Об утверждении Положения о квалификационных комиссиях по дипломированию и аттестации лиц командного состава судов и Правил дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2011 года № 915. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 355.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о квалификационных комиссиях по дипломированию и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан;
2) Правила дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2005 года № 350 «Об утверждении Правил дипломирования членов экипажей судов» (САПП Республики Казахстан 2005 г., № 15, ст. 188).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2011 года № 915
Положение
о квалификационных комиссиях по дипломированию и
аттестации лиц командного состава судов, подлежащих
государственной регистрации в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Сноска. Положение в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау бойынша біліктілік комиссиялары туралы ережені және Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 тамыздағы № 915 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
«Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 8-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау бойынша біліктілік комиссиялары туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. «Кемелер экипаждары мүшелеріне диплом беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 14 сәуірдегі № 350 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 15, 188-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 тамыздағы
№ 315 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау бойынша
біліктілік комиссиялары туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

1. Общие положения
1. Настоящее Положение о квалификационных комиссиях по дипломированию и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан (далее — Положение), разработано в соответствии с подпунктом 10) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте» и определяет порядок образования квалификационных комиссий по дипломированию и аттестации лиц командного состава судов, эксплуатируемых на внутренних водных путях.
2. В настоящем Положении применяются следующие понятия:
1) аттестация лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, - осуществляемая процедура для определения уровня знаний командного состава, необходимых для управления судном, в том числе судовождения и дноуглубления, принятия мер по обеспечению безопасности плавания судов по внутренним водным путям Республики Казахстан, поддержания порядка на судне, защиты окружающей среды, предотвращения причинения вреда судну, находящимся на судне людям, багажу и грузу, которая проводится по истечении каждых последующих пяти лет;
2) дипломирование лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, - осуществляемая процедура по определению уровня квалификации лиц командного состава, по итогам которой выдаются дипломы.
3. Настоящее Положение распространяется на экипажи судов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Республики Казахстан, зарегистрированных в Государственном судовом реестре и Реестре арендованных иностранных судов.
2. Образование квалификационных комиссий
4. Квалификационные комиссии по дипломированию и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан (далее - комиссия), образовывается на постоянной основе в территориальных подразделениях Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - территориальное подразделение).
5. Целью деятельности комиссии является определение компетентности командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, в обеспечении безопасной эксплуатации судов внутреннего водного транспорта.
6. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящим Положением и с соблюдением норм законодательства в области водного транспорта Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау бойынша біліктілік комиссиялары туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) «Ішкі су көлігі туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленген және ішкі су жолдарында пайдаланылатын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау бойынша біліктілік комиссияларын құру тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау - кемені басқару, оның ішінде кеме жүргізу және түбін тереңдету, Қазақстан Республикасында ішкі су жолдары бойынша кемелердің жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау, кемеде тәртіп сақтау, қоршаған ортаны қорғау, кемеге, кемедегі адамдарға, багажға және жүкке қауіп төндіруді болдырмау үшін қажетті командалық құрамның білім деңгейін анықтау үшін жүзеге асырылатын рәсім, ол әрбір кейінгі бес жыл аяқталғанда жүргізіледі;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру - кемелердің командалық құрамының адамдарына біліктілік деңгейін анықтау жөнінде жүзеге асырылатын рәсім, оның қорытындылары бойынша дипломдар беріледі.
3. Осы Ереже Мемлекеттік кеме тізілімі мен Жалға алынған шетел кемелері тізілімінде тіркелген Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында пайдаланылатын кемелер экипажында қолданылады.
2. Біліктілік комиссияларын құру
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау бойынша біліктілік комиссиялары (бұдан әрі - комиссия) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерінде (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) тұрақты негізде құрылады.
5. Комиссия қызметінің мақсаты Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының ішкі су көлігін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етуде құзыреттілігін айқындау болып табылады.
6. Комиссия өз қызметін осы Ережеге сәйкес және Қазақстан Республикасының су көлігі саласындағы заңнама нормаларын сақтай отырып, жүзеге асырады.

7. Состав комиссии составляет не менее пяти человек под председательством - заместителя руководителя территориального подразделения (председатель комиссии) и с участием членов комиссии, состоящей из: работников территориального подразделения, осуществляющих контроль за безопасностью на водном транспорте, а также опытных специалистов в области водного транспорта со стажем работы не менее пяти лет (капитаны, командиры, судоводители, механики-наставники, механики, электромеханики и представители судовладельца) (по согласованию).
8. Состав комиссии утверждается приказом руководителя территориального подразделения.
9. Для составления протокола на заседании комиссии участвует секретарь комиссии, который не является членом комиссии и не имеет права голоса.
10. Секретарем комиссии является работник территориального подразделения, осуществляющий проведение следующих организационных мероприятий по дипломированию и подготовке аттестации:
1) подготовку необходимых документов на кандидатов;
2) подготовку списка кандидатов;
3) разработку графиков проведения дипломирования и аттестации;
4) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения дипломирования и аттестации;
5) согласование сроков и места проведения дипломирования и аттестации с кандидатами.
3. Функции квалификационных комиссий
11. Комиссия в пределах своей компетенции заслушивает лиц, претендующих на занятие должности лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Pecпублики Казахстан, по вопросам внутреннего водного транспорта.
12. Руководитель территориального подразделения на основании представленных пакетов документов секретарем комиссии утверждает список кандидатов, устанавливает сроки и место проведения дипломирования и аттестации.
13. Секретарь комиссии письменно по почте уведомляет кандидатов о сроках проведения дипломирования и аттестации не позднее, чем за десять рабочих дней до начала их проведения.
14. Решение комиссии считается принятым, если в заседании участвовали не менее 2/3 от общего числа членов комиссии, и за него проголосовало больше пятидесяти процентов из них.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2011 года № 915
Правила
дипломирования и аттестации лиц командного состава судов,
подлежащих государственной регистрации в Государственном
судовом реестре Республики Казахстан
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

