Об утверждении Правил формирования графика транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2012 года № 1274. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2015 года № 657
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.08.2015 № 657 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 08 апреля 2015 года № 276.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования графика транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2012 года № 1274
Правила
формирования графика транспортировки нефти
по магистральным нефтепроводам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования графика транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» и определяют порядок формирования графика транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) отправитель – лицо, являющееся производителем нефти, или лицо, которое приобрело ее на законных основаниях, либо уполномоченное ими лицо, предоставляющее нефть для транспортировки по магистральному нефтепроводу на основании договора на предоставление услуг по транспортировке нефти;
2) выписки из графика – подробная информация на бумажном и электронном носителях, которая ежемесячно направляется уполномоченным органом операторам и в Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) для транспортировки нефти отправителями;
3) внутренние потребности Республики Казахстан – объемы нефти, необходимые для потребления на территории Республики Казахстан;
4) магистральный нефтепровод – единый производственно-технологический комплекс, состоящий из линейной части и объектов, обеспечивающих безопасную транспортировку нефти, соответствующий требованиям технических регламентов и национальных стандартов;

Магистральдық мұнай құбырлары бойынша мұнай тасымалдаудың кестесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қазандағы № 1274 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 тамыздағы № 657 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.08.2015 № 657 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Энергетика министрінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 276 бұйрығын қараңыз.
«Магистральдық құбыр туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы Заңының 5-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Магистральдық мұнай құбырлары бойынша мұнай тасымалдаудың кестесін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 8 қазандағы
№ 1274 қаулысымен
бекітілген
Магистральдық мұнай құбырлары бойынша мұнай тасымалдаудың кестесін қалыптастыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Магистральдық мұнай құбырлары бойынша мұнай тасымалдаудың кестесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Магистральдық құбыр туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы Заңына сәйкес әзірленді және магистральдық мұнай құбырларымен мұнай тасымалдау кестесін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жөнелтуші – мұнай өндіруші болып табылатын тұлға немесе оны заңды негіздерде сатып алған тұлға не олар уәкілеттік берген, мұнайды тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шарт негізінде магистральдық мұнай құбырымен тасымалдауға мұнайды ұсынатын тұлға;
2) кестеден үзінділер – операторларға және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетіне (бұдан әрі – Комитет) жөнелтушілер мұнай тасымалдауға қағаз және электрондық тасығышта ай сайын уәкілетті орган жіберетін толық ақпарат;
3) Қазақстан Республикасының ішкі қажеттіліктері – Қазақстан Республикасының аумағында тұтыну үшін қажетті мұнай көлемі;
4) магистральдық мұнай құбыры мұнайды қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ететін желілік бөліктен және объектілерден тұратын, техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келетін бірыңғай өндірістік-технологиялық кешен;

5) график транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам – график транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам, утвержденный уполномоченным органом;
6) оператор – собственник магистрального нефтепровода или юридическое лицо, владеющие магистральным нефтепроводом на ином законном основании, осуществляющие транспортировку нефти по магистральному нефтепроводу и (или) его эксплуатацию, либо уполномоченная ими организация, оказывающая операторские услуги;
7) заявка на транспортировку – заявка (годовая, месячная) на транспортировку нефти по магистральным нефтепроводам;
8) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области магистрального трубопровода.
2. Порядок формирования графика транспортировки нефти по
магистральным нефтепроводам
3. График транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам (далее – график) разрабатывается с учетом соответствующих договоров между собственником магистрального нефтепровода либо лицом, владеющим магистральным нефтепроводом на ином законном основании, или оператором, уполномоченным оказывать от их имени такие услуги, и отправителями нефти.
4. При разработке графика должны учитываться внутренние потребности Республики Казахстан в объемах, определяемых уполномоченным органом.
5. Для формирования графика отправители представляют в уполномоченный орган заявку на транспортировку нефти по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, не менее, чем за два месяца до начала отчетного года, а для формирования выписок из графика ежемесячно отправители представляют в уполномоченный орган заявку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, до десятого числа месяца, предшествующего отчетному.
6. График утверждается до 25 декабря года, предшествующего отчетному году, и доводится до сведения соответствующих операторов.
7. Ежемесячно выписки из графика не позднее двадцатого числа месяца, предшествующего отчетному месяцу, рассматриваются уполномоченным органом и при наличии подтверждения оператором технической возможности оказания услуг по транспортировке нефти направляются отправителям и соответствующим операторам для исполнения, а также в Комитет.
В выписке из графика, направляемой оператору, указываются количество нефти отправителя (по массе нетто), предусмотренное для экспорта и подлежащее вывозу с территории Республики Казахстан, для передачи (перевалки) в систему магистральных нефтепроводов другого оператора или на другой вид транспорта (железнодорожный, морской), для поставки (передачи) на нефтеперерабатывающие заводы Казахстана, а также иная необходимая информация.
Масса брутто нефти определяется как общая масса нефти, включающая массу балласта. Масса балласта определяется как общая масса воды, хлористых солей и механических примесей в нефти.
Массу нетто нефти определяют как разность массы брутто нефти и массы балласта.

5) магистральдық мұнай құбырларымен мұнай тасымалдау кестесі – уәкілетті орган бекіткен магистральдық мұнай құбырларымен мұнай тасымалдау кестесі;
6) оператор – мұнайды магистральдық мұнай құбырымен тасымалдауды және (немесе) оны пайдалануды жүзеге асыратын магистральдық мұнай құбырының меншік иесі немесе магистральдық мұнай құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлға не олар уәкілеттік берген, операторлық қызметтер көрсететін ұйым;
7) тасымалдауға арналған өтiнiм – магистральдық мұнай құбырларымен мұнай тасымалдауға арналған өтінім (жылдық, айлық);
8) уәкілетті орган – магистральдық құбыр саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2. Магистральдық мұнай құбырлары бойынша мұнай тасымалдау кестесін жасау тәртібі
3. Магистральдық мұнай құбырларымен мұнай тасымалдау кестесі (бұдан әрі - кесте) магистральдық құбырдың меншік иесінің не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаның немесе олардың атынан осындай қызметтер көрсетуге уәкілетті оператордың және мұнай жөнелтушінің арасындағы тиісті шарттар ескеріле отырып әзірленеді.
4. Кестені әзірлеу кезінде уәкілетті орган белгілейтін көлемдерде Қазақстан Республикасының ішкі қажеттіліктері ескерілуге тиіс.
5. Кестені жасау үшін жөнелтушілер уәкілетті органға есепті жыл басталғанға дейін кемінде екі ай бұрын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мұнай тасымалдауға арналған өтiнiм ұсынады, кестеден үзіндіні қалыптастыру үшін жөнелтушілер ай сайын уәкілетті органға есепті айдың алдындағы айдың он күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтiнiм ұсынады.
6. Кесте есепті жылдың алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейін бекітіледі және тиісті операторлардың назарына жеткізіледі.
7. Ай сайын уәкілетті орган кестеден үзінділерді есепті айдың алдындағы айдың жиырма күнінен кешіктірмей қарастырады және оператор мұнай тасымалдаудың қызмет көрсету техникалық мүмкіндіктерді растауы болғанда жөнелтушілер мен тиісті операторларға, сондай-ақ Комитетке орындау үшін жіберіледі.
Операторға жолданатын кестеден үзіндіде жөнелтушінің экспортқа арналған және Қазақстан Республикасы аумағынан алып кетуге жататын, басқа оператордың магистральдық мұнай құбырлары жүйесіне немесе көліктің басқа түріне (темір жол, теңіз) беруге (ауыстырып құюға) арналған, Қазақстанның мұнай өңдеу зауыттарына жеткізуге (беруге) арналған мұнай мөлшері (жалпы массасы бойынша), сондай-ақ өзге де қажетті ақпарат көрсетіледі.
Мұнайдың брутто массасы балласт массасын қосқанда мұнайдың жалпы массасы ретінде айқындалады. Балласт массасы мұнайдағы судың, хлорлы тұздардың және механикалық қоспалардың жалпы массасы ретінде айқындалады.
Мұнайдың нетто массасын мұнайдың брутто массасы мен балласт массасының айырымы ретінде айқындайды.

8. Изменения и дополнения к графику рассматриваются уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней со дня приема от отправителя заявки на корректировку.
Графики, а также изменения и дополнения к ним утверждаются при наличии подтверждения оператором технической возможности оказания услуг по транспортировке нефти.
Подтверждения о технической возможности оказания услуг по транспортировке нефти представляются оператором в уполномоченный орган по его оперативному запросу в течение дня.
По результатам рассмотрения изменений и дополнений к графику выписки из графика направляются оператору для исполнения и в Комитет (при экспорте нефти).
9. В случае отсутствия подтверждения технической возможности оказания услуг по транспортировке нефти, уполномоченный орган информирует об этом отправителя.
Приложение 1
к Правилам формирования
графика транспортировки нефти
по магистральным нефтепроводам
Заявка отправителя нефти для формирования графика на год
Магистральные нефтепроводы
Объем нефти (в тысячах тонн)
Период отгрузки
Примечания
Нефтепровод 1
Нефтепровод 2
Нефтепровод 3
Первый руководитель отправителя __________________________
Приложение 2
к Правилам формирования графика
транспортировки нефти по
магистральным нефтепроводам
Заявка на транспортировку нефти на планируемый месяц
Наименование компании:
Отчетный месяц:
Планируемый месяц:
Показатели
Отчетный месяц (нетто)
Заявка на планируемый месяц
план
факт
нетто
брутто
1.
Всего ресурсов
1)
Добыча нефти всего, в т.ч.:
по № контракта, название контрактной территории
2)
Нефть, полученная из других источников*
3)
Переходящий остаток на начало месяца
2.
Сдача оператору
3.
Распределение ресурсов в т.ч. (4.1.+4.2.+4.3.+4.4.+4.5.+4.6.+4.7.)
1)
Поставка на НПЗ РК, в т.ч. (4.1.1.+4.1.2.+4.1.3.)
АНПЗ
ПНХЗ
ПКОП
2)
Передача роялти
3)
КТК (по контрактам)
4)
Атырау-Самара (по контрактам), в т.ч. (4.4.1.+4.4.2.)
Дальнее
Ближнее
5)
Порт Актау (по контрактам), в т.ч. (4.5.1.+4.5.2.+4.5.3.)
Иран
Азербайджан
Махачкала
6)
Ж/д транспорт (по контрактам) в т.ч. (4.6.1.+4.6.2.+4.6.3.+4.6.4.)
Экспорт, с ННЭ (наименование)
Атырау, слив с ННЭ (наименование)
Порт Актау с ННЭ (наименование)
НПЗ, с ННЭ (наименование)
7)
Оренбургский ГПЗ
4.
Переходящий остаток на конец месяца
Примечание:
* - в т.ч. приобретенная у сторонних юридических и/или физических лиц с обязательным приложением документов, подтверждающих законность происхождения нефти
Первый руководитель: __________________ Подпись:

8. Уәкілетті орган кестеге өзгерістер мен толықтыруларды түзетуге арналған өтінімді жөнелтушіден қабылдаған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Кестелер, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтырулар оператордың мұнай тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге техникалық мүмкіндігін растауы болған ретте бекітіледі.
Мұнай тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге техникалық мүмкіндігі туралы растауды оператор уәкілетті органның жедел сұратуы бойынша бір күн ішінде оған ұсынады.
Кестеден үзінділер кестеге өзгерістер мен толықтыруларды қарау нәтижесінде операторға орындау үшін және Комитетке (мұнай экспорты кезінде) жіберіледі.
9. Мұнай тасымалдау бойынша қызметтер көрсету техникалық мүмкіндігін растау болмаған жағдайда, уәкілетті орган бұл туралы жөнелтушіні хабардар етеді.
Магистральдық мұнай
құбырлары бойынша мұнай
тасымалдаудың кестесін
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
Жөнелтушінің бір жылға арналған кестені қалыптастыруға өтiнiмі
Магистральдық мұнай құбырлары
Мұнай көлемі(мың тоннада)
Жөнелту уақыты
Ескертпелер
1. мұнай құбыры
2. мұнай құбыры
3. мұнай құбыры
Жөнелтушінің
бірінші басшысы ____________________________________________________
Магистральдық мұнай
құбырлары бойынша мұнай
тасымалдаудың кестесін
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Мұнайды жоспарланған айда тасымалдауға арналған өтінім
Компанияның атауы:
Есепті ай:
Жоспарланған айы:
Көрсеткіштер
Есепті ай (нетто)
Жоспарланған айға өтінім
жоспар
факт
нетто
брутто
1.
Барлық ресурстар
1)
Барлық өнделген мұнай, оның ішінде: келісімшарттың № бойынша, келісімшарттық аумақтың атауы
2)
Басқа көзден алынған мұнай*
3)
Ай басына ауысатын қалдық
2.
Операторға тапсыру
3.
Ресурстарды тарату, оның ішінде: (4.1.+4.2.+4.3.+4.4.+4.5.+4.6.+4.7.)
1)
ҚР МӨЗ жеткізу, он.іш. (4.1.1.+4.1.2.+4.1.3.)
АМӨЗ
ПМХЗ
ПКОП
2)
Роялти тапсыру
3)
КТК (келісімшарттар бойынша)
4)
Атырау-Самара (келісімшарттар бойынша), оның ішінде: (4.4.1.+4.4.2.)
Алыстағысы
Таяудағысы
5)
Ақтау порты (келісімшарттар бойынша), он.іш. (4.5.1.+4.5.2.+4.5.3.)
Иран
Әзірбайжан
Махачкала
6)
Т/ж көлігі (келісімшарттар бойынша) оның ішінде: (4.6.1.+4.6.2.+4.6.3.+4.6.4.)
Экспорт, МҚЭ-дан (атауы)
Атырау, МҚЭ-дан құйып беру (атауы)
Актау порты МҚЭ-дан (атауы)
МӨЗ, МҚЭ-дан (атауы)
7)
Орынбор ГӨЗ-і
4.
Ай соңына ауысатын қалдық
Ескертпе:
*- оның ішінде, мұнайдың шығу заңдылығын растайтын құжаттарды міндетті түрде қоса беріп басқа заңды және/немесе жеке тұлғалардан сатып алынғаны
Бірінші басшы:                         Қолы: