Об утверждении Правил учета и определения ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2012 года № 957. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-02/52.
В соответствии с подпунктом 17-17) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета и определения ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июля 2012 года № 957
Правила
учета и определения ущерба, причиненного
незаконными порубками на территории лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета и определения ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 17-17) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок учета и определения ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда.
2. Незаконная порубка леса – рубка деревьев и кустарников в лесном фонде Республики Казахстан, в том числе поврежденных и погибших в результате природных, антропогенных и техногенных факторов: без лесорубочного билета; по лесорубочному билету, произведенная с нарушением правил рубок леса на участках государственного лесного фонда, совершенная с нарушением сроков, установленных в лесорубочном билете; в размерах, превышающих расчетную лесосеку.
3. Учет и определение ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда, производятся лесовладельцами в течение 3 календарных дней с момента их обнаружения с последующим внесением сведений об ущербе в отчет о ревизии лесных обходов, а также государственными лесоустроительными организациями при комплексной оценке ведения лесного хозяйства за прошедший ревизионный период.

Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 шілдедегі № 957 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 18-02/52 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 шілдедегі
№ 957 қаулысымен
бекітілген
Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-17) тармақшасына сәйкес әзірленді және орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау тәртібін айқындайды.
2. Ағаштың заңсыз кесілуі – Қазақстан Республикасының орман қорында ағаштар мен бұталарды, оның ішінде табиғи, антропогендік және техногендік факторлардың салдарынан зақымданған және жойылған ағаштар мен бұталарды: ағаш кесу билетінсіз; ағаш кесу билеті бойынша мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларын бұзып, ағаш кесу билетінде белгіленген мерзімдерді сақтамай кесу; есепті кеспеағаш аймағынан асып түсетін мөлшерде кесу.
3. Орман қорының аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу мен анықтауды орман иеленушілер олар анықталған сәтінен бастап күнтізбелік 3 күн ішінде жүргізіп, кейіннен залал туралы мәліметтерді орманды шолып, тексеру туралы есепке енгізеді, сондай-ақ мемлекеттік орман орналастыру ұйымдары өткен тексеру кезеңінде орман шаруашылығының жүргізілуін кешенді бағалау кезінде жүргізеді.

4. Ущерб от незаконных порубок на территории лесного фонда включает:
1) размер вреда от незаконных порубок деревьев и кустарников до степени прекращения роста;
2) размер вреда от незаконных порубок деревьев и кустарников не до степени прекращения роста;
3) размер вреда от незаконных порубок буреломных, ветровальных, поврежденных пожаром деревьев и кустарников;
4) размер вреда от незаконной порубки молодняка и подроста, несомкнувшихся лесных культур, деревьев и кустарников на плантациях, а также селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения;
5) расходы на лесовосстановление участков лесного фонда, поврежденных незаконными порубками.
5. Размер вреда, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда, определяется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 441 «Об утверждении базовых ставок для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан» (далее – базовые ставки).
2. Учет ущерба, причиненного незаконными
порубками на территории лесного фонда
6. Учет ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда, осуществляется лесовладельцами путем заполнения журнала учета ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
7. В журнале учета ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда, указываются порода деревьев и кустарников, их количество, объем древесины и сумма ущерба, исчисленного по размерам вреда, причиненного незаконными порубками.
3. Определение ущерба,
причиненного незаконными порубками
на территории лесного фонда
8. Размер вреда от незаконных порубок деревьев и кустарников определяется путем умножения установленных по категориям крупности объемов деловой древесины и дровяной древесины на размеры возмещения вреда, предусмотренные в базовых ставках.
9. В случае незаконных порубок деревьев и кустарников до степени прекращения роста на особо охраняемых природных территориях, размеры возмещения вреда, предусмотренные в базовых ставках, увеличиваются в два раза.
10. В случае незаконных порубок деревьев и кустарников не до степени прекращения роста на особо охраняемых природных территориях, размеры возмещения вреда, предусмотренные в базовых ставках, применяются без изменений, вне этих территорий – уменьшаются в два раза.
11. В случае незаконных порубок буреломных, ветровальных, поврежденных пожаром деревьев и кустарников, применяются размеры возмещения вреда, предусмотренные в базовых ставках.

4. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залал мыналарды қамтиды:
1) өсуін тоқтату дәрежесіне дейін ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері;
2) өсуін тоқтату дәрежесіне жетпей ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері;
3) дауыл құлатқан, жел сұлатқан, өрт зақымдаған ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері;
4) шыбықтар мен өскіндерді, жинақталмаған орман дақылдарын, плантацияларда, сондай-ақ селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық мақсаттағы ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері;
5) ағаштың заңсыз кесілуінен зақымдалған орман қоры учаскелерінде орманды қалпына келтіруге жұмсалған шығыстар.
5. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері «Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 441 қаулысына (бұдан әрі – базалық ставкалар) сәйкес анықталады.
2. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу
6. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алуды орман иеленушілер осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу журналын толтыру жолымен жүзеге асырады.
7. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу журналында ағаштар мен бұталардың тұқымдары, олардың саны, сүрек көлемі және ағаштың заңсыз кесілуі келтірген зиянның мөлшері бойынша есептелген залал сомасы көрсетіледі.
3. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды анықтау
8. Ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері ірілік санаттары бойынша белгіленген іскерлік сүрек пен отындық сүректің көлемін базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшеріне көбейту жолымен анықталады.
9. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда өсуін тоқтату дәрежесіне дейін ағаштар мен бұталар заңсыз кесілген жағдайда базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері екі есе көбейтіледі.
10. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда өсуін тоқтату дәрежесіне жетпей ағаштар мен бұталар заңсыз кесілген жағдайда базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері өзгеріссіз қолданылады, осы аумақтардан тыс жерлерде – екі есеге кемітіледі.
11. Дауыл құлатқан, жел сұлатқан, өрт зақымдаған ағаштар мен бұталар заңсыз кесілген жағдайда базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері қолданылады.

12. Размер вреда от незаконной порубки молодняка и подроста, несомкнувшихся лесных культур, деревьев и кустарников на плантациях, а также селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения определяется путем умножения их количества на размеры возмещения вреда, предусмотренные в базовых ставках.
13. Расходы на лесовосстановление участков лесного фонда, поврежденных незаконными порубками, определяются по затратам, необходимым на проведение работ по воспроизводству лесов, при этом из суммы расходов на проведение мероприятий по воспроизводству лесов вычитается стоимость срубленных, но не вывезенных лесоматериалов, которые подлежат реализации.
Приложение
к Правилам учета и определения
ущерба, причиненного незаконными
порубками на территории лесного фонда
Журнал
учета ущерба, причиненного незаконными порубками
на территории лесного фонда*
_______________________________________
наименование лесовладельцев)
в данном журнале пронумеровано и
прошнуровано _______ (прописью) листов
___________________________________________
* журнал пронумеровывается, прошнуровывается, заверяется
подписью руководителя и печатью лесовладельца
п/п
Вид ущерба,
причиненного
незаконными
порубками на
территории
лесного
фонда
Порода
деревьев
или
кустарников
Количество
деревьев или
кустарников,
штук
Объем
древесины,
кубометров
Размер
возмещения
вреда за
единицу,
тенге
Сумма ущерба,
исчисленного
по размерам
возмещения
вреда
1
2
3
4
5
6
7

12. Шыбықтар мен өскіндерді, жинақталмаған орман дақылдарын, плантацияларда, сондай-ақ селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық мақсаттағы ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері олардың санын базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшеріне көбейту жолымен анықталады.
13. Ағаштың заңсыз кесілуінен зақымдалған орман қоры учаскелерінде орманды қалпына келтіруге жұмсалатын шығыстар ормандарды молықтыру жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қажет шығындар бойынша анықталады, бұл ретте ормандарды молықтыру жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жұмсалған шығыстар сомасынан кесілген, бірақ тасып әкетілмеген, сатылуға жататын орман материалдарының құны шегеріледі.
Орман қоры аумағында ағаштың
заңсыз кесілуінен келтірілген залалды
есепке алу және анықтау қағидасына
қосымша
Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу журналы*
_____________________________________________________________________
(орман иеленушілердің атауы)
осы журналда _______ (жазбаша) парақ
нөмірленді және тігілді
___________________________________________
* журнал нөмірленеді, тігіледі, орман иеленуші
басшысының қолымен және мөрімен куәландырылады
р/с №
Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалдың түрі
Ағаштар немесе бұталар тұқымдары
Ағаштар немесе бұталар саны, дана
Сүрек көлемі, текше метр
Бір бірлігі үшін зиянды өтеу мөлшері теңге
Зиянды өтеу мөлшерлері бойынша есептелген залал сомасы
1
2
3
4
5
6
7