О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964 "Об утверждении Правил проведения правового мониторинга нормативных правовых актов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2013 года № 145. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2016 года № 486
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2016 № 486.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964 "Об утверждении Правил проведения правового мониторинга нормативных правовых актов" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 52, ст. 729) следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения правового мониторинга нормативных правовых актов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Проведение правового мониторинга нормативных правовых актов Республики Казахстан включает в себя следующие этапы:
1) сбор, обобщение и анализ полученной информации относительно объекта правового мониторинга осуществляются в соответствии с целями, предусмотренными пунктом 4 настоящих Правил;
2) составление аналитической справки в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил;
3) разработка проектов соответствующих нормативных правовых актов, в случае выявления противоречащих законодательству Республики Казахстан, устаревших, коррупциогенных и не эффективно реализуемых норм права;
4) направление предложения в соответствующий уполномоченный орган, в случае выявления уполномоченным органом, проводящим правовой мониторинг, противоречащих законодательству Республики Казахстан, устаревших, коррупциогенных и не эффективно реализуемых норм права, не относящихся к их компетенции.";
часть первую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. Приказом руководителя (исполняющего его обязанности) государственного органа не позднее 20 декабря текущего календарного года утверждается график проведения мониторинга нормативных правовых актов на предстоящий календарный год с ежемесячной разбивкой и указанием перечня нормативных правовых актов, в отношении которых будет проведен правовой мониторинг (без учета актов о внесении изменений и/или дополнений), включенных в Регистр нормативных правовых актов (далее - график), соответствующими структурными подразделениями совместно с подразделениями своего уполномоченного органа.";
абзац первый части первой пункта 18 изложить в следующей редакции:

"Нормативтік қүқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2013 жылғы 18 ақпандағы № 145 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 486 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2016 № 486 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 52, 729-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің құқықтық мониторингін жүргізу мынадай кезеңдерді:
осы Қағиданың 4-тармағында көзделген мақсаттарға сәйкес жүзеге асырылатын құқықтық мониторинг объектісіне қатысты ақпаратты жинауды, қорытуды және талдауды;
2) осы Қағиданың 19-тармағына сәйкес талдау анықтамасын жасауды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін ескірген, сыбайлас жемқорлықты тудыратын және тиімсіз іске асырылатын құқық нормаларын анықтаған жағдайда, тиісті нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуді;
4) құқықтық мониторинг жүргізетін уәкілетті орган Қазақстан
Республикасының заңнамасына қайшы келетін ескірген, сыбайлас
жемқорлықты тудыратын және оның құзыретіне жатпайтын тиімсіз іске
асырылатын құқық нормалары анықталған жағдайда, тиісті уәкілетті органға ұсыныс жіберуді қамтиды.";
13-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Мемлекеттік орган басшысының (оның міндетін атқарушының) бұйрығымен ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірмей, тиісті құрылымдық бөлімшелердің өзінің уәкілетті органының бөлімшелерімен бірлесіп, Нормативтік құқықтық актілер тіркеліміне енгізілген, оларға қатысты құқықтық мониторинг жүргізілетін нормативтік құқықтық актілерді (өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы актілерді есептемегенде) әр айға бөліп және олардың тізбесін көрсете отырып, алдағы күнтізбелік жылға арналған нормативтік құқықтық актілердің мониторингін жүргізу кестесі (бұдан әрі - кесте) бекітіледі.";
18-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"18. По итогам проведенной работы соответствующие структурные подразделения уполномоченного органа отдельно по формам нормативных правовых актов в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам два раза в год до 30 числа последнего месяца полугодия направляют аналитические справки с приложением перечня нормативных правовых актов, в отношении которых проводится мониторинг, согласно регистру в хронологическом порядке их принятия, а также копию графика для представления в органы юстиции Республики Казахстан в следующем порядке:";
в пункте 19:
абзац третий подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"анализ практики применения нормативных правовых актов, по которым выявлены противоречия, коллизии и пробелы, носящие дублирующий или декларативный характер;";
абзац четвертый подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"рекомендации по совершенствованию нормативных правовых актов (или проект нормативного правового акта о внесении изменений и дополнений или предлагается новая редакция нормы, статьи, пункта, подпункта);";
в пункте 21:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"21. В целях сбора, учета и хранения информации о нормативных правовых актах, используемой для их мониторинга, соответствующие структурные подразделения уполномоченного органа-разработчика ведут отдельные регистры нормативных правовых актов (далее - регистры), согласно приложению 2 к настоящим Правилам, по следующим нормативным правовым актам:";
часть четвертую исключить;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Регистры ведутся электронным способом.";
пункты 2325 исключить;
пункты 2627 изложить в следующей редакции:
"26. Органами юстиции ведутся:
1) в электронном виде единые регистры по законодательным актам Республики Казахстан и нормативным постановлениям Правительства Республики Казахстан, подлежащим правовому мониторингу, с закреплением ответственных государственных органов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее - единые регистры);
2) в бумажном виде реестр государственной регистрации нормативных правовых актов по нормативным правовым приказам министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативным правовым постановлениям центральных государственных органов, нормативным правовым решениям маслихатов, нормативным правовым постановлениям акиматов, нормативным правовым решениям акимов, подлежащим правовому мониторингу (далее - реестр государственной регистрации).
Порядок ведения реестра государственной регистрации устанавливается Министром юстиции Республики Казахстан.

"18. Жүргізілген жұмыстың қорытындылары бойынша уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшелері осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің жеке нысандары бойынша жылына екі рет, жарты жылдықтың соңғы айының 30-күніне дейін тіркелімге сәйкес мониторинг жүргізілетін нормативтік құқықтық актілердің тізбесін қоса отырып, оларды қабылдаудың хронологиялық тәртібімен талдау анықтамаларын, сондай-ақ кестенің көшірмесін Қазақстан Республикасының әділет органдарына ұсыну үшін мынадай тәртіппен:";
19-тармақта:
2) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қайшылықтар, коллизиялар мен олқылықтар анықталған, қайталанатын немесе декларативтік сипаттағы нормативтік құқықтық актілердің қолдану практикасын талдауды;";
3) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсынымдарды (немесе езгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актінің жобасы немесе норманың, баптың, тармақтың, тармақшаның жаңа редакциясы ұсынылады);";
21-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Мониторинг үшін пайдаланылатын нормативтік құқықтық актілер туралы ақпарат жинау, есепке алу және сақтау мақсатында әзірлеуші уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшелері осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес мынадай нормативтік құқықтық актілер:";
төртінші бөлік алынып тасталсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Тіркелімдер электрондық тәсілмен жүргізіледі.";
23, 25-тармақтар алынып тасталсын;
26, 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Әділет органдары:
1) Осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жауапты мемлекеттік органдарды бекіте отырып, құқықтық мониторинг жүргізуге жататын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулылары бойынша бірыңғай тіркелімдерді (бұдан әрі - бірыңғай тіркелімдер) электрондық түрде;
2) құқықтық мониторингілеуге жататын Қазақстан Республикасы министрлерінің және өзге де орталық мемлекеттік органдар басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулылары, мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері бойынша нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімін (бұдан әрі - мемлекеттік тіркеу тізілімі) қағаз түрінде жүргізеді.
Мемлекеттік тіркеу тізілімін жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрі белгілейді.

27. В органах юстиции единые регистры и реестр государственной регистрации ведутся:
1) в Министерстве юстиции Республики Казахстан сотрудниками подразделений, определяемыми ответственным секретарем;
2) в территориальных органах юстиции сотрудниками подразделений, определяемыми первым руководителем территориального органа (либо исполняющим его обязанности).";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Внесение сведений в регистры уполномоченными органами осуществляется в течение десяти рабочих дней после введения в действие нормативных правовых актов и соответствующие уведомления направляются в Министерство юстиции Республики Казахстан для внесения в единый регистр.";
дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. Уполномоченные органы ежемесячно заполняют и размещают итоги правового мониторинга нормативных правовые актов в подсистеме "Правовой мониторинг нормативных правовых актов" корпоративного портала Министерства юстиции Республики Казахстан.
Уполномоченные органы ежемесячно размещают и обновляют материалы по итогам проведенного правового мониторинга нормативных правовых актов на своем интернет-ресурсе.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов

27. Әділет органдарында бірыңғай тіркелімдерді және мемлекеттік тіркеу тізілімін:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде жауапты хатшы белгілеген құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлері;
2) әділет органдарының аумақтық бөлімшелерінде аумақтық органның бірінші басшысы (немесе оның міндетін атқарушы) белгілеген құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлері жүргізеді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Уәкілетті органдар тіркелімдерге мәліметтерді енгізуді нормативтік құқықтық актілер қолданысқа енгізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады және тиісті хабарламаны бірыңғай тіркелімге енгізу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жібереді.";
мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Уәкілетті органдар ай сайын нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі қорытындыларын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі корпоративтік порталының "Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі" кіші жүйесіне толтырады және орналастырады.
Уәкілетті органдар ай сайын нормативтік құқықтық актілердің жүргізілген құқықтық мониторингінің қорытындылары бойынша материалдарды өзінің интернет-ресурсында орналастырады және жаңартып отырады.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Прьер-Министрі
С.Ахметов