт және шығарылған күні;
ресурс: бірінші жөндеуге дейін берілген кепілдеме, жөндеу аралығында;
пайдаланылғаннан бастап жұмыс істеуі, соңғы жөндеуден кейін жұмыс істеуі, жүргізілген жөндеулер саны, жөндеу жүргізетін зауыт, соңғы жөндеу жүргізілген күн;
Әуе кемесін техникалық пайдаланудың белгіленген талаптарға сәйкес келуінің қысқаша бағасы, техникалық сипаттамалар туралы мәлімет келтіріледі.
Егер агрегаттың істен шығуына байланысты болса, осы агрегат бойынша деректер келтіріледі.

2.4. Метеорологическая информация
Приводится фактическая и прогнозируемая погода на месте события, передача метеоинформации на борт. В случае, когда событие произошло из-за неблагоприятных метеоусловий или они сопутствовали ему, приводятся все метеорологические данные, необходимые при расследовании авиационного инцидента.
Дается краткая оценка метеообеспечения полета.
2.5. Данные о средствах связи, навигации, посадки и управления воздушным движением (если событие связано с ними)
Указываются наличие по табелю оснащения, исправность, использование.
Отмечаются случаи отказа или неправильного использования средств навигации, посадки и управления воздушным движением. Дается краткая оценка радиосветотехнического обеспечения полета.
2.6. Данные об аэродроме
Если событие связано с выкатыванием воздушного судна за пределы взлетно-посадочной полосы или грубой посадкой, указывается: состояние, вид покрытия, уклоны, длина и ширина взлетно-посадочной полосы и ее элементов.
Если событие связано с преждевременным снижением или столкновением, либо угрозой столкновения с препятствиями в районе аэродрома, указывается: расположение препятствий в районе аэродрома, тип и состояние светосигнального оборудования и т.д.
2.7. Действия аварийно-спасательных и пожарных команд
(если событие связано с вынужденной посадкой
воздушного судна, пожаром)
Приводятся данные о времени обнаружения места события, прибытия аварийно-спасательной команды. Указываются причина и характер пожара, время его ликвидации, количество задействованной пожарной техники, эффективность аварийно-спасательных работ. Указывается количество лиц, получивших термические ожоги (членов экипажа, пассажиров, лиц, принимавших участие в аварийно-спасательных работах).
2.8. Данные о травмированных пассажирах и членах экипажа
Приводятся диагнозы каждого из пострадавших при событии с указанием тяжести вреда здоровью.
2.9. Работы, проведенные комиссией
Указываются результаты проверок, испытаний, осмотров авиатехники и анализа горюче-смазочных материалов. Дается анализ полетной информации по записям бортовых регистраторов.
Приводится вся фактическая информация, необходимая для обоснования заключения о причинах события и не отраженная в предыдущих разделах отчета. При необходимости делаются точные ссылки на другие материалы расследования.
О персонале службы управления воздушным движением, кроме этого, указывается: наличие нарушений в сфере управления воздушным движением в прошлом, прохождение медицинского контроля и инструктажа перед заступлением на дежурство, последняя проверка теоретических знаний и практических навыков.
Дается оценка уровня профессиональной подготовки персонала наземных служб. Указываются ошибки и нарушения, допущенные персоналом.

2.4. Метеорологиялық ақпарат
Оқиға орнындағы нақты және болжанып отырған ауа райы келтіріледі, метеоақпараттың бортқа берілуі. Оқиға қолайсыз метеожағдайларға байланысты орын алған болса, авиациялық инцидентті тексеру барысында қажетті барлық метеорологиялық деректер келтіріледі.
Ұшудың метеоқамтамасыз етілуіне қысқаша баға беріледі.
2.5. Байланыс, навигация, отырғызу және әуе қозғалысын басқару құралдары туралы деректер (егер оқиға онымен байланысты болса)
Табель бойынша жабдықталуы, жарамдылығы, пайдаланылуы. Істен шығу немесе навигация, отырғызу және әуе қозғалысын басқару құралдарының дұрыс қолданылмау жағдайлары белгіленеді. Ұшудың радио-жарық-техникамен қамтамасыз етілуіне қысқаша баға беріледі.
2.6. Әуеайлақ туралы деректер
Егер оқиға әуе кемесінің ұшу-қону жолағы шегінен ауып кетуімен немесе дұрыс қонбауымен байланысты болса, жабынның жағдайы, түрі, ұшу-қону жолағының көлбеу жағы, ұзындығы және ені, оның элементтері көрсетіледі.