7. Комиссия құрамы кемінде бес адамнан құралады, аумақтық бөлімше басшысының орынбасары (комиссия төрағасы) төрағалық етеді және су көлігінде қауіпсіздікке бақылауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшенің қызметкерлерінен, сондай-ақ су көлігі саласында кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар тәжірибелі мамандардан (капитандар, командирлер, кеме жүргізушілері, механик-тәлімгерлер, механиктер, электрмеханиктер және кеме иесінің өкілдері) (келісім бойынша) тұратын комиссия мүшелері қатысады.
8. Комиссияның құрамы аумақтық бөлімше басшысының бұйрығымен бекітіледі.
9. Хаттаманы жасау үшін комиссияның отырысына комиссия мүшесі болып табылмайтын және дауыс беру құқығы жоқ комиссия хатшысы қатысады.
10. Комиссияның хатшысы диплом беру және аттестаттауды дайындау бойынша мынадай ұйымдастырушылық іс-шараларды:
1) кандидаттарға қажетті құжаттарды дайындауды;
2) кандидаттардың тізімін дайындауды;
3) диплом беру және аттестаттауды жүргізу кестелерін әзірлеуді;
4) диплом беру және аттестаттауды жүргізудің мақсаттары мен тәртібі туралы түсіндірме жұмыстарын ұйымдастыруды;
5) кандидаттармен диплом беру және аттестаттау жүргізу мерзімі мен орнын келісуді жүзеге асыратын аумақтық бөлімшенің қызметкері болып табылады.
3. Біліктілік комиссияларының функциялары
11. Комиссия өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдары лауазымдарына үміткер адамдарды ішкі су көлігі мәселелері бойынша тыңдайды.
12. Аумақтық бөлімшенің басшысы комиссия хатшысы ұсынылған құжаттар пакеттерінің негізінде үміткерлер тізімін бекітеді, диплом беру мен аттестаттауды жүргізу мерзімі мен орнын белгілейді.
13. Комиссия хатшысы кандидаттарды жазбаша түрде пошта арқылы диплом беру мен аттестаттауды жүргізу мерзімі туралы оның басталуына дейін он жұмыс күннен кешіктірмей хабарлайды.
14. Комиссия шешімі, егер отырысқа комиссия мүшелерінің жалпы санынан кем дегенде 2/3 қатысса және ол үшін олардың елу пайыздан артығы дауыс берген жағдайда қабылданды деп есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 5 тамыздағы
№ 915 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан (далее — Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте» и определяют порядок дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, эксплуатируемых на внутренних водных путях.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила распространяются на экипажи судов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Республики Казахстан, зарегистрированных в Государственном судовом реестре и Реестре арендованных иностранных судов.
3. Лица командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, занимающие должности или выполняющие работы, которые требуют специальной квалификации, подлежат дипломированию, а также аттестации по истечении каждых последующих пяти лет.
Лицам, назначаемым на должности капитанов судов и их помощников, командиров дноуглубительных и дноочистительных снарядов и их помощников, механиков и их помощников, электромехаников и их помощников, а также лицам, совмещающим эти должности, прошедшим дипломирование, выдается диплом.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Квалификационные требования, предъявляемые к дипломированию лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, включают наличие:
1) образования - высшее или среднее техническое;
2) документа, подтверждающего стаж плавания;
3) заключения соответствующей медицинской комиссии о пригодности к работе на судне.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. Дипломирование и аттестация граждан иностранных государств и лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, проводятся в соответствии с настоящими Правилами на общих основаниях, если иное не установлено международными договорами Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Ішкі су көлігі туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленген және ішкі су жолдарында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы Қағида Мемлекеттік кеме тізілімі мен Жалға алынған шетел кемелері тізілімінде тіркелген Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында пайдаланылатын кемелер экипаждарына пайдаланылады.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының атқаратын лауазымдары бар немесе арнайы біліктілікті талап ететін жұмыстарды орындайтын адамдарына диплом берілуі тиіс, сондай-ақ олар әрбір кейінгі бес жыл өткен соң аттестатталуға жатады.
Кемелердің капитаны және олардың көмекшілері лауазымдарына тағайындалған адамдарға, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтары командирлері мен олардың көмекшілеріне, электр-механиктеріне және олардың көмекшілеріне, сондай-ақ осы лауазымдарды қоса атқаратын диплом беру рәсімінен өткен адамдарға диплом беріледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беруге қойылатын біліктілік талаптары мыналардың:
1) жоғарғы немесе орта техникалық білімінің;
2) жүзу өтілін растайтын құжаттың;
3) кемеде жұмысқа жарамдылығы туралы тиісті медициналық комиссияның қорытындысының болуын қамтиды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұрып жатқан шетел мемлекеттерінің азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға диплом беру және аттестаттау, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше белгiленбесе, осы Қағидаға сәйкес жалпы негіздерде жүргізіледі.

2. Дипломирование и аттестация лиц командного состава судов,
подлежащих государственной регистрации в Государственном
судовом реестре Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. К дипломированию лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, допускаются лица, имеющие соответствующее образование, указанное в пункте 21 настоящих Правил, с представлением в комиссию документов, перечисленных в пункте 7 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
7. Для получения диплома при проведении дипломирования лицо подает личное заявление произвольной формы в территориальное подразделение на имя председателя Комиссии, к которому прилагаются следующие документы:
1) копия удостоверения личности или паспорта;
2) копии документов о высшем или послесреднем образовании (диплома);
3) документа, подтверждающего стаж плавания;
4) заключения медицинской комиссии о пригодности к работе на судне;
5) две фотографии размером 3,5x4,5 сантиметра.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.09.2013 № 976 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Исключен постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
9. Заявление о проведении дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, рассматривается территориальным подразделением Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - территориальное подразделение) в течение тридцати календарных дней.
В случае несоответствия представленных документов требованиям настоящих Правил лицу, представившему документы, дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в рассмотрении его заявления с приложением представленных документов, не позднее семи рабочих дней с момента подачи заявления.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 16.09.2013 № 976 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Осы Қағидалардың 7-тармағында аталған құжаттарды комиссияға ұсына отырып, осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген тиісті білімі бар адамдардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беруіне рұқсат етіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Диплом беруді жүргізу кезінде диплом алу үшін адам Комиссия төрағасының атына аумақтық бөлімшеге еркін нысанда жеке өтініш береді, оған мынадай құжаттар:
1) жеке куәліктің немесе паспорттың көшірмесі;
2) жоғары немесе ортадан кейінгі білімі туралы құжаттың (дипломның) көшірмелері;
3) жүзу өтілін растайтын құжат;
4) кемеде жұмысқа жарамдылығы туралы медициналық комиссия қорытындысы;
5) 3,5 х 4,5 сантиметр мөлшеріндегі екі фотосурет қоса беріледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 № 976 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беруді және аттестаттауды өткізу туралы өтінішті Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
Осы Қағиданың талаптарына ұсынылған құжаттар сәйкес келмеген жағдайда құжаттарды ұсынған адамға оның өтінішін қараудан бас тарту себептерін көрсете отырып, ұсынылған құжаттардың қосымшалары бар өтінішті берген сәттен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.09.2013 № 976 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

