О некоторых вопросах акционерного общества "Национальный инновационный фонд"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 836
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать акционерное общество "Национальный инновационный фонд" (далее - АО "НИФ") путем разделения на:
1) акционерное общество "Национальное агентство по технологическому развитию" (далее - Агентство) с передачей в качестве вклада в уставной капитал имущества АО "НИФ", за исключением 100 % пакета акций акционерного общества "Казсат" (далее - АО "Казсат");
2) акционерное общество "Управляющая компания "Kазсат" (далее - Управляющая компания) с передачей в качестве вклада в уставной капитал имущества в виде 100 % пакета акций АО "Казсат".
2. Определить основным предметом деятельности:
1) Агентства - содействие в обеспечении координации процессов инновационного развития и предоставления мер государственной поддержки;
2) Управляющей компании - осуществление прав собственника в отношении пакета акций АО "Казсат".
3. Определить функциями Агентства:
1) развитие инновационной системы, включая обеспечение работы Совета по технологической политике, технологических отраслевых советов, информационно-аналитическое сопровождение процессов инновационного развития;
2) проведение работ по технологическому прогнозированию и планированию, координацию тематик технологических программ, предоставляемых на рассмотрение Отраслевым советам, а также проведение конкурсов на исполнение проектов, организационно-операционное сопровождение финансирования и проведение мониторинга результатов проводимых проектов, создание информационного банка данных по инновационным проектам и осуществление услуг по коммерциализации, управление инновационной инфраструктурой, сотрудничество с международными организациями на предмет привлечения их информационных, образовательных и финансовых ресурсов;
3) финансирование внедрения инноваций путем долевого участия в уставном капитале инвестируемых компаний, а также предоставление инновационных грантов;
4) содействие в модернизации промышленных предприятий, посредством технологических бизнес-инкубаторов, венчурного капитала, трансферта передовых зарубежных технологий.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке передать права владения и пользования государственным пакетом акций:
1) Агентства Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
2) Управляющей компании Национальному космическому агентству Республики Казахстан.

"Ұлттық инновациялық қор" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 836 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ұлттық инновациялық қор" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - "ҰИҚ" АҚ) мыналарға:
1) "Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік" акционерлік қоғамына (бұдан әрі - Агенттік) "Қазсат" акционерлік қоғамының (бұдан әрі - "Қазсат" АҚ) акциялары пакетінің 100%-ын қоспағанда, "ҰИҚ" АҚ-ның мүлкін жарғылық капиталына салым ретінде бере отырып;
2) "Қазсат" басқарушы компаниясы" акционерлік қоғамына (бұдан әрі - Басқарушы компания) "Қазсат" акционерлік қоғамының акциялар пакетінің 100 %-ы түріндегі мүлікті жарғылық капиталына салым ретінде бере отырып, бөлу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
2. Қызметтің негізгі мәні болып мыналар айқындалсын:
1) Агенттіктікі - инновациялық даму және мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну үдерістерін үйлестіруді қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
2) Басқарушы компаниянікі - "Қазсат" АҚ акцияларының пакетіне қатысты меншік иесі құқығын жүзеге асыру.
3. Агенттіктің функциялары болып мыналар айқындалсын:
1) Технологиялық саясат жөніндегі кеңестің, технологиялық салалық кеңестердің жұмысын қамтамасыз етуді қоса алғанда, инновациялық жүйені дамыту, инновациялық даму үдерістерін ақпараттық-талдамалық сүйемелдеу;
2) технологиялық болжау және жоспарлау, Салалық кеңестерге қарауға берілетін технологиялық бағдарламалардың тақырыптарын үйлестіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу, сондай-ақ жобаларды орындауға конкурстар өткізу, қаржыландыруды ұйымдастыру-операциялық сүйемелдеу және өткізілетін жобалар нәтижелерінің мониторингін жүргізу, инновациялық жобалар бойынша ақпараттық деректер банкін құру және коммерцияландыру жөніндегі қызметтерді жүзеге асыру, инновациялық инфрақұрылымды басқару, олардың ақпараттық, білім беру және қаржы ресурстарын тарту мәніне халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық;
3) инвестицияланатын компаниялардың жарғылық капиталына үлестік қатысу арқылы инновациялар енгізуді қаржыландыру, сондай-ақ инновациялық гранттар беру;
4) технологиялық бизнес-инкубаторлар, венчурлық капитал, шетелдік озық технологиялар трансферті арқылы өнеркәсіптік кәсіпорындарды жаңғыртуға жәрдемдесу.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналардың акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын:
1) Агенттіктің - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне;
2) Басқарушы компанияның - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігіне берсін.

5. Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке принять меры, вытекающие из пунктов 1 - 3 настоящего постановления.
6. Национальному космическому агентству Республики Казахстан совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке принять меры, вытекающие из пунктов 1 и 2 настоящего постановления.
7. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
8. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июля 2011 года № 836
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Астана" дополнить строками, порядковые номера 21-127, 21-128 следующего содержания:
"21-127. АО "Национальное агентство по технологическому развитию"
21-128. АО "Управляющая компания "Казсат".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 237-42, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 237-48, следующего содержания:
"237-48. АО "Национальное агентство по технологическому развитию";
в разделе "Национальному космическому агентству Республики Казахстан":
дополнить строкой, порядковый номер 282-3, следующего содержания:

5. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулының 1-3-тармақтарынан туындайтын шараларды қабылдасын.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулының 1 және 2-тармақтарынан туындайтын шараларды қабылдасын.
7. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 21 шілдедегі
№ 836 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Yкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 13, 124-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен үлестері коммуналдық меншікке жатқызылған акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Астана қаласы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 21-127, 21-128-жолдармен толықтырылсын:
"21-127. "Технологиялық даму ұлттық агенттігі" АҚ
21-128. "Қазсат" басқарушы компаниясы" АҚ".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне" деген бөлімде:
реттік нөмірі 237-42-жол алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 237-48-жолмен толықтырылсын:
"237-48. "Технологиялық даму ұлттық агенттігі" АҚ";
"Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігіне" деген бөлімде:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 282-3-жолмен толықтырылсын:

"282-3. АО "Управляющая компания "Казсат".
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 683.
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2008 года № 651 "Об утверждении перечней стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилиированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства и стратегических объектов, находящихся в собственности юридических лиц, не аффилиированных с государством, а также физических лиц" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 31, ст. 330):
в перечне стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилиированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Пакеты акций (доли участия, паи) в юридических лицах, в собственности которых находятся стратегические объекты":
строку, порядковый номер 50, исключить;
в разделе "Объекты космической отрасли":
строку, порядковый номер 8, исключить.
7. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.03.2012 № 340 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

"282-3. "Қазсат" басқарушы компаниясы" АҚ".
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 683 қаулысымен.
6. "Ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің және мемлекетпен аффилиирленбеген заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 маусымдағы № 651 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 31, 330-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының  сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбесінде:
"Меншігінде стратегиялық объектілер бар заңды тұлғалар акцияларының пакеттері (қатысу үлестері, пайлары)" деген бөлімде:
реттік нөмірі 50-жол алынып тасталсын;
"Ғарыш саласының объектілері" деген бөлімде:
реттік нөмірі 8-жол алынып тасталсын.
7. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.19 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.