О проекте Закона Республики Казахстан "О гарантированной государством юридической помощи"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1113
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О гарантированной государством юридической помощи».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН «О гарантированной государством юридической помощи»
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие в сфере предоставления гарантированной государством юридической помощи и определяет механизмы реализации прав физических и юридических лиц на бесплатную гарантированной государством юридическую помощь.
1. Общие положения
Статья 1.
Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие понятия:
1) правовое информирование – гарантированная государством юридическая помощь, оказываемая неопределенному кругу лиц, в виде предоставления информации по вопросам действующего законодательства в устной, письменной и визуальной формах;
2) правовое консультирование – гарантированная государством юридическая помощь, оказываемая лицам, имеющим право на ее получение, в форме устных и письменных консультаций, в том числе касающихся вопроса составления заявлений, жалоб, ходатайств и других документов правового характера по конкретной правовой проблеме;
3) гарантированная государством юридическая помощь – юридическая помощь, предоставляемая физическим и юридическим лицам, имеющим право на ее получение на основании и в порядке, предусмотренным настоящим Законом на бесплатной основе;
4) субъекты оказания гарантированной государством юридической помощи – физические и/или юридические лица, предоставляющие гарантированную государством юридическую помощь;
5) уполномоченный государственный орган в сфере оказания гарантированной государством юридической помощи (далее – уполномоченный государственный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области оказания юридических услуг населению;
6) система гарантированной государством юридической помощи – установленные законодательством правовые основы и механизмы реализации гарантированного государством права на юридическую помощь.
Статья 2.
Законодательство Республики Казахстан о
гарантированной государством юридической помощи
1. Законодательство Республики Казахстан о гарантированной государством юридической помощи основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.

"Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобаcы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1113 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
«Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы»
Осы Заң мемлекет кепілдік берген заң көмегін ұсыну саласында туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді әрі жеке және заңды тұлғалардың тегін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне құқықтарын іске асырудың тетіктерін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) құқықтық ақпараттандыру – қолданыстағы заңнама мәселелері бойынша ақпарат ұсыну түрінде ауызша, жазбаша және көрнекі нысандарда белгісіз адамдар тобына көрсетілетін мемлекет кепілдік берген заң көмегі;
2) құқықтық консультация беру – оны алуға құқығы бар адамдарға ауызша және жазбаша консультация беру нысандарында, соның ішінде өтініштер, шағымдар, қолдаухаттар мен нақты құқықтық мәселе бойынша құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасауға қатысты көрсетілетін мемлекет кепілдік берген заң көмегі;
3) мемлекет кепілдік берген заң көмегі – осы Заңда көзделген негізде және тәртіппен тегін негізде оны алуға құқығы бар жеке және заңды тұлғаларға ұсынылатын заң көмегі;
4) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін субъектілер – мемлекет кепілдік берген заң көмегін ұсынатын жеке және/немесе заңды тұлғалар;
5) мемлекет кепілдік берген заң көмегін ұсыну саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті мемлекеттік орган)  халыққа заң қызметтерін көрсету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) мемлекет кепілдік берген заң көмегінің жүйесі –мемлекет кепілдік берген құқықтың заң көмегіне заңнамада белгіленген құқықтық негіздері және іске асыру тетіктері.
2-бап. Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген заң
көмегі туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.

2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, применяются правила международного договора.
Статья 3. Сфера действия настоящего Закона
Действие настоящего Закона распространяется на граждан Республики Казахстан, иностранных граждан, лиц без гражданства и юридических лиц.
Статья 4.
Основные принципы оказания гарантированной
государством юридической помощи
Оказание гарантированной государством юридической помощи основывается на принципах:
1) законности;
2) приоритета прав, свобод и охраняемых законом интересов физических и юридических лиц, нуждающихся в бесплатной гарантированной государством юридической помощи;
3) доступности и качества гарантированной государством юридической помощи;
4) обеспечения конфиденциальности вопроса, по которому оказывается гарантированная государством юридическая помощь;
5) эффективного государственного контроля за процессом оказания гарантированной государством юридической помощи.
Статья 5.
Государственная политика в области оказания
гарантированной государством юридической помощи
1. Государственная политика в области оказания гарантированной государством юридической помощи обеспечивается совокупностью организационно-правовых, социально-экономических, информационных, лицензионно-контрольных и иных мер, осуществляемых в целях реализации гарантии прав физических и юридических лиц на получение бесплатной гарантированной государством юридической помощи.
2. Основные направления государственной политики в области обеспечения гарантированной государством юридической помощью определяются Президентом Республики Казахстан.
3. В Республике может быть введена государственная адвокатура, основы, порядок и условия деятельности которой устанавливаются Законом.
2. Виды гарантированной государством юридической помощи
Статья 6.
Виды гарантированной государством юридической помощи
Гарантированная государством юридическая помощь оказывается в виде:
1) правового информирования;
2) правового консультирования;
3) защиты и представительства интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях в случаях и порядке, установленных настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
3. Субъекты оказания гарантированной
государством юридической помощи
Статья 7.
Субъекты оказания гарантированной государством юридической помощи
Гарантированная государством юридическая помощь оказывается:
1) государственными органами в пределах своей компетенции;