10. Каждое заседание комиссии оформляется протоколом, в котором записывается решение комиссии о выдаче дипломов и справок о прохождении аттестации с указанием группы и мощности судов, а также должности, на которых использованы дипломируемые и аттестуемые кандидаты.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. Выдача дипломов и справок о прохождении аттестации, форма которых утверждается центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство в сфере внутреннего водного транспорта (далее - центральный исполнительный орган), осуществляется в территориальных подразделениях, а также регистрируется в журнале выдачи.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
12. Кандидаты, показавшие неудовлетворительные знания при дипломировании, повторно допускаются к экзаменам не ранее чем через один месяц.
13. Члены командного состава судов после обучения по программе профессиональной переподготовки по второй смежной специальности, а также при наличии соответствующего стажа плавания на внутренних водных путях в должностях, относящихся к командному составу самоходных судов, проходят дипломирование на соответствующую смежную специальность.
14. Лица, имеющие дипломы командного состава скоростных судов, для перехода на работу на другие суда проходят дипломирование для работы в должности капитана, механика судов 1 – 2-й групп или старшего помощника капитана и первого помощника механика судов 3 – 5-й групп.
15. Дипломирование для получения дипломов судовых механиков, электромехаников и их помощников для работы на дноуглубительных и дноочистительных снарядах осуществляются при наличии соответствующего стажа плавания указанных в пункте 41 – 49 настоящих Правил в командных должностях на самоходных или несамоходных дноуглубительных и дноочистительных снарядах.
16. В случае утери диплома лиц командного состава судов или прихода его в негодность (физический износ, порча), владельцем подается заявление на имя председателя комиссии, выдавшей диплом лиц командного состава судов, с изложением обстоятельств и причин утери или порчи. Одновременно владельцем утраченного диплома за свой счет через местные печатные издания дается объявление об утере документа. Если в течение тридцати календарных дней со дня публикации объявления документ не будет найден, комиссия, куда поступило заявление, признает утерянный документ не действительным и выдает заявителю дубликат в течение семи рабочих дней. До выдачи дубликата заявитель получает от комиссии справку, временно заменяющую утерянный документ.

10. Комиссияның әрбір отырысы хаттамамен ресімделеді, онда дипломдар және кемелердің тобы мен қуаты, сондай-ақ диплом берілетін және аттестатталатын кандидаттар атқарған лауазымдары көрсетілетін, аттестаттаудан өту туралы анықтамалар беру туралы комиссия шешімі жазылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Нысаны ішкі су көлігі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен (бұдан әрі - орталық атқарушы орган) бекітілетін дипломдар және аттестаттаудан ету туралы анықтамалар беру аумақтық бөлімшелерде жүзеге асырылады, сондай-ақ беру журналында тіркеледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Диплом беру кезінде қанағаттанғысыз білім көрсеткен кандидаттар емтихандарға бір айдан кейін ғана жіберіледі.
13. Кемелердің командалық құрамының мүшелері екінші сабақтас мамандық бойынша кәсіби қайта даярлау бағдарламасы бойынша оқығаннан кейін, сондай-ақ өздігінен жүретін кемелердің командалық құрамына жататын лауазымдарда ішкі су жолдарында тиісті жүзу өтілі бар болған кезде тиісті сабақтас мамандыққа диплом беруден өтеді.
14. Жүрдек кемелердің командалық құрамының дипломы бар адамдары басқа кемелерге жұмысқа ауысу үшін капитан, 1 – 2-топтағы кемелер механигі немесе капитанның аға көмекшісі және 3 – 5-топтағы кемелер механигінің бірінші көмекшісі лауазымындағы жұмысы үшін диплом беру өтеді.
15. Су түбін тазарту және су түбін тереңдету снарядтарындағы жұмыс үшін кеме механиктері, электр-механиктер мен олардың көмекшілері дипломдарын алу үшін диплом беру өздігінен жүретін және/немесе өздігінен жүрмейтін су түбін тазарту және су түбін тереңдету снарядтарындағы командалық лауазымда осы Қағиданың 4149-тармақтарында көрсетілген тиісті жүзу өтілі болған кезде жүзеге асырылады.
16. Кемелердің командалық құрамы адамдарының дипломы жоғалған немесе ол жарамсыз болып қалған жағдайда (физикалық тозу, бүлінуі) иесі командалық құрам адамдарының дипломын берген комиссия төрағасының атына жоғалуы және бүлінуі жағдайы мен себептерін жаза отырып, өтініш береді. Сонымен қатар, дипломының иесі өз есебінен жергілікті баспа басылымдары арқылы құжаттың жоғалғаны туралы көрсете отырып, хабарландыру береді. Егер хабарландыру жарияланған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде құжат табылмаса, өтініш келіп түскен комиссия жоғалған құжатты жарамсыз деп таниды және өтініш берушіге жеті жұмыс күні ішінде телнұсқа береді. Өтініш беруші телнұсқа берілгенге дейін комиссиядан жоғалған құжатты уақытша алмастыратын анықтама алады.

Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
17. Лица, лишенные права управления судном, допускаются к прохождению дипломирования по истечении срока лишения указанного права.
18. Самоходные суда для целей дипломирования, в зависимости от эффективной мощности двигателей, обеспечивающих их движение, подразделяются на следующие группы:
1) до 1-ой группы от 55 до 110 кВт (75 - 149 лошадиных сил);
2) 1-я группа от 110 до 330 кВт (150 - 450 лошадиных сил);
3) 2-я группа от 331 до 550 кВт (451 - 750 лошадиных сил);
4) 3-я группа от 551 до 850 кВт (751 - 1 150 лошадиных сил);
5) 4-я группа от 581 до 1 620 кВт (1 151 - 2 200 лошадиных сил);
6) 5-я группа от 1 621 и более кВт (2 201 и более лошадиных сил).
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
19. Дноуглубительные и дноочистительные снаряды подразделяются на группы в зависимости от их производительности:
1) 1-я группа производительностью до 100 м3/час;
2) 2-я группа – от 101 до 250 м3/чac;
3) 3-я группа – от 251 до 500 м3/час;
4) 4-я группа – от 501 до 700 м3/час;
5) 5-я группа – от 701 м3/час и выше.
Суда на подводных крыльях, глиссирующие и на воздушной подушке, способные развивать скорость 35 км/час и более, относятся к скоростным. Требования по образованию и плавательскому стажу выделены в специальном разделе.
20. В дипломе, выдаваемом лицам, прошедшим дипломирование, указываются группа судна и должность, которую они могут занимать.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
21. В соответствии с образованием к дипломированию допускаются:
1) на суда и дноуглубительные и дноочистительные снаряды всех групп лица, окончившие высшие и средние профессиональные учебные заведения по соответствующей специальности;
2) на суда и дноуглубительные и дноочистительные снаряды 1–3-й групп лица, окончившие средне профессиональные учебные заведения по соответствующей специальности, кроме должностей капитанов пассажирских судов 2-й группы, капитанов и первых штурманов 3-й группы всех типов судов;
3) на суда и дноуглубительные и дноочистительные снаряды 1-й группы на все судоводительские, механические, электромеханические должности (кроме капитанов пассажирских судов), на суда 2-й и 3-й групп на должности третьего штурмана, третьего помощника механика, второго помощника электромеханика; на суда 2-й и 3-й групп на должности помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика, первого помощника электромеханика грузовых и буксирных судов при условии окончания 3-го курса очного или заочного отделения средне профессиональных учебных заведений, курсов по подготовке командного состава судов внутреннего плавания;

