Об утверждении Правил проведения правового мониторинга нормативных правовых актов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2016 года № 486
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2016 № 486.
В соответствии с пунктом 2 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" от 24 марта 1998 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения правового мониторинга нормативных правовых актов.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2011 года № 964
Правила
проведения правового мониторинга нормативных правовых актов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения правового мониторинга нормативных правовых актов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах".
2. Правила устанавливают порядок проведения правового мониторинга государственными органами в отношении нормативных правовых актов, принятых ими и (или) разработчиками которых они являлись, а также актов, относящихся к их компетенции.
3. Настоящие Правила не распространяются на нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан, а также нормативные правовые акты или отдельные их части, содержащие государственные секреты и (или) служебную информацию.
4. Правовой мониторинг нормативных правовых актов проводится на постоянной основе, по сбору, оценке, анализу информации о состоянии законодательства Республики Казахстан, а также по прогнозу динамики его развития и практики применения в целях выявления противоречащих законодательству Республики Казахстан устаревших и коррупциогенных норм права, оценки эффективности их реализации.
5. Объектом правового мониторинга выступает:
1) нормативный правовой акт;
2) совокупность нормативных правовых актов, регулирующих отдельную сферу общественных отношений.
6. Правовой мониторинг нормативных правовых актов ведется структурными подразделениями уполномоченных органов в отношении нормативных правовых актов, разработанных и (или) принятых соответствующим уполномоченным органом (в том числе по ранее принятым актам, реализацию которых осуществляет уполномоченный орган).

Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 486 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2016 № 486 қаулысымен
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 43-1-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 25 тамыздағы
№ 964 қаулысымен
бекітілген
Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңына сәйкес әзірленді.
2. Қағида мемлекеттік органдардың өздері қабылдаған және (немесе) өздері әзірлеушілері болып табылатын нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ өздерінің құзыретіне жататын актілерге қатысты құқықтық мониторинг жүргізу тәртібін белгілейді.
3. Осы Қағида Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды және (немесе) қызметтік ақпаратты қамтитын нормативтік құқықтық актілерге немесе олардың жекелеген бөліктеріне қолданылмайды.
4. Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін, ескірген және сыбайлас жемқорлықты тудыратын құқық нормаларын анықтау, олардың іске асырылуының тиімділігін бағалау мақсатында Қазақстан Республикасы заңнамасының жай-күйі туралы ақпаратты жинау, бағалау, талдау, сондай-ақ оның даму серпінін және қолданылу практикасын болжау бойынша тұрақты негізде жүргізіледі.
5. Құқықтық мониторинг объектісі:
1) нормативтік құқықтық акті;
2) қоғамдық қатынастардың жеке аясын реттейтін нормативтік құқықтық актілердің жиынтығы болып табылады.
6. Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін тиісті уәкілетті орган (оның ішінде іске асыруды уәкілетті орган жүзеге асыратын бұрын қабылданған актілер бойынша) әзірлеген және (немесе) қабылдаған құқықтық нормативтік актілерге қатысты уәкілетті органдардың құрылымдық бөлімшелері жүргізеді.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
7. В случае регламентации одним законодательным актом компетенции нескольких государственных органов, результаты анализа нормативных правовых актов, полученных в рамках проводимого государственными органами правового мониторинга, направляются в Министерство юстиции Республики Казахстан.
Министерство юстиции Республики Казахстан обобщает представленную информацию и вносит ее на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности.
При выявлении уполномоченным органом несоответствующих, противоречащих или устаревших норм, регулирующих вопросы, не входящие в компетенцию данного уполномоченного органа, он направляет соответствующие предложения уполномоченному органу, предмет деятельности которого регулируют эти нормы.
8. В уполномоченных органах координацию деятельности подразделений по правовому мониторингу нормативных правовых актов осуществляют юридические службы, в случае их отсутствия - структурные подразделения, определяемые руководителем уполномоченного органа (далее - соответствующие структурные подразделения).
9. Координацию деятельности уполномоченных органов по правовому мониторингу нормативных правовых актов осуществляет Министерство юстиции Республики Казахстан. В этих целях Министерство юстиции Республики Казахстан разрабатывает и утверждает методические рекомендации по проведению правового мониторинга нормативных правовых актов.
2. Проведение правового мониторинга
10. Проведение правового мониторинга нормативных правовых актов Республики Казахстан включает в себя следующие этапы:
1) сбор, обобщение и анализ полученной информации относительно объекта правового мониторинга осуществляются в соответствии с целями, предусмотренными пунктом 4 настоящих Правил;
2) составление аналитической справки в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил;
3) разработка проектов соответствующих нормативных правовых актов, в случае выявления противоречащих законодательству Республики Казахстан, устаревших, коррупциогенных и не эффективно реализуемых норм права;
4) направление предложения в соответствующий уполномоченный орган, в случае выявления уполномоченным органом, проводящим правовой мониторинг, противоречащих законодательству Республики Казахстан, устаревших, коррупциогенных и не эффективно реализуемых норм права, не относящихся к их компетенции.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 18.02.2013 № 145.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Бірнеше мемлекеттік органдардың құзыретін бір заңнамалық актімен регламенттелген жағдайда мемлекеттік органдар жүргізетін құқықтық мониторинг жүргізу шеңберінде алынған нормативтік құқықтық актілерді талдау нәтижелері Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі берілген ақпаратты қорытады және оны Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қарауына енгізеді.
Уәкілетті орган осы уәкілетті органның құзыретіне кірмейтін мәселелерді реттейтін сәйкес емес, қарама-қайшы немесе ескірген нормаларды анықтаған жағдайда қызметінің мәнін осы нормалар реттейтін уәкілетті органға тиісті ұсыныстар жібереді.
8. Уәкілетті органдарда нормативтік құқықтық актілердің құқықты мониторингі бойынша бөлімшелердің қызметін үйлестіруді заң қызметтері, олар болмаған жағдайда - уәкілетті органның басшысы айқындайтын құрылымдық бөлімшелер (бұдан әрі - тиісті құрылымдық бөлімшелер) жүзеге асырады.
9. Уәкілетті органдардың нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі бойынша қызметін үйлестіруді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жүзеге асырады. Осы мақсаттарда Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлейді және бекітеді.
2. Құқықтық мониторинг жүргізу
10. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің құқықтық мониторингін жүргізу мынадай кезеңдерді:
осы Қағиданың 4-тармағында көзделген мақсаттарға сәйкес жүзеге асырылатын құқықтық мониторинг объектісіне қатысты ақпаратты жинауды, қорытуды және талдауды;
2) осы Қағиданың 19-тармағына сәйкес талдау анықтамасын жасауды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін ескірген, сыбайлас жемқорлықты тудыратын және тиімсіз іске асырылатын құқық нормаларын анықтаған жағдайда, тиісті нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуді;
4) құқықтық мониторинг жүргізетін уәкілетті орган Қазақстан
Республикасының заңнамасына қайшы келетін ескірген, сыбайлас
жемқорлықты тудыратын және оның құзыретіне жатпайтын тиімсіз іске
асырылатын құқық нормалары анықталған жағдайда, тиісті уәкілетті органға ұсыныс жіберуді қамтиды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145 қаулысымен.