Егер оқиға мерзімінен бұрын төмендеуімен немесе соқтығысуымен, немесе әуеайлақ аумағында кедергілерге тап болу қаупімен байланысты болса, әуеайлақ аумағындағы кедергінің орналасуы, жарық сигнал жабдығының үлгісі мен жағдайы және т.б. келтіріледі.
2.7. Апаттан құтқару және өрттен құтқару командаларының іс-әрекеттері (егер оқиға әуе кемесінің мәжбүрлі қонуымен, өртпен байланысты болса)
Оқиға орнының анықталған, апаттан құтқару командасының келу уақыты туралы деректер келтіріледі. Өрттің себебі мен сипаты, оны жою уақыты, кірістірілген өрт сөндіру техникасының саны, апаттан құтқару жұмыстарының тиімділігі көрсетіледі. Термикалық күйік алғандардың саны көрсетіледі (экипаж мүшелері, жолаушылар, апаттан құтқару жұмыстарына қатысқан тұлғалар).
2.8. Жарақат алған жолаушылар мен экипаж мүшелері туралы деректер
Денсаулығына келтірілген зиянның ауырлығы көрсетіле отырып, оқиға кезінде зардап шеккендердің әрқайсысының диагнозы келтіріледі.
2.9. Комиссия жүргізген жұмыстар
Авиатехниканы тексеру, сынау, қарау және жанар-жағар май материалдары талдауының нәтижелері көрсетіледі. Борттық тіркеуіштерінің жазбалары бойынша ұшу ақпаратының талдауы беріледі.
Оқиға себептері туралы қорытындының негіздемесі үшін қажетті және есептің бұған дейінгі бөлімдерде қарастырылмаған барлық нақты ақпарат беріледі. Қажет болған жағдайда тексерудің басқа да материалдарына нақты сілтемелер жасалады.
Әуе қозғалысын басқару қызметінің персоналы туралы сонымен қатар мыналар келтіріледі: бұған дейін әуе қозғалысын басқару саласында бұзушылықтың орын алуы, кезекшілікке түсер алдында медициналық тексерістен және нұсқамадан өту, соңғы теориялық білім және практикалық дағды тексерісінен өту.
Жерде қызмет көрсететін қызметтер персоналының кәсіби дайындығы деңгейіне баға беріледі. Персонал жіберген қателіктер мен бұзушылықтар көрсетіледі.

3. Анализ
Данный раздел является основным разделом отчета комиссии и должен полностью обосновывать заключение о причинах события и рекомендации комиссии.
Раздел должен содержать:
хронологическое описание событий, имевших место в процессе возникновения и развития особой ситуации с раскрытием причинно-следственных связей между ними;
анализ всех выявленных в процессе расследования отклонений в действиях должностных лиц, работе авиатехники, обеспечения полета, отклонений от норм проектирования, изготовления и эксплуатации, недостатков подготовки и обеспечения полетов, руководящих документов и т.п. с определением степени влияния этих отклонений на исход полета и обоснованием необходимости разработки профилактических мероприятий по устранению;
анализ и обоснование причин возникновения отклонений, оказавших влияние на возникновение и развитие особой ситуации, и исход полета.
В анализе должны также приводиться факторы, оказавшие благоприятное воздействие на исход полета или последствия авиационного события.
Вся необходимая для понимания и обоснования анализа фактическая информация включается в текст раздела. При необходимости даются ссылки на другие материалы расследования.
4. Заключение
В произвольной форме приводится формулировка причины (причин) авиационного события. Формулировка должна включать в себя все отклонения, приведшие к возникновению и развитию особой ситуации.
После формулировки причины события указываются обобщенные группы причин и способствующие факторы, оказавшие влияние на исход полета.
5. Недостатки, выявленные при расследовании
Указываются все недостатки и нарушения в подготовке и действиях экипажа, персонала служб обеспечения и управления полетом, проектирования, изготовления и технической эксплуатации авиационной техники, недостатки руководящих документов, выявленные в процессе расследования, которые не оказали непосредственного влияния на исход полета, но отрицательно влияют на безопасность полетов в целом.
6. Рекомендации
В разделе приводятся рекомендации (без указания исполнителей и сроков выполнения), направленные на устранение выявленных при расследовании недостатков. Раздел состоит из двух частей:
рекомендации, направленные на устранение недостатков, оказавших влияние на возникновение, развитие особой ситуации и исход полета;
рекомендации, направленные на устранение недостатков, не оказавших влияние на возникновение, развитие особой ситуации и исход данного полета, но отрицательно влияющих на безопасность полетов в целом.