2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осы Заңда қамтылғаннан басқа өзге де ережелер белгіленген болса, халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
3-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
Осы Заң Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдік азаматтар, азаматтығы жоқ адамдар және заңды тұлғаларға қолданылады.
4-бап. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетудің негізгі
қағидаттары
Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету:
1) заңдылық;
2) тегін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне мұқтаж жеке тұлғалардың құқықтары, бостандықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерінің басымдылығы;
3) мемлекет кепілдік берген заң көмегінің қол жетімділігі және сапалылығы;
4) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетілетін мәселенің құпиялылығын қамтамасыз ету;
5) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету үдерісіне тиімді мемлекеттік бақылау жасау қағидаттарына негізделеді.
5-бап. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету саласындағы
мемлекеттік саясат
1. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету саласындағы мемлекеттік саясат ұйымдастырушылық-құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ақпараттық, лицензиялық-бақылау және жеке және заңды тұлғалардың білікті мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқықтарының кепілдіктерін іске асыру мақсатында жүзеге асырылатын өзге де шаралардың жиынтығымен қамтамасыз етіледі.
2. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
3. Республикада негізі, тәртібі және қызметінің шарты Заңмен белгіленетін мемлекеттік адвокатура енгізілуі мүмкін.
2. Мемлекет кепілдік берген заң көмегінің түрлері
6-бап. Мемлекет кепілдік берген заң көмегінің түрлері
Мемлекет кепілдік берген заң көмегі:
1) құқықтық ақпараттандыру;
2) құқықтық консультация беру;
3) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда және тәртіппен жеке тұлғалардың мүдделерін соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда қорғау және білдіру түрінде көрсетіледі.
3. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін субъектілер
7-бап. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін
субъектілер
Мемлекет кепілдік берген заң көмегін:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар;

2) адвокатами в случаях и порядке, установленных настоящим Законом, Законом Республики Казахстан «Об адвокатской деятельности» и иными законодательными актами Республики Казахстан;
3) нотариусами в случаях и порядке, установленных Законом Республики Казахстан «О нотариате»;
4) частными судебными исполнителями в случаях и порядке, установленных Законом Республики Казахстан «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей»;
5) высшими учебными заведениями и неправительственными организациями.
4. Лица, имеющие право на получение гарантированной государством юридической помощи
Статья 8.
Лица, имеющие право на получение
гарантированной государством юридической помощи
1. Право на получение гарантированной государством юридической помощи бесплатно в виде правового информирования имеют все физические и юридические лица.
2. Гарантированная государством юридическая помощь, предусмотренная подпунктами 2) и 3) статьи 6 настоящего Закона, предоставляется лицам, имеющим право на получение бесплатной гарантированной государством юридической помощи в случаях и порядке, установленных процессуальным законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан «Об адвокатской деятельности».
3. Лица, указанные в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, вправе получить гарантированную государством юридическую помощь на всей территории Республики Казахстан независимо от местожительства.
4. В интересах лица, нуждающегося в гарантированной государством юридической помощи, с ходатайством может обратиться его представитель на основании доверенности, выданной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 9.
Права и обязанности лица, нуждающегося в
гарантированной государством юридической помощи
1. Лицо, нуждающееся в гарантированной государством юридической помощи, имеет право:
1) получить информацию о своих правах, обязанностях и условиях  предоставления гарантированной государством юридической помощи;
2) обратиться за оказанием бесплатной гарантированной государством юридической помощи к субъектам, ее предоставляющим;             3) получить гарантированную государством юридическую помощь в гарантированном объеме или отказаться от ее получения;
4) обжаловать действия (бездействие) субъектов, предоставляющих гарантированную государством юридическую помощь;
5) на конфиденциальность вопроса, по которому оказана гарантированная государством юридическая помощь.
2. Лицо, обратившееся с ходатайством об оказании ему гарантированной государством юридической помощи, обязано:

2) осы Заңда, «Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда және тәртіппен адвокаттар;
3) «Нотариат туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда және тәртіппен нотариустар;
4) «Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда және тәртіппен жеке сот орындаушылар;
5) жоғары оқу органдары және үкіметтік емес ұйымдар көрсетеді.
4. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығы бар адамдар
8-бап. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығы бар
адамдар
1. Барлық жеке және заңды тұлғалардың құқықтық ақпараттандыру түрінде тегін мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығы бар.
2. Осы Заңның 6-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген мемлекет кепілдік берген заң көмегі Қазақстан Республикасының іс-жүргізу заңнамасында және «Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда және тәртіппен тегін мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығы бар адамдарға ұсынылады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген адамдар тұратын жеріне қарамастан Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқылы.
4. Мемлекет кепілдік берген заң көмегіне мұқтаж адамдардың мүддесі үшін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген сенімхаттың негізінде оның өкілі жүгіне алады.
9-бап. Мемлекет кепілдік берген заң көмегіне мұқтаж адамдардың
құқықтары мен міндеттері
1. Мемлекет кепілдік берген заң көмегіне мұқтаж адамның:
1) өзінің құқықтары, міндеттері және мемлекет кепілдік берген заң көмегін ұсыну шарттары туралы ақпарат алуға;
2) білікті мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету үшін оны ұсынатын субъектілерге жүгінуге;
3) кепілдік берілген көлемде мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға немесе оны алудан бас тартуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте мемлекет кепілдік берген заң көмегін ұсынатын субъектілердің әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдануға;
5) мемлекет кепілдік берген заң көмегі көрсетілген мәселенің құпиялылығына құқығы бар.
2. Оған мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы өтінішпен жүгінген адам:

1) представить документы, подтверждающие его право на получение гарантированной государством юридической помощи;
2) своевременно извещать об изменении обстоятельств, влияющих на условия предоставления гарантированной государством юридической помощи;
3) обеспечить достоверность информации, на которых основана необходимость оказания гарантированной государством юридической помощи.
5. Государственное регулирование в сфере предоставления гарантированной государством юридической помощи
Статья 10.
Компетенция Правительства Республики Казахстан в сфере оказания
гарантированной государством юридической помощи
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в сфере оказания гарантированной государством юридической помощи;
2) обеспечивает функционирование и развитие системы гарантированной государством юридической помощи;
3) осуществляет иные функции в сфере оказания гарантированной государством юридической помощи, возложенные законодательством Республики Казахстан.
Статья 11.
Компетенция уполномоченного государственного органа
Уполномоченный государственный орган:
1) обеспечивает реализацию государственной политики в сфере оказания гарантированной государством юридической помощи;
2) осуществляет международное сотрудничество в области оказания гарантированной государством юридической помощи;
3) является администратором бюджетных программ по всем видам гарантированной государством юридической помощи;
4) разрабатывает проекты нормативных правовых актов по вопросам оказания гарантированной государством юридической помощи;
5) координирует деятельность субъектов оказания гарантированной государством юридической помощи;
6) проводит мониторинг законодательства об оказании гарантированной государством юридической помощи;
7) обеспечивает правовое просвещение и правовое информирование населения об оказании гарантированной государством юридической помощи;
8) обеспечивает методологическую и практическую помощь высшим учебным заведениям и неправительственным организациям по оказанию населению бесплатной гарантированной государством юридической помощи в виде правового информирования;
9) обеспечивает опубликование раз в полугодие в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, информацию о состоянии системы гарантированной государством юридической помощи.
6. Порядок оказания гарантированной
государством юридической помощи
Статья 12.
Порядок оказания гарантированной государством
юридической помощи государственными органами
Государственными органами гарантированная государством юридическая помощь в виде правового информирования оказывается в пределах их компетенции в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».

