Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 845. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила плавания по внутренним водным путям.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 июля 2011 года № 845
Правила плавания по внутренним водным путям
1. Общие положения
1. Настоящие Правила плавания по внутренним водным путям (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте» определяют порядок плавания по внутренним водным путям и распространяются на все суда, составы, плоты и другие плавучие средства независимо от их принадлежности, при плавании на внутренних водных путях Республики Казахстан.
2. Надписи на суда и плоты (литера и регистрационные номера) наносятся в соответствии с Правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него в Республике Казахстан, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан. Надписи или рисунки, не предусмотренные настоящими Правилами, на судах не допускаются.
2. Порядок движения и маневрирования судов
§ 1. Общие условия
3. Суда при движении на водных путях с латеральной системой навигационного оборудования следуют в пределах судового хода, ориентируясь по знакам навигационной обстановки. Навигационная обстановка выставляется так, чтобы судоводитель мог обеспечить движение судна или состава со знака на знак, соблюдая установленные соотношения габаритов судов или составов и водного пути, утверждаемые территориальным подразделением уполномоченного органа контроля на водном транспорте.
За пределами установленного судового хода, а также на водных путях, где судовой ход не оборудован (при условии, что они пригодны для судоходства), могут плавать суда только по согласованию с уполномоченными органами в сфере водного транспорта и контроля на водном транспорте, или суда специального назначения.

Ішкі су жолдарында жүзу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 845 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 8-бабының 25) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі су жолдарында жүзу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 22 шілдедегі
№ 845 қаулысымен
бекітілген
Ішкі су жолдарында жүзу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі су жолдарында жүзу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 25) тармақшасына сәйкес әзірленді, ішкі су жолдары бойынша жүзу тәртібін айқындайды және Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында жүзу кезінде тиістілігіне қарамастан барлық кемелерге, құрамдарға, салдарға және басқа да жүзу құралдарына қолданылады.
2. Кемелерге және салдарға жазулар (литерлері мен тіркеу нөмірлері) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Қазақстан Республикасында кемені, соның ішінде шағын кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидасына сәйкес жазылады. Осы Қағидада көзделмеген жазуларды жазуға немесе суреттерді кемелерге салуға рұқсат етілмейді.
2. Кемелердің қозғалысы және маневр жасау тәртібі
§ 1. Жалпы шарттар
3. Кемелер навигациялық жабдықтаудың латералды жүйесіндегі су жолдарымен жүзген кезде навигациялық жағдайдың белгілері бойынша бағдарлай отырып, кеме жүрісі шегінде қозғалады. Навигациялық жағдай су көлігіндегі уәкілетті бақылау органының аумақтық бөлімшесі бекітетін, кемелер немесе құрамдар габариттері мен су жолының белгіленген арақатынасын сақтай отырып, кеме жүргізуші кеменің немесе құрамның белгіден белгіге қозғалысын қамтамасыз ете алатындай етіп жасалады.
Белгіленген кеме жүрісінен тыс, сондай-ақ кеме жүрісі жабдықталмаған су жолдарында (олар кеме қатынасы үшін жарамды болған жағдайда) су көлігі және су көлігіндегі бақылау саласының уәкілетті органдарымен келісім бойынша ғана кемелер немесе арнайы мақсаттағы кемелер жүзе алады.

4. Судно на участках с двухсторонним движением следует правой по ходу полосой движения, а там, где это затруднено (по путевым, гидрометеорологическим или иным условиям), придерживаясь оси судового хода и обеспечивая при этом готовность к безопасному расхождению со встречными судами левыми бортами.
5. Требования пункта 4 настоящих Правил не распространяются на судно, буксирующее плот.
6. Суда, при движении в одном направлении, когда они не намерены обгонять друг друга, соблюдают между собой безопасную для данных условий и обстоятельств дистанцию с учетом своего тормозного пути при данной скорости.
7. Судно выполняет оборот, только за кормой проходящих судов. Такой маневр перед приближающимися судами выполняется только после согласования взаимных действий.
8. Судно, идущее от берега, причала и других причальных сооружений, беспрепятственно пропускает суда, следующие по судовому ходу, а судно, идущее с дополнительного судового хода, пропускает суда, следующие по основному судовому ходу. При сближении судов на равнозначных пересекающихся судовых ходах, преимущество имеет судно, не имеющее другое судно на своей правой стороне.
9. Суда при маневрировании у причалов и на рейдах, по согласованию между собой осуществляют пропуск друг друга правым бортом; при этом скоростные суда находятся в водоизмещающем положении.
10. Суда, которые в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, плавают на озерах и водохранилищах за пределами судового хода, при этом руководствуются соответствующими правилами для участков с кардинальной системой навигационного оборудования, установленными в главе 8 настоящих Правил.
11. Одиночное судно длиной менее 20 м не должно затруднять движение и маневрирование судов и составов длиною более 20 м.
12. Движение скоростных судов в неводоизмещающем положении разрешается только в светлое время суток, когда не менее чем за 1 км видны и отчетливо опознаются плавучие навигационные знаки без огней.
13. Скоростные суда при движении не следуют в кильватер другим судам.
14. Суда и составы при самостоятельном плавании в ледовых условиях руководствуются настоящими Правилами, при ледовой проводке в составе каравана плавание дополнительно регламентируется специальными положениями.
15. Не допускается:
1) движение на внутренних судоходных путях судов и других плавучих средств самосплавом;
2) движение трех и более самоходных судов, ошвартованных бортами, за исключением аварийных случаев и случаев проведения комплексного обслуживания, при этом управляет движением и маневрированием и обеспечивает подачу сигналов судно, у которого свободен левый борт;

4. Кеме екіжақты қозғалыс учаскелерінде қозғалыс бағыты бойынша оң белдеумен, ал бұл қиын болған жерде (жол, гидрометеорологиялық немесе өзге де жағдайлар бойынша) кеме жүрісі өзегін ұстана және бұл ретте қарсы келе жатқан кемелермен сол жақ борттары арқылы қауіпсіз айырылысуға дайындықты қамтамасыз ете отырып жылжиды.
5. Осы Қағиданың 4-тармағының талаптары салды тіркеп сүйрейтін кемеге қолданылмайды.
6. Кемелер бір жақты қозғалыс кезінде, олар бірін-бірі басып озуға ниеттенбесе, берілген жылдамдық кезіндегі өзінің тежеуіштік жолын ескере отырып, берілген жағдайлар үшін өзара қауіпсіз арақашықтықты сақтайды.
7. Кеме айналымды өтетін кемелердің артқы жағы өткеннен кейін ғана орындайды. Жақындап келе жатқан кемелердің алдында мұндай маневр өзара іс-қимылдарды келіскеннен кейін ғана орындалады.
8. Жағадан, айлақтан және басқалардан келе жатқан кеме және басқа да айлақтық құрылыстар кеме жолымен жылжып келе жатқан кемелерді кедергісіз өткізеді, ал қосымша кеме жолынан келе жатқан кеме негізгі кеме жолында жүзіп келе жатқан кемені өткізеді. Тең мәнде қиылысатын кеме жолдарындағы кемелер жақындаған кезде өзінің оң жағында басқа кеме жоқ кеменің артықшылығы бар.
9. Кемелер айлақтарда және рейдтерде маневр жасаған кезде оң борты арқылы бірін-бірі өткізуді өзара келісу бойынша жүзеге асырады; бұл ретте жүрдек кемелер суығыстырым жағдайында болады.
10. Осы Қағиданың 3-тармағына сәйкес көлдер мен су қоймаларында жүзетін және кеме жолынан тыс жүзетін кемелер, бұл ретте осы Қағиданың 8-тарауында белгіленген, навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесіндегі учаскелер үшін тиісті қағидаларды басшылыққа алады.
11. Ұзындығы 20 метрден кемірек жеке кеме ұзындығы 20 метрден артығырақ кемелер мен құрамдардың қозғалысы мен маневр жасауына қиындық келтірмеуі қажет.
12. Сусиымдылығынсыз жағдайда жүрдек кемелердің қозғалысына жүзбелі навигациялық белгілер шамсыз кемінде 1 километрден көрінетін және айқын танылатын, тәуліктің жарық уақытында ғана рұқсат етіледі.
13. Жүрдек кемелер қозғалыс кезінде басқа кемелерге кильватер жасап жүрмейді.
14. Кемелер мен құрамдар мұзды жағдайларда дербес жүзген кезде осы Қағиданы басшылыққа алады, керуен құрамында мұздан өткізу кезінде жүзу арнайы ережелермен қосымша регламенттеледі.
15. Мыналарға рұқсат етілмейді:
1) кемелердің және басқа да жүзбелі құралдардың ішкі кеме қатынасы жолдарындағы сал ағызу қозғалысына;
2) авариялық жағдайларды және кешенді қызмет көрсету жағдайларын қоспағанда, борттары байланып қойылған, өздігінен жүретін үш және одан артық кемелердің қозғалысы, бұл ретте қозғалысты және маневр жасауды басқарады, сигнал беруді сол жақ борты бос кеме қамтамасыз етеді;

3) расхождение и обгон судов в зоне аварийно-ремонтных заградительных ворот каналов, канатных переправ (при ширине судового хода менее 200 м), в пролете мостов, а также в пределах 500 м выше и ниже мостов, если движение вверх и вниз осуществляется через один и тот же пролет.
Недопущение расхождения и обгона в пределах 500 м выше и ниже моста не относится к мостам, расстояние между которыми 1 км и менее, и не распространяется на скоростные суда и водоизмещающие суда длиной менее 20 м;
4) обгон и расхождение с одновременным нахождением на траверзе трех судов при ширине судового хода менее 200 м;
5) пересечение судном полосы движения или всего судового хода на расстоянии менее 1 км от приближающихся судов без согласования взаимных действий, при этом во всех случаях пересечение производится под углом, близким к прямому.
§ 2. Расхождение водоизмещающих судов
16. Суда при встречном движении расходятся левыми бортами с безопасной для данных условий скоростью. При этом каждое судно принимает меры по своевременному уклонению вправо, насколько это необходимо и безопасно, и следует так до тех пор, пока встречное судно не будет оставлено позади.
17. В случае, когда по условиям пути или каким-либо другим причинам расхождение затруднено, судно, идущее вверх, с момента обнаружения судна, идущего вниз, регулирует свое движение таким образом, чтобы встреча произошла в наиболее удобном месте. При этом оно принимает меры по заблаговременному уклонению вправо, на сколько это необходимо и безопасно, и осуществляет пропуск встречного судна по левому борту.
18. В случае невозможности пропуска встречного судна по левому борту, судно, идущее вверх, принимает меры по заблаговременному переходу на левую по ходу сторону в наиболее удобное место и уклоняется влево, насколько это необходимо и безопасно, осуществляя пропуск встречного судна по правому борту.
19. Судно, идущее вниз, при приближении к пропускающему судну принимает меры по заблаговременному уменьшению скорости (вплоть до минимальной), уклоняется в соответствующую сторону, насколько это необходимо и безопасно, и следует так до тех пор, пока пропускающее судно не останется позади.
20. Судно, идущее вверх, первым заблаговременно, а в случае ограниченного по путевым условиям обзора - при визуальном обнаружении встречного судна, подает:

3) егер жоғары және төмен қозғалыс сол бір аралық арқылы жүзеге асырылатын болса, арналардың, арқанды өтпелердің (кеме жолының кеңдігі 200 метрден кемірек болған кезде) авариялық-жөндеу бөгеуші қақпалары аймағында, сондай-ақ көпірлерден жоғары және төмен 500 м шегінде кемелердің айырылысуы және бірін-бірі басып озуы.
Көпірден жоғары және төмен 500 м шегінде кемелердің айырылысуын және бірін-бірі басып озуын болдырмау олардың арақашықтығы 1 км және одан кемірек көпірлерге қатысты емес және жүрдек кемелер мен ұзындығы 20 метрден кемірек суығыстырымды кемелерге таралмайды;
4) кеме жолының кеңдігі 200 метрден кемірек болған кезде үш кеме траверзде бір мезгілде болғанда басып озу және айырылысу;
5) өзара іс-қимылдарды келісусіз жақындап келе жатқан кемелерден 1 километрден кемірек аралықта кеменің қозғалыс белдеуін немесе бүкіл кеме жолын қиып өтуі, бұл ретте барлық жағдайларда қиыпөту тік бұрышқа жақын бұрышпен жүргізіледі.
§ 2. Суығыстырым кемелерінің айырылысуы
16. Кемелер қарсы бағытталған қозғалыс кезінде жылдамдықтың осы жағдайлары үшін қауіпсіз сол жақ борттарымен айырылысады. Бұл ретте әрбір кеме бұл қаншалықты қажет және қауіпсіз екендігіне қарай, оң жаққа уақтылы ауытқу бойынша шаралар қабылдайды және қарсы келе жатқан кеме артта қалғанға дейін осылай жылжи береді.
17. Жол жағдайлары немесе қандай да бір себептер бойынша айырылысу қиындағанда, жоғары қарай келе жатқан кеме төмен қарай келе жатқан кемені байқаған сәттен бастап, өзінің қозғалысын кездесу неғұрлым қолайлы жерде өтетіндей етіп реттейді. Бұл ретте ол мұның қаншалықты қажет және қауіпсіз екендігіне қарай алдын ала оңға ауытқу бойынша шаралар қабылдайды және қарсы келе жатқан кемені сол жақ борты бойынша өткізуді жүзеге асырады.
18. Қарсы келе жатқан кемені сол жақ борты бойынша өткізу мүмкін болмаған жағдайда жоғары қарай келе жатқан кеме алдын ала бағыт бойынша сол жаққа неғұрлым қолайлы орынға өту жөнінде шаралар қабылдайды және солға ауытқиды, мұның қаншалықты қажет және қауіпсіз екендігіне қарай, қарсы келе жатқан кемені оң жақ борты бойынша өткізуді жүзеге асырады.
19. Төмен қарай келе жатқан кеме өткізуші кемеге жақындаған кезде жылдамдықты алдын ала азайту (ең аз шамасына дейін) шараларын қабылдайды, мұның қаншалықты қажет және қауіпсіз екендігіне қарай тиісті жағына ауытқиды және өткізуші кеме артта қалғанға дейін осылай жылжи береді.
20. Жоғары қарай келе жатқан кеме алдын ала бірінші болып, ал жол жағдайлары бойынша шектеулі шолу жағдайында - қарсы келе жатқан кемені көзбен шолып анықтаған кезде:

1) при расхождении (пропуске) по левому борту - отмашку с левого борта;
2) при пропуске по правому борту - отмашку с правого борта.
21. Судно, идущее вниз, принимает и незамедлительно подтверждает указанную сторону расхождения (пропуска) подачей отмашки с соответствующего борта.
22. Судно на заднем ходу пропускает суда, следующие по судовому ходу, со стороны борта, обращенного к его оси, для чего оно первым подает три коротких звука и отмашку с соответствующего борта.
23. Суда, включая скоростные, при встречном движении поперек судового хода расходятся любыми бортами, сторону расхождения определяет судно, идущее от правого берега, и показывает ее заблаговременной подачей отмашки.
§ 3. Расхождение судов с плотовыми составами
24. Судно, буксирующее плот, первым заблаговременно, а при ограниченном по путевым условиям обзоре - при визуальном обнаружении встречного судна, показывает отмашкой сторону расхождения или пропуска.
25. Встречное судно незамедлительно подает отмашку с соответствующего борта и осуществляет расхождение или пропуск бортом, указанным плотоводом.
§ 4. Обгон судов, составов и плотовых составов
26. Обгон осуществляется по левому борту обгоняемого судна (состава). Обгон по правому борту разрешается как исключение, когда обгон по левому борту затруднен из-за путевых, метеорологических или других условий.
27. Судно, которое намерено обогнать другое судно (состав), не ближе чем за 0,5 км до обгоняемого, подает запрос сигналом из двух продолжительных и двух коротких звуков.
28. Обгоняемое судно, получив запрос, при возможности обгона незамедлительно подает отмашку с того борта, по которому оно разрешает обгон, затем уменьшает ход, уклоняется в противоположную сторону, насколько это необходимо и безопасно, и следует так до окончания обгона.
29. Обгоняющее судно, получив разрешение на обгон, подает отмашку с соответствующего борта и производит обгон, держась на безопасном расстоянии от обгоняемого судна до тех пор, пока последнее не будет окончательно пройдено и оставлено позади.
30. При невозможности обгона обгоняемое судно подает сигнал «Предупреждение». В этом случае не допускается производить обгон до получения разрешения с обгоняемого судна, которое дается без повторного запроса.
§ 5. Расхождение и обгон скоростных судов
31. Скоростные суда при встречном движении расходятся между собой только левыми бортами, при этом отмашку первым подает судно, идущее вверх.

1) сол жақ борты бойынша айырылысқан (өткізген) кезде – сол жақ борттан бұлғау;
2) оң жақ борты бойынша өткізген кезде – оң жақ борттан бұлғау жасайды.
21. Төмен қарай келе жатқан кеме тиісті борттан бұлғау арқылы айырылысудың (өткізудің) көрсетілген жағын қабылдайды және дереу растайды.
22. Кеме артқы жүрісінде кеме жолымен келе жатқан кемені оның осіне қаратылған борты жағынан өткізеді, ол үшін ол бірінші болып үш қысқа дыбыс береді және тиісті борттан бұлғау жасайды.
23. Жүректерін алғанда, кемелер кеме жолына көлденең біріне-бірі қарсы қозғалыс кезінде кез келген борттарымен айырылысады, айырылысу жағын оң жағалаудан келе жатқан кеме анықтайды және оны алдын ала бұлғау арқылы көрсетеді.
§ 3. Сал құрамдары бар кемелердің айырылысуы
24. Салды тіркеп сүйреуге алған кеме алдын ала бірінші болып, ал жол жағдайлары бойынша шектеулі шолу кезінде - қарсы келе жатқан кемені көзбен шолып анықтау кезінде бұлғау арқылы айырылысу немесе өткізу жағын көрсетеді.
25. Қарсы келе жатқан кеме дереу тиісті бортынан бұлғау жасайды және сал сүйрейтін кеме көрсеткен бортпен айырылысуды немесе өткізуді жүзеге асырады.
§ 4. Кемелерді, құрамдарды және сал құрамдарын басып озу
26. Басып озу қуып жетілетін кеменің (құрамның) сол жақ борты бойынша жүзеге асырылады. Оң жақ борты бойынша басып озуға ерекшелік ретінде, жол, метеорологиялық немесе басқа жағдайлар себебінен сол жақ борты бойынша басып озу қиын болғанда рұқсат етіледі.
27. Басқа кемені (құрамды) басып озуға ниеттенген кеме қуып жетілетінге 0,5 километрден жақын емес қашықтықтан екі ұзақ және екі қысқа дыбыстардан тұратын сигналмен сұрау береді.
28. Қуып жетілетін кеме сұрауды алып, қуып жету мүмкін болған кезде өзі басып озуға рұқсат ететін борттан бұлғау жасайды, одан кейін мұның қаншалықты қажет және қауіпсіздігіне қарай жүрісін ақырындатады, қарама-қарсы жаққа ауытқиды және басып озу аяқталғанға дейін осылай жылжи береді.
29. Қуып жетуші кеме басып озуға рұқсат ала отырып, тиісті борттан бұлғау жасайды және одан ақыр аяғына дейін өтіп, артта қалғанға дейін қуып жетілетін кемеден қауіпсіз қашықтықты ұстай отырып, басып озуды жүзеге асырады.
30. Басып озу мүмкін болмаған кезде қуып жетілетін кеме "Ескерту" сигналын береді. Бұл жағдайда басып озатын кемеден қайталама сұраусыз берілетін рұқсат алғанға дейін басып озуға рұқсат етілмейді.
§ 5. Жүрдек кемелердің айырылысуы және басып озуы
31. Жүрдек кемелер қарама-қарсы қозғалыс кезінде өзара тек сол жақ борттарымен айырылысады, бұл ретте жоғары қарай келе жатқан кеме бірінші болып бұлғау жасайды.

32. Обгон одного скоростного судна другим осуществляется только по левому борту обгоняемого, при этом обгоняемое судно, получив запрос и разрешив обгон, незамедлительно уменьшает скорость и следует в водоизмещающем положении до окончания обгона.
33. Сторону обгона и расхождения с другими судами, кроме плотоводов, определяет и показывает скоростное судно. При этом, расхождение осуществляется левыми бортами, а обгон производится по левому борту обгоняемого судна. Встречные и обгоняемые суда подтверждают отмашкой указанную сторону и избегают отклонения от своего пути до окончания расхождения или обгона.
34. При расхождении и обгоне скоростные суда между собой и с другими судами производят обмен такими же сигналами и на тех же расстояниях, что и водоизмещающие суда, предусмотренные пунктами 20212223242527282930 настоящих Правил, соблюдая безопасный для данных условий интервал между бортами.
§ 6. Прохождение мимо дноуглубительных и дноочистительных
снарядов и судов, занятых подводными работами
35. Судно при подходе к работающему на судовом ходу дноуглубительному или дноочистительному снаряду на расстоянии не менее 1 км подает один продолжительный звук.
36. Дноуглубительный снаряд освобождает часть судового хода, достаточную для пропуска судна и показывает сторону прохода ночью миганием двух круговых (тентовых) огней (если земснаряд отошел к левой кромке - зелеными, к правой - красными), днем - светоимпульсной отмашкой или флагом-отмашкой.
37. Дноочистительный снаряд ночью показывает сторону прохода миганием одного кругового огня (белого - при работе у левой кромки судового хода, красного - у правой), днем - флагом-отмашкой.
38. Судно при получении разрешительного сигнала подает отмашку с соответствующего борта и проходит, принимая необходимые меры предосторожности.
39. Обмен сигналами и прохождение мимо судна, занятого подводными или водолазными работами на судовом ходу (подъем судов, прокладка труб, кабелей), осуществляется таким же порядком, как и с дноочистительным снарядом в соответствии с пунктами 35, 37, 38, 40, 41, 42 настоящих Правил.
40. При одновременном подходе судов к дноуглубительному или дноочистительному снаряду сверху и снизу судно, идущее вниз, а скоростное судно, независимо от направления движения, проходит в первую очередь.
41. При невозможности пропуска дноуглубительный и дноочистительный снаряды заблаговременно, но не менее чем за 1 км до приближающегося судна, подают сигнал «Предупреждение».

