Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 августа 2011 года № 923. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2015 года № 783
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.09.2015 № 783 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353.
В соответствии с подпунктом 13) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                             К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 августа 2011 года № 923
Правила применения разрешительной системы
автомобильных перевозок в Республике Казахстан
в международном сообщении
1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» (далее – Закон).
2. Порядок проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан определяется постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1345 «Некоторые вопросы, регламентирующие проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан».
3. Правила определяют порядок применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении и выдачи иностранных разрешений, за исключением иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия свыше одного календарного года.
Правила распространяются на физические лица, индивидуальных предпринимателей и юридические лица, владеющие на праве собственности или на иных законных основаниях следующими автотранспортными средствами:
1) автобусами, микроавтобусами;

Қазақстан Республикасында автомобиль тасымалдарының рұқсат беру жүйесін халықаралық қатынаста қолдану қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 13 тамыздағы № 923 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 қыркүйектегі № 783 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.09.2015 № 783 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 12-бабының 13) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында автомобиль тасымалдарының рұқсат беру жүйесін халықаралық қатынаста қолдану
қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 13 тамыздағы
№ 923 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында автомобиль тасымалдарының рұқсат беру жүйесін халықаралық қатынаста қолдану қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында автомобиль тасымалдарының рұқсат беру жүйесін халықаралық қатынаста қолдану қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 12-бабының 13) тармақшасына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өту тәртібі "Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуін регламенттейтін кейбір мәселелер" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы № 1345 қаулысымен белгіленеді.
3. Қағида қолдану мерзімі күнтізбелік бір жылдан асатын тұрақты жолаушылар және багаж тасымалына берілетін шетелдік рұқсаттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасында автомобиль тасымалдарының рұқсат беру жүйесін халықаралық қатынаста қолдану және шетелдік рұқсаттарды беру тәртібін айқындайды.
Қағида меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде мынадай автокөлік құралдарына иелік ететін жеке тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға қолданылады:
1) автобустар, шағын автобустар;

2) грузовыми автомобилями (допустимый общий вес которых, включая прицеп, более 6 тонн, или допустимая полезная нагрузка, включая прицеп, более 3,5 тонн);
3) специализированными автомобилями (предназначенных для перевозки определенных видов грузов);
4) специальными автомобилями (предназначенными для выполнения различных, преимущественно нетранспортных работ).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 12.11.2013 № 1211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) карточка допуска на автотранспортное средство – документ, разрешающий использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов;
2) поездка – проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения и возвращения обратно в пункт отправления;
3) удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов – документ, дающий право автомобильным перевозчикам Республики Казахстан осуществлять международные автомобильные перевозки грузов;
4) дополнительная заявка – заявка на получение иностранных разрешений, поданная отечественным перевозчиком, не участвовавшим в годовой заявке или не указавшим в годовой заявке определенный вид и необходимое количество иностранных разрешений;
5) отечественное разрешение – разрешительный документ, на основании которого осуществляются въезд (выезд) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзит по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении, а также перевозки в (из) третьи страны;
6) рейс – проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения;
7) разрешительный документ - документ (отечественное или иностранное разрешение, разрешение на выполнение перевозки в (из) третьи страны, специальное разрешение), подтверждающий право проезда по территории Республики Казахстан;
8) квота обмена бланками разрешений – количество иностранных разрешений, согласованных для обмена с иностранными государствами (далее – квота обмена);
9) транзитный проезд (транзит) – проезд автотранспортных средств с грузом или без груза по территории государства, при котором пункты отправления и назначения находятся вне территории этого государства;

2) жүк автомобильдері (олардың тіркемені қосқанда рұқсат етілетін жалпы салмағы 6 тоннадан астам немесе тіркемені қосқанда рұқсат етілетін пайдалы жүктемесі 3,5 тоннадан астам);
3) мамандандырылған автомобильдер (белгілі бір жүк түрін тасымалдауға арналған);
4) арнайы автомобильдер (әртүрлі, көбінесе көліктік емес жұмыстарды орындауға арналған).
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.11.2013 N 1211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкасы - автокөлік құралын жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарында пайдалануға рұқсат беретін құжат;
2) жолсапар - автокөлік құралдарының жөнелту пунктінен межелі пунктіне жүруі және жөнелту пунктіне кері оралуы;
3) жүктердің халықаралық автомобильмен тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігі - Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына жүктердің халықаралық автомобильмен тасымалдарын жүзеге асыруға құқық беретін құжат;
4) қосымша өтінім - жылдық өтінімге қатыспаған немесе жылдық өтінімде шетелдік рұқсаттардың белгілі бір түрін және қажетті санын көрсетпеген отандық тасымалдаушы берген шетелдік рұқсаттарды алуға өтінім;
5) отандық рұқсат - рұқсат беру құжаты, оның негізінде халықаралық қатынаста жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) келуі (кетуі), Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиті жүзеге асырылады;
6) рейс - автокөлік құралдарының жөнелту пунктінен межелі пунктіне дейін жүріп өтуі;
7) рұқсат беру құжаты - Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүру құқығын растайтын құжат (отандық немесе шетелдік рұқсат, үшінші елдерге (елдерден) тасымалды орындауға арналған рұқсат, арнайы рұқсат);
8) рұқсат бланкілерімен алмасу квотасы (бұдан әрі - алмасу квотасы) - шет мемлекеттермен алмасу үшін келісілген шетелдік рұқсаттардың саны;
9) транзиттік жүріп өту (транзит) - жөнелту және межелі пункттері осы мемлекеттің аумағынан тыс орналасқан мемлекеттің аумағы арқылы жүкпен немесе жүксіз автокөлік құралдарының жүріп өтуі;

10) исключен постановлением Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования);
11) перевозки в (из) третьи страны – перевозки пассажиров, багажа или грузов между двумя государствами, не являющимися государством регистрации автотранспортного средства;
12) иностранное разрешение – разрешительный документ, на основании которого осуществляются въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства, транзит по территории иностранного государства отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении, а также перевозки в (из) третьи страны.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
5. Разрешительная система проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан определяется Законом, международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан (далее – Соглашения) и настоящими Правилами.
5-1. Въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства, транзит по территории иностранного государства отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов, осуществляются на основании иностранных разрешений следующих видов:
1) иностранные разрешения на перевозку грузов;
2) иностранные разрешения на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа;
3) иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год.
Сноска. Правила дополнены подпунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
6. В соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о международном автомобильном сообщении при осуществлении отечественными перевозчиками автомобильных перевозок на территорию Китайской Народной Республики требуется:
1) разрешение вида «А» со сроком действия один календарный год при выполнении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, которое позволяет отечественному перевозчику осуществлять перевозку от пункта отправления до пункта назначения;
2) разрешение вида «В» при выполнении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа с правом совершения одного рейса туда и обратно;

10) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
11) үшінші елдерге (елдерден) тасымалдау - автокөлік құралының тіркелу мемлекеті болып табылмайтын екі мемлекет арасында жолаушыларды, багажды немесе жүктерді тасымалдау;
12) шетелдік рұқсат - рұқсат беру құжаты, оның негізінде халықаралық қатынаста жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ үшінші елдерге (ден) тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының тиісті шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіру (шығу), мемлекеттің аумағы арқылы транзиті жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуіне рұқсат беру жүйесі Заңда, Қазақстан Республикасы ратификациялаған Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы халықаралық шарттарда (бұдан әрі - Келісім) және осы Қағидада айқындалады.
5-1. Жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруі (шығуы), шет мемлекеттің аумағы арқылы транзиті мынадай түрлердегі шетелдік рұқсаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) жүк тасымалына арналған шетелдік рұқсаттар;
2) жолаушыларды және багажды тұрақты емес тасымалдауға арналған  шетелдік рұқсаттар;
3) күнтізбелік бір жылға қолдану мерзімімен жолаушыларды  және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттар.
Ескерту. Қағида 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келісімге сәйкес отандық тасымалдаушылар Қытай Халық Республикасының аумағына автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде мыналар қажет:
1) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды орындаған кезде, отандық тасымалдаушыға тасымалды жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен "А" түрінің рұқсаты;
2) тура және кері бір рейсті орындауға құқығы бар жолаушылар мен багаждың тұрақты емес автомобиль тасымалын орындау кезінде "В" түрінің рұқсаты;

3) разрешение вида «С» при перевозке грузов автомобильным транспортом с правом выполнения одного рейса туда и обратно.
Разрешения вида «А», «В», «С» действуют до 31 декабря текущего года.
2. Порядок определения квоты обмена и распределения
иностранных разрешений
7. Территориальные органы транспортного контроля Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – территориальные органы) ежегодно в срок до 10 августа через средства массовой информации и интернет-ресурсы информируют отечественных перевозчиков о начале приема годовых заявок на иностранные разрешения.
Годовые заявки отечественными перевозчиками подаются через центры обслуживания населения либо веб-портал "Е-Лицензирование" www.elicense.kz (далее-портал).
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Ежегодно в срок до 30 сентября территориальные органы принимают годовые заявки от отечественных перевозчиков.
Годовая заявка содержит:
1) индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер и наименование отечественного перевозчика;
2) вид перевозки;
3) количество потенциального использования иностранных разрешений в разрезе стран и видов выполняемых перевозок с разбивкой по кварталам, по времени совершения предполагаемой поездки и подвижному составу.
Годовая заявка, не соответствующая вышеуказанным требованиям, подлежит отклонению с указанием причин в течение двух дней со дня подачи заявки.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
9. Исключен постановлением Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
10. Ежегодно в срок с 10 по 30 сентября уполномоченный орган принимает годовые заявки от отечественных перевозчиков о необходимом количестве иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
11. При подаче годовых заявок на иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год отечественным перевозчиком направляются сведения о типе (классе) и государственных регистрационных номерных знаках подвижного состава, подлежащего для использования на маршруте, а также прилагаются следующие документы в электронном виде:

3) тура және кері бір рейсті орындауға құқығы бар жүк автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде "С" түрінің рұқсаты.
"А", "В", "С" түріндегі рұқсаттар ағымдағы жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
2. Шетелдік рұқсаттарды айырбастау квотасын анықтау және үлестірілу тәртібі
7. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің көліктік бақылау аумақтық органдары (бұдан әрі - аумақтық органдар) жыл сайын 10 тамызға дейінгі мерзімде бұқаралық ақпарат құралдары мен интернет-ресурстар арқылы шетелдік рұқсаттарға жылдық өтінімдерді қабылдаудың басталуы туралы отандық тасымалдаушыларды хабарландырады.
Жылдық өтінімдерді отандық тасымалдаушылар халыққа қызмет көрсету орталықтары немесе www.elicense.kz «Е-Лицензиялау» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы береді.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Жыл сайын 30 қыркүйекке дейінгі мерзімде аумақтық органдар отандық тасымалдаушылардан жылдық өтінімдерді қабылдайды.
Жылдық өтінімде:
1) отандық тасымалдаушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі және атауы;
2) тасымалдың түрі;
3) елдер және тоқсан бойынша, болжамды жол жүру уақыты мен жылжымалы құрам бойынша бөле отырып, тасымалдардың түрлері бөлінісінде шетелдік рұқсаттарды ықтимал пайдаланудың саны қамтылады.
Жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жылдық өтінім себептерін көрсете отырып, өтінім берілген күнінен бастап екі күн ішінде қайтарылуға жатады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Жыл сайын 10-30 қыркүйек мерзімінде уәкілетті орган отандық тасымалдаушылардан күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттардың қажетті саны туралы жылдық өтінімдерді қабылдайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Отандық тасымалдаушы қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарға жылдық өтінімдерді берген кезде маршрутта пайдалануға жататын жылжымалы құрамның түрі (класы) және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері туралы мәліметтерді жібереді, сондай-ақ электрондық түрде мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) копия договора о совместной деятельности с иностранным перевозчиком;
2) письменное подтверждение местных исполнительных органов области, где зарегистрированы заявленные автобусы, микроавтобусы, о незадействованности данных транспортных средств на других маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
3) расписания движения автобусов, микроавтобусов по маршруту с указанием места и времени отправления, прибытия и стоянки автобусов, микроавтобусов, а также расстояний по всем остановочным пунктам и пунктам пропуска через границы государств, согласованного уполномоченным органом;
4) схемы маршрута с указанием автовокзалов, автостанций, автомобильных пунктов пропуска через государственную границу, опасных участков и скоростного режима движения автобусов и микроавтобусов, согласованной уполномоченным органом;
5) графика режима труда и отдыха водителей на протяжении всего регулярного маршрута с указанием времени и места смены водителей автобусов и микроавтобусов.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
12. По итогам сводных годовых заявок формируется общая сводная годовая заявка.
Сформированная общая сводная годовая заявка размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
13. Документы, указанные в пункте 11 настоящих Правил, хранятся в течение 5 лет в Комитете транспортного контроля.
14. Для обеспечения проведения переговоров с компетентными органами соответствующих государств по вопросу определения квоты обмена бланками иностранных разрешений территориальные органы в срок до 10 октября текущего года направляют в уполномоченный орган общую сводную годовую заявку о количестве потребностей отечественных перевозчиков в иностранных разрешениях.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
15. Уполномоченный орган согласовывает с компетентными органами иностранных государств квоту обмена бланками разрешений.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
16. Комитет транспортного контроля осуществляет передачу компетентным органам иностранных государств бланков отечественных разрешений, в том числе и разрешений на выполнение перевозки в (из) третьи страны, и получение для отечественных перевозчиков иностранных разрешений, в количестве, оговоренном протоколами переговоров с иностранными компетентными органами.

1) шетелдік тасымалдаушымен бірлескен қызмет туралы шарттың көшірмесі;
2) көрсетілген көлік құралдары жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдаудың басқа маршруттарында іске тартылмауы туралы мәлімделген автобустар мен шағын автобустардың тіркелген облыстың жергілікті атқарушы органдарының жазбаша растауы;
3) маршрут бойынша автобустардың, шағын автобустардың жөнелту, келу және тұру орындары мен уақыттарын, сондай-ақ уәкілетті органмен келісілген барлық аялдама пункттері мен мемлекеттердің шекаралары арқылы өткізу пункттері бойынша арақашықтықтар көрсетілген қозғалыс кестелері;
4) уәкілетті органмен келісілген автовокзалдарды, автостанцияларды мемлекеттік шекара арқылы автомобиль өткізу пункттерін, автобустар және шағын автобустар қозғалысының қауіпті учаскелері мен жылдамдық режимі көрсетілген маршрут сызбалары;
5) автобустар және шағын автобустар жүргізушілерінің ауысым уақыты мен орнын көрсете отырып, бүкіл тұрақты маршрут ұзақтығындағы жүргізушілердің еңбек және тынығу режимінің кестесі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Жиынтық жылдық өтінімдердің қорытындылары бойынша жалпы жиынтық жылдық өтінім қалыптастырылады.
Қалыптастырылған жалпы жиынтық жылдық өтінім уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Осы Қағиданың 11-тармағында көрсетілген құжаттар 5 жыл бойы Көліктік бақылау комитетінде сақталады.
14. Шетелдік рұқсат бланкілерімен алмасу квотасын белгілеу мәселесі бойынша тиісті мемлекеттердің құзыретті органдарымен келіссөздер жүргізуді қамтамасыз ету үшін аумақтық органдар ағымдағы жылғы 10 қазанға дейінгі мерзімде уәкілетті органға отандық тасымалдаушылардың шетелдік рұқсаттарға деген қажеттілігінің саны туралы жалпы жиынтық жылдық өтінімді жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Уәкілетті орган шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен рұқсат бланкілерімен алмасу квотасын келіседі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Көліктік бақылау комитеті шет мемлекеттердің құзыретті органдарына отандық рұқсат бланкілерін, оның ішінде үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға рұқсаттар беруді, отандық тасымалдаушылар үшін шетелдік рұқсаттарды шетелдік құзыретті органдармен жүргізілген келіссөз хаттамаларында ескерілген мөлшерде алуды жүзеге асырады.

17. Иностранные разрешения, квота обмена которыми удовлетворяет потребность отечественных перевозчиков, подлежат полному распределению в территориальные органы для выдачи отечественным перевозчикам согласно данным общей сводной годовой заявки, за исключением иностранных разрешений, определенных в резерв Комитета транспортного контроля и иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа, сроком действия на один календарный год.
18. Иностранные разрешения, квота обмена которыми не удовлетворяет потребность отечественных перевозчиков, подлежат распределению в автоматизированном порядке среди отечественных перевозчиков с учетом имеющегося у них подвижного состава по мере поступления заявлений на получение бланков иностранных разрешений.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
19. Если спрос на разрешения в отношении стран, с которыми действует разрешительная система выполнения международных автомобильных перевозок, превышает количество иностранных разрешений, предназначенных к выдаче отечественным перевозчикам, то иностранные разрешения выдаются в первую очередь для:
1) автомобильных перевозок гуманитарных грузов;
2) экспортных автомобильных перевозок грузов, производимых в Республике Казахстан;
3) автомобильных перевозок, выполняемых совместно с перевозчиками других видов транспорта;
4) автомобильных перевозок скоропортящихся продуктов;
5) автомобильных перевозок, выполняемых в попутном направлении.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 12.11.2013 № 1211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
20. Автомобильные перевозки грузов, указанных в пункте 19 настоящих Правил отечественными перевозчиками подтверждаются договорами перевозки.
21. Уполномоченным органом иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год распределяются с учетом установленных маршрутов и расписания движения по данным маршрутам, согласованных с компетентными органами иностранных государств.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
22. Сведения о количестве распределенных иностранных разрешений в разрезе территориальных органов размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.

17. Отандық тасымалдаушылардың қажеттілігін қанағаттандыратын шетелдік рұқсаттар, алмасу квотасы Көліктік бақылау комитетінің резервіне белгіленген шетелдік рұқсаттар мен күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды қоспағанда, жалпы жиынтық жылдық өтінім деректеріне сәйкес отандық тасымалдаушыларға беру үшін аумақтық органдарға толық бөлуге жатады.
18. Отандық тасымалдаушылардың қажеттілігін қанағаттандырмаған шетелдік рұқсаттар, алмасу квотасы отандық тасымалдаушылардың арасында, шетелдік рұқсаттың бланкілерін алуға өтініштер түсуіне орай олардың қолданысындағы жылжымалы құрамын ескере отырып автоматтандырылған тәртіпте бөлуге жатады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Егер халықаралық автомобиль тасымалдарын орындаудың рұқсат ету жүйесі қолданылатын елдерге қатысты рұқсаттарға сұраныс отандық тасымалдаушыларға берілетін шетелдік рұқсаттар санынан асса, онда шетелдік рұқсаттар бірінші кезекте:
1) гуманитарлық жүктерді автомобильмен тасымалдауға;
2) Қазақстан Республикасында өндірілетін жүктерді автомобильмен экспорттық тасымалдауға;
3) көліктің басқа түрлерінің тасымалдаушыларымен бірлесіп орындалатын автомобиль тасымалдарына;
4) тез бүлінетін өнімдерді автомобильмен тасымалдауға;
5) бір бағытта орындалатын автомобиль тасымалдарына беріледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.11.2013 N 1211 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Осы Қағиданың 19-тармағында көрсетілген жүктерді автомобильмен тасымалдауды отандық тасымалдаушылар тасымал шартымен растайды.
21. Уәкілетті орган шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен келісілген, белгіленген маршруттар мен осы маршруттар бойынша жүру кестесін ескере отырып, күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдуға арналған шетелдік рұқсаттарды үлестіреді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Аумақтық органдар бөлінісінде үлестірілген шетелдік рұқсаттардың саны туралы мәліметтер уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.

Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
23. Отечественные перевозчики, подавшие дополнительные заявки на получение бланков иностранных разрешений на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа, на перевозку груза и иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год, обеспечиваются Комитетом транспортного контроля из резерва и невостребованных в течение одного квартала указанных бланков.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
23-1. В случаях подачи отечественными перевозчиками дополнительных заявок на получение бланков иностранных разрешений на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа, перевозку груза и иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа и отсутствия невостребованных бланков иностранных разрешений, уполномоченным органом путем переписки согласовывается с компетентными органами иностранного государства соответствующая квота обмена бланками иностранных разрешений на текущий год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
3. Порядок выдачи иностранных разрешений отечественным
перевозчикам
24. Оформление и выдачу иностранных разрешений отечественным перевозчикам, за исключением иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год, осуществляют территориальные органы.
25. Оформление и выдачу иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год осуществляет Комитет транспортного контроля.
26. Заявление на получение иностранных разрешений на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа, перевозку груза и иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год рассматривается территориальными органами или Комитетом транспортного контроля с уведомлением заявителя в течение двух рабочих дней со дня получения заявления.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
27. Территориальными органами отечественным перевозчикам иностранные разрешения выдаются при наличии:

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Жолаушыларды және багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттар және қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттар бланкілерін алуға қосымша өтінімдерді берген отандық тасымалдаушыларды Көліктік бақылау комитеті резерв және бір тоқсан аралығында талап етілмеген бланкілер есебінен қамтамасыз етеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-1. Отандық тасымалдаушылар жолаушыларды және багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүк тасымалына және жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттардың бланкілерін алуға қосымша өтінімдерді берген және талап етілмеген шетелдік рұқсат бланкілері болмаған жағдайда уәкілетті орган шет мемлекеттің уәкілетті органдарымен хат алмасу арқылы ағымдағы жылға тиісті шетелдік рұқсат бланкілерімен алмасу квотасын келіседі.
Ескерту. Қағида 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Отандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсаттарды беру тәртібі
24. Отандық тасымалдаушыларға күнтізбелік бір жыл қолданылу мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды қоспағанда, шетелдік рұқсаттарды ресімдеуді және беруді аумақтық органдар жүзеге асырады.
25. Бір күнтізбелік жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды ресімдеуді және беруді Көліктік бақылау комитеті жүзеге асырады.
26. Жолаушыларды және багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды және қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды алуға арналған өтініштерді аумақтық органдар немесе Көліктік бақылау комитеті өтініштерді алған күннен бастап өтініш берушіге хабарлай отырып, екі жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
27. Аумақтық органдар отандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсаттарды:

1) удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, карточки допуска и международного сертификата технического осмотра на представленные автотранспортные средства - при осуществлении перевозок грузов;
2) лицензия для занятия деятельностью по регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении – при осуществлении перевозок пассажиров и багажа.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.11.2013 № 1211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
28. Комитетом транспортного контроля отечественным перевозчикам иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год выдаются при наличии лицензии для занятия деятельностью по регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2013 № 1211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
29. Заявление на получение иностранных разрешений, за исключением иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год, рассматривается в территориальном органе по месту жительства физического лица либо индивидуального предпринимателя или месту нахождения юридического лица.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
30. Заявление на получение иностранных разрешений и дополнительные заявки отечественными перевозчиками могут подаваться через портал.
Рассмотрение заявлений и дополнительных заявок, а также расчет количества выдаваемых иностранных разрешений осуществляются с использованием информационной аналитической системы транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок (далее – ИАС ТБД).
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
31. Выдача бланков иностранных разрешений на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа, перевозку груза и иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год отечественным перевозчикам осуществляется в течение одного рабочего дня со дня поступления в территориальный орган или уполномоченный орган платежного документа об уплате суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).

1) жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігірұқсат беру карточкасы және жүктердің тасымалын жүзеге асыру кезінде ұсынылған автокөлік құралдарына техникалық байқаудың халықаралық сертификаты;
2) жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде халықаралық қатынаста жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензиясы болған кезде береді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.11.2013 N 1211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Көліктік бақылау комитеті отандық тасымалдаушыларға күнтізбелік бір жылға қолдану мерзімімен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды халықаралық қатынаста жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензиясы болған кезде береді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.11.2013 N 1211 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды қоспағанда, шетелдік рұқсаттарды алуға өтініш жеке тұлғаның не дара кәсіпкердің тұрғылықты орны немесе заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша аумақтық органда қаралады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
30. Отандық тасымалдаушылар шетелдік рұқсаттарды алу үшін өтінішті және қосымша өтінімдерді портал арқылы беруі мүмкін.
Өтініштер мен қосымша өтінімдерді қарау, сондай-ақ берілетін шетелдік рұқсаттардың санын есептеу көліктік деректер қорының ақпараттық талдау жүйесін (бұдан әрі – КДҚ АТЖ) және тасымалдау қауіпсіздігі серпінінің мониторингін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31. Отандық тасымалдаушыларға жолаушыларды және багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды және қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды беру аумақтық органға немесе уәкілетті органға «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым сомасын төлегені туралы төлем құжаты түскен күнінен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
32. Полученные иностранные разрешения используются отечественным перевозчиком на автотранспортное средство, указанное в карточках допуска данного отечественного перевозчика, а также на вновь приобретенное и перегоняемое на территорию Республики Казахстан автотранспортное средство.
33. Использованные отечественным перевозчиком иностранные разрешения подлежат возврату в территориальный орган по месту их выдачи, за исключением иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год, в течение одного месяца после завершения поездки, а неиспользованные – не позднее двадцати календарных дней со дня окончания их срока действия.
Иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год подлежат возврату в Комитет транспортного контроля не позднее двадцати календарных дней со дня окончания их срока действия.
Отечественными перевозчиками иностранные разрешения возвращаются сопроводительным письмом, составленным в произвольной форме, в котором в обязательном порядке указывается дата возврата, номера иностранных разрешений с приложением данных разрешений.
В случае утери иностранного разрешения отечественные перевозчики в письменной форме уведомляют об утере Комитет транспортного контроля или территориальные органы с приложением копии зарегистрированных в органах внутренних дел заявлений или документов, подтверждающих размещение объявлений в средствах массовой информации об утере и недействительности указанных разрешений.
Срок предоставления в Комитет транспортного контроля или территориальный орган уведомления об утере не должен превышать десяти рабочих дней со дня регистрации заявления в органах внутренних дел или размещения объявления в средствах массовой информации.
При рассмотрении заявок на получение иностранных разрешений от отечественного перевозчика в разрезе стран и видов заявленное количество иностранных разрешений соразмерно уменьшается на количество иностранных разрешений, невозвращенных в установленные настоящими Правилами сроки.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
34. Возвращенные иностранные разрешения хранятся в течение 5 лет в Комитете транспортного контроля и территориальных органах в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
32. Отандық тасымалдаушы алған шетелдік рұқсаттарды осы отандық тасымалдаушының рұқсат карточкасында көрсетілген автокөлік құралына, сондай-ақ қайта алынған және Қазақстан Республикасының аумағына айдап әкелінген автокөлік құралына қолданады.
33. Күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды қоспағанда, отандық тасымалдаушы пайдаланған шетелдік рұқсаттар жол жүру аяқталғаннан кейін бір ай ішінде, ал пайдаланылмағаны - олардың қолданылу мерзімдері аяқталған күннен бастап күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей олар берілген жер бойынша аумақтық органға қайтаруға жатады.
Күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттар олардың қолдану мерзімдері аяқталған күннен бастап күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей Көліктік бақылау комитетіне қайтаруға жатады.
Отандық тасымалдаушылар шетелдік рұқсаттарды осы рұқсаттарды қоса бере отырып, міндетті түрде қайтару күні, шетелдік рұқсаттардың нөмірі көрсетілген, еркін нысанда жасалған ілеспелі хатпен қайтарады.
Шетелдік рұқсаттар жоғалған жағдайда отандық тасымалдаушылар жазбаша нысанда көрсетілген рұқсаттардың жоғалғаны және жарамсыздығы туралы ішкі істер органдарында тіркелген өтініштердің немесе бұқаралық ақпарат құралдарында хабарламаның орналастырылғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, жоғалғаны туралы Көліктік бақылау комитетіне немесе аумақтық органдарға хабарлайды.
Көліктік бақылау комитетіне немесе аумақтық органға жоғалғаны туралы хабарламаны ұсыну мерзімі өтініш ішкі істер органдарында тіркелген немесе хабарлама бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылған күннен бастап он жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Елдер және түрлер бөлінісінде отандық тасымалдаушыдан шетелдік рұқсаттарды алуға өтінімдерді қарау кезінде, мәлімделген шетелдік рұқсаттар саны осы Қағидада белгіленген мерзімде қайтарылмаған шетелдік рұқсаттарының санына мөлшерлес азайтылады.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34. Қайтарылған шетелдік рұқсаттар Көліктік бақылау комитетінде және оның аумақтық органдарында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бес жыл бойы сақталады.

35. Территориальные органы ежемесячно до 5 числа предоставляют в Комитет транспортного контроля информацию о количестве возвращенных отечественными перевозчиками иностранных разрешений.
36. Комитет транспортного контроля и территориальные органы ведут учет возвращенных иностранных разрешений в разрезе стран.
Учет выданных и возвращенных иностранных разрешений на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа, перевозку груза и иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год осуществляется в ИАС ТБД и включает в себя следующие сведения:
1) индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер;
2) наименование отечественного перевозчика;
3) вид разрешения;
4) срок действия разрешения;
5) дата выдачи и номер (серия) разрешения;
6) дата получения разрешения (при выдаче разрешений);
7) номер (при наличии) и дата документа, подтверждающего уплату сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, сумма сбора (при выдаче разрешений).
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
37. Территориальные органы по мере поступления заявлений и дополнительных заявок от отечественных перевозчиков обеспечивают оказание услуги в установленные сроки с использованием ИАС ТБД, а также своевременное внесение сведений о возвращенных иностранных разрешениях.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
38. Территориальные органы ежемесячно в срок до пятого числа предоставляют в территориальные органы таможенного контроля сведения об отечественных перевозчиках, подавших заявки на иностранные разрешения.
39. Комитет транспортного контроля ежегодно в срок до 15 октября предоставляет в Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет таможенного контроля) сведения об отечественных перевозчиках, подавших заявки на иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год.
40. В выдаче отечественному перевозчику иностранного разрешения отказывается в случаях:
1) отсутствия удостоверения допуска отечественного перевозчика к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, карточек допуска на представленные автотранспортные средства;
2) отсутствия лицензий на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении;

35. Аумақтық органдар ай сайын 5 күнге дейін Көліктік бақылау комитетіне отандық тасымалдаушылар қайтарған шетелдік рұқсаттардың саны туралы ақпаратты ұсынады.
36. Көліктік бақылау комитеті және аумақтық органдар қайтарылған шетелдік рұқсаттардың есебін елдер бөлінісінде жүргізеді.
Жолаушыларды және багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттардың және қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған берілген және қайтарылған шетелдік рұқсаттардың есебі КДҚ АТЖ-да жүзеге асырылады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі;
2) отандық тасымалдаушының атауы;
3) рұқсат түрі;
4) рұқсаттың қолданылу мерзімі;
5) рұқсаттың берілген күні және нөмірі (сериясы);
6) рұқсатты алу күні (рұқсат берілген кезде);
7) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алымды төлегенін растайтын құжаттың нөмірі (бар болса) және күні, алым сомасы (рұқсат берілген кезде).
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
37. Аумақтық органдар отандық тасымалдаушылардан өтініштер мен қосымша өтінімдердің түсуіне қарай КДБ АТЖ пайдалана отырып, белгіленген мерзімде қызмет көрсетуді, сондай-ақ қайтарылған шетелдік рұқсаттар туралы мәліметтерді уақтылы енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
38. Аумақтық органдар ай сайын 5 күнге дейінгі мерзімде шетелдік рұқсаттарға өтінімдер берген отандық тасымалдаушылар туралы мәліметтерді кедендік бақылаудың аумақтық органдарына ұсынады.
39. Көліктік бақылау комитеті жыл сайын 15 қазанға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетіне (бұдан әрі - Кедендік бақылау комитеті) күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарға өтінімдерді берген отандық тасымалдаушылар туралы мәліметтерді ұсынады.
40. Мынадай жағдайларда отандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсаттарды беруден бас тартылады:
1) жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға  отандық тасымалдаушының рұқсат беру куәлігінің, ұсынылған автокөлік құралдарына рұқсат карточкаларының болмауы;
2) жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішiлiк қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау бойынша қызметпен айналысу құқығына лицензиялардың болмауы;

3) обнаружения двух и/или более действующих карточек допуска на одно и то же автотранспортное средство;
4) отсутствия уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан в течение 15 календарных дней со дня направления отечественному перевозчику уведомления о выдаче иностранных разрешений на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа, перевозку груза или иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год;
5) отсутствия иностранных разрешений в территориальном органе и резерве Комитета транспортного контроля;
6) непредставления документов, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил;
7) неисполнения в течение года требований, установленных пунктом 33 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
41. При выдаче отечественному перевозчику иностранного разрешения в соответствующие графы бланка в обязательном порядке записываются наименование перевозчика, юридический адрес, и проставляется печать (штамп) и подпись лица, выдавшего разрешение.
При выдаче иностранного разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год в соответствующие графы бланка в обязательном порядке записываются наименование перевозчика, юридический адрес, марка и государственный номер автотранспортного средства, маршрут движения, и проставляется печать (штамп) и подпись лица, выдавшего разрешение.
Исправления в иностранных разрешениях не допускаются.
4. Порядок выдачи отечественных разрешений иностранным
перевозчикам
42. Отечественные разрешения и отечественные разрешения на выполнение перевозки в (из) третьи страны выдаются иностранным перевозчикам компетентными органами их государств из числа разрешений, обмененных на соответствующий год.
Отечественные разрешения действительны по 31 января последующего года, если иное не оговорено международными договорами.
43. Отечественное разрешение и отечественное разрешение на выполнение перевозки в (из) третьи страны действительны на одну поездку, в том числе в случаях попутной загрузки в обратном направлении с территории Республики Казахстан на территорию государства, из которого была осуществлена перевозка первого рейса.
Отечественные разрешения вида «А» действительны от пункта отправления до пункта назначения, вида «В» и «С» действительны до приграничных терминалов, находящихся в пределах до 75 км от государственных границ Республики Казахстан.

3) бір автокөлік құралына екі және/немесе одан да көп қолданыстағы рұқсат карточкаларының анықталуы;
4) жолаушыларды және багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды немесе қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды отандық тасымалдаушыға беру туралы хабарламаны жіберген күнінен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым сомасы төлемінің болмауы;
5) шетелдік рұқсаттардың аумақтық органда және Көліктік бақылау комитетінің резервінде болмауы;
6) осы Қағиданың 11-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
7) осы Қағиданың 33-тармағында белгіленген талаптарды жыл ішінде орындамауы.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
41. Отандық тасымалдаушыға шетелдік рұқсат берілген кезде бланкінің тиісті бағандарына міндетті түрде тасымалдаушының атауы, заңды мекенжайы жазылады және мөр (мөртабан) басылып, рұқсат берген тұлғаның қолы қойылады.
Күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсат берілген кезде бланктің тиісті бағандарына міндетті түрде тасымалдаушының атауы, заңды мекенжайы, автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі, жүру маршруты жазылады және мөр (штамп) басылып, рұқсат берген адамның қолы қойылады.
Шетелдік рұқсаттарда түзетулерге жол берілмейді.
4. Шетелдік тасымалдаушыларға отандық рұқсаттарды беру тәртібі
42. Отандық рұқсаттарды және үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған отандық рұқсаттарды шетелдік тасымалдаушыларға тиісті жылға айырбасталған рұқсаттар есебінен олардың мемлекеттерінің құзыретті органдары береді.
Отандық рұқсаттар, егер халықаралық шарттарда өзгеше ескерілмеген болса, келесі жылдың 31 қаңтарына дейін жарамды болады.
43. Отандық рұқсат және үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған отандық рұқсат, оның ішінде бірінші рейстің тасымалы жүзеге асырылған мемлекеттің аумағына Қазақстан Республикасының аумағынан кері бағытта жолшыбай жүк арту жағдайларында бір жолсапар үшін жарамды болады.
"А" түріндегі отандық рұқсат жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін жарамды, "В" мен "С" түріндегі отандық рұқсат Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасында 75 км шегінде орналасқан шекара маңы терминалдарына дейін жарамды.

44. Попутная загрузка на территории Республики Казахстан иностранного грузового автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, разрешается только при наличии дополнительного разрешения на проезд по территории Республики Казахстан.
В случае, если планируется перевозка в страну регистрации автотранспортного средства, необходимо наличие дополнительного отечественного разрешения.
В случае, если планируется перевозка в (из) третьи страны, необходимо наличие дополнительного разрешения в (из) третьи страны.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2013 № 1211 (вводится в действие с 01.01.2014).
45. В случаях попутной загрузки иностранного автотранспортного средства, следующего в обратном направлении с территории Республики Казахстан, на территорию третьего государства, не являющегося государством регистрации автотранспортного средства, необходимо наличие дополнительного отечественного разрешения на выполнение перевозки в (из) третьи страны.
46. Перевозка груза в/из третьи страны с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) груза на территории страны, не являющейся пунктом отправления или назначения груза, осуществляется при наличии разрешения в/из третьи страны.
46-1. При осуществлении перевозки грузов из третьих стран на территорию Республики Казахстан другим видом транспорта с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) в стране регистрации автотранспортного средства отечественное разрешение в/из третьи страны не требуется, в случаях подтверждения указанной перевозки сопроводительными документами (международная транспортная накладная (CMR), инвойс, коносамент или иной коммерческий документ на перевозимый груз).
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 46-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
47. Проезд иностранного автотранспортного средства, следующего транзитом по территории Республики Казахстан без регистрационного и отличительного знака своего государства, осуществляется на оснований разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан либо таможенными органами в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, если иное не оговорено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).»;
Осуществление перевозки грузов или пассажиров с/на территории Республики Казахстан в/из третьи страны указанными автотранспортными средствами не допускается.
При перегоне автотранспортных средств, предназначенных для использования на территории Республики Казахстан, в том числе с грузом, разрешительные документы не требуются, за исключением специального разрешения на проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства.

44. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк рейстен керi бағытта бара жатқан шетелдiк жүк автокөлiк құралына Қазақстан Республикасының аумағында ілеспе жүк тиеуге Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өтуі үшін қосымша рұқсаты болған кезде ғана рұқсат етіледі.
Егер автокөлік құралы тіркелген елге тасымалдау жоспарланған болса, қосымша отандық рұқсаттың болуы қажет.
Егер үшінші елге (елден) тасымалдау жоспарланған болса, қосымша үшінші елге (елден) рұқсаттың болуы қажет.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.11.2013 N 1211 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
45. Қазақстан Республикасының аумағынан автокөлік құралының тіркелу мемлекеті болып табылмайтын үшінші мемлекеттің аумағына кері бағытта бара жатқан шетелдік автокөлік құралына жолшыбай жүк артылған жағдайда, үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған қосымша отандық рұқсат болуы қажет.
46. Үшінші елдерге (елдерден) жүк тасымалдауы жүктің жөнелту немесе межелі пункті болып табылмайтын елдің аумағына жүкті асқын жүктеумен (тиеу/түсіру) үшінші елдерге (елдерден) тасымалды орындауға арналған рұқсат болған жағдайда жүзеге асырылады.
46-1. Автокөлік құралы тіркелген елдегі жүктерді қайта тиеу (тиеу/түсіру) арқылы Қазақстан Республикасының аумағына үшiншi елдерден жүктерді тасымалдауды басқа көлік түрімен жүзеге асыру кезінде көрсетілген тасымалдар ілеспе құжаттармен (халықаралық көліктік жүкқұжат (CMR), инвойс, коносамент немесе тасымалданатын жүкке басқа да коммерциялық құжат) расталған жағдайда, үшінші елдерге/елдерден отандық рұқсат қағазы талап етілмейді.
Ескерту. Қағида 46-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Өз мемлекетінің тіркеу және айырым белгісінсіз Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүретін шетелдік автокөлік құралының жүріп өтуі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше ескерілмесе, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде немесе кеден органдары Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде беретін транзиттік жол жүруге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы аумағынан/аумағына жүкті немесе жолаушыларды үшінші елдерге/елдерден көрсетілген автокөлік құралдарымен тасымалдауды жүзеге асыруға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға арналған, оның ішінде жүгі бар автокөлік құралдарын айдап өту кезінде ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсаттарды қоспағанда, рұқсат беру құжаттары талап етілмейді.

Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.11.2013 № 1211(вводится в действие с 01.01.2014).
48. Транзитный проезд иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, с государствами которых не произведен паритетный обмен бланками разрешительных документов, осуществляется на оснований разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан либо таможенными органами в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, если иное не оговорено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Если соглашениями предусматривается реализация бланков разрешений на въезд (выезд) иностранных автотранспортных средств на территории Республики Казахстан, иностранные перевозчики запрашивают соответствующее разрешение у компетентных органов, осуществляющих функции транспортного контроля.
Указанное разрешение выдается ему на пунктах пропуска автотранспортных средств через таможенную границу Таможенного союза, морских пунктах пропуска или постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, по ставкам, установленным Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2013 № 1211 (вводится в действие с 01.01.2014).
49. Исключен постановлением Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
50. На отечественных разрешениях, подтверждающих право проезда по территории Республики Казахстан, территориальные органы таможенного контроля на пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан или территориальные органы на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан указывают:
срок выезда, не более 30 календарных дней, автотранспортного средства с территории Республики Казахстан;
наименование перевозчика;
номер автотранспортного средства;
государство, где зарегистрировано автотранспортное средство;
маршрут следования по территории Республики Казахстан.
При транзитном проезде иностранных автотранспортных средств сроки въезда на территории и выезда с территории Республики Казахстан определяются временем фактического пребывания на территории Республики Казахстан при следовании, как в прямом, так и в обратном направлении.

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.11.2013 N 1211 (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Мемлекеттерімен рұқсат беру құжаттарының бланкілерін тепе-тең айырбастау жүргізілмеген шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүруі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше ескерілмесе, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде немесе кеден органдары Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде беретін транзиттік жол жүруге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
Егер келісімдерде Қазақстан Республикасының аумағына шетелдік автокөлік құралдарының кіруі (шығуы) үшін рұқсат бланкілерін сату көзделетін болса, шетелдік тасымалдаушылар көліктік бақылау функцияларын жүзеге асыратын құзыретті органдардан тиісті рұқсатқа сұрау салады.
Көрсетілген рұқсат оған Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде, теңіздегі өткізу пункттерінде немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген ставкалар бойынша автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін беріледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.11.2013 N 1211 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
49. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
50. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын отандық рұқсат беру құжаттарында Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде кедендік бақылаудың аумақтық органдары немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау посттарында аумақтық органдар:
Қазақстан Республикасының аумағынан автокөлік құралының күнтізбелік 30 күннен аспайтын шығу мерзімін;
тасымалдаушының атауын;
автокөлік құралының нөмірін;
автокөлік құралының тіркелген мемлекетін;
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту маршрутын көрсетеді.
Шетелдік автокөлік құралдарының транзиттік жүріп өтуі кезінде Қазақстан Республикасының аумағына келу және аумағынан кету мерзімдері тура да, кері де бағытта жүріп өту кезіндегі Қазақстан Республикасының аумағында нақты болу уақытымен айқындалады.

51. Проезд порожних иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном Соглашениями для международных перевозок пассажиров и грузов.
52. Разрешительные документы, подтверждающие право проезда по территории Республики Казахстан не дают права на осуществление перевозок пассажиров и грузов иностранными автотранспортными средствами между двумя пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено Соглашениями.
Регистрация въезда (выезда) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзита по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении, а также перевозки в (из) третьи страны, выдачи отечественных разрешительных документов осуществляется в журнале регистрации въезда (выезда) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзита по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, выдачи отечественных разрешительных документов в электронном виде.
В журнале указываются следующие сведения:
1) наименование иностранного перевозчика;
2) страна перевозчика;
3) место нахождения (жительства) перевозчика;
4) страна отправления;
5) страна назначения;
6) маршрут следования;
7) тип, марка автотранспортного средства;
8) номер автотранспортного средства и прицепа;
9) вид разрешения;
10) срок действия разрешения;
11) дата выдачи и номер (серия) разрешения;
12) дата получения разрешения (при выдаче разрешения);
13) номер (при наличии) и дата документа, подтверждающего уплату сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, сумма сбора (при выдаче разрешений);
14) подпись перевозчика о получении разрешительного документа (при выдаче разрешения в бумажном виде).
Сноска. Пункт 52 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
5. Изготовление и учет разрешительных документов
53. Форма бланков отечественных разрешений, разрешений на выполнение перевозок в (из) третьи страны разрабатывается и утверждается Комитетом транспортного контроля, изготавливается типографским способом, имеет порядковый номер и не менее трех степеней защиты.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
54. В соответствии с общепринятыми международными нормами и стандартами бланк отечественного разрешения содержит следующие реквизиты:

51. Бос шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі жолаушылар мен жүктің халықаралық тасымалдары үшін Келісімдерде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
52. Егер Келісімдерде өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын рұқсат беру құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан екі пункт арасында шетелдік автокөлік құралдарының жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыруына құқық бермейді.
Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кіруді (шығуды), халықаралық қатынастағы жолаушылар, багаж және жүк тасымалын жүзеге асыратын шетел автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитін, сондай-ақ үшінші елдерге (елдерден) тасымалды, отандық рұқсат беру құжаттарын беруді тіркеу Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кіруді (шығуды), шетел автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитін, отандық рұқсат беру құжаттарын беруді тіркеу журналында электронды түрде жүзеге асырылады.
Журналда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) шетел тасымалдаушысының атауы;
2) тасымалдаушының елі;
3) тасымалдаушының орналасқан (тұрғылықты) орны;
4) жөнелту елі;
5) бару елі;
6) қатынау маршруты;
7) автокөлік құралының үлгісі, маркасы;
8) автокөлік құралының және тіркемесінің нөмірі;
9) рұқсат түрі;
10) рұқсатты қолдану мерзімі;
11) рұқсаттың берілген күні және нөмірі (сериясы);
12) рұқсатты алған күні (рұқсат берілген кезде);
13) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алымды төлегенін растайтын құжаттың нөмірі (бар болса) және күні, алым сомасы (рұқсатты берілген кезде);
14) рұқсат құжатын алу туралы тасымалдаушының қолы (қағаз түрінде рұқсат берілген кезде).
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Рұқсат беру құжаттарын дайындау және есепке алу
53. Отандық рұқсаттар, үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған рұқсаттар бланкілерінің нысандарын Көліктік бақылау комитеті әзірлейді және бекітеді, олар баспаханалық тәсілмен дайындалады, реттік нөмірі және кемінде үш қорғану дәрежесі болады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 138 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
54. Жалпы қабылданған халықаралық нормалар мен стандарттарға сәйкес отандық рұқсат бланкісінде мынадай деректемелер болады:

1) вид перевозок, право на осуществление которого подтверждает разрешение;
2) серия и номер;
3) срок действия;
4) реквизиты перевозчика;
5) место и дата выдачи;
6) подпись и печать компетентного органа;
7) маршрут движения;
8) марка и государственный номер автотранспортного средства;
9) наименование груза;
10) снаряженная масса автотранспортного средства без груза;
11) места для отметок и печати контролирующих органов в пути следования, расположенных в отрывной части бланка;
12) основные предписания по использованию бланка.
Сноска. Пункт 54 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
54-1. При проезде автотранспортного средства отрывная часть бланка отечественного разрешения с отметкой контролирующего органа остается у контролирующего органа и передается в территориальные органы.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 54-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
55. Выдача отечественным перевозчикам бланков иностранных разрешений осуществляется по накладным (с указанием конкретных серий и номеров иностранных разрешений) при наличии доверенности.
56. Ежемесячно до пятого числа, следующего за отчетным, территориальные органы предоставляют в Комитет транспортного контроля информацию о количестве выданных разрешений по видам и странам, а также копию акта сверки о перечисленных в республиканский бюджет суммах сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан.
Акт сверки о перечисленных в республиканский бюджет суммах сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан с территориальными налоговыми органами производится на основании письменного обращения территориального органа.
57. Ежегодно в срок до 5 января территориальные органы таможенного контроля осуществляют возврат неиспользованных отечественных разрешений территориальному органу по месту их получения.
58. Территориальные органы таможенного контроля ежемесячно не позднее третьего числа предоставляют в территориальные органы отчет по проезду иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан и копии накладных с квитанциями об уплате сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств.
59. Территориальные органы ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляют налоговым органам по месту своего нахождения информацию о плательщиках сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан и объектах обложения по форме, установленной Министерством финансов Республики Казахстан.

1) тасымалдауды жүзеге асыру құқығын рұқсат беру құжаты растайтын тасымалдау түрі;
2) сериясы мен нөмірі;
3) қолданылу мерзімі;
4) тасымалдаушының деректемелері;
5) берілген орны және күні;
6) құзыретті органның қолы мен мөрі;
7) қозғалыс маршруты;
8) автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі;
9) жүктің атауы;
10) автокөлік құралының жүксіз жабдықталған салмағы;
11) жүру жолындағы бақылаушы органдардың бланкінің жыртпа бөлігінде орналасқан белгілері мен мөріне арналған орындар;
12) бланкіні пайдалану бойынша негізгі нұсқаулар.
Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
54-1. Автокөлік құралдарының жүріп өтуі кезінде бақылаушы органның белгісі бар отандық рұқсат бланкісінің жыртпа бөлігі бақылаушы органда қалады және аумақтық органдарға жіберіледі.
Ескерту. Қағида 54-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
55. Отандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсат бланкілерін беру сенімхат болған жағдайда жүкқұжаттар бойынша (деректі сериясының және шетелдік рұқсат нөмірін көрсете отырып) жүзеге асырылады.
56. Есепті кезеңнен кейін ай сайын бесінші күнге дейін аумақтық органдар Көліктік бақылау комитетіне түрлері және елдері бойынша берілген рұқсаттардың саны туралы ақпаратты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алымның республикалық бюджетке аударылған сомасы туралы салыстыру актісінің көшірмесін ұсынады.
Аумақтық салық органдарымен Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алымның республикалық бюджетке аударылған сомасы туралы салыстыру актісі аумақтық органның жазбаша өтініші негізінде жүргізіледі.
57. Жыл сайын 5 қаңтарға дейінгі мерзімде кедендік бақылаудың аумақтық органдары пайдаланылмаған отандық рұқсаттарды алынған орын бойынша аумақтық органға қайтаруды жүзеге асырады.
58. Кедендік бақылаудың аумақтық органдары ай сайын үшінші күннен кешіктірмей аумақтық органдарға Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетел автокөлік құралдарының жүріп өткені бойынша есепті және шетел автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алымды төлегені туралы түбіртектері бар жүкқұжаттардың көшірмелерін ұсынады.
59. Аумақтық органдар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20 күнінен кешіктірмей өздерінің орналасқан орны бойынша салық органдарына Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі белгілеген нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым төлеушілер және салық салынған объектілер туралы ақпаратты ұсынады.