Об утверждении Правил отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, установления их границ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 949. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-05/246.
В соответствии с подпунктом 24-13) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, установления их границ.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2012 года № 949
Правила
отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
к особо ценным, установления их границ
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, установления их границ (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» и устанавливают порядок отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, установления их границ.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
2) территориальные подразделения – территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа.
Рыбохозяйственными водоемами и (или) участками особой ценности являются водные объекты или их части, акватории с прилегающими береговыми территориями.

Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу, олардың шекараларын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 949 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-05/246 бұйрығын қараңыз.
«Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 8-бабының 24-13) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу, олардың шекараларын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 20 шілдедегі
№ 949 қаулысымен
бекітілген
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу, олардың шекараларын белгілеу  қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген және балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу, олардың шекараларын белгілеу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) – жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы басшылықты және мемлекеттiк саясатты iске асыруды, сондай-ақ өз өкiлеттiктерi шегiнде салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) аумақтық бөлімшелер – уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері.
Су объектілері немесе олардың бөліктері, іргелес жатқан жағалау аумақтарымен бірге акваториялар балық шаруашылығы үшін ерекше құнды су айдындары және (немесе) учаскелері болып табылады.

3. Особо ценные рыбохозяйственные водоемы и (или) участки определяются для реализации следующих целей:
1) поддержания естественного воспроизводства промысловых видов рыб и других водных животных;
2) сохранения биологического разнообразия рыб и других водных животных;
3) сохранения редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных;
4) сохранения мест нагула, нерестилищ, путей миграции, зимовальных ям.
4. На особо ценных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках устанавливается регулируемый режим хозяйственной и иной деятельности.
Рыболовство на особо ценных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках регулируется законодательством в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
2. Порядок отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или)
участков к особо ценным, установления их границ
5. Порядок отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным и установление их границ, а также корректировка, изменение установленных границ осуществляются на основании биологического обоснования, выданного соответствующими научными организациями.
6. Для выработки предложений по отнесению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным и установлению их границ, а также корректировке, изменению установленных границ территориальным подразделением создается комиссия (далее - Комиссия).
Состав и порядок деятельности указанной Комиссии определяются территориальным подразделением.
В состав Комиссии включаются представители территориальных подразделений, местных исполнительных органов, общественных объединений, природоохранных и научных организаций.
В случае отнесения закрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, в состав Комиссии включаются представители пользователей рыбными ресурсами.
7. Результаты заседания Комиссии оформляются протоколом заседания Комиссии, подписываются всеми присутствующими членами.
8. Уполномоченный орган на основании рекомендаций Комиссии и биологического обоснования принимает следующие решения:
1) об отнесении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным и установлении их границ;
2) по установлению регулируемого режима хозяйственной и иной деятельности в обозначенных границах.
9. Принимаемые решения согласовываются с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, а также с местными исполнительными органами, на территории которых расположены данные водоемы.
10. Установленные границы особо ценных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков отражаются на карте-схеме с указанием наименования определенных мест, географических координат.

3. Ерекше құнды балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері мынадай мақсаттарды іске асыру үшін белгіленеді:
1) балықтардың кәсіпшілік түрлерінің және басқа да су жануарларының табиғи молаюын қолдау;
2) балықтардың және басқа да су жануарларының биологиялық әралуандығын сақтау;
3) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген балық түрлерін және басқа да су жануарларын сақтау;
4) серуендеу, уылдырық шашу орындарын, өріс аудару жолдарын, қыстау шұңқырларын сақтау.
4. Ерекше құнды балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде шаруашылықтың және басқа қызметтің реттелетін режимі белгіленеді.
Ерекше құнды балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық аулау жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамамен реттеледі.
2. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу, олардың шекараларын белгілеу тәртібі
5. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу және олардың шекараларын белгілеу, сондай-ақ учаскелердің белгіленген шекараларын түзету, өзгерту тиісті ғылыми ұйымдар берген биологиялық негіздеменің негізінде жүзеге асырылады.
6. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу және олардың шекараларын белгілеу, сондай-ақ учаскелердің бекітілген шекараларын түзету, өзгерту жөнінде ұсыныстар әзірлеу үшін аумақтық бөлімше комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Көрсетілген Комиссияның құрамын және оның қызмет тәртібін аумақтық бөлімше айқындайды.
Комиссия құрамына аумақтық бөлімшелердің, жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, ғылыми және табиғат қорғау ұйымдарының өкілдері қосылады.
Бекітілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызған жағдайда Комиссия құрамына балық ресурстарын пайданушылардың өкілдері қосылады.
7. Комиссия отырысының нәтижелері хаттамамен ресімделеді, оған қатысып отырған мүшелердің барлығы қол қояды.
8. Комиссия ұсынымдарына және биологиялық негіздемеге сүйене отырып, уәкілетті орган мынадай шешімдерді қабылдайды:
1) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу, олардың шекараларын белгілеу;
2) белгіленген шекараларда шаруашылық және өзге де қызметтің реттелетін режимін белгілеу.
9. Қабылданатын шешімдер қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен, сондай-ақ аумағында осы су айдыны орналасқан жергілікті атқарушы органдармен келісіледі.
10. Ерекше құнды балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің белгіленген шекаралары белгілі бір орындардың атаулары, географиялық координаталары көрсетілген карта-схемада белгіленеді.

11. Границы особо ценных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков могут охватывать один или несколько рыбохозяйственных участков, отведенных для ведения рыбного хозяйства в пределах определенных мест нагула, нереста, воспроизводства, зимовальных ям.

11. Ерекше құнды балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекаралары белгілі бір серуендеу, уылдырық шашу, өсіру орындарын, қыстау шұңқырлары шегінде балық шаруашылығын жүргізуге бөлінген бір немесе бірнеше балық шаруашылығы учаскелерін қамтуы мүмкін.