32. Бір жүрдек кемені екіншісінің басып озуы қуып жетілетіннің сол жақ борты бойынша ғана жүзеге асырылады, бұл ретте қуып жетілетін кеме сұрауды алып және басып озуға рұқсат бере отырып, дереу жылдамдығын азайтады және басып озу аяқталғанға дейін суығыстырым жағдайында жылжи береді.
33. Сал сүйрейтін кемелерден басқа кемелерді басып озу және олармен айырылысу жақтарын жүрдек кеме анықтайды және көрсетеді. Бұл ретте, айырылысу сол жақ борттарымен жүзеге асырылады, ал басып озу қуып жетілетін кеменің сол жақ борты бойынша жүргізіледі. Қарсы келе жатқан және қуып жетілетін кемелер көрсетілген жақты бұлғау арқылы растайды және айырылысу немесе басып озу аяқталғанға дейін өз жолынан ауытқымайды.
34. Айырылысу және басып озу кезінде жүрдек кемелер борттарының арасында берілген жағдайлар үшін қауіпсіз арақашықтықты сақтай отырып, осы Қағиданың 20, 21, 22, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 30-тармақтарында көзделген, суығыстырым кемелері сияқты өзара және басқа кемелермен осындай сигналдармен және сондай қашықтықтарда алмасу жүргізеді.
§ 6. Су асты жұмыстарымен айналысатын, су түбін тереңдеткіш және су түбін тазартқыш снарядтар мен кемелердің қасынан өту
35. Кеме кеме жолында жұмыс істейтін су түбін тереңдеткіш немесе су түбін тазартқыш снарядқа жақындаған кезде кемінде 1 км қашықтықтан бір ұзақ дыбыс береді.
36. Су түбін тереңдеткіш снаряд кемелер өткізу үшін жеткілікті кеме жолының бір бөлігін босатады және өтетін жақты түнде екі дөңгелек (тенттік) жарықтың жылтылдауымен (егер жер снаряды сол жақ жиегіне жылжыса - жасыл, оң жаққа – қызыл), күндіз – жарық импульсімен бұлғау немесе бұлғаушы тумен көрсетеді.
37. Су түбін тазартқыш снаряд өтетін жақты түнде бір дөңгелек жарықтың (кеме жолының сол жақ жиегіндегі жұмыс кезінде – ақ, оң жағында – қызыл) жылтылдауымен, күндіз - бұлғаушы тумен көрсетеді.
38. Кеме рұқсат берілген сигнал алған кезде тиісті борттан бұлғау жасайды және қажетті сақтық шараларын қабылдай отырып өтеді.
39. Сигналдар алмасу және кеме жолында су асты немесе сүңгуірлік жұмыстармен (кемелерді көтеру, құбырлар, кабельдер жүргізу) айналысатын кеменің қасынан өту осы Қағиданың 35, 37, 38, 40, 41, 42-тармақтарына сәйкес су түбін тазартқыш снаряд сияқты тәртіппен жүзеге асырылады.
40. Су түбін тереңдеткіш немесе су түбін тазартқыш снарядқа кемелер жоғарыдан және төменнен бір мезгілде жақындаған кезде төмен қарай келе жатқан кеме, ал жүрдек кеме қозғалыс бағытына қарамастан бірінші кезекте өтеді.
41. Су түбін тереңдеткіш және су түбін тазартқыш снарядтардан өту мүмкін болмаған кезде алдын ала, бірақ жақындап келе жатқан кемеге кемінде 1 км қалғанда "Ескерту" сигналын береді.

42. Судно, получив сигнал «Предупреждение», незамедлительно прекращает движение до получения разрешения на проход без повторного запроса.
§ 7. Прохождение мостов, шлюзов и канатных переправ
43. Проход судов под мостами допускается только через предназначенные для этой цели судоходные пролеты, оборудованные соответствующими навигационными знаками и огнями, определенными в приложении 2 к настоящим Правилам.
44. При одновременном подходе судов сверху и снизу к мосту с одним судоходным пролетом, первым его проходит судно, идущее вниз, или скоростное, независимо от направления движения.
45. Во всех населенных пунктах, кроме областных, разводка наплавных мостов и пропуск через них судов и составов осуществляются в любое время суток при приближении к ним последних и подаче ими одного продолжительного звука на расстоянии не менее 1 км. В областных населенных пунктах разводка и пропуск осуществляются по специальному расписанию.
46. Судно при подходе к шлюзу или к канатной переправе, на траверзе знака «Внимание», а при его отсутствии не менее чем за 1 км до них, подает один продолжительный звук.
47. Паром канатной переправы принимает меры по своевременному освобождению судового хода идущим судам и не начинает движение от берега при их приближении.
48. Пропуск судов через шлюзы и наплавные мосты осуществляется владельцами последних с помощью светофорной (семафорной) сигнализации.
49. При движении в подходных каналах шлюзов, в процессе шлюзования, при входе в камеру шлюза и выходе из нее, кроме требований настоящих Правил, судно выполняет требования Правил пропуска судов через судоходные шлюзы, утверждаемых уполномоченным органом в сфере водного транспорта.
§ 8. Безопасная скорость, предупреждение аварийной ситуации
50. При выборе безопасной скорости судна учитываются:
1) соотношение габаритов пути и судна;
2) наличие и интенсивность движения судов в данном районе;
3) маневренные возможности судна, особенно расстояние, необходимое для полной остановки судна, и поворотливость в данных условиях;
4) направление и силу течения, ветра и волнения;
5) состояние видимости и наличие фона освещения, как от береговых, так и от собственных огней, наличие навигационных знаков.
51. Суда, использующие радиолокатор, при выборе безопасной скорости дополнительно учитывают:
1) характеристики, эффективность и ограничения радиолокационного оборудования;
2) любые ограничения, накладываемые используемой радиолокационной шкалой дальности;

42. Кеме "Ескерту" сигналын алып, қайталама сұраусыз өтуге рұқсат алғанға дейін қозғалысын дереу тоқтатады.
§ 7. Көпірлерден, шлюздерден және арқанды өткелдерден өту
43. Кемелердің көпірлердің астымен өтуі осы Қағидаға 2-қосымшада белгіленген сәйкес тиісті навигациялық белгілермен және жарықтармен жабдықталған, осы мақсат үшін арналған кеме қатынасы аралықтары арқылы ғана рұқсат етіледі.
44. Кеме жүретін бір аралығы бар көпірге жоғарыдан және төменнен кемелер бір мезгілде жақындаған кезде оны төмен қарай келе жатқан кеме немесе қозғалыс бағытына қарамастан жүрдек кеме бірінші өтеді.
45. Облыстық пункттерден басқа барлық елді мекен пункттерінде қалқымалы көпірлерді ажырату және олар арқылы кемелер мен құрамдарды өткізу тәуліктің кез келген уақытында оларға соңғылары жақындаған және кемінде 1 км қашықтықтан бір ұзақ дыбыс беру кезінде жүзеге асырылады. Облыстық елді мекен пункттерінде ажырату және өткізу арнайы кесте бойынша жүзеге асырылады.
46. Кеме шлюзге немесе арқанды өткелге жақындаған кезде "Назар аударыңыз" белгісінің траверзінде, ал ол болмаған кезде олардан кемінде 1 км қашықтықта бір ұзақ дыбыс береді.
47. Арқанды өткел паромы кеме жолын келе жатқан кемелерге уақтылы босату жөнінде шаралар қабылдайды және олар жақындаған кезде жағадан қозғалыс бастамайды.
48. Шлюздер және қалқымалы көпірлер арқылы кемелерді өткізуді бағдаршамдық (семафор) сигнал беру жүйесінің көмегімен соңғылардың иелері жүзеге асырады.
49. Шлюздердің кіреберіс арналарындағы қозғалыс кезінде, шлюздеу үдерісінде, шлюз камерасына кіру және одан шығу кезінде осы Қағиданың талаптарынан басқа, су көлігі саласындағы уәкілетті органмен бекітілген кеме Шлюздер арқылы кемелерді, құрамдарды және салдарды өткізу қағидасының талаптарын орындайды.
§ 8. Қауіпсіз жылдамдық, авариялық жағдайдың алдын алу
50. Кеменің қауіпсіз жылдамдығын таңдаған кезде мыналар ескеріледі:
1) жол мен кеме габариттерінің арақатынасы;
2) осы ауданда кемелер қозғалысының болуы және қарқындылығы;
3) кеменің маневрлік мүмкіндіктері, әсіресе толық тоқтату үшін қажетті қашықтық және осы жағдайлардағы икемділік;
4) ағыстың, желдің және толқын көтерілуінің бағыты мен күші;
5) көру мүмкіншілігінің жағдайы және жағалаулардағы, сол сияқты меншікті жарықтардан жарық түсіру аясының болуы, навигациялық белгілердің болуы.
51. Радиолокаторды пайдаланатын кемелер қауіпсіз жылдамдық таңдау кезінде қосымша мыналарды ескереді:
1) радиолокациялық жабдықтың сипаттамасы, тиімділігі және шектеулері;
2) пайдаланылатын радиолокациялық қашықтық шкаласы салатын кез келген шектеулер;

3) влияние на радиолокационное обнаружение состояний водной поверхности, метеорологических факторов, а также других источников помех;
4) возможность того, что радиолокатор не обнаружит на достаточном расстоянии малые суда, лед и плавучие объекты, знаки навигационного оборудования, низкие берега;
5) количество, местоположение и перемещение судов, обнаруженных радиолокатором;
6) более точную оценку видимости получаемой при радиолокационном измерении расстояния до судов или объектов, находящихся поблизости.
52. Судно в случае неуверенности в оценке ситуации (неясность в действиях других судов, неподача или неправильное подтверждение сигналов, потеря ориентировки, отсутствие или неисправность знаков навигационного оборудования) уменьшает ход или прекращает движение до согласования взаимных действий или выяснения ситуации.
53. Судно на участках с ограниченными габаритами судового хода, в затонах, при приближении к откосу канала, берегу, при проходе вблизи от земснарядов, стоящих судов, доков, нефтяных станций, переправ, водолазных судов и других плавучих средств осуществляет движение на пониженной скорости (вплоть до самой минимальной), чтобы не создавать опасного для них волнения.
54. В случаях, когда необходимо показать или согласовать свои действия, суда при нахождении на виду друг у друга подают звуковые сигналы, в соответствии с пунктом 155 настоящих Правил.
§ 9. Особые случаи буксировки и толкания
55. В особых случаях буксировки управление движением, маневрированием и подачей сигналов осуществляется:
1) при оказании помощи судну (составу), использующему свои машины, в маневрировании или прохождении затруднительных участков (при развороте, подходе, отходе от причала, при заходе в шлюз, при проходе под мостами, через перекаты и в подобных случаях) - судно, которому оказывается помощь;
2) при буксировке или совместной буксировке и толкании несколькими судами - буксировщик (толкач) с наиболее мощными главными двигателями, если заданием на буксировку не определено иное.
56. В случаях оказания помощи и буксировки, указанных в пункте 55 настоящих Правил, подает сигналы:
1) переднее судно - если буксировщики соединены в кильватер;
2) буксировщик - при совместной буксировке и толкании;
3) судно, с которого подан буксирный трос, если буксировка осуществляется судами, ошвартованными бортами; при этом у судна, с которого подан буксирный трос, свободен левый борт;

3) су бетінің, метеорологиялық факторлардың, сондай-ақ басқа да кедергі көздерінің жай-күйлерін радиолокациялық анықтауға әсері;
4) радиолокатордың жеткілікті қашықтықта шағын кемелерді, мұзды және қалқымалы объектілерді, навигациялық жабдықтар белгілерін, аласа жағалауларды байқай алмау мүмкіндігі;
5) радиолокатор анықтаған кемелердің саны, тұрған жері және орын ауыстыруы;
6) жақын жердегі кемелерге немесе объектілерге дейінгі қашықтықты радиолокациялық өлшеу кезінде алынатын көру мүмкіндігінің неғұрлым нақты бағасы.
52. Кеме жағдайды бағалауға сенімсіздік жағдайында (басқа кемелердің іс-әрекеттеріндегі түсініксіздік, сигналдардың берілмеуі немесе қате расталуы, бағдарды жоғалту, навигациялық жабдық белгілерінің болмауы немесе жарамсыздығы) жүрісін азайтады немесе өзара іс-әрекеттерін келіскенге немесе жағдайды анықтағанға дейін қозғалысын тоқтатады.
53. Кеме жолдары шектеулі габариттерінің учаскелерінде, шығанақтарда, арнаның еңісіне, жағаға жақындаған кезде, жер снарядтарының, тұрған кемелердің, доктардың, мұнай станцияларының, өткелдердің, сүңгуір кемелердің және басқа да жүзу құралдарының жанынан өткен кезде олар үшін қауіпті толқын көтерілуін болдырмау үшін қозғалысын төмен жылдамдықпен (ең азына дейін) жүзеге асырады.
54. Өздерінің іс-әрекеттерін көрсету немесе келісу қажет болған жағдайларда кемелер бір-біріне көрінетін болғанда осы Қағиданың 155-тармағына сәйкес дыбыс сигналдарын береді.
§ 9. Тіркеп сүйреудің және итерудің ерекше жағдайлары
55. Тіркеп сүйреудің ерекше жағдайларында қозғалысты, маневр жасауды және сигналдар беруді басқару мына кездерде жүзеге асырылады:
1) өз машиналарын пайдаланатын кемеге (құрамға) көмек көрсету кезінде маневр жасауда немесе қиын учаскелерді өтуде (айлақтан бұрылу, оған жақындау, одан кету кезінде, шлюзге кіру кезінде, көпірлердің астынан өту кезінде, қайраңдар арқылы және ұқсас жағдайларда) – оған көмек көрсетілетін кеме;
2) тіркеп сүйреу немесе бірнеше кемелермен бірлесіп сүйреу және итеру кезінде - егер тіркеп сүйреуге берілген тапсырмада өзгеше белгіленбесе, неғұрлым қуатты басты қозғалтқыштарымен тіркеп сүйреуші (итеруші).
56. Осы Қағиданың 55-тармағында көрсетілген көмек көрсету және тіркеп сүйреу жағдайларында сигналдар береді:
1) алдыңғы кеме – егер тіркеп сүйреушілер кильватерге жалғанса;
2) тіркеп сүйреуші – бірлесіп сүйреу және итеру кезінде;
3) егер тіркеп сүйреуді борттары байланып қойылған кемелер жүзеге асыратын болса, одан сүйреу арқаны берілген кеме; бұл ретте одан сүйреу арқаны берілген кеменің сол жақ борты бос;

4) буксировщик - при оказании помощи самоходному судну.
57. При буксировке под бортом (кроме рейдовой) буксируемое судно находится с правой стороны буксирующего.
§ 10. Якорная стоянка
58. Суда, составы и плоты становятся на якорь на специально отведенных рейдах с соблюдением порядка расстановки и стоянки.
59. Места для рейдов, порядок расстановки и стоянки на них судов, составов и плотов указываются в  навигационных картах.
60. Суда, составы и плоты при необходимости стать на якорь в пути следования, а также в пунктах, не имеющих специальных рейдов, выбирают место якорной стоянки вблизи кромки судового хода, а где это возможно и безопасно - за кромкой, чтобы не препятствовать движению и маневрированию других судов.
61. Якоря, отданные с судов, плотов, дебаркадеров, земснарядов, наплавных мостов и других плавучих средств, принимают меры по обеспечению безопасного прохода проходящих судов.
62. Судам и плотам не допускается:
1) отдавать якоря, лоты, цепи-волокуши или останавливаться в зонах прокладки подводных кабелей и переходов, водозаборов, обозначенных на местности (информационными знаками) или на карте, за исключением случаев возникновения для судна угрозы аварии;
2) стоять на якоре на перекатах, в коленах, узкостях и у берега с прижимным течением, у мостов, гидросооружений, в районе дебаркадеров, на подходе к пассажирским и грузовым причалам, переправам, вблизи навигационных знаков, а также на тех участках пути, где вследствие стоянки могут быть затруднены движение, маневрирование или ориентировка по плавучим и береговым навигационным знакам других судов.
3. Плавание судов при ограниченной видимости
§ 1. Общие условия
63. Нормы настоящей главы распространяются на все суда и составы, за исключением маломерных и парусных, на водных путях с латеральной системой навигационного оборудования при визуальной видимости менее 1 км.
64. Движение при ограниченной, менее 1 км, видимости разрешается только судам, оборудованным исправно действующими радиолокатором, компасом и ультракоротковолновой (далее – УКВ) радиостанцией, за исключением судов с нефтегрузами, имеющими температуру вспышки ниже 600 С, их остатками, взрывчатыми или ядовитыми веществами.
65. Скоростным судам, оборудованным в соответствии с пунктом 64 настоящих Правил, разрешается движение в водоизмещающем положении только до ближайшего места безопасной стоянки.

4) тіркеп сүйреуші - өздігінен жүретін кемеге көмек көрсету кезінде.
57. Борт астында тіркеп сүйреген кезде (рейдтіктен басқа) тіркеліп сүйрелетін кеме сүйрейтін кеменің оң жағында болады.
§ 10. Зәкірде тұру
58. Кемелер, құрамдар және салдар орналасу және тұру тәртібін сақтай отырып, арнайы бөлінген рейдтерде зәкірге тұрады.
59. Рейдтер үшін орындар, кемелердің, құрамдардың және салдардың оларда орналасу және тұру тәртібі навигациялық карталарда көрсетіледі.
60. Кемелерге, құрамдарға және салдарға жүру жолында, сондай-ақ арнайы рейдтер жоқ пункттерде зәкірге тұру қажет болған кезде, кеме жолының жиегіне жақын, ал бұл мүмкін және қауіпсіз жерде - басқа кемелердің қозғалысына және маневр жасауына кедергі жасамау үшін жиектен әрі зәкір тұрағының орнын таңдайды.
61. Кемелерден, салдардан, дебаркадерлерден, жер снарядтарынан, қалқымалы көпірлерден және басқа да жүзбелі құралдардан берілген зәкірлер өтетін кемелердің қауіпсіз өтуін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
62. Кемелер мен салдарға мыналар рұқсат етілмейді:
1) зәкірлерді, лоттарды, шынжыр-сүйреткілерді беруге немесе су асты кабельдерін төсеу және кеме үшін авария қаупінің пайда болу жағдайларын қоспағанда, жергілікті жерде (ақпараттық белгілермен) немесе картада белгіленген өтпелер, сутартқылар аймақтарында тоқтауға;
2) қайраңдарда, иіндерде, енсіздіктерде және тақау ағысы бар жағалауда, көпірлердің, су құрылыстарының жанында, дебаркадерлер ауданында, жолаушылар және жүк айлақтарына, өткелдерге кіреберістерде, навигациялық белгілерге жақын, сондай-ақ жолдың тұру салдарынан басқа кемелердің жүзбелі және жағалаулық навигациялық белгілері бойынша қозғалыс, маневр жасау немесе бағдарлау қиындауы мүмкін учаскелерінде зәкірде тұруға.
3. Көріну мүмкіндігі шектеулі кезде кемелердің жүзуі
§ 1. Жалпы шарттар
63. Осы тараудың нормалары 1 километрден кем көзбен шолып көру мүмкіндігі кезінде навигациялық жабдықтардың латералды жүйесіне ие су жолдарындағы шағын көлемді және желкенді кемелерді қоспағанда, барлық кемелер мен құрамдарға қолданылады.
64. 1 километрден кем шектеулі көру мүмкіндігі кезінде қозғалыс 600 C төмен тұтану температурасына ие мұнай жүктері, олардың қалдықтары, жарылғыш немесе улы заттар бар кемелерді қоспағанда, дұрыс жұмыс істейтін радиолокатормен, компаспен және ультроқысқатолқынды (бұдан әрі - УҚТ) радиостанциямен жабдықталған кемелерге ғана рұқсат етіледі.
65. Осы Қағиданың 64-тармақғына сәйкес жабдықталған жүрдек кемелерге ең жақын қауіпсіз тұрақ орнына дейін ғана суығыстырым жағдайындағы қозғалысқа рұқсат етіледі.

66. На судне наряду с визуальным и слуховым, ведется непрерывное квалифицированное радиолокационное наблюдение. При этом на посту управления судном, кроме рулевого, находятся не менее двух лиц командного состава судоводительской специальности (один из которых капитан).
67. При ведении переговоров по УКВ радиосвязи необходимо точно установить, что разговор ведется именно с тем судном, с которым необходимо согласовать взаимные действия (путем указания местоположения относительно приметных ориентиров, одновременного измерения взаимных дистанций, пеленгов).
§ 2. Движение судов
68. В условиях ограниченной, менее 1 км, видимости допускается:
1) при ширине судового хода менее 100 м - движение одиночным судам только вверх;
2) при ширине судового хода 100 м и более, но менее 200 м, одиночным судам - двухстороннее движение, а толкаемым составам - движение только вверх;
3) при ширине судового хода 200 м и более судам и составам - двухстороннее движение (плотовым составам в этих условиях движение разрешается только по озерам и водохранилищам).
69. На каналах, независимо от ширины судового хода, двухстороннее движение одиночных судов и толкаемых составов разрешается только при визуальной видимости обоих берегов по траверзу и не менее двух длин судна (состава) по курсу.
70. Проход судов и толкаемых составов под мостами разрешается только при условии, что судоходные пролеты имеют средства навигационного оборудования, позволяющие надежно опознать эти пролеты не менее чем за 0,5 км и уверенно ориентироваться при подходе к ним (визуально или с помощью технических средств). При этом ширина судоходных пролетов составляет:
1) для одиночных судов и однониточных толкаемых составов - не менее 5-кратной ширины судна (состава);
2) для других толкаемых составов - не менее 3-кратной ширины состава.
71. Судно, буксирующее плот по реке, при снижении видимости менее 1 км продолжает движение только до ближайшего места остановки.
72. Суда и составы при движении в одном направлении, в условиях ограниченной, менее 1 км, видимости, если они не намерены обгонять друг друга, принимают меры по соблюдению между собой безопасной дистанции, которая составляет не менее 5-кратного тормозного пути для данной скорости.
73. Суда, которые прекратили движение или которые не допущены к плаванию, отстаиваются по возможности в таких местах, где они не будут создавать затруднений для ориентировки и прохода других судов, продолжающих движение.

