Об утверждении Правил рассмотрения, одобрения и реализации проектов, направленных на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2012 года № 841. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2022 года № 512.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.07.2022 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила рассмотрения, одобрения и реализации проектов, направленных на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2012 года № 841
Правила рассмотрения, одобрения и реализации проектов, направленных на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 29.05.2017 № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рассмотрения, одобрения и реализации проектов, направленных на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Экологический кодекс) и определяют порядок рассмотрения, одобрения и реализации проектов, направленных на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) проект – проект, направленный на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов;
2) проектный период – срок, в течение которого реализуется проект, для которого выдача углеродных единиц осуществляется из резерва объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период;
3) план мониторинга проекта – документ, на основе которого осуществляется планирование непрерывного или периодического мониторинга сокращений выбросов и поглощения парниковых газов или других сопутствующих данных по деятельности, связанных с сокращением выбросов и поглощением парниковых газов;

Парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жобаларды қарау, мақұлдау және іске асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 маусымдағы № 841 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 шiлдедегi № 512 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 21.07.2022 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 16-бабының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жобаларды қарау, мақұлдау және іске асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 26 маусымдағы
№ 841 қаулысымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жобаларды қарау, мақұлдау және іске асыру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.05.2017 № 306 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жобаларды қарау, мақұлдау және іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Экологиялық кодекс) 16-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жобаларды қарау, мақұлдау және іске асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) жоба – парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жоба;
2) жобалық кезең – тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталар көлемінің резервінен көміртегі бірліктерін беру жүргізілетін, жобаның іске асырылу мерзімі;
3) жоба мониторингінің жоспары – парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңірудің үздіксіз немесе мерзімді мониторингін немесе парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге байланысты қызмет бойынша басқа да ілеспе деректерді жоспарлаудың жүзеге асырылуына негіз болатын құжат;

4) заявитель проекта – физическое или юридическое лицо, представляющее проект на рассмотрение и одобрение уполномоченному органу в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган).
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Проекты, направленные на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов, подразделяются на следующие типы:
1) маломасштабный проект – проект, связанный с возобновляемыми источниками энергии мощностью до 15 мегаватт либо направленный на улучшение энергоэффективности со снижением потребления энергии в объеме до 7380 тонн условного топлива в год, либо позволяющий снизить выбросы парниковых газов в пределах до 60 метрических килотонн эквивалента диоксида углерода за проектный период;
2) обычный проект – проект, не являющийся маломасштабным, связанным, относящимся к изменению землепользования либо повышению лесистости;
3) проект, относящийся к изменению землепользования либо повышению лесистости, – тип проекта, направленный на поглощение парниковых газов, реализуемый посредством изменения практики землепользования либо повышения лесистости;
4) связанный проект – проект, объединяющий несколько маломасштабных проектов, не являющихся компонентами другого более масштабного проекта.
4. В соответствии с пунктом 2 статьи 94-10 Экологического кодекса внутренние проекты по сокращению выбросов и (или) увеличению поглощения парниковых газов могут реализовываться в следующих сферах экономики:
1) горнодобывающая и металлургическая (в части проектов утилизации шахтного метана);
2) сельское хозяйство;
3) жилищно-коммунальное хозяйство;
4) озеленение лесных и степных территорий;
5) предотвращение деградации земель;
6) возобновляемые источники энергии;
7) переработка коммунальных и промышленных отходов;
8) транспорт;
9) энергоэффективное строительство;
10) энергосбережение и повышение энергоэффективности.
Глава 2. Порядок рассмотрения и одобрения проектов
5. Уполномоченный орган рассматривает и одобряет проекты по сокращению выбросов и поглощению парниковых газов, реализуемые на территории Республики Казахстан, в соответствии с Правилами подготовки рассмотрения и одобрения, учета, отчетности и мониторинга внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов, утвержденными уполномоченным органом.
6. Заявитель проекта разрабатывает проектную документацию и план мониторинга проекта согласно Правилам разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов и перечня отраслей и секторов экономики, в которых они могут осуществляться, утвержденным уполномоченным органом.

4) жобаға өтініш беруші – жобаны қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) қарауына және мақұлдауына ұсынатын жеке немесе заңды тұлға.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жобалар мынадай түрлерге бөлінеді:
1) ауқымы аз жоба – қуаты 15 мегаватқа дейінгі жаңартылатын энергия көздерімен байланысты не энергия тұтынуды жылына шартты отынның 7380 тоннасына дейінгі көлемде төмендете отырып, энергия тиімділігін жақсартуға бағытталған не парниктік газдар шығарындыларын жобалық кезең ішінде көміртегі диоксиді баламасының 60 метрикалық килотоннасына дейінгі шекте азайтуға мүмкіндік беретін жоба;
2) әдеттегі жоба – ауқымы аз, байланысқан жоба болып табылмайтын, жер пайдаланудың өзгеруіне не ормандылықтың артуына жатпайтын жоба;
3) жер пайдаланудың өзгеруіне не ормандылықтың артуына жататын жоба – жер пайдалану не ормандылықты арттыру практикасын өзгерту арқылы іске асырылатын парниктік газдарды сіңіруге бағытталған жобаның түрі;
4) байланысқан жоба – неғұрлым ауқымдырақ басқа жобаның құрауышы болып табылмайтын ауқымы аз бірнеше жобаны біріктіретін жоба.
4. Экологиялық кодекстің 94-10-бабының 2-тармағына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын азайту және (немесе) сіңірулерді ұлғайту жөніндегі ішкі жобалар экономиканың мынадай салаларында:
1) тау-кен өндіруде және металлургияда (шахталық метанды кәдеге жарату жобалары бөлігінде);
2) ауыл шаруашылығында;
3) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықта;
4) орманды және далалы аумақтарды көгалдандыруда;
5) жердің тозуының алдын алуда;
6) жаңартылатын энергия көздерінде;
7) коммуналдық және өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеуде;
8) көлікте;
9) энергия тиімді жұмсалатын құрылыста;
10) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыруда іске асырылуы мүмкін.
2-тарау. Жобаларды қарау және мақұлдау тәртібі
5. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағында іске асырылатын парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіру жөніндегі жобаларды уәкілетті орган бекіткен Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды қарауға және мақұлдауға, есепке алуға, есептілік пен мониторингке дайындау қағидаларына сәйкес қарайды және мақұлдайды.
6. Жобаға өтініш беруші уәкілетті орган бекіткен Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды әзірлеу қағидалары және олардың жүзеге асырылуы мүмкін экономика салалары мен секторларының тізбесіне сәйкес жобалық құжаттаманы және жоба мониторингінің жоспарын әзірлейді.

7. Проектная документация и план мониторинга проекта до подачи в уполномоченный орган подлежат валидации аккредитованным органом по верификации и валидации.
8. Заявитель проекта представляет в уполномоченный орган проектную документацию и план мониторинга проекта после их валидации.
9. Решение по проекту принимается уполномоченным органом в течение тридцати календарных дней со дня получения от заявителя проекта полного пакета документов.
10. Решение об одобрении проекта принимается уполномоченным органом на основании документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил.
11. Отрицательное решение по проекту принимается уполномоченным органом в следующих случаях:
1) представленные заявителем проекта документы содержат неполные, ненадлежащим образом подготовленные сведения;
2) отсутствие подтверждения аккредитованного органа по валидации и верификации.
12. В случае принятия положительного решения об одобрении проекта, уполномоченный орган направляет соответствующее уведомление заявителю проекта либо решение о необходимости доработки проекта в случае его неодобрения в течение пяти рабочих дней.
13. Уполномоченный орган осуществляет учет одобренных проектов.
14. Информация об одобренных проектах размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа с указанием следующих сведений:
1) наименования проекта;
2) сведений о заявителе проекта (Ф.И.О., наименование организации);
3) места расположения, на котором предполагается реализация проекта;
4) заявленного по проекту объема сокращений выбросов или поглощений парниковых газов.
15. С согласия заявителя проекта уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе проектную документацию и план мониторинга проекта.
Глава 3. Порядок реализации проектов
16. Реализация проекта осуществляется заявителем проекта с обеспечением соблюдения требований по мониторингу, ведению записей по результатам проекта и представлению отчетов о его реализации (далее – отчет), установленных настоящими Правилами и Правилами подготовки, рассмотрения и одобрения, учета, отчетности и мониторинга внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов, утвержденными уполномоченным органом.
17. Заявитель проекта осуществляет реализацию проекта после одобрения проекта уполномоченным органом посредством проведения мероприятий по:
1) мониторингу сокращений выбросов и поглощений парниковых газов;
2) подготовке отчета и обеспечению его верификации для утверждения уполномоченным органом и выпуска единиц внутреннего сокращения выбросов.
18. Мониторинг проектных сокращений выбросов и поглощений парниковых газов осуществляется на основе методик расчета выбросов, сокращений выбросов и поглощений парниковых газов, утвержденных уполномоченным органом.

7. Жобалық құжаттама және жоба мониторингінің жоспары уәкілетті органға берілгенге дейін валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның валидациялауына жатады.
8. Жобаға өтініш беруші жобалық құжаттаманы және жоба мониторингінің жоспарын олар валидацияланғаннан кейін уәкілетті органға ұсынады.
9. Уәкілетті орган жобаға өтініш берушіден құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жоба бойынша шешім қабылдайды.
10. Жобаны мақұлдау туралы шешімді уәкілетті орган осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде қабылдайды.
11. Мынадай:
1) жобаға өтініш беруші ұсынған құжаттардағы мәліметтер толық емес, тиісті түрде дайындалмаған;
2) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның растауы болмаған жағдайларда, уәкілетті орган жоба бойынша теріс шешім қабылдайды.
12. Уәкілетті орган жобаны мақұлдау туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, жобаға өтініш берушіге тиісті хабарламаны не жобаны мақұлдамаған жағдайда, оны пысықтау қажеттілігі туралы шешімді бес жұмыс күні ішінде жолдайды.
13. Уәкілетті орган мақұлданған жобаларды есепке алуды жүзеге асырады.
14. Мақұлданған жобалар туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында мынадай мәліметтер:
1) жобаның атауы;
2) жобаға өтініш беруші туралы мәліметтер (Т.А.Ә., ұйымның атауы);
3) жобаны іске асыру болжанған орын;
4) жоба бойынша мәлімделген парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіру көлемі көрсетіле отырып, орналастырылады.
15. Уәкілетті орган жобаға өтініш берушінің келісімі бойынша жобалық құжаттама мен жоба мониторингінің жоспарын өз интернет-ресурсында орналастырады.
3-тарау. Жобаларды іске асыру тәртібі
16. Жобаны іске асыруды осы Қағидаларда және уәкілетті орган бекіткен Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды қарауға және мақұлдауға, есепке алуға, есептілік пен мониторингке дайындау қағидаларында белгіленген, жобаның нәтижелері бойынша мониторинг, жазба жүргізу және оны іске асыру туралы есептерді (бұдан әрі – есеп) ұсыну жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ете отырып, жобаға өтініш беруші жүзеге асырады.
17. Жобаға өтініш беруші уәкілетті орган жобаны мақұлдағаннан кейін:
1) парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіру мониторингі;
2) есепті дайындау және уәкілетті органның бекітуі үшін оны верификациялауды қамтамасыз ету және шығарындылардың ішкі азайту бірліктерін шығару жөніндегі іс-шараларды жүргізу арқылы жобаны іске асыруды жүргізеді.
18. Парниктік газдар шығарындыларын жобалық азайту және сіңіру мониторингі уәкілетті орган бекіткен парниктік газдар шығарындыларын, шығарындыларын азайтуды және сіңіруді есептеу әдістемелері негізінде жүзеге асырылады.

19. Информация о любых существенных отклонениях при реализации проекта от представленных проектной документацией и плана мониторинга проекта указывается в отчете.

19. Жобаны іске асыру кезінде ұсынылған жобалық құжаттамадан және жоба мониторингінің жоспарынан кез келген елеулі ауытқулар туралы ақпарат есепте көрсетіледі.