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17. Кемені басқару құқығынан айырылған адамдар көрсетілген құқықтан айырылған мерзім өткеннен кейін диплом беруден өтуге жіберіледі.
18. Диплом беру мақсаты үшін өздігінен жүретін кемелер олардың қозғалысын қамтамасыз ететін қозғалтқыштардың тиімді қуатына қарай мынадай топтарға бөлінеді:
1) 1 топқа дейін — 55-тен 110 кВт дейін (75-149 ат күші);
2) 1 топ - 110-нан 330 кВт дейін (150-450 ат күші);
3) 2 топ - 331-ден 550 кВт дейін (451-750 ат күші);
4) 3 топ - 551-ден 850 кВт дейін (751-1 150 ат күші);
5) 4 топ - 581-ден 1 620 кВт дейін (1 151-2 200 ат күші);
6) 5 топ - 1 621-ден және одан астам кВт (2 201 және одан көп ат күші).
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
19. Су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтары олардың өнімділігіне қарай мынадай топтарға бөлінеді:
1) 1 топ – сағатына 100 м3 – өнімділікке дейін;
2) 2 топ – сағатына 101-ден 250 м3 дейін;
3) 3 топ – сағатына 251-ден 500 м3 дейін;
4) 4 топ – сағатына 501-ден 700 м3 дейін;
5) 5 топ – сағатына 701 м3 және жоғары.
Сағатына 35 км және одан астам жылдамдықты өрлете алатын су асты қанаттардағы, глиссирленген және әуе жастығындағы кемелер жүрдектерге жатады. Білімі және жүзу өтілі бойынша талаптар арнайы бөлімде белгіленген.
20. Диплом беруден өткен адамдарға берілген дипломда кеме тобы және олар атқара алатын лауазымы көрсетіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
21. Біліміне сәйкес диплом беруге мыналар жіберіледі:
1) кемелерге және барлық топтардың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарына тиісті мамандық бойынша жоғары және орта кәсіптік оқу орындарын аяқтаған адамдар;
2) кемелерге және 1 – 3-топтардың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарына, 2-топтағы жолаушылар кемелерінің капитаны, кемелердің барлық түрлерінің капитандары мен 3-топтағы бірінші штурмандары лауазымдарын басқа тиісті мамандығы бойынша орта кәсіптік оқу орындарын аяқтаған адамдар;
3) кемелерге және 1-топтың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының барлық кеме жүргізуші, механик, электр-механик (жолаушылар кемелерінің капитандарынан басқа) лауазымындағы; 2 және 3-топтағы кемелерге үшінші штурман, механиктің үшінші көмекшісі, электр-механиктің екінші көмекшісі; орта кәсіптік оқу орындарын күндізгі немесе сырттай бөлімінің 3-курсын, ішкі жүзу кеме командалық құрамын даярлау бойынша курстарды аяқтау шарты кезінде 2 және 3-топтағы кемелердің капитан көмекшісі, жүк және сүйреу кемелері механигінің екінші көмекшісі, бірінші көмекшісі лауазымына;

4) на суда мощностью от 55 до 110 кВт (75-149 лошадиных сил) - лица, имеющие высшее или среднее техническое образование, а также прошедшие стажировку по управлению этими судами продолжительностью не менее одного месяца.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
22. Аттестации подлежат все лица, занимающие должности капитанов, сменных капитанов и их помощников на самоходных судах, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядах, а также механиков и их помощников на судах и дноуглубительных и дноочистительных снарядах, совмещающих должности капитанов, помощников капитанов, командиров и их помощников.
22-1. Для допуска к аттестации лиц командного состава судов лицо подает заявление произвольной формы в территориальное подразделение на имя председателя Комиссии, к которому прилагаются следующие документы:
1) копия удостоверения личности или паспорта;
2) копия рабочего диплома;
3) заключения медицинской комиссии о пригодности к работе на судне.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.09.2013 № 976 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
23. Аттестация разделяется на три вида:
1) очередная, проводимая один раз в пять лет у всех лиц командного состава судов, независимо от их ведомственной принадлежности;
2) внеочередные, практикуемые только для лиц командного состава судов, допустивших аварийные транспортные происшествия по их вине;
3) специальные, практикуемые только для лиц, поступивших на работу на суда из других бассейнов, включая морские, а также для лиц,  возвращающихся в командный состав на суда после длительного (более пяти лет) перерыва.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
24. Лица, окончившие учебные заведения по соответствующей специальности в год очередной аттестации, а также прошедшие в том же году дипломирование, от аттестации освобождаются.
25. Аттестация лиц командного состава судов включает в себя ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) собеседование с лицом, подлежащее аттестации, проводимое комиссией с целью проверки знаний нормативных правовых актов, регулирующих безопасность судоходства на внутренних водных путях Республики Казахстан;

