Об утверждении Правил ведения, представления ветеринарного учета и отчетности, включая идентификационный учет
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2011 года № 1259. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 680
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 680 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 г. № 7-1/394.
В соответствии с подпунктом 15) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения, представления ветеринарного учета и отчетности, включая идентификационный учет.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 ноября 2011 года № 1259
Правила
ведения, представления ветеринарного учета и отчетности,
включая идентификационный учет
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения, представления ветеринарного учета и отчетности, включая идентификационный учет (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и устанавливают порядок ведения, представления ветеринарного учета и отчетности, включая идентификационный учет.
2. Ветеринарный учет и отчетность осуществляются с целью ведения мониторинга и оценки эпизоотической ситуации, ветеринарно-санитарного состояния объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, и соблюдения ветеринарных правил, а также объема и эффективности проводимых диагностических, противоэпизоотических, лечебных, ветеринарно-санитарных и ликвидационных мероприятий и предоставляются следующими лицами:
1) физическими и юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии;
2) подразделениями местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии (далее - подразделения МИО);
3) государственными ветеринарными организациями;
4) ведомством уполномоченного органа в области ветеринарии, осуществляющим государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор, с территориальными подразделениями, в том числе ветеринарными контрольными постами (далее - ведомство уполномоченного органа).

Сәйкестендіру есебін қоса алғанда, ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, табыс ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 қарашадағы № 1259 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 680 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 680 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/394 бұйрығын қараңыз.
«Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi Заңының 5-бабының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Сәйкестендіру есебін қоса алғанда, ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, табыс ету қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 1 қарашадағы
№ 1259 қаулысымен
бекітілген
Сәйкестендіру есебін қоса алғанда, ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, табыс ету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сәйкестендіру есебін қоса алғанда, ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, табыс ету қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 5-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзiрленген және сәйкестендіру есебін қоса алғанда, ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, табыс ету тәртібін белгілейді.
2. Ветеринариялық есепке алу мен есептiлiкті мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерінің эпизоотиялық, ветеринариялық-санитариялық жағдайының мониторингiн жүргізу және бағалау, ветеринариялық қағидалардың, сондай-ақ жүргiзiлетiн диагностикалық, эпизоотияға қарсы, емдiк, ветеринариялық-санитариялық және жою бойынша iс-шаралардың көлемi мен тиiмдiлiгiн сақтау мақсатында мынадай тұлғалар:
1) ветеринария саласындағы кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
2) ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жергiлiктi атқарушы органдардың бөлiмшелерi (бұдан әрi – ЖАО бөлiмшелерi);
3) мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдар;
4) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыратын ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосы, оның аумақтық бөлімшелері, оның ішінде ветеринариялық бақылау бекеттері (бұдан әрі - уәкілетті орган ведомствосы) жүзеге асырады.

3. Формы ветеринарного учета и отчетности, включая идентификационный учет, утверждаются уполномоченным органом в области ветеринарии.
4. Ветеринарная отчетность заполняется ответственным лицом и скрепляется соответствующей печатью.
5. Подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, представляют отчетность в следующем порядке:
1) подразделения МИО сельских (поселковых) округов на основе отчетов, представленных физическими и юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, сводят и представляют ветеринарную отчетность в подразделения МИО районов (городов областного значения), к десятому числу месяца, следующего за отчетным периодом;
2) подразделения МИО районов (городов областного значения), представляют ветеринарную отчетность к пятнадцатому числу месяца в подразделения МИО областей и второй экземпляр отчетности в соответствующее территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа;
3) после свода и анализа подразделения МИО областей (города республиканского значения, столицы) представляют ветеринарную отчетность к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом, в уполномоченный орган в области ветеринарии (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области ветеринарии, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию, для осуществления анализа.
2. Порядок ведения ветеринарного учета и представления
отчетности физическими и юридическими лицами, осуществляющими
предпринимательскую деятельность в области ветеринарии
6. Записи в журналах ветеринарного учета ведутся в процессе выполнения соответствующей работы или непосредственно по ее окончанию.
7. Журналы ветеринарного учета прошнуровываются, пронумеровываются и скрепляются соответственно печатью тех лиц, которые осуществляют ведение журнала:
физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии;
подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
государственных ветеринарных организаций;
ведомства уполномоченного органа.
8. На титульном листе журнала ветеринарного учета указывают наименование журнала, даты начала и окончания записей, фамилию, имя, отчество, а также должность лица ответственного за введение соответствующего журнала.
9. Журналы ветеринарного учета подлежат хранению в течение трех лет со времени окончания в них записи (за исключением подлежащего постоянному хранению журнала для записи эпизоотической ситуации административно-территориальных единиц).

3. Сәйкестендіру есебін қоса алғанда, ветеринариялық есепке алу мен есептілік нысандарын ветеринария саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
4. Ветеринариялық есептiлiкті жауапты тұлға толтырады және тиiстi мөрмен бекiтiледi.
5. Ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жергiлiктi атқарушы органдардың бөлiмшелерi есептiлiктi мынадай тәртiппен табыс етедi:
1) селолық (кенттiк) округтердiң ЖАО бөлiмшелерi ветеринария саласындағы кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар ұсынған есептердiң негiзiнде ветеринариялық есептiлiктi жинақтайды және есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың оныншы күнiнде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) ЖАО бөлiмшелерiне береді;
2) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) ЖАО бөлiмшелерi ветеринариялық есептiлiктi айдың он бесiншi күнiне қарай облыстың ЖАО бөлiмшелерiне және есептiлiктiң екiншi данасын ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган ведомствосының тиiстi аумақтық бөлiмшесiне бередi;
3) жинақтау және талдаудан кейiн облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ЖАО бөлiмшелерi талдауды жүзеге асыру үшiн есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың жиырмасыншы күнiнде ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – ветеринария саласында басшылықты және мемлекеттік саясатты іске асыруды, сондай-ақ өз өкілеттігі шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы органға ветеринариялық есептiлiктi береді.
2. Ветеринария саласындағы кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың ветеринариялық есепке алуды жүргiзу және есептiлiктi ұсыну тәртiбi
6. Ветеринариялық есепке алу журналдарындағы жазбалар тиiстi жұмысты орындау үдерісінде немесе ол тiкелей аяқталғаннан кейін жүргiзiледi.
7. Ветеринариялық есепке алу журналдарын:
ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың;
ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелерінің;
мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың;
уәкілетті орган ведомствосының тиісті журналды жүргізетін адамдары тігеді, нөмірлейді және тиісінше мөрмен бекiтедi.
8. Ветеринариялық есепке алу журналының титулдық парағында журналдың атауы, жазбалардың басталған және аяқталған күндерi, тиiстi журналды жүргiзуге жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты, сондай-ақ лауазымы көрсетіледi.
9. Ветеринариялық есепке алу журналдары жазбалардың аяқталған уақытынан бастап үш жыл бойы сақталады (әкімшілік-аумақтық бірліктің эпизоотиялық жағдайын жазуға арналып үнемi сақталуға жататын журналды қоспағанда).

10. Физические и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, ведут следующие журналы ветеринарного учета в зависимости от вида осуществляемой ими предпринимательской деятельности:
1) журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий (ветеринарный учет, форма № 1-вет) - предназначен для регистрации сведений о мероприятиях, проводимых против заразных и не заразных болезней: диагностические исследования, профилактические и вынужденные прививки, противопаразитарные обработки животных и ветеринарно-санитарные мероприятия.
Сведения в журнал заносят в день проведения работ. Записи ведут раздельно по каждому виду животных (включая птиц) с указанием ветеринарных обработок и диагностических (аллергических) исследований.
Данный журнал ведут физические лица, занимающиеся лечебно-профилактической деятельностью;
2) журнал для регистрации заболеваний животных (ветеринарный учет, форма № 2-вет) - предназначен для регистрации больных животных и записи сведений об оказанной им лечебной помощи, а также исхода болезни.
В журнале ведут записи о заболевших животных, которым оказана лечебная помощь.
Данный журнал ведут физические и юридические лица, занимающиеся лечебно-профилактической деятельностью;
3) журнал учета ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов в объектах осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (ветеринарный учет, форма № 3-вет).
Данный журнал ведется ветеринарными специалистами подразделения производственного контроля объектов осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения.
В журнале по этой форме ведут учет результатов ветеринарно-санитарной экспертизы за каждый день работы мясоперерабатывающего предприятия;
4) журнал ветеринарно-санитарной экспертизы мяса, рыбы, морепродуктов и яиц в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы на объектах внутренней торговли (ветеринарный учет, форма № 4-вет) предназначен для повседневного учета проведения ветеринарно-санитарной экспертизы мяса, мясопродуктов, яиц, рыбы и других морепродуктов, поступающих на объекты внутренней торговли;
5) журнал учета ветеринарно-санитарной экспертизы молока и молочных продуктов в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы (ветеринарный учет, форма № 5-вет) - предназначен для ежедневного учета поступающих на объекты внутренней торговли и проведения ветеринарно-санитарной экспертизы молока и молочных продуктов;

10. Ветеринария саласындағы кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар олардың жүзеге асырылатын кәсiпкерлiк қызметінiң түрiне қарай ветеринариялық есепке алудың мынадай журналдарын жүргiзедi:
1) ветеринариялық-профилактикалық iс-шараларды жазу журналы (ветеринариялық есеп, № 1-вет нысан) - жұқпалы және жұқпалы емес ауруларға қарсы жүргiзiлетiн iс-шаралар: диагностикалық зерттеулер, профилактикалық және мәжбүрлі егулер, жануарларды паразиттерге қарсы дауалау және ветеринариялық-санитариялық iс-шаралар мәліметтерін тiркеуге арналған.
Журналға мәлiметтi жұмысты жүргiзген күнi енгiзедi. Жазбаны ветеринариялық дауалауды және диагностикалық (аллергиялық) зерттеулердi көрсете отырып, жануарлардың (құстарды қоса алғанда) әр түрi бойынша жеке-жеке жүргiзедi.
Бұл журналды емдеу-профилактикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар жүргiзедi;
2) жануарлардың ауруларын тiркеу журналы (ветеринариялық есеп № 2-вет нысан) - ауру жануарларды тiркеуге және оларға көрсетiлген емдiк көмектi, сондай-ақ аурудың нәтижесiн жазуға арналған.
Журналда емдiк көмек көрсетiлген ауырған жануарлар туралы жазбалар жүргiзiледi.
Бұл журналды емдеу-профилактикалық қызметпен айналысатын жеке және заңды тұлғалар жүргiзедi;
3) жануарларды дайындау (сою), сақтау, қайта өңдеу және сату объектілеріндегі ет пен қосымша өнімдерді, жануарлардан алынған өнім мен шикізатты ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналы (ветеринариялық есеп, № 3-вет нысан).
Бұл журналды жануарларды дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және сатуды жүзеге асыратын объектiлердiң, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты өндiрiстiк бақылау бөлiмшелерiнiң ветеринариялық мамандары жүргiзедi.
Бұл нысан бойынша журналда еттi қайта өңдеу кәсiпорнының әрбір күнi үшiн ветеринариялық-санитариялық сараптау нәтижелерiн есепке алу жүргiзіледi;
4) iшкi сауда объектiлерiнде ет, балық, теңiз өнiмдерiнiң және жұмыртқалардың ветеринариялық-санитариялық сараптау журналы (ветеринариялық есеп, № 4-вет нысан) - iшкi сауда объектiлерiне келiп түсетiн ет, ет өнiмдерiне, жұмыртқалардың, балық және басқа теңiз өнiмдерiне ветеринариялық-санитариялық сараптау жүргiзудi күнделiктi есепке алуға арналған;
5) ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханасында сүт және сүт өнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналы (ветеринариялық есеп, № 5-вет нысан) - iшкi сауда объектiлерiне келiп түсетiн сүт пен сүт өнiмдерiн күнделiктi есепке алуға және оларға ветеринариялық-санитариялық сараптау жүргізуге арналған;

6) журнал экспертизы меда в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы (ветеринарный учет, форма № 6-вет).
Данный журнал предназначен для учета меда, поступающего в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы на объектах внутренней торговли;
7) журнал для записи радиологических исследований в лабораториях ветеринарно-санитарной экспертизы на объектах внутренней торговли (ветеринарный учет, форма № 7-вет) - предназначен для регистрации результатов проведения, радиологических исследований продукции и сырья животного и растительного происхождения лабораториями ветеринарно-санитарной экспертизы на объектах внутренней торговли.
11. Журналы, указанные в подпунктах 3)-7) пункта 10 настоящих Правил ведут юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность по ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождения.
12. На основании данных журналов учета, указанных в пункте 10 настоящих Правил, физическими и юридическими лицами предоставляются следующие формы отчетности:
1) отчет о ветеринарно-санитарной экспертизе, продукции и сырья животного происхождения на объектах, осуществляющих производство, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (Форма № 1-вет), в котором указываются результаты ветеринарно-санитарной экспертизы после убоя.
При заполнении данного отчета, используются данные журнала, указанного в подпункте 3) пункта 10 настоящих Правил;
2) отчет о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождения на объектах внутренней торговли (Форма № 2-вет, ежеквартальная). Исходными данными для составления отчета являются журналы, указанные в подпунктах 4)-7) пункта 10 настоящих Правил;
3) отчет о наличии и расходовании биологических препаратов, полученных по государственному заказу (Форма № 3-вет).
Отчет составляется на основе первичных ветеринарных актов о проведении профилактических и вынужденных прививок животных.
В случаях наличия (остатка) биологических препаратов разных сроков годности, следует повторно указывать их наименования;
4) отчет о производстве ветеринарных биологических препаратов юридическими лицами (Форма № 4-вет) представляется производителями ветеринарных биологических препаратов.
13. Ветеринарная отчетность, указанная в пункте 12 настоящих Правил представляется физическими и юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, к пятому числу месяца, следующего за отчетным периодом, в подразделения МИО соответствующей административно-территориальной единицы.

6) ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханасында балды сараптау журналы (ветеринариялық есеп, № 6-вет нысан).
Бұл журнал iшкi сауда объектiлерiндегі ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханаларына келiп түсетiн балды есепке алуға арналған;
7) iшкi сауда объектiлерiндегi ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханаларында радиологиялық зерттеулердi жазу журналы (ветеринариялық есеп, № 7-вет нысан) - iшкi сауда объектiлерiнде ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханаларының жануарлардан және өсiмдiктерден алынатын өнiмдер мен шикiзаттардың радиологиялық зерттеулерiнiң нәтижелерiн тiркеуге арналған.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағының 3)-7) тармақшаларында көрсетiлген журналдарды жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың ветеринариялық-санитариялық сараптамасы бойынша кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар жүргiзедi.
12. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетiлген есепке алу журналдарының деректерi негiзiнде жеке және заңды тұлғалар есептiлiктiң мынадай нысандарын ұсынады:
1) жануарлары (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты дайындауды жүзеге асыратын объектiлердегі ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есеп (№ 1-вет нысан), онда союдан кейiнгi ветеринариялық-санитариялық сараптаудың нәтижелерi көрсетiледі.
Бұл есептiлікті толтыру кезінде осы Қағидалардың 10-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген журналдардың деректерi пайдаланылады;
2) iшкi сауда объектiлерiнде жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың ветеринариялық-санитариялық сараптамасы туралы есеп (№ 2-вет нысан). Осы Қағидалардың 10-тармағының 4)-7) тармақшаларында көрсетiлген журналдар есептi жасау үшiн алғашқы деректер болып табылады;
3) мемлекеттiк тапсырыс бойынша алынған биологиялық препараттардың болуы және жұмсалуы туралы есеп (№ 3-вет нысан).
Есеп жануарларға профилактикалық және мәжбүрлі егулердiң жүргiзiлуi туралы алғашқы ветеринариялық актiлердiң негiзiнде жасалады.
Жарамдылық мерзiмдерi әртүрлi ветеринариялық препараттар болған (қалған) кезде олардың атаулары қайта көрсетiлуi тиіс;
4) заңды тұлғалардың ветеринариялық препараттарды өндiруi туралы есепті (№ 4-вет нысан) ветеринариялық препараттарды өндiрушiлер береді.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетiлген ветеринариялық есептiлiкті тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң ЖАО ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын бөлiмшелерiне есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың бесiншi күнiнде ветеринария саласындағы кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар береді.

14. Подразделения МИО представляют отчетность в порядке, предусмотренном пунктом 5 настоящих Правил.
3. Порядок ведения ветеринарного учета и представления
отчетности подразделениями местных исполнительных органов,
осуществляющих деятельность в области ветеринарии
15. Подразделения МИО города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, ведут следующие журналы ветеринарного учета:
1) в случаях отсутствия на соответствующей административно-территориальной единице конкурентного сектора по оказанию ветеринарных услуг специалистами подразделений МИО соответствующей административно-территориальной единицы ведутся журналы, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 10 настоящих Правил;
2) журнал для записи эпизоотической ситуации административно-территориальных единиц (ветеринарный учет, форма № 8-вет), в который вносятся данные об инфекционных и инвазионных болезнях, возникающих на соответствующей административно-территориальной единице (район, города, поселкового или сельского округа);
3) журнал учета исследования рыбы, ветеринарных мероприятий в рыбном хозяйстве (рыбопромысловом водоеме) (ветеринарный учет, форма № 9-вет), который служит основанием для составления отчета по форме № 6-вет.
16. На основании данных журналов учета, указанных в пункте 15 настоящих Правил, подразделения МИО представляют следующие виды отчетности:
1) отчет о болезнях животных (Форма № 5-вет). Исходными данными для составления отчета является журнал, указанный в подпунктах 1) и 2) пункта 15 настоящих Правил.
В данном отчете указывается информация:
о заразных болезнях животных;
о дополнительных сведениях по выявленным неблагополучным пунктам заразных болезней животных;
о незаразных болезнях животных;
об инвазионных болезнях животных;
о диагностических исследованиях, за счет средств республиканского бюджета;
о диагностических исследованиях, за счет средств из иных источников;
о диагностических исследованиях поголовья животных в хозяйствах племенной сети республики;
о прививках и лечебно-профилактических мероприятиях;
о проведенной ветеринарно-санитарной работе.
К отчету прилагается краткая пояснительная записка, в которой указываются причины возникновения и распространения заразных болезней животных и принятые меры по их ликвидации, причины падежа животных и о примененных методах профилактики;
2) отчет о болезнях рыб (Форма № 6-вет). Отчет составляется на основании данных учета болезней рыб и других водных организмов в рыбохозяйственных водоемах, учета противоэпизоотических и лечебно-профилактических мероприятий в рыбохозяйственных водоемах, диагностических исследований и данных паспортизации водоемов.