11. При проведении правового мониторинга используются:
1) обзоры практики применения законодательства, подготовленные государственными органами (Генеральной прокуратурой, Верховным Судом и другими государственными органами);
2) информация, содержащаяся в ежегодных посланиях Президента Республики Казахстан, ежегодных посланиях Конституционного Совета Республики Казахстан Парламенту Республики Казахстан о состоянии конституционной законности в стране, нормативных постановлениях Конституционного Совета и Верховного Суда Республики Казахстан, других программных документах государства;
3) результаты анализа нормативных правовых актов, по итогам проведенного Государственным учреждением "Институт законодательства Республики Казахстан" правового мониторинга;
4) результаты анализа и обобщений обращений граждан в государственные органы и рассмотрения актов прокурорского надзора, судебных решений, поступивших в уполномоченный орган, относительно практики применения нормативных правовых актов, а также рекомендации Межведомственной комиссии по совершенствованию действующего законодательства в части противодействия коррупции;
5) материалы научно-практических конференций, семинаров, совещаний, проводимых по проблемам действующего законодательства, а также материалы, предоставляемые неправительственными организациями;
6) информация, содержащаяся в средствах массовой информации и на интернет-ресурсах в общедоступных телекоммуникационных сетях, в том числе в научных публикациях;
7) результаты социологических исследований по вопросам правоприменения;
8) статистические данные;
9) анализы, проводившиеся ранее по той же или схожей тематике.
12. При принятии новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня подразделениями уполномоченного органа совместно с соответствующими структурными подразделениями в течение трех рабочих дней анализируются подзаконные акты, связанные с предметом регулирования новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня.
В случае выявления несоответствия подзаконных актов новым нормативным правовым актам вышестоящего уровня в месячный срок со дня вступления в силу новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня подразделениями уполномоченного органа совместно с соответствующими структурными подразделениями принимаются меры по внесению изменений и (или) дополнений, либо признанию их утратившими силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Информация о принятых мерах уполномоченными органами по принятию нормативных правовых актов, предусматривающих внесение изменений и (или) дополнений в подзаконные акты, нормы которых противоречат новым нормативным правовым актам вышестоящего уровня, или признание их утратившими силу, в недельный срок после принятия этих актов предоставляется в органы юстиции.

11. Құқықтық мониторинг жүргізу кезінде:
1) мемлекеттік органдар (Бас прокуратура, Жоғарғы Сот және басқа да мемлекеттік органдар) дайындаған заңнаманы қолдану тәжірибесіне шолулар;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің жыл сайынғы жолдауларындағы, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Қазақстан Республикасының Парламентіне елдегі конституциялық заңдылықтың жай-күйі туралы жыл сайынғы жолдауларындағы, Конституциялық Кеңес пен Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларындағы, мемлекеттің басқа да бағдарламалық құжаттарындағы ақпарат;
3) "Қазақстан Республикасының Заңнама институты" мемлекеттік мекемесі жүргізген құқықтық мониторинг қорытындылары бойынша нормативтік құқықтық актілерді талдау нәтижелері;
4) азаматтардың мемлекеттік органдарға өтініштерін талдау мен қорыту және уәкілетті органға нормативтік құқықтық актілерді қолдану практикасына қатысты келіп түскен прокурорлық қадағалау актілерін, сот шешімдерін қарау нәтижелері, сондай-ақ Қолданыстағы заңнаманы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бөлігінде жетілдіру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның ұсынымдары;
5) қолданыстағы заңнаманың проблемалары бойынша өткізілетін ғылыми-практикалық конференциялардың, семинарлардың, кеңестердің материалдары, сондай-ақ үкіметтік емес ұйымдар ұсынатын материалдар;
6) бұқаралық ақпарат құралдарындағы және жалпыға ортақ қолжетімді телекоммуникациялық желілердің интернет-ресурстарындағы, оның ішінде ғылыми жарияланымдардағы ақпарат;
7) құқық қолдану мәселелері бойынша әлеуметтанушылық зерттеулердің нәтижелері;
8) статистикалық деректер;
9) сол немесе соған ұқсас тақырыпта бұрын жүргізілген талдаулар пайдаланылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Жоғары деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілер қабылданған жағдайда, уәкілетті органның бөлімшелері тиісті құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп үш жұмыс күні ішінде жоғары деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілердің реттеу мәнімен байланысты заңға тәуелді актілерді талдайды.
Заңға тәуелді актілердің жоғары деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, жоғары деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілер күшіне енген күнінен бастап бір ай ішінде уәкілетті органның бөлімшелері тиісті бөлімшелермен бірлесіп, Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен өзгерістер мен (немесе) толықтырулар не олардың күшін жою бойынша шаралар қабылдайды.
Нормалары жоғары деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілерге қайшы келетін заңға тәуелді актілерге өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізуді немесе олардың күшін жоюды көздейтін нормативтік құқықтық актілер қабылдау бойынша уәкілетті органдардың бұл актілер қабылданғаннан кейін бір апта мерзімде қабылдаған шаралары туралы ақпарат әділет органдарына ұсынылады.

13. Приказом руководителя (исполняющего его обязанности) государственного органа не позднее 20 декабря текущего календарного года утверждается график проведения мониторинга нормативных правовых актов на предстоящий календарный год с ежемесячной разбивкой и указанием перечня нормативных правовых актов, в отношении которых будет проведен правовой мониторинг (без учета актов о внесении изменений и/или дополнений), включенных в Регистр нормативных правовых актов (далее - график), соответствующими структурными подразделениями совместно с подразделениями своего уполномоченного органа.
График предусматривает мероприятия и конкретные сроки проведения мониторинга нормативных правовых актов (без учета актов о внесении изменений и/или дополнений), включенных в Регистр нормативных правовых актов, а также периодический возврат (каждые полгода, за исключением принятых актов в этом полугодии) к нормативным правовым актам, в отношении которых был проведен мониторинг.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.02.2013 № 145.
14. До первого числа последнего месяца полугодия (до 1 июня и 1 декабря) подразделения представляют юридическим службам или соответствующим структурным подразделениям соответствующего уполномоченного органа информацию о проводимом мониторинге и, в случае необходимости, вносят предложения по совершенствованию норм действующего законодательства.
15. Юридические службы или соответствующие структурные подразделения анализируют полученную информацию и предложения и совместно с соответствующими подразделениями принимают меры по разработке проектов соответствующих нормативных правовых актов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в течение тридцати календарных дней с момента их поступления.
Разработанные в результате мониторинга проекты нормативных постановлений Правительства Республики Казахстан не позднее 5 числа месяца, следующего за истекшим полугодием, направляются на согласование в государственные органы.
16. Для обеспечения полноты проведения правового мониторинга нормативных правовых актов, уполномоченные органы ежеквартально представляют в органы юстиции перечни принятых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, их ведомств, постановлений центральных государственных органов, Центральной избирательной комиссии, решений маслихатов, а также постановлений акиматов и решений акимов за прошедший квартал.
Порядок представления в органы юстиции перечней принятых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, их ведомств, постановлений центральных государственных органов, Центральной избирательной комиссии, решений маслихатов, а также постановлений акиматов и решений акимов за прошедший квартал и их изучения определяется Министерством юстиции Республики Казахстан.

13. Мемлекеттік орган басшысының (оның міндетін атқарушының) бұйрығымен ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірмей, тиісті құрылымдық бөлімшелердің өзінің уәкілетті органының бөлімшелерімен бірлесіп, Нормативтік құқықтық актілер тіркеліміне енгізілген, оларға қатысты құқықтық мониторинг жүргізілетін нормативтік құқықтық актілерді (өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы актілерді есептемегенде) әр айға бөліп және олардың тізбесін көрсете отырып, алдағы күнтізбелік жылға арналған нормативтік құқықтық актілердің мониторингін жүргізу кестесі (бұдан әрі - кесте) бекітіледі.
Кесте Нормативтік құқықтық актілер тіркеліміне енгізілген нормативтік құқықтық актілердің (өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы актілерді есептемегенде) мониторингін жүргізудің іс-шаралары мен нақты мерзімдерін, сондай-ақ мерзімді түрде мониторинг жүргізілген нормативтік құқықтық актілерге қайта оралуды (әрбір жарты жыл сайын, осы жарты жылдықта қабылданған актілерді қоспағанда) көздейді.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145 қаулысымен.
14. Жарты жылдықтың соңғы айының бірінші күніне дейін (1 маусымға және 1 желтоқсанға дейін) бөлімшелер заң қызметтеріне немесе тиісті уәкілетті органының тиісті құрылымдық бөлімшелеріне жүргізілген мониторинг туралы ақпаратты және қажет болған жағдайда қолданыстағы заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
15. Заң қызметтері немесе тиісті құрылымдық бөлімшелер алынған ақпарат пен ұсыныстарды талдайды және тиісті бөлімшелермен бірлесіп, олардың түскен сәтінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу бойынша шаралар қабылдайды.
Мониторинг нәтижесінде әзірленген Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулыларының жобалары өткен жарты жылдықтан кейінгі айдың 5 күнінен кешіктірілмей, мемлекеттік органдарға келісуге жіберіледі.
16. Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізудің толықтығын қамтамасыз ету үшін уәкілетті органдар тоқсан сайын әділет органдарына өткен тоқсан бойынша Қазақстан Республикасының министрлері мен орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының өзге де басшылары бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдар, Орталық сайлау комиссиясы қаулыларының, мәслихаттар шешімдерінің, сондай-ақ әкімдіктер қаулылары мен әкімдер шешімдерінің тізбесін ұсынады.
Әділет органдарына өткен тоқсан бойынша Қазақстан Республикасының министрлері мен орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының өзге де басшылары бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдар, Орталық сайлау комиссиясы қаулыларының, мәслихаттар шешімдерінің, сондай-ақ әкімдіктер қаулылары мен әкімдер шешімдерінің тізбесін ұсыну және оларды зерделеу тәртібін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі айқындайды.

Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
17. Порядок взаимодействия подразделений при проведении правового мониторинга определяется Регламентом государственного органа, утверждаемым первым руководителем уполномоченного органа, (установленное требование не распространяется на местные представительные органы (маслихаты).
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 27.04.2015 № 346.
3. Аналитическая справка
18. По итогам проведенной работы соответствующие структурные подразделения уполномоченного органа отдельно по формам нормативных правовых актов в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам два раза в год до 30 числа последнего месяца полугодия направляют аналитические справки с приложением перечня нормативных правовых актов, в отношении которых проводится мониторинг, согласно регистру в хронологическом порядке их принятия, а также информацию об использовании материалов, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, и копию графика для представления в органы юстиции Республики Казахстан в следующем порядке:
1) центральные государственные органы, их ведомства – в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) местные государственные органы - в территориальные органы юстиции для дальнейшего представления в Министерство юстиции Республики Казахстан.
Периодически, но не реже одного раза в полугодие, органы юстиции совместно с уполномоченными органами обсуждают результаты мониторинга уполномоченных органов с целью выработки конкретных мер по устранению выявленных недостатков.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.02.2013 № 145; от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 27.04.2015 № 346.
19. Структура аналитической справки:
1) Вводная часть содержит наименование нормативного правового акта, подлежащего анализу;
2) Описательная часть:
указание на выявленные противоречия, коллизии и пробелы между нормами права различных нормативных правовых актов, дублирование норм, нормы декларативного характера;
анализ практики применения нормативных правовых актов, по которым выявлены противоречия, коллизии и пробелы, носящие дублирующий или декларативный характер;
анализ бланкетных и отсылочных норм с предложениями по их сокращению путем урегулирования на уровне закона в случае, когда отсылочный нормативный правовой акт является подзаконным нормативным правовым актом, затрагивающим принципы и нормы, указанные в статье 61 Конституции Республики Казахстан;
анализ коррупциогенных норм (дефектов норм), создающих возможности совершения коррупционных действий и (или) принятия решений;

