Об утверждении Правил государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2011 года № 1058. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 624
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 51.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 сентября 2011 года № 1058
Правила
государственной регистрации судна, в том числе
маломерного судна, и прав на него
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (далее - Закон) и определяют порядок государственной регистрации судна внутреннего водного плавания и судна плавания "река - море", а также маломерного судна, и прав на них.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) самоходное маломерное судно - маломерное судно, приводимое в движение механической установкой, а также парусное;
2) несамоходное маломерное судно - маломерное судно, не имеющее механической установки для самостоятельного движения.
3. За государственную регистрацию (перерегистрацию) судна, в том числе маломерного судна, а также при получении дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, в том числе маломерного судна, взимается сбор в порядке и размере, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 қыркүйектегі № 1058 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 624 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 624 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 51 бұйрығын қараңыз.
«Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 1058 қаулысымен
бекiтiлген
Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және ішкі су мен «өзен-теңіз» суларында жүзетін кемені, сондай-ақ шағын көлемді кемені және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өздігінен жүретін шағын көлемді кеме – механикалық қондырғы қозғалысқа келтіретін шағын көлемді, сондай-ақ желкенді кеме;
2) өздігінен жүрмейтін шағын көлемді кеме – өздігінен жүру үшін механикалық қозғалысы жоқ шағын көлемді кеме.
3. Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені мемлекеттік тіркегені (қайта тіркегені) үшін, сондай-ақ кеменің, оның ішінде шағын көлемді кеменің мемлекеттік тіркелгенін куәландыратын құжаттың телнұсқасын алған кезде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мөлшерде алым алынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

4. За государственную регистрацию ипотеки судна и выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна взимается сбор в порядке и размерах, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4-1. За государственную регистрацию ипотеки маломерного судна и выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна взимается сбор в порядке и размере, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Государственная регистрация судна и прав на него
5. В Государственном судовом реестре Республики Казахстан регистрируются пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, сухогрузы, плавучие краны и суда технического флота, а также суда, не являющиеся маломерными судами.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. Иностранное судно, арендованное без экипажа (бербоут-чартер) казахстанским лицом, которому временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, регистрируется в Реестре арендованных иностранных судов после приостановления его регистрации в реестре судов государства основной регистрации.
7. Судно, которое было зарегистрировано в реестре судов иностранного государства, регистрируется в Государственном судовом реестре только после представления собственником выписки об исключении судна из судового реестра иностранного государства.
8. Исключен постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
9. Внесение судна в Государственный судовой реестр Республики Казахстан удостоверяется выдачей Судового свидетельства, которое подтверждает право плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан и право собственности на судно согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Внесение судна в Реестр арендованных иностранных судов удостоверяется выдачей Свидетельства о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

4. Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені және кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын бергені үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мөлшерде алым алынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4-1. Шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені және шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын бергені үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мөлшерде алым алынады.
Ескерту. Қағида 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде жолаушы, жүк-жолаушылар, мұнай құйылатын, сүйреткіш кемелер, құрғақ жүк кемелері, қалқымалы крандар және техникалық флот кемелері, сондай-ақ шағын көлемді кемелер болып табылмайтын кемелер тіркеледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп уақытша жүзуге құқық берілген, қазақстандық тұлға экипажсыз (бербоут-чартер) жалға алған шетел кемесі Жалға алынған шетел кемелері тізілімінде мемлекеттің кемелерді негізгі тіркеу тізілімінде оның тіркелуі тоқтатыла тұрғаннан кейін тіркеледі.
7. Шетел мемлекеті кемелері тізілімінде тіркелген кеме Мемлекеттік кеме тізілімінде меншік иесінің шетел мемлекеті кемелер тізілімінен шығарылғандығы туралы үзінді ұсынғаннан кейін ғана тіркеледі.
8. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Кемені Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізіліміне енгізу осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес Кеме куәлігін берумен куәландырылады, ол кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын және кемеге меншік құқығын растайды.
Кемені Жалға алынған шетел кемелері тізіліміне енгізу осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес шетел кемесіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы куәлік берумен куәландырылады.

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
10. Государственная регистрация судов производится в следующем порядке:
1) прием документов, необходимых для государственной регистрации судов в соответствии с настоящими Правилами, при получении которых должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа (далее - территориальное подразделение) вносит соответствующую запись в книгу учета входящих документов. При несоответствии представляемых документов требованиям настоящих Правил заявителю отказывается в приеме документов. По требованию заявителя ему выдается мотивированный письменный отказ в приеме документов;
2) установление отсутствия противоречий между заявляемыми правами и уже зарегистрированными правами на данное судно, а также основания для отказа в государственной регистрации;
3) внесение записей в Государственный судовой реестр Республики Казахстан, Реестр арендованных иностранных судов при отсутствии указанных противоречий и других оснований для отказа в государственной регистрации;
4) выдача документов, подтверждающих государственную регистрацию.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
11. Лицо, в течение тридцати календарных дней со дня приобретения судна подает заявление на государственную регистрацию судна.
12. Судно, зарегистрированное в судовом реестре иностранного государства, подлежит государственной регистрации в реестре арендованных иностранных судов в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о временном предоставлении такому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с пунктом 11 статьи 24 Закона.
13. Для получения решения о временном предоставлении иностранному судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в уполномоченный орган представляются следующие документы:
1) заявление от арендатора судна о получении разрешения на предоставление временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан лица;
2) документ, подтверждающий имя и местожительство либо наименование и местонахождение казахстанского арендатора судна по договору аренды;
3) нотариально засвидетельствованная копия договора аренды судна без экипажа (бербоут-чартер);
4) документ, выданный компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага и подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено, а также содержащий сведения об обременении судна ипотекой;

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Кемелерді мемлекеттік тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидаға сәйкес кемелерді мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттарды қабылдау, оларды алу кезінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) лауазымды тұлғасы кіріс құжаттарын есепке алу кітабына тиісті жазу енгізеді. Ұсынылатын құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмеген кезде өтініш берушіден құжаттар қабылдаудан бас тартылады. Өтініш берушінің талабы бойынша оған құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы дәлелді жазбаша растама беріледі;
2) осы кемеге мәлімделетін құқықтар мен тіркеліп қойған құқықтар арасында қайшылықтардың, сондай-ақ мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшiн негiздiң болмауын анықтау;
3) көрсетілген қайшылықтар мен мемлекеттік тіркеуден бас тарту үшін басқа да негіздер болмаған кезде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізіліміне, Жалға алынған шетел кемелері тізіліміне жазулар енгізу;
4) мемлекеттік тiркеудi растайтын құжаттарды беру.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Тұлға кеменi сатып алған күннен бастап отыз күн iшiнде кемені мемлекеттік тіркеуге өтініш береді.
12. Шет мемлекеттiң кеме тiзiлiмiнде тiркелген кеме Заңның 24-бабының 11-тармағына сәйкес мұндай кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешiм қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн iшiнде жалға алынған шетел кемелерi тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркеуге жатады.
13. Шетел кемелеріне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешімін алу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттар тапсырылады:
1) кемені жалға алушыдан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беруге рұқсат алуға өтініш;
2) атын және мекенжайын не жалға беру шарты бойынша қазақстанды  жалға берушінің атауы мен орналасқан орнын растайтын құжат;
3) экипажсыз (бербоут-чартер) кеме жалдау шартының нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) шетел мемлекетінің құзыретті билік орындары берген құжат, онда кеме туы ауыстырылғанға дейін тікелей тіркелген және осындай мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығының тоқтатылғанын растайтын, сондай-ақ кемеге ипотекамен ауыртпалық салынғаны туралы мәліметтерді қамтиды;

5) письменное разрешение собственника судна и залогодержателя, зарегистрированной ипотеки судна, на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
6) мерительное свидетельство (для судов плавания "река-море");
7) классификационное свидетельство.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
14. Рассмотрение представленного заявления осуществляется в течение десяти рабочих дней с момента его поступления, по итогам которого выдается разрешение на предоставление временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан или отказывается в случае:
1) не полное предоставление документов указанных в пункте 13 настоящих Правил;
2) если представленные документы не соответствуют требованиям пункта 19 настоящих Правил и законодательства Республики Казахстан.
15. Заявление о государственной регистрации судна и прав на него представляется по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
К заявлению о государственной регистрации судна и прав на него должны быть приложены следующие документы:
1) правоустанавливающие и иные документы, являющиеся основаниями государственной регистрации судна и прав на него в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте";
2) классификационное свидетельство;
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
16. Для государственной регистрации судна в реестре арендованных иностранных судов к заявлению арендатора судна о государственной регистрации судна, кроме документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, дополнительно представляются следующие документы:
1) нотариально засвидетельствованная копия договора аренды судна;
2) письменное разрешение собственника судна и залогодержателя зарегистрированной ипотеки судна или обременения на него на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
3) документ, подтверждающий имя и местожительство либо наименование и местонахождение казахстанского арендатора судна по договору аренды;
4) решение уполномоченного органа о временном предоставлении иностранному судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан и об определении названия этого судна;

5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге кемені ауыстыруға кеменің тіркелген ипотекасына кеме иесінің және салық ұстаушының жазбаша рұқсаты;
6) өлшеу куәлігі («өзен-теңіз» суларында жүзетін кемелер үшін);
7) сыныптау куәлігі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
14. Ұсынылған өтінішті қарау оның келіп түскен сәтінен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады, оның қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге құқығын уақытша беруге рұқсат беріледі немесе мынадай жағдайларда одан:
1) осы Қағиданың 13-тармағында көрсетілген құжаттарды толық ұсынбаса;
2) егер берілген құжаттар осы Қағиданың 19-тармағының және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмесе бас тартылады.
15. Кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Кеменi және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу туралы өтінішке мынадай құжаттар:
1) «Ішкі су көлігі туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын құқық белгілейтін және өзге де құжаттар;
2) сыныптау куәлігі;
3) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат қоса берілуі тиіс.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Кемені жалға алынған шетелдік кемелер тізіліміне мемлекеттік тіркеу үшін кеменi жалға алушының кеменi мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiшiне осы Қағиданың 15-тармағында көрсетiлген құжаттардан басқа, қосымша мынадай құжаттар беріледі:
1) кеменің жалдау шартының нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге ауыстыру ауыртпалығы немесе тіркелген кеме ипотеканың кепілзат ұстаушысының және меншік иесінің жазбаша рұқсаты;
3) қазақстандық кемені жалға алушының кеме атауын және тұратын орнын не жалдау шарты бойынша атауын және орналасқан жерін растайтын құжат;
4) шетел кемесіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы және осы кеменің атауын белгілеу туралы уәкілетті органның шешімі;

5) документ, выданный компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, и подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено на срок предоставления судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
17. Исключен постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
18. При государственной регистрации судов и прав на них в Государственном судовом реестре, Реестре арендованных иностранных судов выдаются документы, указанные в пункте 9 настоящих Правил, с присвоением им соответствующих регистрационных номеров.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
19. Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы легализовываются в загранучреждениях Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
В том случае, если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;
3) тексты документов должны быть написаны разборчиво, наименование и реквизиты юридических лиц - без сокращений;
4) не подлежат приему на государственную регистрацию документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные в них исправления, документы, заполненные карандашом, а также документы с повреждениями, не позволяющими однозначно истолковать их содержание;
5) все документы, необходимые для регистрации, представляются в подлинниках с копиями. Подлинники документов после сверки с копиями возвращаются потребителю. В случае непредставления подлинников документов, предоставляются нотариально засвидетельствованные копии.
20. Государственная регистрация судна и прав на него, а также выдача дубликата Судового свидетельства производятся в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

5) кеме ту ауыстырылғанға дейін тікелей тіркелген және осындай мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығы кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын беру мерзіміне тоқтатылғанын растайтын шетел мемлекетінің құзыретті биліктері берген құжат.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
18. Кемелерді және оларға құқықтарды Мемлекеттік кеме тізілімінде, жалға берілген шетел кемелері тізілімінде мемлекеттік тіркеу кезінде оларға тиісті тіркеу нөмірлерін бере отырып, осы Қағиданың 9-тармағында көрсетілген құжаттар беріледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
19. Кемелерді мемлекеттік тіркеуге берілетін құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады;
2) ресми шетелдік құжаттар, егер Қазақстан Республикасы заңнамасында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгесі көзделмесе, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде заңдастырылады.
Егер, ұсынатын құжаттар шет тілінде жасалған жағдайда, оларға мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы қоса беріледі;
3) құжаттардың мәтіндері анық, заңды тұлғалардың атаулары мен деректемелері – қысқартусыз жазылған болуы тиіс;
4) тазаланған немесе үстінен жазылған, сызылған сөздер мен оларда ескертілмеген өзге де түзетулер, қарындашпен толтырылған құжаттар, сондай-ақ оларды біржақты түсіндіруге мүмкіндік бермейтін бүлінген жерлері бар құжаттар мемлекеттік тіркеуге қабылдауға жатпайды;
5) тіркеуге қажетті барлық құжаттар көшірмелері бар түпнұсқада беріледі. Құжаттардың түпнұсқалары көшірмелерімен салыстырылғаннан кейін тұтынушыға қайтарылады. Құжаттардың түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған көшірмелер ұсынылады.
20. Кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу, сондай-ақ Кеме куәлігінің телнұсқасын беру өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

21. В государственной регистрации судна и прав на него отказывается в случаях, если документы, представленные для государственной регистрации, не соответствуют требованиям, настоящих Правил.
Об отказе письменно сообщается судовладельцу, представившему судно на государственную регистрацию, с указанием основания отказа, в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
22. Место государственной регистрации судна изменяется на основании заявления собственника судна (произвольной формы), направляемого в территориальное подразделение государственной регистрации судна и территориальное подразделение нового места государственной регистрации судна.
23. При изменении места государственной регистрации судна территориальное подразделение прежнего места государственной регистрации судна передает территориальному подразделению нового места государственной регистрации судна судовое дело, о чем вносится соответствующая запись в Государственный судовой реестр. О предстоящем изменении места государственной регистрации судна собственник судна информирует залогодержателя зарегистрированной ипотеки или иного обременения судна.
24. Территориальное подразделение, получивший судовое дело, присваивает судну новый порядковый регистрационный номер и вносит все сведения, содержащиеся в Государственном судовом реестре, который велся в прежнем месте государственной регистрации судна, в Государственный судовой реестр, ведущийся в новом месте государственной регистрации судна, в соответствии с настоящими Правилами.
Территориальное подразделение нового места государственной регистрации судна сообщает территориальному подразделению прежнего места государственной регистрации о завершении процедуры. С получением данного сообщения территориальное подразделение прежнего места государственной регистрации судна вносит запись в Государственный судовой реестр с указанием нового места государственной регистрации и нового порядкового регистрационного номера судна.
25. В случаях, если в результате происшествия или по другой причине судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Государственный судовой реестр, осуществляется государственная перерегистрация судна.
Основанием для перерегистрации судна является также использование судна, находящегося в собственности Республики Казахстан и используемого государственными органами для выполнения возложенных на них функций, в коммерческих целях.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

21. Кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуден, егер мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылған құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда бас тартылады.
Бас тарту туралы кемені мемлекеттік тіркеуге ұсынған кеме иесіне бас тарту негіздемесін көрсете отырып, өтініш берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабарланады.
22. Кеменің мемлекеттік тіркеу орны кемені мемлекеттік тіркеу аумақтық бөлімшесіне және кеменің мемлекеттік тіркеу жаңа орнының аумақтық бөлімшесіне жіберілетін кеме иесінің өтініші (еркін түрде) негізінде өзгереді.
23. Кеменің мемлекеттік тіркеу орнын өзгерту кезінде кеменің мемлекеттік тіркеудің бұрынғы орнының аумақтық бөлімшесі кеменің мемлекеттік тіркеудің жаңа орнының аумақтық бөлімшесіне кеме ісін береді, бұл туралы Мемлекеттік кеме тізіліміне тиісті жазба енгізіледі. Кеменің мемлекеттік тіркеу орнын алдағы уақытта өзгерту туралы кеме иесі тіркелген ипотеканың немесе кеменің өзге де ауыртпалықтарының кепіл ұстаушысын хабардар етеді.
24. Кеме ісін алған аумақтық бөлімше жаңа реттік тіркеу нөмірін береді және Мемлекеттік кеме тізілімінің бұрынғы орнында жүргізілген, осы Қағидаға сәйкес кеменің мемлекеттік тізілімінің жаңа орнында жүргізілген Мемлекеттік кеме тізілімінде қамтылған барлық мәліметтерді енгізеді.
Кеменің мемлекеттік тіркеу жаңа орнының аумақтық бөлімшесі мемлекеттік тіркеудің бұрынғы орнының аумақтық бөлімшесіне кемені тіркеу рәсімі аяқталғаны туралы хабарлайды. Осы хабарламаны алған кеменің мемлекеттік тіркеудің бұрынғы орнының аумақтық бөлімшесі мемлекеттік тіркеудің жаңа орнын және кеменің тәртіптік тіркеу нөмірін көрсете отырып, Мемлекеттік кеме тізіліміне жазба енгізеді.
25. Егер оқиға немесе басқа себептермен кеме бұрын Мемлекеттік кеме тізіліміне енгізілген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда кемені мемлекеттік қайта тіркеу жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының меншігіндегі және мемлекеттік органдардың өздеріне жүктелген функцияларды орындау үшін кемені коммерциялық мақсаттарда пайдалану кемені қайта тіркеу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

26. Для оформления государственной перерегистрации судна необходимо представить в территориальное подразделение заявление о государственной перерегистрации судна по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
27. Государственная перерегистрация судов с выдачей нового Судового свидетельства осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
28. Ипотека судна регистрируется территориальным подразделением в том же реестре, в котором зарегистрировано судно.
29. Исключен постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
30. Ипотека иностранного судна, которому временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с пунктами 7 и 11 статьи 24 Закона, не может быть зарегистрирована в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
31. Ипотека судна регистрируется на основании заявления залогодателя согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам после государственной регистрации права собственности на судно.
К заявлению о государственной регистрации ипотеки судна прилагается нотариально засвидетельствованная копия договора об ипотеке судна с указанными в таком договоре документами.
Ипотека судна регистрируется на день подачи заявления о государственной регистрации.
Документы, представленные на государственную регистрацию ипотеки судна, должны соответствовать требованиям пункта 19 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Сведения о государственной регистрации ипотеки судна вносятся в книгу учета входящих документов и соответствующий реестр, в котором зарегистрировано данное судно.
При государственной регистрации ипотеки судна не требуется вносить какие-либо записи об этом в судовые документы.

26. Кемені мемлекеттік қайта тіркеуді ресімдеу үшін аумақтық бөлімшеге осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса, осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кемені мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініш беру қажет.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
27. Кемелерді мемлекеттік қайта тіркеп, жаңа Кеме куәлігін беру өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Кеме ипотекасын аумақтық бөлімше кеме тіркелген сол тізілімде тіркейді.
29. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
30. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы уақытша берілген шетел кемесінің ипотекасы Заңның 24-бабы 7 және 11-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасында тіркелмейді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
31. Кеменің ипотекасы кемеге меншік құқығы мемлекеттік тіркелгеннен кейін осы Қағидаға 4-1-қосымшаға сәйкес кепіл берушінің өтініші негізінде тіркеледі.
Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке осындай шартта көрсетілген құжаттар бар кеменің ипотекасы туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесі қоса беріледі.
Кеменің ипотекасы мемлекеттік тіркеу туралы өтініш берілген күні тіркеледі.
Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеуге ұсынылған құжаттар осы Қағиданың 19-тармағының талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
32. Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер кіріс құжаттарын есепке алу кітабына және осы кеме тіркелген тиісті тізілімге енгізіледі.
Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу кезінде ол туралы кеме құжаттарына қандай да бір жазбалар енгізу талап етілмейді.

Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
33. Государственная регистрация ипотеки судна удостоверяется выдачей Свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна в течение десяти рабочих дней с момента подачи заявления согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
34. Внесение изменений и (или) дополнений в Свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна осуществляется в сроки путем приложения дополнительных листов к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, после внесения изменения и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
В дополнительном листе к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна указываются номер и дата заключения дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна, а также сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке судна не является залогодателем, в дополнительном листе к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна должны быть указаны данные (наименование) и местожительство нового залогодателя и (или) должника, а также подпись нового залогодателя.
Дополнительный лист к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна выдается территориальным подразделением на основании заявления залогодателя в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
К заявлению прилагается оригинал дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна, либо его нотариально засвидетельствованная копия.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
34-1. В случае утраты залогодателем судна Свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна территориальное подразделение по заявлению залогодателя согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам выдает дубликат Свидетельства в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
К заявлению прилагается документ, подтверждающий оплату в бюджет сбора за выдачу дубликата Свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
33. Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік берілуімен өтініш берген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде куәландырылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
34. Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кеме ипотекасы шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақтарды қоса беру жолымен осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес мерзімде жүзеге асырылады.
Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақта кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісім нөмірі және жасалған күні, сондай-ақ кеме ипотекасы туралы шартқа енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулардың мәні көрсетіледі.
Кепіл беруші және (немесе) борышкер ауысқан кезде, егер борышкер кеме ипотекасының шарты бойынша кепілзат беруші болып табылмаса, Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақта жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің деректері (атауы) және тұрғылықты жері көрсетілуі, сондай-ақ жаңа кепіл берушінің қолы болуы тиіс.
Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты аумақтық бөлімше кепіл берушінің өтініші негізінде өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде береді.
Өтінішке кеменің ипотекасы туралы шартқа қосымша келісімнің түпнұсқасы не оның нотариатта куәландырылған көшірмесі беріледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34-1. Кеменің кепіл берушісі Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті жоғалтқан жағдайда, аумақтық бөлімше осы Қағидаға 4-1-қосымшаға сәйкес кепіл берушінің өтініші бойынша Куәліктің телнұсқасын өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні iшiнде береді.
Өтінішке Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын бергені үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат қоса беріледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-2. При прекращении ипотеки судна по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан территориальное подразделение вносит в Государственный судовой реестр запись о прекращении ипотеки судна.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
35. В случае утраты собственником судна Судового свидетельства, территориальное подразделение по заявлению собственника судна по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, выдает ему дубликат указанного свидетельства. К заявлению прилагаются документы, предусмотренные пунктом 15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Выдача дубликата Судового свидетельства производится в следующем порядке:
1) прием документов, необходимых для выдачи дубликата Судового свидетельства в соответствии с настоящими Правилами, при получении которых должностное лицо территориального подразделения вносит соответствующую запись в книгу учета входящих документов. При несоответствии представляемых документов требованиям настоящих Правил, заявителю отказывается в приеме документов. По требованию заявителя ему выдается мотивированное письменное подтверждение отказа в приеме документов;
2) установление отсутствия противоречий между заявляемыми правами и уже зарегистрированными правами на данное судно, а также основания для отказа или приостановления государственной регистрации;
3) внесение записей в Государственный судовой реестр Республики Казахстан о выдаче дубликата Судового свидетельства при отсутствии указанных противоречий и оснований для отказа в выдаче дубликата судового свидетельства.
37. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При предоставлении судна, зарегистрированного в Государственном судовом реестре, в пользование и владение иностранному арендатору по договору аренды такое судно временно переводится под флаг иностранного государства на основании решения уполномоченного органа.

Ескерту. Қағида 34-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
34-2. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген негіздер бойынша кеме ипотекасы тоқтатылған кезде аумақтық бөлімше Мемлекеттік кеме тізіліміне кеме ипотекасының тоқтатылуы туралы жазба енгізеді.
Ескерту. Қағида 34-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
35. Кеменің иесі Кеме куәлігін жоғалтқан жағдайда, аумақтық бөлімше осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеме иесінің өтініші бойынша көрсетілген куәліктің телнұсқасын береді. Өтінішке осы Қағиданың 15-тармағында көзделген құжаттар қоса беріледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
36. Кеме куәлiгiнiң телнұсқасын беру мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
1) осы Қағидаға сәйкес Кеме куәлiгiнiң телнұсқасын беру үшiн қажеттi құжаттарды қабылдау, оларды алған кезде аумақтық бөлімшенің лауазымды тұлғасы кiрiс құжаттарын есепке алу кiтабына тиiстi жазба енгiзедi. Ұсынылатын құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмеген кезде өтiнiш берушiге құжаттар қабылдаудан бас тартылады. Өтiнiш берушiнiң талабы бойынша оған құжаттарды қабылдаудан бас тартуды жазбаша дәлелді растама беріледі;
2) осы кемеге мәлiмделiп отырған құқықтар мен тiркелiп қойған құқықтар арасындағы қайшылықтардың, сондай-ақ мемлекеттiк тiркеуден бас тарту немесе тоқтата тұру үшiн негiздiң болмауын анықтау;
3) көрсетiлген қайшылықтар және кеме куәлiгiнiң телнұсқасын беру үшiн басқа да негiздер болмаған кезде Кеме куәлiгiнiң телнұсқасын беру туралы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне жазбалар енгiзу.
37. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
38. Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелген кемені жалдау шарты бойынша шетелдік жалға алушыға беру кезінде пайдалануға және иеленуге мұндай кеме уәкілетті органның шешімі негізінде шет мемлекеттің туын көтеруге уақытша ауыстырылады.

Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
39. Решение о временном переводе судна под флаг иностранного государства принимает уполномоченный орган на основании заявления собственника судна или лица, имеющее соответствующим надлежащим образом оформленную доверенность, направленного в адрес территориального подразделения по месту государственной регистрации судна с приложением следующих документов:
1) письменное согласие залогодержателя ипотеки на перевод судна под флаг иностранного государства (при отсутствии предварительного удовлетворения держателей ипотеки судна, установленной и зарегистрированной в установленном порядке);
2) заверенный в установленном порядке соответствующий документ компетентных органов государства арендатора или иного иностранного государства, под флаг которого переводится судно, подтверждающий, что законодательство этого государства не содержит положений, запрещающих предоставление судну, зарегистрированному в Государственном судовом реестре, права плавания под флагом такого государства и возврат судна под Государственный флаг Республики Казахстан по истечении срока предоставления судну права плавания под флагом такого государства;
3) документ, подтверждающий предоставление права плавания под флагом иностранного государства или то, что это право будет предоставлено в момент приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
4) договор аренды.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
40. При отсутствии оснований для отказа в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил в Государственном судовом реестре Республики Казахстан указывается дата приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, срок, на который допускается перевод судна под флаг иностранного государства, название государства, под флагом которого разрешено плавать судну, имя и адрес иностранного фрахтователя по договору аренды.
41. Датой приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан считается дата внесения соответствующей отметки в Государственный судовой реестр Республики Казахстан. Внесение отметки в судовое свидетельство производится в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
42. В течение срока, на который судну приостановлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, на его борту должно находиться судовое свидетельство с отметкой о том, что это право приостановлено.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
39. Кемені шет мемлекеттің туын уақытша көтеруге көшіру туралы шешімді кеме иесінің немесе тиісті түрде ресімделген сенімхаты бар тұлғаның мынадай құжаттарды қоса бере отырып, кемені мемлекеттік тіркеу орны бойынша аумақтық бөлімшенің атына жіберілген өтініші негізінде уәкілетті орган қабылдайды:
1) ипотеканы кепiл ұстаушының кеменi шет мемлекеттiң туын көтеруге көшiруге жазбаша келiciмi (белгiленген тәртiппен белгiленген және тiркелген кеме ипотекасын ұстаушыларды алдын ала қанағаттандыру болмаған кезде);
2) жалдаушы мемлекеттiң құзыреттi органдарының немесе кеме туын көтеруге көшiрiлетiн өзге де шет мемлекеттiң белгiленген тәртiппен куәландырылған, сол мемлекеттiң заңнамасында Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде тiркелген кемеге осындай мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығын беруге тыйым салатын ережелердiң жоқтығын және кемеге осындай мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығының берiлу мерзiмi өткен соң кеме Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзуге қайтарылатынын растайтын құжаты;
3) шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығының берiлуiн немесе бұл құқықтың Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығының тоқтата тұру сәтiнде берiлетiндiгiн растайтын құжат;
4) жалға алу шарты.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
40. Бас тартуға негiздер болмаған кезде осы Қағиданың 21-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығының тоқтатыла тұрған күнi, кеменi шет мемлекеттің туын көтеруге көшiруге рұқсат етiлген мерзiм, кемеге туын көтерiп жүзуiне рұқсат етiлген мемлекеттiң атауы, жалға алу шарты бойынша шетелдiк кеме жалдаушының аты мен мекенжайы көрсетiледi.
41. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын тоқтата тұру күнi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тиiстi белгi енгiзiлген күн болып есептеледi. Кеме куәлiгiне белгiлер енгiзу өтiнiш берiлген күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде жүргiзiледi.
42. Кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған мерзiм iшiнде оның бортында осы құқықтың тоқтатыла тұрғандығы туралы белгi қойылған кеме куәлiгi болуы тиiс.

43. В течение срока приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан регистрация прав на судно, ограничений (обременений) продолжает проводиться в соответствии с настоящими Правилами в Государственном судовом реестре.
44. При прекращении действия договора аренды судна или истечении срока, указанного в разрешении уполномоченного органа, в Государственный судовой реестр на основании заявления собственника судна вносится соответствующая запись, и выдается новое судовое свидетельство в установленном настоящими Правилами порядке.
45. Судно, приобретенное за пределами Республики Казахстан, пользуется правом плавания под Государственным флагом Республики Казахстан с момента выдачи загранучреждением Республики Казахстан Временного свидетельства о праве плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан (далее - временное свидетельство), согласно приложению 7 к настоящим Правилам, удостоверяющего такое право и действительного до момента государственной регистрации судна в Государственном судовом реестре, но не более года.
46. Временное свидетельство выдается загранучреждением Республики Казахстан на основании заявления правообладателя с приложением следующих документов:
1) документ, подтверждающий право собственности на судно;
2) документ, выданный компетентными властями государства предыдущей регистрации судна (если таковая имела место до даты подачи заявления), удостоверяющий, что судно исключено из реестра судов этого государства и не обременено ипотекой;
3) мерительное свидетельство (для судов плавания "река-море");
4) классификационное свидетельство;
5) пассажирское свидетельство (для пассажирских судов).
47. При подаче заявления о выдаче временного свидетельства физическое лицо предъявляет документ, удостоверяющий его личность, а представитель юридического лица - учредительные документы юридического лица или их нотариально засвидетельствованные копии, а также документ, подтверждающий полномочия действовать от имени юридического лица.
48. При получении документов, указанных в пункте 46 настоящих Правил, консульское должностное лицо загранучреждения Республики Казахстан вносит соответствующую запись в книгу учета документов. Каждая запись о выдаче временного свидетельства идентифицируется с номером регистрации. Такой номер присваивается при приеме документов и соответствует входящему номеру принятых документов. После проверки представленных документов загранучреждение Республики Казахстан выдает временное свидетельство. О выданном временном свидетельстве загранучреждение Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней направляет сообщение с приложением копии временного свидетельства в уполномоченный орган.

43. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған мерзiм iшiнде кемеге құқықтарды, шектеулердi (ауыртпалықтарды) осы Қағидаға сәйкес Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тiркеудi жүргiзу жалғастырылады.
44. Кеменi жалға алу шартының қолданысы тоқтаған немесе уәкiлеттi органның рұқсатында көрсетiлген мерзiм өткен кезде Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне кеме иесiнiң өтiнiшi негiзiнде тиiстi жазба енгiзiледi және осы Қағидада белгiленген тәртiппен жаңа кеме куәлiгi берiледi.
45. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде сатып алынған кеме Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі осындай құқықты растайтын және кеме Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркелгенге дейiн, бiрақ бiр жылдан аспайтын уақытқа жарамды кеменiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығы туралы уақытша куәлiк (бұдан әрi – уақытша куәлiк) осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес берген сәттен бастап Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын пайдаланады.
46. Уақытша куәлiктi Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі құқық иесiнiң мынадай құжаттарды қоса берген өтiнiшi негiзiнде бередi:
1) кемеге меншiк құқығын растайтын құжат;
2) кеменi бұған дейiн тiркеген мемлекеттiң құзыретті билiк орындары берген (eгep мұндай жағдай өтiнiш берiлгенге дейiн орын алған болса) кеменiң бұл мемлекеттiң тiзiлiмiнен шығарылғанын және ипотека ауыртпалығы жоқтығын куәландыратын құжат;
3) өлшем куәлiгі («өзен-теңіз» суларында жүзетін кемелер үшін);
4) сыныптау куәлiгi;
5) жолаушылар куәлiгi (жолаушылар кемелерi үшiн).
47. Уақытша куәлiк беру туралы өтiнiш берген кезде жеке тұлға оның жеке басын растайтын құжатты, ал заңды тұлғаның өкiлi - заңды тұлғаның құрылтайшы құжаттарын немесе олардың нотариалды расталған көшірмелерін, сондай-ақ заңды тұлғаның атынан әрекет ету өкiлеттiгiн растайтын құжатты ұсынады.
48. Осы Қағиданың 46-тармағында көрсетілген құжаттарды алған кезде Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесінің консулдық лауазымды тұлғасы құжаттарды есепке алу кітабына тиісті жазба енгізеді. Уақытша куәлік бергені туралы әрбір жазба тіркеу нөмірімен сәйкестендіріледі. Мұндай нөмір құжаттарды қабылдаған кезде беріледі және қабылдаған құжаттардың кіріс нөміріне сәйкес келеді. Ұсынылған құжаттарды тексергеннен кейін Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі уақытша куәлік береді. Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі берілген уақытша куәлік туралы он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға уақытша куәліктің көшірмесін қоса бере отырып, хабар жібереді.

Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
49. Регистрация в Государственном судовом реестре судна, приобретенного за пределами Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами по представлению заявления о государственной регистрации судна в территориальное подразделение по месту предполагаемой приписки.
50. Ведение Государственного судового реестра, Реестра арендованных иностранных судов осуществляется территориальными подразделениями на бумажных и электронных носителях.
Формы данных реестров устанавливаются уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
51. Территориальное подразделения исключает из Государственного судового реестра Республики Казахстан судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качество судна в результате перестройки или других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 24 Закона.
52. Поврежденное судно считается конструктивно погибшим, если:
1) судно не может быть восстановлено ни в том месте, в котором судно находится, ни в любом другом месте, в которое судно может быть доставлено;
2) ремонт судна экономически нецелесообразен.
53. Исключение из Государственного судового реестра в случаях, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 51 настоящих Правил, производится территориальным подразделением на основании заявления собственника судна согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие изложенные в нем факты, а также свидетельства, выданные при государственной регистрации судна.
Исключение из Государственного судового реестра судна, переставшего соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 24 Закона, производится территориальным подразделением на основании заявления собственника (стороны договора) судна согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам с приложением правоустанавливающих документов.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Территориальное подразделение, в Государственном судовом реестре которого зарегистрировано судно, направляет залогодержателю уведомление о предстоящем исключении судна из данного реестра, чтобы залогодержатели приняли надлежащие меры для защиты своих интересов. При неполучении их согласия судно исключается из данного реестра по истечении трех месяцев после уведомления залогодержателей.

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
49. Қазақстан Республикасынан тыс жерден сатып алынған кеменi Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тiркеу болжанып отырған тiркеу орны бойынша аумақтық бөлімшеге кеменi мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiш ұсыну бойынша осы Қағидаға сәйкес жүзеге асырылады.
50. Мемлекеттік кеме тізілімін, Жалға алынған шетелдік кемелердің тізілімін жүргізуді аумақтық бөлімшелер қағаз және электронды тасымалдағыштарда жүзеге асырады.
Осы тізілімдердің нысандарын уәкілетті орган белгілейді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
51. Аумақтық бөлімше Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта жасау немесе кез келген басқа өзгерiстер нәтижесiнде кеме сапасын жоғалтқан;
4) Заңның 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған кеменi шығарады.
52. Зақымдалған кеме, егер:
1) кеме тұрған орнында да, ол жеткізілуі мүмкін кез келген басқа орында да қалпына келтіріле алмаса;
2) кемені жөндеу экономикалық жағынан орынсыз болса конструкциялық жағынан күйреген деп саналады.
53. Осы Қағиданың 51-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен шығаруды аумақтық бөлімше осы Қағидаға 7-1-қосымшаға сәйкес кеменің меншiк иесiнiң өтiнiшi негiзiнде жүргiзедi. Өтiнiшке онда баяндалған фактiлердi растайтын құжаттар, сондай-ақ кемені мемлекеттік тіркеу кезінде берілген куәліктер қоса беріледі.
Заңның 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығаруды аумақтық бөлімше құқық белгілеу құжаттары қоса берілген, осы Қағидаға 7-1-қосымшаға сәйкес кеменің меншік иесінің (келісім тарапының) өтініші негізінде жүргізеді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
54. Мемлекеттік кеме тізілімінде кеме тіркелген аумақтық бөлімше өз мүдделерін қорғауға тиісті шаралар қолдануы үшін кепіл ұстаушыға кеменің осы тізілімнен алдағы уақытта шығарылатыны туралы хабарлама жібереді. Олардың келісімі алынбаған кезде кеме кепіл ұстаушыға хабардар еткеннен кейін үш ай өткен соң осы тізілімнен шығарылады.

Сноска. Пункт 54 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
55. Исключение из Государственного судового реестра Республики Казахстан производится только в том случае, если все зарегистрированные ипотеки судна предварительно удовлетворены, или получено письменное согласие всех залогодержателей.
При принудительной продаже судна соответствующим уполномоченным органом Республики Казахстан иностранному гражданину или иностранному юридическому лицу исключение из Государственного судового реестра производится в течение семи рабочих дней со дня представления указанным органом документа, удостоверяющего, что судно продано и не обременено никакими ипотеками, за исключением тех, которые были приняты на себя покупателем.
В случае отсутствия зарегистрированной ипотеки судна, исключение данного судна из Государственного судового реестра Республики Казахстан производится в течение семи рабочих дней со дня подачи заявления. Территориальное подразделение вносит в соответствующий реестр запись об исключении и выдает Справку об исключении судна из Государственного судового реестра согласно приложению 7-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Из Реестра арендованных иностранных судов исключается иностранное судно, переданное в пользование и во владение казахстанскому арендатору по договору аренды судна без экипажа (бербоут-чартер), в случае:
1) прекращения действия договора аренды судна (бербоут-чартера);
2) истечения срока предоставления судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) аннулирования решения уполномоченного органа о предоставлении судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
За месяц до истечения срока предоставления временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну, зарегистрированному в Реестре арендованных иностранных судов, территориальное подразделения направляет казахстанскому арендатору соответствующее уведомление.
Казахстанский арендатор возвращает территориальному подразделению, в котором судно было внесено в Реестр арендованных иностранных судов, соответствующее свидетельство.

Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
55. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінен алып  тастау, егер барлық тіркелген кеме ипотекасы алдын ала қанағаттандырылған немесе барлық кепіл берушіден жазбаша келісім алынған жағдайда ғана жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті органы шетелдік азаматқа немесе шетелдік заңды тұлғаға кемені мәжбүрлі түрде сатқан кезде Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару көрсетілген орган кеменің сатылғанын және сатып алушының өзіне қабылдап алғандарынан басқаларын қоспағанда, ешқандай ипотекалармен ауыртпалық салынбағанын куәландыратын құжаттарды ұсынған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Кеменің тіркелген ипотекасы болмаған жағдайда, бұл кемені Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару өтініш берілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Аумақтық бөлімше тиісті тізілімге шығарылғаны туралы жазба енгізеді және осы Қағидаға 7-2-қосымшаға сәйкес Кемені мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы анықтама береді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.03.2014 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
56. Жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiнен кеменi экипажсыз (бербоут-чартер) жалдау шарты бойынша қазақстандық жалға алушыға пайдалануға және иелiк етуге берiлген шетел кемесi мынадай жағдайда:
1) кеменi жалға алу шартының (бербоут-чартердiң) қолданысы тоқтағанда;
2) кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру мерзiмi аяқталғанда;
3) кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру туралы уәкiлеттi орган шешiмiнiң күшi жойылғанда шығарылады.
Жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiнде тiркелген шетел кемесiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру мерзiмi өткенге дейiн бiр ай бұрын аумақтық бөлімше қазақстандық жалға алушыға тиiстi хабарлама жiбередi.
Қазақстандық жалға алушы кеме Жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiне енгiзiлген аумақтық бөлімшеге тиiстi куәлiктi қайтарады.

57. Присвоение судам регистрационных номеров осуществляется с использованием нижеперечисленных литеров:
1) Верхне-Иртышскому бассейну - "Ер";
2) Уральскому бассейну - "Ж";
3) Илийскому бассейну - "Іл";
4) Балхашскому бассейну - "Б";
5) Ишимскому бассейну - "Ес";
6) Сырдарьинскому бассейну - "С";
7) Центральному бассейну (другие водохранилища Республики Казахстан) - "Ор".
К регистрационному номеру судна, внесенного в Реестр арендованных иностранных судов, добавляется буква "А".
58. В целях обозначения места приписки судна к установленной для конкретного бассейна буквенной литере добавляется также и цифровая литера:
1) Усть-Каменогорский участок - "Ер-1";
2) Семейский участок - "Ер-2";
3) Павлодарский участок - "Ер-3";
4) Уральский участок - "Ж-1";
5) Атырауский участок - "Ж-2";
6) участок г. Астаны - "Ес-1";
7) Петропавловский участок - "Ес-2";
8) Карагандинский участок - "Ор-1";
9) Костанайский участок - "Ор-2".
59. Присвоенные судам регистрационные номера и их литерные обозначения (буквенные и цифровые) наносятся на обоих бортах носовой части судна выше его названия. При этом надпись названия судна по своим размерам должна быть крупнее его регистрационного номера и литерных обозначений.
Другие надписи на носовой части судна не допускаются.
3. Государственная регистрация маломерного судна
и прав на него
60. Маломерное судно подлежит государственной регистрации в судовой книге с присвоением ему регистрационного номера.
Ведение судовой книги осуществляется территориальными подразделениями на бумажных и электронных носителях.
Порядок ведения судовой книги устанавливается уполномоченным органом.
60-1. Не подлежат государственной регистрации маломерные суда массой до двухсот килограммов включительно и мощностью двигателей (в случае установки) до восьми киловатт включительно, а также спортивные парусные суда, длина которых не должна превышать девять метров, которые не имеют двигателей и на которых не оборудованы места для отдыха.
Сноска. Правила дополнены пунктом 60-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие с 01.01.2014).
61. На каждое зарегистрированное маломерное судно заводится карточка учета маломерного судна, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
62. Физические и юридические лица независимо от формы собственности, а также иностранные граждане и лица без гражданства постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, приобретшие маломерные суда на праве собственности, независимо от их технического состояния, времени года и места базирования судов, подают заявления на их регистрацию в территориальное подразделение, в течение тридцати календарных дней с момента приобретения (получения), постройки, либо возникновения обстоятельств, влекущих их регистрацию, перерегистрацию.

57. Кемелерге тiркеу нөмiрлерiн беру төменде санамаланған литерлерді пайдалану арқылы жүзеге асырылады:
1) Жоғары Ертiс бассейнiне – «Ер»;
2) Орал бассейнiне – «Ж»;
3) Iле бассейнiне – «Іл»;
4) Балқаш бассейнiне – «Б»;
5) Есiл бассейнiне – «Ес»;
6) Сырдария бассейнiне – «С»;
7) Орталық бассейнге (Қазақстан Республикасының басқа су қоймалары) – «Ор».
Жалға алынған шетелдiк кемелердiң тiзiлiмiне енгiзiлген кеменiң тiркеу нөмiрiне «А» әрпi қосылады.
58. Кеменiң тiркеу орнын белгiлеу мақсатында нақты бассейн үшiн белгiленген әрiптiк литерге цифрлық литер де қосылады:
1) Өскемен учаскесi – «Ер-1»;
2) Семей учаскесi – «Ер-2»;
3) Павлодар учаскесi – «Ер-3»;
4) Орал учаскесi – «Ж-1»;
5) Атырау учаскесi – «Ж-2»;
6) Астана қаласы учаскесi – «Ес-1»;
7) Петропавл учаскесi – «Ес-2»;
8) Қарағанды учаскесi – «Ор-1»;
9) Қостанай учаскесi – «Ор-2».
59. Кемелерге берiлген тiркеу нөмiрлерi мен олардың литерлiк белгiлеулерi (әрiптiк және цифрлік) кеменiң алдыңғы жағының екi бортына оның атауынан жоғары жазылады. Бұл ретте кеменiң атауы жазбасы өзінің өлшемдерi бойынша оның тiркеу нөмiрi мен литерлiк белгiлеуiнен iрiлеу болуға тиiс.
Кеменiң алдыңғы жағында басқа жазбаларға рұқсат етiлмейдi.
3. Шағын көлемдi кемені және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу
60. Шағын көлемдi кеме оған тiркеу нөмiрi берiле отырып, кеме кiтабында мемлекеттiк тiркеуге жатады.
Кеме кiтабын жүргiзудi аумақтық бөлімшелер қағаз және электронды тасымалдағыштарда жүзеге асырады.
Кеме кiтабын жүргiзу тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
60-1. Салмағы қоса алғанда екі жүз килограмға дейінгі және қозғалтқыштарының (орнатылған жағдайда) қуаты қоса алғанда сегіз киловатқа дейінгі шағын көлемді кемелер, сондай-ақ ұзындығы тоғыз метрден аспауға тиіс, қозғалтқыштары жоқ және демалуға арналған орындармен жабдықталмаған спорттық желкенді кемелер мемлекеттік тіркеуге жатпайды.
Ескерту. Қағида 60-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1380 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
61. Тiркелген әрбiр шағын көлемдi кемеге осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес шағын көлемді кемені есепке алу карточкасы ашылады.
62. Шағын көлемдi кемелердi меншік құқығында сатып алған жеке және заңды тұлғалар меншік нысанына қарамастан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар олардың техникалық жай-күйiне, жыл мезгiлiне және кеменiң орналасқан орнына қарамастан, оларды тіркеу үшін аумақтық бөлімшеге сатып алған (алған), жасалған немесе оларды тіркеуге, қайта тіркеуге әкелетін жағдайлар туындаған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде өтініш береді.

63. Регистрация маломерных судов производится на имя лиц, достигших возраста восемнадцати лет, за исключением маломерных судов, перешедших по наследству. При регистрации маломерного судна за наследником, не достигшим восемнадцати лет, в регистрационной карточке указывается фамилия, имя, отчество родителя или опекуна и производится запись о том, что снятие с учета без согласия родителей или органов опеки запрещено.
64. Маломерные суда регистрируются за юридическими лицами по месту их постоянного нахождения. Маломерные суда, находящиеся в личной собственности граждан, регистрируются на имя владельца по месту его постоянной прописки.
65. Регистрация маломерного судна и прав на него производится на основании заявления по форме согласно приложению 9-1 к настоящим Правилам с приложением заявителем следующих документов:
1) правоустанавливающие документы, являющиеся основанием государственной регистрации судна и прав на него:
справка-счет торгующей организации (или товарный чек торгующей организации, либо договор купли-продажи или дарения, или свидетельство о праве на наследство);
судовой билет или другой документ с отметкой о снятии судна с учета, если оно было ранее зарегистрировано в органах государственной регистрации;
документ, свидетельствующий об исключении из судовых реестров (книг) иностранных государств (в случае если судно ранее было зарегистрировано в судовом реестре иностранного государства);
иные документы в соответствии со статьей 27 Закона;
2) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств.
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
66. Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы легализовываются в загранучреждениях Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
В том случае, если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;
3) тексты документов должны быть написаны разборчиво, наименование и реквизиты юридических лиц - без сокращений;
4) не подлежат приему на государственную регистрацию документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные в них исправления, документы, заполненные карандашом, а также документы с повреждениями, не позволяющими однозначно истолковать их содержание;

63. Мұрагерлiкпен берiлген шағын көлемдi кемелердi қоспағанда, шағын көлемдi кемелердi тiркеу он сегіз жасқа толған адамдардың атына жүргiзiледi. Шағын көлемдi кеменi он сегіз жасқа толмаған мұрагерге тiркеген кезде тiркеу карточкасында ата-анасының немесе қамқоршысының тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiледi және ата-анасының немесе қамқор органдарының келiсiмiнсiз есептен алуға тыйым салынатыны туралы жазба жасалады.
64. Шағын көлемді кемелер заңды тұлғаларға олардың тұрақты тұрғын жері бойынша тіркеледі. Азаматтардың жеке меншігіндегі шағын көлемді кемелер иегердің атына тек оның тұрақты тіркелу орны бойынша тіркеледі.
65. Шағын көлемді кемені және оған құқықтарды тіркеу осы Қағидаға 9-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш негізінде жүргізіледі, оған өтініш беруші мынадай құжаттарды қоса береді:
1) кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын құқық белгілейтін құжаттар:
сататын ұйымның анықтама-есебі (немесе сататын ұйымның тауар чегін не сатып алу-сату немесе сыйға тарту шартын немесе мұрагерлікке құқық туралы куәлік);
кеме билеті немесе егер ол бұрын мемлекеттік тіркеу органдарында тіркелген болса, кеменің есептен шығарылғаны туралы белгісі бар басқа құжат;
шет мемлекеттердің кеме тізілімдерінен (кітаптарынан) шығарылғаны туралы куәландыратын құжат (егер кеме бұрын шет мемлекеттің кеме тізілімінде тіркелген жағдайда);
Заңың 27-бабына сәйкес өзге де құжаттар;
2) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені үшін бюджетке алым сомасының төленгенін растайтын құжат.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
66. Кемелерді мемлекеттік тіркеуге ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жасалады;
2) ресми шетелдік құжаттар, егер Қазақстан Республикасы заңнамасында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде заңдастырылады.
Ұсынылатын құжаттар шет тiлiнде жасалған жағдайда, оларға мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiндегi нотариалды расталған аудармасы қоса берiледi;
3) құжаттардың мәтiндерi анық, заңды тұлғалардың атаулары мен деректемелерi қысқартусыз жазылған болуы тиiс;
4) тазаланған не үстiнен жазылған, сызылған сөздер мен оларда ескрілмеген өзге де түзетулерi бар құжаттар, қарындашпен жазылған құжаттар, сондай-ақ мазмұнын біржақты түсiндiруге мүмкiндiк бермейтiн бүлiнген жерлерi бар құжаттар мемлекеттiк тiркеуге қабылдауға жатпайды;

5) все документы, необходимые для регистрации, представляются в подлинниках с копиями. Подлинники документов после сверки с копиями возвращаются потребителю. В случае непредставления подлинников документов, предоставляются нотариально засвидетельствованные копии.
67. Государственная регистрация маломерного судна и прав на него, а также выдача дубликата судового билета производятся в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
68. Регистрация маломерных судов индивидуальной постройки производится на основании согласованной с территориальным подразделением проектно-технической документации на постройку маломерного судна с последующим предъявлением его на первичное освидетельствование.
69. При регистрации самоходного маломерного судна ему присваивается регистрационный номер и судовладельцу вручается судовой билет, согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Присвоенный регистрационный номер состоит из трех букв (литер) казахского алфавита и четырех цифр.
Первые три буквы означают принадлежность к области, городу Республики Казахстан. Цифры соответствуют порядковому номеру регистрации в судовой книге.
Каждая серия состоит из четырехзначных номеров от 0001 до 9999 и охватывает 9999 единиц флота.
70. Уполномоченный орган устанавливает регистрационные номера по областям и городам:
1) Акмолинская область - АҚМ с 0001 до 9999;
2) г. Астана - АСТ с 0001 до 9999;
3) Актюбинская область - АҚТ с 0001 до 9999;
4) Алматинская область - АЛМ с 0001 до 9999;
5) г. Алматы - АЛҚ с 0001 до 9999;
6) Атырауская область - АТР с 0001 до 9999;
7) Восточно-Казахстанская область - ШҚО с 0001 до 9999;
8) Жамбылская область - ЖАМ с 0001 до 9999;
9) Карагандинская область - ҚАР с 0001 до 9999;
10) Кызылординская область - ҚЗЛ с 0001 до 9999;
11) Костанайская область - ҚОС с 0001 до 9999;
12) Мангыстауская область - МҒУ с 0001 до 9999;
13) Павлодарская область - ПВР с 0001 до 9999;
14) Северо-Казахстанская область - СҚО с 0001 до 9999;
15) Западно-Казахстанская область - БҚО с 0001 до 9999;
16) Южно-Казахстанская область - ОҚО с 0001 до 9999.
71. При регистрации несамоходных маломерных судов (гребных лодок, байдарок и надувных судов) присваивается регистрационный номер и судовладельцу вручается судовой билет, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, устанавливаются литер из одной буквы "Е" и порядковый номер по судовой книге.

5) тіркеу үшін қажетті барлық құжаттар түпнұсқа көшірмелерімен ұсынылады. Құжаттардың түпнұсқалары көшірмелерімен салыстырғаннан кейін тұтынушыға қайтарылады. Құжаттардың түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда, нотариалды куәландырылған көшірмелер ұсынылады.
67. Шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу, сондай-ақ кеме билетінің телнұсқасын беру өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде жүргiзiледi.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
68. Жеке жасалған шағын көлемді кемелерді тіркеу аумақтық бөлімшемен келісілген шағын көлемді кемені жасауға арналған жобалық техникалық құжаттаманың негізінде, кейіннен оны бастапқы куәландыруға ұсына отырып, жүргізіледі.
69. Өздiгінен жүзетiн шағын көлемдi кеменi тiркеген кезде оған тiркеу нөмiрi берiледi және кеме иесiне осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес кеме билетi тапсырылады. Берiлген тiркеу нөмiрi қазақ әлiпбиiнiң үш әрпiнен (литерiнен) және төрт цифрдан тұрады.
Бірінші үш әріп Қазақстан Республикасының облысына, қаласына тиесілігін білдіреді. Цифрлар кеме кітабында тiркелген реттiк нөмiрiне сәйкес келеді.
Әрбiр серия 0001-ден 9999-ға дейiнгi төрт таңбалы нөмiрлерден тұрады және флоттың 9999 бiрлiгiн қамтиды.
70. Уәкiлеттi орган облыстар және қалалар бойынша тiркеу нөмiрлерiн белгiлейдi:
1) Ақмола облысы - АҚМ 0001-ден 9999 дейiн
2) Астана қаласы АСТ - 0001-ден 9999 дейiн;
3) Ақтөбе облысы - АҚТ 0001-ден 9999 дейiн;
4) Алматы облысы - АЛМ 0001-ден 9999 дейiн;
5) Алматы қаласы - АЛҚ 0001-ден 9999 дейiн;
6) Атырау облысы - АТР 0001-ден 9999 дейiн;
8) Жамбыл облысы - ЖАМ 0001-ден 9999 дейiн;
7) Шығыс Қазақстан облысы - ШҚО 0001-ден 9999 дейiн;
9) Қарағанды облысы - ҚАР 0001-ден 9999 дейiн;
10) Қызылорда облысы - ҚЗЛ 0001-ден 9999 дейiн;
11) Қостанай облысы - ҚОС 0001-ден 9999 дейiн;
12) Маңғыстау облысы - МҒУ 0001-ден 9999 дейiн;
13) Павлодар облысы - ПВР 0001-ден 9999 дейiн;
14) Солтүстік Қазақстан облысы - СҚО 0001-ден 9999 дейiн;
15) Батыс Қазақстан облысы - БҚО 0001-ден 9999 дейiн;
16) Оңтүстік Қазақстан облысы - ОҚО 0001-ден 9999 дейiн.
71. Өздігінен жүзбейтiн шағын көлемдi кемелердi (ескектi қайықтар, байдаркалар және үрлемелі кемелер) тiркеу кезiнде тiркеу нөмiрi берiледi және кеме иесiне осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес кеме билетi тапсырылады, бiр «Е» әрпiнен тұратын литер және кеме кiтабы бойынша реттiк нөмiр белгіленеді.

72. Регистрационный номер наносится на оба борта маломерного судна и располагают от форштевня на расстоянии, равном 1/4 длины корпуса. Краска должна быть несмываемой и контрастной по отношению к цвету корпуса. Буквы и цифры пишут в одну строку. Их высота должна быть не менее 100-150 мм, а ширина соответственно - 15-20 мм.
73. В государственной регистрации маломерного судна и прав на него отказывается в случаях, если документы, представленные для государственной регистрации, не соответствуют требованиям, настоящих Правил.
Об отказе письменно сообщается судовладельцу, представившему судно на государственную регистрацию, с указанием основания отказа, в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
74. Место государственной регистрации маломерного судна изменяется на основании заявления собственника маломерного судна (произвольной формы), направляемого в территориальное подразделение государственной регистрации маломерного судна или территориальное подразделение нового места государственной регистрации маломерного судна. При этом в заявлении, направляемом в территориальное подразделение нового места государственной регистрации маломерного судна, указываются сведения об обременении маломерного судна.
75. При изменении места государственной регистрации маломерного судна территориальное подразделение прежнего места государственной регистрации маломерного судна передает территориальному подразделению нового места государственной регистрации маломерного судна регистрационную карточку с указанием информации об обременении маломерного судна. О предстоящем изменении места государственной регистрации маломерного судна собственник маломерного судна информирует залогодержателя зарегистрированной ипотеки или иного обременения маломерного судна.
76. Территориальное подразделение, получивший судовое дело, присваивает маломерному судну новый порядковый регистрационный номер и вносит все сведения, содержащиеся в судовой книге, которая велась в прежнем месте государственной регистрации маломерного судна, в судовую книгу, ведущуюся в новом месте государственной регистрации маломерного судна, в соответствии с настоящими Правилами.
77. В случае, если в результате происшествия или по другой причине маломерное судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в судовую книгу, осуществляется государственная перерегистрация судна.
Сноска. Пункт 77 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

72. Тiркеу нөмiрi шағын көлемдi кеменiң екi бортына да салынады және форштевеннен корпус ұзындығының 1/4-iне тең қашықтықта орналастырылады. Бояу жуғанда кетпейтіндей және корпустың түсiне қарама-қарсы түстi болуы тиiс. Әрiптер мен цирларды бiр жолға жазады. Олардың биiктiгi кемiнде 100-150 мм, ал енi тиiсiнше - 15-20 мм болуы тиiс.
73. Шағын көлемді кемені және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеуден, егер мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылған құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда бас тартылады.
Бас тарту кемені мемлекеттік тіркеуге бас тарту негізін көрсете отырып, ұсынған кеме иесіне жазбаша түрде өтініш берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде хабарланады.
74. Шағын көлемдi кеменi мемлекеттiк тiркеу орны шағын көлемдi кеменiң меншiк иесiнiң шағын көлемдi кемені мемлекеттiк тiркеудің аумақтық бөлімшесіне немесе шағын көлемдi кеменің жаңа мемлекеттiк тiркеу орнының аумақтық бөлімшесіне жiберiлетiн өтiнiшi (еркiн нысандағы) негiзiнде өзгертiледі. Бұл ретте шағын көлемдi кеменiң жаңадан мемлекеттiк тiркелген орнының аумақтық уәкiлеттi органына жiберiлетiн өтiнiште шағын көлемдi кемеге ауыртпалық салынғаны туралы мәлiметтер көрсетiледi.
75. Шағын көлемдi кеменi мемлекеттiк тiркеу орны өзгерген кезде шағын көлемдi кеменің бұрын мемлекеттiк тiркеу орнының аумақтық бөлімшесі шағын көлемдi кеменi жаңа мемлекеттiк тiркеу орнының аумақтық бөлімшесіне шағын көлемдi кемеге ауыртпалық салынғаны туралы ақпаратты көрсете отырып, тiркеу карточкасын бередi. Шағын көлемдi кеменiң мемлекеттiк тiркеу орнын алдағы уақытта өзгерту туралы шағын көлемдi кеменiң меншiк иесi тiркелген ипотеканың немесе шағын көлемдi кеменiң өзге де ауыртпалықтарының кепiл ұстаушысын хабардар етеді.
76. Кеме iсiн алған аумақтық бөлімше шағын көлемдi кемеге жаңа реттiк тiркеу нөмiрiн бередi және шағын көлемдi кеменің бұрынғы мемлекеттiк тiркеу орнында жүргiзiлген кеме кiтабында қамтылған барлық мәлiметтердi осы Қағидаға сәйкес шағын көлемдi кеменiң жаңадан мемлекеттiк тiркелген орнында жүргiзiлетiн кеме кiтабына енгiзедi.
77. Оқиға нәтижесінде немесе басқа себеппен шағын көлемді кеменің кеме кітабына бұрын енгізілген мәліметтерге сәйкес келмей қалған жағдайда кемені мемлекеттік қайта тіркеу жүзеге асырылады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

78.  Основанием для перерегистрации маломерного судна является также использование маломерного судна, находящегося в собственности Республики Казахстан и используемого государственными органами для выполнения возложенных на них функций, в коммерческих целях.
Сноска. Пункт 78 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
79. Перерегистрация маломерного судна производится на основании заявления по форме согласно приложению 9-1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) судового билета;
2) документа, удостоверяющего личность судовладельца, для юридического лица – справка либо свидетельство о регистрации (перерегистрации);
3) документы, подтверждающие основания для перерегистрации маломерного судна, в соответствии пунктом 77 настоящих Правил;
4) документа, подтверждающего уплату в бюджет суммы сбора за перерегистрацию маломерного судна.
Сноска. Пункт 79 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
80. Государственная перерегистрация маломерного судна с выдачей нового судового билета и присвоением нового регистрационного номера осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Сноска. Пункт 80 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
81. При утере, порче, изменении адреса владельца, или в связи с переименованием улиц, населенных пунктов, и в других случаях, связанных с переименованием, на основании заявления владельца согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам, после внеочередного технического освидетельствования судна на годность к плаванию и оплаты в бюджет установленного сбора, заявителю выдается дубликат судового билета.
Сноска. Пункт 81 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Снятие судов с учета производится по письменному заявлению владельца согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам, в случаях: смены владельца судна (продажа, дарение, наследование), переезда владельца на новое постоянное место жительства.
Сноска. Пункт 82 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