14. ЖАО бөлiмшелерi есептiлiктi осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген тәртiппен ұсынады.
3. Ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жергiлiктi атқарушы органдар бөлiмшелерiнің ветеринариялық есепке алуды жүргiзу және есептiлiктi табыс ету тәртiбi
15. Аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң ЖАО бөлiмшелерi ветеринариялық есепке алудың мынадай журналдарын жүргiзедi:
1) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте ветеринариялық қызметтi көрсету бойынша бәсекелiк сектор болмаған жағдайда тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң ЖАО бөлiмшелерiнiң мамандары осы Қағидалардың 10-тармағының 1) және 2) тармақшасында көрсетiлген журналды жүргiзедi;
2) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте (аудан, қала, кенттiк немесе селолық округте) пайда болатын инфекциялық және инвазиялық аурулар жөнiнде деректер енгізілетін әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң эпизоотиялық жағдайын жазу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 8-вет нысан);
3) № 6-вет нысан бойынша есеп жасау үшiн негiз болатын балықты зерттеудi, балық шаруашылығындағы (балық кәсiпшілiгiнiң су қоймасындағы) ветеринариялық iс-шараларды есепке алу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 9-вет нысан).
16. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетiлген журналдардың негiзiнде ЖАО бөлiмшелерi есептiлiктiң мынадай түрлерiн ұсынады:
1) жануарлардың аурулары жөнiнде есеп (№ 5-вет нысан). Осы Қағидалардың 15-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген журнал есептi жасау үшiн бастапқы деректер болып табылады.
Бұл есепте:
жануарлардың жұқпалы аурулары туралы;
жануарлардың жұқпалы ауруларының анықталған қолайсыз пункттерi бойынша қосымша мәлiметтер туралы;
жануарлардың жұқпалы емес аурулары туралы;
жануарлардың инвазиялық аурулары туралы;
республикалық бюджет қаражаты есебiнен диагностикалық зерттеулер туралы;
басқа қаржы көздерінiң қаражаты есебiнен диагностикалық зерттеулер туралы;
республиканың асыл тұқымды шаруашылықтары желiсiндегi мал басының диагностикалық зерттеулерi туралы;
егулер мен емдiк-профилактикалық iс-шаралар туралы;
жүргiзiлген ветеринариялық-санитариялық жұмыс туралы ақпарат көрсетiледi.
Есепке жануарлардың жұқпалы аурулары бойынша пайда болу және таралу себептерi мен оларды жою бойынша қабылданған iс-шаралар, жануарлардың өлiм-жiтiмiнiң себептерi мен профилактикасының қолданылған әдiстерi көрсетiлген қысқаша түсiндiрме жазба қоса берiледi;
2) балық аурулары туралы есеп (№ 6-вет нысан). Есеп балық және балық шаруашылығының су қоймаларындағы басқа да су организмдерiнiң ауруларын есепке алу, балық шаруашылығының су қоймаларындағы эпизоотияға қарсы және емдiк-профилактикалық iс-шараларды, су қоймаларының диагностикалық зерттеулері мен оларды паспорттаудың деректерiн есепке алу деректерiнiң негiзiнде жасалады.

В данном отчете указываются общие сведения, сведения о неблагополучных объектах и проведении ветеринарных мероприятий. Отчет составляется на основании данных журнала, указанного в подпункте 3) пункта 15 настоящих Правил.
В числе выявленных болезней обязательно отражаются независимо от степени поражения рыб или наличия клиники бранхиомикоз, вертеж лососевых, воспаление плавательного пузыря, жаберное заболевание, инфекционная анемия форели, краснуху карпов, фурункулез, язвенная болезнь судака, чума щук, ихтиофтириоз, ботриоцефалез, кавиоз, дифиллоботриоз, описторхоз, филометроидоз. В отчет включаются также и другие заразные болезни рыб;
3) отчет о применении ветеринарных препаратов, и использовании кормов и кормовых добавок (Форма № 7-вет).
В данном отчете указываются сведения об эффективности или побочных действиях при применении ветеринарных препаратов и использовании кормов и кормовых добавок;
4) отчет о строительстве ветеринарно-санитарных объектов, лицензирования и идентификации сельскохозяйственных животных, (Форма № 8-вет) представляется подразделениями МИО областей (города республиканского значения, столицы).
Данный отчет включает:
отчет о численности ветеринарных специалистов (лицензиатов), работающих в производственных и хозяйствующих субъектах, оказывающих услуги в области ветеринарии;
отчет о количестве выданных лицензий на осуществление ветеринарной деятельности;
отчет о наличии и объемах выделенных финансовых средств из местного бюджета для строительства убойных пунктов и скотомогильников;
отчет о проведении идентификации сельскохозяйственных животных.
17. Подразделения МИО представляют отчетность в порядке, предусмотренном пунктом 4 настоящих Правил.
4. Порядок ведения ветеринарного учета и представления
отчетности государственными ветеринарными организациями
18. Государственные ветеринарные организации в области ветеринарии (далее - государственные организации), в зависимости от осуществляемых функций ведут следующие журналы ветеринарного учета:
1) журнал регистрации поступивших в ветеринарные лаборатории материалов (ветеринарный учет, форма № 10-вет).
Данный журнал предназначен для регистрации поступивших в ветеринарные лаборатории материалов и дальнейшего его распределения по отделам;
2) журнал бактериологических исследований (ветеринарный учет, форма № 11-вет) предназначенный для внесения результатов проведенных исследований материалов, поступивших в бактериологические отделы ветеринарных лабораторий;
3) журнал вирусологических исследований (ветеринарный учет, форма № 12-вет) в котором регистрируют материалы и методы проведенных исследований поступивших в отделы вирусологии ветеринарных лабораторий;

Осы есепте жалпы мәлiметтер, қолайсыз объектiлер және жүргiзiлген ветеринариялық iс-шаралар туралы мәлiметтер көрсетiледi. Есеп осы Қағидалардың 15-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген журналдың деректерi бойынша жасалады.
Анықталған аурулардың iшiнде балықтардың залалдану немесе клиникасының болу дәрежесiне қарамастан бранхиомикоз, албырт айналмасы, торсылдақтың қабынуы, желбезек ауруы, бақтақтың инфекциялық қан аздығы, тұқы шешегi, фурункулез, көксеркенiң арамбез ауруы, шортан обасы, ихтиофтириоз, ботриоцефалез, кавиоз, дифиллоботриоз, описторхоз, филометроидоз мiндеттi түрде көрсетiледi. Есепке балықтың басқа да жұқпалы аурулары енгiзiледi;
3) ветеринариялық препараттарды қолдану және жем мен жем қоспаларын пайдалану туралы есеп (№ 7-вет нысан).
Бұл есепте ветеринариялық препараттарды қолдану және жем мен жем қосапаларын пайдалану кезiнде тиiмдiлiгi немесе жанама әсерлері туралы мәлiметтер көрсетiледi;
4) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ЖАО ветеринариялық-санитариялық объектiлердi салу, лицензиялау және ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру туралы есеп (№ 8-вет нысан).
Бұл есеп:
ветеринария саласында қызметтер көрсететiн өндiрiстiк және шаруашылық субъектiлерiнде жұмыс iстейтiн ветеринариялық мамандардың (лицензиаттардың) саны туралы есепті;
ветеринариялық қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензиялардың саны туралы есепті;
сою пункттерiн және мал көмiндiлерiн салу үшiн жергiлiктi бюджеттен бөлiнген қаражаттың болуы және көлемi туралы есепті;
ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргiзу туралы есепті қамтиды.
17. ЖАО бөлiмшелерi есептiлiктi осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген тәртiппен ұсынады.
4. Мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдардың ветеринариялық есепке алуды жүргiзу және есептiлiктi табыс ету тәртiбi
18. Ветеринария саласындағы мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдар (бұдан әрi - мемлекеттiк ұйымдар) жүзеге асыратын функцияларына қарай ветеринариялық есепке алудың мынадай журналдарын жүргiзедi:
1) ветеринариялық зертханаға келіп түскен материалдарды тiркеу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 10-вет нысан).
Бұл журнал ветеринариялық зертханаларға келіп түскен ветеринариялық материалдарды және оны одан әрі бөлiмдер бойынша үлестiрiлуiн тiркеуге арналған;
2) бактериологиялық зерттеулер журналы (ветеринариялық есепке алу, № 11-вет нысан) ветеринариялық зертханалардың бактериологиялық бөлiмдерiне келіп түскен материалдарға жүргiзiлген зерттеулер нәтижелерін енгiзуге арналған;
3) вирусологиялық зерттеулер журналы (ветеринариялық есепке алу, № 12-вет нысан), онда ветеринариялық зертханалардың вирусология бөлiмдерiне келiп түскен материалдар мен жүргiзiлген зерттеулердiң әдiстерi тiркеледi;

