Об утверждении Правил регистрации лазерных станций, изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и их производителей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 951. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2015 г. № 7-1/678.
В соответствии с подпунктом 9-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации лазерных станций, изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и их производителей.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2012 года № 951
Правила
регистрации лазерных станций, изделий (средств) и
атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных
животных и их производителей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации лазерных станций, изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и их производителей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» и определяют порядок регистрации лазерных станций, изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и их производителей.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) эмиссия индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных – совокупность мероприятий по определению последовательной нумерации индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных и распределение их по административно-территориальным единицам республики;
2) изделия (средства) идентификации сельскохозяйственных животных (далее – изделия) – бирки (навесные, с радиочастотной меткой), болюсы, чипы и другие средства, используемые для идентификации сельскохозяйственных животных;

Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған лазерлік станцияларды, бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды және оларды өндірушілерді тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 951 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 7-1/678 бұйрығын қараңыз.
«Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы
10 шілдедегі Заңының 5-бабының 9-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған лазерлік станцияларды, бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды және оларды өндірушілерді тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 20 шілдедегі
№ 951 қаулысымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған лазерлік станцияларды, бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды және оларды өндірушілерді тіркеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған лазерлік станцияларды, бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды және оларды өндірушілерді тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 5-бабының 9-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған лазерлік станцияларды, бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды және олардың өндірушілерін тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарлары жеке нөмірлерінің эмиссиясы – ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің жүйелі нөмірленуін айқындау жөніндегі іс-шаралардың жиынтығы және оларды республиканың әкімшілік-аумақтық бірліктері бойынша бөлу;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру бұйымдары (құралдары) (бұдан әрі – бұйымдар) – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру үшін қолданылатын сырғалар (ілінетін, радиожиілік таңбасы бар), болюстер, чиптер және өзге құралдар;

3) лазерная станция по мечению средств идентификации сельскохозяйственных животных (далее – лазерная станция) – организация, осуществляющая нанесение индивидуального номера на средства идентификации сельскохозяйственных животных;
4) база данных по эмиссии индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных – автоматизированная система эмиссии индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных, включающая сведения о зарегистрированных лазерных станциях, изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и их производителях;
5) атрибуты для проведения идентификации сельскохозяйственных животных (далее – атрибуты) – аппараты для проведения биркования и таврения;
6) процессинговый центр – оператор процедуры эмиссии индивидуальных номеров с ведением базы данных по эмиссии индивидуальных номеров, обеспечивающий сохранность и достоверность информации, своевременную эмиссию индивидуальных номеров, определяемый Правительством Республики Казахстан из числа специализированных организаций в области агропромышленного комплекса;
7) регистрация – процедура внесения информации о лазерных станциях, изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и их производителях в базу данных по эмиссии индивидуальных номеров.
3. Регистрация лазерных станций, изделий и атрибутов, а также их производителей предусматривает следующие мероприятия:
1) подачу заявления на регистрацию от лазерных станций, производителей изделий и атрибутов;
2) определение соответствия лазерных станций, изделий, атрибутов и их производителей установленным требованиям;
3) внесение сведений о лазерных станциях, изделиях и атрибутах, а также их производителях в базу данных по эмиссии индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных.
2. Порядок регистрации лазерных станций, изделий и
атрибутов, а также их производителей
4. Производители изделий и атрибутов подают в процессинговый центр с приложением образцов изделий в количестве не менее двух штук каждого вида, атрибутов в количестве одной штуки каждого вида следующие документы:
1) заявление произвольной формы;
2) для юридических лиц – копии учредительных документов, для физических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
3) копии документов, подтверждающих технические характеристики и качество изделий и атрибутов;
4) для производителей изделий – документ, подтверждающий прохождение регистрации в Международном комитете по ведению записей о животных (ICAR).

3) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру құралдарын белгілеу жөніндегі лазерлік станция (бұдан әрі – лазерлік станция) – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру бұйымдарына жеке нөмір жазуды жүзеге асыратын ұйым;
4) ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің эмиссиясы жөніндегі дерекқор – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған тіркелген лазерлік станциялар, бұйымдар (құралдар) мен атрибуттар және оларды өндірушілер туралы мәліметтерді қамтитын ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлері эмиссиясының автоматтандырылған жүйесі;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруге арналған атрибуттар (бұдан әрі – атрибуттар) – сырғалауға және таңбалауға арналған аппараттар;
6) процессингтік орталық – агроөнеркәсіп кешені саласындағы мамандандырылған ұйымдар арасынан Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, ақпараттың сақталуын және нақтылығын, жеке нөмірлердің уақтылы эмиссиясын қамтамасыз ететін жеке нөмірлердің эмиссия бойынша дерекқорды жүргізетін жеке нөмірлердің эмиссиясы рәсімінің операторы;
7) тіркеу – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған лазерлік станциялар, бұйымдар (құралдар) мен атрибуттар және олардың өндірушілері туралы ақпаратты жеке нөмірлердің эмиссиясы бойынша дерекқорға енгізу рәсімі.
3. Лазерлік станцияларды, бұйымдар мен атрибуттарды және олардың өндірушілерін тіркеу мынадай іс-шараларды көздейді:
1) лазерлік станциялардың, бұйымдар мен атрибуттарды өндірушілердің тіркеуге өтініш беруі;
2) лазерлік станциялардың, бұйымдар мен атрибуттардың, сондай-ақ оларды өндірушілердің белгіленген талаптарға сәйкестігін айқындау;
3) ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің эмиссиясы жөніндегі дерекқорға лазерлік станциялар, бұйымдар мен атрибуттар және оларды өндірушілер туралы мәліметтерді енгізу.
2. Лазерлік станцияларды, бұйымдар мен атрибуттарды, сондай-ақ оларды өндірушілерді тіркеу тәртібі
4. Бұйымдар мен атрибуттардың өндірушілері бұйымдардың әр түрінің кемінде екі дана үлгісін, атрибуттардың әр түрінің бір данасын қоса беріп, процессингтік орталыққа мынадай құжаттарды береді:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) заңды тұлғалар үшін – құрылтай құжаттарының көшірмелері, жеке тұлғалар үшін – дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесі;
3) бұйымдар мен атрибуттардың техникалық сипаттамаларын және сапасын растайтын құжаттардың көшірмелері;
4) бұйымдарды өндірушілер үшін – Жануарлар туралы жазбалар жүргізу жөніндегі халықаралық комитетте (ICAR) тіркеуден өткенін растайтын құжат.

5. Процессинговый центр на основании представленных документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, вносит сведения о поданном заявлении на регистрацию изделий и атрибутов, а также их производителей в журнал регистрации заявлений в течение трех рабочих дней.
В случае установления факта отсутствия документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, или выявления неточностей в представленных документах, процедура регистрации приостанавливается до представления заявителем полного пакета документов или полного устранения неточностей в представленных документах в течение трех рабочих дней.
В случае непредставления полного пакета документов или неустранения неточностей в представленных документах в указанный срок, заявителю направляется письменный мотивированный отказ в регистрации.
6. Процессинговый центр в течение десяти рабочих дней после регистрации письменного заявления осуществляет процедуру определения соответствия изделий и атрибутов и их производителей установленным требованиям.
Требования к изделиям, аппаратам для таврения и производителям установлены в постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2331 «Об утверждении Правил идентификации сельскохозяйственных животных» (далее - Правила идентификации).
Аппарат для биркования должен быть в виде щипцов, имеющих специальные губки для заостренного конца бирки, пружинный механизм, позволяющий моментально раскрываться щипцам после установки бирки в ухо животного. Аппарат для биркования должен быть устойчив к ржавчине и работе в окружающей среде.
7. После определения соответствия изделий, атрибутов и их производителей установленным требованиям процессинговый центр осуществляет регистрацию изделий и атрибутов, а также их производителей путем внесения сведений в базу данных по эмиссии индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных.
В случае определения несоответствия изделий, атрибутов и их производителей установленным требованиям, а также документов, подтверждающих технические характеристики и качество изделий и атрибутов представленным образцам, процессинговый центр направляет заявителю письменный мотивированный отказ в течение пяти рабочих дней.
Процессинговый центр осуществляет регистрацию производителей изделий на основании представленных документов, визуальной оценки образцов изделий и при подтверждении их регистрации в списке производителей Международного комитета по ведению записей о животных (ICAR).
8. Производители изделий на договорной основе передают лазерным станциям изделия для нанесения на них индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных.