66. Кемеде көзбен шолу және есту бақылауымен қатар үздіксіз білікті радиолокациялық бақылау жүргізіледі, бұл ретте кемені басқару постында рульдік басқарып отыратын адамнан басқа, командалық құрамның кеме жүргізу мамандығына ие кем дегенде екі адамы (олардың біреуі капитан) болады.
67. Радиобайланыстың УҚТ бойынша келіссөздер жүргізген кезде әңгіме дәл онымен өзара іс-қимылдарды келісу қажет кемемен жүргізіліп отырғанын дәл анықтау қажет (өзара арақашықтықтарды, пеленгтерді бірмезгілде өлшеудің айқын бағдарларына қатысты орналасқан жерін көрсету жолымен).
§ 2. Кемелердің қозғалысы
68. 1 километрден кем, шектеулі көру мүмкіндігі жағдайларында мыналарға рұқсат етіледі:
1) кеме жолының ені 100 метрден кем болған кезде – жеке кемелерге қозғалыс тек жоғары қарай;
2) кеме жолының ені 100 метр және одан артығырақ, бірақ 200 метрден кем болған кезде - жеке кемелерге екіжақты қозғалыс, ал итерілетін құрамдарға қозғалыс тек жоғары қарай;
3) кеме жолының ені 200 метр және одан артығырақ болған кезде кемелер мен құрамдарға - екіжақты қозғалыс (бұл жағдайларда сал құрамаларына қозғалыс көлдер мен су қоймалары бойынша ғана рұқсат етіледі).
69. Арналарда кеме жолының еніне қарамастан жеке кемелердің және итерілетін құрамдардың екіжақты қозғалысы траверз бойынша екі жағалауды да және бағыт бойынша кеменің (құрамның) кем дегенде екі ұзындығын көзбен шолып көру мүмкіндігі кезінде ғана рұқсат етіледі.
70. Кемелердің және итерілетін құрамдардың көпірлердің астынан өтуіне кеме қатынасы аралықтарының осы аралықтарды кемінде 0,5 км қашықтықта сенімді тануына және оларға жақындаған кезде сеніммен бағдарлай алуына (көзбен шолып немесе техникалық құралдардың көмегімен) мүмкіндік беретін, навигациялық жабдықтау құралдары болуы жағдайында ғана рұқсат етіледі. Бұл ретте кеме қатынасы аралықтарының ені мыналарды құрайды:
1) жеке кемелер және біржіпті итерілетін құрамдар үшін – кеменің (құрамның) 5 еселенген енінен кем емес;
2) басқа итерілетін құрамдар үшін – құрамның 3 еселенген енінен кем емес.
71. Салды өзен бойынша тіркеп сүйрейтін кеме көріну мүмкіндігі 1 километрден кеміген кезде қозғалысын ең жақын тоқтайтын жерге дейін ғана жалғастырады.
72. Кемелер мен құрамдар бір бағытта қозғалған кезде, 1 километрден кемірек, шектеулі көру мүмкіндігі жағдайларында, егер олар бірін-бірі басып озуға ниеттенбесе, өзара қауіпсіз арақашықтықты сақтау жөнінде шаралар қабылдайды, ол берілген жылдамдық үшін кемінде 5 еселенген тежеуіш жолын құрайды.
73. Қозғалысын тоқтатқан немесе жүзуге рұқсат етілмеген кемелер мүмкіндігінше қозғалысын жалғастыратын басқа кемелердің бағдар жасауы және өтуі үшін қиындықтар тудырмайтын жерлерде тұра тұрады.

74. Суда на ходу и стоянке подают звуковые сигналы в соответствии с требованиями параграфа 4 главы 6 настоящих Правил. В процессе расхождения, пропуска и обгона суда по взаимному согласованию периодически включают светоимпульсные (световые) отмашки с соответствующего борта, а при сближении на визуальную видимость подают звуковые сигналы, указанные в пункте 155 настоящих Правил.
75. При ограниченной видимости не допускается:
1) расхождение и обгон на судовом ходу шириной менее 200 м судну (толкаемому составу), если визуальная видимость составляет менее трех длин судна (состава);
2) швартовка к причалам, подходным палам шлюзов, судам, если визуальная видимость составляет менее двух длин судна.
76. Исходя из конкретных условий, устанавливаемых местными Правилами плавания, определяются участки, на которых движение судов при ограниченной видимости не допускается.
§ 3. Прохождение по не просматриваемым и затруднительным
участкам
77. Судно при подходе к не просматриваемому или затруднительному нерегулируемому участку, если встречное судно визуально заблаговременно обнаружить невозможно, уменьшает ход и подает один продолжительный звук. Ночью этот сигнал дублируется лучом прожектора, направленным вверх.
78. Судно при движении по такому участку большой протяженности через каждые 2-3 минуты подает два продолжительных звука.
79. Другие суда, убедившись в занятости участка, принимают меры для обеспечения безопасного расхождения (пропуска), а если участок с односторонним движением - остановки и ожидания в безопасном для пропуска встречного судна месте.
80. При одновременном подходе к участку с односторонним движением судно, идущее вверх, останавливается в безопасном месте и пропускает судно, идущее вниз.
§ 4. Расхождение (пропуск) судов
81. Суда при ограниченной, менее 1 км, видимости, заблаговременно по УКВ радиосвязи договариваются о наиболее удобном месте расхождения (пропуска) и осуществляют его только левыми бортами следующим образом:
1) судно, идущее вверх, при подходе к согласованному месту, уклоняется вправо, насколько это необходимо и безопасно, останавливается или уменьшает скорость до минимальной и осуществляет пропуск встречного судна (состава) по левому борту;
2) судно, идущее вниз, при подходе к согласованному месту заблаговременно уменьшает ход до минимального, уклоняется вправо, насколько это необходимо и безопасно, и следует так до тех пор, пока встречное судно не будет оставлено позади;

74. Кемелер жүргенде және тұрғанда осы Қағиданың 6-тарауы 4-параграфтың талаптарына сәйкес дыбыс сигналдарын береді. Айырылысу, өткізу және басып озу үдерісінде кемелер өзара келісім бойынша мезгіл-мезгіл жарық-импульстік (жарық) бұлғаулерін тиісті борттан жасайды, ал көзбен шолып көрінерліктей жақындаған кезде осы Қағиданың 155-тармағында көрсетілген дыбыс сигналдарын береді.
75. Көріну мүмкіндігі шектеулі кезде мыналарға рұқсат етілмейді:
1) егер көзбен шолып көру мүмкіндігі кеменің (құрамның) үш ұзындығынан кемірек құрайтын болса, ені 200 метрден кемірек кемеге (итерілетін құрамға) кеме жолында айырылысу және басып озу;
2) егер көзбен шолып көру мүмкіндігі кеменің екі ұзындығынан кемірек құраса, айлақтарға, шлюздердің кіреберіс палдарына, кемелерге арқандап байлау.
76. Нақты жағдайларды негізге ала отырып, жүзудің жергілікті Қағидасында белгіленген шектеулі көру мүмкіндігі кезінде оларда кемелер қозғалысына рұқсат етілмейтін учаскелерді белгілейді.
§ 3. Қарап шығуға болмайтын және қиын учаскелер бойынша өту
77. Егер қарсы келе жатқан кемені көзбен шолып алдын ала анықтау мүмкін болмаса, кеме қарап шығуға болмайтын немесе реттелмейтін қиын учаскеге жақындаған кезде жүрісін азайтады және бір ұзақ дыбыс береді. Түнде бұл сигнал жоғары бағытталған прожектордың сәулесімен қайталанады.
78. Кеме ұзақтығы үлкен мұндай учаске бойынша қозғалған кезде әрбір 2-3 минут сайын екі ұзақ дыбыс береді.
79. Басқа кемелер учаскенің бос еместігіне көз жеткізе отырып, қауіпсіз айырылысуды (өткізуді) қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды, ал егер учаскеде біржақты қозғалыс болса - аялдамалар мен күтулер қарсы келе жатқан кемені өткізу үшін қауіпсіз жерде.
80. Қозғалыс біржақты учаскеге бір мезгілде жақындаған кезде жоғары қарай келе жатқан кеме қауіпсіз жерге тоқтайды және төмен қарай келе жатқан кемені өткізеді.
§ 4. Кемелердің айырылысуы (өткізуі)
81. 1 километрден кемірек, шектеулі көру мүмкіндігі кезінде кемелер күні бұрын радиобайланыстың УҚТ бойынша айырылысудың (өткізудің) неғұрлым қолайлы орны туралы келіседі және оны тек сол жақ борттарымен төмендегіше жүзеге асырады:
1) жоғары қарай келе жатқан кеме келісілген жерге жақындаған кезде мұның қаншалықты қажет және қауіпсіз екендігіне қарай оңға ауытқиды, тоқтайды немесе жылдамдығын ең азына дейін кемітеді және қарсы келе жатқан кемені (құрамды) сол жақ борты бойынша өткізуді жүзеге асырады;
2) төмен қарай келе жатқан кеме келісілген жерге жақындаған кезде алдын ала жүрісін ең азына дейін кемітеді, мұның қаншалықты қажет және қауіпсіз екендігіне қарай оңға ауытқиды және қарсы келе жатқан кеме артта қалғанға дейін осылай жылжи береді;

3) судно, идущее вверх, осуществляет расхождение с плотовым составом по борту, указанному плотоводом.
§ 5. Обгон судов
82. При ограниченной, менее 1 км, видимости, допускается:
1) одиночному судну обгон других судов и составов при ширине судового хода 100 м и более, с учетом требований подпункта 1) пункта 75 настоящих Правил;
2) толкаемому (буксируемому) составу обгон плотовых и других составов при ширине судового хода 200 м и более;
3) обгон судов и составов только со стороны левого борта обгоняемых;
4) обгон плотовых составов - по указанию плотовода.
83. Судну, догоняющему другое судно, при видимости менее 1 км необходимо по УКВ радиосвязи согласовать место обгона и взаимные меры предосторожности.
84. Обгоняемое судно при видимости менее 1 км, предоставив обгон, уменьшает скорость до минимальной, уклоняется вправо, насколько это необходимо и безопасно, и следует так до окончания обгона.
85. Обгоняющее судно при видимости менее 1 км, принимает необходимые меры по осторожному обходу обгоняемого судна, держась на безопасном расстоянии от него до тех пор, пока оно не будет окончательно пройдено и оставлено позади.
4. Наблюдение и использование
ультракоротковолновой радиосвязи
86. Все суда, оборудованные УКВ радиостанциями, используют их в случаях, требующих заблаговременного согласования взаимных действий для этого. УКВ радиостанции находятся в соответствующем канале при движении, маневрировании и стоянке на якоре.
При работе судов в заграничных водах радиосвязь осуществляется согласно правилам пользования радиосвязью той страны, где эксплуатируется судно.
87. Согласование судами взаимных действий по УКВ радиосвязи в случаях, когда настоящими Правилами требуется обмен звуковыми или световыми сигналами, производится до подачи этих сигналов, при этом вызов на УКВ радиосвязь, производит судно, которое первым подает сигнал.
88. Когда суда согласовали свои действия по УКВ радиосвязи, звуковые сигналы, предусмотренные настоящими Правилами для этих случаев, могут не подаваться.
89. Судно при подходе к непросматриваемым или затруднительным нерегулируемым участкам и движении по ним, при ухудшении видимости и плавании в условиях ограниченной видимости периодически по УКВ радиосвязи информирует другие суда о своем местонахождении и своих действиях. При этом оно также подает предусмотренные для данных случаев звуковые и световые сигналы.

3) жоғары қарай келе жатқан кеме сал құрамымен айырылысуды сал сүйрейтін кеме көрсеткен борт бойынша жүзеге асырады.
§ 5. Кемелерді басып озу
82. 1 километрден кемірек, шектеулі көру мүмкіндігі кезінде:
1) Осы Қағиданың 75-тармақтың 1) тармақшасының талаптарын ескере отырып, кеме жолының ені 100 м және одан артығырақ болған кезде жеке кемеге басқа кемелер мен құрамдарды басып озуға;
2) кеме жолының ені 200 м және одан артығырақ болған кезде итерілетін (тіркеп сүйрелетін) құрамға салдық және басқа құрамдарды қуып жетіп озуға;
3) кемелер мен құрамдарды қуып жетілетіндердің сол жақ борты жағынан ғана басып озуға;
4) сал құрамдарын – сал сүйрейтін кеменің көрсетуі бойынша басып озуға рұқсат етіледі.
83. Басқа кемені қуып жететін кемеге 1 километрден кемірек көру мүмкіндігі кезінде радиобайланыстың УҚТ бойынша басып озу орнын және өзара сақтық шараларын келісу қажет.
84. Қуып жетілетін кеме 1 километрден кемірек көру мүмкіндігі кезінде қуып жетуге жол беріп, жылдамдығын ең төменіне дейін азайтады, мұның қаншалықты қажет және қауіпсіз екендігіне қарай оңға ауытқиды және басып озу аяқталғанға дейін осылай жылжи береді.
85. Басып озушы кеме 1 километрден кемірек көру мүмкіндігі кезінде одан қауіпсіз қашықтықты ұстай отырып, оны ақыр аяғына дейін өтіп және артта қалғанға дейін қуып жетілетін кемені сақтықпен айналып өту жөнінде қажетті шаралар қабылдайды.
4. Ультрақысқа толқынды радиобайланысты бақылау және пайдалану
86. УҚТ радиостанциялармен жабдықталған барлық кемелер оларды бұл үшін өзара іс-қимылдарды күні бұрын келісуді талап ететін жағдайларда пайдаланады. УҚТ радиостанциялар қозғалу, маневр жасау және зәкірде тұрған кездерінде тиісті арнада болады.
Кемелердің шетелдік сулардағы жұмысы кезінде радиобайланыс кеме пайдаланылатын жердегі елдің радиобайланысты қолдану қағидасына сәйкес жүзеге асырылады.
87. Осы Қағида дыбыс немесе жарық сигналдарымен алмасуды талап еткен жағдайларда радиобайланыстың УҚТ бойынша кемелердің өзара іс-қимылдарын келісуі осы сигналдарды бергенге дейін жүргізіледі, бұл ретте радиобайланысын УҚТ-ға шақыруды бірінші сигнал берген кеме жібереді.
88. Кемелер радиобайланыстың УҚТ бойынша өздерінің іс-қимылдарын келіскенде, бұл жағдайлар үшін осы Қағидада көзделген дыбыс сигналдары берілмеуі мүмкін.
89. Кеме көрінбейтін немесе реттелмейтін қиын учаскелерге жақындаған және олар бойынша қозғалған кезде, көру мүмкіндігі нашарлаған және шектеулі көру жағдайларында жүзген кезде мезгіл-мезгіл радиобайланыстың УҚТ бойынша өзінің тұрған жері және іс-әрекеттері туралы басқа кемелерді хабардар етіп отырады. Бұл ретте ол сондай-ақ осы жағдайлар үшін көзделген дыбыс және жарық сигналдарын береді.

90. Судно с опасным грузом, при согласовании по УКВ радиосвязи взаимных действий с другими судами, информирует их о наличии такого груза.
91. Судно, не получившее ответ на произведенный им вызов по УКВ радиосвязи, считает, что на другом судне нет УКВ радиостанции и действует с учетом этого обстоятельства.
5. Применение огней и знаков судов и плотов
§ 1. Общие условия
92. Требования настоящих Правил, относящиеся к огням согласно приложению 3 к настоящим Правилам, соблюдаются от захода до восхода солнца (ночью), а также в условиях ограниченной видимости. При этом не выставляются другие огни, которые могут быть ошибочно приняты за предписанные настоящими Правилами, ухудшить их видимость, или служить помехой для наблюдения.
93. Настоящие Правила, относящиеся к знакам согласно приложению 3 к настоящим Правилам, соблюдаются от восхода до захода солнца (днем).
94. Суда, стоящие на ремонте или холодном отстое на акваториях ремонтных предприятий или отстойных пунктов, находящихся за пределами судового хода, если они не создают препятствий для других движущихся судов, предписанные огни и знаки могут не нести.
95. Маломерные и парусные суда несут огни и знаки согласно  приложению 3 к настоящим Правилам.
96. Огни, предписанные настоящими Правилами должны быть видимы на расстояниях, не менее указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
В настоящей главе используются следующие определения:
1) топовый огонь - белый огонь, расположенный в диаметральной плоскости судна, освещающий непрерывным светом дугу горизонта в 2250 и установленный таким образом, чтобы светить от направления прямо по носу до 22,50 позади траверза каждого борта;
2) бортовые огни - зеленый огонь на правом борту и красный на левом;
3) кормовой огонь - белый огонь, расположенный в кормовой части судна, освещающий непрерывным светом дугу горизонта в 1350 и установленный таким образом, чтобы светить от направления прямо по корме до 67,50 в сторону каждого борта;
4) буксировочный огонь - желтый огонь с дугой освещения в 1350 от направления прямо по корме до 67,50 в сторону каждого борта, расположенный в диаметральной плоскости судна;
5) круговой огонь - огонь, освещающий непрерывным светом дугу горизонта в 3600;
6) проблесковый огонь - огонь, дающий проблески через регулярные интервалы времени;
7) светоимпульсная (световая) отмашка - белый проблесковый огонь с дугой освещения в 112,50 от траверза судна к носу (с перекрытием диаметральной о плоскости на 22,50) и 112,50 от траверза судна к корме (с перекрытием о диаметральной плоскости на 22,50). Могут применяться светоимпульсные (световые) отмашки, одинаковые по цвету с соответствующими бортовыми сигналами. Светоимпульсная отмашка применяется как ночью, так и днем. При ее отсутствии отмашка подается днем флагом-отмашкой, ночью - световой отмашкой.
§ 2. Одиночные суда с механическим двигателем на ходу

90. Қауіпті жүгі бар кеме радиобайланыстың УҚТ бойынша басқа кемелермен өзара іс-қимылдарын келіскен кезде оларды осындай жүктің бар екендігі туралы хабардар етеді.
91. Радиобайланыстың УҚТ бойынша өзі жіберген шақыруға жауап алмаған кеме басқа кемеде УҚТ радиостанция жоқ деп есептейді және осы жағдайды ескере отырып іс-әрекет жасайды.
5. Кемелер мен салдардың оттары мен белгілерін қолдану
§ 1. Жалпы шарттар
92. Осы Қағиданың 3-қосымшасына (бұдан әрі – 3-қосымша) сәйкес оттарға жататын осы Қағиданың талаптары күннің батуынан шығуына дейін (түнде), сондай-ақ шектеулі көру мүмкіндігі жағдайларында сақталады. Бұл ретте осы Қағидада ұйғарылғандар үшін қате қабылдануы, олардың көру мүмкіндігін нашарлатуы немесе бақылау үшін кедергі болуы мүмкін басқа жарықтар қойылмайды.
93. Осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес белгілерге жататын осы қағида Күннің шығуынан батуына дейін (күндіз) сақталады.
94. Жөндеуде немесе кеме жолынан тыс орналасқан жөндеу кәсіпорындарының немесе тұндырғыш пункттерінің акваторияларында суық тұнбада тұрған кемелер, егер олар қозғалыстағы басқа кемелер үшін кедергі тудырмаса, ұйғарылған оттар мен белгілерін алып жүрмеулеріне болады.
95. Шағын көлемді және желкенді кемелер оттары мен белгілерін Осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес алып жүреді.
96. Осы Қағидада ұйғарылған оттар 1-қосымшада көрсетілгендерден кем емес қашықтықтарда көрінуі тиіс.
Осы тарауда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) топтық от – кеменің диаметральды жазықтықтығында орналасқан, үздіксіз жарықпен көкжиектің 2250 доғасын жарықтандыратын және кеменің тура алдыңғы жағы бағытынан бастап әрбір борт траверзінің артында 22,50-қа дейін жарық түсіретіндей етіп орнатылған ақ от;
2) борттық оттар - оң бортта жасыл от және сол бортта қызыл;
3) артқы оттар – кеменің артқы бөлігінде орналасқан, үздіксіз жарықпен көкжиектің 1350 доғасын жарықтандыратын және кеменің тура артқы жағы бағытынан бастап әрбір борт жағына қарай 67,50-қа дейін жарық түсіретіндей етіп орнатылған ақ от;
4) тіркеп сүйреу оты – кеменің диаметральды жазықтығында орналасқан, кеменің тура артқы жағы бағытынан бастап әрбір борт жағына қарай 67,50-қа дейін, 1350 доғаны жарықтандыратын сары от;
5) айналма от – көкжиектің 360 доғасын 0 үздіксіз жарықтандырып тұратын;
6) жарқылды от – тұрақты уақыт аралықтары арқылы жарқыл беретін от;
7) жарықты-импульсті (жарықты) бұлғау – кеме траверзінен бастап алдыңғы жағына қарай жарық түсіру доғасы 112,50 (диаметральды жазықтыққа 22,50-қа асып түсуімен) және кеменің траверзінен бастап артқы жағына қарай 112,50 (диаметральды жазықтыққа 22,50 асып түсуімен) ақ жалтылды от. Тиісті борттық сигналдармен түсі бойынша бірдей жарықты-импульсті (жарықты) бұлғаулар қолданылуы мүмкін. Жарықты-импульсті бұлғау түнде де, сол сияқты күндіз де қолданылады. Ол болмаған кезде бұлғау күндіз бұлғаушы жалаумен, түнде – жарықтық бұлғаумен беріледі.
§ 2. Жүру барысындағы механикалық қозғалтқышты жеке кемелер

97. Одиночное судно с механическим двигателем на ходу несет:
1) топовый огонь; судно длиной 50 м и более несет второй топовый огонь; при этом один из них располагается впереди и ниже другого;
2) бортовые огни;
3) три кормовых огня, расположенных треугольником основанием вниз; на судне шириной 5 м и менее - один кормовой огонь в диаметральной плоскости.
98. Пассажирское водоизмещающее судно с механическим двигателем, работающее на переправе или в границах акватории порта (на внутригородских линиях), а также самоходный паром на ходу, кроме огней, предписанных для одиночного судна пунктом 97 настоящих Правил, несет желтый проблесковый круговой огонь.
99. Самоходное судно с нефтегрузами, их остатками, взрывчатыми или ядовитыми веществами на ходу, кроме огней, предписанных одиночному судну пунктом 105 настоящих Правил, при расхождении и обгоне показывает красный круговой огонь.
100. Судно судоходного надзора на ходу, кроме огней, предписанных одиночному судну пунктом 97 настоящих Правил, несет синий проблесковый круговой огонь.
§ 3. Суда, занятые толканием и толкаемые суда
101. Судно с механическим двигателем, занятое толканием, несет:
1) три топовых огня, расположенных треугольником основанием вниз, верхний из них располагается в диаметральной плоскости;
2) бортовые огни;
3) три кормовых огня, расположенных треугольником основанием вниз, и над ними буксировочный огонь, а судно шириной 5 м и менее - только один буксировочный огонь.
102. Судно с механическим двигателем, занятое толканием судов с нефтегрузами, их остатками, взрывчатыми или ядовитыми веществами, кроме огней, предписанных ему пунктом 101 настоящих Правил, при расхождении и обгоне показывает красный круговой огонь.
103. Толкаемые суда несут:
1) одиночное - один топовый огонь на носовой части;
2) в составе - по одному топовому огню на носовой части каждого переднего судна.
§ 4. Суда, занятые буксировкой на тросе и под бортом
104. Судно с механическим двигателем, занятое буксировкой на тросе, несет:
1) два топовых огня, расположенных по вертикали;
2) бортовые огни;
3) один кормовой огонь, расположенный в диаметральной плоскости судна, и буксировочный огонь над ним;
4) при буксировке плота или смешанного состава (плот и суда) - огни, предписанные подпунктами 2), 3) настоящего пункта, и три топовых огня, расположенных по вертикали.
105. Судно с механическим двигателем, буксирующее суда с нефтегрузами, их остатками, взрывчатыми или ядовитыми веществами, при расхождении и обгоне, кроме огней, предписанных ему пунктом 104 настоящих Правил, показывает красный круговой огонь.

