О приостановлении действия постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2275 и утверждении перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), правил его формирования и правил отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных и создания провизий (резервов) против них
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 ноября 2012 года № 1402
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Приостановить до 1 января 2013 года действие постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2275 «Об утверждении перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), правил его формирования и правил отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных».
2. Утвердить прилагаемые:
1) перечень юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее - Перечень);

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2275 қаулысының қолданысын тоқтата тұру және негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру ережесін, активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 қарашадағы № 1402 Қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру ережесін және активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2275 қаулысының қолданысы 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе);

2) правила формирования перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ);
3) правила отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных национальным управляющим холдингом, а также юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), и создания провизий (резервов) против них (далее – Правила).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 21 февраля 2009 года и действует до 1 января 2013 года, за исключением абзаца второго пунктов 5770 и 80 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года, и пункта 2 Перечня, который вводится в действие с 1 февраля 2012 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 ноября 2012 года № 1402
Перечень
юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ)
1. Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму».

2) Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру қағидалары;
3) Ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
3. Қағидалардың 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 5770 және 80-тармақтарының екінші абзацын және Тізбенің 2012 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін 2-тармағын қоспағанда, осы қаулы 2009 жылғы 21 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі және 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 5 қарашадағы
№ 1402 қаулысымен
бекiтiлген
Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе
талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс
беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті
ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты
тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың
міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген
активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік
серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен
басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге,
шартты міндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді)
шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесі
1. «Даму» кәсiпкерлiктi дамыту қоры» акционерлiк қоғамы.

2. Акционерное общество «Банк Развития Казахстана».
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 ноября 2012 года № 1402
Правила
формирования перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ)
Настоящие Правила формирования перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее – Правила формирования перечня) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) и устанавливают порядок формирования перечня юридических лиц, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств.
1. Перечень юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов (далее – перечень) определяется Правительством Республики Казахстан, при этом проект соответствующего постановления вносится уполномоченным органом в сфере налоговой политики по ходатайству национального управляющего холдинга.
2. Для включения в перечень юридическое лицо должно соответствовать следующим требованиям:
1) сто процентов голосующих акций (долей участия) такого юридического лица принадлежат национальному управляющему холдингу;
2) основным видом деятельности юридического лица является осуществление заемных операций или выкуп прав требования;

2. «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 5 қарашадағы
№ 1402 қаулысымен
бекiтiлген
Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе
талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс
беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті
ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты
тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың
міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген
активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік
серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен
басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге,
шартты міндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді)
шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін
қалыптастыру қағидалары
Осы Негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз процентi ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың мiндеттемелерi бойынша үшiншi тұлғаларға берiлген активтер мен шартты мiндеттемелердi (кредиттiк серiктестiктердiң активтерi мен шартты мiндеттемелерiнен басқа) қоспағанда, күмәндi және үмiтсiз активтерге, шартты мiндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тiзбесiн қалыптастыру қағидалары (бұдан әрi - Тiзбені қалыптастыру қағидалары) «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексiнiң 106-бабының 4-тармағына (Салық кодексi) сәйкес әзiрлендi және күмәндi және үмiтсiз активтерге, шартты мiндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөнiндегi шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тiзбесiн қалыптастыру тәртiбiн белгiлейдi.
1. Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін (бұдан әрі – тізбе) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды, бұл ретте тиісті қаулының жобасын ұлттық басқарушы холдингтің қолдаухаты бойынша салық саясаты саласындағы уәкілетті орган енгізеді.
2. Тізбеге қосу үшін заңды тұлға мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) мұндай заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі;
2) заңды тұлғаның негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылады;

3) юридическое лицо не является налогоплательщиком, указанным в  пунктах 1 (кроме банка, являющегося национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу), 2 и 3 статьи 106 Налогового кодекса.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 ноября 2012 года № 1402
Правила
отнесения активов и условных обязательств к категории
сомнительных и безнадежных национальным управляющим холдингом,
а также юридическими лицами, основным видом деятельности
которых является осуществление заемных операций или выкуп прав
требования и сто процентов голосующих акций (долей участия)
которых принадлежат национальному управляющему холдингу,
имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных
и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением
активов и условных обязательств, предоставленных в пользу
взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам
взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств
кредитных товариществ), и создания провизий (резервов) против них
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных национальным управляющим холдингом, а также юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), и создания провизий (резервов) против них (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и условия классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах, имеют следующие значения:
1) активы – требования ко всем физическим и юридическим лицам, в том числе к банкам;
2) инвестиционный займ (кредит) – займ (кредит), соответствующий следующим требованиям:
срок займа (кредита) составляет пять и более лет;
условиями договора займа (кредита) установлен запрет на полное досрочное погашение;
в случае частичного погашения займа (кредита), частичное погашение может осуществляться в сроки и порядке, предусмотренными бизнес-планом заемщика;
займ (кредит) предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры;

3) заңды тұлға Салық кодексінің 106-бабының 1 (акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банктен басқа), 2 және 3-тармақтарында көрсетілген салық төлеуші болып табылмайды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 5 қарашадағы
№ 1402 қаулысымен
бекiтiлген
Ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ негізгі қызмет түрі
қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын
сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының
(қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы
холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптардың пайдасына
не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша
үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты
міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері
мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді
және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы
провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар заңды
тұлғалардың активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді
және үмітсіз санатқа жатқызу және оларға қарсы
провизиялар (резервтер) құру қағидалары
1. Жалпы қағидалары
1. Ұлттық басқарушы холдингтiң, сондай-ақ негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз процентi ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi, өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың мiндеттемелерi бойынша үшiншi тұлғаларға берiлген активтер мен шартты мiндеттемелердi (кредиттiк серiктестiктердiң активтерi мен шартты мiндеттемелерiнен басқа) қоспағанда, күмәндi және үмiтсiз активтерге, шартты мiндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың активтер мен шартты мiндеттемелердi күмәндi және үмiтсiз санатқа жатқызу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексiне (Салық кодексi) сәйкес әзiрлендi және активтердi, шартты мiндеттемелердi жiктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру тәртiбi мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар мынадай мәнге ие:
1) активтер – барлық жеке және заңды тұлғаларға, оның iшiнде банктерге қойылатын талаптар;
инвестициялық қарыз (кредит) – мынадай талаптарға сәйкес келетiн қарыз (кредит):
қарыздың (кредиттiң) мерзiмi бес және одан артық жылды құрайды;
қарыз (кредит) шартының талаптарында мерзiмiнен бұрын толық өтеуге тыйым салу белгiленген;
қарыз (кредит) iшiнара өтелген жағдайда, iшiнара өтеу қарыз алушының бизнес-жоспарында көзделген мерзiмде және тәртiппен жүзеге асырылуы мүмкiн;
қарыз (кредит) материалдық өндiрiстi, өндiрiстiк және көлiк инфрақұрылымын құруға, кеңейтуге және жаңғыртуға бағытталған iс-шаралар кешенiн iске асыруды көздейтiн оның бизнес-жоспарына сәйкес заңды тұлғаға берiледi;

3) займ (кредит) – осуществление Организацией заемных, лизинговых операций;
4) кредитный риск – риск возникновения расходов (убытков) вследствие неисполнения либо ненадлежащего исполнения должником (дебитором) обязательств по активу и условному обязательству перед Организацией, в соответствии с условиями договора либо существования реальной угрозы такого неисполнения (ненадлежащего исполнения);
5) Организация – национальный управляющий холдинг, а также юридическое лицо, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу;
6) портфель однородных займов (кредитов) – группа однородных займов (кредитов), включаемых в одну группу в соответствии с внутренними правилами Организации о порядке и условиях классификации однородных займов (кредитов);
7) провизии (резервы) – признание вероятности потерь стоимости конкретного актива, а в случае условного обязательства - признание вероятности потерь по возможному исполнению Организацией обязательств, или совокупности активов (условных обязательств);
8) стоимость обеспечения – рыночная (справедливая) оценка обеспечения на текущий момент, с учетом возможности ее реализации (продажи) на момент оценки;
9) реклассификация актива (условного обязательства) – классификация ранее классифицированного актива (условного обязательства), с соответствующим изменением суммы провизии (резервов) против него в сторону увеличения или уменьшения на сумм разницы между ранее сформированной суммой провизии (резерва) и необходимой суммой провизии (резерва) после проведения реклассификации;
10) условное обязательство – обязательство, принятое Организацией за должника (заемщика) в пользу третьих лиц и несущее кредитные риски должника (заемщика), вытекающие из условий договора.
2. Особенности классификации активов и условных обязательств
и формирования провизии (резервов) против сомнительных и
безнадежных активов и условных обязательств
3. Провизии (резервы) формируются Организацией при обесценении активов и условных обязательств - при потере активом и условным обязательством стоимости вследствие реализации кредитного риска.
4. Классификация актива и условного обязательства, их отражение в бухгалтерском учете Организации не изменяют условий договора между Организацией и его должником (дебитором), в том числе не влияют на право получения Организацией основной суммы требования (долга) и вознаграждения по нему в полном объеме, а также штрафов, пени за нарушение должником (дебитором) условий договора.

3) қарыз (кредит) – Ұйымның қарыз, лизинг операцияларын жүзеге асыруы;
4) кредиттiк тәуекел – борышкердiң (дебитордың) Ұйым алдындағы актив және шартты мiндеттемелер жөнiндегi мiндеттемелердi шарттың талаптарына сәйкес орындамауы не тиiсiнше орындамауы не осындай орындамаудың (тиiсiнше орындамаудың) нақты қауiпiнiң болуы салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi;
5) Ұйым – ұлттық басқарушы холдинг, сондай-ақ негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз процентi ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалар;
6) бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржыны – Бiртектi қарыздарды (кредиттердi) жiктеу тәртiбi мен шарттары туралы Ұйымның iшкi ережесiне сәйкес бiр топқа енгiзiлетiн бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) тобы;
7) провизиялар (резервтер) – нақты активтiң құнын жоғалтуға душар болуын тану, ал шартты мiндеттеме жағдайында - Ұйымның өз мiндеттемелерiн орындау мүмкiндiгi немесе активтердiң (шартты мiндеттемелердiң) жиынтығы бойынша шығынға душар болуын тану;
8) қамтамасыз ету құны – бағалау сәтiнде оны өткiзу (сату) мүмкiндiгi ескерiле отырып, ағымдағы сәттегi қамтамасыз етудiң нарықтық (әдiл) бағасы;
9) активтi (шартты мiндеттеменi) қайта жiктеу – бұрын қалыптастырылған провизия (резерв) сомасы мен қайта жiктеу жүргiзiлгеннен кейiнгi қажеттi провизия (резерв) сомасының арасындағы айырма сомаларына ұлғаю немесе азаю жағына провизиялар (резервтер) сомаларының оған қарсы тиiстi өзгерiстерiмен бұрын жiктелген активтi (шартты мiндеттеменi) жiктеу;
10) шартты мiндеттеме – Ұйым борышкер (қарыз алушы) үшiн үшiншi тұлғалардың пайдасына қабылдаған және борышкердiң (қарыз алушының) шарт талаптарынан туындайтын кредиттiк тәуекелдерiн көтеретiн мiндеттеме.
2. Активтер мен шартты мiндеттемелердi жiктеу мен күмәндi
және үмiтсiз активтер мен шартты мiндеттемелерге қарсы
провизиялар (резервтер) қалыптастыру ерекшелiктерi
3. Провизияларды (резервтердi) Ұйым активтер мен шартты мiндеттемелер құнсызданған кезде – актив және шартты мiндеттеме кредиттiк тәуекелдiң iске асырылуы салдарынан құнын жоғалтқан кезде қалыптастырылады.
4. Активтi және шартты мiндеттеменi жiктеу, оларды Ұйымның бухгалтерлiк есебiнде көрсету Ұйым мен оның борышкерi (дебиторы) арасындағы шарт талаптарын өзгертпейдi, оның iшiнде Ұйымның талап етудiң (борыштың) негiзгi сомасын және ол бойынша сыйақыны, сондай-ақ борышкердiң (дебитордың) шарт талаптарын бұзғаны үшiн айыппұлды, өсiмпұлды толық көлемде алу құқығына әсер етпейдi.

5. Классификации подлежат активы и условные обязательства, за исключением требований к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан и требований по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
6. Настоящие правила не применяются если заемщик (должник, созаемщик) является лицом, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, определенном в соответствии с налоговым законодательством, либо зависимым, или дочерним по отношению к лицу, зарегистрированному в государстве с льготным налогообложением, за исключением случаев, когда право требования долга по активам и условным обязательствам выкуплено Организацией у лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенном в соответствии с налоговым законодательством, либо зависимого, или дочернего по отношению к лицу, зарегистрированному в государстве с льготным налогообложением, по решению Правительства Республики Казахстан.
7. Классификация (реклассификация) активов, условных обязательств и формирование провизии (резервов) осуществляется при:
соблюдении требований настоящих Правил и внутренних нормативных документов Организации;
наличии полной и достоверной информации, позволяющей проведение комплексного и объективного анализа в целях классификации активов, условных обязательств и формирования провизии (резервов) против них.
8. Классификация (реклассификация) активов, условных обязательств и (или) формирование провизии (резервов) основывается на принципе своевременности такой классификации и достоверности отражения изменений размера провизии (резервов) в учете и отчетности Организации.
9. Активы и условные обязательства подразделяются на стандартные и классифицированные.
10. Классифицированный актив представляет собой актив, по которому требование условий договора не исполняется либо имеются основания полагать, что требование по нему будет исполнено не в полном объеме или не будет исполнено вообще.
11. Классифицированное условное обязательство представляет собой условное обязательство, по которому имеется вероятность, что исполнение Организацией своих обязательств, принятых за должника в пользу третьих лиц и несущих кредитные риски, вытекающие из условий договора, наступит.
12. Активы и условные обязательства, не относящиеся к классифицированным, являются стандартными.
13. Классифицированные активы и условные обязательства подразделяются на следующие категории:
сомнительные;
безнадежные.
14. Размер провизии (резервов) по классифицированным активам и условным обязательствам Организации рассчитывается от суммы основного долга (требования), уменьшенной на стоимость высоколиквидного обеспечения по перечню высоколиквидного обеспечения, определенному подпунктом 1) пункта 60 настоящих Правил.

5. Қазақстан Республикасының Үкiметiне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне қойылатын талаптар мен салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша талаптарды қоспағанда, активтер мен шартты мiндеттемелер жiктелуге тиiс.
6. Егер қарыз алушы (борышкер, бiрлесiп қарыз алушы) салық заңнамасына сәйкес анықталған жеңiлдетiлген салық салынатын мемлекетте тiркелген адам не салық заңнамасына сәйкес анықталған жеңiлдетiлген салық салынатын мемлекетте тiркелген адамнан, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша жеңiлдетiлген салық салынатын мемлекетте тiркелген адамға қатысы бойынша тәуелдi немесе еншiлес адамнан активтер мен шартты мiндеттемелер бойынша борышты талап ету құқығын Ұйым сатып алған жағдайларды қоспағанда, салық заңнамасына сәйкес анықталған жеңiлдетiлген салық салынатын мемлекетте тiркелген адамға қатысы бойынша тәуелдi немесе еншiлес тұлға болып табылса, осы Қағидалар қолданылмайды.
7. Активтердi, шартты мiндеттемелердi жiктеу (қайта жiктеу) және провизиялар (резервтер) қалыптастыру:
осы Қағидалардың және Ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарының талаптары сақталған;
активтердi, шартты мiндеттемелердi жiктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) қалыптастыру мақсатында кешендi және объективтi талдау жүргiзуге мүмкiндiк беретiн толық және сенiмдi ақпарат болған кезде жүзеге асырылады.
8. Активтердi, шартты мiндеттемелердi жiктеу (қайта жiктеу) және провизиялар (резервтер) қалыптастыру осындай жiктеудiң уақтылылығы мен провизиялар (резервтер) мөлшерi өзгерiстерiнiң Ұйымның есебi мен есептiлiгiнде көрсетiлуiнiң дұрыстығы қағидатына негiзделедi.
9. Активтер мен шартты мiндеттемелер стандартты және жiктелген болып бөлiнедi.
10. Жiктелген актив ол бойынша шарттың талабы орындалмайтын не ол бойынша талап толық көлемде орындалмайды немесе мүлде орындалмайды деп пайымдауға негiз болатын активтi бiлдiредi.
11. Жiктелген шартты мiндеттеме ол бойынша үшiншi тұлғалардың пайдасына борышкер үшiн қабылданған және шарттың талаптарынан туындайтын кредиттiк тәуекелдердi көтеретiн Ұйымның өз мiндеттемелерiн орындау мүмкiндiгi бар шартты мiндеттеменi бiлдiредi.
12. Жiктелуге жатпайтын активтер пен шартты мiндеттемелер стандартты болып табылады.
13. Жiктелген активтер мен шартты мiндеттемелер мынадай санаттарға бөлiнедi:
күмәндi;
үмiтсiз.
14. Ұйымның жiктелген активтерi мен шартты мiндеттемелерi бойынша провизиялардың (резервтердiң) мөлшерi осы Қағидалардың 60-тармағының 1) тармақшасында белгiленген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз ету тiзбесi бойынша өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз ету құнына азайтылған негiзгi борыштың (талаптың) сомасынан есептеледi.

15. Классификация (реклассификация) активов и условных обязательств производится Организацией по всем активам и условным обязательствам ежемесячно и по состоянию на определенную дату проведения классификации (реклассификации), не более чем за семь рабочих дней до последнего рабочего дня месяца.
16. Классификация (реклассификация) портфеля однородных займов (кредитов) производится Организацией по всем портфелям однородных займов (кредитов) ежеквартально и по состоянию на определенную дату проведения классификации (реклассификации), не более чем за семь рабочих дней до последнего рабочего дня квартала.
17. Критерии, используемые Организациями при анализе кредитоспособности заемщиков (должников), в том числе при оценке финансового состояния заемщика и стоимости предмета залога, а также процедуры принятия и исполнения решений по созданию провизии (резервов), регламентируются настоящими Правилами, а также внутренними документами Организации, определяющими кредитную, инвестиционную и учетную политику.
§ 1. Особенности классификации займов (кредитов),
за исключением займов (кредитов), предусмотренных
пунктами 26-43 настоящих Правил
18. Не подлежат отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам бланковые займы (кредиты), за исключением:
бланкового займа (кредита), предоставленного согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) по решению Правительства Республики Казахстан и (или) по решению органа управления Организации на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан или Правительстве Республики Казахстан;
бланкового займа (кредита), отвечающего одновременно следующим условиям:
предоставленного до введения в действие настоящих Правил;
предоставленного согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) по решению Правительства Республики Казахстан и (или) предоставленного по решению уполномоченного органа Организации на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан или Правительстве Республики Казахстан.
19. В целях определения количества пролонгации не учитывается наличие пролонгации, если:
продление общего срока кредитования не связано с ухудшением финансового состояния заемщика и (или) отсутствуют у заемщика просроченные и (или) списанные долги перед Организацией, но не более одного раза;
изменение сроков платежей по договору (включая договоры, заключенные в рамках генеральных соглашений) не связано с ухудшением финансового состояния заемщика и (или) отсутствуют у заемщика просроченные и (или) списанные долги перед Организацией (без учета изменения графиков, связанные с досрочным погашением займа (кредита)), но не более трех раз.

15. Активтер мен шартты мiндеттемелердi жiктеудi (қайта жiктеудi) Ұйым ай сайын барлық активтер мен шартты мiндеттемелер бойынша және айдың соңғы жұмыс күнiне дейiн жетi жұмыс күнiнен аспайтын мерзiм iшiнде жiктеу (қайта жiктеу) жүргiзудiң белгiлi бiр күнiндегi жай-күй бойынша жүргiзiледi.
16. Бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) қоржынын жiктеудi (қайта жiктеудi) Ұйым бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) барлық қоржындары бойынша және жiктеудi (қайта жiктеудi) жүргiзудiң белгiлi бiр күнiндегi жағдай бойынша тоқсанның соңғы жұмыс күнiне дейiн жетi жұмыс күнiнен аспайтын мерзiм iшiнде жүргiзедi.
17. Ұйымдардың қарыз алушылардың (борышкерлердiң) кредит төлеу қабiлеттiлiгiн талдау кезiнде, оның iшiнде қарыз алушының қаржылық жағдайын және кепiл құнын бағалау кезiнде қолданылатын өлшемдер, сондай-ақ провизиялар (резервтер) құру жөнiнде шешiм қабылдау және оны орындау рәсiмдерi осы Қағидалармен, сондай-ақ Ұйымның кредит, инвестициялық және есеп саясатын айқындайтын iшкi құжаттарымен регламенттеледi.
§ 1. Осы Қағидалардың 26-43-тармақтарында көзделген
қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда, қарыздарды
(кредиттердi) жiктеу ерекшелiктерi
18. Мыналарды:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелерi жөнiндегi консультативтiк-кеңесшi орган ұсынымдарының негiзiнде Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша және (немесе) Ұйымның басқару органының шешiмi бойынша ұсынылған бланкiлiк қарызды (кредиттi);
бiр мезгiлде мынадай:
осы Қағидалар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн ұсынылған;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша ұсынылған және (немесе) Қазақстан Республикасы Президентiнiң немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелерi жөнiндегi консультативтiк-кеңесшi орган ұсынымдарының негiзiнде Ұйымның уәкiлеттi органының шешiмi бойынша ұсынылған шарттарға жауап беретiн бланкiлiк қарызды (кредиттi) қоспағанда, бланкiлiк қарыздар (кредиттер) күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмауға тиiс.
19. Егер:
кредит берудiң жалпы мерзiмiн ұзарту қарыз алушының қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты болмаса және (немесе) қарыз алушыда Ұйым алдында мерзiмi өткен және (немесе) шығысқа шығарылған борышы, бiрақ бiр реттен артық болмаса;
шарт (бас келiсiмдер шеңберiнде жасалған шарттарды қоса алғанда) бойынша төлемдер мерзiмiн өзгерту қарыз алушының қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты болмаса және (немесе) қарыз алушыда Ұйым алдында мерзiмi өткен және (немесе) шығысқа шығарылған борышы (қарызды (кредиттi) мерзiмiнен бұрын өтеуге байланысты кестелердiң өзгеруi ескерiлместен), бiрақ үш реттен артық болмаса мерзiмiн ұзарту мөлшерiн айқындау мақсатында мерзiмiн ұзартудың болуы ескерiлмейдi.

20. Признается необеспеченным займ (кредит), по которому принято обеспечение в виде:
товаров, недвижимого, движимого имущества, находящимся (зарегистрированным) за пределами Республики Казахстан;
имущества, обремененного правами третьих лиц, за исключением обременения, произведенного по согласованию с Организацией;
имущества, на которое имеется ограничение, наложенное государственным органом.
21. По займам (кредитам), предоставленным в иностранной валюте заемщикам, по валютным рискам которых не предусмотрены соответствующие инструменты хеджирования со стороны заемщика, классификационная категория критерия "Финансовое состояние" понижается на одну классификационную категорию.
§ 2. Особенности классификации депозитов
22. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам депозиты, за исключением депозита, размещенного на основании решения Правительства Республики Казахстан и (или) согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) решений органа управления Организации.
23. Депозит (в том числе текущий счет), размещенный (открытый) в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, либо в банке-резиденте Республики Казахстан, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже, чем на один уровень суверенного рейтинга Республики Казахстан, классифицируется как стандартный, при условии отсутствия задержек по переводу (возврату) средств с депозита, в том числе с текущего счета.
24. В случае размещения Организацией депозита либо открытия текущего счета в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, Организация проводит мониторинг их финансового состояния на основании документально подтвержденных данных, не реже одного раза в полгода.
25. В случае размещения Организацией депозита либо открытия текущего счета в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch либо в банке-резиденте Республики Казахстан, имеющем рейтинг ниже, чем на одну позицию суверенного рейтинга Республики Казахстан, Организация проводит мониторинг их финансового состояния на основании документально подтвержденных данных, не реже одного раза в квартал.
§ 3. Особенности классификации однородных займов (кредитов)

20. Мынадай:
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде орналасқан (тiркелген) тауарлар, жылжымайтын, жылжымалы мүлiк;
Ұйыммен келiсiм бойынша жүргiзiлген ауыртпалықтарды қоспағанда, үшiншi тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық артылған мүлiк;
мемлекеттiк орган салған шектеуi бар мүлiк түрiнде қамтамасыз ету қабылданған қарыз (кредит) қамтамасыз етiлмеген деп танылады.
21. Қарыз алушыларға шетелдiк валютада берiлген қарыздар (кредиттер) бойынша, қарыз алушы тарапынан тиiстi хеджирлеу құралдары көзделмеген валюталық тәуекелдер бойынша «Қаржылық жағдай» өлшемiнiң жiктеу санаты бiр жiктеу санатына төмендейдi.
§ 2. Депозиттердi жiктеу ерекшелiктерi
22. Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiмiнiң негiзiнде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және (немесе) Ұйымның басқару органының шешiмдерiне сәйкес орналастырылған депозиттi қоспағанда, депозиттер күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмауға тиiс.
23. Standard & Poor's агенттiгi берген А тобының рейтингiнен төмен емес жеке рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас рейтингi не Қазақстан Республикасының тәуелсiз рейтингiнiң бiр деңгейiнен кем емес жеке рейтингi бар шетел банкiнде не Қазақстан Республикасының резидент банкiнде орналастырылған (ашылған) депозит (оның iшiнде ағымдағы шоты) қаражатты депозиттен, оның iшiнде ағымдағы шоттан аудару бойынша кешiктiру болмаған жағдайда стандартты ретiнде жiктеледi.
24. Ұйым Standard & Poor's агенттiгiнiң А тобының рейтингiнен төмен емес жеке рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас рейтингi бар шетел банкiнде депозитiн орналастырған ағымдағы шотын ашқан жағдайда Ұйым құжаттамалық расталған деректер негiзiнде жарты жылда бiр реттен кем емес уақытта олардың қаржылық жағдайына мониторинг жүргiзедi.
25. Standard & Poor's агенттiгiнiң А тобының рейтингiнен төмен емес жеке рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас рейтингi бар не Қазақстан Республикасының резидент банкiнде Қазақстан Республикасының тәуелсiз рейтингiнiң бiр позициясынан төмен тәуелсiз рейтингi бар шетел банкiнде депозит орналастырған не ағымдағы шот ашқан жағдайда Ұйым құжаттамалық расталған деректер негiзiнде тоқсанына бiр рет олардың қаржылық жағдайына мониторинг жүргiзедi.
§ 3. Бiртектi қарыздарды (кредиттердi) жiктеу ерекшелiктерi

26. Займы (кредиты), предоставленные на условиях, определенных внутренней кредитной политикой Организации, и размер которых в совокупности на одного заемщика на дату оценки риска не превышает
0,02 процентов от величины собственного капитала Организации, включаются в портфель однородных займов (кредитов), если иное не установлено пунктом 31 настоящих Правил.
27. Займы (кредиты), предоставленные юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, не могут быть включены в портфель однородных займов (кредитов).
28. При принятии решения Организацией о формировании провизии (резервов) по портфелю однородных займов (кредитов) во внутренней кредитной политике Организации должны быть предусмотрены:
перечень применяемых признаков однородности;
порядок, методы, сроки проведения группировки;
порядок проведения мониторинга;
методика и процедуры классификации (реклассификации) и формирования, изменения размера провизии (резервов) против них в сторону увеличения или изменения.
29. Признаками однородности займов (кредитов) могут быть:
вид заемщика;
технология кредитования;
целевое назначение;
вид обеспечения;
срок кредитования;
иные признаки по различным программам кредитования, определенные внутренней кредитной политикой Организации.
Не могут быть признаками однородности:
наличие или отсутствие просроченных долгов;
количество дней просроченных долгов;
уровень кредитного риска по отдельно взятым займам (кредитам);
количество пролонгации.
30. Методика должна определять порядок отнесения однородных займов (кредитов) к категории сомнительных и безнадежных.
31. Организация вправе не включать займы (кредиты), обладающие признаками однородности, указанными во внутренней кредитной политике Организации, в портфель однородных займов (кредитов) в порядке, определенном внутренними нормативными документами Организации.
32. Признание займа (кредита) однородным, а также включение займа (кредита) в портфель однородных займов (кредитов) производится на основании условий договора на дату его подписания.
33. При изменении после подписания договора любых условий, кроме предусмотренного пунктом 34 настоящих Правил, не влечет за собой изменения перегруппировки портфеля однородных займов (кредитов).
34. Прекращается признание займа (кредита) однородным, если размер займа (кредита) на дату оценки риска равен или превышает 0,02 процента от величины собственного капитала Организации.

26. Ұйымның iшкi кредиттiк саясатында анықталған шарттарда берiлген және бiр қарыз алушыға тәуекелдi бағалау күнiндегi мөлшерi жиынтығында Ұйымның меншiктi капиталы шамасының 0,02 проценттен аспайтын қарыздар (кредиттер), егер осы Қағидалардың 31-тармағында өзгеше белгiленбесе, бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына қосылады.
27. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен белгiленген және жобаларды Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғыртуға және әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздар (кредиттер) бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына қосылмайды.
28. Ұйым бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) қоржыны бойынша провизиялар (резервтер) қалыптастыру туралы шешiм қабылдаған кезде Ұйымның iшкi кредиттiк саясатында мыналар көзделуге тиiс:
қолданылатын бiртектiлiк белгiлерiнiң тiзбесi;
топтау жүргiзу тәртiбi, әдiстерi, мерзiмдерi;
мониторинг жүргiзу тәртiбi;
провизияларды (резервтердi) жiктеу (қайта жiктеу) және қалыптастыру, олардың мөлшерiн оларға қарсы ұлғайту немесе өзгерту жағына өзгерту әдiстемесi мен рәсiмдерi.
29. Қарыздардың (кредиттердiң) бiртектiлiгiнiң белгiлерi мыналар болуы мүмкiн:
қарыз алушының түрi;
кредит беру технологиясы;
нысаналы мақсаты;
қамтамасыз ету түрi;
кредит беру мерзiмi;
Ұйымның iшкi кредиттiк саясатымен анықталған әр түрлi кредит беру бағдарламалары бойынша өзге де белгiлер.
Мыналар бiртектiлiк белгiлерi болмайды:
мерзiмi өткен борыштардың болуы немесе болмауы;
мерзiмi өткен борыштар күндерiнiң саны;
жеке алынған қарыздар (кредиттер) бойынша кредиттiк тәуекелдер деңгейi;
мерзiмiн ұзартулар саны.
30. Әдiстеме бiртектi қарыздарды (кредиттердi) күмәндi және үмiтсiз санатқа жатқызу тәртiбiн анықтауға тиiс.
31. Ұйым Ұйымның iшкi кредиттiк саясатында көрсетiлген бiртектiлiк белгiлерiн иеленетiн қарыздарды (кредиттердi) Ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарында белгiленген тәртiппен бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына енгiзбеуге құқылы.
32. Қарызды (кредиттi) бiртектi деп тану, сондай-ақ қарызды (кредиттi) бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына енгiзу шарт талаптарының негiзiнде оған қол қойылған күнi жүргiзiледi.
33. Шартқа қол қойылғаннан кейiн осы Ереженiң 34-тармағында көзделгеннен басқа кез келген талап өзгерген кезде бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) қоржынын қайта топтауды өзгертуге әкеп соқтырмайды.
34. Егер қарыздың (кредиттiң) тәуекелдi бағалау күнiндегi мөлшерi Ұйымның меншiктi капиталы шамасының 0,02 процентiне тең болса немесе одан асса, қарызды (кредиттi) бiртектi деп тану тоқтатылады.

35. Займы (кредиты), по которым признание однородными прекращено, а также которые не включены в группу однородных займов (кредитов), классифицируются в соответствии с пунктами 50-60 настоящих Правил.
36. Методика оценки риска по однородным займам (кредитам) Организации не должна предусматривать увеличение размера провизии (резервов) в целом по портфелю в связи с уменьшением качества отдельных займов (кредитов) и вывода таких займов (кредитов) из портфеля.
37. В случае если размер (процентная доля) просроченных долгов со сроком 30 (тридцать) и более дней, включенных в портфель однородных займов (кредитов), превышает размер фактически созданных провизии (резервов) по портфелю однородных займов (кредитов), то Организация на сумму разницы между размером созданных провизии (резервов) и размером просроченных долгов со сроком 30 (тридцать) и более дней дополнительно формирует провизии (резервы).
38. Классификационная категория актива по портфелю однородных займов (кредитов) определяется в соответствии с таблицей 4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
39. Организация не реже одного раза в квартал документально оформляет и включает в кредитное досье по портфелю однородных займов (кредитов) информацию о проведенном анализе портфеля и его результатах, в том числе выводы Организации о размере кредитного риска по портфелю однородных займов (кредитов), а также информацию о расчете провизии (резервов).
§ 4. Особенности классификации дебиторской задолженности
40. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам дебиторская задолженность, за исключением дебиторской задолженности, образовавшейся вследствие реализации решений Правительства Республики Казахстан и (или) согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) решений органа управления Организации. При этом под дебиторской задолженностью понимается задолженность, возникшая вследствие предоставления Организацией займов (кредитов) на срочной, возвратной и безвозмездной (беспроцентной) основе и/или вследствие исполнения Организацией условных обязательств.
41. В случае образования дебиторской задолженности без подтверждения документов, удостоверяющих сроки ее погашения, такая дебиторская задолженность считается просроченной и подлежит классификации в соответствии с требованиями настоящих Правил по истечении десяти календарных дней с момента образования.
42. В случае просрочки в погашении дебиторской задолженности дебиторская задолженность классифицируется по критериям "Наличие просрочки погашения" и "Наличие рейтинга у заемщика (должника)".

35. Олар бойынша бiртектi деп тану тоқтатылған, сондай-ақ бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) тобына енгiзiлмеген қарыздар (кредиттер) осы Қағидалардың 50-60-тармақтарына сәйкес жiктеледi.
36. Ұйымның бiртектi қарыздар (кредиттер) бойынша тәуекелiне баға беру әдiстемесi жалпы алғанда жекелеген қарыздар (кредиттер) сапасының кемуiне және мұндай қарыздардың (кредиттердiң) қоржыннан алынуына байланысты провизиялар (резервтер) мөлшерiнiң өсуiн көздемеуi тиiс.
37. Егер бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржынына енгiзiлген 30 (отыз) және одан артық күндiк мерзiмi бар мерзiмi өткен борыштардың мөлшерi (проценттiк үлесi) бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша iс жүзiнде құрылған провизиялардың (резервтердiң) мөлшерiнен артық болса, онда Ұйым құрылған провизиялардың (резервтердiң) мөлшерi мен 30 (отыз) және одан артық күн мерзiмiмен мерзiмi өткен борыштардың мөлшерi арасындағы айырма сомасына провизияларды (резервтердi) қосымша қалыптастырады.
38. Бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша активтердiң жiктемелiк санаты осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-кестесiне сәйкес анықталады.
39. Ұйым тоқсанына кемiнде бiр рет бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша кредиттiк досьеге қоржынға жүргiзiлген талдау және оның нәтижелерi туралы ақпаратты құжаттамалық ресiмдейдi, оның iшiнде ұйымның бiртектi қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша кредиттiк тәуекел мөлшерi туралы тұжырымдарын, сондай-ақ провизиялардың (резервтердiң) есебi туралы ақпаратты енгiзедi.
§ 4. Дебиторлық берешектi жiктеу ерекшелiктерi
40. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн iске асыру салдарынан және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және (немесе) Ұйымның басқару органының шешiмдерiне сәйкес пайда болған дебиторлық берешектi қоспағанда, дебиторлық берешек күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмауға тиiс. Бұл ретте дебиторлық берешек деп Ұйымның жедел, қайтарымдылық және өтеусiз (процентсiз) негiзде қарыздар (кредиттер) беруi салдарынан және (немесе) Ұйымның шартты мiндеттемелердi орындауы салдарынан туындаған берешек түсiнiледi.
41. Дебиторлық берешектi өтеу мерзiмiн куәландыратын құжаттармен расталмаған дебиторлық берешек пайда болған жағдайда, мұндай дебиторлық берешек мерзiмi өткен деп саналады және осы Қағидаларының талаптарына сәйкес пайда болған сәттен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң жiктелуге жатқызылады.
42. Дебиторлық берешектi өтеудiң мерзiмi өткен жағдайда дебиторлық берешек «Өтеу мерзiмiнiң өтуi» және «Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингтiң болуы» өлшемдерi бойынша жiктеледi.

43. В случае просрочки в погашении дебиторской задолженности и если дебиторская задолженность в расчете на одного дебитора составляет более 5 (пяти) процентов от собственного капитала Организации, дебиторская задолженность классифицируется по критериям "Финансовое состояние", "Наличие просрочки погашения" и "Наличие рейтинга у заемщика (должника)".
§ 5. Особенности классификации условных обязательств
44. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным обязательствам условное обязательство, за исключением условных обязательств, образовавшихся вследствие реализации решений Правительства Республики Казахстан и (или) согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) решений органа управления Организации на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан или Правительстве Республики Казахстан.
45. Классификации подлежат условные обязательства Организации, за исключением обязательств, по которым имеется покрытие в виде денег и отраженные на соответствующих счетах бухгалтерского учета Организации.
46. В случае ухудшения финансового состояния заемщика (должника) и (или) наличии задержки в выплате вознаграждения условное обязательство классифицируется по критериям "Финансовое состояние" и "Наличие просрочки погашения".
47. При выполнении Организацией своих обязательств, вытекающих из условий договора, возникшее требование переоформляется в дебиторскую задолженность на сумму обязательства, если в договоре не предусмотрено его переоформление в займ (кредит).
§ 6. Особенности классификации прочих активов
48. Не подлежит отнесению к сомнительному и (или) безнадежному активу требования по ценным бумагам, находящимся в портфеле ценных бумаг Организации и соответствующие следующим определениям:
долговые ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzAAA" по национальной шкале агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch или;
акции эмитентов, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzAAA" по национальной шкале агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch.

43. Дебиторлық берешектi өтеудiң мерзiмi өткен жағдайда және егер бiр дебитор есебiнен дебиторлық берешек Ұйымның меншiктi капиталының 5 (бес) процентiнен астамды құраса, дебиторлық берешек «Қаржылық жағдай», «Өтеу мерзiмiнiң өтуi» және «Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингтiң болуы» өлшемдерi бойынша жiктеледi.
§ 5. Шартты мiндеттемелердi жiктеу ерекшелiктерi
44. Қазақстан Республикасы Президентiнiң немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелерi жөнiндегi консультативтiк-кеңесшi орган ұсынымдарының негiзiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн iске асыру салдарынан және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және (немесе) Ұйымның басқару органының шешiмдерiне сәйкес пайда болған шартты мiндеттемелердi қоспағанда, шартты мiндеттемелер күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмауға тиiс.
45. Олар бойынша ақша түрiнде өтелуi бар және Ұйым бухгалтерлiк есебiнiң тиiстi шоттарында көрсетiлген мiндеттемелердi қоспағанда, Ұйымның шартты мiндеттемелерi жiктелуге жатады.
46. Қарыз алушының (борышкердiң) қаржылық жағдайы нашарлаған және (немесе) сыйақы төлеуде кiдiрiс болған жағдайда шартты мiндеттеме «Қаржылық жағдай» және «Өтеу мерзiмiнiң өтуi» өлшемдерi бойынша жiктеледi.
47. Ұйым шарт талаптарынан туындайтын өз мiндеттемелерiн орындау кезiнде туындайтын талаптар, егер шартта оны қарызға (кредитке) қайта ресiмдеу көзделмесе, мiндеттемелер сомасына дебиторлық берешек қайта ресiмделедi.
§ 6. Өзге де активтердi жiктеу ерекшелiктерi
48. Ұйымның бағалы қағаздар қоржынында орналасқан бағалы қағаздар бойынша талаптар мен мынадай тиiстi анықтамаларды күмәндi және (немесе) үмiтсiз активке жатқызуға болмайды:
Standard & Poor's агенттiгiнiң «ВВВ-»-дан төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы бар немесе басқа да рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzААА»-дан төмен емес немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар борыштық бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгiнiң «ВВВ-»-дан төмен емес халықаралық рейтингiсi бағасы бар немесе басқа да рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzААА»-дан төмен емес немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас рейтингi бар эмитенттер акциялары.

49. Не подлежит отнесению к сомнительному и (или) безнадежному активу инвестиции (вложения) Организации в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица, а также ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch.
3. Особенности использования критериев при классификации
активов и условных обязательств (за исключением
инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных
обязательств, а также займов (кредитов), включенных в
портфели однородных займов (кредитов))
§ 1. Особенности использования критериев для юридических лиц,
основным видом деятельности которых является осуществление
заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов
голосующих акций (долей участия) которых принадлежат
национальному управляющему холдингу
50. При классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, а также займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов)) юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, применяются таблицы 14 Приложения 1 к настоящим Правилам.
51. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1-5 таблицы 1 Приложения 1 к настоящим Правилам.
52. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 1 к настоящим Правилам.
53. При классификации дебиторской задолженности, ценных бумаг используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации.
54. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 5 таблицы 1 Приложения 1 к настоящим Правилам.
55. При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 1 к настоящим Правилам.
56. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки актива (условного обязательства) по соответствующим критериям.
57. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
Д
К = ----- где,
СГД
К - коэффициент,
СГД - совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д - доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров Организации и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса.

49. Ұйым инвестициялары (салымдары) заңды тұлғаның акцияларына (жарғы капиталындағы қатысу үлесi), сондай-ақ Standard & Poor's агенттiгiнiң «ВВВ-»-дан төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердiң орталық үкiметтерi шығарған мемлекеттiк мәртебесi бар бағалы қағаздар күмәндi және (немесе) үмiтсiз активке жатқызуға болмайды.
3. Активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық
қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты
мiндеттемелердi, сондай-ақ бiртектi қарыздар (кредиттер)
қоржынына енгiзiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда)
жiктеген кезде өлшемдердi пайдалану ерекшелiгi
§1. Негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру
немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және
дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз процентi
ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғаларға арналған
өлшемдердi пайдалану ерекшелiгi
50. Негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз процентi ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалар активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi, сондай-ақ бiртектi қарыздардың (кредиттердiң) қоржынына енгiзiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда) жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 14-кестелерi қолданылады.
51. Қарыздарды (кредиттердi) жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1-5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
52. Депозиттердi жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
53. Дебиторлық берешектi, бағалы қағаздарды жiктеген кезде Ұйымның бағалы қағаздар қоржынында орналасқан акцияларды жiктеудi қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
54. Ұйымның бағалы қағаздар қоржынында орналасқан акцияларды жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1 және 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
55. Шартты мiндеттемелердi жiктеген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
56. Активтiң (шартты мiндеттеменiң) жiктеу санаты активтi (шартты мiндеттеменi) бағалау баллдарының жалпы санын негiзге ала отырып, тиiстi өлшемдер бойынша анықталады.
57. Провизиялар (резервтер) осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-кестесiне сәйкес жiктеу санатын ескере отырып және тиiстi мөлшерлерде анықталады.
Салық салу мақсатында осы Ережеге сәйкес құрылған провизиялар (резервтер) мына формула бойынша анықталатын коэффициентте түзетiледi:
Т
К = ------ мұндағы,
ЖЖТ
К - коэффициент,
ЖЖТ - түзетулердi ескере отырып салық кезеңi iшiндегi жылдық жиынтық табыс,
Т - салық кезеңi iшiнде жиынтық жылдық кiрiске қосылған (қосылуға жататын) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi және (немесе) Ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмi және (немесе) тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңы нәтижесiнде пайда болған активтер бойынша алынған кiрiстер. Осы көрсеткiш Салық кодексiнiң 99-бабына сәйкес жиынтық жылдық кiрiстен алынып тастауға жататын кiрiстердi қамтымайды.

58. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в соответствии с Приложением 3 к настоящим Правилам.
59. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) - юридического лица, физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность классифицируется следующим образом:
1) стабильное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) устойчивое; заемщик (должник, созаемщик) платежеспособен; денежные потоки позволяют обслуживать долг; благоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Приложением 3; положительные рыночные условия развития бизнеса, имеет хорошую конкурентную позицию на рынке; свободный доступ к ресурсам и рынку капитала, нет зависимости от ограниченного количества поставщиков, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) в течение срока действия договора; возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с Организацией по своему обязательству не вызывает сомнений; по срокам активы и обязательства заемщика (должника, созаемщика) соизмеримы; заемщик (должник, созаемщик) имеет положительную кредитную историю;
2) удовлетворительное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки его на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой; наблюдается снижение доходов, уровня платежеспособности; в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, потоки позволяют покрыть основную часть долга; удовлетворительное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Приложением 3; заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния; присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика); возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с Организацией по своему обязательству не вызывает сомнений, в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам;
3) нестабильное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с Организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов: имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика): неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Приложением 3; низкий уровень платежеспособности, стабильное снижение рыночной доли; нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния; заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года; в случае предоставления заемщику (созаемщику) займа (кредита) в целях погашения долга по ранее представленному займу (кредиту); имеются форс-мажорные обстоятельства, а также иные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;

58. Қарыз алушының (борышкердiң, қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес айқындалады.
59. Қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы - кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның, жеке тұлғаның қызметi:
1) тұрақты – қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы тұрақты; төлем қабiлетi бар, қаржы тасқындары қарызға қызмет көрсетуге мүмкiндiк бередi; 3-қосымшаға сәйкес есептелген коэффиценттердiң қолайлы маңызы; бизнестi дамытуға оң нарықтық шарттар бар; нарықта жақсы бәсеке позициясы бар; ресурстар мен капитал нарығына еркiн қол жеткiзедi, саны шектелген жеткiзушiлерге тәуелдiлiгi жоқ, шарттың қолданыс мерзiмi кезiнде қарыз алушының тең қарыз алушының қаржылық жағдайын нашарлатуға мүмкiндiк беретiн iшкi және сыртқы факторлар анықталған жоқ, қарыз алушының Ұйыммен өзiнiң мiндеттемелерi бойынша есептесу мүмкiндiгi күмән тудырмайды, мерзiмi бойынша активтер мен мiндеттемелерi шамалас; қарыз алушы (тең қарыз алушы) оң кредиттiк тарихқа ие;
2) қанағаттанарлық - «тұрақты» сипаттамасына жақын осы санаттағы қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы, бiрақ, оның осы деңгейде ұзақ уақыт бойына ұстап тұру ықтималдылығы төмен болып табылады; 3-қосымшаға сәйкес есептелген коэффиценттердiң қолайлы маңызы; кiрiстердiң, төлем қабiлеттiлiгiнiң деңгейiнiң төмендеуi байқалды; динамикада ақша ағындарының елеусiз азаюы байқалды, ақша ағындары борыштың негiзгi бөлiгiн жапты; қарыз алушы (тең қарыз алушы) өзiнiң қаржылық жағдайын жақсарту үшiн шаралар қабылданады; жеткiзушiнiң тауарларын, қызмет көрсетулерiн және қарыз алушы тең қарыз алушы өнiмдерiн тұтынушылардың шоғырлануының ең төменгi тәуекелi жоқ қарыз алушының (тең қарыз алушының) қосымша ресурстарға қол жетiмдiлiгi бар болуына байланысты Ұйыммен өз мiндеттемелерi бойынша есеп айырысуға қабiлеттiлiгi күмән туғызбайды;
3) тұрақсыз – қарыз алушы (тең қарыз алушы) өз мiндеттемелерi бойынша мынадай факторлардың байқалуына байланысты Ұйыммен есептесе алмайды деген толық ықтималдық бар: қарыз алушының (тең қарыз алушының) тұрақты және елеулi қаржылық жағдайының нашарлау белгiлерi бар; шығынмен жұмыс iстеу, төлем қабiлеттiлiгiнiң төмен деңгейi, нарықтық үлесiнiң тұрақты түрде азаюы; сонымен бiрге қарыз алушының өз қаржылық жағдайын тұрақтандыруына және жақсартуына сенiм жоқ қарыз алушының (тең қарыз алушының) Ұйым алдындағы өз мiндеттемелерi бойынша есеп айырыса алмау ықтималдылығы жоғары; қарыз алушыға 1 жылдан астам емес мерзiмге санация жарияланған; қарыз алушыға (тең қарыз алушыға) материалдық зиян шектiрген, бiрақ оның қызметiн тоқтатпаған төтенше жағдай, сондай-ақ басқа жағдай орын алған; қарыз алушының (тең қарыз алушының) кредиттiк досьесi немесе қарыз алушының қаржылық жағдайын бағалауға қажеттi мәлiметтер жоқ;

4) критическое - в случае наличия, в том числе следующих показателей: существует полная вероятность того, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с Организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов: ухудшение финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) достигло критического уровня, что подтверждается нарушением всех показателей, указанных в Приложении 3; неплатежеспособность; потеря рыночных позиций; у заемщика (должника, созаемщика) отрицательный собственный капитал; заемщику (созаемщику) объявлена санация на срок более 1 года; заемщик (должник, созаемщик) признан банкротом; у заемщика (должника, созаемщика) имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие ему материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность; отсутствует документация по кредитному мониторингу в соответствии с требованиями ведения документации по кредитованию в порядке, установленном внутренними нормативными документами Организации.
Финансовое состояние юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу, не может классифицироваться ниже, чем финансовое состояние национального управляющего холдинга на консолидированной основе.
60. Качество обеспечения классифицируется следующим образом:
1) надежное - высоколиквидное обеспечение, в совокупности покрывающее не менее 100 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией), в виде:
гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
гарантий (поручительств) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "А", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch; залога денег на депозите в банке-кредиторе;
ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных Правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
монетарных драгоценных металлов;
векселей первоклассных эмитентов Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц, единственным акционером которых является государство или национальный холдинг либо национальный управляющий холдинг;

4) өте қиын – қарыз алушы (тең қарыз алушы) өз мiндеттемелерi бойынша мынадай факторлардың байқалуына байланысты Ұйыммен есептесе алмайды деген толық ықтималдық бар: 3-қосымшада көрсетiлген барлық көрсеткiштер бұзғандығы расталатын қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық жағдайының тұрақты нашарлауы шиеленiстi деңгейге жеттi; нарықтық позициясын жоғалту; қарыз алушының терiс меншiк капиталының болуы; қарыз алушыға 1 жылдан астам мерзiмге санация жариялануы; қарыз алушының банкрот деп танылуы; қарыз алушыға (тең қарыз алушыға) материалдық зиян шектiрген және/немесе оның өз қызметiн жалғастыруға мүмкiндiк бермейтiн төтенше жағдай бар. Ұйымның iшкi нормативтiк құқықтық құжаттарында белгiленген тәртiппен кредиттеу бойынша құжаттаманы жүргiзу талаптарына сәйкес кредиттiк мониторинг бойынша құжаттаманың жоқтығы деп жiктеледi.
Дауыс берушi акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз процентi ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалардың қаржылық жағдайы шоғырландырған негiзде ұлттық басқарушы холдингтiң қаржылық жағдайына қарағанда төмен жiктелмейдi.
60. Қамтамасыз ету сапасы былайша жiктеледi:
1) сенiмдi – жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемiнде 100 процент мiндеттемелерiн жабатын өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз ету (негiзгi борыш және бiрiншi тоқсанның iшiнде қарыз (кредит) пайдалануға сыйақы алуға қажеттi, сондай-ақ жеңiлдiк берiлген кезеңдегi сыйақы бойынша, егер мұндай жеңiлдiктi Ұйым берсе), мыналар түрiнде:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктер (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары;
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «А» тобынан төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерiнiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «А-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген «А-» тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi; кредитор банктiң депозитiндегi ақша кепiлi;
мемлекеттiк мәртебесi бар, шет мемлекеттердiң Үкiметтерi және орталық банктерi шығарған, Standard & Poor's агенттiгi берген «А-» тобынан төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бағалы қағаздар;
монетарлық қымбат бағалы металдар;
Қазақстан Республикасының бiрiншi сыныпты эмитенттерiнiң вексельдерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген «А» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген «А-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
жалғыз акционерi мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалардың кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);

2) хорошее - обеспечение, состоящее из обеспечения, перечисленного в настоящем подпункте, и покрывающее в совокупности не менее 90 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) удовлетворительное - обеспечение, состоящее из обеспечения, перечисленного в настоящем подпункте, и покрывающее в совокупности не менее 60 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:

2) жақсы – осы тармақшада санамаланған қамтамасыз етуден тұратын және жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемiнде 90 процент мiндеттемелерiн жабатын қамтамасыз ету (негiзгi борыш және бiрiншi тоқсан iшiнде қарызды (кредиттi) пайдаланғаны үшiн сыйақы алуға қажеттi, сондай-ақ жеңiлдiк кезеңiндегi сыйақы бойынша, егер осындайды Ұйым ұсынса).
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ-» тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктердiң осыған үқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрiндегi қамтамасыз етуге 0,9 коэффициент;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiндегi қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициент;
3) қанағаттанарлық – осы тармақшада санамаланған қамтамасыз етуден тұратын және жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемiнде 60 процент мiндеттемелерiн жабатын қамтамасыз ету (негiзгi борыш және бiрiншi тоқсан iшiнде қарызды (кредиттi) пайдаланғаны үшiн сыйақы алуға қажеттi, сондай-ақ жеңiлдiк берiлген кезең үшiн сыйақы бойынша, егер осындайды Ұйым ұсынса).
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:

коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ-» тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрiнде қамтамасыз етуге 0,9 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «В-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген «В-» тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi түрiнде қамтамасыз етуге 0,8 коэффициент;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiндегi қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициент;
мыналар:
қарыз алушының дебиторлық берешегi;

коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
коэффициент 0,6 к обеспечению в виде:
дебиторской задолженности заемщика;
движимого имущества заемщика и/или залогодателя;
товаров в обороте, за исключением поступающих в будущем (кроме тех товаров, оплата за которые осуществляется по аккредитивным операциям).
61. Качество обеспечения Организацией определяется по результатам проведенного мониторинга обеспечения с применением:
по недвижимому имуществу - рыночной стоимости недвижимого имущества, определенной в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком и заемщиком и (или) залогодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
по иному обеспечению - стоимости, определенной согласно внутренним нормативным документам Организации.
62. При наличии просроченных платежей со сроком 7 (семь) и более рабочих дней в течение периода, начиная с даты кредитования, а также в период до наступления первого срока погашения платежей, (за исключением случаев досрочного погашения платежей) оценка классификационной категории "отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу" в размере минус 1 балл не применяется, а применяется оценка 0 баллов.
§ 2. Особенности использования критериев для национального
управляющего холдинга, за исключением займов (кредитов),
предоставленных юридическим лицам, определенным решением
Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в
соответствии с государственными программами, направленными на
модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан
в ее приоритетных отраслях

Standard & Poor's агенттiгi берген «В-» тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi түрiнде қамтамасыз етуге 0,8 коэффициент;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiндегi қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициент;
мыналар:
қарыз алушының дебиторлық берешегi;
қарыз алушының және/немесе кепiлгердiң жылжымалы мүлкi;
болашақта түсетiндi қоспағанда, айналымдағы тауарлар (төлем аккредиттелген операциялар бойынша жүзеге асырылатын сол тауарлардан басқа) түрiнде қамтамасыз етуге 0,6 коэффициент.
61. Ұйымның қамтамасыз ету сапасы мынаны қолдана отырып, қамтамасыз етудiң жүргiзiлген мониторингiнiң нәтижелерi бойынша анықталады:
жылжымайтын мүлiк бойынша – Қазақстан Республикасының бағалау қызметi туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы мен қарыз алушы және (немесе) кепiлгер арасындағы шарт бойынша өткiзiлген бағалау туралы есепте анықталған жылжымайтын мүлiктiң нарықтық құны;
өзге қамтамасыз ету бойынша – Ұйымның iшкi нормативтiк құжатына сәйкес анықтаған құн.
62. Кредиттеу күнiнен бастап кезең iшiнде, сондай-ақ төлемдi өтеудiң бiрiншi мерзiмi болғанға дейiнгi кезеңде мерзiмi 7 (жетi) және одан астам жұмыс күнi мерзiмi өткен төлемдер болған кезде (төлемдердi мерзiмiнен бұрын өтеу жағдайларын қоспағанда) минус 1 балл мөлшерiнде «жiктелетiн актив бойынша төлемдердi өтеуде мерзiмi өткен төлем жоқ» жiктеу санатын бағалау қолданылмайды, 0 балл бағасы қолданылады.
§ 2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен анықталған
және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым
салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған
мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске
асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздарды
(кредиттердi) қоспағанда, ұлттық басқарушы холдинг үшiн
өлшемдердi пайдалану ерекшелiгi

63. При классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов), а также займов (кредитов), представленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях) национальным управляющим холдингом применяются таблицы 2,  4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
64. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1-4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам.
65. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам.
66. При классификации ценных бумаг, дебиторской задолженности используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации.
67. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам.
68. При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам.
69. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки активу (условному обязательству) по соответствующим критериям.
70. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
Д
К = ----- где,
СГД
К - коэффициент,
СГД - совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д - доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров Организации и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса.

63. Активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi, бiртектi қарыздар (кредиттер) портфелiне енгiзiлген қарыздарды (кредиттердi), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен анықталған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда) жiктеу кезiнде ұлттық басқарушы холдинг осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2,  4-кестелерiн пайдаланады.
64. Қарыздарды (кредиттердi) жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1-4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
65. Депозиттердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2, 4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
66. Бағалы қағаздарды, дебиторлық берешектi жiктеу кезiнде Ұйымның бағалы қағаздар портфелiндегi акцияларды жiктеудi қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2, 4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
67. Ұйымның бағалы қағаздар портфелiндегi акцияларды жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1 және 4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
68. Шартты мiндеттемелердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2, 4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
69. Активтiң (шартты мiндеттеменiң) жiктелу санаты тиiстi өлшемдер бойынша активтi (шартты мiндеттеменi) бағалау балының жалпы саны ескерiле отырып анықталады.
70. Провизиялар (резервтер) осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-кестесiне сәйкес жiктеу санатын ескере отырып және тиiстi мөлшерлерде анықталады.
Салық салу мақсатында осы Ережеге сәйкес құрылған провизиялар (резервтер) мына формула бойынша анықталатын коэффициентте түзетiледi:
Т
К = ------ мұндағы,
ЖЖТ
К - коэффициент,
ЖЖТ - түзетулердi ескере отырып салық кезеңi iшiндегi жылдық жиынтық табыс,
Т - салық кезеңi iшiнде жиынтық жылдық кiрiске қосылған (қосылуға жататын) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiн және (немесе) Ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiн және (немесе) тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңын iске асыру нәтижесiнде пайда болған активтер бойынша алынған кiрiстер. Осы көрсеткiш Салық кодексiнiң 99-бабына сәйкес жиынтық жылдық кiрiстен алынып тастауға жататын кiрiстердi қамтымайды.

71. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в порядке, установленным пунктом 58 настоящих Правил.
72. Качество обеспечения классифицируется в порядке, установленном пунктами 60-61 настоящих Правил.
§ 3. Особенности использования критериев классификации займов
(кредитов), предоставленных национальным управляющим холдингом
юридическим лицам, определенным решением Правительства
Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с
государственными программами, направленными на модернизацию и
диверсификацию экономики Республики Казахстан
в ее приоритетных отраслях
73. При классификации национальным управляющим холдингом займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, применяются таблицы 3-4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
4. Особенности использования критериев классификации
инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных
обязательств
§ 1. Особенности использования критериев классификации
инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных
обязательств, за исключением инвестиционных займов (кредитов),
предоставленных юридическим лицам, определенных решением
Правительства Республики Казахстан и реализующих проекты в
соответствии с государственными программами, направленными на
модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан
в ее приоритетных отраслях
74. При классификации инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, за исключением инвестиционных займов (кредитов) и условных обязательств, предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, применяются таблицы 13 Приложения 2 к настоящим Правилам.
75. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1-5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам.
76. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам.
77. При классификации дебиторской задолженности, ценных бумаг используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации.

71. Қарыз алушының (борышкердiң, қосалқы қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Қағидалардың 58-тармағында белгiленген тәртiппен анықталады.
72. Қамтамасыз ету сапасы осы Қағидалардың 60-61-тармақтарында белгiленген тәртiппен жiктеледi.
§ 3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен анықталған
және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым
салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған
мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын
заңды тұлғаларға ұлттық басқарушы холдинг берген қарыздарды
(кредиттердi) жiктеу өлшемдерiн пайдалану ерекшелiгi
73. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен анықталған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға ұлттық басқарушы холдинг берген қарыздарды (кредиттердi) жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 3-4-кестелерi пайдаланылады.
4. Инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен
байланысты шартты мiндеттемелердi жiктеу ерекшелiгi
§ 1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен анықталған
және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым
салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған
мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын
заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды
(кредиттердi) қоспағанда, инвестициялық қарыздарды
(кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi
жiктеу өлшемдерiн пайдалану ерекшелiгi
74. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен анықталған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және шартты мiндеттемелердi қоспағанда, инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 2-қосымшаның 13-кестелерi пайдаланылады.
75. Қарыздарды (кредиттердi) жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 2-қосымшаның 1-кестесiнiң 1-5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
76. Депозиттердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 2-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
77. Дебиторлық берешектi, бағалы қағаздарды жiктеу кезiнде Ұйымның бағалы қағаздар портфелiндегi акцияларды жiктеудi қоспағанда, осы Қағидаларға 2-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.

78. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам.
При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам.
79. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки актива (условного обязательства) по соответствующим критериям.
80. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 3 Приложения 2 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
Д
К = ----- где,
СГД
К - коэффициент,
СГД - совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д - доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров Организации и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса.
81. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в порядке, установленным пунктом 58 настоящих Правил.
82. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) - юридического лица, физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность классифицируется следующим образом:
1) стабильное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) устойчивое; заемщик (должник, созаемщик) платежеспособен; денежные потоки позволяют обслуживать долг; значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Приложением 3, в пределах общепринятых норм; положительные рыночные условия развития бизнеса, имеет хорошую конкурентную позицию на рынке; доступ к ресурсам и рынку капитала, нет зависимости от ограниченного количества поставщиков, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) в течение срока действия договора; возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с Организацией по своему обязательству не вызывает сомнений; по срокам активы и обязательства заемщика (должника, созаемщика) соизмеримы; имеет положительную кредитную историю;

78. Ұйымның бағалы қағаздар портфелiндегi акцияларды жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 2-қосымшаның 1-кестесiнiң 1 және 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
Шартты мiндеттемелердi жiктеу кезiнде осы Қағидаларға 2-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
79. Активтiң (шартты мiндеттеменiң) жiктелу санаты тиiстi өлшемдер бойынша активтi (шартты мiндеттеменi) бағалау балының жалпы саны ескерiле отырып анықталады.
80. Провизиялар (резервтер) осы Қағидаларға 2-қосымшаның 3-кестесiне сәйкес жiктеу санатына сүйене отырып және тиiстi мөлшерлерде анықталады.
Салық салу мақсатында осы Қағидаларға сәйкес құрылған провизиялар (резервтер) мына формула бойынша анықталатын коэффициентте түзетiледi:
Т
К = ------ мұндағы,
ЖЖТ
К - коэффициент,
ЖЖТ - түзетулердi ескере отырып салық кезеңi iшiндегi жылдық жиынтық табыс,
Т - салық кезеңi iшiнде жиынтық жылдық кiрiске қосылған (қосылуға жататын) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiн және (немесе) Ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiн және (немесе) тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңын iске асыру нәтижесiнде пайда болған активтер бойынша алынған кiрiстер. Осы көрсеткiш Салық кодексiнiң 99-бабына сәйкес жиынтық жылдық кiрiстен алынып тастауға жататын кiрiстердi қамтымайды.
81. Қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Қағидалардың 58-тармағында белгiленген тәртiппен анықталады.
82. Әдiстемеде қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) - заңды тұлғаны, кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғаның қаржылық жағдайы былайша жiктеледi:
1) тұрақты – болған жағдайда, оның iшiнде мынадай көрсеткiштер: қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы тұрақты; қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) төлем қабiлетi бар; ақша ағыны қарызға қызмет көрсетуге мүмкiндiк бередi; 3-қосымшаға сәйкес есептелген коэффициенттердiң мәнi жалпы қабылданған нормалар шегiнде; бизнестi дамытуға жағымды нарықтық шарттары; нарықта жақсы бәсеке ұстанымы бар; ресурстар мен капитал нарығына қол жетiмдi, саны шектелген өнiм берушiлерге тәуелдi емес, шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайын бiршама нашарлатуға мүмкiндiк беретiн сыртқы немесе iшкi факторлар анықталған жоқ, қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) Ұйыммен өзiнiң мiндеттемелерi бойынша есептесу мүмкiндiгi күмән тудырмайды; жағымды кредиттiк тарихы бар;

2) удовлетворительное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки ее на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой; уровень доходов, платежеспособности, в течение трех лет с начала кредитования, находятся на уровне, предусмотренном бизнес-планом должника; в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, при этом потоки позволяют покрыть основную часть долга; заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния; присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика); возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с Организацией по своему обязательству не вызывает сомнений, в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам;
3) нестабильное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с Организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов: имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика): уровень доходов, платежеспособности в течение трех лет с начала кредитования находятся на уровне, предусмотренном бизнес-планом должника; снижение рыночной доли; нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния; заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года; имеются форс-мажорные обстоятельства, а также иные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое - в случае наличия, в том числе следующих показателей: постоянное ухудшение финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) достигло критического уровня: неплатежеспособность, потеря рыночных позиций; заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок более одного года; заемщик (должник, созаемщик) признан банкротом; у заемщика (должника, созаемщика) имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность, отсутствует кредитное досье у заемщика (созаемщика).
Финансовое состояние юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу, не может классифицироваться ниже, чем финансовое состояние национального управляющего холдинга на консолидированной основе.

2) қанағаттанарлық – болған жағдайда, оның iшiнде мынадай көрсеткiштер: «тұрақты» сипаттамасына жақын осы санаттағы қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы, бiрақ оны осы деңгейде ұзақ уақыт бойына ұстап тұру ықтималдылығы төмен болып табылады; кiрiстердiң, төлем қабiлетiнiң деңгейi кредит беру басталғаннан бастап үш жыл iшiнде борышкердiң бизнес-жоспарында көзделген деңгейде; серпiнде ақша ағындарының елеусiз азаюы байқалды, бұл ретте ағындар борыштың негiзгi бөлiгiн жабуға мүмкiндiк бередi; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өзiнiң қаржылық жағдайын жақсарту үшiн шаралар қабылдайды; тауарларды, қызметтердi берушiлердiң және қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) өнiмдерiн тұтынушылардың шоғырлануының ең төменгi тәуекелi бар; қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қосымша ресурстарға қол жетiмдiлiгiне байланысты Ұйыммен өз мiндеттемелерi бойынша есеп айырысу мүмкiндiгi күмән туғызбайды;
3) тұрақсыз – болған жағдайда, оның iшiнде мынадай көрсеткiштер: қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өз мiндеттемелерi бойынша мынадай факторлардың байқалуына байланысты Ұйыммен есептесе алмайды деген белгiлi ықтималдық бар: қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) тұрақты және елеулi қаржылық жағдайының нашарлау белгiлерi бар; кiрiстердiң, төлем қабiлетiнiң деңгейi кредит беру басталғаннан бастап үш жыл iшiнде борышкердiң бизнес-жоспарында көзделген деңгейде; нарықтық үлесi төмендедi; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) қабылдайтын шаралар қаржылық жағдайды тұрақтандыру үшiн тиiмдi болатынына сенiм жоқ қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) бiр жылдан аспайтын мерзiмге санация жарияланды; форс-можорлық мән-жайлар, сондай-ақ қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) материалдық зиян шектiрген, бiрақ оның қызметiн тоқтатпаған өзге мән-жайлар орын алды;
4) өте қиын – болған жағдайда, оның iшiнде мынадай көрсеткiштер: қарыз алушының (борышкердiң, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайының үнемi нашарлауы: төлем қабiлетсiздiгi, нарықтық ұстанымын жоғалтуы өте қиын деңгейге жеткiздi; қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) бiр жылдан астам мерзiмге санация жарияланады; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) банкрот деп танылды; қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) материалдық зиян шектiрген және (немесе) өз қызметiн жалғастыруға мүмкiндiк бермейтiн форс-можорлық мән-жайлар орын алды, қарыз алушыда (тең қарыз алушыда) кредиттiк досье жоқ.
Жүз процент дауыс берушi акциялары (қатысу үлестерi) ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалардың қаржылық жағдайын шоғырландырылған негiздегi ұлттық басқарушы холдингтiң қаржы жағдайынан төмен жiктеуге болмайды.

83. Качество обеспечения классифицируется следующим образом:
1) надежное - высоколиквидное обеспечение, в совокупности покрывающее не менее 100 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией), в виде:
гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
гарантий (поручительств) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
залога денег на депозите в банке-кредиторе и/или денег, являющихся предметом заклада в банке-кредиторе;
ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных Правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
монетарных драгоценных металлов;
векселей первоклассных эмитентов Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц, единственным акционером которых является государство или национальный холдинг либо национальный управляющий холдинг;

83. Қамтамасыз ету сапасы былайша жiктеледi:
1) сенiмдi – жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемiнде 100 процент мiндеттемелерiн жабатын өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз ету (негiзгi борыш және бiрiншi тоқсанның iшiнде қарыз (кредит) пайдалануға сыйақы алуға қажеттi, сондай-ақ жеңiлдiк кезеңiндегi сыйақы бойынша, егер мұндай жеңiлдiктi Ұйым берсе), мыналар түрiнде:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктер (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары;
заңды тұлғалардың – Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «А-» тобынан төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерiнiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
заңды тұлғалардың – Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент банктердiн кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВВ+» тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
кредитор банктiң депозитiндегi ақша кепiлi және/немесе кредитор банктегi кепiлзат болып табылатын ақша;
мемлекеттiк мәртебесi бар, шет мемлекеттердiң Үкiметтерi және орталық банктерi шығарған, Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВВ+» тобынан төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бағалы қағаздар;
монетарлық қымбат бағалы металдар;
Қазақстан Республикасының бiрiншi сыныпты эмитенттерiнiң вексельдерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген «А-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
жалғыз акционерi мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалардың кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);

2) хорошее - обеспечение, состоящее из обеспечения, перечисленного в настоящем подпункте, и покрывающее в совокупности не менее 70 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг, не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, предусмотренного для погашения и обслуживания обязательств должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных (финансовое состояние стабильное) юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

2) жақсы – осы тармақшада санамаланған қамтамасыз етуден тұратын және жиынтығы актив бойынша кемiнде 70 процент мiндеттемелерiн жабатын қамтамасыз ету (негiзгi борыш және бiрiншi тоқсан iшiнде қарызды (кредиттi) пайдаланғаны үшiн сыйақы алуға қажеттi, сондай-ақ жеңiлдiк берiлген кезең үшiн сыйақы бойынша, егер осындайды Ұйым ұсынса).
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың – Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
заңды тұлғалардың – Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң резервтегi аккредитивтерi;
тиiстi қаржы жылына арналған республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерде инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердiң мiндеттемелерiн өтеу және қызмет көрсету үшiн көзделген мүлiк;
төлем қабiлетi бар (қаржылық жағдайы тұрақты) заңды тұлғалардан кепiлдендiрiлген төлемдер бойынша түсетiн ақша;
Standard & Poor's агенттiгi берген «В+» тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрiнде қамтамасыз етуге 0,9 коэффициент;

3) удовлетворительное - обеспечение, состоящее из обеспечения, перечисленного в настоящем подпункте, и покрывающее в совокупности не менее 60 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг, не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, предусмотренного для погашения и обслуживания обязательств должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных (финансовое состояние стабильное) юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг, не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, в том числе, которое поступит в будущем в соответствии с бизнес-планом;
денег, предусмотренных для погашения и обслуживания обязательств и должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

3) қанағаттанарлық – осы тармақшада санамаланған қамтамасыз етуден тұратын және жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемiнде 60 процент мiндеттемелерiн жабатын қамтамасыз ету (негiзгi борыш және бiрiншi тоқсан iшiнде қарызды (кредиттi) пайдаланғаны үшiн сыйақы алуға қажеттi, сондай-ақ жеңiлдiк берiлген кезең үшiн сыйақы бойынша, егер осындайды Ұйым ұсынса).
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың – Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
заңды тұлғалардың – Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктiң резервтiк аккредитивтерi;
тиiстi қаржы жылына арналған республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерде инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердiң мiндеттемелерiн өтеу және қызмет көрсету үшiн көзделген мүлiк;
төлем қабiлетi бар (қаржы жағдайы тұрақты) заңды тұлғалардан кепiлдiк берiлген төлемдер бойынша түсетiн ақша;
Standard & Poor's агенттiгi берген «В+» тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi немесе осыған ұқсас Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерi берген «ВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденттерi емес-ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi немесе осыған ұқсас Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерi берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденттерi емес-ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрiнде қамтамасыз етуге 0,9 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың – Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
заңды тұлғалардың – Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген «В-» тобынан темен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген «В-» тобынан төмен емес борыштық рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктердiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктiң резервтiк аккредитивтерi;
мүлiк, оның iшiнде бизнес-жоспарға сәйкес келешекте түсетiн мүлiк;
қаржы жылына сәйкес республикалық немесе жергiлiктi бюджеттердегi инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкердiң мiндеттемелерiн өтеу және қамтамасыз ету үшiн көзделген ақша;
төлем қабiлетi бар (қаржы жағдайы тұрақты) заңды тұлғалардан кепiлдiк берiлген төлемдер бойынша түсетiн ақша;
Standard & Poor's агенттiгi берген «В» тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингi немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтiк агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi түрiнде қамтамасыз етуге 0,8 коэффициент;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiнде қамтамасыз етудiң нарықтық құнына

коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
коэффициент 0,6 к обеспечению в виде:
дебиторской задолженности заемщика;
движимого имущества заемщика и/или залогодателя;
товаров в обороте.
84. Качество обеспечения Организацией определяется по результатам проведенного мониторинга обеспечения с применением:
по недвижимому имуществу - рыночной стоимости недвижимого имущества, определенной в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком и заемщиком и (или) залогодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
по иному обеспечению - стоимости, определенной согласно внутренним нормативным документам Организации.
§ 2. Особенности использования критериев классификации
инвестиционных займов (кредитов), предоставленных юридическим
лицам, определенным решением Правительства Республики
Казахстан и реализующим проекты в соответствии с
государственными программами, направленными на модернизацию
и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее
приоритетных отраслях

Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiнде қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициент;
мыналар:
қарыз алушының дебиторлық берешегi;
қарыз алушының және/немесе кепiлзат берушiнiң жылжымалы мүлкi;
айналымдағы тауарлар түрiнде қамтамасыз етуге 0,6 коэффициент.
84. Ұйымның қамтамасыз ету сапасы жүргiзiлген қамтамасыз ету мониторингi нәтижелерi бойынша мыналарды қолдана отырып айқындалады:
жылжымайтын мүлiк бойынша - Қазақстан Республикасының бағалау қызметi туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы мен қарыз алушы және (немесе) кепiлзат алушы арасында жасалған шарт бойынша жүргiзiлген бағалау жөнiндегi есепте айқындалған жылжымайтын мүлiктiң нарықтық құны;
өзге қамтамасыз ету бойынша - Ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарына сәйкес анықталған құны.
§ 2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған
және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басымды
салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған
мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын
заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды
(кредиттердi) жiктеу өлшемдерiн пайдалану ерекшелiгi

1. Критерии определения финансового состояния банков
контрагентов и других финансовых институтов
1. При оценке финансового состояния банков-контрагентов и других финансовых институтов используются нижеуказанные показатели финансовой отчетности в порядке отражения операций в счетах бухгалтерского учета согласно Плану счетов, разработанному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан":
таблица 1
Код
счета
Наименование счета

1. Контрагент банктердiң және басқа да қаржы
институттарының қаржылық жағдайын анықтау өлшемдерi
1. Контрагент банктердiң және басқа да қаржы институттарының қаржылық жағдайын бағалау кезiнде «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген Шоттардың жоспарына сәйкес бухгалтерлiк есеп шоттарында операцияларды көрсету тәртiбiнде қаржылық есептiлiктiң төменде көрсетiлген көрсеткiштерi пайдаланылады:
1-кесте
Шоттың коды
Шоттың атауы

3599
Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток) (пассивный)
4050
Доходы, связанные с получением вознаграждения по корреспондентским
счетам
4100
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4200
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам
4250
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в других банках
4300
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам,
предоставленным другим банкам
4320
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и
финансовому лизингу, предоставленным организациям осуществляющим
отдельные виды банковских операций, или полученным от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций
4400
Доходы, связанные с получением вознаграждения по требованиям к
клиентам
4450
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим ценным
бумагам
4465
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами
4475
Доходы, связанные с получением вознаграждения по инвестициям в
субординированный долг
4476
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим инвестициям
4480
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам,
удерживаемым до погашения
5020
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским
счетам
5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным
от Правительства и местных исполнительных органов Республики
Казахстан
5040
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным
от международных финансовых организаций
5050
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным
от других банков
5060
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным
от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5090
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
5110
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт
5120
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам других
банков
5150
Расходы по расчетам с филиалами
5200
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по требованиям клиентов
5250
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО"
с ценными бумагами
5300
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам
5400
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированному
долгу

3599
Бөлiнбеген таза пайда (жабылмаған шығын) (пассивтi)
4050
Корреспонденттiк шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4100
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4200
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4250
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4300
Басқа банктерде берген қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4320
Банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берiлген немесе банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар және қаржы лизингi бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4400
Клиенттерге қойылатын талаптар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4450
Өзге бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4465
Бағалы қағаздармен жасалған «керi РЕПО» операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4475
Қоса реттелетiн борышқа инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4476
Өзге инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4480
Өтегенге дейiн ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
5020
Корреспонденттiк шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5030
Қазақстан Республикасының Үкiметiнен және жергiлiктi атқарушы органдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5050
Басқа банктерден алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5060
Банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5090
Сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар
5110
Овернайт қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5120
Басқа банктердiң салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5150
Филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар
5200
Клиенттердiң талаптары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5250
Бағалы қағаздармен «РЕПО» операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5300
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5400
Қоса реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

5451
Ассигнования на резервы (провизии) по вкладам, размещенным в других банках
5452
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
5455
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам
5464
Ассигнования на резервы (провизии) по ценным бумагам
5466
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций

5451
Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5452
Басқа банктерге ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингi бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5455
Клиенттерге ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингi бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5464
Бағалы қағаздар бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5466
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингi бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу

6005
Возможные требования по выпущенным непокрытым аккредитивам (активный)
6010
Возможные требования по подтвержденным непокрытым аккредитивам
(активный)
6055
Возможные требования по выданным или подтвержденным гарантиям
(активный)
2. Для определения финансового состояния используются следующие
показатели:
1) "Иммобилизованные средства" (ИС) - определяется как разница суммы счетов 1850, 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427, 1600, 1650 и счета 2850 (ИС = 1850 + 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427 + 1600 + 1650 - 2850);
2) "Собственный капитал брутто" (СКБ) - определяется как разница показателей "Собственный капитал" и "Иммобилизованные средства";
3) "Доходные активы" (ДА) - определяется как сумма счетов 1000, 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1400, 1450, 1470 (ДА = 1000 + 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1400 + 1450 + 1470);
4) "Кредиты брутто" (КБ) - определяется как сумма счетов 1300, 1319, 1320, 1329, 1400, 1428, 6005, 6010, 6055 (КБ = 1300 + 1319 + 1320 + 1329 + 1400 + 1428 + 6005 + 6010 + 6055);
5) "Просроченные кредиты" (ПК) - определяется как сумма счетов 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427 (ПК = 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427);
6) "Чистый процентный доход" - «расходы на резервы» (ЧПД-РР) - определяется как разница суммы счетов 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 и суммы счетов 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400, 5451, 5452, 5455, 5464, 5466 ((ЧПД-РР) = (4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480) - (5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400 + 5451 + 5452 + 5455 + 5464 + 5466));
7) "Активы, приносящие процентный доход" (АПД) - определяется как сумма счетов 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1320, 1400, 1450, 1458, 1475, 1476, 1480, 1880 (АПД = 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1320 + 1400 + 1450 + 1458 + 1475 + 1476 + 1480 + 1880);
8) "Чистая прибыль" + "Резервы" + "Резервный фонд" (ЧРР) - определяется как сумма счетов 3599, 1319, 1329, 1428, 3200, 3510, 3580 (ЧРР = 3599 + 1319 + 1329 + 1428 + 3200 + 3510 + 3580);
9) "Процентные доходы" (ПД) - определяется как сумма счетов 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 (ПД = 4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480);
10) "Процентные расходы" (ПР) - определяется как сумма счетов 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400 (ПР = 5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400);

6005
Шығарылған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (белсендi)
6010
Расталған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (белсендi)
6055
Берiлген немесе расталған кепiлдiктер бойынша ықтимал талаптар (белсендi)
2. Қаржылық жағдайды анықтау үшiн мынадай көрсеткiштер пайдаланылады:
1) «Иммобилизацияланған қаражат» (ИҚ) - 1850, 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427, 1600, 1650 шоттары және 2850 шоты сомасының айырмасы ретiнде анықталады (ИҚ = 1850 + 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427 + 1600 + 1650 - 2850);
2) «Меншiктi капитал-брутто» (МКБ) - «Меншiктi капитал» және «Иммобилизацияланған қаражат» көрсеткiштерiнiң айырмасы ретiнде аныкталады;
3) «Кiрiс активтерi» (КА) - 1000, 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1400, 1450, 1470 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (КА = 1000 + 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1400 + 1450 + 1470);
4) «Кредиттер брутто» (КБ) - 1300, 1319, 1320, 1329, 1400, 1428, 6005, 6010, 6055 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (КБ = 1300 + 1319 + 1320 + 1329 + 1400 + 1428 + 6005 + 6010 + 6055);
5) «Мерзiмi өткен кредитте» (МК) - 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (МК = 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427);
6) «Таза проценттiк кiрiс» - «резервтерге арналған шығыстар» (ТПК-РШ) - 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 шоттарының сомасы және 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400, 5451, 5452, 5455, 5464, 5466 шоттарының сомасы айырма ретiнде анықталады ((ТПК-РШ) = (4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480) - (5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400 + 5451 + 5452 + 5455 + 5464 + 5466));
7) «Проценттiк кiрiс әкелетiн активтер» (ПКА) - 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1320, 1400, 1450, 1458, 1475, 1476, 1480, 1880 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (ПКА = 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1320 + 1400 + 1450 + 1458 + 1475 + 1476 + 1480 + 1880);
8) «Таза пайда» + «Резервтер» + «Резервтiк қор» (ТРР) - 3599, 1319, 1329, 1428, 3200, 3510, 3580 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (ТРР = 3599 + 1319 + 1329 + 1428 + 3200 + 3510 + 3580);
9) «Проценттiк кiрiстер» (ПК) - 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (ПК = 4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480);
10) «Проценттiк шығыстар» (ПШ) - 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (ПШ = 5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400);

11) "Процентные обязательства" (ПО) - определяется как сумма счетов 2010, 2020, 2030, 2040, 2050, 2110, 2120, 2200, 2255, 2300, 2400 (ПО = 2010 + 2020 + 2030 + 2040 + 2050 + 2110 + 2120 + 2200 + 2255 + 2300 + 2400);
12) "Доход по кредитам" (ДК) - определяется как сумма счетов 4300, 4320, 4400 (ДК = 4300 + 4320 + 4400);
13) "Расходы на провизии по кредитам" (РПК) - определяется как сумма счетов 5452 и 5455 (РПК = 5452 + 5455);

11) «Проценттiк мiндеттемелер» (ПМ) - 2010, 2020, 2030, 2040, 2050, 2110, 2120, 2200, 2255, 2300, 2400 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (ПМ = 2010 + 2020 + 2030 + 2040 + 2050 + 2110 + 2120 + 2200 + 2255 + 2300 + 2400);
12) «Кредиттер бойынша кiрiс» (КК) - 4300, 4320, 4400 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (КК = 4300 + 4320 + 4400);
13) «Кредиттер бойынша провизияларға арналған шығыстар» (КПШ) - 5452 және 5455 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (КПШ = 5452 + 5455);

14) "Сформированные провизии" (СП) - определяется как сумма счетов 1319, 1329, 1428 (СП = 1319 + 1329 + 1428).
3. Для определения финансового состояния рассчитываются итоговые баллы по каждому показателю, указанному в графе 1 таблицы 2 настоящего документа. Итоговый балл показателя рассчитывается согласно порядку, определенному в графе 2, с присвоением соответствующего балла из графы 4 в зависимости от соответствия нормативам в графе 3.
таблица 2
Наименование
показателя
Порядок расчета
Нормативы показателя
Соответствующий
балл
1
2
3
4
Коэффициент
иммобилизации
капитала
иммобилизованные
средства/собственный
капитал - брутто

14) «Қалыптасқан провизиялар» (ҚП) - 1319, 1329, 1428 шоттарының сомасы ретiнде анықталады (ҚП = 1319 + 1329 + 1428);
3. Қаржылық жағдайды анықтау үшiн осы құжаттың 2-кестесiнiң 1-бағанында көрсетiлген әрбiр көрсеткiш бойынша қорытынды балдар есептеледi. Көрсеткiштiң қорытынды балы 3-бағандағы нормативтерге сәйкестiкке байланысты 4-бағаннан тиiстi балл берiледi.
2-кесте
Көрсеткiштiң атауы
Есептеу тәртiбi
Көрсеткiш нормативтерi
Тиiстi балл
1
2
3
4
Капитал иммобилизацисы коэффициентi
иммобилизацияланған қаражат / меншiктi капитал – брутто

7. Полученные Итоговые баллы (столбец 6) по каждому из показателей суммируются, и полученный результат определяет классификацию финансового состояния согласно таблице 5 настоящего документа. Если сумма баллов составляет менее 130 баллов, состояние банка контрагента классифицируется как "Стабильное", от 135 до 175 баллов - состояние "Удовлетворительное", от 180 до 200 баллов - состояние "Нестабильное", более 205 баллов - состояние "Критическое".
таблица 5
Состояние
Итоговый балл
Стабильное
<130
Удовлетворительное

7. Көрсеткiштерден әрқайсысы бойынша алынған балдарды (6 бағана) жинақтайды және алынған нәтиже осы құжаттың 5-кестесіне сәйкес қаржылық жағдайының жiктелуiн анықтайды. Егер балдар сомасы кемiнде 130 балды құраса, контрагент-банктiң жағдайы «Тұрақты», 135-тен 175 балға дейiн - «Қанағаттанарлық» жағдай, 180-нан 200 балға дейiн - «Тұрақты емес» жағдай, 205-нан артық балға - «Нашар» жағдай болып жiктеледi.
5-кесте
Жағдайы
Қорытынды балы
Тұрақты
<130
Қанағаттанарлық