78. Қазақстан Республикасының меншігіндегі және мемлекеттік органдар өздеріне жүктелген функцияларды орындау үшін пайдаланатын шағын көлемді кемені коммерциялық мақсаттарда пайдалану да шағын көлемді кемені қайта тіркеуге негіз болып табылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
79. Шағын көлемді кемені қайта тіркеу осы Қағидаға 9-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштің негізінде мынадай құжаттарды:
1) кеме билетін;
2) кеме иесінің жеке басын куәландыратын құжатты, заңды тұлға үшін – тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы не куәлікті;
3) осы Қағиданың 77-тармағына сәйкес шағын көлемді кемені қайта тіркеу үшін негізді растайтын құжаттарды;
4) шағын көлемді кемені қайта тіркегені үшін бюджетке алым сомасының төленгенін растайтын құжатты қоса бере отырып жүргiзiледi.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
80. Жаңа кеме билетін беріп және жаңа тіркеу нөмірін бере отырып, шағын көлемді кемені мемлекеттік қайта тіркеу өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде жүргiзiледi.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
81. Кеме билеті жоғалған, бүлінген, иесінің мекенжайы өзгерген немесе көшелердің, елді мекендердің атауы өзгертілген кезде және атауы өзгертілуіне байланысты басқа жағдайларда, осы Қағидаға 10-1-қосымшаға сәйкес иесінің өтініші негізінде кеменің жүзуге жарамдылығын кезектен тыс техникалық куәландырудан және бюджетке белгіленген алым төленгеннен кейін өтініш берушіге кеме билетінің телнұсқасы беріледі.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
82. Кемелерді есептен шығару осы Қағидаға 10-1-қосымшаға сәйкес кеме иесінің жазбаша өтініші бойынша мынадай жағдайларда жүргізіледі: кеме иесінің ауысуы (сату, сыйлау, мұраға алу), иегердің басқа тұрақты тұратын жеріне көшуі.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

83. При снятии судна с государственной регистрации в связи с переездом на новое постоянное место жительства его владельца в судовом билете делается отметка о снятии с государственной регистрации и аннулируется регистрационный номер с соответствующей записью в судовой книге. Судовой билет со штампом "Погашено" возвращается владельцу.
84. При снятии судна с государственной регистрации, в связи со сменой владельца судовой билет со штампом "Погашено" передается новому владельцу для государственной регистрации судна по месту постоянного нахождения или жительства нового владельца.
85. Снятие судна с государственной регистрации из-за полного технического износа производится по акту специального технического осмотра, а при снятии судна с государственной регистрации, в связи с гибелью его делаются соответствующие записи в судовой книге и регистрационной карточке. Судовой билет в этих случаях погашается и хранится в уполномоченном органе.
86. Регистрационный номер снятого с государственной регистрации маломерного судна никакому другому судну, не присваивается в течение пяти лет.
87. Ипотека маломерного судна регистрируется территориальным подразделением в той же судовой книге, в которой зарегистрировано маломерное судно, на основании заявления залогодателя согласно приложению 10-2 к настоящим Правилам после государственной регистрации права собственности на маломерное судно.
К заявлению о государственной регистрации ипотеки маломерного судна прилагается нотариально засвидетельствованная копия договора об ипотеке маломерного судна с указанными в таком договоре документами.
Ипотека маломерного судна регистрируется на день подачи заявления о государственной регистрации.
При государственной регистрации ипотеки маломерного судна не требуется вносить какие-либо записи об этом в судовые документы.
Государственная регистрация ипотеки маломерного судна осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления и удостоверяется выдачей свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 87 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Внесение изменений и (или) дополнений в Свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна осуществляется в сроки, путем приложения дополнительных листов к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, согласно приложению 12 к настоящим Правилам после внесения изменения и (или) дополнений в договор об ипотеке маломерного судна.
В дополнительном листе к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна, указываются номер и дата заключения дополнительного соглашения к договору об ипотеке маломерного судна, а также сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке маломерного судна.
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке маломерного судна не является залогодателем, в дополнительном листе к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна должны быть указаны данные (наименование) и место жительство нового залогодателя и (или) должника, а также подпись нового залогодателя.
Дополнительный лист к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки маломерного судна выдается территориальном подразделением на основании заявления залогодателя в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
К заявлению прилагается оригинал дополнительного соглашения к договору об ипотеке маломерного судна, либо его нотариальное засвидетельствования копия.

83. Кеме иесінің жаңа тұрақты мекенжайға көшуіне байланысты кемені мемлекеттік тіркеуден шығару кезінде кеме билетінде мемлекеттік тіркеуден алынуы туралы белгі қойылады және кеме кітабында тиісті жазбамен тіркеу нөмірі жойылады. «Жойылды» деген мөртабан қойылған кеме билеті кеме иесіне қайтарылады.
84. Кеме иесінің ауыстырылуына байланысты кемені мемлекеттік тіркеуден шығару кезінде «Жойылды» деген мөртабан қойылған кеме билеті жаңа кеме иесіне жаңа иесінің тұрақты болатын немесе тұратын жері бойынша мемлекеттік тіркеу үшін тапсырылады.
85. Толық техникалық тозудың салдарынан кемені мемлекеттік тіркеуден шығару арнайы техникалық бақылау актісі бойынша, ал кемені мемлекеттік тіркеуден оның қирауына байланысты шығару кезінде кеме кітабында және тіркеу карточкасында тиісті жазбалар жасалады. Мұндай жағдайларда кеме билеті жойылады және уәкілетті органда сақталады.
86. Мемлекеттік тіркеуден шығарылған шағын көлемді кеменің тіркеу нөмірі бес жыл ішінде ешқандай кемеге берілмейді.
87. Аумақтық бөлімше шағын көлемдi кеменiң ипотекасын шағын көлемдi кемеге меншiк құқығы мемлекеттiк тіркелгеннен кейін осы Қағидаға 10-2-қосымшаға сәйкес кепiл берушiнiң өтiнiшi негiзiнде шағын көлемдi кеме тiркелген кеме кітабына тiркейдi.
Шағын көлемдi кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiшке шағын көлемдi кеменiң ипотекасы туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесі, осындай шартта көрсетiлген құжаттармен қоса берiледi.
Шағын көлемдi кеменiң ипотекасы мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiш берілген күнi тiркеледi.
Шағын көлемдi кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу кезiнде бұл туралы кеме құжаттарына қандай да бiр жазбалар енгізу талап етiлмейдi.
Шағын көлемдi кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі және осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес Шағын көлемдi кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк берілуімен куәландырылады.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
88. Шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мерзімінде шағын көлемді кеменің ипотекасы туралы шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізгеннен кейін осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес Шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне қосымша парақтар беру арқылы жүзеге асырылады.
Шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне қосымша парақта шағын көлемді кеменің ипотекасы туралы шартқа қосымша келісімнің нөмірі мен жасалған күні, сондай-ақ шағын көлемді кеменің ипотекасы туралы шартқа енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулардың мәні көрсетіледі.
Кепіл берушінің және (немесе) борышкердің ауысуы кезінде, егер борышкер кеменің ипотекасы туралы шарты бойынша кепіл беруші болып табылмаса, Шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақта жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің деректері (атауы) және тұрғылықты жері, сондай-ақ жаңа кепіл берушінің қолы көрсетілуі тиіс.
Шағын көлемді кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақты аумақтық бөлімше кепіл берушінің өтініші негізінде өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде береді.
Өтінішке шағын көлемді кеменің ипотекасы туралы шартқа қосымша келісімнің тұпнұсқасы не оның нотариатты куәландырылған көшірмесі қоса беріледі.

Сноска. Пункт 88 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
88-1. В случае утраты залогодателем судна свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна территориальное подразделение по заявлению залогодателя согласно приложению 10-2 к настоящим Правилам выдает дубликат свидетельства в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
К заявлению прилагается документ, подтверждающий оплату в бюджет сбора за выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна.
Сноска. Правила дополнены пунктом 88-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88-2. При прекращении ипотеки судна по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан, территориальное подразделение вносит в судовую книгу запись о прекращении ипотеки маломерного судна.
Сноска. Правила дополнены пунктом 88-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Сериясы/Серия хх № ххххххх
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрлігі
Көліктік бақылау комитеті
Комитет транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
КЕМЕ КУӘЛІГІ № ____
СУДОВОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
_____________________________________________________________________
__________________________________ Көліктік бақылау комитеті аумақтық
органының Мемлекеттік кеме тізіліміндегі деректер негізінде төменде
көрсетілген
На основании данных Государственного судового реестра
территориального органа Комитета транспортного контроля
_____________________________________________________________________
указанное ниже ___________________________________ кемесі
cудно принадлежит:
___________________________________________________________ тиесілі.
1. Кеменің аты немесе оның нөмірі
Название судна или его номер __________________________________
2. Үлгісі және міндеті
Тип и назначение ______________________________________________

Ескерту. 88-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
88-1. Кеменің кепіл берушісі Шағын көлемді кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті жоғалтқан жағдайда аумақтық бөлімше осы Қағидаға 10-2-қосымшаға сәйкес кепіл берушінің өтініші бойынша Куәліктің телнұсқасын өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні iшiнде береді.
Өтінішке Шағын көлемді кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын бергені үшін бюджетке алым сомасының төленгенін растайтын құжат қоса беріледі.
Ескерту. Қағида 88-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда -  ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
88-2. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген негіздер бойынша кеме ипотекасы тоқтатылған кезде аумақтық бөлімше кеме кітабына шағын көлемді кеме тізіліміне кеме ипотекасының тоқтатылуы туралы жазба енгізеді.
Ескерту. Қағида 88-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
1-қосымша
Сериясы/Серия хх № ххххххх
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрлігі
Көліктік бақылау комитеті
Комитет транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
КЕМЕ КУӘЛІГІ № ____
СУДОВОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
_____________________________________________________________________
__________________________________ Көліктік бақылау комитеті аумақтық
органының Мемлекеттік кеме тізіліміндегі деректер негізінде төменде
көрсетілген
На основании данных Государственного судового реестра
территориального органа Комитета транспортного контроля
_____________________________________________________________________
указанное ниже ___________________________________ кемесі
cудно принадлежит:
___________________________________________________________ тиесілі.
1. Кеменің аты немесе оның нөмірі
Название судна или его номер __________________________________
2. Үлгісі және міндеті
Тип и назначение ______________________________________________

1. Үлгісі және мақсаты              2. Жобаның №
Тип и назначение __________________ Проект № _______
Жасалған жылы және жері             3. Корпусының материалы
Год и место постройки _____________ Материал корпуса __________
4. Бас машиналар (үлгісі, саны, жалпы қуаты)
Главные машины (тип, число, общая мощность) ___________________
5. Кеменің габариттік өлшемдері:     ұзындығы       ені
Габаритные размеры судна:            длина___м,     ширина___м,
толық жүкпен шөгу                      жүксіз бос шөгу
осадка в полном грузу _______м,       осадка порожним _______м,
қондырғысымен бірге ең жоғарғы биіктігі (жүксіз, бос шөккен кезде)
наибольшая высота с надстройками (от осадки порожнем) _____м.
6. Белгіленген жүк көтергіштігі    жолаушы сыйымдылығы (адам)
Установленная грузоподъемность ___т. пассажировместимость (чел) _____
7. Жүзу разряды
Разряд плавания __________________________
Осы Куәлік кеменің Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу
құқығын растайды.
Настоящее свидетельство удостоверяет право плавания судна под
флагом Республики Казахстан.
Осы куәлікті Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді
_____________________________
Настоящее свидетельство выдано территориальным органом Комитета
транспортного контроля
20_____ж./г. "_______"_____________________________
(күні/дата)   (айы/месяц)
М.О.
М.П.
Көліктік бақылау комитеті
____________________ ___________________  аумақтық органының басшысы/
(қолы / подпись)   (аты-жөні / Ф.И.О)   Руководитель
территориального органа
Комитета транспортного
контроля
Приложение 3
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
ЖАСАЛЫП ЖАТҚАН КЕМЕГЕ ҚҰҚЫҚТАРДЫ МЕМЛЕКЕТТIК ТIРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛIК
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА СТРОЯЩЕЕСЯ СУДНО
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органына ______________________
Территориальному органу Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан ______________________
Кеме иесінің толық және қысқартылған атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы, тіркелген жері __________________________
Полное и сокращенное наименование судовладельца, его юридический адрес, телефон, факс, место регистрации ______________________

1. Үлгісі және мақсаты              2. Жобаның №
Тип и назначение __________________ Проект № _______
Жасалған жылы және жері             3. Корпусының материалы
Год и место постройки _____________ Материал корпуса __________
4. Бас машиналар (үлгісі, саны, жалпы қуаты)
Главные машины (тип, число, общая мощность) ___________________
5. Кеменің габариттік өлшемдері:     ұзындығы       ені
Габаритные размеры судна:            длина___м,     ширина___м,
толық жүкпен шөгу                     жүксіз бос шөгу
осадка в полном грузу _______м,       осадка порожним _______м,
қондырғысымен бірге ең жоғарғы биіктігі (жүксіз, бос шөккен кезде)
наибольшая высота с надстройками (от осадки порожнем) _____м.
6. Белгіленген жүк көтергіштігі    жолаушы сыйымдылығы (адам)
Установленная грузоподъемность ___т. пассажировместимость (чел) _____
7. Жүзу разряды
Разряд плавания __________________________
Осы Куәлік кеменің Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу
құқығын растайды.
Настоящее свидетельство удостоверяет право плавания судна под
флагом Республики Казахстан.
Осы куәлікті Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді
_____________________________
Настоящее свидетельство выдано территориальным органом Комитета
транспортного контроля
20_____ж./г. «_______» _____________________________
(күні/дата)         (айы/месяц)
М.О.
М.П.
Көліктік бақылау комитеті
____________________ ___________________  аумақтық органының басшысы/
(қолы/подпись)     (аты-жөні / Ф.И.О)   Руководитель
территориального органа
Комитета транспортного
контроля
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органына ______________________
Территориальному органу Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан ___________________
Кеме иесінің толық және қысқартылған атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы, тіркелген жері __________________________
Полное и сокращенное наименование судовладельца, его юридический адрес, телефон, факс, место регистрации ______________________

Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) және кеме
куәлiгiнің телнұсқасын беруге өтінім
Заявление на государственную регистрацию (перерегистрацию)
судна и выдачу дубликата судового свидетельства
______________________ тиесілі, мынадай айырма белгілері бар кемені
тіркеуге, қайта тіркеуге алуды, кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруді
сұраймын (керегін сызу):
Прошу выдать дубликат судового свидетельства, принять к регистрации,
перерегистрации (необходимое подчеркнуть) судно, принадлежащее
__________, имеющее следующие отличительные признаки:
1. Кеменің атауы немесе оның нөмірі
Название судна или его номер ________
2. Түрі және мақсаты
Тип и назначение _______
3. Жобаның № жасалған жылы және жері
Проект № ___ год и место постройки ______
4. Корпусының материалы
Материал корпуса _________
5. Негізгі машиналары (үлгісі, саны және жалпы қуаты)
Главные машины (тип, число и общая мощность) _______________
6. Кеменің габариттік өлшемдері:
ұзындығы ______ м, ені ______ м,
Габариты размера судна:
длина ______ м, ширина ______ м,
толық жүкпен шөгу _______ м, жүксіз шөгу _________ м,
осадка в полном грузу _______ м, осадка порожним _______ м,
қондырғысымен бірге ең жоғарғы биіктігі (жүксіз, бос шөккен кезде) _____ м.
наибольшая высота с надстройками (от осадки порожнем) _____ м.
7. Белгіленген жүккөтергіштігі ____ т. жолаушы сыйымдылығы (адам) ___
Установленная грузоподъемность ____т. пассажировместимость (чел) ____
8. Жүзу разряды _________________
Разряд плавания _________________
9. Қозғаушыларының түрі _________
Род движителей __________________
10. Руль құрылғысы (қол, механикалық, электрлік және т.с.с) _________
Рулевое устройство (ручное, механическое, электрическое и т.п.) _____
11. Су өткізбейтін аралықтардың саны ________________________________
Число водонепроницаемых переборок ___________________________________
12. Құтқару қайықтары (саны, жалпы сыйымдылығы) _____________________
Спасательные шлюпки (кол-во, общая вместимость) _____________________
13. Жүру жылдамдығы (ең жоғарғы) (км/сағ) ___________________________
Скорость хода (максимальная) (км/час) _______________________________
14. Зәкірлер саны және олардың салмағы ______________________________
Количество якорей и их вес __________________________________________
15. Радионавигациялық жабдық (атауы, үлгісі, саны) __________________
Радионавигационное оборудование (наименование, тип, число) __________

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Кемені мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) және кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруге өтінім
Заявление на государственную регистрацию (перерегистрацию) судна и выдачу дубликата судового свидетельства
______________________ тиесілі, мынадай айырма белгілері бар кемені тіркеуге, қайта тіркеуге алуды, кеме куәлiгiнің телнұсқасын беруді сұраймын (керегін сызу):
Прошу выдать дубликат судового свидетельства, принять к регистрации, перерегистрации (необходимое подчеркнуть) судно, принадлежащее __________, имеющее следующие отличительные признаки:
1. Кеменің атауы немесе оның нөмірі
Название судна или его номер ________
2. Түрі және мақсаты
Тип и назначение _______
3. Жобаның № жасалған жылы және жері
Проект № ___ год и место постройки ______
4. Корпусының материалы
Материал корпуса _________
5. Негізгі машиналары (үлгісі, саны және жалпы қуаты)
Главные машины (тип, число и общая мощность) _______________
6. Кеменің габариттік өлшемдері:
ұзындығы______ м, ені______ м,
Габариты размера судна:
длина ______ м, ширина ______ м,
толық жүкпен шөгу _______ м, жүксіз шөгу _________м,
осадка в полном грузу _______ м, осадка порожним _______ м,
қондырғысымен бірге ең жоғарғы биіктігі (жүксіз, бос шөккен кезде)____м.
наибольшая высота с надстройками (от осадки порожнем)_____м.
7. Белгіленген жүккөтергіштігі ______ т. жолаушы сыйымдылығы (адам)____
Установленная грузоподъемность ____т. пассажировместимость (чел)___
8. Жүзу разряды_________________
Разряд плавания _____________________
9. Қозғаушыларының түрі _________
Род движителей ______________
10. Руль құрылғысы (қол, механикалық, электрлік және т.с.с)_________
Рулевое устройство (ручное, механическое, электрическое и т.п.) ____
11. Су өткізбейтін аралықтардың саны_____________________________
Число водонепроницаемых переборок _____________________________
12. Құтқару қайықтары (саны, жалпы сыйымдылығы)_________________
Спасательные шлюпки (кол-во, общая вместимость) ________________
13. Жүру жылдамдығы (ең жоғарғы) (км/сағ)_______________________
Скорость хода (максимальная) (км/час)___________________________
14. Зәкірлер саны және олардың салмағы__________________________
Количество якорей и их вес _____________________________________
15. Радионавигациялық жабдық (атауы, үлгісі, саны)______________
Радионавигационное оборудование (наименование, тип, число) _____

16. Су төкпе құралдары (жүйесі, өнімділігі) _________________________
Водоотливные средства (система, производительность) _________________
17. Өрт сөндіргіш жүйесі (үлгісі, өнімділігі) _______________________
Пожарная система (тип, производительность) __________________________
18. Тіркеу үшін қоса берілген құжаттар ______________________________
Прилагаемые для регистрации документы: ______________________________
19. Кеменің меншік иесінің немесе уәкілетті тұлғаның қолы
Подпись собственника судна или уполномоченного лица _________________
(өтінімге кім және қандай лауазымында қол қояды, ____________________
өтінімге қол қоюшы тұлғаның өкілеттік негіздемесі, Т.А.Ә., паспорттық
деректері / кто и в каком качестве подписывает заявление, основание
полномочий лица, подписывающего заявление, Ф.И.О., (паспортные данные)
Күні М.О. (заңды тұлға үшін)
Дата ____________ М.П. (для юридического лица)
Приложение 4-1
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Руководителю территориального органа
Комитета транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
по _________________ области (городу)
_____________________________________
(Ф.И.О.)
от __________________________________
(наименование организации, юридический
адрес или Ф.И.О. физического лица,
дата рождения, домашний адрес, тел.)
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
Прошу Вас выдать свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна/дубликат свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна (ненужное зачеркнуть), принадлежащего _________________
Данные, идентифицирующие судно (название судна, регистрационный номер, место регистрации, регистровый номер, тип и класс, тоннаж судна) ____
_____________________________________________________________________
Имя и адрес залогодателя ипотеки ______________________________
_____________________________________________________________________
Имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя _________________________________________
_____________________________________________________________________
Максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при установлении ипотеки на два или более судов; размер, в котором обязательство обеспечивается каждым судном в отдельности при наличии соглашения сторон об этом
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата окончания ипотеки судна __________________________________
____________________     _______________      _______________________
Должность             (подпись)                  Ф.И.О.
М.П.
«____» __________ 20 __ г.
Приложение 5
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Сериясы / Серия хх № ххххххх
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК
ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА

16. Су төкпе құралдары (жүйесі, өнімділігі)_____________________
Водоотливные средства (система, производительность) ____________
17. Өрт сөндіргіш жүйесі (үлгісі, өнімділігі)___________________
Пожарная система (тип, производительность) _____________________
18. Тіркеу үшін қоса берілген құжаттар _________________________
Прилагаемые для регистрации документы: _________________________
19. Кеменің меншік иесінің немесе уәкілетті тұлғаның қолы
Подпись собственника судна или уполномоченного лица
___________(өтінімге кім және қандай лауазымында қол қояды,
______________өтінімге қол қоюшы тұлғаның өкілеттік негіздемесі,
Т.А.Ә., паспорттық деректері/кто и в каком качестве подписывает
заявление, основание полномочий лица, подписывающего заявление,
Ф.И.О., (паспортные данные)
Күні М.О. (заңды тұлға үшін)
Дата _________ М.П. (для юридического лица)
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
4-1-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі Көліктік
бақылау комитетінің
_________________ облысы (қаласы)
бойынша аумақтық органының
басшысы _________________________
(Т.А.Ә.)
_________________________________
(ұйымның атауы, заңды мекенжайы
немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә., туған
жылы, үйінің мекенжайы, тел.)
Ескерту. Қағида 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Өтініш
Сізден _______________________________ тиесілі кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті/кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын (керек емесін сызып тастау) беруді сұраймын.
Кемені сәйкестендіретін (кеменің атауы, тіркеу нөмірі, тіркеу орны, тіркелім кеме нөмірі, түрі және сыныбы, тоннажы)_____________
___________________________________________________________________
Ипотеканың кепіл берушісінің аты мен мекенжайы ______________
__________________________________________________________________
Ипотеканың кепіл ұстаушысының аты мен мекенжайы немесе оның ұсынушыға белгіленгені туралы мәліметтер _________________________
__________________________________________________________________
Екi немесе одан да көп кемеге ипотека белгілеген кезде ипотекамен қамтамасыз етілген міндеттемелердің ең жоғары мөлшерi; тараптардың бұл туралы келiсiмi болған кезде, міндеттемемен жеке-жеке әрбiр кеме қамтамасыз етілетiн мөлшер ____________________________
__________________________________________________________________
Кеме ипотекасының аяқталу күні ___________________________________
___________________    _______________     _______________________
Лауазымы               (қолы)                   Т.А.Ә.
М.О.
20__жылғы «__» __________
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
5-қосымша

Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
20 ___ жылғы "__" _______ № ___
год
Мемлекеттік кеме тізіліміне 20___ жылғы "__" _______ № ___
енгізілген деректер негізінде осы арқылы _____________
(кеменің атауы) кемесінің
ипотекасын мемлекеттік тіркеу куәландырылады.
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр
под № ___ от "__" _______ 20__ г., настоящим удостоверяется
государственная регистрация ипотеки судна __________________________
(наименование судна)
Кеменің ипотекасы нысанасының сипаттамасы
Описание предмета ипотеки судна _______________________________
(кеменің ипотекасы шартының деректемелері
(реквизиты договора ипотеки судна)
_____________________________________________________________________
Кепіл беруші
Залогодатель __________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы
(заңды тұлғалар ушін); тегі, аты
(наименование, местонахождение, адрес органа, управления
(для юридических лиц); фамилия,
_____________________________________________________________________
әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар ушін),
сондай-ақ телефон, факс,
имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических лиц), а
также телефон,факс, телекс,
_____________________________________________________________________
телекс, электрондық почта)
электронная почта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы
Залогодержатель _______________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері,
мекенжайы (заңды тұлғалар ушін);
(наименование, местонахождение, адрес органа,
управления (для юридических лиц);
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы
(жеке тұлғалар ушін),
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес
(для физических лиц), а также
_____________________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта)
телефон, факс, телекс, электронная почта)
_____________________________________________________________________
Кеме ипотекасымен қамтамасыз етілген міндеттеменің ең көп мөлшері
Максимальный размер обязательства, обеспеченный ипотекой судна
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кеме ипотекасының аяқталу күні
Дата окончания ипотеки судна ________________________________________
Ерекше белгілер
Особые отметки ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер
Сведения о судне __________________________

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Сериясы / Серия хх № ххххххх
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК
ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА
20 ___ жылғы «__» _______ № ___
год
Мемлекеттік кеме тізіліміне 20___ жылғы «__» _______ № ___ енгізілген деректер негізінде осы арқылы _____________
(кеменің атауы) кемесінің ипотекасын мемлекеттік тіркеу куәландырылады.
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр под № ___ от «__» _______ 20__ г., настоящим удостоверяется государственная регистрация ипотеки судна __________________________
(наименование судна)
Кеменің ипотекасы нысанасының сипаттамасы
Описание предмета ипотеки судна _______________________________
(кеменің ипотекасы шартының деректемелері
(реквизиты договора ипотеки судна)
_____________________________________________________________________
Кепіл беруші
Залогодатель __________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін); тегі, аты
(наименование, местонахождение, адрес органа, управления
(для юридических лиц); фамилия,
_____________________________________________________________________
әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар үшін),
сондай-ақ телефон, факс,
имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических лиц), а
также телефон,факс, телекс,
_____________________________________________________________________
телекс, электрондық почта)
электронная почта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы
Залогодержатель _______________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері,
мекенжайы (заңды тұлғалар үшін);
(наименование, местонахождение, адрес органа,
управления (для юридических лиц);
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін),
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес
(для физических лиц), а также
_____________________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта)
телефон, факс, телекс, электронная почта)
_____________________________________________________________________
Кеме ипотекасымен қамтамасыз етілген міндеттеменің ең көп мөлшері
Максимальный размер обязательства, обеспеченный ипотекой судна
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кеме ипотекасының аяқталу күні
Дата окончания ипотеки судна ________________________________________
Ерекше белгілер
Особые отметки ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кеме туралы мәліметтер
Сведения о судне __________________________

1. Кеменің үлгісі және мақсаты
Тип и назначение судна ________________________________________
2. Тіркеу орны
Место регистрации _____________________________________________
3. Жасалған орны мен уақыты
Место и время постройки _______________________________________
4. Басты мөлшерлер:
Главные размеры:
Ұзындығы                Ені                 Бортының биіктігі
Длина _________________ Ширина ____________ Высота борта ______
5. Сыйымдылығы          Жалпы               Таза
Вместимость: __________ Валовая ___________ Чистая ____________
Осы Kyәлік кеменің ипотекасының мемлекеттік тіркелгендігін
куәландырады.
Настоящее Свидетельство удостоверяет государственную
регистрацию ипотеки судна.
Осы Kyәлік Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді _
Настоящее свидетельство выдано территориальным органом Комитета
транспортного контроля 20__ ж./г. "________" ______________________
(күні/дата)    (айы/месяц)
М.О.
М.П.
______________  ____________________ Көліктік бақылау комитеті
(қолы/подпись) (аты-жөні/Ф.И.О)      аумақтық органының басшысы /
Руководитель территориального
органа Комитета транспортного
контроля
Приложение 6
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Сериясы/Серия хх № ххххххх
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН
МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІККЕ ҚОСЫМША ПАРАҚ
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ЛИСТ
К СВИДЕТЕЛЬСТВУ О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ
ИПОТЕКИ СУДНА
Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1587 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
20___ жылғы/год "__" ________ № ___
Қосымша парақ Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке берілді.
Дополнительный лист выдан к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна
Кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісімнің нөмipi: _______
Номер дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна
Кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісім жасалған куні: ___
Дата заключения дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна
№ _____ Кеме ипотекасы туралы шартқа енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәні:
Сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке судна
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Егер, кеме ипотекасы туралы шарт бойынша борышкер кепіл бepyші болып табылмаса кепіл бepyшi және (немесе) борышкер ауысқан кезде:
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке судна не является залогодателем:
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің атауы: _________
Наименование нового залогодателя и (или) должника
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің мекенжайы: _____
Местожительство нового залогодателя и (или) должника
Жаңа кепіл берушінің қолы: _______________
Подпись нового залогодателя:
Осы куәлікке қосымша парақты Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді
Настоящий дополнительный лист к свидетельству выдан территориальным органом Комитета транспортного контроля _____________
20__ ж./г. "______" ______________________
(күні/дата)    (айы/месяц)
М.О.
М.П.
______________  ____________________ Көліктік бақылау комитеті
(қолы / подпись) (аты-жөні / Ф.И.О)  аумақтық органының басшысы /
Руководитель территориального
органа Комитета транспортного
контроля
Приложение 7
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНІҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН
КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫ ТУРАЛЫ УАҚЫТША КУӘЛІК
ВРЕМЕННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПРАВЕ ПЛАВАНИЯ СУДНА
ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Құжаттарды есепке алу кітабына 20 __ "___" ____№ ___________
енгізілген деректер негізінде, осы арқылы ________________________
кемесіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік (кеменің атауы) туын
көтеріп жүзуге рұқсат етілгені расталады.
На основании данных, внесенных в книгу учета документов под №
__ от "___"_________ 20___г., настоящим удостоверяется, что судну
_______________ разрешается плавание под Государственным флагом
(название судна) Республики Казахстан.
Куәлік 20___ "____" ______________ дейін жарамды.
Свидетельство действительно до "____"_________20___г.
Кеме туралы мәліметтер
Сведения о судне ____________________

