Об утверждении Правил передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 380.
В соответствии с пунктом 6 статьи 84 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2002 года № 1197 "Об утверждении Правил передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление (удочерение) иностранцами" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 40, ст. 407).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года № 380
Правила
передачи детей, являющихся гражданами
Республики Казахстан, на усыновление
Сноска. По всему тексту Правил слова "по местонахождению" заменены соответственно словами "по месту нахождения" в соответствии с постановлением Правительства РК от 18.03.2020 № 123 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 84 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс) и определяют порядок:
1) передачи детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан (далее – дети), на усыновление родственникам независимо от их гражданства и места жительства;
2) передачи детей на усыновление гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан;
3) передачи детей, состоящих на централизованном учете детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее – централизованный учет), в Республиканском банке данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее – Республиканский банк данных), на усыновление гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан, иностранцам.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие с 01.01.2017).

Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 380 қаулысы.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 84-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды шетелдiктерге асырап алуға беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 12 қарашадағы № 1197 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 40, 407-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 380 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Қағидаға мәтін бойынша орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді - ҚР Үкіметінің 18.03.2020 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 84-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген және:
1) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды (бұдан әрі – балалар) азаматтығы мен тұратын жеріне қарамастан туыстарына асырап алуға беру;
2) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына асырап алуға беру;
3) Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкінде (бұдан әрі — Республикалық деректер банкі) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың орталықтандырылған есепте тұрған (бұдан әрі — орталықтандырылған есепке алу) балаларды Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге асырап алуға беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.10.2016 № 614 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. Усыновление допускается в отношении несовершеннолетних детей, рождение которых зарегистрировано в порядке, установленном Кодексом, и только в их интересах с учетом возможностей обеспечения полноценного физического, психического, духовного и нравственного развития, воспитания и образования ребенка.
При этом учитываются возраст, степень зрелости и согласие ребенка на усыновление.
3. Усыновлению подлежат дети, единственный или оба родителя которых:
1) умерли;
2) отказались от ребенка;
3) лишены и не восстановлены в родительских правах;
4) дали согласие на усыновление ребенка родственникам, лицам, состоящим в браке (супружестве) с матерью или отцом усыновляемого ребенка (детей);
5) признаны в судебном порядке недееспособными, безвестно отсутствующими или объявлены умершими;
6) не известны.
Усыновление найденного (подкинутого) ребенка, родители которого не известны, осуществляется в установленном Кодексом порядке при наличии протокола или акта, выданного органами внутренних дел или органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, свидетельства о его рождении и копии записи акта о рождении, подтверждающей регистрацию рождения ребенка в соответствии со статьей 196 Кодекса.
Усыновление ребенка, оставленного в родильном доме (отделении) или иной медицинской организации, осуществляется в установленном Кодексом порядке при наличии соответствующего акта, составленного администрацией учреждения, в котором был оставлен ребенок.
Усыновление братьев и сестер, воспитывавшихся в одной семье, разными лицами не допускается, за исключением случаев, когда усыновление отвечает интересам детей и дети не знают о своем родстве, не проживали и не воспитывались совместно.
Усыновление на территории Республики Казахстан иностранцами, состоящими в браке с гражданами Республики Казахстан, ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, производится в порядке, установленном Кодексом для иностранцев.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 18.03.2020 № 123 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Усыновителями могут быть совершеннолетние лица, за исключением:
1) лиц, признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) супругов, один из которых признан судом недееспособным или ограниченно дееспособным;
3) лиц, лишенных по суду родительских прав или ограниченных судом в родительских правах;
4) лиц, отстраненных от обязанностей опекуна или попечителя за ненадлежащее выполнение возложенных обязанностей по заботе о содержании своих подопечных, об обеспечении ухода за ними и лечении, защите их прав и интересов;

2. Тууы осы Кодексте белгіленген тәртіппен тіркелген және толық тән саулығы, психикалық, рухани және адамгершілік жағынан дамуын баланы тәрбиелеуді және білім беруді қамтамасыз ету, мүмкіндіктері ескеріле отырып, кәмелетке толмаған балаларға қатысты тек қана солардың мүддесінде асырап алуға жол беріледі.
Бұл ретте баланың жасы, естиярлық дәрежесі және өзін асырап алуға келісімі ескеріледі.
3. Жалғыз ата-анасы немесе екеуі де:
1) қайтыс болған;
2) баладан бас тартқан;
3) ата-ана құқықтарынан айрылған және олар қалпына келтірілмеген;
4) туыстарына, асырап алынатын баланың (балалардың) анасымен немесе әкесімен некеде (ерлі-зайыптылықта) тұратын адамдарға баланы асырап алуға келісім берген;
5) сот тәртібімен әрекетке қабілетсіз, хабар-ошарсыз кеткен деп танылған немесе қайтыс болған деп жарияланған;
6) белгісіз болған жағдайда, балалар асырап алуға жатады.
Ата-аналары белгісіз тауып алынған (тастанды) баланы асырап алу Кодексте белгіленген тәртіппен Кодекстің 196-бабына сәйкес хаттама немесе ішкі істер органдары немесе қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген акт, оның туу туралы куәлігі және баланың тууын тіркеуді растайтын туу туралы акт жазбасының көшірмесі болған жағдайда жүзеге асырылады.
Перзентханада (бөлімшеде) немесе өзге де медициналық ұйымда қалдырылған баланы асырап алу бала қалдырылған мекеме әкімшілігі жасаған тиісті акті болған кезде Кодексте белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Асырап алу балалардың мүдделерiне сай келетiн және балалар өздерінің туыстығы туралы білмеген, бірге тұрмаған және бірге тәрбиеленбеген жағдайларды қоспағанда, бір отбасында тәрбиеленген ағалы-iнiлілер мен апалы-сiңлiлілердi (қарындастарды) әртүрлi адамдардың асырап алуына жол берiлмейдi.
Қазақстан Республикасының азаматтарымен некеде тұратын шетелдіктердің Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланы Қазақстан Республикасының аумағында асырап алуы осы Кодексте шетелдіктер үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.10.2016 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 18.03.2020 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Мыналарды:
1) сот әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулі деп таныған адамдарды;
2) сот біреуін әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлеті шектеулі деп таныған ерлi-зайыптыларды;
3) сот ата-ана құқықтарынан айырған немесе сот ата-ана құқықтарын шектеген адамдарды;
4) өзiнің қамқорлығындағы балаларды күтіп-бағу, оларға күтім жасау мен емдеуді қамтамасыз ету, құқықтары мен мүдделерін қорғау туралы қамқорлық жасау жөніндегі мiндеттерiн тиiсiнше орындамағаны үшiн қорғаншы немесе қамқоршы мiндеттерінен шеттетiлген адамдарды;