Председатель комиссии _________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Члены комиссии ________________________________________________
(подписи, инициалы, фамилии)
К Отчету расследования прикладываются материалы расследования события, которые располагаются в деле следующим образом:
Документы комиссии:
отчет о расследовании события;
приказ о назначении комиссии по расследованию;
протоколы заседаний комиссии.
Материалы расследования:
отчеты подкомиссий с приложениями;
отчеты рабочих групп, не входящих в состав подкомиссий, с приложениями;
материалы специальных исследований и экспертные заключения с приложением соответствующих заданий комиссии по расследованию.

3. Талдау
Аталған бөлім комиссия есебінің негізгі бөлімі болып табылады және толығымен оқиға себептері туралы қорытындылар мен комиссия ұсыныстарына негізделуі тиіс.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
олардың арасындағы себептік тексерулік байланыстарды аша отырып, ерекше жағдайдың туындауы және өрбуі барысында орын алған оқиғаның хронологиялық сипаты;
мұндай ауытқушылықтардың ұшулар нәтижесіне әсер ету дәрежесін анықтап және жою бойынша профилактикалық іс-шараларды әзірлеу қажеттілігін негіздей отырып, тексеру барысында лауазымды тұлғалардың әрекеттерінен, авиатехниканың жұмысынан, жобалау, дайындау және пайдалану нормаларынан анықталған барлық ауытқушылықтардың мен ұшулар дайындығы және оларды қамтамасыз ету, басшылық құжаттары және т.б. кемшіліктерінің талдауы;
ерекше жағдайдың туындауына және өрбуіне, ұшу нәтижесіне әсер еткен ауытқушылықтардың туындау себептерінің талдауы және негіздемесі.
Талдауда сондай-ақ ұшу нәтижесіне немесе авиациядағы оқиға салдарына жақсы әсер еткен факторлар келтірілуі тиіс.
Талдау түсінігі мен негізі үшін қажетті барлық қажетті нақты ақпарат бөлім мәтініне енгізіледі. Қажет болған жағдайда тексерудің басқа да материалдарына сілтеме жасалады.
4. Қорытынды
Ерікті түрде толтырылатын нысанда авиациядағы оқиға себебінің (себептері) тұжырымдамалары келтіріледі. Тұжырымдамада ерекше жағдайлардың туындауына және өрбуіне әкеліп соққан барлық ауытқушылықтар қарастырылуы тиіс.
Себептер тұжырымдамаларынан кейін себептердің жинақталған топтары мен ұшу нәтижесіне әсер еткен факторлар келтіріледі.
5. Тексеру кезінде анықталған кемшіліктер
Ұшулар нәтижесіне тікелей әсер етпеген, алайда толығымен ұшулар қауіпсіздігіне кері әсерін тигізген, тексеру барысында экипаж, ұшуларды қамтамасыз ету және басқару қызметтері персоналының дайындығы мен әрекетіндегі, жобалауда, әзірлеуде және авиациялық техниканы техникалық пайдалануда анықталған барлық кемшіліктер мен бұзушылықтар, басшылық құжаттардың кемшіліктері көрсетіледі.
6. Ұсынымдар
Бөлімде тексеру кезінде анықталған кемшіліктерді жоюға бағытталған (орындаушылар мен орындау мерзімдері көрсетілмейді) ұсынымдар келтіріледі. Бөлім екі бөліктен тұрады:
ерекше жағдайдың орын алуына, өрбуіне және ұшу нәтижесіне әсер еткен кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсынымдар;
ерекше жағдайдың орын алуына, өрбуіне және ұшу нәтижесіне әсер етпеген, алайда толығымен ұшулар қауіпсіздігіне кері әсерін тигізетін кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсынымдар.
Комиссия төрағасы_________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері___________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
Тексеру есебіне істе мына түрде орналастырылған оқиғаны тексеру материалдары қоса беріледі:
Комиссия құжаттары:
оқиғаны тексеру туралы есеп;
тексеру жөніндегі комиссия құру туралы бұйрық;
комиссия отырыстарының хаттамалары.
Тексеру материалдары:
кіші комиссияның қосымшалары бар есептері;
кіші комиссияның құрамына енбейтін жұмыс тобының қосымшалары бар есептері;
арнайы зерттеу материалдары және тексеру жөніндегі комиссияның тиісті тапсырмаларының қосымшалары бар сараптама қорытындылары.