4) 55-тен 110 Квт (75 - 149 ат күші) дейінгі қуаты бар кемелерге - жоғарғы немесе орта техникалық білімі бар, сондай-ақ осы кемелерді басқару бойынша бір айдан кем емес тағылымдамадан өткен адамдар.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22. Өздігінен жүретін кемелердегі капитан, ауысым капитандары мен олардың көмекшілері, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы командирлер мен олардың көмекшілері, сондай-ақ, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы механиктер және олардың көмекшілері лауазымын, капитан, капитан көмекшілерінің лауазымын қоса атқаратын барлық адамдар аттестаттаудан өтуге тиіс.
22-1. Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттауға жіберу үшін тұлға Комиссия төрағасының атына аумақтық бөлімшеге еркін нысанда өтініш береді, оған мынадай құжаттар:
1) жеке куәліктің немесе паспорттың көшірмесі;
2) жұмыс дипломының көшірмесі;
3) кемедегі жұмысқа жарамдылығы туралы медициналық комиссияның қорытындысы қоса беріледі.
Ескерту. Қағидалар 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.09.2013 № 976 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Аттестаттау үш түрге бөлінеді:
1) кемелердің, олардың ведомстволық тиістілігіне қарамастан командалық құрамының барлық адамдарына бес жылда бір рет өткізілетін кезекті;
2) олардың кінәсі бойынша авариялық көлік оқиғаларына жол берген кемелердің командалық құрамының адамдары үшін ғана қолданылатын кезектен тыс;
3) кемелерге басқа, теңіз бассейндерін қоса алғанда, жұмысқа келген адамдар үшін, сондай-ақ ұзақ үзілістен (бес жылдан астам) кейін кемелердің командалық құрамына қайтып келген адамдар үшін қолданылатын арнайы.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Кезекті аттестаттау жылы тиісті мамандық бойынша оқу орындарын аяқтаған адамдар, сондай-ақ сол жылы диплом беруден өткендер аттестаттаудан босатылады.
25. Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау мынадай бірқатар жүйелі кезеңдерді қамтиды:
1) аттестаттауды өткізуге дайындық;
2) Қазақстан Республикасы ішкі су жолдарында кеме қатынасының қауіпсіздігін реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білуді тексеру мақсатында комиссия өткізетін аттестаттауға жататын тұлғалармен сұхбаттасу;

3) вынесение решения комиссии.
26. Комиссия проводит аттестацию в присутствии лица, подлежащее аттестации.
27. Отсутствующее лицо, подлежащее аттестации на заседании комиссии по уважительной причине, проходит аттестацию после выхода на работу.
В случае его неявки на заседание комиссии без уважительных причин комиссия принимает решение о повторной аттестации.
28. Комиссия, проведя аттестацию лиц командного состава судов, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит повторной аттестации;
3) не соответствует занимаемой должности.
29. Лицо, не прошедшее аттестацию, допускается к повторной аттестации не ранее чем через два месяца со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами.
30. При повторной аттестации лицо, не прошедшее аттестацию, комиссия принимает решение о несоответствии занимаемой должности.
31. Решение комиссии принимается открытым голосованием. Проходящее аттестацию лицо командного состава судов, входящее в состав комиссии, в голосовании относительно себя не участвует.
32. Решение комиссии оформляется протоколом, составленным в одном экземпляре, который хранится в территориальном подразделении.
Лицо, прошедшее аттестацию ознакамливается с решением комиссии.
Лицам командного состава, прошедшим аттестацию выдается справка о прохождении аттестации лиц командного состава судов (подтверждение к диплому).
33. В случае разногласий аттестуемого лица с членами экзаменационной комиссии по оценке его знаний аттестуемое лицо подает в Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) письменное апелляционное заявление о нарушении установленного порядка проведения аттестации и (или) несогласии с результатами аттестации (далее – апелляция).
34. Апелляция рассматривается в течении десяти рабочих дней со дня его подачи в уполномоченный орган.
35. Аттестуемое лицо подает апелляцию на следующий рабочий день после объявления оценки по экзамену. При этом аттестуемое лицо может ознакомиться со своей экзаменационной работой в день объявления результатов.
36. При рассмотрении апелляции уполномоченный орган анализирует содержание работы и правильность ее оценки экзаменационной комиссией.
37. В ходе рассмотрения апелляции проверяется правильность оценки по проверке знаний аттестуемого лица.
38. Уполномоченный орган при рассмотрении апелляции отказывает в удовлетворении просьбы аттестуемого лица и подтверждает оценку, полученную на аттестации либо удовлетворяет просьбу аттестуемого лица и ставит положительную оценку.

3) комиссия шешімін шығару.
26. Аттестаттауды комиссия аттестаттауға жататын адамның қатысуымен өткізеді.
27. Аттестаттауға жататын адам дәлелді себептермен комиссияның отырысына келмеген жағдайда жұмысқа шыққаннан кейін аттестаттаудан өтеді.
Егер ол дәлелді себептерсіз комиссияның отырысына келмеген жағдайда комиссия қайта аттестаттау туралы шешім қабылдайды.
28. Комиссия кемелердің командалық құрамының адамдарына аттестаттау жүргізу кезінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына тиістілігі;
2) қайта аттестаттауға жататыны;
3) атқаратын лауазымына тиісті еместігі.
29. Аттестаттаудан өтпеген адам осы Қағидада айқындалған тәртіппен бастапқы аттестаттаудан өткен күннен бастап кемінде екі ай өткен соң қайта аттестаттаудан өтуге жіберіледі.
30. Қайта аттестаттау кезінде аттестаттаудан өтпеген адамға комиссия атқаратын лауазымына тиісті еместігі туралы шешім қабылдайды.
31. Комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады. Комиссияның құрамына кіретін кемелердің командалық құрамының аттестаттаудан өтетін адамы өзіне қатысты дауыс беруге қатыспайды.
32. Комиссияның шешімі бір данада жасалып аумақтық органда сақталатын хаттамамен ресімделеді.
Аттестаттаудан өткен адам комиссия шешімімен танысады.
Командалық құрамның аттестаттаудан өткен адамдарына кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтама беріледі.
33. Аттестатталушы адамның оның білімін бағалау бойынша емтихан комиссиясының мүшелерімен келіспеушіліктері болған жағдайда аттестатталушы адам Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) аттестаттауды жүргізудің белгіленген тәртібінің бұзылғаны және (немесе) аттестаттаудың нәтижелерімен келіспеуі туралы жазбаша апелляциялық өтініш (бұдан әрі – аппеляция) бере алады.
34. Апелляция оны уәкілетті органға берген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
35. Аттестатталушы адам апелляцияны емтихан бойынша баға жарияланғанынан кейін келесі жұмыс күні береді. Бұл ретте аттестатталушы адам нәтижелерді жариялаған күні өзінің емтихан жұмысымен таныса алады.
36. Апелляцияны қарау кезінде уәкілетті орган жұмыс мазмұнына және емтихан комиссиясының оны дұрыс бағалауына талдау жүргізеді.
37. Апелляцияны қарау барысында аттестатталушы адамның білімін тексеру бойынша бағаның дұрыстығы тексеріледі.
38. Уәкілетті орган аппеляцияны қарау кезінде аттестатталушы адамның өтінішін қанағаттандырудан бас тартады және аттестаттауда алған бағасын растайды не аттестатталушы адамның өтінішін қанағаттандырады және оң баға қояды.

