О проекте Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (в новой редакции)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2013 года № 209
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 01.04.2013 № 314.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (в новой редакции).
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан
(в новой редакции)
Настоящий Закон Республики Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон) определяет правовые и социальные основы пенсионного обеспечения граждан в Республике Казахстан, регламентирует участие государственных органов, физических и юридических лиц, независимо от форм собственности, в реализации конституционного права граждан на пенсионное обеспечение.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в
настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) автоматизированная информационная система – программное обеспечение единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, необходимое для осуществления учета пенсионных активов и накоплений на индивидуальном пенсионном счете и обеспечивающее надежность, сохранность и защиту информации от несанкционированного доступа;
2) диверсификация – размещение пенсионных активов в различные финансовые инструменты с целью снижения риска их потерь в соответствии с требованиями, установленными уполномоченным органом;
3) печатное издание – периодические печатные издания, перечень которых определяется уполномоченным органом;
4) единый накопительный пенсионный фонд – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;
5) раздельный учет в едином накопительном пенсионном фонде, добровольном накопительном пенсионном фонде – невключение пенсионных активов в бухгалтерский баланс единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда как юридического лица;
6) минимальная пенсия – минимальный размер пенсионных выплат, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
7) добровольные пенсионные взносы – деньги, вносимые вкладчиками по своей инициативе в единый накопительный пенсионный фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд в пользу получателя пенсионных выплат в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан и договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;

"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (жаңа редакциядағы) жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 наурыздағы № 209 қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы ҚР Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 01.04.2013 N 314 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (жаңа редакциядағы) жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  С.Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы
(жаңа редакцияда)
Осы «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) Қазақстан Республикасында азаматтарды зейнетақымен қамсыздандырудың құқықтық және әлеуметтiк негiздерiн айқындайды, азаматтардың зейнетақымен қамсыздандырылуға конституциялық құқығын iске асыруға мемлекеттiк органдардың, меншiк нысанына қарамастан, жеке және заңды тұлғалардың қатысуын реттейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған ақпараттық жүйе – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы активтерi мен жинақтарын есепке алуды жүзеге асыруға қажеттi және ақпараттың сенiмдiлiгiн, сақталуын және оны рұқсатсыз кiруден қорғауды қамтамасыз ететiн бағдарламалық қамтамасыз етiлуi;
2) әртараптандыру – зейнетақы активтерiн жоғалтып алу қатерiн азайту мақсатында уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес оларды әртүрлi қаржы құралдарына орналастыру;
3) баспасөз басылымы – тiзбесiн уәкiлеттi орган айқындайтын мерзiмдi баспасөз басылымдары;
4) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында бөлек есеп жүргiзу – заңды тұлға ретiнде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының бухгалтерлiк теңгерімге зейнетақы активтерiн енгiзбеу;
6) ең төменгi зейнетақы – тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген зейнетақы төлемдерiнiң ең төменгi мөлшерi;
7) ерiктi зейнетақы жарналары – Қазақстан Республикасының заңнамасында және ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта айқындалатын тәртiппен салымшылардың өз бастамасы бойынша зейнетақы төлемдерiн алушының пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорына және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына салатын ақшасы;

8) ставка добровольных пенсионных взносов – размер платежа в единый накопительный пенсионный фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд, определяемый договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
9) вкладчик добровольных пенсионных взносов – физическое или юридическое лицо, осуществляющее за счет своих собственных средств добровольные пенсионные взносы в пользу получателя пенсионных выплат в соответствии с договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
10) добровольные профессиональные пенсионные взносы - деньги, вносимые по своей инициативе вкладчиками в единый накопительный пенсионный фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд в пользу работников по перечню профессий, который определяется Правительством Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов;
11) ставка добровольных профессиональных пенсионных взносов - размер платежа в единый накопительный пенсионный фонд или добровольный накопительный пенсионный фонд, определяемый договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов и настоящим Законом;
12) вкладчик добровольных профессиональных пенсионных взносов - физическое или юридическое лицо, осуществляющее за счет своих собственных средств добровольные профессиональные пенсионные взносы в пользу работника в соответствии с договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов;
13) договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных (добровольных профессиональных) пенсионных взносов - договор, заключаемый единым накопительным пенсионным фондом (добровольным накопительным пенсионным фондом), с одной стороны, и вкладчиком и (или) получателем пенсионных выплат, с другой стороны, об установлении, изменении или прекращении правоотношений, связанных с добровольными (добровольными профессиональными) пенсионными взносами, накоплениями и получением выплат;
14) добровольный накопительный пенсионный фонд – профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий на основании лицензии уполномоченного органа деятельность по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов;
15) индивидуальный пенсионный счет – личный именной счет вкладчика (получателя) пенсионных выплат, на котором учитываются пенсионные взносы, инвестиционный доход, пеня и иные поступления в соответствии с законодательством Республики Казахстан и с которого производятся пенсионные выплаты;

8) ерiктi зейнетақы жарналарының мөлшерлемесi – ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта айқындалған жинақтаушы зейнетақы қорына және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына төленетiн төлемнiң мөлшерi;
9) ерiктi зейнетақы жарналарының салымшысы – ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа сәйкес өзiнiң меншiктi қаражаты есебiнен зейнетақы төлемдерiн алушының пайдасына ерiктi зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
10) ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта айқындалатын кәсiптер тiзбесi бойынша қызметкерлердiң пайдасына бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына салымшылар өз бастамасымен салатын ақша;
11) ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының мөлшерлемесi – ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта және осы Заңда айқындалған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына төленетiн төлемнiң мөлшерi;
12) ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының салымшысы – ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа сәйкес қызметкердiң пайдасына өзінің жеке қаражаты есебінен ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
13) ерікті (ерікті кәсіптік) зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт – бiр тараптан бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен) және салымшы және (немесе) зейнетақы төлемдерiн алушы жасасатын, екiншi тараптан (ерікті кәсіптік) зейнетақы жарналарын, жинақтарын және төлемдерін алуға байланысты құқықтық қатынастарды белгiлеу, өзгерту немесе тоқтату туралы шарт;
14) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры – ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті уәкілетті органның лицензиясының негізінде жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіпқой қатысушы;
15) жеке зейнетақы шоты – салымшының (алушының) зейнетақы төлемдерiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және зейнетақы төлемдері жүргізілетін зейнетақы жарналары, инвестициялық табысы, өсiмпұл және өзге де түсiмдер есепке алынатын жеке атаулы шоты;

16) накопительный пенсионный фонд – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, действие лицензии которого прекращена в соответствии с пунктом 3 статьи 73 настоящего Закона;
17) договор пенсионного аннуитета – договор страхования, согласно которому страхователь (получатель пенсионных выплат) обязуется передать страховой организации сумму пенсионных накоплений, а страховая организация обязуется осуществлять страховые выплаты в пользу страхователя (получателя пенсионных выплат) пожизненно или в течение определенного периода времени;
18) пенсия – совокупность пенсионных выплат из уполномоченной организации, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;
19) пенсионные активы – деньги, ценные бумаги, иные финансовые инструменты, предназначенные для обеспечения и осуществления пенсионных выплат и переводов, а также иных целей, предусмотренных настоящим законом;
20) пенсионные накопления – деньги вкладчика (получателя пенсионных выплат), включающие обязательные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы и добровольные профессиональные пенсионные взносы, инвестиционный доход, пеню, иные поступления в соответствии с договорами, настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан;
21) пенсионные выплаты из:
уполномоченной организации – выплаты денег физическим лицам, имеющим трудовой стаж не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года, осуществляемые пропорционально трудовому стажу;
единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда – выплаты пенсионных накоплений получателям пенсионных выплат;
22) получатель пенсионных выплат (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначены пенсионные выплаты из уполномоченной организации и (или) имеющее право на получение пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда;
23) управляющий инвестиционным портфелем - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий деятельность по управлению инвестиционным портфелем на основании лицензии уполномоченного органа, либо зарубежная организация, осуществляющая аналогичный вид деятельности в соответствии с законодательством иностранного государства;
24) инвестиционная декларация - документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов, условия хеджирования и диверсификации пенсионных активов;

16) жинақтаушы зейнетақы қоры – тиісті лицензия негізінде зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын лицензиясының қолданысы осы Заңның 73-бабының 3-тармағына сәйкес тоқтатылған заңды тұлға;
17) зейнетақы аннуитетi шарты – сақтанушы (зейнетақы төлемдерiн алушы) соған сәйкес сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтарының сомасын беруге мiндеттенетін, ал сақтандыру ұйымы сақтанушының (зейнетақы төлемдерiн алушының) пайдасына өмiр бойы немесе белгiлi бiр уақыт кезеңi iшiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға мiндеттенетін сақтандыру шарты;
18) зейнетақы – уәкiлеттi ұйымнан, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң жиынтығы;
19) зейнетақы активтерi – зейнетақы төлемдерi мен аударымдарын қамтамасыз етуге және жүзеге асыруға, сондай-ақ осы заңда көзделген өзге де мақсаттарға арналған ақша, бағалы қағаздар, өзге де қаржы құралдары;
20) зейнетақы жинақтары – мiндеттi зейнетақы жарналарын, ерiктi зейнетақы жарналарын және ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын, инвестициялық кiрiстi, өсiмпұлды, шарттарға, осы Заңға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де түсiмдердi қамтитын, салымшының (зейнетақы төлемдерiн алушының) ақшасы;
21) зейнетақы төлемдерi:
уәкiлеттi ұйымнан - 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кемiнде алты ай еңбек өтілі бар жеке тұлғаларға еңбек өтіліне барабар түрде жүзеге асырылатын ақша төлемі;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан – зейнетақы төлемдерiн алушыларға зейнетақы жинақтарын төлеу;
22) зейнетақы төлемдерiн алушы (бұдан әрi – алушы) – уәкiлеттi ұйымнан зейнетақы төлемдерi тағайындалған және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар жеке тұлға;
23) инвестициялық портфельді басқарушы – инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi уәкілетті органның лицензиясы негізінде жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушы не шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес қызметтің осыған ұқсас түрін жүзеге асыратын шетелдік ұйым;
24) инвестициялық декларация – инвестициялау объектiлерiнiң тiзбесiн, зейнетақы активтерiне қатысты инвестициялық қызметтiң мақсаттарын, стратегияларын, талаптарын және шектеулерiн, зейнетақы активтерiн хеджирлеу және әртараптандыру талаптарын айқындайтын құжат;

25) инвестиционный доход – деньги, полученные (подлежащие получению) в результате инвестирования пенсионных активов;
26) инвестиционный портфель – совокупность финансовых инструментов, входящих в состав пенсионных активов;
27) банк-кастодиан – Национальный Банк Республики Казахстан для единого пенсионного фонда или банк второго уровня для добровольных накопительных пенсионных фондов, осуществляющие учет финансовых инструментов и денег и подтверждение прав по ним, хранение документарных финансовых инструментов с принятием на себя обязательств по их сохранности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
28) кастодиальный договор – договор об ответственном хранении и учете финансовых инструментов и денег, заключаемый банком-кастодианом и его клиентом;
29) государственная базовая пенсионная выплата – ежемесячная денежная выплата, предоставляемая гражданам Республики Казахстан по достижении пенсионного возраста, установленного настоящим Законом;
30) договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов (пенсионные правила) – договор присоединения, условия которого принимаются вкладчиком (получателем) не иначе как путем присоединения к предложенному договору в целом;
31) обязательные пенсионные взносы – деньги, вносимые в соответствии с настоящим Законом в единый накопительный пенсионный фонд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
32) задолженность по обязательным пенсионным взносам - исчисленные, удержанные (начисленные) и не перечисленные в единый накопительный пенсионный фонд обязательные пенсионные взносы;
33) агент по уплате обязательных пенсионных взносов (далее – агент) – физическое или юридическое лицо, включая иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, а также филиалы, представительства иностранных юридических лиц, исчисляющие, удерживающие (начисляющие) и перечисляющие обязательные пенсионные взносы в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
34) ставка обязательных пенсионных взносов – размер платежа в единый накопительный пенсионный фонд, выраженный в процентном отношении к доходу вкладчика, принимаемому для исчисления пенсионных взносов;
35) вкладчик обязательных пенсионных взносов – физическое лицо, имеющее индивидуальный пенсионный счет в едином накопительном пенсионном фонде;
36) безупречная деловая репутация – наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости;

25) инвестициялық кiрiс – зейнетақы активтерiн инвестициялау нәтижесiнде алынған (алуға жататын) ақша;
26) инвестициялық портфель – зейнетақы активтерiнiң құрамына кiретiн қаржы құралдарының жиынтығы;
27) кастодиан-банк – бірыңғай зейнетақы қоры үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі немесе қаржы құралдары мен ақшаны есепке алуды және солар бойынша құқықтарды растауды, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олардың сақталуы жөніндегі міндеттемелерді өзіне қабылдай отырып, құжаттық қаржы құралдарын сақтауды жүзеге асыратын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры үшін екінші деңгейдегі банк;
28) кастодиандық шарт – кастодиан-банк пен оның клиентi жасаған қаржы құралдары мен ақшаны жауапкершiлiкпен сақтау және есепке алу туралы шарт;
29) мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi – Қазақстан Республикасының азаматтарына осы Заңда белгiленген зейнеткерлiк жасқа жетуі бойынша берiлетiн ай сайынғы ақшалай төлем;
30) міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт (зейнетақы қағидалары) – салымшы (алушы) ұсынылған шартқа тұтастай қосылу ретінде қабылдай алатын қосылу шарты;
31) мiндеттi зейнетақы жарналары – осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына салынатын ақша;
32) мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек – есептелген, ұстап қалынған (есебiне жазылған) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылмаған мiндеттi зейнетақы жарналары;
33) мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу жөнiндегi агент (бұдан әрi – агент) – шетелдiк заңды тұлғалардың тұрақты мекемесi, сондай-ақ филиалдары, өкiлдiктерi арқылы Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын шетелдiк заңды тұлғаны қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртiппен мiндеттi зейнетақы жарналарын есептейтiн, ұстап қалатын (есептеп қосатын) және аударатын жеке немесе заңды тұлға;
34) мiндеттi зейнетақы жарналарының мөлшерлемесi – салымшының зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын табысына пайыздық қатынаспен көрсетiлген бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетiн төлем мөлшерi;
35) мiндеттi зейнетақы жарналарының салымшысы – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында жеке зейнетақы шоты бар жеке тұлға;
36) мiнсiз iскерлiк бедел – кәсiпқойлықты, адалдықты, алынбаған немесе өтелмеген соттылығы жоқ екенiн растайтын фактiлердiң болуы;

37) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование в сфере социальной защиты населения;
38) органы, назначающие пенсионные выплаты из Центра, – уполномоченные государственные органы;
39) пруденциальный норматив – устанавливаемые законодательством Республики Казахстан экономические требования для обеспечения финансовой устойчивости добровольных накопительных пенсионных фондов;
40) страховая организация (страховщик) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования в отрасли «страхование жизни» на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
41) выкупная сумма – сумма денег, которую имеет право получить от страховой организации страхователь (получатель) при досрочном расторжении договора пенсионного аннуитета;
42) автоматизированная информационная система уполномоченной организации (далее – АИС Центра) – совокупность информационных систем, используемых уполномоченной организацией для осуществления видов деятельности на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан;
43) уполномоченный орган - Национальный Банк Республики Казахстан;
44) уполномоченная организация (далее – Центр) – республиканское государственное казенное предприятие, созданное по решению Правительства Республики Казахстан;
45) аффилиированные лица – физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий, и национального управляющего холдинга), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки. Наличие национального управляющего холдинга в составе акционеров добровольного накопительного пенсионного фонда не является основанием для определения аффилиированными по отношению друг к другу лиц;
46) список № 1 - перечень производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда, определенный на 1 января 1998 года.
Статья 2. Право граждан на пенсионное обеспечение
1. Граждане Республики Казахстан имеют право на пенсионное обеспечение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, пользуются правом на пенсионное обеспечение наравне с гражданами Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законами и международными договорами.

37) Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындайтын органдар – уәкiлеттi мемлекеттiк органдар;
38) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтiк қорғау саласында реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
39) пруденциялық норматив – ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленетiн экономикалық талаптар;
40) сақтандыру ұйымы (сақтандырушы) – уәкiлеттi органның тиiстi лицензиясы негiзiнде «өмiрдi сақтандыру» саласында сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
41) сатып алу сомасы – зейнетақы аннуитетi шарты мерзiмiнен бұрын бұзылған кезде сақтанушының (алушының) сақтандыру ұйымынан алуға құқығы бар ақша сомасы;
42) уәкілетті ұйымның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – Орталықтың ААЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін уәкілетті ұйым пайдаланатын ақпараттық жүйелердің жиынтығы;
43) уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi;
44) уәкiлеттi ұйым (бұдан әрi – Орталық) – Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша құрылған республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорын;
45) үлестес тұлғалар – шешiмдердi тiкелей және (немесе) жанама түрде айқындауға және (немесе) бiр-бiрiнiң (тұлғалардың бiрi) қабылдайтын шешiмдерiне, оның iшiнде жасалған мәмiленiң күшiне қарай ықпал етуге мүмкiндiгi бар (өздерiне берiлген өкiлеттiктер шеңберiнде бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарды және ұлттық басқарушы холдингтi қоспағанда) жеке немесе заңды тұлғалар. Ұлттық басқарушы холдингтiң ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерiнiң құрамында болуы тұлғалардың бiр-бiрiне қатысты үлестес екенiн айқындау үшiн негiз болып табылмайды;
46) № 1 тізім – 1998 жылғы 1 қаңтарға айқындалған жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің лауазымдар мен көрсеткіштердің тізбесі.
2-бап. Азаматтардың зейнетақымен қамсыздандырылу құқығы
1. Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен зейнетақымен қамсыздандырылуға құқылы.
2. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар, егер Қазақстан Республикасының заңдарында және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының азаматтарымен бiрдей зейнетақымен қамсыздандырылу құқығын пайдаланады.

Статья 3. Законодательство Республики Казахстан
о пенсионном обеспечении
1. Законодательство Республики Казахстан о пенсионном обеспечении основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона, иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, применяются правила международного договора.
Статья 4. Государственные гарантии
по пенсионному обеспечению
1. Государство гарантирует пенсионное обеспечение гражданам, вышедшим на пенсию до 1 января 1998 года, с сохранением установленного размера пенсионных выплат до 1 апреля 1999 года, в последующие периоды пенсионные выплаты будут осуществляться в соответствии с пунктом 5 статьи 15 настоящего Закона.
2. Государственная базовая пенсионная выплата осуществляется гражданам Республики Казахстан:
1) получающим пенсию до 1 января 1998 года;
2) достигшим пенсионного возраста в соответствии со статьей 11 настоящего Закона;
3) военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, имеющим право на получение пенсионных выплат за выслугу лет.
Государственная базовая пенсионная выплата осуществляется независимо от получения пенсионных выплат из Центра и (или) из единого накопительного пенсионного фонда (добровольного накопительного пенсионного фонда), а также государственного социального пособия по инвалидности.
Размер государственной базовой пенсионной выплаты ежегодно устанавливается законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год с поэтапным приближением к прожиточному минимуму.
Выплата государственной базовой пенсионной выплаты осуществляется за счет бюджетных средств в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
При достижении пенсионного возраста в соответствии с пунктами 1-3 статьи 11 настоящего Закона государственные социальные пособия по случаю потери кормильца и по возрасту по желанию граждан могут быть заменены государственной базовой пенсионной выплатой в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Повышение размеров пенсионных выплат из Центра производится ежегодно в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
4. Государство гарантирует пенсионное обеспечение гражданам, имеющим право на пенсию по выслуге лет и зарегистрировавшим это право до 1 января 1998 года в органах, назначающих и/или осуществляющих пенсионные выплаты, в этом случае им устанавливается пенсия, выплата которой начинается по оставлении должности. На назначенную пенсию распространяются условия пунктов 1 и 3 настоящей статьи и пункта 5 статьи 15 настоящего Закона.

3-бап. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заңнан, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше қағидалар белгiленсе, халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
4-бап. Зейнетақымен қамсыздандыру жөнiндегi мемлекеттiк кепiлдiктер
1. Мемлекет 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн зейнеткерлiкке шыққан азаматтарды 1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн зейнетақы төлемдерiнiң белгiленген мөлшерiн сақтай отырып, зейнетақымен қамсыздандыруға кепiлдiк бередi, одан кейiнгi кезеңдерде зейнетақы төлемдерi осы Заңның 15-бабының 5-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
2. Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi:
1) 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн зейнетақы алып келген;
2) осы Заңның 11-бабына сәйкес зейнеткерлiк жасқа жеткен Қазақстан Республикасының азаматтарына;
3) әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттiк және құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген қызметкерлерiне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған, еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар адамдарға жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi Орталықтан және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемiн, сондай-ақ мүгедектiгi бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы алуына қарамастан жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiнiң мөлшерi ең төменгi күнкөрiс деңгейiне кезең-кезеңiмен жақындатыла отырып, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен жыл сайын белгiленедi.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн төлеу Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Осы Заңның 11-бабының 1-3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлiк жасқа жеткен кезде асыраушысынан айырылу жағдайына және жасына байланысты мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар азаматтардың тiлегi бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiмен ауыстырылуы мүмкiн.
3. Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн арттыру Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен жыл сайын жүргiзiледi.
4. Мемлекет еңбек сiңiрген жылдары бойынша зейнетақы алуға құқығы бар және осы құқығын зейнетақы тағайындайтын және/немесе оны төлеудi жүзеге асыратын органдарда 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн тiркеген азаматтарды зейнетақымен қамсыздандыруға кепiлдiк бередi, бұл жағдайда оларға қызметтен кеткеннен кейiн төлене бастайтын зейнетақы белгiленедi. Тағайындалған зейнетақыға осы баптың 1 және 3-тармақтарының және осы Заңның 15-бабының 5-тармағының ережелерi қолданылады.

Статья 5. Гарантия сохранности пенсионных накоплений
1. Государство гарантирует получателям сохранность обязательных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты в порядке, определенном настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
2. Гарантия сохранности пенсионных накоплений также обеспечивается посредством:
1) аккумулирования пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде, акционером которого является Правительство Республики Казахстан;
2) осуществления инвестиционного управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда Национальным Банком Республики Казахстан;
3) регулирования деятельности единого накопительного пенсионного фонда (добровольных накопительных пенсионных фондов) путем установления соответствующих требований в отношении деятельности по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам (деятельности по управлению инвестиционным портфелем);
4) регулирования деятельности добровольных накопительных пенсионных фондов путем установления соответствующих норм и лимитов, обеспечивающих их финансовую устойчивость;
5) установления требований к учредителям, акционерам и руководящим работникам добровольных накопительных пенсионных фондов, а также к размеру и составу их уставного капитала;
6) установления требований к руководящим работникам единого накопительного пенсионного фонда;
7) установления требования по хранению пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда в Национальном Банке Республики Казахстан;
8) установления требования по хранению добровольными накопительными пенсионными фондами финансовых инструментов и денег исключительно в банках-кастодианах, не аффилиированных с добровольными накопительными пенсионными фондами;
9) ведения раздельного учета собственных средств и пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда (добровольного накопительного пенсионного фонда), а также установления контроля за их целевым размещением;
10) установления требований по диверсификации и снижению рисков при размещении пенсионных активов;
11) установления размера комиссионного вознаграждения, получаемого единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительном пенсионном фондом;
12) обязательности ежегодного проведения аудита годовых финансовых отчетов единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;

5-бап. Зейнетақы жинақтарының сақталуына кепiлдiк
1. Мемлекет алушыларға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы мiндеттi зейнетақы жарналарының осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiнде айқындалған, алушының зейнетақы төлемдерiн алу құқығы кезiндегi инфляция деңгейiн ecкepe отырып, iс жүзiнде енгiзiлген мiндеттi зейнетақы жарналары мөлшерiнде сақталуына кепiлдiк бередi.
2. Зейнетақы жинақтарының сақталу кепiлдiгi, сондай-ақ:
1) зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының Үкіметі акционері болып табылатын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының есебінен шоғырландыру;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының) қызметін зейнетақы жарналарын және зейнетақы төлемдерін тарту жөніндегі қызметке (инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметке) қатысты тиісті талаптар белгілеу арқылы реттеу;
4) олардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ететін тиісті нормалар мен лимиттер белгілеу арқылы ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу;
5) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының құрылтайшыларына, акционерлеріне және басшы қызметкерлерiне, сондай-ақ олардың жарғылық капиталының мөлшерi мен құрамына қойылатын талаптарды белгiлеу;
6) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарды белгілеу;
7) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сақтау жөнінде қойылатын талаптарды белгілеу;
8) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржы құралдары мен ақшаны ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларымен үлестес емес кастодиан-банктерде сақтау талабын белгiлеу;
9) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының) өз қаражаты мен зейнетақы активтерiнiң бөлек есебiн жүргiзу, сондай-ақ олардың мақсатты орналастырылуына бақылау орнату;
10) әртараптандыру және зейнетақы активтерiн орналастыру кезiнде тәуекелдi азайту жөнiндегi талаптарды белгiлеу;
11) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры алатын комиссиялық сыйақы мөлшерiн белгілеу;
12) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жылдық қаржылық есептерiне жыл сайын аудит жүргiзудiң мiндеттiлiгi;

13) регулярной отчетности единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда перед соответствующими государственными органами в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
14) предоставления вкладчику и получателю информации о состоянии его пенсионных накоплений;
15) предоставления вкладчику (получателю) возможности переводить свои пенсионные накопления, сформированные за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов, из одного добровольного накопительного пенсионного фонда в другой, из единого накопительного пенсионного фонда в добровольный накопительный пенсионный фонд или из добровольного накопительного пенсионного фонда в единый накопительный пенсионный фонд;
16) добровольного страхования пенсионных накоплений в полном объеме или частично по выбору получателя;
17) осуществление учета и оценки пенсионных активов в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан
в сфере пенсионного обеспечения
Правительство Республики Казахстан в сфере пенсионного обеспечения:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в сфере пенсионного обеспечения и организует их осуществление;
2) утверждает правила осуществления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат из Центра;
3) утверждает порядок и сроки исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов;
4) утверждает правила изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам;
5) утверждает правила осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов из единого пенсионного фонда и (или) добровольных пенсионных фондов, и методику осуществления расчета размера пенсионных выплат;
6) принимает решения о создании, реорганизации или ликвидации единого накопительного пенсионного фонда в порядке, предусмотренными законами Республики Казахстан;
7) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 7. Компетенция центрального исполнительного органа
в области социальной защиты населения
Центральный исполнительный орган в области социальной защиты населения:

13) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорларының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының тиiстi мемлекеттiк органдар алдында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ұдайы есептілігі;
14) салымшы мен алушыға оның зейнетақы жинақтарының жай-күйi туралы ақпарат берiп отыру;
15) салымшыға (алушыға) ерікті зейнетақы жарналарының, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының есебінен өзiнiң зейнетақы жинақтарын бір ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан екiншiсiне, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына ауыстыру мүмкiндiгiн беру;
16) зейнетақы жинақтарын алушының таңдауы бойынша толық көлемде немесе iшiнара ерiктi сақтандыру;
17) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен зейнетақы активтерін есепке алу және бағалауды жүзеге асыру арқылы қамтамасыз етіледi.
6-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi зейнетақымен қамсыздандыру саласында:
1) зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлейдi және оларды жүзеге асыруды ұйымдастырады;
2) мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асыру, сондай-ақ Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекiтедi;
3) мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебiне жазу) және аудару тәртiбi мен мерзiмдерiн бекiтедi;
4) судья терiс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда, судьялар үшiн қосымша белгiленген мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидаларын бекiтедi;
5) мiндеттi зейнетақы жарналары, ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру қағидаларын және (немесе) зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн есептеудi жүзеге асыру әдiстемесiн бекiтедi;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешімді қабылдайды;
7) өзiне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiмен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
7-бап. Халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның құзыретi
Халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы орган:

1) разрабатывает перечень профессий работников, в пользу которых вкладчиками за счет собственных средств осуществляются добровольные профессиональные пенсионные взносы;
2) разрабатывает порядок ежегодного повышения размеров пенсионных выплат из Центра;
3) разрабатывает перечень работ в организациях, осуществляющих судебно-медицинскую экспертизу и патологоанатомическую диагностику, для льготного исчисления трудового стажа для назначения пенсий из Центра в полуторном размере;
4) разрабатывает список сезонных отраслей промышленности, работа в которых в течение полного сезона засчитывается в стаж для назначения пенсии за год работы;
5) разрабатывает правила формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам и единый список физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов;
6) разрабатывает порядок и сроки исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в единый пенсионный фонд;
7) разрабатывает правила перечисления обязательных пенсионных взносов, удержанных и не перечисленных агентами с доходов бывших работников, местонахождение которых не известно, в связи с отсутствием по состоянию на 1 января 2005 года социального индивидуального кода и (или) регистрационного номера налогоплательщика, и (или) пенсионного договора с накопительными пенсионными фондами;
8) разрабатывает правила определения ежемесячного дохода, принимаемого для исчисления добровольных профессиональных пенсионных взносов;
9) разрабатывает правила представления единым накопительным пенсионным фондом Центру сведений о заключенных и прекративших действие с вкладчиками (получателями) договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов с использованием электронного документооборота;
10) разрабатывает правила осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов из единого пенсионного фонда и (или) добровольных накопительных пенсионных фондов, и методику осуществления расчета размера пенсионных выплат по графику;
11) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 8. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в части государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций;

1) салымшылар өз қаражаты есебiнен қызметкерлер пайдасына ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын кәсiптерінiң тiзбесiн әзiрлейдi;
2) Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерлерiн жыл сайын арттыру тәртiбiн әзiрлейдi;
3) Орталықтан төленетiн зейнетақыларды бiр жарым еселік мөлшерде тағайындауға еңбек өтілін жеңiлдiкпен есептеу үшiн сот-медициналық сараптаманы және патологиялық-анатомиялық диагностиканы жүзеге асыратын ұйымдардағы жұмыс тiзбесiн әзiрлейдi;
4) толық маусым iшiндегi жұмыс зейнетақы тағайындау үшiн бiр жылғы жұмыс өтіліне есепке алынатын өнеркәсiптiң маусымдық салаларының тiзiмiн әзiрлейдi;
5) салымшылардың (алушылардың) мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидаларын және мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бiрыңғай тiзiмiн әзiрлейдi;
6) жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебiне жазу) және аудару тәртiбi мен мерзiмдерiн әзiрлейдi;
7) 2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әлеуметтiк жеке кодының және (немесе) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiнiң және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорымен жасалған зейнетақы шартының болмауына байланысты, тұрған жерi белгiсiз бұрынғы қызметкерлердiң табыстарынан агенттер ұстап қалған және аудармаған мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару қағидаларын әзiрлейдi;
8) ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қолданылатын ай сайынғы табысты айқындау қағидаларын әзiрлейдi;
9) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының Орталыққа электрондық құжат айналымын пайдалана отырып салымшылармен (алушылармен) міндетті зейнетақы жарналары есебінен жасалған және қолданысын тоқтатқан зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары туралы мәліметтер табыс ету қағидаларын әзірлейді;
10) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан мiндеттi зейнетақы жарналары, ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен жинақталған зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру қағидаларын және кесте бойынша зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн есептеудi жүзеге асыру әдiстемесiн әзiрлейдi;
11) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiнде көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
8-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Уәкiлеттi орган:
1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау бөлiгiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi;

2) разрабатывает и утверждает правила перевода пенсионных накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в добровольный накопительный пенсионный фонд, из добровольного накопительного пенсионного фонда в единый накопительный пенсионный фонд, а также из одного добровольного накопительного пенсионного фонда в другой добровольный накопительный пенсионный фонд;
3) разрабатывает и утверждает правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок осуществления
пенсионного обеспечения из Центра
Статья 9. Право на получение пенсионных выплат из Центра
Гражданам гарантировано право на получение пенсионных выплат из Центра при наступлении установленных настоящим Законом условий.
Пенсионерам, достигшим пенсионного возраста, предоставляется право переназначения пенсий, назначенных им по выслуге лет до 1 января 1998 года.
Статья 10. Категории граждан, имеющих право на получение
выплат из Центра
1. Пенсионные выплаты из Центра осуществляются следующим категориям граждан:
1) получающим пенсию до 1 января 1998 года;
2) достигшим пенсионного возраста в соответствии с пунктами 1-3 статьи 11 настоящего Закона и имевшим трудовой стаж не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года, - в размере, пропорциональном имеющемуся трудовому стажу;
3) военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, имеющим право на получение пенсионных выплат за выслугу лет.
2. В случае смерти получателя пенсионных выплат из Центра, в том числе получателя государственной базовой пенсионной выплаты, его семье либо лицу, осуществившему погребение, выплачивается из Центра единовременная выплата на погребение в размере пятнадцатикратного месячного расчетного показателя.
3. В случае смерти получателя пенсионных выплат из Центра, являвшегося участником или инвалидом Великой Отечественной войны, его семье либо физическому или юридическому лицу, осуществившему погребение, выплачивается из Центра единовременная выплата на погребение в размере тридцатипятикратного месячного расчетного показателя.
Статья 11. Назначение пенсионных выплат из Центра
1. Назначение пенсионных выплат из Центра производится:

2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, сондай-ақ бір ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы жинақтарын аудару қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының комиссиялық сыйақыны өндіріп алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
4) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiнде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2-тарау. Орталықтан зейнетақымен қамсыздандыруды жүзеге асыру тәртібі 9-бап. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн алу құқығы
Азаматтарға осы Заңда белгiленген жағдайлар туындаған кезде Орталықтан зейнетақы төлемдерiн алу құқығына кепiлдiк берiлген.
Зейнет жасына жеткен зейнеткерлерге өздеріне еңбек сiңiрген жылдары үшiн 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн тағайындалған зейнетақыларын қайта тағайындату құқығы берiледi.
10-бап. Орталықтан төлемдер алуға құқығы бар азаматтар санаттары
1. Орталықтан зейнетақы төлемдерi азаматтардың мынадай санаттарына:
1) 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн зейнетақы алатындарға;
2) осы Заңның 11-бабының 1-3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлiк жасына жеткен және 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кемiнде алты ай еңбек өтілі бар адамдарға - еңбек өтіліне барабар мөлшерде;
3) әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттiк және құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген қызметкерлерiне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған, еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар адамдарға төленедi.
2. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн алушы, соның iшiнде мемлекеттiк базалық зейнетақы алушы қайтыс болған жағдайда оның отбасына не оны жерлеген адамға жерлеуге арналған бiржолғы төлем Орталықтан он бес еселенген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде төленедi.
3. Ұлы Отан соғысының қатысушысы немесе мүгедегi болған, Орталықтан зейнетақы төлемдерiн алушы қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не оны жерлеудi жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлғаға Орталықтан отыз бес еселенген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жерлеуге арналған бiржолғы төлем төленедi.
11-бап. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындау
1. Орталықтан зейнетақы төлемдерi:

с 1 января 1998 года - мужчинам по достижении 61 года, женщинам по достижении 56 лет;
с 1 июля 1998 года - мужчинам по достижении 61,5 года, женщинам по достижении 56,5 года;
с 1 июля 1999 года - мужчинам по достижении 62 лет, женщинам по достижении 57 лет;
с 1 июля 2000 года - мужчинам по достижении 62,5 года, женщинам по достижении 57,5 года;
с 1 июля 2001 года - мужчинам по достижении 63 лет, женщинам по достижении 58 лет.
2. Граждане, проживавшие в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска в период с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года, не менее 10 лет, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне» имеют право на назначение пенсии:
мужчины - по достижении 50 лет при общем стаже работы не менее 25 лет;
женщины - по достижении 45 лет при общем стаже не менее 20 лет.
3. Женщины, родившие 5 и более детей и воспитавшие их до восьмилетнего возраста, имеют право на пенсию по возрасту в полном объеме по достижении 50 лет с последующим увеличением указанного пенсионного возраста на 6 месяцев ежегодно, начиная с 1 июля 1998 года, но не более чем на 3 года в целом.
4. Пенсионные выплаты по возрасту в полном объеме из Центра назначаются по достижении возраста, установленного в пункте 1 настоящей статьи, следующим категориям граждан:
1) мужчинам - при наличии трудового стажа не менее 25 лет на 1 января 1998 года и мужчинам из числа лиц, указанных в пункте 2 статьи 64 настоящего Закона, на момент увольнения со службы. При этом для лиц, указанных в пункте 2 статьи 64 настоящего Закона, в трудовой стаж засчитывается служба в период с 1 января 1998 года до момента увольнения со службы при условии, что обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, единый накопительный пенсионный фонд в данный период не производились;
2) женщинам - при наличии трудового стажа не менее 20 лет на 1 января 1998 года и женщинам из числа лиц, указанных в пункте 2 статьи 64 настоящего Закона, на момент увольнения со службы. При этом для лиц, указанных в пункте 2 статьи 64 настоящего Закона, в трудовой стаж засчитывается служба в период с 1 января 1998 года до момента увольнения со службы при условии, что обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, единый накопительный пенсионный фонд в данный период не производились.
5. Пенсионные выплаты по возрасту в неполном объеме назначаются категориям граждан, указанным в пункте 1 настоящей статьи, при отсутствии у них права на получение пенсионной выплаты в полном объеме из Центра, в зависимости от наличия у них фактического трудового стажа на 1 января 1998 года и лицам, указанным в пункте 2 статьи 64 настоящего Закона, на момент увольнения со службы.

1998 жылғы 1 қаңтардан бастап – ерлерге 61 жасқа толғанда, әйелдерге 56 жасқа толғанда;
1998 жылғы 1 шiлдеден бастап – ерлерге 61,5 жасқа толғанда, әйелдерге 56,5 жасқа толғанда;
1999 жылғы 1 шiлдеден бастап – ерлерге 62 жасқа толғанда, әйелдерге 57 жасқа толғанда;
2000 жылғы 1 шiлдеден бастап – ерлерге 62,5 жасқа толғанда, әйелдерге 57,5 жасқа толғанда;
2001 жылғы 1 шiлдеден бастап – ерлерге 63 жасқа толғанда, әйелдерге 58 жасқа толғанда тағайындалады.
2. Төтенше және барынша радиациялық қатерлi өңiрлерде 1949 жылғы 29 тамыздан 1963 жылғы 5 шiлдеге дейiн кемiнде 10 жыл тұрған азаматтар «Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
ерлер – жалпы жұмыс өтілі 25 жылдан кем болмаған жағдайда, 50 жасқа жеткенде;
әйелдер – жалпы өтілі 20 жылдан кем болмаған жағдайда, 45 жасқа жеткенде зейнетақы тағайындатуға құқылы.
3. 5 және одан да көп бала тауып, оларды сегiз жасқа дейiн тәрбиелеген әйелдер 50 жасқа толғанда жасына байланысты толық көлемде зейнетақы алуға құқылы, аталған зейнетақы жасы 1998 жылғы 1 шiлдеден бастап жыл сайын 6 айға өсiп отырады, бiрақ тұтастай алғанда 3 жылдан аспауға тиiс.
4. Орталықтан жасына байланысты зейнетақы төлемдерi толық көлемде осы баптың 1-тармағында белгiленген жасқа толғанда азаматтардың мынадай санаттарына:
1) ерлерге 1998 жылғы 1 қаңтарда кемiнде 25 жыл еңбек өтілі болғанда және осы Заңның 64-бабының 2-тармағында аталған адамдар арасынан ерлерге қызметiнен босатылған кезiнен бастап тағайындалады. Бұл ретте, осы Заңның 64-бабының 2-тармағында аталған адамдар үшiн еңбек өтіліне 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап қызметтен босатылған кезiне дейiнгi қызметi осы кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорларына, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналары жасалмаған кезде есептеледi;
2) әйелдерге 1998 жылғы 1 қаңтарда кемiнде 20 жыл еңбек өтілі болғанда және осы Заңның 64-бабының 2-тармағында аталған адамдар арасынан әйелдерге қызметiнен босатылған кезiнен бастап тағайындалады. Бұл ретте, осы Заңның 64-бабының 2-тармағында аталған адамдар үшiн еңбек өтіліне 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап қызметтен босатылған кезiне дейiнгi қызметi осы кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорларына, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан мiндеттi зейнетақы жарналары жасалмаған кезде есептеледi.
5. Толық емес көлемдегi жасына байланысты зейнетақы төлемдерi осы баптың 1-тармағында аталған азаматтар санаттарына олардың 1998 жылғы 1 қаңтарда нақты еңбек өтілінің болуына қарай, Орталықтан толық көлемiнде зейнетақы төлемдерiн алу құқығы болмаған кезде және осы Заңның 64-бабының 2-тармағында аталған адамдар үшiн қызметтен босатылған кезiнен бастап тағайындалады.

6. Пенсионные выплаты по возрасту в неполном объеме рассчитываются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, как доля от полной пенсии пропорционально имеющемуся трудовому стажу на 1 января 1998 года. При этом для лиц, указанных в пункте 2 статьи 64 настоящего Закона, в трудовой стаж засчитывается служба в период с 1 января 1998 года до момента увольнения со службы при условии, что обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд в данный период не производились.
Статья 12. Период пенсионных выплат из Центра
Пенсионные выплаты из Центра назначаются пожизненно и осуществляются по месяц смерти включительно.
Статья 13. Исчисление трудового стажа для назначения
пенсии из Центра
1. При исчислении трудового стажа для назначения пенсии из Центра засчитываются:
1) работа по трудовым договорам, оплачиваемая физическими и юридическими лицами;
2) воинская служба;
3) служба в специальных государственных и правоохранительных органах;
4) государственная служба;
5) предпринимательская деятельность;
6) время ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимся в посторонней помощи, а также престарелым, достигшим 80-летнего возраста;
7) время ухода за инвалидом в возрасте до 16 лет, пострадавшим от последствий атомных испытаний, экологических бедствий или зараженным вирусом иммунодефицита, либо больным СПИДом;
8) время ухода неработающей матери за малолетними детьми, но не более чем до достижения каждым ребенком возраста 3 лет в пределах 12 лет в общей сложности;
9) время содержания под стражей, отбытия наказания в местах лишения свободы и ссылки граждан, необоснованно привлеченных к уголовной ответственности и репрессированных, но впоследствии реабилитированных;
10) время нахождения трудоспособных граждан на временно оккупированной территории бывшего СССР и лиц (независимо от возраста) на территории других государств в период Великой Отечественной войны, куда они были насильственно вывезены, содержания в фашистских концлагерях (гетто и других местах принудительного содержания в период войны), если в указанные периоды эти лица не совершили преступлений против Родины;
11) время нахождения на инвалидности неработающих инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов;
12) период проживания за границей жен (мужей) работников бывших советских учреждений, учреждений Республики Казахстан и международных организаций, но не более 10 лет в общей сложности;
13) период проживания жен лиц офицерского состава, прапорщиков, мичманов, военнослужащих, проходящих службу по контракту, и военнослужащих сверхсрочной службы с мужьями в местностях, где отсутствовала возможность их трудоустройства по специальности, но не более 10 лет;

6. Жасына байланысты зейнетақының толық емес көлемдегi төлемдерi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен, толық зейнетақыдан 1998 жылғы 1 қаңтарда болған еңбек өтіліне барабар үлес ретiнде есептеледi. Бұл ретте, осы Заңның 64-бабының 2-тармағында аталған адамдар үшiн еңбек өтіліне 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап қызметтен босатылған кезiне дейiнгi қызметi осы кезеңде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналары жасалмаған жағдайда есептеледi.
12-бап. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн төлеу кезеңi
Орталықтан зейнетақы төлемдерi өмiр бойына тағайындалады және қайтыс болған айына қоса төленедi.
13-бап. Орталықтан зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өтілін есептеу
1. Орталықтан зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өтілін есептеу кезiнде мыналар есепке алынады:
1) еңбек шарты бойынша жеке және заңды тұлғалар ақы төлейтiн жұмыс;
2) әскери қызмет;
3) арнаулы мемлекеттiк және құқық қорғау органдарындағы қызмет;
4) мемлекеттiк қызмет;
5) кәсiпкерлiк қызмет;
6) бiрiншi топтағы мүгедекке, екiншi топтағы жалғызiлiктi мүгедекке және өзгенiң көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сондай-ақ 80 жасқа толған қарт адамдарға күтiм жасаған уақыт;
7) атом сынақтары, экологиялық апаттар салдарынан зардап шеккен не иммундық тапшылық вирусын жұқтырған не ЖҚТБ-мен ауыратындарға, 16 жасқа дейiнгi мүгедекке күтiм жасаған уақыт;
8) жұмыс iстемейтiн ананың жас балаларды бағып-күткен, бiрақ әрбiр бала 3 жасқа толғаннан аспайтын жалпы жиынтығы 12 жыл шегiндегi уақыт;
9) қылмыстық жауапқа негiзсiз тартылған және қуғын-сүргiнге ұшыраған, бiрақ кейiн ақталған азаматтардың қамауда болған, бас бостандығынан айыру және жер аудару орындарында жазасын өтеген уақыты;
10) еңбекке жарамды азаматтардың бұрынғы КСРО-ның уақытша басып алынған аумақта және Ұлы Отан соғысы кезеңiнде өздерi басқа мемлекеттердiң аумағына зорлықпен апарылған адамдардың (жасына қарамастан) сонда болған, фашистiк концлагерьлерде (геттоларда және соғыс кезеңiнде мәжбүрлеп ұстайтын басқа да орындарда) ұсталған уақыты, егер аталған кезеңдерде бұл адамдар Отанға қарсы қылмыс жасамаса;
11) жұмыс iстемейтiн соғыс мүгедектерi мен оларға теңестiрiлген мүгедектердiң мүгедек болған уақыты;
12) бұрынғы кеңестік мекемелердiң, Қазақстан Республикасы мекемелерi мен халықаралық ұйымдардың қызметкерлерi әйелдерiнiң (жұбайларының) шетелде тұрған, бiрақ жалпы алғанда 10 жылдан аспайтын кезеңi;
13) офицерлiк құрамдағы адамдар, прапорщиктер, мичмандар, келiсiмшарт бойынша қызмет өткеретiн әскери қызметшiлер және мерзiмiнен тыс қызмет атқаратын әскери қызметшiлер әйелдердiң мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкiндiгi болмаған жерлерде жұбайларымен бiрге тұрған, бiрақ 10 жылдан аспайтын кезеңi;

14) период проживания супруги (супруга) сотрудника специального государственного органа с последним в местностях, где отсутствовала возможность ее (его) трудоустройства по специальности, но не более 10 лет;
15) обучение в высших и средних специальных учебных заведениях, училищах, школах и на курсах по подготовке кадров, повышению квалификации и переквалификации, аспирантуре, докторантуре и клинической ординатуре, а также очных высших и средних духовных учебных заведениях на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
16) служба в военизированной охране, органах специальной связи и горноспасательных частях, независимо от ведомственной подчиненности и наличия специального или воинского звания;
17) иная работа, при условии уплаты отчислений на социальное страхование.
2. При льготном исчислении трудового стажа для назначения пенсии из Центра также засчитываются:
1) воинская служба в составе действующей армии в период боевых действий, в том числе при выполнении воинского долга, а также пребывание в партизанских отрядах и соединениях в период боевых действий, а также время нахождения на лечении в лечебных учреждениях вследствие военной травмы - в порядке, установленном для исчисления сроков этой службы при назначении пенсии за выслугу лет военнослужащим;
2) работа, в том числе в качестве вольнонаемного состава в воинских частях, и служба, кроме воинской службы, предусмотренной подпунктом 1) настоящего пункта, в годы Великой Отечественной войны - в двойном размере;
3) работа в городе Ленинграде в период его блокады в годы Великой Отечественной войны с 8 сентября 1941 года по 27 января 1944 года - в тройном размере;
4) время нахождения граждан в возрасте от 12 лет и старше в городе Ленинграде в период его блокады с 8 сентября 1941 года по 27 января 1944 года - в двойном размере;
5) время пребывания лиц на территории других государств в период Великой Отечественной войны, куда они были насильственно вывезены, а также время нахождения в фашистских концлагерях (гетто и других местах принудительного содержания в период войны), если в указанные периоды эти лица не совершили преступления против Родины, - в двойном размере;
6) время содержания под стражей, отбытия наказания в местах лишения свободы, ссылки, привлечения к принудительному труду с ограничением свободы, на спецпоселении и принудительном лечении в психиатрических учреждениях граждан, незаконно привлеченных к уголовной ответственности и репрессированных, впоследствии реабилитированных, - в тройном размере;

14) арнаулы мемлекеттiк орган қызметкерi зайыбының (жұбайының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкiндiгi болмаған жерлерде оның бiрге тұрған, бiрақ 10 жылдан аспайтын кезеңi;
15) Қазақстан Республикасының аумағындағы және одан тыс жерлердегi жоғары және арнаулы орта оқу орындарында, училищелерде, мектептерде және кадрлар даярлау, бiлiктiлiгiн арттыру және қайта мамандандыру курстарында, аспирантурада, докторантурада және клиникалық ординатурада, сондай-ақ күндiзгi жоғары және орта дiни оқу орындарында оқу;
16) әскерилендiрiлген күзетте, арнаулы байланыс органдарында және кен-құтқару бөлiмдерiнде олардың ведомстволық бағыныстылығына және арнаулы немесе әскери атағының болуына қарамастан;
17) әлеуметтiк сақтандыруға аударымдар төлеген жағдайда өзге де жұмыс.
2. Орталықтан зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өтілін жеңiлдiкпен есептеу кезiнде мыналар да есепке алынады:
1) ұрыс қимылдары кезеңiнде майдандағы армия құрамындағы, оның iшiнде әскери борышын өтеу кезiндегi әскери қызмет, сондай-ақ ұрыс қимылдары кезеңiнде партизан отрядтары мен құрамаларында болу, сондай-ақ әскери жарақат салдарынан емдеу мекемелерiнде емдеуде болған уақыт - әскери қызметшiлерге еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы тағайындаған кезде осы қызметтiң мерзiмiн есептеу үшiн белгiленген тәртiппен;
2) әскери бөлiмдердегi жұмыс, оның iшiнде еркiн жалдамалы құрам ретiндегi жұмыс және осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген әскери қызметтен басқа, Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қызмет – екi есе мөлшерде;
3) Ұлы Отан соғысы жылдарында 1941 жылғы 8 қыркүйектен бастап 1944 жылғы 27 қаңтарға дейiнгi қоршау кезеңiнде Ленинград қаласындағы уақыт – үш есе мөлшерде;
4) 12 жастан бастап және одан үлкен жастағы азаматтардың 1941 жылғы 8 қыркүйектен бастап 1944 жылғы 27 қаңтарға дейiнгi қоршау кезеңiнде Ленинград қаласында болған уақыты – екi есе мөлшерде;
5) Ұлы Отан соғысы кезiнде басқа мемлекеттердiң аумағына зорлықпен апарылған адамдардың сонда болған уақыты, сондай-ақ фашистiк  концлагерьлерде (геттоларда және соғыс кезеңiнде мәжбүрлеп ұстайтын басқа да орындарда) болған уақыты, егер аталған кезеңдерде бұл адамдар Отанға қарсы қылмыс жасамаса – екi есе мөлшерде;
6) заңсыз қылмыстық жауапқа тартылған және қуғын-сүргiнге ұшыраған, кейiннен ақталған азаматтардың қамауда болған, бас бостандығынан айыру, жер аудару орындарында жазасын өтеу, бас бостандығын шектей отырып мәжбүрлеп еңбекке тартылған, арнаулы қоныстандыру орындарында ұсталған және психиатриялық мекемелерде мәжбүрлеп емдеуде болған уақыты – үш есе мөлшерде;

7) работа и воинская служба в районах, примыкающих к Семипалатинскому испытательному полигону, в период с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года - в тройном размере, а с 6 июля 1963 года по 1 января 1992 года - в полуторном размере;
8) работа в противолепрозных и противочумных учреждениях, инфекционных учреждениях по лечению лиц, зараженных вирусом иммунодефицита человека или больных СПИДом, - в двойном размере, в организациях, осуществляющих судебно-медицинскую экспертизу и патологоанатомическую диагностику - по перечню работ, утвержденному Правительством Республики Казахстан, - в полуторном размере;
9) работа на водном транспорте в течение полного навигационного периода засчитывается за год работы;
10) работа в течение полного сезона на предприятиях сезонных отраслей промышленности, независимо от их подведомственной подчиненности, - по списку, утвержденному Правительством Республики Казахстан, засчитывается в стаж за год работы.
Статья 14. Подтверждение трудового стажа
1. Трудовой стаж для исчисления пенсионных выплат из Центра за период до 1 января 1998 года подтверждается трудовой книжкой.
2. Трудовой стаж при отсутствии трудовой книжки или соответствующих записей в ней устанавливается на основании документов, подтверждающих сведения о работе, либо решения суда.
3. Трудовой стаж граждан, осуществлявших деятельность в соответствии с подпунктами 5) и 17) пункта 1 статьи 13 настоящего Закона, подтверждается документами об оплате страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан, осуществленной до 1 января 1998 года.
Статья 15. Исчисление размера пенсионных выплат из Центра
1. Исчисление пенсионных выплат в полном объеме из Центра производится из расчета 60 процентов среднемесячного дохода, определяемого в соответствии со статьей 16 настоящего Закона.
2. Исчисление размера пенсионных выплат из Центра осуществляется, исходя из среднемесячного дохода за любые 3 года подряд, независимо от перерывов в работе с 1 января 1995 года.
Размер среднемесячного дохода за период с 1 января 1998 года, за исключением дохода, полученного в период работы в российских организациях комплекса «Байконур», устанавливается соответственно доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, единый накопительный пенсионный фонд в порядке, определяемом центральным исполнительным органом в области социальной защиты населения.
3. Размер среднемесячного дохода за период с 1 января 1998 года лицам, работавшим в российских организациях комплекса «Байконур», устанавливается соответственно доходу, подтверждаемому справкой о доходах, выдаваемой работодателем.
Исчисление пенсионных выплат производится исходя из размера дохода, выплаченного в валюте Российской Федерации, по официальному курсу национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, установленному уполномоченным органом на день обращения за назначением пенсионных выплат.

7) Семей сынақ полигонына жапсарлас жатқан аудандардағы 1949 жылғы 29 тамыздан бастап 1963 жылғы 5 шiлдеге дейiнгi кезеңде жұмыс iстеп, әскери қызмет атқару – үш есе мөлшерде, ал 1963 жылғы 6 шiлдеден бастап 1992 жылғы 1 қаңтарға дейiнгiсi – бiр жарым есе мөлшерде;
8) алапеске және обаға қарсы мекемелерде, иммундық тапшылық вирусын жұқтырған немесе ЖИТС-пен ауырған адамдарды емдеу жөнiндегi мекемелердегi жұмыс – екi есе мөлшерде; сот медициналық сараптаманы және патология-анатомиялық диагностиканы жүзеге асыратын ұйымдарда Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен жұмыс тiзбесi бойынша – бiр жарым есе мөлшерде;
9) толық навигациялық кезең iшiнде су көлiгiндегi жұмыс бiр жыл iстеген жұмыс үшiн есептеледi;
10) ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, өнеркәсiптiң маусымдық салалары кәсiпорындарындағы толық маусым iшiндегi жұмыс Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тiзiм бойынша бiр жылғы жұмыс өтіліне есептеледi.
14-бап. Еңбек өтілін растау
1. 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi кезеңге Орталықтан зейнетақы төлемдерiн есептеу үшiн еңбек өтілі еңбек кiтапшасымен расталады.
2. Еңбек кiтапшасы жоқ немесе онда тиiстi жазбалар болмаған кезде еңбек өтілі жұмыс туралы мәлiметтердi растайтын құжаттардың негiзiнде не сот шешiмiнiң негiзiнде белгіленеді.
3. Осы Заңның 13-бабының 1-тармағы 5) және 17) тармақшаларына сәйкес қызметтi жүзеге асырған азаматтардың еңбек өтілі Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн жүзеге асырылған сақтандыру жарналарын төлегенi туралы құжаттармен расталады.
15-бап. Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн есептеу
1. Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн толық көлемде есептеу осы Заңның 16-бабына сәйкес белгiленетiн орташа айлық кiрiстiң 60 пайызы есебiнен жүргiзiледi.
2. Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн есептеу 1995 жылғы 1 қаңтардан бастап жұмыстағы үзiлiстерге қарамастан қатарынан кез келген 3 жыл iшiндегi орташа айлық табыс негiзге алына отырып жүзеге асырылады.
«Байқоңыр» кешенiнiң ресейлiк ұйымдарында жұмыс iстеген кезеңде алған табысты қоспағанда, 1998 жылғы 1 қаңтардан басталған кезең үшін орташа айлық табыстың мөлшерi халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы орган айқындайтын тәртiппен жинақтаушы зейнетақы қорларына, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкес белгiленедi.
3. «Байқоңыр» кешенiнiң ресейлiк ұйымдарында жұмыс iстеген адамдарға 1998 жылғы 1 қаңтардан басталған кезең үшін орташа айлық табыстың мөлшерi жұмыс берушi беретiн табыс туралы анықтамамен расталатын табысқа сәйкес белгiленедi.
Зейнетақы төлемдерiн есептеуді зейнетақы төлемдерiн тағайындауға өтiнiш жасаған күнi уәкiлеттi орган белгiлеген, Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы бойынша Ресей Федерациясының валютасымен төленген табыс мөлшерiн негiзге ала отырып жүргiзедi.

4. Размер пенсионных выплат за каждый полный отработанный год до 1 января 1998 года сверх требуемого трудового стажа увеличивается на 1 процент, но не более 75 процентов от дохода, учитываемого для исчисления пенсии.
5. Максимальный размер пенсионных выплат, назначенных до 1 января 1998 года, за исключением размеров пенсионных выплат участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, прокуратуры, бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан и лицам, пенсия которым назначена до 1 января 1998 года на льготных условиях по списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей, утвержденных Правительством Республики Казахстан, и по результатам аттестации рабочих мест, не может превышать семьдесят пять процентов от тридцатидевятикратного месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
Статья 16. Определение дохода для исчисления
пенсионных выплат из Центра
1. В доход для исчисления пенсионных выплат из Центра включаются все виды оплаты труда и иные доходы, перечень которых устанавливается Правительством Республики Казахстан.
2. Доход для исчисления пенсионных выплат за 3 года работы определяется путем деления общей суммы дохода за 36 календарных месяцев работы подряд на тридцать шесть.
3. Доход для исчисления пенсионных выплат из Центра не может превышать тридцатидевятикратного месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
Статья 17. Порядок обращения за назначением
пенсионных выплат из Центра
1. Заявление о назначении пенсионных выплат из Центра подается в Центр по местожительству гражданина с приложением документов, подтверждающих стаж и доход, необходимых для начисления пенсионных выплат.
2. Назначение пенсионных выплат из Центра производится органом, назначающим пенсионные выплаты.
3. Орган, назначающий пенсионные выплаты, обязан давать разъяснения по вопросам назначения пенсий и оказывать содействие гражданам в оформлении соответствующих документов.
Статья 18. Сроки рассмотрения документов для назначения
пенсионных выплат из Центра
1. Рассмотрение документов для назначения пенсионных выплат из Центра осуществляется органом, назначающим пенсионные выплаты, в течение десяти рабочих дней со дня представления документов.
2. Орган, назначающий пенсионные выплаты, не позднее пяти рабочих дней после вынесения соответствующего решения извещает о нем заявителя.

4. 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн қажеттi еңбек өтілінен тыс жұмыс iстеген әрбiр толық жыл үшiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi 1 пайызға өсiрiледi, бiрақ ол зейнетақыны есептеу үшiн ескерiлетiн табыстың 75 пайызынан аспауға тиiс.
5. Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiнiң, әскери қызметшiлердiң, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарының, прокуратура, бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң және зейнетақы 1998 жылдың 1 қаңтарына дейiн, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен, өндiрiстердiң, жұмыстардың, кәсiптердiң, лауазымдардың және көрсеткiштердiң № 1 тiзiмi бойынша және жұмыс орындарын аттестаттау нәтижелерi бойынша жеңiлдiктi шарттарда тағайындалған адамдардың зейнетақы төлемдерi мөлшерiн қоспағанда, 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн тағайындалған зейнетақы төлемдерiнiң ең жоғары мөлшерi тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген отыз тоғыз еселенген айлық есептiк көрсеткiштiң жетпiс бес пайызынан аспайды.
16-бап. Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерiн есептеу үшiн табысты анықтау
1. Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн есептеуге арналған табысқа еңбекақы төлеудiң барлық түрлерi және тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн өзге де табыстар енгiзiледi.
2. Зейнетақы төлемдерiн есептеу үшiн 3 жылғы жұмыс iшiндегi табыс қатарынан 36 күнтiзбелiк айдағы жұмыс iшiндегi табыстың жалпы сомасын отыз алтыға бөлу арқылы анықталады.
3. Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн есептеуге арналған табыс тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленетiн отыз тоғыз еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспауға тиiс.
17-бап. Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерiн тағайындауға өтiнiш беру тәртiбi
1. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындау туралы өтініш зейнетақы төлемдерiн есептеу үшiн қажеттi өтілі мен табысын растайтын құжаттармен қоса азаматтың тұрғылықты жерi бойынша Орталыққа берiледi.
2. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындауды зейнетақы төлемдерiн тағайындаушы орган жүргiзедi.
3. Зейнетақы төлемдерiн тағайындаушы орган зейнетақы тағайындау мәселелерi бойынша түсiндiрме беруге және азаматтардың тиiстi құжаттарды ресiмдеуiне көмек көрсетуге мiндеттi.
18-бап. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындауға арналған құжаттарды қарау мерзiмдерi
1. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындауға арналған құжаттарды қарауды зейнетақы төлемдерiн тағайындаушы орган құжаттар табыс етiлген күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде жүзеге асырады.
2. Зейнетақы төлемдерiн тағайындаушы орган тиiстi шешiм шығарылғаннан кейiн бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей, бұл туралы өтініш берушiге хабарлайды.

3. В случае отказа в назначении пенсионных выплат из Центра, орган, назначающий пенсионные выплаты, обязан письменно мотивировать причины отказа и вернуть представленные документы заявителю.
4. Решение органа, назначающего пенсионные выплаты, может быть обжаловано в судебном порядке.
Статья 19. Сроки назначения пенсионных выплат из Центра
1. Пенсионные выплаты из Центра назначаются со дня обращения за назначением пенсии.
2. Днем обращения за назначением пенсионных выплат из Центра считается день одновременной подачи заявления и необходимых документов в Центр.
Статья 20. Государственная монополия в сфере
пенсионного обеспечения
1. Центр осуществляет следующие виды деятельности, относящиеся к государственной монополии:
1) организация и осуществление выплат пенсий, пособий, единовременных и иных выплат из Центра в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) формирование централизованной базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
3) определение размера обязательных пенсионных взносов, фактически внесенных вкладчиком на момент приобретения права на пенсионные выплаты, с учетом прогнозного уровня инфляции на следующий финансовый год;
4) персонифицированный учет обязательных пенсионных взносов и (или) пени;
5) перевод обязательных пенсионных взносов и (или) пени от агентов в единый накопительный пенсионный фонд;
6) возврат агенту обязательных пенсионных взносов и (или) пени лиц, не имеющих индивидуальный идентификационный номер и (или) договоров о пенсионном обеспечении, и (или) в реквизитах которых допущены ошибки;
7) возврат агенту обязательных пенсионных взносов и (или) пени из единого накопительного пенсионного фонда по заявлениям агентов;
8) формирование и представление в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет, реестров платежных документов агентов по перечисленным на счет Центра и возвращенным агенту из Центра суммам обязательных пенсионных взносов и (или) пени по ним;
9) формирование макета дел получателей пенсионных выплат, пособий, единовременных и иных выплат для назначения выплаты органом, назначающим пенсионные выплаты из Центра;
10) формирование централизованной базы данных и персонифицированный учет получателей пенсий, пособий, единовременных и иных выплат из Центра;

3. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындаудан бас тартылған жағдайда, зейнетақы төлемдерiн тағайындаушы орган бас тартудың себептерiн жазбаша түрде негiздеп, ұсынылған құжаттарды өтініш берушiге қайтаруға мiндеттi.
4. Зейнетақы төлемдерiн тағайындаушы органның шешiмiне сот тәртiбiмен шағымдануға болады.
19-бап. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындау мерзiмдерi
1. Орталықтан зейнетақы төлемдерi зейнетақы тағайындауға өтiнiш берiлген күннен бастап тағайындалады.
2. Өтініш пен қажеттi құжаттарды Орталыққа бiр мезгiлде берген күн Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындауға өтiнiш берген күн болып есептеледi.
20-бап. Зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы мемлекеттiк монополия
1. Орталық мемлекеттiк монополияға жататын мынадай қызмет түрлерiн жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақы, жәрдемақы төлемдерiн, бiржолғы және өзге де төлемдердi төлеудi ұйымдастыру және жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша салымшылардың (алушылардың) орталықтандырылған деректер базасын қалыптастыру;
3) салымшы зейнетақы төлемдерiне құқық алған кезде нақты енгiзген мiндеттi зейнетақы жарналарының мөлшерiн келесi қаржы жылына инфляцияның болжамды деңгейiн ескерiп анықтау;
4) мiндеттi зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды дербес есепке алу;
5) мiндеттi зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды агенттерден бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару;
6) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасаспаған және (немесе) жеке сәйкестендiру нөмiрi жоқ (немесе) деректемелерiнде қателер жiберiлген тұлғалардың мiндеттi зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды агентке қайтару;
7) агенттердің өтініштері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды агентке қайтару;
8) салықтардың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң түсуiн қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органға агенттердiң Орталық шотына аударған және Орталықтан агентке қайтарылған мiндеттi зейнетақы жарналарының сомалары және (немесе) солар бойынша өсімпұлдар төлем құжаттарының тiзiлiмдерін қалыптастыру және табыс ету;
9) Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындайтын органның төлемдердi тағайындауы үшiн зейнетақы төлемдерін, жәрдемақы, біржолғы және өзге де төлем алушылар iстерiнiң макетiн қалыптастыруды;
10) зейнетақы, жәрдемақы, біржолғы және өзге де төлемдердi алушылардың орталықтандырылған дерекқорын қалыптастыру және оларды дербестендiрiлген есепке алу;

11) взаимодействие с агентами, единым накопительным пенсионным фондом по вопросам учета, перевода, возврата пенсионных взносов и (или) пени по ним;
12) оказание услуг единому накопительному пенсионному фонду по заключению договоров о пенсионном обеспечении с вкладчиками;
13) организация мероприятий по обеспечению работоспособности единой информационной системы центрального исполнительного органа;
14) организация доступа структурных подразделений центрального исполнительного органа, а также уполномоченного органа по вопросам занятости и социальных программ местных исполнительных органов, являющихся пользователями информационных систем, к централизованным базам данных, располагающимся на программно-аппаратной платформе Центра, с учетом требований законодательства по защите конфиденциальных сведений;
15) предоставление информационных услуг физическим и юридическим лицам по видам деятельности Центра с учетом требований законодательства Республики Казахстан по обеспечению сохранности тайны пенсионных накоплений;
16) иные виды деятельности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
2. Цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 21. Порядок осуществления
пенсионных выплат из Центра
1. Пенсионные выплаты из Центра производятся за текущий месяц.
2. Работающие пенсионеры имеют право на получение пенсии в полном размере с учетом ограничений и случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 15 и статьей 64 настоящего Закона.
3. Пенсионные выплаты могут производиться по нотариально удостоверенной доверенности.
4. Порядок осуществления пенсионных выплат из Центра определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 22. Получение пенсионных выплат за прошлое время
1. Начисленные, но не востребованные получателем суммы пенсионных выплат, выплачиваются за прошлое время, но не более чем за 3 года перед обращением за их получением.
2. Суммы пенсионных выплат, не полученные своевременно по вине органа, назначающего или осуществляющего пенсионные выплаты, выплачиваются за прошлое время без ограничения сроков.
Статья 23. Удержания из пенсии
1. Удержания из пенсии могут производиться в порядке исполнительного производства, кроме случаев излишне выплаченных сумм пенсий вследствие ошибок при назначении пенсий, когда удержания производятся на основании заявления получателя пенсионных выплат, а также случаев удержания доходов осужденных, лишенных свободы.

11) зейнетақы жарналарын және (немесе) солар бойынша өсімпұлдарды есепке алу, аудару, қайтару мәселелерi бойынша агенттермен, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен өзара iс-қимыл жасау;
12) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына салымшылармен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасау жөнінде қызмет көрсету;
13) орталық атқарушы органның бiрыңғай ақпараттық жүйесiнiң жұмысқа қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыру;
14) Орталықтың бағдарламалық-аппараттық тұғырнамасында орналасқан орталықтандырылған деректер базасына жасырын мәліметтерді қорғау жөніндегі заңнама талаптарын ескере отырып, ақпараттық жүйелердің пайдаланушылары болып табылатын орталық атқарушы органның, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар жөніндегі уәкілетті органының құрылымдық бөлімшелерінің қол жетімділігін ұйымдастыру;
15) Қазақстан Республикасы заңнамасының зейнетақы жинақтарының құпиялығын сақтауды қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарын ескере отырып, жеке және заңды тұлғаларға Орталықтың қызмет түрлерi бойынша ақпараттық қызметтер ұсыну;
16) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де қызмет түрлерi.
2. Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
21-бап. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру тәртiбi
1. Орталықтан зейнетақы төлемдерi ағымдағы ай үшiн жүргізіледі.
2. Жұмыс iстейтiн зейнеткерлердiң осы Заңның 15-бабы 5-тармағында және 64-бабында көзделген шектеулер мен жағдайларды ескере отырып, зейнетақыны толық мөлшерде алуға құқығы бар.
3. Зейнетақы төлемдерi нотариат куәландырған сенiмхат бойынша жүргізілуі мүмкiн.
4. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды.
22-бап. Өткен уақыт үшiн зейнетақы төлемдерiн алу
1. Есептелген, бiрақ алушы талап етпеген зейнетақы төлемдерiнiң сомасы өткен уақыт үшiн, бiрақ оларды алуға өтiнiш беру алдындағы 3 жылдан аспайтын уақыт үшiн төленедi.
2. Зейнетақы төлемдерiн тағайындайтын немесе жүзеге асыратын органның кiнәсiнен уақытында алынбаған зейнетақы төлемдерiнiң сомасы өткен уақыт үшiн мерзiмi шектелмей төленедi.
23-бап. Зейнетақыдан ұстап қалу
1. Зейнетақы тағайындау кезiндегi қателiктер салдарынан артық төленген сомаларды зейнетақы төлемдерiн алушының өтiнiшi негiзiнде ұстап қалатын жағдайлардан, сондай-ақ сотталғандардың, бас бостандығынан айырылғандардың табысынан ұстап қалатын жағдайлардан басқа, зейнетақыдан ұстап қалу атқарушылық iс жүргiзу тәртiбiмен жасалуы мүмкiн.

2. Удержания из пенсии производятся из суммы, причитающейся к выплате.
3. Из пенсии не может быть удержано более 50 процентов от причитающейся к выплате суммы.
Глава 3. Уплата пенсионных взносов
Статья 24. Уплата обязательных пенсионных взносов
1. Обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд подлежат уплате вкладчиками обязательных пенсионных взносов по ставкам, определяемым настоящим Законом.
2. От уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд освобождаются лица, достигшие пенсионного возраста, в соответствии с пунктами 1-3 статьи 11 настоящего Закона.
3. От уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд освобождаются лица, имеющие инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно.
4. От уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд освобождаются военнослужащие, сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, лица, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года:
1) которым назначены пенсионные выплаты до 1 января 1998 года;
2) которым назначены пенсионные выплаты из Центра в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 65 настоящего Закона.
5. Обязательные пенсионные взносы уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан.
6. Удержанные (начисленные) обязательные пенсионные взносы перечисляются в Центр:
1) юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями (кроме применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса и крестьянских или фермерских хозяйств), а также частными нотариусами, частными судебными исполнителями и адвокатами из доходов, выплаченных работникам, - не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем выплаты доходов;
2) индивидуальными предпринимателями (кроме применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента или упрощенной декларации и крестьянских или фермерских хозяйств), а также частными нотариусами, частными судебными исполнителями и адвокатами в свою пользу - не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным;
3) крестьянскими или фермерскими хозяйствами, применяющими специальный налоговый режим, - в порядке и сроки, которые предусмотрены налоговым законодательством Республики Казахстан;
4) субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, - в срок, предусмотренный налоговым законодательством Республики Казахстан;

2. Зейнетақыдан ұстап қалу төленуге тиiстi сомадан жасалады.
3. Зейнетақыдан төленуге тиiстi соманың 50 пайыздан астамын ұстап қалуға болмайды.
3-тарау. Зейнетақы жарналарын төлеу 24-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу
1. Мiндеттi зейнетақы жарналарының салымшылары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналарын осы Заңда белгiленген мөлшерлемелер бойынша төлеуге тиiс.
2. Осы Заңның 11-бабы 1-3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлiк жасқа жеткен адамдар бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеуден босатылады.
3. Бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектiгi бар адамдар, егер мүгедектiгi мерзiмсiз болып белгiленсе, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеуден босатылады.
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеуден:
1) 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн зейнетақы төлемдерi тағайындалған;
2) осы Заңның 65-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Орталықтан зейнетақы төлемдерi тағайындалған әскери қызметшiлер, құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген қызметкерлерi, арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар босатылады.
5. Мiндеттi зейнетақы жарналары Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен төленедi.
6. Ұстап қалынған (есебiне жазылған) мiндеттi зейнетақы жарналарын Орталыққа:
1) заңды тұлғалар мен дара кәсiпкерлер (шағын бизнес субъектiлерi мен шаруа немесе фермер қожалықтары үшiн арнайы салық режимiн қолданатындардан басқа), сондай-ақ жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар қызметкерлерге төленетiн табыстардан – табыстарды төленген айдан кейiнгi айдың 25-iнен кешiктiрмей;
2) дара кәсiпкерлер (патент немесе оңайлатылған декларация негiзiнде шағын бизнес субъектiлерi үшiн және шаруа немесе фермер қожалықтары үшiн арнайы салық режимiн қолданатындардан басқа), сондай-ақ жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары мен адвокаттар өз пайдасына - есептi айдан кейiнгi айдың 25-iнен кешiктiрмей;
3) арнайы салық режимiн қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртiппен және мерзiмде;
4) оңайлатылған декларация негiзiнде арнайы салық режимiн қолданатын шағын бизнес субъектiлерi – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген мерзiмде;

5) индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента, - в срок, предусмотренный налоговым законодательством Республики Казахстан для уплаты стоимости патента;
6) Центром - не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за месяцем осуществления социальных выплат.
7. Контроль за полным и своевременным осуществлением уплаты обязательных пенсионных взносов и пени, начисленной в соответствии с пунктом 1 статьи 28 настоящего Закона, осуществляется налоговыми органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Обязательные пенсионные взносы не могут быть уплачены в пользу других лиц.
9. Обязательные пенсионные взносы, удержанные и не перечисленные агентами с доходов бывших работников, местонахождение которых не известно, в связи с отсутствием по состоянию на 1 января 2005 года социального индивидуального кода и (или) регистрационного номера налогоплательщика, и (или) пенсионного договора с накопительными пенсионными фондами, до 1 января 2014 года, перечисляются агентами вместе с пеней, начисленной до 1 января 2005 года, в бюджет в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан. При этом пеня, начисленная после 1 января 2005 года, подлежит списанию.
Перечисленные в бюджет суммы обязательных пенсионных взносов и пени могут быть истребованы бывшими работниками, а в случае их смерти или объявления умершими - наследниками в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 25. Ставка обязательных пенсионных взносов
1. Обязательные пенсионные взносы, подлежащие уплате в единый накопительный пенсионный фонд, устанавливаются в размере десяти процентов от ежемесячного дохода работника, принимаемого для исчисления пенсионных взносов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать семидесятипятикратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Для судей Республики Казахстан дополнительно устанавливаются обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд в размере десяти процентов от ежемесячного дохода судьи за счет средств республиканского бюджета.
При освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам указанные взносы изымаются и перечисляются в республиканский бюджет.
3. Для адвокатов, частных судебных исполнителей, частных нотариусов, а также индивидуальных предпринимателей обязательные пенсионные взносы в свою пользу, подлежащие уплате в единый накопительный пенсионный фонд, устанавливаются в размере десяти процентов от заявляемого дохода, но не менее десяти процентов от минимального размера заработной платы и не выше десяти процентов от семидесятипятикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, исчисляемые за каждый месяц налогового периода.
Для крестьянских или фермерских хозяйств, применяющих специальный налоговый режим, обязательные пенсионные взносы в пользу совершеннолетнего члена (участника) и главы крестьянского или фермерского хозяйства, подлежащие уплате в единый накопительный пенсионный фонд, устанавливаются в размере не менее десяти процентов от минимального размера заработной платы и не выше десяти процентов от семидесятипятикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, исчисляемые за каждый месяц налогового периода. Обязательные пенсионные взносы в пользу совершеннолетних членов (участников) крестьянского или фермерского хозяйства подлежат исчислению и уплате с начала календарного года, следующего за годом достижения ими совершеннолетия.
Заявляемым доходом является доход, определяемый самостоятельно индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным судебным исполнителем и частным нотариусом для исчисления обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в свою пользу.

5) патент негiзiнде арнайы салық режимiн қолданатын дара кәсiпкерлер – патент құнын төлеу үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген мерзiмде;
6) Орталық – әлеуметтiк төлемдер жүзеге асырылатын айдан кейiнгi айдың он бесiнен кешiктiрмей аударады.
7. Мiндеттi зейнетақы жарналарының және осы Заңның 28-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген өсiмпұлдың толық және уақтылы төленуiн бақылауды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес салық органдары жүзеге асырады.
8. Мiндеттi зейнетақы жарналарын басқа адамдардың пайдасына төлеуге болмайды.
9. 2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әлеуметтiк жеке кодының және (немесе) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiнiң және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорларымен жасалған зейнетақы шарттарының болмауына байланысты, тұрған жерi белгiсiз бұрынғы қызметкерлердiң табыстарынан ұстап қалған және аудармаған мiндеттi зейнетақы жарналарын агенттер 2005 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептелген өсiмпұлмен қоса, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен 2014 жылғы 1 қаңтарға дейiн бюджетке аударады. Бұл ретте 2005 жылғы 1 қаңтардан кейiн есебiне жазылған өсiмпұл есептен шығаруға жатады.
Бюджетке аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары мен өсiмпұлдар сомаларын – бұрынғы қызметкерлер, ал олар қайтыс болған немесе қайтыс болды деп жарияланған жағдайда мұрагерлерi Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес талап ете алады.
25-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиiстi мiндеттi зейнетақы жарналары Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын қызметкердiң ай сайынғы табысының он пайызы мөлшерiнде белгiленедi. Бұл ретте мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын ай сайынғы табыс тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төменгi жалақының жетпiс бес еселенген мөлшерінен аспауға тиiс.
2. Қазақстан Республикасының судьялары үшiн бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына республикалық бюджет қаражаты есебiнен судьяның ай сайынғы кiрiсiнiң он пайызы мөлшерiнде мiндеттi зейнетақы жарналары қосымша белгiленедi.
Судья терiс себептер бойынша қызметiнен босатылған кезде көрсетiлген жарналар алып қойылады және республикалық бюджетке аударылады.
3. Адвокаттар, жеке сот орындаушылары, жеке нотариустар, сондай-ақ дара кәсiпкерлер үшiн бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына өз пайдасына төлеуге жататын, салық кезеңiнiң әрбiр айы үшiн есептелетiн мiндеттi зейнетақы жарналары мәлiмделетiн табыстың он пайызы мөлшерiнде, бiрақ тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнiң кемінде он пайызы және ең төменгi жалақының жетпiс бес еселенген мөлшерiнiң он пайызынан жоғары емес болып белгiленедi.
Арнаулы салық режимiн қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары үшiн шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшесiнiң (қатысушысының) және басшысының пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорларына төлеуге жататын, салық кезеңiнiң әрбiр айы үшiн есептелетiн мiндеттi зейнетақы жарналары тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнiң он пайызынан кем емес және ең төменгi жалақының жетпiс бес еселенген мөлшерiнiң он пайызынан жоғары емес мөлшерде белгiленедi. Шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелерiнiң (қатысушыларының) пайдасына мiндеттi зейнетақы жарналары олар кәмелетке толған жылдан кейiнгi күнтiзбелiк жылдан бастап есептелуге және төленуге тиiс.
Дара кәсiпкер, адвокат, жеке сот орындаушысы және жеке нотариус жинақтаушы зейнетақы қорларына өз пайдасына мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу үшiн дербес айқындайтын табыс мәлiмделетiн табыс болып табылады.

Статья 26. Ставка добровольных пенсионных взносов
1. Добровольные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд носятся вкладчиками – физическими лицами в свою пользу за счет своего дохода при заключении ими договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.
2. Вкладчик добровольных пенсионных взносов вправе выбрать для уплаты добровольных пенсионных взносов единый накопительный пенсионный фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд.
3. Вкладчиками добровольных пенсионных взносов в пользу получателя могут быть физические и юридические лица.
4. Ставка добровольных пенсионных взносов, порядок их уплаты, а также порядок пенсионных выплат устанавливаются по соглашению сторон договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.
Статья 27. Ставка добровольных профессиональных
пенсионных взносов
1. Добровольные профессиональные пенсионные взносы осуществляются вкладчиками добровольных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств в пользу работников, перечень профессий которых определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Вкладчик добровольных профессиональных пенсионных взносов вправе выбрать для уплаты добровольных профессиональных пенсионных взносов единый накопительный пенсионный фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд.
3. Ставка добровольных профессиональных пенсионных взносов устанавливается по соглашению сторон договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов, но не выше десяти процентов от ежемесячного дохода работника. При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления добровольных профессиональных пенсионных взносов, определяется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Статья 28. Ответственность за несвоевременное удержание
и перечисление обязательных пенсионных взносов
1. Своевременно не удержанные (не начисленные) и (или) не перечисленные агентом суммы обязательных пенсионных взносов при условии фактической выплаты и получения работником дохода взыскиваются налоговыми органами или подлежат перечислению агентами в пользу вкладчиков обязательных пенсионных взносов с начисленной пеней в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной уполномоченным органом, на каждый день просрочки (включая день оплаты в Центр).
2. В случаях неполного и (или) несвоевременного перечисления обязательных пенсионных взносов, налоговые органы вправе взыскивать с банковских счетов агентов деньги в пределах образовавшейся задолженности по обязательным пенсионным взносам.
Взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам производится на основе уведомления, направляемого агенту в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Такое уведомление не направляется в случае, если задолженность по обязательным пенсионным взносам не превышает сумму в размере одного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете.

26-бап. Ерiктi зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі
1. Салымшы – жеке тұлғалар бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына ерiктi зейнетақы жарналарын олармен ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жағдайда өз пайдасына өз табысы есебiнен енгiзедi.
2. Ерікті зейнетақы жарналарының салымшысы ерікті зейнетақы жарналарын төлеу үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын таңдауға құқылы.
3. Алушының пайдасына ерiктi зейнетақы жарналарының салымшылары жеке және заңды тұлғалар болуы мүмкiн.
4. Ерiктi зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі, оларды төлеу тәртiбi, сондай-ақ зейнетақы төлемдерiн төлеу тәртiбi ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт тараптарының келiсiмi бойынша белгiленедi.
27-бап. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі
1. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын төлеудi кәсiптерiнiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын қызметкердiң пайдасына ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының салымшылары өз қаражаты есебiнен жүзеге асырады.
2. Ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының салымшысы ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын таңдауға құқығы бар.
3. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт тараптарының келiсiмi бойынша белгiленедi, бiрақ ол қызметкердің ай сайынғы табысының он пайызынан жоғары болмауға тиiс. Бұл ретте ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу үшiн алынатын ай сайынғы кiрiс Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен айқындалады.
28-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналарының уақтылы ұсталмағаны және аударылмағаны үшiн жауапкершiлiк
1. Агент уақтылы ұстамаған (есептемеген) және (немесе) аудармаған мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын салымшы табысты нақты төлеген және алған жағдайда салық органдары өндiрiп алады немесе оларды агенттер әрбiр мерзiмi өткен күнге (Орталыққа төлейтiн күндi қоса алғанда) уәкiлеттi орган белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесiнiң 2,5 еселенген мөлшерiнде есептелген өсiмпұлмен бiрге мiндеттi зейнетақы жарналары салымшыларының пайдасына аударуға тиiс.
2. Мiндеттi зейнетақы жарналары толық және (немесе) уақтылы аударылмаған жағдайда салық органдары мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша жинақталып қалған берешек шегiндегi ақшаны агенттердiң банктегi шоттарынан өндiрiп алуға құқылы.
Мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешектi өндiрiп алу Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен агентке жiберiлетiн хабарлама негiзiнде жүргiзiледi.
Егер мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек республикалық бюджет туралы заңда белгiленген бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi сомадан аспайтын болса, мұндай хабарлама жiберiлмейдi.

3. Агент в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления обязан представить в налоговый орган списки вкладчиков единого накопительного пенсионного фонда, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам.
Взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам с банковских счетов агентов производится на основании инкассового распоряжения налогового органа.
В случаях отсутствия или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах) для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег клиента в порядке очередности, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В случае отсутствия денег на банковском счете в национальной валюте агента, взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам производится с банковских счетов в иностранной валюте агента на основании инкассовых распоряжений, выставленных налоговыми органами в национальной валюте.
4. По распоряжению налоговых органов в случае, если агент не представил списки вкладчиков единого накопительного пенсионного фонда, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам, и при наличии задолженности по обязательным пенсионным взносам банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны приостановить все расходные операции на банковских счетах агентов и исполнять указания, касающиеся перечисления обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений и налоговой задолженности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Распоряжение налогового органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам отменяется налоговым органом, вынесшим распоряжение о приостановлении расходных операций, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по банковскому (банковским) счету (счетам).
5. В случаях отсутствия у агента банковского счета или недостаточности денег на банковских счетах агента, налоговый орган приостанавливает расходные операции по кассе в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
6. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны перечислить суммы обязательных пенсионных взносов через Центр в день списания данных сумм с банковских счетов агентов.
7. Органы налоговой службы ежегодно публикуют в средствах массовой информации списки агентов, имеющих задолженность по обязательным пенсионным взносам, не погашенную в срок более шести месяцев со дня ее возникновения, с указанием индивидуального идентификационного номера /бизнес–идентификационного номера - агента, фамилии, имени, отчества руководителя и суммы задолженности по обязательным пенсионным взносам.

3. Агент хабарлама алған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде салық органына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек пайдасына өндiрiлiп алынатын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының тiзiмдерiн табыс етуге мiндеттi.
Агенттердiң банк шоттарынан мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешектi өндiрiп алу салық органының инкассалық өкiмi негiзiнде жүргiзiледi.
Клиентке қойылатын талаптардың бәрiн қанағаттандыру үшiн банк шотында (шоттарында) ақша болмаған немесе жеткiлiксiз болған жағдайда банк клиенттiң ақшасын алып қоюды Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленген кезектiлiк тәртiбiмен жүргiзедi.
Агенттiң банк шотында ұлттық валютада ақша болмаған жағдайда, мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешектi өндiрiп алу салық органдары теңгелей шығарған инкассалық өкiмдерi негiзiнде агенттiң шетел валютасындағы банк шоттарынан жүргiзiледi.
4. Салық органдарының өкiмi бойынша, егер агент мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек пайдасына өндiрiлiп алынатын жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының тiзiмiн табыс етпесе және мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек болса, банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар агенттердiң банк шоттарындағы барлық шығыс операцияларын тоқтата тұруға және мiндеттi зейнетақы жарналарын, әлеуметтiк аударымдар мен салық берешегiн аударуға қатысты нұсқауларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен орындауға мiндеттi.
Салық органының банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкiмiн банк шоты (шоттары) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрудың себептерi жойылған күннен кейiнгi бiр жұмыс күнiнен кешiктiрмей шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкiм шығарған салық органы жояды.
5. Агенттiң банк шоты болмаған немесе агенттiң банк шоттарында ақша жеткiлiксiз болған жағдайда, салық органы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
6. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын осы сомаларды агенттердiң банк шоттарынан есептен шығаратын күнi Орталық арқылы аударуға мiндеттi.
7. Салық қызметi органдары жыл сайын бұқаралық ақпарат құралдарында салық төлеушi агенттiң жеке сәйкестендіру нөмірін/бизнес-сәйкестендіру нөмірін, басшысының тегiн, атын, әкесiнiң атын және мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек сомасын көрсете отырып, мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешегi туындаған күннен бастап алты айдан астам мерзiмде өтелмеген берешегi бар агенттердiң тiзiмдерiн жариялайды.

Статья 29. Представление сведений о перечисленных
обязательных пенсионных взносах
1. Агенты ежеквартально в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан, представляют декларацию по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, в которой отражают сведения по исчисленным, удержанным (начисленным) суммам обязательных пенсионных взносов, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Форма декларации и порядок ее составления устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
2. Расчет по исчисленным, удержанным (начисленным) и перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов в налоговые органы не представляется по лицам, освобожденным от уплаты обязательных пенсионных взносов в соответствии с пунктами 2, 3 и 4 статьи 24 настоящего Закона.
3. Агенты обязаны вести первичный учет исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносов по каждому работнику в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан.
4. Агент обязан ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным, представлять вкладчикам сведения об исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносах.
Глава 4. Пенсионные выплаты из единого накопительного
пенсионного фонда и (или) добровольного
накопительного пенсионного фонда
Статья 30. Организация выплат пенсионных накоплений
1. Пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда производятся получателям, имеющим пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах.
2. Лица, указанные в пунктах 1-3 статьи 11, в пункте 4 статьи 24 настоящего Закона, а также инвалиды первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно, по своему выбору имеют право на получение пенсионных накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в виде пенсионных выплат по установленному графику и (или) страховых выплат из страховой организации в соответствии с договором пенсионного аннуитета за счет пенсионных накоплений.
В случае, если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в части первой настоящего пункта, превышает сумму договора пенсионного аннуитета, заключенного со страховой организацией, данная разница выплачивается вкладчику (получателю) из единого накопительного пенсионного фонда в виде пенсионных выплат по установленному графику.
3. Сумма ежемесячных пенсионных выплат, назначенных получателю из Центра, и пенсионных выплат не может быть менее размера минимальной пенсии, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

29-бап. Аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары туралы мәлiметтер беру
1. Агенттер тоқсан сайын, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгiленбесе, төлеушi мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар үшiн есепке жазылған әлеуметтiк аударымдар жөнiндегі мәліметтерді көрсететін жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияны Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген мерзімде тапсырады.
Декларацияның нысанын және оны жасау тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгiлейдi.
2. Мiндеттi зейнетақы жарналарының есептелген, ұстап қалынған (есептелген) және аударылған сомалары бойынша есеп айырысу салық органдарына осы Заңның 24-бабы 2, 3 және 4-тармақтарына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын төлеуден босатылған адамдар бойынша берілмейді.
3. Агенттер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiпке сәйкес әрбiр қызметкер бойынша есептелген, ұсталған (есептелген) және аударылған мiндеттi зейнетақы жарналарының бастапқы есебiн жүргiзуге мiндеттi.
4. Агент есептелген, ұсталған (есептелген) және аударылған міндеттi зейнетақы жарналары туралы мәлiметтердi салымшыларға ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың он бесiнен кешiктiрмей табыс етіп отыруға мiндеттi.
4-тарау. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері 30-бап. Зейнетақы жинақтарын төлеуді ұйымдастыру
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерi жеке зейнетақы шоттарында зейнетақы жинақтары бар алушыларға жүргізіледі.
2. Осы Заңның 11-бабы 1-3-тармақтарында, 24-бабының 4-тармағында аталған адамдардың, сондай-ақ егер мүгедектiгi мерзiмсiз болып белгiленсе, бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектердiң өз таңдауы бойынша зейнетақы жинақтарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан белгiленген кесте бойынша зейнетақы төлемдерi түрiнде және (немесе) сақтандыру ұйымынан зейнетақы аннуитетiнiң шартына сәйкес зейнетақы жинақтары есебiнен сақтандыру төлемдерi түрiнде aлуға құқығы бap.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдардың зейнетақы жинақтарының сомасы сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шартының сомасынан артық болған жағдайда, осы айырма салымшыға (алушыға) белгіленген кесте бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері түрінде төленеді.
3. Алушыға Орталықтан тағайындалған ай сайынғы зейнетақы төлемдерiнiң және зейнетақы төлемдерiнің сомасы тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі зейнетақы мөлшерiнен кем болмауы керек.

4. Пенсионные выплаты переводятся единым накопительным пенсионным фондом и (или) добровольным накопительным пенсионным фондом на банковский счет получателя, реквизиты которого указываются в заявлении получателя о назначении пенсионных выплат.
Оплата банковских услуг, связанных с переводами, зачислениями и выплатами пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, за исключением сумм их конвертации, не может осуществляться за счет пенсионных накоплений вкладчика (получателя).
Статья 31. Пенсионные выплаты за счет
обязательных пенсионных взносов
1. Право на пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда за счет обязательных пенсионных взносов имеют лица, имеющие пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде:
1) при наступлении условий, предусмотренных пунктами 1-3 статьи 11 настоящего Закона;
2) мужчины по достижении пятидесятипятилетнего возраста и женщины - пятидесятилетнего возраста при достаточности пенсионных накоплений для обеспечения выплаты не ниже размера минимальной пенсии, установленного законом о республиканском бюджете, в соответствии с пунктом 2 статьи 59 настоящего Закона;
3) инвалиды первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно;
4) указанные в пункте 1 статьи 65 настоящего Закона;
5) выезжающие или выехавшие на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан иностранцы и лица без гражданства, представившие документы, определенные законодательством Республики Казахстан, подтверждающие намерение или факт выезда.
2. В случае смерти лица, имеющего пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде за счет обязательных пенсионных взносов, они наследуются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 32. Пенсионные выплаты за счет добровольных
профессиональных пенсионных взносов
1. Право на пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов возникает у лиц, имеющих пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде и (или) добровольном накопительном пенсионном фонде:
1) достигших пятидесятилетнего возраста;
2) выезжающих или выехавших на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан и представивших документы, определенные законодательством Республики Казахстан, подтверждающие намерение или факт выезда.
2. В случае смерти лица, имеющего пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда) за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов, они наследуются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры деректемелері зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы алушының өтінішінде көрсетілетін алушының банктік шотына зейнетақы төлемдерін аударады.
Міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын айырбастау сомаларын қоспағанда, оларды аударуға, есептеуге және төлеуге байланысты банктік қызметтерге ақы төлеу салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарының есебінен жүзеге асырылмайды.
31-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы төлемдерi
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар адамдардың:
1) осы Заңның 11-бабы 1-3-тармақтарында көзделген жағдайлар басталғанда;
2) ерлер – елу бес жасқа және әйелдер елу жасқа толғанда, осы Заңның 59-бабы 2-тармағына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төменгі зейнетақы мөлшерiнен кем емес төлемдi қамтамасыз ету үшiн зейнетақы жинақтары жеткiлiктi болғанда;
3) егер мүгедектiгi мерзiмсiз белгiленсе, бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектердiң;
4) осы Заңның 65-бабының 1-тармағында аталғандардың;
5) Қазақстан Республикасынан шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кететiн немесе кеткен, кету ниетiн немесе кету фактiсiн растайтын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген құжаттарды табыс еткен шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы төлемдерiне құқығы бар.
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы жинақтары бар адам қайтыс болған жағдайда олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мұраға қалдырылады.
32-бап. Ерiктi кәсіптік зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы төлемдерi
1. Ерiктi кәсіптік зейнетақы жарналары есебiнен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетiн зейнетақы төлемдерiне бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар мына адамдардың:
1) елу жасқа толған;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететiн немесе кеткен және кету ниетiн немесе кету фактiсiн растайтын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген құжаттарды табыс еткен адамдардың құқығы пайда болады.
2. Ерiктi кәсіптік зейнетақы жарналары есебiнен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар адам қайтыс болған жағдайда олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мұраға қалдырылады.

Статья 33. Пенсионные выплаты за счет добровольных
пенсионных взносов
1. Право на пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда за счет добровольных пенсионных взносов возникает у следующих лиц, имеющих пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде и (или) добровольном накопительном пенсионном фонде:
1) достигших пятидесятилетнего возраста;
2) являющихся инвалидами;
3) выезжающих или выехавших на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан и представивших документы, определенные законодательством Республики Казахстан, подтверждающие намерение или факт выезда.
2. В случае смерти лица, имеющего пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов, они наследуются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок функционирования единого
накопительного пенсионного фонда
Статья 34. Организация деятельности единого
накопительного пенсионного фонда
1. Единый накопительный пенсионный фонд является единственной организацией на территории Республики Казахстан, осуществляющей без лицензии уполномоченного органа привлечение обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов и осуществление выплат.
2. Единый накопительный пенсионный фонд создается в форме акционерного общества, является некоммерческой организацией.
3. Наименование единого накопительного пенсионного фонда должно содержать слова «единый накопительный пенсионный фонд».
Допускается сокращение наименования единого накопительного пенсионного фонда с использованием в наименовании аббревиатуры «ЕНПФ».
4. Юридическим лицам, за исключением единого накопительного пенсионного фонда, запрещается использовать в своем наименовании слова «единый накопительный пенсионный фонд» в полном и сокращенном виде на каком бы то ни было языке.
5. Единственным акционером единого накопительного пенсионного фонда является Правительство Республики Казахстан.
6. Доверительное управление акциями единого накопительного пенсионного фонда, принадлежащими Правительству Республики Казахстан, осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан.
7. Органы единого накопительного пенсионного фонда, их функции и полномочия, порядок формирования и принятия ими решений определяются настоящим Законом, Правительством Республики Казахстан, уставом и внутренними документами единого накопительного пенсионного фонда.
В состав совета директоров единого накопительного пенсионного фонда на постоянной основе с правом голоса входит представитель уполномоченного органа.

33-бап. Ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы төлемдерi
1. Ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерiне бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар:
1) елу жасқа толған;
2) мүгедек болып табылатын;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететiн немесе кеткен және кету ниетiн немесе кету фактiсiн растайтын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген құжаттарды табыс еткен адамдардың құқығы пайда болады.
2. Ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар адам қайтыс болған жағдайда олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мұраға қалдырылады.
5-тарау. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс істеу тәртібі 34-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін ұйымдастыру
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры Қазақстан Республикасының аумағында уәкілетті органның лицензиясынсыз міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын тартуды және төлемдерді жүзеге асыратын жалғыз ұйым болып табылады.
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлік қоғам нысанында құрылады, коммерциялық емес ұйым болып табылады.
3. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының атауы «бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» деген сөздерді қамтуға тиіс.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының атауын «БЖЗҚ» деген аббревиатураны пайдаланып қысқартуға жол беріледі.
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, заңды тұлғаларға өздерінің атауларында «бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» деген сөздерді қай тілде болмасын толық және қысқартылған түрінде қолдануға тыйым салынады.
5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жалғыз акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылады.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметіне тиесілі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын сенімгерлік басқаруды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
7. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының органдары, олардың функциялары мен өкілеттіктері, олардың шешімдерді қалыптастыру және қабылдау тәртібі осы Заңда, Қазақстан Республикасының Үкіметінде, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жарғысы мен ішкі құжаттарында айқындалады.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесінің құрамына уәкілетті органның өкілі дауыс беру құқығымен тұрақты негізде кіреді.

8. Единый накопительный пенсионный фонд имеет право:
1) привлекать добровольные пенсионные взносы, добровольные профессиональные взносы;
2) получать комиссионное вознаграждение за свою деятельность;
3) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, представлять интересы вкладчика (получателя) в суде в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
4) сдавать в аренду имущество, приобретенное для собственных нужд;
5) открывать свои подразделения - филиалы и представительства на территории Республики Казахстан;
6) осуществлять иные права согласно пенсионным правилам.
9. Единый накопительный пенсионный фонд обязан:
1) привлекать обязательные пенсионные взносы;
2) осуществлять пенсионные выплаты получателям в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
3) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений и выплат;
4) представлять вкладчику и получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату без взимания платы и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях с учетом положений, предусмотренных статьей 57 настоящего Закона.
Способ передачи единым накопительным пенсионным фондом информации о состоянии пенсионных накоплений определяется пенсионными правилами.
Единый накопительный пенсионный фонд не направляет вкладчику (получателю) информацию о состоянии пенсионных накоплений за истекший год в случаях отсутствия денег на индивидуальном пенсионном счете по состоянию на 1 января текущего года или неуведомления вкладчиком (получателем) единого накопительного пенсионного фонда об изменении местожительства в соответствии с пенсионными правилами.
5) публиковать в средствах массовой информации сведения о структуре инвестиционного портфеля единого накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;
6) оказывать безвозмездные консультационные услуги вкладчикам (получателям) по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
7) обеспечивать конфиденциальность информации о состоянии пенсионных накоплений получателя;
8) нести ответственность за нарушение пенсионного законодательства Республики Казахстан и пенсионных правил в соответствии с законами Республики Казахстан;
9) переводить пенсионные накопления вкладчика (получателя) в страховую организацию в порядке, предусмотренном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

8. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының:
1) ерікті зейнетақы жарналарын, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын тартуға;
2) өз қызметі үшін комиссиялық сыйақы алуға;
3) зейнетақымен қамсыздандыруға байланысты мәселелер жөнінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен салымшының (алушының) жазбаша өтініші бойынша сотта оның мүддесін білдіруге;
4) өз мұқтажы үшін сатып алынған мүлікті жалға беруге;
5) Қазақстан Республикасының аумағында өз бөлімшелерін – филиалдары мен өкілдіктерін ашуға;
6) зейнетақы қағидаларына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
9. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры:
1) міндетті зейнетақы жарналарын тартуға;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен алушыларға зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға;
3) зейнетақы жинақтарын және төлемдерін жеке есепке алуды жүзеге асыруға;
4) салымшыға және алушыға жылына кемiнде бiр рет, сондай-ақ оның сұрауы бойынша кез келген сұралатын күнгі оның зейнетақы жинақтарының жай-күйi туралы ақы алмай ақпарат беруге және осы Заңның 57-бабында көзделген ережелерді ескере отырып, оның зейнетақы жинақтары туралы ақпаратқа қол жеткiзуiнiң электронды және өзге де тәсiлдерiн қамтамасыз етуге міндетті.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты беру тәсiлi зейнетақы қағидаларында айқындалады.
Ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жеке зейнетақы шотында ақша болмаған немесе салымшы (алушы) зейнетақы қағидаларына сәйкес тұрғылықты жерінің өзгергенi туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына хабарламаған жағдайларда жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыға (алушыға) өткен жылғы зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат жiбермейді.
5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімде зейнетақы активтері есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
6) салымшыларға (алушыларға) жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару мәселелері жөнінде өтеусіз консультациялық қызмет көрсетуге;
7) алушының зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге;
8) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасы мен зейнетақы қағидаларын бұзғаны үшiн жауапты болуға;
9) салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерiнде белгiленген тәртіппен аударуға;

10) заключить договор о доверительном управлении пенсионными активами с Национальным Банком Республики Казахстан;
11) переводить пенсионные накопления вкладчика (получателя) за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов в добровольный накопительный пенсионный фонд в порядке, предусмотренном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
12) публиковать в средствах массовой информации финансовую отчетность и аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, иную отчетность, и информацию о своей деятельности в порядке, определенном уполномоченным органом. При этом не допускается публикация информации, содержащей гарантии или обещания доходов по взносам в единый накопительный пенсионный фонд, а также иных сведений, запрещенных законодательством Республики Казахстан к опубликованию;
13) обеспечивать равные условия всем своим вкладчиками (получателям);
14) осуществлять обмен информации с Центром об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
15) использовать в своей деятельности сертифицированные оборудование и программное обеспечение;
16) иметь резервный центр для хранения информации;
17) проводить аудит программно-технического обеспечения, включая информационные, коммуникационные системы и технологии, используемые единым накопительным пенсионным фондом, в своей деятельности не реже одного раза в три года;
18) иметь службу внутреннего аудита.
10. В целях защиты прав и интересов вкладчиков единого накопительного пенсионного фонда запрещаются:
1) осуществление иной предпринимательской деятельности за исключением видов деятельности, предусмотренных настоящим законом;
2) использование пенсионных активов на цели, не предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
3) предоставление за счет собственных активов единого накопительного пенсионного фонда финансовой помощи на безвозмездной основе, за исключением финансовой помощи работникам единого накопительного пенсионного фонда, на сумму, не превышающую стократный размер месячного расчетного показателя;
4) передача в залог пенсионных и (или) собственных активов;
5) выпуск ценных бумаг, кроме акций;
6) привлечение заемных средств;
7) предоставление займов любыми способами;
8) выдача поручительств и гарантий любого рода;
9) привлечение для исполнения обязанностей, указанных в подпункте 5) пункта 2 настоящей статьи, лиц, с которыми единым накопительным пенсионным фондом не заключен трудовой договор;

10) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт жасасуға;
11) салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарын ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен аударуға;
12) бұқаралық ақпарат құралдарында уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен және мерзімде қаржылық есептілік пен аудиторлық есепті және уәкiлетті орган айқындаған тәртіппен өзге де есептілік пен өз қызметi туралы ақпаратты жариялауға мiндеттi. Бұл ретте, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жарналар бойынша табысқа кепiлдiк немесе уәде қамтылған ақпаратты, сондай-ақ Қазақстан Pecпубликасының заңнамасында жариялауға тыйым салынған өзге де мәліметтердi жариялауға жол берiлмейдi;
13) өзінің барлық салымшыларына (алушыларына) тең жағдайларды қамтамасыз етуге;
14) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары туралы Орталықпен ақпарат алмасуды жүзеге асыруға;
15) өз қызметінде сертификатталған жабдық пен бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалануға;
16) ақпарат сақтауға арналған резервтік орталығы болуға;
17) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры өз қызметінде пайдаланатын ақпараттық, коммуникациялық жүйелер мен технологияларды қосқанда, жыл сайын бағдарламалық-техникалық қамсыздандыру аудитін жүргізуге;
18) ішкі аудит қызметі болуға міндетті.
10. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының құқықтары мен мүдделерiн қорғау мақсатында:
1) осы Заңда көзделген қызмет түрлерін қоспағанда, өзге кәсіпкерлік қызметпен айналысуға;
2) зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген мақсаттарға пайдалануға;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қызметкерлеріне айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомада көрсетілетін қаржы көмегін қоспағанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтері есебінен өтеусіз негізде қаржы көмегін көрсетуге;
4) зейнетақы және (немесе) меншікті активтерді кепiлге беруге;
5) акциялардан басқа, бағалы қағаздарды шығаруға;
6) қарыз қаражатын тартуға;
7) қарыздарды кез келген тәсілмен беруге;
8) кез келген түрдегі кепілдемелер мен кепілдіктерді беруге;
9) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен еңбек шартын жасаспаған тұлғаларды осы баптың 2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген міндеттерді орындау үшін тартуға;

10) участие в создании и деятельности юридических лиц, за исключением случаев, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 35. Порядок управления пенсионными активами
единого накопительного пенсионного фонда.
Инвестиционная декларация единого
накопительного пенсионного фонда
1. Доверительное управление пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан на основании договора о доверительном управлении, заключаемого между Национальным Банком Республики Казахстан и единым накопительным пенсионным фондом.
2. Национальный Банк Республики Казахстан вправе поручить другому доверительному управляющему совершать действия, необходимые для управления доверенными ему пенсионными активами. Требования к доверительным управляющим и порядок их выбора устанавливаются уполномоченным органом.
3. Инвестиционная декларация единого накопительного пенсионного фонда, а также изменения и дополнения к ней утверждаются уполномоченным органом.
Статья 36. Совет по управлению пенсионными активами
единого накопительного пенсионного фонда
1. Совет по управлению пенсионными активами является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
Решение о создании Совета по управлению пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда принимается Президентом Республики Казахстан.
2. Функциями Совета по управлению пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда являются:
1) рассмотрение и выработка предложений по повышению эффективности управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
2) выработка предложений по перечню разрешенных инструментов для размещения пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда и одобрение данного перечня.
3. Персональный состав Совета по управлению пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда и положение о нем утверждаются Президентом Республики Казахстан.
4. Заседания Совета по управлению пенсионными активами проводятся в сроки, установленные положением о Совете по управлению пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда.
5. Совет по управлению пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда правомочен принимать решение при участии не менее двух третей членов Совета по управлению пенсионными активами.
Решение Совета по управлению пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда принимается простым большинством голосов членов Совета по управлению пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда.

10) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, заңды тұлғалар құруға және оның қызметіне қатысуға тыйым салынады.
35-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару тәртібі. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясы
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры арасында жасалатын сенімгерлік басқару туралы шарттың негізінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқа сенімгерлік басқарушыға оған сеніп тапсырылған зейнетақы активтерін басқаруға қажетті іс-қимылдарды жасауды тапсыруға құқылы. Сенімгерлік басқарушыларға қойылатын талаптар мен оларды таңдау тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
3. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясын, сондай-ақ оған өзгерістер мен толықтыруларды уәкілетті орган бекітеді.
36-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңес
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңесін құру туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңестің функциялары:
1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарудың тиімділігін арттыру жөніндегі ұсыныстарды қарау және әзірлеу;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін орналастыру үшін рұқсат етілген құралдардың тізбесі бойынша ұсыныстар әзірлеу және осы тізбені мақұлдау болып табылады.
3. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңестің дербес құрамы мен ол туралы ережені Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
4. Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңестің отырыстары Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңесі туралы ережеде белгіленген мерзімдерде өткізіледі.
5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңес Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңес мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысқан кезде шешім қабылдауға құқылы.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңес шешімі Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі кеңес мүшелерінің жай көпшілік даусымен қабылданады.

Статья 37. Пенсионные правила единого
накопительного пенсионного фонда
1. Единый накопительный пенсионный фонд разрабатывает пенсионные правила, которые являются договором о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, и устанавливает права, обязанности и ответственность единого накопительного пенсионного фонда и вкладчиков (получателей) пенсионных накоплений, а также иные особенности правоотношений между единым накопительным пенсионным фондом, вкладчиками и получателями. Договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов признается договором присоединения.
Пенсионные правила, а также изменения и дополнения к ним утверждаются Правительством Республики Казахстан.
2. Открытие индивидуального пенсионного счета вкладчика в едином накопительном пенсионном фонде осуществляется на основании заявления, составленного по форме, предусмотренной пенсионными правилами единого накопительного пенсионного фонда.
3. На основании заявления вкладчика об открытии индивидуального пенсионного счета единый накопительный пенсионный фонд направляет электронное уведомление Центру для внесения сведений о договоре о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов в единый список физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов.
Вкладчик считается присоединившимся к договору о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов со дня получения единым накопительным пенсионным фондом электронного уведомления Центра о внесении сведений о договоре о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов в единый список физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов.
Статья 38. Хранение и учет пенсионных активов единого
накопительного пенсионного фонда
1. Пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда хранятся и учитываются исключительно на счетах в Национальном Банке Республики Казахстан в соответствии с кастодиальным договором, заключаемым между Национальным Банком Республики Казахстан и единым накопительным пенсионным фондом.
2. Национальный Банк Республики Казахстан в целях учета и хранения пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда вправе открывать счета у зарубежных кастодианов, определяемых уполномоченным органом.
3. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за целевым размещением пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.

37-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидалары мен инвестициялық декларациясы
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт болып табылатын зейнетақы қағидаларын әзірлейді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және зейнетақы жинақтары салымшыларының (алушыларының) құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, салымшылар мен алушылар арасындағы құқықтық қатынастардың өзге де ерекшеліктерін белгілейді. Міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт қосылу шарты болып танылады.
Зейнетақы қағидаларын, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
2. Салымшының бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында дербес зейнетақы шотын ашуы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидаларында көзделген нысан бойынша жасалған өтініш негізінде жүзеге асырылады.
3. Салымшының дербес зейнетақы шотын ашуы туралы өтініштің негізінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт туралы  мәліметтерді міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізіміне енгізу үшін Орталыққа электронды хабарлама жібереді.
Салымшы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры Орталықтың міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт туралы мәліметтерді міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізіміне енгізу туралы электронды хабарламасын алған күнінен бастап міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа қосылған болып есептеледі.
38-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сақтау және есепке алу
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры арасында жасалатын кастодианды шартқа сәйкес тек Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі шоттарында сақталады және есепке алынады.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін есепке алу және сақтау мақсатында уәкілетті орган айқындайтын шетелдік кастодиандардан шот ашуға құқылы.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің нысаналы орналастырылуын бақылауды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.

4. Национальный Банк Республики Казахстан ведет учет всех операций по аккумулированию пенсионных активов, их размещению, получению инвестиционного дохода в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа, и ежемесячно информирует единый накопительный пенсионный фонд о состоянии его счетов.
Статья 39. Права и обязанности вкладчиков (получателей)
единого накопительного пенсионного фонда
и агентов
1. Вкладчики обязательных пенсионных взносов и получатели пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда имеют право:
1) получать информацию о состоянии своих пенсионных накоплений;
2) обжаловать в судебном порядке действия единого накопительного пенсионного фонда;
3) получать пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан на момент осуществления выплат;
4) завещать свои пенсионные накопления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) изымать пенсионные накопления при выезде на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) заключить договор пенсионного аннуитета со страховой организацией за счет своих пенсионных накоплений;
7) заключить договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов с единым накопительным пенсионным фондом (добровольным накопительным пенсионным фондом);
8) осуществлять иные права согласно законодательству Республики Казахстан.
2. Агенты имеют право получать из Центра подтверждение о наличии у работника индивидуального пенсионного счета в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
3. Вкладчики обязательных пенсионных взносов и получатели пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда обязаны:
1) предоставить в единый накопительный пенсионный фонд заявление об открытии индивидуального пенсионного счета за счет обязательных пенсионных взносов;
2) в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, сообщать в единый накопительный пенсионный фонд обо всех изменениях, влияющих на выполнение обязательств единого накопительного пенсионного фонда, в течение десяти календарных дней с даты таких изменений;
3) заключать договор пенсионного аннуитета в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
4) выполнять иные обязательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
4. Агенты обязаны своевременно исчислять, удерживать (начислять) и уплачивать обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд в сроки и порядке, установленные Правительством Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі зейнетақы активтерін шоғырландыру, оларды орналастыру, инвестициялық табыс алу жөніндегі барлық операцияларды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен есепке алуды жүргізеді және ай сайын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына оның шоттарының жай-күйі туралы хабарлайды.
39-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының (алушыларының) және агенттердің құқықтары мен міндеттері
1. Міндетті зейнетақы жарналарының салымшылары және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін алушылар:
1) өзінің зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат алуға;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының іс-қимылына сот тәртібімен шағымдануға;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төлемді жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен зейнетақы төлемдерін алуға;
4) өзінің зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұраға қалдыруға;
5) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетер кезінде зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алуға;
6) өзінің зейнетақы жинақтарының есебінен сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жасауға;
7) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасауға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
2. Агенттер Орталықтан қызметкерде жеке зейнетақы шотының болуы туралы растаманы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен алуға құқығы бар.
3. Міндетті зейнетақы жарналарының салымшылары және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін алушылар:
1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары есебінен жеке зейнетақы шотын ашу туралы өтінішті ұсынуға;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының міндеттемелерін орындауға әсер ететін барлық өзгерістер туралы осындай өзгерістер болған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына хабарлауға;
3) осы Заңда көзделген жағдайларда зейнетақы аннуитеті шартын жасауға;
4) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
4. Агенттер бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мерзімдерде және тәртіппен міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы есептеуге, ұстап қалуға (есепке енгізуге) және төлеуге міндетті.

Статья 40. Пенсионный договор вкладчика (получателя)
с единым накопительным пенсионным фондом
и (или) добровольным накопительным
пенсионным фондом
Договор за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов заключается между единым накопительным пенсионным фондом и вкладчиком (получателем) в письменной форме в соответствии с типовым договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов.
Порядок и типовая форма договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Глава 6. Порядок функционирования добровольных
накопительных пенсионных фондов
Статья 41. Организация деятельности добровольных
накопительных пенсионных фондов
1. Добровольный накопительный пенсионный фонд создается в форме акционерного общества.
Добровольный накопительный пенсионный фонд осуществляет деятельность на основании лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, выданной уполномоченным органом, и привлекает добровольные пенсионные взносы, добровольные профессиональные пенсионные взносы в порядке и на условиях, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа и договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов.
2. Учредителями и (или) акционерами добровольного накопительного пенсионного фонда могут быть физические лица-резиденты Республики Казахстан, юридические лица.
Добровольный накопительный пенсионный фонд не может выступать в качестве учредителя или акционера другого добровольного накопительного пенсионного фонда.
3. Ни одно юридическое лицо, не являющееся добровольным накопительным пенсионным фондом, не может именоваться добровольным накопительным пенсионным фондом.
Допускается сокращение наименования добровольного накопительного пенсионного фонда с использованием в наименовании аббревиатуры «ДНПФ».
4. Добровольный накопительный пенсионный фонд не вправе заключать договоры доверительного управления с другими добровольными накопительными пенсионными фондами на управление их пенсионными активами.
5. Добровольные накопительные пенсионные фонды вправе:
1) привлекать добровольные пенсионные взносы, добровольные профессиональные пенсионные взносы;
2) получать комиссионное вознаграждение за свою деятельность;
3) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, представлять интересы вкладчика по его письменному обращению в суде в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;

40-бап. Салымшының (алушының) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен зейнетақы шарты
Ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен шарт бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және салымшының (алушының) арасында ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгілік шартқа сәйкес жазбаша нысанда жасалады.
Ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың тәртібі мен үлгілік нысаны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
6-тарау. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының жұмыс істеу тәртібі 41-бап. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін ұйымдастыру
1. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлік қоғам нысанында құрылады.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры қызметін уәкілетті орган берген ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға лицензия негізінде жүзеге асырады және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгіленген тәртіппен және жағдайларда ерікті зейнетақы жарналарын, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын тартады.
2. Қазақстан Республикасының резиденттері – жеке тұлғалар, заңды тұлғалар ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары және (немесе) акционерлері бола алады.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшысы немесе акционері бола алмайды.
3. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры болып табылмайтын бірде-бір заңды тұлға ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры болып атала алмайды.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының атауын «ЕЖЗҚ» деген аббревиатураны пайдаланып қысқартуға жол беріледі.
4. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін басқаруға сенімгерлік басқару шарттарын жасауға құқығы жоқ.
5. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары:
1) ерікті зейнетақы жарналарын, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын тартуға;
2) өз қызметі үшін комиссиялық сыйақы алуға;
3) зейнетақымен қамсыздандыруға байланысты мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен салымшының (алушының) жазбаша өтініші бойынша сотта оның мүддесін білдіруге;

4) сдавать в аренду имущество, приобретенное для собственных нужд;
5) самостоятельно осуществлять брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом;
6) осуществлять иные права согласно условиям законодательства Республики Казахстан и договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов.
6. Добровольные накопительные пенсионные фонды обязаны:
1) производить пенсионные выплаты получателям в порядке, установленном договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов;
2) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений и выплат;
3) представлять вкладчику и получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений в порядке, предусмотренном договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов, и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях с учетом положений, предусмотренных статьей 57 настоящего Закона.
Способ передачи добровольным накопительным пенсионным фондом информации о состоянии пенсионных накоплений определяется по соглашению с вкладчиком (получателем).
4) оказывать консультационные услуги вкладчикам (получателям), а также лицам, намеренным заключить договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов с добровольным накопительным пенсионным фондом, по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
5) обеспечивать конфиденциальность информации о состоянии пенсионных накоплений вкладчика (получателя);
6) нести ответственность за нарушение пенсионного законодательства Республики Казахстан и условий договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законами Республики Казахстан;
7) переводить пенсионные накопления вкладчика (получателя) в другой добровольный накопительный пенсионный фонд или единый накопительный пенсионный фонд, или страховую организацию в порядке, предусмотренном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
8) публиковать в средствах массовой информации финансовую отчетность и аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, иную отчетность и информацию о своей деятельности в порядке, определенном уполномоченным органом. При этом не допускается публикация информации, содержащей гарантии или обещания доходов по взносам в добровольных накопительных пенсионных фондах, а также иных сведений, запрещенных законодательством Республики Казахстан к опубликованию;

4) өз мұқтажы үшін сатып алынған мүлікті жалға беруге;
5) уәкiлеттi орган берген лицензия негiзiнде бағалы қағаздар нарығында номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті дербес жүзеге асыруға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасы және зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың талаптарына сәйкес ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
6. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары:
1) алушыларға ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгіленген тәртіппен зейнетақы төлемдерін жүргізуге;
2) зейнетақы жинақтары мен төлемдерiн жеке есепке алуды жүзеге асыруға;
3) салымшыға және ақпарат алушыға ерікті зейнетақы жарналарының, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта көзделген тәртіппен оның зейнетақы жинақтарының жай-күйi туралы ақпарат беруге және осы Заңның 57-бабында көзделген ережелерді ескере отырып, оның зейнетақы жинақтары туралы ақпаратқа қол жеткiзуiнiң электронды және өзге де тәсiлдерiн қамтамасыз етуге міндетті.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты беру тәсiлi салымшымен (алушымен) келiсім бойынша анықталады.
4) салымшыларға (алушыларға), сондай-ақ ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасуға ниеттенген тұлғаларға жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызмет мәселелері бойынша консультациялық қызмет көрсетуге;
5) салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарының жай-күйi туралы ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етуге;
6) Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасын және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың талаптарын бұзғаны үшiн жауап беруге;
7) салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарын басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерiнде белгiленген тәртіппен аударуға;
8) бұқаралық ақпарат құралдарында уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен және мерзімдерде қаржылық есептілік пен аудиторлық есепті және уәкiлетті орган айқындаған тәртіппен өзге есептілік пен өз қызметi туралы ақпаратты жариялауға мiндеттi. Бұл ретте, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларындағы жарналар бойынша табысқа кепiлдiк немесе уәде қамтылған ақпаратты, сондай-ақ Қазақстан Pecпубликасының заңнамасымен жариялауға тыйым салынған өзге де мәліметтердi жариялауға жол берiлмейдi;

9) выполнять иные обязанности согласно условиям законодательства Республики Казахстан и договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов.
7. В целях защиты прав и интересов вкладчиков добровольному накопительному пенсионному фонду запрещается:
1) совершать сделки, в результате которых будут нарушены требования, установленные законодательством Республики Казахстан или инвестиционной декларацией;
2) осуществлять предпринимательскую деятельность, за исключением видов деятельности, установленных настоящей статьей;
3) использовать пенсионные активы на цели, не предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
4) принимать инвестиционные решения по безвозмездному отчуждению пенсионных активов;
5) использовать пенсионные активы для обеспечения исполнения собственных обязательств или обязательств третьих лиц, не связанных с деятельностью по управлению пенсионными активами;
6) продавать (передавать) принадлежащие ему активы в состав пенсионных активов;
7) продавать активы в кредит;
8) получать на условиях договоров займа деньги или иное имущество, подлежащие возврату за счет пенсионных активов, за исключением случаев совершения в торговых системах организаторов торгов сделок с финансовыми инструментами в соответствии с инвестиционной декларацией;
9) приобретать пенсионные активы, которыми он управляет, за исключением случаев возмещения расходов и получения вознаграждения в соответствии с договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов и инвестиционной декларацией;
10) указывать в рекламе и средствах массовой информации информацию о доходности пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда за период менее одного года;
11) передавать в залог пенсионные и (или) собственные активы;
12) выпускать ценные бумаги, кроме акций;
13) предоставлять займы любыми способами, за исключением приобретения добровольным накопительным пенсионным фондом долговых ценных бумаг.
8. В целях обеспечения финансовой устойчивости и платежеспособности добровольных накопительных пенсионных фондов устанавливаются обязательные для соблюдения пруденциальные нормативы. Перечень пруденциальных нормативов, их нормативные значения, методика расчетов, а также формы соответствующей отчетности и сроки ее представления устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Статья 42. Пенсионный договор вкладчика (получателя)
за счет добровольных (добровольных
профессиональных) пенсионных взносов с
добровольным накопительным пенсионным фондом
1. Договор за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов заключается между добровольным накопительным пенсионным фондом и вкладчиком (получателем) в письменной форме в соответствии с типовым договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов.
Порядок и типовая форма договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

9) Қазақстан Республикасы заңнамасының шарттарына және ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа сәйкес өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
7. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының құқықтары мен мүдделерiн қорғау мақсатында:
1) нәтижесiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе инвестициялық декларацияда белгiленген талаптар бұзылатын мәмiлелер жасасуға;
2) осы бапта белгіленген қызмет түрлерін қоспағанда, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға;
3) зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген мақсаттарға пайдалануға;
4) зейнетақы активтерiн өтеусiз иелiктен шығару жөнiнде инвестициялық шешiмдер қабылдауға;
5) зейнетақы активтерiн өз мiндеттемелерiн немесе үшiншi тұлғалардың осы инвестициялық қордың активтерiн басқару жөнiндегi қызметiмен байланысты емес мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз ету үшiн пайдалануға;
6) өзiне тиесiлi активтердi зейнетақы активтерiнiң құрамына сатуға (беруге);
7) активтердi кредитке сатуға;
8) инвестициялық декларацияға сәйкес сауда-саттықты ұйымдастырушылардың сауда жүйелерiнде қаржы құралдарымен мәмiлелер жасасу жағдайларын қоспағанда, зейнетақы активтерiнiң есебiнен қайтарылуға тиiстi ақшаны немесе өзге де мүлiктi қарыз шарттарының талаптарымен алуға;
9) ерікті зейнетақы жарналарының, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа және инвестициялық декларацияға сәйкес шығыстарды өтеу мен сыйақы алу жағдайларын қоспағанда, өзi басқаратын зейнетақы активтерiн сатып алуға;
10) жарнамада және бұқаралық ақпарат құралдарында ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің бір жылға жетпейтін кезең ішіндегі кірістілігі туралы ақпаратты көрсетуге;
11) зейнетақы және (немесе) меншікті активтерді кепiлге беруге;
12) акциялардан басқа, бағалы қағаздарды шығаруға;
13) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының борыштық бағалы қағаздарды иемденуін қоспағанда, кез келген тәсілмен қарыз беруге тыйым салынады.
8. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржылық тұрақтылығын және төлем қабілеттілігін қамтамасыз ету мақсатында сақталуы міндетті пруденциялық нормативтер белгіленеді. Пруденциялық нормативтердің тізбесі, олардың нормативтік мәні, есептеу әдістемесі, сондай-ақ тиісті есептілік нысандары мен оны табыс ету мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
42-бап. Салымшының (алушының) ерікті (ерікті кәсіптік) зейнетақы жарналары есебінен ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен зейнетақы шарты
Ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен шарт ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры мен салымшының (алушының) арасында ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгілік шартқа сәйкес жазбаша нысанда жасалады.
Ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың тәртібі мен үлгілік нысаны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

Статья 43. Хранение и учет пенсионных активов
добровольного накопительного пенсионного фонда
в банке-кастодиане
1. Пенсионные активы добровольного накопительного пенсионного фонда хранятся и учитываются на счетах в банке-кастодиане, не аффилиированном с добровольным накопительным пенсионным фондом, в соответствии с кастодиальным договором.
2. Кастодиальный договор заключается между банком-кастодианом и добровольным накопительным пенсионным фондом.
3. Форма типового кастодиального договора разрабатывается и утверждается уполномоченным органом.
4. Банк-кастодиан осуществляет контроль за целевым размещением пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда и обязан блокировать (не исполнять) его поручения, в случае их несоответствия законодательству Республики Казахстан, с уведомлением об этом уполномоченного органа и добровольного накопительного пенсионного фонда не позднее следующего рабочего дня.
Порядок осуществления банком-кастодианом контроля за целевым размещением пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда определяется уполномоченным органом.
5. Банк-кастодиан ведет учет всех операций по аккумулированию пенсионных активов, их размещению, получению инвестиционного дохода и ежемесячно информирует добровольный накопительный пенсионный фонд о состоянии его счетов.
6. У добровольного накопительного пенсионного фонда должен быть один банк-кастодиан.
7. Кастодиальный договор может быть расторгнут на основании соответствующего решения исполнительного органа добровольного накопительного пенсионного фонда в одностороннем порядке по требованию добровольного накопительного пенсионного фонда с уведомлением банка-кастодиана и завершением процедуры передачи пенсионных активов новому банку-кастодиану в двадцатидневный срок до намеченной даты расторжения.
8. В тридцатидневный срок с момента заключения кастодиального договора с новым банком-кастодианом добровольный накопительный пенсионный фонд уведомляет об этом своих вкладчиков и агентов путем соответствующих публикаций в двух печатных изданиях на государственном и русском языках.
9. На срок до шести месяцев с момента расторжения кастодиального договора между добровольным накопительным пенсионным фондом, прежним и новым банками-кастодианами заключается соответствующий договор о перечислении прежним банком-кастодианом поступающих к нему пенсионных взносов новому банку-кастодиану.
Статья 44. Пенсионные правила и инвестиционная декларация
добровольного накопительного пенсионного фонда
1. Добровольный накопительный пенсионный фонд устанавливает пенсионные правила, включающие:

43-бап. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн кастодиан-банкте сақтау және есепке алу
1. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерi кастодиандық шартқа сәйкес ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен үлестес емес кастодиан-банктің шотында сақталады және есепке алынады.
2. Кастодиандық шарт кастодиан-банк және ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры арасында жасалады.
3. Үлгілік кастодиандық шарттың нысанын уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
4. Кастодиан-банк ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің нысаналы орналастырылуын бақылауды жүзеге асырады және олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеген жағдайда, бұл туралы уәкiлеттi орган мен ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын келесі жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар ете отырып, шектеу қоюға (орындамауға) мiндеттi.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін нысаналы орналастырылуына кастодиан-банктің бақылау жасауды жүзеге асыру тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
5. Кастодиан-банк зейнетақы активтерiн шоғырландыру, оларды орналастыру, инвестициялық табыс алу жөнiндегi барлық операциялардың есебiн жүргiзедi және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын оның шоттарының жай-күйi туралы ай сайын хабардар етiп отырады.
6. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының бiр кастодиан-банкi болуға тиiс.
7. Кастодиандық шарт ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры атқарушы органының тиiстi шешiмi негiзiнде кастодиан банк хабардар етiле отырып және зейнетақы активтерiн жаңа кастодиан-банкке беру рәсiмi аяқталғаннан кейiн шартты бұзудың белгіленген күнiне дейiн жиырма күн мерзiмде ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының талап етуiмен бiржақты тәртіппен бұзылуы мүмкiн.
8. Жаңа кастодиан-банкпен кастодиандық шарт жасаған сәттен бастап отыз күндік мерзiмде ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры бұл туралы мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде екi баспасөз басылымында тиiстi жарияланымдар арқылы өз салымшылары мен агенттерiн хабардар етедi.
9. Кастодиандық шарт бұзылған сәттен бастап алты айға дейiнгi мерзiмде ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен бұрынғы және жаңа кастодиан банктер арасында бұрынғы кастодиан банктің оған келiп түсетiн зейнетақы жарналарын жаңа кастодиан банкке аударуы туралы тиiстi шарт жасалады.
44-бап. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидалары мен инвестициялық декларациясы
1. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры:

1) порядок изменения и прекращения договоров о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов;
2) порядок и условия осуществления пенсионных выплат;
3) ответственность по обязательствам добровольного накопительного пенсионного фонда перед получателями и вкладчиками;
4) порядок информирования о состоянии пенсионных накоплений;
5) условия перевода пенсионных накоплений из одного добровольного накопительного пенсионного фонда в другой или из добровольного накопительного пенсионного фонда в единый накопительный пенсионный фонд;
6) представление сведений вкладчикам об акционерах добровольного накопительного пенсионного фонда и банка-кастодиана;
7) иные особенности правоотношений между добровольным накопительным пенсионным фондом, вкладчиками и получателями.
2. Инвестирование пенсионных активов осуществляется самостоятельно в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа и инвестиционной декларацией.
3. Пенсионные правила и инвестиционная декларация, а также изменения и дополнения к ним утверждаются органом управления добровольного накопительного пенсионного фонда.
Статья 45. Реорганизация добровольного накопительного
пенсионного фонда
1. Реорганизация добровольного накопительного пенсионного фонда осуществляется по решению общего собрания акционеров с разрешения уполномоченного органа в форме присоединения. Условия и порядок выдачи разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Особенности проведения реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда с участием государства, Фонда национального благосостояния и (или) уполномоченного органа определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Разрешение уполномоченного органа на проведение реорганизации действует в течение девяти месяцев с даты его выдачи.
К ходатайству о получении разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда прилагаются следующие документы:
1) решение общего собрания акционеров добровольного накопительного пенсионного фонда о его реорганизации;
2) устанавливающие предполагаемые условия, порядок и сроки реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда;
3) финансовый прогноз последствий реорганизации, включая расчетный баланс добровольного накопительного пенсионного фонда после его реорганизации.
Ходатайство о получении разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение трех месяцев со дня представления полного пакета документов.

1) ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды өзгерту немесе тоқтату тәртiбiн;
2) зейнетақы жарналары мен төлемдерiн жүзеге асыру тәртiбi мен талаптарын;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының алушылар мен салымшылар алдындағы мiндеттемелерi бойынша жауапкершiлiгiн;
4) зейнетақы жинақтарының жай-күйi туралы ақпарат беру тәртiбiн;
5) зейнетақы жинақтарын бiр ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан екiншiсiне немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару талаптарын;
6) салымшыларға ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының акционерлері және кастодиан банк туралы мәліметтер ұсынуды;
7) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, салымшылар мен алушылар арасындағы құқықтық қатынастардың өзге де ерекшелiктерiн қамтитын зейнетақы қағидаларын белгiлейдi.
2. Зейнетақы активтерін инвестициялау уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне және инвестициялық декларацияға сәйкес дербес жүзеге асырылады.
3. Зейнетақы қағидаларын және инвестициялық декларацияларды, сондай-ақ оларға енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басқару органы бекiтедi.
45-бап. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыру
1. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыру уәкiлеттi органның рұқсатымен акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша қосылу нысанында жүзеге асырылады. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат беру талаптары мен тәртібі уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленедi.
Мемлекет, Ұлттық әл-ауқат қоры және (немесе) уәкiлеттi орган қатысатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргiзу ерекшеліктері уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiмен айқындалады.
Уәкiлеттi органның қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсаты ол берілген күннен бастап тоғыз ай бойы қолданыста болады.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсат алу туралы өтінішхатқа мынадай құжаттар:
1) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерi жалпы жиналысының оны қайта ұйымдастыру туралы шешiмi;
2) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастырудың белгіленетін болжамды талаптары, тәртібі мен мерзiмдерi;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының оны қайта ұйымдастырғаннан кейiнгi есептiк теңгерімін қоса алғанда, қайта ұйымдастыру салдарының қаржылық болжамы қоса беріледi.
Уәкiлеттi орган ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат алу туралы өтінішхатты құжаттардың толық топтамасы берiлген күнінен бастап үш ай iшiнде қарауға тиiс.

2. Реорганизуемый добровольный накопительный пенсионный фонд в течение пятнадцати календарных дней со дня получения разрешения уполномоченного органа на проведение реорганизации обязан проинформировать о предстоящих изменениях всех своих вкладчиков и получателей путем публикации объявления в печатных изданиях на казахском и русском языках.
3. Реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд вправе привлекать добровольные пенсионные взносы, и осуществлять пенсионные выплаты на основании лицензии добровольного накопительного пенсионного фонда, присоединившего к себе другой добровольный накопительный пенсионный фонд.
4. Пенсионные активы присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда подлежат передаче в реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 46. Отказ в выдаче разрешения на реорганизацию
добровольного накопительного пенсионного фонда
Отказ в выдаче разрешения уполномоченного органа на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда производится по любому из следующих оснований:
1) нарушения в результате предполагаемой реорганизации интересов вкладчиков и получателей;
2) нарушения в результате предполагаемой реорганизации требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
3) несоответствия документов, представленных для получения разрешения уполномоченного органа на реорганизацию, требованиям законодательства Республики Казахстан.
Статья 47. Ликвидация добровольного накопительного
пенсионного фонда
1. Добровольный накопительный пенсионный фонд может быть ликвидирован:
1) по решению общего собрания акционеров накопительного пенсионного фонда при наличии разрешения уполномоченного органа, выданного в установленном им порядке;
2) по решению суда в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Правила проведения добровольной и принудительной ликвидации, а также передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 48. Добровольная ликвидация добровольного
накопительного пенсионного фонда
1. Ходатайство добровольного накопительного пенсионного фонда о получении разрешения на добровольную ликвидацию должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение трех месяцев со дня получения надлежаще оформленных документов.
К ходатайству должны прилагаться следующие документы:

2. Қайта ұйымдастырылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органның қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсатын алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде хабарландыру жариялау арқылы өзінің барлық салымшылары мен алушыларын алдағы өзгерістер туралы хабардар етуге міндетті.
3. Қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры өзіне басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қосып алған ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры лицензиясының негізінде ерікті зейнетақы жарналарын тартуға және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөніндегі қызметтi жүзеге асыруға құқылы.
4. Қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына берілуге тиіс.
46-бап. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беруден бас тарту
Уәкiлеттi органның ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беруден мына негiздердiң кез келгенi:
1) көзделiп отырған қайта ұйымдастырудың нәтижесiнде салымшылар мен алушылар мүдделерiнің бұзылуы;
2) көзделiп отырған қайта ұйымдастырудың нәтижесiнде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнама талаптарының бұзылуы;
3) қайта ұйымдастыруға уәкiлеттi органның рұқсатын алу үшін ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі бойынша бас тартылады.
47-бап. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын тарату
1. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры:
1) уәкiлеттi органның өзi белгiлеген тәртiппен берген рұқсаты болған кезде ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерi жалпы жиналысының шешiмi бойынша;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларда соттың шешiмi бойынша таратылуы мүмкiн.
2. Ерікті және мәжбүрлеп таратуды жүргізу, сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы активтері мен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша міндеттемелерді беру қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
48-бап. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ерiктi түрде тарату
1. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ерікті таратылуға рұқсат алу туралы өтінішхатын уәкілетті орган тиісінше ресімделген құжаттарды алған күнінен бастап үш ай ішінде қарауға тиіс.
Өтiнiшхатқа мынадай құжаттар:

1) решение общего собрания акционеров о добровольной ликвидации;
2) документ, подтверждающий отсутствие у добровольного накопительного пенсионного фонда обязательств, предусмотренных договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
3) бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему, свидетельствующие об отсутствии обязательств, предусмотренных договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.
Ходатайство добровольного накопительного пенсионного фонда о получении разрешения на добровольную ликвидацию и документ, подтверждающий отсутствие у добровольного накопительного пенсионного фонда обязательств, предусмотренных договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, должны быть подписаны первым руководителем добровольного накопительного пенсионного фонда и заверены печатью фонда.
2. В случае отказа в даче разрешения на добровольную ликвидацию, уполномоченный орган должен обосновать свое решение и довести отказ до сведения руководящих работников и акционеров добровольного накопительного пенсионного фонда.
3. В случае недостаточности средств для удовлетворения требований всех кредиторов, добровольный накопительный пенсионный фонд подлежит принудительной ликвидации по основанию банкротства.
Статья 49. Особенности прекращения действия лицензии
на управление инвестиционным портфелем с правом
привлечения добровольных накопительных
пенсионных взносов
1. В случае лишения лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, добровольный накопительный пенсионный фонд осуществляет перевод добровольных пенсионных накоплений вкладчиков в единый накопительный пенсионный фонд в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Добровольный возврат лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных накопительных пенсионных взносов осуществляется на основании заявления добровольного накопительного пенсионного фонда и может быть произведен только после исполнения добровольным накопительным пенсионным фондом всех обязательств по данному виду деятельности.
3. Правила добровольного возврата лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных накопительных пенсионных взносов, а также передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

1) акционерлердiң жалпы жиналысының ерiктi тарату туралы шешiмi;
2) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта көзделген міндеттемелердің болмауын растайтын құжаты;
3) ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта көзделген міндеттемелердің жоқ екендігін куәландыратын бухгалтерлік теңгерім пен оған түсіндірме жазба қоса берiлуге тиiс.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ерікті таратылуға рұқсат алу туралы өтінішхатына және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта көзделген міндеттемелердің болмауын растайтын құжатқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының бірінші басшысы қол қойып, олар қордың мөрімен расталуға тиіс.
2. Уәкiлеттi орган ерiктi таратуға рұқсат беруден бас тартқан жағдайда өз шешiмiн негiздеуге және бас тартуды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерi мен акционерлерiнiң назарына жеткiзуге тиіс.
3. Барлық кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшiн қаражат жеткiлiксiз болған жағдайда ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры банкроттық негiз бойынша мәжбүрлеп таратылуға жатады.
49-бап. Ерікті жинақтаушы зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға лицензияның қолданылуын тоқтату ерекшеліктері
1. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға лицензиядан айырылған жағдайда, салымшылардың ерікті зейнетақы жинақтарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
2. Ерікті жинақтаушы зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға лицензияны ерікті қайтару ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының өтінішінің негізінде жүзеге асырылады және ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры аталған қызмет түрі бойынша міндеттемелердің барлығын орындағаннан кейін ғана жүргізілуі мүмкін.
3. Ерікті жинақтаушы зейнетақы жарналарын тарту, сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерді беру құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға лицензияны ерікті түрде қайтару қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

Глава 7. Порядок осуществления деятельности
единого накопительного пенсионного фонда и добровольного
накопительного пенсионного фонда
Статья 50. Пенсионные активы единого накопительного
пенсионного фонда и добровольного
накопительного пенсионного фонда
1. Пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда формируются за счет: пенсионных взносов, инвестиционного дохода, средств, поступивших в качестве пени и возмещения убытков, за минусом комиссионного вознаграждения.
2. Права юридических и физических лиц на пенсионные активы относятся к разряду вещных прав, предусмотренных настоящим Законом.
3. Наложение ареста или обращение взысканий на обязательные пенсионные взносы, пени, пенсионные активы и пенсионные накопления по долгам вкладчика, получателя, Центра, единого накопительного пенсионного фонда, банка-кастодиана и управляющего инвестиционным портфелем не допускаются, в случаях ликвидации и (или) банкротства перечисленных субъектов.
4. Пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда могут быть использованы исключительно на следующие цели:
1) размещение в финансовые инструменты, перечень которых определяется уполномоченным органом и инвестиционной декларацией;
2) осуществление пенсионных выплат в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) перевод пенсионных накоплений в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
4) перевод пенсионных накоплений за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда в добровольный накопительный пенсионный фонд, из добровольного накопительного пенсионного фонда в единый накопительный пенсионный фонд, а также из одного добровольного накопительного пенсионного фонда в другой добровольный накопительный пенсионный фонд в порядке, предусмотренном уполномоченным органом;
5) возврат ошибочно зачисленных пенсионных взносов и иных ошибочно зачисленных денег;
6) выплату комиссионного вознаграждения единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду в случаях и размере, установленных настоящим Законом;
7) выплату комиссионного вознаграждения доверительным управляющим пенсионными активами в порядке и размерах, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. В случае смерти получателя, а также лица, имеющего пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде, добровольном накопительном пенсионном фонде и не достигшего пенсионного возраста в соответствии с пунктами 1-3 статьи 11 настоящего Закона, его семье либо лицу, осуществившему погребение получателя, единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом выплачивается единовременная выплата на погребение в пределах пятидесятикратного месячного расчетного показателя, но не более имеющихся на индивидуальном пенсионном счете средств.

7-тарау. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін жүзеге асыру тәртібі 50-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерi
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерi: зейнетақы жарналары, инвестициялық кiрiс, өсiмпұл ретiндегі түскен қаражат және комиссиялық сыйақыларды шегерiп тастағаннан кейін залалдарды өтеу есебiнен қалыптастырылады.
2. Заңды және жеке тұлғалардың зейнетақы активтерiне құқықтары осы Заңмен көзделген заттық құқықтар тобына жатады.
3. Салымшының, алушының, Орталықтың, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, кастодиан банктiң және инвестициялық портфельді басқарушының борыштары бойынша мiндеттi зейнетақы жарналарына, өсiмпұлдарға, зейнетақы активтерi мен зейнетақы жинақтарына тыйым салуға немесе олардан өндiрiп алуға санамаланған субъектілер таратылған және (немесе) банкрот болған жағдайларда жол берiлмейдi.
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерi тек мына мақсаттарға ғана:
1) тiзбесiн уәкiлеттi орган мен инвестициялық декларация айқындайтын қаржы құралдарына орналастыруға;
2) зейнетақы төлемдерiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға;
3) зейнетақы жинақтарын зейнетақы аннуитетi шарты бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен сақтандыру ұйымына аударуға;
4) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, сондай-ақ бір ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына уәкілетті орган көздеген тәртіппен ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын аударуға;
5) қате есептелген зейнетақы жарналарын және өзге де қате есептелген ақшаны қайтаруға;
6) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына осы Заңда белгiленген жағдайда және мөлшерде комиссиялық сыйақы төлеуге;
7) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушыларға уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мөлшерде комиссиялық сыйақы төлеуге жұмсалуы мүмкiн.
5. Алушы, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар және осы Заңның 11-бабының 1-3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлiк жасқа жетпеген адам қайтыс болған жағдайда оның отбасына не алушыны жерлеуді жүзеге асырған адамға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры жерлегенi үшiн елу еселенген айлық есептiк көрсеткiш шегiнде, бiрақ жеке зейнетақы шотында бар қаражаттан аспайтын мөлшерде бiржолғы төлем жасайды.

Статья 51. Учет и отчетность в едином накопительном
пенсионном фонде и добровольном
накопительном пенсионном фонде
1. Единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд ведут бухгалтерский учет и представляют финансовую отчетность и первичные статистические данные раздельно по собственным средствам и пенсионным активам в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Учет пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) ведется раздельно в порядке, определяемом уполномоченным органом.
3. Требования к автоматизированным информационным системам для учета пенсионных активов и накоплений устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Учет пенсионных накоплений за счет добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных взносов вкладчиков (получателей) ведется добровольным накопительным пенсионным фондом в порядке, определяемом уполномоченным органом.
5. Контроль за правильностью ведения учета пенсионных взносов и начислением инвестиционного дохода вкладчикам (получателям) осуществляется уполномоченным органом.
6. Единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд обязаны обеспечить учет и хранение документов, используемых в бухгалтерском учете и при составлении отчетности. Перечень основных документов, подлежащих хранению, и сроки их хранения устанавливаются уполномоченным органом.
Статья 52. Система управления рисками и
внутреннего контроля
Единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд формируют систему управления рисками и внутреннего контроля, которая должна содержать:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю совета директоров, правления, подразделений единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, их ответственность;
2) внутреннюю политику и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) лимиты на допустимый размер рисков;
4) внутренние процедуры представления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органов единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;
5) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.

51-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорындағы есепке алу және есептiлiк
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры бухгалтерлiк есептi жүргiзедi және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен уәкiлеттi органға өз қаражаты және зейнетақы активтерi бойынша қаржылық есептеменi және бастапқы статистикалық деректердi бөлек бередi.
2. Салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы мiндеттi зейнетақы жарналары, ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары және зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы жинақтарының есебi уәкiлеттi орган белгiлейтiн тәртiппен бөлек жүргiзіледi.
3. Зейнетақы активтерiн және жинақтарын есепке алуға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйелерге қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленедi.
4. Салымшылардың (алушылардың) ерікті зейнетақы жарналарының, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақы жинақтарының есебін уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры жүргізеді.
5. Салымшылардың (алушылардың) зейнетақы жарналары есебінің дұрыс жүргізілуіне және инвестициялық кірістің жеке зейнетақы шотына есептелуіне уәкілетті орган бақылау жасайды.
6. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры бухгалтерлiк есепте және есеп берудi жасау кезiнде пайдаланылатын құжаттардың есепке алынуын және сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi. Сақталуға жататын негiзгi құжаттардың тiзбесi мен олардың сақталу мерзiмiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
52-бап. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесі
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін құрады, ол:
1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесінің, басқармасының, бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттерін, олардың жауапкершілігін;
2) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясатты және рәсімдерді;
3) тәуекелдердің жол берілетін мөлшеріне лимиттерді;
4) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі есептілікті бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының органдарына ұсынудың ішкі рәсімдерін;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі өлшемдерін қамтуға тиіс.
Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастырудың тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

Статья 53. Комиссионные вознаграждения единого
накопительного пенсионного фонда и
добровольного накопительного пенсионного фонда
1. Предельная величина комиссионного вознаграждения единого накопительного пенсионного фонда устанавливается в пределах не выше:
1) 7,5 процента от инвестиционного дохода;
2) 0,025 процента в месяц от пенсионных активов.
Ограничения, установленные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, не распространяются на величину комиссионного вознаграждения, выплачиваемого при передаче пенсионных активов в доверительное управление зарубежным управляющим инвестиционным портфелем. Оплата комиссионного вознаграждения зарубежного управляющего инвестиционным портфелем, в случае передачи пенсионных активов ему в доверительное управление, производится в соответствии с предельными величинами комиссионного вознаграждения, предусмотренного договором на доверительное управление.
2. Предельная величина комиссионного вознаграждения добровольного накопительного пенсионного фонда устанавливается договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в пределах не выше:
1) пятнадцати процентов от инвестиционного дохода;
2) 0,05 процента в месяц от пенсионных активов.
Порядок взимания комиссионного вознаграждения добровольного накопительного пенсионного фонда устанавливается договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.
3. Величина комиссионного вознаграждения может меняться не чаще одного раза в год.
Величина комиссионного вознаграждения должна объявляться вкладчикам и получателям не позднее одного месяца до начала календарного года путем публикации не менее чем в двух печатных изданиях на государственном и русском языках.
Статья 54. Аудит единого накопительного пенсионного фонда
и добровольного накопительного
пенсионного фонда
1. Аудит единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2. Аудиторский отчет финансовой отчетности единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда не составляет коммерческой тайны.
3. Ежегодный аудиторский отчет единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда содержит независимое мнение аудитора – исполнителя и аудиторской организации о финансовой отчетности единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда и информации о результатах проверки на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан порядка ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности в отношении пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда.
Статья 55. Требования, предъявляемые к руководящим
работникам единого накопительного пенсионного
фонда, добровольного накопительного
пенсионного фонда
1. Единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд в обязательном порядке создают службу внутреннего аудита и формируют следующие коллегиальные органы:
1) совет директоров – орган управления;
2) правление – исполнительный орган.
Руководящими работниками единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда признаются: первый руководитель и члены совета директоров, первый руководитель и члены правления, главный бухгалтер, за исключением первого руководителя и главного бухгалтера обособленного подразделения единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, иные руководители единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью одного или нескольких структурных подразделений единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда и обладающие правом подписи информации, представляемой в уполномоченный орган, включая различные формы отчетности, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
2. Не может быть назначено (избрано) руководящим работником единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) не имеющее установленного настоящей статьей стажа работы в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) стажа работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;
3) не имеющее безупречной деловой репутации;
4) ранее являвшееся первым руководителем совета директоров, первым руководителем правления и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного участника - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

53-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақылары
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақысының шекті шамасы:
1) инвестициялық кірістің 7,5 пайызынан;
2) зейнетақы активтерінің айына 0,025 пайызынан аспайтын шекте белгіленеді.
2. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры комиссиялық сыйақысының шектi шамасын ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта:
1) инвестициялық табыстың он бес пайызынан;
2) айына зейнетақы активтерiнiң 0,05 пайызынан аспайтын шекті шамада белгiлейдi.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақысын алу тәртібі ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгіленеді.
3. Комиссиялық сыйақының шамасы жылына бiр реттен жиi емес өзгертiлуi мүмкiн.
54-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының аудитi
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының аудитiн Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудит жүргiзуге құқылы аудиторлық ұйым жүргiзедi.
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептiлiгiнiң аудиторлық есебi коммерциялық құпияны құрамайды.
3. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жыл сайынғы аудиторлық есебi аудитордың – орындаушының және аудиторлық ұйымның бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептiлiгi туралы тәуелсiз пiкiрiн және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiне қатысты бухгалтерлік есепке алуды жүргiзу және қаржылық есептiлiктiң жасалу тәртiбiнiң Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгiне тексеру нәтижелерi туралы ақпаратты қамтиды.
55-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті түрде ішкі аудит қызметін құрады және мынадай алқалы органдарды:
1) директорлар кеңесін – басқарушы органды;
2) басқарманы – атқарушы органды қалыптастырады.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының оқшауланған бөлімшесінің бірінші басшысы мен бас бухгалтерін қоспағанда, директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшелері, басқарманың бірінші басшысы мен мүшелері, бас бухгалтер, жинақтаушы зейнетақы қорының бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшесінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген есептіліктің әртүрлі нысандарын қоса алғанда, уәкілетті органға ұсынылатын ақпаратқа қол қою құқығы бар бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының өзге де басшылары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлері деп танылады.
2. Мыналар:
1) жоғары білімі жоқ;
2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарында осы бапта белгіленген жұмыс өтілі және (немесе) қаржылық қызмет және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызметтер көрсету және (немесе) оны реттеу саласында жұмыс өтілі жоқ;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;
4) уәкілетті органның қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімі қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқармасының бірінші басшысы және оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушысы - жеке тұлғасы, ірі қатысушысы - заңды тұлғаның бірінші басшысы болып табылған тұлға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Аталған талап уәкілетті органның қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімі қабылданғаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;

5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в период нахождения данного лица в должности руководящего работника в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
4. Для соответствия требованию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, необходимо наличие стажа работы:
1) для кандидатов на должности первого руководителя правления, главного бухгалтера единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда не менее трех лет;
2) для кандидатов на должности первого руководителя совета директоров, членов правления единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда) не менее двух лет.
Для кандидатов на должности членов совета директоров, а также членов правления, курирующих исключительно вопросы безопасности единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, административно-хозяйственные вопросы, наличие стажа работы, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, не требуется.
В стаж работы, определенный настоящим пунктом, не включается работа в подразделениях финансовой организации, связанная с осуществлением хозяйственной деятельности.
5. Руководящий работник вправе занимать свою должность без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его назначения (избрания).
По истечении срока, указанного в настоящем пункте, и в случаях непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо отказа уполномоченным органом в согласовании, единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд обязаны расторгнуть трудовой договор с данным лицом либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
Запрещается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда без согласования с уполномоченным органом свыше срока, установленного настоящим пунктом.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, в течение тридцати календарных дней с даты их представления.

5) өзге қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымында болған кезеңінде оны басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап уәкілетті органның басшы қызметкерді лауазымға тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімі қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады.
4. Осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес келу үшін:
1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры басқармасының бірінші басшысы, бас бухгалтері лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде үш жыл;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқарма мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде екі жыл жұмыс өтілі болуы қажет.
Директорлар кеңесі мүшелері, сондай-ақ тек қана бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының қауіпсіздігі мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне жетекшілік ететін басқарма мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жұмыс өтілінің болуы талап етілмейді.
Осы тармақта айқындалған жұмыс өтіліне қаржы ұйымы бөлімшелеріндегі шаруашылық қызметті жүзеге асыруға байланысты жұмыс кірмейді.
5. Басшы қызметкер тағайындалған (сайланған) күннен бастап өз қызметін уәкілетті органның келісімін алғанша күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзім ішінде атқаруға құқылы.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін және құжаттардың толық пакеті уәкілетті органға келісуге табыс етілмеген жағдайда не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры бұл адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттігін тоқтату жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
Уәкілетті органның келісімінсіз бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерінің міндетін осы тармақта белгіленген мерзімнен артық атқаруға (уақытша жоқ болғанда оны ауыстыруға) тыйым салынады.
Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін табыс етілген құжаттарды олар табыс етілген күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.

6. Порядок выдачи согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, документы, необходимые для получения согласия, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
7. В случаях отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда либо увольнения его с должности руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда или его перевода на иную должность в едином накопительном пенсионном фонде, добровольном накопительном пенсионном фонде, данное лицо может быть повторно назначено (избрано) на должность руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа в выдаче согласия на его назначение (избрание) либо его увольнения, либо перевода на иную должность, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев.
8. В случае двух последовательных отказов уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, данное лицо может быть назначено (избрано) руководящим работником единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его назначение (избрание) в едином накопительном пенсионном фонде, добровольном накопительном пенсионном фонде.
9. Уполномоченный орган вправе отозвать выданное согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда по следующим основаниям:
1) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) систематическое (три и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) применение уполномоченным органом санкций к руководящему работнику и (или) к единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду;
3) систематическое (три и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) нарушение единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма;
4) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) наличие неснятой или непогашенной судимости.
Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.
В случае отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд обязаны расторгнуть трудовой договор с данным лицом, либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.

6. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісім беру тәртібі, келісім алуға қажетті құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
7. Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартқан не ол бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымынан босатылған немесе оны осы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорындағы өзге лауазымға ауыстырған жағдайда, аталған адам оны тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартылғаннан не ол лауазымнан босатылғаннан не басқа лауазымға ауыстырылғаннан кейін кемінде күнтізбелік тоқсан күн өткен соң, бірақ қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес, осы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына қайтадан тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.
8. Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден қатарынан екі рет бас тартқан жағдайда, аталған адам өзін уәкілетті органның осы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешімі қабылданған күннен бастап қатарынан он екі ай өткеннен кейін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына қайтадан тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.
9. Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін лауазымға тағайындауға (сайлауға) берген келісімін:
1) келісімнің берілуіне негіз болған дәйексіз мәліметтер анықталған;
2) басшы қызметкерге және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына уәкілетті органның санкцияларды жүйелі түрде (қатарынан соңғы он екі ай ішінде үш не одан да көп рет) қолдану;
3) заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жүйелі түрде (қатарынан соңғы он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) бұзуы;
4) уәкілетті орган осы бапта көрсетілген тұлғаларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету;
5) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді уәкілетті органның кері қайтарып алуы өзге қаржы ұйымдарында осы басшы қызметкерге бұрын берілген келісімді (келісімдерді) кері қайтарып алу үшін негіз болып табылады.
Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берген келісімін кері қайтарып алған жағдайда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры осы адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттігін тоқтату жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.

Статья 56. Запрет на рекламу,
не соответствующую действительности
1. Единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду запрещается реклама деятельности, не соответствующая действительности на день ее опубликования.
2. В случае невыполнения данного требования в установленный уполномоченным органом срок, уполномоченный орган вправе опубликовать информацию о несоответствии действительности сведений, содержащихся в рекламе, либо уточнить их за счет единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, опубликовавшего такую рекламу.
3. Информация о доходности по пенсионным активам может представляться только с указанием периода, в течение которого получен соответствующий инвестиционный доход.
Статья 57. Тайна пенсионных накоплений
1. Тайна пенсионных накоплений включает в себя сведения об остатках и движении денег на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей).
Единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды и Центр гарантируют тайну пенсионных накоплений.
2. Должностные лица, работники единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, Центра, центров обслуживания населения и иные лица, которые в силу осуществления своих служебных и функциональных обязанностей получили доступ к сведениям, составляющим тайну пенсионных накоплений, не вправе разглашать сведения, составляющие тайну пенсионных накоплений, и несут за их разглашение ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3–5 настоящей статьи.
3. Тайна пенсионных накоплений может быть раскрыта вкладчику, осуществляющему пенсионные взносы, получателю, любому третьему лицу на основании письменного согласия вкладчика (получателя), оформленного в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
4. Справки об остатках и движении денег на индивидуальных пенсионных счетах могут выдаваться:
1) органам дознания и предварительного следствия - по находящимся в их производстве уголовным делам;
2) судам - по находящимся в их производстве делам на основании определения суда;
3) судебным исполнителям - по находящимся в их производстве исполнительным документам на основании постановления судебного исполнителя, санкционированного судом;
4) налоговым органам - по вопросам, связанным с налогообложением проверяемого лица;
5) уполномоченному органу - по вопросу, возникшему в связи с заявлением вкладчика (получателя), либо в связи с осуществлением им проверки деятельности единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;

56-бап. Шындыққа сай келмейтiн жарнамаға тыйым салу
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына жарнама шығарылған күнi шындыққа сай келмейтiн қызметiн жарнамалауға тыйым салынады.
2. Бұл талап уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде орындалмаған жағдайда уәкiлеттi орган жарнамада қамтылған мәлiметтердiң шындыққа сай келмейтiндiгi туралы ақпарат жариялауға не оларды мұндай жарнаманы жариялаған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының есебiнен нақтылауға құқылы.
3. Зейнетақы активтерiнің кірістілігі туралы ақпарат тиiстi инвестициялық кiрiс алынған кезеңдi көрсету арқылы ғана берілуі мүмкiн.
57-бап. Зейнетақы жинақтарының құпиясы
1. Зейнетақы жинақтарының құпиясы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы ақша қалдықтары және қозғалысы туралы мәлiметтердi қамтиды.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры және Орталық зейнетақы жинақтарының құпиялылығына кепiлдiк бередi.
2. Өздерінің қызметтік және функционалдық мiндеттерiн жүзеге асыруға байланысты зейнетақы жинақтарының құпиясын құрайтын мәлiметтерге қол жеткізуге мүмкіндік алған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, Орталықтың, халыққа қызмет көрсету орталықтарының лауазымды адамдары, қызметкерлерi және өзге де адамдар зейнетақы жинақтарының құпиясын құрайтын мәлiметтердi жария етуге құқылы емес және оларды жария еткені үшiн, осы баптың 3-5-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
3. Зейнетақы жинақтарының құпиясы зейнетақы жарналарын төлеушi салымшыға, алушыға, салымшының (алушының) Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес ресiмделген жазбаша келiсiмi негiзiнде кез келген үшiншi адамға ашылуы мүмкiн.
4. Жеке зейнетақы шоттарындағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы анықтамалар:
1) анықтау және алдын ала тергеу органдарына – олар жүргiзiп отырған қылмыстық iстер бойынша;
2) соттарға – сот ұйғарымының негiзiнде олар жүргiзiп отырған iстер бойынша;
3) сот орындаушыларына – сот орындаушысының сот санкция берген қаулысының негізінде олардың жүргізуіндегі атқарушылық құжаттар бойынша;
4) салық органдарына – тексерiлiп отырған тұлғаға салық салуға байланысты мәселелер бойынша;
5) уәкілетті органға – салымшының (алушының) өтінішіне байланысты туындаған мәселелер бойынша не олардың бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жинақтаушы зейнетақы қорына тексеру жүргiзуiне байланысты;

6) прокурору - на основании постановления о производстве проверки в пределах его компетенции по находящемуся у него на рассмотрении материалу;
7) уполномоченному органу по финансовому мониторингу - в целях и порядке, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма»;
8) представителям вкладчика (получателя) - на основании нотариально удостоверенной доверенности;
9) Центру - для формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам и выплаты государственной гарантии пенсионных накоплений в соответствии с пунктом 1 статьи 5 настоящего Закона;
10) центральному исполнительному органу – по вопросу, возникшему в связи с заявлением вкладчика (получателя);
11) аудиторским организациям, проводящим ежегодный обязательный аудит единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;
12) центрам обслуживания населения для оказания государственных услуг на основании заявления получателя либо его представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности.
5. Справки о наличии индивидуального пенсионного счета получателя, остатках и движении денег на нем, в случае смерти получателя, выдаются по письменному запросу лицам, указанным в завещании, судам на основании определения по находящимся в их производстве наследственным делам.
6. Справки о наличии индивидуального пенсионного счета и денег на нем выдаются, в случае смерти получателя, нотариальным конторам, частным нотариусам и иностранным консульским учреждениям по находящимся в их производстве наследственным делам.
Статья 58. Ограниченные меры воздействия и санкции,
применяемые уполномоченным органом
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган вправе применить к единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) давать обязательное для исполнения письменное предписание;
2) ставить вопрос перед акционерами об отстранении от выполнения служебных обязанностей руководящих работников единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;

6) прокурорға – оның қарауындағы материал бойынша өз құзыретi шегіндe тексеру жүргiзу туралы қаулы негiзiнде;
7) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға – «Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мақсатта және тәртіппен;
8) салымшының (алушының) өкілдеріне – нотариат куәландырған сенiмхат негiзiнде;
9) Орталыққа – мiндеттi зейнетақы жарналары және зейнетақы жинақтарының мемлекеттік кепілдіктері бойынша осы Заңның 5-бабы 1-тармағына сәйкес салымшылардың (алушылардың) дерекқорын қалыптастыру үшiн;
10) орталық атқарушы органға – салымшының (алушының) өтінішіне байланысты туындаған мәселе бойынша;
11) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жыл сайынғы мiндеттi аудитiн жүргiзетiн аудиторлық ұйымдарға;
12) алушының не нотариат куәландырған сенімхат негізінде оның өкілінің өтініші негізінде мемлекеттік қызметтер көрсету үшін халыққа қызмет көрсету орталықтарына берiлуi мүмкiн.
5. Алушының жеке зейнетақы шотының болуы, олардағы ақша қалдықтары мен қозғалыстары туралы анықтамалар алушы қайтыс болған жағдайда жазбаша сұрау бойынша өсиетте аталған адамдарға, олардың қарауындағы мұрагерлік iстер бойынша ұйғарым негізiнде соттарға берiледi.
6. Жеке зейнетақы шотының болуы және ондағы ақша туралы анықтамалар алушы қайтыс болған жағдайда олардың қарауындағы мұрагерлiк iстер бойынша нотариат кеңселерiнe, жеке нотариустарға және шетелдiк консулдық мекемелерге беріледi.
58-бап. Уәкілетті орган қолданатын ықпал етудің шектеулі шаралары және санкциялар
1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылғандығын тапқан, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің заңсыз іс-әрекеттері немесе әрекетсіздіктері анықталған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге де талаптары орындалмаған жағдайларда уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына ықпал жасаудың мынадай шектеулі шараларының бірін қолдануға:
1) орындалуы міндетті жазбаша нұсқама беруге;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерін қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету туралы акционерлер алдында мәселе қоюға;

3) направить требование о предоставлении письма-обязательства;
4) составить письменное соглашение, которое подлежит обязательному подписанию.
2. Письмо-обязательство единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда должно содержать факт признания имеющихся нарушений законодательства Республики Казахстан, а также гарантию руководства единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда по их устранению в строго определенные сроки и (или) недопущению впредь подобных нарушений законодательства Республики Казахстан с указанием перечня запланированных мероприятий.
3. Письменное соглашение - это соглашение между единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом и уполномоченным органом о необходимости устранения выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан и утверждении первоочередных мер по устранению этих нарушений.
4. Единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд обязан уведомить уполномоченный орган об исполнении письма-обязательства, письменного соглашения или письменного предписания в срок, указанный в данном документе.
5. Порядок применения ограниченных мер воздействия устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
6. Уполномоченный орган вправе применить санкции к единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду вне зависимости от примененных ранее к нему мер воздействия.
7. В качестве санкций уполномоченный орган вправе применить следующие меры:
1) налагать и взыскивать штрафы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) приостанавливать действие либо лишать лицензии добровольных накопительных пенсионных фондов;
3) отстранять от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 55 настоящего Закона, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда.
8. Уполномоченный орган вправе приостановить действие лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов на срок до шести месяцев по любому из следующих оснований:

3) міндеттеме-хатты ұсыну туралы талап жіберуге;
4) міндетті түрде қол қойылуға тиіс жазбаша келісім жасасуға құқылы.
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының міндеттеме-хатында Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды мойындау фактісі, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры басшылығының оларды қатаң белгіленген мерзімде жою және (немесе) жоспарланған іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, алдағы уақытта Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды болдырмау жөнінде кепілдігі қамтылуға тиіс.
3. Жазбаша келісім – бұл анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы және осы бұзушылықтарды жою жөнінде бірінші кезектегі шараларды бекіту жөнінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры мен уәкілетті орган арасындағы келісім.
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры міндеттеме-хаттың, жазбаша келісімнің немесе жазбаша нұсқаманың осы құжатта көрсетілген мерзімде орындалғандығы жөнінде уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
5. Ықпал етудің шектеулі шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
6. Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына оған бұрын қолданған ықпал ету шараларына қарамастан санкция қолдануға құқылы.
7. Уәкілетті орган санкция ретінде мынадай шаралар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айыппұл салуға және өндіртіп алуға;
2) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры лицензияларының қолданылуын тоқтата тұруға не одан айыруға;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде, сонымен бір уақытта бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып ала отырып, осы Заңның 55-бабында көрсетілген адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуге құқылы.
8. Уәкілетті орган мынадай негіздердің кез келгені бойынша ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға лицензияның қолданылуын алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруға құқылы:

1) недостоверность информации, на основании которой была выдана лицензия;
2) задержка начала деятельности добровольного накопительного пенсионного фонда более года с момента выдачи лицензии;
3) систематическое (три и более случая в течение двенадцати календарных месяцев подряд) невыполнение или ненадлежащее выполнение добровольным накопительным пенсионным фондом обязательств по договорам за счет добровольных пенсионных взносов;
4) систематическое (три и более случая в течение двенадцати календарных месяцев подряд) нарушение установленных уполномоченным органом нормативов и других обязательных к исполнению добровольным накопительным пенсионным фондом норм и лимитов;
5) систематическое (три и более случая в течение двенадцати календарных месяцев подряд) нарушение нормативных правовых актов Республики Казахстан, положений, предусмотренных пенсионными правилами и (или) инвестиционной декларацией добровольного накопительного пенсионного фонда;
5-1) невыполнение требования ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;
5-2) отказ от подписания письменного соглашения с уполномоченным органом;
6) неустранение добровольным накопительным пенсионным фондом нарушений, указанных в отчете аудиторской организации о проведенном аудите, в течение трех месяцев со дня получения добровольным накопительным пенсионным фондом аудиторского отчета;
7) непредставление или представление заведомо недостоверных отчетности и сведений;
8) систематическое (три и более случая в течение двенадцати календарных месяцев подряд) нарушение добровольным накопительным пенсионным фондом требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма.
9. Приостановление действия лицензии влечет запрет на привлечение новых вкладчиков (получателей).
10. Принятое уполномоченным органом решение о приостановлении действия лицензии добровольного накопительного пенсионного фонда доводится добровольным накопительным пенсионным фондом до сведения вкладчиков и получателей путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках в течение десяти дней.
11. Неустранение в установленный срок добровольным накопительным пенсионным фондом причин, по которым приостановлено действие лицензии, является основанием для лишения лицензии уполномоченным органом.
12. Добровольный накопительный пенсионный фонд либо лицо, по отношению к которому уполномоченный орган принял ограниченные меры воздействия или санкции, вправе обжаловать его решения в судебном порядке. Обжалование указанных решений уполномоченного органа не приостанавливает их исполнения.

1) лицензия беруге болған негіздеме ақпараттың дәйексіздігі;
2) лицензия берілген сәттен бастап ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің басталуын бір жылдан астам уақытқа кешіктіруі;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ерікті зейнетақы жарналары есебінен шарттар бойынша міндеттемелерді жүйелі түрде (күнтізбелік он екі ай ішінде қатарынан үш және одан да көп жағдайда) орындамауы немесе тиісті түрде орындамауы;
4) уәкілетті орган белгілеген нормативтерді және орындауға міндетті басқа да ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры нормалар мен лимиттерді жүйелі түрде (күнтізбелік он екі ай ішінде қатарынан үш және одан да көп жағдайларда) бұзуы;
5) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақылық қағидаларында және (немесе) инвестициялық декларациясында көзделген ережелерді жүйелі түрде (күнтізбелік он екі ай ішінде қатарынан үш және одан да көп жағдайда) бұзуы;
5-1) уәкілетті орган қолданған ықпал етудің шектеулі шараларының талаптарын орындамауы;
5-2) уәкілетті органмен жасалған жазбаша келісімге қол қоюдан бас тартуы;
6) жүргізілген аудит туралы аудиторлық ұйымдардың есебінде көрсетілген бұзушылықтарды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының аудиторлық есепті алған күннен бастап үш ай ішінде жоймауы;
7) есептілік пен мәліметтер бермеу немесе қасақана дәйексіз есептілік пен мәліметтер беру;
8) заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) бұзуы.
9. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру жаңа салымшыларды (алушыларды) тартуға тыйым салуға әкеп соғады.
10. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру туралы уәкілетті орган қабылдаған шешімді ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры екі баспа басылымында мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыру жариялау арқылы он күн ішінде салымшылар мен алушылардың назарына жеткізеді.
11. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры лицензия қолданысын тоқтата тұрудың себептерін белгіленген мерзімде жоймаса, уәкілетті органға лицензиядан айыруы үшін негіз болып табылады.
12. Өзіне қатысты уәкілетті орган ықпал етудің шектеулі шараларын немесе санкция қолданған ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры не тұлға, оның шешіміне сот тәртібімен шағымдануға құқылы. Уәкілетті органның аталған шешімдеріне шағымдану, олардың орындалуын тоқтата тұрмайды.

Глава 8. Порядок осуществления страховых выплат из
страховых организаций
Статья 59. Страховые выплаты из страховых организаций
1. Лица, указанные в пунктах 1-3 статьи 11 и подпункте 3) пункта 1 статьи 31 настоящего Закона, вправе заключить договор пенсионного аннуитета со страховой организацией об осуществлении страховых выплат пожизненно с использованием пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов. При этом размер месячной страховой выплаты из страховой организации не может быть ниже размера, определяемого в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа, на дату заключения договора пенсионного аннуитета.
2. Лица, указанные в подпункте 2) пункта 1 статьи 31 настоящего Закона, имеют право на получение пенсионных накоплений при заключении договора пенсионного аннуитета со страховой организацией.
Лицам, указанным в настоящем пункте, страховые выплаты производятся страховой организацией пожизненно в соответствии с договором пенсионного аннуитета. Договор пенсионного аннуитета заключается со страховой организацией в случае, если размер месячной страховой выплаты будет не ниже размера минимальной пенсии, определяемого в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа, на дату заключения договора пенсионного аннуитета.
3. Лица, указанные в подпункте 4) пункта 1 статьи 31 настоящего Закона, имеют право на получение пенсионных накоплений только при заключении договора пенсионного аннуитета с использованием не более пятидесяти процентов своих пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, на срок до достижения возраста, указанного в пункте 1 статьи 11 настоящего Закона.
Остальная часть пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, выплачивается вкладчику (получателю) из единого накопительного пенсионного фонда в виде пенсионных выплат по установленному графику по достижении им возраста, указанного в пункте 1 статьи 11 настоящего Закона.
4. Лица, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 33 настоящего Закона, имеют право на получение пенсионных накоплений только при заключении договора пенсионного аннуитета с использованием пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов, на срок до достижения возраста, указанного в пункте 1 статьи 11 настоящего Закона.
5. В случае, если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в пунктах 2, 4 настоящей статьи, превышает сумму договора пенсионного аннуитета, данная разница выплачивается вкладчику (получателю) из единого накопительного пенсионного фонда в виде пенсионных выплат по установленному графику по достижении им возраста, указанного в пункте 1 статьи 11 настоящего Закона.

8-тарау. Сақтандыру ұйымдарынан сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру тәртібі 59-бап. Сақтандыру ұйымдарынан сақтандыру төлемдері
1. Осы Заңның 11-бабының 1 – 3-тармақтарында және 31-бабының 1-тармағы 3) тармақшасында аталған адамдар сақтандыру ұйымымен мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан зейнетақы жинақтарын пайдалана отырып, сақтандыру төлемдерiн өмiр бойы жүзеге асыру туралы зейнетақы аннуитетi шартын жасауға құқылы. Бұл ретте, сақтандыру ұйымынан төленетiн айлық сақтандыру төлемiнің мөлшері зейнетақы аннуитетi шарты жасалған күнге уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен айқындалатын мөлшерден кем болмауы керек.
2. Осы Заңның 31-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында аталған адамдардың сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитетi шартын жасаған жағдайда зейнетақы жинақтарын алуға құқығы бар.
Осы тармақта аталған адамдарға сақтандыру ұйымы зейнетақы аннуитетi шартына сәйкес сақтандыру төлемдерiн өмiр бойы төлейдi. Сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитетi шарты айлық сақтандыру төлемiнің мөлшерi зейнетақы аннуитеті шарты жасалған күнге уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен айқындалатын ең төмен зейнетақы мөлшерiнен кем болмаған жағдайда жасалады.
3. Осы Заңның 31-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында аталған адамдардың мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан өзінің зейнетақы жинақтарының елу пайызынан аспайтынын пайдалана отырып, зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан жағдайда ғана осы Заңның 11-бабының 1-тармағында көрсетiлген жасқа жеткенге дейiнгi мерзiмге зейнетақы жинақтарын алуға құқығы бар.
Міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының қалған бөлігі салымшыға (алушыға) осы Заңның 11-бабының 1-тармағында көрсетілген жасқа келгенде белгіленген кесте бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері түрінде төленеді.
4. Осы Заңның 33-бабының 1-тармағы 1) тармақшасында аталған адамдардың ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан зейнетақы жинақтарын пайдалана отырып, зейнетақы аннуитетi шартын жасаған кезде ғана осы Заңның 11-бабының 1-тармағында көрсетiлген жасқа жеткенге дейiнгі мерзiмге зейнетақы жинақтарын алуға құқығы бap.
5. Осы баптың 2, 4-тармақтарында көрсетілген тұлғалардың зейнетақы жинақтарының сомасы зейнетақы аннуитеті шартының сомасынан артық болған жағдайда, осы айырма салымшыға (алушыға) осы Заңның 11-бабының 1-тармағында көрсетілген жасқа келгенде белгіленген кесте бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері түрінде төленеді.

6. Страховые выплаты переводятся страховой организацией на банковский счет страхователя, реквизиты которого указываются в договоре пенсионного аннуитета.
Оплата банковских услуг, связанных с переводами, зачислениями и выплатами сумм страховых выплат, осуществляется за счет собственных средств страховой организации.
Статья 60. Заключение договора пенсионного аннуитета
1. Типовой договор пенсионного аннуитета разрабатывается и утверждается уполномоченным органом.
2. Договор пенсионного аннуитета заключается между страхователем (получателем пенсионных выплат) и страховой организацией на срок, определенный требованиями настоящего Закона.
3. Лицо, заключающее договор пенсионного аннуитета, свободно в выборе страховой организации.
4. Договор пенсионного аннуитета заключается на основании письменного заявления получателя.
5. Договор пенсионного аннуитета вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента перечисления единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом суммы пенсионных накоплений страховой организации.
6. Лицо, заключившее договор пенсионного аннуитета, не вправе его расторгнуть в течение двух лет с даты его заключения.
Досрочное прекращение договора пенсионного аннуитета возможно при условии заключения договора пенсионного аннуитета с другой страховой организацией. При досрочном прекращении договора пенсионного аннуитета:
предусмотренная им выкупная сумма должна быть не менее суммы уплаченной страховой премии за вычетом суммы осуществленных страховых выплат и расходов страховой организации на ведение дела;
размер месячной страховой выплаты из страховой организации по вновь заключенному договору пенсионного аннуитета не может быть ниже размера, определяемого в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в пунктах 1-3 статьи 11, подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 31 и подпункте 1) пункта 1 статьи 32 настоящего Закона, превышает сумму договора пенсионного аннуитета, заключенного со страховой организацией, данная разница выплачивается вкладчику (получателю) из единого накопительного пенсионного фонда в виде пенсионных выплат либо используется вкладчиком (получателем) для заключения договора пенсионного аннуитета с другой страховой организацией.
Статья 61. Права и обязанности сторон договора
пенсионного аннуитета
1. Страхователь имеет право на:
1) ознакомление с расчетами размеров страховых выплат, проведенными страховой организацией;
2) если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в пунктах 1-3 статьи 11, подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 31 и подпункте 1) пункта 1 статьи 32 настоящего Закона, за счет обязательных пенсионных взносов недостаточна для заключения договора пенсионного аннуитета для оплаты страховой премии по данному договору, могут быть использованы добровольные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, а также деньги вкладчика (получателя);

6. Сақтандыру төлемдерін сақтандыру ұйымы деректемелері зейнетақы аннуитеті шартында көрсетілетін сақтанушының банктік шотына аударады.
Сақтандыру төлемдерінің сомасын аударуға, есепке жатқызуға және төлеуге байланысты банктік қызметтерге ақы төлеу сақтандыру ұйымының өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
60-бап. Зейнетақы аннуитетi шартын жасасу
1. Зейнетақы аннуитетiнiң үлгi шартын уәкiлеттi орган әзiрлейдi және бекiтедi.
2. Зейнетақы аннуитетi шарты сақтанушы (зейнетақы төлемдерiн алушы) мен сақтандыру ұйымы арасында осы Заң талаптарында айқындалған мерзiмге жасалады.
3. Зейнетақы аннуитетi шартын жасасушы адам сақтандыру ұйымын таңдауға ерiктi.
4. Зейнетақы аннуитетi шарты алушының жазбаша өтiнiшi негiзiнде жасалады.
5. Зейнетақы аннуитетi шарты бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы жинақтарының сомаларын сақтандыру ұйымына аударған сәттен бастап күшiне енедi және тараптар үшiн мiндеттi болады.
6. Зейнетақы аннуитетi шартын жасаған адамның оны жасасқан күннен бастап екi жыл ішінде бұзуға құқығы жоқ.
Басқа сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан жағдайда зейнетақы аннуитетi шартын мерзiмiнен бұрын тоқтатуға болады. Зейнетақы аннуитетi шартын мерзiмiнен бұрын тоқтатқан жағдайда:
онда көзделген сатып алу сомасы, жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерi мен сақтандыру ұйымының iс жүргiзуге жұмсаған шығыстары сомасы шегерiлiп төленген сақтандыру сыйлықақысы сомасынан кем болмауы керек;
жаңадан жасалған зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымынан айлық сақтандыру төлемінің мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен айқындалған мөлшерден төмен болмайды.
7. Егер осы Заңның 11-бабының 1 – 3-тармақтарында, 31-бабының 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 32-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдардың зейнетақы жинақтарының сомасы сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сомасынан асатын болса, аталған айырма салымшыға (алушыға) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері түрінде төленеді не салымшы (алушы) басқа сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жасау үшін пайдаланады.
61-бап. Зейнетақы аннуитетi шарты тараптарының құқықтары мен міндеттері
1. Сақтанушының:
1) сақтандыру ұйымы жүргiзген сақтандыру төлемдерi мөлшерінің есебімен танысуға;
2) осы Заңның 11-бабының 1 – 3-тармақтарында, 31-баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 32-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдардың зейнетақы жинақтарының сомасы осы шарт бойынша сақтандыру сыйақысын төлеуге зейнетақы аннуитеті шартын жасау үшін жеткіліксіз болса ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары, сондай-ақ салымшының (алушының) ақшасы қолданылуы мүмкін;

3) привлечение независимых экспертов для проведения расчетов размера страховых выплат из страховой организации;
4) получение копии договора пенсионного аннуитета в случае его утери.
2. Страхователь обязан:
1) уведомить единый накопительный пенсионный фонд (добровольный накопительный пенсионный фонд) в течение десяти календарных дней со дня заключения договора пенсионного аннуитета с представлением оригинала такого договора;
2) при досрочном прекращении договора пенсионного аннуитета в течение десяти календарных дней со дня заключения договора пенсионного аннуитета с другой страховой организацией отказаться в одностороннем порядке от исполнения обязательств по ранее заключенному договору пенсионного аннуитета с представлением прежней страховой организации оригинала нового договора.
3. Страховая организация получает сумму страховой премии согласно договору пенсионного аннуитета единовременно и в полном объеме.
4. Страховая организация обязана:
1) ознакомить страхователя с расчетами размера страховых выплат из страховой организации;
2) оформить договор пенсионного аннуитета в трех экземплярах, из которых два выдаются страхователю;
3) в течение двадцати календарных дней с момента получения оригинала договора пенсионного аннуитета, предусмотренного в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, перевести выкупную сумму в страховую организацию, указанную в договоре пенсионного аннуитета;
4) при несвоевременном осуществлении страховых выплат из страховой организации, предусмотренных договором пенсионного аннуитета, уплатить страхователю пеню в размере 1,5 процента от неоплаченной суммы за каждый день просрочки;
5) в случае смерти страхователя осуществить страховую выплату в виде пособия на погребение семье либо лицу, осуществившему погребение, в размере, установленном договором пенсионного аннуитета, но не менее пятнадцатикратного месячного расчетного показателя.
Статья 62. Порядок перевода пенсионных накоплений
в страховую организацию
1. В срок не позднее пяти рабочих дней с даты получения документов, соответствующих требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа, единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд обязаны перевести пенсионные накопления получателя в страховую организацию.
2. В случае просрочки исполнения обязательств, указанных в пункте 1 настоящей статьи, единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд несут ответственность перед получателем в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

3) сақтандыру ұйымынан төленетiн сақтандыру төлемдерi мөлшерінің есебін жүргiзу үшiн тәуелсiз сарапшыларды тартуға;
4) зейнетақы аннуитеті шарты жоғалған жағдайда оның көшірмесін алуға құқығы бар.
2. Сақтанушы:
1) зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде осы шарттың түпнұсқасын табыс ете отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын) хабардар етуге;
2) зейнетақы аннуитеті шартын мерзімінен бұрын тоқтатқан кезде басқа сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитетi шартын жасаған күннен бастап күнтiзбелік он күн iшiнде, бұрынғы сақтандыру ұйымына жаңа шарттың түпнұсқасын табыс ете отырып, бұрын жасасқан зейнетақы аннуитетi шарты бойынша мiндеттемелердi орындаудан бiржақты тәртiппен бас тартуға мiндеттi.
3. Сақтандыру ұйымы зейнетақы аннуитетi шартына сәйкес сақтандыру сыйлықақысы сомасын бiр рет және толық көлемде алады.
4. Сақтандыру ұйымы:
1) сақтанушыны сақтандыру ұйымынан төленетін сақтандыру төлемдерi мөлшерінің есебімен таныстыруға;
2) зейнетақы аннуитетi шартын үш данада ресiмдеуге мiндеттi, оның екеуі сақтанушыға берiледi;
3) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген зейнетақы аннуитетi шартының түпнұсқасын алған кезден бастап күнтiзбелiк жиырма күн iшiнде зейнетақы аннуитетi шартында көрсетілген сақтандыру ұйымына сатып алу сомасын аударуға;
4) сақтандыру ұйымынан зейнетақы аннуитетi шартында көзделген сақтандыру төлемдерi уақытылы жүзеге асырылмаған кезде сақтанушыға кешiктiрiлген әр күн үшiн төленбей қалған соманың 1,5 пайызы мөлшерiнде өсiмпұл төлеуге;
5) сақтанушы қайтыс болған жағдайда отбасыға не қайтыс болған адамды жерлеген адамға жерлеуге арналған жәрдемақы түрінде зейнетақы аннуитеті шартында белгіленген мөлшерде, бірақ кемінде он бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндетті.
62-бап. Зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударудың тәртiбi
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген талаптарға сәйкес келетін құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде алушының зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударуға мiндеттi.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мiндеттемелердің орындалуын кешiктiрген жағдайда бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры алушы алдында Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауапты болады.

Статья 63. Осуществление расчетов страховой премии
и страховых выплат по договорам
пенсионного аннуитета
1. Расчет страховой премии и страховой выплаты осуществляется страховой организацией либо независимым экспертом в соответствии с методикой, установленной уполномоченным органом.
2. Допустимый уровень расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам пенсионного аннуитета устанавливается уполномоченным органом.
3. Страховые выплаты по договору пенсионного аннуитета включают периодичные страховые выплаты и, по желанию страхователя, единовременную страховую выплату.
Периодичные страховые выплаты осуществляются ежемесячно, ежеквартально или в ином порядке по соглашению сторон договора пенсионного аннуитета, но не менее одного раза в год в соответствии с требованиями статьи 60 настоящего Закона.
Первая периодичная страховая выплата осуществляется страховой организацией не позднее десяти рабочих дней с момента перевода пенсионных накоплений в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета.
4. Размер единовременной страховой выплаты устанавливается в зависимости от суммы переводимых из единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда в страховую организацию пенсионных накоплений в следующих размерах:
1) не более десяти процентов от суммы страховой премии, если сумма переводимых пенсионных накоплений не превышает 7 000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату заключения договора пенсионного аннуитета;
2) не более двадцати процентов от суммы страховой премии, если сумма переводимых пенсионных накоплений превышает 7 000-кратный размер месячного расчетного показателя, но не более 15 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату заключения договора пенсионного аннуитета;
3) не более тридцати процентов от суммы страховой премии, если сумма переводимых пенсионных накоплений превышает 15 000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату заключения договора пенсионного аннуитета.
Единовременная страховая выплата осуществляется один раз при заключении первого договора пенсионного аннуитета.
5. Посреднические услуги по заключению договора пенсионного аннуитета могут оказывать страховой организации только лица, с которыми данной страховой организацией заключен трудовой договор.
6. Размер комиссионного вознаграждения, выплачиваемого страховщиком за оказание посреднических услуг по заключению договора пенсионного аннуитета с условием, предусмотренным пунктом 4 настоящей статьи, рассчитывается страховой организацией без учета единовременной страховой выплаты.

63-бап. Зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысы мен сақтандыру төлемдерін есептеуді жүзеге асыру
1. Сақтандыру сыйлықақысы мен сақтандыру төлемiн есептеуді уәкiлеттi орган белгiлеген әдiстемеге сәйкес сақтандыру ұйымы не тәуелсiз сарапшы жүзеге асырады.
2. Сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы аннуитетi шарттары бойынша iс жүргiзуге жұмсалатын шығыстарының жол берілетін деңгейiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
3. Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру төлемдері мерзімдік сақтандыру төлемдерін және сақтанушының қалауы бойынша біржолғы сақтандыру төлемін қамтиды.
Мерзімдік сақтандыру төлемдері осы Заңның 60-бабының талаптарына сәйкес зейнетақы аннуитеті шарты тараптарының келісімі бойынша ай сайын, тоқсан сайын немесе өзге де тәртіппен, бірақ жылына кемінде бір рет жүзеге асырылады.
Сақтандыру ұйымы бірінші мерзімдік сақтандыру төлемін зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтарын аударған кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.
4. Біржолғы сақтандыру төлемінің мөлшері бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан сақтандыру ұйымына аударылатын зейнетақы жинақтарының сомасына қарай, мынадай:
1) егер аударылатын зейнетақы жинақтарының сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және зейнетақы аннуитеті шартын жасасқан күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 7 000 еселенген мөлшерінен аспайтын болса, сақтандыру сыйлықақысы сомасының он пайызынан аспайтын;
2) егер аударылатын зейнетақы жинақтарының сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және зейнетақы аннуитеті шартын жасасқан күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 7 000 еселенген мөлшерінен асып кеткенімен, айлық есептік көрсеткіштің 15 000 еселенген мөлшерінен аспайтын болса, сақтандыру сыйлықақысы сомасының жиырма пайызынан аспайтын;
3) егер аударылатын зейнетақы жинақтарының сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және зейнетақы аннуитеті шартын жасасқан күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 15 000 еселенген мөлшерінен асып кетсе, сақтандыру сыйлықақысы сомасының отыз пайызынан аспайтын мөлшерде белгіленеді.
Біржолғы сақтандыру төлемі бірінші зейнетақы аннуитеті шартын жасаған кезде бір рет жүзеге асырылады.
5. Зейнетақы аннуитеті шартын жасау жөніндегі делдалдық қызметтерді сақтандыру ұйымына осы сақтандыру ұйымымен еңбек шартын жасаған адам ғана көрсете алады.
6. Сақтандырушы осы баптың 4-тармағында көзделген талаппен зейнетақы аннуитеті шартын жасасу бойынша делдалдық қызмет көрсеткені үшін төлейтін комиссиялық сыйақының мөлшерін сақтандыру ұйымының біржолғы сақтандыру төлемін есепке алмастан есептейді.

Глава 9. Особенности пенсионного обеспечения
отдельных категорий граждан
Статья 64. Право на пенсионные выплаты за выслугу лет
1. Право на пенсионные выплаты за выслугу лет имеют военнослужащие (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лица, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года:
1) имеющие выслугу на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, которым присвоены специальные звания, классные чины, не менее двадцати пяти лет, достигшие установленного законодательством Республики Казахстан предельного возраста состояния на службе;
2) имеющие выслугу на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, которым присвоены специальные звания, классные чины, не менее двадцати пяти лет, уволенные по сокращению штатов, собственному желанию и состоянию здоровья;
3) офицеры, прапорщики (мичманы), сотрудники специальных государственных органов, лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лица, проходящие воинскую службу по контракту, уволенные по достижении установленного законодательством Республики Казахстан предельного возраста состояния на воинской службе и службе в специальных государственных и правоохранительных органах, которым присвоены специальные звания, классные чины, по сокращению штатов или состоянию здоровья, имеющие общий трудовой стаж двадцать пять лет и более, из которых не менее двенадцати лет и шести месяцев составляют непрерывная воинская служба, служба в специальных государственных и правоохранительных органах.
2. Военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, уволенным со службы и имевшим на 1 января 1998 года выслугу десять лет и более, при отсутствии права на пенсию по выслуге лет согласно пункту 1 настоящей статьи пенсионные выплаты из Центра назначаются на общих основаниях в соответствии с настоящим Законом.
3. При зачислении пенсионеров из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, бывшего Государственного следственного комитета, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, на государственную службу с присвоением воинского (специального) звания, классного чина выплата пенсии прекращается со дня назначения на должность.

9-тарау. Азаматтардың жекелеген санаттарын зейнетақымен қамсыздандыру ерекшеліктері 64-бап. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алу құқығы
1. Әскери қызметшiлердiң (мерзiмдi қызмет атқаратын әскери қызметшiлердi қоспағанда), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген қызметкерлерiнiң, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылғандардың:
1) әскери қызметте, арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлiп, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте кемiнде жиырма бес жыл еңбек сiңiрген, қызметте болудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шектi жасына толғандардың;
2) әскери қызметте, арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлiп, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте кемiнде жиырма бес жыл еңбек сiңiрген, штаттың қысқартылуына, өз еркі бойынша және денсаулық жағдайына байланысты босатылғандардың;
3) арнаулы мемлекеттік органдардың офицерлерi, прапорщиктерi (мичмандары), құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген қызметкерлері, орта, аға және жоғары басшы құрамындағы адамдары, сондай-ақ әскери қызметтi келiсiмшарт бойынша өткерiп жүрген, әскери қызметте және арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлiп, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте тұрудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шектi жасына жетуiне, штаттың қысқартылуына немесе денсаулық жағдайына байланысты босатылған, жиырма бес және одан да көп жыл жалпы еңбек өтілі бар, оның кемiнде он екi жылы мен алты айын әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында үздiксiз қызмет атқарған адамдардың еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар.
2. Қызметтен босатылған және 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он және одан да көп жыл еңбек сiңiрген әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген қызметкерлерiне, арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға осы баптың 1-тармағына сәйкес еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы алуға құқығы болмаған жағдайда Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi осы Заңға сәйкес жалпы негiздерде тағайындалады.
3. Әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар арасынан зейнеткерлердi әскери (арнаулы) атақ, сыныптық шен бере отырып мемлекеттiк қызметке қабылдау кезiнде зейнетақы төлеу лауазымға тағайындалған күннен бастап тоқтатылады.

4. Право на пенсионные выплаты за выслугу лет имеют сотрудники правоохранительных органов, права которых иметь воинские и специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 2012 года, по достижении возраста, соответствующего предельному возрасту состояния на воинской и правоохранительной службах для данной категории лиц, зафиксированному по воинскому (специальному) званию, классному чину на 1 января 2012 года по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи.
Статья 65. Размеры пенсионных выплат из Центра
за выслугу лет
1. Пенсионные выплаты из Центра назначаются:
1) в полном объеме - лицам, имеющим право на пенсионные выплаты по основаниям, указанным в пункте 1 статьи 64 настоящего Закона, при наличии стажа воинской службы, службы в правоохранительных органах десять лет и более по состоянию на 1 января 1998 года;
2) в неполном объеме - лицам, имеющим право на пенсионные выплаты по основаниям, указанным в пункте 1 статьи 64 настоящего Закона, при наличии стажа воинской службы, службы в правоохранительных органах менее десяти лет по состоянию на 1 января 1998 года.
2. Пенсионные выплаты из Центра в полном объеме устанавливаются из расчета пятьдесят процентов от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 67 настоящего Закона.
3. Пенсионные выплаты из Центра в неполном объеме устанавливаются из расчета два процента от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 67 настоящего Закона, за каждый год выслуги лет и трудового стажа по состоянию на 1 января 1998 года.
4. За каждый год выслуги лет на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах свыше двадцати пяти лет размер пенсионных выплат в полном объеме, назначенных в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 64 настоящего Закона, увеличивается на два процента, за каждый год трудового стажа – на один процент от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 67 настоящего Закона. За каждый год общего трудового стажа свыше двадцати пяти лет размер пенсионных выплат в полном объеме, назначенных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 64 настоящего Закона, увеличивается на один процент от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 67 настоящего Закона.
5. Общий размер пенсионных выплат, исчисленный в соответствии с пунктами 1–4 настоящей статьи, не может превышать шестидесяти пяти процентов от денежного содержания, определенного в соответствии со статьей 67 настоящего Закона. Максимальный размер месячных пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, не может превышать сточетырехкратный месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете.

4. Әскери және арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң осы баптың 1-тармағында көрсетiлген негiздер бойынша 2012 жылғы 1 қаңтарда әскери (арнаулы) атақ, сыныптық шен бойынша тiркелген осы санаттағы адамдар үшiн әскери және құқық қорғау қызметтерiнде тұрудың тиiстi шектi жасына толуына байланысты еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар.
65-бап. Еңбек сіңірген жылдары үшін Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерінің мөлшері
1. Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдері:
1) осы Заңның 64-бабының 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар адамдарға әскери қызмет өтілі, құқық қорғау органдарындағы қызмет өтілі 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он жыл және одан да көп болғанда толық көлемде;
2) осы Заңның 64-бабының 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша зейнетақы төлемдеріне құқығы бар адамдарға әскери қызмет өтілі, құқық қорғау органдарындағы қызмет өтілі 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он жылға жетпейтін болса толық емес көлемде тағайындалады.
2. Орталықтан толық көлемде төленетін зейнетақы төлемдері осы Заңның 67-бабына сәйкес айқындалатын ақшалай қаражаттың елу пайызы  есебінен белгіленеді.
3. Орталықтан толық емес көлемде төленетін зейнетақы төлемдері 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша еңбек сіңірген жылдарының және еңбек өтілінің әр жылына шаққанда осы Заңның 67-бабына сәйкес айқындалатын ақшалай қаражаттың екі пайызы есебінен белгіленеді.
4. Әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте жиырма бес жылдан астам еңбек сiңiрген жылдарының әр жылы үшiн осы Заңның 64-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес тағайындалған толық көлемдегi зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi осы Заңның 67-бабына сәйкес айқындалатын ақшалай қаражаттың екi пайызына, еңбек өтілінің әр жылы үшiн бiр пайызына көбейтiледi. Жиырма бес жылдан астам жалпы еңбек өтiлiнiң әр жылы үшiн осы Заңның 64-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тағайындалған толық көлемдегi зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi осы Заңның 67-бабына сәйкес айқындалатын ақшалай қаражаттың бiр пайызына көбейтiледi.
5. Осы баптың 1 – 4-тармақтарына сәйкес есептеп шығарылған зейнетақы төлемдерiнiң жалпы мөлшерiн осы Заңның 67-бабына сәйкес айқындалатын ақшалай қаражаттың алпыс бес пайызынан асыруға болмайды. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға айлық зейнетақы төлемдерiнiң ең жоғары мөлшерiн республикалық бюджет туралы заңда белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң жүз төрт еселенген мөлшерiнен асыруға болмайды.

Статья 66. Исчисление выслуги лет
Исчисление выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, производится в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
При этом выслуга лет для назначения пенсионных выплат исчисляется календарно, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.
Статья 67. Размер денежного содержания, учитываемый
для пенсионного обеспечения
1. Размер денежного содержания, учитываемый для пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, определяется на день увольнения (исключения из списков личного состава) со службы.
2. В размер денежного содержания, учитываемого для пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, включаются должностной оклад, оклад (доплата) по воинскому (специальному) званию, классному чину.
3. Размер денежного содержания, учитываемый для пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением таможенных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, подтверждается справкой установленного образца соответствующего финансового органа по последнему месту службы.
Статья 68. Сроки назначения и осуществления
пенсионных выплат
1. Назначенные военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, пенсионные выплаты за счет бюджетных средств осуществляются со дня увольнения со службы (исключения из списков личного состава), но не ранее дня, по который им было выплачено денежное содержание.
2. Осуществление пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, за счет средств, предусмотренных на содержание соответствующих служб, производится полностью, независимо от наличия у получателей заработка или другого дохода.

66-бап. Еңбек сіңірген жылдарды есептеу
Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың еңбек сiңiрген жылдары Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен есептеп шығарылады.
Бұл ретте зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, күнтізбелік жылдар бойынша есептеледі.
67-бап. Зейнетақымен қамсыздандыру үшін ескерілетін ақшалай қаражаттың мөлшері
1. Әскери қызметшілерді, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерін, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру үшін ескерілетін ақшалай қаражаттың мөлшері қызметтен босатылған (жеке құрам тізімінен шығарылған) күнге белгіленеді.
2. Әскери қызметшілерді, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының әскери немесе қызметкерлерін, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру үшін ескерілетін ақшалай қаражаттың мөлшеріне лауазымдық жалақысы, әскери (арнаулы) атағы, сыныптық шені бойынша жалақысы (қосымша ақы) кіреді.
3. Кеден органдарын қоспағанда, әскери қызметшілерді, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерін, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру үшін ескерілетін ақшалай қаражаттың мөлшері соңғы қызмет атқарған жерінің тиісті қаржылық органының белгілеген үлгідегі анықтамасында расталады.
68-бап. Зейнетақы төлемдерін тағайындау және оны жүзеге асыру мерзімдері
1. Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға тағайындалған зейнетақы төлемдерін бюджет қаражаты есебінен төлеу қызметтен босатылған (жеке құрам тізімінен шығарылған) күннен бастап, бірақ оларға ақшалай қаражат төленген күннен кейін жүзеге асырылады.
2. Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға тиісті қызметтерді қамтуға көзделген қаражат есебінен зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру алушылардың еңбекақысы немесе басқа да табысы болуына қарамастан толық жүргізіледі.

3. Пенсионные выплаты военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, за счет средств индивидуальных пенсионных накоплений производятся в соответствии с пенсионным договором.
4. При возобновлении ранее назначенных пенсионных выплат пенсионерам из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов и органов прокуратуры, органов внутренних дел и бывшего Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания, классные чины и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, бывшего Государственного следственного комитета, прокуратуры, Таможенного комитета, Комитета по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, или в случае переназначения пенсии из Центра на пенсию за выслугу лет пенсии выплачиваются в размере, определенном на момент прекращения выплаты пенсии за выслугу лет, с учетом индексации, произведенной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, за период, на который была приостановлена выплата пенсии.
5. При возобновлении ранее назначенных пенсионных выплат пенсионерам из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, или в случае переназначения пенсии из Центра на пенсию за выслугу лет пенсии выплачиваются в размере, определенном на момент прекращения выплаты пенсии за выслугу лет, с учетом индексации, произведенной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, за период, на который была приостановлена выплата пенсии.
Статья 69. Средства и порядок выплаты пенсий
1. Пенсионное обеспечение лиц, вышедших на пенсию до 1 января 1998 года, из числа военнослужащих, сотрудников правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов прокуратуры, органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета, производится за счет бюджетных средств с сохранением установленного размера пенсии.

3. Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берілген қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға жеке зейнетақы жинақтарының есебінен зейнетақы төлемдері зейнетақы шартына сәйкес жүргізіледі.
4. Әскери қызметшілер, арнаулы атақтар, сыныптық шендер берілген және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті және прокуратураның, Кеден комитеті, Төтенше жағдайлар комитетінің қызметкерлері үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіп қолданылатын арнаулы мемлекеттік органдардың және прокуратура органдарының, ішкі істер органдарының және Әділет министрлігінің бұрынғы Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің, қаржы полициясы мен мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлері арасынан зейнеткерлерге бұрын тағайындалған зейнетақы төлемдері жаңартылған кезде немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақыға Орталықтан зейнетақы қайта тағайындалған жағдайда зейнетақы еңбек сіңірген жылдары үшін берілетін зейнетақыны төлеу тоқтатылған кезде белгіленген мөлшерде, зейнетақы төлеу тоқтатыла тұрған кезең үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізілген индекстеу ескеріле отырып төленеді.
5. Әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар арасынан зейнеткерлерге бұрын тағайындалған зейнетақы төлемдері жаңартылған кезде немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақыға Орталықтан зейнетақы қайта тағайындалған жағдайда зейнетақы еңбек сіңірген жылдары үшін берілетін зейнетақыны төлеу тоқтатылған кезде белгіленген мөлшерде, зейнетақы төлеу тоқтатыла тұрған кезең үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізілген индекстеу ескеріле отырып төленеді.
69-бап. Қаражат және зейнетақы төлеу тәртібі
1. Әскери қызметшiлер, арнаулы атақтар, сыныптық шендер берілген және прокуратура органдарының, iшкi iстер және бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті органдарының қызметкерлерi үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiп қолданылатын құқық қорғау органдарының қызметкерлері арасынан 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін зейнеткерлікке шыққан адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру зейнетақының белгіленген мөлшері сақталып бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.

2. Пенсионное обеспечение военнослужащих, сотрудников правоохранительных органов, имеющих стаж воинской службы или службы в правоохранительных органах по состоянию на 1 января 1998 года более десяти лет, производится за счет бюджетных средств.
3. Пенсионное обеспечение военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов прокуратуры, органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета, имеющих стаж воинской службы или службы в органах прокуратуры, внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета по состоянию на 1 января 1998 года более десяти лет, производится за счет бюджетных средств.
4. Для военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, содержащихся за счет бюджетных средств, имеющих по состоянию на 1 января 1998 года стаж воинской службы, службы в правоохранительных органах менее десяти лет, вводится порядок обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в размере двадцати процентов от размера денежного содержания, установленного пунктом 2 статьи 67 настоящего Закона, на индивидуальный пенсионный счет по выбору вкладчика за счет бюджетных средств.
Пенсионные выплаты военнослужащим и сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, осуществляются из единого накопительного пенсионного фонда, исходя из индивидуальных пенсионных накоплений, а также за счет бюджетных средств.
5. На военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, поступивших впервые на службу после 1 января 1998 года, распространяется порядок формирования пенсионных накоплений в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи. Пенсионные выплаты для них осуществляются из единого накопительного пенсионного фонда, исходя из индивидуальных пенсионных накоплений.
Статья 70. Органы, осуществляющие пенсионное обеспечение
военнослужащих и сотрудников специальных
государственных и правоохранительных органов

2. 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он жылдан астам әскери қызмет немесе құқық қорғау органдарындағы қызмет өтілі бар әскери қызметшілерді, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін зейнетақымен қамсыздандыру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
3. 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он жылдан астам әскери қызмет немесе прокуратура, iшкi iстер және бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарындағы қызмет өтілі бар әскери қызметшiлердi, арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген және прокуратура органдарының, iшкi iстер және бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының қызметкерлерi үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiп қолданылатын арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн зейнетақымен қамсыздандыру бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
4. Бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын, 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әскери қызметтегi, құқық қорғау органдарындағы қызмет өтілі он жылға жетпейтiн әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерi, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар үшiн бюджет қаражаты есебiнен осы Заңның 67-бабының 2-тармағында белгiленген ақшалай қаражаттың жиырма пайызы мөлшерiнде жинақтаушы зейнетақы қорына салымшының таңдауы бойынша жеке зейнетақы шотына мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару тәртiбi енгiзiледi.
Әскери қызметшiлер мен арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға зейнетақы төлеу жеке зейнетақы жинақтары негiзге алынып бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан, сондай-ақ бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
5. 1998 жылғы 1 қаңтардан кейiн алғаш рет қызметке қабылданған әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерi, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар үшiн осы баптың 3-тармағына сәйкес зейнетақы жинақтарын қалыптастыру тәртiбi қолданылады. Оларға зейнетақы төлемдерi жеке зейнетақы жинақтары негiзге алынып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленедi.
70-бап. Әскери қызметшiлер мен арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн зейнетақымен қамсыздандыруды жүзеге асыратын органдар

1. Назначение пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, осуществляется соответствующими государственными органами в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2. Пенсионное обеспечение военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, за счет обязательных и добровольных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд осуществляется в порядке, определяемом настоящим Законом.
Статья 71. Государственные социальные пособия по
инвалидности, по случаю потери кормильца и по
возрасту, имевшим право на получение социальных
пенсий, по инвалидности, по случаю
потери кормильца, по возрасту
1. Назначенные пенсии по инвалидности, по случаю потери кормильца, социальные пенсии с 1 января 1998 года выплачиваются за счет бюджетных средств в форме государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту.
2. Размер государственного социального пособия не может быть меньше размера пенсии, получаемой до 1 января 1998 года.
3. Пособие по инвалидности при наличии условий, установленных статьей 11 настоящего Закона, по желанию гражданина может быть заменено пенсионными выплатами из Центра в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Условия, порядок назначения и размеры государственных социальных пособий определяются законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 10. Заключительные и переходные положения
Статья 72. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о пенсионном обеспечении
Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении устанавливается в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 73. Переходные положения
1. Передача пенсионных активов и обязательств накопительных пенсионных фондов, действовавших до введения в действие настоящего Закона, по договорам о пенсионном обеспечении осуществляется в единый накопительный пенсионный фонд по графику в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Передача пенсионных активов и обязательств накопительных пенсионных фондов по договорам о пенсионном обеспечении оформляется актами приема-передачи пенсионных активов и обязательств, подписанными уполномоченными представителями единого накопительного пенсионного фонда, накопительных пенсионных фондов, прежних банков-кастодианов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, Центра и Национального Банка Республики Казахстан.
Накопительные пенсионные фонды, имеющие на дату введения в действие настоящего Закона задолженность перед вкладчиками (получателями) по пенсионным активам, обязаны погасить ее до даты подписания акта приема-передачи пенсионных активов и обязательств.
Расходы, связанные с передачей пенсионных активов и обязательств в единый накопительный пенсионный фонд, осуществляются за счет собственных средств накопительных пенсионных фондов.

1. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға зейнетақы төлемдерiн тағайындауды тиiстi мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырады.
2. Әскери қызметшiлердi, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтары, сыныптық шендері бар және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi және ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен осы Заңда айқындалған тәртiппен жүзеге асырылады.
71-бап. Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты әлеуметтiк зейнетақылар алуға құқығы барларға мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар
1. Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша тағайындалған зейнетақылар, әлеуметтiк зейнетақылар 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар нысанында бюджет қаражаты есебiнен төленедi.
2. Мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақының мөлшерi 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн алынған зейнетақының мөлшерiнен кем болмауға тиiс.
3. Осы Заңның 11-бабында белгiленген жағдайлар болған ретте мүгедектiгi бойынша жәрдемақы азаматтың тiлегiне орай Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiмен ауыстырылуы мүмкiн.
4. Мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды тағайындаудың шарттары, тәртiбi және мөлшерi Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленедi.
10-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер 72-бап. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасын бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшiн жауапкершiлiк Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленедi.
73-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы заң қолданысқа енгізілгенге дейін зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қызмет еткен жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен кесте бойынша жүзеге асырылады.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша беру бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, жинақтаушы зейнетақы қорларының, бұрынғы кастодиан-банктердің, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, Орталық пен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің уәкілетті өкілдері қол қойған зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдап алу-тапсыру актілерімен рәсімделеді.
Осы Заң қолданысқа енгізілген күнге салымшылардың (алушылардың) алдында зейнетақы активтері бойынша берешегі бар жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдап алу-тапсыру актісіне қол қойылатын күнге дейін оны өтеуге міндетті.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорларына зейнетақы активтері мен міндеттемелерді берумен байланысты шығыстар жинақтаушы зейнетақы қорларының өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

Аудит годовой финансовой отчетности накопительного пенсионного фонда, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности по состоянию на 1 января 2013 года, представляется накопительным пенсионным фондом в уполномоченный орган до передачи пенсионных активов в единый накопительный пенсионный фонд.
Ежегодный аудиторский отчет накопительного пенсионного фонда должен содержать независимое мнение аудитора - исполнителя и аудиторской организации о финансовой отчетности накопительного пенсионного фонда и информацию о результатах проверки на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан порядка ведения учета и составления отчетности в отношении пенсионных активов данного накопительного пенсионного фонда.
2. В период передачи пенсионных активов и обязательств накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении в единый накопительный пенсионный фонд, определенный графиком, прекращаются переводы пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) из передающего накопительного пенсионного фонда в другие накопительные пенсионные фонды.
С даты введения в действие настоящего Закона и до завершения передачи единому накопительному пенсионному фонду пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении прекращаются переводы пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) из накопительных пенсионных фондов в страховые организации.
3. Действие лицензии накопительного пенсионного фонда на привлечение пенсионных взносов и осуществление пенсионных выплат, выданной уполномоченным органом, прекращается с даты, следующей за датой подписания акта приема-передачи пенсионных активов и обязательств всеми уполномоченными представителями, указанными в пункте 1 настоящей статьи.
Требование части первой настоящего пункта не распространяется на действие лицензии накопительного пенсионного фонда, который будет осуществлять принятие пенсионных активов и обязательств накопительных пенсионных фондов по договорам о пенсионном обеспечении по графику в порядке, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи.
Действие лицензии накопительного пенсионного фонда, указанного в части второй настоящего пункта, прекращается с даты, следующей за датой подписания акта приема-передачи пенсионных активов и обязательств, с последним накопительным пенсионным фондом.
4. Единый накопительный пенсионный фонд является правопреемником по всем договорам о пенсионном обеспечении, заключенным до введения в действие настоящего закона с вкладчиками (получателями), пенсионные накопления по которым были переданы в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
Договора о пенсионном обеспечении, заключенные вкладчиками (получателями) с накопительными пенсионными фондами до введения в действие настоящего Закона, действуют в части, не противоречащей пенсионным правилам единого накопительного пенсионного фонда.

Жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес 2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жасалған жылдық қаржылық есептілігінің аудитін жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін уәкілетті органға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына тапсырғанға дейін ұсынады.
Жинақтаушы зейнетақының жыл сайынғы аудиторлық есебі аудитордың – орындаушының және аудиторлық ұйымның жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептілігі туралы тәуелсіз пікірін және аталған жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтеріне қатысты есеп жүргізу және есептілік жасау тәртібінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеру нәтижелері туралы ақпаратты қамтуға тиіс.
2. Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша кестеде айқындалған зейнетақы активтері мен жинақтаушы зейнетақы қоры міндеттемелерін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына беру кезеңінде беруші жинақтаушы зейнетақы қорынан басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына салымшылардың (алушылардың) зейнетақы жинақтарын аудару тоқтатылады.
Осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы активтері мен міндеттемелерді зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша беру аяқталғанға дейін салымшылардың (алушылардың) зейнетақы жинақтарын жинақтаушы зейнетақы қорларынан сақтандыру ұйымдарына аудару тоқтатылады.
3. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тартуға және уәкілетті орган берген зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға лицензияның қолданысы зейнетақы активтері мен міндеттемелерді қабылдау-тапсыру актісіне осы баптың 1-тармағында көрсетілген барлық уәкілетті өкілдер қол қойған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары осы баптың 1-тармағында көзделген тәртіппен кесте бойынша зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдауды жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының лицензиясына қолданылмайды.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген жинақтаушы зейнетақы қоры лицензиясының қолданысы соңғы жинақтаушы зейнетақы қорымен зейнетақы активтері мен міндеттемелерді қабылдап алу-тапсыру актісіне қол қойған күннен кейінгі күннен бастап тоқтатылады.
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры осы баптың 1-тармағына сәйкес зейнетақы жинақтары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына берілген салымшылармен (алушылармен) осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған барлық зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша құқық иеленуші болып табылады.
Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін салымшылардың (алушылардың) жинақтаушы зейнетақы қорларымен жасаған зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидаларына қайшы келмейтін бөліктерінде қолданылады.

5. Накопительные пенсионные фонды обязаны:
1) в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа, осуществить передачу единому накопительному пенсионному фонду пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении;
2) не позднее десяти календарных дней с даты прекращения действия лицензии на привлечение пенсионных взносов и осуществление пенсионных выплат возвратить бланки лицензий уполномоченному органу.
6. В случае невыполнения накопительными пенсионными фондами требований, предусмотренных настоящей статьей, уполномоченный орган вправе применить к ним меры воздействия и санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан.
7. Организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением о выдаче лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем после возврата уполномоченному органу бланка лицензии на осуществление инвестиционного управления пенсионными активами.
8. Лицензия на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем выдается уполномоченным органом организациям, осуществлявшим на дату введения в действие настоящего Закона инвестиционное управление пенсионными активами, на основании документов, указанных в пункте 7 настоящей статьи, в течение тридцати рабочих дней с момента их представления.
9. При наличии лицензии уполномоченного органа на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов накопительный пенсионный фонд передает в единый накопительный пенсионный фонд только пенсионные активы и обязательства по договорам о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов и добровольных профессиональных пенсионных взносов.
10. Требования, установленные подпунктом 1) пункта 3 статьи 39 и статьей 40 настоящего Закона, не распространяются на вкладчиков, пенсионные накопления которых были переданы в единый накопительный пенсионный фонд в порядке, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи Закона.
11. Накопительный пенсионный фонд до момента прекращения действия его лицензии осуществляет свою деятельность в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» в части, не противоречащей настоящему Закону.
12. Накопительные пенсионные фонды, действие лицензий которых на привлечение пенсионных взносов и осуществление пенсионных выплат, и осуществление инвестиционного управления пенсионными активами, выданных уполномоченным органом, прекращается в соответствии с настоящим законом, не получившие лицензию на управление инвестиционным портфелем, а также накопительные пенсионные фонды, находящиеся на дату введения в действие настоящего Закона в процессе принудительной ликвидации, подлежат ликвидации в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Назначение ликвидационной комиссии осуществляется уполномоченным органом.

5. Жинақтаушы зейнетақы қорлары:
1) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімде зейнетақы активтері мен міндеттемелерді зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына беруді жүзеге асыруға;
2) зейнетақы жарналарын тартуға және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға лицензияның қолданысы тоқтатылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей уәкілетті органға лицензиялардың бланкілерін қайтаруға міндетті.
6. Осы бапта көзделген талаптарды жинақтаушы зейнетақы қорлары орындамаған жағдайда уәкілетті орган оларға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ықпал ету шаралары мен санкцияларды қолдануға құқылы.
7. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар уәкілетті органға зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға лицензияның бланкін қайтарғаннан кейін инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
8. Осы Заң қолданысқа енгізілген күнге зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырған ұйымдарға инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияны уәкілетті орган осы баптың 7-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде олар ұсынылған сәттен бастап отыз жұмыс күні ішінде береді.
9. Ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға уәкілетті органның лицензиясы болғанда жинақтаушы зейнетақы қоры бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша тек зейнетақы активтері мен міндеттемелерін ғана береді.
10. Осы Заңның 39-бабының 3-тармағы мен 40-бабында белгіленген талаптар, зейнетақы жинақтары Заңның осы бабының 1-тармағында көзделген тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына берілген салымшыларға қолданылмайды.
11. Жинақтаушы зейнетақы қоры лицензиясының қолданысы тоқтатылған сәтке дейін өз қызметін «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының осы Заңға қайшы келмейтін бөлігіндегі талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
12. Осы заңға сәйкес уәкілетті орган берген зейнетақы жарналарын тартуға және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға лицензиясының қолданысы осы Заңға сәйкес тоқтатылатын, инвестициялық портфельді басқару лицензиясын алмаған жинақтаушы зейнетақы қорлары, сондай-ақ осы Заң қолданысқа енгізілген күнге мәжбүрлеп жою процесіндегі жинақтаушы зейнетақы қорлары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес таратылуға тиіс.
Тарату комиссиясын тағайындауды уәкілетті орган жүзеге асырады.

Статья 74. Порядок вступления в силу настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.

74-бап. Осы Заңды күшiне енгiзу тәртiбi
Осы Заң алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.