97. Жүру барысындағы механикалық қозғалтқышты жеке кеме мыналарды:
1) топтық отты; ұзындығы 50 м және одан артығырақ кеме екінші топтық отты алып жүреді; бұл ретте олардың біреуі алдында және екіншісінен төменірек орналасады;
2) борттық оттарды;
3) табаны төменде үшбұрыш түрінде орналасқан үш артқы оттар; ені 5 м және одан кемірек кемеде - диаметральды жазықтықта бір артқы отты алып жүреді.
98. Өткелде немесе порт айдынында (қалаішілік желілерде) жұмыс істейтін, механикалық қозғалтқышты жолаушы суығыстырым кемесі, сондай-ақ жүрістегі өздігінен жүретін паром, Қағиданың 97-тармағымен жеке кеме үшін ұйғарылған оттардан басқа, сары жалтылды айналма от алып жүреді.
99. Мұнай жүктері, олардың қалдықтары, жарылғыш немесе улы заттар бар жүрістегі өздігінен жүретін кеме Осы Қағиданың 105-тармағымен жеке кемеге ұйғарылған оттардан басқа, айырылысу және басып озу кезінде қызыл айналма от көрсетеді.
100. Жүрістегі кеме қатынасын қадағалау кемесі осы Қағиданың 97-тармағымен жеке кемеге ұйғарылған оттардан басқа, көк жалтылды айналма от алып жүреді.
§ 3. Итерумен айналысатын және итерілетін кемелер
101. Итерумен айналысатын, механикалық қозғалтқышты кеме:
1) табаны төменде үшбұрыш түрінде орналасқан үш топтық от, олардың жоғарғысы диаметральды жазықтықта орналасады;
2) борттық оттар;
3) табаны төменде үшбұрыш түрінде орналасқан үш артқы от және олардың үстінде тіркеп сүйреу от, ал кеменің ені 5 м және одан кемірек - тек бір тіркеп сүйреу отын алып жүреді.
102. Мұнай жүктері, олардың қалдықтары, жарылғыш немесе улы заттар бар, кемелерді итерумен айналысатын, механикалық қозғалтқышты кеме осы Қағиданың 101-тармағымен оған ұйғарылған оттардан басқа, айырылысу және басып озу кезінде қызыл айналма от көрсетеді.
103. Итерілетін кемелер:
1) жеке - алдыңғы жақта бір топтық от;
2) құрамда - әрбір алда келе жатқан кеменің алдыңғы бөлігінде бір-бір топтық оттан алып жүреді.
§ 4. Арқанмен және борт астына тіркеп сүйреумен айналысатын кемелер
104. Арқанмен тіркеп сүйреумен айналысатын, механикалық қозғалтқышты кеме:
1) тігінен орналасқан, екі топтық от;
2) борттық оттар;
3) кемеге диаметральды жазықтықта орналасқан бір артқы от және оның үстінде тіркеп сүйреу отын;
4) салды немесе аралас құрамды (сал және кемелер) тіркеп сүйреген кезде - осы тармақтың 2, 3) тармақшаларымен ұйғарылған оттар және тігінен орналасқан үш топтық от алып жүреді.
105. Мұнай жүктері, олардың қалдықтары, жарылғыш немесе улы заттар бар кемелерді тіркеп сүйрейтін, механикалық қозғалтқышты кеме осы Қағиданың 104-тармағымен оған ұйғарылған оттардан басқа, айырылысу және басып озу кезінде қызыл айналма от көрсетеді.

106. Судно у плота или смешанного состава, помогающее в его проводке, независимо от способа выполнения этой работы, несет три топовых огня, расположенных по вертикали, и один кормовой огонь, расположенный в диаметральной плоскости судна.
107. При буксировке на тросе несколькими судами, соединенными в кильватер, головной буксировщик несет огни, предписанные пунктом 104 настоящих Правил, а остальные буксировщики - такие же огни, за исключением бортовых.
108. Суда, ошвартованные бортами и буксирующие состав или плот на тросе, несут огни, предписанные пунктом 104 настоящих Правил, за исключением внутренних бортовых огней.
109. При буксировке под бортом несамоходного судна буксирующее судно несет такие же огни, предписанные пунктом 104 настоящих Правил, как одиночное судно с механическим двигателем на ходу.
110. Судно при буксировке на тросе состава с толкачом несет такие же огни, предписанные пунктом 104 настоящих Правил, как буксировщик, а толкающее судно - один топовый огонь, буксировочный огонь и ниже его два кормовых огня, расположенных горизонтально.
При ширине толкача 5 м и менее он несет один буксировочный огонь.
111. При оказании помощи буксировкой на тросе одиночному судну или толкаемому составу, использующему свои машины, в маневрировании или прохождении затруднительных участков судно, которое оказывает помощь, несет такие же огни, как буксировщик в соответствии с пунктом 105 настоящих Правил.
Одиночное судно, которому оказывается помощь, несет огни, предписанные пунктом 97 настоящих Правил, а толкающее судно - в соответствии с пунктом 110 настоящих Правил.
112. Самоходное судно, отшвартованное к борту другого судна или состава, на ходу (использующее свои двигатели или нет) несет один топовый огонь и один кормовой огонь, расположенный в диаметральной плоскости судна, при этом основное судно (состав) свои огни не меняет. Нефтебункеровщик, а также зачистное судно при передаче топлива или приеме подсланевых вод дополнительно несет по красному круговому огню.
§ 5. Несамоходные суда при буксировке и на стоянке
113. Несамоходные суда во время их буксировки на тросе, под бортом, а также на стоянке (с буксировщиком или без него) несут:
1) одиночное судно длиной менее 50 м - один белый круговой огонь (при буксировке под бортом этот огонь заменяется на топовый);
2) одиночное судно длиной 50 м и более - по одному белому круговому огню на носовой и кормовой части (при буксировке под бортом эти огни заменяются на топовый и кормовой соответственно);

106. Оны өткізуге көмектесетін, салдың немесе аралас құрамның кемесі осы жұмыстың орындалу тәсіліне қарамастан, тігінен орналасқан үш топтық отты және кемеге диаметральды жазықтықта орналасқан бір артқы отты алып жүреді.
107. Кильватерге біріктілген, бірнеше кемелерді арқанмен тіркеп сүйреген кезде бас тіркеп сүйреуші осы Қағиданың 104-тармағымен ұйғарылған оттарды, ал қалған тіркеп сүйреушілер - борттағыларды қоспағанда, осындай оттар алып жүреді.
108. Борттары байланып қойылған кемелер және арқанмен тіркеп сүйреуші құрам немесе сал ішкі борттық оттарды қоспағанда, осы Қағиданың 104-тармағымен ұйғарылған оттарды алып жүреді.
109. Өздігінен жүрмейтін кемені борт астына тіркеп сүйреу кезінде тіркеп сүйреуші кеме жүрістегі механикалық қозғалтқышты жеке кеме сияқты осы Қағиданың 104-тармағымен ұйғарылған дәл осындай оттарды алып жүреді.
110. Кеме арқанмен итеруші құрамды тіркеп сүйреген кезде тіркеп сүйреуші сияқты осы Қағиданың 104-тармағымен ұйғарылған дәл осындай оттарды, ал итеруші кеме - бір топтық от, тіркеп сүйреуші от және одан төмен көлденең орналасқан екі артқы от алып жүреді.
Итерушінің ені 5 м және одан кем болған кезде ол бір тіркеп сүйреу отын алып жүреді.
111. Өз машиналарын пайдаланатын, жеке кемеге немесе итерілетін құрамға маневр жасауда немесе қиын учаскелерден өтуде арқанмен тіркеп сүйреу арқылы көмек көрсеткен кезде көмек көрсететін кеме тіркеп сүйреуші сияқты осы Қағиданың 105-тармағына сәйкес дәл осындай оттар алып жүреді.
Оған көмек көрсетілетін жеке кеме осы Қағиданың 97-тармағымен ұйғарылған, ал итеруші кеме – осы Қағиданың 110-тармағына сәйкес оттарды алып жүреді.
112. Басқа кеменің немесе құрамның бортына байланып қойылған өздігінен жүретін кеме жүрісте (өзінің қозғалтқышын пайдаланатын немесе пайдаланбайтын) бір топты от және кемеге диаметральді жақықтықта орналасқан бір артқы от алып жүреді, бұл ретте негізгі кеме (құрам) өзінің оттарын ауыстырмайды. Мұнай бункерлеуші, сондай-ақ тазартушы кеме отын беру немесе лас суларды қабылдаған кезде қосымша қызыл айналма от алып жүреді.
§ 5. Тіркеп сүйреу және тұрақта тұрған кезіндегі өздігінен жүрмейтін кемелер
113. Өздігінен жүрмейтін кемелер оларды арқанмен, борт астына тіркеп сүйреген, сондай-ақ тұрақта тұрған (тіркеп сүйреушімен немесе онсыз) уақытта:
1) ұзындығы 50 метрден кемірек жеке кеме – бір ақ айналма от (борт астына тіркеп сүйреген кезде бұл от топтық отқа ауыстырылады);
2) ұзындығы 50 м және одан артығырақ – алдыңғы және артқы бөлігінде бір ақ айналма оттан (борт астына тіркеп сүйреген кезде бұл оттар тиісінше топтық от пен артқы отқа ауыстырылады);

3) в составе - по одному белому круговому огню на носовой части каждого судна и на кормовой части каждого последнего судна.
114. Несамоходные суда с нефтегрузами, их остатками, взрывчатыми или ядовитыми веществами на стоянке дополнительно к огням, предписанным пунктом 113 настоящих Правил, несут по одному красному круговому огню на каждом судне. Днем они несут по сигнальному флагу «Б» (щиту).
115. Несамоходные толкаемые суда на стоянке с толкачом или без него несут такие же огни, как буксируемые суда в соответствии с пунктами 113 и 114 настоящих Правил, в зависимости от рода груза.
116. Несамоходные суда при буксировке их на тросе в составе с толкачом несут такие же огни, как толкаемые суда в соответствии с пунктом 104 настоящих Правил.
117. В группе соединенных несамоходных судов, стоящих на рейде или у берега, суда, находящиеся с ходовой стороны, и все суда переднего счала несут по одному белому круговому огню на носовой части, а все суда последнего (заднего) счала - и на кормовой части.
118. Нефтеперекачивающие, нефтебункеровочные и зачистные станции несут такие же огни и знаки, как несамоходные суда соответствующих размеров с нефтегрузами в соответствии с пунктом 114 настоящих Правил.
119. Дебаркадер несет один белый круговой огонь на мачте и один белый огонь на стенке надстройки, видимый со стороны судового хода.
120. Паром канатной переправы на стоянке и во время движения от берега к берегу несет белый круговой огонь, канат паромной переправы освещается у обоих берегов фонарями, прикрытыми сверху защитными козырьками.
121. Несамоходное судно на мели несет установленные для него стояночные огни в соответствии с пунктом 113 настоящих Правил и, кроме того, на уровне плавучего навигационного знака - белый круговой огонь на части судна, выступающей в судовой ход, если мимо него возможен проход других судов; если проход невозможен - три красных круговых огня, днем - три черных шара или подобных предмета, расположенных по вертикали на видном месте.
§ 6. Самоходные суда на стоянке
122. Одиночное судно с механическим двигателем на стоянке несет:
1) один белый круговой огонь в носовой части (на мачте, флагштоке, носовом штаге);
2) один белый огонь на краю ходового мостика с ходовой стороны, видимый в секторе 1800 (по 900 от траверза);
3) два кормовых огня, расположенных горизонтально;
4) при ширине 5 м и менее - один белый круговой огонь на мачте;
5) днем при стоянке на якоре - черный шар на наиболее видном месте в носовой части (судно шириной 5 м и менее, черный шар не несет).

3) құрамда - әрбір кеменің алдыңғы бөлігінде және әрбір соңғы кеменің артқы бөлігінде бір ақ айналма оттан алып жүреді.
114. Мұнай жүктері, олардың қалдықтары, жарылғыш немесе улы заттар бар тұрақтағы өздігінен жүрмейтін кемелер осы Қағиданың 113-тармағымен ұйғарылған оттарға қосымша әрбір кемеде бір қызыл айналма оттан алып жүреді. Күндіз олар "Б" сигналдық жалаудан (қалқаннан) алып жүреді.
115. Өздігінен жүрмейтін итерілетін кемелер тұрақта итерушімен немесе онсыз жүктің түріне байланысты осы Қағиданың 113 және 114-тармақтарына сәйкес тіркеп сүйреуші кемелер сияқты осындай оттар алып жүреді.
116. Өздігінен жүрмейтін кемелер оларды итерушімен құрамда арқанмен тіркеп сүйреген кезде осы Қағиданың 104-тармағына сәйкес итерілетін кемелер сияқты осындай оттар алып жүреді.
117. Рейдте немесе жағада тұрған жалғастырылған өздігінен жүрмейтін кемелер тобында жүріс жағындағы кемелер және алдыңғы счалдың барлық кемелері алдыңғы бөлігінде, ал соңғы (артқы) счалдың барлық кемелері - артқы бөлігінде де бір ақ айналма оттан алып жүреді.
118. Мұнай айдайтын, мұнай бункерлейтін және тазартқыш станциялар осы Қағиданың 114-тармағына сәйкес мұнай жүктері бар тиісті мөлшерлердегі өздігінен жүрмейтін кемелер сияқты оттар мен белгілер алып жүреді.
119. Дебаркадер діңгекте бір ақ айналма от және қондырма қабырғасында кеме жолы жағынан көрінетін бір ақ от алып жүреді.
120. Арқанды өткел паромы тұрақта және бір жағадан екінші жағаға қозғалыс кезінде ақ айналма от алып жүреді, паром өткелінің арқанына екі жағалауда да жоғарыдан қорғаныш күнқағарларымен тасаланған шамдармен жарық түсіріледі.
121. Өздігінен жүрмейтін кеме қайраңда осы Қағиданың 113-тармағына сәйкес ол үшін белгіленген тұрақ оттарын және одан басқа жүзбелі навигациялық белгі деңгейінде - егер оның жанынан басқа кемелердің өтуі мүмкін болса, кеменің кеме жолына шығып тұратын бөлігінде ақ айналма от; егер өту мүмкін болмаса - үш қызыл айналма от, күндіз - үш қара шар немесе көрінерлік жерде тігінен орналасқан ұқсас заттар алып жүреді.
§ 6. Тұрақтағы өздігінен жүретін кемелер
122. Тұрақтағы механикалық қозғалтқышты жеке кеме:
1) алдыңғы бөлігінде (діңгекте, тутұғырда, алдыңғы штагында) бір ақ айналма от;
2) 1800 секторда (траверзден 900 бойынша) көрінетін, жол жағындағы жүргіншілер шағын көпірінің шетінде бір ақ от;
3) көлденең орналасқан екі артқы от;
4) ені 5 м және одан кемірек кезде – діңгекте бір ақ айналма от;
5) күндіз зәкірде тұрған кезде - алдыңғы бөлігінде неғұрлым көрінерлік жерде қара шар алып жүреді (ені 5 м және одан кемірек кеме қара шар алып жүрмейді).

123. Самоходное судно с нефтегрузами, их остатками, взрывчатыми или ядовитыми веществами на стоянке несет огни и знаки, предписанные пунктом 105 настоящих Правил, и дополнительно отдельно от них - красный круговой огонь, днем - сигнальный флаг «Б» (щит).
124. Толкачи или буксировщики с составами (плотами) на стоянке несут такие же огни и знаки, предписанные пунктом 122 настоящих Правил, как одиночное самоходное судно.
125. Самоходное судно на мели несет установленные для него стояночные огни в соответствии с пунктами 122, 123 настоящих Правил и, кроме того, на уровне плавучего навигационного знака на части судна, выступающей в судовой ход, - белый круговой огонь, если мимо него возможен проход других судов, если проход невозможен - три красных круговых огня, днем - три черных шара или подобных предмета, расположенных по вертикали на видном месте.
§ 7. Плоты и стоечные плавучие средства
126. Плоты на ходу несут:
1) при длине менее 60 м - один белый круговой огонь на хвостовой части плота;
2) при длине 60 м и более, но менее 120 м - два белых круговых огня (один на головной части, за которую закреплен буксир, другой - на хвостовой);
3) при длине 120 м и более, но менее 240 м - четыре белых круговых огня по углам плота;
4) при длине 240 м и более, но менее 480 м - шесть белых круговых огней по бортам плота (два на головной части, два - на средней и два - на хвостовой); при длине 480 м и более добавляются два белых круговых огня по бортам плота через каждые 240 м (полных или неполных);
5) кошелевой плот - два белых круговых огня, один - на головной части, другой - на хвостовой;
6) на плоту-сигаре длиной менее 60 м - один белый круговой огонь на хвосте сигары, при длине 60 м и более - по одному белому круговому огню на ее оконечностях.
127. При движении плотового состава по озеру или водохранилищу, если огни на плоту из-за штормовых условий погасли и выставить их невозможно, с приближением других судов плот периодически освещается прожектором буксировщика.
128. Плоты на стоянке в пути следования несут такие же огни, как и на ходу.
129. Плоты, стоящие на формировочном рейде, несут со стороны судового хода через каждые 500 м (полные или не полные) круговые огни такого же цвета, как огни соответствующих навигационных знаков.
130. Лесонаправляющие и лесоограждающие плавучие сооружения лесных западней и гаваней на оконечностях, а также по всей длине через каждые 100 м несут круговые огни такого же цвета, как огни соответствующих плавучих навигационных знаков.

123. Мұнай жүктері, олардың қалдықтары, жарылғыш немесе улы заттар бар тұрақтағы өздігінен жүретін кеме осы Қағиданың 105-тармағымен ұйғарылған оттар мен белгілерді және олардан бөлек қосымша – қызыл айналма от, күндіз - «Б» сигналдық жалау (қалқан) алып жүреді.
124. Тұрақтағы итерушілер немесе тіркеп сүйреушілер құрамдарымен (салдарымен) жеке өздігінен жүретін кеме сияқты осы Қағиданың 122-тармағымен ұйғарылғандай оттар мен белгілер алып жүреді.
125. Өздігінен жүретін кеме қайраңда осы Қағиданың 122, 123-тармағына сәйкес ол үшін белгіленген тұрақ оттардан және одан басқа жүзбелі навигациялық белгі деңгейінде кеменің кеме жолына шығып тұратын бөлігінде - егер оның жанынан басқа кемелердің өтуі мүмкін болса, ақ айналма от; егер өту мүмкін болмаса - үш қызыл айналма от, күндіз - үш қара шар немесе көрінерлік жерде тігінен орналасқан ұқсас заттар алып жүреді.
§ 7. Салдар және тіреулік жүзбелі құралдар
126. Жүрістегі салдар:
1) ұзындығы 60 метрден кемірек кезде – салдың артқы бөлігінде бір ақ айналма от;
2) ұзындығы 60 м және одан артығырақ, бірақ 120 метрден кемірек кезде - екі ақ айналма от (біреуі оған тіркеп сүйреуші бекітілген алдыңғы бөлігінде, екіншісі – артқы бөлігінде);
3) ұзындығы 120 м және одан артығырақ, бірақ 240 метрден кемірек кезде - салдың бұрыштары бойынша төрт ақ айналма от;
4) ұзындығы 240 м және одан артығырақ, бірақ 480 метрден кемірек кезде – салдың борттары бойынша алты ақ айналма от (екеуі алдыңғы бөлігінде, екеуі – ортаңғы және екеуі – артқы); ұзындығы 480 м және одан артығырақ кезде әрбір 240 м сайын салдың борттары бойынша екі ақ айналма от қосылады (толық немесе толық емес);
5) кошельді сал - екі ақ айналма от, бірі – алдыңғы бөлігінде, екіншісі – артқы бөлігінде;
6) ұзындығы 60 метрден кемірек сал-сигарада - сигараның артында бір ақ айналма от, ұзындығы 60 м және одан артығырақ кезде – оның шеттерінде бір ақ айналма оттан алып жүреді.
127. Сал құрамының көл немесе су қоймасы бойынша қозғалысы кезінде, егер дауыл жағдайларына байланысты салдың оттары сөніп қалса және оларды орнату мүмкін болмаса, басқа кемелер жақындаған сайын салға мезгіл-мезгіл тіркеп сүйреушінің прожекторымен жарық түсіріледі.
128. Салдар жүру жолдарындағы тұрақта жүрістегі сияқты оттар алып жүреді.
129. Құрастыру рейдінде тұрған салдар кеме жолы жағынан әрбір 500 м сайын (толық немесе толық емес) түсі тиісті навигациялық белгілердің оттары сияқты айналма оттар алып жүреді.
130. Орман орлары мен айлақтарының орман бағыттаушы және орман қорғаушы жүзбелі құрылыстары шет жақтарында, сондай-ақ бүкіл ұзындығы бойынша әрбір 100 м сайын түсі тиісті жүзбелі навигациялық белгілердің оттары сияқты айналма оттар алып жүреді.

131. Плавучие причалы-понтоны, насосные станции, купальни на части, выступающей в сторону судового хода, несут при длине менее 50 м один белый круговой огонь, при длине 50 м и более - белые круговые огни через каждые 50 м.
§ 8. Суда технического флота
132. Дноуглубительный снаряд любой конструкции и назначения при работе на судовом ходу несет:
1) один зеленый круговой огонь на мачте;
2) при работе на правой полосе судового хода дополнительно два красных круговых огня (тентовых), расположенных на носовой и кормовой частях на высоте тента с ходовой стороны, при работе на левой полосе - два зеленых круговых огня соответственно (при работе поперек судового хода - разработка траншей для подводных переходов - вышеуказанные два тентовых огня располагаются на носовой или кормовой части земснаряда соответственно кромке);
3) на плавучем грунтопроводе рефулерного снаряда - круговые огни через каждые 50 м (красные при отвале грунта за правую кромку судового хода, белые - за левую).
133. Многочерпаковый земснаряд при работе по всей ширине судового хода несет один зеленый круговой огонь на мачте дополнительно - четыре тентовых огня (два красных на стороне, обращенной к левой кромке судового хода, два зеленых - к правой кромке).
134. Дноочистительные снаряды и суда, занятые подводными работами (подъем судов, прокладка труб, кабелей и другое, без водолазных работ), несут один зеленый круговой огонь на мачте, днем - сигнальный флаг «А» (щит).
135. Плавучие краны, добывающие грунт на судовом ходу или вне его, и дноуглубительные снаряды (при работе только за пределами судового хода), несут такие же огни, как несамоходные суда, соответствующих размеров при стоянке на якоре.
136. Судно, занятое водолазными работами, несет два зеленых круговых огня, расположенных по вертикали, днем - два сигнальных флага «А» (щита).
137. Дноуглубительные и дноочистительные снаряды, водолазные суда и суда, предназначенные для ведения подводных работ, не занятые выполнением своих основных операций, на ходу и стоянке несут такие же огни и знаки, как самоходные и несамоходные суда соответственно, при этом на грунтопроводе выставляются белые круговые огни через каждые 50 м.
§ 9. Рыболовные суда
138. Рыболовное судно, стоящее на снастях, заводящее невод или сплывающее по течению с выпущенной сетью на реке, несет на мачте при работе у правого берега - два красных, у левого - два белых круговых огня, расположенных по вертикали; днем - два красных или два белых сигнальных флага соответственно. Вдоль выпущенных снастей через каждые 100 м выставляются на лодках или других приспособлениях круговые огни такого же цвета, как огни соответствующих плавучих навигационных знаков.

131. Жүзбелі айлақ-понтондар, сорғы станциялары, суға шомылатын орындар кеме жолына қарай шығып тұратын бөлігінде ұзындығы 50 метрден кемірек кезде бір ақ айналма от, ұзындығы 50 м және одан артығырақ кезде - әрбір 50 м сайын ақ айналма оттар алып жүреді.
§ 8. Техникалық флот кемелері
132. Кез келген құрылымдағы және мақсаттағы су түбін тереңдеткіш снаряд кеме жолындағы жұмыс кезінде:
1) діңгекте бір жасыл айналма от;
2) кеме жолының оң белдеуіндегі жұмыс кезінде жүріс жағынан брезент жаппа биіктігінде алдыңғы және артқы бөліктерінде орналасқан екі қызыл айналма от (жаппалық), сол белдеудегі жұмыс кезінде – тиісінше екі жасыл айналма от (кеме жолына көлденең жұмыс кезінде - су асты өтпелері үшін орлар әзірлеу - жоғарыда көрсетілген екі брезент жаппалық от жер снарядының алдыңғы немесе артқы бөлігінде тиісінше жиегінде орналасады);
3) рефулерлік снарядтың жүзбелі топырақ өткізгішінде - әрбір 50 м сайын айналма оттар (топырақ үйіндісі кезінде қызылдар кеме жолының оң жиегіне, ақтар – сол жиегіне) алып жүреді.
133. Көпшөмішті жер снаряды кеме жолының бүкіл кеңдігі бойынша жұмыс кезінде діңгекте қосымша бір жасыл айналма от - төрт жаппалық от (екеуі қызыл кеме жолының сол жиегіне қаратылған жағында, екеуі жасыл – оң жиегіне) алып жүреді.
134. Су түбін тазартқыш снарядтар және су асты жұмыстарымен (сүңгуірлік жұмыстарсыз кемелерді көтеру, құбырлар, кабельдер төсеу және басқалары) айналысатын кемелер діңгекте бір жасыл айналма от, күндіз - "Б" сигналдық жалау (қалқан) алып жүреді.
135. Кеме жолында немесе одан тыс топырақ өндіретін жүзбелі крандар және су түбін тереңдеткіш снарядтар (тек кеме жолынан тыс жұмыс кезінде) зәкірде тұрған кезде тиісті мөлшерлердің өздігінен жүрмейтін кемелері сияқты осындай оттар алып жүреді.
136. Сүңгуірлік жұмыстармен айналысатын кеме тігінен орналасқан екі жасыл айналма от, күндіз - "А" екі сигналдық жалау (қалқан) алып жүреді.
137. Түбін тереңдеткіш және түбін тазартқыш снарядтар, сүңгуір кемелер және су асты жұмыстарын жүргізу үшін арналған, өзінің негізгі операцияларын орындаумен айналыспайтын кемелер жүрісте және тұрақта тиісінше өздігінен жүретін және өздігінен жүрмейтін кемелер сияқты оттар мен белгілер алып жүреді, бұл ретте топырақ өткізгіште әрбір 50 м сайын ақ айналма оттар қойылады.
§ 9. Балық аулау кемелері
138. Жабдықтардан тұратын, ау құратын немесе өзендерде шығарған ауымен ағыс бойынша ағып кететін балық аулау кемесі оң жағалауда жұмыс істеген кезде діңгекте – екі қызыл, сол жағалауда – тігінен орналасқан екі ақ айналма от; күндіз – тиісінше екі қызыл немесе екі ақ сигналдық жалау алып жүреді. Шығарылған құрал-саймандар бойына әрбір 100 м сайын қайықтарда немесе басқа құрылғыларда түсі тиісті жүзбелі навигациялық белгілердің оттары сияқты айналма оттар қойылады.

139. Судно, указанное в пункте 138 настоящих Правил, заблаговременно предупреждает проходящие мимо суда следующими сигналами: ночью при работе у правого берега - миганием красного огня, у левого - миганием белого огня; днем красным или белым флагом-отмашкой соответственно. Судно, проходящее мимо, подтверждает сторону прохода подачей отмашки с соответствующего борта.
140. Судно, занятое ловом рыбы на озерах и водохранилищах, а также на участках с кардинальной системой навигационного оборудования, несет:
1) при тралении - два круговых огня, расположенных по вертикали (верхний из которых зеленый, нижний - белый); днем - знак, состоящий из двух черных конусов вершинами вместе (при длине судна менее 20 м вместо указанного знака можно выставлять корзину);
2) при других (кроме траления) способах лова - два круговых огня, расположенных по вертикали (верхний из которых красный, нижний - белый); днем - знак (или корзину), как и при тралении, в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта;
3) если оно имеет ход относительно воды, в дополнение к огням, указанным в подпунктах 1), 2) настоящего пункта, еще и бортовые и кормовой (кормовые) огни, предусмотренные подпунктами 2) и 3) пункта 97 настоящих Правил.
141. Рыболовное судно на ходу или стоянке, не занятое ловом, несет те же огни, что и самоходное или несамоходное судно соответствующих размеров.
142. Судам, занятым ловом рыбы, не допускается:
1) выметывать рыболовные снасти более чем на половину судового хода;
2) выметывать рыболовные снасти на судовом ходу на расстоянии менее 1 км от судоходных пролетов мостов;
3) выходить на судовой ход при ограниченной, менее 1 км, видимости;
4) начинать выметывание рыболовных снастей перед приближающимися судами.
6. Звуковые сигналы
§ 1. Общие требования и условия
143. Суда с механическим двигателем длиной 7 м и более, а также дноуглубительные снаряды оборудуются звукосигнальными устройствами, способными производить продолжительные и короткие звуки.
Звуковые сигналы, подаваемые этими устройствами, слышатся на расстоянии не менее чем 2,0 км - при подаче с судна длиной 20 м и более, 1 км - при подаче с судна длиной менее 20 м.
144. Звуковые сигналы ночью дублируются светом (прожектором, белым круговым огнем), при этом луч света не ослепляет судоводителей других судов.
145. Термин «короткий звук» означает звук продолжительностью около 1 с, «продолжительный звук» - звук, длящийся от 4 до 6 секунд.
146. Несамоходное судно с экипажем оборудуется колоколом или металлическим предметом для подачи звуковых сигналов.

139. Осы Қағиданың 138-тармағында көрсетілген кеме қасынан өтетін кемені алдын ала мынадай сигналдармен: түнде оң жағалаудағы жұмыс кезінде - қызыл оттың жылтылымен, сол жағалауда - ақ оттың жылтылымен; күндіз тиісінше қызыл немесе ақ бұлғау жалаумен ескертеді. Қасынан өтетін кеме өтетін жағын тиісті борттан бұлғау беру арқылы растайды.
140. Көлдерде және су қоймаларында балық аулаумен айналысатын, сондай-ақ навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі учаскелеріндегі кеме:
1) тралдау кезінде - тігінен орналасқан, екі айналма от (олардың жоғарғысы жасыл, төменгісі – ақ); күндіз – төбелері бірге екі қара конустан тұратын белгі (кеменің ұзындығы 20 метрден кем болғанда, көрсетілген белгінің орнына себет қоюға болады);
2) аулаудың басқа тәсілдері (тралдаудан басқа) кезінде - тігінен орналасқан, екі айналма от (олардың жоғарғысы қызыл, төменгісі – ақ); күндіз – 140-тармақтың 1-тармақшасына сәйкес тралдау кезіндегідей белгі (немесе себет);
3) егер ол суға қатысты жүріске ие болса, осы тармақтың 1, 2-тармақшаларында көрсетілген оттарға қосымша, осы Қағиданың 97-тармағы 2 және 3-тармақшаларында көзделген борттық және артқы оттар алып жүреді.
141. Жүрістегі немесе тұрақтағы, аулаумен айналыспайтын балық аулау кемесі тиісті мөлшерлердің өздігінен жүретін және өздігінен жүрмейтін кемелері сияқты оттар алып жүреді.
142. Балық аулаумен айналысатын кемелерге:
1) балық аулау жабдықтарын кеме жолының жартысынан артығына құруға;
2) балық аулау жабдықтарын кеме жолында көпірлердің кеме қатынасы аралықтарынан 1 километрден кемірек қашықтықта құруға;
3) 1 километрден кемірек шектеулі көру мүмкіндігі кезінде кеме жолына шығуға;
4) балық аулау жабдықтарын жақындап келе жатқан кемелердің алдында құруды бастауға рұқсат етілмейді.
6. Дыбыс сигналдары
§ 1. Жалпы талаптар және шарттар
143. Ұзындығы 7 м және одан артығырақ механикалық қозғалтқышты кемелер, сондай-ақ су түбін тереңдететін снарядтар ұзақ және қысқа дыбыстар шығаруға қабілетті дыбыстық-сигналдық құрылғылармен жабдықталады.
Осы құрылғылармен берілетін дыбыс сигналдары ұзындығы 20 м және одан артығырақ кемеден берілген кезде - кемінде 2,0 км, ұзындығы 20 метрден кемірек кемеден берген кезде – 1 км қашықтыққа естіледі.
144. Дыбыс сигналдары түнде жарықпен (прожектормен, ақ айналма отпен) қайталанады, бұл ретте жарықтың сәулесі басқа кемелердің кеме жүргізушілерінің көздерін шағылыстырмайды.
145. "Қысқа дыбыс" термині ұзақтығы 1 сек шамасындағы дыбысты, "ұзақ дыбыс" 4-тен 6 секундқа дейін созылатын дыбысты білдіреді.
146. Өздігінен жүрмейтін кеме экипажымен қоңыраумен немесе дыбыс сигналдарын беру үшін металл затпен жабдықталады.

147. Подача звуковых сигналов (кроме сигналов бедствия и сигналов для предотвращения аварийной ситуации) зависит от ограничений принимаемых на том или ином участке пути.
148. Подача звуковых сигналов, которые могут быть ошибочно приняты за сигналы, предписанные настоящими Правилами, не допускается.
§ 2. Сигнал «Предупреждение» и «Человек за бортом»
149. Судно, когда оно намерено предупредить другое судно об опасности, в связи с которой от него требуется принятие мер, вытекающих из данной ситуации (вплоть до прекращения движения), подает не менее пяти коротких звуков.
150. Несамоходное судно при отсутствии соответствующих звукосигнальных устройств подает этот сигнал частыми ударами в колокол или металлический предмет, дублируя этот сигнал согласно подпункту 8) пункта 155 настоящих Правил.
151. При падении человека за борт и спасании утопающего судно подает три продолжительных звука.
§ 3. Сигналы при ограниченной видимости
152. Самоходное судно на ходу при ограниченной видимости подает через промежутки не более 2 мин один продолжительный звук.
153. Судно, толкающее или буксирующее суда или плоты, при ограниченной видимости через промежутки не более 2 минут подает один продолжительный и два коротких звука.
154. Самоходное одиночное судно или состав на якоре или на мели в пределах судового хода при ограниченной видимости для предупреждения приближающихся судов подает один короткий, один продолжительный и один короткий звуки. Несамоходное судно с экипажем в этом случае подает сигнал частыми ударами в колокол или металлический предмет.
§ 4. Сигналы маневроуказания и предупреждения
155. Сигналы, применяемые судами, когда они находятся на виду друг у друга, имеют следующие значения:
1) один короткий звук – «Я изменяю свой курс вправо»;
2) два коротких звука – «Я изменяю свой курс влево»;
3) три коротких звука – «Мои двигатели работают на задний ход»;
4) четыре коротких звука – «Я намереваюсь сделать оборот», «Я намереваюсь остановиться»;
5) один короткий и один продолжительный звуки – «Прошу увеличить ход»;
6) один продолжительный и один короткий звуки – «Прошу уменьшить ход»;
7) один продолжительный, один короткий и один продолжительный звуки – «Прошу выйти на радиосвязь»;
8) горизонтальное движение флага отмашки днем, белого огня ночью «Прошу остановиться»;
9) один продолжительный, один короткий, один продолжительный и один короткий звуки – «Я Вас понял».
156. Пассажирское судно подает при подходе к причалу или пристани один продолжительный звук, при отходе в рейс - один продолжительный и три коротких звука.
§ 5. Сигналы бедствия

147. Дыбыс сигналдарын (апат сигналдарынан және авариялық жағдайды болдырмау үшін арналған сигналдардан басқа) беру жолдың сол немесе өзге учаскесінде қабылданатын шектеулерге байланысты.
148. Осы Қағидамен ұйғарылған сигналдар ретінде қате қабылдануы мүмкін дыбыс сигналдарын беруге рұқсат етілмейді.
§ 2. "Ескерту" және "Борт сыртындағы адам" сигналы
149. Кеме онымен байланысты берілген жағдайдан туындайтын шаралар қабылдау (қозғалысты тоқтатуға дейін) талап етілетін қауіп туралы басқа кемені ескерту ниетінде болғанда кемінде бес қысқа дыбыс береді.
150. Өздігінен жүрмейтін кеме тиісті дыбыстық-сигналдық құрылғылары болмаған кезде осы сигналды осы Қағиданың 155-тармағының 8) тармақшасына сәйкес қайталай отырып, бұл сигналды қоңырауға немесе металл затқа жиі соғумен береді.
151. Адамның борттың сыртына құлауы және батып бара жатқан адамды құтқару кезінде кеме үш ұзақ дыбыс береді.
§ 3. Шектеулі көру мүмкіндігі кезіндегі сигналдар
152. Жүрістегі өздігінен жүретін кеме шектеулі көру мүмкіндігі кезінде 2 минуттан аспайтын уақыт аралығында бір ұзақ дыбыс беріп отырады.
153. Кемелерді немесе салдарды итеретін немесе тіркеп сүйрейтін кеме шектеулі көру мүмкіндігі кезінде 2 минуттан аспайтын уақыт аралығында бір ұзақ және екі қысқа дыбыс береді.
154. Өздігінен жүретін жеке кеме немесе зәкірдегі немесе қайраңдағы құрам кеме жолы шегінде шектеулі көру мүмкіндігі кезінде жақындап келе жатқан кемелерді ескерту үшін бір қысқа, бір ұзақ және бір қысқа дыбыстар береді. Өздігінен жүрмейтін кеме экипажымен бұл жағдайда қоңырауға немесе металл затқа жиі ұру арқылы сигнал береді.
§ 4. Маневр көрсету және ескерту сигналдары
155. Кемелер қолданатын сигналдар, олар бір-біріне көрінерлік болғанда, мынадай мәндерге ие:
1) бір қысқа дыбыс – "Мен өз бағытымды оңға өзгертемін";
2) екі қысқа дыбыс - "Мен өз бағытымды солға өзгертемін";
3) үш қысқа дыбыс - "Менің қозғалтқыштарым артқы жүріске жұмыс істейді";
4) төрт қысқа дыбыс - "Мен айналым жасауға ниеттендім", "Мен тоқтауға ниеттендім";
5) бір қысқа және бір ұзақ дыбыстар - "Жүрісті арттыруды сұраймын";
6) бір ұзақ және бір қысқа дыбыстар - "Жүрісті азайтуды сұраймын";
7) бір ұзақ, бір қысқа және бір ұзақ дыбыстар - "Радиобайланысына шығуды сұраймын";
8) күндіз бұлғаушы тудың, түнде ақ оттың көлденең қозғалысы, "Тоқтауды сұраймын";
9) бір ұзақ, бір қысқа, бір ұзақ және бір қысқа дыбыстар - "Мен Сізді түсіндім".
156. Жолаушылар кемесі айлаққа кеметұрағына жақындаған кезде бір ұзақ дыбыс, рейске кеткен кезде – бір ұзақ және үш қысқа дыбыс береді.
§ 5. Апат сигналдары

157. Судно, когда оно терпит бедствие и требует помощи, использует или выставляет следующие сигналы (применяемые вместе или раздельно):
1) непрерывный звук любым аппаратом, предназначенным для подачи звуковых сигналов, а также беспрерывные частые удары в колокол или металлический предмет;
2) частое мигание круговым огнем, прожектором или вертикальное перемещение флага или огня (вверх - вниз);
3) ракеты или гранаты, выбрасывающие красные звезды, выпускаемые поодиночке через короткие промежутки времени;
4) красный свет ракеты с парашютом или фальшфеер красного цвета;
5) пламя на судне от горящей смоляной или мазутной бочки;
6) сигнал, состоящий из квадратного флага с находящимся над ним или под ним шаром или предметом похожим на шар;
7) медленное и повторяемое поднятие и опускание рук, вытянутых в стороны;
8) радиотелеграфный сигнал бедствия;
9) радиотелефонное сообщение о бедствии.
158. На судах не допускается применять или выставлять любой из вышеуказанных сигналов в иных целях, кроме указания о бедствии и необходимости помощи.
7. Плавание маломерных и парусных судов
§ 1. Движение маломерных и парусных судов
159. Нормы настоящей главы распространяются на маломерные (включая парусные) и парусные не маломерные суда на внутренних водных путях и применяются с учетом норм других разделов настоящих Правил.
160. Маломерные суда, идущие одиночно или с буксируемыми (толкаемыми) маломерными судами, а также парусные суда следуют за пределами судового хода (установленных полос движения или рекомендованных курсов на участках с кардинальной системой навигационного оборудования). В случае, когда по условиям пути такое следование невозможно, они идут по судовому ходу вдоль правой по ходу кромки в пределах до 10 м от нее в один ряд. При этом они не затрудняют движение и маневрирование не маломерных судов на судовом ходу, для чего заблаговременно уходят с их пути без обмена звуковыми и зрительными сигналами.
161. Маломерные и парусные суда при необходимости пересекают судовой ход (полосу движения, рекомендованный курс), а также выполняют поворот с пересечением судового хода, как правило, за кормой проходящих не маломерных судов. Маневр пересечения курса приближающихся судов завершается не менее чем за 0,5 км от них. Пересечение производится под углом, близким к прямому, и в возможно короткий срок. В случае пересечения судового хода в предписанном месте эти условия также соблюдаются.
162. Проход маломерных и парусных судов через шлюзы осуществляется в соответствии с действующими положениями о пропуске судов через них.

157. Кеме апатқа ұшырағанда және көмек талап еткенде мынадай сигналдарды (бірге немесе бөлек қолданылатын) пайдаланады немесе ұсынады:
1) дыбыс сигналдарын беру үшін арналған кез келген аппаратпен үздіксіз дыбыс, сондай-ақ қоңырауға немесе металл затқа үздіксіз жиі соққылар;
2) айналма отпен, прожектормен жиі жылтылдату немесе жалауды немесе отты тігінен орын алмастыру (жоғары – төмен);
3) қызыл жұлдыздар шашатын, қысқа уақыт аралықтары арқылы бір-бірлеп жіберілетін ракеталар немесе гранаталар;
4) парашютті ракетаның қызыл жарығы немесе қызыл түстің фальшфеері;
5) кемеде жанып жатқан шайырлы немесе мазутты бөшкенің жалыны;
6) оның үстіндегі немесе астындағы шармен немесе шарға ұқсас затпен шаршы жалаудан тұратын сигнал;
7) қолдарды екі жаққа созып, баяу көтеру және түсіру және қайталау;
8) радиотелеграфтық апат сигналы;
9) апат туралы радиотелефондық хабарлама.
158. Кемелерде жоғарыда көрсетілген сигналдардың кез келгенін апат туралы нұсқау мен қажетті көмектен өзге мақсаттарда қолдануға немесе ұсынуға рұқсат етілмейді.
7. Шағын көлемді және желкенді кемелердің жүзуі
§ 1. Шағын көлемді және желкенді кемелердің қозғалысы
159. Осы тараудың нормалары ішкі су жолдарында шағын көлемді (желкенділерді қоса алғанда) және шағын көлемді емес желкенді кемелерге қолданылады және осы Қағиданың басқа бөлімдерінің нормаларын ескере отырып қолданылады.
160. Жеке немесе тіркеп сүйрелетін (итерілетін) шағын көлемді кемелермен жүретін шағын көлемді кемелер, сондай-ақ желкенді кемелер кеме жолының шегінен тысқары жүреді (белгіленген қозғалыс белдеулері немесе навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі учаскелеріндегі ұсынылған бағыттар). Жол жағдайына байланысты мұндай жүріс мүмкін болмаған жағдайда, олар бағыт бойынша оң жиекті бойлай кеме жолымен одан 10 метрге дейінгі шекте бір қатар болып жүреді. Бұл ретте олар кеме жолында шағын көлемді емес кемелердің қозғалысын және маневр жасауын қиындатпайды, ол үшін күні бұрын дыбыс және көру сигналдарымен алмасусыз олардың жолынан кетеді.
161. Шағын көлемді және желкенді кемелер қажет болған кезде кеме жолын (қозғалыс белдеуін, ұсынылған бағытты) кесіп өтеді, сондай-ақ әдетте кеме жолын қиып өте отырып, өтетін шағын көлемді емес кемелердің кормасының артынан бұрылысты орындайды. Жақындап келе жатқан кемелердің бағытын кесіп өту маневрі олардан кемінде 0,5 км қашықтықта аяқталады. Кесіп өту тік бұрышқа жақын бұрыш арқылы және мүмкіндігінше қысқа мерзімде жүргізіледі. Кеме жолын ұйғарылған жерде кесіп өткен жағдайда да осы шарттар сақталады.
162. Шағын көлемді және желкенді кемелердің шлюздер арқылы өтуі олар арқылы кемелерді өткізу туралы қолданыстағы ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.