39. Решение об отказе в удовлетворении просьбы аттестуемого лица либо изменении оценки направляется аттестуемому лицу и председателю экзаменационной комиссии.
40. В соответствии с решением уполномоченного органа оценка экзаменационной комиссией вносится в протокол и личную карточку аттестуемого лица.
При не согласии с решением апелляционной комиссией аттестуемое лицо может обжаловать решение комиссии в судебном порядке.
41. Лица, окончившие по судоводительским, судомеханическим и электромеханическим специальностям высшие учебные заведения, дипломируются на должности:
1) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 4-й группы включительно (с учетом наличия практических навыков по управлению судами не менее трех месяцев) и помощника капитана (третьего штурмана), третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп;
2) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 6 месяцев – помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп;
3) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 12 месяцев – помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы;
4) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 18 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-3-й групп и помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп;
5) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 24 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1–4-й групп (кроме капитана пассажирского судна);
6) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 30 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп.
42. В речных бассейнах, где по природным условиям продолжительность навигационного периода составляет менее шести месяцев, плавательский стаж работников внутреннего водного транспорта при дипломировании приравнивается к шести месяцам. Лицам, не отработавшим полную навигацию, в стаж засчитывается фактическое время плавания.

39. Аттестатталушы адамның өтінішін қанағаттандырудан бас тарту не бағасын өзгерту туралы шешім аттестатталушы адамға және емтихан комиссиясының төрағасына жіберіледі.
40. Уәкілетті органның шешіміне сәйкес емтихан комиссиясы бағаны хаттамаға және аттестатталушы адамның жеке карточкасына жазады.
Аттестатталушы адам апелляциялық комиссияның шешімімен келіспеген кезде комиссия шешіміне сот тәртібімен шағымдануына болады.
41. Кеме жүргізу, кеме механигі және электр-механик мамандықтары бойынша жоғарғы оқу орындарын аяқтаған адамдар мынадай мамандықтар бойынша:
1) кемелер мен 4-тобын қоса алғанда (кемінде үш ай кемелерді басқару бойынша практикалық дағдысының болуын ескере отырып) су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), электр-механиктің екінші көмекшісі және барлық топтардың кемелер мен су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (үшінші штурман), механиктің және электр-механигінің үшінші көмекшісі;
2) командалық лауазымдарда 6 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі;
3) командалық лауазымдарда 12 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – 2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі;
4) командалық лауазымда 18 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – 1–3-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі мен барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының, капитан көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механиктің бірінші көмекшісі;
5) командалық лауазымда 24 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – 1–4-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі, электр-механигі (жолаушылар кемелерінен басқа);
6) командалық лауазымда 30 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі дипломын алады.
42. Ішкі су көлігі қызметкерлеріне диплом беру кезінде табиғи жағдайлар бойынша навигациялық кезеңнің ұзақтығы кемінде алты айды құрайтын өзен бассейндерінде жүзу өтілі алты айға теңестіріледі. Толық навигацияны атқармаған адамдарға өтілге нақты жүзу уақыты есептеледі.

43. Лица, окончившие судоводительские, судомеханические и электромеханические отделения и отделения водных путей и сообщений средне профессиональных учебных заведений, дипломируются на должности:
1) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика, электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1–2-й групп и помощника капитана (третьего штурмана), третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп (с учетом наличия практических навыков по управлению судном не менее трех месяцев);
2) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 6 месяцев – помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1–4-й групп;
3) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 12 месяцев – помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1–2-й групп, помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп, капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы;
4) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 18 месяцев – помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1–3-й групп;
5) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 24 месяцев - капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1–3-й групп; помощника капитана (первого штурмана), первого помощника капитана и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп;
6) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 30 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-3-й групп (кроме капитанов пассажирских судов);
7) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 36 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1–4-й групп (кроме капитанов пассажирских судов);
8) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 42 месяцев - капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп.

43. Орта кәсіптік оқу орындарының кеме жүргізу, кеме механикалық пен электр-механикалық бөлімшелерін және су жолдары мен қатынастары бөлімшелерін аяқтаған адамдар мынадай мамандықтар бойынша:
1) 1–2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі және барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (үшінші штурман), механиктің және электр-механигінің үшінші көмекшісі (кемені басқару бойынша кемінде үш ай практикалық дағдысының болуы);
2) командалық лауазымда 6 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – 1– 4-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі;
3) командалық лауазымда 12 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – 1–2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің көмекшісі, барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің көмекшісі, 1-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі;
4) командалық лауазымда 18 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – 1–3-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі;
5) командалық лауазымда 24 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – 1–3-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі, барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі;
6) командалық лауазымда 30 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – 1–3-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі, электр-механигі (жолаушылар кемелерінің капитанынан басқа);
7) командалық лауазымда 36 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – 1–4-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі, электр-механигі (жолаушылар кемелерінің капитанынан басқа);
8) командалық лауазымда 42 ай бойы жүзу өтілі болған кезде – барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі, электр-механигі дипломын алады.

44. Лица, окончившие средне профессиональные учебные заведения по судоводительской, судомеханической (электромеханической) специальности, дипломируются на должности:
1) помощника капитана (третьего штурмана), третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1–3-й групп включительно и помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы (с учетом практических навыков по управлению судами не менее трех месяцев);
2) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1–2-й групп и помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 6 месяцев;
3) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-3-й групп, а прошедших стажировку по должности капитана, механика и электромеханика в течение одного месяца - капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 12 месяцев;
4) помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 18 месяцев;
5) капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 24 месяцев.
45. Лица, окончившие курсы по подготовке (переподготовке) командного состава судов внутреннего водного плавания, дипломируются (с учетом практического навыка по управлению судами не менее 6 месяцев) на должности:
1) помощника капитана (третьего штурмана), третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 3-й группы включительно (буксирного и грузового флота), помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы;
2) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы и помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы (кроме пассажирских судов) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 6 месяцев;