4) журнал серологических исследований (ветеринарный учет, форма № 13-вет);
5) журнал гематологических исследований (ветеринарный учет, форма № 14-вет).
В данный журнал вносятся сведения о результатах исследований крови животных;
6) журнал гистологических исследований (ветеринарный учет, форма № 15-вет).
В данном журнале описываются органы животных или их части, присланные для гистологических исследований, а также обнаруженные в них патологогистологические изменения;
7) журнал исследований проб кожевенного и мехового сырья на сибирскую язву (ветеринарный учет, форма № 16-вет) предназначенный для регистрации всех проб сырья, исследуемых на сибирскую язву реакцией преципитации;
8) журнал учета лабораторных исследований на паразитарные болезни животных (ветеринарный учет, форма № 17-вет), в котором регистрируются материалы, присылаемые в лабораторию для исследования на гельминтозы, гемоспоридиозы и арахноэнтомозы;
9) журнал микотоксикологических исследований кормов и других материалов (ветеринарный учет, форма № 18-вет).
В данном журнале регистрируются пробы кормов, исследуемых в лабораториях на пораженность ядовитыми грибами.
Запись в журнале рекомендуется вести по предварительным рабочим записям в черновой тетради, в которой подробно записывают ход всех исследований;
10) журнал химико-токсикологических исследований (ветеринарный учет, форма № 19-вет), предназначенный для записи результатов исследований токсичности материалов или определения в них ядовитых веществ.
В журнале регистрируют пробы кормов (сена, травы и других), патологический (органы, их части, содержимое желудочно-кишечного тракта и прочее) или иной материал, подозреваемый в том, что он явился причиной гибели животных;
11) журнал биохимических и лабораторно-клинических исследований (ветеринарный учет, форма № 20-вет).
В данном журнале регистрируют пробы крови, мочи, молока, поступающие для определения состояния обменных процессов в организме животных, а также пробы кормов для определения содержания в них питательных веществ;
12) журнал гидрохимических и токсикологических исследований рыбохозяйственных водоемов (ветеринарный учет, форма № 21-вет), отражающий результаты химических и токсикологических исследований проб воды, грунта, планктона и рыб.
Данный журнал ведут ветеринарные врачи-ихтиопатологи или химико-токсикологические отделы ветеринарных лабораторий;
13) журнал учета исследований радиологического отдела ветеринарной лаборатории (ветеринарный учет, форма № 22-вет) ведется заведующим радиологического отдела для отражения результатов исследований материалов с целью определения радиоактивности.
В журнале регистрируют пробы кормов (сена, травы и другие), кормовых добавок, патологический материал, продукты и сырье животного происхождения, рыбу и рыбопродукты и другие объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора. Данный журнал ведет ветеринарный врач радиобиолог;

4) серологиялық зерттеулер журналы (ветеринариялық есепке алу, № 13-вет нысан);
5) гематологиялық зерттеулер журналы (ветеринариялық есепке алу, № 14-вет нысан).
Бұл журналға жануарлар қанын зерттеудің нәтижелерi енгiзiледi;
6) гистологиялық зерттеулер журналы (ветеринариялық есепке алу, № 15-вет нысан).
Бұл журналда гистологиялық зерттеулер үшiн жiберiлген жануарлардың ағзалары немесе олардың бөлiктерi, сондай-ақ олардан табылған патологогистологиялық өзгерiстер сипатталады;
7) преципитация реакциясымен сiбiр жарасына зерттелетiн барлық шикiзат сынамаларын тіркеуге арналған терi және үлбір шикiзатының сынамаларын сiбiр жарасына зерттеу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 16-вет нысан);
8) жануарлардың паразитарлық ауруларына зертханалық зерттеулердi есепке алу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 17-вет нысан), онда гельминтоздарға, гемоспоридоздарға және арахноэнтамоздарға зерттеу үшiн зертханаға жiберiлетiн материалдар тiркеледi;
9) жемшөп пен басқа материалдардың микотоксикологиялық зерттеулер журналы (ветеринариялық есепке алу, № 18-вет нысан).
Бұл журналда зертханаларда улы саңырауқұлақтармен зақымданған зерттелетiн жемшөп сынамалары тiркеледi.
Журналдағы жазбаны барлық зерттеулердiң барысы толық жазылған бастапқы жұмыс жазбалары бойынша алғашқы жазба дәптерiнде жүргiзу ұсынылады;
10) химиялық-токсикологиялық зерттеулер журналы (ветеринариялық есепке алу, № 19-вет нысан) материалдардың уыттылығын зерттеу нәтижелерiн жазуға немесе олардағы улы заттарды анықтауға арналған.
Журналда жемшөп сынамалары (пiшеннiң, шөптiң және басқаларының), патологиялық (ағзалар, олардың бөлiктерi, iшек-қарын жолының iшiндегiсi және басқасы) немесе жануардың өлiмiне себеп болуда деп күмәнданған өзге материал тiркеледi;
11) биохимиялық және зертханалық-клиникалық зерттеулер журналы (ветеринариялық есепке алу, № 20-вет нысан).
Бұл журналда жануардың организміндегі алмасу үдерістерінің жағдайын анықтау үшiн келіп түсетiн қан, зәр, сүт сынамаларын, сондай-ақ ондағы нәрлi заттардың болуын анықтау үшiн жемшөп сынамаларын тіркейді;
12) балық шаруашылығының су қоймаларын гидрохимиялық және токсикологиялық зерттеулер журналы (ветеринариялық есепке алу, № 21-вет нысан) судың, топырақтың, планктон мен балықтың химиялық және токсикологиялық зерттеулерiнiң нәтижелерiн көрсетеді.
Бұл журналды ветеринариялық ихтиопатолог дәрiгерлер немесе ветеринариялық зертханалардың химиялық-токсикологиялық бөлiмдерi жүргiзедi;
13) ветеринариялық зертхананың радиологиялық бөлiмiнiң зерттеулердi есепке алу журналын радиобелсендiлiгiн анықтау мақсатында материалдардың зерттеу нәтижелерiн көрсету үшін радиологиялық бөлiмнiң меңгерушiсi жүргiзеді (ветеринариялық есепке алу, № 22-вет нысан).
Журналда жемшөп (пiшен, шөп және басқалар) сынамалары, патологиялық материал, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат, балық пен балық өнiмдерi және басқа мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерi тiркеледi. Бұл журналды ветеринариялық радиобиолог дәрiгер жүргiзедi;