5) бывших усыновителей, если усыновление отменено судом по их вине;
6) лиц, которые по состоянию здоровья не могут осуществлять родительские права, согласно перечню заболеваний, установленному уполномоченным органом в области здравоохранения;
7) лиц, не имеющих постоянного места жительства;
8) лиц, придерживающихся нетрадиционной сексуальной ориентации;
9) лиц, имеющих непогашенную или неснятую судимость за совершение умышленного преступления на момент усыновления, а также лиц, указанных в подпункте 14) настоящего пункта;
10) лиц без гражданства;
11) лиц мужского пола, не состоящих в зарегистрированном браке (супружестве), за исключением случаев фактического воспитания ребенка не менее трех лет в связи со смертью матери или лишением ее родительских прав;
12) лиц, которые на момент усыновления не имеют дохода, обеспечивающего усыновляемому ребенку прожиточный минимум, установленный на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете";
13) лиц, состоящих на учетах в наркологическом или психоневрологическом диспансерах;
14) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми;
15) граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, не прошедших психологическую подготовку в порядке, установленном пунктом 4 статьи 91 Кодекса (за исключением близких родственников ребенка).
Лица, не состоящие между собой в браке (супружестве), не могут совместно усыновить одного и того же ребенка.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 10.12.2015 № 989 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 18.03.2020 № 123 (вводится в действие с 01.07.2020).
5. Разница в возрасте между усыновителем и усыновляемым ребенком должна быть не менее шестнадцати лет. По причинам, признанным судом уважительными, разница в возрасте может быть сокращена.
При усыновлении ребенка отчимом (мачехой) наличия разницы в возрасте, установленной частью первой настоящего пункта, не требуется.

5) егер сот олардың кінәсінен бала асырап алудың күшiн жойса, бұрынғы бала асырап алушыларды;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген аурулар тізбесіне сәйкес денсаулық жағдайына байланысты ата-ана құқықтарын жүзеге асыра алмайтын адамдарды;
7) тұрақты тұрғылықты жері жоқ адамдарды;
8) дәстүрлi емес жыныстық бағдар ұстанатын адамдарды;
9) бала асырап алған кезде қасақана қылмыс жасағаны үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар адамдарды, сондай-ақ осы тармақтың 14) тармақшасында көрсетілген адамдарды;
10) азаматтығы жоқ адамдарды;
11) анасының қайтыс болуына немесе оның ата-ана құқықтарынан айырылуына байланысты баланың кемінде үш жыл іс жүзінде тәрбиелену жағдайларын қоспағанда, тіркелген некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған) еркек жынысты адамдарды;
12) асырап алған кезде асырап алынған баланы "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейімен қамтамасыз ететін табысы жоқ адамдарды;
13) наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұратын адамдарды;
14) адам өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, халық денсаулығына және имандылыққа, жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтары, экстремистік немесе террористік қылмыстары, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды (Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде өздеріне қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған адамдарды қоспағанда);
15) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, Кодекстің 91-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіппен психологиялық даярлықтан өтпеген (баланың жақын туыстарын қоспағанда) Қазақстан Республикасының азаматтарын қоспағанда, кәмелетке толған адамдар бала асырап алушылар болуы мүмкін.
Бiр-бiрiмен некеде тұрмайтын (ерлі-зайыпты болмаған) адамдар сол бiр баланы бiрлесiп асырауға ала алмайды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.12.2015 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 24.10.2016 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 18.03.2020 № 123 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Бала асырап алушы мен асырап алынатын баланың жас айырмасы кемінде он алты жас болуға тиіс. Сот дәлелді деп таныған себептер бойынша жас айырмасы қысқартылуы мүмкін.
Баланы өгей әкесі (өгей шешесі) асырап алған кезде, осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген жас айырмасының болуы талап етілмейді.

Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Основанием для выдачи органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству (далее – орган), разрешения на передачу детей, указанных в подпунктах 1)-3), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, на усыновление является заключение комиссии (далее – комиссия), порядок деятельности и состав которой определяются уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан.
Заключение о соответствии усыновления интересам ребенка не требуется, в случаях усыновления ребенка его отчимом (мачехой) или усыновления ребенка по согласию родителей родственниками.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.03.2020 № 123 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Порядок передачи детей, являющихся гражданами
Республики Казахстан, на усыновление
Порядок передачи детей на усыновление родственникам,
независимо от их гражданства и места жительства
7. Дети передаются на усыновление родственникам, являющимся гражданами Республики Казахстан и родственникам, не являющимся гражданами Республики Казахстан.
8. Родственники, являющиеся гражданами Республики Казахстан и желающие усыновить детей, подают в орган по месту нахождения ребенка или через Республиканский банк данных:
1) письменное заявление о желании усыновить ребенка;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) письменное согласие близких родственников на усыновление ребенка;
4) справку о размере совокупного дохода;
5) справку о семейном положении;
6) справку о состоянии здоровья граждан и близких родственников, в том числе психического, отсутствии наркотической (токсической), алкогольной зависимости;
7) справку об отсутствии судимости;
8) копию документа, подтверждающего право собственности на жилище или право пользования жилищем.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие с 01.01.2017).
9. Родственники, не являющиеся гражданами Республики Казахстан, подают в уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) для дальнейшего препровождения в орган управления образованием области, города республиканского значения, столицы по месту нахождения ребенка:

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2016 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның (бұдан әрі – орган) осы Қағидалардың 3-тармағының 1)-3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген балаларды асырап алуға рұқсат беруі үшін қызмет тәртібі мен құрамын Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы айқындайтын комиссияның (бұдан әрі – комиссия) қорытындысы негіз болып табылады.
Баланы өгей әкесі (өгей шешесі) асырап алған немесе баланы ата-аналарының келісімі бойынша туыстары асырап алған жағдайда, асырап алудың баланың мүдделеріне сәйкестігі туралы қорытынды талап етілмейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2016 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.03.2020 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын
балаларды асырап алуға беру тәртібі
Балаларды азаматтығы мен тұратын жеріне қарамастан туыстарына
асырап алуға беру тәртібі
7. Балалар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын туыстарына және Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын туыстарына асырап алуға беріледі.
8. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және балаларды асырап алуға тілек білдірген туыстары бала тұратын жердегі органға немесе Республикалық деректер банкі арқылы:
1) баланы асырап алуға тілек білдіргені туралы жазбаша өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) жақын туыстарының баланы асырап алуға жазбаша келісімін;
4) жиынтық табыстың мөлшері туралы анықтаманы;
5) отбасы жағдайы туралы анықтаманы;
6) азаматтардың және жақын туыстарының денсаулық жағдайы, оның ішінде психикалық саулығы, есірткіге (уытқұмарлыққа), алкогольге тәуелді еместігі туралы анықтаманы;
7) сотталмағандығы туралы анықтаманы;
8) тұрғын үй-жайға меншік құқығын немесе тұрғын үй-жайды пайдалану құқығын растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2016 № 614 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын туыстары баланың тұратын жері бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органына одан әрі жөнелту үшін Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органына (бұдан әрі – уәкілетті орган):

1) письменное заявление о желании усыновить ребенка;
2) справку о доходах;
3) справку о семейном положении;
4) копии паспортов;
5) справки о состоянии здоровья, в том числе психического, об отсутствии наркотической (токсической), алкогольной зависимости;
6) справки об отсутствии судимости;
7) письменное согласие близких родственников на усыновление ребенка;
8) не менее трех рекомендательных писем друзей или соседей;
9) документ, подтверждающий наличие жилья;
10) справки о личных нравственных качествах потенциальных родителей, выдаваемые специально уполномоченными иностранными государственными органами и организациями по усыновлению;
11) документ, выданный компетентным органом принимающего государства, подтверждающий право на усыновление ребенка;
12) разрешение на въезд усыновленного ребенка из Республики Казахстан в принимающее государство;
13) обязательства о:
регистрации усыновленного ребенка в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан;
сохранении гражданства Республики Казахстан за усыновленным ребенком и его нахождении на учете в загранучреждении Республики Казахстан до 18 лет;
назначении опекунов в случае непредвиденных обстоятельств.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 07.06.2013 № 584 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
10. Родственники, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и претендующие на усыновление ребенка, въезжают в Республику Казахстан при наличии въездных виз Республики Казахстан. Визы на въезд выдаются загранучреждениями Республики Казахстан.
Основанием для выдачи виз является приглашение органа управления образованием области, города республиканского значения, столицы, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.
11. В случае нахождения ребенка в образовательной, медицинской и другой организации, орган по месту нахождения ребенка выдает родственникам направление на посещение и общение с ребенком, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, сформированное Республиканским банком данных.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие с 01.01.2017).
12. Родственники, независимо от их гражданства и места жительства и независимо от места нахождения ребенка (в семье или образовательной, медицинской и другой организации), лично:
1) имеют с ним непосредственные контакты (знакомство с ребенком, его привычками, вкусами, особенностями характера, прогулки, игры) не менее двух недель в месте постоянного проживания ребенка;

1) баланы асырап алуға тілек білдіргені туралы жазбаша өтінішті;
2) табыстары туралы анықтаманы;
3) отбасы жағдайы туралы анықтаманы;
4) паспорттардың көшірмелерін;
5) денсаулық жағдайы, оның ішінде психикалық саулығы, есірткіге (уытқұмарлыққа), алкогольге тәуелді еместігі туралы анықтаманы;
6) сотталмағандығы туралы анықтаманы;
7) жақын туыстарының бала асырап алуға жазбаша келісімін;
8) достарының немесе көршілерінің кемінде үш ұсыным хатын;
9) тұрғын үйінің бар-жоқтығын растайтын құжатты;
10) бала асырап алу жөніндегі уәкілетті шетелдік мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ықтимал бала асырап алушылардың жеке басының адамгершілік қасиеттері туралы арнайы берген анықтамасын;
11) бала асырап алуға құқығын растайтын қабылдаушы мемлекеттің құзыретті органы берген құжатты;
12) асырап алынған баланың Қазақстан Республикасынан қабылдаушы мемлекетке баруына рұқсатты;
13) мынадай:
асырап алынған баланың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде тіркелуі;
18 жасқа толғанға дейін асырап алынған балада Қазақстан Республикасы азаматтығының сақталуы және оның Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерiнде есепте болуы;
кездейсоқ жағдаяттар кезінде қамқоршыларды белгілеу туралы міндеттемелерді ұсынады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.06.2013 № 584 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
10. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және бала асырап алуға үміткер туыстар Қазақстан Республикасына кіру визалары болған кезде Қазақстан Республикасына келеді. Кіру визаларын Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерi береді.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, визаларды беруге облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органының шақыруы негіз болып табылады.
11. Бала білім беру, медициналық және өзге де ұйымда болған жағдайда бала тұратын жердегі орган балаға бару және онымен қарым-қатынас жасау үшін туыстарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Республикалық деректер банкі қалыптастырған жолдама береді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2016 № 614 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Азаматтығы мен тұратын жеріне және баланың болу жеріне (отбасында немесе білім беру, медициналық және өзге де ұйымда) қарамастан туыстар жеке өзі:
1) баланың тұрақты тұрғылықты жерінде онымен кемінде екі апта тікелей қатынасады (баламен, оның әдеттерімен, талғамымен, мінезінің ерекшеліктерімен танысу, серуендеу, ойындар);

2) получают подробную информацию о ребенке и знакомятся с его документами;
3) подтверждают в письменной форме факт ознакомления с медицинским заключением о состоянии здоровья ребенка согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) при желании обращаются в медицинское учреждение для проведения независимого медицинского освидетельствования усыновляемого ребенка с участием представителя образовательной, медицинской и другой организации, в которой находится ребенок.
13. Орган по месту нахождения усыновляемого ребенка предоставляет в суд разрешение о передаче ребенка на усыновление на основании заключения комиссии, с указанием сведений о факте личного общения родственников, независимо от их гражданства.
14. Усыновление детей родственниками, независимо от их гражданства и места жительства, производится решением суда по месту нахождения ребенка на основании их заявления с обязательным участием самих усыновителей, представителя органа, а также прокурора.
15. Усыновители обязаны лично забрать ребенка по месту его нахождения по предъявлении документа, удостоверяющего личность усыновителя, и решения суда, вступившего в законную силу.
16. В целях защиты прав и законных интересов детей, усыновленных родственниками, являющимися гражданами Республики Казахстан и постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, орган по месту жительства усыновленного ребенка осуществляет контроль за условиями его жизни и воспитания.
17. Родственники независимо от их гражданства и места жительства не реже одного раза в год до достижения ребенком восемнадцатилетнего возраста предоставляют в орган по месту вынесения решения суда об усыновлении ребенка отчеты об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка.
Порядок передачи детей на усыновление гражданам Республики
Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики
Казахстан
18. Дети передаются на усыновление гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан.
19. Кандидаты в усыновители, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, выбрав ребенка в Республиканском банке данных, лично знакомятся с ребенком на основании направления на знакомство с ребенком, сформированного Республиканским банком данных, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
По итогам знакомства с ребенком кандидаты в усыновители подтверждают отказ или согласие на дальнейшее общение с ребенком в Республиканском банке данных путем нажатия закладки и подписывают своей электронно-цифровой подписью.

2) бала туралы толық ақпарат алады және оның құжаттарымен танысады;
3) баланың денсаулық жағдайы туралы медициналық қорытындымен танысу фактісін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда растайды;
4) тілек білдірсе, бала тұратын білім беру, медициналық және өзге де ұйым өкілінің қатысуымен асырап алынатын баланы тәуелсіз медициналық куәландырудан өткізу үшін медициналық мекемеге жүгінеді.
13. Асырап алынатын бала тұратын жердегі орган комиссияның қорытындысы негізінде баланы асырап алуға беру туралы рұқсатты азаматтығына қарамастан туыстарының онымен жеке қарым-қатынас жасау фактісі туралы мәліметтерді көрсете отырып сотқа жолдайды.
14. Азаматтығы мен тұратын жеріне қарамастан туыстарының бала асырап алуы олардың өтініштері негізінде бала асырап алушылардың өздерінің, орган өкілінің, сондай-ақ прокурордың міндетті қатысуымен баланың болу жері бойынша соттың шешімімен жүргізіледі.
15. Бала асырап алушылар бала асырап алушының жеке басын растайтын құжатты және заңды күшіне енген сот шешімін ұсына отырып, баланы ол тұратын жерден жеке өзі алып кетуге міндетті.
16. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын туыстары асырап алған балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында асырап алынған баланың тұрғылықты жері бойынша орган оның тұрмыс жағдайлары мен тәрбиесін бақылауды жүзеге асырады.
17. Азаматтығы мен тұратын жеріне қарамастан туыстары бала он сегіз жасқа толғанға дейін жылына кемінде бір рет бала асырап алу туралы сот шешімі шыққан жер бойынша органға асырап алынған баланың тұрмыс, оқу, тәрбие жағдайы және денсаулық жағдайы туралы есептер ұсынады.
Балаларды Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын
Қазақстан Республикасының азаматтарына асырап алуға беру
тәртібі
18. Балалар Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына асырап алуға беріледі.
19. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын бала асырап алуға үміткерлер Республикалық деректер банкінде баланы таңдап, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Республикалық деректер банкінде қалыптастырылған, баламен танысуға арналған жолдаманың негізінде баламен жеке танысады.
Баламен танысу қорытындылары бойынша бала асырап алуға үміткерлер баламен одан әрі қарым-қатынас жасаудан бас тартуды немесе келісімін Республикалық деректер банкінде бетбелгіні басу арқылы растайды және өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қояды.

Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2020 № 123 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
20. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, после знакомства с ребенком лично:
1) имеют с ребенком непосредственные контакты (личное знакомство с ребенком, его привычками, вкусами, особенностями характера, прогулки, игры) не менее двух недель в месте постоянного проживания ребенка с соблюдением требований режима согласно положению соответствующей образовательной, медицинской и другой организации в присутствии представителя органа;
2) получают подробную информацию о ребенке и знакомятся с его документами;
3) подтверждают в письменной форме факт ознакомления с медицинским заключением о состоянии здоровья ребенка согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) при желании обращаются в медицинское учреждение для проведения независимого медицинского освидетельствования усыновляемого ребенка с участием представителя образовательной, медицинской и другой организации, в которой находится ребенок;
5) в последний день двухнедельного общения подтверждают отказ или дальнейшее участие в процедуре усыновления в Республиканском банке данных и подписывают своей электронно-цифровой подписью.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2020 № 123 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
21. Орган по месту нахождения усыновляемого ребенка предоставляет в суд разрешение о передаче ребенка на усыновление на основании заключения комиссии, с указанием сведений о факте личного общения граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан.
22. Усыновление детей гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, производится решением суда по месту нахождения ребенка на основании их заявления с обязательным участием самих усыновителей, представителя органа, а также прокурора.
23. Усыновители обязаны лично забрать ребенка по месту его нахождения по предъявлении документа, удостоверяющего личность усыновителя, и решения суда, вступившего в законную силу.
24. В целях защиты прав и законных интересов детей, усыновленных гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, орган по месту жительства усыновленного ребенка осуществляет контроль за условиями его жизни и воспитания.
25. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, не реже одного раза в год до достижения ребенком восемнадцатилетнего возраста предоставляют в орган по месту вынесения решения суда об усыновлении ребенка отчеты об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка.
Порядок передачи детей, являющихся гражданами
Республики Казахстан, на усыновление гражданам Республики
Казахстан,
постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан,
иностранцам

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2020 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары баламен жеке танысқаннан кейін:
1) орган өкілінің қатысуымен тиісті білім беру, медициналық және өзге де ұйымның ережесіне сәйкес режим талаптарын сақтай отырып, баланың тұрақты тұрғылықты жерінде баламен кемінде екі апта тікелей қатынасады (баламен, оның әдеттерімен, талғамымен, мінезінің ерекшеліктерімен жеке танысу, серуендеу, ойындар);
2) бала асырап алу туралы толық ақпарат алады және оның құжаттарымен танысады;
3) баланың денсаулық жағдайы туралы медициналық қорытындымен танысу фактісін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда растайды;
4) тілек білдірсе, бала орналасқан білім беру, медициналық және өзге де ұйым өкілінің қатысуымен асырап алынатын баланы тәуелсіз медициналық куәландырудан өткізу үшін медициналық мекемеге жүгінеді;
5) екі апталық қарым-қатынастың соңғы күні бала асырап алу рәсімінен бас тартуды немесе оған одан әрі қатысуды Республикалық деректер банкінде растайды және өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қояды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2020 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Асырап алынатын баланың болу жері бойынша орган комиссияның қорытындысы негізінде баланы асырап алуға беру туралы рұқсатты Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының онымен жеке қарым-қатынас жасау фактісі туралы мәліметтерді көрсете отырып сотқа жібереді.
22. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының бала асырап алуы олардың өтініштері негізінде бала асырап алушылардың өздерінің, орган өкілінің, сондай-ақ прокурордың міндетті қатысуымен баланың болу жері бойынша соттың шешімімен жүргізіледі.
23. Бала асырап алушының жеке басын растайтын құжатты және заңды күшіне енген сот шешімін ұсына отырып, бала асырап алушылар баланы ол тұратын жерден жеке өзі алып кетуге міндетті.
24. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары асырап алған балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында асырап алынған баланың тұрғылықты жері бойынша орган оның тұрмыс жағдайлары мен тәрбиесін бақылауды жүзеге асырады.
25. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары бала он сегіз жасқа толғанға дейін жылына кемінде бір рет бала асырап алу туралы сот шешімі шыққан жер бойынша органға асырап алынған баланың тұрмыс, оқу, тәрбие жағдайы және денсаулық жағдайы туралы есептер ұсынады.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан
Республикасының азаматтарына және шетелдіктерге асырап алуға
беру тәртібі

26. Усыновление детей иностранцами разрешается лишь гражданам страны, имеющей равнозначные с Республикой Казахстан международные обязательства в сфере защиты прав и интересов детей.
Передача детей, состоящих на централизованном учете, на усыновление иностранцам осуществляется в случае невозможности передачи их на воспитание родственникам независимо от их гражданства и места жительства, гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан и за ее пределами, по истечении трех месяцев со дня постановки на централизованный учет.
Дети, переданные на усыновление иностранцам, до выезда за пределы территории Республики Казахстан подлежат постановке на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.06.2013 № 584 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
27. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, иностранцы, претендующие на усыновление ребенка и зарегистрированные в установленном порядке через аккредитованные агентства по усыновлению, подают в уполномоченный орган через Республиканский банк данных:
1) письменное заявление о желании усыновить ребенка;
2) справку о доходах;
3) справку о семейном положении;
4) копии паспортов;
5) справку о состоянии здоровья, в том числе психического, об отсутствии наркотической (токсической), алкогольной зависимости;
6) справку об отсутствии судимости;
7) письменное согласие близких родственников на усыновление ребенка;
8) не менее трех рекомендательных писем друзей или соседей;
9) документ, подтверждающий наличие жилья;
10) справку о личных нравственных качествах потенциальных родителей, выдаваемую специально уполномоченными иностранными государственными органами и организациями по усыновлению;
11) документ, выданный компетентным органом принимающего государства, подтверждающий право на усыновление ребенка;
12) разрешение на въезд усыновленного ребенка из Республики Казахстан в принимающее государство;
13) обязательства о:
регистрации усыновленного ребенка в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан;
сохранении гражданства Республики Казахстан за усыновленным ребенком и его нахождении на учете в загранучреждении Республики Казахстан до 18 лет;
назначении опекунов в случае непредвиденных обстоятельств.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие с 01.01.2017).
28. Уполномоченный орган через Республиканский банк данных направляет аккредитованному агентству документы ребенка для ознакомления граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранцев.

26. Шетелдіктердің бала асырап алуына балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау саласында Қазақстан Республикасымен тең мәнді халықаралық міндеттемелері бар елдердің азаматтарына ғана рұқсат етіледі.
Орталықтандырылған есепте тұрған балаларды шетелдіктердің асырап алуына беру оларды азаматтығы мен тұратын жеріне қарамастан туыстарына, Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына тәрбиелеуге беру мүмкін болмаған жағдайда, орталықтандырылған есепке қойылған күннен бастап үш ай өткен соң жүзеге асырылады.
Шетелдіктерге асырап алуға берілген балалар Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуға дейін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде есепке қойылуы тиіс.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 07.06.2013 № 584 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
27. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, бала асырап алуға үміткер және белгіленген тәртіппен бала асырап алу жөніндегі аккредиттелген агенттіктер арқылы тіркелген шетелдіктер уәкілетті органға Республикалық деректер банкі арқылы:
1) баланы асырап алуға тілек білдіргені туралы жазбаша өтінішті;
2) табыстары туралы анықтаманы;
3) отбасы жағдайы туралы анықтаманы;
4) паспорттардың көшірмелерін;
5) денсаулық жағдайы, оның ішінде психикалық саулығы, есірткіге (уытқұмарлыққа), алкогольге тәуелді еместігі туралы анықтаманы;
6) сотталмағандығы туралы анықтаманы;
7) жақын туыстарының бала асырап алуға жазбаша келісімін;
8) достарының немесе көршілерінің кемінде үш ұсыным хатын;
9) тұрғын үйінің бар-жоқтығын растайтын құжатты;
10) бала асырап алу жөніндегі уәкілетті шетелдік мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ықтимал бала асырап алушылардың жеке басының адамгершілік қасиеттері туралы арнайы берген анықтамасын;
11) бала асырап алуға құқығын растайтын қабылдаушы мемлекеттің құзыретті органы берген құжатты;
12) асырап алынған баланың Қазақстан Республикасынан қабылдаушы мемлекетке баруына рұқсатты;
13) мынадай:
асырап алынған баланың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде тіркелуі;
18 жасқа толғанға дейін асырап алынған балада Қазақстан Республикасы азаматтығының сақталуы және оның Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерінде есепте болуы;
кездейсоқ жағдаяттар кезінде қамқоршыларды белгілеу туралы міндеттемелерді ұсынады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2016 № 614 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Уәкілетті орган Республикалық деректер банкі арқылы аккредиттелген агенттікке Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге баланың құжаттарын танысу үшін жібереді.

Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие с 01.01.2017).
29. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, иностранцы предоставляют письменное подтверждение о факте ознакомления с документами ребенка и согласии на дальнейшее знакомство с ним.
30. Иностранцы, претендующие на усыновление ребенка, въезжают в Республику Казахстан при наличии въездных виз Республики Казахстан. Визы на въезд выдаются загранучреждениями Республики Казахстан.
Основанием для выдачи виз является приглашение уполномоченного органа, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.
Граждане, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, въезжают в Республику Казахстан после получения уведомления от уполномоченного органа о сроках прибытия.
31. Уполномоченный орган направляет в орган управления образованием области, города республиканского значения, столицы уведомление о прибытии и документы граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранцев, претендующих на усыновление ребенка, в установленные сроки для дальнейшего информирования соответствующего органа по месту нахождения ребенка.
32. По прибытии в орган по месту нахождения ребенка согласно направлению, выданному уполномоченным органом через Республиканский банк данных, граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, иностранцы посещают образовательную, медицинскую и другую организацию, в которой находится ребенок, и:
1) имеют с ребенком непосредственный контакт не менее четырех недель (личное знакомство с ребенком, его привычками, вкусами, особенностями характера, прогулки, игры) с соблюдением требований режима согласно положению соответствующей образовательной, медицинской и другой организации в присутствии представителя органа и в случае необходимости – переводчика;
2) подтверждают в письменной форме факт ознакомления с медицинским заключением о состоянии здоровья ребенка согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) при желании обращаются в медицинское учреждение для проведения независимого медицинского освидетельствования усыновляемого ребенка с участием представителя организации образования, медицинской и другой организации, в которой находится ребенок;
4) письменно подтверждают отказ или дальнейшее участие в процедуре усыновления согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 24.10.2016 № 614 (вводится в действие с 01.01.2017).

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2016 № 614 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер баланың құжаттарымен танысу фактісі туралы жазбаша растауды және онымен одан әрі танысуға келісімді ұсынады.
30. Бала асырап алуға үміткер шетелдіктер Қазақстан Республикасына кіру визалары болған кезде Қазақстан Республикасына келеді. Кіру визаларын Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерi береді.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, визаларды беруге уәкілетті органның шақыруы негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын азаматтар уәкілетті органнан келу мерзімдері туралы хабарлама алғаннан кейін Қазақстан Республикасына кіреді.
31. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының, бала асырап алуға үміткер шетелдіктердің келуі туралы хабарламаны және құжаттарын уәкілетті орган баланың болу жері бойынша тиісті органды одан әрі хабардар ету үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органына белгіленген мерзімде жібереді.
32. Уәкілетті орган республикалық деректер банкі арқылы берген жолдамаға сәйкес бала тұратын жердегі органға келгеннен кейін Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер бала орналасқан білім беру, медициналық және өзге де ұйымға барады және:
1) баланы таңдайды, орган өкілінің және қажет болған жағдайда аудармашының қатысуымен тиісті білім беру, медициналық және өзге де ұйымның ережесіне сәйкес режим талаптарын сақтай отырып, онымен кемінде төрт апта тікелей қатынасады (баламен, оның әдеттерімен, талғамымен, мінезінің ерекшеліктерімен жеке танысу, серуендеу, ойындар);
2) баланың денсаулық жағдайы туралы медициналық қорытындымен танысу фактісін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда растайды;
3) тілек білдірсе, бала орналасқан білім беру, медициналық және өзге де ұйым өкілінің қатысуымен асырап алынатын баланы тәуелсіз медициналық куәландырудан өткізу үшін медициналық мекемеге жүгінеді;
4) бала асырап алу рәсімінен бас тартуды немесе оған одан әрі қатысуды осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жазбаша растайды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.10.2016 № 614 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

33. Орган по месту нахождения усыновляемого ребенка предоставляет в суд разрешение о передаче ребенка на усыновление на основании заключения комиссии, с указанием сведений о факте личного общения граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранцев, претендующих на усыновление, с этим ребенком.
34. Усыновление детей гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за пределами Республики Казахстан, иностранцами производится решением суда по месту нахождения ребенка на основании их заявления с обязательным участием самих усыновителей, представителя органа, а также прокурора.
35. Усыновители обязаны лично забрать ребенка по месту его нахождения по предъявлении документа, удостоверяющего личность усыновителя, и решения суда, вступившего в законную силу.
36. В случае отказа от усыновления гражданам, постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан, иностранцам возвращаются их документы через аккредитованное агентство.
37. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранцы в первые три года после вступления в законную силу решения суда об усыновлении через каждые шесть месяцев, в последующие годы – не реже одного раза в год до достижения ребенком восемнадцатилетнего возраста предоставляют через аккредитованные агентства по усыновлению, находящиеся в стране проживания усыновителя и ребенка, в уполномоченный орган отчеты об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка с приложением фотографий.
38. В случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 86 Кодекса, периодичность предоставления отчетов устанавливается по решению уполномоченного органа.
39. Аккредитованные агентства по усыновлению, находящиеся в стране проживания усыновителя и ребенка, предоставляют отчеты в уполномоченный орган через свои филиалы и (или) представительства, находящиеся на территории Республики Казахстан.
40. Контроль за детьми, переданными на усыновление родственникам и гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан, иностранцам, осуществляется загранучреждениями Республики Казахстан и уполномоченным органом.
41. Консульское должностное лицо Республики Казахстан в пределах консульского округа, а также сотрудники аккредитованного агентства осуществляют контроль за детьми, переданными на усыновление иностранцам, а также до достижения совершеннолетия посещают усыновителей с целью проверки соответствия условий проживания и воспитания ребенка.
Порядок постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранцам, определяется Министерством иностранных дел Республики Казахстан.

33. Асырап алынатын баланың болу жері бойынша орган комиссияның қорытындысы негізінде баланы асырап алуға беру туралы рұқсатты Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының, бала асырап алуға үміткер шетелдіктердің осы баламен жеке қарым-қатынас жасау фактісі туралы мәліметтерді көрсете отырып сотқа жібереді.
34. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің бала асырап алуы олардың өтініштері негізінде бала асырап алушылардың өздерінің, орган өкілінің, сондай-ақ прокурордың міндетті қатысуымен баланың болу жері бойынша соттың шешімімен жүргізіледі.
35. Бала асырап алушылар бала асырап алушының жеке басын растайтын құжатты және заңды күшіне енген сот шешімін ұсына отырып, баланы оның болу жері бойынша жеке өзі алып кетуге міндетті.
36. Бала асырап алудан бас тартқан жағдайда Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын азаматтарға, шетелдіктерге олардың құжаттары аккредиттелген агенттік арқылы қайтарылады.
37. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары және шетелдіктер бала асырап алушының және баланың тұрғылықты елінде орналасқан бала асырап алу жөніндегі аккредиттелген агенттіктер арқылы бала он сегіз жасқа толғанға дейiн оның тұрмыс жағдайы, білім алу, тәрбиелену және денсаулық жағдайы туралы есептерді уәкілетті органға бала асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін алғашқы үш жылда әр алты ай сайын, кейінгі жылдары – жылына кемінде бір рет фотосуреттерiн қосып жiберiп отырады.
38. Кодекстің 86-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда есептерді ұсынудың кезеңділігі уәкілетті органның шешімі бойынша белгіленеді.
39. Бала асырап алушының және баланың тұрғылықты елінде орналасқан бала асырап алу жөніндегі аккредиттелген агенттіктер есептерді уәкілетті органға Қазақстан Республикасының аумағындағы өз филиалдары және (немесе) өкілдіктері арқылы ұсынады.
40. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын туыстарына және Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге асырап алуға берілген балаларға бақылау жасауды Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерi және уәкілетті орган жүзеге асырады.
41. Қазақстан Республикасының консулдық лауазымды адамы консулдық округ шегінде, сондай-ақ аккредиттелген агенттіктің қызметкерлері шетелдіктердің асырап алуына берілген балаларға бақылау жасауды жүзеге асырады, сондай-ақ кәмелет жасқа толғанға дейін баланың тұрмыс және тәрбиелену жағдайларына сәйкестігін тексеру мақсатында бала асырап алушыларға барады.
Шетелдіктер асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде есепке қою мен Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру тәртібін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі айқындайды.

Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.06.2013 № 584 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
42. Аккредитованные агентства на территории Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней информируют уполномоченный орган и орган по месту вынесения решения суда об усыновлении ребенка о фактах выявления случаев гибели усыновленных детей, жестокого обращения с ними, невозможности их адаптации в семье усыновителей, отмены усыновления и (или) переустройства детей.
Приложение 1
к Правилам передачи детей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
на усыновление
Форма для родственников
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2020 № 123 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Бланк организации, выдавшей, направление
Директору
(Главному врачу)
__________________________
__________________________
(адрес и телефон организации
для детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей)
_________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя учреждения)
от________ № _____________
Направление
на посещение и общение с ребенком родственниками/ гражданами
Республики Казахстан, постоянно проживающими на территории
Республики Казахстан (действительно только в указанный день знакомства)
Выдано родственникам/ кандидатам в усыновители __________________
(нужное подчеркнуть)                         Ф.И.О. (при его наличии)
на посещение ребенка __________________для знакомства и общения не менее
Ф.И.О. (при его наличии)
2-х/4-х недель.
Сведения о принятом решении ________________________________________
(согласие, отказ)
___________________________________________________________________
(подписи родственников/кандидатов в усыновители)
руководитель органа, выдавшего
направление __________________________
Ф.И.О. (при его наличии),
подпись
М.П.
Приложение 2
к Правилам передачи детей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
на усыновление
Орган, осуществляющий функции
по опеке и попечительству
от (Ф.И.О.)
ЗАЯВЛЕНИЕ
об ознакомлении с медицинским заключением
о состоянии здоровья ребенка
Я (мы), ____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
ознакомлен (ы) с медицинским заключением о состоянии здоровья предложенного мне (нам)
ребенка______________________________________
________________________________________________________
(Ф И. О. дата рождения ребенка/детей)
__________________________________________________________
для оформления усыновления (удочерения).
Состояние здоровья ребенка отвечает/не отвечает моим (нашим) пожеланиям.
Ф.И.О.
(подпись)
Приложение 3
к Правилам передачи детей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
на усыновление
Орган образования
от____________________
(Ф.И.О.)
ЗАЯВЛЕНИЕ
по результатам посещения ребенка
Я (мы),
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
ознакомилась (лись) лично с ребенком________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
(направление______________________________________________
(наименование органа, выдавшего направление)
от ___________ № _____________),
с его личным делом, медицинской картой,
____________________________________________________________________
(какие сведения были предоставлены дополнительно)
В связи с
____________________________________________________________________
(указываются причины)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
от оформления усыновления (удочерения), отказываюсь (емся)/
Согласна (ны) на оформление усыновления (удочерения)
Ф.И.О. ________________________
________________________
(подпись, дата)
Данные переводчика

Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 07.06.2013 № 584 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
42. Қазақстан Республикасының аумағында аккредиттелген агенттіктер асырап алынған балалардың өлімі, оларға қатыгездік көрсету, олардың бала асырап алушылар отбасында бейімделуінің мүмкін еместігі, бала асырап алудың күшін жою және (немесе) балаларды қайта орналастыру жағдайларының анықталу фактілері туралы уәкілетті органды және баланы асырап алу туралы сот шешімі шыққан жер бойынша органды бес жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын
балаларды асырап алуға беру
қағидаларына
1-қосымша
Туысқандарға арналған нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2020 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жолдама берген ұйымның бланкісі
_________________________
_________________________
(жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған балаларға арналған
ұйымның мекенжайы және
телефоны) директоры (бас
дәрігері)
_________________________
(мекеме басшысының Т.А.Ә.
(бар болса)) _____ № _______
Туысқандарының/Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының балаға баруға және онымен қарым-қатынас жасауына жолдама (көрсетілген танысу күніне ғана жарамды)
Бала _______________ танысуға және кемінде 2/4 апта қарым-қатынас
Т.А.Ә. (бар болса)
жасау үшін туысқандары/бала асырап алуға үміткерлер _____________ берілді.
(қажеттінің астын сызу) Т.А.Ә. (бар болса)
Қабылданған шешім туралы мәліметтер_________________________
(келісім, бас тарту)
___________________________________________________________
(туысқандарының/бала асырап алуға үміткерлердің қолы)
жолдаманы берген органның басшысы ____________________________
Т.А.Ә. (бар болса), қолы М.О.
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын
балаларды асырап алуға беру
қағидаларына 2-қосымша
Қорғаншылық және қамқоршылық
жөніндегі функцияларды жүзеге
асыратын органға
_____________________________
(Т.А.Ә.)
Баланың денсаулық жағдайы туралы медициналық
қорытындымен танысу туралы
ӨТІНІШ
Мен (біз),
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
маған (бізге) бала асырап алуды ресімдеу үшін ұсынылған бала
____________________________________________________________________
(баланың/балалардың Т.А.Ә., туған күні)
____________________________________________________________________
денсаулық жағдайы туралы медициналық қорытындымен таныстым (тық).
Баланың денсаулық жағдайы менің (біздің) тілегімізге (тілектерімізге) сай келеді/келмейді.
Т.А.Ә.
(қолы)
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын
балаларды асырап алуға беру
қағидаларына 3-қосымша
Білім беру органы
___________________________
(Т.А.Ә.)
Баламен қарым-қатынас жасау нәтижелері бойынша
ӨТІНІШ
Мен (біз),
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
баламен _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
(жолдама ____________________________________________________________
(жолдама берген орган атауы)
___________ № _____________),
оның жеке ісімен, медициналық картасымен жеке таныстым (таныстық),
_____________________________________________________________________
(қандай мәліметтер қосымша ұсынылды)
_____________________________________________________________________
(себептер көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
себептен бала асырап алуды ресімдеуден бас тартамын (мыз)/бала асырап алуға келісемін (міз)
Т.А.Ә. ___________________________
___________________________
(қолы, күні)
Аудармашының деректері
___________________________