1. Кеменің үлгісі және мақсаты
Тип и назначение судна ________________________________________
2. Тіркеу орны
Место регистрации _____________________________________________
3. Жасалған орны мен уақыты
Место и время постройки _______________________________________
4. Басты мөлшерлер:
Главные размеры:
Ұзындығы                Ені                 Бортының биіктігі
Длина _________________ Ширина ____________ Высота борта ______
5. Сыйымдылығы          Жалпы               Таза
Вместимость: __________ Валовая ___________ Чистая ____________
Осы Kуәлік кеменің ипотекасының мемлекеттік тіркелгендігін куәландырады.
Настоящее Свидетельство удостоверяет государственную регистрацию ипотеки судна.
Осы Kуәлік Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді _
Настоящее свидетельство выдано территориальным органом Комитета транспортного контроля 20__ ж./г. «________» ______________________
(күні/дата)    (айы/месяц)
М.О.
М.П.
______________  ___________________________ Көліктік бақылау комитеті
(қолы/подпись) (аты-жөні/Ф.И.О)            аумақтық органының басшысы
Руководитель территориального
органа Комитета транспортного
контроля
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.13 № 1587 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Сериясы / Серия хх № ххххххх
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНІҢ ИПОТЕКАСЫН
МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІККЕ ҚОСЫМША ПАРАҚ
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ЛИСТ
К СВИДЕТЕЛЬСТВУ О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ
ИПОТЕКИ СУДНА
20___ жылғы/год «__» ________ № ___
Қосымша парақ Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке берілді.
Дополнительный лист выдан к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна
Кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісімнің нөмipi: _______
Номер дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна
Кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісім жасалған күні: ___
Дата заключения дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна
№ _____ Кеме ипотекасы туралы шартқа енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәні:
Сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке судна
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Егер, кеме ипотекасы туралы шарт бойынша борышкер кепіл бepуші болып табылмаса кепіл бepушi және (немесе) борышкер ауысқан кезде:
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке судна не является залогодателем:
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің атауы: _________
Наименование нового залогодателя и (или) должника
Жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің мекенжайы: _____
Местожительство нового залогодателя и (или) должника
Жаңа кепіл берушінің қолы: _______________
Подпись нового залогодателя:
Осы куәлікке қосымша парақты Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді
Настоящий дополнительный лист к свидетельству выдан территориальным органом Комитета транспортного контроля _____________ 20__ ж./г. «______» ______________________
(күні/дата)    (айы/месяц)
М.О.
М.П.
______________  ____________________ Көліктік бақылау комитеті
(қолы / подпись) (аты-жөні / Ф.И.О)  аумақтық органының басшысы /
Руководитель территориального
органа Комитета транспортного
контроля
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
7-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНІҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН
КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫ ТУРАЛЫ УАҚЫТША КУӘЛІК
ВРЕМЕННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПРАВЕ ПЛАВАНИЯ СУДНА
ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Құжаттарды есепке алу кітабына 20__ «___» ____ №___________
енгізілген деректер негізінде, осы арқылы ________________________
кемесіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік (кеменің атауы) туын
көтеріп жүзуге рұқсат етілгені расталады.
На основании данных, внесенных в книгу учета документов под №
__ от «___»_________ 20___г., настоящим удостоверяется, что судну
_______________ разрешается плавание под Государственным флагом
(название судна) Республики Казахстан.
Куәлік 20___ «____» ______________ дейін жарамды.
Свидетельство действительно до «____»_________20___г.
Кеме туралы мәліметтер
Сведения о судне ____________________

1. Үлгісі және мақсаты
Тип и назначение __________________________________________
2. Жобаның №           3. Жасалған жылы және жері
Проект № _________        Год и место постройки ______________
4. Тіркелу порты
Порт регистрации_____________________
5. Бас машиналар
Главные машины _______________________________________
6. Белгіленген жүккөтергіштігі    7. Жолаушы сыйымдылығы (адам)
Установленная грузоподъемность ___т. Пассажировместимость (чел) ____________
8. Негізгі өлшемдері:
Главные размеры:
Ұзындығы               Ені              9. Жүзу разряды
Длина _______          Ширина ______    Разряд плавания _______
10. Егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса кеменің
бұрынғы атауы және бұрынғы тіркелген порты
Прежнее название судна, если оно ранее плавало под иностранным
флагом, и прежний порт регистрации ______________________________
Кеменің мемлекеттік тіркелуі жүзеге асырылатын порты
Порт, в котором будет осуществлена государственная регистрация
судна ______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің атауы
Наименование загранучреждения Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
Лауазымды тұлға
Должностное лицо _______________________________________
Қолы
Подпись ________________________________________________
Мөрі/Печать
Күні/Дата _______________________________
Сериясы / Серия хх № ххххххх
Приложение 7-1
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органына _______________________________
Территориальному органу Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан ______________________
Кеме иесінің толық және қысқартылған атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы, тіркелген жері _____________________________________
Полное и сокращенное наименование судовладельца, его юридический адрес, телефон, факс, место регистрации _____________________________
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кемені тіркеуден шығаруға өтінім
Заявление на снятие с регистрации судна
_________________________________________ (кемені мемлекеттік кеме
тiзiлiмiнен шығарудың негіздемесін көрсету керек: кеме опат болуына
немесе хабарсыз жоғалып кетуіне, конструкциялық жағынан күйреуіне,
қайта жасауына немесе басқа өзгерістер нәтижесінде кеменің сапасын
жоғалтуына, кеменің «Iшкi су көлiгi туралы» Қазақстан Республикасы
Заңының 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес
келмеуіне) байланысты
В связи _____________________________________________________________
(указать основание исключения судна из государственного судового
реестра: гибель или пропажа без вести судна, конструктивная гибель
судна, утрата качеств судна в результате перестройки или других
изменений, несоответствие судна требованиям, предусмотренным пунктом 3
статьи 24 Закона Республики Казахстан «О внутреннем водном транспорте»)
_____________________________ тиесілі, мынадай айырма белгілері бар
кемені тіркеуден алып тастауды сұраймын:
Прошу снять с регистрации судно, принадлежащее __________, имеющее
следующие отличительные признаки:

1. Үлгісі және мақсаты
Тип и назначение __________________________________________
2. Жобаның №           3. Жасалған жылы және жері
Проект № _________        Год и место постройки ______________
4. Тіркелу порты
Порт регистрации_____________________
5. Бас машиналар
Главные машины _______________________________________
6. Белгіленген жүккөтергіштігі    7. Жолаушы сыйымдылығы (адам)
Установленная грузоподъемность ___т. Пассажировместимость (чел) ____________
8. Негізгі өлшемдері:
Главные размеры:
Ұзындығы               Ені              9. Жүзу разряды
Длина _______          Ширина ______    Разряд плавания _______
10. Егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса кеменің
бұрынғы атауы және бұрынғы тіркелген порты
Прежнее название судна, если оно ранее плавало под иностранным
флагом, и прежний порт регистрации ______________________________
Кеменің мемлекеттік тіркелуі жүзеге асырылатын порты
Порт, в котором будет осуществлена государственная регистрация
судна ______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің атауы
Наименование загранучреждения Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
Лауазымды тұлға
Должностное лицо _______________________________________
Қолы
Подпись ________________________________________________
Мөрі/Печать
Күні/Дата _______________________________
Сериясы / Серия хх № ххххххх
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
7-1-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органына ______________________
Территориальному органу Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан ___________________
Кеме иесінің толық және қысқартылған атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы, тіркелген жері __________________________
Полное и сокращенное наименование судовладельца, его юридический адрес, телефон, факс, место регистрации ______________________
Ескерту. Қағида 7-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Кемені тіркеуден шығаруға өтінім
Заявление на снятие с регистрации судна
________________________________________ (кемені мемлекеттік кеме тiзiлiмiнен шығарудың негіздемесін көрсету керек: кеме апат болуына немесе хабарсыз жоғалып кетуіне, конструкциялық жағынан күйреуіне, қайта жасалуына немесе басқа өзгерістер нәтижесінде кеменің сапасын жоғалтуына, кеменің «Iшкi су көлiгi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуіне) байланысты
В связи _________________________________________________________ (указать основание исключения судна из государственного судового реестра: гибель или пропажа без вести судна, конструктивная гибель судна, утрата качеств судна в результате перестройки или других изменений, несоответствие судна требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 24 Закона Республики Казахстан «О внутреннем водном транспорте»)
_____________________________ тиесілі, мынадай айырма белгілері бар кемені тіркеуден алып тастауды сұраймын:
Прошу снять с регистрации судно, принадлежащее __________, имеющее следующие отличительные признаки:

1. Атауы
Название ____________________________________________________________
2. Мемлекеттік тіркеу орны
Место государственной регистрации ___________________________________
3. Tipкey нөмipi
Регистрационный номер _______________________________________________
4. Мемлекеттік тіркелген күні
Дата государственной регистрации ____________________________________
5. Кеменің түрі
Тип судна ___________________________________________________________
6. Жасалған орны мен уақыты
Место и время постройки _____________________________________________
7. Ұзындығы
Длина _______________________________________________________________
8. Ені
Ширина ______________________________________________________________
9. Биіктігі
Высота ______________________________________________________________
10. Меншік иесі және оның мекенжайы
Собственник и его адрес _____________________________________________
Күні
Дата
Қолы
Подпись ________________________
Приложение 7-2
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Кемені мемлекеттік кеме тізілімінен шығару туралы
анықтама Справка
об исключении судна из государственного судового реестра
Сноска. Правила дополнены приложением 7-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Осы арқылы кеменің
Настоящим подтверждается, что судно
1. Атауы
Название ____________________________________________________________
2. Мемлекеттік тіркеу орны
Место государственной регистрации ___________________________________
3. Tipкey нөмipi
Регистрационный номер _______________________________________________
4. Мемлекеттік тіркелген күні
Дата государственной регистрации ____________________________________
5. Кеменің түрі
Тип судна ___________________________________________________________
6. Жасалған орны мен уақыты
Место и время постройки _____________________________________________
7. Ұзындығы
Длина _______________________________________________________________
8. Ені
Ширина ______________________________________________________________
9. Биіктігі
Высота ______________________________________________________________
10. Меншік иесі және оның мекенжайы
Собственник и его адрес
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
барлық тіркелген құқықтары мен ауыртпалықтары тоқтатыла отырып,
Мемлекеттік кеме тізілімінен шығарылғандығы расталады.
исключено из Государственного судового реестра с прекращением всех
зарегистрированных прав и обременений.
Осы анықтаманы Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді
_____________________________________________________________________
Настоящая справка выдана территориальным органом Комитета
транспортного контроля 20 __ ж./г. "_______" ________________________
(күні/дата)        (айы/месяц)
М.О.
М.П.
______________ ____________________     Көліктік бақылау комитеті
(қолы/подпись)  (Т.А.Ә./Ф.И.О)          аумақтық органының басшысы /
Руководитель территориального
органа Комитета транспортного
контроля
Приложение 8
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Сериясы / Серия хх № ххххххх
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНІ МЕМЛЕКЕТТІК КЕМЕ ТІЗІЛІМІНЕН
ШЫҒАРУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО
ОБ ИСКЛЮЧЕНИИ СУДНА ИЗ ГОСУДАРСТВЕННОГО СУДОВОГО РЕЕСТРА

1. Атауы
Название _____________________________________________________
2. Мемлекеттік тіркеу орны
Место государственной регистрации ____________________________
3. Tipкeу нөмipi
Регистрационный номер ________________________________________
4. Мемлекеттік тіркелген күні
Дата государственной регистрации _____________________________
5. Кеменің түрі
Тип судна ____________________________________________________
6. Жасалған орны мен уақыты
Место и время постройки ______________________________________
7. Ұзындығы
Длина_________________________________________________________
8. Ені
Ширина _______________________________________________________
9. Биіктігі
Высота _______________________________________________________
10. Меншік иесі және оның мекенжайы
Собственник и его адрес ______________________________________
Күні
Дата
Қолы
Подпись
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
7-2-қосымша
Кеменің мемлекеттік кеме тізілімінен шығарылғаны туралы
анықтама Справка
об исключении судна из государственного судового реестра
Ескерту. Қағида 7-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Осы арқылы кеменің
Настоящим подтверждается, что судно
1. Атауы
Название ______________________________________________________
2. Мемлекеттік тіркеу орны
Место государственной регистрации _____________________________
3. Tipкey нөмipi
Регистрационный номер _________________________________________
4. Мемлекеттік тіркелген күні
Дата государственной регистрации ______________________________
5. Кеменің түрі
Тип судна _____________________________________________________
6. Жасалған орны мен уақыты
Место и время постройки _______________________________________
7. Ұзындығы
Длина _________________________________________________________
8. Ені
Ширина ________________________________________________________
9. Биіктігі
Высота ________________________________________________________
10. Меншік иесі және оның мекенжайы
Собственник и его адрес
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
барлық тіркелген құқықтары мен ауыртпалықтары тоқтатыла отырып,
Мемлекеттік кеме тізілімінен шығарылғандығы расталады.
исключено из Государственного судового реестра с прекращением всех
зарегистрированных прав и обременений.
Осы анықтаманы Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органы берді
__________________________________________________________________
Настоящая справка выдана территориальным органом Комитета
транспортного контроля 20__ ж./г. "___" ______________________
(күні/дата)     (айы/месяц)
М.О.
М.П.
____________ ____________________ Көліктік бақылау комитеті
(қолы/подпись) (Т.А.Ә./Ф.И.О)     аумақтық органының басшысы/
Руководитель территориального
органа Комитета транспортного
контроля
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
8-қосымша
Сериясы / Серия хх № ххххххх
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНІ МЕМЛЕКЕТТІК КЕМЕ ТІЗІЛІМІНЕН
ШЫҒАРУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО
ОБ ИСКЛЮЧЕНИИ СУДНА ИЗ ГОСУДАРСТВЕННОГО СУДОВОГО РЕЕСТРА

Сноска. Приложение 8 исключено постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Приложение 9
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Көліктік бақылау комитеті
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Комитет транспортного контроля
Шағын өлшемді кемені есепке алу карточкасы
Карточка учета маломерного судна № ____
Кеме иесі
Владелец судна ____________________________________________________
жеке тұлғаның аты-жөні (заңды тұлғаның атауы) / ФИО физического
лица (наименование юридического лица)
__________________________________________________________________
мекенжайы (заңды мекенжайы) / адрес местожительства (юридический
адрес)
Кеменің үлгісі                       Кеменің материалы
Тип судна _______________ __         Материал судна _________________
Ұзындығы             ені                 бортының биіктігі
Длина____________ м, ширина _______ м,   высота борта ____________ м
Жасалған жылы мен жері
Год и место постройки ______________________________________________
Жолаушы сыйымдылығы (адам)                       (жүксіз)
Пассажировместимость (чел.) _____________________________(без груза)
Жүккөтергіштігі
Грузоподъемность (кг) ______________________________________________
Құтқару құралдары
Спасательные средства ______________________________________________
Су төкпе құралдары
Водоотливные средства _____________________________________________
Сигнал беру құралдары
Сигнальные средства _______________________________________________
Зәкірлік құрылғы                   Өртке қарсы жабдық
Якорное устройство _____________   Противопожарный инвентарь_________
Қозғалтқышы: маркасы                 қуаты
Двигатель: марка ___________________ мощность ________________
нөмірі            жасалған жылы мен жері
№ _____________ год и место постройки ______________________________
Қозғалтушысы:      түрі            саны
Движитель: род ___________________ число ______________________
Жүзу аумағы                      Кеме тұрағының жері
Район плавания _________________ Место стоянки судна________________
"___"__________20__ж/г.
Карточканы толтырушының қолы
Подпись заполнившего карточку _________________
(анық/разборчиво)
Айрықша белгілер:
Особые замечания:
1. Есептен шығарылды
Снято с учета "___"______________ 20__г.
себебі
по причине __________________________________________________
Қолы
Подпись _______________________

Ескерту. 8-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1380 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Көліктік бақылау комитеті
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Комитет транспортного контроля
Шағын өлшемді кемені есепке алу карточкасы
Карточка учета маломерного судна № ____
Кеме иесі
Владелец судна ____________________________________________________
жеке тұлғаның аты-жөні (заңды тұлғаның атауы) / ФИО физического
лица (наименование юридического лица)
__________________________________________________________________
мекенжайы (заңды мекенжайы) / адрес местожительства (юридический
адрес)
Кеменің үлгісі                       Кеменің материалы
Тип судна _______________ __         Материал судна _________________
Ұзындығы             ені                 бортының биіктігі
Длина____________ м, ширина _______ м,   высота борта ____________ м
Жасалған жылы мен жері
Год и место постройки ______________________________________________
Жолаушы сыйымдылығы (адам)                       (жүксіз)
Пассажировместимость (чел.) _____________________________(без груза)
Жүккөтергіштігі
Грузоподъемность (кг) ______________________________________________
Құтқару құралдары
Спасательные средства ______________________________________________
Су төкпе құралдары
Водоотливные средства _____________________________________________
Сигнал беру құралдары
Сигнальные средства _______________________________________________
Зәкірлік құрылғы                   Өртке қарсы жабдық
Якорное устройство _____________   Противопожарный инвентарь_________
Қозғалтқышы: маркасы                 қуаты
Двигатель: марка ___________________ мощность ________________
нөмірі            жасалған жылы мен жері
№ _____________ год и место постройки ______________________________
Қозғалтушысы:      түрі            саны
Движитель: род ___________________ число ______________________
Жүзу аумағы                      Кеме тұрағының жері
Район плавания _________________ Место стоянки судна________________
«___»__________20__ж/г.
Карточканы толтырушының қолы
Подпись заполнившего карточку _________________
(анық/разборчиво)
Айрықша белгілер:
Особые замечания:
1. Есептен шығарылды
Снято с учета «___»______________ 20__г.
себебі
по причине __________________________________________________
Қолы
Подпись _______________________

Брезент 1,5х1,5 м ___________________________
Өрт сөндіргіш /
Огнетушитель__________________________________
Су төккіш қол сорғысы /
Ручной водоотливной насос ___________________
Жөндеу материалдары /
Ремонтные материалы _________________________
Ожау /
Черпак _______________________________________
Құрал-сайман /
Инструмент____________________________________
Басқа құралдар /
Прочие средства _____________________________
_____________________________________________
7
Навигациялық және басқа жабдықтар
Навигационное и прочее снабжение
Магнитті компас /
Магнитный компас ______________________
Дүрбі /
Бинокль ______________________________
Лақтырылатын ұш /
Бросательный конец ___________________
Ілгекті бақан /
Багор ________________________________
Ескектер /
Весла _________________________________
Кранцылар /
Кранцы ________________________________
Алғашқы көмек дәрі қобдишасы /
Аптечка первой помощи ________________
Жолаушылар сыйымдылығы мен
жүккөтергіштігі көрсетілген кесте
көрінетін жерге ілінеді /
Табличка с указанием
пассажировместимости и грузоподъемности
вывешивается на видном месте
_______________________________________
8
Осы кеме билеті __________________________
үлгідегі кемеге _____________________________
меншік құқығын және осы кеме Қазақстан
Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп
ішкі су жолдарында жүзуге құқықты екендігінің
дәлелі болып табылады.
Настоящий судовой билет служит
доказательством права собственности на судно
типа _______________________________________
____________________________________________
и права этого судна на плавание под
Государственным флагом Республики Казахстан
на внутренних водных путях.
20_____ ж./г. "____"_____________________
Көліктік бақылау комитеті
аумақтық органының басшысы /
М.О.      Руководитель территориального
М.П.      органа Комитета транспортного
контроля
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты / подпись,
фамилия, имя, отчество)
9
Жыл сайынғы жүзуге жарамдылық жағынан техникалық куәландырудан өту туралы
белгілер
Отметки о прохождении ежегодного технического освидетельствования на
годность к плаванию
Күні
Дата
Куәландырылған
орны
Место
освидетельствования
Көліктік бақылау
комитетінің аумақтық
органы
Территориальный
орган Комитета
транспортного контроля
Келесі куәландыру
мерзімі
Срок следующего
освидетельствования
Лауазымы
Т.А.Ә.
қолы
Должность
Ф.И.О
подпись
10                                       11

Брезент 1,5х1,5 м ___________________________
Өрт сөндіргіш /
Огнетушитель__________________________________
Су төккіш қол сорғысы /
Ручной водоотливной насос ___________________
Жөндеу материалдары /
Ремонтные материалы _________________________
Ожау /
Черпак _______________________________________
Құрал-сайман /
Инструмент____________________________________
Басқа құралдар /
Прочие средства _____________________________
_____________________________________________
7
Навигациялық және басқа жабдықтар
Навигационное и прочее снабжение
Магнитті компас /
Магнитный компас ______________________
Дүрбі /
Бинокль ______________________________
Лақтырылатын ұш /
Бросательный конец ___________________
Ілгекті бақан /
Багор ________________________________
Ескектер /
Весла _________________________________
Кранцылар /
Кранцы ________________________________
Алғашқы көмек дәрі қобдишасы /
Аптечка первой помощи ________________
Жолаушылар сыйымдылығы мен
жүккөтергіштігі көрсетілген кесте
көрінетін жерге ілінеді /
Табличка с указанием
пассажировместимости и грузоподъемности
вывешивается на видном месте
_______________________________________
8
Осы кеме билеті __________________________
үлгідегі кемеге _____________________________
меншік құқығын және осы кеме Қазақстан
Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп
ішкі су жолдарында жүзуге құқықты екендігінің
дәлелі болып табылады.
Настоящий судовой билет служит
доказательством права собственности на судно
типа _______________________________________
____________________________________________
и права этого судна на плавание под
Государственным флагом Республики Казахстан
на внутренних водных путях.
20_____ ж./г. «____»_____________________
Көліктік бақылау комитеті
аумақтық органының басшысы /
М.О.      Руководитель территориального
М.П.      органа Комитета транспортного
контроля
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты / подпись,
фамилия, имя, отчество)
9
Жыл сайынғы жүзуге жарамдылық жағынан техникалық куәландырудан өту туралы белгілер
Отметки о прохождении ежегодного технического освидетельствования на
годность к плаванию
Күні
Дата
Куәландырылған
орны
Место
освидетельствования
Көліктік бақылау
комитетінің аумақтық
органы
Территориальный
орган Комитета
транспортного контроля
Келесі куәландыру
мерзімі
Срок следующего
освидетельствования
Лауазымы
Т.А.Ә.
қолы
Должность
Ф.И.О
подпись
10                                       11
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына

Приложение 10-1
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Руководителю территориального органа
Комитета транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
по _________________ области (городу)
_____________________________________
(Ф.И.О.)
от ___________________________________
(наименование организации, юридический
адрес или Ф.И.О. физического лица,
дата рождения, домашний адрес, тел.)
Сноска. Правила дополнены приложением 10-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
Прошу снять с государственной регистрации маломерное
судно/выдать дубликат судового билета на маломерное судно,
принадлежащее ____________
_____________________________________________________________________
по причине __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(изложить основания, послужившие для обращения о снятии с
государственной регистрации маломерного судна или выдачи дубликата
судового билета)
ИИН/БИН _________________________
«____» __________ 20 __ г
__________________
(подпись)
Приложение 10-2
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
Руководителю территориального органа
Комитета транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
по _________________ области (городу)
_____________________________________
(Ф.И.О.)
от ___________________________________
(наименование организации, юридический
адрес или Ф.И.О. физического лица,
дата рождения, домашний адрес, тел.)
Сноска. Правила дополнены приложением 10-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
Прошу Вас выдать свидетельство о государственной регистрации
ипотеки маломерного судна/дубликат свидетельства о государственной
регистрации ипотеки маломерного судна (ненужное зачеркнуть),
принадлежащего ________
_____________________________________________________________________
Имя и адрес залогодателя ипотеки ______________________________
_____________________________________________________________________
Имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она
установлена на предъявителя _________________________________________
_____________________________________________________________________
Максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при
установлении ипотеки на два или более маломерных судна; размер, в
котором обязательство обеспечивается каждым маломерным судном в
отдельности при наличии соглашения сторон об этом ___________________
_____________________________________________________________________
Дата окончания ипотеки маломерного судна ______________________
___________________      _______________     ________________________
Должность              (подпись)                Ф.И.О.
М.П. «____» __________ 20__ г.
Приложение 11
к Правилам государственной регистрации
судна, в том числе маломерного
судна и прав на него
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
ШАҒЫН КӨЛЕМДІ КЕМЕНIҢ
ИПОТЕКАСЫН MEMЛEКETTІК TIPКEУ ТУРАЛЫ КУӘЛIК
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ МАЛОМЕРНОГО СУДНА
20___ жылғы "___" __________ № _______
год
Кеме кiтабына 20___ жылғы "___" __________ № __________
енгiзiлген деректер негiзiнде осы шағын көлемді кеменiң ипотекасын
мемлекеттiк тiркеу куәландырылады.
На основании данных, внесенных в судовую книгу под № _____ от
"___" __________ 20___ г., настоящим удостоверяется государственная
регистрация ипотеки маломерного судна.
_____________________________________________________________________
(шағын көлемді кеменің атауы)/ (наименование маломерного судна)
Шағын көлемді кеменің ипотекасы мәнінің сипаттамасы
Описание предмета ипотеки маломерного судна
_____________________________________________________________________
(шағын көлемді кеменің ипотекасы шартының деректемелері)
(реквизиты договора ипотеки маломерного судна)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепіл беруші
Залогодатель ________________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жерi, мекенжайы (заңды тұлғалар
үшін);
(наименование, место нахождения, адрес органа управления (для
юридических лиц);
_____________________________________________________________________
тегi, аты, әкесiнiң аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар
үшін),
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических
лиц), а также
_____________________________________________________________________
сондай-ақ телефоны, факсы, телексі, электрондық почтасы)
телефон, факс, телекс, электронная почта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы
Залогодержатель ____________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы (заңды тұлғалар
үшін);
(наименование, место нахождения, адрес органа управления (для
юридических лиц);
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесiнiң аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар
үшiн),
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических
лиц), а также
_____________________________________________________________________
сондай-ақ телефоны, факсы, телексі, электрондық почтасы)
телефон, факс, телекс, электронная почта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шағын көлемді кеменiң ипотекасымен қамтамасыз етілген мiндеттеменің
ең көп мөлшерi
Максимальный размер обязательства обеспеченный ипотекой маломерного
судна ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шағын көлемді кеме ипотекасының аяқталу күні
Дата окончания ипотеки маломерного судна ____________________________
Ерекше белгілер
Особые отметки _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шағын көлемді кеме туралы мәліметтер
Сведения о маломерном судне

10-1-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі Көліктік
бақылау комитетінің
_________________ облысы (қаласы)
бойынша аумақтық органының басшысы
________________________________
(Т.А.Ә.)
________________________________
(ұйымның атауы, заңды мекенжайы
немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә., туған
жылы, үйінің мекенжайы, тел.)
Ескерту. Қағида 10-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Өтініш
__________________________________________________________________
(шағын көлемді кемені мемлекеттік тіркеуден шығару немесе кеме
билетінің телнұсқасын беру үшін жүгінуге себепші болған негізді жазу қажет)
себептер бойынша __________________________________________________
___________________________________________________________________
тиесілі шағын көлемді кемені мемлекеттік тіркеуден шығаруды (шағын
көлемді кемеге кеме билетінің телнұсқасын беруді) сұраймын _______
__________________________________________________________________
ЖСН/БСН _________________________
20__ ж. «___»__________
__________________
(қолы)
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
10-2-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі Көліктік
бақылау комитетінің
___________________ облысы (қаласы)
бойынша аумақтық органының басшысы
________________________________
(Т.А.Ә.)
________________________________
(ұйымның атауы, заңды мекенжайы
немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә., туған
жылы, үйінің мекенжайы, тел.)
Ескерту. Қағида 10-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Өтініш
Сізден
________________________________________________________ тиесілі шағын көлемді кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті/ шағын көлемді кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын (керек емесін сызып тастау) беруді сұраймын.
Ипотеканың кепiл берушісінiң аты мен мекенжайы _____________________
Ипотеканың кепіл ұстаушысының аты мен мекенжайы немесе оның ұсынушыға белгiленгенi туралы мәлiметтер ___________________________
____________________________________________________________________
Екi немесе одан да көп шағын көлемдi кемеге ипотека белгілеген кезде ипотекамен қамтамасыз етілген мiндеттемелердiң ең жоғары мөлшерi; тараптардың бұл туралы келiсiмi болған кезде, міндеттемемен жеке-жеке әрбiр шағын көлемдi кеме қамтамасыз етілетiн мөлшер ______
__________________________________________________________________
Шағын көлемдi кеме ипотекасының аяқталу күнi _______________
____________________  _______________   ______________________
Лауазымы             (қолы)                Т.А.Ә.
М.О.
20__ жылғы «__» __________
Кемені, оның ішінде шағын
көлемді кемені және оған
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидасына
11-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
ШАҒЫН КӨЛЕМДІ КЕМЕНIҢ
ИПОТЕКАСЫН MEMЛEКETTІК TIPКEУ ТУРАЛЫ КУӘЛIК
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ МАЛОМЕРНОГО СУДНА
20___ жылғы «___» __________ № _______
год
Кеме кiтабына 20___ жылғы «___» __________ № __________
енгiзiлген деректер негiзiнде осы шағын көлемді кеменiң ипотекасын
мемлекеттiк тiркеу куәландырылады.
На основании данных, внесенных в судовую книгу под № _____ от
«___» __________ 20___ г., настоящим удостоверяется государственная
регистрация ипотеки маломерного судна.
_____________________________________________________________________
(шағын көлемді кеменің атауы)/ (наименование маломерного судна)
Шағын көлемді кеменің ипотекасы мәнінің сипаттамасы
Описание предмета ипотеки маломерного судна
_____________________________________________________________________
(шағын көлемді кеменің ипотекасы шартының деректемелері)
(реквизиты договора ипотеки маломерного судна)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепіл беруші
Залогодатель ________________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жерi, мекенжайы (заңды тұлғалар
үшін);
(наименование, место нахождения, адрес органа управления (для
юридических лиц);
_____________________________________________________________________
тегi, аты, әкесiнiң аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар
үшін),
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических
лиц), а также
_____________________________________________________________________
сондай-ақ телефоны, факсы, телексі, электрондық почтасы)
телефон, факс, телекс, электронная почта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы
Залогодержатель ____________________________________________________
(басқару органының атауы, орналасқан жері, мекенжайы (заңды тұлғалар
үшін);
(наименование, место нахождения, адрес органа управления (для
юридических лиц);
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесiнiң аты, азаматтығы, толық мекенжайы (жеке тұлғалар
үшiн),
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических
лиц), а также
_____________________________________________________________________
сондай-ақ телефоны, факсы, телексі, электрондық почтасы)
телефон, факс, телекс, электронная почта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шағын көлемді кеменiң ипотекасымен қамтамасыз етілген мiндеттеменің
ең көп мөлшерi
Максимальный размер обязательства обеспеченный ипотекой маломерного
судна ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шағын көлемді кеме ипотекасының аяқталу күні
Дата окончания ипотеки маломерного судна ____________________________
Ерекше белгілер
Особые отметки _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шағын көлемді кеме туралы мәліметтер
Сведения о маломерном судне