14) журнал регистрации поступившего биологического материала для исследований (ветеринарный учет, форма № 23-вет);
15) журнал регистрации поступивших штаммов микроорганизмов используемых в ветеринарии (ветеринарный учет, форма № 24-вет);
16) журнал регистрации депонированных культур штаммов микроорганизмов (ветеринарный учет, форма № 25-вет);
17) журнал регистрации производственных и музейных штаммов микроорганизмов (ветеринарный учет, форма № 26-вет);
18) журнал учета лабораторных животных, зараженных возбудителями инфекционных, инвазионных и грибковых заболеваний животных (ветеринарный учет, форма № 27-вет);
19) журнал выдачи штаммов микроорганизмов (ветеринарный учет, форма № 28-вет);
20) журнал регистрации результатов проверки свойств штаммов микроорганизмов (ветеринарный учет, форма № 29-вет);
21) журнал регистрации уничтожения биологического материала, культур штаммов микроорганизмов (ветеринарный учет, форма № 30-вет);
22) журнал регистрации результатов экспертизы пищевых продуктов, полуфабрикатов и сырья животного происхождения (ветеринарный учет, форма № 31-вет);
23) журнал регистрации результатов молекулярно-генетических исследований (ветеринарный учет, форма № 32-вет).
19. Государственные организации в форме республиканских государственных предприятий представляют следующие виды отчетности:
1) отчет о деятельности ветеринарных лабораторий (Форма № 9-вет). Исходными данными для составления отчета являются соответствующие их деятельности журналы, указанные в пункте 18 настоящих Правил.
В данном отчете указываются сведения:
о лабораторно-диагностических исследованиях;
об исследованиях кожевенного сырья на сибирскую язву;
о количестве проведенных испытаний по показателям безопасности аккредитованных ветеринарных лабораторий;
о результатах радиометрических и радиохимических исследований;
о безопасности импортируемой и экспортируемой продукции подконтрольной государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
о ветеринарно-санитарной экспертизе мяса и других пищевых продуктов животного происхождения на объектах внутренней торговли;
о радиологических исследованиях объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора в лабораториях ветеринарно-санитарной экспертизы на объектах внутренней торговли;
2) отчет о проведении апробации и регистрационного испытания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок (Форма № 10-вет).
20. Ветеринарная отчетность, указанная в подпункте 1) пункта 19 настоящих Правил составляется районными филиалами государственных организаций, представляется в областные (региональные) филиалы государственных организаций и в подразделение МИО к десятому числу месяца следующего за отчетным периодом.
Областные (региональные) филиалы государственных организаций представляют в центральный аппарат государственной организации ветеринарную отчетность к пятнадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Центральный аппарат государственной организации сводит и проводит анализ ветеринарной отчетности, после чего представляет ее к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом, в ведомство уполномоченного органа, а второй экземпляр в уполномоченный орган.

14) зерттеуге келіп түскен биологиялық материалды тiркеу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 23-вет нысан);
15) микроорганизмдердiң ветеринарияда пайдаланылатын келiп түскен штаммдарын тiркеу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 24-вет нысан);
16) микроорганизм штаммдарының тазартылған дақылдарын тiркеу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 25-вет нысан);
17) микроорганизмдердің өндірістік және мұражайлық штаммдарын тіркеу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 26-вет нысан);
18) жануарлардың инфекциялық, инвазиялық және саңырауқұлақтық ауруларының қоздырғыштарымен залалданған зертханалық жануарларды есепке алу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 27-вет нысан);
19) микроорганизм штаммдарын беру журналы (ветеринариялық есепке алу, № 28-вет нысан);
20) микроорганизм штаммдарының қасиеттерiн тексеру нәтижелерiн тiркеу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 29-вет нысан);
21) биоматериалды, микроорганизм штаммдарының дақылдарын жоюды тiркеу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 30-вет нысан);
22) жануарлардан алынатын тамақ өнiмдерiн, жартылай фабрикаттарды және шикiзатты сараптау нәтижелерiн тiркеу журналы  (ветеринариялық есепке алу, № 31-вет нысан);
23) молекулярлы-генетикалық зерттеулердiң нәтижелерiн тiркеу  журналы(ветеринариялық есепке алу, № 32-вет нысан).
19. Республикалық мемлекеттiк кәсіпорындар нысандағы мемлекеттiк ұйымдар есептiлiктiң мынадай түрлерiн ұсынады:
1) ветеринариялық зертханалардың қызметі туралы есеп (№ 9-вет нысан). Есептi пысықтау үшiн бастапқы деректер осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетiлген журналдар олардың қызметiне сәйкес болып табылады.
Бұл есепте:
зертханалық-диагностикалық зерттеулер туралы;
терi шикiзатының сiбiр жарасына зерттеулерi туралы;
аккредиттелген ветеринариялық зертханалардың қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша жүргізілген сынақтардың саны туралы;
радиометриялық және радиохимиялық зерттеулердiң нәтижелерi туралы;
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау бақылауындағы импортталатын және экспортталатын өнімдердің қауіпсіздігі туралы;
iшкi сауда объектiлерiнде жануарлардан алынатын еттер мен басқа тамақ өнімдерін ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы;
iшкi сауда объектiлерiнің ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханаларында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiнiң радиологиялық зерттеулерi туралы мәлiметтер көрсетiледi;
2) ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларын сынамалау және тiркеу сынағын жүргiзу туралы есеп (№ 10-вет нысан).
20. Осы Қағидалардың 19-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ветеринариялық есептілікті мемлекеттік ұйымдардың аудандық филиалдары жасайды, есеп беру кезеңінен кейінгі айдың оныншы күнінде мемлекеттік органдардың облыстық (өңірлік) филиалдарына және ЖАО бөлімшесіне ұсынылады.
Мемлекеттік ұйымдардың облыстық (аймақтық) филиалдары есеп беру кезеңінен кейінгі айдың он бесінші күнінде мемлекеттік ұйымдардың орталық аппаратына ветеринариялық есептілікті ұсынады.
Мемлекеттік ұйымдардың орталық аппараты ветеринариялық есептілікті жинақтайды және талдауын жүргізеді, содан кейін оны есеп беру кезеңінен кейінгі айдың жиырмасыншы күнінде уәкілетті органға, ал екінші данасын ветеринария саласындағы уәкілеті органға табыс етеді.