1) оның мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығын растайтын құжаттарды ұсынуға;
2) мемлекет кепілдік берген заң көмегін ұсынудың шарттарына ықпал ететін мән-жайлардың өзгергені туралы уақытында хабарлауға;
3) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету қажеттілігіне негізделген ақпараттың дұрыстығын қамтамасыз етуге міндетті.
5. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін ұсыну саласындағы мемлекеттік реттеу
10-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекет кепілдік
берген заң көмегін көрсету саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді;
2) мемлекет кепілдік берген заң көмегі жүйесінің жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз етеді;
3) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
11-бап. Уәкілетті мемлекеттік органның құзыреті:
1. Уәкілетті мемлекеттік орган:
1) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
2) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
3) мемлекет кепілдік берген заң көмегінің барлық түрлері бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болып табылады;
4) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
5) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін субъектілердің қызметін үйлестіреді;
6) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы заңнамаға мониторинг жүргізеді;
7) мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы халықтың құқықтық сауатын ашуды және оларды құқықтық ақпараттандыруды
қамтамасыз етеді;
8) жоғары оқу орындарына және үкіметтік емес ұйымдарға құқықтық ақпараттандыру түрінде халыққа тегін мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету бойынша әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
9) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын мерзімді баспа басылымдарында мемлекет кепілдік берген заң көмегі жүйесінің жағдайы туралы ақпаратты жарты жылда бір рет жариялануын қамтамасыз етеді.
6. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету тәртібі
12-бап. Мемлекеттік органдардың мемлекет кепілдік берген заң
көмегін көрсету тәртібі
Мемлекеттік органдар құқықтық ақпараттандыру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін өз құзыреті шегінде «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен көрсетеді.

Статья 13.
Порядок оказания гарантированной государством
юридической помощи адвокатами
1. Адвокаты как субъекты оказания гарантированной государством юридической помощи предоставляют гражданам бесплатную гарантированную государством юридическую помощь в случаях и порядке, предусмотренных настоящим Законом, Законом Республики Казахстан «Об адвокатской деятельности» и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Участие адвокатов в оказании гарантированной государством юридической помощи обеспечивается коллегией адвокатов области, города республиканского значения и столицы.
Оказание гарантированной государством юридической помощи адвокатами в сельских населенных пунктах обеспечивается коллегией адвокатов области.
Критерии отбора адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной государством юридической помощи, утверждаются Республиканской коллегией адвокатов.
3. Коллегия адвокатов области, города республиканского значения и столицы ежегодно не позднее 1 декабря направляет в территориальный орган юстиции список адвокатов, участвующих в системе гарантированной государством юридической помощи. В списке указываются номера и даты выдачи лицензий на занятие адвокатской деятельностью, формы организации адвокатской деятельности, наименования и места осуществления адвокатской деятельности.
Территориальный орган юстиции ежегодно не позднее 25 декабря принимает меры к опубликованию в периодическом печатном издании, распространяемом на территории соответствующей области, города республиканского значения и столицы, и размещению на своем официальном сайте в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» списка адвокатов, принимающих участие в системе гарантированной государством юридической помощи.
4. Территориальный орган юстиции ежегодно не позднее 15 декабря заключает с адвокатами соглашение об оказании гарантированной государством юридической помощи.
Форма соглашения, утверждаемая Министерством юстиции Республики Казахстан с учетом рекомендаций Республиканской коллегии адвокатов, содержит обязанность адвокатов по полноценному обеспечению адвокатскими услугами населения, проживающего на территории области, города республиканского значения и столицы.
5. Адвокаты, оказывающие гарантированную государством юридическую помощь, в своей деятельности руководствуются положениями настоящего Закона, Закона Республики Казахстан «Об адвокатской деятельности» и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими адвокатскую деятельность.
Адвокаты оказывают все виды гарантированной государством юридической помощи, предусмотренные пунктом 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан «Об адвокатской деятельности».

13-бап. Адвокаттардың мемлекет кепілдік берген заң көмегін
көрсету тәртібі
1. Адвокаттар мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетудің субъектісі ретінде осы Заңда, «Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда және тәртіпте азаматтарға тегін мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетеді.
2. Адвокаттардың мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысуын облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың адвокаттар алқасы қамтамасыз етеді.
Селолық елді мекендерде мемлекет кепілдік берген заң көмегін адвокаттардың көрсетуін облыстың адвокаттар алқасы қамтамасыз етеді.
Мемлекет кепілдік берген заң көмегі жүйесіне қатысатын адвокаттардың іріктеу өлшемдерін Республикалық адвокаттар алқасы бекітеді.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың адвокаттар алқасы жыл сайын 1 желтоқсаннан кешіктірмей аумақтық әділет органына мемлекет кепілдік берген заң көмегі жүйесіне қатысатын адвокаттардың тізімін жібереді. Тізімде адвокаттық қызметпен айналысуға лицензияның нөмірі мен берілген күні, адвокаттық қызметті ұйымдастыру нысаны, атаулары мен адвокаттық қызметті жүзеге асыру орны көрсетіледі.
Аумақтық әділет органы жыл сайын 25 желтоқсаннан кешіктірмей мемлекет кепілдік берген заң көмегі жүйесіне қатысатын адвокаттардың тізімін тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымында жариялауға және «Интернет» ақпараттық-телекоммуникациялық желідегі өзінің ресми сайтына орналастыруға шаралар қабылдайды.
4. Аумақтық әділет органы жыл сайын 15 желтоқсаннан кешіктірмей адвокаттармен мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім жасайды.
Республикалық адвокаттар алқасының ұсынымдарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекітетін келісім нысанында облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында тұратын халықты адвокаттық қызметпен толыққанды қамтамасыз ету міндеті қамтылады.
5. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін адвокаттар өз қызметінде осы Заңның, «Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының және адвокаттық қызметті реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілердің ережелерін басшылыққа алады.
Адвокаттар «Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 4-бабының 1-тармағында көзделген мемлекет кепілдік берген заң көмегінің барлық түрлерін көрсетеді.