5. Процессингтік орталық осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген, ұсынылған құжаттар және өтініштер негізінде бұйымдар мен атрибуттарды тіркеуге берілген өтініштер туралы мәліметтерді тіркеу журналына үш жұмыс күн ішінде енгізеді.
Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттардың болмау фактісі белгіленген немесе ұсынылған құжаттарда сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, тіркеу рәсімі өтініш беруші үш жұмыс күні ішінде құжаттардың толық пакетін ұсынғанға немесе ұсынылған құжаттардағы сәйкессіздіктер толық жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Көрсетілген мерізімде құжаттардың толық пакеті ұсынылмаған немесе ұсынылған құжаттардағы сәйкессіздіктер жойылмаған жағдайда өтініш берушіге тіркеуден жазбаша дәлелді бас тарту жолданады.
6. Процессингтік орталық жазбаша өтініштерді тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде бұйымдар мен атрибуттардың және оларды өндірушілердің белгіленген талаптарға сәйкестігін айқындау рәсімін жүзеге асырады.
Бұйымдарға, таңбалауға арналған аппараттарға және оларды өндірушілерге қойылатын талаптар «Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2331 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – Бірдейлендіру ережесі).
Сырғалауға арналған аппарат сырғалардың артқы үшкір жағына арналған арнайы ернеуі жануарлардың құлағына сырғаны орнатқаннан кейін қысқыштардың лезде ашылуына мүмкіндік беретін серіппелі механизмі бар қысқыш түрінде болуы тиіс. Сырғалауға арналған аппарат тот баспайтын және қоршаған ортада жұмыс істеуге төзімді болуы тиіс.
7. Бұйымдардың, атрибуттардың және оларды өндірушілердің белгіленген талаптарға сәйкестігі айқындалғаннан кейін процессингтік орталық мәліметтерді ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің эмиссиясы бойынша дерекқорға енгізу арқылы бұйымдар мен атрибуттарды, сондай-ақ оларды өндірушілерді тіркеуді жүзеге асырады.
Бұйымдардың, атрибуттардың және оларды өндірушілердің белгіленген талаптарға, сондай-ақ техникалық сипаттамасын растайтын құжаттардың және бұйымдар мен атрибуттар сапасының ұсынылған үлгілерге сәйкессіздігі айқындалған жағдайда процессингтік орталық бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жазбаша дәлелді бас тарту жолдайды.
Процессингтік орталық бұйымдарды өндірушілерді ұсынылған құжаттардың, бұйымдардың үлгілерін көзбен шолып бағалаудың негізінде және олардың Жануарлар туралы жазбаларды жүргізетін халықаралық комитеттің (ICAR) өндірушілер тізімінде тіркелгені расталған жағдайда тіркейді.
8. Бұйымдарды өндірушілер шарт негізінде ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерін бұйымдарға басып беру үшін оларды лазерлік станцияларға тапсырады.

9. Нанесение индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных на изделия лазерными станциями осуществляется аппаратом, обеспечивающим соответствие наносимых индивидуальных номеров требованиям Правил идентификации.
10. Лазерные станции подают в процессинговый центр с приложением образцов изделий с нанесенными на них индивидуальными номерами сельскохозяйственных животных в количестве не менее двух штук каждого вида следующие документы:
1) заявление произвольной формы;
2) копии учредительных документов;
3) копии документов, подтверждающих технические характеристики и качество изделий.
11. В случае установления факта отсутствия документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, или выявления неточностей в представленных документах процедура регистрации лазерных центров приостанавливается до представления заявителем полного пакета документов или полного устранения неточностей в представленных документах в течение трех рабочих дней.
В случае непредставления полного пакета документов или неустранения неточностей в представленных документах в указанный срок, заявителю направляется письменный мотивированный отказ в регистрации.
12. На основании представленных документов и визуальной оценки образцов изделий с нанесенными индивидуальными номерами сельскохозяйственных животных процессинговый центр в течение десяти рабочих дней после регистрации письменного заявления определяет соответствие нанесенных индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных на образцах изделий и соответствие лазерных станций установленным требованиям.
После определения соответствия нанесенных индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных на образцах изделий и лазерных станций установленным требованиям процессинговый центр осуществляет регистрацию лазерных станций путем внесения сведений в базу данных по эмиссии индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных.
В случае определения несоответствия нанесенных индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных на образцах изделий и лазерных станций установленным требованиям, процессинговый центр направляет заявителю письменный мотивированный отказ в течение пяти рабочих дней.
13. В базу данных по эмиссии индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных вносятся следующие сведения:
1) наименование лазерных станций, производителей изделий и атрибутов;
2) реквизиты, контактные данные лазерных станций, производителей изделий и атрибутов;
3) краткое описание (техническая характеристика) изделий и атрибутов с приложением фотоматериалов.
14. После проведения процедуры регистрации лазерным станциям и производителям изделий и атрибутов выдаются справка о прохождении регистрации и, при необходимости, выписка из базы данных по эмиссии индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных, сформированная в автоматическом режиме с интернет-ресурса процессингового центра.

9. Лазерлік станциялар бұйымға ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерін басуды Бірдейлендіру ережесінің талаптарына жеке нөмірлердің сәйкес келуін қамтамасыз ететін аппаратпен іске асырады.
10. Лазерлік станциялар процессингтік орталыққа ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлері басылған бұйымдардың кемінде екі дана үлгісімен қоса мынадай құжаттарды тапсырады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) құрылтай құжаттарының көшірмелері;
3) бұйымдардың техникалық сипаттамаларын және сапасын растайтын құжаттардың көшірмелері.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттардың болмау фактісі белгіленген немесе ұсынылған құжаттарда сәйкессіздіктер анықталған жағдайда лазерлік орталықтарды тіркеу рәсімі өтініш беруші үш жұмыс күні ішінде құжаттардың толық пакетін ұсынғанға немесе ұсынылған құжаттардағы сәйкессіздіктер толық жойылғанға дейін тоқтыла тұрады.
Көрсетілген мерізімде құжаттардың толық пакеті ұсынылмаған немесе ұсынылған құжаттардағы сәйкессіздіктер жойылмаған жағдайда өтініш берушіге тіркеуден жазбаша дәлелді бас тарту жолданады.
12. Процессингтік орталық ұсынылған құжаттар және ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлері басылған бұйымдардың үлгілерін көзбен шолып бағалау негізінде жазбаша өтініш тіркелгеннен кейін он күн жұмыс ішінде бұйымдардың үлгілеріне басылған ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің сәйкестігін және лазерлік станциялардың белгіленген талаптарға сәйкестігін анықтайды.
Процессингтік орталық бұйымдардың үлгілеріне басылған ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің және лазерлік станциялардың белгіленген талаптарға сәйкестігін анықтағаннан кейін мәліметтерді ауыл шаруашылығы жануарлары жеке нөмірлерінің эмиссиясы бойынша дерекқорға енгізу жолымен лазерлік станцияларды тіркеуді жүзеге асырады.
Бұйымдардың үлгілеріне басылған ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің және лазерлік станциялардың белгіленген талаптарға сәйкессіздігі анықталған жағдайда процессингтік орталық өтінім иесіне жазбаша түрде дәлелді жауапты бес жұмыс күні ішінде жолдайды.
13. Ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің эмиссиясы жөніндегі дерекқорға мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) лазерлік станциялардың, бұйымдар мен атрибуттарды өндірушілердің атауы;
2) лазерлік станциялардың, бұйымдар мен атрибуттарды өндірушілердің деректемелері, байланыс деректері;
3) фотоматериалдармен қоса берілген бұйымдар мен атрибуттардың қысқаша сипаттамасы (техникалық сипаттамасы).
14. Тіркеу рәсімі жүргізілгеннен кейін лазерлік станцияларға және бұйымдар мен атрибуттарды өндірушілерге тіркеуден өткені туралы анықтама және қажет болған жағдайда процессингтік орталықтың интернет-ресурсында автоматты режимде құрылған ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің эмиссиясы жөніндегі дерекқордан үзінді беріледі.