44. Кеме жүргізуші, кеме механикалық (электр-механикалық) мамандықтары бойынша орта кәсіптік оқу орындарын аяқтаған адамдар мынадай мамандықтар бойынша:
1) 1–3-топтарды қоса алғанда, кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (үшінші штурман), механиктің, электр-механигінің үшінші көмекшісі, 1-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі (кемелерді басқару бойынша кемінде үш ай практикалық дағдысының ескере отырып);
2) командалық лауазымда 6 ай бойы жүзу өтілі болған кезде 1–2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі және 1-топтағы кемелер мен су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі;
3) командалық лауазымда 12 ай бойы жүзу өтілі болған кезде 1–3-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің, электр-механигінің екінші көмекшісі, ал капитанның, механиктің және электр-механигінің лауазымы бойынша бір ай ішінде тағылымдамадан өткен – 1-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі, электр-механигі;
4) командалық лауазымда 18 ай бойы жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (бірінші штурман), механиктің, электр-механигінің бірінші көмекшісі;
5) командалық лауазымда 24 ай бойы жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі, электр-механигі қызметіне диплом алады.
45. Ішкі суда жүзу командалық құрамын даярлау бойынша (қайта даярлау) курстарды аяқтаған адамдар (кемелерді басқару бойынша кемінде 6 ай практикалық дағдысын ескере отырып) мына лауазымдарға:
1) 3-топты қоса алғанда (сүйреу және жүк флоты) кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (үшінші штурман), механиктің, электр-механигінің үшінші көмекшісі, 1-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің, электр-механиктің екінші көмекшісі;
2) командалық лауазымда 6 ай бойы жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі, 1-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының (жолаушылар кемелерінен басқа) капитан көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі;

3) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 3-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 12 месяцев;
4) помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы и капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы (кроме капитана пассажирского судна) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 18 месяцев;
5) капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы (кроме капитана пассажирского судна) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 36 месяцев.
46. Лица, окончившие высшие и средние профессиональные учебные заведения, допускаются к дипломированию на должность капитана, механика и электромеханика судов 1-й группы (кроме пассажирских судов и транзита) после успешной стажировки на этих должностях не менее трех месяцев непосредственно в рейсе, подтвержденной характеристикой-ходатайством капитана или механика. Лица, окончившие курсы по подготовке комсостава, дипломируются на тех же условиях и на те же должности, на суда мощностью до 225 кВт (300 лошадиных сил).
47. Лица рядового состава со стажем плавания, в должности рулевого моториста, электрика, лебедчика не менее 12 месяцев и успешно обучающиеся не ниже 4-го курса – в высших и 3-го курса - в средних профессиональных учебных заведениях по соответствующей специальности дипломируются на получение диплома, третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 3-й группы включительно, а лица, ранее окончившие средние профессиональные учебные заведения, на тех же условиях дипломируются на занятие должностей помощника капитана (третьего штурмана) судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 3-й группы включительно.
48. Студенты обучающиеся в высших учебных заведениях по судоводительской, судомеханической и электромеханической специальности и специальности «водные пути и сообщения», при наличии стажа плавания в должности рулевого моториста, электрика, лебедчика не менее 6 месяцев после 4-го курса дипломируются на должность третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 4-й группы включительно.
49. Курсанты и обучающиеся в средне профессиональных учебных заведениях по судоводительской, судомеханической и электромеханической специальности и специальности «водные пути и сообщения» при наличии стажа плавания в должности рулевого моториста, электрика, лебедчика не менее 6 месяцев после окончания 3-го курса дипломируются на должность третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 2-й группы включительно.

3) командалық лауазымда 12 ай бойы жүзу өтілі болған кезде 3-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі;
4) командалық лауазымда 18 ай бойы жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі, 1-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі мен электр-механигі;
5) командалық лауазымда 36 ай бойы жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының (жолаушылар кемелерінен басқа) капитаны, механигі мен электр-механигі қызметіне диплом алады.
46. Жоғары және орта кәсіптік оқу орындарын аяқтаған адамдар 1-топтағы кемелерді (жолаушылар кемелері мен транзиттен басқа) капитаны, механигі және электр-механигі лауазымына осы лауазымдарда кемінде үш ай капитанның немесе механиктің қолдаухат-мінездемесімен расталған ойдағыдай тағылымдамадан өткеннен кейін диплом алуға жіберіледі. Командалық құрамды даярлау бойынша курсты аяқтаған адамдар 225 Квт (300 ат күші) дейінгі қуаты бар кемелерге сол шарттарда және сол лауазымдарға диплом алады.
47. Рульдік моторшы, электрик, шығыршы лауазымында кемінде 12 ай жүзу өтілі бар және жоғарғы оқу орындарында 4-курстан және орта кәсіптік оқу орындарында 3-курстан төмен емес курстарда ойдағыдай оқып жатқан қатардағы құрам адамдары тиісті мамандықтар бойынша 3-топты қоса алғанда кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтары механигінің, электр-механигінің үшінші көмекшісі дипломын алады, ал орта кәсіптік оқу орындарын сондай шарттарда бұрын аяқтаған адамдар кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитан көмекшісі (үшінші штурман) лауазымын атқаруға диплом алады.
48. Кеме жүргізушісі, кеме механикалық және электр-механикалық мамандығы мен «су жолдары және қатынастары» мамандығы бойынша жоғарғы оқу орындарында оқитын студенттердің рульдік моторшы, электрик, шығыршы лауазымында 4-курстан кейін кемінде 6 ай жүзу өтілі болған кезде 4-топты қоса алғанда, кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының механигі мен электр-механиктің көмекшісі лауазымына диплом алады.
49. Орта кәсіптік оқу орындарында кеме жүргізу, кеме механикалық пен электр-механикалық және «су жолдары және қатынастары» мамандықтары бойынша курсанттар мен білім алушылар 3 курсты аяқтағаннан кейін рульдік моторшы, электрик, шығыршы лауазымдарына 6 ай жүзу өтілі болған кезде 2-топты қоса алғанда кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтары механигі мен электр-механигі үшінші көмекшісі лауазымына диплом алады.

50. К дипломированию на занятие командных должностей на скоростных судах допускаются лица с высшим или средним профессиональным образованием без опыта работы в командной должности на судах внутреннего водного плавания, но при наличии стажа плавания на скоростных судах в должности:
1) помощника капитана (третьего штурмана) – третьего помощника механика в течение 6 месяцев - на должность помощника капитана (второго штурмана) – второго помощника механика без права самостоятельного несения вахты;
2) помощника капитана (второго штурмана) – второго помощника механика в течение 6 месяцев из 18 – на должность помощника капитана (первого штурмана) – первого помощника механика соответствующей группы после стажировки непосредственно в рейсах сроком до трех месяцев и сдачи зачетов;
3) помощника капитана (первого штурмана) – первого помощника механика соответствующей группы в течение 12 месяцев из 30 – на должность капитана-механика.
51. К дипломированию на занятие командных должностей на скоростных судах допускаются лица с высшим или средним профессиональным образованием с опытом работы в командной должности на судах внутреннего водного плавания после стажировки на соответствующем судне сроком не менее одного месяца непосредственно в рейсе и сдачи практического зачета по управлению этим судном капитану-наставнику при наличии диплома:
1) помощника капитана (первого штурмана) судов внутреннего водного плавания не ниже 2-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 12 месяцев – на помощника капитана (первого штурмана) скоростных судов 3-й группы;
2) помощника капитана (первого штурмана) судов внутреннего водного плавания не ниже 3-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 6 месяцев - на помощника капитана (первого штурмана) скоростных судов всех групп;
3) капитана судов внутреннего водного плавания 1-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 18 месяцев – на помощника капитана (первого штурмана), а 24 месяца - на капитана скоростных судов 3-й группы;
4) капитана судов внутреннего водного плавания не ниже 2-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 12 месяцев - на капитана скоростных судов 3-й группы;
5) капитана судов внутреннего водного плавания не ниже 3-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 6 месяцев – на капитана скоростных судов всех групп.
52. К дипломированию командного состава скоростных судов для перехода на скоростные суда группой выше без повышения должности допускаются лица, имеющие стаж плавания в этой должности на предшествующей группе судов не менее 6 месяцев.

50. Жүрдек кемелерде командалық лауазымдарды атқаруға диплом беруге ішкі суда жүзу кемелерінде командалық лауазымда жұмыс тәжірибесі жоқ, бірақ мынадай лауазымдарда:
1) капитан көмекшісі (үшінші штурман) – механиктің үшінші көмекшісі - қызметінде 6 ай бойы – вахтада дербес тұруға құқығы жоқ капитан көмекшісі (екінші штурман) механиктің екінші көмекшісі қызметіне;
2) капитан көмекшісі (екінші штурман) – механиктің екінші көмекшісі қызметінде 18 айдың 6 айы ішінде – үш ай мерзімге дейінгі тікелей рейстерде тағылымдамадан өткен сынақ тапсырғаннан кейін тиісті топтағы механиктің бірінші көмекшісі қызметіне;
3) капитан көмекшісі (бірінші штурман) – тиісті топта механигінің бірінші көмекшісі лауазымына 30 айдың 12 айы ішінде капитан-механик қызметіне жүрдек кемелерде жүзу өтілі бар жоғарғы немесе орта кәсіптік білімі бар адамдар жіберіледі.
51. Жүрдек кемелерде командалық лауазымды атқаруға диплом беруге жоғарғы немесе орта кәсіптік білімі, ішкі суда жүзу кемелерінде командалық лауазымда жұмыс тәжірибесі бар, тиісті кемеде бір айдан кем емес мерзімде тікелей рейсте тағылымдамадан өткен және осы кемені басқару бойынша капитан-тәлімгерге практикалық сынақ тапсырған адамдар мынадай дипломы болған кезде:
1) 2-топтан төмен емес ішкі суда жүзу кемелері капитанның көмекшісі (бірінші штурман) және осы лауазымында кемінде 12 ай жүзу өтілі бар – 3-топтағы жүрдек кемелер капитанының көмекшісі (бірінші штурман);
2) 3-топтан төмен емес ішкі суда жүзу кемелері капитанның көмекшісі (бірінші штурман) және осы лауазымында кемінде 6 ай жүзу өтілі бар – барлық топтағы жүрдек кемелер капитанының көмекшісі (бірінші штурман);
3) 1-топтағы ішкі суда жүзу кемелерінің капитаны және осы лауазымында кемінде 18 ай жүзу өтілі бар – капитан көмекшісі (бірінші штурман), ал 24 ай жүзу өтілі бар болса – 3-топтағы жүрдек кемелердің капитаны;
4) осы лауазымында кемінде 12 ай жүзу өтілі бар және 2-топтан төмен емес ішкі суда жүзу кемелерінің капитаны – 3-топтағы жүрдек кемелер капитаны;
5) 3-топтан төмен емес ішкі суда жүзу кемелерінің капитаны және осы лауазымында кемінде 6 ай жүзу өтілі бар – барлық топтағы жүрдек кемелер капитаны бола алады.
52. Жүрдек кемелердің командалық құрамына лауазымын жоғарылатпай жоғары топтағы жүрдек кемелерге ауысу үшін диплом беруге алдындағы топтағы кемелерде осы лауазымда кемінде 6 ай жүзу өтілі бар адамдар жіберіледі.

53. Лица, получившие дипломы командного состава скоростных судов, в соответствии с пунктом 50 настоящих Правил дипломируются на должность помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика внутреннего водного плавания судов своей группы.
Последующее дипломирование лиц, имеющих дипломы помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика, капитана, механика скоростных судов, производится при наличии стажа плавания не менее 6 месяцев в каждой должности.
54. Лица командного состава скоростных судов, механической специальности (или совмещающие должности судоводителя и судомеханика) допускаются к работе только при наличии рабочих дипломов по механической специальности и прохождении очередного дипломирования как лица, работающего на судах внутреннего водного плавания.

53. Осы Қағиданың 50-тармағына сәйкес жүрдек кемелердің командалық құрамының дипломын алған адамдарға өз тобындағы ішкі суда жүзу кемелері капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің екінші көмекшісі лауазымына диплом беріледі.
Жүрдек кемелердің капитаны көмекшісінің (бірінші штурманының), механигінің бірінші көмекшісінің, капитанының, механиктің дипломдары бар адамдарға кейіннен диплом беру әрбір лауазымда кемінде 6 ай жүзу өтілі болған кезде жүргізіледі.
54. Жүрдек кемелердің командалық құрамының механикалық мамандығы бар адамдары (немесе кеме жүргізушісі және кеме механигі лауазымдарын қоса атқаратын) механикалық мамандық бойынша дипломдары болған және ішкі суда жүзу кемелерінде жұмыс істейтін адамдар ретінде кезекті диплом беруден өткен кезде ғана жұмысқа жіберіледі.