163. Маломерным и парусным судам, за исключением случаев, когда они выполняют производственные задания, не допускается:
1) маневрировать и останавливаться вблизи идущих или стоящих немаломерных судов, земснарядов, плавучих кранов и в промежутках между ними;
2) останавливаться или становиться на якорь в пределах судового хода (полосы движения, рекомендованного курса), а также у плавучих навигационных знаков;
3) останавливаться у пассажирских и грузовых причалов, дебаркадеров на расстоянии менее 200 м выше и ниже их;
4) выходить на судовой ход при ограниченной, менее 1 км, видимости, а парусным судам, кроме того, и ночью.
164. Немаломерному судну, идущему под парусом и, в то же время, приводимому в движение мотором, плавание на судовом ходу ночью не допускается, а днем разрешается только в пределах 10-ти метровой полосы в соответствии с пунктом 160 настоящих Правил.
165. Скоростное маломерное судно в условиях ограниченной видимости, менее 0,5 км, а также в темное время суток, когда неосвещенные ориентиры опознаются на расстоянии менее 0,5 км, осуществляет движение только в водоизмещающем положении.
166. Маломерным и парусным судам плавание по судовому ходу вне 10-ти метровой полосы допускается только при проведении спортивных и других организованных мероприятий и письменно согласованных с территориальным подразделением уполномоченного органа контроля на водном транспорте.
167. На акваториях портов, на каналах и отдельных участках пути по которым маломерным и парусным судам движение не допускается, для них устанавливаются отдельные полосы движения.
168. Маломерные и парусные суда при плавании на водохранилищах, озерах и в районах с кардинальной системой навигационного оборудования при ограниченной видимости, кроме норм настоящего раздела, руководствуются также параграфом 3 главы 8 настоящих Правил.
§ 2. Расхождение и обгон маломерных и парусных судов
169. Нормы, установленные в настоящей главе, распространяются на маломерные и парусные суда при плавании за пределами судового хода, его пересечении, плавании на участках с кардинальной системой навигационного оборудования, а также на случаи обгона этими судами друг друга на судовом ходу.
170. Два маломерных моторных судна, идущие встречным курсом, расходятся левыми бортами.
171. Когда два маломерных моторных судна сближаются на пересекающихся курсах, то судно, которое имеет другое на своей правой стороне, уступает ему дорогу.
172. Если два парусных судна сближаются так, что возникает опасность столкновения, одно из них уступает дорогу другому следующим образом:

163. Шағын көлемді және желкенді кемелерге олар өндірістік тапсырмаларды орындаған жағдайларды қоспағанда:
1) келе жатқан немесе тұрған шағын көлемді емес кемелердің, жер снарядтарының, жүзбелі крандардың маңында және олардың арасындағы аралықтарда маневр жасауға және тоқтауға;
2) кеме жолы шегінде (қозғалыс белдеулері, ұсынылған бағыттар), сондай-ақ жүзбелі навигациялық белгілер маңында тоқтауға немесе зәкірге тұруға;
3) олардан жоғары және төмен 200 метрден кемірек қашықтықта жолаушы және жүк айлақтарында, дебаркадерлер маңында тоқтауға;
4) 1 километрден кем шектеулі көру мүмкіндігі кезінде кеме жолына шығуға, ал желкенді кемелерге түнде де рұқсат етілмейді.
164. Желкен астында жүретін және сол бір мезгілде мотормен қозғалысқа келтірілетін шағын көлемді емес кемеге кеме жолында түнде жүзуге рұқсат етілмейді, ал күндіз осы Қағиданың 160-тармағына сәйкес 10 метрлік белдеу шегінде ғана рұқсат етіледі.
165. Шағын көлемді жүрдек кеме 0,5 километрден кемірек шектеулі көру мүмкіндігі жағдайларында, сондай-ақ жарық түсірілмеген бағдарлар 0,5 километрден кемірек қашықтықта танылатын, тәуліктердің қараңғы уақытында қозғалысты суығыстырым жағдайында ғана жүзеге асырады.
166. Шағын көлемді және желкенді кемелерге 10 метрлік белдеуден тыс кеме жолы бойынша жүзуге спорттық және басқа да ұйымдастырылған іс-шараларды өткізу кезінде және су көлігіндегі уәкілетті бақылау органының аумақтық бөлімшесімен жазбаша келісілгенде ғана рұқсат етіледі.
167. Шағын көлемді және желкенді кемелерге олар бойынша қозғалыс рұқсат етілмейтін порттар айдындарында, арналарда және жолдың жекелеген учаскелерінде олар үшін жеке қозғалыс белдеулері белгіленеді.
168. Шағын көлемді және желкенді кемелер су қоймаларында, көлдерде және навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі аудандарында шектеулі көру мүмкіндігі кезінде осы бөлімнің нормаларынан басқа, сондай-ақ осы Қағиданың 8-тарауы 3-параграфын басшылыққа алады.
§ 2. Шағын көлемді және желкенді кемелердің айырылысуы және басып озуы
169. Осы тарауда белгіленген нормалар кеме жолының шегінен тыс жүзу, оны кесіп өту, навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі учаскелерінде жүзу кезінде шағын көлемді және желкенді кемелерге, сондай-ақ кеме жолында осы кемелердің бірін-бірі басып озу жағдайларына қолданылады.
170. Қарама-қарсы бағытта келе жатқан екі шағын көлемді моторлы кемелер сол жақ борттарымен айырылысады.
171. Екі шағын көлемді моторлы кеме қиылысатын бағыттарда жақындағанда, онда өзінің оң жағында басқасы бар кеме оған жол береді.
172. Егер екі желкенді кеме соқтығысу қаупі туатындай жақындаса, бірі екіншісіне төмендегіше жол береді:

1) когда суда идут разными галсами, то судно, идущее левым галсом, уступает дорогу другому судну;
2) когда оба судна идут одним и тем же галсом, то судно, находящееся на ветре, уступает дорогу судну, находящемуся под ветром;
3) если судно, идущее левым галсом, имеет другое судно с наветренной стороны и не имеет возможности определить, левым или правым галсом идет это другое судно, то оно уступает ему дорогу.
173. Когда моторное судно сближается с парусным так, что возникает опасность столкновения, моторное судно уступает дорогу парусному.
174. Маломерное или парусное судно, приближающееся к другому судну в секторе его кормового огня (огней), а именно с направления более 22,50 позади траверза, является обгоняющим и, независимо от того, моторное оно или парусное, обходит обгоняемое, держась в стороне от его пути, следующим образом:
1) на судовом ходу - только по его левому борту; обгоняемое маломерное судно способствует скорейшему обгону снижением скорости (при этом нахождение на траверзе одновременно более двух судов не допускается);
2) за пределами судового хода, при его пересечении и на участках с кардинальной системой навигационного оборудования - по любому борту.
175. Маломерные и парусные суда расхождение и обгон производят без обмена отмашками, при этом свои действия они показывают звуковыми сигналами маневроуказания в соответствии с пунктом 155 настоящих Правил.
§ 3. Огни, знаки и сигналы маломерных и парусных судов
176. Маломерное судно, идущее на веслах, под парусом или на буксире, несет белый круговой огонь или имеет его наготове и показывает при приближении других судов. Парусное маломерное судно несет огни в соответствии с пунктом 179 настоящих Правил.
177. Маломерное судно со стационарным или подвесным мотором, независимо от его мощности, на ходу несет бортовые и кормовой огни, бортовые огни могут быть скомбинированными в одном фонаре.
178. Маломерное судно, буксирующее или толкающее другое (другие) маломерное судно, несет такие же огни и знаки, предусмотренные пунктами 176, 177, 181 настоящих Правил, как соответствующее одиночное судно.
179. Парусное судно длиной 7 м и более на ходу несет:
1) бортовые огни;
2) кормовой огонь;
3) два круговых огня около топа мачты, расположенных по вертикали (верхний из которых красный, нижний - зеленый), или при приближении других судов освещать парус белым мигающим светом.
180. На парусном судне длиной менее 20 м бортовые или бортовые и кормовой огни могут быть скомбинированы в одном фонаре, при объединении бортовых и кормового огней не допускается нести огни, указанные в подпункте 3) пункта 179 настоящих Правил.

1) кемелер түрлі галстармен келе жатқанда, сол жақ галспен келе жатқан кеме екінші кемеге жол береді;
2) екі кемеде сол бір галспен келе жатса, онда жел жақтағы кеме желдің ығындағы кемеге жол береді;
3) егер сол жақ галспен келе жатқан кеме оның жел жағында басқа кеме болып және осы басқа кеменің сол жақ немесе оң жақ галспен келе жатқанын анықтау мүмкіндігі болмаса, онда ол оған жол береді.
173. Моторлы кеме желкенді кемемен соқтығысу қаупі туатындай жақындасса, моторлы кеме желкендіге жол береді.
174. Оның артқы отының (оттарының) секторында, атап айтқанда траверздің артында 22,5о-тан артығырақ бағыттан басқа кемеге жақындап келе жатқан шағын көлемді немесе желкенді кеме басып озушы болып табылады және оның моторлы немесе желкенді болуына қарамастан, оның жолынан шетке қарай ұстана отырып, қуып жетілетінді төмендегіше айналып өтеді:
1) кеме жолында – тек оның сол жақ борты бойынша; қуып жетілетін шағын көлемді кеме жылдамдықты азайту арқылы шапшаңырақ басып озуға мүмкіндік туғызады (бұл ретте траверзде бір мезгілде екі кемеден артық тұруға рұқсат етілмейді);
2) кеме жолының шегінен тыс, оны қиып өткенде және навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі учаскелерінде – кез келген борты бойынша.
175. Шағын көлемді және желкенді кемелер айырылысу мен басып озуды бұлғаулар алмасусыз жүргізеді, бұл ретте олар өздерінің іс-әрекеттерін осы Қағиданың 155-тармағына сәйкес маневр көрсететін дыбыс сигналдарымен көрсетеді.
§ 3. Шағын көлемді және желкенді кемелердің оттары, белгілері және сигналдары
176. Ескектермен, желкен астында немесе тіркеуде келе жатқан шағын көлемді кеме ақ айналма от алып жүреді немесе ол дайын күйінде болады және басқа кемелер жақындаған кезде көрсетеді, желкенді шағын көлемді кеме осы Қағиданың 179-тармағына сәйкес оттар алып жүреді.
177. Стационарлық немесе аспалы моторы бар шағын көлемді кеме оның қуатына қарамастан, жүргенде борттық және артқы оттарды алып жүреді, борттық оттар бір шамда құрамдастырылған болуы мүмкін.
178. Басқа шағын көлемді кемені тіркеп сүйрейтін немесе итеретін шағын көлемді кеме тиісінше жеке кеме сияқты осы Қағиданың 176, 177, 181-тармақтарында көзделген осындай оттар мен белгілерді алып жүреді.
179. Ұзындығы 7 м және одан артығырақ желкенді кеме жүргенде мыналарды алып жүреді:
1) борттық оттар;
2) артқы от;
3) тігінен орналасқан, діңгек ұшының жанында екі айналма от (олардың жоғарғысы қызыл, төменгісі – жасыл) немесе басқа кемелер жақындаған кезде желкенге ақ жылтылдаған жарық түсіреді.
180. Ұзындығы 20 метрден кемірек желкенді кемеде борттық немесе борттық және артқы оттар бір шамда құрамдастырылуы мүмкін, борттық және артқы оттарды біріктірген кезде осы Қағиданың 179-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген оттарды алып жүруге рұқсат етілмейді.

181. Судно, идущее под парусом и в то же время, приводимое в движение мотором, днем несет на наиболее видном месте знак в виде черного конуса вершиной вниз, ночью - такие же огни, как самоходное судно, соответствующих размеров, согласно пунктам 97 и 177 настоящих Правил.
182. Маломерное или парусное судно при стоянке на якоре в месте, где могут плавать другие суда, несет один белый круговой огонь.
183. Маломерное или парусное судно, занятое ловом рыбы, водолазными работами, при выполнении которых настоящими Правилами предусмотрено несение дополнительных огней (знаков), несет их в соответствии с характером выполняемой работы.
184. Маломерное или парусное судно, потерявшее ход или управляемость на пути движения других судов, заблаговременно предупреждает их об этом днем круговым движением заметного предмета над головой, ночью - круговым движением белого огня. В дополнение к этим сигналам подается звуковой сигнал «Предупреждение» предусмотренный пунктом 149 настоящих Правил.
185. Маломерное или парусное судно, терпящее бедствие или нуждающееся в помощи, подает сигналы, предусмотренные пунктом 157 настоящих Правил.
186. Парусное судно длиной 7 м и более, оборудуется звукосигнальным устройством, способным производить короткие и продолжительные звуки, слышимые на расстоянии, не менее чем 1 км.
187. При ограниченной видимости на водохранилищах, озерах и на участках с кардинальной системой навигационного оборудования маломерные и парусные суда на ходу и стоянке подают звуковые сигналы, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 157 настоящих Правил, а при отсутствии соответствующих звукосигнальных устройств - сигнал «Предупреждение» частыми ударами в колокол или металлический предмет предусмотренных пунктом 150 настоящих Правил.
8. Плавание судов на участках с кардинальной системой
навигационного оборудования
§ 1. Общие условия
188. Границы участков с кардинальной системой навигационного оборудования указываются в лоциях или на навигационных картах.
189. В случаях, не предусмотренных нормами настоящей главы, все суда, включая скоростные, парусные и маломерные, при плавании по участкам с кардинальной системой навигационного оборудования выполняют требования других глав настоящих Правил.
190. Судно считается обгоняющим, если оно приближается к другому судну в секторе его кормового огня с направления более 22,50 позади его траверза. Если имеется сомнение в отношении того, является ли судно обгоняющим, то следует считать, что это именно так, и действовать соответственно.

181. Желкен астында жүретін және сол бір мезгілде мотормен қозғалысқа келтірілетін кеме күндіз неғұрлым көрінерлік жерде ұшы төмен қаратылған қара конус түріндегі белгіні, түнде - тиісті мөлшердегі өздігінен жүретін кеме сияқты осы Қағиданың 97 және 177-тармақтарына сәйкес осындай оттар алып жүреді.
182. Шағын көлемді немесе желкенді кеме онда басқа кемелер жүзуі мүмкін жерде зәкірде тұрған кезде бір ақ айналма от алып жүреді.
183. Балық аулаумен, оларды орындау кезінде осы Қағидамен қосымша оттар (белгілер) алып жүру көзделген сүңгуірлік жұмыстармен айналысатын шағын көлемді немесе желкенді кеме оларды орындалатын жұмыстың сипатына сәйкес алып жүреді.
184. Басқа кемелердің қозғалыс жолында жүрісін немесе басқарылуын жоғалтқан шағын көлемді немесе желкенді кеме бұл туралы оларды күні бұрын күндіз көзге көрінетін затты бастан жоғары айналдыра қозғап, түнде - ақ отты айналдыра қозғап ескертеді. Бұл сигналдарға қосымша осы Қағиданың 149-тармағымен көзделген "Ескерту" дыбыс сигналы беріледі.
185. Апатқа ұшыраған немесе көмекті қажет ететін шағын көлемді немесе желкенді кеме осы Қағиданың 157-тармағымен көзделген сигналдарды береді.
186. Ұзындығы 7 м және одан артығырақ желкенді кеме кемінде 1 км қашықтықта естілетін, қысқа және ұзақ дыбыстар шығаруға қабілетті дыбыстық-сигналдық құрылғымен жабдықталады.
187. Шектеулі көру мүмкіндігі кезінде су қоймаларында, көлдерде және навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі учаскелерінде шағын көлемді және желкенді кемелер жүргенде және тұрғанда осы Қағиданың 157-тармағының 1 және 2) тармақшаларында көрсетілген дыбыс сигналдарын, ал тиісті дыбыстық-сигналдық құрылғылар болмаған кезде қоңырауға немесе осы Қағиданың 150-тармағымен көзделген металл затқа жиі ұрумен "Ескерту" сигналын береді.
8. Кемелердің навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі бар учаскелерде жүзуі
§ 1. Жалпы шарттар
188. Навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі учаскелерінің шекаралары лоцияларда немесе навигациялық карталарда көрсетіледі.
189. Осы тараудың нормаларында көзделмеген жағдайларда жүрдек, желкенді және шағын көлемділерді қоса алғанда, барлық кемелер навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі бар учаскелері бойынша жүзген кезде осы Қағиданың басқа тарауларының талаптарын орындайды.
190. Егер ол оның артқы отының секторында, траверздің артында 22,50-тан артығырақ бағыттан басқа кемеге жақындаса, кеме басып озушы болып саналады. Егер кеменің басып озушы болып табылатындығына қатысты күмән болса, онда бұл дәл осылай деп есептеп, тиісінше іс-әрекет жасаған жөн.

191. Судно считается лишенным возможности управляться, если оно из-за неисправности двигателей, движителей, корпуса, рулевого устройства, других механизмов или тяжелого воздействия гидрометеорологических явлений, указанным в приложении 4 настоящих Правил, не имеет возможности маневрировать в соответствии с требованиями настоящих Правил.
192. Судно, лишенное возможности управляться, несет два красных круговых огня, расположенных по вертикали на наиболее видном месте. Если оно имеет ход относительно воды, то дополнительно – кормовой (кормовые) и  бортовые огни. Днем такое судно несет два черных шара или подобных предмета, расположенных по вертикали на наиболее видном месте.
193. Суда, занятые ловом рыбы, обеспечивают беспрепятственное движение судов, следующих установленными полосами движения или рекомендованными курсами.
194. Каждое судно на ходу (за исключением случаев обгона) уступает дорогу судам, указанным после него в следующем перечне:
1) одиночное судно с механическим двигателем, судно, толкающее или буксирующее состав (за исключением плота);
2) парусное судно;
3) судно, занятое ловом рыбы;
4) судно, буксирующее плот;
5) судно, лишенное возможности управляться, занятое подводными или водолазными работами.
195. Гидросамолет на воде держится в стороне от всех судов и обеспечивает их беспрепятственное движение. Однако в тех случаях, когда существует опасность столкновения, он выполняет нормы настоящего раздела как судно с механическим двигателем, но без подачи звуковых сигналов и отмашек.
§ 2. Плавание судов, не находящихся на виду друг у друга
196. Настоящие требования относятся к судам (в том числе не имеющим радиолокатора, УКВ радиостанции), не находящимся на виду друг у друга, при плавании в районах ограниченной видимости или вблизи таких районов.
197. В районах ограниченной видимости или вблизи них, суда, кроме сигналов, предусмотренных параграфом 4 главы 6 настоящих Правил, подают также следующие сигналы:
1) судно с механическим двигателем на ходу, но не имеющее движения относительно воды (в дрейфе), через промежутки не более 2 минут - два продолжительных звука;
2) судно, лишенное возможности управляться, занятое ловом рыбы, а также парусное судно длиной 7 м и более, на ходу через промежутки не более 2 мин - один продолжительный и два коротких звука;
3) при сближении на визуальную видимость - звуковые сигналы, указанные в пункте 155 настоящих Правил.
198. Каждое судно следует с безопасной скоростью, установленной применительно к преобладающим обстоятельствам и условиям ограниченной видимости. Судно с механическим двигателем держит свои машины готовыми к немедленному маневру. Скоростное судно следует в водоизмещающем положении только до ближайшего места безопасной стоянки.

191. Егер қозғалтқыштарының, қозғаушыларының, корпусының, рөлдік құрылғысының, басқа да тетіктерінің жарамсыздығынан немесе осы Қағиданың 4-қосымшасында көрсетілген гидрометеорологиялық құбылыстардың ауыр әсерінен оның осы Қағиданың талаптарына сәйкес маневр жасау мүмкіндігі болмаса, кеме басқарылу мүмкіндігінен айрылған болып саналады.
192. Басқарылу мүмкіндігінен айрылған кеме неғұрлым көрінерлік жерде тігінен орналасқан екі қызыл айналма от. Егер суға қатысты жүріске ие болса, онда қосымша - кормалық және борттық оттар алып жүреді. Күндіз мұндай кеме екі қара шар немесе неғұрлым көрінерлік жерде тігінен орналасқан ұқсас зат алып жүреді.
193. Балық аулаумен айналысатын кемелер белгіленген қозғалыс белдеулерімен немесе ұсынылған бағыттармен жүретін кемелердің кедергісіз қозғалысын қамтамасыз етеді.
194. Әрбір кеме жүргенде (басып озу жағдайларын қоспағанда) одан кейін мына тізбеде көрсетілген кемелерге жол береді:
1) механикалық қозғалтқышты жеке кеме, құрамды (салды қоспағанда) итеретін немесе тіркеп сүйрейтін кеме;
2) желкенді кеме;
3) балық аулаумен айналысатын кеме;
4) салды сүйрейтін кеме;
5) басқару мүмкіндігінен айрылған, су асты немесе сүңгуірлік жұмыстармен айналысатын кеме.
195. Гидроұшақ суда барлық кемелерден шеткері тұрады және олардың кедергісіз қозғалысын қамтамасыз етеді. Алайда соқтығысу қаупі бар жағдайларда, ол механикалық қозғалтқышты кеме ретінде, бірақ дыбыс сигналдары мен бұлғауларын берусіз осы бөлімнің нормаларын орындайды.
§ 2. Бір-біріне көрінбейтін кемелердің жүзуі
196. Осы талаптар шектеулі көріну мүмкіндігі аудандарында немесе осындай аудандардың маңында жүзген кезде біріне-бірі көрінбейтін кемелерге (оның ішінде радиолокаторы, УҚТ радиостанциясы жоқ) қатысты.
197. Шектеулі көру мүмкіндігі аудандарында немесе олардың маңында, кемелер осы Қағиданың 6-тарауы 4-параграфында көзделген сигналдардан басқа, сондай-ақ мынадай сигналдар береді:
1) жүрістегі механикалық қозғалтқышты, бірақ суға қатысты (дрейфте) қозғалысы жоқ кеме 2 минуттан артық емес аралық сайын - екі ұзақ дыбыс;
2) басқару мүмкіндігінен айрылған, балық аулаумен айналысатын кеме, сондай-ақ ұзындығы 7 м және одан артығырақ, желкенді кеме жүргенде 2 минуттан артық емес аралық сайын - бір ұзақ және екі қысқа дыбыс;
3) көзбен шолып көретіндей жақындаған кезде - осы Қағиданың 155-тармағында көрсетілген дыбыс сигналдары.
198. Әрбір кеме басым жағдайларға және шектеулі көру мүмкіндігі жағдайларына қарай белгіленген қауіпсіз жылдамдықпен жүреді. Механикалық қозғалтқышты кеме өзі машиналарын шұғыл маневрге дайын ұстайды. Шапшаң кеме қауіпсіз ең жақын тұрақ орнына дейін ғана суығыстырым жағдайында жүреді.

1. Огни устанавливают попарно на одинаковой высоте от уровня воды, что создает перспективу огней на обоих берегах.
2. Конструкция знаков не регламентируется.
Маяк
Сооружаются для ориентировки и определения местоположения судов на крупных озерах и водохранилищах в местах с точно установленными географическими координатами.
Огонь
Характер и цвет огня, а также светораспределение по горизонту устанавливается для каждого маяка особо и указывается лоцийных описаниях и картах водного пути.
Примечание:
Маяки могут быть различной архитектуры и иметь окраску, обеспечивающую необходимый контраст с окружающим фоном.
Знаки и огни на мостах
Расположение огней и знаков судоходных пролетов неразводных мостов
1 - полосы, указывающие отметку расчетного судоходного уровня (РСУ);
2 - указатели высоты подмостового габарита и кромок судового хода в судоходных пролетах;
3 - указатели оси судового хода;
Н - высота пролета арочного моста;
В - ширина пролета арочного моста.
Указатели оси судового хода
Указатели высоты подмостового габарита
(от полосы, обозначающей РСУ) и кромок судового
хода в судоходных пролетах
Примечание:
Опоры судоходного пролета, если они расположены на берегу, освещаются с внутренней стороны фонарями (одним или несколькими с каждой стороны), свет которых падает вниз, освещая лишь стенки опор.
Другие огни, освещающие мост и сооружения вблизи него, имеют защитные устройства, чтобы эти огни не мешали судоводителям ориентироваться и не ухудшали видимость сигнальных огней, установленных на мосту.
В случае необходимости регулирования пропуска судов под мостами их владельцы, по требованию органов пути речного транспорта, устанавливают семафоры или светофоры и обеспечивают их круглосуточное обслуживание.
Огни – указатели разводного пролета наплавного моста
(Цветные огни на наплавном мосту указывают границы разводной части моста при открытом пролете).
Разводная часть отведена в сторону правого берега
Разводная часть отведена в сторону левого берега
Примечание:
На наведенном наплавном мосту по всей его длине устанавливаются белые огни на высоте не менее 2 м над настилом моста, через каждые 50 м, но не менее трех огней. Огни должны быть видимы по горизонту на 360 град. на расстоянии не менее 4 км.
Цветные огни - указатели на наведенном мосту должны быть включены.
Регулирование пропуска судов через наплавные мосты осуществляется владельцами мостов с помощью семафорной сигнализации.
3. Плавучие знаки
Наименование и назначение знаков, вид и окраска сигнальных фигур, характер и цвет огней
Кромочный
Обозначает кромку судового хода
На левой кромке
Вариант
Огонь
Вариант
Огонь
1
3
2
4
На правой кромке
Вариант
Огонь
1
2
Примечание: разрешается применение проблесковых огней на знаках одной кромки и постоянных огней на знаках другой кромки
Поворотный
Указывает поворот судового хода
На левой кромке                                На правой кромке
Огни
Знак опасности
Обозначает особо опасные места у кромок судового хода (затопленные сооружения, оголовки дамб и др.) и дублирует кромочный знак.
На левой кромке                                На правой кромке
Огни
Свальный
Обозначает свальное течение, не совпадающее с направлением судового хода.
Устанавливается на стороне, противоположной свалу, выше по течению.
На левой кромке                                На правой кромке
Огни
Разделительный
Обозначает разделение судового хода
На левой кромке                                На правой кромке
Осевой
Обозначает ось судового хода (делит его не две полосы движения)
Огонь
Поворотно-осевой
Обозначает поворот оси судового хода влево и вправо
Огонь
Примечание: если у плавучего знака устанавливают ледовый буй или веху, то их окрашивают как основной знак.
Общее указание. Щиты береговых знаков и плавучие знаки белого цвета могут быть окрашены в желтый цвет.

1. Оттар жұп-жұбымен су деңгейінен бірдей биіктікте орнатылады, бұл қос жағалауда жарық перспективасын құрады.
2. Белгілер конструкциясы регламенттелмейді.
Маяк
Географиялық координаттары нақты белгіленген жерлерде ірі көлдер мен су қоймаларында кемелердің орналасқан жерін бағдарлау және анықтау үшін құрылады.
От
Оттың сипаты мен түсі, сондай-ақ көкжиек бойынша жарық бөлуі әрбір маяк үшін белгіленеді және лоциялық сипаттамаларда және су жолдары карталарында көрсетіледі.
Ескертпе:
Маяктардың сәулеті әртүрлі болуы және қоршаған ортамен қажетті контрасты қамтамасыз ететін бояу болуы мүмкін.
Көпірлердегі белгілер мен оттар
Ажыратылмалы көпірлердің кеме қатынасы аралықтарының оттары мен белгілерінің орналасуы
1 – есепті кеме қатынасы деңгейінің (ЕҚД) белгісін көрсететін жолақтар;
2 - кеме қатынасы аралықтарында кеме жүрісі жиектері мен көпір асты габарит биіктігін нұсқағыш;
3 – кеме жүрісі осін нұсқағыш;
Н – доға көпір аралығының биіктігі;
В - доға көпір аралығының ені.
Кеме жүрісі осін нұсқағыш
Көпір асты габарит биіктігін нұсқағыш
(ЕҚД белгілейтін жолақтардан) және кеме қатынасы аралықтарынан кеме жүрісінің жиегі
Ескертпе:
Кеме қатынасы аралықтарының тіректері, егер олар жағалауда орналасқан болса, ішкі жақтарынан шамдармен жарықтандырылады, оларды жарығы тірек қабырғаларын ғана жарықтандырып төмен түседі
Оған жақын көпірлер мен құрылыстарды жарықтандыратын басқа оттардың осы оттар кеме жүргізушіге бағдар алуға кедергі жасамау және көпірде орнатылған сигналдық шамдардың көрінуін нашарлатпау үшін қорғаныш құрылғылары болады.
Көпірлер астынан кемелердің өтуін реттеу қажет болған жағдайларда олардың иелері өзен көлігі жолдары органдарының талап етуі бойынша семафорлар немесе бағдаршамдар орнатады және олардың тәулік бойы қызмет көрсетуін қамтамасыз етеді
Оттар – жүзбелі көпірдің ажыратылмалы аралығының нұсқағыштары
(Жүзбелі көпірдегі түрлі-түсті оттар ашық аралық кезінде көпірдің ажыратылмалы бөлігінің шекараларын көрсетеді).
Ажыратылмалы бөлік оң жағалау жағына ашылған
Ажыратылмалы бөлік сол жағалау жағына ашылған
Ескертпе:
Ашылған жүзбелі көпірде оның бүкіл ұзындығы бойынша көпір төсеміүстінен кемінде 2 м биіктікте, әрбір 50 м сайын ақ оттар, бірақ кемінде үш оттан орнатылады. Оттар көкжиек бойынша 360 градусқа кемінде 4 км қашықтықта көрінетін болуы тиіс.
Түрлі-түсті нұсқағыш – оттар ашылған көпірде ажыратылған болуы тиіс.
Жүзбелі көпірлер арқылы кеме өтуін реттеуді семафор сигнал беру көмегімен көпірлер иелері жүзеге асырады.
3. Жүзу белгілері
Белгілердің атауы мен мақсаты, сигналдық фигуралардың түрі мен боялуы, оттардың сипаты мен түсі
Жиектік
Кеме жүрісі жиегін белгілейді
Сол жақ жиекте
Нұсқа        От              Нұсқа            От
1                              3
2       4
Оң жақ жиекте
Нұсқа
1             От
2
Ескертпе: бір жиек белгілерінде жарқылдауық оттарды және екінші жиек белгілерде тұрақты оттарды қолдануға рұқсат етіледі
Бұрылмалы
Кеме жүрісінің бұрылуын көрсетеді
Сол жақ жиекте                Оң жақ жиекте
Оттар
Қауіптілік белгілері
Кеме қатынасы жиектерінде аса қауіпті жерлерді белгілейді (суға батқан құрылыстар, дамба бастары және басқалары) және жиектік белгіні қайталайды
Сол жақ жиекте           Оң жақ жиекте
Оттар
Свалдық
Кеме жүрісі бағытымен сәйкес келмейтін свалдық ағысты белгіледі.
Свалға қарама-қарсы жаққа ағыс бойынша жоғары орнатылады.
Сол жақ жиекте            Оң жақ жиекте
Оттар
Бөлетін
Кеме жүрісін бөлуді белгілейді
Сол жақ жиекте                Оң жақ жиекте
Нұсқа          Оттар
1
2
Осьтік
Кеме жүрісінің осін белгілейді (оны екі жүру жолағына бөледі)
От
Бұрма-осьтік
Кеме жүрісінің солға және оңға бұрылуын белгілейді
От
Ескертпе: егер жүзу белгісіне мұз буйлары немесе таяқ орнатылса, онда олар негізгі белгілер ретінде боялады.
Негізгі нұсқау. Жағалау белгілерінің қалқандары мен ақ түсті жүзу белгілері сары түске боялуы мүмкін.

4. Плавучие знаки международной системы МАМС для
региона А, применяемые на внутренних водных путях
(на крупных озерах и в устьях крупных рек)
Кардинальные знаки
Кардинальные знаки предназначены для ограждения навигационных опасностей. Знаки вокруг опасности выставляются по принципу ограждения ее относительно стран света (по четырем главным направлениям по компасу). При этом горизонт вокруг ограждаемой опасности условно делится на четыре сектора: северный (между румбами NW и NЕ); восточный (между румбами NЕ и SЕ); южный (между румбами SЕ и SW); западный (между румбами SW и NW).
Кардинальные знаки выставляют в одном, нескольких или во всех секторах одновременно для обозначения стороны (сторон), с которой (которых) следует обходить ограждаемую опасность.
Знаки, ограждающие отдельные опасности малых размеров
Знаки отдельных опасностей малых размеров выставляются непосредственно над ограждаемой опасностью.
5. Информационные знаки
Запрещающие
Обозначают зону подводного перехода, где запрещено отдавать якоря, опускать цепи – волокуши, лоты.
Якоря не бросать
Огни
или
Примечания:
1. Знаки устанавливают на расстоянии 100 м и выше и ниже (по течению) от оси подводных переходов.
2. Знаки ставят попарно так, чтобы каждая пара образовывала поперечный створ. На каналах и участках рек в районе населенных пунктов при ширине русла до 500 м разрешается установка по одному знаку на оси перехода на каждом берегу.
3. На водных путях с шириной русла до 500 м створ из знаков ставят на том берегу, на котором они лучше видны с судов.
4. При ширине водного пути более 500 м створы знаков устанавливаются на обоих берегах.
5. Если судовой ход расположен вдоль ходового берега, створы из знаков устанавливают только на этом берегу независимо от ширины водного пути.
Расхождение и обгон составов запрещены!
Для обозначения участка судового хода, где запрещены обгон и расхождение составов и крупных судов длиной более 120 м.
Огни
Расхождение и обгон запрещены!
Для обозначения участка судового хода, где обгон и расхождение запрещены.
Огни
Не создавать волнение!
Для обозначения участков водного пути, где запрещено создавать волнение.
Огни
Движение мелких плавсредств запрещено!
Для обозначения участка, где на судовом ходу запрещено движение маломерных судов (на рейдах, в подходных каналах, у причалов и др.).
Огни
Семафор
Для обозначения участков с односторонним (поочередным) движением судов, а также для регулирования движения через разведенные пролеты наплавных мостов.
Ход закрыт снизу и сверху
Знаки                                                Огни
Ход закрыт снизу
Знаки                                                Огни
Ход закрыт сверху
Знаки                                                Огни
Светофор
Для регулирования движения судов в районе шлюзов, заградительных ворот, паромных канатных переправ.
Огни
Ход открыт                                        Ход закрыт
Общее указание . Запрещающие знаки «Расхождение и обгон составов запрещены!», «Расхождение и обгон запрещены!», «Не создавать волнения!», «Движение мелких плавсредств запрещено!», «Семафор» устанавливаются в начале и конце участка, на который распространяется их действие, в местах наиболее удобных для наблюдения с судов.
Предупреждающие и предписывающие
Внимание!
Для обозначения участков судоходного пути, где необходимо соблюдать особую осторожность.
Огонь
Пересечение судового хода
Для обозначения мест пересечения судового хода судовыми и паромными переправами. Устанавливаются выше и ниже переправы.
Огонь
Скорость ограничена
Для обозначения участков, где скорость водоизмещающих судов ограничена (каналы, аванпорты, рейды). Цифра показывает максимальную допустимую скорость в километрах в час.
Огонь
Соблюдать надводный габарит
Для обозначения надводного и мостового перехода с ограниченной высотой над уровнем воды.
Огонь
Вариант 1
Вариант 2
Примечания:

4. Ішкі су жолдарында қолданылатын А өңірлері үшін МАМС халықаралық жүйенің жүзу белгілері
(ірі көлдерде және ірі өзендер сағасында)
Түбегейлі белгілер
Түбегейлі белгілер навигациялық қауіптерді қоршауға арналған. Қауіптер айналасындағы белгілер әлем елдеріне (компастың төрт басты бағыты бойынша) қатысты қоршау принципімен қойылады. Бұл ретте қоршалатын қауіп айналасындағы көкжиек шартты түрде төрт секторға бөлінеді: солтүстік (NW және NЕ румбалары арасында); шығыс (NЕ және SЕ румбалары арасында); оңтүстік (SЕ және SW румбалары арасында); батыс (SW және NW румбалары арасында).
Түбегейлі белгілер қоршалатын қауіпті айналып өтетін жақты (жақтарды) білдіру үшін бір уақытта бір, бірнеше немесе барлық секторларда қойылады.
Жекелеген шағын өлшемді қауіптерді қоршайтын белгілер
Шам
Жекелеген шағын өлшемді қауіптердің белгілері қоршалатын қауіптің тікелей үстіне қойылады.
5. Ақпараттық белгілер
Тыйым салатын
Зәкір салуға, шынжырларды-сүйрегіш, лоттарды түсіруге тыйым салынатын су асты өткелдері аймағын белгілейді.
Зәкірді тастауға болмайды
Оттар
немесе
Ескертпе:
1. Белгілер су асты өткелдерінің осінен 100 м қашықтықта және жоғары және төмен (ағыс бойынша) орнатылады.
2. Белгілер жұп-жұбымен әрбір жұп көлденең тұстама құрайтындай етіп қойылады. Арна ені 500 м дейін болған кезде елді мекендер ауданында каналдар мен өзендер учаскелерінде әрбір жағалауда өткел осіне бір-бір белгіден орнатуға рұқсат етіледі.
3. Арна ені 500 м дейін болған су жолдарында белгілерден тұратын тұстамаларды кемеден жақсы көрінетін жағалауға қояды.
4. Су жолының ені 500 м артық болған кезде белгілер тұстамалары екі жағалауға да орнатылады.
5. Егер кеме жүрісі жүріс жағалауының бойында орналасқан болса, белгілерден тұратын тұстамалар су жолының еніне қарамастан бір жағалауға ғана орнатылады.
Құрамдардың бөлініп кетуі мен басып озуына тыйым салынған!
Құрамдар мен ұзындығы 120 м асатын ірі кемелердің бөлініп кетуі мен басып озуы тыйым салынатын учаскелерді белгілеу үшін.
Оттар
Бөлініп кетуі мен басып озуға тыйым салынған!
Басып озу мен бөлініп кету тыйым салынған кеме жүрісі учаскелерін белгілеу үшін.
Оттар
Толқындатуға болмайды!
Толқындатуға тыйым салынған су жолы учаскелерін белгілеу үшін.
Оттар
Ұсақ жүзу құралдарының қозғалысына тыйым салынған!
Кеме жүрісінде шағын кемелер қозғалысына (рейдтерде, кіреберіс каналдарда, айлақтарда және басқаларында) тыйым салынған учаскелерді белгілеу үшін.
Оттар
Семафор
Кемелердің бір жақты қозғалатын учаскелерді белгілеу үшін, сондай-ақ жүзбелі көпірлердің бөлініп кеткен аралықтары арқылы қозғалысты реттеу үшін.
Жүру төменнен және жоғарыдан жабық
Белгілер                                      Оттар
Жүру төменнен жабық
Белгілер                                    Оттар
Жүру жоғарыдан жабық
Белгілер                                      Оттар
Бағдаршам
Шлюздер, қоршау қақпалары, паромды арқанды өткелдер ауданында кемелер қозғалысын реттеу үшін.
Оттар
Жүру ашық                                     Жүру жабық
Жалпы нұсқау. "Құрамдардың бөлініп кетуі мен басып озуына тыйым салынған!", "Бөлініп кету мен басып озуға тыйым салынған!", "Толқындатуға болмайды!", "Ұсақ жүзу құралдарының қозғалысына тыйым салынған!!" деген тыйым салу белгілері олар қолданылатын учаскенің басында және соңында, кемелерден байқау үшін неғұрлым қолайлы орындарда орнатылады.
Ескертетін және ұйғарым беретін
Назар аударыңыздар!
Ерекше сақтану қажет кеме қатынасы жолының учаскелерін белгілеу үшін.
От
Кеме жүрісінің қиылысуы
Кемелік және парамды өткелдермен кеме жүрісінің қиылысатын орындарын белгілеу үшін. Өткелдер жоғары және төмен орнатылады.
От
Жылдамдық шектелген
Су ығыстырғыш кемелердің жылдамдығы шектеулі учаскелерді (каналдар, аванпорттар, рейдтер) белгілеу үшін. Цифр барынша рұқсат етілетін жылдамдықты сағатына бір километрмен көрсетеді.
От
Су үсті габаритін сақтау керек
Су деңгейінен шектеулі биіктіктегі су үсті және көпір өтпе жолын белгілеу үшін.
От
1-нұсқа
2-нұсқа
Ескертпелер:

1. Показывает максимальную проходную высоту надводного перехода, высоту подмостового габарита судоходного пролета моста от расчетного (высокого) судоходного уровня воды (в метрах). Значение проходной высоты надводного перехода дается с учетом установленных запасов и максимального провиса проводов.
2. Знаки устанавливаются на обоих берегах в 100 м выше и ниже (по течению) от места расположения перехода.
3. При расположении на участке водного пути группы переходов с расстояниями между соседними переходами до 500 м всю группу обозначают знаками как один переход.
4. При ширине реки до 100 м знаки устанавливают на одном берегу на оси перехода. При этом разрешается установка сигнального щита на одной из опор перехода на высоте не менее 4 м.
5. Разрешается не указывать высоту перехода в случае, если его высота в течение всего навигационного периода превышает более чем на 6 м надводную высоту самых высоких судов.
6. На мосту знаки устанавливают на опоре или пролетном строении.
Указательные
Указатель рейда (рейдовый знак)
Для обозначения границы рейда
Огни
Знак
На левом берегу
На правом берегу
Задний
Передний
Примечания:
1. Знаки устанавливают попарно, образуя поперечный створ.
2. Цифра на переднем створном знаке показывает количество судов, разрешенное к постановке по ширине акватории рейда.
3. При наличии нескольких рейдов делается их нумерация. Порядковый номер рейда указывается на щите заднего знака.
4. Разрешается установка дополнительных щитов, на которых стрелка указывает направление рейда, а цифра – длину рейда (в метрах).
Место оборота судов
Указывает участок, где осуществлять обороты судов наиболее безопасно.
Огонь
Пост судоходной инспекции
Для обозначения мест базирования подразделений судоходной инспекции
Огонь
Указатель расстояний
Для обозначения расстояния (километража)
Примечание: число показывает расстояние в километрах по отсчету, принятому на навигационной карте.
Указатель местности
Для обозначения притоков, населенных пунктов, границ бассейновых управлений пути и управлений судоходных каналов, а также их подразделений.
Общее указание. Предупреждающие знаки «Внимание!» и «Скорость ограничена!» устанавливаются в начале и конце участка, на который распространяется их действие, в местах, наиболее удобных для наблюдения с судов.
Сигнальные мачты
Для информации судоводителей о габаритах судового хода
При установке на перекате:
на верхнем (по течению) ноке
реи дается информация о
глубине, на нижнем – информация
о ширине судового хода.
При установке на плесе: на
верхнем (по течению) ноке реи
дается информация о наименьшей
глубине на участке,
расположенном (по течению) выше
мачты; на нижнем ноке реи –
информация о наименьшей глубине
на участке, расположенном (по
течению) ниже мачты.
Примечание:
На верхнем щите сигнальной мачты указывают километраж верхней и нижней границ участка. На нижнем щите – километраж лимитирующих перекатов (выше и ниже места установки мачты).
Сигнальная фигура
Глубина, см
Ширина, см
100
____
50
____
20
20
55
____
не лимитируется

1. Су үсті өткелдің барынша өткізу биіктігін, кеме жүру аралығының көпір асты габаритінің биіктігін судың (метрмен) есепті (жоғары) кеме жүретін деңгейінен биіктігін көрсетеді. Су үсті өткелдің өткізу биіктігінің мәні сымдардың белгіленген қоры мен барынша тұруын ескере отырып, беріледі.
2. Белгілер екі жағалауда өткел орналасқан жерден 100 м жоғары және төмен (ағыс бойынша) орнатылады.
3. Су жолы учаскесінде жапсарлас өткелдердің арасы 500 м дейін арақашықтықтағы бір топ өткелдер орналасқан кезде барлық топты бір өткел ретінде белгілейді.
4. Өзен ені 100 м дейін болған кезде белгілер бір жағалауда өткелдің осіне орналастырылады. Бұл ретте өткел тіректерінің бірінде кемінде 4 м биіктікте сигнал беру қалқанын орнатуға рұқсат етіледі.
5. Өткел биіктігін, егер оның биіктігі бүкіл навигация кезеңінде ең биік кемелердің су үсті биіктігінен 6 м асатын болса, көрсетпеуге рұқсат етіледі.
6. Көпірде белгілер тіректе немесе аралық құрылыста орнатылады.
Нұсқағыштар Рейдті нұсқағыш (рейдтік белгі)
Рейдтің шекарасын белгілеу үшін
Оттар
Ескертпелер:
1. Белгілер жұп-жұбымен көлденең тұстаманы құрап, орналастырылады.
2. Алдыңғы тұстама белгілер рейд айдынының ені бойынша қоюға рұқсат етілген кемелердің санын көрсетеді.
3. Бірнеше рейдтер болған кезде олар нөмірленеді. Рейдтің реттік нөмірі артқы белгінің қалқанында көрсетіледі.
4. Қосымша қалқандар орнатуға рұқсат етіледі, олардағы жебелер рейд бағытын, ал цифр рейд ұзындығын (метрмен) көрсетеді.
Кемелер айналатын жер
Кемелердің айналуын жүзеге асыру неғұрлым қауіпсіз учаскелерді көрсетеді.
От
Кеме қатынасы инспекциясының посты
Кеме қатынасы инспекциясы бөлімшелерінің орналасу орнын белгілеу үшін.
От
Арақашықтықты нұсқағыш
Арақашықтықты белгілеу үшін (километражды)
Ескертпе: сан навигация картасында қабылданған есептеу бойынша километрде арақашықтықты көрсетеді
Жергілікті жерді нұсқағыш
Ағындарды, елді мекендерді, жолдың бассейндік басқармалары мен кеме қатынасы каналдардың басқармалары, сондай-ақ олардың бөлімшелері шекарасын белгілеу үшін
Жалпы нұсқау. "Назар аударыңыз!" және "Жылдамдық шектеулі!" деген ескерту белгілері олар қолданылатын учаскенің бас және артқы жағына, кемелерден бақылау үшін неғұрлым қолайлы орындарда орнатылады.
Сигнал мачталары
Кеме жүрісінің габариттері туралы кеме жүргізушілерді хабарландыру үшін.
Қайраңға отырғызу кезінде:
рейдтің жоғарғы (ағыс бойынша)
нокінде тереңдігі туралы ақпарат,
төменде - кеме жүрісінің ені туралы
ақпарат беріледі.
Толқында орналастырылған
кезде: жоғарғы (ағыс бойынша)
мачтадан жоғары (ағыс бойынша)
орналасқан учаскедегі ең аз
тереңдік туралы ақпарат, рейд
төменгі нокінде - мачтадан төмен
ағыс боынша) орналасқан учаскедегі
ең аз тереңдік туралы ақпарат беріледі.
Ескертпе:
Сигнал беру мачтасының жоғары қалқанында учаскенің жоғары және төменгі шекараларының километражы көрсетіледі. Төменгі қалқанда - лиметтеуші қайраңдардың километражы (мачта орнатылатын орыннан жоғары және төмен)

1. Конструкция сигнальных огней и звукосигнальных устройств, их технические характеристики и требования к их установке на судах должны соответствовать Правилам Речного Регистра Республики Казахстан.
2. Светоимпульсные (световые) отмашки должны быть расположены не менее чем на 0,5 м над бортовыми огнями.
3. Топовый огонь на самоходном судне (а если их два или три на одной мачте, то нижний из них) располагается не менее чем на 1 м выше бортовых огней и, как правило, впереди них.
4. Если в соответствии с Правилами плавания самоходное судно несет:
(1) два топовых огня на разных мачтах, то горизонтальное расстояние между ними должно быть не менее 20 м, а вертикальное - такое, чтобы при любом эксплуатационном дифференте передний огонь был не менее чем на 1 м ниже заднего, при этом передний топовый огонь располагается ниже бортовых огней, а задний - позади, но не менее чем на 1 м выше них;
(2) три топовых огня, расположенных треугольником, треугольник является равносторонним со стороной от 1 до 3 м и расположен в вертикальной плоскости, перпендикулярной диаметральной; при этом два нижних огня располагаются горизонтально;
(3) два или три топовых огня на одной мачте, то расстояния между ними равное и не менее 1 м, на судах длиной менее 20 м – 0,5 м.
5. Если судно для прохода под мостами, воздушными переходами и т.д. вынуждено заваливать мачту (мачты) с топовыми огнями, оно несет резервный топовый огонь (огни) в носовой части; одиночное судно длиной 50 м и более использует его постоянно в качестве переднего топового огня при условии выполнения требований пункта 4 (1) настоящего приложения.
6. В тех случаях, когда в соответствии с Правилами плавания несамоходные суда несут топовые огни, они располагаются в диаметральной плоскости на высоте, как правило, 2 м над палубой, но в любом случае - не менее чем на 1 м ниже треугольника топовых огней толкача, и по возможности - на одинаковой высоте на судах одного счала.
7. Бортовые огни располагаются на линии, перпендикулярной диаметральной плоскости, и симметрично относительно ее следующим образом:
(1) на беспалубных судах - не менее чем на 0,5 м выше планшира (на маломерных судах разрешается на уровне планшира);
(2) на судах с одноярусной надстройкой (рубкой) - в ее верхней части;
(3) на судах с надстройкой в два и более яруса - не ниже палубы ходового мостика.
8. Если бортовые огни скомбинированы в одном фонаре, то он располагается в диаметральной плоскости в передней части судна.
9. Если на парусном судне бортовые и кормовой огни скомбинированы в одном фонаре, то последний расположен на топе или около топа мачты.

1. Сигналдық оттар мен дыбыстық-сигналдық құрылғылардың конструкциясы, олардың техникалық сипаттамасы және оларды кемелерде орнатуға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының Өзен Тіркелімінің Қағидасына сәйкес болуға тиіс.
2. Жарықты-импульсті (жарықты) бұлғағыштар борттық оттардың үстінде кемінде 0,5 метрге жоғары орналасуға тиіс.
3. Өзі жүретін кемедегі топтық от (ал егер олар бір діңгекте екі немесе үшеу болса, онда олардың төменгісі) борттық оттардан кемінде 1 м жоғары және әдеттегідей олардың алдында орналасады.
4. Егер Жүзу қағидасына сәйкес өзі жүретін кеме:
(1) түрлі діңгектерде екі топтық от алып жүрсе, онда олардың арасындағы көлденең қашықтық кемінде 20 м, ал тігінен - кез келген пайдаланушылық дифферент кезінде алдыңғы от артқыдан кемінде 1 м төмен болуға тиіс, бұл ретте алдыңғы топтық от борттық оттардан төмен, ал артқы – арт жағында, бірақ олардан кемінде 1 м жоғары орналасады.
(2) үшбұрыш жасап орналасқан үш белгі от, үшбұрыш қабырғасы 1-ден 3 метрге дейін тең қабырғалы болып табылады және диаметральді перпендикуляр тік жазықтықта орналасқан; бұл ретте екі төменгі от көлденең орналасады;
(3) бір діңгекте екі немесе үш белгі от болса, онда олардың арақашықтығы бірдей және 1 метрден кем емес, ұзындығы 20 метрден кем кемелерде - 0,5 м.
5. Егер кеме көпірлердің астынан, ауа өтпелерінен және тағы басқа өту үшін діңгекті (діңгектерді) белгі оттармен толтырып тастауға мәжбүр болса, ол алдыңғы бөлігінде резервтік топтық от (оттар) алып жүреді; ұзындығы 50 м және одан артығырақ жеке кеме осы қосымшаның 4 (1) тармағының талаптарын орындаған жағдайда оны алдыңғы топтық от ретінде тұрақты пайдаланады.
6. Жүзу қағидасына сәйкес өзі жүрмейтін кемелер топтық оттар алып жүрген жағдайларда, олар әдеттегідей палуба үстінде 2 м биіктікте диаметральді жазықтықта, бірақ кез келген жағдайда – итерушінің топтық оттары үшбұрышынан кемінде 1 м төмен және мүмкіндігінше – бір счалдың кемелерінде бірдей биіктікте орналасады.
7. Борттық оттар диаметральді жазықтыққа перпендикуляр және оған қатысты симметриялы сызықта төмендегіше орналасады:
(1) палубасыз кемелерде – планширден кемінде 0,5 м жоғары (шағын көлемді кемелерде планшир деңгейінде рұқсат етіледі);
(2) бір қабатты қондырмалы (рубкалы) кемелерде – оның жоғарғы бөлігінде;
(3) екі және одан артығырақ қабатты қондырмалы кемелерде – жүргінші кішкене көпірінің палубасынан төмен емес.
8. Егер борттық оттар бір шамда құрамдастырылса, онда ол кеменің алдыңғы бөлігінде диаметральді жазықтықта орналасады.
9. Егер желкенді кемеде борттық және артқы оттар бір шамда құрамдастырылса, онда соңғысы діңгек ұшында немесе ұшының жанында орналасқан.

10. Если судно несет три кормовых огня, то верхний из них располагается в диаметральной плоскости, а два нижних - горизонтально, как можно ближе к бортам, чтобы образовался равнобедренный треугольник.
11. Расстояние между буксировочным, и кормовым огнями составляет не менее чем 0,5 м.
12. Белые круговые огни, предписываемые Правилами плавания для несамоходных судов на ходу и стоянке, располагаются в диаметральной плоскости не ниже чем 2 м над палубой, а при наличии палубного груза - не ниже чем 1 м над ним.
13. Белые круговые огни, предписанные Правилами плавания, располагаются по высоте следующим образом:
(1) на плотах, лесонаправляющих и лесоограждающих плавучих сооружениях лесных западней и гаваней - не менее чем 2 м от поверхности воды;
(2) на паромах, плавучих причалах-понтонах, купальнях и т.д. не менее чем 2 м от верхних сплошных палуб (настилов).
14. Красный круговой огонь располагается на наиболее видном месте, обеспечивающем его видимость со всех сторон, при этом он не находится на одной вертикали со стояночными огнями.
15. Желтый и синий круговые проблесковые огни, предусмотренные Правилами плавания, располагаются на наиболее видном месте, обеспечивающем их видимость со всех сторон, при этом разрешается их установка на одной вертикали с топовым огнем, выше или ниже его.
16. Все сигнальные круговые огни, предусмотренные Правилами плавания, располагаются так, чтобы расстояние между ними и ходовыми или стояночными огнями было не менее следующих:
(1) на судах длиной 20 м и более – 1 м;
(2) на судах длиной менее 20 м - 0,5 м.
17. Сигнальные флаги, предписанные Правилами плавания, поднимаются на специальной сигнальной мачте или ноке реи носовой или кормовой мачты.
18. Шар при стоянке судна на якоре поднимается на носовом флагштоке, носовом штаге или сигнальном фале, идущем от носовой мачты в сторону форштевня.
19. Если Правилами плавания предусмотрено нести два или более сигнальных знака или флага, расстояние между ними составляет не менее следующих:
(1) на судах длиной 20 м и более- 1 м;
(2) на судах длиной менее 20 м - 0,5 м.
Приложение 4
к Правилам плавания по
внутренним водным путям
Оценка степени волнения и силы ветра
Шкала степени волнения
Шкала для визуальной оценки силы ветра
Сила
ветра,
баллы
Словес-
ная
характе-
ристика
Скорость
ветра
м/с (в
скобках
средняя)
Округлен-
ная
скорость
ветра
км/ч (в
скобках
средняя)
Скорость
узлов (в
скобках
округлен
-ная
средняя)
Округлен-
ное
среднее
давление
кгс на 1
м2
поверх-
ности
нормальной
к ветру
Признаки для определения
силы ветра
Действие
на судно
и его
оснастку
Состояние
поверхности
моря, озера и
крупного
водохранилища
в результате
влияния ветра
1
2
3
4
5
6
7
8
0
Штиль

10. Егер кеме үш артқы от алып жүрсе, онда олардың жоғарғысы диаметральді жазықтықта, ал төменгі екеуі – тең қабырғалы үшбұрыш пайда болатындай, борттарға мүмкіндігінше жақын, көлденең орналасады.
11. Тіркеп сүйреу және артқы оттарының арақашықтығы кемінде 0,5 м құрайды.
12. Өзі жүрмейтін кемелер үшін жүргенде және тұрғанда Жүзу қағидасы ұйғаратын ақ айналма оттар палуба үстінде 2 метрден төмен емес диаметральді жазықтықта, ал палуба жүгі болған кезде – оның үстінде 1 метрден төмен емес биіктікте орналасады.
13. Жүзу қағидасы ұйғаратын ақ айналма оттар биіктігі бойынша төмендегіше орналасады:
(1) салдарда, орман орлары мен айлақтарының орман бағыттаушы және орман қорғаушы жүзбелі құрылыстарында – су бетінен кемінде 2 м биіктікте;
(2) паромдарда, жүзбелі айлақтарда-понтондарда, суға шомылатын орындарда және тағы басқа - жоғарғы тұтас палубалардан (төсемдерден) кемінде 2 м.
14. Қызыл айналма от оның барлық жақтан көрінуін қамтамасыз ететін неғұрлым көрінетін жерде орналастырылады, бұл ретте ол тұрақ оттарымен бір тік сызықта болмайды.
15. Жүзу қағидасында көзделген сары және көк айналма жалтылды оттар олардың барлық жақтан көрінуін қамтамасыз ететін неғұрлым көрінетін жерге орналастырылады, бұл ретте оларды топтық отпен бір тік сызықта, одан жоғары немесе төмен орнатуға рұқсат етіледі.
16. Жүзу қағидасына көзделген, барлық сигналдық айналма оттар олардың аралығы және жүріс немесе тұрақ оттарының арақашықтығы төмендегілерден кем болмайтындай етіп орналастырылады.
(1) ұзындығы 20 м және одан артығырақ кемелерде - 1 м;
(2) ұзындығы 20 метрден кемірек кемелерде - 0,5 м.
17. Жүзу қағидасын айтылған сигналдық тулар арнайы сигналдық діңгекте немесе алдыңғы не артқы бөлігіндегі діңгек реясының жартысында көтеріледі.
18. Шар кеме зәкірде тұрған кезінде алдыңғы діңгектен форштевня жағына кететін алдыңғы тутұғырда, алдыңғы штагта немесе сигналдық фалда көтеріледі.
19. Егер Жүзу қағидасында екі немесе одан көбірек сигналдық белгі немесе ту алып жүру көзделсе, олардың арақашықтығы төмендегілерден кем құрамайды:
(1) ұзындығы 20 м және одан артығырақ кемелерде - 1 м;
(2) ұзындығы 20 метрден кемірек кемелерде - 0,5 м.
Ішкі су жолдарында
жүзу қағидасына
4-қосымша
Толқу дәрежесін және жел күшін бағалау Толқу дәрежесінің шкаласы
Ең үлкен толқу биіктігі, м
Толқу дәрежесінің баллы
Толқудың сөзбен сипаттамасы
бастап
дейін
0
Толқу жоқ
0,25 дейін
I
Әлсіз
0,25
0,75
II
Қалыпты
0,75
1,25
III
Елеулі
1,25
2,0
IV
2,0
3,5
V
Күшті
3,5
6,0
VI
6,0
8,5
VII
Өте күшті
8,5
11
VIII
11
және одан астам
IX
Ерекше
Жел күшін көзбен шолып бағалауға арналған шкала
Жел күші, баллдар
Сөзбен сипаттамасы
Желдің (жақшада орташа) м/с жылдамдығы
Дөңгелектенген жел жылдамдығы км/с (жақшада орташа)
Тораптар жылдамдығы (жақшада дөңгелектенген орташа)
Дөңгелектен ген орташа қысым кгс желге қалыпты беттің 1 м2
Жел күшін анықтау үшін белгілер
Кемеге және оның жабдығына әсер етуі
Жел әсер етуі нәтижесіндег і теңіздің, өзеннің және ірі су қоймаларының жай-күйі
1
2
3
4
5
6
7
8
0
Штиль

0 – 0,5
(0)
0 – 1
(0)
0 – 1
(0)
0
Движение
воздуха
совершенно не
ощущается.
Дым
поднимает-
ся отвесно
или почти
отвесно;
вымпел
неподвижен
Зеркально
гладкая
поверхность
1
Тихий
ветер
0,6 –
1,7 (1)
2 – 6
(4)
1 – 3
(2,0)
0,1
Ветер едва
ощущается
как легкое
дуновение,
и то лишь
временами.
Дым
поднимает-
ся
наклонно,
указывая
направление
ветра
Рябь
2
Легкий
ветер
1,8 –
3,3
(2,5)
6 – 12
(9)
3,5 –
6,4 (5)
0,5
Ветер
ощущается
как
непрерывный
легкий
поток
воздуха.
Слегка
колеблятся
флаги и
вымпелы
Появляются
небольшие
гребни волн
3
Слабый
ветер
3,4 –
5,2
(4,5)
13 – 18
(16)
6,6 –
10,1 (9)
2
Ветер
развивает
флаги и
вымпелы.
Дым
вытягивает
по ветру
почти
горизон-
тально
Небольшие
гребни волн
начинают
опрокидываться,
но пена не
белая, а
стекловидная
4
Умерен-
ный
ветер
5,3 –
7,4

0 – 0,5
(0)
0 – 1
(0)
0 – 1 (0)
0
Желдің қозғалысы мүлдем білінбейді. Түтін тік немесе тіктеу көтеріледі; жалау қозғалыссыз.
Бет айнадай тегіс
1
Баяу жел
0,6 – 1,7
(1)
2 – 6
(4)
1 – 3
(2,0)
0,1
Жел жеңіл лебімен сәл ғана білінеді, оның өзінде кейбір уақытта ғана. Түтін желдің бағытын көлбеу көтеріледі
Шұбар
2
Самал жел
1,8 – 3,3 (2,5)
6 – 12
(9)
3,5 – 6,4
(5)
0,5
Жел үздіксіз жеңіл ауа ағыны сияқты сезіледі. Ту немесе жалау сәл тербеледі
Аздаған толқын жалдары білінеді
3
Әлсіз жел
3,4 – 5,2
(4,5)
13 – 18
(16)
6,6 – 10,1
(9)
2
Жел тулар мен жалауларды жыртады. Түтін жел бойынша көлденең тартылады
Толқынның аздаған жалдары аударыла бастайды, бірақ көбік ақ түсті емес, шыны тәрізді
4
Қалыпты жел
5,3 – 7,4

(6,5)
19 – 26
(23)
10,3 –
14,4
(13)
4
Вытягивает-
ся вымпел
Хорошо заметны
небольшие
волны, гребни
некоторых из
них
опрокидываются,
образуя местами
белую
клубящуюся пену
– «барашки»
5
Свежий
ветер
7,5 –
9,8
(8,5)
27 – 35
(31)
14,6 –
19,0
(17)
6
Вытягивают-
ся и
полощутся
большие
флаги.
Ветер
переносит
легкие
предметы
Волны принимают
хорошо
выраженную
форму, повсюду
образуются
«барашки»
6
Сильный
ветер
9,9 –
12,4
(11)
36 – 44
(40)
19,2 –
24,1
(22)
11
Начинают
гудеть
провода и
снасти
Появляются
гребни большой
высоты; их
пенящиеся
вершины
занимают
большие
площади, ветер
начинает
срывать пену с
гребней волн
7
Крепкий
ветер
12,5 –
15,2
(14)
45 – 54
(50)
24,3 –
29,5
(27)
17
Слышится
свист ветра
около всех
снастей,
палубных
надстроек и
сооружений.
Возникают
затрудне-
ния в
ходьбе
против
ветра
Гребни
очерчивают
длинные валы
ветровых волн;
пена срывается
с гребней волн,
начинает
вытягиваться
полосами по
склонам волн
8
Очень
крепкий
ветер
15,3 –
18,2 (17)

(6,5)
19 – 26
(23)
10,3 – 14,4
(13)
4
Жалау желбірейді
Аздаған толқындар жақсы білінеді, олардың жалдары әр жерде ақ көбіктер - "қозы терісі" тәрізді аударылады
5
Самал жел
7,5 – 9,8
(8,5)
27 – 35
(31)
14,6 – 19,0
(17)
6
Үлкен жалаулар керіледі және желбірейді
Толқындар жақсы көрінген нысанға келеді, барлық жерлерде - "қозы терісі" болады
6
Күшті жел
9,9 – 12,4
(11)
36 – 44
(40)
19,2 – 24,1
(22)
11
Сымдар мен құралдар, гуілдей бастайды
Биіктігі үлкен жалдар пайда болады, олардың көбіктенген шыңдары үлкен аумақты алады. Жел жалдан көбікті үзіп әкете бастайды
7
Қатты жел
12,5 – 15,2
(14)
45 – 54
(50)
24,3 – 29,5
(27)
17
Барлық құралдардың, палубалық қондырмалар мен құрылыстардың маңында жел ысқырығы естіледі. Желге қарсы жүруде қиындықтар туындайды
Жалдар желді толқынның ұзын жалдарын көрсетеді, көбік толқын жалдарынан үзіледі, толқындар құламасы бойынша белдеу болып созыла бастайды
8
Өте қатты жел
15,3 – 18,2
(17)

55 - 65
(60)
29,7 –
35,4
(33)
25
Всякое
движение
против
ветра
заметно
затрудняет-
ся
Длинные полосы
пены, срываемой
ветром,
покрывают
склоны волн и,
местами
сливаясь,
достигают их
подошв
9
Шторм
18,3 –
21,5 (20)
66 – 77
(72)
35,6 –
41,8
(39)
36
Возможны
небольшие
повреждения
в палубных
надстройках
и
сооружениях
,
сдвигаются
с места
неукреплен-
ные
предметы
Пена широкими
плотными
полосами
покрывает
склоны волн, от
чего
поверхность
становится
белой, только
местами во
впадинах волн
видны свободные
от пены участки
10
Сильный
шторм
21,6 –
25,1 (23)
78 – 90
(84)
42,0 –
48,8
(45)
47
Возможны
более
значитель-
ные
повреждения
в оснастке
и
надстройках
судна
Поверхность
моря покрыта
слоем пены,
воздух наполнен
водяной пылью и
брызгами,
видимость
значительно
уменьшена
11
Жестокий
шторм
25,2 –
29,0 (27)
91 – 104
(97)
49,0 –
56,3
(53)
64
_____
Поверхность
моря покрыта
плотным слоем
пены.
Горизонтальная
видимость
ничтожна
12
Ураган
Свыше 29,0
Свыше 104
Свыше 56
Свыше 74
Ветер
производит
опустоши-
тельные
разрушения
То же

55 - 65
(60)
29,7 – 35,4
(33)
25
Желге қарсы қандай да қозғалыс қиындай бастайды
Жел үзетін көбіктің ұзын белдеулері толқындар құламасын жабады және кей жерлерде қосылып олардың өкшесіне жетеді
9
Дауыл
18,3 – 21,5
(20)
66 – 77
(72)
35,6 – 41,8
(39)
36
Палубаларда, қондырмаларда, және құрылыстарда аздаған зақымданулар болуы мүмкін, бекітілмеген заттар орындарынан жылжи бастайды
Көбік кең тығыз белдеулері мен толқын құламаларын жабады, тек толқын құламаларынд а көбіктен бос учаскелер көрінеді
10
Күшті дауыл
21,6 – 25,1
(23)
78 – 90
(84)
42,0 – 48,8
(45)
47
Кеменің жабдықтары мен қондырмаларында елеулі зақымданулар болуы мүмкін
Теңіз беті көбік қабатымен жабылған, ауа сулы тозаңмен және шашырандымен толтырылған, көрінім елеулі азайған
11
Қатты дауыл
25,2 – 29,0
(27)
91 – 104
(97)
49,0 – 56,3
(53)
64
-
Теңіз беті тығыз көбік қабатымен жабылған. Көлденең көрінім шамалы
12
Сұрапыл дауыл
29,0 жоғары
104 жоғары
56 жоғары
74 жоғары
Жел жапа-тармағай зақымдануларға әкеледі
Сондай