21. Государственные организации в форме государственных учреждений представляют следующие виды отчетности:
1) на основании соответствующих их деятельности журналов учета указанных в пункте 18 настоящих Правил, составляется отчет о деятельности референтной лаборатории (Форма № 11-вет).
В данном отчете указываются сведения о проводимых исследованиях в лабораториях, количестве экспертиз, с указанием при необходимости, содержания остаточных количеств солей тяжелых металлов, антибиотиков, гормонов, пестицидов, генетически модифицированных организмов, афлатоксинов, диоксинов и других токсических веществ, а также результаты сличительных исследований с другими лабораториями по пищевой безопасности;
2) отчет о ликвидации очагов особо опасных болезней животных, (Форма № 12-вет) составляется на основе актов выполненных работ;
3) отчет о дезинфекции транспортных средств на ветеринарных контрольных постах (Форма № 13-вет);
4) отчет об изъятии и уничтожении животных, больных особо опасными болезнями животных (Форма № 14-вет);
5) отчет по хранению и поступлению республиканского запаса ветеринарных препаратов (Форма № 15-вет).
22. Ветеринарная отчетность, указанная в пункте 21 настоящих Правил, составляется областными филиалами государственных организаций и представляется в центральный аппарат государственной организации к пятнадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Центральный аппарат государственной организации сводит и проводит анализ ветеринарной отчетности, после чего представляют ее к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом, в ведомство уполномоченного органа, а второй экземпляр в уполномоченный орган.
5. Порядок ведения ветеринарного учета и представления
отчетности ведомством уполномоченного органа, осуществляющим
государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор и его
территориальными подразделениями, в том числе ветеринарными
контрольными постами
23. Территориальные подразделения ведомства (областей, города республиканского значения, столицы, районов городов областного значения), а также ветеринарные контрольные посты ведомства уполномоченного органа, осуществляющего государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор, ведут следующие журналы ветеринарного учета:
1) журнал учета и осмотра перемещаемых (перевозимых) животных на пограничном ветеринарном контрольном посту (ветеринарный учет, форма № 33-вет) предназначен для учета и осмотра перемещаемых (перевозимых) животных на автомобильных переходах, станциях железных дорог и пристанях и ведется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами на пограничном ветеринарном контрольном посту;

21. Мемлекеттiк мекемелер нысанындағы мемлекеттiк ұйымдар есептiлiктiң мынадай түрлерiн ұсынады:
1) осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетiлген олардың тиiстi қызметiн есепке алу журналының негiзiнде референттiк зертхананың қызметі туралы есеп жасалады (№ 11-вет нысан).
Бұл есепте зертханаларда жүргiзiлетiн зерттеулер, қажет болған кезде ауыр металл тұздарының, антибиотиктердiң, гормондардың, пестицидтердiң, генетикалық түрленген организмдердің, афлатоксиндердiң, диоксиндердiң және басқа уытты заттардың қалдық мөлшерiн көрсете отырып сараптамалар саны, сондай-ақ тамақ қауiпсiздiгi бойынша басқа зертханалардың салыстырмалы зерттеулерiнiң нәтижелерi туралы мәлiметтер көрсетiледi;
2) жануарлардың аса қауiптi ауруларының ошақтарын жою туралы есеп (№ 12-вет нысан) орындалған жұмыстар актілерінің негізінде жасалады;
3) ветеринариялық бақылау посттарындағы көлiк құралдарының дезинфекциясы туралы есеп (№ 13-вет нысан);
4) жануарлардың аса қауiптi ауруларымен ауыратын жануарларды алып қою және жою туралы есеп (№ 14-вет нысан);
5) ветеринариялық препараттардың республикалық қорының сақталуы және келiп түсуi туралы есеп (№ 15-вет нысан).
22. Осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетiлген ветеринариялық есептiлiкті мемлекеттiк ұйымдардың облыстық филиалдары жасайды және есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың он бесiншi күнiнде мемлекеттiк ұйымдардың орталық аппаратына ұсынылады.
Мемлекеттiк ұйымдардың орталық аппараты ветеринариялық есептiлiктi жинақтайды және талдау жүргiзедi, содан кейiн есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың жиырмасыншы күнiнде уәкiлеттi орган ведомствосына, ал екiншi данасын уәкiлеттi органға ұсынады.
5. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің, соның ішінде ветеринариялық бақылау бекеттерінің ветеринариялық есепке алуды жүргізу және есептілікті табыс ету тәртібі
23. Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлiмшелерi, (аудандардың облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) сондай-ақ ветеринариялық бақылау бекеттерi ветеринариялық есептiң мынадай журналдарын жүргiзедi:
1) шекарадағы ветеринариялық бақылау бекетiндегi алып өтілетін (тасымалданатын) жануарларды есепке алу және тексерiп қарау журналы (ветеринариялық есепке алу, № 33-вет нысан) автомобиль өткелдерiнде, темiр жол станцияларында және айлақтарда алып өтілетін (тасымалданатын) жануарларды есепке алу мен тексерiп қарауға арнаған және шекарадағы ветеринариялық бақылау бекетiндегi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар жүргiзедi;

2) журнал учета перемещаемой (перевозимой) продукции, сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок (ветеринарный учет, форма № 34-вет) предназначен для внесения сведений об осмотре продукции, сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок на автомобильных переходах, станциях железных дорог и пристанях и ведется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами на пограничном ветеринарном контрольном посту;
3) журнал учета результатов осмотра убойных животных и ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и мясопродуктов на убойных пунктах (площадках) и мясокомбинатах (ветеринарный учет, форма № 35-вет).
Данный журнал предназначен для внесения результатов осмотра убойных животных и ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и мясопродуктов и ведется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами, закрепленные за объектами, осуществляющими заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения.
Учету подлежат все животные, доставленные для убоя на убойные пункты (площадки) и мясокомбинаты;
4) журнал регистрации животных, продукция и сырье животного происхождения, реализуемых, на объектах внутренней торговли (рынках) (ветеринарный учет, форма № 36-вет).
Данный журнал ведется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами на объектах внутренней торговли;
5) журнал регистрации заявлений на присвоение учетных номеров объектам производства (ветеринарный учет, форма № 37-вет) ведется территориальными подразделениями городов областного (районного) значения;
6) журнал регистрации присвоения учетных номеров объектам производства (ветеринарный учет, форма № 38-вет) ведется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа областей (города республиканского значения, столицы).
24. Территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа представляют следующие виды отчетности:
1) отчет об осмотре подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу Республики Казахстан (Форма № 16-вет).
Отчет по этой форме составляется по автомобильному, железнодорожному, воздушному и водному транспорту раздельно, на основании данных журналов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 23 настоящих Правил.
В отчете указываются сведения о результатах осмотра всех видов подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов в отдельности при погрузке, выгрузке и в транзите;

2) жануарлардан алынатын алып өтілетін (тасымалданатын) өнiмдерді шикiзатты, жемшөп пен жемшөп қоспаларын есепке алу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 34-вет нысан) автомобиль өткелдерiнде, темiр жол станцияларында және айлақтарда жануарлардан алынатын өнiмдердi, шикiзатты, жемшөп пен жемшөп қоспаларын тексерiп қарау туралы мәліметтерді енгізуге арналған және шекараның ветеринариялық бақылау бекетiндегi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар жүргiзедi;
3) сойылған жануарларды тексерiп қараудың және сою пункттерi (алаңдары) мен ет комбинаттарындағы ет және ет өнiмдерiнiң ветеринариялық-санитариялық сараптамасының нәтижелерiн есепке алу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 35-вет нысан).
Бұл журнал сойылған жануарларды тексерiп қараудың және сою пунктiндегi ет және ет өнiмдерiнiң ветеринариялық-санитариялық сараптамасының нәтижелерiн енгiзуге арналған және жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын объектiлерге бекiтiлген мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар жүргізеді.
Сою пункттерiне (алаңдарына) және ет комбинаттарына сою үшiн жеткiзiлген барлық жануарлар есепке алуға жатады;
4) iшкi сауда объектiлерiнде өткiзiлетiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты тiркеу журналы (ветеринариялық есепке алу, № 36-вет нысан).
Бұл журналды iшкi сауда объектiлерiндегі мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар жүргiзедi;
5) Өндiрiс объектiлерiне есептiк нөмiрлердi беруге арналған өтiнiмдердi тiркеу журналын (ветеринариялық есепке алу, № 37-вет нысан) облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың аумақтық бөлiмшелерi жүргiзедi;
6) Өндiрiс объектiлерiне есептiк нөмiрлер берудi тiркеу журналын (ветеринариялық есепке алу, № 38-вет нысан) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкiлеттi органы ведомствосының аумақтық бөлiмшелерi жүргiзедi.
24. Уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлiмшелерi есептiлiктiң мынадай түрлерiн табыс етедi:
1) мемлекеттiк шекара арқылы алып өтілетін мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау бақылауындағы алып өтілетін (тасымалданатын) объектiлердi тексерiп қарау туралы есеп (№ 16-вет нысан).
Бұл нысан бойынша есеп осы Қағидалардың 23-тармағының 1) және  2) тармақшаларында көрсетiлген журналдар деректерiнiң негiзiнде автомобиль, темiр жол, әуе және су көлiктерi бойынша жеке-жеке жасалады.
Есепте ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау бақылауындағы алып өтілетін (тасымалданатын) объектiлердiң барлық түрлерiн тиеу, түсiру және олардың транзиті кезiнде жеке-жеке тексерiп қарау нәтижелерi туралы мәлiметтер көрсетiледi;

2) отчет о государственном ветеринарно-санитарном контроле и надзоре и результатах ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения на объектах осуществляющих производство, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (Форма № 17-вет), в котором указывается:
количество и состояние животных, поступивших на убой;
результаты ветеринарно-санитарной экспертизы после убоя.
Данными, используемыми при заполнении данного отчета, является журнал, указанный в подпункте 3) пункта 23 настоящих Правил.
В данном отчете указываются данные по предубойному осмотру животных и птицы и послеубойная ветеринарно-санитарная экспертиза их туш и органов;
3) отчет о проверке физических и юридических лиц и подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, а также выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии (Форма № 18-вет).
25. Ветеринарная отчетность, указанная в пункте 24 настоящих Правил, составляется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа районов (городов областного значения) и представляется в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа областей, к десятому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа областей (города республиканского значения, столицы) представляют в ведомство уполномоченного органа ветеринарную отчетность к пятнадцатому числу месяца следующего за отчетным периодом.
Ведомство уполномоченного органа сводит и проводит анализ данных ветеринарной отчетности в целом по республике, после чего представляет ее в уполномоченный орган в области ветеринарии к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
26. Уполномоченный орган в области ветеринарии сводит и анализирует все данные отчетов, представленных подразделениями МИО областей (города республиканского значения, столицы) и центральным аппаратом государственных организаций и ведомством уполномоченного органа.
27. На основании полученных отчетных данных уполномоченный орган формирует сводный отчет по республике за полугодие и истекший год.
Данные отчетов используются при составлении планов ветеринарных мероприятий и прогнозирования возникновения, развития и ликвидации болезней животных.

2) жануарларды толықтыруды, дайындауды (союды), жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын өндiрiс объектiлеріндегі жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалау және ветеринариялық-санитариялық сараптау нәтижелерi туралы есеп (№ 17-вет нысан), онда:
союға келіп түскен жануарлардың саны мен жағдайы;
союдан кейiнгi ветеринариялық-санитариялық сараптаудың нәтижелерi көрсетіледі.
Бұл есептi толтырған кезде пайдаланылатын деректер осы Қағидалардың 23-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген журнал болып табылады.
Бұл есепте жануарлар мен құсты сою алдында тексерiп қарау мен олардың ұшалары мен ағзаларын союдан кейiн ветеринариялық-санитариялық тексерiп қарау бойынша деректер көрсетiледi;
3) жеке және заңды тұлғалар мен жергiлiктi атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын бөлiмшелерiн тексеру, сондай-ақ ветеринария саласындағы айқындалған заң бұзушылықтар туралы есеп (№ 18-вет нысан).
25. Осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетiлген ветеринариялық есептiлiктi аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлiмшелерi жасайды және есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың оныншы күнiнде уәкiлеттi орган ведомствосының облыстық аумақтық бөлiмшелерiне ұсынылады.
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкiлеттi органы ведомствосының аумақтық бөлiмшелерi есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың он бесiншi күнiнде ведомствоға ветеринариялық есептiлiктi береді.
Уәкілетті органның ведомствосы жалпы республика бойынша ветеринариялық есептiлiктiң деректерiн жинақтайды және талдау жүргiзедi, содан кейiн оны есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың жиырмасыншы күнiнде ветеринария саласындағы уәкiлеттi органға табыс етедi.
26. Уәкiлеттi орган облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ЖАО бөлiмшелерi және мемлекеттiк ұйымдардың орталық аппараты мен уәкілетті органның ведомствосы ұсынған есептердiң барлық деректерiн жинақтайды және талдайды.
27. Уәкілетті орган алынған есеп деректерiнiң негiзiнде жарты жылдықтың және өткен жылдың республика бойынша жинақталған есебiн жасайды.
Есеп деректері ветеринариялық шараларды жасақтау және жануарлар ауруларының пайда болуын болжау, дамуы және оларды жою кезінде пайдаланылады.