6. Адвокаты ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в коллегию адвокатов, отчет об оказанной ими гарантированной государством юридической помощи. Форма отчета утверждается Министерством юстиции Республики Казахстан с учетом рекомендаций Республиканской коллегии адвокатов.
7. Коллегия адвокатов области, города республиканского значения, столицы ежегодно не позднее 20 июля и 20 января представляет в территориальный орган юстиции сводный отчет об оказанной адвокатами гарантированной государством юридической помощи по форме, утверждаемой Министерством юстиции Республики Казахстан с учетом рекомендаций Республиканской коллегии адвокатов.
Сводный отчет коллегии адвокатов области содержит информацию об обеспечении гарантированной государством юридической помощью сельских населенных пунктов.
8. Размер, порядок оплаты труда адвокатов, оказывающих гражданам юридическую помощь в рамках гарантированной государством юридической помощи, и возмещения их расходов, связанных с защитой и представительством и оказанием иной юридической помощи, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 14.
Отказ в оказании гарантированной государством
юридической помощи
1. В оказании гарантированной государством юридической помощи в виде правового информирования отказывается, если обращение заявителя не имеет правового характера.
2. В оказании гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования и представительства отказывается, если:
1) заявитель не относится к категории лиц, имеющих право на получение гарантированной государством юридической помощи, предусмотренных пунктом 2 статьи 8 настоящего Закона;
2) обращение заявителя не имеет правового характера.
3. Отказ в оказании гарантированной государством юридической помощи должен быть мотивированным и может быть обжаловано в вышестоящий орган, прокуратуру либо суд.
Статья 15.
Финансирование гарантированной государством юридической помощи
Финансирование гарантированной государством юридической помощи осуществляется за счет бюджетных средств в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Заключительные положения
Статья 16.
Контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан
о гарантированной государством юридической помощи
Контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о гарантированной государством юридической помощи осуществляется уполномоченным государственным органом.
Статья 17.
Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

6. Адвокаттар алқасына адвокаттар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5 күнінен кешіктірмей, олар көрсеткен мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы есепті береді. Есептің нысанын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Республикалық адвокаттар алқасының ұсынымдарын ескере отырып бекітеді.
7. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың адвокаттар алқасы Республикалық адвокаттар алқасының ұсынымдарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекітетін нысан бойынша аумақтық әділет органдарына жыл сайын 20 шілдеден және 20 қаңтардан кешіктірмей адвокаттардың мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсеткені туралы жиынтық есепті береді.
Облыстың адвокаттар алқасының жиынтық есебі селолық елді мекендердің мемлекет кепілдік берген заң көмегімен қамтамасыз етілуі туралы ақпаратты қамту қажет.
8. Мемлекет кепілдік берген заң көмегі шеңберінде азаматтарға заң көмегін көрсеткен адвокаттардың еңбегіне ақы төлеудің және олардың қорғауға және өкілдік етуге және өзге де заң көмегін көрсетуге байланысты шығыстарын өтеудің мөлшерін, тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
14-бап. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден бас
тарту
1. Егер өтініш беруші өтінішінің құқықтық сипаты болмаса, құқықтық ақпараттандыру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден бас тартылады.
2. Құқықтық консультация беру және өкілдік ету түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден, егер:
1) өтініш беруші осы Заңның 8-бабының 2-тармағында көзделген мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығы бар адамдар санатына жатпайтын болса;
2) өтініш беруші өтінішінің құқықтық сипаты болмаса, бас тартылады.
3. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден бас тарту дәлелденген болуы тиіс және жоғары тұрған органға, прокуратураға не сотқа шағымдана алады.
15-бап. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін қаржыландыру Мемлекет кепілдік берген заң көмегін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
7. Қорытынды ережелер
16-бап. Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген заң
көмегі туралы заңнамасының сақталуын бақылау
Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы заңнамасының сақталуын бақылауды уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
17-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті