О некоторых вопросах реализации Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2012 года № 1449. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2014 года № 279
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» и Программой развития моногородов на 2012 – 2020 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 683 (далее – Программа), Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства, а также предоставления поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы;
2) Правила предоставления государственных грантов на создание новых производств в рамках Программы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 ноября 2012 года № 1449
Правила субсидирования ставки вознаграждения по
кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний,
предоставляемым субъектам частного предпринимательства, а также
предоставления поддержки по развитию производственной
(индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства, а также предоставления поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы определяют порядок субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства, в рамках Программы развития моногородов на 2012 – 2020 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 683 (далее – Программа).
2. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний будет осуществляться по новым кредитам/лизинговым сделкам субъектов частного предпринимательства (далее - предприниматель), осуществляющих деятельность в моногородах согласно перечню моногородов Республики Казахстан, указанных в приложении 1 к Программе и/или в населенных пунктах, находящихся на территории их административной подчиненности в любых секторах экономики, за исключением случаев, установленных настоящими Правилами.

Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 қарашадағы № 1449 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 наурыздағы № 279 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
«Жеке кәсіпкерлік туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 мамырдағы № 683 қаулысымен бекітілген Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Бағдарлама шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау, сондай-ақ өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөнінде қолдау көрсету қағидалары;
2) Бағдарлама шеңберінде жаңа өндірістерді құруға арналған мемлекеттік гранттар ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 15 қарашадағы
№ 1449 қаулысымен
бекітілген
Бағдарлама шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін
банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік
мәмілелері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау, сондай-ақ
өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөнінде қолдау
көрсету қағидалары
1. Жалпы ереже
1. Осы Бағдарлама шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау, сондай-ақ өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөнінде қолдау көрсету қағидалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 мамырдағы № 683 қаулысымен бекітілген Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін банктер/лизингтік компаниялардың кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тәртібін айқындайды.
2. Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау осы Қағидаларда белгіленген жағдайларды қоспағанда, Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасындағы моноқалалардың тізбесіне сәйкес моноқалаларда және/немесе оларға әкімшілік бағыныстағы аумақта орналасқан елді мекендерде экономиканың кез келген секторында қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің (бұдан әрі - кәсіпкер) жаңа кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша жүзеге асырылатын болады.

Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
3. Субсидирование осуществляется по новым кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, выданным для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства в любых секторах экономики.
Субсидирование не может осуществляться по новым кредитам/лизинговым сделкам, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках кредита/лизинга на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммы кредита/лизинга.
К новым кредитам/договорам финансового лизинга относятся кредиты/лизинговые сделки, выданные банками/лизинговыми компаниями с 1 июля 2012 года.
4. Субсидированию подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование займов/договоров финансового лизинга, полученных не ранее 1 июля 2012 года, соответствующие критериям Программы.
5. Государственные и иные органы и организации, ответственные за достижение целей, задач, показателей результатов и термины, употребляемые в Правилах:
1) банк – банк второго уровня, заключивший соглашение о сотрудничестве в рамках субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства, осуществляющим свою деятельность в моногородах (далее – соглашение о сотрудничестве);
2) Банк - платежный агент - уполномоченный банк лизинговой компании, который должен быть согласован с финансовым агентом, и осуществлять функции по ведению специального текущего счета лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания субсидий;
3) Договор субсидирования — трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентом, предпринимателем, банком/лизинговой компанией по условиям которого финансовый агент частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией;
4) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между предпринимателем, банком, по условиям которого банк предоставляют кредит предпринимателю. К договору банковского займа также относится соглашение об открытии кредитной линии;
5) Договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между предпринимателем, банком/лизинговой компанией, по условиям которого банк/лизинговая компания предоставляют лизинг предпринимателю;

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
3. Субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ экономиканың кез келген секторында өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілген банктердің/лизингтік компаниялардың жаңа кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша жүзеге асырылады.
Субсидиялау айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған кредит/лизинг шеңберінде, бірақ кредиттің/лизингтің жалпы сомасының 30%-нан көп емес, жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) жаңа кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша жүзеге асырылмайды.
2012 жылғы 1 шілдеден бастап банктер/лизингтік компаниялар берген кредиттер/лизингтік мәмілелер жаңа кредиттер/қаржы лизингі шарттарына жатады.
4. Субсидиялауға қарыздарды/қаржы лизингі шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, 2012 жылғы 1 шілдесінен ерте емес алынған Бағдарламаның критерийлеріне сәйкес келетін кредиттер/лизингтік мәмілелер жатады.
5. Мақсаттарға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік және өзге де органдар мен ұйымдар және Қағидаларда қолданылатын терминдер:
1) банк – өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы төлеу ставкаларын субсидиялау шеңберінде ынтымақтастық туралы келісімді жасасқан екінші деңгейдегі банк (бұдан әрі - ынтымақтастық туралы келісім);
2) банк - төлем агенті - лизингтік компанияның уәкілетті банкі - қаржы агентімен келісілуі тиіс және субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған Лизинг компаниясының арнайы ағымдағы шотын жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруы тиіс;
3) субсидиялау шарты - қаржы агенті, кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша қаржы агенті банк/лизингтік компания берген Кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды;
4) банктік қарыз шарты – кәсіпкер, банк арасында жасалатын жазбаша келісім, оның талаптары бойынша банк кәсіпкерге кредит береді. Банктік қарыз шартына сондай-ақ кредит желісін ашу туралы келісім де жатады;
5) Қаржы лизингісінің шарты - кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша банк/лизингтік компания кәсіпкерге лизингі ұсынады;

6) координатор Программы - структурное подразделение местного исполнительного органа, определяемое акимами областей, ответственное за реализацию программы на областном уровне;
6-1) координатор Программы на местном уровне - структурное подразделение местного исполнительного органа моногорода/района, определяемое акимами областей, ответственное за реализацию программы в моногороде;
7) лизинговая компания – лизинговая компания, заключившая соглашение о сотрудничестве;
8) лизинговые сделки – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
9) финансовый лизинг (далее – лизинг) – вид инвестиционной деятельности, при которой лизингодатель обязуется передать приобретенный в собственность у продавца и обусловленный договором финансового лизинга предмет лизинга лизингополучателю за определенную плату и на определенных условиях во временное владение и пользование на срок не менее трех лет для предпринимательских целей;
10) программа – совокупность мероприятий, разработанных в  целях развития предпринимательства и решения проблем социально-экономического развития моногородов в средне и долгосрочной перспективе;
11) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
12) рабочий орган - государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан»;
13) региональный координационный совет – консультативно-совещательный орган, возглавляемый акимами областей, с участием представителей местных исполнительных органов, банков/лизинговых компаний, бизнес-сообществ и независимых экспертов (далее – РКС);
14) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
15) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентом банку и лизинговым компаниям в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
16) уполномоченный орган — Министерство регионального развития Республики Казахстан;
17) финансовый агент – Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму».

6) бағдарламаны үйлестіруші - Бағдарламаны облыстық деңгейде іске асыруға жауапты, облыстардың әкімдері айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
6-1) бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі - Бағдарламаны моноқалада іске асыруға жауапты, облыстардың әкімдері айқындайтын моноқаланың/ауданның жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі;
7) лизингтік компания – ынтымақтастық туралы келісім жасасқан лизингтік компания;
8) лизингтік мәмілелер – азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған лизингке қатысушылардың келісілген іс-қимылдарының жиынтығы;
9) қаржы лизингі (бұдан әрі - лизинг) – лизингі беруші сатушыдан меншікке сатып алған және қаржылық лизинг шартымен негізделген лизинг нысанын белгілі бір ақыға және белгілі бір шарттарда кәсіпкерлік мақсаттар үшін кемінде үш жыл мерзімге уақытша иелену және пайдалану үшін лизингті алушыға беруге міндеттенетін инвестициялық қызмет түрі;
10) бағдарлама – орта және ұзақ мерзімді преспективада моноқалаларда кәсіпкерлікті дамыту және әлеуметтік-экономикалық даму проблемаларын шешу мақсатында әзірленген іс-шаралардың жиынтығы;
11) жоба – кәсіпкер бизнестің әртүрлі бағыттарында кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде жүзеге асыратын іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы;
12) жұмыс органы - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті;
13) өңірлік үйлестіру кеңесі – жергілікті атқарушы органдар, банктер/лизингтік компаниялар, бизнес-қоғамдастықтар өкілдерінің және тәуелсіз сарапшылардың қатысуымен облыстардың әкімдері басқаратын консультативтік-кеңесші орган (бұдан әрі – ӨҮК);
14) субсидиялау – кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде, болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбасқа төлейтін шығыстарын ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
15) субсидиялар – өтеусіз және қайтарымсыз негізде қаржы агенті субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде банктерге және лизингтік компанияларға төлейтін кезеңді төлемдер;
16) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі;
17) қаржы агенті - «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
6. В рамках реализации программы:
1) отбор и решение по финансированию (рефинансированию) проектов принимается банками/лизинговыми компаниями самостоятельно в соответствии с условиями, установленными в программе;
2) РКС принимает решение по возможности субсидирования проектов;
3) все согласования в рамках реализации программы со стороны государства будут выполняться координаторами программы на местном уровне по принципу «одного окна».
7. Местными исполнительными органами при разработке Программы развития территорий учитываются положения настоящих Правил.
2. Порядок субсидирования ставки вознаграждения по
кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний,
предоставляемым субъектам частного предпринимательства в
рамках Программы
8. Рабочий орган в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете, определяет лимит финансирования для региона в разрезе моногородов и выделяет средства в виде целевых трансфертов координатору программы на местном уровне.
9. Между уполномоченным органом и акимами областей заключаются соглашения о результатах по целевым трансфертам по форме типового соглашения, согласно приложению 93 к Правилам исполнения бюджета и кассового обслуживания, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220, по:
1) повышению предпринимательской активности и созданию новых рабочих мест в моногородах;
2) созданию новых производств в моногородах;
3) стимулированию трудовой мобильности населения.
10. Государственная поддержка в рамках реализации Программы заключается в субсидировании ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний для реализации проектов.
11. Для упорядочения взаимоотношений между местным исполнительным органом, финансовым агентом, банками/лизинговыми компаниями заключается соглашение о сотрудничестве (приложение 1 к Правилам).
12. Услуги финансового агента оплачиваются рабочим органом за счет средств республиканского бюджета.
13. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются координатором Программы на местном уровне финансовому агенту на основе договора о субсидировании (приложение 2 к Правилам), заключаемого между ними.
Условия субсидирования ставки вознаграждения
14. Сумма кредита/договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 750 млн. тенге по каждому проекту предпринимателя. Срок кредита/договора финансового лизинга не должен превышать 10 (десять) лет.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
6. Бағдарламаны іске асыру шеңберінде:
1) жобаларды қаржыландыру (қайта қаржыландыру) бойынша іріктеуді және шешімді банктер/лизингтік компаниялар бағдарламада белгіленген шарттарға сәйкес дербес қабылдайды;
2) ӨҮК жобаларды субсидиялау мүмкіндігі бойынша шешім қабылдайды;
3) бағдарламаны іске асыру шеңберінде барлық келісімдерді мемлекет тарапынан «жалғыз терезе» қағидаты бойынша жергілікті деңгейдегі бағдарлама үйлестірушілер орындайтын болады.
7. Жергілікті атқарушы органдар Аумақтарды дамыту бағдарламасын әзірлеу кезінде осы Қағидалардың ережелерін ескеретін болады.
2. Бағдарламаның шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне
берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың
кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тәртібі
8. Жұмыс органы республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде моноқалалар бөлінісінде өңірлер үшін қаржыландыру лимитін айқындайды және жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісіне нысаналы трансферттер түрінде қаражат бөледі.
9. Уәкілетті орган мен облыстардың әкімдері арасында Қазақстан Республикасының 2009 жылы 26 ақпандағы № 220 қаулысымен бекітілген бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне 93-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нысаналы трансферттер жөніндегі туралы үлгі келісім жасалады:
1) моноқалаларда кәсіпкерлік белсенділікті арттыру және жаңа жұмыс орындарын құру;
2) моноқалаларда жаңа өндірістер құру;
3) халықтың еңбек ұтқырлығын ынталандыру.
10. Бағдарламаны іске асыру шеңберінде мемлекеттік қолдау көрсету жобаны іске асыруға арналған банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялауды білдіреді.
11. Жергілікті атқарушы орган, қаржы агенті, банктің/лизингтік компаниялардың арасындағы өзара қарым-қатынасты ретке келтіру үшін ынтымақтастық туралы келісім (осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес) жасалады.
12. Қаржы агентінің қызметіне жұмыс органы республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
13. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі қаржы агентіне олардың арасында жасалатын субсидиялау туралы шарттың негізінде (Қағидаларға 2-қосымша) аударады.
Сыйақы ставкаларын субсидиялау шарттары
14. Сыйақы ставкаларын субсидиялауды жүзеге асыратын кредиттің/қаржы лизингі шартының сомасы кәсіпкердің әрбір жобасы бойынша 750 млн. теңгеден аспауы тиіс. Кредиттің/қаржы лизингі шартының мерзімі 10 (он) жылдан аспауы тиіс.

15. Срок субсидирования составляет до 3 (три) лет с возможностью дальнейшей пролонгации до 5 (пять) лет. Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (три) лет одобряется решением РКС на основании ходатайства банка/лизинговой компанией только при выделении средств из республиканского бюджета для субсидирования предпринимателей в соответствующем году.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
16. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по кредитам/лизингу банков и лизинговых компаний с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, из которых 10 % компенсирует государство. При этом банки и лизинговые компании не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/лизингом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования/лизинга, инициируемыми заявителем;
2) взимаемых по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту/лизингу.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
17. В случае, если номинальная ставка вознаграждения по кредиту ниже чем 14 % годовых, то 10 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
18. Субсидирование по лизингу не может осуществляться по договорам возвратного лизинга, вторичного лизинга или сублизинга.
Механизм субсидирования ставки вознаграждения по
кредитам/договорам финансового лизинга
19. Предприниматель обращается в банк/лизинговую компанию по новому кредиту/договору финансового лизинга с заявлением (по форме, утвержденной внутренними нормативными документами банка/лизинговой компании) на предоставление кредита/лизинга на условиях, соответствующих настоящим Правилам.
20. Банк/лизинговая компания проводят оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении кредита/лизинга или понижении ставки вознаграждения по кредиту/лизингу, в течение 2 (двух) рабочих дней направляют письменный ответ предпринимателю о готовности кредитовать проект/заключить договор финансового лизинга.
21. Предприниматель с положительным решением банка о кредитовании обращается к координатору Программы на местном уровне с заявлением-анкетой предпринимателя (по форме, предусмотренной в Соглашении о сотрудничестве), к которому прилагают следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации предпринимателя/ свидетельство либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная печатью /подписью предпринимателя);

15. Субсидиялау мерзімі кейіннен 5 (бес) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейінгі мерзімді құрайды. 3 (үш) жыл өткен соң Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту кәсіпкерлерге тиісті жылы субсидия беру үшін республикалық бюджеттен қаражат бөлінген кезде ғана банк/лизингтік компания қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады. Субсидиялау шартының әрекет ету мерзімін ұзарту жыл сайын жүзеге асырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
16. Пайыздық ставканы субсидиялау белгіленген номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан аспайтын кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін, оның 10 %-ын мемлекет өтейді. Бұл ретте, банктер мен лизингтік компаниялар:
1) кредит беру шарттарын өтініш берушінің бастамасымен өзгертуге байланыстыларды;
2) өтініш берушінің кредит бойынша міндеттемелерін бұзу себебіне байланысты алынатындарды қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
17. Егер кредит бойынша номиналды сыйақы ставкасы жылдық 14 %-дан төмен болса, онда 10 %-ын мемлекет өтейді, ал айырмасын кәсіпкер төлейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
18. Лизинг бойынша субсидиялау қайтару лизингі, қайталама лизинг немесе сублизинг шарты бойынша жүзеге асырылмайды.
Кредиттер/қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкаларын
субсидиялау тетігі
19. Кәсіпкер банкке/лизингтік компанияға осы Қағидаларға сәйкес шарттарда кредит/лизинг ұсынуға өтінішпен (банк/лизингтік компанияның ішкі нормативтік құжаттарында бекітілген нысан бойынша) жаңа кредит/қаржы лизингі шарттары бойынша жүгінеді.
20. Банк/лизингтік компания жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігін бағалауды жүргізеді және кредит/лизинг беру немесе кредит/лизинг бойынша сыйақы ставкасын төмендету туралы оң шешім қабылдаған жағдайда кәсіпкерге 2 (екі) жұмыс күні ішінде жобаны кредиттеуге/қаржы лизингі шартын жасасуға дайын екені туралы жазбаша жауап жолдайды.
21. Банктің кредит беру туралы оң шешімі бар кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен бірге (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) жүгінеді, оған мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);

2) лицензия, если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
3) устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не требуется). Акционерное общество дополнительно представляет проспект выпуска акций и выписку из реестра держателей ценных бумаг (заверенная печатью/подписью реестра держателя);
4) финансовые отчеты предпринимателя за последний финансовый год с приложением копии налоговой декларации и/или размещенная на интернет ресурсах информация, позволяющая сделать анализ о финансовом состоянии, с расшифровками дебиторской и кредиторской задолженности (в т.ч. суммы, даты возникновения задолженности и наименование продукции/товаров и услуг), (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
5) письмо банка/лизинговой компании с положительным решением о возможности предоставлении кредита/лизинга (с приложением решения уполномоченного органа компании об участии предпринимателя в Программе).
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
22. Координатор Программы на местном уровне после получения заявления-анкеты и документов осуществляет:
1) в течение 5 (пять) рабочих дней проверку полноты представляемых совместно с заявлением-анкетой обязательных документов. В случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, координатор Программы на местном уровне вправе вернуть в банк/лизинговую компанию представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки;
2) предварительное рассмотрение проекта предпринимателя и выработку рекомендаций для РКС по проекту;
3) проверку участия предпринимателя в других государственных программах, использования иных мер государственной поддержки через государственные институты развития;
4) формирование предложений, повестки дня, определения даты, времени и места проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
Заседание РКС проводится по мере формирования повестки дня;
5) внесение на рассмотрение списка проектов предпринимателя для рассмотрения РКС с приложением полного пакета документов;
6) направление проекта предпринимателя для рассмотрения РКС в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения полного пакета документов.
23. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) в течение 10 (десять) рабочих дней проверяет соответствие предпринимателя и реализуемых им проектов условиям Программы;

2) егер қызмет түрі лицензияланатын болса, лицензия (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
3) жарғы, құрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай шарты талап етілмейді). Акционерлік қоғам қосымша акциялар шығару проспектісін және құнды қағазды ұстаушылар тізілімінен үзіндіні (тізілімді ұстаушының мөрімен/қолымен расталған көшірмесі) ұсынады;
4) кәсіпкердің соңғы қаржы жылындағы салық декларациясының көшірмесі қоса берілген, қаржы есептері және/немесе интернет ресурстарға орналастырылған дебиторлық және кредиторлық берешегі (оның ішінде берешектің сомасы, пайда болған күні және өнімдердің/тауарлар мен көрсетілген қызметтердің атауы) таратып жазылған қаржы жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін ақпарат (Кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
5) кредит/лизинг беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар банк/лизингтік компанияның хаты (кәсіпкердің Бағдарламаға қатысуы туралы банктің/лизингтік компанияның уәкілетті органының шешімін қоса бере отырып).
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
22. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші кәсіпкерден өтініш-сауалнаманы және құжаттарды алғаннан кейін мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш-сауалнамамен қоса берілген міндетті құжаттардың толықтығын тексеру. Құжаттар пакеті толық тапсырылмаса немесе белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар тапсырылған жағдайда, жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші тапсырылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, тапсырылған құжаттарды пысықтау үшін банкке/лизингтік компанияға қайтарып береді;
2) кәсіпкердің жобасын алдын ала қарау және жоба бойынша ӨҮК үшін ұсынымдарды әзірлеу;
3) кәсіпкердің басқа да мемлекеттік бағдарламаларға қатысуын, мемлекеттік даму институттары арқылы өзге де мемлекеттік қолдау шараларын пайдалануын тексеру;
4) ӨҮК отырысының ұсыныстар, күн тәртібін қалыптастыру, өтетін күнді, уақытты және орынды айқындау, бұл туралы ӨҮК барлық мүшелерін хабардар ету;
ӨҮК отырысы күн тәртібінің қалыптастырылуына байланысты жүргізіледі;
5) құжаттардың толық пакетін қоса отырып, ӨҮК қарау үшін кәсіпкердің жобаларының тізімін қарауға енгізу;
6) толық құжаттар пакетін алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкердің жобасын ӨҮК қарауына жіберу.
23. Өткізілетін отырыс шеңберінде ӨҮК мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкердің және ол іске асыратын жобалардың Бағдарлама талаптарына сәйкестігін тексереді;

2) рассматривает и обсуждает между членами РКС проекты предпринимателя и прилагаемые документы;
3) рассматривает информацию, указанную в заявлении предпринимателя об участии в других государственных программах, использовании иных мер государственной поддержки через государственные институты развития;
4) по результатам обсуждения принимает решение о возможности/невозможности субсидирования предпринимателя, которое оформляется протоколом в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС, при этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения предпринимателя от участия в Программе.
Причинами отклонения может быть несоответствие условиям, указанным в пунктах 314 и 16 настоящих Правил.
24. Субсидированию ставки вознаграждения в рамках настоящих Правил не подлежат:
1) предприятия нефтегазовой промышленности;
2) производители оружия и подакцизной продукции;
3) предприятиям металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
4) предприятия горнодобывающей промышленности;
5) юридическим лицам, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательских корпораций), а также юридические лица, форма собственности которых оформлена как частное учреждение.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
25. Координатор Программы в течение 1 (один) рабочего дня, после подписания протокола членами РКС, направляет копию протокола банку/лизинговой компании и финансовому агенту.
Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев со дня получения протокола РКС банком/лизинговой компанией.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
26. После получения банком/лизинговой компании от координатора Программы на местном уровне протокола РКС и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентом, банком/лизинговой компании и предпринимателем заключается договор субсидирования (приложение 3 к Правилам), согласно которому финансовый агент осуществляет выплату банку/лизинговой компании ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга и согласно условиям договора субсидирования.

2) ӨҮК мүшелерінің арасында кәсіпкердің жобасы мен ұсынылған құжаттарды қарайды және талқылайды;
3) кәсіпкердің өтінішінде көрсетілген басқа да мемлекеттік бағдарламаларға қатысу, мемлекеттік даму институттары арқылы өзге де мемлекеттік қолдау шараларын пайдалану туралы ақпаратты қарайды;
4) талқылау нәтижесі бойынша кәсіпкерді субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысын өткізген күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді, бұл ретте хаттамада кәсіпкердің бағдарламаға қатысудан бас тарту себептері міндетті түрде көрсетілуі тиіс.
Осы Қағидалардың 314 және 16-тармақтарында көрcетiлген талаптарға сәйкес келмеуі ауытқудың себебі болуы мүмкін.
24. Осы Қағидалардың шеңберінде мынадай кәсіпорындар сыйақы ставкаларын субсидиялауға жатпайды:
1) мұнайгаз өнеркәсібі кәсіпорындары;
2) қару-жарақ және акцизге тәуелді өнімдерді өндірушілер;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің кәсіпорындары;
4) таукен өндіру өнеркәсібі кәсіпорындары;
5) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар мен акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды қоспағанда) болып табылатын заңды тұлғалар, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғалар.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
25. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі хаттамаға ӨҮК мүшелері қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттаманың көшірмесін банкке/лизингтік компания мен қаржы агентіне жібереді.
ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі банк/лизингтік компания ӨҮК хаттамасын алған күннен бастап 6 (алты) ай.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
26. Банк/лизингтік компания жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестірушісінен ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде қаржы агентінің, банктің/лизингтік компанияның арасында субсидиялау шарты жасалады (Қағидаларға 3-қосымша), соған сәйкес қаржы агенті банкке/лизингтік компанияға банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына өтеу кестесіне сәйкес және субсидиялау шартының талаптарына сәйкес сыйақы ставкасын төлеуді жүзеге асырады.

27. Договор субсидирования заключается в соответствии с формой, установленной Правилами:
1) банком/лизинговой компанией в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента получения письма от координатора Программы на местном уровне;
2) финансовым агентом:
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от банка/лизинговой компании.
28. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, банком/лизинговой компанией и финансовым агентом, при условии его соответствия установленной форме, требованиям Программы и решению РКС.
29. В случае, если условия договора банковского займа/договора финансового лизинга и/или договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, финансовый агент не подписывает договор субсидирования. При этом финансовый агент в течение трех рабочих дней уведомляет письмом координатора Программы, банк и предпринимателя.
30. В случае устранения координатором программы, банком/лизинговой компанией замечаний, финансовый агент в течение 5 (пять) рабочих дней подписывает договор субсидирования (приложение 3 к Правилам).
31. В случае не согласия координатора программы на местном уровне, банка/лизинговой компании с замечаниями финансового агента, координатор Программы направляет замечания соответствующим письмом на согласование в рабочий орган.
32. Рабочий орган по результатам рассмотрения согласовывает решение о возможности субсидирования либо отклонении от субсидирования предпринимателя. Результаты согласования направляются финансовому агенту на местном уровне соответствующим письмом (при этом в копии указывают координатора Программы на местном уровне, банк/лизинговую компанию и предпринимателя).
33. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения определяется предпринимателем, банком/лизинговой компанией самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту/лизингу начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/лизинговой компанией, в период субсидирования не включается день подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/лизинговой компанией.
Период субсидирования начинается с момента подписания Договора субсидирования банком/лизинговой компанией и предпринимателем.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
34. В случае наступления даты выплаты субсидий до подписания Договора субсидирования финансовым агентом:
1) при отсутствии или недостаточности средств на текущем счете финансового агента/счете лизинговой компании, выплата производится предпринимателем самостоятельно, с дальнейшим возмещением уплаченной суммы финансовым агентом;

27. Субсидиялау шарты Қағидаларда белгіленген нысанға сәйкес жасалады:
1) банк/лизингтік компания жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестірушіден хат алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агентімен:
банк/лизингтік компаниядан субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жасайды.
28. Субсидиялау шарты бекітілген нысанға, Бағдарлама талаптары мен ӨҮК шешіміне сәйкес болу шартында оған кәсіпкер және қаржы агенті қол қойған күнге тәуелсіз банк/лизингтік компания, қол қойған күнінен бастап күшіне енеді.
29. Егер банктік қарыз шарты/қаржы лизингі шарты және/немесе субсидиялау шарты ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенті субсидиялау шартына қол коймайды. Бұл ретте қаржы агенті үш жұмыс күні ішінде Бағдарлама үйлестірушісін, банкті және кәсіпкерді хатпен хабардар етеді.
30. Бағдарламаны үйлестіруші, банк/лизингтік компания ескертулерді жойған жағдайда қаржы агенті бес жұмыс күні ішінде субсидиялау шартына қол қояды (Қағидаларға 3-қосымша).
31. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші, банк/лизингтік компания қаржы агентінің ескертулерімен келіспеген жағдайда Бағдарламаны үйлестіруші қаржы агенті хатының көшірмесін жұмыс органына келісуге жібереді.
32. Жұмыс органы қарау нәтижелері бойынша кәсіпкерді субсидиялау немесе субсидиялаудан бас тарту туралы шешімді келіседі. Келісу нәтижелері тиісті хатпен жергілікті деңгейдегі қаржы агентіне жіберілді (бұл ретте көшірмеде жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестірушісін, банкті/лизингтік компанияны және кәсіпкерді көрсетеді).
33. Сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, банк/лизингтік компания дербес айқындайды. Егер кредит/лизинг бойынша сыйақыны есептеу кәсіпкер, банк/лизингтік компания субсидиялау шартына қол қойған күннен кейінгі күнінен басталған жағдайда, кәсіпкер, банк/лизингтік компания қол қойған күн субсидиялау кезеңіне кірмейді.
Субсидиялау кезеңі банк/лизингтік компания және кәсіпкер субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап басталады.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
34. Қаржы агенті субсидиялау шартына қол қойғанға дейін субсидияларды төлеу күні басталған жағдайда:
1) қаржы агентінің ағымдағы шотында/лизингтік компанияның шотында қаражат болмаған немесе жеткіліксіз болған кезде төленген соманы кейіннен қаржы агенті өтейтіндей етіп төлеуді кәсіпкер дербес жүргізетін болады;

2) при наличии и достаточности средств на текущем счете финансового агента/счете лизинговой компании, банк/банк-платежного агента производит списание средств с текущего счета финансового агента в счет погашения субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту/договору финансового лизинга данного предпринимателя.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
35. Банк открывает финансовому агенту текущий счет для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.
36. Лизинговые компании, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентом определяет банк - платежного агента, в котором лизинговая компания откроет счет для перечисления субсидий.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
37. Координатор Программы на местном уровне с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 5 (пять) рабочих дней осуществляет перечисление финансовому агенту средств в размере 30 % от суммы, выделенной на реализацию программы в соответствующем финансовом году, на счет, указанный финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками финансового агента.
38. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентом на текущий счет в банке/банке – платежного агента ежеквартально авансовыми платежами с учетом графика платежей к договору субсидирования.
39. По факту проведения предпринимателем полной выплаты не субсидируемой части ставки вознаграждения банк/банк – платежный агент осуществляет списание денег с текущего счета финансового агента в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя.
40. В случае несвоевременного погашения предпринимателем платежа по кредиту/лизингу, в том числе по погашению не субсидируемой части ставки вознаграждения, банк/банк – платежный агент не производит списание средств с текущего счета финансового агента для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности предпринимателем и уведомляют об этом финансового агента в течение 2 (двух) рабочих дней (в случае непринятия решения о приостановлении субсидирования финансовым агентом).
41. Финансовый агент после получения от банка/лизинговой компании отчета о субсидировании осуществляет проверку расчета вознаграждения и оплаченных средств банку/лизинговой компании.
42. В соответствии с условиями договора банковского займа/договора финансового лизинга предпринимателя, протоколом РКС финансовый агент вправе осуществлять перечисление субсидий в части субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, по которому банком/лизинговой компанией предоставлен льготный период по выплате не субсидируемой части ставки вознаграждения и/или погашению основного долга.

2) қаржы агентінің ағымдағы шотында/лизингтік компанияның шотында қаражат болған және жеткілікті болған кезде банк/банк - төлем агенті сол кәсіпкердің кредиттеу/қаржы лизингі шарты бойынша қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидияланатын сыйақы ставкасын өтеу есебінен жүргізеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
35. Банк жасалған субсидиялау шарттары бойынша соманы аудару үшін қаржы агентіне ағымдағы шот ашады.
36. Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компаниялар қаржы агентімен келісім бойынша, онда лизингтік компания субсидияларды аудару үшін шот ашатын банк - төлем агентін айқындайды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
37. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші сыйақы ставкасын субсидиялау үшін қарастырылған қаражат түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне тиісті қаржы жылы бағдарламаны іске асыруға бөлінген соманың 30% мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенті көрсеткен шотқа аударуды жүзеге асырады. Одан кейінгі төлемдер қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
38. Субсидиялау үшін қарастырылған қаражатты аударуды қаржы агенті субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып тоқсан сайын аванстық төлемдермен банктегі/банк төлем агентіндегі ағымдағы шотқа аударады.
39. Кәсіпкердің сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін толық төлеуді жүргізу фактісі бойынша банк/банк төлем агенті кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне қаржы агентінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады.
40. Кәсіпкер кредит/лизинг бойынша төлемді, оның ішінде сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін уақытында өтемеген жағдайда банк/банк-төлем агенті кәсіпкер берешекті өтегенге дейін сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агентінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және бұл туралы қаржы агентін 2 (екі) жұмыс күні ішінде (қаржы агенті субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдамаған жағдайда) хабардар етеді.
41. Қаржы агенті банк/лизингтік компаниядан субсидиялау туралы есепті алғаннан кейін сыйақы есебі мен банкке/лизнгік компанияға төленген қаражатты тексеруді жүзеге асырады.
42. Кәсіпкердің банктік қарыз шартының/қаржы лизингі шартының талаптарына, ӨҮК хаттамасына сәйкес қаржы агенті ол бойынша банк сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігіне төлеу және/немесе негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең ұсынатын кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігіне субсидиялар аударуды жүзеге асыруға құқылы.

42-1. В случае, если банк/лизинговая компания меняет условия действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга, банк/лизинговая компания на основании соответствующего письма уведомляет координатора Программы на местном уровне. Координатор Программы на местном уровне в течение семи рабочих дней письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании.
Сноска. Правила дополнены пунктом 42-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
Приостановление, прекращение и возобновление субсидирования
43. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается РКС на основании ходатайств (уведомлений) финансового агента.
44. Финансовый агент приостанавливает, а РКС принимает решение о прекращении субсидирования предпринимателя при установлении следующих фактов:
1) нецелевое использование нового кредита, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучение предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или предпринимателя условиям Программы;
4) арест счетов участника Программы и/или прохождение судебных разбирательств;
5) истребование предмета лизинга у предпринимателя в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
6) неисполнение предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/лизинговой компанией согласно графику платежей к договору банковского займа/договору финансового лизинга.
45. В случае приостановления выплат субсидий, финансовый агент уведомляет письмом в течение 5 (пять) рабочих дней с момента принятия такого решения банк/лизинговую компанию, предпринимателя, координатора Программы на местном уровне с указанием причин приостановления субсидирования.
46. Координатор Программы на местном уровне после получения письма от финансового агента о приостановлении субсидирования предпринимателя вырабатывает и формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов.
47. РКС в рамках проводимого заседания осуществляет следующие действия:
1) рассматривает вопрос, включенный в повестку дня с информацией, представленной финансовым агентом;
2) принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в случае принятия решения о возобновлении субсидирования в решении указывается обоснование для возобновления субсидирования.
В случае устранения фактов приостановления субсидирования, указанных в пункте 44 настоящих Правил, РКС принимает решение о возобновлении с указанием причин для возобновления субсидирования.
В случае неустранения фактов приостановления субсидирования, указанных в пункте 44 настоящих Правил, РКС прекращает субсидирование по проекту предпринимателя.

42-1. Егер банк/лизингтік компания қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржы лизингі шартының талаптарын өзгерткен жағдайда, банк/лизингтік компания тиісті хаттың негізінде Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісін хабардар етеді. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі жеті жұмыс күні ішінде жүргізілген қаржыландыру талаптарының өзгерістерін хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Ескерту. Қағидалар 42-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру
43. Субсидиялауды тоқтату және қайта қалпына келтіру туралы шешімді қаржы агентінің өтінімі (хабарламасы) негізінде ӨҮК қабылдайды.
44. Мынадай факторлар белгіленген кезде қаржы агенті кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұрады, ал ӨҮК тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа кредитті мақсатсыз пайдалану;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржы лизингі шарты бойынша лизингтің нысанын алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның шарттарына сәйкес келмеуі;
4) Бағдарламаға қатысушының шоттарына тоқтату салыну және/немесе сотта қарауды жүргізу;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда кәсіпкерден лизингтің нысанын алдырту;
6) кәсіпкердің 3 (үш) ай бойы қатарынан банк/лизингтік компания алдындағы төлемдерін төлеу міндеттемелерін банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына төлемдері кестесіне сәйкес төлемеуі.
45. Субсидиялар төлеу тоқтатылған жағдайда осындай шешім қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде хатпен қаржы агенті банкті/лизингтік компанияны, кәсіпкерді, жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестірушісін субсидиялауды тоқтата тұрудың себептерін көрсете отырып хабардар етеді.
46. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі қаржы агентінен кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұру туралы хатты алғаннан кейін күн тәртібін әзірлейді және қалыптастырады, ӨҮК мәжілісі өтетін күнді, уақытын және орнын айқындайды, бұл туралы барлық мүшелерді хабардар етеді.
47. ӨҮК өткізілетін мәжіліс шеңберінде мынадай іс-әрекетті жүзеге асырады:
1) қаржы агенті ұсынған ақпаратпен бірге қаржы агенті ұсынған күн тәртібіне енгізілген мәселені қарайды;
2) субсидиялауды тоқтату немесе бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған жағдайда субсидиялауды қайта бастау үшін негіздеме көрсетіледі.
Осы Қағидалардың 44-тармағында көрcетiлген субсидиялауды тоқтата тұру фактілері жойылған жағдайда, ӨҮК субсидиялауды қайта бастау себептерін көрсете отырып оны қайта бастау туралы шешiм қабылдайды.
Осы Қағидалардың 44-тармағында көрcетiлген субсидиялауды тоқтата тұру фактілері жойылмаған жағдайда ӨҮК кәсiпкердiң жобасы бойынша субсидиялауды тоқтатады.

48. Протокол заседания РКС оформляется в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС.
49. Координатор Программы на местном уровне в течение 1 (одного) рабочего дня после оформления протокола РКС направляет его финансовому агенту, банку/лизинговую компанию для сведения.
50. По результатам заседания финансовый агент в случае:
1) согласования решения о возобновлении субсидирования предпринимателя:
уведомляет банк/лизинговую компанию и предпринимателя о возобновлении выплат субсидирования;
производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления;
2) согласования решения о прекращении субсидирования предпринимателя, направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования предпринимателю, банку/лизинговую компанию, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
51. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения кредита/лизинга предпринимателем по договору банковского займа/договору финансового лизинга перед банком/лизинговой компанией. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем кредита/лизинга банку/лизинговой компании;
2) принятия решения о прекращении субсидирования;
3) по инициативе предпринимателя о расторжении договора субсидирования.
52. В случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу предпринимателем, банк/лизинговая компания уведомляют финансового агента о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу.
Одновременно, в случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу предпринимателя, банк/лизинговая компания при заключении дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга направляют финансовому агенту копию дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей.
53. По кредиту предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, банк представляют финансовому агенту документы с приложением документов, подтверждающих факт нецелевого использования кредита.
3. Мониторинг проекта
54. Мониторинг реализации проекта осуществляется финансовым агентом, к функциям которого относится мониторинг:
1) целевого использования нового кредита предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, предоставляемых банком;

48. ӨҮК мәжілісінің хаттамасы ӨҮК мәжілісі өткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
49. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны қаржы агентіне, банкке/лизингтік компанияға мәлімет ретінде жібереді.
50. Қаржы агенті мәжіліс қорытындылары бойынша:
1) кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау туралы шешім келісілген жағдайда:
банкті/лизингтік компанияны және кәсіпкерді субсидиялау төлемін қайта бастау туралы хабардар етеді;
тоқтата тұру мерзімінде олар төлемеген субсидияларды төлеуді жүзеге асырады;
2) кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешімді келіскен жағдайда кәсіпкерге, банкке/лизингтік компанияға субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді, онда субсидиялау шартының бұзылатын күні және бұзу себептері көрсетіледі.
51. Мынадай жағдайларда субсидияларды төлеу тоқтатылады, ал субсидиялау шарты бұзылған деп танылады:
1) кәсіпкер банктік қарыз шарты/қаржы лизингі шарты бойынша банк/лизингтік компания алдындағы кредитті/лизингті толығынан өтегенде. Кәсіпкер банкке/лизингтік компанияға кредитті/лизингті толық өтеген күн субсидиялауды толық өтеген күн болып есептеледі.
2) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) кәсіпкердің субсидиялау шартын бұзу туралы бастамасы бойынша.
52. Кәсіпкер кредит/лизинг бойынша негізгі борышын ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда банк/лизингтік компания қаржы агентін кредит/лизинг бойынша негізгі борышын ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеу фактісі туралы хабардар етеді.
Сонымен бір мезгілде, кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, банк/лизингтік компания банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына қосымша келісім жасаған кезде қаржы агентіне төлемдерді өтеу кестесінің өзгерістерімен бірге субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып банк/лизингтік компания банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына қосымша келісімнің көшірмесін жібереді.
53. Кәсіпкердің орынсыз пайдаланылғаны анықталған кредиті бойынша банк қаржы агентіне кредитті орынсыз пайдалану фактілерін растайтын құжаттардың көшірмелері қоса берілген құжаттарды ұсынады.
3. Жобаның мониторингі
54. Жобаны іске асыру мониторингін қаржы агенті жүзеге асырады, оның функцияларына мыналар жатады:
1) банк ұсынған деректер мен құжаттардың негізінде субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа кредитті мақсатты пайдалану мониторингі;

2) реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
3) платежной дисциплины субсидируемого кредита/лизинга предпринимателя на основании данных, представляемых банком/лизинговой компанией;
4) соответствия проекта и/или предпринимателя условиям Правил и Программы.
55. Для осуществления функций мониторинга финансовый агент вправе запрашивать у предпринимателя, банка/лизинговой компании все необходимые документы и информацию, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место.
56. Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентом самостоятельно.
4. Предоставление поддержки по развитию производственной
(индустриальной) инфраструктуры предпринимателям
57. Предоставление поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры направлено на развитие предпринимательства и деловой активности в моногородах, согласно перечню моногородов Республики Казахстан, указанных в приложении 1 к Программе, а также в населенных пунктах, находящихся на территории их административной подчиненности с развитием соответствующей инфраструктуры.
Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
58. Финансирование предоставления поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется за счет средств республиканской бюджетной программы 014 «Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие индустриальной инфраструктуры» в рамках Программы. В свою очередь, местные исполнительные органы определяют администратора соответствующей местной бюджетной программы.
59. Предоставление целевых трансфертов для организации новых и развития действующих промышленных площадок будет осуществляться при наличии:
1) плана развития промышленных площадок;
2) отведенных земельных участков;
3) технических условий на подведение производственной (индустриальной) инфраструктуры, согласованных с заинтересованными государственными органами и учреждениями;
4) технико-экономического обоснования строительства новых и развития действующих промышленных площадок.
60. Подведение недостающей инфраструктуры может быть направлено на обеспечение нескольких проектов.
61. Для получения поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры проект должен реализовываться на территории моногорода, которому выделяется целевой трансферт.
62. В целях повышения эффективности бюджетных расходов на развитие социальной и инженерной инфраструктуры моногородов будет осуществляться мониторинг с учетом долгосрочных перспектив их развития, в зависимости от степени потенциала развития моногорода.
Условия предоставления поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры

2) жобаны іске асыру мониторингі (қаржы лизингі шарты бойынша лизингтің нысанын пайдалану);
3) банк/лизингтік компаниясы ұсынатын деректердің негізінде кәсіпкердің субсидияланатын кредитінің/лизингінің төлем тәртібінің мониторингі;
4) жобаның және/немесе кәсіпкердің Қағидалар және бағдарлама талаптарына сәйкестігі мониторингі.
55. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенті кәсіпкерден, банктен/лизингтік компаниядан барлық қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратуға іске асыратын жерге барып жобаны іске асыру мониторингін жүзеге асыруға құқылы.
56. Мониторингтің тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ есептілік нысандарын қаржы агенті дербес белгілейді.
4. Кәсіпкерлерге өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды
дамыту бойынша қолдау көрсету
57. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету Бағдарламаның 1-қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының моноқалалар тізбесіне сәйкес моноқалаларда, сондай-ақ оларға әкімшілік бағыныстағы аумақта орналасқан елді мекендерде тиісті инфрақұрылымды дамыта отырып, кәсіпкерлікті және іскерлік белсенділікті дамытуға бағытталған.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
58. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсетуді қаржыландыру Бағдарлама шеңберінде 014 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне индустриялдық инфрақұрылымды дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері» республикалық бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Өз кезегінде, жергілікті атқарушы органдар тиісті жергілікті бюджеттік бағдарламаның әкімшісін айқындайды.
59. Жаңа өнеркәсіптік алаңқайларды ұйымдастыру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту үшін нысаналы трансферттерді беру мыналар болған жағдайда жүзеге асырылады:
1) өнеркәсіп алаңқайларын дамыту жоспары;
2) бөлінген жер учаскелері;
3) мүдделі мемлекеттік органдармен және мекемелермен келісілген өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жетілдіруге арналған техникалық талаптар;
4) жаңа өнеркәсіптік алаңдар құрылысының және жұмыс істеп тұрғандарын дамытудың техникалық-экономикалық негіздемесі;
60. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу бірнеше жобаларды қамтамасыз етуге бағытталуы мүмкін.
61. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау алу үшін жоба нысаналы трансферт бөлініп отырған моноқаланың аумағында іске асырылуы тиіс.
62. Моноқалалардың әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымын дамытуға арналған бюджет шығыстарының тиімділігін арттыру мақсатында моноқала дамуының әлеуеті деңгейіне байланысты олардың ұзақ мерзімді даму перспективаларын есепке ала отырып жүзеге асырылатын болады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету шарттары

63. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры в моногородах будет заключаться в подведении недостающей инфраструктуры и может осуществляться для проектов, направленных на модернизацию и расширение производств, как для отдельных проектов индивидуально, так и в рамках организации промышленных площадок.
64. Выделение средств может быть направлено только на строительство и реконструкцию следующей инфраструктуры: дороги, водоотведение, газификация, водоводы, паропроводы, теплоснабжение, строительство и реконструкция котельных для промышленных площадок, водопроводы, железнодорожные тупики, телефонизация, электрические подстанции, линии электропередачи.
65. Выделение средств должно осуществляться на основании технико-экономического обоснования или бизнес-плана на строительство или реконструкцию.
66. Выделение средств на развитие производственной инфраструктуры должно осуществляться в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
67. Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50 % от стоимости проекта в случае подведения инфраструктуры для отдельного проекта.
68. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры должно соответствовать генеральному плану развития моногорода.
69. Поддержка по обеспечению производственной (индустриальной)  инфраструктуры не может быть оказана:
1) предприятиям нефтегазовой промышленности;
2) предприятиям горнодобывающей отрасли;
3) предприятиям металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
4) юридическим лицам, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательских корпораций), а также юридическим лицам, форма собственности которых оформлена как частное учреждение;
5) проектам, предусматривающим выпуск подакцизных товаров и оружия.
Сноска. Пункт 69 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
Механизм оказания поддержки по развитию производственной
(индустриальной) инфраструктуры
70. Поддержка по обеспечению недостающей производственной (индустриальной) инфраструктуры будет предоставляться в следующем порядке:

63. Моноқалаларда өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жетіспейтін инфрақұрылымды жетілдіруге негізделетін болады және жекелеген жобалар үшін де жеке, өнеркәсіп алаңдарын ұйымдастыру шеңберінде де өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар үшін жүзеге асырылады.
64. Қаражат бөлуді тек мынадай инфрақұрылымды: жолдарды, су бұруды, газдандыруды, су тартқыштарды, бу құбырларын, жылумен жабдықтауды салуға және қайта жаңартуға, өнеркәсіптік алаңқайларға арналған қазандықтарды салуға және қайта жаңартуға, су құбырларын, темір жол тұйықтарын, телефондандыру, кіші электр станцияларын, электр тарату желілерін салуға және қайта жаңартуға бағыттауға болады.
65. Қаражат бөлу құрылысқа немесе қайта құруға арналған техникалық-экономикалық негіздеменің немесе бизнес жоспардың негізінде жүзеге асырылады.
66. Өндірістік инфрақұрылымды дамытуға қаражат бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
67. Инфрақұрылым құрылысының (қайта құру) құны жеке жоба үшін инфрақұрылымды жетілдіру жағдайында жоба құнынан 50 % аспауы тиіс.
68. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту моноқаланы дамытудың бас жоспарына сәйкес келуі тиіс.
69. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылыммен қамтамасыз ету бойынша қолдау:
1) мұнай-газ өнеркәсібінің кәсіпорындарына;
2) тау-кен саласының кәсіпорындарына;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің кәсіпорындарына;
4) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды қоспағанда) болып табылатын заңды тұлғаларға, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғаларға;
5) акциздік тауарлар мен қару шығаруды көздейтін жобаларға қолданылмайды.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
Өндірістік (индустриялдық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету тетігі
70. Жетіспейтін өндірістік (индустриялдық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету мынадай тәртіппен ұсынылатын болады:

1) предприниматель обращается к координатору Программы на местном уровне с заявкой об обеспечении проекта производственной (индустриальной) инфраструктурой, включающей обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры;
2) отобранный перечень заявок, сформированный координатором Программы на местном уровне, выносится на рассмотрение РКС;
3) РКС принимает решения о возможности (или невозможности) финансирования строительства или реконструкции производственной (индустриальной) инфраструктуры;
4) строительство или реконструкция производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляются в соответствии с действующим законодательством.
Приложение 1
к Правилам субсидирования ставки вознаграждения по
кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний,
предоставляемым субъектам частного предпринимательства,
а также предоставления поддержки по развитию производственной
(индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы
Типовое соглашение
о сотрудничестве в рамках субсидирования ставки вознаграждения
по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний,
предоставляемым субъектам частного предпринимательства,
осуществляющим свою деятельность в моногородах
Настоящее соглашение о сотрудничестве в рамках субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства, осуществляющим свою деятельность в моногородах (далее - Соглашение) заключено между финансовым агентом, местным исполнительным органом, банками/лизинговыми компаниями совместно именуемые «Стороны», а каждый в отдельности «Сторона» либо как указано выше, руководствуясь целями поддержки субъектов частного предпринимательства для реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 683 «Об утверждении Программы развития моногородов на 2012 – 2020 годы» (далее - Программа) о нижеследующем:
1. Термины и сокращения
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
Банк
банк второго уровня, заключивший Соглашение;
Банк - платежный
агент
уполномоченный банк лизинговой компании, который
должен быть согласован с финансовым агентом и
осуществлять функции по ведению специального
текущего счета лизинговой компании,
предназначенного для перечисления и списания
субсидий по договорам финансового лизинга;
Государственные
институты развития
национальные управляющие холдинги, национальные
холдинги, акционерные общества, контрольные
пакеты акций которых принадлежат национальному
управляющему холдингу или национальному холдингу,
оказывающие меры государственной поддержки в
различных секторах экономики;
Договор
субсидирования (ДС)
трехстороннее письменное соглашение, заключаемое
между финансовым агентом, предпринимателем,
банком/лизинговой компанией по условиям которого
финансовый агент частично субсидирует ставку
вознаграждения по кредиту/лизингу
предпринимателя, выданному банком/лизинговой
компанией
Договор
банковского займа
(ДБЗ)
письменное соглашение, заключенное между
предпринимателем и банком соглашение, по условиям
которого банк предоставляют кредит
предпринимателю. К договору банковского займа
также относится соглашение об открытии кредитной
линии;
Договор
финансового
лизинга
письменное соглашение, заключенное между
предпринимателем, банком/лизинговой компанией, по
условиям которого банк/лизинговая компания
предоставляют лизинг предпринимателю;
Координатор
Программы на
местном уровне
определяемое решениями акимов областей, городов
Астана и Алматы структурное подразделение
местного исполнительного органа, ответственное за
реализацию Программы на местах по принципу
«одного окна»;
Кредит
сумма денежных средств, предоставляемая банком на
основании договора банковского займа
предпринимателю на условиях срочности, платности,
возвратности, обеспеченности и целевого
использования;
Лизинговая
компания
лизинговая компания, заключившая соглашение о
сотрудничестве;
лизинговые сделки
совокупность согласованных действий участников
лизинга, направленных на установление, изменение
и прекращение гражданских прав и обязанностей;
Программа
Программа развития моногородов на 2012 – 2020
годы, утвержденная постановлением Правительства
Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 683;
Правила
Правила субсидирования ставки вознаграждения по
кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых
компаний, предоставляемым субъектам частного
предпринимательства, осуществляющим свою
деятельность в моногородах от «___» 201__ года
№ ____;
Предприниматель
субъект частного предпринимательства,
зарегистрированный в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
осуществляющий свою деятельность в моногородах с
низким и средним потенциалом согласно перечню
моногородов Республики Казахстан, указанных в
приложении 1 к Программе;
Проект
совокупность действий и мероприятий в различных
направлениях бизнеса, осуществляемых
предпринимателем в качестве инициативной
деятельности, направленной на получение дохода и
не противоречащей законодательству Республики
Казахстан;
Рабочий орган
Государственное учреждение «Комитет развития
предпринимательства Министерства регионального
развития Республики Казахстан»;
Региональный
координационный
совет (далее -
РКС)
консультативно-совещательный орган, возглавляемый
акимами областей, городов Астана и Алматы, с
участием представителей местных исполнительных
органов, банков/лизинговых компаний,
бизнес-сообществ и независимых экспертов;
Субсидирование
форма государственной финансовой поддержки
предпринимателей, используемая для частичного
возмещения расходов, уплачиваемых
предпринимателем банку/лизинговой компании
компаниям в качестве вознаграждения по
кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем
определенных условий, относящихся к операционной
деятельности предпринимателя;
Субсидии
периодические выплаты на безвозмездной и
безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым
агентом банку/лизинговым компаниям в рамках
субсидирования предпринимателей на основании
договоров субсидирования;
Финансовый агент
Акционерное общество «Фонд развития
предпринимательства «Даму»;
финансовый лизинг
(далее – лизинг)
вид инвестиционной деятельности, при которой
лизингодатель обязуется передать приобретенный в
собственность у продавца и обусловленный
договором финансового лизинга предмет лизинга
лизингополучателю за определенную плату и на
определенных условиях во временное владение и
пользование на срок не менее трех лет для
предпринимательских целей.

1) кәсіпкер инфрақұрылымды жетілдіру немесе жақсарту қажеттілігінің негіздемесін қамтитын өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымның жобасын қамтамасыз ету бойынша өтініммен жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестірушісіне жүгінеді.
2) жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші қалыптастырған, іріктелген өтінімдер тізбесі ӨҮК қарауына шығарылады.
3) ӨҮК өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымның құрылысы немесе қайта құруды қаржыландыру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
4) өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым салу немесе қайта жаңғырту қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Бағдарлама шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне
берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік
мәмілелері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау,
сондай-ақ өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды
дамыту бойынша қолдау көрсету қағидаларына
1-қосымша
Өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік
субъектілеріне берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың
кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы төлеу
ставкаларын субсидиялау шеңберіндегі ынтымақтастық туралы үлгі келісім
Осы өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы төлеу ставкаларын субсидиялау шеңберіндегі ынтымақтастық туралы үлгі келісім (бұдан әрі – Келісім) бірлесіп «Тараптар», әрқайсысы жекелей «Тарап» деп аталатын, қаржы агенті, жергілікті атқарушы орган, банктер/лизингтік компаниялар арасында не болмаса жоғарыда көрсетілгендей «Моноқалаларды дамытудың 2012-2020 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 мамырдағы № 683 қаулысын іске асыру үшін жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мақсаттарын басшылыққа ала отырып төмендегілер туралы жасалды:
1. Терминдер мен қысқартулар
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
Банк
Банк – төлем агенті
Келісім жасасқан екінші деңгейдегі банк; лизингтік компаниялардың қаржы лизингі шарттары бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған қаржы агентімен келісілуі және лизингтік компаниясының арнайы ағымдағы шотын жүргізу функциясын жүзеге асыруы тиіс лизингтік компанияның уәкілетті банкі;
Мемлекеттік даму институттары
акцияларының бақылау пакеттері ұлттық басқарушы холдингке немесе экономиканың әр түрлі секторларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық холдингке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акционерлік қоғамдар;
Субсидиялау шарты (СШ)
қаржы агенті, кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасында жасалатын үш жақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенті кәсіпкердің банк/лизингтік компания берген кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды;
Банктік қарыз шарты (БҚШ)
жазбаша келісім, кәсіпкер мен банк арасында жасалған келісім, оның шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит ұсынады. Кредит желісін ашу туралы келісім де банктік қарыз шартына жатады;
Қаржы лизингі шарты (ҚЛШ)
кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша банк/лизингтік компания кәсіпкерге лизинг ұсынады;
Жергілікті деңгейдегі
Бағдарламаның Үйлестірушісі
«жалғыз терезе» қағидаты бойынша облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің шешімімен айқындалатын жергілікті жерде Бағдарламаны іске асыруға жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
Кредит
кәсіпкерге банктік қарыз шарты негізінде жедел, ақылы, қайтарымды, қамтамасыз ету және нысаналы пайдалану шарттарында банк ұсынатын ақша қаражатының сомасы;
Лизингтік компания
ынтымақтастық туралы келісім жасасқан лизингтік компания;
Лизингтік мәмілелер
азаматтық құқықтар мен міндеттерді орнатуға, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған лизингке қатысушылардың келісілген іс-қимылдарының жиынтығы;
Бағдарлама
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы
24 мамырдағы № 683 қаулысымен бекітілген Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасы;
Қағидалар
201_ жылғы «___» ________ № ___ өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілеріне ұсынылатын банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау қағидалары;
Кәсіпкер
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген және Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасының моноқалалары тізбесіне сәйкес әлеуеті төмен және орташа моноқалаларда өз қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектісі;
Жоба
кәсіпкер кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде жүзеге асыратын бизнестің әр түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы;
Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;
Өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК)
жергілікті атқарушы органдар, банктер/лизингтің компаниялар, бизнес-қоғамдастықтар өкілдерінің және тәуелсіз сарапшылардың қатысуымен облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдері басқаратын консультативтік-кеңесші орган;
Субсидиялау
кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде алдағы уақытта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбасқа төлейтін шығыстарын ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
Субсидиялар
өтеусіз және қайтарымсыз негізде қаржы агенті кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде субсидиялау шарттарының негізінде банкке/лизингтік компанияларға төлейтін кезеңді төлемдер;
Қаржы агенті
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы;
Қаржы лизингі (бұдан әрі – лизинг)
лизингті беруші сатушыдан меншікке сатып алынған және қаржылық лизинг шартымен негізделген лизинг нысанын белгілі бір ақыға және белгілі бір шарттарда кәсіпкерлік мақсаттар үшін кем дегенде үш жыл мерзімге уақытша иелену және пайдалану үшін лизингті алушыға беруге міндеттенетін инвестициялық қызмет түрі.

2. Предмет Соглашения
2.1. Рабочий орган в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете, определяет лимит финансирования для региона в разрезе моногородов и выделяет средства в виде целевых трансфертов координатору Программы на местном уровне.
Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются координатором Программы на местном уровне финансовому агенту на основе договора о субсидировании (приложение № 2 к Правилам), заключаемого между ними.
В соответствии с настоящим Соглашением финансовый агент осуществляет субсидирование части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, полученному от банка/лизинговой компании и утвержденному РКС.
Координатор Программы на местном уровне определяет приоритеты с учетом интересов региона, опубликовывает в местных средствах массовой информации и официальном сайте координатора Программы на местном уровне.
3. Условия субсидирования
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
Участники
Программы:
Предприниматели
Кредиты/лизинги
предпринимателя,
подлежащие
субсидированию:
новые кредиты/лизинги, выдаваемые для реализации
инвестиционных проектов, а также проектов,
направленных на модернизацию и расширение
производства, с номинальной ставкой вознаграждения
не более 14 % годовых, выданные с 1 июля 2012 года
для данных целей
Кредиты/лизинги
предпринимателя
не подлежащие
субсидированию:
кредиты предприятий нефтегазовой промышленности
кредиты предприятий-производителей оружия и
подакцизной продукции
юридических лиц, учредителями которых являются
национальные управляющие холдинги, национальные
холдинги, национальные компании и организации,
пятьдесят и более процентов акций (долей участия
в уставном капитале) которых прямо или косвенно
принадлежат государству, национальному управляющему
холдингу, национальному холдингу, национальной
компании (за исключением социально-
предпринимательских корпораций), а также
юридические лица, форма собственности которых
оформлена как частное учреждение;
предприятиям металлургической промышленности,
которые включены в перечень крупных
налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в
соответствии с постановлением Правительства
Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
кредиты предпринимателей, относящихся к
предприятиям горнодобывающей промышленности
Размер
субсидирования
по кредитам/лизинговым сделкам с номинальной
ставкой вознаграждения не более 14 %, при этом 10 %
будет компенсировать государство
Сумма кредита,
подлежащая
субсидированию:
До 750,0 млн. тенге
Срок
субсидирования:
Составляет до 3 (трех) лет с возможностью
дальнейшей пролонгации до 10 (десяти) лет
Обязательные
требования к
предпринимателю
для участия в
программе:
Отсутствие налоговой задолженности, задолженности
по обязательным пенсионным взносам и социальным
отчислениям на момент обращения
проект предпринимателя должен реализовываться на
территории того региона, в котором выделяются
средства на субсидирование;
Основания
прекращения
субсидирования:
Полное досрочное погашение кредита предпринимателем
по договору банковского займа/договору финансового
лизинга. Датой прекращения субсидирования будет
считаться дата полного возврата предпринимателем
денежных средств по кредиту/лизингу
банку/лизинговой компании
по решению РКС;
по инициативе предпринимателя о расторжении
договора субсидирования.

2. Келісім нысанасы
2.1. Жұмыс органы республикалық бюджетте қарастырылған қаражат шеңберінде моноқалалар бөлінісінде өңірлер үшін қаржыландыру лимитін айқындайды және жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісіне нысаналы трансферт түрінде қаражат бөледі.
Субсидиялау үшін қарастырылған қаражатты жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі өздерінің арасында жасалған субсидиялау туралы шарттың негізінде (Қағидаларға 2-қосымша) қаржы агентіне аударады.
Осы Келісімге сәйкес қаржы агенті банктен/лизингтік компаниядан алынған және ӨҮК бекіткен кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасының бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асырады.
Жергілікті деңгейде Бағдарламаның үйлестірушісі өңірдің мүдделерін ескере отырып басымдықтарды айқындайды, жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында және жергілікті деңгейде Бағдарламаны үйлестірушінің ресми сайтында жариялайды.
3. Субсидиялау шарттары
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
Бағдарламаға қатысушылар:
Кәсіпкерлер
Кәсіпкердің субсидиялауға жататын кредиттері/лизингтері:
инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін, сыйақысының номиналды ставкасы жылдық 14 %-дан аспайтын, осы мақсаттарға 2012 жылғы 1 шілдеден бастап берілген жаңа кредиттер/лизингтер;
Кәсіпкердің субсидиялауға жатпайтын кредиттері/лизингтері:
мұнай-газ өнеркәсібі кәсіпорындарының кредиттері;
қару-жарақ және акциздік өнімдер өндіретін кәсіпорындардың кредиттері;
құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды қоспағанда) болып табылатын заңды тұлғалардың, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғалардың кредиттері;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібі кәсіпорындарының кредиттері;
тау-кен саласының кәсіпорындарына жататын кәсіпкерлер кредиттері;
Субсидиялау мөлшері:
номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан аспайтын кредиттік/лизингтік мәмілелер бойынша, бұл ретте 10 %-ын мемлекет өтейді;
Субсидиялауға жататын кредит сомасы:
750,0 млн. теңгеге дейін
Субсидиялау мерзімі:
Кейіннен 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейін
Бағдарламаға қатысу үшін кәсіпкерге қойылатын міндетті талаптар:
өтініш жасаған кезде салықтық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдары бойынша берешегінің болмауы
кәсіпкердің жобасы субсидиялау қаражаты берілетін өңірдің аумағында іске асырылуы тиіс
Субсидиялауды тоқтату негіздемелері:
Банктік қарыз шарты/қаржы лизингі шарты бойынша кәсіпкердің кредитін толығымен өтеуі. Кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға кредит/лизинг бойынша қаржы қаражатын толығымен өтеген күні субсидиялаудың тоқтатылған күні деп есептеледі;
ӨҮК шешімі бойынша;
субсидиялау шартын тоқтату туралы кәсіпкердің бастамасы бойынша.

4. Порядок взаимодействия Сторон
1. Порядок взаимодействия следующий:
1) предприниматель обращается в банк/лизинговую компанию по новому кредиту/договору финансового лизинга с заявлением (по форме, утвержденной внутренними нормативными документами банка/лизинговой компании) на предоставление кредита/лизинга на условиях, соответствующих Программе;
2) банк/лизинговая компания рассматривает заявление предпринимателя по новому кредиту/лизингу, проводит оценку финансово-экономической эффективности проекта в порядке, установленном внутренними документами Банка/лизинговой компании, после чего выносит решение о возможности/невозможности кредитования/заключения договора финансового лизинга на условиях, позволяющих предпринимателю участвовать в Программе, которое отражает в письме, представляемом предпринимателю;
3) предприниматель после получения письма от банка/лизинговой компании с положительным решением о возможности кредитования/понижения ставки вознаграждения по кредиту/лизингу на условиях, позволяющих предпринимателю участвовать в Программе, обращается к координатору Программы на местном уровне с заявлением-анкетой по форме, установленной приложением № 1 к  настоящему Соглашению, с приложением следующих документов:
п/п
Наименование документа
1.
Свидетельство о государственной регистрации предпринимателя
(копия, заверенная печатью /подписью предпринимателя)
2.
Лицензия - если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная
печатью /подписью предпринимателя)
3.
Устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя
учредительный договор не нужен). Акционерные общества представляют
проспект эмиссии акций и выписку из реестра акционеров (копия,
заверенная печатью/подписью предпринимателя)
4.
Справка из налогового органа об отсутствии налоговой задолженности
и задолженности по другим обязательным платежам в бюджет, выданная
не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения
5.
Финансовые отчеты предпринимателя за последний финансовый год с
приложением копии налоговой декларации и/или размещенная на
интернет-ресурсах информация, позволяющая сделать анализ о
финансовом состоянии, с расшифровками дебиторской и кредиторской
задолженности (в т.ч. суммы, даты возникновения задолженности и
наименование товаров и услуг), (копия, заверенная печатью
/подписью предпринимателя)
6.
Письмо банка/лизинговой компании с положительным решением о
возможности предоставления кредита/лизинга (с приложением решения
уполномоченного органа банка/лизинговой компании об участии
предпринимателя в Программе).

4. Тараптардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
1. Өзара іс-қимыл жасау тәртібі мынадай:
1) кәсіпкер банкке/лизингтік компанияға жаңа кредит/қаржы лизингі шарты бойынша Бағдарламаға сәйкес келетін шарттарда кредит/лизинг беруге арналған (банкке/лизингтік компанияға ішкі нормативтік құжаттарымен бекітілген нысан бойынша) өтінішпен жүгінеді.
2) банк/лизингтік компания кәсіпкердің жаңа кредит/лизинг бойынша өтінішін қарайды, жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне банктің/лизингтік компанияның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіпте бағалау жүргізеді, осыдан кейін кәсіпкерге ұсынылған хатта көрсетілетін Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда кәсіпкерге кредиттеу/қаржы лизингі шартын жасасу мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім шығарады.
3) кәсіпкер банктен/лизингтік компаниядан кәсіпкерге Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда кредит/лизинг бойынша кредиттеу/сыйақы ставкасын төмендету мүмкіндігі туралы оң қорытындысы бар хатты алғаннан кейін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Келісімге 2-қосымшада белгіленген нысан бойынша өтініш-сауалнамасымен бірге жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісіне жүгінеді:
р/с №
Құжаттың атауы
1.
Кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі).
2.
Лицензия – егер қызмет түрі лицензияланатын болса (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі).
3.
Жарғы, кұрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай шарты талап етілмейді). Акционерлік қоғамдар акциялар эмиссиясының проспектісін және акционерлер тізілімінен үзіндіні (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі) ұсынады.
4.
Өтініш жасаған күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей берілген салықтық берешегінің және бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы туралы салық органынан анықтама.
5.
Кәсіпкердің соңғы қаржы жылындағы салық декларациясының кәсіпкердің қаржылық есебі көшірмесі қоса берілген және интернет - ресурстарға орналастырылған дебиторлық және кредиторлық берешегі (оның ішінде берешектің сомасы, пайда болған күні және тауарлар мен қызметтердің атауы) таратып жазылған қаржы жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін ақпарат (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі).
6.
Банктің/лизингтік компанияның кредит/лизинг беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты (банктің/лизингтік компанияның уәкілетті органының кәсіпкердің Бағдарламаға қатысуы туралы шешімімен бірге).

2. Координатор Программы на местном уровне после получения заявления-анкеты от предпринимателя осуществляет:
1) в течение пяти рабочих дней проверку полноты представляемых совместно с заявлением-анкетой обязательных документов. В случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, координатор Программы на местном уровне вправе вернуть в банк/лизинговую компанию представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки;
2) предварительное рассмотрение проекта и выработку рекомендации для РКС по проекту;
3) проверку участия предпринимателя в других государственных программах, использования иных мер государственной поддержки через государственные институты развития;
4) формирование предложений, повестки дня, определения даты, времени и места проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
Заседание РКС проводится по мере формирования повестки дня;
5) внесение на рассмотрение список проектов предпринимателя для рассмотрения РКС по форме, согласно приложению 2 к настоящему Соглашению, с приложением полного пакета документов.
3. Координатор Программы на местном уровне в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения полного пакета документов направляет проект на рассмотрение РКС.
4. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет:
1) в течение 10 (десять) рабочих дней проверку соответствия предпринимателя и реализуемых им проектов условиям Программы;
2) рассмотрение и обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и прилагаемых документов;
3) рассмотрение информации, указанной в заявлении предпринимателя об участии в других государственных программах, использовании иных мер государственной поддержки через государственные институты развития;
4) рассмотрение пакета документов по каждому предпринимателю, представленных совместно с заявлением;
5) обсуждение между членами РКС проектов предпринимателя и представленных документов;
6) при рассмотрении проекта предпринимателя РКС вправе запросить у банка/лизинговой компании дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа проекта и принятия решения. В данном случае документы предпринимателя возвращаются на доработку координатору Программы на местном уровне и подлежат повторному рассмотрению на очередном заседании РКС;
7) по результатам обсуждения принятие решения о возможности/невозможности субсидирования предпринимателя, которое оформляется протоколом по форме, согласно приложению 3 к настоящему соглашению, в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС, при этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения предпринимателя от участия в Программе.

2. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші кәсіпкерден өтініш-сауалнаманы алғаннан кейін мыналарды жүзеге асырады:
1) 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш-сауалнамасымен бірге берілетін міндетті құжаттардың толықтығын тексеру. Толық құжаттар пакеті тапсырылмаған немесе белгіленген нысанға сәйкес келмейтін құжаттар тапсырылған жағдайда жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші тапсырылған кұжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, тапсырылған құжаттарды пысықтау үшін банкке/лизингтік компанияға қайтарып беруге құқылы;
2) жобаны алдын ала қарау және жоба бойынша ӨҮК үшін ұсынымдар әзірлеу;
3) кәсіпкердің басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуын, мемлекеттік даму институттары арқылы өзге де мемлекетік қолдау шараларын пайдалануды;
4) ұсыныстарды, күн тәртібін қалыптастыру, ӨҮК отырысын өткізетін күнді, уақыты мен орнын айқындау, ол туралы ӨҮК-нің барлық мүшелерін хабардар ету;
ӨҮК отырысы күн тәртібінің қалыптасуына байланысты өткізіледі;
5) кәсіпкердің жобалар тізімін ӨҮК-де қарау үшін толық құжаттар пакетімен бірге осы Келісімге 2-қосымшаға сәйкес нысанда қарауға енгізу.
3. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші толық құжаттар пакетін алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жобаны ӨҮК-ге қарауға жібереді.
4. Өткізілетін отырыс шеңберінде ӨҮК:
1) 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкердің және ол іске асыратын жобалардың Бағдарлама шарттарына сәйкестігін тексеруді;
2) кәсіпкердің жобасы мен ұсынылған құжаттарды ӨҮК мүшелерінің арасында қарауды және талқылауды;
3) кәсіпкердің басқа да мемлекеттік бағдарламаларға қатысуын, мемлекеттік даму институттары арқылы өзге де мемлекеттік қолдау шараларын пайдалануын тексеру туралы өтінішінде көрсетілген ақпаратты қарауды;
4) әрбір кәсіпкер бойынша өтінішпен бірге ұсынылған құжаттар пакетін қарауды;
5) кәсіпкердің жобаларын және ұсынылған құжаттарды ӨҮК мүшелері арасында талқылауды;
6) кәсіпкердің жобасын қарау кезінде ӨҮК банктен/лизингтік компаниядан жобаны толық талдау және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттар сұрауға құқылы. Бұл жағдайда кәсіпкердің құжаттары жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестірушіге пысықтауға қайтарылады және ӨҮК кезекті отырысында қайта қарауға жатады;
7) талқылау нәтижелері бойынша, кәсіпкерді субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдауды жүзеге асырады, ол ӨҮК отырысын өткізген күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Келісімге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, бұл ретте хаттамада кәсіпкердің Бағдарламаға қатысудан бас тарту себептері міндетті түрде көрсетілуі тиіс.

5. Координатор Программы на местном уровне в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания протокола членами РКС направляет копию протокола банку/лизинговой компании и финансовому агенту.
5. Порядок субсидирования
1. После получения банком/лизинговой компании от координатора Программы на местном уровне протокола РКС и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентом, банком/лизинговой компании и предпринимателем заключается договор субсидирования (приложение 3 к Правилам), согласно которому Финансовый агент осуществляет выплату банку/лизинговой компании ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга и согласно условиям договора субсидирования.
2. Банк/лизинговая компания по новым кредитам/лизингам принимает обязательства не взимать и не устанавливать для предпринимателя комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/лизингом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/лизингу.
3. Договор субсидирования заключается в соответствии с формой, установленной Правилами:
1) банком/лизинговой компанией в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента получения письма от координатора Программы на местном уровне;
2) финансовым агентом в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от банка/лизинговой компании.
4. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, банком/лизинговой компанией, независимо от даты его подписания финансовым агентом, при условии его соответствия установленной форме, требованиям Программы и решению РКС. При этом дата вступления в силу договора субсидирования не подлежит корректировке со стороны финансового агента.
5. В случае, если условия договора банковского займа/договора финансового лизинга и/или договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, финансовый агент не подписывает договор субсидирования. При этом финансовый агент в течение трех рабочих дней уведомляет письмом координатора Программы, банк и предпринимателя.
6. В случае устранения координатором программы, банком/лизинговой компанией замечаний, финансовый агент подписывает договор субсидирования.
7. В случае несогласия координатора Программы на местном уровне, банка/лизинговой компании с замечаниями финансового агента, координатор программы направляет замечания соответствующим письмом на согласование в рабочий орган.

5. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші хаттамаға ӨҮК мүшелері қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттама көшірмесін банкке/лизингтік компанияға және қаржы агентіне жібереді.
5. Субсидиялау тәртібі
1. Банк/лизингтік компания жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестірушіден ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде қаржы агенті, банктің/лизингтік компанияның және кәсіпкердің арасында субсидиялау шарты жасалады (Қағидаларға 3-қосымша), оған сәйкес қаржы агенті банкке/лизингтік компанияға банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына өтеу кестесіне сәйкес және субсидиялау шартының талаптарына сәйкес сыйақы ставкасын төлеуді жүзеге асырады.
2. Банк/лизингтік компания:
1) кәсіпкер бастама жасайтын кредиттеу/қаржы лизингі шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/лизинг шарты бойынша міндеттемелерді бұзу себебі бойынша өндіріп алынатындарды қоспағанда, кәсіпкер үшін кредитке/лизингке байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өндіріп алмау және белгілемеу міндеттемелерін қабылдайды.
3. Субсидиялау шарты Қағидаларда белгіленген нысанға сәйкес:
1) банкпен/лизингтік компаниямен жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісінен хат алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агентімен банктен/лизингтік компаниядан субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жасалады.
4. Субсидиялау шарты егер ол бекітілген нысанға, Бағдарлама талаптарына және ӨҮК шешіміне сәйкес келсе, оған қаржы агенті қол қойған күнге қарамастан кәсіпкердің, банктің/лизингтік компанияның қол қойған күнінен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау шартының күшіне енетін күні қаржы агенті тарапынан түзетілуге жатпайды.
5. Егер банктік қарыз шартының/қаржы лизингі шартының және/немесе субсидиялау шартының талаптары ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарламаның талаптарына сәйкес келмесе қаржы агенті субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте, қаржы агенті хат арқылы Бағдарламаны үйлестірушісін, банкті/лизингтік компанияны және кәсіпкерді хабардар етеді.
6. Бағдарламаның үйлестірушісі, банк/лизингтік компания ескертулерді жойған жағдайда қаржы агенті субсидиялау шартына қол қояды.
7. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестірушісі, банк/лизингтік компания қаржы агентінің ескертулерімен келіспеген жағдайда Бағдарламаның үйлестіруші қаржы агенті хатының көшірмесін жұмыс органына келісуге жібереді.

8. Рабочий орган по результатам рассмотрения согласовывает решение о возможности субсидирования либо отклонении от субсидирования предпринимателя. Результаты согласования направляются финансовому агенту на местном уровне соответствующим письмом (при этом в копии указывают координатора Программы на местном уровне, банк/лизинговую компанию и предпринимателя).
9. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения определяется предпринимателем, банком/лизинговой компанией самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту/лизингу начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/лизинговой компанией, в период субсидирования не включается день подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/лизинговой компанией.
Период субсидирования начинается с момента подписания договора субсидирования банком/лизинговой компанией и предпринимателем.
10. В случае наступления даты выплаты субсидий до подписания договора субсидирования финансовым агентом:
1) при отсутствии или недостаточности средств на текущем счете финансового агента/счете лизинговой компании, выплата производится предпринимателем самостоятельно с дальнейшим возмещением уплаченной суммы финансовым агентом;
2) при наличии и достаточности средств на текущем счете финансового агента/специальном счете лизинговой компании, банк/лизинговая компания производят списание средств со счета по кредиту/договору финансового лизинга данного предпринимателя.
11. Банк открывает финансовому агенту текущий счет для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.
12. Лизинговая компания, не имеющая права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентом определяет банк – платежного агента, в котором откроет счет для перечисления и списания субсидий.
13. Координатор Программы на местном уровне с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 5 (пять) рабочих дней осуществляет перечисление финансовому агенту средств в размере 30 % от суммы, выделенной на реализацию Программы в соответствующем финансовом году, на счет, указанный финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агента.
14. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентом на текущий счет в банке/банке – платежного агента ежеквартально авансовыми платежами с учетом графика платежей к договору субсидирования.

8. Жұмыс органы қарау нәтижелері бойынша кәсіпкерді субсидиялау немесе субсидиялаудан бас тарту туралы шешімді келіседі. Келісу нәтижелерін тиісті хатпен жергілікті деңгейдегі қаржы агентіне жіберді (бұл ретте көшірмеде жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісін, банкті/лизингтік компанияны және кәсіпкерді көрсетеді).
9. Сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, банк/лизингтік компания дербес айқындайды. Егер лизинг бойынша сыйақыны есептеу кәсіпкер, банк/лизингтік компания қол қойған күннен кейінгі күнімен басталған жағдайда, субсидиялау шартына кәсіпкер, банк/лизингтік компания қол қойған күн субсидиялау кезеңіне кірмейді.
Субсидиялау кезеңі банк/лизингтік компания және кәсіпкер субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап басталады.
10. Қаржы агенті субсидиялау шартына қол қойғанға дейін субсидияларды төлеу күні басталған жағдайда:
1) қаржы агентінің ағымдағы шотында қаражат болмаған немесе жеткіліксіз болған кезде төленген соманы кейіннен қаржы агенті өтейтіндей етіп төлеуді кәсіпкер дербес жүргізетін болады;
2) қаржы агентінің ағымдағы шотында/лизингтік компанияның арнаулы шотында қаражат болған немесе жеткілікті болған кезде банк/лизингтік компания осы кәсіпкердің кредиті/қаржы лизингі шарты бойынша шоттан қаржыны есептен шығаруды жүргізеді.
11. Банк жасалған субсидиялау шарттары бойынша сомаларды аудару үшін қаржы агентіне ағымдағы шот ашады.
12. Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компания қаржы агентінің келісімі бойынша банк – төлем агентін айқындайды, онда субсидияларды аудару және есептен шығару үшін шот ашады.
13. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі сыйақы ставкасын субсидиялау үшін қарастырылған қаражат түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне тиісті қаржы жылы Бағдарламаны іске асыруға бөлінген соманың 30% мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенті көрсеткен шотқа аударуды жүзеге асырады. Одан кейінгі төлемдер қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
14. Субсидиялау үшін қарастырылған қаражатты аударуды қаржы агенті субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, тоқсан сайын аванстық төлемдермен банктегі/төлем агентінің банкіндегі ағымдағы шотқа аударады.

15. Предприниматель производит выплату вознаграждения банку/лизинговой компании в части не субсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа/договором финансового лизинга.
16. По факту проведения предпринимателем полной выплаты не субсидируемой части ставки вознаграждения банк/банк – платежного агента осуществляют списание денег с текущего счета финансового агента в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя.
17. В случае несвоевременного погашения предпринимателем платежа по кредиту/лизингу, в том числе по погашению не субсидируемой части ставки вознаграждения, банк/банк – платежного агента не производят списание средств с текущего счета финансового агента для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности предпринимателем и уведомляют об этом финансового агента в течение 2 (двух) рабочих дней (в случае непринятия решения о приостановлении субсидирования финансовым агентом).
18. Финансовый агент после получения от банка/лизинговой компании отчета о субсидировании осуществляет проверку расчета вознаграждения и оплаченных средств банку/лизинговой компании.
19. В соответствии с условиями договора банковского займа/договора финансового лизинга предпринимателя, протоколом РКС финансовый агент вправе осуществлять перечисление субсидий в части субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, по которому банком/лизинговой компанией предоставлен льготный период по выплате не субсидируемой части ставки вознаграждения и/или погашению основного долга.
20. В случае, если банк/лизинговая компания меняет условия действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга, банк/лизинговая компания на основании соответствующего письма уведомляет координатора Программы. Координатор Программы в течение семи рабочих дней письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании.
6. Порядок представления отчетности
1. Банк ежеквартально, до 10-го числа месяца следующего за отчетным, представляет финансовому агенту отчет о субсидировании по форме согласно приложению 4 к настоящему соглашению.
2. Финансовый агент, ежеквартально, до 25-го числа месяца, следующего за отчетным, представляет отчет о субсидировании по форме, согласно приложению 5 к настоящему Соглашению, координатору Программы на местном уровне.
7. Порядок приостановления, прекращения
и возобновления субсидирования
1. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается РКС на основании ходатайств (уведомлений) финансового агента.

15. Кәсіпкер сыйақының субсидияланбайтын ставкасы бөлігінде банкке/лизингтік компанияға сыйақы төлеуді банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына сәйкес өтеу кестесі бойынша жүргізеді.
16. Кәсіпкердің сыйақының субсидияланбайтын бөлігін толық төлеуді жүргізу фактісі бойынша банк/төлем агентінің банкі кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне қаржы агентінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады.
17. Кәсіпкер кредит/лизинг бойынша төлемді, оның ішінде сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін уақытында өтемеген жағдайда банк/төлем агентінің банкі кәсіпкер берешекті өтегенге дейін сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агентінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және бұл туралы қаржы агентін 2 (екі) жұмыс күні ішінде (қаржы агенті субсидиялауды тоқтата тұру туралы шешім қабылдамаған жағдайда) хабардар етеді.
18. Қаржы агеті банк/лизингтік компаниядан субсидиялау туралы есепті алғаннан кейін сыйақы есебі мен банкке/лизингтік компанияға төленген қаражатын тексеруді жүзеге асырады.
19. Кәсіпкердің банктік қарыз шартының/қаржы лизингі шартының талаптарына, ӨҮК хаттамасына сәйкес қаржы агенті ол бойынша банк сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігіне төлеу және/немесе негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең ұсынатын кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігіне субсидиялар аударуды жүзеге асыруға құқылы.
20. Егер банк/лизингтік компания қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржы лизингі шартының талаптарын өзгертсе банк/лизингтік компания тиісті хаттың негізінде Бағдарламаның үйлестірушісін хабардар етеді. Бағдарламаның үйлестірушісі жеті жұмыс күні ішінде жүргізілген қаржыландыру талаптарының өзгергенін келіседі немесе келісуден бас тартады.
6. Есептілікті ұсыну тәртібі
1. Банк тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін қаржы агентіне осы Келісімге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп береді.
2. Қаржы агенті тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 күніне дейін жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісіне осы Келісімге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп береді.
7. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру
тәртібі
1. Субсидиялауды тоқтату және қайта калпына келтіру туралы шешімді қаржы агентінің қолдаухаттары (хабарламалары) негізінде ӨҮК қабылдайды.

2. Финансовый агент приостанавливает, а РКС принимает решение о прекращении субсидирования предпринимателя при установлении следующих фактов:
1) нецелевое использование нового кредита, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучение предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или предпринимателя условиям Программы;
4) арест счетов участника Программы и/или прохождение судебных разбирательств;
5) истребование предмета лизинга у предпринимателя в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
6) неисполнение предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/лизинговой компанией согласно графику платежей к договору банковского займа/договору финансового лизинга;
7) неисполнение предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга.
3. В случае приостановления выплат субсидий, финансовый агент уведомляет  письмом в течение 5 (пять) рабочих дней с момента принятия такого решения банк/лизинговую компанию, предпринимателя, координатора Программы на местном уровне с указанием причин приостановления субсидирования.
4. Координатор Программы на местном уровне, после получения письма от финансового агента о приостановлении субсидирования предпринимателя вырабатывает и формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов.
5. РКС в рамках проводимого заседания осуществляет следующие действия:
1) рассматривает вопрос, включенный в повестку дня с информацией, представленной финансовым агентом;
2) принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
6. Протокол заседания РКС оформляется в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС.
7. Координатор Программы на местном уровне в течение 1 (одного) рабочего дня после оформления протокола РКС направляет его финансовому агенту, а также банку/лизинговую компанию для сведения.
8. Принятие решения о возобновлении субсидирования возможно до принятия решения РКС при условии устранения предпринимателем причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
Возобновление субсидирования по кредиту/лизингу допускается при следующих причинах приостановления субсидирования:
1) несоответствие проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению РКС;

2. Мынадай фактілер белгіленген кезде қаржы агенті кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұрады, ал ӨҮК тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа кредитті мақсатсыз пайдалану;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржы лизингі шарты бойынша лизингтің нысанын алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның шарттарына сәйкес келмеуі;
4) Бағдарламаға қатысушының шоттарына тыйым салу және/немесе сотта қарауды жүргізу;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда кәсіпкерден лизингтің нысанын алдырту;
6) кәсіпкердің 3 (үш) ай бойы қатарынан банк/лизингтік компания алдындағы төлемдерін төлеу міндеттемелерін банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына төлемдері кестесіне сәйкес төлемеуі;
7) кәсіпкердің 2 (екі) немесе одан да көп рет қатарынан қаржы лизингі шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес банк/лизингтік компания алдындағы лизингтік төлемдерді енгізу міндеттемелерін орындамауы.
3. Субсидиялар төлеу тоқтатылған жағдайда осындай шешім қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде хатпен қаржы агенті банкті/лизингтік компаниясын, кәсіпкерді, жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісін субсидиялауды тоқтата тұру себептерін көрсете отырып хабардар етеді.
4. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі қаржы агентінен кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы хатты алғаннан кейін күн тәртібін әзірлейді және қалыптастырады, ӨҮК мәжілісі өтетін күнді, уақытын және орнын айқындайды, бұл туралы барлық мүшелерді хабардар етеді.
5. ӨҮК өткізілетін мәжіліс шеңберінде мынадай іс-әрекетті жүзеге асырады:
1) қаржы агенті ұсынған ақпаратпен бірге күн тәртібіне енгізілген мәселені қарайды;
2) субсидиялауды тоқтату немесе бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған жағдайда субсидиялауды қайта бастау үшін негіздеме көрсетіледі.
6. ӨҮК мәжілісінің хаттамасы ӨҮК мәжілісі өткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
7. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны қаржы агентіне, сондай-ақ банкке/лизингтік компанияға мәлімет ретінде жібереді.
8. Субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылдау кәсіпкер субсидиялауды тоқтата тұру үшін негіз болып табылатын себептерді жойған жағдайда ӨҮК шешім қабылдағанға дейін мүмкін болады.
Кредит/лизинг бойынша субсидиялауды қайта бастауға субсидиялауды тоқтата тұрудың мынадай себептері кезінде жол беріледі:
1) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның шарттарына және/немесе ӨҮК шешіміне сәйкес келмеуі;

2) арест счетов участника Программы и/или прохождение судебных разбирательств;
3) истребование предмета лизинга у предпринимателя в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
4) неисполнение предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей к договору банковского займа;
5) неисполнение предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга.
Запрещается возобновление субсидирования по кредиту при нецелевом использовании предпринимателем нового кредита или неполучении предпринимателем предмета лизинга, по которым осуществляется субсидирование.
При принятии решения о возобновлении субсидирования предпринимателя финансовый агент соответствующим письмом уведомляет банк/лизинговую компанию и предпринимателя о возобновлении выплат субсидирования.
Одновременно производит выплату субсидий, неоплаченных им за период приостановления. В случае приостановления субсидирования по основаниям, указанным в подпункте 6 пункта 7.2 настоящего соглашения, производит выплату субсидий, подлежащих к оплате с даты выхода предпринимателя на просрочку.
При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя финансовый агент соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования предпринимателю, банку/лизинговую компанию, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
В случае устранения предпринимателем причин, явившихся основанием для прекращения субсидирования, после принятия решения о прекращении субсидирования банк/лизинговая компания обращается координатору Программы с письмом о вынесении вопроса на РКС. При этом в письме указываются причины прекращения субсидирования по проекту (прилагает протокол РКС) и устранение предпринимателем причин, повлекших за собой прекращение субсидирования.
Координатор Программы и РКС совершают действия в соответствии с процедурой и порядком, установленными в разделе 7 настоящего Соглашения.
При этом, в случае принятия решения о возобновлении субсидирования, срок субсидирования не может превышать трех лет с даты первоначального заключения договора субсидирования.
По результатам заседания, в случае согласования решения о возобновлении субсидирования предпринимателя, финансовый агент соответствующим письмом уведомляет банк/лизинговую компанию и предпринимателя о возобновлении выплат субсидирования.
При этом, с момента приостановления субсидирования либо с даты выхода предпринимателя на просрочку и до принятия РКС нового решения о возобновлении субсидирования суммы субсидий предпринимателю не возмещаются.

2) Бағдарламаға қатысушының шоттарына тыйым салу және/немесе сотта қарауды жүргізу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда кәсіпкерден лизингтің нысанын алдырту;
4) кәсіпкердің 3 (үш) ай бойы қатарынан банк/лизингтік компания алдындағы төлемдерін төлеу міндеттемелерін банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына төлемдері кестесіне сәйкес төлемеуі;
5) кәсіпкердің 2 (екі) немесе одан да көп рет қатарынан қаржы лизингі шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес банк/лизингтік компания алдындағы лизингтік төлемдерді енгізу міндеттемелерін орындамауы.
Кәсіпкер жаңа кредитті мақсатсыз пайдаланған кезде немесе кәсіпкер субсидиялау жүзеге асырылатын лизингтің нысанын алмаған кезде кредит бойынша субсидиялауды қайта бастауға тыйым салынады.
Кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенті тиісті хатпен банкті/лизингтік компаниясын және кәсіпкерді субсидиялауды төлеуді қайта бастау туралы хабардар етеді.
Сонымен бір мезгілде тоқтатылған кезеңде олар төлемеген субсидияларды төлеуді жүзеге асырады. Осы Келісімнің 7.2-тармағының 6-тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша субсидиялау тоқтатылған кезде кәсіпкердің мерзімі өткен кезеңге шыққан күнінен бастап төленуі тиіс субсидияларды төлеуді жүзеге асырады.
Кәсіпкерді субсидиялауды токтата тұру туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенті тиісті хатпен кәсіпкерге, банкке/лизингтік компанияға шартты біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді, онда субсидиялау шартын бұзу күнін және бұзу себебін көрсетеді.
Кәсіпкер субсидиялауды тоқтату үшін негіз болып табылатын себепті жойған жағдайда субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданғаннан кейін банк/лизингтік компания Бағдарламаның үйлестірушісіне мәселені ӨҮК-ге шығару туралы хатпен жүгінеді. Бұл ретте хатта жоба бойынша субсидиялауды тоқтату (ӨҮК хаттамасын қоса береді) және субсидиялауды тоқтатуға алып келген себептерді кәсіпкердің жоюы себептерін көрсетеді.
Бағдарламаның үйлестірушісі мен ӨҮК осы Келісімнің 7-бөлімінде белгіленген рәсім мен тәртіпке сәйкес іс-қимыл жасайды.
Бұл ретте субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған жағдайда субсидиялау мерзімі субсидиялау шартының бастапқы жасалған күнінен бастап үш жылдан аспауы тиіс.
Отырыс нәтижелері бойынша кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау  туралы шешім келісілген жағдайда қаржы агенті тиісті хатпен банкті/лизингтік компанияны және кәсіпкерді субсидиялауды төлеудің қайта басталғаны туралы хабардар етеді.
Бұл ретте субсидиялау тоқтатылған сәттен немесе кәсіпкердің мерзімін өткізген күнінен бастап және ӨҮК субсидиялауды қайта бастау туралы жаңа шешім қабылдағанға дейін кәсіпкерге субсидиялар сомасы өтелмейді.

9. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения кредита/лизинга предпринимателем по договору банковского займа/договору финансового лизинга перед банком/лизинговой компанией. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем кредита/лизинга банку/лизинговой компании;
2) принятия решения о прекращении субсидирования;
3) по инициативе предпринимателя о расторжении договора субсидирования.
10. В случае прекращения субсидирования, банк/лизинговая компания вправе по действующему кредиту/договору финансового лизинга установить предпринимателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и/или иные платежи и прочие условия) до заключения нового договора субсидирования.
11. В случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу предпринимателем, банк/лизинговая компания уведомляют финансового агента о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу.
Одновременно, в случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу предпринимателя, банк/лизинговая компания при заключении дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга направляют финансовому агенту копию дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей.
12. По кредиту предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, банк представляет финансовому агенту документы, с приложением документов, подтверждающих факт нецелевого использования кредита.
8. Права и обязанности Сторон
1. Финансовый агент вправе:
1) осуществлять консультации предпринимателей, обратившихся к финансовому агенту, об условиях и порядке участия в Программе;
2) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим соглашением, предусмотренных для Сторон и требовать их своевременного исполнения;
3) контролировать и требовать своевременного перечисления координатором Программы на местном уровне денежных средств по проектам предпринимателей;
4) осуществлять мониторинг реализации настоящего Соглашения, в том числе в части выполнения обязательств банком/лизинговой компанией;
5) осуществлять проверку реализации настоящего Соглашения в месте нахождения банка/лизинговой компании без вмешательства в их оперативную деятельность;

9. Мынадай жағдайларда субсидиялар төлеу тоқтатылады, ал субсидиялау шарты бұзылды деп танылады:
1) кәсіпкер банктің/лизингтік компанияның алдындағы банктік қарыз шарты/қаржы лизингі шарты бойынша кредитті/лизингті толық өтесе. Кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға кредитті/лизингті толық өтеген күні субсидиялауды тоқтатқан күн деп есептеледі;
2) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдау;
3) субсидиялау шартын бұзу туралы кәсіпкердің бастамасы бойынша.
10. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда банк/лизингтік компания қолданыстағы кредит/қаржы лизингі шарты бойынша жаңа субсидиялау шартын жасасқанға дейін кәсіпкерге бұрын қолданылған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы ставкасын, комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге төлемдерді және шарттарды) белгілей алады.
11. Кәсіпкер кредит/лизинг бойынша негізгі борышын ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда банк/лизингтік компания қаржы агентін кредит/лизинг бойынша негізгі борышын ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеу фактісі туралы хабардар етеді.
Сонымен бір мезгілде, кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, банк/лизингтік компания банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына қосымша келісім жасаған кезде қаржы агентіне төлемдерді өтеу кестесінің өзгерістерімен бірге субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, банк/лизингтік компания банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына қосымша келісімнің көшірмесін жібереді.
12. Кәсіпкердің орынсыз пайдаланылғаны анықталған кредиті бойынша банк қаржы агентіне кредитті орынсыз пайдалану фактілерін растайтын құжаттардың көшірмелері қоса берілген құжаттарды ұсынады.
8. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. Қаржы агенті:
1) қаржы агентіне өтініш білдірген кәсіпкерлерге Бағдарламаға қатысу шарттары мен тәртібі жөнінде консультацияны жүзеге асыруға;
2) осы Келісімде белгіленген тараптар үшін көзделген міндеттемелердің орындалу мерзімінің сақталуын бақылауды және олардың уақтылы орындалуын талап етуді жүзеге асыруға;
3) жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісінің кәсіпкерлердің жобалары бойынша ақша қаражатын уақтылы аударуын бақылауға және талап етуге;
4) осы Келісімнің іске асырылуы, оның ішінде банкке/лизингтік компанияға міндеттемелерді орындауы бөлігінде мониторингті жүзеге асыруға;
5) банкке/лизингтік компанияға жедел қызметіне араласпай, оның орналасқан жерінде осы Келісімнің іске асырылуын тексеруді жүзеге асыруға;

6) с предварительным письменным уведомлением банка/лизинговой компании осуществлять мониторинг целевого использования предпринимателя нового кредита, по которому осуществляется субсидирование с выездом на место реализации проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре банковского займа между предпринимателем, банком/лизинговой компанией;
7) осуществлять мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
8) осуществлять мониторинг соответствия проекта и/или предпринимателя условиям Правил и Программы;
9) размещать на своем официальном веб-сайте информацию о реализации Программы;
10) запрашивать от банка/лизинговой компании документы и информацию о ходе исполнения предпринимателем обязательств перед банком/лизинговой компанией по договору банковского займа/договору финансового лизинга по осуществлению выплат согласно графику платежей;
11) приостанавливать выплату субсидий в случаях, предусмотренных настоящим Соглашением и договором субсидирования.
2. Финансовый агент обязуется:
1) перечислять суммы субсидий на текущий счет, открытый в банке/банке – платежного агента;
2) проводить мониторинг, предусмотренный настоящим Соглашением;
3) представлять РКС информацию, предусмотренную настоящим Соглашением.
3. Банк/лизинговая компания вправе:
1) по своему усмотрению и на свой риск принимать решения по вопросам кредитования/лизинга предпринимателя;
2) требовать от финансового агента своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Соглашения и договора субсидирования;
3) уведомить финансового агента о недостаточности средств для субсидирования предпринимателей в текущем квартале.
4. Банк/лизинговая компания обязаны:
1) квалифицированно консультировать предпринимателей, обратившихся в банк/лизинговую компанию об условиях Программы и порядке участия;
2) использовать средства, предоставляемые финансовым агентом только на цели субсидирования предпринимателей в соответствии с договором субсидирования;
3) представлять финансовому агенту информацию о начисленном вознаграждении и о произведенной оплате;
4) не передавать и не переуступать свои права и обязанности по настоящему Соглашению до окончания срока действия настоящего Соглашения третьему лицу без предварительного письменного согласия Сторон. Действие настоящего пункта не распространяется на случаи передачи прав требования банка/лизинговой компании к предпринимателям по договорам банковского займа/договорам финансового лизинга третьим лицам с целью обеспечения возврата кредитов/лизинга, которые перешли в категорию безнадежных, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

6) банкке/лизингтік компанияға хатпен алдын ала жазбаша хабарлама жібере отырып, кәсіпкердің, банктің/лизингтік компанияның арасындағы қарыз шартында/қаржы лизингі шартында көзделген құқықтар шеңберінде Жоба іске асырылатын жерге барып субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа кредитті/лизингті кәсіпкердің мақсатты пайдалануына мониторингті жүзеге асыруға;
7) жобаны іске асыру мониторингін жүзеге асыруға (қаржы лизингі шарты бойынша лизингтің нысанасын пайдалану);
8) жобаның және/немесе кәсіпкердің Қағидалар мен Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі мониторингін жүзеге асыруға;
9) өзінің ресми-сайтында Бағдарламаны іске асыру туралы ақпаратты орналастыруға;
10) банктен/лизингтік компаниядан кәсіпкердің қаржы лизингі шарты бойынша төлемдерді төлемдер кестесіне сәйкес жүзеге асыру жөніндегі лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерінің орындалу барысы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға;
11) осы Келісімде және субсидиялау шартында көзделген жағдайларда субсидиялар төлеуді тоқтата тұруға құқылы.
2. Қаржы агенті:
1) банкте/төлем агентінің банкінде ашылған ағымдағы жаңа шотқа субсидиялардың сомасын аударуға;
2) осы Келісімде көзделген мониторингті жүргізуге;
3) ӨҮК-ге осы Келісімде көзделген ақпаратты беруге міндеттенеді.
3. Банк/лизингтік компания:
1) өз қалауы бойынша және өзі тәуекелге барып, кәсіпкерлерге кредит/лизинг беру мәселелері жөнінде шешімдер қабылдауға;
2) қаржы агентінен осы Келісім және субсидиялау шарты шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
3) ағымдағы тоқсанда кәсіпкерлерді субсидиялау үшін қаражаттың жеткіліксіздігі туралы қаржы агентін хабардар етуге құқылы.
4. Банк/лизингтік компания:
1) банкке/лизингтік компанияға жүгінген кәсіпкерлерге Бағдарламаның шарттары мен қатысу тәртібі туралы білікті консультация беруге;
2) қаржы агенті беретін қаражатты субсидиялау шартына сәйкес кәсіпкерлерді субсидиялау мақсаттарына ғана пайдалануға;
3) қаржы агентіне есептелген сыйақылар және жүргізілген төлемдер туралы ақпарат ұсынуға;
4) осы Келісім бойынша өзінің құқықтары мен міндеттерін осы Келісімнің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаға бермеуге және қайта бермеуге. Осы тармақтың қолданылуы банкке/лизингтік компанияға қаржы лизингі шарты бойынша кәсіпкерге талап ету құқығын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес үмітсіздер санатына өткен лизингті қайтаруды қамтамасыз ету мақсатында үшінші тұлғаларға беру мән-жайларына қолданылмайды;

5) по первому требованию финансового агента в срок не более 10 (десять) рабочих дней с момента получения требования финансового агента представлять обоснованно необходимую информацию по реализации договоров банковского займа/договоров финансового лизинга и настоящего Соглашения, а также мониторингу кредитов/лизинга, по которым осуществляется субсидирование со стороны финансового агента;
6) осуществлять мониторинг целевого использования нового кредита/лизинга предпринимателя, с которым заключен договор субсидирования;
7) при изменении юридического адреса, почтовых и банковских реквизитов, а также фактического адреса банка/лизинговой компании, письменно сообщать финансовому агенту о таких изменениях в течение 10 (десять) календарных дней. В случаях неизвещения и/или несвоевременного извещения, ответственность за возможные последствия несет банк/лизинговая компания;
8) сообщать в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности банка/лизинговой компании, а также о единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций банка/лизинговой компании.
5. Координатор Программы на местном уровне вправе:
1) проводить рекламную компанию реализуемой Программы;
2) вернуть на доработку предпринимателю документы в случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам.
6. Координатор Программы на местном уровне обязуется:
1) своевременно направлять списки предпринимателей на РКС;
2) осуществлять созыв РКС в сроки, установленные настоящим соглашением, и обеспечивать оформление решений РКС в соответствии с требованиями установленными настоящим Соглашением;
3) обеспечивать своевременное представление протокола заседания РКС финансовому агенту, банку/лизинговой компании;
4) контролировать и обеспечивать своевременное перечисление денежных средств по проектам предпринимателей финансовому агенту;
5) осуществлять мониторинг реализации Программы.
9. Мониторинг
1. В течение срока действия настоящего соглашения финансовый агент вправе осуществлять мониторинг:
1) целевого использования нового кредита предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых банком;
2) реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
3) платежной дисциплины субсидируемого кредита/лизинга предпринимателя на основании данных, представляемых банком/лизинговой компанией;

5) қаржы агентінің бірінші талабы бойынша қаржы агентінің талаптарын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарыз шарттарын/қаржы лизингі шарттарын және осы Келісімді іске асыру, сондай-ақ қаржы агенті тарапынан субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттердің/лизингтің мониторингі бойынша қажетті ақпаратты, оның ішінде банктік/коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты негіздеп ұсынуға;
6) субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа кредитін/лизингін мақсатты пайдаланылу мониторингін жүзеге асыруға;
7) банктің/лизингтік компанияның заңды мекенжайы, почталық және банктік деректемелері, сондай-ақ нақты мекенжайы өзгерген жағдайда, мұндай өзгерістер туралы қаржы агентіне күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жазбаша хабарлауға. Хабарламау және/немесе уақтылы хабарламау жағдайында болуы мүмкін салдарлар үшін банк/лизингтік компания жауапты болады;
8) банкке/лизингтік компанияға қызметін жүзеге асыруға басталған шектеулер немесе тыйым салулар туралы, сондай-ақ банк/лизингтік компания акцияларының 10%-дан астамына қатысты меншік құқығын біржолғы сату немесе өзгеше біржолғы өтуі және/немесе иелік ету немесе пайдалану құқықтарының өтуі туралы жазбаша түрде 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлауға міндетті.
5. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі:
1) іске асырылатын Бағдарламаның жарнамалық науқанын жүргізуге;
2) құжаттардың толық пакеті ұсынылмаған немесе белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар берілген жағдайда кәсіпкерге құжаттарды пысықтауға қайтаруға құқылы.
6. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі:
1) кәсіпкерлер тізімдерін ӨҮК-ге уақтылы жіберуге;
2) ӨҮК-ні осы Келісімде белгіленген мерзімде шақыруды жүзеге асыруға және ӨҮК шешімдерінің осы Келісімде белгіленген талаптарға сәйкес ресімделуін қамтамасыз етуге;
3) ӨҮК отырысы хаттамасының қаржы агентіне, банкке/лизингтік компанияға уақтылы берілуін қамтамасыз етуге;
4) кәсіпкерлердің жобалары бойынша қаржы агентіне ақша қаражатының уақтылы аударылуын бақылауға және қамтамасыз етуге;
5) Бағдарламаны іске асыру мониторингін жүзеге асыруға міндеттенеді.
9. Мониторинг
1. Осы Келісімнің қолданылу мерзімі ішінде қаржы агенті:
1) банк ұсынған деректер мен құжаттардың негізінде субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа кредитті мақсатты пайдалануына;
2) жобаны іске асыруына (қаржы лизингі шарты бойынша лизингтің нысанасын пайдалану);
3) банк/лизингтік компаниясы ұсынатын деректердің негізінде кәсіпкердің субсидияланатын кредитінің/лизингінің төлем тәртібіне;

4) соответствия проекта и/или предпринимателя условиям Правил и Программы.
Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентом самостоятельно.
2. Банк/лизинговая компания обязаны по письменному требованию финансового агента представлять заверенные банком/лизинговой компанией (подписью должностного лица и печатью банка/лизинговой компании) копии договоров, платежных поручений и иных документов, запрашиваемых финансовым агентом с целью мониторинга.
3. В случае досрочного полного погашения субсидируемого кредита/лизинга по договору банковского займа/договора финансового лизинга, банк/лизинговая компания представляют финансовому агенту информацию о досрочном погашении кредита/лизинга в срок не более 5 (пять) рабочих дней с даты полного досрочного погашения.
4. По кредиту предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, банк представляет финансовому агенту документы, с приложением документов, подтверждающих факт нецелевого использования кредита.
5. Координатор Программы на местном уровне вправе осуществлять визуальный мониторинг хода реализации проекта предпринимателя на региональном уровне, в том числе путем посещения мест реализации проекта предпринимателя, без вмешательства в его оперативную деятельность, предварительно уведомив предпринимателя, финансового агента, банк/лизинговую компанию о проводимом мониторинге с указанием сроков и границ мониторинга за 10 (десять) рабочих дней до даты начала мониторинга.
10. Ответственность Сторон
1. Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Банк/лизинговая компания несут ответственность перед финансовым агентом за непредставление информации/отчетности, неполное, недостоверное и несвоевременное представление информации/отчетности в рамках настоящего Соглашения.
11. Уведомления
1. Стороны соглашаются, что любое уведомление, сообщение, письмо или запрос, требуемые или составленные в рамках настоящего Соглашения будут представляться в письменной форме. Такое уведомление, сообщение, письмо или запрос будут рассматриваться как должным образом, представленные или направленные в любом из случаев, когда они вручены уполномоченному представителю Стороны лично, доставлены по почте или курьерской связью, посредством факсимильной и телексной связи, по адресу участвующей Стороны, указанному в настоящем Соглашении.

4) жобаның және/немесе кәсіпкердің Қағидалар мен Бағдарламалар талаптарына сәйкестігіне мониторингті жүзеге асыруға құқылы.
Мониторингтің тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ есептілік нысандарын қаржы агенті дербес белгілейді.
2. Банк/лизингтік компания қаржы агентінің жазбаша талабы бойынша лизингтік компаниямен/банкпен (лауазымды тұлғаның қолымен және банктің/лизингтік компанияның мөрімен) куәландырылған шарттар көшірмелерін, төлем тапсырмаларын және мониторинг мақсатында қаржы агенті сұрау салған өзге де құжаттарды ұсынуға міндетті.
3. Қаржы лизингі шарты бойынша субсидияланатын кредит/лизинг мерзімінен бұрын толық өтелген жағдайда банк/лизингтік компания қаржы агентіне лизингті мерзімінен бұрын толық өтегендігі туралы ақпаратты мерзімінен бұрын толық өтеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынады.
4. Кәсіпкердің мақсатсыз пайдаланылған кредиті бойынша банк/лизингтің компания қаржы агентіне кредиттің/лизингтің мақсатсыз пайдаланылу фактілерін растайтын құжаттары бар құжаттарды ұсынады.
5. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі өңірлік деңгейде кәсіпкер жобасының іске асырылу барысына мониторинг басталмас бұрын 10 (он) жұмыс күні ішінде, мониторингтің мерзімі мен шекарасын көрсетумен, кәсіпкерді, қаржы агентін, банкті/лизингтік компанияны алдын ала хабардар ете отырып, оның оперативтік қызметіне еш араласпастан, кәсіпкер жобасының іске асырылу орнына бару арқылы көрнекі мониторингті жүзеге асыруға құқылы.
10. Тараптардың жауапкершілігі
1. Осы Келісімдегі Тараптардың әрқайсысы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес осы Келісімнен туындайтын міндеттемелерді орындамаған және/немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
2. Банк/лизингтік компания осы Келісім шеңберінде ақпаратты/есептілікті бермегені үшін, ақпаратты/есептілікті толық, шынайы, уақтылы бермегені үшін қаржы агентінің алдында жауапты болады.
11. Хабарламалар
1. Тараптар, осы Келісім шеңберінде талап етілетін немесе жасалған кез келген хабарлама, хабар, хат немесе сұрау салу жазбаша нысанда беріледі деп келіседі. Мұндай хабарлама, хабар, хат немесе сұрау салу олар Тараптың уәкілетті өкіліне қолма-қол табыс етілген, қатысушы Тараптың осы Келісімде көрсетілген мекенжайына почта немесе курьерлік байланыс бойынша, факсимил және телекс байланысы арқылы жеткізілген жағдайлардың кез келгенінде тиісінше табыс етілді немесе жіберілді деп қаралатын болады.

2. Любое уведомление, сообщение, письмо или запрос считаются полученными в случае отправки:
1) нарочным (курьером) - в день получения с соответствующей отметкой;
2) заказным письмом, телеграммой - на третий день после отправки (от даты документа, выданного предприятием почты при отправке);
3) посредством факсимильной или телексной связи - в день отправки при условии наличия подтверждения факсимильного аппарата об успешном завершении отправки. При этом Стороны в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней обязуются отправить такое уведомление, сообщение, письмо или запрос нарочно (курьером) или заказным письмом.
3. Предусмотренная отчетность может быть представлена путем отправки подписанных материалов посредством электронной почты - в день отправки при условии наличия подтверждения электронной почты об успешном завершении отправки с последующей передачей банком/лизинговой компанией оригиналов документов финансовому агенту.
12. Конфиденциальность
1. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Соглашения, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Соглашения, являются конфиденциальной и не подлежат разглашению третьим лицам.
2. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Соглашения. Должностным лицам и работникам Сторон запрещаются разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Соглашения.
3. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Соглашения, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением возможных убытков, понесенных другой Стороной вследствие разглашения такой информации.
13. Обстоятельства непреодолимой силы
1. Обстоятельства непреодолимой силы - обстоятельства невозможности полного или частичного исполнения любой из Сторон обязательств по настоящему Соглашению (включая, но не ограничиваясь: наводнения, землетрясения, взрывы, штормы, эпидемии, эпизоотии, стихийные пожары, забастовки, война, восстания, официальные акты государственных органов). При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
2. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Соглашению, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.

2. Кез келген хабарлама, хабар, хат немесе сұрау салу:
1) алынған күні қойылған тиісті белгісімен - қолма-қол (курьермен) жөнелтілген;
2) жөнелтілгеннен кейінгі үшінші күні (почта кәсіпорны жөнелту кезінде берген құжат күнінен) - тапсырысты хатпен, жеделхатпен жөнелтілген;
3) жөнелтудің табысты аяқталғаны туралы факсимил аппараты растауының болуы шартымен жөнелту күнінде - факсимил және телекс арқылы жөнелтілген жағдайда алынған болып есептеледі. Бұл ретте Тараптар мұндай хабарламаны, хабарды, хат немесе сұрау салуды 2 (екі) жұмыс күнінен кешікпейтін мерзімде қолма-қол (курьермен) немесе тапсырысты хатпен жөнелтуді міндеттеріне алады.
3. Көзделген есептілік - банкке/лизингтік компанияға кейіннен қаржы агентіне құжаттардың түпнұсқаларын бере отырып, жөнелтудің табысты аяқталғаны туралы электрондық почта растауының болуы шартымен электрондық почта арқылы қол қойылған материалдарды жөнелту жолымен берілуі мүмкін.
12. Құпиялылық
1. Тараптар осы Келісімнің шарттарына қатысты ақпарат, өздері, осы Келісімді жасасу және орындау барысында алған, банктік құпия, сондай-ақ қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпарат құпия болып табылады және үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайды деп келіседі.
2. Тараптар осы Келісімнің болуы мен шарттарының кұпиялығын сақтау үшін барлық қажетті, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды тұлғалары мен қызметкерлеріне осы Келісімді іске асыру барысында алған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге не беруге тыйым салынады.
3. Тараптардың кез келгені осы Келісімнің талаптарын бұза отырып, құпия ақпаратты жария ету не тарату жағдайында кінәлі Тарап, осындай ақпаратты жария ету салдарынан басқа Тарапқа келуі мүмкін болатын зиянын өтей отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікті көтереді.
13. Еңсерілмес күш мән-жайлары
1. Еңсерілмес күш мән-жайлары - Тараптардың кез келгенінің осы Келісім бойынша міндеттемелерін толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмайтын (мыналарды қамтитын, бірақ бұлармен шектелмейтін: су тасқыны, жер сілкінісі, жарылыстар, дауылдар, індеттер, эпизоотиялар, апатты өрттер, ереуілдер, соғыс, көтерілістер, мемлекеттік органдардың ресми актілері) мән-жайлары. Бұл ретте, еңсерілмес күш мән-жайларының сипаты, болу кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
2. Тараптар осы Келісім бойынша өздерінің міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін, егер орындау мүмкін болмауы еңсерілмес күш мән-жайларының салдары болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.

3. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Соглашению, должна своевременно в течение 10 (десять) рабочих дней с момента наступления известить другие Стороны о таких обстоятельствах.
4. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне ущерб, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
5. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения настоящего Соглашения на период их действия.
6. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 2 (двух) месяцев, то каждая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Соглашению.
14. Разрешение споров
1. Все споры и разногласия, связанные или вытекающие из настоящего Соглашения, разрешаются путем переговоров между Сторонами. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Настоящее Соглашение интерпретируется и регулируется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Изменение условий Соглашения
1. Положения настоящего Соглашения могут быть изменены и/или дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены фирменной печатью, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Соглашением.
16. Заключительные положения
1. В случае изменения правового статуса Сторон, все права и обязанности по настоящему Соглашению и во исполнение настоящего Соглашения, в том числе права и обязанности, возникшие в связи с урегулированием возникших споров и разногласий, переходят к правопреемникам Сторон.
2. Настоящее соглашение вместе с приложениями, которые являются составной частью настоящего Соглашения, представляет собой полное взаимопонимание Сторон в связи с предметом настоящего Соглашения и заменяет собой все предыдущие письменные или устные соглашения и договоренности, имевшиеся между ними в отношении предмета настоящего Соглашения.
3. Названия статей и другие заголовки, содержащиеся в настоящем Соглашении, использованы для удобства и не содержат каких-либо ограничений, характеристик или интерпретаций каких-либо положений настоящего Соглашения, также как и порядок расположения статей настоящего Соглашения не свидетельствует о приоритете одних в отношении других.
4. Настоящее Соглашение составлено на государственном и русском языках по одному экземпляру, на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Соглашения на государственном и русском языке, преимущественное значение будет иметь версия Соглашения на русском языке.

3. Еңсерілмес күш мән-жайлары басталған кезде осы Келісім бойынша өзінің міндеттемелерін орындау мүмкін болмауы туындаған Тарап мұндай жағдайлар туралы басқа Тараптарды олар басталған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уақтылы хабардар етуі тиіс.
4. Уақтылы хабарлау болмаған кезде Тарап хабарламау немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген залалды басқа Тарапқа өтеуге міндетті.
5. Еңсерілмес күш мән-жайларының басталуы олардың болу кезеңіне осы Келісімнің орындалу мерзімінің ұлғаюын туындатады.
6. Егер мұндай жағдайлар 2 (екі) айдан астам жалғасатын болса, онда Тараптардың әрқайсысы осы Келісім бойынша өзінің міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы болады.
14. Дауларды шешу
1. Келісімге байланысты немесе одан туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасында келіссөздер жолымен шешіледі. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
2. Осы Келісім Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес түсіндіріледі және реттеледі.
15. Келісім шарттарының өзгертілуі
1. Осы Келісімнің ережелері өзгертілуі және/немесе толықтырылуы мүмкін. Тараптар үшін осы Келісімде көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған және фирмалық мөрмен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар ғана нақты және міндетті болып танылады.
16. Қорытынды ережелер
1. Тараптардың құқықтық мәртебесі өзгерген жағдайда осы Келісім бойынша және осы Келісімді орындау үшін барлық құқықтар мен міндеттер, оның ішінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді реттеуге байланысты туындаған құқықтар мен міндеттер де, Тараптардың құқықтық мирасқорларына өтеді.
2. Осы Келісім, осы Келісімнің құрамдас бөлігі болып табылатын қосымшаларымен бірге осы Келісімнің нысанасына байланысты Тараптардың өзара толық түсіністіктерін білдіреді және олардың арасында Келісімнің нысанасына қатысты алдыңғы жазбаша немесе ауызша келісімдер мен уағдаластықтардың барлығының орнын алмастырады.
3. Осы Келісімде қамтылған баптардың атаулары мен басқа да тақырыптар қолайлылық үшін пайдаланылған және осы Келісімнің қандай да бір шектеулерін, қандай да бір ережелерінің сипаттамаларын немесе түсіндірмелерін қамтымайды, сондай-ақ осы Келісім баптарының орналасу тәртібі де біреуінің басқаларға қатысты басымдығын растамайды.
4. Осы Келісім, олардың әрқайсысының заң күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалды. Осы Келісімнің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында әртүрлі оқылулар туындаған жағдайда осы Келісімнің орыс тіліндегі нұсқасы басым мәнге ие болады.

5. Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания всеми Сторонами и действует до 31 декабря 2020 года. Любая из Сторон настоящего Соглашения вправе расторгнуть в одностороннем порядке настоящее Соглашение при условии письменного уведомления всех Сторон настоящего Соглашения за 30 (тридцать) календарных дней. Присоединение к настоящему Соглашению (нового) банка/лизинговой компании возможно путем заключения дополнительного соглашения с рабочим органом и финансовым агентом.
6. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Соглашением, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Типовому соглашению
о сотрудничестве
Куда Акимат__________________________________
От кого ___________(далее - предприниматель)______
ЗАЯВЛЕНИЕ-АНКЕТА № __________
В соответствии с Правилами субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства, осуществляющим свою деятельность в моногородах, ________________ прошу Вас инициировать вынесение вопроса на рассмотрение регионального координационного совета по __________________ о субсидировании части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу в рамках Программы развития моногородов на 2012 – 2020 гг., согласно нижеследующего:
1. Сведения об участнике
Наименование предпринимателя
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной регистрации/
перерегистрации
№ свидетельства о государственной
регистрации/перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или
материнская компания
РНН
Опыт работы
2. Руководство
Первый руководитель
Ф.И.О.
Должность
Тел. раб./дом.
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Главный бухгалтер
Ф.И.О.
Тел. Раб./дом.
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Контактное лицо
(Ф.И.О., должность, телефон)
3. Собственники
(учредитель, участники, для АО - акционеры, владеющие 5 % и более
процентов акций).
Наименование/Ф.И.О.
%
Реквизиты
4. Информация о текущей деятельности
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю
отчетную дату
Фактическая численность работников
_____________________ из них
женщин ____________________
Наименование проекта (краткое
описание)
Место реализации проекта (область,
город)
Количество рабочих мест
5. Информация о банковских счетах
Банковские реквизиты (указать все текущие и сберегательные счета во всех обслуживающих банках):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

5. Осы Келісім барлық Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады. Осы Келісімнің кез келген Тарапы осы Келісімнің барлық Тараптарын күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын жазбаша хабардар ету шартымен осы Келісімді біржақты тәртіппен бұзуға құқылы. Осы Келісімге банкті/лизингтік компанияны (жаңа) қосу уәкілетті органмен, қаржы агентімен қосымша келісім жасасу жолымен мүмкін болады.
6. Осы Келісімде көзделмеген өзге жағдайлардың барлығында Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
Ынтымақтастық туралы
үлгі келісімге
1-қосымша
Қайда ______________________________ әкімдігі
Кімнен ___________(бұдан әрі – кәсіпкер)
№ __________ ӨТІНІШ-САУАЛНАМА
___________________________________ өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілеріне ұсынылатын банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкасына субсидиялау қағидаларына сәйкес Сізден Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде Өңірлік үйлестіру кеңесінің қарауына төмендегілерге сәйкес кредит/лизинг бойынша сыйақы ставкаларының бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені шығаруға бастамашылық етуді сұраймын:
1. Қатысушы туралы мәліметтер
Кәсіпкердің атауы
Құрылтайшы (лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркелген/қайта тіркелген күні
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік №
Қызмет түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе бас компания
СТН
Жұмыс тәжірибесі
2. Басшылық
Бірінші басшы
Т.А.Ә.
Лауазымы
Жұмыс/үй телефоны
Туған жылы және жері
Жеке куәлік №, сериясы
Тұрғылықты жері (нақты)
Тіркелуі
Жұмыс тәжірибесі
Бас бухгалтер
Т.А.Ә.
Жұмыс/үй телефоны
Туған жылы және жері
Жеке куәлік №, сериясы
Тұрғылықты жері (нақты)
Тіркелуі
Жұмыс тәжірибесі
Байланысатын адам
(Т.А.Ә., лауазымы, телефоны)
3. Меншік иелері
(құрылтайшы, қатысушылар, АҚ үшін - акциялардың 5% және одан астамына иелік ететін акционерлер)
Атауы/Т.А.Ә.
%
Деректемелері
4. Ағымдағы қызметі туралы ақпарат
Өнімдер мен қызметтердің түрлері
Жылдық айналымы
Соңғы есепті күнге пайдасы немесе шығыны
Қызметкерлерінің нақты саны
_____________________ оның
ішінде ______________ әйел
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Жобаны іске асыру орны (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны
5. Банк шоттары туралы ақпарат
Банк деректемелері (барлық қызмет көрсететін банктердегі ағымдағы және жинақ шоттарын көрсету):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

6. Кредитная история
Указываются все банковские ссуды, использовавшиеся в процессе работы предпринимателя, как погашенные, так и непогашенные в настоящее время.
Кредитор
Сумма
Дата выдачи
Условия
погашения
вознаграж-
дения
Условия
погашения
основного
долга
Срок
погашения
по ДБЗ/ДФЛ
Дата
фактичес-
кого
погашения
1.
2.
7. Информация об участии в других государственных программах и
применяемых в отношении предпринимателя мерах государственной
поддержки
Наименование государственной
программы/меры
государственной поддержки
Наименование
государственного
института развития
Дополнительная
информация
1
2
8. Гарантии и согласия
Предприниматель заявляет и гарантирует Координатору Программы на местном уровне следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (представленные) или представляемые Координатору Программы на местном уровне совместно с настоящим заявлением, либо по запросу Координатора Программы на местном уровне, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить Координатора Программы на местном уровне.
2. Что обязуется представлять и раскрывать по первому требованию Координатора Программы на местном уровне любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Координатор Программы на местном уровне не обязан проверять действительность указанных заверений и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом координатор программы на местном уровне вправе не сообщать причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет координатору программы на местном уровне согласие с тем, что:
1. Координатор программы на местном уровне вправе представлять указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и представленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные координатором программы на местном уровне документы представлены исключительно для субсидирования в рамках Программы.

6. Кредит тарихы
Кәсіпкердің жұмыс істеу барысында пайдаланылған, бүгінгі таңда өтелген сияқты өтелмеген барлық банктік несиелер көрсетіледі.
Кредитор
Сомасы
Берілген күні
Сыйақыны өтеу шарттары
Негізгі борышты өтеу шарттары
БҚШ/ҚЛШ бойынша өтеу мерзімі
Нақты өтеу күні
1.
2.
7. Басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысу және кәсіпкерге
қатысты қолданылатын мемлекеттік қолдау шаралары туралы
ақпарат
Мемлекеттік бағдарламаның атауы/мемлекеттік қолдау шаралары
Мемлекеттік даму институтының атауы
Қосымша ақпарат
1
2
8. Кепілдіктер және келісімдер
Кәсіпкер жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісіне мыналарға өтінім білдіреді және кепілдік береді:
1. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісіне осы өтінішпен бірлесіп немесе Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісінің сұрау салуы бойынша берілген (табыс етілген) немесе берілетін барлық деректер, ақпарат пен құжаттама дәйекті болып табылады және төменде көрсетілген күнге шындыққа толығымен сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда жергілікті деңгейде Бағдарлама үйлестірушісін дереу хабар етуге міндеттенемін.
2. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісінің бірінші талабы бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген кез келген ақпаратты және банктік және коммерциялық құпияны қамтитын құжаттарды беруге және ашуға міндеттенеді.
3. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайылығын тексеруге міндетті емес.
4. Кәсіпкер жалған, толық емес және/немесе дәйексіз мәліметтер бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілді.
5. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын тұлғаға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың дәйексіздігі анықталған жағдайда осы өтініш көрсетілген деректердің дәйексіздігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде жойылуы мүмкін екендігімен келісемін, бұл ретте жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі жою себептерін хабарламауға құқылы.
Кәсіпкер осымен жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісіне:
1. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер берген құжаттарды тексеру және қарау мақсатында мүдделі үшінші тұлғаларға беруге құқылы.
2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі талап еткен барлық құжаттар бағдарлама шеңберінде субсидиялау үшін ғана берілді.

3. Координатор программы на местном уровне оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации, а документы, представленные предпринимателем, и оригинал заявления будут храниться у координатора программы на местном уровне, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие координатором программы на местном уровне данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения субсидирования документов, и т.п.) не являются обязательством координатора программы на местном уровне представить субсидирование или возместить понесенные предпринимателем издержки.
5. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к координатору программы на местном уровне иметь не буду.
9. Приложения
(документы, предусмотренные в правилах субсидирования)
___________________ (Ф.И.О)
(подпись)            Дата
Приложение 2
к Типовому соглашению
о сотрудничестве
(Заполняется координатором программы на местном уровне)
СПИСОК ПРОЕКТОВ
предпринимателя для рассмотрения
региональным координационным советом по _________________
Наименование
предприни-
мателя
Наименование
проекта
(описание)
Юридический
адрес
Место
реализации
проекта
Виды
продукции и
услуг
1
2
3
4
5
6
Итого:
Этап
реализации
проекта
Сумма
финансиро-
вания, тенге
7
8
Количество рабочих мест
Участие в других
государственных
программах
Дата подачи
заявления
КПМУ
факт
план
Наименование
ГИР
Наименова-
ние ГП/МГП
9
10
11
12
13
Объем экспорта продукции от общего
объема произведенной продукции
Наименование
банка/лизинговой
компании
общая сумма
оборотов за
прошедший год
сумма
отгрузки
товара по
экспортным
договорам за
прошедший год
%
14
15
16
17
Приложения: (заявление и пакет документов, представленный предпринимателем КПМУ)
1).
2).
Сокращения и определения
СЧП
Субъект частного предпринимательства
ГИР
Государственные институты развития
ГП
Государственная программа
МГП
Меры государственной поддержки
КПМУ
Координатор Программы на местном уровне
Должностное лицо             __________________ ФИО
подпись, печать
Ответственный работник       __________________ ФИО
подпись
Приложение 3
к Типовому соглашению
о сотрудничестве
Протокол № ______
заседания Регионального координационного совета
по ________________________
Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
Место проведения
Дата проведения
Председатель Совета
Присутствовали члены Совета
Отсутствовали члены Совета
Приглашенные
Секретарь Совета
Повестка дня
Наименование вопросов
1
2
Совет рассматривал
Наименование 1 вопроса
1
Совет решил

3. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі кәсіпкердің өзі туралы хабарлайтын ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, кәсіпкер берген құжаттар мен өтініштердің түпнұсқасы егер тіпті субсидиялау берілмесе де, жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісінде сақталатын болады.
4. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (субсидиялауды алу үшін қажет құжаттарды ресімдеуге және т.б.) жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісінің субсидиялауды ұсыну немесе кәсіпкер шеккен шығынның орнын толтыру міндеттемесі болып табылмайды.
5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және келісетінімді растаймын, кейіннен жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісіне талап-тілектерім жоқ.
_____________________________________________________________________
9. Қосымшалар
(Субсидиялау қағидаларында көзделген құжаттар)
___________________ (Т.А.Ә.)
(қолы)    Күні
Ынтымақтастық туралы
үлгі келісімге
2-қосымша
(Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі толтырады)
_________________ жөніндегі өңірлік үйлестіру кеңесінің
қарауы үшін кәсіпкер
ЖОБАЛАРЫНЫҢ ТІЗІМІ
Кәсіпкердің атауы
Жобаның атауы (сипаттама)
Заңды мекенжайы
Жобаны іске асыру орны
Өнімдер мен қызметтер түрлері
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Жобаны іске асыру кезеңі
Қаржыландыру сомасы, теңге
7
8
Жұмыс орындарының саны
Басқа да мемлекеттік бағдарламаларға қатысу
ЖДБҮ Өтінім беру күні
факт
жоспар
МДИ атауы
МБ/МҚШ атауы
9
10
11
12
13
Өндірілген өнімнің жалпы көлемінен өнім экспортының көлемі
Банктің/лизингтік компанияның атауы
өткен жылғы айналымның жалпы сомасы
өткен жылғы экспорт шарттары бойынша тауар жіберу сомасы
%
14
15
16
17
Қосымшалар: (Өтінім және Кәсіпкердің ЖДБҮ ұсынған құжаттар пакеті)
1).
2).
...
Қысқартулар мен анықтамалар
ЖКС
Жеке кәсіпкерлік субъектісі
МДИ
Мемлекеттік даму институттары
МБ
Мемлекеттік бағдарлама
МҚШ
Мемлекеттік қолдау шаралары
ЖДБҮ
Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі
Лауазымды тұлға ТАӘ _____________________
қолы, мөр
Жауапты қызметкер ТАӘ ___________________
қолы
Ынтымақтастық туралы
үлгі келісімге
3-қосымша
________________________ бойынша
өңірлік үйлестіру кеңесі отырысының
№ ______ хаттамасы
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
Өткізілген орны
Өткізілген күні
Кеңес төрағасы
Кеңес мүшелерінің қатысқаны
Кеңес мүшелерінің
қатыспағаны
Шақырылғандар
Кеңес хатшысы
Күн тәртібі
Мәселелер атауы
1
2
...
Кеңес қарады
1-мәселенің атауы
1
Кеңес шешті

2. Направить в банки/лизинговые компании одобренный список проектов для заключения договоров субсидирования.
3. Направить список одобренных проектов в АО «Фонд развития предпринимательства «Даму».
4. Отказать по следующим причинам:
- ______________________________________________________________.
Подписи членов Совета:
Ф.И.О. и статус члена Совета
«За»
«Против»
Комментарии
1.
Председатель совета
2.
Заместитель председателя совета
3.
Член совета
4.
Член совета
5.
Член совета
Совет рассматривал:
п/п
Наименование 2 вопроса
Совет решил:
1.
2.
3.
…
Подписи членов Совета:
п/п
Ф.И.О. и Статус члена
совета
«За»
«Против»
Комментарии
1
Председатель совета
2
Заместитель
председателя совета
3
Член совета
4
Член совета
5
Член совета
Секретарь совета                                        Ф.И.О.
В случае, если член совета проголосует «Против», в столбце комментарии должна быть указана причина принятого решения.
Приложение 4
к Типовому соглашению
о сотрудничестве
Отчет от банка/лизинговой компании
о субсидировании  за период
с ____________ по ____________.
Наимено-
вание
банка
Место
обращения
предпри-
нимателя
Наимено-
вание
предпри-
нимателя
Номер
ДЗ/ДФЛ
(транша)
Дата ДЗ/ДФЛ
(транша)
Сумма
кредита/
лизинга
(транша)
1
2
3
4
5
6
Ставка
вознаграж-
дения по
кредиту/
лизингу
(траншу)
Номер
договора
субсиди-
рования
Дата
договора
субсиди-
рования
Сумма
субсидий,
перечислен-
ная
финансовым
агентом за
период
Сумма
субсидий,
списанная за
период
7
8
9
10
11
Приложение 5
к Типовому соглашению
о сотрудничестве
Отчет о субсидировании координатору программы за период
с ____________ по ____________
Наимено-
вание
банка
Место
обращения
предприни-
мателя
Наимено-
вание
предпри-
нимателя
Номер
ДЗ/ДФЛ
(транша)
Дата ДЗ/ДФЛ
(транша)
Сумма
кредита/
лизинга
(транша)
1
2
3
4
5
6
Ставка
вознаграж-
дения по
кредиту/
лизингу
(траншу)
Номер
договора
субсидиро-
вания
Дата
договора
субсиди-
рования
Сумма субсидий,
перечисленная
финансовым
агентом за
период
Сумма
субсидий,
списанная за
период
7
8
9
10
11
Приложение 2
к Правилам субсидирования ставки вознаграждения
по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых
компаний, предоставляемым субъектам частного
предпринимательства, а также предоставления поддержки
по развитию производственной (индустриальной)
инфраструктуры в рамках Программы
Договор о субсидировании
г.____________                              «__» __________ 201__ г.
Настоящий договор о субсидировании (далее – договор) заключен между:
1. «Координатором Программы на местном уровне»:
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________ в лице
__________________________________________, действующего на основании
__________________________________________________________________, и

2. Субсидиялау шарттарын жасасу үшін Банктерге/лизингтік компанияларға жобалардың мақұлданған тізімі жіберілсін.
3. «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ-қа мақұлданған жобалардың тізімі жіберілсін.
4. Мынадай себептер бойынша бас тартылсын:
- ____________________________________________________________;
Кеңес мүшелерінің қолдары
Кеңес мүшесінің ТАӘ және мәртебесі
«Иә»
«Қарсы»
Түсіндірмелер
1
Кеңес төрағасы
2
Кеңес төрағасының орынбасары
3
Кеңес мүшесі
4
Кеңес мүшесі
5
Кеңес мүшесі
Кеңес қарады:
2-мәселенің атауы
Кеңес шешті:
1.
2.
3.
...
Кеңес мүшелерінің қолдары:
Кеңес мүшесінің Т.А.Ә. және мәртебесі
«Иә»
«Қарсы»
Түсіндірмелер
1
Кеңес төрағасы
2
Кеңес төрағасының орынбасары
3
Кеңес мүшесі
4
Кеңес мүшесі
5
Кеңес мүшесі
Кеңес хатшысы ______________________ Т.А.Ә.
Егер кеңес мүшесі «Қарсы» дауыс берсе, түсіндірмелер бағанында қабылданған шешімнің себебі көрсетілуге тиіс.
Ынтымақтастық туралы
үлгі келісімге
4-қосымша
____________ бастап ____________ қоса алғандағы кезеңде
банктен/лизингтік компаниядан алынған
субсидиялау туралы есеп
Банктің атауы
Кәсіпкер дің айналым орны
Кәсіпкер дің атауы
ҚШ/ҚЛШ (транш) нөмірі
ҚЛШ (транш) күні
Кредит/Лизинг (транш) сомасы
1
2
3
4
5
6
Кредит/Лизинг (транш) бойынша сыйақы ставкасы
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Қаржы агенті кезең үшін аударған субсидия сомасы
Кезең үшін есептен шығарылған субсидия сомасы
7
8
9
10
11
Ынтымақтастық туралы
үлгі келісімге
5-қосымша
Бағдарламаның үйлестірушісіне ____________ бастап
____________ қоса алғандағы кезеңдегі
субсидиялау туралы есеп
Банктің атауы
Кәсіпкер дің айналым орны
Кәсіпкер дің атауы
ҚШ/ҚЛШ (транш) нөмірі
ҚШ/ҚЛШ (транш) күні
Кредит/Лизинг (транш) сомасы
1
2
3
4
5
6
Кредит/Лизинг (транш) бойынша сыйақы ставкасы
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Қаржы агенті кезең үшін аударған субсидия сомасы
Кезең үшін есептен шығарылған субсидия сомасы
7
8
9
10
11
Бағдарлама шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне
берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік
мәмілелері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау,
сондай-ақ өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды
дамыту бойынша қолдау көрсету қағидаларына
2-қосымша
Субсидиялау туралы шарт
___________қ.                              20___ ж. «___» __________
Осы Субсидиялау туралы шарт (бұдан әрі – шарт):
1. «Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі»:
_________ атынан _____________ негізінде әрекет ететін _________ және

2. «Финансовым агентом»:
Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму»
в лице _________________, действующего на основании ______________, и
_____________________________________________________________________
_________________________________
совместно именуемыми «Стороны», а каждый в отдельности «Сторона», либо как указано выше, руководствуясь целями поддержки субъектов частного предпринимательства, осуществляющих свою деятельность в моногородах, на основании и во исполнение:
1) Правил субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства, в рамках Программы развития моногородов на 2012 – 2020 годы,
____________________ № ___, от ________ г., заключенных между
_______________________________ (далее – Правила);
2) Соглашения о сотрудничестве в рамках субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства,
осуществляющим свою деятельность в моногородах, ____________________
№ ___, от ________ г., заключенных между
_______________________________ (далее – Соглашение).
Термины и сокращения
Сноска. Раздел с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
Банк - платежный
агент
уполномоченный банк лизинговой компании, который
должен быть согласован с финансовым агентом и
осуществлять функции по ведению специального
текущего счета лизинговой компании,
предназначенного для перечисления и списания
субсидий по договорам финансового лизинга;
Договор
субсидирования (ДС)
трехстороннее письменное соглашение, заключенное
между финансовым агентом, предпринимателем,
банком/лизинговой компанией, по условиям
которого финансовый агент частично субсидирует
ставку вознаграждения по кредиту/лизингу
предпринимателя, выданному банком/лизинговой
компанией;
Лизинговая компания
лизинговая компания, заключившая соглашение о
сотрудничестве;
Координатор
Программы на местном
уровне
структурное подразделение местного
исполнительного органа, определяемое акимами
областей, ответственное за реализацию Программы
на местах по принципу «одного окна» для
предпринимателей;
кредит
сумма денежных средств, предоставляемая банком
на основании договора банковского займа
предпринимателю на условиях срочности,
платности, возвратности, обеспеченности и
целевого использования;
Предприниматель
субъект частного предпринимательства,
зарегистрированный в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
осуществляющий свою деятельность в моногородах с
низким и средним потенциалом согласно перечню
моногородов Республики Казахстан, указанных в
приложении 1 к Программе;
Программа
Программа развития моногородов на 2012 – 2020
годы, утвержденная постановлением Правительства
Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 683;
Рабочий орган
Государственное учреждение «Комитет развития
предпринимательства Министерства регионального
развития Республики Казахстан»
Субсидирование
форма государственной финансовой поддержки
предпринимателей, используемая для частичного
возмещения расходов, уплачиваемых
предпринимателем банку/лизинговой компании
компаниям в качестве вознаграждения по
кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем
определенных условий, относящихся к операционной
деятельности предпринимателя;
Субсидии
периодические выплаты на безвозмездной и
безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым
агентом банку/лизинговым компаниям в рамках
субсидирования предпринимателей на основании
договоров субсидирования;
Финансовый агент
Акционерное общество «Фонд развития
предпринимательства «Даму»;
финансовый лизинг
(далее – лизинг)
вид инвестиционной деятельности, при которой
лизингодатель обязуется передать приобретенный в
собственность у продавца и обусловленный
договором финансового лизинга предмет лизинга
лизингополучателю за определенную плату и на
определенных условиях во временное владение и
пользование на срок не менее трех лет для
предпринимательских целей.

2. «Қаржы агенті» арасында:
______________ атынан ______________ негізінде әрекет ететін «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы арасында, бірлесіп «Тараптар», ал жеке-жеке «Тарап» деп аталатындар немесе жоғарыда көрсетілгендей, өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мақсаттарын басшылыққа ала отырып:
1) ____________арасында жасалған____ жылғы______ №___ өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілеріне Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар);
2) ____________арасында жасалған____ жылғы______ №___ өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы төлеу ставкаларын субсидиялау шеңберіндегі ынтымақтастық туралы келісім (бұдан әрі - Келісім) негізінде және оларды орындау үшін жасалды.
Терминдер мен қысқартулар
Ескерту. Бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
Банк – төлем агенті
лизингтік компанияның қаржы лизингі шарттары бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған қаржы агентімен келісілуі және лизингтік компаниясының арнайы ағымдағы шотын жүргізу функциясын жүзеге асыруы тиіс лизингтік компанияның уәкілетті банкі;
Субсидиялау шарты (СШ)
қаржы агентінің, банк/лизингтік компанияның және кәсіпкердің арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенті кәсіпкердің банкпен/лизингтік компаниямен жасасқан қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды;
Лизингтік компания
ынтымақтастық туралы келісім жасасқан лизингтік компания;
Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі
«жалғыз терезе» қағидаты бойынша облыстар әкімдерінің шешімімен айқындалатын жергілікті жерде Бағдарламаны іске асыруға жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
Кредит
кәсіпкерге банктік қарыз шарты негізінде жедел, ақылы, қайтарымды, қамтамасыз ету және нысаналы пайдалану шарттарында банк ұсынатын ақша қаражаты сомасы;
Кәсіпкер
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген және Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасының моноқалалары тізбесіне сәйкес әлеуеті төмен және орташа моноқалаларда өз қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектісі;
Бағдарлама
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы
24 мамырдағы № 683 қаулысымен бекітілген Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы;
Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;
Субсидиялау
кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде алдағы уақытта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбасқа төлейтін шығыстарын ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
Субсидиялар
өтеусіз және қайтарымсыз негізде қаржы агенті субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде банкке/лизингтік компанияларға төлейтін кезеңді төлемдер;
Қаржы агенті
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы;
Қаржы лизингі (бұдан әрі – лизинг)
лизингті беруші сатушыдан меншікке сатып алынған және лизинг шартымен негізделген лизинг нысанын белгілі бір ақыға және белгілі бір шарттарда кәсіпкерлік мақсаттар үшін кем дегенде үш жыл мерзімге уақытша иелену және пайдалану үшін лизингті алушыға беруге міндеттенетін инвестициялық қызмет түрі;

1. Предмет Договора
1. Рабочий орган в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете, определяет лимит финансирования для региона в разрезе моногородов и выделяет средства в виде целевых трансфертов координатору Программы на местном уровне.
2. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются координатором программы на местном уровне финансовому агенту на основе договора о субсидировании, согласно приложению 2 к Правилам, заключаемого между ними.
3. Средства, выделенные на субсидирование в рамках программы и не использованные финансовым агентом по итогам финансового года, могут быть использованы в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе на проекты, одобренные в очередном финансовом году.
4. Услуги финансового агента по субсидированию оплачиваются рабочим органом за счет средств республиканского бюджета.
5. Условия, механизм и порядок оказания государственной поддержки предпринимателей в виде субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/лизингу регулируются правилами и соглашением.
2. Механизм перечисления средств субсидирования
6. Координатор Программы на местном уровне с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 5 (пять) рабочих дней осуществляет перечисление финансовому агенту средств, в размере 30 % от суммы, выделенной на реализацию Программы в соответствующем финансовом году, на счет, указанный финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками финансового агента.
7. Финансовый агент за счет средств, полученных от координатора программы на местном уровне, осуществляет субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/лизингу предпринимателей на основании ДС, заключаемых между ним, банками/лизинговыми компаниями и предпринимателями.
8. Между координатором программы на местном уровне и финансовым агентом ежеквартально подписываются акты сверок по зачисленным средствам и объемам субсидирования.
9. В случае неполного использования финансовым агентом зачисленных координатором программы на местном уровне средств для субсидирования финансовый агент возвращает неиспользованные средства до ___________________ года.
3. Права и обязанности Сторон:
10. Финансовый агент вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим договором и требовать их своевременного исполнения;
2) контролировать и требовать своевременного перечисления координатором Программы на местном уровне денежных средств по настоящему договору;

1. Шарттың нысанасы
1. Жұмыс органы республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде моноқалалар бөлінісінде өңір үшін қаржыландыру лимитін айқындайды және нысаналы трансферт түрінде жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісіне қаражат бөледі.
2. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі қаржы агентіне жергілікті бюджетке бағытталған нысаналы трансферт қаражаты есебінен олардың арасында жасалатын субсидиялау туралы шарттың негізінде Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес аударады.
3. Бағдарлама шеңберінде субсидиялау бөлінген және қаржы жылының қорытындылары бойынша қаржы агенті пайдаланбаған қаражат кезекті қаржы жылы жобаларды субсидиялауға, оның ішінде кезекті қаржы жылы мақұлданған жобаларға пайдаланылуы мүмкін.
4. Субсидиялау жөніндегі қаржы агентінің қызметтеріне жұмыс органы республикалық бюджет қаражаты есебінен төлейді.
5. Кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ставкасының бөлігін субсидиялау түрінде кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау көрсету шарттары, тетігі және тәртібі қағидалармен және келісіммен реттеледі.
2. Субсидиялау қаражатын аудару тетігі
6. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі сыйақы ставкасын субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне тиісті қаржы жылында Бағдарламаны іске асыруға бөлінген соманың 30 % мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенті көрсеткен шотқа аударуды жүзеге асырады. Одан кейінгі төлемдер қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
7. Қаржы агенті жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісінен алған қаражат есебінен олар, банктер/лизингтік компаниялар және кәсіпкерлер арасында жасалатын СШ негізінде кәсіпкерлердің кредиттері/лизингі бойынша сыйақы ставкасының бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асырады.
8. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі мен қаржы агентінің арасында есептелген қаражат пен субсидиялау көлемі бойынша салыстырып актілеріне тоқсан сайын қол қойылады.
9. Қаржы агенті жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі есептеген субсидиялау үшін қаражатты толық пайдаланбаған жағдайда қаржы агенті пайдаланылмаған қаражатты _____________ жылға дейін қайтарады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері:
10. Қаржы агенті:
1) осы шартта белгіленген міндеттемелердің орындалу мерзімдерінің сақталуын бақылауды және олардың уақтылы орындалуын талап етуді жүзеге асыруға;
2) жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісінің осы шарт бойынша ақша қаражатының уақтылы аударылуын бақылауға және оны талап етуге;

3) приостанавливать выплату субсидий в случаях, предусмотренных соглашением.
11. Финансовый агент обязуется:
1) перечислять суммы субсидий на специальный текущий счет, открытый в банке/банке – платежного агента;
2) проводить мониторинг, предусмотренный соглашением.
12. Координатор программы на местном уровне вправе осуществлять контроль выплат субсидий предпринимателям.
13. Координатор программы на местном уровне обязуется перечислять финансовому агенту средства для субсидирования.
4. Ответственность Сторон
14. Каждая из Сторон в настоящем договоре несет ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Обстоятельства непреодолимой силы
15. Обстоятельства непреодолимой силы - обстоятельства невозможности полного или частичного исполнения любой из Сторон обязательств по договору (включая, но не ограничиваясь: наводнения, землетрясения, взрывы, штормы, эпидемии, эпизоотии, стихийные пожары, забастовки, война, восстания, официальные акты государственных органов). При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
16. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по договору, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
17. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по договору, должна своевременно в течение 10 (десять) рабочих дней с момента наступления известить другие Стороны о таких обстоятельствах.
18. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне ущерб, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
19. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения договора на период их действия.
20. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 2 (двух) месяцев, то каждая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по договору.
6. Разрешение споров
21. Все споры и разногласия, связанные или вытекающие из договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Настоящий договор интерпретируется и регулируется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

3) келісімде көзделген жағдайларда субсидиялар төлеуді тоқтата тұруға құқылы.
11. Қаржы агенті:
1) субсидиялар сомасын банкте/банкте – төлем агентінде ашылған арнайы ағымдағы шотқа аударуға;
2) келісімде көзделген мониторинг жүргізуге міндеттенеді.
12. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі кәсіпкерлерге субсидиялардың төленуін бақылауды жүзеге асыруға құқылы.
13. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі қаржы агентіне субсидиялау үшін қаражат аударуға міндеттенеді.
4. Тараптардың жауапкершілігі
14. Осы шарттағы Тараптардың әрқайсысы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес осы шарттан туындайтын міндеттемелердің орындалмағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5. Еңсерілмес күш мән-жайлары
15. Еңсерілмес күш мән-жайлары - Тараптардың кез келгенінің шарт бойынша міндеттемелерін толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмайтын (мыналарды қамтитын, бірақ бұлармен шектелмейтін: су тасқыны, жер сілкінісі, жарылыстар, дауылдар, індеттер, эпизоотиялар, апатты өрттер, ереуілдер, соғыс, көтерілістер, мемлекеттік органдардың ресми актілері) мән-жайлары. Бұл ретте, еңсерілмес күш мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
16. Тараптар шарт бойынша өздерінің міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін, егер орындаудың мүмкін болмауы еңсерілмес күш мән-жайларының салдары болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.
17. Еңсерілмес күш мән-жайлары басталған кезде ол үшін шарт бойынша өзі міндеттемелерін орындау мүмкін болмауы туындаған Тарап мұндай жағдайлар туралы басқа Тараптарды басталған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уақтылы хабардар етуі тиіс.
18. Уақтылы хабардар ету болмаған кезде Тарап хабардар етпеу немесе уақтылы хабардар етпеуден келтірілген залалды басқа Тарапқа өтеуге міндетті.
19. Еңсерілмес күш мән-жайларының басталуы олардың әрекет ету кезеңіне шарттың орындалу мерзімін ұлғайтуға әкеледі.
20. Егер мұндай мән-жайлар 2 (екі) айдан астам жалғасатын болса, оны Тараптардың әрқайсысы шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
6. Дауларды шешу
21. Шартқа байланысты немесе одан туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасында келіссөздер жолымен шешіледі. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
22. Осы шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес түсіндіріледі және реттеледі.

7. Изменение условий договора
23. Положения Договора могут быть изменены и/или дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены фирменной печатью, за исключением случаев, предусмотренных договором.
8. Заключительные положения
24. В случае изменения правового статуса Сторон, все права и обязанности по договору и во исполнение договора, в том числе права и обязанности, возникшие в связи с урегулированием возникших споров и разногласий, переходят к правопреемникам Сторон.
25. Настоящий договор вместе с приложениями, которые являются составной частью настоящего договора, представляет собой полное взаимопонимание Сторон в связи с предметом настоящего договора и заменяет собой все предыдущие письменные или устные соглашения и договоренности, имевшиеся между ними в отношении предмета договора.
26. Настоящий Договор составлен в ___ (__________) идентичных экземплярах на государственном и русском языках по ___ (______) экземпляру на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами договора на государственном и русском языке, преимущественное значение будет иметь версия договора на русском языке.
27. Настоящий договор вступает в силу со дня подписания всеми Сторонами и действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по договору.
28. Во всем ином, не предусмотренном настоящим договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Адреса, банковские реквизиты и подписи сторон
Координатор Программы на
местном уровне
Финансовый агент
Приложение 3
к Правилам субсидирования ставки вознаграждения по
кредитам/лизинговым сделкам банков и иных финансовых организаций,
предоставляемым субъектам частного предпринимательства, а также
предоставления поддержки по развитию производственной
(индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы
Договор субсидирования № ___
г. _____                                      «__» __________20___ г.
Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму»,
в лице ______________________________________________, действующее на
основании _____________, именуемое в дальнейшем «Финансовый агент», с одной стороны, и
Акционерное общество «Банк/лизинговая компания» ___________», в
лице ______________________________________, действующее на основании
_______________, именуемое в дальнейшем «Банк/лизинговая компания», с
другой стороны, и ____________________ в лице ______________________,
действующего на основании ___________________, именуемый в дальнейшем
«Предприниматель», совместно именуемые Стороны, а по отдельности
Сторона либо как указано выше, заключили настоящий договор субсидирования (далее – договор) о нижеследующем.

7. Шарт талаптарынын өзгеруі
23. Шарт ережелері өзгеруі және/немесе толықтырылуы мүмкін. Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған және фирмалық мөрмен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар ғана, шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптар үшін нақты және міндетті болып танылады.
8. Қорытынды ережелер
24. Тараптардың құқықтық мәртебесі өзгерген жағдайда шарт бойынша және шартты орындау үшін барлық құқықтар мен міндеттер, оның ішінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді реттеумен байланысты туындаған құқықтар мен міндеттер тараптардың кұқықтық мирасқорларына өтеді.
25. Осы шарт осы шарттың құрамдас бөлігі болып табылатын қосымшаларымен бірге осы шарттың нысанасына байланысты тараптардың өзара толық түсіністіктерін білдіреді және олардың арасында шарттың нысанасына қатысты болған алдыңғы жазбаша немесе ауызша келісімдер мен уағдаластықтардың барлығының орнын алмастырады.
26. Осы шарт олардың әрқайсысы заңды күші тең, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдеріндегі сәйкестендірілген даналары _______ (___) данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалды. Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндерін әртүрлі оқулар туындаған жағдайда шарттың орыс тіліндегі нұсқасы басым мағынаға ие болады.
27. Осы шарт барлық Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданыста болады.
28. Осы шартта көзделмеген өзге жағдайлардың бәрінде Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
9. Тараптардың мекенжайлары, банк деректемелері мен қолдары
Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі
Қаржы агенті
Бағдарлама шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне
берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік
мәмілелері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау,
сондай-ақ өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды
дамыту бойынша қолдау көрсету қағидаларына
3-қосымша
№ ___ субсидиялау шарты
___________қ.                               20___ ж. «___» __________
Бұдан әрі «Қаржы агенті» деп аталатын _________________________ негізінде әрекет ететін _________ тұлғасында «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы, бір тараптан және
бұдан әрі «Банк/лизингтік компания» деп аталатын _____________________________ негізінде әрекет ететін _________ тұлғасында «Банк/лизингтік компания» акционерлік қоғамы және бұдан әрі «Кәсіпкер» деп аталатын _____________________________ негізінде әрекет ететін _________ тұлғасында екінші тараптан, бірлесіп «Тараптар», ал жеке-жеке Тарап деп аталатындар немесе жоғарыда көрсетілгендей, төмендегілер туралы Субсидиялаудың осы шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.

1. Общие положения
Основаниями для заключения настоящего договора являются:
1) Правила субсидирования ставки вознаграждения по
кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний,
предоставляемым субъектам частного предпринимательства,
осуществляющим свою деятельность в моногородах, ____________________
№ ___, от ________ г., заключенные между
_______________________________ (далее – Правила);
2) Соглашение о сотрудничестве в рамках субсидирования ставки
вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых
компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства,
осуществляющим свою деятельность в моногородах, ____________________
№ ___, от ________ г., заключенные между
_______________________________ (далее – Соглашение);
3) протокол № ____ от ___________ 20___ года заседания
регионального координационного совета по ________________.
2. Термины и определения
Сноска. Раздел с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
Банк
банк второго уровня, заключивший Соглашение о
сотрудничестве.
Банк - платежный
агент
уполномоченный банк лизинговой компании, который
должен быть согласован с финансовым агентом и
осуществлять функции по ведению специального
текущего счета лизинговой компании, предназначенного
для перечисления и списания субсидий по договорам
финансового лизинга.
Договор
субсидирования (ДС)
трехстороннее письменное соглашение, заключаемое
между финансовым агентом, предпринимателем,
банком/лизинговой компанией по условиям которого
финансовый агент частично субсидирует ставку
вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя,
выданному банком/лизинговой компанией
Договор
банковского
займа
письменное соглашение, заключенное между
предпринимателем, банком, по условиям которого банк
предоставляет кредит предпринимателю. К договору
банковского займа также относится соглашение об
открытии кредитной линии.
Договор
финансового
лизинга
письменное соглашение, заключенное между
предпринимателем, банком/лизинговой компанией, по
условиям которого банк/лизинговая компания
предоставляют лизинг предпринимателю.
Лизинговая
компания
лизинговая компания, заключившая соглашение.
Лизинговые
сделки
совокупность согласованных действий участников
лизинга, направленных на установление, изменение и
прекращение гражданских прав и обязанностей.
Кредит
сумма денежных средств, предоставляемая банком на
основании договора банковского займа предпринимателю
на условиях срочности, платности, возвратности,
обеспеченности и целевого использования.
Координатор
программы
структурное подразделение местного исполнительного
органа, определяемое акимами областей, ответственное
за реализацию Программы на местах по принципу
«одного окна» для предпринимателей.
Программа
Программа развития моногородов на 2012 – 2020 годы,
утвержденная постановлением Правительства Республики
Казахстан от 24 мая 2012 года № 683.
Проект
совокупность действий и мероприятий в различных
направлениях бизнеса, осуществляемых
предпринимателем в качестве инициативной
деятельности, направленной на получение дохода, не
противоречащей законодательству Республики
Казахстан.
Региональный
координационный
совет (далее -
РКС)
консультативно-совещательный орган, возглавляемый
акимами областей, городов Астаны и Алматы, с
участием представителей местных исполнительных
органов, банков/лизинговых компаний,
бизнес-сообществ и независимых экспертов.
Субсидирование
форма государственной финансовой поддержки
предпринимателей, используемая для частичного
возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем
банку/лизинговой компании компаниям в качестве
вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на
выполнение в будущем определенных условий,
относящихся к операционной деятельности
предпринимателя.
Субсидии
периодические выплаты на безвозмездной и
безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым
агентом банку/лизинговым компаниям в рамках
субсидирования предпринимателей на основании
договоров субсидирования.
Финансовый агент
АО «Фонд развития предпринимательства «Даму»
финансовый
лизинг (далее –
Лизинг)
вид инвестиционной деятельности, при которой
лизингодатель обязуется передать приобретенный в
собственность у продавца и обусловленный договором
финансового лизинга предмет лизинга
лизингополучателю за определенную плату и на
определенных условиях во временное владение и
пользование на срок не менее трех лет для
предпринимательских целей.

1. Жалпы ережелер
Осы шартты жасасу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) ___________________________________ арасында жасалған 20____жылғы ________ № ______ өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілеріне ұсынылатын банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкасына субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар);
2) ___________________________________ арасында жасалған 20____жылғы ________ № ______ өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілеріне ұсынылатын банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау шеңберіндегі ынтымақтастық туралы келісім (бұдан әрі – Келісім);
3) _______________бойынша Өңірлік үйлестіру кеңесі отырысының 20___ жылғы ___________№ ____ хаттамасы.
2. Терминдер мен анықтамалар
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
Банк
Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан екінші деңгейдегі банк.
Банк – Төлем агенті
Лизингтік компанияның қаржы лизингі шарттары бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған қаржы агентімен келісілуі және лизингтік компаниясының арнайы ағымдағы шотын жүргізу функциясын жүзеге асыруы тиіс лизингтік компанияның уәкілетті банкі.
Субсидиялау шарты (СШ)
қаржы агенті, кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасында жасалатын үш жақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенті кәсіпкердің банк/лизингтік компания берген кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды;
Банктік қарыз шарты
кәсіпкер, банк арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит ұсынады. Кредит желісін ашу туралы келісім де банктік қарыз шартына жатады.
Қаржы лизингі шарты
кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша банк/лизингтік компания кәсіпкерге лизинг ұсынады.
Лизингтік компания
келісім жасасқан лизингтік компания.
Лизингтік мәмілелер
азаматтық құқықтар мен міндеттерді орнатуға, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған лизингке қатысушылардың келісілген іс-қимылдарының жиынтығы.
Кредит
кәсіпкерге банктік қарыз шарты негізінде жедел, ақылы, қайтарымды, қамтамасыз ету және нысаналы пайдалану шарттарында банк ұсынатын ақша қаражаты сомасы.
Бағдарламаның үйлестірушісі
кәсіпкерлер үшін «жалғыз терезе» қағидаты бойынша облыстар әкімдерінің шешімімен айқындалатын жергілікті жерде Бағдарламаның іске асырылуына жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі.
Бағдарлама
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 мамырдағы № 683 қаулысымен бекітілген Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы.
Жоба
кәсіпкердің кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде жүзеге асыратын бизнестің әр түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы.
Өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК)
жергілікті атқарушы органдар, банктер/лизингтік компаниялар, бизнес-қоғамдастықтар өкілдерінің және тәуелсіз сарапшылардың қатысуымен облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдері басқаратын консультативтік-кеңесші орган.
Субсидиялау
кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияларға кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде алдағы уақытта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбасқа төлейтін шығыстарын ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны.
Субсидиялар
өтеусіз және қайтарымсыз негізде қаржы агенті субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде банкке/лизингтік компанияларға төлейтін кезеңді төлемдер;
Қаржы агенті
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы;
Қаржы лизингі (бұдан әрі – лизинг)
лизингті беруші сатушыдан меншікке сатып алынған және лизинг шартымен негізделген лизинг нысанын белгілі бір ақыға және белгілі бір шарттарда кәсіпкерлік мақсаттар үшін кем дегенде үш жыл мерзімге уақытша иелену және пайдалану үшін лизингті алушыға беруге міндеттенетін инвестициялық қызмет түрі.

3. Предмет договора
1. По условиям настоящего договора финансовый агент осуществляет субсидирование части ставки вознаграждения предпринимателя по кредиту/лизингу, полученному в ______________ (наименование банка/лизинговой компании) на следующих условиях:
договор банковского
займа/договор
финансового лизинга
№ ____ от ______________ г.
Целевое назначение
Сумма Кредита/Лизинга на
дату заключения
настоящего договора
Ставка вознаграждения
Срок Кредита/Лизинга
2. Субсидирование производится за счет средств государственного бюджета в соответствии с Правилами.
3. После заключения настоящего договора банк/лизинговая компания обязуются не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя на весь срок действия настоящего договора.
4. Банк/лизинговая компания после заключения настоящего договора предоставляют финансовому агенту следующие документы:
1) копию договора банковского займа/договор финансового лизинга с приложением графика погашения, заключенного с предпринимателем (копия заверенная подписью должностного лица и печатью банка/лизинговой компании);
2) оригинал договора субсидирования.
4. Условия предоставления субсидий
1. Субсидированию подлежит часть вознаграждения по кредиту/лизингу в размере ________, при этом часть ставки вознаграждения в размере ______ оплачивает предприниматель, а остальную часть ставки вознаграждения в размере ________ оплачивает финансовый агент согласно приложению 1 к настоящему договору.
2. Субсидированию не подлежит вознаграждение, начисленное банком/лизинговой компанией и не уплаченное предпринимателем по просроченной ссудной задолженности.
3. Отсчет срока субсидирования начинается с __________________ г.
4. Все операции производятся в национальной валюте - тенге.
5. Всю ответственность перед банком/лизинговой компанией за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату кредита/лизинга и погашению части не субсидируемой ставки вознаграждения несет предприниматель в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и договором банковского займа/договором финансового лизинга. При этом такая ответственность ни при каких условиях не может быть переложена на финансового агента.
5. Порядок Субсидирования по Договору
1. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентом на текущий счет в банке/банке – платежного агента ежеквартально авансовыми платежами с учетом графика платежей к настоящему договору.
2. Срок субсидирования начинается с момента подписания настоящего договора предпринимателем, банком/лизинговой компанией. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения определяется предпринимателем, банком/лизинговой компанией самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту/лизингу начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/лизинговой компанией, в период субсидирования не включается день подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/лизинговой компанией.
Период субсидирования начинается с момента подписания договора субсидирования банком/лизинговой компанией и предпринимателем.

3. Шарттың нысанасы
1. Осы шарттың талаптары бойынша қаржы агенті мынадай жағдайларда ______________ (банк/лизингтік компанияның атауы) алынған кредит/лизинг бойынша кәсіпкердің сыйақы ставкасының бір бөлігіне субсидиялауды жүзеге асырады:
Банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шарты
___ж. ___________ № ____
Мақсатты жұмсалуы
Осы шарттың жасалған күніндегі кредит/лизинг сомасы
Сыйақы ставкасы
Кредит/лизинг мерзімі
2. Субсидиялау Қағидаларға сәйкес мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
3. Осы шартты жасасқаннан кейін банк/лизингтік компания осы шарттың барлық қолданылу мерзіміне кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасын ұлғайтпауға міндеттенеді.
4. Осы шартты жасасқаннан кейін банк/лизингтік компания қаржы агентіне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) кәсіпкермен жасалған өтеу кестесімен қоса берілген банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шартының көшірмесі (лауазымды тұлғаның қолымен және лизингтік компанияның/банк мөрімен расталған көшірмесі);
2) субсидиялау шартының түпнұсқасы.
4. Субсидияларды беру шарттары
1. Кредит/лизинг бойынша сыйақының ________ мөлшеріндегі бір бөлігі субсидиялауға жатқызылады, бұл ретте ______ мөлшеріндегі сыйақы ставкасының бір бөлігін кәсіпкер төлейді, ал сыйақы ставкасының ________ мөлшеріндегі қалған бөлігін осы шартқа 1-қосымшаға сәйкес қаржы агенті төлейді.
2. Банктің/лизингтік компанияның есебіне жазылған және мерзімі өткен несие берешегі бойынша кәсіпкер төлемеген сыйақы субсидиялауға жатқызылмайды.
3. Субсидиялау мерзімін есептеу _________________ ж. басталады.
4. Барлық операциялар ұлттық валюта – теңгемен жүргізіледі.
5. Кредитті/лизингті уақтылы және толық қайтару және оның субсидияланбайтын сыйақы ставкасының бір бөлігін өтеу бойынша міндеттемелерді тиісінше атқармағаны үшін кәсіпкер банк/лизингтік компания алдында барлық жауапкершілікті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және банктік қарыз шартына/қаржылық лизинг шартына сәйкес мойнына алады. Бұл ретте осындай жауапкершілік қандай да бір жағдай болсын қаржы агентіне жүктелуі мүмкін емес.
5. Шарт бойынша Субсидиялау тәртібі
1. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенті банк/төлем агенті банкіндегі ағымдағы шотқа тоқсан сайын осы шартқа төлем кестесін ескере отырып, аванстық төлемдермен жүзеге асырады.
2. Субсидиялау мерзімі кәсіпкердің, банктің/лизингтік компанияның осы шартқа қол қойған сәтінен басталады. Сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, банк/лизингтік компания дербес айқындайды. Егер лизинг бойынша сыйақыны есепке жазу кәсіпкер, банк/лизингтік компания субсидиялау шартына қол қойған күннен кейін басталған жағдайда, субсидиялау кезеңіне кәсіпкер, банк/лизингтік компания субсидиялау шартына қол қойған күн қосылмайды.
Субсидиялау кезеңі банк/лизингтік компания және кәсіпкер субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап басталады.

3. Предприниматель производит выплату вознаграждения банку/лизинговой компании в части не субсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа/договором финансового лизинга.
4. По факту проведения предпринимателем полной выплаты не субсидируемой части ставки вознаграждения банк/банк – платежного агента осуществляют списание денег с текущего счета финансового агента в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя.
5. В случае несвоевременного погашения предпринимателем платежа по кредиту/лизингу, в том числе по погашению не субсидируемой части ставки вознаграждения, банк/банк – платежного агента не производят списание средств с текущего счета финансового агента для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности предпринимателем и уведомляют об этом финансового агента в течение 2 (двух) рабочих дней (в случае непринятия решения о приостановлении субсидирования финансовым агентом).
6. В случае наступления даты выплаты субсидий до подписания договора субсидирования финансовым агентом:
1) при отсутствии или недостаточности средств на текущем счете финансового агента/счете лизинговой компании, выплата производится предпринимателем самостоятельно с дальнейшим возмещением уплаченной суммы финансовым агентом;
2) при наличии и достаточности средств на текущем счете финансового агента/специальном счете лизинговой компании, банк/лизинговая компания производят списание средств со счета по кредиту/договору финансового лизинга данного предпринимателя.
7. В случае, если банк/лизинговая компания меняют условия действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга, банк/лизинговая компания на основании соответствующего письма уведомляют координатора программы. Координатор программы в течение семи рабочих дней письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании.
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
8. Стороны в рамках настоящего договора согласились, что в случае, если день платежа приходится на нерабочий или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
6. Основания приостановления, прекращения
и возобновления Субсидирования
1. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается РКС на основании ходатайств (уведомлений) финансового агента.

3. Кәсіпкер банкке/лизингтік компанияға банктік қарыз шартына/ қаржылық лизинг шартына сәйкес өтеу кестесі бойынша сыйақының субсидияланбайтын бөлігіне сыйақы төлеуді жүргізеді.
4. Кәсіпкердің сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігіне толық төлем жүргізу фактісі бойынша банк/төлем агенті банкі қаржы агентінің ағымдағы шотынан кәсіпкердің кредиті/төлем агенті банкі бойынша сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу шотына ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады.
5. Кәсіпкер кредит/лизинг бойынша, оның ішінде сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін өтеу бойынша төлемді уақтылы өтемеген жағдайда, банк/төлем агенті банкі кәсіпкердің берешегін өтегенге дейін сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агентінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және бұл туралы 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агентін (қаржы агенті субсидиялауды тоқтата тұру туралы шешім қабылдамаған жағдайда) хабардар етеді.
6. Субсидияларды төлеу күні қаржы агентінің субсидиялау шартына қол қойғанға дейін болған жағдайда:
1) Қаржы агентінің ағымдағы шотында/лизингтік компанияның шотында қаражат болмаған немесе жеткіліксіз болған кезде кәсіпкер төленген соманы қаржы агентінің кейіннен өтеуімен төлемді дербес жүргізеді;
2) Қаржы агентінің ағымдағы шотында/лизингтік компанияның арнаулы шотында қаражат болған және жеткілікті болған кезде банк/лизингтік компания осы кәсіпкердің кредиті/қаржы лизингі шарты бойынша шоттан қаражатты есептен шығаруды жүргізеді.
7. Егер банк/лизингтік компания қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржы лизингі шартының талаптарын өзгертсе банк/лизингтік компания тиісті хаттың негізінде Бағдарламаның үйлестірушісін хабардар етеді. Бағдарламаның үйлестірушісі жеті жұмыс күні ішінде жүргізілген қаржыландыру талаптарының өзгертулерін келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бұл ретте қаржыландыру шарттарына жүргізілген өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында нақты көрсетілуі тиіс.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
8. Тараптар осы шарттың шеңберінде егер төлем күні жұмыс емес немесе мереке күніне келген жағдайда, төлем одан кейінгі келетін жұмыс күні жүргізіледі деп келісті.
6. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру
негіздемелері
1. Субсидиялауды тоқтату және қайта калпына келтіру туралы шешімді қаржы агентінің өтінімдері (хабарламалары) негізінде ӨҮК қабылдайды.

2. Финансовый агент приостанавливает, а РКС принимает решение о прекращении субсидирования предпринимателя при установлении следующих фактов:
1) нецелевое использование нового кредита, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучение предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или предпринимателя условиям Программы;
4) арест счетов участника Программы и/или прохождение судебных разбирательств;
5) истребование предмета лизинга у предпринимателя в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
6) неисполнение предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/лизинговой компанией согласно графику платежей к договору банковского займа/договору финансового лизинга;
7) неисполнение предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга.
3. В случае приостановления выплат субсидий финансовый агент уведомляет письмом в течение 5 (пять) рабочих дней с момента принятия такого решения банк/лизинговую компанию, предпринимателя, координатора программы на местном уровне с указанием причин приостановления субсидирования.
4. Координатор программы на местном уровне после получения письма от финансового агента о приостановлении субсидирования предпринимателя вырабатывает и формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов.
5. РКС в рамках проводимого заседания осуществляет следующие действия:
1) рассматривает вопрос, включенный в повестку дня с информацией, представленной финансовым агентом;
2) принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
6. Протокол заседания РКС оформляется в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС.
7. Координатор программы на местном уровне в течение 1 (одного) рабочего дня после оформления протокола РКС направляет его финансовому агенту, банку/лизинговую компанию для сведения.
8. РКС принимает решение о возобновлении субсидирования, при условии устранения предпринимателем до заседания РКС причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
9. Возобновление субсидирования по кредиту/лизингу допускается при следующих причинах приостановления субсидирования:

2. Мынадай фактілер белгіленген кезде қаржы агенті кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұрады, ал ӨҮК тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа кредитті мақсатсыз пайдалану;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржы лизингі шарты бойынша лизингтің нысанасы алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның шарттарына сәйкес келмеуі;
4) Бағдарламаға қатысушының шоттарына тоқтату салыну және/немесе сотта қарауды жүргізу;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда кәсіпкерден лизингтің нысанасын алдырту;
6) кәсіпкердің 3 (үш) ай бойы қатарынан банк/лизингтік компания алдындағы төлемдерін төлеу міндеттемелерін банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына төлемдері кестесіне сәйкес төлемеуі;
7) кәсіпкердің 2 (екі) немесе одан да көп рет қатарынан қаржы лизингі шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес банк/лизингтік компания алдындағы лизингтік төлемдерді енгізу міндеттемелерін орындамауы.
3. Субсидиялар төлеу тоқтатылған жағдайда осындай шешім қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде хатпен қаржы агенті банк/лизингтік компаниясын, кәсіпкерді, жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісін субсидиялауды тоқтата тұру себептерін көрсете отырып хабардар етеді.
4. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі қаржы агентінен кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұру туралы хатты алғаннан кейін күн тәртібін әзірлейді және қалыптастырады, ӨҮК мәжілісі өтетін күнді, уақытын және орнын айқындайды, бұл туралы барлық мүшелерді хабардар етеді.
5. ӨҮК өткізілетін мәжіліс шеңберінде мынадай іс-әрекетті жүзеге асырады:
1) қаржы агенті ұсынған ақпаратпен бірге күн тәртібіне енгізілген мәселені қарайды;
2) субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте шешімде субсидиялауды тоқтату/қайта бастау үшін негіздеме көрсетіледі.
6. ӨҮК мәжілісінің хаттамасы ӨҮК мәжілісі өткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
7. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны қаржы агентіне, банкке/лизингтік компанияға мәлімет ретінде жібереді.
8. Субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді кәсіпкер ӨҮК отырысына дейін жойған жағдайда, ӨҮК субсидиялауды жаңғырту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
9. Кредит/лизинг бойынша субсидиялауды қайта бастауға субсидиялаудың мынадай себептері кезінде жол беріледі:

1) несоответствие проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению РКС;
2) арест счетов участника Программы и/или прохождение судебных разбирательств;
3) истребование предмета лизинга у предпринимателя в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
4) неисполнение предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей к договору банковского займа;
5) неисполнение предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга.
Запрещается возобновление субсидирования по кредиту при нецелевом использовании предпринимателем нового кредита или неполучении предпринимателем предмета лизинга, по которым осуществляются субсидирование.
10. При принятии решения о возобновлении субсидирования предпринимателя финансовый агент соответствующим письмом уведомляет банк/лизинговую компанию и предпринимателя о возобновлении выплат субсидирования.
Одновременно производит выплату субсидий, неоплаченных им за период приостановления. В случае приостановления субсидирования по основаниям, указанным в подпункте 6 и 7 пункта 2 настоящего Договора, производит выплату субсидий, подлежащих к оплате с даты выхода предпринимателя на просрочку либо с даты неисполнения предпринимателем обязательств по внесению лизинговых платежей.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
11. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя финансовый агент соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования предпринимателю, банку/лизинговую компанию, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
12. В случае устранения предпринимателем причин, явившихся основанием для прекращения субсидирования, после принятия решения о прекращении субсидирования, банк/лизинговая компания обращается к координатору программы с письмом о вынесении вопроса на РКС. При этом в письме указываются причины прекращения субсидирования по проекту (прилагает протокол РКС) и устранения предпринимателем причин, повлекших за собой прекращение субсидирования.
13. Координатор программы и РКС совершают действия в соответствии с процедурой и порядком, установленными в разделе 6 настоящего договора.
При этом, в случае принятия решения о возобновлении субсидирования, срок субсидирования не может превышать трех лет с даты первоначального заключения договора субсидирования.

1) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның шарттарына және/немесе ӨҮК шешіміне сәйкес келмеуі;
2) Бағдарламаға қатысушының шоттарына тыйым салу және/немесе сот талқылауларының жүргізілуі;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда кәсіпкерден лизингтің нысанасын алдырту;
4) кәсіпкердің 3 (үш) ай бойы қатарынан банк алдындағы төлемдерін төлеу міндеттемелерін банктік қарыз шартына төлемдері кестесіне сәйкес төлемеуі;
5) кәсіпкердің 2 (екі) немесе одан да көп рет қатарынан қаржы лизингі шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес банк/лизингтік компания алдындағы лизингтік төлемдерді енгізу міндеттемелерін орындамауы.
Кәсіпкер жаңа кредитті мақсатсыз пайдаланған кезде немесе кәсіпкер субсидиялау жүзеге асырылатын лизингтің нысанасын алмаған кезде кредит бойынша субсидиялауды қайта бастауға тыйым салынады.
10. Кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенті тиісті хатпен банкті/лизингтік компаниясын және кәсіпкерді субсидиялауды төлеуді қайта бастау туралы хабардар етеді.
Сонымен бір мезгілде тоқтатыла тұрған кезеңде оларға төленбеген субсидияларды төлеуді жүргізеді. Осы Шарттың 2-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша субсидиялау тоқтатыла тұрған кезде кәсіпкердің мерзімі өткен кезеңге шыққан күнінен не Кәсіпкердің лизингтік төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған күнінен бастап төленуі тиіс субсидияларды төлеуді жүргізеді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
11. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенті тиісті хатпен кәсіпкерге, банкке/лизингтік компанияға шартты біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді, онда субсидиялау шартын бұзу күнін және бұзу себебін көрсетеді.
12. Кәсіпкер субсидиялауды тоқтату үшін негіз болып табылатын себептерді жойған жағдайда субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданғаннан кейін банк/лизингтік компания Бағдарламаның үйлестірушісіне мәселені ӨҮК-ге шығару туралы хатпен жүгінеді. Бұл ретте хатта жоба бойынша субсидиялауды тоқтату (ӨҮК хаттамасын қоса береді) және субсидиялауды тоқтатуға алып келген себептерді кәсіпкердің жоюы себептерін көрсетеді.
13. Бағдарламаның үйлестірушісі мен ӨҮК осы шарттың 6-бөлімінде белгіленген рәсім мен тәртіпке сәйкес іс-қимыл жасайды.
Бұл ретте субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған жағдайда субсидиялау мерзімі субсидиялау шартының бастапқы жасалған күнінен бастап үш жылдан аспауы тиіс.

14. По результатам заседания, в случае согласования решения о возобновлении субсидирования предпринимателя, финансовый агент соответствующим письмом уведомляет банк/лизинговую компанию и предпринимателя о возобновлении выплат субсидирования.
При этом, с момента приостановления субсидирования либо с даты выхода предпринимателя на просрочку и до принятия РКС нового решения о возобновлении субсидирования суммы субсидий предпринимателю не возмещаются.
15. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения кредита/лизинга предпринимателем по договору банковского займа/договору финансового лизинга перед банком/лизинговой компанией. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем кредита/лизинга банку/лизинговой компании;
2) принятия решения о прекращении субсидирования;
3) по инициативе предпринимателя о расторжении договора субсидирования.
16. В случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу предпринимателем, банк/лизинговая компания уведомляют финансового агента о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу.
Одновременно, в случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу предпринимателя, банк/лизинговая компания при заключении дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга направляют финансовому агенту копию дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей.
17. По кредиту предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, банк представляют финансовому агенту документы с приложением документов, подтверждающих факт нецелевого использования кредита.
7. Права и обязанности Сторон
1. Финансовый агент вправе:
1) осуществлять консультации предпринимателей, обратившихся к финансовому агенту, об условиях и порядке участия в Программе;
2) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
3) контролировать и требовать своевременного перечисления координатором Программы на местном уровне денежных средств по проектам предпринимателей;
4) осуществлять мониторинг реализации настоящего договора, в том числе в части выполнения обязательств банком/лизинговой компанией;

14. Отырыс нәтижелері бойынша кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау туралы шешім келісілген жағдайда қаржы агенті тиісті хатпен банкті/лизингтік компанияны және кәсіпкерді субсидиялауды төлеудің қайта басталғаны туралы хабардар етеді.
Бұл ретте субсидиялау тоқтатылған сәттен немесе кәсіпкердің мерзімін өткізген күнінен бастап және ӨҮК субсидиялауды қайта бастау туралы жаңа шешім қабылдағанға дейін кәсіпкердің субсидиялар сомасы қайтарылмайды.
15. Мынадай жағдайларда субсидиялар төлеу тоқтатылады, ал субсидиялау шарты бұзылды деп танылады:
1) кәсіпкер банктің/лизингтік компанияның алдындағы банктік қарыз шарты/қаржы лизингі шарты бойынша кредитті/лизингті толық өтесе. Кәсіпкердің банкке/ лизингтік компанияға кредитті/лизингті толық өтеген күні субсидиялауды тоқтату күні деп есептеледі;
2) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдау;
3) субсидиялау шартын бұзу туралы кәсіпкердің бастамасы бойынша.
16. Кәсіпкер кредит/лизинг бойынша негізгі борышын ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда банк/лизингтік компания қаржы агентін кредит/лизинг бойынша негізгі борышын ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеу фактісі туралы хабардар етеді.
Сонымен бір мезгілде, кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, банк/лизингтік компания банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына қосымша келісім жасаған кезде қаржы агентіне төлемдерді өтеу кестесінің өзгерістерімен бірге субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, банк/лизингтік компания банктік қарыз шартына/қаржы лизингі шартына қосымша келісімнің көшірмесін жібереді.
17. Кәсіпкердің орынсыз пайдаланылғаны анықталған кредиті бойынша банк қаржы агентіне кредитті орынсыз пайдалану фактілерін растайтын құжаттардың көшірмелері қоса берілген құжаттарды ұсынады.
7. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. Қаржы агенті:
1) қаржы агентіне өтініш білдірген Кәсіпкерлерге Бағдарламаға қатысу шарттары мен тәртібі туралы консультацияны жүзеге асыруға;
2) осы шартта Тараптар үшін көзделген міндеттемелердің орындалу мерзімінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
3) жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісінің кәсіпкердің жобалары бойынша ақша қаражатын уақтылы аударуын бақылауға және талап етуге;
4) осы шарттың іске асырылуына, оның ішінде банктің/лизингтік компанияның міндеттемелерді орындауы бөлігінде мониторингті жүзеге асыруға;

5) осуществлять проверку реализации настоящего договора в месте нахождения банка/лизинговой компании без вмешательства в их оперативную деятельность;
6) с предварительным письменным уведомлением банка/лизинговой компании осуществлять мониторинг целевого использования предпринимателем нового кредита/лизинга, по которому осуществляется субсидирование с выездом на место реализации проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре банковского займа/договоре финансового лизинга между предпринимателем, банком/лизинговой компании;
7) размещать на своем официальном веб-сайте информацию о реализации Программы;
8) запрашивать от банка/лизинговой компании документы и информацию о ходе исполнения предпринимателем обязательств перед банком/лизинговой компании по договору банковского займа/договору финансового лизинга по осуществлению выплат согласно графику платежей;
9) приостанавливать выплату субсидий в случаях, предусмотренных настоящим договором.
2. Финансовый агент обязуется:
1) перечислять суммы субсидий на текущий счет, открытый в банке/банке – платежного агента;
2) проводить мониторинг, предусмотренный настоящим договором;
3) представлять РКС информацию, предусмотренную настоящим договором.
3. Банк/лизинговая компания вправе:
1) по своему усмотрению и на свой риск принимать решения по вопросам кредитования предпринимателей;
2) требовать от финансового агента своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего договора;
3) уведомить финансового агента о недостаточности средств для субсидирования предпринимателей в текущем квартале.
4. Банк/лизинговая компания обязаны:
1) представлять отчеты в сроки и по форме, предусмотренные соглашением;
2) в случае неоплаты несубсидируемой части ставки вознаграждения банку/лизинговой компании предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд, в течение 5 (пяти) рабочих дней информировать об этом финансового агента. В этом случае субсидирование приостанавливается с того момента, как финансовому агенту стало известно о наступлении указанных обстоятельств;
3) своевременно извещать финансового агента обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего договора;
4) информировать финансового агента в течение 3 (трех) рабочих дней о факте досрочного полного/частичного погашения кредита/лизингу по договору банковского займа/договору финансового лизинга перед банком/лизинговой компании.
5. Предприниматель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по Договору банковского займа/договору финансового лизинга;

5) банкке/лизингтік компанияға жедел қызметіне араласпай, оның орналасқан жерінде осы шарттың іске асырылуын тексеруді жүзеге асыруға;
6) банкке/лизингтік компанияға хатпен алдын ала хабарлама жібере отырып кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасындағы бағдарламаның банктік қарыз шартында/қаржы лизингі шартында көзделген құқықтар шеңберінде жоба іске асырылатын жерге барып субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа кредитті/лизингті кәсіпкердің мақсатты пайдалануына мониторингті жүзеге асыруға;
7) өзінің ресми веб-сайтында Бағдарламаның іске асырылуы туралы ақпаратты орналастыруға;
8) лизингтік компаниядан/банктен кәсіпкердің банктік қарау шарты/қаржы лизингі шарты бойынша төлемдерді төлемдер кестесіне сәйкес жүзеге асыру жөніндегі банк/лизингтік компания алдындағы міндеттемелерінің орындалу барысы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға;
9) осы шартта көзделген жағдайларда субсидиялар төлеуді тоқтата тұруға құқылы.
2. Қаржы агенті:
1) банкте/төлем агентінің банкінде ашылған ағымдағы жаңа шотқа субсидиялардың сомасын аударуға;
2) осы шартта көзделген мониторингті жүргізуге;
3) ӨҮК-ге осы шартта көзделген ақпаратты беруге міндеттенеді.
3. банк/лизингтік компания:
1) өз қалауы бойынша және өзі тәуекелге барып, кәсіпкерлерге кредит беру мәселелері жөнінде шешімдер қабылдауға;
2) қаржы агентінен осы шарттың шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
3) ағымдағы тоқсанда кәсіпкерлерді субсидиялауға арналған қаражаттың жеткіліксіздігі туралы қаржы агентін хабардар етуге құқылы.
4. Банк/Лизингтік компания:
1) келісімде көзделген мерзімдерде және нысанда есептер беруге;
2) банкке/лизингтік компаниясына кәсіпкер сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігіне қатарынан 3 (үш) ай ақы төлемеген жағдайда 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы қаржы агентін хабардар етуі тиіс. Мұндай жағдайда субсидиялау қаржы агентіне көрсетілген мән-жайлардың туындағаны туралы хабар келіп түскеннен бастап тоқтатылады;
3) қаржы агентін осы шарттың талаптарын орындауға ықпал ете алатын барлық мән-жайлар туралы уақтылы хабардар етуге;
4) қаржы агентін 3 (үш) жұмыс күні ішінде банк/лизингтік компания алдындағы банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шарты бойынша кредитті/лизингті мерзімінен бұрын толық/ішінара өтеу фактісі туралы хабардар етуге міндетті.
5. Кәсіпкер:
1) банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шарты бойынша өз міндеттемелерін уақтылы әрі толық көлемде орындауға;

2) предоставить финансовому агенту право проводить проверки целевого использования кредита;
3) представлять по запросу финансового агента документы и информацию, связанные с исполнением договора банковского займа/договора финансового лизинга и настоящего договора;
4) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон.
6. Предприниматель вправе требовать от финансового агента выплаты субсидий банку/лизинговой компании в части субсидируемой ставки вознаграждения.
8. Срок действия Договора
1. Настоящий договор вступает в силу с ________ 20__ г., и действует до _____________ 20__ г.
2. Настоящий договор может быть расторгнут в одностороннем порядке финансовым агентом в случаях и порядке, предусмотренных статьей 6 настоящего Договора.
9. Ответственность
Стороны по настоящему договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора, в соответствии с настоящим договором и законодательством Республики Казахстан.
10. Форс-мажор
1. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему договору, если невозможность исполнения явилась следствием форс-мажорных обстоятельств.
2. При наступлении форс-мажорных обстоятельств Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему договору, должна своевременно в течение 10 (десять) рабочих дней с момента наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
3. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
4. Наступление форс-мажорных обстоятельств вызывает увеличение срока исполнения настоящего договора на период их действия.
5. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему договору.
11. Разрешение споров
1. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
2. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2) қаржы агентіне кредиттің мақсатты пайдаланылуына тексеру жүргізу құқығын ұсынуға;
3) қаржы агентінің сұрауы бойынша банктік қарыз шартын/қаржылық лизинг шартын және осы шартты орындаумен байланысты құжаттар мен ақпаратты ұсынуға;
4) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы шарттың талаптары мен іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және ашпауға міндетті.
6. Кәсіпкер қаржы агентінен сыйақының субсидия берілетін ставкасы бөлігінде банкке/лизингтік компанияға субсидияларын төлеуді талап етуге құқылы.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
1. Осы шарт 20__ ж. ________ бастап күшіне енеді және 20__ ж. _____________ дейін әрекет етеді.
2. Осы шартты осы шарттың 6-бабында көзделген жағдайларда және тәртіппен қаржы агенті біржақты тәртіппен бұзуы мүмкін.
9. Жауапкершілік
Осы шарт бойынша тараптар осы шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы шарттан туындайтын міндеттемелердің орындалмағаны және/немесе тиісінше орындалмағаны үшін жауапты болады.
10. Форс-мажор
1. Тараптар егер форс-мажорлық мән-жайлардың салдары орындамау мүмкіндігі болса, осы шарт бойынша өздерінің міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
2. Форс-мажорлық мән-жайлар туындаған кезде ол үшін осы шарт бойынша өзінің міндеттемелерін орындау мүмкін емес жағдайлар туындаған Тарап дер кезінде ол туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде басқа Тарапты осындай мән-жайлар туралы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте форс-мажорлық жағдайлардың сипаты, әрекет ету кезеңі, туындау фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
3. Уақтылы хабардар ету болмаған жағдайда, Тарап басқа Тарапқа хабарламағаннан немесе уақтылы хабарламағаннан келген зиянды өтеуге міндетті.
4. Форс-мажорлық мән-жайлар туындауы олардың әрекет ету кезеңінде осы Шарттың орындау мерзімін ұлғайтуды туындатады.
5. Егер осындай мән-жайлар қатарынан үш айдан астам жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
11. Дауларды шешу
1. Осы шартты орындаумен байланысты туындаған қандай да болмасын дау болған жағдайда Тараптардың кез келгені келіссөздер жолымен барлық дауларды реттеу үшін күш жұмсайды.
2. Егер туындаған дауды келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты өзге де мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.

12. Обмен корреспонденцией
1. Любая корреспонденция, отправляемая Сторонами друг другу в рамках настоящего договора, будет представляться в письменной форме и рассматриваться в течение 10 (десять) календарных дней с момента получения Сторонами корреспонденции с отметкой о вручении, за исключением корреспонденции, для рассмотрения которой предусмотрен особый порядок в соответствии с настоящим договором.
2. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке или скреплена печатью, подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
3. В ходе действия настоящего договора ответственные лица Сторон могут осуществлять отправление корреспонденции, носящей информативный характер, посредством факсимильной связи и/или электронной почты другой Стороне.
4. При этом Сторона-отправитель обязана подтвердить отправление корреспонденции другой Стороне. Подтверждение считается осуществленным надлежащим образом при отправке факсом путем приложения текста всей корреспонденции с отметкой принимающей стороны о приемке либо наличии выписки факсимильного аппарата об успешном завершении отправки.
13. Конфиденциальность
1. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего договора, являются конфиденциальной и не подлежат разглашению третьим лицам.
2. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим договором и законодательством Республики Казахстан.
3. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещаются разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего договора.
4. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением возможного вреда, понесенного другой Стороной вследствие разглашения такой информации.

12. Хат-хабарлармен алмасу
1. Тараптардың осы шарт шеңберінде бір-біріне жолдаған кез келген хат-хабары жазбаша түрде ұсынылады және осы шартқа сәйкес қараудың ерекше тәртібі көзделген хат-хабарларды қоспағанда, Тараптардың тапсыру туралы белгісі бар хат-хабарды алған сәттен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде қаралатын болады.
2. Хат-хабар ол тиісінше ресімделген жағдайда (хат-хабар ол бланкте ұсынылған немесе мөрмен бекітілген, басшы қол қойған және тіркелген нөмірі, күні болғанда, тиісінше ресімделген деп саналады), жеке өзіне тапсырылған, пошта бойынша (хабарламасы бар тапсырысты хатпен) немесе қатысушы Тараптың мекенжайы бойынша курьерлік байланыспен жеткізілген жағдайда тиісінше ұсынылған немесе жолданған деп саналады.
3. Осы шарттың қолданылу ету барысында Тараптардың жауапты тұлғалары факсимильді байланыс және/немесе электрондық пошта арқылы ақпараттық сипаттағы хат-хабарларды басқа Тарапқа жіберуді жүзеге асыруы мүмкін.
4. Бұл ретте жіберуші Тарап басқа Тарапқа хат-хабардың жіберілгенін растауға міндетті. Қабылдаушы тараптың қабылдау туралы белгісімен немесе жөнелтудің табысты аяқталғаны туралы факсимильді аппараттың көшірмесі болған жағдайда барлық хат-хабардың мәтінін қоса беру жолымен факспен жөнелту кезінде растау тиісті түрде жүзеге асырылған деп саналады.
13. Құпиялылық
1. Осымен Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпарат, банктік құпия, сондай-ақ олар осы шартты жасау және орындау барысында алған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпарат құпия болып табылады және үшінші тұлғаларға ашуға жатқызылмайды деп келіседі.
2. Құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беру, жариялауы немесе Тараптың өзге де жариялауы осы шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда болуы мүмкін.
3. Тараптар осы шарттың болуы мен талаптарының құпиялығын сақтау үшін барлық қажетті, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды тұлғалары мен қызметкерлеріне осы шартты іске асыру барысында алған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге не беруге тыйым салынады.
4. Тараптардың кез келгені осы шартты талаптарын бұза отырып, құпия ақпаратты жария ету не тарату жағдайында кінәлі Тарап, осындай ақпаратты жария ету салдарынан басқа Тарапқа келуі мүмкін болатын зиянын өтей отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікті көтереді.

14. Заявления, гарантии и согласия
1. Предприниматель заявляет и гарантирует финансовому агенту следующее:
1) предприниматель подтверждает, что заверения и гарантии, указанные в настоящем договоре, правдивы и соответствуют действительности;
2) финансовый агент не обязан проверять действительность указанных заверений и гарантий.
2. Предприниматель заверяет и гарантирует, что:
1) предпринимателю неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые могут оказать негативный эффект на его бизнес, финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам;
2) также предприниматель подтверждает, что уставная компетенция предпринимателя позволяет заключать настоящий договор лицу, который подписывает настоящий договор.
3. Предприниматель подтверждает, что на момент заключения настоящего договора отсутствуют основания, которые могут послужить причиной расторжения настоящего договора, признания его недействительным.
4. Предприниматель заявляет и подтверждает, что вся информация, а также документация, переданная (представленная) или представляемая им финансовому агенту, точна и соответствует действительности. финансовый агент не обязан проверять достоверность и точность переданной или передаваемой документации. Об ответственности за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан, предприниматель предупрежден.
5. Предприниматель заявляет, что все условия, содержащиеся в настоящем договоре, правовое значение совершаемых им действий ему ясны и понятны.
15. Заключительные положения
1. Подписанием настоящего договора предприниматель предоставляет согласие финансовому агенту на:
1) представление финансовым агентом заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего договора по кредиту/лизингу, по которому осуществляется субсидирование;
2) опубликование финансовым агентом в средствах массовой информации о наименовании предпринимателя, наименовании региона, в котором реализуется проект, наименовании и описании проекта предпринимателя, а также отрасли.
2. Положения настоящего договора могут быть изменены и/или дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим договором.
3. Настоящий договор составлен в 6 (шести) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по два экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего договора на государственном и русском языках, стороны руководствуются текстом договора на русском языке.

14. Мәлімдемелер, кепілдіктер және келісімдер
1. Кәсіпкер қаржы агентіне мыналарды мәлімдейді және кепілдікке береді:
1) кәсіпкер осы шартта көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайылығын және жарамдылыққа сәйкес келетіндігін растайды;
2) Қаржы агенті көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің дұрыстығын тексеруге міндетті емес.
2. Кәсіпкер мыналарды растайды және кепілдік береді:
1) оның бизнесіне, оның қаржылық жағдайына, активтеріне теріс әсерін тигізуі мүмкін және өзінің міндеттемелері бойынша жауап беруге қабілеттілігі туралы қандай да болмасын мән-жайлар кәсіпкерге белгісіз екендігін;
2) сондай-ақ кәсіпкер кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы шартқа қол қоятын тұлғаға осы шартты жасауға мүмкіндік беретінін растайды.
3. Кәсіпкер осы шартты жасау сәтінде осы шарттың бұзылуына, оның жарамсыз деп танылуына себеп болуы мүмкін негіздердің жоқ екендігін растайды.
4. Кәсіпкер барлық ақпараттың, сондай-ақ оның қаржы агентіне беретін (ұсынатын) немесе көрсетілетін барлық құжаттамалардың нақты және шындыққа сәйкес екендігі мәлімдейді және растайды. Қаржы агенті берілген немесе берілетін құжаттамалардың нақтылығы мен дәлдігін тексеруге міндетті емес. Жалған, толық емес және/немесе расталмаған мәліметтерді бергені үшін кәсіпкер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілген.
5. Кәсіпкер осы шартта қамтылған барлық талаптардың, онымен жасалған іс-қимылдың құқықтық мәнінің оған айқын әрі түсінікті екендігін мәлімдейді.
15. Қорытынды ережелер
1. Осы шартқа қол қоюмен кәсіпкер қаржы агентіне мыналарға:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредит/лизинг бойынша осы шарт шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды қаржы агентінің мүдделлі үшінші тұлғаларға беруге;
2) қаржы агентінің бұқаралық ақпарат құралдарында кәсіпкердің атауын, жоба іске асырылатын өңірдің атауын, кәсіпкердің жобасының атауы мен сипаттамасын, сондай-ақ саланы жариялауға келісім береді.
2. Осы шарттың ережелері өзгертілуі және/немесе толықтырылуы мүмкін. Осы шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың жазбаша түрдегі және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған келісімі бойынша жасалған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін рас және міндетті деп танылады.
3. Осы Шарт бірдей заңды күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден екі данада жасалды. Осы шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында әртүрлі оқулар туындаған жағдайда, Тараптар шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алады.

4. Во всем ином, не предусмотренном настоящим договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Адреса, банковские реквизиты и подписи сторон
Финансовый агент
Банк/Лизинговая компания
Предприниматель
Приложение 1
к Договору субсидирования
№_______________ от _____________
Дата
погаше-
ния
основного
долга
Сумма
остатка
основ-
ного
долга
Сумма
погаше-
ния
основ-
ного
долга
Сумма
вознагражде-
ния,
оплачиваемая
Финансовым
агентом
Сумма
вознагражде-
ния,
оплачиваемая
Предпринима-
телем
Итого сумма
начислен-
ного
вознаграж-
дения
1
2
3
4
5
6
Финансовый агент
Банк/Лизинговая
компания
Предприниматель
________________
МП
________________
МП
________________
МП
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 ноября 2012 года № 1449
Правила предоставления государственных грантов на
создание новых производств в рамках Программы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов субъектам частного предпринимательства на создание новых производств (далее - Правила) в рамках Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 683 (далее - Программа), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» и определяют порядок предоставления государственных грантов предпринимателям на создание новых производств в моногородах и населенных пунктах, находящихся на территории их административной подчиненности.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
2. Термины и определения, используемые в Правилах:
1) предприниматель - субъект малого предпринимательства;
2) новое производство - предпринимательская инициатива предпринимателей, направленная на реализацию конкретного проекта, предусматривающего выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ в моногороде;
3) моногород - город, где основная часть (20 % и более) промышленного производства и трудоспособного населения сосредоточена на одном или нескольких (немногих) градообразующих предприятиях, как правило, одного профиля и сырьевой направленности (моноспециализация), которые при этом определяют все экономические и социальные процессы, происходящие в городе;
4) договор о предоставлении государственного гранта - трехстороннее письменное соглашение по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, заключаемое между координатором программы на местном уровне, финансовым агентом и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой грант;

4. Осы шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда, Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
16. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері және
қолдары
Қаржы агенті
Банк/Лизингтік компания
Кәсіпкер
_______________ №___
Субсидиялау шартына
1-қосымша
Негізгі борышты өтеу күні
Негізгі борыш қалдығының сомасы
Негізгі борышты өтеу сомасы
Қаржы агенті төлейтін сыйақы сомасы
Кәсіпкер төлейтін сыйақы сомасы
Барлығы есептелген сыйақы сомасы
1
2
3
4
5
6
Қаржы агенті
Банк/Лизингтік компания
Кәсіпкер
________________
МО
________________
МО
________________
МО
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 15 қарашадағы
№ 1449 қаулысымен
бекітілген
Бағдарлама шеңберінде жаңа өндірістерді құруға арналған
мемлекеттік гранттар ұсыну қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 мамырдағы № 683 қаулысымен бекітілген Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) шеңберінде жаңа өндірістерді құруға арналған жеке кәсіпкерліктің субъектілеріне мемлекеттік гранттар ұсыну қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді және моноқалаларда және оларға әкімшілік бағыныстағы аумақтарда орналасқан елді мекендерде жаңа өндірістерді құру үшін кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттарды беру тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) кәсіпкер - шағын кәсіпкерлік субъектісі;
2) жаңа өндіріс - моноқалада тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстар орындауды көздейтін нақты жобаны іске асыруға бағытталған кәсіпкерлердің кәсіпкерлік бастамасы;
3) моноқала - бұл өнеркәсіп өндірісінің және еңбекке жарамды халықтың негізгі бөлігі (20% және одан жоғары) бір немесе бірнеше қала құраушы кәсіпорындарда шоғырланған, әдетте, бір бейіндегі және шикізаттық бағыттағы (мономамандану), бұл ретте қалада өтетін барлық экономикалық және әлеуметтік үдерістерді айқындайтын қала;
4) мемлекеттік грант ұсыну туралы шарт - жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі, қаржы агенті және кәсіпкер арасында осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалатын, үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша кәсіпкерге нысаналы грант ұсынылады;

5) координатор программы на местном уровне - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, определяемый акимом области, ответственный за реализацию Программы на местах (далее  - координатор программы);
6) уполномоченный орган — государственное учреждение «Министерство регионального развития Республики Казахстан»;
7) рабочий орган - государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан»;
8) конкурсная комиссия - орган по выработке рекомендаций для региональных координационных советов по отбору проектов на получения государственных грантов на создание новых производств в моногородах на конкурсной основе, реализуемых в рамках Программы;
9) региональный координационный совет (далее - РКС) - консультативно-совещательный орган, возглавляемый акимами областей, городов Астаны и Алматы, с участием представителей местных исполнительных органов, лизинговых компаний/банков/Банка Развития, бизнес-сообщества и независимых экспертов;
10) финансовый агент - акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму»;
11) бизнес-проект - план предпринимателя, раскрывающий возможность создания собственного бизнеса (производство товаров, выполнение работ, оказание услуг), выполненный в форме описания, расчетов, прогнозов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
3. Предоставление предпринимателям государственных грантов (на создание собственного бизнеса) осуществляется в рамках второго направления «Диверсификация экономики и развитие малого и среднего бизнеса для обеспечения оптимальной структуры занятости населения моногородов» Программы.
4. Государственные гранты предпринимателям, создающим новые производства в моногороде (далее - предприниматель), выделяются на безвозмездной и безвозвратной основе, за исключением случаев нецелевого использования выделенного государственного гранта.
5. Государственные гранты предоставляются через координатора Программы на местном уровне по итогам проводимых им конкурсов решением РКС после прохождения предпринимателями (индивидуальным предпринимателем или учредителем (учредителями) юридического лица) краткосрочного обучения на экспресс - курсах «Бизнес советник».
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
6. Целью предоставления государственных грантов является поддержка предпринимателей, планирующих создать новые производства в моногороде и населенных пунктах, находящихся, на территории их административной подчиненности согласно перечня моногородов Республики Казахстан, указанных в приложении 1 к Программе.

5) жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, облыс әкімі айқындайтын, жергілікті жерлерде Бағдарламаны іске асыруға жауапты атқарушы орган (бұдан әрі – бағдарламаның үйлестірушісі);
6) уәкілетті орган - «Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі» мемлекеттік мекемесі;
7) жұмыс органы - «Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;
8) конкурстық комиссия - Бағдарлама шеңберінде іске асырылатын конкурстық негізде моноқалаларда жаңа өндірістер құруға мемлекеттік гранттар алуға жобалар іріктеу жөніндегі өңірлік үйлестіру кеңестері үшін ұсынымдар әзірлеу жөніндегі орган;
9) өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан былай - ӨҮК) - облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері басқаратын, жергілікті атқарушы органдардың, лизингтік компаниялардың/банктердің/Даму Банкінің, бизнес-қоғамдастықтың өкілдері және тәуелсіз сарапшылар қатысатын консультативтік-кеңесші орган;
10) қаржы агенті - «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы;
11) бизнес-жоба - кәсіпкердің сипаттау, есеп-айырысулар, болжамдар нысанында орындалған меншікті бизнес жасау (тауарлар өндіру, жұмыстар орындау, қызметтер көрсету) мүмкіндігін ашатын жоспары.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
3. Кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар ұсыну (меншікті бизнесін құруға) Бағдарламаның «Моноқалалар халқының жұмыспен қамтылуының оңтайлы құрылымын қамтамасыз ету үшін экономиканы әртараптандыру мен шағын және орта бизнесті дамыту» деген екінші бағытының шеңберінде жүзеге асырылады.
4. Моноқалада жаңа өндірістер құратын кәсіпкерлерге (бұдан әрі – кәсіпкер) мемлекеттік гранттар, бөлінген мемлекеттік грантты орынсыз пайдалану жағдайларын қоспағанда, өтеусіз және қайтарусыз негізде бөлінеді.
5. Мемлекеттік гранттар кәсіпкерлер (жеке кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалардың құрылтайшысы (құрылтайшылары) «Бизнес кеңесші» жедел курстарында қысқа мерзімді оқытудан өткеннен кейін ӨҮК шешімімен Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі өткізген конкурстардың қорытындылары бойынша ол арқылы ұсынылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
6. Мемлекеттік гранттарды беру мақсаты Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасы моноқалаларының тізбесіне сәйкес моноқалаларда және оларға әкімшілік бағыныстағы аумақтарда орналасқан елді мекендерде жаңа өндіріс құруды жоспарлап отырған кәсіпкерлерді қолдау болып табылады.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
7. Услуги финансового агента оплачиваются рабочим органом за счет средств республиканского бюджета.
8. Рабочий орган в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете для предоставления государственных грантов, определяет лимит финансирования для областей в разрезе моногородов и выделяет средства в виде целевых трансфертов координатору программы на местном уровне.
9. Между уполномоченным органом и акимами областей заключаются соглашения о результатах по целевым трансфертам по форме типового соглашения, согласно приложению 93 к Правилам исполнения бюджета и кассового обслуживания, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220, по:
1) повышению предпринимательской активности и созданию новых рабочих мест в моногородах;
2) созданию новых производств в моногородах;
3) стимулированию трудовой мобильности населения.
2. Порядок предоставления государственных грантов на создание
новых производств в рамках Программы
Условия предоставления государственных грантов
10. Участниками конкурсного отбора на предоставление государственных грантов могут быть предприниматели без ограничения видов деятельности, представившие на конкурсный отбор документы в полном объеме в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил.
11. Участниками конкурсного отбора на предоставление государственных грантов не могут быть:
1) предприниматели нефтегазовой промышленности;
2) производители оружия и подакцизной продукции;
3) предприятиям металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
4) горнодобывающей промышленности;
5) юридическим лицам, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательских корпораций), а также юридическим лицам, форма собственности которых оформлена как частное учреждение.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
12. Предприниматель может быть участником конкурсного отбора с целью предоставления государственных грантов по одному бизнес-проекту.
Обязательным условием бизнес-проекта является софинансирование Предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта.
Предприниматели должны использовать средства государственного гранта на приобретение:

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
7. Қаржы агентінің қызметтерін жұмыс органы республикалық бюджет қаражаты есебінен төлейді.
8. Жұмыс органы республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде мемлекеттік гранттар ұсыну үшін моноқалалар бөлінісінде облыстар үшін қаржыландыру лимитін айқындайды және жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісіне нысаналы трансферттер түрінде қаражат бөледі.
9. Уәкілетті орган мен облыстардың әкімдері арасында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне 93-қосымшаға сәйкес үлгі келісім нысаны бойынша нысаналы трансферттер жөніндегі нәтижелер туралы келісім:
1) моноқалаларда кәсіпкерлік белсенділікті арттыру және жаңа жұмыс орындарын құру;
2) моноқалаларда жаңа өндірістерді құру;
3) халықтың еңбек ұтқырлығын ынталандыру бойынша жасалады.
2. Бағдарлама шеңберінде жаңа өндірістерді құруға арналған
мемлекеттік гранттар ұсыну тәртібі
Мемлекеттік гранттарды ұсыну жағдайлары
10. Қызмет түрлері шектеусіз, осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес конкурстық іріктеуге құжаттарды толық көлемде ұсынған кәсіпкерлер мемлекеттік гранттар ұсынуға арналған конкурстық іріктеудің қатысушылары бола алады.
11. Мыналар мемлекеттік гранттар беруге арналған конкурстық іріктеудің қатысушылары бола алмайды:
1) мұнай-газ өнеркәсібінің кәсіпкерлері;
2) қару-жарақ және акцизге тәуелді өнімдерді өндірушілер;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің кәсіпорындарына;
4) тау-кен өндіру өнеркәсібінің өндірушілері;
5) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар мен акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды қоспағанда) тиесілі ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғаларға.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
12. Кәсіпкер бір бизнес-жоба бойынша мемлекеттік гранттар ұсыну мақсатында конкурстық іріктеудің қатысушысы бола алады.
Бизнес-жобаның міндетті шарты кәсіпкердің ұсынылатын мемлекеттік грант көлемінің кем дегенде 20% кем емес мөлшерде оны іске асыру шығыстарын қоса қаржыландыруы болып табылады.
Кәсіпкерлер мемлекеттік грант қаражатын:

1) основных средств и материалов;
2) нематериальных активов;
3) технологий;
4) прав на франшизу.
Средства государственного гранта не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества, земельного участка и в качестве платы за аренду.
13. Максимальная сумма государственного гранта для одного Предпринимателя не может превышать 3000000 (три миллиона) тенге.
14. Государственные гранты не могут быть предоставлены Предпринимателям:
находящимся в стадии реорганизации, ликвидации или банкротства, а также деятельность, которых приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
имеющим задолженность по налогам и другим обязательным платежам в государственный бюджет;
основным видом деятельности которых является предоставление недвижимости в аренду.
15. Основными принципами деятельности конкурсной комиссии являются создание равных условий для Предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
16. Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов конкурсной комиссии. Состав конкурсной комиссии формируется с обязательным участием представителей органов исполнительной власти, общественных объединений, отраслевых экспертов, научно-образовательных учреждений, региональных средств массовой информации, финансового агента. Количественный состав конкурсной комиссии должен быть не менее 9 (девяти) человек.
Председателем конкурсной комиссии не могут быть представители местных исполнительных органов и финансового агента.
Секретарь конкурсной комиссии осуществляет организацию заседания Конкурсной комиссии, а именно: по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседаний, извещает членов конкурсной комиссии о предстоящем заседании, доводит до ее членов материалы, необходимые для проведения заседания.
Секретарь конкурсной комиссии не входит в ее состав и не имеет права голоса при принятии решения.
Заседание конкурсной комиссии считается правомочным, если в нем приняло участие более половины членов конкурсной комиссии.
Решение конкурсной комиссии принимается, если за него проголосовало более половины членов конкурсной комиссии, присутствующих на заседании. При равенстве голосов решающим является голос председателя конкурсной комиссии.
17. Рабочим органом конкурсной комиссии является координатор программы на местном уровне, который:
1) осуществляет опубликование в областном региональном еженедельном печатном издании объявления о начале конкурсного отбора предпринимателей для предоставления государственных грантов (на создание собственного бизнеса) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

1) негізгі құралдар мен материалдарды;
2) материалдық емес активтерді;
3) технологияларды;
4) франшизге құқықты сатып алуға жұмсауы тиіс.
Мемлекеттік грант қаражаты жылжымайтын мүлікті, жер учаскесін сатып алуға және жалдау ақысын төлеу ретінде пайдаланылмайды.
13. Бір кәсіпкер үшін мемлекеттік гранттың ең жоғары сомасы 3 000 000 (үш миллион) теңгеден аса алмайды.
14. Мемлекеттік гранттар:
қайта ұйымдастыру, тарату немесе банкроттық кезеңіндегі, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен уақытша тоқтатылған;
салықтар мен мемлекеттік бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі бар;
қызметінің негізгі түрі жылжымайтын мүлікті жалға ұсыну болып табылатын кәсіпкерлерге берілмейді.
15. Конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптар бірлігі, ұсынылатын құжаттарды зерттеудің жан-жақтылығы мен толықтығы, қабылданатын шешімдердің объективтілігі болып табылады.
16. Конкурстық комиссия төрағадан, төраға орынбасарынан және Конкурстық комиссия мүшелерінен тұрады. Конкурстық комиссия құрамы атқарушы билік органдары, қоғамдық бірлестіктер, салалық сарапшылар, ғылыми-білім беру мекемелері, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары, қаржы агенті өкілдерінің міндетті түрде қатысуымен қалыптасады. Конкурстық комиссияның сандық құрамы 9 (тоғыз) адамнан кем болмауы тиіс.
Жергілікті атқарушы органдар мен қаржы агентінің өкілдері конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссия отырысын ұйымдастыруды жүзеге асырады, атап айтқанда: төрағамен келісе отырып, отырыстардың өткізілетін орнын, күні мен уақытын анықтайды, болатын отырыс туралы конкурстық комиссия мүшелеріне хабарлайды, отырыс өткізу үшін қажетті материалдарды оның мүшелерінің назарына жеткізеді.
Конкурстық комиссия хатшысы оның құрамына кірмейді және оның шешім қабылдау үшін дауыс беру құқығы жоқ.
Конкурстық комиссияның отырысы егер оған конкурстық комиссия мүшелерінің жартысынан көбі қатысқан жағдайда заңды болып есептеледі.
Конкурстық комиссия шешімі отырысқа қатысып отырған конкурстық комиссия мүшелерінің жартысынан көбі дауыс берген жағдайда қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
17. Бағдарламаның деңгейдегі Жергілікті үйлестірушісі конкурстық комиссияның жұмыс органы болып табылады, ол:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес облыстық өңірлік апталық баспа басылымында мемлекеттік гранттар (меншікті бизнес құруға) ұсыну үшін кәсіпкерлердің конкурстық іріктеуінің басталғандығы туралы хабарландыруды жариялауды жүзеге асырады;

2) на периодической основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации в течение всего срока реализации Программы хода предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде государственных грантов;
3) консультирует предпринимателей по вопросам участия в конкурсе и вопросам, имеющим отношение к его проведению, об условиях и порядке предоставления государственных грантов;
4) принимает от предпринимателей заявки на участие в конкурсе и прилагаемые к ним в соответствии с Правилами документы;
5) организует и проводит конкурс;
6) уведомляет Предпринимателей о предоставлении государственного гранта или отказе в его предоставлении.
18. Для участия в конкурсе предприниматель представляет по указанному в объявлении о проведении конкурса адресу лично, по почте или через своего полномочного представителя конкурсную заявку по утвержденной форме, которая подписывается руководителем либо лицом, его замещающим, и скрепляется печатью предпринимателя.
Для участия в конкурсе предприниматель вправе подать только одну заявку.
Сроки и место приема заявок указываются в объявлении о проведении конкурса.
19. Предприниматели, претендующие на получение государственных грантов, обращаются к координатору программы на местном уровне и представляют следующие документы:
1) заявку на участие в конкурсном отборе по предоставлению государственных грантов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, которая будет размещена на веб-портале администратора Программы;
2) копию свидетельства о государственной регистрации и/или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копию свидетельства (уведомления) о постановке на учет в налоговом органе;
4) справку о состоянии расчетов с бюджетом по налогам, сборам и взносам;
5) справку о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенную подписью руководителя и печатью заявителя;
6) бизнес-проект;
7) копию документа, подтверждающего прохождение предпринимателем краткосрочного обучения на экспресс-курсах «Бизнес советник»;
8) копию устава для юридических лиц (при наличии);
9) копию лицензии на вид деятельности (при необходимости);
10) выписку с банковского счета предпринимателя, подтверждающую наличие на счете предпринимателя суммы в размере не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта для софинансирования предпринимателем расходов на реализацию бизнес-проекта;
11) доверенность на право подачи заявки от имени Предпринимателя, копию паспорта поверенного (от имени юридического лица – заверенную юридическим лицом).

2) мерзімді негізде Бағдарламаны іске асырудың барлық кезеңінде өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар түрінде мемлекеттік қолдау ұсыну барысының жария етілуін қамтамасыз етеді;
3) кәсіпкерлерге конкурсқа қатысу мәселелері және оны өткізуге қатысты мәселелер бойынша мемлекеттік гранттарды ұсыну шарттары мен тәртібі жөніндегі консультация береді;
4) кәсіпкерлерден конкурсқа қатысуға өтінімдер және Қағидаларға сәйкес оларға қоса берілетін құжаттарды қабылдайды;
5) конкурсты ұйымдастырады және өткізеді;
6) кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттың ұсынылуы немесе мемлекеттік грантты ұсынудан бас тартылуы туралы хабарлайды.
18. Конкурсқа қатысу үшін кәсіпкер конкурстың өткізілетіні туралы хабарландыруда көрсетілген мекенжай бойынша өзі, пошта арқылы немесе өзінің уәкілетті өкілі арқылы бекітілген нысан бойынша конкурстық өтінімді ұсынады, оған басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды және кәсіпкер мөрімен бекітіледі.
Конкурсқа қатысу үшін кәсіпкер тек ғана бір өтінім тапсыруға құқылы.
Өтінімдерді қабылдау мерзімдері мен орны конкурстың өткізілетіндігі туралы хабарландыруда көрсетіледі.
19. Мемлекеттік гранттарды алуға үміткер кәсіпкерлер жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісіне жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік гранттарды ұсыну бойынша конкурстық іріктеуге қатысу туралы өтінім, ол Бағдарлама әкімшісінің веб-порталына орналастырылатын болады;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және/немесе мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
3) салық органында есепке қою туралы куәліктің (хабарламаның) көшірмесі;
4) салықтар, алымдар мен салымдар бойынша бюджетпен есептесулер жағдайы туралы анықтама;
5) басшының қолы қойылған және өтініш берушінің мөрімен бекітілген, өтінімді тапсыру сәтіндегі жалдамалы жұмысшылардың орташа саны туралы анықтама;
6) бизнес-жоба;
7) кәсіпкердің «Бизнес кеңесші» жедел курстарында қысқа мерзімді оқытудан өткендігін растайтын құжаттың көшірмесі;
8) заңды тұлғалар үшін жарғының көшірмесі (болған жағдайда);
9) қызмет түріне лицензия көшірмесі (қажет болған жағдайда);
10) кәсіпкердің шотында кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыру шығыстарын бірлесіп қаржыландыру үшін берілген мемлекеттік грант көлемінің 20% кем емес мөлшерде ақша бар екенін растайтын кәсіпкердің банктік шотынан үзінді көшірме;
11) кәсіпкер атынан өтінімді тапсыру құқығына сенімхат, сенімді тұлға төлқұжатының көшірмесі (заңды тұлға атынан – заңды тұлға бекіткен).

Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
20. Прием заявок прекращается в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса. Каждая заявка, поступившая в срок, регистрируется в журнале приема заявок с присвоением номера, указанием даты и времени подачи документов. На каждой заявке делается отметка о принятии с указанием даты и времени, кроме того:
1) заявки, поступившие по истечении срока их приема, приему не подлежат.
2) документы, представленные на рассмотрение конкурсной комиссии, возврату не подлежат.
21. Координатор Программы на местном уровне после получения заявки от предпринимателя осуществляет проверку полноты представляемых совместно с заявкой обязательных документов, в случае представления неполного пакета документов, координатор программы на местном уровне отказывает предпринимателю в принятии представленных документов с указанием недостающих документов для дополнения.
22. Конкурс проводится не менее одного раза в месяц.
Рассмотрение конкурсных заявок
23. Предприниматель обращается в рабочий орган конкурсной комиссии с заявкой на участие в конкурсе.
24. Рабочий орган конкурсной комиссии после получения заявки от Предпринимателя осуществляет:
1) проверку полноты представленных документов;
2) контроль соблюдения лимита финансирования выделенного для предоставления государственных грантов в разрезе моногорода;
3) формирование предложений, повестки дня, определение даты, времени и места проведения заседания Конкурсной комиссии, о чем уведомляет всех членов конкурсной комиссии и предпринимателей, заявки которых планируются к рассмотрению.
25. Рабочий орган конкурсной комиссии в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения всех документов и информации выносит материалы предпринимателя на рассмотрение конкурсной комиссии.
26. Предприниматель презентует свой бизнес-проект на заседании конкурсной комиссии.
27. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами при проведении конкурса осуществляет следующие функции:
1) рассматривает бизнес-проекты участников конкурсного отбора;
2) дает рекомендации о предоставлении государственных грантов или отказе в их предоставлении, в том числе при недостаточности средств, исходя из значимости и перспективности проектов. Информация по персональному голосованию членов конкурсной комиссии при отборе предпринимателей оглашению не подлежит.
Конкурсная комиссия имеет право получать через координатора программы на местном уровне заключения уполномоченных государственных органов отраслевой компетенции по представленной конкурсной документации.
Конкурсная комиссия при изучении заявок вправе запрашивать через координатора программы на местном уровне в соответствующих уполномоченных государственных органах, а также у юридических и физических лиц информацию о соответствии действительности указанных в заявке сведений.

Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
20. Өтінімдерді қабылдау конкурстың өтетіні туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімде тоқтатылады. Уақытында келіп түскен әрбір өтінімге нөмір беріліп, құжаттардың тапсырылған күні мен уақыты көрсетіле отырып, өтінімдерді қабылдау журналында тіркеледі. Әрбір өтінімде күні мен уақыты көрсетіле отырып, қабылданғандығы туралы белгі қойылады, бұдан басқа:
1) оларды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін келіп түскен өтінімдер қабылданбайды;
2) конкурстық комиссия қарауына ұсынылған құжаттар қайтарылмайды.
21. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі кәсіпкерден өтінімді алғаннан кейін өтініммен бірге ұсынылатын міндетті құжаттардың толықтығын тексеруді жүзеге асырады, құжаттар пакеті толық ұсынылмаған жағдайда, Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі толықтыруға арналған жетпейтін құжаттарды көрсете отырып, кәсіпкердің ұсынылған құжаттарын қабылдаудан бас тартады.
22. Конкурс айына кемінде бір рет өткізіледі.
Конкурстық өтінімдерді қарау
23. Кәсіпкер конкурстық комиссияның жұмыс органына жүгініп, конкурсқа қатысу туралы өтінімін ұсынады.
24. Конкурстық комиссияның жұмыс органы кәсіпкерден өтінімдерді алғаннан кейін мыналарды жүзеге асырады:
1) ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру;
2) моноқала бөлінісінде мемлекеттік гранттар ұсыну үшін бөлінген қаржыландыру лимитінің сақталуын бақылау;
3) ұсыныстарды, күн тәртібін қалыптастыру, конкурстық комиссияның отырысын өткізу күнін, уақыты мен орнын белгілеу, бұл туралы өтінімдерін қарау жоспарланып отырған Конкурстық комиссияның барлық мүшелері мен кәсіпкерлерге хабарлайды.
25. Конкурстық комиссияның жұмыс органы барлық құжаттар мен ақпарат алынған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкердің материалдарын Конкурстық комиссия қарауына ұсынады.
26. Кәсіпкер конкурстық комиссия отырысында өзінің бизнес-жобасын таныстырады.
27. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Қағидаларға сәйкес конкурсты өткізу кезінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) конкурстық іріктеуге қатысушылардың бизнес-жобаларын қарайды;
2) мемлекеттік гранттар ұсыну немесе оларды ұсынудан бас тарту туралы, оның ішінде қаражат жеткіліксіз болғанда, жобалардың маңыздылығы мен перспективалығын ескере келе ұсынымдар береді. Кәсіпкерлерді іріктеу кезіндегі конкурстық комиссия мүшелерінің дербес дауыс беруі бойынша ақпарат жария етуге жатпайды.
Конкурстық комиссия жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі арқылы уәкілетті мемлекеттік органдардың ұсынылған конкурстық құжаттама бойынша салалық құзыреттік қорытындыларын алуға құқылы.
Конкурстық комиссия өтінімдерді зерделеу кезінде жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі арқылы тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардан өтінімде көрсетілген мәліметтердің шындыққа сәйкестігі туралы ақпарат сұрауға құқылы.

28. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок дает рекомендации на основании следующих критериев оценки бизнес-проекта предпринимателя:
1) конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности–маркетинговый анализ);
2) готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения предпринимателя, рынка сбыта, уровень готовности проекта для запуска производства).
29. Рекомендации о предоставлении/непредоставлении предпринимателю государственного гранта оформляются протоколом конкурсной комиссии с указанием причин возможности предоставления/непредоставления государственного гранта.
Протокол конкурсной комиссии должен содержать краткое резюме по каждому проекту.
30. Протокол подписывается членами конкурсной комиссии, секретарем и утверждается председателем конкурсной комиссии.
31. По результатам проведенного конкурса рабочий орган конкурсной комиссии в течение 5 (пять) рабочих дней направляет на рассмотрение РКС  протокол конкурсной комиссии.
32. При необходимости члены РКС могут получить для рассмотрения материалы по каждому проекту.
В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) рассмотрение рекомендаций конкурсной комиссии по предоставлению/непредоставлению средств государственного гранта;
2) обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и представленных документов;
3) по результатам обсуждения производит отбор бизнес-проектов предпринимателей и принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта, которое оформляется протоколом в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. При этом в протоколе указывается причина отклонения отдельных бизнес-проектов.
Причинами отклонения могут быть несоответствие условиям Программы и настоящих Правил.
33. Координатор программы на местном уровне с момента оформления протокола РКС в течение двух рабочих дней направляет:
1) уведомление предпринимателю о решении РКС;
2) протокол РКС по одобренным/отклоненным бизнес-проектам членом конкурсной комиссии и финансовому агенту для проведения подготовительных мероприятий для заключения договора по предоставлению государственного гранта с Предпринимателем.
Механизм предоставления государственных грантов
34. Финансовый агент в случае положительного решения РКС в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня утверждения протокола ее заседания подписывает с координатором программы на местном уровне и предпринимателем договор о предоставлении государственного гранта (далее – договор).

28. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қарау кезінде кәсіпкердің бизнес-жобасын бағалаудың келесі критерийлері негізінде ұсынымдар береді:
1) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау);
2) бизнес-жобаны енгізуге дайындығы (өндірісті ұйымдастыру мәселесін пысықтау, кәсіпкерді орналастыру үшін үй-жайдың, өткізу нарығының болуы, жобаның өндірісті іске қосу үшін дайындық деңгейі);
29. Кәсіпкерге мемлекеттік грантты ұсыну/ұсынбау туралы ұсынымдар мемлекеттік грантты ұсыну/ұсынылмау мүмкіндігінің себептерін көрсете отырып, конкурстық комиссия хаттамасымен рәсімделеді.
Конкурстық комиссия хаттамасында әрбір жоба бойынша қысқаша түйіндеме қамтылуы тиіс.
30. Хаттамаға конкурстық комиссия мүшелері, хатшы қол қояды және конкурстық комиссияның төрағасы бекітеді.
31. Өткізілген конкурс нәтижелері бойынша конкурстық комиссияның жұмыс органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде ӨҮК қарауына конкурстық комиссияның хаттамасын жібереді.
32. Қажет жағдайда ӨҮК мүшелері қарау үшін әрбір жоба бойынша материалдар ала алады.
Өткізілетін отырыс шеңберінде ӨҮК мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) конкурстық комиссияның мемлекеттік грант қаражатын ұсыну/ұсынбау бойынша ұсынымдарын қарау;
2) ӨҮК мүшелері арасында кәсіпкер жобасын және ұсынылған құжаттарды талқылау;
3) талқылау нәтижелері бойынша кәсіпкерлердің бизнес-жобаларын іріктеуді жүргізеді және мемлекеттік грантты ұсыну мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен рәсімделеді. Бұл ретте хаттамада міндетті түрде жекелеген бизнес-жоспарлардан бас тарту себебі көрсетіледі.
Бағдарлама және осы Қағидалар шарттарына сәйкес келмеу бас тарту себептері бола алады.
33. Жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы рәсімделген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде мыналарды:
1) кәсіпкерге ӨҮК-ның шешімі туралы хабарламаны;
2) кәсіпкермен мемлекеттік гранттың ұсынылуы туралы шарт жасасу үшін дайындық іс-шараларын өткізу мақсатында мақұлданған/бас тартылған бизнес-жобалар бойынша конкурстық комиссия мүшелеріне және қаржы агентіне ӨҮК хаттамасын жібереді.
Мемлекеттік гранттарды ұсыну тетігі
34. Қаржы агенті ӨҮК оң шешім қабылдаған жағдайда оның отырыс хаттамасы бекітілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі және кәсіпкер мемлекеттік грант ұсыну туралы шартқа (бұдан әрі – «Шарт») қол қояды.

35. После заключения договора координатор программы на местном уровне осуществляет перечисление денежных средств предпринимателю на его текущий банковский счет.
36. Средства государственного гранта будут перечисляться на текущий счет предпринимателя на траншевой основе.
37. Для получения первого транша предпринимателю необходимо представить информацию о запрашиваемом объеме и планируемом целевом использовании средств государственного гранта.
38. При соответствии целевого назначения государственного гранта условиям и критериям настоящих Правил координатор программы перечисляет запрашиваемую сумму транша на текущий счет предпринимателя.
39. Предприниматель использует государственный грант по целевому назначению и выполняет условия договора.
3. Мониторинг Программы
40. Для осуществления функций мониторинга финансовый агент вправе запрашивать у предпринимателя все необходимые документы и информацию, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место.
41. Мониторинг реализации программы осуществляется финансовым агентом, к функциям которого относится мониторинг:
1) целевого использования государственного гранта;
2) деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в течение 1 (одного) года со дня получения государственного гранта;
3) соблюдения требования предпринимателем по софинансированию расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 20 % от объема представляемого государственного гранта;
4) выполнения предпринимателем условий договора.
42. В рамках мониторинга финансовый агент:
1) ведет реестр получателей государственного грантов;
2) проводит мониторинг результативности использования средств, полученных предпринимателями, и представляет рабочему органу и координатору программы на местном уровне отчет о реализации предпринимателями бизнес-проектов.
43. При выявлении финансовым агентом нецелевого использования предпринимателем сумм траншей финансовый агент расторгает договор и письменно уведомляет конкурсную комиссию и РКС.
44. В случае нецелевого использования средств государственного гранта со стороны предпринимателя, координатор программы на местном уровне и финансовый агент проводят мероприятия по возврату средств государственного гранта, использованного не по целевому назначению.
Приложение 1
к Правилам предоставления
государственных грантов на
создание новых производств
в рамках Программы
Объявление
о проведении конкурса
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
Организатор конкурса: ____________________________________________
Местонахождение: ________________________________; почтовый адрес:
_________________________; адрес электронной почты:________________;
контактный телефон ________________________________________________

35. Шарт жасасқаннан кейін жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі ақшалай қаражатты кәсіпкерге оның ағымдағы банктік шотына аударуды жүзеге асырады.
36. Мемлекеттік грант қаражаты кәсіпкердің ағымдағы шотына транш негізінде аударылатын болады.
37. Бірінші траншты алу үшін кәсіпкерге мемлекеттік грант қаражатының сұралған көлемі мен жоспарланған нысаналы пайдаланылуы туралы ақпаратты ұсыну қажет.
38. Мемлекеттік гранттың нысаналы тағайындалуы осы Қағидалардың шарттары мен критерийлеріне сәйкес келген жағдайда, бағдарлама үйлестірушісі кәсіпкердің ағымдағы шотына сұратылған соманы аударады.
39. Кәсіпкер мемлекеттік грантты нысаналы мақсаты бойынша пайдаланады және шарттың талаптарын орындайды.
3. Бағдарлама мониторингі
40. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін каржы агенті кәсіпкерден барлық қажетті құжаттарды және ақпараттарды сұрауға, жоба іске асырылып жатқан жерге барып мониторингін жүзеге асыруға құқылы.
41. Бағдарламаны іске асыру мониторингін қаржы агенті жүзеге асырады, оның функцияларына мыналар жатады:
1) мемлекеттік грантты нысаналы пайдалану мониторингі;
2) мемлекеттік грантты алған күннен бастап 1 (бір) жыл бойы бизнес-жобаларды орындау бойынша кәсіпкерлер қызметінің мониторингі;
3) кәсіпкердің берілген мемлекеттік грант көлемінің 20 % кем емес мөлшерде бизнес-жобаны іске асыру шығыстарын бірлесіп қаржыландыру талаптарын сақтауы;
4) кәсіпкердің шарттың талаптарын орындау мониторингі.
42. Мониторинг шеңберінде қаржы агенті:
1) мемлекеттік гранттарды алушылардың тізілімін жүргізеді;
2) кәсіпкерлер алған қаражаттың пайдаланылу нәтижелілігінің мониторингін жүргізеді және жұмыс органы мен жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісіне кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды іске асырулары туралы есепті ұсынады.
43. Қаржы агенті кәсіпкердің транш сомаларын мақсатсыз пайдаланғанын анықтаған жағдайда, қаржы агенті шартты бұзады және конкурстық комиссияны және ӨҮК-ні жазбаша хабардар етеді.
44. Кәсіпкер тарапынан мемлекеттік грант қаражаты мақсатсыз пайдаланылған жағдайда, жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі мен қаржы агенті нысаналы емес тағайындау бойынша пайдаланылған мемлекеттік грант қаражатын қайтару бойынша іс-шаралар өткізеді.
Бағдарлама шеңберінде жаңа
өндірістерді құруға арналған
мемлекеттік гранттар ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Конкурсты өткізу туралы
хабарландыру
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
Конкурсты ұйымдастырушы:
_____________________________________________________________________
Орналасқан жері: __________________;
пошталық мекенжайы: _________________________;
электронды поштасының мекенжайы:______________;
байланыс телефоны _________________

Предмет конкурса: предоставление субъектам частного предпринимательства государственных грантов (на создание нового производства) в рамках Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы.
Форма конкурса: открытый конкурс
Условия участия в конкурсе: в конкурсе могут принять участие субъекты частного предпринимательства, планирующие создать новое производство в моногороде и населенных пунктах, находящиеся на территории их административной подчиненности.
Место подачи заявок для участия в конкурсе:__________________________
Порядок представления конкурсной документации: для участия в конкурсе претенденты представляют по указанному адресу лично, по почте или через своего полномочного представителя заявку по утвержденной форме и полный пакет конкурсной документации.
Сроки представления конкурсной документации: с «___» _______________
20__г. по «___» __________ 20__г. в рабочие дни с 10 часов до 17 часов (время местное)
Дата и время начала подачи заявок: «___» _______________ 20__ г. с 10 часов (время местное)
Дата и время окончания подачи заявок: «___» _________________ 20__ г. до 13 часов (время местное)
Заявки, поступившие по истечении указанного срока, приему не подлежат.
С настоящим объявлением и конкурсной документацией можно ознакомиться на сайте www.damu.kz.
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственных грантов на
создание новых производств
в рамках Программы
ЗАЯВКА
на участие в конкурсном отборе для предоставления субъектам
частного предпринимательства государственных грантов
(на создание нового производства) в рамках Программы развития
моногородов на 2012 - 2020 годы
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2013 № 1169.
_____________________________________________________________________
______________________________________________(далее-предприниматель)
(организационно-правовая форма, наименование юридического лица;
фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя,
паспортные данные)
_____________________________________________________________________
(местонахождение, почтовый адрес юридического лица;
местожительство индивидуального предпринимателя)
_____________________________________________________________________
(номер контактного телефона с указанием кода города (района),
адрес электронной почты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(банковские реквизиты)
_____________________________________________________________________
(указать систему налогообложения)
_____________________________________________________________________
(указать профилирующее направление деятельности)
_____________________________________________________________________
(указать отрасль экономики)
_____________________________________________________________________
(указать среднюю численность наемных работников на момент
подачи заявки)
_____________________________________________________________________
(руководитель организации (Ф.И.О., должность, контактный телефон))
_____________________________________________________________________
(ответственный исполнитель проекта
(Ф.И.О., должность, контактный телефон))
заявляет об участии в конкурсном отборе для предоставления субъектам частного предпринимательства государственных грантов (на создание нового производства).
Предприниматель ознакомлен с условиями конкурса и представляет в соответствии с Правилами необходимые документы.
Перечень представленных документов
п/п
Юридичес-
кое лицо
Кол. стр.
Индивиду-
альный
предприни-
матель
Кол. стр.
1
Копия
свидетель-
ства о
государст-
венной
регистра-
ции
юриди-
ческого
лица
1
Копия
свидетель-
ства о
государст-
венной
регистра-
ции
индиви-
дуального
предприни-
мателя
2
Копия
свидетель-
ства о
постановке
на учет в
налоговом
органе
2
Копия
свидетель-
ства
(уведом-
ления) о
постановке
на учет в
налоговом
органе
3
Справка о
состоянии
расчетов с
бюджетом
по
налогам,
сборам и
взносам
3
Справка о
состоянии
расчетов с
бюджетом
по
налогам,
сборам и
взносам
4*
Справка о
средней
числен-
ности
наемных
работников
на момент
подачи
заявки,
заверенная
подписью
руководи-
теля и
печатью
заявителя
4*
Справка о
средней
числен-
ности
наемных
работников
на момент
подачи
заявки,
заверенная
подписью
руководи-
теля и
печатью
заявителя
5
Бизнес-
проект
5
Бизнес-
проект
6
Копия
документа,
подтверж-
дающего
прохож-
дение
предприни-
мателем
кратко-
срочного
обучения
на курсах
«Бизнес
советник»
или
Программы
занятости
2020.
6
Копия
документа,
подтверж-
дающего
прохож-
дение
предприни-
мателем
кратко-
срочного
обучения
на курсах
«Бизнес
советник»
или
Программы
занятости
2020
7*
Доверен-
ность на
предста-
вителя
7*
Доверен-
ность на
предста-
вителя
8
Копия
устава
8*
Копия
лицензии
на вид
деятель-
ности
9*
Копия
лицензии
на вид
деятель-
ности
* заполняется в случае необходимости
Претендент
М.П.
______________________
(подпись)
_______________________
Ф.И.О., должность
№ заявки
____________
от «___» ________ 20__ г.
«____» час. «____» мин.
Я подтверждаю отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным бюджетным кредитам.
Я подтверждаю, что представленные мной сведения являются достоверными, и не возражаю против выборочной проверки сведений Конкурсной комиссией.
Предприниматель, подписав настоящую заявку, заявляет и гарантирует следующее:

Конкурстың нысанасы: Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар (жаңа өндіріс құруға) ұсыну.
Конкурстың нысаны: ашық конкурс
Конкурсқа қатысу шарттары: конкурсқа моноқалада және оларға әкімшілік бағыныстағы аумақта орналасқан елді мекендерде жаңа өндіріс құруды жоспарлап отырған жеке кәсіпкерліктің субъектілері қатыса алады.
Конкурсқа қатысу үшін өтінім беру орны:__________________________
Конкурстық құжаттаманы ұсыну тәртібі: конкурсқа қатысу үшін үміткерлер көрсетілген мекенжай бойынша жеке өзі, поштамен немесе өзінің өкілетті өкілі арқылы бекітілген нысандағы өтінімді және құжаттамалардың толық пакетін ұсынады.
Конкурстық құжаттаманы ұсыну мерзімдері: «___» __________ 20__ж. бастап «___» __________ 20__ж. дейін, жұмыс күндері сағат 10-нан 17-ге дейін (жергілікті уақыт)
Өтінім беру басталатын күні мен уақыт:« ____ » ____ 20 __ ж. сағат 10-нан бастап (жергілікті уақыт)
Өтінім беру аяқталатын күні мен уақыт: « ____ » ____ 20__ ж. сағат 13-ке дейін (жергілікті уақыт)
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін түскен өтінімдер қабылдауға жатпайды.
Осы хабарландырумен және конкурстық құжаттамамен www.damu.kz. сайтында танысуға болады.
Бағдарлама шеңберінде жаңа
өндірістерді құруға арналған
мемлекеттік гранттар ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған
бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне
(жаңа өндіріс құруға) мемлекеттік гранттар беру үшін
конкурстық іріктеуге қатысуға арналған
ӨТІНІМ
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.11.2013 № 1169 қаулысымен.
_____________________________________________________________________
______________________________________________ (бұдан әрі - кәсіпкер)
(ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны, заңды тұлғаның атауы; дара
кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты, паспорт деректері)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның орналасқан орны, пошталық мекенжайы; дара кәсіпкердің
тұрғылықты жері)
_____________________________________________________________________
(қала (аудан) коды көрсетілген байланыс телефонының нөмірі,
электрондық почтаның мекенжайы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(банк деректемелері)
_____________________________________________________________________
(салық салу жүйесін көрсету)
_____________________________________________________________________
(қызметтің бейіндік бағытын көрсету)
_____________________________________________________________________
(экономика саласын көрсету)
_____________________________________________________________________
(өтінім тапсырылған сәттегі жалдамалы қызметкерлердің орташа санын
көрсету)
_____________________________________________________________________
(ұйым басшысы (Т.А.Ә., лауазымы, байланыс телефоны))
_____________________________________________________________________
(жобаның жауапты орындаушысы (Т.А.Ә., лауазымы, байланыс телефоны))
жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар (жаңа өндіріс
құруға) беру үшін конкурстық іріктеуге қатысатыны туралы мәлімдейді.
Кәсіпкер конкурс талаптарымен таныстырылған және Қағидаларға
сәйкес қажетті құжаттарды ұсынады.
Ұсынылған құжаттар тізбесі
р/с№
Заңды тұлға
Бет саны
Дара кәсіпкер
Бет саны
1
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік көшірмесі
1
Дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік көшірмесі
2
Салық органына есепке қою туралы куәліктің көшірмесі
2
Салық органына есепке қою туралы куәлік (хабарлама) көшірмесі
3
Салықтар, алымдар және салымдар бойынша бюджетпен есеп айырысулар жағдайы туралы анықтама
3
Салықтар, алымдар және салымдар бойынша бюджетпен есептесулер жағдайы туралы анықтама
4*
Басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен бекітілген, өтінім беру расталған сәтінде жалдамалы қызметкерлердің орташа саны туралы анықтама
4*
Басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен бекітілген, өтінімді тапсыру сәтіндегі жалдамалы қызметкерлердің орташа саны туралы анықтама
5
Бизнес-жоба
5
Бизнес-жоба
6
Кәсіпкердің «Бизнес кеңесші» қысқа мерзімді оқыту курсынан немесе Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы өткенін растайтын құжат көшірмесі
6
Кәсіпкердің «Бизнес кеңесші» қысқа мерзімді оқыту курсынан немесе Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасынан өткендігін растайтын құжат көшірмесі
7*
Өкілге сенімхат
7*
Өкілге сенімхат
8
Жарғы көшірмесі
8*
Қызмет түріне лицензия көшірмесі
9*
Қызмет түріне лицензия көшірмесі
* қажет болған жағдайда толтырылады
Үміткер      ______________________       _______________________
М.О.             (қолы)                       Т.А.Ә., лауазымы
Өтінім №     20__ ж. «_____» ____________ «____» сағ. «____» мин.
Мен бұрын ұсынылған бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің жоқ екенін растаймын.
Мен ұсынған мәліметтердің дұрыстығын растаймын және Конкурстық комиссияның мәліметтерді таңдап тексеруіне қарсы емеспін.
Кәсіпкер, осы өтінімге қол қоя отырып, мыналар туралы мәлімдейді және кепілдеме береді:

1. Все данные, информация и документация, переданные (представленные) или представляемые Координатору Программы на местном уровне совместно с настоящей заявкой, либо по запросу Координатора Программы на местном уровне, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить Координатора Программы на местном уровне.
2. Координатор Программы на местном уровне не обязан проверять действительность указанных заверений и гарантий.
3. Предприниматель предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
4. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
5. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящая заявка может быть отклонена на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом координатор программы на местном уровне вправе не сообщать причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет координатору программы на местном уровне согласие с тем, что:
1. Координатор программы на местном уровне вправе представлять указанные в настоящей заявке сведения, информацию и представленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные Координатором Программы на местном уровне документы представлены исключительно для предоставления государственных грантов в рамках Программы.
3. Координатор программы на местном уровне оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации, а документы, представленные предпринимателем, и оригинал заявки будут храниться у координатора программы на местном уровне, даже если государственный грант не будет предоставлен.
4. Принятие координатором программы на местном уровне данной заявки к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения государственного гранта документов, и т.п.) не являются обязательством координатора программы на местном уровне предоставить государственный грант или возместить понесенные предпринимателем издержки.
5. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о предоставлении целевого гранта ознакомлен и согласен, в последующем претензий к координатору программы на местном уровне иметь не буду.
Руководитель
(индивидуальный
предприниматель)
______________
(подпись)
______________________
(расшифровка подписи)
МП
Приложение 3
к Правилам предоставления
государственных грантов на
создание новых производств
в рамках Программы
Типовая форма
Договор
о предоставлении государственного гранта №_______
г.____________                              «___» ___________ 20__г.
Настоящий договор (далее – договор) заключен между:

1. Осы өтініммен бірге жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісіне немесе жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісінің сұратуы бойынша берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама дұрыс болып табылады және төменде көрсетілген күні шындыққа толық сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісіне дереу хабарлауға міндеттенемін.
2. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі көрсетілген куәландырулар мен кепілдемелердің шынайылығын тексеруге міндетті емес.
3. Кәсіпкер жалған, толық емес және/немесе нақты емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауапкершілік туралы ескертілген.
4. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын тұлғаға осы өтініш тапсыруға мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
5. Көрсетілген деректердің және ақпараттың шынайы еместігі анықталған жағдайда, осы өтінімнің кез келген кезеңде, көрсетілген деректердің шынайы еместігін растайтын мәліметтер анықталған уақытта кері қайтарылуы мүмкін екенімен келісемін, бұл ретте жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі кері қайтару себептерін хабарламауға құқылы.
Кәсіпкер осы арқылы бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне мыналарға келісімін береді:
1. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды тексеру және қарау мақсатымен мүдделі үшінші тұлғаларға ұсынуға құқылы.
2. Осы өтінімдегі барлық мәліметтер, сондай-ақ жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі талап еткен барлық құжаттар Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік гранттар ұсыну үшін ғана берілген.
3. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаның үйлестірушісі кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал кәсіпкер ұсынған құжаттар мен өтінім түпнұсқасы жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісінде мемлекеттік грант ұсынылмағанның өзінде сақталатын болады.
4. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісінің осы өтінімді қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығындары (мемлекеттік грант алу үшін қажетті құжаттар ресімдеуге және т.б.) жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісінің мемлекеттік грантты ұсыну немесе кәсіпкер шеккен шығындарды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5. Нысаналы грантты ұсыну туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және келісетінімді растаймын, кейін жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісіне талап-тілектерім болмайды.
Басшы                   ____________         ________________________
(дара кәсіпкер)           (қолы)              (қолының толық жазылуы)
МО
Бағдарлама шеңберінде жаңа
өндірістерді құруға арналған
мемлекеттік гранттар ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
Үлгі нысан
№_______ мемлекеттік грант ұсыну туралы шарт
____________ қ.                              20__ж. «___» ___________
Осы шарт (бұдан әрі – шарт) мыналардың арасында:

1. «Грантодателем»:
__________________________________________________________________ в
лице ________________, действующего на основании ________________, и
2. «Финансовым агентом»:
Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму»
в лице _________________, действующего на основании ______________, и
3. «Грантополучателем»:
____________________________________________ в лице ________________,
действующего на основании ______________,
совместно именуемыми «Стороны», а каждый в отдельности
«Сторона», либо как указано выше,
руководствуясь целями поддержки субъектов частного
предпринимательства, на основании и во исполнение:
- постановления Правительства Республики Казахстан от ______ г.
№___, «Об утверждении Программы развития моногородов на 2012 – 2020
годы (далее - Программа);
- постановления Правительства Республики Казахстан от _______
г.________ № ____(далее – Правила);
по итогам проведения заседания РКС (протокол заседания РКС от
«___» _____________ 20___года № ______ , приказ о выделении бюджетных
средств от «___» _______ 20__ года № _______).
1. Понятия, используемые в Договоре
1. Государственный грант (грант) - средства бюджета, предоставляемые решением регионального координационного совета (РКС) для реализации целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) грантополучателя.
2. Целевая бизнес - программа (бизнес-проект) - комплекс мероприятий, разработанный по функциональным, финансовым и иным признакам и направленный на развитие частного предпринимательства.
3. Грантодатель – местный исполнительный орган государственной власти, уполномоченный акиматом _________________ на предоставление гранта согласно решения РКС.
4. Грантополучатель – субъект малого и среднего предпринимательства, которому согласно решения РКС предоставляется грант для реализации бизнес-проекта.
5. Региональный координационный совет (РКС) - консультативно-совещательный орган, возглавляемый акимами областей, городов Астаны и Алматы, с участием представителей местных исполнительных органов, лизинговых компаний/банков/банка Развития, бизнес-сообщества и независимых экспертов, принимающий решение о предоставлении/отказе предоставления гранта.
2. Предмет Договора
Грантодатель обязуется предоставить грантополучателю грант в поддержку его предпринимательской деятельности на реализацию целевой
бизнес-программы ___________________________________________________
(бизнес-проекта), в свою очередь, грантополучатель обязуется использовать грант на реализацию плана мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) в соответствии с приложением 1 к настоящему договору.
Ожидаемые результаты от реализации бизнес-программы:
3. Срок действия Договора
Договор вступает в силу со дня его подписания Сторонами и действует до полного исполнения ими своих обязательств по настоящему договору.
4. Размер и порядок предоставления государственного гранта
1. Размер гранта, предоставляемого по договору, составляет ___ (___) тенге.

1. «Грант беруші»:
_______________________________________________________________
атынан _____________ негізінде әрекет етуші________________, және
2. «Қаржы агенті»:
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы атынан
_________________ негізінде әрекет етуші ______________ және
3. «Грант алушы»
__________________________________________________ атынан
______________ негізінде әрекет етуші _________________,
бірлесіп «Тараптар», ал әрқайсысы жеке «Тарап» немесе жоғарыда көрсетілгендей аталатын,
жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мақсаттарын басшылыққа ала отырып:
- «Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің ___________________ № ___ қаулысын (бұдан әрі - Бағдарлама);
- «___________________» Қазақстан Республикасы Үкіметінің _______ № ____ қаулысын (бұдан әрі - Қағидалар);
ӨҮК отырысын өткізу қорытындылары бойынша (ӨҮК отырысының 20___жылғы «___» _____________ №___ хаттамасы, бюджет қаражатын бөлу туралы 20__ жылғы «___» _______ №___ бұйрық) негізінде және орындау үшін жасалды.
1. Шартта пайдаланылатын ұғымдар
1.1. Мемлекеттік грант (грант) – грант алушының нысаналы бизнес-бағдарламасын (бизнес-жобасын) іске асыру үшін өңірлік үйлестіру кеңесінің (ӨҮК) шешімімен ұсынылатын бюджет қаражаты.
1.2. Нысаналы бизнес-бағдарлама (бизнес-жоба) – функционалдық, қаржылық және басқа да белгілері бойынша әзірленген және жеке кәсіпкерлікті дамытуға бағытталған іс-шаралар кешені.
1.3. Грант беруші – ӨҮК шешіміне сәйкес _________________ әкімдігі грант ұсынуға уәкілеттік берген мемлекеттік биліктің жергілікті атқарушы органы.
1.4. Грант алушы – ӨҮК шешіміне сәйкес бизнес-жобаны іске асыру үшін грант ұсынылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі.
1.5 Өңірлік үйлестіру кеңесі (ӨҮК) – облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдері басқаратын, жергілікті атқарушы органдары, лизингтік компаниялар/банктер/Даму банкі, бизнес-қоғамдастық өкілдері мен тәуелсіз сарапшылар қатысатын, грантты ұсыну/ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылдайтын консультативті-кеңесші органы.
2. Шарттың мәні
Грант беруші грант алушыға нысаналы бизнес-бағдарламаны ______________________ (бизнес-жобаны) іске асыру үшін оның кәсіпкерлік қызметіне қолдау ретінде грант ұсынуға міндеттенеді, өз кезегінде, грант алушы грантты осы шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шаралар жоспарын іске асыруға пайдалануға міндеттенеді.
Бизнес – бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер:
3. Шарттың қолданылу мерзімі
Шарт оған Тараптар қол қойған күннен бастап өз күшіне енеді және олар осы шарт бойынша өздерінің міндеттерін толық орындағанға дейін әрекет етеді.
4. Мемлекеттік гранттың көлемі мен ұсынылу тәртібі
1. Шарт бойынша ұсынылатын грант көлемі ___ (___) теңгені құрайды.

2. Предоставление гранта может осуществляться траншами в соответствии с графиком выдач гранта согласно приложению 2 к настоящему договору.
3. Выдача каждого Транша осуществляется путем перечисления денежных средств на текущий счет грантополучателя в течение 10 (десять) рабочих дней со дня представления заявки, согласно приложению 3 к настоящему договору, от грантополучателя на выдачу транша, к которой прилагаются документы, подтверждающие дальнейшее использование средств гранта (договора купли-продажи, договор намерения, счет-фактура, счета на оплату и т.д.).
4. Перечисление денежных средств грантодателем грантополучателю не осуществляется в случае расторжения договора в соответствии с пунктами 2 и 3 раздела 8 настоящего договора.
5. Порядок, сроки и условия использования гранта
1. Грантополучатель использует средства гранта в течение срока действия договора в соответствии с планом мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта).
2. Денежные средства, перечисленные грантополучателю по договору, имеют целевое назначение, связанное с реализацией целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) грантополучателя. Контроль за целевым использованием предоставленного гранта осуществляется финансовым агентом.
3. Все имущество, приобретенное или полученное за счет средств гранта, должно быть использовано в соответствии с целями целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) грантополучателя, а по завершению бизнес-программы (бизнес-проекта) - на ведение грантополучателем предпринимательской деятельности.
6. Мониторинг и отчетность
1. В течение срока действия настоящего договора финансовый агент вправе проводить мониторинг освоения и целевого использования гранта, соблюдения требования по софинансированию расходов в размере не менее 20 процентов от объема предоставляемого гранта, проверку соблюдения грантополучателем условий настоящего договора, в т.ч. путем выезда представителей финансового агента к грантополучателю.
2. Порядок и сроки проведения мониторинга регулируются внутренними документами финансового агента.
3. Грантополучатель обязан оказывать финансовому агенту содействие при проведении финансовым агентом мониторинга, а также представлять финансовому агенту документы, необходимые для проведения мониторинга.
4. Финансовый агент вправе осуществлять мониторинг целевого использования средств гранта в следующих формах:
1) получение письменных отчетов грантополучателя;
2) получение письменных и устных объяснений;
3) получение подтверждающих материалов;
4) проведение проверок с выездом на место реализации бизнес-проекта полномочным представителем финансового агента, действующим на основании доверенности, выданной финансовым агентом.

2. Грантты ұсыну осы шартқа 2-қосымшаға сәйкес грант беру кестесіне сәйкес транштармен жүзеге асырылады.
3. Әрбір Траншты беру осы шартқа 3-қосымшаға сәйкес, грант алушыдан траншты беру туралы өтінім ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ақшалай қаражатты грантты алушының ағымдағы шотына аудару жолымен жүзеге асырылады, өтінімге грант қаражатының одан әрі пайдаланылуын растайтын құжаттар (сатып алу-cату шарттары, ниет шарты, шот-фактура, төлеу туралы шоттар және т.б. ) қоса беріледі.
4. Грант берушінің грант алушыға ақшалай қаражатты аударуы осы шарттың 8-бөлімінің 2 және 3-тармақтарына сәйкес шарт бұзылған жағдайда жүзеге асырылмайды.
5. Грантты пайдалану тәртібі, мерзімдері және шарттары
1. Грант алушы грант қаражатын шарттың әрекет ету мерзімі ішінде нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес - жоба) іс-шаралар жоспарына сәйкес пайдаланады.
2. Шарт бойынша грант алушыға аударылған ақшалай қаражат грант алушының нысаналы бизнес-бағдарламасын (бизнес-жоба) іске асырумен байланысты нысаналы тағайындалуға ие. Ұсынылған гранттың мақсатқа сай пайдаланылуын бақылауды қаржы агенті жүзеге асырады.
3. Грант қаражаты есебінен сатып алынған немесе алынған барлық мүлік грант алушының нысаналы бизнес-бағдарламасының (бизнес-жоба) мақсаттарына сәйкес, ал бизнес-бағдарлама (бизнес-жоба) аяқталғаннан кейін – грант алушының кәсіпкерлік қызметті жүргізуіне пайдаланылуы тиіс.
6. Мониторинг және есептілік
1. Осы шарт қолданыста болған мерзімде қаржы агенті грантты игеру және нысаналы пайдалану мониторингін жүргізуге, ұсынылатын грант көлемінің 20% кем емес мөлшерде шығыстарды бірлесіп қаржыландыру талаптарын сақтауға, грант алушының осы шарттың талаптарын, оның ішінде қаржы агенті өкілдерінің грант алушыға баруы арқылы сақтауын тексеруге құқылы.
2. Мониторингті жүргізу тәртібі мен мерзімдері қаржы агентінің ішкі құжаттарымен реттеледі.
3. Грант алушы қаржы агенті мониторинг жүргізген кезде қаржы агентіне жәрдемдесуге, сондай-ақ қаржы агентіне мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды беруге, сондай-ақ қаржы агентіне мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынуға міндетті.
4. Қаржы агенті грант қаражатын нысаналы пайдалану мониторингін мынадай нысандарда жүзеге асыруға құқылы:
1) грант алушының жазбаша есептерін алу;
2) жазбаша және ауызша түсініктемелер алу;
3) растайтын материалдарды алу;
4) қаржы агенті берген сенімхаттың негізінде іс-әрекет жасайтын қаржы агентінің өкілетті өкілінің бизнес-жобаны іске асыратын жерге барып тексеру өткізу.

5. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня заключения договора грантополучатель назначает ответственное лицо за реализацию целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), использование финансовых средств.
О принятом решении грантополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения уведомляет грантодателя и финансового агента в письменной форме (в том числе электронной либо факсимильной связью).
6. Грантополучатель обязан представлять финансовому агенту письменные отчеты о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) и использовании финансовых средств, а именно:
1) представить текущий отчет в период с «____»_________ 20__г. по «___»_____________ 20__г.;
2) представить итоговый отчет в период с «____»__________ 20__г. по «____» ____________ 20__г.
7. Письменные отчеты о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) и использовании финансовых средств гранта целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) должны содержать информацию о мероприятиях целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), результатах и расходах с приложением копий отчетных документов, заверенных подписью руководителя и печатью грантополучателя.
Отчеты о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) и использовании финансовых средств гранта целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) представляются по форме, согласно приложению 4 к настоящему договору, должны иметь предусмотренные договором реквизиты, быть прошиты, пронумерованы, подписаны руководителем, бухгалтером и ответственным лицом грантополучателя, заверены его печатью.
Отчетные документы, прилагаемые к письменному отчету, служат документальным подтверждением своевременного и надлежащего проведения мероприятия целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), целевого использования средств гранта, должны в полной мере отражать содержание каждой хозяйственной операции, быть надлежаще оформленными (то есть иметь необходимые реквизиты, сведения и надлежащую форму). Отчетными документами являются оправдательные документы, признанные таковыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан, документы, являющиеся основанием по отношению к оправдательным документам, и документы, являющиеся приложением к оправдательным документам.
8. По итогам использования гранта грантодатель, финансовый агент и грантополучатель подписывают акт использования гранта к договору о предоставлении гранта согласно приложению 5 настоящего договора.
7. Взаимные права и обязанности Сторон
1. В рамках действия договора грантодатель обязуется:

5. Шартты жасасқан күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде грантты алушы нысаналы бизнес-бағдарламаны (бизнес-жобаны) іске асыруға, қаржы қаражатын жұмсауға жауапты тұлғаны тағайындайды. Қабылданған шешім туралы грант алушы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде грантты беруші мен қаржы агентін жазбаша нысанда (соның ішінде электронды немесе факсимильді байланыспен) хабардар етеді.
6. Грантты алушы қаржы агентіне нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шараларының орындалуы және қаржы қаражатының пайдаланылуы туралы жазбаша есептер беруге міндетті, атап айтқанда:
1). 20__жылғы _____________ бастап 20__жылғы _____________ кезеңде ағымдағы есепті беруге;
2). 20__жылғы _____________ бастап 20__жылғы _____________ кезеңде жиынтық есепті беруге.
7. Нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шараларының орындалуы туралы және нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) қаржы қаражатының пайдаланылуы туралы жазбаша есептер басшының қолымен және грант алушының мөрімен расталған нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шаралары, нәтижелері және есептік құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, жұмсалуы туралы ақпаратты қамтуы тиіс.
Нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шараларының орындалуы туралы және нысаналы бизнес-бағдарлама грантының (бизнес-жобаның) қаржы қаражатының пайдаланылуы туралы есептер осы шартқа 4-қосымшаға сәйкес нысанда ұсынылады, олардың шартта көзделген деректемелерінің болуы, тігілген, нөмірленген, басшының, бухгалтердің және грантты алушының жауапты тұлғасының қолдары қойылуы, оның мөрімен куәландырылуы тиіс.
Жазбаша есепке қоса берілетін есепті құжаттар нысаналы бизнес- бағдарламаның (бизнес-жобаны) іс-шараларының уақтылы және тиісінше өткізілуін, грант қаражатының нысаналы пайдаланылуын құжаттамалық растайды, әрбір шаруашылық операциясының мазмұнын толық көрсетуі тиіс, тиісінше ресімделуі (яғни қажетті деректемелері, мәліметтері және тиісінше нысаны болуы) қажет. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес солай деп танылған ақтау құжаттары, ақтау құжаттарына қатысты негіз болып табылатын құжаттар және ақтау құжаттарына қосымша болып табылатын құжаттар есепті құжаттар болып табылады.
8. Грантты пайдалану қорытындылары бойынша грант беруші, қаржы агенті және грант алушы осы шартқа 5-қосымшаға сәйкес грант беру туралы шартқа грантты пайдалану актісіне қол қояды.
7. Тараптардың өзара құқықтары мен міндеттері
1. Шарттың қолданылуы шеңберінде грант беруші:

1) предоставить грантополучателю грант в порядке, предусмотренном договором;
2) принять в соответствии с пунктом 6 раздела 6 договора надлежаще оформленные письменные отчеты финансового агента о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) и использовании финансовых средств;
3) уведомить грантополучателя о досрочном расторжении договора в случаях, предусмотренных пунктами 2 и 3 раздела 8 договора.
2. В рамках действия договора грантодатель вправе:
1) отказать грантополучателю в предоставлении средств гранта в случаях, предусмотренных договором и законодательством Республики Казахстан.
3. В рамках действия договора финансовый агент вправе:
1) осуществлять контроль за целевым использованием средств гранта;
2) требовать от грантополучателя надлежащего исполнения обязательств по договору и незамедлительного устранения выявленных недостатков исполнения гранта;
3) истребовать у грантополучателя материалы, подтверждающие исполнение обязательств по договору.
4. В рамках действия договора грантополучатель обязуется:
1) своевременно и надлежащим образом проводить мероприятия целевой бизнес-программы (бизнес-проекта);
2) в течение 60 (шестьдесят) календарных дней с даты заключения договора направить на реализацию бизнес-проекта сумму в размере ___________ (____) тенге что составляет не менее 20 процентов от суммы предоставляемого гранта;
3) по требованию финансового агента незамедлительно устранять выявленные недостатки при использовании гранта;
4) по требованию финансового агента представить материалы, подтверждающие исполнение обязательств по договору, и письменные объяснения в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения письменного требования финансового агента;
5) представлять запрошенную финансовым агентом информацию в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента запроса;
6) обеспечить беспрепятственный доступ финансового агента к документам, связанным с исполнением договора;
7) информировать финансового агента о смене ответственного лица, назначенного в соответствии с пунктом 5 раздела 6 договора, в день принятия соответствующего решения;
8) использовать грант исключительно по целевому назначению;
9) гарантировать грантодателю отсутствие задолженности по платежам в бюджеты всех уровней или в государственные внебюджетные фонды в течение срока действия договора;
10) по истечении срока действия договора возвратить грантодателю неиспользованную часть средств гранта в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения соответствующего требования;
11) представлять финансовому агенту в электронном виде информацию в течение 10 (десять) дней с момента заключения настоящего договора и ежеквартально обновлять следующую информацию: контактная информация, план мероприятий на предстоящий год, финансовая отчетность, ежеквартальная отчетность о деятельности, иные сведения.

1) грантты алушыға шартта көзделген тәртіпте грант беруге;
2) шарттың 6-бөлімінің 6-тармағына сәйкес нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шараларының орындалуы туралы және қаржы қаражатын пайдалану туралы қаржы агентінің тиісінше ресімделген жазбаша есептерін;
3) грант алушыны шарттың 8-бөлімінің 2 және 3-тармақтарында қарастырылған жағдайларда шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы хабардар етуге міндеттенеді.
2. Шарттың қолданылу шеңберінде грант беруші:
1) шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда грант алушыға грант қаражатын беруден бас тартуға құқылы.
3. Шарттың қолданылуы шеңберінде қаржы агенті:
1) грант қаражатының нысаналы жұмсалуына бақылауды жүзеге асыруға;
2) грант алушыдан шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындауды және грант орындауда анықталған кемшіліктерді дереу жоюды талап етуге;
3) грант алушыдан шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын материалдарды талап етуге құқылы.
4. Шарттың қолданылу шеңберінде грант алушы:
1) нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес - жоба) іс-шараларын уақтылы және тиісінше жүргізуге;
2) шартты жасасқан күннен бастап 60 (алпыс) күнтізбелік күн ішінде бизнес жобаны іске асыру үшін ___________ (____) теңге мөлшеріндегі сома жіберуге, бұл ұсынылатын грант сомасының кем дегенде 20 пайызын құрайды;
3) қаржы агентінің талабы бойынша грантты пайдалану кезінде анықталған кемшіліктерді дереу жоюға;
4) қаржы агентінің талабы бойынша шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын материалдарды және жазбаша түсініктемелерді қаржы агентінен жазбаша талапты алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде беруге;
5) қаржы агенті сұраған ақпаратты сұратылған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынуға;
6) қаржы агентінің шартты орындауға байланысты құжаттарға бөгетсіз қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
7) тиісті шешім қабылданған күні шарттың 6-бөлімінің  5-тармағына сәйкес тағайындалған жауапты тұлғаның ауысқаны туралы қаржы агентін хабардар етуге;
8) грантты тек нысаналы бағыты бойынша пайдалануға;
9) грант берушіге шарттың қолданылу мерзімі ішінде барлық деңгейдегі бюджеттерге немесе мемлекеттік бюджеттен тыс қорларға төлемдер бойынша берешектің жоқтығына кепілдік беруге;
10) шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін грант берушіге грант қаражатының пайдаланылмаған бөлігін тиісті талаптарды алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтаруға;
11) қаржы агентіне осы шартты жасасқан сәттен бастап 10 (он) күн ішінде мынадай ақпараттарды: байланыс ақпаратын, алдағы жылға арналған іс-шаралар жоспарын, қаржы есептілігін, қызмет туралы тоқсан сайынғы есептілікті, өзге де мәліметтерді электронды түрде ұсынуға және тоқсан сайын жаңартып отыруға міндеттенеді.

5. В рамках действия договора грантополучатель вправе:
1) требовать от грантодателя надлежащего исполнения обязательств по договору;
2) требовать своевременного перечисления на текущий счет средств гранта.
8. Ответственность Сторон
1. За неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. В случаях ненадлежащего исполнения грантополучателем обязательств по договору, иного нарушения условий договора, ненаправления в установленный срок на реализацию бизнес–проекта суммы, предусмотренной подпунктом 2) пункта 4 раздела 7 договора, при непредставлении, несвоевременном представлении, представлении не в полном объеме и (или) представлении ненадлежаще оформленных письменного отчета, отчетных документов, прилагаемых к письменному отчету, материалов, подтверждающих исполнение обязательств по договору, отказа либо уклонения от незамедлительного устранения выявленных недостатков исполнения гранта или представления финансовому агенту ложных сведений, финансовый агент вправе обратиться к грантодателю с предложением расторгнуть досрочно договор и:
1) отказать грантополучателю в предоставлении средств гранта в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) потребовать возврата неиспользованных средств в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
3. В случае нецелевого использования средств гранта финансовый агент и грантодатель вправе расторгнуть досрочно договор и потребовать возврата средств, использованных не по целевому назначению.
4. Договор считается расторгнутым со дня принятия данного решения Конкурсной комиссией в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, с обязательным уведомлением грантополучателя в течение 5 (пять) рабочих дней.
5. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по договору, в случае наступления обстоятельств непреодолимой силы, то есть возникших помимо воли и желания Сторон, и которые нельзя предвидеть или избежать, включая войну, волнения, общественные беспорядки, землетрясение, пожар, взрыв, наводнение и другие стихийные бедствия. Сторона, которая не исполняет своего обязательства вследствие непреодолимой силы, должна незамедлительно известить другую Сторону о препятствии и влиянии на исполнение обязательств по Договору.
9. Порядок разрешения споров
1. Все споры и разногласия, которые могут возникнуть из договора между Сторонами, будут разрешаться путем переговоров.

5. Шарттың қолданылу шеңберінде грант алушы:
1) грант берушіден шарт бойынша міндеттемелердің тиісінше орындалуын талап етуге;
2) грант қаражатының ағымдағы шотқа уақтылы аударылуын талап етуге құқылы.
8. Тараптардың жауапкершілігі
1. Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
2. Грант алушының шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамаған, шарт талаптарын өзге де бұзған, тиісінше ресімделмеген жазбаша есепті, жазбаша есепке қоса берілетін есептік құжаттарды, шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын материалдарды бермеген, уақытында бермеген және (немесе) толық көлемінде бермеген кезде шарттың 7-бөлімінің 4-тармағы 2) тармақшасында көзделген соманы бизнес–жобаны іске асыру үшін белгіленген мерзімде жібермеген, грантты орындауда анықталған кемшіліктерді кешіктірмей жоюдан бас тартқан немесе орындамаған немесе қаржы агентіне жалған мәліметтер берген жағдайларда қаржы агенті грант берушіге шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы ұсыныммен жүгінуге және:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте грант алушыға грант қаражатын беруден бас тартуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте пайдаланылмаған қаражатты қайтаруды талап етуге құқылы.
3. Грант қаражаты орынсыз пайдаланылған жағдайда қаржы агенті мен грант алушы шартты мерзімінен бұрын бұзуға және нысаналы бағытынсыз жұмсалған қаражатты талап етуге құқылы.
4. Грант алушыны 5 (бес) жұмыс күні ішінде міндетті түрде хабардар ете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте конкурстық комиссия осы шешімді қабылдаған күннен бастап шарт бұзылды деп есептеледі.
5. Тараптар еңсерілмейтін күш, яғни Тараптардың еркінен және ынтасынан тыс туындаған және соғысты, толқуларды, қоғамдық тәртіпсіздіктерді, жер сілкінісін, өртті, жарылысты, су тасқынын және басқа да зілзала апаттарын қоса алғанда болжанбайтын немесе болмай қоймайтын міндеттемелері туындаған жағдайда шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершілігінен босатылады. Еңсерілмес күш салдарынан өз міндеттемелерін орындамайтын Тарап басқа Тарапты шарт бойынша міндеттемелерін орындау кедергілері мен оның әсері туралы дереу хабардар етуі тиіс.
9. Дауларды шешу тәртібі
1. Тараптар арасында шарттан туындауы мүмкін барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешілетін болады.

2. В случае недостижения согласия путем переговоров в течение десяти рабочих дней, спор между Сторонами подлежит разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Прочие условия Договора
1. Любые изменения и дополнения к договору оформляются в письменном виде в форме дополнительного соглашения и подписываются уполномоченными лицами Сторон.
2. Грантополучатель обязуется уведомить грантодателя и финансового агента об изменении своих почтовых и банковских реквизитов в течение 3 (трех) рабочих дней с момента такого изменения.
3. Настоящий договор составлен в трех экземплярах, имеющих равную юридическую силу, по одному для каждой из Сторон.
11. Реквизиты и подписи Сторон
Грантодатель
Финансовый агент
Грантополучатель
Приложение 1
к типовой форме договора
о предоставлении
государственного гранта
План мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта)
Приложение 2
к типовой форме договора
о предоставлении
государственного гранта
График выдач гранта
п/п
Дата выдачи
гранта
Целевое
использование
гранта
Сумма гранта
Приложение 3
к типовой форме договора
о предоставлении
государственного гранта
Управление предпринимательства и промышленности _______________
Заявка
на выдачу транша
г._________________                             «__»__________ 20__г.
В соответствии с пунктом 4.3. договора о предоставлении государственного гранта №_____ от __________ г. (далее - договор) прошу выдать очередной транш гранта в сумме __________ (___________) тенге для реализации бизнес–проекта: __________________________________ согласно плана мероприятий целевой бизнес-программы, указанного в приложении 1 к договору.
Средства транша гранта будут использованы в соответствии с целевым назначением _________________________________________________.
Должность
Ф.И.О
(подпись/печать)
Приложение 4
к типовой форме договора
о предоставлении
государственного гранта
Форма отчета о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы
(бизнес-проекта)
Форма об использовании финансовых средств государственного
гранта целевой бизнес-программы (бизнес-проекта)
Приложение 5
к типовой форме договора
о предоставлении
государственного гранта
Акт
использования гранта
к договору о предоставлении гранта
от «____»__________ 20___ года № _____
Город ____________                         «____» ___________ 20__ г.
____________________________________________ (далее – грантодатель) в
лице _______________________________________________, действующего на
основании _______________________________________, с одной стороны, и
_________________________________________________ (далее – финансовый
агент) в лице  _____________________________________________________,
действующего на основании  _________________________________, с одной
стороны, и ________________________ (далее - грантополучатель) в лице
__________________________________________, действующего на основании
______________________________, с другой стороны, совместно именуемые
«Стороны», составили настоящий акт о нижеследующем:

2. Он жұмыс күні ішінде келіссөздер жолымен келісімге қол жеткізілмеген жағдайда Тараптар арасындағы дау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.
10. Шарттың өзге де талаптары
1. Шартқа қандай да болмасын өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісім нысанында жазбаша түрде ресімделеді және Тараптардың уәкілетті тұлғалары қол қояды.
2. Грант алушы өзінің пошталық және банктік деректемелерінің өзгергені туралы осындай өзгеріс болған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде грант беруші мен қаржы агентін хабардар етуге міндеттенеді.
3. Осы шарт заңды күші бірдей үш данада, әрбір Тарап үшін бір данадан жасалды.
11. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Грант беруші      Қаржы агенті      Грант алушы
Мемлекеттік грант ұсыну
туралы
шарттың үлгі нысанына
1-қосымша
Нысаналы бизнес бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шаралар
жоспары
Мемлекеттік грант ұсыну
туралы
шарттың үлгі нысанына
2-қосымша
Грант беру кестесі
р/с №
Грантты беру күні
Грантты нысаналы пайдалану
Грант сомасы
Мемлекеттік грант ұсыну
туралы
шарттың үлгі нысанына
3-қосымша
_______________ Кәсіпкерлік
және өнеркәсіп басқармасы Транш беруге арналған өтінім
_______________қ.                               20__ж. «__»__________
Мемлекеттік грант ұсыну туралы 20__ж. «__»__________ №_____ шарттың (бұдан әрі - шарт) 4.3-тармағына сәйкес шартқа 1-қосымшада көрсетілген нысаналы бизнес-бағдарламаның іс-шаралар жоспарына сәйкес __________________________________ бизнес-жобасын іске асыру үшін __________ (___________) теңге сомасында кезекті грант траншын беруді сұраймын.
Грант траншының қаражаты _______________________________________ нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланылатын болады.
Лауазымы
Т.А.Ә.
(қолы/мөр)
Мемлекеттік грант ұсыну
туралы
шарттың үлгі нысанына
4-қосымша
Нысаналы бизнес бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шаралар
жоспарын орындау туралы есептің нысаны Нысаналы бизнес бағдарламаның (бизнес-жобаның) мемлекеттік
грантының қаржы қаражатын пайдалану туралы нысан
Мемлекеттік грант ұсыну
туралы
шарттың үлгі нысанына
5-қосымша
20__ж. «__»__________ №_____ грант ұсыну туралы шартқа грантты
пайдалану актісі
____________ қаласы                         20__ ж. «__» ___________
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін ______________________________ атынан __________________________ (бұдан әрі – грант беруші) бір тараптан және __________________________________ негізінде әрекет ететін ______________________________ атынан _____________________________ (бұдан әрі – қаржы агенті) бір тараптан және _____________________________________________ негізінде әрекет ететін ________________________атынан __________________________ (бұдан әрі – грант алушы) екінші тараптан, бірлесіп «Тараптар» деп аталатындар, төмендегілер туралы осы актіні жасасты:

1. Грантодатель предоставил грантополучателю грант в соответствии с условиями договора.
2. Грантополучатель не имеет претензий к грантодателю в части исполнения его обязательств по договору.
3. Грантополучатель реализовал целевую бизнес-программу (бизнес-проект) в соответствии с условиями договора.
4. Финансовый агент не имеет претензий к грантополучателю в части исполнения его обязательств по договору.
Подписи Сторон
Грантодатель
Финансовый агент
Грантополучатель

1. Грант беруші грант алушыға шарттың талаптарына сәйкес грантты ұсынды.
2. Грант алушының грант берушіге оның шарт бойынша міндеттемелерді орындау бөлігінде наразылығы жоқ.
3. Грант алушы нысаналы бизнес-бағдарламаны (бизнес-жобаны) шарт талаптарына сәйкес іске асырды.
4. Қаржы агентінің грант алушыға оның шарт бойынша міндеттемелерді орындау бөлігінде наразылығы жоқ.
Тараптардың қолдары
Грант беруші
Қаржы агенті
Грант алушы