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Құқықтық мониторинг жүргізу кезінде бөлімшелердің өзара іс-қимыл жасау тәртібі уәкілетті органның бірінші басшысы (белгіленген талап жергілікті өкілді органдарға (мәслихаттарға) қолданылмайды) бекіткен Мемлекеттік органның регламентінде айқындалады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.04.2015 № 346 қаулысымен.
3. Талдау анықтамасы
18. Жүргізілген жұмыстың қорытындысы бойынша уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшелері осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нормативтік құқықтық актілердің нысандары бойынша жеке-жеке жылына екі рет, жартыжылдықтың соңғы айының 30-күніне дейін тіркелімге сәйкес өздеріне қатысты мониторинг жүргізілетін нормативтік құқықтық актілердің тізбесін қоса бере отырып, оларды қабылдаудың хронологиялық тәртібімен талдау анықтамаларын, сондай-ақ осы Қағиданың 11-тармағында көзделген материалдарды пайдалану туралы ақпаратты және кестенің көшірмесін Қазақстан Республикасының әділет органдарына ұсыну үшін мынадай тәртіппен:
1) орталық мемлекеттік органдар, олардың ведомстволары – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне;
2) жергілікті мемлекеттік органдар - одан әрі Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне тапсыру үшін әзірлеу мақсатында уәкілетті органдардың мониторингі нәтижелерін талқылайды.
Мезгіл сайын, бірақ жарты жылда кемінде бір рет, әділет органдары уәкілетті органдармен бірлесіп, анықталған кемшіліктерді жою бойынша нақты шаралар әзірлеу мақсатында уәкілетті органдардың мониторингі нәтижелерін талқылайды.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145; 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 27.04.2015 № 346 қаулыларымен.
19. Талдау анықтамасының құрылымы:
1) кіріспе бөлігі талдауға жататын нормативтік құқықтық акті атауын қамтиды;
2) сипаттау бөлігі:
түрлі нормативтік құқықтық актілердің нормалары арасындағы анықталған қайшылықтарды, коллизиялар мен олқылықтарды, нормалардың қайталануын, декларативтік сипаттағы нормаларды көрсетуді;
қайшылықтар, коллизиялар мен олқылықтар анықталған, қайталанатын немесе декларативтік сипаттағы нормативтік құқықтық актілердің қолдану практикасын талдауды;
сілтеме нормативтік құқықтық акт Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабында көрсетілген қағидаттар мен нормаларды қозғайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт болған жағдайда, бланкеттік және сілтеме нормаларды заң деңгейінде реттеу арқылы оларды қысқарту ұсыныстарымен талдауды;
сыбайлас жемқорлықтық әрекеттерді жасау және (немесе) шешімдер қабылдау мүмкіндігін туғызатын сыбайлас жемқорлыққа бейім нормаларды (норма ақауларын) талдауды;

3) Заключительная часть:
выводы об избыточности или недостаточности правового регулирования общественных отношений;
предложения по унификации терминов;
рекомендации по совершенствованию нормативных правовых актов (или проект нормативного правового акта о внесении изменений и дополнений или предлагается новая редакция нормы, статьи, пункта, подпункта);
рекомендации по обеспечению единообразной правоприменительной практики;
4) дата проведения анализа действующего законодательства и анализа правоприменительной практики.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.02.2013 № 145.
20. К аналитической справке прилагается Таблица согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Порядок ведения регистров
21. В целях сбора, учета и хранения информации о нормативных правовых актах, используемой для их мониторинга, соответствующие структурные подразделения уполномоченного органа-разработчика ведут отдельные регистры нормативных правовых актов (далее - регистры), согласно приложению 2 к настоящим Правилам, по следующим нормативным правовым актам:
1) законодательные акты Республики Казахстан (без учета актов о внесении изменений и/или дополнений, о ратификации и денонсации международных договоров);
2) нормативные постановления Правительства Республики Казахстан (без учета постановлений об утверждении, принятии международных договоров и присоединении к ним;
3) нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов;
3-1) нормативные правовые приказы руководителей ведомств;
4) нормативные правовые постановления центральных государственных органов;
5) нормативные правовые решения маслихатов, нормативные правовые постановления акиматов, нормативные правовые решения акимов.
Центральные государственные органы и их ведомства ведут регистры по разработанным ими законодательным актам Республики Казахстан; нормативным постановлениям Правительства Республики Казахстан; нормативным правовым приказам министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, их ведомств; нормативным правовым постановлениям центральных государственных органов.
Местные государственные органы ведут регистры по нормативным правовым решениям маслихатов, нормативным правовым постановлениям акиматов, нормативным правовым решениям акимов.
В уполномоченных органах регистры ведутся соответствующим структурным подразделением.

3) қорытынды бөлік:
қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеудің артықтығы немесе жетіспеушілігі туралы қорытындыларды;
терминдерді біріздендіру бойынша ұсыныстарды;
нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсынымдарды (немесе езгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актінің жобасы немесе норманың, баптың, тармақтың, тармақшаның жаңа редакциясы ұсынылады);
құқық қолдану практикасының бірыңғайлығын қамтамасыз ету бойынша ұсынымдарды;
4) қолданыстағы заңнамаға және құқық қолдану практикасына талдау жүргізу күнін қамтиды.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145 қаулысымен.
20. Талдау анықтамасына осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес кесте қоса беріледі.
4. Тіркелімдерді жүргізу тәртібі
21. Мониторинг үшін пайдаланылатын нормативтік құқықтық актілер туралы ақпарат жинау, есепке алу және сақтау мақсатында әзірлеуші уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшелері осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес мынадай нормативтік құқықтық актілер:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері (өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы, халықаралық шарттарды ратификациялау және күшін жою туралы актілерді есепке алмағанда);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулылары (халықаралық шарттарды бекіту, қабылдау және оларға қосылу туралы қаулыларды есепке алмағанда);
3) Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
3-1) ведомство басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
4) орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулылары;
5) мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тіркелімдерін (бұдан әрі - тіркелімдер) жүргізеді.
Орталық мемлекеттік органдар және олардың ведомстволары өздері әзірлеген Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері; Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулылары; Қазақстан Республикасының министрлері мен орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары; орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулылары бойынша тіркелімдерді жүргізеді.
Жергілікті мемлекеттік органдар мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері бойынша тіркелімдер жүргізеді.
Уәкілетті органдарда тіркелімдерді тиісті құрылымдық бөлімше жүргізеді.

Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.02.2013 № 145; от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 27.04.2015 № 346.
22. Регистры ведутся электронным способом.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 18.02.2013 № 145.
23. Исключен постановлением Правительства РК от 18.02.2013 № 145.
24. Регистры ведутся на государственном и русском языках. В административно-территориальных единицах, где делопроизводство ведется исключительно на государственном языке, ведение регистров возможно только на государственном языке.
25. Исключен постановлением Правительства РК от 18.02.2013 № 145.
26. Органами юстиции ведутся:
1) в электронном виде единые регистры по законодательным актам Республики Казахстан и нормативным постановлениям Правительства Республики Казахстан, подлежащим правовому мониторингу, с закреплением ответственных государственных органов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее - единые регистры);
2) в бумажном виде реестр государственной регистрации нормативных правовых актов по нормативным правовым приказам министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, руководителей ведомств, нормативным правовым постановлениям центральных государственных органов, нормативным правовым решениям маслихатов, нормативным правовым постановлениям акиматов, нормативным правовым решениям акимов, подлежащим правовому мониторингу (далее – реестр государственной регистрации).
Порядок ведения реестра государственной регистрации устанавливается Министром юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 18.02.2013 № 145; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
27. В органах юстиции единые регистры и реестр государственной регистрации ведутся:
1) в Министерстве юстиции Республики Казахстан сотрудниками подразделений, определяемыми ответственным секретарем;
2) в территориальных органах юстиции сотрудниками подразделений, определяемыми первым руководителем территориального органа (либо исполняющим его обязанности).
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 18.02.2013 № 145.
28. Порядок ведения единых регистров аналогичен порядку ведения регистров уполномоченных органов.
29. Внесение сведений в регистры уполномоченными органами осуществляется в течение десяти рабочих дней после введения в действие нормативных правовых актов и соответствующие уведомления направляются в Министерство юстиции Республики Казахстан для внесения в единый регистр.

Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145; 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 27.04.2015 № 346 қаулыларымен.
22. Тіркелімдер электрондық тәсілмен жүргізіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145 қаулысымен.
23. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145 қаулысымен.
24. Тіркелімдер мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі. Іс жүргізу тек қана мемлекеттік тілде жүргізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктерде тіркелімдер тек мемлекеттік тілде жүргізілуі мүмкін.
25. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145 қаулысымен.
26. Әділет органдары:
1) Осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жауапты мемлекеттік органдарды бекіте отырып, құқықтық мониторинг жүргізуге жататын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулылары бойынша бірыңғай тіркелімдерді (бұдан әрі - бірыңғай тіркелімдер) электрондық түрде;
2) құқықтық мониторингтеуге жататын Қазақстан Республикасы министрлерінің және мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының, ведомство басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулылары, мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері бойынша нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімі (бұдан әрі – мемлекеттік тіркеу тізілімі) қағаз түрінде жүргізіледі.
Мемлекеттік тіркеу тізілімін жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрі белгілейді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145 ; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
27. Әділет органдарында бірыңғай тіркелімдерді және мемлекеттік тіркеу тізілімін:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде жауапты хатшы белгілеген құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлері;
2) әділет органдарының аумақтық бөлімшелерінде аумақтық органның бірінші басшысы (немесе оның міндетін атқарушы) белгілеген құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлері жүргізеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145 қаулысымен.
28. Бірыңғай тіркелімдерді жүргізу тәртібі уәкілетті органдардың тіркелімдерін жүргізу тәртібіне ұқсас.
29. Уәкілетті органдар тіркелімдерге мәліметтерді енгізуді нормативтік құқықтық актілер қолданысқа енгізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады және тиісті хабарламаны бірыңғай тіркелімге енгізу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жібереді.

Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 18.02.2013 № 145.
30. В целях обеспечения полноты проведения правового мониторинга нормативных правовых актов, уполномоченные органы ежеквартально в срок до 30 числа последнего месяца квартала представляют в Министерство юстиции Республики Казахстан информацию о внесенных в регистры нормативных правовых актах, отдельно по каждой форме акта для сверки с единым регистром Министерства юстиции.
5. Заключительные положения
31. Министерство юстиции Республики Казахстан анализирует и обобщает представленную согласно пункту 18 настоящих Правил, информацию и направляет данную информацию до 15 марта, в Правительство Республики Казахстан, с внесением в случае необходимости предложений о принятии мер дисциплинарного, либо поощрительного характера по результатам проведенного уполномоченными органами мониторинга нормативных правовых актов.
32. Реализация пунктов 18 и 30 настоящих Правил может осуществляться с использованием единой системы электронного документооборота в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32-1. Уполномоченные органы ежемесячно согласно утвержденному графику заполняют и размещают итоги правового мониторинга нормативных правовых актов в подсистеме "Правовой мониторинг нормативных правовых актов" корпоративного портала Министерства юстиции Республики Казахстан.
Уполномоченные органы ежемесячно размещают и обновляют материалы по итогам проведенного правового мониторинга нормативных правовых актов на своем интернет-ресурсе.
Сноска. Правила дополнены пунктом 32-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 18.02.2013 № 145; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.04.2015 № 346.
33. Анализ и обобщения информации уполномоченных органов о правовом мониторинге нормативных правовых актов по итогам года Министерство юстиции Республики Казахстан размещает на своем интернет-ресурсе.
34. По запросам заинтересованных государственных органов и обращениям граждан уполномоченный орган и Министерство юстиции представляют информацию о проводимом правовом мониторинге нормативных правовых актов.
Приложение 1
к Правилам проведения
правового мониторинга
нормативных правовых актов
Предложения по совершенствованию
действующих нормативных правовых актов по итогам правового
мониторинга
Действующая редакция
Выявленный дефект нормы (норм) и
(или) примеры их практики
применения
Предлагаемая редакция
(предложения)
Приложение 2
к Правилам проведения
правового мониторинга
нормативных правовых актов
Регистр нормативных правовых актов
(за __________ 20___год)
п/п
Вид, дата
принятия,
регистрационный
номер и название
нормативного
правового акта
Основание
принятия
нормативного
правового акта
(компетенция органа)
со ссылкой на
соответствующую
норму нормативного
правового акта
Дата и номер
государственной
регистрации
нормативного
правового акта
Дата введения в действие
нормативного правового
акта
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сведения
о внесении
изменений и
(или)
дополнений в
нормативный
правовой акт
Сведения о
признании
нормативного
правового акта
(или отдельных
их частей)
утратившим силу
Сведения о
приостановлении
действия
нормативного
правового
акта
Сведения о прекращении
действия нормативного
правового акта (или
отдельных их частей) в
связи с истечением срока
действия или принятия
нового нормативного
правового акта, которому
противоречат положения
ранее изданного
нормативного правового
акта, его части (часть)
или который поглощает
ранее изданный акт или его
часть (части)
Сведения об
отмене
нормативного
правового
акта
6
7
8
9
10
Приложение 3
к Правилам проведения
правового мониторинга
нормативных правовых актов
Единый Регистр нормативных правовых актов,
подлежащих правовому мониторингу
(за __________ 20__год)
п/п
Вид, дата принятия,
регистрационный номер и
название нормативного
правового акта
Основание принятия
нормативного правового акта
(компетенция органа) со
ссылкой на
соответствующую норму
нормативного правового акта
Дата и номер
государственной
регистрации нормативного
правового акта
1
2
3
4
продолжение таблицы
Дата введения в действие
нормативного правового
акта
Сведения о внесении
изменений и (или)
дополнений в
нормативный правовой
акт
Сведения о признании
нормативного правового
акта (или отдельных
их частей) утратившим
силу
Ответственный
государственный
орган по
проведению
правового
мониторинга
5
6
7
8
Приложение 4
к Правилам проведения
правового мониторинга
нормативных правовых актов
Форма № 1
Результаты правового мониторинга ____________________________________
(указание формы нормативного правового акта)
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
(отражается количественная информация)
п/п
Результаты мониторинга
Количество
нормативных
правовых актов
1
2
3
1.
Действующие нормативные правовые акты
2.
Нормативные правовые акты, требующие приведения в
соответствие с действующим законодательством, как
противоречащие законодательству:

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145 қаулысымен.
30. Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізудің толықтығын қамтамасыз ету мақсатында, уәкілетті органдар тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының 30 күніне дейін тіркелімдерге енгізілген нормативтік құқықтық актілер туралы актінің әрбір нысаны бойынша жеке ақпаратты Әділет министрлігінің бірыңғай тіркелімімен салыстырып қарау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынады.
5. Қорытынды ережелер
31. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі осы Қағиданың 18-тармағына сәйкес берілген ақпаратты талдайды және қорытады, бұл ақпаратты 15 наурызға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне, қажет болған жағдайда уәкілетті Органдардың жүргізген нормативтік құқықтық актілері мониторингісінің нәтижелері бойынша тәртіптік немесе көтермелеу сипатындағы шаралар қабылдау жөніндегі ұсыныстарымен бірге жібереді.
32. Осы Қағиданың 18 және 30-тармақтарын іске асыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесі пайдаланыла отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
32-1. Уәкілетті органдар ай сайын бекітілген кестеге сәйкес нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторинг қорытындыларын толтырады және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі корпоративтік порталының "Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі" кіші жүйесінде орналастырады.
Ескерту. Қағида 32-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 18.02.2013 № 145; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.04.2015 № 346қаулыларымен.
33. Уәкілетті органдардың жыл қорытындысы бойынша нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі туралы ақпаратын талдауларды және қорытуларды Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
34. Мүдделі мемлекеттік органдардың сұрау салуы және азаматтардың өтініші бойынша уәкілетті орган мен Әділет министрлігі нормативтік құқықтық актілердің жүргізіліп отырған құқықтық мониторингі туралы ақпарат береді.
Нормативтік құқықтық актілердің
құқықтық мониторингін жүргізу
қағидасына 1-қосымша
Құқықтық мониторинг қорытындысы бойынша қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстар
Қолданыстағы редакция
Норманың (нормалардың) анықталған ақауы және (немесе) олардың қолдану практикалық мысалдары
Ұсынылатын редакция (ұсыныстар)
1
2
3
4
Нормативтік құқықтық актілердің
құқықтық мониторингін жүргізу
қағидасына 2-қосымша
Нормативтік құқықтық актілердің тіркелімі
(________20___жыл үшін)
Р/с №
Нормативтік құ ықтық актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
Нормат втік құқықтық актінің тиісті нормасына сілтеме жасаған нормативтік құкық тық актіні қаб ылдау негізі (орган ның құз ыреті)
Норма тивтік құқықтық актіні мемле кеттік тіркеу күні мен нөмірі
Нормативтік құқықтық актіні
қолданысқа енгізу күні
Норма тивтік құқ қтық актіге ө згері стер және (немесе) толық тырул ар енгізу туралы мәлім еттер
Нормативтік құқықтық актінің (немесе) олардың жекелеген бөліктерінің) күші жойылған деп тану туралы мәліметтер
Нормативтік құқықтық актінің қолданылуын тоқтата тұру туралы мәлімет тер
Нормативтік құқықтық актінің (немесе) олардың жекелег ен бөліктерінің) қолданылуын, қолданысы мерзімінің өтуіне немесе бұрын шығарылған нормативтік құқықтық актінің ережелері, оның бір бөлігі (бөлік) немесе бұрын шығарылған акті немесе оның бір бөлігі (бөліктері) қайшы келетін жаңа норматив құқықтық актінің қабылдануына байланысты тоқтату туралы мәліметтер
Нормативтік құқықтық актінің жойылуы туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Нормативтік құқықтық актілердің
құқықтық мониторингін жүргізу
қағидасына 3-қосымша
Құқықтық мониторингіге жататын нормативтік құқықтық актілердің бірыңғай тіркелімі
(_________20__жыл үшін)
Р/с
Нормативтік құқықтық актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
Нормативтік құқықтық актінің тиісті нормасына сілтеме жасалған нормативтік құқықтық актінің
қабылдау негіздері
Нормативтік құқықтық актінің мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірі
Нормативтік құқықтық актінің
қолданысқа енгізілген күні
Нормативтік құқықтық актіге
өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы
мәліметтер
Нормативтік құқықтық актінің (немесе олардың жекелеген
бөліктерінің) күші жойылған деп тану туралы мәліметтер
Құқықтық мониторинг жүргізу бойынша жауапты мемлекеттік орган
Нормативтік құқықтық актілердің
құқықтық мониторингін жүргізу
қағидасына 4-қосымша
№ 1 нысан
Құқықтық мониторинг нәтижелері________________________________
(нормативтік құқықтық актінің нысанын көрсету)
______________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
(сандық ақпарат көрсетіледі)
Р/с №
Мониторинг нәтижелері
Нормативтік
құқықтық актілер саны
1
2
3
1
Қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер
2
Заңнамаға қайшы келетін қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіруді талап ететін нормативтік құқықтық актілер:

1) внесения изменений и дополнений
2) признания утратившими силу
3) приостановления действия (или отдельной нормы)
4) отмены
3.
Неэффективно реализуемые в правоприменительной практике
нормативные правовые акты, требующие:
1) внесения изменений и дополнений
2) признания утратившими силу
4.
нормативные правовые акты, требующие приведения в
соответствие с действующим законодательством, как
устаревшие:
1) внесения изменений и дополнений
2) признания утратившими силу
5.
нормативные правовые акты, приведенные в соответствие с
действующим законодательством, как противоречащие
законодательству:
1) внесены изменения и дополнения
2) признаны утратившими силу
3) приостановлены действия (или отдельной нормы)
4) отменены
6.
Неэффективно реализуемые в правоприменительной практике
нормативные правовые акты, приведенные в соответствие с
законодательством:
1) внесены изменения и дополнения
2) признаны утратившими силу
3) приостановлены действия (или отдельной нормы)
7.
нормативные правовые акты, приведенные в соответствие с
действующим законодательством, как устаревшие:
1) внесены изменения и дополнения
2) признаны утратившими силу
Примечание:
в строке 1 отражается количество основных актов (без учета изменений и/или дополнений).
в строке 5, 6, 7 количество актов отражается только в случае, если акт был указан в результатах предыдущего мониторинга, как требующий приведение в соответствие с действующим законодательством.
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель уполномоченного органа.
__________________
(Ф.И.О.)
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись
Форма № 2
Информация по выявленным ___________________________________________,
(указание формы нормативного правового акта)
противоречащим законодательству и о принятых или предпринимаемых
мерах по ним________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
(отражается описательная информация)
п/п
Вид, дата
принятия,
регистра-
ционный
номер и
название
норматив-
ного
правового
акта
Дата и номер
государст-
венной
регистрации
нормативных
правовых
актов в
органах
юстиции
Часть, абзац,
пункт, статья,
вид, дата
принятия,
регистра-
ционный
номер и
название
акта, которому
не
соответствует
нормативный
правовой
акт
Предпринимаемые меры
Название
проекта
акта по
внесению
изменений
и (или)
дополнений,
стадия
согласо-
вания
Название
проекта
акта по
признанию
утратившими силу,
стадия
согла-
сования
Название
проекта
акта по
при-
останов-
лению
действия,
стадия
согла-
сования
Название
проекта
акта
по
отмене,
стадия
согласо-
вания
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Принятые меры
Вид, дата принятия,
регистрационный
номер и название
акта по внесению
изменений и (или)
дополнений
Вид, дата принятия,
регистрационный
номер и название акта
по признанию
утратившими силу
Вид, дата принятия,
регистрационный
номер и название акта
по приостановлению
действия
Вид, дата
принятия,
регистрационный
номер и
название акта
по отмене
9
10
11
12
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель уполномоченного органа
___________________
(Ф.И.О.)
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись
Форма № 3
Информация по оценке эффективности реализации________________________
(указание формы нормативного правового акта)
и принятых по ним мерах______________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
(отражается описательная информация)
п/п
Вид, дата
принятия,
регистра-
ционный номер
и название
нормативного
правового
акта
Дата и номер
государственной
регистрации
нормативного
правового акта
в органах
юстиции
Обоснование
оценки о
неэффективной
реализации
нормативного
правового акта
в правоприме-
нительной
практике
(реализуется
или нет)
Предпринимаемые меры
Название проекта
акта по внесению
изменений и
(или) дополнений,
стадия его
согласования
Название
проекта
акта по
признанию
утратившими
силу, стадия
его
согласования
Название
проекта
акта по
при-
останов-
лению
действия,
стадия его
согла-
сования
Название
проекта
акта
по исключению
из
вышестоящих
нормативных
правовых
актов
компетенции
на принятие
нормативного
правового
акта, не
реализуемого
в
правопри-
менительной
практике,
стадия его
согласо-
вания
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Принятые меры
Вид, дата
принятия,
регистрационный
номер и название
акта по внесению
изменений и (или)
дополнений
Вид, дата
принятия,
регистрационный
номер и название
акта по признанию
утратившими
силу
Вид, дата
принятия,
регистрационный
номер и
название акта
по
приостановлению
действия
Вид, дата принятия, название
акта по исключению из
вышестоящих нормативных
правовых актов компетенции на
принятие нормативного
правового акта, нереализуемого
в правоприменительной
практике
9
10
11
12
Примечание:
при заполнении данной формы вносится информация только по выявленному нормативному правовому акту, признанный неэффективным и принятых по нему мерах.
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель уполномоченного органа
___________________
(Ф.И.О.)
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись
Форма № 4
Информация по выявленным ___________________________________________,
(указание формы нормативного правового акта)
содержащим устаревшую норму и о принятых или предпринимаемых мерах
по ним ______________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
(отражается описательная информация)
п/п
Вид, дата принятия,
регистрационный номер и
название нормативного
правового акта
Дата и номер государственной
регистрации нормативных
правовых актов в органах
юстиции
Абзац, пункт,
содержащий
устаревшую норму
1
2
3
4
продолжение таблицы
Предпринимаемые меры
Принятые меры
Название проекта
акта по внесению
изменений и (или)
дополнений, стадия
его согласования
Название проекта
акта по признанию
утратившими силу,
стадия его
согласования
Вид, дата принятия,
регистрационный номер
и название акта по
внесению изменений
и (или) дополнений,
стадия его
согласования
Вид, дата
принятия,
регистрационный
номер и
название акта по
признанию
утратившими силу,
стадия его
согласования
5
6
7
8
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель уполномоченного органа
___________________
(Ф.И.О.)
"___" ___________ 20 __ года _____________ подпись
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2011 года № 964
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан

1) өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2) күші жойылған деп тану
3) қолданылуын (немесе жекелеген нормасын) тоқтата тұру
4) жою
3
Құқық қолдану практикасында іске асырылуы тиімсіз, төмендегілерді талап ететін нормативтік құқықтық актілер:
1) өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2) күші жойылған деп тану
4
Ескірген, қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіруді талап ететін нормативтік құқықтық актілер:
1) өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2) күші жойылған деп тану
5
Заңнамаға қайшы келген, қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтірілген нормативтік құқықтық актілер:
1) өзгерістер мен толықтырулар енгізілген
2) күші жойылған деп танылған
3) қолданылуы (немесе жекелеген норма) тоқтатыла тұрған
4) жойылған
6
Құқық қолдану практикасында іске асырылуы тиімсіз, заңнамаға сәйкес келтірілген нормативтік құқықтық актілер:
1) өзгерістер мен толықтырулар енгізілген
2) күші жойылған деп танылған
3) қолданылуы (немесе жекелеген норманың) тоқтатыла тұрған
7
Ескірген, қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтірілген нормативтік құқықтық актілер:
1) өзгерістер мен толықтырулар енгізілген
2) күші жойылған деп танылған
Ескертпе:
1-жолда негізгі актілердің саны көрсетіледі (өзгерістер және/немесе толықтыруларды есепке алмағанда).
5, 6, 7-жолдарда актілер саны, егер акт өткен мониторинг нәтижелерінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіруді талап ететін ретінде көрсетілген жағдайда ғана келтіріледі.
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттігі белгіленген тәртіппен жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - уәкілетті органның басшысы
___________________
(Т.А.Ә)
"___" _________ 20___жыл _____________ қолы
№ 2 нысан
Заңнамаға қайшы келетін анықталған____________________________
______________________________________________________ бойынша
(нормативтік құқықтық актінің нысанын көрсету)
және олар бойынша_____________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
қабылдаған немесе қабылданатын шаралар туралы ақпарат
(сипаттамалық ақпарат көрсетіледі)
Р/с№
Нормативтік құқықтық актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
Нормативтік құқықтықактілерді әділет органдарында мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірі
Нормативтік құқықтық акті сәйкес келмейтін актінің бөлігі, абзацы, тармағы, түрі, қабылдану күні, тіркеу нөмірі және атауы
Қабылданатын шаралар
Қабылданған шаралар
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі акті жобасының атауы, келісу сатысы
Күші жойылған деп тану жөніндегі акті жобасының атауы, келісу сатысы
Қолданылуын тоқтата тұру жөніндегі акті жобасының атауы, келісу сатысы
Жою жөніндегі акті жобасының атауы, келісу сатысы
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
Күші жойылған деп тану жөніндегі актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірімен атауы
Қолданылуын тоқтата тұру жөніндегі актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
Жою жөніндегі актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттігі белгіленген тәртіппен жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - уәкілетті органның басшысы
_________________
(Т.А.Ә)
"__" ___________ 20____жыл ___________ қолы
№ 3 нысан
_____________________________іске асыру тиімділігін бағалау және олар
(нормативтік кұқықтық актінің нысанын көрсету)
бойынша______________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
қабылдаған шаралар жөніндегі ақпарат
(сипаттамалық ақпарат көрсетіледі)
Р/с №
Нормативті құкықтық актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
Нормативтік құқықтық актілерді әділет органдарындамемлеттік тіркеу күні мен нөмірі
Құқық қолдану практикасында нормативтік құқықтық актінің тиімсіз іске асырылуы туралы бағалауды негіздеу (іске асырылады ма немесе жоқ па)
Қабылданатын шаралар
Қабылданған шаралар
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі акті жобасының атауы, келісу сатысы
Күші жойылған деп тану жөніндегі акті жобасының атауы, келісу сатысы
Қолданылуын тоқтата тұру жөніндегі акті жобасының атауы, келісу сатысы
Құқық қолдану практикасында іске асырылмайтын жоғары тұрған нормативтік құқықтық актілерден алып тастау жөніндегі акті жобасының атауы, нормативтік құқықтық актіні қабылдау құзыреті, оны келісу сатысы
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
Күші жойылған деп тану жөнін дегі актінің түрі, қабыл дау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
Қолданылуын тоқтата тұру жөніндегі актінің түрі мен атауы
Құқық қолдану практикасында іске асырылмайтын жоғары тұрған норма тивтік құқықтық актілерден алып тастау жөніндегі акті жобасының атауы, нормативтік құқықтық актіні қабылдау құзыреті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе:
бұл нысанды толтырған кезде тиімсіз деп танылған, анықталған нормативтік құқықтық акті бойынша ғана және олар бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат енгізіледі.
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттігі белгіленген тәртіппен жүктелген лауазымды тұлға), мұндай болмаған жағдайда - уәкілетті органның басшысы
________________
(Т.А.Ә.)
"___"___________ 20___ жыл ___________ қолы
№ 4 нысан
Ескірген норманы қамтылған ______________________________________және
(нормативтік құқықтық актінің нысанын көрсету)
және олар бойынша ___________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
қабылдаған немесе қабылдайтын шаралары туралы ақпарат
(сипаттамалық ақпарат көрсетіледі)
Р/с №
Норматив тік құқықтық актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы
Нормативтік құқықтық актілерді әділет органдарында мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірі
Ескірген норма қамтылған абзац, тармақ
Қабылданатын шаралар
Қабылданған шаралар
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі акті жобасының атауы, келісу сатысы
Күші жойылған деп тану жөніндегі акті жобасының атауы, келісу сатысы
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы, келісу сатысы
Күші жойылған деп тану жөніндегі актінің түрі, қабылдау күні, тіркеу нөмірі мен атауы, келісу сатысы
1
2
3
4
5
6
7
8
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (орталық атқарушы органның жауапты хатшысы өкілеттігі белгіленген тәртіпте жүктелген лауазымды тұлға), мұндай болмаған жағдайда — уәкілетті органның басшысы
________________
(Т.А.Ә.)
"___" 20___ жыл ______________ қолы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 25 тамыздағы
№ 964 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір күші жойылған шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 817 "Об утверждении Правил ведения мониторинга подзаконных нормативных правовых актов" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 33, ст. 354).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2007 года № 619 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 817" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 25, ст. 293).
3. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2007 года № 1094 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от
29 апреля 2006 года № 343 и от 25 августа 2006 года № 817" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 43, ст. 510).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2009 года № 2187 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 817" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 1, ст. 9).
5. Пункт 6 изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2305 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 4, ст. 54).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая
2011 года № 476 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 817".

1. "Заңға тәуелді нормативтік құқықтық келісімдерге мониторинг жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы № 817 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 33, 354-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы № 817 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 23 шілдедегі № 619 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 25, 293-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 29 сәуірдегі № 343 және 2006 жылғы 25 тамыздағы № 817 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 19 қарашадағы № 1094 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 43, 510-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы № 817 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 25 желтоқсандағы № 2187 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 1, 9-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2305 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістердің 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 4, 54-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы № 817 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 мамырдағы № 476 қаулысы.